Założenie Własnej Marki Odzieżowej | 10 Błędów – Czego Unikać Tworząc Własną Markę Odzieżową? 15641 투표 이 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “założenie własnej marki odzieżowej – 10 Błędów – Czego UNIKAĆ Tworząc Własną Markę Odzieżową?“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Akademia 이(가) 작성한 기사에는 조회수 10,156회 및 좋아요 376개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

założenie własnej marki odzieżowej 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 10 Błędów – Czego UNIKAĆ Tworząc Własną Markę Odzieżową? – założenie własnej marki odzieżowej 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Zapisz się na darmowe szkolenie – https://biznesmody.pl​​
Dowiesz się, jak zacząć z własną marką odzieżową od zera, do zysku.

założenie własnej marki odzieżowej 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Jak stworzyć własną markę odzieżową? – Rascal Industry

Chcąc założyć własną markę odzieżową, po pierwsze musisz zastanowić się nad jej koncepcją i główną eą. Wydaje ci się, że to nic odkrywczego?

+ 여기를 클릭

Source: www.rascalindustry.pl

Date Published: 9/25/2021

View: 6105

Jak stworzyć własną markę odzieżową – poradnik Printexpress

Zainspirowany serialem How to Make It in America lub na imprezie ze znajomymi wpadasz na drugi najlepszy pomysł na świecie, czyli założenie własnej marki …

+ 더 읽기

Source: printexpress.pl

Date Published: 5/12/2022

View: 3527

Jak założyć firmę odzieżową i własną markę? Wskazówki

Zobacz, jak założyć własną markę odzieżową i skorzystaj z przydatnych wskazówek. Własna marka odzieżowa – pomysł na biznes. Marka odzieżowa to …

+ 더 읽기

Source: www.gowork.pl

Date Published: 2/26/2022

View: 8727

Ile kosztuje założenie firmy odzieżowej? – Joanna Glogaza

Na podstawie własnych doświadczeń rozbijam na grupy konkretne koszty i … je też od osób zainteresowanych moim kursem “Jak założyć własną markę odzieżową?

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: joannaglogaza.com

Date Published: 7/30/2021

View: 3453

Jak założyć własną markę odzieżową? | Strona kursu “Jak …

“Jak założyć własną markę odzieżową?” to praktyczny i konkretny kurs, w którym krok po kroku przeprowadzę Cię przez cały proces zakładania marki odzieżowej …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: wlasnamarkaodziezowa.pl

Date Published: 10/20/2021

View: 2834

Własna marka odzieżowa – jak znaleźć niszę i zadbać o …

Wydawać by się mogło, że w czasach dominacji wielkich marek, założenie własnej marki odzieżowej nie należy do najprostszych zadań.

+ 여기에 더 보기

Source: zapakuj.to

Date Published: 3/3/2022

View: 2587

Jak Założyć Własną Markę Odzieżową? | Poradnik Kurs Ebook

Cały proces założenia własnej marki pokazany w czytelny sposób. W prostych 10 krokach. Na bazie mojego 10-letniego doświadczenia zacznij …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: fashionx.pl

Date Published: 2/17/2022

View: 6683

Własna Marka Odzieżowa – 13 Kroków Do Jej Stworzenia!

Ta sama prawda tyczy się również założenia własnej marki odzieżowej. Jednak zanim pomysł będzie miał szansę stać się rzeczywistością, …

+ 여기에 자세히 보기

Source: szwalniastaszowska.pl

Date Published: 9/16/2022

View: 7107

Jak założyć markę odzieżową od podstaw — Bombshe [Case …

Jak założyć markę odzieżową od podstaw — Bombshe [Case Study] … zamieniając domowe pielesze na własne biuro i zespół pracowników.

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.holysheep.co

Date Published: 7/3/2022

View: 6342

주제와 관련된 이미지 założenie własnej marki odzieżowej

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 10 Błędów – Czego UNIKAĆ Tworząc Własną Markę Odzieżową?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

10 Błędów - Czego UNIKAĆ Tworząc Własną Markę Odzieżową?
10 Błędów – Czego UNIKAĆ Tworząc Własną Markę Odzieżową?

주제에 대한 기사 평가 założenie własnej marki odzieżowej

  • Author: Akademia
  • Views: 조회수 10,156회
  • Likes: 좋아요 376개
  • Date Published: 2021. 4. 16.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=K4TSELhLuF0

Jak stworzyć własną markę odzieżową?

Własna marka odzieżowa jako pomysł na biznes? Śmiało! Należy jednak pamiętać, że moda to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki, a myśl o otwarciu marki, która w swoim asortymencie oferuje koszulki, bluzy, dresy, czy też odzież ekologiczną, codziennie rodzi się w głowach setek osób. Jak więc przebić się przez konkurencję i sprawić, by to nasz brand został zauważony? Najważniejsze, by na początku zastanowić się nad kluczowymi kwestiami, jak koncepcja marki, grupa docelowa, produkt – który ma wyróżnić naszą firmę, identyfikacja wizualna, a także proces produkcji ubrań. Jak zrobić to dobrze i odnieść sukces na rynku? Zobacz jak stworzyć własną markę odzieżową krok po kroku i przejść od idei do realizacji, a przede wszystkim, jak robić ubrania i na tym zarabiać.

Koncepcja marki

Wszystko zaczyna się od pomysłu i nie inaczej jest w tym przypadku. Chcąc założyć własną markę odzieżową, po pierwsze musisz zastanowić się nad jej koncepcją i główną ideą. Wydaje ci się, że to nic odkrywczego? Myślisz o wypuszczeniu bluz? Świetnie, ale co dalej? Pomyśl, jak dokładnie ma wyglądać twój produkt i co ma go wyróżnić – może przepisem są hafty lub wyjątkowe nadruki? A może ich główną wartością ma być materiał, z którego będą tworzone – organiczny lub z recyklingu? Właśnie tu stajesz przed jednym z najważniejszych wyborów, wizją i całokształtem swojej marki odzieżowej, która od początku do końca powinna być spójna – od produktu, przez język komunikacji po identyfikację wizualną, które trafią do twojej grupy docelowej, ale o tym za chwilę.

Grupa docelowa

Nie dogodzisz wszystkim i musisz zapamiętać, że nie o to chodzi. Twoja marka ma trafić do danych odbiorców, których sam wybierasz. Przy ustalaniu grupy docelowej odpowiedz sobie na podstawowe pytania: kim jest mój odbiorca? ile ma lat? czym się interesuje? co robi w wolnych chwilach? gdzie pracuje, a może jeszcze się uczy? w jakim mieście żyje? co lubi? co czyta? Tworząc dokładny profil swojej grupy docelowej, o wiele łatwiej będzie ci poznać konkretne potrzeby wymarzonego klienta, a tym samym szybciej i skuteczniej do niego dotrzeć.

Element pożądania

Sam produkt to nie wszystko. Dzisiejszy klient jest o wiele bardziej wymagający i szuka marek, które zaoferują mu dodatkową wartość, z którą będzie mógł się utożsamiać. Oznacza to, że za produktem powinna iść idea, która zawiera się w koncepcji marki. Przykład? Odzież ekologiczna – jeżeli nasze bluzy wyróżniają się nie tylko designem, ale również posiadają odpowiednie certyfikaty i są tworzone w myśli mody zrównoważonej, klienci, którzy cenią sobie powyższe wartości, z pewnością wybiorą nas, zamiast konkurencji, która nie jest transparentna.

Odzież, która wyróżnia się designem

Jeżeli mamy już koncepcję, grupę docelową i wiemy, jaka jest nasza idea – połowa sukcesu za nami. Teraz pora zająć się designem naszych bluz, koszulek czy dresów. Na hitowy produkt składa się nie tylko materiał i krój. Grafiki, nadruki, hafty i hasła, to jeden z najlepszych sposobów, dzięki którym produkt może zostać zauważony – tu jednak liczy się wykonanie i jakość. Wyróżniamy wiele metod znakowania odzieży, które mogą sprawić, że Twoje projekty będą wyjątkowe – i tak się składa, że jesteśmy w tym specjalistami. Która z nich okaże się najlepszą dla twojej marki? Zobacz całe spektrum możliwości i z naszą lekką pomocą, sam zadecyduj. W końcu to ty jesteś szefem.

Labeling

Metka – choć niektórym mogłoby się wydawać, że nikt nie zwraca na nią uwagi, nic bardziej mylnego. Metka to „twarz” twojej marki odzieżowej. To, co na niej się znajduje, daje jasny przekaz klientowi, że wie, za co płaci i jaką jakość dostaje. Jest to niezwykle istotne i pomaga budować jakościowy wizerunek marki. Poza podstawowymi informacjami, jak skład czy sposób pielęgnacji, może się na niej znaleźć zabawny slogan, ukryta wiadomość. Taka metka, wszyta z zewnętrznej strony odzieży może po prostu dodatkowo zdobić produkt. Tu każdy detal ma znaczenie.

Proces i produkcja ubrań

Pora przejść do etapu, który dla wielu może być największym wyzwaniem – procesu i produkcji odzieży. W końcu nie każdy musi być konstruktorem czy znać się na krawiectwie, by otworzyć własną markę odzieżową. Masz pomysł, ale nie wiesz jak zabrać się za resztę – formę, odszycie pierwowzoru, szycie, metkowanie, kontrolę jakości czy pakowanie? Uwaga! Sam pomysł wystarczy, a my zajmiemy się resztą. Kompleksowo odpowiadamy za cały proces szycia odzieży. Jak to robimy i dlaczego warto nam zaufać? Przekonasz się tu.

Pomysł na biznes: Jak założyć sklep odzieżowy?

Mimo że niemal na każdym osiedlu istnieje dziś jakiś sklep odzieżowy czy second hand, a w galeriach handlowych królują wielkie zagraniczne koncerny, to sukcesy takich marek jak Pan Tu Nie Stał, Nenukko, Gryfnie, Gavel czy By insomnia udowadniają, że jest w Polsce miejsce na nowe marki i sklepy odzieżowe. Wystarczą chęci i dobry pomysł na biznes.

W dzisiejszym poradniku przedstawimy, jak krok po kroku założyć sklep odzieżowy.

Wspomnimy też o kilku ciekawych trendach i podpowiemy, na co zwrócić uwagę i czego unikać przy zakładaniu sklepu.

Zaczynamy!

Pomysł na biznes – sklep odzieżowy

Choć może się wydawać, że prowadzenie sklepu odzieżowego nie wymaga dużej filozofii, dobry pomysł i przemyślany biznesplan są podstawą. Przed założeniem sklepu warto dokładnie sprawdzić konkurencję (ceny, rodzaj sprzedawanego towaru) i zapotrzebowanie na rynku. Często widać, jak na niewielkich osiedlach zostają otwarte trzy-cztery podobne sklepy z ubraniami, a potem bardzo szybko, jeden za drugim, zostają zamknięte.

Choć utarło się, że galerie handlowe świecą triumfy, to jednak to, gdzie Polacy najczęściej chodzą na zakupy, zależy głównie od ich wieku i miejsca zamieszkania. Osoby starsze w małych miastach kupują zazwyczaj w centrach handlowych i na bazarach. Z kolei młodsi poza galeriami handlowymi wybierają internet i outlety.

Prawie połowa Polaków kupuje nowe ubrania co najmniej raz na trzy miesiące. Najczęściej są to koszule, bluzki i t-shirty. Dodatkowo co czwarty Polak ma w szafie ponad 10 par swetrów i bluz. Wśród pań równie popularne są buty – co czwarta Polka posiada ich co najmniej 10 par. Według badań Eurostatu przeciętnie wydajemy na ubrania 1300 zł rocznie.

To – w skrócie – główne trendy panujące na rynku odzieżowym w Polsce, które warto znać, szukając pomysłu na własny biznes. Warto także przede wszystkim znaleźć niszę. Możliwe, że danym mieście nie ma już miejsca na kolejny sklep z odzieżą codzienną, ale na to konto dużym powodzeniem będzie się cieszyć sklep z ubrankami dla dzieci. A jeśli sklep ma się mieścić w okolicy urzędów, biurowców i kancelarii, to może warto pomyśleć o sklepie z ładnymi koszulami i marynarkami do pracy?

Gdy ma się dobrze przemyślany koncept, można przejść do pisania biznesplanu.

Podstawa to biznesplan

Aby otworzyć sklep odzieżowy, potrzebny jest budżet na start. Zakup towaru, wynajem lokalu i jego przystosowanie/umeblowanie może kosztować ok. 8 000 zł. Jeśli nie posiada się takiej kwoty, w miarę możliwości można postarać się o dofinansowanie z urzędu pracy lub wziąć kredyt. Raczej nie warto liczyć na dofinansowanie z Unii – w tym roku wsparcie finansowe przewidziano dla firm inwestujących w innowację i badania naukowe.

Dużo większe szanse ma się w przypadku powiatowych urzędów pracy. Przedsiębiorcy starający się o dotację w 2018 r. mogą otrzymać nawet do 24 000 zł. W tym celu muszą spełnić kilka warunków (m.in. posiadać status osoby bezrobotnej) i złożyć wniosek z biznesplanem.

Każdy urząd pracy ma własne wytyczne dotyczące biznesplanu, jednak zazwyczaj należy zawrzeć w nim:

opis misji i celów firmy, sprzedawanych produktów lub usług,

strategię rynkową – do kogo kierowany jest produkt/usługa,

analizę SWOT (mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia),

analizę konkurencji,

kalkulację kosztów związanych z podjęciem działalności gospodarczej,

specyfikację i harmonogram wydatków,

prognozy finansowe obejmujące okres 3-5 lat,

plan marketingowy.

Biznesplan powinien przede wszystkim odpowiadać na pytania: kto?, co?, gdzie?, kiedy?, jak? Należy zawrzeć w nim tylko najpotrzebniejsze informacje (niektóre z nich można ująć w formie wykresów, rysunków i ilustracji).

Pisząc biznesplan, warto dokładnie przemyśleć cele biznesowe i oszacować koszty związane z prowadzeniem działalności – od wynajmu lokalu, magazyn, dostawy towaru i ZUS po koszty związane ze zwrotami, reklamacjami i marketingiem. Czasem opłaca się zawyżyć w biznesplanie prognozowane wydatki i zaniżyć przychody.

Jednak stworzenie biznesplanu to jedno. Równolegle czeka jeszcze kilka innych formalności.

Rejestracja sklepu odzieżowego

Rejestracja firmy nie wymaga opłat. Aby rozpocząć działalność, należy wybrać odpowiedni kod PKD (można go poszukać w naszym serwisie pkd.com.pl) oraz wypełnić wniosek CEIDG, który jest jednocześnie wnioskiem o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, wnioskiem o nadanie numeru REGON, wyborem formy opodatkowania i zgłoszeniem do urzędu skarbowego oraz do ZUS-u/KRUS-u.

Wniosek składa się w dowolnym urzędzie miasta/gminy/dzielnicy, listem poleconym lub drogą online. Można to zrobić na przykład w zakładce CEIDG.

Dodatkowo w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności należy złożyć w dowolnym oddziale ZUS uzupełniony formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA. Pierwszy jest zgłoszeniem jedynie do ubezpieczenia zdrowotnego (gdy wykonywana działalność jest jedynym źródłem dochodów), a drugi do ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego (gdy jest się dodatkowo zatrudnionym na umowę o pracę, w której zarabia się powyżej minimalnej krajowej).

Ważne!

Chcesz założyć własną firmę jednak formalności wydając Ci się skomplikowane? Klienci biura rachunkowego mogą liczyć na wsparcie dedykowanej księgowej. Zarejestruj się i sprawdź sam.

W przypadku rejestracji do VAT należy także złożyć w urzędzie skarbowym formularz VAT-R.

Można dodatkowo wyrobić pieczątkę firmową, ale nie jest to wymagane.

Koszty prowadzenia sklepu odzieżowego

W przypadku sklepu odzieżowego bardzo ważna jest lokalizacja. Szukając lokalu, warto odwiedzić stronę miejskiego Zarządu Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami i sprawdzić listę wolnych pomieszczeń, które można wynająć. Ceny najmu wahają się zazwyczaj od 100 do 450 zł/miesiąc, w zależności od metrażu, lokalizacji i tego, czy lokal wymaga remontu.

Przed podpisaniem umowy warto jeszcze kilkukrotnie odwiedzić daną lokalizację i sprawdzić, jak wiele osób tamtędy przechodzi, jak wygląda otoczenie i czy w pobliżu znajduje się konkurencja. Zdaniem ekspertów na początek wystarczy sklep odzieżowy o powierzchni od 80 do 120 m2 z zapleczem. Warto pomyśleć również o atrakcyjnej aranżacji witryny, która przyciągnie uwagę klientów i zachęci do wizyty w sklepie.

Wówczas można podpisać umowę i przystąpić do remontu. Odświeżenie lokalu, tj. pomalowanie ścian, może kosztować ok. 400 zł (czyli ok. 9zł/m2), w zależności od miasta i metrażu.

Następnie przyda się wyposażenie:

lada (300 – 600 zł),

przebieralnia (60 – 300 zł),

wieszaki (100 – 300 zł/sztuka),

oświetlenie (150 – 300 zł),

lustra (70 – 250 zł/sztuka),

pufy (50 – 100 zł/sztuka),

środki czystości (ok. 70 zł),

półki i stoły, na których ułożone będą ubrania (150 – 500 zł/sztuka),

alarm przeciwwłamaniowy (300 – 400 zł),

ubezpieczenie lokalu i towarów (ok. 70 zł/mc),

opakowania na ubrania (20 – 50 zł),

dodatki do wystroju wnętrz (100 – 200 zł),

ewentualnie waga (w przypadku sprzedawania odzieży na wagę) (50-150 zł).

W sklepie konieczna jest także kasa fiskalna (ok. 1000 zł). Przed wejściem do lokalu przyda się również szyld (600-700 zł).

To łącznie wydatek rzędu 3000 zł, zakładając, że część mebli będzie kupiona z tzw. drugiej ręki, a sam sklep nie będzie mieć wielkiego metrażu. Warto przejrzeć oferty na Allegro i OLX – bardzo często można tam znaleźć ogłoszenia, w których sprzedawane jest kompletne wyposażenie sklepu odzieżowego. W ramach oszczędności można także skorzystać z usług komisów lub odwiedzić aukcję komorniczą.

Towary – produkt

Pozostaje jeszcze zakup towaru. Nowe ubrania można kupować w hurtowniach lub bezpośrednio od producentów. Sporo przedsiębiorców zaopatruje się w Wólce Kosowskiej, w centrum handlowym „PTAK” w Rzgowie i w Maximusie koło Warszawy, gdzie ceny za ubrania są 50%-75% niższe niż w tradycyjnych sklepach (np. paczka 8 par spodni za 120 zł). Warto także przejrzeć ofertę hurtowni internetowych.

Jeśli chodzi o odzież używaną, przedsiębiorcy sprowadzają towar zza granicy (najczęściej z Wielkiej Brytanii). Ceny towaru są różne i zależą od jakości towaru i od tego, czy jest on posortowany. 1 kg ubrań kosztuje zazwyczaj od 50 centów do 4 euro. Oczywiście można zaopatrywać się u polskich hurtowników, jednak wówczas ceny są wyższe – od 5 do 40 zł za kg.

Zakładając, że na towar przeznaczy się 5 000 zł, całość inwestycji wraz z wynajęciem lokalu (300 zł), odświeżeniem go (400 zł) i wyposażeniem (3000 zł) będzie kosztować blisko 9 000 zł.

Na szczęście wydatki firmowe można wrzucać w koszty – od opłat za zakup towaru i sprzętu aż po usługi księgowe. Dzięki temu firma może zapłacić niższy podatek dochodowy. Warto jednak pamiętać, że do kosztów prowadzenia firmy można wpisać jedynie te wydatki, które są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością i dodatkowo są udokumentowane fakturą lub rachunkiem.

ZUS a sklep odzieżowy

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w 2018 r. opłaca co miesiąc ZUS w wysokości 1232,18 zł (z dobrowolną składką chorobową) albo 1166,87 zł (bez dobrowolnej składki chorobowej).

Może również opłacać ZUS preferencyjny, jeśli w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadził działalności i nie wykonuje działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, u którego był zatrudniony na umowę o pracę. Mały ZUS w 2018 r. wynosi 520,09 zł (z dobrowolną składką chorobową) albo 504,66 zł (bez dobrowolnej składki chorobowej).

Sanepid, PIH, ZAiKS a sklep odzieżowy

Sklep odzieżowy nie jest działalnością regulowaną. Aby jednak móc go założyć, trzeba spełnić kilka warunków:

I. Zezwolenie GIOŚ

W przypadku sprzedaży odzieży nieposegregowanej i zużytej (która jest traktowana jako odpad) potrzebne jest zezwolenie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, a także zaświadczenia o przeprowadzeniu dezynfekcji i dezynsekcji odzieży (ksero dokumentu otrzymuje się od hurtowników).

II. PIH

Prowadząc sprzedaż towarów i usług przedsiębiorca, może się spotkać z kontrolą ze strony Państwowej Inspekcji Handlowej. Jest to organ kontroli, który zajmuje się m.in. kontrolą legalności i rzetelności działania przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, a także kontrolą towarów w zakresie zgodności z wymaganiami określonymi w przepisach (w tym również w zakresie oznakowania i fałszerstw)

III. ZaiKS, ZPAV, STOART, SAWP

W przypadku puszczania w sklepie muzyki (np. z radia), właściciel powinien odprowadzać za to opłaty, w myśl ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Opłaty uiszcza się w trybie miesięcznym lub jednorazowym do Organizacji Zbiorowego Zarządzania, które reprezentują twórców, wykonawców i producentów.

Można jednak tego uniknąć, puszczając w sklepie muzykę udostępnioną w domenie publicznej.

Jeśli chodzi o kwestie sanitarne, przeciwpożarowe i budowlane, właściciela sklepu obowiązują takie zasady, jak w przypadku każdej działalności gospodarczej. Można się z nimi zapoznać w tym rozporządzeniu.

Franczyza

Jeśli nie chcemy od razu skakać na głęboką wodę, warto rozważyć otwarcie biznesu franczyzowego. Wtedy można liczyć m.in. na wsparcie przy doborze lokalu, asortymentu czy rekrutacji pracowników. Trzeba jednak pamiętać, że franczyza wiąże się też z pewnymi ograniczeniami w prowadzeniu działalności, a do kosztów trzeba doliczyć wykupienie licencji i regulowanie opłat dla franczyzodawcy. Mimo to sklep odzieżowy pod szyldem rozpoznawalnej marki może się okazać bardziej dochodowym i pewnym biznesem niż własny butik.

Franczyzodawca może mieć jednak wymagania co do lokalizacji sklepu, na przykład nowe butiki danej sieci mogą się pojawiać tylko w galeriach handlowych. Zwykle jednak franczyzobiorcy otrzymują pomoc od swoich partnerów w poszukiwaniu lokalu. Podobnie jest w przypadku wystroju wnętrza sklepu. Mogą oni liczyć na gotowy projekt i sprawdzone rozwiązania.

Najbardziej kluczową kwestią w przypadku franczyzy jest sposób zaopatrywania sklepu w towar przez daną markę. Jeśli zdecydujemy się na depozyt, to nie ponosimy kosztów zatowarowania, a otrzymujemy marżę od obrotów. Jest ona jednak niższa, niż gdybyśmy się zdecydowali na samodzielny zakup towarów.

Sklep odzieżowy – czy warto?

Założenie sklepu sprowadza się w praktyce do 4 kroków: stworzeniu biznesplanu, znalezieniu odpowiedniego lokalu, zarejestrowaniu firmy i kupieniu towaru. To wszystko. Własny sklep odzieżowy to dobry pomysł na biznes zarówno dla nowicjuszy, jak i dla tych, którzy mają już doświadczenie w handlu. Nie wymaga on dużego kapitału na start i nierzadko – jeśli jest dobrze przemyślany – zaczyna zarabiać na siebie już po dwóch-trzech miesiącach.

Jeśli jednak nie masz pewności, czy taka forma biznesu jest dla Ciebie, zanim zdecydujesz się na otworzenie stacjonarnego sklepu odzieżowego spróbuj prowadzić sprzedaż w Internecie, np. na Allegro. Będzie to dobry test i przydatna lekcja na przyszłość.

jak znaleźć niszę i zadbać o branding?

Zgadzam się z Regulaminem i z Polityką Prywatności

Wydawać by się mogło, że w czasach dominacji wielkich marek, założenie własnej marki odzieżowej nie należy do najprostszych zadań. Jednak potrzeby i oczekiwania konsumentów się zmieniają, co tworzy nowe możliwości dla małych i średnich graczy.

Rynek odzieżowy to dziś jeden z najprężniej rozwijających się działów branż retail & e-commerce. Dla przykładu, niemiecki sektor sam w sobie wyceniany jest na 63 miliardy dolarów!

Co więcej, wiele krajów Europy, wliczając w to Wielką Brytanię, Hiszpanię oraz Rosję – zauważa stabilny rozrost tamtych rynków odzieżowych od 2017 roku. W Polsce także powstają nowe marki, nawet pomimo teoretycznego nasycenia – tutaj przykładem świeci Medicine, marka która w kilka lat otworzyła sieć sklepów w calej Polsce.

Te numery mówią same za siebie – założenie własnej firmy odzieżowej w 2019 roku może być całkiem dobrą inwestycją. Jednak, zanim zdecydujesz się na kredyt, zastawisz dom i spędzisz godziny na projektowaniu, warto zobaczyć jak robią to inni (i czego można się od nich nauczyć).

Malimo – mała marka z wielkim sercem dla środowiska

Wiele małych marek definiuje gamę swoich produktów poprzez specjalną wartość dodaną. Taką wartość tworzy się na wiele różnych sposobów – od pionierskiego podejścia w obszarze zrównoważonej polityki środowiskowej do projektowania ubrań we współpracy ze znanymi artystami.

Ciekawą marką, którą można traktować jako inspirację, jest berlińskie Malimo. Firma z dumą prezentuje swoje eko-podejście, które dopracowane zostało do perfekcji. Ubrania Malimo szyte są z odzyskiwanych włókien, co nie wpływa w żaden sposób na atrakcyjny i nowoczesny wygląd produktów firmy.

Ponadto, Malimo jest również przykładem wykorzystania opakowań na odzież jako elementu spajającego eko wizerunek. Pudełka Malimo są wykonane z recyklingowanego kartonu, zaś ich nadruk z tuszu na bazie wody.

Wisienką na torcie jest zaś polityka sadzenia drzew – każdy kupiony ciuch to 10 nowo posadzonych roślin!

W ten sposób Malimo zbudowało bardzo oryginalny wizerunek i trafiło w serce sprecyzowanej niszy – konsumentów, dla których niszczycielskie działania wielkich korporacji nie są warte wydawania na nie pieniędzy. To grono, jak pewnie podejrzewasz, stale rośnie, dzięki czemu Malimo ma świetlaną przyszłość przed sobą.

Chcesz dowiedzieć się jak Malimo zaprojektowało swoje opakowania? Kliknij tutaj.

Middle of Beyond – branding dla filmowych freaków

Innym, równie ciekawym przykładem jest marka Middle of Beyond. Amerykańska firma produkuje różnego rodzaju swetry, bluzy i koszulki, połączone wspólnym mianownikiem – tematyki horror & sci-fi.

Middle of Beyond proponuje pomysły na prezenty dla kinomaniaków, a także wielbicieli tzw. “ugly sweaters”. To marka z ogromnym dystansem, i dla ludzi o zakręconej naturze.

Dzięki wąskim, ale bardzo dobrze określonym grupom docelowym, Middle of Beyond oraz Malimo mogły świetnie dostosować swój język do grona odbiorców.

Niemiecka marka stawia na dialog dotyczący dbałości o środowisko, wciąga klienta w świat pięknych ubrań z przesłaniem. Komunikat dotyczący sadzenia drzew to zaś bardzo sprytne podejście klienta – to jego decyzja zmienia przecież świat na lepsze. Middle of Beyond komunikuje się w luźny sposób – ich język stawia na świeżość, humor i dystans do siebie po stronie klienta.

Niezależnie od grupy docelowej, musisz pamiętać o jednym – ubrania zawsze wiążą się z emocjami.

Branding marki odzieżowej to sentymentalizm i emocje

Branding firmy odzieżowej musi się opierać na zbudowaniu więzi z klientem. Dowodem tego są zarówno małe marki jak Malimo czy Middle of Beyond, jak i większe firmy działające na wielu rynkach – Zara, H&M itp. Każdy brand, który odniósł sukces musiał wylać siódme potu by stworzyć atrakcyjny wizerunek.

Brytyjski Burberry musiał np. przekonać swoich klientów do przejścia z produktów tylko dla mężczyzn na markę przyjazną i wspierającą kobiety. Proces był kosztowny i trudny, ale niezbędny – dziś firma kojarzy się z uniwersalnym stylem połączonym z unikatową, ponadczasową elegancją dla każdego.

Emocjonalny wymiar brandingu oznacza zręczne operowanie samym produktem oraz sposobem jego komunikacji. Odzież mówi bowiem bardzo wiele o człowieku – jego statusie, podejściu do własnego wyglądu itp. To, co ubieramy, jest komunikatem dla otoczenia.

Tutaj ciekawym zagadnieniem jest przyjrzenie się politykom. Barack Obama, były prezydent Stanów Zjednoczonych, rezygnował z drogich garniturów podczas swoich przemówień, a wybierał koszule z zakasanymi rękawami.

Dlaczego?

Taki strój był bliższy jego odbiorcom – ludziom pracującym. Zakasane rękawy oraz zwykła koszula kojarzyły się z człowiekiem, który jest gotowy do wykonania swoich obowiązków, a nie delegowania i pokazywania swojej wyższości.

O jakich elementach musisz pamiętać przy projektowaniu wizerunku swojej marki? Oto kilka kluczowych porad:

1. Zdefiniuj swoich odbiorców

Tworząc własną markę odzieżową pamiętaj, żeby dobrze zdefiniować grupę odbiorców, do których chcesz kierować swoje produkty. W tym celu poznaj ich naprawdę dobrze. Oto kilka rzeczy, które warto przygotować:

Model klienta – określ jego/jej wiek, czym się zajmuje, co go pasjonuje

Jakie są widełki cenowe produktów Twojej konkurencji? Czy możesz zejść z ceny lub ją podnieść?

Jaką politykę prowadzi konkurencja – darmowa dostawa, polityka zwrotów itp.

2. Określ własny język

Branding będzie także oznaczał zaprojektowanie wizualnego języka Twojej marki.

Strona internetowa powinna mieć przejrzystą strukturę – tak jak w przypadku niemieckiego designera Hien Le. Pamiętaj, że ubrania bardzo mocno oddziaływują na wzrokowców – zdjęcia ubrań powinny oddawać charakter Twojej marki.

Branding firmy odzieżowej będzie także uzależniony od modelu biznesowego. Jeśli zdecydujesz się na otworzenie sklepu stacjonarnego lub butiku, będziesz mieć do dyspozycji szereg atutów, takich jak zapach, oświetlenie czy jego wystrój. Z drugiej strony, sklep typu e-commerce to większa oszczędność i łatwiejsza strategia marketingowa.

3. Zaprojektuj opakowania, które klient zapamięta

Opakowania do wysyłki odzieży to również ważna część Twojego brandingu.

Na pudełku możesz nadrukować wiele informacji o marce lub produkcie lub wykorzystać je na jakiś szalony wzór. Coraz więcej firm odchodzi bowiem od nudnych, szarych opakowań, zastępując je kolorowymi pudełkami.

A decydując się na pudełko kartonowe, zadbasz też o wizerunek eko, jednocześnie nie tracąc na bezpieczeństwie dostawy oraz świetnym wyglądzie.

W sklepie stacjonarnym możesz także zaskoczyć klientów przy użyciu opakowań. Wykorzystaj np. pudełka z rączką, produkowane z wytrzymałego kartonu. Wygodny uchwyt i oryginalny nadruk spowodują, że takie pudełko będzie reklamą samą w sobie.

Poznaj trendy, które będą kształtowały rynek opakowań w 2022 roku. Fasony, materiały, design – wzięliśmy pod lupę wszystkie najważniejsze aspekty. Pobierz nasz trendbook

Branding marki odzieżowej – podsumowanie

Branding marki odzieżowej należy rozumieć jako pewien proces. Nowa, świeża marka będzie spełniać Twoje konkretne założenia, ale to klienci wpłyną na jej późniejszy charakter. Zachęcaj zatem swoich klientów do tego, by dzielili się swoimi zdjęciami i doświadczeniami powiązanymi z marką. Tak jak robi to np. firma Lindbergh, która na Instagramie udostępnia zdjęcia klientów ubranych w ich produkty.

Jeśli planujesz założenie swojej firmy odzieżowej, prędzej czy później zderzysz się z potrzebą stworzenia jej własnego języka i charakteru. Nie wystarczy bowiem szyć pięknych ubrań – trzeba wiedzieć jak oraz komu o nich opowiedzieć.

10 najlepszych pomysłów, jak promować markę odzieżową w sieci

Projektujesz modę? Prowadzisz butik online z ubraniami młodych projektantów? Jest kilka sposobów, aby potencjalni klienci dowiedzieli się o Twoich produktach i je pokochali. Wystarczy im tylko trochę w tym pomóc, a obie strony będą usatysfakcjonowane.

Promuj markę jako osobowość

Największą wartością Twojej marki jest unikalność, staraj się więc ją podkreślić. Na stronie startowej opisz siebie, skąd pomysł na stworzenie własnej marki, co tę markę wyróżnia, jakimi wartościami się kierujesz dostarczając produkty. Dzięki tej kolejności (najpierw Ty, później Twoje produkty), klienci spojrzą na ubrania Twoimi oczami. W innym wypadku będą postrzegać Twoje produkty jako po prostu ubrania, buty itd.

Projektuj dla przyjaciół, nie klientów

Krok po kroku, buduj społeczność wokół swojej marki. Pamiętaj, że jest to proces długotrwały, więc nie spodziewaj się efektów natychmiast. Klienci potrzebują czasu, aby nabrać zaufania do Twojej marki. Pamiętaj również, że inni też lubią, gdy doceniasz ich pracę – odwiedzaj więc, komentuj, oceniaj projekty innych osób z branży.

Inspiruj!

W przypadku marki fashion najlepiej postawić na komunikację wizualną, dlatego rozważ założenie konta na Pinterest, Instagramie, Vimeo i prowadzenie bloga fashion, na którym będziesz przygotowywał/a stylizacje z wykorzystaniem ubrań Twojej marki. Na Facebooka możesz z kolei wrzucać swoje zdjęcia, na których nosisz ciekawe stylizacje z codziennych sytuacji i zachęcać, aby klientki/klienci również chwalili się swoimi pomysłami. Możesz również dzielić się inspiracjami, które znalazłeś/aś w sieci. Jeżeli natomiast ciężko Ci się zdecydować na konkretny materiał, zrób zdjęcia obu i wrzuć prośbę o pomoc przy wyborze na Facebooka. Podobnie, jeśli zastanawiasz się, czy dane zestawienie będzie dobrze wyglądać, dodaj kilka opcji na bloga, i poproś o uwagi w komentarzach. Dzięki takim praktykom lepiej poznasz swoich klientów i rozwiążesz swój dylemat, a klienci poczują się docenieni.

Pamiętaj: jakość wymaga czasu

Dbaj o detale takie jak np. pakowanie paczek. Możesz robić zdjęcia estetycznie zapakowanym produktom i wrzucać je na fanpage’a z informacją dla klienta, że paczka właśnie została do niego wysłana. Staraj się również tworzyć unikatowe i ciekawe opisy produktów – nie wzoruj się na lakonicznych opisach sieciówek.

Stwórz video „jak to jest zrobione”

Dobrym pomysłem jest przygotowanie video w stylu „jak to jest zrobione”, na którym zaprezentujesz drogę powstawania ubrania, etap po etapie. Dzięki temu podkreślisz jakość swoich produktów oraz ich niepowtarzalność. Możesz np. pokazać, jak każde ubranie krojone jest ręcznie.

Zostań prywatnym stylistą

Do każdego produktu proponuj ubrania, które według Ciebie stworzą udaną stylizację. Takie rozwiązanie zostało zastosowane np. przez markę Asos.

Podrzucaj newsy z backstage’u

Wrzucaj na swojego bloga i Facebooka informacje “zza kulis”. Mogą to być np. wywiady z producentami materiałów, którzy opowiedzą o szczegółach produkcji lub relacja z bieżących wydarzeń, w których wziąłeś/aś udział – pokazów, spotkań z innymi projektantami, targów czy nawet podróży w celu poszukiwania inspiracji dla nowych kolekcji.

Współpracuj z blogerami fashion

To naprawdę nie jest takie straszne! Postaraj się nawiązać kontakt z blogerkami, które nie są w TOP10 najpopularniejszych blogów w Polsce. Najpopularniejsze blogerki otrzymują tyle propozycji dziennie, że możliwe, iż Twój produkt będą mogły wykorzystać w stylizacjach na bloga dopiero w 2025 😉 Poszukaj blogerek które od 1,5- 2 lat regularnie zamieszczają wpisy i mają kilkanaście tysięcy unikalnych użytkowników miesięcznie (o statystyki możesz zapytać mailowo lub czasami znaleźć takie informacje na blogu). W pierwszym mailu napisz, na czym Ci najbardziej zależy i nie zapomnij opisać, co Ty możesz zaproponować w ramach współpracy:)

Przygotuj newsletter i okienko pop-up

Pop-up czyli wyskakujące okienko, które zachęca do zapisania się na newsletter. Pisząc tekst, postaraj się nie myśleć szablonowo – zamiast „Zapisz się na newsletter” dużo lepiej będzie brzmiało „Dołącz do nas”. Możesz również dodać zabawny tekst typu „Nie będziemy spamować- słowo harcerza!”. W końcu to Twoja własna marka, możesz więc pozwolić sobie na trochę mniej formalny styl niż ten w dużych sklepach.Opracowując treść newsletterów, skup się na najciekawszych i najczęściej komentowanych wpisach z bloga. Oprócz tego, dołącz do nich bieżące informacje np. to, na jakich targach fashion będzie Cię można spotkać w najbliższym czasie.

Nie lekceważ urządzeń mobilnych

Zadbaj o wersję mobilną Twojej strony lub, jeżeli jesteś klientem Shoplo, po prostu ciesz się wersją mobilną, którą od nas otrzymałeś 🙂 Tradycyjna wersja, przez obecność wielu zdjęć, może się długo ładować na urządzeniach mobilnych, co może zniechęcać użytkowników. Kwestia ta jest szczególnie ważna zwłaszcza, że aż 30% ruchu na stronach ecommerce pochodzi z urządzeń mobilnych.

Podsumowanie

Sprzedaż mody online może być świetnym połączeniem pasji i sposobu na zarabianie. Pamiętaj, że sklep online daje większe możliwości, niż sklep stacjonarny – postaraj się je dostrzec i wykorzystywać w prowadzeniu swojego biznesu. Pokaż innym, że się da! 🙂

Jak rozpocząć projektowanie ubrań?

Znajdujące się w szafie ubrania, to istotny element życia każdego człowieka. Trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez odpowiednio dopasowanej do pory roku, lub sytuacji garderoby. Duże zapotrzebowanie na kolejne elementy garderoby sprawia, że obecnie coraz więcej osób chciałoby samodzielnie projektować ubrania. Zanim jednak dana osoba się na to zdecyduje, powinna wiedzieć jak zacząć projektowanie ubrań.

Projektowanie odzieży – podstawowe zasady

Swoją przygodę z projektowaniem ubrań należy zacząć od określenia odbiorców, do których chce się trafić. Pozwoli to na szczegółowe określenie wieku oraz przykładowych sylwetek osób, które mają być potencjalnymi kupującymi projektowanej odzieży.

Kolejnym krokiem, odpowiadającym na pytanie, jak zacząć projektowanie ubrań, jest określenie podstawowej bazy kolorystycznej, która ma służyć przygotowywanym produktom. Projektowanie ubrań wymaga także chociaż podstawowych umiejętności plastycznych. Wynika to z tego, że tylko w ten sposób można szczegółowo odwzorować powstały w głowie projekt. Chociaż uważa się, że projektować ubrania może prawie każdy, to należy się do tego odpowiednio przygotować.

Przeczytaj o innych ciekawych zawodach na http://www.ludzie-biznesu.pl.

Śledzenie trendów to podstawa

Projektowanie odzieży wiąże się także z ciągłym śledzeniem aktualnych trendów modowych. Dzięki temu, można łatwo określić zapotrzebowanie konsumentów na chętnie kupowane:

materiały,

kroje,

wzory,

kolory.

Pozwoli to także zaoszczędzić środki finansowe na nietrafione pomysły. A jak wiadomo – początki w branży modowej nie są łatwe i mogą one pochłaniać ogromne koszty. Jest to też jeden z głównych powodów, dla którego na początku warto zdecydować się na sprzedawanie swoich projektów online, a nie wynajmować miejsce na showroom.

Należy pamiętać, że branża odzieżowa charakteryzuje się świadomością czasu oraz potrzebami klienta, dla którego najważniejsze jest to, aby poszukiwany przez niego towar był dostępny w niedalekiej lokalizacji oraz w przystępnej cenie. Tylko rozumiejąc te dwie kwestie, można odnieść sukces.

Więcej na temat tego, dla kogo warto tworzyć ubrania i jak być na bieżąco z panującymi trendami, przeczytać można na http://www.trinet.com.pl/projektowanie-ubran-jak-zaczac-kariere/.

Kolekcje dziecięce

Obecnie, coraz więcej projektantów oraz domów mody decyduje się na projektowanie ubrań dla dzieci. Jak się okazuje, jest to dynamicznie zmieniający się dział mody, gdyż nie tylko rodzice chcą być modni, ale także ich dzieci.

W branży modowej funkcjonuje mnóstwo projektantów, którzy specjalizują się w ubieraniu niemowląt, małych i starszych dzieci a także tych, którzy mieszają w swoich markach różne grupy wiekowe.

Niektórzy specjalizują się w doborze ubioru dla dziewczynek, natomiast inni – decydują się na odzież chłopięcą. Jeżeli więc swój biznes chce się oprzeć także na projektowaniu ubrań dla dzieci, warto nawiązać w tym celu współpracę z doświadczoną szwalnią. Osoby, które zajmują się odzieżą dziecięcą już dłuższy czas, podpowiedzą jak projektować ubrania, które czasem wymagają jeszcze więcej poświęcenia, niż odzież dla osób dorosłych.

Projektowanie ubrań online

W czasach, kiedy większość zajęć naukowych oraz edukacyjnych odbywa się online, o tym jak projektować ubrania, można się przekonać także internetowo.

Projektowanie ubrań online cieszy się na tyle dużą popularnością, że nawet największe domy mody zdecydowały się na stworzenie kursów przeznaczonych dla osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w branży.

Pozwala to na domową naukę szycia na maszynie, tworzenia własnych kolekcji, ilustrowania mody i wiele innych, równie istotnych rzeczy. Aby zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności z zakresu projektowania, należy postawić także na książki, które przybliżą teoretyczne podstawy zawodu projektanta.

Ponadto, wiele osób decyduje się również na rozpoczęcie studiów w szkołach modowych. To właśnie tam można spotkać się z modowymi praktykami, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

W Polsce, szkół zajmujących się projektowaniem odzieży jest kilkanaście – zarówno państwowych, jak i prywatnych. Następnie, warto pomyśleć także o odbyciu praktyk lub staży w branży modowej. W internecie można napotkać wiele ofert od butików, showroomów oraz projektantów, którzy chętnie podejmą się krótkiej współpracy z początkującymi designerami. Chociaż zazwyczaj takie staże są bezpłatne, to i tak stanowią cenną pigułkę wiedzy oraz zdobycie wymaganego minimum znajomości branży.

Źródło:

JAK STWORZYĆ WŁASNĄ MARKĘ ODZIEŻOWĄ?

Zainspirowany serialem How to Make It in America lub na imprezie ze znajomymi wpadasz na drugi najlepszy pomysł na świecie, czyli założenie własnej marki odzieżowej. Pierwszym najlepszym pomysłem jest oczywiście otworzenie restauracji. Jeśli następnego dnia po imprezie, wciąż chodzi Ci po głowie pomysł o własnym labelu odzieżowym, to być może warto byłoby go wcielić w życie. Co zatem należy zrobić, aby idea zmieniła się w rzeczywistość?

Za chwilę poznasz system 7 kroków, które pozwolą Ci stworzyć własną markę odzieżową i uniknąć błędów, które mogłyby zapędzić Cię w kozi róg. Nie będziesz musiał również odkrywać koła na nowo, bo wszystko co jest Ci potrzebne, zostało już dawno wymyślone. I bardzo dobrze, bo to ułatwia sprawę. Jeśli masz po prostu fajny pomysł na koszulkę dla siebie i znajomych to ten poradnik nie jest Ci potrzebny do szczęścia. Zamów po prostu koszulki z własnym nadrukiem. Nie musisz w tym celu zakładać własnej marki odzieżowej 😉

1. Dlaczego to robisz?

Jak z każdym zadaniem w życiu, powinieneś wiedzieć, po co to robisz. Większość ludzi tak naprawdę nie wie, dlaczego robi różne rzeczy i przez to wykonują je przeciętnie lub jeszcze słabiej. Jeśli chcesz odnieść jakikolwiek sukces musisz być powyżej przeciętnej. Niekoniecznie od razu, bo jest to proces. Japończycy mają na to własne określenie – kaizen. Dlatego uczciwie i dogłębnie odpowiedz sobie na pytanie: dlaczego chcę to zrobić? Najczęściej będzie to potrzeba zaspokojenia Twojego kreatywnego „ja” w połączeniu z motywacją finansową. Koniec końców, nie chcesz dokładać do interesu, tylko na nim zarobić. Twoja osobista motywacja może być inna, ale sprecyzuj ją, aby stanowiła punkt odniesienia dla chwil zwątpienia i lenistwa, które niewątpliwie nastąpią.

2. Koncepcja marki

To co odróżnia spójną markę odzieżową od kolejnego sklepu ze śmiesznymi koszulkami, to właśnie całościowa koncepcja. Być może słyszałeś mądrość ludową „Jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. Nie jest to uniwersalna prawda objawiona, ale w przypadku niszowej marki odzieżowej sprawdza się w 100%. Odpowiedz sobie na pytanie: kto będzie gotowy wyjąć portfela swoje ciężko zarobione pieniądze i przekazać Ci je w zamian za koszulki, bluzy, czy czapki? Kto konkretnie będzie odbiorcą Twojego pomysłu? Nie staraj się grać pod publiczkę. Będziesz autentyczny w tym co robisz, jeśli Twoje korzenie wywodzą się z grupy docelowej, do jakiej chcesz trafić. Powinieneś ją znać od podszewki. Zupełnie czego innego oczekują fani Dartha Vadera, a czego innego zespołu metalowego Vader. Nie trafisz też jednocześnie do gustu młodzieży hip-hopowej i hipsterów. Tak samo nie pogodzisz en masse gustów kulturoznawców i kulturystów mimo zbieżności fonetycznej. Tworząc własną markę odzieżową z myślą o wymiernym zysku, a nie tylko własnej satysfakcji, stajesz się przedsiębiorcą. Rolą przedsiębiorcy jest zaspokojenie już istniejących lub wywołanie wcześniej nieznanych potrzeb. Powinieneś być więc świadomy ich istnienia lub wiedzieć, jak je wywołać, aby sprzedać gotowy produkt. To głównie dobry marketing sprawia, że niektóre marki mogą sprzedawać takie same lub podobne produkty, ale kilku- kilkunastokrotnie drożej niż konkurencja. Przygotowując własną markę odzieżową na każdym kolejnym kroku będziesz musiał odnosić się do koncepcji wyjściowej marki. Przemyśl ją jak najlepiej, a zaoszczędzisz dużo czasu, pieniędzy i nerwów.

3. Nazwa marki i projekt logo

W tym momencie marka zaczyna nabierać fizycznych kształtów. Upewnij się, że logo i nazwa pasują do koncepcji marki. O ile do wymyślenia dobrej nazwy nie potrzebujesz specjalistycznych umiejętności, o tyle projekt logo warto powierzyć komuś, kto wie, co robi, a nie tylko wydaje mu się, że wie. Umiejętność obsługi Photoshopa w podstawowym zakresie nie robi jeszcze z nikogo grafika. Tak samo jak napisanie raportu w Wordzie nie czyni pisarzem. Zaprojektowanie dobrego logo to sztuka i jeśli sam nie dysponujesz odpowiednimi umiejętnościami powinieneś powierzyć dany temat fachowcom. Rolą przedsiębiorcy, nawet jeśli formalnie nie posiadasz firmy, nie jest robienie wszystkiego osobiście, tylko ogarnięcie całości i delegowanie zadań do osób, które potrafią zrobić, coś lepiej lub bardziej efektywnie (taniej) niż Ty (wiem, ego cierpi, ale liczy się końcowy efekt). Pamiętaj, że inwestujesz nie tylko pieniądze, ale również i czas, który nie jest z gumy.

4. Pozyskanie ubrań

Niezależnie czy chcesz zacząć od samych koszulek, czy od razu pójść w szerokość asortymentu (bluzy, kurtki, czapki, akcesoria) masz do wyboru dwie ścieżki:

a) Zamówienie gotowej odzieży promocyjnej

Niech nie zmyli Cię nazwa „odzież promocyjna”. Oto wiedza, która pozwoli Ci na oszczędzenie wielu pieniędzy: jakość gotowej odzieży promocyjnej jest niejednokrotnie o wiele wyższa niż znanych „oryginalnych” marek w centrach handlowych. Znane marki sprzedają swoje ciuchy stosunkowo drogo nie dlatego, że są lepsze, tylko dlatego, że wydały więcej pieniędzy na marketing, o czym pisałem wyżej. Nie musisz sprzedawać nerki, żeby zamówić kilkadziesiąt lub kilkaset gotowych koszulek z szerokiej gamy gotowej odzieży. Oferta producentów odzieży promocyjnej jest tak szeroka, że zaspokoi większość „casualowych” marek, nawet o wysokich wymaganiach jakościowych. Przy pomocy fachowców rozeznaj się, jaki krój i rodzaj bawełny najbardziej będzie odpowiadał Twoim klientom. Zamów kilka próbek i ponoś je osobiście.

b) Szycie od podstaw

Zamówienie odzieży w wyspecjalizowanej szwalni to pomysł dla zasobnych finansowo. Zaletą (lub wadą) jest decydowanie o całym procesie produkcji. Możesz zamówić bele najlepszej czesanej bawełny egipskiej i zlecić szycie odzieży według własnego kroju. Masz również większe możliwości projektowe jeśli chodzi o wzory, bo materiał może zostać nadrukowany przed szyciem, co umożliwi zadruk na całej powierzchni ubrania. Znalezienie dobrej szwalni nie jest zadaniem łatwym, a większość z tych naprawdę dobrych nie ogłasza się w Internecie. Również osoby, które mają już swoje dojścia pilnie strzegą swoich kontaktów przed potencjalną konkurencją. Pozostaje również pytanie, czy za wymienione możliwości chcesz i jesteś w stanie zapłacić dwu, a nawet trzykrotnie więcej niż przy zamówieniu gotowej odzieży? Cena odbije się przecież na kliencie końcowym. Jeśli tworzysz ekskluzywną markę, lub cena dla grupy docelowej jest aspektem drugo – lub trzeciorzędnym to możesz poważnie rozważyć szycie w szwalni. W innych wypadkach radzę wybrać wariant a)

5. Labeling

Metka nadaje Twojej marce klasy i jest jasnym znakiem dla klienta, że może liczyć na jakość, za którą będzie gotowy zapłacić. Podobnie jak z innymi aspektami tworzenia marki, istnieje kilka możliwości metkowania odzieży:

a) Metki żakardowe

Wykonane z przędz poliestrowych, nadają marce ekskluzywnego charakteru. Zaletą tego rozwiązania jest elegancki wygląd metki wzbogacony o fakturę przędzy. Wada to minimalne zamówienie na poziomie około 1000 sztuk.

b) Metki sublimacyjne

Drukowane na gładkiej taśmie „satynowej”. Używane są przez wiele topowych marek, więc niekoniecznie należy traktować je jako „gorsze” względem żakardowych. Kwestia gustu, potrzeb i możliwości. Niewątpliwą zaletą metek sublimacyjnych jest niski nakład w jakim można je zamawiać, już od 200 sztuk. Metki żakardowe i sublimacyjne można wszyć na dwa sposoby: na etapie szycia odzieży lub wyprucia metek z odzieży promocyjnej i zastąpieniu ich własnymi.

c) Metki drukowane

Metki drukowane to ciekawa alternatywa. Można wydrukować je sitodrukiem lub termotransferem na wewnętrznej stronie koszulki. Prezentują się bardzo dobrze i robi się ich dokładnie tyle ile potrzeba, bez potrzeby inwestowania w metki żakardowe lub sublimacyjne. W przypadku bluz zastosowanie metek drukowanych jest niemożliwe ze względu na specyfikę materiału, który znajduje się po wewnętrznej stronie bluzy.

6. Projektowanie wzorów

Podobnie jak z logo – tu również radzę rozważyć kwestię współpracy z profesjonalistą. Pomysł jest najważniejszy, ale powinien być właściwie przedstawiony i tożsamy z opracowaną na samym początku koncepcją marki. Prawdopodobnie nie chcesz, by Twoja marka była utożsamiana z koszulkami ze straganów nad morzem, gdzie szczytem designu jest zmiana czcionki z Times New Roman na Arial Black.

7. Nadruk

Dobranie właściwej techniki nadruku zależy od Twoich oczekiwań i możliwości finansowych. W większości wypadków najbardziej adekwatnym rozwiązaniem będzie sitodruk, ale wymaga pewnych inwestycji. Jeśli stworzysz wzory pod kątem termotransferu, wydasz mniej pieniędzy na inwestycję w nadruk, ale jednostkowo zapłacisz więcej i będziesz bardziej ograniczony w projekcie.

Stosując się do powyższego rozkładu jazdy jesteś w stanie stworzyć własną markę ubrań. A więc na co jeszcze czekasz? Do dzieła! Szczęście sprzyja odważnym. Zapewne zastanawiasz się, ile całościowo kosztuje stworzenie własnej marki odzieżowej? Dowiesz się tego tutaj.

Jeśli masz jakieś pytania skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci konkretne rozwiązania dla Twojej sytuacji. Drukowaliśmy dla różnych marek, a również sami je tworzyliśmy, więc przedstawimy różne możliwe sposoby na realizację, doradzając jednocześnie co może być najbardziej sensownym rozwiązaniem dla Ciebie.

Zainteresował Cię ten artykuł? Dowiedz się więcej!

Przeczytaj unikalne porady dotyczące różnych aspektów związanych z drukowaniem:

11 technik nadruku

Poznaj 11 technik nadruku dostępnych w naszej firmie:

Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie!

Nie przegapisz ciekawych informacji o drukowaniu na koszulkach i gadżetach reklamowych.

Ile kosztuje założenie firm odzieżowej? Mniej, niż Ci się wydawało!

Trzy lata temu wystartowałam z Lunaby. Od tamtej pory równie często, co pytania o piżamy, słyszę pytania o szczegóły prowadzenia własnego biznesu odzieżowego. A wśród nich najczęściej pada “no dobra, ale ile mniej więcej pieniędzy trzeba mieć na start?”.

Bardzo często słyszę je też od osób zainteresowanych moim kursem “Jak założyć własną markę odzieżową?”. Swoją drogą, dzisiaj rusza nabór do jesiennej edycji kursu – jeśli chodzi Wam po głowie własna marka, to oczywiście polecam. To dobry kurs, teraz, po opiniach kursantów z poprzedniej edycji, jestem już tego pewna i nie mam obaw, żeby o tym pisać wprost.

Ile kosztuje założenie firmy odzieżowej?

Wracając do sprawy – kiedy tylko znam odpowiedź, to chętnie się nią dzielę, więc dzisiaj opowiem Wam, ile kosztuje założenie firmy odzieżowej z mojej perspektywy.

Oczywiście, to trochę pytanie z kategorii “ile kosztuje mieszkanie?”. Można zacząć z wielkim przytupem – i od razu zbankrutować, jak należący do grupy LPP (Reserved, Mohito itp.) Tallinder. Ja jestem fanką testowania pomysłu w najprostszy możliwy sposób i zaczynania od bardzo niewielkiej kolekcji, z bardzo skromną oprawą. Przy czym oszczędnie wcale nie musi znaczyć mało profesjonalnie czy mało estetycznie.

Koszty zależą też również od tego, co produkujecie i na ile jesteście chętni oraz macie czas na robienie niektórych rzeczy samodzielnie.

Wyprodukowanie 30 sztuk prostych sukienek będzie dużo tańsze, niż 30 sztuk zimowych płaszczy. Najmniejszym kosztem możecie ruszyć, jeśli wytwarzacie coś samodzielnie – na przykład dziergacie wełniane czapki.

Wiele rzeczy można zrobić samemu – przygotować zdjęcie w tle na FB w Canvie, zamiast zlecać je grafikowi, na własną rękę wysłać wniosek do GIODO i tak dalej. Oszczędzacie pieniądze, ale musicie poświęcić czas.

Pokażę Wam teraz, jak to może wyglądać w praktyce. Rozdzielimy koszty na kilka grup, żeby było bardziej przejrzyście. Dla dobra tej symulacji załóżmy, że tworzymy markę szyjącą sukienki.

Koszty produkcji

Zawsze wszystkich zachęcam do minimalizowania kolekcji, zwłaszcza jeżeli chodzi o liczbę modeli. Sama zaczynałam w Lunaby od pięciu modeli piżam, dziś zrobiłabym dwa.

Każdy nowy model to po pierwsze sporo czasu na dopracowanie kroju, znalezienie i przetestowanie materiału oraz dodatków krawieckich. Na początku nie mamy jeszcze doświadczenia, ani wypracowanej bazy sprawdzonych kontaktów, więc każdy nowy materiał, każdy guzik, gumka czy tasiemka z nowego źródła to potencjalny problem.

Po drugie, trzeba przygotować nowy szablon (to kartonowy albo zdigitalizowany “plan” ubrania, według którego krojczy wycina poszczególne elementy, które są później zszywane w szwalni) i prototyp, a to duży koszt, zwłaszcza jeśli nasza produkcja jest niewielka.

Powiedzmy, że mamy trzy rozmiary – S, M, L. Chcemy wyprodukować dziesięć sztuk sukienek z danego modelu, po 3 na rozmiar i 1 na sesję zdjęciową.

Koszt przygotowania szablonu dla naszych sukienek, to 600 zł (po 200 zł za rozmiar), już ze stopniowaniem (dostosowaniem szablonu dla kolejnych rozmiarów) i uszyciem prototypu. To orientacyjna cena, która może się różnić ze względu na stopień skomplikowania projektu czy choćby naszą lokalizację. Ale tak mniej więcej mogłoby to wyglądać.

Przy 10 sztukach z danego modelu to 600 zł, które zapłaciliśmy za szablon, rozkłada nam się na bardzo niewiele sztuk. Do kosztów szycia każdej sztuki musimy przy wycenie doliczyć 60 zł za koszt szablonu – to bardzo dużo.

Dlatego jeśli chodzi Ci po głowie zrobienie 10 modeli w pierwszej kolekcji, sugerowałabym mocne obcięcie tej liczby i wprowadzenie na przykład różnych wersji kolorystycznych tego samego modelu, które nie pociąga za sobą dodatkowych kosztów.

Tak jak wspomniałam, dziś startowałabym z 2 modelami, więc trzymajmy się tego przy naszych sukienkach. Załóżmy, że mamy 3 rozmiary, po 4 sztuki na każdy. W sumie wychodzi 24 sztuki.

Powiedzmy, że na sukienkę potrzebujemy 2 metrów materiału. Decydujemy się na satynę bawełnianą, 20 zł za metr, na tyle dobrze się układającą, że rezygnujemy już z podszewki. Materiał na jedną sztukę kosztuje nas więc 40 zł.

Do tego musimy doliczyć koszt dodatków krawieckich, o którym wiele osób zapomina. Metka z rozmiarem, metka papierowa, wszywka ze składem i instrukcją prania, guziki, zamki, gumki, lamówki, flizelina – to wszystko potrafi się zsumować do sporych kwot. Musimy też pamiętać, że w koszt, więc i finalną cenę, musimy wliczyć też opakowanie, zewnętrzną kopertę i wszystkie inne drobiazgi. Tutaj koszty mocno się różnią w zależności od tego, co produkujemy, oszacujmy więc z grubsza wszystkie te koszty na 15 zł za sztukę.

Do tego dochodzi szycie. Powiedzmy, że sukienka ma prosty krój i szwalnia czy krawcowa policzy nam za szycie 40 zł.

Koszt produkcji jednej sztuki naszej sukienki (bez kosztu szablonów) to 95 zł. Dla 24 sztuk wychodzi 2280, po dodaniu kosztu szablonów (1200, bo 600 x 2 modele) mamy 3480 zł za całą naszą miniprodukcję.

Koszty produkcji – 3480 zł

tak powstają szablony

Koszty grafiki/brandingu

Jeśli mamy wysyłać klientom nasze produkty, czy prezentować im ofertę na stronie, to fajnie żeby to estetycznie wyglądało – w końcu kupujemy przede wszystkim oczami, zwłaszcza w sieci.

Możemy zamówić pełną identyfikację graficzną, czyli poprosić grafika o przygotowanie grafiki na stronę, metek, opakowań, ulotek wkładanych do paczek, grafik na FB i tak dalej. To minimum 2-3 tysiące złotych.

Możemy pójść w opcję super oszczędną i kupić gotowe logo na Etsy za 100 zł, a reszt grafik przygotować samodzielnie, na przykład w Canvie.

Na potrzeby tej symulacji załóżmy opcję pośrednią – zamawiamy logo u grafika, a z całą resztą radzimy sobie sami. Na zdjęcie w tle na FB samodzielnie nakładamy logo, o zaprojektowanie prostych metek prosimy drukarnię, w której je drukujemy – taką usługę drukarnię czasem mają gratis.

Koszt logo (zamówionego u grafika) i reszty grafik (przygotowanych samodzielnie) – 550 zł

estetyczne opakowanie nie musi być drogie

Koszty oprogramowania sklepowego

Musimy nasze sukienki gdzieś sprzedawać. Najtańszą i najprostszą opcją wydawałoby się wystawienie ich na platformie sprzedażowej typu Dawanda, Pakamera czy Showroom, ale to dość złudne wrażenie, bo prowizje sięgają 40%.

Mamy więc dwie opcje.

Możemy postawić sklep u siebie, z własnym hostingiem, na przykład używając WooCommerce, darmowej wtyczki do WordPressa. Właśnie na tym silniku stoi Lunaby.

Ale jeśli nie znamy dobrze WordPressa, musimy liczyć się z kosztem postawienia sklepu (min. 1500 zł), płatne są niektóre wtyczki, a mnogość opcji potrafi przytłoczyć nieobeznaną z WP osobę.

Dlatego, gdybym zaczynała i była zupełnie zielona, pewnie zdecydowałabym się na oprogramowanie abonamentowe, na przykład Shoplo. Dla naszych dwóch produktów wystarczyłby najtańszy pakiet, 49 zł miesięcznie.

Do tego musimy doliczyć jeszcze koszt domeny (ok. 15 zł za pierwszy rok, 70 za każdy kolejny), a w przypadku niezależnego sklepu, na przykład na WP, również hostingu (na początek powiedzmy 30 zł miesięcznie) i certyfikatu SSL (40 zł za rok).

Koszty oprogramowania, które musimy ponieść w pierwszym miesiącu, mogłyby więc wynosić ok. 150 zł, przy założeniu, że wybieramy Shoplo i bezpłatny szablon.

Koszty oprogramowania sklepowego (pierwszy miesiąc): 150 zł

Koszty związane z formalnościami

Na osobach prowadzących sprzedaż online spoczywa wiele obowiązków.

Sklep musi być dostosowany do obowiązujących przepisów i wyposażony w poprawnie napisany regulamin i politykę prywatności.

Trzeba zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych naszych klientów i potencjalnych klientów, zawrzeć umowy o powierzenie danych osobowych z firmą dostarczającą nam oprogramowanie sklepowe czy do mailingu i zarejestrować bazę (lub bazy) danych w GIODO.

Te wszystkie rzeczy teoretycznie możemy zrobić sami, ale trzeba być tu ogromnie skrupulatnym i poświęcić masę czasu, rozsądniej jest też poprosić o rzucenie okiem kogoś kompetentnego.

Na drugim biegunie jest zlecenie wszystkiego prawnikowi – to koszt minimum 700 zł.

Rozwiązanie pośrednie to zakup pakietu dokumentów i zaleceń z pewnego źródła, na przykład od Wojtka Wawrzaka. Załóżmy, że decydujemy się na tę opcję

Koszt wdrożenia prawnego wyniesie nas wtedy 500 zł.

Koszty sesji zdjęciowej

Nasze produkty musimy jeszcze estetycznie zaprezentować. Sesja zdjęciowa to studnia bez dna, potrafi kosztować naprawdę duże pieniądze. Na szczęście do skutecznej sprzedaży wcale nie są konieczne znane nazwiska fotografa czy modelek, prawdopodobnie obejdziemy się też bez obecnego na planie fryzjera czy stylistki.

Mimo wszystko, o ile sami nie zrobimy sobie zdjęć (ja tak robiłam i czasem do tej pory robię w Lunaby, moje zdjęcia wcale nie sprzedają gorzej niż te wykonane przez profesjonalnych fotografów), na sesję zdjęciową trzeba liczyć minimum 2000 zł. Oczywiście zakładając, że robimy to bardzo budżetowo, bez płacenia za lokalizację czy studio (od czego są parki i łąki!).

Jeśli planujemy wysyłać informacje prasowe, albo tworzyć kolaże z naszymi ubraniami, przydadzą się też packshoty, czyli zdjęcia na białym tle. Przy tak małej ilości za jeden zapłacimy ok 50 zł. Jeśli chcemy sfotografować również tył naszych sukienek, musimy policzyć to jako osobne ujęcia, wychodzi więc 200 zł.

Koszty sesji wyniosą nas około 2200 zł.

duża część naszych klientek to panny młode albo druhny / fot. Atelier Wspomnień

Koszty prowadzenia działalności

Wbrew powszechnej opinii nie możemy sprzedawać, nie posiadając działalności gospodarczej. Jeśli pomyśleliście teraz “ale jest przecież kwota wolna od podatku!”, to spieszę z wyjaśnieniem, że wcale nie znaczy to że możecie nie rejestrować sprzedaży.

Z prowadzeniem działalności wiążą się koszty. Przede wszystkim trzeba opłacić składki ZUS – dla początkujących przedsiębiorców to około 500 zł.

Do tego dochodzi koszt obsługi księgowej (teoretycznie można to robić samodzielnie, ale nie polecam). Jeśli skorzystamy z księgowości internetowej, zapłacimy około 100 zł za miesiąc, mając w tym już program do fakturowania.

Zakładam, że wszystko robimy sami i nie wypłacamy wynagrodzeń. Nie biorę też pod uwagę naszego wynagrodzenia (choć zdecydowanie warto o nim pamiętać), bo liczymy koszty na sam start. Magazyn mamy w domu, albo korzystamy z firmy zajmującej się wysyłkami, w każdym razie nie wynajmujemy żadnych pomieszczeń.

W tej sytuacji koszty prowadzenia działalności w pierwszym miesiącu wyniosą nas około 600 zł.

znalezienie odpowiednich materiałów potrafi zająć duuuuużo czasu i energii

Podsumowanie

Całość naszych kosztów startowych wynosi więc około 7500 złotych. Nawet jeśli zdecydujemy się wyprodukować więcej egzemplarzy i dorzucimy awaryjne 1500 zł na nieprzewidziane wydatki (u nas była to na przykład benzyna, bo szukanie materiałów zajęło nam naprawdę sporo czasu, często też trzeba zamówić większą ilość opakowań czy wydrukować więcej metek), wciąż mieścimy się w granicy 10 000 złotych.

Nasze koszty początkowe w Lunaby oscylowały wokół 20 000. Dzisiaj widzę, że mogłyśmy działać dużo oszczędniej i ściąć te koszty nawet o połowę, bez straty dla skuteczności sprzedaży.

Mam nadzieję, że zaspokoiłam Waszą ciekawość! To oczywiście bardzo uproszczona symulacja kosztów, jak macie jakieś pytania, dajcie znać, chętnie pomogę.

A jak macie swoje doświadczenia z finansową stroną rozpoczynania swojego biznesu, to podzielcie się w komentarzu, na pewno wiele osób chętnie skorzysta z Waszych doświadczeń.

Będę Wam też ogromnie wdzięczna za udostępnienie tego posta – to dla mnie wyjątkowo ważne. Dziękuję!

Strona kursu “Jak założyć własną markę odzieżową”

Cześć! Nazywam się Joanna Glogaza. Jestem blogerką dwóch bestsellerowych książek

Od trzech lat mam swoją markę odzieżową. Nazywa się Lunaby, szyjemy piękne piżamy. Firma cały czas się rozwija, coraz więcej zarabia, a grono powracających klientek wciąż się powiększa.

Mam za sobą wiele przedsięwzięć biznesowych, ale to zakładanie własnej marki odzieżowej okazało się najtrudniejsze.

Głównie dlatego, że brakowało mi wiedzy – nie wiedziałam, co dokładnie powinnam zrobić i w jakiej kolejności, jakie obowiązki prawne na mnie spoczywają, gdzie najlepiej założyć sklep, jak znaleźć godnych zaufania współpracowników, gdzie szukać materiałów, ile szyć i tak dalej.

Popełniłam wiele błędów, straciłam dużo czasu i pieniędzy. Wyceniałam produkty “na czuja’, zamiast wszystko rzetelnie policzyć, straciłam kilkaset złotych ulgi na kasę fiskalną przez nieznajomość przepisów, znalezienie odpowiednich materiałów zajęło mi wieki.

Byłoby mi dużo łatwiej, gdybym miała kogoś, kto przeprowadzi mnie za rękę przez cały proces.

Postanowiłam więc pomóc osobom, które dopiero zaczynają, tak jak ja parę lat temu.

Stworzyłam kurs online, w którym krok po kroku pokażę, co zrobić, żeby dobrze wystartować z własną marką online. Konkretnie, bez owijania w bawełnę, z wyliczeniami, kwotami i bazą kontaktów.

jak znaleźć niszę i zadbać o branding?

Zgadzam się z Regulaminem i z Polityką Prywatności

Wydawać by się mogło, że w czasach dominacji wielkich marek, założenie własnej marki odzieżowej nie należy do najprostszych zadań. Jednak potrzeby i oczekiwania konsumentów się zmieniają, co tworzy nowe możliwości dla małych i średnich graczy.

Rynek odzieżowy to dziś jeden z najprężniej rozwijających się działów branż retail & e-commerce. Dla przykładu, niemiecki sektor sam w sobie wyceniany jest na 63 miliardy dolarów!

Co więcej, wiele krajów Europy, wliczając w to Wielką Brytanię, Hiszpanię oraz Rosję – zauważa stabilny rozrost tamtych rynków odzieżowych od 2017 roku. W Polsce także powstają nowe marki, nawet pomimo teoretycznego nasycenia – tutaj przykładem świeci Medicine, marka która w kilka lat otworzyła sieć sklepów w calej Polsce.

Te numery mówią same za siebie – założenie własnej firmy odzieżowej w 2019 roku może być całkiem dobrą inwestycją. Jednak, zanim zdecydujesz się na kredyt, zastawisz dom i spędzisz godziny na projektowaniu, warto zobaczyć jak robią to inni (i czego można się od nich nauczyć).

Malimo – mała marka z wielkim sercem dla środowiska

Wiele małych marek definiuje gamę swoich produktów poprzez specjalną wartość dodaną. Taką wartość tworzy się na wiele różnych sposobów – od pionierskiego podejścia w obszarze zrównoważonej polityki środowiskowej do projektowania ubrań we współpracy ze znanymi artystami.

Ciekawą marką, którą można traktować jako inspirację, jest berlińskie Malimo. Firma z dumą prezentuje swoje eko-podejście, które dopracowane zostało do perfekcji. Ubrania Malimo szyte są z odzyskiwanych włókien, co nie wpływa w żaden sposób na atrakcyjny i nowoczesny wygląd produktów firmy.

Ponadto, Malimo jest również przykładem wykorzystania opakowań na odzież jako elementu spajającego eko wizerunek. Pudełka Malimo są wykonane z recyklingowanego kartonu, zaś ich nadruk z tuszu na bazie wody.

Wisienką na torcie jest zaś polityka sadzenia drzew – każdy kupiony ciuch to 10 nowo posadzonych roślin!

W ten sposób Malimo zbudowało bardzo oryginalny wizerunek i trafiło w serce sprecyzowanej niszy – konsumentów, dla których niszczycielskie działania wielkich korporacji nie są warte wydawania na nie pieniędzy. To grono, jak pewnie podejrzewasz, stale rośnie, dzięki czemu Malimo ma świetlaną przyszłość przed sobą.

Chcesz dowiedzieć się jak Malimo zaprojektowało swoje opakowania? Kliknij tutaj.

Middle of Beyond – branding dla filmowych freaków

Innym, równie ciekawym przykładem jest marka Middle of Beyond. Amerykańska firma produkuje różnego rodzaju swetry, bluzy i koszulki, połączone wspólnym mianownikiem – tematyki horror & sci-fi.

Middle of Beyond proponuje pomysły na prezenty dla kinomaniaków, a także wielbicieli tzw. “ugly sweaters”. To marka z ogromnym dystansem, i dla ludzi o zakręconej naturze.

Dzięki wąskim, ale bardzo dobrze określonym grupom docelowym, Middle of Beyond oraz Malimo mogły świetnie dostosować swój język do grona odbiorców.

Niemiecka marka stawia na dialog dotyczący dbałości o środowisko, wciąga klienta w świat pięknych ubrań z przesłaniem. Komunikat dotyczący sadzenia drzew to zaś bardzo sprytne podejście klienta – to jego decyzja zmienia przecież świat na lepsze. Middle of Beyond komunikuje się w luźny sposób – ich język stawia na świeżość, humor i dystans do siebie po stronie klienta.

Niezależnie od grupy docelowej, musisz pamiętać o jednym – ubrania zawsze wiążą się z emocjami.

Branding marki odzieżowej to sentymentalizm i emocje

Branding firmy odzieżowej musi się opierać na zbudowaniu więzi z klientem. Dowodem tego są zarówno małe marki jak Malimo czy Middle of Beyond, jak i większe firmy działające na wielu rynkach – Zara, H&M itp. Każdy brand, który odniósł sukces musiał wylać siódme potu by stworzyć atrakcyjny wizerunek.

Brytyjski Burberry musiał np. przekonać swoich klientów do przejścia z produktów tylko dla mężczyzn na markę przyjazną i wspierającą kobiety. Proces był kosztowny i trudny, ale niezbędny – dziś firma kojarzy się z uniwersalnym stylem połączonym z unikatową, ponadczasową elegancją dla każdego.

Emocjonalny wymiar brandingu oznacza zręczne operowanie samym produktem oraz sposobem jego komunikacji. Odzież mówi bowiem bardzo wiele o człowieku – jego statusie, podejściu do własnego wyglądu itp. To, co ubieramy, jest komunikatem dla otoczenia.

Tutaj ciekawym zagadnieniem jest przyjrzenie się politykom. Barack Obama, były prezydent Stanów Zjednoczonych, rezygnował z drogich garniturów podczas swoich przemówień, a wybierał koszule z zakasanymi rękawami.

Dlaczego?

Taki strój był bliższy jego odbiorcom – ludziom pracującym. Zakasane rękawy oraz zwykła koszula kojarzyły się z człowiekiem, który jest gotowy do wykonania swoich obowiązków, a nie delegowania i pokazywania swojej wyższości.

O jakich elementach musisz pamiętać przy projektowaniu wizerunku swojej marki? Oto kilka kluczowych porad:

1. Zdefiniuj swoich odbiorców

Tworząc własną markę odzieżową pamiętaj, żeby dobrze zdefiniować grupę odbiorców, do których chcesz kierować swoje produkty. W tym celu poznaj ich naprawdę dobrze. Oto kilka rzeczy, które warto przygotować:

Model klienta – określ jego/jej wiek, czym się zajmuje, co go pasjonuje

Jakie są widełki cenowe produktów Twojej konkurencji? Czy możesz zejść z ceny lub ją podnieść?

Jaką politykę prowadzi konkurencja – darmowa dostawa, polityka zwrotów itp.

2. Określ własny język

Branding będzie także oznaczał zaprojektowanie wizualnego języka Twojej marki.

Strona internetowa powinna mieć przejrzystą strukturę – tak jak w przypadku niemieckiego designera Hien Le. Pamiętaj, że ubrania bardzo mocno oddziaływują na wzrokowców – zdjęcia ubrań powinny oddawać charakter Twojej marki.

Branding firmy odzieżowej będzie także uzależniony od modelu biznesowego. Jeśli zdecydujesz się na otworzenie sklepu stacjonarnego lub butiku, będziesz mieć do dyspozycji szereg atutów, takich jak zapach, oświetlenie czy jego wystrój. Z drugiej strony, sklep typu e-commerce to większa oszczędność i łatwiejsza strategia marketingowa.

3. Zaprojektuj opakowania, które klient zapamięta

Opakowania do wysyłki odzieży to również ważna część Twojego brandingu.

Na pudełku możesz nadrukować wiele informacji o marce lub produkcie lub wykorzystać je na jakiś szalony wzór. Coraz więcej firm odchodzi bowiem od nudnych, szarych opakowań, zastępując je kolorowymi pudełkami.

A decydując się na pudełko kartonowe, zadbasz też o wizerunek eko, jednocześnie nie tracąc na bezpieczeństwie dostawy oraz świetnym wyglądzie.

W sklepie stacjonarnym możesz także zaskoczyć klientów przy użyciu opakowań. Wykorzystaj np. pudełka z rączką, produkowane z wytrzymałego kartonu. Wygodny uchwyt i oryginalny nadruk spowodują, że takie pudełko będzie reklamą samą w sobie.

Poznaj trendy, które będą kształtowały rynek opakowań w 2022 roku. Fasony, materiały, design – wzięliśmy pod lupę wszystkie najważniejsze aspekty. Pobierz nasz trendbook

Branding marki odzieżowej – podsumowanie

Branding marki odzieżowej należy rozumieć jako pewien proces. Nowa, świeża marka będzie spełniać Twoje konkretne założenia, ale to klienci wpłyną na jej późniejszy charakter. Zachęcaj zatem swoich klientów do tego, by dzielili się swoimi zdjęciami i doświadczeniami powiązanymi z marką. Tak jak robi to np. firma Lindbergh, która na Instagramie udostępnia zdjęcia klientów ubranych w ich produkty.

Jeśli planujesz założenie swojej firmy odzieżowej, prędzej czy później zderzysz się z potrzebą stworzenia jej własnego języka i charakteru. Nie wystarczy bowiem szyć pięknych ubrań – trzeba wiedzieć jak oraz komu o nich opowiedzieć.

Jak Założyć Własną Markę Odzieżową?

W tym jakże skondensowanym wpisie chciałbym przeprowadzić Cię przez proces założenia własnej marki odzieżowej.

Cały proces pokazany w czytelny sposób – w 10 krokach. Każdy krok jest bardzo ważny, aby zacząć.

Dlatego przeczytaj, pomyśl i zacznij już dziś pracę nad swoją marką odzieżową!

Na końcu pobierzesz tabelę, która pozwoli Ci natychmiast zacząć pracę nad Twoją marką.

Zaczynamy!

10 kroków, które pozwoli Ci założyć własną markę odzieżową:

Ustal koncepcję marki i zdefiniuj personę zakupową oraz wymyśl świetną nazwę. Określ tożsamość, misję, a tym samym przekaz Twojej marki odzieżowej. Wybierz, z jakich materiałów będziesz produkować ubrania. Kup próbki materiałów, znajdź szwalnię i wykonaj po 1 sztuce z modelu. Zrób zdjęcia Twoich produktów. Stwórz własny sklep internetowy. Określ, jak będziesz etykietować, pakować i wysyłać Twoje produkty. Przyjmij odpowiednią postawę do obsługi klienta. Określ swój proces sprzedaży. Stwórz social media Twojej marki odzieżowej.

Krok 1 – Ustal koncepcję marki i zdefiniuj personę zakupową oraz wymyśl świetną nazwę.

Uwaga!

To jest bardzo ważne, jak nie najważniejszy etap rozpoczęcia pracy nad Twoją marką odzieżową. Jak zrobisz to dobrze, to później będzie Ci tylko łatwiej.

Określenie Twojej koncepcji i persony zakupowej będzie potrzebne Ci podczas kolejnych etapów rozpoczęcia tej działalności. Teraz przez chwilę musisz się skupić, aby to wypracować, ale później będzie Ci to „siedziało” w podświadomości. Koncepcją i personą będziesz definiować swoje kolejne działania – produktowe, promocyjne, mailingowe – absolutnie każde!

Bo nie ma nic ważniejszego niż to, aby Twoje produkty się SPRZEDAWAŁY!

Możesz się z tego śmiać, że jest to jakiś bełkot mówców motywacyjnych. Ale nie, nie jest. Uwierz mi, że gdy poprowadzisz sprzedaż 2-3 miesiące i w trakcie tej sprzedaży obsłużysz grono klientów to będziesz w stanie bez zająknięcia opisać konkretnie Twojego klienta. Będziesz w stanie powiedzieć, ile zarabia, gdzie pracuje, jakie ma wykształcenie, czym się interesuje, jakie lubi inne marki odzieżowe.

A skąd będziesz to wiedzieć? Kiedy będziesz z nimi rozmawiać, klienci będą zawali Ci pytania, a także vice versa, Ty także będziesz zadawać im pytania, które będą kreowały w Twojej głowie gotowe wyobrażenie o Twoim idealnym kliencie.

Jeśli chcesz się więcej dowiedzieć, wystarczy, że po pewnym okresie sprzedaży wejdziesz w Twój system do obsługi zamówień i obdzwonisz Twoich top 10 klientów. Wcześniej oczywiście musisz przygotować sobie kwestionariusz – pytania i o co dokładnie będziesz pytać. Pamiętaj, nie zapomnij na początku rozmowy zapytać się, czy jest to odpowiedni moment na tego typu ankietę. PROTIP #1

Pierwszą rzeczą, jaką jest to musisz określić własną koncepcję marki. Koncepcja marki jest to wizerunek, jaki chcesz, aby ta marka sobą prezentowała przez:

wartości marki (przykład wartości marki – czuję się dobrze i pewnie w tych ubraniach, czuję się tak, że mogę w nich wejść na Mount Everest),

korzyści marki (przykład wartości marki – ubrania wykonane w wysokiej jakości, długo wytrzymują),

skojarzenia marki (np. marka dla sportowców, dla miłośników trekkingu),

osobowość marki (TY jako twarz marki pokazujesz się, wyznajesz wartości tej marki, marka nie jest bezosobowa i nie wiemy kto za tym stoi),

obietnica marki (np. obiecujesz, że konstrukcje Twoich wyrobów leżą idealnie, że każda kobieta, która nosi Twoje ubrania czuje się młodo i aktywnie),

relacje marki (chodzi tutaj o relacje z innymi markami, czyli pokazanie, że jesteś otwarta/otwarty na kooperacje, współprace – ważne później przy rozwoju Twoich social mediów.

Drugi etap. Określenie persony zakupowej.

Na podstawie 6 punktów powyżej wartość marki, korzyść marki, skojarzenia marki, osobowość marki, obietnica marki oraz relacje marki określ obraz Twojego idealnego klienta.

Narysuj w głowie obraz Twojego idealnego klienta, opisz, w rozbiciu na konkrety, np.

Ile zarabia? / 2800 brutto, 2800 – 3200 brutto, >5000 brutto…

Jaki wykonuje zawód? /Jest nauczycielką w szkole, ma firmę

Jakie inne podobne marki (do potencjalnie Twojej) lubi nosić? / np. lubi nosić The North Face lub Sisima

Jakie ma potrzeby? / np. Pani chce dobrze wyglądać na weselu córki

Jak często kupuje ubrania? /1 w miesiącu, 1 raz w tygodniu…

Jakie może mieć obawy, przed zakupem u Ciebie? / np. Boi się, że to produkty importowane marnej jakości, a nie wyprodukowane w Polsce.

Jaki lub styl ubrań? / Casual, elegancki, zwracający na siebie mocną uwagę, unikatowy – lubi nosić limitowane ubrania…

Trzeci etap tej zasady, wg. mnie bardzo ważny, aby ustalić go na samym początku.

Musisz zdecydować, co jest bliższe Twojemu sercu.

Czy chcesz sprzedawać dużo, ale na małej marży? Czy chcesz sprzedawać mniej, ale na większej marży?

Określ to na początku. Bo nie musisz wcale sprzedawać bardzo dużo, aby godnie żyć. Możesz sprzedawać mniejsze ilości, ale na dużej marży. To wszystko zależy od Ciebie. Od Twojego stylu życia, od tego, ile masz wolnego czasu, ile czasu chcesz poświęcić sobie, rodzinie czy nowej firmie. Zdecyduj sam. Na koniec tej zasady ustal to. Będzie Ci zdecydowanie łatwiej później, bo każde kolejne działania podczas określenia Twojej marki odzieżowej będziesz dostosowywać względem przyjętego przez Ciebie modelu biznesowego.

Krok 2 – Określ tożsamość, misję, a tym samym przekaz Twojej marki odzieżowej.

Tożsamość marki to Twoja wizja tego, jak Twoja marka odzieżowa ma być postrzegana przez Twojego idealnego klienta.

Czyli de facto to o czym mówiliśmy przy ustalaniu koncepcji projektowanej przez Ciebie marki.

Tylko teraz zależy mi, aby spojrzeć na ten aspekt nieco konkretniej pod kątem przekazu do Twoich klientów. Przekaz ten będziesz kierować podczas:

pokazywania osobowości Twojej marki na Instagramie – czyli będziesz pokazywać siebie,

pokazywania wartości w realnym życiu, jaką dają Twoje ubrania,

budowania relacji z innymi markami.

Czyli to o czym wspominaliśmy w pierwszej zasadzie, lecz spojrzenie pod kątem co Ty jako właściciel marki możesz zrobić, jak to pokazać aby zostało to wdrożone w życie. W taki sposób, aby ludzie to widzieli i zaufali Ci, zostawiając u Ciebie swoje pieniądze.

Jest to moment, w którym musisz od drugiej strony zidentyfikować potrzeby klienta i na nie odpowiedzieć. Jak zrobisz to dobrze, urealnisz to w działania to przełoży się bardzo pozytywnie na Twoją sprzedaż.

Krok 3 – Wybierz z jakich materiałów będziesz produkować ubrania.

Już zapewne wiesz co będziesz robić. Czy to będzie marka z dresami czy z sukienkami, czy z specjalistyczną odzieżą sportową lub taktyczną. Teraz dobry moment, aby znaleźć materiały, które użyjesz do wyprodukowania Twoich ubrań.

Oprócz tkaniny/dzianiny możesz poszukać także dodatków – m. in. Zamków błyskawicznych, aplikacji, naszywek, tasiemek z swoim logo, wszywek żakardowych, wszywek satynowych lub nylonowych w bok.

Gdzie szukać sprawdzonych dostawców?

Szukasz wpisując odpowiednie frazy w Google, np. dla dresów – polski producent dzianiny, dresówka, dresówka drapana, dresówka niedrapana, np. dla sukienek – wiskozy, drukarnia tkanin, itd.

Możesz szukać dostawców na różnych tematycznych grupach na Facebooku.

Możesz także wejść na stronę moich targów Fashiontex, gdzie wystawcami są bardziej wyselekcjonowani pod względem jakościowym dostawcy materiałów.

Możesz czytać mojego bloga, gdzie będę wkrótce robił artykuły ze zbiorem najbardziej wartościowych firm tkaninowych.

Możesz napisać do mnie maila, a w ciągu 15 minut odpiszę na Twoją wiadomość i wskażę Ci nazwy firm, gdzie możliwe, że otrzymasz to czego szukasz!

Krok 4 – Kup próbki materiałów, znajdź szwalnię i wykonaj po 1 sztuce z modelu.

Przechodzimy do elementów czysto produkcyjnych. Dobra pora, aby znaleźć szwalnię, konstruktora którzy pomogą Ci stworzyć Twoją pierwszą kolekcję ubrań. Bardzo często szwalnie mają konstruktora u siebie w firmie, ale gdy znajdziesz szwalnię, która takowego nie ma to musisz znaleźć zewnętrznego konstruktora, który stworzy Twoje ubrania pod względem konstrukcji. Konstrukcja ubioru to nic innego jak wycięte kawałki materiału w powierzchni płaskiej, które następnie są zszywane przez szwaczkę. Tak po ludzku – konstrukcja to fakt czy t-shirt jest dłuższy, czy krótszy, czy bardziej opięty lub luźny. To jak konstrukcja wyrobu odzieżowego jest wykonana ma wpływ na to jak na Tobie leży. Koszt wykonania takiej konstrukcji to około między 300 – 800 zł. Oczywiście ceny mogą być mniejsze lub większe. To zależy.

Kiedyś był wyodrębniony zawód projektanta odzieży i oczywiście nadal jest! Natomiast jeśli Ty jesteś w momencie, w którym zaczynasz i nie chcesz wydawać za dużo środków na początku to możesz samemu znaleźć inspirację wyrobów odzieżowych na np. Pinterest lub Instagramie i pokazać te projekty konstruktorowi, który stworzy dla Ciebie podobny model.

Pamiętaj, że możesz się inspirować produktami innych firm, marek, ale nie możesz plagiatować, kopiować rzeczy, które ktoś zrobił i wpuścił na rynek.

Tj. pisałem wcześniej możesz pokazać konstruktorce zdjęcie jakiegoś ubioru, ale możesz także kupić i przekazać konstruktorce, wyrób podobny, który wg. Ciebie jest wspaniały jakościowo, który chętnie nosisz.

Jak znajdziesz już dostawcę materiałów, zgodnie z Twoimi wyobrażeniami pod względem jakości i „feelingu” materiału to zamów od nich próbkę interesującej Cię dzianiny/tkaniny. Zamów tylko tyle ile potrzebujesz, aby wykonać po 1 sztuce z modelu. Chyba, że chcesz wykonać jedną rozmiarówkę z modelu to analogicznie musisz kupić więcej. Próbka materiału w terminologii odzieżowej nazywa się „kupon”. Kupon materiału – czyli z reguły 1-3 metry materiału na próbę. Kupujesz to, aby odszyć wzór, sprawdzić jak się materiał zachowuje, jak się nosi, jak pracuje czy należy wnieść jakieś poprawki konstrukcyjne, ponieważ np. okazało się, że t-shirt, który został zrobiony jest z tyłu za krótki. Gdy zaczynasz moim zdaniem dobrym zachowaniem jest zrobienie samej kolekcji – po 1 sztuce z jednego modelu, najlepiej w rozmiarze osoby, na której będą robione zdjęcia kolekcji. Może to być modelka/model, znajomy, Ty sama/sam jako właściciel marki – zgodnie z Twoją wizją. Możesz zrobić kolekcję składającą się z np. 10-15 modeli, wykonać zdjęcia, wstawić na Twoją stronę internetową, na Twoje kanały social media i sprawdzić czy ludziom się to podoba, czy zamawiają u Ciebie. Zawsze możesz wpisać czas realizacji na 5 dni roboczych. Możesz tak umówić się z szwalnią, że będą w stanie dla Ciebie wyprodukować kilka sztuk przez ten czas. Wszystko zależy od Twoich wypracowanych relacji z szwalnią oraz od tego jak szwalnia pracuje. Niektóre szwalnie będą robić Ci małe partie oraz pojedyncze sztuki, a niektóre nie będą zainteresowane tego typu pracą.

Krok 5 – Zrób zdjęcia Twoich produktów

Czy musisz od razu organizować sesję zdjęciową za 2000, 3000, 5000 czy 10000 złotych?

Nie! Nie musisz tego robić i nawet polecam Ci – nie rób tego.

Oczywiście potrzebujesz super zdjęć, aby pokazać swój produkt, wstawić go na stronę, na Twoje kanały w social mediach, czy w wysyłaniu prywatnych wiadomości do ludzi, w celu próby sprzedaży Twoich produktów.

Ale, możesz zrobić to wyjątkowo i tanio.

Istotnym jest, że to zdjęcia sprzedają produkt, czyli zdjęcia muszą być super, jasne, kreatywne, zwracające na siebie uwagę. Jak zdjęcie zwróci na siebie uwagę, to klient aż ma ochotę kupić to ubranie, aby wyglądać tak świetnie jak osoba mająca te ubrania na zdjęciu.

Zdjęcia będziesz używać do czynności, które napisałem powyżej, ale może się zdarzyć że będziesz używać także tych zdjęć do robienia promowanych postów na Facebooku. To teraz zastanów się. W gąszczu reklam na Facebooku, które przewijają się przez Twoje walla kilkanaście razy w ciągu dnia. Czy zwracasz uwagę na zwykłe zdjęcia? Czy patrzysz, na jakieś zwykłe fotki w studiu na jasnym tle? Raczej nie. Bardziej zapewne zwracasz uwagę na fotografie, które są wykonane gdzieś na ulicy, w jakimś ładnym pomieszczeniu, na łonie zielonej przyrody.

Rób to czego inni nie robią, rób coś innego, ale coś na co Twój klient z pewnością zwróci uwagę! PROTIP #2

OK, do brzegu. Jak zrobić na początku fajne zdjęcia niedużym kosztem?

Poszukaj na Instagramie mikroinfluencerów, którzy robią ładne, jasne, kreatywne zdjęcia. Napisz do nich wiadomość prywatną czy w barterze lub za niedużą stawkę wykonają zdjęcia Twoich produktów. Powiedź im, że mogą publikować te zdjęcia na swojej tablicy na Instagramie i mogą zostawić swoje ubrania. Zapytaj delikatnie influencera najlepiej o wymiary, aby rozmiar ubrań był dobrze dobrany. Unikniesz wtedy sytuacji, kiedy ubranie jest za duże lub za małe, a tego nie chcemy, bo zdjęcia będą źle wyglądały.

Dzięki temu, do 600 zł wykonasz kreatywną sesję zdjęciową swoich produktów.

Krok 6 – Stwórz własny sklep internetowy

Teraz musimy stworzyć wirtualne miejsce, gdzie każdy kto będzie chciał zakupić Twoje produkty będzie mógł je po prostu zamówić. Musimy dać klientowi wygodną możliwość zakupu Twoich produktów.

Na rynku istnieje wiele bezpłatnych i płatnych skryptów, dzięki którym uruchomisz swój sklep internetowy.

Z bezpłatnych i polecanych to:

WordPress z wtyczką WooCommerce, PrestaShop.

Z płatnych:

Shoplo, Shoper, Selly, Idosell.

Jest to bardzo szeroki zakres, przygotuję kiedyś osobny artykuł opisujący każdy z tych systemów, na co powinno się zwrócić uwagę pod względem systemu, aby uzyskiwać jak największe konwersje sprzedażowe w sklepie internetowym z odzieżą.

Jedna bardzo istotna kwestia, najlepiej wybrać taki system, który jest uniwersalny pod względem dostępności wiedzy i dostępności specjalistów obsługujących ten system.

Nie korzystaj z autorskich rozwiązań firm zajmujących się tworzeniem sklepów internetowych. Oczywiście na początkowym etapie Twojej działalności z marką! Spowoduje to, że zostaniesz przywiązany do tej firmy. Z reguły inne firmy nie będą chciały poprawiać czegoś po kimś, dlatego jak firma zapadnie się pod ziemię lub będziesz mieć jakieś problemy komunikacyjne z firmą to niestety może być problem. Gdy zdarzy się tak, że osiągniesz dużą skalę i urośniesz do takiego stopnia, że Twoja marka będzie znana w całej Polsce, to wtedy będzie można pomyśleć nad stworzeniem Twojego indywidualnego, szytego na miarę sklepu internetowego, który będzie kosztował Cię kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na początku zdecydowanie polecam uruchomienie sklepu internetowego na WordPressie wraz z wtyczką WoCommerce. Na rynku dostępnych jest dużo przewodników wiedzy z tego zakresu, dużo wtyczek, pozwalających dodać dodatkowe funkcjonalności do Twojej strony w bardzo prosty sposób.

Krok 7 – Określ jak będziesz etykietować, pakować i wysyłać Twoje produkty.

Teraz przyszedł czas na detale. Detale, które mają znaczenie. Za które klienci Cię pokochają.

Jak to mówi moja żona – „Paczka, która przychodzi do klienta ma pachnieć!”

Chodzi bardziej tutaj o odbiór, jak przesyłka przychodzi to klient musi być zachwycony jak dobrze i pewnie została spakowana, daje to już taki pierwszy odbiór, że skoro przesyłka jest bardzo dobrze spakowana to i ubranie też zapewne będzie świetne.

Z tym zapachem – możesz oczywiście używać aromarketingu i możesz zakupić perfumy do przesyłek, jeżeli Twoja marka będzie skierowana do kobiet.

Teraz pora, aby zaprojektować graficznie w Canvie etykiety, które będziesz przyczepiać do Twoich ubrań. Popatrz w Internecie jak to robią inni wpisując w Google, frazę „clothing tags”.

Ustal z jakich kartonów będziesz korzystać do pakowania produktów, czy z tektury o kolorze naturalnym, czy z full printowanych, czy w foliopakach.

Protip – zadbaj, aby elementy pakowania współgrały z tym co opracowaliśmy w koncepcji Twojej marki odzieżowej. Fajnie to się spina później w jedną całość.

Podpisz umowę kurierską lub korzystaj z serwisów typu Furgonetka, Epaka, ustal harmonogram wysyłek (ile razy w tygodniu będziesz wysyłać paczki, tak aby było Ci wygodnie, dobrze dla klienta, a przede wszystkim aby było to zgrane z szwalnią, w której produkujesz swoje ubrania).

Krok 8 – Przyjmij odpowiednią postawę do obsługi klienta.

Musisz wiedzieć, że warto jest przyjąć prokliencką postawę do klienta. Nie znaczy to, że masz sobie dać wejść na głowę, ale że m.in.:

Odpowiadasz na wiadomości na Instagramie, maile wieczorami, w święta, czy w weekend – klient nie lubi długo czekać na odpowiedź, a może wystarczy tylko wskazać który rozmiar ma zamówić i zrobi u Ciebie zakupy na 1000 zł,

Wymieniasz produkty bez żadnych kłopotów,

Przyjmujesz zwroty w wyjątkowych sytuacjach po terminie, bo ktoś wyjechał, zapomniał odesłać – to zaprocentuje na później,

Gdy ktoś chce linka do produktu to mu wysyłasz, a nie piszesz, że – Przecież jest na stronie, itd.

Chodzi po prostu o to, aby klient czuł, że to właśnie w Tobie ma wsparcie, że zawsze odpowiesz mu na wiadomość, że wskażesz mu odpowiedni rozmiar, że dopowiesz niedopowiedziane w kwestii jakości tkaniny, bo przykładowo klient szuka bluzy uszytej z dresówki niedrapanej, a na zdjęciu nie widać czy dresówka jest drapana czy niedrapana.

Krok 9 – Określ swój proces sprzedaży

Zdecyduj jak będzie wyglądał Twój proces sprzedaży, czyli co jaki czas będziesz wpuszczać kolejną partię nowych ubrań. Pomyśl, czy pokażesz wcześniej nową kolekcję Twoim klientom w ukrytym linku, którzy zapisani są na newslettera i wynagrodzisz im to, że odbierają od Ciebie maile kodem rabatowym.

Określ swój cykl produkcji ubrań, dzięki któremu łatwiej będzie Ci planować promocje czy też pozwoli Ci na organizowanie przedsprzedaży, pomimo i iż Twoje nowe produkty nie będą jeszcze uszyte.

Zastanów się czy będziesz wrzucać nowe ubrania 2 czy 4 razy w roku czy co 2 tygodnie, a może chcesz, aby kolekcja się nie zmieniała i była dostępna tak samo cały czas, a zmieniały się będą jedynie kolory dzianiny. Jest to także jeden z elementów ustalenia Twojego modelu biznesowego, czyli ustal to względem Twojego życia i trybu w jakim chcesz pracować. Ale jednocześnie miej na uwadze to, że trzeba ustalić swój proces produkcji względem procesu sprzedażowego, aby osiągać jak najlepsze wyniki, bo tego przecież chcemy prawda?

Krok 10 – Stwórz social media Twojej marki odzieżowej

Załóż konta na Instagramie, Facebooku i może na YouTubie? Może nawet na LinkedIn, jeżeli Twoje ubrania skierowane są do klientów B2B, bo być może Twoja marka odzieżowa będzie skierowana do hoteli czy do korporacji.

Jeżeli będziesz sprzedawać w detalu to musi być o Tobie głośno na Instagramie. Instagram to najbardziej odpowiednia platforma do sprzedawania ubrań. Tam są Twoi klienci, tam najprościej pokażesz im jak można świetnie wyglądać w Twoich ubraniach, czuć się i jak to pomagają Ci utrzymać świetny humor w otacząjącej Cię rzeczywistości. Oczywiście w wielkim skrócie – warto przede wszystkim skupić się na InstaStories, gdyż ten rodzaj historii ludzie lubią oglądać najczęściej. Kiedy się relaksują, kiedy nie pracują i mają chwilę to zamiast wciągających telenoweli wolą obejrzeć wycinek Twojej historii i Twojego dnia.

Jak zbudować sprzedaż na Instagramie najszybciej i najprościej?

Buduj swoją społeczność, pokazuj siebie jako wartościowa marka, dawaj ludziom wartość. Zainteresuj ich swoim życiem, przekazuj im interesujące fakty z życia marki odzieżowej.

Pokazuj, jak są wykonane Twoje ubrania, jak wygląda ich proces szycia i generalnie jak powstają.

Podczas procesu tworzenia marki odzieżowej podążaj za procesem, który działa, nie wymyślaj koła na nowo. Natomiast w procesie sprzedaży w social mediach, rób to czego nie robią inni pomimo opinii i przekonań, które słyszysz. PROTIP #3 NA KONIEC

Zakończenie

Dziękuję Ci, że jesteś w tym miejscu tekstu, bo to znaczy, że jego zawartość Cię zainteresowała.

To o czym napisałem jest oczywiście wycinkiem zakresu wiedzy o tworzeniu własnej marki odzieżowej, ale uważam, że jest to interesujący wstęp do czegoś nowego!

W kolejnych publikacjach, podcastach czy filmach video będę w bardziej szczegółowy sposób omawiał te zagadnienia.

Dlatego jeśli chcesz być na bieżąco z darmową wiedzą, którą udostępniam to zapisz się do newslettera i śledź moją działalność w Internecie.

Jeśli masz pytania, na które mogę odpowiedzieć to pisz śmiało!

Na sam koniec, zachęcam do pobrania tego artykułu w wersji pdf, gdzie dodatkowo na samym końcu znajdziesz przykład wypełnionej tabeli oraz “czystą” tabelę dla Ciebie, która pomoże Ci określić personę zakupową dla Twojej marki odzieżowej.

Ebooka, pobierzesz poniżej 😉

Źródło zdjęcia wpisu: Zdjęcie autorstwa Anete Lusina z Pexels

13 Kroków Do Jej Stworzenia!

13 prostych kroków do stworzenia własnej marki odzieżowej!

Własna marka odzieżowa, innowacyjna usługa, czy też proste produkty codziennego użytku miały swój początek zawsze w tym samym miejscu – w czyjejś głowie. Czasami pomysł miał zrewolucjonizować rynek. Innym razem ktoś zapragnął stawić czoła konkurencji i stworzyć coś w nowy, lepszy lub bardziej oryginalny sposób. Jedno pozostawało zawsze niezmienne. Punktem wyjścia była myśl i chęć wcielenia jej w życie.

Ta sama prawda tyczy się również założenia własnej marki odzieżowej. Jednak zanim pomysł będzie miał szansę stać się rzeczywistością, po drodze czeka wiele decyzji do podjęcia, nieprzewidzianych kosztów i godzin poświęconych na załatwianie niezbędnych formalności. Warto być na to wszystko dobrze przygotowanym i nabyć odpowiednią wiedzę, aby cały proces przebiegał szybciej i łatwiej.

Pomysł

Własna marka odzieżowa zawsze zaczyna się od pomysłu. Gdy już go mamy, warto odpowiedzieć sobie na następujące pytanie: czemu właściwie chcesz ją stworzyć? Może tak naprawdę chcesz robić ubrania lepsze jakościowo niż inni? A może jest tak, że dostrzegasz jakąś lukę na rynku, którą chciałbyś wypełnić? Taka odpowiedź określi, dlaczego na realizację pomysłu chcesz poświęcać własny czas i energię. Dodatkowo będzie to fundament Twojego pomysłu, do którego zawsze będziesz mógł wrócić, gdy pojawią się wątpliwości, w jakim kierunku w przyszłości rozwijać markę.

Własna marka odzieżowa – na jakie pytania warto sobie odpowiedzieć?

Pomysł oraz wyjściowe założenia własnej marki odzieżowej warto sprecyzować. Podstawowe pytania, na jakie warto znaleźć odpowiedź to:

Dla kogo chcesz tworzyć odzież: kobiet, mężczyzn czy jednocześnie dla obu grup? A może dla jakichś innych odbiorców, np. miłośników siłowni?

Odpowiedź na to pytanie przyda się podczas określania grupy odbiorców marki.

Jakiego typu ma to być odzież? Codzienna, elegancka, sportowa, a może innego typu?

Sprecyzowanie typu odzieży jest istotne, bo dzięki temu można określić, jaka szwalnia będzie w stanie zrealizować nasze zamówienie, jakie materiały będą potrzebne do szycia i co najważniejsze – z jakimi kosztami będzie się to wszystko wiązało.

Ile rodzajów odzieży, w jakiej ilości wariantów i wersji kolorystycznych ma być produkowane?

Przykładowo: do sklepów ma trafić seria 3 różnych bluz, a każdy rodzaj dostępny będzie w 4 wersjach kolorystycznych oraz 3 różne T-shirty, każdy z nich dostępny będzie w 5 wersjach kolorystycznych. Każdy nowy produkt to także zakup nowych materiałów do produkcji i konieczność przygotowania nowego szablonu do szycia.

Jaka jest wysokość budżetu?

Dzięki odpowiedzeniu sobie na powyższe pytania można precyzyjniej oszacować skalę działalności, możliwości produkcyjne itp.

Ile sztuk odzieży ma być sprzedawanych miesięcznie?

Pozwoli to oszacować miesięczny przychód, ale i stałe koszty.

Im więcej postawionych pytań i precyzyjnych odpowiedzi, tym łatwiejsze działanie później. Warto zapisać sobie wszystkie pytania, jakie przyjdą nam do głowy i pomyśleć nad odpowiedziami na nie.

Warto również przeprowadzić analizę SWOT. Pomaga ona uporządkować posiadane informacje oraz określić mocne i słabe strony własnej marki odzieżowej. Więcej informacji na temat analizy SWOT można przeczytać na stronie Questus.

Badanie rynku

Dużo przydatnych informacji o posiadanych przez nas przewagach, słabościach oraz wymaganiach rynkowych możemy uzyskać dzięki badaniu rynku. Zanim poniesiemy finansowe koszty warto zgromadzić jak największą liczbę informacji i dokładnie się im przyjrzeć.

Badanie rynku należy zacząć od poszukania marek, które sprzedają rzeczy podobne do naszych lub które mają podobne założenia do nas. Najważniejszym kryterium powinny być jednak ubrania i to, że są podobne do tych projektowanych przez nas. Jeśli już ich znajdziemy, to warto poszukać odpowiedzi na następujące pytania:

Jak długo istnieją i działają na rynku?

Jakie ubrania oferują?

Jak szeroka jest ich oferta? Ile rodzajów odzieży mają w sprzedaży?

Jakich materiałów używają do produkcji poszczególnych ubrań?

W jakiej cenie sprzedają poszczególne modele ubrań?

Jak komunikują się z klientami? Do kogo kierują swoje ubrania?

Jak i gdzie się reklamują?

Kiedy uda nam się uzyskać odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania, warto porównać je z własnymi założeniami. Zdobyta wiedza z pewnością przyda się też do przeprowadzenia analizy SWOT. Dobrym pomysłem jest również poszukanie case study innych marek. Niektóre chętnie dzielą się wiedzą oraz doświadczeniami z własnych początków.

Określenie grupy docelowej

Każdy z nas ma swoje ulubione marki odzieżowe, do których często wraca podczas kolejnych zakupów i zawsze znajduje coś dla siebie. Z jakiego powodu? Najpewniej dlatego, że należymy do grupy docelowej tej marki i jej produkty są adresowane właśnie do nas.

Dlatego my również powinniśmy określić grupę docelową. Mamy przez to możliwość zwiększenia szans na dobre wyniki sprzedażowe oraz pozytywny odbiór prowadzonej w portalach społecznościowych narracji. Dobrze określona grupa docelowa powinna wskazać nam, jakie osoby najczęściej i najchętniej będą sięgały po nasze produkty. Przy jej określeniu pomocne mogą być wyniki badania rynku – warto z nich skorzystać.

Dla branży odzieżowej można określić następujące kryteria:

Kryteria demograficzne;

Przynależność klienta do wybranej generacji X/Y/Z,

Wykonywany zawód lub status zawodowy,

Przynależność do konkretnej klasy społecznej,

Kryteria psychograficzne;

Styl życia,

Zainteresowania oraz sposoby spędzania wolnego czasu,

Charakterystyka osobowości,

Wyznawane przez klienta wartości,

Kryteria behawioralne;

Okazje nakłaniające klienta do zakupów, np. święta, zbliżające się wakacje,

Cechy produktu szczególnie ważne dla użytkownika, np. przede wszystkim wygląd odzieży, przede wszystkim ekologiczne materiały itp.

Są to tylko podstawowe kryteria, ale nawet one powinny dość dokładnie scharakteryzować naszego spodziewanego klienta. W przyszłości uprości to kilka kolejnych spraw. Od teraz łatwiej będzie konstruować strategię marki, sposób komunikowania się z odbiorcami, czy miejsca reklamowania się.

Dobrze określona grupa docelowa powinna wskazać nam, jakie osoby najczęściej i najchętniej będą sięgały po nasze produkty.

Planowanie wydatków

Tworzenie własnej serii ubrań wiąże się nie tylko z zakupem materiałów oraz zapłatą za szycie, ale również z wieloma ukrytymi i nieoczywistymi kosztami. Zanim w ogóle będziemy w stanie realnie ocenić, czy posiadane przez nas środki finansowe wystarczą do uszycia i dystrybucji naszej serii, musimy wykonać jeszcze jeden krok. Policzyć i zsumować wydatki, które czekają na nas po drodze. Poniżej znajdują się punkty, gdzie wymienione są niektóre działania i procesy wymagające nakładów finansowych podczas tworzenia własnej marki odzieżowej i serii odzieży.

Przygotowanie projektu ubrania (każdy projekt to oddzielny koszt). Zakup materiałów. Przygotowanie konstrukcji ubrania (każda konstrukcja to oddzielny koszt). Stopniowanie odzieży – przygotowanie do szycia wielu rozmiarów. Odszycie prototypu. Koszt dodatków – nici, guziki, metki, naszywki itp. Wykonanie haftów, nadruków, naszywek. Opakowania do wysyłek – pudełka, folie, wstążki. Sesja zdjęciowa na stronę internetową i do sklepu. Stworzenie packshotów. Opracowanie strategii marki. Opracowanie strategii komunikacji marki. Przygotowanie taktyki marki. Identyfikacja wizualna marki. Przygotowanie treści do social media. Wykupienie domeny pod sklep internetowy. Opracowanie regulaminów. Podatek VAT. Podatek dochodowy. ZUS. Działania związane z księgowością.

W zależności od skali szycia i sprzedaży ubrania, łączne koszty całego przedsięwzięcia mogą się różnić. Tak czy inaczej warto przeprowadzić kalkulację finansową. Może okazać się, że początkowe szacunki rozmijają się z rzeczywistością. Wynikiem tego będzie brak możliwości realizacji swoich pomysłów lub zrobienia tego na własnych zasadach i w takiej skali, w jakiej chcieliśmy. Nasza szwalnia służy w tym aspekcie pomocą i bazując na własnym doświadczeniu chętnie pomożemy prawidłowo oszacować czekające na klienta wydatki.

Planowanie działań

Na obecnym etapie należy zacząć planować działania. Wszystkie te, które są niezbędne, aby powstała własna marka odzieżowa. Na początek warto spojrzeć na przygotowaną listę i zastanowić się nad ważną kwestią. Które z nich będziesz w stanie wykonać sam, a które lepiej będzie powierzyć komuś z większym doświadczeniem i wiedzą? W przypadku niektórych z tych czynności nie warto kombinować i wykorzystywać półśrodki czy szukać oszczędności. Na przykład przygotowanie pierwszego projektu ubrania, nie mając w tym żadnego doświadczenia, jest kiepskim pomysłem, bo może mieć fatalny wpływ na ostateczny wygląd produktu. Szczególnie, że utrudni to i wydłuży proces samej produkcji.

Jeśli wypiszemy już wszystko, pozostaje nam „tylko” ustalić, w jakiej kolejności należy realizować poszczególne zadania i… przejść do działania!

Opis działań

Przygotowanie projektu odzieży to pierwsze zadanie. Możemy zająć się nim sami lub powierzyć innej, mającej odpowiednie kompetencje osobie (zewnętrznemu projektantowi lub z ramienia szwalni). Posiadana przez projektanta wiedza o podstawach konstrukcji pozwoli na uniknięcie problemów, takich jak brak możliwości wykonywania ruchów w odzieży czy fałdowanie się materiału w przypadku trudnych projektów. Jednak nie jest to proces, którego nie da się zastąpić. Wszystko zależy od złożoności projektu. W wielu przypadkach wykorzystywane są gotowe zdjęcia, które po wdrożonych poprawkach w pełni zadowalają zlecającego. Następnym krokiem po projektowaniu jest wykonanie konstrukcji, a tym zajmuje się konstruktor. Może to być niezależna osoba działająca samodzielnie lub ktoś, kogo poleci nasza szwalnia. Jego zadaniem jest przeniesienie projektu na rzeczywiste wymiary. Konstruktor konstruktorowi nie równy. Wielu z nich wykonuje konstrukcje ręcznie, inni zaś robią to za pomocą dedykowanego oprogramowania.

Po wyborze tych drugich, bardzo często przyśpieszymy sam proces konstruowania, a później pracę przy stopniowaniu, czy też krojeniu elementów do szycia. Jeśli zdecydujemy się na kompleksową współpracę ze szwalnią i z wyznaczonym przez nich konstruktorem, zyskujemy na tym kilka cennych przywilejów. Jednym z nich jest wsparcie przez technologa, czyli osobę, która pomaga wychwycić już na wczesnym etapie projektu wszelkie błędy oraz niedociągnięcia.

Posiadana przez projektanta wiedza o podstawach konstrukcji pozwoli na uniknięcie problemów, takich jak brak możliwości wykonywania ruchów w odzieży czy fałdowanie się materiału w przypadku trudnych projektów.

Kontakt ze szwalnią lub konstruktorem

Przed etapem konstrukcji warto uzgodnić z konstruktorem lub szwalnią, kto będzie odpowiedzialny za wybór odpowiednich materiałów do szycia oraz dodatków, takich jak guziki, metki, suwaki itp. Czasami zdarza się, że jeśli współpracujemy z niezależnym konstruktorem, to będziemy musieli zająć się tym na własną rękę. W przypadku współpracy ze szwalniami zazwyczaj możemy liczyć na pomoc w znalezieniu odpowiednich producentów i hurtowni. Zanim zdecydujemy się na współpracę, warto ustalić liczbę sztuk odzieży, jaką chcemy uszyć. Jeśli chcesz dokładniej wiedzieć jak przygotować się do złożenia zamówienia w szwalni, to przeczytaj nasz artykuł.

Dalsze etapy to tak naprawdę szycie i wykończenia. W przypadku szycia, warto szukać szwalni, które posiadają odpowiednie zaplecze maszynowe. Ułatwi to w przyszłości rozszerzenie asortymentu odzieży o nowe produkty. Jeśli nasze zamówienie ma realizować szwalnia z ograniczoną liczbą maszyn może się okazać, że pozostałą odzież będziemy musieli produkować w innych miejscach.

Kiedy będziemy już mieli gotową do sprzedaży odzież, trzeba będzie ją jakoś zapakować i wysłać do klientów. W zależności od naszej wizji powinniśmy pomyśleć, jakie opakowania będą najlepiej pasować do naszej koncepcji i naszych ubrań. Warto być pomysłowym i oryginalnym. Klient odbierając zamówiony produkt pierwszą rzeczą, jaką zobaczy i weźmie w dłonie będzie opakowanie. Już wtedy warto zadbać o pierwsze wrażenie.

Własna marka odzieżowa

Klienci nie są wierni ubraniom samym w sobie; są wierni marce i jej wartościom. Dlatego warto poważnie zastanowić się nad stworzeniem strategii marki. Nie chodzi nam jedynie o wymyślenie własnej nazwy dla przygotowywanej serii, a o stworzenie całego żywego organizmu, z którym mogliby się identyfikować klienci.

Jednak sama nazwa marki również jest bardzo istotna! Powinna przyciągać uwagę i zapadać w pamięć. Byłoby również dobrze, gdyby w jakiś sposób nawiązywała do szytych przez nas ubrań lub odwoływała się do wartości, z którymi się identyfikujemy. Odpowiednia nazwa to podstawa i punkt wyjścia. Co dalej?

Marka to w dużym uproszczeniu podmiot, który ma własną strategię i finalnie ma własne produkty, które kieruje do klientów. Strategia marki jest zbiorem najważniejszych wartości, zasad, jakimi chcemy się kierować oraz celów, jakie chcemy osiągnąć.

Dobrze przygotowana strategia wymaga jednak najpierw dogłębnej analizy – własnych możliwości, warunków rynkowych, posiadanych kompetencji, czy też panujących trendów. Jeśli uda nam się ją określić, możemy iść o krok dalej. Zastanowić się nad kwestią strategii komunikacji marki, czyli sposobem, w jaki będziemy opowiadać o produktach.

Potem pozostaje opracowanie taktyki marki. Jest to w pewnym sensie doprecyzowanie strategii, czyli zaplanowanie konkretnych działań. Strategia jest nadrzędnym zbiorem wartości, celów i idei, zaś taktyka to bardziej konkretna dziedzina. Skupia się na jednym wybranym problemie i zgodnie z założoną strategią szuka dla niego rozwiązań. Opracowując taktykę powinniśmy się skupić na zaplanowaniu działań tak, aby przybliżały markę do osiągania długofalowych celów, ale jednocześnie aby odpowiadały też na bieżące potrzeby.

Identyfikacja wizualna a własna marka odzieżowa

Ostatnim ważnym zagadnieniem w kontekście tworzenia własnej marki odzieżowej jest identyfikacja wizualna. Jej celem jest wyróżnienie się na tle innych marek spójną oraz oryginalną formą graficzną kierowaną do odbiorców. Już samo logo – jeśli jest charakterystyczne i estetyczne – to połowa sukcesu! Jednak to nie wszystko; trzeba również pomyśleć o tym zagadnieniu w szerszej perspektywie. Może chcielibyśmy, aby klienci kojarzyli naszą markę z konkretnym kolorem? A może rozgłos mogłyby przynieść nam nietypowe opakowania, w których dostarczymy odzież do klienta? Możliwości jest dużo, ale najistotniejsze w tym wszystkim są oryginalność, spójność oraz wyróżnienie się z tłumu.

Własna marka odzieżowa z dobrą strategią oraz umiejętnie prowadzoną komunikacją to z pewnością cenna przewaga nad konkurencją.

Reklama

Mając już opracowaną strategię, komunikację i taktykę marki potrzebujemy przestrzeni i treści, dzięki którym będziemy mogli je realizować. Chodzi nie tylko o to, aby wypromować swoje produkty i zapewnić im rozgłos zgodnie z przyjętą strategią, ale również o to, żeby przez jak najdłuższy czas klienci nie zapomnieli o naszej marce. Jak tego dokonać?

W obecnych realiach rynku obecność i aktywność w Internecie to tak naprawdę „must have” i bez tego bardzo ciężko osiągnąć sukces. Do wyboru mamy wiele portali z ogromnymi zasięgami. Najlepiej byłoby udzielać się na kilku z nich jednocześnie, a całość dopełnić starannie przygotowanym sklepem internetowym. Nie tylko sama aktywność na portalach społecznościowych jest ważna, ale również jej jakość, spójność i pomysłowość. Jeszcze zanim zaczniemy się tam udzielać powinniśmy przygotować plan – jak często będziemy coś publikować, o jakich porach, jaka to będzie treść. Potem pozostaje nam tę treść przygotować. Nie musi to być oczywiście przesadnie dużo materiału, musimy liczyć się jednak z tym, że pewnego dnia może zabraknąć nam przysłowiowej „weny”. Dobrze jest mieć wtedy awaryjny post lub zdjęcie pod ręką.

Tak prowadzoną komunikację mogą dopełnić reklama w social mediach, współpraca z influencerami, czy reklama na konkretnych stronach internetowych lub w wyszukiwarce Google. Trzeba sprawdzić, z jakimi kosztami wiąże się każda metoda, ale i z jakimi korzyściami. Należy też zastanowić się, jaka forma będzie najbardziej odpowiednia dla naszego produktu i naszej marki oraz która najlepiej dotrze do grupy docelowej. Dobrym pomysłem może też być zwrócenie się do agencji reklamowej, która doradzi nam w tej kwestii.

Sesja zdjęciowa

Prowadzenie własnej marki odzieżowej bez zdjęć jest w obecnych czasach niemożliwe. Wykonanie sesji możemy zlecić profesjonaliście lub spróbować wykonać ją samemu. Klienci kupują produkty oczami, dlatego musimy mu je pokazać z możliwie najlepszej strony. Zdjęcia mają przyciągać uwagę, a nasze ubrania mają na nich wyglądać atrakcyjnie; od jakości zdjęć może zależeć decyzja o zakupie. Dobrym pomysłem będzie wyeksponowanie na kilku fotografiach szczegółów świadczących o wysokiej jakości naszej odzieży, np. haftu lub szwów przy łączeniu elementów. Trzeba będzie również przygotować zdjęcia sesyjne oraz packshoty – tutaj warto zlecić to zadanie kompetentnej firmie. Cały czas musimy mieć na uwadze, że klient będzie podejmował decyzję o zakupie w dużej mierze na podstawie odczuć wizualnych. Zdjęcia sesyjne to także dobra okazja, by uwydatnić i wyeksponować naszą strategię komunikacji oraz strategię wizualną.

Klienci kupują produkty oczami, dlatego musimy mu je pokazać z możliwie najlepszej strony.

Sklep internetowa a własna marka odzieżowa

Ważnym krokiem jest przygotowanie sklepu internetowego do sprzedaży naszych ubrań, a na dalszym etapie jego obsługa. Jak się do tego zabrać? Zacząć trzeba od ustalenia, na jakim serwerze umieścimy sklep oraz jak nazwiemy samą domenę internetową (czyli np. szwalniastaszowska.pl). Należy sprawdzić, czy wybrana przez nas nazwa nie jest już zajęta i czy nie istnieje już strona o takiej nazwie. Jeśli chodzi o same sposoby tworzenia sklepu to pierwszą możliwością są dedykowane platformy sprzedażowe. Działają one na zasadzie kreatora – z ich pomocą krok po kroku możemy skonfigurować nasz własny sklep internetowy. Potem płacimy stałą, miesięczną opłatę za użytkowanie takiego sklepu. Jest to rozwiązanie najprostsze i najszybsze.

Inną opcją jest wykupienie domeny i samodzielne napisanie strony, jednak jest to zadanie czasochłonne i wymagające sporej wiedzy. Strona do sprzedaży produktów musi być intuicyjna, a zamieszczone w niej treści estetyczne. Żaden klient nie będzie chciał marnować czasu w miejscu, w którym ciężko się odnaleźć i gdzie zdjęcia produktów są niechlujne.

Kolejną możliwością jest WordPress, czyli darmowy system do tworzenia stron internetowych. Słowo „darmowa” należy jednak w tym przypadku podzielić na pół, bo trzeba jeszcze umieć sprawnie z niej korzystać, ale z pewnością i tak jest to dość tanie rozwiązanie. Zaletami tworzenia strony na WordPress’ie jest łatwość obsługi oraz ogromna ilość możliwych konfiguracji strony.

Niezależnie na które rozwiązanie się zdecydujemy, jeśli zależy nam na wysokiej sprzedaży nasza strona po prostu musi być bardzo dobra i zachęcać do zakupów. Trzeba też być przygotowanym na to, że ktoś będzie musiał ją później obsługiwać, odbierać zamówienia, uzupełniać asortyment.

Logistyka

Jeśli ustaliliśmy już ze szwalnią wszystkie szczegóły dotyczące planowanej daty odbioru naszego zamówienia to możemy przejść do etapu wysyłania produktów. Warto zastanowić się, skąd produkty będą wysyłane. Czy z naszego domu, wynajętej hali, czy być może cały proces wysyłki powierzymy firmie specjalizującej się w tego rodzaju działalności. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Jeśli zdecydujemy się na samodzielną obsługę wysyłek i będziemy to robić z domu, będziemy musieli być na miejscu zawsze, kiedy kurier przyjedzie odebrać paczki lub dostarczyć zwroty. Z kolei jeśli chcemy wynajmować halę i stamtąd wysyłać odzież, to przydałaby się nam jeszcze jedna osoba, która byłaby zawsze na miejscu. Produkty do wysyłki trzeba też odpowiednio zapakować, dlatego trzeba będzie zaopatrzyć się w odpowiednie materiały.

Trzeba pamiętać też o pewnym ryzyku: jeśli w krótkim czasie klienci wyślą do nas dużą ilość zwrotów, może być problem z dostarczeniem ich do nas. Musimy być wtedy dostępni pod wskazanym adresem praktycznie cały czas. Potraktowanie tego punktu po omacku może spowodować, że własna marka odzieżowa w oczach konsumenta utraci zbudowany wcześniej wizerunek.

Decydując się na samodzielną obsługę wysyłek i zwrotów oszczędzamy pieniądze, ale tracimy czas; decydując się na powierzenie tego zadania zewnętrznej firmie oszczędzamy czas, ale musimy za to dodatkowo zapłacić.

Formalności prawna a własna marka odzieżowa

Najważniejszym krokiem formalnym do wykonania z pewnością jest otwarcie działalności gospodarczej. Zapoznanie się z wymogami, zasadami i procesami urzędowymi wymaga dużo czasu. Również załatwianie wszelkich formalności przysparza na początku wielu kłopotów, ale jest to etap konieczny. Aby zaoszczędzić czas i nerwy dobrze jest zwrócić się o pomoc do kogoś bardziej doświadczonego. Na szczęście w Internecie bez problemu można znaleźć wszystkie potrzebne informacje na ten temat.

Własna marka odzieżowa generuje pewne koszty urzędowe. W zasadzie samo otwarcie własnej firmy jest darmowe – nie ma żadnej opłaty związanej ze złożeniem wniosku CEIDG-1 ani ze zgłoszeniem działalności do ZUS-u. Dopiero prowadząc regularną działalność będziemy musieli liczyć się z większymi wydatkami. Takimi jak regularne płacenie składek do ZUS-u, płacenie podatku dochodowego oraz rozliczenie podatku VAT.

Aby usprawnić proces rozliczania się z urzędami oraz uniknąć płacenia kar, składania odwołań i tłumaczenia się w czasie kontroli, warto zastanowić się nad powierzeniem spraw związanych z księgowością osobom trzecim. W dzisiejszych czasach w przypadku małych firm taka usługa kosztuje naprawdę niewiele, bo nawet od 100 zł miesięcznie. Należy pamiętać, że nie zyskujemy w ten sposób całkowitego spokoju, bo nadal będziemy musieli współpracować i konsultować sporo spraw. Cóż, taka rola szefa. Zyskujemy za to spokojniejsze sumienie.

Dopiero prowadząc regularną działalność będziemy musieli liczyć się z większymi wydatkami, takimi jak regularne płacenie składek do ZUS-u, płacenie podatku dochodowego oraz rozliczenie podatku VAT.

Księgowanie i umowa a własna marka odzieżowa

Bardzo ważne będzie ustalenie sposobu księgowania sprzedanych produktów. Dlaczego? Ponieważ potem może to ułatwić i usprawnić proces zwrotu środków klientowi, który odesłał do nas produkt. Jeśli nie sformułujemy przejrzystego oraz prostego sposobu komunikacji i rozliczania przychodów, to w przyszłości może zdarzyć się tak, że klient zwróci nam zakupiony towar i będzie potem czekał kilkanaście dni na gotówkę.

Pamiętaj, że każde zamówienie, które będzie realizować dla Ciebie szwalnia lub współpraca z projektantem powinny zostać udokumentowane umową. Brzmi jak błahostka, a jednak niektórzy w pośpiechu zapominają nawet o tak podstawowych kwestiach. Sama zawartość dokumentu powinna dość dokładnie regulować obowiązki obu stron umowy. Przykładowo co i w jakim terminie zobowiązuje się wykonać dla nas szwalnia oraz w jaki sposób i w jakim czasie zamierzamy jej za to zapłacić.

Posiadanie sklepu internetowego obliguje nas do umieszczenia dokumentów, takich jak: regulamin, polityka prywatności czy ochrona danych osobowych. W celu uzyskania pełnych informacji oraz przygotowania odpowiedniej dokumentacji należy zgłosić się do firm pomagającym w przystosowaniu sprzedaży internetowej.

Jeśli zaprojektowaliśmy własne logo lub chcemy na ubraniach umieścić nazwę marki istotnym krokiem będzie zastrzeżenie własnego znaku towarowego. Możemy to uczynić składając odpowiedni wniosek w Urzędzie Patentowym. Procedura zastrzeżenia znaku może potrwać nawet kilka miesięcy. Jest to też zazwyczaj dla młodych przedsiębiorców spory koszt (minimum kilkaset złotych); jednak dzięki temu będziesz w stanie uniknąć wykorzystywania Twojego znaku bez zgody oraz kopiowania projektów ubrań i innych pomysłów. Musimy też sprawdzić, czy nasz znak nie koliduje już z jakimś innym, używanym znakiem, bo ewentualna kolizja może narazić nas na kłopoty.

Podliczenie kosztów

Własna marka odzieżowa wiąże się z wieloma kosztami. Niezwykle ważne będzie podliczenie ich wszystkich. Warto dodać pewien margines dodatkowego kapitału, bo na pewno wyjdzie więcej niż wstępnie przymuszaliśmy. Powinno się go dokonać jeszcze przed rozpoczęciem regularnej produkcji, aby ocenić, na ile szacowane wydatki pokrywają się z tymi, które ustaliliśmy sobie na samym początku. Być może trzeba będzie skorygować pewne założenia? Możliwe będzie też dokładniejsze oszacowanie, ile sztuk odzieży należy sprzedać, abyśmy wyszli na przysłowiowe zero. Dopiero na końcu powinniśmy zastanowić się, co zrobić z pozostałym budżetem. Ile pieniędzy przeznaczyć na reklamę? Jaką część budżetu na dopracowanie sklepu internetowego? Albo czy będziemy w stanie zachować pewną kwotę, jako finansowe zabezpieczenie lub na poczet kolejnych projektów?

Jeśli pozytywnie przejdziemy ten etap, nasz budżet nadal się „spina” oraz wiemy już mniej więcej co i w jakiej kolejności musimy zrobić, to nie pozostało nam nic innego, jak zacząć działać. Własna marka odzieżowa jest teraz bliżej niż myślisz!

Czas stworzyć własną markę odzieżową!

Mamy nadzieję, że nasz artykuł będzie pomocny i znacznie ułatwi wielu osobom proces przygotowywania własnej marki odzieżowej. Przedstawiliśmy w nim przykładowy schemat realizacji pomysłu i opisaliśmy, jak wprowadzić go w życie – każda historia rządzi się jednak swoimi prawami. Możliwe, że po drodze spotkają nas inne, nieoczekiwane sytuacje, o których nie napisaliśmy w artykule. Warto o tym pamiętać. Chętnie odpowiemy też na wszystkie pytania, które mogły pojawić się u osób czytających ten artykuł. W tym celu prosimy o wysyłanie wiadomości z zapytaniem na nasz adres mailowy. Odpowiemy najszybciej, jak to będzie możliwe!

키워드에 대한 정보 założenie własnej marki odzieżowej

다음은 Bing에서 założenie własnej marki odzieżowej 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  오레가노 오일 편평사마귀 | 세상에서 가장 강력한 천연항생제! 기관지염, 여드름, 피부염, 무좀, 사마귀, 쥐젖, 입술 물집까지. 염증은 다 때려잡는 신이 주신 선물대 공개! 상위 191개 베스트 답변
See also  대전 고등학교 순위 | 대전광역시에서 서울대,카이스트 가장 많이가는 고등학교 학군 순위 / 학부모 필수 시청 영상 / 학군정보 / 지역정보 / 부동산 공부 최근 답변 250개

See also  하나님 자녀 의 권세 | \"자녀의 권세\" (1) - 데이빗 나이트 David Nthite 198 개의 정답

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 10 Błędów – Czego UNIKAĆ Tworząc Własną Markę Odzieżową?

  • własna marka
  • marka odzieżowa
  • biznes mody
  • własne ubrania
  • tworzenie marki odzieżowej
  • jak stworzyć markę odzieżową
  • akademia.pl
  • akademia
  • jak stworzyc ubrania
  • błędy biznesowe

10 #Błędów #- #Czego #UNIKAĆ #Tworząc #Własną #Markę #Odzieżową?


YouTube에서 założenie własnej marki odzieżowej 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 10 Błędów – Czego UNIKAĆ Tworząc Własną Markę Odzieżową? | założenie własnej marki odzieżowej, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment