Wniosek Do Pracodawcy O Zaliczenie Pracy W Gospodarstwie Rolnym | Bezpłatny Webinar 15X15 | Zaliczenie Pracy W Gospodarstwie Rolnym Do Stażu Pracy | Piskozub 201 개의 가장 정확한 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “wniosek do pracodawcy o zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym – Bezpłatny WEBINAR 15×15 | Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy | Piskozub“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Ośrodek Twórczej Interwencji 이(가) 작성한 기사에는 조회수 937회 및 좋아요 7개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

wniosek do pracodawcy o zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Bezpłatny WEBINAR 15×15 | Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy | Piskozub – wniosek do pracodawcy o zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Bezpłatny WEBINAR 15×15 | Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy
Szkolenie prowadzi: dr Piotr Piskozub
Z nami zawsze jesteś na bieżąco!
Platforma Edukacyjna Pracowników OPS i Działów Świadczeń:
https://oti.org.pl
Polub nas na facebook:
https://www.facebook.com/otiszkolenia

wniosek do pracodawcy o zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego pracę w …

a) okresy prowadzenia indywualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim … gospodarstwa rolnego, kwalifikująca do zaliczenia lat pracy w gospodarstwie:

+ 더 읽기

Source: www.wiszniamala.pl

Date Published: 11/22/2022

View: 6038

Podanie do dyrektora o doliczenie stażu pracy w gospodarstwie

W momencie zatrudnienia pracownik przedstawił pracodawcy. … Zaliczenie do stażu pracy pracy w gospodarstwie rolnym w charakterze domownika.

+ 여기에 자세히 보기

Source: e-dokumencik.pl

Date Published: 1/26/2022

View: 4169

Wniosek o zaliczenie pracy w gospodarstwie … – TBS24.pl

Pracę w gospodarstwie rolnym traktuje się zatem na równi z pracą u innego pracodawcy, o ile przepisy prawa pracy dopuszczają taką możliwość w konkretnym …

+ 여기를 클릭

Source: tbs24.pl

Date Published: 8/29/2021

View: 3813

W jaki sposób wykazać pracę w gospodarstwie rolnym celem …

Wliczenie okresu pracy w gospodarstwie jest korzystne dla … jest przedłożenie pracodawcy zaświadczenia wydanego na jego wniosek, …

+ 더 읽기

Source: www.pip.gov.pl

Date Published: 3/21/2021

View: 576

ZARZĄDZENIE Nr /2018 Starosty Łowickiego z dnia /Z …

Ustalam wzór formularza wniosku o wliczenie okresów pracy w indywualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy w Starostwie Powiatowym w Łowiczu, w …

+ 여기에 보기

Source: www.bip.powiat.lowicz.pl

Date Published: 6/8/2022

View: 7014

Wniosek o zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu …

Uzupełnienie stażu następuje na wniosek do pracodawcy o zaliczenie pracy w …

+ 여기를 클릭

Source: odkryjprawo.pl

Date Published: 10/17/2021

View: 3032

주제와 관련된 이미지 wniosek do pracodawcy o zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Bezpłatny WEBINAR 15×15 | Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy | Piskozub. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Bezpłatny WEBINAR 15x15 | Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy | Piskozub
Bezpłatny WEBINAR 15×15 | Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy | Piskozub

주제에 대한 기사 평가 wniosek do pracodawcy o zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym

  • Author: Ośrodek Twórczej Interwencji
  • Views: 조회수 937회
  • Likes: 좋아요 7개
  • Date Published: 최초 공개: 2021. 3. 25.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=JLpX_dh9Z2c

Jak udokumentować pracę w gospodarstwie rolnym rodziców do stażu pracy?

Jeżeli organ gminy nie dysponuje dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia o pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, to fakt ten może być udowodniony zeznaniami co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne.

Jakie dokumenty są potrzebne do zaliczenia pracy w gospodarstwie rolnym?

II. WYMAGANE DOKUMENTY
  • Wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego pracę w gospodarstwie rolnym. …
  • Zaświadczenie potwierdzające fakt posiadania/istnienia indywidualnego gospodarstwa rolnego [zał. …
  • Potwierdzenie zameldowania w gospodarstwie w określonym czasie – zgodnym z wnioskiem [pokój nr 8]

Kto wydaje zaświadczenie o pracy w gospodarstwie rolnym?

Na wniosek zainteresowanej osoby właściwy urząd gminy jest obowiązany stwierdzić, zgodnie z art. 1, okresy jej pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, wydając stosowne zaświadczenie w celu przedłożenia w zakładzie pracy.

Jak doliczyć lata pracy na gospodarstwie?

Aby jednak móc zaliczyć ten okres do stażu pracy, należy łącznie spełnić następujące przesłanki: Praca w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów; Okresy tej pracy muszą przypadać w ściśle określonym terminie – przed 1 stycznia 1983 r.; Praca musiała być wykonywana po ukończeniu 16.

Jak udowodnić lata pracy w gospodarstwie rolnym?

Jak udowodnić pracę w indywidualnym gospodarstwie rolnym? Na wniosek zainteresowanej osoby właściwy urząd gminy jest obowiązany stwierdzić okresy jej pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, wydając stosowne zaświadczenie w celu przedłożenia w zakładzie pracy.

Jak dopisanie lat pracy w gospodarstwie rolnym?

Aby pracodawca mógł zaliczyć do stażu pracy okres pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, pracownik musi przedłożyć mu stosowne zaświadczenie, które na jego wniosek wyda właściwy urząd gminy.

Jak udowodnić pracę na roli?

Jak udowodnić okresy pracy w gospodarstwie rolnym? Aby pracodawca mógł zaliczyć do stażu pracy okres pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, pracownik musi przedłożyć mu stosowne zaświadczenie, które na jego wniosek wyda właściwy urząd gminy.

Jak udokumentować pracę na roli do emerytury?

Gdy zainteresowani składają do ZUS wniosek o zaliczenie im pracy na roli lub jej prowadzenie, powinni przedstawić oświadczenie, że ją wykonywali (lub prowadzili gospodarstwo) i zeznania co najmniej dwóch świadków. Muszą też wykazać, że gospodarstwo istniało oraz potwierdzić okresy pracy w nim od 1 lipca 1977 r.

Jak napisać oświadczenie o pracy w gospodarstwie rolnym?

należy podać: nazwę i adres zakładu pracy – pracodawcy / miejsce położenia gospodarstwa rolnego i nazwiska jego właścicieli. Powyższe zeznania składa się na drukach ZUS Rp9 i ZUS Rp8 wydawanych przez ZUS ewentualnie przez KRUS ( powyższe oświadczenia są również do nabycia odpłatnego w.

Czy praca na roli zalicza się do kapitału początkowego?

Przy ustalaniu kapitału początkowego nie uwzględnia się jednak okresów ubezpieczenia społecznego rolników ani okresów prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w nim po ukończeniu 16. roku życia.

Jaki dokument potwierdza status rolnika?

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (dalej u.k.u.r.) oświadczenie prowadzącego gospodarstwo rolne o jego osobistym prowadzeniu musi być poświadczone przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Przepisy jednak nie precyzują, co to oznacza.

Jak napisać podanie do ZUS o wydanie zaświadczenia?

Jak to zrobić ?
  1. Zaloguj się na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE).
  2. W katalogu usług wybierz usługę “Złożenie dokumentu US-7”
  3. Uzupełnij dane w formularzu elektronicznym i złóż dyspozycję sposobu odbioru zaświadczenia. …
  4. Podpisz wniosek za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP.

Ile lat pracy na roli można zaliczyć do emerytury?

Po co doliczać okresy uzupełniające

Okres pracy na roli można doliczyć do stażu emerytalnego (jest traktowany jak okres składkowy). Wymagany jest co najmniej 30-letni staż emerytalny aby skorzystać z: emerytury nauczycielskiej z art. 88 Karty Nauczyciela (według stanu na dzień 31 grudnia 2008 r.)

Jak sprawdzić ile ma się lat pracy?

Na potwierdzenie okresów składkowych możesz przedstawić świadectwa pracy, legitymację ubezpieczeniową z wpisanymi okresami zatrudnienia, zaświadczenie z urzędu pracy (gdy byłaś bezrobotna), zaświadczenie od pracodawcy lub z ZUS o pobycie na zasiłku macierzyńskim.

Jakie lata liczą się do emerytury?

Ile lat trzeba przepracować, żeby dostać emeryturę? Jest to obecnie 20 i 25 lat – kolejno dla kobiet oraz mężczyzn. Odprowadzanie składek to jedno, liczy się również wiek danej osoby.

Jak uzyskać zaświadczenie o pracy w gospodarstwie rodziców?

Zgłaszamy się do urzędu w celu udowodnienia pracy na roli zeznaniami co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne. Zeznania takie składane są przed urzędnikiem urzędu gminy.

Czy praca w gospodarstwie rolnym rodziców to okres składkowy?

Przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty nie uwzględnia się lat prowadzenia gospodarstwa i pracy w nim, nawet tych, za które rolnicy opłacili składki, jeżeli są okresami, od których zależy prawo do tych świadczeń z przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Czy praca w gospodarstwie rodziców wlicza się do nagrody jubileuszowej?

Pracownik może wykazać, że ma większy staż pracy, bo należy do niego dodać zajęcie w gospodarstwie rolnym. Dzięki temu szybciej uzyska nagrodę jubileuszową.

Kto może być świadkiem pracy w gospodarstwie rolnym?

należy zgłosić się osobiście z dwoma świadkami (świadkiem może być osoba obca, lub krewna, starsza od Wnioskodawcy mieszkająca w danym okresie w tej samej miejscowości, w której znajdowało się gospodarstwo rolne, w którym pracował Wnioskodawca);

Wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego pracę w gospodarstwie rolnym

I. PODSTAWA PRAWNA

• – art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 1990 roku o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. z 1990 r. Nr 54, poz. 310),

• – art. 217 i 218 Kodeksu Postępowania Administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257 ze zm.),

II. WYMAGANE DOKUMENTY

1. Wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego pracę w gospodarstwie rolnym. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1

2. Zaświadczenie potwierdzające fakt posiadania/istnienia indywidualnego gospodarstwa rolnego [zał. nr 5], określające jego położenie i powierzchnię lub akt własności ziemi/akt notarialny (do wglądu)

3. Potwierdzenie zameldowania w gospodarstwie w określonym czasie – zgodnym z wnioskiem [pokój nr 8]

4. Oświadczenie wnioskodawcy w sprawie braku dokumentów (załącznik nr 2 i 3)

5. Zeznanie dwóch świadków lub kserokopie zeznań dwóch świadków na drukach uzyskanych w ZUS/KRUS (Rp-9 – załącznik nr 4); własnoręczność podpisu świadków należy potwierdzić przez notariusza, konsula, RP, pracownika UG czy pracownika oddziału ZUS/KRUS

6. Dokument tożsamości wnioskodawcy i świadków.

III. OPŁATY

Nie podlega opłacie skarbowej – art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2016, poz. 1827 ze zm.).

IV. TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY

Bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu siedmiu dni.

Jeżeli Urząd Gminy Wisznia Mała nie będzie dysponował dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia o pracy wnioskodawcy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, wyda postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia.

V. Tryb odwoławczy:

Odmowa wydania zaświadczenia następuje w formie postanowienia.

Na postanowienie przysługuje zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu. Zażalenie należy złożyć w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, za pośrednictwem Wójta Gminy Wisznia Mała.

VI. Miejsce złożenia dokumentów:

• Biuro Podawcze: Punkt Obsługi Klienta Urzędu Gminy Wisznia Mała.

55-114 Wisznia Mała – Ul. Wrocławska 9 pok. Nr 10

• sprawę prowadzi: Agnieszka Połozowska, Tel. 71 308 48 63 , pok. Nr 14 (I piętro)

VII. SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY

Sposób załatwienia sprawy – wydanie zaświadczenia.

1. Należy złożyć kompletny wniosek wraz z załącznikami

2. Przed złożeniem wniosku, należy:

1) uzyskać zaświadczenie o potwierdzeniu istnienia gospodarstwa rolnego w latach, które są objęte wnioskiem (Referat Nieruchomości i Planowania Przestrzennego UG Wisznia Mała – pok. 11A – P. Aldona Nowak)

2) uzyskać poświadczenie zameldowania na stałe w gospodarstwie rolnym objętym wnioskiem (pok. nr 8 – Urzędu Gminy Wisznia Mała – Ewidencji Ludności).

3) W przypadku braku potwierdzenia istnienia gospodarstwa rolnego lub braku poświadczenia zamieszkiwania z właścicielami gospodarstwa rolnego, okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym może być udowodniony zeznaniami przynajmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne.

4) Zeznania świadków mogą być poświadczone u Notariusza, inspektoracie ZUS/KRUS lub w Urzędzie Gminy (Sekretarz Gminy pok. Nr 14A), w terminie wcześniej uzgodnionym.

Uwagi:

1) Do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy wlicza się także:

a) okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie prowadzonym przez współmałżonka,

b) przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,

c) przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

2) W przypadku braku dokumentów uzasadniających wydanie zaświadczenia o pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym – po złożeniu przez Wnioskodawcę oświadczenia o braku dokumentów okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym może być udowodniony zeznaniami przynajmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym znajdowało się indywidualne gospodarstwo rolne.

3) ZEZNANIA ŚWIADKÓW:

a) należy zgłosić się osobiście z dwoma świadkami (świadkiem może być osoba obca, lub krewna, starsza od Wnioskodawcy mieszkająca w danym okresie w tej samej miejscowości, w której znajdowało się gospodarstwo rolne, w którym pracował Wnioskodawca).

b) należy starannie oraz czytelnie wypełnić druki: zeznania świadków i oświadczenie o braku dokumentów przez Wnioskodawcę pamiętając, że muszą być podawane dokładne daty pracy lub pomocy w gospodarstwie rolnym.

c) należy:

• złożyć podpisy na drukach w obecności urzędnika w celu stwierdzenia własnoręczności podpisów.

• przedłożyć dowód osobisty Wnioskodawcy i świadków do wglądu.

• przedłożyć do wglądu numery świadczeń emerytalnych lub rentowych w przypadku, gdy świadkiem jest emeryt lub rencista.

d) zarówno Wnioskodawca jak i świadkowie muszą uzyskać potwierdzenie zameldowania.

e) Oświadczenie musi być podpisane przez składającego w obecności pracownika Urzędu/Instytucji, który dokonuje poświadczenia podpisu w oparciu o dokument tożsamości. Zeznania świadków spisuje się w obecności wyznaczonego pracownika Urzędu.

4) Powierzchnia gospodarstwa rolnego, kwalifikująca do zaliczenia lat pracy w gospodarstwie:

• od 28.11.1964 r. do 22.12.1971 r – 0,2 ha,

• od 23.12.1971 r. do 30.06.1989 r. – 0,5 ha

• od 01.07.1989 r. – 1,0 ha

Podanie do dyrektora o doliczenie stażu pracy w gospodarstwie — e-Dokumencik

Plik został pobrany 736 razy! Pobierz podanie_do_dyrektora_o_doliczenie_stażu_pracy_w_gospodarstwie już teraz w jednym z aż trzech popularnych formatów – PDF, DOC, ODT. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz edytować w popularnych programach typu OpenOffice, Microsoft Office, Libre Office, OfficeSuite, czy innych podobnych! Pobierzjuż teraz w jednym z aż trzech popularnych formatów –. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz edytować w popularnych programach typu OpenOffice, Microsoft Office, Libre Office, OfficeSuite, czy innych podobnych!

Sprawdzone oraz aktualne pliki do pobrania!

Data sprawdzenia aktualności pliku:

Łatwa edycja oraz drukowanie

Łatwa edycja oraz drukowanie Gwarancja bezpieczeństwa

Gwarancja bezpieczeństwa Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie

Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie Dowolny oraz nielimitowany użytek

doliczenie do stazu pracy pracy w gospodarstwie rodziców – napisał w Praca: Mam 28 lat pracy w nauczycielstwie.W tym roku moja placówka ulegnie. Kiedy praca w gospodarstwie rolnym może zostać zaliczona do stażu pracy?. Mam nadzieję, że podanie do dyrektora o doliczenie stażu pracy w gospodarstwie, Otrzymałam od nauczyciela mojej szkoły podanie o zaliczeniu do stażu pracy okresu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze. 1 ustawy z dnia 20 lipca 1990 roku o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. z 1990 r. Nr 54, poz.Na jakiej podstawie dyrektor może doliczyć staż pracy i ewentualnie ile tego stażu? Podstawą prawną wliczenia pracy w gospodarstwie rolnym.

Wzór wniosku o doliczenie stażu pracy

Wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego pracę w gospodarstwie rolnym. wzór wniosku PDF · wzór wniosku DOC. Zeznania dwóch świadków. 113 ustawy o emeryturach, ponowne ustalenie wysokości emerytury lub renty, z tytułu niezdolności do pracy, poprzez doliczenie nieuwzględnionych dotychczas w. Zobacz, jak się o to postarać. Europejskie Stowarzyszenie Lekarzy Orzeczników. W momencie zatrudnienia pracownik przedstawił pracodawcy. Podstawa prawna: art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 1990 roku o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz.Kiedy praca w gospodarstwie rolnym może zostać zaliczona do stażu pracy?. Podobne wątki: Wniosek o wyrównanie dodatku stażowego wzór. Oceń mój artykuł:.

Podanie o doliczenie lat pracy w gospodarstwie rolnym

Pytanie: Sprzątaczka złożyła wniosek o zaliczenie okresów pracy na roli w indywidualnym gospodarstwie rolnym ojca w charakterze domownika do. wniosek – do pobrania poniżej zaświadczenie o posiadaniu przez rodziców/teściów/współmałżonka gospodarstwa rolnego. Opłaty: Opłata skarbowa: nie dotyczy. Wliczenie okresu pracy w gospodarstwie jest korzystne dla. jest przedłożenie pracodawcy zaświadczenia wydanego na jego wniosek,. czy też dodatku za wysługę lat, stara się uzyskać doliczenie do pracowniczego stażu wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym.w gospodarstwie rolnym,W przypadku, gdy do ustawowego stażu brakuje kilku lat wówczas można starać się o uzupełnienie brakującego okresu poprzez.

Zaliczenie do stażu pracy pracy w gospodarstwie rolnym w charakterze domownika

Zaliczenie okresu pracy do stażu pracy na podstawie ustawy o wliczaniu okresów pracy w. praca w gospodarstwie rolnym w charakterze domownika, przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu. Czy można zaliczyć okres pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy od. r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w. Strona nie świadczyła pracy w charakterze domownika, co nie oznacza, Zdaniem organu, zaliczenie okresów pracy w gospodarstwie rolnym do wysługi lat, (przesłanka 3) przypadające po 31 grudnia 1982 roku okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu.

Oświadczenie o pracy w gospodarstwie rodziców

oŚwiadczenie wnioskodawcy o wielkoŚci jego gospodarstwa rolnego albo. Praca w gospodarstwie rolnym rodziców PRAWO PRACY – SAS 1 / 2012.OŚWIADCZENIE WNIOSKODAWCY W SPRAWIE PRACY W GOSPODARSTWIE ROLNYM. które jest (było) własnością rodziców, teściów lub (dzień, m-c, rok) (dzień, m-c, rok).okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie. Nr 98, poz.1071 z późn. zm.) Wymagane dokumenty: 1) Wniosek o potwierdzenie oświadczenia w spawie zatrudnienia w gospodarstwie rolnym, 2.

W jaki sposób wykazać pracę w gospodarstwie rolnym celem wliczenia do pracowniczego stażu pracy?

Ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, wprowadza kilka warunków, które musi spełnić pracownik, aby okres jego pracy w gospodarstwie rolnym mógł zostać zaliczony do stażu pracy. Wliczenie okresu pracy w gospodarstwie jest korzystne dla pracownika bowiem wlicza się do okresów zatrudnienia, od którego zależą między innymi następujące uprawnienia przewidziane w kodeksie pracy: wymiar urlopu wypoczynkowego, odprawa emerytalna czy też nagroda jubileuszowych. Z art. 1 w/w ustawy wynika, że wliczeniu podlegają (1) okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka, (2) przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem oraz (3) przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów

o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Jeśli pracownik spełnia jedną z powyższych przesłanek, to warunkiem formalnym, który musi dopełnić celem wykazania tej okoliczności, jest przedłożenie pracodawcy zaświadczenia wydanego na jego wniosek, przez urząd gminy właściwy dla miejsca położenia gospodarstwa rolnego. Jeżeli organ gminy nie dysponuje dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia o pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, to fakt ten może być udowodniony zeznaniami co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne. Zeznania mogą zostać odebrane przez pracodawcę, od którego żąda się zaliczenia okresów pracy w gospodarstwie do stażu pracy lub być także odebrane przez pracownika urzędu gminy. Wobec tego, pracodawca nie ma prawa wymagać od pracownika przedstawienia innych dokumentów od wskazanych powyżej, takich jak np. zaświadczenie z KRUS dotyczące podlegania przez pracownika społecznemu ubezpieczeniu rolników.

Wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego pracę w gospodarstwie rolnym

I. PODSTAWA PRAWNA

• – art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 1990 roku o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. z 1990 r. Nr 54, poz. 310),

• – art. 217 i 218 Kodeksu Postępowania Administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257 ze zm.),

II. WYMAGANE DOKUMENTY

1. Wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego pracę w gospodarstwie rolnym. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1

2. Zaświadczenie potwierdzające fakt posiadania/istnienia indywidualnego gospodarstwa rolnego [zał. nr 5], określające jego położenie i powierzchnię lub akt własności ziemi/akt notarialny (do wglądu)

3. Potwierdzenie zameldowania w gospodarstwie w określonym czasie – zgodnym z wnioskiem [pokój nr 8]

4. Oświadczenie wnioskodawcy w sprawie braku dokumentów (załącznik nr 2 i 3)

5. Zeznanie dwóch świadków lub kserokopie zeznań dwóch świadków na drukach uzyskanych w ZUS/KRUS (Rp-9 – załącznik nr 4); własnoręczność podpisu świadków należy potwierdzić przez notariusza, konsula, RP, pracownika UG czy pracownika oddziału ZUS/KRUS

6. Dokument tożsamości wnioskodawcy i świadków.

III. OPŁATY

Nie podlega opłacie skarbowej – art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2016, poz. 1827 ze zm.).

IV. TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY

Bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu siedmiu dni.

Jeżeli Urząd Gminy Wisznia Mała nie będzie dysponował dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia o pracy wnioskodawcy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, wyda postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia.

V. Tryb odwoławczy:

Odmowa wydania zaświadczenia następuje w formie postanowienia.

Na postanowienie przysługuje zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu. Zażalenie należy złożyć w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, za pośrednictwem Wójta Gminy Wisznia Mała.

VI. Miejsce złożenia dokumentów:

• Biuro Podawcze: Punkt Obsługi Klienta Urzędu Gminy Wisznia Mała.

55-114 Wisznia Mała – Ul. Wrocławska 9 pok. Nr 10

• sprawę prowadzi: Agnieszka Połozowska, Tel. 71 308 48 63 , pok. Nr 14 (I piętro)

VII. SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY

Sposób załatwienia sprawy – wydanie zaświadczenia.

1. Należy złożyć kompletny wniosek wraz z załącznikami

2. Przed złożeniem wniosku, należy:

1) uzyskać zaświadczenie o potwierdzeniu istnienia gospodarstwa rolnego w latach, które są objęte wnioskiem (Referat Nieruchomości i Planowania Przestrzennego UG Wisznia Mała – pok. 11A – P. Aldona Nowak)

2) uzyskać poświadczenie zameldowania na stałe w gospodarstwie rolnym objętym wnioskiem (pok. nr 8 – Urzędu Gminy Wisznia Mała – Ewidencji Ludności).

3) W przypadku braku potwierdzenia istnienia gospodarstwa rolnego lub braku poświadczenia zamieszkiwania z właścicielami gospodarstwa rolnego, okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym może być udowodniony zeznaniami przynajmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne.

4) Zeznania świadków mogą być poświadczone u Notariusza, inspektoracie ZUS/KRUS lub w Urzędzie Gminy (Sekretarz Gminy pok. Nr 14A), w terminie wcześniej uzgodnionym.

Uwagi:

1) Do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy wlicza się także:

a) okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie prowadzonym przez współmałżonka,

b) przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,

c) przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

2) W przypadku braku dokumentów uzasadniających wydanie zaświadczenia o pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym – po złożeniu przez Wnioskodawcę oświadczenia o braku dokumentów okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym może być udowodniony zeznaniami przynajmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym znajdowało się indywidualne gospodarstwo rolne.

3) ZEZNANIA ŚWIADKÓW:

a) należy zgłosić się osobiście z dwoma świadkami (świadkiem może być osoba obca, lub krewna, starsza od Wnioskodawcy mieszkająca w danym okresie w tej samej miejscowości, w której znajdowało się gospodarstwo rolne, w którym pracował Wnioskodawca).

b) należy starannie oraz czytelnie wypełnić druki: zeznania świadków i oświadczenie o braku dokumentów przez Wnioskodawcę pamiętając, że muszą być podawane dokładne daty pracy lub pomocy w gospodarstwie rolnym.

c) należy:

• złożyć podpisy na drukach w obecności urzędnika w celu stwierdzenia własnoręczności podpisów.

• przedłożyć dowód osobisty Wnioskodawcy i świadków do wglądu.

• przedłożyć do wglądu numery świadczeń emerytalnych lub rentowych w przypadku, gdy świadkiem jest emeryt lub rencista.

d) zarówno Wnioskodawca jak i świadkowie muszą uzyskać potwierdzenie zameldowania.

e) Oświadczenie musi być podpisane przez składającego w obecności pracownika Urzędu/Instytucji, który dokonuje poświadczenia podpisu w oparciu o dokument tożsamości. Zeznania świadków spisuje się w obecności wyznaczonego pracownika Urzędu.

4) Powierzchnia gospodarstwa rolnego, kwalifikująca do zaliczenia lat pracy w gospodarstwie:

• od 28.11.1964 r. do 22.12.1971 r – 0,2 ha,

• od 23.12.1971 r. do 30.06.1989 r. – 0,5 ha

• od 01.07.1989 r. – 1,0 ha

[Zaświadczenie stwierdzające okresy pracy w gospodarstwie rolnym]

Art. 3. [Zaświadczenie stwierdzające okresy pracy w gospodarstwie rolnym]

1. Na wniosek zainteresowanej osoby właściwy urząd gminy jest obowiązany stwierdzić, zgodnie z art. 1, okresy jej pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, wydając stosowne zaświadczenie w celu przedłożenia w zakładzie pracy.

2. Jeżeli organ, o którym mowa w ust.1, nie dysponuje dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia o pracy zainteresowanej osoby w indywidualnym gospodarstwie rolnym, zawiadamia ją o tej okoliczności na piśmie.

Czy praca w gospodarstwie rolnym wlicza się do stażu pracy?

Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Bardzo dużo osób, które mieszkały i mieszkają na wsi, brały i biorą czynny udział w pracach związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, czy to własnego, współmałżonka, rodziców lub bliskich im osób. Niewiele z nich jednak orientuje się w możliwości zaliczenia tych okresów do stażu pracy oraz uzyskiwania w związku z tym wielu korzyści, takich jak nagrody jubileuszowe, prawo do wyższego świadczenia emerytalnego lub prawa do wyższej odprawy. Artykuł ma na celu wyjaśnienie, kto i w jakich okolicznościach może żądać, aby praca w gospodarstwie rolnym została zaliczona do stażu pracy.

Praca w gospodarstwie rolnym i staż pracy – definicje, uregulowania prawne

W celu unormowania sytuacji prawnej osób, które pracowały i pracują w indywidualnych gospodarstwach rolnych, 1 stycznia 1991 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy. Ten akt normatywny wskazuje, w jakich okolicznościach można zaliczyć okres pracy w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, kto może z tego uprawnienia skorzystać, a także jakie organy wydają odpowiednie zaświadczenia potwierdzające fakt pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym.

Definicja gospodarstwa rolnego na przestrzeni lat wielokrotnie ulegała modyfikacjom, jednak jej aktualne brzmienie jest już powszechnie przyjęte – to grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Jest ona zawarta w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, w art. 55³.

Zgodnie z ustawą o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, z możliwości wliczenia okresu pracy w gospodarstwie rolnym można skorzystać tylko wówczas, gdy przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy.

Praca w indywidualnym gospodarstwie rolnym jest zatem traktowana na równi z pracą u innego pracodawcy, jeśli tylko przepisy prawa pracy dopuszczają taką sytuację w konkretnym zawodzie (jest to dopuszczalne np. w Karcie Nauczyciela).

Pojęcie stażu pracy nie ma swojej ustawowej definicji w ustawie o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy ani też w Kodeksie pracy. Przyjmuje się zatem, że jest to łączny okres zatrudnienia, który ma wpływ na ustalanie uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy wlicza się, przede wszystkim, okresy poprzedniego zatrudnienia, a także, zgodnie z omawianą ustawą, okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym.

Czy praca w indywidualnym gospodarstwie rolnym zalicza się do stażu pracy?

Jeśli pracownik ma możliwość wliczenia okresu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym (zostało to przewidziane przepisami prawa pracy), konieczne jest spełnienie dodatkowych wymogów co do samej pracy w takim gospodarstwie. Musi to być jedna ze wskazanych opcji:

prowadzenie gospodarstwa rolnego lub praca w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez współmałżonka;

praca w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzająca objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub ze współmałżonkiem – jednakże okresy pracy musiały przypadać przed 1 stycznia 1983 r. oraz po ukończeniu przez pracownika 16. roku życia;

praca w indywidualnym gospodarstwie domowym w charakterze domownika, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin – jednakże okresy pracy musiały przypadać po 31 grudnia 1982 r., po ukończeniu przez pracownika 16. roku życia.

Pierwsza możliwość, prowadzenie gospodarstwa rolnego, oznacza faktyczną pracę wykonywaną samodzielnie lub przy pomocy innych osób (rodziny, bliskich), na własny rachunek. Nie jest ograniczona żadnymi barierami czasowymi – nie jest istotne, kiedy ją podjęto, co różni ten okres pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym od dwóch pozostałych opcji. Praca może być wykonywana w ten sposób zarówno przez właściciela, jak i posiadacza. Posiadaczem, w rozumieniu Kodeksu cywilnego, jest ten, kto faktycznie włada nieruchomością, zatem nie tylko właściciel, lecz także na przykład najemca, dzierżawca, zastawnik, użytkownik. Co istotne, pod pojęciem faktycznej pracy mieści się nie tylko fizyczna praca na roli, lecz także proces organizowania pracy, zarządzania gospodarstwem, ustalania produkcji. Taka koncepcja została wypracowana w toku procesów sądowych, jest obecnie akceptowana i powszechnie stosowana w sprawach tego rodzaju.

POLECAMY Rozliczaj wygodnie pracowników online! Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia!

Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia! Ewidencjonuj czas pracy zatrudnionych!

Ewidencjonuj czas pracy zatrudnionych! Korzystaj z bezpośredniej wysyłki deklaracji do ZUS! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Praca w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez współmałżonka jest, jak wyżej, faktyczną pracą, którą wykonuje się w gospodarstwie prowadzonym przez małżonka pracownika. Bez znaczenia jest przy tym ustrój majątkowy małżonków – czy jest to wspólność, czy rozdzielność majątkowa.

Nie jest jednak wliczana do stażu pracy praca w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez konkubenta ani też praca w gospodarstwie rolnym współmałżonka po orzeczeniu separacji.

Drugim okresem, który można wliczyć, jest praca w indywidualnym gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów. Aby jednak móc zaliczyć ten okres do stażu pracy, należy łącznie spełnić następujące przesłanki:

Praca w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów; Okresy tej pracy muszą przypadać w ściśle określonym terminie – przed 1 stycznia 1983 r.; Praca musiała być wykonywana po ukończeniu 16. roku życia; Po okresie pracy nastąpiło objęcie gospodarstwa rolnego; Po objęciu gospodarstwa nastąpiło jego prowadzenie, samodzielnie lub wspólnie ze współmałżonkiem.

Taka osoba, która pracowała, ukończywszy 16 lat, w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, musiała następnie objąć to gospodarstwo – to znaczy rozpocząć samodzielnie lub wspólnie ze współmałżonkiem prowadzenie tego gospodarstwa rolnego, w charakterze właściciela. Zatem objąć gospodarstwo rolne można było w drodze między innymi dziedziczenia, przekazania gospodarstwa, darowizny, sprzedaży gospodarstwa przez rodziców lub teściów, umowy zamiany czy dożywocia (zobowiązania się do dostarczania właścicielowi – rodzicom lub teściom – środków utrzymania, opieki, w zamian za przeniesienie prawa własności gospodarstwa rolnego). Kwestia prowadzenia gospodarstwa rolnego jest analogiczna jak w pierwszym wypadku. Co istotne, utrwalone w sądownictwie jest stanowisko, że praca w gospodarstwie rodziców nie wymaga tego, by była wykonywana cały czas – dopuszczano możliwość podejmowania w tym okresie nauki w formie stacjonarnej, zaocznej, wieczorowej. Praca w gospodarstwie nie była jednak wykonywana, jeżeli pracownik uczył się w szkole, która była oddalona od miejsca zamieszkania na tyle, że wykluczała codzienny powrót do domu i wiązała się z mieszkaniem w innym mieście, w internacie, akademiku itp.

Trzecim okresem, który można wliczyć do pracowniczego stażu pracy, jest praca w gospodarstwie w charakterze domownika, w okresie po 31 grudnia 1982 r., czyli po objęciu rolników ubezpieczeniem społecznym. Pozostaje jednak do wyjaśnienia zagadnienie, kim jest domownik. Definicja, zgodnie z ustawą, znajduje się w innym akcie normatywnym – ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Domownikiem jest osoba bliska rolnikowi, która:

ukończyła 16 lat; pozostaje z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie; stale pracuje w tym gospodarstwie; nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.

Podobnie jak w przypadku pracy w gospodarstwie rolnym rodziców lub teściów, można w tym czasie kształcić się, z zastrzeżeniem, że domownik nie przeprowadzi się do innego miasta, a codziennie będzie wracał do gospodarstwa rolnego.

Wyjątkiem jest jednak sytuacja, gdy pracownik jest zatrudniony przez okres roku lub krócej niż rok – wówczas czas pracy w gospodarstwie rolnym nie wlicza się do stażu pracy, z którego wynikają uprawnienia związane z urlopem wypoczynkowym lub innymi uprawnieniami, o których mowa w dalszej części artykułu.

Praca w gospodarstwie rolnym – co zrobić, aby otrzymać zaświadczenie?

Uprawnionym do wydania zaświadczenia o pracy w gospodarstwie rolnym jest urząd gminy właściwy ze względu na miejsce wykonywania pracy. Zaświadczenie wydaje się na podstawie posiadanych przez urząd dokumentów – jeśli nie budzą one wątpliwości, zaświadczenie powinno zostać wydane niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni. Do dowodów, które pozwolą na udokumentowanie pracy w gospodarstwie rolnym, należą: księgi podatkowe, rejestry gruntów, ewidencja wojskowa – jeśli odroczono w niej obowiązek wojskowy z uwagi na prowadzenie gospodarstwa, dokumentacja ubezpieczenia społecznego, majątkowego. Jeśli brak jest danych – urząd zawiadamia o tym wnioskującego oraz wzywa do przedstawienia dokumentów.

Sytuacją wyjątkową jest potwierdzenie pracy w gospodarstwie rolnym zeznaniami świadków, gdyż prymat w tym przedmiocie wiodą dokumenty urzędowe. Świadkowie mogą zostać dopuszczeni tylko wtedy, gdy w urzędzie gminy, w którego właściwości pracowano w gospodarstwie rolnym, brak jest jakiejkolwiek dokumentacji potwierdzającej ten fakt. Przewidziano także szczegółowe wymogi dotyczące samych świadków – muszą to być co najmniej 2 osoby, które zamieszkiwały na terenie, na którym położone jest gospodarstwo rolne, w czasie, gdy pracował tam wnioskodawca. W praktyce zeznania te zostają najczęściej odebrane przez pracownika urzędu gminy.

Jakie uprawnienia przysługują za staż pracy?

Staż pracy ma wpływ na następujące uprawnienia pracownika:

prawo do urlopu,

prawo do emerytury,

prawo do nagrody jubileuszowej,

prawo do odprawy.

Wliczanie dodatkowych okresów pracy w gospodarstwie rolnym może umożliwić dużo wcześniejsze uzyskanie prawa do emerytury lub do nagrody jubileuszowej w większym wymiarze niż jedynie z uwagi na bycie zatrudnionym w charakterze pracownika. W ten sposób można znacznie zwiększyć uprawnienia pracownicze, zarówno pod względem finansowym, jak i możliwości wcześniejszego uzyskania prawa do emerytury.

Czy pracodawca może odmówić wliczenia pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy?

Nawet jeśli pracownik posiada zaświadczenie z urzędu gminy, które potwierdza fakt pracy w gospodarstwie rolnym, to pracodawca ma prawo sprawdzić, czy zostały spełnione ustawowe wymogi, jak również, czy w danej pracy przepisy uprawniają pracownika do skorzystania z możliwości wliczenia okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy. Pracodawca może nie przyznać uprawnienia wynikającego ze stażu pracy, jeśli zaneguje prawidłowość zaświadczenia, zwłaszcza, gdy dysponuje dowodami wskazującymi odmienny stan faktyczny. Pracodawca może także zwrócić się do urzędu gminy o zweryfikowanie wystawionego zaświadczenia z posiadanymi przez niego dokumentami.

Pracownik ma jednak prawo do sądowego dochodzenia swoich żądań. Wówczas powinien wytoczyć, przed sądem pracy, powództwo o uznanie jego roszczeń do określonych uprawnień pracowniczych.

Podsumowując, okresy wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym w niektórych przypadkach należy zaliczyć do stażu pracy na podstawie którego pracownikowi przysługują różne uprawnienia wynikające z przepisów. Konieczna jest jednak weryfikacja, czy zostały spełnione dodatkowe warunki. Pracownik taki powinien dostarczyć również odpowiednie zaświadczenie potwierdzające wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym.

Wniosek o zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy WZÓR • TBS24.pl

Jak napisać wniosek o zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy? Istnieje wiele osób, które mieszkając na wsi, brały czynny udział w pracach związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego – własnego, rodziców, małżonka czy innych osób bliskich.

Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że taka praca może zostać zaliczona do stażu pracy i mieć wpływ na podwyższenie świadczenia emerytalnego czy odprawy.

Wstęp

Jakie zasady obowiązują pracodawcę i pracownika, który składa wniosek o zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy i jak taki wniosek przygotować? aby maksymalnie ułatwić Ci sporządzenie takiego wniosku, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku, który pobierzesz poniżej:

Wniosek o zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy wzór

Wniosek o zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy wzór Jak napisać wniosek o zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy? we wniosku powinny znaleźć się wszystkie niezbędne z formalnego punktu widzenia informacje, dzięki którym pracodawca będzie miał możliwość sprawnego przeprowadzenia postępowania i doliczenia… 15.00 PLN – Kupuję dostęp do wzoru Kupuję dostęp! Dodano do koszyka

Wliczanie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy a przepisy

Kiedy podanie o zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy będzie zasadne? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć do ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy.

Akt prawny reguluje bowiem sytuację osób, które pracowały w gospodarstwie rolnym, wskazując między innymi, jakie okoliczności pozwalają zaliczyć ten okres do stażu pracy.

Warto zacząć od tego, czym tak właściwie jest gospodarstwo rolne.

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, termin ten odnosi się do gruntów rolnych wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, o ile stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą.

Jeśli więc pracownik uczestniczył w pracach prowadzonych na takich gruntach, może złożyć podanie o doliczenie lat pracy w gospodarstwie rolnym.

Istnieje jednak dodatkowy warunek zaliczenia pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy.

Mianowicie z możliwości tej można skorzystać tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy, postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują taką możliwość, czyli wliczanie do stażu pracy okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy.

Pracę w gospodarstwie rolnym traktuje się zatem na równi z pracą u innego pracodawcy, o ile przepisy prawa pracy dopuszczają taką możliwość w konkretnym zawodzie (np. Karta Nauczyciela).

Kiedy praca w gospodarstwie rolnym wlicza się do stażu pracy?

Podanie do pracodawcy o zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym można złożyć w sytuacji, kiedy taką możliwość przewidują przepisy prawa pracy oraz gdy pracownik:

prowadził gospodarstwo rolne lub pracował w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez współmałżonka,

pracował w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, zanim objął to gospodarstwo osobiście lub ze współmałżonkiem (o ile okresy pracy przypadały przed 1 stycznia 1983 roku, a także po ukończeniu przez pracownika 16. roku życia),

pracował w indywidualnym gospodarstwie domowym w charakterze domownika, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (o ile okresy pracy przypadały po 31 grudnia 1982 roku, po ukończeniu przez pracownika 16. roku życia).

Przypomnijmy, że domownikiem jest osoba bliska rolnikowi, która:

ukończyła 16. rok życia,

pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego, bądź w bliskim sąsiedztwie,

stale pracuje w jego gospodarstwie,

nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.

Jak uzyskać zaświadczenie o pracy w gospodarstwie rolnym?

Aby pracodawca wliczył okres pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracownika, ten musi udokumentować swoją pracę za pomocą stosownego zaświadczenia.

Zaświadczenie o pracy w gospodarstwie rolnym wydaje urząd gminy, właściwy ze względu ma miejsce wykonywania tej pracy. Pismo wydaje się na podstawie posiadanych dokumentów.

Są to między innymi księgi podatkowe czy rejestry gruntów. Jeśli w urzędzie brakuje niezbędnych dokumentów, pracownik zostanie wezwany do ich przedstawienia.

W wyjątkowych sytuacjach staż pracy na roli mogą potwierdzić zeznania świadków o pracy w gospodarstwie rolnym.

Zeznania świadków zostaną jednak dopuszczone tylko wtedy, kiedy w urzędzie gminy brak jest jakiejkolwiek dokumentacji potwierdzającej fakt pracy na roli.

Co więcej, pod uwagę brane będą tylko zeznania od co najmniej dwóch osób, które zamieszkiwały teren gospodarstwa rolnego w czasie, kiedy pracował tam wnioskodawca.

Zaświadczenie o pracy w gospodarstwie rolnym będzie niezbędne, aby udokumentować dodatkowy okres pracy przy składaniu wniosku o wliczenie go do stażu pracowniczego.

Czy pracodawca może nie zaakceptować wniosku o wliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy?

Zarówno podanie do dyrektora o doliczenie stażu pracy w gospodarstwie, jak i podanie o zaliczenie stażu pracy w gospodarstwie złożone pracodawcy w innego zakładu pracy nie musi spotkać się z natychmiastową akceptacją.

Przełożony ma bowiem prawo sprawdzić, czy przepisy uprawniają pracownika do skorzystania z takiej możliwości, nawet jeśli przedstawi on stosowne zaświadczenie z urzędu gminy.

Co więcej, pracodawca może nawet zanegować prawidłowość przedstawionego zaświadczenia, jeśli posiada dowody, które wskazują na inny stan faktyczny

. Innym rozwiązaniem, na jakie ma prawo się zdecydować, to złożenie wniosku o zweryfikowanie zaświadczenia z dokumentami, które sam przedłoży.

Z kolei pracownik ma w takiej sytuacji możliwość dochodzenia swoich żądań przed sądem. Powinien wytoczyć przed sądem pracy powództwo o uznanie roszczeń do określonych uprawnień pracowniczych.

Dlaczego warto złożyć wniosek o doliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy?

Doliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy to nie tylko kwestia dopełnienia formalności. Dodanie kilku czy kilkunastu lat pracy do stażu pracowniczego może znacząco poprawić sytuację danej osoby zatrudnionej.

Wystarczy jedynie zdobyć stosowne zaświadczenie i wypełnić wzór wniosku o doliczenie stażu pracy, aby cieszyć się licznymi benefitami.

Staż pracy wpływa bowiem na takie uprawnienia pracownika, jak:

prawo do emerytury,

prawo do urlopu,

prawo do odprawy,

prawo do nagrody jubileuszowej.

Wliczenie dodatkowego okresu pracy do stażu pozwoli pracownikowi wcześniej przejść na emeryturę lub zyskać nagrodę jubileuszową. Daje zatem możliwość zwiększenia zarówno uprawnień pracowniczych, jak i poprawienia swojej sytuacji finansowej.

Podobne:

W jaki sposób wykazać pracę w gospodarstwie rolnym celem wliczenia do pracowniczego stażu pracy?

Ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, wprowadza kilka warunków, które musi spełnić pracownik, aby okres jego pracy w gospodarstwie rolnym mógł zostać zaliczony do stażu pracy. Wliczenie okresu pracy w gospodarstwie jest korzystne dla pracownika bowiem wlicza się do okresów zatrudnienia, od którego zależą między innymi następujące uprawnienia przewidziane w kodeksie pracy: wymiar urlopu wypoczynkowego, odprawa emerytalna czy też nagroda jubileuszowych. Z art. 1 w/w ustawy wynika, że wliczeniu podlegają (1) okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka, (2) przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem oraz (3) przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów

o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Jeśli pracownik spełnia jedną z powyższych przesłanek, to warunkiem formalnym, który musi dopełnić celem wykazania tej okoliczności, jest przedłożenie pracodawcy zaświadczenia wydanego na jego wniosek, przez urząd gminy właściwy dla miejsca położenia gospodarstwa rolnego. Jeżeli organ gminy nie dysponuje dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia o pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, to fakt ten może być udowodniony zeznaniami co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne. Zeznania mogą zostać odebrane przez pracodawcę, od którego żąda się zaliczenia okresów pracy w gospodarstwie do stażu pracy lub być także odebrane przez pracownika urzędu gminy. Wobec tego, pracodawca nie ma prawa wymagać od pracownika przedstawienia innych dokumentów od wskazanych powyżej, takich jak np. zaświadczenie z KRUS dotyczące podlegania przez pracownika społecznemu ubezpieczeniu rolników.

키워드에 대한 정보 wniosek do pracodawcy o zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym

다음은 Bing에서 wniosek do pracodawcy o zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Bezpłatny WEBINAR 15×15 | Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy | Piskozub

  • bezpłatny webinar
  • webinar
  • staż pracy
  • gospodarstwo rolne
  • szkolenia dla ops
  • szkolenia pomoc społeczna
  • staż pracy w gospodarstwie rolnym
  • praca
  • praca gospodarstwo rolne
  • staż gospodarstwo rolne
  • piotr piskozub

Bezpłatny #WEBINAR #15×15 #| #Zaliczenie #pracy #w #gospodarstwie #rolnym #do #stażu #pracy #| #Piskozub


YouTube에서 wniosek do pracodawcy o zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Bezpłatny WEBINAR 15×15 | Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy | Piskozub | wniosek do pracodawcy o zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

See also  양배추 김치 담그기 | 양배추는 김치로 드세요! 유산균 폭탄은 덤! 아삭함과 매콤함이 어우러져 맛이 환상적입니다😆 평생 써 먹는 양배추요리 29157 명이 이 답변을 좋아했습니다

Leave a Comment