Urlop Zdrowotny Nauczyciela 2017 | Urlop Dla Poratowania Zdrowia 최근 답변 250개

당신은 주제를 찾고 있습니까 “urlop zdrowotny nauczyciela 2017 – Urlop dla poratowania zdrowia“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Portal Oświatowy 이(가) 작성한 기사에는 조회수 2,414회 및 좋아요 7개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

urlop zdrowotny nauczyciela 2017 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Urlop dla poratowania zdrowia – urlop zdrowotny nauczyciela 2017 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Fragment szkolenia: Urlop dla poratowania zdrowia
Prowadzenie: Michał Kowalski
Szkolenie z października 2016 roku
Całe szkolenie znajdą Państwo pod linkiem: https://www.portaloswiatowy.pl/dzien-2.-zmiany-w-karcie-nauczyciela/eszkolenie-urlop-dla-poratowania-zdrowia-13337.html

Zapraszamy na: https://www.portaloswiatowy.pl
#oswiata #portaloswiatowy #urlopdlaporatowaniazdrowia

urlop zdrowotny nauczyciela 2017 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Urlop dla poratowania zdrowia dla nauczycieli po zmianach

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że w związku z nowelizacją ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2017 r. poz. 1189 i 2203) …

+ 여기에 표시

Source: www.gov.pl

Date Published: 5/21/2021

View: 3357

Urlop dla poratowania zdrowia – najczęstsze wątpliwości

W praktyce udzielania i korzystania z urlopu zdrowotnego nauczycieli w … który na wniosek nauczyciela, korzystającego z urlopu zdrowotnego np. w 2017 roku …

+ 여기를 클릭

Source: ecrkbialystok.com.pl

Date Published: 6/29/2022

View: 7821

Nauczycielu, jak skorzystać z urlopu zdrowotnego zgodnie z …

Kwestie związane z udzielaniem urlopu zdrowotnego regulują zmienione w 2017 r. zapisy Karty Nauczyciela (art. 73).

+ 여기에 더 보기

Source: edurada.pl

Date Published: 2/1/2022

View: 1792

Urlopu dla poratowania zdrowia dla nauczyciela

weszła w życie nowelizacja Karty Nauczyciela zawarta w art. 76 Ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, która …

+ 여기에 자세히 보기

Source: kancelariamiras.pl

Date Published: 3/26/2021

View: 1766

Nowe zasady urlopu zdrowotnego nauczyciela – Rp.pl

Aby skorzystać z urlopu zdrowotnego, nauczyciel musi się legitymować … 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (DzU z 2017 r., poz.

+ 여기에 보기

Source: www.rp.pl

Date Published: 1/30/2022

View: 4244

Nowa formuła nauczycielskiego urlopu zdrowotnego

Nauczyciel otrzyma taki urlop jedynie na walkę z chorobą … 76 pkt 34 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.monitorszkoly.pl

Date Published: 9/22/2021

View: 3959

Procedura udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia.docx

1 i 2 Karty Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r. poz. 1189, z póź. zm.) Z poważaniem …

+ 여기에 더 보기

Source: www.plociczno.pl

Date Published: 9/28/2021

View: 7172

Nauczyciele rzadziej korzystają z urlopu dla poratowania …

Resort Edukacji w ubiegłym roku zakładał, że jeśli liczba nauczycieli przebywających na urlopie dla poratowania zdrowia zmniejszy się o 25 proc.

+ 여기에 자세히 보기

Source: serwisy.gazetaprawna.pl

Date Published: 5/28/2022

View: 4995

주제와 관련된 이미지 urlop zdrowotny nauczyciela 2017

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Urlop dla poratowania zdrowia. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Urlop dla poratowania zdrowia
Urlop dla poratowania zdrowia

주제에 대한 기사 평가 urlop zdrowotny nauczyciela 2017

  • Author: Portal Oświatowy
  • Views: 조회수 2,414회
  • Likes: 좋아요 7개
  • Date Published: 2017. 7. 25.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=UIEMjtLuyH8

Na jakie choroby nauczyciel może iść na urlop zdrowotny?

Do schorzeń związanych z pracą można zaliczyć wybrane choroby układu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, układu pokarmowego, choroby psychiczne, choroby skóry, cukrzycę i niektóre choroby nowotworowe.

Ile urlop przysługuje nauczycielowi po urlopie zdrowotnym?

urlopu dla poratowania zdrowia,

nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni.

Jakie warunki musi spełnić nauczyciel aby otrzymać urlop zdrowotny?

przepracować nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, przedstawić orzeczenie lekarza medycyny pracy o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia lub skierowanie od lekarza rodzinnego na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

Ile trwa urlop zdrowotny dla nauczyciela?

Jednorazowo urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż jeden rok. Nauczycielowi można przyznać kolejny urlop dla poratowania zdrowia dopiero po upływie jednego roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu tego samego rodzaju.

Czy trudno dostac urlop dla poratowania zdrowia?

To oznacza, że aby wziąć urlop na poratowanie zdrowia, musisz pracować co najmniej na pół etatu nieprzerwanie przez 7 lat. Dodatkowo okres ten będzie się naliczał, jeśli podjąłeś zatrudnienie nie później niż 3 miesiące po wypowiedzeniu umowy o pracę u poprzedniego pracodawcy.

Ile wynosi pensja nauczyciela na urlopie dla poratowania zdrowia?

Jakie wynagrodzenie przysługuje za urlop dla poratowania zdrowia? Zgodnie z najnowszymi przepisami obowiązującymi na terenie Polski, podczas przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia, nauczyciel zachowuje prawo do pobierania comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

Czy urlop dla poratowania zdrowia wlicza się do emerytury?

Urlop dla poratowania zdrowia jest traktowany jako zwykły okres zatrudnienia, zatem wliczymy go do ogólnego stażu pracy jako okres składkowy.

Czy dyrektor musi przyjąć nauczyciela po urlopie zdrowotnym?

Odpowiedź: Po powrocie z urlopu zdrowotnego dyrektor musi dopuścić nauczyciela do pracy na poprzednio zajmowanym stanowisku i na dotychczasowych warunkach zatrudnienia.

Czy urlop dla poratowania zdrowia obniża urlop wypoczynkowy?

Nauczycielowi, który przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia w 2019 r. przez dziewięć miesięcy, przysługuje urlop wypoczynkowy w pełnym wymiarze, czyli 35 dni roboczych. Brak jest podstaw prawnych do proporcjonalnego zmniejszenia wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Kto wystawia zaświadczenie o urlopie dla poratowania zdrowia?

10c. Uprawniony lekarz wydaje orzeczenie lekarskie o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, określające czas potrzebny na przeprowadzenie zalecanego leczenia. 10d. Nauczycielowi i dyrektorowi szkoły przysługuje odwołanie od orzeczenia lekarskiego, o którym mowa w ust.

Czy dyrektor może nie zgodzić się na urlop zdrowotny?

Dyrektor nie może odmówić Ci urlopu zdrowotnego

W praktyce jeżeli nauczyciel otrzyma orzeczenie o potrzebie urlopu dyrektor nie ma innego wyjścia jak udzielić urlopu.

Ile lat przed emeryturą można iść na urlop zdrowotny?

Nauczycielowi, któremu do emerytury brakuje mniej niż rok, możesz udzielić urlopu dla poratowania zdrowia jedynie do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienie emerytalne.

Czy będąc na urlopie dla poratowania zdrowia należy się trzynastka?

Podsumowując za okres przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nie należy się „trzynastka”. Nauczyciel powinien otrzymać dodatkową pensję w wysokości proporcjonalnej za okres efektywnie przepracowany w danym roku kalendarzowym.

Kto płaci za urlop dla poratowania zdrowia nauczyciela?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, urlop na poratowanie zdrowia przysługuje każdemu nauczycielowi zatrudnionemu w oświacie po przepracowaniu siedmiu lat. Urlop trwa rok, w czasie którego nauczyciel zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia. Samorządy zobowiązane są do pokrycia kosztów z tym związanych.

Czy można zwolnić nauczyciela na urlopie dla poratowania zdrowia?

1 pkt 2 tej ustawy (por. uchwała Sądu Najwyższego 7 sędziów z dnia 26 czerwca 2013 r., sygn. akt: I PZP 1/13). Mając na względzie powyższe, uznać należy, iż co do zasady wypowiedzenie stosunku pracy nauczycielowi korzystającemu z urlopu dla poratowania zdrowia jest niedopuszczalne.

Czy dyrektor musi przyjąć nauczyciela po urlopie zdrowotnym?

Odpowiedź: Po powrocie z urlopu zdrowotnego dyrektor musi dopuścić nauczyciela do pracy na poprzednio zajmowanym stanowisku i na dotychczasowych warunkach zatrudnienia.

Jak załatwić chorobę zawodową nauczyciela?

Obowiązek zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej spoczywa na pracodawcy oraz lekarzu zatrudnionym w jednostce orzeczniczej, a także na samym pracowniku. Zainteresowany i aktualnie zatrudniony pracownik dokonuje zgłoszenia za pośrednictwem lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną (tzw.

Kiedy należy złożyć wniosek o urlop dla poratowania zdrowia?

Wniosek o udzielenie urlopu zdrowotnego należy złożyć po nabyciu prawa do urlopu dla poratowania zdrowia. Lekarz bowiem sam decyduje o terminie rozpoczęcia i zakończenia urlopu zdrowotnego, na podstawie stanu zdrowia nauczyciela. Nie musi on sugerować się terminem skorzystania z urlopu wskazanym przez nauczyciela.

Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop uzupełniający nauczyciela?

W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych również z powodu zwolnienia lekarskiego nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni (art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela).

Urlop dla poratowania zdrowia dla nauczycieli po zmianach

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że w związku z nowelizacją ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2017 r. poz. 1189 i 2203) urlop dla poratowania zdrowia udzielany jest nauczycielowi w celu leczenia:

• choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub • choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy mogą odgrywać istotną rolę.

Relacje zachodzące między stanem zdrowia a warunkami pracy nie dotyczą tylko chorób zawodowych, lecz także chorób o przyczynach wieloczynnikowych, wśród których są również czynniki środowiska pracy i pod ich wpływem choroby podlegają niekorzystnym modyfikacjom. Do chorób związanych z pracą można zaliczyć wybrane choroby układu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, układu pokarmowego, choroby psychiczne, choroby skóry, cukrzycę i niektóre choroby nowotworowe (Opinia Konsultanta Krajowego w dziedzinie medycyny pracy)

Nauczyciel:

• Składa do dyrektora szkoły wniosek o wydanie skierowania na badania lekarskie w celu wydania orzeczenia lekarskiego o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia (uwaga: nauczyciel nie uzasadnia wniosku – nie jest zobowiązany do informowania we wniosku, z jakiego powodu ubiega się o urlop dla poratowania zdrowia),

• Ma prawo odwołania od orzeczenia lekarskiego; odwołanie wraz z uzasadnieniem wnoszone jest na piśmie za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie.

Dyrektor Szkoły:

• Udziela nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia na podstawie orzeczenia lekarskiego,

• Na wniosek nauczyciela, ma obowiązek wydania skierowania na badania lekarskie, po sprawdzeniu czy nauczyciel spełnia warunki formalne do uzyskania prawa do urlopu, tj. czy: 1. posiada wymagany staż pracy – co najmniej 7 lat, 2. zatrudniony jest w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, 3. przepracował nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż ½ obowiązkowego wymiaru zajęć, a w przypadku przerwania zatrudnienia, podjął zatrudnienie nie później niż w ciągu trzech miesięcy,

• ma prawo odwołania od orzeczenia lekarskiego; odwołanie wraz z uzasadnieniem wnoszone jest na piśmie za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie, • odwołuje nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia w przypadku stwierdzenia, że w trakcie korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel kontynuuje bądź nawiązał stosunek pracy lub kontynuuje bądź podjął inną działalność zarobkową, • udziela urlopu dla poratowania zdrowia na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową, na podstawie potwierdzonego skierowania, • wydaje skierowanie na badania kontrolne przed powrotem nauczyciela do pracy, w przypadku urlopu dla poratowania zdrowia dłuższego niż 30 dni.

Lekarz medycyny pracy:

• Orzeka o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, • Przekazuje odwołanie od orzeczenia, złożone przez uprawnione osoby, podmiotowi właściwemu do rozpatrzenia odwołania.

Rozwiązania dotyczące:

• udzielania urlopu dla poratowania zdrowia na podstawie orzeczenia lekarskiego, • uprawnienia nauczyciela i dyrektora szkoły do odwołania od orzeczenia, • odwołania z urlopu w przypadku podjęcia zatrudnienia przez nauczyciela w trakcie trwania urlopu

regulowane były w ustawie – Karta Nauczyciela przed wejściem w życie ostatniej nowelizacji .

Urlop dla poratowania zdrowia – najczęstsze wątpliwości

Urlop dla poratowania zdrowia – najczęstsze wątpliwości

W praktyce udzielania i korzystania z urlopu zdrowotnego nauczycieli w dalszym ciągu pojawiają się wątpliwości w zakresie stosowania przepisów Karty Nauczyciela. Największe bowiem trudności sprawia nie tylko zrozumienie regulacji prawnych, a ich odnoszenie do konkretnych sytuacji szkolnych. Sprawdź, jakie pojawią się problemy.

Warunki jakie należy spełnić do skorzystania z urlopu zdrowotnego

Zanim opiszę szczególne przypadki pojawiające się w praktyce warto wskazać, jakie warunki musi spełnić nauczyciel, aby w ogóle myśleć o urlopie dla poratowania zdrowia. W zależności od tego, czy ubiega się o pierwszy, czy kolejny urlop inne przesłanki należy spełnić (art. 73 Karty Nauczyciela).

I tak, aby skorzystać z pierwszego w życiu urlopu dla poratowania zdrowia, nauczyciel powinien łącznie spełnić następujące warunki:

pozostawać w nauczycielskim stosunku pracy nawiązanym na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć,

legitymować się co najmniej 7-letnim nieprzerwanym okresem pracy w zawodzie nauczyciela w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązkowego wymiaru zajęć, przy czym okres ten powinien bezpośrednio poprzedzać rozpoczęcie urlopu

nie posiadać uprawnień emerytalnych,

uzyskać orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia od lekarza medycyny pracy albo przedstawić skierowanie na leczenie lub rehabilitację uzdrowiskową.

Gdy nauczyciel ubiega się o kolejny urlop zdrowotny to:

nie musi spełniać przesłanki przepracowania co najmniej 7 lat w szkole bezpośrednio przed rozpoczęciem urlopu zdrowotnego,

musi dodatkowo spełnić warunek rocznej karencji między kolejnymi urlopami,

nie może korzystać z urlopu, jeżeli łączne wykorzystał już 3 lata urlopu.

Wymóg stażu pracy przy pierwszym urlopie – co najmniej na ½ etatu

Nauczyciel musi przepracować co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć.

Wskazówka!

Należy pamiętać, że w okresie reformy oświaty w związku z likwidacją gimnazjów można było ograniczać zatrudnienie poniżej 1/2 etatu. Takie ograniczenie poniżej 1/2 etatu przerywa bieg siedmioletniego okresu zatrudnienia. W praktyce zatem po takim ograniczeniu na nowo liczymy siedmioletni okres zatrudnienia do pierwszego urlopu zdrowotnego.

Wymóg stażu pracy przy pierwszym urlopie – musi być nieprzerywany

Za nieprzerwany uznaje się także okres pracy podjęty w szkole nie później niż w ciągu 3 miesięcy po ustaniu poprzedniego stosunku pracy w tej samej lub innej szkole.

Wkazówka!

Co prawda przerwy tej nie zalicza się do stażu pracy uprawniającego do urlopu zdrowotnego, ale nie ma ona wpływu na przerwanie biegu siedmioletniego okresu zatrudnienia. Warto szczególnie o tym pamiętać, gdy podejmujemy zatrudnienie po zakończeniu stanu nieczynnego (ostatniego lutego). Nie trzeba od razu od 1 marca znaleźć innej szkoły, ale na spokojnie mamy jeszcze 3 miesiące, czyli do końca maja należy podjąć zatrudnienie, żeby była zachowana ciągłość siedmioletniego okresu zatrudnienia przed pierwszym urlopem zdrowotnym.

Wymóg stażu pracy przy pierwszym urlopie – okresy nieobecności ponad 180 dni powodują przedłużenie siedmioletniego okresu zatrudnienia

Do okresu siedmioletniej pracy w szkole wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres.

Wskazówka!

Wskazane okresy nie muszą być nieprzerwane, zatem należy liczyć je zgodnie z regułą – 1 miesiąc = 30 dni (art. 114 Kodeksu cywilnego). Tylko łącznie okresy ponad 180 dni powodują przedłużenie okresu zatrudnienia wymaganego do skorzystania z pierwszego urlopu zdrowotnego.

W dniu rozpoczęcia urlopu musisz mieć pełny etat

Urlop przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze (ale obowiązkowy 7-letni okres pracy przed pierwszym urlopem może być przepracowany poniżej etatu). W praktyce już od wielu lat pojawia się problem: na jaki dzień ten pełen etat ma być zapewniony – na dzień złożenia wniosku, czy rozpoczęcia urlopu. Przyjmuje się, że warunek zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć musi być spełniony na dzień rozpoczęcia korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia.

Wskazówka!

Należy uważać na korzystanie z ograniczenia zatrudnienia. Jeżeli nauczyciel wyrazi zgodę na ograniczenie zatrudnia w maju, a zamierza skorzystać z urlopu od 1 września to nie będzie uprawiony do urlopu nawet, jeżeli lekarz medycyny pracy wyda orzeczenie. W dniu rozpoczęcia urlopu, czyli 1 września będzie miał już ograniczony etat, a tym samym nie będzie spełniał przesłanki zatrudnienia w pełnym wymiarze. Nauczyciel będzie mógł skorzystać z urlopu o ile w takiej sytuacji rozpocznie korzystanie z niego będąc zatrudnionym w pełnym wymiarze zajęć, czyli przed 1 września. Jeśli zgodzi się na ograniczenie zatrudnienia od 1 września 2019 r. , a rozpocznie urlop zdrowotny przed tym dniem, od 1 września 2019 r ., mimo przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia, będzie otrzymywał proporcjonalnie ograniczone wynagrodzenie. Wyrażenie zgody na ograniczenie w czasie urlopu zdrowotnego nie powoduje jego przerwania, a jedynie zmniejszenie wynagrodzenia.

Jeżeli posiadasz uprawnienia emerytalne nie dostaniesz urlopu

Jeżeli nauczyciel posiada uprawnienia emerytalne zarówno do wcześniejszej emerytury (czy z Karty Nauczyciela lub z innych ustaw), jak i emerytury w wieku powszechnym (wyrok SN z 4 grudnia 2003 r., I PK 72/03; wyrok SN z 26 marca 2007 r., I PK 262/06) nie przysługuje mu urlop zdrowotny. W tym przypadku nie warto składać wniosku o urlop, bo i tak nie zostanie udzielony. Dyrektor nawet nie może skierować na badania, bo warunek formalny nie został spełniony.

Wskazówka!

Należy pamiętać, że przepisy art. 73 Karty Nauczyciela mówią o uprawnieniach emerytalnych, a nie rentowych. Renta nie wyklucza skorzystania z urlopu zdrowotnego. Nauczyciel-rencista może zatem przejść na ten urlop.

Jeszcze jedna ważna sprawa: dyrektor bada czy nauczyciel spełnia przesłanki nabycia prawa do emerytury, a nie czy na nią przeszedł. Jednak nauczyciel, który pracuje w szkole, pobierając jednocześnie emeryturę, również nie będzie mógł skorzystać z prawa do urlopu.

Jeżeli dopiero nabędziesz uprawnienia emerytalne urlop zostanie skrócony

Nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne. Uprawnienia emerytalne, taka jak w poprzednim przypadku, dotyczą zarówno prawa do wcześniejszej emerytury (czy z Karty Nauczyciela lub z innych ustaw), jak i emerytury w wieku powszechnym.

Wskazówka!

Jeżeli nauczyciel złożył wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia, a z badania warunków formalnych wynika, że nie nabył jeszcze uprawnień emerytalnych, należy wydać skierowanie na badania. Po uzyskaniu orzeczenia o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia dyrektor udziela urlopu, mając na względzie, że może go udzielić na okres nie dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne (np. jeżeli uprawnienia nabędzie we wrześniu 2019 roku to do 31 sierpnia 2019 r.).

Nie każda choroba uprawnia Cię do urlopu zdrowotnego

To jest pokłosie zmian jakie zostały wprowadzone do urlopu 1 stycznia 2018 r. Od tego dnia nie każde schorzenie uprawniania do wydania przez lekarza medycyny pracy orzeczenia o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. W praktyce pojawiły się wątpliwości jaka choroba uprawniania do urlopu, szczególnie jeżeli nauczyciel choruje na chorobę nie związaną bezpośrednio z wykonywaną pracą (np. nowotwór trzustki), czy musi być to choroba zawodowa.

W praktyce kompetencje do badania – jaka choroba uprawnia, a jaka nie – zostały scedowane na lekarza medycyny pracy który przeprowadza badania nauczyciela. Ustawodawca nie wskazał na okoliczność wystąpienia choroby zawodowej, ale choroby, która prowadzi do wystąpienia choroby zawodowej. Lekarz może wydać orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia jedynie w przypadku stwierdzenia:

choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub

choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę.

Wskazówka!

We wniosku o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia nie trzeba jednak wykazywać, że zachodzi jedna z ww. okoliczności. O tym zdecyduje lekarz w czasie badania. Należy jednak na badania przynieść posiadaną dokumentację medyczną (np. karty leczenia szpitalnego, wypisy i zaświadczenia). Same, co prawda, nie stanowią podstawy do udzielenia urlopu, ale mogą być pomocne do podejmowani decyzji przez lekarza.

Wniosek możesz złożyć w trakcie swoje nieobecności w szkole…

Nauczyciel może złożyć wniosek o urlop zdrowotny oraz wykonać wymagane badania w dowolnym momencie, także w czasie trwania usprawiedliwionej nieobecności, w tym w czasie urlopu wypoczynkowego.

Wskazówka!

Należy pamiętać, że nauczyciel ma maksymalnie 30 dni od dnia otrzymania (a nie wystawienia) skierowania na zgłoszenie się na badania do lekarza medycyny pracy wskazanego przez szkołę. Sam nie możesz wybierać lekarza, może być to tylko ten przyjmujący w placówce z którą szkoła ma podpisaną umowę.

…także jeżeli korzystasz ze stanu nieczynnego

Nauczycielowi przeniesionemu w stan nieczynny przysługuje urlop dla poratowania zdrowia. W tym przypadku maksymalnie na okres nie dłuższy niż do czasu wygaśnięcia stosunku pracy, czyli do końca lutego danego roku (wyrok SN z 14 lipca 1999 r., I PKN 156/99). Jednakże przeniesienie nauczyciela w stan nieczynny po rozpoczęciu urlopu dla poratowania zdrowia jest sprzeczne z celem tego urlopu i uzasadnia żądanie uznania tego przeniesienia za bezskuteczne (wyrok SN z 20 kwietnia 2001 r., I PKN 377/00).

Dyrektor nie może odmówić Ci urlopu zdrowotnego…

W praktyce jeżeli nauczyciel otrzyma orzeczenie o potrzebie urlopu dyrektor nie ma innego wyjścia jak udzielić urlopu. Prawo do urlopu generuje się w monecie wydania stosowanego orzeczenia przez lekarza lub decyzji przez organ odwoławczy (prawnicy mówią o tym, że jest to skutek konstytutywny). W praktyce dyrektor nie decyduje, tylko niejako potwierdza to co ustalił lekarz. Podważenie potrzeby udzielenia urlopu może nastąpić jedynie w drodze odwołania od orzeczenia lekarskiego do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy (lub jego decyzji w ramach postępowania odwoławczego).

… i nie może go przesunąć

Nie ma możliwości przesunięcia terminu udzielenia urlopu. Dyrektor po otrzymaniu orzeczenia wydaje decyzję (nie jest to decyzja administracyjna) w której wskazuje na daty rozpoczęcia i zakończenia urlopu, a te daty wnikają z orzeczenia. Dyrektor nie ma swobody w ich modyfikowaniu. W konsekwencji przyjąć należy, że dyrektor nie może przesuwać tego urlopu, zmieniać termin w stosunku do terminu ustalonego w orzeczeniu i to nawet, gdy wnosi o to nauczyciel.

Wskazówka!

To samo dotyczy urlopu zdrowotnego na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Tego urlopu dyrektor udziela na podstawie potwierdzonego skierowania na okres ustalony w tym skierowaniu. Może się jadnak zadarzyć, że termin zakończenia urlopu będzie inny niż wskazany w orzeczeniu przez lekarza. Wtedy termin zakończenia będzie przypadał:

na dzień rozwiązania stosunku pracy (później nauczyciel przestaje spełniać wymóg pozostawania w zatrudnieniu),

na dzień wygaśnięcia stosunku pracy na skutek upływu okresu stanu nieczynnego (później nauczyciel przestaje spełniać wymóg pozostawania w zatrudnieniu),

na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa prawo do wcześniejszej lub powszechnej emerytury;

w roku szkolnym 2018/2019 nauczycielowi wygaszanego gimnazjum udziela się urlopu dla poratowania zdrowia na okres nie dłuższy niż do 31 sierpnia 2019 r.

W czasie urlopu możesz otrzymać wypowiedzenie

Urlop dla poratowania zdrowia nie chroni nauczyciela przed zwolnieniem. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego możliwe jest definitywne rozwiązanie z nauczycielem stosunku pracy w czasie trwania urlopu dla poratowania zdrowia, zatem nie ma on gwarancji powrotu na to samo stanowisko w takim samym wymiarze godzin. Sąd Najwyższy wskazuje, iż prawo nauczyciela do urlopu zdrowotnego nie może uniemożliwiać dyrektorowi dostosowania stanu zatrudnienia do aktualnych potrzeb wynikających z zadań szkoły (wyrok SN z 7 stycznia 2014 r., II PK 108/2013) oraz, że korzystanie z urlopu nie stanowi przeszkody do rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy na podstawie art. 20 ust 1 pkt. 2 Karty Nauczyciela, bez względu na to czy jest on zatrudniony na podstawie umowy o pracę, czy na podstawie mianowania (uchwała SN z 26 czerwca 2013 r., I PZP 1/2013).

Nauczycielowi można również proponować ograniczenie zatrudnienia (do ograniczenie niezbędna jest zgoda nauczyciela).

Możesz przebywać w szkole w czasie urlopu

Zasada jest taka: w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. W przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową, dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy. Zakaz działalności zarobkowej nie oznacza jednak, że nauczyciel nie może pojawiać się w szkole.

Wskazówka!

Nauczyciel może odwiedzać współpracowników, czy uczestniczyć w życiu szkoły biorąc udział w imprezach organizowanych przez szkołę, a nawet w wycieczce.

Za urlop zdrowotny dostaniesz urlop uzupełniający

Takie uprawnienie pojawiło się 1 stycznia 2018 r. wraz z nowelizacją treści art. 66 ust. 1 i wprowadzeniem nowego art. 66a Karty Nauczyciela.

Art. 66

W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu dla poratowania zdrowia, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego – nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni.

Przepis ten dotyczy oczywiście nauczycieli zatrudnionych w szkołach feryjnych.

Z kolei jeżeli nauczyciel szkoły nieferyjnej nie może rozpocząć urlopu wypoczynkowego w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności m.in. z powodu urlopu dla poratowania zdrowia, urlop wypoczynkowy ulega przesunięciu na termin późniejszy (art. 66a Karty Nauczyciela). Ta sama zasada dotyczy niemożności wykorzystania części urlopu wypoczynkowego.

Art. 66a. Jeżeli nauczyciel szkoły, o której mowa w art. 64 ust. 3, nie może rozpocząć urlopu wypoczynkowego w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu: 1) czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, 2) odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, 3) powołania na ćwiczenia wojskowe lub na przeszkolenie wojskowe albo stawienia się do pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, na czas do 3 miesięcy, 4) urlopu macierzyńskiego, 5) urlopu dla poratowania zdrowia – urlop wypoczynkowy ulega przesunięciu na termin późniejszy. Część urlopu wypoczynkowego niewykorzystaną z powodu: 1) czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, 2) odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, 3) odbywania ćwiczeń wojskowych lub przeszkolenia wojskowego albo pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, przez czas do 3 miesięcy, 4) urlopu macierzyńskiego, 5) urlopu dla poratowania zdrowia – udziela się w terminie późniejszym. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do dyrektora i wicedyrektora szkoły oraz nauczyciela pełniącego inne stanowisko kierownicze w szkole, a także nauczyciela, który przez okres co najmniej 10 miesięcy pełni obowiązki kierownicze w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze.

Sprawa z urlopem uzupełniającym jest prosta, jeżeli chodzi o urlopy udzielony po 1 stycznia 2018 r., kiedy to zmieniły się przepisy. A co z urlopami uzupełniającymi za urlopy sprzed 2018 roku? W tym przypadku decyzja należy do dyrektora, który na wniosek nauczyciela, korzystającego z urlopu zdrowotnego np. w 2017 roku podejmuje określoną decyzję – udziela lub odmawia urlopu uzupełniającego. Urlop musi być w naturze, nie można wypłacić ekwiwalentu. Ekwiwalent tylko jeżeli nauczyciel kończy zatrudnienie.

Na korzyść nauczycieli, czyli tych którzy korzystali z urlopu przed 2018 rokiem, ale jeszcze ich roszczenie o urlop uzupełniający się nie przedawniło, jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 30 czerwca 2016 r. w sprawie Alicja Sobczyszyn przeciwko Szkole Podstawowej w Rzeplinie, C-178/15. Interpretacja przyjęta przez Trybunał nakazywała udzielenie uzupełniającego urlopu wypoczynkowego po urlopie dla poratowania zdrowia. Interpretację tą należy odnieść do stanów faktycznych sprzed 1 stycznia 2018 r.

Wskazówka!

Jeżeli nauczyciel zwróci się do dyrektora o udzielenie urlopu uzupełniającego w związku z niewykorzystaniem urlopu wypoczynkowego, powołując się na art. 66 Karty Nauczyciela w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 30 czerwca 2016 r. dyrektor powinien udzielić urlopu uzupełniającego, chyba, że roszczenie o urlop uległo przedawnieniu. W praktyce dotyczy to urlopów zdrowotny udzielanych w latach 2015-2017. Roszczenie o urlop uzupełniający za:

2015 rok przedawnia się 30 września 2019 r. (po 3 latach od dnia wymagalności roszczenia),

2016 rok przedawnia się 30 września 2020 r. (po 3 latach od dnia wymagalności roszczenia),

2017 rok przedawnia się 30 września 2021 r. (po 3 latach od dnia wymagalności roszczenia).

Podstawy prawne:

Dariusz Skrzyński

11-05-2019

Nauczycielu, jak skorzystać z urlopu zdrowotnego zgodnie z aktualnym stanem prawnym?

Z dzisiejszego artykułu dowiecie się, Państwo, jak skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. Okres ostatnich dwóch lat był szczególnie trudny w pracy pedagogów. Różnorodność obowiązków, ogromna presja w związku z nauczaniem zdalnym, prowadzenie zajęć w klasach, w których pojawiły się dzieci z Ukrainy – to wszystko sprawiło, że wielu nauczycieli podupadło na zdrowiu. W związku z tym szukają oni sposobu na poprawę nadszarpniętego zdrowia.

Okres ostatnich dwóch lat był szczególnie trudny w pracy pedagogów. Różnorodność obowiązków, ogromna presja w związku z nauczaniem zdalnym, prowadzenie zajęć w klasach, w których pojawiły się dzieci z Ukrainy – to wszystko sprawiło, że wielu nauczycieli podupadło na zdrowiu. W związku z tym szukają oni sposobu na poprawę nadszarpniętego zdrowia.

Jednym z rozwiązań jest skorzystanie z urlopu zdrowotnego.

Kwestie związane z udzielaniem urlopu zdrowotnego regulują zmienione w 2017 r. zapisy Karty Nauczyciela (art. 73).

Pamiętajmy, że urlop zdrowotny jest świadczeniem wnioskowym, aby więc z niego skorzystać, musimy do dyrektora szkoły wystąpić z wnioskiem w tej sprawie.

Jeżeli mamy skierowanie na leczenie sanatoryjne lub rehabilitacyjne, to należy do w/w wniosku dołączyć te dokumenty. Dyrektor po zweryfikowaniu przesłanek uprawniających nauczyciela do tego świadczenia i sprawdzeniu załączonych dokumentów, udzieli urlopu na okres wskazany w dokumentach.

Jeżeli natomiast nie mamy w/w dokumentów a stan zdrowia wskazuje na możliwość skorzystanie z tej formy urlopu, to wystarczy złożyć jedynie sam wniosek. Dyrektor wówczas ma 7 dni, aby skierować nauczyciela do lekarza medycyny pracy, który z kolei wystawi odpowiednie orzeczenie.

Pamiętać należy, że aby skorzystać z urlopu, nie wystarczy tylko otrzymać orzeczenie lekarskie, nauczyciel musi spełnić następujące warunki:

• pozostawać w zatrudnieniu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony (art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela)

• legitymować się co najmniej 7-letnim nieprzerwanym stażem pracy w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć (dotyczy pierwszego urlopu zdrowotnego w karierze zawodowej) – art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela,

• nie posiadać uprawnień emerytalnych (art. 73 ust. 2 Karty Nauczyciela),

• musi upłynąć co najmniej rok od dnia zakończenia ostatniej części urlopu zdrowotnego (dotyczy kolejnego urlopu zdrowotnego w karierze zawodowej) – art. 73 ust. 8 Karty Nauczyciela.

Przed 1 stycznia 2018 r. o potrzebie udzielenia urlopu zdrowotnego orzekał lekarz rodzinny. Takie rozwiązanie znacznie upraszczało procedurę i umożliwiało skorzystanie z urlopu zdrowotnego już od pierwszego dnia po nabyciu uprawnień do tego urlopu.

Obecnie dyrektor kieruje nauczyciela na badania do lekarza medycyny pracy i szkoła ponosi koszty badań. Dlatego bezzasadne jest kierowanie na badania nauczyciela, który w momencie złożenia wniosku o urlop zdrowotny nie spełnia warunków do jego otrzymania.

Jeżeli nauczyciel wnioskujący o urlop otrzyma orzeczenie lekarskie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia, dyrektor może udzielić tego urlopu lub odwołać się od orzeczenia za pośrednictwem lekarza, który je wydał, do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania nauczyciela lub ze względu na siedzibę szkoły, w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia lekarskiego.

Pamiętać należy, że również nauczyciel może z takim odwołaniem wystąpić.

Podmiot odwoławczy w terminie 30 dni od dnia otrzymania odwołania, wydaje orzeczenie lekarskie po przeprowadzeniu badań. Orzeczenie to jest ostateczne (art. 73 ust. 10f-10g Karty Nauczyciela).

Jeżeli w wyniku odwołania, organ odwoławczy utrzyma orzeczenie w mocy, dyrektor co do zasady nie może odmówić udzielenia tego urlopu. Wyjątkowo, gdyby okazało się, że wskutek zmiany sytuacji pracowniczej nauczyciela nie spełnia on już warunków udzielenia urlopu (na dzień planowanego jego rozpoczęcia), wówczas dyrektor powinien, niezależnie od wcześniejszego skierowania na badania, odmówić udzielenia urlopu.

Udzielając urlopu, dyrektor pisemnie zawiadamia o tym fakcie nauczyciela i przekazuje kopię dokumentu do części B teczki akt osobowych. Dyrektor również powinien zmienić wysokość wynagrodzenie nauczyciela na czas trwania urlopu.

W okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel zachowuje prawo do wynagrodzenia, które jednak wraz z rozpoczęciem urlopu należy zredukować do płacy zasadniczej i dodatku za wysługę lat. Poza tym nauczycielowi przysługują wszelkie inne świadczenia ze stosunku pracy niebędące składnikami wynagrodzenia, takie jak:

• świadczenie urlopowe,

• świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,

• dodatek wiejski,

• dodatkowe wynagrodzenie roczne,

• nagroda jubileuszowa.

W związku z zakończeniem urlopu dla poratowania zdrowia dyrektor ma obowiązek skierować nauczyciela na badania kontrolne, ale tylko w przypadku, gdy urlop trwał dłużej niż 30 dni. Skierowanie na badania może być wręczone w ostatnim dniu urlopu zdrowotnego. Nauczyciel powinien zaś poddać się badaniom w pierwszym dniu roboczym po zakończeniu urlopu zdrowotnego. W miarę możliwości badania powinny być przeprowadzone w godzinach pracy nauczyciela. Obowiązują tu reguły analogiczne, jak w przypadku badań kontrolnych przeprowadzanych po zakończeniu okresu usprawiedliwionej nieobecności w pracy z powodu choroby

Jacek Jagiełło

Urlopu dla poratowania zdrowia dla nauczyciela

Istotę urlopu dla poratowania zdrowia Sąd Najwyższy najpełniej określił w uchwale z 14.02.2012 r., III PZP 1/12, w której wskazał, że nauczycielski urlop „dla poratowania zdrowia jest szczególnym świadczeniem pracowniczym, zbliżonym do instytucji urlopu wypoczynkowego, przysługującym w ramach istniejącego indywidualnego stosunku pracy łączącego nauczyciela ze szkołą, a jego celem jest – przy zagwarantowaniu trwałości tego stosunku oraz możliwości korzystania przez pracownika z dotychczasowych uprawnień w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń pracowniczych, w tym socjalnych – zapewnienie nauczycielowi możliwości poddania się zalecanemu leczeniu dla odzyskania pełnej zdolności do pracy i kontynuowania zatrudnienia”

Osoba uprawniona.

Z dniem 1.01.2018 r. weszła w życie nowelizacja Karty Nauczyciela zawarta w art. 76 Ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych , która wprowadziła istotne zmiany w zakresie zasad udzielania urlopu dla poratowania zdrowia. Wskutek zmian nauczyciel może otrzymać pierwszy urlop dla poratowania zdrowia po przepracowaniu w szkole lub przedszkolu nieprzerwanie 7 lat w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć . Siedmioletni staż pracy nauczyciela w szkole powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia.

Cel urlopu.

Nowelizacja Karty Nauczyciela zawarta w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych doprecyzowała cele, na jakie urlop dla poratowania zdrowia może zostać udzielony. Urlop dla poratowania zdrowia jest teraz udzielany wyłącznie w celu leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy mogą odgrywać istotną rolę. Urlop może zostać także przyznany na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

Wniosek o udzielenie urlopu.

Aby skorzystać z urlopu, nauczyciel musi najpierw złożyć pisemny wniosek do dyrektora placówki (wcześniej musiał tylko przynieść zaświadczenie od lekarza zdrowotnego, a dyrektor nie mógł odmówić urlopu), który kieruje pedagoga na badania do lekarza medycyny pracy. Na zgłoszenie się do specjalisty nauczyciel ma 30 dni od momentu wystawienia skierowania. I dopiero oświadczenie lekarza medycyny pracy, z określonym czasem potrzebnym na przeprowadzenie leczenia, uprawni nauczyciela do urlopu. Orzeczenie jest wydawane w trzech egzemplarzach – dla dyrektora szkoły, do dokumentacji medycznej nauczyciela i dla lekarza.

Oprócz skierowania ma ze sobą zabrać dowód osobisty i dokumentację medyczną z dotychczasowego leczenia. Badanie obejmie m.in. ogólny stan zdrowia, ocenę układu krążenia, układu ruchu, układu nerwowego, układu oddechowego oraz narządów mowy. Lekarz medycyny pracy będzie mógł zlecić dodatkowe badania specjalistyczne oraz konsultacje u specjalistów.

Natomiast skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową wystawia lekarz rodzinny, ale musi ono zostać potwierdzone przez wojewódzki oddział NFZ właściwy ze względu na miejsce zamieszkania nauczyciela.

Wymiar urlopu.

Obecne brzmienie art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela nie pozostawia już wątpliwości, że jednorazowo wymiar urlopu nie może przekroczyć roku. Łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nie może przekroczyć 3 lat w całym okresie zatrudnienia nauczyciela.

Wynagrodzenie.

W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości , jaka przysługiwała mu w dniu nabycia uprawnień i rozpoczęcia korzystania z urlopu, dodatek stażowy oraz dodatek tzw. wiejski, o którym mowa w art. 54 ust. 5 Karty Nauczyciela.

Urlop dla poratowania zdrowia a urlop wypoczynkowy.

Od 1.01.2018 r., w wyniku zmiany art. 66 ust. 1 KN dokonanej ustawą o finansowaniu zadań oświatowych, przebywanie na urlopie dla poratowania zdrowia nie pozbawia nauczyciela prawa do urlopu wypoczynkowego.

Po wejściu w życie nowelizacji z 2017 r. przepis art. 66 ust. 1 KN jednoznacznie przesądził, że w przypadku niewykorzystania urlopu w całości lub w części w okresie ferii szkolnych z powodu urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni.

Odwołanie od oświadczenia lekarskiego.

Zarówno nauczyciel, jak i dyrektor szkoły mają 14 dni na odwołanie się od wydanego oświadczenia – do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy (lub instytutu badawczego) za pośrednictwem lekarza, który wydał dokument. Badanie nauczyciela zostaje przeprowadzone jeszcze raz, a wydane oświadczenie jest ostateczne.

W ciągu całej kariery zawodowej nauczyciel może przebywać na urlopie dla poratowania zdrowia trzykrotnie. Wynagrodzenie zasadnicze w trakcie trwania urlopu otrzymuje od gminy za pośrednictwem dyrektora placówki. W przypadku, gdy urlop zdrowotny przypadnie w okresie ferii letnich i zimowych, nauczyciel zyskuje prawo do urlopu uzupełniającego.

Odwołanie z urlopu.

W okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel jest zwolniony z wszelkich obowiązków w szkole; nie powinien zatem uczestniczyć w posiedzeniach rady pedagogicznej, prowadzić zajęć z uczniami itd. Zgodnie z art. 73 ust. 7 Karty Nauczyciela w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może pozostawać w stosunku pracy ani podjąć jakiejkolwiek innej pracy zarobkowej.

Stwierdzenie przez dyrektora szkoły, że nauczyciel w okresie urlopu dla poratowania zdrowia jest zatrudniony lub prowadzi inną działalność zarobkową, stanowi podstawę odwołania nauczyciela z urlopu i wskazania terminu, w którym nauczyciel jest obowiązany powrócić do pracy . Warto przy tym zwrócić uwagę na kategoryczne sformułowanie „dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu” zawarte w art. 73 ust. 7 Karty Nauczyciela, które oznacza, że odwołanie z urlopu jest obligatoryjne, jeżeli tylko dyrektor stwierdzi zaistnienie przesłanek określonych w tym przepisie. Odwołując nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia, dyrektor szkoły jest obowiązany jednocześnie określić termin, w którym nauczyciel powinien stawić się w pracy.

Nauczyciel może zakwestionować odwołanie z urlopu w drodze powództwa wniesionego do sądu pracy , stosownie do art. 91c ust. 2 Karty Nauczyciela.

Prawo do płatnego urlopu dla poratowania zdrowia nie przysługuje nauczycielowi szkoły lub placówki niepublicznej (wyrok SN z 10.09.1998 r., I PKN 303/98).

Nowe zasady urlopu zdrowotnego nauczyciela

Od 1 stycznia 2018 r. na skutek wejścia w życie ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (DzU z 2017 r., poz. 2203) zmianie uległy zasady udzielania urlopów dla poratowania zdrowia nauczycieli. W art. 76 ww. ustawy dokonano wielu zmian przepisów ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (DzU z 2017 r., poz. 1189), w tym dotyczących m.in. urlopu zdrowotnego.

Reklama

Uwzględniany staż

Ustawodawca wskazał, że okres siedmioletniej pracy poprzedzającej udzielenie pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia musi być nieprzerwanym okresem zatrudnienia w wymiarze co najmniej 1/2 etatu. Poprzednio nie było to sprecyzowane.

Okres siedmioletniej pracy w szkole uważa się za nieprzerwany, jeżeli nauczyciel podjął zatrudnienie w szkole nie później niż w ciągu 3 miesięcy po ustaniu poprzedniego stosunku pracy w tej samej lub innej szkole.

Tak jak poprzednio, urlopu zdrowotnego można udzielić jednorazowo na okres nie dłuższy niż rok.

Urlop dla poratowania zdrowia w nowej formule może być udzielony w dwóch przypadkach.

Reklama

Zalecone leczenie…

Pierwszy przypadek dotyczy sytuacji, w której urlop jest udzielany w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby, w której powstaniu istotną rolę odgrywają czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy. Dotyczy zatem tylko schorzeń związanych z pracą na stanowisku nauczyciela. Najczęściej stwierdzane choroby zawodowe u nauczycieli dotyczą narządu głosu i są spowodowane nadmiernym wysiłkiem głosowym.

Odwrotnie niż dotychczas nauczyciel najpierw musi się zwrócić do dyrektora szkoły z pisemnym wnioskiem o udzielenie takiego urlopu, a następnie dyrektor kieruje go na badanie lekarskie do uprawnionego lekarza. O potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia orzeka lekarz medycy pracy posiadający uprawnienia do przeprowadzania profilaktycznych badań lekarskich pracowników. Wskazuje czas potrzebny na przeprowadzenie „zaleconego leczenia”, czyli okres urlopu zdrowotnego. Tak jak poprzednio, od orzeczenia lekarskiego przysługuje prawo wniesienia odwołania.

Dyrektor udziela urlopu zdrowotnego w celu odbycia zaleconego leczenia zgodnie z orzeczeniem uprawnionego lekarza. Koszty związane z przeprowadzeniem badań oraz wydaniem orzeczenia pokrywa szkoła.

… lub skierowanie

W drugim przypadku urlop może zostać udzielony na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Udzielenie urlopu następuje na podstawie potwierdzonego skierowania i na okres ustalony w tym skierowaniu. Potwierdzenie skierowania na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację wydaje właściwy miejscowo oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Autopromocja Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy Unikalna oferta Tylko 5,90 zł/miesiąc

WYBIERAM

Okres przejściowy

Zgodnie z art. 141 i 142 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych nauczycielom, którzy uzyskali orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia przed 1 stycznia 2018 r., udziela się tego urlopu na dotychczasowych zasadach. Natomiast nauczyciele, którzy przebywali na urlopie dla poratowania zdrowia 1 stycznia 2018 r., zachowują prawo do tego urlopu do końca okresu, na jaki go udzielono, chyba że wcześniej zostaną odwołani z urlopu na podstawie art. 73 ust. 7 Karty Nauczyciela.

Autorka jest starszym specjalistą Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu

Urlop dla poratowania zdrowia nauczyciela 2021

Jeśli pracownik choruje, z reguły kuruje się podczas zwolnienia lekarskiego. Niekiedy jednak taka rekonwalescencja nie wystarczy i potrzebny jest dodatkowy urlop dla poratowania zdrowia, tzw. urlop zdrowotny.

Pokaż więcej

Urlop dla poratowania zdrowia 2021

Podczas takiego urlopu uprzywilejowani pracownicy mogą leczyć różne schorzenia nerwowe, depresję, niedomagania serca czy kłopoty ortopedyczne czy z kręgosłupem, które powstały w związku z pracą. Nawet jeśli na dolegliwości związane z wykonywaniem obowiązków zawodowych skarżą się wszyscy zatrudnieni, to tylko niektórzy dostaną urlop dla poratowania zdrowia.

W 2021 r. zasady udzielania takich urlopów dla wybranych grup nie zmieniły się.

Kto może skorzystać z urlopu zdrowotnego?

Najczęściej urlop zdrowotny kojarzymy z nauczycielami. Mają do tego prawo także m.in. nauczyciele akademiccy, kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli, sędziowie, policjanci czy górnicy.

To przywilej tylko dla wybranych grup zawodowych. Nie obejmuje on wszystkich zatrudnionych na etacie, bo nie wynika z np. kodeksu pracy. Regulują go tylko przepisy branżowe lub zakładowe, bo każdy pracodawca może ustalić w swojej firmie szczególne prawa dla zatrudnionych.

Urlop zdrowotny nauczyciela

Nauczyciel może po raz pierwszy starać się o urlop dla poratowania zdrowia, gdy przynajmniej 7 lat nieprzerwanie przepracował w szkole. Od 1 stycznia 2018 r. wystarczy nawet zatrudnienie na pół etatu. Taki warunek określa art. 73 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r., poz. 2215). To dyrektor szkoły udziela urlopu na wniosek pracownika.

Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z urlopu zdrowotnego?

Aby starać się o urlop zdrowotny, nauczyciel musi przeznaczyć ten czas na

leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową albo

zalecone leczenie choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub takiej, do której powstania czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę.

W obu przypadkach taki urlop nie potrwa jednorazowo dłużej niż rok.

Jakie choroby kwalifikują nauczyciela do urlopu zdrowotnego?

Według opinii krajowego konsultanta w dziedzinie medycyny pracy nie chodzi tu tylko o choroby zawodowe, lecz także te o przyczynach wieloczynnikowych. Do schorzeń związanych z pracą można zaliczyć wybrane choroby układu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, układu pokarmowego, choroby psychiczne, choroby skóry, cukrzycę i niektóre choroby nowotworowe.

Nie ma jednak szczegółowego wykazu listy chorób zawodowych dla nauczycieli czy innych grup. Konieczność udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia zależy od indywidualnego przypadku i orzeczenie lekarskiego.

Jest jedynie rozporządzenie Rady Ministrów z 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r., poz. 1367) i dołączony do niego załącznik z wykazem tych chorób, ale można go stosować jedynie posiłkowo.

Depresja a urlop dla poratowania zdrowia

Nauczyciele najczęściej niedomagają na gardło, struny głosowe, ale urlop dla poratowania zdrowia mogą wykorzystać także na leczenie schorzeń sercowych, nerwowych lub depresji. W tych ostatnich przypadkach są to wskazania np. psychiatry lub psychologa.

Jeśli potwierdzi je lekarz orzekający, to nauczyciel ma szansę, że jego wniosek o urlop dla poratowania zdrowia zostanie uwzględniony i na kilka miesięcy będzie mógł odsunąć się od pracy. Razem z odpowiednim leczeniem pomoże to zwalczyć depresję, a przynajmniej złagodzić jej doraźne objawy.

Nerwica

Istotnym zagadnieniem jest nerwica a urlop dla poratowania zdrowia. Z pewnością ten, kto będzie badał np. nauczyciela czy sędziego pod kątem wysłania go na urlop zdrowotny i analizował jego dokumentację medyczną, nie zlekceważy tego rodzaju sytuacji. Nerwica to zaburzenie psychiczne, przy którym pojawiają się też dolegliwości fizyczne. Atak nerwicy w postaci panicznego lęku i niepokoju może objawiać się trudnościami z oddychaniem. Gdy pacjent zaczyna szybciej oddychać i w efekcie dostarcza swojemu organizmowi jeszcze więcej tlenu niż zwykle, dochodzi do tzw. hiperwentylacji i złego samopoczucia. Efektem tego mogą być zaburzenia równowagi, drżenie rąk lub zawroty głowy.

Przy ataku nerwicy może pojawić się także przyspieszone bicie serca, do mózgu dopływa mniej krwi. Powoduje to wiele objawów, np. dezorientację, nadwrażliwość na dotyk i bodźce słuchowe, rozmyty obraz. Objawami nerwicy są także dolegliwości układu pokarmowego, np. niestrawność, a często nudności i wymioty.

Wniosek o urlop dla poratowania zdrowia

We wniosku o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel nie musi jednak wskazywać, że chodzi o którąś z okoliczności chorobowych wymienionych w Karcie Nauczyciela. O tym, czy np. cierpi on na depresję lub nerwicę, zdecyduje lekarz w czasie badania. Lepiej jednak, jeśli starający się o urlop przyniesie na badania swoją dokumentację medyczną (np. karty leczenia szpitalnego, wypisy i zaświadczenia, opinie psychiatry). Choć nie będą one podstawą do udzielenia urlopu, mogą lekarzowi pomóc przy podejmowaniu decyzji.

Poniżej, w sekcji Do pobrania, publikujemy wniosek o urlop dla poratowania zdrowia pdf.

Karta Nauczyciela urlop zdrowotny

Nawet ci nauczyciele, którzy często chorowali lub korzystali z urlopów bezpłatnych, mogą starać się o urlop zdrowotny. Do siedmioletniego okresu pracy w szkole wlicza się bowiem okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, które nie trwały łącznie dłużej niż 6 miesięcy. Gdyby jednak okres choroby i takich urlopów przekraczał 6 miesięcy, o tyle przedłuża się wymagany okres pracy, aby nauczyciel mógł wystąpić o urlop zdrowotny. Karta Nauczyciela gwarantuje urlop zdrowotny takim osobom.

Taki urlop otrzyma też pedagog, który często zmienia placówki. Za nieprzerwany siedmioletni okres pracy w szkole uważa się taki, jeżeli nauczyciel podjął zatrudnienie w szkole nie później niż w ciągu 3 miesięcy po ustaniu poprzedniego stosunku pracy w tej samej lub innej szkole.

Zakończenie urlopu dla poratowania zdrowia

O kolejny urlop zdrowotny nauczyciel będzie mógł wystąpić po roku od zakończenia poprzedniego. W ciągu całego zatrudnienia łączny wymiar tych urlopów nie może przekraczać 3 lat.

Zanim nauczyciel wróci do swoich obowiązków zawodowych po urlopie zdrowotnym, musi przejść kontrolne badania lekarskie. Mają one ustalić, czy jest zdolny do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Taki wymóg dla urlopów dla poratowania zdrowia trwających dłużej niż 30 dni określa art. 73 ust. 6 Karty Nauczyciela.

Wniosek do dyrektora o urlop zdrowotny

To nauczyciel występuje o urlop dla poratowania zdrowia w pisemnym wniosku do dyrektora szkoły. Ten w ciągu 7 dni roboczych kieruje pracownika na badania u lekarza medycyny pracy, za które płaci szkoła.

Urlop zdrowotny nauczyciela – rozporządzenie

Rozporządzenie ministra zdrowia z 19 stycznia 2018 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia (Dz.U. z 2018 r., poz. 190) określa zakres oraz tryb przeprowadzania badania lekarskiego, któremu musi poddać się nauczyciel, który stara się o urlop dla poratowania zdrowia.

Wskazuje także wymagane dokumenty oraz publikuje wzory:

skierowania na badanie lekarskie w celu stwierdzenia potrzeby udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia,

orzeczenia lekarskiego o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia.

Procedura udzielania urlopu dla poratowania zdrowia

Nauczyciel ma 30 dni na to, aby ze skierowaniem pójść do lekarza. Ten o udzieleniu urlopu dla poratowania zdrowia orzeka na podstawie:

przeprowadzonego badania lekarskiego,

badań dodatkowych lub konsultacji specjalistycznych, które uzna za niezbędne,

dokumentacji medycznej z przebiegu dotychczasowego leczenia.

Poza analizą konkretnego schorzenia lekarz bada ogólny stan zdrowia pacjenta, ocenia jego układ krążenia, ruchu, układ nerwowy, oddechowy oraz narząd mowy.

Po badaniu lekarz wskazuje, jak długo potrwa zalecone leczenie i urlop. Wystawia trzy egzemplarze orzeczenia w sprawie urlopu zdrowotnego. Jeden otrzymuje nauczyciel, drugi dyrektor szkoły, który skierował na badanie lekarskie, a trzeci dołącza się do dokumentacji medycznej nauczyciela. Dopiero na tej podstawie dyrektor szkoły może dać urlop na poratowanie zdrowia. Potwierdza niejako decyzję lekarza i nie może odmówić jego udzielenia. Ma prawo jednak odwołać się od tego orzeczenia lekarskiego.

Jak odwołać się od orzeczenia lekarskiego w sprawie urlopu zdrowotnego?

I nauczyciel, i dyrektor szkoły mogą odwołać się od orzeczenia lekarskiego w sprawie urlopu dla poratowania zdrowia. Takie pismo kierują do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania nauczyciela lub siedzibę szkoły. Gdy orzeczenie wydał lekarz zatrudniony w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy, odwołanie musi trafić do instytutu badawczego medycyny pracy najbliższego miejsca zamieszkania nauczyciela lub siedziby szkoły. Są trzy takie ośrodki – w Łodzi, Sosnowcu i Lublinie.

Na złożenie pisemnego odwołania z uzasadnieniem zainteresowani mają 14 dni od otrzymania orzeczenia lekarskiego. Pismo składają za pośrednictwem lekarza, który wydał kwestionowaną decyzję. W ciągu 7 dni od otrzymania odwołania lekarz przekazuje je jednostce nadrzędnej z kopią dokumentacji badań. Ośrodek medycyny pracy ma 30 dni na to, żeby rozpatrzyć pismo. Jego orzeczenie jest ostateczne.

Wynagrodzenie w okresie urlopu dla poratowania zdrowia

Jakie jest wynagrodzenie nauczyciela na urlopie dla poratowania zdrowia? Podczas takiego urlopu nauczyciel otrzymuje comiesięczne wynagrodzenie zasadnicze i dodatek za wysługę lat. Ma także prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym do tzw. dodatku wiejskiego, gdy jest zatrudniony na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców.

W tym czasie nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. Zabrania tego art. 73 pkt 7 Karty Nauczyciela. Jeśli wyjdzie na jaw, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel złamał ten zakaz, dyrektor szkoły powinien odwołać go z urlopu oraz określić termin, kiedy pedagog musi wrócić do pracy.

Urlop dla poratowania zdrowia a urlop wypoczynkowy

Gdy nauczyciel korzysta z urlopu dla poratowania zdrowia, nie może jednocześnie przebywać na urlopie wypoczynkowym. Jeśli ten z placówki feryjnej (np. szkoła) nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych, bo miał np. urlop dla poratowania zdrowia, przysługuje mu w ciągu roku szkolnego urlop uzupełniający do 8 tygodni (art. 66 Karty Nauczyciela).

Z kolei jeśli na urlopie zdrowotnym przebywa nauczyciel placówki nieferyjnej, to jego wakacje przesuwają się na termin późniejszy. Podobnie jest z niewykorzystaną przez niego częścią urlopu wypoczynkowego z tego samego powodu (urlopu zdrowotnego). Nauczyciel dostanie go później. Tak stanowi art. 66a Karty Nauczyciela.

Urlop dla poratowania zdrowia a emerytura

Jeżeli nauczyciel ma uprawnienia emerytalne zarówno do wcześniejszej emerytury (z Karty Nauczyciela lub z innych ustaw), jak i emerytury w wieku powszechnym, nie przysługuje mu urlop zdrowotny. Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyrokach z 4 grudnia 2003 r., (I PK 72/03; z 26 marca 2007 r., I PK 262/06). Dyrektor nie skieruje nauczyciela na badania, bo nie spełnia on warunku formalnego, aby wystąpić o urlop zdrowotny. Nie może też się o niego starać ten, kto pracuje w szkole i jednocześnie pobiera emeryturę.

Takich obostrzeń nie ma natomiast nauczyciel-rencista. Ten może skorzystać z urlopu zdrowotnego.

Z kolei nauczyciel przed emeryturą będzie mógł zadbać o swoje zdrowie na urlopie tylko przez tyle miesięcy, ile pozostało mu do tego świadczenia, jeśli brakuje mu do niego mniej niż rok.

Urlop zdrowotny nauczycieli akademickich

O urlop zdrowotny może także wystąpić pedagog akademicki, ale wymagania, jakie musi spełnić, są wyższe niż u nauczycieli podstawówek czy liceów.

Taki urlop na zalecone leczenie, jeżeli stan zdrowia wymaga powstrzymania się od pracy, otrzyma akademik, który nie ukończył 65. roku życia i na uczelni jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy od co najmniej 10 lat. Tak stanowi art. 131 ustawy z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 478).

O kolejny urlop zdrowotny nauczyciel akademicki będzie mógł wnioskować po 3 latach od zakończenia poprzedniego, a łączny wymiar takiego zwolnienia przez całe zatrudnienie nie może przekraczać roku.

Urlop zdrowotny w NIK

Urlop zdrowotny to także dodatkowy przywilej w Najwyższej Izbie Kontroli.

Kontroler zatrudniony w NIK przez przynajmniej 5 lat może dwukrotnie w okresie zatrudnienia w tej instytucji wnioskować o płatny urlop dla poratowania zdrowia (art. 80 ustawy z 23 grudnia 1994 r. o Najwyższej Izbie Kontroli; tekst jedn. Dz.U. z 2020 r., poz. 1200). Łącznie będzie to 12 miesięcy i w tym czasie rekonwalescent otrzyma wynagrodzenie obliczone tak, jak za urlop wypoczynkowy.

O urlop wnioskuje zainteresowany, udziela go prezes NIK na podstawie opinii o stanie zdrowia wydanej przez komisję lekarską powołaną przez prezesa NIK.

Urlop zdrowotny sędziów i prokuratorów

Urlop dla poratowania zdrowia sędziego nie może przekraczać sześciu miesięcy. Zgodnie z art. 93 ustawy 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r., poz. 2072) udziela go minister sprawiedliwości. Jeśli odmówi, sędzia ma 14 dni na to, aby odwołać się w tej sprawie do Sądu Najwyższego.

Także 6 miesięcy może trwać urlop zdrowotny prokuratora (art. 116 ustawy z 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuratorze (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 66). Nie można go jednak udzielić, jeśli prokurator z powodu choroby nie wykonywał czynności przez rok.

Art. 85 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r., poz. 360) bardzo ogólnie określa, że policjantowi także można udzielić płatnego urlopu zdrowotnego.

Urlop zdrowotny górników

Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 30 grudnia 1981 r. w sprawie szczególnych przywilejów dla pracowników górnictwa – Karta górnika (Dz.U. z 1982 r. nr 2, poz.13) o urlop zdrowotny mogą też wystąpić górnicy, którzy np. ulegli wypadkowi przy pracy lub są zagrożeni chorobą zawodową w związku z wykonywaną pracą. Płatny urlop zdrowotny otrzymają na leczenie sanatoryjne lub wczasy profilaktyczno-lecznicze.

Pliki do pobrania

Urlop dla poratowania zdrowia

Roczny urlop dla poratowania zdrowia mogą wziąć nauczyciele, którzy spełniają kilka warunków. Jeśli złożą wniosek poparty orzeczeniem lekarskim, dyrektor szkoły musi im takiego urlopu udzielić. W okresie urlopu otrzymują wynagrodzenie.

Urlop dla poratowania zdrowia – warunki

Jakie warunki musi spełnić nauczyciel, żeby pójść na urlop dla poratowania zdrowia?

Nauczyciel musi:

być zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć,

być zatrudniony na czas nieokreślony,

przepracować nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć,

przedstawić orzeczenie lekarza medycyny pracy o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia lub skierowanie od lekarza rodzinnego na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

Warunki te muszą być spełnione łącznie. Wynikają one z art. 73 Karty Nauczyciela.

Siedem lat nieprzerwanej pracy w szkole

Jednym z warunków skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia jest przepracowanie nieprzerwanie 7 lat w szkole, w wymiarze nie niższym niż 1/2 wymiaru zajęć. Okres siedmioletniej pracy w szkole uważa się za nieprzerwany, jeżeli nauczyciel podjął zatrudnienie w szkole nie później niż w ciągu 3 miesięcy po ustaniu poprzedniego stosunku pracy w tej samej lub innej szkole.

Do okresu siedmioletniej pracy w szkole wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. Co, jeśli urlop lub niezdolność do pracy trwały łącznie dłużej niż 6 miesięcy? Wtedy wymagany okres pracy podlega przedłużeniu.

Urlop dla poratowania zdrowia może być udzielany kilka razy (piszemy o tym w dalszej części). Okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia.

Rodzaje urlopów dla poratowania zdrowia

Urlop dla poratowania zdrowia może zostać udzielony:

w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej;

w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę;

na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

Przykład 1.

Nauczyciel choruje na chorobę niezwiązaną z wykonywaną pracą. Nie dostanie już urlopu w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia. Może natomiast dostać urlop na poratowanie zdrowia na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

Ile razy można iść na urlop dla poratowania zdrowia?

Nauczyciel w okresie całego swojego zatrudnienia, może wykorzystać urlop dla poratowania zdrowia przez nie więcej niż 3 lata. Jeden urlop nie może trwać dłużej niż rok.

Jeśli jednak nauczycielowi brakuje mniej niż rok do nabycia prawa do emerytury, to nie może iść na roczny urlop dla poratowania zdrowia. Można go wysłać na urlop zdrowotny maksymalnie do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.

Jeden rok – tyle maksymalnie może trwać urlop dla poratowania zdrowia

Wynagrodzenie w okresie urlopu zdrowotnego

Nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia, ale nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia.

Urlop dla poratowania zdrowia jest płatny, nauczyciel otrzymuje cały czas wynagrodzenie.

W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel zachowuje prawo do:

comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego,

dodatku za wysługę lat,

innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatku związanego z zatrudnieniem na terenach wiejskich.

Zakaz pracy w czasie urlopu zdrowotnego

W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej.

W przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową, dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy.

Co, jeśli nauczyciel pracuje w dwóch szkołach jednocześnie, a w jednej z nich otrzymał urlop dla poratowania zdrowia? Czy może kontynuować pracę w drugiej szkole i jednocześnie korzystać z urlopu zdrowotnego? Jest to niedopuszczalne.

“Podstawą odwołania nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia może być również kontynuowanie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy lub wykonywanie innej działalności zarobkowej rozpoczętych przed udzieleniem tego urlopu” – uznał Sąd Najwyższy, sygn. akt II PZP 5/05.

W takiej sytuacji, jeśli nauczyciel nie może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia również w drugiej szkole, powinien iść na urlop bezpłatny w drugiej szkole lub wypowiedzieć jej stosunek pracy.

Za pracę w okresie urlopu zdrowotnego – zarzuty karne

Nauczyciel nie może pracować w okresie urlopu dla poratowania zdrowia. Podjęcie pracy jest podstawą do odwołania z urlopu. O podjęciu pracy należy poinformować dyrektora szkoły.

Co, jeśli nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia, równocześnie pracuje (w ramach stosunku pracy lub innej działalności zarobkowej), nie poinformował o tym dyrektora szkoły i pobiera wynagrodzenie za czas urlopu? Może się to skończyć zarzutami karnymi i oskarżeniem o przestępstwo oszustwa. Nauczyciel wyłudza w ten sposób nienależne mu wynagrodzenie za czas urlopu zdrowotnego. Jest to przestępstwo z art. 286 § 1 Kodeksu karnego:

“Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”.

POLECAMY Rozliczaj pracowników online! Korzystaj z generatora umów!

Korzystaj z generatora umów! Wyliczaj wynagrodzenia pracowników!

Wyliczaj wynagrodzenia pracowników! Prowadź akta osobowe w formie elektronicznej! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Urlop zdrowotny w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia – procedura

Jak uzyskać urlop na poratowanie zdrowia w celu przeprowadzenia zalecanego leczenia?

nauczyciel składa pisemny wniosek do dyrektora szkoły o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia;

jeśli nauczyciel spełnia warunki formalne (np. staż pracy), dyrektor w terminie nie dłuższym niż 7 dni roboczych, wydaje skierowanie na badanie lekarskie do lekarza medycyny pracy; koszty badań ponosi szkoła;

lekarz medycyny pracy wydaje orzeczenie lekarskie o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia; w orzeczeniu określa czas potrzebny na przeprowadzenie zalecanego leczenia;

nauczyciel przekazuje orzeczenie dyrektorowi szkoły;

dyrektor szkoły udziela urlopu, lub – jeśli kwestionuje orzeczenie – składa w terminie 14 dni odwołanie.

Odwołanie od orzeczenia lekarskiego

Lekarz medycyny pracy orzeka o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia na podstawie:

wyników przeprowadzonego przez siebie badania lekarskiego;

wyników badań dodatkowych lub konsultacji specjalistycznych, których przeprowadzenie uzna za niezbędne;

dokumentacji medycznej z przebiegu dotychczasowego leczenia.

Z treści orzeczenia może być niezadowolony nauczyciel lub dyrektor szkoły. I jednemu, i drugiemu przysługuje odwołanie od orzeczenia lekarskiego.

Odwołanie składa się na piśmie, w terminie 14 dni roboczych. Należy je złożyć do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania nauczyciela lub ze względu na siedzibę szkoły. W przypadku, gdy orzeczenie lekarskie zostało wydane przez lekarza zatrudnionego w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy, odwołanie od tego orzeczenia wnosi się do instytutu badawczego w dziedzinie medycyny pracy najbliższego ze względu na miejsce zamieszkania nauczyciela lub ze względu na siedzibę szkoły.

Odwołanie składa się za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie, a więc fizycznie powinno ono trafić do lekarza. Ten przekazuje je wraz z kopią dokumentacji badań, podmiotowi właściwemu do rozpatrzenia odwołania. Ma na to 7 dni od dnia otrzymania odwołania.

Na rozpatrzenie odwołania jest 30 dni od dnia jego otrzymania. Jest ono wydawane po przeprowadzeniu badań lekarskich nauczyciela. Orzeczenie to jest ostateczne.

Urlop na leczenie uzdrowiskowe

Inna jest procedura w przypadku urlopu dla poratowania zdrowia na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Udziela go dyrektor szkoły na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego (lekarza ubezpieczenia zdrowotnego). Skierowanie musi być potwierdzone przez oddział wojewódzki NFZ właściwy ze względu na miejsce zamieszkania nauczyciela.

Obowiązkowe badania kontrolne

Jeśli nauczyciel uzyskał urlop dla poratowania zdrowia w wymiarze dłuższym niż 30 dni, to podlega kontrolnym badaniom lekarskim. Mają one na celu ustalenie zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

Urlop dla poratowania zdrowia nauczycieli

Jednym z przywilejów pracowników zatrudnionych na stanowisku nauczyciela jest urlop dla poratowania zdrowia. Gwarantuje go art. 73 Karty Nauczyciela, wprowadzonej ustawą z 26 stycznia 1982 r. Jest on udzielany w celu poprawy stanu zdrowia, który powinien wystąpić w następstwie przeprowadzonego leczenia. Jego warunki zmieniły się od 1 stycznia 2018 roku. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.

Kiedy należy się urlop dla poratowania zdrowia?

1 stycznia 2018 r. weszła w życie Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych, która wprowadziła szereg zmian związanych z przyznawaniem urlopu dla poratowania zdrowia. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami urlop dla poratowania zdrowia należy się nauczycielowi:

zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć,

zatrudnionemu na podstawie umowy na czas nieokreślony,

po przepracowaniu 7 lat w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć.

Udziela go dyrektor szkoły w celu:

przeprowadzenia zaleconego leczenia choroby zagrażającej powstaniem choroby zawodowej,

leczenia choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę,

leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej.

Nie można zatem, jak to było przed 1 stycznia 2018 r., skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia z racji każdego schorzenia, a jedynie w przypadku takiego, które ma związek z chorobą zawodową. Ta z kolei, zgodnie z art. 235 kp jest chorobą wymienioną w wykazie chorób zawodowych, którą w wyniku oceny warunków pracy, można stwierdzić bezspornie albo z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych „narażeniem zawodowym”.

W przypadku stanowiska pracy nauczyciela będą to zatem głównie choroby narządu głosu i słuchu. Mogą to być również inne choroby, jeżeli lekarz medycyny pracy uzna, że mają one związek z wykonywanym zawodem.

Urlop dla poratowania zdrowia nauczyciela musi mieć związek z wykonywaną pracą i zagrażać powstaniem choroby zawodowej. Szczegółowy wykaz chorób zawodowych znajdziemy w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych.

Co wlicza się do siedmioletniego okresu pracy w szkole, który jest warunkiem otrzymania urlopu?

Aby uzyskać prawo do urlopu dla poratowania zdrowia, nauczyciel musi nieprzerwanie przepracować w jednej szkole 7 lat. Za nieprzerwany okres rozumie się także sytuację, gdy nauczyciel podjął zatrudnienie w szkole nie później niż w ciągu 3 miesięcy po ustaniu poprzedniego stosunku pracy w tej samej lub innej szkole. Do tego okresu wlicza się także okresy niezdolności do pracy z powodu choroby oraz urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy.

Kolejnym warunkiem, oprócz siedmioletniego, nieprzerwanego stażu w zawodzie nauczyciela jest zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy w momencie składania wniosku o urlop dla poratowania zdrowia. Oznacza to, że obecnie urlop dla poratowania zdrowia będzie przysługiwał nauczycielowi po przepracowaniu 7 lat na minimum pół etatu, pod warunkiem, że w momencie składania wniosku o urlop będzie on zatrudniony na pełen etat. To także jedna ze zmian, które weszły w życie od 1 stycznia 2018 r. Dała ona możliwość wzięcia urlopu dla poratowania zdrowia wszystkim tym nauczycielom, którzy co prawda mieli 7-letni nieprzerwany staż pracy, ale nie zawsze byli zatrudnieni na pełen etat przez cały ten czas. Obecnie wymóg zatrudnienia na pełen etat zachowany został w momencie rozpoczęcia urlopu, a nie jak dotychczas – przez 7 lat poprzedzających moment rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia.

Co należy się nauczycielowi w trakcie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia?

Nauczyciel w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia ma prawo do:

comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego,

dodatku za wysługę lat, który przysługuje w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, po przepracowaniu 4 lat, do maksymalnie 20% wynagrodzenia,

10% dodatku do wynagrodzenia zasadniczego za pracę na terenach wiejskich lub w miastach do 5000 mieszkańców, tzw. dodatku wiejskiego,

innych świadczeń związanych z pracą np. dofinansowania z ZFŚS np. z okazji Świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy.

POLECAMY Rozliczaj wygodnie pracowników online! Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia!

Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia! Rozliczaj podatki i ZUS przez internet!

Rozliczaj podatki i ZUS przez internet! Zapomnij co to Płatnik! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Z ilu urlopów dla poratowania zdrowia może skorzystać nauczyciel w trakcie zatrudnienia?

Jednorazowo urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż jeden rok. Nauczycielowi można przyznać kolejny urlop dla poratowania zdrowia dopiero po upływie jednego roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu tego samego rodzaju. W okresie całego zatrudnienia łączny okres przebywania nauczyciela na urlopie dla poratowania zdrowia nie może przekroczyć 3 lat.

Jaki lekarz decyduje o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia?

Wspomniana ustawa o finansowaniu zadań oświatowych wprowadziła również zmianę w kwestii lekarza, który decyduje o przyznaniu urlopu dla poratowania zdrowia. Do tej pory był to lekarz pierwszego kontaktu lub lekarz specjalista opiekujący się nauczycielem.

Natomiast od 1 stycznia 2018 r. o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, a także o koniecznym okresie, jaki jest potrzebny do przeprowadzenia zalecanego leczenia, decyduje lekarz medycyny pracy.

O potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, a także o tym ile czasu trzeba do przeprowadzenia zalecanego leczenia, decyduje lekarz medycyny pracy.

Czy nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia jest chroniony przed zwolnieniem z pracy?

Skierowanie na badania do jednostki służby zdrowia, z którym szkoła zawarła umowę w zakresie badań z medycyny pracy, wystawia na pisemny wniosek nauczyciela dyrektor szkoły. Ma on na to nie więcej niż 7 dni od momentu złożenia wniosku. Od wystawionego przez lekarza medycyny pracy orzeczenia lekarskiego nauczycielowi oraz dyrektorowi szkoły przysługuje odwołanie do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania nauczyciela lub ze względu na miejsce siedziby szkoły. Odwołanie wraz z uzasadnieniem należy wnieść na piśmie w ciągu 14 dni od otrzymania orzeczenia – co istotne – za pośrednictwem lekarza, który wydał to orzeczenie. Natomiast jednostka właściwa do rozpoznania odwołania, ma 30 dni na wydanie swojego orzeczenia, które jest ostateczne. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku badań lekarskich wstępnych, okresowych czy kontrolnych, koszty badań związanych z urlopem dla poratowania zdrowia ponosi pracodawca.

Zgodnie z art. 20 Karty Nauczyciela stosunek pracy może zostać wypowiedziany w przypadku całkowitej lub częściowej likwidacji szkoły. Przebywanie nauczyciela na urlopie bezpłatnym nie jest przeszkodą do wypowiedzenia nauczycielowi stosunku pracy. Potwierdzenie tego faktu znajdziemy w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 26 czerwca 2013 r. (I PZP 1/2013). Urlop dla poratowania zdrowia nie chroni zatem nauczyciela przed zwolnieniem z pracy, tak jak ma to miejsce w przypadku przebywania na urlopie macierzyńskim czy wychowawczym.

Nauczyciele rzadziej korzystają z urlopu dla poratowania zdrowia

Uszczelnienie zasad przyznawania urlopu dla poratowania zdrowia i lepsza sytuacja na rynku pracy spowodowały, że korzystających z tego świadczenia jest mniej.

Przyczyniły się do tego też dodatkowe etaty w szkołach i przedszkolach samorządowych, a również zaostrzenie przepisów, które obowiązują od 1 stycznia 2018 r. Resort Edukacji w ubiegłym roku zakładał, że jeśli liczba nauczycieli przebywających na urlopie dla poratowania zdrowia zmniejszy się o 25 proc., oszczędności z tego tytułu wyniosą 68 mln zł w 2018 r. i 137 mln zł w latach kolejnych. Resort szacuje też, że samorządy będą miały mniejsze wydatki w związku z wydłużeniem z 10 lat do 15 lat awansu zawodowego nauczycieli. W efekcie już w przyszłym roku mają dzięki temu zaoszczędzić 23 mln zł, a przez kolejne pięć lat – ponad 2,8 mld zł.

Reklama

Mniej chorują

Z danych Systemu Informacji Oświatowej, do których dotarł DGP, wynika, że na 30 września 2018 r. liczba nauczycieli korzystających z urlopu dla poratowania zdrowia wyniosła 10 583. W efekcie mamy do czynienia ze spadkiem o 2,3 tys. osób w porównaniu z rokiem poprzednim w tym samym okresie. Zdaniem części ekspertów tak duża zmiana jest pokłosiem ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. poz. 2203), która w Karcie nauczyciela wprowadziła przepis zakładający, że o urlopie zdrowotnym decyduje lekarz medycyny pracy, a nie pierwszego kontaktu. Inni dodają, że na spadek tej liczby wpłynęła też lepsza sytuacja na ryku pracy i poszukiwanie nauczycieli, a nie chęć ich zwalniania.

Reklama

− Obie przyczyny są równie istotne. Uszczelnienie tego świadczenia było bardzo ważne, bo jeszcze w ubiegłym roku wystarczyło pójść i powiedzieć, że czuje się wypalonym zawodowo i już otrzymywało się takie świadczenie. Po uszczelnieniu prawa taka argumentacja nie jest już przekonująca dla lekarza medycyny pracy, który jest specjalistą od chorób zawodowych – mówi Marek Olszewski, starosta toruński, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.

Reklama

– W ubiegłym roku w efekcie reformy więcej osób było zagrożonych utratą pracy. Obecnie wskutek sytuacji na rynku pracy zwolnienia nauczycieli są incydentalne, a to także nie sprzyja uciekaniu na urlopy zdrowotne – dodaje Olszewski.

Jest lepiej, ale…

Z sondy przeprowadzonej przez DGP wyłania się obraz podobny do zbiorczych danych przedstawionych przez MEN odnośnie do urlopów zdrowotnych. Na przykład w Bydgoszczy przed rokiem z tego przywileju skorzystało 274 nauczycieli, obecnie o 34 osoby mniej. Jeszcze większy spadek odnotował Lublin. Tam na 30 września 2017 r. ze świadczenia korzystało 199 osób, a w tym o 68 mniej. W Urzędzie Miejskim w Gdańsku również spadła liczba osób przebywających na urlopie dla poratowania zdrowia – z 264 do 190 osób.

Jednak zdaniem związkowców odsetek korzystających z tego świadczenia nie jest stały. – W tym roku nauczyciele częściej odchodzili na świadczenia kompensacyjne i emerytury, a nie urlop zdrowotny. Trwająca nagonka sprawiła, że wiele osób mimo złego stanu zdrowia nie decydowało się na takie świadczenie – przekonuje Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Ten spadek nie wynika z tego, że nauczyciele przestali uciekać na urlop dla poratowania zdrowia ani też wskutek uszczelnienia przepisów. Z tego prawa korzystają nauczyciele, których zdrowie utrudnia im wykonywanie zawodu, a w tym roku tych osób po prostu jest mniej i tyle – dodaje.

Inne wyliczenia

Samorządy do wyliczeń MEN dotyczących oszczędności podchodzą bardzo sceptycznie. Do tej pory z ich budżetów na urlopy zdrowotne przeznaczano średnio około 550 mln zł. – Chociaż liczba nauczycieli na nich przebywająca zdecydowanie się zmniejszyła, o sukcesie uszczelnienia będzie można powiedzieć dopiero po kilku latach – uważa Marta Stachowiak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Potwierdza, że są to dość duże oszczędności dla organu prowadzącego, ale nie można wykluczyć, że część nauczycieli zamiast na urlopie przebywa na L-4.

– Rzeczywiście uszczelnienie systemu urlopów zdrowotnych przyniosło oszczędności już w bieżącym roku – dodaje Mirosław Jarosiński, zastępca dyrektora wydziału oświaty i wychowania Urzędu Miasta w Lublinie. Samorządy nie muszą bowiem płacić wynagrodzenia zasadniczego osobie korzystającej z rocznej przerwy od pracy. Dodatkowo nie muszą na jej miejsce zatrudniać innego nauczyciela na zastępstwo.

– Ale jest jeszcze za wcześnie, aby określić, czy i w jaki sposób wprowadzone zmiany przyniosą realne oszczędności. Jednak należy się spodziewać, że w najbliższych latach samorządy będą ponosiły mniejsze wydatki na zadania związane z awansem zawodowym i urlopami zdrowotnymi nauczycieli – mówi Jacek Janusiewicz z wydziału edukacji Urzędu Miasta w Siedlcach.

Jednak jak zwraca uwagę Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich, choć w dłuższym terminie samorządy zaoszczędzą na wydłużeniu awansu zawodowego, to teraz będą musiały zapłacić więcej. – Tego na razie nikt nie widzi, bo staże trwają kilka lat, ale tuż przed zmianami w awansie zawodowym znacznie więcej osób niż zwykle zdecydowało się zdobywać kolejny stopień. A to oznacza dla nas realne zwiększenie wydatków w przyszłości – przestrzega.

– Nie sądzę, aby w kolejnych latach miasto zmniejszyło wydatki na realizację zadań oświatowych. Wydatki związane z awansem zawodowym to tylko niewielki ułamek ogółu wydatków oświatowych – mówi z kolei Halina Gawin-Majewska, dyrektor wydziału oświaty, kultury i sportu Urzędu Miasta Legnicy. – Wdrożenie przepisów dotyczących edukacji włączającej, organizowania pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów z orzeczeniami i z opiniami spowodowało znaczny wzrost kosztów na realizację zadań oświatowych – wylicza Halina Gawin-Majewska.

키워드에 대한 정보 urlop zdrowotny nauczyciela 2017

다음은 Bing에서 urlop zdrowotny nauczyciela 2017 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  Www Ats Maszyny Pl | Ats Maszyny Drzewne 98 개의 정답
See also  알뜰폰 해외 문자 수신 | 해외 본인인증 - 알뜰폰 개통 모든 답변

See also  미국 이민법 개정 2021 | 미국 부동산 심각한데, 집을 짓는 %가 줄어든 이유?/미국에서 현대, 기아차 가지고 있다면, 반드시 주의/‘내아들 팔아요’ 황당한 엄마의 이유 답을 믿으세요

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Urlop dla poratowania zdrowia

  • portal oświatowy
  • urlop dla poratowania zdrowia
  • urlop zdrowotny nauczycieli
  • reforma oświaty

Urlop #dla #poratowania #zdrowia


YouTube에서 urlop zdrowotny nauczyciela 2017 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Urlop dla poratowania zdrowia | urlop zdrowotny nauczyciela 2017, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment