Współpraca Z Rodzicami Dziecka Autystycznego | Roszczeniowi Rodzice, Czyli Jak Efektywnie Nawiązać Współpracę Z Rodzicami 상위 257개 베스트 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “współpraca z rodzicami dziecka autystycznego – Roszczeniowi rodzice, czyli jak efektywnie nawiązać współpracę z rodzicami“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Fabryka Relacji 이(가) 작성한 기사에는 조회수 2,324회 및 좋아요 69개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

współpraca z rodzicami dziecka autystycznego 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Roszczeniowi rodzice, czyli jak efektywnie nawiązać współpracę z rodzicami – współpraca z rodzicami dziecka autystycznego 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Odcinek skierowany jest to terapeutów, dla których współpraca z rodzicami bywa wyzwaniem i tych, którzy trafiają na roszczeniowych rodziców. Obalamy kilka mitów i pokazujemy konkretne rozwiązania, które sprawią, że będziecie w stanie nawiązać efektywną współpracę.
Kim jestem? Nazywam się Joanna Węglarz i jestem psychologiem dziecięcym oraz specjalistą psychologii klinicznej. Od kilkunastu lat pracuję w zawodzie i bardzo zależy mi aby pomagać, wspierać i edukować, dlatego oprócz działalności gabinetowej szkolę specjalistów – m.in. nauczycieli, pedagogów, psychologów w zakresie pracy z dziećmi.
www.pomocetus.pl
https://www.facebook.com/Pomoce-TUS-1​​…
https://www.instagram.com/pomocetus​​
Joanna Węglarz:
www.studiopsychologiczne.com
https://www.facebook.com/studiopsycho​​…
https://www.instagram.com/studiopsych​​…
Dorota Bentkowska:
www.blekitnachatka.pl
https://www.facebook.com/blekitnachatka​​
https://www.instagram.com/blekitnachatka

współpraca z rodzicami dziecka autystycznego 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Współpraca z rodziną ucznia z autyzmem, zespołem Aspergera

Rodzice dzieci autystycznych w porównaniu z rodzicami dzieci z innymi problemami w rozwoju np. z zespołem Downa, mózgowym porażeniem dziecięcym …

+ 여기를 클릭

Source: www.edukacja.edux.pl

Date Published: 5/21/2021

View: 421

Współpraca szkoły z rodziną dziecka ze spektrum zaburzeń …

Słowa kluczowe: współpraca, autyzm, rodzice, nauczyciele, szkoła. Wprowadzenie. Termin „autystyczne spektrum zaburzeń” (ASD autistic spectrum disorders) odnosi …

+ 여기에 더 보기

Source: dlibra.bg.ajd.czest.pl:8080

Date Published: 12/18/2021

View: 513

Jak efektywnie współpracować z rodzicami podczas terapii …

Rodzice dzieci z niepełnosprawnością dość często słyszą od specjalistów: „my … Rozwój dziecka z autyzmem najczęściej jest nierównomierny, …

+ 더 읽기

Source: terapiaspecjalna.pl

Date Published: 1/13/2022

View: 6593

Współpraca szkoły z rodziną dziecka ze spektrum zaburzeń …

Słowa kluczowe: współpraca, autyzm, rodzice, nauczyciele, szkoła. Wprowadzenie. Termin „autystyczne spektrum zaburzeń” (ASD autistic spectrum disorders) odnosi …

+ 여기를 클릭

Source: rebus.us.edu.pl

Date Published: 2/18/2022

View: 2560

DZIECKO Z ZA W KLASIE – JAK ROZMAWIAĆ Z RODZICAMI …

Współpraca z rodzicami … Otoczenie, w którym wzrasta dziecko ze spektrum autyzmu, ma wpływ na budowanie jego poczucia własnej tożsamości i …

+ 여기에 표시

Source: www.glospedagogiczny.pl

Date Published: 4/11/2021

View: 2729

Kontrakt – współpraca nauczycieli z rodzicami, spektrum …

Dzieci mają problemy z przekazywaniem rodzicom ważnych wiadomości (np. o … Dziecko z autyzmem w grupie neurotypowych dzieci · Współpraca z …

+ 더 읽기

Source: autyzmwszkole.com

Date Published: 4/17/2021

View: 770

praca z rodziną dziecka z autyzmem, zespołem aspergera oraz

Czym rodzice dzieci z ASD różnią się od innych rodziców dzieci … inicjowanie współpracy z rodzicem (wymiana informacji, cele i osiągnięcia dziecka …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: pppzywiec.org

Date Published: 5/25/2022

View: 4537

Jak współpracować z rodzicami uczniów ze specjalnymi …

Przez właściwą współpracę należy rozumieć stworzenie w szkole takiej atmosfery, aby rodzic dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi …

+ 여기를 클릭

Source: perfectus.edu.pl

Date Published: 3/23/2022

View: 143

Współpraca z Rodzicami Dzieci ze Spektrum Autyzmu – Spektrum …

Znamy potrzeby, trudności i ograniczenia naszych najmłodszych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi z autyzmem. Stawiamy na wieloprofilowe, …

+ 여기에 표시

Source: spektrumautyzmu.pl

Date Published: 6/16/2021

View: 9732

Na czym polega wspomaganie dziecka z autyzmem przez …

Jolanta Rafał-Łuniewska, Na czym polega wspomaganie dziecka z autyzmem … współpracy między nim a nauczycielem prowadzącym zajęcia (ewentualnie.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.ore.edu.pl

Date Published: 3/12/2022

View: 4439

주제와 관련된 이미지 współpraca z rodzicami dziecka autystycznego

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Roszczeniowi rodzice, czyli jak efektywnie nawiązać współpracę z rodzicami. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Roszczeniowi rodzice, czyli jak efektywnie nawiązać współpracę z rodzicami
Roszczeniowi rodzice, czyli jak efektywnie nawiązać współpracę z rodzicami

주제에 대한 기사 평가 współpraca z rodzicami dziecka autystycznego

  • Author: Fabryka Relacji
  • Views: 조회수 2,324회
  • Likes: 좋아요 69개
  • Date Published: 2021. 3. 23.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=sBZvBH6WVQs

O co zapytać rodzica dziecka z autyzmem?

Warto więc zapytać rodziców, czy niepokoi ich cokolwiek w rozwoju dziecka lub czy inne osoby zwróciły uwagę na objawy mogące wskazywać na nieprawidłowy rozwój. Być może takie pytanie ułatwi rodzicom podzielenie się swoimi spostrzeżeniami i wątpliwościami.

Jak współpracować z rodzicami uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi?

DOSTRZEGANIE ZAANGAŻOWANIA RODZICÓW

Nauczyciel musi zauważać i doceniać pomoc, współpracę oraz zaangażowanie rodziców uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w życie i pracę szkoły. Może w tym celu stosować podziękowania wyrażone ustnie na zebraniu rodziców lub pisemnie, w formie listu bądź dyplomu.

Jak wspomagać dziecko z autyzmem?

Każda zmiana w otoczeniu ucznia z autyzmem może zwiększyć poziom niepokoju, wywołać trudne zachowania czy agresję. Staraj się zapewnić spójność wydarzeń z harmonogramem dnia i unikać gwałtownych zmian. Uprzedzaj ucznia o niespodziewanych zmianach możliwie jak najwcześniej.

Jak pracować z rodzicami dziecka niepełnosprawnego?

Zbudowanie zaufania rodziców gwarantem pozytywnej współpracy
  1. Być wiarygodnym,
  2. być uczciwym,
  3. być prawdomównym,
  4. słuchać,
  5. pokazać rodzicom, że dużo dajemy od siebie i potrzebujemy od nich wsparcia,
  6. pokazać rodzicom, że bardzo nam zależy na ich dziecku,
  7. pokazać rodzicom, że bardzo nam zależy na pozyskaniu ich do współpracy,

Czego nie potrafią dzieci z autyzmem?

Dzieci autystyczne cechuje też często brak spontaniczności lub pomysłowości w zabawach, nie proponują czynności, nie wymyślają zabaw. – Dzieci z autyzmem często nie bawią się zabawkami. Kręcą się w kółko, bujają, zabawki ustawiają w szeregu i to jest ich rozrywką. Nie potrafią też bawić się symbolicznie, np.

Czego boją się dzieci z autyzmem?

Autyzm u dzieci powstaje na skutek zaburzeń neurologicznych, które zakłócają pracę mózgu. Dziecko z autyzmem najczęściej przestaje mówić, zaczyna unikać kontaktów z ludźmi i jest niezainteresowane zabawą z rówieśnikami.

Jakie formy współpracy z rodzicami okazały się najbardziej skuteczne?

Dobrą formą kontaktu są wiadomości mailowe, krótkie telefony do rodziców z gratulacjami, listy z pochwałą dla dziecka, docieranie z informacją o np.: zebraniu do wszystkich rodziców. Nie należy się bać dopuszczania rodziców do współorganizowania imprez, wycieczek, festynów, finansowania nagród, upiększania sali.

Jakie czynniki wpływają na dobrą współpracę z rodzicami?

Współpraca nauczyciela i rodziców musi opierać się na wzajemnym szacunku, świadomości roli, jaką sprawuje rodzic nad swoim dzieckiem oraz roli nauczyciela, któremu je powierza. Obie strony muszą traktować siebie partnersko, podchodzić z zaufaniem i życzliwością.

Na czym polega dobra współpraca z rodzicami?

Są to: zasada pozytywnej motywacji, partnerstwa, jedności oddziaływań, oraz systematycznej współpracy. Zasada pozytywnej współpracy mówi, że ważnym warunkiem skutecznej współpracy wychowawców rodziców jest całkowicie dobrowolny w nim udział.

Co lubią dzieci z autyzmem?

Gry, układanki, klocki, książeczki a nawet mebelki stymulujące rozwój dziecka autystycznego pomagają rodzicom w codziennej terapii. Ale i w zwykłych sklepach z zabawkami znajdziemy zabawki odpowiednie dla dzieci z autyzmem.

Jak uspokoić dziecko z autyzmem?

Sprawdzoną metodą wyciszenia dziecka jest stymulacja kołdrą obciążeniową, kamizelką lub kołnierzem obciążeniowym. Głęboki dotyk ukierunkowany na mięśnie karku doskonale odpręża i znacząco przyspiesza wyciszenie. Dziecko łatwiej uspokoi się i skupi na odczuwaniu pozytywnych emocji.

Jak wywołać mowę u dziecka autystycznego?

Na początku uczymy dzieci naśladowania głosek, sylab, wyrazów. Jak najszybciej uczymy je używania pierwszych słów, takich jak: “mama”, ” tata”, “daj”, “am”, nazw ulubionych zabawek i przedmiotów z najbliższego otoczenia.

W jaki sposób szkoła może pomoc rodzinie dziecka niepełnosprawnego?

Wsparcie instrumentalne w warunkach edukacyjno-terapeutycznych ma za zadanie poprawić funkcjonowanie dziecka niepełnosprawnego, wyposażyć go w konkretne umiejętności, kompensować braki, niwelować zachowania trudne, a w konsekwencji podnieść komfort życia rodziny.

Jakie są formy współpracy z rodzicami w przedszkolu?

Podstawowe formy współpracy przedszkola z rodzicami to:
  • Kontakt bezpośredni, rozmowy indywidualne.
  • Zebrania ogólne i grupowe (załącznik 2).
  • Zajęcia otwarte dla rodziców.
  • Zajęcia prowadzone przez rodziców (wykonujących ciekawe zawody lub posiadających atrakcyjne zainteresowania).

Czego rodzice oczekują od szkoły?

26,6% rodziców oczekuje od szkoły rozwijania samodzielności , inwencji, co nie koreluje z odpowiedziami uczniów i nauczycieli, bo tylko 17,4% uczniów uwzględniło te oczekiwania od szkoły jako waŜne. Natomiast w Ŝadnej ze szkól nie uznano, Ŝe to zadanie jest najwaŜniejsze względem ucznia.

Jak uspokoić dziecko z autyzmem?

Sprawdzoną metodą wyciszenia dziecka jest stymulacja kołdrą obciążeniową, kamizelką lub kołnierzem obciążeniowym. Głęboki dotyk ukierunkowany na mięśnie karku doskonale odpręża i znacząco przyspiesza wyciszenie. Dziecko łatwiej uspokoi się i skupi na odczuwaniu pozytywnych emocji.

Czy ktoś wyleczył dziecko z autyzmu?

Autyzm u dzieci

Diagnozę można postawić też u dorosłych. Częściej występuje u chłopców, ale objawy silniejsze są u dziewczynek. Z autyzmu nie można się wyleczyć, ale im szybciej postawiona zostanie diagnoza, tym lepiej.

Czy autyzm to wina matki?

Dawniej częstą przyczyną była różyczka w pierwszym trymestrze ciąży. Ale nie tylko infekcje mogą być problemem, często autyzm może mieć związek z przebiegiem i utrzymaniem ciąży. Z amerykańskich badań wynika też, że co czwarty wcześniak urodzony z wagą poniżej półtora kilograma ma zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Czy autyzm to wina rodziców?

Pojawiają się mocniejsze zachowania agresywne i autoagresywne, dziecko bardziej zamyka się w swoim świecie. Często w takich sytuacjach potrzebne jest już wspomaganie farmakologiczne. Oczywiście nie winię tutaj rodziców, bo nie każdy przecież jest specjalistą od rozwoju dziecka.

Współpraca z rodziną ucznia z autyzmem, zespołem Aspergera

Współpraca z rodziną ucznia z autyzmem, zespołem Aspergera

Niezbędnym warunkiem powodzenia w edukacji dzieci autystycznych jest nawiązanie współpracy z rodziną dziecka. Jest ona przecież pełnoprawnym uczestnikiem procesu rewalidacji. Rodzina powinna być informowanai wyrażać zgodę na wszelkie podejmowane oddziaływania wobec dziecka. Uprawnienia te wynikają z naturalnego prawa rodziców do decydowania o własnym dziecku. Niezbędne do nawiązywania tej korzystnej przecież współpracy jest pozyskanie zaufania i sympatii rodziców. Tylko wówczas rodzice zaakceptują nasze propozycje i zechcą w nich nam i swoim dzieciom aktywnie pomagać. Pozyskać zaś rodziców można prezentując postawę akceptacji dla ich dziecka, wykazując jego potencjalne możliwości rozwojowe. Rodzice znają swoje dzieci lepiej niż ktokolwiek inny i informacje, którymi mogą się podzielić dotyczące stylu nauczania preferowanego przez ich dzieci, tego co lubią, tego czego nie lubią, co wywołuje ich niepokoje itd. mogą ustrzec wszystkich przed frustracją i niepotrzebnymi niepokojącymi sytuacjami i od samego początku służyć kreowaniu produktywnego otoczenia do nauki .Rodzice i nauczyciele, którzy rozumieją nawzajem swoją perspektywę, którzy współpracują i pracują jak zespół dla ustalenia celów i strategii – bez poczucia strachu i punktowania – wzmocnią zdolność dzieci do uczenia się poprzez gwarancje konsekwentnego programu w szkole i w domu.Rodzice dzieci autystycznych w porównaniu z rodzicami dzieci z innymi problemami w rozwoju np. z zespołem Downa, mózgowym porażeniem dziecięcym odczuwają wyższy poziom lęku związany z wychowywaniem dziecka. Stres ten znacząco wpływa na funkcjonowanie rodziców (E.Pisula, 1998). Dodatkowym źródłem obciążeń w rodzinie, w której jest dziecko autystyczne to chaos, który zwykle pojawia się w takiej sytuacji i destabilizuje życie rodzinne. Dlatego wczesna interwencja powinna być skierowana nie tylko do dziecka, ale do całej rodziny. Wsparciem należy równolegle objąć rodziców, by lepiej mogli sobie radzić z sytuacją wychowywania dziecka z autyzmem. Wychowanie dziecka autystycznego jest procesem bardzo trudnym, wymagającym od rodziców cierpliwości. Długotrwała, intensywna opieka nad dzieckiem autystycznym może doprowadzić rodziców do utraty sił (wypalenia). Zazwyczaj nie dysponują oni warunkami, które umożliwiłyby im regenerację sił. Dlatego nie wymagajmy od nich, aby byli doskonałymi logopedami, pedagogami, rehabilitantami dla swoich dzieci. Ograniczajmy ich rolę do bycia dobrym, pozytywnie nastawionym rodzicem, czerpiącym radość z każdego nawet najmniejszego sukcesu we wzajemnych relacjach z dzieckiem. Przecież bycie matką, ojcem to niezwykle trudna sztuka, która wymaga stałego doskonalenia własnych zachowań bez względu na to, czy jest się rodzicem dziecka zdrowego, czy dziecka niepełnosprawnego (J.Kielin, 2002; E.M. Minczakiewicz, 2003; J.Sakowska, 1999). Praca z rodzicami dziecka niepełnosprawnego tylko wtedy będzie efektywna, jeżeli okażemy im szacunek i życzliwość, nie będziemy hamować ich emocji, zaakceptujemy ich uczucia, pokażemy, że traktujemy ich problem bardzo poważnie, będziemy stosować wzmocnienia za ich wysiłek i postawę.Rodzice potrzebują nie tylko wsparcia, ale też nadziei. Nie może ona jednak być oparta na fałszywych przesłankach. Jednym z zadań specjalistów we wspieraniu rodziców jest stworzenie spójnego i realistycznego obrazu dziecka. Specjaliści traktujący uważnie zaniepokojenie rodziców, mogą przyspieszyć rozwiązanie problemów małego dziecka z autyzmem. Bardzo często obawy rodziców są odbiciem obiektywnie istniejących problemów, które są trudne do zaobserwowania podczas krótkiego badania (E.Pisula, 2005). Dlatego tak ważne jest upowszechnianie wiedzy na temat prawidłowego rozwoju dziecka i odstępstw od normy. Może ona pomóc rodzicom w zaobserwowaniu ewentualnych nieprawidłowości i podjęciu szybkiej decyzji do zasięgnięcia specjalistycznej konsultacji. Pozwólmy uwierzyć rodzicom dziecka niepełnosprawnego, że ich rola jest wyjątkowa, ale że mają także prawo, jak inni rodzice do marzeń, aspiracji, życiowych planów. Współpraca z rodzicami ma kluczowe znaczenie w opiece i edukacji dziecka autystycznego .Systematyczna, planowana współpraca jest jednym z czynników wpływających na osiągnięcia szkolne dziecka autystycznego, na jego prawidłowe funkcjonowanie w klasie oraz środowisku szkoły. Kontakty te często inicjują sami rodzice, ponieważ są świadomi potrzeby współdziałania i współpracy.

Do różnorodnych działań na rzecz podjęcia przez nauczyciela konstruktywnej współpracy z rodzicami należą:

• bliższe poznanie rodziny w sympatycznych sytuacjach pozaszkolnych w miejscach i okolicznościach neutralnych (wycieczka, ognisko);

• inicjowanie i pomoc grup wsparcia dla rodziców;

• zasięganie opinii rodziców, na przykład za pomocą ankiet, na tematy dotyczące działalności szkoły i oczekiwań wobec niej;

• zapraszanie rodziców do udziału we wspólnych dyskusjach dotyczących ich własnego dziecka, zasięganie u nich informacji dotyczących jego rozwoju, trybu życia, stanu zdrowia;

• organizowanie zajęć otwartych i imprez szkolnych w terminach dogodnych dla rodziców;

• systematyczne, indywidualne kontakty rodziców z nauczycielami.

Formy i zakres współpracy z rodzicami w dużej mierze będą zależały od dyspozycyjności i możliwości rodziców, ale zawsze warto o nią zabiegać. Nauczyciel powinien także być naturalnym sprzymierzeńcem rodziców w pokonywaniu przez nich wielu trudności. Rodzice dziecka posiadają najwięcej informacji, które mogą pomóc w nauczaniu i postępowaniu z dzieckiem, np. informacje o wrażliwości sensorycznej dziecka, stosowanych sposobach radzenia sobie, sposobach motywowania go do pracy. Współpraca z rodzicami jest niezbędna, by zidentyfikować te obszary funkcjonowania dziecka, które wymagają poprawy i wsparcia. Dla poprawnego procesu edukacji ważne jest, by zasady, których ma przestrzegać dziecko, były jednakowe w szkole i w domu. Należy unikać doraźnego wzywania rodziców w razie negatywnych zachowań dziecka, jak również proponowania im czy żądania od nich, by wówczas zabrali je do domu. Może to być przyczyną eskalacji trudnych zachowań, ponieważ wzmacnia się je poprzez okazywaną dziecku dodatkową uwagę rodziców oraz pozwolenie mu na uniknięcie pracy na lekcji lub trudnej dla niego sytuacji. Nie jest zasadne wpisywanie do dzienniczka uwag dotyczących „niegrzecznego zachowania”. Wskazane jest raczej określenie z rodzicami, pedagogiem i psychologiem właściwych i możliwych do osiągnięcia w określonym czasie zachowań, które dziecko powinno wypracować. Oceny zachowania ucznia należy dokonywać po każdej lekcji lub przerwie w karcie pracy ucznia, którą zanosi on codziennie do domu. W modyfikacji zachowań w kierunku pożądanym pomocne są metody wykorzystujące techniki żetonowe: za pozytywne zachowania dziecko jest nagradzane pochwałami i określonymi, atrakcyjnymi dla niego nagrodami. Należy pamiętać, że zmian w zachowaniu dokonuje się metodą „małych kroków”, a stosowanie metod wspierających będzie konieczne przez wiele lat. Wskazane jest określenie częstotliwości spotkań rodziców z wychowawcą, psychologiem lub pedagogiem szkolnym w celu oceny postępów dziecka, aktualnych trudności i planowania dalszych oddziaływań. Rodzicom należy komunikować nie tylko trudności i problemy, ale również pozytywne zachowania, umiejętności i zmiany w funkcjonowaniu ich dziecka. Skupienie się jedynie na trudnościach może uniemożliwić utrzymanie współpracy z rodzicami i dzieckiem. Obecność w klasie dziecka autystycznego może stać się olbrzymim wyzwaniem i okazją dla nauczyciela, by wpłynąć na zmianę życia takiego ucznia na lepsze. Nauczyciel, który właściwie ukierunkuje rozwój dziecka, dostrzeże jego talenty i będzie je umiejętnie rozwijał i wspierał, może pomóc dziecku w przezwyciężeniu napotykanych trudności. Dziecko autystyczne może osiągnąć sukces edukacyjny i poprawić swoje funkcjonowanie społeczne. Na długo zachowa ono w pamięci tych pedagogów, którzy podali mu pomocną dłoń wtedy, gdy było mu naprawdę trudno.

BIBLIOGRAFIA:

1.Kielin J.: Jak pracować z rodzicami dziecka upośledzonego. GWP, Gdańsk 2002

2.Loebl W.: Uwagi o wczesnej interwencji komunikacyjnej wobec dzieci z zaburzeniami rozwoju [w:] Alternatywne i wspomagające metody komunikacji, pod. red. J.J.Błeszyńskiego, Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków 2002

3.Minczakiewicz E.M.: Normalizacja życia rodziny nadzieją i szansą na pomyślny rozwój i przyszłość dziecka niepełnosprawnego [w:] Dziecko niepełnosprawne. Rozwój i wychowanie, pod. red. E.M. Minczakiewicz, Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków 2006

4.Pisula E.: Małe dziecko z autyzmem. GWP, Gdańsk 2005

5.Pisula E.: Wczesne wykrywanie autyzmu i efekty wczesnej terapii [w:] Terapie wspomagające rozwój osób z a

Jak efektywnie współpracować z rodzicami podczas terapii? Na przykładzie dziecka z ASD

Każdy z nas w swoim życiu usłyszał zapewne takie słowa, jak: „nie da się tego zrobić”, „to za ciężkie”, „Wie Pani/Pan co, nic nie możemy z tym zrobić”. Takie zdania powodują strach i zwątpienie, często nie możemy pogodzić się z takimi wnioskami. Mogą one jednak powodować również wzrost naszych działań poszukiwawczych. Jest to swoista motywacja i ludzki odruch, by szukać nowych rozwiązań. Rodzice dzieci z niepełnosprawnością dość często słyszą od specjalistów: „my nie możemy się tym zająć”, „nie możemy już nic więcej zrobić”. Co należy wówczas poczynić? Oczywiście znaleźć swoją wewnętrzną motywację i szukać dalej. W Polsce i na świecie jest mnóstwo różnych specjalistów, ośrodków, które specjalizują się w swoich dziedzinach. Należy szukać rozwiązań, dróżek, ścieżek, aby dojść do celu. Motywacja oraz zaufanie są kluczowe, aby niemożliwe stało się możliwe.

Studium przypadku – Adaś, lat 4

Przykład jednego z moich uczniów szczególnie zapadł mi w pamięci. Adaś, lat 4, diagnoza spektrum autyzmu, w wywiadzie drugie dziecko również z diagnozą autyzmu. Adam wchodząc do budynku od razu zaczynał krzyczeć, kłaść się na podłogę oraz prezentował inne zachowania kontekstowo niepoprawne. Kontakt wzrokowy chłopca był znikomy, a w zasadzie Adaś w ogóle go nie nawiązywał. Chłopiec zawsze wchodził do placówki w czapce (latem zawsze była to czapka z daszkiem) i w momencie, gdy rodzic lub terapeuta chcieli zdjąć Adasiowi nakrycie głowy, ten przejawiał trudne zachowania. Zachowania trudne, jakie prezentował Adaś, były dużym stresem dla rodziców, ponieważ odmienność i nietypowość tych działań, natychmiast przyciągała uwagę innych osób w miejscach publicznych. W domu natomiast zdarzały się sytuacje, że sąsiedzi dzwonili pod numer alarmowy, ponieważ byli zaniepokojeni. Z rozmowy z rodzicami wynikało również, że chłopiec nie lubi się przebierać, ma trudności z jedzeniem pokarmów stałych, takich jak chleb, szynka, owoce itp. Adaś przyjmował jedynie produkty płynne oraz papki, a napoje spożywał z butelek tzw. niekapków. Chłopiec komunikował się z rodzicami swoistym językiem lub pokazywał palcem, gdy coś znajdowało się poza jego zasięgiem. Mowa dziecka była niezrozumiała dla ludzi spoza jego najbliższego otoczenia. Chłopiec wchodził w interakcje społeczne jedynie ze swoim bratem. Inne dzieci nie były dla Adama atrakcyjne. Chłopiec zwracał uwagę na dzieci dopiero w momencie, gdy jakieś dziecko podeszło po zabawkę, którą się bawił lub był nią zainteresowany. Wówczas Adam denerwował się i odpychał dziecko. Uczeń w momencie przyjęcia do placówki nie przeszedł jeszcze treningu czystości. Warte uwagi jest to, że Adaś miał już wcześniej styczność z placówką „specjalistyczną”, jednakże adaptacja i terapia nie powiodły się ze względu na włączenie chłopca do grupy terapeutycznej niemalże od razu. Było to, myślę, dość traumatyczne doświadczenie dla Adama, dlatego współpraca oparta na budowaniu pozytywnych relacji jest istotna na samym początku terapii.

POLECAMY

Od czego rozpocząć pracę?

Z powyższego opisu wynika, jaki ogrom pracy czekał cały zespół terapeutyczny, który rozpoczął pracę z Adamem. Dziecko bez motywacji do zmiany swoich rutyn, bez większego zainteresowania otoczeniem, a rodzice zmęczeni i bezsilni. Brzmi znajomo? Nasuwa się pytanie, od czego tu zacząć? Największą bazą informacji o dziecku nie są książki ani poradniki. Oczywiście najwięcej o swoim dziecku wiedzą jego rodzice/opiekunowie, stąd pracę rozpoczynamy od szczegółowego wywiadu. Dużą uwagę poświęciliśmy na to, aby dziecko polubiło miejsce, w którym miało się uczyć, oraz terapeutę, który z nim pracował. Była to praca adaptacyjna, a zajęcia odbywały się w systemie 1 : 1 (Adaś i jeden terapeuta). Udało nam się to dość szybko, ponieważ nie stawialiśmy wówczas żadnych wymagań. Zaczęliśmy szukać zabawek, rzeczy, piosenek, miejsc, które byłyby atrakcyjne dla chłopca na tyle, abyśmy mogli stawiać choć minimalne wymagania. I ku mojemu zaskoczeniu to właśnie najprostsza wykonywana codzienna czynność była najmocniejszym wzmocnieniem. To właśnie mycie rąk i odkręcanie kranu było niesamowitą motywacją.

Udało się! Mieliśmy bazę i mogliśmy podejmować kolejne kroki. Wymagania, które na początku stawialiśmy, były proste i odpowiednio motywowane, aby Adam się nie zniechęcił. Dziecko chętnie współpracowało z terapeutą, ponieważ było nagradzane, a każdy z nas lubi być chwalony i wyróżniany. Oczywiście należy pamiętać, że motywacji należy szukać cały czas, wszędzie, w każdym obszarze. Zbyt częste dawanie jednej i tej samej rzeczy/pochwał dość szybko kończy się brakiem zainteresowania ze strony dziecka.

Po wielu progresach i regresach (bo oczywiście i takie się zdarzają) chłopiec teraz z uśmiechem kroczy do przedszkola, przebiera się w krótkie/długie rękawki, je chleb z różnymi dodatkami – a nawet ze skórką, nie nosi pieluchy, zachowuje się w sposób akceptowalny społecznie. Jest to również zasługa innych specjalistów, ponieważ podejście holistyczne jest najważniejsze dla dobra dziecka i jego rozwoju. Należy pamiętać również, że jeżeli współdziałamy z różnymi specjalistami, ważne jest, aby ta praca była spójna i kroczyła w jednym kierunku – kierunku poprawy funkcjonowania dziecka. Tylko wtedy efekty pracy są zauważalne i sensowne.

Jak poradzić sobie z regresem?

A teraz trochę o regresie, bo i on jest nieodzowną częścią terapii. Rozwój dziecka z autyzmem najczęściej jest nierównomierny, nieharmonijny, wręcz nieprzewidywalny i może wskazywać zarówno na postęp, jego brak, jak i regres rozwojowy. Regres rozwojowy to utrata umiejętności, które dziecko posiadało w swoim zasobie, czyli np. odwzajemniania uśmiechu i ekspresji, społeczne czy związane z samoobsługą itp. Przyczyn oczywiście może być wiele, jak chociażby stres, który może być związany z nowym miejscem, nowymi terapeutami, czy też związany z nowymi wymogami, zadaniami, które dziecku stawiamy. Dlatego tak ważnym elementem terapii jest pozytywna więź między terapeutą a dzieckiem oraz między terapeutą, rodzicem i dzieckiem. Wszyscy lubimy czuć się bezpiecznie, więc i o tym pamiętajmy, by dziecko miało zaspokojoną tę potrzebę. W takich przypadkach nie należy się poddawać, lecz szukać zawsze przyczyn i starać się rozwiązać taką trudność. Zawsze jest jakaś furtka, która jest lekko uchylona, trzeba tylko zaufać intuicji i przez nią wejść. W większości regres w zachowaniu jest naturalnym elementem rozwojowym.

Kolejne ważne zagadnienie, to to, że terapia nie zaczyna się i nie kończy tylko w gabinecie, przedszkolu i ośrodkach. Dziecko powinno wszystkie umiejętności przenieść na środowisko domowe, ponieważ co nam po umiejętnościach, które dziecko opanowało w placówce, skoro ledwo przekraczając próg domu, zmienia się ono nie do poznania. Tak samo było w przypadku Adasia. Umiejętności, które wypracowaliśmy w placówce, chłopiec nie przenosił do domu. Zasada małych kroków bardzo dobrze się u niego sprawdziła i chłopiec powoli zaczął generalizować umiejętności. Polegało to na tym, że terapeuta w obecności rodziców uczył go danych umiejętności w środowisku domowym, następnie Adaś przy terapeucie wykonywał polecenia i prośby rodziców, a ostatnim krokiem było całkowite wycofanie się terapeuty ze środowiska domowego. Nie oznaczało to oczywiście zakończenia współpracy z rodzicami. Rodzice są bardzo ważnym ogniwem podczas procesu terapii. Jeżeli zapomnimy o tak istotnym aspekcie podczas planowania terapii, jakim jest generalizacja, wówczas w późniejszym czasie pojawi nam się ten problem, dlatego warto o tym pomyśleć już na samym wstępie. Generalizacja umiejętności, czyli przenoszenie ich m.in. na środowisko domowe, ma być zwieńczeniem pracy terapeutycznej w placówkach. A wszystko po to, aby dziecko, wychodząc z placówki, potrafiło wykorzystać w praktyce nabyte umiejętności. Systematyczna praca terapeutyczna oraz współpraca ze środowiskiem rodzinnym jest kluczowa w realizacji osiągnięcia wyznaczonego celu.

Adaś stopniowo robił postępy w kolejnych sferach, a rodzice bacznie obserwowali nasze działania i gdy było to możliwe, przenosili umiejętności na środowisko domowe. Współpraca z logopedą sprawiła, że chłopiec potrafi dziś komunikować swoje potrzeby, określić, co chce zjeść, czym chce się pobawić, i na tę chwilę jest to również wspomagane systemem PECS. Dzięki temu zachowanie Adasia poprawiło się, ponieważ wraz z możliwościami komunikowania się, zmniejszyła się liczba zachowań kontekstowo niepoprawnych. Bardzo istotne jest rozwijanie umiejętności komunikowania się dziecka, ponieważ – jak widać na przykładzie Adasia – zmniejsza ona zachowania nieakceptowalne społecznie.

Realizacja wyznaczonych celów

Należy pamiętać o tym, że realizacja postawionych sobie na początku celów wymaga czasu i sporych nakładów pracy terapeutycznej. Czas jest tu fundamentem. Musimy go dać sobie, rodzicom, a przede wszystkim dziecku. Zdarza się, że przychodząc z jedną trudnością, nagle wychodzą na jaw różne inne. Wyznaczmy wówczas wraz z rodzicami priorytety naszej pracy. Pamiętając, że naszym zadaniem jest ukierunkowanie działań przede wszystkim na poprawę jakości życia dziecka poza placówką. Adasiowi dużo czasu zajęło generalizowanie umiejętności w domu. Póki terapeuta był w domu, to dziecko chętnie podejmowało się wyznaczonych zadań, a kiedy wychodził, chłopiec tracił zaangażowanie i nie chciał współpracować z rodzicami, jak gdyby zapominał o wcześniejszych umowach i zasadach. Bardzo duża determinacja i stanowczość rodziców przyniosły wyczekiwane rezultaty. Wdrażanie rodziców, rozmowa i tłumaczenie, dlaczego coś robimy w określony sposób, dało efekt. Będąc specjalistą, nie zapominajmy tłumaczyć i rozmawiać. Rodzice powinni zostać poinformowani na początkowych wizytach, dlaczego taką metodę wybraliśmy. Rozmawiając z rodzicami oddajemy cząstkę swojego profesjonalizmu, poczucia współpracy i szacunku. Rola rodziny w procesie opieki nad dzieckiem z autyzmem, a także z innymi zaburzeniami jest więc częścią szerszego układu działań i relacji. Jest to ściśle związane z odpowiedzialnością i koniecznością poradzenia sobie z trudnym zachowaniem dziecka oraz szeregiem niebezpieczeństw mogących negatywnie wpłynąć na rolę rodziny w t…

DZIECKO Z ZA W KLASIE – JAK ROZMAWIAĆ Z RODZICAMI UCZNIÓW?

Nietowarzyski dziwak

Kiedy dziecko z zespołem Aspergera trafia do klasy, natychmiast znajduje się w centrum zainteresowania dzieci i ich rodziców. Specyficzne reakcje i obsesyjne pasje budzą ciekawość zespołu klasowego. Rówieśnicy wracają do domu po całym dniu spędzonym w szkole i opowiadają rodzicom o zachowaniu „dziwnego” kolegi, a często również o reakcjach nauczycieli, które nierzadko są dla dzieci niezrozumiałe. To poczucie niesprawiedliwości wzmacnia w klasie niechęć do „niegrzecznego” ucznia, który nie spędza z nimi przerw, mówi o sobie niechętnie lub wcale, natomiast godzinami może popisywać się wiedzą z jednej dziedziny. Bywa, że zaczepia, prowokuje, a za niepożądane zachowania nie ponosi konsekwencji, jakich oczekiwaliby koledzy. Zarówno uczniowie, jak i ich rodzice często nie rozumieją, dlaczego nauczyciel staje w obronie dziecka, które prowokuje, stuka, wykrzykuje, klaszcze i wybucha śmiechem w najmniej odpowiedniej chwili. Taka sytuacja jeszcze bardziej je izoluje i utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie. Dlatego tak ważne jest wyposażenie rodziców całego zespołu klasowego w wiedzę na temat ZA.

POLECAMY

Tony Attwood w swojej książce Zespół Aspergera. Kompletny przewodnik przekonuje, że najistotniejszym celem w terapii i rozwoju osoby z ZA jest zrozumienie i akceptacja samego sobie, tego, kim się jest. To otoczenie, w którym wzrasta dziecko ze spektrum autyzmu, ma wpływ na budowanie jego poczucia własnej tożsamości i wartości. Od otaczających go ludzi zależy, czy pozwolą mu być sobą, czuć się sobą, a to z kolei stanie się możliwe, jeśli zrozumieją oni istotę zespołu Aspergera, poznają jego specyfikę. Przez sporą część dnia otoczenie dziecka stanowi społeczność szkolna, klasa. Często jest to klasa integracyjna, w której uczeń może liczyć na pomoc nauczyciela wspomagającego. Ale nie zawsze tak się dzieje. Zdiagnozowanie zespołu Aspergera trwa często bardzo długo, od pierwszych symptomów do diagnozy może minąć nawet kilka lat. Dlatego zespół Aspergera bywa diagnozowany późno, w starszych klasach szkoły podstawowej, a wtedy rodzice podejmują decyzję o pozostawieniu dziecka w licznym zespole, który nie ma charakteru integracyjnego. Zdają sobie bowiem sprawę, że każda zmiana dla ich pociechy jest trudna, a zmiana klasy i nauczycieli oraz przyzwyczajanie się do innej specyfiki grupy to narażenie go na dodatkowy silny stres. Tymczasem do dziecka zdąży przylgnąć łatka niegrzecznego dziwaka.

Trzynastolatek z ZA Luke Jackson, autor książki Świry, dziwadła i zespół Aspergera, apeluje do rodziców, aby jak najwcześniej poinformowali swoje dziecko z ZA o przyczynach jego trudności, nie ukrywali przed nim diagnozy, bo – jak pisze Jackson – dziecko dzięki temu przestanie myśleć, że jest głupie. Ta sama zasada będzie działała, kiedy najbliższe otoczenie otrzyma konkretną, rzetelną informację. „Czy dziecko nie dostanie lepszej szansy na postęp w każdym aspekcie, jeśli wszyscy wiedzą, na czym polega jego problem i jak sobie z nim poradzić?” – pyta Luke Jackson.

W trosce o dobro wszystkich dzieci w klasie

Podczas spotkania wychowawcy czy pedagoga z rodzicami uczniów klasy, w której uczy się dziecko ze spektrum autyzmu, możemy stworzyć szansę, o jakiej mówi Luke, informując ich o tym, z czym i dlaczego każdego dnia zmaga się jeden z uczniów w zespole klasowym.

Prowadzący zebranie może spotkać się z zarzutem, iż zostało ono poświęcone jednemu dziecku. Warto więc wyjaśnić, że rozmowa będzie dotyczyła dysfunkcji, jaka dotyka jednego ucznia w klasie, ale wiedza, z którą rodzice zostaną zapoznani, będzie miała wpływ na funkcjonowanie całego zespołu. Należy podkreślić, iż na uwadze mamy dobro wszystkich dzieci. Powszechna świadomość trudności, o jakich będzie mowa, pomoże uczniowi z ZA pokonać trudności, a pozostałym dzieciom wzrastać w atmosferze akceptacji i szacunku, którą same będą tworzyć. Wpłynie to na wzajemne zrozumienie i integrację grupy.

Spotkanie zorganizowane dla rodziców przyniesie korzyści uczniowi z zespołem Aspergera, pomoże dorosłym i dzieciom poznać jego świat, wspierać umiejętnie i mądrze. Efekty zauważymy po obu stronach. Zależy nam przecież na wychowaniu wszystkich dzieci w klasie i wspieraniu w tym wychowaniu każdej rodziny. Mamy więc okazję, by uczyć cały zespół klasowy niesienia pomocy, tolerancji, wzbogacić o wiedzę na temat odmienności, dysfunkcji i zaburzeń, z którymi borykają się ludzie, oraz wyposażyć w praktyczne umiejętności reagowania. Poznanie jest kluczem do zrozumienia i bycia razem. Poznanie potrzeb kolegi i przyczyn jego odmienności stanie się początkiem dobrych relacji. Możemy nauczyć dziecko, jak być dobrym kolegą, kiedy zachowanie innego ucznia bywa trudne, dziwi lub śmieszy.

Zadbajmy o to, by uczniowie zamiast poczucia niesprawiedliwości, rodzących się frustracji, odczuwali chęć niesienia pomocy, empatię. Wiedza na temat zaburzenia, na które cierpi kolega, może spowodować, że dzieciom będzie łatwiej radzić sobie z własnymi emocjami.

Uczeń z zespołem Aspergera objęty jest indywidualnym programem edukacyjno-terapeutycznym, z którego realizacją wiąże się wiele zmian dotyczących stosowanych na lekcji metod pracy i wymagań stawianych uczniowi. „Dlaczego on/ona nie musi…?”, „Dlaczego jemu/jej wolno…?” – to pytania, które uczniowie zadają nam dość często lub stawiają je w domu. Niech więc nie będą to pytania retoryczne, wyrażające jedynie rozczarowanie, sprzeciw, poczucie niesprawiedliwej oceny. Niech będą to pytania, na które kompetentny rodzic będzie potrafił odpowiedzieć.

Gdzie ta niepełnosprawność?

Zespół Aspergera jest niepełnosprawnością, a zdiagnozowane dziecko otrzymuje orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Szkoła realizuje zalecenia wynikające z orzeczenia, uczeń uczestniczy w zajęciach rewalidacyjnych, zespół specjalistów tworzy IPET, dokonuje wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania dziecka i gromadzi dokumentację w indywidualnej teczce ucznia. Ale trzeba podkreślić, że niepełnosprawność mieszcząca się w spektrum autyzmu jest specyficzna, bo często dla otoczenia niezauważalna. Dzieci w klasie odbierają kolegę z ZA nie jako osobę z niepełnosprawnością, bo przecież widzi, słyszy, chodzi, dobrze się uczy. Niepełnosprawność społeczna jest niewidoczna dla rówieśników, a często również dla ich rodziców, którzy na podstawie opowieści własnego dziecka traktują ucznia z ZA jako inteligentnego, ale niegrzecznego kolegę czy niewychowaną koleżankę. Niewiedza powoduje, że nieudolne próby nawiązania kontaktu odbierane są jako celowe i złośliwe działania, nierespektowanie osobistych granic – jako nachalne zaczepki, a nieumiejętność podtrzymania rozmowy – jako ignorancja i lekceważenie. Ten nietowarzyski, łatwo irytujący się uczeń bez poczucia humoru nie może być kolegą mojego dziecka. Powinien otrzymywać kary i natychmiast powstrzymać się od zachowania, którego inni sobie nie życzą. Z takimi reakcjami ze strony rodziców spotykają się wychowawcy.

Niepełnosprawność społeczna nie wywołuje natychmiastowego współczucia i chęci niesienia pomocy. Wywołuje natomiast złość, niechęć, śmiech. Dorośli z ZA wspominają szkołę jako koszmar. Wychowawca, pedagog szkolny, psycholog to osoby odpowiednie, by wprowadzić rodziców dzieci danej klasy w temat i sprawić, że dzieci z ZA będą mogły z tego koszmaru się obudzić, a może nawet go uniknąć.

Zadaniem pedagoga czy wychowawcy będzie uświadomienie rodzicom, że to zaburzenie mieszczące się w spektrum autyzmu polega na upośledzeniu zdolności społecznych, a nie intelektualnych czy ruchowych, choć te ostatnie mogą współwystępować i utrudniać dziecku funkcjonowanie np. w czasie lekcji wychowania fizycznego, zabaw na świeżym powietrzu. W przypadku zespołu Aspergera mówi się o triadzie zaburzeń: komunikacyjnych, społecznych i wyobraźni. Wszystko to, co obserwujemy podczas codziennego przebywania w szkole, a co wydaje się dziwne, np. fiksacje, brak umiejętności abstrakcyjnego czy metaforycznego myślenia, szczerość w wyrażaniu myśli, niezdolność do przyjmowania na siebie ról społecznych, to cechy definiujące niepełnosprawność określaną jako zespół Aspergera.

Wiedza na jej temat ciągle jest nie dość powszechna, stąd przekonanie, że brak pewnych zdolności łatwo nadrobić, a rozmowa z kolegami wymaga jedynie pokonania nieśmiałości i chęci ze strony dziecka z ZA. Część społeczeństwa ciągle domaga się od osób niepełnosprawnych widocznych oznak ich inwalidztwa.

Niepełnosprawność osób z ZA jest najczęściej kompensowana wysokimi kompetencjami w innych obszarach. Omówienie w gronie rodziców wszystkich dzieci w klasie mocnych stron ucznia z zespołem Aspergera, przedstawienie jego zalet, umiejętności i zainteresowań może sprawić, że w oczach całego zespołu klasowego ten „niegrzeczny” chłopak stanie się interesującym kolegą. Przedstawienie obszarów, w których dziecko radzi sobie gorzej lub nie radzi sobie wcale, wskaże pole do niesienia pomocy. Umiejętności, których brakuje uczniowi z ZA, są w szkole niezwykle istotne, a ich brak częściej postrzegany jako wynik błędów wychowawczych czy przejaw cech charakterologicznych niż jako niepełnosprawność. Grupa rówieśnicza zaczyna w pewnym wieku odgrywać kluczową rolę w życiu nastolatków. Zrozumienie podłoża problemów, postrzeganie ich w kategoriach niepełnosprawności, na którą kolega nie ma wpływu i która nie minie, może uchronić go przed niewłaściwymi reakcjami, zintegrować zespół klasowy i stworzyć okazję do poszerzenia wiedzy o drugim człowieku.

Bądź rodzicem kumpla

Dzieci z zespołem Aspergera częściej niż inne stają się ofiarami przemocy w szkole i na podwórku. Przyczyn takiej sytuacji jest kilka. Po pierwsze, brak umiejętności interpersonalnych powoduje, że nie wyrażą stanowczo swojego sprzeciwu, nie zaprotestują. Nie usłyszymy też z ich ust ciętej riposty, która powstrzyma agresora przed kolejnym atakiem. Przeciwnie – potulna postawa raczej go zachęci, dostrzeże on łatwy cel. Po drugie, brak kolegów, spędzanie przerw w miejscach, gdzie nikt inny nie przebywa i do których rzadziej zagląda dyżurujący nauczyciel, stwarza okazję do aktów agresji. Nikt nie stanie w obronie atakowanego kolegi, a jeśli już znajdzie się świadek, będzie udawał, że nie widzi, szydził lub cieszył się, że nie on stał się ofiarą. Dzieci z ZA są mniej zwinne, wolniejsze. To również powód, dla którego obierane są za obiekt kpin.

Tony Attwood proponuje działanie systemowe. Ustalmy z rodzicami, a potem także z dziećmi w klasie, kodeks, który nauczy zapobiegać takim sytuacjom i właściwie reagować, jeśli już do nich dojdzie.

Nauczmy rodziców, jak wychowywać dzieci, aby były dobrymi kolegami – nie dokuczały, stawały w obronie słabszego, były blisko, wysłuchały. Uczulmy rodziców na postawę ich dziecka. Kiedy przychodzi do domu i opowiada sytuację, której stało się uczestnikiem lub świadkiem, pytajmy, jaki był w niej jego udział. Określmy jasno oczekiwania co do postawy naszego dziecka, wymagajmy, aby realizowało wspólnie podjęte decyzje. Zebranie rodziców jest doskonałą okazją, by ustalić jeden schemat działania. Rodzice danej klasy powinni znać obowiązujący w niej kodeks, współtworzyć go i oczekiwać od swojego dziecka realizacji zapisanych ustaleń. W ten sposób unikniemy odpowiedzialności zbiorowej i wyjaśnień typu: „Przecież wszyscy się śmiali”.

Inną propozycją, którą podaje Tony Attwood, jest wyznaczenie w klasie roli asystenta dziecka z ZA. Funkcję tę powinien pełnić uczeń dysponujący rozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi, wysokim poczuciem sprawiedliwości społecznej i cieszący się dobrą pozycją w grupie. Dzieci z ZA często nie są świadome, że czyjeś zachowanie wobec nich nosi znamiona prześladowania. Nie wiedzą, czy daną sytuację powinny potraktować jako żart, czy jako dręczenie. Nieoceniona będzie tu rola asystenta, któremu zidentyfikowanie dokuczania nie sprawi problemu. Będzie on mógł głośno zaprotestować, zasygnalizować dręczonemu koledze, że nie powinien zgadzać się na udział w przykrej sytuacji, w razie potrzeby poprosić o pomoc. Jego obecność może mieć charakter prewencyjny, dodać odwagi i uczyć zachowań społecznych. Ktoś, kto jest lubiany, popularny, uchodzi za silnego i pewnego siebie, skupia wokół siebie rówieśników, naśladowc…

Jakie pytania „przesiewowe” należy zadać rodzicom podczas badania profilaktycznego dziecka w 12.-13. miesiącu życia, aby nie przeoczyć zaburzeń ze spektrum autyzmu?

Jakie pytania „przesiewowe” należy zadać rodzicom podczas badania profilaktycznego dziecka w 12.-13. miesiącu życia, aby nie przeoczyć zaburzeń ze spektrum autyzmu?

lek. Ewa Urbanowicz

Poradnia dla Dzieci z Autyzmem i Ich Rodzin w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe, charakteryzujące się zespołem objawów w zakresie trzech sfer funkcjonowania dziecka: (1) interakcji społecznych, (2) komunikacji oraz (3) zachowania charakteryzującego się powtarzalnością (stereotypią).

Na podstawie retrospektywnej analizy filmów nagranych przez rodziców stwierdzono, że u niektórych dzieci (choć nie u wszystkich!) z rozpoznaniem ASD, pewne oznaki nietypowego rozwoju występowały już pod koniec 1. lub na początku 2. roku życia.

W trakcie badania dziecka warto zatem zwrócić uwagę na pewne zachowania związane z poszczególnymi etapami rozwoju. Zanim dziecko rozwinie zdolność do komunikacji werbalnej, porozumiewa się z nami „bez słów”, czyli za pomocą całej gamy komunikatów pozawerbalnych.

Dobry kontakt wzrokowy zapewnia dziecku łatwość dzielenia z nami uwagi. Obserwując dziecko w gabinecie, zwróćmy uwagę, czy monitoruje ono twarz i oczy rodzica lub naszą, czy wręcz przeciwnie – bardziej jest skupione na otaczających go przedmiotach.

Dziecko dobrze monitorujące drugą osobę łatwo uczy się gestów. Spytajmy więc rodzica, czy dziecko kiwa głową na „tak” lub „nie”, czy pokazuje paluszkiem wskazującym, gdy coś chce otrzymać lub czy na naszą prośbę pokazuje paluszkiem przedmioty będące w jego otoczeniu.

Zwróćmy też uwagę, jak dziecko reaguje na pochwałę, czy spogląda na chwalącego, uśmiechniętego rodzica i też się uśmiecha, czy dalej jest zajęte swoją aktywnością i zachowuje poważną twarz.

Dziecko dobrze monitorujące osoby w swoim otoczeniu będzie też chętnie naśladować na przykład głaskanie lali, misia, robienie „pa-pa”, kiwanie główką, posyłanie całuska.

Zawołajmy dziecko po imieniu, aby sprawdzić, jak zareaguje (czy spojrzy na wołającą je osobę). Spytajmy rodzica, jaka jest reakcja dziecka na imię, prośby, polecenia. Dzieci chore na autyzm często reagują z dużą wybiórczością. Wyniki badania obejmującego roczne dzieci z grupy ryzyka zaburzeń rozwojowych (jedno rodzeństwo chore na autyzm) wskazują, że aż u ¾ dzieci, które nie zareagowały na wołanie ich po imieniu za pierwszym lub drugim razem, w wieku 2 lat ujawniły się zaburzenia rozwojowe. Natomiast wszystkie dzieci z grupy kontrolnej (zdrowe) prawidłowo odpowiedziały na test imienny w 1. roku życia.

Należy również zwrócić uwagę, jak dziecko reaguje na aktywność rodzica, czy jest z nim w kontakcie, czy jest gotowe do współdziałania, czy raczej nie. Umiejętność dzielenia uwagi jest bardzo ważna, ponieważ warunkuje możliwość naśladowania i dalszy rozwój społeczny oraz poznawczy dziecka. Poprośmy rodzica, aby zwrócił uwagę dziecka na konkretną zabawkę, którą mamy w gabinecie. Pozwoli nam to ocenić, czy dziecko podzieli uwagę rodzica, czy będzie monitorowało, co robi rodzic.

Obserwujmy też, czy dziecko samo spontanicznie przyciąga uwagę rodzica, próbując mu pokazać przedmiot swojego zainteresowania. Czy podając go, zwraca uwagę na reakcję rodzica. Dzieci autystyczne często nie dzielą się spontanicznie przedmiotem swojego zainteresowania, tzn. nie podają i nie pokazują go rodzicom.

Zwróćmy uwagę na ekspresję twarzy dziecka. Dzieci autystyczne często sprawiają wrażenie poważnych, ich twarz może być mało mimiczna (słabo reagują na śmiech osób z otoczenia, nie naśladują minek) albo prezentują głównie wyraźnie negatywne emocje (krzyk, płacz).

Musimy pamiętać, że trudno jest ocenić funkcjonowanie dziecka w gabinecie lekarskim, zwłaszcza jeśli jest ono niespokojne lub zapłakane. Problemem jest też ograniczony czas, jaki możemy przeznaczyć na badanie w poradni pediatrycznej. Warto więc zapytać rodziców, czy niepokoi ich cokolwiek w rozwoju dziecka lub czy inne osoby zwróciły uwagę na objawy mogące wskazywać na nieprawidłowy rozwój. Być może takie pytanie ułatwi rodzicom podzielenie się swoimi spostrzeżeniami i wątpliwościami.

Uczulmy też rodziców, aby w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów związanych z rozwojem dziecka zgłosili się do lekarza w celu podjęcia działań diagnostycznych i terapeutycznych. Takie postępowanie daje szansę na wyrównanie deficytów rozwojowych, nie tylko w przypadku zaburzeń autystycznych. (2013, 2014)

Piśmiennictwo

Międzynarodowa Statystyczna Kwalifikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych, Rewizja dziesiąta. Klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ICD-10 . Kraków–Warszawa, Uniwersyteckie Wydawnictwo Medyczne „Vesalius”, Instytut Psychiatrii i Neurologii, 1997 Palomo R., Belinchon M., Ozonoff S.: Autism and family home movies: a comprehensive review. J. Dev. Behav. Pediatr., 2006; 27 (supl. 2): S59–S68 Nadig A.S., Ozonoff S., Young G.S. i wsp.: A prospective study of response to name in infants at risk for autism. Arch. Pediatr. Adolesc. Med., 2007; 161: 378–383

Jak współpracować z rodzicami uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi?

Właściwa współpraca szkoły z rodzicami uczniów jest podstawowym czynnikiem warunkującym skuteczność i efektywność podejmowanych oddziaływań edukacyjno-wychowawczych. W przypadku uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi jest to szczególnie ważne, ze względu na ich wyjątkowe potrzeby.

Przez właściwą współpracę należy rozumieć stworzenie w szkole takiej atmosfery, aby rodzic dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi czuł się tu dobrze, był przekonany, że gronu pedagogicznemu zależy przede wszystkim na dobru jego potomka, zaufał nauczycielom i chętnie podejmował z nimi współpracę na rzecz dziecka.

PSYCHOLOGICZNA ASYMETRIA

Z psychologicznego punktu widzenia relacja nauczyciela z rodzicami ucznia jest niesymetryczna. Nauczyciel ma pewnego rodzaju przewagę. Występuje z ramienia instytucji, jest osobą decyzyjną, profesjonalistą posiadającym wiedzę i doświadczenie. Dlatego to właśnie na nauczycielu spoczywa odpowiedzialność za kształt i charakter relacji z rodzicami.

PARTNERSTWO

Nauczyciel nie powinien nadmiernie podkreślać ani wykorzystywać swojej przewagi nad rodzicami. Nie może ustawiać się na pozycji wszechwiedzącego autorytetu, który narzuca swoją wizję edukacji dziecka. Przeciwnie, wskazane jest, by starał się traktować rodziców ucznia po partnersku tak często, jak tylko jest to możliwe. Może to czynić poprzez włączanie ich w proces planowania i ewaluacji pracy z dzieckiem. Rodzice muszą bowiem znać i rozumieć cele, jakie nauczyciel zamierza osiągnąć w pracy z ich dzieckiem. Co więcej, powinni także mieć realny wpływ na ich formułowanie. Również sposoby i metody osiągania zamierzonych celów winny być rodzicom znane oraz wspólnie z nimi wypracowane. Głos rodziców należy także uwzględniać przy ocenie efektów pracy z dzieckiem.

RODZICE ŹRÓDŁEM WIEDZY O DZIECKU

Rodzice bardzo dobrze znają swoje dziecko i lepiej od nauczyciela wiedzą, z czym ma ono problemy. Wiedzą co stwarza mu trudności, jakie są jego potrzeby, co stanowi jego mocne strony, co je najbardziej motywuje lub zniechęca. Nauczyciel powinien nieustannie korzystać z tej wiedzy rodziców. Dzięki temu dziecko o specjalnych potrzebach edukacyjnych będzie nauczane i wychowywane w szkole w sposób najbardziej adekwatny do jego indywidualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych oraz metodami zbliżonymi do tych, które rodzice stosują w domu. Z kolei rodzice będą mogli poczuć się rzeczywistymi partnerami nauczyciela, czyli podmiotami, z których potrzebami i opiniami liczy się on i które zachowują pełne prawo do decydowania o losie swojego dziecka.

PRZEKAZYWANIE RODZICOM WIEDZY

Wskazane jest, by nauczyciel przekazał rodzicom ucznia część swojej wiedzy i doświadczenia. Musi jednak pamiętać, że nie są oni terapeutami dziecka. Nie muszą zatem opanować wszystkich wiadomości z zakresu jego zaburzeń ani dotyczących dydaktyki czy metodyki wychowania. Wystarczy, że nauczyciel przekaże im podstawowe informacje pozwalające jeszcze lepiej niż dotychczas rozumieć zachowanie dziecka i pomocne w rozwiązywaniu napotkanych w obcowaniu z nim problemów. Ważne jest przy tym, by nauczyciel dzielił się swoją wiedzą z rodzicami ucznia w sposób nienarzucający się, czyli na tyle delikatny, aby nie poczuli się oni oceniani, krytykowani, pouczani czy przymuszani do stosowania preferowanych przez nauczyciela metod, rozwiązań.

OKREŚLENIE WZAJEMNYCH OCZEKIWAŃ

Bardzo dobrze na kształt relacji nauczyciela z rodzicami ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych wpływa jasne określenie wzajemnych oczekiwań względem siebie. Nauczyciel powinien doprowadzić do tego, aby rodzice otwarcie wyrazili mu swoje potrzeby w zakresie edukacji i wychowania dziecka oraz powiedzieli, na jakiego rodzaju wsparcie i pomoc z jego strony liczą.

W odpowiedzi na to nauczyciel powinien precyzyjnie sformułować swoje możliwości sprostania oczekiwaniom rodziców, czyli dokładnie określić, jakiego rodzaju pomoc jest w stanie świadczyć na ich rzecz, a które z ich potrzeb pozostają poza jego kompetencjami. Nie powinien przy tym składać rodzicom obietnic bez pokrycia, na wyrost, aby nie byli oni później rozczarowani, jeśli okaże się, iż nauczyciel nie jest w stanie wywiązać się ze złożonych wcześniej deklaracji.

Również nauczyciel powinien konkretnie określić, jakie są jego oczekiwania w stosunku do rodziców, czego się po nich spodziewa, na co z ich strony liczy.

Jeśli ustalenia takie zostaną poczynione w pierwszej fazie budowania relacji, każda ze stron będzie wiedziała, do czego jest zobowiązana i czego może się spodziewać po partnerze interakcji. Pozwoli to uniknąć nieporozumień, zaskoczenia czy rozczarowania.

SYSTEMATYCZNY PRZEPŁYW INFORMACJI

W pracy z dzieckiem o specjalnych potrzebach edukacyjnych niezwykle ważny jest systematyczny, bieżący przepływ informacji pomiędzy szkołą i domem rodzinnym. Chodzi o to, by w jego efekcie zarówno nauczyciele, jak i rodzice, mieli możliwie najpełniejszy, najbardziej adekwatny obraz dziecka. By wiedzieli o jego trudnościach, problemach, niepowodzeniach, znali jego sukcesy, postępy oraz orientowali się w jego aktualnym samopoczuciu czy stanie zdrowia.

Praktyka pokazuje, że najbardziej efektywną i zarazem najbardziej satysfakcjonującą dla obu stron formą kontaktu służącego przekazywaniu istotnych informacji są spotkania osobiste. W odniesieniu do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi powinny się one odbywać znacznie częściej, aniżeli w przypadku pozostałych dzieci. Warto więc zadbać o to, by przebiegały w możliwie najprzyjemniejszej atmosferze oraz czasie i miejscu z góry zaplanowanym, dogodnym dla obu stron. Pozwoli to wyeliminować z wzajemnych kontaktów element zaskoczenia czy przymusu.

INFORMACJE ZWROTNE OD RODZICÓW

Nauczyciel powinien być otwarty na informacje zwrotne płynące od rodziców dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, z którym pracuje. Wskazane jest, by umiał spokojnie przyjąć, a następnie przeanalizować i konstruktywnie wykorzystać ich ewentualne niezadowolenie, zastrzeżenia czy nawet krytykę. Taka postawa umożliwi nauczycielowi udoskonalenie stosowanych metod oraz jeszcze pełniejsze dostosowanie stylu pracy do potrzeb dziecka. Poza tym rodzice będą mogli przekonać się o nieustannym rozwoju kompetencji zawodowych nauczyciela, przez co umocni się ich przekonanie, że oddają dziecko pod opiekę właściwej osoby.

WSPARCIE EMOCJONALNE

Rodzice dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi doświadczają na co dzień wielu trudności, problemów i przykrych emocji związanych z faktem wychowywania dziecka dotkniętego zaburzeniami. Niezwykle ważne jest więc, aby relacja z nauczycielem nie była dla nich kolejnym źródłem stresu. Nauczyciel musi zatem starać się zapewnić rodzicom maksymalnie możliwe poczucie bezpieczeństwa na terenie szkoły. Powinien zachowywać się wobec nich z szacunkiem, życzliwie, reagować empatycznie na ich komunikaty, okazywać im akceptację, zrozumienie, a w razie potrzeby udzielać także wsparcia emocjonalnego.

W tym miejscu należy podkreślić, że chodzi jedynie o wsparcie emocjonalne w podstawowym, ludzkim wymiarze. W żadnym wypadku nauczyciel nie powinien próbować wchodzić w rolę psychoterapeuty dla rodziców swojego ucznia. Jeśli uzna, że wymagają oni profesjonalnej pomocy w zakresie radzenia sobie z własnymi emocjami, może im takie rozwiązanie delikatnie zasugerować oraz udzielić informacji o miejscach, które świadczą tego typu pomoc.

ROZMOWY O FUNKCJONOWANIU DZIECKA

Podczas rozmów o funkcjonowaniu dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, nauczyciel musi wykazać się szczególnym taktem i delikatnością, aby nie sprawić rodzicom przykrości. Powinien starać się mówić rzeczowo i krótko o zaobserwowanych nieprawidłowościach czy niepokojących faktach, zjawiskach, unikając ich wartościowania, generalizowania i stosowania pejoratywnych określeń.

PODKREŚLANIE MOCNYCH STRON DZIECKA

W kontaktach z rodzicami dziecka o specjalnych potrzebach edukacyjnych nauczyciel nie może ograniczać się jedynie do sytuacji problemowych ani skupiać się tylko na deficytach czy dysfunkcjach dziecka. Powinien także zwracać uwagę na jego osiągnięcia, sukcesy, postępy i mocne strony. Rodzice muszą czuć, że nauczyciel nie patrzy na ich dziecko przez pryzmat zdiagnozowanych zaburzeń, lecz widzi w nim po prostu człowieka i dostrzega przede wszystkim jego zalety i mocne strony.

Bardzo dobrą okazją do podkreślenia mocnych stron i osiągnięć ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi jest zaproszenie jego rodziców do udziału w zajęciach oraz zaprezentowanie im jego prac, wytworów.

WŁĄCZANIE RODZICÓW W DZIAŁANIA SZKOŁY

Niezwykle ważnym aspektem współpracy nauczycieli z domem ucznia jest włączanie jego rodziny w różnego rodzaju działania szkoły. Zarówno dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, jak i ich rodzice, powinni brać aktywny udział w życiu placówki: inicjować, planować i współrealizować z nauczycielami szkolne imprezy czy uroczystości.

DOSTRZEGANIE ZAANGAŻOWANIA RODZICÓW

Nauczyciel musi zauważać i doceniać pomoc, współpracę oraz zaangażowanie rodziców uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w życie i pracę szkoły. Może w tym celu stosować podziękowania wyrażone ustnie na zebraniu rodziców lub pisemnie, w formie listu bądź dyplomu.

RODZICE SOJUSZNIKAMI SZKOŁY

Właściwa współpraca nauczycieli i rodziców ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi pozytywnie wpływa na efektywność jego edukacji. Rodzice, którzy rozumieją i akceptują cele stawiane przez nauczycieli, aprobują stosowane przez nich metody, czują się traktowani przez nich po partnersku, są bardziej skłonni do współpracy ze szkołą, angażowania się w jej działania i przede wszystkim wspierania jej w codziennej pracy z dzieckiem i na jego rzecz.

Autor: Elżbieta Wika

Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli

Tekst opracowano w oparciu o następujące materiały :

Uczeń ze spektrum autyzmu w szkole

Uczeń ze spektrum autyzmu, nauczyciel i pozostali uczniowie, będą musieli stawić czoła wielu wyzwaniom jakie stawia włączenie ucznia z autyzmem w środowisko szkoły ogólnodostępnej .The Organization for Autism Research (OAR) oferuje następujący plan sześciu kroków dla nauczycieli ujęty w kompleksowym przewodniku o nazwie: “Przewodnik wychowawcy po Zespole Aspergera” . Przewodnik ten powstał po to aby wesprzeć dziecko ze spektrum w szkole, w procesie edukacji w szkole ogólnodostępnej. Jeżeli jesteś rodzicem dziecka ze spektrum, podziel się tymi informacjami z nauczycielami swojego dziecka.

Krok 1: Dokształcaj się! Dokształcaj się! … I Jeszcze raz dokształcaj się w temacie autyzmu!

Autyzm to spektrum wielu różnych zachowań. Nie ma dwóch podobnych dzieci ze spektrum. Zdobywanie informacji o autyzmie i jego charakterystyce pomoże Ci sprawnie radzić sobie z czekającymi Cię wyzwaniami. Oto kilka przydatnych wskazówek, które mogą pomóć w codziennym życiu w szkole.

“Czas dla autyzmu.” “Czas Autyzm” oznacza “dwa razy więcej czasu, o połowę mniej zrobione .” Większość uczniów z autyzmem potrzebuje więcej czasu na wykonanie zadania, zebranie materiałów oraz na przejście z jednego zadania do drugiego.

Zarządzanie otoczeniem ucznia. Każda zmiana w otoczeniu ucznia z autyzmem może zwiększyć poziom niepokoju, wywołać trudne zachowania czy agresję. Staraj się zapewnić spójność wydarzeń z harmonogramem dnia i unikać gwałtownych zmian. Uprzedzaj ucznia o niespodziewanych zmianach możliwie jak najwcześniej. Warto stworzyć wizualny harmonogram dnia ( linia czasu), który obejmie codzienne zajęcia ucznia ze spektrum. Fragmenty codziennego harmonogramu zajęć i działań powinny być monitorowane i restrukturyzowane, w zależności od potrzeb i dokonanych zmian.

Upraszczanie języka. Utrzymuj prosty i zwięzły język komunikacji, mów powoli i w odpowiednim tempie. Uczniowie z autyzmem mają trudności z czytaniem “między wierszami”, zrozumieniem abstrakcyjnych pojęć takich jak sarkazm, interpretowaniem mimiki czy precyzowaniem uczuć zarówno swoich jak i innych osób. Bądź jasny i precyzyjny przy udzielaniu instrukcji.

Zarządzanie zmianą planów. Upewnij się, że uczeń z autyzmem rozumie, że czasem planowane działania mogą być zmienione, odwołane lub przełożone. `Jest to bardzo ważne, a niezrozumienie tej zależności jest powodem wielu konfliktów, nieporozumień i nasilających się trudnych zachowań.

Obdarzanie ucznia pochwałami. Zawsze spróbuj znaleźć okazję, aby pochwalić ucznia za dobrze wykonaną pracę czy zachowanie. Chwal ucznia również za to, że podjął próbę wykonania jakiegoś zadania! Próba jest częścią sukcesu. Bądź precyzyjny w swoich pochwałach, aby uczeń wiedział dokładnie za co go chwalisz. Nie wyrażaj swojej dezaprobaty, jeżeli uczeń nie podjął próby lub niepoprawnie wykonał zadanie.

Krok 2: Rodzice są dla Ciebie najważniejszym źródłem informacji o dziecku!

Rodzice ucznia z autyzmem są Twoim najlepszym źródłem informacji na temat dziecka; mogą oni dostarczać Ci informacji o zachowaniu dziecka i codziennych czynnościach. Najlepiej byłoby, gdyby spotkania z rodzicami rozpoczęły się przed rozpoczęciem roku szkolnego. Ważne jest, aby ustalić wzajemny tryb pracy i ustalić plan regularnych spotkań w ciągu roku szkolnego. Warto również zaprowadzić dzienniczek komunikacji z rodzicami, w który zapewni codzienną wymianę informacji.

Krok 3: Przygotuj miejsce pracy dziecka.

Dowiedziawszy się o specyficznych wrażliwych i indywidualnych cechach swojego ucznia z autyzmem, posiadasz informacje potrzebne do zorganizowania sali, w której dziecko będzie się uczyć. Odpowiednie przygotowanie sali jest kluczowe aby dziecko ze spektrum czuło się w niej komfortowo. Powinieneś zawsze wziąć to pod uwagę.

Krok 4: Przygotuj innych uczniów, promuj i wyznaczaj cele społeczne dla uczniów z autyzmem i ich rówieśników.

Dzieci z autyzmem mają wiele trudności w relacjach z innymi osobami ( należą one do triady zaburzeń w autyzmie), które sprawiają, że jest im niezwykle trudno nawiązać przyjaźnie. Jednak przy odpowiedniej pomocy, mogą współpracować z rówieśnikami i nawiązać relacje wzajemnie przyjemne i trwałe. Często zapominamy, że wspieranie relacji z rówieśnikami jest bardzo istotną częścią pracy z dzieckiem ze spektrum w szkole. Zbyt często skupiamy się wyłącznie na osiągnięciach akademickich a pomijamy te związane z relacjami. Aby ułatwić osobom z autyzmem funkcjonowanie w społeczeństwie musimy ich nauczyć jak radzi sobie z relacjami z innymi osobami. Działania polegające na wspieraniu relacji rówieśniczych, zapobieganie złośliwości, prowokacji, dyskryminacji czy agresji w stosunku do uczniów z autyzmem powinno być jednym z głównych celów nauczania. Możesz go osiągnąć poprzez odpowiednią edukację rówieśników z klasy. Jedną z taktyk może być również stworzenie “kręgu przyjaciół”, grupy odpowiedzialnych rówieśników, którzy będę się opiekować uczniem z autyzmem. Wybierz uczniów wrażliwych, empatycznych, którzy będą potrafili stworzyć odpowiedni model zachowań społecznych i ochronić ucznia ze spektrum przed dokuczaniem lub zastraszaniem. Taktyka ta może być również wprowadzona poza szkołą. Pamiętaj, że to nauczyciel jest odpowiedzialny za stworzenie odpowiedniego środowiska dla uczniów z autyzmem. Dzieci ze spektrum mają wiele trudności więc Twoim zadaniem jest ciągła obserwacja i rozwiązywanie bieżących problemów, szukanie rozwiązań i zasięganie opinii innych specjalistów w celu rozwiązania nurtujących problemów lub radzeniu sobie z trudnymi zachowaniami. To Twoje zadanie aby stworzyć jak najlepsze warunki do nauki i interakcji społecznych dla tych uczniów. Pamiętaj, żeby obdarzać uczniów empatią, spróbuj zrozumieć z czego wynikają ich trudności, nie oceniaj staraj się pomóc zachowując godność ucznia ze spektrum.

Krok 5: Zarządzaj Trudnymi Zachowaniami.

Szkoła ogólnodostępna to środowisko niezwykle stresujące dla ucznia z autyzmem. Często banalne sytuacje akademickie i społeczne mogą wywołać trudne zachowania, napięcia i napady agresji.

Do sytuacji powodujących stres mogą należeć:

niemożliwość przewidzenia następstwa zdarzeń,

niezrozumienie wskazówek nauczyciela,

interakcje z rówieśnikami,

nieodpowiednie oświetlenie klasie,

nadmiar bodźców dźwiękowych,

zapach perfum, jedzenia i wiele innych…..

W przypadku wystąpienia trudnych zachować nauczyciel powinien KAŻDORAZOWO przeprowadzić obserwacje otoczenia i zdarzeń oraz dokonać analizy sytuacji, która mogłyby być przyczyną eskalacji zachowania. Pozwoli to w przyszłości uniknąć podobnego problemu.

Napady złości zwykle występują w trzech etapach o różnej długości. Uczniowie z autyzmem rzadko wskazują, że w danej sytuacji znajdują się pod wpływem stresu, często nie zdają sobie sprawy, że są już na granicy kryzysu. Mimo tego, należy stwierdzić, że żadko zdarza się, że kryzys następuje zupełnie bez uprzedzenia a sprawny obserwator będzie w stanie wychwycić i zapobiec zbliżającemu się napadowi złości. Często jest to wzorzec zachowania, który subtelnie sugeruje rychły wybuch. Zapobieganie temu poprzez zastosowanie odpowiednich metod i strategii jest najbardziej odpowiednią techniką. W przypadku trudności z oceną tego, co wywołuje trudne zachowanie i jak sobie z nim radzić, zasięgnij opinii grupy specjalistów, którzy pomogą w obserwacji i znalezieniu możliwych rozwiązań. JEST BARDZO WAŻNE ABY POMÓC UCZNIOWI PORADZIĆ SOBIE Z EMOCJAMI, NAUCZYĆ GO JAK WYRAŻAĆ SWOJE POTRZEBY I PRAGNIENIA W ODPOWIEDNI SPOSÓB. POZWOLI TO NA MODELOWANIE TRUDNYCH ZACHOWAŃ I ZAPOBIEGANIU KOLEJNYM. NIGDY NIE KARAJ DZIECKA!

6. Twoja postawa wobec osoby z autyzmem jest kluczem do skuteczności w pracy i do radzenia sobie z trudnymi zachowaniami.

Autentyczność, akceptacja, elastyczność, nastawienie to atuty nauczyciela pracującego z osobami ze spektrum. Uwierz w swojego ucznia i szanuj to, że wbrew swoim ogromnym trudnościom stara się na swój sposób. Zakładaj jego dobre intencje, wspieraj. Zwróć się do swoich przełożonych i wyraź swoją potrzebę dokształcania się w tematyce autyzmu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak pomóc uczniowi z autyzmem w środowisku szkolnym, jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami ? Dowiedź się więcej o szkoleniach:

“ Autyzm w szkole. Problem czy wyzwanie? Włączanie uczniów ze spektrum autyzmu w środowisko szkoły ogólnodostępnej.”

http://www.spectrumprogress.org/szkolenia-oferta/11-szkolenia/30-autyzm-w-szkole-problem-czy-wyzwanie

oraz

“ Postawa w pracy z osobą z autyzmem. Trudne zachowania”

http://www.spectrumprogress.org/szkolenia-oferta/11-szkolenia/24-autyzm-trudne-zachowania

Źródła:

https://www.autismspeaks.org/sites/default/files/docs/school_classroom.pdf

Kontrakt – współpraca nauczycieli z rodzicami, spektrum autyzmu

Reklamy

LICZBA ODWIEDZIN 7 502 114

Szukaj Szukaj

Reklamy

Szukaj Szukaj

Reklamy

Szukaj Szukaj

Reklamy

Statystyki strony 7 502 114

Szukaj Szukaj

SPOŁECZNOŚĆ autyzmwszkole.com

Obserwuj bloga poprzez e-mail Dołącz do 11 322 obserwujących.

Szukaj Szukaj

Najbardziej popularne pozycje & Strony

Reklamy

Reklamy

Reklamy

Reklamy

Reklamy

Reklamy

Reklamy

Reklamy

Reklamy

Reklamy

Reklamy

Kategorie Kategorie Wybierz kategorię # afazja # cukrzyca # czytanie # Floortime/DIR # integracja # kompensacja # natura # naśladownictwo # TEACCH # trening umiejętności społecznych #ADHD #akceptacja #akomodacja #andrzejki #arkusz #aspie #autoagresja #autyzm #bezpieczeństwo #bieganie #biologia #bujanie #choinka #cienie #dieta #dobieranie #dokładność #dopasowywanie #dopasuj #dotyk #dysfazja #dyspraksja #echolalia #edukacja #emocje #geometria #gra #grafomotoryka #higiena #informatyka #inteligencja #interwencje dla małych dzieci #IPET #jasełka #jesień #kategoryzacja #kierunki #klamerki #kodowanie #kolorowanka #kolory #konferencja #konflikt #koronawirus #kropki #krytyka #książka #lato #lepienie #LGBT+ #list #literowanie #litery #logopedia #mandale #matematyka #materiały #matrix #medytacja #mindfulness #mutyzm #muzyka #nadwrażliwość sensoryka #naprzemienność #nastolatek #nawlekanie #naśladowanie #niepełnosprawność #nowa edukacja #objawy #oburącz #OCD #ocenianie #odwaga #orientacja #ortografia #padaczka #pamięć #pedagog #plastyka #pomoc #postępy #probiotyki #problemy #program #przedszkolak #przedszkole #przemoc #przerwa #przypominajki obrazkowe #przyroda #psychologia #psychoterapia #równowaga #relacje #relaks #rodzice #rozmowa #rozpoznawanie #samodzielność #samokontrola #samoobsługa #samoocena #samoregulacja #samoświadomość #scenariusze #schizofrenia #seksualność #sen #socjoterapia #sposoby na perseweracje w szkole #stimy #szkoła #szukanie #tolerancja #twarze #twórczość #układanka #umysł #WF #wiosna #wopfu #współczucie #współpraca #wyciszenie #wyobraźnia #wzory #wzrokowo-przestrzenne #wąchanie #ZA #zabawa #zaburzenia #zachowanie #zainteresowania #zajęcia rewalidacyjne #zdolności #zdrowie #zen #zima #zioła #zmiany #święta #życzliwość (Roz)poznawanie kolegów w klasie 10 zasad nauki umiejętności społecznych 500 zł na dziecko a co z rodzinnym? ADD ADHD Adwentowe kalendarze Afazja – trudności w posługiwaniu się mową – podobnie jak u dzieci z ASD Afazja czuciowa Afazja ruchowa – wskazówki do pracy z uczniem Agresja Agresja w szkole – cechy ofiary Akademia Khana-dziecko nauczycielem Akcja: Gadżety szkolne Alergia w ASD Analiza autystycznego Kuby, szkoła podstawowa Analizator wzrokowy Aneks do IPET arkusz Arkusz do oceny efektów udzielanej uczniowi pomocy psychologiczno – pedagogicznej Arkusz oceny efektów pomocy psychologiczno – pedagogicznej Arkusz pomocniczy do oceny funkcjonowania ucznia (wopfu)/przykład arkusz pracy dla dziecka z autyzmem Arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu Arkusz udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej Arkusz wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania ucznia – podstawa IPET Arkusz wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia Arkusz wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia – IPET Arkusze Arkusze dla dzieci z autyzmem Aromatyczna kąpiel uspokaja zmysły ASD – alternatywne grupy przyjaciół ASD – boisko, przerwa, stres ASD – menstruacja, zaburzenia hormonalne ASD – program zajęć rewalidacji indywidualnej ASD – przenoszenie myśli na papier ASD – reakcje emocjonalne, radzenie sobie z błędami ASD – wsparcie edukacyjne ASD – wsparcie edukacyjne (ASD) ASD – zachowanie w klasie ASD a zaburzenia integracji sensorycznej Asertywność – ćwiczenia/kartka Asperger w szkole… Aspergeryjski-nie jesteśmy mistrzami konwersacji Aspi, uczenie się, intelekt Asystent Asystent edukacyjny Ataki padaczki w ASD Autostymulacje – metody reaktywne Autystyczna pamięć Autystyczne akty złośliwości Autystyczne okna możliwości w szkole Autystyczne zabawy domowe – umiejętności społeczne Autystyczny uczeń Autystyczny uczeń – konsekwencja Autystyczny zmysł wzroku – szanuj i daj odpocząć Autyzm Autyzm – autoagresja Autyzm – Broszura dla rodziców, opiekunów i rodzin dzieci i młodzieży z autyzmem PDF Autyzm – diagnoza Autyzm – dojrzewanie Autyzm – dostosowanie wymagań, wskazówki do pracy z uczniem Autyzm – efektywność edukacji i ilość nauczycieli w grupie Autyzm – konspekt zajęć rewalidacyjnych dla ucznia Autyzm – konspekt zajęć teatralno-muzycznych – naśladowanie Autyzm – Mit skuteczności powtarzalnych ćwiczeń Autyzm – nauka w grupie Autyzm – orientacja w schemacie ciała oraz czasowo-przestrzenna, rewalidacja Autyzm – percepcja Autyzm – pracuj nad sobą i znajdź pracę Autyzm – problemy w nabywaniu umiejętności pracy samodzielnej Autyzm – problemy z dorastaniem Autyzm – problemy z ubieraniem Autyzm – przyczyny, diagnoza i objawy Autyzm – przygotowanie do egzaminów, wspomaganie Autyzm – przygotowanie zadania domowego przez nauczyciela Autyzm – przykładowe scenariusze zajęć z wykorzystaniem zabawy Autyzm – riposty Autyzm – rozpoznać twarz Autyzm – scenariusze zajęć Autyzm – Schemat realizacji treningu umiejętności społecznych Autyzm – system edukacji w Polsce Autyzm – twarze Autyzm – wiedza ogólna i wnioskowanie, rewalidacja, scenariusz Autyzm – wizyta w szpitalu Autyzm – wprowadzanie nowej potrawy Autyzm – wskazówki dla szefów Autyzm – wsparcie rówieśników w klasie Autyzm – wspólna uwaga Autyzm – wspomaganie rozwoju językowego Autyzm – wycinane układanki Autyzm – wykorzystaj kuchnię do stymulacji sensorycznej Autyzm – zapobieganie przemocy Autyzm – zmiana sali Autyzm – zmotywuj mnie do komunikacji Autyzm – ćwiczenia reedukacyjne według C. Grand Autyzm a schizofrenia Autyzm artykulacja trudności ćwiczenia Autyzm i epilepsja Autyzm i problemy żołądkowo – jelitowe Autyzm i zaburzenia przetwarzania sensorycznego Autyzm i zespół Aspergera wskazówki Autyzm na lekcjach wychowania fizycznego Autyzm na poziomie 6 – mechanizm systematyzacji Autyzm w szkole – Uwaga i pisanie Autyzm, edukacja, prawo Autyzm, nauka podążania za dzieckiem w celu wejścia w świat jego emocji Autyzm-Program TEACCH Autyzm-trening umiejętności społecznych Autyzm/wf – nauka sprawności ruchowej Autyzm/zespół Aspergera – zajęcia rewalidacyjne autyzmwszkole.com – minął rok Barwy świata – scenariusz zajęć logopedycznych Berek z cieniem Bez kategorii Bezpieczna przestrzeń ucznia Bezpieczne zakątki sensoryczne Bieganie – scenariusz zajęć Bieganie usprawnia mózg Bingo z imionami Biomedycyna Bliska pochwała Blog – minął rok Boże Narodzenie Boże Narodzenie – zabawy, scenariusze, zajęcia Bożonarodzeniowe zabawy, zjęcia, scenariusze Brakująca twarz – zabawa Budowanie zdań – ćwiczenia Budyniowe malowanie – zabawy dotykowe Bujanie Bycie szczerym i uprzejmym – samoświadomość/kartka Błąd w zadaniu szkolnym- historyjka społeczna Cechy charakterystyczne dysfunkcji słuchowej Cele edukacyjne Indywidualnych Programów Edukacyjno-Terapeutycznych Cele zajęć kompensacyjno-korekcyjnych dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej Charakterystyka autystycznego ucznia Charakterystyka autystycznego ucznia, trudności i zadania Charakterystyka uczniów szczególnie uzdolnionych Charakterystyka zachowań i potrzeb ucznia z zespołem Aspergera Chemia – dostosowanie wymagań w ramach prowadzonych zajęć Chorzy sami wymyślają dla siebie udogodnienia Chłopcy pornografia i masturbacja – informacje praktyczne Cieniowanie Cierpliwość – ściąga/kartka Ciągi sekwencje schematy Ciągi, wzory, sekwencje – ćwiczenia Cięcie linii prostych i falistych Co jeśli jeden specjalista mówi, że moje dziecko ma ASD, a drugi, że jest normalne? Co lubię najbardziej? – pisanie tekstu Co mówić w odpowiedzi na próbę dręczenia i w jaki sposób to powiedzieć? Cyfry Czas wolny Czas: przedtem, podczas, po Czasy gramatyczne – rozwój mowy Czekanie na swoją kolej Cztery główne zasady komunikacji, które umożliwiają prowadzenie dobrej konwersacji, ASD Czy dorośli wiedzą wszystko?-Historyjka społeczna/samoświadomość Czy kobiety mają mózg? Czy można naprawić mózg? Czym jest Cerebrolysin? Czym jest dręczenie? Historyjka społeczna Czym jest IPET? Czym jest Zespół Aspergera – cechy, diagnoza Czym jest zespół Tourette’a? Czym pisać w szkole? Czytanie i pisanie w spektrum autyzmu Czytanie ze zrozumieniem w ASD Człowiek, który opisał zespół Aspergera Części zamienne Decydowanie Depresja Depresja dziecka Dezorientacja Diagnoza Diagnoza 5-latka Diagnoza 6-latka Diagnoza funkcjonalna Diagnoza funkcjonalna i IPET Diagnoza gotowości szkolnej Diagnoza interakcyjna Diagnoza nozologiczna – róznicująca Diagnoza przedszkolna Diagnozowanie zaburzeń integracji sensorycznej Dieta specyficznych węglowodanów Dla rodziców Dlaczego chłopcy powinni zaczynać szkołę później Dlaczego czytanie zmienia mózg Dlaczego lekcja akceptacji jest taka ważna? Dlaczego mowa? Dlaczego natura leczy nasze dzieci Dlaczego szachy? Do codziennych czynności pielegnacyjnych dołącz ćwiczenia wspierające rozwój Do nauczycieli dzieci z ASD Do pracodawców, do rodziców, do mediów Dobieranie, wyszukiwanie, porównywanie, sortowanie – rewalidacja, autyzm Dobrze, dobrze Dodatkowy pedagog od 1 stycznia 2016 Dodawanie i odejmowanie ułamków Dodawanie ułamków Dofinansowanie zakupu podręczników wyprawka szkolna 2016/2017 Dogoterapia Dojrzewanie Dojrzewanie, seksualność i autyzm Dopasowanie pracy do autystycznego mózgu Dopasuj emocje – ćwiczenia Dorastanie Dorosły człowiek z zespołem Aspergera Doskonałość Dostosowanie kryteriów wymagań edukacyjnych Dostosowanie wymagań edukacyjnych Dostosowanie wymagań edukacyjnych z WF do indywidualnych potrzeb dziecka Dotknij, poszukaj i przeliteruj – zabawa SI Dotykowe kształty – zabawa sensoryczna Dotykowy szlak – zabawa SI Drogi prowadzące do autyzmu Drugi język usprawnia mózg Drzwi – Aspie Zaklinaczka Dynio, dynio – stroimy miny – naśladujemy emocje, autyzm, artykulacja Dysfunkcja dotykowa – lista kontrolna Dysfunkcja sensoryczna u niemowląt Dysfunkcja wzrokowa – listy kontrolne Dyskalkulia – Program Wyścigi Liczbowe Dyskalkulia – trudności i wskazówki do pracy z uczniem Dyskalkulia – zakres trudności do programu zajęć korekcyjno-kompensacyjnych Dyskomfort dyslektyka i przewaga autyka Dysleksja Dysleksja – główne problemy Dysleksja – współpraca między uczniami Dysortografia – film Dziecięca przyjaźń w autyzmie Dziecko wybitnie uzdolnione a dziecko z zespołem Aspergera Dziecko z autyzmem w grupie Dziecko z dyspraksją Dziecko, które się gryzie Dzielenie i skracanie ułamków Dzielenie pola uwagi w zabawie terapeutycznej Dzienniczek Dziennik uczuć Dziennik zachowań Dzienniki: 2 kwietnia Dzienniki: Autentyczni autystyczni Dzienniki: Autyk sam kasuje wiadomości Dzienniki: Bierzmowanie Dzienniki: Bzykanie Dzienniki: Chorwacja Dzienniki: Chorwacja oczami Piotrka Dzienniki: Co jest źródłem szczęścia w życiu człowieka? Dzienniki: Co jutro robimy? Dzienniki: Co się może zdarzyć na zakupach? Dzienniki: Czyli śmierdzą Dzienniki: Części mowy Dzienniki: Dzień jak co dzień Dzienniki: E-papieros Dzienniki: EEg Dzienniki: Egzaminy Dzienniki: Egzaminy i w ogóle Dzienniki: Gdy już wszystko porobione Dzienniki: Gdzie jedziemy? Dzienniki: Gry komputerowe – moja opowieść Dzienniki: Hasło Dzienniki: Hyc i wakacje Dzienniki: Impreza Dzienniki: Jak lemingi płoszą kaczki Dzienniki: Jarmark świąteczny Dzienniki: Jesień, badania i jedynki Dzienniki: Jestem chory na brata Dzienniki: Jesteśmy na bagnach Dzienniki: Już mam Dzienniki: Kobiety od tego Dzienniki: Krajobraz po Świętach Dzienniki: Krótka historia renesansu Dzienniki: Leniwie Dzienniki: Majówka Dzienniki: Moje Ja Dzienniki: Na dołku Dzienniki: Na urodziny Dzienniki: Na zachodzie bez zmian Dzienniki: Nadal Dzienniki: Nauka Dzienniki: Nauka przetrwania Dzienniki: Niech będzie zamek Dzienniki: Normal Dzienniki: O 30 minut za długo Dzienniki: Ostatnia wizyta Dzienniki: Palec i plecak Dzienniki: Piotrek jedzie na wycieczkę… Dzienniki: Po wieżę Dzienniki: Powrót z bagien Dzienniki: Projekt Dzienniki: Przecież nic się nie dzieje Dzienniki: Przez ciebie Dzienniki: Recenzja Dzienniki: Romeo i Julia według Piotrka Dzienniki: Rozpoczęcie Piotrka – brzuch nie boli Dzienniki: Rozrywka Dzienniki: Spięcie Dzienniki: Spotkanie z podróżnikiem Dzienniki: spowiedź Dzienniki: Szambo Dzienniki: Trening umiejętności społecznych Dzienniki: Układ pokarmowy Dzienniki: Urodziny wg Staśka Dzienniki: Usuwanie Dzienniki: Wyniki i co dalej? Dzienniki: Wyniki! Dzienniki: Wypalenie Dzienniki: Z cyklu „Błysk” Dzienniki: Zbliża się koniec Dzienniki: Ze wszystkich sił Dzienniki: Święto Ptaków Wędrownych Dzienniki: Żaden Dzienniki: Życie po Świętach Dziewczęta z ASD w szkole Dziewczęta z zespołem Aspergera Dzień Babci i Dziadka – scenariusz uroczystości Dzień Babci i Dziadka – scenariusze zajęć Dzień Bałwana Dzień Dinozaura Dzień Dyni – scenariusze zajęć Dzień Flagi Dzień Jeża Dzień Kota – scenariusze zajęć Dzień Kreatywności Dzień Kropki Dzień Marchewki Dzień Marzyciela Dzień Misia Dzień Niezapominajki Dzień Ojca – scenariusze zajęć, zabaw Dzień Pluszowego Misia Dzień Pszczoły – scenariusze zajęć Dzień Słonia Dzień Ziemi – scenariusze zajęć Dzień Życzliwości – scenariusz zajęć Dzień życzliwości – scenariusz zajęć, przedszkolak Dziurawiec jak Prozac Dzięki tym umiejętnościom 6-latek da sobie radę w szkole Dzięki tym umiejętnościom sześciolatek da sobie radę w szkole Dziękowanie ludziom za to, że mówią coś miłego Dźwięki – problemy z przetwarzaniem w ASD Dźwięki-rytmy Echolalia – techniki Edukacja bazalna Edukacja domowa – unschooling Edukacja dzieci ze spektrum autyzmu z wykorzystaniem metody Wspomaganej Komunikacji Edukacja dziecka z autyzmem/ZA/ASD – co można osiągnąć Edukacja seksualna Edukacja seksualna osób z autyzmem – program szkolny Edukacja specjalna Edukacja zasiłki służba zdrowia czyli co nam PiS obiecało Egzamin ósmoklasistów – autyzm i zespół Aspergera Egzamin ósmoklasistów – dostosowania Egzamin ósmoklasisty Egzamin ósmoklasisty – afazja Egzamin ósmoklasisty/niepełnosprawność intelektualna Egzaminy Emocje Emocje – program – przykładowe konspekty Emocje – scenariusz zajęć Emocje w spektrum autyzmu Empatia w praktyce Empatia w szkole Epilepsja Ewaluacja i procedury celów Farmakoterapia zaburzeń autystycznych Farmakoterapia zaburzeń autystycznych część 1 Farmakoterapia zaburzeń autystycznych część 2 Farmakoterapia zaburzeń autystycznych część 3 Film Fragmentacja obrazu w autyzmie Friluftsliv Frustracja Gdzie? – zabawa językowa Geografia – dostosowanie wymagań edukacyjnych Gnębienie w szkole – istota gnębienia Godzina wychowawcza Gotowość szkolna Gra pajęczyna – grupa Gra społeczna – Wspólne cechy w kapeluszu/scenariusz Gra społeczna – zachowania społeczne Gra tajemnic Gra w kości i ruch – autyzm, ZA, SPD i pokrewne Gra w statki na tablicy Mendelejewa Granice przestrzeni osobistej – umiejętności społeczne/scenariusz Gratitude Groźba: Ucieknę z domu! Grupy zabawy integracyjnej Gry komputerowe zamiast Biofeedback Główne obszary umiejętności społecznych Głos Głoska CZ Głoska dż Głoska g – kartka do ćwiczeń Głoska H Głoski „szcz” – kartka Głośne literowanie Głośne myślenie-dysleksja/ćwiczenie Głuchy telefon H- na początku wyrazu, przed samogłoską Halloween Halloweenowe inspiracje Harmonogram – wzmocnienia Harmonogramy plany schematy w życiu autyka Hierarchia nauki mowy Hipoterapia historia Historia autyzmu Historia i wiedza o społeczeństwie – dostosowanie wymagań edukacyjnych Historyjka społeczna Historyjki obrazkowe Historyjki społeczne Idę do szkoły Ile godzin dodatkowego wsparcia może otrzymać uczeń z orzeczeniem Ile godzin trwa nauczanie indywidualne? Indywidualny Program Edukacyjno – Terapeutyczny – afazja Indywidualny program edukacyjno – terapeutyczny, przedszkole, przykład Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny (IPET) dla ucznia realizującego podstawę programową Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny (IPET) dla ucznia realizującego podstawę programową kształcenia ogólnego Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny dla przedszkolaka Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu znacznym Indywidualny Program Wczesnego Wspomagania Informacje i formularz indywidualnego nauczania autystycznego ucznia Inne zaburzenia razem z ASD Instrukcja na WF Instrukcja przebierania się na WF Instrukcje grupowe Instrukcje harmonogramy plany schematy Integracja grupa współpraca Integracja sensoryczna – Lista kontrolna przystosowania się dziecka do pracy w klasie Integracja sensoryczna SI Integracja sensoryczna w przedszkolu – propozycje zajęć Inteligencja emocjonalna Interwencja IPET – autyzm, przykładowy IPET – najczęstsze pytania IPET dla ucznia – autyzm (przedszkole) IPET dla ucznia z zespołem Aspergera IPET dla ucznia z zespołem Aspergera na II etap edukacyjny IPET wzór arkusza z przykładowymi wpisami Ja i moja rodzina. Scenariusz zajęć – umiejętności społeczne Ja pokazuję – Ty wykonujesz, umiejętności społeczne Jack White – geniusz – nie sawant Jadalny naszyjnik – motoryka mała Jagoda – arkusz pracy dla dziecka z autyzmem Jagody acai – zwycięstwo marketingu nad nauką Jak dogadać się z uczniem? Jak działa gammalon? Jak gliatilin pomaga dzieciom w nauce Jak grać w Pokemony? Jak pomóc autystycznemu dziecku w nauce? Jak pomóc dziecku z dyspraksją – problemy i wskazówki Jak powstrzymać napady złego humoru Jak przeżyć wizytę u lekarza, spektrum autyzmu, sensoryka Jak rozmawiać z dorosłymi – umiejętności społeczne Jak rozpoznać osobę z pogranicznym zaburzeniem osobowości? Jak się zmusić Jak wspomagać rozwój językowy autystycznych dzieci Jak wybrać plecak szkolny? Jak wykorzystać zajęcia pozalekcyjne Jak wytłumaczyć problemy z integracją sensoryczną u autystycznych dzieci? Jak zacząć bieganie z dzieckiem? Jak zacząć rozmowę i ją podtrzymać – umiejętności społeczne Jaki bodziec przyciągnie uwagę Jakie dolegliwości wskazują, że mogę mieć depresję? Jakie zachowania dziecka wskazują na zaburzenia integracji sensorycznej? Jasełka – scenariusz uroczystości Jednozadaniowy mózg? Jedzenie i zachowanie dziecka z ASD przy posiłkach Jedzenie w jednym kolorze – autystyczne niejadki Jesienne liście Jesienne prace Jesień – sceanariusze zajęć Jeszcze dzień na bagnach Jeszcze nie teraz Jeżyna – arkusz pracy dla dziecka z autyzmem Joga – zabawa multisensoryczna Joga dla uczniów Już październik Język angielski, niemiecki – dostosowanie wymagań edukacyjnych Język polski – dostosowanie wymagań edukacyjnych Język polski z logopedią Język polski z logopedią dla klas I-IV Język polski-ASD-dla klas I-IV Język wyuczony i echolalia, autyzm Kamienna Twarz – rozpoznawanie i wyrażanie emocji – scenariusz zabawy Kartka świąteczna Kartoteka znajomych – umiejetności społeczne Karty pracy Katecheza dla autystycznych dzieci – Adwent, scenariusz zajęć Każde dziecko na coś reaguje Kiedy dziecko jest leworęczne – zdolności i mankamenty Kiedy dziecko myli ubrania Kiedy ubiegać się o nauczyciela wspomagającego? Kinezjologia edukacyjna Denisona Kinezjologia edukacyjna Dennisona Klasa z ASD – otoczenie sensoryczne Klubokawiarnia Życie jest fajne Kobiety w spektrum autyzmu Koci Świat & Photography & Asperger zapraszają na film Kodowanie – scenariusze zajęć Kolejność zdarzeń Kolejność zdarzeń w opowiadaniu – technika Kolorowanki z numerami Komunikacja Komunikacja – IPET, cele Komunikacja – trudności z rozumieniem Komunikacja alternatywna i wspomagająca w ASD Komunikacja funkcjonalna – zajęcia Komunikacja i język Komunikacja jako jeden z celów wychowawczych Komunikacja pozawerbalna Komunikacja werbalna, rewalidacja – ASD i zaburzenia pokrewne Komunikat wyrażający akceptację i uznanie dla dziecka – przykłady Koncentracja uwagi – zakres ćwiczeń terapeutycznych Koncentracja uwagi w ASD Konferencja AUTYZM W SZKOLE Konferencja AUTYZM W SZKOLE – strona Konieczność kategoryzowania problemów z zachowaniem Konkurs na najlepszy rysunek wykonany z zawiązanymi oczami Konopie z Polski Konsekwencje zaburzenia teorii/ślepoty umysłu w życiu codziennym Konspekt zajęć rehabilitacji ruchowej z wykorzystaniem elementów integracji sensorycznej Konspekty zajęć logopedycznych Kontrakt – współpraca nauczycieli z rodzicami Kontrolowanie uwagi Konwergencja Koordynacja wzrokowo-ruchowa Koronawirus – Wirus z Chin Kołowy plan dnia Kraina uczuć i emocji – scenariusz zajęć Królik – scenariusz zajęć, autyzm Krótki plan dnia Kreatywność twórczość wyobraźnia Kroje pisma Krokodyl u dentysty – gry dostosowane do potrzeb dzieci z autyzmem Kryteria oceniania w programach dydaktyczno-wyrównawczych Kryteria wymagań edukacyjnych w praktyce – przedmioty i trudności Księga Wróżb – Tradycja Andrzejkowa Kształty i figury Kto pierwszy złapie piłkę? Kto prowadzi rzetelną terapię poznawczo-behawioralną Kto prowadzi rzetelną terapię psychodynamiczną Kukułka, kolanko, fasolki – zapomniane zabawy Kultura osobista Kusa-Hibari – rozbudzić wyobraźnię Kwadraty liczb Kwalifikacje nauczyciela wspomagajacego Kwestionariusz obserwacyjny rozwoju dziecka – poziom zmysłowy Kwestionariusz rozwoju dziecka – poziom poznawczy Kwestionariusz Życia Szkolnego – pomiar wykluczenia ucznia Kłopoty z jedzeniem i problemy żołądkowe w ASD Kłopoty z matematyką: dyskalkulia Kłębuszek – zabawa grupowa/scenariusz L-R różnicujemy głoski – kartka do powtórek Labirynty Labirynty – wytęż wzrok LARP nauczył mnie pokonać Zespół Aspergera Latarkowy berek – zabawa SI Latawce – zabawy sensoryczne Lato – treści i osiągnięcia/rewalidacja/IPET Lego Lekcja – metody, techniki, sposoby dla uczniów z ASD Lekcja dla ucznia ze spektrum autyzmu Lekcja dla uczniów ze spektrum autyzmu Lekcje – metody techniki sposoby dla uczniów z ASD Lekcje rozmów telefonicznych – umiejętności społeczne Leki Leki 2 Lepienie kropek Lepienie z gliny – zabawy dotykowe Liczba mnoga List do Świętego Mikołaja Lista domowych ćwiczeń sensorycznych Lista rzeczy, których nie mówimy drugiej osobie… Lista Umiejętności Ucznia (LUM) Lista umiejętności ucznia – socjalizacja Lista wskazówek, by uczeń stosował się do poleceń Listy kontrolne Listy słów Literowanie Literowanie w parach Litery Logiczne myślenie Logopedia Logopedia, autyzm, konspekty Loteryjka LUM – arkusz obserwacji dziecka z autyzmem Lęk, niepokój, autyzm – jeden na jeden z uczniem Lęki i stres u dzieci Magiczna tabliczka na 9 Majówka Mam dziecko z zespołem Aspergera pdf Mam przyjaciela – schemat zabaw uspołeczniających Mandala Mapy myśli Marihuana Masaż logopedyczny Masaż sensoryczny Masaż Shantala – deficyt bodźców dotykowych Masturbacja w autyzmie Masy plastyczne wykorzystywane w terapii sensorycznej Matematyka i style uczenia się dziecka Materiał językowy wprowadzany w trakcie programów dydaktycznych (ASD) Materiały do programów terapeutycznych Mała burza mózgów Mała zabawa biegowa – integracja Małe dzieci Małe dzieci z ASD – nauka naśladownictwa Małpka w kocyku – zabawa drużynowa, scenariusz Mówienie do siebie w autyzmie Mówienie do siebie-kartka/samoświadomość Mówienie komplementów – umiejętności społeczne Mówienie z szacunkiem tego, co się myśli-historyjka społeczna Mówimy i piszemy spółgłoski miękkie ź-zi Mózg Mózg autyzm Mózg można naprawić Mechanizm empatii wg Barona-Cohena Meltdown Metoda BLW – sztuka karmienia Metoda Dobrego Startu Marty Bogdanowicz Metoda Floortime Metoda Knillów – świadomość, kontakt, komunikacja Metoda Krakowska Metoda malowania dziesięcioma palcami Metoda polisensoryczna Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne METODA RUCHU RUDOLFA LABANA Metoda skryptów Metoda wyodrębnionych prób Metody techniki sposoby Metody, techniki, sposoby Mikołaj – kolorowanki Mikołajki Mikołajki – scenariusz zabawy integracyjnej Mindfulness – trening uważności Mindfulness dla dzieci Miłość w spektrum autyzmu Mleko szkodzi Mnemotechniki Mnozenie przez 11 Mnożenie na palcach Mnożenie ułamków – ćwiczenia Mobbing w NFZ a mobing w życiu dzieci z autyzmem Mocarz Mocne i słabe strony ucznia – IPET Mocne strony dziecka Moja ścieżka – zabawa SI Moje uczucia i emocje – konspekt zajęć Monitorowanie Motoryka duża Motoryka mała Motoryka mała – ćwiczenia i zabawy wpływające na rozwój pisania Motywacja i uczenie się w autyzmie Motywowanie i ocenianie IPET Mowa Mowa i jej terapeuci Mowa pedantyczna Mumia – gra społeczna/scenariusz Mutyzm – oddziaływania terapeutyczne Mutyzm wybiórczy – IPET Myślenie abstrakcyjne Myślenie obrazami Myślenie twórcze kreatywne Na desce – zabawa SI Na powitanie Nadpobudliwość psychoruchowa z deficytem uwagi – wskazówki do pracy z uczniem Nadreaktywność i podreaktywność dziecka – objawy Nadwrażliwość i niedowrażliwość węchowa Nadwrażliwość na ruch Nadzwyczajni Nagradzanie Nagrywanie czytania – sposoby Najlepsze prezenty dla autystycznych dzieci Najlepszy blog w sieci Napady agresji – plan Napady padaczkowe w ASD Narządy płciowe małych chłopców/odciąganie napletka/higiena/jądra/ból-wątpliwości matek Narzędzia farmakologiczne w autyzmie Nastolatek z zespołem Aspergera w szkole Nasze ASD Nauczanie indywidualne Nauczanie indywidualne – dobre dla ucznia? Nauczanie kooperatywne Nauczanie przedszkolne w ASD Nauczyciel i klasa Nauczyciel na zastępstwie Nauczyciel wspomagający Nauczyciel, klasa i niezwykłość ucznia z ASD Nauczycielu nie pytaj, dlaczego Nauczycielu, zapisuj polecenia na tablicy Nauczyć dzieci nie odrzucać innych – naprawa tolerancji – przykładowa lekcja i warsztaty Nauka biegu Nauka koncentracji w autyzmie Nauka korzystania z toalety dzieci z ASD Nauka oprogramowania od przedszkola-nowa reforma Nauka samodzielnego funkcjonowania Nauka w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej Naśladowanie Naśladowanie niewerbalne, autyzm – scenariusz zajęć Negatywne myśli Nerwica natręctw Neurony lustrzane ćwiczą każdą czynność Neuroplastyczność mózgu Neuroplemiona Neutralnie Nie mówić do dziecka – plany aktywności Nie moralizuj – samoświadomość Niebieska Fala Niech gazetki szkolne coś znaczą Niepewność grawitacyjna Niepełnosprawność intelektualna Nieporozumienia-szukanie rozwiązań Nieprecyzyjne polecenia w szkole-utrudnienie dla dzieci z autyzmem/ZA/ASD No i po Nowa nie znana/znana metoda Nowy temat O co chodzi w Spektrum Autyzmu? Obcinanie paznokci Obcinanie paznokcji Objawy Objawy autyzmu – małe dziecko Objawy depresji Objawy dysfunkcji zmysłu dotyku Objawy zaburzeń integracji sensorycznej Obronność dotykowa w autyzmie Ocena efektywności pomocy pedagogicznej po roku pracy z dzieckiem Ocena efektywności udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej Ocena opisowa Ocena poziomu komfortu społecznego Ocena pracy rewalidacyjnej, przykład Ocena przebiegu rewalidacji Ocena rozumienia i wyrażania emocji Ocenianie Od 1 września 2019 wzrosną pensje nauczycieli od 244 – 334 zł Od czego należy rozpocząć pracę z małym dzieckiem ze spektrum autyzmu Od destrukcyjnego wpływu gier na mózgi młodych graczy już mnie mdli Oddawanie książki z brakującą stroną – zabawa społeczna Odgadywanie Odgłosy Odkrywać świat i się rozwijać – edukacja bazalna Odpowiednio sformułowane cele IPET Odróżnienie działań celowych od przypadkowych Odroczenie dziecka (pozostawienie n drugi rok) Odroczona echolalia Odwołanie od orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego Ogólna charakterystyka słownej agresji – wersja dla kobiet Ograniczona mimika Ogród zen – zabawa SI Okuliści, optometryści dziecięcy Opanowanie znaków interpunkcyjnych Opioidowe powstawanie autyzmu Opis przypadku: Szczegółowa diagnoza logopedyczo – pedagogiczna i przykłady ćwiczeń Organiczne przyczyny AD(H)D Organizacja i prowadzenie zajęć integracyjnych Organizacja kształcenia od 1 września 2020 Organizacja przestrzeni i wyposażenie w klasie Organizacja, harmonogram, otoczenie bodźców sensorycznych w klasie Organizacja, planowanie Orientacja w przestrzeni Orientacja w przestrzeni – program dydaktyczno-wyrównawczy Orientacja w schemacie własnego ciała – ćwiczenia Orientacja w schemacie własnego ciała i w przestrzeni – zestaw ćwiczeń Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego dla dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera 2016 Osobowość i wiedza nauczyciela Ostatni sprawdzian szóstoklasisty Oszacuj, zgadnij, wyobraź sobie – zabawa SI Pachnąca kula Pakiet Emocje Pakiet Mowa Pakiet Percepcja wzrokowa Pakiet Uwaga Pakiety Pakowanie do szkoły – schemat Pamiętamy o zmarłych – scenariusz zajęć Pamięć robocza w zespole Aspergera Panuję nad złością Pedagog Pedagogika Montessori Percepcja Percepcja bólu i temperatury w ASD Percepcja czuciowa Percepcja motoryczna Percepcja słuchowa Percepcja słuchowa – cele, symptomy, zakres ćwiczeń Percepcja słuchowa – mowa dźwięków Percepcja słuchowa w ASD Percepcja wzrokowa Percepcja wzrokowa – kompensacja/IPET Percepcja wzrokowa i koordynacja wzrokowo ruchowa, scenariusz Pełzanie – motoryka duża, autyzm – rewalidacja Pierniczki korzenne – zabawa SI Pierwsza pomoc na złe myśli Pierwszy dzień w szkole – instrukcja Pierwszy poziom nauczania Ping – pong wodny Piosenki i melorecytacje rozwijające mowę Pisanie Pisanie tekstu Pismo ?! Pismo?! Piłka – pytanie Plan działań wspierających dla ucznia z dysleksją i dysgrafią Plan po powrocie ze szkoły Plan pracy dydaktyczno-terapeutycznej, poziom poznawczy Plan uczestnictwa Plan wyjścia ze szkoły Planowanie i konstruowanie programów IPET Planowanie i pisanie wypracowań Planowanie motoryczne Planowanie przyjęcia, autyzm – Teoria umysłu Plany Plastyka – rewalidacja kl. I-IV Plastyka, technika, muzyka – dostosowanie wymagań w ramach prowadzonych zajęć Plemię Po pierwsze mowa Pobawmy się w złość – umiejętności społeczne Poczucie humoru w ASD Poczucie równowagi i ruch w ZA Poczucie winy rodzeństwa dzieci z ASD Poczucie własnej wartości Początek nauczania – ASD Pod czyją ręką jest guzik – zabawa sensoryczna Podawanie piłki Podkreślaj, przerysowuj gesty w autyzmie – ćwiczenia Podróż do krainy wściekłości – emocje Podręcznik do emocji – rewalidacja Pogarszanie się umiejętności ruchowych w autyzmie Pojęcia geometryczne – kompensacja kl. I-III Pojęcia ilościowe Polowanie na jajka – zabawa SI Pomoc dla osób z autyzmem w Polsce Pomoc psychologiczno-pedagogiczna Pomysł na książkę: Dziennik Cwaniaczka: Biała Gorączka Pomysł na książkę: Entliczek pentliczek Pomysł na książkę: MESSI Mały chłopiec, który stał się wielkim piłkarzem Pomysł na książkę: Niesforny alfabet Pomysł na książkę: Szary domek Pomysł na przerwę Powtarzalne czynności Połącz cyfrę Połącz kropki Połącz w pary praca Praca szczęk Praca w klasie z uczniem ze spektrum autyzmu Pragmatyczna terapia językowo – komunikacyjna Prawa i obowiązki szkolne 6 i 7-latków Prawda o szóstym zmyśle – film Prawidłowy rozwój dziecka i normalne zachowania Próby poziomu percepcji wzrokowej i manualnej Precz ze wspomaganiem Prezentacja parami: zdjęcie – przedmiot oraz słowo – przedmiot Problemy dziecka z dyspraksją Problemy z czytaniem Problemy z jedzeniem i zapachem Problemy z przetwarzaniem bodźców słuchowych wg Grandin Problemy z przetwarzaniem obrazu Problemy z równowagą Procedura trudnych zadań Procedury osiągania celów rewalidacyjnych Procedury osiągania celów zajęć kompensacyjno-korekcyjnych Profil dziecka z ASD Program – Emocje – wybrane ćwiczenia Program edukacji społeczno-seksualnej dla młodzieży z autyzmem Program grupowych zajęć rewalidacyjnych: doskonalenie umiejętności społecznych i komunikacyjnych Program komunikacja i język Program nauczania w ASD Program przeciw prześladowaniu dzieci z autyzmem w szkole – strategia Attwooda Program rewalidacji indywidualnej Program rewalidacji indywidualnej dla autystycznego ucznia Program rewalidacji indywidualnej dla autystycznego ucznia z niepełnosprawnością intelektualną Program rewalidacji indywidualnej dla ucznia I klasy szkoły podstawowej Program rewalidacyjny ucznia z zespołem Aspergera Program zaburzeń kinestezji artykulacyjnej Program zajęć dydaktyczno-wyrównawczych Program zajęć korekcyjno-kompensacyjnych Program zajęć korekcyjno-kompensacyjnych dla uczniów z trudnościami w liczeniu i zdobywaniu umiejętności matematycznych Program zajęć rewalidacji indywidualnej Program zajęć rewalidacyjnych dla dzieci ze spektrum autyzmu: Poznaję, przeżywam, rozumiem Program zajęć rewalidacyjnych dla ucznia klasy IV szkoły podstawowej Program zajęć uspołeczniających dla dzieci z autyzmem Programy kompensacyjne Programy komputerowe do ćwiczeń emocji Programy korekcyjno-kompensacyjne Projekty mechaniczne – samoświadomość Prosta zdrowa zupa na przetrwanie Prosta zupa na przetrwanie Proste strategie językowe Proste szlaczki, połącz kropki – motoryka mała Proste zajęcia doskonalące motorykę Proste ćwiczenia wspomagajace integrację sensoryczną Proszenie o pomoc Proszenie o pomoc – ściąga Protokół złości i zdenerwowania Przeciążenia sensoryczne w ASD Przed pisaniem Przedmioty i ich przeznaczenie – scenariusz ćwiczeń Przedstawianie się – ściąga Przedszkolak z zespołem Aspergera Przedszkolne rymowanki – zabawa logopedyczna Przekraczanie linii środka Przepisywanie z tablicy Przepisywanie z tablicy – wskazówki Przestrzeń osobista Przetwarzanie dźwięków a język Przetwarzanie informacji Przetwarzanie słuchowe – zaburzenia Przez słomkę Przeładowanie sensoryczne w ZA Prześladowanie, dokuczanie, przezywanie… Przyczyny autyzmu-jak ta wiedza pomoże dziecku/co da rodzinie? Przyczyny zaburzeń ze spektrum autyzmu Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Scenariusz zajęć otwartych Przygotowanie do egzaminów Przyjemne sposoby na naukę elastycznego myślenia Przyjmowanie cudzej perspektywy Przyjmowanie prezentów-schemat Przykład Indywidualnego Programu Edukacyjno-Terapeutycznego IPET Przykład oceny opisowej, I semestr Przykładowa ocena opisowa Przykładowa ocena opisowa dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym Przykładowa opinia nauczyciela o dziecku Przykładowa opinia ucznia Przykładowe opisy postępów rozwoju psychomotorycznego dziecka Przykładowe scenariusze zajęć warsztatowych dotyczące rozwoju umiejętności porozumiewania się uczniów Przykładowe sprawozdanie z zajęć rewalidacyjnych Przykładowe wpisy Przykładowy IPET Przykładowy IPET ucznia z autyzmem Przykładowy okresowy plan pracy dydaktyczno-terapeutycznej – zmysły Przykłady ocen śródrocznych i końcoworocznych Przykłady programów dydaktyczno-wyrównawczych Przyroda/biologia dostosowanie wymagań edukacyjnych Przystosowania i modyfikacje programu- autyzm/ZA Przystosować środowisko pracy do ucznia Przysłowia z rozsypanek Przytulać czy nie Przytłoczenie bodźcami wzrokowymi w ASD Psychologia dziecka Psychologia życiologia w spektrum autyzmu Psychoterapia indywidualna w ASD Psychoterapia w autyzmie Ptaki z wiejskiej zagrody Publikacje i materiały edukacyjne autyzm i zespół Aspergera Pudło sensoryczne Płatki z mlekiem Pływanie do celu Quiz z okazji Dnia Chłopaka (dla szkół średnich) R – ćwiczenia/kartka R po D – ćwiczenia/kartka R po p – ćwiczenia/kartka R po T – ćwiczenia/kartka Rady dla nauczycieli mających w klasie dziecko z ASD Radzenie sobie z lękiem – umiejętności społeczne Radzenie sobie z nudą – ściąga/kartka Radzenie sobie z rozpaczą, smutkiem i niepokojem Ramowy plan IPET-u Równość i Czarny Protest Różnice w uczeniu się dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej Różnicowane głosek C-CZ Recepta na szczęście według Piotrka Regulowanie emocji Rejestr bieżący ucznia Relacje społeczne Relaks Relaksujący kot – zabawa grupowa relax Restrukturyzacja poznawcza Rewalidacja Rewalidacja – ASD Rewalidacja – spektrum autyzmu Rewalidacja przez muzykę Robimy naleśniki – zabawa SI Rodzeństwo dzieci z autyzmem Rodzic z zespołem Aspergera Rodzice to nie roboty Rodzicielstwo Rozkruszanki – zabawa SI Rozmowa kwalifikacyjna Rozpoznajemy twarze – zabawa integracyjna/emocje Rozpoznanie zespołu Aspergera we wczesnych latach szkolnych Rozpoznawanie emocji Rozpoznawanie wyrazu twarzy Rozpraszanie uwagi – historyjka społeczna Rozsypanki wyrazowe Rozsypanki wyrazowe – rewalidacja, autyzm Rozwój mowy Rozwój mowy i myślenia – ćwiczenia Rozwój myślenia społecznego Rozwój połączeń nerwowych a stymulacja sensoryczna Rozwijanie inteligencji emocjonalnej Rozwijanie mowy – scenariusz zajęć Rozwijanie umiejętności społecznych Rozwijanie wyobraźni przestrzennej Ruch Ruch Budząca się szkoła Ruch i koordynacja – niedojrzałe w autyzmie Ruszył autyzmschemat.life Rymy, rymowanki, zabawy Rysowanie malowanie Rytmiczny spacer Rytmika Rywalizacja pomiędzy rodzeństwem Rzeczy i ich właściwości – zajęcia Safari na deskorolce – zabawa SI Samodzielna praca i zabawa Samoobsługa – jedzenie do IPET Samookaleczanie Samookaleczenia w autyzmie a zakłócenia metabolizmu siarki Samostymulacje w klasie Samotność Samotność w spektrum autyzmu Samoświadomość Sankcje, uczeń, autyzm, zachowanie Sawant Sawant – przebłysk geniuszu Scenariusz treningu społecznego – McDonalds Scenariusz umiejętności społecznych – muzeum scenariusz zajęć rewalidacyjnych dla dziecka ze spektrum autyzmu Scenariusz zajęć rewalidacyjnych dla ucznia z zespołem Aspergera – kultura osobista i zachowanie Scenariusz zajęć rewalidacyjnych usprawniających percepcję i pamięć wzrokową Scenariusz zajęć rewalidacyjnych. Korzystamy z kalendarza Scenariusze Scenariusze edukacyjne Scenariusze na Dzień Matki Scenariusze rewalidacyjne Scenariusze rozmów Scenariusze rozmów telefonicznych – nawiązywanie kontaktów koleżeńskich Scenariusze rozmów telefonicznych – zostawianie wiadomości dla rodziców Scenariusze społeczne Scenariusze zajęć logopedycznych Scenariusze zajęć na Dzień Dziecka Scenariusze zajęć rewalidacyjnych Schemat Amerykański Schemat ciała i przestrzeni Schemat nowej szkoły Schemat przebierania się na WF Schemat przed klasówką Schemat przed wyjściem do szkoły Schemat teraz-potem Schemat wejścia do szkoły Schemat własnego ciała – ćwiczenia Schizofrenia u dzieci Schody ruchome – historyjka społeczna Sekwencje czynności Sensorycznie trudne scenariusze szkolne sensoryka Sensoryka: Dreszcze Si – ćwiczenia/kartka Siedzenie przy stole – integracja sensoryczna Siła nawyku Sklejeni ludzie – zabawa sensoryczna Skoki do wody Smello – zapachowe Bingo – SI Socjoterapia Sorry nie jesteśmy narodem wybranym Spadające małpki – gry dostosowane do potrzeb dzieci ze spektrum autyzmu Spójrz, zakryj, zapisz, sprawdź SPD – zaburzenia w skrócie Spektrum autyzmu Spektrum autyzmu – logiczne myślenie, wskazówki Spektrum autyzmu – nadwrażliwość na bodźce/modulacja sensoryczna Spektrum autyzmu – Ocena funkcjonalna do planu wspierania zachowania – Przypadek Joeya Spektrum autyzmu – Projekty i prace zaliczeniowe Spektrum przypadku Spektrum Zaburzeń Sensorycznych SPD Sport Sposób na relaks w ZA Sposoby na szkolny hałas Sposoby na złość – scenariusz zajęć Sposoby przekazywania umiejętności społecznych Sposoby uczenia dzieci z autyzmem – podpowiedzi Sposoby uczenia się – lekcja/kartka Spostrzeganie figury i tła Spotkanie z Mikołajem. Scenariusz zajęć otwartych Sprawdziany Sprawozdanie z przeprowadzonej diagnozy i obserwacji w grupie dzieci 5-6 letnich Stanowisko pracy ucznia Stary Rok / Nowy Rok – scenariusz zajęć Stałość spostrzegania Stosunki przestrzenne Strach przed uczuciami Strategia odroczonego posłuszeństwa Strategie czytania Strategie dotyczące dbania o higienę osobistą i spokojny sen, autyzm, SI Strategie nauki w klasie Strategie pozytywnej dyscypliny w ASD Strategie wizualne Struktura Indywidualnego Programu Edukacyjno-Terapeutycznego (IPET) Stwardnienie guzowate a autyzm Style uczenia się Sylwia Bagińska Sylwia N. Bagińska Syndrom oszusta Synestezja – nietypowe przetwarzanie sensoryczne System diagnozy autyzmu według Światowej Organizacji Zdrowia – ICD – 10 System koleżeński System Marianny Frostig System zadań – strategie wizualne System zmianowy to barbarzyństwo a nauka przez zabawę to fikcja Sytuacje kryzysowe Szczepienia – jak się bronić Szczypta autyzmu, szczypta geniuszu Szczęśliwego Nowego! Szkodliwy nektar z agawy Szkolenie z zakresu teorii umysłu: Rozmowy komiksowe Szkolne problemy i właściwe działania Szkolne uwagi 🙂 Słabe i mocne teorie autyzmu Słoik uczuć Słuch w szkole Słuchanie a słuch w ASD Tabele porządkujące wiedzę Tabliczka mnożenia na 2 – ćwiczenia Taktyka męczeństwa talent Tańczące dłonie – zabawa SI Technika „Opowiadanie życia” Technika Mediacji Rówieśniczej Techniki relaksacyjne Teksty do ćwiczeń spółgłoski „CZ” Teksty do ćwiczeń spółgłoski „sz” Teoria umysłu Teoria Umysłu – trening Terapeuta cień Terapia ASD Terapia autyzmu w Polsce Terapia głoski „r”, ćwiczenia – ASD Terapia pedagogiczna Terapia przez sztukę – zajęcia Terapia ręki Terapia zajęciowa Terapie społeczne w ASD Tiki tiki myślowe lub ruchy mimowolne w ASD Torba na przygody – motoryka, SI, planowanie, interakcja społeczna Towarzyskie opowieści – strategia społeczna Tożsamość płciowa w autyzmie Tożsamość w sieci Trening czystości Trening kontroli złości Trening umiejętności społecznych Trening Umiejętności Społecznych – scenariusz zajęć Trening umiejętności społecznych w pracy dzieckiem z autyzmem Treści programowe z działu Pojęcie liczby – kompensacja Trudna młodzież Trudne zachowania Trudności w komunikacji i pozyskiwaniu przyjaciół – matczyna wersja treningu społecznego Trudności w nauce – wczesne znaki ostrzegawcze Trudności w rozumieniu ludzi – lekcja/kartka Trudności z uwagą w ASD – wskazówki Twarz Tworzenie albumu emocji w zespole Aspergera Tworzenie planów dnia Tworzenie środowiska sprzyjającego rozwijaniu mowy Tłusty Czwartek Tłuszcze pożyteczne dla mózgu Ubezpieczenie ucznia – wciskane polisy Ubieranie się Ubieranie się – zabawa w Butik Ubierać się stosownie do sytuacji Ucz i wszystko objaśniaj krok po kroku Uczciwość i oszukiwanie w ASD Uczenie płynności Uczenie się z notatek Uczenie skojarzeniowe w autyzmie/ASD i ZA Uczeń jako członek społeczeństwa – IPET Uczeń jako członek szkoły – IPET Uczeń niedostosowany społecznie lub zagrożony niedostosowaniem społecznym Uczeń przewlekle chory – Dostosowanie wymagań edukacyjnych Uczeń z ADHD – 11 wskazówek dla nauczyciela Uczeń z ASD/SPD lista ćwiczeń intensywnego wysiłku fizycznego Uczeń z autyzmem Uczeń z inteligencją niższą niż przeciętna – dostosowanie wymagań edukacyjnych z podziałem na przedmioty Uczeń z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim – symptomy, wskazówki do pracy Uczeń z Ukrainy Uczeń z ZA Uczeń z ZA – wskazania do kształcenia specjalnego w praktyce Uczeń z zaburzeniami mowy – alalia, dyslalia, niedosłuch… – wskazówki Uczeń z zaburzeniami mowy: jąkanie, giełkot, dysglosja, mowa bezkrtaniowa, ana- i dysartria/wskazówki Uczeń z zaburzeniami zachowania i emocji Uczeń z zespołem Aspergera – przykładowe sprawozdanie nauczyciela wspomagającego Uczeń z zespołem Aspergera – symptomy trudności Uczeń z Zespołem Tourette’a Uczeń zaniedbany środowiskowo Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim Uczymy się a jedynek wciąż przybywa Układ dotykowy Układanie Układanki terapeutyczne Umiejetności społeczne Umiejętności społeczne Umiejętność czytania dzeci z autyzmem Umiejętność uważnego słuchania Umowa z uczniem z ASD Uprzywilejowane miejsce w klasie Usprawniane funkcji wpływających na integrację sensoryczną Utrwalanie artykulacji ż/rz Uwaga Uwaga ucznia – wzmocnienia Uwaga, uważność Uwagi w dzienniczku czyli jak usunąć niewygodnego ucznia z klasy W domu – Na dworze – zabawy dla dzieci z ASD W jaki sposób przegrać grę, ale zdobyć przyjaciół? W sadzie – konspekt, scenariusz zajęć Wakacje Wakacyjne podróże w spektrum autyzmu Walentynki – scenariusze zajęć, zabaw Walka kogutów Warunki i zasady niezbędne do opracowania IPET-u Warunki psychoterapii osób dotkniętych autyzmem Wcinanie, cięcie Wczesna interwencja Wczesne wykrywanie zaburzeń ruchowych w autyzmie Wdzięczność Wesołych Świąt! WF – dostosowanie wymagań edukacyjnych do potrzeb ucznia Wibrujące zabawki Wieczornica o Bożym Narodzeniu z wykorzystaniem znanych wierszy Wielkanocne zajęcia scenariusze zabawy Wielospecjalistyczna ocena funkcjonowania ucznia Wielospecjalistyczna Ocena Funkcjonowania Ucznia, IPET – załącznik Wiosna – scenariusze zajęć Wirus to nie choroba Wizyty aklimatyzacyjne w szkołach ponadpodstawowych – ASD Wniosek o świadczenie 500 zł Wokalizacja i naśladownictwo oralno-motoryczne – ćwiczenia Wolontariat koleżeński, autyzm, wykluczenie Wprowadzanie pojęć dodawania i odejmowania Wrażliwość na bodźce słuchowe Wrażliwość na dotyk Wrażliwość sensoryczna – podsumowanie Wrażliwość wzrokowa w ZA Wrażliwość węchowa Wrażliwość węchowa i smaki Wsiłek fizyczny Wskazówki do pracy z uczniem Wskazówki do pracy z uczniem słabosłyszącym Wskazywanie – współdzielenie uwagi Współczucie Współdziałanie w grupie Współpraca Współpraca ze szkołą Wstręt do biżuterii Wsyp i nasyp – zabawa SI Wszechstronny rozwój ucznia Wybór specjalisty na początku terapii – autyzm Wybuch złości – plan w chwili załamania Wybuchając Wychowanie fizyczne – autyzm Wycieczka Wycinanie, cięcie Wydmuchane smuteczki – zabawa, emocje Wyklejanie kropek Wykorzystywanie seksualne osób z autyzmem Wyliczanie czyli metoda 1-2-3 na trudne zachowania Wymagania i cele edukacyjne stawiane dzieciom z autyzmem Wymawianie słów podczas pisania Wynagrodzenie nauczyciela wspomagajacego Wypowiedzi pisemne – ćwiczenia Wypowiedzi ustne – dostosowanie wymagań edukacyjnych Wyprawka szkolna 2017 – autyzm/ZA Wyprawka szkolna-błędna kwota kryterium dochodowego Wysokowrażliwość Wywiad i prezentacja – zajęcia Wyłączanie się-kartka Wyścigi – autyzm – zabawa Wyśmiewani-powstanie Wolontariatu Koleżeńskiego Max i Mary Wzór Indywidualnego Programu Edukacyjno-Terapeutycznego Wzmacnianie poczucia własnej wartości Wzmocnienia społeczne Wzrokowe rozproszenie uwagi Własny punkt widzenia Włączanie się do rozmowy – ściąga/kartka Wąskie preferencje żywieniowe w autyzmie Z historii autyzmu – przypadek rumuńskich sierot Zabawa „Mój mózg, twój mózg” Zabawa pokaż palcem Zabawa poznaj-piłka Zabawa rozpoznaj twarz Zabawa w chowanego, autyzm – umiejętności społeczne Zabawa w pokazywanie Zabawa w sklep – naśladowanie, autyzm Zabawa w spektrum autyzmu Zabawa w tak lub nie – komunikacja ASD Zabawa w udawanie Zabawa w udawanie – kartka Zabawa w wąchanie – SI Zabawa w łapanie – motoryka mała Zabawa z fakturami – SI Zabawki dla dzieci z zaburzeniami sensorycznymi Zabawy – spektrum autyzmu Zabawy andrzejkowe dla przedszkolaków Zabawy dla dzieci ze spektrum autyzmu Zabawy edukacyjne Zabawy i ćwiczenia relaksacyjne Zabawy integracyjne Zabawy jedzeniem – smak/dotyk Zabawy logopedyczne Zabawy monetami – SI Zabawy na powietrzu Zabawy rewalidacyjne Zabawy rozwijające Zabawy rozwijające koordynację obustronną Zabawy ruchowe Zabawy sensoryczne motywujące do komunikacji dzieci z autyzmem Zabawy sensoryczne SI Zabawy sensoryczno-motoryczne Zabawy sensoryczno-społeczne dla twojego maluszka Zabawy terapeutyczne Zabawy z butelkami Zabawy z emocjami Zaburzenia i choroby współwystępujące w autyzmie Zaburzenia integracji sensorycznej Zaburzenia integracji sensorycznej (SI) – spektrum autystyczne Zaburzenia mowy Zaburzenia padaczkowe w spektrum autyzmu Zaburzenia snu w spektrum autyzmu Zaburzenia uczenia się a ASD Zaburzenia zachowania lub zaburzenia osobowości Zaburzenia zdolności matematycznych Zaburzenia ze spektrum autyzmu po zmianach w DSM – V Zaburzenia żołądkowo-jelitowe w spektrum autyzmu Zaburzenie dwubiegunowe u dzieci Zaburzenie przetwarzania sensorycznego – Badanie przesiewowe – Lista kontrolna dla nauczycieli Zachowania agresywne Zachowania autostymulacyjne w autyzmie – stimowanie Zachowania destrukcyjne w ASD Zachowania rutynowe Zachowania stereotypowe Zacznij od imion/uczeń z ASD Zacznij od wywoływania pozytywnego myślenia Zadania domowe Zadania wychowawcy i nauczycieli w stosunku do ucznia z autyzmem Zadanie domowe Zadawać w kółko to samo pytanie – kartka Zaimki – scenariusz zajęć Zainteresowanie, przyjemność i naśladownictwo w ASD Zajęcia adaptacyjne Zajęcia dowolne w szkole ASD (SI) Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze Zajęcia edukacyjno-terapeutyczne Zajęcia edukacyjno-terapeutyczne – subskrypcja miesięczna 6 zł Zajęcia komputerowe – zakres wymagań Zajęcia korekcyjno – kompensacyjne Zajęcia logopedyczne Zajęcia manualne Zajęcia ogólnorozwojowe/Rewalidacja klas I-IV Zajęcia plastyczne Zajęcia pozalekcyjne Zajęcia prowadzone metodą Marii Montessori Zajęcia rozwijające Zajęcia socjoterapeutyczne Zajęcia specjalistyczne Zajęcia terapeutyczne Zajęcia w szkole, autyzm – lista kontrolna, ocenianie Zajęcia wspomagające dla autysty w szkole Zajęcia wyrównawcze Zakres dostosowania wymagań – język polski dla klas IV-VI do IPET-u Zakres ćwiczeń terapeutycznych usprawniających motorykę dużą Zakres ćwiczeń terapeutycznych usprawniających motorykę dużą – spektrum autyzmu Zakres ćwiczeń terapeutycznych usprawniających rozwój percepcji słuchowej Zakres ćwiczeń terapeutycznych usprawniających umiejętność czytania Zakres ćwiczeń usprawniających percepcję słuchową Zanim zmieni szkołę lub klasę Zapamiętaj emocje – gra/scenariusz Zapomniane zabawy Zaprzeczenie i arogancja w zespole Aspergera Zarządzanie zachowaniem według Brawn’a Zasady dotyczące odrabiania prac domowych – instrukcja Zasady dotyczące odrabiania zadań domowych – instrukcja Zasady postępowania z uczniem z dysleksją rozwojową Zasady zachowania się uczniów w klasie – kontrakt Zawieranie pierwszych przyjaźni dzieci z ZA Zażywanie lekarstw i suplementów Zbiórka ostatniej szansy dla Dagi Zdrowa zupa z cukinii Zdrowe dla mózgu Ze wszystkich sił Zegary – nauka godzin Zespół Aspergera Zespół Aspergera – dostosowanie wymagań edukacyjnych, wskazówki do pracy z uczniem Zespół Aspergera – Kształtowanie umiejętności zadawania pytań, TUS Zespół Aspergera – Narzędzia społeczne w celu radzenia sobie z emocjami Zespół Aspergera – problemy z jedzeniem i zapachem Zespół Aspergera a seksualność Zespół Aspergera czy wysokofunkcjonujący autyzm? Zespół Aspergera o pis i analiza funkcjonowania WOPFU Zespół Aspergera-zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne Zestaw ćwiczeń analizy i syntezy wzrokowej Zestaw ćwiczeń percepcji słuchowej Zestaw ćwiczeń sprawności grafomotorycznej Zgnieć i powąchaj Zmiana definicji autyzmu w USA Zmiana szkoły, klasy Zmiany – historyjka społeczna Zmysły Zostawianie wiadomości – umiejętności społeczne Zrozumienie mojej mimiki twarzy/kartka Zrozumieć manieryzmy ruchowe/samoświadomość/kartka Zrozumieć przedszkolaka o umyśle analitycznym Zwierzęta jako przyjaciele dziecka z ZA Związki a zespół Aspergera Złe metody terapii autyzmu Ładowanie wywrotki-motoryka mała Łapanie i rzucanie – koordynacja Łowienie idiomów Śnieżna kula – gra społeczna Środowisko społeczno-przyrodnicze – rewalidacja/autyzm Świadomości Autyzmu – scenariusz zajęć Świadomość czynników rozpraszających naukę Świadomość rąk i palców Świadomość tego, co się dzisiaj stanie-kartka Świadomość własnego ciała Świat oczami dzieci w spektrum autyzmu – film Światowy Dzień Świadomości Autyzmu Świecimy na niebiesko Świąteczna kolorowanka Świąteczne kolorowanki Świąteczne mandale Świąteczne prezenty – scenariusz zajęć matematycznych Święto Niepodległości Święto Ognia Żonglowanie ćwiczy mózg Ą – Ę – ćwiczenia/kartka Ćwiczenia językowe Ćwiczenia manualne – motoryka duża Ćwiczenia manualne – motoryka mała, autyzm i zaburzenia pokrewne Ćwiczenia manualne – motoryka mała, autyzm i zaburzenia pokrewne, cz. 3 Ćwiczenia na materiale geometrycznym – percepcja wzrokowa Ćwiczenia oddechowe Ćwiczenia oddechowe bierne i czynne Ćwiczenia percepcji wzrokowej na materiale geometrycznym – ASD Ćwiczenia rozwijające percepcję i pamięć wzrokową Ćwiczenia rozwijające zmysł powonienia Ćwiczenia terapeutyczne do IPET-ów – dodawanie i odejmowanie Ćwiczenia usprawniające syntezę i pamięć słuchową Ćwiczenia wspomagające narządy artykulacyjne – logopedia Ćwiczymy głoskę B – Bąk Bzyk – kartka Ćwiczymy głoskę B – kartka Ćwiczymy głoskę B- Wyliczanka na B – kartka Ćwiczymy głoskę C Ćwiczymy głoskę CZ Ćwiczymy głoskę D – kartka Ćwiczymy głoskę DZ Ćwiczymy głoskę F – kartka Ćwiczymy głoskę K – kartka Ćwiczymy głoskę M – kartka Ćwiczymy głoskę N – kartka Ćwiczymy głoskę S Ćwiczymy głoskę SZ – kartka Ćwiczymy głoskę szcz – kartka Ćwiczymy głoskę T – kartka Ćwiczymy głoskę W Ćwiczymy głoskę Z Ćwiczymy głoskę Ł – kartka Ćwiczymy głoskę Ż Ćwiczymy głoskę Ć – kartka Ćwiczymy spółgłoskę ch Ćwiczymy spółgłoskę H – kartka Ćwiczymy wymowę WI

W tym momencie nie można pobrać informacji o blogu.

Reklamy

Najbardziej popularne pozycje & Strony

Reklamy

Reklamy

Reklamy

Reklamy

Kategorie Kategorie Wybierz kategorię # afazja (5) # cukrzyca (3) Organizacja, harmonogram, otoczenie bodźców sensorycznych w klasie (2) # czytanie (12) # Floortime/DIR (1) # integracja (7) # kompensacja (7) # natura (1) # naśladownictwo (2) # TEACCH (1) # trening umiejętności społecznych (58) #ADHD (1) #akceptacja (4) #akomodacja (1) #andrzejki (1) #arkusz (13) #aspie (2) #autoagresja (1) #autyzm (40) #bezpieczeństwo (2) #bieganie (1) #biologia (1) #bujanie (1) #choinka (2) #cienie (1) #dieta (5) #dobieranie (2) #dokładność (1) #dopasowywanie (2) #dopasuj (7) #dotyk (4) #dysfazja (1) #dyspraksja (2) #echolalia (1) #edukacja (13) #emocje (24) #geometria (1) #gra (1) #grafomotoryka (21) #higiena (1) #informatyka (1) #inteligencja (1) #interwencje dla małych dzieci (1) #IPET (25) #jasełka (2) #jesień (14) #kategoryzacja (1) #kierunki (1) #klamerki (5) #kodowanie (2) #kolorowanka (12) #kolory (4) #konferencja (1) #konflikt (1) #koronawirus (1) #kropki (3) #krytyka (1) #książka (1) #lato (11) #lepienie (1) #LGBT+ (1) #list (1) #literowanie (1) #litery (1) #logopedia (18) #mandale (1) #matematyka (19) #materiały (8) #matrix (1) #medytacja (1) #mindfulness (13) #mutyzm (3) #muzyka (1) #nadwrażliwość sensoryka (3) #naprzemienność (1) #nastolatek (2) #nawlekanie (1) #naśladowanie (6) #niepełnosprawność (2) #nowa edukacja (2) #objawy (4) #oburącz (2) #OCD (1) #ocenianie (1) #odwaga (2) #orientacja (11) #ortografia (1) #padaczka (1) #pamięć (5) #pedagog (9) #plastyka (1) #pomoc (1) #postępy (1) #probiotyki (1) #problemy (7) #program (10) #przedszkolak (7) #przedszkole (4) #przemoc (1) #przerwa (3) #przypominajki obrazkowe (1) #przyroda (3) #psychologia (7) #psychoterapia (3) #równowaga (1) #relacje (2) #relaks (3) #rodzice (1) #rozmowa (2) #rozpoznawanie (2) #samodzielność (4) #samokontrola (1) #samoobsługa (1) #samoocena (1) #samoregulacja (5) #samoświadomość (1) #scenariusze (13) #schizofrenia (1) #seksualność (1) #sen (2) #socjoterapia (2) #sposoby na perseweracje w szkole (1) #stimy (5) #szkoła (6) #szukanie (1) #tolerancja (1) #twarze (1) #twórczość (2) #układanka (3) #umysł (1) #WF (2) #wiosna (1) #wopfu (4) #współczucie (1) #współpraca (8) #wyciszenie (1) #wyobraźnia (1) #wzory (1) #wzrokowo-przestrzenne (6) #wąchanie (1) #ZA (12) #zabawa (2) #zaburzenia (5) #zachowanie (7) #zainteresowania (1) #zajęcia rewalidacyjne (27) #zdolności (2) #zdrowie (6) #zen (1) #zima (5) #zioła (1) #zmiany (1) #święta (4) #życzliwość (1) (Roz)poznawanie kolegów w klasie (1) 10 zasad nauki umiejętności społecznych (1) 500 zł na dziecko a co z rodzinnym? (1) ADD (1) ADHD (2) Adwentowe kalendarze (1) Afazja – trudności w posługiwaniu się mową – podobnie jak u dzieci z ASD (1) Afazja czuciowa (2) Afazja ruchowa – wskazówki do pracy z uczniem (2) Agresja (4) Agresja w szkole – cechy ofiary (1) Akademia Khana-dziecko nauczycielem (1) Akcja: Gadżety szkolne (1) Alergia w ASD (1) Analiza autystycznego Kuby, szkoła podstawowa (1) Analizator wzrokowy (1) Aneks do IPET (1) arkusz (2) Arkusz do oceny efektów udzielanej uczniowi pomocy psychologiczno – pedagogicznej (1) Arkusz oceny efektów pomocy psychologiczno – pedagogicznej (1) Arkusz pomocniczy do oceny funkcjonowania ucznia (wopfu)/przykład (3) arkusz pracy dla dziecka z autyzmem (16) Arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu (87) Arkusz udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej (1) Arkusz wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania ucznia – podstawa IPET (2) Arkusz wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia (1) Arkusz wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia – IPET (2) Arkusze (1) Arkusze dla dzieci z autyzmem (8) Aromatyczna kąpiel uspokaja zmysły (1) ASD – alternatywne grupy przyjaciół (1) ASD – boisko, przerwa, stres (1) ASD – menstruacja, zaburzenia hormonalne (1) ASD – program zajęć rewalidacji indywidualnej (8) ASD – przenoszenie myśli na papier (1) ASD – reakcje emocjonalne, radzenie sobie z błędami (1) ASD – wsparcie edukacyjne (2) ASD – wsparcie edukacyjne (ASD) (1) ASD – zachowanie w klasie (3) ASD a zaburzenia integracji sensorycznej (2) Asertywność – ćwiczenia/kartka (1) Asperger w szkole… (1) Aspergeryjski-nie jesteśmy mistrzami konwersacji (1) Aspi, uczenie się, intelekt (1) Asystent (5) Asystent edukacyjny (7) Ataki padaczki w ASD (1) Autostymulacje – metody reaktywne (1) Autystyczna pamięć (3) Autystyczne akty złośliwości (1) Autystyczne okna możliwości w szkole (1) Autystyczne zabawy domowe – umiejętności społeczne (1) Autystyczny uczeń (2) Autystyczny uczeń – konsekwencja (1) Autystyczny zmysł wzroku – szanuj i daj odpocząć (1) Autyzm (4) Autyzm – autoagresja (2) Autyzm – Broszura dla rodziców, opiekunów i rodzin dzieci i młodzieży z autyzmem PDF (1) Autyzm – diagnoza (9) Autyzm – dojrzewanie (1) Autyzm – dostosowanie wymagań, wskazówki do pracy z uczniem (12) Autyzm – efektywność edukacji i ilość nauczycieli w grupie (1) Autyzm – konspekt zajęć rewalidacyjnych dla ucznia (4) Autyzm – konspekt zajęć teatralno-muzycznych – naśladowanie (1) Autyzm – Mit skuteczności powtarzalnych ćwiczeń (1) Autyzm – nauka w grupie (1) Autyzm – orientacja w schemacie ciała oraz czasowo-przestrzenna, rewalidacja (1) Autyzm – percepcja (6) Autyzm – pracuj nad sobą i znajdź pracę (1) Autyzm – problemy w nabywaniu umiejętności pracy samodzielnej (1) Autyzm – problemy z dorastaniem (1) Autyzm – problemy z ubieraniem (1) Autyzm – przyczyny, diagnoza i objawy (2) Autyzm – przygotowanie do egzaminów, wspomaganie (1) Autyzm – przygotowanie zadania domowego przez nauczyciela (1) Autyzm – przykładowe scenariusze zajęć z wykorzystaniem zabawy (7) Autyzm – riposty (1) Autyzm – rozpoznać twarz (1) Autyzm – scenariusze zajęć (5) Autyzm – Schemat realizacji treningu umiejętności społecznych (1) Autyzm – system edukacji w Polsce (1) Autyzm – twarze (2) Autyzm – wiedza ogólna i wnioskowanie, rewalidacja, scenariusz (1) Autyzm – wizyta w szpitalu (1) Autyzm – wprowadzanie nowej potrawy (1) Autyzm – wskazówki dla szefów (1) Autyzm – wsparcie rówieśników w klasie (1) Autyzm – wspólna uwaga (6) Autyzm – wspomaganie rozwoju językowego (1) Autyzm – wycinane układanki (1) Autyzm – wykorzystaj kuchnię do stymulacji sensorycznej (1) Autyzm – zapobieganie przemocy (2) Autyzm – zmiana sali (1) Autyzm – zmotywuj mnie do komunikacji (1) Autyzm – ćwiczenia reedukacyjne według C. Grand (1) Autyzm a schizofrenia (1) Autyzm artykulacja trudności ćwiczenia (1) Autyzm i epilepsja (3) Autyzm i problemy żołądkowo – jelitowe (2) Autyzm i zaburzenia przetwarzania sensorycznego (2) Autyzm i zespół Aspergera wskazówki (15) Autyzm na lekcjach wychowania fizycznego (1) Autyzm na poziomie 6 – mechanizm systematyzacji (1) Autyzm w szkole – Uwaga i pisanie (2) Autyzm, edukacja, prawo (1) Autyzm, nauka podążania za dzieckiem w celu wejścia w świat jego emocji (1) Autyzm-Program TEACCH (1) Autyzm-trening umiejętności społecznych (2) Autyzm/wf – nauka sprawności ruchowej (1) Autyzm/zespół Aspergera – zajęcia rewalidacyjne (8) autyzmwszkole.com – minął rok (1) Barwy świata – scenariusz zajęć logopedycznych (1) Berek z cieniem (1) Bez kategorii (206) Bezpieczna przestrzeń ucznia (2) Bezpieczne zakątki sensoryczne (1) Bieganie – scenariusz zajęć (2) Bieganie usprawnia mózg (1) Bingo z imionami (1) Biomedycyna (1) Bliska pochwała (1) Blog – minął rok (1) Boże Narodzenie (20) Boże Narodzenie – zabawy, scenariusze, zajęcia (12) Bożonarodzeniowe zabawy, zjęcia, scenariusze (7) Brakująca twarz – zabawa (1) Budowanie zdań – ćwiczenia (1) Budyniowe malowanie – zabawy dotykowe (1) Bujanie (1) Bycie szczerym i uprzejmym – samoświadomość/kartka (1) Błąd w zadaniu szkolnym- historyjka społeczna (1) Cechy charakterystyczne dysfunkcji słuchowej (1) Cele edukacyjne Indywidualnych Programów Edukacyjno-Terapeutycznych (1) Cele zajęć kompensacyjno-korekcyjnych dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej (2) Charakterystyka autystycznego ucznia (1) Charakterystyka autystycznego ucznia, trudności i zadania (2) Charakterystyka uczniów szczególnie uzdolnionych (1) Charakterystyka zachowań i potrzeb ucznia z zespołem Aspergera (2) Chemia – dostosowanie wymagań w ramach prowadzonych zajęć (1) Chorzy sami wymyślają dla siebie udogodnienia (1) Chłopcy pornografia i masturbacja – informacje praktyczne (1) Cieniowanie (2) Cierpliwość – ściąga/kartka (1) Ciągi sekwencje schematy (1) Ciągi, wzory, sekwencje – ćwiczenia (3) Cięcie linii prostych i falistych (1) Co jeśli jeden specjalista mówi, że moje dziecko ma ASD, a drugi, że jest normalne? (1) Co lubię najbardziej? – pisanie tekstu (1) Co mówić w odpowiedzi na próbę dręczenia i w jaki sposób to powiedzieć? (1) Cyfry (3) Czas wolny (2) Czas: przedtem, podczas, po (1) Czasy gramatyczne – rozwój mowy (2) Czekanie na swoją kolej (1) Cztery główne zasady komunikacji, które umożliwiają prowadzenie dobrej konwersacji, ASD (1) Czy dorośli wiedzą wszystko?-Historyjka społeczna/samoświadomość (1) Czy kobiety mają mózg? (1) Czy można naprawić mózg? (1) Czym jest Cerebrolysin? (1) Czym jest dręczenie? Historyjka społeczna (1) Czym jest IPET? (1) Czym jest Zespół Aspergera – cechy, diagnoza (1) Czym jest zespół Tourette’a? (2) Czym pisać w szkole? (1) Czytanie i pisanie w spektrum autyzmu (3) Czytanie ze zrozumieniem w ASD (9) Człowiek, który opisał zespół Aspergera (1) Części zamienne (1) Decydowanie (1) Depresja (3) Depresja dziecka (2) Dezorientacja (1) Diagnoza (9) Diagnoza 5-latka (2) Diagnoza 6-latka (2) Diagnoza funkcjonalna (1) Diagnoza funkcjonalna i IPET (1) Diagnoza gotowości szkolnej (1) Diagnoza interakcyjna (1) Diagnoza nozologiczna – róznicująca (1) Diagnoza przedszkolna (2) Diagnozowanie zaburzeń integracji sensorycznej (1) Dieta specyficznych węglowodanów (1) Dla rodziców (2) Dlaczego chłopcy powinni zaczynać szkołę później (1) Dlaczego czytanie zmienia mózg (1) Dlaczego lekcja akceptacji jest taka ważna? (1) Dlaczego mowa? (2) Dlaczego natura leczy nasze dzieci (1) Dlaczego szachy? (1) Do codziennych czynności pielegnacyjnych dołącz ćwiczenia wspierające rozwój (1) Do nauczycieli dzieci z ASD (1) Do pracodawców, do rodziców, do mediów (1) Dobieranie, wyszukiwanie, porównywanie, sortowanie – rewalidacja, autyzm (5) Dobrze, dobrze (1) Dodatkowy pedagog od 1 stycznia 2016 (1) Dodawanie i odejmowanie ułamków (1) Dodawanie ułamków (1) Dofinansowanie zakupu podręczników wyprawka szkolna 2016/2017 (1) Dogoterapia (1) Dojrzewanie (3) Dojrzewanie, seksualność i autyzm (4) Dopasowanie pracy do autystycznego mózgu (1) Dopasuj emocje – ćwiczenia (5) Dorastanie (1) Dorosły człowiek z zespołem Aspergera (1) Doskonałość (1) Dostosowanie kryteriów wymagań edukacyjnych (4) Dostosowanie wymagań edukacyjnych (156) Dostosowanie wymagań edukacyjnych z WF do indywidualnych potrzeb dziecka (2) Dotknij, poszukaj i przeliteruj – zabawa SI (1) Dotykowe kształty – zabawa sensoryczna (1) Dotykowy szlak – zabawa SI (1) Drogi prowadzące do autyzmu (1) Drugi język usprawnia mózg (1) Drzwi – Aspie Zaklinaczka (1) Dynio, dynio – stroimy miny – naśladujemy emocje, autyzm, artykulacja (1) Dysfunkcja dotykowa – lista kontrolna (1) Dysfunkcja sensoryczna u niemowląt (1) Dysfunkcja wzrokowa – listy kontrolne (1) Dyskalkulia – Program Wyścigi Liczbowe (1) Dyskalkulia – trudności i wskazówki do pracy z uczniem (3) Dyskalkulia – zakres trudności do programu zajęć korekcyjno-kompensacyjnych (1) Dyskomfort dyslektyka i przewaga autyka (1) Dysleksja (10) Dysleksja – główne problemy (1) Dysleksja – współpraca między uczniami (1) Dysortografia – film (1) Dziecięca przyjaźń w autyzmie (1) Dziecko wybitnie uzdolnione a dziecko z zespołem Aspergera (1) Dziecko z autyzmem w grupie (1) Dziecko z dyspraksją (1) Dziecko, które się gryzie (1) Dzielenie i skracanie ułamków (1) Dzielenie pola uwagi w zabawie terapeutycznej (1) Dzienniczek (1) Dziennik uczuć (1) Dziennik zachowań (1) Dzienniki: 2 kwietnia (1) Dzienniki: Autentyczni autystyczni (1) Dzienniki: Autyk sam kasuje wiadomości (1) Dzienniki: Bierzmowanie (1) Dzienniki: Bzykanie (1) Dzienniki: Chorwacja (1) Dzienniki: Chorwacja oczami Piotrka (1) Dzienniki: Co jest źródłem szczęścia w życiu człowieka? (1) Dzienniki: Co jutro robimy? (1) Dzienniki: Co się może zdarzyć na zakupach? (1) Dzienniki: Czyli śmierdzą (1) Dzienniki: Części mowy (1) Dzienniki: Dzień jak co dzień (1) Dzienniki: E-papieros (1) Dzienniki: EEg (1) Dzienniki: Egzaminy (1) Dzienniki: Egzaminy i w ogóle (1) Dzienniki: Gdy już wszystko porobione (1) Dzienniki: Gdzie jedziemy? (1) Dzienniki: Gry komputerowe – moja opowieść (1) Dzienniki: Hasło (1) Dzienniki: Hyc i wakacje (1) Dzienniki: Impreza (1) Dzienniki: Jak lemingi płoszą kaczki (1) Dzienniki: Jarmark świąteczny (1) Dzienniki: Jesień, badania i jedynki (1) Dzienniki: Jestem chory na brata (1) Dzienniki: Jesteśmy na bagnach (1) Dzienniki: Już mam (1) Dzienniki: Kobiety od tego (1) Dzienniki: Krajobraz po Świętach (1) Dzienniki: Krótka historia renesansu (1) Dzienniki: Leniwie (1) Dzienniki: Majówka (1) Dzienniki: Moje Ja (1) Dzienniki: Na dołku (1) Dzienniki: Na urodziny (1) Dzienniki: Na zachodzie bez zmian (1) Dzienniki: Nadal (1) Dzienniki: Nauka (1) Dzienniki: Nauka przetrwania (1) Dzienniki: Niech będzie zamek (1) Dzienniki: Normal (1) Dzienniki: O 30 minut za długo (1) Dzienniki: Ostatnia wizyta (1) Dzienniki: Palec i plecak (1) Dzienniki: Piotrek jedzie na wycieczkę… (1) Dzienniki: Po wieżę (1) Dzienniki: Powrót z bagien (1) Dzienniki: Projekt (1) Dzienniki: Przecież nic się nie dzieje (1) Dzienniki: Przez ciebie (1) Dzienniki: Recenzja (1) Dzienniki: Romeo i Julia według Piotrka (1) Dzienniki: Rozpoczęcie Piotrka – brzuch nie boli (1) Dzienniki: Rozrywka (1) Dzienniki: Spięcie (1) Dzienniki: Spotkanie z podróżnikiem (1) Dzienniki: spowiedź (1) Dzienniki: Szambo (1) Dzienniki: Trening umiejętności społecznych (1) Dzienniki: Układ pokarmowy (1) Dzienniki: Urodziny wg Staśka (1) Dzienniki: Usuwanie (1) Dzienniki: Wyniki i co dalej? (1) Dzienniki: Wyniki! (1) Dzienniki: Wypalenie (1) Dzienniki: Z cyklu „Błysk” (1) Dzienniki: Zbliża się koniec (1) Dzienniki: Ze wszystkich sił (1) Dzienniki: Święto Ptaków Wędrownych (1) Dzienniki: Żaden (1) Dzienniki: Życie po Świętach (1) Dziewczęta z ASD w szkole (1) Dziewczęta z zespołem Aspergera (1) Dzień Babci i Dziadka – scenariusz uroczystości (3) Dzień Babci i Dziadka – scenariusze zajęć (2) Dzień Bałwana (1) Dzień Dinozaura (2) Dzień Dyni – scenariusze zajęć (1) Dzień Flagi (1) Dzień Jeża (2) Dzień Kota – scenariusze zajęć (2) Dzień Kreatywności (1) Dzień Kropki (1) Dzień Marchewki (2) Dzień Marzyciela (1) Dzień Misia (2) Dzień Niezapominajki (1) Dzień Ojca – scenariusze zajęć, zabaw (2) Dzień Pluszowego Misia (1) Dzień Pszczoły – scenariusze zajęć (1) Dzień Słonia (1) Dzień Ziemi – scenariusze zajęć (2) Dzień Życzliwości – scenariusz zajęć (2) Dzień życzliwości – scenariusz zajęć, przedszkolak (1) Dziurawiec jak Prozac (1) Dzięki tym umiejętnościom 6-latek da sobie radę w szkole (1) Dzięki tym umiejętnościom sześciolatek da sobie radę w szkole (1) Dziękowanie ludziom za to, że mówią coś miłego (1) Dźwięki – problemy z przetwarzaniem w ASD (1) Dźwięki-rytmy (2) Echolalia – techniki (2) Edukacja bazalna (1) Edukacja domowa – unschooling (1) Edukacja dzieci ze spektrum autyzmu z wykorzystaniem metody Wspomaganej Komunikacji (1) Edukacja dziecka z autyzmem/ZA/ASD – co można osiągnąć (3) Edukacja seksualna (1) Edukacja seksualna osób z autyzmem – program szkolny (1) Edukacja specjalna (3) Edukacja zasiłki służba zdrowia czyli co nam PiS obiecało (1) Egzamin ósmoklasistów – autyzm i zespół Aspergera (1) Egzamin ósmoklasistów – dostosowania (1) Egzamin ósmoklasisty (1) Egzamin ósmoklasisty – afazja (1) Egzamin ósmoklasisty/niepełnosprawność intelektualna (1) Egzaminy (1) Emocje (88) Emocje – program – przykładowe konspekty (5) Emocje – scenariusz zajęć (22) Emocje w spektrum autyzmu (8) Empatia w praktyce (1) Empatia w szkole (3) Epilepsja (3) Ewaluacja i procedury celów (1) Farmakoterapia zaburzeń autystycznych (3) Farmakoterapia zaburzeń autystycznych część 1 (1) Farmakoterapia zaburzeń autystycznych część 2 (1) Farmakoterapia zaburzeń autystycznych część 3 (1) Film (1) Fragmentacja obrazu w autyzmie (1) Friluftsliv (1) Frustracja (1) Gdzie? – zabawa językowa (1) Geografia – dostosowanie wymagań edukacyjnych (1) Gnębienie w szkole – istota gnębienia (1) Godzina wychowawcza (5) Gotowość szkolna (4) Gra pajęczyna – grupa (1) Gra społeczna – Wspólne cechy w kapeluszu/scenariusz (1) Gra społeczna – zachowania społeczne (1) Gra tajemnic (1) Gra w kości i ruch – autyzm, ZA, SPD i pokrewne (1) Gra w statki na tablicy Mendelejewa (1) Granice przestrzeni osobistej – umiejętności społeczne/scenariusz (1) Gratitude (1) Groźba: Ucieknę z domu! (1) Grupy zabawy integracyjnej (1) Gry komputerowe zamiast Biofeedback (1) Główne obszary umiejętności społecznych (1) Głos (1) Głoska CZ (1) Głoska dż (1) Głoska g – kartka do ćwiczeń (1) Głoska H (1) Głoski „szcz” – kartka (1) Głośne literowanie (1) Głośne myślenie-dysleksja/ćwiczenie (1) Głuchy telefon (2) H- na początku wyrazu, przed samogłoską (1) Halloween (6) Halloweenowe inspiracje (3) Harmonogram – wzmocnienia (2) Harmonogramy plany schematy w życiu autyka (3) Hierarchia nauki mowy (1) Hipoterapia (1) historia (1) Historia autyzmu (1) Historia i wiedza o społeczeństwie – dostosowanie wymagań edukacyjnych (1) Historyjka społeczna (3) Historyjki obrazkowe (1) Historyjki społeczne (6) Idę do szkoły (1) Ile godzin dodatkowego wsparcia może otrzymać uczeń z orzeczeniem (1) Ile godzin trwa nauczanie indywidualne? (1) Indywidualny Program Edukacyjno – Terapeutyczny – afazja (1) Indywidualny program edukacyjno – terapeutyczny, przedszkole, przykład (2) Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny (IPET) dla ucznia realizującego podstawę programową (7) Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny (IPET) dla ucznia realizującego podstawę programową kształcenia ogólnego (3) Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny dla przedszkolaka (1) Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną (2) Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu znacznym (1) Indywidualny Program Wczesnego Wspomagania (1) Informacje i formularz indywidualnego nauczania autystycznego ucznia (1) Inne zaburzenia razem z ASD (1) Instrukcja na WF (1) Instrukcja przebierania się na WF (1) Instrukcje grupowe (1) Instrukcje harmonogramy plany schematy (12) Integracja grupa współpraca (6) Integracja sensoryczna – Lista kontrolna przystosowania się dziecka do pracy w klasie (2) Integracja sensoryczna SI (95) Integracja sensoryczna w przedszkolu – propozycje zajęć (2) Inteligencja emocjonalna (1) Interwencja (1) IPET – autyzm, przykładowy (4) IPET – najczęstsze pytania (1) IPET dla ucznia – autyzm (przedszkole) (2) IPET dla ucznia z zespołem Aspergera (1) IPET dla ucznia z zespołem Aspergera na II etap edukacyjny (1) IPET wzór arkusza z przykładowymi wpisami (1) Ja i moja rodzina. Scenariusz zajęć – umiejętności społeczne (1) Ja pokazuję – Ty wykonujesz, umiejętności społeczne (1) Jack White – geniusz – nie sawant (1) Jadalny naszyjnik – motoryka mała (1) Jagoda – arkusz pracy dla dziecka z autyzmem (1) Jagody acai – zwycięstwo marketingu nad nauką (1) Jak dogadać się z uczniem? (1) Jak działa gammalon? (1) Jak gliatilin pomaga dzieciom w nauce (1) Jak grać w Pokemony? (1) Jak pomóc autystycznemu dziecku w nauce? (1) Jak pomóc dziecku z dyspraksją – problemy i wskazówki (1) Jak powstrzymać napady złego humoru (1) Jak przeżyć wizytę u lekarza, spektrum autyzmu, sensoryka (1) Jak rozmawiać z dorosłymi – umiejętności społeczne (1) Jak rozpoznać osobę z pogranicznym zaburzeniem osobowości? (1) Jak się zmusić (1) Jak wspomagać rozwój językowy autystycznych dzieci (1) Jak wybrać plecak szkolny? (1) Jak wykorzystać zajęcia pozalekcyjne (1) Jak wytłumaczyć problemy z integracją sensoryczną u autystycznych dzieci? (1) Jak zacząć bieganie z dzieckiem? (1) Jak zacząć rozmowę i ją podtrzymać – umiejętności społeczne (1) Jaki bodziec przyciągnie uwagę (1) Jakie dolegliwości wskazują, że mogę mieć depresję? (1) Jakie zachowania dziecka wskazują na zaburzenia integracji sensorycznej? (1) Jasełka – scenariusz uroczystości (2) Jednozadaniowy mózg? (1) Jedzenie i zachowanie dziecka z ASD przy posiłkach (2) Jedzenie w jednym kolorze – autystyczne niejadki (1) Jesienne liście (2) Jesienne prace (1) Jesień – sceanariusze zajęć (1) Jeszcze dzień na bagnach (1) Jeszcze nie teraz (1) Jeżyna – arkusz pracy dla dziecka z autyzmem (1) Joga – zabawa multisensoryczna (1) Joga dla uczniów (1) Już październik (1) Język angielski, niemiecki – dostosowanie wymagań edukacyjnych (1) Język polski – dostosowanie wymagań edukacyjnych (3) Język polski z logopedią (2) Język polski z logopedią dla klas I-IV (1) Język polski-ASD-dla klas I-IV (1) Język wyuczony i echolalia, autyzm (1) Kamienna Twarz – rozpoznawanie i wyrażanie emocji – scenariusz zabawy (1) Kartka świąteczna (1) Kartoteka znajomych – umiejetności społeczne (1) Karty pracy (2) Katecheza dla autystycznych dzieci – Adwent, scenariusz zajęć (1) Każde dziecko na coś reaguje (1) Kiedy dziecko jest leworęczne – zdolności i mankamenty (1) Kiedy dziecko myli ubrania (1) Kiedy ubiegać się o nauczyciela wspomagającego? (1) Kinezjologia edukacyjna Denisona (1) Kinezjologia edukacyjna Dennisona (1) Klasa z ASD – otoczenie sensoryczne (1) Klubokawiarnia Życie jest fajne (1) Kobiety w spektrum autyzmu (1) Koci Świat & Photography & Asperger zapraszają na film (1) Kodowanie – scenariusze zajęć (1) Kolejność zdarzeń (2) Kolejność zdarzeń w opowiadaniu – technika (2) Kolorowanki z numerami (1) Komunikacja (7) Komunikacja – IPET, cele (1) Komunikacja – trudności z rozumieniem (2) Komunikacja alternatywna i wspomagająca w ASD (1) Komunikacja funkcjonalna – zajęcia (1) Komunikacja i język (107) Komunikacja jako jeden z celów wychowawczych (1) Komunikacja pozawerbalna (2) Komunikacja werbalna, rewalidacja – ASD i zaburzenia pokrewne (2) Komunikat wyrażający akceptację i uznanie dla dziecka – przykłady (1) Koncentracja uwagi – zakres ćwiczeń terapeutycznych (1) Koncentracja uwagi w ASD (1) Konferencja AUTYZM W SZKOLE (1) Konferencja AUTYZM W SZKOLE – strona (1) Konieczność kategoryzowania problemów z zachowaniem (1) Konkurs na najlepszy rysunek wykonany z zawiązanymi oczami (1) Konopie z Polski (1) Konsekwencje zaburzenia teorii/ślepoty umysłu w życiu codziennym (1) Konspekt zajęć rehabilitacji ruchowej z wykorzystaniem elementów integracji sensorycznej (1) Konspekty zajęć logopedycznych (1) Kontrakt – współpraca nauczycieli z rodzicami (1) Kontrolowanie uwagi (2) Konwergencja (1) Koordynacja wzrokowo-ruchowa (22) Koronawirus – Wirus z Chin (1) Kołowy plan dnia (1) Kraina uczuć i emocji – scenariusz zajęć (1) Królik – scenariusz zajęć, autyzm (1) Krótki plan dnia (1) Kreatywność twórczość wyobraźnia (12) Kroje pisma (1) Krokodyl u dentysty – gry dostosowane do potrzeb dzieci z autyzmem (1) Kryteria oceniania w programach dydaktyczno-wyrównawczych (1) Kryteria wymagań edukacyjnych w praktyce – przedmioty i trudności (1) Księga Wróżb – Tradycja Andrzejkowa (1) Kształty i figury (3) Kto pierwszy złapie piłkę? (1) Kto prowadzi rzetelną terapię poznawczo-behawioralną (1) Kto prowadzi rzetelną terapię psychodynamiczną (1) Kukułka, kolanko, fasolki – zapomniane zabawy (1) Kultura osobista (1) Kusa-Hibari – rozbudzić wyobraźnię (1) Kwadraty liczb (1) Kwalifikacje nauczyciela wspomagajacego (3) Kwestionariusz obserwacyjny rozwoju dziecka – poziom zmysłowy (1) Kwestionariusz rozwoju dziecka – poziom poznawczy (1) Kwestionariusz Życia Szkolnego – pomiar wykluczenia ucznia (1) Kłopoty z jedzeniem i problemy żołądkowe w ASD (1) Kłopoty z matematyką: dyskalkulia (3) Kłębuszek – zabawa grupowa/scenariusz (1) L-R różnicujemy głoski – kartka do powtórek (1) Labirynty (1) Labirynty – wytęż wzrok (1) LARP nauczył mnie pokonać Zespół Aspergera (1) Latarkowy berek – zabawa SI (1) Latawce – zabawy sensoryczne (1) Lato – treści i osiągnięcia/rewalidacja/IPET (1) Lego (1) Lekcja – metody, techniki, sposoby dla uczniów z ASD (14) Lekcja dla ucznia ze spektrum autyzmu (6) Lekcja dla uczniów ze spektrum autyzmu (5) Lekcje – metody techniki sposoby dla uczniów z ASD (9) Lekcje rozmów telefonicznych – umiejętności społeczne (1) Leki (2) Leki 2 (1) Lepienie kropek (1) Lepienie z gliny – zabawy dotykowe (1) Liczba mnoga (1) List do Świętego Mikołaja (1) Lista domowych ćwiczeń sensorycznych (1) Lista rzeczy, których nie mówimy drugiej osobie… (1) Lista Umiejętności Ucznia (LUM) (3) Lista umiejętności ucznia – socjalizacja (1) Lista wskazówek, by uczeń stosował się do poleceń (1) Listy kontrolne (1) Listy słów (1) Literowanie (1) Literowanie w parach (1) Litery (1) Logiczne myślenie (4) Logopedia (45) Logopedia, autyzm, konspekty (8) Loteryjka (1) LUM – arkusz obserwacji dziecka z autyzmem (2) Lęk, niepokój, autyzm – jeden na jeden z uczniem (1) Lęki i stres u dzieci (3) Magiczna tabliczka na 9 (1) Majówka (1) Mam dziecko z zespołem Aspergera pdf (1) Mam przyjaciela – schemat zabaw uspołeczniających (2) Mandala (2) Mapy myśli (2) Marihuana (1) Masaż logopedyczny (1) Masaż sensoryczny (1) Masaż Shantala – deficyt bodźców dotykowych (1) Masturbacja w autyzmie (1) Masy plastyczne wykorzystywane w terapii sensorycznej (1) Matematyka i style uczenia się dziecka (1) Materiał językowy wprowadzany w trakcie programów dydaktycznych (ASD) (1) Materiały do programów terapeutycznych (20) Mała burza mózgów (1) Mała zabawa biegowa – integracja (1) Małe dzieci (1) Małe dzieci z ASD – nauka naśladownictwa (1) Małpka w kocyku – zabawa drużynowa, scenariusz (1) Mówienie do siebie w autyzmie (1) Mówienie do siebie-kartka/samoświadomość (1) Mówienie komplementów – umiejętności społeczne (2) Mówienie z szacunkiem tego, co się myśli-historyjka społeczna (1) Mówimy i piszemy spółgłoski miękkie ź-zi (1) Mózg (8) Mózg autyzm (1) Mózg można naprawić (1) Mechanizm empatii wg Barona-Cohena (1) Meltdown (1) Metoda BLW – sztuka karmienia (1) Metoda Dobrego Startu Marty Bogdanowicz (5) Metoda Floortime (1) Metoda Knillów – świadomość, kontakt, komunikacja (1) Metoda Krakowska (1) Metoda malowania dziesięcioma palcami (1) Metoda polisensoryczna (1) Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne (4) METODA RUCHU RUDOLFA LABANA (1) Metoda skryptów (1) Metoda wyodrębnionych prób (1) Metody techniki sposoby (58) Metody, techniki, sposoby (3) Mikołaj – kolorowanki (3) Mikołajki (11) Mikołajki – scenariusz zabawy integracyjnej (1) Mindfulness – trening uważności (18) Mindfulness dla dzieci (6) Miłość w spektrum autyzmu (1) Mleko szkodzi (1) Mnemotechniki (1) Mnozenie przez 11 (1) Mnożenie na palcach (1) Mnożenie ułamków – ćwiczenia (1) Mobbing w NFZ a mobing w życiu dzieci z autyzmem (1) Mocarz (1) Mocne i słabe strony ucznia – IPET (1) Mocne strony dziecka (1) Moja ścieżka – zabawa SI (1) Moje uczucia i emocje – konspekt zajęć (1) Monitorowanie (1) Motoryka duża (13) Motoryka mała (28) Motoryka mała – ćwiczenia i zabawy wpływające na rozwój pisania (7) Motywacja i uczenie się w autyzmie (3) Motywowanie i ocenianie IPET (1) Mowa (14) Mowa i jej terapeuci (1) Mowa pedantyczna (1) Mumia – gra społeczna/scenariusz (1) Mutyzm – oddziaływania terapeutyczne (1) Mutyzm wybiórczy – IPET (1) Myślenie abstrakcyjne (2) Myślenie obrazami (3) Myślenie twórcze kreatywne (3) Na desce – zabawa SI (1) Na powitanie (2) Nadpobudliwość psychoruchowa z deficytem uwagi – wskazówki do pracy z uczniem (1) Nadreaktywność i podreaktywność dziecka – objawy (1) Nadwrażliwość i niedowrażliwość węchowa (1) Nadwrażliwość na ruch (1) Nadzwyczajni (1) Nagradzanie (3) Nagrywanie czytania – sposoby (1) Najlepsze prezenty dla autystycznych dzieci (1) Najlepszy blog w sieci (1) Napady agresji – plan (1) Napady padaczkowe w ASD (1) Narządy płciowe małych chłopców/odciąganie napletka/higiena/jądra/ból-wątpliwości matek (1) Narzędzia farmakologiczne w autyzmie (1) Nastolatek z zespołem Aspergera w szkole (1) Nasze ASD (1) Nauczanie indywidualne (1) Nauczanie indywidualne – dobre dla ucznia? (1) Nauczanie kooperatywne (1) Nauczanie przedszkolne w ASD (1) Nauczyciel i klasa (2) Nauczyciel na zastępstwie (1) Nauczyciel wspomagający (1) Nauczyciel, klasa i niezwykłość ucznia z ASD (1) Nauczycielu nie pytaj, dlaczego (1) Nauczycielu, zapisuj polecenia na tablicy (1) Nauczyć dzieci nie odrzucać innych – naprawa tolerancji – przykładowa lekcja i warsztaty (1) Nauka biegu (1) Nauka koncentracji w autyzmie (1) Nauka korzystania z toalety dzieci z ASD (1) Nauka oprogramowania od przedszkola-nowa reforma (1) Nauka samodzielnego funkcjonowania (1) Nauka w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej (1) Naśladowanie (2) Naśladowanie niewerbalne, autyzm – scenariusz zajęć (1) Negatywne myśli (1) Nerwica natręctw (1) Neurony lustrzane ćwiczą każdą czynność (1) Neuroplastyczność mózgu (1) Neuroplemiona (1) Neutralnie (1) Nie mówić do dziecka – plany aktywności (1) Nie moralizuj – samoświadomość (1) Niebieska Fala (1) Niech gazetki szkolne coś znaczą (1) Niepewność grawitacyjna (1) Niepełnosprawność intelektualna (19) Nieporozumienia-szukanie rozwiązań (1) Nieprecyzyjne polecenia w szkole-utrudnienie dla dzieci z autyzmem/ZA/ASD (1) No i po (1) Nowa nie znana/znana metoda (1) Nowy temat (1) O co chodzi w Spektrum Autyzmu? (1) Obcinanie paznokci (1) Obcinanie paznokcji (1) Objawy (3) Objawy autyzmu – małe dziecko (1) Objawy depresji (1) Objawy dysfunkcji zmysłu dotyku (1) Objawy zaburzeń integracji sensorycznej (1) Obronność dotykowa w autyzmie (1) Ocena efektywności pomocy pedagogicznej po roku pracy z dzieckiem (1) Ocena efektywności udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej (4) Ocena opisowa (17) Ocena poziomu komfortu społecznego (1) Ocena pracy rewalidacyjnej, przykład (3) Ocena przebiegu rewalidacji (1) Ocena rozumienia i wyrażania emocji (1) Ocenianie (2) Od 1 września 2019 wzrosną pensje nauczycieli od 244 – 334 zł (1) Od czego należy rozpocząć pracę z małym dzieckiem ze spektrum autyzmu (1) Od destrukcyjnego wpływu gier na mózgi młodych graczy już mnie mdli (1) Oddawanie książki z brakującą stroną – zabawa społeczna (1) Odgadywanie (1) Odgłosy (1) Odkrywać świat i się rozwijać – edukacja bazalna (1) Odpowiednio sformułowane cele IPET (1) Odróżnienie działań celowych od przypadkowych (1) Odroczenie dziecka (pozostawienie n drugi rok) (1) Odroczona echolalia (1) Odwołanie od orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego (1) Ogólna charakterystyka słownej agresji – wersja dla kobiet (1) Ograniczona mimika (1) Ogród zen – zabawa SI (1) Okuliści, optometryści dziecięcy (1) Opanowanie znaków interpunkcyjnych (1) Opioidowe powstawanie autyzmu (1) Opis przypadku: Szczegółowa diagnoza logopedyczo – pedagogiczna i przykłady ćwiczeń (1) Organiczne przyczyny AD(H)D (1) Organizacja i prowadzenie zajęć integracyjnych (1) Organizacja kształcenia od 1 września 2020 (1) Organizacja przestrzeni i wyposażenie w klasie (1) Organizacja, planowanie (2) Orientacja w przestrzeni (13) Orientacja w przestrzeni – program dydaktyczno-wyrównawczy (2) Orientacja w schemacie własnego ciała – ćwiczenia (5) Orientacja w schemacie własnego ciała i w przestrzeni – zestaw ćwiczeń (6) Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego dla dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera 2016 (1) Osobowość i wiedza nauczyciela (1) Ostatni sprawdzian szóstoklasisty (1) Oszacuj, zgadnij, wyobraź sobie – zabawa SI (1) Pachnąca kula (1) Pakiet Emocje (1) Pakiet Mowa (1) Pakiet Percepcja wzrokowa (1) Pakiet Uwaga (1) Pakiety (6) Pakowanie do szkoły – schemat (1) Pamiętamy o zmarłych – scenariusz zajęć (1) Pamięć robocza w zespole Aspergera (1) Panuję nad złością (1) Pedagog (1) Pedagogika Montessori (3) Percepcja (7) Percepcja bólu i temperatury w ASD (1) Percepcja czuciowa (3) Percepcja motoryczna (1) Percepcja słuchowa (35) Percepcja słuchowa – cele, symptomy, zakres ćwiczeń (1) Percepcja słuchowa – mowa dźwięków (13) Percepcja słuchowa w ASD (6) Percepcja wzrokowa (49) Percepcja wzrokowa – kompensacja/IPET (1) Percepcja wzrokowa i koordynacja wzrokowo ruchowa, scenariusz (5) Pełzanie – motoryka duża, autyzm – rewalidacja (1) Pierniczki korzenne – zabawa SI (1) Pierwsza pomoc na złe myśli (2) Pierwszy dzień w szkole – instrukcja (1) Pierwszy poziom nauczania (1) Ping – pong wodny (1) Piosenki i melorecytacje rozwijające mowę (1) Pisanie (6) Pisanie tekstu (1) Pismo ?! (1) Pismo?! (1) Piłka – pytanie (1) Plan działań wspierających dla ucznia z dysleksją i dysgrafią (1) Plan po powrocie ze szkoły (1) Plan pracy dydaktyczno-terapeutycznej, poziom poznawczy (3) Plan uczestnictwa (1) Plan wyjścia ze szkoły (1) Planowanie i konstruowanie programów IPET (1) Planowanie i pisanie wypracowań (1) Planowanie motoryczne (2) Planowanie przyjęcia, autyzm – Teoria umysłu (1) Plany (2) Plastyka – rewalidacja kl. I-IV (1) Plastyka, technika, muzyka – dostosowanie wymagań w ramach prowadzonych zajęć (1) Plemię (1) Po pierwsze mowa (1) Pobawmy się w złość – umiejętności społeczne (1) Poczucie humoru w ASD (2) Poczucie równowagi i ruch w ZA (1) Poczucie winy rodzeństwa dzieci z ASD (1) Poczucie własnej wartości (1) Początek nauczania – ASD (1) Pod czyją ręką jest guzik – zabawa sensoryczna (1) Podawanie piłki (1) Podkreślaj, przerysowuj gesty w autyzmie – ćwiczenia (1) Podróż do krainy wściekłości – emocje (1) Podręcznik do emocji – rewalidacja (1) Pogarszanie się umiejętności ruchowych w autyzmie (1) Pojęcia geometryczne – kompensacja kl. I-III (1) Pojęcia ilościowe (1) Polowanie na jajka – zabawa SI (1) Pomoc dla osób z autyzmem w Polsce (1) Pomoc psychologiczno-pedagogiczna (1) Pomysł na książkę: Dziennik Cwaniaczka: Biała Gorączka (1) Pomysł na książkę: Entliczek pentliczek (1) Pomysł na książkę: MESSI Mały chłopiec, który stał się wielkim piłkarzem (1) Pomysł na książkę: Niesforny alfabet (1) Pomysł na książkę: Szary domek (1) Pomysł na przerwę (1) Powtarzalne czynności (1) Połącz cyfrę (1) Połącz kropki (6) Połącz w pary (1) praca (3) Praca szczęk (1) Praca w klasie z uczniem ze spektrum autyzmu (1) Pragmatyczna terapia językowo – komunikacyjna (1) Prawa i obowiązki szkolne 6 i 7-latków (1) Prawda o szóstym zmyśle – film (1) Prawidłowy rozwój dziecka i normalne zachowania (1) Próby poziomu percepcji wzrokowej i manualnej (1) Precz ze wspomaganiem (1) Prezentacja parami: zdjęcie – przedmiot oraz słowo – przedmiot (1) Problemy dziecka z dyspraksją (1) Problemy z czytaniem (3) Problemy z jedzeniem i zapachem (3) Problemy z przetwarzaniem bodźców słuchowych wg Grandin (1) Problemy z przetwarzaniem obrazu (2) Problemy z równowagą (1) Procedura trudnych zadań (1) Procedury osiągania celów rewalidacyjnych (1) Procedury osiągania celów zajęć kompensacyjno-korekcyjnych (1) Profil dziecka z ASD (1) Program – Emocje – wybrane ćwiczenia (2) Program edukacji społeczno-seksualnej dla młodzieży z autyzmem (1) Program grupowych zajęć rewalidacyjnych: doskonalenie umiejętności społecznych i komunikacyjnych (1) Program komunikacja i język (3) Program nauczania w ASD (1) Program przeciw prześladowaniu dzieci z autyzmem w szkole – strategia Attwooda (1) Program rewalidacji indywidualnej (1) Program rewalidacji indywidualnej dla autystycznego ucznia (2) Program rewalidacji indywidualnej dla autystycznego ucznia z niepełnosprawnością intelektualną (1) Program rewalidacji indywidualnej dla ucznia I klasy szkoły podstawowej (1) Program rewalidacyjny ucznia z zespołem Aspergera (1) Program zaburzeń kinestezji artykulacyjnej (1) Program zajęć dydaktyczno-wyrównawczych (1) Program zajęć korekcyjno-kompensacyjnych (2) Program zajęć korekcyjno-kompensacyjnych dla uczniów z trudnościami w liczeniu i zdobywaniu umiejętności matematycznych (1) Program zajęć rewalidacji indywidualnej (2) Program zajęć rewalidacyjnych dla dzieci ze spektrum autyzmu: Poznaję, przeżywam, rozumiem (1) Program zajęć rewalidacyjnych dla ucznia klasy IV szkoły podstawowej (1) Program zajęć uspołeczniających dla dzieci z autyzmem (1) Programy kompensacyjne (1) Programy komputerowe do ćwiczeń emocji (2) Programy korekcyjno-kompensacyjne (2) Projekty mechaniczne – samoświadomość (1) Prosta zdrowa zupa na przetrwanie (1) Prosta zupa na przetrwanie (1) Proste strategie językowe (1) Proste szlaczki, połącz kropki – motoryka mała (2) Proste zajęcia doskonalące motorykę (1) Proste ćwiczenia wspomagajace integrację sensoryczną (1) Proszenie o pomoc (1) Proszenie o pomoc – ściąga (1) Protokół złości i zdenerwowania (1) Przeciążenia sensoryczne w ASD (1) Przed pisaniem (1) Przedmioty i ich przeznaczenie – scenariusz ćwiczeń (1) Przedstawianie się – ściąga (2) Przedszkolak z zespołem Aspergera (1) Przedszkolne rymowanki – zabawa logopedyczna (1) Przekraczanie linii środka (1) Przepisywanie z tablicy (1) Przepisywanie z tablicy – wskazówki (1) Przestrzeń osobista (2) Przetwarzanie dźwięków a język (1) Przetwarzanie informacji (4) Przetwarzanie słuchowe – zaburzenia (1) Przez słomkę (1) Przeładowanie sensoryczne w ZA (1) Prześladowanie, dokuczanie, przezywanie… (1) Przyczyny autyzmu-jak ta wiedza pomoże dziecku/co da rodzinie? (1) Przyczyny zaburzeń ze spektrum autyzmu (1) Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Scenariusz zajęć otwartych (1) Przygotowanie do egzaminów (1) Przyjemne sposoby na naukę elastycznego myślenia (1) Przyjmowanie cudzej perspektywy (1) Przyjmowanie prezentów-schemat (1) Przykład Indywidualnego Programu Edukacyjno-Terapeutycznego IPET (1) Przykład oceny opisowej, I semestr (1) Przykładowa ocena opisowa (10) Przykładowa ocena opisowa dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym (1) Przykładowa opinia nauczyciela o dziecku (1) Przykładowa opinia ucznia (3) Przykładowe opisy postępów rozwoju psychomotorycznego dziecka (1) Przykładowe scenariusze zajęć warsztatowych dotyczące rozwoju umiejętności porozumiewania się uczniów (1) Przykładowe sprawozdanie z zajęć rewalidacyjnych (6) Przykładowe wpisy (1) Przykładowy IPET (3) Przykładowy IPET ucznia z autyzmem (1) Przykładowy okresowy plan pracy dydaktyczno-terapeutycznej – zmysły (1) Przykłady ocen śródrocznych i końcoworocznych (1) Przykłady programów dydaktyczno-wyrównawczych (1) Przyroda/biologia dostosowanie wymagań edukacyjnych (1) Przystosowania i modyfikacje programu- autyzm/ZA (1) Przystosować środowisko pracy do ucznia (1) Przysłowia z rozsypanek (1) Przytulać czy nie (1) Przytłoczenie bodźcami wzrokowymi w ASD (1) Psychologia dziecka (1) Psychologia życiologia w spektrum autyzmu (2) Psychoterapia indywidualna w ASD (3) Psychoterapia w autyzmie (3) Ptaki z wiejskiej zagrody (1) Publikacje i materiały edukacyjne autyzm i zespół Aspergera (2) Pudło sensoryczne (1) Płatki z mlekiem (1) Pływanie do celu (1) Quiz z okazji Dnia Chłopaka (dla szkół średnich) (1) R – ćwiczenia/kartka (1) R po D – ćwiczenia/kartka (1) R po p – ćwiczenia/kartka (1) R po T – ćwiczenia/kartka (1) Rady dla nauczycieli mających w klasie dziecko z ASD (1) Radzenie sobie z lękiem – umiejętności społeczne (2) Radzenie sobie z nudą – ściąga/kartka (1) Radzenie sobie z rozpaczą, smutkiem i niepokojem (1) Ramowy plan IPET-u (1) Równość i Czarny Protest (1) Różnice w uczeniu się dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej (1) Różnicowane głosek C-CZ (1) Recepta na szczęście według Piotrka (1) Regulowanie emocji (2) Rejestr bieżący ucznia (1) Relacje społeczne (3) Relaks (5) Relaksujący kot – zabawa grupowa (1) relax (1) Restrukturyzacja poznawcza (1) Rewalidacja (44) Rewalidacja – ASD (29) Rewalidacja – spektrum autyzmu (21) Rewalidacja przez muzykę (1) Robimy naleśniki – zabawa SI (1) Rodzeństwo dzieci z autyzmem (1) Rodzic z zespołem Aspergera (1) Rodzice to nie roboty (2) Rodzicielstwo (1) Rozkruszanki – zabawa SI (1) Rozmowa kwalifikacyjna (1) Rozpoznajemy twarze – zabawa integracyjna/emocje (1) Rozpoznanie zespołu Aspergera we wczesnych latach szkolnych (1) Rozpoznawanie emocji (2) Rozpoznawanie wyrazu twarzy (1) Rozpraszanie uwagi – historyjka społeczna (1) Rozsypanki wyrazowe (1) Rozsypanki wyrazowe – rewalidacja, autyzm (1) Rozwój mowy (1) Rozwój mowy i myślenia – ćwiczenia (1) Rozwój myślenia społecznego (1) Rozwój połączeń nerwowych a stymulacja sensoryczna (1) Rozwijanie inteligencji emocjonalnej (1) Rozwijanie mowy – scenariusz zajęć (1) Rozwijanie umiejętności społecznych (1) Rozwijanie wyobraźni przestrzennej (1) Ruch (1) Ruch Budząca się szkoła (1) Ruch i koordynacja – niedojrzałe w autyzmie (1) Ruszył autyzmschemat.life (1) Rymy, rymowanki, zabawy (1) Rysowanie malowanie (3) Rytmiczny spacer (1) Rytmika (2) Rywalizacja pomiędzy rodzeństwem (1) Rzeczy i ich właściwości – zajęcia (1) Safari na deskorolce – zabawa SI (1) Samodzielna praca i zabawa (1) Samoobsługa – jedzenie do IPET (1) Samookaleczanie (1) Samookaleczenia w autyzmie a zakłócenia metabolizmu siarki (1) Samostymulacje w klasie (1) Samotność (1) Samotność w spektrum autyzmu (1) Samoświadomość (1) Sankcje, uczeń, autyzm, zachowanie (1) Sawant (1) Sawant – przebłysk geniuszu (2) Scenariusz treningu społecznego – McDonalds (1) Scenariusz umiejętności społecznych – muzeum (1) scenariusz zajęć rewalidacyjnych dla dziecka ze spektrum autyzmu (2) Scenariusz zajęć rewalidacyjnych dla ucznia z zespołem Aspergera – kultura osobista i zachowanie (1) Scenariusz zajęć rewalidacyjnych usprawniających percepcję i pamięć wzrokową (1) Scenariusz zajęć rewalidacyjnych. Korzystamy z kalendarza (1) Scenariusze (3) Scenariusze edukacyjne (2) Scenariusze na Dzień Matki (2) Scenariusze rewalidacyjne (3) Scenariusze rozmów (1) Scenariusze rozmów telefonicznych – nawiązywanie kontaktów koleżeńskich (1) Scenariusze rozmów telefonicznych – zostawianie wiadomości dla rodziców (1) Scenariusze społeczne (4) Scenariusze zajęć logopedycznych (1) Scenariusze zajęć na Dzień Dziecka (2) Scenariusze zajęć rewalidacyjnych (7) Schemat Amerykański (1) Schemat ciała i przestrzeni (3) Schemat nowej szkoły (1) Schemat przebierania się na WF (1) Schemat przed klasówką (1) Schemat przed wyjściem do szkoły (1) Schemat teraz-potem (1) Schemat wejścia do szkoły (1) Schemat własnego ciała – ćwiczenia (1) Schizofrenia u dzieci (2) Schody ruchome – historyjka społeczna (1) Sekwencje czynności (1) Sensorycznie trudne scenariusze szkolne (1) sensoryka (5) Sensoryka: Dreszcze (1) Si – ćwiczenia/kartka (1) Siedzenie przy stole – integracja sensoryczna (1) Siła nawyku (1) Sklejeni ludzie – zabawa sensoryczna (1) Skoki do wody (1) Smello – zapachowe Bingo – SI (1) Socjoterapia (7) Sorry nie jesteśmy narodem wybranym (1) Spadające małpki – gry dostosowane do potrzeb dzieci ze spektrum autyzmu (1) Spójrz, zakryj, zapisz, sprawdź (1) SPD – zaburzenia w skrócie (1) Spektrum autyzmu (153) Spektrum autyzmu – logiczne myślenie, wskazówki (2) Spektrum autyzmu – nadwrażliwość na bodźce/modulacja sensoryczna (1) Spektrum autyzmu – Ocena funkcjonalna do planu wspierania zachowania – Przypadek Joeya (1) Spektrum autyzmu – Projekty i prace zaliczeniowe (1) Spektrum przypadku (1) Spektrum Zaburzeń Sensorycznych SPD (1) Sport (2) Sposób na relaks w ZA (1) Sposoby na szkolny hałas (1) Sposoby na złość – scenariusz zajęć (1) Sposoby przekazywania umiejętności społecznych (1) Sposoby uczenia dzieci z autyzmem – podpowiedzi (1) Sposoby uczenia się – lekcja/kartka (1) Spostrzeganie figury i tła (2) Spotkanie z Mikołajem. Scenariusz zajęć otwartych (1) Sprawdziany (1) Sprawozdanie z przeprowadzonej diagnozy i obserwacji w grupie dzieci 5-6 letnich (1) Stanowisko pracy ucznia (1) Stary Rok / Nowy Rok – scenariusz zajęć (2) Stałość spostrzegania (1) Stosunki przestrzenne (1) Strach przed uczuciami (1) Strategia odroczonego posłuszeństwa (1) Strategie czytania (1) Strategie dotyczące dbania o higienę osobistą i spokojny sen, autyzm, SI (1) Strategie nauki w klasie (3) Strategie pozytywnej dyscypliny w ASD (5) Strategie wizualne (4) Struktura Indywidualnego Programu Edukacyjno-Terapeutycznego (IPET) (1) Stwardnienie guzowate a autyzm (1) Style uczenia się (1) Sylwia Bagińska (4) Sylwia N. Bagińska (63) Syndrom oszusta (1) Synestezja – nietypowe przetwarzanie sensoryczne (2) System diagnozy autyzmu według Światowej Organizacji Zdrowia – ICD – 10 (1) System koleżeński (1) System Marianny Frostig (1) System zadań – strategie wizualne (1) System zmianowy to barbarzyństwo a nauka przez zabawę to fikcja (1) Sytuacje kryzysowe (1) Szczepienia – jak się bronić (1) Szczypta autyzmu, szczypta geniuszu (1) Szczęśliwego Nowego! (1) Szkodliwy nektar z agawy (1) Szkolenie z zakresu teorii umysłu: Rozmowy komiksowe (1) Szkolne problemy i właściwe działania (3) Szkolne uwagi 🙂 (1) Słabe i mocne teorie autyzmu (1) Słoik uczuć (1) Słuch w szkole (1) Słuchanie a słuch w ASD (1) Tabele porządkujące wiedzę (1) Tabliczka mnożenia na 2 – ćwiczenia (1) Taktyka męczeństwa (1) talent (3) Tańczące dłonie – zabawa SI (1) Technika „Opowiadanie życia” (1) Technika Mediacji Rówieśniczej (1) Techniki relaksacyjne (4) Teksty do ćwiczeń spółgłoski „CZ” (1) Teksty do ćwiczeń spółgłoski „sz” (1) Teoria umysłu (4) Teoria Umysłu – trening (7) Terapeuta cień (2) Terapia ASD (12) Terapia autyzmu w Polsce (1) Terapia głoski „r”, ćwiczenia – ASD (1) Terapia pedagogiczna (2) Terapia przez sztukę – zajęcia (1) Terapia ręki (4) Terapia zajęciowa (3) Terapie społeczne w ASD (1) Tiki tiki myślowe lub ruchy mimowolne w ASD (1) Torba na przygody – motoryka, SI, planowanie, interakcja społeczna (1) Towarzyskie opowieści – strategia społeczna (1) Tożsamość płciowa w autyzmie (1) Tożsamość w sieci (1) Trening czystości (1) Trening kontroli złości (1) Trening umiejętności społecznych (1) Trening Umiejętności Społecznych – scenariusz zajęć (2) Trening umiejętności społecznych w pracy dzieckiem z autyzmem (1) Treści programowe z działu Pojęcie liczby – kompensacja (1) Trudna młodzież (1) Trudne zachowania (2) Trudności w komunikacji i pozyskiwaniu przyjaciół – matczyna wersja treningu społecznego (1) Trudności w nauce – wczesne znaki ostrzegawcze (2) Trudności w rozumieniu ludzi – lekcja/kartka (1) Trudności z uwagą w ASD – wskazówki (1) Twarz (1) Tworzenie albumu emocji w zespole Aspergera (1) Tworzenie planów dnia (1) Tworzenie środowiska sprzyjającego rozwijaniu mowy (1) Tłusty Czwartek (2) Tłuszcze pożyteczne dla mózgu (1) Ubezpieczenie ucznia – wciskane polisy (1) Ubieranie się (1) Ubieranie się – zabawa w Butik (1) Ubierać się stosownie do sytuacji (1) Ucz i wszystko objaśniaj krok po kroku (1) Uczciwość i oszukiwanie w ASD (1) Uczenie płynności (1) Uczenie się z notatek (1) Uczenie skojarzeniowe w autyzmie/ASD i ZA (1) Uczeń jako członek społeczeństwa – IPET (1) Uczeń jako członek szkoły – IPET (2) Uczeń niedostosowany społecznie lub zagrożony niedostosowaniem społecznym (1) Uczeń przewlekle chory – Dostosowanie wymagań edukacyjnych (1) Uczeń z ADHD – 11 wskazówek dla nauczyciela (1) Uczeń z ASD/SPD lista ćwiczeń intensywnego wysiłku fizycznego (1) Uczeń z autyzmem (1) Uczeń z inteligencją niższą niż przeciętna – dostosowanie wymagań edukacyjnych z podziałem na przedmioty (1) Uczeń z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim – symptomy, wskazówki do pracy (1) Uczeń z Ukrainy (1) Uczeń z ZA (1) Uczeń z ZA – wskazania do kształcenia specjalnego w praktyce (1) Uczeń z zaburzeniami mowy – alalia, dyslalia, niedosłuch… – wskazówki (1) Uczeń z zaburzeniami mowy: jąkanie, giełkot, dysglosja, mowa bezkrtaniowa, ana- i dysartria/wskazówki (1) Uczeń z zaburzeniami zachowania i emocji (1) Uczeń z zespołem Aspergera – przykładowe sprawozdanie nauczyciela wspomagającego (1) Uczeń z zespołem Aspergera – symptomy trudności (1) Uczeń z Zespołem Tourette’a (1) Uczeń zaniedbany środowiskowo (1) Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim (1) Uczymy się a jedynek wciąż przybywa (1) Układ dotykowy (1) Układanie (1) Układanki terapeutyczne (3) Umiejetności społeczne (9) Umiejętności społeczne (159) Umiejętność czytania dzeci z autyzmem (1) Umiejętność uważnego słuchania (1) Umowa z uczniem z ASD (1) Uprzywilejowane miejsce w klasie (1) Uspra

Jak współpracować z rodzicami uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi?

Właściwa współpraca szkoły z rodzicami uczniów jest podstawowym czynnikiem warunkującym skuteczność i efektywność podejmowanych oddziaływań edukacyjno-wychowawczych. W przypadku uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi jest to szczególnie ważne, ze względu na ich wyjątkowe potrzeby.

Przez właściwą współpracę należy rozumieć stworzenie w szkole takiej atmosfery, aby rodzic dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi czuł się tu dobrze, był przekonany, że gronu pedagogicznemu zależy przede wszystkim na dobru jego potomka, zaufał nauczycielom i chętnie podejmował z nimi współpracę na rzecz dziecka.

PSYCHOLOGICZNA ASYMETRIA

Z psychologicznego punktu widzenia relacja nauczyciela z rodzicami ucznia jest niesymetryczna. Nauczyciel ma pewnego rodzaju przewagę. Występuje z ramienia instytucji, jest osobą decyzyjną, profesjonalistą posiadającym wiedzę i doświadczenie. Dlatego to właśnie na nauczycielu spoczywa odpowiedzialność za kształt i charakter relacji z rodzicami.

PARTNERSTWO

Nauczyciel nie powinien nadmiernie podkreślać ani wykorzystywać swojej przewagi nad rodzicami. Nie może ustawiać się na pozycji wszechwiedzącego autorytetu, który narzuca swoją wizję edukacji dziecka. Przeciwnie, wskazane jest, by starał się traktować rodziców ucznia po partnersku tak często, jak tylko jest to możliwe. Może to czynić poprzez włączanie ich w proces planowania i ewaluacji pracy z dzieckiem. Rodzice muszą bowiem znać i rozumieć cele, jakie nauczyciel zamierza osiągnąć w pracy z ich dzieckiem. Co więcej, powinni także mieć realny wpływ na ich formułowanie. Również sposoby i metody osiągania zamierzonych celów winny być rodzicom znane oraz wspólnie z nimi wypracowane. Głos rodziców należy także uwzględniać przy ocenie efektów pracy z dzieckiem.

RODZICE ŹRÓDŁEM WIEDZY O DZIECKU

Rodzice bardzo dobrze znają swoje dziecko i lepiej od nauczyciela wiedzą, z czym ma ono problemy. Wiedzą co stwarza mu trudności, jakie są jego potrzeby, co stanowi jego mocne strony, co je najbardziej motywuje lub zniechęca. Nauczyciel powinien nieustannie korzystać z tej wiedzy rodziców. Dzięki temu dziecko o specjalnych potrzebach edukacyjnych będzie nauczane i wychowywane w szkole w sposób najbardziej adekwatny do jego indywidualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych oraz metodami zbliżonymi do tych, które rodzice stosują w domu. Z kolei rodzice będą mogli poczuć się rzeczywistymi partnerami nauczyciela, czyli podmiotami, z których potrzebami i opiniami liczy się on i które zachowują pełne prawo do decydowania o losie swojego dziecka.

PRZEKAZYWANIE RODZICOM WIEDZY

Wskazane jest, by nauczyciel przekazał rodzicom ucznia część swojej wiedzy i doświadczenia. Musi jednak pamiętać, że nie są oni terapeutami dziecka. Nie muszą zatem opanować wszystkich wiadomości z zakresu jego zaburzeń ani dotyczących dydaktyki czy metodyki wychowania. Wystarczy, że nauczyciel przekaże im podstawowe informacje pozwalające jeszcze lepiej niż dotychczas rozumieć zachowanie dziecka i pomocne w rozwiązywaniu napotkanych w obcowaniu z nim problemów. Ważne jest przy tym, by nauczyciel dzielił się swoją wiedzą z rodzicami ucznia w sposób nienarzucający się, czyli na tyle delikatny, aby nie poczuli się oni oceniani, krytykowani, pouczani czy przymuszani do stosowania preferowanych przez nauczyciela metod, rozwiązań.

OKREŚLENIE WZAJEMNYCH OCZEKIWAŃ

Bardzo dobrze na kształt relacji nauczyciela z rodzicami ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych wpływa jasne określenie wzajemnych oczekiwań względem siebie. Nauczyciel powinien doprowadzić do tego, aby rodzice otwarcie wyrazili mu swoje potrzeby w zakresie edukacji i wychowania dziecka oraz powiedzieli, na jakiego rodzaju wsparcie i pomoc z jego strony liczą.

W odpowiedzi na to nauczyciel powinien precyzyjnie sformułować swoje możliwości sprostania oczekiwaniom rodziców, czyli dokładnie określić, jakiego rodzaju pomoc jest w stanie świadczyć na ich rzecz, a które z ich potrzeb pozostają poza jego kompetencjami. Nie powinien przy tym składać rodzicom obietnic bez pokrycia, na wyrost, aby nie byli oni później rozczarowani, jeśli okaże się, iż nauczyciel nie jest w stanie wywiązać się ze złożonych wcześniej deklaracji.

Również nauczyciel powinien konkretnie określić, jakie są jego oczekiwania w stosunku do rodziców, czego się po nich spodziewa, na co z ich strony liczy.

Jeśli ustalenia takie zostaną poczynione w pierwszej fazie budowania relacji, każda ze stron będzie wiedziała, do czego jest zobowiązana i czego może się spodziewać po partnerze interakcji. Pozwoli to uniknąć nieporozumień, zaskoczenia czy rozczarowania.

SYSTEMATYCZNY PRZEPŁYW INFORMACJI

W pracy z dzieckiem o specjalnych potrzebach edukacyjnych niezwykle ważny jest systematyczny, bieżący przepływ informacji pomiędzy szkołą i domem rodzinnym. Chodzi o to, by w jego efekcie zarówno nauczyciele, jak i rodzice, mieli możliwie najpełniejszy, najbardziej adekwatny obraz dziecka. By wiedzieli o jego trudnościach, problemach, niepowodzeniach, znali jego sukcesy, postępy oraz orientowali się w jego aktualnym samopoczuciu czy stanie zdrowia.

Praktyka pokazuje, że najbardziej efektywną i zarazem najbardziej satysfakcjonującą dla obu stron formą kontaktu służącego przekazywaniu istotnych informacji są spotkania osobiste. W odniesieniu do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi powinny się one odbywać znacznie częściej, aniżeli w przypadku pozostałych dzieci. Warto więc zadbać o to, by przebiegały w możliwie najprzyjemniejszej atmosferze oraz czasie i miejscu z góry zaplanowanym, dogodnym dla obu stron. Pozwoli to wyeliminować z wzajemnych kontaktów element zaskoczenia czy przymusu.

INFORMACJE ZWROTNE OD RODZICÓW

Nauczyciel powinien być otwarty na informacje zwrotne płynące od rodziców dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, z którym pracuje. Wskazane jest, by umiał spokojnie przyjąć, a następnie przeanalizować i konstruktywnie wykorzystać ich ewentualne niezadowolenie, zastrzeżenia czy nawet krytykę. Taka postawa umożliwi nauczycielowi udoskonalenie stosowanych metod oraz jeszcze pełniejsze dostosowanie stylu pracy do potrzeb dziecka. Poza tym rodzice będą mogli przekonać się o nieustannym rozwoju kompetencji zawodowych nauczyciela, przez co umocni się ich przekonanie, że oddają dziecko pod opiekę właściwej osoby.

WSPARCIE EMOCJONALNE

Rodzice dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi doświadczają na co dzień wielu trudności, problemów i przykrych emocji związanych z faktem wychowywania dziecka dotkniętego zaburzeniami. Niezwykle ważne jest więc, aby relacja z nauczycielem nie była dla nich kolejnym źródłem stresu. Nauczyciel musi zatem starać się zapewnić rodzicom maksymalnie możliwe poczucie bezpieczeństwa na terenie szkoły. Powinien zachowywać się wobec nich z szacunkiem, życzliwie, reagować empatycznie na ich komunikaty, okazywać im akceptację, zrozumienie, a w razie potrzeby udzielać także wsparcia emocjonalnego.

W tym miejscu należy podkreślić, że chodzi jedynie o wsparcie emocjonalne w podstawowym, ludzkim wymiarze. W żadnym wypadku nauczyciel nie powinien próbować wchodzić w rolę psychoterapeuty dla rodziców swojego ucznia. Jeśli uzna, że wymagają oni profesjonalnej pomocy w zakresie radzenia sobie z własnymi emocjami, może im takie rozwiązanie delikatnie zasugerować oraz udzielić informacji o miejscach, które świadczą tego typu pomoc.

ROZMOWY O FUNKCJONOWANIU DZIECKA

Podczas rozmów o funkcjonowaniu dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, nauczyciel musi wykazać się szczególnym taktem i delikatnością, aby nie sprawić rodzicom przykrości. Powinien starać się mówić rzeczowo i krótko o zaobserwowanych nieprawidłowościach czy niepokojących faktach, zjawiskach, unikając ich wartościowania, generalizowania i stosowania pejoratywnych określeń.

PODKREŚLANIE MOCNYCH STRON DZIECKA

W kontaktach z rodzicami dziecka o specjalnych potrzebach edukacyjnych nauczyciel nie może ograniczać się jedynie do sytuacji problemowych ani skupiać się tylko na deficytach czy dysfunkcjach dziecka. Powinien także zwracać uwagę na jego osiągnięcia, sukcesy, postępy i mocne strony. Rodzice muszą czuć, że nauczyciel nie patrzy na ich dziecko przez pryzmat zdiagnozowanych zaburzeń, lecz widzi w nim po prostu człowieka i dostrzega przede wszystkim jego zalety i mocne strony.

Bardzo dobrą okazją do podkreślenia mocnych stron i osiągnięć ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi jest zaproszenie jego rodziców do udziału w zajęciach oraz zaprezentowanie im jego prac, wytworów.

WŁĄCZANIE RODZICÓW W DZIAŁANIA SZKOŁY

Niezwykle ważnym aspektem współpracy nauczycieli z domem ucznia jest włączanie jego rodziny w różnego rodzaju działania szkoły. Zarówno dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, jak i ich rodzice, powinni brać aktywny udział w życiu placówki: inicjować, planować i współrealizować z nauczycielami szkolne imprezy czy uroczystości.

DOSTRZEGANIE ZAANGAŻOWANIA RODZICÓW

Nauczyciel musi zauważać i doceniać pomoc, współpracę oraz zaangażowanie rodziców uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w życie i pracę szkoły. Może w tym celu stosować podziękowania wyrażone ustnie na zebraniu rodziców lub pisemnie, w formie listu bądź dyplomu.

RODZICE SOJUSZNIKAMI SZKOŁY

Właściwa współpraca nauczycieli i rodziców ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi pozytywnie wpływa na efektywność jego edukacji. Rodzice, którzy rozumieją i akceptują cele stawiane przez nauczycieli, aprobują stosowane przez nich metody, czują się traktowani przez nich po partnersku, są bardziej skłonni do współpracy ze szkołą, angażowania się w jej działania i przede wszystkim wspierania jej w codziennej pracy z dzieckiem i na jego rzecz.

Autor: Elżbieta Wika

Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli

Tekst opracowano w oparciu o następujące materiały :

Współpraca z Rodzicami Dzieci ze Spektrum Autyzmu

Współpraca z Rodzicami Dzieci ze Spektrum Autyzmu

Współpraca z Rodzicami Dzieci ze Spektrum Autyzmu

Drodzy Rodzice,

Od lat wspieramy rodziny z dziećmi ze spektrum autyzmu, oraz innymi niepełnosprawnościami. .

Widzimy jak ważne jest wsparcie, pomoc specjalistyczna, porada, o którą czasem trudno w dobie chaosu informacyjnego, jaki obserwujemy w Internecie. .

Po licznych rozmowach z rodzicami, wspólnych spotkaniach na grupach wsparcia, czy też szkoleniach / warsztatach / wykładach, zauważyliśmy dużą potrzebę stworzenia darmowego wsparcia dla rodziców dzieci ze spektrum autyzmu w obszarze edukacji. .

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, planujemy stworzyć platformę do bezpłatnej, zdalnej nauki dla rodziców, opartej o współczesną, aktualną wiedzę z zakresu nauk medycznych, pedagogicznych, psychologicznych i in. Chcielibyśmy by rodzice mieli darmowy dostęp do najnowszej i sprawdzonej naukowo wiedzy o autyzmie. .

W związku z powyższym, bardzo ważne będzie dla nas wypełnienie niniejszej ankiety. Chcielibyśmy by tworzone rozwiązanie jak najbardziej odpowiadało potrzebom rodziców.

pozdrawiamy

키워드에 대한 정보 współpraca z rodzicami dziecka autystycznego

다음은 Bing에서 współpraca z rodzicami dziecka autystycznego 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  Ocena Ryzyka Zawodowego Stolarz | Ocena Ryzyka Zawodowego - Gotowy Arkusz Do Użycia 상위 62개 답변
See also  Samson Dom Pod Kasztanem | Samson-Dom. 176 개의 베스트 답변

See also  이튼 치과 베이 사이드 | 치과용 Optragate 사용 후기 8237 좋은 평가 이 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Roszczeniowi rodzice, czyli jak efektywnie nawiązać współpracę z rodzicami

  • fabryka relacji
  • pedagogika
  • psycholog
  • psychologia dziecięca
  • terapeuta
  • terapia
  • trening umiejętności społecznych
  • tus
  • zespół aspergera
  • rodzice
  • roszczeniowi ludzie
  • konsultacja
  • konsultacja psychologiczna
  • problemy z rodzicami
  • psychologia dziecięca porady

Roszczeniowi #rodzice, #czyli #jak #efektywnie #nawiązać #współpracę #z #rodzicami


YouTube에서 współpraca z rodzicami dziecka autystycznego 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Roszczeniowi rodzice, czyli jak efektywnie nawiązać współpracę z rodzicami | współpraca z rodzicami dziecka autystycznego, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment