Zalety I Wady Franczyzy | Franczyza Odcinek #2 – Zalety I Wady Franczyzy 상위 62개 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “zalety i wady franczyzy – Franczyza odcinek #2 – Zalety i wady franczyzy“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Portal WlasnyBiznesPL 이(가) 작성한 기사에는 조회수 872회 및 177290 Like 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

zalety i wady franczyzy 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Franczyza odcinek #2 – Zalety i wady franczyzy – zalety i wady franczyzy 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Wersja tekstowa dostępna jest na stronie: https://wlasnybiznes.pl/zalety-i-wady-franczyzy
Drugi odcinek z cyklu: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o franczyzie – od teorii do praktyki.

zalety i wady franczyzy 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Franczyza – jakie są jej wady i zalety? – Poradnik Przedsiębiorcy

Franczyza – zalety dla franczyzodawcy … Dzięki franczyzie franczyzodawca rozwija markę. Przede wszystkim zwiększa kanały dystrybucji towarów i …

+ 더 읽기

Source: poradnikprzedsiebiorcy.pl

Date Published: 5/19/2021

View: 5798

Zalety i wady franczyzy – WlasnyBiznes.pl

Zalety franczyzy · Siła prestiżu oraz renomy, czyli prowadzenie działalności pod znaną marką · Sprawdzony pomysł, doświadczenie i know-how · Specjalistyczne …

+ 더 읽기

Source: wlasnybiznes.pl

Date Published: 10/15/2021

View: 8465

FRANCZYZA WADY I ZALETY – GPoland

Franczyza – zalety · Franczyza pozwala na szybsze dotarcie do klientów. · Franczyza to dobry pomysł na biznes dla osób niedoświadczonych.

+ 여기에 자세히 보기

Source: gpoland.com.pl

Date Published: 5/1/2022

View: 983

Zalety i wady prowadzenia firmy w formie franczyzy – 6krokow.pl

Zalety franczyzy · Łatwiejszy start · Gotowy pomysł na biznes · Minimalizacja ryzyka · Znana i rozpoznawalna marka · Wsparcie i know-how ze strony …

+ 여기를 클릭

Source: 6krokow.pl

Date Published: 9/17/2022

View: 3159

Franczyza w Polsce – wady i zalety – Aplikuj.pl

Sprawdź, na czym polega franczyza i czy warto się na nią decydować. … nie spełniło Twoich oczekiwań, powinieneś przeanalizować zalety i wady franczyzy.

+ 여기에 표시

Source: www.aplikuj.pl

Date Published: 6/12/2021

View: 2403

Wady i zalety franczyzy. Kiedy się opłaca? – blog inFakt.pl

Czy franczyza jest dobrym sposobem na prowadzenie JDG? Zalety franczyzy · Jakie są wady franczyzy? · Co warto dopilnować jako franczyzobiorca?

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.infakt.pl

Date Published: 1/25/2022

View: 3135

Czy franczyza się opłaca? Poznaj wady i zalety franczyzy

Jakie są zalety franczyzy? · Znana marka i sprawdzony sposób na biznes · Otrzymujesz wsparcie · Korzystasz z siły sieci · Nie jesteś sam z działaniami reklamowymi.

+ 여기에 자세히 보기

Source: pakersi.pl

Date Published: 3/19/2022

View: 3633

ZALETY I WADY FRANCZYZY. PROCES NAWIĄZANIA …

Franczyza bankowa posiada wiele zalet: · Sprawdzony biznes przez franczyzodawcę w warunkach rynkowych. · Siła marki, prestiżu oraz renomy, · Korzyści płynące z …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: franczyzabanku.pl

Date Published: 8/18/2022

View: 5633

Zalety i wady franczyzy – Franczyza info

Jakie są wady franczyzy? Jesteś w stanie wymienić kilka jej zalet? Każda sieć jest inna, dlatego wiele zalet i wad danego biznesu zależy od …

+ 여기에 더 보기

Source: franczyzainfo.pl

Date Published: 10/17/2021

View: 4597

Wady i zalety franczyzy – co musisz wiedzieć – MEON EMS

Podpowiadamy, czym dokładnie jest franczyza, na jakich zasadach prowadzi się taki biznes oraz jakie są wady i zalety biznesu opartego o model franczyzowy.

+ 여기에 더 보기

Source: meonems.pl

Date Published: 2/11/2021

View: 2527

주제와 관련된 이미지 zalety i wady franczyzy

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Franczyza odcinek #2 – Zalety i wady franczyzy. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Franczyza odcinek #2 - Zalety i wady franczyzy
Franczyza odcinek #2 – Zalety i wady franczyzy

주제에 대한 기사 평가 zalety i wady franczyzy

  • Author: Portal WlasnyBiznesPL
  • Views: 조회수 872회
  • Likes: 177290 Like
  • Date Published: 2020. 8. 15.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=kTApmrivids

Jakie są zalety franczyzy?

Franczyzazalety
  • Franczyza pozwala na szybsze dotarcie do klientów. …
  • Franczyza to dobry pomysł na biznes dla osób niedoświadczonych. …
  • Franczyza zmniejsza ryzyko niepowodzenia i upadku biznesu w pierwszych chwilach funkcjonowania. …
  • Franczyza nie wymaga dużych nakładów finansowych na marketing i promocję nowej firmy.

Co trzeba wiedzieć o franczyzie?

Franczyza to prowadzenie własnego biznesu pod szyldem innej marki. Jest się więc zależnym od franczyzodawcy. Współpraca odbywa się na zasadach zapisanych w umowie. Dzięki możliwości prowadzenia biznesu pod opieką bardziej doświadczonego partnera biznesowego, znacznie łatwiej jest odnieść sukces.

Jakie są zasady franczyzy?

Podstawowym obowiązkiem franczyzodawcy jest udzielenie licencji na markę i przekazywanie wiedzy o prowadzeniu danego biznesu w sposób stały przez cały okres trwania Umowy, zaś podstawowym obowiązkiem franczyzobiorcy jest przestrzeganie wspólnych dla całej sieci zasad prowadzenia firmy i płacenie opłat franczyzowych.

Czy Pepco działa na zasadzie franczyzy?

W Polsce, pod szyldem tej marki działa ponad 1000 sklepów. PEPCO nie umożliwia przedsiębiorcom przyłączenia się do sieci i nie rozwija w Polsce modelu franczyzowego.

Co zyskuję franczyzobiorca?

Bezpośrednią korzyścią z przystąpienia do sieci franczyzowej jest obniżenie ryzyka związanego z uruchomieniem działalności gospodarczej. To z kolei zwiększa wiarygodność biorcy licencji w rozmowach biznesowych i negocjacjach z kontrahentami (w tym także instytucjami finansowymi).

Czy franczyza się opłaca forum?

Generalnie umowa franczyzy jest skonstruowana w sposób mało korzystny dla franczyzobiorcy. Często franczyzodawcy aby zwiększyć obroty, dochody firmy obciążają właśnie franczyzobiorców, co w dobie kryzysu nie pozwala “normalnie” funkcjonować.

Ile płaci się za franczyzę?

Pakiet franczyzowy zawsze obejmuje wszelkie materiały niezbędne do rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. W zależności od wielkości powierzchni punktu handlowego lub usługowego, zainteresowani muszą liczyć się z kosztem od 5 do 50 tys. zł.

Ile zarabia się na franczyzie?

Nie da się jednoznacznie określić, jak duże są zyski z prowadzenia franczyzy. Zazwyczaj kwoty te sięgają kilkunastu, kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Co zapewnia franczyzodawca?

Franczyza daje możliwość korzystania między innymi z: know how i koncepcji działalności franczyzodawcy. znaków towarowych franczyzodawcy. pomocy w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Jak stać się franczyzodawcą?

Zgodnie z założeniem franczyzy, franczyzodawca jest zobowiązany przekazać franczyzobiorcy całościowy model prowadzenia biznesu opracowany na podstawie własnego doświadczenia. Aby mieć takie doświadczenie, należy prowadzić przynajmniej jedną jednostkę pilotażową dłużej niż 12 miesięcy.

Ile kosztuje franczyza ABC?

Jedyny koszt, jaki ponoszą agenci podejmujący współpracę z siecią abc na kołach to kaucja wysokości 3,5 tys., którą wypłacają na wypadek ewentualnych szkód w powierzonym im sprzęcie. W czasie trwania współpracy agenci nie uiszczają żadnych dodatkowych opłat. Nie jest wymagany od nich również żaden wkład własny.

Kto może być franczyzodawcą?

Jest to osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą pod marką przedsiębiorstwa, z którym stale współpracuje. Oznacza to, że franczyzobiorca otrzymuje prawo i jednocześnie obowiązek prowadzenia działalności gospodarczej zgodnie z przyjętą koncepcją przez franczyzodawcę.

Która Franczyza się opłaca?

Przewidywania na 2020 rok. Wiemy już jaki biznes opłaca się otworzyć. Odpowiedź jest prosta – punkt usług kurierskich.

Jaka najlepsza franczyza?

Absolutne zaskoczenie w naszym rankingu to firma Godan. Jest to lokal zajmujący się sprzedażą artykułów do organizowania imprez i przyjęć. Firma działa od 1991 roku, jednak franczyzę oferuje jedynie od kilku lat.

Czy Dino to franczyza?

Wiadomo jednak, że firma Domex-Kuśnierek prowadziła pod marką Dino 12 sklepów na podstawie umowy franczyzowej.

Dlaczego franczyza?

Wejście w biznes franczyzowy jest dużo łatwiejsze i szybsze niż zakładanie własnej marki. Mimo pewnych ograniczeń franczyza cieszy się niesłabnącą popularnością, a franczyzodawców i franczyzobiorców przybywa z roku na rok.

Ile trzeba mieć pieniędzy żeby otworzyć żabkę?

Tylko około 5 000 zł Żabka wymaga wkładu własnego jednego z najniższych na rynku, obejmującego jedynie koszt kasy fiskalnej, opłatę za koncesję, refundowaną po 3 miesiącach prowadzenia działalności oraz zakup towarów regionalnych.

Kto może być franczyzodawcą?

Jest to osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą pod marką przedsiębiorstwa, z którym stale współpracuje. Oznacza to, że franczyzobiorca otrzymuje prawo i jednocześnie obowiązek prowadzenia działalności gospodarczej zgodnie z przyjętą koncepcją przez franczyzodawcę.

Jaka franczyza się opłaca 2021?

Franczyza punktu kurierskiego bez lokalu – czy to się opłaca? Jeśli zastanawiasz się nad uruchomieniem własnego biznesu, który będzie opłacalny zarówno teraz, kiedy większość firm boryka się z problemami finansowymi, jak i w późniejszym okresie, to franczyza punktu kurierskiego Pakersi może okazać się strzałem w 10!

jakie są jej wady i zalety?

Polska Organizacja Franczyzodawców podaje, że polski rynek franczyzowy wzrósł w ciągu ostatnich 13 lat z 50 do ponad 900 firm franczyzowych. Według raportu firmy doradczej PROFIT system pod koniec 2013 roku działało w Polsce już 941 przedsiębiorstw tego typu. Dominują systemy franczyzowe rodzimych marek – 85%. W ubiegłym roku przybyło 101 firm franczyzowych, najwięcej w sektorach gastronomicznym (22), spożywczym (18) i odzieżowym (12), jednocześnie swoją działalność zakończyły aż 52 firmy. Tak duża rozbieżność pomiędzy powstającymi i upadającymi biznesami wynikać może z cech franczyzy. Czym jest franczyza oraz jakie są jej wady i zalety. Przeczytaj i sprawdź!

Na czym polega franczyza?

Franczyza to sposób prowadzenia działalności gospodarczej. Występuje w niej relacja pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą. Ich współpracę określa pisemna umowa. Franczyza to prowadzenie własnego biznesu pod szyldem innej marki. Jest to ciekawa opcja dla podmiotów rozpoczynających działalność- możliwość pracy pod skrzydłami bardziej doświadczonego partnera biznesowego. Oczywiście nie jest to działalność filantropijna, franczyzodawca również liczy na zyski. Franczyza ma swoje blaski i cienie, zarówno dla silnej marki, jak i francyzobiorcy.

Franczyza – zalety dla franczyzobiorcy

Główną zaletą dlajest poczucie bezpieczeństwa wynikające z kupienia gotowego, sprawdzonego pomysłu, który odniósł już sukces na rynku. Znana marka ma działać na klientów jak lep na muchy. Pojawiają się oszczędności w skali makro.w naturalny sposób odnosi korzyść na kampaniach reklamowych marki.

Franczyzodawca dzieli się z partnerem nie tylko marką, ale także know-how. Franczyzobiorca może cały czas liczyć na fachową pomoc i szkolenia. Pomoc zwykle obejmuje: wsparcie przy ustaleniu asortymentu, dobór lokalizacji, kontrole biznesowe, szkolenia dotyczące księgowości i rekrutacji pracowników.

Plusem jest również brak konieczności posiadania dużego kapitału na rozpoczęcie działalności. Przedsiębiorca nie buduje biznesu od zera. Dostaje gotową markę, logo, szkolenia dla siebie i pracowników, wiedzę, pomoc merytoryczną i przywiązanych do marki klientów. Na starcie daje to mniejsze ryzyko i większą wiarygodność. Dzięki rozpoznawalności marki można prognozować zyski.

Dzięki franczyzie można uzyskać lepsze warunki współpracy z dostawcami i kontrahentami. Franczyzodawca negocjuje warunki z dostawcami dla całej sieci. Jako większy gracz może wynegocjować lepsze rozwiązania.

Franczyza – zalety dla franczyzodawcy

Dzięki franczyzie franczyzodawca rozwija markę. Przede wszystkim zwiększa kanały dystrybucji towarów i usług. W sposób oczywisty przekłada się to na głębszą penetrację rynku i ograniczenie przestrzeni rynkowej dla konkurencji.

Franczyzodawca zyskuje lojalnych partnerów, którym zależy na swoim sukcesie, a przez to wpływają na sukces całego brandu. Dzięki przekazaniu know-how sam nie musi zarządzać ogromną siecią swoich podmiotów. Osobiście nie kontroluje również rosnącej sieci personelu. Oszczędza na administracji kadrowej.

Na skróty Rozliczaj wygodnie swoją firmę online! Księgowość – Fakturowanie – CRM

Księgowość – Fakturowanie – CRM Kadry i płace zintegrowane z eZUS i PUE

Kadry i płace zintegrowane z eZUS i PUE Proste generowanie i wysyłka JPK i deklaracji Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Franczyza – wady dla franczyzodawcy

Franczyzodawca ponosi również ryzyko związane z udzieleniem licencji franczyzobiorcy. Sieć firm franczyzowych z czasem może okazać się trudna do kontrolowania, szczególnie gdy rozwija się ona poza granicami kraju.

Ryzyko dotyczy także doboru partnerów franczyzowych. Kontrahent może okazać się nieuczciwy, jego personel nierzetelny. Niezadowoleni klienci wpłyną negatywnie na odbiór marki. Co więcej, nieuczciwy franczyzobiorca może wykorzystać poznane know-how przeciwko marce.

Franczyza – wady dla franczyzobiorcy

Franczyza może także stanowić zagrożenie dla franczyzobiorcy. Biorca musi ponieść koszty opłaty wstępnej za udzielenie licencji, a przez cały czas trwania kontraktu wypłacać na rzecz franczyzodawcy określony w umowie procent obrotów. Początkującemu przedsiębiorcy, mimo posiadania silnej marki, może być trudno zarobić na koszty utrzymania lokalu, zatrudnienia pracowników i opłaty dla franczyzodawcy, a co dopiero myśleć o zysku.

Franczyzobiorca ma znacznie ograniczoną samodzielność w prowadzeniu biznesu. Podlega on kontroli franczyzodawcy. Każda innowacja, pomysł musi uzyskać aprobatę właściciela marki. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy los firmy franczyzowej jest zagrożony.

Franczyzobiorca ponosi odpowiedzialność za błędne decyzje i sytuacje kryzysowe marki. W pierwszej kolejności odbija się one na preferencjach zakupowych klientów. Jeśli postanowią bojkotować daną markę, najbardziej ucierpi franczyzobiorca.

Co ciekawe, ostatnio obserwuje się rozwój multifranczyzobiorców. Jeden podmiot staje się właścicielem kilku firm franczyzowych. Najwięcej multifranczyzobiorców liczy McDonald’s – w jego sieci 70 proc. franczyzobiorców prowadzi więcej niż jedną restaurację.

Zalety i wady franczyzy

Zalety i wady franczyzy

Franczyza daje wiele korzyści, ale jak to w życiu bywa, wszystko ma swoje plusy i minusy, więc nie zapominam o przedstawieniu jej wad oraz związanych z nią zagrożeń. Poniższe zestawienie plusów i minusów to mój punkt widzenia i jak każdy tego typu rozrachunek należy przeanalizować przez pryzmat własnych doświadczeń, potrzeb i oczekiwań. Dla Ciebie coś może być niewątpliwą korzyścią, a dla mnie ograniczeniem i wadą.

🎧 Audio: Zalety i wady franczyzy

Model franczyzy w ostatnich latach zyskał na popularności, co przełożyło się na ilość dostępnych konceptów franczyzowych na rynku. Niestety, ilość nie zawsze idzie w parze z jakością. Dlatego warto wygospodarować czas i energię, aby przeanalizować dostępne oferty i zweryfikować zgromadzone informacje. Wybór właściwego franczyzodawcy ma olbrzymi wpływ na możliwość osiągnięcia sukcesu.

Współczesna gospodarka jest wysoce konkurencyjna, a konsolidacja jest procesem powszechnym. Wiele małych i średnich przedsiębiorstw nie jest przygotowanych do konkurencji w takich obszarach, jak marketing, innowacyjne produkty, polityka cenowa czy zarządzanie personelem. Firmy, które nie posiadają odpowiedniej skali działania, mają problem z przebiciem się na rynku. Ratunkiem jest połączenie sił i uzyskanie efektu synergii, a to umożliwia franczyza.

Zatem przeanalizujmy najważniejsze korzyści oraz wady tego systemu.

Zalety franczyzy

Siła prestiżu oraz renomy, czyli prowadzenie działalności pod znaną marką

Decydując się na sprawdzoną franczyzę, startujesz z biznesem, który ma już swoją wartość na rynku. Budowa marki od podstaw to proces czasochłonny i pochłaniający bardzo duże nakłady finansowe, a dzięki franczyzie oszczędzasz czas i pieniądze.

Sprawdzony pomysł, doświadczenie i know-how

Możliwość skorzystania z doświadczeń franczyzodawcy oraz z pomysłu sprawdzonego w warunkach rynkowych. Uzyskujesz dostęp do know-how, czyli gotowych recept biznesowych. Uzyskane know-how i wsparcie ułatwia rozpoczęcie działalności w branży, w której nie masz doświadczenia. Ponadto korzystasz z efektu synergii i ciągłęj wymiany doświadczeń z franczyzodawcą oraz z pozostałymi franczyzobiorcami.

Specjalistyczne szkolenia

Franczyzodawcy przeprowadzają szkolenia dla swoich partnerów i ich pracowników. Zazwyczaj są to szkolenia produktowe oraz sprzedażowe, wzbogacone stażem w wyznaczonej placówce franczyzowej lub jednostce własnej. Stopień zaangażowania franczyzodawcy w wyszkolenie franczyzobiorcy oraz to, jaką wagę przywiązuje do solidnego wdrożenia partnera, wpływa na ocenę systemu.

Wsparcie franczyzodawcy

Pomoc ze strony franczyzodawcy, między innymi w zakresie:

znalezienia lokalizacji,

uruchomienia działalności,

negocjowania warunków z dostawcami,

ustalania właściwego poziomu zatowarowania,

rekrutacji i selekcji pracowników,

opieki prawnej i księgowej.

Dofinansowanie

Niektórzy franczyzodawcy partycypują w kosztach uruchomienia jednostki partnerskiej (dofinansowanie).

Znana marka i wsparcie marketingowe

Wiarygodność ma olbrzymie znaczenie w procesie pozyskiwania klientów. Dzięki współpracy ze znaną marką czerpiesz korzyści z działań reklamowych i promocyjnych organizowanych przez franczyzodawcę na skalę ogólnokrajową. Ponadto otrzymujesz dostęp do bazy klientów franczyzodawcy oraz leady sprzedażowe.

Możliwość ominięcia barier wejścia na rynek

Można wyróżnić kilka najczęstszych barier wejścia na rynek:

Regulacje prawne, które warunkują rozpoczęcie działalności od uzyskania stosownych licencji, zgody czy uprawnień. Dostępność rynku, rozumiana zarówno jako czas i koszt dotarcia do klienta końcowego, jak i możliwość nawiązania współpracy z kontrahentami, do której może nie dojść ze względu na zakaz konkurencji, który ich obowiązuje. Przyzwyczajenia klientów i ich lojalność względem marki. Zmiana postawy klientów może wymagać czasu i pochłonąć dodatkowe zasoby finansowe. Firmy, które zdominowały rynek i posiadają monopol. Dzięki swojej pozycji i skali działania mają niższe koszty produkcji i trudno z nimi konkurować ceną. Co więcej, na czas walki z nowym konkurentem mają możliwość obniżenia swojej marży, aby utrudnić nowemu graczowi osiągnięcie progu rentowności. Wysoki koszt, na przykład w branży finansowej są restrykcyjne wymagania kapitałowe stawiane nowym podmiotom, które ubiegają się o licencję Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), aby rozpocząć działalność w roli kredytodawcy.

Mniejsze ryzyko biznesowe

Dzięki współpracy z doświadczonym partnerem biznesowym ograniczysz ryzyko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, aczkolwiek w 100 procentach ryzyko nigdy nie może zostać wyeliminowane.

Efekt skali

W ramach systemu franczyzowego uzyskasz lepsze warunki współpracy z kontrahentami i dostawcami oraz skorzystasz z preferencyjnych cen zakupowych. Ponadto masz możliwość uzyskania prawa do wyłączności terytorialnej.

Jeśli planujesz otworzyć biznes na licencji to sprawdź aktualne oferty franczyzowe.

Wady franczyzy

Podporządkowanie się

Jako franczyzobiorca musisz dostosować się do odgórnie narzucanych standardów, co ogranicza wolność w podejmowaniu niektórych decyzji.

Kontrola i kary

Franczyzodawca przeprowadza cykliczne kontrole, na przykład poprzez tajemniczego klienta, aby sprawdzić czy stosujesz się do wyznaczonych standardów. Gdy nie wywiązujesz się z warunków umowy możesz otrzymać karę lub Twoja prowizja (osiągane dochody) może zostać pomniejszona, zaś nagminne negatywne oceny mogą być podstawą rozwiązania umowy. Przy czym należy pamiętac, że kontrola leży w interesie wszystkich partnerów, ponieważ pozwala wyeliminować tzw. czarne owce.

Plany sprzedażowe

W zależności od systemu franczyzowego istnieje możliwość narzucania planów sprzedaży do realizacji, od których może być uzależnione Twoje wynagrodzenie.

Opłaty franczyzowe

Współpraca w ramach franczyzy obwarowana jest niestety opłatami wstępnymi i okresowym. Przystępując do sieci zazwyczaj ponosisz wstępną opłatę franczyzową, a następnie jesteś zobowiązany do regulowania bieżących opłat. Ten rodzaj współpracy przypomina wynajem samochodu, dopóki płacisz dopóty możesz z niego korzystać. Gdy rozwiązujesz umowę z własnej woli lub druga strona tego się domaga, to samochód musisz oddać. I podobnie jest z licencją franczyzy, dopóki płacisz opłaty i masz aktywną umowę możesz prowadzić biznes pod jej marką.

Zbiorcza odpowiedzialność

Każdy franczyzobiorca ma wpływ nie tylko na własną firmę, ale pośrednio na wizerunek całej sieci franczyzowej. Jedna czarna owca może wpłynąć negatywnie na reputację całej sieci.

Pomyłki franczyzodawcy

Pomyłki popełniane przez franczyzodawcę mogą okazać się szkodliwe dla franczyzobiorców, np. błędy dotyczące zarządzania siecią i rekrutacji nowych partnerów, nietrafionych inwestycji, nieefektywnych akcji marketingowych, złej strategii rozwoju czy stosowanie niekorzystnej polityki cenowej.

Podsumowując, wiesz już co to jest franczyza i jakie ma wady oraz zalety. Teraz musisz sam dokonać oceny i szczerze sobie odpowiedzieć na pytanie, czy ta forma współpracy CI odpowiada. Pomocnym narzędziem w tym zakresie będzie autoanaliza, o czym przekonasz się w następnym artykule.

Jeśli uważasz, że niniejszy artykuł jest wartościowy to udostępnij go proszę (na dole znajdują się przyciski udostępnienia w mediach społecznościowych 👇). Dzięki Twojej pomocy dotrze on do większej liczby osób.

Autor: Maciej Makowski, twórca portalu WlasnyBiznes.pl

FRANCZYZA WADY I ZALETY

Prowadzenie biznesu w systemie franczyzowym to wiele korzyści dla przedsiębiorcy, jednak jak to zwykle bywa znajdą się również jakieś wady. Mimo, iż wybór franczyzy wydaje się być najsensowniejszym pomysłem jeśli dopiero wkraczamy na rynek mogą pojawić się pewne przeciwności. Poznaj wszelkie najważniejsze wady i zalety franczyzy, i sprawdź, na co należy uważać decydując się na biznes w takim systemie.

Franczyza – wady i zalety są nieodłącznym elementem każdego modelu biznesowego i również dotyczą one franczyzy. Jeśli jednak bilans pokazuje, że ilość wad jest znacznie mniejsza niż ilość zalet, zdecydowanie warto jest się zastanowić nad tego typu rozwiązaniem. Warto również pamiętać, że prowadzenie biznesu obejmuje nie tylko wszelkie aspekty finansowe, ale również jest kilka innych zmiennych, które konieczne jest, abyśmy wzięli pod uwagę pojawiając się na rynku z naszym nowym pomysłem na biznes.

Franczyza – wady i zalety, ale czym tak naprawdę ona jest?

Zanim przejdziemy do opisu wszelkich wad oraz zalet, które płyną z prowadzenia biznesu franczyzowego, warto żebyśmy sobie powiedzieli czym właściwie taka franczyza jest i co oznacza dla przedsiębiorcy oraz jego otoczenia biznesowego. Najprościej tłumacząc czym jest franczyza, można powiedzieć, że jest to prowadzenie własnego biznesu pod szyldem innej, dobrze wszystkim znanej i rozpoznawalnej marki. Oczywiście, aby wszystko funkcjonowało jak należy oba te podmioty powinny zostać połączone ze sobą specjalną umową. Kiedyś większość ludzi kojarzyło franczyzę jedynie z popularnymi restauracjami typu fast food – dziś ten sposób współpracy może dotyczyć niemal każdego obszaru biznesowego.

Franczyzodawca oraz franczyzobiorca współpracują na mocy specjalnej umowy, w której określone są wszelkie prawa oraz obowiązki obu stron. Szczegółowo sporządzona umowa franczyzy jest szczególnie ważna, aby obie strony były zadowolone. W przypadku franczyzy zarówno franczyzobiorca, jak i franczyzodawca mogą liczyć na to, że na danym biznesie zarobią, a podział zysków jest szczegółowo opisany we wspomnianej już wcześniej umowie.

Franczyza – zalety

Mogłoby się wydawać, że zalety franczyzy moglibyśmy wymieniać bez końca. Czy rzeczywiście tak jest? Korzyści jest naprawdę sporo, a te najważniejsze zostały wymienione poniżej.

Franczyza pozwala na szybsze dotarcie do klientów. Każdy przedsiębiorca na początku musi zmagać się z marketingiem oraz przekonaniem do swojego sklepu bądź usługi klientów. Działania mogą być bardzo drogie, a do tego wymagać dużego nakładu pracy. Praca pod znanym logiem sprawi, że klienci sami do nas się zgłoszą, kiedy będą szukali czegoś, co już ma dobrą renomę na rynku i wiedzą, że właśnie tego potrzebują. Franczyza to dobry pomysł na biznes dla osób niedoświadczonych. To prawda, nawet jeśli nie masz doświadczenia w biznesie i stawiasz w danej branży dopiero pierwsze kroki, możesz liczyć na to, że twój interes osiągnie sukces. Dlaczego? Franczyzodawcy to zazwyczaj doświadczone przedsiębiorstwa, które wesprą cię w rozwoju na samym początku. Umowa franczyzowa stanowi, że franczyzodawca powinien się z tobą podzielić know-how i wspomóc w rozwoju wspólnej marki. Franczyza zmniejsza ryzyko niepowodzenia i upadku biznesu w pierwszych chwilach funkcjonowania. Wchodzenie na rynek, bez względu na to czy mamy sklep z bielizną, czy sprzedajemy artykuły spożywcze, prowadzimy restaurację bądź punkt usługowy wiąże się z dużym ryzykiem. Pierwsze chwile na rynku są najważniejsze i to od nich zależy, czy przekonamy do siebie klientów, czy też nie. Praca pod znanym szyldem nieco niweluje to ryzyko, ponieważ klienci zawsze znajdą markę, którą są zainteresowani i nikogo nie musimy do siebie przekonywać. Franczyza nie wymaga dużych nakładów finansowych na marketing i promocję nowej firmy. Działania marketingowe i reklamowe zazwyczaj należą do najtrudniejszych. Franczyza w pewnych przypadkach całkowicie odciąga od nas obowiązek wydawania pieniędzy na reklamę. Pojawienie się w danym miejscu kolejnego znanego sklepu, czy restauracji zareklamuje się samo. Nie potrzeba kreatywnych kampanii marketingowych, które pozwoliłyby nas poznać z jak najlepszej strony. To już zostało wcześniej zrobione przez właściciela danej marki. Franczyzobiorca może uzyskać wsparcie na każdym etapie prowadzenia biznesu. Franczyzobiorca nigdy nie jest sam, franczyzodawca wspiera go przy wprowadzeniu innowacji, zmianach i innych rzeczach, które w każdym biznesie mogą wydawać się trudne. Nie potrzeba zatrudniać wykwalifikowanych doradców bądź płacić komuś za wsparcie. Franczyzodawca zazwyczaj pewnych porad, wskazówek oraz pomocy udziela w ramach wiążącej ich umowy.

Franczyza – wady

Jak widać powyżej franczyza to niekończąca się ilość zalet, a pierwsze wymienione wydają się bardzo ważne, kiedy zaczynamy swoją przygodę z biznesem. Warto jednak mieć na uwadze, że jak wszędzie mogą pojawić się jakieś wady bądź przeciwności, które należy wziąć pod uwagę. Oto kilka najważniejszych z nich.

Koszty nawiązania współpracy mogą być wysokie. Franczyzobiorca, aby móc pracować z daną marką musi zapłacić dość wysoką sumę pieniędzy już na starcie. Często zdarza się, że dla początkującego przedsiębiorcy jest to bariera nie do przeskoczenia i mimo najszczerszych chęci nawiązanie współpracy jest niemożliwe. Dodatkowo, niektóre umowy franczyzowe obowiązują franczyzobiorcę do płacenia procentu od obrotu, ale nie niższego niż określona w umowie suma. Na początku może to sprawić, że zyski dla franczyzobiorcy będą niewysokie. Ograniczenia w prowadzeniu biznesu dla franczyzobiorców. Zakładanie własnego biznesu często wiąże się z chęcią stania się niezależnym i całkowitą możliwością decydowania o tym jak będziemy prowadzić swoją karierę bądź swój biznes. Niestety, często w umowach franczyzowych znajdziemy wiele obostrzeń oraz ograniczeń, do których franczyzobiorcy muszą się dopasować. Franczyza nie daje maksimum samodzielności oraz wolności, a przy tym istnieje bardzo dużo obowiązków oraz zobowiązań względem franczyzodawcy. Franczyzobiorca musi liczyć się z kryzysem wizerunkowymi marki. Mimo, iż jego biznes będzie rozwijał się zgodnie z planem, a franczyzobiorca dołoży wszelkich starań, aby jego biznes wypadł jak najlepiej może okazać się, że przejściowe problemy marki bezpośrednio wpłyną na jego działania. Straty finansowe, z którymi będzie musiał się mierzyć nie będą od niego zależne i nie będzie miał możliwości zrobienia czegoś, aby poprawić kondycję swojego interesu. Praca nie do końca na swój rachunek. Pracując pod znanym szyldem nie budujemy własnej marki osobistej. Nasz biznes, który może okazać się sukcesem nie będzie kojarzony z nami, a z marką, która udzieliła licencji na jego prowadzenie.

Franczyza – zalety i wady. Podsumowanie

Podsumowując łatwo zauważyć, że franczyza ma bardzo dużo zalet, ale również zdarzają się wady. Rozpoczęcie przygody z biznesem w takim modelu powinno być dokładnie przemyślane i powinny zostać dokładnie rozważone wszelkie za i przeciw, aby można było liczyć na sukces.

FRANCZYZA WADY I ZALETY

Prowadzenie biznesu w systemie franczyzowym to wiele korzyści dla przedsiębiorcy, jednak jak to zwykle bywa znajdą się również jakieś wady. Mimo, iż wybór franczyzy wydaje się być najsensowniejszym pomysłem jeśli dopiero wkraczamy na rynek mogą pojawić się pewne przeciwności. Poznaj wszelkie najważniejsze wady i zalety franczyzy, i sprawdź, na co należy uważać decydując się na biznes w takim systemie.

Franczyza – wady i zalety są nieodłącznym elementem każdego modelu biznesowego i również dotyczą one franczyzy. Jeśli jednak bilans pokazuje, że ilość wad jest znacznie mniejsza niż ilość zalet, zdecydowanie warto jest się zastanowić nad tego typu rozwiązaniem. Warto również pamiętać, że prowadzenie biznesu obejmuje nie tylko wszelkie aspekty finansowe, ale również jest kilka innych zmiennych, które konieczne jest, abyśmy wzięli pod uwagę pojawiając się na rynku z naszym nowym pomysłem na biznes.

Franczyza – wady i zalety, ale czym tak naprawdę ona jest?

Zanim przejdziemy do opisu wszelkich wad oraz zalet, które płyną z prowadzenia biznesu franczyzowego, warto żebyśmy sobie powiedzieli czym właściwie taka franczyza jest i co oznacza dla przedsiębiorcy oraz jego otoczenia biznesowego. Najprościej tłumacząc czym jest franczyza, można powiedzieć, że jest to prowadzenie własnego biznesu pod szyldem innej, dobrze wszystkim znanej i rozpoznawalnej marki. Oczywiście, aby wszystko funkcjonowało jak należy oba te podmioty powinny zostać połączone ze sobą specjalną umową. Kiedyś większość ludzi kojarzyło franczyzę jedynie z popularnymi restauracjami typu fast food – dziś ten sposób współpracy może dotyczyć niemal każdego obszaru biznesowego.

Franczyzodawca oraz franczyzobiorca współpracują na mocy specjalnej umowy, w której określone są wszelkie prawa oraz obowiązki obu stron. Szczegółowo sporządzona umowa franczyzy jest szczególnie ważna, aby obie strony były zadowolone. W przypadku franczyzy zarówno franczyzobiorca, jak i franczyzodawca mogą liczyć na to, że na danym biznesie zarobią, a podział zysków jest szczegółowo opisany we wspomnianej już wcześniej umowie.

Franczyza – zalety

Mogłoby się wydawać, że zalety franczyzy moglibyśmy wymieniać bez końca. Czy rzeczywiście tak jest? Korzyści jest naprawdę sporo, a te najważniejsze zostały wymienione poniżej.

Franczyza pozwala na szybsze dotarcie do klientów. Każdy przedsiębiorca na początku musi zmagać się z marketingiem oraz przekonaniem do swojego sklepu bądź usługi klientów. Działania mogą być bardzo drogie, a do tego wymagać dużego nakładu pracy. Praca pod znanym logiem sprawi, że klienci sami do nas się zgłoszą, kiedy będą szukali czegoś, co już ma dobrą renomę na rynku i wiedzą, że właśnie tego potrzebują. Franczyza to dobry pomysł na biznes dla osób niedoświadczonych. To prawda, nawet jeśli nie masz doświadczenia w biznesie i stawiasz w danej branży dopiero pierwsze kroki, możesz liczyć na to, że twój interes osiągnie sukces. Dlaczego? Franczyzodawcy to zazwyczaj doświadczone przedsiębiorstwa, które wesprą cię w rozwoju na samym początku. Umowa franczyzowa stanowi, że franczyzodawca powinien się z tobą podzielić know-how i wspomóc w rozwoju wspólnej marki. Franczyza zmniejsza ryzyko niepowodzenia i upadku biznesu w pierwszych chwilach funkcjonowania. Wchodzenie na rynek, bez względu na to czy mamy sklep z bielizną, czy sprzedajemy artykuły spożywcze, prowadzimy restaurację bądź punkt usługowy wiąże się z dużym ryzykiem. Pierwsze chwile na rynku są najważniejsze i to od nich zależy, czy przekonamy do siebie klientów, czy też nie. Praca pod znanym szyldem nieco niweluje to ryzyko, ponieważ klienci zawsze znajdą markę, którą są zainteresowani i nikogo nie musimy do siebie przekonywać. Franczyza nie wymaga dużych nakładów finansowych na marketing i promocję nowej firmy. Działania marketingowe i reklamowe zazwyczaj należą do najtrudniejszych. Franczyza w pewnych przypadkach całkowicie odciąga od nas obowiązek wydawania pieniędzy na reklamę. Pojawienie się w danym miejscu kolejnego znanego sklepu, czy restauracji zareklamuje się samo. Nie potrzeba kreatywnych kampanii marketingowych, które pozwoliłyby nas poznać z jak najlepszej strony. To już zostało wcześniej zrobione przez właściciela danej marki. Franczyzobiorca może uzyskać wsparcie na każdym etapie prowadzenia biznesu. Franczyzobiorca nigdy nie jest sam, franczyzodawca wspiera go przy wprowadzeniu innowacji, zmianach i innych rzeczach, które w każdym biznesie mogą wydawać się trudne. Nie potrzeba zatrudniać wykwalifikowanych doradców bądź płacić komuś za wsparcie. Franczyzodawca zazwyczaj pewnych porad, wskazówek oraz pomocy udziela w ramach wiążącej ich umowy.

Franczyza – wady

Jak widać powyżej franczyza to niekończąca się ilość zalet, a pierwsze wymienione wydają się bardzo ważne, kiedy zaczynamy swoją przygodę z biznesem. Warto jednak mieć na uwadze, że jak wszędzie mogą pojawić się jakieś wady bądź przeciwności, które należy wziąć pod uwagę. Oto kilka najważniejszych z nich.

Koszty nawiązania współpracy mogą być wysokie. Franczyzobiorca, aby móc pracować z daną marką musi zapłacić dość wysoką sumę pieniędzy już na starcie. Często zdarza się, że dla początkującego przedsiębiorcy jest to bariera nie do przeskoczenia i mimo najszczerszych chęci nawiązanie współpracy jest niemożliwe. Dodatkowo, niektóre umowy franczyzowe obowiązują franczyzobiorcę do płacenia procentu od obrotu, ale nie niższego niż określona w umowie suma. Na początku może to sprawić, że zyski dla franczyzobiorcy będą niewysokie. Ograniczenia w prowadzeniu biznesu dla franczyzobiorców. Zakładanie własnego biznesu często wiąże się z chęcią stania się niezależnym i całkowitą możliwością decydowania o tym jak będziemy prowadzić swoją karierę bądź swój biznes. Niestety, często w umowach franczyzowych znajdziemy wiele obostrzeń oraz ograniczeń, do których franczyzobiorcy muszą się dopasować. Franczyza nie daje maksimum samodzielności oraz wolności, a przy tym istnieje bardzo dużo obowiązków oraz zobowiązań względem franczyzodawcy. Franczyzobiorca musi liczyć się z kryzysem wizerunkowymi marki. Mimo, iż jego biznes będzie rozwijał się zgodnie z planem, a franczyzobiorca dołoży wszelkich starań, aby jego biznes wypadł jak najlepiej może okazać się, że przejściowe problemy marki bezpośrednio wpłyną na jego działania. Straty finansowe, z którymi będzie musiał się mierzyć nie będą od niego zależne i nie będzie miał możliwości zrobienia czegoś, aby poprawić kondycję swojego interesu. Praca nie do końca na swój rachunek. Pracując pod znanym szyldem nie budujemy własnej marki osobistej. Nasz biznes, który może okazać się sukcesem nie będzie kojarzony z nami, a z marką, która udzieliła licencji na jego prowadzenie.

Franczyza – zalety i wady. Podsumowanie

Podsumowując łatwo zauważyć, że franczyza ma bardzo dużo zalet, ale również zdarzają się wady. Rozpoczęcie przygody z biznesem w takim modelu powinno być dokładnie przemyślane i powinny zostać dokładnie rozważone wszelkie za i przeciw, aby można było liczyć na sukces.

Czy franczyza się opłaca? Co trzeba wiedzieć przed podjęciem franczyzy?

Zastanawiasz się nad otwarciem swojego biznesu? Myślisz o franczyzie? Nie wiesz jednak, czy to się opłaca? Przeczytaj nasz poradnik, by rozwiać swoje wszelkie wątpliwości.

Czym jest franczyza?

Franczyza to prowadzenie własnego biznesu pod szyldem innej marki. Jest się więc zależnym od franczyzodawcy. Współpraca odbywa się na zasadach zapisanych w umowie. Dzięki możliwości prowadzenia biznesu pod opieką bardziej doświadczonego partnera biznesowego, znacznie łatwiej jest odnieść sukces. Oczywiście franczyzobiorca jest zobowiązany dzielić się zyskami z franczyzodawcą. A czy to się opłaca? Odpowiedzieć na to pytanie pomoże analiza zalet i wad franczyzy.

Zalety franczyzy

Największą zaletą biznesu opartego na franczyzy jest to, jakie daje początkującemu biznesmenowi poczucie bezpieczeństwa. Dzięki kupieniu gotowego pomysłu, który odniósł sukces na rynku, można liczyć na takie samo powodzenie. Marka zdobyła już bowiem zaufanie klientów. Otwierając sklep lub inny biznes na rynku, na którym jest już rozpoznawalna, można liczyć się z powodzeniem.

Kolejną zaletą jest reklama. Dzięki temu, że biznesy oparte na franczyzie są reklamowane jako marka, nie trzeba samodzielnie się tym zajmować. Tak więc franczyzobiorca odnosi korzyści, nie organizując samodzielnie kampanii reklamowej. Korzysta z efektu, jaki daje promocja marki w telewizji, internecie i innych sposobach.

Co więcej, dzięki współpracy opartej na franczyzie, franczyzobiorca może liczyć na pełne know-how. Podpisując umowę o franczyzę otrzymuje też możliwość zdobycia fachowej wiedzy. Co więcej franczyzodawca gwarantuje pomoc w wyborze lokalizacji, asortymentu, doradza jak sobie radzić z kontrolami, księgowością, rekrutacją i szkoleniem pracowników.

Okazuje się, że otwierając biznes w oparciu o franczyzę, nie trzeba martwić się koniecznością zgromadzenia dużego kapitału. Wszak dostaje się markę, a wraz z nią gotowe wytyczne co do wyposażenia, dostawców, ilości i jakości towarów, zatrudniania i wynagradzania pracowników. W zasadzie już na początku można prognozować to, jakie będą zyski.

Plusem jest również brak konieczności posiadania dużego kapitału na rozpoczęcie działalności. Przedsiębiorca nie buduje biznesu od zera. Dostaje gotową markę, logo, szkolenia dla siebie i pracowników, wiedzę, pomoc merytoryczną i przywiązanych do marki klientów. Na starcie daje to mniejsze ryzyko i większą wiarygodność. Dzięki rozpoznawalności marki można prognozować zyski.

Wady biznesu opartego na franczyzie

Oczywiście franczyza ma też swoje wady. Przede wszystkim na początku należy ponieść koszty licencji, a także przez cały czas prowadzenia biznesu – płacić określony umową procent przychodu. Na początku może to być trudne, gdy koszt wynajmu lokalu i zatrudnienia pracowników może zrównać się z obrotami.

Co ważne, prowadząc biznes oparty na franczyzie nie można na własną rękę wprowadzać innowacji. Na wszystko zgodę należy otrzymać od właściciela marki. Nawet, jeśli jest to pomysł dobry, który przykładowo może przełożyć się na zysk franczyzobiorcy, ale i całej marki.

To, co staje się plusem, jest i minusem. Jeśli na wizerunki traci cała marka, traci i biznes franczyzobiorcy. Ponosi on konsekwencje błędnych decyzji, ale i kryzysów w branży.

Czy franczyza się opłaca?

I tak, i nie. Przede wszystkim opłaca się, ponieważ są znacznie większe szanse, że biznes się utrzyma. Start-upy padają znacznie szybciej. Jednak sukces biznesu zależy tutaj w niewielkiej mierze od własnych zadań. Poza tym, cały czas trzeba dzielić się dochodem z franczyzodawcą. Nie dla każdego taki model jest wystarczający.

Co trzeba wiedzieć przed podjęciem franczyzy?

Na początku warto dowiedzieć się, jaki dokładnie rodzaj umowy jest oferowany. Może bowiem wydawać się, że to biznes oparty na franczyzie. W praktyce jednak może się okazać, że jest znacznie inaczej. Franczyza, ajencja, umowa partnerstwa albo grupa zakupowa – to wszystko z zewnątrz jest do siebie podobne. Jednak dla biznesmena musi być jasne, na jakich warunkach jest umowa, którą ma podpisać.

Warto również dowiedzieć się, dlaczego biznes rozwija się na zasadzie współpracy franczyzy. Może się bowiem okazać, że wcale nie musi. Co więcej, może nawet wyjść na jaw, że to wcale nie prosperująca franczyza, tylko sieć, w dodatku taka, która jest nowa na rynku.

Oczywiście, należy sprawdzić, co ma obejmować umowa franczyzy, jakie są jej warunki – w tym ograniczenia, a także – czy da się odstąpić od niej. Istotna może być też wyłączność terytorialna, zawieszenie opłat, gdy nie ma dochodu. To oczywiście nie wszystko, ale warto o tym pomyśleć.

Franczyza – czym to się je?

Co to franczyza? To sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Własny biznes, mimo że we franczyzie realizowany pod cudzym szyldem, to jedna z najlepszych dróg do wysokich zarobków. I co najważniejsze ryzyko niepowodzenia we własnej dzielności gospodarczej jest we franczyzie mniejsze.

Kiedy słyszymy o sieciach franczyzowych, najczęściej kojarzą nam się one z restauracjami szybkiej obsługi, takimi jak McDonald’s czy TelePizza. Te firmy rzeczywiście funkcjonują na rynku jak ikony franczyzy, w końcu to giganty tego rynku, jednak znanych marek franczyzowych jest znacznie więcej (zobacz: katalog franczyz). Kupując licencję franczyzową decydujemy się na prowadzenie biznesu na własne ryzyko, ale pod szyldem franczyzodawcy. Znana marka ma w założeniu gwarantować większą liczbę klientów i zmniejszać istotnie ryzyko bankructwa. Decydując się na współpracę na zasadzie franczyzy obie strony podpisują Umowę narzucającą im wzajemne obowiązki. Podstawowym obowiązkiem franczyzodawcy jest udzielenie licencji na markę i przekazywanie wiedzy o prowadzeniu danego biznesu w sposób stały przez cały okres trwania Umowy, zaś podstawowym obowiązkiem franczyzobiorcy jest przestrzeganie wspólnych dla całej sieci zasad prowadzenia firmy i płacenie opłat franczyzowych.

Franczyza nie polega tylko na sprzedaży prawa do używania logo sieci lub znaku towarowego, to cały system prowadzenia biznesu. Słowo „system” to klucz do zrozumienia zasad biznesu opartego na franczyzie. Biorca licencji może bowiem liczyć ze strony dawcy licencji na systemową i systematyczną opiekę – na szkolenia dla siebie i załogi, na kampanie promocyjne wspierające sprzedaż czy na know-how dla danej branży np. wiedzę o specyfice rozliczeń i księgowości. Za tę pomoc franczyzobiorca przekazuje franczyzodawcy tzw. opłatę wstępną za udzielenie licencji i potem – przez cały czas trwania kontraktu – wpłaca na rzecz dawcy pewien procent swoich obrotów. Pieniądze te są wykorzystywane na rzecz całej sieci i służą wszystkim biorcom licencji – są one przeznaczane m.in. na badania marketingowe, opracowywanie nowych produktów i kampanie reklamowe. W jednym zdaniu: franczyzobiorca wykorzystuje w swej działalności doświadczenie, wiedzę i metody działania opracowane przez dawcę licencji.

Podstawowe zasady współpracy na zasadzie franczyzy

Franczyzodawca jest właścicielem znaku towarowego i marki sieci franczyzowej. Franczyzodawca sam przetestował koncept biznesowy i wykazał jego rentowność. Franczyzobiorca prowadzi punkt pod szyldem franczyzodawcy jako niezależny przedsiębiorca: jego zarobkiem jest zysk z działalności. Franczyzobiorca finansuje zasadniczą część inwestycji w otwarcie punktu i zakup towaru. Franczyzobiorca jest właścicielem mienia znajdującego się w punkcie. Franczyzodawca przekazuje franczyzobiorcy wiedzę jak właściwie prowadzić działalność (know-how). Franczyzobiorca płaci za licencję franczyzową, płaci także miesięczną opłatę franczyzową za korzystanie z know-how (bezpośrednio w formie opłat lub pośrednio w marżach produktów kupowanych od franczyzodawcy). Franczyzobiorca określa ceny towarów lub usług w swoim punkcie. Zysk (jeśli się pojawi) zależy więc nie tylko od wysokości sprzedaży, ale także od ustalonej marży na produktach. Zwykle franczyzobiorca ma pewien wpływ na rodzaj i różnorodność asortymentu w punkcie. Zasady współpracy franczyzodawcy i franczyzobiorcy reguluje umowa franczyzy, a instrukcje jak właściwie prowadzić działalność w ramach franczyzy zebrane są w podręczniku operacyjnym.

Popularność franczyzy to głównie zasługa “zaplecza” jakie daje ta forma prowadzenia firmy. Potwierdza to liczba punktów franczyzowych, która z roku na rok rośnie (chociaż gospodarka nie rozwija się już tak dynamicznie). Każda przedsiębiorcza osoba w Polsce, która rozpatruje możliwość zainwestowania we własną firmę, może skorzystać z oferty kilkuset systemów, które oferują wejście w biznes za kwotę od kilkunastu tysięcy (małe placówki bankowe, małe punkty gastronomiczne) do kilku milionów złotych (stacje benzynowe, supermarkety). Posiadając 100 tys. zł kandydat na przedsiębiorcę może już przebierać w licencjach na biznes.

Franczyza to sprawdzona metoda robienia interesów, która jest z powodzeniem używana w wielu branżach przez tysiące biznesmenów na całym świecie. Franchising oferuje wolność w prowadzeniu, zarządzaniu i kierowaniu własną firmą. Ale – tu uwaga! – tam gdzie jest wolność, musi być i odpowiedzialność za własne decyzje. We franczyzie odpowiedzialność biorcy licencji franczyzowej polega na podporządkowaniu się regułom zawartym w umowie z franczyzodawcą. Oznacza to konieczność m.in. przestrzegania wspólnych dla całej sieci procedur obsługi klienta, kupowania towaru do sprzedaży tylko od dawcy licencji oraz brania udziału we wszystkich akcjach promocyjnych organizowanych przez sieć franczyzową.

I na koniec: dla kogo franczyza jest dobrym rozwiązaniem, a dla kogo nie? Na biznes na własną rękę powinny decydować się te osoby, które nie lubią podporządkowywać się zewnętrznie narzuconym procedurom, znalazły niszę rynkową, mają wystarczająco dużo własnych pieniędzy na biznes oraz zdobyli już doświadczenie w branży, w której zamierzają działać (doświadczenie potrzebne będzie do wypracowania marki). Dobrze, gdy mają również okrzepnięte już kontakty handlowe. Reszta osób powinna skorzystać z możliwości schowania się pod parasol rozpoznawalnej marki franczyzowej,która na starcie da im szansę na szybszy rozwój.

Dino, Pepco, Sinsay, Lidl czy KFC – dlaczego nie mają franczyzy?

Dino, Pepco, Sinsay, Lidl czy KFC – dlaczego nie mają franczyzy?

Dino, Pepco, Sinsay, Costa Coffee, Burger King, KFC, Lidl czy Starbucks nie rozwijają w Polsce franczyzy. A mimo to, są chętnie wyszukiwanymi brandami w Internecie. Według statystyk wyszukiwarek, internauci niemalże codziennie wpisują wyżej wymienione marki w połączeniu ze słowem “franczyza” i szukają informacji o ewentualnych możliwościach współpracy. Informacji o modelach partnerskich nie znajdują, ponieważ żadna z wyżej opisanych marek nie rozwija w polskich realiach franczyzy. Dlaczego? Szukamy odpowiedzi.

Dino Polska

Sieć działa na rynku od 1999 roku i została stworzona przez Tomasza Biernackiego – jednego z najbogatszych Polaków (według magazynu Forbes). Firma prężnie rozwija swoje sklepy, których według danych z 2020 roku było 1496 (Wikipedia). Na stronie internetowej sieci, nie ma żadnych informacji dotyczących franczyzy. Widnieje jedynie zapis, że Dino Polska szuka “gruntów”, gdzie mogłyby powstać sklepy własne. Przypomnijmy, że Dino swego czasu rozwijało franczyzę. Wtedy, w ramach sieci partnerskiej działało 12 franczyzowych sklepów. W 2018 roku Domex-Kuśnierek podjął decyzję o ich przejęciu i włączeniu jako placówki własne. Sprawa była dość głośna, ponieważ pierwsze przejęcie franczyzowych placówek odbyło się bez zgody UOKIK. Co w ostateczności skutkowało karą finansową nałożoną na sieć (100 tysięcy złotych).

UOKIK w komunikacie prasowym karę uzasadnił w następujący sposób:

– 21 grudnia ubiegłego roku właściciel Dino zgłosił do UOKiK zamiar nabycia części mienia należącego do Domex-Kuśnierek – 12 sklepów. We wniosku spółka poinformowała, że przewidziała trzy etapy tej transakcji: nabycie nieruchomości, wynajęcie jej spółce Domex-Kuśnierek oraz po uzyskaniu zgody prezesa UOKiK przejęcie materialnych i niematerialnych składników tych sklepów.

Urząd uznał, że już w dniu złożenia wniosku spółka Dino Polska była właścicielem 12 sklepów prowadzonych na podstawie najmu przez Domex-Kuśnierek. Mieściły się one: Koźminku, Rudnej, Nowym Miasteczku, Grębocicach, Siedlcu, Gołaszynie, Osiecznej, Lipnie, Żerkowie i Jutrosinie oraz Prusicach i Krzywiniu. Ponadto na podstawie umowy franczyzowej Dino kształtowało ceny sprzedawanych towarów oraz warunki dostawy i sprzedaży.

Sieć Dino Polska nabyła te sklepy bez wymaganej uprzedniej zgody organu antymonopolowego. Za naruszenie prawa ochrony konkurencji urząd nałożył na spółkę karę finansową w wysokości 100 tys. zł.

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do UOKiK, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Kara za niezgłoszenie zamiaru koncentracji wynosi do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji. Samodzielnie przeprowadzenie koncentracji bez uzyskania zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest naruszeniem przepisów ustawy antymonopolowej”.

Czy Dino wróci jeszcze do franczyzy? W kwestii przyszłości franczyzy Dino, wystosowaliśmy jako redakcja zapytanie. Niestety nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

Sinsay

Sinsay to marka należąca do LPP. Brand rozwija się od ponad 6 lat i nazywany jest “młodszą siostrą marki Reserved”. Marka rozwija się prężnie nie tylko w Polsce – co pokazują kolejne otwarcia nowych sklepów. W Polsce Sinsay nie otwiera sklepów w ramach modelu franczyzowego. O powód takiej decyzji zapytaliśmy biuro prasowe LPP. Otrzymaliśmy poniższą odpowiedź:

Szanowna Pani,

Nie planujemy rozwoju sieci franczyzowej marki Sinsay, ponieważ zależy nam na rozwoju salonów własnych, które gwarantują nam możliwość lepszego poznania preferencji naszych klientów.

O “wychodzeniu” z franczyzy marek należących do LPP w Polsce, mówił także już wcześniej sam Marek Piechocki (Prezes i założyciel firmy), w wywiadzie przygotowanym dla naszego portalu. Wtedy na pytanie o franczyzę odpowiedział:

Model franczyzowy miał dla nas duże znaczenie szczególnie tam, gdzie napotykaliśmy na skomplikowane regulacje prawne lub na ograniczenia np. w dostępie do dobrej lokalizacji, które dla naszych lokalnych partnerów nie stanowiły problemu, jak ma to miejsce np. w krajach Bliskiego Wschodu. Inna kwestia to również rozpoznanie rynku w regionach, gdzie jeszcze nie byliśmy obecni z ofertą naszych marek. Jednak od dłuższego już czasu przyjęliśmy strategię odchodzenia od tego modelu na rzecz własnej sieci sprzedaży, szczególnie na rynkach o rosnącym potencjale. Z jednej strony daje nam to dużo większe możliwości rozwoju nowych konceptów naszych salonów, z drugiej – własny sklep to dla nas przede wszystkim optymalna forma interakcji z klientem na danym rynku, poznanie jego preferencji i dotarcie z ofertą dostosowaną do jego oczekiwań.

PEPCO

PEPCO to sieć sklepów dyskontowych, która powstała pod koniec 1999 roku, w Polsce. Działa 11 krajach: Polsce, Czechach, Słowacji, Rumuni, Węgrzech, Chorwacji, Słowenii, Litwie, Łotwie, Estonii i Bułgarii. Firma co roku otwiera średnio 300 nowych sklepów i zatrudnia ponad 16 tysięcy pracowników. W Polsce, pod szyldem tej marki działa ponad 1000 sklepów. PEPCO nie umożliwia przedsiębiorcom przyłączenia się do sieci i nie rozwija w Polsce modelu franczyzowego. Czy PEPCO wykluczyło franczyzę całkowicie? W kwestii ewentualnej przyszłości franczyzy tej marki wystosowaliśmy jako redakcja również zapytanie (do kilku osób odpowiedzialnych za rozwój sieci). Niestety nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

Costa Coffee

Ta międzynarodowa sieć działa na całym świecie. A na polski rynek weszła pod koniec 2006 roku. Pierwszy lokal powstał w Rzeszowie. Costa Coffee wielokrotnie w komunikatach prasowych informowała o planach rozwoju sieci w oparciu o franczyzę. Plany pozostały jednak tylko planami. Sieć rozwija się we franczyzie m.in. w Wielkiej Brytanii. W Polsce zaś Costa Coffee, oprócz budowania kawiarni własnych, skupia się na współpracy z sklepami spożywczymi i stacjami benzynowymi (automaty do kawy).

KFC

Jedynym franczyzobiorcą KFC w Polsce jest firma AmRest, która licencję na prowadzenie lokali KFC, otrzymała od Yum! Brands Inc. (właściciela KFC). AmRest jest zatem franczyzobiorcą tej marki i jako jedyny może otwierać lokale pod szyldem KFC w Polsce. AmRest na swojej stronie internetowej informuje, że nie jest właścicielem KFC, a jedynie operatorem na wybrane rynki (Polskę). Współpraca z naszą Spółką na zasadzie franczyzy dla marki KFC nie jest możliwa – informuje AmRest.

Burger King

AmRest nie jest właścicielem marki Burger King i nie sprzedaje licencji w zakresie prowadzenia tych restauracji na żadnym rynku swojej działalności. Współpraca z naszą Spółką na zasadzie franczyzy dla marki Burger King nie jest możliwa. AmRest jest franczyzobiorcą marki Burger King w ramach umowy franczyzowej z Burger King Europe GmbH – czytamy na stronie firmy.

Starbucks

Dla mnie franczyzobiorcy to pośrednicy, którzy staną między nami a naszym klientem (…) Gdybyśmy mieli franczyzę, Starbucks straciłby wspólną kulturę, która uczyniła nas silnymi. Uczymy baristów nie tylko prawidłowego obchodzenia się z kawą, ale także przekazywania klientom pasji do naszych produktów. Rozumieją wizję i system wartości firmy, co rzadko ma miejsce w przypadku, gdy czyjeś pracownicy serwują kawę Starbucks – napisał Schultz swego czasu.

Starbucks również nie może być otwierany w Polsce przez zainteresowanych franczyzobiorców z firmą AmRest. Kawiarnie Starbucks w Polsce, Czechach i na Węgrzech otwierane są przez spółki joint venture AmRest Coffee (82% AmRest i 18% Starbucks) posiadające prawa i licencje do rozwoju i prowadzenia kawiarni Starbucks w tych krajach. Restauracje Starbucks w Rumunii i Bułgarii (przejęte przez Spółkę od Marinopoulos Coffee SEE B.V. w czerwcu 2015 roku), w Niemczech (przejęte od Starbucks Coffee EMEA B.V. w maju 2016 roku) oraz na Słowacji prowadzone są na zasadzie franczyzy. AmRest posiada wyłączność na prowadzenie kawiarni Starbucks w Polsce, Czechach, na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii, Słowacji i Niemczech (z brakiem wyłączności dla niektórych instytucjonalnych lokalizacji). AmRest nie sprzedaje licencji w zakresie prowadzenia tych restauracji na żadnym rynku swojej działalności – czytamy na stronie internetowej AmRestu.

Dodajmy, że AmRest jako master-franczyzobiorca marki Pizza Hut może rozwijać franczyzę w Polsce we współpracy z zainteresowanymi przedsiębiorcami. W kwestii ewentualnej przyszłości franczyzy marek: Burger King, Starbucks czy Burger King (na podobnych zasadach jak w przypadku Pizza Hut), wystosowaliśmy jako redakcja zapytanie. Niestety nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

Lidl

Lidl to kolejna marka, która mimo prężnej ekspansji, nie rozwija się w Polsce w modelu franczyzowym. Lidl w Polsce funkcjonuje od 2002 roku i liczy ponad 700 sklepów. Sama historia marki sięga zaś lat 30. XX wieku. Firma Lidl swoją działalność rozpoczęła jako hurtownia żywności w Neckarsulm, w Badenii-Wirtembergii. W sprawie ewentualnej franczyzy Lidla, wystosowaliśmy do biura prasowego kilkukrotnie zapytanie mailowe. Niestety nie otrzymaliśmy informacji zwrotnej.

Dlaczego firmy nie skalują się za pośrednictwem franczyzy?

Nie każdy biznes nadaje się do tego modelu – to główny argument wskazywany przez różne firmy. Wiele z nich także nie uznaje tego modelu za atrakcyjny, np. z obawy o “utratę” wartości, jakości całej marki. Nie trzeba ukrywać, że źle prowadzony franczyzowy punkt, może się “odbić” wizerunkowo na całej marce. Padają także argumenty o tej “wadliwej franczyzie”, którą można stworzyć, nie mając do tego odpowiedniego doświadczenia i wiedzy. Dlatego wiele firm nie chce podejmować się rozwijania tego modelu. Zagraniczni giganci zazwyczaj dają licencje konkretnym, pewnym i stabilnym spółkom – można powiedzieć reprezentantom marki na dany kraj. Często bywa jednak, że po “zbadaniu” konkretnego rynku, decydują się na rozwój master-franczyzy. Tak jest np. w przypadku Papa John’s, które od niedawna może rozwijać również franczyzowe punkty w Polsce (wcześniej były to tylko punkty własne). Wiele firm rezygnuje także z ekspansji w Polsce – jedną z takich jest sieć Dunkin’ Donuts, która pomimo wielu prób, ostatecznie wycofała się z naszego kraju.

Tagi:

Przeczytaj także

Opublikowane przez: Daria Kania-Baran

Zalety i wady prowadzenia firmy w formie franczyzy

Krok 2 z 6

Zalety i wady prowadzenia firmy w formie franczyzy

Franchising, jak każda forma prowadzenia biznesu, ma swoje plusy i minusy, zalety i wady. Każdy człowiek jest inny – co dla jednego będzie zaletą, dla innego może okazać się wadą nie do zaakceptowania. W tym kroku oprócz oczywistych zalet oraz wad wyróżniliśmy jeszcze kategorię czynników, które w zależności od indywidulanego postrzegania mogą być albo zaletą, albo wadą. W artykule znajdziesz również zestawienie rzeczy na którze należy zwrócić uwagę przy wyborze: „własna marka czy franczyza?“.

Franchising, jak każda forma prowadzenia biznesu, ma swoje plusy i minusy. Każdy człowiek jest inny – co dla jednego będzie zaletą, dla innego może okazać się wadą nie do zaakceptowania. W tym kroku oprócz oczywistych zalet oraz wad wyróżniliśmy także kategorię czynników, które w zależności od indywidualnego postrzegania mogą być albo zaletą, albo wadą. W artykule znajdziesz również zestawienie rzeczy na które należy zwrócić uwagę przy wyborze: „własna marka czy franczyza?”.

W poniższej tabeli znajdziesz ogólne zestawienie wad i zalet franczyzy. Szczegółowo omówione poszczególne plusy i minusy franczyzy przeczytasz w dalszej części artykułu:

Zalety franczyzy

Łatwiejszy start

Rozpoczynając biznes w formie franczyzy, masz dużo łatwiejszy start niż rozpoczynając biznes pod własną marką.

Gdy uruchamiasz swoją autorską firmę, budujesz ją od początku, od samych fundamentów. Musisz przeanalizować wszystkie za i przeciw poszczególnych rozwiązań biznesowych, nabyć pewną wiedzę o rynku i branży, w której chcesz działać. Nie ominie Cię zapewne uczenie się na swoich błędach (szczególnie, jeśli to Twoja pierwsza firma).

Musisz także – zupełnie od zera – przyciągnąć klientów i zbudować ich zaufanie, rozreklamować swój biznes oraz zbudować zespół zaufanych i wykształconych w branży pracowników.

W przypadku franczyzy wiele “drzwi” jest już otwartych. Przystąpienie do znanej marki gwarantuje Ci rozpoznawalność na rynku. Nie jesteś sam – czujesz za sobą wsparcie franczyzodawcy, który przekazuje Ci know-how, czyli zasady prowadzenia przedsiębiorstwa.

Franczyzodawca w ciągu wielu lat swojej działalności biznesowej opracował optymalny sposób zarządzania firmą. Postępując według wytycznych franczyzodawcy nie musisz “wyważać otwartych drzwi”, tylko rozwijasz swoją działalność w oparciu o wypracowany wcześniej program.

Od franczyzodawcy otrzymasz niezbędne przeszkolenie i wiedzę, a często również materiały reklamowe i pierwszych klientów. Jako przedsiębiorca stajesz się częścią większej sieci i możesz stale liczyć na doradztwo i wsparcie franczyzodawcy.

Gotowy pomysł na biznes

Jeśli należysz do osób przedsiębiorczych, które od zawsze chciały mieć własną firmę, ale nie masz konkretnego pomysłu na biznes, franczyza jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie.

Rozwijając firmę – niestety – trzeba nieraz popełnić wiele błędów i zaangażować dużą ilość czasu na sprawdzenie co działa, a co nie; czy świadczona usługa lub oferowany produkt odpowiada klientom; jakie cechy produktu należy prezentować w reklamie, aby działała możliwie najefektywniej, itd.

Franczyza zapewnia gotowy i sprawdzony w praktyce pomysł na biznes. Nie musisz poświęcać swojego czasu i pieniędzy na testowanie różnych rozwiązań. Obecnie na rynku masz do wyboru ponad 1000 dostępnych systemów franczyzowych z kilkunastu branż, które już zostały sprawdzone w realiach rynkowych.

Minimalizacja ryzyka

Prowadzenie swojego biznesu w formie franczyzy obarczone jest dużo mniejszym ryzykiem niż otwarcie od zera firmy pod własną marką. Dlaczego tak jest?

Czynniki zmniejszające ryzyko biznesowe w prowadzeniu franczyzy:

Znana i rozpoznawalna marka – otwierasz biznes pod znaną i rozpoznawalną marką, co sprawia, że możesz liczyć na klientów już od pierwszego dnia prowadzenia firmy.

– otwierasz biznes pod znaną i rozpoznawalną marką, co sprawia, że możesz liczyć na klientów już od pierwszego dnia prowadzenia firmy. Wsparcie franczyzodawcy: know-how, szkolenia, doświadczenie biznesowe, doradztwo – najczęściej franczyzodawcy prowadzą specjalne szkolenia dla swoich franczyzobiorców, na których nauczą Cię swojego know-how i pokażą Ci w jaki sposób możesz zwiększyć swoje obroty. W trakcie funkcjonowania firmy rzetelny franczyzodawca kontroluje Twoje działania, a w razie kłopotów organizacyjnych i finansowych pomaga z nich wyjść.

– najczęściej franczyzodawcy prowadzą specjalne szkolenia dla swoich franczyzobiorców, na których nauczą Cię swojego know-how i pokażą Ci w jaki sposób możesz zwiększyć swoje obroty. W trakcie funkcjonowania firmy rzetelny franczyzodawca kontroluje Twoje działania, a w razie kłopotów organizacyjnych i finansowych pomaga z nich wyjść. Pomysł na biznes sprawdzony na rynku – jeżeli otwierana firma jest dziesiątą, dwudziestą czy setną placówką franczyzową, znaczy to, że rynek zweryfikował już dany pomysł na biznes i jest na niego zapotrzebowanie. Mówiąc inaczej – jeżeli innym franczyzobiorcom się udało, dlaczego Tobie ma się nie udać?

– jeżeli otwierana firma jest dziesiątą, dwudziestą czy setną placówką franczyzową, znaczy to, że Mówiąc inaczej – jeżeli innym franczyzobiorcom się udało, dlaczego Tobie ma się nie udać? Model depozytowy franczyzy handlowej minimalizuje ryzyko finansowe w przypadku niesprzedania towarów (franczyzobiorca nie kupuje towarów, a otrzymuje je w depozyt od franczyzodawcy; dlatego nie traci pieniędzy, kiedy np. nie sprzeda się końcówka kolekcji ubrań).

Ciekawostka:

Z badań przeprowadzonych przez firmę PROFIT System®️ wynika, że pełny okres umowy franczyzowej przeżywa aż 80% firm. Jak sytuacja przedstawia się na tle ogólnych statystyk? Z badania firmy Euler Hermes wynika, że w pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej upada 30% nowych firm, natomiast po 5 latach prowadzenia firmy upada ponad 70% firm.

Znana i rozpoznawalna marka

Budowanie marki to nieraz wieloletnia, ciężka i konsekwentna praca. Jedną z najcenniejszych wartości związanych z franczyzą jest właśnie korzystanie z rozpoznawalnej marki.

Często ludzie wchodząc do swojej ulubionej restauracji, placówki bankowej czy robiąc zakupy w najbliższym sklepie osiedlowym nawet nie uświadamiają sobie, że dany biznes jest prowadzony w formie franczyzy.

Dzięki przystąpieniu do systemu franczyzowego, otrzymujesz prawo do korzystania z marki i znaku towarowego rozpoznawalnego na szeroką skalę. Często jest to skala ogólnopolska, czasami – europejska lub nawet światowa (jak chociażby w przypadku McDonald’s).

Należy jednak pamiętać, że:

angażując się we franczyzę, stajesz się współodpowiedzialny za dobro marki . Twoją rzetelną pracą i zaangażowaniem możesz przyczynić się do jej rozwoju. Brakiem pracy i zaangażowania godzisz w dobro całej marki.

. Twoją rzetelną pracą i zaangażowaniem możesz przyczynić się do jej rozwoju. Brakiem pracy i zaangażowania godzisz w dobro całej marki. nawet najlepsza i najbardziej rozpoznawalna marka nie przyniesie Ci korzyści, jeśli – po prostu – nie będziesz pracował. Nie można liczyć na zysk i sukces w biznesie, czekając jedynie z założonymi rękami. Znana marka sama z siebie nie przyniesie Ci zysku.

Wsparcie i know-how ze strony franczyzodawcy

Franczyzodawcy to osoby z dużym doświadczeniem biznesowym, które chętnie dzielą się swoją wiedzą. Od tego, jak duże obroty osiągniesz, będzie zależało również ich wynagrodzenie (zazwyczaj franczyzodawca otrzymuje określony procent od uzyskanych przez Ciebie dochodów lub obrotów). Dlatego też franczyzodawcy zależy tak samo jak Tobie, aby Twój interes osiągał jak największe zyski.

Wsparcie franczyzodawcy objawia się w działaniach takich jak m.in.:

pomoc w znalezieniu odpowiedniej lokalizacji placówki

wynegocjowanie korzystniejszych warunków najmu lub zakupu lokalu dla firmy

wynegocjowanie lepszych cen towarów u dostawców

przeprowadzenie kampanii promocyjnej na otwarcie placówki

tworzenie i dostarczanie artykułów reklamowych i marketingowych do firmy

promocja placówki w mediach ogólnopolskich

dostęp do bazy klientów franczyzy

doradztwo organizacyjne, prawne, finansowe

szkolenia dla franczyzobiorcy

szkolenia dla pracowników firmy

udostępnienie miejsca na stronie internetowej franczyzy

udostępnienie profesjonalnego oprogramowania IT

pomoc w rekrutacji pracowników

Zalety lub wady franczyzy

Określony czas franczyzy

Umowa franczyzowa jest zazwyczaj podpisywana na określony czas. W związku z tym pojawia się problem braku pewności, czy franczyzodawca przedłuży z Tobą umowę po upływie tego czasu.

Dla jednych będzie to wada, bo takie rozwiązanie wprowadza poczucie niestabilności, dla innych – zaleta, bo przez ten czas mogą zastanowić się, czy dana forma współpracy im odpowiada. Jeżeli nie, po upływie określonego czasu będą mogli z niej po prostu zrezygnować bez dodatkowych konsekwencji wynikających z zerwania umowy.

Zależność od franczyzodawcy

Wybierając franczyzę jako formę prowadzenia własnej firmy, musisz pamiętać, że związujesz się z franczyzodawcą zapisami umowy.

W oparciu o te zapisy będziesz musiał spełniać szereg wymogów i standardów, tak aby zachować spójność i elementy charakterystyczne dla całej sieci franczyzowej. W umowie franczyzy zazwyczaj znajduje się szczegółowy wykaz działań, które są dozwolone oraz zakazane.

Franczyzodawca ma także prawo do przeprowadzania kontroli w jednostkach franczyzowych i do wglądu w dokumenty, rachunki, faktury firmy franczyzobiorcy. Dawca licencji “trzyma rękę na pulsie”, aby znać sytuację firmy i ewentualnie zareagować, zainicjować zmiany, itp.

Dla części osób będzie to znaczne ułatwienie.

Dla osób, które cenią sobie niezależność, będzie to oczywiście wada.

Niewiele miejsca na innowacyjność i kreatywność franczyzobiorcy

Franczyzobiorca posiada względnie niewielkie “pole do popisu” we wdrażaniu nowych rozwiązań biznesowych i technologicznych. Kierunek, w którym ma iść działalność firmy, ustala przede wszystkim franczyzodawca i to on ma ostateczne słowo jeśli chodzi o decyzje z nią związane.

Nie oznacza to, że franczyzobiorca jest jedynie pracownikiem franczyzodawcy. Jest jego biznesowym partnerem i może inicjować pewne zmiany w przedsiębiorstwie.

Jeżeli jednak nade wszystko cenisz sobie indywidualność i niezależność, franczyza nie jest dobrym rozwiązaniem dla Ciebie. Franczyza nie jest także dla osób, które odkryły genialny, przełomowy produkt lub usługę i chcą podpisywać je swoim nazwiskiem.

Dla osób, które w biznesie ponad indywidualność przedkładają bezpieczeństwo i pewność, względnie mała elastyczność i decyzyjność w działaniach będą zaletami.

Wady franczyzy

Opłaty franczyzowe

Chcąc rozpocząć działalność w formie franczyzy, musisz liczyć się z tym, że nic nie dostaniesz za darmo i będziesz musiał ponieść koszty. Opłaty franczyzowe nieco uszczuplą Twoje zarobki.

Na początku będziesz musiał uiścić opłatę za pakiet franczyzowy, czyli za możliwość korzystania ze znaku towarowego, know-how, szkoleń, pomocy i doradztwa.

W trakcie działalności firmy musisz liczyć się z tym, że franczyzodawca zapewne będzie oczekiwał od Ciebie zapłaty ustalonego procentu od zysku lub od osiąganych przez Ciebie obrotów. W niektórych systemach franczyzowych obowiązują także opłaty miesięczne oraz składki na fundusz marketingowy.

Rodzaje i wielkości opłat powinny być opisane w umowie franczyzy. Jeśli jakiejś opłaty nie zapisano w umowie, franczyzobiorca nie ma obowiązku jej uiszczać.

Rzadkim, lecz uwzględnianym w umowie zagadnieniem są ewentualne kary umowne za poważne naruszenie zasad współpracy franczyzowej. Franczyzobiorca w konsekwencji bardzo poważnych wykroczeń (np. takich jak działalność konkurencyjna w trakcie obowiązywania umowy lub złamanie zasady poufności informacji) musi zapłacić franczyzodawcy ustaloną kwotę kary.

Efekt domina w czasie kryzysu marki

Jeśli marka ucierpi w związku z działaniami jednego z franczyzobiorców lub jej właściciela, mogą ucierpieć wszyscy członkowie sieci franczyzowej.

Przykładowo:

Jeżeli klient zatruje się jedzeniem serwowanym w jego ulubionej restauracji w Krakowie, nie tylko już nigdy się do niej nie wybierze, ale także nie uda się do restauracji tej samej marki w Warszawie. Jeszcze gorzej, jeśli zrobi się o tym głośno w mediach. Mówimy tutaj o efekcie domina.

Jak widzisz, jeden błąd innego przedsiębiorcy może mieć wpływ na Twoje przychody. Dlatego właśnie wielu franczyzodawców ma przygotowane tzw. pakiety ratunkowe, służące do wyciągania franczyzobiorców z tarapatów. Na bieżąco monitorują działania swoich franczyzobiorców i gdy zaczyna się dziać coś niepokojącego, wprowadzają działania mające na celu eliminację zagrożeń.

Rada:

Gdy będziesz decydował się na wybór franczyzy, zweryfikuj, czy franczyzodawca prowadzi działania monitorujące poczynania swoich franczyzobiorców i czy ma wypracowane sposoby na radzenie sobie z ewentualnymi kryzysami.

Upadek franczyzodawcy

Upadek franczyzodawcy powoduje, że nie możesz już dalej prowadzić swojego biznesu pod jego marką.

Dobra wiadomość jest taka, że nie będziesz odpowiadał za długi swojego franczyzodawcy.

Niestety – zła wiadomość jest taka, że będziesz musiał zmierzyć się z rebrandingiem swojej firmy i ze zmianą sposobu jej prowadzenia, ponieważ Twoja umowa z franczyzodawcą zapewne zostanie rozwiązana.

W obliczu takiej sytuacji możesz:

zamknąć firmę;

otworzyć własną markę;

przejść pod skrzydła konkurencyjnego franczyzodawcy (co często okazuje się korzystnym rozwiązaniem. Franczyzodawcy dużo bardziej opłaca się przejąć franczyzobiorcę, który zna realia danego rynku i jest zorientowany we franchisingu).

Rada:

Upadek Twojego franczyzodawcy nie musi oznaczać dla Ciebie zakończenia biznesu. Taka sytuacja może stać się okazją przejścia do innej sieci franczyzowej na lepszych warunkach lub do rozpoczęcia biznesu pod własną marką.

Własna marka czy franczyza?

Jeżeli decydujesz się na rozpoczęcie własnego biznesu, to pewnie zastanawiasz się, czy otworzyć firmę w formie franczyzy czy jednak prowadzić firmę pod własną marką. Każde z tych rozwiązań ma zalety i wady.

Własna marka czy franczyza? Aby odpowiedzieć na to pytanie możesz skorzystać z prostego testu. Odpowiedz szczerze na poniższe pytania:

Czy chcę otworzyć firmę, ale nie mam jeszcze żadnego konkretnego pomysłu na biznes?

Czy chcę prowadzić firmę, ale czuję, że mam zbyt małe doświadczenie w tym zakresie?

Czy chcę otworzyć biznes, który od razu będzie rozpoznawalny wśród klientów?

Czy chcę zostać przeszkolony i przygotowany do prowadzenia własnej firmy?

Czy chcę cieszyć się prowadzeniem własnej firmy przy zminimalizowanym ryzyku?

Czy chciałbym móc korzystać z doradztwa osób, które są bardziej doświadczone ode mnie w prowadzeniu biznesu?

Czy wolę być prowadzony za rękę w zarządzaniu firmą niż być całkowicie niezależnym?

Jeżeli na większość pytań odpowiedziałeś twierdząco, to franczyza może być dla Ciebie lepszym rozwiązaniem niż założenie firmy pod własną marką.

Charakterystyka franczyzy:

ponosisz niewielkie ryzyko prowadzenia działalności , dzięki temu, że korzystasz z rozpoznawalnej marki i masz wsparcie franczyzodawcy

, dzięki temu, że korzystasz z rozpoznawalnej marki i masz wsparcie franczyzodawcy korzystasz z rozpoznawalnej marki, dlatego nie musisz ponosić aż tak dużych nakładów na szeroko pojęty marketing

zostajesz przeszkolony i otrzymujesz know-how prowadzenia konkretnego biznesu

prowadzenia konkretnego biznesu możesz skorzystać z pomysłu na biznes, który już został sprawdzony przez rynek i działa

i działa możesz liczyć na pomoc franczyzodawcy , który jest doświadczony w prowadzeniu firmy

, który jest doświadczony w prowadzeniu firmy musisz posiadać konkretną wielkość kapitału własnego na start

stajesz się częścią dużej sieci, a większemu podmiotowi trudniej jest upaść niż małej firmie , która dopiero się rozwija (zgodnie z powiedzeniem “too big to fail”)

, która dopiero się rozwija (zgodnie z powiedzeniem “too big to fail”) musisz uiszczać opłaty franczyzowe

nie jesteś niezależny w podejmowaniu decyzji biznesowych

w podejmowaniu decyzji biznesowych musisz się dostosować i spełniać wszelkie wymogi wynikające z przynależności do sieci franczyzowej

Charakterystyka prowadzenia firmy pod własną marką:

jesteś niezależny w podejmowaniu wszelkich decyzji

w podejmowaniu wszelkich decyzji budujesz własną markę – z jednej strony ponosisz większe wydatki na szeroko pojęty marketing, z drugiej strony czujesz satysfakcję ze stworzenia czegoś unikatowego

– z jednej strony ponosisz większe wydatki na szeroko pojęty marketing, z drugiej strony czujesz satysfakcję ze stworzenia czegoś unikatowego twoje działania nie są ograniczone przez nikogo

przez nikogo własna firma wymaga od Ciebie większego zaangażowania czasu i energii

możesz otworzyć firmę bez posiadania dużego kapitału własnego

do wszystkiego musisz dojść sam (brak wsparcia i know-how)

(brak wsparcia i know-how) Twój pomysł nie jest zweryfikowany przez rynek

może być Ci trudno konkurować z dużymi firmami i z sieciami franczyzowymi

Oceń ten artykuł:

Zobacz także artykuły podobne:

Franczyza w Polsce – wady i zalety

Założenie własnej działalności gospodarczej może być sposobem na bezrobocie, jak i niezależność finansową. Ci, którzy decydują się na taki krok, najczęściej dokonują dokładnej analizy wszystkich za i przeciw. Podobnego bilansu warto dokonać w momencie zainteresowania się franczyzą. Jaka jest definicja franczyzy i na czym polega ta forma prowadzenia działalności? Wyjaśniamy.

Działanie pod znaną marką jest rozwiązaniem m.in. dla osób, które nie mają własnego pomysłu na biznes. Aby jednak nie okazało się, że rozpoczęcie współpracy z franczyzodawcą nie spełniło Twoich oczekiwań, powinieneś przeanalizować zalety i wady franczyzy.

Franczyza – co to jest?

Franczyza to model biznesowy polegający na tym, że franczyzodawca udostępnia zainteresowanemu przedsiębiorcy (franczyzobiorcy, inaczej ajentowi) m.in. znak towarowy, koncepcję prowadzenia działalności gospodarczej oraz udziela mu wsparcia merytorycznego przez cały okres współpracy. W zamian franczyzodawca zobowiązuje się do uiszczenia ustalonych opłat i korzystania z usług wskazanych dostawców.

Źródło: Raport o franczyzie w Polsce, franchising.pl

Współcześnie franczyza w Polsce prężnie się rozwija, jak zresztą na całym świecie. Jako osoba zainteresowana masz naprawdę szeroki wybór, jeżeli chodzi o wybór franczyzodawcy, ci bowiem działają w każdej branży. Przy ich pomocy możesz prowadzić m.in. sklep spożywczy, stację benzynową, szkołę językową czy salon łazienek.

Czytaj również: Własna firma. Sposób na niezależność?

Franczyza – czy to się opłaca?

Zalet franczyzy można wymienić całkiem sporo. Oto najważniejsze:

Prowadzenie przetestowanego biznesu . Decydując się na franczyzę, otwierasz biznes pod marką dobrze znaną konsumentom. Fakt ten przekłada się na konkretne zyski. To zdecydowanie mniejsze ryzyko, niż zakładanie działalności od zera.

. Decydując się na franczyzę, otwierasz biznes pod marką dobrze znaną konsumentom. Fakt ten przekłada się na konkretne zyski. To zdecydowanie mniejsze ryzyko, niż zakładanie działalności od zera. Niższe koszty związane z rozpoczęciem . Jako ajent otrzymujesz m.in. materiały reklamowe i identyfikację wizualną, nie musisz inwestować własnych środków na ich zakup. Szczególnie kapitałochłonne może być opracowanie i zamówienie materiałów reklamowych. Korzystając z oferty franczyzy, omijasz konieczność poniesienia tych kosztów.

. Jako ajent otrzymujesz m.in. materiały reklamowe i identyfikację wizualną, nie musisz inwestować własnych środków na ich zakup. Szczególnie kapitałochłonne może być opracowanie i zamówienie materiałów reklamowych. Korzystając z oferty franczyzy, omijasz konieczność poniesienia tych kosztów. Dostęp do koncepcji know-how . Aby firma odniosła na rynku sukces, jej właściciele muszą stworzyć koncepcję działania. Franczyzobiorca korzysta z gotowego pomysłu, a w ramach zawartej umowy najczęściej ma prawo uczestniczyć w licznych kursach i szkoleniach.

. Aby firma odniosła na rynku sukces, jej właściciele muszą stworzyć koncepcję działania. Franczyzobiorca korzysta z gotowego pomysłu, a w ramach zawartej umowy najczęściej ma prawo uczestniczyć w licznych kursach i szkoleniach. Atrakcyjne ceny. Większość franczyzodawców decyduje się zawrzeć w umowie klauzulę, na mocy której franczyzobiorca jest zobowiązany zaopatrywać się u konkretnych dostawców. Takie rozwiązanie jest opłacalne – przy dużej ilości nabywanych produktów, każdy franczyzobiorca może liczyć na atrakcyjne ceny, które sprawią, że będzie on konkurencyjny.

Źródło: Prezentacja Frenchising, Michał Oleś

Franczyza minusy

Otwarcie biznesu ma zawsze dwie strony medalu. Poza możliwością zarobienia większych pieniędzy niż na etacie i niezależnością nie można zapomnieć o prowadzeniu np. księgowości, a także o tym, że trudno może być np. jeśli liczymy na oferty franczyzy bez wkładu własnego. Skorzystanie z tego rodzaju działalności wiąże się również z pewnymi ograniczeniami. Za wady tego modelu biznesowego można uznać:

Wady i zalety franczyzy. Kiedy się opłaca?

Franczyza to jeden ze sposobów prowadzenia działalności gospodarczej. Pod tym pojęciem kryje się gotowy system sprzedaży produktów i usług, opierający się na ścisłej współpracy pomiędzy prawnie niezależnymi i odrębnymi podmiotami, czyli franczyzodawcą i franczyzobiorcą. Jakie aspekty dokładnie kryje franczyza? Czy przy jednoosobowej działalności gospodarczej zachowujesz samodzielność?

Czy franczyza jest dobrym sposobem na prowadzenie JDG? Zalety franczyzy

Istotnym plusem jest prowadzenie działalności pod znaną marką, co już na starcie daje większe szanse na wybicie się wśród konkurencji. Oszczędzasz zatem cenny czas i pieniądze niezbędne dla budowy marki.

Wraz z podpisaniem umowy z franczyzodawcą otrzymujesz dostęp do know-how, czyli do sprawdzonych recept biznesowych. Ułatwia to prowadzenie działalności, w której nie masz jeszcze doświadczenia. Ponadto franczyzodawcy przeprowadzają szkolenia dla swoich partnerów biznesowych i pracowników. Solidne wyszkolenie i umiejętne wdrożenie w działalność konkretnej franczyzy wpływa na jakość systemu.

W ramach francyzny dostajesz wsparcie ze strony francyznodawcy m.in w zakresie:

rozpoczęcia działalności,

znalezienia lokacji,

negocjacji warunków współpracy z dostawcami,

dostosowania poziomu zatowarowania,

zatrudniania i selekcji pracowników,

prowadzenia księgowości,

niektórzy franczyzodawcy oferują wsparcie finansowe na start.

W ramach systemu franczyzowego uzyskasz lepsze warunki współpracy z kontrahentami i dostawcami, a także będziesz miał dostęp do preferencyjnych cen zakupowych. Dodatkowo, korzystasz z prowadzonych działań marketingowych organizowanych przez franczyzodawcę na skalę ogólnoświatową.

Dzięki współpracy ze znaną marką ograniczasz swoje ryzyko finansowe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Masz także znacznie większe szanse na przebicie barier wejścia na rynek takich jak: dostępność rynku, regulacje prawne, konkurowanie z monopolem, wysokie wymagania kapitałowe oraz preferencje klientów względem znanych marek.

Polecani Księgowi inFaktu Ocena Cena Urszula Gąsiorowska 7.3 Dobry Cena od 180 zł netto / m-c Zobacz ofertę Izabela Robocińska-Bugiel 7.0 Dobry Cena od 150 zł netto / m-c Zobacz ofertę Ewa Goworek 10 Znakomity Cena od 160 zł netto / m-c Zobacz ofertę Zobacz, jak wygląda księgowość w inFakcie

Jakie są wady franczyzy?

Jako franczyzobiorca musisz podporządkować się do ogólnych wytycznych, co ogranicza swobodę w podejmowaniu decyzji. Ponadto, prowadząc franczyzę musisz liczyć się z cyklicznymi kontrolami ze strony franczyzodawcy. Gdy zostaną wykryte jakieś naruszenia możesz otrzymać karę lub Twoja prowizja może zostać zmniejszona. Nagminne naruszenia mogą być podstawą do rozwiązania umowy.

Przystępując do systemu franczyzowego musisz liczyć się uiszczeniem nie tylko wstępnej opłaty franczyzowej, a także opłatami okresowymi za dalsze działanie pod marką. Ponadto istnieje możliwość narzucania odgórnych planów sprzedażowych do zrealizowania, które wpływają na to, jaką kwotę otrzymasz za prowadzenie działalności.

Ponadto błędne zarządzanie franczyzodawcy może wpłynąć negatywnie na wszystkich franczyzobiorców np. nietrafione inwestycje, nieefektywne kampanie reklamowe, zła strategia rozwoju czy wprowadzenie nieopłacalnej polityki cen.

Co warto dopilnować jako franczyzobiorca?

Przed zdecydowaniem się na prowadzenie biznesu w formie franczyzy warto zapoznać się z wszystkimi jej aspektami, zarówno szansami, jak i ryzykiem. Na rynku istnieje już dość sporo konceptów franczyzowych. Warto wygospodarować swój czas i przeanalizować wszystkie oferty. Wybór odpowiedniego franczyzodawcy jest istotny, gdyż może się okazać że proponowany model współpracy jest mało opłacalny dla franczyzobiorcy.

Uważnie czytaj warunki współpracy, jeśli zdecydowałeś się już na konkrety system franczyzowy. Ważne jest zapoznanie z opłatami franczyzowymi, zakresem odpowiedzialności, a także profitami, jakie oferuje franczyzodawca w ramach umowy. Warto negocjować postanowienia umowy, aby uzyskać jak najkorzystniejsze warunki.

Franczyza a samodzielność na JDG

Podstawą każdego biznesu jest samodzielność. W końcu jednym z ważniejszych czynników motywujących do zakładania własnej działalności gospodarczej jest możliwość dokonywania samodzielnych decyzji.

Oczywiście prowadzenie JDG w ramach systemu franczyzy daje mniejszą swobodę decyzji. Franczyzobiorca jest podporządkowany odgórnym standardom i musi realizować swoją działalność, kierując się gotowym modelem biznesowym. Cykliczne kontrole ograniczają wolność w ramach JDG, a konieczność zrealizowania planów sprzedażowych jest zmorą dla niektórych franczyzobiorców. Jednakże z drugiej strony na stracie otrzymujesz pełne wsparcie, co zwiększa szanse na osiągnięcie sukcesu na rynku.

Pełna samodzielność JDG we franczyzie nie istnieje. To, jaki zakres swobody uzyskasz prowadząc biznes pod sztandarem znanej marki zależy od tego, jaki model biznesowy wybierzesz oraz w jaki sposób wynegocjujesz umowę z franczyzodawcą. Profitów z prowadzenia franczyzy jest wiele, jednakże możesz znacznie ograniczyć swoje korzyści, podpisując umowę nieuważnie i bez żadnych negocjacji.

Czy franczyza się opłaca? Poznaj wady i zalety franczyzy

Franczyza to coraz bardziej popularny sposób na rozpoczęcie własnej działalności. Kusi ona początkujących przedsiębiorców możliwością uruchomienia firmy pod skrzydłami doświadczonego partnera biznesowego, a co za tym idzie mniejszym ryzykiem niepowodzenia. Jednak, czy rzeczywiście franczyza się opłaca? Jakie są wady i zalety franczyzy? Przeczytaj i poznaj odpowiedzi na powyższe pytania.

Jakie są zalety franczyzy?

Przedsiębiorcy w Polsce mają do wyboru ponad 1300 marek franczyzowych – dla porównania w 2008 roku było ich około 500. Co więcej, ich liczba stale rośnie, a koncept franczyzowy uważany jest za jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań w dziedzinie biznesu. Co takiego sprawia, że inwestują w niego tysiące osób?

Znana marka i sprawdzony sposób na biznes

Głównym powodem popularności systemów franczyzowych, a zarazem jedną z ich zalet, jest brak konieczności rozpoczynania biznesu od zera. Od samego początku korzystasz z rozpoznawalności marki, która przez lata działania na rynku utrwaliła się w świadomości ludzi i zdobyła ich zaufanie. Dzięki temu łatwiej zdobywasz Klientów i szybciej zaczynasz zarabiać.

Co więcej, podpisując umowę z franczyzodawcą, otrzymujesz:

• know-how,

• licencję umożliwiającą korzystanie ze znaku towarowego marki oraz innych elementów brandingowych, a także

• podręcznik operacyjny, w którym znajdziesz szczegółowe opisy dotyczące metod skutecznego prowadzenia swojej nowej działalności.

Wszystko to sprawia, że unikasz błędów i czasami kosztownych w skutkach pomyłek, które bardzo często popełniają początkujący przedsiębiorcy (jak na przykład dobranie złej strategii biznesowej, czy nieodpowiedni dobór lokalizacji, przez co znalezienie Klientów staje się nie lada wyzwaniem). Kupując franczyzę, tak naprawdę kupujesz gotowy sposób na biznes. Korzystasz z doświadczenia franczyzodawcy i pomysłu, który okazał się sukcesem. Dzięki temu zmniejszasz ryzyko niepowodzenia inwestycji.

Otrzymujesz wsparcie

Zaletą dobrej oferty franczyzowej jest przede wszystkim stałe wsparcie. Co to znaczy? Najłatwiej będzie nam opisać to na przykładzie franczyzy sieci Punktów Kurierskich Pakersi. Pomagamy naszym Partnerom biznesowym już na samym początku – wykonujemy wspólnie analizę biznesową, wybieramy najlepszą lokalizację na otwarcie placówki i pomagamy w założeniu działalności gospodarczej – za darmo i przez Internet. Franczyzobiorca dostaje także kontakt do Opiekuna Wdrożenia, a w późniejszym okresie do całego zespołu Opiekunów, którzy służą mu pomocą zarówno w kwestiach formalnych, jak i merytorycznych, czy organizacyjnych.

Ważne jest również dokładne zapoznanie się z branżą. Właśnie dlatego powinieneś szukać franczyzy, oferującej cykl szkoleń, który od podstaw wprowadzi Cię w branżę, w której będziesz działał. W sieci Punktów Kurierskich Pakersi szkolenia to bardzo ważny element składający się nie tylko z teorii, lecz również z praktyki.

Co więcej, w ramach pakietu startowego otrzymujesz dostęp do 30-dniowego treningu sprzedażowego przez Internet – nauczysz się na nim, jak skutecznie pozyskiwać klientów biznesowych.

Korzystasz z siły sieci

Franczyza daje Ci siłę grupy. Jeśli dana sieć ma w swoich szeregach 50, 100 lub 200 placówek, to jej pozycja negocjacyjna z kontrahentami jest 50, 100 lub 200 razy większa. Dołączając do sieci, korzystasz więc z atrakcyjnych rabatów i specjalnych cen, których nie mógłbyś uzyskać jako samodzielny przedsiębiorca. Bardzo często bycie w sieci wiąże się również z posiadaniem statusu VIP u dostawców usług – oznacza to na przykład dostęp do indywidualnego Opiekuna, czy szybsze rozpatrywanie reklamacji.

Nie jesteś sam z działaniami reklamowymi

Zakładając swoją firmę, musisz samodzielnie zadbać o każdy aspekt jej funkcjonowania – również o prowadzone działania marketingowe. W końcu nawet najlepszy pomysł na biznes się nie sprawdzi, jeśli nie zostanie odpowiednio zareklamowany. Co musiałbyś zrobić, aby o Twoich usługach lub produktach dowiedzieli się potencjalni Klienci? Z pewnością zlecić wykonanie strony internetowej oraz jej pozycjonowanie. Przydałaby się również poczta we własnej domenie, fanpage na Facebooku, wizytówka w Google, projekty wyklejki na witrynę, wizytówki czy tablice reklamowe.

Zaletą franczyzy jest to, że wybierając odpowiednią ofertę, otrzymujesz wszystkie powyższe elementy już na starcie. Co więcej, jeśli dany franczyzodawca posiada w swojej Centrali dział marketingowy, to możesz liczyć na stałe wsparcie osób w nim pracujących, a także na efekty realizowanych na skalę ogólnokrajową kampanii reklamowych – takich jak reklamy wyświetlane na portalu YouTube.

Tak duże wsparcie marketingowe daje na przykład sieć Punktów Kurierskich Pakersi. Co ważne, większość z nich znajduje się w Pakiecie Startowym – nie musisz więc martwić się dodatkowymi opłatami.

Jakie są wady franczyzy?

Każdy medal ma dwie strony – franczyza nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Na szczęście związanych z nią wad możesz łatwo uniknąć, robiąc dokładną analizę i porównując oferty różnych franczyz. Poniżej przedstawiamy elementy, których powinieneś się wystrzegać.

Brak swobody w podejmowaniu decyzji biznesowych

Decydując się na franczyzę, musisz mieć świadomość, że będziesz musiał prowadzić swoją firmę zgodnie z wytycznymi. Jest to oczywiście zrozumiałe, ponieważ w większości przypadków wytyczne te są dla Ciebie korzystne – dotyczą najlepszych sposobów pozyskiwania klientów, prowadzenia z nimi rozmów czy rozmieszczenia elementów w placówce, w taki sposób, aby przyciągały uwagę.

Problem pojawia się wtedy, gdy franczyzodawca swoimi decyzjami blokuje Ci rozwój i możliwość maksymalizacji zysków. Przykładem może być narzucenie jednolitego cennika dla wszystkich osób zrzeszonych w sieci. Jeśli w Twojej okolicy nie ma żadnej konkurencji, to możesz podnieść ceny. Z kolei, jeśli w pobliżu znajdują się dwie podobne placówki – na przykład punktów kurierskich, to, ustalając niższe ceny, możesz przejąć klientów konkurencji, a nawet sprawić, że zamknie ona swoją działalność.

Na taką swobodę działania pozwala Otwarty Model Franczyzowy stosowany między innymi w sieci Punktów Kurierskich Pakersi. Traktujemy swoich franczyzobiorców na zasadach partnerskich i chcemy, aby prowadzenie firmy przynosiło im radość oraz maksymalny zarobek. Właśnie dlatego dajemy im możliwość działania na terenie całego kraju, uczestnictwa w przetargach, czy ustalania własnych cen i rabatów.

Utrata zaufania klientów z przyczyn niezależnych od franczyzobiorcy

Działając w sieci każdy błąd – czy to właściciela franczyzy, czy innego franczyzobiorcy – może skutkować utratą zaufania wśród klientów i wpłynąć znacząco na Twoje zyski. Jeśli na przykład we franczyzowym salonie kosmetycznym w Trzebnicy usługa będzie źle wykonana, to taka osoba nie pójdzie do salonu tej samej marki w Opolu i nie poleci jej znajomym. Sytuacje takie jednak są rzadkie, a większość franczyzodawców ma stały kontakt ze swoimi franczyzobiorcami – dzięki temu są w stanie szybko i na bieżąco reagować w razie pojawienia się nieprawidłowości.

Elementy oferty franczyzowej

Wydaje Ci się, że najważniejszym elementem oferty franczyzowej jest jej cena? Nic bardziej mylnego! Budżet, jakim dysponujesz, jest ważny, jednak co z tego, że za franczyzę zapłacisz na przykład 4000 zł, jeśli w zamian oprócz koniecznego minimum w postaci know-how i licencji nie dostaniesz nic więcej? Niestety nadal pojawiają się franczyzodawcy, którzy oferują tanią franczyzę, ale za wydane pieniądze nie dostajesz prawie nic. W skrajnych przypadkach franczyzodawca nawet nie umieści informacji na swojej stronie, że Twój lokal istnieje. Zawsze porównuj to, co dostajesz w ramach opłaty franczyzowej z jej wysokością.

Wybierając franczyzę, zwróć uwagę, aby kontakt z franczyzodawcą nie zakończył się w momencie wpłacenia pieniędzy. Dobra oferta franczyzy powinna zapewniać swoim Partnerom biznesowym stałe wsparcie w postaci szkoleń, czy dostępu do zespołu Opiekunów.

Ukryte koszty

O ile część kosztów można podzielić na franczyzobiorców, to np. towar trzeba kupić dla każdego lokalu osobno. Również każdy lokal trzeba odnowić i to nie zależy w dużym stopniu od wielkości sieci. Uważaj więc na ukryte koszty. Jeśli franczyza jest podejrzanie tania i np. za 10 000 zł. dostajesz gotowy lokal i towar wart 200 000 zł, zachowaj szczególną czujność.

Zobacz też:

Opłaty franczyzowe

Decydując się na franczyzę, musisz ponieść opłaty wstępne i nie ma w tym nic dziwnego. Muszą one pokryć między innymi wyposażenie lokalu, licencję czy materiały marketingowe. Później dochodzą również bieżące opłaty franczyzowe oraz inne koszty związane z prowadzeniem własnej działalności – czynsz, telefon, Internet, ZUS czy wynagrodzenie dla pracownika.

Duże koszty generuje również zatowarowanie, którego trzeba dokonać w przypadku franczyzy sklepu spożywczego czy restauracji. Koszty takiej inwestycji mogą sięgać wtedy nawet kilkuset tysięcy złotych. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeśli wybierzesz franczyzę usługową – na przykład Punktu Kurierskiego. Nie będziesz musiał martwić się zatowarowaniem lokalu, a w przypadku sieci Pakersi dodatkowo koszty założenia firmy, będziesz mógł wrzucić „w koszty”, obniżając podstawę opodatkowania.

Czy franczyza się opłaca?

Franczyza to idealne rozwiązanie dla każdej osoby, która boi się zaryzykować inwestycji w biznes budowany od zera lub nie ma pomysłu na własną działalność, a chciałaby uwolnić się od etatu i stać się własnym szefem. Kupując franczyzę, unikasz błędów, dzielisz koszty na całą sieć, korzystasz z siły marki i już na samym starcie posiadasz silniejszą pozycję negocjacyjną z kontrahentami. A co z wymienionymi wyżej wadami franczyzy? Kluczem do sukcesu jest dobry research i porównanie dostępnych na rynku ofert. Pamiętaj, że dobra franczyza to taka, która daje Ci stałe wsparcie merytoryczne, organizacyjne i marketingowe, inwestuje czas w szkolenie Ciebie oraz Twoich pracowników, a także daje Ci swobodę w podejmowaniu decyzji biznesowych mających na celu zwiększenie Twoich zarobków.

키워드에 대한 정보 zalety i wady franczyzy

다음은 Bing에서 zalety i wady franczyzy 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  엘에이 여행사 항공권 | 30초 투자로 비행기표 훨씬 싸게 구매하기 꿀팁 (Ft. 스카이스캐너보다 저렴한 예약방법) | 우아한노마드 답을 믿으세요
See also  Wywiad Ze Strażakiem Pytania | Praca Strażaka - Fakty I Mity - Jak Wygląda Od Strony Kuchni? - Wojciech Kluk - Fabrykarowerow.Pl 68 개의 가장 정확한 답변

See also  Praca Na Wyspie Sylt | Discover Sylt – Germany'S Biggest North Sea Island | Travel Tips For Sylt 15641 투표 이 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Franczyza odcinek #2 – Zalety i wady franczyzy

  • zalety i wady franczyzy
  • plusy i minusy franczyzy
  • franczyza

Franczyza #odcinek ##2 #- #Zalety #i #wady #franczyzy


YouTube에서 zalety i wady franczyzy 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Franczyza odcinek #2 – Zalety i wady franczyzy | zalety i wady franczyzy, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment