Wezwanie Do Zapłaty Faktury | Wezwanie Do Zapłaty- Czyli Niezapłacona Faktura I Co Dalej. 인기 답변 업데이트

당신은 주제를 찾고 있습니까 “wezwanie do zapłaty faktury – Wezwanie do zapłaty- czyli niezapłacona faktura i co dalej.“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 AJB Kancelaria Adwokatów i Radców prawnych Anna 이(가) 작성한 기사에는 조회수 342회 및 좋아요 5개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

wezwanie do zapłaty faktury 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Wezwanie do zapłaty- czyli niezapłacona faktura i co dalej. – wezwanie do zapłaty faktury 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Nagranie zawiera informacje jakie powinny znaleźć się w wezwaniu do zapłaty tak by było skuteczne. A nadto zawiera informacje jakich dodatkowo roszczeń można się domagać od dłużnika, który nie płaci. Omówienie odsetek ustawowych, odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych oraz rekompensaty z ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Rekompensata w wysokości 40 Euro, 70 Euro lub 100 Euro w zależności od wysokości roszczenia i terminu jego wymagalności.

wezwanie do zapłaty faktury 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Wezwanie do zapłaty – gotowy formularz

dni od dnia odebrania niniejszego wezwania tytułem należności wynikających z Faktury VAT , wystawionej dnia. Zapłaty proszę dokonać na rachunek:.

+ 여기에 표시

Source: www.adwokat-jaskula.pl

Date Published: 4/9/2021

View: 9839

Wezwanie do zapłaty – przedsądowe, ostateczne. Jak napisać?

Wezwanie do zapłaty jest pismem, które wierzyciel wysyła do swojego dłużnika i ostrzega w nim przed prawnymi konsekwencjami braku uregulowania …

+ 더 읽기

Source: erif.pl

Date Published: 9/26/2022

View: 1899

Wezwanie do zapłaty. Jak je skonstruować, by było skuteczne?

Prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością monitorowania wpłat. Nieopłacone przez klientów faktury mogą spowodować, że firma sama zacznie mieć problemy z …

+ 여기에 보기

Source: www.aplikuj.pl

Date Published: 4/21/2022

View: 6916

Wezwanie do zapłaty online – Fakturowo.pl

Wezwanie do zapłaty to jeden rodzajów dokumentów wykorzystywanych przez firmy w Polsce. Celem wystawienia dokumentu jest wezwanie kontrahenta do zapłaty …

+ 여기에 표시

Source: www.fakturowo.pl

Date Published: 9/4/2021

View: 201

Wezwanie do zapłaty – ze wzorem (PDF/DOC) – Kadromierz

Wezwanie do zapłaty to wezwanie dłużnika do uregulowania … a klient nie opłacił faktury lub kiedy dług dotyczy należności z tytułu wynajmu …

+ 더 읽기

Source: kadromierz.pl

Date Published: 1/23/2022

View: 2456

Wezwanie do zapłaty: Wszystko, co musisz wiedzieć (+wzór)

Przypomnienie o płatności lub wezwanie do zapłaty to pismo, które wysyłane jest do dłużnika, by zmotywować go do płatności zaległej faktury. Jeśli klient …

+ 여기를 클릭

Source: www.bierensgroup.com

Date Published: 1/19/2022

View: 8497

Wezwanie do zapłaty – Faktura XL

Wezwanie do zapłaty jest dokumentem, który wysyła wierzyciel dłużnikowi, aby otrzymać zaległe wynagrodzenie. Firmy wystawiają druk wezwania do zapłaty w celu …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.fakturaxl.pl

Date Published: 4/12/2022

View: 6137

Wezwanie do zapłaty faktury – Wezwanie do zapłaty

Wezwanie do zapłaty faktury … Czasami zdarza się, że osoba zobowiązana do zapłaty pieniędzy opóźnia się z realizacją umówionego obowiązku, gdy upływa uzgodniony …

+ 여기에 표시

Source: wezwaniedozaplaty.online-kancelaria.pl

Date Published: 11/30/2022

View: 9553

주제와 관련된 이미지 wezwanie do zapłaty faktury

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Wezwanie do zapłaty- czyli niezapłacona faktura i co dalej.. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Wezwanie do zapłaty- czyli niezapłacona faktura i co dalej.
Wezwanie do zapłaty- czyli niezapłacona faktura i co dalej.

주제에 대한 기사 평가 wezwanie do zapłaty faktury

  • Author: AJB Kancelaria Adwokatów i Radców prawnych Anna
  • Views: 조회수 342회
  • Likes: 좋아요 5개
  • Date Published: 2020. 4. 9.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=aeo8NitjsJY

Jak napisać wezwanie do zapłaty zaległej faktury?

Do niezbędnych informacji zaliczyć należy zatem: datę i miejsce sporządzenia wezwania; dane wierzyciela; dane dłużnika; stosunek prawny sankcjonujący obowiązek zapłaty (np. konkretna umowa, faktura); kwotę długu; termin spłaty długu; numer rachunku, na który zapłata ma być dokonana; podpis sporządzającego wezwanie.

Co dalej po wezwaniu do zapłaty?

Ostateczne wezwanie do zapłaty to ostatnie już wezwanie do dokonania dobrowolnej spłaty zadłużenia wciąż na zasadach polubownych. Po nim powinien nastąpić dalszy etap postępowania, o którym mowa w piśmie, jak np. pozew sądowy.

Ile razy trzeba wezwać dłużnika do zapłaty?

Nie łatwo również jednoznacznie wskazać ile wezwań powinno zostać wysłanych przed rozpoczęciem sądowego dochodzenia należności. Z pewnością nie ma sensu wysyłać ich w nieskończoność – standardem są dwa, trzy wezwania. Następnie należy podjąć kolejne działania windykacyjne.

Jak napisać skuteczne wezwanie do zapłaty?

W praktyce w wezwaniu do zapłaty warto wskazać takie elementy jak: data i miejsce sporządzenia pisma; dane wierzyciela i dłużnika, określenie podstawy obowiązku zapłaty; kwotę i termin spłaty długu; numer rachunku bankowego do wpłaty należności; podpis.

Ile dni na wezwanie do zapłaty?

Od daty wezwania dłużnika do zapłaty płynie termin, który mu na tą zapłatę wyznaczymy (zwyczajowo 3-7 dni), po czym możemy wierzytelności dochodzić z użyciem przymusu państwowego, a więc także na drodze postępowania cywilnego. Termin niezwłocznie bowiem oznacza tu termin realny, a nie natychmiastowy.

Kiedy wezwanie do zapłaty jest nieskuteczne?

Jeśli wezwanie do zapłaty jest nieskuteczne

Wezwanie do zapłaty jest konieczne, jeśli kontrahent jasno nie wyznaczył dłużnikowi terminu zapłaty należności. Wtedy wezwanie określa po prostu datę płatności (art. 455 kc).

Czy trzeba odpowiadać na wezwanie do zapłaty?

Jeśli liczysz się z tym, że sprawa trafi do sądu – otrzymanie wezwania do zapłaty nie zobowiązuje Cię do odpowiedzi. Są jednak sytuacje, w których musisz na takie pismo zareagować. Koniecznie odpowiedź na wezwanie do zapłaty, jeśli z jakichkolwiek przyczyn jest ono bezzasadne lub nie dotyczy Ciebie!

Jakie są koszty wezwania do zapłaty?

Z reguły opłaty wynoszą ok. 20-30 zł. Nie należy przesadzać z ich wysokością. Niektóre firmy informację o naliczaniu opłaty za wysłanie wezwania do zapłaty zamieszczają w treści faktury.

Czy konieczne jest wezwanie do zapłaty?

Kiedy wysłanie przedsądowego wezwania do zapłaty jest konieczne? Jeżeli strony danej umowy nie określiły terminu zapłaty, wysłanie wezwania jest konieczne. Oczywiście w tej sytuacji nie jest to przedsądowe wezwanie do zapłaty.

Kto wysyła wezwanie do zapłaty?

Pismo upominawcze wzywające do uregulowania należności zazwyczaj wysyłane jest do dłużnika bezpośrednio przez wierzyciela albo przez zewnętrzną firmę windykacyjną, do której trafiła sprawa długu.

Co zrobić gdy dłużnik nie odbiera wezwania do zapłaty?

Podsumowując – jeżeli dłużnik nie odebrał wezwania do zapłaty to:
  1. Sprawdź dane adresowe w KRS lub CEIDG i ponownie wyślij wezwanie na ujawniony tam adres.
  2. Sprawdź osobiście, czy dłużnik przebywa pod adresem wskazanym w wezwaniu do zapłaty.

Po jakim czasie wysłać wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty otrzymać można w każdej sytuacji wynikającej z braku spłaty zaciągniętego zobowiązania w terminie. Nie zawsze wynika ono z zaprzestania spłaty kredytu gotówkowego czy pożyczki. Otrzymać je można też w sytuacji, kiedy powstanie zaległość związana, np. z czynszem czy abonamentem telefonicznym.

Co napisać dłużnikowi?

numer rachunku bankowego, na który ma być dokonana wpłata zadłużenia (ewentualnie określenie innej formy spłaty długu), informacje o działaniach, jakie wierzyciel podejmie w przypadku braku zapłaty w wyznaczonym terminie, własnoręczny podpis osoby, która wysyła wezwanie do zapłaty.

Co musi zawierać wezwanie do zapłaty?

wskazanie konkretnej faktury bądź umowy; Określenie kwoty zadłużenia wraz z odsetkami; Określenie sposobu i terminu jej zapłaty; Wskazanie ewentualnych sankcji jakie zostały przewidziane na wypadek gdyby dłużnik wykazał się biernością na otrzymane wezwanie (to znaczy nie zareagował w żaden sposób).

Jak wezwać dłużnika do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty powinno być sporządzone w formie pisemnej i skierowane na adres dłużnika, z żądaniem uregulowania zaległej należności w określonym terminie i we wskazany sposób, pod groźbą sankcji. Kodeks postępowania cywilnego w art.

Jak napisać przedsądowe wezwanie do zapłaty wzór?

Co musi zawierać wezwanie do zapłaty?
  1. Data sporządzenia pisma oraz miejscowość.
  2. Dane Wierzyciela: Nazwa firmy, adres itd.
  3. Dane Dłużnika: Nazwa firmy lub Imię i Nazwisko, adres itd.
  4. Stosunek prawny i wskazanie podstawy obowiązku zapłaty tj. …
  5. Wartość zobowiązania i ostateczny termin spłaty.

Czy wezwanie do zapłaty może być wysłane mailem?

Wezwanie do zapłaty mailem może być naprawdę skuteczne

W większości przypadków nie ma bowiem konieczności zakładania sprawy sądowej – sam fakt wysłania wezwania do zapłaty mailem czy tradycyjnie – pocztą – cechuje się wysoką skutecznością.

Czy można odliczyć VAT od opłaty za wezwanie do zapłaty?

88 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych od leasingodawcy z tytułu kosztów wysłania wezwań do zapłaty, opłaty windykacyjnej oraz udzielenia informacji Komendzie Powiatowej Policji o użytkowaniu leasingu.

Wezwanie do zapłaty

Dane wierzyciela: (żądającego zapłaty)

Dane dłużnika:

WEZWANIE DO ZAPŁATY

Działając w imieniu własnym, jako prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą nazwa działalności gospodarczej wierzyciela , niniejszym wzywam Państwa do zapłaty kwoty zł w nieprzekraczalnym terminie dni od dnia odebrania niniejszego wezwania tytułem należności wynikających z Faktury VAT , wystawionej dnia

Zapłaty proszę dokonać na rachunek:

W przypadku nieuregulowania należności w wyżej wskazanym terminie, zostaną podjęte działania mające na celu uzyskanie sądowego tytułu wykonawczego umożliwiającego odzyskanie w/w należności na drodze egzekucji komorniczej.

Dobrowolna spłata powstałego zadłużenia jest szansą rozwiązania problemu Państwa zadłużenia na drodze polubownej oraz uniknięcia poniesienia możliwych, dodatkowych kosztów sądowych i ewentualnych kosztów egzekucyjnych.

Informujemy, że na podstawie przepisu art. 98 par. 1 ustawy z dnia 17.11.1964r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 1964r., Nr 43, poz. 296 z późn. zm.), koszty procesu obciążają stronę przegrywającą spór, a na podstawie przepisu art. 770 Kodeksu postępowania cywilnego dłużnik powinien zwrócić wierzycielowi koszty niezbędne do celowego przeprowadzenia egzekucji.

Aby uniknąć przedstawionych wyżej możliwych konsekwencji prawnych wzywam do zapłaty podanej w piśmie kwoty, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, prosimy o kontakt.

Z poważaniem,

Jak napisać wezwanie do zapłaty – Pobierz darmowy wzór z omówieniem

Wezwanie do zapłaty stanowi jedno z narzędzi tzw. miękkiej windykacji oraz wyraz podjęcia próby polubownego załatwienia sprawy z dłużnikiem, co jest wymogiem przed wstąpieniem na ścieżkę sądową. To pismo, które skierować można do nierzetelnego kontrahenta, by odzyskać należności. Powinno ono jednocześnie spełniać kilka funkcji. Pierwszą z nich jest poinformowanie biznesowego partnera o istniejącym zobowiązaniu oraz jego wysokości. Drugą – wyznaczenie terminu na uregulowanie należności. Trzecią – poinformowanie o konsekwencjach, które wynikają z przekroczenia terminu. Kolejną kwestią jest zasugerowanie ugodowego załatwienia sprawy. Ponadto z wezwania do zapłaty musi jasno wynikać, iż wskazane konsekwencje są wiarygodne i nastąpią, jeżeli nie dojdzie do ugody, która pozwoli zakończyć spór.

Jednocześnie warto dodać, iż jednolity wzór wezwania do zapłaty nie został utworzony. Przygotowanie odpowiedniego pisma można zlecić firmie księgowej, firmie windykacyjnej albo – oszczędzając pieniądze – przygotować je samodzielnie, kierując się kilkoma wskazówkami.

Pobierz darmowy wzór wezwania do zapłaty!

Pobierz wzór wezwania do zapłaty w formacie DOC (Word).

Pobierz wzór wezwania do zapłaty w formacie PDF, gotowy do druku.

Wezwanie do zapłaty – omówienie wzoru

W piśmie z wezwaniem do zapłaty powinno znaleźć się kilka elementów, dzięki którym wezwanie spełni swoje funkcje i wpłynie na większą skuteczność odzyskania należności. Do niezbędnych informacji zaliczyć należy zatem: datę i miejsce sporządzenia wezwania; dane wierzyciela; dane dłużnika; stosunek prawny sankcjonujący obowiązek zapłaty (np. konkretna umowa, faktura); kwotę długu; termin spłaty długu; numer rachunku, na który zapłata ma być dokonana; podpis sporządzającego wezwanie.

Istotne jest również przedstawienie konsekwencji braku spłaty należności. Skutkiem tego może być zatrzymanie dostaw towarów lub usług, wstąpienie na drogę sądową (a co za tym idzie – obciążenie dłużnika kosztami procesowymi), oddanie sprawy firmie windykacyjnej lub wystawienie długu na giełdzie wierzytelności. W wezwaniu warto także zawrzeć informację, iż wobec braku działań dłużnika jego dane znajdą się np. w Biurze Informacji Gospodarczej czy Krajowym Rejestrze Dłużników.

Biorąc pod uwagę dostępne statystyki – szansa na odzyskanie długów zmniejsza się wraz z upływającym czasem. Nie oznacza to, że wezwanie wysłać należy już po jednym dniu opóźnienia w opłaceniu faktury. Po kilku dniach dobrze jest jednak podjąć pierwszą próbę kontaktu w tej sprawie – telefonicznie, mailowo lub (w miarę możliwości i potrzeby) poprzez bezpośrednie spotkanie. Jeżeli jednak to nie poskutkuje, a opóźnienie w spłacie będzie narastało – wezwanie do zapłaty może okazać się krokiem umożliwiającym zakończenie sprawy. Nie określono liczby, w jakiej druk wezwania do zapłaty może lub powinien zostać wysłany. Ignorowanie ich przez dłużnika oznacza, iż bardziej efektywne będzie podjęcie kolejnych kroków (windykacyjnych, sądowych).

Wezwanie do zapłaty – przedsądowe, ostateczne. Jak napisać?

Wezwanie do zapłaty – jak nazwa wskazuje – jest wezwaniem do uregulowania zaległej należności. Najczęściej spotykamy się z nim w przypadku nieopłaconej faktury. Wyróżniamy przedsądowe oraz ostateczne wezwanie. Czym się różnią? Co powinno zawierać poprawnie sporządzone wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty jest pismem, które wierzyciel wysyła do swojego dłużnika i ostrzega w nim przed prawnymi konsekwencjami braku uregulowania zadłużenia. Standardową sytuacją, kiedy korzysta się z tej formy żądania płatności, jest brak opłacenia faktury w wyznaczonym terminie. Takie wezwanie można otrzymać przykładowo z banku, od dostawcy mediów czy kontrahenta. Bardzo ważne jest, aby wezwanie zawierało określone elementy, ponieważ jest ono niezbędne w procesie windykacji i dochodzenia roszczeń. Jak wygląda prawidłowy wzór wezwania do zapłaty? Najpierw wyjaśnijmy, co to jest wezwanie do zapłaty i kiedy się je stosuje.

Czym jest wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty daje możliwość dochodzenia należności przez wierzyciela. Przyjmuje formę pisma, które wysyła się, jeżeli druga strona dopuściła się zwłoki w terminie świadczenia, zgodnie z treścią art. 476 kodeksu cywilnego. Jeśli dotyczy postępowania gospodarczego, jest obowiązkowe, ponieważ do ewentualnego pozwu należy dołączyć kopię wezwania. W wezwaniu wierzyciel żąda dokonania zapłaty świadczenia w określony sposób pod groźbą zastosowania sankcji – tymi sankcjami może być pozew sądowy lub umieszczenie danych nierzetelnego kontrahenta w rejestrze dłużników.

Pismo upominawcze wzywające do uregulowania należności zazwyczaj wysyłane jest do dłużnika bezpośrednio przez wierzyciela (bank, firmę, usługodawcę itd.) albo przez zewnętrzną firmę windykacyjną, do której trafiła sprawa długu.

Wezwanie do zapłaty to jeden z najprostszych, a zarazem najbardziej skutecznych sposobów odzyskiwania długu, należący do rozwiązań z zakresu miękkiej windykacji. Z reguły samo pismo wystarcza, aby zmobilizować niewypłacalną stronę do uregulowania należności, zwłaszcza gdy ostrzega się przed konsekwencjami, np. skierowaniem sprawy do sądu, co łączy się z obarczeniem dłużnika kosztami postępowania sądowego i ewentualnymi kosztami późniejszego postępowania egzekucyjnego (prowadzonego przez komornika sądowego).

Czym różni się wezwanie przedsądowe od ostatecznego?

Cały proces odzyskiwania należności ma kilka etapów: najpierw dłużnik otrzymuje zawiadomienie (monit) z przypomnieniem o zapłacie, potem przedsądowe wezwanie do zapłaty i wreszcie ostateczne wezwanie do zapłaty. W praktyce więc możemy mówić o zasadzie „do trzech razy sztuka”, która jasno określa, że po trzecim wezwaniu – jeśli dłużnik nie poczuwa się do obowiązku zapłaty – sprawa trafi do sądu.

Wyróżnia się kilka rodzajów wezwań do zapłaty w zależności od etapu odzyskiwania długu:

Przedsądowe wezwanie do zapłaty jest pierwszym pismem wysyłanym do nierzetelnego kontrahenta, w którym należy określić m.in. kwotę zadłużenia, sposób i termin spłaty oraz możliwe konsekwencje braku uregulowania płatności, np. wstąpienie na drogę sądową i dokonanie przez sąd wpisu w rejestrze dłużników niewypłacalnych czy też samodzielne dodanie na listę dłużników prowadzoną przez biuro informacji gospodarczej.

jest pierwszym pismem wysyłanym do nierzetelnego kontrahenta, w którym należy określić m.in. kwotę zadłużenia, sposób i termin spłaty oraz możliwe konsekwencje braku uregulowania płatności, np. wstąpienie na drogę sądową i dokonanie przez sąd wpisu w rejestrze dłużników niewypłacalnych czy też samodzielne dodanie na listę dłużników prowadzoną przez biuro informacji gospodarczej. Ostateczne wezwanie do zapłaty to ostatnie już wezwanie do dokonania dobrowolnej spłaty zadłużenia wciąż na zasadach polubownych. Po nim powinien nastąpić dalszy etap postępowania, o którym mowa w piśmie, jak np. pozew sądowy.

to ostatnie już wezwanie do dokonania dobrowolnej spłaty zadłużenia wciąż na zasadach polubownych. Po nim powinien nastąpić dalszy etap postępowania, o którym mowa w piśmie, jak np. pozew sądowy. Sądowe wezwanie do zapłaty, kiedy sprawa trafiła do sądu i wyrok się uprawomocnił.

Warto wiedzieć, że w przypadku skierowania sprawy do sądu nazewnictwo wezwań do zapłaty jest sprawą drugorzędną. Dla sądu znaczenie ma jedynie to, że takie wezwanie zostało wysłane i wierzyciel podjął próbę zmobilizowania dłużnika do uregulowania zadłużenia przed wstąpieniem na drogę sądową.

Kiedy wysyła się wezwanie do zapłaty?

Dłużnikiem można się stać już dzień po ostatnim dniu wyznaczonym na zapłatę faktury. Im szybciej wezwie się do uregulowania należności, tym większe szanse na pozytywne zakończenie sprawy. Jest to o tyle ważne, że dług może ulec przedawnieniu. Prawo nie określa, po jakim czasie można wysłać wezwanie do zapłaty, ale wskazuje czas, po którym wezwanie można uznać za nieskuteczne.

Aby mieć pewność oraz dowód na wypadek pozwu sądowego, że dłużnik odebrał wezwanie, należy wysłać je listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Wezwanie do zapłaty wraz z dowodem wysyłki jest obligatoryjne w przypadku dochodzenia należności w postępowaniu nakazowym czy też w e-sądzie – należy udowodnić podjęte polubowne metody zakończenia sporu, a wysłanie wezwania do zapłaty do takich właśnie należy. Jest też wymagane ustawowo przy dopisaniu nierzetelnego kontrahenta na listę dłużników prowadzoną przez biuro informacji gospodarczej.

Wezwanie do zapłaty – wzór

Wzory wezwań do zapłaty są dostępne w internecie, można też przygotować własne pismo. Najważniejsze jest, żeby w wezwaniu wierzyciel jasno zażądał dokonania zapłaty świadczenia wraz z określeniem jej wartości, we wskazanym terminie i w określony sposób pod groźbą zastosowania sankcji.

Przedsądowe wezwanie do zapłaty powinno zawierać następujące elementy:

data oraz miejsce sporządzenia dokumentu,

określenie wierzyciela i dłużnika,

stosunek prawny i wskazanie podstawy obowiązku zapłaty (umowa, faktura itp.),

data wymagalności płatności,

dokładna kwota zaległości (może być podana wraz z należnymi odsetkami),

termin, w którym dłużnik powinien uregulować zaległość, np. 7 lub 14 dni od doręczenia wezwania,

forma płatności (np. przelew bankowy na wskazany numer konta),

własnoręczny podpis osoby wysyłającej pismo wraz z jej danymi i namiarem kontaktowym,

informacja o konsekwencjach w przypadku braku terminowej wpłaty, które powinny być zgodne z prawem, np. wpis na listę dłużników, pozew sądowy.

Jednym z dobrych rozwiązań jest skorzystanie z ofert biur informacji gospodarczych. ERIF BIG S.A. pomaga przedsiębiorcom odzyskać swoje pieniądze – wystarczy zostawić w formularzu dane kontaktowe, a doradca klienta przedstawi ofertę dopasowaną do potrzeb wierzyciela. W zakresie usług jest dostęp do wzoru wezwania do zapłaty, który upoważnia do wpisania dłużnika do bazy ERIF, kiedy zobowiązanie spełni wszystkie warunki ustawowe. Jest to jeden ze sposobów na zmobilizowanie opornego dłużnika, zatem skorzystanie z usług tego biura może przynieść wymierne korzyści.

Jak to działa? Publikacja danych dłużnika na liście długów mocno utrudnia jego funkcjonowanie i działalność, między innymi może skutkować spadkiem wiarygodności i utratą klientów, może także ograniczyć dłużnikowi możliwość wzięcia kredytu lub pożyczki, samochodu w leasing, podpisania umowy na telefon, zakupów na raty czy nawet wynajmu powierzchni biurowej.

Sprawdź, jak ERIF pomaga odzyskać pieniądze: Odzyskuj pieniądze – ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.

Jak upewnić się, że klient nie ma zaległości

Aby uchronić się przed nierzetelnym kontrahentem, który albo spóźnia się z zapłatą albo nie płaci wcale, warto sprawdzić, jak przedstawia się jego sytuacja w raporcie BIG. Jest to o tyle istotne, że każdy wierzyciel może dodać do bazy prowadzonej przez biuro informacji gospodarczej dług, który wynika z nieuregulowanych płatności dotyczących zawartej umowy, wystawionej faktury lub innego dokumentu prawnego.

Do rejestru BIG można dodać dłużnika, który:

jest firmą , a jego minimalne zadłużenie wynosi 500 zł brutto i jest wymagalne od co najmniej 30 dni,

, a jego minimalne zadłużenie wynosi 500 zł brutto i jest wymagalne od co najmniej 30 dni, jest konsumentem, a jego minimalne zadłużenie wynosi 200 zł brutto, jest wymagalne od co najmniej30 dni i nie upłynęło jeszcze 6 lat od daty wymagalności tego długu.

Ważne: wysłanie wezwania do zapłaty jest warunkiem koniecznym, aby wpisać dane dłużnika do rejestru dłużników BIG. Musi to nastąpić najpóźniej na 30 dni przed planowanym wpisem. Co istotne, nieodebranie listu poleconego przez dłużnika z wezwaniem do zapłaty nie wstrzymuje procedury wpisania do ERIF BIG S.A. Ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych określa, że w wezwaniu do zapłaty powinny znaleźć się: nazwa firmy oraz adres siedziby biura informacji gospodarczej – jeśli wezwanie zawiera ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do takiego biura (art. 2. 1. pkt. 4 ppkt. g).

Można również monitorować inne firmy w BIG. Dlaczego warto? Bieżący monitoring stałych klientów to gwarancja dostępu do najświeższych informacji na ich temat. Dzięki powiadomieniom e-mail dowiemy się o każdej zmianie w systemie. Gdy tylko pojawi się nowy wpis, dane zostaną zaktualizowane bądź usunięte. Każda zmiana w bazie BIG ma wpływ na ocenę jakości współpracy, ponieważ szybko dowiadujemy się o problemach finansowych klientów, zanim przestaną płacić również nam.

Zobacz usługę: Monitoruj siebie i innych

Baza ERIF ma jeszcze jedną zaletę oprócz możliwości dodania dłużnika na listę z tytułu nieopłaconej faktury – można upewnić się, czy samemu nie ma się zaległości i tym samym sprawdzić własną wiarygodność w oczach innych. Monitorowanie swojej firmy daje komfort prowadzenia biznesu oraz pomaga budować przewagę konkurencyjną opartą na zaufaniu. W przypadku sprawdzania sytuacji innych firm lub konkurencji znacznie ograniczysz straty finansowe i ryzyko związane z wejściem we współpracę z niewypłacalnym kontrahentem.

Skuteczne wezwanie do zapłaty – co powinno zawierać?

Wysyłka wezwania do zapłaty jest jednym z elementów tzw. windykacji miękkiej – prowadzonej bez udziału sądu. Ma ono również bezpośredni związek z monitorowaniem należności w firmie. Co warto wiedzieć o wezwaniu do zapłaty, jak je napisać i kiedy wysłać? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Jak napisać wezwanie do zapłaty i co musi zawierać?

Nie ma jednego, określonego przepisami prawa wzoru wezwania do zapłaty. Wierzyciel dysponuje tutaj pewnego rodzaju swobodą wyboru. Warto jednak pamiętać, że aby wezwanie odniosło pożądany skutek, powinno być napisane w sposób profesjonalny i stanowczy. Nie należy w nim przesadnie prosić dłużnika o dokonanie zapłaty. Należy raczej uświadomić mu, że zapłata jest jego obowiązkiem, a jej brak wiąże się z określonymi konsekwencjami. Zadaniem wezwania jest przecież nakłonienie dłużnika do jak najszybszej zapłaty.

Skuteczne wezwanie do zapłaty powinno zawierać:

Dane wierzyciela;

Dane dłużnika;

Datę oraz miejsce sporządzenia;

Precyzyjne określenie stosunku prawnego, z którego wynika obowiązek zapłaty (np. numer FV, numer umowy i inne istotne informacje);

Wysokość długu wraz z odsetkami;

Wyznaczony przez wierzyciela termin zapłaty;

Numer rachunku bankowego;

Podpis wierzyciela lub innej osoby sporządzającej wezwanie, upoważnionej do działania w imieniu wierzyciela.

Dodatkowo, w wezwaniu warto zawrzeć informację o dalszych planach wierzyciela i* konsekwencjach* wynikających z dalszego braku płatności. Nie jest to element obligatoryjny, jednak informacja o ewentualnym wstąpieniu na drogę sądową lub zakończeniu dostawy usług czy towarów, może podziałać na dłużnika jak zimny prysznic. Wierzyciel może również przypomnieć nierzetelnemu kontrahentowi, że w razie wszczęcia postępowania przed sądem, najczęściej to dłużnik ponosi koszty procesu. Warto też uświadomić dłużnika, że wierzyciel ma prawo opublikowania danych nieterminowych kontrahentów na giełdzie długów lub w bazach danych Biur Informacji Gospodarczych.

„W wezwaniu do zapłaty można zastosować pewnego rodzaju „triki”. Często spotyka się używanie koloru czerwonego oraz pogrubionej i powiększonej czcionki, aby podkreślić najważniejsze elementy wezwania. Można również odwołać się do czynnika ludzkiego i moralności dłużnika, podkreślając, że ta współpraca jest dla naszej firmy ważna. Takie rozwiązanie będzie miało sens, jeśli faktycznie sprawie nie towarzyszyły złe relacje z dłużnikiem. Te triki mogą wydawać się proste… a jednak często przynoszą pożądany skutek.” – mówi Bogusław Bieda z kancelarii windykacyjnej vindicat.pl.

Wezwanie do zapłaty – kiedy je wysłać… i ile razy?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Warto jednak pamiętać, że wierzyciel może wezwać dłużnika do zapłaty już kilka dni po upływie terminu płatności. W praktyce przedsiębiorcy czekają z tym znacznie dłużej… jednak każdy kolejny dzień zwłoki, działa na naszą niekorzyść. Warto więc regularnie monitorować należności firmy, aby nie dopuścić do znacznych zaległości. Im bardziej przeterminowany dług, tym trudniej odzyskać pieniądze. Statystycznie, szanse drastycznie spadają po upływie 4-tego miesiąca od pierwotnego terminu zapłaty.

Nie łatwo również jednoznacznie wskazać ile wezwań powinno zostać wysłanych przed rozpoczęciem sądowego dochodzenia należności. Z pewnością nie ma sensu wysyłać ich w nieskończoność – standardem są dwa, trzy wezwania. Następnie należy podjąć kolejne działania windykacyjne.

Wezwanie do zapłaty, a monitoring należności

Firmy, które wystawiają dużo faktur VAT mogą zupełnie przypadkowo pogubić się w wystawianych fakturach i wysyłanych wezwaniach. Brak kontroli nad płatnościami może spowodować, że do któregoś z dłużników wezwanie do zapłaty nie zostanie wysłane, a jego dług przypadkowo zostanie pominięty. Przy pomocy monitoringu należności można wychwycić już kilkudniowe opóźnienie w płatności. Nie warto ryzykować. Regularne działania w ramach monitoringu należności pomogą każdej firmie w utrzymaniu porządku i kontroli nad dokumentacją i płatnościami.

Monitorowanie płatności polega na bieżącym identyfikowaniu faktur, których termin płatności mija w najbliższym czasie lub minął stosunkowo niedawno. Następnie, do nierzetelnego kontrahenta wystosowuje się przypomnienie o konieczności dokonania zapłaty. Jeśli termin uregulowania płatności jeszcze nie minął, przypomnienie ma na celu skłonienie dłużnika do terminowej zapłaty. W takich sytuacjach, przypomnienie polega najczęściej na* telefonie do dłużnika* lub* wiadomości e-mail*. Jeśli termin minął – przypomnienie przybiera formę wezwania do zapłaty. Wówczas można już poinformować dłużnika o negatywnych konsekwencjach, które mogą go spotkać w razie dalszego unikania zapłaty.

Ręczny monitoring należności, prowadzony np. przy pomocy uzupełnianych na bieżąco rejestrów, może być nieefektywny. Jeśli firma wystawia naprawdę dużo faktur lub mają one odroczone terminy płatności, ręczna identyfikacja faktur może być bardzo pracochłonne wymagać naprawdę dużo czasu i niezwykłej precyzji. Warto więc skorzystać z dedykowanych narzędzi, np. systemu do monitoringu należności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl. Automatyzacja monitoringu należności to ogromne ułatwienie i gwarancja zachowania kontroli nad płatnościami. – mówi Dariusz Setlak z serwisu 6krokow.pl.

Regularny monitoring należności znacznie zwiększa szanse firmy na utrzymanie płynności finansowej

Warto pamiętać, że każda firma powinna monitorować należności – nawet bardzo mała. Każda nieuregulowana należność, o którą przedsiębiorca się nie upomni może doprowadzić do zachwiania płynność finansowej… a stąd już tylko krok do naprawdę poważnych problemów. Regularny monitoring należności, wysyłanie skutecznych wezwań do zapłaty i podejmowanie działań windykacyjnych na czas to klucz do utrzymania płynności finansowej i pozycji firmy na rynku. Z nierzetelnymi kontrahentami trzeba walczyć – monitoring należności i wezwania do zapłaty do doskonałe narzędzia.

firma wiadomości gospodarka

Jak napisać wezwanie do zapłaty?

Jak napisać wezwanie do zapłaty? Ile razy i w jaki sposób wysyła się tego rodzaju pismo dłużnikowi? Jakie ma skutki?

Wezwanie do zapłaty

Jak stanowi art. 455 Kodeksu cywilnego jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania. Wezwanie do zapłaty powoduje zatem wymagalność roszczenia, gdy termin spełnienia nie jest oznaczony.

Najczęściej jednak mamy do czynienia z wezwaniem do zapłaty, którego celem jest przypomnienie dłużnikowi, o tym, iż ma on zobowiązanie do spłaty. Może się zdarzyć, iż dłużnik zwyczajnie nie pamięta o spłacie. Dlatego tego rodzaju pismo może mu o tym przypomnieć. Jeżeli zaś dłużnik umyślnie nie dokonuje zapłaty, wówczas wezwanie pokazuje mu możliwe konsekwencje takiego działania (np. skierowanie sprawy na drogę sądową). Nie można wykluczyć, iż już po takim wezwaniu sytuacja zostanie rozwiązana. W przeciwnym razie wezwanie do zapłaty będzie pierwszym krokiem do odzyskania długu.

Wezwanie do zapłaty jako próba pozasądowego rozwiązania sporu

Zgodnie z art. 187 Kodeksu postępowania cywilnego pozew skierowany do sądu powinien zawierać m.in. informację, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu. W przypadku, gdy takie próby nie były podjęte, należy wskazać wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia.

Warto pamiętać, iż wezwanie dłużnika do zapłaty i pisemne oświadczenie dłużnika o uznaniu długu należy dołączyć do pozwu w postępowaniu nakazowym. Stanowi o tym art. 485 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego.

Jak napisać dobre wezwanie do zapłaty?

Przepisy prawa nie określają wprost co powinno znaleźć się w nakazie zapłaty. Pamiętajmy jednak, aby dłużnik mógł w piśmie zidentyfikować roszczenie i mieć możliwość dokonania wpłaty.

W praktyce w wezwaniu do zapłaty warto wskazać takie elementy jak: data i miejsce sporządzenia pisma; dane wierzyciela i dłużnika, określenie podstawy obowiązku zapłaty; kwotę i termin spłaty długu; numer rachunku bankowego do wpłaty należności; podpis.

Wezwanie do zapłaty może również zawierać informację o podjętych środkach w przypadku braku dochodzonej sumy.

Jak wysłać wezwanie do zapłaty i ile razy?

Wezwanie do zapłaty najlepiej wysłać listem poleconym opatrzonym zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Potwierdzenie może okazać się przydatne przy ewentualnym składaniu pozwu do sądu.

Najczęściej wysyła się kilka wezwań do zapłaty zanim sprawa trafi do sądu. Tej kwestii również nie określają przepisy.

„W sytuacji, gdy pomiędzy stronami istnieje spór, co do treści stosunku prawnego bądź w ogóle istnienia tego stosunku, to co do zasady, samo skierowanie wezwań do zapłaty o standardowej i powszechnie funkcjonującej w obrocie treści (jeśli nie ma ono cech nękania, czy też nie odpowiada znamionom czynu, o którym mowa w art. 190a k.k.), w opinii przeciętnego obywatela nie stanowi zniewagi, czy poniżenia adresata, i nie narusza jego dóbr osobistych. Dopiero nadmierne, nakierowane na zastraszenie dłużnika, noszące znamiona przemocy emocjonalnej wezwania dłużnika do zapłaty, mogą być uznane za naruszające jego dobra osobiste” – stwierdził Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 17 listopada 2015 r. (I ACa 310/15 ).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 1740; ost. zm. Dz.U. z 2019 r., poz. 1495);

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 1575; ost. zm. Dz.U. z 2021 r., poz. 11).

Wezwanie do zapłaty – przedsądowe, ostateczne. Jak napisać?

Wezwanie do zapłaty – jak nazwa wskazuje – jest wezwaniem do uregulowania zaległej należności. Najczęściej spotykamy się z nim w przypadku nieopłaconej faktury. Wyróżniamy przedsądowe oraz ostateczne wezwanie. Czym się różnią? Co powinno zawierać poprawnie sporządzone wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty jest pismem, które wierzyciel wysyła do swojego dłużnika i ostrzega w nim przed prawnymi konsekwencjami braku uregulowania zadłużenia. Standardową sytuacją, kiedy korzysta się z tej formy żądania płatności, jest brak opłacenia faktury w wyznaczonym terminie. Takie wezwanie można otrzymać przykładowo z banku, od dostawcy mediów czy kontrahenta. Bardzo ważne jest, aby wezwanie zawierało określone elementy, ponieważ jest ono niezbędne w procesie windykacji i dochodzenia roszczeń. Jak wygląda prawidłowy wzór wezwania do zapłaty? Najpierw wyjaśnijmy, co to jest wezwanie do zapłaty i kiedy się je stosuje.

Czym jest wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty daje możliwość dochodzenia należności przez wierzyciela. Przyjmuje formę pisma, które wysyła się, jeżeli druga strona dopuściła się zwłoki w terminie świadczenia, zgodnie z treścią art. 476 kodeksu cywilnego. Jeśli dotyczy postępowania gospodarczego, jest obowiązkowe, ponieważ do ewentualnego pozwu należy dołączyć kopię wezwania. W wezwaniu wierzyciel żąda dokonania zapłaty świadczenia w określony sposób pod groźbą zastosowania sankcji – tymi sankcjami może być pozew sądowy lub umieszczenie danych nierzetelnego kontrahenta w rejestrze dłużników.

Pismo upominawcze wzywające do uregulowania należności zazwyczaj wysyłane jest do dłużnika bezpośrednio przez wierzyciela (bank, firmę, usługodawcę itd.) albo przez zewnętrzną firmę windykacyjną, do której trafiła sprawa długu.

Wezwanie do zapłaty to jeden z najprostszych, a zarazem najbardziej skutecznych sposobów odzyskiwania długu, należący do rozwiązań z zakresu miękkiej windykacji. Z reguły samo pismo wystarcza, aby zmobilizować niewypłacalną stronę do uregulowania należności, zwłaszcza gdy ostrzega się przed konsekwencjami, np. skierowaniem sprawy do sądu, co łączy się z obarczeniem dłużnika kosztami postępowania sądowego i ewentualnymi kosztami późniejszego postępowania egzekucyjnego (prowadzonego przez komornika sądowego).

Czym różni się wezwanie przedsądowe od ostatecznego?

Cały proces odzyskiwania należności ma kilka etapów: najpierw dłużnik otrzymuje zawiadomienie (monit) z przypomnieniem o zapłacie, potem przedsądowe wezwanie do zapłaty i wreszcie ostateczne wezwanie do zapłaty. W praktyce więc możemy mówić o zasadzie „do trzech razy sztuka”, która jasno określa, że po trzecim wezwaniu – jeśli dłużnik nie poczuwa się do obowiązku zapłaty – sprawa trafi do sądu.

Wyróżnia się kilka rodzajów wezwań do zapłaty w zależności od etapu odzyskiwania długu:

Przedsądowe wezwanie do zapłaty jest pierwszym pismem wysyłanym do nierzetelnego kontrahenta, w którym należy określić m.in. kwotę zadłużenia, sposób i termin spłaty oraz możliwe konsekwencje braku uregulowania płatności, np. wstąpienie na drogę sądową i dokonanie przez sąd wpisu w rejestrze dłużników niewypłacalnych czy też samodzielne dodanie na listę dłużników prowadzoną przez biuro informacji gospodarczej.

jest pierwszym pismem wysyłanym do nierzetelnego kontrahenta, w którym należy określić m.in. kwotę zadłużenia, sposób i termin spłaty oraz możliwe konsekwencje braku uregulowania płatności, np. wstąpienie na drogę sądową i dokonanie przez sąd wpisu w rejestrze dłużników niewypłacalnych czy też samodzielne dodanie na listę dłużników prowadzoną przez biuro informacji gospodarczej. Ostateczne wezwanie do zapłaty to ostatnie już wezwanie do dokonania dobrowolnej spłaty zadłużenia wciąż na zasadach polubownych. Po nim powinien nastąpić dalszy etap postępowania, o którym mowa w piśmie, jak np. pozew sądowy.

to ostatnie już wezwanie do dokonania dobrowolnej spłaty zadłużenia wciąż na zasadach polubownych. Po nim powinien nastąpić dalszy etap postępowania, o którym mowa w piśmie, jak np. pozew sądowy. Sądowe wezwanie do zapłaty, kiedy sprawa trafiła do sądu i wyrok się uprawomocnił.

Warto wiedzieć, że w przypadku skierowania sprawy do sądu nazewnictwo wezwań do zapłaty jest sprawą drugorzędną. Dla sądu znaczenie ma jedynie to, że takie wezwanie zostało wysłane i wierzyciel podjął próbę zmobilizowania dłużnika do uregulowania zadłużenia przed wstąpieniem na drogę sądową.

Kiedy wysyła się wezwanie do zapłaty?

Dłużnikiem można się stać już dzień po ostatnim dniu wyznaczonym na zapłatę faktury. Im szybciej wezwie się do uregulowania należności, tym większe szanse na pozytywne zakończenie sprawy. Jest to o tyle ważne, że dług może ulec przedawnieniu. Prawo nie określa, po jakim czasie można wysłać wezwanie do zapłaty, ale wskazuje czas, po którym wezwanie można uznać za nieskuteczne.

Aby mieć pewność oraz dowód na wypadek pozwu sądowego, że dłużnik odebrał wezwanie, należy wysłać je listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Wezwanie do zapłaty wraz z dowodem wysyłki jest obligatoryjne w przypadku dochodzenia należności w postępowaniu nakazowym czy też w e-sądzie – należy udowodnić podjęte polubowne metody zakończenia sporu, a wysłanie wezwania do zapłaty do takich właśnie należy. Jest też wymagane ustawowo przy dopisaniu nierzetelnego kontrahenta na listę dłużników prowadzoną przez biuro informacji gospodarczej.

Wezwanie do zapłaty – wzór

Wzory wezwań do zapłaty są dostępne w internecie, można też przygotować własne pismo. Najważniejsze jest, żeby w wezwaniu wierzyciel jasno zażądał dokonania zapłaty świadczenia wraz z określeniem jej wartości, we wskazanym terminie i w określony sposób pod groźbą zastosowania sankcji.

Przedsądowe wezwanie do zapłaty powinno zawierać następujące elementy:

data oraz miejsce sporządzenia dokumentu,

określenie wierzyciela i dłużnika,

stosunek prawny i wskazanie podstawy obowiązku zapłaty (umowa, faktura itp.),

data wymagalności płatności,

dokładna kwota zaległości (może być podana wraz z należnymi odsetkami),

termin, w którym dłużnik powinien uregulować zaległość, np. 7 lub 14 dni od doręczenia wezwania,

forma płatności (np. przelew bankowy na wskazany numer konta),

własnoręczny podpis osoby wysyłającej pismo wraz z jej danymi i namiarem kontaktowym,

informacja o konsekwencjach w przypadku braku terminowej wpłaty, które powinny być zgodne z prawem, np. wpis na listę dłużników, pozew sądowy.

Jednym z dobrych rozwiązań jest skorzystanie z ofert biur informacji gospodarczych. ERIF BIG S.A. pomaga przedsiębiorcom odzyskać swoje pieniądze – wystarczy zostawić w formularzu dane kontaktowe, a doradca klienta przedstawi ofertę dopasowaną do potrzeb wierzyciela. W zakresie usług jest dostęp do wzoru wezwania do zapłaty, który upoważnia do wpisania dłużnika do bazy ERIF, kiedy zobowiązanie spełni wszystkie warunki ustawowe. Jest to jeden ze sposobów na zmobilizowanie opornego dłużnika, zatem skorzystanie z usług tego biura może przynieść wymierne korzyści.

Jak to działa? Publikacja danych dłużnika na liście długów mocno utrudnia jego funkcjonowanie i działalność, między innymi może skutkować spadkiem wiarygodności i utratą klientów, może także ograniczyć dłużnikowi możliwość wzięcia kredytu lub pożyczki, samochodu w leasing, podpisania umowy na telefon, zakupów na raty czy nawet wynajmu powierzchni biurowej.

Sprawdź, jak ERIF pomaga odzyskać pieniądze: Odzyskuj pieniądze – ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.

Jak upewnić się, że klient nie ma zaległości

Aby uchronić się przed nierzetelnym kontrahentem, który albo spóźnia się z zapłatą albo nie płaci wcale, warto sprawdzić, jak przedstawia się jego sytuacja w raporcie BIG. Jest to o tyle istotne, że każdy wierzyciel może dodać do bazy prowadzonej przez biuro informacji gospodarczej dług, który wynika z nieuregulowanych płatności dotyczących zawartej umowy, wystawionej faktury lub innego dokumentu prawnego.

Do rejestru BIG można dodać dłużnika, który:

jest firmą , a jego minimalne zadłużenie wynosi 500 zł brutto i jest wymagalne od co najmniej 30 dni,

, a jego minimalne zadłużenie wynosi 500 zł brutto i jest wymagalne od co najmniej 30 dni, jest konsumentem, a jego minimalne zadłużenie wynosi 200 zł brutto, jest wymagalne od co najmniej30 dni i nie upłynęło jeszcze 6 lat od daty wymagalności tego długu.

Ważne: wysłanie wezwania do zapłaty jest warunkiem koniecznym, aby wpisać dane dłużnika do rejestru dłużników BIG. Musi to nastąpić najpóźniej na 30 dni przed planowanym wpisem. Co istotne, nieodebranie listu poleconego przez dłużnika z wezwaniem do zapłaty nie wstrzymuje procedury wpisania do ERIF BIG S.A. Ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych określa, że w wezwaniu do zapłaty powinny znaleźć się: nazwa firmy oraz adres siedziby biura informacji gospodarczej – jeśli wezwanie zawiera ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do takiego biura (art. 2. 1. pkt. 4 ppkt. g).

Można również monitorować inne firmy w BIG. Dlaczego warto? Bieżący monitoring stałych klientów to gwarancja dostępu do najświeższych informacji na ich temat. Dzięki powiadomieniom e-mail dowiemy się o każdej zmianie w systemie. Gdy tylko pojawi się nowy wpis, dane zostaną zaktualizowane bądź usunięte. Każda zmiana w bazie BIG ma wpływ na ocenę jakości współpracy, ponieważ szybko dowiadujemy się o problemach finansowych klientów, zanim przestaną płacić również nam.

Zobacz usługę: Monitoruj siebie i innych

Baza ERIF ma jeszcze jedną zaletę oprócz możliwości dodania dłużnika na listę z tytułu nieopłaconej faktury – można upewnić się, czy samemu nie ma się zaległości i tym samym sprawdzić własną wiarygodność w oczach innych. Monitorowanie swojej firmy daje komfort prowadzenia biznesu oraz pomaga budować przewagę konkurencyjną opartą na zaufaniu. W przypadku sprawdzania sytuacji innych firm lub konkurencji znacznie ograniczysz straty finansowe i ryzyko związane z wejściem we współpracę z niewypłacalnym kontrahentem.

Wezwanie do zapłaty. Jak je skonstruować, by było skuteczne?

Prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością monitorowania wpłat. Nieopłacone przez klientów faktury mogą spowodować, że firma sama zacznie mieć problemy z regulowaniem swoich zobowiązań. Jak reagować, gdy niezapłaconych w terminie faktur przybywa?

Dlaczego warto przygotować wezwanie do zapłaty?

Przedsiębiorcy często mają problemy z odzyskiwaniem zaległych należności. Warto pamiętać, że w każdym roku tysiące podmiotów gospodarczych kończą działalność. Powody są różne – niektóre firmy nie poradziły sobie w walce o klienta z silną konkurencją, inne zaś upadły, bowiem nie mogły odzyskać należności od swoich kontrahentów. W jaki sposób uchronić się przed tymi problemami?

Gdy dopiero rozpoczynasz działalność…

…powinieneś pamiętać o możliwości skorzystania z wywiadu gospodarczego. Taki oferują m.in. agencje detektywistyczne. Mogą one sprawdzić, czy firma, z którą chcesz podjąć współpracę posiada majątek, jest wypłacalna, zatrudnia specjalistów. W raporcie otrzymanym od firmy detektywistycznej znajdziesz również informacje na temat posiadanych przez kontrahenta nieruchomości czy cennych ruchomości, które w przyszłości mogłyby ułatwić odzyskanie zaległości. Takie informacje są szczególnie cenne, bo nie można przewidzieć czy podmiot, który aktualnie prosperuje bardzo sprawnie za pół roku czy rok nie będzie borykał się z problemami finansowymi. Czytaj: PUE – co to jest i dlatego powinieneś założyć taki profil?

Masz problem z zaległymi fakturami – przygotuj wezwanie do zapłaty

…powinieneś wiedzieć, że najważniejsza jest szybka reakcja. Dopuszczając do tego, by nikt nie monitorował płatności, możesz nabawić się poważnych problemów. Jak reagować w przypadku firm, które spóźniają się z opłacaniem faktur? Specjaliści podkreślają, że wiele zależy od tego, czy jest to stały klient, czy też jedynie jednorazowy.

Jeżeli przedsiębiorca chce w dalszym ciągu współpracować i utrzymywać poprawne stosunki z podmiotem zalegającym z płatnością, to w pierwszej kolejności powinien telefonicznie dowiedzieć się, co spowodowało zaległość. Takie rozwiązanie pozwala wybadać sytuację, w której znajduje się kontrahent. Może się bowiem zdarzyć, że brak przelewu jest związany wyłącznie z przeoczeniem.

Gdy termin płatności upłynął dawno temu, a firma niechętnie odpowiada na wiadomości wysyłane drogą elektroniczną lub też jej pracownicy nie są w stanie określić, kiedy przelew zostanie wykonany, najlepszą decyzją jest wystosowanie wezwania do zapłaty.

Wezwanie do zapłaty faktury

Większość przedsiębiorców musi liczyć się z tym, że nie wszyscy kontrahenci i klienci będą opłacać faktury w terminie. Choć terminowe regulowanie należności jest podstawą dla zapewnienia rentowości naszej firmy, to na przypadki niepłacenia w terminie też trzeba być przygotowanym. Jeśli klient nie chce uregulować kwestii finansowych w odpowiednim czasie, to warto wystosować do niego specjalny dokument – tzw. ponaglenie do zapłaty. Choć jednorazowy brak zapłaty za fakturę w terminie nie powinien zachwiać rentownością naszej firmy, to nie można dopuszczać do sytuacji, w której tych zaległości będzie więcej.

Jak napisać wezwanie do zapłaty, aby było ono skuteczne i zgodne z prawem? Przede wszystkim powinny się w nim znaleźć przynajmniej podstawowe informacje jak to, z jakiego tytułu oczekujemy zapłaty, jaki był pierwotny termin płatności oraz informacja o tym, jakie kroki zamierzamy podjąć, jeśli adresat wiadomości postanowi nie dostosować się do naszych wymagań, czyli nadal będzie zwlekał z zapłatą. To na przykład możliwość naliczenia odsetek za opóźnienie w płatności oraz w cięższych przypadkach także skierowanie sprawy do sądu.

Wezwanie do zapłaty wynagrodzenia za zrealizowane usługi warto wysłać listem poleconym z potwierdzeniem odbioru, abyśmy mieli pewność, że dokument dotarł do osoby zainteresowanej i został przez nią odebrany.

W wezwaniu powinny znajdować się dane dłużnika, dane naszej firmy (wierzyciela) oraz informacje o długu, czyli jego wysokość, z czego on wynika, wysokość naliczanych odsetek oraz wyznaczony przez nas termin do zapłaty długu. Warto też podać numer konta bankowego, na który dłużnik musi wpłacić pieniądze oraz zamieścić nasz podpis.

Przedsiębiorcy, którzy dość często mają problem z terminowym uzyskaniem pieniędzy od klientów czy kontrahentów powinni również rozważyć możliwość skonsultowania treści wezwania do zapłaty z prawnikiem, aby skuteczność takiego dokumentu była maksymalnie wysoka.

Jak skonstruować wezwanie do zapłaty?

Nie każdy potrafi przygotować skuteczne wezwanie do zapłaty, które skłoni dłużnika do uregulowania należności. W przypadku przedsiębiorców sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana, bo firmy coraz częściej korzystają z usług profesjonalnych kancelarii prawnych, udzielających im informacji na temat tego, jak powinno się dochodzić roszczeń pieniężnych.

By wezwanie do zapłaty było skuteczne, w przygotowanym piśmie musi znaleźć się informacja o terminie, w jakim należność miała być uregulowana. Jednocześnie należy wskazać kolejny termin zapłaty i konsekwencje jego zlekceważenia. W piśmie powinno się też wskazać numer nieopłaconej faktury. Na wyobraźnię zalegającego z zapłatą przedsiębiorcy mogą podziałać również konkretne kwoty. Warto poświęcić chwilę, by poinformować dłużnika, o ile należność powiększy się w przypadku skierowana sprawy do firmy windykacyjnej lub na drogę sądową. Czytaj: Własna firma. Jak pozyskać środki na start?

Wiele działających na rynku firm windykacyjnych stosuje również graficzne wyróżnienia niektórych sformułowań, większa czcionką wpisując np. kwotę do zapłaty. W przypadku przedsiębiorców takie rozwiązanie nie sprawdza się – lepiej, by pismo było po prostu dobrze napisane i odwoływało się do rozsądku osoby, która będzie je czytała.

Te informacje bezwzględnie należy umieścić w przygotowanym wezwaniu do zapłaty:

datę i miejscowość,

nadawcę i odbiorcę wiadomości,

informację o przeterminowanej płatności wraz z podaniem daty, do której dłużnik był zobowiązany dokonać zapłaty,

numer faktury, której dotyczy płatność,

numer konta,

podpis przedstawiciela firmy.

Samodzielnie lub przy pomocy specjalistów

Przedsiębiorcy myślący o tym, by wystosować wezwanie do zapłaty, mają możliwość przygotowania szablonu takiego pisma samodzielnie lub skorzystania z pomocy specjalisty, czyli np. radcy prawnego. Drugie rozwiązanie jest o tyle korzystne, że pomaga uniknąć błędów. Przedsiębiorca może dzięki niemu również zaoszczędzić czas, co w przypadku prowadzenia firmy jest niezwykle istotne.

Wezwanie do zapłaty online

Wezwanie do zapłaty

Wezwanie do zapłaty to jeden rodzajów dokumentów wykorzystywanych przez firmy w Polsce. Celem wystawienia dokumentu jest wezwanie kontrahenta do zapłaty zaległych należności z tytułu niezapłaconej faktury bądź rachunku. Wezwanie do zapłaty jest pierwszym krokiem na drodze do odzyskania zaległości. Często dokument jest wystarczający by odzyskać pieniądze i oszczędza nam czas i pieniądze, które należy poświęcić na rzecz postępowania sądowego. Dobrze wypełnione wezwanie do zapłaty posiada datę i miejsce spisania, dane wierzyciela i dłużnika, stosunek prawny, z którego wynika zadłużenie, kwota długu (opcjonalnie z odsetkami), termin spłaty wyznaczony przez wierzyciela, numer rachunku bankowego wierzyciela i podpis osoby wysyłającej wezwanie do zapłaty.

Jak napisać wezwanie do zapłaty? Nie ma jasno określonych wymogów, które definiują zakres informacji ujętych na wezwaniu do zapłaty. Zaleca się aby przygotowany dokument uwzględniał m.in.: 1. dane obu stron transakcji (imię i nazwisko/nazwa, adres) 2. podstawę naliczenia długu (np. nazwa/numer i data wystawienia dokumentu księgowego) 3. szczegóły dotyczące płatności (kwota należności z odsetkami, sposób uregulowania zobowiązania) 4. wyjaśnienie konsekwencji braku zapłaty w wyznaczonym terminie (np. możliwość wystąpienia na drogę postępowania sądowego i/lub publikacja w bazach Biura Informacji Gospodarczej (BIG)) 5. propozycja ugody.

Kiedy wezwanie do zapłaty jest skuteczne? Aby wezwanie do zapłaty było skuteczne powinniśmy otrzymać dowód otrzymania dokumentu przez dłużnika. W zaistniałej sytuacji, najlepiej jest wysłać je listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

Wezwanie Do Zapłaty Ze Wzorem

Wezwanie do zapłaty to wezwanie dłużnika do uregulowania zaległości finansowych. Samo pismo nie gwarantuje zwrotu pieniędzy, jednak może skłonić pożyczkobiorcę do spłacenia długu w polubownym postępowaniu windykacyjnym. Dowiedz się, jak napisać wezwanie do zapłaty i pobierz przykładowy wzór z załącznika.

Wezwanie do zapłaty — czym jest?

Wezwanie do zapłaty jest pismem wysyłanym przez wierzyciela do swojego dłużnika. To tzw. miękka windykacja i pierwszy krok do odzyskania swoich pieniędzy. Sporządzone wezwanie ma skłonić winnego do uregulowania należności w wyznaczonym terminie i jednocześnie ostrzec przed planowanym postępowaniem sądowym w razie jego braku.

Pismo może mieć m.in. postać przedsądowego wezwania do zapłaty, ostatecznego wezwania do zapłaty lub sądowego wezwania do zapłaty. Uregulowanie zaległości w ten sposób stosuje się np. gdy prowadzisz firmę, a klient nie opłacił faktury lub kiedy dług dotyczy należności z tytułu wynajmu mieszkania, uregulowania wynagrodzenia za pracę.

Jak w sądzie oczywiście możemy zastosować zasadę domniemania niewinności i w pierwszej kolejności uznać, że nasz dłużnik najzwyczajniej w świecie zapomniał o spłacie. Dlatego tego rodzaju pismo może mu o tym przypomnieć. Jeżeli zaś umyślnie nie dokonuje zapłaty, wówczas wezwanie pokazuje mu możliwe konsekwencje takiego działania.

Wezwanie do zapłaty — rodzaje

Przypomnienie — ma charakter informacyjny, zwykle wysłane jest zaraz po przekroczeniu terminu płatności.

Pierwsze wezwanie do zapłaty — wskazuje termin uregulowania zadłużenia, może zawierać konkretne konsekwencje wobec dłużnika, jeśli tego nie zrobi.

— wskazuje termin uregulowania zadłużenia, może zawierać konkretne konsekwencje wobec dłużnika, jeśli tego nie zrobi. Przedsądowe wezwanie do zapłaty — kończy etap polubownego ustalania spłaty długu z wierzycielem. Brak reakcji na ten rodzaj pisma postrzega się jako brak dobrej woli, a sprawa kierowana jest do sądu.

— kończy etap polubownego ustalania spłaty długu z wierzycielem. Brak reakcji na ten rodzaj pisma postrzega się jako brak dobrej woli, a sprawa kierowana jest do sądu. Przedegzekucyjne wezwanie — jest przesyłane po uzyskaniu nakazu zapłaty i daje szansę dłużnikowi na uniknięcie postępowania egzekucyjnego oraz związanych z nim kosztów.

Jak napisać wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty powinno być sporządzone w formie pisemnej i skierowane na adres dłużnika, z żądaniem uregulowania zaległej należności w określonym terminie i we wskazany sposób, pod groźbą sankcji. Kodeks postępowania cywilnego w art. 187 stanowi, że pozew powinien zawierać m.in. informację, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia.

Umieszczamy więc na piśmie:

datę oraz miejsce sporządzenia wezwania;

dane wierzyciela;

dane dłużnika;

kwotę zaległości wraz z naliczonymi odsetkami – należy załączyć również numer faktury lub innego dokumentu potwierdzającego należność;

ostateczny termin spłaty zadłużenia – prawo nie określa czasu na uregulowanie płatności, określasz go sam(-a);

formę płatności spłaty – np. przelew bankowy na wskazany numer rachunku bankowego, płatność gotówką w kasie firmy;

wskazanie konsekwencji niewywiązania się z zapłaty – np. wpis do bazy dłużników Krajowego Rejestru Długów, ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, BIG InfoMonitor lub wszczęcie postępowania sądowego;

stosunek prawny, z którego wynika obowiązek zapłaty – np. dług wynikający z nieopłaconej faktury czy raty pożyczki;

czytelny podpis wierzyciela.

Używany język powinien być oficjalny i stanowczy. Można też użyć koloru czerwonego lub powiększonej czcionki w celu podkreślenia mocnych słów oraz najważniejszych kwestii. Jest to bardzo prosta, lecz często skuteczna metoda dotarcia do świadomości dłużnika.

Wezwanie do zapłaty powinno być wysłane listem poleconym, za pisemnym potwierdzeniem odbioru. Możliwe jest także sporządzenie wezwania do zapłaty online. Wówczas wezwanie znajduje się w załączniku np. w postaci pliku w formacie pdf lub treści e-maila. Wezwanie online podobnie jak listowne powinno być wysłane za potwierdzeniem odbioru. Data odbioru e-maila lub pisma może stanowić początek liczenia upływu czasu, jaki wyznaczono dłużnikowi na spłatę długu, jak również stanowić kluczowy dowód w trakcie ewentualnego dochodzenia roszczeń na drodze sądowej. Dodatkowymi formami dostarczenia wezwania do zapłaty mogą być wiadomości SMS lub faks. Tak naprawdę, wszelkie działania ponaglające, które można udowodnić, stanowią dowód w rękach wierzyciela w przypadku skierowania sprawy do sądu.

Kiedy wysyła się wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty wysyła się, kiedy dłużnik nie reaguje na monity w postaci telefonów, e-maili lub innych form przypominania o uregulowaniu swoich zobowiązań. Prawo nie określa, kiedy i ile razy powinniśmy wysłać wezwanie. Przyjmuje się, że do trzech razy sztuka. Jeśli trzeci raz nie przyniesie zamierzonego efektu, wtedy dłużnik zmusza nas do podjęcia bardziej rygorystycznych działań.

Kolejnym etapem jest sporządzenie przedsądowego wezwania do zapłaty. Jeśli te dwie opcje nie pomogą, wysyłamy ostateczne wezwanie do zapłaty. I kiedy te wszystkie ścieżki nie przyniosły pożądanego efektu w postaci spłaty długu, sprawa kierowana jest na drogę sądową.

Czym różni się wezwanie przedsądowe od ostatecznego?

Przedsądowe wezwanie do spłaty długu w praktyce jest ostatnią szansą płatnika na polubowne rozwiązanie sprawy. Należy mieć na uwadze, że nie posiada ono żadnej mocy prawnej. Oznacza to, że nie może nałożyć żadnej sądowej kary lub rozpocząć wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Jest natomiast wstępem do skierowania sprawy na drogę sądową, a później komorniczą. Ostateczne wezwanie przedsądowe a przedsądowe wezwanie to właściwie jedno i to samo. W oczach sądu są jedynie kwestią wtórną. Niezależnie od nazewnictwa oznaczają, że wierzyciel podjął polubowną próbę rozwiązania kwestii zadłużenia, co z kolei stanowi warunek do wejścia na drogę postępowania sądowego.

Kto może wystawić wezwanie do zapłaty?

Wezwanie może wysłać każda osoba fizyczna i firma, która zmaga się z próbą odzyskania wierzytelności. Przy okazji przeczytaj o tym, jak dbać o płynność finansową w firmie. Wezwanie może wystawić np. bank, firma windykacyjna, spółdzielnia mieszkaniowa, gazownia, dostawca energii elektrycznej czy operator telekomunikacyjny.

Ważne! Podatnik może liczyć na tzw. ulgę za złe długi. Pozwala to wierzycielowi odprowadzającemu VAT na odzyskanie kwoty z podatku od pechowej transakcji. Skorzystanie z tego przywileju jest możliwe po upłynięciu 90 dni od ostatecznego terminu zapłaty. Rozliczanie w firmie – sprawdź, co musisz wiedzieć.

Kiedy upomnienie, a kiedy wezwanie do zapłaty?

Tu znowu mamy do czynienia z kwestią nazewnictwa, bo pismo upominawcze wzywające do zapłaty, a wezwanie do zapłaty, to w praktyce jedno i to samo. Wysyłane są do dłużnika bezpośrednio przez wierzyciela albo przez zewnętrzną firmę windykacyjną, do której trafiła sprawa długu. Ich celem jest przypomnienie i poinformowanie o terminie spłaty długu przed skierowaniem sprawy do sądu.

Wezwanie do zapłaty: Wszystko, co musisz wiedzieć (+wzór)

Jak napisać wezwanie do zapłaty

Oto kilka najlepszych wskazówek na to, jak napisać wezwanie do zapłaty oraz co powinieneś uwzględnić, wysyłając wezwanie do zapłaty e-mailem.

1) Zadbaj o precyzyjny temat wiadomości

Ułatw dłużnikowi zrozumienie Twojej prośby, podając mu wszystkie informacje, których potrzebuje bezpośrednio w temacie wiadomości.

Na przykład:

Temat: Wezwanie do zapłaty: Faktura #1 – Termin płatności 1 Października

2) Ponownie załącz fakturę

Ułatw swojemu dłużnikowi zorientowanie się, do której dokładnie faktury się odnosisz, dołączając ją ponownie do wiadomości e-mail.

3) Zacznij od uprzejmego wstępu

Nie chcesz sprawiać wrażenia nadmiernie oziębłego. Zacznij swój e-mail z uprzejmym i osobistym wstępem.

To może być tak proste, jak powitanie klienta po imieniu i wskazanie, że masz nadzieję, że wszystko u niego dobrze.

4) Wyraźnie określ warunki płatności

Najważniejszą częścią twojego maila jest przypomnienie klientowi, ile jest do zapłaty i kiedy płatność jest (lub była) wymagalna.

Nie bądź nieprecyzyjny: podaj dokładną datę wymagalności faktury i unikaj niejasnych stwierdzeń typu “płatne przy odbiorze”.

Na przykład:

To przypomnienie, że faktura nr 1, opiewająca na kwotę $1000, jest wymagalna 1 października.

5) Podaj szczegóły dotyczące sposobu płatności

Szczegóły dotyczące płatności możesz umieścić na samej fakturze, ale powinieneś również zawrzeć w treści maila wyraźne instrukcje dotyczące sposobu zapłaty.

Na przykład:

Płatności można dokonać za pomocą karty kredytowej, gotówki lub przelewu.

6) Poproś o potwierdzenie odbioru (opcjonalnie)

Jeśli nie jest to Twoje pierwsze ponaglenie, możesz wykorzystać tę okazję, aby sprawdzić, czy klient rzeczywiście otrzymał Twoją fakturę.

Na przykład:

Czy może Pan/Pani potwierdzić otrzymanie tej faktury? Chciałbym potwierdzić, że mam właściwe dane kontaktowe.

7) Uwzględnij konsekwencje opóźnienia w płatności (opcjonalnie)

Jeśli płatność jest opóźniona, być może będziesz musiał ostrzec dłużnika o konsekwencjach zwłoki. O ile płatność nie jest poważnie spóźniona, postaraj się nie używać zbyt ostrych słów.

Możesz również pobrać nasz darmowy wzór, aby zobaczyć, jak napisać skuteczne wezwanie do zapłaty.

Wezwanie do zapłaty, wystaw wezwanie do zapłaty online

W panelu czekają na Ciebie Twoje 725 wcześniej wystawione faktury, możesz nimi zarządzać i wystawiać dalej faktury za darmo Zapraszamy do rejestracji konta bez ukrytych opłat i zobowiązań

🔸 WEZWANIE DO ZAPŁATY DEFINICJA

Wezwanie do zapłaty jest dokumentem, który wysyła wierzyciel dłużnikowi, aby otrzymać zaległe wynagrodzenie. Firmy wystawiają druk wezwania do zapłaty w celu wyegzekwowania uregulowania zapłaty zaległych należności z tytułu nieopłaconej faktury lub wielu faktur. Zdarza się bowiem, że termin zapłaty za wystawioną fakturę upłynął, a kontrahent nie uregulował płatności. Wystawienie wezwania jest podstawowym działaniem na etapie windykacji polubownej i pierwszym etapem do skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego. Gdyby finalnie doszło do sprawy sądowej, należy udowodnić, że wierzyciel podejmował kroki do polubownego roztrzgnięcia sporu np. wysyłając przedsądowe wezwanie do zapłaty.

🔸 Jak wysłać wezwanie do zapłaty? Pismo najlepiej dostarczyć on-line drogą e-mailową i listem poleconym jednocześnie. List polecony jest o tyle istotny, że będzie miał ewentualnie większe znaczenie dowodowe w sądzie. Wiąże się to natomiast z większymi kosztami i nakładem pracy. Dlatego dobrą praktyką jest wysłanie wezwania do zapłaty online np. pocztą elektroniczną lub faksem czy smsem. Najczęściej pozytywne rezultaty przynosi wysłanie do dłużnika 2-3 monitów, można ostatni druk nazwać Ostateczne Wezwanie do Zapłaty.

🔸 Co powinno zawierać wezwanie do zapłaty? Wezwanie do zapłaty faktury powinno zawierać informacje:

data i miejsce wystawienia wezwania

dane identyfikujące wierzyciela i dłużnika w postaci nazwy i adresu

tytuł pisma np. wezwanie do zapłaty, ostateczne wezwanie do zapłaty, wezwanie do zapłaty faktury, przedsądowe wezwanie do zapłaty, w zależności od sytuacji

kwotę zadłużenia oraz termin do kiedy dłużnik powinien zapłacić należność

sposób w jaki należy zapłacić (np. nr rachunku bankowego)

informację o tym jakie kroki zostaną podjęte przez wierzyciela w przypadku nieuregulowania należności w wyznaczonym na piśmie terminie

podpis wystawcy wraz z imieniem i nazwiskiem

Podstawa prawna:

Zgodnie z treścią art. 455 Kodeksu Cywilnego określony jest Termin spełnienia świadczenia: „Jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania.”.

Następstwem art. 455 k.c. jest Art. 476 k.c. stanowiący, że „Dłużnik dopuszcza się zwłoki, gdy nie spełnia świadczenia w terminie, a jeżeli termin nie jest oznaczony, gdy nie spełnia świadczenia niezwłocznie po wezwaniu przez wierzyciela. Nie dotyczy to wypadku, gdy opóźnienie w spełnieniu świadczenia jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. ”.

🔸 WZÓR WEZWANIA DO ZAPŁATY

Poniżej zamieszczamy przykładowy wzór wezwania do zapłaty. Jest to szablon Podstawowy do wypełnienia i wydruku powyżej.

rys. Wezwanie do zapłaty, wzór podstawowy z programu FakturaXL

키워드에 대한 정보 wezwanie do zapłaty faktury

다음은 Bing에서 wezwanie do zapłaty faktury 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  산다라 박 나이 | Mnet Tmi News [28회] 상상도 못한 그녀의 나이 ㄴㅇㄱ '박산다라' 200205 Ep.28 인기 답변 업데이트
See also  Te 90 Mark Ii | Spot Weld Te 90 Mark Ii 모든 답변

See also  부트 캠프 취업 | 현직 코딩 부트캠프 강사가 고백합니다. 비전공자 부트캠프 취업이 어려운 4가지 이유 46 개의 가장 정확한 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Wezwanie do zapłaty- czyli niezapłacona faktura i co dalej.

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Wezwanie #do #zapłaty- #czyli #niezapłacona #faktura #i #co #dalej.


YouTube에서 wezwanie do zapłaty faktury 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Wezwanie do zapłaty- czyli niezapłacona faktura i co dalej. | wezwanie do zapłaty faktury, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment