Upadłość Konsumencka A Alimenty | Upadłość Konsumencka A Alimenty 78 개의 베스트 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “upadłość konsumencka a alimenty – Upadłość konsumencka a alimenty“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Filip Kozik | Upadłość i restrukturyzacja 이(가) 작성한 기사에는 조회수 291회 및 좋아요 9개 개의 좋아요가 있습니다.

Długi alimentacyjne nie ulegają umorzeniu w upadłości konsumenckiej. O ile w upadłości konsumenckiej umarza się zdecydowana większość długów, o tyle zobowiązania alimentacyjne należą do tych kilku rodzajów zobowiązań, które się nie umarzają. Zatem upadłość konsumencka nie obejmuje długów alimentacyjnych.Pomimo trwania postępowania upadłościowego alimenty są nadal wypłacane przez syndyka z masy upadłości w terminach ich płatności, ale ich wysokość może być zmniejszona. Zgodnie z art. 343 ust.Organ właściwy wierzyciela może na wniosek dłużnika alimentacyjnego umorzyć jego należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego łącznie z odsetkami w całości lub w części, odroczyć termin płatności albo rozłożyć na raty, uwzględniając sytuację dochodową i rodzinną.

Table of Contents

upadłość konsumencka a alimenty 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Upadłość konsumencka a alimenty – upadłość konsumencka a alimenty 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Doradca restrukturyzacyjny Filip Kozik na temat wpływu alimentów na postępowanie upadłościowe osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.

Kontakt z kancelarią:
58 380 26 56
[email protected]
WWW:
https://www.restrukturyzacja-kancelaria.pl
https://www.upadlosc-kancelaria.pl
https://www.kancelaria-kllaw.pl

upadłość konsumencka a alimenty 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Upadłość konsumencka a alimenty – SKEF

Czy poprzez upadłość konsumencką można umorzyć alimenty? Co z obowiązkiem alimentacyjnym po ogłoszeniu upadłości – bieżące alimenty?

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.skef.pl

Date Published: 10/3/2021

View: 4811

Upadłość konsumencka a alimenty – skutki ogłoszenia upadłości

Upadłość konsumencka a alimenty – skutki upadłości. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wobec danego dłużnika rodzić może uzasadnione obawy wierzycieli, …

+ 여기에 표시

Source: bdrp.pl

Date Published: 9/4/2021

View: 1300

Upadłość konsumencka a alimenty w 2021 r.

Upadłość konsumencka nie niweczy uprawnienia do otrzymywania alimentów. Co więcej, alimenty nie wchodzą do masy upadłości i wyłączone są spod …

+ 더 읽기

Source: prawnicyoddlugu.pl

Date Published: 9/6/2021

View: 4267

Upadłość a alimenty – Infor.pl

Z chwilą ogłoszenia upadłości obowiązek alimentacyjny ciążący na upadłym nie … prawo upadłościowe, upadłość konsumencka, upadłość firmy, …

+ 여기에 표시

Source: www.infor.pl

Date Published: 2/25/2021

View: 9378

Długi alimentacyjne a upadłość konsumencka

Jak wygląda spłata zaległych długów alimentacyjnych po ogłoszeniu upadłości? Zaległe alimenty jako dług upadłego powinny zostać uwzględnione …

+ 여기에 표시

Source: szantar.pl

Date Published: 7/16/2022

View: 9525

UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA A ALIMENTY

O ile w upadłości konsumenckiej umarza się większość długów, o tyle obowiązek alimentacyjny jest świadczeniem, które nie jest umarzane na podstawie orzeczenia …

+ 더 읽기

Source: www.bid.com.pl

Date Published: 7/14/2021

View: 2407

Alimenty a upadłość konsumencka – poTwojejstronie.pl

Z tego też względu, obowiązek alimentacyjny trwa również po ogłoszeniu upadłości. II. Zaległe alimenty a upadłość konsumencka. Z momentem …

+ 더 읽기

Source: potwojejstronie.pl

Date Published: 2/1/2022

View: 5003

Alimenty a upadłość konsumencka

Wierzyciel alimentacyjny może pozwać upadłego o zapłatę zarówno bieżących, jak i zaległych alimentów niepokrytych z masy upadłości. Jest to …

+ 여기에 보기

Source: artemius.pl

Date Published: 10/22/2022

View: 6382

Alimenty a upadłość konsumencka. Syndyk, alimenty zaległe i …

Alimenty a upadłość konsumencka. Czy długi alimentacyjne mogą być umorzone? Czy zadłużenie alimentacyjne podlega upadłości konsumenckiej?

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: wupadlosci.com.pl

Date Published: 1/14/2021

View: 2694

주제와 관련된 이미지 upadłość konsumencka a alimenty

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Upadłość konsumencka a alimenty. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Upadłość konsumencka a alimenty
Upadłość konsumencka a alimenty

주제에 대한 기사 평가 upadłość konsumencka a alimenty

  • Author: Filip Kozik | Upadłość i restrukturyzacja
  • Views: 조회수 291회
  • Likes: 좋아요 9개
  • Date Published: 2020. 2. 9.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=WAMZ3VknjV8

Czy syndyk placi alimenty?

Pomimo trwania postępowania upadłościowego alimenty są nadal wypłacane przez syndyka z masy upadłości w terminach ich płatności, ale ich wysokość może być zmniejszona. Zgodnie z art. 343 ust.

Czy można umorzyć dług alimentacyjny?

Organ właściwy wierzyciela może na wniosek dłużnika alimentacyjnego umorzyć jego należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego łącznie z odsetkami w całości lub w części, odroczyć termin płatności albo rozłożyć na raty, uwzględniając sytuację dochodową i rodzinną.

Jak zgłosić alimenty do syndyka?

Zaległe alimenty a upadłość konsumencka. Z momentem ogłoszenia upadłości wierzyciel alimentacyjny musi zgłosić się wraz ze wszystkimi dowodami, tj. orzeczeniem sądu, ugodą, na podstawie której dłużnik zobowiązany jest do świadczeń oraz wskazaniem dochodzonej kwoty do syndyka w formie zgłoszenia wierzytelności.

Ile czasu syndyk zajmuje wynagrodzenie?

Wynika to z faktu, że zajęcie wynagrodzenia obejmuje cały czas postępowania upadłościowego, a więc trwa od wydania przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości, aż do zakończenia tej procedury. Standardowo dochodzi do tego wraz z wydaniem przez sąd upadłościowy postanowienia o wykonaniu ostatecznego planu podziału.

Czy alimenty się przedawniają?

Zgodnie z art. 137 § 1 K.r.o. roszczenia o świadczenia alimentacyjne ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat od momentu powstania obowiązku alimentacyjnego. Jednak w przypadku dzieci prawo do alimentów wygasa dopiero po uzyskaniu przez nie samodzielności.

Co zrobić żeby nie płacić alimentów przez komornika?

883 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego może Pan żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości (alimentów przyszłych), jeżeli złoży do depozytu sądowego sumę równającą się alimentom za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej kwoty.

Jak uniknąć kary za niepłacenie alimentów?

Aby uniknąć kary związanej z niepłaceniem alimentów, należy w ciągu 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w sprawie długu, spłacić całą należną kwotę. Wniosek o brak płacenia alimentów może wystosować pokrzywdzony, organ pomocy społecznej oraz organ podejmujący działania wobec dłużnika alimentacyjnego.

Jak komornik ściąga alimenty?

Komornik alimentacyjny może egzekwować zarówno zaległe, jak i bieżące świadczenia. Po złożeniu wniosku o egzekucję funkcjonariusz zajmie się ściągnięciem niezapłaconych kwot wraz z odsetkami. Egzekucja nie oznacza, że zobowiązany może zaprzestać wypłacania bieżących alimentów.

Ile syndyk może zabrać z wynagrodzenia?

W postępowaniu upadłościowym syndyk może zająć 50 % wynagrodzenia za pracę. Zajęcie nie może przekroczyć jednak kwoty odpowiadającej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę. W 2022 r. jest to kwota 3010,00 zł brutto.

Jak dogadać się z syndykiem?

Spotkanie z syndykiem może odbyć się w jego kancelarii lub w miejscu zamieszkania upadłego. Bazując na złożonym wcześniej wniosku będzie badał majątek upadłego. Najprawdopodobniej dokona wizji w miejscu zamieszkania i spisu całego majątku.

Jaka jest różnica między syndykiem a komornikiem?

Syndyk uczestniczy bowiem w postępowaniu upadłościowym natomiast komornik występuje w postępowaniu egzekucyjnym. Zadaniem syndyka w postępowaniu upadłościowym jest przede wszystkim oddłużenie, dopiero w następnej kolejności windykacja należności.

Jak umorzyć egzekucję alimentów?

Wniosek o umorzenie postępowania (wolny od opłat) wierzyciel składa u komornika, który prowadzi postępowanie. Jeżeli egzekucję wszczęto z urzędu lub na żądanie uprawnionego organu, wniosek wierzyciela wymaga zgody sądu lub uprawnionego organu, który zażądał wszczęcia egzekucji.

Czy komornik może umorzyć zaległe alimenty?

Dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń alimentacyjnych wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży na rachunek depozytowy Ministra Finansów sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej …

Kiedy komornik przestaje ściągać alimenty?

1) jeżeli okaże się, że egzekucja nie należy do organów sądowych; 2) jeżeli wierzyciel lub dłużnik nie ma zdolności sądowej albo gdy egzekucja ze względu na jej przedmiot lub na osobę dłużnika jest niedopuszczalna; 3) jeżeli jest oczywiste, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych.

Czy można zrzec się roszczeń alimentacyjnych?

Podsumowując, w polskim systemie prawnym nie istnieje możliwość zrzeczenia się świadczenia alimentacyjnego. Jakakolwiek umowa pomiędzy uprawnionym a zobowiązanym w przedmiocie wygaśnięcia obowiązku dostarczania środków utrzymania jest nieważna i nie wywołuje skutków prawnych.

Upadłość konsumencka a alimenty

Zagadnienie upadłość konsumencka a alimenty jest wielowątkowe i interesujące. Ogłosiłeś upadłość konsumencką, a jednocześnie jesteś zobowiązany do płacenia alimentów na dzieci? A może ciąży na Tobie obowiązek alimentacyjny na byłą żonę? Może też tak być, że jesteś zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych na swojego rodzica. W dzisiejszym wpisie wyjaśnię Ci, jak po ogłoszeniu upadłości będzie dalej wyglądała realizacja Twojego obowiązku alimentacyjnego.

Upadłość konsumencka a alimenty. Alimenty się nie umorzą.

Na wstępie mam dla Ciebie ważną wiadomość. Długi alimentacyjne nie ulegają umorzeniu w upadłości konsumenckiej. O ile w upadłości konsumenckiej umarza się zdecydowana większość długów, o tyle zobowiązania alimentacyjne należą do tych kilku rodzajów zobowiązań, które się nie umarzają. Zatem upadłość konsumencka nie obejmuje długów alimentacyjnych. Co ważne, zarówno bieżące, jak i zaległe alimenty nie podlegają umorzeniu w postępowaniu upadłościowym.

Upadłość konsumencka a alimenty. Co dalej z alimentami?

Skoro już wiesz, że długi alimentacyjne nie zostaną umorzone w postępowaniu alimentacyjnym, to pewnie zastanawiasz się, jak będzie wyglądała realizacja obowiązku alimentacyjnego po ogłoszeniu upadłości. Otóż, zasady realizacji tego obowiązku zależą od tego, czy mamy do czynienia z alimentami zaległymi, czy też bieżącymi. Występują bowiem odmienne zasady dochodzenia alimentów bieżących od zaległych.

Zaległe alimenty a upadłość konsumencka

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wyklucza możliwość dochodzenia zaległych alimentów na drodze postępowania egzekucyjnego. Jeżeli uprawniony do alimentów ma wierzytelność z tytułu zaległych alimentów, to powinien zgłosić kwotę wierzytelności syndykowi (zgłoszenie wierzytelności wymaga złożenia sformalizowanego pisma). Jeśli wierzycielem alimentacyjnym jest małoletnie dziecko, to w jego imieniu takiego zgłoszenia dokonuje przedstawiciel ustawowy. Jeżeli dojdzie do takiego zgłoszenia wierzytelności, to zaległe alimenty zostaną umieszczone na liście wierzytelności.

Zgodnie z kolejnością zaspokajania wierzycieli przewidzianą przez prawo upadłościowe, wierzyciele alimentacyjni zostają zaspokojeni w pierwszej kolejności (I kategoria). Zatem jest szansa, że uprawniony do alimentów odzyska w postępowaniu upadłościowym przynajmniej część z należnych mu pieniędzy. Jednakże na przysługujące mu środki będzie musiał długo poczekać, gdyż postępowanie upadłościowe może potrwać nawet rok. Ponadto alimenty zaległe mimo, że są ujęte w kategorii pierwszej, korzystając niejako z pierwszeństwa zaspokojenia, to i tak znajdują się za kosztami postępowania oraz alimentami bieżącymi.

Bieżące alimenty a upadłość konsumencka

Jeśli dotychczas regularnie płaciłeś alimenty i nie masz z tego tytułu żadnych zaległości, to po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej wypłata alimentów będzie kontynuowana. Zatem uprawniony do alimentów będzie je nadal otrzymywać.

Jednak są pewne zmiany odnośnie realizacji obowiązku alimentacyjnego. Otóż, po ogłoszeniu upadłości alimenty będzie wypłacał uprawnionemu syndyk. Ta zmiana ma na celu zagwarantować wypłatę alimentów osobom uprawnionym. Alimenty będą wypłacane przez syndyka w terminie płatności alimentów, tj. w terminie wynikającym z treści zasądzającego je wyroku.

Alimenty bieżące korzystają z pierwszeństwa zaspokojenia przed innymi należnościami, w tym przed alimentami zaległymi. Wypłatę alimentów przez syndyka warunkuje jednak zasobność masy upadłości. Alimenty są bowiem wypłacane, o ile fundusze masy upadłości na to pozwalają. Wypłata alimentów nastąpi w miarę wpływu do masy upadłości odpowiednich sum. Należy przy tym zaznaczyć że z masy upadłości zaspokaja się w pierwszej kolejności koszty postępowania upadłościowego.

WAŻNE: maksymalna kwota wypłacanych alimentów nie może przekroczyć pensji minimalnej

Ponadto ważna zmiana polega na tym, że alimenty będą wypłacane w kwocie nie wyższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę dla każdego uprawnionego (w 2022 r. pensja minimalna wynosi 3010 zł brutto). Pozostała część alimentów nie będzie podlegała zaspokojeniu z masy upadłości. To oznacza, że uprawniony nie dostanie więcej niż odpowiednik minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ustanowienie maksymalnej kwoty alimentów ma na celu ochronę wierzycieli niealimentacyjnych. Czasem bowiem zobowiązani do alimentów celowo zawyżają wysokość alimentów (zwłaszcza w drodze umowy alimentacyjnej) celem uszczuplenia praw pozostałych wierzycieli.

Dodatkowo wypłata alimentów przez syndyka dokonywana jest wyłącznie do dnia sporządzenia ostatecznego planu podziału funduszy masy upadłości.

Upadłość konsumencka a alimenty. Pozew o alimenty

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie stanowi przeszkody w uzyskaniu wyroku zasądzającego alimenty. Osoba uprawniona może w każdym czasie wytoczyć przeciwko upadłemu powództwo o alimenty.

Po ogłoszeniu upadłości upadły może także wytoczyć pozew do sądu o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego wobec uprawnionego, jeżeli zachodzą ku temu podstawy.

Upadłość konsumencka a alimenty. Podwyższenie lub obniżenie alimentów

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie pozbawia uprawnionego możliwości żądania podwyższenia alimentów. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej uprawniony do alimentów może żądać podwyższenia alimentów. Wówczas uprawniony do alimentów musi złożyć pozew do sądu o podwyższenie alimentów. Oczywiście, aby powództwo było skuteczne muszą zajść podstawy do podwyższenia alimentów.

Po ogłoszeniu upadłości pozew o podwyższenie alimentów należy wytoczyć przeciwko upadłemu. To wyjątek od ogólnej zasady, zgodnie z którą po ogłoszeniu upadłości postępowania sądowe dotyczące masy upadłości, mogą być prowadzone jedynie przeciwko syndykowi. Postępowania sądowe mające za przedmiot zobowiązania alimentacyjne stanowią więc wyjątek od powyższej zasady. Występuje w nich bowiem wyłącznie sam upadły (bez udziału syndyka).

Ponadto ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie pozbawia upadłego możliwości żądania obniżenia alimentów. Jeżeli sytuacja materialna upadłego uległa pogorszeniu może on wnieść pozew do sądu o obniżenie alimentów. Pozew o obniżenie alimentów wnosi do sądu sam upadły, a nie syndyk.

Upadłość konsumencka a alimenty. Upadły jest stroną

Zapamiętaj, w sprawach o alimenty syndyk nie może pozywać, ani być pozywanym.

W postępowaniach sądowych mających za przedmiot zobowiązania alimentacyjne występuje wyłącznie sam upadły. Przy czym, zasada ta ma zastosowanie bez względy na to, czy upadły występuje w charakterze powoda, czy też pozywanego.

Zarówno powództwo o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego, jak i obniżenie alimentów prowadzone jest bez udziału syndyka. Podobnie powództwo o alimenty, jak i o podwyższenie alimentów.

Co dzieje się z alimentami niezaspokojonymi?

Niezaspokojone w toku postępowania upadłościowego zobowiązania alimentacyjne nadal istnieją. Uprawniony do alimentów może ich dochodzić w postępowaniu egzekucyjnym.

Upadłość konsumencka kancelaria? Uwolnij się od długów.

Pomożemy Ci w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Napiszemy wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Będziemy reprezentować Cię w postępowaniu przed syndykiem.

Jeżeli nie jesteś w stanie spłacać swoich długów, a one rosną z dnia na dzień, to powinieneś rozważyć upadłość konsumencką. Gawor Kancelaria Prawna jest jedną z nielicznych kancelarii w Polsce specjalizujących się w ogłaszaniu upadłości konsumenckich. Radca prawny Kinga Gawor jest jednym z niewielu ekspertów upadłości konsumenckiej w Polsce.

Skontaktuj się z nami i umów na konsultację. My sporządzimy dla Ciebie wiosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, dzięki czemu będziesz mógł zacząć nowe życie bez długów.

O nowelizacji upadłości konsumenckiej 2020 przeczytasz tutaj.

Upadłość konsumencka a alimenty

Do Ośrodka Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego w Krakowie zgłosił się pan Paweł, który planuje złożenie wniosku o upadłość konsumencką. Poza zadłużeniem wynikającym z zaciągniętych pożyczek i kredytów, nasz Klient ma też kilkanaście tysięcy złotych zaległości alimentacyjnych. Pan Paweł chciałby wiedzieć jak wygląda kwestia alimentów przy upadłości konsumenckiej.

Czy poprzez upadłość konsumencką można umorzyć alimenty?

Nie. Zgodnie z art. 491 21 ust. 2 Prawa upadłościowego nie podlegają umorzeniu:

zobowiązania o charakterze alimentacyjnym,

zobowiązania wynikające z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci,

zobowiązania do zapłaty orzeczonych przez sąd kar grzywny, a także do wykonania obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę,

zobowiązania do zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczonych przez sąd jako środek karny lub środek związany z poddaniem sprawcy próbie,

zobowiązania do naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem oraz zobowiązania, których upadły umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu.

Prawo wprost wyłącza możliwość umorzenia w postępowaniu upadłościowym zobowiązań wynikających z alimentów.

Zaległe alimenty

W przypadku zaległych alimentów mogą one zostać uwzględnione na liście wierzytelności –zgodnie z art. 236 ust. 1 Prawa upadłościowego kwota zadłużenia powinna być zgłoszona przez wierzyciela jego pełnomocnika, lub w przypadku osób niepełnoletnich przez przedstawiciela ustawowego syndykowi.

Zgodnie z art. 342 Prawa upadłościowego należności alimentacyjne znajdują się w kategorii pierwszej jeżeli chodzi o kolejność zaspokajania wierzycieli. Takie umiejscowienie zaległych alimentów w „kolejce” wierzycieli, daje szansę na chociaż częściowe odzyskanie pieniędzy podczas postępowania upadłościowego.

Co z obowiązkiem alimentacyjnym po ogłoszeniu upadłości – bieżące alimenty?

Pomimo trwania postępowania upadłościowego alimenty są nadal wypłacane przez syndyka z masy upadłości w terminach ich płatności, ale ich wysokość może być zmniejszona. Zgodnie z art. 343 ust. 2 Prawa upadłościowego alimenty na każdego uprawnionego syndyk wypłaci w wysokości nie większej niż minimalne wynagrodzenie za pracę – będą wypłacane w takiej wysokość do dnia sporządzenia ostatecznego planu podziału.

Ponadto syndyk ma prawo wytoczyć powództwo w zakresie zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego i żądać zmniejszenia alimentów lub uznania przez sąd iż obowiązek alimentacyjny wygasł. (art. 144 ust. 4 Prawa Upadłościowego).

Co z alimentami, które jeszcze nie są zasądzone?

Co do zasady po ogłoszeniu upadłości postępowania sądowe, administracyjne lub sądowo-administracyjne dotyczące masy upadłości mogą być wszczęte i prowadzone wyłącznie przez syndyka albo przeciwko niemu (art. 144 ust. 1 Prawa Upadłościowego). Zasada ta nie obowiązuje jeżeli chodzi o pozew o zasądzenie lub zmianę wysokości alimentów – powództwo kierujemy przeciwko upadłemu (art. 144 ust. 3 Prawa Upadłościowego).

Co z obowiązkiem alimentacyjnym po zakończeniu postępowania upadłościowego?

Po wykonaniu przez upadłego obowiązków określonych w planie spłaty wierzycieli sąd wydaje upragnione postanowienie o stwierdzeniu wykonania planu spłaty wierzycieli i umorzeniu zobowiązań upadłego powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości i niewykonanych w wyniku wykonania planu spłaty wierzycieli. Należy jednak pamiętać, że umorzeniu nie będą podlegać ani zaległe ani bieżące alimenty, a wierzyciel ma prawo pozwać byłego upadłego o zapłatę.

Bieżące alimenty są spłacane zgodnie z postanowieniem sądu, który je orzekł.

Podstawa prawna:

USTAWA z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (Dz.U.2020.1228 t.j.)

Więcej >>>

[Umorzenie należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego]

Art. 30. [Umorzenie należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego]

1.

Organ właściwy dłużnika może umorzyć należności, o których mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 ustawy, w łącznej wysokości:

1) 30%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 3 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów;

2) 50%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 5 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów;

Alimenty a upadłość konsumencka | Upadłość konsumencka Łódź

Upadłość konsumencka jest to instytucja prawa, która daje dłużnikom szanse na rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu i wyjście na prostą ścieżkę finansową. Dzięki upadłości dłużnik ma szansę na całkowite umorzenie swoich dotychczasowych zobowiązań.

Upadłość konsumencka kojarzy nam się głównie z umorzeniem zobowiązań kredytowych, pożyczkowych, jednak to nie jedyne zobowiązania, które możemy mieć.

W tym wpisie przybliżę sytuację zarówno osób uprawnionych do alimentów, jak i sytuacje osób, które są zobowiązane do płacenia alimentów.

I. Ogłoszenie upadłości nie powoduje wstrzymania zobowiązań alimentacyjnych

Wierzyciele alimentacyjni zostali uprzywilejowani przez ustawodawcę.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez sąd w stosunku do osoby fizycznej nie powoduje, że świadczenia alimentacyjne, które zobowiązana jest opłacać zostaną w jakikolwiek sposób umorzone.

Alimenty to obowiązek dostarczania środków utrzymania zarówno w formie pieniężnej jak i niepieniężnej na dziecko czy małżonka. Alimenty są co do zasady płatne systematycznie na podstawie orzeczenia sądowego, ugody albo umowy między obowiązanym a uprawnionym.

W większości przypadków alimenty zasądzane są przez sąd bezterminowo i zobowiązany musi je opłacać do czasu uchylenia tego obowiązku przez sąd.

Z tego też względu, obowiązek alimentacyjny trwa również po ogłoszeniu upadłości.

II. Zaległe alimenty a upadłość konsumencka

Z momentem ogłoszenia upadłości wierzyciel alimentacyjny musi zgłosić się wraz ze wszystkimi dowodami, tj. orzeczeniem sądu, ugodą, na podstawie której dłużnik zobowiązany jest do świadczeń oraz wskazaniem dochodzonej kwoty do syndyka w formie zgłoszenia wierzytelności.

Od momentu ogłoszenia upadłości konsumenckiej wstrzymywania jest wypłata zaległych alimentów, bowiem dłużnik nie może ich spłacać dobrowolnie, ponieważ traci możliwość samodzielnego dysponowania swoim majątkiem. Ponadto nie może również uczynić też tego syndyk, a wierzyciel nie może przekazać zadłużenia do komornika, bowiem nie jest on organem postępowania upadłościowego.

Powyższe oznacza, że zobowiązania alimentacyjne znajdą się na liście razem z innymi niewykonanymi przez dłużnika zobowiązaniami. Jednakże są one zaliczane do tzw. „kategorii pierwszej”, co oznacza, że zostaną spłacone z masy upadłości w pierwszej kolejności.

III. Brak majątku dłużnika a zaległe alimenty

Nierzadko dłużnicy nie mają aktywów na spłatę wszystkich zobowiązań, najczęściej nie mają żadnego majątku, który można byłoby spieniężyć i przeznaczyć na spłatę długów, w tym także świadczeń alimentacyjnych.

Alimenty są jednak świadczeniem również w tym przypadku uprzywilejowane. Tak jak wspominałam, długi z tytułu niezapłaconych alimentów nie ulegają umorzeniu.

W praktyce oznacza to, że nawet jeżeli postępowanie upadłościowe zakończy się oddłużeniem dłużnik bez planu spłat, to pozostałe niezapłacone alimenty nadal będą musiały zostać przez upadłego dłużnika zapłacone.

Jeżeli upadły nie zapłaci, wówczas wierzyciel będzie mógł sprawę przekazać do postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika tak jakby postępowania upadłościowe nigdy nie było prowadzone!

IV. Alimenty bieżące a upadłość konsumencka

Jeżeli do tej pory dłużnik systematycznie, bez opóźnień opłacał alimenty, wówczas ogłoszenie upadłości konsumenckiej w praktyce nic nie zmienia, bowiem będzie to kontynuowane.

Warto jednak wiedzieć, że:

od momentu ogłoszenia upadłości do zatwierdzenia planu podziału to syndyk wypłaca alimenty w terminie jego płatności,

alimenty są wypłacane w kwocie nie wyższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę dla każdego uprawnionego.

Powyższe ma na celu kontynuację wypłaty świadczenia. Ustalenie górnej kwoty alimentów stanowi ochronę innych wierzycieli przed zamierzonym zawyżaniem kwoty alimentów.

Co w sytuacji, gdy uprawniony ma zasądzoną kwotę przewyższającą wynagrodzenie minimalne?

Wówczas otrzyma wyłącznie świadczenie w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę

Ale dług ponad tę kwotę nie zostanie umorzony. Po zakończeniu postępowania upadłościowego będzie mógł skierować sprawę o zapłatę do dłużnika i egzekwować ją na zwykłych zasadach, tak jakby postępowanie upadłościowe nigdy nie było prowadzone.

V. Kwoty zajęcia wynagrodzenia przez syndyka

Dobrze wiedzieć, że postępowanie upadłościowe nie traktuje upadłych w sposób wyjątkowy jeżeli chodzi o zapłatę alimentów. Na poczet alimentów syndyk może zająć do 3/5 wynagrodzenia, nawet jeżeli dłużnik otrzymuje minimalne wynagrodzenie za pracę!

Należy zatem pamiętać, że przy długach alimentacyjnych nie ma kwoty wolnej od zajęć.

VI. Powództwo o alimenty – czy można wytoczyć?

Nie ma przepisu, który zabraniałby wytoczenia powództwa o ustanowienie, zmianę lub wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego.

Powództwo takie należy wytoczyć przeciwko dłużnikowi, a nie przeciwko syndykowi!

Warto jednak wiedzieć, że przepisy upadłościowe przyznają syndykowi możliwość wnioskowania o zmianę orzeczenia lub umowy ustanawiającej alimenty.

VII. Czy możliwe jest uzyskanie świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego?

W przypadku gdy dłużnik nie ma żadnego majątku, także bieżących alimentów wierzyciel może wnioskować o wypłatę środków z Funduszu Alimentacyjnego.

W praktyce nie jest to takie łatwe, bowiem należy wykazać bezskuteczność postępowania egzekucyjnego przeciwko dłużnikowi, a przecież z momentem ogłoszenia upadłości upadają wszystkie postępowania egzekucyjne prowadzone przez komornika przeciwko dłużnikowi.

Biorąc pod uwagę powyższe, w takiej sytuacji konieczne jest zgłoszenie się do syndyka o wydanie właściwego zaświadczenia, które potwierdzi niemożność zapłaty świadczenia alimentacyjnego przez upadłego.

VIII. A jeżeli to upadłemu przysługują alimenty?

Może się przecież zdarzyć, że to upadłemu przysługują alimenty.

W takiej sytuacji trzeba wiedzieć, że zgodnie z ogólną zasadą nie zaliczają się one w skład masy upadłości, bowiem nie podlegają one egzekucji. Zatem dłużnik, także po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej może samodzielnie dysponować otrzymywanymi alimentami.

Podsumowując, temat alimentów przy okazji upadłości konsumenckiej nie zawsze jest „zero-jedynkowy”, dlatego też, jeżeli mamy jakąś wątpliwość w tym zakresie, warto zwrócić się do specjalisty, który wytłumaczy wszelkie zawiłości z tym związane.

Myślisz o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej? Jesteś zainteresowany/a przygotowaniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Jeśli tak to napisz do mnie na adres:

[email protected]

Photo by Fabio Fistarol on Unsplash

Upadłość konsumencka a alimenty

Do Ośrodka Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego w Krakowie zgłosił się pan Paweł, który planuje złożenie wniosku o upadłość konsumencką. Poza zadłużeniem wynikającym z zaciągniętych pożyczek i kredytów, nasz Klient ma też kilkanaście tysięcy złotych zaległości alimentacyjnych. Pan Paweł chciałby wiedzieć jak wygląda kwestia alimentów przy upadłości konsumenckiej.

Czy poprzez upadłość konsumencką można umorzyć alimenty?

Nie. Zgodnie z art. 491 21 ust. 2 Prawa upadłościowego nie podlegają umorzeniu:

zobowiązania o charakterze alimentacyjnym,

zobowiązania wynikające z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci,

zobowiązania do zapłaty orzeczonych przez sąd kar grzywny, a także do wykonania obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę,

zobowiązania do zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczonych przez sąd jako środek karny lub środek związany z poddaniem sprawcy próbie,

zobowiązania do naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem oraz zobowiązania, których upadły umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu.

Prawo wprost wyłącza możliwość umorzenia w postępowaniu upadłościowym zobowiązań wynikających z alimentów.

Zaległe alimenty

W przypadku zaległych alimentów mogą one zostać uwzględnione na liście wierzytelności –zgodnie z art. 236 ust. 1 Prawa upadłościowego kwota zadłużenia powinna być zgłoszona przez wierzyciela jego pełnomocnika, lub w przypadku osób niepełnoletnich przez przedstawiciela ustawowego syndykowi.

Zgodnie z art. 342 Prawa upadłościowego należności alimentacyjne znajdują się w kategorii pierwszej jeżeli chodzi o kolejność zaspokajania wierzycieli. Takie umiejscowienie zaległych alimentów w „kolejce” wierzycieli, daje szansę na chociaż częściowe odzyskanie pieniędzy podczas postępowania upadłościowego.

Co z obowiązkiem alimentacyjnym po ogłoszeniu upadłości – bieżące alimenty?

Pomimo trwania postępowania upadłościowego alimenty są nadal wypłacane przez syndyka z masy upadłości w terminach ich płatności, ale ich wysokość może być zmniejszona. Zgodnie z art. 343 ust. 2 Prawa upadłościowego alimenty na każdego uprawnionego syndyk wypłaci w wysokości nie większej niż minimalne wynagrodzenie za pracę – będą wypłacane w takiej wysokość do dnia sporządzenia ostatecznego planu podziału.

Ponadto syndyk ma prawo wytoczyć powództwo w zakresie zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego i żądać zmniejszenia alimentów lub uznania przez sąd iż obowiązek alimentacyjny wygasł. (art. 144 ust. 4 Prawa Upadłościowego).

Co z alimentami, które jeszcze nie są zasądzone?

Co do zasady po ogłoszeniu upadłości postępowania sądowe, administracyjne lub sądowo-administracyjne dotyczące masy upadłości mogą być wszczęte i prowadzone wyłącznie przez syndyka albo przeciwko niemu (art. 144 ust. 1 Prawa Upadłościowego). Zasada ta nie obowiązuje jeżeli chodzi o pozew o zasądzenie lub zmianę wysokości alimentów – powództwo kierujemy przeciwko upadłemu (art. 144 ust. 3 Prawa Upadłościowego).

Co z obowiązkiem alimentacyjnym po zakończeniu postępowania upadłościowego?

Po wykonaniu przez upadłego obowiązków określonych w planie spłaty wierzycieli sąd wydaje upragnione postanowienie o stwierdzeniu wykonania planu spłaty wierzycieli i umorzeniu zobowiązań upadłego powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości i niewykonanych w wyniku wykonania planu spłaty wierzycieli. Należy jednak pamiętać, że umorzeniu nie będą podlegać ani zaległe ani bieżące alimenty, a wierzyciel ma prawo pozwać byłego upadłego o zapłatę.

Bieżące alimenty są spłacane zgodnie z postanowieniem sądu, który je orzekł.

Podstawa prawna:

USTAWA z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (Dz.U.2020.1228 t.j.)

Więcej >>>

Borek Doliński Radcowie Prawni spółka jawna

Upadłość konsumencka a alimenty – skutki upadłości

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wobec danego dłużnika rodzić może uzasadnione obawy wierzycieli, którzy wskutek tej procedury mogą zostać pozbawieni w całości lub w części prawa zwrotu należności. W niniejszym artykule poruszę temat zaspokajania w postępowaniu upadłościowym wierzytelności alimentacyjnych.

Wszyscy dobrze wiemy, że alimenty są świadczeniem uiszczanym przez dłużnika periodycznie na rzecz (z założenia) słabszej strony stosunku prawnego (m.in. dziecka, które nie jest w stanie utrzymać się samo, na rzecz małżonka bądź rodzica będących w niedostatku itp.). Interesującym zagadnieniem jest więc realizacja obowiązku alimentacyjnego przez osobę, która stała się niewypłacalna i przez to ogłosiła upadłość konsumencką. Wypada odpowiedzieć na następujące pytania:

na jakich zasadach po ogłoszeniu upadłości dłużnik ma realizować alimenty zaległe oraz bieżące? czy i w jaki sposób wierzyciel alimentacyjny (przykładowo małoletnie dziecko) musi zgłosić wierzytelność w postępowaniu upadłościowym? czy możliwe jest wytoczenie upadłemu procesu o podwyższenie alimentów po ogłoszeniu upadłości? czy umorzenie zobowiązań upadłego obejmie również wierzytelności alimentacyjne?

Alimenty bieżące.

Na wstępie należy wyraźnie zaznaczyć, że prawo upadłościowe ustala odmienne zasady dochodzenia alimentów bieżących oraz zaległych. W sytuacji gdy upadły przed ogłoszeniem upadłości regulował na bieżąco ustalone w drodze wyroku (ugody sądowej lub umowy) zobowiązania alimentacyjne, to zasadniczo sytuacja prawna pomiędzy uprawnionym a zobowiązanym z tytułu alimentacji nie ulegnie zmianie. Zgodnie bowiem z art. 343 ust. 2 ustawy Prawo upadłościowe (dalej „PrUpad”) “Zobowiązania alimentacyjne ciążące na upadłym, przypadające za czas po ogłoszeniu upadłości, syndyk zaspokaja (…) w terminach ich płatności, do dnia sporządzenia ostatecznego planu podziału, każdorazowo dla każdego uprawnionego w kwocie nie wyższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Pozostała część tych należności nie podlega zaspokojeniu z masy upadłości”.

Tak więc osoba uprawniona do alimentów będzie je nadal otrzymywać z tą tylko różnicą, że renta ta będzie uiszczana nie przez samego upadłego (jak przed ogłoszenie upadłości), a bezpośrednio przez syndyka. Warto zwrócić uwagę, że występuje tutaj ograniczenie kwotowe, zgodnie z czym syndyk będzie wypłacał uprawnionemu alimenty do kwoty płacy minimalnej (w roku 2016 jest to kwota 1 850 zł). Ograniczenie to służy zapobieganiu sytuacjom, w którym alimenty mogłyby zostać ustalone w zawyżonej wysokości (zwłaszcza na podstawie umowy), co uszczuplałoby prawa wierzycieli niealimentacyjnych. Z reguły jednak powyższy limit nie będzie dotkliwy dla wierzycieli alimentacyjnych. Co istotne, wierzyciele ci (ich przedstawiciele ustawowi) nie będą musieli kierować do sądu czy syndyka sformalizowanych pism by otrzymywać na bieżąco alimenty – wystarczające w tym wypadku będzie okazanie syndykowi tytułu uprawniającego do otrzymania w/w renty alimentacyjnej (np. wyroku z klauzulą wykonalności). Alimenty bieżące korzystają z pierwszeństwa zaspokojenia przed innymi należnościami, w tym przed alimentami zaległymi.

Alimenty zaległe.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku gdy dłużnik przed ogłoszeniem upadłości opóźniał się z regulowaniem swych zobowiązań alimentacyjnych, w efekcie czego powstała w ten sposób kwota zaległości. Wierzytelność alimentacyjna powstała jeszcze przed ogłoszeniem upadłości wymaga zgłoszenia sędziemu-komisarzowi i będzie podlegała umieszczeniu na liście wierzytelności. W tym wypadku wierzyciel alimentacyjny (bądź jego przedstawiciel ustawowy, np. rodzic) będzie złożyć sformalizowane pismo zatytułowane „Zgłoszenie wierzytelności”, by móc w ten sposób uczestniczyć w postępowaniu upadłościowym – jest to jedyny sposób na dochodzenie roszczeń z tytułu zaległych alimentów. Pamiętamy, że alimenty wymagalne po ogłoszeniu upadłości dłużnika nie wymagają zgłoszenia, a jedynie zakomunikowania syndykowi faktu ich istnienia. Tutaj zasady są odmienne – wierzyciel zgłasza wierzytelność sędziemu-komisarzowi, a następnie cierpliwie czeka na jej uwzględnienie (umieszczenie na liście wierzytelności), co niestety zwykle trwa długo. Pewnym pocieszeniem jest fakt, że alimenty zaległe są ujęte w kategorii pierwszej (art. 342 ust. 1 pkt 1 PrUpad), korzystając niejako z pierwszeństwa zaspokojenia, ale i tak znajdują się za kosztami postępowania oraz alimentami bieżącymi (art. 344 ust. 1 PrUpad).

Zasady zgłoszenia wierzytelności regulują art. 239-240 PrUpad. Zgłoszenia wierzytelności dokonuje się na formularzu w dwóch egzemplarzach. W zgłoszeniu wierzytelności wierzyciel wskazuje dowody uzasadniające zgłoszenie. W zgłoszeniu wierzytelności należy podać:

imię i nazwisko albo nazwę wierzyciela i odpowiednio jego miejsce zamieszkania albo siedzibę, adres oraz numer PESEL, a w przypadku ich braku – inne dane umożliwiające jego jednoznaczną identyfikację; określenie wierzytelności wraz z należnościami ubocznymi; dowody stwierdzające istnienie wierzytelności; kategorię, do której wierzytelność ma być zaliczona (w przypadku alimentów będzie to kategoria pierwsza); stan sprawy, jeżeli co do wierzytelności toczy się postępowanie sądowe.

Proces o ustalenie (podwyższenie) alimentów.

Wyżej omówiono sytuacje, w których mamy już skonkretyzowany obowiązek alimentacyjny i znaną kwotę roszczenia, które jest lub powinno być realizowane na podstawie wyroku, ugody sądowej bądź umowy. Możemy mieć jednak do czynienia z sytuacjami, w których ten obowiązek nie jest jeszcze ustalony, a strony stosunku alimentacyjnego pozostają w sporze bądź wierzyciel alimentacyjny – mimo ogłoszenia upadłości przez dłużnika – dąży do podwyższenia alimentów. Ogólną regułą prawa upadłościowego jest, że po ogłoszeniu upadłości powództwo wytacza się przeciwko syndykowi. Jednak w wypadku roszczeń alimentacyjnych – o ich zasądzenie oraz o podwyższenie – pozew będzie skierowany przeciwko upadłemu, którego nie będzie w tym wypadku reprezentował syndyk. Taka reguła wynika z treści art. 144 ust. 3 PrUpad.

Art. 144

“Po ogłoszeniu upadłości postępowania sądowe, administracyjne lub sądowoadministracyjne dotyczące masy upadłości mogą być wszczęte i prowadzone wyłącznie przez syndyka albo przeciwko niemu. Postępowania, o których mowa w ust. 1, syndyk prowadzi na rzecz upadłego, lecz w imieniu własnym. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do postępowań w sprawach o należne od upadłego alimenty oraz renty z tytułu odpowiedzialności za uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia albo utratę żywiciela oraz z tytułu zamiany uprawnień objętych treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę”.

Umorzenie zobowiązań a alimenty.

Warto także podkreślić, iż zobowiązania alimentacyjne – czy to zaległe, bieżące bądź przyszłe – nie będą podlegały umorzeniu w toku postępowania upadłościowego. Stanowi o tym wyraźnie art. Art. 49121 ust. 1 “in principio” PrUpad.

Art. 49121

“Po wykonaniu przez upadłego obowiązków określonych w planie spłaty wierzycieli sąd wydaje postanowienie o stwierdzeniu wykonania planu spłaty wierzycieli i umorzeniu zobowiązań upadłego powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości i niewykonanych w wyniku wykonania planu spłaty wierzycieli. Na postanowienie przysługuje zażalenie. Nie podlegają umorzeniu zobowiązania o charakterze alimentacyjnym, zobowiązania wynikające z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, zobowiązania do zapłaty orzeczonych przez sąd kar grzywny, a także do wykonania obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, zobowiązania do zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczonych przez sąd jako środek karny lub środek związany z poddaniem sprawcy próbie, jak również zobowiązania do naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem oraz zobowiązania, których upadły umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu Po wydaniu postanowienia, o którym mowa w ust. 1, niedopuszczalne jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego dotyczącego wierzytelności powstałej przed dniem ustalenia planu spłaty wierzycieli z wyjątkiem wierzytelności wynikających z zobowiązań, o których mowa w ust. 2”.

W przypadku, gdyby dłużnik po umorzeniu zobowiązań w ramach postępowania upadłościowego nie regulował zobowiązań alimentacyjnych wierzyciel będzie mógł wszcząć postępowanie egzekucyjne i egzekwować swe roszczenie.

[Stan prawny na dzień 30 listopada 2017 r.]

radca prawny Paweł Borek | tel. 510 551 991 | This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Zapraszamy do kontaktu Klientów z całej Polski, a w szczególności z województw: wielkopolskiego, mazowieckiego oraz kujawsko-pomorskiego.

Upadłość konsumencka a alimenty w 2021 r.

Rate this post

Upadłość konsumencka to szansa na wyjście z długów i rozpoczęcie nowego życia. Nie wszystkie długi mogą jednak zostać umorzone w drodze postępowania upadłościowego. Do takich długów zaliczają się alimenty.

Upadłość konsumencka a alimenty w 2021 roku – przeczytaj, jak to wygląda!

Alimenty nie mogą być umorzone poprzez upadłość konsumencką

Artykuł 491[21] ust. 2 Prawa upadłościowego wymienia zobowiązania, które nie podlegają umorzeniu. Są to:

zobowiązania o charakterze alimentacyjnym,

zobowiązania wynikające z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci,

zobowiązania do zapłaty orzeczonych przez sąd kar grzywny, a także do wykonania obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę,

zobowiązania do zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczonych przez sąd jako środek karny lub środek związany z poddaniem sprawcy próbie,

zobowiązania do naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem oraz zobowiązania, których upadły umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu.

Od powyższej regulacji nie ma żadnych ustępstw.

Co się dzieje w takim razie z zaległymi alimentami?

Wobec tego, jeżeli w dniu ogłoszenia upadłości konsumenckiej, wśród Twoich zobowiązań znajdują się długi alimentacyjne i zostaną one zgłoszone przez wierzyciela (tj. uprawnionego do otrzymywania alimentów lub osoby działającej w jego imieniu) syndykowi, to musisz mieć na uwadze, iż zostaną one wciągnięte do spisu zobowiązań obok innych długów.

Długi alimentacyjne stanowią kategorię pierwszą, jeżeli chodzi o kolejność zaspokojenia. Cieszą się zatem swoistym pierwszeństwem.

Co z alimentami bieżącymi? Upadłość konsumencka a alimenty

Obowiązek alimentacyjny nie wygasa po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Oznacza to, że w dalszym ciągu będziesz musiał łożyć na utrzymanie uprawnionego.

Zmianie ulegnie jednak kilka następujących kwestii:

Po pierwsze, bieżących alimentów nie będzie już wypłacał komornik, a czynności te przejmie syndyk. Syndyk będzie zatem dokonywał bezpośrednich potrąceń z Twojego wynagrodzenia. Tym samym, jeżeli po ogłoszeniu upadłości uprawniony w dalszym ciągu będzie chciał otrzymywać świadczenia alimentacyjne – musi on zwrócić się do syndyka z dokumentem potwierdzającym wysokość oraz terminy płatności alimentów.

Po drugie – co tyczy się świadczeń alimentacyjnych przekraczających wysokość minimalnego wynagrodzenia – alimenty wypłacane są dla każdego uprawionego w kwocie nie wyższej niż minimalna krajowa. Nie oznacza to, że świadczenia należne powyżej tej kwoty przepadają – roszczenie o dokonanie dopłaty wciąż przysługuje uprawnionemu i będzie on mógł zwrócić się do Ciebie o dokonanie spłaty nawet po zakończeniu postępowania upadłościowego.

Bez zmian z kolei pozostaje zakres potrąceń, których może dokonywać syndyk z Twojego wynagrodzenia na poczet alimentów. Tak jak w przypadku egzekucji komorniczej, syndyk może zająć do 3/5 pensji, nawet jeśli otrzymujesz minimalne wynagrodzenie za pracę.

Czy w toku upadłości możesz zostać pozwany o alimenty?

Odpowiedź brzmi: tak. Nie ma bowiem żadnych przeciwskazań do wytoczenia takiego postępowania.

Podwyższenie i obniżenie alimentów po ogłoszeniu upadłości – upadłość konsumencka a alimenty

Uprawniony do alimentacji może wnioskować zarówno o podwyższenie, jak i obniżenie przysługujących mu od Ciebie alimentów po ogłoszeniu upadłości. Nic nie stoi temu na przeszkodzie.

Ponadto ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie pozbawia Ciebie możliwości żądania obniżenia alimentów, jeżeli Twoja sytuacja materialna uległa pogorszeniu w stosunku do daty poprzednio orzeczonego obowiązku.

W przypadku spraw o alimenty mamy do czynienia z sytuacją wyjątkową, ponieważ to nie syndyk będzie uczestnikiem postępowania sądowego, jak w przypadku innych zobowiązań, a sam upadły. Nie ma przy tym znaczenia czy upadły występuje w charakterze pozwanego czy też powoda w sprawie o alimenty.

A co z alimentami, które przysługują Tobie? Upadłość konsumencka a alimenty

Oczywiście nie są wykluczone sytuacje, w których to Ty będziesz starał się lub Tobie jako upadłemu przysługują świadczenia alimentacyjne. Upadłość konsumencka nie niweczy uprawnienia do otrzymywania alimentów. Co więcej, alimenty nie wchodzą do masy upadłości i wyłączone są spod jakiejkolwiek egzekucji. Możesz nimi zatem swobodnie dysponować nawet po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.

Alimenty niezaspokojone w toku postępowania upadłościowego…

Alimenty niezaspokojone w toku postępowania upadłościowego nadal istnieją. Uprawniony do alimentów może ich dochodzić w klasycznym postępowaniu egzekucyjnym, tj. prowadzonym przez komornika sądowego.

Upadłość a alimenty

Z chwilą ogłoszenia upadłości obowiązek alimentacyjny ciążący na upadłym nie wygasa, a nadal obciąża osobę upadłego. W jaki sposób oraz w jakim zakresie zaspokajane są alimenty po ogłoszeniu upadłości? Czy zobowiązania alimentacyjne płaci syndyk?

Upadłość a alimenty

Obowiązek alimentacyjnych polegający na dostarczaniu środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) obciąża osoby co do których została ogłoszona upadłość. Z chwilą ogłoszenia upadłości obowiązek alimentacyjny ciążący na upadłym, a skonkretyzowany w wyroku sądowym, ugodzie sądowej, umowie alimentacyjnej nie wygasa, a nadal obciąża osobę upadłego. Pojawia się zatem pytanie w jaki sposób oraz w jakim zakresie zaspokajane są alimenty po ogłoszeniu upadłości.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Za co i w jakiej kolejności syndyk płaci po ogłoszeniu upadłości?

Postępowanie upadłościowe generuje koszty postępowania oraz tzw. inne zobowiązania masy. Ustawodawca w art. 230 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (dalej jako: PrUpad) szczegółowo wskazuje jakie zobowiązania kwalifikujemy do kosztów, a jakie do innych zobowiązań masy. Z masy upadłości w pierwszej kolejności syndyk zaspokaja koszty postępowania, a jeżeli fundusze masy na to pozwalają – inne zobowiązania masy, stosownie do posiadanych środków w masie upadłości. W przypadku braku zaspokojenia innych zobowiązań masy o których mowa w art. 230 ust. 2 PrUpad syndyk zaspokaja inne zobowiązania masy stosunkowo do wysokości każdej z nich w drodze podziału funduszów masy upadłości (art. 343 PrUpad) w kategorii pierwszej.

Wysokość i kolejność zaspokajania zobowiązań alimentacyjnych za okres po ogłoszeniu upadłości

Zobowiązaniom o charakterze alimentacyjnym powstałym po dniu ogłoszenia upadłości ustawodawca nadał szczególną pozycję. Po zaspokojeniu przez syndyka kosztów postępowania, syndyk zaspokaja alimenty ciążące na upadłym, przypadające za czas po ogłoszeniu upadłości. Ustawodawca ograniczył ww. obowiązek syndyka kwotowo jak i czasowo. Przede wszystkim należy wskazać, iż syndyk zaspokaja alimenty w terminach ich płatności, do dnia sporządzenia ostatecznego planu podziału, każdorazowo dla każdego uprawnionego w kwocie nie wyższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę (art. 343 ust. 2 PrUpad).

Z powyższego wynika, iż pozostała część tych należności nie podlega zaspokojeniu z masy upadłości i może być regulowana bezpośrednio przez Upadłego z majątku nie wchodzącego w skład masy upadłości. W tym miejscu nasuwa się pytanie, co w sytuacji gdy masa upadłości nie dysponuje wystarczającymi środkami na pokrycie zobowiązań alimentacyjnych ww. zakresie. Należy wskazać, iż nie jest możliwym zaspokajanie ww. należności z środków jakie syndyk uzyska ze Skarbu Państwa. ,,W przypadku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na pokrycie kosztów postępowania albo w masie upadłości brak jest płynnych funduszów na ich pokrycie, koszty te pokrywa tymczasowo Skarb Państwa” (art. 4917 PrUpad). Zobowiązania o charakterze alimentacyjnym nie są kosztami postępowania upadłościowego, zatem nie mogą zostać zaspokojone z środków Skarbu Państwa. Alimenty mogą być więc regulowane wyłącznie z środków uzyskanych z likwidacji masy upadłości czy też z wynagrodzenia Upadłego w kwocie podlegającej egzekucji.

Jaka część wynagrodzenia upadłego wchodzi do masy upadłości?

Odnosząc się w tym zakresie do części wynagrodzenia upadłego za pracę, która zgodnie z art. 62 PrUpad wchodzi w skład masy upadłości w przypadku, gdy upadły jest dłużnikiem alimentacyjnym, należy nadmienić, iż zgodnie z art. 87 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy (dalej jako: KP) w zw. z art. 871 § 1 pkt 1 KP w skład masy wchodzić będzie wynagrodzenie w wysokości 3/5 i to bez uwzględnienia kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę o którym mowa w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10.9.2019 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 r., Dz.U. 2019 poz. 1778. Ponadto do spraw w których wniosek o ogłoszenie upadłości wpłynął po 23.3.2020 r. należy mieć również na względzie treść art. 63 ust. 1a PrUpad ,,W przypadku ogłoszenia upadłości osoby fizycznej, na której utrzymaniu nie pozostają inne osoby, do masy upadłości nie wchodzi także część dochodu upadłego, która łącznie z dochodami wyłączonymi z masy upadłości na podstawie ust. 1 odpowiada kwocie stanowiącej 150% kwoty określonej w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2019 r. poz. 1507, 1622 i 1690)”.

Dodatkowe środki w przypadku sprzedaży nieruchomości

W toku postępowania upadłościowego syndyk sporządza oddzielny plan podziału funduszów masy upadłości środków uzyskanych ze sprzedaży rzeczy lub praw zabezpieczonych rzeczowo (art. 348 ust. 1 PrUpad). ,,Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, wierzytelności zabezpieczone hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym i hipoteką morską, a także wygasające według przepisów ustawy prawa oraz skutki ujawnienia praw i roszczeń osobistych ciążące na nieruchomości, użytkowaniu wieczystym, spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu lub statku morskim wpisanym do rejestru okrętowego, podlegają zaspokojeniu z sumy uzyskanej z likwidacji obciążonego przedmiotu, pomniejszonej o koszty likwidacji tego przedmiotu oraz inne koszty postępowania upadłościowego w wysokości nieprzekraczającej dziesiątej części sumy uzyskanej z likwidacji, nie więcej jednak niż o taką część kosztów postępowania upadłościowego, która wynika ze stosunku wartości obciążonego przedmiotu do wartości całej masy upadłości” (art. 345 ust. 1 PrUpad).

Przepisem szczególnym do ww. regulacji jest art. 346 PrUpad, z którym związane jest kolejne uprzywilejowanie dla wierzycieli alimentacyjnych. Ustawodawca bowiem w art. 346 PrUpad postanowił, iż ,,W razie sprzedaży nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub statku morskiego wpisanego do rejestru okrętowego, przed zaspokojeniem wierzytelności zabezpieczonych hipoteką albo hipoteką morską oraz innych praw, w tym praw i roszczeń osobistych, które ciążyły na przedmiocie sprzedaży i które w wyniku sprzedaży wygasły, zaspokaja się należności alimentacyjne w zakresie wskazanym w art. 343 ust. 2 (…)”. Odrębnego planu podziału syndyk nie sporządza, jeżeli suma uzyskana ze sprzedaży nie wystarcza na zaspokojenie wierzytelności z tytułu alimentów, rent i wynagrodzeń za pracę, o których mowa w art. 343 ust. 1 PrUpad. Mając na uwadze powyższe w toku postępowania upadłościowego syndyk reguluje zobowiązania o charakterze alimentacyjnym bez ograniczenia wskazanego w art. 345 ust. 1 PrUpad, ale z ograniczeniem kwotowym i czasowym wskazanym w art. 343 ust. 2 PrUpad tj. do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (wskazanego w kwocie brutto) dla każdego z uprawnionych oraz do czasu sporządzenia ostatecznego planu podziału funduszów masy upadłości.

Alimenty w uproszczonym postępowaniu konsumenckim

W praktyce mamy do czynienia z wieloma postępowania upadłościowymi, w szczególności konsumenckimi w których to syndyk nie sporządza ostatecznego planu podziału z uwagi na fakt, iż masa upadłości nie dysponuje wystarczającymi środkami do jego sporządzenia lub też są to postępowania które po dniu 23.4.2020 r. prowadzone są w trybie art. 4911 ust. 1 PrUpad tj. w tzw. trybie uproszczonym. W związku z powyższym pojawia się pytanie do kiedy syndyk ma dokonywać wypłaty zobowiązań alimentacyjnych. Ustawodawca nie odpowiada nam bezpośrednio do postanowione pytanie. W ocenie autora niniejszego artykułu taka wypłata powinna mieć miejsce do dnia uprawomocnienia się postanowienia w przedmiocie umorzenia zobowiązań czy też ustalenia planu spłat tj. do czasu zakończenia postępowania upadłościowego. Ponadto w przypadku postępowań prowadzonych w trybie 4911 ust. 1 PrUpad alimenty winny być regulowane do dnia wydania przez sąd postanowienia o umorzeniu zobowiązań/warunkowym umorzeniu zobowiązań czy też ustaleniu planu spłat, a także odmowie ustalenia planu spłat o którym mowa w art. 49114a ust. 1 PrUpad

Czy syndyk może kwestionować wysokość alimentów?

Nie należy tracić z pola widzenia, iż na mocy nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe, syndyk nabył legitymację do wystąpienia z powództwem o zmianę orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego, a obciążającego Upadłego. Zgodnie bowiem z art. 144 ust. 4 PrUpad ,,Syndyk może żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego”. Jest to istotna zmiana w odniesieniu do poprzednich regulacji, które kwalifikowały postępowania w sprawach o należne od upadłego alimenty jako postępowania bez udziału syndyka. Przyznanie syndykowi dodatkowego uprawnienia pozwoli na wzruszenie prawomocnych orzeczeń, ale i umów, które w wielu przypadkach bywają nieadekwatne do uzasadnionych potrzeb uprawnionego, a tym samym skutkują pozorną niemożliwością realizacji przez upadłego planu spłat.

Anna Łukasiewicz

Aplikant adwokacki

Wspólnicy. Malecha Krzemiński Noga Kancelaria prawnicza sp. j.

Długi alimentacyjne a upadłość konsumencka

Wielu dłużników chcących ogłosić upadłość konsumencką posiada długi i zobowiązania alimentacyjne. Chcąc ogłosić upadłość konsumencką dłużnicy często zakładają, że ich upadłość spowoduje umorzenie długów alimentacyjnych i pomoże wyjść z zadłużenia. Nic bardziej mylnego.

Czy można umorzyć długi alimentacyjne w ramach upadłości?

Długi alimentacyjne należą do specjalnej kategorii długów wyłączonych spod umorzenia w ramach postępowania upadłościowego. Zasada to dotyczy zarówno zaległych długów alimentacyjnych powstałych przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości, jak i bieżących alimentów. Nawet w przypadku przeprowadzenia całego postępowania upadłościowego długi alimentacyjne nie zostaną umorzone, bądź zmniejszone.

Jak wygląda spłata zaległych długów alimentacyjnych po ogłoszeniu upadłości?

Zaległe alimenty jako dług upadłego powinny zostać uwzględnione zarówno we wniosku ogłoszenie upadłości, jak również w spisie wierzytelności. Uprawniony do zaległych alimentów posiada prawo do zgłoszenia swojej wierzytelności do syndyka, który umieszcza dług alimentacyjny w spisie wierzytelności. Wierzyciele alimentacyjni, czyli najczęściej małoletnie dzieci upadłego, bądź też dorosłe dzieci upadłego, zostali zakwalifikowani przez ustawodawcę do pierwszej grupy wierzycieli, co oznacza, że dług taki zostanie zaspokojony w pierwszej kolejności z masy upadłości, przed innymi wierzycielami. Jest to dobra wiadomość dla wierzycieli alimentacyjnych, w sytuacji dużej ilości wierzycieli przypisanych do innych kategorii. Rozwiązanie takie wynika z założenia ustawodawcy, że dobro dziecka i zaspokojenia jego podstawowych potrzeb życiowych (a temu służą właśnie alimenty) jest najważniejsze.

Czy po ogłoszeniu upadłości d ługi alimentacyjne podlegają egzekucji komorniczej?

Nie. Z chwilą ogłoszenia upadłości wszelkie postępowania egzekucyjne prowadzone wobec upadłego ulegają zawieszeniu z mocy prawa. Po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości postępowanie egzekucyjne zostaje umorzone. Po ogłoszeniu upadłości niedopuszczalne jest skierowanie egzekucji wobec składka majątkowego dłużnika wchodzącego w skład masy upadłości. Pamiętać jednak należy o wyjątku, że po ogłoszeniu upadłości istnieje możliwość wykonania postanowień o zabezpieczeniu roszczeń alimentacyjnych.

Można powiedzieć, że w miejsce komornika, jako podmiotu ściągającego środki pieniężne na rzecz wierzyciela alimentacyjnego, po ogłoszeniu upadłości, wstępuje syndyk.

Czy upadłość konsumencka skutkuje zwolnieniem z bieżącego obowiązku alimentacyjnego?

Absolutnie nie. Bieżąco powstający z każdym miesiącem obowiązek alimentacyjny po ogłoszeniu upadłości będzie nadal realizowany na rzecz wierzyciela alimentacyjnego. Z tym jednak wyjątkiem, że wypłatą będzie zajmował zamiast upadłego – syndyk. Wynika to z faktu objęcia przez syndyka zarządu nad majątkiem upadłego, w tym środków pieniężnych. Oznacza to, że syndyk zabezpiecza potrzeby wierzyciela alimentacyjnego z środków upadłego i de facto spełnia świadczenie w imieniu upadłego.

Czy dziecko otrzyma alimenty w takiej samej wysokości od upadłego?

Co do zasady tak. Wysokość wypłacanych alimentów co do zasady powinna być zgodna z dotychczas zasądzoną prawomocnym wyrokiem kwotą. Niemniej jednak należy pamiętać, że regularna wypłata oczywiście będzie uzależniona od wysokości masy upadłości, czyli posiadanego przez dłużnika majątku, jego dochodów, oszczędności. Uprawniony do alimentów nie otrzyma jednak z masy upadłości większej kwoty niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Tak więc jeśli w wyroku zasądzono od upadłego na rzecz dziecka kwotę 4.000,00 zł, to mimo prawomocnego wyroku syndyk wypłaci jedynie kwotę 3.100,00 zł.

Czy po ogłoszeniu upadłości można złożyć pozew o zapłatę przez upadłego alimentów?

Jak najbardziej tak. Zasadniczo w miejsce strony postępowania sądowego wszczętego przed ogłoszeniem upadłości wstępuje syndyk. Nie dotyczy to jednak sprawa o zasądzenie alimentów, gdzie pozwanym pozostaje upadły. Podobnie po ogłoszeniu upadłości uprawniony może wnieść o podwyższenie alimentów.

Natomiast upadły może żądać stwierdzenia wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego, jak również zmniejszenia kwoty zasądzonych alimentów.

Powyższe oznacza, że w sprawach sądowych dotyczących alimentów, działa nadal upadły, mimo ogłoszenia upadłości. Jest to wyjątek od ogólnej zasady, gdzie w miejsce upadłego wstępuje syndyk.

Autor: radca prawny Piotr Frydrych

Zainteresował Cię powyższy artykuł? Potrzebujesz pomocy w zakresie upadłości bądź alimentów? Zespół Kancelarii chętnie odpowie na Twoje pytania i pomoże rozwiązać problemy prawne.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym ostatnim wpisem https://szantar.pl/bez_kategorii/decyzja-prezesa-uokik-dotyczaca-santander-consumer-bank/

Alimenty a upadłość konsumencka | Upadłość konsumencka Łódź

Upadłość konsumencka jest to instytucja prawa, która daje dłużnikom szanse na rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu i wyjście na prostą ścieżkę finansową. Dzięki upadłości dłużnik ma szansę na całkowite umorzenie swoich dotychczasowych zobowiązań.

Upadłość konsumencka kojarzy nam się głównie z umorzeniem zobowiązań kredytowych, pożyczkowych, jednak to nie jedyne zobowiązania, które możemy mieć.

W tym wpisie przybliżę sytuację zarówno osób uprawnionych do alimentów, jak i sytuacje osób, które są zobowiązane do płacenia alimentów.

I. Ogłoszenie upadłości nie powoduje wstrzymania zobowiązań alimentacyjnych

Wierzyciele alimentacyjni zostali uprzywilejowani przez ustawodawcę.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez sąd w stosunku do osoby fizycznej nie powoduje, że świadczenia alimentacyjne, które zobowiązana jest opłacać zostaną w jakikolwiek sposób umorzone.

Alimenty to obowiązek dostarczania środków utrzymania zarówno w formie pieniężnej jak i niepieniężnej na dziecko czy małżonka. Alimenty są co do zasady płatne systematycznie na podstawie orzeczenia sądowego, ugody albo umowy między obowiązanym a uprawnionym.

W większości przypadków alimenty zasądzane są przez sąd bezterminowo i zobowiązany musi je opłacać do czasu uchylenia tego obowiązku przez sąd.

Z tego też względu, obowiązek alimentacyjny trwa również po ogłoszeniu upadłości.

II. Zaległe alimenty a upadłość konsumencka

Z momentem ogłoszenia upadłości wierzyciel alimentacyjny musi zgłosić się wraz ze wszystkimi dowodami, tj. orzeczeniem sądu, ugodą, na podstawie której dłużnik zobowiązany jest do świadczeń oraz wskazaniem dochodzonej kwoty do syndyka w formie zgłoszenia wierzytelności.

Od momentu ogłoszenia upadłości konsumenckiej wstrzymywania jest wypłata zaległych alimentów, bowiem dłużnik nie może ich spłacać dobrowolnie, ponieważ traci możliwość samodzielnego dysponowania swoim majątkiem. Ponadto nie może również uczynić też tego syndyk, a wierzyciel nie może przekazać zadłużenia do komornika, bowiem nie jest on organem postępowania upadłościowego.

Powyższe oznacza, że zobowiązania alimentacyjne znajdą się na liście razem z innymi niewykonanymi przez dłużnika zobowiązaniami. Jednakże są one zaliczane do tzw. „kategorii pierwszej”, co oznacza, że zostaną spłacone z masy upadłości w pierwszej kolejności.

III. Brak majątku dłużnika a zaległe alimenty

Nierzadko dłużnicy nie mają aktywów na spłatę wszystkich zobowiązań, najczęściej nie mają żadnego majątku, który można byłoby spieniężyć i przeznaczyć na spłatę długów, w tym także świadczeń alimentacyjnych.

Alimenty są jednak świadczeniem również w tym przypadku uprzywilejowane. Tak jak wspominałam, długi z tytułu niezapłaconych alimentów nie ulegają umorzeniu.

W praktyce oznacza to, że nawet jeżeli postępowanie upadłościowe zakończy się oddłużeniem dłużnik bez planu spłat, to pozostałe niezapłacone alimenty nadal będą musiały zostać przez upadłego dłużnika zapłacone.

Jeżeli upadły nie zapłaci, wówczas wierzyciel będzie mógł sprawę przekazać do postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika tak jakby postępowania upadłościowe nigdy nie było prowadzone!

IV. Alimenty bieżące a upadłość konsumencka

Jeżeli do tej pory dłużnik systematycznie, bez opóźnień opłacał alimenty, wówczas ogłoszenie upadłości konsumenckiej w praktyce nic nie zmienia, bowiem będzie to kontynuowane.

Warto jednak wiedzieć, że:

od momentu ogłoszenia upadłości do zatwierdzenia planu podziału to syndyk wypłaca alimenty w terminie jego płatności,

alimenty są wypłacane w kwocie nie wyższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę dla każdego uprawnionego.

Powyższe ma na celu kontynuację wypłaty świadczenia. Ustalenie górnej kwoty alimentów stanowi ochronę innych wierzycieli przed zamierzonym zawyżaniem kwoty alimentów.

Co w sytuacji, gdy uprawniony ma zasądzoną kwotę przewyższającą wynagrodzenie minimalne?

Wówczas otrzyma wyłącznie świadczenie w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę

Ale dług ponad tę kwotę nie zostanie umorzony. Po zakończeniu postępowania upadłościowego będzie mógł skierować sprawę o zapłatę do dłużnika i egzekwować ją na zwykłych zasadach, tak jakby postępowanie upadłościowe nigdy nie było prowadzone.

V. Kwoty zajęcia wynagrodzenia przez syndyka

Dobrze wiedzieć, że postępowanie upadłościowe nie traktuje upadłych w sposób wyjątkowy jeżeli chodzi o zapłatę alimentów. Na poczet alimentów syndyk może zająć do 3/5 wynagrodzenia, nawet jeżeli dłużnik otrzymuje minimalne wynagrodzenie za pracę!

Należy zatem pamiętać, że przy długach alimentacyjnych nie ma kwoty wolnej od zajęć.

VI. Powództwo o alimenty – czy można wytoczyć?

Nie ma przepisu, który zabraniałby wytoczenia powództwa o ustanowienie, zmianę lub wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego.

Powództwo takie należy wytoczyć przeciwko dłużnikowi, a nie przeciwko syndykowi!

Warto jednak wiedzieć, że przepisy upadłościowe przyznają syndykowi możliwość wnioskowania o zmianę orzeczenia lub umowy ustanawiającej alimenty.

VII. Czy możliwe jest uzyskanie świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego?

W przypadku gdy dłużnik nie ma żadnego majątku, także bieżących alimentów wierzyciel może wnioskować o wypłatę środków z Funduszu Alimentacyjnego.

W praktyce nie jest to takie łatwe, bowiem należy wykazać bezskuteczność postępowania egzekucyjnego przeciwko dłużnikowi, a przecież z momentem ogłoszenia upadłości upadają wszystkie postępowania egzekucyjne prowadzone przez komornika przeciwko dłużnikowi.

Biorąc pod uwagę powyższe, w takiej sytuacji konieczne jest zgłoszenie się do syndyka o wydanie właściwego zaświadczenia, które potwierdzi niemożność zapłaty świadczenia alimentacyjnego przez upadłego.

VIII. A jeżeli to upadłemu przysługują alimenty?

Może się przecież zdarzyć, że to upadłemu przysługują alimenty.

W takiej sytuacji trzeba wiedzieć, że zgodnie z ogólną zasadą nie zaliczają się one w skład masy upadłości, bowiem nie podlegają one egzekucji. Zatem dłużnik, także po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej może samodzielnie dysponować otrzymywanymi alimentami.

Podsumowując, temat alimentów przy okazji upadłości konsumenckiej nie zawsze jest „zero-jedynkowy”, dlatego też, jeżeli mamy jakąś wątpliwość w tym zakresie, warto zwrócić się do specjalisty, który wytłumaczy wszelkie zawiłości z tym związane.

Myślisz o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej? Jesteś zainteresowany/a przygotowaniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Jeśli tak to napisz do mnie na adres:

[email protected]

Photo by Fabio Fistarol on Unsplash

Alimenty a upadłość konsumencka

Alimenty a upadłość konsumencka

Sprawy o alimenty w dzisiejszych czasach stały się bardzo powszechne. Statystycznie rzecz ujmując, ze spraw rodzinnych najczęściej spotykane są właśnie roszczenia o zasądzenie lub podwyższenie świadczenia alimentacyjnego. Niektórzy zobowiązani, pomimo wyroku zasądzającego alimenty, nadal unikają ich płacenia i sprawa trafia do komornika. Część osób nie płaci alimentów dla zasady, pomimo, że ma na to środki. Natomiast istnieje również grupa osób, które po prostu nie mają z czego płacić na swoich podopiecznych lub byłą żonę.

W niniejszym wpisie wyjaśnimy jak upadłość konsumencka wpływa na obowiązek alimentacyjny.

Czy upadłość konsumencka powoduje umorzenie alimentów?

Niestety, na początku musimy Cię zmartwić. Ogłoszenie upadłości nie powoduje umorzenia alimentów. Umorzeniu nie podlegają zarówno bieżące, jak i zaległe alimenty. Jak w praktyce wygląda sprawa z alimentami w upadłości konsumenckiej? Kto je wypłaca i z czego? Zasady są różne – w zależności, czy chodzi o alimenty zaległe, czy bieżące.

Zaległe świadczenie alimentacyjne

Jeżeli dłużnik nie płacił lub opóźniał się z zapłatą alimentów przed ogłoszeniem upadłości, to zaległe alimenty są wpisywane do listy wierzytelności. Osoba uprawniona do alimentów powinna zgłosić swoje roszczenie, by móc je później egzekwować. Zgłoszenie następuje pisemnie, przez wypełnienie formularza – „zgłoszenie wierzytelności”. Wypełniony formularz wysyła się do Sądu, w którym prowadzone jest postępowanie upadłościowe w dwóch egzemplarzach. Alimenty zaliczane są do pierwszej kategorii należności podlegających zaspokojeniu, co oznacza, ze mają pierwszeństwo przed innymi roszczeniami. Niemniej jednak, przed alimentami zaległymi, uzyskana kwota z majątku dłużnika i tak zostanie najpierw przekazana na poczet kosztów postępowania i na pokrycie bieżących alimentów.

Bieżące świadczenie alimentacyjne

Po ogłoszeniu przez Sąd upadłości dłużnik nadal jest zobowiązany do zapłaty alimentów. Jednakże następuje tutaj istotna zmiana sposobu zapłaty i wysokości alimentów. Otóż wypłaty osobie uprawnionej dokonuje syndyk. Pieniądze na wypłatę pobiera z masy upadłości, przed pokryciem kosztów postępowania upadłościowego.

Istotne ograniczenie następuje także w wysokości wypłacanych alimentów. Syndyk może wypłacać kwotę nie wyższą niż minimalne wynagrodzenie dla każdego uprawnionego. W 2021 r. jest to kwota 2800 zł brutto. Celem takiego ograniczenia było ukrócenie dość powszechnej praktyki zawyżania alimentów przyznanych na podstawie np. Ugody pozasądowej. Pozwalało to na odzyskanie części majątku, który pozostawał „w rodzinie” z pokrzywdzeniem pozostałych wierzycieli.

Syndyk zajmuje się wypłatą alimentów jedynie do dnia sporządzenia planu podziału funduszy z masy upadłości. Po tym wyczekiwanym przez upadłego etapie, obowiązek alimentacyjny jest kontynuowany. Wierzyciel alimentacyjny może pozwać upadłego o zapłatę zarówno bieżących, jak i zaległych alimentów niepokrytych z masy upadłości. Jest to wyjątek od zasady, ponieważ większość wierzytelności do zakończeniu postępowania upadłościowego jest już niemożliwa do odzyskania.

Zajęcie wynagrodzenia na poczet alimentów

Syndyk na poczet zapłaty alimentów może zająć do 3/5 wynagrodzenia, nawet jeśli dłużnik otrzymuje minimalne wynagrodzenie.

Warto zaznaczyć, że wszczęcie postępowania o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie jest przeszkodą do wystąpienia przez uprawnionego z żądaniem dotyczącym alimentów – o zmianę, ustanowienie czy wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego. W tym przypadku należy wytoczyć powództwo przeciwko dłużnikowi. Jest to wyjątek, ponieważ w innych postępowaniach stroną, którą należy pozwać, jest syndyk. Co ciekawe syndyk, ma prawo żądać zmiany orzeczenia w przedmiocie alimentów, jeżeli jego zdaniem żądanie uprawnionego w sposób oczywisty ma na celu pokrzywdzenie innych wierzycieli.

Upadłość konsumencka a otrzymywane alimenty

Może zaistnieć także inna sytuacja. Mianowicie, gdy to upadły jest osobą uprawnioną do alimentów. Wówczas otrzymane alimenty nie podlegają zajęciu i pozostają do swobodnej dyspozycji upadłego. Nie wchodzą do masy upadłości

Czytaj więcej:

Plan spłaty w upadłości konsumenckiej

Działalność gospodarcza a upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka a komornik

키워드에 대한 정보 upadłość konsumencka a alimenty

다음은 Bing에서 upadłość konsumencka a alimenty 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Upadłość konsumencka a alimenty

  • upadłość konsumencka
  • alimenty
  • filip kozik
  • KLLawPolska

Upadłość #konsumencka #a #alimenty


YouTube에서 upadłość konsumencka a alimenty 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Upadłość konsumencka a alimenty | upadłość konsumencka a alimenty, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

See also  Playa Del Carmen Victoria Secret | Victorias Secret Playa Del Carmen 7727 좋은 평가 이 답변

Leave a Comment