Wczasy Pod Gruszą Komornik | Wczasy Pod Gruszą: Co Musisz Wiedzieć, Zanim Złożysz Wniosek O Wczasy Pod Gruszą | Prawnik Izabela 최근 답변 5개

당신은 주제를 찾고 있습니까 “wczasy pod gruszą komornik – Wczasy pod gruszą: co musisz wiedzieć, zanim złożysz wniosek o wczasy pod gruszą | Prawnik Izabela“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Prawnik Izabela 이(가) 작성한 기사에는 조회수 769회 및 좋아요 23개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

wczasy pod gruszą komornik 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Wczasy pod gruszą: co musisz wiedzieć, zanim złożysz wniosek o wczasy pod gruszą | Prawnik Izabela – wczasy pod gruszą komornik 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Ponieważ wkrótce większość z nas zaczyna urlop wypoczynkowy, więc dzisiejszy temat to dofinansowanie do urlopu, czyli wczasy pod gruszą. Jak wypełnić wniosek – powiem, o czym trzeba pamiętać, a także na jakich zasadach działa to dofinansowanie. Informacje, które warto znać, jeśli jesteś pracownikiem, jak i pracodawcą. Pozdrawiam, Prawnik Izabela.
✔️ MÓJ INSTAGRAM:
@prawnikizabela
✔️ MÓJ FANPAGE:
fb.me/prawnikizabela

wczasy pod gruszą komornik 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Czy komornik może zająć wczasy pod gruszą?

Odpowiedź na to pytanie jest przedmiotem sporów. Ścierają się tutaj dwa stanowiska. Według jednego z nich, wczasy pod gruszą, które pochodzą ze …

+ 더 읽기

Source: kredyt-dla-zadluzonych.pl

Date Published: 6/1/2021

View: 7736

Czy wczasy pod gruszą podlegają egzekucji komorniczej?

wczasów pod gruszą w mojej ocenie może być potrącane na rzecz komornika w całości. Ponieważ poglądy na omawianą kwestię są jednak w istocie różne, warto …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.polexpert.com.pl

Date Published: 1/18/2022

View: 8346

Wczasy pod gruszą a komornik | pozyczka4you.pl

Jednak co w przypadku, gdy jesteśmy dłużnikami i zostaniemy poddani egzekucji komorniczej? Czy komornik może zająć wczasy pod gruszą?

+ 여기에 자세히 보기

Source: pozyczka4you.pl

Date Published: 12/22/2021

View: 2783

Świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń …

Komornik może zająć w całości świadczenie przysługujące na podstawie … „wczasy pod gruszą” i inne świadczenia z Zakładowego Funduszu …

+ 여기에 더 보기

Source: www.skef.pl

Date Published: 2/4/2022

View: 8399

Egzekucja komornicza ze świadczeń wypłacanych z ZFŚS

wczasów pod gruszą, podlegają egzekucji komorniczej i nie ma przepisu, który by je z tej egzekucji wyłączał. – Oczywiście mówimy o środkach, …

+ 여기를 클릭

Source: www.prawo.pl

Date Published: 8/9/2022

View: 9321

Czy komornik może zająć należności z ZFŚS?

Pracodawcy często mają wątpliwości, czy zapomogi, wczasy pod gruszą i inne świadczenia należne pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.kancelariakrs.pl

Date Published: 6/4/2022

View: 1917

Egzekucja komornicza ze świadczeń z ZFŚS – GOFIN.pl

Egzekucja komornicza ze świadczeń z ZFŚS … takie jak wczasy pod gruszą, świadczenia pieniężne na święta, albo zapomogi pieniężne podlegają egzekucji …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.gofin.pl

Date Published: 11/14/2022

View: 5520

Potrącenie komornicze z należności za wczasy pod gruszą

Odnosząc się do wypłaconych z ZFŚS należności za wczasy pod gruszą, wydaje się, że nie można ich zakwalifikować jako składnik wynagrodzenia. Wynagrodzenie za …

+ 여기에 표시

Source: patrimonium.com.pl

Date Published: 1/26/2022

View: 6109

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę oraz egzekucja …

Do egzekucji z wynagrodzenia za pracę komornik przystępuje przez jego … „wczasy pod gruszą” z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, …

+ 여기에 보기

Source: prawny.org.pl

Date Published: 8/8/2022

View: 948

Czy komornik może zająć wczasy pod gruszą? – specprawnik.pl

Sprawdź odpowiedź na pytanie prawne: Witam. Mam pytanie czy komornik może zająć wczasy pod gruszą?

+ 여기에 보기

Source: www.specprawnik.pl

Date Published: 8/29/2022

View: 1553

주제와 관련된 이미지 wczasy pod gruszą komornik

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Wczasy pod gruszą: co musisz wiedzieć, zanim złożysz wniosek o wczasy pod gruszą | Prawnik Izabela. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Wczasy pod gruszą: co musisz wiedzieć, zanim złożysz wniosek o wczasy pod gruszą | Prawnik Izabela
Wczasy pod gruszą: co musisz wiedzieć, zanim złożysz wniosek o wczasy pod gruszą | Prawnik Izabela

주제에 대한 기사 평가 wczasy pod gruszą komornik

  • Author: Prawnik Izabela
  • Views: 조회수 769회
  • Likes: 좋아요 23개
  • Date Published: 2021. 6. 14.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=V_ZJOeLD-IY

Czy komornik może zabrać wczasy pod gruszą 2022?

Według jednego z nich, wczasy pod gruszą, które pochodzą ze wspomnianych środków socjalnych w ramach ZFŚS, nie są wynagrodzeniem za pracę. Co za tym idzie – nie mogą podlegać zajęciu komorniczemu. Tak uważa Departament Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Czy komornik może zajac pieniądze z funduszu socjalnego?

W związku z tym, że świadczenia wypłacone z ZFŚS nie są wynagrodzeniem za pracę, nie stosuje się do nich ograniczeń i limitów potrąceń przewidzianych w kodeksie pracy, wobec czego komornik ma prawo zająć je w całości bez względu na cel, na jaki zostały przyznane.

Czy świadczenie urlopowe może być zajęte przez komornika?

Gdy z zajęcia wynika, że świadczenie z zfśs lub urlopowe jest objęte egzekucją, pracodawca przekazuje je komornikowi w całości. W przypadku tych świadczeń nie ma maksymalnego progu potrącenia przewidzianego w Kp ani wyłączenia spod egzekucji na mocy art. 829, art. 831 i art.

Jakie świadczenia może zająć komornik?

Egzekucja komornicza może być prowadzona z nieruchomości, ruchomości (np. samochodów), wynagrodzenia za pracę, z rachunków bankowych, z wierzytelności (wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło) oraz z innych praw majątkowych (np. udziały w spółce).

Jakich świadczeń nie może zająć komornik 2022?

Komornik nie może zająć z konta poszczególnych świadczeń wyłączonych z egzekucji, np.: wypłaty 500+, alimentów, świadczeń wychowawczych, integracyjnych czy dodatków porodowych. Zajęciu komorniczemu podlegają także zwroty podatku wpływające na konto dłużnika.

Co nie może zająć komornik?

Komornik nie ma prawa do rzeczy, które nie należą do dłużnika – nawet jeśli te znajdują się w mieszkaniu, w którym obecnie przebywa (nie musi być tam zameldowany). Może prowadzić egzekucję tylko z tych ruchomości, nieruchomości i środków, które należą do osoby zadłużonej.

Czy komornik może zabrać świadczenia socjalne?

W związku z tym przepisy o egzekucji z wynagrodzenia za pracę nie mają zastosowania do pomocy socjalnej z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Nie oznacza to jednak, że komornik w ogóle nie może przeprowadzić egzekucji ze świadczeń przyznawanych pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Czy można dokonać potrącenia ze świadczeń z ZFŚS?

Mimo to prezentowane jest stanowisko, że egzekucja ze świadczeń przyznawanych z Funduszu jest dopuszczalna, tyle że wymaga zajęcia na podstawie przepisów art. 895 i następnych K.p.c., dotyczących prowadzenia egzekucji z innych wierzytelności.

Czy komornik może zabrac dodatek Oslonowy?

dodatek osłonowy nie podlega egzekucji sądowej i administracyjnej. Z tego względu w tytułach przelewów świadczenia zostanie zamieszczone słowo kodowe: „dodatek osłonowy”. Takie oznaczenie przelewów umożliwi bankom i organom egzekucyjnym odpowiednią identyfikację wypłaconych środków.

Czy syndyk może zabrać wczasy pod gruszą?

Ustawodawca w przepisach Prawa upadłościowego nie wskazał, że środki przysługujące upadłemu z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (np. wczasy pod gruszą, zapomogi, refundacja wydatków na wydarzenia kulturalno-sportowe) mają być wyłączone z masy upadłości.

Czy pracodawca może zabrać wczasy pod gruszą?

Pracodawca ma obowiązek wypłacać je wyłącznie osobom zatrudnionym w ramach stosunku pracy. W przypadku wczasów pod gruszą dofinansowanie obejmuje wszystkich objętych w regulaminie świadczeń socjalnych (czyli pracowników, ich rodziny czy byłych pracowników). Kolejną różnicą jest również częstotliwość dofinansowania.

Czy komornik może zająć nagrodę pieniężna?

Nagroda jubileuszowa jest sumowana z wynagrodzeniem i ta kwota jako całość podlega zajęciu komorniczemu (na zasadach egzekucji z wynagrodzenia). Nie da się uniknąć zajęcia komorniczego z premii i nagród, ponieważ są to kwoty, z których pracodawca musi się oficjalnie rozliczyć.

Czy komornik ma prawo zabrać wczasy pod gruszą?

Należy zatem przyjąć, że wierzytelności przysługujące pracownikowi z zfśs, w tym także świadczenia rzeczowe, nie podlegają egzekucji z wynagrodzenia za pracę (art. 880 i nast. K.p.c.).

Jakiego konta nie zablokuję komornik 2022?

Konto bez komornika a Revolut

Jurysdykcja polskich komorników nie obowiązuje na terenach zagranicznych, a więc nikt nie może namierzyć Twojego konta Revolut. W Revolut konto bez komornika jest więc jak najbardziej możliwe.

Po jakim czasie przyjdzie komornik?

Jak szybko działa taki funkcjonariusz? Najpierw wierzyciel musi skierować do sądu pozew i wszcząć postępowanie egzekucyjne. Po wygraniu przez niego sprawy sąd wydaje tytuł wykonawczy, który dopiero pozwala na zaangażowanie komornika sądowego do odzyskania długu.

Czy zapomogę z pracy może zabrać komornik?

W związku z tym przepisy o egzekucji z wynagrodzenia za pracę nie mają zastosowania do pomocy socjalnej z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Nie oznacza to jednak, że komornik w ogóle nie może przeprowadzić egzekucji ze świadczeń przyznawanych pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Czy komornik może zabrać bony na święta?

Każdy rodzaj świadczenia pracowniczego z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych może być przedmiotem egzekucji komorniczej. W przypadku bonów świątecznych komornik nie ma ograniczeń w kwestii zajęcia kwoty, w przeciwieństwie do sytuacji zajęcia wynagrodzenia pracownika.

Czy syndyk może zabrać wczasy pod gruszą?

Ustawodawca w przepisach Prawa upadłościowego nie wskazał, że środki przysługujące upadłemu z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (np. wczasy pod gruszą, zapomogi, refundacja wydatków na wydarzenia kulturalno-sportowe) mają być wyłączone z masy upadłości.

Czy pracodawca może zabrać wczasy pod gruszą?

Pracodawca ma obowiązek wypłacać je wyłącznie osobom zatrudnionym w ramach stosunku pracy. W przypadku wczasów pod gruszą dofinansowanie obejmuje wszystkich objętych w regulaminie świadczeń socjalnych (czyli pracowników, ich rodziny czy byłych pracowników). Kolejną różnicą jest również częstotliwość dofinansowania.

Czy komornik może zająć wczasy pod gruszą?

Czy komornik może zająć wczasy pod gruszą?

Posiadanie zatrudnienia w danym zakładzie pracy niesie ze sobą szereg obowiązków. Poza nimi, pracujący mogą skorzystać jednak i z różnego rodzaju udogodnień.

Popularnym rozwiązaniem są tzw. wczasy pod gruszą, czyli dodatkowy zastrzyk gotówki wypłacany z Zakładowego Funduszu Ubezpieczeń Socjalnych.

Co, jeśli w wyniku kłopotów finansowych zostaniemy objęci egzekucją? Czy komornik może zająć wczasy pod gruszą?

Poza obowiązkami związanymi z wykonywaną pracą, każdy zatrudniony ma też zapisane w Kodeksie pracy prawo do wypoczynku (art. 141). Oznacza to, że jednym z najważniejszych praw pracowniczych jest wydzielenie w tygodniowym, miesięcznym i rocznym planie pracy odpowiedniej ilości czasu wolnego.

Podstawowym rodzajem takich dni są dni ustawowo wolne od pracy. Do grona dni ustawowo wolnych od pracy należy m.in. 1 stycznia (nowy rok), Wielkanoc (niedziela i poniedziałek w ruchomych terminach), Święto Pracy (1 maja), Boże narodzenie (25-26 grudnia) i 7 innych dni w każdym roku kalendarzowym2.

Kolejny czas, w jakim pracującym przysługuje prawo do odpoczynku, to często każdy weekend. Wiele zakładów pracy, które realizują godziny pracy jedynie w dni powszednie, weekendy (soboty i niedziele) w każdym tygodniu roku uchodzą za wolne. Zasady te nie dotyczą oczywiście np. placówek handlowych, zakładów produkcyjnych itd.

Prawo do urlopu – jedno z najważniejszych praw pracowniczych

Poza dniami ustawowo wolnymi od pracy i weekendami (wybrane grupy pracowników), wspomniany art. 14 Kodeksu pracy określa też prawo dla pracownika do urlopu wypoczynkowego. Jest on do wykorzystania co roku, w płatnym i nieprzerwanym wymiarze.

Jego wymiar uzależniony jest od stażu pracy. Dla osób, które pracują krócej niż 10 lat przysługuje 20 dni urlopu wypoczynkowego. Dla pracujących powyżej 10 lat, dostępne jest co roku 26 dni płatnego urlopu wypoczynkowego.

Po uprzednim ustaleniu z pracodawcą, urlopowe dni można wykorzystać w dowolnym okresie w roku. Muszą to być jedynie te dni, które zgodnie z obowiązującym rozkładem pracy, są dla pracownika dniami roboczymi.

Ponadto, ma on prawo podzielić sobie przysługujące mu dni urlopowe na kilka okresów wolnych w ciągu roku kalendarzowego. Może też od razu wykorzystać wszystkie przysługujące dni jednorazowo. Wszystko wedle osobistych potrzeb.

Jeśli dopiero podjęło się pracę w danym zakładzie pracy, to prawo do urlopu nabywa się po pierwszym pełnym przepracowanym miesiącu. Najpierw przysługuje 1/12 rocznego płatnego urlopu wypoczynkowego, a z każdym kolejnym przepracowanym miesiącem tych dni jest coraz więcej.

Na kilkudniowy urlop pracownik może liczyć zatem już po kilku przepracowanych miesiącach w danym miejscu, a kontynuując pracę w pełnym roku kalendarzowym obowiązują go już wcześniej wspomniane regulacje.

Czym są wczasy pod gruszą i z jakiego źródła są wypłacane?

Urlop wypoczynkowy to jednak nie jedyny rodzaj urlopu, jakie przysługuje pracownikowi. Dla wybranego grona osób pozostających na zatrudnieniu istnieje także ulgi zwany pod terminem wczasy pod gruszą.

Jest to pomoc finansowa, jaka oferowana jest ze strony pracodawcy dla zatrudnionych. Ponadto, ich dzieci i innych członków rodziny lub emerytów i rencistów na wypadek wczasów.

Pod postacią działalności socjalnej przedsiębiorstwa lub firmy, wypłacone mogą zostać środki finansowe dofinansowujące lub całkowicie finansujące wyjazd w góry, nad morze, inny rodzaj wycieczki lub kolonie i obozy dla dzieci.

W ramach wczasów pod gruszą, pracodawca może nawet współpracować z np. biurem organizującym wycieczki i podróże. W ten sposób, może zaoferować pracownikowi wyjazd po preferencyjnej i niższej, od rynkowej cenie.

Zazwyczaj jednak to pracownik zajmuje się organizacją swoich wczasów i samodzielnie dysponuje swoimi środkami finansowymi. Następnie dopiero, część z nich jest refundowana lub całkowicie udostępniana z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych3. To właśnie z tego źródła pochodzą wspomniane środki, jakie pracodawca wypłaca w ramach szeroko pojętej „działalności socjalnej”.

Taki fundusz nie istnieje oczywiście w każdym zakładzie pracy. Aby go utworzyć, prawo przewiduje określone okoliczności. Po pierwsze, ZFŚS ma obowiązek utworzyć każdy pracodawca, który zatrudnia w swoim przedsiębiorstwie co najmniej 50 pracowników. Liczby te dotyczą jedynie pełnych etatów.

Jeżeli jest ich z kolei więcej niż 20 i mniej niż 50, to pracodawcy muszą utworzyć fundusz na wniosek miejscowego związku zawodowego.

Opisywane limity nie dotyczą miejsc pracy w tzw. budżetówce. Tam, Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych musi powstać niezależnie od ilości zatrudnionych osób.

Wczasy pod gruszą – kiedy można się o nie ubiegać?

Kwestia tego, czy dany pracownik może się ubiegać o finansowe wsparcie w ramach wczasów pod gruszą, jest uzależniona od treści regulaminu ZFŚS w danym zakładzie pracy. Jeżeli chcemy sprawdzić, czy przysługuje nam wsparcie socjalne na wczasy, należy sprawdzić następujące zapisy.

Warunki przyznawania środków z funduszu.

W tym punkcie regulaminu należy sprawdzić, jak określa on sytuację życiową pracownika, w jakiej przyznane mogą zostać środki i w jakiej wysokości. Zazwyczaj, kryterium jest dana sytuacja materialna, życiowa, rodzinna (w tym jej łączny dochód), zdrowotna itd. Określenie tego, jacy pracownicy, którzy mogą się ubiegać o wsparcie.

Według prawa, takie środki może uzyskać pracownicy, ich rodziny, a także zatrudnieni na emeryturze i rencie. Pracodawca może też w tym punkcie regulaminu wskazać inne osoby, jakie mogą skorzystać ze środków w ramach wczasów pod gruszą, np. praktykanci lub stażyści. Informacja o celach, na jakich środki z funduszu socjalnego mogą zostać wypłacone i przeznaczone przez pracownika.

Ten punkt regulaminu podaje informacje na temat celów, na jakie środki z funduszu mogą zostać przeznaczone. Mogą to być zatem kolonie, obozy, zimowiska lub inne formy rekreacji dla dzieci. Ponadto, mogą się tutaj też pojawić wczasy (zorganizowane z biurem podróży lub we własnym zakresie). Poza tym, pobyty w sanatorium, a także inna pomoc finansowa i rzeczowa.

Czy każdy może uzyskać środki z funduszu socjalnego?

Charakter wyżej wspomnianych kwestii uregulowanych przez regulamin, nie są tajemnicą. Pracodawca ma obowiązek ustalić zapisy regulaminu Zakładowego Fundusz razem z przedstawicielem kadry pracowniczej lub przewodniczącym związku zawodowego, jeżeli taki istnieje w danym zakładzie pracy.

W przypadku nowo zatrudnionych osób, na początku są one zapoznawane z treścią regulaminu.

Z Funduszu Zakładowego można skorzystać tylko wtedy, gdy spełnia się określone w regulaminie warunki. Jeżeli w danym zakładzie fundusz nie przewiduje dofinansowania tzw. wczasów pod gruszą, to niestety – pracownik nie ma co liczyć na uzyskanie takiego świadczenia.

Ważne! Wczasy pod gruszą to ulga uznaniowa – oznacza to, że pracodawca może, ale nie musi ją przydzielić.

Jak ubiegać się o wczasy pod gruszą?

Jeżeli jednak dany zakład pracy oferuje opisywany rodzaj dofinansowania, a pracownik widzi, że spełnia wstępne regulaminowe warunki, to może on spróbować ubiegać się o uzyskanie środków w ramach wczasów pod gruszą. Przebiega to na prostych zasadach.

Należy złożyć stosowny wniosek o dofinansowanie w czasie, jaki określony został we wcześniej wspomnianym regulaminie ZFŚS. We wniosku należy załączyć swoje dane osobowe, informacje o stanowisku i stażu pracy, a także ważne dokumenty.

Mowa o zaświadczeniu o wysokości uzyskiwanych dochodów zarówno wnioskującego pracownika, jak i jego rodziny. W przypadku kłopotów zdrowotnych, należy dołączyć też lekarskie zaświadczenie o posiadanej chorobie, leczeniu i tym podobnych.

Jak wspomniano wyżej, ostateczną decyzję o przyznaniu lub odmowie przyznania środków finansowych w ramach wczasów pod gruszą, podejmuje pracodawca. Szansę na uzyskanie największego dofinansowania mają oczywiście osoby legitymujące się najgorszą sytuacją finansową, rodzinną lub zdrowotną. Poniżej przedstawiamy przykładową wysokość dofinansowania w ramach wczasów pod gruszą.

Wczasy pod gruszą – ile wynoszą w 2019 roku?

Wczasy pod gruszą mogą trwać nie dłużej niż 14 dni kalendarzowych. Ponadto, muszą się one pokrywać z urlopem wypoczynkowym. Oznacza to, że czas wolny spędza się w ramach przysługującego płatnego urlopu za dany rok. Udać się na nie można o każdej porze roku i w dowolnym miesiącu.

Czas, w którym środki zostaną wypłacone, uzależniony jest od wyżej wspomnianych zapisów regulaminu Zakładu Funduszu. Każdy zakład pracy może ustalić to indywidualnie. Podobnie zresztą jak wysokość dofinansowania i udział dopłaty w pełnej kwocie kosztów urlopu danego pracownika.

Środki wypłacane w ramach wczasów pod gruszą wynieść mogą np. 50% wartości wczasów dla osób, które zarabiały w ciągu poprzedzających 6 miesięcy równowartość minimalnego wynagrodzenia (2250 złotych brutto w 2019 roku).

W przypadku osób uzyskujących wyższe dochody i będących w lepszej sytuacji finansowej, może to być np. 25% wartości kosztów wyjazdu urlopowego. Wysokość dofinansowania zależy oczywiście od tego, ile wynoszą koszty urlopu. Zazwyczaj są to kwoty rzędu kilkuset złotych.

Czy komornik może zająć wczasy pod gruszą? Zdania są podzielone

Co w sytuacji, gdy pracownik pojawił się w złej sytuacji finansowej, która skutkuje dużymi, długotrwale narosłymi długami? Niestety, w przypadku braku możliwości spłaty roszczeń finansowych wierzycieli, realnym zagrożeniem jest objęcie działaniami komornika sądowego.

Ryzyko jest tym większe, im mniej zrobiło się w czasie od upłynięcia terminu spłaty danego zobowiązania (np. raty pożyczki), a czasem, gdy wierzyciel wysyła ostatnie wezwania do zapłaty. Tracąc cierpliwość, może on w końcu zwrócić się do komornika o przeprowadzeni egzekucji na majątku.

Z sądową klauzulą wykonalności, ten funkcjonariusz publiczny ma prawo rozpocząć działania ustalające majątek dłużnika4. Niestety, egzekucją może zostać objęta wyjątkowo wiele rzeczy wchodzących w skład majątku.

Mogą to być nieruchomości (mieszkanie, dom, działka) lub wyposażenie domu (sprzęt RTV i AGD). Ponadto – także ruchomości (samochód, rower) i środki na koncie bankowym. Czy zatem komornik może zająć wczasy pod gruszą?

Odpowiedź na to pytanie jest przedmiotem sporów. Ścierają się tutaj dwa stanowiska. Według jednego z nich, wczasy pod gruszą, które pochodzą ze wspomnianych środków socjalnych w ramach ZFŚS, nie są wynagrodzeniem za pracę. Co za tym idzie – nie mogą podlegać zajęciu komorniczemu.

Tak uważa Departament Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W oświadczeniu z czerwca 2011 roku powołuje się on na art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych5.

Z kolei w uznaniu Krajowej Rady Sądowniczej w oświadczeniu z września 2011 roku, nie ma jasno określonej podstawy prawnej zakazującej zajmowania świadczeń z ZFŚS przez komornika6. W efekcie, taka niejasna prawnie sytuacja daje pracodawcy swobodę do podjęcia decyzji.

Mowa tu o przypadku, gdy komornik chce zająć wypłacane dla konsumenta środki. Komornik ma obowiązek dołączyć do pisma podstawę prawną uzasadniającą decyzję. Dłużnik powinien wówczas poinformować swojego pracodawcę o innej podstawie prawnej, na jaki powołuje się Departament Prawa Pracy – jest to bowiem bezpośrednio w jego interesie.

Jeżeli pomimo tego, dojdzie do zajęcia także i środków z ZFŚS, to konsumentowi niestety pozostaje już tylko jedno rozwiązanie. Można sporządzić skargę na czynności komornika, o której więcej przeczytasz w poniższym artykule.

Czytaj także:

Źródła:

https://www.lexlege.pl/kp/art-14/ https://www.lexlege.pl/ustawa-o-dniach-wolnych-od-pracy/ https://www.lexlege.pl/ustawa-o-zakladowym-funduszu-swiadczen-socjalnych/ https://www.arslege.pl/kodeks-postepowania-cywilnego/k14/s729/ http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19940430163 https://bank-komornik.pl/egzekucja-komornicza-z-zfss/

Czy wczasy pod gruszą podlegają egzekucji komorniczej?

Czy wczasy pod gruszą podlegają egzekucji komorniczej?

Czy wypłacając pracownikowi tzw. wczasy pod gruszą w całości finansowane ze środków ZFŚS należy z wypłaconej kwoty także dokonać potrącenia i w jakiej wysokości czy też środki te nie podlegają egzekucji?

Odpowiedź: Z uwagi na fakt, iż tytuł wykonawczy obejmuje również udział we wszelkich innych funduszy pozostających w związku ze stosunkiem pracy, świadczenie z zfśs w postaci tzw. wczasów pod gruszą w mojej ocenie może być potrącane na rzecz komornika w całości. Ponieważ poglądy na omawianą kwestię są jednak w istocie różne, warto wystąpić pisemnie do komornika prowadzącego egzekucję z zapytaniem, czy a jeśli tak to na jakich zasadach potrącać tę należność.

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę nie obejmuje świadczeń przyznawanych pracownikom z zfśs. Tak wynika ze stanowiska Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 21 czerwca 2011 r., w którym czytamy, że: „Świadczenia socjalne nie powinny być traktowane jako świadczenia związane ze stosunkiem pracy w rozumieniu przepisów K.p.c. Nie stanowią one bowiem ekwiwalentu za wykonaną pracę, nie zależą od wyników pracy, jak np. udział w zyskach pracodawcy (…), w opinii Ministerstwa Sprawiedliwości należałoby uznać, że egzekucja z wynagrodzenia za pracę prowadzona na podstawie przepisów art. 880-888 K.p.c. nie obejmuje świadczeń przyznawanych pracownikom z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych”.

W odpowiedzi podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości z 20 marca 2012 r. na interpelację poselską w sprawie interpretacji art. 12 ustawy o zfśs, podkreślono zaś, iż: „(…) Należy zatem przyjąć, że wierzytelności przysługujące pracownikowi z zfśs, w tym także świadczenia rzeczowe, nie podlegają egzekucji z wynagrodzenia za pracę (art. 880 i nast. K.p.c.). Do egzekucji tych wierzytelności konieczne jest zajęcie przez komornika wierzytelności przysługującej pracownikowi wobec pracodawcy w trybie art. 895 i nast. K.p.c. (…)”.

Świadczenia z zfśs nie zostały wyłączone spod egzekucji w katalogach wskazanych w art. 829 i art. 831 K.p.c. (stanowisko Krajowej Rady Komorniczej z 12 września 2011 r., sygn. KRK/IV/2439/11).

W świetle powyższego należy stwierdzić, że świadczenia z zfśs (w postaci np. tzw. wczasów pod gruszą) mogą być przekazywane komornikowi jeśli tytuł wykonawczy obejmuje nie tylko pensję za pracę i pozostałe należności związane ze stosunkiem pracy, ale również inne wierzytelności przysługujące pracownikowi wobec pracodawcy.

Podstawa prawna:

art. 87–87 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.),

ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.), art. 880–888, art. 895-908 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 1360 ze zm.).

Jarosława Warszawska

Mericon Kadry Płace Doradztwo, Poradnik „Płace w firmie”

Znajdź praktyczne rozwiązania z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych oraz podatków pomocne w prawidłowym rozliczaniu płac i naliczaniu wynagrodzeń w 2019 r.

www.placewfirmie.pl

Wczasy pod gruszą a komornik

Wczasy pod gruszą to jedna z form wsparcia pracowników. Dopłata dla zatrudnionych jest finansowana z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. O wysokości tego dofinansowania decyduje wysokość wynagrodzenia oraz sytuacja materialna pracownika. Jednak co w przypadku, gdy jesteśmy dłużnikami i zostaniemy poddani egzekucji komorniczej? Czy komornik może zająć wczasy pod gruszą?

Czym są wakacje pod gruszą i z czego są finansowane?

Często pożyczka na procent czy pożyczka bez baz online sprawiają, że korzystamy z okazji szybkiego zastrzyku gotówki. Jednak może okazać się, że w dłuższej perspektywie nie będziemy w stanie spłacać zaciągniętych zobowiązań i wierzyciel, w celu odzyskania swoich należności, skieruje sprawę do sądu. Jeśli sąd pozytywnie ustosunkuje się do twierdzeń wierzyciela, wyda tytuł egzekucyjny, na podstawie którego komornik będzie prowadził wobec nas egzekucję. Warto więc wiedzieć, co podlega zajęciu i czy wczasy pod gruszą mogą zostać objęte egzekucją.

Wczasy pod gruszą zazwyczaj są wypłacane w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Funkcjonuje on w przedsiębiorstwach, które zatrudniają co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, według stanu na dzień 1 stycznia danego roku. Do utworzenia ZFŚS są zobowiązani także pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 20, ale mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, jeśli z takim wnioskiem wystąpi zakładowa organizacja zawodowa. Pracodawca może przeznaczyć środki z funduszu na kilka form pomocy socjalnej. Są to m.in.: zapomogi, pożyczki, działalność sportowa, kulturalna i oświatowa, opieka nad dziećmi w żłobkach, a także wczasy pod gruszą.

Dopłata do wakacji a zajęcie komornicze

Dofinansowanie do wypoczynku, zwane wczasami pod gruszą, to pomoc finansowa zarówno dla zatrudnionego, jak i jego dzieci oraz innych członków rodziny, a także emerytów i rencistów, którzy kiedyś byli zatrudnieni u danego pracodawcy. Czy dofinansowanie na wczasy pod gruszą przysługuje również osobom współpracującym w ramach umowy o dzieło? Jak wskazują aktualne przepisy prawne, na przedsiębiorcę nie jest nałożony obowiązek wypłaty środków z tytułu wczasów pod gruszą w przypadku zatrudnienia osoby na umowę cywilnoprawną. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, na jakich zasadach prowadzona jest egzekucja z umowy cywilnoprawnej, zajrzyj do artykułu umowa o dzieło a komornik.

Pod postacią działalności socjalnej firmy mogą zostać wypłacone pieniądze dofinansowujące lub całkowicie finansujące wyjazd na urlop. Pracownik musi jednak złożyć wniosek o wczasy pod gruszą – w przeciwnym razie nie otrzyma wsparcia. Gotowy formularz najprawdopodobniej znajduje się w dziale kadr, tam też najlepiej uzgodnić wszelkie szczegóły dotyczące m. in. terminu składania wniosku, czy kwot dofinansowania.

W praktyce wygląda to tak, że pracownik zajmuje się organizacją wczasów i samodzielnie dysponuje swoimi środkami finansowymi. Następnie, jeśli został złożony wniosek o wczasy pod gruszą, część środków jest częściowo lub całkowicie zwracana z ZFŚS.

Wczasy pod gruszą a komornik – zdania są podzielone

Nie budzi wątpliwości, że komornik może przejąć środki pieniężne pochodzące z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jednak czy komornik zajmujący wynagrodzenie ma prawo, w ramach prowadzonej egzekucji, zająć również pieniądze z funduszu?

Opinia Departamentu Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Swoje stanowisko w kwestii dopuszczalności zajęcia środków z ZFŚS w przypadku prowadzenia egzekucji z wynagrodzenia za pracę zajął Departament Prawa Pracy MPiPS. Ustosunkowując się do zagadnienia potrącenie komornicze a wczasy pod gruszą, Departament uznał, że środki z ZFŚS to świadczenie socjalne, które nie ma charakteru wynagrodzenia, czyli należności ze stosunku pracy. Wczasy pod gruszą nie stanowią bowiem ekwiwalentu za wykonaną pracę, nie zależą też od wyników pracy, jak np. udział w zyskach pracodawcy. Dofinansowanie do wypoczynku nie ma charakteru wynagrodzenia za pracę – tak przedstawia się opinia Departamentu. Pomoc socjalna ma charakter uznaniowy i opiera się o kryteria wyłącznie natury socjalnej. Mówi o tym wyraźnie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Warto podkreślić, że Departament Prawa Pracy MPiPS nie jest organem, którego opinie lub wykładania przepisów mają moc powszechnie obowiązującego prawa. Pracodawcy czy sądy nie są więc zobowiązani do „stosowania się” do tej opinii (chociaż oczywiście powinni ją brać pod uwagę).

Opinia Krajowej Rady Komorniczej

Zupełnie odmienną interpretację kwestii „komornik a wczasy pod gruszą” przedstawiła KRK w swojej opinii z 12 września 2011 roku. Według Rady nie ma podstaw prawnych do zwolnienia świadczeń z ZFŚS spod egzekucji komorniczej, ponieważ katalog wyłączeń jest wyraźnie określony w przepisach prawnych (art.829 i art. 831 k.p.c.). Świadczenia z ZFŚS nie zostały wskazane w ww. katalogu, a więc zdaniem KRK podlegają one egzekucji w całości. Przy okazji trzeba pamiętać, że w ramach egzekucji zostaniemy zobowiązani pokryć nie tylko kwotę długu, ale również zaległe odsetki, a także koszty komornicze.

Komornik a wczasy pod gruszą – jak zachowuje się pracodawca?

Jak powinien zachować się pracodawca, który otrzymuje od komornika pismo o zajęciu wynagrodzenia za pracę lub wynagrodzenia za pracę i zasiłków? Czy w takiej sytuacji zasadne jest pozbawienie pracownika wsparcia, poprzez potrącenie środków z ZFŚS?

Rozważni pracodawcy powinni mieć na uwadze to, że w przypadku zajęcia wynagrodzenia egzekucja przez komornika z ZFŚS nie jest zasadna. Pracodawca powinien jednak zawiadomić organ egzekucyjny o tym, że dany pracownik korzysta ze wsparcia w postaci wczasów pod gruszą. Jest do tego zobowiązany na podstawie regulacji art. 882 k.p.c. Komornik, który uzyska od pracodawcy taką informację może skierować pismo, w którym powiadomi o rozszerzeniu egzekucji – wówczas możliwe będzie potrącenie komornicze z ZFŚS.

Niestety, większe problemy mogą pojawiać się wtedy, gdy komornik w zawiadomieniu o zajęciu od razu powoła się na odpowiednią podstawę prawną, tj. art. 895 k.p.c. i wskaże, że zajęciu podlegają również inne wierzytelności (poza wynagrodzeniem), przysługujące pracownikowi wobec pracodawcy. Jest to między innymi zajęcie środków z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W takiej sytuacji, nawet przychylne kierownictwo nie będzie miało wpływu na to, czy przyznane nam dofinansowanie – wczasy pod gruszą – zostaną zajęte przez komornika.

Wczasy pod gruszą a komornik – porady

Jeśli oczekujesz wypłaty wczasów pod gruszą, a jednocześnie zmagasz się z zajęciem komorniczym, warto sprawdzić dokładnie pismo od komornika. W przypadku, gdy w zawiadomieniu znajdziemy informacje o zajęciu wyłącznie z wynagrodzenia za pracę według art 881 k.p.c., to pracodawca nie ma obowiązku przekazywać komornikowi pieniędzy przeznaczonych dla pracownika z funduszu. Potrącenie komornicze z ZFŚS jest możliwe wyłącznie wówczas, gdy jako podstawę prowadzenia egzekucji komornik wskaże w zawiadomieniu art 895 k.p.c. Warto również zainteresować się tym, po jakim czasie przedawnia się dług. Wówczas może się okazać, że nie jesteśmy już zobowiązani do zapłaty długu, a komornik nie powinien pobierać środków z naszych pensji i zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Czy komornik może zająć wczasy pod gruszą?

Czy komornik może zająć wczasy pod gruszą?

Posiadanie zatrudnienia w danym zakładzie pracy niesie ze sobą szereg obowiązków. Poza nimi, pracujący mogą skorzystać jednak i z różnego rodzaju udogodnień.

Popularnym rozwiązaniem są tzw. wczasy pod gruszą, czyli dodatkowy zastrzyk gotówki wypłacany z Zakładowego Funduszu Ubezpieczeń Socjalnych.

Co, jeśli w wyniku kłopotów finansowych zostaniemy objęci egzekucją? Czy komornik może zająć wczasy pod gruszą?

Poza obowiązkami związanymi z wykonywaną pracą, każdy zatrudniony ma też zapisane w Kodeksie pracy prawo do wypoczynku (art. 141). Oznacza to, że jednym z najważniejszych praw pracowniczych jest wydzielenie w tygodniowym, miesięcznym i rocznym planie pracy odpowiedniej ilości czasu wolnego.

Podstawowym rodzajem takich dni są dni ustawowo wolne od pracy. Do grona dni ustawowo wolnych od pracy należy m.in. 1 stycznia (nowy rok), Wielkanoc (niedziela i poniedziałek w ruchomych terminach), Święto Pracy (1 maja), Boże narodzenie (25-26 grudnia) i 7 innych dni w każdym roku kalendarzowym2.

Kolejny czas, w jakim pracującym przysługuje prawo do odpoczynku, to często każdy weekend. Wiele zakładów pracy, które realizują godziny pracy jedynie w dni powszednie, weekendy (soboty i niedziele) w każdym tygodniu roku uchodzą za wolne. Zasady te nie dotyczą oczywiście np. placówek handlowych, zakładów produkcyjnych itd.

Prawo do urlopu – jedno z najważniejszych praw pracowniczych

Poza dniami ustawowo wolnymi od pracy i weekendami (wybrane grupy pracowników), wspomniany art. 14 Kodeksu pracy określa też prawo dla pracownika do urlopu wypoczynkowego. Jest on do wykorzystania co roku, w płatnym i nieprzerwanym wymiarze.

Jego wymiar uzależniony jest od stażu pracy. Dla osób, które pracują krócej niż 10 lat przysługuje 20 dni urlopu wypoczynkowego. Dla pracujących powyżej 10 lat, dostępne jest co roku 26 dni płatnego urlopu wypoczynkowego.

Po uprzednim ustaleniu z pracodawcą, urlopowe dni można wykorzystać w dowolnym okresie w roku. Muszą to być jedynie te dni, które zgodnie z obowiązującym rozkładem pracy, są dla pracownika dniami roboczymi.

Ponadto, ma on prawo podzielić sobie przysługujące mu dni urlopowe na kilka okresów wolnych w ciągu roku kalendarzowego. Może też od razu wykorzystać wszystkie przysługujące dni jednorazowo. Wszystko wedle osobistych potrzeb.

Jeśli dopiero podjęło się pracę w danym zakładzie pracy, to prawo do urlopu nabywa się po pierwszym pełnym przepracowanym miesiącu. Najpierw przysługuje 1/12 rocznego płatnego urlopu wypoczynkowego, a z każdym kolejnym przepracowanym miesiącem tych dni jest coraz więcej.

Na kilkudniowy urlop pracownik może liczyć zatem już po kilku przepracowanych miesiącach w danym miejscu, a kontynuując pracę w pełnym roku kalendarzowym obowiązują go już wcześniej wspomniane regulacje.

Czym są wczasy pod gruszą i z jakiego źródła są wypłacane?

Urlop wypoczynkowy to jednak nie jedyny rodzaj urlopu, jakie przysługuje pracownikowi. Dla wybranego grona osób pozostających na zatrudnieniu istnieje także ulgi zwany pod terminem wczasy pod gruszą.

Jest to pomoc finansowa, jaka oferowana jest ze strony pracodawcy dla zatrudnionych. Ponadto, ich dzieci i innych członków rodziny lub emerytów i rencistów na wypadek wczasów.

Pod postacią działalności socjalnej przedsiębiorstwa lub firmy, wypłacone mogą zostać środki finansowe dofinansowujące lub całkowicie finansujące wyjazd w góry, nad morze, inny rodzaj wycieczki lub kolonie i obozy dla dzieci.

W ramach wczasów pod gruszą, pracodawca może nawet współpracować z np. biurem organizującym wycieczki i podróże. W ten sposób, może zaoferować pracownikowi wyjazd po preferencyjnej i niższej, od rynkowej cenie.

Zazwyczaj jednak to pracownik zajmuje się organizacją swoich wczasów i samodzielnie dysponuje swoimi środkami finansowymi. Następnie dopiero, część z nich jest refundowana lub całkowicie udostępniana z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych3. To właśnie z tego źródła pochodzą wspomniane środki, jakie pracodawca wypłaca w ramach szeroko pojętej „działalności socjalnej”.

Taki fundusz nie istnieje oczywiście w każdym zakładzie pracy. Aby go utworzyć, prawo przewiduje określone okoliczności. Po pierwsze, ZFŚS ma obowiązek utworzyć każdy pracodawca, który zatrudnia w swoim przedsiębiorstwie co najmniej 50 pracowników. Liczby te dotyczą jedynie pełnych etatów.

Jeżeli jest ich z kolei więcej niż 20 i mniej niż 50, to pracodawcy muszą utworzyć fundusz na wniosek miejscowego związku zawodowego.

Opisywane limity nie dotyczą miejsc pracy w tzw. budżetówce. Tam, Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych musi powstać niezależnie od ilości zatrudnionych osób.

Wczasy pod gruszą – kiedy można się o nie ubiegać?

Kwestia tego, czy dany pracownik może się ubiegać o finansowe wsparcie w ramach wczasów pod gruszą, jest uzależniona od treści regulaminu ZFŚS w danym zakładzie pracy. Jeżeli chcemy sprawdzić, czy przysługuje nam wsparcie socjalne na wczasy, należy sprawdzić następujące zapisy.

Warunki przyznawania środków z funduszu.

W tym punkcie regulaminu należy sprawdzić, jak określa on sytuację życiową pracownika, w jakiej przyznane mogą zostać środki i w jakiej wysokości. Zazwyczaj, kryterium jest dana sytuacja materialna, życiowa, rodzinna (w tym jej łączny dochód), zdrowotna itd. Określenie tego, jacy pracownicy, którzy mogą się ubiegać o wsparcie.

Według prawa, takie środki może uzyskać pracownicy, ich rodziny, a także zatrudnieni na emeryturze i rencie. Pracodawca może też w tym punkcie regulaminu wskazać inne osoby, jakie mogą skorzystać ze środków w ramach wczasów pod gruszą, np. praktykanci lub stażyści. Informacja o celach, na jakich środki z funduszu socjalnego mogą zostać wypłacone i przeznaczone przez pracownika.

Ten punkt regulaminu podaje informacje na temat celów, na jakie środki z funduszu mogą zostać przeznaczone. Mogą to być zatem kolonie, obozy, zimowiska lub inne formy rekreacji dla dzieci. Ponadto, mogą się tutaj też pojawić wczasy (zorganizowane z biurem podróży lub we własnym zakresie). Poza tym, pobyty w sanatorium, a także inna pomoc finansowa i rzeczowa.

Czy każdy może uzyskać środki z funduszu socjalnego?

Charakter wyżej wspomnianych kwestii uregulowanych przez regulamin, nie są tajemnicą. Pracodawca ma obowiązek ustalić zapisy regulaminu Zakładowego Fundusz razem z przedstawicielem kadry pracowniczej lub przewodniczącym związku zawodowego, jeżeli taki istnieje w danym zakładzie pracy.

W przypadku nowo zatrudnionych osób, na początku są one zapoznawane z treścią regulaminu.

Z Funduszu Zakładowego można skorzystać tylko wtedy, gdy spełnia się określone w regulaminie warunki. Jeżeli w danym zakładzie fundusz nie przewiduje dofinansowania tzw. wczasów pod gruszą, to niestety – pracownik nie ma co liczyć na uzyskanie takiego świadczenia.

Ważne! Wczasy pod gruszą to ulga uznaniowa – oznacza to, że pracodawca może, ale nie musi ją przydzielić.

Jak ubiegać się o wczasy pod gruszą?

Jeżeli jednak dany zakład pracy oferuje opisywany rodzaj dofinansowania, a pracownik widzi, że spełnia wstępne regulaminowe warunki, to może on spróbować ubiegać się o uzyskanie środków w ramach wczasów pod gruszą. Przebiega to na prostych zasadach.

Należy złożyć stosowny wniosek o dofinansowanie w czasie, jaki określony został we wcześniej wspomnianym regulaminie ZFŚS. We wniosku należy załączyć swoje dane osobowe, informacje o stanowisku i stażu pracy, a także ważne dokumenty.

Mowa o zaświadczeniu o wysokości uzyskiwanych dochodów zarówno wnioskującego pracownika, jak i jego rodziny. W przypadku kłopotów zdrowotnych, należy dołączyć też lekarskie zaświadczenie o posiadanej chorobie, leczeniu i tym podobnych.

Jak wspomniano wyżej, ostateczną decyzję o przyznaniu lub odmowie przyznania środków finansowych w ramach wczasów pod gruszą, podejmuje pracodawca. Szansę na uzyskanie największego dofinansowania mają oczywiście osoby legitymujące się najgorszą sytuacją finansową, rodzinną lub zdrowotną. Poniżej przedstawiamy przykładową wysokość dofinansowania w ramach wczasów pod gruszą.

Wczasy pod gruszą – ile wynoszą w 2019 roku?

Wczasy pod gruszą mogą trwać nie dłużej niż 14 dni kalendarzowych. Ponadto, muszą się one pokrywać z urlopem wypoczynkowym. Oznacza to, że czas wolny spędza się w ramach przysługującego płatnego urlopu za dany rok. Udać się na nie można o każdej porze roku i w dowolnym miesiącu.

Czas, w którym środki zostaną wypłacone, uzależniony jest od wyżej wspomnianych zapisów regulaminu Zakładu Funduszu. Każdy zakład pracy może ustalić to indywidualnie. Podobnie zresztą jak wysokość dofinansowania i udział dopłaty w pełnej kwocie kosztów urlopu danego pracownika.

Środki wypłacane w ramach wczasów pod gruszą wynieść mogą np. 50% wartości wczasów dla osób, które zarabiały w ciągu poprzedzających 6 miesięcy równowartość minimalnego wynagrodzenia (2250 złotych brutto w 2019 roku).

W przypadku osób uzyskujących wyższe dochody i będących w lepszej sytuacji finansowej, może to być np. 25% wartości kosztów wyjazdu urlopowego. Wysokość dofinansowania zależy oczywiście od tego, ile wynoszą koszty urlopu. Zazwyczaj są to kwoty rzędu kilkuset złotych.

Czy komornik może zająć wczasy pod gruszą? Zdania są podzielone

Co w sytuacji, gdy pracownik pojawił się w złej sytuacji finansowej, która skutkuje dużymi, długotrwale narosłymi długami? Niestety, w przypadku braku możliwości spłaty roszczeń finansowych wierzycieli, realnym zagrożeniem jest objęcie działaniami komornika sądowego.

Ryzyko jest tym większe, im mniej zrobiło się w czasie od upłynięcia terminu spłaty danego zobowiązania (np. raty pożyczki), a czasem, gdy wierzyciel wysyła ostatnie wezwania do zapłaty. Tracąc cierpliwość, może on w końcu zwrócić się do komornika o przeprowadzeni egzekucji na majątku.

Z sądową klauzulą wykonalności, ten funkcjonariusz publiczny ma prawo rozpocząć działania ustalające majątek dłużnika4. Niestety, egzekucją może zostać objęta wyjątkowo wiele rzeczy wchodzących w skład majątku.

Mogą to być nieruchomości (mieszkanie, dom, działka) lub wyposażenie domu (sprzęt RTV i AGD). Ponadto – także ruchomości (samochód, rower) i środki na koncie bankowym. Czy zatem komornik może zająć wczasy pod gruszą?

Odpowiedź na to pytanie jest przedmiotem sporów. Ścierają się tutaj dwa stanowiska. Według jednego z nich, wczasy pod gruszą, które pochodzą ze wspomnianych środków socjalnych w ramach ZFŚS, nie są wynagrodzeniem za pracę. Co za tym idzie – nie mogą podlegać zajęciu komorniczemu.

Tak uważa Departament Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W oświadczeniu z czerwca 2011 roku powołuje się on na art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych5.

Z kolei w uznaniu Krajowej Rady Sądowniczej w oświadczeniu z września 2011 roku, nie ma jasno określonej podstawy prawnej zakazującej zajmowania świadczeń z ZFŚS przez komornika6. W efekcie, taka niejasna prawnie sytuacja daje pracodawcy swobodę do podjęcia decyzji.

Mowa tu o przypadku, gdy komornik chce zająć wypłacane dla konsumenta środki. Komornik ma obowiązek dołączyć do pisma podstawę prawną uzasadniającą decyzję. Dłużnik powinien wówczas poinformować swojego pracodawcę o innej podstawie prawnej, na jaki powołuje się Departament Prawa Pracy – jest to bowiem bezpośrednio w jego interesie.

Jeżeli pomimo tego, dojdzie do zajęcia także i środków z ZFŚS, to konsumentowi niestety pozostaje już tylko jedno rozwiązanie. Można sporządzić skargę na czynności komornika, o której więcej przeczytasz w poniższym artykule.

Czytaj także:

Źródła:

https://www.lexlege.pl/kp/art-14/ https://www.lexlege.pl/ustawa-o-dniach-wolnych-od-pracy/ https://www.lexlege.pl/ustawa-o-zakladowym-funduszu-swiadczen-socjalnych/ https://www.arslege.pl/kodeks-postepowania-cywilnego/k14/s729/ http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19940430163 https://bank-komornik.pl/egzekucja-komornicza-z-zfss/

Świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych a zajęcie komornicze

Do ODFiK Kraków zadzwoniła pani Anna, która chciała się dowiedzieć czy tzw. „wczasy pod gruszą” i inne świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych podlegają zajęciu komorniczemu? Jeżeli podlegają zajęciu to, na jakich zasadach? Pani Anna zastanawia się czy komornik może zająć kwotę z ZFŚS, czy też istnieją jakieś ograniczenia w egzekucji.

Niestety komornik może zająć w całości świadczenie przysługujące na podstawie regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wynika to z dwóch powodów – po pierwsze świadczenie takie nie może być traktowane, jako wynagrodzenie za pracę a po drugie ustawodawca nigdzie nie wyłączył możliwości jego zajęcia w drodze postępowania egzekucyjnego.

Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 12 maja 2005 r. w sprawie o sygn. akt I PK 248/04 jednoznacznie wskazał, że świadczenia socjalne nie mają tej samej funkcji, co wynagrodzenie za pracę w związku z tym nie podlegają ochronie podczas postępowania egzekucyjnego.

Kodeks pracy w art. 87-91 ogranicza możliwość egzekucji z wynagrodzenia za pracę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku egzekucji należności innych niż długi alimentacyjne komornik nie może zająć więcej niż 50 % wynagrodzenia, przy czym zgodnie z art.871 k.p. pracownik, wobec którego dokonano potrącenia, musi otrzymać wynagrodzenie w wysokości, co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2021 roku to 2600 zł brutto).

W przypadku długów alimentacyjnych zajęciu może podlegać nawet 60% wypłaty i nie stosuje się ograniczeń wynikających z kwoty wolnej od zajęcia (osoba zarabiająca pensję minimalną również podlegać będzie egzekucji, jeżeli jej długi mają charakter alimentacyjny).

W związku z tym, że świadczenia wypłacone z ZFŚS nie są wynagrodzeniem za pracę, nie stosuje się do nich ograniczeń i limitów potrąceń przewidzianych w kodeksie pracy, wobec czego komornik ma prawo zająć je w całości bez względu na cel, na jaki zostały przyznane. Świadczenie to nie będzie potrącane, jako wynagrodzenie za prace, ale będzie traktowane, jako egzekucja z innych wierzytelności.

Więcej >>>

Egzekucja komornicza ze świadczenia socjalnego lub urlopowego

Wynagrodzenia

Jadwiga Sztabińska

Czy pracodawca musi przekazać komornikowi przyznane pracownikowi świadczenie z zfśs albo świadczenie urlopowe?

Niekoniecznie. Wszystko zależy od treści pisma o zajęciu.

Egzekucja z wypłat realizowanych przez pracodawcę na rzecz pracownika może być prowadzona w dwóch trybach – przewidzianego dla wynagrodzenia za pracę (art. 880–888 Kpc) oraz dla innych wierzytelności (art. 895–908 Kpc). O zastosowaniu tylko pierwszego z nich albo obu równocześnie decyduje klasyfikacja wypłacanych składników i świadczeń oraz sposób sformułowania zajęcia komorniczego. Ma to dalsze konsekwencje w postaci zasad ochronnych przy dokonywaniu potrąceń lub ich wyłączeniu.

Kwalifikacja wypłat

Pojęcie wynagrodzenia za pracę nie jest jednolicie i konsekwentnie określone w przepisach prawa pracy, a Kp nie zawiera jego definicji. Stąd w orzecznictwie przyjmuje się, że jest to świadczenie przysparzająco-majątkowe wynikające ze stosunku pracy, przysługujące pracownikowi od pracodawcy za wykonaną pracę adekwatnie do jej rodzaju i ilości, charakteryzujące się obowiązkowością, periodycznością i roszczeniowością (uchwała 7 sędziów SN z 30.12.1986, III PZP 42/86). Stanowi ono zbiorczą nazwę dla różnych wypłat dokonywanych przez pracodawcę na rzecz pracownika, których wynagrodzeniowy charakter tylko niekiedy jednoznacznie przesądza ustawodawca (por. uchwała 7 sędziów SN z 17.01.2013, II PZP 4/12). Wynagrodzenie za pracę obejmuje zatem obowiązkowe wynagrodzenie zasadnicze oraz składniki i świadczenia dodatkowe (obligatoryjne i fakultatywne), np. dodatki, premie, prowizje, nagrody, deputaty czy świadczenia odszkodowawcze.

Mimo szerokiego rozumienia wynagrodzenia za pracę nie są nim świadczenia z zfśs. Potwierdza tę interpretację orzecznictwo (m.in. wyrok WSA w Bydgoszczy z 27.02.2018, II SA/Bd 1181/17). Sąd wskazał, że nie mieszczą się one w wykazie składników wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy zaliczanych do wynagrodzeń osobowych, sporządzonym przez GUS według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń. Przypomniał także, że o niewynagrodzeniowym charakterze świadczeń z zfśs świadczy fakt, że ich przyznanie uzależnione jest od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej. Nie mają one natomiast żadnego powiązania z wykonywaniem pracy i jej efektami.

Świadczenie urlopowe również nie jest wynagrodzeniem za pracę. Jest przyznawane w trybie i na warunkach ustawy o zfśs, lecz nie ze środków tego funduszu (wyjątek dotyczy nauczycieli podlegających Karcie Nauczyciela). Pracodawca może bowiem zdecydować o jego wprowadzeniu zamiast zfśs.

Ochrona limitowana

Kategoryzacja danej wypłaty jako składowej wynagrodzenia za pracę oznacza ochronę przed potrąceniami na zasadach określonych w art. 87 i nast. Kp (kolejność, limity i kwota wolna od potrąceń). Zasady ochronne stosuje się nawet do takich świadczeń, które nie są wynagrodzeniem za pracę w ścisłym tego słowa znaczeniu, np. odprawy emerytalnej i ekonomicznej czy ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy (m.in. wyroki SN z 14.11.1996, I PKN 3/96, 19.02.2004, I PK 217/03, 29.01.2007, II PK 181/06).

Kodeksowa ochrona wynagrodzenia rozciąga się także na wypłaty realizowane z innych tytułów niż stosunek pracy, np. z umów zlecenia czy o świadczenie usług (art. 833 § 21 Kpc). Uruchamia się, jeśli taki stosunek to jedyne źródło dochodu albo jedno z kilku źródeł, lecz uzyskiwane z każdego z nich świadczenia powtarzające się służą zapewnieniu utrzymania. Nie dotyczy jednak świadczeń o charakterze odszkodowawczo-kompensacyjnym typu odszkodowanie z tytułu rozwiązania umowy o pracę z naruszeniem prawa (m.in. wyrok SN z 6.01.2009, II PK 117/08). Nie odnosi się także do świadczeń z zfśs i do świadczenia urlopowego (por. wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi z 24.10.2018, VIII Pa 83/18). Egzekucja z tych świadczeń jest bowiem prowadzona według procedury zastrzeżonej dla innych wierzytelności (por. stanowisko Departamentu Prawa Pracy MPiPS z 21.06.2011, uwzględniające pogląd Ministerstwa Sprawiedliwości).

Według zajęcia

Zajęcie wynagrodzenia za pracę lub innych wierzytelności to pierwsza czynność egzekucyjna (art. 881 § 1 i art. 896 § 1 Kpc). Żeby komornik mógł żądać przekazywania do jego rąk przysługujących pracownikowi świadczeń z zfśs lub świadczenia urlopowego, musi je wskazać w piśmie do pracodawcy. Zazwyczaj nie wymienia ich z nazwy, lecz używa formuły ogólnej, bazując na art. 881 § 2 zdanie 2 Kpc. Według tego przepisu zajęcie dotyczy w szczególności periodycznego wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia za prace zlecone oraz nagród i premii przysługujących dłużnikowi za okres jego zatrudnienia, jak również związanego ze stosunkiem pracy zysku lub udziału w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach, pozostających w związku ze stosunkiem pracy.

Pozwala on zatem na zajęcie wypłat ze wszystkich innych funduszy pozostających w związku ze stosunkiem pracy, do których należy także zfśs.

Uwaga: ograniczenie zajęcia do wynagrodzenia za pracę i prace zlecone oraz premii wyklucza możliwość dokonywania egzekucji ze świadczeń z zfśs i urlopowego. W takim przypadku pracodawca powinien je wypłacać pracownikowi.

Zajęcie oznacza wykonanie przez komornika dwóch czynności jednocześnie (art. 881 § 2 zdanie 1 i § 3–4 Kpc). Zawiadamia on pracownika-dłużnika, że do wysokości egzekwowanego świadczenia i aż do pełnego pokrycia długu nie wolno mu odbierać wynagrodzenia poza częścią wolną od zajęcia (jeśli ma zastosowanie) ani rozporządzać nim w żaden inny sposób. Wzywa ponadto jego pracodawcę do przekazywania zajętego wynagrodzenia (poza częścią wolną):

bezpośrednio wierzycielowi egzekwującemu, zawiadamiając komornika o pierwszej wypłacie, albo

komornikowi, jeżeli do wynagrodzenia jest lub zostanie w dalszym toku postępowania egzekucyjnego skierowana jeszcze inna egzekucja, a wynagrodzenie w części wymagalnej nie wystarcza na pokrycie wszystkich egzekwowanych świadczeń wymagalnych,

komornikowi, jeśli wskazują na to okoliczności.

Pracodawcy, który będzie postępował wbrew wskazaniom pisma o zajęciu wynagrodzenia (w tym świadczeń z zfśs lub urlopowego) grozi grzywna do 5000 zł i odpowiedzialność wobec wierzyciela za wyrządzoną szkodę (art. 886 Kpc).

Pełna wysokość

Gdy z zajęcia wynika, że świadczenie z zfśs lub urlopowe jest objęte egzekucją, pracodawca przekazuje je komornikowi w całości. W przypadku tych świadczeń nie ma maksymalnego progu potrącenia przewidzianego w Kp ani wyłączenia spod egzekucji na mocy art. 829, art. 831 i art. 833 § 5–6 Kpc. Również komornik nie ma podstawy prawnej do limitowania potrącenia.

Jakie świadczenia może zająć komornik?

Musisz wiedzieć, że w postępowaniu egzekucyjnym obowiązek wskazania składników majątku dłużnika spoczywa na wierzycielu. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego (np. orzeczenie SN z 25 kwietnia 1955 r., IV CZ 72/55, OSN 1956, nr III, poz. 69) wskazanie we wniosku o wszczęcie egzekucji tylko rodzaju egzekucji bez określenia jej sposobu nie spełnia wymagań przewidzianych w art. 797 kodeksu postępowania cywilnego („kpc”). W praktyce oznacza to, że komornik nie podejmie egzekucji ze składników majątku dłużnika, które nie zostały wskazane we wspomnianym wniosku.

Sposoby poszukiwania majątku

W przypadku gdy wierzyciel nie dysponuje informacjami o majątku dłużnika, stosownie do art. 797[1] kpc może on zlecić komornikowi poszukiwanie majątku za wynagrodzeniem.

Komornik dysponuje w tym zakresie odpowiednimi uprawnieniami. Obowiązkiem określonych instytucji, w tym urzędów skarbowych i ZUS, jest udzielanie informacji na zapytania kierowane przez komorników prowadzących postępowanie egzekucyjne.

Porównaj: Kiedy może nastąpić wszczęcie egzekucji z urzędu?

Zgodnie z art. 53a ustawy o komornikach sądowych i egzekucji wysokość opłaty za zlecenie poszukiwania majątku dłużnika wynosi:

a) na wstępie – 3% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego pobierane niezależnie od wyniku poszukiwania. Nieuiszczenie jej skutkuje zwrotem wniosku zawierającego zlecenie;

b) w przypadku odnalezienia majątku 5% wartości szacunkowej odnalezionego przez komornika majątku dłużnika, nie więcej jednak niż 100% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Opłata ta ulega zmniejszeniu o opłatę pobraną przez komornika od zlecenia na wstępie.

Jakie świadczenia może zająć komornik?

Po ustaleniu możliwości poszukiwania przez komornika majątku warto określić jakie świadczenia mogą być zajęte przez komornika. Egzekucja komornicza może być prowadzona z nieruchomości, ruchomości (np. samochodów), wynagrodzenia za pracę, z rachunków bankowych, z wierzytelności (wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło) oraz z innych praw majątkowych (np. udziały w spółce).

Ustawodawca przewidział ograniczenia w egzekucji, m.in. w przepisach kpc, kodeksu pracy oraz innych ustawach. W związku z tym, iż komornicy często zajmują wynagrodzenie za pracę i środki zdeponowane na rachunku bankowym, warto przedstawić ograniczenia w egzekucji ze wspomnianych składników majątkowych.

Komornik może (z ograniczeniami) zająć wynagrodzenie za pracę. Potrącenia mogą być dokonywane w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości 3/5 wynagrodzenia. W przypadku egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych – do wysokości połowy wynagrodzenia. Dodatkowo przepisy kodeksu pracy określają kwoty wolne od potrąceń. Zgodnie z art. 871 § 1 kodeksu pracy wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

Polecamy: prawnikow.pl/forum

a) minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;

b) 75 % wynagrodzenia obliczonego jak w pkt a) – przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi;

Zobacz także: Kiedy można zastosować potrącenie

c) 90% wynagrodzenia obliczonego jak w pkt a) – przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 kodeksu pracy.

Egzekucja ze środków zdeponowanych na rachunkach bankowych doznaje ograniczeń określonych w prawie bankowym. Zgodnie z art. 54 prawa bankowego środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za okres bezpośrednio poprzedzający dzień wystawienia tytułu wykonawczego. Jednakże ograniczenie to nie ma zastosowana do alimentów, gdyż zgodnie z art. 1083 § 2 kpc wierzytelności z rachunku bankowego podlegają egzekucji na zaspokojenie alimentów w pełnej wysokości.

Marek Maliński

Autor jest prawnikiem Kancelarii Prawnej Skarbiec.Biz, która specjalizuje się w ochronie majątku i międzynarodowej optymalizacji podatkowej.

Świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych a zajęcie komornicze

Do ODFiK Kraków zadzwoniła pani Anna, która chciała się dowiedzieć czy tzw. „wczasy pod gruszą” i inne świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych podlegają zajęciu komorniczemu? Jeżeli podlegają zajęciu to, na jakich zasadach? Pani Anna zastanawia się czy komornik może zająć kwotę z ZFŚS, czy też istnieją jakieś ograniczenia w egzekucji.

Niestety komornik może zająć w całości świadczenie przysługujące na podstawie regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wynika to z dwóch powodów – po pierwsze świadczenie takie nie może być traktowane, jako wynagrodzenie za pracę a po drugie ustawodawca nigdzie nie wyłączył możliwości jego zajęcia w drodze postępowania egzekucyjnego.

Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 12 maja 2005 r. w sprawie o sygn. akt I PK 248/04 jednoznacznie wskazał, że świadczenia socjalne nie mają tej samej funkcji, co wynagrodzenie za pracę w związku z tym nie podlegają ochronie podczas postępowania egzekucyjnego.

Kodeks pracy w art. 87-91 ogranicza możliwość egzekucji z wynagrodzenia za pracę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku egzekucji należności innych niż długi alimentacyjne komornik nie może zająć więcej niż 50 % wynagrodzenia, przy czym zgodnie z art.871 k.p. pracownik, wobec którego dokonano potrącenia, musi otrzymać wynagrodzenie w wysokości, co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2021 roku to 2600 zł brutto).

W przypadku długów alimentacyjnych zajęciu może podlegać nawet 60% wypłaty i nie stosuje się ograniczeń wynikających z kwoty wolnej od zajęcia (osoba zarabiająca pensję minimalną również podlegać będzie egzekucji, jeżeli jej długi mają charakter alimentacyjny).

W związku z tym, że świadczenia wypłacone z ZFŚS nie są wynagrodzeniem za pracę, nie stosuje się do nich ograniczeń i limitów potrąceń przewidzianych w kodeksie pracy, wobec czego komornik ma prawo zająć je w całości bez względu na cel, na jaki zostały przyznane. Świadczenie to nie będzie potrącane, jako wynagrodzenie za prace, ale będzie traktowane, jako egzekucja z innych wierzytelności.

Więcej >>>

Czy komornik może zająć należności z ZFŚS?

Czy komornik może zająć należności z ZFŚS?

Pracodawcy często mają wątpliwości, czy zapomogi, wczasy pod gruszą i inne świadczenia należne pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych podlegają zajęciu komorniczemu. Często pojawia się pytanie, czy takie należności należy traktować jak wynagrodzenie za pracę i ustalać kwotę wolną od potrącenia.

Na podstawie art. 881 §2 kodeksu postępowania cywilnego w zw. z art. 871 §1 pkt 1, 2 i 3 kodeksy pracy wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, a w razie egzekwowania alimentów 75% tego minimalnego wynagrodzenia.

Zgodnie z art. 881 §3 kodeksu postępowania cywilnego komornik wzywa pracodawcę, aby nie wypłacał dłużnikowi poza częścią wolną od zajęcia żadnego wynagrodzenia, lecz przekazywał zajęte wynagrodzenie bezpośrednio wierzycielowi egzekwującemu.

Składnikami wynagrodzenia za pracę wszystkie świadczenia pracownicze ściśle powiązane ze stosunkiem pracy, czyli będące wynikiem świadczonej przez pracownika pracy, a to wynagrodzenie zasadnicze, premie, nagrody i inne świadczenia uzależnione od rodzaju, charakteru i wyników świadczonej pracy. Świadczenia socjalne z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych nie zależą od wyników czy rodzaju świadczonej przez pracownika pracy. Podstawowym warunkiem przyznania pracownikowi takich właśnie świadczeń jest spełnienie kryteriów socjalnych określonych w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, a świadczenia te stanowią pomoc socjalną. W związku z tym przepisy o egzekucji z wynagrodzenia za pracę nie mają zastosowania do pomocy socjalnej z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Nie oznacza to jednak, że komornik w ogóle nie może przeprowadzić egzekucji ze świadczeń przyznawanych pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Tytułem do zajęcia świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jest zajęcie komornicze, którego podstawę prawną stanowi art. 895 i następne kodeksu postępowania cywilnego. Przepis ten dotyczy egzekucji z innych wierzytelności niż wynagrodzenie za pracę, w tym m.in. świadczeń socjalnych przyznawanych pracownikom i innym osobom uprawnionym. Na podstawie tych samych przepisów może być prowadzona egzekucja wierzytelności przysługującej pracownikowi, a której przedmiotem jest świadczenie rzeczowe przyznane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Egzekucja komornicza ze świadczeń z ZFŚS

W zakładzie tworzymy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Czy świadczenia przyznane pracownikowi z tego Funduszu, takie jak wczasy pod gruszą, świadczenia pieniężne na święta, albo zapomogi pieniężne podlegają egzekucji komorniczej w całości? Jaki wpływ na obowiązki pracodawcy ma treść i podstawa prawna zajęcia komorniczego oraz zawartego w nim wezwania do dokonywania potrąceń na wniosek wierzyciela?

Pracodawcy prowadzący działalność socjalną niejednokrotnie napotykają na problem wypłaty świadczeń pieniężnych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej Funduszu) pracownikowi, któremu komornik zajął wynagrodzenie. Wywołuje to bowiem dwojakiego rodzaju wątpliwości. Dotyczą one po pierwsze, samej możliwości prowadzenia egzekucji ze świadczeń socjalnych, po drugie, stosowania wobec nich ograniczeń wynikających z przepisów Kodeksu pracy.

Odpowiadając na pierwszą wątpliwość należy stwierdzić, że ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2012 r. poz. 592 ze zm.) nie zawiera przepisów odnoszących się do możliwości dokonywania potrąceń ze świadczeń finansowanych z Funduszu. Skoro zaś przepis szczególny nie reguluje tej materii, zastosowanie znajdą ogólne zasady wynikające z K.p.c. Norma ta w § 2 zawiera szeroką definicję wynagrodzenia za pracę.

Jednak Departament Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w piśmie z dnia 21 czerwca 2011 r. w sprawie możliwości prowadzenia egzekucji komorniczej lub administracyjnej ze świadczeń Funduszu odwołał się do przedstawionego przez Ministerstwo Sprawiedliwości poglądu, zgodnie z którym świadczenia socjalne nie powinny być traktowane jako świadczenia związane ze stosunkiem pracy w rozumieniu art. 881 § 2 K.p.c. Nie stanowią one bowiem ekwiwalentu za wykonaną pracę, nie zależą od wyników pracy, zatem nie przejawiają także związku ze stosunkiem pracy w rozumieniu omawianej regulacji. Świadczenia te stanowią natomiast pomoc socjalną dla pracownika i członków jego rodziny, w związku z czym nie powinny być uznawane za składnik wynagrodzenia za pracę.

Tym samym oba ministerstwa uznały, że egzekucja z wynagrodzenia za pracę prowadzona na podstawie K.p.c. nie obejmuje świadczeń przyznawanych pracownikom z Funduszu.

Mimo to prezentowane jest stanowisko, że egzekucja ze świadczeń przyznawanych z Funduszu jest dopuszczalna, tyle że wymaga zajęcia na podstawie przepisów K.p.c., dotyczących prowadzenia egzekucji z innych wierzytelności.

W literaturze przedmiotu prezentowany jest także pogląd, że dla omawianych celów wystarczy zajęcie wynagrodzenia za pracę w trybie art. 880-888 K.p.c. Jego zwolennicy wskazują, że w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego obowiązuje odrębna definicja wynagrodzenia za pracę, zgodnie z którą określone kategorie świadczeń, które nie mają statusu wynagrodzenia za pracę w rozumieniu Kodeksu pracy, uważa się za to wynagrodzenie na gruncie K.p.c. W efekcie przedmiotem egzekucji może być nie tylko wynagrodzenie za pracę w znaczeniu ścisłym, lecz również inne przychody pracownika, pozostające w związku ze stosunkiem pracy lub innym stosunkiem prawnym, stanowiącym podstawę ich wypłaty.

Wykładnia ta zyskała poparcie Krajowej Rady Komorniczej w stanowisku z dnia 12 września 2011 r., sygn. akt KRK/IV/2439/11. Uznano w nim, że w obecnym stanie prawnym przepisy nie przewidują zwolnienia świadczeń z Funduszu spod egzekucji komorniczej. W konsekwencji pracodawca powinien przekazać komornikowi przeznaczone dla pracownika świadczenia socjalne w całości, poza przypadkami, gdy kwota zajęcia będzie od nich niższa.

Podstawa prawna

(Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)

Patrimonium Kancelaria Prawnicza

23 lipca 2010

Odpowiedź na pytanie, czy należy dokonać potrącenia komorniczego z tytułu niezapłaconych alimentów z wypłaconej z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (dalej: ZFŚS) należności za wczasy pod gruszą, zależy przede wszystkim od ustalenia charakteru tej należności, tzn. czy można zakwalifikować ją jako składnik wynagrodzenia.

W rozumieniu kodeksu pracy potrącenie komornicze ma inne znaczenie aniżeli potrącenie uregulowane w kodeksie cywilnym. W prawie pracy potrącenie oznacza jednostronną czynność prawną, która polega na pomniejszeniu wynagrodzenia należnego pracownikowi, poprzez odliczenie pewnych należności określonych przepisami prawa na zaspokojenie roszczeń określonych podmiotów. Z wynagrodzenia za pracę mogą być potrącane – bez pytania o zgodę pracownika – tylko należności wymienione w art. 87 k. p. w podanej w tym przepisie kolejności. Należy przy tym podkreślić, że przy potrącaniu z wynagrodzenia obowiązuje zasada pozostawienia tzw. kwoty minimalnej wolnej od potrąceń.

Odnosząc się do wypłaconych z ZFŚS należności za wczasy pod gruszą, wydaje się, że nie można ich zakwalifikować jako składnik wynagrodzenia. Wynagrodzenie za pracę podlegające potrąceniom komorniczym składa się bowiem z wynagrodzenia zasadniczego oraz takich składników uzupełniających, jak:

– dodatki stawkowe (np. za długoletnią pracę, z tytułu szkodliwych lub uciążliwych warunków pracy, czy za pracę nocną),

– dopłaty (są ekwiwalentem za wykonywanie przez pracownika dodatkowych zadań, np. za godziny nadliczbowe),

– premie (za określone osiągnięcia lub tzw. trzynastka) – nie należy ich mylić z nagrodą, ta bowiem nie jest składnikiem wynagrodzenia,

– deputaty (świadczenia w naturze uzupełniające wynagrodzenie pieniężne),

– dodatki wyrównawcze (wypłacane w sytuacjach, gdy pracownik z przyczyn od siebie niezależnych zostaje przeniesiony do pracy niżej zaszeregowanej),

– prowizja.

Wśród ww. składników wynagrodzenia za pracę nie znalazły się kwoty wypłacane z ZFŚS. Wynika to ze szczególnego charakteru tych środków, przeznaczonych na finansowanie działalności socjalnej, czyli usług świadczonych przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej itp.

Należy przy tym nadmienić, że zgodnie z kodeksem pracy – korzystanie z urlopu wypoczynkowego jest nie tylko prawem, ale i obowiązkiem pracownika. Na urlopie pracownik powinien wypocząć, by zregenerować siły do dalszej pracy. Opłaca się więc pracodawcy inwestować w dobrze zorganizowany wypoczynek pracownika, a nawet jego rodziny. Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. 96.70.335) wyposażyła w tym celu pracodawców w specjalne środki przeznaczone m.in. na dofinansowanie wypoczynku.

Świadczenia socjalne finansowane z Funduszu, w tym wczasy „pod gruszą”, mają charakter uznaniowy. Ich przyznanie oraz wysokość uzależnione są od spełniania przez osoby uprawnione kryteriów o socjalnym wyłącznie charakterze, tzn. od ich sytuacji życiowej, rodzinnej i zdrowotnej.

Mając na uwadze powyższe oraz specyficzny charakter środków wypłacanych z ZFŚS należy przyjąć, że nie jest zasadne dokonanie potrącenia komorniczego z należności za wczasy po gruszą.

키워드에 대한 정보 wczasy pod gruszą komornik

다음은 Bing에서 wczasy pod gruszą komornik 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  폴리아미드 나일론 차이 | [그옷이 알고싶다] 폴리Vs나일론! 도대체 뭐가 다른거야? 인기 답변 업데이트
See also  아이폰 카카오톡 사진 저장 위치 | 카카오톡 다운로드 폴더, 카카오톡 파일 저장 위치 변경 상위 185개 답변

See also  Piotr Terlecki Lublin Kontakt | Evan Call - The Voice In My Heart (Violet Evergarden Ost) | Orchestral Midi Mockup 답을 믿으세요

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Wczasy pod gruszą: co musisz wiedzieć, zanim złożysz wniosek o wczasy pod gruszą | Prawnik Izabela

  • prawo
  • prawnik
  • pomoc prawna
  • konsultacje prawne
  • prawniczka
  • izabela kaźmierczak-kamiennik
  • wczasy pod gruszą
  • wczasy pod gruszą jak wypełnić wniosek
  • wczasy pod gruszą jak uzasadnić
  • urlop
  • urlop wypoczynkowy
  • wniosek o wczasy pod gruszą jak wypełnić
  • wakacje pod gruszą

Wczasy #pod #gruszą: #co #musisz #wiedzieć, #zanim #złożysz #wniosek #o #wczasy #pod #gruszą #| #Prawnik #Izabela


YouTube에서 wczasy pod gruszą komornik 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Wczasy pod gruszą: co musisz wiedzieć, zanim złożysz wniosek o wczasy pod gruszą | Prawnik Izabela | wczasy pod gruszą komornik, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment