Uproszczona Likwidacja Szkody Forum | 5 Błędów Popełnianych Podczas Likwidacji Szkody 25988 명이 이 답변을 좋아했습니다

당신은 주제를 찾고 있습니까 “uproszczona likwidacja szkody forum – 5 błędów popełnianych podczas likwidacji szkody“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Co Za Szkoda 이(가) 작성한 기사에는 조회수 31,635회 및 좋아요 81개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

uproszczona likwidacja szkody forum 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 5 błędów popełnianych podczas likwidacji szkody – uproszczona likwidacja szkody forum 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Mądry Polak po szkodzie – głosi znane porzekadło. Niestety polski system edukacji nie uczy jak prawidłowo likwidować szkody komunikacyjne. Dlatego przygotowałem materiał, w którym poznasz najczęstsze błędy popełniane podczas likwidacji szkody. Dowiedz się, w jakich sytuacjach powinieneś zachować czujność i weryfikować działania ubezpieczyciela.
Zweryfikuj swój kosztorys – https://bit.ly/3zyjoub
Sprawdź czy Twoje odszkodowanie było zaniżone:
ToTwojaKasa – https://bit.ly/3xj2wp1
AvistaPolska – https://bit.ly/3pO5KOS
Helpfind.pl – https://bit.ly/3vofMrb

uproszczona likwidacja szkody forum 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Likwidacja szkody trybem uproszczonym – Forum VW Golf

Ale dziś rano dostałem SMS, że istnieje możliwość likwacji szkody trybem uproszczonym i pytają czy orientowałem się ile będzie kosztowała …

+ 여기에 더 보기

Source: forum.vwgolf.pl

Date Published: 12/25/2022

View: 7299

Uproszczona likwidacja szkody – kto, kiedy i do jakiej kwoty

Czym jest uproszczona likwacja szkody? Kto ją stosuje? W przypadku jakich szkód warto skorzystać z tego rozwiązania? Odpowiadamy!

+ 여기에 보기

Source: ubea.pl

Date Published: 12/9/2021

View: 9390

Jak działa uproszczona likwidacja szkody 2022 i czy jest …

Czy szybka likwacja szkody komunikacyjnej to dobry pomysł? … Ubezpieczyciel może zaproponować uproszczoną likwację szkody, jeśli uszkodzenia samochodu …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: rankomat.pl

Date Published: 6/27/2021

View: 6129

Zdecydowanie nie warto!!! (likwidacja szkody z OC) – Forum

Szkoda parkingowa 11.03.11. Sprawca uciekl ale szybko (w tym samym dniu) zostal namierzony przez Policje — OC niestety w Warcie.

+ 여기를 클릭

Source: www.ubezpieczenie.com.pl

Date Published: 10/26/2021

View: 9185

Uproszczona likwidacja szkody – jak z niej skorzystać? – Mubi

Dlaczego ubezpieczyciele decydują się na pominięcie niektórych procedur? Jakie są zalety uproszczonej likwacji szkody? Czy poszkodowany musi …

+ 여기에 더 보기

Source: mubi.pl

Date Published: 3/13/2021

View: 5522

Zobacz temat – Zwykła czy bezpośrednia likwidacja szkody?

Zgłosić sprawe do PZU czy skorzystać z bezpośredniej likwacji szkody … Możliwe jest sporządzenie wyceny szkody w trybie uproszczonym (na …

+ 여기에 보기

Source: www.daciaklub.pl

Date Published: 8/6/2022

View: 6649

Uproszczona likwidacja szkody, czy to się opłaca? – ABC Cars

jakie korzyści niesie w sobie uproszczona likwacja szkody komunikacyjnej,; kiedy nie warto korzystać z prostej likwacji szkody bez pośrednika-rzeczoznawcy, …

+ 더 읽기

Source: abc-cars.pl

Date Published: 5/1/2021

View: 8825

Samodzielna likwidacja szkód

Zgłoszenie szkody jest weryfikowane i w przypadku spełnienia określonych warunków … podstawową korzyścią jest uproszczenie i skrócenie procesu likwacji.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: odpowiedzialnybiznes.pl

Date Published: 10/2/2021

View: 3597

Jak ubezpieczyciele upraszczają likwidację szkód …

Uproszczona likwacja bez wizyty rzeczoznawcy. Standardowa ścieżka likwacji szkody komunikacyjnej z ubezpieczenia OC lub AC dla wielu …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: gu.com.pl

Date Published: 8/28/2022

View: 7869

Bezpośrednia Likwidacja Szkód – Motokącik – Autokacik.pl

Sprawa wygląda tak: ktoś ubezpieczony w Interrisk wjechał mi w tył, szkoda zgłoszona u mojego ubezpieczyciela (PZU) w ramach Bezpośredniej …

+ 여기에 보기

Source: forum.autokacik.pl

Date Published: 10/29/2022

View: 2123

주제와 관련된 이미지 uproszczona likwidacja szkody forum

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 5 błędów popełnianych podczas likwidacji szkody. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

5 błędów popełnianych podczas likwidacji szkody
5 błędów popełnianych podczas likwidacji szkody

주제에 대한 기사 평가 uproszczona likwidacja szkody forum

  • Author: Co Za Szkoda
  • Views: 조회수 31,635회
  • Likes: 좋아요 81개
  • Date Published: 2021. 6. 14.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=EXXrLDriqnc

Ile trwa proces likwidacji szkody?

Zgodnie z wyżej wskazaną ustawą ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania od dnia, w którym szkoda została zgłoszona. Dlatego zazwyczaj po takim zgłoszeniu przedstawiciel towarzystwa ubezpieczeniowego skontaktuje się z Tobą w ciągu kilku dni i ustali dalszy przebieg procesu jej naprawy.

Ile czasu ma rzeczoznawca na wycenę szkody?

Po kolizji powinieneś zgłosić szkodę ubezpieczycielowi. Od tego momentu towarzystwo ubezpieczeniowe, co do zasady, ma 30 dni na wypłatę odszkodowania. Po około 7 dniach możesz się spodziewać wizyty rzeczoznawcy, który określi wartość szkody.

Co zrobić gdy ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie?

Jeśli proponowana kwota jest zaniżona, zawsze możesz się od niej odwołać. Co więcej, na napisanie takiego odwołania masz zwykle aż 3 lata, a gdy szkoda powstała w wyniku przestępstwa – 20 lat. Mimo wszystko nie warto czekać do ostatniej chwili. Co ważne, odwołanie od decyzji ubezpieczyciela trzeba poprzeć argumentami.

Kiedy przyjedzie rzeczoznawca?

Firmy ubezpieczeniowe z reguły organizują oględziny szkody w kilka dni. Niektóre firmy umawiają rzeczoznawcę w 24h, innym zajmuje to nawet tydzień od momentu zgłoszenia szkody. Wszystko zależy tu od sprawności operacyjnej zakładu ubezpieczeń.

Jak rozmawiać z likwidatorem szkody?

Na początku musimy niezwłocznie powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe o fakcie wystąpienia szkody. Możemy tego dokonać telefonicznie, faksem, lub e-mailem. Od tego momentu rusza procedura. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma 7 dni na podjęcie niezbędnych czynności, które mają wyjaśnić wszystkie okoliczności zdarzenia.

Ile czasu ma firma ubezpieczeniowa na likwidację szkody?

Ubezpieczyciel powinien przeprowadzić likwidację szkody w ciągu 30 dni od jej zgłoszenia. Dopiero gdy ustalenie wszystkich ważnych okoliczności w tym terminie okaże się niemożliwe, ma prawo ten czas wydłużyć.

Czy zawsze przyjeżdża rzeczoznawca?

Co zrobić, jeżeli rzeczoznawca nie przyjedzie na oględziny auta? W przypadku, gdy rzeczoznawca nie zjawi się w ustalony terminie, należy zgłosić to firmie ubezpieczeniowej, która go wynajęła. Bez jego udziału trudno będzie uzyskać jakiekolwiek pieniądze z ubezpieczenia.

Po co przyjezdza rzeczoznawca?

W następstwie wypadku czy kolizji na drodze samochód może ulec uszkodzeniu lub zniszczeniu. W celu ustalenia kwoty odszkodowania z ubezpieczenia komunikacyjnego OC lub AC wartość powstałej szkody musi być właściwie oszacowana. Zajmują się tym rzeczoznawcy komunikacyjni.

Co po wizycie rzeczoznawcy?

Po wizycie rzeczoznawcy sporządzany jest kosztorys. To dokument, dzięki któremu dokładnie wiadomo, jakie szkody powstały w samochodzie, a także ile będzie kosztować ich naprawa.

Co zrobić gdy wycena szkody jest za niska?

Co zrobić, gdy odszkodowanie z OC będzie za niskie? Jeśli wycena ubezpieczyciela sprawcy odbiega od rzeczywistych kosztów szkody, warto odwołać się od tej decyzji i złożyć reklamację. W sytuacji, gdy odwołanie nie przyniesie pożądanych efektów, można zwrócić się o pomoc do Rzecznika Finansowego.

Jak odzyskać zaniżone odszkodowanie?

Jeżeli chcesz je uzyskać, musisz złożyć osobną reklamację do towarzystwa ubezpieczeniowego i domagać się w niej dodatkowego odszkodowania za ubytek wartości pojazdu. Warto dołączyć do pisma materiały świadczące o tym, ile Twoje auto straciło na wartości w wyniku wypadku.

Jak się odwołać od wyceny ubezpieczyciela?

Odwołanie należy złożyć w formie pisemnej, drogą elektroniczną lub ustnie. Jeśli ubezpieczyciel nie rozpatrzy odwołania pozytywnie, masz prawo skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego, z mediacji lub sądu polubownego, a także wystąpić z powództwem do sądu powszechnego.

Ile kosztuje wezwanie rzeczoznawcy?

Najczęściej za wycenę samochodu osobowego rzeczoznawca pobiera opłatę w wysokości 250-500 zł, a za szacowanie szkód w pojeździe 300-500 zł. Niemniej jednak koszt opinii rzeczoznawcy w wielu przypadkach może się przełożyć na Twoje korzyści finansowe, dlatego warto rozważyć skorzystanie z jego usług.

Jak wygląda proces likwidacji szkody?

Tradycyjna – wizyta rzeczoznawcy mobilnego i ocena uszkodzeń na podstawie oględzin pojazdu. W tracie wizyty likwidatora zweryfikowany zostaną: dokumenty pojazdu, przebieg zdarzeń i bezpośredni wpływ szkody na stan faktyczny pojazdu. Następnie sporządzona zostanie dokumentacja szkodowa.

Czy można zmienić sposób likwidacji szkody?

Poszkodowany oczywiście może zmienić decyzje co do wyboru sposobu likwidacji szkody. W takiej sytuacji należy poinformować zakład ubezpieczeń. Istotnym elementem jest złożenie upoważnienia, np. dla warsztatu naprawczego – jak ma to być forma bezgotówkowa – lub jego odwołanie, jeśli z niej zrezygnuje.

Jakie są etapy procesu likwidacji szkody?

Jakie są etapy likwidacji szkody?
  • Przygotowanie dokumentów i zgłoszenie szkody.
  • Wizyta rzeczoznawcy.
  • Likwidacja właściwa.

Jak wygląda proces likwidacji szkody?

Tradycyjna – wizyta rzeczoznawcy mobilnego i ocena uszkodzeń na podstawie oględzin pojazdu. W tracie wizyty likwidatora zweryfikowany zostaną: dokumenty pojazdu, przebieg zdarzeń i bezpośredni wpływ szkody na stan faktyczny pojazdu. Następnie sporządzona zostanie dokumentacja szkodowa.

Jak przebiega likwidacją szkody?

W celu zlikwidowania szkody z polisy OC sprawcy kolizji lub wypadku drogowego należy złożyć komplet dokumentów. Po zgłoszeniu szkody można spodziewać się wizyty rzeczoznawcy, w celu oszacowania jej wartości. Zazwyczaj poszkodowanemu kierowcy pozostawia się wybór, co do sposobu likwidacji szkody.

Na czym polega proces likwidacji szkody i jakie są jego etapy?

Na proces likwidacji szkody z OC składa się kilka etapów, począwszy od zgłoszenia szkody, aż na wypłaceniu świadczenia kończąc. Po drodze konieczne jest jednak wyjaśnienie przyczyn i skutków zdarzenia, a także samo ustalenie odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego.

Likwidacja szkody trybem uproszczonym

Post autor: woocash » sob cze 11, 2016 15:23

Witam,

Ostatnio sąsiad zahaczył o mojego Golfa, spisaliśmy oświadczenie, zgłosiłem do ubezpieczalni (HDI – Warta). Dostałem informację, że w ciągu 7 dni przyjedzie rzeczoznawca. Ale dziś rano dostałem SMS, że istnieje możliwość likwidacji szkody trybem uproszczonym i pytają czy orientowałem się ile będzie kosztowała naprawa i jeśli istnieje możliwość to żebym wysłał zdjęcia uszkodzonego auta.

Znajomy mówił mi, że ten tryb uproszczony to dostane max do 1000zł i po sprawie, ale myślę, że więcej mi się należy.

Pisać do ubezpieczalni o ten tryb uproszczony czy czekać na rzeczoznawcę? Jak to wygląda? Miał ktoś z czymś takim do czynienia?

Uproszczona likwidacja szkody

Sprawdzamy i podpowiadamy którzy ubezpieczyciele stosują uproszczoną likwidację szkody, w jakim zakresie szkody i do jakiej kwoty jej wartości.

Poszkodowany klient ubezpieczyciela zwykle chce jak najszybciej otrzymać kwotę pozwalającą na naprawę zniszczeń. Czas likwidacji szkody i wypłaty środków jest jednym z najważniejszych kryteriów, które wpływają na ocenę firmy ubezpieczeniowej. Dlatego większość wiodących towarzystw przewiduje uproszczone zasady likwidowania szkód. Dzięki tym rozwiązaniom, odszkodowanie już po kilku dniach pojawia się na koncie bankowym klienta.

Spis treści:

Wypłata odszkodowania – czasem wystarczy tylko zdjęcie

Na podstawie informacji uzyskanych z biur prasowych ubezpieczycieli oraz ich stron internetowych można stwierdzić, że uproszczona likwidacja szkód jest dość popularnym rozwiązaniem. W zależności od polityki towarzystwa ubezpieczeniowego, tzw. szybka ścieżka likwidacyjna obejmuje szkody komunikacyjne, szkody związane z całym majątkiem klienta, a nawet niektóre szkody osobowe (patrz poniższa tabela). W większości przypadków, do podjęcia uproszczonej decyzji o wypłacie odszkodowania, wystarczy zgłoszenie telefoniczne klienta oraz zdjęcie dokumentujące szkodę. Fotografie muszą być jednak wyraźne i szczegółowe. Tylko na podstawie zdjęć dokładnie przedstawiających uszkodzenia (np. wgniecenie karoserii), ubezpieczyciel może podjąć wiążącą decyzję. W tym kontekście warto pamiętać, że fotografia przesłana przez klienta zastępuje wizytę likwidatora. Jeżeli ubezpieczyciel będzie miał wątpliwości dotyczące kosztów naprawienia szkody lub jej przyczyn, to na pewno zastosuje standardowe procedury. Klient musi zdawać sobie sprawę, że uproszczona likwidacja szkód jest rozwiązaniem, którego nie można zastosować w więcej niż 30% – 50% przypadków.

Uproszczona likwidacja szkód w wiodących towarzystwach ubezpieczeniowych

Allianz

Uproszczone procedury można zastosować, jeżeli szkoda w pojeździe cechuje się nieskomplikowanym charakterem i niewielkim zakresem.

Prosta ścieżka likwidacji szkód jest przeznaczona dla osób rozliczających się metodą kosztorysową.

Do podjęcia decyzji przez ubezpieczyciela wystarcza opis telefoniczny lub zdjęcie.

Odszkodowanie jest przekazywane w ciągu 2 – 3 dni. Allianz nie wymaga potwierdzenia naprawy pojazdu poprzez przesłanie rachunków czy faktur.

Concordia Ubezpieczenia

Z uproszczonej procedury można skorzystać jeśli klient wcześniej nie zgłaszał szkody z tego samego tytułu, a wartość powstałej szkody osobowej lub majątkowej nie przekracza 5000 zł.

Wypłata środków w ramach uproszczonej procedury zwykle zajmuje kilka dni.

Ergo Hestia

Uproszczone procedury likwidacyjne stosuje się w przypadku szkód majątkowych o wartości nieprzekraczającej 3000 zł.

Klient może dokonać zgłoszenia przez telefon lub system eKonta ubezpieczeniowego.

Ergo Hestia nie wymaga przedstawiania dokumentacji w formie papierowej, jeśli klient korzysta z systemu eKonto.

InterRisk

InterRisk proponuje trzy ścieżki uproszczonej likwidacji szkód: przez telefon, na etapie likwidacji technicznej albo na etapie likwidacji merytorycznej.

W przypadku szkód likwidowanych z polis NNW, polis komunikacyjnych oraz pozostałych ubezpieczeń majątkowych, obowiązują inne limity kwotowe.

Link4

Uproszczoną procedurę stosuje się, jeśli szkoda jest niewielka i dotyczy maksymalnie trzech elementów zewnętrznych pojazdu. Szybsza ścieżka likwidacji szkód nie obowiązuje, jeśli uszkodzenia dotyczą takich elementów auta jak np. progi i poduszki powietrzne. Uproszczone procedury dotyczą głównie samochodów osobowych.

Link4 wymaga, aby szkoda nie nosiła znamion przestępstwa, a status właścicielski pojazdu był wyjaśniony. Wycena szkody jest dokonywana w czasie rozmowy telefonicznej.

Przelew do klienta zostaje wysłany w trakcie 24 godzin.

Proama

Uproszczony tryb likwidacji szkód jest stosowany w przypadku ubezpieczeń mieszkaniowych (szkoda o wartości nieprzekraczającej 2000 zł) oraz ubezpieczeń Autocasco (szkoda o wartości nieprzekraczającej 1500 zł).

W przypadku polis mieszkaniowych wystarcza telefoniczny opis szkody oraz zdjęcie uszkodzonego mienia (nie zawsze wymagane).

Posiadacz polisy AC musi przesłać zdjęcie uszkodzonego pojazdu. Na tej podstawie podejmowana jest decyzja.

Uniqa

Uproszczona procedura dotyczy drobnych i nieskomplikowanych szkód majątkowych oraz komunikacyjnych. Można z niej skorzystać, jeśli zdjęcie przesłane przez klienta pozwala na określenie zakresu uszkodzeń.

Szybka ścieżka likwidacji szkód jest przeznaczona dla osób, które spełniają dodatkowe warunki (np. uszkodzenie określonej liczby elementów lub zgłoszenie pierwszej szkody w danym roku polisowym).

Warta

Z uproszczonej likwidacji szkody może skorzystać m.in. posiadacz polisy komunikacyjnej, mieszkaniowej i osobowej.

W przypadku szybkiej ścieżki likwidacyjnej odszkodowanie jest wypłacane na podstawie informacji telefonicznej oraz zdjęć (bez oględzin szkody lub sprawdzania faktur za naprawę).

Źródło: opracowanie własne na podstawie odpowiedzi z biur prasowych ubezpieczycieli (25 – 28 sierpień 2015 r.) oraz informacji ze stron internetowych towarzystw ubezpieczeniowych

Niska wartość zgłoszonej szkody i inne warunki

Powyższa tabela przedstawia szczegółowe informacje na temat zasad uproszczonej likwidacji szkód w dziewięciu wiodących towarzystwach. Warto zwrócić uwagę, że czterech ubezpieczycieli podało dokładne limity wartości szkody, która może być zlikwidowana w uproszczonym trybie. Te ograniczenia kwotowe wynoszą:

Concordia Ubezpieczenia – 5000 zł

Ergo Hestia – 3000 zł

Gothaer – 5000 zł

Proama – 2000 zł (ubezpieczenia mieszkaniowe) i 1500 zł (ubezpieczenia Autocasco)

Dodatkowe wymagania zwykle dotyczą charakteru powstałej szkody. Zakres uszkodzeń nie może być duży i skomplikowany, a okoliczności zdarzenia nie powinny budzić wątpliwości. W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych ważnym kryterium może być też liczba uszkodzonych elementów pojazdu. Szkody likwidowane w takich firmach, jak Gothaer i Link4 muszą spełnić nieco więcej wymagań przed zakwalifikowaniem ich do uproszczonej ścieżki (patrz powyższe zestawienie). Trzeba również odnotować, że dwóch ubezpieczycieli (Concordia i Uniqa), deklaruje ograniczenie liczby szkód, które mogą zostać zlikwidowane na uproszczonych zasadach. W ten sposób firmy ubezpieczeniowe zabezpieczają się przed wyłudzaniem odszkodowań.

Jak działa uproszczona likwidacja szkody 2022 i czy jest szybsza od standardowej?

Ubezpieczyciel może zaproponować uproszczoną likwidację szkody, jeśli uszkodzenia samochodu nie są poważne. W efekcie oględziny pojazdu zostaną wykonane zdalnie bez wizyty rzeczoznawcy na podstawie zdjęć wykonanych przez poszkodowanego. Dzięki temu klient może szybciej otrzymać odszkodowanie na konto, a towarzystwo zaoszczędzić na tradycyjnych procedurach.

Aby przeprowadzić uproszczoną likwidację szkody, należy przesłać ubezpieczycielowi dokumentację oraz szczegółowe zdjęcia uszkodzonego pojazdu. W ten sposób można uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy i własnego AC. Sprawdziliśmy, jakie są wady i zalety takiego rozwiązania.

Znajdź OC już od 348zł!

Bez wychodzenia z domu Ceny OC w 5 minut

Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych

ubezpieczeniowych Pomoc 200 agentów Porównaj oferty oc/ac

Na czym polega standardowa likwidacja szkody?

Po wypadku lub kolizji drogowej należy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela. Jeśli likwidujemy ją z własnego AC, trzeba poinformować nasze towarzystwo, a gdy z OC sprawcy firmę ubezpieczeniową, w której ma wykupioną polisę.

Jest kilka możliwości zgłoszenia szkody. Można to zrobić tradycyjnie pocztą, jednak jest to sposób najdłuższy i coraz rzadziej stosowany. Inne opcje to formularz online na stronie ubezpieczyciela lub rozmowa telefoniczna z konsultantem.

Po przyjęciu zgłoszenia przez ubezpieczyciela otrzymasz jego numer i w ciągu kilku dni powinien zgłosić się do ciebie rzeczoznawca, aby ustalić termin na wykonanie oględzin. Podczas ich przeprowadzania możesz okazać dodatkowe dokumenty lub przesłać je bezpośrednio przy zgłoszeniu. Po wizycie rzeczoznawcy będziesz musiał czekać na wycenę szkody, o której zostaniesz poinformowany mailem lub listownie. Jeżeli akceptujesz kwotę zaproponowaną przez towarzystwo, odszkodowanie trafi na twoje na konto. Na wykonanie całej procedury firma ma 30 dni.

Jak wygląda uproszczona likwidacja szkody?

Towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej decydują się na uproszczoną likwidację szkody, czyli bez udziału rzeczoznawcy. Podstawą do wypłaty odszkodowania są zdjęcia uszkodzonego pojazdu przesłane przez poszkodowanego oraz dokumenty dotyczące zdarzenia. Zakłady ubezpieczeń rezygnują także z wysyłki dokumentów pocztą tradycyjną, ponieważ wydłuża to procedurę. Kontaktują się telefonicznie lub mailowo.

Jednak nie można skorzystać z uproszczonej likwidacji szkody w przypadku poważnych uszkodzeń samochodu. Zwykle bez przeprowadzania oględzin przez rzeczoznawcę, ubezpieczyciele rozpatrzą zgłoszenia związane z drobnymi otarciami, zarysowaniami czy wgnieceniami. Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl. Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Przyjrzyjmy się historii dwóch osób, które skorzystały z uproszczonej likwidacji szkody.

Przykład 1:

Pani Weronika została poszkodowana w kolizji drogowej. Uszkodzeniu uległ zderzak w jej samochodzie. Poszkodowanej zależało na szybkiej naprawie, ponieważ w niedługim czasie planowała wakacyjny wyjazd. Przy zgłoszeniu szkody załączyła w formularzu internetowym wszystkie dokumenty (oświadczenie o wspólnym zdarzeniu drogowym, dowód rejestracyjny, prawo jazdy) oraz zdjęcia uszkodzonego samochodu. Towarzystwo na drugi dzień od zgłoszenia podjęło decyzję o wypłacie odszkodowania. Pani Weronika otrzymała maila z decyzją, zaakceptowała wycenę, a pieniądze na naprawę miała na koncie tego samego dnia. Dzięki temu mogła szybko naprawić auto i cieszyć się wakacjami.

Przykład 2:

Pan Waldemar wykupił polisę AC na nowy samochód. Gdy rano udał się na parking, aby dojechać do pracy, zauważył, że auto zostało zarysowane. Postanowił skorzystać z autocasco. Pan Waldemar zgłosił szkodę przez formularz online swojemu ubezpieczycielowi. Załączył tylko dowód rejestracyjny oraz prawo jazdy. Nazajutrz zadzwonił do niego pracownik towarzystwa z prośbą o przesłanie zdjęć uszkodzeń, aby szybciej zlikwidować szkodę. Pan Waldemar tego samego dnia wysłał zdjęcia, a pozytywną decyzję ubezpieczyciela otrzymał kolejnego dnia.

Dlaczego ubezpieczyciele coraz chętniej stosują uproszczoną likwidację szkody?

Ubezpieczyciele coraz częściej wybierają uproszoną likwidację szkody ze względu na oszczędności. Dzięki temu nie pokrywają kosztu przyjazdu rzeczoznawcy, a także wysyłki papierowych dokumentów. Uproszczona likwidacja szkody jest także chwalona przez klientów, a więc opinia wśród nich jest pozytywna. Firmy mogą także przy oferowaniu ubezpieczenia potraktować to jako swój atut.

Jakie są zalety uproszczonej likwidacji szkody?

Nie tylko dla ubezpieczycieli uproszczona likwidacja szkody jest korzystna. Chwalą ją sobie także poszkodowani. Oto powody ich zadowolenia:

brak zbędnych formalności – nikt nie ma ochoty wypełniać skomplikowanych druków zgłoszenia szkody i wysyłać ich na poczcie.

– nikt nie ma ochoty wypełniać skomplikowanych druków zgłoszenia szkody i wysyłać ich na poczcie. oszczędność czasu – na wizytę z rzeczoznawcą trzeba byłoby poświęcić czas, np. zwolnić się z pracy.

– na wizytę z rzeczoznawcą trzeba byłoby poświęcić czas, np. zwolnić się z pracy. szybkość likwidacji – dzięki szybszej decyzji ubezpieczyciela poszkodowany może wcześniej zacząć naprawę samochodu.

– dzięki szybszej decyzji ubezpieczyciela poszkodowany może wcześniej zacząć naprawę samochodu. wystarczy skorzystać z aplikacji w telefonie – wiele towarzystw udostępnia aplikację do zgłoszenia szkody i jej obsługi. Nawet nie trzeba korzystać z komputera.

Czy muszę zgodzić się na uproszczoną likwidację szkody?

Uproszczona likwidacja szkody pomimo tylu zalet, czasem nie zdaje jednak egzaminu. Przy większych szkodach, gdy właściciel samochodu nie jest pewien, czy uszkodzenia dotyczą tylko zewnętrznych elementów pojazdu, warto skorzystać z wizyty rzeczoznawcy. Przy szybkiej likwidacji szkody i zaakceptowaniu wyceny mogłoby się okazać dopiero przy naprawie u mechanika, że uszkodzenia samochodu dotyczą także wewnętrznych części. Wtedy musiałbyś ponownie złożyć wniosek ubezpieczyciela, a wyższe odszkodowanie byłoby trudniej uzyskać, gdyż wcześniej zaakceptowałeś wycenę towarzystwa.

Uproszczona likwidacja szkody nie jest dobra także dla tych, którzy nie zgadzają się z wyceną towarzystwa na podstawie zdjęć i wiedzą, że naprawa będzie kosztowała więcej, niż wyliczył to ubezpieczyciel. Wtedy należy się odwołać. Towarzystwo przyśle rzeczoznawcę lub poprosi o udowodnienie wyższych kosztów naprawy. Wtedy może być potrzebny kosztorys od mechanika. Zawsze masz prawo wezwać rzeczoznawcę, jeżeli masz wątpliwości co do wyceny zaproponowanej przez firmę.

Jak przebiega uproszczona likwidacja szkody w towarzystwach ubezpieczeniowych?

Sprawdźmy, na czym polega uproszczona likwidacja szkody w niektórych towarzystwach. Jakimi narzędziami posługują się ubezpieczyciele? Czy klienci mogą korzystać z aplikacji do zgłaszania szkód?

Jak wygląda szybka ścieżka zgłoszenia szkody w PZU?

W internetowym formularzu zgłoszenia szkody jest miejsce na dokładny opis uszkodzeń. Jest także rysunek pojazdu z możliwym zaznaczeniem uszkodzeń, następnie trzeba określić np. jakiej głębokości jest wgniecenie (czy jest to tylko zarysowanie, czy jest widoczne wgłębienie). Po podaniu wszystkich danych, system sam wyliczy wysokość odszkodowania.

Jeżeli się z nim zgadzasz, możesz od razu zaakceptować i czekać na przelew od towarzystwa. Jest to wykorzystywane przy drobniejszych szkodach. Żeby z tego skorzystać, musisz wiedzieć, czy dana kwota wystarczy ci na naprawę samochodu. Jeżeli tak, to uproszczona likwidacja szkody jest dla ciebie dobrym i szybkim rozwiązaniem. Ponadto PZU udostępnia każdej szkodzie konto, gdzie bardzo szybko można znaleźć informacje o jej statusie.

Czy można zgłosić szkodę w Warcie przez Messengera?

Warta umożliwiła takie rozwiązanie dla swoich klientów. Dla osób, które korzystają z tego popularnego komunikatora, jest to wygodne rozwiązanie. Dane, które trzeba wpisać są ograniczone do niezbędnego minimum.

Po zgłoszeniu szkody, proces likwidacji można obserwować w aplikacji Warta Mobile. Dzięki rozwiązaniu Audasmart można samemu wycenić szkodę, a pieniądze mogą być na koncie nawet tego samego dnia. Pojawienie się możliwości zgłoszenia szkody poprzez Facebooka pozwala stwierdzić, że towarzystwa ubezpieczeniowe skracają dystans z klientem i wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom.

Jak szybko Link4 likwiduje szkody?

Link4 proponuje szybką ścieżkę likwidacji szkody w kilku krokach.

Po szkodzie zadzwoń na infolinię i podaj wszystkie informacje – nr polisy, twoje i sprawcy dane osobowe oraz pojazdu. Link4 przekonuje, że 80% połączeń pracownicy infolinii odbierają w mniej niż 20 sekund. Po rejestracji otrzymasz wszystkie niezbędne informacje na maila. Czas rejestracji średnio trwa 22 minuty. Otrzymasz decyzję o przyznaniu samochodu zastępczego. Otrzymasz decyzję o wysokości odszkodowania, wyliczaną podczas pierwszej rozmowy. Wypłata odszkodowania może nastąpić w ciągu 24 godzin od zgłoszenia szkody.

Średni czas likwidacji szkody to 3 dni. Uproszczona likwidacja szkody dotyczy co czwartego klienta zgłaszającego szkodę w Link4. Tak możesz zlikwidować zarówno szkodę z OC sprawcy, jak i swojego AC.

Na czym polega aplikacja Uniqa Smart?

Uniqa także wychodzi naprzeciw potrzebom klientów. Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że klienci preferują szybką ścieżkę likwidacji szkody. Aż 61% konsumentów zadeklarowało, że skorzystałoby z aplikacji przy procesie likwidacji szkody, a 1/3 z nich zadeklarowała chęć przeprowadzenia zdalnych oględzin.

Aby spełnić te oczekiwania, Uniqa kilka lat temu wprowadziła aplikację Uniqa Smart. Dzięki niej opiekun szkody dokona oględzin pojazdu zdalnie. W efekcie klient i rzeczoznawca zaoszczędzą czas w porównaniu do tradycyjnego spotkania.

Jak Allianz uprościł likwidację szkody?

Allianz proponuje klientom aplikację Allianz Asystent Szkody. Najpierw musisz zgłosić szkodę przez uproszczony formularz dostępny na stronie www.allianz.pl, a potem przez smartfona możesz dokonać jej likwidacji. Dzięki aplikacji dołączysz niezbędne dokumenty, a także otrzymasz wycenę odszkodowania. Szkoda może zostać zgłoszona o dowolnej porze i miejscu, zarówno przez komputer stacjonarny, jak i smartfona.

Jak wygląda uproszczona likwidacja szkody w Ergo Hestii?

Ergo Hestia stawia na zaufanie do klientów, czego wynikiem jest wprowadzenie uproszczonej likwidacji szkód, które można łatwo wycenić i ich wartość nie jest wysoka. Podczas zgłoszenia konsultant decyduje, czy można szybciej zlikwidować szkodę bez wizyty rzeczoznawcy.

Jeżeli wszystko wskazuje na możliwość zastosowania uproszczonej likwidacji szkody, decyzja o wypłacie może zapaść od razu podczas pierwszej rozmowy z konsultantem. Po twojej akceptacji pracownik zakładu ubezpieczeń zleci od razu przelew na twoje konto, abyś mógł naprawić swój samochód.

Co warto wiedzieć? – Uproszczona likwidacja szkody 2022 Szybka likwidacja szkody przez ubezpieczycieli może się odbyć, jeśli uszkodzenia pojazdu nie są poważne. Szybką likwidację szkody można przeprowadzić na podstawie zdjęć wykonanych przez poszkodowanego. Szybka likwidacja szkody odbywa się bez przyjazdu na miejsce zdarzenia rzeczoznawcy współpracującego z ubezpieczycielem. Zaletą szybkiej likwidacji szkody jest skrócony czas wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela.

Zdecydowanie nie warto!!! (likwidacja szkody z OC)

Zdecydowanie nie warto!!! (likwidacja szkody z OC)

2011-04-07 21:00 czwartek ~zniesmaczony_Wwa

Szkoda parkingowa 11.03.11. Sprawca uciekl ale szybko (w tym samym dniu) zostal namierzony przez Policje — OC niestety w Warcie. 11.03 zgloszenie szkody, 14.03 ogledziny rzeczoznawcy, 16.03 przeslanie do Warty notatki z Policji jednoznacznie identyfikujacej sprawce. Jak dotad sprawnie ale niestety to mile zlego poczatki. Wycena Warty niespelna 1000zl (oczywiscie przy nierealnych stawkach i z 70% redukcja za czesci). Wycena w warsztacie partnerskim Warty 3700zl, zweryfikowana przez Warte na 3400zl. W warsztacie partnerskim (sic!) nie podejma sie naprawy bez zaakceptowania ich kosztorysu przez Warte (ostrzegaja, ze sa z tym klopoty) i bez oswiadczenia Warty o przejeciu odpowiedzialnosci za szkode — bez komentarza. Infolinia kompletnie bezuzyteczna. Oczywiscie obiecuja natychmiastowy kontakt likwidatora ale nic sie nie dzieje. Emaile szanowny likwidator ignoruje lub odpowiada z tygodniowym opoznieniem. W miedzyczasie chyba mial urlop i przez 2 tyg. korespondowalem z kims innym. Totalny balagan, z duma przesylali mi po dwa razy te same dokumenty, w tym te, ktore wczesniej dostali ode mnie. Oczywiscie, jesli trzeba odpowiedziec na konkretnie zadane pytanie, to nagle zajmuje to niespodziewanie duzo czasu. Na tyle duzo, ze zwykle odpowiedz nie ma zadnego zwiazku z zadanym pytaniem. Gdybym wiedzial, ze tak bedzie to wygladac, to nie zawracalbym sobie glowy, tylko od razu oddal sprawe kancelarii odszkodowawczej…

Zwykła czy bezpośrednia likwidacja szkody?

corolla E12 w wieku 8 czy 9 lat

Dzisiaj dostałem wycenę uszkodzenia: 2765zl.

PZU czeka na potwierdzenie sprawcy.

Co robiłeś żeby taka wycenę dostać?

Nie zaakceptowałes tylko mailowo pierwszej wyceny…? Czy inaczej?

Odrzuciłem pierwszą propozycję która pojawiła się na stronie. Wysłałem z 15 zdjęć, które pokazywały szkodę i tyle..Dzisiaj już dostałem kasę na konto 😉

Cytat: Ja wycenianiam to mnie więcej tak: drzwi 1600, lakierowanie 450, wymiana 200.

Co to za lakiernia, co 450zł bierze za lakierowanie drzwi? Na malowanie drzwi trzeba liczyć z dwie roboczogodziny, co już daje minimum 400zł. A gdzie materiał? Gdzie amortyzacja? Gdzie podatek? Lakierowanie drzwi to niezła lakiernia weźmie z 700zł, a dobra lakiernia weźmie tysiaka.

EBmazur napisał/a: I dlatego ponownie namawiam do bezgotówki

Ja nie wyobrażam sobie innego sposobu likwidacji szkody. Wstawiam auto do ASO, podpisuję upoważnienie, odbieram z lawety auto zastępcze i czekam na auto. PZU jak zawsze kombinuje z tym, że ASO nie są ich warsztatem partnerskim, żeby wstawić do ich warsztatu, ale nie ma co się w to bawić. Auto do ASO, gwarancja 24 miesięcy na naprawione elementy i święty spokój.

Naprawa tylu w Loganie, po tym jak wjechała weń Astra:

Wycena PZU (rzeczoznawcy) 3 tysiące z hakiem.

Faktura ASO – 19 tysięcy.

Ale to załatwia warsztat i PZU nie ma prawa się Ciebie czepiać.

telecaster1951 napisał/a: to załatwia warsztat i PZU nie ma prawa się Ciebie czepiać.

To nie do końca prawda. Likwidator szkody (ubezpieczyciel) musi zaakceptować kosztorys warsztatu, jeśli więc w kosztorysie znalazła się jakaś pozycja nie związana ze szkodą, to tego nie zapłacą. Podobnie dzieje się w przypadku uszkodzeń części, które już przed szkodą nosiły ślady napraw, zużycia, bądź korozji. Wtedy ubezpieczyciel zastosuje korektę do ceny nowej części.

hak64 masz świętą racje . tylko że przy naprawie bezgotówkowej ubezpieczyciel robi poprawkę na to , że “rozmawia” z doświadczonym warsztatem / jego pracownikiem a nie z “panią Zosią” całą w nerwach i nie wiedzącą co ma poczynić

Tu jest jeszcze jeden problem… Akurat nie dotyczy likwidacji z OC tylko z AC. Jeśli oddasz auto do ASO, to kosztorys może być tak wysoki, że wchodzisz na szkodę całkowitą. W mniejszym warsztacie przy niższej wycenie jest prawdopodobieństwo naprawy bezgotówkowej bez szkody całkowitej. Kwestia tylko taka co jest bardziej opłacalne w danej chwili.

Miałem taką akcję z moją poprzednią Corsą. Wydawało się, że naprawa to tylko lampa i błotnik, a Opel policzył mi tak kosztorys, że wyszła szkoda całkowita. Akurat w moim przypadku było to wtedy opłacalne…

EBmazur napisał/a: przy naprawie bezgotówkowej ubezpieczyciel robi poprawkę na to , że “rozmawia” z doświadczonym warsztatem / jego pracownikiem a nie z “panią Zosią” całą w nerwach i nie wiedzącą co ma poczynić

Owszem, ale można też podejść do tematu nieco inaczej.

Poszkodowany, który czuje się oszukany przez ubezpieczyciela, zleca sporządzenie niezależnej wyceny szkody (może to zrobić ASO, inny warsztat, lub niezależny od ubezpieczyciela rzeczoznawca). Taką wycenę wysyła się ubezpieczycielowi wraz z odwołaniem zawierającym uzasadnienie, i wezwaniem do zapłaty. Jeśli to nie skutkuje, sporządzamy skargę do rzecznika finansowego z prośbą o rekomendację procesową. Potem jeszcze raz wysyłamy wezwanie do zapłaty z informacją, że po upływie dwóch tygodni składamy pozew sądowy i naliczamy karne odsetki.

Pozdrawiam.

hak64 oczywiście masz rację – tylko że bujamy się ileś tam czasu z problemem zanim zapadnie decyzja sądu , tracimy czas a czasem “inwestujemy pieniądze ” . Znam prawie z autopsji ( rodzina i znajomi ) korowody z odzyskaniem pieniędzy , na które były wystawione faktury. W dodatku naprawy dokonywały warsztaty ze “średniej półki ” korzystając z zamienników , a przy pewnej naprawie blacharskiej wręcz z używki .To ja już wolę nie zaoszczędzać na naprawie i mieć święty spokój . Ale każdy postępuje jak mu pasuje .

EBmazur napisał/a: Znam prawie z autopsji ( rodzina i znajomi ) korowody z odzyskaniem pieniędzy , na które były wystawione faktury. W dodatku naprawy dokonywały warsztaty ze “średniej półki ” korzystając z zamienników , a przy pewnej naprawie blacharskiej wręcz z używki

Tu jest pies pogrzebany. Wytyczne KNF mówią jednoznacznie, że szkoda ma zostać wyliczona w oparciu o części nowe, a w przypadku gdy dana część nie była skorodowana, czy wcześniej naprawiana, także oryginalne. Tak więc okazanie litości ubezpieczycielowi i zastosowanie zamienników w naprawie zwykle jest korzystne tylko dla likwidatora szkody (ubezpieczyciela). Ubezpieczyciel zyskuje bowiem argument, że dokonanie naprawy było możliwe jeszcze taniej, gdyby poszkodowany skorzystał z warsztatu partnerskiego ubezpieczyciela. Od kilkunastu lat zajmuję się odszkodowaniami i wiem, że kosztorys niezależnego rzeczoznawcy (nie wykraczający poza zakres uszkodzeń stwierdzony przez ubezpieczyciela) jest nie do podważenia, a przy tym zwykle wartość należnego odszkodowania jest o ponad 100% wyższa. W tym przypadku (szkoda kolegi keisyzrk ) ubezpieczyciel zastosował stawkę 48 zł za rbg, co jest kpiną, bo stawki w ASO przekraczają obecnie 150 zł, a średnie stawki w profesjonalnych warsztatach naprawczych wynoszą 120 zł. Niestety nie mogę odnieść się do pozostałych pozycji wyceny ubezpieczyciela, bo kolega podesłał tylko dwie strony kosztorysu, bez strony końcowej, w której zawarte są uwagi i uzasadnienie zastosowanych korekt.

EBmazur napisał/a: masz rację – tylko że bujamy się ileś tam czasu z problemem zanim zapadnie decyzja sądu

To raczej błędne przekonanie wykorzystywane najczęściej przez firmy skupujące szkody i oferujące tzw. “dopłaty do odszkodowania”. Prawda jest taka, że owe firmy postępują dokładnie jak opisana w moim poprzednim poście procedura i zwykle nie czekają na pieniądze dłużej niż miesiąc, lub dwa (gdy trzeba uzyskać jeszcze rekomendację procesową rzecznika).

Pozdrawiam.

Cytat:

]EBmazur napisał/a:

masz rację – tylko że bujamy się ileś tam czasu z problemem zanim zapadnie decyzja sądu

hak64

To raczej błędne przekonanie wykorzystywane najczęściej przez firmy skupujące szkody i oferujące tzw. “dopłaty do odszkodowania”.

Jakieś 18 miesięcy od rozpoczęcie sporu do decyzji sądu w 1 instancji , ubezpieczyciel nie odwoływał się hak64 – 2021-06-17, 09:01

EBmazur napisał/a: kieś 18 miesięcy od rozpoczęcie sporu do decyzji sądu w 1 instancji , ubezpieczyciel nie odwoływał się Ja piszę o sytuacji, gdy pozew sądowy staje się zbędny. Poszkodowany dysponujący pozytywną rekomendacją rzecznika finansowego, zwykle nie musi kierować sprawy do sądu. Ubezpieczyciele doskonale zdają sobie sprawę, że już przegrali i starają się zawrzeć ugodę, zanim poszkodowany złoży pozew. EBmazur – 2021-06-17, 12:14

Czyli jak Obywatel nie wie gdzie iść to …….. ( wpisać urząd , firmę czy cokolwiek innego ) wali po rogach . I nic dziwnego , ze jesteśmy państwem o tak słabym zaufaniu do instytucji i administracji . hak64 – 2021-06-17, 13:19

EBmazur napisał/a: nic dziwnego , ze jesteśmy państwem o tak słabym zaufaniu do instytucji i administracji . Gdyby owe instytucje, ubezpieczyciele działały uczciwie, kierując się dobrem podatnika, czy ubezpieczonego, to można by było zamknąć 1/3 kancelarii prawniczych, a firmy skupujące szkody nie miały by racji bytu. telecaster1951 – 2021-06-17, 21:53

hak64 , Tak, ale wtedy to już sprawa ASO a nie moje. Jeżeli ASO powpisuje części które nie są związane ze szkodą to ich problem.

Ja miałem tak, po wyjechaniu z ASO auto mi znosiło na lewo. Wróciłem, wyważanie nic nie dało, felga krzywa. Sprawdzamy fotki i mamy. Felga ewidentnie krzywa a kołpak świeżo starty. Najprawdopodobniej po kolizji musiałem przywalić w krawężnik, albo laweciarz przy zjeżdżaniu z najazdów w coś przywalił. Felgę dostałem nową od ręki, a do PZU poszło dodatkowe wezwanie. – 2021-06-17, 09:01- 2021-06-17, 12:14- 2021-06-17, 13:19- 2021-06-17, 21:53

– 2021-06-16, 06:50- 2021-06-16, 07:06- 2021-06-16, 08:07- 2021-06-16, 12:15- 2021-06-16, 12:26- 2021-06-16, 14:10- 2021-06-17, 06:53

Likwidacja szkody z polisy OC sprawcy – kiedy otrzymam odszkodowanie?

Zgodnie z wyżej wskazaną ustawą ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania od dnia, w którym szkoda została zgłoszona. Dlatego zazwyczaj po takim zgłoszeniu przedstawiciel towarzystwa ubezpieczeniowego skontaktuje się z Tobą w ciągu kilku dni i ustali dalszy przebieg procesu jej naprawy. Niestety, ale wskazany termin 30 dni nie zawsze będzie dotrzymany. W ustawie dopuszczalna jest również sytuacja, w której ubezpieczyciel nie dotrzyma tego terminu wypłaty odszkodowania – może do tego dojść, jeśli w tym czasie nie było możliwe ustalenie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania, jakie należy się poszkodowanemu. W takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek wypłaty środków z odszkodowania w ciągu 14 dni od dnia, w którym możliwe było ustalenie odpowiedzialności ubezpieczyciela lub wysokości odszkodowania, ale nie może to być termin późniejszy, niż w ciągu 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie. W ustawie znajduje się również jeden wyjątek, jeśli chodzi o graniczny termin, wspomniane 90 dni. Otóż w szczególnych przypadkach, kiedy określenie wysokości odszkodowania lub odpowiedzialność ubezpieczyciela będzie uzależniona od wyniku postępowania karnego lub cywilnego, możliwe jest przekroczenie wspomnianego terminu 90 dni. Nie zmienia to jednak faktu, że w dalszym ciągu ubezpieczyciel musi wypłacić bezsporną część odszkodowania właśnie w ciągu 30 dni.

Jeśli ubezpieczyciel nie jest w stanie dotrzymać ustawowego terminu wypłaty odszkodowania, ma obowiązek zawiadomienia cię na piśmie o przyczynach niemożności zaspokojenia jego roszczeń w całości lub w części, jak również o przypuszczalnym terminie zajęcia ostatecznego stanowiska względem roszczenia. Zakład Ubezpieczeń wypłaca także bezsporną część odszkodowania.

Termin wypłaty odszkodowania z OC

Na zgłoszenie szkody z OC masz aż 3 lata, jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę. a w przypadku szkód na osobie, które wynikają ze zbrodni lub występku, termin ten jest wydłużony do 20 lat. Rozsądnym rozwiązaniem jest jednak zgłoszenie szkody jak najszybciej. Pamiętaj o tym, że szkoda może mieć wpływ na funkcjonowanie pojazdu i np. doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń, a nawet być przyczyną następnej kolizji, czy wypadku.[2]

Wycena szkody samochodu. Jak wyliczane jest odszkodowanie z OC?

W Twoje auto uderzył inny samochód? Jesteś poszkodowany i zastanawiasz się, czy ubezpieczenie OC sprawcy pokryje wszystkie potrzebne koszty? Nie wiesz, jak przebiega cała procedura ustalania wysokości odszkodowania z OC? Podpowiemy jak przebiega wycena szkody samochodu i jak wyliczane jest odszkodowanie z OC.

Stłuczka – co zrobić?

Po kolizji powinieneś zgłosić szkodę ubezpieczycielowi. Od tego momentu towarzystwo ubezpieczeniowe, co do zasady, ma 30 dni na wypłatę odszkodowania. Po około 7 dniach możesz się spodziewać wizyty rzeczoznawcy, który określi wartość szkody. Na podstawie jego opinii ubezpieczyciel opracuje kosztorys naprawy, który następnie dostarczy Ci do wglądu.

Coraz częściej ubezpieczyciel wycenia szkodę jedynie na podstawie zdjęć, które mu prześlesz. Dzieje się tak, gdy uszkodzenie jest niewielkie i odwiedziny rzeczoznawcy nie są konieczne.

Klienci wielu towarzystw ubezpieczeniowych będą mogli skorzystać z Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Co to takiego? Dzięki Bezpośredniej Likwidacji Szkód wypłatą odszkodowania oraz naprawą auta zajmie się Twój ubezpieczyciel, nie towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy kolizji. Informacje na ten temat znajdziesz na stronie: www.zgłaszamstluczke.pl

To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ załatwiasz wszystkie sprawy z firmą, w której masz wykupione OC, oszczędzasz dzięki temu czas i minimalizujesz ilość koniecznych formalności.

Wysokość odszkodowania z OC?

Warunkiem wypłaty odszkodowania z OC jest przyjęcie odpowiedzialności odszkodowawczej przez ubezpieczyciela. Jeżeli Twoje auto nadaje się do naprawy, ubezpieczyciel zakwalifikuje szkodę jako częściową.

W przypadku, gdy pojazdu nie opłaca się naprawiać (uszkodzenia przekraczają jego wartość rynkową sprzed kolizji) mamy do czynienia ze szkodą całkowitą.

Podczas naliczania należnego Ci odszkodowania ubezpieczyciel powinien kierować się zasadą, że wysokość odszkodowania powinna być równa wartości szkody.

Przy szkodzie częściowej odszkodowanie powinno wystarczyć na naprawę samochodu. Gdy ubezpieczyciel stwierdzi, że pojazdu nie opłaca się naprawiać, odejmie wówczas wartość wraku od wartości auta sprzed wypadku (nie mylić z wartością nowego pojazdu) – różnica to wartość odszkodowania, którą dostaniesz.

Co dzieje się z wrakiem? To już Twoja decyzja. Możesz go sprzedać. Na Twoją prośbę ubezpieczyciel powinien Ci pomóc w znalezieniu nabywcy. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe same zajmują się sprzedażą wraku. Popytaj również w warsztatach samochodowych i blacharskich. Jeśli nie uda sprzedać się wraku za cenę ustaloną przez ubezpieczyciela – możesz dochodzić zwrotu pozostałych kosztów.

Przykładowo: TU wyceniło wrak na 6000, Tobie uda się go sprzedać za 4000. Ubezpieczyciel powinien dopłacić Ci 2000.

Wycena naprawy samochodu z OC – na czym polega?

Towarzystwo ubezpieczeniowe dokonuje wyceny naprawy pojazdu najczęściej na podstawie specjalistycznych katalogów. Można tam znaleźć informacje o minimalnych i maksymalnych cenach części zamiennych, oraz koszty roboczogodzin w zależności od regionu.

Pierwszy kosztorys, który otrzymasz, najczęściej opiera się na najniższych możliwych kwotach i w wyliczeniu może uwzględniać zamienniki oryginalnych części, które bywają o kilkadziesiąt procent tańsze.

Gotówka czy naprawa – którą opcję wybrać?

Ubezpieczyciel może Ci wpłacić pieniądze na konto lub rozliczyć się z Tobą bezgotówkowo. Przy drugiej opcji wybierasz warsztat, który ma naprawić auto, za wszystko zapłaci towarzystwo ubezpieczeniowe. Aby zminimalizować ilość formalności, najlepiej wybrać warsztat, który współpracuje z ubezpieczycielem.

Jeżeli kosztorys ubezpieczyciela odbiega od wyceny warsztatu, towarzystwo ubezpieczeniowe przeprowadza dodatkową weryfikację. W momencie, gdy ubezpieczyciel zaakceptuje kosztorys, warsztat może przystąpić do pracy.

UWAGA: W przypadkach spornych poczekaj na decyzję ubezpieczyciela, w przeciwnym razie możesz narazić się na dodatkowe koszty!

Zaniżone odszkodowanie z OC

Z praktyki wynika, że ubezpieczyciele często zaniżają wysokość odszkodowań. Stosują w tym celu kilka trików, na które powinieneś być szczególnie wyczulony. Najważniejsze z nich to:

obliczanie odszkodowania na podstawie ceny zamienników, a nie oryginalnych części,

potrącenia za amortyzację części,

zaniżanie stawki godzinowej warsztatu,

zaniżanie wartości samochodu i zawyżanie wartości wraku przy szkodzie całkowite,

nieuwzględnianie kosztów auta zastępczego

Jest jednak na to sposób: reklamacja od zajętego przez ubezpieczyciela stanowiska.

Oczywiście to trwa, ale warto walczyć o swoje interesy.

Jak złożyć reklamację od stanowiska ubezpieczyciela?

W piśmie wskaż ubezpieczycielowi z czym się nie zgadzasz i poproś, aby udowodnił Ci zasadność swojego stanowiska. Możesz podesłać odpowiednie linki świadczące o wyższej wartości szkody, czy wyliczenia, które poprzesz cenami części. Możesz powołać się również na opinię niezależnego rzeczoznawcy.

Jeżeli to nie pomoże, Twoja reklamacja zostanie odrzucona, możesz zwrócić się do Rzecznika Finansowego, który podejmie interwencję w Twojej sprawie u ubezpieczyciela. W ostateczności pozostaje wstąpienie na drogę postępowania sądowego.

Nigdy nie zgadzaj się bez walki na zaniżoną kwotę odszkodowania, zawsze negocjuj – masz ogromne szanse na powodzenie!

Co zrobić, gdy ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie?

Ubezpieczyciel teoretycznie ma obowiązek wypłacić poszkodowanemu kierowcy taką kwotę, która pozwoli na przywrócenie samochodu do stanu sprzed wypadku. Bardzo często zdarza się jednak, że kosztorys jest znacznie zaniżony, a odszkodowanie nie pozwala Ci na naprawienie wszystkich szkód. Nie oznacza to jednak, że pozostałą sumę musisz zapłacić z własnej kieszeni.

Jak ubezpieczyciele zaniżają odszkodowanie?

Likwidacja szkody zwykle przebiega według wariantu kosztorysowego. W takim wypadku rzeczoznawca wskazany przez ubezpieczyciela określa wysokość odszkodowania, które możesz otrzymać. To właśnie do rzeczoznawcy należy ustalenie wartości części potrzebnych do naprawy samochodu i stawki za roboczogodzinę. W efekcie wiele kosztorysów okazuje się znacznie zaniżonych.

Do najczęściej stosowanych praktyk należy uwzględnianie w kosztorysie zamienników zamiast oryginalnych części. Ubezpieczyciel rzeczywiście ma do tego prawo, ale tylko w dwóch sytuacjach: gdy poszkodowany kierowca się na to zgodzi albo gdy w momencie poniesienia szkody właśnie zamienniki były zamontowane w samochodzie. W innym wypadku ceny powinny odpowiadać częściom oryginalnym.

Drugi sposób na zaniżony kosztorys to amortyzacja części. Towarzystwo ubezpieczeniowe nieraz uznaje, że skoro samochód przez jakiś czas Ci służył, to jego części naturalnie się zużyły. Choć jest to prawda, to trudno dokładnie określić, w jakim stopniu straciły one na wartości. Ubezpieczyciel nie ma więc prawa dokonywać w tym zakresie własnych wyliczeń i uwzględniać ich w kosztorysie.

Zdarzają się także przypadki zaniżenia ceny samego samochodu. Jego wartość ustala się wprawdzie na podstawie tabeli Eurotaxu, więc teoretycznie ubezpieczyciel nie powinien mieć tu pola do manewru. Problem polega jednak na tym, że ten sam model może mieć kilka wersji wyposażenia, a co za tym idzie – inną wartość. Towarzystwo ubezpieczeniowe często zakłada więc, że dysponujesz wersją podstawową i jednocześnie najtańszą nawet, gdy nie jest to zgodne z rzeczywistością.

Wreszcie zaniżanie kosztorysu może polegać na kwestionowaniu samej szkody – na przykład uznaniu, że rysa na aucie nie jest efektem kolizji. Nieraz też towarzystwo ubezpieczeniowe próbuje zaoszczędzić poprzez uwzględnienie w kosztorysie wartości netto. Wówczas nawet jeśli wszystkie wyliczenia się zgadzają, to z własnej kieszeni wciąż musisz zapłacić 23% podatku VAT. Przy szkodzie wynoszącej kilkaset złotych nie jest to wcale mała suma.

Co zrobić, gdy ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie?

Decyzja ubezpieczyciela nie jest jednak ostateczna. Jeśli proponowana kwota jest zaniżona, zawsze możesz się od niej odwołać. Co więcej, na napisanie takiego odwołania masz zwykle aż 3 lata, a gdy szkoda powstała w wyniku przestępstwa – 20 lat. Mimo wszystko nie warto czekać do ostatniej chwili.

Co ważne, odwołanie od decyzji ubezpieczyciela trzeba poprzeć argumentami. Nie wystarczy, gdy wskażesz, że przedstawiona wycena jest za niska. Musisz przedstawić konkretne fakty na potwierdzenie swojego stanowiska. Warto też wskazać podstawę prawną i w piśmie kierowanym do towarzystwa ubezpieczeniowego powołać się na przepisy Ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym. Odwołanie od decyzji możesz przy tym złożyć nawet ustnie (telefonicznie albo w oddziale ubezpieczyciela) czy za pomocą poczty elektronicznej. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak wysłanie pisma listem poleconym z potwierdzeniem odbioru.

Po otrzymaniu odwołania ubezpieczyciel ma 30 dni na odpowiedź. Jeśli nie dotrzyma tego terminu, co do zasady będzie to oznaczać, że zgodził się z Twoim stanowiskiem. Z tego powodu możesz się spodziewać, że decyzję dostaniesz na czas. Może z niej jednak wynikać, że ubezpieczyciel nie uwzględnił Twojej reklamacji. Zdarza się także, że wprawdzie proponuje Ci wyższą kwotę niż początkowa, ale wciąż jest ona za niska w porównaniu do poniesionych przez Ciebie szkód. W takim wypadku pozostaje Ci zwrócić się o pomoc do Rzecznika Finansowego albo skierować sprawę do sądu.

Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Jest kilka sposobów na wykazanie, że kwota proponowana przez ubezpieczyciela nie pozwala na naprawienie rzeczywistej szkody. Jeśli na przykład doszło do zaniżenia wartości samochodu, warto przedstawić dane Eurotaxu. Zastępczo możesz wykorzystać także umowę kupna pojazdu. W ten sposób łatwo udowodnisz, że auto jest warte więcej niż wynika to z kalkulacji ubezpieczyciela.

Oczywistym jest, że osoba wybrana przez towarzystwo ubezpieczeniowe będzie oceniać szkodę na jego korzyść. Z tego powodu pomocna może okazać się też dodatkowa wycena sporządzona przez niezależnego rzeczoznawcę. Zwykle zapłacisz za nią kilkaset złotych. Warto jednak zdecydować się na taki wydatek, szczególnie, jeśli zaniżenie kosztorysu było znaczące.

Inny sposób na skuteczne odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela to naprawienie samochodu na własną rękę. Dzięki temu możesz przedstawić towarzystwu ubezpieczeniowemu rachunki dokumentujące rzeczywiste koszty naprawy. Nie będzie mogło wówczas ująć w kosztorysie tańszych zamienników czy zaniżonej stawki za roboczogodzinę.

Miałem stłuczkę. Jak długo powinienem czekać na rzeczoznawcę?…

Firmy ubezpieczeniowe z reguły organizują oględziny szkody w kilka dni. Niektóre firmy umawiają rzeczoznawcę w 24h, innym zajmuje to nawet tydzień od momentu zgłoszenia szkody. Wszystko zależy tu od sprawności operacyjnej zakładu ubezpieczeń. Z reguły czas oczekiwania na rzeczoznawcę jest krótszy w większych aglomeracjach. W trakcie spotkania rzeczoznawca sporządza dokumentację zdjęciową pojazdu i naszych dokumentów oraz prosi o wypełnienie druku zgłoszenia szkody. Jest to również odpowiednia chwila na przekazanie ubezpieczycielowi wszystkich innych, dokumentów związanych z kolizją lub wypadkiem. Warto przy tym pamiętać, że przy mniejszych szkodach wizyta rzeczoznawcy może w ogóle nie być konieczna. W przypadku, gdy szkoda nie przekracza przyjętej przez towarzystwo kwoty – decyzja o wypłacie odszkodowania podejmowana jest podstawie przesłanych przez Klienta zdjęć i przekazanych przez niego informacji.

Uproszczona likwidacja szkody, czy to się opłaca?

Uproszczona likwidacja szkody jest szybsza i prostsza od standardowej procedury. Ten wariant towarzystwa ubezpieczeniowe stosują przy uszkodzeniach i kosztach napraw, które nie budzą żadnych wątpliwości.

W praktyce jest to odszkodowanie bez oględzin rzeczoznawcy, po dostarczeniu dokumentacji przez poszkodowanego drogą online.

Z tego artykułu dowiesz się:

czym jest uproszczona likwidacja szkody,

jakie korzyści niesie w sobie uproszczona likwidacja szkody komunikacyjnej,

kiedy nie warto korzystać z prostej likwidacji szkody bez pośrednika-rzeczoznawcy,

Czym jest bezpośrednia likwidacja szkody?

Przy standardowej likwidacji szkody musisz zgłosić się do firmy ubezpieczeniowej sprawcy lub ubezpieczyciela, u którego masz wykupioną polisę autocasco, jeśli uszkodzenie pojazdu nastąpiło z Twojej winy. Następnie należy poczekać na kontakt ze strony rzeczoznawcy, który dokona oględzin uszkodzonego pojazdu. Po jego wycenie zostaniesz poinformowany o kwocie naliczonego ubezpieczenia. Jeśli akceptujesz wysokość tych środków, otrzymasz należne sobie pieniądze. Cała procedura trwa nawet do 30 dni.

Coraz częściej towarzystwa ubezpieczeniowe stosują uproszczoną likwidację szkody, kiedy cały proces odbywa się bez udziału rzeczoznawcy. Podstawą do naliczenia i wypłaty odszkodowania są zdjęcia uszkodzonego pojazdu, które użytkownik auta dostarcza ubezpieczycielowi. Wprawdzie możliwe jest wysłanie ich pocztą, ale dla skrócenia procedury najczęściej wysyła się je pocztą elektroniczną lub wgrywa w specjalnej aplikacji.

Oczywiście uproszczona, szybka likwidacja szkody może zostać wdrożona tylko w określonych sytuacjach. Wszystko zależy od stopnia uszkodzenia pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują bezpośrednią likwidację szkody przy drobnych otarciach, zarysowaniach czy wgnieceniach. Nie ma takiej możliwości przy poważnych uszkodzeniach samochodu.

Uproszczona likwidacja szkody komunikacyjnej – zalety dla ubezpieczyciela i ubezpieczonego

Bezsprzecznie szybka i prosta likwidacja szkody to wariant bardzo atrakcyjny dla samego poszkodowanego, któremu zależy na czasie i prostocie całego procesu. Jednak likwidacja szkody bez pośrednika to także rozwiązanie będące atrakcyjne dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Ubezpieczyciel oszczędza na zatrudnieniu rzeczoznawcy i wysyłce dokumentów poszkodowanemu w formie papierowej.

Nic dziwnego, że sami ubezpieczyciele wariant wypłaty odszkodowania bez oględzin pośrednika uznają za jeden ze swoich atutów. Pośród najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych, które w swojej ofercie mają likwidację szkody w systemie uproszczonym, wymienić należy m.in. PZU (internetowy formularz), Wartę (Messenger, aplikacja Warta Mobile), Link4 (telefonicznie), Uniqę (aplikacja Uniqa Smart), Allianz (aplikacja Allianz Asystent Szkody) czy Ergo Hestię (telefonicznie).

Kiedy nie warto korzystać z uproszczonej likwidacji szkody?

Z pewnością bezpośrednia likwidacja szkody w wielu sytuacjach jest korzystna dla klienta. Warto pamiętać jednak o tym, że mimo wielu zalet nie zawsze zdaje egzamin. Jeśli nie jesteś pewien co do skali realnych uszkodzeń, uproszczone rozliczenie szkody może być nieopłacalne. Bardzo często „na oko” wydaje nam się, że uszkodzenia są powierzchowne, niestety po oddaniu auta do serwisu i dokładnych oględzinach fachowca okazuje się, że uszkodzeniu uległy także elementy, których nie widać na pierwszy rzut oka a koszty naprawy będą znacznie wyższe niż wysokość odszkodowania, które zaakceptowaliśmy. Wprawdzie możesz wówczas wnioskować o większe odszkodowanie, ale trudno będzie uzyskać dodatkowe środki po zaakceptowaniu wyceny ubezpieczyciela.

Jak zatem ustrzec się przed tego typu sytuacją? Najlepiej nie ryzykować samodzielnego szacowania uszkodzeń, jeśli nie mamy na ten temat odpowiedniej wiedzy, nie znamy stawek za usługi lakiernicze, nie jesteśmy pewni czy dany element da się naprawić czy będzie go trzeba wymienić. Najbezpieczniejszą opcją będzie zgłoszenie się do warsztatu wyspecjalizowanego w likwidacji szkód komunikacyjnych, gdzie ludzie, którzy się na tym znają pomogą nam dokładnie sprawdzić auto, wycenić zakres naprawy, doradzą jaki wariant rozliczenia z towarzystwem ubezpieczeniowym będzie dla nas najkorzystniejszy a w razie potrzeby także załatwić niezbędne formalność związane z likwidacją szkody.

Podsumowując, bez wątpienia szybka likwidacja szkody ma swoje liczne korzyści. Pozwala na natychmiastową wypłatę ubezpieczenia tylko na podstawie zdjęć przesłanych ubezpieczycielowi przez poszkodowanego. Co jednak kluczowe, korzystanie z tego wariantu nie zawsze jest opłacalne. Dlatego przy jakichkolwiek wątpliwościach warto wspomóc się podmiotem wyspecjalizowanym w obsłudze szkód komunikacyjnych, takim jak ABC-Cars.

Jak ubezpieczyciele upraszczają likwidację szkód komunikacyjnych?

Uproszczone metody likwidacji szkód komunikacyjnych szczególnie zyskały na popularności wśród klientów na początku pandemii Covid-19. Wtedy większość towarzystw ubezpieczeniowych niespodziewanie została zmuszona do natychmiastowego przejścia na pracę w trybie zdalnym. W efekcie duża część kierowców również zaczęła składać wnioski o wypłatę odszkodowań przez internet.

Jednak zdalna obsługa likwidacji niewielkich szkód komunikacyjnych na podstawie dokumentacji nadesłanej przez klientów to nie są jedyne rozwiązania, które umożliwiają towarzystwom ubezpieczeniowym szybszą wypłatę świadczeń. Jest nią również system bezpośredniej likwidacji szkód (BLS) czy zapewnienie posiadaczom możliwości likwidacji szkody w „swoim” towarzystwie ubezpieczeń, bez konieczności poszukiwania kontaktu z ubezpieczycielem sprawcy.

Uproszczona likwidacja bez wizyty rzeczoznawcy

Standardowa ścieżka likwidacji szkody komunikacyjnej z ubezpieczenia OC lub AC dla wielu klientów jest bardzo czasochłonna. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma 7 dni na wskazanie, jakie dokumenty trzeba przekazać jako uzupełnienie wniosku złożonego przez poszkodowanego. Następnie w ciągu 30 dni ubezpieczyciel powinien wydać decyzję o wypłacie lub odmowie przyznania odszkodowania. Tymczasem przy niewielkich uszkodzeniach pojazdu, jak zarysowanie czy wgniecenie karoserii, można zastosować uproszczoną likwidację szkody, która znacznie skróci całą procedurę.

Uproszczona likwidacja szkody może być korzystna zarówno dla towarzystwa ubezpieczeniowego, jak i klienta. W takim przypadku ubezpieczyciel zwykle rezygnuje z wysyłania rzeczoznawcy, aby przeprowadził bezpośrednie oględziny pojazdu. Zamiast tego firma ubezpieczeniowa podejmuje decyzję o wypłacie lub odmowie przyznania odszkodowania na podstawie dokumentacji dostarczonej przez poszkodowanego (np. zdjęć uszkodzeń pojazdu czy skanu oświadczenia spisanego ze sprawcą kolizji). Wszystkie formalności są załatwiane telefonicznie lub e-mailem, co znacznie skraca czas likwidacji szkody.

Uproszczona likwidacja szkody komunikacyjnej wydaje się idealnym rozwiązaniem dla towarzystwa ubezpieczeniowego i poszkodowanego. Zwykle naprawa niewielkich zarysowań czy wgnieceń pojazdu nie jest bardzo kosztowna, więc ubezpieczyciel może zaoszczędzić na braku konieczności opłacania usług rzeczoznawcy. W związku z tym firmy ubezpieczeniowe w prostych sprawach często rezygnują ze zbędnych formalności. Jednocześnie ubezpieczony otrzyma wypłatę odszkodowania w znacznie krótszym czasie.

Jednak uproszczona likwidacja szkody może mieć również wady. Jeśli właściciel uszkodzonego pojazdu uzna, że wysokość odszkodowania zaproponowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe jest zbyt niska, procedura znacznie się komplikuje. Wówczas ubezpieczyciel musi skorzystać z usług rzeczoznawcy i przeprowadzić standardową likwidację szkody. Tymczasem, gdy poszkodowany ponownie stwierdzi, że kwota zaoferowana przez firmę ubezpieczeniową jest dla niego niesatysfakcjonująca, może poprosić o interwencję Rzecznika Finansowego lub w ostateczności pozwać ubezpieczyciela do sądu.

Bezpośrednia likwidacja szkody z OC

Kolejnym ułatwieniem, które może znacznie przyspieszyć wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia OC sprawcy, jest system bezpośredniej likwidacji szkód (BLS). Działa w Polsce od 2015 r. i obecnie należy do niego większość ubezpieczycieli w Polsce (m.in. PZU, Warta, ERGO Hestia, Allianz, Uniqa czy LINK4).

Zwykle dzięki BLS poszkodowany nie musi sprawdzać, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym sprawca ma wykupioną polisę OC, aby otrzymać wypłatę odszkodowania. Jak to rozwiązanie działa w praktyce?

Wystarczy, że osoba poszkodowana skontaktuje się ze swoim ubezpieczycielem, który wypłaci jej odszkodowanie w ramach polisy OC, a następnie firma samodzielnie rozliczy się z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy.

Oprócz szybszej likwidacji szkód komunikacyjnych jednym z założeń powstania systemu BLS była poprawa jakości usług ubezpieczycieli. Stosując to rozwiązanie, zakład ubezpieczeń obsługuje własnych klientów, więc tym bardziej powinno mu zależeć na jak najwyższym poziomie obsługi.

Którego ubezpieczyciela pozwie niezadowolony poszkodowany?

Jednak BLS ma również kilka ograniczeń. Bezpośrednia likwidacja szkody komunikacyjnej jest możliwa jedynie, jeśli do systemu należy zarówno ubezpieczyciel osoby poszkodowanej, jak i towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy.

Oprócz tego z takiego rozwiązania można skorzystać tylko w przypadku szkód na mieniu, czyli w razie uszkodzeń pojazdu. Jeśli więc np. poszkodowany złamie rękę lub nogę (czyli powstanie szkoda osobowa), nie może zlikwidować szkody poprzez BLS, ale wyłącznie bezpośrednio w zakładzie ubezpieczeń sprawcy.

Towarzystwa ubezpieczeniowe, które należą do systemu BLS, stosują również pewne ograniczenia. Większość ubezpieczycieli umożliwia likwidację szkód, których wartość nie przekracza 30 tys. zł oraz nie uczestniczyły w nich więcej niż dwa pojazdy.

Poza tym BLS można zastosować jedynie do szkód powstałych na terytorium Polski.

Oczywiście należy pamiętać, że osoba poszkodowana nie musi zgodzić się z wysokością wypłaconego odszkodowania. Zatem które towarzystwo ubezpieczeniowe trzeba w takiej sytuacji pozwać? Odpowiedzialność za powstanie szkody komunikacyjnej nadal spoczywa na sprawcy, czyli poszkodowany musi wystąpić na drogę sądową przeciwko zakładowi ubezpieczeń, w którym miał on wykupioną polisę OC, a nie własnemu ubezpieczycielowi.

Ubezpieczyciel może pomóc w sprzedaży wraku pojazdu

Uproszczona likwidacja szkody komunikacyjnej czy system BLS to rozwiązania stosowane przy niewielkich uszkodzeniach pojazdu. Jednak znacznie poważniejszą sytuacją jest stwierdzenie przez towarzystwo ubezpieczeniowe szkody całkowitej. Czyli jeśli koszty naprawy samochodu przekroczą 100% jego wartości w przypadku ubezpieczenia OC oraz 70% w ramach polisy AC. Wówczas kwota wypłaconej przez ubezpieczyciela rekompensaty zostanie obliczana według następującego wzoru: (wartość pojazdu nieuszkodzonego na dzień zdarzenia – wartość wraku = suma odszkodowania).

Warto wiedzieć, że wrak jest własnością właściciela pojazdu. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma obowiązku pomocy w sprzedaży uszkodzonego samochodu, lecz może to zrobić na wniosek poszkodowanego, co zaleca również Komisja Nadzoru Finansowego.

Standardowo pomoc towarzystwa ubezpieczeniowego polega na wystawieniu wraku pojazdu na aukcję internetową, gdzie oczekuje na zainteresowanego kupca. Po przejęciu uszkodzonego samochodu ubezpieczyciel wypłaca poszkodowanemu dodatkową sumę, która jest równa wartości wraku, jaką zakład ubezpieczeń zaproponował właścicielowi auta przy wyliczaniu kwoty odszkodowania.

Jednak niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe proponują jeszcze korzystniejsze rozwiązanie. Np. ERGO Hestia oraz Warta oferuje osobom, które mają w tej firmie wykupioną polisę AC lub likwidują szkodę z ubezpieczenia OC sprawcy, otrzymanie pełnej kwoty odpowiadającej wartości pojazdu w stanie nieuszkodzonym w dniu powstania szkody.

Skorzystanie z tej opcji nie jest obowiązkowe. W takim przypadku właścicielowi zostanie wypłacone odszkodowanie pomniejszone o cenę zniszczonego auta, a jednocześnie zachowa on wrak.

Jak więc widać, uproszczone metody likwidacji szkód komunikacyjnych mogą przynieść wiele korzyści zarówno towarzystwom ubezpieczeniowym, jak i ich klientom. Dzięki nim ubezpieczyciele mogą znacznie przyspieszyć obsługę wniosków, a osoby poszkodowane skrócić czas oczekiwania na wypłatę świadczeń. Jednak w bardziej skomplikowanych przypadkach nadal konieczny jest bezpośredni kontakt pracowników zakładów ubezpieczeń z klientem.

Robert Jaliński

kancelaria Strażeccy, Jaliński & Wspólnicy

키워드에 대한 정보 uproszczona likwidacja szkody forum

다음은 Bing에서 uproszczona likwidacja szkody forum 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 5 błędów popełnianych podczas likwidacji szkody

  • samochód
  • samochody
  • ubezpiecznie
  • odszkodowanie
  • wypadek
  • ile
  • kosztuje
  • sąd
  • pieniądze
  • koszt
  • jak
  • walka
  • sądowa
  • Oc
  • AC
  • odzyskać
  • dopłata
  • do
  • odszkodowania
  • dopłaty
  • odszkodowań
  • ubezpieczyciel
  • ubezpieczycielem
  • pzu
  • aviva
  • hestia
  • helpfind
  • szkoda
  • zwrot
  • jak odzyskać
  • jak uzyskać
  • warta
  • uniqa
  • axa
  • allianz
  • link4
  • sprawdzam jak samochód
  • stopcham
  • polskie drogi
  • 5 błędów
  • najczęstsze błędy
  • błędy
  • wypadki
  • likwidacji
  • szkody

5 #błędów #popełnianych #podczas #likwidacji #szkody


YouTube에서 uproszczona likwidacja szkody forum 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 5 błędów popełnianych podczas likwidacji szkody | uproszczona likwidacja szkody forum, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

See also  Ul Solec 81B Lok A 51 | (Hết) Áo Pilot L-2B Chuẩn Quân Đội Mỹ Năm 74 Size Large | Đồ Lính Chuẩn Mỹ 25988 명이 이 답변을 좋아했습니다

Leave a Comment