당신은 주제를 찾고 있습니까 “wniosek o wykreślenie spółki z krs bez likwidacji wzór – WNIOSEK O WYKREŚLENIE“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 IOŚ-PIB 이(가) 작성한 기사에는 조회수 1,173회 및 좋아요 1개 개의 좋아요가 있습니다.
wniosek o wykreślenie spółki z krs bez likwidacji wzór 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 WNIOSEK O WYKREŚLENIE – wniosek o wykreślenie spółki z krs bez likwidacji wzór 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
WNIOSEK O WYKREŚLENIE
wniosek o wykreślenie spółki z krs bez likwidacji wzór 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Uproszczona likwidacja – wzór z omówieniem – Znajdź paragraf
Uproszczona likwacja polega na rozwiązaniu podmiotu wpisanego do rejestru bez przeprowadzania postępowania … Wniosek o wykreślenie martwej spółki.
Source: www.znajdzparagraf.pl
Date Published: 1/23/2021
View: 663
Wykreślenie spółki osobowej bez prowadzenia likwidacji
Spółkę osobową można wykreślić z KRS bez przeprowadzania likwacji. Proces ten da się omówić w kilku prostych krokach.
Source: rpms.pl
Date Published: 10/5/2021
View: 8536
Rozwiązanie i likwidacja spółek wpisanych do KRS – Biznes.gov
rozwiązania spółki osobowej bez przeprowadzenia likwacji – wniosek o wykreślenie rejestru składają wspólnicy spółki; transformacji (łączenia, …
Source: www.biznes.gov.pl
Date Published: 9/20/2022
View: 5158
Wniosek o wykreślenie martwego podmiotu bez likwidacji
Czy ja jako prezes/wspólnik mogę złożyć wniosek o wykreślenie martwego podmiotu z KRS, tj. wniosku o wykreślenie bez likwacji?
Source: kancelarierp.pl
Date Published: 3/1/2022
View: 7529
Instrukcja wykreślenia podmiotu z Krajowego Rejestru …
W oknie głównym aplikacji, w bloku Złóż wniosek lub pismo, na zakładce ‘Wnioski’ wybierz kategorię wniosku ‘Wnioski o wykreślenie z KRS’ i kliknij przycisk [ …
Source: prs.ms.gov.pl
Date Published: 3/24/2021
View: 2182
Wykreślenie spółki z o.o. z rejestru bez likwidacji
Kiedy sąd rejestrowy może wykreślić spółkę bez likwacji? Słyszałeś o procedurze wykreślenia spółki z rejestru KRS ale nie znasz jej szczegółów?
Source: www.spolka-w-organizacji.pl
Date Published: 7/3/2021
View: 81
Wykreślenie podmiotu z KRS – www.druki.gofin.pl
Darmowe druki, aktywne formularze. Bezpłatny dostęp do ponad 800 wzorów. Podział tematyczny: dochodowe,VAT,akcyza,rachunkowość,prawo pracy oraz …
Source: druki.gofin.pl
Date Published: 9/11/2022
View: 345
Jak wygląda postępowanie o wykreślenie spółki z o. o.
Wykreślenie spółki z KRS bez likwacji … sąd oddalając wniosek o ogłoszenie upadłości lub umarzając postępowanie upadłościowe stwierdzi, że zgromadzony w …
Source: likwidacjaspolki.com
Date Published: 6/27/2021
View: 4547
Jak zlikwidować spółkę z o.o. – krok, po kroku [Uchwała …
Wykreślenie spółki z o.o. z rejestru KRS może nastąpić w wyniku: … zakończenia likwacji spółki – wniosek o wykreślenie z rejestru …
Source: www.gazetaprawna.pl
Date Published: 10/18/2021
View: 6714
주제와 관련된 이미지 wniosek o wykreślenie spółki z krs bez likwidacji wzór
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 WNIOSEK O WYKREŚLENIE. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 wniosek o wykreślenie spółki z krs bez likwidacji wzór
- Author: IOŚ-PIB
- Views: 조회수 1,173회
- Likes: 좋아요 1개
- Date Published: 2021. 4. 6.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=oCRGbF_JomE
Czy prezes może złożyć wniosek do KRS o wykreślenie spółki bez likwidacji?
Brak jednomyślnej zgody wspólników oznacza konieczność przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. Załatwienie wszystkich spraw spółki w ramach jej rozwiązania bez przeprowadzenia likwidacji, w szczególności spłata zobowiązań, uprawnia spółkę do złożenia wniosku do KRS o wykreślenie spółki z rejestru przedsiębiorców.
Jak rozwiązać spółkę z O.O bez likwidacji?
Rozwiązanie spółki bez jej likwidacji kończy się wydaniem postanowienia o rozwiązaniu podmiotu bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego oraz wydaniem odpowiednich zarządzeń w przedmiocie wpisu do KRS informacji o rozwiązaniu podmiotu i wykreślającym podmiot z KRS.
Jakie dokumenty do wykreślenia spółki z KRS?
- sprawozdanie likwidacyjne;
- protokół potwierdzający zatwierdzenie sprawozdania likwidacyjnego przez zgromadzenie wspólników;
- oświadczenie likwidatorów o ogłoszeniu sprawozdania likwidacyjnego w siedzibie spółki;
Jak złożyć wniosek o wykreślenie z KRS?
Wniosek składa się do sądu rejonowego (sądu gospodarczego) właściwego ze względu na siedzibę podmiotu, którego wpis dotyczy. Wniosek można złożyć w biurze podawczym właściwego sądu lub nadać w urzędzie pocztowym na adres sądu.
Ile kosztuje likwidacja spółki?
Wpis do KRS o otwarciu likwidacji podlega opłacie sądowej w kwocie 250,00 zł, a za ogłoszenie o rozwiązaniu spółki i otwarciu likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym należy zapłacić 100,00 zł.
W jakich sytuacjach może dojść do rozwiązania podmiotu wpisanego do KRS bez postępowania likwidacyjnego?
25d ust. 3 ustawy o KRS, zgodnie z którym sąd rejestrowy umarza postępowanie o rozwiązanie podmiotu wpisanego do Rejestru bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego w przypadku ustalenia, że podmiot ten posiada zbywalny majątek lub faktycznie prowadzi działalność.
Kiedy sąd może wykreślić spółkę z KRS?
Tylko w przypadku braku jakiegokolwiek zbywalnego majątku przy jednoczesnym faktycznym zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej może dojść do wykreślenia danego podmiotu z KRS.
Ile się czeka na wykreślenie z KRS?
Na czas trwania ma wpływ sytuacja spółki, ilość spraw do zamknięcia czy majątek do spieniężenia. Nie bez znaczenia jest też czas oczekiwania na wykreślenie spółki z KRS. Zatem musicie przygotować się, że likwidacja potrwa przynajmniej 8 miesięcy.
Kiedy następuje wykreślenie spółki z KRS?
Postanowienie sądu rejestrowego dotyczące wykreślenia podmiotu z KRS jest skuteczne i wykonalne z chwilą jego uprawomocnienia (por. wyrok SN z dnia 25 czerwca 2014 r., sygn. akt I CSK 360/13).
Jak wykreślić spółkę z KRS?
- zakończenia postępowania upadłościowego – wniosek o wykreślenie z rejestru składa syndyk masy upadłości,
- zakończenia likwidacji spółki – wniosek o wykreślenie z rejestru składają likwidatorzy spółki,
Jak zlikwidować spółkę z O.O krok po kroku?
- Etap pierwszy – otwarcie likwidacji spółki.
- Etap drugi – uchwała wspólników i powołanie likwidatorów.
- Etap trzeci – zgłoszenie likwidacji do sądu rejestrowego.
- Etap czwarty – wezwanie wierzycieli spółki.
- Etap piąty – czynności likwidacyjne.
Jak wypełnić druk KRS z 61?
Formularz należy wypełnić w języku polskim, czytelnie, na maszynie, komputerowo lub ręcznie, wielkimi drukowanymi literami. Wnioskodawca wypełnia pola jasne. We wszystkich wypełnianych polach, w których występuje możliwość wyboru, należy wstawić X w jednym odpowiednim kwadracie.
Jak wykreślić kuratora z KRS?
Jeśli czynności podjęte przez kuratora nie doprowadzą do uzupełnienia składu zarządu spółki albo jej likwidacji, powinien niezwłocznie wystąpić z wnioskiem do sądu rejestrowego o rozwiązanie spółki (art. 421 § 2 K.c.). Kuratora dla spółki ustanawia sąd rejestrowy właściwy ze względu na jej siedzibę.
Jak zlikwidować spółkę z długami?
W pierwszej kolejności konieczne jest powzięcie przez wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki (chyba że zachodzi inna przyczyna jej rozwiązania) i przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego (ze wszystkimi obowiązkami z tym związanymi np. otwarciem likwidacji, zgłoszeniem jej do KRS, wyznaczeniem likwidatorów).
Jak zlikwidować spółkę z O.O s24?
Otwarcie likwidacji zgłasza się na formularzu KRS-Z61 wraz załącznikami KRS-ZR, oraz w razie potrzeby – KRS-ZK, KRS-ZL, w terminie 7 dni od dnia otwarcia likwidacji. Wniosek do KRS można złożyć w formie papierowej bądź elektronicznie przez portal s24.
Kiedy sąd może wykreślić spółkę z KRS?
Tylko w przypadku braku jakiegokolwiek zbywalnego majątku przy jednoczesnym faktycznym zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej może dojść do wykreślenia danego podmiotu z KRS.
Jak zlikwidować spółki zoo która nie rozpoczęła działalności?
C II 1077/36) wskazał, że spółka z o.o., która nigdy nie rozpoczęła prowadzenia swego przedsiębiorstwa, ani nie zaciągała zobowiązań, powinna być z rejestru handlowego wykreślona bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego.
Jak rozwiązać spółkę z O.O bez zgody wspólnika?
W przypadku braku zgody wspólnika na rozwiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o jej rozwiązanie można zwrócić się do sądu. Zgodnie z art. 271 pkt. 1 k.s.h. sąd może wyrokiem orzec o rozwiązaniu spółki (poza przypadkami, o których mowa w art.
Jak zlikwidować spółkę z O.O krok po kroku?
- Etap pierwszy – otwarcie likwidacji spółki.
- Etap drugi – uchwała wspólników i powołanie likwidatorów.
- Etap trzeci – zgłoszenie likwidacji do sądu rejestrowego.
- Etap czwarty – wezwanie wierzycieli spółki.
- Etap piąty – czynności likwidacyjne.
Uproszczona likwidacja
Uproszczona likwidacja została umożliwiona dzięki nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym z 2015r. Polega ona na rozwiązaniu podmiotu wpisanego do rejestru bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego. Procedura dotyczy tzw. podmiotów martwych, tj. spółek które nadal istnieją w KRS, mimo że realnie nie prowadzą działalności.
Uproszczona likwidacja rozpoczyna się od zawiadomienia przez sąd podmiotu wpisanego do KRS, którego sprawa dotyczy. Sąd powinien przy tym zobowiązać podmiot do wykazania – w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania – czy posiada majątek oraz czy prowadzi działalność gospodarczą. W sytuacji gdy nie ma organu odpowiedzialnego za reprezentację spółki, albo nie ma kontaktu z podmiotem należy ogłosić wszczęcie likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Zgodnie z art. 25a ust. 1 ustawy o KRS w sytuacji, gdy istnieją obiektywne podstawy do stwierdzenia, że spółka nie wykonuje swoich obowiązków, a przy tym nie posiada majątku, dłużników ani wierzycieli, Sąd z urzędu powinien wydać postanowienie o rozwiązaniu podmiotu bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego. Co do zasady, to właśnie na Sądzie ciąży ustawowy obowiązek sprawdzenia czy dana spółka posiada jakikolwiek zbywalny majątek; oraz czy prowadzona przez podmiot działalność nie jest fikcją. W przypadku ustalenia, że spółka faktycznie nie posiada żadnego zbywalnego majątku i realnie nie prowadzi działalności rozwiązanie podmiotu przez Sąd jest obligatoryjne.
Upadłość przedsiębiorstwa Czytaj też:
Określenie sądu
Właściwość miejscowa Sądu ustalamy na podstawie z art. 40 Kodeksu postępowania cywilnego. Postępowanie ze stosunku spółki inicjuje się według miejsca siedziby spółki.
Na mocy z art. 2 ust. 2 pkt 2 ustawy z 24 maja 1989 roku o rozpoznawaniu przez Sądy spraw gospodarczych, sprawy ze stosunku spółki są sprawami gospodarczymi – wydziałem właściwym jest wydział gospodarczy.
Określenie stron postępowania
Wnioskodawca jest zobowiązany podać nazwę oraz adres do korespondencji, numer KRS spółki, a także wskazać organ reprezentujący ową spółkę.
ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 2019 r. poz. 1500). Porada prawna:
Na na czym polega rozwiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bez likwidacji?
Artykuł sponsorowany
Czym jest likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?
Pod pojęciem likwidacji spółki z o.o. kryje się szereg różnych czynności dokonywanych w ramach specjalnego postępowania – jego zasadniczym celem jest spłata dotychczasowych wierzycieli danej spółki oraz dokonanie poprawnej likwidacji majątku spółki z o.o.
W praktyce likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może przebiegać na wiele różnych sposobów, przy czym bardzo istotne jest zachowanie odpowiedniej kolejności działań. Procedura likwidacyjna sprowadza się do 5 podstawowych kroków:
1. Otwarcia likwidacji.
2. Podjęcia uchwały o likwidacji oraz wyznaczenia likwidatorów.
3. Zgłoszenia likwidacji do sądu rejestrowego KRS.
4. Wezwania ewentualnych wierzycieli spółki do zgłoszenia przysługujących im wierzytelności.
5. Przeprowadzenia czynności likwidacyjnych, w tym do rozliczenia wszelkich zobowiązań zamykanej spółki.
Rozwiązanie spółki z o.o. bez likwidacji
Zgodnie z obowiązującymi przepisami rozwiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie zawsze musi wiązać się z koniecznością przeprowadzenia procesu likwidacyjnego. Jak stanowi art. 25a ust. 1 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, sąd rejestrowy wszczyna z urzędu postępowanie o rozwiązanie podmiotu wpisanego do Rejestru bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, w przypadku gdy:
oddalając wniosek o ogłoszenie upadłości lub umarzając postępowanie upadłościowe, sąd upadłościowy stwierdzi, że zgromadzony w sprawie materiał daje podstawę do rozwiązania bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego;
oddalono wniosek o ogłoszenie upadłości lub umorzono postępowanie upadłościowe z tego powodu, że majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania;
wydano postanowienie o odstąpieniu od postępowania przymuszającego lub jego umorzeniu;
mimo wezwania sądu rejestrowego nie złożono rocznych sprawozdań finansowych za 2 kolejne lata obrotowe;
mimo dwukrotnego wezwania sądu rejestrowego nie wykonano innych obowiązków, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy o KRS.
W toku postępowania o rozwiązanie podmiotu wpisanego do Rejestru bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego sąd rejestrowy bada, czy podmiot ten posiada zbywalny majątek i czy faktycznie prowadzi działalność.
W przypadku ustalenia przez sąd rejestrowy w postępowaniu o rozwiązanie podmiotu wpisanego do Rejestru bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, że podmiot ten nie posiada zbywalnego majątku i faktycznie nie prowadzi działalności, sąd rejestrowy orzeka o rozwiązaniu podmiotu bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego i zarządza jego wykreślenie z Rejestru.
Istnienie niezaspokojonych zobowiązań ciążących na podmiocie wpisanym do Rejestru lub nieściągalnych wierzytelności nie wyłącza możliwości orzeczenia o rozwiązaniu tego podmiotu bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego.
Sąd rejestrowy umarza postępowanie o rozwiązanie podmiotu wpisanego do Rejestru bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego w przypadku ustalenia, że podmiot ten posiada zbywalny majątek lub faktycznie prowadzi działalność, albo w przypadku gdy poweźmie wiadomość, iż zachodzą inne istotne okoliczności przemawiające przeciwko rozwiązaniu tego podmiotu bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, w tym w szczególności uzasadnione interesem wierzyciela.
Sąd rejestrowy ogłasza o rozwiązaniu bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego i wykreśleniu podmiotu wpisanego wyłącznie do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
5. Ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym o rozwiązaniu podmiotu wpisanego do Krajowego Rejestru Sądowego bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego i jego wykreśleniu z Rejestru, nie podlega opłacie.
Skutek rozwiązania spółki z o.o. bez likwidacji
Rozwiązanie spółki bez jej likwidacji kończy się wydaniem postanowienia o rozwiązaniu podmiotu bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego oraz wydaniem odpowiednich zarządzeń w przedmiocie wpisu do KRS informacji o rozwiązaniu podmiotu i wykreślającym podmiot z KRS.
Z chwilą wydania stosownego postanowienia kończy się byt prawny danej spółki z o.o. W takim przypadku nie musi ona podejmować żadnych dodatkowych czynności, które pojawiałyby się, gdyby została przeprowadzona procedura likwidacyjna – odpada zatem konieczność zamknięcia rachunku bankowego, wykreślenia nieistniejącej już spółki z rejestru VAT, wykreślenia jej numeru REGON lub dokonania zgłoszenia do ZUS.
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy prawnej w opisanym zakresie to zapraszamy do kontaktu z Kancelarią (tel.: +48 71 729 21 50 lub e-mail: [email protected]) – reprezentujemy klientów na terenie całej Polski.
INLEGIS sp. z o.o.
ul. Podwale 83/7
50-414 Wrocław
Likwidacja spółki z o.o. krok po kroku
Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest naturalną czynnością spotykaną w obrocie gospodarczym. Często jest ona skutkiem działań prowadzących do restrukturyzacji grup kapitałowych, czy zmiany formy prawnej prowadzonej działalności. Ze względu sformalizowany charakter i wieloetapowość procesu likwidacji sp. z o.o. konieczne jest ścisłe przestrzeganie regulujących go zasad, zapewniających jego powodzenie i sprawne przeprowadzenie. Poniższy artykuł będzie kompleksowym opisem procedury likwidacji spółki z o.o. od rozwiązania spółki, przez czynności likwidacyjne, aż do momentu wykreślenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).
Przyczyny rozwiązania spółki
Proces likwidacji spółki z o.o. to proces, którego pierwszym etapem jest wystąpienie okoliczności powodujących rozwiązanie spółki (choć nie każde rozwiązanie spółki oznacza jej likwidację). Może to być zarówno wola wspólników, jak i inne obiektywne okoliczności skutkujące tym, że spółka będzie zmierzała do zakończenia swojej działalności. Przyczyny rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są następujące:
a) przyczyny przewidziane w umowie spółki
Już na etapie sporządzania umowy spółki z o.o., czy w trakcie jej funkcjonowania, wspólnicy mogą wskazać w umowie spółki określone scenariusze, w których spółka zostanie rozwiązana bez konieczności podejmowania dodatkowych działań przez wspólników. Takimi przyczynami określonymi w umowie spółki może być np.: upływ terminu na jaki spółka została zawarta, realizacja określonej inwestycji, uzyskanie finansowania zewnętrznego, odmowa rejestracji patentów i innych praw własności intelektualnej potrzebnych w planowanej przez spółkę działalności, czy nieobecność w spółce wskazanych osób.
b) uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki, stwierdzona protokołem sporządzonym przez notariusza
W każdym momencie funkcjonowania spółki wspólnicy mogą podjąć decyzje o jej rozwiązaniu. Z momentem podjęcia takiej uchwały otwiera się likwidacja sp. z o.o. Dla swej ważności uchwała wymaga oddania na nią kwalifikowanej większości dwóch trzecich głosów oraz zaprotokołowania w formie aktu notarialnego. W treści uchwały o rozwiązaniu spółki warto wskazać kto będzie pełnił funkcję likwidatora oraz sposób reprezentacji spółki przez likwidatorów.
c) ogłoszenie upadłości spółki
Spółka ulega rozwiązaniu z momentem ogłoszenia postanowienia o upadłości spółki w rozumieniu przepisów prawa upadłościowego. Należy mieć na uwadze, że samo złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki nie powoduje rozwiązania spółki.
d) inne przyczyny przewidziane prawem
Są to sytuacje szczególne mające miejsce na przykład przy łączeniu się spółek (to także przykład sytuacji, w której nie będzie prowadzona likwidacja), czy będące sankcją za naruszenie przepisów antymonopolowych.
Chcesz zlikwidować spółkę? Napisz lub zadzwoń. Franciszek Horała radca prawny [email protected] 61 646 84 56
Etapy likwidacji spółki
Procedura zakończenia działalności spółki w ramach postepowania likwidacyjnego składa się z kilku następujących po sobie etapów:
zgłoszenie otwarcia likwidacji do rejestru i innych urzędów
ustanowienia likwidatorów
sporządzenie bilansu otwarcia likwidacji
ogłoszenie otwarcia likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym
czynności likwidacyjne
zakończenie działalności
sprawozdanie likwidacyjne
złożenie wniosku o wykreślenie spółki z KRS
Otwarcie likwidacji
Krok 1 – Zgłoszenie do sądu rejestrowego i innych urzędów
Pierwszym z obowiązków likwidatorów jest zgłoszenie otwarcia likwidacji do sądu rejestrowego, prowadzącego akta rejestrowe spółki. Likwidatorzy mają na to 7 dni od dnia otwarcia likwidacji. Do sądu rejestrowego należy zgłosić otwarcie likwidacji, którego skutkiem będzie dodanie do nazwy spółki oznaczenia: „w likwidacji”, wykreślenie informacji o osobach wchodzących do zarządu spółki, wykreślenie informacji o prokurentach spółki, a także wpisanie danych likwidatorów oraz sposobu reprezentacji spółki przez likwidatorów.
Do sądu rejestrowego wraz z wnioskiem o wpis otwarcia likwidacji należy złożyć:
dokumenty potwierdzające rozwiązanie spółki (wskazujące na wystąpienie przyczyn przewidzianych w umowie spółki, uchwałę wspólników o rozwiązaniu spółki lub orzeczenie sądu będące podstawą do rozwiązania spółki);
uchwałę o powołaniu likwidatorów wraz z określeniem sposobu reprezentacji spółki przez likwidatorów;
zgody likwidatorów na pełnienie funkcji wraz ze wskazaniem adresu do doręczeń korespondencji kierowanej do nich przez sąd rejestrowy;
dowód uiszczenia opłaty sądowej od wniosku o wpis otwarcia likwidacji oraz opłaty za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w łącznej wysokości 350zł.
Każdy likwidator ma prawo i obowiązek dokonania zgłoszenia do sądu rejestrowego. Likwidatorzy w postępowaniu przed sądem rejestrowym mogą udzielić pełnomocnikowi (radcy prawnemu lub adwokatowi) pełnomocnictwa do reprezentacji spółki w postępowaniu przed KRS, wtedy wniosek podpisze i złoży pełnomocnik.
Krok 2 – Likwidatorzy
Likwidatorów wskazuje się w zgłoszeniu o otwarcie likwidacji składanym w sądzie rejestrowym, o czym pisaliśmy w Kroku 1. Funkcje likwidatorów pełnią dawni członkowie zarządu likwidowanej spółki, których mandaty wygasają z momentem rozwiązania spółki. Na mocy uchwały wspólników na to stanowisko mogą zostać powołane osoby spoza grona dawnych członków zarządu. Pełnienie funkcji likwidatora, poza zakresem kompetencji, nie odbiega zbytnio od pełnienia funkcji w zarządzie spółki. Z tego powodu zasada zgodnie z którą, interesy spółki kończą osoby, które wcześniej je prowadziły ma sens i sprawdza się w przypadkach braku konfliktów wspólników. Likwidatorzy uprawnieni są do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentacji.
Wymogi dla osób chcących zostać likwidatorami są takie same jak dla członków zarządu. Mogą nimi być tylko osoby fizyczne, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, które nie zostały skazane prawomocnym wyrokiem sądu za określone przestępstwa gospodarcze.
Tak samo jak w przypadku członków zarządu, za pełnienie funkcji likwidatora co do zasady należne jest wynagrodzenie, które może być wypłacane przez spółkę na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników, umowy o pracę, czy umowy zlecenia (kontrakt menadżerski).
Likwidator ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki tak samo jak członek zarządu. W przypadku, w którym egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna, za jej zobowiązania odpowiadać będą swoim majątkiem solidarnie wszyscy likwidatorzy. Z odpowiedzialności tej mogą się zwolnić tylko jeżeli wykażą, że we właściwym czasie zgłosili wniosek o ogłoszenie spółki, lub że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło nie z winy likwidatorów, czy też, że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości wierzyciel nie poniósł szkody.
Krok 3 – Ogłoszenie otwarcia likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym
Poza samym zgłoszeniem otwarcia likwidacji do rejestru przedsiębiorców KRS, spółka musi dokonać ogłoszenia otwarcia likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Jest to niezwykle istotna czynność, ponieważ w ogłoszeniu tym należy wezwać wszystkich wierzycieli spółki do zgłoszenia ich wierzytelności w terminie trzech miesięcy od dnia publikacji ogłoszenia. Okresu tego nie można skrócić.
Wniosek o ogłoszenie otwarcia likwidacji w MSiG powinien być złożony równolegle z wnioskiem o wpis otwarcia likwidacji do KRS. Monitor Sądowy i Gospodarczy jest czasopismem publikowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości, przez co procedura składania wniosków o publikację ogłoszeń jest sformalizowana.
Wniosek o publikację ogłoszenia w MSiG składa się w punktach przyjmowania ogłoszeń, które najczęściej zlokalizowane są w sądach rejestrowych. Wraz z wnioskiem należy złożyć tekst ogłoszenia podpisany przez likwidatorów, nośnik elektroniczny z ogłoszeniem.
W sprawie publikacji ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym możliwe jest również reprezentowanie spółki przez profesjonalnego pełnomocnika.
Krok 4 – Czynności likwidacyjne
Likwidatorzy po dopełnieniu stricte formalnych obowiązków, będą mogli przejść do czynności likwidacyjnych, czyli zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki. Likwidatorzy mogą rozpocząć nowe sprawy, rozumiane np.: jako zawieranie nowych umów z kontrahentami, tylko jeżeli prowadzić będą do zakończenia spraw będących w toku, czyli przykładowo zlecić wykonanie przeglądów na kończących się inwestycjach. Właśnie przy czynnościach likwidacyjnych najlepiej widać cel samej likwidacji, którym jest możliwie sprawne zakończenie działalności spółki, tym samym zakres kompetencji likwidatorów jest ograniczony tylko do czynności w tym przedmiocie.
Krok 5 – Czas trwania likwidacji
Nie ma określonego czasu trwania likwidacji spółki z o.o., jest on uzależniony od rozmiaru prowadzonej działalności przez spółkę, stopnia skomplikowania zobowiązań zaciągniętych przez spółkę, czy liczby wierzycieli. Likwidacja trwa aż do wykonania wszystkich czynności likwidacyjnych.
Podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli.
Krok 6 – Bilans likwidacyjny
Do obowiązków likwidatorów należy również sporządzenie bilansu likwidacyjnego, który jest szczególną formą bilansu, do którego przyjmuje się wszystkie składniki aktywów według ich wartości zbywczej. Jest to metoda wskazana wprost w przepisach Kodeksu spółek handlowych, dlatego nie ma możliwość przyjęcia innej, bardziej korzystnej dla wspólników metody wyceny. Bilans likwidacyjny sporządza się na dzień otwarcia likwidacji. Jeżeli likwidacja trwa na przełomie roku, należy sporządzić bilanse na dzień 31 grudnia każdego roku trwania likwidacji. Bilanse te należy składać wspólnikom po zakończeniu każdego roku likwidacji.
Likwidatorzy powinni sporządzić bilans likwidacyjny w terminie 15 dni od dnia otwarcia likwidacji.
Ostatni bilans likwidacyjny sporządza się na dzień poprzedzający podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli.
Krok 7 – Zakończenie działalności
Jak wskazywałem wcześniej, celem postępowania likwidacyjnego jest zakończenie bieżących interesów spółki, sprzedaż majątku spółki i rozliczenie się z wspólnikami spółki z pozostałego majątku spółki.. Co ciekawe, wierzyciele spółki, którzy nie zgłosili swoich wierzytelności w terminie trzymiesięcznym lub nie byli spółce znani, mogą żądać zaspokojenia swoich należności z majątku spółki jeszcze niepodzielonego. Oznacza to, że spółka powinna spłacić swoje długi również wobec tych wierzycieli, który zgłoszą się do spółki po upływie czasu wyznaczanego w ogłoszeniu opublikowanym w MSiG. Granicznym momentem dla możliwości zaspokojenia się wierzycieli z majątku spółki jest podział tego majątku przez wspólników. Podziału pozostałego po likwidacji majątku spółki dokonuje w stosunku do posiadanych przez wspólników udziałów, chyba że w umowie spółki wskazano inne zasady podziału majątku, np. prawo nabycia określonych składników majątku trwałego bezpośrednio przez danego wspólnika. Po zakończeniu działalności przez spółkę i podziale majątku pomiędzy wspólników spółki możliwe jest zamknięcie likwidacji
Zamknięcie likwidacji
Krok 8 – Sprawozdanie likwidacyjne
Sprawozdanie likwidacyjne sporządza się na dzień poprzedzający podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli. Sprawozdanie to likwidatorzy następnie przedstawiają wspólnikom, którzy powinni je zatwierdzić uchwałą Zgromadzenia Wspólników tym samym zamykając likwidację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Likwidatorzy ogłaszają zatwierdzone sprawozdanie likwidacyjne w siedzibie spółki. Jeżeli poprawnie zwołane przez likwidatorów Zgromadzenie Wspólników nie będzie mogło podjąć uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania likwidacyjnego z powodu braku kworum, uchwała ta nie będzie wymagana do ogłoszenia sprawozdania likwidacyjnego w siedzibie spółki oraz zgłoszenia zamknięcia likwidacji do sadu rejestrowego i wykreślenia spółki z rejestru przedsiębiorców.
Przy zatwierdzeniu sprawozdania likwidacyjnego wspólnicy powinni wyznaczyć osobę, której zostaną oddane na przechowanie księgi i dokumenty rozwiązanej spółki. W przypadku braku takiego wskazania, przechowawcę wyznaczy sąd rejestrowy.
Krok 9 – Zgłoszenie do sądu rejestrowego i innych urzędów rozwiązania spółki
Ostatnim etapem w procesie likwidacji spółki z o.o. jest złożenie wniosku do sądu rejestrowego o wykreślenie spółki z rejestru przedsiębiorców KRS. Rozwiązanie spółki następuje z chwilą wykreślenia spółki z rejestru przedsiębiorców KRS i od tego momentu możemy mówić o zakończeniu bytu prawnego przez spółkę.
Wraz z wnioskiem o wykreślenie spółki z rejestru przedsiębiorców KRS należy złożyć następujące dokumenty:
sprawozdanie likwidacyjne;
protokół potwierdzający zatwierdzenie sprawozdania likwidacyjnego przez zgromadzenie wspólników;
oświadczenie likwidatorów o ogłoszeniu sprawozdania likwidacyjnego w siedzibie spółki;
uchwałę zgromadzenia wspólników o wyznaczeniu przechowawcy ksiąg i dokumentów rozwiązanej spółki;
oświadczenie likwidatorów o braku toczących się postępowań sądowych, administracyjnych, komorniczych oraz o zaspokojeniu wszystkich wierzytelności;
dowód uiszczenia opłaty sądowej od wniosku o wpis otwarcia likwidacji oraz opłaty za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w łącznej wysokości 400 zł.
Podsumowanie
Z uwagi na daleko idące skutki likwidacji spółki, proces prowadzący do jej wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego jest stosunkowo długi i sformalizowany, co ma zapewniać ochronę wszystkim wierzycielom spółki, a także wypełnienie przez nią wszystkich obowiązków publiczno-prawnych. Jednakże przy braku sytuacji spornych i zobowiązań spółki, proces ten będzie miał charakter czysto formalny, co przy odpowiednim przygotowaniu nie powinno dostarczać likwidatorom czy wspólnikom likwidowanych spółek większych zmartwień. Dla powodzenia procesu likwidacji niezwykle ważna jest ścisła współpraca ze służbami księgowymi, tak żeby uniknąć błędów przy sporządzaniu bilansów likwidacyjnych, a także ustalić odpowiednie wartości zbywcze poszczególnych składników majątku spółki.
Wykreślenie spółki osobowej bez prowadzenia likwidacji
Dużym plusem tej formy wykreślenia spółki z KRS jest to, że wspólnicy mogą uzgodnić między sobą dokładny sposób, w jaki zostanie podzielony jej majątek. Najczęściej wspólnicy decydują się na zbycie przedsiębiorstwa w całości jednemu albo kilku ze wspólników w celu dalszego prowadzenia, przy spłacie udziałów pozostałych wspólników. Wspólnicy mogą także dokonać podziału majątku między siebie w naturze i zobowiązać się do spłaty wierzycieli. Można także sprzedać spółkę osobie trzeciej, a uzyskane środki przeznaczyć na zaspokojenie wierzycieli i rozliczenia pomiędzy wspólnikami.
Co istotne, w przeciwieństwie do likwidacji, nie zachodzi tutaj prawny obowiązek upłynnienia majątku spółki. Jego składniki mogą zostać przekazane wspólnikowi lub osobie trzeciej w naturze. W tej fazie konieczne jest także odpowiednie uregulowanie sposobu przeniesienia składników majątku Spółki na wspólnika lub osobę trzecią, z zachowaniem wymogów wynikających z przepisów prawa (np. formy aktu notarialnego dla przeniesienia własności nieruchomości).
Krok 3: Określenie odpowiedzialności za zobowiązania
Oprócz podziału aktywów spółki, możliwe jest także dokonanie podziału odpowiedzialności za jej długi. Wspólnicy mogą zdecydować, że jeden bądź część z nich przejmie obowiązek spłaty wierzycieli. Co istotne, w przypadku takiej rozwiązania spółki bez jej likwidacji, spłata wierzycieli nie musi nastąpić przed wykreśleniem spółki z KRS. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w postanowieniu z 5 maja 2016 roku (sygn. II CSK 573/15). W takim wypadku konieczne jest uregulowanie odpowiedzialności za długi, ale nie sama spłata wierzytelności: innymi słowy, trzeba wskazać, który ze wspólników będzie odpowiedzialny za długi spółki, ale nie musi on ich natychmiast spłacać.
Jak stwierdził w ww. postanowieniu SN, ustalenia co do sposobu przeprowadzenia likwidacji nie mogą jednak godzić w interesy wierzycieli spółki. Porozumienie dotyczące przejęcia obowiązku spłaty wierzycieli ma charakter wewnętrzny (pomiędzy wspólnikami) i nie jest wiążące dla wierzycieli spółki.
Pamiętać należy zatem, że wskazanie wspólników lub osoby trzeciej jako sukcesora spółki samo w sobie nie wywołuje skutków na zewnątrz. Do wywołania skutków zewnętrznych wobec osób trzecich konieczne jest dokonanie odpowiednich czynności prawnych, w następstwie których wskazany podmiot nabędzie aktywa tej spółki i przejmie jej zobowiązania, np. przez przejęcie długów (art. 519 k.c.). W przeciwnym przypadku porozumienie w części obejmującej pasywa spółki może wywołać tylko skutki określone w art. 392 k.c (jeżeli osoba trzecia zobowiązała się przez umowę z dłużnikiem zwolnić go od obowiązku świadczenia, jest ona odpowiedzialna względem dłużnika za to, że wierzyciel nie będzie od niego żądał spełnienia świadczenia). Wspólnika, który tylko mocą porozumienia zawartego z pozostałymi wspólnikami spółki jawnej miał przejąć jej aktywa i pasywa, nie można uznać za sukcesora generalnego tej spółki.
W razie wykreślenia spółki z rejestru bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, następcami prawnymi spółki w zakresie pozostałego po niej majątku są wspólnicy, co potwierdza orzecznictwo SN (orzeczenia: II CSK 573/15 z dnia 5 maja 2016 r. czy I CSK 241/17 z dnia 8 maja 2017 r.). Wspólnicy nie mogą więc uchylić się od odpowiedzialności za długi poprzez umówiony sposób zakończenia działalności.
Wniosek o wykreślenie martwego podmiotu bez likwidacji
Czy ja jako prezes/wspólnik mogę złożyć wniosek o wykreślenie martwego podmiotu z KRS, tj. wniosku o wykreślenie bez likwidacji? (od 2003 brak działalności) – pyta pan Jerzy.
Procedura wykreślenia „martwego podmiotu” zgodnie z brzmieniem ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym przewidziana została jako postępowanie wszczynane przez sąd rejestrowy z urzędu w wypadku ziszczenia się odpowiednich okoliczności enumeratywnie wymienionych w przepisach ustawy (art. 25a ustawy o KRS). O ile zatem zajdzie choć jedna z przesłanek rozwiązania podmiotu wpisanego do rejestru bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, co do zasady sąd rejestrowy winien wszcząć odpowiednie postępowanie w tym zakresie.
Jeżeli „martwy podmiot” istnieje i nie jest możliwe przeprowadzenie innej procedury rozwiązania podmiotu bez przeprowadzenia likwidacji (co jest możliwe w przypadku np. spółek jawnych), czytelnik, jako prezes czy wspólnik spółki może wnioskować o wszczęcie przez właściwy sąd rejestrowy odpowiedniej procedury z urzędu. W zależności od sytuacji faktycznej, wniosek należy połączyć z wnioskiem o odstąpienie od postępowania przymuszającego do złożenia dokumentów, jakie obligatoryjnie winny być składane do rejestru na przestrzeni lat, gdyż jedną z przesłanek likwidacji i wykreślenia podmiotu z KRS jest m.in. wydanie postanowienia o odstąpieniu od postępowania przymuszającego.
Podmiot, który przez 17 lat faktycznie nie prowadził działalności, nie wypełniał obligatoryjnych obowiązków składania dokumentacji do KRS, nie posiada zbywalnego majątku podlegać będzie w takim wypadku wykreśleniu z rejestru z urzędu, jeżeli nie zachodzą szczególne okoliczności przemawiające przeciwko jego rozwiązaniu bez likwidacji.
Odpowiedź ukazała się w dzienniku „Rzeczpospolita”
“Wykreślenie spółki z o.o. z rejestru bez likwidacji”
Kiedy sąd rejestrowy może wykreślić spółkę bez likwidacji?
Słyszałeś o procedurze wykreślenia spółki z rejestru KRS ale nie znasz jej szczegółów? Obawiasz się, czy Twoja spółka nie zostanie wykreślona? A może otrzymałeś z sądu informację o wszczęciu postępowania o wykreślenie spółki? W dzisiejszym wpisie przedstawię informacje na temat:
warunków wykreślenia spółki z rejestru bez likwidacji,
przebiegu postępowania sądowego,
odpowiedzialności po wykreśleniu spółki.
Sąd rejestrowy, w którym spółka została zarejestrowana w KRS, wszczyna omawiane postępowanie z urzędu, tzn. z własnej inicjatywy. Nie jest zatem potrzebny jakikolwiek wniosek. Oczywiście, jeśli chcesz lub masz taką potrzebę, możesz też zawnioskować, ażeby sąd wykreślił spółkę z rejestru bez likwidacji.
Mogę Cię jednak trochę uspokoić. Nie ma gwarancji, że w przypadku Twojej spółki sąd rozpocznie taką procedurę. Sądy rejestrowe są z reguły bardzo przeładowane sprawami związanymi z rejestracją nowych spółek, więc rzadko mają czas na wszczynanie postępowań z własnej inicjatywy.
Nie mniej, nie możesz wykluczyć, że sąd taką sprawę rozpocznie w przypadku gdy:
oddalając wniosek o ogłoszenie upadłości lub umarzając postępowanie upadłościowe, sąd upadłościowy stwierdził, że zgromadzony w sprawie materiał daje podstawę do rozwiązania bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego,
oddalono wniosek o ogłoszenie upadłości lub umorzono postępowanie upadłościowe z tego powodu, że majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania,
wydano postanowienie o odstąpieniu od postępowania przymuszającego lub jego umorzeniu (dzieje się tak zwłaszcza, gdy materiał sprawy wskazuje iż wezwanie sądu i tak nie zostanie wykonane, gdyż np. spółka nie ma zarządu),
lub jego umorzeniu (dzieje się tak zwłaszcza, gdy materiał sprawy wskazuje iż wezwanie sądu i tak nie zostanie wykonane, gdyż np. spółka nie ma zarządu), mimo wezwania sądu rejestrowego nie złożono rocznych sprawozdań finansowych za 2 kolejne lata obrotowe (a kiedy Ty ostatnio składałeś sprawozdania finansowe, co?),
(a kiedy Ty ostatnio składałeś sprawozdania finansowe, co?), mimo dwukrotnego wezwania sądu rejestrowego nie wykonano innych obowiązków ciążących na spółce (np. nie złożono wniosku o wpis zmiany danych w rejestrze).
Po wystąpieniu chociażby jednej ze ww. okoliczności sąd wszczyna postępowanie. Następnie ogłasza o tym fakcie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, a także zawiadamia samą spółkę.
Kiedy sąd nie wykreśli spółki z o.o. z rejestru bez likwidacji?
W toku postępowania w przedmiocie wykreślenia spółki z rejestru, sąd zobowiązuje spółkę do wskazania, czy:
posiada zbywalny majątek i
i faktycznie prowadzi działalność.
Sąd rejestrowy w celu uzyskania ww. informacji może zwracać się również do organów podatkowych, organów prowadzących rejestry i ewidencje publiczne lub innych organów administracji publicznej oraz do organizacji społecznych.
Okoliczności te są tak ważne, bowiem wystąpienie którejkolwiek z nich uniemożliwia dalsze prowadzenie postępowania w przedmiocie wykreślenia spółki z o.o. z rejestru bez likwidacji.
Jeśli sąd potwierdzi te okoliczności, postępowanie zostanie umorzone. Jedynie brak majątku spółki oraz zaprzestanie prowadzenia przez nią działalności umożliwia sądowi orzeczenie o rozwiązaniu spółki bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego i zarządzenie jej wykreślenie z KRS.
Co ważne, przeszkody do wykreślenia nie stanowi istnienie po stronie spółki niezaspokojonych zobowiązań lub nieściągalnych wierzytelności. Wynika to m.in. z wprowadzonych przez ustawodawcę zasad odpowiedzialności za zobowiązania spółki wykreślonej.
Kto odpowiada za długi spółki wykreślonej z rejestru bez likwidacji?
Mienie pozostałe po takiej spółce przechodzi z mocy prawa na Skarb Państwa. Ten zaś ponosi odpowiedzialność z nabytego mienia za zobowiązania spółki wykreślonej. Roszczenia wierzycieli spółki mogą być dochodzone od Skarbu Państwa w okresie roku od przejęcia przezeń majątku spółki. Pamiętaj jednak, iż odpowiedzialność Skarbu Państwa jest ograniczona do mienia pozostałego po spółce.
Wskazana procedura nie wyklucza dochodzenia przez wierzycieli zaspokojenia od byłych członków zarządu spółki. Oczywiście o ile spełnione zostały ku temu warunki, a roszczenie nie uległo jeszcze przedawnieniu.
Więcej na ten temat: Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.
Jeżeli do majątku spółki roszczenia kierują byli wspólnicy, to procedura jest bardziej skomplikowana. Mogą oni dochodzić swoich praw, tylko gdy reprezentują łącznie co najmniej dwie trzecie udziałów i wykażą, że wszyscy wierzyciele zostali zaspokojeni lub zabezpieczeni.
Wykreślenie podmiotu z KRS
Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:
niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies
Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.
Administratorzy
Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.
Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?
Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.
Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy. Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora. Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.
Dobrowolna zgoda.
Aby móc realizować cele:
– zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
– analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
– wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.
Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.
Jak zlikwidować spółkę z o.o. – krok, po kroku [Uchwała, wniosek, KRS]
Rozwiązanie spółki z o.o. następuje z chwilą jej wykreślenia z rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Krajowy Rejestr Sądowy. Wykreślenie spółki z o.o. z rejestru jest wpisem dokonywanym z urzędu lub na wniosek uprawnionego, na przykład likwidatora spółki. Dopiero ta czynność pociąga za sobą całkowite skutki zlikwidowania spółki.
Reklama
Rozwiązanie spółki prawa handlowego (spółka z o.o.)
Rozwiązanie spółki prawa handlowego oznacza ustanie jej bytu prawnego i, co do zasady, polega na tym, że przestaje:
Reklama
istnieć organizacja osób, które tę spółkę tworzą oraz
przestaje istnieć dążenie do osiągnięcia wspólnego celu, jakim jest prowadzenie przedsiębiorstwa i osiąganie zysków.
Przyczyny rozwiązania spółki z o.o.
Reklama
Trzeba zauważyć, że część przyczyn, które uzasadniają rozwiązanie spółki prawa handlowego, jest wspólna dla spółek osobowych i kapitałowych. Są to:
przyczyny przewidziane w umowie lub statucie spółki,
upływ czasu, na jaki spółka została zawarta,
osiągnięcie celu, który został wskazany w umowie lub statucie spółki,
uchwała zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia o rozwiązaniu spółki podjęta kwalifikowaną większością głosów,
rozwiązanie spółki przez sąd w drodze powództwa o rozwiązanie,
zakończenie postępowania upadłościowego spółki,
przedmiot działalności spółki określony w umowie albo statucie jest sprzeczny z prawem,
umowa albo statut spółki nie zawiera postanowień dotyczących firmy, przedmiotu działalności spółki, kapitału zakładowego lub wkładów,
wszystkie osoby zawierające umowę spółki albo podpisujące statut nie miały zdolności do czynności prawnych w chwili ich dokonywania.
Ogłoszenie upadłości spółki nie prowadzi do jej rozwiązania, jeśli postępowanie upadłościowe zakończyło się układem lub zostało uchylone lub umorzone z innych przyczyn. Jeśli w spółce zaistniała któraś z przyczyn uzasadniających jej rozwiązanie, nie oznacza to, że spółka automatycznie przestaje istnieć. Taka spółka wchodzi w stan likwidacji.
Sposoby rozwiązania spółki z o.o.
Rozwiązanie spółki z o.o. nie jest pojęciem jednoznacznym, ponieważ istnieją różne sposoby zakończenia jej działalności. To, jaki sposób zostanie wybrany, zależy między innymi od powodów podjęcia decyzji o rozwiązaniu spółki.
Wykreślenie spółki z o.o. z rejestru KRS może nastąpić w wyniku:
zakończenia postępowania upadłościowego – wniosek o wykreślenie z rejestru składa syndyk masy upadłości,
zakończenia likwidacji spółki – wniosek o wykreślenie z rejestru składają likwidatorzy spółki,
transformacji (łączenia, podziału lub przekształcenia spółek) – sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę, która uległa połączeniu, podziałowi lub przekształceniu na podstawie wniosku o wpis spółki przejmującej lub powstałej w wyniku transformacji,
rozwiązania spółki z urzędu przez sąd rejestrowy, na przykład na skutek niedopełnienia obowiązku składania sprawozdań finansowych do Repozytorium Dokumentów Finansowych pomimo wezwań sądu.
Bez względu na powód rozwiązania spółki z o.o. i zanim ostatecznie dojdzie do wykreślenia jej z rejestru przedsiębiorców, niezbędne jest przeprowadzenie czynności, które prowadzą do zakończenia działalności, uregulowania zobowiązań oraz upłynnienia majątku spółki.
Likwidacja spółki z o.o.
Skupimy się na likwidacji działalności. Podstawowym celem postępowania likwidacyjnego jest zamkniecie spółki, czyli zakończenie jej bieżących interesów, ściągnięcie wierzytelności, spłata zobowiązań oraz upłynnienie majątku.
Procedura rozwiązania spółki z przeprowadzeniem postepowania likwidacyjnego składa się z kilku etapów:
ustanowienia likwidatorów,
zgłoszenia otwarcia likwidacji do rejestru,
sporządzenia bilansu otwarcia likwidacji,
czynności likwidacyjnych,
podziału majątku,
podsumowania likwidacji,
złożenia wniosku o wykreślenie spółki z KRS.
Krok pierwszy. Uchwała
Pierwszym krokiem, który należy wykonać, aby zamknąć spółkę z o.o., jest podjęcie przez wspólników uchwały. Uchwała powinna zawierać takie elementy, jak: decyzję o rozwiązaniu spółki, o postawieniu spółki w stan likwidacji oraz o tym, kto będzie sprawował funkcję likwidatorów. Najczęściej likwidatorami zostają członkowie zarządu. Uchwała powinna zostać zaprotokołowana przez notariusza.
Krok drugi. Zgłoszenie
Likwidatorzy spółki z o.o. mają obowiązek zgłosić wejście spółki w fazę likwidacji do KRS w terminie 7 dni od dnia otwarcia likwidacji. Składają więc wniosek o zmianę wpisu w KRS (formularz KRS-Z61), wraz z:
uchwałą o rozwiązaniu spółki i otwarciu jej likwidacji,
oświadczeniem likwidatorów o wyrażeniu zgody na pełnienie funkcji wraz z adresami do doręczeń,
dowodem uiszczenia opłaty sądowej oraz opłaty za ogłoszenie w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym”.
Wniosek wraz z załącznikami można złożyć tylko elektronicznie – w Portalu Rejestrów Sądowych lub w systemie S24 – o ile spółka została założona w tym systemie.
W zgłoszeniu likwidacji trzeba wskazać:
przyczyny rozwiązania spółki, a w szczególności dane dotyczące uchwały wspólników w sprawie rozwiązania lub orzeczenie o rozwiązaniu spółki
imiona i nazwiska, adresy likwidatorów oraz ich numery PESEL
sposób reprezentacji spółki przez likwidatorów.
Należy pamiętać, iż z dniem otwarcia likwidacji Zarząd spółki przestaje funkcjonować. Wypełniając formularz zgłoszeniowy KRS-Z61 trzeba pamiętać również o załączeniu załącznika formularza KRS-ZK, za pomocą którego wykreślamy dotychczasową reprezentację. Jeżeli spółka miała ustanowioną prokurę to ona również w dniu otwarcia likwidacji przestaje funkcjonować i trzeba to zgłosić na formularzu KRS-ZL.
Uwaga! Likwidatorzy w postępowaniu przed sądem rejestrowym mogą udzielić pełnomocnikowi (radcy prawnemu lub adwokatowi) pełnomocnictwa do reprezentacji spółki w postępowaniu przed KRS – wtedy wniosek podpisze i złoży już sam pełnomocnik.
Zgłoszenia otwarcia likwidacji do KRS podlega opłacie sądowej. To kwota:
250 zł, jeżeli wniosek został złożony przez Portal Rejestrów Sądowych
200 zł, jeżeli spółka jest zarejestrowana w systemie S24.
Należy pamiętać, że likwidatorzy spółki muszą też ogłosić otwarcie likwidacji w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym” na formularzu MSiG-M1.
Wniosek o publikację ogłoszenia w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym” należy złożyć w Punkcie Przyjmowania Ogłoszeń „Monitora Sądowego i Gospodarczego”. W ogłoszeniu trzeba podać powody rozwiązania spółki oraz wezwać wierzycieli spółki do zgłoszenia ich wierzytelności: jednokrotnie w terminie trzech miesięcy od dnia tego ogłoszenia.
Brak ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwania wierzycieli naraża likwidatorów na odpowiedzialność odszkodowawczą.
Uwaga! Treść ogłoszenia wzywającego wierzycieli do zgłaszania swoich wierzytelności likwidatorzy muszą przygotować samodzielnie i dołączyć do wniosku.
Ogłoszenie o otwarciu likwidacji jest płatne. Wysokość opłaty jest uzależniona od liczby użytych znaków – wynosi 0,70 zł za jeden znak, ale nie mniej niż 60 zł za ogłoszenie. Znakami są litery, cyfry, znaki przestankowe i odstępy między wyrazami. W przypadku użycia szczególnej czcionki oraz dokonania podkreśleń i wytłuszczeń w ogłoszeniu lub w obwieszczeniu opłatę zwiększa się o 30 proc..
Krok trzeci. Sporządzenie bilansu otwarcia likwidacji spółki z o.o.
Likwidatorzy niezwłocznie po otwarciu likwidacji muszą sporządzić bilans likwidacyjny spółki – czyli bilans otwarcia likwidacji. Wykazują w nim wszystkie składniki aktywów spółki według ich wartości zbywczej – według realnej ceny, jaką można osiągnąć w tym miejscu i czasie ze sprzedaży tych składników majątkowych.
Bilans sporządza się na dzień otwarcia likwidacji, czyli dzień, w którym wystąpiła przyczyna uzasadniająca rozwiązanie spółki.
Uwaga! Proces likwidacji może trwać nawet dłużej niż rok. W tym czasie spółka ma obowiązek prowadzić księgi rachunkowe i sporządzać sprawozdania finansowe. Może się zdarzyć tak, że między bilansem otwarcia likwidacji a rozwiązaniem spółki pojawi się konieczność sporządzenia sprawozdania, które z reguły składa się na koniec roku obrotowego.
Krok czwarty. Czynności likwidacyjne spółki z o.o.
Czynności likwidacyjne spółki z o.o. to zakończenie bieżących interesów spółki, ściągnięcie wierzytelności, spłata zobowiązań oraz upłynnienie majątku spółki. Wykonują je likwidatorzy, którzy są uprawnieni do wszelkich działań mających na celu doprowadzenie do zakończenia działalności spółki.
Likwidatorom przysługuje prawo do prowadzenia spraw i reprezentowania spółki tylko w zakresie czynności likwidacyjnych, czyli tych, które prowadzą do zakończenia obecnych interesów spółki. Likwidatorzy nie mają uprawnienia do podejmowania nowych interesów, w szczególności nie mogą podejmować nowych rodzajów działalności, chyba że jest to niezbędne do zakończenia działalności spółki.
Podział majątku spółki z o.o.
Likwidacja spółki powinna – poprzez spieniężenie jej majątku przez likwidatorów – doprowadzić do zaspokojenia lub zabezpieczenia oraz podziału pozostałej części majątku spółki między wspólników.
Krok piąty. Podsumowanie likwidacji spółki z o.o.
Likwidatorzy po zakończeniu czynności likwidacyjnych sporządzają sprawozdanie likwidacyjne czyli sprawozdanie finansowe na dzień poprzedzający podział pomiędzy wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli.
Krok szósty. Złożenie wniosku o wykreślenie spółki z KRS
Likwidatorzy dokonują zamknięcia likwidacji i składają wniosek o wykreślenie spółki z KRS wraz z następującymi dokumentami:
bilansem lub sprawozdaniem likwidacyjnym na dzień zakończenia likwidacji,
oświadczeniem likwidatorów, że likwidacja została ukończona, czynności likwidacyjne zostały wykonane, czyli zostały zakończenie bieżące interesy spółki, ściągnięte wierzytelności, wypełnione zobowiązania, a majątek spółki został upłynniony,
oświadczeniem o braku toczących się postępowań sądowych, administracyjnych, komorniczych oraz o zaspokojeniu wszystkich wierzytelności,
uchwałą wspólników lub akcjonariuszy o wyznaczeniu przechowawcy ksiąg i dokumentów rozwiązanej spółki.
Do elektronicznego wniosku o wykreślenie z KRS należy dołączyć również uchwałę zgromadzenia wspólników lub akcjonariuszy zatwierdzającą sprawozdanie likwidacyjne sporządzone na dzień zakończenia likwidacji.
Wniosek do KRS można złożyć:
w systemie S24 – jeśli umowa spółki została zawarta za pomocą wzorca elektronicznego
na Portalu Rejestrów Sądowych – w pozostałych przypadkach.
Krok siódmy. Działanie sądu – wykreślenie spółki z. o.o.
Sąd rejestrowy po stwierdzeniu, że likwidacja została prawidłowo ukończona wydaje postanowienie o wykreśleniu spółki z rejestru i publikuje je w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym”. Za ogłoszenie trzeba zapłacić 100 zł. Z chwilą wykreślenia spółki z rejestru następuje jej rozwiązanie i tym samym zlikwidowana spółka traci swój byt prawny.
Jak funkcjonuje spółka z o.o. w likwidacji [SKUTKI]
Jeżeli rozwiązanie spółki jest uzasadnione, czyli zaistniały przesłanki do jej rozwiązania, to co do zasady wchodzi ona w fazę likwidacji.
Otwarcie likwidacji następuje z dniem:
uprawomocnienia się orzeczenia o rozwiązaniu spółki przez sąd,
powzięcia przez wspólników albo walne zgromadzenie uchwały o rozwiązaniu spółki,
zaistnienia innej przyczyny jej rozwiązania.
Spółka w stanie likwidacji zachowuje:
osobowość prawną w przypadku spółki kapitałowej,
zdolność prawną w przypadku spółki osobowej.
Zmianie ulegają zasady funkcjonowania spółki, bo od tego momentu ma ona na celu przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego i wykreślenia spółki z rejestru. Przede wszystkim:
zmieniają się zasady prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania – kompetencje organów spółki w spółkach kapitałowych lub wspólników spółki w spółkach osobowych przejmują likwidatorzy spółki
spółka posiada nadal własną firmę (nazwę spółki) z dodatkiem „w likwidacji”
wygasa prokura, a nowa nie może być ustanowiona
nie można podzielić majątku spółki między wspólników.
Uwaga. Ustanowienie likwidatorów nie powoduje wygaśnięcia mandatów organów nadzoru w spółkach kapitałowych, jeśli takie zostały powołane.
Dodatkowe obowiązki związane z rozwiązaniem spółki z o.o.
I Obowiązki wobec urzędu skarbowego
W spółkach, w których rozwiązanie jest poprzedzone procesem likwidacyjnym, po otwarciu likwidacji likwidatorzy muszą:
poinformować urząd skarbowy o zmianie danych spółki i dodaniu słów „w likwidacji” – na formularzu NIP-8,
zaktualizować dane – na formularzu VAT-R,
przekazać do urzędu skarbowego odpis sprawozdania likwidacyjnego.
Po wykreśleniu spółki z KRS należy:
wyrejestrować płatnika składek za zatrudnionych pracowników na formularzu NIP-8
zgłosić zakończenie działalności podlegającej opodatkowaniu VAT na formularzu VAT-Z.
Zgłoszenie zakończenia działalności do urzędu skarbowego można złożyć elektronicznie, przez portal podatkowy, korzystając z aplikacji e-Deklaracje.
Uwaga! Należy pamiętać o obowiązku rozliczenia podatku przy zamykaniu spółki.
II Obowiązki wobec ZUS
Likwidacja firmy nie powoduje automatycznego ustania umów z pracownikami. Należy rozwiązać umowy o pracę ze wszystkimi pracownikami na mocy porozumienia stron lub za wypowiedzeniem. Dotyczy to także pracowników, którzy są objęci ogólną ochroną przed zwolnieniem, na przykład osób przebywających na urlopach wychowawczych czy będących w wieku przedemerytalnym.
Podczas likwidacji spółki należy wyrejestrować osoby zatrudnione z odpowiednich ubezpieczeń w ZUS – na formularzu ZUS ZWUA. Zwolnionych pracowników trzeba wyrejestrować z ubezpieczeń w ciągu 7 dni od daty ustania stosunku pracy.
키워드에 대한 정보 wniosek o wykreślenie spółki z krs bez likwidacji wzór
다음은 Bing에서 wniosek o wykreślenie spółki z krs bez likwidacji wzór 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 WNIOSEK O WYKREŚLENIE
- ioś-pib
- bdo
- edukacja
WNIOSEK #O #WYKREŚLENIE
YouTube에서 wniosek o wykreślenie spółki z krs bez likwidacji wzór 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 WNIOSEK O WYKREŚLENIE | wniosek o wykreślenie spółki z krs bez likwidacji wzór, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.