Ustawą O Własności Lokali 2020 | Ustawa O Własności Lokali- 1994 Rok- Wspólnota Mieszkaniowa- Jak To Się Zaczęło..? 모든 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “ustawą o własności lokali 2020 – Ustawa o własności Lokali- 1994 rok- Wspólnota Mieszkaniowa- jak to się zaczęło..?“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Nieruchomości w Polsce- to musisz wiedzieć 이(가) 작성한 기사에는 조회수 501회 및 좋아요 27개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

ustawą o własności lokali 2020 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Ustawa o własności Lokali- 1994 rok- Wspólnota Mieszkaniowa- jak to się zaczęło..? – ustawą o własności lokali 2020 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

SUBSKRYBUJ kanał
🚨https://www.youtube.com/channel/UCMwM9x1CUBusGN0zNys2wuA?sub_confirmation=1 🚨
Dz. U. 1994 Nr 85 poz. 388
U STAWA z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19940850388/U/D19940388Lj.pdf
1. Zarząd nad wieloma nieruchomościami sprawują osoby lub podmioty nieuprawnione do tego tzw. fikcyjni zarządcy- osoby podające się za zarząd. https://youtu.be/Y0Wtbm5caks

2. W wyniku oszustw nieuczciwe zarządy/ zarządcy (lub osoby podające się za zarząd) mogą czerpać korzyści z obrotu energią cieplną, wodą, ściekami, ustawionych przetargów budowlanych itd. https://youtu.be/foT7WTPeBuk
3. W wielu wspólnotach prowadzona jest fikcyjna księgowość- niezgodna z ustawą o rachunkowości https://youtu.be/OOjG_pe0iFY
4. Z zebrań tworzone są fikcyjne protokoły, przerabiane i podrabiane są dokumenty, uchwały https://youtu.be/l47QDpsYOVk
5. Kontrola dokumentów- która jest niezbywalnym prawem każdego ze współwłaścicieli nieruchomości jest jest niemożliwa- zarządy powołują sie na RODO, tajemnicę firmy… utajnienie SIC Jest to kolejna próba ukrywania oszustwa. https://youtu.be/0HIsEHDsdKs
6. Skutkiem tego wszystkiego są ogromne \”czynsze\” i zaniedbane nieruchomości https://youtu.be/KtpgkOCKWxQ
7. Co roku ogromne kwoty VAT mogą być wyłudzane na rachunki techniczne, podejmowane w gotówce po 30 000 zł z Urzędu skarbowego bez wiedzy właścicieli https://youtu.be/dhskeNTxCws
8. Kolejny etap to już Bankructwo spółdzielni mieszkaniowych lub wspólnot mieszkaniowych i przeniesienie długu na was- współwłaścicieli nieruchomości. https://youtu.be/pngbCZq-nOo

ustawą o własności lokali 2020 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z …

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o własności lokali.

+ 여기를 클릭

Source: eli.gov.pl

Date Published: 4/6/2022

View: 2734

Rozdział 4 – Zarząd nieruchomością wspólną – Własność lokali.

Dziennik Ustaw Dz.U.2021.1048 t.j. Akt obowiązujący Wersja od: 10 czerwca 2021 r. Rozdział 4 – Zarząd nieruchomością wspólną – Własność lokali.

+ 여기에 표시

Source: sip.lex.pl

Date Published: 8/22/2022

View: 7213

Zmiana przepisów ustawy o własności lokali.

Z dniem 1 stycznia 2020 roku weszła w życie zmiana przepisów ustawy o własności lokali w tym zmiana art. 19, art. 20 ust. 1 oraz art. 26 ust ww. ustawy.

+ 여기에 표시

Source: www.adan.opole.pl

Date Published: 12/24/2021

View: 2842

ustawa o własności lokali Archives – Prawo mieszkaniowe – Blog

2 ustawy o własności lokali na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany … ostatnio aktualizowany w dniu 29/08/2020 , tematy: akt notarialny, art.

+ 여기에 보기

Source: prawomieszkaniowe.com

Date Published: 8/9/2021

View: 8078

Petycja dotycząca ustawy o własności lokali [PDF] – Prezydent

Minister Rozwoju i Technologii. Petycja w sprawie pilnej nowelizacji ustawy z dnia 24.06.1994 roku o własności lokali (. D. U 2020 poz.1910).

+ 여기에 더 보기

Source: www.prezydent.pl

Date Published: 8/4/2022

View: 376

Zmiana sposobu ustalonego już zarządu wymaga podjęcia …

1 ustawy o własności lokali. Uchwałą z 13 sierpnia 2020 r. administratorem wspólnoty ustalono spółkę. Zasady administrowania (zakres, prawa i …

+ 여기를 클릭

Source: www.mieszkanie-i-wspolnota.pl

Date Published: 3/9/2022

View: 7272

nowelizacja ustawy o własności lokali

Nowelizacja ustawy o własności lokali. Od 2020 roku więcej dużych Wspólnot Mieszkaniowych, na które wraz ze zmianami nałożono nowe obowiązki …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.kuniewska.pl

Date Published: 1/4/2021

View: 9666

Ustawa o własności lokali 2020 – dłużnicy stracą mieszkania?

Ustawa o własności lokali ma zostać zmieniona. Dłużnicy, którzy zalegają z opłatami będą musieli się liczyć z licytacją mieszkania.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.gowork.pl

Date Published: 5/21/2021

View: 659

주제와 관련된 이미지 ustawą o własności lokali 2020

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Ustawa o własności Lokali- 1994 rok- Wspólnota Mieszkaniowa- jak to się zaczęło..?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Ustawa o własności Lokali- 1994 rok- Wspólnota Mieszkaniowa- jak to się zaczęło..?
Ustawa o własności Lokali- 1994 rok- Wspólnota Mieszkaniowa- jak to się zaczęło..?

주제에 대한 기사 평가 ustawą o własności lokali 2020

  • Author: Nieruchomości w Polsce- to musisz wiedzieć
  • Views: 조회수 501회
  • Likes: 좋아요 27개
  • Date Published: 최초 공개: 2021. 1. 15.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=rUyJoGhsAfU

Jakie zmiany w ustawie o własności lokali 2021?

1. Właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej.

Czy jest obowiązek założenia wspólnoty mieszkaniowej 2021?

Z reguły do powołania do życia nowej instytucji niezbędna jest wizyta w sądzie albo w urzędzie.

Czy wspólnota mieszkaniowa ma prawo żądać aktu notarialnego?

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej nie ma prawa gromadzić aktów notarialnych, na podstawie których nastąpiło nabycie lokali przez aktualnych właścicieli lokali. Oczywiście ma Pan rację. Bank nie ma prawa żądać przedstawienia takiej umowy, a jej przekazanie byłoby naruszeniem przez zarządcę zasad ochrony danych osobowych.

Czy balkon jest częścią wspólną?

W orzecznictwie przyjęto, że balkon, loggia, taras [z której korzysta właściciel], są z jednej strony tzw. “pomieszczeniem pomocniczym”, a z drugiej – należą zazwyczaj do elementów zewnętrznych i konstrukcyjnych oraz do elewacji budynku, tym samym można je uznać za część nieruchomości wspólnej.

Czy zarząd wspólnoty może wejść do mieszkania?

Na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje.

Jakie zmiany w ustawie o własności lokali?

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad kolejną nowelizacją ustawy o własności lokali, która, zgodnie z zapowiedzią wicepremiera Jarosława Gowina, powinna zostać przyjęta w tym roku i zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. Zmiany dotkną również gminy, które mają udziały we wspólnotach mieszkaniowych.

Czy jest obowiązek założenia wspólnoty mieszkaniowej 2022?

Pierwsze z pytań dotyczą prawie zawsze udziału głosu w zarządzie oraz jego powoływaniu. Należy jednak zacząć od innej kwestii – przede wszystkim założenie wspólnoty mieszkaniowej nie jest obowiązkowe, ponieważ można powiedzieć, że proces ten zachodzi automatycznie.

Ile lokali ma małą wspólnota mieszkaniowa?

Zgodnie z ustawą z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali,k tzw. małą wspólnotą jest wspólnota funkcjonującą w budynku wielolokalowym, w którym samodzielnych lokali mieszkalnych jest mniej niż cztery, a nie jak dotychczas siedem lokali.

Czy wspólnota mieszkaniowa musi być zarejestrowana?

Każda wspólnota mieszkaniowa, czy to mała czy duża musi zostać formalnie zarejestrowana. Musi posiadać Regon i NIP. W przypadku wspólnot mieszkaniowych od 4 lokali wzwyż musi również mieć zarząd.

Czy zarząd wspólnoty musi mieć przewodniczącego?

Żadne prawo nie nakazuje podziału obowiązków czy funkcji w zarządzie Wspólnoty Mieszkaniowej.

Czy wspólnota mieszkaniowa może działać bez zarządu?

Brak zarządu we wspólnocie mieszkaniowej oznacza faktyczny brak zdolności do czynności prawnych, gdyż do ich podjęcia niezbędne jest oświadczenie woli złożone przez uprawnioną do reprezentacji podmiotu osobę lub organ. Brak prawnej reprezentacji wspólnoty mieszkaniowej uniemożliwia zatem jej funkcjonowanie.

Komu podlega zarząd wspólnoty mieszkaniowej?

Każdy właściciel lokalu ma prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną.” „Art. 29 Prawo kontroli działalności zarządu służy każdemu właścicielowi lokalu.”

Do kogo należy balkon?

Prawo budowlane obowiązek utrzymania obiektu w należytym stanie technicznym nakłada na właściciela lub zarządcę nieruchomości. Inspektorzy uznali, że ponieważ balkony są elementem konstrukcji budynku, to do wspólnoty, a nie właścicieli mieszkań, należy troska o ich stan.

Czyją własnością jest balkon?

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego, który w wyroku z 2002 r. orzekł, że “balkon przylegający do lokalu mieszkalnego, stanowiącego przedmiot odrębnej własności i służący do wyłącznego użytku jego właściciela, stanowi część składową tego lokalu”.

Czy sąsiad może wiercić w moim balkonie?

Balkon jest własnością właściciela lokalu, więc wspólnoty nie mogą ingerować w to, jak zagospodaruje on swój balkon, o ile korzysta ze swoich uprawnień zgod-nie z zasadami współżycia społecznego. Każdy montaż urządzenia, który ma ułat-wiać korzystanie z mieszkania, jest prawem przysługującym właścicielowi.

See also  로마서 6 장 강해 | 로마서강해 | 로마서 6:1-14 | 나도 죽은 십자가 | 유기성 목사 인기 답변 업데이트

Jak wyodrębnić własność lokalu?

Odrębna własność lokalu może zostać ustanowiona w następujących trybach: na mocy jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości, w drodze umowy o ustanowienie odrębnej własności lokalu, którą zawrze dotychczasowy właściciel nieruchomości oraz jej przyszły (po wyodrębnieniu) nabywca.

Kiedy następuje wyodrębnienie lokalu?

Odrębna własność lokalu może zostać ustanowiona po zakończeniu wcześniejszych etapów, czyli uregulowaniu wszelkich kosztów oraz spełnieniu zobowiązania zawartego w umowie deweloperskiej. Deweloper po zakończeniu budowy ma 30 dni na ustalenie odrębnej własności lokalu.

Jakie prawa dotyczą nieruchomości lokalowej?

Nieruchomość lokalowa i jej części składowe

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu daje uprawnienie do użytkowania lokalu i do rozporządzania nim. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo własności lokalu na pisemne żądanie uprawnionego.

Kiedy powstaje prawo odrębnej własności lokalu?

W uchwale z 21.2.2008 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że wpis odrębnej własności lokalu w księdze wieczystej dokonany na podstawie postanowienia sądu o zniesieniu współwłasności nieruchomości ma charakter konstytutywny (III CZP 152/07).

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o własności lokali

akt posiada tekst jednolity

Ustawa z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych.

Zarząd nieruchomością wspólną

Art. 18. [Określenie sposobu zarządu nieruchomością wspólną] 1. Właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej. 2. W razie sukcesywnego wyodrębniania lokali przyjęty przez dotychczasowych współwłaścicieli sposób zarządu nieruchomością wspólną odnosi skutek także do każdego kolejnego nabywcy lokalu. 2a. Zmiana ustalonego w trybie ust. 1 sposobu zarządu nieruchomością wspólną może nastąpić na podstawie uchwały właścicieli lokali zaprotokołowanej przez notariusza. Uchwała ta stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej. 3. Jeżeli sposobu zarządu nie określono w umowie, o której mowa w ust. 1, lub w uchwale zaprotokołowanej przez notariusza, obowiązują zasady określone w niniejszym rozdziale.

Art. 19. [Mała wspólnota mieszkaniowa] Jeżeli liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych, należących nadal do dotychczasowego właściciela, nie jest większa niż trzy, do zarządu nieruchomością wspólną mają odpowiednie zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności.

Art. 20. [Ustawowy zarząd dużą wspólnotą mieszkaniową] 1. Jeżeli liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych jest większa niż trzy, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna. 2. Zarząd lub poszczególni jego członkowie mogą być w każdej chwili na mocy uchwały właścicieli lokali zawieszeni w czynnościach lub odwołani.

Art. 21. [Reprezentacja i administrowanie wspólnotą mieszkaniową] 1. Zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali. 2. Gdy zarząd jest kilkuosobowy, oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową składają przynajmniej dwaj jego członkowie. 3. Zarząd na podstawie pełnomocnictwa, o którym mowa w art. 22 ust. 2, składa oświadczenia w celu wykonania uchwał w sprawach, o których mowa w art. 22 ust. 3 pkt 5, 5a i 6, ze skutkiem w stosunku do właścicieli wszystkich lokali. 4. (uchylony). 5. (uchylony).

Art. 22. [Czynności zwykłego zarządu i przekraczające zwykły zarząd. Połączenie dwóch lokali] 1. Czynności zwykłego zarządu podejmuje zarząd samodzielnie. 2. Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej. 3. Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są w szczególności: 1) ustalenie wynagrodzenia zarządu lub zarządcy nieruchomości wspólnej; 2) przyjęcie rocznego planu gospodarczego; 3) ustalenie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu; 4) zmiana przeznaczenia części nieruchomości wspólnej; 5) udzielenie zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej, na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego lub przebudowanego; 5a) udzielenie zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej; 6) dokonanie podziału nieruchomości wspólnej; 6a) nabycie nieruchomości; 7) wytoczenie powództwa, o którym mowa w art. 16; 8) ustalenie, w wypadkach nieuregulowanych przepisami, części kosztów związanych z eksploatacją urządzeń lub części budynku służących zarówno do użytku poszczególnych właścicieli lokali, jak i do wspólnego użytku właścicieli co najmniej dwóch lokali, które zaliczane będą do kosztów zarządu nieruchomością wspólną; 9) udzielenie zgody na podział nieruchomości gruntowej zabudowanej więcej niż jednym budynkiem mieszkalnym i związane z tym zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej oraz ustalenie wysokości udziałów w nowo powstałych, odrębnych nieruchomościach wspólnych; 10) określenie zakresu i sposobu prowadzenia przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej. 4. Połączenie dwóch lokali stanowiących odrębne nieruchomości w jedną nieruchomość lub podział lokalu wymaga zgody właścicieli lokali wyrażonej w uchwale. W razie odmowy zainteresowany właściciel lokalu może żądać rozstrzygnięcia przez sąd.

Art. 23. [Podejmowanie uchwał przez właścicieli lokali] 1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania. 2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos. 2a. Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej. 2b. Jeżeli lokal jest przedmiotem współwłasności w częściach ułamkowych, współwłaściciele celem oddania głosu przypadającego na ich lokal w głosowaniu prowadzonym według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, obowiązani są ustanowić w formie pisemnej pełnomocnika. Ustanowienia pełnomocnika współwłaściciele lokalu dokonują większością głosów liczoną według wielkości udziałów we współwłasności lokalu. 3. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie.

Art. 24. [Rozstrzyganie przez sąd] W razie braku zgody wymaganej większości właścicieli lokali zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, może żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich właścicieli. Sprawę sąd rozpoznaje w postępowaniu nieprocesowym.

Art. 25. [Zaskarżanie uchwał do sądu] 1. Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy. 1a. Powództwo, o którym mowa w ust. 1, może być wytoczone przeciwko wspólnocie mieszkaniowej w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli lokali albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów. 2. Zaskarżona uchwała podlega wykonaniu, chyba że sąd wstrzyma jej wykonanie do czasu zakończenia sprawy.

Art. 26. [Ustanowienie zarządcy przymusowego] 1. Jeżeli zarząd nie został powołany lub pomimo powołania nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, każdy właściciel lokalu może żądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd, który określi zakres jego uprawnień oraz należne mu wynagrodzenie. Sąd odwoła zarządcę, gdy ustaną przyczyny jego powołania. 2. Jeżeli w terminie dwóch lat od dnia wyodrębnienia własności pierwszego lokalu w nieruchomości, w której liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych jest większa niż trzy, właściciele lokali nie dokonają wyboru zarządu ani nie powierzą zarządu nieruchomością wspólną w umowie zawartej w formie aktu notarialnego, ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd może żądać także dotychczasowy zarządca nieruchomości, który sprawował zarząd nieruchomością w dniu, w którym wyodrębniono własność pierwszego lokalu, i kontynuował zarząd tą nieruchomością przez okres co najmniej dwóch lat.

Art. 27. [Współzarządzanie] Każdy właściciel lokalu ma prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną. Nie uchybia to jednak przepisom art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1.

Art. 28. [Wynagrodzenie zarządu i zarządcy] Właściciel lokalu pełniący obowiązki członka zarządu może żądać od wspólnoty wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi pracy.

Art. 29. [Obowiązki zarządu i zarządcy. Kontrola właścicieli] 1. Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany prowadzić dla każdej nieruchomości wspólnej, określoną przez wspólnotę mieszkaniową, ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej. 1a. Okresem rozliczeniowym wspólnoty mieszkaniowej jest rok kalendarzowy. 1b. Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany sporządzić protokół przejęcia nieruchomości i jej dokumentacji technicznej (budowlanej, powykonawczej i książki obiektu budowlanego) w imieniu wspólnoty mieszkaniowej, przechowywać dokumentację techniczną budynku oraz prowadzić i aktualizować spis właścicieli lokali i przypadających im udziałów w nieruchomości wspólnej. 1c. Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany do podjęcia czynności zmierzających do opracowania lub aktualizacji dokumentacji technicznej budynku i rozliczenia kosztów związanych z opracowaniem lub aktualizacją tej dokumentacji. 1d. Jeżeli uchwała właścicieli lokali nie stanowi inaczej, koszty opracowania lub aktualizacji dokumentacji technicznej budynku obciążają: 1) do czasu wyodrębnienia własności ostatniego lokalu – dotychczasowego właściciela nieruchomości; 2) po wyodrębnieniu własności ostatniego lokalu – wszystkich właścicieli lokali w częściach odpowiadających ich udziałom w nieruchomości wspólnej. 1e. Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, może żądać od właścicieli lokali okazania dokumentów potwierdzających prawo własności lokali. 2. Właściciele lokali podejmują uchwałę w przedmiocie udzielenia absolutorium zarządowi lub zarządcy, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, z prowadzonej przez niego działalności. 3. Prawo kontroli działalności zarządu służy każdemu właścicielowi lokalu.

Art. 30. [Coroczne zebrania ogółu właścicieli] 1. Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany: 1) dokonywać rozliczeń przez rachunek bankowy; 2) składać właścicielom lokali roczne sprawozdanie ze swojej działalności; 3) zwoływać zebranie ogółu właścicieli lokali co najmniej raz w roku, nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku. 1a. W wypadku gdy zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, nie zwoła zebrania ogółu właścicieli lokali w terminie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, zebranie coroczne może zwołać każdy z właścicieli. 2. Przedmiotem zebrania, o którym mowa w ust. 1, powinny być w szczególności: 1) uchwalenie rocznego planu gospodarczego zarządu nieruchomością wspólną i opłat na pokrycie kosztów zarządu; 2) ocena pracy zarządu lub zarządcy, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1; 3) sprawozdanie zarządu i podjęcie uchwały w przedmiocie udzielenia mu absolutorium.

Art. 31. [Zebranie ogółu właścicieli lokali] Zebrania ogółu właścicieli lokali: a) mogą być także, w razie potrzeby, zwoływane przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, b) zwoływane są na wniosek właścicieli lokali dysponujących co najmniej 1/10 udziałów w nieruchomości wspólnej przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1.

Art. 32. [Zawiadomienie o zebraniu ogółu właścicieli lokali] 1. O zebraniu ogółu właścicieli lokali zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, zawiadamia każdego właściciela lokalu na piśmie przynajmniej na tydzień przed terminem zebrania. 2. W zawiadomieniu należy podać dzień, godzinę, miejsce i porządek obrad. W wypadku zamierzonej zmiany we wzajemnych prawach i obowiązkach właścicieli lokali należy wskazać treść tej zmiany.

Art. 32a. [Nabycie przyległych nieruchomości gruntowych] Jeżeli grunt wchodzący w skład nieruchomości wspólnej nie spełnia wymogów przewidzianych dla działki budowlanej, uniemożliwiając prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków i urządzeń z nimi związanych, zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany przedstawić właścicielom lokali projekty uchwał w sprawie: 1) wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych umożliwiających spełnienie wymogów przewidzianych dla działek budowlanych; 2) udzielenia zarządowi lub zarządcy, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, pełnomocnictwa do wykonania odpowiednich, prawem przewidzianych, czynności zmierzających do nabycia przyległych nieruchomości gruntowych na rzecz wspólnoty mieszkaniowej.

Zmiana przepisów ustawy o własności lokali.

Z dniem 1 stycznia 2020 roku weszła w życie zmiana przepisów ustawy o własności lokali w tym zmiana art. 19, art. 20 ust. 1 oraz art. 26 ust ww. ustawy. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami powyższe artykuły otrzymują brzmienie:

Art. 19 ustawy o własności lokali:

• „jeżeli liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych, należących nadal do dotychczasowego właściciela, nie jest większa niż trzy, do zarządu nieruchomością wspólną mają odpowiednie zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności.”

Art. 20 ust. 1:

• „1. Jeżeli liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych jest większa niż trzy, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna.”;

Art. 26 ust. 2:

• „2. Jeżeli w terminie dwóch lat od dnia wyodrębnienia własności pierwszego lokalu w nieruchomości, w której liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych jest większa niż trzy, właściciele lokali nie dokonają wyboru zarządu ani nie powierzą zarządu nieruchomością wspólną w umowie zawartej w formie aktu notarialnego, ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd może żądać także dotychczasowy zarządca nieruchomości, który sprawował zarząd nieruchomością w dniu, w którym wyodrębniono własność pierwszego lokalu, i kontynuował zarząd tą nieruchomością przez okres co najmniej dwóch lat.”.

Nowelizacja, choć drobna, znacznie zmienia sytuację części Wspólnot Mieszkaniowych. Wspólnoty, które skupiają od 4 do 7 lokali z ,,małych” wspólnot stają się ,,dużymi” wspólnotami mieszkaniowymi. A zasady decydowania we wspólnocie opierają się o ustawę o własności lokali , a nie jak dotychczas o przepisy Kodeksu Cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności. Oznacza to, że wszelkie decyzje podejmowane we wspólnocie wymagają uchwały, przyjętej większością głosów właścicieli, a nie jednomyślnie. Każdy z członków wspólnoty może również taką uchwałę zaskarżyć do sądu w terminie sześciu tygodni od dnia podjęcia.

Jednocześnie właściciele zobowiązani są podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Takim członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona. Zakres czynności zwykłego zarządu Zarząd wspólnoty podejmuje samodzielnie. Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej ten zakres potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej.

Alternatywnie można zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego, określającą sposób zarządu nieruchomością wspólną i powołującą Zarządcę. W przypadku braku wypełnienia powyższego obowiązku przez Wspólnotę, każdy właściciel lokalu może zażądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd.

Dla wspólnot mieszkaniowych, które według nowych przepisów stały się ,,dużą” wspólnotą zamiana przepisów wiąże się również z nowymi obowiązkami takimi jak:

• określenie corocznego planu gospodarczego

• dokonywanie rozliczeń przez rachunek bankowy

• zebranie ogółu właścicieli lokali co najmniej raz w roku, nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku

• określenie i prowadzenie pozaksięgowej ewidencji kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.

Zmiana tych przepisów znacznie ułatwia funkcjonowanie i podejmowanie decyzji we wspólnocie dotychczas będącą ,,małą” wspólnotą . Niejednokrotnie jest rozwiązaniem w podjęciu decyzji dotyczących prac remontowych, utrzymania budynku czy odblokowania pewnych inwestycji właścicieli, a także reprezentowania wspólnoty na zewnątrz.

ustawa o własności lokali Archives

Brak dostępu do lokalu to bardzo częsty problem, z którymi borykają się zarządcy wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni. Niekiedy właściciel uprze się, że nie wpuści i już. Innym razem w ogóle nie ma kontaktu z właścicielem lokali czy jakimkolwiek lokatorem.

Zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy o własności lokali na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje.

Podobnie w art. 6[1] ust. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, Czytaj dalej →

Udostępnienie umowy nabycia lokalu

Zarządzam nieruchomościami, w tym również tymi nowopowstałymi. W świetle ogólnej dyskusji i nacisków na przestrzeganie ochrony danych osobowych, niemałe zdziwienie budzi u mnie procedura zakładania rachunku bankowego dla nowej wspólnoty w jednym z banków…

Mianowicie ww. bank do założenia rachunku oprócz innych niebudzących wątpliwości dokumentów (numer REGON, NIP) bezwzględnie wymaga kopii aktu notarialnego umowy kupna-sprzedaży przynajmniej jednego lokalu mieszkalnego we wspólnocie! Pomimo mojego tłumaczenia, że informacje o wyodrębnionych lokalach znajdują się w księdze wieczystej nieruchomości wspólnej, którą załączyłem, stanowisko banku pozostaje nieprzejednane. Czy mam rację, uważając, że bankowi do założenia rachunku dla osoby prawnej (ułomnej), jaką jest wspólnota mieszkaniowa, informacje kto od kogo i za ile kupił w niej mieszkanie, nie mówiąc o innych danych zawartych w aktach (często bardzo osobistych) są do niczego niepotrzebne? I tym samym narusza on ustawę o ochronie danych osobowych, przetwarzając te dane?

Uwaga! Zarząd wspólnoty mieszkaniowej nie ma prawa gromadzić aktów notarialnych, na podstawie których nastąpiło nabycie lokali przez aktualnych właścicieli lokali.

Oczywiście ma Pan rację. Bank nie ma prawa żądać przedstawienia takiej umowy, a jej przekazanie byłoby naruszeniem przez zarządcę zasad ochrony danych osobowych. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE przewiduje, że administrator danych może zbierać i przetwarzać dane osobowe tylko w konkretnych, wyraźnych i prawnie usprawiedliwionych celach. RODO wprowadza również ważną zasadę zwaną minimalizacją danych, która w zakresie przetwarzania danych osobowych oznacza, że dane te muszą być adekwatne, stosowne oraz ograniczone do tego, co niezbędne do celów, w których są przetwarzane.

Zatem naruszeniem przepisów będzie zbieranie takich danych, których posiadanie nie jest uzasadnione wykonywanymi obowiązkami. Zresztą mimo wieloletniego doświadczenia nie potrafię uzasadnić, po co bankowi jedna z umów nabycia lokalu do założenia rachunku bankowego dla wspólnoty mieszkaniowej, poza jakąś histeryczną obsesją co do poprawności obrotu mimo sporządzenia umowy sprzedaży przez notariusza i wpisu w księgach wieczystych przez sąd. Moim zdaniem sprawa kwalifikuje się do złożenia zawiadomienia do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Ta sama zasada dotyczy zarządu i zarządcy wspólnoty mieszkaniowej. Zwróćmy uwagę na treść art. 28 ust. 1e Ustawy o własności lokali, stanowiącego, że zarząd lub zarządca, któremu powierzono zarządzanie nieruchomością wspólną, może żądać od właścicieli lokali okazania dokumentów potwierdzających prawo własności lokali. Przede wszystkim ustawodawca wyraźnie mówi tylko o okazaniu dokumentu w celu potwierdzenia prawa własności lokalu, a zatem już przekroczeniem uprawnień będzie kserowanie lub w inny sposób gromadzenie kopii aktów notarialnych.

POLECAMY

Uwaga! Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE przewiduje, że administrator danych może zbierać i przetwarzać d…

Zmiana sposobu ustalonego już zarządu wymaga podjęcia uchwały wspólnoty zaprotokołowanej przez notariusza

Przepisy art. 18 ust. 1 i 3 ustawy o własności lokali pozostawiają wybór co do sposobu zarządu nieruchomością wspólną właścicielom lokali, przyznając ich woli w tym zakresie pierwszeństwo przed postanowieniami ustawy. Właściciele lokali mogą zatem w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego ustalić sposób zarządu nieruchomością wspólną, powierzając go osobie fizycznej lub osobie prawnej bądź ustanowić swój organ w postaci zarządu. Do zmiany sposobu ustalonego już zarządu ustawa wymaga obligatoryjnie podjęcia uchwały wspólnoty zaprotokołowanej przez notariusza (art. 18 ust. 2a ustawy o własności lokali)*. * Wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie I Wydział Cywilny z dnia 6 grudnia 2021 r. (sygn. akt: I C 639/20).

Stan faktyczny sprawy

Umową o administrowanie zasobami mieszkaniowymi wchodzącymi w skład zasobu własności rolnej Skarbu Państwa, Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa powierzyła gospodarowanie mieniem wchodzącym w skład tego zasobu – spółdzielni mieszkaniowej. W skład powierzonego mienia wchodziły nieruchomości obejmujące budynki mieszkalne i gospodarcze. Jednocześnie spółdzielnia zobowiązała się do zapewnienia sprawnego działania istniejących urządzeń technicznych w budynkach mieszkalnych i towarzyszących, umożliwiających najemcom korzystanie m.in. z oświetlenia, ogrzewania lokali, ciepłej i zimnej wody. Następnie Skarb Państwa przeniósł na rzecz spółdzielni własność nieruchomości wchodzącej w skład infrastruktury towarzyszącej mieszkaniom nabytym przez członków spółdzielni w trybie przepisów ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. W skład nieruchomości wchodził skład opału, pompownia, kotłownia, skład żużlu i pomieszczenie socjalne.

Powód jest właścicielem lokalu wchodzącego w skład wspólnoty mieszkaniowej.

POLECAMY

Uchwała o zmianie zarządu

W dniu 21 lipca 2020 r. wspólnota mieszkaniowa podjęła uchwałę, zgodnie z którą współwłaściciele zrezygnowali z zarządu nieruchomością wspólną przez spółdzielnię mieszkaniową, postanawiając powierzyć zarząd nieruchomością wspólną osobie fizycznej lub osobie prawnej. Za przyjęciem uchwały głosowało 14 właścicieli posiadających 75,6% udziałów. Uchwała nie została zaprotokołowana przez notariusza.

Uchwałą z 13 sierpnia 2020 r., sporządzoną w formie aktu notarialnego, wspólnota mieszkaniowa postanowiła zmienić dotychczasowy sposób zarządu, który jako zarząd powierzony sprawowała spółdzielnia mieszkaniowa, na sposób przewidziany w art. 20 ust. 1 ustawy o własności lokali.

Uchwałą z 13 sierpnia 2020 r. administratorem wspólnoty ustalono spółkę. Zasady administrowania (zakres, prawa i wzajemne obowiązki) miała określić umowa zawarta między wspólnotą a administratorem. W uchwale wskazano, że zarząd nieruchomością wspólną sprawuje zarząd wspólnoty, który upoważniono do podpisania umowy o administrowanie oraz reprezentowania wspólnoty na zewnątrz, a także zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu. Za przyjęciem uchwały głosowało 82,90% udziałów, przeciwko 7,20% udziałów. Na liście członków głosujących nad podjęciem uchwały widnieje podpis za podjęciem uchwały za właścicieli lokali nieżyjących w dacie podjęcia uchwały (dysponującymi 6,3% i 4,5% udziałów w nieruchomości).

Uchwałą z dnia 13 sierpnia 2020 r. powołano członków zarządu wspólnoty.

Powód był obecny na zebraniu wspólnoty 13 sierpnia 2020 r. Zawiadomienie o zebraniu kierowane do powoda wróciło nieodebrane z adnotacją z 10 sierpnia 2020 r. „adresat odmówił przyjęcia”.

Spółka jako administrator wspólnoty

Administrator od dnia podjęcia uchwały w sprawie zmiany sposobu zarządu nieruchomością wspólną zwracał się do wspólnoty mieszkaniowej o zaprzestanie podejmowania wszelkich czynności związanych z zarządem nieruchomością, wydanie pełnej dokumentacji wspólnoty mieszkaniowej oraz zawarcie umowy pomiędzy wspólnotą a spółdzielnią na dostawę energii cieplnej na potrzeby ogrzewania lokali.

Spółdzielnia miała zadłużenie za dostawę wody do budynków, w związku z powyższym przedsiębiorstwo podjęło działania zmierzające do zaprzestania świadczenia usług. Następnie pozwana wspólnota zawarła umowę z przedsiębiorstwem wodociągowym na dostawę wody.

Dotychczas ciepło było dostarczane do wspólnoty z budynków kotłowni stanowiącej własność spółdzielni, która służyła wyłącznie do zaopatrzenia w ciepło wspólnoty (3 oddzielne budynki) oraz budynku gminy. Do zawarcia umowy pomiędzy stronami nie doszło. W piśmie z 1 października 2020 r. administracja poinformowała spółdzielnię, że zarządy wspólnot odmówiły zawarcia umów ze spółdzielnią, ze względu na całkowitą utratę zaufania mieszkańców do władz spółdzielni. Ponadto wezwano spółdzielnię do niezwłocznego udostępnienia kotłowni. Mieszkańcy w październiku 2020 r. dostali się do kotłowni. Od tego czasu wspólnota dostarczała ciepło do budynku z kotłowni znajdującej się w lokalu spółdzielni. Wspólnota zapewniała opał i ponosiła koszty wynagrodzenia palaczy.

Administracja do dnia złożenia pozwu nie otrzymała żadnej dokumentacji dotyczącej spółdzielni mieszkaniowej. Z.C. we wrześniu 2020 r. zrezygnował z funkcji zarządcy spółdzielni mieszkaniowej. Od tej pory pozostali członkowie zarządu spółdzielni nie mają dostępu do żadnych dokumentów spółdzielni.

Czego żądali powodowie?

Powodowie wnieśli pozew przeciwko pozwanej wspólnocie mieszkaniowej, domagając się uchylenia punktu nr 1 oraz stwierdzenia nieważności wymienionych punktów uchwały podjętej na zebraniu 28 lipca 2020 r. w sprawie zmiany sposobu zarządu nieruchomością wspólną. W uzasadnieniu wskazali, że są właścicielami lokalu położonego w budynku pozwanej wspólnoty oraz że 28 lipca 2020 r. pozwana podjęła uchwałę o rezygnacji z zarządu nieruchomością wspólną przez spółdzielnię mieszkaniową i postanowiła powierzyć zarząd nieruchomością wspólną osobie fizycznej lub prawnej.

Ich zdaniem podjęta uchwała w punkcie 1 narusza interesy powoda jako właściciela lokalu oraz jest nieważna wobec niezgodności z przepisami prawa w zakresie punktu 2, ponieważ uprzednio w celu zarządzania lokalami tworzono spółdzielnie mieszkaniowe, przekazując im aktem notarialnym na własność całą infrastrukturę, natomiast uchwała została podjęta bez uprzedniego zapewnienia właścicielom mieszkań dostaw ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania w sezonie grzewczym 2020/2021, co narusza zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną. Wyjaśnili, że dotychczas ciepło było dostarczane przez spółdzielnię z kotłowni stanowiącej lokal użytkowy w budynku. Ponadto uchwała nie została zaprotokołowana przez notariusza, jak stanowi art. 18 ust. 2a ustawy o własności lokali, i nie uzyskała wymaganej większości – lista głosujących zawiera nazwisko osoby, która była nieobecna, a za inną podpisano: „z up.”.

Jakie było stanowisko pozwanej wspólnoty?

Odpowiadając na pozew, pozwana wniosła o umorzenie postępowania, ewentualnie o oddalenie powództwa w całości. Przyznała, że zaskarżona uchwała nie została zaprotokołowana przez notariusza i przez to jest nieważna, w związku z czym 13 sierpnia 2020 r. podjęta została uchwała nr 1/08, na której podstawie prawidłowo zmieniono sposób zarządu nieruchomością, co sprawiło, że spór między stronami już nie istnieje, dlatego konieczne jest umorzenie postępowania jako zbędnego.

Po prawidłowym podjęciu uchwały zmieniającej sposób zarządu nieruchomością wspólną administracja do chwili złożenia odpowiedzi na pozew, pomimo wielokrotnych wystąpień nie uzyskała żadnej dokumentacji.

Ponadto spółdzielnia nie posiada indywidualnych rozliczeń właścicieli lokali, a zakład ze względu na sytuację finansową spółdzielni odmawiał dostarczania wody i nie doszło do podpisania umowy w tym zakresie. W dacie podejmowania uchwały nie było problemu z dostawą ciepła – pojawił się on dopiero później, wskutek postawy prezesa zarządu spółdzielni, który usiłuje wymusić powrót do dawnego sposobu zarządzania. Pozwana nie odniosła się do zarzutów dotyczących podpisów na liście głosujących.

Stanowisko sądu okręgowego

Powództwo o uchylenie pkt 1 oraz ustalenie nieważności uchwały z dnia 21 lipca 2020 r. zasługiwało na uwzględnienie. Uwzględnieniu w części podlegało również roszczenie o uchylenie uchwały z dnia 13 sierpnia 2020 r.

Administracja nie otrzymała dokumentacji dotyczącej pozwanej wspólnoty mieszkaniowej, co utrudnia dokonanie rozliczeń.

Pozwana wspólnota mieszkaniowa jest dużą wspólnotą, liczącą ponad 3 lokale, do której zarządu nieruchomością wspólną stosuje się przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Ustawa w sposób wyczerpujący określa zasady ustanawiania odrębnej własności lokali, prawa i obowiązki właścicieli lokali, zarząd nieruchomością wspólną oraz zasady działania wspólnoty mieszkaniowej, jej kompetencje, a także tryb i sposób podejmowania uchwał.

Zgodnie z brzmieniem art. 25 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy (ust. 1). Powództwo, o którym mowa wyżej, może być wytoczone przeciwko wspólnocie mieszkaniowej w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów. W zakresie, w jakim powództwo obejmowało żądanie ustalenia nieważności uchwały nr 1/07 z dnia 21 lipca 2020 r., podstawę prawną stanowił art. 189 k.p.c., w myśl którego powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny. W stosunkach pomiędzy właścicielem lokalu a wspólnotą mieszkaniową art. 189 k.p.c. musi być wykładany przy uwzględnieniu art. 25 ustawy o własności lokali, który wyłącza co do zasady możliwość zastosowania art. 58 k.c.

Zarzut niezgodności z prawem może dotyczyć braków merytorycznych i proceduralnych. Właściciel lokalu może kwestionować prawidłowość trybu podjęcia uchwały, gdyż niezgodność uchwały może wynikać także z wadliwego sposobu jej podjęcia (wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 13 grudnia 2006 r., I ACa 589/06).

Strona pozwana nie kwestionowała czynnej legitymacji powoda. Bezsporne było także, że wymieniony – wnosząc pozew w niniejszej sprawie 31 sierpnia 2020 r. – zachował przewidziany w art. 25 ust. 1a ustawy 6-tygodniowy termin do zaskarżenia podjętej 21 lipca 2020 r. uchwały. Świadczy o tym chociażby fakt, że niniejsze powództwo zostało złożone przed upływem 6 tygodni od dnia podjęcia zaskarżonej uchwały. Nie ulegało wątpliwości także zachowanie terminu co do żądania uchylenia uchwały 13 sierpnia 2020 r., powód bowiem wystąpił z powództwem 7 września 2020 r., a zatem w terminie przewidzianym w art. 25 ust. 1a ustawy o własności lokali.

Powód wskazał, że uchwała z dnia 21 lipca 2020 r. podjęta bez wymaganej większości jest sprzeczna z art. 18 ust. 2a ustawy o własności lokali oraz narusza jego interesy jako właściciela lokalu. Co do żądania uchylenia uchwały z dnia 13 sierpnia 2020 r. podniósł, że jest niezgodna z przepisami prawa, narusza jego interes jako właściciela lokalu i zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną, a ponadto została podjęta bez dopełnienia minimalnego terminu zawiadomienia o zebraniu ogółu właścicieli.

Wybór sposobu zarządu nieruchomością wspólną

Przepisy art. 18 ust. 1 i 3 ustawy o własności lokali pozastawiają wybór co do sposobu zarządu nieruchomością wspólną właścicielom lokali, przyznając ich woli w tym zakresie pierwszeństwo przed postanowieniami ustawy. Właściciele lokali mogą zatem w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego ustalić sposób zarządu nieruchomością wspólną, powierzając go osobie fizycznej lub osobie prawnej, bądź ustanowić swój organ w postaci zarządu. Do zmiany sposobu ustalonego już zarządu ustawa wymaga podjęcia uchwały wspólnoty zaprotokołowanej przez notariusza (art. 18 ust. 2a ustawy o własności lokali). Dochowanie tego ostatniego wymogu jest obligatoryjne, gdyż niezachowanie formy aktu notarialnego w wypadku uchwały zmieniającej dotychczasowy sposób zarządu nieruchomością wspólną sprawia, że jest to, według z art. 25 ust. 1 ustawy z 1994 r. o własności lokali, uchwała niezgodna z przepisa…

키워드에 대한 정보 ustawą o własności lokali 2020

다음은 Bing에서 ustawą o własności lokali 2020 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  강 식당 비빔 국수 양념장 | 강식당2 화제의 비빔 국수!! 니가 비비바락 국수 양념장 만들기 L 백종원의 대용량 레시피 상위 257개 베스트 답변
See also  울면 안돼 가사 | Btob (비투비) - The Winter’S Tale (울면 안 돼) Lyrics (Color Coded/Eng/Rom/Han) 빠른 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Ustawa o własności Lokali- 1994 rok- Wspólnota Mieszkaniowa- jak to się zaczęło..?

  • wspólnota mieszkaniowa
  • uowl
  • Ustawa o własności lokali
  • dotacje na remont budynku

Ustawa #o #własności #Lokali- #1994 #rok- #Wspólnota #Mieszkaniowa- #jak #to #się #zaczęło..?


YouTube에서 ustawą o własności lokali 2020 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Ustawa o własności Lokali- 1994 rok- Wspólnota Mieszkaniowa- jak to się zaczęło..? | ustawą o własności lokali 2020, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment