당신은 주제를 찾고 있습니까 “urlop wypoczynkowy w firmie transportowej – Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Donata Kadry w pigułce 이(가) 작성한 기사에는 조회수 20,254회 및 좋아요 128개 개의 좋아요가 있습니다.
urlop wypoczynkowy w firmie transportowej 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy – urlop wypoczynkowy w firmie transportowej 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Ekwiwalent pieniężny jest uprawnieniem przysługującym pracownikom, w rozumieniiu przepisów Kodeksu pracy.
W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy, pracownikowi, który z różnych powodów nie wykorzystał całego przysługująceo mu urlopu wypoczynkowego, przysłuuje rekompensata w postaci wypłaty ekwiwalentu pieniężnego.
W treści filmu odnajdziesz informacje o:
– ogólnych zasadach udzielania pracownikowi urlopu wypoczynkowego, czyli metodzie, proporcjonalności, przyczynach, których wystąpienie umożliwia przesunięcie urlopu wypoczynkowego na inny termin,
– przyczynach rozwiązania umowy, które powodują po stronie pracaodawcy konieczność wypłaty ekwiwalnetu pieniężnego,
– przypadku, który umożliwia pracownikowi zachowanie prawa do urlopu wypocyznkowgo mimo rozwiązania umowy o pracę,
– współczynniku urlopowym i o tym jak samemu obliczyć ten współczynnik.
Zapraszam na film!
Do poczytania:
http://kadrywpigulce.pl/kiedy-przysluguje-ekwiwalent-za-niewykorzystany-urlop-wypoczynkowy/
Więcej mnie:
https://www.facebook.com/kadrywpigulce
http://kadrywpigulce.tumblr.com
https://twitter.com/kadrywpigulce
https://www.periscope.tv/ szukaj: kadrywpigulce
ANKIETA (jeśli masz ochotę podzielić się ze mną swoimi przemyśleniami na temat kanału Kadry w pigułce, zachęcam do wypełnienia krótkiej ankiety:))
https://docs.google.com/forms/d/1vBlPinN4LRABYbgaHv5fie11rf5IQIbKvmip4524480/viewform?c=0\u0026w=1\u0026usp=mail_form_link
Podstawa prawna:
– (Dz.U.2014.1502 j.t.) USTAWA z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy
– Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. (Dz.U.1997.2.14)
Czekam na Twoje pytania pod adresem mailowym:
[email protected]
FAJNIE, ŻE JESTEŚ!!!!!!!!!
Muzyka: Pod Kluczem
Dokładam wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.
W przypadku jakiejkolwiek zmiany obowiązujących przepisów prawnych od momentu pojawienia się publikowanej przeze mnie treści – uaktualnione informacje zostaną oznaczone „ZAKTUALIZOWANO W DNIU…”
urlop wypoczynkowy w firmie transportowej 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Urlop kierowcy, a pakiet mobilności – BRK
Ile dni urlopu przysługuje kierowcy … Kierowca, tak jak każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu wynosi 20 dni lub 26 …
Source: www.ibrk.pl
Date Published: 4/3/2021
View: 3707
Wynagrodzenia urlopowe dla kierowców zawodowych w 2022 …
Wyższe wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy kierowcy zawodowego w 2022 roku. Kierowcy polskich firm transportowych spędzają więcej czasu w trasie …
Source: ksiegowosc.infor.pl
Date Published: 8/14/2021
View: 7590
Wynagrodzenia urlopowe dla kierowców zawodowych 2022 r.
Kierowcy polskich firm transportowych spędzają więcej czasu w trasie niż … Podejście pracowników do brania urlopów jest bardzo różnorodne.
Source: www.prawo.pl
Date Published: 8/8/2021
View: 4143
Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy kierowcy
Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy kierowcy. Zatrudniamy kierowców samochodów powyżej 3,5 tony. Otrzymują oni wynagrodzenie zasadnicze w kwocie …
Source: www.vademecumkadrowego.pl
Date Published: 2/20/2022
View: 9735
Zarobki kierowców. Wpłaty urlopowe będą trzykrotnie wyższe …
Firmy transportowe wydadzą więcej na wynagrodzenia kierowców w sezonie … To ta kwota posłuży do wyliczenia średniej za urlop wypoczynkowy, …
Source: strefabiznesu.pl
Date Published: 3/9/2021
View: 5848
urlop kierowcy ID: 64659 – Etransport
… jak w waszych firmach liczą wam wynagrodzenie za urlop. u mnie wypłacił tylko podstawy, … W piątek jest na urlopie wypoczynkowym.
Source: etransport.pl
Date Published: 3/14/2021
View: 5013
ABCkierowCy – Czas pracy kierowców
Kierowca może przenieść badania lekarskie z jednej firmy … konania zadania transportowego. … Wielu kierowców wykorzystuje urlopy wypoczynkowe.
Source: bezpieczniwdrodze.pl
Date Published: 6/9/2021
View: 3989
Nadciąga urlopowy krach. Przewoźnicy w 2022 r. zapłacą …
W większości przypadków w firmie przewozowej nie da się tego zrobić, więc urlop przechodzi dalej. Owszem, pracodawcy grozi kara z Inspekcji …
Source: trans.info
Date Published: 8/2/2021
View: 1860
주제와 관련된 이미지 urlop wypoczynkowy w firmie transportowej
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 urlop wypoczynkowy w firmie transportowej
- Author: Donata Kadry w pigułce
- Views: 조회수 20,254회
- Likes: 좋아요 128개
- Date Published: 2015. 11. 3.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=LpOc3CsiIaM
Jak obliczyć urlop wypoczynkowy kierowcy?
W celu obliczenia ekwiwalentu za urlop kierowcy należy podzielić ustaloną podstawę przez współczynnik ekwiwalentu, a następnie pomnożyć przez liczbę dni niewykorzystanego urlopu.
Ile dni urlopu przysługuje kierowcy?
Kierowca, tak jak każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu wynosi 20 lub 26 dni. Wyższy wymiar urlopu przysługuje po 10 latach pracy (wli- czając do tego odpowiednie okresy nauki, pobierania zasił- ku dla bezrobotnych i inne okresy).
Ile dni urlopu za każdy przepracowany miesiąc?
Przy ustalaniu ile urlopu przysługuje pracownikowi jeden miesiąc kalendarzowy pracy odpowiada 1/12 urlopu, przysługującego danemu pracownikowi (czyli w przypadku 20 dni – 1,6 dnia, 26 dni – 2,2 dnia). Niepełny dzień zaokrągla się w górę, ale w skali roku nie może zostać przekroczony wymiar (czyli 20 lub 26 dni).
Jak liczy się urlop wypoczynkowy?
Jak obliczyć urlop wypoczynkowy w nowej pracy? Wystarczy podzielić odpowiedni wymiar urlopu (20 lub 26 dni) przez 12 i pomnożyć otrzymany iloraz przez liczbę miesięcy, za którą mamy prawo do urlopu. Otrzymany wynik zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
Ile płacą za urlop wypoczynkowy?
Kodeks pracy jasno określa, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował. Jeśli więc pracownik nie ma wypłacanych zmiennych składników wynagrodzenia, wówczas za miesiąc przebywania na urlopie otrzyma takie samo wynagrodzenie, jakie ma zagwarantowane w umowie.
Czy sobota i niedziela wlicza się do urlopu kierowcy?
Również do końca okresu pracodawca powinien wyznaczyć kierowcy dzień wolny za pracę wykonywaną w święto. Także i w tej sytuacji dzień wolny należy się niezależnie od liczby godzin przepracowanych w niedzielę lub święto, czyli również gdy jest ona krótsza od 8-godzinnej dobowej normy czasu pracy.
Czy kierowca może pracować w innej firmie na urlopie?
z 2004 r. Nr 92 poz. 879 ze zm.) nie wprowadza zakazu pracy na stanowisku kierowcy w trakcie urlopu wypoczynkowego oraz nie przyznaje pracodawcy prawa do kontrolowania pracownika w zakresie podejmowania przez niego dodatkowego zatrudnienia w tym okresie.
Czy ryczałt za nadgodziny jest podstawą do urlopu wypoczynkowego?
Jeśli chodzi o zaliczanie ryczałtu za pracę w godzinach nadliczbowych do podstawy urlopowej i podstawy chorobowej, to w obu przypadkach jest co do zasady wliczany. Podstawę prawną dla wyliczania ekwiwalentu za urlop w taki sposób stanowi art. 172 Kodeksu pracy: „Art.
Co to jest Urlopowka?
Urlopówka, czy inaczej weekendówka, to tak naprawdę zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu. Kierowca musi mieć takie zaświadczenie, gdy na wykresówkach i kartach kierowcy nie ma wypisanej aktywności.
Czy można wykorzystać cały urlop wypoczynkowy na początku roku?
Nie ma więc przeszkód, aby pracownik wykorzystał urlop wypoczynkowy w całości, także na początku roku, ale w każdym przypadku musi wcześniej uzyskać zgodę od pracodawcy na dłuższy wypoczynek.
Ile urlopu za miesiąc pracy 2022?
W trakcie trwania umowy na okres próbny oraz w pierwszym roku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w każdym kolejnym miesiącu przysługuje Ci 1/12 podstawowego wymiaru urlopu (czyli z 20 lub 26 dni). To oznacza, że liczba dni urlopu rośnie proporcjonalnie do liczby przepracowanych miesięcy.
Ile dni urlopu za jeden dzień pracy?
Pierwsza praca – kiedy pierwszy urlop wypoczynkowy? Po podjęcia pierwszej pracy na podstawie umowy o pracę pierwszy dzień urlopu można wziąć już po pierwszym przepracowanym miesiącu, jednak w wymiarze 1/12 przysługującego urlopu. Niepełny dzień urlopu pracodawca może, ale nie musi, zaokrąglić do góry.
Jak wyliczyc urlop 2022?
Wymiar urlopu wypoczynkowego oznacza liczbę dni urlopu, jakie ma prawo wykorzystać pracownik i wynosi on: 20 dni – w przypadku pracownika zatrudnionego krócej niżeli 10 lat, 26 dni – w przypadku pracownika zatrudnionego co najmniej 10 lat.
Czy urlop jest płatny 100%?
Wynagrodzenie za czas urlopu przysługuje pracownikowi takie, jakie ten pracownik by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował – okres przebywania na urlopie wypoczynkowym należy bowiem traktować tak samo jak okres wykonywania pracy.
Ile dni urlopu przysługuje po 5 miesiącach pracy?
Zatem pracownikowi, który rozwiązał umowę o pracę za porozumieniem stron, po 5 miesiącach pracy będzie przysługiwało odpowiednio 9 lub 11 dni urlopu wypoczynkowego. Jeśli pracownik byłby zatrudniony w wymiarze 3/4 etatu wówczas po 5 miesiącach pracy przysługiwałoby mu odpowiednio 7 oraz 9 dni urlopu.
Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop przy nadgodzinach?
Ustalając wysokość wynagrodzenia urlopowego najlepiej jest ustalić wartość tzw. godziny urlopowej. Mając ustaloną wartość wynagrodzenia za godzinę urlopu łatwo wówczas policzyć wynagrodzenie za cały urlop pracownika, wystarczy bowiem pomnożyć wartość tej jednej godziny urlopowej przez ilość godzin urlopu.
W jaki sposób wylicza się wynagrodzenie urlopowe ze składników zmiennych?
Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy ze składników zmiennych liczy się, dzieląc podstawę wymiaru przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa.
Czy diety wlicza się do ekwiwalentu za urlop?
W związku z powyższym diet, z racji zakwalifikowania ich jako świadczeń związanych z podróżą służbową nie wlicza się w skład podstawy ekwiwalentu.
Jak obliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?
By obliczyć ekwiwalent za 1 godzinę niewykorzystanego urlopu, podstawę wymiaru ekwiwalentu należy podzielić przez wskaźnik ekwiwalentu, a następnie podzielić przez dobową normę czasu pracy pracownika (zwykle 8 godzin).
Urlop kierowcy, a pakiet mobilności
Urlop kierowcy zawodowego
Lipiec i sierpień w Polsce są miesiącami urlopowymi. W tym roku przewoźnicy muszą przygotować się na inne zasady związane z obliczaniem urlopu kierowcy zawodowego. W związku z likwidacją podróży służbowych w transporcie międzynarodowym, wynagrodzenia kierowców realnie stały się wyższe. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje z ustalaniem wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy na nowych zasadach. Z pewnością wynagrodzenia urlopowe kierowców w bieżącym roku będą wyższe niż w poprzednich latach. Związane jest to z koniecznością uwzględnienia innych składników wynagrodzenia do wynagrodzenia urlopowego (np. płac zagranicznych).
Ile dni urlopu przysługuje kierowcy
Kierowca, tak jak każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu wynosi 20 dni lub 26 dni. Wyższy wymiar urlopu należy po 10 latach pracy (wliczając do tego odpowiednie okresy nauki, pobierania zasiłku dla bezrobotnych i inne okresy). Zaległy urlop kierowcy, należy udzielić w terminie do 30 września następnego roku kalendarzowego (np. urlop niewykorzystany w 2021 r. należy wykorzystać do 30 września 2022 r.).
Urlop bezpłatny, a wymiar urlopu wypoczynkowego kierowcy
Bardzo często obcokrajowcy pracujący w polskich przedsiębiorstwach transportowych korzystają z urlopów bezpłatnych. Należy pamiętać, że jeżeli okres urlopu bezpłatnego przypada po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu w danym roku kalendarzowym, wymiar urlopu po powrocie do pracy w ciągu tego samego roku ulega proporcjonalnemu obniżeniu, chyba że przed rozpoczęciem tego okresu pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze. Należy także pamiętać, że jednomiesięczny urlop bezpłatny obniża wymiar urlopu wypoczynkowego. Nieobecność w pracy z powodu kilkudniowego urlopu bezpłatnego nie ma wpływu na jego długość. Gdyby kierowca w kolejnych miesiącach korzystał z kilkudniowych urlopów bezpłatnych, to dopiero ich suma wynosząca 30 dni obniżyłaby urlop wypoczynkowy. Przykład Kierowca z dniem 1 stycznia 2022 r. nabył prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni. Do czerwca wykorzystał 5 dni urlopu wypoczynkowego. W czerwcu kierowca złożył wniosek o urlop bezpłatny na lipiec i sierpień. Po powrocie do pracy wymiar urlopu ulegnie obniżeniu do 22 dni (26 dni – 26 dni x 2/12 = 22 dni).
Kierowca powinien udokumentować staż pracy Należy pamiętać, że na pracowniku ciąży obowiązek, przedstawienia pracodawcy w momencie zatrudnienia stosownych dokumentów potwierdzających 10 letni staż pracy lub dokumenty potwierdzające ukończenie odpowiednich szkół. W przypadku braku przedstawienia przez pracownika stosownych dokumentów (np. świadectwa pracy) domyślnie będzie mu przysługiwało 20 dni urlopu wypoczynkowego. Również zatrudniając pracownika w trakcie roku, na podstawie ostatniego świadectwa pracy możemy ustalić ile dni urlopu już wykorzystał w danym roku kalendarzowym.
Zasady udzielania urlopu kierowcy
Urlop wypoczynkowy powinien być udzielany według określonego planu urlopowego (jeżeli zakład pracy prowadzi taki grafik) lub na zasadzie ustalenia okresu urlopu między pracodawcą i pracownikiem (poprzez wniosek o udzielenie urlopu). Należy pamiętać, że ostatecznie to pracodawca podejmuje decyzję o udzieleniu urlopu wypoczynkowego.
Fakt udzielenia urlopu powinien być również odnotowany w ewidencji czasu pracy kierowcy. Brak podpisanego wniosku lub ewidencji (z odnotowanym okresem urlopu) powoduje, że urlopu nie można uznać za udzielony. Dlatego bardzo ważne jest pilnowanie, aby wskazane dokumenty zawsze były podpisane przez kierowców.
Ustalanie wynagrodzenia urlopowego kierowcy
Ustalając wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy kierowcy, bierzemy pod uwagę pensję zasadniczą oraz inne świadczenia ze stosunku pracy. Dodatkowo do wynagrodzenia urlopowego wlicza się następujące składniki:
dodatki do wynagrodzenia (np. stażowy, funkcyjny)
premie regulaminowe,
wynagrodzenie za godziny nadliczbowe,
dodatki za pracę w nocy,
dodatki za dyżur
wynagrodzenie za pracę za granicą kierowców.
Składniki wynagrodzenia określonego w stałej stawce miesięcznej (np. ryczałt za dyżur, nadgodziny i godziny nocne kierowcy) za czas urlopu wypłacane są w takiej wysokości, w jakiej przysługują w miesiącu, w którym pracownik korzysta z urlopu.
Premia uznaniowa a urlop Premia uznaniowa, która nie ma charakteru roszczeniowego, nie stanowi składnika wynagrodzenia za pracę. Wobec tego nie mieści się w pojęciu wynagrodzenia urlopowego. Jeżeli więc pracodawca przyznaje premie uznaniowe (tzw. nagrody), bez konkretnego kryterium to nie stanowi ona podstawy do ustalenia wynagrodzenia urlopowego. Sam charakter okresowej wypłaty takiej nagrody (periodyczność) ma znaczenie drugorzędne.
W przypadku wynagrodzenia urlopowego kierowcy, składającego się ze składników zmiennych, wypłacanych za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc, należy wyliczyć podstawę wymiaru tego wynagrodzenia. Stosuje się następujące zasady:
średnia z 3 miesięcy kalendarzowych, poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu,
nie więcej niż z 12 miesięcy kalendarzowych, poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, ale tylko wtedy, gdy składniki zmienne znacznie się od siebie różnią.
Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy kierowcy ze składników zmiennych oblicza się w następujący sposób:
ustalić podstawę wynagrodzenia urlopowego (suma wynagrodzenia z okresu 3 lub 12 ostatnich miesięcy),
określić wymiar pracy w okresie ostatnich 3 lub 12 miesięcy (godziny planowane),
podzielić podstawę przez liczbę godzin planowanych,
pomnożyć uzyskany wynik przez liczbę godzin urlopu (standardowo 1 dzień = 8 godzin).
Przykład 1
Kierowca otrzymuje wynagrodzenie składające się ze stałych składników określonych w umowie o pracę w wysokości 4000 zł (wynagrodzenie zasadnicze) i 500 zł dodatek za dyżur, pracę w porze nocnej i nadgodziny. W poprzednich miesiącach nie wypracował żadnych godzin pracy za granicą oraz wyrównań do ryczałtów. W lipcu przebywał 10 dni na urlopie wypoczynkowym. Niezależnie od liczby dni wykorzystanego urlopu w omawianym miesiącu otrzyma wynagrodzenie w wysokości 4500 zł. Przykład 2
Kierowca w lipcu 2022 r. przebywał na 10-dniowym urlopie wypoczynkowym. Jego wynagrodzenie zasadnicze składa się ze stałej kwoty 4000 zł, dodatku za dyżur, pracę w porze nocnej i nadgodziny w kwocie 500 zł. Dodatkowo kierowca wykonywał kabotaż w ostatnich 3 miesiącach, za co otrzymał dodatkowe wynagrodzenie w wysokości: kwiecień 1500 zł, maj 2000 zł i czerwiec 2500 zł. Wynagrodzenie zasadnicze (4000 zł) i dodatki ryczałtowe (500 zł) mają charakter stały więc uwzględniamy je w całości. Składniki zmienne sumujemy za okres 3 ostatnich miesięcy, co daje wyniki 6000 zł (1500 zł + 2000 zł + 2500 zł). Następnie sumujemy liczbę godzin planowanych w okresie 3 ostatnich miesięcy (wymiar pracy) – w tym przypadku 496 (160 h kwiecień, 168 h maj i 168 h czerwiec). Kwotę 6000 zł dzielimy na 496 h. Ustalona w ten sposób stawka godzinowa wynosi 12,10 zł. Pracownik skorzystał z 10 dni urlopu, co daje nam łącznie 80 godzin (10 dni x 8h wymiaru dziennego pracy). Otrzymaną stawkę za składniki zmienne 12,10 mnożymy przez wymiar urlopu (80 h). Oznacza to, że za zmienne składniki kierowca otrzyma wynagrodzenie urlopowe w wysokości 968 zł brutto. Łącznie więc za lipiec pracownik otrzyma wynagrodzenie w wysokości 5468 zł brutto (4500 zł + 968 zł).
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop
W sytuacji gdy umowa o pracę ulegnie zakończeniu, a kierowca nie odbierze całego przysługującego mu urlopu pracodawca ma obowiązek wypłaty ekwiwalentu urlopowego. W celu jego obliczenia należy zastosować współczynnik ekwiwalentu ustalany na każdy rok kalendarzowy oddzielnie (w 2022 r. współczynnik ekwiwalentu wynosi – 20,92).
Wynagrodzenie stałe uwzględnia się w wysokości z miesiąca nabycia prawa do ekwiwalentu. Zmienne składniki wynagrodzenia (premie regulaminowe, płace zagraniczne) uwzględnia się za okresy nieprzekraczające miesiąca, wypłacone w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym kierowca nabył prawo do ekwiwalentu, uwzględniane w średniej wysokości z tego okresu.
W celu obliczenia ekwiwalentu za urlop kierowcy należy podzielić ustaloną podstawę przez współczynnik ekwiwalentu, a następnie pomnożyć przez liczbę dni niewykorzystanego urlopu.
Urlop kierowcy, a pakiet mobilności
Urlop kierowcy zawodowego
Lipiec i sierpień w Polsce są miesiącami urlopowymi. W tym roku przewoźnicy muszą przygotować się na inne zasady związane z obliczaniem urlopu kierowcy zawodowego. W związku z likwidacją podróży służbowych w transporcie międzynarodowym, wynagrodzenia kierowców realnie stały się wyższe. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje z ustalaniem wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy na nowych zasadach. Z pewnością wynagrodzenia urlopowe kierowców w bieżącym roku będą wyższe niż w poprzednich latach. Związane jest to z koniecznością uwzględnienia innych składników wynagrodzenia do wynagrodzenia urlopowego (np. płac zagranicznych).
Ile dni urlopu przysługuje kierowcy
Kierowca, tak jak każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu wynosi 20 dni lub 26 dni. Wyższy wymiar urlopu należy po 10 latach pracy (wliczając do tego odpowiednie okresy nauki, pobierania zasiłku dla bezrobotnych i inne okresy). Zaległy urlop kierowcy, należy udzielić w terminie do 30 września następnego roku kalendarzowego (np. urlop niewykorzystany w 2021 r. należy wykorzystać do 30 września 2022 r.).
Urlop bezpłatny, a wymiar urlopu wypoczynkowego kierowcy
Bardzo często obcokrajowcy pracujący w polskich przedsiębiorstwach transportowych korzystają z urlopów bezpłatnych. Należy pamiętać, że jeżeli okres urlopu bezpłatnego przypada po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu w danym roku kalendarzowym, wymiar urlopu po powrocie do pracy w ciągu tego samego roku ulega proporcjonalnemu obniżeniu, chyba że przed rozpoczęciem tego okresu pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze. Należy także pamiętać, że jednomiesięczny urlop bezpłatny obniża wymiar urlopu wypoczynkowego. Nieobecność w pracy z powodu kilkudniowego urlopu bezpłatnego nie ma wpływu na jego długość. Gdyby kierowca w kolejnych miesiącach korzystał z kilkudniowych urlopów bezpłatnych, to dopiero ich suma wynosząca 30 dni obniżyłaby urlop wypoczynkowy. Przykład Kierowca z dniem 1 stycznia 2022 r. nabył prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni. Do czerwca wykorzystał 5 dni urlopu wypoczynkowego. W czerwcu kierowca złożył wniosek o urlop bezpłatny na lipiec i sierpień. Po powrocie do pracy wymiar urlopu ulegnie obniżeniu do 22 dni (26 dni – 26 dni x 2/12 = 22 dni).
Kierowca powinien udokumentować staż pracy Należy pamiętać, że na pracowniku ciąży obowiązek, przedstawienia pracodawcy w momencie zatrudnienia stosownych dokumentów potwierdzających 10 letni staż pracy lub dokumenty potwierdzające ukończenie odpowiednich szkół. W przypadku braku przedstawienia przez pracownika stosownych dokumentów (np. świadectwa pracy) domyślnie będzie mu przysługiwało 20 dni urlopu wypoczynkowego. Również zatrudniając pracownika w trakcie roku, na podstawie ostatniego świadectwa pracy możemy ustalić ile dni urlopu już wykorzystał w danym roku kalendarzowym.
Zasady udzielania urlopu kierowcy
Urlop wypoczynkowy powinien być udzielany według określonego planu urlopowego (jeżeli zakład pracy prowadzi taki grafik) lub na zasadzie ustalenia okresu urlopu między pracodawcą i pracownikiem (poprzez wniosek o udzielenie urlopu). Należy pamiętać, że ostatecznie to pracodawca podejmuje decyzję o udzieleniu urlopu wypoczynkowego.
Fakt udzielenia urlopu powinien być również odnotowany w ewidencji czasu pracy kierowcy. Brak podpisanego wniosku lub ewidencji (z odnotowanym okresem urlopu) powoduje, że urlopu nie można uznać za udzielony. Dlatego bardzo ważne jest pilnowanie, aby wskazane dokumenty zawsze były podpisane przez kierowców.
Ustalanie wynagrodzenia urlopowego kierowcy
Ustalając wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy kierowcy, bierzemy pod uwagę pensję zasadniczą oraz inne świadczenia ze stosunku pracy. Dodatkowo do wynagrodzenia urlopowego wlicza się następujące składniki:
dodatki do wynagrodzenia (np. stażowy, funkcyjny)
premie regulaminowe,
wynagrodzenie za godziny nadliczbowe,
dodatki za pracę w nocy,
dodatki za dyżur
wynagrodzenie za pracę za granicą kierowców.
Składniki wynagrodzenia określonego w stałej stawce miesięcznej (np. ryczałt za dyżur, nadgodziny i godziny nocne kierowcy) za czas urlopu wypłacane są w takiej wysokości, w jakiej przysługują w miesiącu, w którym pracownik korzysta z urlopu.
Premia uznaniowa a urlop Premia uznaniowa, która nie ma charakteru roszczeniowego, nie stanowi składnika wynagrodzenia za pracę. Wobec tego nie mieści się w pojęciu wynagrodzenia urlopowego. Jeżeli więc pracodawca przyznaje premie uznaniowe (tzw. nagrody), bez konkretnego kryterium to nie stanowi ona podstawy do ustalenia wynagrodzenia urlopowego. Sam charakter okresowej wypłaty takiej nagrody (periodyczność) ma znaczenie drugorzędne.
W przypadku wynagrodzenia urlopowego kierowcy, składającego się ze składników zmiennych, wypłacanych za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc, należy wyliczyć podstawę wymiaru tego wynagrodzenia. Stosuje się następujące zasady:
średnia z 3 miesięcy kalendarzowych, poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu,
nie więcej niż z 12 miesięcy kalendarzowych, poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, ale tylko wtedy, gdy składniki zmienne znacznie się od siebie różnią.
Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy kierowcy ze składników zmiennych oblicza się w następujący sposób:
ustalić podstawę wynagrodzenia urlopowego (suma wynagrodzenia z okresu 3 lub 12 ostatnich miesięcy),
określić wymiar pracy w okresie ostatnich 3 lub 12 miesięcy (godziny planowane),
podzielić podstawę przez liczbę godzin planowanych,
pomnożyć uzyskany wynik przez liczbę godzin urlopu (standardowo 1 dzień = 8 godzin).
Przykład 1
Kierowca otrzymuje wynagrodzenie składające się ze stałych składników określonych w umowie o pracę w wysokości 4000 zł (wynagrodzenie zasadnicze) i 500 zł dodatek za dyżur, pracę w porze nocnej i nadgodziny. W poprzednich miesiącach nie wypracował żadnych godzin pracy za granicą oraz wyrównań do ryczałtów. W lipcu przebywał 10 dni na urlopie wypoczynkowym. Niezależnie od liczby dni wykorzystanego urlopu w omawianym miesiącu otrzyma wynagrodzenie w wysokości 4500 zł. Przykład 2
Kierowca w lipcu 2022 r. przebywał na 10-dniowym urlopie wypoczynkowym. Jego wynagrodzenie zasadnicze składa się ze stałej kwoty 4000 zł, dodatku za dyżur, pracę w porze nocnej i nadgodziny w kwocie 500 zł. Dodatkowo kierowca wykonywał kabotaż w ostatnich 3 miesiącach, za co otrzymał dodatkowe wynagrodzenie w wysokości: kwiecień 1500 zł, maj 2000 zł i czerwiec 2500 zł. Wynagrodzenie zasadnicze (4000 zł) i dodatki ryczałtowe (500 zł) mają charakter stały więc uwzględniamy je w całości. Składniki zmienne sumujemy za okres 3 ostatnich miesięcy, co daje wyniki 6000 zł (1500 zł + 2000 zł + 2500 zł). Następnie sumujemy liczbę godzin planowanych w okresie 3 ostatnich miesięcy (wymiar pracy) – w tym przypadku 496 (160 h kwiecień, 168 h maj i 168 h czerwiec). Kwotę 6000 zł dzielimy na 496 h. Ustalona w ten sposób stawka godzinowa wynosi 12,10 zł. Pracownik skorzystał z 10 dni urlopu, co daje nam łącznie 80 godzin (10 dni x 8h wymiaru dziennego pracy). Otrzymaną stawkę za składniki zmienne 12,10 mnożymy przez wymiar urlopu (80 h). Oznacza to, że za zmienne składniki kierowca otrzyma wynagrodzenie urlopowe w wysokości 968 zł brutto. Łącznie więc za lipiec pracownik otrzyma wynagrodzenie w wysokości 5468 zł brutto (4500 zł + 968 zł).
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop
W sytuacji gdy umowa o pracę ulegnie zakończeniu, a kierowca nie odbierze całego przysługującego mu urlopu pracodawca ma obowiązek wypłaty ekwiwalentu urlopowego. W celu jego obliczenia należy zastosować współczynnik ekwiwalentu ustalany na każdy rok kalendarzowy oddzielnie (w 2022 r. współczynnik ekwiwalentu wynosi – 20,92).
Wynagrodzenie stałe uwzględnia się w wysokości z miesiąca nabycia prawa do ekwiwalentu. Zmienne składniki wynagrodzenia (premie regulaminowe, płace zagraniczne) uwzględnia się za okresy nieprzekraczające miesiąca, wypłacone w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym kierowca nabył prawo do ekwiwalentu, uwzględniane w średniej wysokości z tego okresu.
W celu obliczenia ekwiwalentu za urlop kierowcy należy podzielić ustaloną podstawę przez współczynnik ekwiwalentu, a następnie pomnożyć przez liczbę dni niewykorzystanego urlopu.
Jakie są zasady udzielania urlopów?
Każdemu pracownikowi zgodnie z art. 152 kp przysługuje niezbywalne prawo do urlopu wypoczynkowego – płatnego, corocznego i nieprzerwanego (w dalszej części zamiennie używam „urlop” i „urlop wypoczynkowy”). Wymiar urlopu, tzn. liczbę dni, podczas których pracownik ma przysłowiowe „wolne”, określa Kodeks pracy i dokładnie reguluje, na jakich zasadach urlop może i powinien być udzielany:
pracownikowi, którego okres zatrudnienia wynosi mniej niż 10 lat przysługuje 20 dni urlopu;
pracownikowi, którego okres zatrudnienia wynosi co najmniej 10 lat przysługuje 26 dni urlopu.
Do okresu zatrudnienia (od którego zależy wymiar i prawo do urlopu) wlicza się okresy zatrudnienia u poprzednich pracodawców (niezależnie od przerw między nimi i sposobu ustania stosunku pracy) oraz okresy nauki. Art. 155 kp określa z tytułu ukończenia jakiej szkoły i ile lat wlicza się do okresu zatrudnienia:
zasadniczej/równorzędnej szkoły zawodowej – czas trwania nauki, przewidziany programem, nie więcej jednak niż 3 lata;
średniej szkoły zawodowej – czas trwania nauki, przewidziany programem, nie więcej jednak niż 5 lat;
średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych/równorzędnych szkół zawodowych – 5 lat;
średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata;
szkoły policealnej – 6 lat;
szkoły wyższej – 8 lat.
Okresy nauki nie sumują się – jeśli ktoś ukończył szkołę ogólnokształcącą i studia wyższe, do okresu zatrudnienia wlicza się jeden, korzystniejszy okres – w tym przypadku studia wyższe czyli 8 lat.
Urlop wypoczynkowy. Jak liczymy dni wolne? » Pomoc
Urlop wypoczynkowy. Jak liczymy dni wolne?
Urlop wypoczynkowy mogą wykorzystać osoby zatrudnione na umowę o pracę. Wymiar i zasady przysługiwania urlopu znajdują się w Kodeksie pracy. O prawie do dni wolnych stanowią również normy wyższego rzędu, np. Konstytucja RP. Jeśli pracodawca nie będzie ich przestrzegać, może grozić mu kara grzywny.
SPIS TREŚCI
Urlop wypoczynkowy – ile dni?
Pracownik może wziąć urlop wypoczynkowy, aby odpocząć i nabrać sił do dalszej pracy. Jest to jedno z jego podstawowych praw. W zależności od stażu pracy, osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę (na okres próbny, czas określony, czas nieokreślony oraz czas określony w celu zastępstwa), na zasadzie mianowania, wyboru, powołania i spółdzielczej umowy o pracę przysługuje 20 lub 26 dni urlopowych. Wymiar urlopu wypoczynkowego jest pomniejszany proporcjonalnie do wielkości etatu, na jaki pracownik jest zatrudniony. Oznacza to, że osoba zatrudniona na ½ etatu ma prawo do 10. lub 13. dni urlopowych. O ile ustalenia z pracodawcą nie są inne, osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne (czyli zlecenie lub o dzieło) nie mogą skorzystać z płatnego urlopu.
Według art. 154 § 1 Kodeksu pracy wymiar urlopu wynosi: 20 dni, jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
26 dni, jeśli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Prawo do urlopu jest niezbywalne. Oznacza to, że nie można z niego ani zrezygnować, ani oddać innej osobie. Czas, w którym pracownik otrzyma urlop wypoczynkowy, zależy wyłącznie od pracodawcy. We wniosku o urlop pracownik może wypełnić przedział, w jakim chciałby otrzymać wolne. Jeśli pracodawca stwierdzi, że w danym okresie pracownik jest niezbędny do funkcjonowania firmy (np. inne osoby z zespołu wcześniej zaplanowały urlop lub odbywają się w tym czasie ważne wydarzenia) pracodawca może nie zaakceptować wniosku o urlop.
Urlop wypoczynkowy. Jak liczyć dni urlopowe?
Nie każda osoba musi przepracować na umowie o pracę równe 10 lat, aby zyskać prawo do 26. dni urlopu. Do tego okresu wliczają się również lata edukacji. Ich liczba zależy od ukończonej szkoły:
Ukończona placówka Doliczany czas Szkoła zawodowa
(zasadnicza lub inna, równorzędna) Czas trwania nauki, który przewiduje program nauczania
(maksymalnie 3 lata) Szkoła średnia ogólnokształcąca 4 lata Średnia szkoła zawodowa Czas trwania nauki, który przewiduje program nauczania
(maksymalnie 5 lat) Średnia szkoła zawodowa dla absolwentów
zasadniczych i równorzędnych szkół zawodowych Maksymalnie 5 lat Szkoła policealna 6 lat Szkoła wyższa
(w tym uzyskanie tytułu licencjata, inżyniera czy magistra) 8 lat
Lata nauki nie są sumowane. Oznacza to, że po ukończeniu zarówno średniej szkoły ogólnokształcącej, jak i szkoły wyższej pracownikowi nadal nalicza się 8 przepracowanych lat. Co wlicza się do stażu urlopowego?
czas, w którym osoba nie miała pracy i otrzymywała odszkodowanie;
okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych;
lata legalnej pracy za granicą;
czas prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego;
okres urlopu wychowawczego;
czas urlopu bezpłatnego dla związkowca;
okres urlopu na naukę;
czas pobierania uposażenia senatora lub posła.
Umowy cywilnoprawne, o praktykę absolwencką oraz prowadzenie działalności gospodarczej nie wliczają się do stażu urlopowego. Oznacza to, że nie mają wpływu na to, ile pracownik w danym roku otrzyma dni urlopowych w przypadku podpisania umowy o pracę.
Oprócz standardowego wymiaru dni urlopowych niektóre osoby zatrudnione mogą wykorzystać dodatkowe dni wolne. Przedłużenie urlopu wypoczynkowego może nastąpić ze względu na zły stan zdrowia pracownika czy specyfikę wykonywanej działalności. Z dodatkowych dni urlopowych mogą skorzystać m.in. górnicy, inwalidzi wojenni, kombatanci, nauczyciele, osoby z niepełnosprawnościami, pracownicy socjalni, sędziowie czy prokuratorzy. Co więcej, w 2022 roku część inspektorów pracy zyskała dodatkowy urlop.
Jak liczyć 14 dni kalendarzowych urlopu wypoczynkowego?
Urlop wypoczynkowy można podzielić na części – nie trzeba od razu wykorzystywać wszystkich dni urlopowych. Jednak minimum jedna część tego urlopu musi wynosić przynajmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Oznacza to, że urlop musi trwać nieprzerwanie przez dwa tygodnie, wliczając w to soboty, niedziele i święta. Na te dni nie udziela się jednak urlopu, ponieważ jest to czas wolny od pracy. Często ma miejsce sytuacja, w której pracodawca udziela 10 dni urlopowych, choć w praktyce wolne pracownika trwa 14 dni. Urlop wypoczynkowy warto zaplanować w taki sposób, aby zyskać jak najwięcej wolnego przy utracie jak najmniejszej liczby dni urlopowych. Dowiedz się, jak najkorzystniej zaplanować urlop w 2022 roku.
Sytuacja, w której pracownik wykorzysta urlop w mniejszych częściach, nie jest wykroczeniem. Urlop wypoczynkowy to prawo, nie obowiązek pracownika. Jednak, gdy pracodawca udzieli pracownikowi urlopu w mniejszych częściach, które nie spełniają wymogu wykorzystania 14 dni kalendarzowych, pracownik może dochodzić swoich praw.
Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy?
Urlop wypoczynkowy jest płatny, dlatego pracownik otrzymuje w tym czasie wynagrodzenie. Aby obliczyć wypłatę za urlop wypoczynkowy, należy wziąć pod uwagę zarówno pensję zasadniczą, jak i inne świadczenia ze stosunku pracy:
dodatki do wynagrodzenia (np. stażowy) oraz za pracę w nocy;
pensję za nadgodziny (w przypadku pracy na niepełny etat);
premie regulaminowe.
Podczas wyliczania wynagrodzenia za urlop nie bierze się pod uwagę:
ekwiwalentów za urlop;
nagród jubileuszowych, z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego itp.;
odpraw (np. emerytalnych czy rentowych);
wynagrodzenia i odszkodowania za rozwiązanie stosunku pracy (np. umowy o pracę);
wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy;
wynagrodzenia za zwolnienie lekarskie;
wypłat z tytułu wypełnienia zadania lub osiągnięcia celu, które są jednorazowe i nie są cykliczne;
wyrównania wynagrodzenia do płacy minimalnej.
Indywidualne przypadki związane z ustalaniem wymiarem urlopu czy wysokości wynagrodzenia najlepiej skonsultować z działem HR lub Kadr.
Kiedy przepada urlop wypoczynkowy
Nie zawsze udaje się w ciągu roku skorzystać z całego urlopu wypoczynkowego. Wówczas dni urlopowe przechodzą na następny rok. Trzeba je jednak wykorzystać do 30 września danego roku. W przeciwnym wypadku urlop wypoczynkowy przepadnie. Pula dni urlopowych wypełnia się na nowo zawsze 1 stycznia.
Czy urlop na żądanie przechodzi na następny rok? W ciągu roku 4 dni można wykorzystać jako urlop na żądanie, czyli dni wolne zgłoszone w ostatniej chwili. Pracodawca nie musi takiego urlopu akceptować. Możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego nie przechodzi na kolejny rok. Oznacza to, że jeśli w danym roku kalendarzowym pracownik wykorzysta dwa dni urlopu na żądanie, w kolejnym nie może wziąć sześciu, tylko cztery.
Czy zatem urlop z 2021 przechodzi na 2022? Tak, jednak również trzeba go wykorzystać do 30 września 2022 roku. Taki urlop nazywa się urlopem zaległym. Jeśli pracownik nie wykorzysta w pełni wszystkich dni urlopowych, pracodawca musi wypłacić ekwiwalent za urlop. Pracownik nie może zrezygnować z prawa do urlopu. Urlop wypoczynkowy ma służyć pracownikowi jako odpoczynek i zebranie sił na kolejne miesiące wykonywania pracy. Odkładanie wykorzystania urlopu wypoczynkowego może prowadzić do przemęczenia i problemów ze zdrowiem.
Istnieje kilka wyjątków, w przypadku których urlop wypoczynkowy nie przepada. W prawie pracy roszczenia pracownicze przedawniają się po trzech latach. Oznacza to, że przez 3 lata od przedawnienia się urlopu pracownik nadal może ubiegać się o jego udzielenie. Urlop wypoczynkowy przedawnia się zawsze 1 października, ponieważ do 30 września należy wykorzystać urlop zaległy z poprzedniego roku.
Kiedy przysługuje urlop wypoczynkowy w nowej pracy
Wyjątkowa sytuacja ma miejsce, gdy pracownik podejmuje pracę po raz pierwszy w życiu. Z każdym przepracowanym miesiącem osoba zatrudniona zyskuje prawo do 1/12 wymiaru urlopu. W zależności od stażu pracy będzie to część z 20 lub 26 dni. Osoby podejmujące pracę po raz pierwszy otrzymają 1,66 dnia urlopowego za każdy przepracowany miesiąc. Wymiar urlopu wypoczynkowego oblicza się proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy.
Urlop wypoczynkowy liczy się jako urlop u pierwszego pracodawcy do końca grudnia danego roku, nawet jeśli osoba zatrudniona zmieni pracę kilka razy w ciągu jednego roku. Pracownik nabywa prawo do kolejnych urlopów w każdym kolejnym roku kalendarzowym.
Zmiana pracodawcy a urlop wypoczynkowy
Zmiana pracodawcy w ciągu roku nie wpływa na ogólną liczbę dni urlopowych. Urlop wypoczynkowy rozkłada się proporcjonalnie pomiędzy pracodawcami.
Jak obliczyć urlop wypoczynkowy w nowej pracy? Wystarczy podzielić odpowiedni wymiar urlopu (20 lub 26 dni) przez 12 i pomnożyć otrzymany iloraz przez liczbę miesięcy, za którą mamy prawo do urlopu. Otrzymany wynik zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
Jeśli osoba uprawniona do 26 dni urlopu, z którego nie wykorzystała żadnego dnia, rozpocznie okres zatrudnienia w lipcu, to u nowego pracodawcy może wykorzystać urlop za 6 miesięcy. Otrzyma wtedy 13 dni urlopowych. Gdy pracownik wykorzysta u poprzedniego pracodawcy więcej dni, niż proporcjonalnie przypadało na dany okres, to nowy pracodawcę nalicza pozostałe dni urlopowe.
Analogiczne oblicza się wymiar urlopu wypoczynkowego na ½ etatu, ¾ etatu itd.
Czy można wykorzystać urlop wypoczynkowy do przodu?
Urlop na zapas – czy urlop wypoczynkowy można wziąć zaliczkowo? Według Kodeksu pracy pracodawca nie może udzielić pracownikowi urlopu „na zapas” z puli dni przypadających na kolejne lata.
Pracodawca może jednak nadać pracownikowi dłuższy urlop niż przysługuje mu za przepracowany czas. Zależy to wyłącznie od woli pracodawcy i nie jest to powszechna praktyka. Zazwyczaj pracownik, który chce wziąć więcej dni wolnego, musi skorzystać z bezpłatnego urlopu. Może się jednak zdarzyć, że pracodawca przyzna osobie zatrudnionej dodatkowe dni urlopowe i potraktuje je jako usprawiedliwioną, płatną nieobecność. Nie może jednak tych dni potrącić z puli dni wolnych z kolejnych lat.
Czytaj więcej
Czy artykuł był pomocny ?
Tak Nie
Wynagrodzenia urlopowe dla kierowców zawodowych w 2022 roku prawie 3 razy wyższe niż rok temu
Sezon urlopowy powoli się rozpoczyna, a wraz z nim firmy transportowe czekają kolejne wydatki, których mogą nie być nawet do końca świadomi. Jakie? Chodzi o wynagrodzenia urlopowe kierowców zawodowych, które wylicza się na podstawie wynagrodzenia z umowy o pracę, najczęściej za okres ostatnich 3 miesięcy. Jeszcze rok wcześniej pracownicy otrzymywali pensję brutto w wysokości 3200 – 3300 zł i to właśnie z tej średniej wyliczane było wynagrodzenie urlopowe. Od 2 lutego 2022 r. to się zmienia, ponieważ wypłata polskiego kierowcy wzrosła do 10-12 tys. brutto. I właśnie ta kwota posłuży do wyliczenia średniej za urlop wypoczynkowy, co daje prawie trzykrotny wzrost względem wypłat za poprzedni sezon. – Może się okazać, że będzie to kolejna „cegiełka” do tych wyższych kosztów, których firmy transportowe, szczególnie te małe, mogły nie wziąć pod uwagę, planując budżet na 2022 rok. A ten koszt będą musieli dopiero ponieść, bo sezon urlopowy dopiero się rozpoczyna – tłumaczy Łukasz Włoch, ekspert OCRK, Grupa Inelo.
Kierowcy polskich firm transportowych spędzają więcej czasu w trasie niż większość przedstawicieli tego zawodu w innych krajach Europy. Według jednego z badań przeprowadzonych przez Grupę Inelo, rekordziści w pojedynczej delegacji za granicą przebywali nawet 28 dni. W ciągu roku za kółkiem byli nawet do 294 dni. Ponad 4 na 10 pracowników wyjeżdża średnio od 241 do nawet 260 dni. A co z odpoczynkiem i urlopem? Rzadko wykorzystują go w całości. Największa grupa kierowców (ok. 40 proc.) wybiera od 11 do 20 dni wolnych. Czy w tym roku to się zmieni?
– Podejście pracowników do brania urlopów jest bardzo różnorodne. Zdarzają się przypadki, w których kierowcy mają skumulowane nawet po 40 dni zaległego urlopu, a warto przypomnieć, że zgodnie z kodeksem pracy, urlop należy wykorzystać maksymalnie w terminie do 30 września następnego roku. Nie zmienia to faktu, że każdego roku przeciętny trucker zatrudniony w polskiej firmie transportowej pokonuje około 87 tys. kilometrów, pozostaje w trasie nawet 294 dni i statystycznie rzadko wykorzystuje pełny urlop. Czy w tym roku to się zmieni? Niewykluczone. Do tej pory, gdy kierowca poszedł na 2-tygodniowy urlop, to otrzymywał wynagrodzenie liczone od mniejszej kwoty – 3200 zł. W tym roku za 14 dni niepracujących otrzyma on wynagrodzenie identyczne, jak gdyby cały czas pracował. Możemy więc przypuszczać, że w tym sezonie pracownicy firm transportowych znacznie chętniej będą korzystali z urlopu, szczególnie tego dłuższego – mówi Łukasz Włoch, główny ekspert OCRK, Grupa Inelo.
Zmiany w polskiej ustawie przyczyniły się do wzrostu wynagrodzeń kierowców, wykonujących międzynarodowy przewóz rzeczy, a w konsekwencji wzrosła również kwota wypłacanego wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
– Zmienił się sposób rozliczania kierowcy, polegający na tym, że obecnie nie naliczamy diet i ryczałtów za nocleg, które wcześniej, choć oficjalnie były traktowane jako zwrot kosztów z tytułu podróży służbowej, to kierowca postrzegał je jako część swojego wynagrodzenia. Przed 2 lutym 2022 roku, kierowca zatrudniony na umowie o pracę, otrzymywał przeciętną pensję w wysokości około 3200 zł brutto. Znaczną część jego wypłaty stanowił właśnie zwrot kosztów za diety i ryczałty noclegowe, sięgający nawet do 5-6 tysięcy złotych miesięcznie, który nie był brany pod uwagę przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia urlopowego. Było ono wyliczane wyłącznie na podstawie wynagrodzenia za pracę, czyli przed zmianami od średniej kwoty, wynoszącej około 3200 zł brutto. Aktualnie diety i ryczałty noclegowe zostały zlikwidowane, co oznacza, że całe wynagrodzenie pracownika wlicza się do obliczania wysokości wynagrodzenia za urlop kierowcy. Aby dostał on identyczną pensję, co wcześniej, pracodawcy zostali zobowiązani do podniesienia wysokości wynagrodzenia do około 10-12 tysięcy złotych brutto, a w rezultacie przewoźnicy muszą liczyć się z trzykrotnym wzrostem – komentuje Łukasz Włoch.
Wyższe wynagrodzenia urlopowe, to wyższe koszty firm transportowych
Zdaniem Kamila Wolańskiego, Kierownika Dziełu Ekspertów z Grupy Inelo, wielu przewoźników nie uwzględniło konieczności wypłacenia wyższego wynagrodzenia urlopowego dla kierowców przy planowaniu finansów na bieżący rok i nie są świadomi, że będą musieli takie koszty ponieść, a także, że w tym roku ich kierowcy mogą chętniej niż dotychczas decydować się na wybranie urlopu.
– Niestety może to skomplikować sytuację finansową przedsiębiorców, która już i tak jest niełatwa, bo warto zauważyć, że po pierwsze nie będą oni zarabiać przez ten czas, dzięki zleceniom wykonywanym przez kierowcę, a po drugie będą zobowiązani do wypłaty trzykrotnie wyższego wynagrodzenia urlopowego podkreśla Kamil Wolański, Kierownik Działu Ekspertów, Grupa Inelo.
Kogo dotyczą zmiany?
Warto zaznaczyć, że pracodawcy, którzy zatrudniają wyłącznie kierowców krajowych mogą nie odczuć wprowadzonych zmian do ustawy. Z racji tego, że wynagrodzenie za pracę kierowców krajowych (około 5 000 – 7 000 tys. brutto) już wcześniej było zdecydowanie wyższe, nie przysługiwały im tak wysokie diety i ryczałty noclegowe, jak w przypadku kierowców międzynarodowych.
Do 30 tys. kary dla przewoźnika
Pracodawca, który nie dopilnuje zaległych urlopów pracowniczych, grozi kara w wysokości 1 000 – 2 000 zł. za wszystkie takie przypadki, stwierdzone podczas kontroli. Wówczas Państwowa Inspekcja Pracy jest uprawniona do nakazania pracodawcy wypłaty wynagrodzenia urlopowego lub ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Warto pamiętać, że ekwiwalent za niewykorzystany urlop możemy wypłacić tylko zwolnionym pracownikom. Co prawda, Sąd może nałożyć przewoźnikowi maksymalną karą, sięgającą nawet 30 tys. złotych w przypadku, gdy PIP ponownie stwierdzi te same naruszenia podczas drugiej kontroli.
– Można by powiedzieć, że nową „karą” dla przedsiębiorcy za brak dopilnowania urlopów nie będą sankcje, nałożone przez Państwową Inspekcję Pracy, a właśnie konieczność wypłacenia zaległego urlopu po nowej stawce, która jest zdecydowanie większa niż wcześniej – podsumowuje Łukasz Włoch z Grupy Inelo.
Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy kierowcy – www.VademecumKadrowego.pl
Urlopy wypoczynkowe w 2019 roku – Dodatek do Gazety Podatkowej nr 38 (1600) z dnia 13.05.2019
Zatrudniamy kierowców samochodów powyżej 3,5 tony. Otrzymują oni wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 1.700 zł oraz 560 zł za dyżur, a także ryczałty za godziny nadliczbowe i pracę w porze nocnej. Wszystkie składniki, oprócz stawki zasadniczej, są składnikami zmiennymi miesięcznymi. Czy stawkę zasadniczą 1.700 zł powinniśmy uzupełnić do płacy minimalnej w celu obliczenia stawki godzinowej wynagrodzenia urlopowego?
W podanej sytuacji pracodawca nie musi uzupełniać wynagrodzenia zasadniczego pracowników do poziomu płacy minimalnej w celu ustalenia stawki godzinowej wynagrodzenia urlopowego.
Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od płacy minimalnej ( ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę – Dz. U. z 2018 r. poz. 2177). Do obliczenia wysokości tego wynagrodzenia przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia ze stosunku pracy, zaliczone według Głównego Urzędu Statystycznego do wynagrodzeń osobowych. Nie uwzględnia się jedynie:
nagrody jubileuszowej,
odprawy emerytalno-rentowej,
wynagrodzenia za nadgodziny (również ryczałtów),
dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej (także ryczałtu).
W podanej sytuacji wynagrodzenie pracownika spełnia wymóg płacy minimalnej (w 2019 r. – 2.250 zł), gdyż wynagrodzenie zasadnicze (1.700 zł) i za dyżur (560 zł) dają łączną kwotę 2.260 zł.
Zasady obliczania wynagrodzenia urlopowego wynikają z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego (…). Określa ono sposób uwzględniania w podstawie wynagrodzenia urlopowego różnych składników wynagrodzenia, w zależności od ich rodzaju (patrz ramka).
Pracownicy, o których mowa w pytaniu, mają przyznane wynagrodzenie za dyżur w stałej kwocie miesięcznej. Nie wiadomo, czy jest to ryczałt, czy może zaliczka. Należy w tym miejscu zasygnalizować, że wynagrodzenie za taki dyżur nie powinno mieć formy ryczałtu ( ustawy o czasie pracy kierowców – Dz. U. z 2012 r. poz. 1155 ze zm., w związku z i K.p.). Dopuszczalne wydaje się natomiast przyznanie zaliczki na poczet wynagrodzenia za dyżur. W razie niedopłaty kierowca powinien otrzymywać wyrównanie wynagrodzenia za dyżur. Wówczas zaliczkę w stałej wysokości należy traktować jako stały miesięczny składnik wynagrodzenia, natomiast wyrównanie wynagrodzenia za dyżur powinno być traktowane jako składnik zmienny.
Jeżeli chodzi o ryczałty za godziny nadliczbowe i pracę w porze nocnej, to one również mają charakter stałych miesięcznych. Ryczałty bowiem zazwyczaj przyznaje się w stałej kwocie miesięcznej.
W okolicznościach wskazanych w pytaniu należy sprawdzić, jaki charakter mają poszczególne składniki wynagrodzenia pracowników i uwzględnić je w wynagrodzeniu urlopowym zgodnie z zasadami wynikającymi z powołanego rozporządzenia urlopowego.
Zarobki kierowców. Wpłaty urlopowe będą trzykrotnie wyższe niż przed rokiem. Czy dla wszystkich?
Zarobki kierowców. W sezonie urlopowym będą wyższe! Czy dla wszystkich? Z czego to wynika?
Zarobki kierowców będą wyższe podczas sezonu urlopowego. Firmy transportowe czekają większe wydatki. Dlaczego? Ponieważ przeważnie wynagrodzenia urlopowe kierowców zawodowych wylicza się na podstawie wynagrodzenia z umowy o pracę za okres ostatnich 3 miesięcy. Ile zarobią kierowcy latem 2022?
Ile kierowca zawodowy dostanie za urlop?
Jeszcze rok wcześniej pracownicy otrzymywali pensję brutto w wysokości 3200 – 3300 zł i to właśnie z tej średniej wyliczane było wynagrodzenie urlopowe. Od 2 lutego 2022 r. przepisy się zmieniły, ponieważ wypłata polskiego kierowcy wzrosła do 10-12 tys. brutto. To ta kwota posłuży do wyliczenia średniej za urlop wypoczynkowy, co daje prawie trzykrotny wzrost względem wypłat za poprzedni sezon. – Może się okazać, że będzie to kolejna „cegiełka” do tych wyższych kosztów, których firmy transportowe, szczególnie te małe, mogły nie wziąć pod uwagę, planując budżet na 2022 rok. A ten koszt będą musieli dopiero ponieść, bo sezon urlopowy dopiero się rozpoczyna – tłumaczy Łukasz Włoch, ekspert OCRK, Grupa Inelo.
Kierowcy z reguły nie wykorzystują urlopu w całości. Dlaczego?
Kierowcy polskich firm transportowych spędzają więcej czasu w trasie niż większość przedstawicieli tego zawodu w innych krajach Europy. Według jednego z badań przeprowadzonych przez Grupę Inelo, rekordziści w pojedynczej delegacji za granicą przebywali nawet 28 dni. Statystycznie ponad 4 na 10 pracowników wyjeżdża średnio od 241 do nawet 260 dni.
A co z odpoczynkiem i urlopem? Rzadko wykorzystują go w całości, ponieważ spędzają większość czasu w trasie. Największa grupa kierowców (ok. 40 proc.) wybiera od 11 do 20 dni wolnych. – Podejście pracowników do brania urlopów jest bardzo różnorodne. Zdarzają się przypadki, w których kierowcy mają skumulowane nawet po 40 dni zaległego urlopu, a warto przypomnieć, że zgodnie z kodeksem pracy, urlop należy wykorzystać maksymalnie w terminie do 30 września następnego roku – mówi Łukasz Włoch, ekspert OCRK.
I dodaje, że nie zmienia to faktu, że każdego roku przeciętny trucker zatrudniony w polskiej firmie transportowej pokonuje około 87 tys. kilometrów, pozostaje w trasie nawet 294 dni i statystycznie rzadko wykorzystuje pełny urlop. – Do tej pory, gdy kierowca poszedł na 2-tygodniowy urlop, to otrzymywał wynagrodzenie liczone od mniejszej kwoty – 3200 zł. W tym roku, za 14 dni niepracujących, otrzyma wynagrodzenie identyczne, jak gdyby cały czas pracował. Możemy więc przypuszczać, że w tym sezonie pracownicy firm transportowych znacznie chętniej będą korzystali z urlopu, szczególnie tego dłuższego – zauważa ekspert.
Firmy transportowe wydadzą więcej na wynagrodzenia kierowców w sezonie letnim
Zmiany w polskiej ustawie przyczyniły się do wzrostu wynagrodzeń kierowców, wykonujących międzynarodowy przewóz rzeczy, a w konsekwencji wzrosła również kwota wypłacanego wynagrodzenia za urlop. Czego dotyczy zmiana? – Zmienił się sposób rozliczania kierowcy, polegający na tym, że **obecnie nie naliczamy diet i ryczałtów za nocleg […] Przed 2 lutym 2022 roku, kierowca zatrudniony na umowie o pracę, otrzymywał przeciętną pensję w wysokości około 3200 zł brutto. Znaczną część jego wypłaty stanowił właśnie zwrot kosztów za diety i ryczałty noclegowe, sięgający nawet do 5-6 tysięcy złotych miesięcznie […] – wyjaśnia ekspert. – Aktualnie diety i ryczałty noclegowe zostały zlikwidowane, co oznacza, że [b]całe wynagrodzenie pracownika wlicza się do obliczania wysokości wynagrodzenia za urlop kierowcy . Aby dostał on identyczną pensję, co wcześniej, pracodawcy zostali zobowiązani do podniesienia wysokości wynagrodzenia do około 10-12 tysięcy złotych brutto**, a w rezultacie przewoźnicy muszą liczyć się z trzykrotnym wzrostem — komentuje Łukasz Włoch. Zdaniem Kamila Wolańskiego, Kierownika Dziełu Ekspertów z Grupy Inelo, wielu przewoźników nie uwzględniło konieczności wypłacenia wyższego wynagrodzenia urlopowego dla kierowców przy planowaniu finansów na bieżący rok i nie są świadomi, że będą musieli takie koszty ponieść, a także, że w tym roku ich kierowcy mogą chętniej niż dotychczas decydować się na wybranie urlopu.
– Niestety może to skomplikować sytuację finansową przedsiębiorców, która już i tak jest niełatwa, bo warto zauważyć, że po pierwsze nie będą oni zarabiać przez ten czas, dzięki zleceniom wykonywanym przez kierowcę, a po drugie będą zobowiązani do wypłaty trzykrotnie wyższego wynagrodzenia urlopowego – podkreśla Kamil Wolański.
Co ważne, sytuacja może nie być odczuwalna dla pracodawców, którzy zatrudniają kierowców krajowych. Dla tej grupy kierowców zawodowych wynagrodzenia już wcześniej były wyższe (około 5 000 – 7 000 tys. brutto), a nie przysługiwały im tak wysokie diety i ryczałty noclegowe, jak w przypadku kierowców międzynarodowych.
Co w razie kontroli PIP? Są wysokie kary za nieuregulowane urlopy
Pracodawca, który nie dopilnuje zaległych urlopów pracowniczych, może otrzymać karę w wysokości 1 000 – 2 000 zł za wszystkie takie przypadki, stwierdzone podczas kontroli. Państwowa Inspekcja Pracy jest uprawniona do nakazania pracodawcy wypłaty wynagrodzenia urlopowego lub ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, dla pracowników, którzy zostali zwolnieni. Jeśli przewoźnik uchyla się od płatności lub PIP stwierdzi te same naruszenia podczas drugiej kontroli, sąd może nałożyć na pracodawcę maksymalną karę, sięgającą nawet 30 tys. złotych.
FACEBOOK Dołącz do nas na Facebooku! Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy! Polub nas na Facebooku! KONTAKT Kontakt z redakcją Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo? Napisz do nas!
urlop kierowcy
~kiero
2021-12-16 23:46:56 Żadna ustawa nie ustanawia sztywno 168 godzin w etacie
~kierowca
2021-12-17 07:02:08 No ty za to jak widać umiesz liczyć. Jak każdy dziad. Grabiami do siebie. Wam to zawsze wychodzi na wasze, za to nie płacę, za tamto nie płacę, a tu pan sobie na magnesiku czy oucie podjedzie ale też nie płacę bo tego nie widać w systemie.
Nie ośmieszaj się idioto.
~kierowca
2021-12-17 07:08:22 Ustawa oczywiście nie precyzuje ile godzin w miesiącu ma etat bo każdy miesiąc może być inny, natomiast precyzuje że etat to 40 godzin tygodniowo i w zależności od układu dni w miesiącu może mieć od 152 do 184 godzin. Średnio wychodzi 168 godzin miesięcznie. Tak czy nie deklu?
~Tyle
2021-12-17 07:17:44 W trakcie 2tyg robisz przykładowo 6 dni po 15h, 6 dni po 13h. Dodaj sobie i podziel sie wynikiem Pitagorasie
~kiero
2021-12-17 07:39:16 Tyle barani łbie to co napisałeś to nie jest czas pracy.
Czas pracy u kierowcy to zapisane na karcie inna praca i jazda.
Może być tego maksymalnie 12 godzin dziennie i 60 godzin w tygodniu.
~kiero
2021-12-17 07:39:55 Nie ma więc możliwości że jakiś baran będzie miał 200 godzin pracy na dwa tygodnie
~kiero
2021-12-17 07:41:58 Od razu napiszę również, że obowiązkowe przerwy w czasie jazdy to nie jest czas pracy.
Dyspozycja czy dyżur również nie jest czasem pracy.
~Tomek
2021-12-17 07:52:03 Płaca za km od frachtów i podstawa.
To jest coś co nie istnieje.
Co to jest podstawa?
Wasze wynagrodzenie składa się z wynagrodzenia wynikającego z umowy o prace oraz diety.
Gdzie wy widzicie jakaś podstawę?
Nie pracowałeś, nie dostałeś diet. Chyba ze w zrozumieniu niedouczonego kierowcy należy się mu dieta za siedzenie w delegacji w domu.
Wy chyba tak myślicie.
~Tomek
2021-12-17 07:52:59 Nic nie rozumiecie. Później narzekacie.
~kierowca
2021-12-17 08:14:35 Kiero, ty jesteś tak durny, że aż żal komentować.
Powiedz kierowcom pracującym wyjazdowo, że po 60 godzinach mają zakończyć, obojętnie co i gdzie robią.
Jeżeli prawo zezwala na samą jazdę 56 godzin tygodniowo, a mogę pracować tylko 60, to gdzie tu czasy na załadunki, rozładunki, obsługę pojazdu, tankowanie, serwis? 4 godziny tygodniowo wystarczy?
Wasze dziadowskie myślenie to schizofrenia. Stanie w korkach to dla ciebie pauza, która się nie wlicza do czasu pracy czy też może inna czynność albo dyżur?
Co za dekiel…
~kiero
2021-12-17 08:20:46 Kierowca
Przeczytaj jeszcze raz rozp 561
Tam jest napisane wyraźnie, że w tygodniu możesz jechać 56 godzin, o ile nie spowoduje to przekroczenia tygodniowego czasu pracy, który wynosi 60 godzin
~kiero
2021-12-17 08:21:07 Sprawdź to sobie proszę i dopiero pisz
~kiero
2021-12-17 08:22:56 Co do stania w korku to sprawa prosta
Tacho rejestruje młotki czyli inna praca
Chyba że siofer przestawi na łóżko to wtedy stoi za darmo
~kiero
2021-12-17 08:24:44 Czyli jeśli w tygodniu masz już 10 godzin innej pracy, to nie wolno Ci jechać ponad 50 godzin, mimo iż samej jazdy mógłbyś 56
Rozumiesz?
~kierowca
2021-12-17 08:26:28 tyle
polecam jednak uruchomienie zwoju mózgowego, o ile jeszcze go masz
Czy ja napisałem, że pracowałem 12 dni? Wiesz co to kalendarz? Wiesz, jak może ułożyć się miesiąc w systemie 2/2? Popatrz na listopad. Praca od 1 do 11, potem przerwa od 12 do 25, potem praca do końca miesiąca. Ile to dni? 12?
Czy to jest praca w systemie 2/2? Czy byłem 2 tyg w domu? Czy została zrobiona pauza przepisowa 24h? Czy ktoś powiedział, że system 2/2 zaczyna się w poniedziałek i kończy w piątek? Wszystko idzie w zgodzie z tacho, żadnych przegięć, godziny wyrobione.
A i jeszcze niuansik
Kierowca w ciągu tygodniowego kółka robi 4 do 4. 4 tys km. Też niemożliwe? Wydruk z tacho pokazać?
~kierowca
2021-12-17 08:30:11 kiero, ale co ty mi tłumaczysz? Zapytałem, czy jak zsumuję jazdę i pracę i wyjdzie mi ponad 60 godzin w tygodniu to mam zatrzymać zestaw i czekać do poniedziałku? Mógłbyś to głośno wyartykułować? Tak, żeby każdy jeden dziad usłyszał i wbił to sobie do pustego łba?
~kiero
2021-12-17 08:41:59 Tak masz zatrzymac zestaw i rozpoczynasz odpoczynek.
Po to są właśnie ustalone maksymalne czasy jazdy i pracy.
~kiero
2021-12-17 08:42:55 Nowsze tachografy nawet o tym przypominają
~kiero
2021-12-17 08:46:18 Co 4400 km w kolku jest to możliwe oczywiście.
Ja czasem robię 2000 km w 48 godzin.
Jełopy tylko mówią, że tak się nie da
~jaruś
2021-12-17 08:56:24 nooo i srednia predkosc to 96km/h chyba osobowym
~jaruś
2021-12-17 08:58:14 i po pustych autostradach
~Ccc
2021-12-17 09:01:37 Nie może w piątek odebrać nadgodzin bo podpisał kwit że za nadgodziny ma płacone dodatkowo miesięcznie 100 zł brutto. W piątek jest na urlopie wypoczynkowym.
~kierowca
2021-12-17 09:05:55 o, jaruś następny miszcz matematyki
Z doświadczenia
Na 10 godzin idzie przejechać ponad 800km, o ile nie ma korków i droga dobra (mój rekord 826km w czasie 9h58min)
Czyli przejechanie 2 tys km zajmie 25 godzin jazdy
Do tego 2 pauzy po 9h i 3 po 45 min (dla wyliczeń przyjmijmy po godzinie)
Wychodzi 46 godzin
Przy dobrych wiatrach i zdyscyplinowanym kierowcy może się udać.
~kierowca
2021-12-17 09:07:27 cycycymbał
a ty szlaban w piątki podnosisz za friko czy jednak szef zapłaci ci tą jałmużnę? W końcu to zakład pracy chronionej, idiotów nie zatrudniają w normalnych.
~Patryk pogromca dziadow
2021-12-17 09:17:56 Kiero robi 2000km w 48h ale zapomniał że jeździ starą masterką bez kurnika a tu każdy o lkv pisze haha
~kiero
2021-12-17 09:20:31 Nie jeżdżę żadnym lkv czy tirem.
Jeżdżę ciężarówką z tacho na kartę.
I nie mam problemu w takim czasie zrobić 2000 km.
A że jełop Patryk nie pojmuje tego, to już jego wina
~kiero
2021-12-17 09:21:27 Patryk zmień nick.
Patryk przywódca jełopów bardziej pasuje do ciebie
~Patryk pogromca dziadow
2021-12-17 09:36:22 Dla mnie to Ty możesz robić i 3tysiace km w 48h. Za to Max 300zl za dobę bo żeś głupi
~jaruś
2021-12-17 10:44:17 haha dokladnie
Nadciąga urlopowy krach. Przewoźnicy w 2022 r. zapłacą kierowcom trzy razy więcej
Przyjrzyjmy się wynagrodzeniom kierowców. Dziś, w najczęściej spotykanym wariancie, dostają oni 3,5 tys. zł brutto, co oznacza 8039,34 zł netto (lwią część ich wynagrodzenia stanowią bowiem diety i ryczałty, które nie są wliczane w podstawową pensję brutto). Dla pracodawcy to 9721,35 zł kosztów brutto wynagrodzenia.
Przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia urlopowego bierze się pod uwagę wynagrodzenie brutto pracownika z trzech ostatnich miesięcy.
Obecnie, przy 3,5 tys. zł oznacza to około 160 zł za dzień – szacuje Łukasz Włoch, główny ekspert ds. analiz i rozliczeń Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców i Inelo.
To się jednak zmieni. Z uwagi na wejście w życie od lutego 2022 r. Pakietu Mobilności, trwają w Polsce prace nad zmianą przepisów dotyczących wynagrodzeń kierowców. Jeśli wejdą w życie regulacje zaproponowane ostatnio przez rząd, pracodawcy, którzy w dalszym ciągu będą chcieli płacić kierowcom tyle samo netto, muszą się liczyć ze wzrostem kosztów o 17,68 proc. Właściwie będą do tego zmuszeni, jeśli chcą zatrzymać pracowników w dobie niedoboru kierowców w Polsce na poziomie ponad 120 tys. osób.
Co to oznacza? Że całkowity koszt brutto wynagrodzenia pracodawcy wzrośnie do 11439,69 zł, zaś wynagrodzenie brutto pracownika – do 10219,16 zł – wynika z obliczeń przeprowadzonych za pomocą narzędzia Kalkulator.inelo.pl. Zaś wzrost pensji brutto przyniesie ze sobą wyraźny wzrost wysokości wynagrodzenia urlopowego.
Łukasz Włoch przestrzega, że zmiana może uderzyć pracodawców szczególnie mocno po kieszeni w sytuacji, gdy pracownik będzie zmieniał pracę i trzeba będzie mu wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Problem jest poważny, okazuje się bowiem, że “chomikowanie” dni urlopowych jest zjawiskiem powszechnym w branży transportowej.
Teoria jedno, praktyka drugie
Niektórzy z kierowców mają odłożonych nawet 60 dni urlopowych. Więcej jest firm, w których dochodzi do nagromadzenia niewykorzystanych dni, wyraźnie powyżej wymiaru rocznego (20 lub 26 dni), niż takich, gdzie dni wolne wykorzystywane są na bieżąco – przekonuje ekspert.
Łukasz Włoch, fot. Inelo
Problem dotyczy przede wszystkim firm zatrudniających polskich pracowników.
Dużo mniejszy jest w przypadku kierowców z zagranicy, np. z Ukrainy, ponieważ faktycznie po trzech miesiącach pracy wyjeżdżają do swojego kraju na miesiąc, wykorzystują więc szybko ten urlop. Polscy kierowcy generalnie nie wykorzystują w pełni przysługujących dni wolnych, musimy mówić o bardzo specyficznych przewozach, np. w układzie 2 na 2 lub 2 na 1, by byli w stanie z nich skorzystać – dodaje Włoch.
Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Po pierwsze, w dobie braku kierowców, pracodawcy po prostu nie zależy na tym, by pracownik szedł na urlop.
Gdy go nie będzie, ciężarówka będzie stała, mimo że ładunki są, bo nikt go nie zastąpi. Dla pracodawcy jest to więc czysta strata – tłumaczy Łukasz Włoch.
Teoretycznie przepisy prawa pracy wymagają, by zaległy urlop odbierać do końca września następnego roku, ale w praktyce różnie to wygląda. A właściwie – w wielu przypadkach tak samo.
W większości przypadków w firmie przewozowej nie da się tego zrobić, więc urlop przechodzi dalej. Owszem, pracodawcy grozi kara z Inspekcji Pracy, nie oszukujmy się jednak – jest symboliczna – najczęściej wynosi od tysiąca do dwóch za wszystkie takie przypadki, przewoźnicy więc bardzo się tym nie przejmują – dodaje ekspert Inelo.
Kierowcy też specjalnie o to nie walczą, bo wynagrodzenie urlopowe, liczone od 3,5 tys. brutto nie jest wielką kwotą.
Zwykle nawet nie pamiętają, ile mają tych dni, bo wynagrodzenie urlopowe jest tak niskie, że go szczególnie nie pilnują. Zwłaszcza, gdy mówimy o jeżdżących w transporcie międzynarodowym, gdzie konkretne pieniądze kierowcy znajdują się gdzie indziej – w dietach i ryczałcie, z uwagi na to, że pracownik jest w podróży służbowej – tłumaczy Włoch.
Po zmianach w prawie, zakładających, że kierowca w ruchu międzynarodowym nie jest w podróży służbowej, a więc wykreśleniu diet i ryczałtów, ale za to podniesieniu pensji brutto, dojdzie do rewolucji.
Myślę, że odtąd każdy kierowca będzie pilnował, ile miał tych dni urlopowych. Zmieni się praktyka, obserwowana dziś w branży i polegająca na tym, że kierowca, który musi odebrać, z uwagi na przepisy europejskie, 45-godzinny odpoczynek tygodniowy, dostaje od pracodawcy, czy też bardziej prawidłowo składa osobiście, do podpisania wniosek urlopowy na ten czas. I robi to, bo wiele na tym nie traci, nawet się tym nie interesuje. Po zmianach, jeśli taki wniosek podpisze, to straci równowartość około 500 zł (gdyby np. odchodził z pracy, to taka suma byłaby mu wypłacona jako ekwiwalent, nie wspomniane wyżej 160 zł – przyp. red.). Zacznie się zastanawiać, czy musi ten wniosek podpisać, i okaże się, że niekoniecznie. Bo idąc na wolne otrzyma wynagrodzenie przestojowe, a pracodawca i tak będzie zobowiązany zapewnić 45 godzin wolnego – przypomina Łukasz Włoch.
„Chomików” nie brakuje
Nowe przepisy dotyczące wynagrodzenia kierowców wchodzą w życie w lutym 2022 r. A to oznacza, że jeśli pracownik będzie chciał zmienić pracę w styczniu, to ekwiwalent za niewykorzystane dni urlopowe liczony będzie jeszcze od dotychczasowej stawki brutto. W lutym, gdy stawka już wzrośnie, ekwiwalent będzie liczony z uwzględnieniem dotychczasowych stawek z dwóch miesięcy (grudzień, styczeń) i nowych z jednego (luty). Od maja pracodawców czeka wyraźny wzrost kosztów, bo miną trzy miesiące od wzrostu wynagrodzenia brutto pracownika.
Ekspert radzi więc przewoźnikom, by jak najszybciej wysłali na urlopy kierowców, którzy “zachomikowali” pokaźną liczbę dni wolnych. W przypadku urlopów zaległych mają bowiem prawo zrobić to bez zgody pracownika. Przy dniach bieżącego urlopu nie jest to już możliwe, bowiem ustalenie daty odebrania wolnego musi być poprzedzone zgodą obu zainteresowanych stron.
Na przyszłość rozwiązaniem może być plan urlopowy, tworzony na początku roku, w który wpisuje się długie, np. dwutygodniowe wakacje. Dzięki temu pracodawca może być pewien, że pracownik choć z tych dziesięciu dni wolnych zejdzie w określonym terminie – zauważa Łukasz Włoch.
Do tej pory, jak sam przyznaje, tworzenie planów urlopowych w firmach z branży TSL było raczej wyjątkiem, niż regułą.
To się zmieni – nie ma wątpliwości. – Zwłaszcza gdy w tym roku przewoźnicy zauważą, jak dużym problemem mogą być kumulujące się, a dodatkowo od nowego roku – kosztowne – dni wolne. Dla niektórych firm sezon świąteczny, który właśnie się rozpoczyna, jest okresem wzmożonej pracy, wysłanie więc na wolne kierowców może być po prostu niemożliwe. Wielu pracodawców będzie więc musiało wejść w nowy rok i nowy system rozliczania wynagrodzeń urlopowych z problematycznych bagażem nierozliczonych dni – kwituje.
“Rząd trochę się zgapił”
Tym bardziej, że ci ostatni dopiero niedawno dowiedzieli się, z czym będą musieli się zmierzyć. Prace nad zmianami przepisów dotyczących wynagrodzeń kierowców ruszyły de facto dopiero w lipcu tego roku. Pierwsza wersja, zaproponowana przez rząd, przeraziła branżę transportową, oznaczała bowiem wzrost kosztów pracodawcy nawet o 40 proc.
W październiku pojawił się nowy projekt.
Zawarte w nim przepisy nadal oznaczają podniesienie kosztów dla pracodawców, ale bardziej chronią przed negatywnymi skutkami Pakietu Mobilności, niż przeszkadzają. Moim zdaniem są to najlepsze propozycje, jakie można było stworzyć w istniejącym obecnie środowisku prawnym – ocenia ekspert ds. analiz i rozliczeń.
– Szkoda tylko, że prace ruszyły tak późno. To, w jakiej formie wchodzi w życie Pakiet Mobilności, wiedzieliśmy od blisko dwóch lat. Rząd się trochę zagapił, a skutkiem tego przewoźnicy nie mieli świadomości, co ich czeka, chociażby w zakresie wspomnianych wynagrodzeń urlopowych. Prawdę mówiąc, nadal nie wiadomo tego na sto procent. Nie widzieliśmy gotowego tekstu uzgodnionego w rozmowach konsultacyjnych, mam więc nadzieję, że rząd wywiąże się ze wszystkich obietnic, które przedstawił. I przewoźnicy będą wiedzieli na pewno, z jakimi kosztami będzie się wiązać prowadzenie przez nich działalności w nadchodzącym roku – kwituje.
키워드에 대한 정보 urlop wypoczynkowy w firmie transportowej
다음은 Bing에서 urlop wypoczynkowy w firmie transportowej 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy
- #ekwiwalent pieniężny
- #niewykorzystany urlop wypoczynkowy
- #uprawnienia pracownicze
- #współczynnik ekwiwalentu pieniężnego
- #współczynnik urlopowy
- Ekwiwalent
- Annual Leave
Ekwiwalent #pieniężny #za #niewykorzystany #urlop #wypoczynkowy
YouTube에서 urlop wypoczynkowy w firmie transportowej 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy | urlop wypoczynkowy w firmie transportowej, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.