Wstęp Do Prezentacji Przykłady | Poznaj Sprawdzony Szablon Na Idealny Wstęp Do Prezentacji ⭐Te 5 Kroków Działa Cuda! Annapro Odc. 40 98 개의 정답

당신은 주제를 찾고 있습니까 “wstęp do prezentacji przykłady – Poznaj SPRAWDZONY SZABLON na idealny wstęp do prezentacji ⭐Te 5 kroków działa cuda! AnnaPRO odc. 40“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Anna PRO – PROfesjonalne webinary i prezentacje 이(가) 작성한 기사에는 조회수 1,092회 및 좋아요 40개 개의 좋아요가 있습니다.

Wówczas początek brzmi na przykład: Dzień dobry. Witam Państwa bardzo serdecznie. Nazywam się….We wstępie musimy przedstawić, jakimi problemami zamierzamy się zająć w prezentacji i jakie są nasze główne założenia, które w niej wykorzystamy. W tym miejscu powinniśmy przedstawić stan dotychczasowych badań na wybrany przez nasz temat.Najlepiej zacząć prezentację od uśmiechu, otwartej postawy ciała, nawiązania kontaktu wzrokowego z salą. Mówiąc krótko warto zrobić dobre wrażenie już na początku. Oczywiście mówimy tutaj o pewnych aspektach mowy niewerbalnej, które zapewnią nam dobry początek w trakcie wystąpień publicznych.

Table of Contents

wstęp do prezentacji przykłady 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Poznaj SPRAWDZONY SZABLON na idealny wstęp do prezentacji ⭐Te 5 kroków działa cuda! AnnaPRO odc. 40 – wstęp do prezentacji przykłady 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Właśnie TE 5 KROKÓW pomoże Ci przygotować wstęp do prezentacji 💪
Ktoś mógłby zapytać – a na co to komu? 🙂 Dobry wstęp pomoże Ci zbudować wiarygodność w oczach słuchaczy i sprawi, że już od początku wystąpienia będziesz brzmieć jak profesjonalista. Poza tym, świetne przygotowanie do wystąpienia zmniejsza poziom tremy. KONIECZNIE musisz poznać najlepsze tricki, aby przechytrzyć stres❗✊
Dzisiaj dowiesz się, m.in. jaką rolę pełni:
👉 precyzyjne zdefiniowanie grupy docelowej
👉 pokazanie Twojej marki osobistej
👉 jasne określenie celów prezentacji.
To i dużo więcej tłumaczę Ci w tym odcinku! 🔥 Jeżeli Ci się podobało – SUBSKRYBUJ KANAŁ 🙂 🔥
ZAPISZ SIĘ NA MÓJ NEWSLETTER: https://annapronczuk.pl/newsletter/ a w nagrodę otrzymasz DARMOWY eBook z poradami na temat wystąpień, a później będziesz co 2 tygodnie otrzymywać ode mnie listy z ciekawymi poradami.
Zastanawiasz się, jaki sprzęt wybrać do Twojego super webinaru? Sprawdź mój 30-stronicowy eBook na ten temat: https://bit.ly/2Z65Nd6 Dzięki tej wiedzy każdy Twój materiał będzie świetny, zarówno ✅ webinar, ✅ live na facebooku, ✅ vlog lub kanał na YouTube oraz ✅ kurs video online. Poświęciłam setki, jeżeli nie tysiące godzin na research, szukanie opinii o sprzęcie, oglądanie zagranicznych tutoriali z instrukcją najlepszych połączeń i zestawów, zakup oraz testowanie zakupionego sprzętu przy nagraniach. Ten eBook pomoże Ci zaoszczędzić czas! https://bit.ly/2Z65Nd6
Obejrzyj też inne moje odcinki:
✅ Wywiad z Pawłem Tkaczykiem m.in. na temat tego jak używać storytellingu w prezentacji: https://www.youtube.com/watch?v=SHLi_EJ9Xb0
✅ 70-minutowa rozmowa o konstrukcji prezentacji ze Sławkiem Sobótką z Bottega IT Minds https://www.youtube.com/watch?v=k7hmJhDpqws
✅ Wywiad z Michałem Sadowskim o tym jak zrobić świetne wystąpienie? https://www.youtube.com/watch?v=yEEKB8rK1IE
Montaż: Kamil Skowronek
Polub, skomentuj i napisz o czym chcesz, abym nagrała kolejny odcinek! Możesz przekazać mi swoje pomysły na nowe odcinki w krótkiej, 3-minutowej, anonimowej ANKIECIE: http://bit.ly/2OOTEnD
————————————————————————
A może zastanawiasz się, kim jestem ❓
Nazywam się Anna PROńczuk-Omiotek, jestem przedsiębiorcą, mówcą, trenerem i mentorem. Mam 2 firmy i przeprowadziłam ponad 5000 godzin szkoleń z wystąpień publicznych. Pomogę Ci być “PRO” w 3 obszarach:
▶ 💻 PROduktywność,
▶ 💰 PROwadzenie firmy i startupu, w Polsce i w Californii,
▶ 🗣 PROfesjonalne prezentacje i wystąpienia (offline i online).
Jeżeli potrzebujesz szkolenia, mentoringu lub indywidualnej konsultacji, napisz do mnie: [email protected] 🔥🔥🔥 Jeżeli chcesz zacząć nagrywać swojego własnego vloga, ale czujesz stres przed kamerą 🎥 to również bardzo chętnie Ci pomogę! Pozdrawiam Cię ciepło i życzę miłego oglądania! 🙂
PO WIĘCEJ WIEDZY ZAPRASZAM NA:
→ blog http://annapronczuk.pl/
→ fanpage Anna PRO: https://www.facebook.com/AnnaPronczukOmiotek/
→ grupę o PROduktywności: https://www.facebook.com/groups/PROduktywnosc/
→ grupę o PROfesjonalnych wystąpieniach: https://www.facebook.com/groups/wystapieniabeztejemnic/
→ instagram @annaprro 📸
To jak, widzimy się? DO ZOBACZENIA! 🙂
#wystapienia #publiczne #prezentacje

wstęp do prezentacji przykłady 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Jak zacząć prezentację? – Dubiński Szkolenia

Celem dobrego wstępu prezentacji jest zaciekawienie odbiorców, pobudzenie ich emocji, sprawienie aby oczekiwali na pojawiające się informacje.

+ 여기에 더 보기

Source: drim-power.pl

Date Published: 6/15/2022

View: 2781

Jak rozpocząć prezentację: 13 złotych otwieraczy, które …

Jak rozpocząć prezentację: 13 złotych otwieraczy, które zachwycą publiczność w 2022 roku (+ przykłady) · 1. Zadaj pytanie · 2. Przedstaw się jako osoba, a nie …

+ 여기에 더 보기

Source: ahaslides.com

Date Published: 1/20/2022

View: 5472

Jak zacząć prezentację? – Wiktor Niedzicki

Cała prezentacja będzie próbą znalezienia odpowiedzi. Sądzę, że jest to pewne uproszczenie. Można zacząć pytaniem, ale nie zawsze i nie każdą prezentację. Łatwo …

+ 여기에 보기

Source: wiktorniedzicki.pl

Date Published: 1/29/2022

View: 1830

Poznaj SPRAWDZONY SZABLON na idealny wstęp do …

Czy ktoś po Twojej prezentacji ma na przykład doświadczyć jakichś emocji, ma coś zmienić w jego myśleniu, a może ma się dowiedzieć konkretnych, merytorycznych …

+ 여기에 보기

Source: annapro.pl

Date Published: 3/30/2021

View: 1547

Prezentacja – 10 zasad, dzięki którym zrobisz ją dobrze

Prezentacja na przykładach. … Prezentacja na przykładzie: … Niech będzie to interesujący graficzny wstęp lub podsumowanie do tego, co powiesz.

+ 여기에 표시

Source: klosinski.net

Date Published: 4/25/2022

View: 3833

6 sposobów na dobre rozpoczęcie prezentacji – Ja mówię TO

Twój rozwiązany problem będzie ciekawym i inspirującym wstępem. 2. Odwołanie do ciekawej historii. Bywa i tak, że w Twoim życiu nie zdarzyło się …

+ 여기에 표시

Source: jamowie.to

Date Published: 7/2/2021

View: 5175

15 przykładów kreatywnych autoprezentacji na każdą okazję

Oto przykład: Asana zapewnia zespołom system do organizowania swojej pracy i … Choć zakończenie prezentacji pytaniem może stworzyć dialog …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: asana.com

Date Published: 12/11/2021

View: 6820

Wstęp do prezentacji / Co warto wiedzieć / PORADNIK

Pierwsze wrażenie jest bezcenne. To, jak słuchacze podejdą do Twojej prezentacji zależy w dużej mierze od jej wstępu. Jak napisać ciekawy i niebanalny wstęp …

+ 더 읽기

Source: www.przemowienia.pl

Date Published: 5/24/2022

View: 7949

5. Pierwsze 30 sekund, czyli jak zaczynać (i jak kończyć)

Te dwa przykłady pokazują, jak ważne jest dopasowanie prezentacji do miejsca i … Trudno o lepszy wstęp do opowiadania o plastyczności synaptycznej.

+ 여기에 더 보기

Source: www.fuw.edu.pl

Date Published: 12/12/2021

View: 8087

주제와 관련된 이미지 wstęp do prezentacji przykłady

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Poznaj SPRAWDZONY SZABLON na idealny wstęp do prezentacji ⭐Te 5 kroków działa cuda! AnnaPRO odc. 40. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Poznaj SPRAWDZONY SZABLON na idealny wstęp do prezentacji ⭐Te 5 kroków działa cuda! AnnaPRO odc. 40
Poznaj SPRAWDZONY SZABLON na idealny wstęp do prezentacji ⭐Te 5 kroków działa cuda! AnnaPRO odc. 40

주제에 대한 기사 평가 wstęp do prezentacji przykłady

  • Author: Anna PRO – PROfesjonalne webinary i prezentacje
  • Views: 조회수 1,092회
  • Likes: 좋아요 40개
  • Date Published: 최초 공개: 2019. 12. 4.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=JXS4sdu3hKM

Jak napisać wstęp do prezentacji?

We wstępie musimy przedstawić, jakimi problemami zamierzamy się zająć w prezentacji i jakie są nasze główne założenia, które w niej wykorzystamy. W tym miejscu powinniśmy przedstawić stan dotychczasowych badań na wybrany przez nasz temat.

Jak rozpoczynać prezentację?

Najlepiej zacząć prezentację od uśmiechu, otwartej postawy ciała, nawiązania kontaktu wzrokowego z salą. Mówiąc krótko warto zrobić dobre wrażenie już na początku. Oczywiście mówimy tutaj o pewnych aspektach mowy niewerbalnej, które zapewnią nam dobry początek w trakcie wystąpień publicznych.

Jak zacząć prezentację w Power Point?

Zanim rozpoczniesz projektowanie slajdów, rozpisz w punktach cały scenariusz prezentacji – od czego zacząć, które tematy rozwinąć, a które lepiej opisać w pigułce, jakie napisy i nagłówki umieścić na slajdach. Potem wystarczy to wszystko tylko przenieść na slajdy i uzupełnić o niezbędne dane.

Jak mówić podczas prezentacji?

Nasz głos powinien być opanowany, mówić powinniśmy wolno, lecz nie monotonnie, zmieniając tonację w zależności od tego, w którym etapie przemówienia jesteśmy. Gdy zbliżamy się do ważnego punktu, dobrze jest to zaakcentować, odpowiednio zmieniając styl mowy.

Ile slajdów na 45 minut?

Załóżmy, że Twoja prezentacja będzie czysto wykładowa (bez ćwiczeń) i że masz na nią 45 minut. Oznacza to, że zgodnie z regułą 5/15 przygotujesz około 15 slajdów.

Jak zacząć prezentację na obronie?

Można zacząć pytaniem, ale nie zawsze i nie każdą prezentację. Łatwo jest przecież także przedstawić odbiorcom zaskakujące twierdzenie, zadziwiający fakt, a później wyjaśniać problem. Warto wystąpienie zacząć od czegoś, co natychmiast zelektryzuje odbiorców.

Jak zacząć prezentację komputerowa?

Jak rozpocząć prezentację, by zapewnić sukces swojego wystąpienia? Od samego początku przykuj uwagę słuchaczy i pokieruj nią. Zaintryguj publiczność, sygnalizując lub podając wprost korzyści, jakie słuchacze odniosą dzięki temu, że wysłuchają tego, co chcesz im przekazać.

Jak przedstawić siebie w prezentacji?

Przedstaw się

Każda dobra autoprezentacja rozpoczyna się od krótkiego zaprezentowania swojej osoby. Możesz się przedstawić i wspomnieć, w jakiej firmie pracujesz (jeśli jest to istotne). Niemniej jednak, im bardziej osobisty ton przybierzesz, tym naturalniej wypadnie Twoja prezentacja.

Co powinno znajdowac się w prezentacji?

Istotne jest też to, jak się zachowuje prelegent, gdyż to on zawsze stanowi najważniejszy element.
  1. Wycisz telefon. …
  2. Rozpocznij czymś ciekawym. …
  3. Spoglądaj na słuchaczy. …
  4. Pilnuj czasu. …
  5. Angażuj słuchaczy. …
  6. Przećwicz przed zaprezentowaniem. …
  7. Nie ucz się na pamięć …
  8. Przybądź wcześniej i sprawdź sprzęt.

Co zrobić aby prezentacja była ciekawa?

Jak stworzyć ciekawą prezentację – na co zwrócić uwagę
  1. Nie robisz prezentacji dla siebie. …
  2. Przygotuj sobie punkty prezentacji. …
  3. Nie lekceważ kolorów. …
  4. Korzystaj z pomocy wizualnych. …
  5. Dołącz inne osóby do prezentacji. …
  6. Przygotuj notatki.

Co na koniec prezentacji?

Podsumuj.

Nawet jeśli rozwinięcie prezentacji było długie, podsumowanie musi być proste. Nie dodawaj tu żadnych nowych informacji, ale streść wnioski z tego, co wcześniej powiedziałeś. Najlepiej – jedno lub dwa zdania na każdy główny punkt prezentacji.

Jak powinna wyglądać dobra prezentacja?

Wygląd każdego slajdu powinien nawiązywać do poprzedniego, a wszystkie przekazane informacje – tworzyć spójną całość. Prezentacja powinna mieć swoją stronę tytułową, podział na rozdziały dotyczące osobnych tematów (jeśli takie istnieją), podsumowanie i zakończenie.

Jak zacząć wystąpienie?

Rozpoczęcie przemówienia powinno być przede wszystkim unikalne i intrygujące. Powinno się unikać prostych, nudnych formułek, które nakreślają tylko suche informacje. Przede wszystkim należy dobrze wiedzieć, kto jest naszym odbiorcom i zastanowić się nad rozpoczęciem, które może go rzeczywiście zaintrygować.

Jak wypowiadać się publicznie?

Zanim napiszesz prezentację, powiedz na głos to, o czym chcesz opowiedzieć. Nagraj się, przesłuchaj nagranie kilka razy. Jeżeli kiepsko ci poszło, wstrzymaj się ze spisywaniem, popracuj nad tym, co i jak mówisz.

Jak zrobić dobre wystąpienie?

10 porad, jak przygotować dobre wystąpienie publiczne.
  1. Przygotuj się …
  2. Skorzystaj z pomocy trenera przemawiania. …
  3. Skup się na treści, a nie na języku ciała i głosie. …
  4. Bądź sobą i używaj tonu konwersacyjnego. …
  5. Nie sprzedawaj. …
  6. Użyj humoru. …
  7. Opowiedz historię …
  8. Nie stresuj się – masz ważniejszą misję

Jaki może być tytuł prezentacji?

Zwróć uwagę jak twój tytuł będzie prezentował się w agendzie, a tam powinien być czytelny i chwytliwy, czyli być interesujący na tle innych. Nie musisz w tytule opisać wszystkiego, co chcesz powiedzieć w prezentacji.

Jak zrobić prezentację do szkoły?

Jak przygotować prezentację multimedialną do szkoły?
  1. Upewnij się, że rozumiesz temat. …
  2. Ułóż tytuł prezentacji w formie pytania. …
  3. Uporządkuj prezentację. …
  4. Jeden podpunkt = jeden slajd = jeden obraz rozciągnięty na cały ekran.
  5. Jak najmniej tekstu na slajdach (a najlepiej wcale). …
  6. Zacznij od ciekawostki. …
  7. Zakończ podsumowaniem.

Jak zacząć prezentację po angielsku?

JAK POWITAĆ SŁUCHACZY W JĘZYKU ANGIELSKIM
  1. Good morning/afternoon/evening, ladies and gentlemen / everyone.
  2. On behalf of… (название компании), I would like to welcome you here today.
  3. Hello everyone. Welcome to… (название события).
  4. Good morning/afternoon/evening. Thank you so much for having me today!

Jak rozpocząć prezentację by od pierwszych sekund zaintrygować odbiroców?

Najtrudniej jest zacząć…

To dotyczy wielu aspektów naszego życia. Ten słynny pierwszy krok.

Na drodze do wymarzonej pracy, zmiany miejsca zamieszkania, podjęcia trudnej decyzji.

W prezentacji jest podobnie. Najtrudniejszy jest początek, któremu zawsze towarzyszy świadomość siły pierwszego wrażenia.

Wielu prezenterów ucieka w znaną uliczkę sloganów oraz nic niewnoszących, bo bardzo dobrze znanych odbiorcom, sformułowań.

Wówczas początek brzmi na przykład:

Dzień dobry. Witam Państwa bardzo serdecznie. Nazywam się…. I zaprezentuję dzisiaj… Opowiem… Przedstawię…

Mijają pierwsze cenne sekundy. Twój odbiorca ma wyłączony mózg. Nic nie zrobiłeś, by było inaczej.

Zamiast oczu skupionych na sobie widzisz wzrok wbity w laptopy, smartfony lub okno.

Mijają pierwsze cenne sekundy… minuty. Jakie robisz wrażenie na swoich odbiorcach?

Jaki obraz całej Twojej prezentacji powstał właśnie w ich głowach?

Ty teoretycznie jesteś bezpieczny, bo idziesz utartym szlakiem. Tylko czy na pewno jesteś na drodze do sukcesu swojej prezentacji?

Jak rozpocząć prezentację, by zapewnić sukces swojego wystąpienia?

Od samego początku przykuj uwagę słuchaczy i pokieruj nią. Zaintryguj publiczność, sygnalizując lub podając wprost korzyści, jakie słuchacze odniosą dzięki temu, że wysłuchają tego, co chcesz im przekazać. Jasno przedstaw główną ideę twojej prezentacji i daj odbiorcom informacje, w jaki sposób skonstruowana jest twoja wypowiedź. Ważne jest również, aby w tych pierwszych minutach nawiązać swego rodzaju emocjonalną więź z publicznością.

Brzmi super prawda? Pozostaje tylko pytanie – Jak taki początek zbudować?

KORK 1 Zacznij od końca.

Zastanów się, z czym mają wyjść odbiorcy z Twojej prezentacji? Co mają myśleć? Co mają zapamiętać? Z czym mają kojarzyć Ciebie?

Dobrze zaprojektowany początek powinien wpisywać się w odpowiedzi na powyższe pytania.

KROK 2 Następnie przyjrzyj się dokładnie części głównej swojej prezentacji.

Jakie informacje zawarłeś? Co wnosisz do codzienności swoich odbiorców? Co odkrywasz przed nimi? Z czym ich zapoznasz? Do czego chcesz ich przekonać?

Odpowiedz precyzyjnie na te pytania. Zapisuj sobie główne fakty, wątki, wnioski.

Co dalej?

KROK 3 Połącz te dwa elementy- koniec i środek. Znajdź główną myśl swojego wystąpienia.

Sformułuj ją możliwie zwięźle. Wyraź ciekawie i precyzyjnie, pamiętając o cennych pierwszych sekundach.

KROK 4 Wybierz formę.

Sformułowałeś już swoją główną ideę. Kolejnym wyzwaniem jest forma w jakiej przekażesz ją publiczności.

Oto kilka podpowiedzi i inspiracji.

Możesz wyrazić główną myśl w formie pytania.

Jednocześnie dodając, choć niekoniecznie dosłownie: „odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo w mojej prezentacji”.

Początek powinien łączyć się z całością Twojej wypowiedzi.

Możesz do tego pytania wielokrotnie wracać w poszczególnych częściach prezentacji, na przykład przed podaniem ważnych faktów lub danych.

Jeśli zdecydujesz się na ten wariant polecamy stosowanie pytań „dlaczego” i „jak”. Pytanie dlaczego jest o tyle lepsze, że rozbudza naszą naturalną ciekawość.

Przykład znakomitej prezentacji rozpoczętej przez pytanie, a nawet serię pytań to prezentacja jaką wygłosił Simon Sinek „How great leaders inspire action”. Rozpoczął swoje wystąpienie następująco:

„Jak wytłumaczyć, gdy sprawy nie idą po naszej myśli? Albo lepsze pytanie: jak wyjaśnić, że inni potrafią osiągać rzeczy, które wydają się przeczyć wszelkim prawidłom? Na przykład: dlaczego firma Apple jest tak innowacyjna? Rok po roku przez kolejne lata są bardziej innowacyjni niż konkurencja.” (…) Dlaczego Martin Luther King poprowadził ruch na rzecz praw obywatelskich? Przecież nie był jedynym uciskanym człowiekiem w Ameryce przed wprowadzeniem praw człowieka. I z pewnością nie był w owym czasie jedynym wielkim mówcą. Dlaczego on? A dlaczego bracia Wright potrafili dokonać sterowanego, załogowego lotu samolotem, gdy istniały inne zespoły, lepiej wykwalifikowane, z większymi funduszami – jednak to braciom Wright powiódł się taki lot, a im nie? W grę wchodzi coś innego.”

Jesteście zaintrygowani? Chcecie się dowiedzieć dlaczego tak właśnie się stało? Całość wystąpienia możecie obejrzeć tutaj –

Warto dodać, że taki początek dobrze sprawdzi się w prezentacjach dotyczących nowego projektu lub pomysłu na nowe rozwiązanie.

Możesz pokierować myśleniem odbiorców, poruszając ich wyobraźnię.

Doskonale sprawdzi się użycie symbolu czy metafory (na przykład w formie zdjęcia).

Wyraź symbolicznie główną myśl. W trakcie prezentacji możesz tłumaczyć ten symbol na różne sposoby. Możesz dopełniać obraz, który stworzyłeś na początku. Bardzo mi się podobało, kiedy na jednym ze szkoleń osoba opracowująca prezentację nowego systemu pokazała na pierwszym slajdzie dwie fotografie- jedna przedstawiała tradycyjną spalinową lokomotywę a druga ultraszybkie TGV. Całe wystąpienie oparte było na różnicach między starym a nowym systemem, a autorka często wracała do obrazu, który od pierwszych sekund podziałał na odbiorców.

Możesz użyć też mniej dosłownego obrazu- wyobraź sobie, że trener na początku szkolenia pokazuje uczestnikom zdjęcie bagażu. Co to ma wspólnego ze szkoleniem? Każdy z uczestników przychodzi z takim bagażem, są w nim obawy, doświadczenia, pytania i oczekiwania. Szkolenie to wspólna podróż. Trener, używając tej metafory pokazuje, że doskonale wie, że dorośli nie przychodzą na szkolenie jako tabula rasa. Można też rozwinąć to dalej- uczestnicy na szkoleniu sami zdecydują, co wyjmą z tego bagażu, a co sami dołożą.

Możesz zacząć od historii.

To rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza jeśli wystąpienie ma charakter motywacyjny.

Wykorzystywanie opowieści w prezentacjach to temat na osobny wpis (albo nawet książkę), w tym miejscu zamieszczam tylko kilka kluczowych wskazówek dotyczących rozpoczynania wystąpienia od historii.

Najważniejsze, aby opowieść była bezpośrednio związana z główną ideą Twojego wystąpienia. Skuteczność historii w prezentacji biznesowej potwierdzają badania i nasza wieloletnia praktyka. Bywa jednak, że historia nie działa. Najczęściej dzieje się tak wtedy, kiedy opowieść nie jest dobrze dobrana. Zwróć uwagę, aby historia na pewno wiązała się z Twoim przesłaniem i była zrozumiała dla publiczności.

Świetnie działają historie, które mają osobisty charakter. Nie zawsze muszą dotyczyć Ciebie, czasami warto pokazać także innych ludzi jako bohaterów.

Poza tym historia, aby „zadziałała”, powinna być nasycona emocjami i wrażeniami. Musi być opowiedziana pasją i na tyle szczegółowo, żeby Twoi odbiorcy mogli się w nią zaangażować.

Świetnych wystąpień z wykorzystaniem historii jest mnóstwo. Jak skuteczne jest to narzędzie pokazuje m.in. wystąpienie „Sekret sukcesu, według Richarda St. Johna”

Warto również zobaczyć wystąpienie Bono, który zaczyna od krótkiej historii- właściwie anegdoty, a następnie rozwija dłuższą. I to wszystko na początku prezentacji.

Możesz też wykorzystać rekwizyt.

Niektórym, uczestnikom moich szkoleń wystąpienie z użyciem rekwizytu kojarzy się raczej z wystąpieniami polityków, którzy stosowali jednocześnie inną metodę przyciągania uwagi – zaskoczenie, a nawet szok. Taki efekt wykorzystują także np. mówcy TED. Jill Bolte Taylor zdecydowanie skupiła uwagę, kiedy pokazała na scenie prawdziwy ludzki mózg.

Jednak rekwizyty świetnie sprawdzają się także w mniej ekstremalnych formach.

Na przykładzie rekwizytu warto prowadzić prezentację, której głównym celem jest zmiana. Odwołując się do rekwizytu, możesz pokazywać, co w obecnym rozwiązaniu nie działa lub jak może działać lepiej. Rekwizytem może być dokument, strona www, aplikacja, ale też obowiązujący schemat rozmowy z klientem.

Przywitaj się i pokaż rekwizyt:

Proszę Państwa to jest nasza dotychczasowa/ dotychczasowy….

Nakreśl problem: Jest… Zawiera… Nie sprawdza się…. (Pootwierać kilka wątków, ale warto wyznaczyć np. 3 główne)

Wyznacz kierunek zmian. Określ dokładnie co należy zrobi lub zostało zrobione.

Na zakończenie możesz pokazać nowy rekwizyt ( jeśli prace już się zakończyły).

Możesz też zacząć od szokującego stwierdzenia.

Podobnie jak wspomniane przed chwilą szokujące rekwizyty, podobnie publiczność poruszają szokujące stwierdzenia. Zwykle takie otwarcie wypowiedzi opiera się na przytoczeniu zaskakujących statystyk, ale mogą być również kontrowersyjnymi opiniami, podważającymi ogólnie przyjęte sposoby myślenia na jakiś temat. Główny cel wykorzystania tej techniki to wzbudzenie całej gamy emocji, a co za tym idzie powstanie w głowach odbiorców kolejnych pytań „jak to?, dlaczego?, kiedy?”.

Przykładem tak rozpoczętego wystąpienia jest prezentacja słynnego szefa kuchni Jamiego Olivera.

„To smutne, ale w ciągu kolejnych osiemnastu minut, gdy będę mówił, czterech Amerykanów umrze za sprawą tego, co jedzą”

Wystąpienia można rozpocząć na setki sposobów, ważne aby wystrzegać się utartych schematów i nudnych formułek.

Co zyskasz, rozpoczynając wystąpienie w intrygujący sposób?

Przede wszystkim uruchomisz myślenie odbiorców. Jeżeli ich zaciekawisz, zyskasz też ich uwagę.

Jeśli Twój początek będzie intrygujący, to zapewnisz sobie skupienie przez całe wystąpienie.

Co jest priorytetem w stworzeniu oryginalnego początku?

Spójność z całością prezentacji, z odbiorcami i z Tobą. Nie pozwól, by Twój początek był przysłowiowym kwiatkiem do kożucha. Niby ładny, ale nie pasuje i po co?

Taką formę przybierają czasami wykorzystywane na początku cytaty. Same w sobie bywają ciekawe i wartościowe. Ale nijak się mają do całości wystąpienia. A prezenter w żaden sposób do nich potem nie wraca.

Oryginalne rozpoczęcie Twojej prezentacji powinno wyznaczać kierunek całej Twojej wypowiedzi. Pokazywać odbiorcom, dokąd będziesz ich prowadzić.

Ale dobry początek to dopiero pierwszy krok do sukcesu prezentacji.

Chcesz poznać następne? Zaglądaj na naszego bloga lub skontaktuj się z nami jeśli chcesz przejść od teorii do praktyki.

Jak zacząć prezentację?

Najlepiej zacząć prezentację od uśmiechu, otwartej postawy ciała, nawiązania kontaktu wzrokowego z salą. Mówiąc krótko warto zrobić dobre wrażenie już na początku. Oczywiście mówimy tutaj o pewnych aspektach mowy niewerbalnej, które zapewnią nam dobry początek w trakcie wystąpień publicznych. Natomiast w przeciwieństwie do innych autorów nie uważam, żeby rozpoczęcie od „Dzień dobry”, „Nazywam się Jan Kowalski” było jakimś błędem. Pytanie co powiesz w dalszej kolejności? Co zrobisz aby działać lepiej na ludzi?

Potrzebujesz więcej informacji na temat wystąpień? Zapisz się i korzystaj: bezpłatne kursy wideo

artykuły tematyczne

regularne wskazówki o wystąpieniach na Twojego maila Więcej na: https://piotrdubinski.com/bezplatne-szkolenia

Jak zacząć wystąpienie?

Warto zacząć wystąpienie z wysokiej półki. Celem dobrego wstępu prezentacji jest zaciekawienie odbiorców, pobudzenie ich emocji, sprawienie aby oczekiwali na pojawiające się informacje. Początek wystąpienia stanowi integralną cześć wielkiej trójcy, do której należy wstęp, rozwinięcie i zakończenie, dlatego zwłaszcza pierwszemu elementowi należy poświęcić więcej czasu.

Sposobów na rozpoczęcie jest wiele, jednak z mojej perspektywy najlepiej jest uprzedzić, o czym ciekawym za chwilę powiesz. Czego ludzie mogą dowiedzieć się z Twojej prezentacji? Jak i gdzie mogą ją wykorzystać? Co będzie szczególnie ważne? Dlaczego im o tym chcesz powiedzieć? Kluczem powinna być po pierwsze użyteczność dla odbiorców. Posłużmy się przykładem osób rozpoczynających swoją przygodę z wynajmem nieruchomości.

Przykład: Wiem, że chcielibyście Państwo dowiedzieć się, jak uniknąć problemów podczas wynajmu kawalerki. Dlatego opowiem, jakich kryteriów powinniście przestrzegać szukając lokatorów. Pokaże Wam jak skonstruować świetną umowę. Dowiecie się, jakie zasady trzeba przekazać nowym najemcom w momencie podpisania umowy. To wszystko sprawi, że będziecie dobrze zabezpieczeni i przygotowani na sytuacje kryzysowe (tak, o nich też opowiem). A co najważniejsze wyjdziecie ze spotkania z gotową umową!

Przykład: Myślę, że wielu z Was, podobnie jak ja, rozmyślało godzinami, jak uporać się z kredytem na nieruchomość. Niezależnie czy poszukujecie własnego azylu czy nieruchomości pod wynajem, dziś powiem Wam na co uważać. Dowiecie się, jakie kruczki prawne czyhają na nieświadomych inwestorów. Opowiem o kilkunastu elementach, które składają się na rzeczywisty koszt kredytu. Gdzie szukać oszczędności? Czy rzeczywiście na rynku istnieją promocyjne kredyty czy to tylko puste hasła? Po dzisiejszym spotkaniu będziecie mieli zdecydowanie większą świadomość i myślę, że zaoszczędzicie dużo pieniędzy!

Zapisz się na szkolenie Daj nam znać, że zainteresowało Ciebie szkolenie

Zaproponujemy najkorzystniejszą formę treningu

Skontaktujemy się z Tobą, jak najszybciej! Akceptuję regulamin i politykę prywatności Zapisz się

Przykład: „Mam zaszczyt być tu z wami na uroczystości wręczenia dyplomów jednego z najlepszych uniwersytetów na świecie. Prawdę mówiąc, nigdy nie skończyłem uniwerku i dzisiejsza uroczystość to najbliżej jak udało mi się zbliżyć do dyplomu. Dzisiaj chciałbym opowiedzieć wam trzy historie z mojego życia, to wszystko. Nic wielkiego, to tylko trzy historie. (…)”. Steve Jobs – wystąpienie na Uniwersytecie Stanford, 12 czerwca 2005 roku.

Oczywiście, tutaj można byłoby powiedzieć, że porównywanie się do tak znanej osoby nie jest korzystne, bo cokolwiek by nie powiedział, to i tak raczej wzbudzi zainteresowanie. Natomiast w trakcie jednej z konferencji usłyszałem świetny żart młodej doktorantki zajmującej się rachunkowością. Nie oceniając cudzych zainteresowań, ale dla przeciętnego odbiorcy temat nie jest porywający. Jednak zastosowany żart, dal świetny rezultat – cała sala parsknęła śmiechem a prelegentka osiągnęła wysoki wynik w głosowaniu na najlepszą prezentację. Zapadała w moją pamięć i o mocy anegdoty, humoru i śmiechu świadczy fakt, że minęło tyle lat, a ja nadal pamiętam tę sytuację. Tylko moją małą osobistą satysfakcją jest wygranie tego konkursu 😉 ale nikt nie wiedział, że zawodowo zajmuję się tematem.

Podsumowując. Chcesz dobrze zacząć prezentację?

Zadbaj o jak najlepsze pierwsze wrażenie. Wyjdź do ludzi pewnie, z uśmiechem, zaangażowaniem, otwartością. Rozpocznij z humorem, może jakąś krótką anegdotą. Powiedz krótko, czego dowiedzą się od Ciebie ludzie, jak skorzystają na wysłuchaniu Ciebie, z czym wyjdą po Twojej prezentacji. Dzięki temu słuchacze poczują Twoją energię, zainteresowanie tematem i chęć poświęcenia Tobie własnej uwagi!

Jeżeli masz ochotę przećwiczyć powyższe techniki w praktyce zapraszam na osobiste konsultacje. W zależności od Twoich wymagań i aktualnych potrzeb wybierz opcję indywidualną, szkolenie zamknięte lub warsztaty otwarte w mikro grupie!

Masz wątpliwości, pytania? Chcesz przedyskutować opcje urozmaicenia Twoich wystąpień?

Zamów bezpłatną konsultację! tel: 664 443 584

Jak rozpocząć prezentację: 13 złotych otwieraczy, które zachwycą publiczność w 2022 roku (+ przykłady)

Wiedziałeś o tym? Wiedząc jak rozpocząć prezentację wie jak prezentować.

Pierwsze chwile Twojej prezentacji, bez względu na to, jak krótkie, to Wielka sprawa. Mają ogromny wpływ nie tylko na to, co następuje, ale także na to, czy Twoi odbiorcy podążają za Tobą.

Jasne, to trudne, denerwujące i ważne jest, aby przybić gwoździami. Ale, korzystając z tych 13 sposobów na rozpoczęcie prezentacji, możesz zainteresować dowolną publiczność już od pierwszego zdania.

1. Zadaj pytanie

Pozwól, że cię o to zapytam: ile razy otwierałeś prezentację z pytaniem?

Co więcej, czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego natychmiastowe pytanie może być świetnym sposobem na rozpoczęcie prezentacji?

Cóż, pozwól, że odpowiem na to. To dlatego, że są pytania interaktywny, interaktywna prezentacja tego najbardziej pragną publiczność znudzona monologiem jednokierunkowym.

Robert Kennedy III, międzynarodowy prelegent, wymienia 4 rodzaje pytań, które należy zastosować na początku prezentacji:

Rodzaje pytań Przykłady 1. Doświadczenia – Kiedy ostatnio…?

– Jak często myślisz o…?

– Co się stało podczas twojej pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej? 2. Akompaniamenty

(Do pokazania obok czegoś innego) – Jak bardzo zgadzasz się z tym stwierdzeniem?

– Który obraz najbardziej do Ciebie przemawia?

– Jak myślisz, dlaczego tak wielu ludzi woli to od tego? 3. Wyobraźnia – Co by było, gdybyś mógł….?

– Gdybyś był…., Jak byś… ..?

– Wyobraź sobie, że to się stało. Co byś zrobił…? 4. Emocje – Jak się czułeś, kiedy to się stało?

– Czy byłbyś tym podekscytowany?

– Co jest twoim największym strachem?

Chociaż te pytania mogą być wciągające, nie są naprawdę pytania, prawda? Nie pytasz ich o to w nadziei, że Twoi widzowie staną jeden po drugim i faktycznie Odpowiedz im.

Jest tylko jedna rzecz lepsza niż retoryczne pytanie, takie jak to: pytanie, które zadaje Twoi odbiorcy naprawdę odpowiada, na żywo, w tej chwili.

Jest do tego darmowe narzędzie…

AhaSlides umożliwia rozpoczęcie prezentacji od slajdu z pytaniami, a następnie zbieranie rzeczywistych odpowiedzi i opinii od odbiorców (za pośrednictwem ich telefonów) w czasie rzeczywistym. Te pytania mogą przybrać formę: słowo chmury, pytania wielokrotnego wyboru, skale ocen, quizy na żywo i wiele więcej.

Dowiedz się więcej o: oprogramowanie do interaktywnej prezentacji

Otwarcie w ten sposób nie tylko przyciąga publiczność natychmiast Zwracając uwagę, zawiera on również niektóre inne wskazówki wymienione w tym artykule. Włącznie z…

Uzyskanie faktów – Odpowiedzi Twoich odbiorców są fakty.

Odpowiedzi Twoich odbiorców są fakty. Wizualne – Ich odpowiedzi są przedstawiane w postaci graficznego wykresu, skali lub chmury słów.

Ich odpowiedzi są przedstawiane w postaci graficznego wykresu, skali lub chmury słów. Bycie super relatywnym – Publiczność jest teraz w pełni zaangażowana w twoją prezentację, zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz.

Utwórz aktywnych odbiorców. Kliknij poniżej, aby bezpłatnie przygotować w pełni interaktywną prezentację na AhaSlides. Odrzuć właściwą drogę

2. Przedstaw się jako osoba, a nie prezenter

Oto świetna, wszechstronna rada dotycząca tego, jak przedstawić się w prezentacji Conor Neill, seryjny przedsiębiorca i prezes Vistage Spain.

Porównuje rozpoczęcie prezentacji do spotkania się z kimś nowym w barze. Nie mówi o wypiciu 5 kufli z wyprzedzeniem, aby nabrać holenderskiej odwagi, raczej o przedstawieniu się w sposób przyjazny, naturalny i przede wszystkim, osobisty.

Wyobraź to sobie: Jesteś w barze i ktoś wzbudził Twoje zainteresowanie. Po kilku ukradkowych spojrzeniach nabierzesz odwagi i podchodzisz do nich w ten sposób:

Cześć, jestem Gary, jestem biologiem ekonomicznym od 40 lat i chcę z tobą porozmawiać o mikroekonomii mrówek. – You, idąc sam do domu wieczorem.

Bez względu na to, jak interesujący jest Twój temat, nikt nie chce słuchać zbyt często używanych ”imię i nazwisko, tytuł, temat ” procesja, ponieważ nie oferuje absolutnie nic osobistego, do czego można by się przyczepić.

Teraz wyobraź sobie to: Tydzień później jesteś w tym samym barze i ktoś inny wzbudził Twoje zainteresowanie. Spróbujmy jeszcze raz, myślisz, a dziś wieczorem pójdziesz z tym:

Hej, jestem Gary, myślę, że znamy kogoś wspólnego… – You, nawiązanie połączenia.

Tym razem zdecydowałeś potraktować słuchacza jak przyjaciela, którego należy się zaprzyjaźnić, a nie bierną publiczność. Przedstawiłeś się w osobisty sposób, który nawiązał kontakt i otworzył drzwi do intryg.

Zalecamy zapoznanie się z pełnym przemówieniem Conora Neilla „jak rozpocząć prezentację” poniżej. Jasne, pochodzi z 2012 roku i robi kilka powściągliwych odniesień do Jeżyn, ale jego rady są ponadczasowe i niezwykle pomocne. To fajny zegarek; jest zabawny i wie, o czym mówi.

3. Opowiedz historię

Jeśli ty zrobił obejrzyj cały film powyżej, wiesz, że absolutnie ulubioną wskazówką Conora Neilla na rozpoczęcie prezentacji jest: opowiadać historię.

Pomyśl, jak się czujesz to magiczne zdanie:

Pewnego razu…

Za dużo każdy dziecko, które słyszy te 4 słowa, to jest plik natychmiastowa uwaga. Nawet jako mężczyzna po trzydziestce, ten otwieracz wciąż wprawia moją wyobraźnię w wirowanie, co może nastąpić.

Jeśli nie ma szans, że publiczność prezentacji nie jest pokojem czterolatków, nie martw się – istnieją dorosłe wersje ‘pewnego razu’.

I oni cała kolekcja angażować osób. Tak jak te:

„Któregoś dnia spotkałem kogoś, kto całkowicie zmienił moje myślenie…”

„W mojej firmie jest osoba, która powiedziała mi kiedyś…”

„Nigdy nie zapomnę tego klienta, którego mieliśmy 2 lata temu…”

Pamiętaj to 👉 Chodzi o dobre historie ludzie; nie dotyczą rzeczy. Nie dotyczą produktów, firm ani dochodów, lecz życia, osiągnięć, zmagań i poświęcenia ludzi za rzeczy.

Oprócz wywołania natychmiastowego wzrostu zainteresowania poprzez humanizację tematu, istnieje kilka innych korzyści z rozpoczęcia prezentacji z historią:

Historie sprawiają, że jesteś bardziej znany – Tak jak w wskazówka nr 2, historie mogą sprawić, że prezenter wydaje się bardziej osobisty. Twoje własne doświadczenia z innymi ludźmi przemawiają do odbiorców znacznie głośniej niż nieświeże wprowadzenie do tematu. Dają ci główny motyw – Chociaż historie to świetny sposób początek prezentacji, pomagają też zachować spójność całości. Odwołanie się do początkowej historii w późniejszych momentach prezentacji nie tylko pomaga utrwalić informacje w prawdziwym świecie, ale także utrzymuje zaangażowanie odbiorców poprzez narrację. To łamacze żargonu – Słyszałeś kiedyś historię dla dzieci, która zaczyna się od „Dawno, dawno temu Prince Charming dogłębnie poznał zasadę wykonalności związaną z metodologią zwinną’? Dobra, naturalna historia ma w sobie naturalną prostotę każdy publiczność może zrozumieć.

💡 Wirtualna prezentacja? Sprawdzić 7 wskazówek, jak zrobić to bezproblemowo!

4. Uzyskaj fakty

We wszechświecie jest więcej gwiazd niż ziaren piasku na Ziemi.

Czy Twój umysł eksplodował pytaniami, myślami i teoriami? Tak zaczyna się prezentacja.

Wykorzystanie faktu jako otwarcia prezentacji natychmiast przyciąga uwagę.

Oczywiście, im bardziej szokujący jest fakt, tym bardziej przyciąga to twoich odbiorców. Chociaż kuszące jest sięganie po czysty czynnik szoku, fakty muszą mieć kilka wzajemne powiązanie z tematem Twojej prezentacji. Muszą zapewniać łatwe przejście w głąb materiału.

Oto przykład, którego ostatnio użyłem na imprezie online zorganizowanej w Singapurze ????

„W samych Stanach Zjednoczonych każdego roku wyrzuca się około 1 miliarda papieru wartości drzewka”.

Wystąpienie, które wygłosiłem, dotyczyło naszego oprogramowania AhaSlides, które umożliwia tworzenie interaktywnych prezentacji i quizów bez konieczności używania stosów papieru.

Chociaż nie jest to największa zaleta AhaSlides, bardzo łatwo było mi powiązać tę szokującą statystykę z tym, co oferuje nasze oprogramowanie. Stamtąd przejście do większości tematu było proste.

Pod koniec dnia cytat daje publiczności coś namacalny, niezapomniany i zrozumiały do żucia, a wszystko to podczas prezentacji, która prawdopodobnie będzie serią bardziej abstrakcyjnych pomysłów.

5. Zrób to wizualnie

Jest powód, dla którego wybrałem GIF powyżej: jest to mieszanka między faktem a wciągający obraz.

Podczas gdy fakty przyciągają uwagę słowami, wizualizacje osiągają to samo, odwołując się do innej części mózgu. ZA łatwiej stymulowany część mózgu.

W rzeczywistości, jeśli chodzi o rozpoczęcie prezentacji, fakty i wizualizacje idą ze sobą w parze. Sprawdź te fakty dotyczące wizualizacji:

Używanie obrazów przyciąga cię do 65% osób, które uczą się wzroku. (Lucidpress)

osób, które uczą się wzroku. (Lucidpress) Otrzymuje treści oparte na obrazach 94% więcej wyświetleń niż zawartość tekstowa (QuickSprout)

więcej wyświetleń niż zawartość tekstowa (QuickSprout) Prezentacje z elementami wizualnymi są 43% bardziej przekonujący (Venngage)

Jego ostatnia statystyka tutaj to ma dla Ciebie największe konsekwencje.

Pomyśl o tym 👇

Mógłbym spędzić cały dzień, opowiadając głosem i tekstem o wpływie plastiku na nasze oceany. Możesz nie słuchać, ale są szanse, że pojedynczy obraz przekona Cię bardziej:

Dzięki uprzejmości Kamelia Pham

Dzieje się tak dlatego, że obrazy, aw szczególności sztuka, są droga lepiej niż ja łączę się z emocjami. A łączenie się z emocjami, czy to poprzez wstępy, historie, fakty, cytaty czy obrazy, jest tym, co nadaje prezentacji siła perswazji.

Na bardziej praktycznym poziomie wizualizacje pomagają również w bardzo wyraźnym wyświetlaniu potencjalnie zagmatwanych danych. Chociaż nie jest dobrym pomysłem rozpoczęcie prezentacji od wykresu, który może przytłoczyć publiczność danymi; Wizualne materiały prezentacyjne, takie jak ten, z pewnością mogą być później twoim najlepszym przyjacielem.

6. Użyj samodzielnej wyceny

Podobnie jak fakt, pojedynczy cytat może dodać wiele wiarygodność do twojego punktu.

Jednak w przeciwieństwie do faktu, jest to plik źródło cytatu, który często niesie ze sobą wiele grawitacji.

Rzecz w tym, dosłownie wszystko że ktokolwiek mówi, można uznać za cytat. Umieść go w cudzysłowie i…

… Masz dla siebie ofertę. Lawrence Haywood – 2021

Co ty naprawdę Want to cytat, który z hukiem rozpoczyna prezentację. Aby to zrobić, musi zaznaczyć te pola:

Dający do myślenia : Coś, co sprawia, że ​​mózg publiczności zaczyna działać, gdy tylko to słyszy.

: Coś, co sprawia, że ​​mózg publiczności zaczyna działać, gdy tylko to słyszy. Punchy : Coś o długości jednego lub dwóch zdań i krótki zdania na to.

: Coś o długości jednego lub dwóch zdań i krótki zdania na to. Nie wymaga wyjaśnienia : Coś, co nie wymaga od ciebie dalszego wkładu, aby pomóc w zrozumieniu.

: Coś, co nie wymaga od ciebie dalszego wkładu, aby pomóc w zrozumieniu. Istotnych: Coś, co pomoże Ci przejść do tematu.

W przypadku mega-zaangażowania zauważyłem, że czasami dobrym pomysłem jest skorzystanie z pliku kontrowersyjny cytat.

Nie mówię o czymś całkowicie haniebnym, co wyrzuca cię z konferencji; po prostu coś, co nie zachęca do jednostronnego „przytaknij i idź dalej” odpowiedź od publiczności.

Sprawdź ten przykład ????

„Kiedy byłem młody, myślałem, że pieniądze są najważniejszą rzeczą w życiu. Teraz, gdy jestem stary, wiem, że tak jest ” – Oscar Wilde

Z pewnością nie jest to cytat, który wywołuje całkowitą zgodę. Jego kontrowersyjny charakter zapewnia natychmiastową uwagę, świetny punkt do rozmowy, a nawet sposób na zachęcenie publiczności do udziału w pytaniu „na ile się zgadzasz?”. pytanie (jak w wskazówce nr 1).

7. Niech to będzie zabawne

Jeszcze jedna rzecz, jaką może zaoferować wycena, to szansa, aby ludzie się śmiali.

Ile razy sam byłeś niechętnym uczestnikiem widowni podczas siódmej prezentacji tego dnia, potrzebując jakiegoś powodu do uśmiechu, gdy prezenter pogrąża się w 42 problemy rozwiązywania problemów?

Humor przybliża twoją prezentację o krok bliżej do przedstawienia i o krok dalej od konduktów pogrzebowych.

Oprócz tego, że jest świetnym stymulatorem, odrobina komedii może również przynieść następujące korzyści:

Aby stopić napięcie – Głównie dla ciebie. Rozpoczęcie prezentacji śmiechem lub nawet chichotem może zdziałać cuda, zwiększając pewność siebie.

– Głównie dla ciebie. Rozpoczęcie prezentacji śmiechem lub nawet chichotem może zdziałać cuda, zwiększając pewność siebie. Aby stworzyć więź z publicznością – Charakter humoru polega na tym, że jest osobisty. To nie jest biznes. To nie są dane. To ludzkie i ujmujące.

– Charakter humoru polega na tym, że jest osobisty. To nie jest biznes. To nie są dane. To ludzkie i ujmujące. Aby było niezapomniane – Śmiech zostało udowodnione zwiększyć pamięć krótkotrwałą. Jeśli chcesz, aby odbiorcy zapamiętali Twoje kluczowe wnioski: rozśmiesz ich.

Dzięki uprzejmości Toastmasters

Nie jesteś komikiem? Żaden problem. Sprawdź te wskazówki, jak rozpocząć prezentację z humorem 👇

Użyj zabawnego cytatu – Nie musisz być zabawny, jeśli cytujesz kogoś, kto jest.

– Nie musisz być zabawny, jeśli cytujesz kogoś, kto jest. Nie łomem – Jeśli trudno ci wymyślić zabawny sposób na rozpoczęcie prezentacji, po prostu go zostaw. Najgorszy jest wymuszony humor.

– Jeśli trudno ci wymyślić zabawny sposób na rozpoczęcie prezentacji, po prostu go zostaw. Najgorszy jest wymuszony humor. Odwróć skrypt – Wspomniałem w wskazówka nr 1 aby trzymać się z dala od nadmiernie wychłostanych „imię i nazwisko, tytuł, temat” formuła, ale plik „imię i nazwisko, tytuł, kalambur” formuła może w zabawny sposób przełamać schemat. Sprawdź poniżej, co mam na myśli…

Nazywam się (imię), Jestem (tytuł) i (gra słów).

A oto w akcji:

Nazywam się Chris, jestem astronomem i ostatnio cała moja kariera nabrała rozpędu. Ty, zejście na prawą stopę

8. Podziel się oczekiwaniami

Różni ludzie mają różne oczekiwania i różną wiedzę, kiedy uczestniczą w Twoich prezentacjach. Znajomość ich celów może dostarczyć wartości, której możesz użyć do dostosowania swojego stylu prezentacji. Dostosowanie się do potrzeb ludzi i spełnianie oczekiwań wszystkich może zaowocować udaną prezentacją dla wszystkich zaangażowanych.

Możesz to zrobić, włączając małą sesję pytań i odpowiedzi AhaSlajdy. Po rozpoczęciu prezentacji zaproś uczestników, aby opublikowali pytania, które ich najbardziej interesują. Możesz użyć slajdu Q i A pokazanego poniżej.

Kilka pytań, które z przyjemnością mi zadają:

9. Sonduj swoją publiczność

To kolejny łatwy i prosty sposób na zwiększenie poziomu ekscytacji i kreatywności wszystkich w pokoju! Jako gospodarz podziel publiczność na pary lub trio, podaj temat, a następnie poproś zespoły o sporządzenie listy możliwych odpowiedzi. Następnie niech każdy zespół prześle swoje odpowiedzi tak szybko, jak to możliwe, do Word Cloud lub panelu pytań o otwartym zakończeniu AhaSlajdy. Wyniki pojawią się na żywo w pokazie slajdów!

Temat gry nie musi dotyczyć prezentacji. Może dotyczyć wszystkiego, co jest zabawne, ale wywołuje lekką debatę i dodaje energii wszystkim.

Niektóre sugerowane tematy to:

3 sposobów nazwania grupy zwierząt (np. Szafka z pandami itp.)

Najlepsze postacie w programie telewizyjnym Riverdale

5 alternatywnych sposobów używania długopisu

10. Ankiety na żywo, żywe myśli

Jeśli obawiasz się, że powyższe gry mają za dużo „pisania na klawiaturze”, lodołamacz z ankietą na żywo przyciągnie uwagę wszystkich, ale wymaga o wiele mniej wysiłku. Pytania mogą być zabawne i głupie, związane z branżą, zachęcające do debaty, mają na celu nawiązanie kontaktów z publicznością.

Innym pomysłem jest zacząć od łatwych, podstawowych pytań i przejść do trudniejszych. W ten sposób poprowadzisz odbiorców do tematu prezentacji, a następnie będziesz mógł zbudować prezentację na podstawie tych pytań.

Nie zapomnij zorganizować gry na platformie internetowej, takiej jak AhaSlajdy. W ten sposób odpowiedzi mogą być wyświetlane na żywo na ekranie, każdy może zobaczyć, ile osób myśli tak jak one!

Kilka pytań na rozgrzewkę z mojej prezentacji z zeszłego tygodnia

11. Dwie prawdy i kłamstwo

To klasyczna gra lodołamaczy z bardzo prostą regułą. Musisz podzielić się trzema faktami, z których tylko dwa są prawdziwe, a publiczność musi zgadnąć, które z nich jest kłamstwem. Wypowiedzi mogą dotyczyć ciebie lub publiczności, jednak jeśli uczestnicy nigdy się wcześniej nie spotkali, powinieneś rozdawać monity o sobie.

Zbierz jak najwięcej zestawów instrukcji, a następnie utwórz sondaż wielokrotnego wyboru dla każdego z nich. W D-Day zaprezentuj je i pozwól wszystkim głosować na kłamstwo. Wskazówka: Pamiętaj, aby ukryć poprawną odpowiedź do końca!

Możesz zdobyć pomysły na tę grę tutaj.

12. Latające wyzwania

Lodołamacze przeważnie skupiają się wokół ciebie – prezenterki – rozdając pytania i prośby publiczności, więc dlaczego nie pomieszać tego i nie pozwolić im na zmianę rzucać sobie nawzajem wyzwań? Ta gra to fizyczne zadanie, które wprawia ludzi w ruch. To wspaniały sposób, aby rozkołysać cały pokój i zachęcić ludzi do interakcji.

Rozdaj papier i długopisy publiczności i poproś ich, aby zastanowili się nad wyzwaniami dla innych, zanim zgniotą ich na kulki. Następnie odlicz trzy i wyrzuć je w powietrze! Poproś ludzi, aby chwycili najbliższego i zaprosili ich do przeczytania wyzwań.

Każdy kocha wygrywać, więc nie możesz sobie wyobrazić, jak trudne może to być! Publiczność będzie jeszcze bardziej zmotywowana, jeśli wystawisz nagrodę za najbardziej ekscytujące pytania!

13. Super konkurencyjne gry quizowe

Nic nie jest w stanie pokonać gier w podniecaniu ludzi. Wiedząc o tym, powinieneś skłonić publiczność do wskoczenia od razu do zabawnego quizu na początku prezentacji. Poczekaj i zobacz, jak energiczni i podekscytowani się stają!

Najlepsza rzecz: nie ogranicza się to tylko do zabawnych lub niefrasobliwych prezentacji, ale także bardziej „poważnych”, formalnych i naukowych. Za pomocą kilku pytań dotyczących konkretnego tematu uczestnicy mogą uzyskać wyraźniejszy wgląd w pomysły, które zamierzasz im przedstawić, jednocześnie lepiej się z Tobą zapoznając.

Jeśli ci się powiedzie, założenie, że prezentacja musi być niezwykle nerwowa, znika niemal natychmiast. Pozostaje tylko emocje i tłum chętny do uzyskania dodatkowych informacji.

Potrzeba więcej pomysły na interaktywną prezentację? AhaSlides Cię ochroni!

Pobierz bonus! Darmowy szablon prezentacji

Zacznij od całkowitego zaangażowania. Skorzystaj z bezpłatnego szablonu powyżej, dostosuj go do swojego tematu i zaangażuj publiczność na żywo.

Niech to będzie interaktywne

Jak zacząć prezentację?

„Dzień dobry. Nazywam się…. Dziś będę mówił o …” – taki początek jest niezbyt oryginalny..

„Podczas mojego wystąpienia omówię najważniejsze sprawy związane z badaniami…” – już wieje nudą.

„Bardzo dziękuję panu dyrektorowi za zaproszenie na dzisiejszą konferencję. Postaram się …” – zapowiada bardzo długą nudę.

Jest jeszcze gorsza wersja: „Bardzo dziękuję panu dyrektorowi za zaproszenie. Przepraszam, za kiepskie slajdy, anie nie miałem czasu dobrze się przygotować.” – mówca przegrał już na starcie. Powinien jeszcze zapłakać, co dałoby efekt komediowy.

„Większość z nas sądzi, że …” – obalamy dawno nieaktualny pogląd.

Jak zaczynają najlepsi?

„Kiedy byłem dzieckiem, najbardziej obawialiśmy się wojny nuklearnej.” Bill Gates, TED 2015,

„Dzień dobry. Przyniosłem ze sobą dziecięcą pieluchę. Za chwilę pokażę Wam, dlaczego.” Ed Boyden TED 2016,

„Ile razy użyliście dziś słowa >niesamowite

Poznaj SPRAWDZONY SZABLON na idealny wstęp do prezentacji! –

Dobry wstęp może zagwarantować Ci uwagę słuchaczy od początku do końca. Dlaczego jest taki ważny? Właśnie dlatego! Poznaj zatem 5 kroków, które pomogą stworzyć Ci idealny wstęp! Tradycyjnie, poniżej znajdziesz ten materiał także w wersji tekstowej i video. Miłego słuchania!

O czym usłyszysz w tym odcinku?

Dowiesz się o tym, jaką rolę pełni:

precyzyjne zdefiniowanie grupy docelowej

pokazanie Twojej marki osobistej

jasne określenie celów prezentacji.

Polecana książka

Biznes, czyli sztuka budowania relacji Miłosz Brzeziński Dobry manager, tzn. jaki manager? Czy ludzie od samego początku wiedzą jak pracować efektywnie w zespole? Kup tę książkę

Wersja video

Jeśli zamiast słuchać wolisz oglądać – sprawdź odcinek na YouTube z napisami 🙂 Miłego oglądania:

Wersja tekstowa podcastu:

Cześć! Dzisiaj powiem Ci o pięciu rzeczach, pięciu krokach, w jaki sposób należy przygotować świetny wstęp w Twojej prezentacji. To co, zaczynamy?

Pierwszy krok jest taki, że musisz wiedzieć do kogo mówisz. Jak bardzo proste by się to nie wydawało i banalne, to czasami prezenterzy o tym zapominają. Musisz wiedzieć kto jest na sali, kto Cię będzie słuchał, czy to są raczej kobiety, czy mężczyźni. Czy to są raczej osoby młode, czy starsze. Czy są to może osoby z biznesu, a może zwykli ludzie, którzy pracują na etatach i chcą się dowiedzieć czegoś więcej. Pierwszą, najważniejszą rzeczą jest właśnie ustalenie tego, do kogo mówisz, kto jest Twoją grupą docelową, kto będzie na sali. Czasami może być to trudne zadanie, ale jeżeli nie wiesz kto konkretnie będzie na sali, to możesz albo zapytać organizatora, albo samemu określić do kogo skierowana jest Twoja prezentacja i dla kogo będzie najbardziej wartościowa. Także, żeby zrobić świetny wstęp w prezentacji, najpierw pomyśl do kogo mówisz i zaznacz to w Twoim wstępie prezentacji.

Drugi czynnik

Druga rzecz to miejsce. Warto dowiedzieć się przed wystąpieniem, w jakim miejscu będziesz występować, czy to będzie duża sala, mniejsza, w ogóle ile będzie osób, czyli znów wracamy do punktu pierwszego, czyli kto jest grupa docelowa i w ilu sztukach. Ale jeżeli chodzi o miejsce, musisz wiedzieć, czy jest to miejsce biznesowe, bo może wtedy Twój wstęp musi być bardziej biznesowy. A może jest to miejsce biznesowe, ale z taka trochę luźniejszą atmosferą i możesz sobie pozwolić na jakąś anegdotę, żart, czy jakąś inną ciekawą historię. Dowiedz się więcej o Twoim miejscu, zanim zaczniesz konstruować wstęp prezentacji. To na pewno pomoże Ci zrobić lepszy wstęp w Twoim wystąpieniu.

Prawie jak peron 3/4

Teraz trzeci i czwarty punkt zaczynają się podobnie. Trzeci punkt to „Dlaczego taki temat?”, czwarty punkt „Dlaczego Ty?”. No i co tutaj należy powiedzieć? Jeżeli przygotowujesz swój wstęp, to musisz odpowiedzieć sobie na pytanie „Dlaczego taki temat? Dlaczego ten temat jest ważny? Dlaczego ktoś ma Cię posłuchać?”. Warto też we wstępie Twojej prezentacji ująć tę informację, dlaczego taki temat, dlaczego mamy Cię wysłuchać, dlaczego mamy poświęcić Ci te 5,10, czy 15 minut uwagi na Twoją prezentację.

Podaj to w Twoim wstępie, powiedz to Twojej grupie docelowej, że ten temat jest ważny, bo albo że jest istotny, ponieważ może Wam się przydać w tym i w tym. Wybierz tą, zaprezentuj i wyraźnie wypowiedz to, dlaczego ten temat jest ważny. Jednocześnie, właśnie przechodzimy do punktu czwartego – dlaczego Ty? Dlaczego właśnie Ty masz mówić o tym temacie? Czy masz w tym temacie największe doświadczenie? A może masz w tym temacie pewne swoje przemyślenia, których nie mają inni. Dlaczego Ty jesteś tą właściwą osobą do zaprezentowania tego tematu? Przemyśl to przed prezentacją i umieść to we wstępie Twojej prezentacji, a gwarantuje Ci, że słuchacze będą bardziej zainteresowani tym, co powiesz. Jeżeli uwiarygodnisz się w ich oczach, jeżeli opowiesz o tym, dlaczego to właśnie Ty powinieneś czy powinnaś mówić o danej tematyce.

5 element

Piąty element, który musisz umieścić w swoim wstępie, to, to jaki chcesz efekt osiągnąć. Najpierw, przed konstruowaniem prezentacji i przed skonstruowaniem swojego wstępu, przemyśl, jaki chcesz efekt osiągnąć swoją prezentacją. Czy ktoś po Twojej prezentacji ma na przykład doświadczyć jakichś emocji, ma coś zmienić w jego myśleniu, a może ma się dowiedzieć konkretnych, merytorycznych wskazówek, 3,4, czy 5 wskazówek na dany temat. Przemyśl, jaki chcesz osiągnąć efekt w swojej prezentacji i powiedz to we wstępie swoim słuchaczom. Jeżeli podasz konkretną wartość, co chcesz osiągnąć w swojej prezentacji i jeżeli to będzie interesujące dla słuchaczy, to wtedy skupisz ich uwagę już od samego początku.

Dlaczego taka konstrukcja wstępu jest taka ważna? Dlatego, że bardzo często ludzie są rozpraszani różnymi rzeczami. Telefony, spotkania, czy sąsiedzi, którzy będą siedzieli wokoło na sali szkoleniowej, czy na publice. To wszystko może rozproszyć słuchacza i przez to może nie aż tak dobrze skupić się na Twojej prezentacji. Ale jeżeli Twój wstęp będzie zawierał te 5 elementów, o których mówiłam, to dzięki temu skupisz uwagę słuchacza już od samego początku. Dzięki temu, jeżeli słuchacz rzeczywiście od samego początku będzie Cię słuchał, to jest większe prawdopodobieństwo, że dotrwa do końca prezentacji.

Tutaj działanie ma tak naprawdę reguła pierwszego wrażenia. Pierwsze wrażenie trwa od kilku milisekund, do 20 sekund według niektórych badań, do 3 minut. W zależności od badania te statystyki są różne. Ale co jest najważniejsze? To to, że właśnie ten początek ma znaczenie, to pierwsze wrażenie ma znaczenie. Zadbaj o to, żeby Twoje pierwsze wrażenie było świetne i o to, żeby Twój wstęp prezentacji był świetnie skonstruowany.

To tyle porad na dzisiaj. Jeżeli ten odcinek Ci się podobał, daj łapkę w górę. Daj też znać, co Ty umieszczasz w swoim wstępie prezentacji. Może są jeszcze jakieś inne ważne elementy, o których powinnam opowiedzieć? Daj znać w komentarzu!

Dzięki wielkie za dzisiaj! Subskrybuj kanał i widzimy się w kolejnych odcinkach. Do zobaczenia!

Podaj dalej

Jeśli spodobał Ci się ten podcast – będzie mi bardzo miło, jeśli go udostępnisz w swoich social mediach korzystając z poniższych ikonek lub po prostu przekazując im link. Będę Ci wdzięczna za pomoc w dotarciu do nowych osób 🙂

Prezentacja – 10 zasad, dzięki którym zrobisz ją dobrze [poradnik 2020]

Kiedy do przekazania masz ważne informacje, bez dobrej oprawy ryzykujesz, że prezentacja nie wywoła oczekiwanego efektu. Niestety, oprócz ciekawych treści, liczy się także forma podania.

Nawet najbardziej wartościowy merytorycznie slajd nie zrobi odpowiedniego wrażenia jeśli będzie zaaranżowany nieestetycznie i bez pomysłu.

Jak zrobić dobrą prezentację?

W tym wpisie podpowiem Ci jak stworzyć ciekawą i profesjonalną prezentację od strony wizualnej. Skupimy się na estetyce i formie. Zakładam, że wiesz już o czym chcesz zrobić prezentację i szukasz dla tych informacji ładnej oprawy.

Zobacz na jakie elementy warto wtedy zwrócić uwagę. Na końcu wpisu znajdziesz też 3 BONUSY:

Bonus nr 1 pomoże Ci podsumować wiedzę – to praktyczna ściąga z podstawowymi zasadami w formie check-listy, którą możesz mieć zawsze pod ręką.

Bonus nr 2 – lista przydatnych, darmowych narzędzi, które pomogą Ci zaprojektować świetną prezentację.

Bonus nr 3 – darmowy ebook, w którym pokażę 5 prostych trików, które uratują Twoje grafiki. Przyda się nie tylko przy projektowaniu prezentacji. 😉

Zaczynamy?

1: Prezentacja musi być spójna

Czasami tak bardzo zależy ci na dopieszczeniu graficznym prezentacji, że zaczynasz przesadzać. Dodajesz do slajdów rozmaite ikonki, mieszasz kolory, wykorzystujesz zdjęcia i masę fontów – chcesz żeby było ciekawie, ale gubisz przez to spójność. Każdy slajd jest inny i prezentacji brakuje motywu przewodniego.

Jeśli odbiorca co chwilę jest zaskakiwany nowymi pomysłami, to męczy się tak samo, jak wtedy, kiedy każdy slajd jest niemal identyczny. Zadbaj o to, żeby pewne elementy powtarzały się przez całą prezentację, żeby był jakiś wspólny mianownik – charakterystyczny wzorek, pasek w rogu, podobny styl zdjęć albo inny wizualny wyróżnik.

Na to czy odbieramy dany projekt jako spójny, wpływa wiele czynników. W moim kursie poświęciłem spójności sporo uwagi. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, które pozwolą zachować w Twojej prezentacji dobry, stały i powtarzalny rytm.

Spójność – pytania pomocnicze Czy wszystkie elementy Twojej prezentacji ze sobą współgrają? Czy nie jest ich za dużo?

Czy prezentacja ma określoną stylistykę i czy konsekwentnie stosujesz ją na wszystkich slajdach?

Czy poszczególne elementy prezentacji zachowują stałe odstępy i proporcje?

Czy wszędzie są zachowane te same marginesy i obramowania?

Prezentacja na przykładzie:

Ukośna błękitna linia przewija się przez całą prezentację pokazaną poniżej. Ciemne tło i pochylona typografia nadają slajdom spójnego charakteru.

2: Prezentacja a kolory – jak je dobierać?

Dobierz dwa, maksymalnie trzy kolory i trzymaj się ich przez całą prezentację. Zadbaj o to, żeby powtarzały się nie tylko odcienie, ale także wzajemne proporcje pomiędzy nimi.

Możesz zastosować zasadę 60/30/10, sugerującą wybór jednego przewodniego koloru, który będzie zajmował 60% powierzchni materiału. Pozostałe dwa powinny go uzupełniać w stosunku 30% i 10%. Trochę tak jak w przypadku garnituru – 60% to kolor marynarki, 30% kolor koszuli, a 10% delikatny akcent w postaci krawatu. Daje to wrażenie dobrze dobranej palety.

Na końcu tego wpisu znajdziesz listę świetnych programów, które pomogą Ci dobrać kolory.

Oczywiście stworzenie dobrego projektu w oparciu o więcej kolorów lub inne ich proporcje jest jak najbardziej możliwe, ale wymaga to większych umiejętności.

Kolory – pytania pomocnicze Czy nie przesadzasz z liczbą kolorów? 2-3 kolory wiodące zdecydowanie wystarczą, jeśli potrzebujesz ich więcej spróbuj korzystać z gotowych palet kolorystycznych i dostępnych narzędzi (pod koniec wpisu podpowiadam z jakich).

Czy kolory dobrze się komponują i odpowiednio ze sobą kontrastują?

Czy stosujesz konsekwentnie tę kolorystykę (np. czy wszystkie nagłówki są w tym samym kolorze)?

W przypadku prezentacji firmowej, czy kolory w prezentacji współgrają z kolorystyką identyfikacji wizualnej (logotypem, kolorami marki).

Prezentacja na przykładzie:

Prosta, niebiesko-fioletowa paleta w prezentacji poniżej dobrze ze sobą kontrastuje i pasuje do dosyć masywnej typografii i dużych ikon. Kolor tła stanowi ok. 60% powierzchni slajdu, a odcień tekstów i ikon go uzupełnia.

3: Typografia w prezentacji

Dobór odpowiednich fontów to kolejny moment, w którym nie warto za bardzo przesadzać. Spokojnie wystarczą dwa kroje albo nawet jeden w kilku odmianach (np. pogrubiona i zwykła).

Jeśli zdecydujesz się na dwa kroje, pamiętaj o odpowiednim kontraście. Np. kiedy chcesz zastosować gruby i mięsisty font do nagłówków, to uzupełnij go czymś delikatniejszym.

Pamiętaj, że każdy krój ma swój styl i „duszę”. Dobierz charakter fontów do tematu twojej prezentacji, ale oczywiście nie ulegaj na siłę stereotypom. Jeśli mówisz do dzieci, to nie znaczy, że musisz użyć comic sans.

Typografia – pytania pomocnicze Czy nie przesadzasz z liczbą krojów? Wykorzystaj maksymalnie 2 różne fonty i ich odmiany (grubość, szerokość, pochylenie). To wystarczy. 🙂

Czy dobrane kroje pisma dobrze ze sobą kontrastują i czy ze sobą współgrają? Dobrą praktyką jest stosowanie 2 różniących się od siebie krojów do nagłówków i tekstu.

Czy konsekwentnie stosujesz wielkość (fachowo stopień pisma) dla bazowych elementów tekstowych? Np. czy wszystkie nagłówki, teksty i podpisy pod zdjęciami są jednakowej wielkości?

Prezentacja na przykładzie:

W prezentacji poniżej bardzo grubą odmianę kroju w nagłówkach, uzupełnia w dłuższych opisach delikatniejszy i mniej ciężki font.

4: Ilość informacji i tekstu w prezentacji

Slajd powinien być tłem do tego, co mówisz, podsumowaniem. Nie musisz tam umieszczać dosłownie wszystkiego, co powiesz. Porównując to do książki, slajd powinien być bardziej tytułem rozdziału niż jego treścią.

Jeśli odbiorca poczuje się przytłoczony ilością informacji, jego uwaga się wyłączy, a za minutę zapomni o czym była prezentacja. Z tego powodu unikaj jak ognia wypunktowań i list. Rozbij je lepiej na osobne slajdy.

Nie upychaj wszystkiego na jednym ekranie. Nie bój się wolnej przestrzeni – niech projekt oddycha. Lepiej zaprojektować coś odrobinę za prosto niż chaotycznie i przesadnie.

Ilość informacji i tekstu – pytania pomocnicze: Pamiętaj, że slajdy prezentacji są tylko tłem do tego, co mówisz. To jedna z podstawowych zasad i trzymają się jej wszyscy dobrzy mówcy (ilość tekstu na ich slajdach jest ograniczona do minimum).

Czy oszczędzałaś/eś słowa? Im mniej tekstu w prezentacji tym lepiej (oczywiście przy zachowaniu sensu).

Czy w Twojej prezentacji nie ma slajdów z długimi zdaniami? Jeśli są, spróbuj je skrócić i odpowiednio podzielić. Może uda Ci część z nich przekazać obrazem?

Prezentacja na przykładzie:

Prezentacja poniżej jest bardzo prosta, większość slajdów to zdjęcie i kilka wyrazów. To w zupełności wystarczy jako tło do tego, o czym opowiadasz.

5. Więcej niż tylko tekst

Mózg dekoduje obraz znacznie szybciej niż tekst. W prezentacji korzystaj więc ze zdjęć i ikon, nie ograniczaj się jedynie do tekstu.

Obrazem staraj się wywołać emocje i wzbudzić ciekawość. Niech będzie to interesujący graficzny wstęp lub podsumowanie do tego, co powiesz. Potraktuj każdy slajd jako mini-infografikę albo osobny materiał reklamowy, który ma przekazać jedną konkretną rzecz.

Sporo informacji o tym jak przygotować treści i samodzielnie stworzyć infografikę, znajdziesz w innym moim wpisie: Tworzenie infografik jak je zrobić samodzielnie

Elementy wizualne w prezentacji – pytania pomocnicze: Czy Twoja prezentacja to coś więcej niż tylko tekst i tło?

Czy elementy graficzne do siebie pasują? Czy można odnieść wrażenie, że zostały stworzone przez tą samą osobę?

Pamiętaj, że obraz zawsze lepiej przyciąga uwagę niż długi ciąg lanego tekstu. Wykorzystaj to.

Prezentacja na przykładzie:

W prezentacji poniżej znajdziesz proste, skrótowe slajdy. Kilka wyrazów plus ciekawie komponująca się z nimi ilustracja to dobry przepis na ciekawy efekt.

6: Twoja prezentacja powinna być unikalna

Wystrzegaj się tandetnych motywów zdjęciowych i banalnych metafor. Pomysł to nie musi być żarówka. Porozumienie możesz pokazać inaczej niż poprzez uściśnięte dłonie itd.

Kiedy mam poprowadzić zajęcia na jakiejś uczelni, często jestem proszony o wrzucenie moich slajdów do gotowego szablonu, który sprowadza się do logo szkoły i… podpunktów. To podejście sprzed 20 lat.

Twoja prezentacja powinna być graficznie dopasowana do tematu, który poruszasz i razem z treścią opowiadać jedną historię. Nawet jeśli musisz dostosować się do wymogów narzucanych np. przez księgę identyfikacji twojej firmy, to na pewno możesz pozwolić sobie na sporą kreatywność.

Dlaczego? Każdy wie, że szybciej zauważamy te rzeczy, które się wyróżniają. Wiele badań pokazuje też, że takie elementy lepiej zapamiętujemy. W psychologii poznawczej zjawisko to określamy Efektem Izolacji (lub efektem von Restorff).

Unikalność prezentacji – pytanie pomocnicze: Czy Twoja prezentacja wyróżni się na tle innych? Warto zadbać o to, żeby tak było!

Prezentacja na przykładzie:

Ciekawe ikonki, ilustracje, żywa paleta i różne pomysły na slajdy sprawiają, że ta prezentacja szybko się nie nudzi.

7: Prezentacja multimedialna i najważniejsze punkty

Czasami pewnie kusi cię żeby dodać jakąś animację, przejście albo nawet efekt dźwiękowy. To zrozumiałe – chcesz zrobić prezentację bardziej multimedialną, sprawić żeby była widowiskowa.

Zadbaj wtedy o to, żeby powód użycia dodatkowych elementów, jak przejścia, czy dźwięki był uzasadniony. Nie wymyślaj dla każdego slajdu smaczków tylko dlatego, że „tak będzie fajnie”. Zachowaj takie akcenty na jeden najważniejszy moment.

Uwaga odbiorcy bywa ulotna. Twoim zadaniem jest to, żeby w odpowiednim momencie skierować ją na właściwe tory. 🙂 Możesz posłużyć się warstwą graficzną i ważne elementy Twojej prezentacji wyróżnić obrazem lub formą (zgodnie z psychologicznym efektem izolacji). Świetnie sprawdzi się też zastosowanie humoru lub odrobiona kontrowersji.

Kluczowe momenty prezentacji – pytania pomocnicze: Czy najważniejsze momenty prezentacji faktycznie będą dla czytelnika zrozumiałe i zauważalne? Czy udało Ci się odpowiednio podkreślić?

Czy nie przesadziłaś/eś z ilością elementów interaktywnych?

Prezentacja na przykładzie (Prezi):

Popularnym rozwiązaniem, które podnosi interaktywność i sprawia, że prezentacja jest bardziej multimedialna jest Prezi. Łatwo jest jednak w tym narzędziu przesadzić. W poniższym przykładzie wszystko wiruje, obraca się i daje nieco chaotyczny efekt. Takich różnych przejść pomiędzy slajdami lepiej nie nadużywać.

8: Prezentacja – zadbaj o wyraźną i różnorodną strukturę

Wiesz już jak rozpocząć prezentację i co chcesz w niej opowiedzieć? Teraz zbuduj dla tych treści wyraźną strukturę. Określ jakie slajdy będą tytułowymi, a jakie podrzędnymi.

Zadbaj też o dobrą klamrę kompozycyjną tworząc po jednym slajdzie na powitanie i zakończenie. Niech to nie będzie chaotyczny zbiór slajdów, tylko przemyślana narracja mająca swoje etapy.

Wyraźna struktura prezentacji – pytania pomocnicze: Czy prezentacja jest podzielona na bloki tematyczne? Czy odpowiednio rozdzieliłeś je slajdami separującymi?

Czy słuchając lub oglądając Twoją prezentację, odbiorca będzie mógł szybko zorientować się w strukturze i odpowiednio odczytać hierarchię informacji?

Czy Twoja prezentacja ma slajd końcowy? To może się wydawać oczywiste, ale sporo osób o tym zapomina. 🙂

Prezentacja na przykładzie:

Prezentacja poniżej ma dobrze zarysowaną strukturę. Jest podzielona na kilka sekcji, które oddzielają slajdy tytułowe. Są one także spójne z początkiem i zakończeniem.

9: Kontrast i czytelność prezentacji

Estetyka palety kolorystycznej to jedno, ale ważny jest też odpowiedni kontrast. Prezentacje oglądane są często z dużej odległości albo na niskiej jakości rzutnikach. Nie ma tutaj miejsca na ryzyko i zbyt niski kontrast.

Jeśli nie masz pewności, czy wybrane przez Ciebie odcienie odpowiednio kontrastują, możesz skorzystać z jednego z gotowych narzędzi. Rozwiązania takie, jak Contrast Checker pozwalają ocenić relacje pomiędzy kolorami w ramach różnych standardów.

W tym kontekście warto również pamiętać o odpowiedniej wielkości tekstów. Podczas konferencji, nawet najlepsza merytorycznie prezentacja nie obroni się, jeśli nie będzie czytelna z każdego miejsca na sali.

Czytelność i kontrast prezentacji – pytania pomocnicze: Czy projekt Twojej prezentacji uwzględnia potrzeby odbiorcy i kontekst, w którym będzie odbierana?

Czy wielkość liter (stopień pisma) jest odpowiednio dobrana do okoliczności? Podczas konferencji, nawet najlepsza merytorycznie prezentacja nie obroni się, jeśli nie będzie czytelna z każdego miejsca na sali.

Czy kontrast tekst-tło jest zawsze wyraźny? Warto unikać połączeń o niskim kontraście (np. żółty napis na białym tle).

Pamiętaj, że czytelność tekstów poprawi też odpowiednia interlinia.

Prezentacja na przykładzie:

W poniższej prezentacji napisy na jasnym tle są bardzo ciemne, a te na ciemnym tle bardzo jasne. Dzięki temu nie ma problemów z czytelnością.

10: Prezentacja – dobrze wykorzystaj liczby

Jeśli w prezentacji musisz zaprezentować dane, np. w formie wykresu, dopasuj wizualizację do typu informacji. Możesz skorzystać z takich narzędzi, jak np. The Data Visualisation Catalogue. To w pewnym sensie „encyklopedia” wykresów, która podpowiada sposób wizualizacji w zależności od typu danych. Znajdziesz tam też sporo informacji na temat konstrukcji samych wykresów, dobrych praktyk itp.

Liczby, badania i dane statystyczne będą działać na Twoją korzyść, jeśli dobrze i ciekawie je pokażesz.

Liczby i dane w prezentacji – pytania pomocnicze: Czy wykorzystałeś ikony i elementy infograficzne?

Czy wykresy są czytelne? Czy mają odpowiednią skalę? Czy mają czytelną legendę?

Czy umieściłeś podpis i informacje o źródle danych przy liczbach i wykresach?

Prezentacja na przykładzie:

Ta prezentacja zawiera bardzo dużo szczegółowych danych. W tego typu sytuacjach wykresy przeważnie tracą na czytelności, a całość przytłacza. W tym przykładzie udało się jednak zachować przejrzystość. Informacji jest bardzo dużo, ale dzięki odpowiedniej aranżacji całość jest czytelna.

Bonus 1: Ściąga ze wszystkimi zasadami (check-lista do pobrania)

Tak, jak obiecałem, mam dla Ciebie mały bonus. To praktyczna check-lista z punktami, które opisałem wyżej, wraz z pytaniami pomocniczymi. Możesz zapisać ją na dysku i mieć pod ręką, zaraz po uruchomieniu PowerPointa, czy Keynote’a.

Pobierz dodatkowe materiały! Odbierz darmową checklistę z podsumowaniem POBIERZ ​

Bonus 2: Narzędzia i programy przydatne w prezentacji

Skąd pobierać darmowe fonty do prezentacji?

Zastanawiasz się gdzie znaleźć ciekawe darmowe fonty? Polecam te trzy strony:

Jak dobierać kolory w prezentacji?

Na rynku znajduje się sporo narzędzi, które pomogą Ci dobrać świetną paletę kolorystyczną w Twojej prezentacji. Z pewnością mogę polecić:

Skąd wziąć darmowe zdjęcia do prezentacji?

Potrzebujesz dobrej jakości ikon lub zdjęć? W Internecie jest ich naprawdę sporo, trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać. Przygotowałem dla ciebie gigantyczną listę darmowych banków zdjęć oraz opisałem strony, na których znajdziesz ciekawe ikony. Linki do tych wpisów znajdziesz poniżej:

Skąd wziąć darmowe ikony i ilustracje do prezentacji?

W tym wpisie sporo opowiadam o spójności i atrakcyjności prezentacji. I na sam koniec mam dla Ciebie coś, dzięki czemu uda Ci się przygotować naprawdę świetną graficznie prezentację. Jakiś czas temu szukałem dobrych ilustracji, które nadadzą się do wpisów na bloga (takich, jak te powyżej). Trafiłem na mnóstwo świetnych i darmowych źródeł.

Wszystkie opisałem na blogu w tym wpisie:

Zerknij, jestem pewien, że znajdziesz coś, co będzie pasowało do Twojej prezentacji. To nie wszystko, pokażę Ci też jak przerobić tę ilustrację do swoich potrzeb. Szczegóły poniżej. 🙂

Bonus 3: Chcesz, żeby Twoje prezentacje były ładne? Pobierz ebooka

Opisałem 5 prostych sposobów na uratowanie każdej grafiki. To aż 62 strony pełne graficznych chwytów i przykładów. Jak pobrać ebooka? Kliknij poniżej, wyślę Ci go na maila. 🙂

Mój kurs o podstawach grafiki

Mam nadzieję, że zasady i narzędzia, które tutaj opisałem będą dla ciebie przydatne. Jeśli chcesz pogłębić tę wiedzę i dowiedzieć się jak samodzielnie tworzyć grafiki na dobrym poziomie i to w oparciu o darmowe narzędzia, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość.

KURS GRAFIKI Zacznij samodzielnie tworzyć świetne grafiki. Zobacz mój kurs on-line. Sprawdź

W formie video pokaże Ci i opowiem m.in. o zasadach kompozycji, doborze kolorów i typografii i tworzeniu grafik, infografik i prezentacji. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Kurs kupiło już 700 osób, a średnia wystawionych ocen to ponad 9,3 punktów na 10 możliwych! Teraz czekamy na Ciebie. 🙂

Czy wiesz jak najlepiej napisać wstęp do prezentacji maturalnej?

Pierwszą i najistotniejszą moim zdaniem sprawą przy pisaniu wstępu, jest to, żeby napisać go dopiero po napisaniu rozwinięcia i zakończenia. Dlaczego? Bo wtedy będziemy już wiedzieli, o czym jest cała prezentacja i będziemy się mogli odnosić bezpośrednio do treści. Dzięki temu możemy uzyskać większą spójność tekstu.

We wstępie musimy przedstawić, jakimi problemami zamierzamy się zająć w prezentacji i jakie są nasze główne założenia, które w niej wykorzystamy. W tym miejscu powinniśmy przedstawić stan dotychczasowych badań na wybrany przez nasz temat.

Opisujemy pokrótce pozycje bibliograficzne, które wykorzystaliśmy przy pisaniu naszej prezentacji maturalnej. Najlepiej przedstawić tu trzy najważniejsze z nich.

Uzasadniamy podział całej pracy na rozdziały i opisujemy, czym zajmujemy się w każdym z nich.

Na koniec wstępu powinniśmy przedstawić z jakich rodzajów źródeł korzystaliśmy, dlaczego wybraliśmy właśnie te, z których korzystamy, i jakie metody badawcze zastosowaliśmy wobec nich, by uzyskać potrzebne nam informacje.

Jak zacząć prezentację?

Najlepiej zacząć prezentację od uśmiechu, otwartej postawy ciała, nawiązania kontaktu wzrokowego z salą. Mówiąc krótko warto zrobić dobre wrażenie już na początku. Oczywiście mówimy tutaj o pewnych aspektach mowy niewerbalnej, które zapewnią nam dobry początek w trakcie wystąpień publicznych. Natomiast w przeciwieństwie do innych autorów nie uważam, żeby rozpoczęcie od „Dzień dobry”, „Nazywam się Jan Kowalski” było jakimś błędem. Pytanie co powiesz w dalszej kolejności? Co zrobisz aby działać lepiej na ludzi?

Potrzebujesz więcej informacji na temat wystąpień? Zapisz się i korzystaj: bezpłatne kursy wideo

artykuły tematyczne

regularne wskazówki o wystąpieniach na Twojego maila Więcej na: https://piotrdubinski.com/bezplatne-szkolenia

Jak zacząć wystąpienie?

Warto zacząć wystąpienie z wysokiej półki. Celem dobrego wstępu prezentacji jest zaciekawienie odbiorców, pobudzenie ich emocji, sprawienie aby oczekiwali na pojawiające się informacje. Początek wystąpienia stanowi integralną cześć wielkiej trójcy, do której należy wstęp, rozwinięcie i zakończenie, dlatego zwłaszcza pierwszemu elementowi należy poświęcić więcej czasu.

Sposobów na rozpoczęcie jest wiele, jednak z mojej perspektywy najlepiej jest uprzedzić, o czym ciekawym za chwilę powiesz. Czego ludzie mogą dowiedzieć się z Twojej prezentacji? Jak i gdzie mogą ją wykorzystać? Co będzie szczególnie ważne? Dlaczego im o tym chcesz powiedzieć? Kluczem powinna być po pierwsze użyteczność dla odbiorców. Posłużmy się przykładem osób rozpoczynających swoją przygodę z wynajmem nieruchomości.

Przykład: Wiem, że chcielibyście Państwo dowiedzieć się, jak uniknąć problemów podczas wynajmu kawalerki. Dlatego opowiem, jakich kryteriów powinniście przestrzegać szukając lokatorów. Pokaże Wam jak skonstruować świetną umowę. Dowiecie się, jakie zasady trzeba przekazać nowym najemcom w momencie podpisania umowy. To wszystko sprawi, że będziecie dobrze zabezpieczeni i przygotowani na sytuacje kryzysowe (tak, o nich też opowiem). A co najważniejsze wyjdziecie ze spotkania z gotową umową!

Przykład: Myślę, że wielu z Was, podobnie jak ja, rozmyślało godzinami, jak uporać się z kredytem na nieruchomość. Niezależnie czy poszukujecie własnego azylu czy nieruchomości pod wynajem, dziś powiem Wam na co uważać. Dowiecie się, jakie kruczki prawne czyhają na nieświadomych inwestorów. Opowiem o kilkunastu elementach, które składają się na rzeczywisty koszt kredytu. Gdzie szukać oszczędności? Czy rzeczywiście na rynku istnieją promocyjne kredyty czy to tylko puste hasła? Po dzisiejszym spotkaniu będziecie mieli zdecydowanie większą świadomość i myślę, że zaoszczędzicie dużo pieniędzy!

Zapisz się na szkolenie Daj nam znać, że zainteresowało Ciebie szkolenie

Zaproponujemy najkorzystniejszą formę treningu

Skontaktujemy się z Tobą, jak najszybciej! Akceptuję regulamin i politykę prywatności Zapisz się

Przykład: „Mam zaszczyt być tu z wami na uroczystości wręczenia dyplomów jednego z najlepszych uniwersytetów na świecie. Prawdę mówiąc, nigdy nie skończyłem uniwerku i dzisiejsza uroczystość to najbliżej jak udało mi się zbliżyć do dyplomu. Dzisiaj chciałbym opowiedzieć wam trzy historie z mojego życia, to wszystko. Nic wielkiego, to tylko trzy historie. (…)”. Steve Jobs – wystąpienie na Uniwersytecie Stanford, 12 czerwca 2005 roku.

Oczywiście, tutaj można byłoby powiedzieć, że porównywanie się do tak znanej osoby nie jest korzystne, bo cokolwiek by nie powiedział, to i tak raczej wzbudzi zainteresowanie. Natomiast w trakcie jednej z konferencji usłyszałem świetny żart młodej doktorantki zajmującej się rachunkowością. Nie oceniając cudzych zainteresowań, ale dla przeciętnego odbiorcy temat nie jest porywający. Jednak zastosowany żart, dal świetny rezultat – cała sala parsknęła śmiechem a prelegentka osiągnęła wysoki wynik w głosowaniu na najlepszą prezentację. Zapadała w moją pamięć i o mocy anegdoty, humoru i śmiechu świadczy fakt, że minęło tyle lat, a ja nadal pamiętam tę sytuację. Tylko moją małą osobistą satysfakcją jest wygranie tego konkursu 😉 ale nikt nie wiedział, że zawodowo zajmuję się tematem.

Podsumowując. Chcesz dobrze zacząć prezentację?

Zadbaj o jak najlepsze pierwsze wrażenie. Wyjdź do ludzi pewnie, z uśmiechem, zaangażowaniem, otwartością. Rozpocznij z humorem, może jakąś krótką anegdotą. Powiedz krótko, czego dowiedzą się od Ciebie ludzie, jak skorzystają na wysłuchaniu Ciebie, z czym wyjdą po Twojej prezentacji. Dzięki temu słuchacze poczują Twoją energię, zainteresowanie tematem i chęć poświęcenia Tobie własnej uwagi!

Jeżeli masz ochotę przećwiczyć powyższe techniki w praktyce zapraszam na osobiste konsultacje. W zależności od Twoich wymagań i aktualnych potrzeb wybierz opcję indywidualną, szkolenie zamknięte lub warsztaty otwarte w mikro grupie!

Masz wątpliwości, pytania? Chcesz przedyskutować opcje urozmaicenia Twoich wystąpień?

Zamów bezpłatną konsultację! tel: 664 443 584

Jak zacząć prezentację w Powerpoincie?

W Twoim jutrzejszym planie dnia widnieje zebranie zarządu firmy, szkolenie lub spotkanie z Klientem, na które miałeś przygotować materiały w formie prezentacji multimedialnej np. jako pitch deck? To już ostatni dzwonek, czasu coraz mniej, a tworzenie prezentacji, która przyciągnie i utrzyma uwagę odbiorców to duże wyzwanie. Od czego zacząć, przygotowując prezentacje multimedialne dla firm? Jak zorganizować sobie pracę nad prezentacją, aby każdy slajd niósł wartość dla Twoich słuchaczy?

Główna myśl – clue prezentacji w Powerpoint

Zacznijmy od początku. Nie wystarczy rozpocząć od bieżącego slajdu, „wyklikać” grafiki, treści, przejścia i animacje, a potem „jakoś to będzie”. Takim podejściem nie zdobędziesz uwagi, zaangażowania, a tym bardziej pieniędzy uczestników spotkania. Co jest najważniejsze w przygotowaniach do Twojego wystąpienia?

Kluczowa myśl, z jaką chcesz zostawić swoich widzów. Coś, co zostanie z nimi na dłużej. Ważne, aby to właśnie to zdanie, sentencja, refleksja, było najbardziej widoczne i wyczuwalne na pierwszy rzut oka. Szczególnie w finalnej części prezentacji np. na ostatnim slajdzie. Jeśli ta jedna myśl zakorzeni się w głowach Twoich odbiorców, to już możesz określić swoją prezentację jako ogromny sukces.

Uwaga: nie wybieraj więcej niż 2-3 takich złotych myśli z Twojej prezentacji. Reszta i tak po kilku dniach umknie z głowy słuchaczom. Skup się na tym, co dla Ciebie jest w danej chwili priorytetem.

Jak zacząć prezentację? Na obrazku są przyklejone 4 kartki do tworzenia pomysłu.

DOBRY RESEARCH PRZED TWORZENIEM PREZENTACJI

Bez doskonałej znajomości tematu, o którym chcesz opowiadać, nie będziesz skutecznym mówcą. Zadbaj o dobry research, aby żadne pytanie od publiki nie było dla Ciebie zaskoczeniem. Od początku musisz być rzetelnie i merytorycznie przygotowany na prezentację. W końcu przed Tobą usiądzie Twój szef, inwestor lub przyszły Klient. A może będzie to Twój Zespół Pracowników podczas szkolenia. Im więcej uczestników, tym więcej potencjalnych, trudnych pytań.

Bez wątpienia Twoi odbiorcy muszą czuć, że wiesz, o czym mówisz. Przygotuj sobie garść statystyk i ciekawostek, dotyczących danego zagadnienia, aby w odpowiednim momencie wykorzystać je podczas prezentacji. To tzw. attention grabery, które zapadają w pamięć i pobudzają umysły Twoich widzów.

PLAN PREZENTACJI W POWERPOINT KROK PO KROKU

Masz już zgromadzony materiał oraz wybraną myśl przewodnią pokazu slajdów? Świetnie, w takim razie zabieramy się za kolejne kroki, jeśli chodzi o przygotowywanie prezentacji. Czas na plan prezentacji, czyli tak naprawdę zasady Twojego wystąpienia. To zbiór punktów, które musisz poruszyć w swojej wypowiedzi przed grande finale, czyli clue i puentą prezentacji.

SCENARIUSZ PREZENTACJI TO PODSTAWA SUKCESU

Zanim rozpoczniesz projektowanie slajdów, rozpisz w punktach cały scenariusz prezentacji – od czego zacząć, które tematy rozwinąć, a które lepiej opisać w pigułce, jakie napisy i nagłówki umieścić na slajdach. Potem wystarczy to wszystko tylko przenieść na slajdy i uzupełnić o niezbędne dane. Bez bloków tekstu, bez zbędnych wypełniaczy i informacji, które nie dają widzom żadnej wartości. Twój pokaz slajdów powinien być prosty, konkretny i interesujący.

TEKSTY I TREŚCI DO PREZENTACJI

Co zrobić, aby utrzymać uwagę słuchaczy? Przede wszystkim skracać teksty! Na slajdach zostaw tylko naprawdę ciekawe punkty i zagadnienia, bez których Twój temat prezentacji nie może się obyć. Wszyscy tam przyjdą Cię wysłuchać, a nie czytać treści na slajdzie, dodane małym drukiem. Duże, widoczne z daleka napisy, najważniejsze frazy, dane, statystyki i hasła. To podstawa w tworzeniu skutecznych prezentacji.

Mężczyzna dzwoniący w sprawie pomysłu na prezentacje na tle białej tablicy.

GRAFIKI I ANIMACJE DO PREZENTACJI

Do tego grafika do prezentacja firmowej powinna być minimalistyczna i przemyślana. Pamiętaj o dobrej jakości użytych elementów graficznych. Styl grafiki lub wykorzystywanych zdjęć ma znaczenie. Postaraj się, aby był jednolity. Podobnie jak kolorystyka slajdów. Ważne, aby efekty graficzne nie przyćmiły treści, jaką chcesz przekazać. W przeciwnym razie osiągniesz efekt odwrotny od zamierzonego. Forma nie może zakryć merytoryki. Tła muszą być delikatne i jasne, aby tekst na prezentacji na takim tle był dobrze widoczny.

NARZĘDZIA DO TWORZENIA GRAFIKI DO PREZENTACJI, OBOK KTÓRYCH NIE MOŻESZ PRZEJŚĆ OBOJĘTNIE

Jeśli brakuje Ci pomysłów na grafiki do pokazu slajdów, a do tego nie jesteś profesjonalnym grafikiem, wykorzystaj proste narzędzia do tworzenia grafik i animacji, takie jak Canva lub Visme.

Nie korzystaj ze standardowych zbiorów obrazków i grafik w Powerpoincie – wszyscy widzieli je już na prezentacjach setki razy. Od razu będzie widać, że robiłeś to „na szybko”. Podstawowe funkcje programu też nie zapewnią Ci efektu „wow”, na którym tak Ci zależy.

DOBRE PREZENTACJE W POWERPOINT NA ZAMÓWIENIE

Jeśli Twój ulubiony program komputerowy to akurat nie Microsoft Powerpoint, aktualnie nie masz czasu na tworzenie prezentacji od zera, deadline’y nadchodzą, a Ty masz wrażenie, że nie możesz ruszyć z miejsca, kliknij tutaj i napisz do nas. Zrobisz sobie przysługę. Należy Ci się wsparcie. Zespół ekspertów Re-Prezentacja od ponad dekady tworzy tysiące prezentacji dla firm. Chętnie pomożemy Ci w Twoim wyzwaniu i przygotujemy za Ciebie prezentację, a Ty zyskasz więcej czasu na przygotowanie do wystąpienia. Brzmi jak plan? To zaczynajmy!

6 sposobów na dobre rozpoczęcie prezentacji

Dobry początek to obietnica – będzie ciekawie, warto posłuchać tego człowieka. Ale jak zacząć, by obietnica była atrakcyjna?

Czasami masz ciekawy temat. Znasz się na nim. Dla postronnego obserwatora może być on początkowo mało interesujący, ale wiesz, że jeśli przekonasz go i przełamiesz jego niechęć, to z chęcią wysłucha reszty. I co? I pustka. Nawet nie tyle brak pomysłu na rozpoczęcie (bo być może jakaś historia krąży Ci po głowie), co brak pomysłu na techniczne ramy rozpoczęcia. Poniżej znajdziesz małą podpowiedź: takie właśnie szablony, w które możesz wlać swoją treść:

1. Odwołanie do własnych doświadczeń

Ludzie uwielbiają słuchać ciekawych historii. Jeżeli przydarzyło Ci się kiedyś coś, co możesz wykorzystać podczas swojej prezentacji ? zrób to! Przedstawiasz temat dotyczący wystąpień publicznych? Opowiedz o swoim pierwszym i rozpocznij od niego temat. Opowiadasz o komunikacji? Przytocz rozmowę, podczas której coś nie zadziałało. Opowiadasz o budżecie? Odnieś go do swoich wydatków. Twój rozwiązany problem będzie ciekawym i inspirującym wstępem.

2. Odwołanie do ciekawej historii

Bywa i tak, że w Twoim życiu nie zdarzyło się nic, czym można nawiązać do tematu prezentacji. Ale świat jest pełen ciekawych wydarzeń, które możesz wykorzystać. Jeżeli dodatkowo będzie ono dotyczyło kogoś sławnego, kogo słuchacze mogą znać – tym lepiej. Będą potrafili wyobrazić sobie daną osobę. Jeżeli opowieść została przez Ciebie po prostu wyszperana w Google dodaj jej życia. Powiedz, że przeczytałeś o kimś, kogo chcesz zaprezentować. Nadaj swojemu bohaterowi imię (jeśli go nie ma) – dzięki temu nie będzie anonimowy i publiczność łatwiej się z nim utożsami. Nigdy nie przedstawiaj historii, którą przeczytałeś w Internecie, jako swojej własnej. Byłem kiedyś na szkoleniu, podczas którego trener przytoczył jako swoją własną opowieść, którą każdy mógł przeczytać na wykopie i mocno się na tym przejechał.

3. Wyobraź sobie…

Kolejnym ze sposobów rozpoczęcia przemówienia jest poproszenie słuchaczy, by wyobrazili sobie przedstawianą przez Ciebie sytuację. Sytuacja ta powinna być na tyle ogólna, by każdy mógł stworzyć sobie obraz, który nakreślisz słowami i wpleść siebie jako jej bohatera. W odróżnieniu od punktu 2 i 3 sytuacja ta może być całkowicie przez Ciebie wymyślona. Nie prosisz widzów, by w coś uwierzyli, lecz żeby wyobrazili to sobie. Dodatkowo prośba wyobraź sobie spowoduje, że słuchacze automatycznie zaczną tworzyć w swoich głowach obrazy.

4. Bezpośredni kontakt z publicznością

Jeżeli przyjdziesz na swoją prezentację wcześniej i zdążysz poznać kilka osób biorących w niej udział lub masz na widowni kogoś znajomego, możesz rozpocząć z nim krótki dialog. Dzięki temu wytworzysz poczucie bliskości między Tobą i Twoimi słuchaczami. Oni na pewno to docenią. Możesz zapytać o motywację danej osoby do udziału w prezentacji, a następnie wyprowadzić z tego powodu początek swojego wystąpienia. Bądź jednak ostrożny: jeżeli nie znasz dobrze danej osoby, a przyszła ona z przymusu na Twoją prezentację, będziesz musiał się nagimnastykować, żeby z tego wybrnąć.

5. Odwołanie do wspólnego doświadczenia

Dobrym sposobem na rozpoczęcie prezentacji jest odwołanie się do doświadczenia, którego zarówno Ty, jak i publiczność byliście uczestnikami. Mogą to być korki, w których utknąłeś, pogoda, która jest za oknem lub wydarzenia, które miały ostatnio miejsce. Twoja widownia ma podobne do Twoich doświadczenia: wydarzenia ze świata, pogoda i korki dotyczą nas wszystkich.

6. Kreuj inne metody

Możesz zadać pytanie retoryczne, może poprosić uczestników o podniesienie rąk, na zadane przez Ciebie pytanie, możesz zaprezentować statystyki ubrane w barwną historię… Ten punkt, punkt szósty pozostawiam Tobie. Jeżeli żaden z pięciu poprzednich nie zdobył Twojego uznania wymyśl swój sposób na dobre rozpoczęcie wystąpienia. Możesz po prostu zaskoczyć widownię. Zrób coś niespodziewanego. Maturę ustną z polskiego rozpocząłem od powiedzenia wiersza, a osobiście znam gościa, który przyszedł na swoją ubrany w strój szlachecki (nawiązujący do tematu). Jeśli Twoja fantazja będzie spójna z prezentacją na pewno wzbudzi pozytywne wrażenie i utrzyma skupienie publiczności.

A co ze strukturą: powiedz im, o czym będzie mowa; powiedz im to; powiedz im, co powiedziałeś?

Ostatnio czytam same złe rzeczy o tej strukturze. Jeśli o niej nie słyszałeś, zasada jest prosta: najpierw przedstawiasz agendę prezentacji, następnie – zgodnie z planem – prezentujesz poszczególne punkty, a na końcu podsumowujesz. Standardowo. I faktycznie rozpoczęcie 15 minutowej prezentacji od wyjaśnienia ludziom, o czym będzie mowa, mija się z celem. Jeśli z kolei prowadzisz całodniowe szkolenie lub kilkugodzinną konferencję moim zdaniem powinieneś na początku przedstawić zgromadzonym plan spotkania – choć nie musi to być pierwszym elementem spotkania.

Najważniejszą rzeczą jest, by pamiętać, że żadne metody nie zadziałają, jeśli ludzie nie uwierzą, że jesteś dobrym i przygotowanym mówcą. Pozytywne nastawienie i zaangażowanie w temat są tym, co przede wszystkim sprawi, że wywołasz dobre wrażenie. Dlatego przygotowanie i wyczucie tematu jest najważniejsze. Im więcej będziesz ćwiczył, im więcej będziesz szukać okazji do publicznego mówienia, tym lepszym mówcą będziesz się stawać.

Podziel się wpisem:

Jak napisać skuteczną autoprezentację: 15 przykładów (plus niezawodny szablon) • Asana

Skuteczna autoprezentacja może mieć bezpośredni wpływ na to, czy uda Ci się osiągnąć kolejny sukces lub sprawić, że pokona Cię konkurencja. W praktyce jednak ludzie chętniej angażują się w dyskusje, jeśli nie towarzyszy im presja sprzedaży. Jak w takim razie zaprezentować siebie na rozmowie o pracę lub spotkaniu z klientem i zachować przy tym autentyczność?

Zebraliśmy 15 przykładów kreatywnych autoprezentacji, które pomogą Ci odbyć pomyślne spotkanie z klientem lub wirtualne spotkanie networkingowe. Bez względu na to, czy jest to Twoje pierwsze doświadczenie, czy już możesz nazywać siebie profesjonalistą, nasze przykłady obejmują wszystkie sytuacje, w których możesz się znaleźć. Znajdziesz tu również dodatkowe zasoby, które pomogą Ci zwiększyć wydajność Twojej firmy za pomocą narzędzi do współpracy.

Czym jest autoprezentacja?

Autoprezentacja, inaczej „elevator pitch”, to okazja to szybkiego zaprezentowania swoich kompetencji lub produktów. Jednak taka prezentacja może również być Twoją szansą na nawiązanie głębszej relacji, którą wykorzystasz w przyszłości. Nie zawsze niesie ona za sobą natychmiastową korzyść, jednak dobrze jest przygotować się na każdą okazję, w której będziesz wygłaszać autoprezentację.

W rzeczywistości, większość z nas miała styczność z autoprezentacją, często nie zdając sobie z tego nawet sprawy. To dlatego, że istnieje wiele typów prezentacji – począwszy od rozmów o pracę, po przedstawianie nowych możliwości biznesowych. Przygotowanie się do autoprezentacji stanowi ważny krok na drodze do zareklamowania siebie i swojej firmy.

Jeśli zastanawiasz się przed kim wygłosić swoją prezentację, najlepiej wybrać najlepszą osobę do kontaktu, a niekoniecznie tę najwyższą rangą. Skierowanie wystąpienia do osób, które są w jakiś sposób związane z Twoją ofertą lub nią zainteresowane z pewnością zwiększy Twoje szanse na powodzenie.

Jak długa powinna być autoprezentacja?

Jedną z największych niewiadomych, jaka towarzyszy pisaniu autoprezentacji jest jej długość. W większości przypadków zależy ona od tego, co chcesz przedstawić i komu. Zgodnie z zasadami etykiety biznesowej, Twoja prezentacja powinna być maksymalnie krótka i konkretna.

Badanie przeprowadzone przez firmę Microsoft dowodzi, że czas koncentracji przeciętnej osoby wynosi około osiem sekund, co oznacza, że musisz walczyć o niepodzielność uwagi. To niełatwe zadanie, dlatego spróbuj zmieścić się w 30 sekundach – chociaż dokładna długość może różnić się w zależności od branży i celu prezentacji.

Biorąc za kryterium branżę, długość prezentacji będzie nieco inna w przypadku każdej z nich. Na przykład, jeśli pracujesz w branży marketingowej Twoimi szansami sprzedaży będą najprawdopodobniej klienci, którzy w jakiś sposób zetkną się z Twoją marką. W tym wypadku nie masz zbyt wiele czasu, by dotrzeć do nich ze swoim przekazem – czy to w formie tekstu, wideo lub obrazu. W przypadku branży sprzedaży, czas trwania Twojej prezentacji może być dłuższy niż 30 sekund. Prawdopodobnie będziesz mieć mnóstwo okazji, w których odbiorcy chętnie wysłuchają tego, co masz do powiedzenia. Tak naprawdę wszystko zależy od środka przekazu i chęci słuchaczy.

Jednak co zrobić w przypadku, gdy nie możesz skrócić prezentacji do 30 sekund? Może Ci się wydawać, że Twoja marka jest zbyt skomplikowana, aby zmieścić się w tak krótkim czasie, ale jeśli kierujesz swój komunikat do odpowiedniej grupy odbiorców, nie powinno to stanowić problemu. Upewnij się, że odbiorcami są osoby związane z reprezentowaną przez Ciebie branżą, które będą w stanie zrozumieć Twoją ofertę.

Jak napisać autoprezentację

Tworząc autoprezentację, może być Ci ciężko odróżnić ważne fakty od tych mniej istotnych. Dlatego właśnie tak ważna jest umiejętność efektywnej komunikacji. Na przykład, chociaż dobrze jest spersonalizować taktykę komunikacyjną wszędzie tam, gdzie to możliwe, nie musisz opowiadać potencjalnym klientom całej historii swojej firmy. Skup się jedynie na najświeższych i najbardziej istotnych informacjach. Zanim rozpoczniesz tworzenie swojej prezentacji, warto zapoznać się z podstawowymi elementami, z jakich powinna składać się każda skuteczna autoprezentacja.

Przedstaw się

Każda dobra autoprezentacja rozpoczyna się od krótkiego zaprezentowania swojej osoby. Możesz się przedstawić i wspomnieć, w jakiej firmie pracujesz (jeśli jest to istotne). Niemniej jednak, im bardziej osobisty ton przybierzesz, tym naturalniej wypadnie Twoja prezentacja. Język ciała i kontakt wzrokowy są również ważnymi elementami skutecznej autoprezentacji. Oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać, przedstawiając się nowemu, potencjalnemu klientowi.

Powitaj słuchaczy w sposób odpowiedni do okazji. Obierz ton formalny w przypadku prezentacji biznesowej lub nieco luźniejszy, jeśli wydarzenie ma mniej poważny charakter. W przypadku wirtualnych spotkań biznesowych czy wydarzeń, musisz wykazać się kreatywnością. Możesz nawet zacząć od lekkiego żartu na przełamanie lodów. Pamiętaj jednak, by wszystko co robisz było dostosowane do odbiorców i okazji.

Zaprezentuj problem

Wszystkie rozwiązania biorą swój początek od problemu. Bez względu na to, jaki problem Ty lub Twoja firma próbujecie rozwiązać, ważne jest, aby już na początku prezentacji nakreślić jej motyw przewodni. Oto przykładowy problem: koordynacja pracy między zespołami jest chaotyczna.

Jeśli to możliwe, przedstaw problem swoim odbiorcom, posługując się przykładami z życia codziennego. To pomoże im w lepszym zrozumieniu problemu i przykuje ich uwagę. Jeśli Twój problem nie jest łatwy do wyjaśnienia, posłuż się kilkoma przykładami lub materiałami wizualnymi, aby dobrze zobrazować go słuchaczom.

Zaproponuj rozwiązanie

Jeśli problem zdoła przyciągnąć uwagę odbiorców, nie inaczej będzie w przypadku rozwiązania. To jest Twój czas, aby pokazać odbiorcom, dlaczego potrzebują Twojej pomocy. Oto przykład: Asana zapewnia zespołom system do organizowania swojej pracy i zarządzania nią, aby wszyscy wiedzieli, co należy zrobić, dlaczego jest to ważne oraz jak tego dokonać.

Kluczowym elementem autoprezentacji jest przedstawienie rozwiązania, dlatego warto poświęcić czas na dopracowanie tej części do perfekcji. Jeśli Twoja prezentacja dotyczy firmy, prawdopodobnie została już napisana, ale warto nadać jej bardziej osobisty charakter. Nie bój się wprowadzać zmian, aby dostosować prezentację dla różnych odbiorców. Jeśli prezentujesz siebie, opowiedz o umiejętnościach, które Cię wyróżniają i jak skorzysta na nich potencjalny klient.

Wyjaśnij propozycję wartości

Skoro udało Ci się przykuć uwagę odbiorców, pora wyjaśnić im, dlaczego to właśnie Twoje rozwiązanie jest lepsze od innych. Oto przykładowa propozycja wartości: Asana jest jedyną platformą, która łączy cele z pracą w kierunku ich osiągnięcia.

Propozycja wartości różni się od rozwiązania tym, że skupia się na tym, dlaczego to właśnie Twoje rozwiązanie powinni wybrać odbiorcy. Jeśli nie masz jeszcze odpowiedzi na to pytanie, możesz przeprowadzić analizę konkurencji w celu porównania ofert albo zajrzeć do streszczenia biznesowego.

Jeśli Twój rynek jest wyjątkowo niszowy i nie masz wyraźnej cechy wyróżniającej albo dużej konkurencji, zastanów się, co czyni Twój pomysł lub rozwiązanie na tyle oryginalnym, że może się ono spodobać odbiorcom.

Przykuj uwagę odbiorców

Chociaż większość ciężkiej pracy jest już za Tobą, to pamiętaj, aby przed zakończeniem prezentacji przyciągnąć uwagę odbiorców – np. komplementem lub pytaniem. Postaw na szczerość, a nie utarte formuły pożegnalne.

Nie istnieje dobry ani zły sposób na to, jak przykuć uwagę odbiorców. Choć zakończenie prezentacji pytaniem może stworzyć dialog pomiędzy Tobą i Twoimi odbiorcami, szczery komplement na długo zapadnie im w pamięć. Zastanów, co zmotywowało Cię do wygłoszenia prezentacji i wykorzystaj to, aby zakończyć rozmowę. Na koniec, nie zapomnij wymienić się danymi kontaktowymi (np. wizytówką).

Szablon skutecznej autoprezentacji

Skoro masz już opanowane podstawowe elementy autoprezentacji, pora przystąpić do przygotowania własnej. Szablon ten sprawdzi się w każdej sytuacji – od rozmowy o pracę, po prezentację wygłaszaną w małej firmie lub startupie. Przeanalizowaliśmy niektóre z najbardziej znanych szablonów opracowanych przez ekspertów branżowych – od badań Uniwersytetu Harvarda, po sztukę wygłaszania prezentacji Guaya Kawasaki – aby stworzyć niezawodny szablon, który sprawdzi się w każdej sytuacji.

Uzupełnij ten szablon o własne informacje, aby stworzyć krótkie przemówienie. Choć niekoniecznie musisz recytować je słowo w słowo, zyskasz w ten sposób dobry szablon, który możesz wykorzystać w sytuacji, gdy nie masz przygotowanej spersonalizowanej prezentacji.

Niezależnie od tego, czy szukasz szablonu autoprezentacji, aby przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, czy chcesz zaprezentować swój biznes, ten szablon idealnie sprawdzi się w każdym scenariuszu.

Ogólny szablon autoprezentacji

Skorzystaj z naszego szablonu, aby stworzyć własną przemowę, wzbogaconą o statystyki, spersonalizowane powitanie itp. Szablon ten obejmuje każdy z powyższych czterech elementów składających się na skuteczną autoprezentację.

Przedstawienie : „Dzień dobry, nazywam się [imię i nazwisko] i pracuję jako [stanowisko] w [nazwa firmy]. Miło mi Was poznać!”

Problem : „Jako, że pracujecie dla [nazwa firmy lub branża], myślę, że może Was zainteresować [problem + ciekawe statystyki]”.

Rozwiązanie : „W [nazwa Twojej firmy] byliśmy w stanie rozwiązać ten problem poprzez [rozwiązanie].”

Propozycja wartości : „Tak naprawdę, jesteśmy jedyną firmą oferującą [propozycja wartości]”.

Wezwanie do działania: „Myślę, że nasze rozwiązanie byłoby pomocne w Waszym przypadku. Czy moglibyśmy szerzej omówić ten temat w tym tygodniu?”

Nie bój się wprowadzać zmian w swoim szablonie, modyfikując go w oparciu o wyróżniające Cię cechy charakteru i doświadczenie. Poniżej zamieściliśmy kilka przykładów spersonalizowanych, 30-sekundowych autoprezentacji, które możesz wykorzystać jako inspirację do stworzenia własnego, bardziej angażującego przemówienia.

Przykłady 30-sekundowych autoprezentacji

Przyjrzyjmy się najlepszym przykładom 30-sekundowych prezentacji, które pomogą Ci stworzyć taką, która jest zarówno angażująca, jak i treściwa. Przedstawione przez nas przykłady czerpią inspirację z powyższych czterech elementów autoprezentacji, aby zademonstrować, jak mogłaby wyglądać prezentacja oprogramowania do zarządzania projektami, którego celem jest poprawa produktywności. Wypróbuj je wszystkie lub tylko niektóre z nich, aby znaleźć te, które najlepiej pasują do Twojego charakteru i propozycji wartości.

Poznaj więcej sposobów na to, jak zarządzać projektami w jednym narzędziu.

Przykład 1: krótko i na temat

Ten przykład jest jednym z najczęstszych, z jakimi możesz się spotkać. Nie oznacza to, że jest najlepszy, ale świetnie pokazuje, jak stworzyć szybką i łatwą do zapamiętania prezentację, która sprawdzi się w niemal każdej sytuacji. Pracując nad tego typu prezentacją, zadbaj o to, by była możliwie jak najkrótsza i najbardziej konkretna. Trzymaj się reguły 30 sekund, aby Twoje wystąpienie było zwięzłe i przejrzyste.

Chaos w pracy to problem występujący w każdej branży, niezależnie od tego, jak dobrze wykonujesz swoje obowiązki. Skuteczne oprogramowanie do zarządzania projektami może pomóc usprawnić komunikację i poprawić produktywność. Osobiście od lat nie zdarzyło mi się przekroczyć żadnego terminu. Jeśli jesteście ciekawi, jak może ono pomóc Waszemu zespołowi, zadzwońcie do mnie, a udzielę Wam bardziej szczegółowych informacji.

Przykład 2: postaw na anegdoty i przykłady z prawdziwego życia

Czasem najlepszym sposobem, aby przykuć uwagę odbiorców jest osobista anegdota, z którą będą mogli się utożsamić. Choć samo przedstawienie rozwiązania jest w dalszym ciągu bardzo ważne, takie podejście kładzie większy nacisk na nawiązanie osobistej relacji, aniżeli na szybką sprzedaż.

Cieszę się, że wreszcie mogę Was poznać. Wiem, że borykacie się z problemami komunikacyjnymi. Mój zespół też się z nimi zmagał. Dopiero po wdrożeniu oprogramowania do zarządzania projektami zobaczyliśmy faktyczną poprawę współpracy i ogólnie całej komunikacji. Mam nadzieję, że i Wy znajdziecie rozwiązanie, które sprawdzi się w Waszym zespole.

Przykład 3: zaprezentuj statystyki

Rozpocznij wystąpienie od przykucia uwagi odbiorców ciekawą statystyką. Upewnij się jednak, że Twoje dane są dokładne. W przypadku prezentowania statystyk, dobrze jest „zatoczyć koło”, pokazując, jak Twoje rozwiązanie może pomóc je rozwiązać.

Czy wiecie, że mimo zwiększenia liczby sposobów zdalnego kontaktu, 60% czasu pracy spędza się na koordynacji działań, a zaledwie 36% na wykwalifikowanej pracy i 14% na planowaniu strategii? Nic więc dziwnego, że zespoły potrzebują pomocy w zarządzaniu projektami. Wdrożenie narzędzi do zarządzania projektami może skrócić czas, jaki poświęca się na koordynację, na rzecz wykonywania wykwalifikowanej pracy.

Przykład 4: zadawaj pytania

Ten przykład wykorzystuje zadawanie pytań, by ułatwić odbiorcom zrozumienie Twojej prezentacji. Zachęca również publiczność, by włączyła się w dyskusję, nie skupiając się wyłącznie na samym wygłoszeniu prezentacji. Spróbuj zacząć i zakończyć wystąpienie pytaniem, aby publiczność myślała o niej jeszcze na długo po wyjściu z sali.

Czy kiedykolwiek czuliście, że spędzacie zbyt dużo czasu na koordynacji i organizacji Waszej pracy? Z relacji wielu osób wiem, że one również są sfrustrowane tym problemem. Ja też wiem jak to jest pracować przez wiele godzin dziennie tylko po to, aby nadrobić zaległości. Ale wiecie co? Odkąd w naszej firmie zaczęliśmy używać oprogramowania do zarządzania projektami, jesteśmy w stanie zrobić o wiele więcej. Czy mieliście już okazję testować podobne rozwiązanie w przeszłości?

Przykład 5: zabawny akcent

Jeśli Twoja prezentacja nie dotyczy poważnego tematu, możesz wpleść do niej trochę humorystycznych akcentów, które pomogą zwiększyć zaangażowanie publiczności. Sprawdzi się to szczególnie podczas prezentowania slajdów. Dodaj zabawny GIF lub klip pomiędzy slajdami, aby nieco rozładować atmosferę. Pamiętaj jednak, aby pasowały one do okazji i były zgodne z tonem komunikacji używanym w Twojej firmie.

Czy wiecie, że przeciętny człowiek może skupić uwagę tylko przez osiem sekund? To zbyt krótki czas nawet zamówienie porannej kawy. Może dlatego mój barista zawsze popełnia błąd. Ale tak na poważnie, myślę, że właśnie dlatego tak wiele firm ma problemy z dotrzymywaniem terminów.

Przykład 6: opowiedz historię

Wykorzystaj historie klientów lub swoją własną, aby lepiej zilustrować to, o czym mówisz. Może to być szczególnie pomocne, jeśli Twój temat jest trudny do omówienia w 30 sekund albo nawet krócej. Opowiedzenie historii to świetny sposób, aby odbiorcy mogli się z nią utożsamić.

Jeden z naszych klientów przeszedł całkowicie na pracę zdalną i potrzebował pomocy w upewnieniu się, że terminy są dotrzymywane. Pomogliśmy mu odzyskać 10% czasu, które teraz może przeznaczyć na ważniejsze rzeczy, takie jak planowanie strategiczne.

Przykład 7: postaw na emocje

Chociaż ten rodzaj prezentacji może być trudniejszy do stworzenia, daje większe szanse na przekonanie publiczności. Większe jest również prawdopodobieństwo, że odbiorcy będą chcieli podzielić się doświadczeniami z innymi osobami. Ważne jest jednak to, aby prezentować emocje pozytywne, a nie wywoływać w słuchaczach przygnębienie. Oto przykład, który może stać się inspiracją dla Twojej własnej przemowy.

Na pierwszy rzut oka narzędzie to nie różni się specjalnie od innych, ale jeśli przyjrzycie się mu bliżej, zobaczycie, że ono faktycznie pomaga zespołom, wspomagając ich codzienną współpracę. To jednak nie wszystkie jego zalety. Firmy, które z niego korzystają naprawdę lubią ze sobą współpracować nad nowymi projektami.

Przykład 8: napisz całą prezentację

Podczas gdy praca nad większością przemówień zaczyna się od stworzenia ogólnego zarysu, możesz pokusić się o napisanie całej prezentacji, od początku do końca. Zyska ona dzięki temu bardziej przekonujący i spójny charakter. W tym wypadku jednak musisz nauczyć się całego tekstu pamięć, więc dobre przećwiczenie prezentacji stanowi klucz do jej sukcesu.

Dzień dobry, mam na imię Kelly! Miło Was poznać. Pracujecie dla firmy Apollo Enterprises, prawda? Dużo o niej słyszałam. Dowiedziałam się również, że potrzebujecie pomocy w zarządzaniu Waszymi projektami. Z mojego doświadczenia wynika, że każda organizacja (od sprzedawców, po dostawców) potrzebuje pomocy w koordynowaniu swojej pracy i komunikacji zespołowej. Praca potrafi być chaotyczna, szczególnie teraz. Dlatego też stworzyliśmy narzędzie, które pomaga zarówno zespołom, jak i indywidualnym osobom organizować swoje projekty i komunikację w jednym miejscu. Czy kiedykolwiek rozważaliście wprowadzenie takiego narzędzia w Waszej firmie?

Przykład 9: mocne zakończenie

Niełatwo o dobre zakończenie, ale jeśli uda Ci się zakończyć prezentację w ciekawy sposób, z pewnością zrobisz dobre wrażenie na publiczności. Staraj się unikać utartych formułek, stawiając przede wszystkim na autentyczność. Chodzi o to, by pozostawić słuchaczy z myślą, która na długo zapadnie im w pamięć. Może to być zaskakująca statystyka lub pytanie nawiązujące do tego, czym się zajmują.

Ponad jedna czwarta (26%) wszystkich terminów nie jest dotrzymywana każdego tygodnia z powodu braku przejrzystości. Jednak dzięki odpowiednim narzędziom do zarządzania projektami liczba ta może być znacznie niższa. Pytanie zatem brzmi, czy Wasza firma może pozwolić sobie na niekorzystanie z oprogramowania do zarządzania projektami?

Przykłady autoprezentacji na różne scenariusze

Skoro już omówiliśmy różne typy autoprezentacji, przyjrzymy się bliżej ich przykładom i scenariuszom, w jakich mogą zostać wykorzystane. Niezależnie od tego, czy chcesz zaprezentować swoją firmą czy siebie, autoprezentacja pomoże Ci uporządkować myśli i przygotować się na czekające Cię wyzwanie. Przejrzyj nasze wskazówki na różne sytuacje, w jakich możesz się znaleźć.

Przykład 10: wydarzenie networkingowe

Jedną z najczęstszych sytuacji, z jakimi możesz się zetknąć jest wydarzenie networkingowe. Obecna kultura rozmów przez sieć utrudnia nawiązywanie głębszych relacji. Dlatego tak ważne jest przygotowanie prezentacji, która zabrzmi przekonująco niezależnie od miejsca, w którym przyjdzie Ci ją wygłaszać. Choć większość sprzedawców miewa okazje do wystąpień w takich okolicznościach, zawsze może pojawić się szansa na poznanie kogoś ważnego. Warto więc przygotować się na taką możliwość, tworząc uniwersalny szablon autoprezentacji.

Miło was poznać, mam na imię Kelly i pracuję w firmie Apollo Enterprises. Udało nam się poprawić produktywność i współpracę zespołów na całym świecie. Jeśli kiedykolwiek będziecie potrzebowali pomocy w zarządzaniu projektami, wystarczy, że się z nami skontaktujecie. Jestem pewna, że będziemy w stanie Wam pomóc. Ja również dopilnuję, by mieć Wasze informacje kontaktowe zawsze pod ręką.

Przykład 11: rozmowa o pracę

Jesteś w trakcie poszukiwania nowej pracy lub zbliża się termin Dni Kariery? Większość rozmów kwalifikacyjnych – czy to z pracownikiem działu HR, rekruterem, czy kierownikiem ds. rekrutacji – zaczyna się od jakiejś formy zwrotu „opowiedz mi coś o sobie”. Jest to okazja dla osób poszukujących pracy do krótkiego opisania siebie i swojego doświadczenia zawodowego. Stworzenie autoprezentacji pozwoli Ci przygotować się na taką sytuację.

Mam na imię Kelly i jestem specjalistką w firmie Apollo Enterprises. Wybrałam karierę w zarządzaniu projektami, gdyż zawsze mnie to pasjonowało, a teraz mogę z dumą powiedzieć, że przyczyniłam się do prawdziwych zmian w życiu wielu osób. Z tego powodu chcę kontynuować karierę u pracodawcy, który wyznaje te same wartości. Wiem, że moje wyjątkowe umiejętności mogą mieć duży wpływ na Waszą firmę, czego dowodzą uzyskane przeze mnie wyniki w kilku kluczowych projektach.

Przykład 12: oficjalne spotkanie

Spotkanie umówione – gratulacje! Teraz nadszedł czas, aby przygotować formalną prezentację, która będzie w stanie zaangażować Twoich odbiorców. Podczas formalnego wystąpienia, świetnym dodatkiem do tradycyjnych strategii wygłaszania autoprezentacji może być prezentacja slajdów. Jednak niezależnie od tego, czy zdecydujesz się ją stworzyć czy też nie, spotkanie ma na celu sprzedaż Twojego produktu w możliwie najbardziej profesjonalny sposób. Zadbaj również o odpowiedni wygląd i nie zapomnij o swojej unikalnej propozycji sprzedaży.

Po przejrzeniu Waszych statystyk dotyczących produktywności, widać obszary, które można by poprawić. Dzięki naszemu narzędziu do zarządzania projektami moglibyście odzyskać nawet 10% czasu każdego dnia. W rezultacie nie tylko wzrosłaby Wasza produktywność, ale również przyczyniłoby się to do ogólnej poprawy sukcesu Waszej firmy. Wspomnę też, że nasze narzędzie jest jedynym w branży, które umożliwia wyznaczanie celów, pomagając upewnić się, że zespoły znajdują się na właściwej ścieżce w swoich działaniach.

Przykład 13: prezentacja sprzedażowa

Profesjonalni sprzedawcy często posługują się żargonem, ale w sprzedaży liczy się przede wszystkim zbudowanie osobistej relacji z klientami. Zanim przejdziesz do meritum, czyli prezentacji sprzedażowej, zacznij od osobistej historii albo luźnego wstępu. Możesz również przygotować się tworząc szablony dotyczące celów dla zespołu sprzedaży, co pomoże Ci upewnić się, że Twój zespół zmierza w tym samym kierunku.

Nasz zespół miał spore trudności z przejściem na pracę zdalną. Komunikacja nie była dobrze zorganizowana i wszyscy mieliśmy problem ze znajdowaniem odpowiednich informacji potrzebnych do realizacji naszych projektów. Na szczęście jednak znaleźliśmy rozwiązanie naszego problemu, a okazało się nim narzędzie do zarządzania projektami. Poprawiło ono nie tylko naszą produktywność, ale także podniosło jakość współpracy w naszym zespole. Każda firma ma własne preferencje jeśli chodzi o wybór narzędzi, ale z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że nasze rozwiązanie najlepiej łączy cele z pracą prowadzącą do ich realizacji.

Przykład 14: nawiązanie kontaktu przez media społecznościowe

Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, profesjonaliści wolą spotykać się wirtualnie, aniżeli osobiście. Niezależnie od tego czy wymieniasz wiadomości na LinkedIn, czy organizujesz wirtualne spotkanie, ważne jest, aby Twoja prezentacja miała osobisty charakter i bazowała na czytelnych materiałach wizualnych, które pomogą Ci osiągnąć Twój cel. Oto świetny przykład autoprezentacji w mediach społecznościowych.

Dziękuję za kontakt! Z moich danych wynika, że Wasi konkurenci wyprzedzają Was, jeśli chodzi o wzrost rok do roku. Analiza konkurencji pokazuje, że problem nie pochodzi z zewnątrz. Zastanawiam się, czy może dotyczyć on Waszej produktywności? Jak w Waszej firmie przebiegło przejście na pracę zdalną? Jeśli jesteście zainteresowani, mogę przeanalizować z Wami kilka statystyk dotyczących produktywności i tego, jak mogą one ulec zmianie po wprowadzeniu narzędzia do poprawy produktywności.

Przykład 15: przedsiębiorcy i właściciele firm

Przemawianie przed właścicielem firmy nie jest tym samym, co wygłaszanie prezentacji przed przedstawicielami kierownictwa. W tym wypadku osiągnięcie efektu, czyli sprzedaży, może być trudniejsze, gdyż są oni często niechętnie nastawieni do nowych inwestycji. Najlepsza rada w tej sytuacji to posługiwanie się przykładami odnoszącymi się bezpośrednio do danej firmy podczas omawiania problemu i jego rozwiązania.

Uwielbiam produkty Apollo Enterprises i szczerze popieram Waszą misję. Dostrzegam jednak pewne obszary, w których można poprawić produktywność i wewnętrzną współpracę. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad wdrożeniem narzędzia do zarządzania projektami? Myślę, że mogłoby ono znacząco wpłynąć na rozwój Waszej firmy, zarówno teraz, jak i w perspektywie długoterminowej.

4 wskazówki do stworzenia idealnej prezentacji

Oprócz stworzenia idealnej prezentacji, warto również dopracować formę jej przekazu. Nie ma nic gorszego niż słuchanie nudnej prezentacji, dlatego upewnij się, że Twoja taka nie będzie. Od postawy do tonu wypowiedzi – prezentacja składa się z wielu elementów, które warto doszlifować, aby wypaść profesjonalnie i kompetentnie. Oto cztery wskazówki, które pomogą Ci poprowadzić efektywną prezentację.

1. Trzymaj się planu

Aby nie zbaczać z tematu, staraj się trzymać planu (przynajmniej do pewnego stopnia). Choć nie musisz recytować tekstu wystąpienia słowo w słowo, postaraj się zapamiętać jego większą część. Nie grozi Ci wtedy częste zaglądanie do notatek.

2. Mów wolno i wyraźnie

Wielu profesjonalistów zaczyna szybciej mówić kiedy są zdenerwowani – wszyscy jesteśmy tylko ludźmi! Ważne jednak, aby starać się mówić powoli i wyraźnie, aby słuchacze mogli Cię rozumieć. Jest to szczególnie ważne podczas prezentacji wirtualnych. Z drugiej strony, nie mów też zbyt wolno, aby nie przekroczyć wyznaczonego czasu.

3. Nagraj swoją prezentację

Nagraj swoje przemówienie, aby pracować nad obszarami, które wymagają poprawy. Przećwicz prezentację kilka razy, odtwarzając nagranie i eliminując wszelkie słabe strony. Kluczowe obszary, na których należy się skoncentrować, to szybkość i ton wypowiedzi. Lepiej brzmieć zbyt żywiołowo niż monotonnie.

4. Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz!

Nic nie przynosi tak dobrych skutków, jak powtarzanie tekstu prezentacji tak często, aż będziesz w stanie wygłosić ją nawet przez sen. Jeśli masz taką możliwość, przećwicz ją przed znajomymi lub członkami rodziny, by uzyskać konstruktywne informacje zwrotne, które pozwolą Ci jeszcze bardziej dopracować Twoje wystąpienie. Nawet jeśli masz wiele lat doświadczenia, nadmierne przygotowanie z pewnością nie zaszkodzi.

Zrób dobre pierwsze wrażenie dzięki autoprezentacji

Autoprezentacja to okazja na przedstawienie swoich mocnych stron i rozwiązań. Choć może się ona wydawać stresująca, powyższe przykłady pomogą Ci przygotować autoprezentację w oparciu o Twoje unikalne cechy charakteru oraz rozwiązania.

Mimo że autoprezentacja to ważny krok na drodze do rozwinięcia swojej firmy, jest wiele ścieżek, które możesz obrać, aby osiągnąć wzrost. Jedną z nich jest podjęcie decyzji o tym, czy Twój zespół potrzebuje narzędzia do zarządzania projektami, czy do zarządzania pracą. Odpowiednie narzędzia nie tylko usprawnią współpracę w zespole, zapewniając stały kontakt pomiędzy jego członkami, ale także pomogą Twojej organizacji określić jej strategiczne cele. To z kolei oznacza, że będziecie mogli spędzać więcej czasu na projektach, które pomagają wam osiągnąć wzrost.

Potrzebujesz dodatkowych informacji, aby lepiej przygotować się do przemówień? Dowiedz się, jak poprawić swoje umiejętności komunikacyjne w 12 prostych krokach.

키워드에 대한 정보 wstęp do prezentacji przykłady

다음은 Bing에서 wstęp do prezentacji przykłady 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  코스트코 햄버거 패티 | 코스트코 소고기 패티로 요리를 쉽고 간단하게 4 Simple Recipes With Ground Beef Patty From Costco 인기 답변 업데이트
See also  등 통증 암 | [분당차병원 Tv]등 통증, 췌장암의 증상인가요? - 소화기내과 고광현 교수 2424 투표 이 답변

See also  Praca Przy Zbiorach Austria | Zbieranie Borówek, Ile Kilo Na Godzinę I Jaka Stawka? | Do Roboty 모든 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Poznaj SPRAWDZONY SZABLON na idealny wstęp do prezentacji ⭐Te 5 kroków działa cuda! AnnaPRO odc. 40

  • Anna Prończuk-Omiotek
  • Anna PRO
  • mówca
  • dobry mówca
  • jak zrobić prezentację
  • jak robic prezentacje
  • jak pozbyc sie tremy
  • jak pozbyć się tremy
  • tedx
  • prezentacja
  • webinar
  • webinary
  • jak zrobić webinar
  • wystąpienia publiczne
  • jak zacząć webinary
  • marketing internetowy
  • jak rozpocząć wystąpienie
  • jak zacząć prezentację
  • wystąpienie online
  • jak pokonać tremę
  • pozbycie sie tremy
  • prezentacje google
  • prezentacje powerpoint
  • Anna Pronczuk
  • wystąpienia
  • jak zacząć
  • yt:cc=on

Poznaj #SPRAWDZONY #SZABLON #na #idealny #wstęp #do #prezentacji #⭐Te #5 #kroków #działa #cuda! #AnnaPRO #odc. #40


YouTube에서 wstęp do prezentacji przykłady 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Poznaj SPRAWDZONY SZABLON na idealny wstęp do prezentacji ⭐Te 5 kroków działa cuda! AnnaPRO odc. 40 | wstęp do prezentacji przykłady, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment