Zadaniowy System Czasu Pracy A Lista Obecności | Zadaniowy Czas Pracy 2424 투표 이 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “zadaniowy system czasu pracy a lista obecności – Zadaniowy czas pracy“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Donata Kadry w pigułce 이(가) 작성한 기사에는 조회수 3,605회 및 좋아요 93개 개의 좋아요가 있습니다.

Lista obecności ma służyć jedynie do potwierdzania obecności w pracy. W przypadku zadaniowego czasu pracy pracownik zatrudniony w takim systemie nie ma obowiązku podpisywania list obecności, a swoją obecność może potwierdzić np. telefonicznie lub mailowo – w zależności od specyfiki danego zakładu.Podsumowując, o ile pracodawca musi prowadzić szczegółową ewidencję czasu pracy każdego pracownika, uwzględniającą wszelkie wymagane przez rozporządzenie elementy (w tym godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy), o tyle lista obecności, jako dodatkowy niezależny dokument, nie jest konieczna.W dużym skrócie zadaniowy czas pracy polega na tym, że pracownik jest rozliczany z ilości zadań, które wykonał, nie zaś z czasu, który musiał poświęcić na swoją pracę. Dla zatrudniającego liczą się wówczas efekty – im więcej zadań zostanie wykonanych, tym lepiej.

Table of Contents

zadaniowy system czasu pracy a lista obecności 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Zadaniowy czas pracy – zadaniowy system czasu pracy a lista obecności 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Zadaniowy system czasu pracy jeden z systemów czasu pracy, który może być zastosowany wobec pracownika w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy. Wprowadzenia zadaniowego systemu czasu pracy może być korzystne zarówno dla pracodawcy jak i samego pracownika.
W filmie odpowiadam na pytania:
– w jaki sposób wprowadzić zadaniowy system czasu pracy w zakładzie pracy,
– wykonywanie jakiego rodzaju prac uzasadnia zastosowanie zadaniowego czasu pracy,
– czy można zastosować ten system do wszystkich pracowników zatrudnionych w zakładzie pracy,
– czy można powierzyć pracownikowi wykonującego pracę w zadaniowym systemie czasu pracy pracę w godzinach nadliczbowych,
– czy należy prowadzić ewidencję czasu pracy pracownika zatrudnionego w zadaniowym systemie czasu pracy,
– w jaki sposób ustalić czas pracy w zadaniowym systemie czasu pracy?
ODNOŚNIK DO ARTYKUŁU:
http://kadrywpigulce.pl/zadaniowy-system-czasu-pracy-takiego/
ZAMKNIĘTA GRUPA NA FB:
https://www.facebook.com/groups/1276807925706418/
NEWSLETTER:
Zachęcam do zapisania się do listy miłośników Pigułkowych 🙂
Newsletter przesyłany jest maksymalnie dwa razy w miesiącu i ma służyć dzieleniu się z Tobą samymi wartościowymi treściami.
Zapisy na newsletter: http://kadrywpigulce.pl/kontakt/
Więcej mnie:
http://kadrywpigulce.pl
https://www.facebook.com/kadrywpigulce
https://twitter.com/kadrywpigulce
https://www.periscope.tv/kadrywpigulce

Czekam na Twoje pytania pod adresem mailowym:
[email protected]
lub poprzez formularz kontaktu dostępny tutaj:
http://kadrywpigulce.pl/kontakt/
FAJNIE, ŻE JESTEŚ!!!!!!!!!
Dokładam wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.
Muzyka: Daily Beetle by Kevin MacLeod is licensed under a Creative Commons Attribution license (https://creativecommons.org/licenses/…)
Source: http://incompetech.com/music/royalty-…
Artist: http://incompetech.com/

zadaniowy system czasu pracy a lista obecności 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Zadaniowy czas pracy – Małgorzata Parzych

Zadaniowy system czasu pracy nie polega na mierzeniu liczby przepracowanych … Lista obecności pracownika powinna zawierać tylko podpisy …

+ 여기에 보기

Source: malgorzataparzych.pl

Date Published: 12/5/2022

View: 3574

Czy przy zadaniowym czasie pracy można rozliczać z …

Przy prawłowym stosowaniu zadaniowego systemu czasu pracy … w celu np. podpisania listy obecności, wykonania czynności biurowych, …

+ 여기를 클릭

Source: www.menedzer-produkcji.pl

Date Published: 10/13/2021

View: 8799

Czym jest zadaniowy czas pracy i jak go rozliczać? – TimeCamp

Zadaniowy czas pracy a lista obecności. Specyfika zadaniowego czasu pracy zakłada, że pracownicy nie są zobowiązani do podpisywania list …

+ 여기에 더 보기

Source: www.timecamp.com

Date Published: 3/15/2021

View: 5891

Zadaniowy czas pracy a obowiązek podpisywania listy …

poprzez podpisywanie list obecności. Zadaniowy system czas pracy. Potocznie, pojęcie nienormowanego czasu pracy odnosi się do wymienionego w …

+ 여기를 클릭

Source: www.portalkadrowy.pl

Date Published: 6/7/2022

View: 8884

Praca w zadaniowym czasie pracy a lista obecności – Portal FK

Inkasenci pracują na targowiskach przez 6 dni w tygodniu w systemie zadaniowym, podpisują listę obecności codziennie. Czas pracy dziennie …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.portalfk.pl

Date Published: 10/2/2022

View: 6681

Ewidencja czasu pracy a lista obecności pracowników

zwolnienie od pracy w celu załatwienia spraw osobistych), dokumenty związane z udzielaniem dnia wolnego, stosowaniem systemu zadaniowego czy wykonywanie pracy w …

+ 여기에 보기

Source: tomhrm.com

Date Published: 9/10/2022

View: 9786

PRAWA i FAŁSZ o zadaniowym systemie czasu pracy

Zadaniowy system czasu pracy wprowadza się włącznie wtedy gdy przemawia za … obejmujące informację na temat obecności pracownika w pracy, …

+ 더 읽기

Source: prawopracy.blog

Date Published: 10/11/2021

View: 5063

주제와 관련된 이미지 zadaniowy system czasu pracy a lista obecności

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Zadaniowy czas pracy. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Zadaniowy czas pracy
Zadaniowy czas pracy

주제에 대한 기사 평가 zadaniowy system czasu pracy a lista obecności

  • Author: Donata Kadry w pigułce
  • Views: 조회수 3,605회
  • Likes: 좋아요 93개
  • Date Published: 2017. 6. 28.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=1ch9S6CbpMc

Czy na liście obecności muszą być godziny pracy?

Podsumowując, o ile pracodawca musi prowadzić szczegółową ewidencję czasu pracy każdego pracownika, uwzględniającą wszelkie wymagane przez rozporządzenie elementy (w tym godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy), o tyle lista obecności, jako dodatkowy niezależny dokument, nie jest konieczna.

Na czym polega zadaniowy system czasu pracy?

W dużym skrócie zadaniowy czas pracy polega na tym, że pracownik jest rozliczany z ilości zadań, które wykonał, nie zaś z czasu, który musiał poświęcić na swoją pracę. Dla zatrudniającego liczą się wówczas efekty – im więcej zadań zostanie wykonanych, tym lepiej.

Jaki okres rozliczeniowy w zadaniowym systemie czasu pracy?

System zadaniowego czasu pracy

129” (czyli do 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy).

Czy PIP sprawdza listy obecności?

Skoro żaden przepis nie wymaga prowadzenia list obecności pracowników, to nie ma podstaw prawnych do tego, aby PIP żądała och prowadzenia lub nawet okazania.

Jaka kara za brak listy obecności?

Obowiązek ten dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, ale także mianowania, powołania czy wyboru. Za brak ewidencji czasu pracy grozi kara grzywny od 1 000 zł do 30 000 zł.

Jak należy ewidencjonować czas pracy?

Ewidencja czasu pracy może mieć formę miesięczną, ale i roczną. Ewidencję czasu pracy powinno się prowadzić na bieżąco, ale co najmniej raz w miesiącu przed wypłatą wynagrodzenia należy ją zaktualizować, aby na jej podstawie dokonać prawidłowej wypłaty składników wynagrodzenia.

Czy w zadaniowym czasie pracy są nadgodziny?

Zakres obowiązków w zadaniowym systemie czasu pracy powinien być tak wyznaczony, by pracownik mógł je wykonać bez przekraczania norm czasu pracy. Jeśli jednak ich wykonanie wymaga większego nakładu czasu pracy i doprowadzi do przekroczenia norm – mamy do czynienia z pracą w godzinach nadliczbowych.

Jak zapisać Zadaniowy czas pracy w umowie?

Sam zadaniowy system czasu pracy można wdrożyć również w obwieszczeniu. Formalnie przepisy kodeksu pracy nie nakazują, aby jego wdrożenie odbywało się poprzez stosowny zapis w umowie o pracę, ale to nie oznacza, że nie można zadaniowego czasu pracy wdrożyć w przypadku pracownika właśnie w zawartej z nim umowie.

Co to znaczy że ktoś jest zadaniowy?

Zadaniowiec to osoba, która rozlicza się z zadań. Dzień zaczyna od sporządzenia listy zadań na dzisiaj. Dla zadaniowca dobry dzień to taki w czasie, którego zrealizował wszystkie zadania z listy. Słabszy dzień jest wtedy, gdy część zadań pozostaje na kolejny dzień.

Co to jest umowa zadaniowa?

Zadaniowy czas pracy polega na tym, że pracownik rozliczany jest nie z czasu jaki poświęca na pracę, lecz z zadań, które ma do wykonania.

Kto może pracować w zadaniowym czasie pracy?

Kto może pracować w zadaniowym systemie czasu pracy

Zadaniowy czas pracy może zostać wprowadzony w 3 przypadkach: gdy uzasadnia to rodzaj pracy, gdy jest to uzasadnione organizacją pracy, gdy jest to uzasadnione miejscem wykonywania pracy.

Czy kierownik może mieć zadaniowy czas pracy?

Jednakże istnieje wyjątek. Jest nim określanie czasu pracy poprzez wymiar zadań. Wówczas mamy do czynienia z zadaniowym systemem czasu pracy, potocznie zwanym nienormowanym czasem pracy, spotykanym na stanowiskach kierowniczych, np. dyrektora.

Czy można używać korektora na liście obecności?

Osoba która popełni błąd zobligowana jest do przekreślenia błędnie wpisanych danych i naniesienia poprawek. Nie należy stosować korektora lub poprawiać na zapisanych wcześniej informacjach. Przy poprawionych danych należy złożyć własnoręczny podpis.

Czy lista obecności jest obowiązkowa 2022?

Lista obecności, w przeciwieństwie do ewidencji czasu pracy, nie jest obowiązkowa. Ale i tak warto ją prowadzić Wyliczenie tego ile czasu pracował każdy z zatrudnionych w danej firmie, jest jednym z najważniejszych zadań pracodawcy.

Po jakim czasie od zgłoszenia przychodzi kontrola z PIP?

Art. 23 ustawy o PIP „Inspektorzy pracy są uprawnieni do przeprowadzania, bez uprzedzenia i o każdej porze dnia i nocy, kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy”.

Czy pracownik może nie zgodzić się na zmianę godzin pracy?

W praktyce jednak zmiana grafiku z dnia na dzień jest możliwa. Jest tak np., gdy inni pracownicy wezmą nagle urlopy na żądanie. To, czy zmiana godzin pracy wymaga akceptacji pracownika, pozostaje jednak kwestią nierozwiązaną przez Kodeks pracy. Natomiast zmiana grafiku pracy bez wiedzy pracownika jest niedopuszczalna.

Jak wygląda lista obecności w pracy?

W liście obecności powinny znaleźć się takie dane jak:
  • imię i nazwisko pracownika, dla którego została sporządzona lista obecności,
  • opcjonalnie na liście może znaleźć się również stanowisko zajmowane przez pracownika,
  • okres, za który prowadzona jest lista (zazwyczaj wykorzystuje się miesięczny okres),

Jak zaznaczyć na liście obecności dzień wolny za nadgodziny?

Jeżeli pracownik odbierze wszystkie godziny nadliczbowe w innym terminie, w zakładce KADRY » PRACOWNICY, gdzie należy kliknąć w danego pracownika a następnie przejść do pod zakładki CZAS PRACY » ECP » AKCJE » GODZINY PRACY należy wybrać dzień, w którym pracownik odbiera godziny nadliczbowe.

Czym można zastąpić listę obecności?

Ewidencja czasu pracy zawiera więcej informacji niż lista obecności. Odnotowuje się w niej prace w niedziele i święta, godziny nadliczbowe, urlopy, zwolnienia lekarskie, a także wszelkie inne nieobecności w pracy (usprawiedliwione i nieusprawiedliwione).

Ewidencja czasu pracy w zadaniowym czasie pracy

Zatrudniamy pracowników w zadaniowym czasie pracy. Czy dla takich pracowników ewidencja czasu pracy jest obowiązkowa? Czy powinni mieć sporządzoną listę obecności?

Filip, Giżycko

Pracodawcy mają za zadanie prowadzenie ewidencji czasu pracy, co ma na celu sprawne wyliczenie wynagrodzenia. Choć nie ma odgórnie narzuconego wzoru ewidencji czasu pracy, powinna ona zawierać kilka stałych elementów i być prowadzona dla każdego pracownika odrębnie. Rozwijamy te kwestie w niniejszym artykule.

Zadaniowy czas pracy

Art. 128 kodeksu pracy określa czas pracy jako „czas, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy”. Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Kodeks pracy jasno precyzuje, że w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania może być stosowany właśnie system zadaniowego czasu pracy. W takim przypadku pracodawca w porozumieniu z pracownikiem ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań.

Pracodawca nie ma obowiązku sporządzania rozkładu czasu pracy, jeżeli w porozumieniu z pracownikiem ustali czas niezbędny do wykonania powierzonych mu zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm. Oznacza to przede wszystkim, że czas pracy osoby zatrudnionej w zadaniowym systemie nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w tygodniu, tak samo jak ma to miejsce w przypadku pracowników zatrudnionych w innych systemach czasu pracy.

Czas pracy pracownika zatrudnionego w systemie zadaniowym nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym!

Prowadzenie ewidencji czasu pracy od 2019 r.

W 2019 r. zostały wprowadzone nowe przepisy dotyczące ewidencjonowania czasu pracy. Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej jasno określa, jakie elementy ma zawierać ewidencja czasu pracy. Ewidencja powinna mianowicie informować o:

liczbie przepracowanych godzin oraz godzinie rozpoczęcia i zakończenia pracy,

liczbie godzin przepracowanych w porze nocnej,

liczbie godzin nadliczbowych,

dniach wolnych od pracy, z oznaczeniem tytułu ich udzielenia,

liczbie godzin dyżuru oraz godzinie rozpoczęcia i zakończenia dyżuru, ze wskazaniem miejsca jego pełnienia,

rodzaju i wymiarze zwolnień od pracy,

rodzaju i wymiarze innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy,

wymiarze nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy,

czasie pracy pracownika młodocianego przy pracach wzbronionych młodocianym, których wykonywanie jest dozwolone w celu odbycia przez nich przygotowania zawodowego.

Od 2019 r. w ewidencji czasu pracy należy wykazywać liczbę przepracowanych godzin (w tym w porze nocnej i nadgodzin) oraz godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy.

Zadaniowy czas pracy a ewidencja czasu pracy

W zadaniowym czasie pracy pracownik nie ma narzuconego rozkładu czasu pracy. Powinien on jednak wykonać powierzone mu zadania, które są do zrealizowania w określonym przez pracodawcę czasie. Pracownik rozliczany jest zatem z wykonanych zadań, nie zaś z przepracowanych godzin.

Dla zatrudnionego w zadaniowym czasie pracy ewidencja czasu pracy jest jednak obowiązkowa tak samo jak dla pozostałych pracowników. Wprawdzie nie ewidencjonuje się w niej godzin pracy, ale konieczne jest wprowadzanie informacji m.in. o urlopie, delegacjach, nieobecnościach usprawiedliwionych lub nieusprawiedliwionych. Ewidencja czasu pracy powinna również przedstawiać informację o zachowaniu minimalnych odpoczynków dobowych (11 godzin czasu wolnego pomiędzy zakończeniem a rozpoczęciem pracy) oraz tygodniowych (35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego).

POLECAMY Rozliczaj wygodnie pracowników online! Generuj umowy i rozliczaj wynagrodzenia!

Generuj umowy i rozliczaj wynagrodzenia! Korzystaj z bezpośredniej wysyłki do ZUS i urzędu skrabowego!

Korzystaj z bezpośredniej wysyłki do ZUS i urzędu skrabowego! Sporządzaj deklaracje i dokumenty dla zatrudnionych! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Zadaniowy czas pracy a lista obecności

Lista obecności a ewidencja czasu pracy to dwa zupełnie różne dokumenty. Warto pamiętać, że to ewidencja czasu pracy powinna być dokumentem, na podstawie którego pracodawca dokonuje rozliczenia czasu pracy i ustala wynagrodzenie. Lista obecności ma służyć jedynie do potwierdzania obecności w pracy. W przypadku zadaniowego czasu pracy pracownik zatrudniony w takim systemie nie ma obowiązku podpisywania list obecności, a swoją obecność może potwierdzić np. telefonicznie lub mailowo – w zależności od specyfiki danego zakładu.

Choć lista obecności nie jest obowiązkowa, warto pamiętać, że pracownik ma obowiązek w razie zaistnienia powodów uniemożliwiających stawienie się do pracy niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, nie później niż w drugim dniu nieobecności w pracy. Pracodawca powinien bowiem posiadać wiedzę, że dany pracownik nie pracuje danego dnia bez względu na system czasu pracy, w którym jest zatrudniony.

Ewidencja czasu pracy w systemie zadaniowym – podsumowanie

Zmiana przepisów dotycząca treści ewidencji czasu pracy nie wpłynęła znacząco na sposób jej prowadzenia dla pracowników objętych systemem zadaniowym. Nadal należy prowadzić dla nich ewidencje czasu pracy, ale nie musi ona zawierać godzin pracy, w tym zapisów o godzinie rozpoczęcia i zakończenia pracy. Lista obecności nie jest obowiązkowa. Warto przypomnieć, że nieprowadzenie dokumentacji pracowniczej, w tym dotyczącej ewidencjonowania czasu pracy, jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika i grozi grzywną od 1000 zł do 30 000 zł.

Prowadzenie ewidencji czasu pracy w systemie kadrowo-płacowym

Rozliczanie czasu pracy nie należy do najprostszych zadań pracodawcy. Warto skorzystać z narzędzi, które pozwalają na intuicyjne prowadzenie ewidencji pracy zatrudnionych osób. Jednym z nich jest system do prowadzenia kadr i naliczania płac wFirma.pl. Pozwala on zarówno na drukowanie list obecności pracowników, jak i wprowadzanie wszelkich absencji.

Listę obecności można wydrukować poprzez KADRY » PRACOWNICY » DRUKUJ » LISTĘ OBECNOŚCI.

Natomiast nieobecności można wprowadzać w KADRY » PRACOWNICY, klikając na pracownika i po otwarciu się okna przechodząc do zakładki CZAS PRACY. Zarówno z podzakładek ECP, GRAFIK czy NIEOBECNOŚCI można wprowadzić absencje pracownika poprzez DODAJ/DODAJ NIEOBECNOŚĆ.

Po zakończeniu miesiąca użytkownik może pobrać ewidencję czasu pracy w formacie PDF.

Ewidencja czasu pracy a lista obecności pracowników

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest prowadzenie ewidencji czasu pracy pracowników. Czy i kiedy konieczne będzie prowadzenie również listy obecności?

Ewidencja czasu pracy – czy jest konieczna?

Tak. Ewidencja czasu pracy pracowników prowadzona jest po to, by odpowiednio ustalić wynagrodzenie pracownika oraz by nie doszło do naruszenia praw pracownika (np. jego prawa do odpoczynku).

Prowadzenie takiej ewidencji jest wymagane przez Kodeks Pracy (Art. 149. § 1) a dokumentem, który określa jakie elementy powinny wchodzić w skład ewidencji czasu pracy, jest rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (§ 6 punkt 1).

Ewidencja Czasu Pracy Online Zobacz aplikację online

W ewidencji czasu pracy odnotowuje się:

Czas pracy (ilość przepracowanych godzin, czas rozpoczęcia i zakończenia pracy, w nocy, w dni wolne od pracy, w godzinach nadliczbowych (o ile pracownik nie jest objęty zadaniowym czasem pracy, nie zarządza przedsiębiorstwem w imieniu pracodawcy i nie otrzymuje ryczałtu za nadgodziny (Art. 149. § 2 KP). W przypadku pracowników młodocianych również czas pracy przy pracach wzbronionych, które są dozwolone w celu przygotowania zawodowego,

Dyżury (wraz z godziną rozpoczęcia, zakończenia i miejscem jego pełnienia),

Urlopy, zwolnienia lekarskie i inne wszelkiego typu usprawiedliwione nieobecności w pracy,

Nieusprawiedliwione nieobecności (wymiar).

Dodatkowo dokumenty dotyczące ewidencjonowania czasu pracy obejmują również wnioski pracownika (np. zwolnienie od pracy w celu załatwienia spraw osobistych), dokumenty związane z udzielaniem dnia wolnego, stosowaniem systemu zadaniowego czy wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych i wszelkiego rodzaju zgody pracownika, które dotyczą sytuacji szczególnych (np. zgoda pracownicy w ciąży na zatrudnienie w systemie przerywanego czasu pracy).

Jak powinna być prowadzona ewidencja czasu pracy?

Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej, od stycznia 2019 roku możliwe jest prowadzenie ewidencji czasu pracy w formie elektronicznej. Musi ona spełniać określone kryteria opisane w § 9 rozporządzenia (np. pozwalać na wydruk, identyfikować osoby mające do niej dostęp, zapewniać bezpieczeństwo i integralność danych).

Oczywiście, nadal można prowadzić ewidencję czasu pracy w formie papierowej, co jest jednak znacznie bardziej kłopotliwe i kosztowne dla pracodawcy.

Sposób prowadzenia ewidencji pracodawca musi przedstawić pracownikom:

Jeśli zatrudnia mniej niż 20 pracowników – pracodawca informuje pracownika o ewidencji czasu pracy i sposobie jej prowadzenia w informacji o warunkach zatrudnienia,

Jeśli zatrudnia powyżej 20 pracowników – pracodawca umieszcza informację o ewidencji czasu pracy i sposobie jej prowadzenia w regulaminie pracy (Art. 104.1. § 1.9, Kodeksu Pracy),

Jeśli zatrudnia powyżej 20 pracowników i w zakładzie pracy działają związki zawodowe – pracodawca umieszcza informacje o ewidencji czasu pracy i sposobie jej prowadzenia w układzie zbiorowym. Nie trzeba wtedy dodatkowo tworzyć regulaminów pracy.

Czym jest lista obecności pracowników?

Lista obecności pracowników to dokument, który rejestruje godzinę wejścia i / lub wyjścia pracownika z pracy. Może mieć:

formę elektroniczną (check in/out) – pracownik odbija imienną kartę w czytniku lub loguje się za pomocą komputera

(check in/out) – pracownik odbija imienną kartę w czytniku lub loguje się za pomocą komputera formę papierową – pracownik fizycznie podpisuje się na liście.

Czy prowadzenie listy obecności w firmie jest obowiązkowe?

Nie. Kodeks Pracy ani dodatkowe rozporządzenia nie nakładają obowiązku tworzenia i prowadzenia listy obecności pracowników rozumianej jako osobny dokument o takim tytule.

Przytaczane wcześniej rozporządzenie wymaga jednak szczegółowego notowania godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy przez pracownika i choć w rozporządzeniu tym nie pojawia się nazwa „lista obecności” to trudno nie mieć wrażenia, że ewidencja godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy jest de facto właśnie taką listą.

Obecnie papierowe listy obecności przechodzą do lamusa – z reguły pracownicy i tak zapominają o tym, by się każdego dnia podpisać i tego typu lista, nie pomaga specjaliście ds. kadr w prowadzeniu ewidencji czasu pracy.

Elektroniczna listy obecności pracowników to najczęściej programy do ewidencji czasu pracy, które posiadają wymaganą przez przepisy funkcje rejestracji rozpoczęcia i zakończenia pracy (clock-in / clock-out).

Podsumowując, o ile pracodawca musi prowadzić szczegółową ewidencję czasu pracy każdego pracownika, uwzględniającą wszelkie wymagane przez rozporządzenie elementy (w tym godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy), o tyle lista obecności, jako dodatkowy niezależny dokument, nie jest konieczna.

Czym jest zadaniowy czas pracy?

Autor

Rafał Rodzeń Artykuły autora

Kodeks pracy rozróżnia wiele systemów czasu pracy. Wśród nich odnajdziemy także ten, który jest określany mianem zadaniowego. Na czym dokładnie polega zadaniowy czas pracy w praktyce i kiedy pracodawca może go wykorzystywać?

Czym jest system czasu pracy?

Zawarcie umowy o pracę powoduje, że pracownik zobowiązuje się do wykonywania określonych zadań pod nadzorem zatrudniającego w wyznaczonym miejscu i czasie. To właśnie sposób określenia tego ostatniego elementu stosunku pracy decyduje o tym, z jakiego rodzaju systemem pracy mamy do czynienia.

Najpopularniejszym systemem czasu pracy w Polsce jest wciąż tradycyjny 8-godzinny model pracy świadczonej przez 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku. Umowa o pracę może jednak przewidywać inny rozkład czasu pracy zatrudnionej osoby, który powstaje najczęściej wskutek potrzeb danego zakładu pracy, specyfiki zatrudnienia, a niekiedy także i wniosku samego pracownika.

Systemy czasu pracy zostały dokładnie uregulowane w przepisach art. 135–150 Kodeksu pracy. Zgodnie z obowiązującą regulacją obecnie wyróżniamy następujące systemy:

podstawowy system czasu pracy (jest to wspomniany wcześniej system pracy przez 5 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie),

równoważny system czasu pracy,

pracę w ruchu ciągłym,

przerywany system czasu pracy,

zadaniowy system czasu pracy.

Zadaniowy czas pracy

Odpowiednio wybrany system czasu pracy może być przyporządkowany do każdej umowy o pracę, choć w praktyce pojawienie się tego konkretnego zależy od specyfiki pracy – nie w każdym zakładzie można będzie stosować podstawowy system czasu pracy czy też pracę w ruchu ciągłym. Pamiętajmy, że każdy system czasu pracy może być dowolnie zmieniany wskutek pojawienia się okoliczności uzasadniających takie zdarzenie. Pracodawca nie może jednak samodzielnie narzucać zmiany obowiązującego systemu swojemu pracownikowi. Nowy system może być wdrożony tylko wtedy, gdy zgodę na to wyrażą obie strony stosunku pracy. Oczywiście, jeśli pracownik nie będzie chciał przejść na wykonywanie swoich obowiązków w ramach nowego planowanego systemu, pracodawca ma możliwość wcześniejszego rozwiązania z nim umowy o pracę, choć nigdy w trybie dyscyplinarnym.

Zgodnie z treścią art. 140 kp w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy może być stosowany system zadaniowego czasu pracy. Pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art. 129 kp.

Z zadaniowym systemem czasu pracy mamy do czynienia przede wszystkim w firmach, w których liczy się ilość świadczonych usług lub stworzonych produktów. W praktyce będą to głównie przedsiębiorstwa o charakterze typowo produkcyjnym, w których praca jest świadczona niejako taśmowo.

W dużym skrócie zadaniowy czas pracy polega na tym, że pracownik jest rozliczany z ilości zadań, które wykonał, nie zaś z czasu, który musiał poświęcić na swoją pracę. Dla zatrudniającego liczą się wówczas efekty – im więcej zadań zostanie wykonanych, tym lepiej.

Postanowienie SN z 27 lutego 2013 roku (sygn. akt II PK 287/12) Elementem zadaniowego czasu pracy jest wyznaczenie pracownikowi konkretnego zadania (zadań) do wykonania. Przy czym wynikające z art. 140 kp wymaganie „porozumienia” z pracownikiem nie oznacza uzgodnienia, lecz konsultację. W razie sporu, to pracodawca powinien wykazać, że powierzył pracownikowi zadania możliwe do wykonania w czasie pracy wynikającym z ogólnie przyjętych norm czasu pracy.

Pamiętajmy, że porozumienie z art. 140 kp nie może obejmować rozkładu czasu pracy z art. 135 kp. W systemie zadaniowego czasu pracy pracownik nie jest skrępowany rozkładem czasu pracy, w przeciwnym razie ten system zatraciłby swą istotę. Porozumienie pracodawcy z pracownikiem z art. 140 kp nie może więc wprowadzać do systemu zadaniowego czasu pracy rozkładu pracy właściwego dla systemu równoważnego czasu pracy.

Zadaniowy czas pracy stosujemy najczęściej w sytuacjach, gdy pracownik wykonuje swoje obowiązki poza siedzibą pracy i bez bezpośredniego nadzoru ze strony pracodawcy. Zadaniowy pracownik powinien charakteryzować się względnie maksymalną samodzielnością wykonywania powierzonych mu obowiązków. Tego rodzaju systemy pojawiają się najczęściej w przypadku pracowników, którzy muszą pozostawać w delegacji i odwiedzają w imieniu swojego pracodawcy szereg innych firm i kontrahentów. Okazuje się jednak, że zadaniowy czas pracy może pojawić się także w ramach pracy zdalnej, w której liczy się końcowy efekt, a nie czas realizacji obowiązków. Możemy ostrożnie powiedzieć, że zadaniowy system czasu pracy odpowiada niejako umowie o dzieło, w której również największe znaczenie ma finalny efekt wykonawcy.

Omawiany rodzaj czasu pracy jest stosowany przede wszystkim wówczas, gdy pracownik wykonuje pracę poza siedzibą pracodawcy i bezpośrednim nadzorem przełożonych. Zadania wyznaczane pracownikowi powinna cechować możliwość względnie samodzielnego ich wykonania. Ilość czasu przeznaczona na wykonanie powierzonych zadań zależy wyłącznie od możliwości pracownika – to on, a nie jego przełożony, decyduje o tym, jak szybko wykona swoją pracę.

Przykład 1.

Pani Monika pracuje w oparciu na zadaniowym czasie pracy – jest pracownicą, której głównym zadaniem jest segregowanie dokumentacji administracyjnej oraz wprowadzanie danych do komputera. Z uwagi na to, że w przedsiębiorstwie obowiązki pani Moniki nie są jednolite (raz jest ich więcej, a raz mniej), jej przełożony zdecydował się na taki właśnie system czasu pracy. W praktyce oznacza to, że to od niej zależy, jak szybko wykona ona swoją pracę – może na nią poświęcić zarówno 3 godziny w firmie, jak i pełnowymiarowe 8 godzin.

POLECAMY Ogłoszenia o pracę z całej Polski Poznaj wybrane oferty pracodawców

Poznaj wybrane oferty pracodawców Weź udział w rekrutacji

Weź udział w rekrutacji Podziel się opinią ZOBACZ OGŁOSZENIA Dowiedz się ile możesz zarabiać w innej firmie na takim samym stanowisku

Jak wprowadzić zadaniowy czas pracy?

Określenie czasu pracy jest jednym z głównych elementów każdego stosunku pracy – musi on zostać odpowiednio opisany w zawartej umowie o pracy. Wystarczy, że strony stosunku pracy określą w podpisanej umowie, że pracownik zobowiązany jest do wykonywania swoich zadań w ramach omawianego systemu. Warto przy tym określić, jakie zadania musi wykonywać pracownik i w jaki sposób powinien raportować fakt ich realizacji. Mimo że zadaniowy system czasu pracy nie opiera się na konkretnych ramach czasowych, zatrudniony powinien być świadomy liczby zadań, które musi wykonać w przyjętym okresie rozliczeniowym – np. sporządzenie 20 umów w przeciągu miesiąca, sprawdzenie 100 kontrahentów firmy w przeciągu 3 miesięcy.

Korzyści i zagrożenia zadaniowego czasu pracy

W przypadku zatrudniającego podstawowymi korzyściami zadaniowego systemu czasu pracy są:

uproszczona ewidencja czasu pracy;

ograniczenie wypłaty dodatkowego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych;

zwiększenie wydajności pracy – pracownikowi zależy na szybkim wykonaniu powierzonych zadań;

lepsze (efektywniejsze) wykorzystanie zasobów pracowniczych w firmie;

podniesienie atrakcyjności miejsca pracy dla potencjalnych pracowników.

Pracownik także korzysta z możliwości zadaniowego systemu czasu pracy, ponieważ:

ma bezpośredni wpływ na harmonogram swojej pracy – pracuje mniej, jeśli zajdzie taka potrzeba;

nie musi być stale obecny w biurze przedsiębiorstwa;

może rozpoczynać i kończyć pracę w dogodnej dla siebie porze;

posiada dużą autonomię;

łatwiej jest mu pogodzić obowiązki zawodowe z prywatnymi.

Zadaniowy czas pracy ma jednak kilka mankamentów:

pracodawca może sprawdzić efekty działań zatrudnionego dopiero po zakończeniu zadania – w przypadku błędnie wykonanego polecenia trzeba je będzie poprawić, co naraża firmę na dodatkowe koszty;

pracownicy mogą nadużywać swojej pozycji, ponieważ nie są kontrolowani na bieżąco przez zatrudniającego;

nie istnieje możliwość realizacji nadgodzin w przewidzianym czasie – trudno uzyskać prawo do wypracowanych nadgodzin.

Podsumowanie – zadaniowy czas pracy

Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy, który został uregulowany w Kodeksie pracy. Polega on na tym, że pracownikowi powierza się realizację konkretnej liczby zadań bez wyznaczenia mu szczegółowych ram czasowych. Od zatrudnionego zależy, jak szybko wykona swoje obowiązki, przy czym może to robić bez nadzoru przełożonego i z dala od siedziby swojej firmy. Zadaniowy system czasu pracy może zostać wprowadzony do każdej umowy o pracę, wymaga jednak uzyskania zgody dwóch stron stosunku pracy – zatrudnionego oraz zatrudniającego.

Zadaniowy czas pracy a nadgodziny

W porozumieniu między pracownikami a pracodawcą o stosowaniu zadaniowego czasu pracy jest zapis, że w związku z charakterem powierzonych czynności pracownika obowiązuje zadaniowy system i tym samym faktyczny czas pracy uzależniony jest od realizacji zadań wymienionych w zakresie czynności. Dodatkowo jest ujęta norma z Kodeksu pracy: 8 godzin na dobę, przeciętnie 40 godzin w tygodniu w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Jeżeli zadania zostaną wykonane w ciągu np. 5 godzin, to co się dzieje z tymi 3 godzinami? Trzeba w którymś dniu zostać dłużej, mimo że w tym kolejnym dniu zadania wykonane zostaną w ciągu 8 godzin? Jaka jest podstawa prawna, jeżeli godziny trzeba (nie trzeba) odpracować? Co z nadgodzinami?

System zadaniowego czasu pracy

Zadaniowy system czasu pracy reguluje art. 140 Kodeksu pracy, wskazując, że „w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy może być stosowany system zadaniowego czasu pracy. Pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art. 129” (czyli do 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy).

Oznacza to, że zadanie musi być wykonalne w ramach norm określonych w art. 129, a zatem nie jest to system nienormowany. System zadaniowego czasu pracy cechuje za to bardzo znaczna elastyczność. Sąd Najwyższy w wyroku z 17.2.2004 r. SN wskazał, że „czas pracy ma w systemie zadaniowo-wynikowym doniosłość jedynie na etapie prawidłowego ustalania zadań, gdyż następnie pracownik z istoty rzeczy jest obowiązany już pozostawać nie tyle w dyspozycji pracodawcy, ile do dyspozycji zadań, które powinien wykonać”. Co ważne, w stosunku do pracowników zatrudnionych w zadaniowym czasie pracy nie prowadzi się ewidencji godzin pracy.

Rozliczanie pracownika z wykonanych zadań

Podsumowując, zadaniowy system czasu pracy oznacza, że pracownik w ramach swoich obowiązków wykonuje pracę w wymiarze do 8 godzin na dobę i 40 godzin w tygodniu, ale pracownik rozliczany jest nie z czasu, przez jaki świadczył pracę, ale z zadań, jakie ma do wykonania. Jeśli zatem pracownik ma tydzień na wykonanie jakiegoś zadania, to może sobie dowolnie zaplanować czas pracy i w jednym dniu pracować dłużej, w innym krócej lub wcale nie pracować. Nie jest to bowiem dokumentowane w ewidencji czasu pracy, ponieważ Kodeks pracy nie nakazuje, by w zadaniowym systemie czasu pracy prowadzać ewidencję czasu pracy. Niemniej, zawsze pracowników objętych zadaniowym system czasu pracy obowiązuje norma 40-godzinnego tygodnia pracy. Nie mogą zatem oni skracać swego czasu pracy poniżej tej normy. Z uwagi na to, że nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji, pracodawca musi po prostu ufać pracownikowi, że ten pracuje owe 40 godzin w okresie rozliczeniowym. Nie ma też przeszkód, aby mimo braku obowiązku kodeksowego do ewidencji czasu pracy wprowadził go regulaminem pracy także wobec pracowników objętych systemem zadaniowym i a tej podstawie monitorował normy czasu pracy, ale i ewentualne nadgodziny. Trzeba bowiem też mieć na uwadze, że zadaniowy system czasu pracy nie zwalnia z obowiązku zapewnienia pracownikowi odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Różne godziny pracy w dane dni

Podsumowując, zadaniowy system oznacza, że pracownik sam ustala godziny pracy i wymiar tejże pracy, ale jeśli nie będzie jej świadczył przez ilość godzin przyjętą w okresie rozliczeniowym, to musi innego dnia pracować dłużej, przestrzegając przepisów dotyczących odpoczynku tygodniowego (tj. w każdym tygodniu co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego) i dobowego (tj. w okresie doby, tj. 24 godzin od rozpoczęcia przez pracownika pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi co najmniej nieprzerwanie 11 godzin odpoczynku).

Ewidencja czasu pracy

Aby powyższe normy zachować, warto prowadzić ewidencję, nawet dla siebie, mimo że pracodawca jej nie wymaga. To zawsze jakiś dowód w razie jakichkolwiek zarzutów czy sporów w przyszłości co do tego, że pracownik nie przepracował wymaganej normy na koniec okresu rozliczeniowego. Najlepiej też, aby ktoś ją podpisywał, by miała moc wiążącą. Niemniej, jeśli strony tego nie chcą, to tak jak wskazałam – proszę pilnować owych 40 godzin w przyjętym w regulaminie pracy okresie rozliczeniowym. Ich nieprzepracowanie może zostać potraktowane jak nieobecność nieusprawiedliwiona w pracy i pozbawić prawa do wynagrodzenia, a nawet skończyć się zwolnieniem dyscyplinarnym.

Czy lista obecności dla pracowników jest obowiązkowa?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:

*Akceptuje regulamin serwisu e-prawnik.pl i politykę prywatności.

*Wyrażam zgodę na otrzymywanie od legalsupport sp. z o.o. drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie szczególnych kategorii danych osobowych wskazanych w art. 9 ust.1 RODO , w celu wyceny i realizacji usługi

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez administratora Legalsupport sp. z o.o. w celach marketingowych

Wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny lub smsowy przez Legalsupport sp. z o.o. w celu przekazania informacji dotyczących złożonego zamówienia

Wyślij pytanie

Zadaniowy czas pracy

Czy czas pracy może być dopasowany do Ciebie?

Każdy z nas zapewne nie raz pomyślał o możliwościach, które daje praca w elastycznych godzinach. Spacery z psem, które przeplatamy odpowiadaniem na wiadomości e-mail, gotowanie obiadu dla rodziny na moment po zakończeniu rozmowy z szefem. Warto nadmienić, że o godzinach swojej pracy nie decyduje nikt inny jak Ty sam – brzmi niczym bajka? Możliwość elastycznego rozłożenia obowiązków daje nam zadaniowy czas pracy, w którego kierunku chce iść coraz więcej pracowników.

Czym jest właściwie zadaniowy czas pracy?

Zadaniowy czas pracy charakteryzuje się tym, że pracownik nie ma “sztywno” wyznaczonych godzin swojej pracy. Zadaniowy system czasu pracy nie polega na mierzeniu liczby przepracowanych godzin, a liczbie wykonanych zadań przez pracownika. W zadaniowym czasie pracy pracodawca kontroluje pracownika, sprawdzając, czy wyznaczone zadania zostały wykonane w terminie.

Jeżeli pracownik nie mógł wykonać swoich powinności w wyznaczonym wcześniej terminie, ze względu na usprawiedliwioną nieobecność w pracy, to jego wymiar czasu pracy ulega obniżeniu, a tym samym termin wykonania określonych zadań ulega przesunięciu. Pracodawca, który zleca zadania, powinien pamiętać, aby były one możliwe do realizacji w ustalonym z pracownikiem zakresie czasu.

W zadaniowym czasie pracy pracodawca nie prowadzi indywidualnej karty czasu pracy w części dotyczącej przepracowanych godzin pracowników, do których stosuje zadaniowy system pracy. Trzeba jednak pamiętać, iż koniecznym jest ewidencjonowanie szczególnych okresów takich jak: urlop wypoczynkowy, urlop bezpłatny, niezdolność do pracy z powodu choroby oraz opieki nad chorym członkiem rodziny także w przypadku pracowników, w stosunku do których wyłączony został obowiązek ewidencjonowania godzin pracy.

Co z nadgodzinami?

Problematyczne wydają się być nadgodziny i kwestia ich regulacji z perspektywy zadaniowego czasu pracy. W zadaniowym czasie pracy nie ma obowiązku ewidencjonowania godzin pracy, więc problematyczne wydaje się ustalenie i rozliczanie pracy wykonanej ponad ustalone normy czasu pracy. Lista obecności pracownika powinna zawierać tylko podpisy dokumentujące sam fakt świadczenia pracy w danym dniu oraz ewentualne nieobecności.

W kwestii nadgodzin najważniejsze jest porozumienie pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Jeżeli obie strony ustalą, że określone zadanie wymaga więcej czasu niż zostało to wcześniej ustalone, to należy precyzyjnie określić ile godzin dłużej pracownik musi poświęcić na wykonanie konkretnego zadania. Jeżeli nie będzie możliwości oddania czasu wolnego, to wówczas pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, powiększone o stosowny dodatek 50% z tytuły przekroczenia normy dobowej i 100% z tytułu przekroczenia normy średniotygodniowej.

Element istotny z punktu widzenia pracodawcy

Pracodawca musi pamiętać, że powierzając pracownikowi zadania do wykonania w systemie zadaniowego czasu pracy, należy mieć na względzie normy z art. 129 kodeksu pracy. Pracodawca nie może dowolnie obciążać pracownika zadaniami, musi mieć na względzie nie tylko normy dobowe i średniotygodniowe czasu pracy ale również prawo pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Dla kogo forma zadaniowego czasu pracy będzie najbardziej odpowiednia?

Forma zadaniowego czasu pracy jest odpowiednia dla osób, które wykonują zawód nie wymagający stałych godzin pracy i przebywania stale w jednym miejscu. Taka forma daje pracownikowi poczucie swobodnego dysponowania swoim czasem. Zadaniowy czas pracy jest świetną alternatywą dla osób, które chcą łączyć rolę rodzica z rolą pracownika.

Zazwyczaj zadaniowy czas pracy ma zastosowanie w przypadkach pracy koncepcyjnej, czyli takiej, która wymaga od nas dużego wysiłku umysłowego oraz szczególnej koncentracji, np. praca grafika, projektanta czy chociażby copywritera. W przypadku pracowników na stanowiskach samodzielnych, których praca nie wymaga stałej współpracy z pracownikami oraz stałego przebywania w siedzibie firmy, wszędzie tam, gdzie liczy się efekt, jak również wtedy, gdy precyzyjne ustalenie momentu rozpoczęcia i zakończenia pracy nie jest możliwe.

Jest to też rozwiązanie chętnie wykorzystywane w przypadku osób, które podczas świadczenia pracy spędzają dużo czasu poza siedzibą firmy. Modelowym przykładem są przedstawiciele handlowi, akwizytorzy, dziennikarze, serwisanci czy też agenci nieruchomości. Jest to też dobre rozwiązanie choćby dla menedżerów.

Za zadaniowym systemem pracy możemy znaleźć cały szereg plusów. Pamiętajmy, że zadania powinny być tak ustalone, aby możliwe było ich wykonanie przez 5 dni w tygodniu. Istotnym jest również, iż zadaniowy czas pracy nie może być stosowany u każdego pracownika. Przepisy kodeksu pracy szczegółowo precyzują wobec jakich pracowników znajdzie on zastosowanie.

Korzyścią dla pracodawcy z wprowadzenia takiego systemu jest uelastycznienie czasu pracy pracowników, skupiając się na efektywności, terminowości i prawidłowości wykonania powierzonych zadań.

Korzyścią dla pracownika jest to, że może wykonywać swoje obowiązki w odpowiednich porach dnia unikając okresów bezczynności niezależnych od pracodawcy i pracownika, a tym samym bezproduktywnego spędzania czasu. W dodatku możliwość racjonalnego wykorzystania czasu pracy oraz współdecydowania o warunkach, jak i sposobie jej wykonywania jest motywujące dla pracowników i przekłada się na jakość pracy i lojalność wobec pracodawcy.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące powyższego artykułu lub ogólno pojętego prawa pracy to serdecznie zapraszam do kontaktu poprzez moją stronę internetową lub moje konta na kanałach social media.

Czy przy zadaniowym czasie pracy można rozliczać z obecności?

Kodeks pracy w art. 140 dopuszcza możliwość stosowania zadaniowego czasu pracy. Zatrudnianie pracowników w tym systemie może być korzystne zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika, gdyż jest to bardzo elastyczna forma zatrudnienia.

Przy prawidłowym stosowaniu zadaniowego systemu czasu pracy pracodawca jest zwolniony z części „papierkowych” obowiązków, takich jak tworzenie rozkładów czasu pracy i prowadzenie pełnej ewidencji czasu pracy. Pracownik natomiast ma dużą swobodę w sposobie realizacji swoich obowiązków (zadań): sam ustala swój rozkład czasu pracy.

POLECAMY

Zadaniowy czas pracy możemy wprowadzić w przypadkach uzasadnionych:

1. rodzajem pracy, np.: praca, która może być wykonywana poza ustalonym u danego pracodawcy harmonogramem bez powodowania zakłóceń w rytmie pracy; gdy w różnych okresach czasu jest różne zapotrzebowanie na pracę, a pracownik może sam zadecydować o intensywności pracy; gdy ze względu na charakter pracy pracodawca nie ma możliwości kontrolowania pracownika lub kontrola taka jest utrudniona.

2. organizacją pracy – kiedy charakter wykonywanej przez pracowników pracy pozwala na swobodne ustalanie godzin rozpoczynania i kończenia pracy lub gdy praca uzależniona jest od kreatywności, innowacyjności, indywidualnego zaangażowania pracowników, dopuszczalne jest ustalenie pewnego przedziału czasowego, w jakim pracownik powinien wykonać swoje obowiązki.

3. miejscem wykonywania pracy –

pracownicy wykonują pracę głównie poza siedzibą pracodawcy (przedstawiciele handlowi, serwisanci); dopuszczalne jest, aby rozpoczynali pracę, meldując się każdego dnia rano w siedzibie pracodawcy w celu np. podpisania listy obecności, wykonania czynności biurowych, rozliczeniowych, sprawozdawczych. Miejsce lub miejsca wykonywania pracy wyznacza pracownikowi pracodawca, np. ustalając doręczycielowi (listonoszowi) obszar określony nazwami ulic i numerami domów.

WAŻNE

Objęcie zadaniowym czasem pracy nie będzie możliwe w przypadku pracowników, którzy wykonują pracę pod ciągłym i bezpośrednim nadzorem przełożonego, w ściśle określonych godzinach, uzależnioną od pracy innych pracowników (np. praca kolektywna, skooperowana).

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 14 lutego 2017 r. (sygn. akt: I AUa 1262/16): „Zadaniowy czas pracy może być stosowany wobec pracowników tylko w wąskim zakresie, tj. wówczas, gdy rodzaj pracy, jej organizacja albo miejsce wykonywania uniemożliwiają lub znacznie utrudniają kontrolę pracodawcy nad pracownikiem w czasie wykonywania pracy. Zadania pracownika powinny być natomiast tak ustalone, aby pracownik, przy dołożeniu należytej staranności i sumienności (art. 100 § 1 k.p.), mógł je wykonać w ciągu 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin tygodniowo w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 129 k.p.)”.

Przykład

Zakład pracy produkujący wyroby z drewna stosuje następujące systemy czasu pracy:

a) podstawowy dla pracowników administracji,

b) równoważny dla pracowników produkcji i zaplecza magazynowego,

c) zadaniowy dla przedstawicieli handlowych.

Wprowadzenie zadaniowego czasu pracy

Artykuł 150 Kodeksu pracy określa sposób wprowadzenia zadaniowego czasu pracy u pracodawcy. Powinno się to odbyć poprzez ustalenie systemów i rozkładów czasu pracy w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.

System zadaniowego czasu pracy można stosować w stosunku do grupy pracowników, określonej komórki organizacyjnej lub indywidualnego stanowiska pracy. W stosunku do całego zakładu pracy stosowanie tego systemu czasu pracy raczej jest niemożliwe, będą bowiem stanowiska, które nie spełnią przesłanek do objęcia tym systemem.

Wprowadzając zadaniowy system czasu pracy, należy również (w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub w obwieszczeniu) opisać sposób, w jaki będą określane poszczególne zadania dla pracowników.

Ważny jest także wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 lipca 2009 r. (I BP 6/09), w którym sąd uznał, że nie ma przeszkód, aby organizację pracy, w tym system i rozkład czasu pracy, ustalić indywidualnie z pracownikiem w umowie o pracę albo w drodze odrębnego porozumienia między pracodawcą a pracownikiem. W takim jednak przypadku należy pamiętać, że zmiana systemu lub rozkładu czasu pracy określonego w umowie o pracę każdorazowo wymagać będzie porozumienia zmieniającego lub wypowiedzenia zmieniającego.

Zadaniowy – nienormowany?

Nie ma „nienormowanego” systemu czasu pracy, choć często potocznie tak nazywany jest zadaniowy czas pracy. Niestety określenie „nienormowany” sugeruje, że nie stosuje się do niego żadnych norm czasu pracy, a idąc dalej – że pracownik może pracować bez ograniczeń. Nie jest to prawdą. Każdy z systemów czasu pracy (podstawowy, równoważny, skrócony, weekendowy) odnosi się do nich, również zadaniowy system czasu pracy. Obowiązujące są normy wynikające z art. 129 k.p.: czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Oznacza to, że zakres zadań do wykonania dla pracownika powinien być tak ustalony, aby pracownik mógł je wykonać z zachowaniem norm czasu pracy. Ograniczony zakres stosowania przepisów o godzinach nadliczbowych nie oznacza, że pracownik może pracować bez ograniczeń czasowych. W określonych sytuacjach nawet pracownik zatrudniony w zadaniowym systemie czasu pracy ma prawo do wykazania godzin nadliczbowych i otrzymania za nie wynagrodzenia.

W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, np. na trzy czwarte etatu, zakres zadań powinien być dostosowany do wymiaru czasu pracy.

Zadania pracownika

Przydziału zadań do wykonania dla pracownika zatrudnionego w zadaniowym czasie pracy dokonuje pracodawca po porozumieniu z pracownikiem, przy czym „po porozumieniu” oznacza „po zasięgnięciu opinii, po konsultacji”. Nie jest konieczne uzyskanie zgody pracownika na proponowany zakres zadań. Pracodawca może narzucić swoje zdanie pracownikowi i będzie to skuteczne oraz obowiązujące.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 lutego 2008 r. (sygn. akt: II PK 148/07): „Wynikające z art. 140 k.p. wymaganie »porozumienia« z pracownikiem nie oznacza uzgodnienia, lecz konsultację. Brak takiego porozumienia nie powoduje nieskuteczności ustanowienia zadaniowego systemu czasu pracy, ale w razie sporu rodzi po stronie pracodawcy obowiązek wykazania, że powierzone pracownikowi zadania były możliwe do wykonania w granicach norm czasu pracy określonych w art. 129 k.p.”.

Przydziału zadań najlepiej dokonać na piśmie, dla celów dowodowych. Określając zakres zadań, należy brać po uwagę:

normy czasu pracy wynikające z art. 129 k.p.: pracownik powinien móc wykonać przydzielone mu zadania, przy zachowaniu zwykłej w danych okolicznościach, staranności i sumienności, w ramach 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w tygodniu, w przyjętym okresie rozliczeniowym;

przeciętnie pięciodniowy tydzień pracy: wprowadzenie zadaniowego systemu czasu pracy nie wyłącza stosowania tej zasady – pracownik powinien móc wykonać swoje zadania przez przeciętnie 5 dni w tygodniu;

fakt, że przydział zadań to nie to samo, co zakres obowiązków: określenie i przydzielenie zadań do wykonania w ramach zadaniowego systemu czasu pracy musi być bardziej szczegółowe niż zakres obowiązków;

odpoczynek dobowy i tygodniowy: minimum 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego oraz minimum 35-godzinny nieprzerwany odpoczynek tygodniowy;

możliwość określenia przydziału zadań na stałe albo na konkretny okres rozliczeniowy lub jego część;

ustalenie, że usprawiedliwiona nieobecność w pracy obniża wymiar czasu pracy na ogólnych zasadach;

zapis, że ustalenie zakresu zadań niemożliwych do wykonania w ramach norm czasu pracy jest naruszeniem przepisów o czasie pracy (art. 281 k.p. – wykroczenie, za które grozi kara grzywny).

WAŻNE

Jeżeli pracodawca z góry wie, że zadania, które ma wykonywać pracownik, są nie do wykonania w ramach norm czasu pracy, wprowadzenie zadaniowego czasu pracy jest niedopuszczalne.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 13 października 2016 r. (sygn. akt: III APa 7/16): „W przypadku prawidłowego ustanowienia zadaniowego czasu pracy miernikiem pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy staje się rodzaj i ilość pracy (zadań), którą pracownik ma wykonać, często w sposób powtarzający się. Zadania te nie mogą być zatem wyznaczane przez pracodawcę doraźnie, każdego dnia, lecz konieczne jest ich określenie w akcie (aktach) lub czynnościach kreujących treść stosunku pracy. Takim aktem jest przede wszystkim umowa o pracę, określająca rodzaj pracy, a więc zespół czynności należących do obowiązków pracownika związanych z zajmowanym stanowiskiem. Możliwość ustanowienia zadaniowego czasu pracy istnieje wówczas, gdy czynności te mają charakter skonkretyzowany, zamknięty i powtarzający się. Pracownik objęty takim rodzajem czasu pracy samodzielnie organizuje sobie pracę i kształtuje swój rozkład czasu pracy, a więc wyznacza początek i koniec dnia pracy, a wymiar jego zadań powinien być tak ustalony przez pracodawcę, aby pracownik mógł je wykonać w normach czasu pracy określonych w art. 129 k.p.”.

Określając poziom zadań pracownikom, na ogół nie można określać go np. poziomem obrotu (jak to ma miejsce np. w przypadku handlowców). Zgodnie ze stwierdzeniem Sądu Najwyższego, gdy osiągnięcie konkretnego rezultatu ekonomicznego nie zależy wyłącznie od pracownika, jest to przeniesienie na pracownika ryzyka działalności gospodarczej, które ponosi pracodawca, a to jest niedopuszczalne.

Można określić liczbę spotkań, które musi odbyć pracownik w celu prezentacji oferty firmy, np. w ciągu tygodnia. Nie można podać określonej wartości sprzedaży czy też założyć pozyskania określonej liczby klientów.

Ponieważ w tym systemie pracownik sam organizuje sobie pracę (ustala rozkład czasu pracy), w interesie pracodawcy jest pouczyć pracownika o przepisach dotyczących czasu pracy oraz odebrać oświadczenie od pracownika (najlepiej na piśmie), że zna te przepisy i zobowiązuje się do ich przestrzegania (dobowy, tygodniowy wymiar czasu pracy, okresy odpoczynku, określona liczba dni wolnych od pracy). Przepisy nie nakładają takiego obowiązku na pracodawcę, ale jest to w jego interesie.

Zadaniowy czas pracy a potwierdzanie obecności

To, czy i w jaki sposób pracownicy danego zakładu pracy potwierdzają swoją obecność w pracy, zależy od tego, jak to ustalił pracodawca, np. w regulaminie pracy. Jeżeli u danego pracodawcy:

obowiązują listy obecności;

pracownicy muszą potwierdzać fakt przyjścia do pracy własnoręcznym podpisem („odbiciem” karty itp.);

pracownicy zatrudnieni w zadaniowym systemie czasu pracy mają obowiązek zgłosić się do siedziby firmy w celu podjęcia pracy,

można ich zobowiązać do podpisywania listy obecności.

Natomiast jeżeli pracownicy zadaniowi nie muszą zgłaszać się w siedzibie pracodawcy, można ustalić inny sposób potwierdzania podjęcia przez nich pracy.

Biorąc pod uwagę „naturę” zadaniowego czasu pracy, często będzie niemożliwe (wręcz niecelowe) osobiste potwierdzanie obecności przez pracownika w siedzibie pracodawcy. Pracodawca może jednak wymagać i często wymaga, aby pracownik potwierdził, że w danym dniu świadczy pracę. W przypadku pracowników mobilnych może to być odczyt z nadajnika GPS; dla informatyka, programisty czy innego pracownika pracującego w systemie komputerowym – godzina zalogowania do systemu. Można również zobowiązać pracownika do potwierdzenia podjęcia pracy poprzez wysłanie wiadomości e-mailowej, SMS-owej lub zgłoszenie się telefoniczne. Wszystko zależy od wewnętrznych przepisów obowiązujących u danego pracodawcy oraz od organizacji pracy i charakteru zadań do wykonania.

Pracodawcy może zależeć na tym, aby pracownik wykonywał pracę w konkretnym przedziale godzinowym, np. pracownicy sprzątający pomieszczenia biurowe ze wskazaniem pracy poza „godzinami urzędowania”. W innym przypadku nie będzie to miało znaczenia (np. praca programisty komputerowego, która może być wykonywana w oderwaniu od godzin pracy pozostałych pracowników, właściwie o dowolnej porze, z różnym natężeniem). Podobnie rzecz się będzie miała w odniesieniu do tzw. wolnych zawodów (np. architekt).

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zobowiązać pracownika do cyklicznego składania raportów z liczby przepracowanych dni (w celu zapewnienia pracownikowi właściwej liczby dni wolnych od pracy).

Sam fakt zatrudnienia w zadaniowym systemie czasu pracy nie oznacza, że pracownik jest zupełnie zwolniony z obowiązku informowania pracodawcy o tym, czy w danym dniu pracuje, czy też nie, a jeżeli nie wykonuje pracy, jaka jest tego przyczyna. Takie informacje są niezbędne pracodawcy do prawidłowego prowadzenia ewidencji czasu pracy. Na pracodawcy spoczywa bowiem obowiązek prowadzenia – choć w ograniczonym zakresie – ewidencji czasu pracy.

Obecność pracownika w pracy, czyli wykonywanie zadań w danym dniu, należy zawsze rozpatrywać w kontekście charakteru zadań do wykonania. W niektórych przypadkach nie będzie konieczne systematyczne (w znaczeniu: codzienne) wykonywanie zadań. Może się to odnosić np. do handlowca, dziennikarza. Inna będzie sytuacja listonosza czy sprzątaczki, którzy zostaną zobowiązani do codziennego świadczenia pracy.

Przykład

Pracownik zatrudniony jest na stanowisku akwizytora, w zadaniowym systemie czasu pracy. Jego zadania zostały określone w ten sposób, że powinien tygodniowo odbyć co najmniej 40 spotkań handlowych. Godzina rozpoczęcia pracy została określona: „nie później niż o 8.30”, a godzina zakończenia pracy „nie później niż o 18.00”. Pracownikowi określono również obszar administracyjny, w obrębie którego powinien się poruszać. O tym, o której godzinie, gdzie, jaką trasą i ile spotkań w danym dniu odbędzie, pracownik decyduje samodzielnie. W każdy poniedziałek, do godziny 10.00, pracownik ma złożyć raport za poprzedni tydzień i spotkać się ze swoim koordynatorem w biurze pr…

Czym jest zadaniowy czas pracy i jak go rozliczać?

Myśląc o tygodniu pracy, większości z nas przychodzi do głowy jego tradycyjny, 40-godzinny wariant. I słusznie, w końcu taki stosunek pracy obowiązuje większość Polaków, zwłaszcza wykonujących prace typowo „biurowe”, niewymagające uczęszczania na dyżury czy obsługi procesów wymagających dłuższej obecności pracownika. Niezależnie jednak od przyjętego wariantu, każdego na każdego pracodawcę nałożony jest obowiązek ewidencjonowania czasu pracy, aby uniknąć przekraczania norm określonych w zapisach Kodeksu Pracy. Jesteście ciekawi, jak zadaniowy czas pracy reguluje te kwestię? Zacznijmy jednak od omówienia tego, w jaki sposób czas pracy reguluje polskie prawo.

Jak czas pracy ujęty jest w polskim prawodawstwie?

Kwestię tę reguluje Kodeks Pracy, a konkretnie jego szósty dział.

W rozdziale pierwszym, artykuł 128. określa ramy dla doby oraz tygodnia pracowniczego, porusza kwestię pracy zmianowej oraz, co najważniejsze, podaje definicję czasu pracy:

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.

W rozdziale drugim zaś znalazły się zaś konkretne zapisy dotyczące norm czasu pracy i jej i ogólnego wymiaru. Artykuł 129. określa, że przeciętny tydzień roboczy obejmuje 40 godzin, pięć dni w tygodniu po osiem godzin, przy czym okres rozliczeniowy nie powinien przekraczać czterech miesięcy. Brzmi nieco tradycyjnie, prawda? Rynek pracy nie jest jednak jednolity, istnieją profesje, które nie wpisują się w ten schemat i dla nich ustanowione są odrębne zapisy w kodeksie pracy. Podobnie jest w przypadku zawodów, którym nie służy sztywny schemat od ósmej do szesnastej,

Jeżeli zaś chodzi o system czasu pracy, to Kodeks Pracy wyróżnia następujące jego warianty:

podstawowy – tradycyjny, 40 godzin, osiem godzin pięć dni w tygodniu, liczbę

– tradycyjny, 40 godzin, osiem godzin pięć dni w tygodniu, liczbę równoważny – jeden dzień pracy wydłużony do 12 godzin, a inny realizowany w skróconym wymiarze godzin (nie jest tożsamy z nad godzinami),

– jeden dzień pracy wydłużony do 12 godzin, a inny realizowany w skróconym wymiarze godzin (nie jest tożsamy z nad godzinami), przerywany – pracownik dwa razy rozpoczyna pracę w ciągu jednej doby pracowniczej, w trakcie której przewidywana jest jedna przerwa nie dłuższa niż 5 godzin, płatna w wysokości połowy wynagrodzenia,

– pracownik dwa razy rozpoczyna pracę w ciągu jednej doby pracowniczej, w trakcie której przewidywana jest jedna przerwa nie dłuższa niż 5 godzin, płatna w wysokości połowy wynagrodzenia, zadaniowy – pracodawca wraz z pracownikiem ustalają, w oparciu o zapisy k.p. czas potrzebny do wykonania określonych zadań,

– pracodawca wraz z pracownikiem ustalają, w oparciu o zapisy k.p. czas potrzebny do wykonania określonych zadań, skrócony tydzień – przewidywany przede wszystkim dla osób pracujących w warunkach uciążliwych,

– przewidywany przede wszystkim dla osób pracujących w warunkach uciążliwych, praca weekendowa – pracownik realizuje swoje obowiązki od piątku do niedzieli (wprowadzany na wniosek pracownika),

– pracownik realizuje swoje obowiązki od piątku do niedzieli (wprowadzany na wniosek pracownika), praca w ruchu ciągłym – system przedłużający tydzień roboczy do maksymalnie 43 godzin, obowiązuje w zakładach pracy, w których procesy technologiczne wymagają dłuższej obecności pracownika, np. obsługa pieca hutniczego. Kodeks pracy reguluje też takie kwestie tego systemu, jak liczba dwunastogodzinnych dni w tygodniu czy wynagrodzenie za godziny przekraczające limit tradycyjnych 8 godzin na dobę (jednakże one również nie są traktowane jako nadliczbowe).

Jak pracować zatem zadaniowo?

Polskie prawodawstwo dopuszcza zatem więcej niż jeden, sztywny system pracy. Wynika to głównie ze względu na różną specyfikę wykonywanych przez Polaków zawodów – trudno bowiem byłoby oczekiwać od lekarza czy górnika pracy od ósmej do szesnastej, a na księgową nałożyć obowiązek spędzania 12 godzin w biurze. Przyjmy się więc bliżej wariantowi, który wyróżnia się najbardziej wśród pozostałych – systemowi zadaniowemu.

Zadaniowy system czasu pracy jest najbardziej elastycznym wariantem z wyżej wymienionych – nie zakłada bowiem konieczności stawiennictwa w pracy w określonych dniach i godzinach, powierzone obowiązki pracownik ma jednak wykonać w ustalonym przez obie strony czasie, zgodnym z normami określonymi w artykule 129. Zatrudnienie w tym systemie determinowane jest rodzajem pracy oraz miejscem jej wykonywania.Często wariant ten stosowany jest w przypadkach, gdy zatrudniony nie musi w sposób ciągły pozostawać do dyspozycji pracodawcy oraz wykonywać swoich obowiązków w siedzibie firmy.

Aby wprowadzić zadaniowy tryb pracy, konieczne jest osiągnięcie w tej kwestii porozumienia między pracodawcą a pracownikiem. Jednakże, przepisy dopuszczają wprowadzenie tego systemu nawet w wypadku, gdy takiego porozumienia nie ma, nakładają jednak na pracodawcę obowiązek skonsultowania tego zamiaru z zatrudnionym oraz udowodnienie, iż powierzone zadania są możliwe do wykonania w normach czasu pracy określonych w k.p.

Jak rozliczać zadaniowy czas pracy?

Zadaniowy system pracy może u niektórych osób budzić pewne wątpliwości co do wysokości wynagrodzenia. Wariant, który zakłada rozliczanie pracownika nie na podstawie czasu pracy, a z wykonania powierzonych zadań nie jest jednak tak skomplikowany, jakby się mogło wydawać. Najbardziej palące kwestie wyjaśniamy więc w krótkim FAQ!

Zadaniowy czas pracy a lista obecności

Specyfika zadaniowego czasu pracy zakłada, że pracownicy nie są zobowiązani do podpisywania list obecności, wymaganych w przypadku innych wariantów zatrudnienia. Byłoby to uciążliwe zwłaszcza dla osób, które wykonują swoje obowiązki poza biurem, a zwłaszcza dla tych, które są w ciągłych rozjazdach – przyjeżdżanie do firmy tylko po to, by zostawić parafkę w księdze byłoby niedorzeczne. Jeżeli jednak pracodawca chce być informowany o tym, kiedy pracownicy zadaniowi wykonują swoje obowiązki (a co za tym idzie, wiedzieć, kiedy ma pracownika do swojej dyspozycji), nic nie stoi na przeszkodzie, by zgłaszać gotowość do pracy telefonicznie lub mailowo.

Ponadto, doskonale sprawdzą się tu systemy ewidencjonowania czasu pracy online, dzięki którym pracownicy mogą w łatwy sposób zaznaczyć godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy (a nawet każdego zadania!).

Zadaniowy czas pracy a ewidencja czasu pracy

W przypadku tego systemu, jak wcześniej wspomniano, pracownik nie ma obowiązku „meldować się” za każdym razem, gdy rozpoczyna lub kończy pracę – rozliczany jest bowiem na podstawie efektów powierzonych zadań. Pracodawca jednak, choć nie jest zobowiązany do mierzenia czasu pracy takiego pracownika, musi jednak prowadzić dla niego kartę ewidencji czasu pracy, rejestrującą urlopy, delegacje, zwolnienia lekarskie oraz inne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności. Ponadto, jeżeli osoba pracuje dłużej niż zakładają to normy k.p., przekroczone godziny uważa się za pracę w godzinach nadliczbowych.

Czytaj więcej: Ewidencja czasu pracy – dlaczego potrzebujesz jej w swojej firmie?

Zadaniowy czas pracy a urlop

Zgodnie z zapisami kodeksu pracy, zadaniowy czas pracy również uwzględnia urlop wypoczynkowy na takich samych zasadach, jak przysługujący osobom pracującym w innych systemach. To samo dotyczy dni wolnych, takich jak niedziele czy święta. Skorzystanie z urlopu oznacza w tym przypadku mniejszą liczbę powierzonych obowiązków do wykonania – przekroczenie tych norm skutkuje wykroczeniem przeciwko prawom pracownika oraz nałożeniem kary na pracodawcę. Ponadto, pracodawca zobowiązany jest do stworzenia pracownikowi zatrudnionemu na takich warunkach warunków nieprzerwanego odpoczynku – tygodniowego w wymiarze 35 godzin, oraz dobowego – 11 godzin między zakończeniem a rozpoczęciem pracy.

Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

W związku z tym, że zadaniowy tryb pracy nie wymaga od pracownika ciągłego przebywania w miejscu pracy, jak najbardziej dopuszcza się zdalne wykonywane obowiązków. Efekty powierzonych pracownikowi zadań, a także kroki podjęte do ich wykonania można bowiem w łatwy sposób monitorować za pośrednictwem programów do zarządzania projektami, w którym pracodawca/kierownik zespołu na bieżąco rozpisuje zadania pracownika.

Więcej: Czym jest ewidencja pracy zdalnej i dlaczego jest potrzebna?

Zadaniowy czas pracy a wynagrodzenie

Pracownik rozliczany jest na podstawie efektów, nie zaś na podstawie zliczonych godzin pracy. Czas pracy niezbędny do wykonania powierzonych zadań jest bowiem ustalany indywidualnie między pracodawcą a pracownikiem. Warto mieć na uwadze, że jeśli pracodawca w przypadku zadaniowego czasu pracy ustali zakres obowiązków w taki sposób, że zostają przekroczone normy czasu pracy określone w k.p., pracownik ma prawo ubiegać się o wynagrodzenie z tytułu wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych.

Dla kogo jest zadaniowy czas pracy?

Zadaniowy czas pracy warto wprowadzić wtedy, gdy czas pracy nie może być efektywnie kontrolowany bądź nie występuje taka konieczność. Przykładem osób zatrudnionych na podstawie zadaniowego czasu pracy mogą być handlowcy, których zadania polegają na negocjowaniu i zawieraniu umów z klientami. Ponadto, wszelkie kreatywne zawody umożliwiają wykonywanie obowiązków w oparciu o zadaniowy czas pracy – dostarczanie contentu zgodnego z wymaganiami pracodawcy również rozumiane jest jako zadania i może być w ten sposób rozliczane.

Jeżeli Twój pracodawca zaproponuje Ci przejście na zadaniowy czas pracy, nie bój się tego! Najważniejsza jest bowiem konkretna, szczera rozmowa, w trakcie której omówicie warunki wprowadzenia takiego sposobu wykonywania pracy, zakres obowiązków i czasu pracy. A może taki wariant okaże się dla ciebie nawet korzystniejszy?

Ewidencja czasu pracy a lista obecności pracowników

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest prowadzenie ewidencji czasu pracy pracowników. Czy i kiedy konieczne będzie prowadzenie również listy obecności?

Ewidencja czasu pracy – czy jest konieczna?

Tak. Ewidencja czasu pracy pracowników prowadzona jest po to, by odpowiednio ustalić wynagrodzenie pracownika oraz by nie doszło do naruszenia praw pracownika (np. jego prawa do odpoczynku).

Prowadzenie takiej ewidencji jest wymagane przez Kodeks Pracy (Art. 149. § 1) a dokumentem, który określa jakie elementy powinny wchodzić w skład ewidencji czasu pracy, jest rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (§ 6 punkt 1).

Ewidencja Czasu Pracy Online Zobacz aplikację online

W ewidencji czasu pracy odnotowuje się:

Czas pracy (ilość przepracowanych godzin, czas rozpoczęcia i zakończenia pracy, w nocy, w dni wolne od pracy, w godzinach nadliczbowych (o ile pracownik nie jest objęty zadaniowym czasem pracy, nie zarządza przedsiębiorstwem w imieniu pracodawcy i nie otrzymuje ryczałtu za nadgodziny (Art. 149. § 2 KP). W przypadku pracowników młodocianych również czas pracy przy pracach wzbronionych, które są dozwolone w celu przygotowania zawodowego,

Dyżury (wraz z godziną rozpoczęcia, zakończenia i miejscem jego pełnienia),

Urlopy, zwolnienia lekarskie i inne wszelkiego typu usprawiedliwione nieobecności w pracy,

Nieusprawiedliwione nieobecności (wymiar).

Dodatkowo dokumenty dotyczące ewidencjonowania czasu pracy obejmują również wnioski pracownika (np. zwolnienie od pracy w celu załatwienia spraw osobistych), dokumenty związane z udzielaniem dnia wolnego, stosowaniem systemu zadaniowego czy wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych i wszelkiego rodzaju zgody pracownika, które dotyczą sytuacji szczególnych (np. zgoda pracownicy w ciąży na zatrudnienie w systemie przerywanego czasu pracy).

Jak powinna być prowadzona ewidencja czasu pracy?

Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej, od stycznia 2019 roku możliwe jest prowadzenie ewidencji czasu pracy w formie elektronicznej. Musi ona spełniać określone kryteria opisane w § 9 rozporządzenia (np. pozwalać na wydruk, identyfikować osoby mające do niej dostęp, zapewniać bezpieczeństwo i integralność danych).

Oczywiście, nadal można prowadzić ewidencję czasu pracy w formie papierowej, co jest jednak znacznie bardziej kłopotliwe i kosztowne dla pracodawcy.

Sposób prowadzenia ewidencji pracodawca musi przedstawić pracownikom:

Jeśli zatrudnia mniej niż 20 pracowników – pracodawca informuje pracownika o ewidencji czasu pracy i sposobie jej prowadzenia w informacji o warunkach zatrudnienia,

Jeśli zatrudnia powyżej 20 pracowników – pracodawca umieszcza informację o ewidencji czasu pracy i sposobie jej prowadzenia w regulaminie pracy (Art. 104.1. § 1.9, Kodeksu Pracy),

Jeśli zatrudnia powyżej 20 pracowników i w zakładzie pracy działają związki zawodowe – pracodawca umieszcza informacje o ewidencji czasu pracy i sposobie jej prowadzenia w układzie zbiorowym. Nie trzeba wtedy dodatkowo tworzyć regulaminów pracy.

Czym jest lista obecności pracowników?

Lista obecności pracowników to dokument, który rejestruje godzinę wejścia i / lub wyjścia pracownika z pracy. Może mieć:

formę elektroniczną (check in/out) – pracownik odbija imienną kartę w czytniku lub loguje się za pomocą komputera

(check in/out) – pracownik odbija imienną kartę w czytniku lub loguje się za pomocą komputera formę papierową – pracownik fizycznie podpisuje się na liście.

Czy prowadzenie listy obecności w firmie jest obowiązkowe?

Nie. Kodeks Pracy ani dodatkowe rozporządzenia nie nakładają obowiązku tworzenia i prowadzenia listy obecności pracowników rozumianej jako osobny dokument o takim tytule.

Przytaczane wcześniej rozporządzenie wymaga jednak szczegółowego notowania godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy przez pracownika i choć w rozporządzeniu tym nie pojawia się nazwa „lista obecności” to trudno nie mieć wrażenia, że ewidencja godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy jest de facto właśnie taką listą.

Obecnie papierowe listy obecności przechodzą do lamusa – z reguły pracownicy i tak zapominają o tym, by się każdego dnia podpisać i tego typu lista, nie pomaga specjaliście ds. kadr w prowadzeniu ewidencji czasu pracy.

Elektroniczna listy obecności pracowników to najczęściej programy do ewidencji czasu pracy, które posiadają wymaganą przez przepisy funkcje rejestracji rozpoczęcia i zakończenia pracy (clock-in / clock-out).

Podsumowując, o ile pracodawca musi prowadzić szczegółową ewidencję czasu pracy każdego pracownika, uwzględniającą wszelkie wymagane przez rozporządzenie elementy (w tym godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy), o tyle lista obecności, jako dodatkowy niezależny dokument, nie jest konieczna.

키워드에 대한 정보 zadaniowy system czasu pracy a lista obecności

다음은 Bing에서 zadaniowy system czasu pracy a lista obecności 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  짧은 시 구절 | 짧지만 감동적인 시 모음 188 개의 정답
See also  초등학생 선물 추천 | 어린이날 선물 추천 모든 답변

See also  에일 리 야동 | 가수 에일리 누드사진 유출...배후는? 빠른 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Zadaniowy czas pracy

  • #zadaniowy czas pracy.
  • #zadaniowy system czasu pracy
  • #system czasu pracy
  • #czas pracy

Zadaniowy #czas #pracy


YouTube에서 zadaniowy system czasu pracy a lista obecności 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Zadaniowy czas pracy | zadaniowy system czasu pracy a lista obecności, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment