Zasady Ergonomii Pracy Fizjoterapeuty | Ergonomia Pracy Fizjoterapeuty – Ważne !!! Fizjoterapeuty #46 Fizjoterapia Hd 빠른 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “zasady ergonomii pracy fizjoterapeuty – Ergonomia pracy Fizjoterapeuty – Ważne !!! FizjoTerapeuty #46 FizjoTerapia HD“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 FizjoTerapia HD 이(가) 작성한 기사에는 조회수 5,018회 및 좋아요 41개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

zasady ergonomii pracy fizjoterapeuty 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Ergonomia pracy Fizjoterapeuty – Ważne !!! FizjoTerapeuty #46 FizjoTerapia HD – zasady ergonomii pracy fizjoterapeuty 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

http://www.fizjoterapiahd.pl
Fizjoterapia, Rehabilitacja, Edukacja w innej odsłonie 🙂
#ergonomia #praca #fizjoterapeuta
Witajcie 🙂
Dziś materiał poświęcony bardzo ważnej kwestii jaką jest ergonomia pracy fizjoterapeuty. Wszyscy dokładnie wiemy co i jak ale czy się do tego stosujemy w codziennym życiu ??? Mamy nadzieje że tak 😀 Ale dla pewności powiemy kilka słów na ten temat. Ergonomia Pracy przez FizjoTerapia HD
Zapraszamy na Facebook
https://www.facebook.com/FizjoTerapiaHD
Instagram @fizjoterapiahd
ZnanyLekarz – umów wizytę: http://bit.ly/1YV2g8x

zasady ergonomii pracy fizjoterapeuty 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Ergonomia pracy fizjoterapeuty – przydatne wskazówki i …

Wielokrotne powtarzanie tych samych ruchów powoduje wytworzenie i utrwalenie się określonych nawyków ruchowych, a utrwalenie złych nawyków i …

+ 여기에 표시

Source: www.bardomed.pl

Date Published: 9/29/2021

View: 1312

Ergonomia pracy na stanowisku fizjoterapeuty masażysty

Stanowisko pracy fizjoterapeuty lub masażysty powinno być przygotowane zgodnie z zasadami ergonomii miejsca pracy, co w jak największym …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.bhp-ciolka.com.pl

Date Published: 2/7/2021

View: 3267

Ergonomia pracy – Fizjoterapia Rehabilitacja Masaż Be Healthy

Ergonomia pracy ma ogromne znaczenie dla profilaktyki bólu kręgosłupa. Niewłaściwe dostosowanie miejsca pracy może mieć wpływ nie tylko na …

+ 여기에 더 보기

Source: be-healthy.pl

Date Published: 10/24/2021

View: 2072

Ergonomia pracy fizjoterapeuty by Agata Liberska – Prezi

unikać przebywania w jednej pozycji przez dłuższy czas. … wykorzystywać różne dodatkowe pomoce, … poinformować pacjenta o wykonywanej czynności aby w miarę …

+ 여기에 자세히 보기

Source: prezi.com

Date Published: 1/4/2022

View: 1473

Wiedza studentów na temat ergonomii pracy fizjoterapeuty

Wstęp. Fizjoterapeuta jest osobą, która z powodu obciążeń statycznych i dynamicznych stawów obwodowych i stawów kręgosłupa podczas pracy, jest narażona na …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.fizjoterapiaonline.pl

Date Published: 7/10/2021

View: 51

Ergonomia pracy fizjoterapeuty. – Pobierz doc z Docer.pl

dokument [*.doc] Ergonomia pracy fizjoterapeuty. … najdłużej pracować bez bólu i schorzeń kręgosłupa należy przestrzegać zasad ergonomii.

+ 여기에 보기

Source: docer.pl

Date Published: 10/10/2022

View: 1150

Ergonomia pracy w zawodzie fizjoterapeuty – bieżąca wiedza …

Ważnym elementem prewencji występowania dolegliwości bólowych pracownika jest przestrzeganie zasad ergonomii pracy, czyli nauki, której zadaniem jest …

+ 여기에 더 보기

Source: ruj.uj.edu.pl

Date Published: 11/21/2022

View: 5990

Ergonomia pracy biurowej okiem fizjoterapeuty – Zdrowy styl …

Dlatego pierwszą zasadą, o której powinniśmy pamiętać pracując przy biurku jest robienie pięciu minut przerwy średnio co godzinę. Ergonomiczne …

+ 여기에 자세히 보기

Source: swiatmedycyny.com

Date Published: 3/18/2022

View: 288

주제와 관련된 이미지 zasady ergonomii pracy fizjoterapeuty

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Ergonomia pracy Fizjoterapeuty – Ważne !!! FizjoTerapeuty #46 FizjoTerapia HD. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Ergonomia pracy  Fizjoterapeuty - Ważne !!! FizjoTerapeuty #46 FizjoTerapia HD
Ergonomia pracy Fizjoterapeuty – Ważne !!! FizjoTerapeuty #46 FizjoTerapia HD

주제에 대한 기사 평가 zasady ergonomii pracy fizjoterapeuty

  • Author: FizjoTerapia HD
  • Views: 조회수 5,018회
  • Likes: 좋아요 41개
  • Date Published: 2014. 11. 16.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=rhe0Mmtl46g

przydatne wskazówki i nowoczesne rozwiązania

Porady eksperta

Fizjoterapeuci to grupa zawodowa, która w sposób szczególny podczas pracy z pacjentem jest narażona na szereg obciążeń. Czynności zawodowe terapeuty związane są z przemieszczeniem pacjentów, a także wykonywaniem ćwiczeń i zabiegów w różnych pozycjach ciała. Jak zadbać o ergonomię pracy? Podajemy wskazówki i polecamy nowoczesny sprzęt.

Ergonomia pracy fizjoterapeuty

Wielokrotne powtarzanie tych samych ruchów powoduje wytworzenie i utrwalenie się określonych nawyków ruchowych, a utrwalenie złych nawyków i dalsze powtarzanie czynności zawodowych w niewłaściwy sposób prowadzi do występowania bólu, a w późniejszym czasie do choroby przeciążeniowej kręgosłupa.

Dlatego, aby zapobiec występowaniu dolegliwości bólowych, ważne jest przestrzeganie zasad ergonomii pracy – nauki, której zadaniem jest dostosowanie środowiska pracy do indywidualnych potrzeb pracownika i tym samym chronić go przed negatywnymi konsekwencjami, np. przeciążeniami, kontuzjami, dolegliwościami bólowymi.

Bez względu na to, czy jesteś fizjoterapeutą z wieloletnim stażem czy dopiero zaczynasz swoją zawodową ścieżkę, warto stosować się na co dzień zasady ergonomii w praktyce zawodowej.

Ból kręgosłupa u fizjoterapeutów i przeciążenia – jak im zapobiec?

Ból kręgosłupa jest jedną z najczęstszych przyczyn niesprawności wśród ludzi czynnych zawodowo. W większości dolegliwości bólowe związane są z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa, który obciążany jest zarówno w pracy typowo siedzącej-statycznej, jak i w pracy stojącej-dynamicznej, gdzie musimy podnosić ciężkie przedmioty.

Nie inaczej jest w przypadku fizjoterapeuty. Do sytuacji, w których najczęściej dochodzi do przeciążeń, powodujących bóle należą:

dźwiganie ciężaru pacjenta podczas ćwiczeń (całej sylwetki lub kończyny),

długie przebywanie w pozycji wymuszonej lub stojącej,

przenoszenie pacjenta z łóżka na wózek i odwrotnie,

zmiana pozycji pacjenta w łóżku lub sadzanie go.

Wykonywanie powyższych czynności wymaga od fizjoterapeuty zastosowania prawidłowej postawy, ale również prawidłowego chwytu i prawidłowej pracy ciała. Dzięki temu siły działające na stawy będą mniejsze. Niezmiernie istotna jest tu dynamika pracy terapeuty, podczas której należy pamiętać o:

jak najbliższym staniu przy pacjencie podczas ćwiczeń (środek ciężkości pacjenta powinien być jak najbliżej terapeuty),

sposobie, w jaki chcemy wykonać daną czynność, aby nie obciążać zbytnio kręgosłupa (warto zaplanować czynności po kolei i od początku odpowiednio ułożyć pacjenta)

wykorzystywaniu dodatkowych punktów podparcia (im większa płaszczyzna podparcia tym łatwiej zachować stabilną pozycję, np. podparcie o łóżko)

pracy na ugiętych kończynach dolnych i o prostym kręgosłupie (zaangażować większe grupy mięśniowe),

przemieszczaniu się za kończyną pacjenta podczas ćwiczeń biernych (stosowanie wykroków).

Sprzęt, dzięki któremu łatwiej zadbać o ergonomię pracy w zawodzie fizjoterapeuty

Problemy z ergonomią w pracy fizjoterapeuty wynikają zarówno z nieprawidłowego wykonywania pozycji podczas pracy z pacjentem, ale także z powodu niedostosowania warunków do pracy i mamy tutaj na myśli np. pracę z leżanką, która nie posiada regulowanej wysokości.

Jeśli chodzi o sprzęt, to jednym z najważniejszych elementów wyposażenia gabinetu fizjoterapeuty jest stół rehabilitacyjny. W naszym sklepie polecamy przede wszystkim stoły rehabilitacyjne z serii Master i Master Pro.

To, co wyróżnia stoły Master na tle innych, to fakt, iż posiadają one stabilną, metalową konstrukcję oraz wygodny zagłówek regulowany (kąt nachylenia to: – 60° do 60° stopni). Dodatkowo zagłówek posiada wygodne wycięcie na twarz, które pozwala na swobodne oddychanie, zapewniając pacjentowi duży komfort podczas zabiegu. Zagłówek jest także niezwykle wytrzymały, o czym świadczy fakt, iż można na nim siadać lub klękać.

Nowoczesność stołów opiera się między innymi na zastosowaniu funkcji Pivot (ręczny lub elektryczny), polegającej na łamaniu leża (maksymalny kąt załamania to 45°). Stoły mogą posiadać funkcję fotela, polegającą na możliwości podniesienia tylnej części stołu.

W kolekcji Master zastosowano ergonomiczne, prostokątne leże, pokryte odporną na zniszczenia tapicerką w bogatej i nowoczesnej wersji kolorystycznej. Jest możliwość wyboru stołu 2-, 3-, 4-,5- oraz 7-sekcyjnego.

Seria stołów Master słynie z tego, iż posiada dodatkowe, opcjonalne funkcje, m.in. możliwość regulacji wysokości stołu przy pomocy ramy umiejscowionej w dolnej części stołu (system Master Round). Opcja ta pozwala terapeucie na swobodne przemieszczanie się wokół stołu i możliwość jego regulacji z każdej strony.

W celu ułatwienia wykonania masażu lub terapii manualnej, a przede wszystkim, by pacjent czuł się jak najlepiej podczas zabiegu, można zastosować specjalne kształtki rehabilitacyjne, wykonane w różnych kształtach w zależności od ich przeznaczenia. Są to m.in. kliny pod barki, klin do masażu kończyny dolnej, klin do masażu kończyny dolnej w trakcie masażu brzucha, klin do masażu kończyny górnej bądź dolnej w czasie występujących obrzęków, półwałek do masażu pod kolana.

Powyższe kształtki pozwolą pacjentowi na wygodne przybranie odpowiedniej, bezpiecznej i zarazem optymalnej dla fizjoterapeuty pozycji przy wykonywaniu poszczególnych zabiegów.

Dodatkowy sprzęt rehabilitacyjny – nowoczesna terapia TECAR

Po wyborze stołu i klinów warto rozważyć (biorąc pod uwagę profil pacjenta) zakup dodatkowego sprzętu rehabilitacyjnego do gabinetu fizjoterapii. Nowoczesny sprzęt może ułatwić nam pracę, ale również spotęgować efekty terapeutyczne, które planujemy uzyskać u pacjenta.

Szczególnie wartym polecenia jest aparat do terapii TECAR, który będzie odpowiedni dla gabinetów o profilu głównie sportowym, jak również do placówek połączonych ze strefą Beauty & Spa, a także do uzdrowisk, których pacjentami są przede wszystkim osoby starsze.

Terapia TECAR oparta jest na transferze bezpiecznej energii do ciała pacjenta, dzięki której stymulowane są mechanizmy naprawcze komórek, przez co szybciej dochodzi do regeneracji, poprawy kondycji, a proces rehabilitacji ulega skróceniu. Ponadto jest to terapia bardzo przyjemna w odbiorze (odczuwalne ciepło), rozluźniająca i lubiana przez pacjentów. Terapia TECAR doskonale sprawdza się jako wsparcie w terapii manualnej.

Ergonomia pracy na stanowisku fizjoterapeuty masażysty

Wstęp

Zastanawiasz się na co zwrócić uwagę podczas przygotowania stanowisk pracy w salonie masażu? Chcesz odpowiednio rozmieścić sprzęt w klinice fizjoterapii? Jeśli szukasz podpowiedzi z zakresu ergonomii miejsca pracy zapraszamy do lektury.

Spis treści

Jak wygląda praca masażysty/fizjoterapeuty? Na jakie schorzenia spowodowane rodzajem pracy masażyści/fizjoterapeuci narzekają najczęściej? Jak powinno być przygotowane stanowisko pracy masażysty/fizjoterapeuty?

Jest to praca z pacjentem w klinikach, szpitalach, salon kosmetycznych oraz aktualizacja wiedzy we własnym zakresie

Najczęściej są to przeciążenia układu ruchu oraz obciążenie psychiczne podczas pracy

Aby zmniejszyć obciążenia układu ruchu masażysty/fizjoterapeuty należy przygotować stanowisko zgodnie z zasadami ergonomii miejsca pracy

Jak wygląda praca masażysty/fizjoterapeuty?

Praca masażysty, fizjoterapeuty sprowadza się do pomocy pacjentom w powrocie do zdrowia. Najczęściej praca związana jest z wykonywaniem masaży leczniczych, które wymagają od pracownika dużego wysiłku fizycznego. Bardzo istotną rzeczą w zawodzie fizjoterapeuty i masażysty jest ciągłe podnoszenie swoich kompetencji. W tym celu pracownicy muszą uczestniczyć w szkoleniach, które zwiększają ich świadomość np. z zakresu ergonomii na szkoleniach z ergonomii miejsca pracy, czy inne szkolenia zawodowe.

Praca fizjoterapeuty nie zawsze wiąże się z przyjmowaniem pacjentów w prywatnych gabinetach. Często miejscem pracy są szpitale publiczne, gdzie nie zawsze panują odpowiednie warunki pracy.

Dodatkowo masażyści zatrudniani są w gabinetach kosmetycznych, w celu świadczenia usług masażu relaksacyjnego, czy upiększającego. Niekiedy gabinety nie mają odpowiednio przygotowanych stanowisk, zgodnych z ergonomią miejsca pracy, aby masażysta swobodnie mógł podejść do klienta.

Celem pracy fizjoterapeuty/masażysty jest leczenie pacjentów z chorób układu ruchu, chorób wewnętrznych, czy nawet chorób psychicznych, gdyż ucisk na tkanki oddziałuje na cały organizm ludzki. W przypadku pracy fizjoterapeuty, zawód wiąże się dodatkowo ze stawianiem diagnoz i wdrażaniem odpowiedniego leczenia za pomocą różnych form fizjoterapii.

Fizjoterapia łączy się z wykonywaniem zabiegów za pomocą ruchu, bodźców termicznych, bodźców kinetycznych, mechanicznych, elektrycznych, czy świetlnych.

Praca za pomocą ucisku mechanicznego wymaga od fizjoterapeuty/masażysty przyłożenia bardzo dużej siły, aby zabieg był skuteczny. Dodatkowo ruchy wykonywane przez fizjoterapeutę/masażystę są powtarzalne, co wymusza na nim przybrania nienaturalnej fizjologicznie postawy obciążającej układ ruchu.

Na jakie schorzenia spowodowane rodzajem pracy masażyści/fizjoterapeuci narzekają najczęściej?

Jak już zostało wspomniane powyżej praca fizjoterapeuty i masażysty wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznych, przyłożeniem dużej siły podczas pracy manualnej na ciele pacjenta oraz obciążeniem układu ruchu poprzez wykonywanie powtarzalnych ruchów i unoszenie pacjentów, w pozycji niefizjologicznej dla człowieka. Ciągła praca w niesymetrycznej pozycji z unoszeniem pacjentów przyczynia się do powstawania przeciążeń układu ruchu, które mogą objawiać się bólami kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, czy w odcinku szyjnym oraz urazów stawu nadgarstkowego i ręki.

Praca w zawodzie fizjoterapeuty odbija się również na kondycji psychicznej. Czynniki stresogenne to najczęściej czas pracy, liczba i stan pacjentów, atmosfera pracy, wysokie wymagania pacjentów, niedobory w zespole, czy duża odpowiedzialność za zdrowie pacjentów. Czynniki te przekładają się na przemęczenie psychiczne, bóle głowy, nerwowość, czy niepokój. Bardzo ważne jest zatem, aby dołożyć wszelkich starań w przygotowaniu stanowiska pracy z godnie z zasadami ergonomii miejsca pracy.

Jak powinno być przygotowane stanowisko pracy masażysty/fizjoterapeuty?

Stanowisko pracy fizjoterapeuty lub masażysty powinno być przygotowane zgodnie z zasadami ergonomii miejsca pracy, co w jak największym stopniu ograniczy możliwość wystąpienia urazów i przeciążenia układu ruchu. Praca z pacjentami często wiąże się z pracą, przy której fizjoterapeuta/ masażysta wykonuje powtarzalne ruchy w jednej płaszczyźnie. Stanowisko pracy przygotowane zgodnie z zasadami ergonomii miejsca pracy powinno umożliwić podejście do pacjenta z każdej strony leżanki, tak aby ruchy wykonywane podczas zabiegu były symetryczne i nie powodowały przeciążeń kręgosłupa. Dodatkowo leżanka powinna mieć regulowaną wysokość, by móc dopasować wysokość łóżka do rodzaju wykonywanych ćwiczeń z pacjentem. Sprzęt potrzebny do sesji zabiegowej powinien zawsze być w zasięgu ręki, jednocześnie nie blokując swobodnego poruszania się fizjoterapeuty/masażysty. Dodatkowo w przypadku pracy z pacjentami, których mobilność jest ograniczona warto jest zadbać o dostępność sprzętów umożliwiających unoszenie pacjentów, poręcze umożliwiające przytrzymanie się, czy leżanki z możliwością regulacji konta nachylenia oparcia.

Oprócz specjalistycznego sprzętu pracodawca powinien zwrócić uwagę na szkolenie pracowników z zakresu ochrony własnego zdrowia podczas wykonywania obowiązków służbowych, czyli na szkolenie z ergonomii miejsca pracy. Duże znaczenie ma sposób pracy z klientami, podnoszenie ich w sposób, który nie obciąża kręgosłupa, wykonywanie ćwiczeń z pacjentem w trybie symetrycznych, powtarzalnych ruchów i w pozycji fizjologicznej. Dobrze jest też dobrać odpowiednią liczbę pacjentów do czasu pracy i liczby pracowników, aby pracownicy nie byli przeciążeni pracą. Należy również zwrócić uwagę na czas i częstotliwość przerw, z jakich pracownicy mogą skorzystać. Powinny one umożliwić pracownikom odpoczynek od ciężkiej pracy fizycznej. Dobrym rozwiązaniem jest również umawianie wizyt tak, żeby pracowników nie pracował non stop w jednej pozycji. Przemienność pracy ma wpływ na zmniejszenie odciążenie układu ruchu.

Masz pytania dotyczące szkolenia z ergonomii miejsca pracy?

Napisz lub zadzwoń do nas.

Mail: [email protected]

Tel: 22 837 06 95, 22 837 37 82

Napisz do nas Skontaktuj się z nami, jeśli masz pytania lub chcesz

dowiedzieć się więcej o naszych szkoleniach. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłania informacji handlowych drogą elektroniczną przez Ośrodek Szkolenia BHP Małgorzata Cierpka-Prokopowicz zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 r. oraz ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. 2002 nr 144 poz. 1204 z późn. zm.).

Zapoznałem się z treścią obowiązku informacyjnego i akceptuję jego postanowienia.

Źródła

Centralny Instytut Ochrony Pracy

Fizjoterapia Rehabilitacja Masaż Be Healthy

Ergonomia pracy ma ogromne znaczenie dla profilaktyki bólu kręgosłupa. Niewłaściwe dostosowanie miejsca pracy może mieć wpływ nie tylko na pojawienie się zespołów przeciążeniowych w obrębie mięśni posturalnych ale także chorób układu pokarmowego (głównie dolnego odcinka). Poniżej przedstawiamy kilka zasad które pozwolą dostosować miejsce pracy tak, aby było możliwie najbardziej “przyjazne” dla naszego organizmu.

.

.

.

Biurko

Powinno być na tyle szerokie i głębokie, aby można było ustawić elementy wyposażenia stanowiska pracy w odpowiedniej odległości od siebie. Celem jest zapobieganie przyjmowaniu wymuszonych pozycji. Dobrym rozwiązaniem są biurka regulowane na wysokość.

Fotel

Fotel powinien zapewniać wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów oraz być wyposażony w:

regulację wysokości siedziska – 40-50 cm od podłogi,

regulację wysokości oparcia i regulację pochylenia oparcia,

podłokietniki, płytę siedziska wyprofi lowaną odpowiednio do odcinka udowego nóg i oparcia do naturalnego wygięcia kręgosłupa.

Podnóżek

Powinien być ustawiony pod odpowiednim kątem (max. 15°) tak, aby możliwe było płaskie, spoczynkowe ustawienie na nim stóp.

Pozycja rąk

Ustawienie wysokość stołu, krzesła i podłokietników, powinno zapewniać naturalne położenie rąk przy obsłudze klawiatury, z zachowaniem co najmniej kąta prostego między ramieniem i przedramieniem. Pozwoli to na odciążenie mięśni.

Prawidłowe ustawienie monitora

Monitor powinien być ustawiony w odległości 40-75 cm od oczu,zapewniając, by kąt obserwacji ekranu wynosił 20°-50° w dół od linii poziomej prowadzonej na wysokości oczu.Taka organizacja stanowiska pracy pozwoli na zminimalizowanie obciążenia oczu i karku.

Ergonomia pracy jest niezwykle ważna, jednak należy również pamiętać zarówno o przerwach jak i o ćwiczeniach. Poniżej przedstawiamy kilka sugestii które pomogą rozluźnić nadmiernie napięte mięśnie podczas pracy.

Fizjoterapia Wiedza studentów na temat ergonomii pracy fizjoterapeuty

VI WIOSNA Z FIZJOTERAPIĄ CYKLICZNE SYMPOZJUM STUDENCKICH KÓŁ NAUKOWYCH AKTUALNE KIERUNKI ROZWOJU FIZJOTERAPII I REHABILITACJI Warszawa, 20 kwietnia 2012 r – Wiedza studentów na temat ergonomii pracy fizjoterapeuty

Marzena Adamczyk, Ewelina Kamińska

WIEDZA STUDENTÓW NA TEMAT ERGONOMII PRACY FIZJOTERAPEUTY

Koło Naukowe Instytutu Fizjoterapii Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego

Opiekun Naukowy: dr n. o k.f. Teresa Pop

Wstęp. Fizjoterapeuta jest osobą, która z powodu obciążeń statycznych i dynamicznych stawów obwodowych i stawów kręgosłupa podczas pracy, jest narażona na choroby przeciążeniowe narządu ruchu.

Wielkość obciążeń może być zredukowana przy zastosowaniu znanych i potwierdzonych badaniami

naukowymi zasad ergonomii pracy. Celem pracy była analiza wiedzy studentów kierunku Fizjoterapia na

temat zasad ergonomii pracy oraz skutków ich nie stosowania. Dodatkowo analizowano, czy posiadana

wiedza jest zależna od czasu trwania nauki.

Materiał i metody. Badanie przeprowadzono wśród 100 studentów studiów licencjackich i studiów

magisterskich na kierunku Fizjoterapia. Do badań wykorzystano ankietę własnego autorstwa zawierającą

pytania dotyczące danych demograficznych badanych oraz wiedzy na temat zasad ergonomii i skutków nie

stosowania się do zasad ergonomii.

Wyniki. Stwierdzono niedostateczną wiedzę dotyczącą badanego tematu. Nie stwierdzono istotnych różnic

pomiędzy wynikami uzyskanymi przez studentów badanych systemów nauki na kierunku Fizjoterapia.

Wnioski. 1. Program nauczania na kierunku Fizjoterapia powinien zawierać więcej godzin na temat

ergonomii pracy. 2. Zajęcia praktyczne powinny być zawsze uzupełniane o zagadnienia dotyczące ergonomii.

3. Prowadzący zajęcia praktyczne powinni egzekwować zasady ergonomii podczas pracy studentów ?na

sobie? i w pracy z pacjentem.

Komentarze

brak komentarzy, skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Ergonomia pracy w zawodzie fizjoterapeuty – bieżąca wiedza i potrzeby studentów

abstrakt w j. polskim:

Fizjoterapeuta jest pracownikiem służby zdrowia w szczególny sposób narażonym podczas pracy z pacjentem na szereg czynników i obciążeń. Jednym z nieodłącznych elementów jego pracy jest przenoszenie pacjentów, oraz dźwiganie ciężarów często przekraczających jego możliwości. Fizjoterapeuta poddawany jest tym obciążeniom już od najwcześniejszych lat swojej praktyki zawodowej jako student, a mają one niewątpliwy wpływ na jego zdrowie oraz jakość wykonywanej pracy. Ważnym elementem prewencji występowania dolegliwości bólowych pracownika jest przestrzeganie zasad ergonomii pracy, czyli nauki, której zadaniem jest badanie środowiska pracy jak i jego dostosowanie do indywidualnych potrzeb pracownika, tak aby ochronić go przed przeciążeniami. Celem mojej pracy była ocena wiedzy studentów fizjoterapii w zakresie ergonomii pracy, bezpiecznego transferu pacjenta oraz określenie oczekiwań dotyczących kształcenia w tym zakresie. Badania przeprowadzone były wśród 80 studentów kierunku fizjoterapia Uniwersytetu Jagiellońskiego. 40 badanych było na 3 roku 1. stopnia, a 40 na 2 roku studiów uzupełniających magisterskich. Narzędziem badawczym była autorska ankieta składająca się z części dotyczących: danych demograficznych, ergonomii pracy, bezpiecznego transferu pacjenta, występowania dolegliwości bólowych oraz poziomu aktywności fizycznej. Analiza materiału badawczego wykazała, że studenci oceniają swoją wiedzę i umiejętności stosowania zasad ergonomii pracy jako dobre, jednak wykazują chęć pogłębienia wiedzy w tym zakresie szczególnie w formie praktyki. Zdecydowana większość badanych odczuwa dolegliwości bólowe kręgosłupa lędźwiowego, a cześć z nich wiąże je z wykonywaniem pracy fizjoterapeuty. Jako najbardziej obciążającą czynność badani uznali transfer pacjenta.

Ergonomia pracy biurowej okiem fizjoterapeuty

mgr Ali­cja Dauksz, fizjo­te­ra­peu­ta

W XXI wie­ku coraz czę­ściej poru­sza­ny jest temat ergo­no­mii pra­cy biu­ro­wej, czy­li pra­wi­dło­we­go sie­dze­nia na odpo­wied­nio dobra­nym krze­śle oraz okre­ślo­ne­go uło­że­nia kla­wia­tu­ry i moni­to­ra na biur­ku. Więk­szość pacjen­tów nie jest świa­do­ma kon­se­kwen­cji wyni­ka­ją­cych z dłu­go­trwa­łe­go prze­by­wa­nia w pozy­cji sie­dzą­cej.

Dzię­ki mię­śniom budu­ją­cym nasz orga­nizm jeste­śmy w sta­nie wyko­ny­wać róż­ne czyn­no­ści. Są one rów­nież przy­sto­so­wa­ne do podej­mo­wa­nia zarów­no pra­cy dyna­micz­nej wyni­ka­ją­cej z prze­miesz­cza­nia się oraz pra­cy sta­tycz­nej, któ­ra prze­bie­ga w warun­kach bez­ru­chu z jed­no­cze­śnie wystę­pu­ją­cym napię­ciem mię­śni. Wła­śnie ta dru­ga domi­nu­je pod­czas sie­dze­nia i nie­ste­ty nie­sie za sobą wie­le nie­ko­rzyst­nych kon­se­kwen­cji takich jak:

sil­ne zmę­cze­nie poja­wia­ją­ce się szyb­ciej niż po wysił­ku dyna­micz­nym, wystę­pu­ją­cy dys­kom­fort, któ­ry czę­sto prze­ra­dza się w ból w napię­tych mię­śniach, nega­tyw­ny wpływ na narzą­dy, zabu­rze­nia rów­no­wa­gi i upo­śle­dze­nie wyko­ny­wa­nia ruchów, wzrost ciśnie­nia tęt­ni­cze­go.

Do wyżej wymie­nio­nych obja­wów docho­dzi z powo­du zabu­rze­nia ukrwie­nia mię­śni, któ­re powsta­je przez ich wzmo­żo­ny tonus. Napię­ty mię­sień uci­ska na zaopa­tru­ją­ce go naczy­nia krwio­no­śne, co auto­ma­tycz­nie utrud­nia w nich prze­pływ, a to z kolei zakłó­ca zarów­no dostar­cza­nie nie­zbęd­nych sub­stan­cji odżyw­czych jak i odpro­wa­dza­nie zbęd­nych pro­duk­tów prze­mia­ny mate­rii. Taki dłu­go­trwa­ły stan może rów­nież dopro­wa­dzić do zabu­rze­nia prze­wod­nic­twa ner­wo­we­go.

Ana­li­zu­jąc powyż­szy pro­ces przy­czy­no­wo — skut­ko­wy może­my stwier­dzić, że nie tyl­ko nie­pra­wi­dło­wa pozy­cja sie­dzą­ca, ale już samo dłu­go­trwa­łe sie­dze­nie jest dla nas szko­dli­we. Dla­te­go pierw­szą zasa­dą, o któ­rej powin­ni­śmy pamię­tać pra­cu­jąc przy biur­ku jest robie­nie pię­ciu minut prze­rwy śred­nio co godzi­nę.

Ergo­no­micz­ne miej­sce pra­cy

Z punk­tu widze­nia fizjo­te­ra­peu­ty naj­waż­niej­szym ele­men­tem ergo­no­micz­ne­go miej­sca pra­cy jest krze­sło, ponie­waż naj­częst­szym pro­blem z jakim tra­fia­ją do nas pacjen­ci jest ból w odcin­ku lędź­wio­wo — krzy­żo­wym krę­go­słu­pa. Istot­ne jest, aby krze­sło mia­ło wypro­fi­lo­wa­ne opar­cie zgod­nie z krzy­wi­zna­mi krę­go­słu­pa, co umoż­li­wia ści­słe przy­le­ga­nie ple­ców.

Dodat­ko­wo powin­no posia­dać moż­li­wość regu­la­cji odchy­le­nia i wyso­ko­ści, tak aby w sta­wach kola­no­wych uzy­skać 90 stop­ni zgię­cia. Kolej­nym ele­men­tem są kół­ka, któ­re są nie­zbęd­ne dla osób pra­cu­ją­cych na kil­ku moni­to­rach.

Nasz krę­go­słup nie lubi ruchów rota­cyj­nych, dla­te­go za każ­dym razem zmie­nia­jąc moni­tor na któ­rym pra­cu­je­my powin­ni­śmy się zwró­cić w jego kie­run­ku nie tyl­ko gło­wą czy tuło­wiem, ale całym cia­łem wraz z naszym krze­słem, żeby znaj­do­wać się na prze­ciw­ko nie­go.

Ostat­nim ele­men­tem krze­sła są jego pod­ło­kiet­ni­ki. Ich wystę­po­wa­nie może nie wyda­wać się, aż takie istot­ne jed­nak umoż­li­wia­ją roz­luź­nie­nie mię­śni koń­czyn gór­nych, któ­re utrzy­my­wa­ne w powie­trzu musia­ły­by wyko­ny­wać cięż­ką pra­cę sta­tycz­ną, któ­rej nega­tyw­ne skut­ki zosta­ły opi­sa­ne wcze­śniej.

Pod­ło­kiet­ni­ki powin­ny znaj­do­wać się na wyso­ko­ści bla­tu biur­ka, co spo­wo­du­je, że przed­ra­mię uło­żo­ne na pod­par­ciu i dłoń na biur­ku będą two­rzyć jed­ną płasz­czy­znę. W przy­pad­ku nie­do­pil­no­wa­nia tego aspek­tu docho­dzić będzie do nie­pra­wi­dło­we­go, kąto­we­go uło­że­nia nad­garst­ka co może dopro­wa­dzić do wystą­pie­nia zespo­łu cie­śni nad­garst­ka. Jego głów­ny­mi obja­wa­mi są drę­twie­nia, mro­wie­nia i ból nad­garst­ka oraz dło­ni, szcze­gól­nie nasi­la­ją­ce się w nocy.

Na wystę­po­wa­nie zespo­łu cie­śni nad­garst­ka ma rów­nież wpływ uło­że­nie kla­wia­tu­ry na biur­ku, któ­ra powin­na znaj­do­wać się oko­ło 10 cm od jego kra­wę­dzi, tak aby­śmy mogli swo­bod­nie uło­żyć i zmie­ścić nasze dło­nie w tej prze­strze­ni.

Następ­nym ele­men­tem ergo­no­micz­ne­go miej­sca pra­cy, na któ­ry trze­ba zwró­cić uwa­gę jest moni­tor. Powi­nien być umiesz­czo­ny na wprost nas w odle­gło­ści oko­ło 50 cm, a jego gór­na kra­wędź musi znaj­do­wać się mini­mal­nie powy­żej wyso­ko­ści nasze­go wzro­ku.

Odle­głość od moni­to­ra może się wahać ze wzglę­du na nie­sko­ry­go­wa­ne wady wzro­ku czy jakość widze­nia, jed­nak oso­ba na nim pra­cu­ją­ca musi widzieć na nim na tyle dobrze, aby nie wysu­wać gło­wy w przód (tzw. pro­trak­cja gło­wy).

Dodat­ko­wo nie­pra­wi­dło­wa wyso­kość usta­wie­nia moni­to­ra będzie wymu­sza­ła nad­mier­ne zgię­cie lub wyprost gło­wy. Nie­sie to zno­wu za sobą wie­le kon­se­kwen­cji zdro­wot­nych takich jak bóle ramion, bóle szyi, zawro­ty gło­wy czy migre­ny, a w zaawan­so­wa­nych sta­nach nawet nie­do­krwie­nia mózgu.

Oprócz wymie­nio­nych ele­men­tów, nale­ży rów­nież wspo­mnieć o pod­nóż­ku, odpo­wied­nim oświe­tle­niu, hała­sie, czy stre­sie, któ­re rów­nież wpły­wa­ją na wystę­po­wa­nie róż­nych obja­wów cho­ro­bo­wych.

Pod­su­mo­wu­jąc, każ­dy pra­cow­nik biu­ro­wy, zatrud­nio­ny na pełen etat spę­dza przy swo­im sta­no­wi­sku pra­cy oko­ło 8 godzin godzin dzien­nie, co daje oko­ło 160 godzin w mie­sią­cu i pra­wie 2000 godzin w roku. Prze­li­cza­jąc sta­no­wi to ponad 20% nasze­go cza­su.

Z tego powo­du nie­wąt­pli­wie orga­ni­za­cja, jak i samo miej­sce pra­cy, powin­ny mieć dla nas duże zna­cze­nie. Pamię­taj­my, że wła­ści­wa pozy­cja cia­ła pod­czas pra­cy przy kom­pu­te­rze nie tyl­ko zwięk­sza kom­fort pra­cy, ale może w dłuż­szym okre­sie cza­su zapo­biec wystą­pie­niu licz­nych dole­gli­wo­ści.

키워드에 대한 정보 zasady ergonomii pracy fizjoterapeuty

다음은 Bing에서 zasady ergonomii pracy fizjoterapeuty 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  이더 리움 채산성 | 하락장 이더리움 채굴, 현재 어떤 상황일까? (채산성 정리), 디퍼는? 상위 50개 답변
See also  한스 전자 엘에이 | 한스밴드 - 오락실 58 개의 자세한 답변

See also  캘리포니아 전기차 보조금 | [미국생활 Qna] 미국에서 전기 자동차를 사면 받게 되는 국세청 $7500 크레딧은 무엇이며, 주정부에서는 어떤 혜택이 있을까? 198 개의 정답

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Ergonomia pracy Fizjoterapeuty – Ważne !!! FizjoTerapeuty #46 FizjoTerapia HD

  • fizjoterapia
  • terapia
  • manualna
  • stretching
  • kręgosłup
  • leczenie
  • Physical Therapy (Medical Specialty)
  • Physiotherapist (Profession)
  • Human Factors And Ergonomics (Field Of Study)
  • Health (Industry)
  • ergonomia pracy
  • wiedza
  • doświadczenie
  • fizjoterapiahd
  • gabinet
  • rehabilitacja
  • student
  • anatomia
  • porady
  • studia
  • bezpieczna
  • praca

Ergonomia #pracy # #Fizjoterapeuty #- #Ważne #!!! #FizjoTerapeuty ##46 #FizjoTerapia #HD


YouTube에서 zasady ergonomii pracy fizjoterapeuty 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Ergonomia pracy Fizjoterapeuty – Ważne !!! FizjoTerapeuty #46 FizjoTerapia HD | zasady ergonomii pracy fizjoterapeuty, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment