Zegrze Pomorskie Jednostka Wojskowa | 9 Plm Zegrze Pomorskie 상위 257개 베스트 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “zegrze pomorskie jednostka wojskowa – 9 PLM Zegrze Pomorskie“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 WwwRosnowoPl 이(가) 작성한 기사에는 조회수 26,649회 및 좋아요 104개 개의 좋아요가 있습니다.

zegrze pomorskie jednostka wojskowa 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 9 PLM Zegrze Pomorskie – zegrze pomorskie jednostka wojskowa 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

9 PLM Zegrze Pomorskie 1952-2002\r
Więcej fotek na www.rosnowo.pl

zegrze pomorskie jednostka wojskowa 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

9 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego (III RP) – Wikipedia

… Lotnictwa Myśliwskiego (1989-2000). Zobacz też: inne jednostki noszące nazwę 9 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego. … Zegrze Pomorskie. Rodzaj sił zbrojnych.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: pl.wikipedia.org

Date Published: 11/4/2021

View: 8971

JW 5069, 26 oraz 9 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego – Fotopolska.eu

Jednostka wojskowa oraz lotnisko w Zegrzu Pomorskim były nierozerwalnie związane z Rosnowem. To właśnie dla cywili i żołnierzy zawodowych pracujących w …

+ 여기에 더 보기

Source: m.fotopolska.eu

Date Published: 4/15/2022

View: 130

w sprawie likwidacji kolejnych jednostek wojskowych w … – Sejm

W celu zminimalizowania negatywnych skutków likwacji jednostki wojskowej w Zegrzu Pomorskim proces ten zaplanowany został na dość długi czas – do końca …

+ 여기에 자세히 보기

Source: orka2.sejm.gov.pl

Date Published: 5/8/2021

View: 7935

Jednostka wojskowa w Zegrze Pomorskie – Obiekt wojskowy

Mapa Zegrze Pomorskie wraz z listą punktów z kategorii Jednostka wojskowa znajdujących się w pobliżu.

+ 여기에 보기

Source: mapa.targeo.pl

Date Published: 9/24/2022

View: 3244

REZERWA Zegrze Pomorskie Kw 5069

Rezerwa Zegrze Pomorskie Jednostka wojskowa Kw 5069. … Jeśli odbyłeś służbę wojskową w Kw 5069 i chcesz odszukać kolegę z wojska, to rezerwa Zegrze …

+ 여기를 클릭

Source: www.rezerwisci.eu

Date Published: 9/18/2022

View: 960

주제와 관련된 이미지 zegrze pomorskie jednostka wojskowa

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 9 PLM Zegrze Pomorskie. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

9 PLM Zegrze Pomorskie
9 PLM Zegrze Pomorskie

주제에 대한 기사 평가 zegrze pomorskie jednostka wojskowa

  • Author: WwwRosnowoPl
  • Views: 조회수 26,649회
  • Likes: 좋아요 104개
  • Date Published: 2008. 7. 10.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=acUPKsryFck

9 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego w Zegrzu Pomorskim

JW 5069, 26 oraz 9 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego

Jednostka wojskowa oraz lotnisko w Zegrzu Pomorskim były nierozerwalnie związane z Rosnowem. To właśnie dla cywili i żołnierzy zawodowych pracujących w jednostce zbudowano osiedle mieszkaniowe w Rosnowie. Dzięki temu mogli stacjonować i pracować w niedalekiej odległości od swoich rodzin. Oto krótka historia powstania i funkcjonowania jednostki.

Minister Obrony Narodowej Marszałek Polski Konstanty Rokossowski rozkazem z dnia 23 marca 1952r. polecił sformować 26. plm. Dowódca DLM rozkazem organizacyjnym ogłosił sformowanie pułku w Malborku. Pierwszym dowódcą został mjr Iwan Gołubickij, a do chwili jego przybycia za sprawy organizacji odpowiedzialny był por. Sobańko.

Codziennie do pułku przybywali piloci, technicy, mechanicy i specjaliści innych służb. 29.04.1952r. z OSL nr 4 (Dęblin), nr 5 (Radom) przybyło 9 pilotów, a 16.05.1952r. z TOSWL – 14 chorążych. Pierwszymi samolotami w pułku były JAK – 23, które dostarczono w ilości 12 sztuk w dniu 24.05.1952r. Pierwszy lot szkoleniowy odbył się 02.06.1952r.

25.09.1953r. dowództwo wyjeżdża do m. Zegrza Pomorskiego odebrać od budowniczych trzy bloki mieszkalne dla kadry , baraki koszarowe i płytę lotniska. Pięć dni później pułk rozpoczyna przebazowanie z Malborka do Zegrza Pomorskiego, które kończy się 10.10.1953r. W ostatnim dniu miesiąca jednostka otrzymuje 13 samolotów MiG -15. Całkowite przezbrojenie na te samoloty nastąpi do lata 1954r.

Sierpień 1954r. – przebazowanie jednostki do Sochaczewa w związku z mającą się odbyć defiladą powietrzną nad Warszawą.

Znaczącym wydarzeniem w 1954r. było połączenie Wojsk Lotniczych z Wojskami Obrony Przeciwlotniczej Obszaru Kraju (WLiOPL OK). Z chwilą wstąpienia Polski do Układu Warszawskiego w 1955r. 3 Korpus Lotnictwa Myśliwskiego przeformowano na 3 Korpus Lotnictwa Mieszanego. W 1957r. nastąpiła istotna reorganizacja w systemie OPL OK polegająca przede wszystkim na zmianie systemu dowodzenia podległymi wojskami oraz integracji sił przeznaczonych do obrony powietrznej terytorium kraju. Utworzono trzy KOP (1, 2, 3). Tym samym uległy rozwiązaniu cztery dywizje lotnicze. 26 plm podporządkowano 2 KOP.

W 1959r. nastąpiła kolejna reorganizacja pułku. Na podstawie rozkazu Dowódcy Wojsk Lotniczych z dnia 14.08.1959r. powołano do życia Dywizjon Techniczny, któremu podporządkowano trzy elm, dział obsługi technicznej, służbę inżynieryjno – eksploatacyjną (SIE). W tym czasie pułk posiadał na wyposażeniu 10 – Lim 5; 17 Lim – 2; 4 UTI MiG – 15; 4 UTI Lim – 1; 4 Jak – 11. W tym samym roku do pułków lm wprowadzono MiG – 19 przekraczające prędkość dźwięku.

06.03.1960r. w rocznicę wyzwolenia Białogardu, wręczono jednostce sztandar ufundowany przez społeczeństwo tego miasta. Sztandar wręczał gen. bryg. M. Jakubik na ręce dowódcy pułku mjr pil. Janusza Żywno. Po wręczeniu sztandaru odbyła się defilada wojskowa połączona z przelotem dwóch trójek samolotów odrzutowych i tłokowych. Rok 1962 przyniósł kolejne zmiany organizacyjne. Rozwiązano WLiOPL OK.-a na jego bazie utworzono Inspektorat Lotnictwa, Lotnictwo Operacyjne, WOPK – jako oddzielne rodzaje wojsk. Na początku lat sześćdziesiątych lotnictwo myśliwskie otrzymało naddźwiękowe samoloty MiG – 21, co zdecydowanie zwiększyło jego możliwości bojowe. Pierwszą grupę pilotów 26 plm do przeszkolenia na te samoloty, wytypowano latem 1963r. Rok później, w sierpniu 1964r. MiGi-21 pojawiły się nad Rosnowem. We wrześniu 1968r. po raz pierwszy odbyło się strzelanie rakietowe. Na początku 1968r. połączono Lotnictwo Operacyjne z Inspektoratem Lotnictwa tworząc DWLot. z siedzibą w Poznaniu. W 1969r. ukształtowała się nowa struktura lotnictwa. Istotną zmianą na szczeblu pułków było utworzenie w końcu lat siedemdziesiątych batalionów łączności i ubezpieczenia lotów na bazie ddl. W skład pułków lotniczych włączono też bataliony zaopatrzenia. W roku 1981 do jednostki trafiło 26 MiG-ów 21 bis.

W 1989r. w ramach restrukturyzacji SZ rozwiązano m.in. 9 plm w Debrznie. 26 plm dnia 31.01.1989r. został przekazany do Wojsk Lotniczych z jednoczesną zmianą numeru na 9 plm. Jednostka w Zegrzu Pomorskim przejęła tradycje pułku z Debrzna.

Projektantem godła malowanego od sierpnia 1990r. na samolotach 9 plm był por. pil. Arkadiusz Pilch. Na pięciokącie umieszczona jest szachownica lotnicza, której górna krawędź tworzy zarys północnych granic Polski. W centralnej części umieszczony jest MiG-21 a poniżej rycerz na koniu, będący elementem herbu Koszalina. Godło jest malowane z lewej strony przedniej części kadłuba. W pierwszym okresie godło było malowane ręcznie, osobiście przez personel pułku. Później używano już szablonu.

Struktura organizacyjna jednostki:

Dowództwo Stanowisko Dowodzenia Sztab 1. eskadra lotnictwa myśliwskiego 1.1. klucz eksploatacji płatowca i silnika 1.2. klucz eksploatacji płatowca i silnika 1.3. klucz eksploatacji płatowca i silnika – klucz Urządzeń Radioelektronicznych (URE) – klucz osprzętu lotniczego – klucz uzbrojenia lotniczego 2. eskadra lotnictwa myśliwskiego 2.1. klucz eksploatacji płatowca i silnika 2.2. klucz eksploatacji płatowca i silnika 2.3. klucz eksploatacji płatowca i silnika – klucz Urządzeń Radioelektronicznych (URE) – klucz osprzętu lotniczego – klucz uzbrojenia lotniczego 3. eskadra techniczna Służba Inżynieryjno-Lotniskowa (SIL) Sekcja Przechowywania i Elaboracji Rakiet (SPiER) klucz remontu płatowca i silnika klucz remontu osprzętu klucz remontu Urządzeń Radioelektronicznych klucz remontu uzbrojenia 4. batalion zaopatrzenia kompania obsługi lotniska kompania samochodowa kompania ochrony 5. batalion łączności i ubezpieczenia lotów kompania łączności kompania ubezpieczenia lotów Węzeł Łączności

2 czerwca 1991 roku stał się dla jednostki pamiętną datą. Na lotnisku w Zegrzu Pomorskim wylądował Papież Jan Paweł II. Tłumy żołnierzy i cywili w bardzo chłodną noc już dzień wcześniej, uczestniczą w czuwaniu i rozpoczętym rano spotkaniu z Janem Pawłem II. Wybudowano olbrzymi ołtarz, na którym Papież odprawił mszę z udziałem oficjali rządowych oraz tysięcy cywili i żołnierzy (zobacz zdjęcia w galerii Ciekawostki oraz wysłuchaj fragmentu przemówienia Jana Pawła II z Zegrza Pom.). Nowy sztandar pułk otrzymał 14 marca 1995r. – ufundował go Społeczny Komitet Ufundowania Sztandaru, któremu przewodniczył Franciszek Klim. Rodzicami chrzestnymi sztandaru byli: Bogumiła Betlej oraz ppłk rez. Jacek Tuteja.

Po przystąpieniu Polski do NATO, w ramach dopasowywania struktur wojskowych, z pułku wydzielono 9. Eskadrę Lotnictwa Taktycznego i 24. Bazę Lotniczą. Wtedy pozostało już tylko 400 żołnierzy i 200 pracowników cywilnych. Wszyscy stracili pracę 27 listopada 2002 roku. W jednostce pozostało tylko kilkunastu pracowników zabezpieczających cały teren jednostki.

W dniu 28.08.2010r. z okazji Dnia Lotnictwa po 8 latach starań, odsłonięto w Rosnowie pomnik MiG-a 21 upamietniający żołnierzy i pracowników cywilnych wykonujących swoje obowiązki w jednostce.

Dowódcy i pełniący obowiązki dowódcy jednostki:

droga startowa betonowa, o długości 2500 m i szerokości 60 m

kompleks lotniskowy składa się w większości z działek zabudowanych obiektami parterowymi, które wspomagają funkcje działalności lotniskowej (wieża kontroli lotów, hangar techniczny, schrony dla samolotów, budynki techniczno-eksploatacyjne, strażnica p.poż)

zabezpieczenie logistyczne lotniska stanowią zabudowania takie jak: budynki magazynowe, garażowe, gospodarcze i koszarowe

9 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego (III RP) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Ten artykuł dotyczy 9 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego (1989-2000). Zobacz też: inne jednostki noszące nazwę 9 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego.

9 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego (9 plm) – oddział lotnictwa myśliwskiego Wojska Polskiego.

Historia i powstanie 9 plm [ edytuj | edytuj kod ]

W 1989 roku został rozformowany 9 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego w Debrznie-Wsi. Równocześnie 26 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego OPK w Zegrzu Pomorskim został przekazany z Wojsk Obrony Powietrznej Kraju do Wojsk Lotniczych i podporządkowany dowódcy 4 DLM z jednoczesną zmianą nazwy jednostki na 9 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego.

9 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego w Zegrzu Pomorskim przejął dziedzictwo tradycji 9 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w z Debrzna oraz 9 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego istniejącego w latach 1944-1946.

W dniu 16 listopada 1990 roku o godz. 18 zginął porucznik pilot Andrzej Seroka na samolocie MiG-21 bis. Wykonując lot na przechwycenie celu powietrznego w nocy, w chmurach. Podczas energicznego wykonywania manewru wyprowadzania z ataku niewłaściwie rozłożył uwagę i stracił orientację przestrzenną. Samolot przeszedł w stromą spiralę i zderzył się z ziemią. Pilot nie wykorzystał automatycznego pilota do wyprowadzenia maszyny ze skomplikowanego położenia, nie podjął też próby opuszczenia samolotu za pomocą fotela katapultowego[3].

W dniu 2 czerwca 1991 roku – wizyta Jana Pawła II, którego powitał Lech Wałęsa, oraz uroczysta msza polowa odprawiona na płycie lotniska. Podczas tej mszy Jan Paweł II powiedział: Ci wszyscy, którzy sprawie Ojczyzny oddani, służą w wojsku, niech uważają siebie za sługi bezpieczeństwa i wolności narodów. Po raz pierwszy dane mi jest – podczas odwiedzin w Ojczyźnie – przemówić do żołnierzy na specjalnym spotkaniu.

W dniu 14 czerwca 1996 roku z wizytą w województwie koszalińskim przebywał Zwierzchnik SZ RP Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.

W dniu 18 czerwca 1996 roku generał dywizji pilot Mieczysław Walentynowicz, w imieniu Prezydenta RP, wręczył dowódcy jednostki podpułkownikowi Piotrowi Luśni sztandar ufundowany przez Społeczny Komitet Ufundowania Sztandaru pod przewodnictwem Franciszka Klima. Rodzicami chrzestnymi sztandaru byli Bogumiła Betlej i podpułkownik rezerwy Jacek Tuteja.

Po rozwiązaniu 9 plm 31 grudnia 2000 utworzono 24 Bazę Lotniczą oraz 9 Eskadrę Lotnictwa Taktycznego – jednostki te przejęły tradycję 9 plm.

Odznaka pamiątkowa [ edytuj | edytuj kod ]

Odznaka pamiątkowa 9 plm powstała na bazie graficznej odznaki funkcjonującej do 1995. W nowym projekcie uwzględniono wymagania określone w Ustawie z 19 lutego 1993 o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W swej treści nawiązuje ona do rycerskich tradycji Wojska Polskiego oraz lotniczego charakteru jednostki.

Odznakę o wymiarach 32×28 mm stanowi płaska pięcioboczna lakierowana płytka w kształcie pionowego statecznika samolotu o błękitnym tle, na którym jest biało-czerwona szachownica lotnicza. Górna krawędź szachownicy tworzy kształt polskiego wybrzeża. Na wierzchu znajdują się srebrne kontury MiG-21 i rycerza na koniu. Odznakę zaprojektował Arkadiusz Pilch[1].

Struktura 9 plm w 2000 roku [ edytuj | edytuj kod ]

Wręczenie sztandaru

Akt nadania sztandaru 9 plm

Dowództwo Stanowisko Dowodzenia Sztab 1 eskadra lotnictwa myśliwskiego 1 klucz eksploatacji płatowca i silnika 2 klucz eksploatacji płatowca i silnika 3 klucz eksploatacji płatowca i silnika klucz Urządzeń Radioelektronicznych (URE) klucz osprzętu lotniczego klucz uzbrojenia lotniczego 2 eskadra lotnictwa myśliwskiego 1 klucz eksploatacji płatowca i silnika 2 klucz eksploatacji płatowca i silnika 3 klucz eksploatacji płatowca i silnika klucz Urządzeń Radioelektronicznych (URE) klucz osprzętu lotniczego klucz uzbrojenia lotniczego eskadra techniczna Służba Inżynieryjno-Lotniskowa (SIL) Sekcja Przechowywania i Elaboracji Rakiet (SPiER) klucz remontu płatowca i silnika klucz remontu osprzętu klucz remontu Urządzeń Radioelektronicznych klucz remontu uzbrojenia batalion zaopatrzenia kompania obsługi lotniska kompania samochodowa kompania ochrony batalion łączności i ubezpieczenia lotów kompania łączności kompania ubezpieczenia lotów Węzeł Łączności

Wyposażenie pułku zmieniało się wraz z możliwościami finansowymi państwa oraz z rozwojem techniki wojskowej.

Dowódcy pułku [ edytuj | edytuj kod ]

18 lutego 1989 – 14 października 1991 – ppłk dypl. pil. Zbigniew Bielewicz

14 października 1991 – 19 stycznia 1997 – ppłk dypl. pil. Piotr Luśnia

19 stycznia 1997 – 31 grudnia 2000 – ppłk dypl. pil. Sławomir Kałuziński

Zdzisław Sawicki, Jerzy Waszkiewicz, Adam Wielochowski: Mundur i odznaki Wojska Polskiego. Czas przemian . Warszawa: Bellona, 1997. ISBN 83-11-08588-9 .

Kronika 9 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego.

JW 5069, 26 oraz 9 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego

Minister Obrony Narodowej Marszałek Polski Konstanty Rokossowski rozkazem z dnia 23 marca 1952r. polecił sformować 26. plm. Dowódca DLM rozkazem organizacyjnym ogłosił sformowanie pułku w Malborku. Pierwszym dowódcą został mjr Iwan Gołubickij, a do chwili jego przybycia za sprawy organizacji odpowiedzialny był por. Sobańko.

Codziennie do pułku przybywali piloci, technicy, mechanicy i specjaliści innych służb. 29.04.1952r.

25.09.1953r. dowództwo wyjeżdża do m. Zegrza Pomorskiego odebrać od budowniczych trzy bloki mieszkalne dla kadry , baraki koszarowe i płytę lotniska. Pięć dni później pułk rozpoczyna przebazowanie z Malborka do Zegrza Pomorskiego, które kończy się 10.10.1953r. W ostatnim dniu miesiąca jednostka otrzymuje 13 samolotów MiG -15. Całkowite przezbrojenie na te samoloty nastąpi do lata 1954r.

Sierpień 1954r. – przebazowanie jednostki do Sochaczewa w związku z mającą się odbyć defiladą powietrzną nad Warszawą.

http://www.rosnowo.pl/n-jednostka.html< http://www.rosnowo.pl/n-papiez-zegrze.html< z OSL nr 4 (Dęblin), nr 5 (Radom) przybyło 9 pilotów, a 16.05.1952r. z TOSWL - 14 chorążych. Pierwszymi samolotami w pułku były JAK - 23, które dostarczono w ilości 12 sztuk w dniu 24.05.1952r. Pierwszy lot szkoleniowy odbył się 02.06.1952r.25.09.1953r. dowództwo wyjeżdża do m. Zegrza Pomorskiego odebrać od budowniczych trzy bloki mieszkalne dla kadry , baraki koszarowe i płytę lotniska. Pięć dni później pułk rozpoczyna przebazowanie z Malborka do Zegrza Pomorskiego, które kończy się 10.10.1953r. W ostatnim dniu miesiąca jednostka otrzymuje 13 samolotów MiG -15. Całkowite przezbrojenie na te samoloty nastąpi do lata 1954r.Sierpień 1954r. - przebazowanie jednostki do Sochaczewa w związku z mającą się odbyć defiladą powietrzną nad Warszawą. więcej Jednostka wojskowa oraz lotnisko w Zegrzu Pomorskim były nierozerwalnie związane z Rosnowem. To właśnie dla cywili i żołnierzy zawodowych pracujących w jednostce zbudowano osiedle mieszkaniowe w Rosnowie. Dzięki temu mogli stacjonować i pracować w niedalekiej odległości od swoich rodzin. Oto krótka historia powstania i funkcjonowania jednostki.Minister Obrony Narodowej Marszałek Polski Konstanty Rokossowski rozkazem z dnia 23 marca 1952r. polecił sformować 26. plm. Dowódca DLM rozkazem organizacyjnym ogłosił sformowanie pułku w Malborku. Pierwszym dowódcą został mjr Iwan Gołubickij, a do chwili jego przybycia za sprawy organizacji odpowiedzialny był por. Sobańko.Codziennie do pułku przybywali piloci, technicy, mechanicy i specjaliści innych służb. 29.04.1952r. proszę czekać... Ostatnie dyskusje 1 Dyskusja (ostatnia 3 lata temu) 1 Dyskusja (ostatnia 3 lata temu) 1 Dyskusja (ostatnia 3 lata temu) Zdjęcia Pokaż wszystkie | Ostatnio dodane 4 1991 Pielgrzymka Ojca Św. Jana Pawła II do Polski- czerwiec 1991 roku.Spotkanie papieża z Wojskiem Polskim. 1991 Zegrze Pomorskie - lotnisko - W czasie 4-tej Pielgrzymki do Ojczyzny, w 13-ym roku swojego pontyfikatu - 2 czerwca 1991r. Papież Jan Paweł II spotkał się po raz pierwszy z Wojskiem Polskim 1991 Zegrze Pomorskie - lotnisko - W czasie 4-tej Pielgrzymki do Ojczyzny, w 13-ym roku swojego pontyfikatu - 2 czerwca 1991r. Papież Jan Paweł II spotkał się po raz pierwszy z Wojskiem Polskim - widok na ołtrz 1991 Zegrze Pomorskie - lotnisko - W czasie 4-tej Pielgrzymki do Ojczyzny, w 13-ym roku swojego pontyfikatu - 2 czerwca 1991r. Papież Jan Paweł II spotkał się po raz pierwszy z Wojskiem Polskim - widok na ołtrz 1991 - 1991 1991 Zegrze Pomorskie - lotnisko - W czasie 4-tej Pielgrzymki do Ojczyzny, w 13-ym roku swojego pontyfikatu - 2 czerwca 1991r. Papież Jan Paweł II spotkał się po raz pierwszy z Wojskiem Polskim - widok na ołtrz 1991 Zegrze Pomorskie - lotnisko - W czasie 4-tej Pielgrzymki do Ojczyzny, w 13-ym roku swojego pontyfikatu - 2 czerwca 1991r. Papież Jan Paweł II spotkał się po raz pierwszy z Wojskiem Polskim - chwila odlotu 1991 - 1991 1991 - 1991 JW 5069, 26 oraz 9 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego - obiekty i wydarzenia Obiekty wojskowe

Odpowiedź na interpelację w sprawie likwidacji kolejnych jednostek wojskowych w Koszalinie i jego najbliższym otoczeniu

III kadencja

Odpowiedź ministra obrony narodowej

na interpelację nr 5821

w sprawie likwidacji kolejnych jednostek wojskowych w Koszalinie i jego najbliższym otoczeniu

Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację pana posła Ryszarda Ulickiego w sprawie likwidacji kolejnych jednostek wojskowych w Koszalinie i jego najbliższym otoczeniu (5821), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

Na wstępie pozwalam sobie przywołać uwagę pana marszałka do faktu, że zmiany geopolityczne zachodzące w ostatnim dziesięcioleciu w otoczeniu Polski w znaczący sposób wpływają na kierunki rozwoju i funkcjonowania naszego kraju, w tym również na zmiany w systemie obronnym państwa, którego częścią składową są Siły Zbrojne RP.

W dniu 30 stycznia br. Rada Ministrów przyjęła ˝Program przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2001-2006˝, a w ślad za nim w dniu 6 marca br. zaakceptowała projekt ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu SZ RP w latach 2001-2006. Program określa kierunki modernizacji technicznej oraz niezbędne do pozyskania uzbrojenie, sprzęt wojskowy i wyposażenie. Realizacja przedsięwzięć ujętych w programie wymaga zmniejszenia liczebności oraz przebudowy struktury etatowej armii.

Siły Zbrojne RP mają liczyć docelowo nie więcej niż 150 tys. żołnierzy do końca 2003 r., co tym samym skutkować będzie rozformowywaniem jednostek wojskowych i rezygnacją z użytkowania znacznej części wykorzystywanego obecnie zasobu nieruchomości. Dlatego też należy dokonać korekty dotychczasowych szczegółowych rozwiązań dotyczących liczby związków taktycznych, ich struktur organizacyjnych oraz dyslokacji wojsk.

Struktura organizacyjna Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej również musi zostać dopasowana do wymogów kompatybilności i interoperacyjności podczas wykonywania zadań w ramach NATO. W garnizonie Zegrze Pomorskie utworzono 24. Bazę Lotniczą oraz 9. Eskadrę Lotnictwa Taktycznego, sformowaną na bazie rozformowanego 9. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Decyzje te podjęto w oparciu o planowaną liczebność Sił Zbrojnych RP na poziomie 180 tys. stanowisk etatowych w czasie pokoju. Zmiana tych uwarunkowań – ustalenie limitu liczebności armii na 150 tys. stanowisk – spowodowała konieczność dokonania weryfikacji dotychczasowych rozwiązań organizacyjnych. Niezbędne okazało się zwłaszcza zmniejszenie liczby eksploatowanych lotnisk. Planuje się zredukowanie sieci lotnisk z 27 do 20 oraz drogowych odcinków lotniskowych z 22 do 2. Jednocześnie dokonuje się dyslokacji niektórych jednostek lotniczych w taki sposób, aby na jednym lotnisku stacjonowały dwie eskadry. Pozwoli to zaoszczędzić znaczne środki wydatkowane na utrzymanie obiektów lotniskowych.

Eksploatacja lotniska w Zegrzu Pomorskim kosztuje rocznie ok. 31 mln zł (bez kosztów wyposażenia i sprzętu). Około 40% tej kwoty pochłaniają wydatki związane z mediami, bieżącymi remontami, podatkami lokalnymi itp. Dlatego też zdecydowano o likwidacji 24. Bazy Lotniczej w Zegrzu Pomorskim oraz o zmianie miejsca dyslokacji stacjonującej tam 9. Eskadry Lotnictwa Taktycznego. Za przyjęciem takiego rozwiązania przemawiał również fakt, że 9. Eskadra wyposażona jest w samoloty typu Mig-21 bis, które w najbliższych latach zostaną wycofane z eksploatacji. W związku z tym po zakupie samolotu wielozadaniowego eskadra będzie musiała zostać przeszkolona na nowy sprzęt.

Decyzja o likwidacji 24. Bazy Lotniczej oraz przeniesieniu do Krzesin k.Poznania 9. Eskadry Lotnictwa Taktycznego poprzedzona została dokładną analizą nie tylko aspektów operacyjnych i ekonomicznych, lecz również i społecznych. W celu zminimalizowania negatywnych skutków likwidacji jednostki wojskowej w Zegrzu Pomorskim proces ten zaplanowany został na dość długi czas – do końca 2003 r. Niestety wiąże się on ze zwolnieniami niektórych żołnierzy z zawodowej służby wojskowej. Dostrzegając wagę problemu, Ministerstwo Obrony Narodowej podjęło szereg działań rekonwersyjnych. Programy rekonwersji kadr dostosowywane są do sytuacji na lokalnym rynku pracy i realizowane w porozumieniu z miejscowymi urzędami pracy. Na ten cel wydzielono w 2001 r. z budżetu MON 1143 tys. zł. Wojska Lotnicze i Obrony Powietrznej starają się ponadto wygospodarować dodatkowe fundusze przeznaczone na rozszerzenie działalności rekonwersyjnej, a dowódca WLOP planuje powołanie w garnizonie Zegrze Pomorskie nieetatowego specjalisty ds. rekonwersji.

Nieruchomości opuszczone przez WLOP w Zegrzu Pomorskim przekazane zostaną, zgodnie z obowiązującymi przepisami, Agencji Mienia Wojskowego, która zajmuje się zagospodarowaniem infrastruktury uznanej za zbędną dla potrzeb obronności kraju. Uzyskane w ten sposób środki zasilają budżet Ministerstwa Obrony Narodowej i stanowią dodatkowe źródło finansowania zadań inwestycyjnych (m.in. zakupów uzbrojenia i sprzętu wojskowego). Nie mogę więc zgodzić się z twierdzeniem, że majątek wojskowy z likwidowanych jednostek zostanie rozgrabiony i zdewastowany.

WLOP planuje przekazanie do agencji w latach 2001-2006 116 kompleksów wojskowych o łącznej powierzchni 8145 ha wraz z budynkami o kubaturze 3,6 mln m3 i powierzchni użytkowej 749 tys. m2. Pozwoli to zaoszczędzić znaczne środki finansowe wydawane dotychczas na utrzymanie tych obiektów i przeznaczyć je na modernizację techniczną oraz zakup nowego uzbrojenia.

Przedstawiając powyższe informacje, pozwolę sobie wyrazić nadzieję, iż przyjmie je pan marszałek ze zrozumieniem.

Z poważaniem

Minister

Bronisław Komorowski

Warszawa, dnia 19 marca 2001 r.

9 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego – 26PLM Zegrze Pomorskie

Transparentność strony Wyświetl więcej

Facebook przedstawia informacje, dzięki którym możesz lepiej się zorientować, jakim celom służy strona. Zobacz działania podjęte przez osoby, które zarządzają jej zawartością i ją publikują.

9 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego w Debrznie i w Zegrzu Pomorskim. 1952r.-2000r.

Debrzno / Zegrze Pomorskie 2009-06-25

9 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego

9 PLM w czasie wojny. 1944 – 1946.

W planach rosyjskich, w czasie drugiej wojny światowej, było utworzenie Polskiego Związku Lotniczego, jako 3. Dywizji Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego. Z powodu braku odpowiednich samolotów przystąpiono do formowania 3. Dywizji Lotnictwa Myśliwskiego w składzie trzech pułków myśliwskich, którym nadano oznaczenia 9. PLM, 10. PLM, 11. PLM.

Podstawą był rozkaz operacyjny Naczelnego Dowództwa Armii Czerwonej z dnia 7 sierpnia 1944 roku, oraz Zarządzenia Wykonawczego Sztabu Generalnego Armii Czerwonej, w którym była mowa o powołaniu 1. Mieszanego Korpusu Lotniczego. Miejscem formowania była osada Karłówka na Ukrainie. To okolice miast Charków i Kazań. Korpus utworzono w okresie od września 1944 roku do stycznia 1945 roku.

W skład korpusu weszła 3. DLM ( dywizja lotnictwa myśliwskiego ). Jej formowanie rozpoczęto w dniu 20 września 1944 roku, na bazie 10. BSz-T ( brygady szkolno-treningowej ) z 2 AL. ( armii lotniczej ).

W skład 3. DLM weszły następujące pułki; 9. PLM, 10. PLM, 11. PLM. Pułki te początkowo stacjonowały w Karłówce, około 100 km na południowy-zachód od Charkowa. Otrzymały one samoloty myśliwskie z 248. PLM z Krasnogrodu, który w tym czasie miał niepełny stan osobowy. Dowódcą dywizji mianowano ppłk Wasyla Dobraszowa. Od dnia 17 września 1944 roku, na lotnisku Krasnogród rozpoczęto szkolenie pilotów z 9. PLM, a na lotnisku Karłówka pilotów z 10. PLM i 11. PLM.

Podstawowym samolotem był myśliwiec Jakowlew Jak-1, już wówczas przestarzały. Gotowość do rozpoczęcia działań wojennych osiągnięto z początkiem 1945 roku, a w dniu 20 stycznia 1945 roku, przystąpiono do przebazowania dywizji na teren Polski, chociaż rozkaz Dowódcy Lotnictwa CCCP został wydany dopiero w dniu 24 stycznia 1945 roku.

Rosjanie bardzo dbali o to, aby Polacy nie walczyli na terenach wschodniej Rzeczpospolitej Polskiej, a do walki przystąpili dopiero po przekroczenie linii rzeki Bug. W tym czasie, Zachód już zgodził się na nowe granice ustalone przez Stalina, o czym Polski Naród nie wiedział. 3. DLM otrzymała rozkaz stacjonowania na lotniskach węzła kutnowskiego. Rejon Sochaczewa i Kutna. Przebazowanie przeprowadzono w kilku rzutach powietrznych i kołowych, a zakończono w marcu 1945 roku. Następnie pułki przeniesiono na zachód bliżej frontu. 9. PLM razem z 8. PLSzk ( pułk lotnictwa szkolnego ) ulokowano na lotnisku koło Baranówki.

Już w dniu 27.04.1945 roku, 9. PLM został przeniesiony na lotnisko Gruntal. Biorąc czynny udział w działaniach wojennych 9. PLM w dniu 1.05.1945 roku, zajął lotnisko Schwante, operując z niego do dnia zakończenia wojny. Pułk brał bezpośredni udział w walkach o Berlin. Za wysiłek bojowy dywizja otrzymała Krzyż Grunwaldu I klasy i tytuł Brandenburskiej za udział w walkach o Berlin.

Natychmiast po zakończeniu działań wojennych Polskie pułki przebazowano na tereny Polskie. Większość sił 3. DLM przebazowano na węzeł kutnowski, a w lipcu 1945 roku, dywizja zajęła lotnisko w Łęczycy ( Leźnica ). Część jednostek stacjonowała w Katowicach-Mierzęcice.

W dniu 22.01.1946 roku, na mocy rozkazu Dowódcy Wojsk Lotniczych 9. PLM do dnia 31.01.1946 roku, został rozformowany. Pułk funkcjonował od 1944 roku do 1946 roku.

Reaktywacja 9 PLM w Debrznie. 1968 rok.

Na początku 1968 roku, nastąpiła kolejna reorganizacja lotnictwa. Połączono Lotnictwo Operacyjne z Inspektoratem Lotnictwa tworząc DWLot ( dowództwo wojsk lotniczych ) z siedzibą w Poznaniu. W związku z tym nastąpiły przesunięcia pułków i powołanie nowych. Był to także okres w Wojsku Polskim, w którym powracano do numerowania i nazewnictwa jednostek lotniczych „czasu pokoju” w powiązaniu z jednostkami lotniczymi „czasu wojny”.

Właśnie w 1968 roku, lotnisko w Debrznie opuścił 11. PLM, który na nowo zawiązał się we Wrocławiu na lotnisku Strachowice, w miejsce 3. PLM. Z kolei na lotnisku w Debrznie powstał 9. PLM.

W 1967 roku, 9. DLM LO zmieniła nazwę na 4. Pomorską Dywizję Lotnictwa Myśliwskiego i jako taka funkcjonowała do 1991 roku. W swoim składzie miała: 41. PLM w Malborku i nowo stworzoną jednostkę; 9. PLM w Debrznie, który przejął tradycje 9. PLM z czasu drugiej wojny światowej. 9. PLM był stworzony z części kadry, która pozostała po 11. PLM. Proces formowania, który zaczęto w 1967 roku, ostatecznie nabrał kształtu w 1968 roku. Pułk miał na wyposażeniu samoloty typu Lim-2, Lim-5 oraz nowoczesne MiG-21 PF oraz MiG-21 PFM.

MiG-21 PF nb 1901. 2007 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

Przełom 60-lat i 70-lat, to okres dużego importu nowych myśliwców typu MiG-21. Spowodowało to, że dopiero w 1972 roku, ostatecznie ukształtowały się jednostki bojowe, zarówno w Lotnictwie Operacyjnym jak i w Wojskach Obrony Powietrznej Kraju. 4. Pomorska Dywizja Lotnictwa Myśliwskiego do swojego składu otrzymała dodatkowo 2. PLM z Goleniowa oraz 46. Eskadrę Lotnictwa Łącznikowego. Ten układ trwał do 1989 roku, kiedy to z powodu braku nowego sprzętu, jak i odprężenia międzynarodowego, 9. PLM z Debrzna został rozformowany.

W 1989 roku, Debrzno pożegnało się z lotnikami wojskowymi. 9. PLM został przeniesiony do Zegrza Pomorskiego, a lotnisko w Debrznie czekało na lepsze czasy. W 1991 roku, przy bramie jednostki wojskowej umieszczono tablice pamiątkową, podającą informacje o stacjonowaniu tu 11. PLM w latach 1954 – 1968 i 9. PLM w latach 1968 – 1989. W 2002 roku, tablica stała się „bezdomna”, tracą miejsce swego dotychczasowego umiejscowienia. Na szczęście, zapadła decyzja o jej umieszczeniu na placu przed Zespołem Szkół w Debrznie na obelisku. W dniu 25.04.2005 roku, odbyła się uroczystość re-odsłonięcia tablicy.

Lotnisko Debrzno.

Lotnisko w Debrznie. 2008 rok. Zdjęcie google

Debrzno to niewielkie miasto położne w północnej części Polski, na uboczu. Obecnie (2008 rok) w Województwie Pomorskim, powiat Człuchowski, na granicy województw Pomorskiego i Wielkopolskiego i w pobliżu Kujawsko-Pomorskiego. Nad rzeczką Debrzynka. Przy drodze wojewódzkiej Nr 188 pomiędzy Złotowem, a Człuchowem. Na drodze tej w kierunku północno-wschodnim umieszczono w 60-tych latach DOL. Obecnie (2008 rok) nieczynny.

Lotnisko zlokalizowane 2 km od centrum miasteczka w kierunku południowo-wschodnim. Lotnisko posiada pas startowy o wymiarach 2 500 m x 60 m, 155 m npm, nawierzchnia asfaltowa, orientacja 07/25, współrzędne geograficzne 53,31 N 17,15 E.

DOL Debrzno; wymiary 2 150 m x 20 m, 160 m npm, nawierzchnia asfaltowa, orientacja 04/22, współrzędne geograficzne 53,34 N 17,15 E.

9 PLM w Zegrzu Pomorskim. 1989 rok.

W 1989 roku, 9. PLM zostaje rozformowany w Debrznie. Z kolei 26. PLM z Zegrza Pomorskiego zostaje przesunięty do Wojsk Lotniczych i zmienia nazwę właśnie na 9. PLM. Nowy 9. PLM w Zegrzu Pomorskim przejmuje tradycje 26. PLM i 9. PLM z Debrzna i operacyjnie podlega pod 4. Pomorską DLM. 9. PLM ma teraz numer Jednostka Wojskowa 5069. Świętem jednostki stał się dzień 23 marca. Od tej pory 9. PLM z Zegrza Pomorskiego otrzymał nowe godło. W 1993 roku, godło zostało poprawione. W poprawionym godle uwzględniono wymagania określone w ustawie z 19.02.1993 roku, o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Szachownica otrzymała pola biało-czerwone, a nie czerwono-białe.

Godło 9. PLM. Zdjęcie Karol Placha Hetman

Struktura organizacyjna jednostki (1990 rok): Dowództwo, Stanowisko Dowodzenia, Sztab, eskadra lotnictwa myśliwskiego, klucz eksploatacji płatowca i silnika, klucz eksploatacji płatowca i silnika, klucz eksploatacji płatowca i silnika, klucz Urządzeń Radioelektronicznych (URE), klucz osprzętu lotniczego, klucz uzbrojenia lotniczego, klucz eksploatacji płatowca i silnika, klucz Urządzeń Radioelektronicznych (URE), klucz osprzętu lotniczego, klucz uzbrojenia lotniczego, eskadra techniczna, Służba Inżynieryjno-Lotniskowa (SIL), Sekcja Przechowywania i Elaboracji Rakiet (SPiER), klucz remontu płatowca i silnika klucz remontu osprzętu, klucz remontu Urządzeń Radioelektronicznych, klucz remontu uzbrojenia, batalion zaopatrzenia, kompania obsługi lotniska, kompania samochodowa, kompania ochrony, batalion łączności i ubezpieczenia lotów, kompania łączności, kompania ubezpieczenia lotów, Węzeł Łączności.

Święty Jan Paweł II w Zegrzu Pomorskim. 1991 roku.

Data 2.06.1991 roku, stał się dla jednostki pamiętną datą. Na lotnisku w Zegrzu Pomorskim wylądował Papież Jan Paweł II. Tłumy żołnierzy i cywili w bardzo chłodną noc, już dzień wcześniej uczestniczą w czuwaniu i rozpoczętym rano spotkaniu z Janem Pawłem II. Wybudowano olbrzymi ołtarz, na którym Papież odprawił mszę świętą z udziałem oficjeli rządowych oraz tysięcy cywilów i żołnierzy. Podczas tej mszy Jan Paweł II powiedział: „Ci wszyscy, którzy sprawie Ojczyzny oddani, służą w wojsku, niech uważają siebie za sługi bezpieczeństwa i wolności narodów. Po raz pierwszy dane mi jest – podczas odwiedzin w Ojczyźnie – przemówić do żołnierzy na specjalnym spotkaniu.”

W dniu 14.03.1995 roku, pułk ponownie otrzymał sztandar. Tym razem ufundowało go społeczeństwo, a dokładnie Społeczny Komitet Ufundowania Sztandaru, którego przewodniczącym był Franciszek Klim. Rodzicami chrzestnymi sztandaru byli; Bogumiła Betlej oraz ppłk rezerwy Jacek Tuteja.

W 2000 roku, 9. PLM został rozformowany. Po rozwiązaniu 9. PLM w dniu 31 grudnia 2000 roku, utworzono 24. Bazę Lotniczą oraz 9. Eskadrę Lotnictwa Taktycznego. Jednostki te przejęły tradycje po 9. PLM. Wtedy pozostało już tylko 400 żołnierzy i 200 pracowników cywilnych. Historia 9. ELT jest bardzo krótka i zamyka się w ciągu dwóch lat. Od 31.12.2000 roku do 27.11.2002 roku.

Lotnisko Zegrze Pomorskie.

Lotnisko Zegrze Pomorskie. 2013 rok. Zdjęcie google

Dowódcy i pełniący obowiązki dowódcy jednostki;

9 PLM w Debrznie – brak danych. 9 PLM w Zegrzu Pomorskim: 18 lutego 1989 – 14 października 1991 – ppłk dypl. pil. Zbigniew Bielewicz. 14 października 1991 – 19 stycznia 1997 – ppłk dypl. pil. Piotr Luśnia. 19 stycznia 1997 – 31 grudnia 2000 – ppłk dypl. pil. Sławomir Kałuziński. 9 ELT: 31 grudnia 2002r.- grudnia 2003r. – mjr. dypl. pil. Ryszarda Raczyńskiego dowódca 9 ELT i ppłk dypl. Jacek Krzyżanowski dowódca 24 BLot.

Opracował Karol Placha Hetman

REZERWA Zegrze Pomorskie Kw 5069

Jeśli odbyłeś służbę wojskową w Kw 5069 i chcesz odszukać kolegę z wojska, to rezerwa Zegrze Pomorskie musi przejść do następnego kroku. Kliknij przycisk „WYBIERZ POBÓR” nie zostaniesz jeszcze przyłączony do Kw 5069.

키워드에 대한 정보 zegrze pomorskie jednostka wojskowa

다음은 Bing에서 zegrze pomorskie jednostka wojskowa 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 9 PLM Zegrze Pomorskie

  • Zegrze
  • Pomorskie
  • MiG-21
  • Rosnowo

9 #PLM #Zegrze #Pomorskie


YouTube에서 zegrze pomorskie jednostka wojskowa 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 9 PLM Zegrze Pomorskie | zegrze pomorskie jednostka wojskowa, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

See also  시애틀 한식 맛집 | 🇺🇲 갈 때마다 찾는 시애틀의 숨은 맛집 【4】 3527 좋은 평가 이 답변

Leave a Comment