Weksel Trasowany In Blanco | Weksel In Blanco 68 개의 가장 정확한 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “weksel trasowany in blanco – Weksel in blanco“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Rachelski i Współnicy Kancelaria Prawna 이(가) 작성한 기사에는 조회수 6,449회 및 좋아요 21개 개의 좋아요가 있습니다.

weksel trasowany in blanco 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Weksel in blanco – weksel trasowany in blanco 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Mec. Dorota Żurowska wyjaśnia, jak prawidłowo uzupełnić weksel in blanco. Weksel to popularna forma zabezpieczenia wierzytelności używana zarówno w obrocie gospodarczym, jak i w życiu prywatnym. Weksel może być spisany nawet na zwykłej kartce papieru, pod warunkiem, że zawiera wszystkie niezbędne elementy wymienione w ustawie Prawo wekslowe.

weksel trasowany in blanco 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Weksel trasowany a weksel własny, weksel “IN BLANCO”

Weksel trasowany, jest to pisemne polecenie wystawcy skierowane do trasata dotyczące bezwarunkowej zapłaty na rzecz remitenta określonej sumy pieniężnej.

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.aif.com.pl

Date Published: 3/30/2021

View: 3364

Weksel in blanco – wszystko co musisz wiedzieć

Weksel in blanco przydaje się przedsiębiorcom, gdy chcą oni uzyskać pożyczkę lub gdy potrzebują dodatkowego zabezpieczenia w procesie …

+ 여기에 더 보기

Source: www.bibbyfinancialservices.pl

Date Published: 11/1/2021

View: 7915

Weksel in blanco – ryzykowna forma zabezpieczenia? – NFG

2) weksel trasowany (weksel ciągniony, przekazany, trata) – weksel, w którym jego wystawca (trasant) kieruje do konkretnej osoby (trasata) …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: nfg.pl

Date Published: 8/8/2022

View: 1089

Weksel in blanco – co to jest i jak go uzupełnić? – PragmaGO

podpis trasata (wystawcy weksla). Ważne! Weksel trasowany musi zawierać wszystkie ww. dane, poza wyszczególnionym …

+ 여기를 클릭

Source: pragmago.pl

Date Published: 11/23/2022

View: 5257

Weksel trasowany, sola, in blanco. Dyskont weksla

Weksel trasowany, sola, in blanco. Dyskont weksla. Weksel trasowany Weksle można podzielić według wielu kryteriów. Istotny jest podział weksli ze względu …

+ 여기를 클릭

Source: finanse21.pl

Date Published: 11/22/2022

View: 7457

Rodzaje i elementy weksla. Jak funkcjonuje weksel in blanco?

Wyróżnia się weksel trasowany oraz weksel własny. ○ Przepisy dopuszczają także wystawienie weksla in blanco. ○ Dłużnicy wekslowi ponoszą …

+ 여기에 표시

Source: tvn24.pl

Date Published: 5/1/2021

View: 9459

Weksel – Wikipedia, wolna encyklopedia

Weksel trasowany (inaczej ciągniony, przekazany, trata) – papier wartościowy sporządzony w formie ściśle określonej przepisami prawa wekslowego, …

+ 더 읽기

Source: pl.wikipedia.org

Date Published: 8/7/2022

View: 8236

Weksel in blanco – co to jest? | Faktoria

Możemy wyróżnić dwa rodzaje weksli: weksel sola – mówimy o nim, kiedy sam wystawca weksla zobowiązuje się do zapłaty sumy pieniędzy;; weksel trasowany / weksel …

+ 더 읽기

Source: faktoria.pl

Date Published: 3/10/2021

View: 2285

Weksel in blanco – Kancelaria Prawna Skarbiec – Weksle

– Prawo wekslowe (Dz. U. 1936 r. Nr 37 poz. 282) weksel in blanco jest wekslem niezupełnym w chwili jego wystawienia. Do ważności zobowiązania wekslowego …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: weksle.info

Date Published: 5/3/2022

View: 9729

주제와 관련된 이미지 weksel trasowany in blanco

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Weksel in blanco. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Weksel in blanco
Weksel in blanco

주제에 대한 기사 평가 weksel trasowany in blanco

  • Author: Rachelski i Współnicy Kancelaria Prawna
  • Views: 조회수 6,449회
  • Likes: 좋아요 21개
  • Date Published: 2012. 11. 20.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=GLmLoZTOveM

Weksel trasowany a weksel własny, weksel „IN BLANCO”

Weksel trasowany a weksel własny, weksel „IN BLANCO”

Weksel trasowany, jest to pisemne polecenie wystawcy skierowane do trasata dotyczące bezwarunkowej zapłaty na rzecz remitenta określonej sumy pieniężnej.

Wystawca upoważnia trasata do wykonania we własnym imieniu, ale na rachunek wystawcy określonego świadczenia – równocześnie upoważnia remitenta do odbioru tego świadczenia.

Wystawienie weksla nie prowadzi do powstania bezpośredniego stosunku między trasatem a remitentem. Powstaje on dopiero z chwilą przyjęcia weksla tzw. akcept poprzez np.:

– podpis trasata na przedniej stronie

– napisanie przez trasata „przyjęty”.

Wystawca odpowiada za przyjęcie i za zapłatę weksla przez trasata, jednakże może zwolnić się z tej odpowiedzialności poprzez umieszczenie klauzuli „bez obliga za zapłatą”.

Weksel własny

Tutaj wystawca weksla sam przyrzeka bezwarunkowo zapłacić oznaczoną sumę pieniężną na rzecz lub na zlecenie wskazanej z nazwiska osoby.

Weksel in blanco

Zawiera co najmniej podpis wystawcy lub akceptanta. Warunkiem powstania zobowiązania jest uzupełnienie braków na wekslu.

Weksel in blanco – wszystko co musisz wiedzieć

Co to jest weksel? Ogólna definicja

Weksel to specjalny rodzaj papieru wartościowego, którego formę określa prawo wekslowe (ustawa). Charakteryzuje się tym, że złożony na nim podpis stanowi podstawę i przyczynę zobowiązania wekslowego podpisującego. Co to oznacza? Osoba podpisująca weksel zobowiązuje się do zapłaty pewnej określonej sumy pieniężnej na rzecz drugiej osoby lub firmy w określonym czasie.

Pochodzenie nazwy weksel

Nazwa „weksel” pochodzi od niemieckiego słowa „der Wechsel” i oznacza „wymianę”. To pierwotne znaczenie słowa dobrze oddaje istotę weksla jako dokumentu, z którym związane jest określone uprawnienie na podaną kwotę pieniężną.

Dwa podstawowe typy weksli

Powszechnie określa się weksel „bezwarunkowym zobowiązaniem”. Prawo wekslowe wyróżnia dwa rodzaje weksli:

Weksel własny (inaczej weksel suchy, weksel prosty, weksel sola ) jest przyrzeczeniem zapłaty przez wystawcę weksla podanej w nim kwoty pieniężnej na rzecz remitenta, czyli osoby wskazanej na wekslu. Prawo wekslowe ściśle określa formę, w jakiej powinien być sporządzony weksel własny. Na wekslu powinien się znaleźć m.in. termin i miejsce płatności, a także podpis wystawcy.

(inaczej ) jest przyrzeczeniem zapłaty przez wystawcę weksla podanej w nim kwoty pieniężnej na rzecz remitenta, czyli osoby wskazanej na wekslu. Prawo wekslowe ściśle określa formę, w jakiej powinien być sporządzony weksel własny. Na wekslu powinien się znaleźć m.in. termin i miejsce płatności, a także podpis wystawcy. Weksel trasowany (inaczej weksel ciągniony, weksel przekazany, weksel trata) jest poleceniem wydanym przez wystawcę osobie trzeciej (trasatowi) wypłacenia sumy weksla osobie wskazanej w wekslu (remitentowi) lub na jej zlecenie, w oznaczonym terminie. W tym przypadku również prawo wekslowe ściśle określa formę dokumentu. Przy wekslu trasowanym pojawiają się trzy osoby: wystawca weksla trasowanego (trasant), osoba, która ma zapłacić sumę podaną w wekslu (trasat) oraz remitent, któremu tasuma ma być wypłacona. Główną różnicą w stosunku do weksla własnego jest fakt, że weksel trasowany staje się pełnowartościowym papierem w obrocie z chwilą jego przyjęcia (dokonania tzw. akceptu weksla poprzez złożenie na nim podpisu) przez trasata, który przyjmuje na siebie zobowiązanie zawarte w treści weksla.

Można również wyróżnić weksle in blanco, gwarancyjne, kaucyjne, depozytowe, trata komisowe, rekta – weksel, rymesę komisową, weksel piwniczny.

BEZPŁATNA KONSULTACJA Zmniejsz wysokość podatku dzięki prawidłowemu księgowaniu faktoringu. Nasz konsultant wytłumaczy Ci, jak właściwie zakwalifikować usługę faktoringu, aby zmniejszyć wysokość podatku do zapłacenia. Zarezerwuj termin bezpłatnej konsultacji online >

Charakterystyka weksla in blanco

Weksel in blanco, który w momencie wystawienia jest celowo nieuzupełniony (np. wystawiający nie wpisuje kwoty wekslowej). Taki weksel, który nie posiada niektórych cech wymaganych przez prawo wekslowe, jest właśnie wekslem in blanco. Weksle takie, nazywane także wekslami niezupełnymi wykorzystywane są przeważnie przy zaciąganiu kredytów i pożyczek. Najczęściej elementem, który zostaje pominięty jest suma wekslowa, którą wpisuje się dopiero w momencie, który określa deklaracja wekslowa, czyli dokument podający, w jaki sposób i przy zajściu jakich okoliczności weksel in blanco będzie uzupełniony o brakujące elementy. Jest to niezbędny dokument, który chroni dwie strony przed oszustwem. Ponieważ w momencie, kiedy wszystkie elementy weksla in blanco zostają uzupełnione, to staje się on zwykłym wekslem, który może zostać zrealizowany.

Funkcje weksla

Weksel może pełnić kilka funkcji i w każdej z nich można je realizować poprzez weksel in blanco. Oto kilka funkcji weksli:

funkcja kredytowa – weksel może towarzyszyć udzieleniu kredytu handlowego (kupieckiego). Płatność za towar lub usługę wymagana jest w odroczonym terminie, do daty oznaczonej na wekslu,

funkcja płatnicza – weksel wręczany jest zamiast zapłaty przy zakupie towarów lub usług,

funkcja gwarancyjna – weksel może stanowić zabezpieczenie zobowiązań pieniężnych istniejących w chwili ich wystawienia i przyszłych, np. w momencie zaciągania kredytu w banku,

funkcja obiegowa (przedmiot obrotu) – prawa z weksla mogą być przenoszone w drodze indosu na inne osoby,

funkcja refinansowa – przedstawienie weksla do dyskonta w banku pozwala posiadaczowi weksla uzyskać sumę wekslową, pomniejszoną o dyskonto i prowizję banku przed terminem płatności weksla.

Po co przedsiębiorcy weksel in blanco?

Weksel in blanco przydaje się przedsiębiorcom, gdy chcą oni uzyskać pożyczkę lub gdy potrzebują dodatkowego zabezpieczenia w procesie wnioskowania o kredyt bankowy. Ta sytuacja jest szczególnie częsta w przypadku MŚP lub firm z krótszym stażem rynkowym. Wypisanie weksla in blanco wzmacnia wiarygodność kredytową firmy.

Zabezpieczenie przed ryzykiem niewypłacalności

W przypadku pożyczek weksel in blanco to zabezpieczenie przeciwko niewypłacalności. W momencie, gdy pożyczkobiorca nie jest w stanie spłacić swojego zobowiązania, to pożyczkodawca ma prawo uzupełnić brakujący element na wekslu i wypłacić środki (wraz z ustalonymi odsetkami) na opłacenie długu.

Zabezpiecza wierzytelności

Oprócz tego, że weksel in blanco jest stosunkowo przydatnym sposobem zabezpieczenia wierzytelności, to jego główną zaletą jest przyspieszenie oraz ograniczenie kosztów egzekucji zabezpieczonej wierzytelności. Oczywiście, jest jednak ryzyko, że realizacja weksla będzie niemożliwa, wtedy pożyczkodawca będzie musiał sam zająć się windykacją długu i ewentualnie iść do sądu lub sprzedać wierzytelność firmie windykacyjnej.

Przykład #1

Przedsiębiorca z branży drzewnej, pan Tomasz, chce pożyczyć od swojego znajomego przedsiębiorcy z tej samej branży, pana Mariusza, 10 000 zł na zakup nowej maszyny produkcyjnej w bardzo atrakcyjnej cenie. Potrzebuje więc szybko pieniędzy. Pan Mariusz się zgadza, wie że firma pana Tomasza dobrze prosperuje, więc będzie miał środki na spłatę tego długu. Jednak, aby zabezpieczyć siebie i swoje finanse, pan Mariusz wymaga wystawienia weksla in blanco. Nie uzupełnia kwoty, ale obaj uzupełniają deklarację wekslową, która wskazuje, że pan Tomasz za dwa miesiące musi oddać panu Mariuszowi pieniądze, które pożyczył. Jeśli tego nie zrobi, pan Mariusz wstawi w brakujące miejsce 10 000 zł i zrealizuje weksel w banku. Jeśli pan Tomasz nie będzie miał środków na koncie, pan Mariusz może udać się do sądu lub sprzedać weksel firmie windykacyjnej, aby odzyskać swoje środki.

Weksel in blanco działa jako zabezpieczenie pożyczkodawcy. Często korzystają z niego banki czy inne instytucje finansowe. Wystawienie weksla in blanco wzmacnia wiarygodność pożyczkobiorcy.

Przykład #2

Anna jest właścicielką małej firmy w Warszawie. Chce rozwijać swój biznes i decyduje się na kredyt w banku, aby zyskać niezbędne do tego środki. Bank nie jest jednak przekonany, czy Anna będzie w stanie spłacić kredyt, ponieważ jej firma jest zaledwie rok na rynku. Jednak, firma Anny dobrze prosperuje, dlatego zgadza się udzielić jej kredytu, jeśli Anna uzupełni weksel in blanco i wskaże osoby, które będą mogły za nią poręczyć. Oznacza to, że w momencie, gdy Anna nie będzie mogła spłacić kredytu, to zrobią to osoby wpisane na wekslu.

Ryzyko udostępniania weksla przez przedsiębiorcę

Mimo iż weksle mają pełnić formę zabezpieczenia, to niosą za sobą duże ryzyko oszustwa. Luki na wekslu mogą być uzupełnione fałszywie, lub weksel może być przekazany innej osobie. „Puszczenie weksla w obieg” lub “indosowanie weksla” stwarza dla wypisującego weksel duże ryzyko. Osoba, która jest uprawniona do otrzymania zapłaty z weksla, może przenieść przysługujące jej z weksla prawa na osobę trzecią.

Takie przeniesienie płatności jest bardzo proste do wykonania i niesie za sobą zagrożenie, że pierwotny wierzyciel wypełni weksel in blanco na zawyżoną kwotę i następnie “puści weksel w obieg”. Nowy wierzyciel po otrzymaniu weksla, będzie mógł zgodnie z prawiem zrealizować weksel lub sprzedać wierzytelność firmie windykacyjnej. Wobec takiej sytuacji wystawca weksla, aby nie zostać zmuszonym do ponownej zapłaty, powinien wstąpić na drogę sądową i udowodnić, że nowy wierzyciel nabywając weksel działa świadomie na szkodę dłużnika. Takie działanie jest jednak długotrwale i często skomplikowane.

Przykład #1

Pan Dariusz nie mógł zapłacić za towar w hurtowni, ponieważ z kolei jego klienci opóźniali się z płatnością. Zdecydował się pożyczyć od swojego znajomego, pana Janusza, również przedsiębiorcy, 10 000 zł. Jako zabezpieczenie został wystawiony weksel in blanco. Pan Dariusz spłacił pożyczkę przed terminem, więc Pan Janusz nie musiał realizować weksla. Jednak postąpił on nieuczciwie i przeniósł prawa z weksla na Pana Mikołaja, któremu sam był winny pieniądze. Pan Mikołaj wezwał więc Pana Dariusza do zapłaty i skierował sprawę do sądu. Pan Dariusz w sądzie musi teraz udowodnić, że spłacił pożyczkę. Dodatkowo, musi udowodnić, że Pan Mikołaj działa na jego szkodę – czyli że w momencie nabycia weksla miał świadomość, że pożyczka została spłacona.

Takie procesy sądowe są długotrwałe i kosztowne, dlatego wystawiając weksle należy bardzo uważać na możliwe oszustwa.

Najczęstsze nadużycia weksla in blanco

Oprócz ryzyka, jakim jest przeniesienia weksla na osobę trzecią, istnieją również inne zagrożenia związane z wystawieniem weksla in blanco. Zdarzają się sytuacje, gdy remitent (osoba, na rzecz której ma być wypłacone zobowiązanie z weksla) uzupełni puste pole niezgodnie z zawartą umową i puści go w obieg. Kiedy weksel z uzupełnionymi danymi zostanie przekazany osobie trzeciej, to ta osoba w sądzie ma przewagę.

Ponieważ zgodnie z prawem, dłużnik wekslowy nie może zasłaniać się zarzutem, że weksel wypełniony został niezgodnie z zawartym porozumieniem, skoro tej trzeciej strony nie było przy podpisywaniu weksla. Oskarżony musiałby udowodnić, że posiadacz weksla nabył go w złej wierze albo przy nabyciu dopuścił się rażącego niedbalstwa.

To trudne sprawy w sądzie, zwłaszcza, że zgodnie z prawem wypełnienie weksla niezgodnie z deklaracją wekslową nie anuluje odpowiedzialności wekslowej, a jedynie powoduje jej ograniczenie do granic wyznaczonych porozumieniem (art. 10. ustawy Prawo wekslowe).

Dodatkowa nota prawna:

“Dla wyłączenia odpowiedzialności dłużnika wekslowego na podstawie art. 17 ustawy z 1936 r. – Prawo wekslowe konieczna jest świadomość nabywcy działania na szkodę zobowiązanego. Nie jest natomiast wystarczająca sama możliwość czy powinność dowiedzenia się czy powzięcie wątpliwości co do rzeczywistego istnienia zobowiązania względem poprzedniego posiadacza” – stwierdził Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z 29 września 2015 r., sygn. akt I ACa 818/15.

Jak poprawnie wystawić weksel in blanco?

Weksle, tak jak wszystkie oficjalne dokumenty, aby były prawnie uznane, muszą spełniać pewne warunki. W przypadku weksla in blanco, gdzie z założenia weksel jest niepełny, wciąż muszą być w nim zawarte następujące elementy: podpis któregokolwiek z dłużników wekslowych (wystawcy, akceptanta, poręczyciela), złożony w zamiarze zobowiązania się wekslowo oraz nieuzupełniona treści weksla nie może być niezamierzona.

Dodatkowo do weksli in blanco wystawia się deklarację wekslową, czyli pisemne porozumienie, na mocy którego strony uzgadniają, w jaki sposób i przy zajściu jakich okoliczności weksel in blanco należy uzupełnić. Trzeba pamiętać, że weksel in blanco po uzupełnieniu brakujących elementów, musi posiadać wszystkie elementy wymagane przez Prawo wekslowe (o czym piszemy w dalszej części artykułu).

Jak wykorzystać weksel?

Jednym z głównych sposobów wykorzystania weksla w obrocie gospodarczym jest zapłata sumy wekslowej, która jest wpisana na wekslu (ważne: w razie różnicy pomiędzy sumą wyrażoną słownie i cyframi przyjmuje się, że zobowiązanie wekslowe opiewa na kwotę wyrażoną słownie). Przedsiębiorcy wykorzystują weksle ponieważ mają one kilka zalet, jak:

Niższa opłata sądowa – w przypadku wstąpienia na drogę sądową, wszczynający postępowanie sądowe opłaca koszty procesu, czyli 5% dochodzonej wierzytelności. Tymczasem, jeśli podstawą zapłaty jest weksel, wierzyciel będzie zobowiązany do zapłaty jedynie ¼ z tej kwoty. Co więcej, pozostałą część opłaty (3/4 z 5 % dochodzonej należności) będzie musiał uiścić dłużnik.

Sądowy nakaz zapłaty – sąd na podstawie weksla z reguły wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. Co oznacza, że komornik może od razu zabezpieczyć majątek dłużnika.

Szybki odbiór należności – po dwóch tygodniach od wydania nakazu zapłaty, dłużnik musi zapłacić, inaczej po tym okresie wierzyciel może przystąpić do prowadzenia egzekucji z majątku dłużnika bez względu na to, czy dłużnik ostatecznie podjął obronę przed wierzytelnością z weksla, czy też nie.

Dodatkowe zabezpieczenie – weksle dają dodatkowe zabezpieczenie w postaci poręczenia. Każda osoba podpisana na wekslu w innym miejscu niż wystawca staje się automatycznie poręczycielem jego zapłaty

Jak wypełnić weksel? Obligatoryjne elementy tego dokumentu

Polskie prawo wekslowe ściśle określa obligatoryjne elementy treści każdego weksla. Niezbędne jest, aby na wekslu znalazły się następujące informacje:

nazwa „weksel” tekście dokumentu (w języku, w jakim wystawiono papier wartościowy);

bezwarunkowe polecenie zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej;

imię i nazwisko osoby zobowiązanej do zapłacenia wskazanej sumy pieniężnej;

imię i nazwisko osoby, na rzecz której zapłata sumy wekslowej ma być dokonana;

oznaczenie terminu płatności;

wskazanie miejsca płatności;

oznaczenie daty i miejsca wystawienia weksla;

podpis wystawcy weksla (trasanta).

Jak chronić się przed ryzykiem wystawienia weksla?

Weksle cieszą się coraz mniejszą popularnością, ponieważ coraz więcej przedsiębiorców dostrzega ryzyko, jakie niesie za sobą taka forma płatności. Jeśli jednak konieczne jest wypisanie weksla in blanco, warto pamiętać, by na wekslu znalazła się adnotacja o spisanej deklaracji wekslowej do weksla.

Dzięki tej informacji, osoba, która będzie realizować weksel, dowie się, w jaki sposób można go wypełnić i kiedy użyć. Nawet drugi wierzyciel weksla (gdyby weksel został przekazany), będzie wiedział o deklaracji i będzie mógł zweryfikować umowę. To dobre zabezpieczenie wystawiającego weksel, ponieważ drugi wierzyciel straci przewagę w sądzie (jeśli nie zapozna się z deklaracją, dopuści się rażącego niedbalstwa).

Oprócz dodatkowej adnotacji, jest jeszcze kilka innych sposobów zabezpieczenia przed oszustwem, jak np.:

Uniemożliwienie „puszczenia weksla w obieg” – na wekslu, zamiast sformułowania „na zlecenie” należy umieścić „na rzecz”, czyli zamiast „zapłacę za ten weksel na zlecenie XYZ sumę 5 000 zł”, napisać „zapłacę za ten weksel na rzecz XYZ sumę 5 000 zł”. W ten sposób wierzyciel nie będzie mógł przekazać komuś weksla.

Uzupełnienie wszystkich możliwych danych – w ten sposób ograniczy się liczbę sfałszowanych danych na wekslu.

Wypełnienie deklaracji przez dwie strony – w ten sposób obie strony będą miały pewność, że warunki były znane obu stronom i przez nie zaakceptowane.

Zachowanie dokumentów – deklaracja wekslowa powinna być uzupełniona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach i zachowana. To ważne, ponieważ w razie gdyby doszło do próby oszustwa, strona poszkodowana ma dokument potwierdzający zawarcie umowy.

Czy weksel gwarantuje odzyskanie należności?

Kiedy kontrahent lub dłużnik nie płaci, przedsiębiorca zawsze może skierować sprawę do sądu lub sprzedać wierzytelność firmie windykacyjnej, aby ta odzyskała należności. Wszystkie te sposoby jednak wymagają czasu, a na moment, w którym pożyczkodawca odzyska swoją należność, trzeba czekać nawet kilka lat.

Jak wygląda droga sądowa? Kiedy dłużnik spóźnia się z płatnością, pożyczkodawca może wnieść pozew do sądu, by wszczęto postępowanie nakazowe. Sąd opiera się na pozwie oraz załączonym do sprawy wekslu i wydaje nakaz zapłaty przesyłając go wierzycielowi oraz dłużnikowi. Termin spłaty jest wyznaczony na dwa tygodnie. Jeśli w tym czasie dłużnik nie zapłaci, to po dwóch tygodniach nakaz zapłaty staje się wykonalny i może być przedmiotem egzekucji komorniczej po nadaniu klauzuli wykonalność, z mocy tytułu egzekucyjnego. Nakaz zapłaty to również podstawa dla prowadzenia przez komornika postępowania zabezpieczającego.

BEZPŁATNA KONSULTACJA Unikaj niepotrzebnego kredytu. Skorzystaj z usługi bezpiecznego faktoringu restrukturyzacyjnego. Dowiedz się czym jest faktoring restrukturyzacyjny u bezpośrednio u naszego konsultanta. Ostatni moment na rezerwację terminu bezpłatnej konsultacji >

Weksel In Blanco a faktoring

Z weksla in blanco, jako formy zabezpieczenia finansowania, często korzystają banki, firmy faktoringowe, a nawet leasingowe. Weksel in blanco wzmacnia wiarygodność finansową klienta i jednocześnie daje firmie faktoringowej zabezpieczenie przed ryzykiem opóźnień w płatnościach.

Firma faktoringowa w umowie o faktoring zawiera informacje na temat rodzajów prawnych, które mają na celu zabezpieczenie roszczeń faktora wobec faktoranta (jednym z nich może być właśnie weksel in blanco), wysokość prowizji oraz warunki wypowiedzenia umowy przez każdą z jej stron. W przypadku zwlekania z opłaceniem należności, firma faktoringowa może wypisać na wekslu wielkość długu oraz termin jego spłaty. Jeśli dłużnik odmówi spłaty, sprawa jest kierowana do sądu.

Weksel in blanco – co to jest i jak go uzupełnić?

Weksel to rodzaj papieru wartościowego, stosowany często jako zabezpieczenie rozmaitych umów (np. kredytowych) czy transakcji handlowych. Jedną z odmian weksla, która często budzi wątpliwości zarówno wśród dłużników, jak i osób wystawiających, jest weksel in blanco.

Weksel – definicja

Weksel to papier wartościowy zawierający zobowiązanie jednej ze stron do zapłacenia wskazanej kwoty pieniężnej stronie przeciwnej. W sytuacji, w której sam wystawca weksla zobowiązuje się do zapłaty, mamy do czynienia z wekslem sola – inaczej wekslem własnym. Jeśli jednak dłużnikiem ma zostać osoba wyznaczona w treści weksla (czyli przyjmująca dokumenty), mówimy o wekslu trasowanym (lub też ciągnionym).

Ważne!

Zobowiązanie, o którym mowa w wekslu, może dotyczyć jedynie określonej sumy pieniędzy – nie rzeczy ani usługi.

Kim jest trasat, a kim trasant?

W związku z procesem wypełniania weksla możemy spotkać się z kilkoma terminami, które dla osób niewtajemniczonych mogą być mylące. Zanim więc przejdziemy do bardziej złożonych kwestii, wyjaśnijmy podstawowe pojęcia.

Trasant – to inne określenie na wystawcę weksla lub czeku. Jeżeli opisywany weksel jest wekslem własnym (sola), trasant wskazuje do zapłaty samego siebie. Jednym z warunków koniecznych do powstania weksla jest podpis trasanta .

– to inne określenie na wystawcę weksla lub czeku. Jeżeli opisywany weksel jest wekslem własnym (sola), wskazuje do zapłaty samego siebie. Jednym z warunków koniecznych do powstania weksla jest podpis . Trasat – występuje jedynie w przypadku weksla ciągnionego (trasowanego). To osoba wskazana przez trasanta jako odpowiedzialna za zapłatę wyszczególnionej w wekslu sumy wekslowej. Jeżeli trasat okaże się niewypłacalny, zobowiązanie przejdzie na trasanta.

– występuje jedynie w przypadku weksla ciągnionego (trasowanego). To osoba wskazana przez trasanta jako odpowiedzialna za zapłatę wyszczególnionej w wekslu sumy wekslowej. Jeżeli okaże się niewypłacalny, zobowiązanie przejdzie na trasanta. Remitent – osoba, na rzecz której trasat (lub, w ww. przypadku niewypłacalności, także trasant) zobowiązany jest do zapłaty kwoty wekslowej.

– osoba, na rzecz której trasat (lub, w ww. przypadku niewypłacalności, także trasant) zobowiązany jest do zapłaty kwoty wekslowej. Poręczyciel – osoba, która bezwarunkowo odpowiada za dług wekslowy.

Ważne!

Weksel może wskazywać na kilku trasantów – w takiej sytuacji każdy z trasantów jest współodpowiedzialny za spłatę długu.

Weksel trasowany – co powinien zawierać?

Aby weksel trasowany był traktowany jako ważny, konieczne jest umieszczenie w nim szeregu informacji:

słowo “weksel” jako część tytułu (np. u góry strony) – wyraz ten powinien zostać zapisany w tym samym języku, w jakim sporządzono dokument;

nazwisko trasata;

polecenie zapłaty określonej kwoty wraz z terminem i miejscem płatności (brak miejsca płatności oznacza, że weksel będzie płatny za okazaniem);

nazwisko remitenta;

data oraz miejsce sporządzenia weksla;

podpis trasata (wystawcy weksla).

Ważne!

Weksel trasowany musi zawierać wszystkie ww. dane, poza wyszczególnionym przypadkiem braku miejsca płatności. W takim układzie weksel powinien zostać spłacony w miejscu zamieszkania trasata (miejsce to musi zostać wskazane w wekslu).

Co to jest weksel in blanco?

Weksel in blanco tym różni się od standardowego weksla trasowanego, że część danych nie jest uzupełniona w chwili wystawienia. Nie oznacza to jednak, że może brakować dowolnej informacji – nawet weksel in blanco powinien zawierać podpisy wystawcy, trasata oraz ewentualnych poręczycieli.

Warto pamiętać, że sporządzenie weksla nie wymaga udziału notariusza – niepotrzebny jest nawet żaden blankiet z urzędu skarbowego, choć oczywiście, aby prawidłowo sporządzić weksel in blanco, wzór może okazać się bardzo przydatny.

Jak wypełnić weksel in blanco?

Ważne!

Wszelkie wytyczne dotyczące wystawiania i uzupełniania weksli reguluje Ustawa Prawo wekslowe z dn. 28 kwietnia 1936. Z przepisów dowiemy się między innymi, że aby weksel był ważny, musi zostać podpisany odręcznie.

Często spotykamy się z pytaniem: kiedy weksel in blanco jest nieważny lub co sprawia, że można go uznać za nieważny? Warto wiedzieć, że weksel in blanco co do zasady nie jest papierem wartościowym, ponieważ nie jest wypełniony w sposób prawidłowy – brakuje w nim części informacji (zazwyczaj kwoty weksla).

Różnica między wekslem in blanco (dopuszczalnym przez Ustawę Prawo wekslowe) a wekslem nieważnym wynika z intencji pozostawienia niektórych pól pustych. W związku z tym, aby weksel in blanco miał moc prawną, konieczne jest sporządzenie dodatkowego dokumentu, zwanego zwykle deklaracją wekslową lub porozumieniem wekslowym.

Sprawdź także!

Cesja wierzytelności – co to jest i jak działa?

Skuteczna windykacja należności, czyli jak odzyskać długi

Deklaracja wekslowa

Biorąc pod uwagę podatność weksla in blanco na nieprawidłowości, a nawet próby oszustwa, popularną praktyką jest sporządzanie porozumienia wekslowego, które de facto stanowi umowę zawartą pomiędzy stronami wymienionymi w wekslu. W deklaracji wekslowej zaangażowane osoby wspólnie określają warunki, na jakich będzie można realizować weksel.

Co powinna zawierać deklaracja wekslowa?

datę zawarcia umowy (taka sama, jak data wystawienia weksla);

nazwiska, imiona oraz adresy stron umowy;

oświadczenie dłużnika, w którym deklaruje oddanie weksla wierzycielowi;

zobowiązanie wierzyciela do oddania weksla dłużnikowi natychmiast po spłacie zobowiązania;

podpisy stron.

Ważne!

Deklaracja wekslowa to osobny dokument: nie może być częścią weksla ani umowy, z której weksel wynika. Jeśli strony decydują się na zabezpieczenie umowy (np. kredytowej) wekslem in blanco, łącznie sporządza trzy dokumenty: wspomnianą umowę, weksel oraz deklarację wekslową, wynikającą z konieczności uzupełnienia pustych pól weksla.

Poręczenie wekslowe

Czasami z deklaracji wekslowej wynika konieczność znalezienie poręczyciela, który przyjmie ewentualną odpowiedzialność w przypadku niewypłacalności lub uchylania się od płatności trasata. Aby poręczenie zostało uznane za ważne, poręczyciel musi złożyć podpis na wekslu (lub na przedłużku weksla), najlepiej poprzedzone słowem “Poręczam”.

Aby informacja o poręczeniu była precyzyjna, warto również zamieścić adnotację, za kogo udzielane jest poręczenie – brak takiej informacji wskazuje na poręczenie za wystawcę weksla.

Przedawnienie weksla

Zgodnie z literą polskiego prawa, prawie każde roszczenie majątkowe może się przedawnić – mówi o tym wprost art. 117 Kodeksu Cywilnego. Weksle nie stanowią wyjątku od tej reguły, jednak kwestię przedawniania się weksli precyzują przepisy zawarte w art. 71, 72 oraz 76 Ustawy Prawo wekslowe.

Najważniejszą informacją dotyczącą przedawnienia weksli jest ta, że jeżeli roszczenie zabezpieczone wekslem ulega przedawnieniu, wygasa również zobowiązanie sformułowane w treści weksla. Wierzyciel nie może wówczas dochodzić płatności ze stosunku wekslowego.

Prawo wzięło jednak pod uwagę także interesy wierzycieli i przewiduje możliwość dochodzenia zapłaty ze stosunku podstawowego (umowy między wierzycielem a dłużnikiem) lub z powodu bezpodstawnego wzbogacenia się dłużnika (w tym drugim przypadku termin przedawnienia wydłuża się do 10 lat).

Czytaj także:

Nie zawsze można sprzedać dług czyli konsekwencje zakazu cesji

Powierniczy przelew wierzytelności – czy jest się czego bać?

Pieczęcie prewencyjne – co to takiego i czemu służą?

Weksel trasowany, sola, in blanco. Dyskont weksla



Weksle można podzielić według wielu kryteriów. Istotny jest podział weksli ze względu zarówno na postać (weksel prosty – weksel sola i weksel trasowany – weksel ciągniony, trata), jak i na treść ekonomiczną (weksel handlowy i weksel finansowy).

Weksel trasowany i weksel sola

W wekslu sola (prostym) występują dwa podmioty: emitent i remitent, natomiast w wekslu trasowanym – trzy podmioty: trasant, trasat i remitent. W tym drugim wekslu trasant zleca trasatowi zapłacenie sumy wekslowej remitentowi.

Zazwyczaj przy tym rodzaju weksla jest wymagany akcept trasata (inaczej mówiąc, zgoda na wypłacenie sumy wekslowej, jeżeli trasant posiada środki pieniężne lub jego działalność jest kredytowana). Niekiedy weksle te są awalizowane (awal – gwarancja bankowa) i mają zazwyczaj zastosowanie w rozliczeniach z zagranicą, gdy trasat i remitent są w jednym kraju (akcept trasata), a trasant w drugim (awal bankowy w kraju trasata).

Weksle handlowe i finansowe

Weksle handlowe i weksle finansowe mają generalnie taką samą postać (wyjątek od tej reguły stanowią bony skarbowe), natomiast ich treść ekonomiczna jest odmienna. Weksle handlowe są pewniejsze, odzwierciedlają bowiem zaistnienie transakcji handlowych, mających pokrycie w towarze. Tak naprawdę weksel finansowy ukazuje jedynie brak środków pieniężnych u wystawcy (emitenta), stąd też można spotkać w praktyce gospodarczej pojęcie tzw. weksli dętych, których wystawcy mają jedynie na celu wyłudzenie środków pieniężnych.

Weksel in blanco

Weksel in blanco to weksel, który nie jest uzupełniony całkowicie w chwili jego wystawienia. Elementem, który nie jest przeważnie określony jest wartość, czyli suma wekslowa. Wystawienia weksla in blanco jest najczęściej związane z umową (np. umowa o kredyt w banku), której niedotrzymanie może skutkować uzupełnieniem i wystawieniem weksla.

Dyskont weksla

Sprzedaż bankowi weksla nazywa się dyskontem weksla, które polega na tym, że bank potrąca stopę procentową od wartości nominalnej weksla, tzw. stopę dyskontową, ale też może odsprzedać weksle bankowi centralnemu (operacja ta nosi nazwę redyskonta weksla, gdyż bank centralny pobiera stopę redyskontową).

Weksel w obrocie gospodarczym może być odstępowany (można nim regulować należność z kolejnymi kontrahentami). Działanie to określa się indosem weksla, który polega na tym, że kolejny podmiot wpisuje swoją nazwę na wekslu, zwiększając tym samym pewność jego wykupu.

Obrót wekslowy jest stosunkowo pewny, ponieważ z wekslem jest związana instytucja protestu weksla – przyspieszona i uproszczona egzekucja wierzytelności.

Rodzaje i elementy weksla. Jak funkcjonuje weksel in blanco?

Weksel to rodzaj papieru wartościowego, który stanowi zabezpieczenie umowy. Pełnić może on kilka funkcji – zabezpieczającą, kredytową, obiegową lub płatniczą. Na gruncie polskiego porządku prawnego wyróżnia się dwa rodzaje weksla, tj. weksel własny oraz weksel trasowany. Przepisy dopuszczają także wystawienie wersji in blanco.

● Weksel to rodzaj papieru wartościowego, będącego zabezpieczeniem umowy. ● Wyróżnia się weksel trasowany oraz weksel własny. ● Przepisy dopuszczają także wystawienie weksla in blanco. ● Dłużnicy wekslowi ponoszą odpowiedzialność solidarną.

Co to jest weksel?

Weksel to rodzaj papieru wartościowego, którego nazwa pochodzi od niemieckiego słowa wechsel, oznaczającego zmianę. Rodzaje weksla, jego elementy i szczegółowe regulacje zawarte zostały w Ustawie z dnia 28 kwietnia 1936 roku Prawo wekslowe. Zgodnie z przepisami wyróżnia się weksel trasowany i weksel własny. Przepisy dopuszczają także wystawienie tzw. weksla in blanco.

Weksel trasowany

Weksel trasowany, nazywany także wekslem ciągnionym, przekazanym lub tratą, to weksel, w którym jego wystawca (tzw. trasant) wskazuje na osobę trzecią (tzw. trasata), która ma uregulować jego należność wobec określonego kontrahenta (tzw. remitenta).

Ustawodawca w sposób szczegółowy określił, jakie elementy musi zawierać weksel trasowany. Zgodnie z art. 1 Prawa wekslowego są to:

– nazwa „weksel” w języku, w którym wystawiono dokument; – polecenie bezwarunkowego zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej; – nazwisko osoby, która ma zapłacić, czyli tzw. trasata; – oznaczenie terminu płatności; – oznaczenie miejsca płatności; – nazwisko osoby, na której rzecz lub na której zlecenie ma być dokonana zapłata; – oznaczenie daty i miejsca wystawienia weksla; – podpis wystawcy.

Weksel własny

Weksel własny (inaczej: sola, prosty lub suchy) to zobowiązanie jego wystawcy (tzw. trasanta) do zapłacenia wskazanej osobie (tzw. remitentowi) określonej kwoty w oznaczonym miejscu i czasie.

Przepisy wskazują szczegółowo, jakie elementy musi zawierać weksel własny. Zgodnie z art. 101 Prawa wekslowego są to:

– nazwa „weksel” w języku, w jakim wystawiono dokument; – bezwarunkowe przyrzeczenie zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej; – oznaczenie terminu płatności; – oznaczenie miejsca płatności; – nazwisko osoby, na rzecz której lub na zlecenie której ma zostać dokonana zapłata; – oznaczenie daty i miejsca wystawienia weksla; – podpis wystawcy.

Dłużnik wekslowy – odpowiedzialność solidarna

Dłużnikiem wekslowym jest każda osoba podpisana na wekslu. W myśl art. 47 Prawa wekslowego ten, kto wystawił weksel, przyjął go, indosował lub poręczył za weksel, odpowiada wobec posiadacza solidarnie. Zatem osoby, będące dłużnikiem wekslowym, ponoszą odpowiedzialność solidarną.

Weksel in blanco – wzór

Przepisy dopuszczają także wystawienie tzw. weksla in blanco, czyli weksla, w którym brakuje co najmniej jednego elementu. Może być to np. niewskazanie daty płatności, jej miejsca, a nawet wysokości kwoty. Od 2007 roku nie funkcjonują już w obrocie urzędowe blankiety wekslowe, stąd także i weksel in blanco można sporządzić na kartce papieru. Należy pamiętać, że musi być on podpisany.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 kwietnia 1936 roku Prawo wekslowe Dz. U. 1936 nr 37 poz. 282.

Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Weksel – Wikipedia, wolna encyklopedia

Blankiet urzędowy polskiego weksla (obowiązywał do 1 stycznia 2007 r.)

Weksel (z niem. Wechsel ‘zmiana’)[1] – papier wartościowy o określonej przez prawo wekslowe[2] formie, charakteryzujący się tym, że złożenie na nim podpisu stanowi podstawę i przyczynę zobowiązania wekslowego podpisującego, nie zabezpieczającego żadnego roszczenia[3][4].

Prawo wekslowe wyróżnia dwa rodzaje weksli:

Weksel własny (inaczej suchy, prosty, sola) – papier wartościowy sporządzony w formie ściśle określonej przez prawo wekslowe, zawierający bezwarunkowe przyrzeczenie wystawcy zapłacenia określonej sumy pieniężnej we wskazanym miejscu i czasie określonej osobie (remitentowi) i stwarzający bezwarunkową odpowiedzialność osób na nim podpisanych.

(inaczej suchy, prosty, sola) – papier wartościowy sporządzony w formie ściśle określonej przez prawo wekslowe, zawierający bezwarunkowe przyrzeczenie wystawcy zapłacenia określonej sumy pieniężnej we wskazanym miejscu i czasie określonej osobie (remitentowi) i stwarzający bezwarunkową odpowiedzialność osób na nim podpisanych. Weksel trasowany (inaczej ciągniony, przekazany, trata) – papier wartościowy sporządzony w formie ściśle określonej przepisami prawa wekslowego, zawierający skierowanie przez trasanta do oznaczonej osoby (trasata) bezwarunkowe polecenie zapłacenia określonej sumy pieniężnej w oznaczonym miejscu i czasie określonej osobie (remitentowi) i stwarzający bezwarunkową odpowiedzialność osób na nim podpisanych. Weksel trasowany staje się pełnowartościowym papierem w obrocie z chwilą jego przyjęcia (dokonania tzw. akceptu weksla poprzez złożenie na nim podpisu) przez trasata, który przyjmuje na siebie zobowiązanie zawarte w treści weksla.

Charakterystyczną cechą weksla, z którą związana jest jego przydatność dla obrotu, jest abstrakcyjność stosunku wekslowego (brak wpływu tzw. z łac. causy – przyczyny, podstawy na ważność zobowiązania z weksla), która wyraża się w określeniu „bezwarunkowe zobowiązanie”, co oznacza, że sam dokument weksla nie jest związany z jakimikolwiek innymi czynnościami prawnymi (np. umową), a więc zapłata sumy wekslowej nie może być uzależniona od jakichkolwiek innych okoliczności czy warunków.

Pierwszą ogólnopaństwową regulacją prawa wekslowego w Polsce była konstytucja sejmowa z 13 kwietnia 1775 r. o tytule “Ustanowienie prawa wekslowego”. Wcześniejsze regulacje miały charakter lokalny. Gdańsk swoją ustawę wekslową uchwalił 8 marca 1701 r., a Elbląg w 1758 r. Konstytucja sejmowa z 1775 r. to pierwsza polska powszechna regulacja prawna. Powszechna z tego względu, iż nie ograniczała się ona do stanu szlacheckiego. Dotyczyła wszystkich, mogących brać udział w obrocie wekslowym[5].

Elementy weksla [ edytuj | edytuj kod ]

W prawie polskim zasady wystawiania i obrotu wekslami reguluje ustawa z dnia 28 kwietnia 1936 r. – Prawo wekslowe[2]. Dla ważności weksla trasowanego niezbędne jest zamieszczenie w nim poniższych elementów:

nazwę „weksel” w samym tekście dokumentu, w języku, w jakim go wystawiono; bezwarunkowe polecenie zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej; nazwisko osoby, która ma zapłacić (trasata); oznaczenie terminu płatności; oznaczenie miejsca płatności; nazwisko osoby, na której rzecz lub na której zlecenie zapłata ma być dokonana; oznaczenie daty i miejsca wystawienia weksla; podpis wystawcy weksla.

Do 1 stycznia 2007 r. istniały urzędowe blankiety wekslowe, które służyły realizacji obowiązków fiskalnych wynikających z ustawy o opłacie skarbowej. W nowej ustawie o opłacie skarbowej[6] weksel nie został wskazany jako jej przedmiot. W związku z tą ustawą od 1 stycznia 2007 r. od weksli nie pobiera się opłaty skarbowej, natomiast w obrocie funkcjonują prywatne blankiety wydawane przez poszczególnych przedsiębiorców, z tym, że nie ma ustalonego jednolitego wzoru takiego dokumentu.

Funkcje weksla [ edytuj | edytuj kod ]

funkcja kredytowa – wyraża się w odroczonym terminie płatności należności za towar lub usługę do daty oznaczonej na wekslu (forma kredytu handlowego – kupieckiego), funkcja płatnicza – weksel wręczany jest zamiast zapłaty przy zakupie towarów lub usług, funkcja gwarancyjna – weksel może stanowić zabezpieczenie zobowiązań pieniężnych istniejących w chwili ich wystawienia i przyszłych, funkcja obiegowa (przedmiot obrotu) – prawa z weksla mogą być przenoszone w drodze indosu na inne osoby, funkcja refinansowa – przedstawienie weksla do dyskonta w banku pozwala posiadaczowi weksla uzyskać sumę wekslową, pomniejszoną o dyskonto i prowizję banku przed terminem płatności weksla (przez niektórych autorów nie jest uważana za samodzielną funkcję, a jedynie za jeden z przejawów funkcji kredytowej). funkcja inwestycyjna – możliwość lokowania środków w weksle inwestycyjne, mające chronić oszczędności drobnych inwestorów przed utratą ich wartości[7].

Dłużnicy wekslowi [ edytuj | edytuj kod ]

W zależności od sytuacji dłużnikami wekslowymi mogą być:

trasat – osoba, której wystawca weksla zleca zapłatę sumy wekslowej; przyjemca (akceptant) – trasat, który przyjął na siebie (dokonał akceptu weksla) zobowiązanie zapłaty sumy wekslowej[8], wystawca weksla – wystawca odpowiada za przyjęcie i za zapłatę weksla przez trasata, wystawca może się natomiast zwolnić od odpowiedzialności za przyjęcie weksla przez umieszczenie odpowiedniej klauzuli[9], poręczyciel wekslowy (avalista) – osoba trzecia, która poręcza (gwarantuje) swoim podpisem na wekslu zapłatę sumy wekslowej przez dłużnika wekslowego, indosant (żyrant) – osoba przenosząca prawa z weksla poprzez indos (czyli „zbycie weksla”), indosant odpowiada w braku przeciwnego zastrzeżenia za przyjęcie i za zapłatę weksla; akceptant przez wyręczenie (adresat w potrzebie) – osoba wskazana przez wystawcę, indosanta lub poręczyciela, która ma przyjąć lub zapłacić weksle w potrzebie; osobę taką można wskazać w celu uniknięcia zwrotnego poszukiwania przeciwko dłużnikom wekslowym, osoba podpisująca weksel w imieniu innej osoby nieposiadająca takiego umocowania (np. gdy udzielone pełnomocnictwo nie upoważniało do podpisywania weksli) lub dokonująca zapłaty z weksla w miejsce trasata lub akceptanta bez umocowania albo z przekroczeniem umocowania, regresat (zwrotni dłużnicy wekslowi) – osoby odpowiadające z weksla w drodze regresu[10].

Wierzyciele wekslowi [ edytuj | edytuj kod ]

W zależności od sytuacji wierzycielami wekslowymi mogą być:

remitent – osoba na której rzecz ma być dokonana zapłata z weksla, pierwszy wierzyciel wekslowy, indosatariusz (żyrantariusz) – posiadacz weksla, który nabył go w drodze indosu, wyręczyciel – osoba dokonująca zapłaty za dłużnika wekslowego, która staje się później jego wierzycielem, regredient – osoba żądająca sumy wekslowej w drodze regresu.

Klauzule wekslowe [ edytuj | edytuj kod ]

Oprócz obligatoryjnych elementów weksla mogą się w nim znaleźć dodatkowe zastrzeżenia stron stosunku wekslowego, mogą to być:

klauzule wekslowo skuteczne – takie, których umieszczenie w treści weksla wywołuje skutki określone prawem wekslowym, np. zwolnienie od protestu (np. bez protestu, b.p., bez kosztów, b.k. itp.), klauzule domicylu (np. wskazanie miejsca płatności w siedzibie osoby trzeciej), ustanowienie oprocentowania sumy wekslowej, zwolnienie się wystawcy weksla trasowanego od odpowiedzialności za przyjęcie przez trasata (np. bez obliga za przyjęcie), klauzula „nie na zlecenie” zakazująca indosowania weksla (rekta weksel), klauzule wekslowo obojętne – takie, których umieszczenie na wekslu nie wywołuje skutków z punktu widzenia prawa wekslowego (uznaje się je za nie napisane), np. zwolnienie wystawcy od odpowiedzialności za zapłatę weksla, klauzula oprocentowania bez określenia wysokości odsetek, klauzula zapłaty w walucie zagranicznej, klauzule zakazane – takie, których zamieszczenie powoduje nieważność weksla, np. uzależniające spełnienie zobowiązania wekslowego od jakiegokolwiek warunku, klauzule pozawekslowe – klauzule mające znaczenie dla stosunków pozawekslowych, np. klauzula waluty, klauzula pokrycia, klauzula zawiadomienia, zastrzeżenie „weksel gwarancyjny”, „weksel kaucyjny”.

Weksel in blanco [ edytuj | edytuj kod ]

Weksel in blanco to weksel celowo nieuzupełniony w chwili wystawienia, a więc taki, który nie został wypełniony całkowicie lub nie posiada niektórych cech, jakie prawo wekslowe wymaga dla ważności weksla. Tym brakującym elementem, który najczęściej jest nieokreślony w chwili wystawienia weksla jest suma wekslowa. Zobowiązanie z weksla in blanco jest związane z dodatkową umową między wystawcą weksla a remitentem. Jest to tzw. porozumienie lub deklaracja wekslowa, gdzie strony uzgadniają w jaki sposób i przy zajściu jakich okoliczności weksel in blanco powinien być uzupełniony o brakujące elementy w momencie emisji weksla (przy czym musi to być dokładne i stanowcze określenie).

Wystawca weksla in blanco i każdoczesny jego posiadacz ponoszą ryzyko, że remitent uzupełni ten weksel niezgodnie z zawartą umową i puści go w obieg. Chroniąc dobrą wiarę osoby trzeciej, która tak uzupełniony weksel posiada, ustawa stanowi, że dłużnik wekslowy nie może zasłaniać się zarzutem, że weksel wypełniony został niezgodnie z zawartym porozumieniem, chyba że posiadacz weksla nabył go w złej wierze albo przy nabyciu dopuścił się rażącego niedbalstwa. Wypełnienie weksla niezgodnie z deklaracją wekslową nie anuluje odpowiedzialności wekslowej, a jedynie powoduje jej ograniczenie do granic wyznaczonych porozumieniem[11].

Z chwilą uzupełnienia weksla in blanco w sposób zgodny z zawartym porozumieniem staje się on wekslem zwykłym[12]. Aby dokument mógł być uznany za weksel in blanco, musi spełniać dwa warunki:

na dokumencie tym musi być umieszczony podpis któregokolwiek z dłużników wekslowych (wystawcy, akceptanta, poręczyciela), złożony w zamiarze zobowiązania się wekslowo; niezupełność treści weksla nie może być niezamierzona (w przeciwnym wypadku jest to weksel nieważny).

Weksle in blanco są szczególnie popularne w obrocie bankowym, w którym stosowane są jako jedna z form zabezpieczenia kredytu.

Przenoszenie praw z weksla (indos) [ edytuj | edytuj kod ]

Przenoszenie praw z weksla następuje poprzez indos, będący pisemnym oświadczeniem zbywającego złożonym na wekslu lub przedłużku. Do przeniesienia praw z weksla potrzebne jest jego wydanie oraz nieprzerwany szereg indosów. Indosy są nieprzerwane, jeżeli każdy indosatariusz opiera swoje prawa na poprzednim indosie imiennym. Pierwszy indos musi pochodzić od remitenta, a w przypadku weksli na zlecenie własne – od wystawcy. Osoba, która zbywa weksel jest nazywana: indosantem a osoba, która nabywa indosatariuszem. Weksel zaopatrzony chociażby w jeden indos nazywa się rymesą.

Oprócz indosu przejście praw z weksla może nastąpić też przez:

przelew, dziedziczenie, wręczenie (jeśli posiadacz weksla nabył go na podstawie indosu in blanco lub na okaziciela).

Zbycie weksla w drodze indosu nie jest możliwe, jeżeli w jego treści została zawarta klauzula: „nie na zlecenie”.

Można wyróżnić następujące rodzaje indosu wekslowego:

indos zupełny (imienny) – wskazujący osobę indosatariusza, indos in blanco (niezupełny, na okaziciela) – nie wymienia osoby indosatariusza, który może wówczas wypełnić weksel własnym nazwiskiem albo innej osoby, indosować weksel dalej in blanco albo przenieść weksel przez proste wręczenie na inną osobę bez wypełnienia indosu in blanco i bez indosowania dalej, indos pełnomocniczy (zastępczy) – który nie przenosi praw z weksla, udziela natomiast indosatariuszowi upoważnienia do wykonywania praw w imieniu indosanta, indos zastawniczy – ustanawia go indosant kiedy oddaje weksel w zastaw indosatariuszowi, ustanowienie indosu zastawniczego nie powoduje przeniesienia własności weksla na indosatariusza.

Zapłata sumy wekslowej [ edytuj | edytuj kod ]

Zapłata weksla polega na zapłaceniu sumy wekslowej łącznie z należnościami ubocznymi (odsetkami i kosztami protestu). Weksel może być płatny za okazaniem, w pewien czas po okazaniu, w pewien czas po dacie, w oznaczonym dniu. Trasat może przy zapłacie żądać wydania weksla, pokwitowanego przez posiadacza.

Protest wekslowy [ edytuj | edytuj kod ]

Protest sporządza się głównie z powodu odmowy przyjęcia weksla przez trasata lub odmowy zapłacenia sumy wekslowej[13]. Ponadto protest może być sporządzony:

z powodu braku daty przyjęcia weksla, z powodu odmowy wydania oryginału weksla, z powodu odmowy wydania wtóropisu weksla, z powodu odmowy złożenia sumy do depozytu sądowego.

Sporządzenie protestu jest warunkiem tzw. poszukiwania zwrotnego (regresu) ponadto sam protest ma istotne znaczenie dowodowe jako, że jest dokumentem urzędowym, „który stanowi dowód tego co zostało w nim zaświadczone”.

W przypadku nieprzyjęcia weksla, protestu należy dokonać w terminie, w którym ma nastąpić przedstawienie weksla do przyjęcia, natomiast przy odmowie zapłaty weksla płatnego w oznaczonym dniu lub w pewien czas po tym dniu albo po okazaniu – w jednym z dwóch dni powszednich przypadających po terminie płatności, przy wekslu płatnym za okazaniem – aż do upływu terminu, w ciągu którego można przedstawić weksel do zapłaty.

Przy odmowie zapłacenia weksla ważne jest dokonanie notyfikacji wekslowej, wiąże się ona z obowiązkiem powiadomienia przez posiadacza weksla swojego indosanta (poprzedniego posiadacza weksla) i wystawcy weksla o nieprzyjęciu weksla lub niezapłaceniu weksla. Indosant zawiadamia z kolei swojego poprzednika, do osoby wystawcy włącznie. Osoba, która nie wykona obowiązku powiadomienia odpowiada za szkodę spowodowaną niedbalstwem do wysokości sumy, na jaką wystawiony jest weksel.

Protestu weksli dokonuje się wyłącznie u notariuszy.

Poszukiwanie zwrotne (regres) [ edytuj | edytuj kod ]

Posiadacz weksla może wykonywać zwrotne poszukiwanie[14] przeciw indosantom, wystawcy lub innym dłużnikom wekslowym:

po terminie płatności, jeżeli zapłata nie nastąpiła,

przed terminem płatności: jeżeli odmówiono przyjęcia w całości lub w części; jeżeli otwarto postępowanie układowe albo jeżeli ogłoszono upadłość trasata bez względu, czy weksel przyjął, czy nie, albo jeżeli trasat zaprzestał płacenia długów, choćby to zaprzestanie nie zostało stwierdzone orzeczeniem sądowym, lub też jeżeli przeprowadzono bezskutecznie egzekucję z jego majątku; jeżeli otwarto postępowanie układowe albo jeżeli ogłoszono upadłość wystawcy weksla, co do którego istnieje zakaz przedstawienia do przyjęcia.

Warunkiem, bez którego zwrotne poszukiwanie nie może dojść do skutku jest dokonanie protestu wekslowego, chyba że na wekslu widnieje klauzula „bez protestu”, która zwalnia z tego obowiązku.

Wierzyciel od zwrotnie zobowiązanego może domagać się tzw. sumy regresowej, w skład której wchodzą: podstawowa suma wekslowa, odsetki ustawowe od dnia płatności, koszty protestu i dokonywanych zawiadomień oraz inne koszty i tzw. prowizja komisowa wynosząca maksymalnie 1/6% sumy wekslowej.

Dochodzenie roszczeń wekslowych w postępowaniu cywilnym [ edytuj | edytuj kod ]

Roszczenie z weksla może być dochodzone na drodze sądowej. Pozew wniesiony przez wierzyciela wekslowego może zostać rozpoznany w postępowaniu nakazowym, jeżeli powód zgłosi wniosek o wydanie nakazu zapłaty w tym postępowaniu. Sąd orzeka wówczas na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i przeprowadzania rozprawy[15] i opiera się jedynie na złożonym pozwie oraz załączonym do niego oryginalnym wekslu. W razie złożenia ważnego weksla[16] sąd wydaje nakaz zapłaty przesyłając go wierzycielowi oraz dłużnikowi. W nakazie zapłaty wyznaczony jest dwutygodniowy termin na zapłatę sumy wekslowej bądź na wniesienie przeciwko niemu zarzutów. Niezależnie od działań dłużnika, po dwóch tygodniach nakaz zapłaty staje się wykonalny i może być przedmiotem egzekucji komorniczej po nadaniu klauzuli wykonalności[17], a więc ma moc tytułu egzekucyjnego. Ponadto nakaz zapłaty od chwili wydania stanowi tytuł zabezpieczenia, będący podstawą dla prowadzenia przez komornika postępowania zabezpieczającego.

Weksel jako wkład do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółki akcyjnej [ edytuj | edytuj kod ]

Weksel jako papier wartościowy inkorporujący zobowiązanie zasadniczo może być wkładem do spółki kapitałowej. Spełnia on wszelkie kryteria tzw. zdolności aportowej, przede wszystkim jest on prawem zbywalnym, o określonej wartości i da się go umieścić w bilansie spółki. Wyjątkiem od zasady możliwości wniesienia weksla jako wkładu do spółki kapitałowej jest przypadek, gdy stanowi on weksel własny wspólnika. Weksel własny wystawiony przez wspólnika przyrzekającego zapłatę na rzecz spółki oznaczonej kwoty tworzy zobowiązanie – dług wekslowy, wniesienie takiego weksla do spółki byłoby więc w istocie wniesieniem nie wierzytelności, lecz długu. Taka sytuacja nie ma jednak miejsca, gdy weksel własny wspólnika jest poręczony przez inną osobę, w takiej sytuacji wspólnik wnosi nie tyle swój dług, co wierzytelność wobec osoby trzeciej – innego dłużnika wekslowego[18].

Zobacz też [ edytuj | edytuj kod ]

Mojak Jan „Obrót wierzytelnościami”, Warszawa 2004 Wydawnictwa Prawnicze LexisNexis

Radzikowski Wojciech „Prawie wszystko o wekslach”, Toruń 1990 TNOiK,

Machnikowski Piotr „Weksel własny in blanco”, Warszawa 2002 C.H. Beck,

Linki zewnętrzne [ edytuj | edytuj kod ]

Weksel in blanco – co to jest?

Co to jest weksel in blanco?

Zamierzasz podpisać weksel in blanco? Zanim się na to zdecydujesz, warto dowiedzieć się, czym w ogóle jest ten rodzaj papieru wartościowego i z jakimi konsekwencjami wiąże się podpisanie weksla in blanco.

Czym w ogóle jest weksel?

Weksel to rodzaj papieru wartościowego, który zawiera zobowiązanie jednej ze stron do zapłacenia drugiej stronie określonej sumy pieniędzy. Ważną informacją jest to, że weksel nie może dotyczyć świadczenia usług ani przekazywania rzeczy, a jedynie zapłacenia określonej kwoty. Możemy wyróżnić dwa rodzaje weksli:

weksel sola – mówimy o nim, kiedy sam wystawca weksla zobowiązuje się do zapłaty sumy pieniędzy;

– mówimy o nim, kiedy sam wystawca weksla zobowiązuje się do zapłaty sumy pieniędzy; weksel trasowany / weksel ciągniony – do zapłacenia zobowiązana jest osoba wskazana na wekslu.

Kto jest kim? Czyli pojęcia związane z wekslem

Prawidłowe wypełnienie weksla wymaga znajomości kilku terminów, które m.in. ze względu na podobieństwo w nazewnictwie mogą okazać się mylące dla osób niezaznajomionych dobrze w tematyce weksli.

Trasant – trasantem jest wystawca weksla lub czeku. W wekslu sola trasant wskazuje do zapłaty samego siebie. Podpis trasanta jest warunkiem koniecznym do prawidłowego wystawienia weksla.

– trasantem jest wystawca weksla lub czeku. W wekslu sola trasant wskazuje do zapłaty samego siebie. Podpis trasanta jest warunkiem koniecznym do prawidłowego wystawienia weksla. Trasat – jest nim osoba wskazana przez trasanta do zapłacenia kwoty wskazanej na wekslu. Trasat występuje zatem jedynie w przypadku weksla trasowanego (ciągnionego). Jeżeli trasat okaże się niewypłacalny, wówczas obowiązek zapłaty przechodzi na trasanta.

– jest nim osoba wskazana przez trasanta do zapłacenia kwoty wskazanej na wekslu. Trasat występuje zatem jedynie w przypadku weksla trasowanego (ciągnionego). Jeżeli trasat okaże się niewypłacalny, wówczas obowiązek zapłaty przechodzi na trasanta. Remitent – osoba, na rzecz której trasant lub trasat zobowiązuję się zapłacić kwotę.

– osoba, na rzecz której trasant lub trasat zobowiązuję się zapłacić kwotę. Poręczyciel – bezwarunkowo odpowiada za dług wekslowy.

Jakie informacje musi zawierać weksel

Aby weksel został uznany za ważny i miał moc prawną, konieczne jest zamieszczenie w nim konkretnych informacji. Wśród nich muszą znaleźć się:

słowo „weksel” użyte w tytule dokumentu, zapisane w tym samym języku, w którym sporządza się treść weksla;

nazwisko trasata;

polecenia zapłaty wskazanej kwoty wraz z terminem i miejscem płatności;

nazwisko remitenta;

data i miejsce wystawienia weksla;

podpis trasanta.

Z tego miejsca możemy płynnie przejść do kwestii związanych z wekslem in blanco.

Co wyróżnia weksel in blanco?

Weksel in blanco to rodzaj weksla, który w momencie wystawienia nie zawiera części danych. Wyjątkiem są podpisy wystawcy, trasata oraz poręczyciela – bez tych informacji weksel in blanco nie będzie ważny.

Sporządzenia weksla, w tym również weksla in blanco, nie wymaga obecności notariusza ani specjalnych blankietów urzędowych.

Czy weksel in blanco jest ważny i co sprawia, że może zostać uznany za nieważny?

Jako że weksel in blanco nie jest dokumentem wypełnionym w prawidłowy sposób, nie jest on traktowany jako papier wartościowy. Weksel in blanco i weksel nieważny różnią się od siebie tym, że w przypadku weksla in blanco niektóre informacje nie zostały uzupełnione umyślnie. Dlatego wraz z wystawieniem weksla in blanco musi zostać wystawiona deklaracja wekslowa, zwana również porozumieniem wekslowym.

Deklaracja wekslowa jest porozumieniem, które ma być formą zabezpieczenia przed nieprawidłowościami i oszustwami, na które są podatne weksle in blanco. W dokumencie tym wszystkie osoby zaangażowane określają warunki realizacji weksla. Musi ona zawierać takie informacje, jak:

data zawarcia umowy, która musi być taka sama, jak data wystawienia weksla;

dane osobowe każdej ze stron;

oświadczenie, w którym dłużnik deklaruje oddanie weksla wierzycielowi;

zobowiązanie, w którym wierzyciel deklaruje oddanie weksla dłużnikowi zaraz po spłacie zobowiązania;

podpisy każdej ze stron.

Należy pamiętać o tym, że deklaracja wekslowa jest osobnym dokumentem i nie może stanowić ani części weksla, ani części umowy, której weksel dotyczy. Dlatego strony, które chcą zabezpieczyć swoją umowę wekslem, muszą przygotować osobno każdy z tych dokumentów.

Po co wystawiamy weksle in blanco?

Funkcją weksla in blanco jest przede wszystkim zabezpieczenie wykonania umowy. W przypadku kiedy strona zobowiązana w umowie do zapłaty danej kwoty nie wywiąże się z obowiązku zapłaty, wówczas zostaje uruchomiony weksel – wierzyciel uzupełnia weksel in blanco sumą należnej kwoty. Dla wierzyciela weksel jest argumentem, który okaże się cenny w przypadku odzyskiwania długu drogą sądową, natomiast dłużnikowi znacznie utrudni sprawę.

Jakie ryzyko niesie weksel in blanco?

Wspomniana deklaracja wekslowa ma na celu zabezpieczenie obu stron, a w szczególności dłużnika, przed nieprawidłowościami, które mogłoby narazić go na konieczność spłacenia niesłusznego długu.

Indosowanie weksla, czyli puszczenie weksla w obieg

O takiej sytuacji mówimy, kiedy wierzyciel na odwrocie weksla umieści zapis, na mocy którego ustępuje innej osobie prawo do ściągnięcia długu oraz przekaże dokument nowemu wierzycielowi. Dlaczego niesie to ryzyko? Ponieważ łatwiej jest bronić się przed wekslem, kiedy znajduje się on w rękach pierwotnego wierzyciela. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której pierwotny wierzyciel wypełnia kwotę na wekslu in blanco i przekazuje weksel innej osobie. W przypadku pierwotnego wierzyciela można bronić się, np. powołując się na umowę, która mogła zostać wcześniej wykonana. W przypadku kiedy weksel został indosowany, konieczne może okazać się wykazanie przed sądem, że pierwotny wierzyciel działał świadomie na szkodę dłużnika.

Kancelaria Prawna Skarbiec

Weksel in blanco

Zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 28 kwietnia 1936 r. – Prawo wekslowe (Dz. U. 1936 r. Nr 37 poz. 282) weksel in blanco jest wekslem niezupełnym w chwili jego wystawienia. Do ważności zobowiązania wekslowego wystarczające jest, aby weksel zawierał podpisy wystawcy, akceptanta czy nawet samego poręczyciela.

Funkcją weksla gwarancyjnego in blanco jest bezterminowe zabezpieczenie przyszłego długu wystawcy weksla, przy czym wysokości długu nie da się określić w chwili wystawienia weksla. Do poręczenia wekslowego nie ma zastosowania art. 876 § 1 kc uzależniający możliwość poręczenia za dług przyszły od określenia górnej granicy odpowiedzialności

Z chwilą wręczenia weksla in blanco dochodzi między wydającym a odbiorcą do umowy skierowanej na powstanie zobowiązania wekslowego, z jednoczesnym upoważnieniem do wypełnienia weksla w zastrzeżonym zakresie.

Jeżeli weksel, niezupełny w chwili wystawienia, uzupełniony został niezgodnie z zawartem porozumieniem, nie można wobec posiadacza zasłaniać się zarzutem, że nie zastosowano się do tego porozumienia, chyba że posiadacz nabył weksel w złej wierze albo przy nabyciu dopuścił się rażącego niedbalstwa.

Patrz również: przeniesienie praw z weksla in blanco

키워드에 대한 정보 weksel trasowany in blanco

다음은 Bing에서 weksel trasowany in blanco 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Weksel in blanco

  • prawo
  • weksel
  • prawo bankowe
  • prawo gospodarcze
  • kancelaria prawna
  • kancelaria prawnicza
  • Rachelski i Wspólnicy

Weksel #in #blanco


YouTube에서 weksel trasowany in blanco 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Weksel in blanco | weksel trasowany in blanco, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

See also  대장 내시경 검사 영어로 | [의료영어회화 제 8강] 건강검진/검사표현 Part 1: 내시경검사 \"오늘은 운동이나 중요한 업무, 운전을 하지 마세요\" 외 176 개의 베스트 답변

Leave a Comment