당신은 주제를 찾고 있습니까 “wymiary szafy na ubrania – Jak zrobić zabudowę szafy z drzwiami przesuwnymi, garderoba. Poziomice Sola / a wardrobe“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 MebleTwojegoPomysłu 이(가) 작성한 기사에는 조회수 340,872회 및 좋아요 2,160개 개의 좋아요가 있습니다.
wymiary szafy na ubrania 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Jak zrobić zabudowę szafy z drzwiami przesuwnymi, garderoba. Poziomice Sola / a wardrobe – wymiary szafy na ubrania 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Pasjonaci w dechę na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC0yURA4EDcQPKCbeN3_6QxA
Wszystkie filmy dostępne na stronie: http://mebletwojegopomyslu.pl/category/vlog/
Zapraszam do Subskrypcji kanału YouTube, aby być na bieżąco: https://www.youtube.com/mebletwojegopomyslu
https://www.facebook.com/mebletwojegopomyslu/
Warsztat Stolarski
Meble Twojego Pomysłu
………………………………………………………………………………………..
Przede mną kolejna realizacja, tym razem na wyjeździe. Jest do zrobienia szafa z drzwiami przesuwnymi. Drzwi będą robione z dębu ale na razie skupię się na zabudowie szafy. Wnętrze wykonam z płyty wiórowej laminowanej dąb nagano. Formatki mam już pocięte, więc zabieram się za składanie. Szafa nie będzie miała korpusu, wszystkie elementy będą montowane bezpośrednio do ścian. Dzięki temu zaoszczędzę miejsca. Do pólek przykręcam wkrętami kątowniki meblowe. Na ścianie odmierzam wysokości i głębokości montowania półek. Wiertarką udarową makita nawiercam otwory w ścianie pod kołki i montuję kątowniki. Dosuwam bok słupka i używając poziomicy sola do ustawienia poziomu półki przykręcam ją za pomocą wkrętów. Oczywiście do wkręcaniu wkrętów używam wkrętarki panasonic. Po przykręceniu półek do boku cały bok przykręcam do ściany żeby był stabilny. Odstęp między półkami wyniusł 31cm. Z taką samą wysokością montuje wszystkie pozostałe półki. W trzecim słupku na wysokości 96cm zamontowałem wieszak na spodnie. W czwartym słupku od spodu montuję na wysokości 31cm. półkę i nad nią rurka na wysokości 150cm. Nad rurką zostaje przestrzeń na dwie półki. Ostatnia przestrzeń o szerokości 114cm wykorzystana będzie na wieszaki. Na samej górze montuję pantograf na długie ubrania a pod nim na wysokości 110cm montuję rurkę na wieszaki.
wymiary szafy na ubrania 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Głębokość szafy na ubrania – jaka będzie optymalna? – Mebi.pl
Standardowo mają one około 45 cm · optymalną głębokość szafy · 65 centymetrów · wymiar 55 cm · Warto więc doliczyć kilka dodatkowych centymetrów, …
Source: mebi.pl
Date Published: 12/19/2022
View: 5208
Głębokość szafy. Co znaczy i czy wpływa na jej funkcjonalność
Pojęcie „głębokość szafy” wydaje się prostym i jasnym terminem. Już w szkole uczymy się, że każda bryła ma swoje wymiary. W przypadku mebli jest dokładnie …
Source: www.komandor.pl
Date Published: 1/29/2022
View: 1883
Jak zaprojektować szafę bez błędów? Poradnik – Homebook
Współczesne szafy potrafią zastąpić obszerne garderoby. … W zależności od budowy, można na nich wieszać zarówno ubrania, jak i dodatki, …
Source: www.homebook.pl
Date Published: 8/22/2021
View: 7277
Standardowe przestrzenie w szafie – Indomed
Standardowe przestrzenie w szafie. Mamy ubrania, pościel, potrzeby i przyzwyczajenia. Teraz mamy również możliwość urządzenia swoich szaf lub garderoby tak …
Source: szafy.waw.pl
Date Published: 10/8/2021
View: 6249
Głębokość szafy – jaką wybrać i czy ma ona znaczenie?
Głębokość szafy to jeden z podstawowych wymiarów wybieranych przy … albo ubrań, wymagania są nieco inne – w takiej szafie powinien pojawić …
Source: designiwnetrze.pl
Date Published: 6/14/2021
View: 6482
Jak dobrać wymiary szafy do swoich potrzeb?
Szafa to najbardziej funkcjonalny rodzaj mebla do przechowywania ubrań, butów, toreb, plecaków, walizek oraz wielu innych artykułów, które znajdują się w …
Source: www.valentin.com.pl
Date Published: 12/28/2021
View: 2033
주제와 관련된 이미지 wymiary szafy na ubrania
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Jak zrobić zabudowę szafy z drzwiami przesuwnymi, garderoba. Poziomice Sola / a wardrobe. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 wymiary szafy na ubrania
- Author: MebleTwojegoPomysłu
- Views: 조회수 340,872회
- Likes: 좋아요 2,160개
- Date Published: 2018. 7. 7.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=W0-q3lf3gcE
Jaką szerokość szafy na ubrania?
Podsumowanie. Głębokość szafy na ubrania to jeden z tych parametrów, które determinują funkcjonalność mebla i decydują o sposobie wykorzystania jego wnętrza. Przyjmuje się, że minimalna głębokość szafy powinna wynosić około 30-40 cm, a optymalna to mniej więcej 60 cm.
Jaką głębokość szafy na wieszaki?
Optymalna głębokość szafy, w której zaplanowano miejsce na wieszaki to 60 cm. Dobrze kiedy minimalna głębokość dla odzieży, którą wieszamy na drążku wynosi 55 cm, w ten sposób ubrania nie gniotą się. Minimalna głębokość szafy to 55 cm.
Jaką szerokosc szafy?
Standardowo mają one około 45 cm – wystarczy więc doliczyć odrobinę przestrzeni na odstające rękawy kurtek i płaszczy, aby ustalić optymalną głębokość szafy. Przyjmuje się, że wynosi ona około 65 centymetrów. Absolutnym minimum będzie wymiar 55 cm, ale może on już znacząco utrudniać korzystanie z mebla.
Ile miejsca na spodnie w szafie?
ubrania długie: płaszcze i sukienki | 130 – 160 cm |
---|---|
spodnie | 110 – 130 cm |
spódnice ( midi i maxi) | 100 cm |
rozstaw półek (na wysokości wzroku niższe, wyżej i niżej wyższe) | 25 – 35 cm |
rozstaw półek na buty | 15 – 40 cm |
Ile miejsca na szafę?
W praktyce nie zaleca się głębokości większej niż 70-75 cm, chyba, że jest to szafa na pralkę. Głębszą wnękę można już przeznaczyć na organizację małej garderoby, co na pewno przyniesie więcej korzyści i możliwych rozwiązań. Optymalna głębokość wnętrza szafy to zdecydowanie 55-60 cm.
Co ile półki w szafie?
zawiera się w przedziale 100 – 110 cm, a dla ubrań długich (płaszcze, suknie itp.) wynosi 150 -170 cm. Najczęściej stosowane odległości między półkami wynoszą od 30 do 35 cm, natomiast półka powinna być zamocowana w odległości od 40 do 50 cm od sufitu (należy pamiętać, że tor górny obniża światło pawlacza o ok. 45 mm).
Ile miejsca na wieszaki?
Drążki na ubrania powinny być odsunięte od tylnej ściany garderoby na odległość ok. 40 cm, żeby swobodnie powiesić na nich wieszak z ubraniem. Jeśli wnęka jest płytsza, można zamontować wieszak wysuwany do przodu spod półki, ale głębokość wnęki musi wynosić co najmniej 55 cm.
Jak zmierzyć szafy?
Szerokość, wysokość i głębokość wnęki powinno się zmierzyć co najmniej w dwóch miejscach – przy podłodze oraz pod sufitem. Wymiary mogą się różnić nawet o kilka centymetrów. Przy planowaniu szafy należy brać pod uwagę mniejszy wymiar.
Jak zaprojektować szafę na ubrania?
Jeśli zastanawiasz się, jak zaprojektować szafę, najpierw dokładnie zmierz, ile potrzebujesz miejsca do przechowywania. Najlepiej, jeśli głębokość szafy będzie wynosiła 60 cm, a szerokość od 50 do maksymalnie 100 cm – dostosujmy ją do rodzaju przechowywanych rzeczy.
Ile miejsca na ubrania?
Jeżeli chcemy zmieścić wieszaki z ubraniami, powinna mieć 55-60 cm głębokości – czyli pustej przestrzeni na ubrania. Jeżeli szafa ma być przeznaczona dla mężczyzny, który będzie chciał powiesić w niej swoje garnitury – minimalna głębokość to 60 cm. Szafę na ubrania dla kobiety można spłycić do 55 cm.
Jaka minimalna głębokość szafy wnękowej?
Minimalna głębokość szafy powinna wynosić 55 cm, jeśli jednak mamy możliwość to optymalna głębokość powinna wynosić 60 cm, biorąc pod uwagę montaż drążków w szafie z drzwiami przesuwnymi. Musimy również pamiętać, że tor jezdny drzwi przesuwnych zajmuję wewnątrz szafy około 10 cm.
Jak podzielić ubrania w szafie?
Pierwszym krokiem do organizacji ubrań jest porządne rozplanowanie przestrzeni do przechowywania ubrań w szafie. Dlatego, wyjmij z szafy wszystkie rzeczy i następnie podziel je na trzy grupy: ubrania, które nosisz najczęściej, rzadziej i wcale. Te ostatnie oddaj, sprzedaj online lub wyrzuć (oczywiście zniszczone).
Ile miejsca pod Drazkiem w szafie?
Odległość między drążkiem, na którym będą wisieć płaszcze, a podłogą nie powinna być mniejsza niż 150 cm, a jeśli w szafie ma wisieć długi męski płaszcz – 175 cm. Kurtki, żakiety, spódnice wieszamy na drążkach zamocowanych na wysokości 100-140 cm.
Jak zaplanować szafę na wymiar?
zdecyduj, czy wolisz więcej miejsca na rzeczy wiszące, czy poukładane na półkach. Minimalna głębokość szafy, przy której drzwi przesuwne nie trą o wiszące na wieszakach ubrania, wynosi 50-55 cm. Jeśli przestrzeń Cię nie ogranicza, możesz zdecydować się na głębokość 60 lub 65 cm, która da odzieży więcej swobody.
Ile miejsca na koszule w szafie?
Na krótsze rzeczy (koszule, krótkie kurtki) potrzeba około 110 cm, o czym nie można zapominać, jeśli decydujemy się na montowanie drążków na dwóch poziomach. Na dłuższe ubrania (suknie, spodnie) potrzeba będzie więcej – co najmniej 180 cm – żeby dół ubrania nie leżał na podłodze.
Ile miejsca na ubrania?
Jeżeli chcemy zmieścić wieszaki z ubraniami, powinna mieć 55-60 cm głębokości – czyli pustej przestrzeni na ubrania. Jeżeli szafa ma być przeznaczona dla mężczyzny, który będzie chciał powiesić w niej swoje garnitury – minimalna głębokość to 60 cm. Szafę na ubrania dla kobiety można spłycić do 55 cm.
Jaką szerokość półki na ubrania?
W garderobie rzeczy, które mogą się rozciągać, nie powinny wisieć na wieszakch. Na tego typu ubrania oraz swetry najlepiej przewidzieć odpowiednią liczbę półek. Aby półki pomieściły ubrania, powinny mieć co najmniej 45 cm szerokości i około 30 cm odległości między nimi w pionie.
Jak podzielić ubrania w szafie?
Pierwszym krokiem do organizacji ubrań jest porządne rozplanowanie przestrzeni do przechowywania ubrań w szafie. Dlatego, wyjmij z szafy wszystkie rzeczy i następnie podziel je na trzy grupy: ubrania, które nosisz najczęściej, rzadziej i wcale. Te ostatnie oddaj, sprzedaj online lub wyrzuć (oczywiście zniszczone).
Jaką minimalną szerokosc garderoby?
Garderoba to nie schowek
Ważna jest także powierzchnia garderoby. Aby pomieszczenie było wygodne, powinno mieć szerokość co najmniej 140 cm, a odstęp między szafami powinien wynosić 80 cm. Mniejsze wymiary sprawią, że nie będzie ono funkcjonalne i trudno będzie je sensownie zagospodarować.
Jaka powinna być głębokość szafy na ubrania?
Szafa, zwłaszcza gdy ma być największym i najbardziej pojemnym meblem w mieszkaniu lub domu, musi mieć odpowiednie gabaryty. Istotna jest zarówno wysokość i szerokość mebla, jak i jego głębokość. O ile dwa pierwsze wymiary są najczęściej uwarunkowane wysokością i szerokością miejsca, w którym szafa ma stanąć, o tyle głębokość mebla możemy regulować, decydując o tym czy szafa ma mniej, czy bardziej ingerować w przestrzeń garderoby, przedpokoju, sypialni lub pokoju dziecka.
Planując i projektując mebel do przechowywania, należy pamiętać, że odpowiednia głębokość szafy przełoży się na jej funkcjonalność i w znacznym stopniu zdeterminuje sposób zagospodarowania jej wnętrza. Jaka głębokość szafy jest optymalna? Jaka jest minimalna głębokość szafy? Jakie rozwiązania można zastosować w płytkiej szafie?
Biała szafa z wnęką
Od czego zależy głębokość szafy?
Głębokość szafy to jeden z jej trzech podstawowych wymiarów, obok wysokości i szerokości. Jak już wspomniano we wstępie, wysokość i szerokość mebla zależy bezpośrednio od wysokości i szerokości miejsca, w którym mebel ma stanąć. Szafa może zajmować np. całą wnękę (wówczas jej wysokość i szerokość będzie taka jak wysokość i szerokość tej wnęki), całą ścianę w przedpokoju lub wybrany fragment dowolnego pomieszczenia.
Głębokość mebla jest zaś wymiarem, który w większości przypadków zależy od indywidualnych decyzji inwestora. Możemy np. zdecydować, że szafa wnękowa będzie zlicowana ze ścianą (to najpopularniejsze rozwiązania – głębokość mebla będzie wówczas dokładnie taka, jak głębokość wnęki) lub zajmować dowolną część pomieszczenia (rozwiązanie, po które sięgamy w sytuacji, gdy wnęka jest bardzo płytka).
Aranżując garderobę, przedpokój, sypialnię lub pokój dziecka i decydując się na zakup szafy na wymiar – sami określamy pożądane wymiary mebla. Szafa powinna równocześnie być maksymalnie pojemna i gwarantować pełną funkcjonalność pomieszczeniu, w którym stoi, m.in. poprzez niezaburzanie ciągów komunikacyjnych oraz nieutrudnianie dostępu do innych meblu, urządzeń i sprzętów.
Głębokość szafy a głębokość wnętrza szafy
Planując projektując duży mebel do przechowywania ubrań, należy pamiętać, że określenie głębokość szafy nie jest tożsame z określeniem głębokość wnętrza szafy – pierwsze dotyczy zewnętrznych wymiarów mebla, a drugie jego wymiarów wewnętrznych.
Różnica między głębokością szafy a głębokością wnętrza szafy wynosi najczęściej od kilku do kilkunastu centymetrów – wiedza o tym pozwala uniknąć ewentualnych nieporozumień między inwestorem / osobą zamawiającą szafę a producentem mebli na wymiar. Od wewnętrznych wymiarów szafy i faktycznej wielkości przestrzeni do przechowywania będą zależeć zarówno walory użytkowe mebla, jak i rodzaje akcesoriów, które będziemy mogli zastosować w środku.
Jak zmierzyć głębokość szafy?
Jak określić faktyczną / użytkową głębokość szafy? Pomiar głębokości uzyskany poprzez zmierzenie zewnętrznej strony boku korpusu mebla należy pomniejszyć o grubość tylnej ściany szafy (jeśli szafa taką posiada) oraz wymiar systemu zamykania frontów (jeśli ingeruje on we wnętrze szafy.
Głębokość szafy na ubrania – co trzeba wziąć pod uwagę?
Planując i projektując szafę trzeba wziąć pod uwagę ilość i dominujący rodzaj naszych ubrań, a także ilość i gabaryty innych rzeczy, które planujemy chować w jej wnętrzu (np. walizki, pościel i ręczniki, książki, sezonowe sprzęty sportowe itp.).
Jeśli sporą część naszej garderoby stanowią luźne dresy, swetry i jeansy – w szafie powinny znaleźć się przede wszystkim szerokie półki, na których swobodnie będzie można przechowywać złożone ubrania. Jeżeli jednak większa część naszych ubrań powinna być przechowywana na wieszakach lub po prostu preferujemy ten sposób przechowywania garderoby – planując głębokość szafy musimy koniecznie wziąć pod uwagę szerokość wieszaków oraz wybrać odpowiedni system wieszania.
Duża biała szafa z rozsuwanym frontem
Minimalna głębokość szafy
Przyjmuje się, że minimalna głębokość szafy to 30 – 40 cm. W takiej szafie będziemy mogli przechowywać ubrania złożone na półkach lub umieszczone w niewielkich szufladach, idealnych na bieliznę i skarpetki. Jeśli w tak płytkiej szafie konieczne jest wygospodarowanie miejsca na wieszaki – konieczne będzie dopasowanie systemu wieszania ubrań w taki sposób, by te wisiały przodem do nas.
Optymalna i maksymalna głębokość szafy
Za optymalną głębokość wnętrza szafy uważa się około 55-60 cm. Meble o takie głębokości wykonuje się zdecydowanie najczęściej. To szafy, których wnętrze można dowolnie zaaranżować, dopasowując je do indywidualnych potrzeb i preferencji, wykorzystując praktycznie każdy fragment mebla. W takiej szafie będzie można oczywiście zamontować klasyczne i nowoczesne relingi (np. z opcją ich podnoszenia i opuszczania) na ubrania wiszące oraz półki i szuflady – w wybranych miejscach, odstępach i szerokościach / wysokościach.
W teorii szafa może mieć dowolną głębokość, bez górnego limitu, W praktyce jednak nie zaleca się, by szafy na ubrania miały głębokość większą niż 70-75 cm. Już przy tych gabarytach korzystanie z najwyższych półek oraz najgłębszych części mebla nie będzie w 100% komfortowe.
Głębokość szafy przesuwnej i uchylnej
Szafy mogą różnić się nie tylko wyglądem i gabarytami, ale również sposobem ich zamykania, a ten z kolei ma wpływ m.in. na wewnętrzną głębokość mebla. Do najczęściej stosowanych rozwiązań należą: drzwi przesuwne i klasyczne drzwi uchylne. Wewnętrzna głębokość szafy z drzwiami przesuwnymi będzie mniejsza o około 8-9 cm (w stosunku do zewnętrznej głębokości mebla), czyli o szerokość toru, po którym będą się poruszały drzwi. Z wewnętrznej głębokości szafy z drzwiami uchylnymi trzeba będzie z kolei odjąć około 2 cm – to przestrzeń potrzebna do zamocowania zawiasów.
Szafa z lustrzanym frontem
Głębokość szafy wnękowej
Jeśli w naszym mieszkaniu lub domu jest wnęka, którą planujemy przeznaczyć na szafę we wnęce do zabudowy, możemy zaplanować mebel, którego głębokość będzie taka, jak głębokość samej wnęki. Jeżeli jednak wnęka ma niestandardową głębokość – producent mebli może nam zaproponować alternatywne rozwiązania. Jeśli wnęka jest płytka, szafa może zajmować całą wnękę i kilka lub kilkanaście centymetrów przestrzeni poza nią. W przypadku wnęk o głębokości 100 cm i więcej – można pomyśleć o zaaranżowaniu systemu garderobianego, np. z szafą w kształcie litery L. Głębokość szafy wnękowej jest więc zależna w dużym stopniu od wnęki, dlatego gotowe rozwiązania nie zawsze wpasują się idealnie w naszą przestrzeń
Podsumowanie
Głębokość szafy na ubrania to jeden z tych parametrów, które determinują funkcjonalność mebla i decydują o sposobie wykorzystania jego wnętrza. Przyjmuje się, że minimalna głębokość szafy powinna wynosić około 30-40 cm, a optymalna to mniej więcej 60 cm. Planując i projektując szafę, należy rozróżnić głębokość szafy (mierzoną z zewnątrz) od głębokości wnętrza szafy (konieczne jest odjęcie szerokości tylnej ściany mebla oraz szerokości prowadnic drzwi przesuwnych lub szerokości zawiasów) oraz dokładnie przeanalizować ubrania i dodatkowe akcesoria, które chcemy przechowywać w meblu.
Jaka głębokość szafy? Wymiary szafy
Odpowiednio zaprojektowana szafa to funkcjonalny mebel, który służy nam przez lata. Dobrze dobrane wymiary szafy i optymalnie zaplanowane wnętrze wpływają na jej użyteczność, dlatego warto poświęcić czas na obliczenia. Jaka głębokość szafy? Jakie wymiary szafy na ubrania?
Jakie wymiary szafy ubraniowej?
W dzisiejszej rzeczywistości możemy przebierać spośród modeli mebli, dobierać ich kształt, kolorystykę i wzornictwo do aranżacji pomieszczenia, własnych upodobań. Szafa w stylu klasycznym, nowoczesnym czy może szafa w stylu prowansalskim? Wszystko zależy od nas! Jednak podczas projektowania szafy trzeba uwzględnić określone wskazówki i zalecenia, które umożliwiają praktyczny rozkład wnętrza. Dobrze zaplanowana szafa to klucz do wygodnego korzystania i utrzymania w niej porządku.
Wielkość szafy dobieramy do metrażu pomieszczenia, w którym zamierzamy ją postawić. Jeżeli chcemy ustawić szafę w pokoju, z którego korzystamy na co dzień, musimy pamiętać, że szafa nie może przytłaczać swoim gabarytem. Równocześnie musi być na tyle duża, by pomieścić wszystkie potrzebne nam ubrania i przedmioty. W takim przypadku doskonałym wyborem będzie wysoka szafa w jasnych barwach.
Wysokość i szerokość szafy trzeba też dopasować do rodzaju odzieży, którą zamierzamy w niej przechowywać. Jeżeli planujemy zakup szafy do przedpokoju, w której chcemy trzymać ubrania wierzchnie jak kurtki i długie płaszcze, musimy dla nich zarezerwować od 150 cm do 170 cm długości. Meble do przedpokoju są najczęściej wysokie i niezbyt głębokie, tak by nie ograniczały wąskich przestrzeni.
Krótsze ubrania jak bluzy, swetry, koszule czy marynarki potrzebują od 100 cm do 110 cm. Musimy uwzględnić również ilość półek, pamiętając że przestrzeń pomiędzy nimi to najlepiej 35 cm. W przypadku posiadania przez nas dużej ilości bluz, swetrów czy koszulek które nie potrzebują być zawieszone na drążku, możemy rozważyć wybór szafy z półkami. Kiedy marzy nam się pawlacz, w którym będziemy przechowywać walizki i kartony z przedmiotami, których nie używamy na co dzień, wyznaczmy dodatkowe 45 cm do 50 cm.
Głębokość szafy na ubrania – na co zwrócić uwagę?
Optymalna głębokość szafy, w której zaplanowano miejsce na wieszaki to 60 cm. Dobrze kiedy minimalna głębokość dla odzieży, którą wieszamy na drążku wynosi 55 cm, w ten sposób ubrania nie gniotą się. Minimalna głębokość szafy to 55 cm. Jeżeli chcemy zaoszczędzić miejsce w pokoju, to trafionym pomysłem jest szafa o głębokości 40 cm. W takiej szafie zazwyczaj jest miejsce na szuflady i półki, jednak drążek również się w niej zmieści. Chociaż standardowa szerokość klasycznych wieszaków wynosi 40 cm, to w szafach o ograniczonej głębokości możemy zastosować wieszaki wysuwane poprzecznie. Jeżeli nasza sypialnia, charakteryzuje się naprawdę niewielkim metrażem i nie możemy pozwolić sobie na ustawienie szafy oraz komody do przechowywania bielizny, warto wziąć pod lupę szafy z szufladami.
Jeżeli planujemy zakup szafy z przesuwnymi drzwiami, to do głębokości użytkowej mebla musimy doliczyć około 10 cm. Szafy przesuwne wyposażone są w szyny, tor jezdny drzwi przesuwnych zajmuje około 10 cm we wnętrzu szafy. Absolutnym minimum są szafy przesuwne o głębokości 50 cm. Natomiast przesuwne drzwi, sprawiają że takie modele szaf, świetnie sprawdzają się nawet w wąskich pomieszczeniach – tak samo jak szafy z lustrem!
Projekt szafy – o czym pamiętać?
Projekt szafy powinien uwzględniać przede wszystkim, jej wysokość, głębokość i szerokość. Warto wykorzystać każdy dostępny centymetr jej przestrzeni i zaplanować miejsce na dodatkowe akcesoria. Oprócz szuflad oraz półek wyznaczmy miejsce na specjale kosze do przechowywania drobnej odzieży lub podręcznych przedmiotów. W szafie możemy też wydzielić miejsce na deskę do prasowania, żelazko czy odkurzacz.
Głębokość szafy na ubrania – jaka będzie optymalna?
Funkcjonalna szafa znacznie ułatwia zapanowanie nad tysiącem drobiazgów, które wypełniają każde mieszkanie. Oczywiście fronty powinny dodawać pomieszczeniu elegancji, a cała bryła musi wpasować się w stylistykę całej aranżacji. Względy estetyczne to jedno, ale nie mniej ważne będą aspekty praktyczne. Przy poszukiwaniach szafy zapewne każdy zadawał sobie tego typu pytania: wybrać tradycyjne drzwiczki, czy też lepiej sprawdzą się skrzydła przesuwne? Więcej półek, czy szeroka przestrzeń na ubrania? Układ wnętrza i sposób otwierania z pewnością odgrywają dużą rolę, ale pozostaje jeszcze jeden istotny szczegół, o którym czasami zdarza się zapomnieć – głębokość szafy. Jaka głębokość szafy będzie optymalna? Przeczytaj artykuł, aby poznać przydatne wskazówki!
Sprawdź również: Szafa przesuwna czy otwierana, którą wybrać?
Wejdź na: Szafa na całą ścianę – czy to dobre rozwiązanie?
Przeczytaj: Jaka szafa do przedpokoju sprawdzi się najlepiej?
Jaka powinna być głębokość szafy?
Praktyczny mebel ukryje za swoimi drzwiczkami bardzo zróżnicowane przedmioty, a ich gabaryty i kształty będą mieć decydujący wpływ na głębokość szafy. Zanim wybierzesz wymarzony model, zastanów się, jaką będzie pełnił funkcję w pomieszczeniu. Wymagania stawiane przed szafą w sypialni mogą być całkowicie odmienne od wyzwań stojących przed meblem ustawionym w jadalni. W większości przypadków przydadzą się praktyczne wieszaki na ubrania, ale niektóre pomieszczenia skorzystają na zwiększonej ilości pojemnych półek. Głębokość szafy może być również ograniczona wymiarami pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych – będzie tak przykładowo w wąskim korytarzu, bądź też ciasnej sypialni, gdzie sporą część dostępnej przestrzeni zabiera rama szerokiego łóżka. W takim wypadku warto zastanowić się nad wyborem szafy przesuwnej, z której łatwiej da się korzystać na ograniczonym metrażu.
Sprawdź również: Jakie są rodzaje szaf?
Szafa York Y-8 Bog-Fran Szafa Desjo 06 Szynaka Meble
Standardowa głębokość szafy na ubrania – czyli jaka?
Meble do garderoby to szczególny przypadek, gdyż ich wymiary należy dostosować przede wszystkim do szerokości wieszaków na ubrania. Standardowo mają one około 45 cm – wystarczy więc doliczyć odrobinę przestrzeni na odstające rękawy kurtek i płaszczy, aby ustalić optymalną głębokość szafy. Przyjmuje się, że wynosi ona około 65 centymetrów. Absolutnym minimum będzie wymiar 55 cm, ale może on już znacząco utrudniać korzystanie z mebla. Zaniżona głębokość szafy na ubrania sprawi, że przechowywana odzież będzie przypadkowo przytrzaskiwana podczas szybkiego zamykania drzwiczek. Stanowi to problem szczególnie w przypadku elegancko wyprasowanych koszul i innych ubrań utrzymywanych w nienagannym stanie. Warto więc doliczyć kilka dodatkowych centymetrów, aby uniknąć frustracji przy codziennym korzystaniu z garderoby.
Szafa Tahoe TA-22 Bog-Fran Szafa Velvet 70 Szynaka Meble Dąb Rustical
Głębokość szafy – zewnętrza i wewnętrzna!
Przeglądając meble w internecie, zazwyczaj podawane są trzy podstawowe wymiary: głębokość, szerokość i wysokość. Wielu osobom może się to wydawać oczywiste, ale nie każdy pamięta, że są to parametry zewnętrzne mebla. Oznacza to, że zawierają one w sobie m.in. grubość ścianek. Z tego względu wewnętrzna głębokość szafy będzie delikatnie pomniejszona w stosunku do zewnętrznej. Decydującym czynnikiem będzie m.in. sposób otwierania danego modelu, ponieważ w przypadku drzwi przesuwnych należy zarezerwować nawet do 8 cm na prowadnice, po których będą przemieszczać się rolki. Tradycyjny system uchylny szaf z drzwiami ma zdecydowanie mniejszy wpływ na wewnętrzną głębokość szafy, gdyż wystarczy tylko odjąć grubość frontu i tylnej ścianki, aby uzyskać rzeczywiste wymiary dostępnej wnęki.
Szafa Forrest FR-9 Bog-Fran Szafa Atlanta Typ 02 Dekort
Dodatkowe akcesoria do głębokiej szafy!
Duża ilość dostępnego miejsca we wnętrzu jest zdecydowanym atutem, a przemyślane systemy koszyków i pudełek pozwolą jeszcze lepiej zapanować nad wszystkimi przedmiotami. Im większa głębokość szafy, tym trudniej dotrzeć do przedmiotów ukrytych w zakamarkach. Z pomocą przyjdą regulowane drążki na ubrania, które ułatwią sięganie nawet w trudno dostępne miejsca. Ciekawym dodatkiem mogą być wysuwane na prowadnicach szufladki, w których łatwo posegregujesz bieliznę. Im większa jest głębokość szafy, tym bardziej dokucza jeszcze jeden problem – we wnętrzu robi się dosyć ciemno. Przydatnym dodatkiem będzie wtedy dodatkowe oświetlenie w postaci automatycznej lampki, uruchamiającej się po otwarciu drzwiczek.
Optymalnie dobrana szafa z funkcjonalnymi akcesoriami sprawi, że utrzymanie porządku stanie się czystą przyjemnością!
Standardowe przestrzenie w szafie
Standardowe przestrzenie w szafie
Mamy ubrania, pościel, potrzeby i przyzwyczajenia. Teraz mamy również możliwość urządzenia swoich szaf lub garderoby tak aby były dostosowane do tych potrzeb, łatwe do utrzymania porząd-ku, w pełni funkcjonalne.
ubrania długie: płaszcze i sukienki 130 – 160 cm ubrania krótkie: kurtki, marynarki, koszule 110 cm koszule 95 cm spodnie 110 – 130 cm spódnice ( midi i maxi) 100 cm rozstaw półek (na wysokości wzroku niższe, wyżej i niżej wyższe) 25 – 35 cm rozstaw półek na buty 15 – 40 cm wysokość koszy 16 – 32 cm szerokość półek 50 – 60 cm szerokość szuflad 50 – 60 cm wysokość czoła szuflad 16 – 23 cm głębokość minimalna przestrzeni ubraniowej 55 cm
szerokość listew przymykowych 7 – 10 cm grubość płyty laminowanej 10 i 18 mm minimalna głębokość całkowita szafy (przy głębokości szafy mniejszej niż 60 cm, zaleca się zastosowanie wieszaków poprzecznych) 63 cm odległość blatu biurka od podłogi 72 cm maksymalna długość półek i drążka ubraniowego 120 cm
Przy stałej zabudowie można zrezygnować z takich elementów jak: podłoga, sufit, plecy
(zmniejszają pojemność szafy i podrażają)
oświetlenie diodowe na zewnątrz szafy nadaje lekkości.
Jaka głębokość szafy? Wymiary szafy
Odpowiednio zaprojektowana szafa to funkcjonalny mebel, który służy nam przez lata. Dobrze dobrane wymiary szafy i optymalnie zaplanowane wnętrze wpływają na jej użyteczność, dlatego warto poświęcić czas na obliczenia. Jaka głębokość szafy? Jakie wymiary szafy na ubrania?
Jakie wymiary szafy ubraniowej?
W dzisiejszej rzeczywistości możemy przebierać spośród modeli mebli, dobierać ich kształt, kolorystykę i wzornictwo do aranżacji pomieszczenia, własnych upodobań. Szafa w stylu klasycznym, nowoczesnym czy może szafa w stylu prowansalskim? Wszystko zależy od nas! Jednak podczas projektowania szafy trzeba uwzględnić określone wskazówki i zalecenia, które umożliwiają praktyczny rozkład wnętrza. Dobrze zaplanowana szafa to klucz do wygodnego korzystania i utrzymania w niej porządku.
Wielkość szafy dobieramy do metrażu pomieszczenia, w którym zamierzamy ją postawić. Jeżeli chcemy ustawić szafę w pokoju, z którego korzystamy na co dzień, musimy pamiętać, że szafa nie może przytłaczać swoim gabarytem. Równocześnie musi być na tyle duża, by pomieścić wszystkie potrzebne nam ubrania i przedmioty. W takim przypadku doskonałym wyborem będzie wysoka szafa w jasnych barwach.
Wysokość i szerokość szafy trzeba też dopasować do rodzaju odzieży, którą zamierzamy w niej przechowywać. Jeżeli planujemy zakup szafy do przedpokoju, w której chcemy trzymać ubrania wierzchnie jak kurtki i długie płaszcze, musimy dla nich zarezerwować od 150 cm do 170 cm długości. Meble do przedpokoju są najczęściej wysokie i niezbyt głębokie, tak by nie ograniczały wąskich przestrzeni.
Krótsze ubrania jak bluzy, swetry, koszule czy marynarki potrzebują od 100 cm do 110 cm. Musimy uwzględnić również ilość półek, pamiętając że przestrzeń pomiędzy nimi to najlepiej 35 cm. W przypadku posiadania przez nas dużej ilości bluz, swetrów czy koszulek które nie potrzebują być zawieszone na drążku, możemy rozważyć wybór szafy z półkami. Kiedy marzy nam się pawlacz, w którym będziemy przechowywać walizki i kartony z przedmiotami, których nie używamy na co dzień, wyznaczmy dodatkowe 45 cm do 50 cm.
Głębokość szafy na ubrania – na co zwrócić uwagę?
Optymalna głębokość szafy, w której zaplanowano miejsce na wieszaki to 60 cm. Dobrze kiedy minimalna głębokość dla odzieży, którą wieszamy na drążku wynosi 55 cm, w ten sposób ubrania nie gniotą się. Minimalna głębokość szafy to 55 cm. Jeżeli chcemy zaoszczędzić miejsce w pokoju, to trafionym pomysłem jest szafa o głębokości 40 cm. W takiej szafie zazwyczaj jest miejsce na szuflady i półki, jednak drążek również się w niej zmieści. Chociaż standardowa szerokość klasycznych wieszaków wynosi 40 cm, to w szafach o ograniczonej głębokości możemy zastosować wieszaki wysuwane poprzecznie. Jeżeli nasza sypialnia, charakteryzuje się naprawdę niewielkim metrażem i nie możemy pozwolić sobie na ustawienie szafy oraz komody do przechowywania bielizny, warto wziąć pod lupę szafy z szufladami.
Jeżeli planujemy zakup szafy z przesuwnymi drzwiami, to do głębokości użytkowej mebla musimy doliczyć około 10 cm. Szafy przesuwne wyposażone są w szyny, tor jezdny drzwi przesuwnych zajmuje około 10 cm we wnętrzu szafy. Absolutnym minimum są szafy przesuwne o głębokości 50 cm. Natomiast przesuwne drzwi, sprawiają że takie modele szaf, świetnie sprawdzają się nawet w wąskich pomieszczeniach – tak samo jak szafy z lustrem!
Projekt szafy – o czym pamiętać?
Projekt szafy powinien uwzględniać przede wszystkim, jej wysokość, głębokość i szerokość. Warto wykorzystać każdy dostępny centymetr jej przestrzeni i zaplanować miejsce na dodatkowe akcesoria. Oprócz szuflad oraz półek wyznaczmy miejsce na specjale kosze do przechowywania drobnej odzieży lub podręcznych przedmiotów. W szafie możemy też wydzielić miejsce na deskę do prasowania, żelazko czy odkurzacz.
Projekt garderoby. Jakie wymiary powinna mieć szafa na ubrania?
Projekt garderoby. Jakie wymiary powinna mieć szafa na ubrania?
Spis treści:
Jaka głębokość szafy?
Jaka głębokość wnęki na szafę?
Drzwi szafy
Szuflady
Rodzaje prowadnic w szufladach
Wymiary szuflad
Kosze wysuwne
Drążki
Wysokość drążka
Półki na ubrania składane
Półki na buty
Miejsce na walizki i torby
Inne akcesoria w szafie na ubrania
Jesteś początkującym architektem wnętrz? Zapraszamy na KURSY PROJEKTOWANIA WNĘTRZ
Projekt garderoby. Jakie wymiary powinna mieć szafa na ubrania?
Projekt garderoby – jaka głębokość szafy?
Głębokość szafy to podstawa. Jeżeli chcemy zmieścić wieszaki z ubraniami, powinna mieć 55-60 cm głębokości – czyli pustej przestrzeni na ubrania. Jeżeli szafa ma być przeznaczona dla mężczyzny, który będzie chciał powiesić w niej swoje garnitury – minimalna głębokość to 60 cm. Szafę na ubrania dla kobiety można spłycić do 55 cm.
Głębokość szafy: 55-60 cm
Projekt garderoby – jaka głębokość wnęki na szafę?
Głębokość przestrzeni na ubrania to jedno, ale trzeba przewidzieć miejsce na system zamykania. System drzwi przesuwnych ma zazwyczaj 7-10 cm głębokości. Najmniejszy system jaki znamy to profile CORAL BONARI Monaco (system zajmuje 52.8mm głębokości szafy). Na fronty otwierane tradycyjnie na zawiasach, musimy przeznaczyć zazwyczaj 2 cm, w zależności od zastosowanego modelu. Łatwo zatem policzyć, że szafa w zależności od przeznaczenia (55-60cm) i systemu otwierania powinna mieć od 52 do 70 cm.
Głębokość systemu dla drzwi przesuwnych: 7-10 cm
Głębokość systemu dla drzwi rozwieranych: 2 cm
Głębokość wnęki: 52-70 cm
Projekt garderoby – drzwi szafy
Jak wiadomo drzwi szafy mogą być przesuwne lub rozwierane. Przesuwne, pomimo że zabierają najczęściej 10 cm głębokości szafy, nie pochłaniają przestrzeni przed szafą podczas otwierania tak jak w przypadku drzwi tradycyjnie rozwieranych. Drzwi rozwierane wyglądają natomiast bardziej estetycznie,
Szerokość drzwi powinna mieścić w przedziale 60-120 cm i pokrywać z podziałami wewnątrz szafy, tak aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać przestrzeń i mieć łatwy dostęp do ubrań.
Szerokość drzwi: 60 -120 cm
Projekt garderoby – szuflady
Standardowo stosuje się szuflady pełne, które stolarz może wykonać z drewna lub płyty meblowej. Ich wysokość, głębokość i szerokość może być dowolna w zależności od przeznaczenia szuflady. Front może być pełny, ale także dla ułatwienia odnalezienia szukanych rzeczy: ze szkła, relingów, ażurowy.
Szeroki wybór prowadnic daje nam możliwość pełnego wysuwu, cichego domyku oraz funkcji TIP-ON, który pozwala na otwarcie szuflady bez pomocy uchwytu.
Projekt garderoby – rodzaje prowadnic w szufladach
Prowadnice rolkowe – najczęściej wybierane ze względu na łatwość montażu i cenę (5-20 zł). Minusem jest mały udźwig (do 25 kg) oraz niepełny wysuw. Sprawdzą się w niewielkich szufladach przeznaczonych do lekkich rzeczy.
Prowadnice kulkowe – można je zamontować w praktycznie każdej szuflad
zie z uwagi
na spory udźwig, nawet do 50 kg. Nieco droższe, natomiast plusy rekompensują tę niedogodność. Mają większą tolerancję na zmiany temperatury od rolkowych, możliwość pełnego wysuwu, cichy domyk oraz TIP-ON.
Prowadnice dolnego montażu – najdroższa opcja stosowana najczęściej w szufladach drewnianych. Prowadnice te są całkowicie niewidoczne i dzięki temu nie psują estetyki szuflady. Posiadają oczywiście wszystkie plusy zwykłych prowadnic kulkowych.
Jesteś młodym architektem wnętrz i chcesz rozwijać się w tym zakresie? Być może dobrym pomysłem będzie zdalny kurs projektowania wnętrz.
Projekt garderoby – wymiary szuflad
Wymiary szuflad mogą być oczywiście dowolne w zależności od zapotrzebowania.
Najczęściej stosowane wymiary szuflad
Wysokość szuflad 10-25 cm
Szerokość szuflad 40-80 cm
Głębokość szuflad 40-60 cm
Wymiary szuflad niestandardowych
Wysokość szuflady na biżuterię 5-7 cm
Wysokość szuflady na rajstopy, skarpety i bieliznę 12 cm
Projekt garderoby – kosze wysuwne
Gotowe kosze mają z góry określone wymiary, i są przydatne do przechowywania pościeli, ręczników. Dzięki cyrkulacji powietrza, rzeczy pozostają świeże przez dłuższy czas.
Wysokość koszy 16-32 cm
Projekt garderoby – drążki
Drążek to najpopularniejsze wyposażenie. Długość drążków nie powinna przekraczać 120 cm, ponieważ mogłyby się uginać pod ciężarem ubrań. Jeżeli chcemy zastosować dłuższy drążek, trzeba go zakotwiczyć co 1 m, np. za pomocą uchwytu dystansowego. Drążki mogą być tradycyjne z wieszakami wzdłuż szafy oraz wysuwane poprzecznie. Wysuwane poprzecznie są nieco mniej wygodne, gdyż mamy nieco gorszy dostęp do ubrań, ale są konieczne w płytkich szafach (mniej niż 50 cm głębokości).
Maksymalna długość drążka – 120 cm
Projekt garderoby – wysokość drążka
Ubrania powieszone na wieszakach nie powinny dotykać podłogi korpusu. Aby tak się nie stało, drążek musi być zawieszony na odpowiedniej wysokości w zależności od rodzaju ubrań.
Płaszcze, sukienki – 160 cm
Wieszaki na spodnie z klipsami – 130 cm
Długie spódnice, długie kurtki – 100 cm
Koszule, marynarki, krótkie kurtki – 85 cm
Spódnice, spodnie przełożone przez wieszak – 70 cm
Projekt garderoby – półki na ubrania składane
Najkorzystniej jest, aby na wysokości wzroku były niższe półki. N
iżej i wyżej natomiast, wyższe półki ze względu na utrudniony dostęp.
Rozstaw półek na ubrania składane 25-35 cm
Szerokość półek na ubrania składane 50-60 cm
Projekt garderoby – półki na buty
Rozstaw półek na buty :
* kozaki damskie 45 cm
* kozaki męski 30 cm
* botki 25 cm
* baleriny 15 cm
Szerokość półek na buty – 25 cm
Głębokość półek na buty – 30 cm
Projekt garderoby – miejsce na walizki i torby
Rzeczy, których używamy sezonowo lub po prostu rzadko, warto umiejscowić na samej górze pod sufitem. Taka półka powinna mieć 120 cm długości i 40 cm wysokości, tak aby swobodnie pomieściła większe rzeczy bez wciskania na siłę, np. dużą walizkę.
Przestrzeń na walizki: 120 cm długość, 40 cm wysokość
Inne akcesoria w szafie na ubrania
*Wieszaki na spodnie
*Wieszaki na krawaty
*Wieszaki na paski
*Kosze cargo na bieliznę
Jaka powinna być głębokość szafy na ubrania?
Szafa, zwłaszcza gdy ma być największym i najbardziej pojemnym meblem w mieszkaniu lub domu, musi mieć odpowiednie gabaryty. Istotna jest zarówno wysokość i szerokość mebla, jak i jego głębokość. O ile dwa pierwsze wymiary są najczęściej uwarunkowane wysokością i szerokością miejsca, w którym szafa ma stanąć, o tyle głębokość mebla możemy regulować, decydując o tym czy szafa ma mniej, czy bardziej ingerować w przestrzeń garderoby, przedpokoju, sypialni lub pokoju dziecka.
Planując i projektując mebel do przechowywania, należy pamiętać, że odpowiednia głębokość szafy przełoży się na jej funkcjonalność i w znacznym stopniu zdeterminuje sposób zagospodarowania jej wnętrza. Jaka głębokość szafy jest optymalna? Jaka jest minimalna głębokość szafy? Jakie rozwiązania można zastosować w płytkiej szafie?
Biała szafa z wnęką
Od czego zależy głębokość szafy?
Głębokość szafy to jeden z jej trzech podstawowych wymiarów, obok wysokości i szerokości. Jak już wspomniano we wstępie, wysokość i szerokość mebla zależy bezpośrednio od wysokości i szerokości miejsca, w którym mebel ma stanąć. Szafa może zajmować np. całą wnękę (wówczas jej wysokość i szerokość będzie taka jak wysokość i szerokość tej wnęki), całą ścianę w przedpokoju lub wybrany fragment dowolnego pomieszczenia.
Głębokość mebla jest zaś wymiarem, który w większości przypadków zależy od indywidualnych decyzji inwestora. Możemy np. zdecydować, że szafa wnękowa będzie zlicowana ze ścianą (to najpopularniejsze rozwiązania – głębokość mebla będzie wówczas dokładnie taka, jak głębokość wnęki) lub zajmować dowolną część pomieszczenia (rozwiązanie, po które sięgamy w sytuacji, gdy wnęka jest bardzo płytka).
Aranżując garderobę, przedpokój, sypialnię lub pokój dziecka i decydując się na zakup szafy na wymiar – sami określamy pożądane wymiary mebla. Szafa powinna równocześnie być maksymalnie pojemna i gwarantować pełną funkcjonalność pomieszczeniu, w którym stoi, m.in. poprzez niezaburzanie ciągów komunikacyjnych oraz nieutrudnianie dostępu do innych meblu, urządzeń i sprzętów.
Głębokość szafy a głębokość wnętrza szafy
Planując projektując duży mebel do przechowywania ubrań, należy pamiętać, że określenie głębokość szafy nie jest tożsame z określeniem głębokość wnętrza szafy – pierwsze dotyczy zewnętrznych wymiarów mebla, a drugie jego wymiarów wewnętrznych.
Różnica między głębokością szafy a głębokością wnętrza szafy wynosi najczęściej od kilku do kilkunastu centymetrów – wiedza o tym pozwala uniknąć ewentualnych nieporozumień między inwestorem / osobą zamawiającą szafę a producentem mebli na wymiar. Od wewnętrznych wymiarów szafy i faktycznej wielkości przestrzeni do przechowywania będą zależeć zarówno walory użytkowe mebla, jak i rodzaje akcesoriów, które będziemy mogli zastosować w środku.
Jak zmierzyć głębokość szafy?
Jak określić faktyczną / użytkową głębokość szafy? Pomiar głębokości uzyskany poprzez zmierzenie zewnętrznej strony boku korpusu mebla należy pomniejszyć o grubość tylnej ściany szafy (jeśli szafa taką posiada) oraz wymiar systemu zamykania frontów (jeśli ingeruje on we wnętrze szafy.
Głębokość szafy na ubrania – co trzeba wziąć pod uwagę?
Planując i projektując szafę trzeba wziąć pod uwagę ilość i dominujący rodzaj naszych ubrań, a także ilość i gabaryty innych rzeczy, które planujemy chować w jej wnętrzu (np. walizki, pościel i ręczniki, książki, sezonowe sprzęty sportowe itp.).
Jeśli sporą część naszej garderoby stanowią luźne dresy, swetry i jeansy – w szafie powinny znaleźć się przede wszystkim szerokie półki, na których swobodnie będzie można przechowywać złożone ubrania. Jeżeli jednak większa część naszych ubrań powinna być przechowywana na wieszakach lub po prostu preferujemy ten sposób przechowywania garderoby – planując głębokość szafy musimy koniecznie wziąć pod uwagę szerokość wieszaków oraz wybrać odpowiedni system wieszania.
Duża biała szafa z rozsuwanym frontem
Minimalna głębokość szafy
Przyjmuje się, że minimalna głębokość szafy to 30 – 40 cm. W takiej szafie będziemy mogli przechowywać ubrania złożone na półkach lub umieszczone w niewielkich szufladach, idealnych na bieliznę i skarpetki. Jeśli w tak płytkiej szafie konieczne jest wygospodarowanie miejsca na wieszaki – konieczne będzie dopasowanie systemu wieszania ubrań w taki sposób, by te wisiały przodem do nas.
Optymalna i maksymalna głębokość szafy
Za optymalną głębokość wnętrza szafy uważa się około 55-60 cm. Meble o takie głębokości wykonuje się zdecydowanie najczęściej. To szafy, których wnętrze można dowolnie zaaranżować, dopasowując je do indywidualnych potrzeb i preferencji, wykorzystując praktycznie każdy fragment mebla. W takiej szafie będzie można oczywiście zamontować klasyczne i nowoczesne relingi (np. z opcją ich podnoszenia i opuszczania) na ubrania wiszące oraz półki i szuflady – w wybranych miejscach, odstępach i szerokościach / wysokościach.
W teorii szafa może mieć dowolną głębokość, bez górnego limitu, W praktyce jednak nie zaleca się, by szafy na ubrania miały głębokość większą niż 70-75 cm. Już przy tych gabarytach korzystanie z najwyższych półek oraz najgłębszych części mebla nie będzie w 100% komfortowe.
Głębokość szafy przesuwnej i uchylnej
Szafy mogą różnić się nie tylko wyglądem i gabarytami, ale również sposobem ich zamykania, a ten z kolei ma wpływ m.in. na wewnętrzną głębokość mebla. Do najczęściej stosowanych rozwiązań należą: drzwi przesuwne i klasyczne drzwi uchylne. Wewnętrzna głębokość szafy z drzwiami przesuwnymi będzie mniejsza o około 8-9 cm (w stosunku do zewnętrznej głębokości mebla), czyli o szerokość toru, po którym będą się poruszały drzwi. Z wewnętrznej głębokości szafy z drzwiami uchylnymi trzeba będzie z kolei odjąć około 2 cm – to przestrzeń potrzebna do zamocowania zawiasów.
Szafa z lustrzanym frontem
Głębokość szafy wnękowej
Jeśli w naszym mieszkaniu lub domu jest wnęka, którą planujemy przeznaczyć na szafę we wnęce do zabudowy, możemy zaplanować mebel, którego głębokość będzie taka, jak głębokość samej wnęki. Jeżeli jednak wnęka ma niestandardową głębokość – producent mebli może nam zaproponować alternatywne rozwiązania. Jeśli wnęka jest płytka, szafa może zajmować całą wnękę i kilka lub kilkanaście centymetrów przestrzeni poza nią. W przypadku wnęk o głębokości 100 cm i więcej – można pomyśleć o zaaranżowaniu systemu garderobianego, np. z szafą w kształcie litery L. Głębokość szafy wnękowej jest więc zależna w dużym stopniu od wnęki, dlatego gotowe rozwiązania nie zawsze wpasują się idealnie w naszą przestrzeń
Podsumowanie
Głębokość szafy na ubrania to jeden z tych parametrów, które determinują funkcjonalność mebla i decydują o sposobie wykorzystania jego wnętrza. Przyjmuje się, że minimalna głębokość szafy powinna wynosić około 30-40 cm, a optymalna to mniej więcej 60 cm. Planując i projektując szafę, należy rozróżnić głębokość szafy (mierzoną z zewnątrz) od głębokości wnętrza szafy (konieczne jest odjęcie szerokości tylnej ściany mebla oraz szerokości prowadnic drzwi przesuwnych lub szerokości zawiasów) oraz dokładnie przeanalizować ubrania i dodatkowe akcesoria, które chcemy przechowywać w meblu.
Głębokość szafy na ubrania – jaka będzie optymalna?
Funkcjonalna szafa znacznie ułatwia zapanowanie nad tysiącem drobiazgów, które wypełniają każde mieszkanie. Oczywiście fronty powinny dodawać pomieszczeniu elegancji, a cała bryła musi wpasować się w stylistykę całej aranżacji. Względy estetyczne to jedno, ale nie mniej ważne będą aspekty praktyczne. Przy poszukiwaniach szafy zapewne każdy zadawał sobie tego typu pytania: wybrać tradycyjne drzwiczki, czy też lepiej sprawdzą się skrzydła przesuwne? Więcej półek, czy szeroka przestrzeń na ubrania? Układ wnętrza i sposób otwierania z pewnością odgrywają dużą rolę, ale pozostaje jeszcze jeden istotny szczegół, o którym czasami zdarza się zapomnieć – głębokość szafy. Jaka głębokość szafy będzie optymalna? Przeczytaj artykuł, aby poznać przydatne wskazówki!
Sprawdź również: Szafa przesuwna czy otwierana, którą wybrać?
Wejdź na: Szafa na całą ścianę – czy to dobre rozwiązanie?
Przeczytaj: Jaka szafa do przedpokoju sprawdzi się najlepiej?
Jaka powinna być głębokość szafy?
Praktyczny mebel ukryje za swoimi drzwiczkami bardzo zróżnicowane przedmioty, a ich gabaryty i kształty będą mieć decydujący wpływ na głębokość szafy. Zanim wybierzesz wymarzony model, zastanów się, jaką będzie pełnił funkcję w pomieszczeniu. Wymagania stawiane przed szafą w sypialni mogą być całkowicie odmienne od wyzwań stojących przed meblem ustawionym w jadalni. W większości przypadków przydadzą się praktyczne wieszaki na ubrania, ale niektóre pomieszczenia skorzystają na zwiększonej ilości pojemnych półek. Głębokość szafy może być również ograniczona wymiarami pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych – będzie tak przykładowo w wąskim korytarzu, bądź też ciasnej sypialni, gdzie sporą część dostępnej przestrzeni zabiera rama szerokiego łóżka. W takim wypadku warto zastanowić się nad wyborem szafy przesuwnej, z której łatwiej da się korzystać na ograniczonym metrażu.
Sprawdź również: Jakie są rodzaje szaf?
Szafa York Y-8 Bog-Fran Szafa Desjo 06 Szynaka Meble
Standardowa głębokość szafy na ubrania – czyli jaka?
Meble do garderoby to szczególny przypadek, gdyż ich wymiary należy dostosować przede wszystkim do szerokości wieszaków na ubrania. Standardowo mają one około 45 cm – wystarczy więc doliczyć odrobinę przestrzeni na odstające rękawy kurtek i płaszczy, aby ustalić optymalną głębokość szafy. Przyjmuje się, że wynosi ona około 65 centymetrów. Absolutnym minimum będzie wymiar 55 cm, ale może on już znacząco utrudniać korzystanie z mebla. Zaniżona głębokość szafy na ubrania sprawi, że przechowywana odzież będzie przypadkowo przytrzaskiwana podczas szybkiego zamykania drzwiczek. Stanowi to problem szczególnie w przypadku elegancko wyprasowanych koszul i innych ubrań utrzymywanych w nienagannym stanie. Warto więc doliczyć kilka dodatkowych centymetrów, aby uniknąć frustracji przy codziennym korzystaniu z garderoby.
Szafa Tahoe TA-22 Bog-Fran Szafa Velvet 70 Szynaka Meble Dąb Rustical
Głębokość szafy – zewnętrza i wewnętrzna!
Przeglądając meble w internecie, zazwyczaj podawane są trzy podstawowe wymiary: głębokość, szerokość i wysokość. Wielu osobom może się to wydawać oczywiste, ale nie każdy pamięta, że są to parametry zewnętrzne mebla. Oznacza to, że zawierają one w sobie m.in. grubość ścianek. Z tego względu wewnętrzna głębokość szafy będzie delikatnie pomniejszona w stosunku do zewnętrznej. Decydującym czynnikiem będzie m.in. sposób otwierania danego modelu, ponieważ w przypadku drzwi przesuwnych należy zarezerwować nawet do 8 cm na prowadnice, po których będą przemieszczać się rolki. Tradycyjny system uchylny szaf z drzwiami ma zdecydowanie mniejszy wpływ na wewnętrzną głębokość szafy, gdyż wystarczy tylko odjąć grubość frontu i tylnej ścianki, aby uzyskać rzeczywiste wymiary dostępnej wnęki.
Szafa Forrest FR-9 Bog-Fran Szafa Atlanta Typ 02 Dekort
Dodatkowe akcesoria do głębokiej szafy!
Duża ilość dostępnego miejsca we wnętrzu jest zdecydowanym atutem, a przemyślane systemy koszyków i pudełek pozwolą jeszcze lepiej zapanować nad wszystkimi przedmiotami. Im większa głębokość szafy, tym trudniej dotrzeć do przedmiotów ukrytych w zakamarkach. Z pomocą przyjdą regulowane drążki na ubrania, które ułatwią sięganie nawet w trudno dostępne miejsca. Ciekawym dodatkiem mogą być wysuwane na prowadnicach szufladki, w których łatwo posegregujesz bieliznę. Im większa jest głębokość szafy, tym bardziej dokucza jeszcze jeden problem – we wnętrzu robi się dosyć ciemno. Przydatnym dodatkiem będzie wtedy dodatkowe oświetlenie w postaci automatycznej lampki, uruchamiającej się po otwarciu drzwiczek.
Optymalnie dobrana szafa z funkcjonalnymi akcesoriami sprawi, że utrzymanie porządku stanie się czystą przyjemnością!
Głębokość szafy. Co znaczy i czy wpływa na jej funkcjonalność
Głębokość szafy, a głębokość wnętrza szafy – co to oznacza i czym się różnią
Pytanie o głębokość szafy to jedno z ważniejszych pytań, jakie powinno paść na etapie projektowania mebla na wymiar i to zdecydowanie na samym początku. Z głębokością bowiem wiąże się funkcjonalność mebla, zastosowanie konkretnych rozwiązań czy akcesoriów. Co jednak oznacza termin „głębokość szafy”?
Czy jest to głębokość wewnątrz mebla, czyli przestrzeń, jaką mamy do dyspozycji podczas przechowywania?
Czy może jednak głębokość to wymiar całego mebla mierzony po ściance bocznej korpusu lub całej wnęki w pomieszczeniu?
Czy są jakieś elementy, które mają wpływ na zmianę głębokości szafy?
Koniecznie doprecyzuj z projektantem tę wielkość, żeby po montażu nie było niepotrzebnych problemów z rozmieszczeniem rzeczy, które mają znaleźć się w Twojej wymarzonej szafie.
Głębokość szafy to po prostu całkowita głębokość mebla wraz z wszystkimi jego elementami. Inaczej mówiąc jest to głębokość bocznej ścianki całego korpusu mebla – jeśli jest to szafa wolnostojąca lub głębokość wnęki, w którą będzie wkomponowana szafa wnękowa.
Ale uwaga – głębokość szafy to nie to samo, co głębokość wnętrza szafy, chociaż właśnie te pojęcia są mylone i stosowane wymiennie.
Głębokość wnętrza szafy to tak naprawdę przestrzeń, jaką masz do dyspozycji planując przechowywanie rzeczy. Zawsze jest ona pomniejszona o wymiary systemu zamykania frontów oraz grubość ewentualnej ściany tylnej mebla.
Pamiętaj – Głębokość wnętrza szafy jest zawsze mniejsza od głębokości szafy.
Jak zaprojektować szafę bez błędów? Poradnik
Drążki i wieszaki
Subtelne bluzki, zwiewne sukienki, eleganckie koszule… One najlepiej czują się na wieszakach, które kolejno zahacza się na drążku. Montując drążek, należy dostosować go do swojego wzrostu oraz długości noszonej odzieży. Drążek, na którym będą wisieć dłuższe modele, takie jak sukienki czy płaszcze, może znaleźć się na wysokości 160-170 cm – dzięki temu nic się nie pogniecie. Drążkowi, na którym będą wisieć krótsze rzeczy, wystarczy natomiast ok. 50-60 cm wysokości. Warto zadbać, aby jego długość nie przekroczyła 100 cm. Jeśli akcesorium jest zbyt długie, może się odkształcać, a nawet łamać. Co równie istotne, drążek powinien zostać zamontowany co najmniej 5-6 cm pod półką, tak żeby można było swobodnie zawieszać na nim wieszaki.
Niektórzy w małych, ale głębokich szafach dwudrzwiowych, zamiast klasycznych drążków stosują wieszaki poprzeczne. Takie akcesoria montowane są na praktycznej wysuwanej szynie. W zależności od budowy, można na nich wieszać zarówno ubrania, jak i dodatki, takie jak np. paski czy krawaty. Jeśli chcesz wykorzystać maksymalnie górne partie szafy, zamontuj tam pantografy tj. wieszaki z drążkiem, które z łatwością można ściągnąć niżej. Szafę warto wyposażyć również w specjalne wieszaki na spodnie. Te należy montować na wysokości ok. 140 cm.
Standardowe przestrzenie w szafie
Standardowe przestrzenie w szafie
Mamy ubrania, pościel, potrzeby i przyzwyczajenia. Teraz mamy również możliwość urządzenia swoich szaf lub garderoby tak aby były dostosowane do tych potrzeb, łatwe do utrzymania porząd-ku, w pełni funkcjonalne.
ubrania długie: płaszcze i sukienki 130 – 160 cm ubrania krótkie: kurtki, marynarki, koszule 110 cm koszule 95 cm spodnie 110 – 130 cm spódnice ( midi i maxi) 100 cm rozstaw półek (na wysokości wzroku niższe, wyżej i niżej wyższe) 25 – 35 cm rozstaw półek na buty 15 – 40 cm wysokość koszy 16 – 32 cm szerokość półek 50 – 60 cm szerokość szuflad 50 – 60 cm wysokość czoła szuflad 16 – 23 cm głębokość minimalna przestrzeni ubraniowej 55 cm
szerokość listew przymykowych 7 – 10 cm grubość płyty laminowanej 10 i 18 mm minimalna głębokość całkowita szafy (przy głębokości szafy mniejszej niż 60 cm, zaleca się zastosowanie wieszaków poprzecznych) 63 cm odległość blatu biurka od podłogi 72 cm maksymalna długość półek i drążka ubraniowego 120 cm
Przy stałej zabudowie można zrezygnować z takich elementów jak: podłoga, sufit, plecy
(zmniejszają pojemność szafy i podrażają)
oświetlenie diodowe na zewnątrz szafy nadaje lekkości.
키워드에 대한 정보 wymiary szafy na ubrania
다음은 Bing에서 wymiary szafy na ubrania 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Jak zrobić zabudowę szafy z drzwiami przesuwnymi, garderoba. Poziomice Sola / a wardrobe
- zabudowa szafy
- drzwi przesuwne
- szafa
- garderoba
- ubrania
- wieszaki
- pantograf
- sola
- poziomica
- wkrętarka
- panasonic
- kress
- kontówka
- półki
- łączniki meblowe
- kątowniki meblowe
- wkręty
- festool
- zagłębiarka ts 55 rebq-plus-fs
- szafy
- rurka
- kurtki
- koszule
- wieszak na spodnie
- jak działa
- stolarstwo
- drewno
- stolarnia
- warsztat
- jak zrobić
- meble
- meble twojego pomysłu
- wood
- woodworking
- diy
- jak wykonać
- how to make
- krok po kroku
- lange łukaszuk
- pilarka
- darek stolarz
- piła
- szafa wnękowa
- skęcanie
Jak #zrobić #zabudowę #szafy #z #drzwiami #przesuwnymi, #garderoba. #Poziomice #Sola #/ #a #wardrobe
YouTube에서 wymiary szafy na ubrania 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Jak zrobić zabudowę szafy z drzwiami przesuwnymi, garderoba. Poziomice Sola / a wardrobe | wymiary szafy na ubrania, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.