당신은 주제를 찾고 있습니까 “zajęcia korekcyjno kompensacyjne forum – Zajęcia korekcyjno kompenacyjne 1“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Pani Magda – pedagożka 이(가) 작성한 기사에는 조회수 4,847회 및 좋아요 30개 개의 좋아요가 있습니다.
zajęcia korekcyjno kompensacyjne forum 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Zajęcia korekcyjno kompenacyjne 1 – zajęcia korekcyjno kompensacyjne forum 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
W tym filmie zawartych jest kilka elementów terapii pedagogicznej, stosowanych podczas zajęć korekcyjno-kompensacyjnych z uczniami w klasach 0-3.
Te elementy to: spostrzegawczość, ćwiczenia logopedyczne, skupienie uwagi oraz motywowanie do samodzielnego wykonania gry.
zajęcia korekcyjno kompensacyjne forum 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne dla młodzieży – korzystacie?
Czy wasze pociechy mają ochotę korzystać z zajęć korekcyjno-kompensacyjnych organizowanych dla nich w szkole lub w poradni psychologiczno-pedagogicznej?
Source: forum.parenting.pl
Date Published: 8/13/2022
View: 2397
Forum OSKKO – wątek
U mnie pedagog ma godziny pedagoga (20/30) i ma co robić. Prowadzi również zajęcia korekcyjno-kompensacyjne (ma uprawnienia), ale ma na to …
Source: oskko.edu.pl
Date Published: 11/25/2021
View: 4146
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne – RODZICE.PL
Może okazać się, że konieczna jest terapia pedagogiczna. ad. Cele zajęć korekcyjno-kompensacyjnych. Wielu rodziców sądzi, że zajęcia korekcyjno- …
Source: www.rodzice.pl
Date Published: 7/24/2021
View: 584
Forum OSKKO – wątek
Forum OSKKO – wątek. TEMAT: Zajęcia korekcyjno kompensacyjne z dyslektykami. strony: [ 1 ]. dariuszn7, 31-03-2017 14:28:44 [#01].
Source: oskko.home.pl
Date Published: 9/13/2022
View: 3775
Terapia pedagogiczna i zajęcia korekcyjno-kompensacyjne
Terapia pedagogiczna i zajęcia korekcyjno-kompensacyjne … Zajęcia terapii pedagogicznej, adresowane do uczniów przejawiających trudności w czytaniu i …
Source: szkolajanowo.edupage.org
Date Published: 12/17/2021
View: 4153
Wydawnictwo Forum (Raabe) – książki i pomoce naukowe
Książki i pomoce naukowe wydawnictwa Forum (Raabe) w Księgarni Edukacyjnej … Pakiet ćwiczeń i kart pracy do ZAJĘĆ KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNYCH.
Source: www.eduksiegarnia.pl
Date Published: 4/12/2021
View: 6635
NIK po raz pierwszy skontrolował pracę nauczycieli – Bankier.pl
NIK po raz pierwszy skontrolował pracę nauczycieli. / FORUM … zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych i korekcyjno-kompensacyjnych utrudniały …
Source: www.bankier.pl
Date Published: 7/2/2022
View: 6170
Dodatkowe zajęcia specjalistyczne — przydział i rozliczenie
Takim mianem określa się zajęcia: korekcyjno-kompensacyjne,; logopedyczne,; rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne; inne terapeutyczne.
Source: www.portaloswiatowy.pl
Date Published: 3/5/2022
View: 2099
주제와 관련된 이미지 zajęcia korekcyjno kompensacyjne forum
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Zajęcia korekcyjno kompenacyjne 1. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 zajęcia korekcyjno kompensacyjne forum
- Author: Pani Magda – pedagożka
- Views: 조회수 4,847회
- Likes: 좋아요 30개
- Date Published: 최초 공개: 2020. 4. 1.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=3ww2bh7n2MQ
Jak prowadzić dziennik zajęć korekcyjno kompensacyjnych?
Odpowiedź: Dziennik zajęć powinien być prowadzony zgodnie z wytycznymi zawartymi w przepisach. Program zajęć będzie zależał od indywidualnych potrzeb uczniów lub grupy uczniów, od formy, celów pracy. Okresowo powinna być dokonywana ocena efektywności pomocy udzielanej uczniom.
Czy pedagog szkolny może prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne?
Jednymi z dodatkowych zajęć specjalistycznych mogą być zajęcia korekcyjno–kompensacyjne. Okazuje się, że prowadzenie tych zajęć leży w zakresie zadań terapeuty pedagogicznego. Zajęcia korekcyjno–kompensacyjne może prowadzić tylko i wyłącznie osoba zajmująca stanowisko terapeuty pedagogicznego.
Co to są zajęcia korekcyjno-kompensacyjne?
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne są rodzajem terapii pedagogicznej, ukierunkowanej na korygowanie i kompensowanie zaburzeń psychoruchowych dziecka jako jednej ze szczególnie ważnych przyczyn niepowodzeń w przedszkolu lub szkole.
Od czego zaczac zajecia korekcyjno-kompensacyjne?
Na początku zajęć korekcyjno–kompensacyjnych terapeuta powinien dokonać oceny umiejętności ucznia (np. sprawdzić poziom umiejętności czytania i pisania oraz funkcji słuchowo-językowych i funkcji wzrokowo-przestrzennych).
Jak długo trwają zajęcia korekcyjno-kompensacyjne?
Zarówno w szkole, jak i w przedszkolu godzina zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w tym zajęć korekcyjno–kompensacyjnych trwa 45 minut (§ 16 ust. 1 rozporządzenia w sprawie pomocy psychologiczno-pedagogicznej). Godzina wszystkich zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej trwa 45 minut.
Czy terapia pedagogiczna to to samo co zajęcia korekcyjno-kompensacyjne?
Zakładając, że zajęcia korekcyjno–kompensacyjne są prowadzone przez terapeutę pedagogicznego, można przyjąć, że jest to wyłącznie kwestia nazewnictwa. A zajęcia korekcyjno–kompensacyjne są tożsame z zajęciami terapii pedagogicznej (§ 8, § 27 pkt 1 i 3 rozporządzenia w sprawie pomocy psychologiczno-pedagogicznej).
Czy po Oligofrenopedagogice można prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne?
Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, oligofrenopedagog nie może prowadzić zajęć korekcyjno–kompensacyjnych albowiem zajęcia te – zgodnie z § 15. rozporządzenia MEN z dnia…
Ile wynosi pensum nauczyciela zajęć korekcyjno-kompensacyjnych?
Zgodnie bowiem z art. 42 ust. 7 pkt 3 lit b ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, organ prowadzący określa tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć: pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych, doradców zawodowych, z tym, że wymiar ten nie może przekraczać 22 godzin.
Jak powinny wyglądać zajęcia korekcyjno-kompensacyjne?
- ćwiczenie poprawy koncentracji uwagi na danej czynności, spostrzegawczości,
- ćwiczenie poprawy pamięci i logicznego myślenia,
- doskonalenie sprawności ruchowej,
- polepszanie funkcji wzrokowej wraz z funkcją orientacji przestrzennej,
- usprawnianie funkcji słuchowej,
Co jest celem zajęć korekcyjno kompensacyjnych?
Celem zajęć korekcyjno – kompensacyjnych (terapii pedagogicznej) jest usprawnienie funkcji zaburzonych analizatorów, kompensacja braków, ćwiczenie pamięci, koncentracji, doskonalenie umiejętności czytania, pisania, ortografii, wzbudzanie motywacji u uczniów oraz stwarzanie okazji do odnoszenia przez nich sukcesów.
Kto kieruje ucznia na zajęcia korekcyjno-kompensacyjne?
W przypadku ustalenia przez poradnię odległego terminu badania bądź ewidentnych trudności w nauce, wychowawca, nauczyciel lub pedagog szkolny może skierować ucznia na zajęcia korekcyjno–kompensacyjne jeszcze przed uzyskaniem opinii. Postępowanie to jest podyktowane chęcią wsparcia rozwoju tychże uczniów.
Co powinien zawierać program zajęć korekcyjno kompensacyjnych?
rozbudzanie motywacji do pracy nad wyrównywaniem braków. wdrażanie do samodzielności w pracy. utrwalenie podstawowych zasad ortograficznych. doskonalenie umiejętności samokontroli pisanych tekstów.
Co to są zajęcia rewalidacyjne?
Zajęcia rewalidacyjne to odrębne zajęcia organizowane dla uczniów posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane ze względu na niepełnosprawność. Z założenia mają na celu usprawnianie zaburzonych funkcji rozwojowych i intelektualnych.
Forum OSKKO
Czy w związku ze zmianami w KN, pedagog/psycholog może prowadzić w ramach swojego czasu pracy zajęcia k-k – na podstawie opinii z poradni (nauczyciel ma uprawnienia), czy należy mu dodatkowo zapłacić?
W mojej ocenie może, bo na tym polega jego praca i zajęcia z uczniami wchodzą w skład jego pensum (u nas 20 godzin).
Ale już np. matematyk prowadzi zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze (na podstawie opinii z poradni) w ramach dodatkowego wynagrodzenia.
Dobrze myślę?
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne
Maluchy w wielu szkolnym stają przed ogromną ilością wyzwań. Każdego dnia uczą się nowych rzeczy, a ich wiedza jest nieustannie sprawdzana oraz poddawana ocenie. Te pierwsze lata edukacji szkolnej mają niebagatelny wpływ na kształtowanie osobowości dziecka. Pierwsze sukcesy, pochwały i wiara we własne siły dodają skrzydeł, które są podcinane, gdy maluch spotyka się z niepowodzeniami. Gdy liczba tych ostatnich zaczyna lawinowo wzrastać, należy natychmiast zdiagnozować przyczynę problemu i podjąć działania, które pomogą dziecku wrócić na właściwe tory. Może okazać się, że konieczna jest terapia pedagogiczna.
Cele zajęć korekcyjno-kompensacyjnych
Wielu rodziców sądzi, że zajęcia korekcyjno-kompensacyjne są tym samym, czym są zajęcia wyrównawcze. Rozróżnienie tych dwóch rodzajów zajęć jest kluczowe, ponieważ od rodzaju otrzymanej pomocy przez dziecko zależy, czy odpowiada ona jego potrzebom.
Zajęcia wyrównawcze są odpowiednie wtedy, gdy dziecko ma zaległości w wiadomościach z konkretnego przedmiotu. Powodem tego może być dłuższa nieobecność w szkole lub słabsze możliwości przyswajania wiedzy z danej dziedziny.
Z kolei, gdy dziecko ma problemy z prawidłowym uczeniem się, wtedy mają zastosowanie zajęcia korekcyjno-kompensacyjne.
Celem zajęć korekcyjno-kompensacyjnych jest przede wszystkim pomoc uczniowi w przezwyciężeniu jego trudności w opanowaniu określonych umiejętności i w przyswojeniu danej wiedzy. Zajęcia te mają także na celu stworzenie dziecku możliwości rozwoju umysłowego i społecznego oraz także emocjonalnego. Celem pośrednim jest zbudowanie u dziecka odpowiedniej samooceny.
Dla kogo zajęcia korekcyjno kompensacyjne?
Zajęcia te organizuje się między innymi dla uczniów, którzy mają zaburzenia i odchylenia rozwojowe, dysleksję rozwojową (dysleksję, dysortografię, dysgrafię). Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne są także organizowane dla uczniów, którzy mają zaburzenia funkcji wzrokowych, funkcji słuchowych, mają opóźnienia lub zakłócenia rozwoju ruchowego czy procesów emocjonalno-motywacyjnych.
Celem zajęć korekcyjno-kompensacyjnych jest przede wszystkim pomoc uczniowi w przezwyciężeniu jego trudności w opanowaniu określonych umiejętności i w przyswojeniu danej wiedzy.
Przebieg zajęć korekcyjno-kompensacyjnych
Zajęcia te są zazwyczaj organizowane przez szkołę, do której uczęszcza maluch. Prowadzone być powinny przez wykwalifikowanych specjalistów posiadających odpowiednie przygotowanie.
Zajęcia powinny odbywać się w godzinach lekcji. Pozostawanie na nich po lekcjach może być odbierane przez dziecko jako kara, co sprawi, że jego podejście do zajęć będzie negatywne i tym samym nie przyniosą one oczekiwanych efektów.
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne odbywają się w małych grupach, zazwyczaj kilkuosobowych. Ich przebieg jest dostosowany do indywidualnych potrzeb dzieci w nich uczestniczących. Mogą odbywać się one w formie zabaw zachęcających dzieci do ćwiczenia konkretnych umiejętności lub w formie ćwiczeń, zwłaszcza w przypadku dzieci starszych.
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Płońsku
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne- co to jest?
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne są rodzajem terapii pedagogicznej, ukierunkowanej na korygowanie i kompensowanie zaburzeń psychoruchowych dziecka jako jednej ze szczególnie ważnych przyczyn niepowodzeń w przedszkolu lub szkole. Grupa, w której odbywają się zajęcia liczy od dwóch do pięciu osób, gdyż mała liczebność podnosi efektywność zajęć. Zajęcia mają za zadanie rozwijać oraz aktywizować funkcje osobowościowe i intelektualne uczniów, pomóc im w pełni uczestniczyć w procesie dydaktyczno-wychowawczym. Każdy uczestnik terapii ma do zrealizowania indywidualny program terapii stworzony w oparciu o zalecenia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i nauczyciela prowadzącego grupę. Podczas zajęć uczniowie uczą się nowych rzeczy i doskonalą umiejętności, które już zdobyli, umacniają wiarę we własne możliwości i są zachęcani do większej samodzielności.
Dla kogo są zajęcia korekcyjno-kompensacyjne?
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne są przeznaczone dla uczniów, u których nieprawidłowości rozwojowe utrudniają opanowanie określonych umiejętności. Skierowane są do uczniów wymagających indywidualnego podejścia, mało samodzielnych, łatwo rozpraszających się, nieśmiałych. Dotyczy to uczniów z deficytami rozwojowymi w sferze percepcyjno- motorycznej oraz dzieci z zaburzeniami w sferze emocjonalno – społecznej.
Cele zajęć korekcyjno kompensacyjnych
Głównym celem zajęć korekcyjno-kompensacyjnych jest: pomoc uczniowi w pokonaniu trudności uniemożliwiających mu uzyskiwanie dobrych wyników w przedszkolu lub szkole, budowanie u ucznia adekwatnej samooceny , stworzenie uczniowi możliwości wszechstronnego umysłowego, emocjonalnego i społecznego rozwoju. Prowadzący zajęcia nauczyciele korzystają z różnorodnych metod wspomagania rozwoju psychofizycznego, by osiągnąć najlepsze wyniki w pomocy uczniom.
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne: ćwiczenia
W czasie zajęć wykorzystywane są najnowsze metody wspomagania rozwoju psychofizycznego, poprawy efektywności przyswajania treści programowych, korygowania i kompensowania zaburzeń funkcji poznawczych. Specjaliści pomagają w zdobywaniu jednych z bardziej podstawowych umiejętności: nauki czytania, pisania, liczenia poprzez:
• usprawnianie analizatora wzrokowego i słuchowego
• ćwiczenia w orientacji przestrzennej i w schemacie ciała
• kształtowanie i rozwijanie róznych procesów poznawczych
• doskonalenie sprawności manualno-graficznej
• ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej-słuchowej
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne często dają uczniom szansę nie tylko na osiągnięcie sukcesów dydaktycznych, ale również poprawę funkcjonowania w sferze emocjonalnej i społecznej.
Forum OSKKO
Forum OSKKO – wątek TEMAT: Zajęcia korekcyjno kompensacyjne z dyslektykami strony: [ 1 ] dariuszn7 31-03-2017 14:28:44 [#01] Mam pytanie odnośnie kwalifikacji do prowadzenia w/w zajęć. Nauczyciel po terapii pedagogicznej, logopeda, pedagog szkolny, czy ktoś jeszcze może prowadzić te zajęcia. W momencie gdy były realizowane z art. 42 prowadzili je również poloniści, ale teraz nie wiem czy mają takie uprawnienia. ergo 31-03-2017 15:21:36 [#02] Uprawnienia do prowadzenia zajęć korekcyjno – kompensacyjnych ma specjalista z zakresu terapii pedagogicznej. bik 31-03-2017 15:24:22 [#03] Czy może te zajęcia prowadzić psycholog szkolny ? KaPi 31-03-2017 16:40:20 [#04] bik – jeżeli ma terapię pedagogiczną… I oligo jak ma to też może ergo 31-03-2017 18:02:19 [#05] Niestety oligo nie. Ala 01-04-2017 16:54:31 [#06] wystarczy terapia ergo 01-04-2017 19:33:23 [#07] Wklejam tekst projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowych kwalifikacji nauczycie, które ma wejść od września. §22. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela terapeuty pedagogicznego w przedszkolach, szkołach i placówkach, o których mowa w § 3,4 i 15 17, posiada osoba, która ukończyła: 1) studia wyższe w zakresie terapii pedagogicznej, na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub placówki, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub 2) studia wyższe, na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub placówki, i studia pierwszego stopnia lub studia podyplomowe, w zakresie terapii pedagogicznej, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne. Obecnie obowiązujące rozporządzenie określa, że nauczyciel powinien posiadać kwalifikacje w zakresie nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć, więc nie rozumiem skąd biorą się te wątpliwości 🙂 bik 01-04-2017 19:57:05 [#08] Czy nauczyciel wspomagający może takie zajęcia prowadzić , ma kwalifikacje z pedagogiki specjalnej ergo 01-04-2017 20:21:24 [#09] Jeśli nie ma kwalifikacji z terapii pedagogicznej nie może. matyldaa 28-04-2020 17:54:52 [#10] Czy było tak kiedyś, ze nauczyciel po oligo mógł prowadzić zajęcia korekcyjno kompensacyjne? W rozporządzeniu o kwalifikacjach z 1 sierpnia 2017 r. nie pojawia się nauczyciel zajęć korekcyjno kompensacyjnych. Jest informacja o nauczycielu-terapeucie pedagogicznym. Czy w takim razie nie ma możliwości, żeby uznać kwalifikacje do prowadzania zajęć korekcyjno kompensacyjnch nauczycielowi, który nie skończył terapii, tylko oligo? ergo 28-04-2020 18:13:54 [#11] Nie. Natomiast w rozporządzeniu w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psych-ped. jest wyraźny zapis, że zajęcia korekcyjno-kompensacyjne prowadzi terapeuta pedagogiczny. matyldaa 28-04-2020 19:04:14 [#12] Dziękuję. Przeglądałam świadectwo ukończenia studiów podyplomowych z oligo i m.in jest przedmiot “terapia pedagogiczna”, stąd moje wątpliwości. UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta. strony: [ 1 ]
Terapia pedagogiczna i zajęcia korekcyjno-kompensacyjne – Terapia pedagogiczna
TERAPIA PEDAGOGICZNA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W JANOWIE
nauczyciel prowadzący : Małgorzata Zembrzuska
Do ważniejszych problemów współczesnej szkoły należy zagadnienie rozpoznawania i usuwania przyczyn trudności szkolnych uczniów. Trudności w uczeniu się mogą pojawić się na różnym poziomie edukacji. Sprawiają, że uczeń nie potrafi przyswoić sobie wiadomości i umiejętności przewidzianych programem nauczania. Uczeń taki otrzymuje słabe oceny, żyje w ciągłym poczuciu krzywdy i niesprawiedliwości, ma niskie poczucie własnej wartości, gdyż nie odnosi żadnych sukcesów. Zajęcia terapii pedagogicznej, adresowane do uczniów przejawiających trudności w czytaniu i pisaniu oraz mających problemy emocjonalne, przyczynią się do usprawniania zaburzonych procesów percepcyjno- motorycznych, istotnych w opanowaniu umiejętności szkolnych. Ponadto udział w zajęciach zapewni uczniom potrzebę osiągania sukcesu i wzmocni ich poczucie własnej wartości.
Zasadność prowadzenia tego typu zajęć to zwiększająca się z roku na rok ilość uczniów posiadających opinie wydane przez poradnie psychologiczno – pedagogiczne, wraz z zaleceniami do pracy .
Terapia pedagogiczna jest działaniem mającym na celu usuwanie przyczyn i objawów trudności dzieci w uczeniu się. W efekcie terapii powinna nastąpić u uczniów zmiana postaw wobec trudności i niepowodzeń szkolnych oraz wzrost motywacji do uczenia się.
Terapia pedagogiczna jest całokształtem oddziaływań dydaktyczno- wychowawczych, mających na celu rozwijanie mocnych stron ucznia,
a zarazem, wspierających jego słabe strony. Ma na celu stymulowanie ogólnego rozwoju dziecka, rozwijanie funkcji motorycznych, sprawności manualnej, koncentracji uwagi, spostrzegawczości, percepcji wzrokowej, funkcji słuchowo- językowych. Ponadto zapobiega powstawaniu zaburzeń emocjonalnych i wyrabia właściwą motywację do nauki. Konieczne jest zatem stwarzanie takich sytuacji, w której uczniowie samodzielnie podejmują trud opanowania umiejętności czytania i pisania. Najbardziej skuteczne jest oddziaływanie polisensoryczne, czyli jednoczesne zaangażowanie wzroku, słuchu i ruchu. Dobór odpowiednich środków dydaktycznych ma na celu zachęcenie ucznia do aktywności
i pracy nad pokonywaniem własnych trudności. Bardzo ważna jest również serdeczna i przyjazna atmosfera, która ma wyzwolić w dziecku zaufanie, poczucie bezpieczeństwa i sprzyjać aktywnemu uczestnictwu w zajęciach. Efektem terapii pedagogicznej będzie w miarę poprawne czytanie ze zrozumieniem i pisanie zgodne z zasadami ortograficznymi, a także wzrost poczucia własnej wartości i samoakceptacji.
Cele ogólne terapii pedagogicznej:
Poprawa komunikacji, kształcenie umiejętności pracy w grupie. Eliminowanie konfliktów poprzez uczenie sztuki kompromisu i rozwijanie takich cech jak cierpliwość, wyrozumiałość. Eliminowanie napięć emocjonalnych. Kształtowanie poczucia odpowiedzialności i obowiązkowości. Doskonalenie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Praca nad poczuciem własnej wartości. Uświadamianie uczniom ich mocnych stron i wdrażanie do wykorzystywania ich w codziennych sytuacjach życiowych. Wdrażanie do samodzielności. Motywowanie do podejmowania zadań o różnym stopniu trudności. Usprawnianie funkcji percepcyjno – motorycznych na materiale literowym, wyrazowym i obrazkowym. Wypracowywanie nawyków poprawnego pisania i czytania ze zrozumieniem.
Cele szczegółowe:
1.Stymulowanie i usprawnianie zaburzonych procesów psychomotorycznych istotnych w opanowaniu umiejętności czytania i pisania, tj. konieczności wszechstronnego ćwiczenia analizatora wzrokowego, słuchowego i kinestetyczno – ruchowego.
2.Poprawa poziomu wiedzy i umiejętności uczniów oraz wyrównywanie dysproporcji edukacyjnych.
3.Ćwiczenia sprawności czytania i pisania.
4. Wzmacnianie i wydłużanie koncentracji uwagi.
5. Eliminowanie konfliktów i napięć emocjonalnych.
6 .Wzmacnianie w uczniach wiary we własne siły i możliwości.
7. Poznanie preferowanego stylu uczenia się i dominacji półkuli mózgowej, wykorzystywanie tej wiedzy w praktyce.
Założenia programowe:
Program jest przeznaczony dla uczniów z problemami w nauce czytania i pisania z klas I –VII oraz II i III gimnazjum (zdiagnozowanych w poradni psychologiczno – pedagogicznej), dobranych do grupy terapeutycznej ze względu na zbliżone trudności w czytaniu i pisaniu oraz dla uczniów z problemami emocjonalnymi. Terapia pedagogiczna trwa 10 miesięcy Zajęcia terapii pedagogicznej trwają 60 minut( czasem podzielonych na 2 razy po 30 minut) i odbywają się w sali nr 12 Zajęcia odbywają się codziennie ( w godzinach: 7.30-8.00, 12.20-12.50, 13.20-14.20)-w grupach W terapii uczestniczy 15 uczniów. W swoim postępowaniu terapeutycznym uwzględniam następujące programy:
– psychoterapeutyczny;
– psychokorekcyjny;
– psychodydaktyczny;
– ogólnorozwojowy.
Program psychoterapeutyczny obejmuje:
– rozładowywanie i wyciszanie negatywnych emocji dzieci;
– wyzwalanie potencjalnych możliwości i mocnych stron uczniów;
– odzyskanie wiary we własne siły oraz zwiększenie motywacji do dalszej pracy;
– wykorzystanie zainteresowań i zdolności dziecka, co pozwoli na przeżycie sukcesu i złagodzenie napięć emocjonalnych;
– wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa, uświadomienie, że z podobnymi kłopotami borykają się również inni;
– uświadomienie, że trudności mają charakter przejściowy i ustąpią dzięki pracy terapeutycznej
Program psychokorekcyjny:
– usprawnianie i korekcja w zakresie percepcji wzrokowej;
– usprawnianie i korekcja w zakresie percepcji słuchowej;
– usprawnianie i korekcja w zakresie kinestetyczno – ruchowym.
Program psychodydaktyczny:
– realizacja programu edukacyjno-terapeutycznego opracowanego dla każdej grupy
Program ogólnorozwojowy:
– rozwijanie procesów poznawczych: uwagi, pamięci, myślenia, mowy i wyobraźni;
– aktualizowanie i poszerzanie wiedzy ogólnej i szczegółowej.
Działania związane z realizacją programów
– zgromadzenie informacji o uczniach pochodzących z różnych źródeł: od wychowawców klas i rodziców;
– dokonanie analizy opinii psychologiczno –pedagogicznych;
– analiza wytworów pracy uczniów;
– uzyskanie zgody rodziców na udział ich dzieci w zajęciach,
– ustalenie terminów spotkań oraz zapoznanie z nimi dzieci i rodziców,
– zawarcie kontraktu pomiędzy terapeutą a uczniami.
– podsumowanie przebiegu zajęć z uczniami: przekazanie wskazówek do dalszej pracy oraz w razie potrzeby kontynuacja zajęć.
Ewaluacja programu:
Ocena skuteczności programu odbywa się na bieżąco poprzez ocenę postępów uczniów podczas zajęć ( porównując ilość popełnianych
błędów podczas wykonywania różnych ćwiczeń)
Ewaluacja dokonana będzie przez:
– test kontrolny sprawdzający umiejętność poprawnej pisowni ortograficznej (oczekuje się mniejszej ilości błędów), porównanie wyników
z wynikami testu przeprowadzonego na początku zajęć.
– rozmowy z nauczycielami na temat postępów uczniów we wszystkich zakresach;
– rozmowy z rodzicami uczniów na temat ich postępów w nauce.
Oczekiwane efekty:
– usprawnienie zaburzonych funkcji percepcyjno – motorycznych;
– poprawa umiejętności ortograficznych;
– wzmocnienie motywacji do dalszej nauki i pokonywania trudności;
– opanowanie umiejętności radzenia sobie z napięciem emocjonalnym;
– wzmocnienie poczucia własnej wartości.
ZADANIA TERAPEUTYCZNE ĆWICZENIA WEDŁUG DZIAŁÓW PROGRAMU TERAPII SPOSOBY OSIĄGANIA CELÓW – PRZYKŁADY ĆWICZEŃ USPRAWNIANIE FUNKCJI SŁUCHOWO – JĘZYKOWYCH Kształtowanie wrażliwości słuchowej, Ćwiczenia słuchu fonematycznego, Ćwiczenia analizy i syntezy słuchowej Doskonalenie umiejętności różnicowania głosek oraz dokonywania operacji na cząstkach fonologicznych, Ćwiczenia pamięci słuchowej, utrwalanie pamięciowych mechanizmów mowy
i spostrzegawczości słuchowej, Wzbogacanie słownika biernego i czynnego oraz doskonalenie kompetencji komunikacyjnych, Praca nad poprawnością gramatyczną i logiczną ustnych wypowiedzi. – różnicowanie oraz rozpoznawanie natężenia i częstotliwości dźwięków mowy własnych oraz innych osób, -rozpoznawanie linii intonacyjnych w zdaniach ( zdania pytające, twierdzące i rozkazujące), – ćwiczenia muzyczne, – układanie i powtarzanie zdań i opowiadań z wykorzystaniem podanych wyrazów, – wyodrębnianie zdań w mowie, słów w zdaniach, głosek w słowach, – czytanie metodą sylabową, czytanie globalne, poprawa tempa czytania, i czytanie całościowe, rozwijanie czytania ze zrozumieniem, – tworzenie wyrazów z różnych sylab, – przekształcanie wyrazów przez zmianę głosek w różnych położeniach ( np. rok- rak- sok). – tworzenie wyrazów za pomocą rebusów, – wyodrębnianie ukrytego wyrazu w podanym wyrazie np. zlew, ulewa itp. – łączenie w pary rymujących się wyrazów, – odtwarzanie układów rytmicznych za pomocą przedmiotów, figur geometrycznych i rysunku, – uściślanie rozumienia znaczenia wyrazów i zdań, w tym określeń czynności i związków gramatyczno- logicznych między słowami, – opowiadanie treści obrazka, historyjek obrazkowych, – pamięciowe opanowywanie wierszy, rymowanek itp. – Formułowanie kilkuzdaniowej wypowiedzi ustnej na zadany temat. Samodzielne czytanie i analiza tekstu, ustne odpowiadanie na pytania ( ćwiczenia techniki czytania tekstu, logiczne myślenie). USPRAWNIANIE MOTORYKI ORAZ OGÓLNEJ KOORDYNACJI RUCHOWEJ Rozwijanie ruchów w zakresie dużej i małej motoryki,
Usprawnianie manipulacji przedmiotami,
Doskonalenie koordynacji ruchów całego ciała
Ćwiczenia pamięci ruchowej – zabawy z elementami płynnych oraz rytmicznych i zmiennych ruchów ramion, – wybrane ćwiczenia kinezjologii edukacyjnej Dennisona ( leniwe ósemki, słoń, ruchy naprzemienne, rysowanie oburącz), – manipulowanie przedmiotami (piłeczki, kostki, kule z papieru), ćwiczenia i gry manipulacyjne, – ćwiczenia kierowania ruchów do celu, – odtwarzanie z pamięci ćwiczeń ruchowych ułożonych w sekwencję ruchów, DOSKONALENIE SPRAWNOŚCI MANUALNEJ, GRAFOMOTORYKI Usprawnianie czynności manualnych
Usprawnianie małych grup mięśniowych dłoni i palców.
Ćwiczenia motoryki ręki piszącej,
Utrwalanie prawidłowego uchwytu pisarskiego,
Wdrażanie do stosowania ćwiczeń relaksacyjnych uwalniających z napięcia mięśniowego rąk, Wdrażanie do dokładności, staranności i precyzji w zakresie ruchów pisarskich – ćwiczenia w montowaniu konstrukcji z elementów takich jak: patyczki, klocki, koraliki, klamerki, – ćwiczenia rytmu, czyli cykliczności napięć i rozluźnień mięśni zaangażowanych w czynności ruchowe ( ugniatanie piłeczek), – ćwiczenia stymulujące koordynację obu rąk i koordynację wzrokowo- ruchową, kształtowanie kontroli wykonywanego ruchu ( wycinanie po linii prostej, falistej form geometrycznych), – ćwiczenia z serii „ dyktanda graficzne”, – precyzyjne wykonywanie czynności grafomotorycznych; rysowanie po śladzie, pogrubianie konturów, kreskowanie w obrębie wyznaczonych konturów, obrysowywanie szablonów, rysowanie labiryntów, kalkowanie i kopiowanie wzorów, łączenie kropek, odręczne kreślenie figur o różnym kształcie i w różnym położeniu, – kreślenie bez odrywania ręki zróżnicowanych, wieloelementowych symboli graficznych, – samodzielne pisanie liter, sylab, wyrazów z zachowaniem kierunku pisania, miejsca rozpoczynania litery, łączenie poszczególnych elementów, – ćwiczenia płynnych, rytmicznych, postępujących ruchów pisarskich, – ćwiczenia poprawiające tempo pisania, pisanie liter po: 2,3 i więcej, jednym płynnym ruchem, – ćwiczenia i zabawy relaksacyjne pomagające w rozluźnieniu napięcia mięśniowo- stawowego piszącej ręki. USPRAWNIANIE FUNKCJI WZROKOWEJ ( ANALIZY I SYNTEZY WZROKOWEJ) ORAZ ORIENTACJI PRZESTRZENNEJ Usprawnianie analizatora wzrokowego
Ćwiczenia pamięci i spostrzegawczości wzrokowej na materiale obrazkowym, geometrycznym, literopodobnym i literowym; Usprawnianie koordynacji wzrokowo- ruchowej; Ćwiczenia orientacji w schemacie ciała i przestrzeni. – wyszukiwanie obrazków, figur, liter wśród innych, w tle, w tekście, w obrazach nakładających się na siebie ( domina, loteryjki, puzzle, karty), – wyszukiwanie różnic i podobieństw między obrazkami, – wyszukiwanie takich samych wyrazów i ich odpoznawanie w tekście, odpoznawanie wyrazów uprzednio eksponowanych, szukanie podobieństw między wyrazami, – dobieranie obrazków, wzorów i figur do ich konturów, rozpoznawanie obrazków oraz ich elementów; – rysowanie wzorów, przedmiotów, według instrukcji słownej, – łączenie w zbiory, pary, takich samych liter, sylab i wyrazów, – kształcenie orientacji w schemacie ciała, – chodzenie po narysowanej lub ułożonej ścieżce, rysowanie przebytej drogi, także z zamkniętymi oczami, – rozpoznawanie zmian jakościowych i ilościowych w układach elementów, – układanie z części obrazków, figur geometrycznych i liter, – różnicowanie znaków graficznych, – układanie obrazków w szeregu, zgodnie z ekspozycją, – rysowanie kompozycji geometrycznych, labiryntów, według wzoru i instrukcji słownej, – układanie obrazków, figur, liter, według instrukcji słownej z użyciem określeń: prosto, po lewej, po prawej, nad, pod, obok, przed, za, na dole, ćwiczenia w układaniu dowolnych kompozycji, – kończenie rozpoczętych rysunków. DOSKONALENIE UMIEJĘTNOŚCI CZYTANIA I PISANIA Rozwój umiejętności czytania i pisania na właściwym poziomie, dostosowanym do wieku ucznia;
Rozwój umiejętności czytania tekstu ze zrozumieniem, doskonalenie techniki pisania poprawnego pod względem ortograficznym i stylistycznym. – Czytanie wyrazów, zdań, tekstów, – wyszukiwanie danej sylaby w wyrazach, – pisanie wyrazów, zdań, według wzoru i z pamięci, z zachowaniem zasad kształtnego pisania: prawidłowy kierunek pisania, łączenia liter, rozmieszczenia liter na liniaturze, jednolite pochylenie, – uzupełnianie brakujących sylab i liter w wyrazach, – podział wyrazów na sylaby, z zaznaczeniem danej sylaby kolorami i falami, tworzenie rodziny wyrazów, – wyrabianie wrażliwości ortograficznej i wypracowanie nawyku pisania poprawnego pod względem ortograficznym, – opracowanie pisowni wyrazów z głoskami miękkimi, pisowni wyrazów z „ó” i „ rz” wymiennym, opracowanie pisowni wyrazów z „ h”, ch, opracowanie pisowni wyrazów z ‘ó’, „ rz”, wyrazów z „ ż” niewymiennym, – zastosowanie pomocy dydaktycznych w utrwalaniu trudnych wyrazów.
Harmonogram zajęć:
1. Przeprowadzenie testu diagnozującego umiejętności ucznia w zakresie ortografii
2.Różnice indywidualne w uczeniu się. Preferowany styl uczenia się
3. Jak się uczyć? Sporządzanie map myślowych (mapa sukcesu szkolnego, co to znaczy człowiek szczęśliwy)
4. Jak radzić sobie ze stresem ?
5. Strategia uczenia się, czyli jak nie denerwować się przed klasówkami, egzaminami
6. Pozytywne myślenie – co mi to daje? Poznaję swoje mocne strony
7. Poznajemy techniki relaksacyjne
8.Usprawnianie funkcji słuchowo- językowych
9. Usprawnianie motoryki i ogólnej koordynacji ruchowej.
10.Doskonalenie sprawności manualnej i grafomotoryki.
11. Usprawnianie analizy i syntezy wzrokowej oraz orientacji przestrzennej.
12. Doskonalenie techniki czytania ze zrozumieniem
13.Doskonalenie poprawnego pisania pod względem ortograficznym
14.Wprowadzenie zasad pisowni wyrazów z „ó”, „ó” wymiana na o, a, e . Rozwijanie czytania tekstu ze zrozumieniem
15.Pisownia wyrazów z ó niewymiennym. Rozwijanie czytania tekstu ze zrozumieniem
16.„Ó” w zakończonych wyrazów –ów, -ówka, -ówna. Rozwijanie czytania tekstu ze zrozumieniem
17. Pisanie dyktanda z wyrazami u/ó. Wdrażanie do autokorekty
18. Wprowadzenie zasad pisowni z „u”; „U” na początku i na końcu wyrazów. Rozwijanie czytania tekstu ze zrozumieniem
19.Zasady pisowni z „rz”- wymieniające się na r i w zakończeniach – arz, -erz.
20. Pisanie wyrazów z „ rz” niewymiennym. Rozwijanie czytania tekstu ze zrozumieniem
21. „Rz” w rzeczownikach rodzaju męskiego zakończonych na –arz, -erz, -mistrz, -mierz.
Rozwijanie czytania tekstu ze zrozumieniem
22. „Rz” po spółgłoskach, wyjątki w pisowni „rz” po spółgłoskach
23.Test ze znajomości pisowni wyrazów z trudnością ortograficzną. Pisanie dyktanda z lukami
24. Podsumowanie zajęć terapeutycznych. Najlepsze techniki relaksacyjne.
Uwagi o harmonogramie:
Na zajęcia nr 1 do nr 7 (psychoedukacyjne) przeznaczę 1 godzinę lekcyjną. Zajęcia od nr 8 do 13 (terapia pedagogiczna ) będę przeplatać z innymi zajęciami, aby nie dopuścić do znużenia i zniechęcenia uczniów. Podczas każdych zajęć będę stosować naprzemiennie ćwiczenia analizatora wzrokowego, słuchowego, koordynacji wzrokowo- ruchowej, orientacji przestrzennej i w schemacie ciała, zgodnie z zasadami prowadzenia terapii pedagogicznej. Zrealizowanie planu zajęć będzie uzależnione od tempa pracy uczniów oraz ich możliwości psychofizycznych.
opracowała : Małgorzata Zembrzuska
Wydawnictwo Forum (Raabe)
Sosin Irena (red.)
Seria „Terapia dysleksji” powstaje w oparciu o wieloletnie doświadczenie terapeutyczne Ireny Sosin. Ćwiczenia i karty pracy proponowane w tym pakiecie zawierają materiał z obszaru percepcji wzrokowej, pamięci wzrokowej świeżej, odroczonej i sekwencyjnej, analizy i syntezy słuchowej sylab,…
NIK po raz pierwszy skontrolował pracę nauczycieli
/ FORUM
Przydzielanie nadgodzin w wymiarze przekraczającym maksymalny limit, niepełne lub niewłaściwe wyposażanie stanowisk pracy, wadliwe opracowania dokumentów regulujących pracę szkół to zdaniem Najwyższej Izby Kontroli najczęstsze nieprawidłowości dotyczące organizacji pracy nauczycieli.
NIK po raz pierwszy przyjrzała się bezpośrednio organizacji i czasowi pracy nauczycieli. Kontrola dotyczy okresu od 1 stycznia 2018 r. do 26 marca 2021 r. Objęła Ministerstwo Edukacji Narodowej, przemianowane 1 stycznia 2021 na Ministerstwo Edukacji i Nauki, a także 20 szkół publicznych. Kolejnych 86 kontrolowali, na zlecenie NIK, kuratorzy oświaty. W badaniu kwestionariuszowym przygotowanym przez Izbę wzięło udział: ponad 5 tys. dyrektorów szkół, niemal 25,5 tys. nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących.
Jak czytamy w informacji na temat wyników kontroli nauczyciele pytani o to, co najbardziej utrudnia im wywiązywanie się z obowiązków w tradycyjnym modelu nauczania, wskazują przede wszystkim na zróżnicowany poziom wiedzy i umiejętności uczniów oraz zbyt liczne klasy. Takie problemy zauważa niemal połowa uczestników badania kwestionariuszowego przeprowadzonego przez NIK. 77 proc. jest zdania, że ich pracę mogłoby poprawić przede wszystkim zwiększenie prestiżu zawodu nauczyciela. Lepsze wyposażenie sal lekcyjnych w pomoce dydaktyczne wskazało 41 proc. pytanych.
NIK przypomina, że w badanym okresie kolejni ministrowie edukacji wprowadzali zmiany w przepisach służące doskonaleniu pracy nauczycieli i poprawie ich sytuacji finansowej (stopniowy wzrost wynagrodzeń, wprowadzenie dodatku dla wychowawców), a także usprawniające funkcjonowanie zajęć pozalekcyjnych w szkołach (ale – jak zauważa NIK – resort nie monitorował ich skutków) oraz ułatwiające organizację kształcenia na odległość w związku z pandemią COVID-19.
Izba przypomina też, że w listopadzie 2016 r. ówczesna minister edukacji Anna Zalewska powołała Zespół do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty, któremu zleciła wypracowywanie rozwiązań systemowych i zdefiniowanie długofalowej strategii dotyczącej praw i obowiązków pracowników oświaty, w tym czasu i warunków pracy. To jedyne gremium skupiające przedstawicieli nauczycielskich związków zawodowych, samorządów i rządu. “Problem w tym, że z roku na rok liczba spotkań Zespołu była coraz mniejsza (…) ograniczało możliwość realizowania postawionych zadań, a także konsultowania istotnych dla edukacji zagadnień, choćby reorganizacji procesu edukacyjnego spowodowanej pandemią” – czytamy w informacji.
NIK podała, że w 2018 r. w szkołach publicznych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego (z wyłączeniem szkół specjalnych, policealnych oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach) zatrudnionych było ok. 320 tys. nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących. W 2019 r. z powodu przejścia na emeryturę uprawnionych do tego nauczycieli, liczba ta spadła do ok. 308 tys., po czym w kolejnym roku znów wrosła do ponad 321 tys. w związku z reformą edukacji – z tzw. podwójnym rocznikiem i wydłużeniem nauki w szkołach ponadpodstawowych. W badanym okresie najliczniejszą grupę stanowili nauczyciele z przedziału wiekowego 46-55 lat – 38 proc.
Niemal połowa dyrektorów szkół, którzy wzięli udział w badaniu kwestionariuszowym NIK, deklarowała problemy z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników i w roku szkolnym 2018/2019, i 2020/2021. Najtrudniej było pozyskać nauczycieli fizyki (33 proc.) i matematyki (32 proc.), nauczycieli chemii (24 proc.), języka angielskiego (20 proc.) i informatyki (18 proc.). Najczęściej dyrektorzy szkół rozwiązywali ten problem we własnym zakresie, przydzielając innym nauczycielom nadgodziny lub publikując ogłoszenia.
NIK podaje, że z danych w Systemie Informacji Oświatowej nadgodziny przydzielano w badanym okresie ponad 73 proc. nauczycieli, 11 proc. pracowało w więcej niż jednej szkole (z deklaracji w badaniu kwestionariuszowym wynika, że 24 proc.). Najczęściej w kilku placówkach jednocześnie zatrudnieni byli nauczyciele edukacji dla bezpieczeństwa, fizyki, chemii, geografii, muzyki i techniki, najrzadziej – edukacji wczesnoszkolnej, języka polskiego, języka angielskiego i wychowania fizycznego.
W 20 kontrolowanych przez NIK szkołach, wykształcenie kierunkowe i przygotowanie pedagogiczne mieli niemal wszyscy zatrudnieni nauczyciele (poza jednym). W kontrolowanych przez kuratorów oświaty 86 placówkach braki w tym zakresie stwierdzono u 19 osób, wśród nich byli m.in. nauczyciele języka angielskiego, informatyki, fizyki, przyrody, wychowania fizycznego, edukacji dla bezpieczeństwa, a także pedagodzy i nauczyciele współorganizujący nauczanie ucznia z autyzmem, czy słabosłyszącym.
Ostatecznie – jak podano – kontrola pokazała jednak, że poza jednym przypadkiem poziom zatrudnienia nauczycieli, z uwzględnieniem możliwości przydziału im nadgodzin, był w badanym okresie wystarczający do realizowania zadań statutowych szkół.
NIK wskazuje, że “specyficzny czas pracy nauczycieli od lat budzi kontrowersje”. W przypadku pracujących na pełnym etacie nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących z 40 godzin tygodniowo tylko 18 jest w pełni ewidencjonowanych, to tak zwane pensum. “Tymczasem praca tej grupy zawodowej nie kończy się na +lekcjach przy tablicy+” – zauważa. Z badania kwestionariuszowego Izby wynika, że najwięcej czasu z pozostałych 22 godzin, zdecydowana większość nauczycieli przeznacza na przygotowanie do zajęć (82 proc.), a także sprawdzanie prac uczniów(68 proc.) i prowadzenie dokumentacji szkolnej (32 proc.).
Zgodnie z Kartą Nauczyciela, tzw. nadgodziny można przydzielać tylko w szczególnych przypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu. Nie więcej jednak niż 9 godzin za zgodą nauczyciela.
Jak podaje NIK progi te przekroczono w czterech na 20 kontrolowanych szkół, np. w Zespole Szkół w Gościszewie (woj. pomorskie). W roku szkolnym 2018/2019 jeden z nauczycieli pracował tam ponad maksymalny, tygodniowy limit. Dyrektor placówki tłumaczyła, że doszło do tego, ponieważ nie była w stanie znaleźć nauczyciela biologii, chemii i informatyki dla ucznia, który wymagał indywidualnego nauczania.
Izba przypomina, że w 2018 r. w liście do Przewodniczącego Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ “Solidarność” ówczesna minister edukacji Anna Zalewska zaproponowała “współpracę w umocnieniu właściwego funkcjonowania regulacji dotyczących czasu pracy i objęcie pomocą nauczycieli, wobec których są one nieprzestrzegane”. W odpowiedzi nauczycielska “Solidarność” przekazała resortowi listę 25 przypadków potencjalnego naruszenia przepisów prawa pracy, sygnalizując problemy związane z nakłanianiem nauczycieli przez dyrektorów szkół m.in. do nieodpłatnego przeprowadzania zajęć dodatkowych i doraźnych zastępstw. Doniesienia weryfikowali kuratorzy oświaty, ale o wynikach ich pracy związek nie został poinformowany.
“W kwestii przestrzegania 40-godzinnego tygodnia pracy nauczycieli resort współpracował z Państwową Inspekcją Pracy w niewielkim stopniu. W ministerstwie nie analizowano również wyników przeprowadzanych przez PIP kontroli poświęconych temu problemowi” – czytamy w informacji.
“Nadmierne obciążenie nauczycieli pracą może niekorzystnie wpływać na jakość procesu kształcenia, dlatego zdaniem NIK, współpraca ministra edukacji z innymi organami uprawnionymi do kontroli i nadzoru pracy nauczycieli jest konieczna” – wskazano w niej.
Z raportu wynika, że w okresie objętym kontrolą w 12 na 20 kontrolowanych szkół liczba zrealizowanych obowiązkowych zajęć edukacyjnych była niższa niż zaplanowana w ramowych planach nauczania. Dyrektorzy tłumaczyli to głównie ogólnopolskim strajkiem nauczycieli (kwiecień 2019 r.), sytuacją wywołaną pandemią COVID-19 (zawieszenie nauczania, zwolnienia lekarskie, kwarantanna kadry pedagogicznej), czy szkolnymi wycieczkami. Kontrola zlecona przez NIK kuratorom oświaty pokazała natomiast, że w ciągu trzech lat szkolnych problemy z realizacją zaplanowanej liczby godzin wystąpiły w niemal połowie szkół – w 40 z 86. Mimo mniejszej liczby zajęć jedynie w dwóch szkołach objętych kontrolą NIK nauczyciele nie zrealizowali podstawy programowej – z matematyki, fizyki i chemii.
“Trzeba także dodać, że choć podczas strajku nauczycieli w kwietniu 2019 r., ministerstwo edukacji za pośrednictwem kuratorów monitorowało sytuację w większości szkół pod kątem realizacji podstawy programowej, nie miało informacji o tym, w jaki sposób strajk wpłynął na funkcjonowanie tych placówek, tzn. czy odbywały się tam zajęcia dydaktyczne i opiekuńczo-wychowawcze” – zauważa NIK. Przypomina, że strajk trwał prawie trzy tygodnie i objął od 40 proc. do 57 proc. szkół publicznych.
NIK wskazuje też, że zajęcia pozalekcyjne stanowią integralny element procesu edukacyjnego: dzięki kołom zainteresowań uczniowie mogą rozwijać swoje zdolności, a w przypadku pomocy psychologiczno-pedagogicznej liczyć na wsparcie w trudnej sytuacji. Mimo to – jak informuje – w ciągu dwóch lat: od 2016 r. do 2018 r. w polskich szkołach zlikwidowano 65 tys. kół zainteresowań (ich liczba zmniejszyła się z ponad 275 tys. do ok. 210 tys.).
Kontrola NIK pokazała, że w roku szkolnym 2020/2021 tygodniowa liczba zajęć pozalekcyjnych organizowanych w celu rozwijania zainteresowań uczniów była niższa niż w 2018/2019 w aż połowie badanych szkół lub nie było ich wcale. W czterech placówkach zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej albo organizowano w niewłaściwy sposób albo nie zapewniono ich wszystkim uczniom, którzy mieli takie wskazania w opiniach czy orzeczeniach poradni psychologiczno-pedagogicznych. Z kolei zbyt liczne grupy na zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych i korekcyjno-kompensacyjnych utrudniały nauczycielom osiąganie wyznaczonych celów podczas pracy z uczniami. Na podobne i inne mankamenty natknęli się także kuratorzy oświaty w 7 proc. szkół badanych na zlecenie NIK.
Z kontroli Izby wynika także duże zróżnicowanie w organizowaniu i finansowaniu zajęć pozalekcyjnych. Wszystko zależało od przyjętego przez dyrektora szkoły rozwiązania lub od zamożności, czy priorytetów oświatowych danej gminy, powiatu. Ponad połowa nauczycieli (56 proc.), którzy brali udział w badaniu kwestionariuszowym Izby deklarowała, że w badanym okresie nie dostała wynagrodzenia za prowadzenie kół zainteresowań, a 34 proc. za zajęcie psychologiczno-pedagogiczne (np. dydaktyczno-wyrównawcze).
Dyrektorzy 8 placówek objętych kontrolą NIK nie sprawowali wystarczającego nadzoru pedagogicznego nad tego typu zajęciami. Tylko w czterech na 20 szkół przeprowadzono zewnętrzne kontrole dotyczące warunków lokalowych i organizacji zajęć pozalekcyjnych. Były to głównie działania Powiatowego Inspektora Sanitarnego i kuratorów oświaty. “1 września 2019 r., wprowadzono zmiany prawne, które wpłynęły na organizację zajęć pozalekcyjnych, ale nie wiadomo, jakie przyniosły skutki. W roku szkolnym 2019/2020 minister edukacji nie dysponował pełnymi danymi na temat tych zajęć, nie zlecił także pisemnych analiz czy badań na ich temat” – czytamy.
“Zajęcia pozalekcyjne odgrywają szczególną rolę w procesie dydaktyczno-wychowawczym i opiekuńczym, dlatego zdaniem NIK, celem nadzoru i monitoringu powinno być zapewnienie właściwego rozpoznawania potrzeb uczniów i nauczycieli, co umożliwi również lepsze wykorzystanie ich potencjału w realizacji zadań szkoły. W przeciwnym wypadku może dojść do marginalizacji zajęć pozalekcyjnych w procesie edukacyjnym lub patologii przy ich organizowaniu” – wskazano.
NIK badała też kwestie dotyczące pracowni przedmiotowych, pomocy dydaktycznych i zapewnienia materiałów biurowych. Warunki lokalowe szkół, w tym zapewnienie bezpieczeństwa i higieny oraz odpowiednie wyposażenie sal lekcyjnych czy pokoju nauczycielskiego to czynniki, które według Izba, mają istotny wpływ na pracę nauczycieli. O tym, że ją ułatwiają jest przekonanych 99 proc. uczestników badania kwestionariuszowego Izby.
Tymczasem kontrola NIK pokazała, że w blisko połowie szkół (w dziewięciu na 20) dyrektorzy nie zapewnili nauczycielom właściwych warunków i wyposażenia miejsca pracy, nie przestrzegali także przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny, co w niektórych przypadkach stwarzało wręcz zagrożenie zdrowia i życia (np. ostro zakończone ogrodzenie w szkole w Modliborzycach w woj. lubelskim).
W 15 szkołach kontrolowanych przez NIK nauczyciele nie mieli stałego dostępu do pracowni przedmiotowych lub pracowni takich nie zorganizowano. W efekcie lekcje z poszczególnych przedmiotów nie zawsze odbywały się w specjalnie do tego przeznaczonych i wyposażonych salach. Dyrektorzy zazwyczaj wyjaśniali to trudnymi warunkami lokalowymi, zwłaszcza po wydłużeniu nauki w szkole podstawowej z sześciu do ośmiu lat oraz rozpoczęciu nauki w szkołach ponadpodstawowych/ponadgimnazjalnych przez tzw. podwójny rocznik. Skutkiem zbyt małej w stosunku do potrzeb liczby sal było organizowanie nauki na zmiany i przekształcanie pomieszczeń w piwnicach czy korytarzy na tymczasowe sale lekcyjne, z czego wynikało również ich uboższe wyposażenie.
Natomiast wyniki kontroli przeprowadzonej w 86 szkołach przez kuratorów oświaty na zlecenie NIK wskazują, że tylko w pojedynczych przypadkach braki w wyposażeniu sal lekcyjnych utrudniały realizację podstawy programowej, czy naruszały ustawę Prawo oświatowe. Ten ostatni przypadek miał miejsce w szkole w Siemieniu (w woj. lubelskim), gdzie w pracowni komputerowej nie było zabezpieczeń uniemożliwiających uczniom dostęp do stron, mogących zawierać szkodliwe dla nich treści. Ostatecznie jednak w niemalże wszystkich skontrolowanych przez kuratorów oświaty placówkach (84 z 86), zarówno liczba, jak i wyposażenie sal lekcyjnych pozwalało na realizację podstawy programowej, a także przyjętych programów nauczania w wersji stacjonarnej i zdalnej.
40 proc. nauczycieli uczestniczących w badaniu wskazało, że nie zawsze podczas prowadzonych lekcji mieli do dyspozycji odpowiednio wyposażoną salę. Natomiast wśród najbardziej odczuwanych braków w wyposażeniu szkoły, wymieniali ograniczony dostęp do artykułów biurowych (36 proc.). Jednocześnie 38 proc. nauczycieli uznało, że w ich szkołach nie ma braków w wyposażeniu.
NIK podała, że zapotrzebowanie na pomoce dydaktyczne w roku szkolnym 2020/2021 zgłaszała połowa badanych nauczycieli. 58 proc. takich zgłoszeń dotyczyło sprzętu do zdalnego nauczania, a 42 proc. pomocy dydaktycznych. 63 proc. potrzeb zostało w pełni zrealizowana.
Jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa i higieny w szkołach, kuratorzy wskazali uchybienia w 12 na 86 kontrolowanych placówek. Kupowano tam np. drabinki i ławeczki gimnastyczne bez odpowiednich atestów lub certyfikatów, nie zapewniono uczniom miejsc do pozostawiania w szkole podręczników i przyborów szkolnych, nierównomiernie obciążano ich zajęciami w poszczególne dni tygodnia. Inne nieprawidłowości dotyczyły m.in. oznaczenia dróg ewakuacyjnych, oświetlenia na terenie szkoły i urządzeń sanitarnohigienicznych, które w niektórych placówkach nie były utrzymywane w czystości, a część była niesprawna. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ mhr/
키워드에 대한 정보 zajęcia korekcyjno kompensacyjne forum
다음은 Bing에서 zajęcia korekcyjno kompensacyjne forum 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Zajęcia korekcyjno kompenacyjne 1
- 동영상
- 공유
- 카메라폰
- 동영상폰
- 무료
- 올리기
Zajęcia #korekcyjno #kompenacyjne #1
YouTube에서 zajęcia korekcyjno kompensacyjne forum 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Zajęcia korekcyjno kompenacyjne 1 | zajęcia korekcyjno kompensacyjne forum, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.