Zaświadczenie O Powrocie Do Pracy | Zaświadczenie O Zakończonym Leczeniu I Zdolności Do Pracy 상위 84개 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “zaświadczenie o powrocie do pracy – Zaświadczenie o zakończonym leczeniu i zdolności do pracy“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Kraśnicki Dariusz 이(가) 작성한 기사에는 조회수 987회 및 좋아요 17개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

zaświadczenie o powrocie do pracy 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Zaświadczenie o zakończonym leczeniu i zdolności do pracy – zaświadczenie o powrocie do pracy 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Jakie jest znaczenie zaświadczenia o zakończonym leczeniu oraz powrotu zdolności do pracy po długotrwałym zwolnieniu lekarskim?
Po więcej informacji kliknij w link http://www.zwolnienielekarskie.pl/Powrot-do-pracy-po-182-zwolnienia
Zaświadczenie o zdolności do pracy po długiej chorobie

zaświadczenie o powrocie do pracy 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Załącznik-nr-3-Zaświadczenie-o-powrocie-do-pracy.pdf

Projekt pn. „Nianiolandia”- 15 nowych miejsc opieki dla dzieci w wieku do lat 3” jest współfinansowany ze środków. Unii Europejskiej w ramach Europejskiego …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: nianiolandia.pl

Date Published: 4/11/2021

View: 3758

ZAŚWIADCZENIE O POWROCIE DO PRACY PO URLOPIE …

Zaświadczenie wydaje się na prośbę pracownika w celu poświadczenia spełniania warunków uczestnictwa w projekcie pt. „Rynek pracy dostępny dla rodziców …

+ 여기에 보기

Source: zlobekkonikowo.pl

Date Published: 1/20/2022

View: 5556

ZAŚWIADCZENIE O POWROCIE DO PRACY – Koluszki

1 – Powrót na rynek pracy osób sprawujących opiekę nad dziećmi w wieku do 3 lat, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 …

+ 여기에 더 보기

Source: koluszki.pl

Date Published: 5/7/2022

View: 7230

Zaświadczenie o powrocie do pracy od psychiatry

Nasz psychiatra wystawi Ci zaświadczenie o powrocie do pracy, wymagane po dłuższym l4 . Oferujemy wizyty na terenie całej Polski i online.

+ 여기에 보기

Source: psychomedic.pl

Date Published: 5/2/2021

View: 8615

zaświadczenie o powrocie do pracy i zarobkach

pieczątka pracodawcy miejscowość, data. ZAŚWIADCZENIE O POWROCIE DO PRACY. PO URLOPIE MACIERZYŃSKIM/RODZICIELSKIM/WYCHOWAWCZYM. I ZAROBKACH.

+ 여기에 표시

Source: kreatywnebrzdace.pl

Date Published: 5/23/2021

View: 3816

Zaświadczenie o zdolności do pracy po długiej chorobie

Pracownik był na zwolnieniu chorobowym powyżej 60 dni i po powrocie do pracy musi przejść kontrolne badania lekarskie w placówce medycyny …

+ 여기에 자세히 보기

Source: poradnikprzedsiebiorcy.pl

Date Published: 9/16/2021

View: 7970

Potwierdzenie zdolności do pracy po długiej chorobie

Powrót do pracy po L4 – kiedy trzeba iść na badania kontrolne? Badania kontrolne – obowiązki pracodawcy i …

+ 여기에 더 보기

Source: www.aplikuj.pl

Date Published: 5/11/2021

View: 8594

ZAŚWIADCZENIE O POWROCIE DO PRACY

Zaświadczenie wydaje się na prośbę pracownika do celów rekrutacji w Projekcie „Utworzenie żłobka szansą na powrót do pracy mieszkańców Ropczyc”.

+ 여기에 보기

Source: www.zlobekropczyce.eu

Date Published: 8/1/2021

View: 199

Zaświadczenie o powrocie do pracy

ZAŚWIADCZENIE O POWROCIE DO PRACY … Zaświadczenie wydaje się na prośbę pracownika w celu poświadczenia spełniania warunków uczestnictwa w projekcie pt.

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.przedszkolesloneczko.com.pl

Date Published: 8/10/2021

View: 5847

주제와 관련된 이미지 zaświadczenie o powrocie do pracy

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Zaświadczenie o zakończonym leczeniu i zdolności do pracy. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Zaświadczenie o zakończonym leczeniu i zdolności do pracy
Zaświadczenie o zakończonym leczeniu i zdolności do pracy

주제에 대한 기사 평가 zaświadczenie o powrocie do pracy

  • Author: Kraśnicki Dariusz
  • Views: 조회수 987회
  • Likes: 좋아요 17개
  • Date Published: 2018. 9. 9.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=zsE41bVHx8U

Jak napisać oświadczenie o powrocie do pracy?

Oświadczenie o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim musi zawierać poniższe elementy:
  1. Datę i miejscowość;
  2. Dane pracownika (imię, nazwisko i adres);
  3. Dane pracodawcy (nazwę firmy, imię i nazwisko osoby, do której kierujesz wniosek i adres firmy);
  4. Nagłówek;
  5. Deklarację powrotu do pracy;
  6. Odręczny podpis.

Jak napisać wniosek o powrót do pracy po urlopie macierzyńskim?

Oto, jakie elementy powinny znaleźć się w takim piśmie:
  1. Data i miejscowość sporządzenia dokumentu.
  2. Dane pracownika.
  3. Dane pracodawcy.
  4. Nagłówek „Oświadczenie o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim
  5. Formułkę: „Niniejszym deklaruję powrót do pracy po urlopie macierzyńskim, od dnia … na stanowisko …, ze względu na to:

Co przysługuje matce po powrocie do pracy?

Co do zasady każda młoda mama ma prawo do urlopu wychowawczego, o ile wcześniej wykonywała pracę przez okres 6 miesięcy. Przez okres 12 miesięcy od złożenia wniosku o obniżenie wymiaru pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć młodej mamie umowy o pracę ani zmienić warunków pracy lub płacy.

Kiedy poinformować pracodawcę o powrocie z l4?

W razie zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy, pracownik jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy.

Kiedy należy zgłosić gotowość powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim?

W jakich sytuacjach mama może zrezygnować z części urlopu macierzyńskiego? W takiej sytuacji młoda mama musi złożyć pisemne podanie o powrót do pracy po macierzyńskim do pracodawcy (najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem pracy).

Jak poinformować pracodawcę o powrocie do pracy po urlopie wychowawczym?

Pracodawca musi wyrazić zgodę na powrót pracownika do pracy po zakończonym wcześniej, niż pracownik pierwotnie planował, urlopie wychowawczym. Nie musi natomiast wyrazić zgody na dzień powrotu do pracy, proponowanym przez pracownika we wniosku.

Jak wrocic do pracy po urodzeniu dziecka?

Ustawodawca wyraźnie wskazał, że kobieta może powrócić do pracy dopiero po upływie 14 tygodni od dnia porodu. I to wyłącznie w przypadku, gdy opieka nad dzieckiem zostanie przejęta przez ojca3. Co ciekawe, istnieje możliwość ponownego przejęcia urlopu od ojca.

Czy po urlopie macierzyńskim pracownik musi wrócić na to samo stanowisko?

Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku.

Czy pracodawca może zwolnić po powrocie z urlopu macierzyńskiego?

Zwolnienie pracownika po urlopie macierzyńskim

Zgodnie z art. 177 § 1 Kodeksu pracy pracodawca co do zasady nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie urlopu macierzyńskiego. Ustawodawca nie wskazuje jednak, że ochrona rozciąga się na czas po powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim.

Jak poradzić sobie z powrotem do pracy po macierzyńskim?

Po pierwsze, po upływie urlopu macierzyńskiego zawsze możesz wrócić do pracy na niepełny etat (np. na 7/8) dzięki czemu zyskasz dodatkowy czas z dzieckiem, a poza tym prawo pracy będzie chroniło cię przed jej utratą przez następny rok.

Co po rocznym urlopie macierzyńskim?

Urlop macierzyński to niezbywalne prawo każdej świeżo upieczonej mamy, zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. Po jego zakończeniu może ona jeszcze wydłużyć go o dodatkowy urlop macierzyński, a później o urlop rodzicielski. Suma tych wszystkich dni wolnych daje rok, który matka może spędzić z dzieckiem.

Powrót do pracy po macierzyńskim – przepisy i porady dla mam

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim nie należy do łatwych: ani dla pracownicy, która po rocznej przerwie wraca do zawodu, ani dla pracodawcy, który musi przeorganizować pracę w firmie, pamiętając o przestrzeganiu zasad Kodeksu pracy.

Jeśli jesteś mamą i planujesz wrócić do firmy, prawdopodobnie w Twojej głowie pojawia się wiele pytań: „Czy szef może mnie zwolnić?”, „Czy wrócę na to samo stanowisko?”, „Czy przysługuje mi dodatkowy urlop w razie choroby dziecka?”. Poznaj swoje prawa i obowiązki!

Powrót mamy do pracy po urlopie macierzyńskim – jakie są możliwości?

Po urodzeniu dziecka masz prawo do urlopu macierzyńskiego, który trwa 20 tygodni. 14 tygodni po urodzeniu dziecka to czas tylko dla Ciebie i Twojej rodziny. To minimalny wymiar urlopu, z którego nie można zrezygnować. W tym okresie pracodawca nie ma prawa przywrócić Cię do pracy, nawet jeśli sama byś o to zabiegała, ponieważ może narazić się na konsekwencje natury prawnej. Po 14 tygodniach możesz jednak wrócić do pracy, przekazując opiekę nad maluchem ojcu dziecka. Tata na urlopie macierzyńskim, potocznie zwanym tacierzyńskim, może przebywać maksymalnie 6 tygodni.

Długość urlopu macierzyńskiego jest uzależniona od liczby urodzonych dzieci. Jeśli urodzisz bliźnięta, przysługuje Ci 31 tygodni urlopu. W przypadku trojaczków: 33 tygodnie, czworaczków: 35 tygodni, a w przypadku pięcioraczków lub większej liczby dzieci: 37 tygodni. Urlopy te przysługują zarówno rodzicom biologicznym, jak i osobom, które przysposobiły dzieci. Jeśli zdecydujesz się na adopcję jednego dziecka, przysługuje Ci 20 tygodni urlopu. W przypadku adopcji bliźniąt 31, itd.

Choć nazwa może być nieco myląca, do urlopu macierzyńskiego ma prawo również ojciec dziecka, a w szczególnych sytuacjach także inny członek najbliższej rodziny (w przypadku śmierci matki, porzuceniu dziecka, a także w przypadku, gdy matka ma orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub ze względów zdrowotnych nie może sprawować osobistej opieki nad dzieckiem). Z urlopu macierzyńskiego jednocześnie nie może korzystać oboje rodziców.

Zgodnie z Kodeksem pracy urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni przysługuje także kobietom, które poroniły. Aby z niego skorzystać, należy przedstawić pracodawcy skrócony akt urodzenia martwego dziecka lub kopię tego dokumentu.

Urlop macierzyński a rodzicielski – czym się różnią i komu przysługują?

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego rodzicowi przysługuje urlop rodzicielski, którego okres trwania, podobnie jak w przypadku rodzicielskiego, jest uzależniony od liczby urodzonych lub przysposobionych dzieci. W przypadku urodzenia lub przysposobienia jednego dziecka są to 32 tygodnie, a w przypadku większej liczby dzieci 34 tygodnie. Z urlopu rodzicielskiego rodzice mogą jednak korzystać jednocześnie. Urlop rodzicielski można wykorzystać bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Możliwe jest skorzystanie z niego w całości lub w częściach (ale nie więcej niż w czterech).

Przebywając na urlopie rodzicielskim, możesz pracować, ale w wymiarze nie większym niż pół etatu. Jeśli zdecydujesz się na powrót do pracy w niepełnym wymiarze godzin, wówczas urlop rodzicielski ulega wydłużeniu do 64 tygodni (jeśli urodziłaś lub przysposobiłaś jedno dziecko) lub 68 tygodni (jeśli urodziłaś lub przysposobiłaś więcej dzieci). Warto jednak wiedzieć, że pracodawca nie ma obowiązku wyrazić zgody na taki układ (np. ze względu na brak możliwości organizacji pracy w zakładzie). Będąc na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim, możesz jednak wykonywać pracę na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia, jeśli jej wykonywanie nie uniemożliwia Ci sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Pracę możesz podjąć w dowolnym momencie u obecnego lub innego pracodawcy.

Czy kobieta po urlopie macierzyńskim jest chroniona? Kodeks pracy chroni wszystkie osoby przebywające na urlopie macierzyńskim (a także rodzicielskim), czyli nie tylko matkę, ale także ojca lub inne osoby sprawujące opiekę nad dzieckiem. To znaczy, że w tym okresie pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy takiemu pracownikom. Oczywiście, od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Stosunek pracy ulega zakończeniu, gdy zakład pracy zostanie zlikwidowany lub firma ogłosi upadłość.

Pracodawca ma obowiązek przyjąć pracownika po urlopie macierzyńskim do pracy na dotychczasowym stanowisku. Jeśli nie jest to możliwe, to na stanowisku odpowiadającym kwalifikacjom zawodowym pracownika lub równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu. Pracodawca nie może zaoferować pracownikowi wracającemu z urlopu macierzyńskiego stanowiska, które wiązałoby się np. z mniejszym wynagrodzeniem, bez jego zgody. Może zastosować wypowiedzenie zmieniające, ale pracownik nie ma obowiązku go przyjmować. Wypowiedzenie zmieniające musi zostać odpowiednio uzasadnione.

Okres ochronny obowiązuje przez cały urlop macierzyński. Kończy się jednak wraz z powrotem pracownika do pracy. Pracodawca ma więc prawo wręczyć pracownikowi wypowiedzenie natychmiast po powrocie. Takie zachowanie może jednak zostać przez sąd pracy uznane za dyskryminujące. Jeśli pracownik zdecyduje się na wniesienie pozwu, to pracodawca będzie musiał udowodnić, że wypowiedzenie nie narusza praw pracownika do skorzystania z uprawnień rodzicielskich.

Powrót do pracy po macierzyńskim a godziny jej wykonywania

Kobieta, która po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego karmi dziecko piersią, ma prawo wykorzystać pełnopłatną przerwę na karmienie, która w przypadku jednego dziecka wynosi dwa razy po poł godziny. W przypadku dwóch lub więcej dzieci: dwa razy po 45 minut. Przerwy można łączyć.

Pracodawca nie może także nakazać pracownikowi opiekującemu się dzieckiem do 4. roku życia, bez jego wyraźnej zgody, pracy w godzinach nadliczbowych oraz w porze nocnej, a także wyjazdu w delegację. Pracownikowi sprawującemu opiekę nad małoletnim członkiem rodziny przysługują także dodatkowe dwa dni zwolnienia od pracy w ciągu roku.

Jak wrócić do pracy po macierzyńskim? Poznaj porady od HRK

Do powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim warto przygotować się z odpowiednim wyprzedzeniem. Przygotowaliśmy aż 8 porad, dzięki którym powrót do pracy będzie mniej stresujący: dla Ciebie, dziecka i pozostałych członków rodziny.

Zadbaj o to, aby dziecko czuło się bezpiecznie pod opieką osoby/osób, które będą z nim spędzać czas podczas Twojej nieobecności

Znalezienie najlepszej opieki dla dziecka to jedno z największym wyzwań, jakie stoją przed świeżo upieczonymi rodzicami. Niezależnie od tego, czy dzieckiem w czasie Twojej nieobecności zajmie się drugi rodzic, babcia, prywatna opiekunka, czy placówka, warto nieco szybciej zacząć przyzwyczajać malucha do przebywania pod opieką innej osoby. Dzięki temu powrót do pracy będzie mniej stresujący dla wszystkich. Jeżeli planujesz posłać dziecko do żłobka, klubu malucha lub innej placówki, w której jest wiele dzieci, to weź pod uwagę, że dziecko w pierwszych miesiącach może częściej chorować (jego układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty). Aby uniknąć częstego przebywania na zwolnieniu tuż po powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim, warto rozpocząć adaptację odpowiednio wcześniej.

Ureguluj rytm dnia (swój i dziecka)

Przed powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim warto zadbać o to, aby konieczność wstawania o określonych porach nie była zbyt uciążliwa. Na kilka tygodni przed powrotem warto zacząć kłaść się spać i wstawać o stałych porach, aby organizm zdążył się przyzwyczaić.

Zaplanuj dojazd do pracy

Sprawdź, ile zajmie Ci odwiezienie dziecka do żłobka lub innej osoby sprawującej nad nim opiekę, a następnie dojazd do pracy. Bardzo prawdopodobne, że przez 12 miesięcy nastąpiły zmiany w rozkładzie jazdy, na drogach mogą pojawić się także remonty i utrudnienia. Zadbaj o to, aby pierwszy dzień po tak długiej nieobecności nie był jeszcze bardziej stresujący i przyjedź do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem.

Zadbaj o garderobę

Jeśli w Twoim miejscu pracy obowiązuje określony dress code, przejrzyj swoją garderobę. Być może wymaga uzupełnienia. To dobry czas, żeby zrobić coś dla siebie np. pójść do fryzjera lub kosmetyczki.

Zadbaj o swój komfort psychiczny

Do powrotu do pracy warto przygotować się również psychicznie. Praca to nie tylko obowiązki, ale także współpracownicy, którzy budują klimat organizacji. Choć dla wielu kobiet powrót do pracy bywa stresujący, to bardzo dużo świeżo upieczonych mam chce dalej rozwijać się zawodowo i z entuzjazmem podchodzi do powrotu do pracy.

Dowiedz się, czy w firmie jest miejsce, w którym możesz odciągnąć pokarm

Jeśli planujesz karmić piersią, dowiedz się, czy w Twoim zakładzie pracy jest miejsce, w którym możesz w sposób komfortowy odciągnąć pokarm. Jeżeli przed powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim planujesz odstawić dziecko od piersi, postaraj się zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem, aby nie narażać malucha na dodatkowy stres.

Sprawdź, jak wygląda struktura organizacji

Przez 12 miesięcy dużo może się zmienić! Przed powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim warto dowiedzieć się, czy w Twoim dziale pracują wciąż te same osoby. Jeśli wiesz, że chcesz wrócić do swojej organizacji, warto zadbać o podtrzymywanie kontaktów towarzyskich ze współpracownikami podczas urlopu. Dzięki temu dużo łatwiej będzie Ci się na nowo odnaleźć w miejscu pracy.

A może czas na zmianę pracy?

Koniec urlopu macierzyńskiego to dobry czas na zmianę pracy. Jeszcze przed jego zakończeniem warto pokazać rekruterom, że jesteś otwarta na nowe propozycje zawodowe i rozwój kariery.

Jak napisać wniosek o powrót do pracy z macierzyńskiego i co powinien zawierać?

Oświadczenie o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim musi zawierać poniższe elementy:

Datę i miejscowość;

Dane pracownika (imię, nazwisko i adres);

Dane pracodawcy (nazwę firmy, imię i nazwisko osoby, do której kierujesz wniosek i adres firmy);

Nagłówek;

Deklarację powrotu do pracy;

Odręczny podpis.

Wzór wniosku o powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Miejscowość i data

Dane pracownika

Dane pracodawcy

Oświadczenie o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim

Niniejszym deklaruję chęć powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim od dnia… r. ze względu na to, że */**

*wykorzystałam cały przysługujący mi urlop macierzyński i nie zamierzam korzystać z urlopu rodzicielskiego ani wychowawczego.

**część urlopu macierzyńskiego w wymiarze… przekazałam ojcu dziecka i nie zamierzam go kontynuować. Nie zamierzam także korzystać z urlopu rodzicielskiego ani wychowawczego.

Podpis pracownika

Pamiętaj, że do wniosku należy dołączyć stosowne dokumenty (jeśli są potrzebne).

Kiedy powrót do pracy po urlopie macierzyńskim – gdzie uzyskać informacje?

Twoim obowiązkiem jest poinformowanie pracodawcy o chęci powrotu do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem. Wniosek o powrót do pracy należy złożyć minimum 7 dni przed końcem urlopu. Warto jednak zrobić to szybciej, jeśli zależy Ci na dobrych relacjach z przełożonym. Dzięki temu będzie mógł się odpowiednio przygotować do Twojego powrotu.

Szczegółowe informacje o prawach i obowiązkach kobiety wracającej do pracy po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i wychowawczym znajdziesz m.in. na stronach rządowych. W razie wątpliwości możesz także zwrócić się do pracodawcy lub działu kadr w swojej firmie. Jeśli pracodawca nie przestrzega zasad Kodeksu pracy związanych z powrotem do pracy z urlopu macierzyńskiego, masz prawo skierować sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) lub wnieść pozew do sądu pracy.

Powrót do pracy po macierzyńskim

Urlop macierzyński to czas, kiedy matka (a czasem również ojciec) spędza każdą chwilę z nowonarodzonym lub adoptowanym dzieckiem, zapewniając mu odpowiednią dozę troski i opieki. Czasem jego przedłużeniem bywają urlop wypoczynkowy, urlop rodzicielski i urlop wychowawczy. Jeśli jednak rodzic się nie zdecyduje na ich wykorzystanie, czeka go powrót do pracy po macierzyńskim. Co warto wiedzieć w tej kwestii? Jakie są prawa pracownika i oświadczenie o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim? Podpowiadamy!

Warunki korzystania przez pracowników z urlopu macierzyńskiego regulują artykuły 176 – 189 Kodeksu pracy. To kwestie dotyczące nie tylko tego, komu przysługuje czy jaki jest jego wymiar, ale też odnośnie zagwarantowania pracownikowi powrotu do pracy po długotrwałej nieobecności z powodu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Dowiedz się więcej na ten temat!

Urlop macierzyński i powrót do pracy

Na urlop macierzyński pracownice przechodzą zwykle już przed porodem (mogą wówczas wykorzystać maksymalnie 6 tygodni z tego urlopu) i kontynuują go po urodzeniu dziecka. W przypadku jednego dziecka matce przysługuje łącznie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, przy czym może zrezygnować z jego części (po wykorzystaniu 14 tygodni) na rzecz pracującego ojca.

Czy świeżo upieczona matka musi wykorzystać urlop macierzyński? Rzadko się nad tym zastanawiamy, bo zdecydowana większość kobiet przedkłada w tym okresie opiekę nad dzieckiem nad sprawy zawodowe. Jednak bywa i tak, że praca stanowi istotną część życia i związane z nią plany mają spore znaczenie dla zatrudnionej. Co, jeśli zależy nam na szybkim powrocie do pracy po porodzie? Zasadniczo według prawa nie można zrzec się urlopu macierzyńskiego, a jest to podyktowane tym, w jakim celu ów przysługuje: regeneracja psychiczna i fizyczna po porodzie, ochrona pracownicy przed presją zawodową, ochrona rodziny w kontekście społecznym.

Źródło: https://www.blogksiegowy.pl/urlop-rodzicielski-2017/

A zatem urlop macierzyński jest obowiązkowy – pracodawca musi go udzielić nawet, jeśli nie otrzymał o to wniosku – a każda zatrudniona matka powinna go wykorzystać w minimalnym wymiarze 14 tygodni. Po tym okresie może wrócić do pracy, przekazać prawo do pozostałego urlopu ojcu dziecka, bądź kontynuować urlop i odbyć go w pełnym wymiarze. Oczywiście bez względu na to, jaką podejmie decyzję, po zakończeniu urlopu pracodawca musi mieć dla niej posadę, wynika to z przepisów Kodeksu pracy. Jak dokładnie w kwestii powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim funkcjonuje ochrona przed zwolnieniem?

Okres ochronny po macierzyńskim

Matka na urlopie macierzyńskim nie może być zwolniona, chyba że zajdą wyjątkowe okoliczności. Zgodnie z prawem pracy, wskazanie likwidacji stanowiska czy zaistniałych zmian organizacyjnych w firmie jako przyczyny zwolnienia może nie wystarczyć. Tym samym, kiedy kobieta skończy już swój urlop macierzyński, ma zagwarantowane prawo powrotu do pracy, a pracodawca zobowiązany jest dopełnić tego obowiązku.

Warto wiedzieć! Według prawa pracy zatrudniona powracająca po urlopie macierzyńskim powinna mieć zapewnione co najmniej takie same warunki zatrudnienia, jakie miała przed okresem ochronnym.

Obowiązek dopuszczenia do pracy jest niepodważalny – pracodawca musi go dopełnić, w przeciwnym wypadku pracownica może wnieść pozew do sądu. Może się jednak zdarzyć sytuacja, że w firmie zajdą zmiany, w związku z którymi nie będzie możliwości zagwarantowania tego samego stanowiska pracy. Wówczas pracodawca zobowiązany jest do stworzenia miejsca pracy na stanowisku równorzędnym lub na innym, odpowiadającym kwalifikacjom pracownicy, za wynagrodzeniem identycznym, jakie otrzymywałaby, gdyby nie korzystała z urlopu macierzyńskiego.

Co ważne, gdy pracownica zostaje przyjęta po powrocie z urlopu macierzyńskiego na zgodnych z prawem warunkach, na tym się kończy jej ochrona pracy. Oznacza to, że teoretycznie pracodawca może zwolnić zatrudnioną matkę zaraz po jej ponownym rozpoczęciu pracy. Niestety to zjawisko nadal jest częste, omawiamy to szerzej w dalszej części artykułu.

Wartą uwagi praktyką jest także obniżenie wymiaru etatu. Po powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim ochrona przed zwolnieniem ponownie może zacząć funkcjonować. W tej sytuacji pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego (sprawująca opiekę nad dzieckiem do 5 lat oraz legitymująca się przynajmniej 6-miesięcznym stażem pracy) może złożyć do pracodawcy wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy maksymalnie do ½ wymiaru etatu. Dzięki temu zyska dodatkową ochronę przed zwolnieniem lub rozwiązaniem ochrony na maksymalnie 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Prównanie wymiarów płatnego urlopu macierzyńskiego w państwach UE. Źródło: https://babygo.pl/atrakcje-krakow/urlop-macierzynski-w-polsce-jednym-z-najdluzszych-w-ue

Należy pamiętać, że wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy musi zostać złożony do pracodawcy na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze i nie może zostać przez niego odrzucony. Dotyczy to również ojca wychowującego dziecko, który po urlopie macierzyńskim (tzw. tacierzyńskim) może obniżyć swój etat i zyskać dodatkową ochronę na okres 12 miesięcy.

Istotne jest jednak, że osoby, które przed rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego były zatrudnione w wymiarze ½ etatu, nie mają już możliwości redukcji etatu, a zatem tracą możliwość zyskania ochrony. Utracą także tę możliwość wówczas, gdy pracodawca uprzedzi rodzica i przed złożeniem wniosku wręczy mu wypowiedzenie zmieniające, obniżając wymiar czasu pracy do ½ pełnego wymiaru.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim a wypowiedzenie

Zwolnienia po powrocie z urlopu macierzyńskiego nadal stanowią jedno z najbardziej emocjonujących i kontrowersyjnych zagadnień na polskim rynku pracy. Skąd te wątpliwości, skoro Kodeks pracy jasno stanowi, iż kobieta w ciąży, a także w trakcie urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego jest chroniona przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę?

Okazuje się bowiem, że w przypadku powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim ochrona przed zwolnieniem traci swoją moc. Pracodawca może złożyć pracownicy wypowiedzenie, jednak musi mieć ku temu solidne podstawy. W przeciwnym razie jego działanie mogłoby zostać podważone i uznane przez sąd jako przejaw dyskryminacji.

Wypowiedzenie po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego Kiedy kobieta, która otrzyma wypowiedzenie, zdecyduje się wnieść pozew do sądu pracy, to po stronie pracodawcy będzie spoczywał obowiązek udowodnienia, że wypowiedzenie było zasadne i nie miało związku z jej prawem do skorzystania z uprawnień rodzicielskich związanych z macierzyństwem.

Powyższe dotyczy w szczególności umów na czas nieokreślony, gdzie pracodawca winien jest wskazać konkretną przyczynę rozwiązania umowy. O tę może być trudno, kiedy kobieta wraca po długiej nieobecności – chyba, że naruszy poważnie obowiązki służbowe i np. nie stawi się w pracy bez powiadomienia przełożonego czy przedłożenia L4.

Oświadczenie o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim wzór

W związku z tym, że wiele kobiet decyduje się na skrócenie urlopu macierzyńskiego albo jego wydłużenie poprzez skorzystanie z urlopu rodzicielskiego, wypoczynkowego lub wychowawczego, oświadczenie o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim jest niezwykle istotne. Za sprawą takiego dokumentu możemy poinformować pracodawcę o swoich planach powrotu do firmy, dzięki czemu ten będzie miał możliwość zorganizowania pracy w zespołach bądź stworzenia stanowiska dla pracownicy, jeśli jej dotychczasowe zostało zlikwidowane.

Jak więc powinien wyglądać wzór oświadczenia o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim? Jego treść przypomina wszelkie inne dokumenty, podania i wnioski, ale zawiera też dodatkowe informacje. Oto, jakie elementy powinny znaleźć się w takim piśmie:

Data i miejscowość sporządzenia dokumentu

Dane pracownika

Dane pracodawcy

Nagłówek „Oświadczenie o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim”

Formułkę: „Niniejszym deklaruję powrót do pracy po urlopie macierzyńskim, od dnia … na stanowisko …, ze względu na to:

Opcja 1: „iż wykorzystałam cały przysługujący mi urlop macierzyński i nie zamierzam korzystać z urlopu rodzicielskiego ani wychowawczego.”

Opcja 2: „iż część urlopu macierzyńskiego w wymiarze … przekazałam ojcu dziecka i nie zamierzam korzystać z jego kontynuacji ani również nie zamierzam korzystać z urlopu rodzicielskiego czy wychowawczego.”

Odręczny podpis.

Podsumowując, powrót do pracy po macierzyńskim jest prawem każdej kobiety, która zatrudniona była na podstawie umowy o pracę. Warto też pamiętać, że istnieje możliwość wydłużenia okresu ochrony po powrocie do pracy z macierzyńskiego, poprzez zmniejszenie wymiaru czasu pracy, co dotyczy zarówno matki, jak i ojca dziecka. Dobrze jest znać swoje przywileje pracownicze i z nich korzystać, kiedy zaistnieje taka okoliczność.

Zaświadczenie o powrocie do pracy od psychiatry

Zaświadczenie o powrocie do pracy od psychiatry

Zaświadczenie o możliwości powrotu do pracy od psychiatry – u nas otrzymasz dokument jeszcze tego samego dnia

Umów wizytę online lub zadzwoń: 799 399 499

Wybierz miasto E-wizyta Warszawa – wszystkie – ul. Słomińskiego Al. Jerozolimskie ul.Boya-Żeleńskiego ul. Bolkowska ul.Białobrzeska ul.Kasprowicza ul.Grochowska ul. Filtrowa ul. Lanciego ul. Przy Bażantarni ul. Wileńska Łódź – wszystkie – Al. Kościuszki Al. Armii Krajowej Bydgoszcz – ul. Dworcowa 13 Gdańsk – ul. Mickiewicza Katowice – Al. 1 Maja 46 Kraków – ul. Mogilska Poznań – ul. Kazimierza Wielkiego Wrocław – ul. Grunwaldzka Wrocław – ul. Św. Mikołaja Wybierz specjalność wybierz Psychiatra Psychiatra dzieci i młodzieży Psychoterapeuta Psychoterapueta CBT Psychoterapeuta Uzależnień Psychoterapueta Psychodynamiczny Psychoterapueta Integracyjny Psychoterapeuta Par Psychoterapeuta Rodzin Psycholog Psycholog dzieci i młodzieży Psycholog diagnosta dziecięcy Psycholog diagnosta dorosłych Neurolog Neurolog dzieci i młodzieży Seksuolog Seksuolog dzieci i młodzieży Endokrynolog Endokrynolog dzieci i młodzieży Logopeda Dietetyk Diabetolog Coach Specjaliści ADHD Dzieci Wybierz specjalistę Pokaż wszystkich Adamkiewicz Michał Adamska-Węgrzyn Edyta Alabrudzińska Michalina Alończyk Anna Ambroziak Kinga Amrogowicz Joanna Anczewska Marta Arendarczyk Ewa Babka Katarzyna Badura Maria Badyna Marzena Bajaka Armand Bakir-Szara Karin Bakunowicz Justyna Baluta-Górecka Claudia Banaczyk-Miłońska Sylwia Baran Sylwia Barlik Artur Bartuszek Tomasz Bałazy Lucyna Berdys Katarzyna Białek-Plata Małgorzata Bielawski Michał Bielecka-Jasiocha Joanna Bieniewicz-Wolak Magdalena Bigorowska Klaudia Biliński Piotr Billewicz Gabriela Bilski Robert Blok Alicja Bochenek Wojciech Bogdanowicz-Tomczyk Małgorzata Bogdańska Katarzyna Bogotko Marta Boroń-Pugacewicz Anna Bożek Agnieszka Brejnak Magdalena Bryniarska Nina Bryłka Kamila Buczek-Kurowska Natalia Buczkowska Magdalena Buda Ewa Budzińska Ruta Budzyńska Izabela Bujacz Ewa Buna Małgorzata Burkiewicz Piotr Burlikowska Ewa Burnóg Karolina Błażej Jakub Car Justyna Ceglarek Przemysław Cegłowska Agnieszka Charewicz Jolanta Chmielewski Robert Chodzicka Kalina Chojecka – Dragon Paulina Chojnacka-Wójtowicz Jolanta Choteborska Alina Chudzyńska Agnieszka Chwała Aneta Ciapa Alicja Cichocka Maria Ciechanowska Grażyna Ciseł Katarzyna Cisowska-Maciejewska Anna Cmiel Jolanta Cur Anna Cyz Anna Czapiewski Sławomir Czarnacka Anna Czechowicz Ewa Czesnoić Paulina Czopowicz Martyna Czuj-Rozenbajgier Violetta Danielska Marta Datka Wojciech Dendek Katarzyna Dickert Anna Diks Kaja Dmitruk Magdalena Dobrowolska Małgorzata Dobrucka-Głowacka Anna Dokrzewski Maciej Jan Domagała Daniela Domańska Beata Dołhun Andrzej Drozdowski Artur Duda Renata Dudzińska-Rapczewska Katarzyna Dulko Stanisław Dumicz Mariola Durszewicz Klaudia Dwilewicz Agata Dyga Krzysztof Dyrda Aleksandra Dyrda Karolina Dyrda Paulina Dywel Ewa Dziak Monika Dziarmaga-Piasecka Nina Dzik Adam Dzikowska Marta Dąbrowski Marcin Fabiszewski Radosław Fierla-Jakubowicz Joanna Figiela Marek Filipczyk Karolina Fornal Sławomir Fotakaki-Śliwa Nikoletta Frączkiewicz Sylwia Furmański Janusz Gaj Igor Gaj Maria Galanty Dariusz Garbacz-Michaluk Magdalena Gawdzik-Chrobot Nina Gałczyńska Aleksandra Gerbszt Regina Giermek-Westfalewicz Elżbieta Gniłka Paulina Goner Barbara Gorzela Magdalena Gosek Paweł Grabek-Dąbrowska Anna Grabowski Paweł Graczyk-Prucnal Dominika Grobelna Dorota Groszyńska Marta Gruda-Kiełbik Magdalena Gruenpeter Wojciech Gruszczyńska Karolina Grządziel Karolina Grąbczewska-Różycka Katarzyna Gudzowata Agnieszka Guśtak Ewa Górny Aleksander Górski Patryk Góźdź Jakub Gładecka Joanna Głowacki Piotr Hapon Michał Harasimowicz Natalia Harmazy Rafał Hałajczak Patryk Hebdzińska Maria Heftman Ewelina Hejnar Konrad Hirschfeld Adam Hrabovska Olha Infeld Małgorzata Izdebska Elżbieta Jabłońska-Moczuło Dorota Jacheć Łukasz Jagas Izabela Jamroży Agnieszka Janik-Borowiak Marta Jankowska Ita Jankowski Konrad Janus Paulina Jarco-Działak Maria Jarymowicz Małgorzata Jarząbek-Cudo Agnieszka Jaskułowska Marta Jaszczak Aleksandra Jaszke-Psonka Magdalena Jawińska Ewa Jeziorko-Trejbsza Sylwia Jeśka Marcin John-Ziaja Hanna Judejko Aleksandra Juras Joanna Juszczak-Kapusta Małgorzata Józefowicz Olga Józiak Błażej Kaczmarczyk Mariusz Kaczmarek Joanna Kajdas Maria Kakareka Julia Kamińska Agnieszka Kamińska Alicja Kania Iwona Karasiewicz Lidia Karendys Natalia Karpiczenko Joanna Kasińska Katarzyna Kasprowicz-Rudolf Iwona Kazimierczak Ewa Kałużyńska Olga Kaźmierska Patrycja Kiblicka-Kędzior Dominika Kieraga Magdalena Kiełkiewicz Dariusz Kiełkiewicz Krzysztof Kira Alicja Klamra Małgorzata Klepaczka Dagna Klimkiewicz Anna Kmieć Tomasz Knaś Robert Kobrzyńska-Żochowska Elżbieta Kocon Małgorzata Komorowska Patrycja Komorowski Jacek Koreywo Regina Korzeniewski Kajetan Korzeniowska Anna Kosmala-Czingon Katarzyna Kostecka Klaudia Kostiuk Agnieszka Kotas Roman Koterwa Sebastian Kowalczyk Mateusz Kowalska Agata Maria Kowalska Danuta Kowalska Katarzyna Kozak Dorota Kozak-Mroczek Róża Kozakiewicz-Sroka Krystyna Kozber Karolina Kozioł Janusz Kołodziej Regina Krasuska-Turzyniecka Katarzyna Krawczyk Łukasz Krawiec Magdalena Kroczyńska Wiktoria Krupa Anna Kruszewska Monika Krysiak Paula Kryszkowski Waldemar Krzeszowski Dariusz Krzypkowska Beata Kubaszewska Pamela Kucharczyk Natalia Kula Joanna Kulawik Izabela Kupczyk Aleksandra Kurak Elżbieta Kurczak Paweł Kusaj Agnieszka Kwiecień Małgorzata Kędzia Karol Lasota Martyna Latecki Bogdan Lech Adrian Ledzianowska Anna Lewandowska Agnieszka Lewandowska Marta Leśniak Marta Lidzka-Borkowska Anna Lietzner Julia Lis-Szymczak Monika Lorenc Elżbieta Macieja Katarzyna Maciejewska Karolina Maciejewski Marek Maciopa Aleksandra Mackiewicz Romana Magnuska Małgorzata Majewska Aleksandra Makowska Monika Malczewska Anna Malczewska Magdalena Manista-Zielińska Grażyna Maracewicz Olga Margańska Katarzyna Markiewicz Marcin Markowski Piotr Matusiak Małgorzata Matuszewska Agata Matynia (dawniej Szczepaniak) Maria Matyniak Marta Mayer Inez Mazanka Paweł Mażutis-Szczęsny Iwona Menes-Siniarska Zuzanna Michalewski Bartosz Mierzwińska Marta Miler Monika Milewska-Tyszkiewicz Iwona Minor Andrzej Miron Joanna Misiągiewicz Magdalena Mistarz Alicja Misztela Urszula Mizgalski Andrzej Miękisz Dariusz Moczadłowska Anna Molendowska Katarzyna Morąg Michał Mrugalska Aleksandra Mucha Hubert Musak Magdalena Mysiński Artur Niedzielska Izabela Niedzielska Majka Niemczyńska Anna Niemirowski Wojciech Niewińska Katarzyna Nowakowska Maja Nowicka Magdalena Nowicka Małgorzata Nylec-Kohla Aneta Oberemko Antonina Ognik-Jakubowska Katarzyna Ogonowski Damian Olesiewicz Agata Olszańska Agnieszka Olszewska Laura Oppermann Joanna Orlińska Izabela Orłowska Katarzyna Osten-Sacken Katarzyna Ostrowska Anna Owczarska Laura Pacholska Joanna Pankiewicz Katarzyna Parys Emilia Parzonko Katarzyna Pasterski Paweł Pawelczyk Tomasz Pawlukiewicz Monika Pawłowicz Dorota Pałosz-Dickaty Paulina Pflegel Paweł Piasecka Jolanta Piasecka Marta Piekarska Beata Pierowski Filip Pietkiewicz Mikołaj Pietrusińska Marzena Pietrzela Ewa Pijarowska Renata Pindral Marta Piotrowska Marta Plichta Marta Pociecha Marta Podbrożna Magdalena Podkowska-Kurpas Katarzyna Podkowska-Kurpas Katarzyna Pokorny Anna Polańska Sabina Polcyn-Radomska Anna Popławska Joanna Popławska Magdalena Potempska Elżbieta Powiłajtis Magda Poziomski Maciej Pożyczka Grzegorz Przybyszewska-Stępniak Aleksandra Przybył Marzena Przybyłowska Sylwia Przybyłowska-Kustosik Katarzyna Psonak Paulina Pękala Katarzyna Pępkowska Beata Rakowska Monika Raniewicz Agnieszka Ratajczak Agnieszka Rechenek-Białkowska Marta Regulska Katarzyna Rewer Aneta Rodek Patryk Rogowska Sylwia Romanowska Małgorzata Romanowski Marcin Rosiak-Wardenga Justyna Roznatowska-Przystawa Anna Rubiec-Niemirowska Anna Rucińska-Winiarska Joanna Rudolf Anna Runowska Katarzyna Rutkowska Małgorzata Rutkowska-Kęsek Anna Rybakowski Filip Rybińska Elżbieta Rydzewska (Wołowik) Małgorzata Różańska Ewa Sabat Zofia Sadowska Katarzyna Sadowska-Mazuryk Joanna Sakowska-Górniewicz Monika Salamon Wojciech Samocka Renata Sarol-Kulka Anna Sas Ilona Sawicka Dorota Sawicka-Bocian Agata Schaeffer Ewa Schuster Iwona Sekuła Joanna Semeniuk Aleksandra Serafin Piotr Sielska Joanna Siemionczyk Anna Sienkiewicz Jakub Sieradzka Anna Sierakowska Anna Sikorska Renata Sikorski Marek Siwicki Damian Siwicki Tomasz Skalski Michał Skoczek Anna Skowronek Jacek Skrzypek-Grigo Anna Smakulska Natalia Smolik Bratysława Smyk Paweł Snopek Milena Sobczyk Aleksandra Sobiecka Joanna Soroka Ewelina Soszyńska-Romanowska Małgorzata Sowa Anna Sowińska Katarzyna Spasińska Katarzyna Staniaszek Magdalena Stankiewicz Alicja Stapiński Paweł Stasieczek Alicja Staszak Bartłomiej Staszak Marta Staszkiewicz Małgorzata Stec-Szczęsna Barbara Stefanowska Ewa Stelmaszczyk-Pustelnik Beata Strawa Jan Strugacz Agnieszka Stryjecka-Chwir Joanna Stępień Barbara Suchecka Alina Supińska Małgorzata Surowiec Marta Suwała Anna Sypniewska-Wałęsa Katarzyna Szaniewska Justyna Szałaj Magda Szczodruch Barbara Szklanecka-Boderek Katarzyna Szostak Anna Szostok Tatiana Szponarska Joanna Sztamska Elżbieta Szuba-Andrysiak Aleksandra Szulborska Angelika Szychta Karolina Szymańska – Kierlandczyk Agnieszka Szymczyk Jolanta Szyszka-Nowak Małgorzata Sławacki Szymon Sławińska-Ceran Agnieszka Słoniewska Izabela Tajchman Agnieszka Tarnacka Aneta Tarpiłowska Monika Tkaczuk Iwona Tkaczyk Krystian Tomecka Magdalena Tomkiewicz-Kozłowska Marta Topolewska-Wochowska Aleksandra Trzaskała Ewa Trzebiatowski Jakub Turczyński Jacek Tuszyńska-Niezgoda Katarzyna Twardosz Katarzyna Vogt-Kostecka Maja Wadas-Lechowicz Magdalena Walczowska Joanna Waluś Bożena Warakomska Joanna Warakomska-Pochodyła Magdalena Warchoł Bernadetta Wardach Aleksandra Warot-Szandar Anna Wasik Michał Wasilkiewicz Agata Wasilkiewicz Agata Wasilkiewicz Agata Waszkiewicz Iwona Waszkowska Edyta Weltrowski Bogdan Wencelis Stanisław Wernicka-Juszczak Danuta Wesołowska Joanna Wichiciel Daniel Widyńska Nina Wielewicka-Obrębska Aleksandra Wielochowski Przemysław Wielogórska Aleksandra Wierzbicki Paweł Wilczek-Rabenda Monika Wilczyńska Maria Wilk-Strawa Karolina Witek Joanna Witkowska Mariola Witkowski Grzegorz Wojdyło-Radkiewicz Kamila Wojtera Anna Wolan Dariusz Wolszczak Anna Woźniak Karol Woźniak Marzena Woźniak Paulina Woźniak Tamara Wronkowicz Kamila Wrońska Iwona Wróblewska Anna Wróblewska-Czerniak Anna Wyczółkowska Katarzyna Wypych Martyna Wysocka Ewelina Wójcik Bartosz Węgrzyn Jacek Węgrzynowski Sebastian Włoczewska Małgorzata Włodarek Dariusz Zagórska Alicja Zajkowski Maciej Zalesińska Katarzyna Zaleska Marta Zalewska Ewa Zaniewska-Chłopik Urszula Zareba Monika Zawadzka Maja Zawieja Malwina Zawierta Katarzyna Zawisza – Mlost Katarzyna Załuga Łukasz Załuska Katarzyna Załuska Maria Zbroch Dagmara Zdanowicz-Podsiadło Atena Zduńczyk-Bogiel Izabela Zuwała Rafał Zwolakiewicz India Ćwikła Bożena Łabik Magdalena Łabędowicz-Więcek Karina Łajszczak Karolina Łozińska Monika Łukasiewicz Agnieszka Łukasiewicz Paulina Śliwiński Maciej Śliwkiewicz Przemysław Ślusarczyk Joanna Ślusarz Barbara Śmigielska Barbara Śmigielska-Kolańska Joanna Świderska Izabela Świerczek Renata Świerżewska Barbara Żak Małgorzata Żelazowski Jacek Żelowska Katarzyna Żółtak Tomasz Problem Pokaż wszystkich Autyzm, Zespół Aspergera Dzieci Autyzm, Zespół Aspergera Dorośli ADHD Dorośli DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików) Depresja Nerwica Natręctwa Pracoholizm Problemy psych. w ciąży i połogu Problemy psychiczne wieku podeszłego Stres Tężyczka PTSD Zaburzenia nastroju Zaburzenia osobowości Zaburzenia psychotyczne Zaburzenia seksualne Zaburzenia odżywiania się Zaburzenia pamięci Zaburzenia snu Fobie Tokofobia Wybierz godziny Szukaj

W sytuacji, gdy przebywałeś_aś na l4 okres kilku lub kilkunastu tygodni, Twój pracodawca ma obowiązek skierować Cię pod koniec okresu zwolnienia na badania do lekarza medycyny pracy. Na ich podstawie Specjalista ten wystawia tzw. zaświadczenie o zdolności do pracy po długiej chorobie. Wymogiem w większości gabinetów medycyny pracy jest jednak zgłoszenie się na konsultację z zaświadczeniem od swojego lekarza specjalisty.

Psychiatrzy w poradniach PsychoMedic wystawiają zaświadczenie o powrocie do pracy. Mamy terminy już na ten sam dzień, a dokument – zaświadczenie o powrocie do pracy po zwolnieniu lekarskim otrzymasz u nas od ręki, jeszcze w trakcie trwania konsultacji.

Konsultujemy w naszych stacjonarnych poradniach na terenie całej Polski – między innymi w Warszawie , Poznaniu , Gdańsku czy Bydgoszczy , a lista miast, w których działamy, co kilka miesięcy się rozszerza. Wizytę z lekarzem psychiatrą można również odbyć u nas w dogodnej formie online : przez Internet, Skype lub telefon.

Jeżeli Twój psychiatra prowadzący jest niedostępny lub ma odległe terminy, a Tobie zależy na szybkim powrocie do swoich obowiązków i uzyskaniu na to pozwolenia w gabinecie medycyny pracy – zapewnimy Ci najszybszy możliwy termin wizyty, nawet jeszcze tego samego dnia. Nasz lekarz będzie mógł Ci wystawić tzw. zaświadczenie o powrocie do pracy, niezbędne w większości przypadków do tego, by Specjalista medycyny pracy wystawił “finalne” zaświadczenie o zdolności do pracy po długiej chorobie.

Kiedy są wymagane badania kontrolne po l4?

Zaświadczenie o powrocie do pracy po zwolnieniu lekarskim jest wymagane w sytuacji, gdy przebywałeś_aś na zwolnieniu l4 przez okres powyżej 30 dni. W przypadku krótszych nieobecności w pracy, niezależnie od ich powodu, nie jest wymagane zaświadczenie lekarskie: powrót do pracy jest w takiej sytuacji możliwy w pierwszym dniu roboczym po ostatnim dniu wskazanym na zwolnieniu.

Powrót do pracy po L4 krok po kroku

Jeżeli Twoja nieobecność w pracy trwała na tyle długo, że powrót do pracy po l4 jest możliwy dopiero po wykonaniu badań, powinien Cię o tym poinformować Twój pracodawca i skierować do placówki wykonującej badania kontrolne po l4. Ich całkowity koszt powinien pokryć Twój zakład pracy: to kwestia regulowana przez przepisy prawa.

Lekarz medycyny pracy wystawia zaświadczenie o możliwości powrotu do obowiązków na podstawie osobiście przeprowadzonego badania. W zdecydowanej większości przypadków wymaga jednak również, aby Pacjent_ka przyniosł_a ze sobą na konsultację zaświadczenie od lekarza POZ lub prowadzącego lekarza specjalisty. Na zaświadczeniu powinna znaleźć się informacja, że leczenie choroby przewlekłej będącej powodem zwolnienia lekarskiego zostało zakończone – lub że leczenie nadal trwa, ale powrót do pracy po l4 jest już możliwy, ponieważ stan zdrowia Pacjenta_ki jest stabilny, a zalecane mu aktualnie metody terapii nie uniemożliwiają mu/jej chodzenia do pracy. W przypadku przebywania na zwolnieniu z powodu zaburzeń natury psychicznej, lekarze POZ w zdecydowanej większości nie zgadzają się na wystawienie Pacjentowi zaświadczenia, z powodu braku kompetencji do dokładnej oceny stanu psychicznego. Jeżeli więc przebywałeś_aś na zwolnieniu na podstawie l4 wystawionego przez lekarza psychiatrę, pod koniec okresu rekowalescencji należy zgłosić się do psychiatry ponownie, aby zbadał Cię i na tej podstawie wystawił stosowne zaświadczenie.

Podsumowując – jeżeli wracasz do pracy po l4 wystawionym z powodu zaburzeń depresyjnych , nerwicy , zaburzeń adaptacyjnych lub innych trudności natury psychicznej – powinieneś_aś się zgłosić do lekarza specjalisty psychiatry, a następnie do lekarza medycyny pracy wskazanego przez swojego pracodawcę.

Zaświadczenie do powrotu do pracy w PsychoMedic

Psychiatrzy z Klinik PsychoMedic wystawiają zaświadczenia Pacjentom, którzy już wcześniej leczyli się w placówkach naszej sieci (wówczas najlepiej jest zgłosić się do psychiatry prowadzącego/u którego odbyła się większość wizyt) oraz tym, którzy leczyli się psychiatrycznie w innych placówkach prywatnych lub państwowych, a nie mają aktualnie możliwości kontaktu ze swoim lekarzem prowadzącym. Jeżeli to możliwe, prosimy w takiej sytuacji o przygotowanie na konsultację całej swojej dokumentacji medycznej z poradni prowadzącej leczenie.

Konsultacja u psychiatry przed powrotem do pracy opiera się przede wszystkim na rozmowie na temat Twojego aktualnego stanu psychicznego, doświadczanych objawów, przyjmowanych leków. Jeżeli badanie potwierdzi, że Twój aktualny stan zdrowia jest stabilny, nasz psychiatra wystawi zaświadczenie. Na wizycie stacjonarnej otrzymasz je “do ręki”, natomiast w przypadku wizyty zdalnej otrzymasz zaświadczenie mailem, w formie skanu podpisanego przez lekarza i podstemplowanego przez Klinikę PsychoMedic.

W niektórych zakładach pracy od Pacjentów oczekuje się również, że okażą zaświadczenie od psychologa z potwierdzeniem, że są zdolni do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. W ofercie PsychoMedic znajdują się również diagnostyczne konsultacje psychologiczne: w przypadku potrzeby kontaktu z psychologiem prosimy o umówienie wizyty telefonicznie .

Umów wizytę online lub zadzwoń: 799 399 499

Wybierz miasto E-wizyta Warszawa – wszystkie – ul. Słomińskiego Al. Jerozolimskie ul.Boya-Żeleńskiego ul. Bolkowska ul.Białobrzeska ul.Kasprowicza ul.Grochowska ul. Filtrowa ul. Lanciego ul. Przy Bażantarni ul. Wileńska Łódź – wszystkie – Al. Kościuszki Al. Armii Krajowej Bydgoszcz – ul. Dworcowa 13 Gdańsk – ul. Mickiewicza Katowice – Al. 1 Maja 46 Kraków – ul. Mogilska Poznań – ul. Kazimierza Wielkiego Wrocław – ul. Grunwaldzka Wrocław – ul. Św. Mikołaja Wybierz specjalność wybierz Psychiatra Psychiatra dzieci i młodzieży Psychoterapeuta Psychoterapueta CBT Psychoterapeuta Uzależnień Psychoterapueta Psychodynamiczny Psychoterapueta Integracyjny Psychoterapeuta Par Psychoterapeuta Rodzin Psycholog Psycholog dzieci i młodzieży Psycholog diagnosta dziecięcy Psycholog diagnosta dorosłych Neurolog Neurolog dzieci i młodzieży Seksuolog Seksuolog dzieci i młodzieży Endokrynolog Endokrynolog dzieci i młodzieży Logopeda Dietetyk Diabetolog Coach Specjaliści ADHD Dzieci Wybierz specjalistę Pokaż wszystkich Adamkiewicz Michał Adamska-Węgrzyn Edyta Alabrudzińska Michalina Alończyk Anna Ambroziak Kinga Amrogowicz Joanna Anczewska Marta Arendarczyk Ewa Babka Katarzyna Badura Maria Badyna Marzena Bajaka Armand Bakir-Szara Karin Bakunowicz Justyna Baluta-Górecka Claudia Banaczyk-Miłońska Sylwia Baran Sylwia Barlik Artur Bartuszek Tomasz Bałazy Lucyna Berdys Katarzyna Białek-Plata Małgorzata Bielawski Michał Bielecka-Jasiocha Joanna Bieniewicz-Wolak Magdalena Bigorowska Klaudia Biliński Piotr Billewicz Gabriela Bilski Robert Blok Alicja Bochenek Wojciech Bogdanowicz-Tomczyk Małgorzata Bogdańska Katarzyna Bogotko Marta Boroń-Pugacewicz Anna Bożek Agnieszka Brejnak Magdalena Bryniarska Nina Bryłka Kamila Buczek-Kurowska Natalia Buczkowska Magdalena Buda Ewa Budzińska Ruta Budzyńska Izabela Bujacz Ewa Buna Małgorzata Burkiewicz Piotr Burlikowska Ewa Burnóg Karolina Błażej Jakub Car Justyna Ceglarek Przemysław Cegłowska Agnieszka Charewicz Jolanta Chmielewski Robert Chodzicka Kalina Chojecka – Dragon Paulina Chojnacka-Wójtowicz Jolanta Choteborska Alina Chudzyńska Agnieszka Chwała Aneta Ciapa Alicja Cichocka Maria Ciechanowska Grażyna Ciseł Katarzyna Cisowska-Maciejewska Anna Cmiel Jolanta Cur Anna Cyz Anna Czapiewski Sławomir Czarnacka Anna Czechowicz Ewa Czesnoić Paulina Czopowicz Martyna Czuj-Rozenbajgier Violetta Danielska Marta Datka Wojciech Dendek Katarzyna Dickert Anna Diks Kaja Dmitruk Magdalena Dobrowolska Małgorzata Dobrucka-Głowacka Anna Dokrzewski Maciej Jan Domagała Daniela Domańska Beata Dołhun Andrzej Drozdowski Artur Duda Renata Dudzińska-Rapczewska Katarzyna Dulko Stanisław Dumicz Mariola Durszewicz Klaudia Dwilewicz Agata Dyga Krzysztof Dyrda Aleksandra Dyrda Karolina Dyrda Paulina Dywel Ewa Dziak Monika Dziarmaga-Piasecka Nina Dzik Adam Dzikowska Marta Dąbrowski Marcin Fabiszewski Radosław Fierla-Jakubowicz Joanna Figiela Marek Filipczyk Karolina Fornal Sławomir Fotakaki-Śliwa Nikoletta Frączkiewicz Sylwia Furmański Janusz Gaj Igor Gaj Maria Galanty Dariusz Garbacz-Michaluk Magdalena Gawdzik-Chrobot Nina Gałczyńska Aleksandra Gerbszt Regina Giermek-Westfalewicz Elżbieta Gniłka Paulina Goner Barbara Gorzela Magdalena Gosek Paweł Grabek-Dąbrowska Anna Grabowski Paweł Graczyk-Prucnal Dominika Grobelna Dorota Groszyńska Marta Gruda-Kiełbik Magdalena Gruenpeter Wojciech Gruszczyńska Karolina Grządziel Karolina Grąbczewska-Różycka Katarzyna Gudzowata Agnieszka Guśtak Ewa Górny Aleksander Górski Patryk Góźdź Jakub Gładecka Joanna Głowacki Piotr Hapon Michał Harasimowicz Natalia Harmazy Rafał Hałajczak Patryk Hebdzińska Maria Heftman Ewelina Hejnar Konrad Hirschfeld Adam Hrabovska Olha Infeld Małgorzata Izdebska Elżbieta Jabłońska-Moczuło Dorota Jacheć Łukasz Jagas Izabela Jamroży Agnieszka Janik-Borowiak Marta Jankowska Ita Jankowski Konrad Janus Paulina Jarco-Działak Maria Jarymowicz Małgorzata Jarząbek-Cudo Agnieszka Jaskułowska Marta Jaszczak Aleksandra Jaszke-Psonka Magdalena Jawińska Ewa Jeziorko-Trejbsza Sylwia Jeśka Marcin John-Ziaja Hanna Judejko Aleksandra Juras Joanna Juszczak-Kapusta Małgorzata Józefowicz Olga Józiak Błażej Kaczmarczyk Mariusz Kaczmarek Joanna Kajdas Maria Kakareka Julia Kamińska Agnieszka Kamińska Alicja Kania Iwona Karasiewicz Lidia Karendys Natalia Karpiczenko Joanna Kasińska Katarzyna Kasprowicz-Rudolf Iwona Kazimierczak Ewa Kałużyńska Olga Kaźmierska Patrycja Kiblicka-Kędzior Dominika Kieraga Magdalena Kiełkiewicz Dariusz Kiełkiewicz Krzysztof Kira Alicja Klamra Małgorzata Klepaczka Dagna Klimkiewicz Anna Kmieć Tomasz Knaś Robert Kobrzyńska-Żochowska Elżbieta Kocon Małgorzata Komorowska Patrycja Komorowski Jacek Koreywo Regina Korzeniewski Kajetan Korzeniowska Anna Kosmala-Czingon Katarzyna Kostecka Klaudia Kostiuk Agnieszka Kotas Roman Koterwa Sebastian Kowalczyk Mateusz Kowalska Agata Maria Kowalska Danuta Kowalska Katarzyna Kozak Dorota Kozak-Mroczek Róża Kozakiewicz-Sroka Krystyna Kozber Karolina Kozioł Janusz Kołodziej Regina Krasuska-Turzyniecka Katarzyna Krawczyk Łukasz Krawiec Magdalena Kroczyńska Wiktoria Krupa Anna Kruszewska Monika Krysiak Paula Kryszkowski Waldemar Krzeszowski Dariusz Krzypkowska Beata Kubaszewska Pamela Kucharczyk Natalia Kula Joanna Kulawik Izabela Kupczyk Aleksandra Kurak Elżbieta Kurczak Paweł Kusaj Agnieszka Kwiecień Małgorzata Kędzia Karol Lasota Martyna Latecki Bogdan Lech Adrian Ledzianowska Anna Lewandowska Agnieszka Lewandowska Marta Leśniak Marta Lidzka-Borkowska Anna Lietzner Julia Lis-Szymczak Monika Lorenc Elżbieta Macieja Katarzyna Maciejewska Karolina Maciejewski Marek Maciopa Aleksandra Mackiewicz Romana Magnuska Małgorzata Majewska Aleksandra Makowska Monika Malczewska Anna Malczewska Magdalena Manista-Zielińska Grażyna Maracewicz Olga Margańska Katarzyna Markiewicz Marcin Markowski Piotr Matusiak Małgorzata Matuszewska Agata Matynia (dawniej Szczepaniak) Maria Matyniak Marta Mayer Inez Mazanka Paweł Mażutis-Szczęsny Iwona Menes-Siniarska Zuzanna Michalewski Bartosz Mierzwińska Marta Miler Monika Milewska-Tyszkiewicz Iwona Minor Andrzej Miron Joanna Misiągiewicz Magdalena Mistarz Alicja Misztela Urszula Mizgalski Andrzej Miękisz Dariusz Moczadłowska Anna Molendowska Katarzyna Morąg Michał Mrugalska Aleksandra Mucha Hubert Musak Magdalena Mysiński Artur Niedzielska Izabela Niedzielska Majka Niemczyńska Anna Niemirowski Wojciech Niewińska Katarzyna Nowakowska Maja Nowicka Magdalena Nowicka Małgorzata Nylec-Kohla Aneta Oberemko Antonina Ognik-Jakubowska Katarzyna Ogonowski Damian Olesiewicz Agata Olszańska Agnieszka Olszewska Laura Oppermann Joanna Orlińska Izabela Orłowska Katarzyna Osten-Sacken Katarzyna Ostrowska Anna Owczarska Laura Pacholska Joanna Pankiewicz Katarzyna Parys Emilia Parzonko Katarzyna Pasterski Paweł Pawelczyk Tomasz Pawlukiewicz Monika Pawłowicz Dorota Pałosz-Dickaty Paulina Pflegel Paweł Piasecka Jolanta Piasecka Marta Piekarska Beata Pierowski Filip Pietkiewicz Mikołaj Pietrusińska Marzena Pietrzela Ewa Pijarowska Renata Pindral Marta Piotrowska Marta Plichta Marta Pociecha Marta Podbrożna Magdalena Podkowska-Kurpas Katarzyna Podkowska-Kurpas Katarzyna Pokorny Anna Polańska Sabina Polcyn-Radomska Anna Popławska Joanna Popławska Magdalena Potempska Elżbieta Powiłajtis Magda Poziomski Maciej Pożyczka Grzegorz Przybyszewska-Stępniak Aleksandra Przybył Marzena Przybyłowska Sylwia Przybyłowska-Kustosik Katarzyna Psonak Paulina Pękala Katarzyna Pępkowska Beata Rakowska Monika Raniewicz Agnieszka Ratajczak Agnieszka Rechenek-Białkowska Marta Regulska Katarzyna Rewer Aneta Rodek Patryk Rogowska Sylwia Romanowska Małgorzata Romanowski Marcin Rosiak-Wardenga Justyna Roznatowska-Przystawa Anna Rubiec-Niemirowska Anna Rucińska-Winiarska Joanna Rudolf Anna Runowska Katarzyna Rutkowska Małgorzata Rutkowska-Kęsek Anna Rybakowski Filip Rybińska Elżbieta Rydzewska (Wołowik) Małgorzata Różańska Ewa Sabat Zofia Sadowska Katarzyna Sadowska-Mazuryk Joanna Sakowska-Górniewicz Monika Salamon Wojciech Samocka Renata Sarol-Kulka Anna Sas Ilona Sawicka Dorota Sawicka-Bocian Agata Schaeffer Ewa Schuster Iwona Sekuła Joanna Semeniuk Aleksandra Serafin Piotr Sielska Joanna Siemionczyk Anna Sienkiewicz Jakub Sieradzka Anna Sierakowska Anna Sikorska Renata Sikorski Marek Siwicki Damian Siwicki Tomasz Skalski Michał Skoczek Anna Skowronek Jacek Skrzypek-Grigo Anna Smakulska Natalia Smolik Bratysława Smyk Paweł Snopek Milena Sobczyk Aleksandra Sobiecka Joanna Soroka Ewelina Soszyńska-Romanowska Małgorzata Sowa Anna Sowińska Katarzyna Spasińska Katarzyna Staniaszek Magdalena Stankiewicz Alicja Stapiński Paweł Stasieczek Alicja Staszak Bartłomiej Staszak Marta Staszkiewicz Małgorzata Stec-Szczęsna Barbara Stefanowska Ewa Stelmaszczyk-Pustelnik Beata Strawa Jan Strugacz Agnieszka Stryjecka-Chwir Joanna Stępień Barbara Suchecka Alina Supińska Małgorzata Surowiec Marta Suwała Anna Sypniewska-Wałęsa Katarzyna Szaniewska Justyna Szałaj Magda Szczodruch Barbara Szklanecka-Boderek Katarzyna Szostak Anna Szostok Tatiana Szponarska Joanna Sztamska Elżbieta Szuba-Andrysiak Aleksandra Szulborska Angelika Szychta Karolina Szymańska – Kierlandczyk Agnieszka Szymczyk Jolanta Szyszka-Nowak Małgorzata Sławacki Szymon Sławińska-Ceran Agnieszka Słoniewska Izabela Tajchman Agnieszka Tarnacka Aneta Tarpiłowska Monika Tkaczuk Iwona Tkaczyk Krystian Tomecka Magdalena Tomkiewicz-Kozłowska Marta Topolewska-Wochowska Aleksandra Trzaskała Ewa Trzebiatowski Jakub Turczyński Jacek Tuszyńska-Niezgoda Katarzyna Twardosz Katarzyna Vogt-Kostecka Maja Wadas-Lechowicz Magdalena Walczowska Joanna Waluś Bożena Warakomska Joanna Warakomska-Pochodyła Magdalena Warchoł Bernadetta Wardach Aleksandra Warot-Szandar Anna Wasik Michał Wasilkiewicz Agata Wasilkiewicz Agata Wasilkiewicz Agata Waszkiewicz Iwona Waszkowska Edyta Weltrowski Bogdan Wencelis Stanisław Wernicka-Juszczak Danuta Wesołowska Joanna Wichiciel Daniel Widyńska Nina Wielewicka-Obrębska Aleksandra Wielochowski Przemysław Wielogórska Aleksandra Wierzbicki Paweł Wilczek-Rabenda Monika Wilczyńska Maria Wilk-Strawa Karolina Witek Joanna Witkowska Mariola Witkowski Grzegorz Wojdyło-Radkiewicz Kamila Wojtera Anna Wolan Dariusz Wolszczak Anna Woźniak Karol Woźniak Marzena Woźniak Paulina Woźniak Tamara Wronkowicz Kamila Wrońska Iwona Wróblewska Anna Wróblewska-Czerniak Anna Wyczółkowska Katarzyna Wypych Martyna Wysocka Ewelina Wójcik Bartosz Węgrzyn Jacek Węgrzynowski Sebastian Włoczewska Małgorzata Włodarek Dariusz Zagórska Alicja Zajkowski Maciej Zalesińska Katarzyna Zaleska Marta Zalewska Ewa Zaniewska-Chłopik Urszula Zareba Monika Zawadzka Maja Zawieja Malwina Zawierta Katarzyna Zawisza – Mlost Katarzyna Załuga Łukasz Załuska Katarzyna Załuska Maria Zbroch Dagmara Zdanowicz-Podsiadło Atena Zduńczyk-Bogiel Izabela Zuwała Rafał Zwolakiewicz India Ćwikła Bożena Łabik Magdalena Łabędowicz-Więcek Karina Łajszczak Karolina Łozińska Monika Łukasiewicz Agnieszka Łukasiewicz Paulina Śliwiński Maciej Śliwkiewicz Przemysław Ślusarczyk Joanna Ślusarz Barbara Śmigielska Barbara Śmigielska-Kolańska Joanna Świderska Izabela Świerczek Renata Świerżewska Barbara Żak Małgorzata Żelazowski Jacek Żelowska Katarzyna Żółtak Tomasz Problem Pokaż wszystkich Autyzm, Zespół Aspergera Dzieci Autyzm, Zespół Aspergera Dorośli ADHD Dorośli DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików) Depresja Nerwica Natręctwa Pracoholizm Problemy psych. w ciąży i połogu Problemy psychiczne wieku podeszłego Stres Tężyczka PTSD Zaburzenia nastroju Zaburzenia osobowości Zaburzenia psychotyczne Zaburzenia seksualne Zaburzenia odżywiania się Zaburzenia pamięci Zaburzenia snu Fobie Tokofobia Wybierz godziny Szukaj

SPRAWDŹ NAJSZYBSZE TERMINY

WARSZAWA

ŁÓDŹ

KATOWICE

KRAKÓW

WROCŁAW

POZNAŃ

Umów wizytę lek. Robert Knaś Psychiatra Termin na jutro: lek. Robert Knaś Konsultacja psychiatryczna dorosłych i młodzieży od 13 r.ż. ocena: 5/5 opinii: 16 First consultation with a psychiatrist in English – 300 PLN – 40 min (40 min) Kolejna konsultacja psychiatryczna dzieci od 13 r.ż. – 360 PLN – 20 min (20 min) Next consultation with a psychiatrist in English – 300 PLN – 20 min (20 min) Next consultation with a psychiatrist in English for teenagers over 13 y.o. – 42 (20 min) Kolejna konsultacja psychiatryczna – Dorośli – 20 min – 260 PLN (20 min) Pierwsza konsultacja psychiatryczna – Dorośli – 40 min – 260 PLN (40 min) First consultation with a psychiatrist in English for teenagers over 13 y.o. – 4 (40 min) Pierwsza konsultacja psychiatryczna dzieci od 13 r.ż. – 360 PLN – 40 min (40 min) 10:00 10:20 10:40 11:40 12:20 12:40 14:00 14:20 kolejny termin

GDAŃSK

BYDGOSZCZ

Rejestracja do wybranego przez Ciebie specjalisty odbywa się wyłączenie telefonicznie przez Recepcję. Dziękujemy.

Telefon rejestracji 799-399-499

Zaświadczenie o zdolności do pracy po długiej chorobie

Pracownik był na zwolnieniu chorobowym powyżej 60 dni i po powrocie do pracy musi przejść kontrolne badania lekarskie w placówce medycyny pracy. Ale placówka medycyny pracy zażądała, by pracownik przedstawił zaświadczenie od swojego lekarza o zakończeniu leczenia – czy lekarz medycyny pracy ma takie prawo? Czy zaświadczenie o zdolności do pracy zawsze jest wymagane?

Kazimierz, Warszawa

Zgodnie z artykułem 229 § 2 Kodeksu pracy pracownik podlega badaniom kontrolnym po niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni. W praktyce oznacza to, że po 30 dniach zwolnienia chorobowego pracodawca ma obowiązek skierować pracownika na badania kontrolne do lekarza medycyny pracy, aby ponownie stwierdził on czy pracownik może pracować na dotychczasowym stanowisku, wystawiając zaświadczenie o zdolności do pracy.

Pracownik skierowany na badania zobowiązany jest się im poddać. Nie zastosowanie się do polecenia służbowego pracodawcy w tym przypadku może skutkować nałożeniem kary upomnienia lub nagany lub nawet karą pieniężną, co stanowi art. 108 kp.

Badania kontrolne przeprowadzane są na koszt pracodawcy.

Art. 229 § 2 Kodeks pracy Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisk.

Problem pojawia się w momencie, gdy lekarz medycyny pracy nie chce nam wystawić zaświadczenia o zdolności do pracy. Bez zaświadczenia o zakończeniu leczenia, które wystawił lekarz POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) lub inny lekarz prowadzący, możemy nawet nie mieć możliwości zarejestrowania się u lekarza medycyny pracy. Jednakże lekarz POZ nie może wystawić zaświadczenia o zdolności do pracy, bo nie posiada takich uprawnień.

W czasie epidemii wprowadzono nowe rozwiązania dotyczące badań lekarskich. Więcej w na ten temat w artykule: Terminy badań lekarskich i szkoleń BHP dla pracowników w czasie epidemii

Co zrobić w przypadku braku zaświadczenia o zdolności do pracy?

Art. 7 ust. 1 ustawy o służbie medycyny pracy mówi, że: „Służba medycyny pracy, wykonując swoje zadania, współdziała z:

1) pracodawcami i ich organizacjami;

2) pracownikami i ich przedstawicielami, a zwłaszcza ze związkami zawodowymi;

3) lekarzami udzielającymi pracującym świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej;

4) Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, zespołami do spraw orzekania o niepełnosprawności oraz Narodowym Funduszem Zdrowia;

5) Państwową Inspekcją Pracy, Państwową Inspekcją Sanitarną oraz innymi organami nadzoru i kontroli warunków pracy;

6) jednostkami badawczo-rozwojowymi*), szkołami wyższymi oraz innymi organizacjami i instytucjami, których działalność służy ochronie zdrowia pracujących.″

POLECAMY Rozliczaj wygodnie pracowników online! Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia!

Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia! Rozliczaj podatki i ZUS przez internet!

Rozliczaj podatki i ZUS przez internet! Zapomnij co to Płatnik! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Z ustawy wynika więc wprost, że lekarze medycyny pracy mają obowiązek współpracowania z lekarzami POZ. Współpraca ta powinna polegać przede wszystkim na wymianie informacji o stanie zdrowia pracujących objętych ich opieką, zwłaszcza o stanach chorobowych mogących mieć związek z zagrożeniami zawodowymi lub sposobem wykonywania pracy.

Lekarz POZ jest źródłem wiedzy na temat schorzeń, które spowodowały niezdolność do pracy, przebiegu choroby, leczeniu, rokowaniach i ewentualnym zakończeniu leczenia. Samo zaświadczenie wystawione więc przez lekarza POZ o zakończeniu leczenia, czy zdolności do pracy, nie jest wystarczające dla lekarza medycyny pracy. Powinien on dokładnie zbadać przebieg choroby we własnym zakresie.

W przypadku leczenia poza strukturami POZ z tytułu np. ubezpieczenia prywatnego, pracownik nadal może żądać dostarczenia lekarzowi medycyny pracy potrzebnych informacji do wystawienia zaświadczenia potwierdzającego naszą zdolność do pracy.

Zaświadczenie o zdolności do pracy a dostęp do dokumentacji medycznej

Sami pacjenci mają dostęp do informacji na temat swojego leczenia. Zgodnie z art. 9 u.1 ustawy i prawach pacjenta i rzecznika praw pacjenta, ma on prawo do informacji o swoim stanie zdrowia. Art. 23 u.1 tego samego aktu prawnego mówi, że pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Obejmuje również możliwość:

wglądu do dokumentów, sporządzenie wyciągu, odpisów lub kopii, wydania oryginału za pokwitowaniem odbioru z zastrzeżeniem zwrotu.

Dzięki tym przepisom w przypadku, gdy lekarz medycyny pracy nie chce nam wydać zaświadczenia o zdolności do pracy, możemy do niego wrócić z pełną dokumentacją oraz ewentualnym zaświadczeniem od lekarza POZ o zakończeniu leczenia. Będzie to wystarczającą podstawą do tego, by wystawiono nam zaświadczenie o zdolności do pracy.

Potwierdzenie zdolności do pracy po długiej chorobie – zaświadczenie a orzeczenie lekarskie

Każdemu z nas zdarza się przebywać na zwolnieniu lekarskim. Niekiedy jednak nasza niedyspozycja trwa dłużej nic 30 dni. W takim wypadku konieczne jest przeprowadzenie badania kontrolnego, które potwierdzi, że jesteśmy zdolni do pracy.

Powrót do pracy po chorobie dłuższej niż 30 dni

Poddanie się przez badaniom lekarskim jest jednym z podstawowych obowiązków pracownika i wynika wprost z zapisów kodeksu pracy. Art. 211 stanowi, że w szczególności pracownik jest obowiązany poddawać się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim i stosować się do wskazań lekarskich.

W przypadku pracowników mamy do czynienia z 4 rodzajami badań i są to badania: wstępne, którym podlegają osoby przyjęte do pracy;

okresowe, którym podlegają wszyscy pracownicy, a ich częstotliwość ustalana jest przez lekarza , który każdorazowo bierze pod uwagę stan zdrowia;

kontrolne, w przypadku dłużej nieobecność – w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku;

końcowe – wykonywane na wniosek, po zakończeniu stosunku pracy, w przypadku, gdy pracownik pracował w warunkach szkodliwych, a wynik takiego badania pozwoli ustalić czy mamy do czynienia z chorobą zawodową.

W myśl art. 229 § 2 kodeksu pracy w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Oznacza to, że w takim wypadku będziemy musieli uzyskać od pracodawcy skierowanie na takie badania, w celu uzyskania zaświadczenia o zdolności do pracy.

W procesie rekrutacji często mamy do czynienia z czymś takim jak oświadczenie o zdolności do pracy na danym stanowisku, które składane jest pod groźbą odpowiedzialności karnej.

Powrót do pracy po L4 – kiedy trzeba iść na badania kontrolne?

Jak już wspomniano powyżej, w przypadku gdy przebywaliśmy na L4 dłużej niż 30 dni, w każdym przypadku pracodawca skieruje nas do odbycia badań kontrolnych. Tylko w przypadku uzyskania zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy, zostaniemy dopuszczeni do wykonywania obowiązków służbowych.

‘”>

Badania kontrolne – obowiązki pracodawcy i pracownika

Obowiązki pracownika:

pracownik jest obowiązany poddawać się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim i stosować się do wskazań lekarskich.

W przypadku niewykonania badań kontrolnych, pomimo wystawionego skierowania, może Najdotkliwsze dojść do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, gdyż niewykonanie badań można pod ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych, o którym mowa w art. 52 kodeksu. Ponadto, pracodawca może zastosować wobec pracownika:

1) karę upomnienia;

2) karę nagany.

Obowiązki pracodawcy: wystawienie skierowania na badania kontrolne, mającego na celu uzyskanie zaświadczenie lekarskiego o stanie zdrowia do pracy;

poniesienie kosztów przeprowadzenia badań (pracodawca ponosi ponadto inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy);

niedopuszczenie do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego o zdolności do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.

Zaświadczenie o zdolności do pracy cena- koszt badania wraz z wystawieniem zaświadczenie, to ok 50 zł, przy czym należy pamiętać, że pokrywa je pracodawca.

Skierowanie pracownika na badania – badanie kontrolne a czas pracy

Kiedy otrzymamy już skierowanie na badania, możemy umówić się na konkretny termin z przychodnią, z którą nasz pracodawca ma zawartą umowę. Czy powinniśmy w takim wypadku wziąć urlop lub umówić się na wizytę poza godzinami pracy, aby uzyskać zaświadczenie o zdolności do pracy?

Zgodnie z art. 229 § 3 kodeksu pracy, okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

Badanie kontrolne a powrót z macierzyńskiego

W przypadku powrotu z urlopu macierzyńskiego, co do zasady nie jest wymagane przeprowadzenie badań kontrolnych. Jednak będzie to miało związek z tym, czy przed nim kobieta w ciąży przebywała na zwolnieniu lekarskim. Często też ma miejsce sytuacja, gdy po powrocie do pracy konieczne będzie wykonanie badań okresowych, ponieważ minęła ich ważność. W takich wypadkach powinny zostać wystawione dwa rodzaje skierowań, przy czym samo badanie ma oczywiście potwierdzić zdolność do pracy.

Brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku

Wzór orzeczenia lekarskiego stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Wynika z niego, że orzeczenie takie stwierdzenia braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na określonym stanowisku pracy;

stwierdzenia niezdolności do wykonywania pracy wobec istnienia przeciwskazań zdrowotnych

Oczywiście większości z nas zależy na tym, aby uzyskać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy, ponieważ tylko taki stan rzeczy, dopuści nas do wykonywania obowiązków zawodowych, bez obawy o narażenie się na konsekwencje.

Ile jest ważne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy? O jego długości decydują każdorazowo lekarz. Ponadto, na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, orzeczenia lekarskie wydane w ramach wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich, których ważność upłynęła po dniu 7 marca 2020 r., zachowują ważność, nie dłużej jednak niż do upływu 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Czym skutkuje dopuszczenia pracownika do pracy bez orzeczenia lekarskiego?

Za brak zaświadczenia o zdolności do pracy pracownika odpowiada pracodawca. W praktyce oznacza to bowiem, że pracownik nie jest zdolny do pracy oraz otrzymania wynagrodzenia. Pracodawca w takim wypadku naraża się na odpowiedzialność odszkodowawczą, w przypadku gdyby pracownikowi coś się stało. Pracodawcy za dopuszczenie do wykonywania obowiązków służbowych, pracownika bez odpowiedniego orzeczenia lekarza medycyny pracy grozi kara grzywny nawet do 30 000 zł. pracy.

Co zrobić w przypadku braku zaświadczenia o zdolności do pracy?

Czasem zdarzają się sytuacje, kiedy lekarz nie będzie chciał nam wystawić odpowiedniego orzeczenia. W takich wypadkach niezbędna będzie ponowna wizyta, na którą zabierzemy ze sobą całą dokumentację medyczną oraz zaświadczenie od lekarza prowadzącego o zakończonym leczeniu.

Ponadto, warto pamiętać, że na podstawie zapisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw w przypadku braku dostępności do lekarza uprawnionego do przeprowadzenia badania wstępnego lub kontrolnego, badanie takie może przeprowadzić i wydać odpowiednie orzeczenie lekarskie inny lekarz. Orzeczenie lekarskie wydane przez innego lekarza traci moc po upływie 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo od dnia odwołania stanu epidemii. Oznacza to, że nie jest konieczne orzeczenie lekarza medycyny pracy, ponieważ może je wystawić lekarz innej specjalizacji.

Zaświadczenie o zdolności do pracy a dostęp do dokumentacji medycznej

Na początku należy podkreślić, że pacjent ma zawsze dostęp do informacji, które dotyczą jego stanu zdrowia i przeprowadzonego leczenia. Wynika to bezpośrednio z art. 9 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, który stanowi, że pacjent ma prawo do informacji o swoim stanie zdrowia. Ponadto, zgodnie z art. 23 tejże ustawy, pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych.

Podsumowując każdy z nas ma prawo do :

wglądu do takiej dokumentacji (dodatkowo może być ona udostępniona za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznym nośniku danych)

sporządzenie jej wyciągu, odpisu, kopii lub wydruku.

Niejednokrotnie będzie to pomocne w przypadku, gdy lekarz medycyny pracy nie chce nam wystawić orzeczenia o zdolności do pracy. W takich wypadkach możemy przekazać mu wszelką dokumentację medyczną, która będzie świadczyć o przebiegu choroby oraz zakończonym leczeniu.

키워드에 대한 정보 zaświadczenie o powrocie do pracy

다음은 Bing에서 zaświadczenie o powrocie do pracy 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  한국 입국 Naat | 미국 출국 한국 입국전 현지 무료 코로나 검사 | 월그린Id Now 신속항원 검사 24시간 이내 156 개의 자세한 답변
See also  하와이 한국 여행사 | 항공권부터 현지 경비까지! 하와이 고수가 말하는 하와이 여행 저렴하게 가는 꿀팁 | 방구석 트래블러 3회 188 개의 정답

See also  머리 클리닉 효과 | [헤어]헤어크리닉 진짜 효과있는걸까? 현직디자이너가 다~ 알려드립니다. 124 개의 자세한 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Zaświadczenie o zakończonym leczeniu i zdolności do pracy

  • Dariusz Kraśnicki
  • Medycyna pracy Wrocław
  • lekarz medycyny pracy
  • Wrocław (City/Town/Village)
  • Badania lekarskie
  • zwolnienie lekarskie
  • 182 dni zwolnienie
  • zaświadczenie o zakończonym leczeniu
  • zaświadczenie o zdolności do pracy
  • zasiłek chorobowy

Zaświadczenie #o #zakończonym #leczeniu #i #zdolności #do #pracy


YouTube에서 zaświadczenie o powrocie do pracy 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Zaświadczenie o zakończonym leczeniu i zdolności do pracy | zaświadczenie o powrocie do pracy, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment