Wypadek W Pracy Za Granica | Best Work Fails, Wypadek Przy Pracy Za Granicą – Polak Potrafi 196 개의 베스트 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “wypadek w pracy za granica – Best Work Fails, Wypadek przy pracy za granicą – Polak potrafi“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 #Puertoricko 이(가) 작성한 기사에는 조회수 11,524회 및 좋아요 30개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

wypadek w pracy za granica 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Best Work Fails, Wypadek przy pracy za granicą – Polak potrafi – wypadek w pracy za granica 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Polacy świetnie się bawią w pracy za granicą :0
http://sourcecs.pl/download – Download Counter Strike Source
htp://sourcecs.pl – Najlepsze serwery CS Source

wypadek w pracy za granica 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Wypadek w czasie pracy za granicą – co robić?

Wypadek w czasie pracy za granicą – co robić? Praca fizyczna często niesie ze sobą ryzyko – zwłaszcza jeśli posługujemy się przy niej niebezpiecznymi …

+ 여기에 자세히 보기

Source: elvia.pl

Date Published: 10/23/2022

View: 3018

Wypadek w pracy za granicą odszkodowanie

Jeśli ma miejsce wypadek za granicą w pracy, poszkodowany pracownik powinien przede wszystkim zgłosić to zdarzenie pracodawcy oraz, w razie potrzeby, służbom …

+ 여기를 클릭

Source: adwokatweuropie.pl

Date Published: 12/2/2021

View: 6018

Wypadek przy pracy za granicą. Gdzie starać się o … – PIT.pl

Często za granicę wyjeżdżają opiekunowie osób starszych. Co w sytuacji, gdy do wypadku przy pracy dojdzie poza granicami kraju?

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.pit.pl

Date Published: 9/6/2022

View: 9434

Wypadek przy pracy za granicą – Votum-sa.pl

Jakie kroki podjąć, jeśli do zdarzenia doszło poza granicami Polski? Wypadek. Klient Votum S.A. pracował na terenie Holandii. W styczniu 2016 r. doszło tam do …

+ 더 읽기

Source: votum-sa.pl

Date Published: 3/13/2022

View: 2713

Odszkodowanie za wypadek przy pracy za granicą … – Helpfind

W jaki sposób możesz uzyskać odszkodowanie za wypadek przy pracy za granicą? Co jest konieczne? Jest to prostsze, niż się wydaje! Zgłoś się do nas, …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: helpfind.pl

Date Published: 3/23/2021

View: 6368

Wypadek w pracy za granicą – jak być przygotowanym?

Wypadek w pracy za granicą „Wypadki chodzą po ludziach”. Jak się okazuje przysłowie to, nabiera niezwykle istotnego znaczenia w sytuacji …

+ 여기에 자세히 보기

Source: silverhand.eu

Date Published: 2/2/2022

View: 8886

Wypadek przy pracy pracownika delegowanego za granicę

Co w przypadku, gdy ulegniemy tam wypadkowi przy pracy? Rozpatrywanie wypadku przy pracy za granicą dla pracownika delegowanego należy rozpocząć …

+ 여기에 더 보기

Source: asystentbhp.pl

Date Published: 10/26/2021

View: 9460

Wypadek w pracy za granicą i odszkodowanie – ZawiercieOnline

Ponad 18% Polaków deklaruje, że pragnie podjąć pracę za granicą, przede wszystkim w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii.

+ 여기를 클릭

Source: zawiercieonline.pl

Date Published: 1/3/2021

View: 200

Wypadek pracownika za granicą a ZUS – ePorady24.pl

Przed rozpoczęciem pracy pracownik, wysiadając z samochodu, poślizgnął się i złamał rękę. W tym przypadku ZUS …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.eporady24.pl

Date Published: 7/30/2022

View: 9181

Odszkodowanie za wypadek w pracy za granicą – Elckie

Jest to związane z chęcią dobrego zarobku i szybkim wzbogaceniem się. Jak w każdej pracy, także i za granicą zdarzają się wypadki związane z …

+ 여기에 표시

Source: elckie.pl

Date Published: 9/13/2022

View: 7896

주제와 관련된 이미지 wypadek w pracy za granica

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Best Work Fails, Wypadek przy pracy za granicą – Polak potrafi. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Best Work Fails, Wypadek przy pracy za granicą - Polak potrafi
Best Work Fails, Wypadek przy pracy za granicą – Polak potrafi

주제에 대한 기사 평가 wypadek w pracy za granica

  • Author: #Puertoricko
  • Views: 조회수 11,524회
  • Likes: 좋아요 30개
  • Date Published: 2011. 9. 19.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=jNVcSmNVrbM

Wypadek w czasie pracy za granicą – co robić?

Wypadek w czasie pracy za granicą – co robić?

Praca fizyczna często niesie ze sobą ryzyko – zwłaszcza jeśli posługujemy się przy niej niebezpiecznymi narzędziami, wykonujemy ją na wysokości czy długo pozostajemy na słońcu. Dlatego warto wiedzieć, jak postępować, gdyby doszło do wypadku.

Po pierwsze, wezwij pomoc

W krajach europejskich działa (lepiej lub gorzej) międzynarodowy numer alarmowy 112. Właśnie pod tym numerem możemy zgłosić wypadek. Wówczas dyspozytor wyśle do poszkodowanego odpowiednią i znajdującą się najbliżej jednostkę ratowniczą.

Ale jeśli znajdujemy się w obcym kraju, problemem może być bariera językowa. I tu właśnie bardzo przydatne może okazać się ubezpieczenie pracownicze, które – poza tym, że pokrywa koszty leczenia – zawiera w sobie pakiet assistance, cyzli usług pomocowych. Jak to działa? Wystarczy zadzwonić pod numer Centrum Operacyjnego, które działa całą dobę przez siedem dni w tygodniu.

Tam konsultant zapyta nas o podstawowe dane: imię i nazwisko, numer polisy, telefon do kontaktu, a przede wszystkim o to, co i gdzie się zdarzyło. Mając te informacje, będzie w stanie szybko i sprawnie zorganizować transport i pomoc medyczną. A trzeba wiedzieć, że ubezpieczyciele mają własną sieć kontaktów z lekarzami, wypracowaną i przetestowaną w ciągu wielu lat działalności.

Ale tu trzeba poczynić ważne zastrzeżenie: jeśli zdecydujemy się sami szukać pomocy albo wypadek będzie na tyle poważny, że dojdzie do utraty przytomności i pomoc wezwie ktoś obcy, wówczas również należy skontaktować się z Centrum Operacyjnym.

Co ważne, może to zrobić zarówno ubezpieczony – czyli pracownik, jak i ubezpieczający – czyli pracodawca, który wykupił dla zatrudnionej przez siebie osoby polisę.

Po drugie, zbieraj dokumenty

Jeśli w czasie pracy za granicą przytrafi nam się wypadek albo nagła choroba, w związku z którą potrzebujemy pomocy lekarza, zbierajmy wszystkie dokumenty, jakie dostaniemy na każdym etapie leczenia. Będą one podstawą do uzyskania zwrotu kosztów leczenia. A trzeba wiedzieć, że w niektórych krajach, np. we Francji, pacjent co do zasady opłaca część kosztów, otrzymuje rachunek i dopiero wtedy może starać się o zwrot wydatków.

Gromadzenie dokumentacji medycznej jest ważne również z punktu widzenia późniejszego starania się o odszkodowanie w ramach ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków. Tu, co prawda, decyzja o tym, jak wysokie odszkodowanie zostanie wypłacone, zapada dopiero po zakończeniu leczenia, a nawet rehabilitacji, ale wypisy szpitalne, wszelkie udokumentowane konsultacje czy zalecenia na pewno pomogą.

Gdybyś musiał wracać do Polski…

Ubezpieczenie pracownicze ma w sobie opcję dobrze znaną z polis turystycznych, czyli refundację kosztów powrotu do kraju, w razie gdyby stan zdrowia był na naprawdę zły.

Tu również bezcenne okaże się assistance, które przewiduje organizację takiej podróży, nawet jeśli będzie wymagała zaangażowania asysty medycznej i wynajęcia powietrznego ambulansu.

A jeśli masz tylko kartę EKUZ?

Niektórzy uważają, że na terenie Unii Europejskiej wystarczy mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, by korzystać z darmowej opieki medycznej. Prawda jest jednak taka, że wydawany bezpłatnie przez Narodowy Fundusz Zdrowia dokument gwarantuje dostęp do publicznej służby zdrowia na zasadach takich samych, jakie obowiązują obywateli danego kraju. Jeśli więc na Cyprze pacjenci dopłacają do leczenia, karta EKUZ z takich dopłat nas nie zwolni.

Co więcej, nie pokryje ona również kosztów transportu do Polski czy przewiezienia zwłok w razie wypadku śmiertelnego. Nie ma też mowy o zwrocie wydatków za korzystanie z prywatnej służby zdrowia.

Dlatego kartę EKUZ warto mieć, ale dobrze jest uzupełnić ją o dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, które za granicą uchroni nas przed niezaplanowanymi wydatkami na leczenie.

Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu do pracy za granicą? Zajrzyj TUTAJ.

Wypadek śmiertelny za granicą w pracy odszkodowanie co robić?

Wypadki przy pracy mogą zdarzyć się każdemu pracownikowi i w każdej branży. Aktualnie, gdy wielu Polaków pracuje w innych krajach, w tym między innymi w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii czy Norwegii, o wypadek śmiertelny za granicą w pracy nietrudno.

Wypadek w pracy to nagłe zdarzenie powodujące uraz fizyczny lub śmierć, które nastąpiło w związku z wykonywaną przez pracownika pracą. Do wypadku tego rodzaju może dojść:

• w trakcie lub w związku z wykonywaniem czynności zwykłych i poleceń przez przełożonego

• w trakcie lub w związku z wykonywaniem czynności dla pracodawcy bez polecenia

• w drodze pomiędzy siedzibą pracodawcy a miejscem pracy wskazanym przez pracodawcę

• w czasie podróży służbowej w związku z powierzonymi mu zadaniami

Do wypadków przy pracy za granicą często dochodzi podczas wykonywania pracy fizycznej, na przykład w branży budowlanej, produkcyjnej. Wypadki te mogą również zdarzyć się w wielu innych branżach. Osobie poszkodowanej w wypadku przy pracy należy się z tego tytułu odszkodowanie, które będzie zadośćuczynieniem za doznane szkody. W zależności od kraju, w którym ma miejsce wypadek, zastosowanie mogą posiadać inne przepisy. Zgodnie z prawem obowiązującym w Unii Europejskiej, gdy ma miejsce wypadek za granicą odszkodowanie może być przyznane pracownikowi na takich zasadach, jakie panują w danym kraju.

Gdy ma miejsce wypadek śmiertelny za granicą co robić?

Pracodawca jest zobowiązany do tego, aby zapewnić pracownikowi odpowiednie bezpieczeństwo. W zależności od stanowiska, powinien on dostarczyć mu właściwe narzędzia, odzież i obuwie ochronne, środki ochrony indywidualnej, a także powinien zapewnić mu dostęp do ergonomicznego stanowiska pracy. Wypadek za granicą co robić? Jeśli ma miejsce wypadek za granicą w pracy, poszkodowany pracownik powinien przede wszystkim zgłosić to zdarzenie pracodawcy oraz, w razie potrzeby, służbom ratowniczym. Wypadek powinien być odpowiednio udokumentowany według obowiązujących w danym kraju norm BHP – bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownik, który doznał wypadku przy pracy, powinien pamiętać o tym, aby nie podpisywać żadnych dokumentów, których treści nie jest pewien. Mogą one spowodować zrzeczenie się roszczenia, a tym samym problemy w uzyskaniu odszkodowania. Poszkodowany powinien pamiętać o tym, aby zebrać odpowiednią dokumentację medyczną, rachunki za leki, opatrunki, wizyty lekarskie, rehabilitację, które następnie mogą być podstawą do dochodzenia roszczeń.

Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie za wypadek za granicą?

Gdy ma miejsce wypadek za granicą odszkodowanie przysługiwać będzie po spełnieniu odpowiednich warunków:

• gdy do wypadku doszło na skutek winy pracodawcy albo innego pracownika

• gdy nie minie termin przedawnienia roszczenia

Warto wskazać, że o odszkodowanie można ubiegać się również wtedy, gdy praca odbywała się nielegalnie. Aby stwierdzić, czy rzeczywiście można ubiegać się o odszkodowanie za wypadek za granicą w pracy, konieczne jest indywidualne przeanalizowanie danej sprawy.

Od kogo można dochodzić odszkodowania?

Poszkodowany pracownik może dochodzić odszkodowania z ubezpieczenia społecznego oraz bezpośrednio od pracodawcy, który najczęściej pokrywa je z własnego ubezpieczenia OC (odpowiedzialności cywilnej). W przypadku odszkodowań za szkody wyrządzone w wyniku wypadku w pracy sytuacja może przedstawiać się odmiennie w systemach prawnych poszczególnych państw, zwłaszcza gdy staramy się uzyskać świadczenia z ubezpieczenia społecznego (w Polsce jest to Zakład Ubezpieczeń Społecznych).

Jakie odszkodowanie można uzyskać za wypadek przy pracy za granicą?

Pracownikowi, który został poszkodowany podczas wypadku przy pracy, przysługuje odpowiednie odszkodowanie. Poza odszkodowaniem może on ubiegać się również o poniższe świadczenia:

• zwrot kosztów leczenia

• zwrot kosztów utraconych dochodów

• zadośćuczynienie za doznaną krzywdę

• świadczenie pielęgnacyjne

• renta

Rodzaj świadczenia oraz jego wysokość zależne są od konkretnego przypadku – doznanych przez pracownika krzywd. Jeśli ma miejsce wypadek za granicą co robić? Skorzystaj z pomocy profesjonalnej kancelarii odszkodowawczej, z którą można skutecznie zawalczyć o stosowne odszkodowanie.

Wypadek przy pracy za granicą. Gdzie starać się o odszkodowanie?

Polacy coraz częściej podejmują pracę za granicą, zarówno w krajach Unii Europejskiej jak i poza nią. Wiele osób wyjeżdża do pracy do Wielkiej Brytanii czy Niemiec. Często za granicę wyjeżdżają opiekunowie osób starszych. Co w sytuacji, gdy do wypadku przy pracy dojdzie poza granicami kraju? Kto pokryje koszty leczenia i wypłaci świadczenia?

Wypadek przy pracy

Jak w każdej pracy, zarówno w Polsce jak i za granicą może dojść do wypadku. Co, kiedy Polak stanie się ofiarą wypadku? Wszystko zależy od tego kto jest pracodawcą, czy pracodawca wysyła do pracy za granicą z Polski, czy jest to pracodawca w innym państwie. W przypadku pracodawców zagranicznych zwykle trzeba proces uzyskiwania świadczeń oprzeć o przepisy kraju, w którym doszło do wypadku.

W sytuacji, kiedy do wypadku doszło z winy pracodawcy lub innego pracownika zwykle istnieje możliwość dochodzenia odszkodowania za doznane szkody od pracodawcy.

Źródło: shutterstock

Przyczyny wypadków za granicą

Często powodem wypadków jest naruszenie zasad bezpiecznej i higienicznej pracy oraz brak właściwego nadzoru. Na zagranicznych budowach brakuje szkoleń i środków ochrony. Często bariera językowa powoduje, że szkolenia się nie odbywają, lub treść instruktażu jest niezrozumiała.

Zwolnienie po wypadku przy pracy za granicą

Brak właściwej komunikacji, przyczyny wypadków sprawiają, że często po zdarzeniu dochodzi do zwolnienia z pracy. Często pracownicy wracają bez niczego i pozbawiają się możliwości dochodzenia roszczeń odszkodowawczych. W przypadku, kiedy pracodawca próbuje zwolnić pracownika po wypadku przy pracy, należy sięgnąć o pomoc. W większości państwa działają odpowiedniki Państwowej Inspekcji Pracy, gdzie poszkodowany pracownik może zwrócić się o wsparcie. Jednocześnie warto pamiętać że w przypadku takiego zwolnienia można wystąpić do Sądu o odszkodowanie za bezprawne zwolnienie z pracy.

Wypadek co z odszkodowaniem?

W przypadku wypadków za granicą roszczenia zwykle można kierować do kilku podmiotów. Jeżeli do zdarzenia doszło z winy pracodawcy, on powinien być pierwszym adresatem roszczeń pracownika. Często zagraniczni pracodawcy korzystają z ubezpieczenia OC, w większości branż za granicą jest ono obowiązkowe.

O świadczenia po wypadku można również starać się z odpowiedników polskiego Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych. Nie wszystkie państwa mają w swoim porządku prawnym możliwość ubiegania się o jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy. Jednak w większości można zwracać się o pokrycie kosztów leczenia oraz rehabilitacji.

Wyjeżdżając do pracy za granicą często zawierane są ubezpieczenia NNW, z tych polis również istnieje możliwość wypłaty odszkodowania za skutki wypadków przy pracy.

Jakich świadczeń może dochodzić osoba poszkodowana?

Po wypadku przy pracy za granicą można ubiegać się o:

zwrot kosztów leczenia, zwrot utraconego dochodu w związku z niezdolnością do pracy po wypadku, zadośćuczynienia, odszkodowania, renty, zwrotu kosztów zakupu rzeczy, które uległy zniszczeniu.

W przypadku, gdy wypadek przy pracy był ze skutkiem śmiertelnym, osoby poszkodowane śmiercią mogą ubiegać się o odszkodowanie z tytułu śmierci w wypadku bliskiej osoby.

Wypadek przy pracy w Wielkiej Brytanii

Kiedy do wypadku doszło w Anglii lub Walii warto skorzystać z pomocy angielskiego adwokata, pomoc prawna jest bezpłatna dla pracownika, zostanie pokryta z polisy ubezpieczyciela. W Anglii możliwe jest dochodzenie roszczeń z polisy OC pracodawcy.

Zasiłek inwalidzki w Anglii

Za wypadek w Anglii można starać się o zasiłek inwalidzki. Świadczenie to uzależnione jest od poziomu doznanego stopnia niepełnosprawności, którą ocenia lekarz orzecznik. Świadczenie to można uzyskać również z tytułu choroby zawodowej. Odszkodowanie uzyskać może pracownik zatrudniony zarówno u pracodawcy jak i osoba zatrudniania przez agencję pracy. W Anglii wszyscy pracownicy są chronieni przez te same przepisy dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa, niezależnie od rodzaju umowy, na której są oni zatrudnieni.

Zasiłek chorobowy w Wielkiej Brytanii

W systemie ubezpieczeń w Wielkiej Brytanii istnieje zasiłek chorobowy wypłacany przez 28 tygodni przez pracodawcę. Zwykle umowa o pracę reguluje kwestię prawa do zasiłku chorobowego.

Kwoty odszkodowania za wypadek w Anglii przewyższają znacząco odszkodowania wypłacane w Polsce. Pracownik może ubiegać się o odszkodowanie, za:

ból i cierpienie, uraz psychiczny, utratę dochodu, koszty opieki, wydatki związane z leczeniem i rehabilitacją, zwrot kosztów podróży do domu.

Wypadek w Niemczech

W systemie prawa niemieckiego zostały zagwarantowane świadczenia za wypadek przy pracy. Podobnie jak w Polsce pracodawca jest zobowiązany do odprowadzenia składek do ZUS, w Niemczech pracodawca odprowadza składki do ubezpieczenia wypadkowego (Unfallversicherung) a ubezpieczenie to chroni przed skutkami wypadków w pracy i chorób zawodowych.

Zasiłek chorobowy z tytułu wypadku przy pracy (Verletztengeld)

Przez 6 tygodni po wypadku świadczenia wypłaca poszkodowanemu pracownikowi pracodawca. Po ich upływie niemiecka kasa chorych przejmuje wypłatę świadczenia. Od siódmego tygodnia wysokość zasiłku wynosi 80% wynagrodzenia brutto.

Obok zasiłku chorobowego po wypadku przy pracy poszkodowany pracownik może ubiegać się o poniesionych kosztów, za dojazdy do placówek medycznych, zakup leków czy koszty rehabilitacji.

Prawo do zasiłki poszkodowanemu przysługuje przez maksymalnie 78 tygodni. Po tym czasie możliwy jest wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Dodatkowo, jeżeli wypadek powstał z winy pracodawcy możliwe jest wystąpienie o odszkodowanie z OC pracodawcy.

Choroba, wypadek

Wypadek przy pracy za granicą

Wychodząc do pracy często myślimy o czekającym na nas dniu, o powierzonym nam obowiązkach służbowych czy o nowych wyzwaniach. Niestety niekiedy wystarczy chwila, aby doszło do tragicznego wypadku. Co można zrobić w takiej sytuacji, aby otrzymać należne nam świadczenia? Jakie kroki podjąć, jeśli do zdarzenia doszło poza granicami Polski?

Wypadek

Klient Votum S.A. pracował na terenie Holandii. W styczniu 2016 r. doszło tam do wypadku. Mężczyzna wykonując pracę na wysokości spadł z kilku metrów. Doznał poważnego urazu głowy oraz złamania kręgosłupa w odcinku lędźwiowym z przerwaniem rdzenia kręgowego, skutkujący niedowładem kończyn dolnych.

Sprawdź, jak możemy Ci pomóc !

Wsparcie Votum S.A.

Dokumenty dotyczące wypadku trafiły do Votum dwa miesiące od zdarzenia. Czas działania był bardzo istotny ze względu na stan, w jakim znajdował się mężczyzna – wymagał specjalistycznego leczenia i kosztownej rehabilitacji.

Zdecydowano się skorzystać z pomocy współpracującej z Votum S.A. firmy Tijbout BV, specjalizującej się w prawie holenderskim. Po pozytywnej weryfikacji, podjęto dalsze działania służące zgromadzeniu jak najszerszej dokumentacji szkodowej potwierdzającej zakres obrażeń oraz strat poniesionych przez mężczyznę.

Proces likwidacji szkody, zgodnie z zawartą umową prowadził partner holenderski, a jego działania obejmowały między innymi monitorowanie organów ścigania, holenderskiej inspekcji pracy, a następnie sprecyzowanie roszczeń i podjęcie negocjacji z ubezpieczycielem pracodawcy. Eksperci Votum S.A. będąc w stałym kontakcie z osobą prowadzącą sprawę w Tijbout, informowali poszkodowanego o podejmowanych krokach oraz etapie na jakim obecnie znajduje się sprawa.

Z uwagi na charakter i rozmiar obrażeń doznanych przez mężczyznę został on objęty programem Pierwsze Kroki. Był rehabilitowany w Klinice PCRF w Krakowie, podjęto również działania mające na celu pomoc poszkodowanemu w zakupie samochodu dostosowanego do potrzeb osoby niepełnosprawnej oraz przystosowaniu mieszkania do nowych okoliczności.

W toku prowadzenia sprawy holenderski ubezpieczyciel wraz z przedstawicielami Votum S.A. oraz Tijbout BV dwukrotnie odwiedził poszkodowanego celem oszacowania rozmiaru szkody i ustalenia jego potrzeb. Ponadto dzięki działaniom podjętym przez ekspertów spółki wypłacił kilka zaliczek na poczet kosztów leczenia i zadośćuczynienia w łącznej wysokości 100.000,00 euro.

Ugoda z ubezpieczycielem

Poszkodowany nie posiadał dokumentów potwierdzających wysokość wynagrodzenia, jakie otrzymywał za pracę w Holandii, a dokumentacja jaką otrzymano od pracodawcy nie oddawała realnych zarobków mężczyzny. Spowodowało to, że negocjacje ugodowe się przeciągały, a kwestią sporną była wysokość roszczenia tytułem skapitalizowanej renty w związku z utratą możliwości zarobkowania.

Eksperci Votum S.A. nie zniechęcali się i po wstępnej propozycji ugody przedstawionej przez holenderskiego ubezpieczyciela na kwotę 200.000,00 euro, ostatecznie udało się tę kwotę zwiększyć do łącznej wysokości 350.000,00 euro. Kwota ta zamykała postępowanie w sprawie i obejmowała – obok takich roszczeń jak odpowiednik zadośćuczynienia, kosztów opieki, skapitalizowanej renty, kosztów dostosowania mieszkania czy pojazdu, również rekompensatę za brak możliwości wykonywania napraw w domu przez poszkodowanego czy okresową wymianę pojazdu.

W związku z brakiem rekomendacji drogi sądowej wynikającej z właściwości sporu, propozycja ugody została rekomendowana Klientowi, który wyraził zgodę na polubowne zakończenie sprawy.

Sprawa pracownika budowy potwierdza, że warto zwrócić się po pomoc do specjalistów, chociażby ze względu na ich wiedzę i doświadczenie. Kombinacja tych czynników pozwala na uzyskanie rozwiązania, które jest najbardziej korzystne dla klienta nawet w sytuacji, gdy do wypadku doszło poza granicami Polski.

Odszkodowanie za wypadek przy pracy za granicą, co możesz uzyskać

Jest dla nas istotne, żeby pracownik otrzymał należne mu odszkodowanie. Wiemy, że nie jest to łatwe, gdy wszystko ma miejsce w innym kraju, gdzie pojawiają się bariery językowe. Chcemy, aby poszkodowany otrzymał satysfakcjonujące odszkodowanie, które będzie w stanie pokryć jego stratę. Na każdym etapie dbamy o kontakt z naszym klientem, jest on również informowany, na jakim etapie jest jego sprawa. Sprawdź, co możemy zrobić dla Ciebie.

zwrot kosztów utraconych dochodów zwrot kosztów leczenia zadośćuczynienie za doznaną krzywdę renty świadczenia pielęgnacyjne Wypadek przy pracy jest traumatycznym przeżyciem, zwłaszcza gdy dochodzi do niego poza granicami kraju. Przepisy w każdym państwie są nieco inne i różne są procedury jego zgłoszenia do odpowiednich służb. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej pracownik innego kraju członkowskiego ma prawo do tych samych świadczeń powypadkowych, co obywatel kraju, w którym pracuje. Gdy poszkodowany chce ubiegać się o należne świadczenie, powinien zwrócić się bezpośrednio do swojego pracodawcy- wtedy świadczenie to zostanie wypłacone przez ubezpieczyciela. Wypadki przy pracy, które mają miejsce za granicą, należą do specyficznej grupy wypadków. Osobie poszkodowanej oprócz odszkodowania należą się inne roszczenia:

Specjalizujemy się w odzyskiwaniu odszkodowań dla pracowników, którzy zostali poszkodowani w wypadkach przy pracy w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Irlandii, Norwegii, Francji i innych. Warto skorzystać z pomocy kancelarii odszkodowawczej, która pomoże wywalczyć odpowiednie odszkodowanie. Kiedy można się starać o odszkodowanie? Gdy do wypadku doszło z winy pracodawcy albo innego współpracownika Gdy poszkodowany po wypadku nie może podjąć pracy Gdy wystąpił uszczerbek na zdrowiu Gdy od wypadku nie minęły 3 lata Gdy poszkodowany pracował nielegalnie Sprawdź, czy należy Ci się odszkodowanie

Jak starać się o odszkodowanie? Gdy ulegniesz wypadkowi w pracy za granicą, Twoje roszczenia będą skierowane do kilku podmiotów, w zależności od tego, w jakim kraju miało miejsce zdarzenie. Pierwszą z nich jest pracodawca, który powinien mieć wykupioną polisę OC. W wielu państwach unijnych jej wykupienie to już wymóg. Z niej pokrywane są wszystkie szkody, jakie wynikają z wypadków przy pracy, czy zaniedbań pracodawcy. Wypadek powinien zostać również zgłoszony do odpowiednich jednostek specjalizujących się w tych przypadkach. Nie powinno się kierować przepisami, które obowiązują w Polsce. Wszystkie roszczenia prowadzone są na podstawie prawa obowiązującego w danym państwie.Jednak nie skreśla to osoby zatrudnionej za granicą, by ubiegała się o odszkodowanie w Polsce. Sama procedura nie jest skomplikowana, a z pomocą kancelarii odszkodowawczej poszkodowany ma szanse na wywalczenie dużego odszkodowania.

Dokumenty potrzebne do odszkodowania Wypadki przy pracy za granicą są specyficzną kategorią wypadków i warto, by osoba poszkodowana od samego początku miała wszystkie dokumenty. Istotne będą paragony na zakup leków, środków opatrunkowych czy dojazdy do placówek medycznych. Rzetelne gromadzenie wszystkich dowodów z leczenia i rehabilitacji, z miejsca wypadku np. w postaci zdjęć, znacznie ułatwi oraz zwiększy szanse na wypłacenie wysokiego odszkodowania. Nie warto podpisywać ugody z pracodawcą i dokumentów, których treść jest nieznana, ponieważ może to przyczynić się do zrzeczenia świadczeń, jakie mogą przysługiwać. W zależności, w jakim kraju miał miejsce wypadek dokumentacja może się nieco różnić.

Wypadek w pracy za granicą

Wypadek w pracy za granicą

„Wypadki chodzą po ludziach”. Jak się okazuje przysłowie to, nabiera niezwykle istotnego znaczenia w sytuacji pracy za granicą. Co zrobić w razie wypadku? Jakie świadczenia przysługują osobie poszkodowanej?

Przysługujące świadczenia

Zwrotu kosztów leczenia;

Uzyskania równowartości zniszczonego mienia;

Zwrotu utraconych dochodów;

Zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Delegacja pracownika

Świadczenie rehabilitacyjne;

Zasiłek chorobowy;

Zasiłek wyrównawczy;

Rentę szkoleniową i rentę z tytułu niezdolności do pracy;

Odszkodowanie;

Pokrycie kosztów leczenia w zakresie szczepień ochronnych oraz stomatologii;

Pokrycie kosztów produktów ortopedycznych.

Postępowanie

Karta EKUZ

Dokumenty DA1/E123

Pracownik, w chwili wypadku, podlega polskiemu ustawodawstwu i posiada dokument A1 wydany przez ZUS;

Pracownik, w chwili wypadku, podlega polskiemu ubezpieczeniu zdrowotnemu i wypadkowemu;

Uznanie zdarzenia jako wypadku w pracy oraz odnotowanie go w rejestrze wypadków przy pracy (zgodnie z § 16 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy).

Praca w kilku krajach

W razie wypadku w pracy Polak zatrudniony na terenie dowolnego kraju Unii Europejskiej podlega przepisom obowiązującym w tym państwie, tak samo, jak jego obywatel. Tym samym ma prawo do:Prawodawstwo w przypadku delegowania pracowników do pracy poza granicami jest ściśle powiązane z art. 12 rozporządzenia Parlamentu i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Zapis ten obliguje do zastosowania przepisów państwa, z którego został delegowany pracownik, jednak z pewnymi ograniczeniami. Nie może mieć zastosowania, jeśli przewidywany czas pracy w delegacji przekracza 24 miesiące oraz jeśli osoba delegowana zostaje wysłana do pracy w zastępstwie innego delegowanego. W przypadku pracownika, który doznał wypadku podczas podróży służbowej poza granicami, zastosowanie ma ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Tym samym pracownik jest objęty ochroną, ale tylko w zakresie czynności podejmowanych standardowo w podróży służbowej (art. 3 ust. 2. pkt 1). Wykaz świadczeń należnych pracownikowi z tytułu wypadku w delegacji znajduje się w art. 6 ust. 1. . Delegowany może liczyć na:Należy również rozróżnić pojęcia oddelegowania pracownika, a podróży służbowej. Zgodnie z Dyrektywą 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 1996 r. dotyczącej delegowania pracowników – pracownikiem delegowanym jest osoba, która tymczasowo wykonuje swoją pracę na terytorium innego państwa członkowskiego, w którym zwyczajowo nie pracuje. Natomiast podróż służbowa polega na wykonywaniu przez pracownika polecenia pracodawcy poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce wykonywania pracy, lub w którym jest siedziba pracodawcy. Tym samym, jeśli pracownik ma w umowie określone miejsce pracy na terytorium Polski, to jego wyjazd poza granice kraju będzie tożsamy z podróżą służbową. Jeśli jednak określone w umowie miejsce pracy znajduje się poza Polską, wówczas pracodawca deleguje pracownika i nie będzie to oznaczało podróży służbowej.W razie wypadku poszkodowany powinien zwrócić się do pracodawcy, który zazwyczaj posiada polisę OC. Wówczas świadczenie jest wypłacane przez ubezpieczyciela. Warto podkreślić, że zgodnie z art. 3 Konwencji Rzymskiej (z 19 czerwca 1980r.) o prawie właściwym zobowiązań umownych, pracownik oraz pracodawca mają dowolność w wyborze prawa właściwego. Jeśli zatem strony nie ustalą tej kwestii w umowie, wówczas obowiązuje prawo państwa, w którym pracownik wykonuje swoją typową pracę. Oznacza to, że pracownik realizujący pracę np. na terenie Niemiec może ustalić z pracodawcą, że ich stosunki regulują polskie przepisy. Jeśli takie ustalenia nie zostaną sformalizowane, wówczas zastosowanie ma prawo niemieckie.Pracownik zatrudniony za granicą, przez lokalnego pracodawcę podlega standardowemu ubezpieczeniu w kraju, w którym realizuje pracę. Jednak w przypadku pracownika delegowanego, który jest zatrudniony przez polską firmę i odprowadza składki w ojczyźnie, sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Należy pamiętać, że pracownik jest ubezpieczony na terenie Polski, więc aby dodatkowo zabezpieczyć jego zdrowie w sytuacji realizacji pracy poza granicami ojczyzny, warto jest zdecydować się na wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta uprawnia do korzystania z niezbędnych świadczeń medycznych na koszt NFZ. Szczegóły jej wyrobienia znajdują się tutaj Państwa takie jak Niemczy, czy Francja posiadają odrębne systemy wypadkowe. Udzielenie świadczeń związanych z wypadkiem możliwe jest tylko na podstawie formularza E123 lub dokumentu DA1. Jest to możliwe tylko przy spełnieniu odpowiednich warunków:Osoba delegowana do pracy za granicą, podlega ubezpieczeniu społecznemu tylko w jednym państwie, czyli również w tej jednej lokalizacji może odprowadzać składki. Ubezpieczenie pracownika, który pracuje poza Polską obowiązuje tylko w państwie, w którym praca jest wykonywana. Gdy realizuje on pracę w kilku krajach, ubezpieczeniu podlega w Państwie, w którym wykonywana jest tzw. znaczna część pracy (w nawiązaniu do czasu pracy lub wysokości wynagrodzenia). Niezależnie od miejsca realizacji pracy warto wykorzystywać wszystkie dostępne sposoby na zapewnienie swojego bytu w razie wypadku. Należy również zadbać o finansowe bezpieczeństwo rodziny, w sytuacji, gdy zdarzenie okaże się poważniejsze. Tekst został opracowany przez:

Wypadek przy pracy pracownika delegowanego za granicę

W naszej karierze zawodowej może zdarzyć się tak, że zostaniemy oddelegowani przez naszego polskiego pracodawcę do pracy za granicą. Co w przypadku, gdy ulegniemy tam wypadkowi przy pracy?

Rozpatrywanie wypadku przy pracy za granicą dla pracownika delegowanego należy rozpocząć od art. 12 rozporządzenia Parlamentu i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Zgodnie z tym artykułem pracownik delegowany przez pracodawcę z jednego kraju należącego do UE do wykonywania pracy w innym kraju członkowskim, podlega ustawodawstwu tego pierwszego kraju. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy przewidywany czas takiej pracy nie przekracza 24 miesięcy i osoba ta nie jest wysłana, by zastąpić inną delegowaną osobę. Zatem pracownik oddelegowany przez swojego pracodawcę celem świadczenia usług w innym państwie członkowskim UE, który uległ wypadkowi przy pracy – podlega ubezpieczeniu wypadkowemu państwa swojego pochodzenia.

Należy zaznaczyć, że podany powyżej akt unijny poprzez rozporządzenie nr 1231/2010 uległ poszerzeniu.

Powyższe przepisy mają zapobiec ograniczeniu sytuacji, które utrudniają lub uniemożliwiają pracownikom delegowanym na terenie Unii Europejskiej korzystanie z uprawnień z zakresu ubezpieczenia społecznego m.in.: z opieki medycznej.

Osoba delegowana ma prawo podlegać ubezpieczeniom społecznym tylko w jednym państwie, tak więc może być ubezpieczona tylko przez jedno państwo i do tego państwa opłacać wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne, nawet w przypadkach, gdy jednocześnie pracuje ona w kilku państwach członkowskich.

Ubezpieczenie pracownika pracującego poza Polską obowiązuje tylko w tym państwie, w którym praca jest wykonywana. Nie jest więc brane pod uwagę, czy dana osoba mieszka w państwie z którego została oddelegowana czy w państwie, w którym wykonuje pracę.

W sytuacji, gdy pracownik wykonuje jednocześnie pracę na terenie kilku państw członkowskich, ubezpieczeniu podlega w tym państwie, w którym wykonywana jest tzw. znaczna część pracy. Bierze się tu pod uwagę czas pracy lub wynagrodzenie za pracę w danym kraju.

Podsumowując dotychczasowe rozważania należy wskazać przesłanki, dzięki którym pracujący w państwie członkowskim UE pracownik nadal może pozostać w polskim systemie ubezpieczeń społecznych. Do tych przesłanek zaliczamy:

Okres oddelegowania nie może przekraczać więcej niż 24 miesiące,

Delegacja nie może polegać na zastępowaniu innego delegowanego pracownika,

Musi istnieć realny związek pomiędzy pracownikiem a pracodawcą w Polsce.

Pomimo, że składki na ubezpieczenia zdrowotne trafiają do Polski, nie będzie to oznaczało, że pracownik oddelegowany będący za granicą jest pozbawiony opieki medycznej lub jest zmuszony za taką usługę zapłacić.

Pracownik delegowany nie opłaca składek na ubezpieczenia zdrowotne w kraju do którego pojechał. Inaczej sytuacja przedstawiałaby się, gdyby pracownik był zatrudniony za granicą.

Delegowanemu pracownikowi do korzystania z opieki medycznej w krajach UE potrzebna jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Potwierdza ono prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE.

EKUZ może zostać wydana wyłącznie osobom, które posiadają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi, w tym osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego.

Aby móc uzyskać kartę EKUZ należy wystąpić do NFZ z odpowiednim wnioskiem. Wzór wniosku mogą Państwo znaleźć tutaj.

Niektóre jednak państwa członkowskie takie jak Niemcy czy Francja posiadają odrębne systemy wypadkowe, w ramach których udzielenie świadczeń związanych z wypadkiem możliwe jest wyłącznie na podstawie takich dokumentów jak dokument DA1 lub formularz E123.

Zasady wydawania dokumentu DA1/E123

W przypadku, gdy osoba w trakcie wykonywania pracy w jednym z państw UE/EFTA (innym niż RP) ulegnie wypadkowi przy pracy, uzyskanie dokumentu DA1/E123 jest możliwe tylko przy łącznym spełnieniu następujących przesłanek:

Podleganie ustawodawstwu polskiemu, w dniu w którym doszło do wypadku – dokumentem potwierdzającym właściwość ustawodawstwa polskiego jest dokument A1 wydany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Podleganie polskiemu ubezpieczeniu wypadkowemu i zdrowotnemu, w dniu w którym doszło do wypadku. Uznanie przez pracodawcę lub podmiot wskazany w krajowych przepisach z zakresu wypadków przy pracy, iż zaistniałe zdarzenie zostało zakwalifikowane jako wypadek przy pracy i odnotowane w rejestrze wypadków przy pracy, zgodnie z § 16 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. poz. 870).

W przypadku państw członkowskich UE/EFTA, które nie posiadają wyodrębnianych systemów wypadkowych rzeczowe świadczenia zdrowotne związane z wypadkiem przy pracy udzielane są w ramach systemu chorobowego na podstawie EKUZ.

Należy także mieć na uwadze, że pracownicy mogą być delegowani za granicę tylko przez te firmy, które prowadzą w Polsce większość swojej działalności gospodarczej.

Ważne jest także rozróżnienie terminów oddelegowanie, a podróż służbowa, gdyż w wielu przypadkach mylnie są one traktowane jako tożsame.

Na podstawie Dyrektywy 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 1996 r. dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług – pracownikiem delegowanym jest osoba, która przez ograniczony okres wykonuje swoją pracę na terytorium innego państwa członkowskiego niż państwa, w którym zwyczajowo pracuje.

Natomiast zgodnie z przepisami Kodeksu pracy podróż służbowa polega na wykonywaniu na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika, lub w której znajduje się siedziba pracodawcy.

Zatem jeżeli pracownik ma zapisane w umowie miejsce pracy na terytorium Polski, to jego wyjazd poza granicę kraju będzie jego zagraniczną podróżą służbową. Natomiast jeżeli z treści umowy wynika, iż miejsce pracy może znajdować się za granicą, to pracodawca może oddelegować pracownika do pracy za granicą i nie będzie to podróż służbowa. Osoby znajdujące się w zagranicznej podróży służbowej mają prawo do innego rodzaju świadczeń, niż osoby oddelegowane do pracy za granicą. Zaznaczyć należy, iż miejsce pracy może zostać zmienione na mocy odrębnego od umowy o pracę porozumienia między pracownikiem i pracodawcą.

Podstawa prawna:

Rozporządzenia Parlamentu i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1231/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. rozszerzające rozporządzenie (WE) nr 883/2004 i rozporządzenie (WE) nr 987/2009 na obywateli państw trzecich, którzy nie są jeszcze objęci tymi rozporządzeniami jedynie ze względu na swoje obywatelstwo, Dyrektywa 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 1996 r. dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług, Ustawa z dnia 26 czerwca 1794 r.- Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 108 i z 2018 r. poz. 4 i 138).

Źródła:

Wypadek w pracy za granicą i odszkodowanie

Wypadek w pracy za granicą i odszkodowanie

Ponad 18% Polaków deklaruje, że pragnie podjąć pracę za granicą, przede wszystkim w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii. O emigracji myślą najczęściej osoby pomiędzy 26 a 35 rokiem życia. Aktualnie poza granicami kraju żyje ponad 20mln osób, którzy przyznają się do polskich korzeni. Część z nich żyje tak naprawdę w dwóch krajach, przybranym i w kraju pochodzenia a ich egzystencją zarządzają różne porządki prawne.

Wypadek w pracy za granicą

Podejmując się pracy za granicą, niewiele wiemy o zasadach tej pracy, prawach pracowniczych, przywilejach, jakie nam przysługują. Większość osób pragnie po prostu przepracować kolejne miesiące i otrzymać za nie wynagrodzenie, które albo przesyła się do domu, albo samemu je przewozi z regularną częstotliwością.

Każdemu może jednak zdarzyć się wypadek w pracy za granicą. Warto zatem znać zasady, które sprawią, że otrzyma się jak najlepszą opiekę po wypadku i na czas dochodzenia do zdrowia oraz warunki, które należy spełnić, by otrzymać godziwe odszkodowanie powypadkowe.

Kiedy poszkodowanemu w wypadku za granicą przysługuje odszkodowanie?

Gdy pracownikowi pracującemu za granicą zdarzy się wypadek w pracy, przysługuje mu odszkodowanie, ale pod warunkiem, że:

do wypadku doszło na skutek winy pracodawcy albo innego pracownika

gdy termin roszczenia nie uległ przedawnieniu

Podejmując pracę za granicą nielegalnie, warto wiedzieć, że nawet wtedy, pracownikowi przysługuje odszkodowanie. Jednak stwierdzenie zasadności starań o odszkodowanie wymaga głębszego przeanalizowania wszystkich okoliczności i dlatego zawsze warto mieć przy sobie numer telefonu do adwokata specjalizującego się w europejskim prawie pracy.

Jakie odszkodowanie można otrzymać ulegają wypadkowi w pracy za granicą?

Pracownik, który uległ wypadkowi za granicą, podobnie jak jest to w Polsce, przysługuje odszkodowanie w postaci środków pieniężnych. Wysokość tej kwoty zależy jednak od mnóstwa warunków i samych okoliczności zdarzenia. Oprócz odszkodowania finansowego, pracownik może ubiegać się również o inne świadczenia, związane z wypadkiem i dochodzeniem do zdrowia po wypadku, może otrzymać:

zwrot kosztów leczenia

zwrot kosztów utraconych dochodów na skutek wypadku

zadośćuczynienie za doznaną krzywdę

świadczenie pielęgnacyjne podczas rekonwalescencji

a nawet rentę

Każdy przypadek wypadku za granicą należy rozpatrywać indywidualnie, dotyczy to zarówno odszkodowania jak i dalszych świadczeń należnych pracownikowi. Dlatego w razie tego rodzaju zdarzenia, warto zawsze nawiązać kontakt z kancelarią odszkodowawczą, która w imieniu pracownika będzie starać się o odszkodowanie.

Wypadek pracownika za granicą a ZUS

Zaświadczenie A1 pracownika

Zacznijmy od tego, że samo zaświadczenie A1 wynika przede wszystkim z ustawodawstwa europejskiego, które znajduje się w polskim systemie prawnym z uwagi na wstąpienie Polski do UE.

Kwestie te regulowane są w szczególności przez:

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (dalej: Rozporządzenie nr 883/2004),

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z dnia 16 września 2009 r. dotyczące wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

W obu sytuacjach zastosowanie zasady miejsca wykonywania pracy oraz zasady jednego ustawodawstwa właściwego powinno prowadzić do podlegania systemowi zabezpieczenia społecznego państwa, w którym faktycznie wykonywana jest praca najemna bądź praca na własny rachunek. W art. 12 rozporządzenia nr 883/2004 przyjęto zasadę szczególną (wyjątek), zgodnie z którą w przypadku gdy spełnione są określone warunki (przedstawiliśmy je w punktach 4.4 – 4.5 Poradnika), osoba nie będzie objęta systemem zabezpieczenia społecznego faktycznego miejsca wykonywania pracy, a państwa delegującego/państwa, w którym działalność była do tej pory prowadzona.

Brak zaświadczenia A1

Kwestie tego zaświadczenie regulowane są przez przepisy poszczególnych krajów. Nie ma jednej, ogólnej zasady. w jakiej wysokości obowiązują kary za brak takiego zaświadczenia. Jednakże niektóre kraje wprowadzają już takie rozwiązania do swoich ustaw. Takim krajem jest np. Francja. Zgodnie z prawem europejskim właściwym dla koordynacji systemów zabezpieczeń społecznych pracowników w UE (te przepisy są podstawą wydania zaświadczeń E 101/A1) oraz dotychczasowym orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE, jedynie instytucja, która wydała zaświadczenie E 101/zaświadczenie A1 jest władna do jego podważenia i wycofania z obrotu, po przeprowadzeniu dochodzenia w państwie wysyłającym w zakresie warunków jego wydania. Innymi słowy, zaświadczenie polskiego ZUS-u może być tylko przez tą instytucję skutecznie podważone i wycofane. Dotyczy to również odpowiedzialności i ewentualnego finansowania leczenia pacjenta, na koszt tego kraju członkowskiego, w którym pracownik ten podlega ubezpieczeniom społecznym. To właśnie potwierdza zaświadczenie A1.

9 listopada 2017 roku Rzecznik Generalny przy Trybunale Sprawiedliwości UE wydal opinie w sprawie pod sygnaturą C-359/16 (Omer Altun/Openbaar Ministerie). W toku tego postępowania rzecznik wydał opinię, iż brak takiego zaświadczenia jest postrzegany w części ustawodawstw państw członkowskich UE jako przesłanka do stwierdzenie istnienia pracy nielegalnej (np. Francja), a w konsekwencji, nałożenia na pracodawcę zagranicznego, delegującego pracownika, znaczącej kary finansowej, a nawet zawieszenia możliwości świadczenia usługi/usług w państwie przyjmującym.

W jednym ze swoich Orzeczeń Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że zaświadczenie E 101 (zaświadczenie A1), które jest wydawane przez państwo członkowskie pochodzenia pracownika na rzecz pracownika delegowanego w ramach UE wiąże Państwo przyjmujące i nie może stanowić podstawy do odmowy świadczenia na rzecz danej osoby.

Pracownik delegowany do pracy za granicę

W myśl Dyrektywy 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 1996 r. dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług, „pracownik delegowany” oznacza pracownika, który przez ograniczony okres wykonuje swoją pracę na terytorium innego państwa członkowskiego, niż państwo, w którym zwyczajowo pracuje. Prawdą jest to, że polskie przepisy nie stanowią jednoznacznie o tym, kiedy trzeba złożyć wniosek o takie zaświadczenie. Mówią o tym jednak przepisy europejskie, dlatego też zgodnie z nimi oddelegowanie pracownika już na dwa dni przesądza o tym, że taka osoba powinna otrzymać A1.

Proszę pamiętać, że niektóre państwa członkowskie ustanowiły wysokie grzywny za brak zaświadczenia A1 sięgające od kilku do nawet kilkunastu tysięcy euro, o czym pisałem powyżej. Natomiast ogólną zasadą jest to, że nawet jeśli system nie przewiduje specjalnych kar, to może wymagać, że od pracownika będzie trzeba opłacić składki na ubezpieczenia społeczne w takiej wysokości, jakie obowiązują w kraju, do którego wysłał Pan pracownika.

Karta EKUZ dla pracownika

Nie wiem, czy Pański pracownik miał wyrobioną kartę EKUZ. Karta ta stanowi podstawę do korzystania z opieki medycznej kraju, do którego pracownik został wysłany. Jednakże należy pamiętać, że w takiej sytuacji we wniosku o EKUZ należy koniecznie zaznaczyć, iż w tym kraju będzie wykonywana praca. Koniecznym załącznikiem do tej karty będzie niestety A1. Jeśli zaś takiego wniosku nie złożono, a ZUS stwierdzi, że wykonywano pracę – kraj członkowski, w którym opieką został objęty pacjent, może domagać się zwrotu za zrealizowane świadczenia medyczne, która to kwota również może stanowić sporą kwotę.

Leczenie pracownika po wypadku – konsekwencje

Mając na uwadze powyższe, należy wskazać, że aktualnie teraz ZUS może:

odmówić wypłaty świadczenia zasiłku dla Pańskiego pracownika, z uwagi na fakt, iż nie uznano go za pracownika podlegającego ubezpieczeniom społecznym w Polsce, bowiem faktu tego nie zgłoszono, a praca była już wykonywana (tutaj można powalczyć, że nie wykonywano jeszcze pracy),

zagraniczny urząd (w zależności od tego jaki to kraj) może nałożyć na Pańską firmę karę, za brak stosownych dokumentów oraz wymagać pokrycia składek za ubezpieczenia społeczne,

nakazać zwrot opłaty za leczenie medyczne, jeśli była wykonywana np. na podstawie EKUZ, a we wniosku nie wskazano, że będzie to związane ze świadczeniem pracy.

Należy wskazać, że można złożyć taki wniosek nawet teraz. Prawo nie zabrania wystąpienia o ten dokument z datą wsteczną. Pozwoli to np. zakwestionować zagraniczną kontrolę.

Odszkodowanie za wypadek w pracy za granicą

Odszkodowanie za wypadek w pracy za granicą

Coraz więcej Polaków decyduje się na pracę za granicą. Jest to związane z chęcią dobrego zarobku i szybkim wzbogaceniem się. Jak w każdej pracy, także i za granicą zdarzają się wypadki związane z wykonywaniem służbowych obowiązków. Czy należy się nam odszkodowanie za wypadek przy pracy za granicą? Od kogo można dochodzić roszczeń? Jakie warunki muszą zostać spełnione, by móc ubiegać się o wypłatę odszkodowania? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Gotowi na garść praktycznej wiedzy? Zaczynamy!

Przesłanki jakie muszą zaistnieć, by móc ubiegać się o odszkodowanie za wypadek przy pracy za granicą.

Wypadek w pracy za granicą niestety nie jest rzadkością. Jakie przesłanki muszą zostać spełnione, by móc ubiegać się o wypłatę wynagrodzenia? Przede wszystkim znaczenie ma charakter wykonywanych czynności, w ramach których dojdzie do wypadku. Wypadek musi mieć miejsce w trakcie wykonywania zwykłych czynności i poleceń przełożonego, bądź w trakcie wykonywania czynności dla pracodawcy bez jego polecenia, jak również w czasie podróży służbowej. Co więcej, do wypadku musi dojść na skutek winy pracodawcy bądź innego pracownikami, oraz nie może upłynąć termin przedawnienia roszczenia.

Najczęściej wypadki przy pracy obserwujemy podczas wykonywania czynności fizycznych. Jest to całkowicie naturalne zjawisko – o wiele większe ryzyko urazów bądź najtragiczniejszych śmiertelnych wypadków dochodzi w branży budowlanej czy produkcyjnej, niż w związku z wykonywaniem pracy biurowej.

Od kogo można ubiegać się wypłaty odszkodowania?

W przypadku doznania uszczerbków na zdrowiu, bądź również w razie zaistnienie wypadków ze skutkiem śmiertelnym, rodzina bądź poszkodowany może ubiegać się o roszczenia od pracodawcy, bądź z ubezpieczenia społecznego. Jeśli dochodzimy odszkodowania bezpośrednio od pracodawcy, wówczas ponosi on koszty z własnego ubezpieczenia OC.

Co możemy uzyskać dochodząc należnego nam odszkodowania?

Przede wszystkim, uzyskując należne nam odszkodowanie, możemy uzyskać zwrot kosztów leczenia, utraconych dochodów, zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, rentę czy inne świadczenia pielęgnacyjne. Nic więc dziwnego, że jest to niezwykle korzystna rekompensata dla osoby, które w związku z doznanym wypadkiem poniosły spore koszty, i nie są w stanie samodzielnie zarabiać na swoje utrzymanie. Rodzaj uzyskanego odszkodowania zależne jest od konkretnego przypadku i doznanych krzywd.

Wypadek w pracy za granicą to sytuacja, w związku z którą przysługę pracownikom pełnoprawne odszkodowanie, nawet w przypadku zatrudnienia “na czarno”. Warto zatem dochodzić swoich praw, by odzyskać poniesione koszty i straty.

키워드에 대한 정보 wypadek w pracy za granica

다음은 Bing에서 wypadek w pracy za granica 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  포토샵 영문판으로 바꾸기 | 포토샵 한글판을 영어로바꾸기, 영문판 변경방법 2가지(정품,비정품) 상위 269개 베스트 답변
See also  시저스 팰리스 호텔 뷔페 | 세계 최고의 뷔페를 가다! 5만원에 즐기는 환상적인 호텔 뷔페 '시저스 팰리스 바카날' 상위 185개 답변

See also  Let Me Smell Your D Lyrics | Smell Yo Dick Lyrics 277 개의 가장 정확한 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Best Work Fails, Wypadek przy pracy za granicą – Polak potrafi

  • Praca za granica
  • wypadek przy pracy
  • polak potrafi
  • rozbiórka
  • polacy za granicą

Best #Work #Fails, #Wypadek #przy #pracy #za #granicą #- #Polak #potrafi


YouTube에서 wypadek w pracy za granica 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Best Work Fails, Wypadek przy pracy za granicą – Polak potrafi | wypadek w pracy za granica, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment