당신은 주제를 찾고 있습니까 “umowa o opiekę nad osobą starszą – O opiece nad starymi rodzicami“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 emocjonalny ład 이(가) 작성한 기사에는 조회수 2,710회 및 좋아요 39개 개의 좋아요가 있습니다.
umowa o opiekę nad osobą starszą 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 O opiece nad starymi rodzicami – umowa o opiekę nad osobą starszą 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
My będziemy starzy a nasi rodzice już starzy są. Ta prawda bywa szokiem bo uświadamia, że nasze życie się zmieniło – musimy o tych starych, często schorowanych rodziców zadbać. Konfrontujemy się wtedy z własną bezradnością, trudnościami w przekonywaniu starszych osób, lękiem jak to dalej ma być. Nie wszyscy zrezygnujemy z pracy by się rodzicami zaopiekować, to nie jest rozwiązanie uniwersalne. Ale możemy pomyśleć jak zorganizować opiekę, by starczyło w niej miejsca na nasze bycie dobrą córką lub dobrym synem.
umowa o opiekę nad osobą starszą 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
UMOWA O OPIEKĘ NAD OSOBĄ STARSZĄ – ZŁOTE BORKI
ZLECENIOBIORCA zobowiązuje się do świadczenia na rzecz SENIORA w trakcie pobytu w prowadzonym przez niego Rezydencji;. Page 3. Umowa o opiekę nad osobą starszą.
Source: www.zloteborki.pl
Date Published: 10/2/2022
View: 3176
Opieka nad osobą starszą w zamian za mieszkanie – Infor.pl
Osoba starsza może zapewnić sobie opiekuna na podstawie umowy dożywocia. … osoby do swojego mieszkania w celu sprawowania opieki nad nią.
Source: www.infor.pl
Date Published: 4/25/2022
View: 3611
Umowa o opiekę nad osobą starszą WZÓR – Wzory pism
Dlaczego warto zawrzeć umowę na opiekę nad osobami starszymi? Samodzielne sprawowanie opieki nad osobą starszą; Podsumowanie. Wstęp. umowa-o-opieke-nad-osoba …
Source: jakwyjsczdlugow.pl
Date Published: 3/17/2021
View: 1951
Umowa o opiekę – Beata Janowska – notariusz Wrocław
UMOWA O OPIEKĘ to umowa sporządzona na piśmie, która zakłada, że opieka będzie sprawowana nad osobą wymagającą takiej opieki. Umowa o opiekę – WZÓR.
Source: wroclaw-notariusz.net
Date Published: 6/6/2021
View: 4872
Umowa o świadczenie usług opiekuńczych – dwie osoby
COAS oświadcza, iż jest uprawniony do wykonywania usług w zakresie opieki nad osobami starszymi i jest wpisany w Rejestrze placówek zapewniających całodobową.
Source: swissmed.com.pl
Date Published: 11/3/2022
View: 8087
Legalna umowa dla opiekunki do osób starszych
Praca opiekunki do osób starszych dla wielu osób może okazać się zawodową … się również warunki pracy, dokładne obowiązki związane z opieką nad seniorem.
Source: www.veritas-opieka.pl
Date Published: 5/19/2021
View: 2846
UMOWA O OPIEKĘ NAD OSOBĄ STARSZĄ – DocPlayer.pl
5 Umowa o opiekę nad osobą starszą Strona 5 z Za świadczenie usług wynikających z niniejszej umowy ZLECENIODAWCA zobowiązuje się do zapłaty na rzecz …
Source: docplayer.pl
Date Published: 5/27/2021
View: 9841
Wzór umowy
Integracji Społecznej w Tłuszczu oraz posiadają kwalifikacje do opieki nad osobami starszymi. 6. Zleceniobiorca zobowiązuje się zatrudnić osoby do 30 …
Source: www.tluszcz.bip.net.pl
Date Published: 9/2/2021
View: 8752
Jak uzyskać opiekę nad osobą starszą? – portal DOZ.pl
Opieka długoterminowa. Inną formą opieki nad pacjentami przewlekle chorymi jest pielęgniarska opieka długoterminowa. Jest to opieka nad osobami obłożnie i …
Source: www.doz.pl
Date Published: 8/27/2022
View: 1939
주제와 관련된 이미지 umowa o opiekę nad osobą starszą
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 O opiece nad starymi rodzicami. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 umowa o opiekę nad osobą starszą
- Author: emocjonalny ład
- Views: 조회수 2,710회
- Likes: 좋아요 39개
- Date Published: 2019. 8. 19.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=Rhgqd2Fp7Q8
Opieka nad osobą starszą w zamian za mieszkanie
Jeśli starsza osoba potrzebuje opieki, a dysponuje jedynie niską emeryturą lub rentą, może zapewnić sobie opiekuna poprzez zawarcie z nim umowy dożywocia. Senior przenosi własność swojej nieruchomości (domu, mieszkania, działki) w zamian za dożywotnie sprawowanie nad nim opieki.
Umowa dożywocia
Osoba starsza może zapewnić sobie opiekuna na podstawie umowy dożywocia. Taką umowę może zawrzeć z opiekunem także inna osoba niż wymagający opieki senior.
Umowa dożywocia uregulowana jest w Kodeksie cywilnym i polega na przeniesieniu własności nieruchomości w zamian za zobowiązanie się przez nabywcę do zapewnienia zbywcy dożywotniego utrzymania. Gdy strony nie postanowią inaczej, nabywca przyjmuje zbywcę jako domownika, dostarcza mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnia mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawia pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. Robi to na własny koszt. Jeśli dożywotnik zostaje w dotychczas swoim domu, wszelkie opłaty związane z czynszem, opałem itp. pokrywa nowy właściciel (opiekun).
Polecamy: Pomoc społeczna. Komentarz do ustawy
Co istotne, co do zasady opiekun nie musi przyjmować starszej osoby do swojego mieszkania w celu sprawowania opieki nad nią. Senior może pozostać w miejscu, gdzie do tej pory mieszkał. Jednak musi być to zgodne z zapisami zawartymi w umowie dożywocia.
Prawo dożywocia jest niezbywalne. Ma charakter ściśle osobisty i wygasa z chwilą śmierci dożywotnika. Umowa dożywocia zawierana jest pod rygorem nieważności w formie aktu notarialnego, ponieważ związana jest z przeniesieniem własności nieruchomości.
W ramach umowy dożywocia można zastrzec zobowiązanie nabywcy do obciążenia nieruchomości na rzecz zbywcy użytkowaniem ograniczonym do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo do spełniania powtarzających się świadczeń w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku.
Umowę dożywocia można zawrzeć także z osobą bliską seniora, np. synem lub córką bądź z kilkoma osobami na raz.
Własność nieruchomości, która przechodzi na właściciela na podstawie umowy o dożywocie łączy się z obciążeniem nieruchomości prawem dożywocia. Oznacza to, że w razie późniejszego zbycia nieruchomości nowy nabywca ponosi także osobistą odpowiedzialność za świadczenia tym prawem objęte, czyli wchodzi w sytuację opiekuna osoby starszej. Co ciekawe, przedmiotem przeniesienia praw własności może być inna nieruchomość niż ta, w której senior mieszka.
Zamiana na dożywotnią rentę
Kodeks cywilny przewiduje możliwość zamiany prawa dożywocia na dożywotnią rentę. Strony umowy mogą skorzystać z takiej ewentualności, gdy z jakichkolwiek powodów powstaną między nimi takie stosunki, że nie można wymagać, aby pozostawały nadal w bezpośredniej ze sobą styczności. Jedna ze stron występuje wówczas do sądu o zamianę wszystkich lub niektórych uprawnień wynikających z prawa dożywocia na dożywotnią rentę, która odpowiada wartości tych uprawnień.
Co więcej, w wyjątkowych przypadkach sąd może na żądanie jednej ze stron, jeżeli dożywotnik jest zbywcą nieruchomości, nawet rozwiązać umowę o dożywocie.
Umowa dożywocia nie jest tożsama z hipotekę odwrócona.
Zmiana właściciela nieruchomości
Jak już wspomniano prawo dożywocia jest związane z własnością nieruchomości. Jeśli nabywca zbywa nieruchomość, prawo to przechodzi na nowego nabywcę, który powinien opiekować się seniorem. Osoba starsza może jednak w takim przypadku zażądać zamiany prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tego prawa.
Podatek dochodowy
Dyskusyjna jest kwestia konieczności odprowadzenia podatku dochodowego od nabycia nieruchomości w formie umowy dożywocia. Jak liczyć podstawę opodatkowania? Istnieją trzy stanowiska w tej sprawie. Pierwsze nakazuje liczenie podatku od świadczeń, które osoba starsza otrzymuje od nowego właściciela nieruchomości (czyli zapewnienie wyżywienia, ubrania, umożliwienie dalszego mieszkania w zbytej nieruchomości, dostarczanie światła i opału, odpowiedniej pomocy i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawienie pogrzebu na własny koszt). Według drugiej opinii podatek powinno się liczyć od rynkowej wartości zbywanego mieszkania. Trzecie stanowisko podzielił NSA w wyroku z dnia 25 lutego 2014 r. (sygn. II FSK 211/12), zgodnie z którym: „mimo że umowa dożywocia jest odpłatną umową, w której zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) u.p.d.o.f. dochodzi do zbycia nieruchomości, to z uwagi na niemożliwość zastosowania przesłanek z art. 19 ust. 1-4 u.p.d.o.f. przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości w wyniku tej umowy nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Chodzi o to, że nie ma możliwości określenia ceny (odpłatności) odpłatnego zbycia nieruchomości przez dożywotnika z uwagi na nieweryfikowalny, zależny od długości życia dożywotnika zakres i czas trwania świadczeń z tej umowy.”
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1145)
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1387)
Umowa o opiekę – Notariusz Wrocław Beata Janowska
UMOWA O OPIEKĘ to umowa sporządzona na piśmie, która zakłada, że opieka będzie sprawowana nad osobą wymagającą takiej opieki.
Umowa o opiekę – WZÓR
Ustawa o podatku od spadków i darowizn określa, że jeżeli umowa o opiekę obowiązywała co najmniej 2 lata od dnia poświadczenia podpisów pod nią przez notariusza a umowa sporządzona była w formie pisemnej to można na tej podstawie skorzystać z ulgi o której mowa art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn z dnia 28 lipca 1983 r. (Dz.U. 2016 poz. 205).
Ulga ta zakłada, ze nie wlicza się do podstawy opodatkowania wartości powierzchni użytkowej budynku lub lokalu do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110m2.
Ulga stosowana jest przy nabyciu:
w drodze dziedziczenia, zapisu zwykłego, zapisu windykacyjnego, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej lub III grupy podatkowej.
Warto wskazać, że zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn do poszczególnych grup podatkowych należą:
grupa I – małżonek, zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie; grupa II – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych
i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych; grupa III – inni nabywcy.
Osoba chcąca skorzystać z tej ulgi musi spełnić dodatkowo poniższe warunki:
w chwili nabycia spadku osoba musi być obywatelem polskim lub jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) stron umowy lub mieć miejsce zamieszkania na terytorium RP lub na terytorium wyżej wskazanego państwa
nie może być właścicielem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, a jeżeli jest inaczej to należy w ciągu 6 miesięcy darować te nieruchomości zstępnym lub Skarbowi Państwa
nie można mieć zwartej umowy najmu lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego a jeżeli taka umowa jest zawarta należy ją rozwiązać
należy zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku mieszkalnym będąc zameldowanym na pobyt stały i nie można zbyć go przez okres 5 lat
Przykład 1 :
Pani Anna podpisała z panią Wandą umowę o opiekę dnia 02.02.2011r. na podstawie, której pani Wanda miała się opiekować panią Anną. Pani Anna dodatkowo sporządziła na panią Wandę testament, w którym powołała ją do całości spadku. Obie panie nie są ze sobą spokrewnione czyli należą do III grupy podatkowej. W skład spadku po pani Annie wchodzi mieszkanie o powierzchni 40m2. Pani Anna zmarła 02.02.2017r. Mieszkanie warte jest 250.000,00 zł
Bez umowy o opiekę oraz ulgi z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn
w takiej sytuacji podatek od spadków i darowizn wynosiłby 47.786,00 zł
Po zastosowaniu ulgi z art. 16 podatek od spadków i darowizn nie wystąpi.
Przykład 2 :
Pani Hanna podpisała z panią Adą umowę o opiekę dnia 02.02.2011r. na podstawie, której pani Ada miała się opiekować panią Hanną. Pani Hanna dodatkowo sporządziła na panią Adę testament, w którym powołała ją do całości spadku. Obie panie nie są ze sobą spokrewnione czyli należą do III grupy podatkowej. W skład spadku po pani Hannie wchodzi niezabudowana działka oraz mieszkanie o powierzchni 120m2. Pani Hanna zmarła 02.02.2017r. Mieszkanie warte jest 1.000.000,00 zł, a działka niezabudowana 30.000,00 zł.
Bez umowy o opiekę w takiej sytuacji podatek od spadków i darowizn wynosiłby 203.786,00 zł
Do obliczenia podatku od spadków i darowizn trzeba podać przy lokalu osobno wartość gruntu a osobno wartość lokalu, na którym położony jest lokal
np.
lokal ma wartość 900.000,00 zł a udział w gruncie pod mieszkaniem ma wartość 100.000,00 zł
Metr kwadratowy lokalu ma wartość – 7.500,00 zł
Zwolnienie z podatku obejmuje tylko 110 m2 a więc podatkowi podlega jeszcze 10 m2 mieszkania oraz wartość gruntu pod lokalem a także działka niezabudowana tj. 75.000,00+ 100.000,00 zł+ 30.000,00 zł =205.000,00 zł
Podstawa opodatkowania to kwota 205.000,00 zł i zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn kwota powyżej 20.556,00 zł opodatkowana jest stawką 20% przy III grupie podatkowej.
Tj. dla III grupy podatkowej podatek obliczamy następująco:
205.000,00 zł – kwotę wolną od podatku- 4902 zł= 200.098,00 zł
Zgodnie z pkt 3 ust 1 art. 15 ustawy o podatku od spadków i darowizn mówi, że podatek wynosi 2877,90 zł + 20% od nadwyżki od kwoty 20.556,00 zł
w naszym przypadku jest to kwota 200.098,00 zł – 20.556,00 zł= 179.542,00 zł
Podatek wynosi więc 2877,90 zł + (179.542,00×20%)= 2877,90 zł + 35.908,40 zł = 38.786,30 zł
Podatek od spadków i darowizn obliczamy więc od kwoty 205.000,00 zł
i wynosi on 38.786,00 zł przy zastosowaniu ulgi z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Legalna umowa dla opiekunki do osób starszych
Praca opiekunki do osób starszych dla wielu osób może okazać się zawodową przygodą oraz okazją do samorozwoju. Osoby zainteresowane podjęciem takiego zatrudnienia powinny zadbać o to, aby zatrudniono je legalnie. Dlaczego legalna praca jest bardziej atrakcyjna dla opiekunki i na co zwracać uwagę w umowie?
Opiekunka osób starszych – legalna praca
Osoba zainteresowana wyjazdem do pracy w Niemczech powinna zadbać samodzielnie o to, aby skontaktować się z firmą, która oferuje sprawdzone i bezpieczne miejsca pracy. To, czy pracodawca zapewnia swoim pracownikom legalne zatrudnienie, widać już podczas pierwszego kontaktu. Wystarczy, że podczas rozmowy zapytamy o warunki umowy i szczegóły dotyczące legalności zatrudnienia.
Umowa o pracę – na co zwracać uwagę
Umowa o pracę to dokument, w którym powinny znaleźć się wszelkie informacje związane z zatrudnieniem w opiece. Taki dokument zawiera między innymi: miejsce wykonywania pracy, wysokość wynagrodzenia oraz czas pracy. W umowie zawiera się również warunki pracy, dokładne obowiązki związane z opieką nad seniorem. Jeśli taka umowa nie zostanie podpisana, to w świetle prawa opiekunka nie jest zatrudniona, a pracodawca – nie ma zobowiązania do opłacania składek ZUS oraz podatków. Dlatego każda osoba zainteresowana wyjazdem do pracy w Niemczech powinna zadbać o aspekty prawne. Ważne jest to, aby z pomocą rzetelnej i doświadczonej firmy załatwić wszelkie formalności związane z podjęciem takiej legalnej pracy.
Zakres obowiązków i umowa o pracę
Kolejną ważną rzeczą, o której wspominaliśmy już wcześniej, jest zawarty w umowie zakres obowiązków opiekunki osoby starszej. Dzięki niemu wszystkie wymagania dotyczące pomocy osobie starszej opiekunka poznaje jeszcze przed wyjazdem. Każda kandydatka powinna się z nimi zapoznać, omówić wszelkie szczegóły z pracownikami firmy i odpowiednio przygotować się do wyjazdu.
Dla przypomnienia podkreślmy, że opieka dla osób starszych dotyczy takich czynności jak:
dbanie o higienę podopiecznego,
wykonywanie podstawowych prac związanych z gospodarstwem domowym (sprzątanie, pranie, robienie zakupów, gotowanie),
dotrzymywanie towarzystwa osobie starszej,
pomoc we wstawaniu oraz poruszaniu się,
zapewnienie komfortu psychicznego seniorowi.
W przypadku braku umowy rodzina seniora może wymagać dodatkowych aktywności, a czas pracy i czas wolny nie są w żaden sposób regulowane. Opieka do osób starszych jest bardzo odpowiedzialna, dlatego opiekunka powinna odpoczywać zawsze wtedy, kiedy ma taką możliwość.
Praca bez umowy i jej konsekwencje
Osoba podejmująca po raz pierwszy pracę opiekunki osób starszych w Niemczech znajduje się w niecodziennej sytuacji. Czasami może bardzo stresować się wyjazdem, ponieważ jest to dla niej zupełnie nowe miejsce. Przyjeżdża sama, do obcych ludzi, bez znajomości obyczajów i musi sobie ze wszystkim poradzić. W takiej sytuacji ogromnym atutem legalnej pracy jest komfort psychiczny, którego nie ma osoba pracująca na czarno. Taki pracownik nie jest w żaden sposób zabezpieczony. Nie chroni go również prawo. Owszem, może zarobić więcej, ale kary za nielegalne zatrudnienie mogą okazać się dużo wyższe. Jeśli pracodawca nie wypłaci wynagrodzenia lub dołoży pracownikowi obowiązki, które wykraczają poza jego kompetencje i wcześniejsze ustalenia, opiekunka nie może zgłosić się do żadnej instytucji. A co najważniejsze, nie ma też ubezpieczenia. Nie nabywa prawa do emerytury i nie otrzyma żadnej pomocy w sytuacjach kryzysowych.
Bezpieczna stabilna praca
Legalna praca to przede wszystkim bezpieczeństwo. Opiekunka do osoby starszej może liczyć na pomoc koordynatora w każdej sytuacji. Ma ubezpieczenie i chroni ją nie tylko firma, ale również prawo pracy. W pracy opiekunki do osób starszych w Niemczech mogą się wydarzyć różne sytuacje. Legalne zatrudnienie zapewnia ochronę. Jasno i przejrzyście określa się wtedy zasady współpracy, do których obydwie strony powinny się dostosować.
UMOWA O OPIEKĘ NAD OSOBĄ STARSZĄ
Transkrypt
1 UMOWA O OPIEKĘ NAD OSOBĄ STARSZĄ
2 Umowa o opiekę nad osobą starszą Strona 2 z 7 zawarta w dniu.. r.w Borkach Małych, Olesno, pomiędzy Pan/ Pani Zamieszkały/a: Urodzony/a: PESEL Pan/ Pani Zamieszkały/a: Urodzony/a: PESEL zwanej dalej Seniorem/Zleceniodawcą, a Branda Sp z o.o.; mającym siedzibę przy ul. Kolejowa 11, Częstochowa, reprezentowanym przez Bożena Magiera,Wojciech Magiera Zarząd prowadzącym Rezydencję dla Seniorów Złote Borki w Borkach Małych przy ul. Oleskiej 1C zwanym dalej ZLECENIOBIORCĄ Spis treści: I. Obowiązki Zleceniobiorcy II. Obowiązki Zleceniodawcy III. Koszty pobytu IV. Czas trwania Umowy V. Postanowienia ogólne I. Obowiązki Zleceniobiorcy 1 1.ZLECENIOBIORCA zobowiązuje się do świadczenia na rzecz SENIORA w trakcie pobytu w prowadzonym przez niego Rezydencji; a) zakwaterowaniaseniora w pokoju zwyposażonego w podstawowe sprzęty adekwatne do stanu zdrowia SENIORA, b) całodziennego wyżywienie składające się z 5 posiłków: śniadania, obiadu i kolacji oraz II śniadania i podwieczorku. c) podstawowej opieki medycznej sprawowanej przez lekarza rodzinnego i pielęgniarskiej a także stałej opieki personelu opiekuńczego d) podawania SENIOROWI środków farmaceutycznych zleconych przez jego lekarza,
3 Umowa o opiekę nad osobą starszą Strona 3 z 7 e) prania odzieży, f) bezpłatnej rehabilitacji g) nieodpłatnych pampersów h) organizacji leków w stosunku – odpłatność w wysokości 80% wartości leków 20 % refunduje Rezydencja lub – bezpłatnych leków w ramach refundacji NFZ, kombatanckich itp 2. Gdyby stan zdrowia SENIORA tego wymagał ZLECENIOBIORCA zobowiązuje się dodatkowo do: a) rehabilitacji narządów ruchu, b) mycia i pielęgnacji ciała c) pomocy przy codziennych czynnościach 2 1. W przypadku pogorszenia się stanu zdrowia lub zgonu SENIORA,ZLECENIOBIORCA zawiadamia ZLECENIODAWCĘ na jeden z podanych przez niego numerów telefonów a w przypadku ratowania zdrowia lub życia zawiadamia stosowne służby medyczne (pogotowie ratunkowe) i niezwłocznie powiadamia rodzinę. W przypadku zgonu SENIORArównież Zakład pogrzebowy uzgodniony z wyżej wymienioną osobą. 2. ZLECENIODAWCA zobowiązuje się do przekazania ZLECENIOBIORCY informacji o zmianie telefonu kontaktowego. ZLECENIOBIORCA nie odpowiada za niemożliwość przekazania ZLECENIODAWCY informacji o których mowa w ust. 1 niniejszego paragrafu spowodowanie niepoinformowaniem go przez ZLECENIODAWCE o zmianie numeru telefonu. II. Obowiązki Zleceniodawcy 3 1. Zleceniodawca zobowiązuje się do przekazania Zleceniobiorcy w chwili umieszczaniaseniora w Rezydencji wszelkich informacji niezbędnych do prawidłowego wykonywania obowiązków określonych w 1 Umowy w tym w szczególności do: a) przekazania informacji o posiadanych schorzeniach w tym w szczególności chorobach przewlekłych, psychicznych, wymagających specjalistycznego żywienia, b) przekazania informacji o alergiach pokarmowych lub nietolerancji na leki, c) terminowego przekazywania lekarstw i innych środków medycznych, które są wymagane stosowania u SENIORA, d) wskazania adresu pod który ma być odwiezionysenior na wypadek nieodebrania go przez ZLECENIODAWCĘ po rozwiązaniu Umowy w przypadku, gdyby adres ten nie był tożsamy z adresemzleceniodawcy wskazanym w Umowie, e) terminowego dokonywania płatności określonych w 7 Umowy. 2. ZLECENIODAWCA jest obowiązany do bieżącego informowania ZLECENIOBIORCYo każdej zmianie, która może mieć wpływ na prawidłowe wykonywanie niniejszej umowy oraz o każdorazowej zmianie miejsca zamieszkania.
4 Umowa o opiekę nad osobą starszą Strona 4 z 7 3. ZLECENIODAWCA zobowiązuje się do odebrania SENIORA w dniu rozwiązania Umowy do godz W przypadku nieodebrania SENIORA w tym terminie ZLECENIOBIORCA odwiezie SENIORA pod adres wskazany przez ZLECENIODAWCĘ. 4 1.ZLECENIODAWCA zgodnie oświadcza, że całodobowy kontakt jest możliwy pod następującymi numerami telefonów: 1) Pan / Pani (stopień pokrewieństwa – ) telefon domowy: telefon komórkowy:. telefon służbowy:. inny:. 2. ZLECENIODAWCY zobowiązują się do niezwłocznego powiadomienia ZLECENIOBIORCY o każdej zmianie możliwości kontaktów, o których jest mowa w ust. 1 niniejszego paragrafu oraz o zmianie miejsca stałego pobytu niezależnie od czasu jego trwania ZLECENIOBIORCA zaleca, aby ZLECENIODAWCA nie pozostawiał SENIOROWI żadnych wartościowych przedmiotów w tym w szczególności gotówki, biżuterii, sprzętu elektronicznego. 2. Za rzeczy wartościowe SENIORA (pieniądze, biżuteria itp.) pozostawione w pokoju lub na terenie Rezydencji bez zabezpieczenia ZLECENIOBIORCA nie ponosi odpowiedzialności. 3. O ile ZLECENIODAWCA decyduje się pozostawić rzeczy wartościowe należące do SENIORA, winien je zgłosić do sejfu, który jest w Rezydencji prowadzony. Od chwili umieszczenia rzeczy wartościowych w sejfie, ZLECENIOBIORCA ponosi odpowiedzialność za pozostawione w nim rzeczy wartościowe. 6 1.ZLECENIOBIORCA nie ponosi odpowiedzialności za zdarzenia będące następstwem pobytu SENIORA poza terenem Rezydencji – (pobyt na przepustkach, wizyty i pobyt w innych Zakładach Opieki Zdrowotnej itd.) 2. ZLECENIOBIORCA ma prawo do żądania odszkodowania za szkody wyrządzone przez SENIORAosobom trzecim. III. Koszty pobytu
5 Umowa o opiekę nad osobą starszą Strona 5 z Za świadczenie usług wynikających z niniejszej umowy ZLECENIODAWCA zobowiązuje się do zapłaty na rzecz ZLECENIOBIORCY wynosi zł (słownie:.. )za miesiąc pobytu. 2. Opłata określona w ust. 1 niniejszego paragrafu płatna jest z góry do 3 dnia każdego miesiąca gotówką w kasie ZLECENIOBIORCY lub przelewem na jego rachunek bankowych w Banku Pekao o numerze Pierwszą opłatę za pobyt ZLECENIODAWCA wnosi w gotówce w momencie podpisania niniejszej umowy lub przelewem bankowym na konto ZLECEBIOBIORCY. 4. Opłata uiszczona za dany miesiąc nie podlega zwrotowi Opłata określona w 7 ust. 1 Umowy nie obejmuje kosztów: * badań laboratoryjnych, * badań specjalistycznych, w tym w szczególności USG, RTG, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego itp, * konsultacji lekarzy specjalistów, * transportu chorego SENIORA do i ze szpitala, do którego nie było konieczne wzywanie pogotowania ratunkowego. Nie dotyczy to kosztów, które podlegają refundacji NFZ. O ile ZLECENIODAWCA wyrazi zgodę na czasowe zameldowanie SENIORA w Rezydencji koszty podstawowych badań lekarskich, leków, pampersów, konsultacji, itp. będą refundowane w ramach usług NFZ. 2. W przypadku nie skorzystania z opcji czasowego zameldowania w Rezydencji ZLECENIODAWCA zobowiązuje się do ponoszenia kosztów opisanych w ust. 1 niniejszego paragrafu w tym dostarczenie leków do zażywania, których zobowiązany jest PODOPIECZNY oraz pampersów w niezbędnej ilości wskazanej przez ZLECENIOBIORCĘ. W przypadku poniesienia kosztów określonych w ust. 1 niniejszego paragrafu przez ZLECENIOBIORCĘ wtedy ZLECENIODAWCA zobowiązuje się do ich zwrotu na podstawie otrzymanego wyliczenia (rachunku) w terminie 7 dni od jego otrzymania. 9 W przypadku pobytu w szpitalu lub innej czasowej nieobecności na terenie Rezydencji, trwającej powyżej 7 dni, ZLECENIOBIORCA pobiera opłatę stałą, uzgodnioną przy sporządzaniu niniejszej umowy, odliczając koszt wyżywienia na czas nieobecności W przypadku umowy na czas nieokreślony ZLECENIOBIORCA zastrzega sobie prawo zmiany wysokości opłat z miesięcznym powiadomieniem.
6 Umowa o opiekę nad osobą starszą Strona 6 z 7 2. Zmiana opłaty nie stanowi zmiany umowy oraz nie wymaga wypowiedzenia warunków umowy i następuje w formie pisemnego powiadomienia z podaniem daty, od której obowiązuje. 4. W przypadku braku akceptacji ZLECENIODAWCY na zmianę opłaty Umowa wygasa z dniem wskazanym przez ZLECENIOBIORCĘ jako data obowiązywania nowej wysokości opłata. 11 Wszelkie koszty związane z pogrzebem SENIORA ponosi w całości ZLECENIODAWCA. IV. Czas trwania Umowy Umowa zostaje zawarta od.roku na czas nieokreślony/ określony 2. Umowa na czas nieokreślony może być rozwiązana za miesięcznym wypowiedzeniem. 3. Umowa na czas określony ulega rozwiązaniu z upływem jej terminu. 4. Umowa może być rozwiązana bez zachowania okresu wypowiedzenia lub przed zakończeniem terminu jej obowiązywania w sytuacji, gdy: a) informacje o SENIORZEprzekazane przez ZLECENIODAWCĘokreślone w 3 Umowyokażą się nieprawdziwe, b)senior będzie naruszał podstawowe zasady współżycia, uniemożliwiał lub poważnie utrudniał współżycie pozostałym SENIOROM, zachowywał się w sposób agresywny, c) stan zdrowia SENIORA pogorszy się na tyle, że będzie wymagał stałego umieszczenia w specjalistycznej placówce medycznej, d) ZLECENIODAWCA opóźnia się z uiszczeniem opłaty określonej w 7 ust. 1 powyżej 10 dni i nie uiszcza jej pomimo pisemnego upomnienia, e) ZLECENIOBIORCA nie wykonuje obowiązków wskazanych w 1 niniejszej Umowy Od dnia przyjęcia SENIORA do Rezydencji obowiązuje 7-dniowy okres rozpoznania, po upływie którego umowa może zostać rozwiązana bez obowiązującego okresu wypowiedzenia, jeżeli podane informacje o SENIORZE okażą się niezgodne z rzeczywistością lub SENIORokaże się osobą agresywną, chorą psychicznie, wymagającą indywidualnej lub specjalistycznej opieki. 2. W przypadku rozwiązania Umowy w okresie rozpoznania ZLECENIODAWCA pokrywa jedynie koszty pobytu SENIORA przez faktyczną ilość dni pobytu. V. Postanowienia ogólne 14 Strony zgodnie postanawiają, że wszelkie spory mogące wynikać przy realizacji niniejszej umowy będą rozstrzygały w wyniku negocjacji – polubownie, w przypadku braku porozumienia stron sądem właściwym do rozstrzygania sporów będzie sąd powszechny właściwy miejscowo położenia Rezydencji.
7 Umowa o opiekę nad osobą starszą Strona 7 z 7 15 W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie odpowiednie przepisy Kodeksu Cywilnego 16 Wszelkie zmiany do niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności. 17 Umowa została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron. PODOPIECZNY ZLECENIOBIORCA WAŻNE INFORMACJE: Bożena Magiera tel , Wojciech Magiera tel , Biuro tel Opiekunki tel ( dostępny całą dobę ) Nasze pielęgniarki: Pani Maria oraz Pani Krystyna Nasz rehabilitant: Pan Mirek oraz Pani Sandra, który odpowiedzą na wszystkie pytania w sprawach rehabilitacji (od poniedziałku do piątku) Nasz lekarz: dr Bielecki ( jest w Domu Seniora w poniedziałki, środy, piątki)
Jak uzyskać opiekę nad osobą starszą?
Natomiast w przypadku braku możliwości zapewnienia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, osoba wymagająca takiej opieki może korzystać z usług opiekuńczych i bytowych w formie rodzinnego domu pomocy. Może w nim mieszkać nie mniej niż trzy i nie więcej niż osiem osób wymagających wsparcia z powodu wieku.
Dodatkowym świadczeniem tych ośrodków jest wydawanie posiłków. W ośrodku wsparcia mogą znajdować się miejsca całodobowe okresowego pobytu. Ośrodki wsparcia są prowadzone w formie środowiskowych domów samopomocy, dziennych domów pomocy, domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, schronisk i domów dla bezdomnych oraz klubów samopomocy.
Takie same formy pomocy (usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze) świadczą ośrodki wsparcia pomocy społecznej dziennego pobytu. Udzielają one świadczeń osobom, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych.
Należy się zgłosić do ośrodka pomocy społecznej, który ma prawo ich przyznawania oraz ustala ich zakres, okres i miejsce świadczenia. Natomiast szczegółowe warunki przyznawania i odpłatności za te usługi w drodze uchwały określa każda Rada Gminy. Ponadto Rada Gminy ustala szczegółowe warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również tryb ich pobierania. Dlatego też warunki przyznania pomocy mogą być zróżnicowane w poszczególnych gminach.
Otóż obejmują one pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Natomiast specjalistyczne usługi opiekuńcze oznaczają usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności i są świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym.
Taka pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych przysługuje osobom samotnym, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób, a są jej pozbawione. Mogą być one przyznane również osobom, które wymagają pomocy innych osób, a rodzina nie może takiej pomocy zapewnić.
Jednym z punktów pomocy dla osób starszych są miejskie ośrodki pomocy społecznej. Organizują one i świadczą usługi opiekuńcze, w tym specjalistyczne, w miejscu zamieszkania, w ośrodkach wsparcia oraz w rodzinnych domach pomocy z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
A pomoc możemy uzyskać w miejskich ośrodkach pomocy społecznej, w placówkach służby zdrowia, a ponadto osoby pracujące w każdym roku kalendarzowym mają prawo do dni wolnych na sprawowanie opieki nad osobami bliskimi z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Sprawdźmy, jaką pomoc możemy uzyskać, kto się do takiej pomocy kwalifikuje i co należy zrobić, aby ją otrzymać.
A co można zrobić w sytuacji, gdy wiadomo, że usługi opiekuńcze nie będą wystarczające lub nie można ich zapewnić?
Otóż wtedy, takiej osobie nie mogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej. Taką osobę kieruje się do domu pomocy społecznej odpowiedniego typu, zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania. Dla umieszczenia danej osoby w domu pomocy społecznej konieczna jest jej zgoda lub jej przedstawiciela ustawowego.
W przypadku gdy osoba bezwzględnie wymagająca pomocy lub jej przedstawiciel ustawowy nie wyrażają zgody na umieszczenie w domu pomocy społecznej, ośrodek pomocy społecznej lub dom pomocy społecznej są obowiązane do zawiadomienia o tym właściwy sąd, a jeżeli osoba taka nie ma przedstawiciela ustawowego lub opiekuna – prokuratora. Tak samo dzieje się w przypadku, gdy już po umieszczeniu w domu opieki społecznej, osoba taka lub jej opiekun wycofają swoją zgodę.
Jeśli chodzi o osoby wymagające wzmożonej opieki medycznej, to mogą być one skierowane do zakładu opiekuńczo-leczniczego lub placówki pielęgnacyjno-opiekuńczej (często placówki te działają przy szpitalach). Zadaniem zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego jest okresowe objęcie całodobową pielęgnacją osób przewlekle chorych. Natomiast zakład opiekuńczo-leczniczy prowadzi całodobową okresową lub stałą pielęgnację osób skierowanych oraz kontynuuje leczenie takich osób przewlekle chorych. Kontynuacja leczenia polega na postępowaniu medycznym wskazanym dla danego pacjenta. Wykonywane są badania diagnostyczne, podawane leki oraz stosowane są wskazania lekarskie.
Kto jeszcze może zostać skierowany do zakładu pielęgnacyjno – opiekuńczego lub do zakładu opiekuńczo – leczniczego?
Mogą to być również osoby, które przebyły leczenie szpitalne i mają ukończony proces diagnozowania, leczenie operacyjne lub intensywne leczenie zachowawcze. Dotyczy to pacjentów, którzy nie wymagają już dalszej hospitalizacji, jednak ze względu na stan zdrowia i stopień niepełnosprawności oraz brak możliwości samodzielnego funkcjonowania w środowisku domowym są niezdolne do samoopieki. Ponadto, wymagają kontroli lekarskiej i pielęgniarskiej oraz rehabilitacji.
Profile zakładów opiekuńczych
Zakłady pielęgnacyjno – opiekuńcze i zakłady opiekuńczo – lecznicze można podzielić na zakłady o profilu ogólnym, dla pacjentów w stanie wegetatywnym oraz dla pacjentów wentylowanych mechanicznie.
Zakład opiekuńczo-leczniczy dla pacjentów w stanie wegetatywnym, który oznacza zespół objawów występujących najczęściej w przebiegu ciężkiego uszkodzenia mózgu, udziela całodobowych świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom z niekorzystnym rokowaniem. Zakłady te są przeznaczone dla pacjentów, u których zakończono postępowanie lecznicze i nie wymagają hospitalizacji w oddziałach intensywnej terapii, lecz jest im niezbędna kompleksowa opieka lekarska, pielęgniarska i rehabilitacja.
Z kolei zakład opiekuńczo-leczniczy dla pacjentów wentylowanych mechanicznie udziela świadczeń całodobowo osobom chorym obłożnie z niewydolnością oddechową. Zakłady te są przeznaczone dla osób wymagających ciągłej terapii oddechowej przy pomocy respiratora, jednak nie wymagają hospitalizacji w oddziałach intensywnej terapii. Pacjent musi świadomie wyrazić zgodę na taki typ leczenia.
Sposób i tryb kierowania do zakładów
Tryb kierowania oraz zasady ustalania odpłatności za pobyt w zakładach określa rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 grudnia 1998 roku oraz ustawa z dnia 30 sierpnia 1991 roku o zakładach opieki zdrowotnej. Zgodnie z nimi, skierowanie do zakładu wydaje w drodze decyzji organ, który utworzył zakład lub organ, który zawarł umowę z niepublicznym zakładem na wykonywanie takich usług.
Wniosek składa osoba ubiegająca się o przyjęcie do zakładu lub jej przedstawiciel ustawowy oraz za zgodą tej osoby inna osoba i zakład opieki zdrowotnej. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie lekarskie stwierdzające potrzebę ze względu na stan zdrowia całodobowej pielęgnacji, opieki lub rehabilitacji oraz wywiad pielęgniarski przeprowadzony przez pielęgniarkę środowiskową, rodzinną lub społeczną. Ponadto, do wniosku załącza się dokumenty stwierdzające wysokość dochodu osoby starającej się o przyjęcie. I tak może to być decyzja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ustalająca emeryturę bądź rentę. W tym przypadku dodatkowo przedstawia się zgodę osoby starającej się o przyjęcie do zakładu na potrącanie opłaty za pobyt w zakładzie.
Innym dokumentem stwierdzającym wysokość dochodu może być decyzja o przyznaniu zasiłku stałego wyrównawczego lub renty socjalnej. Wtedy można dołączyć zgodę do odbioru tych należności przez zakład.
Wniosek wraz z załącznikami przedstawia się lekarzowi wyznaczonemu przez organ kierujący. Lekarz ma 14 dni na wydanie opinii na podstawie przedstawionych dokumentów, co do skierowania osoby do odpowiedniego zakładu. Dopiero wtedy, lekarz zebrany wniosek i dokumenty oraz własną decyzję przesyła do organu kierującego (wydającego decyzję) do zakładu opiekuńczo – leczniczego lub pielęgnacyjno – opiekuńczego.
Skierowanie do zakładu pielęgnacyjno – opiekuńczego może być wydane na czas określony, natomiast skierowanie do zakładu opiekuńczo – leczniczego może być wydane na pobyt stały albo na czas określony. Jeżeli okres oczekiwania na przyjęcie do zakładu po wydaniu decyzji o skierowaniu jest dłuższy niż 3 miesiące to zakład wpisuje taką osobę na listę oczekujących. Następnie kierownik zakładu informuje pisemnie osobę skierowaną o planowanym terminie przyjęcia do placówki. Generalnie okres oczekiwania na przyjęcie do zakładu po wydaniu decyzji przez organ kierujący nie powinien być dłuższy niż 12 miesięcy.
Wyjątkowo w zdarzeniach nagłych, losowych i uzasadnionych stanem zdrowia może być wydane skierowanie do zakładu bez zachowania trybu postępowania, a przyjęcie może nastąpić poza kolejnością. Takie działania mają miejsce tylko na wniosek lekarza, a skierowanie może być wydane tylko na czas określony.
Pobyt w zakładach pielęgnacyjno – opiekuńczych oraz opiekuńczo – leczniczych, jak już wcześniej wspomniałam, jest odpłatny. Opłata ta pokrywa koszty wyżywienia i zakwaterowania pacjenta. Miesięczną opłatę ustala się w wysokości odpowiadającej 250% najniższej emerytury. Jednak opłata ta nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 70% miesięcznego dochodu osoby przebywającej w zakładzie.
Opłatę tak ustaloną określa się na okres roku. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy ulega zmianie wysokość dochodu pacjenta zakładu. Wtedy taką opłatę ustala się ponownie. Ponadto, miesięczną opłatę za pobyt w zakładzie pielęgnacyjno – opiekuńczym i opiekuńczo – leczniczym obniża się odpowiednio o liczbę dni nieobecności pacjenta w danym miesiącu w zakładzie. Istnieje jednak warunek. Kierownik placówki musi być pisemnie powiadomiony o planowanej nieobecności w zakładzie pacjenta na trzy dni wcześniej, chyba, że powiadomienie to było niemożliwe z powodów losowych, a fakt ten został uwiarygodniony.
Opieka długoterminowa
Inną formą opieki nad pacjentami przewlekle chorymi jest pielęgniarska opieka długoterminowa. Jest to opieka nad osobami obłożnie i przewlekle chorymi. Opieka ta odbywa się w domu pacjenta. Pacjenci nią objęci nie wymagają hospitalizacji w oddziałach lecznictwa stacjonarnego lub nie chcą lub nie mogą przebywać w zakładach opieki długoterminowej. Ta forma pomocy dotyczy pacjentów wymagających ze względu na problemy zdrowotne, systematycznej i intensywnej opieki pielęgniarskiej. Taka opieka udzielana w warunkach domowych jest realizowana we współpracy z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Natomiast celem takiej pielęgniarskiej opieki długoterminowej jest zapewnienie świadczeń pacjentowi oraz przygotowanie chorego i jego rodziny do samoopieki i samopielęgnacji. Opieka ta polega także na przygotowaniu do radzenia sobie z niepełnosprawnością.
A kto się kwalifikuje do takiej opieki?
Otóż zakwalifikowane mogą być osoby chore przewlekle, osoby niezdolne do samoopieki. Podstawą objęcia chorego pielęgniarską opieką długoterminową jest skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (na odpowiednim druku), a także kwalifikacja pielęgniarki środowiskowej/rodzinnej do objęcia taką opieką długoterminową.
Ponadto, pielęgniarka opieki długoterminowej współpracuje i informuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i pielęgniarkę środowiskowo – rodzinną (wybraną poprzez złożenie deklaracji wyboru), o rozpoczęciu i zakończeniu udzielania świadczeń oraz o istotnych zmianach w stanie zdrowia pacjenta. Czas opieki trwa maksymalnie do 6 miesięcy.
Pielęgniarską opieką długoterminową nie mogą być objęci chorzy, którym są udzielane świadczenia przez hospicja domowe i przez inne stacjonarne placówki opieki długoterminowej, a także chorzy w ostrej fazie choroby psychicznej.
Pomoc doraźna
A co możemy zrobić, gdy potrzebujemy pomocy doraźnej, chwilowej a stan naszego podopiecznego nie jest bardzo poważny i nie wymaga specjalistycznej opieki?
Otóż wtedy możemy skorzystać z naszego osobistego ubezpieczenia społecznego i „zaoszczędzić” urlop wypoczynkowy na odpoczynek, a nie opiekę nad chorym członkiem rodziny. Każdej osobie pracującej i podlegającej obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu przysługuje bowiem zasiłek opiekuńczy w momencie zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. Za członków rodziny, uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat, jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres 14 dni w roku kalendarzowym, bez względu na liczbę członków rodziny wymagających opieki. Ponadto, zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę choremu członkowi rodziny.
A ile wynosi miesięczny zasiłek opiekuńczy?
Otóż jego wysokość to 80 % podstawy wymiaru zasiłku (wynagrodzenia). Pozostało nam jeszcze odpowiedzieć na pytanie, kto wystawia dokument stwierdzający sprawowanie takiej opieki nad chorym członkiem rodziny. Dokument ten to zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad chorym członkiem rodziny. Jest ono wystawiane na odpowiednim druku i zawiera informacje identyfikujące ubezpieczonego, któremu zostało ono wystawione, jego płatnika składek, wystawiającego zaświadczenie lekarskie i jego miejsce wykonywania zawodu oraz okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny, datę urodzenia członka rodziny i jego stosunek pokrewieństwa z ubezpieczonym.
Takie zwolnienie lekarskie należy dostarczyć swojemu pracodawcy w terminie 7 dni od jego wydania przez lekarza.
Do zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego lub opiekuńczo-leczniczego o profilu ogólnym nie są przyjmowane osoby w ostrej fazie choroby psychicznej lub w terminalnej fazie choroby nowotworowej. Jeśli chodzi o osoby chore psychicznie, to do przyjęcia do zakładu niezbędne jest zaświadczenie wydane przez specjalistę psychiatrę o braku przeciwwskazań do pobytu w zakładach pielęgnacyjno – opiekuńczych i opiekuńczo – leczniczych o profilu ogólnym.
키워드에 대한 정보 umowa o opiekę nad osobą starszą
다음은 Bing에서 umowa o opiekę nad osobą starszą 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 O opiece nad starymi rodzicami
- 동영상
- 공유
- 카메라폰
- 동영상폰
- 무료
- 올리기
O #opiece #nad #starymi #rodzicami
YouTube에서 umowa o opiekę nad osobą starszą 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 O opiece nad starymi rodzicami | umowa o opiekę nad osobą starszą, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.