Zero Waste W Pracy | Being Zero Waste At The Office 답을 믿으세요

당신은 주제를 찾고 있습니까 “zero waste w pracy – BEING ZERO WASTE AT THE OFFICE“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Pela Earth 이(가) 작성한 기사에는 조회수 3,637회 및 좋아요 83개 개의 좋아요가 있습니다.

zero waste w pracy 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 BEING ZERO WASTE AT THE OFFICE – zero waste w pracy 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Zero Waste at Work | Featuring @kaitlyndickie (www.instagram.com/kaitlyndickie)
Think you’re too busy to reduce your waste? Think again! @kaitlyndickie shows how a few simple changes link bringing your own coffee cup, avoiding takeaway trays, and bringing your own grocery bags to the store can help you prevent A LOT of waste.
Big shout out to @canoecoffeeroasters and @centralkelowna for letting us film! AND, if you want to win a Pela Case comment below letting us know how you’re reducing your waste in the workplace?

zero waste w pracy 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Zero waste w pracy – 11 praktycznych porad dla pracowników

O środowisko warto dbać nie tylko w domu, ale również i w biurze. Bądź pracownikiem zero waste, marnuj mniej w pracy. Poradnik less waste w …

+ 여기에 자세히 보기

Source: waste-less.pl

Date Published: 10/30/2022

View: 9831

Zero waste w biurze. Jak dbać o środowisko w pracy

Zero waste (zwane też no waste lub less waste) to ruch, postulujący ograniczanie marnowania surowców i (w razie możliwości) ponowne ich wykorzystywanie w celu …

+ 여기를 클릭

Source: sodastream.pl

Date Published: 1/22/2021

View: 3273

Jak pracować w zero waste? – Facebook

Zapraszamy na warsztaty, podczas których poruszymy następujące tematy związane z podjęciem pracy w sferze zrównoważonego rozwoju oraz zero waste:

+ 여기를 클릭

Source: pl-pl.facebook.com

Date Published: 10/16/2022

View: 568

5 sposobów na bycie zero waste… w pracy – ŚwiatOZE.pl

Nawet jeśli w Twoim miejscu pracy nie ma oznakowanych pojemników, pamiętaj o recyklingu. Jeśli dasz radę zabrać ze sobą niektóre odpady, wrzuć …

+ 여기에 표시

Source: swiatoze.pl

Date Published: 7/5/2022

View: 3182

Polacy chcą rozwiązań zero waste w miejscu pracy [WYNIKI …

Tutaj możesz przeczytać o Polacy chcą rozwiązań zero waste w miejscu pracy [WYNIKI BADAŃ] – Na co czekasz? Zapoznaj się z naszym artykułem …

+ 여기를 클릭

Source: raportcsr.pl

Date Published: 7/5/2022

View: 3137

Zasady zero waste w miejscu pracy – imch

Trendy, prawo, rozwiązania. Przykłady z firm realizujących zasadę „Zero Waste Solutions”. Agata Szczotka-Sarna. Kiedy w 2018 roku publikowaliśmy …

+ 더 읽기

Source: imch.pl

Date Published: 8/26/2021

View: 7991

Jak być eko poza domem? Zero waste w szkole i pracy – Biogo

Woda i napoje w jednorazowych, plastikowych butelkach, … Jak się okazuje bycie zero waste w pracy czy w szkole nie jest takie trudne do …

+ 여기에 보기

Source: biogo.pl

Date Published: 10/14/2021

View: 4305

Zero waste w firmie – 10 ekoporad – Pomarańczowa Sowa

Poznaj 10 porad, dzięki którym Twoja firma będzie bardziej eko. O środowisko można dbać nie tylko w domu. Ekologiczne nawyki warto przenieść także do pracy.

+ 여기를 클릭

Source: pomaranczowasowa.pl

Date Published: 9/2/2021

View: 9575

Less Waste Office | Nordea – we are workplace

Zero waste, zrównoważony rozwój, odpowiedzialność środowiskowa – to tematy, … które udowadnia, że funkcjonalna przestrzeni pracy w ei zrównoważonego …

+ 여기에 표시

Source: workplace.pl

Date Published: 2/3/2021

View: 3036

주제와 관련된 이미지 zero waste w pracy

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 BEING ZERO WASTE AT THE OFFICE. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

BEING ZERO WASTE AT THE OFFICE
BEING ZERO WASTE AT THE OFFICE

주제에 대한 기사 평가 zero waste w pracy

  • Author: Pela Earth
  • Views: 조회수 3,637회
  • Likes: 좋아요 83개
  • Date Published: 2019. 9. 12.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=eO2b82POy_0

Zero waste w pracy – 11 praktycznych porad dla pracowników

Jedną trzecią dorosłego życia spędzamy w pracy. A czasem nawet więcej. Dlatego o środowisko warto dbać nie tylko w domu, ale również i w biurze. Specjalnie w tym celu stworzyłyśmy listę praktycznych porad, która pomoże Ci, żyć w duchu zero waste również w pracy. Wierzymy w skuteczność małych kroków, dlatego zmiany polecamy – jak zawsze – wprowadzać stopniowo i z rozsądkiem. Żeby ułatwić Ci wdrażanie naszych wskazówek, przygotowałyśmy specjalną checklistę, z przypomnieniem najważniejszych punktów z tego artykułu. Możesz ją pobrać po zapisaniu się do naszego newslettera i zaglądać do niej dla przypomnienia i mierzenia swoich postępów.

Wybieraj ekotransport do pracy

Sposób w jaki codziennie dostajesz się do pracy naprawdę ma znaczący wpływ na środowisko. Jeśli jesteś tym szczęśliwcem, który mieszka poniżej 2 km od biura, to szczerze Ci zazdrościmy i mamy nadzieję, że do pracy chodzisz na piechotę. W innym wypadku postaw na rower, dzięki któremu omijając korki dostaniesz się do prace ale i zadbasz o kondycję fizyczną. Jeśli mieszkasz naprawdę daleko od pracy wybierz transport publiczny, zyskasz dzięki temu dodatkowy czas np. na czytanie książek, wiadomości czy nawet oglądanie filmów. Jeśli nie jesteś w stanie zrezygnować z samochodu, to spróbuj umawiać się na wspólne dojazdy do pracy z sąsiadami. Więcej na temat ekologiczności transportu pisałyśmy w artykule o eko podróżach.

Przygotowuj własny zero waste lunch

Zamawiane jedzenie z reguły jest zapakowane w plastik lub opakowania, które trudno jest przetworzyć lub użyć ponownie. Lunch w duchu zero waste najlepiej przygotować samodzielnie. Jeśli jednak nie masz na to czasu, to przejdź się do pobliskiej restauracji i zjedz w niej coś na miejscu. Możesz też poprosić o zapakowanie jedzenia na wynos do Twojego pojemnika.

Noś własną wielorazową butelkę

Możesz ją zawsze łatwo uzupełnić i zabierać ze sobą. To szczególnie ważne, jeśli w Twoim biurze woda jest dostępna w plastikowych butelkach. Przypominamy, że w Polsce kranówka w znaczącej większości miejsc jest zdatna do picia. Jeśli zastanawiasz się jaką butelkę wielorazową wybrać, to przygotowałyśmy oddzielny artykuł na ten temat.

Unikaj jednorazowych naczyń i sztućców

W większości miejsc pracy pracownicy mają do swojej dyspozycji wielorazowe naczynia i sztućce. Jeśli w Twoim miejscu używa się jednorazowej zastawy, to po pierwsze napisz do odpowiedniego działu w firmie, że używanie wielorazowych naczyń jest nie tylko lepsze dla środowiska, ale również tańsze. A po drugie przynoś ze sobą własne naczynia i sztućce do czasu, aż firma sama nie zrewiduje swojej polityki w tym zakresie.

Segreguj śmieci w biurze i zachęcaj do tego współpracowników

Prawidłowa segregacja zwiększa szansę na to, że dany surowiec zostanie przetworzony i ponownie wykorzystany. Z doświadczenia wiemy, że na koszach warto nakleić instrukcję co powinno do niego trafić. Czasami współpracownicy nie mają złych intencji wrzucając odpady do nieodpowiednich pojemników, po prostu nie mają na ten temat wystarczającej wiedzy. Jeśli w Twoim biurze nie segreguje się śmieci, to zachęcamy Cię ponownie do kontaktu w tej sprawie z odpowiednim działem. Możesz też rozpocząć małe działania na własną rękę, jak na przykład przygotowanie odpowiedniego pojemnika na zużyty papier.

Drukuj tylko to, co konieczne

Zanim cokolwiek wydrukujesz, zastanów się, czy jest to na pewno niezbędne. Przykładowo faktury reguły można wysyłać w wersji elektronicznej. Jeśli już musisz coś wydrukować, to zawsze wybieraj opcję drukowania na obu stronach papieru lub na arkuszach już zadrukowanych z jednej strony.

Oszczędzaj energię

Podobnie jak w domu, gaś światło kiedy nie ma Cię w pomieszczeniu, zwracaj uwagę, czy w kontakcie nie ma podłączonych nieużywanych ładowarek, a latem ograniczaj używanie klimatyzatora.

Przestań korzystać z jednorazowych baterii

Baterie nie dość, że są drogie, to są też bardzo szkodliwe dla środowiska, szczególnie jeśli nie zostaną odpowiednio zutylizowane. Ich zużycie można w prosty sposób ograniczyć, inwestując w tzw. akumulatorki, czyli baterie wielorazowe. Po rozładowaniu można je ponownie naładować podłączając je do prądu. W Twoim biurze nadal używane są jednorazowe baterie? Zaproponuj przejście na baterie nadające się do ładowania.

Przedłużaj życie elektroniki, kiedy tylko to możliwe

Naprawdę nie ma potrzeby zmieniać telefonu, czy komputera co dwa lata, a słyszałyśmy, że w niektórych firmach to standard. Jeżeli Twój sprzęt wciąż dobrze się sprawuje, to nie wymieniaj go na nowy. Dbaj o niego, regularnie konserwuj, a w przypadku usterek w pierwszej kolejności staraj się naprawiać, nie wyrzucać.

Dziel się rzeczami w pracy

Warto pomyśleć o stworzeniu w biurze miejsca, w którym można się wymienić ze współpracownikami niechcianymi przedmiotami. Do takiego celu wystarczy półka lub niewielki regał. Słyszałyśmy również o specjalnie oznaczonych półkach w firmowej lodówce, na których można zostawić jedzenie, którym chcecie się podzielić ze współpracownikami.

Bądź trendsetterką zero waste w pracy

Miej odwagę być przykładem. Wiemy, że życie zgodnie z zasadami zero waste często oznacza drogę pod prąd. Czasami możesz się spotkać z ciekawskimi lub zaskoczonymi spojrzeniami współpracowników. Nie zniechęcaj się jednak. Pamiętaj, że kropla drąży skałę, a Twoje codzienne, nawet małe działania mają znaczenie. A jeśli masz ochotę pójść o krok dalej, odważ się i zorganizuj warsztaty na temat zero waste w Twoim miejscu pracy!

Które ze powyższych porad już stosujesz, co byś do niej dodała? Co pracodawcy mogliby zrobić, żeby Twoja firma była bardziej zero waste? Daj znać w komentarzach!

Żeby ułatwić Ci wprowadzanie zmian less waste w ż ycie , przygotowałyśmy siedem checklist do ściągnięcia. Podzieliłyśmy je tematycznie na zakupy, kuchnię, łazienkę, dom, wakacje i pracę. Są one dostępne dla wszystkich osób zapisanych do naszego tygodniowego newslettera Waste Less.

Chcesz checklisty ? Zapisz się teraz, a my wyślemy Ci pdf z poradami w mailu powitalnym.

Zero waste w biurze. Jak dbać o środowisko w pracy (i w drodze do niej)?

W pracy i w drodze do pracy spędzamy większość naszego dnia. Dlaczego więc wchodząc do biura, czy jadąc do niego, zapominamy o zasadach ekologii i dbaniu o środowisko – wyrzucamy śmieci, gdzie popadnie, nieracjonalnie dysponujemy materiałami biurowymi czy zamawiamy dużo jedzenia na wynos? Sprawdź, jak możesz stać się bardziej uważnym i zacząć funkcjonować w duchu zero waste w pracy. Poznaj akcesoria less waste, które pomogą ci przestrzegać zasad ekologii w biurze.

Czym jest zero waste i jak można przełożyć jego zasady na środowisko pracy?

Zero waste (zwane też no waste lub less waste) to ruch, postulujący ograniczanie marnowania surowców i (w razie możliwości) ponowne ich wykorzystywanie w celu zmniejszenia generowanej ilości śmieci oraz poprawy stanu środowiska naturalnego.

Jego zwolennicy kierują się filozofią życiową opartą o tzw. zasadę 5R:

refuse (z ang. odmawiaj) – mów nie jednorazówkom – zarówno torbom na zakupy, jak i plastikowym sztućcom, słomkom, pojemnikom na jedzenie, czy wodzie w jednorazowych butelkach;

(z ang. odmawiaj) – mów nie jednorazówkom – zarówno torbom na zakupy, jak i plastikowym sztućcom, słomkom, pojemnikom na jedzenie, czy wodzie w jednorazowych butelkach; reuse (z ang. używaj ponownie) – w razie możliwości wykorzystuj ponownie surowce – zarówno opakowania, jak i resztki jedzenia (z pozostałości po mięsie obiedzie można zrobić pyszną sałatkę na lunch do pracy);

(z ang. używaj ponownie) – w razie możliwości wykorzystuj ponownie surowce – zarówno opakowania, jak i resztki jedzenia (z pozostałości po mięsie obiedzie można zrobić pyszną sałatkę na lunch do pracy); reduce (z ang. redukuj) – kupuj mniej, ale mądrzej, na przykład zamiast co miesiąc kupować soki w jednorazowych opakowaniach, postaw na sokowirówkę, albo zamiast targać ze sklepu zgrzewki wody butelkowanej, zacznij korzystać z saturatora SodaStream ;

(z ang. redukuj) – kupuj mniej, ale mądrzej, na przykład zamiast co miesiąc kupować soki w jednorazowych opakowaniach, postaw na sokowirówkę, albo zamiast targać ze sklepu zgrzewki wody butelkowanej, zacznij korzystać z saturatora SodaStream ; recycle (z ang. recyklinguj) – pamiętaj o segregacji odpadów, by można było je ponownie przetworzyć i zmniejszyć ilość śmieci zalegających w przyszłości na wysypiskach;

(z ang. recyklinguj) – pamiętaj o segregacji odpadów, by można było je ponownie przetworzyć i zmniejszyć ilość śmieci zalegających w przyszłości na wysypiskach; rot (z ang. kompostuj) – resztki organiczne, których nie da się przetworzyć, można wykorzystać do stworzenia cennego nawozu dla roślin doniczkowych czy ogrodowych.

Oczywiście tych zasad dużo łatwiej jest przestrzegać, gdy wprowadzamy je we własnym domu. W warunkach pracy jest to trudniejsze, ponieważ takie czynności jak recykling czy redukcja jednorazówek w biurze zależą od dobrej woli wielu osób oraz odpowiedniej organizacji odgórnej. Pamiętaj jednak, że nawet jeżeli firma, w której pracujesz nie myśli przyszłościowo i proekologicznie, twoje działanie zgodne z zero waste nie idzie na marne.

Stosowanie się do reguł no waste przez pojedyncze jednostki może się wydawać walką z wiatrakami, jednak sięgając po akcesoria i rozwiązania zero waste mamy realny wpływ na rynek. Przede wszystkim producenci widzą nasze zainteresowanie ekologią i ruchem less waste, skłaniamy ich więc do przemyśleń i kreujemy popyt. Zachęcamy tym samym firmy do bardziej etycznej produkcji i tworzenia produktów wielorazowych zamiast jednorazówek choćby w celach marketingowych, a w naszych biurach do proekologicznej atmosfery pracy i korzystania z mądrych i lepszych dla środowiska rozwiązań.

Segregowanie śmieci w pracy

Poprawny recykling jest jedną z podstaw zero waste. Pamiętajmy też, że segregacja śmieci w miejscu pracy jest obecnie obowiązkowa. Pracodawca, o ile nie chce podlegać karom finansowym (zgodnym z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Dz.U. z 2019 r. poz. 1579) i wyższym opłatom za wywóz śmieci, powinien zapewnić pracownikom kosze na szkło, tworzywa sztuczne i metale, odpady bio, papier oraz odpady zmieszane, by mieli możliwość prawidłowego recyklingu. Połowę sukcesu mamy więc za sobą.

Niestety w pracy – gonieni terminami i zaabsorbowani zadaniami – często zapominamy o prawidłowym wyrzucaniu śmieci. Należy jednak pamiętać, że podjęcie decyzji co do tego, w którym pojemniku umieścimy odpadek trwa tylko sekundę, ale już jego późniejsze odseparowanie w sortowniach może wymagać wielu godzin i utrudnić lub uniemożliwić proces segregacji i ponownego przetworzenia partii śmieci pochodzących z naszego biura.

Co ciekawe, firmy nie mogą obecnie zakładać własnych kompostowników (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 10.11.2015 r. takie przetwarzanie odpadów może przeprowadzać tylko osoba fizyczna lub jednostka organizacyjna niebędąca przedsiębiorstwem), jednak odpadki takie jak fusy po kawie czy herbacie, odkrojone końcówki warzyw i owoców albo obierki zawsze można samodzielnie zbierać do niedużego pojemnika wielorazowego, a następnie zabrać do domu w celu kompostowania. Założenie przydomowego kompostownika nie jest trudne – można to zrobić, nawet mieszkając w bloku. Obecnie w sklepach dostępne są całe gamy kompostowników balkonowych.

Mądre gospodarowanie materiałami biurowymi

Zwykle w biurach mamy pod dostatkiem materiałów takich, jak notesy, karteczki samoprzylepne, długopisy, ołówki czy papier do drukarki. Przez to, że praktycznie nie zauważamy ich ubytku, mamy tendencję do nadużywania tego stanu rzeczy i marnowania sporej ich ilości. Jeśli chcesz być bardziej zero waste postaraj się uważniej z nich korzystać, np. wykorzystywać na notatki obie strony kartki zanim ją wyrzucisz, pisać mniejszymi literami, by więcej danych zmieściło się na tej samej przestrzeni, czy też ograniczyć się do notowania za pomocą urządzeń elektronicznych lub korzystania z aplikacji i rozwiązań organizujących pracę, zamiast notesów i organizerów.

Pamiętaj – mniej zmarnowanego papieru to mniej nowej jego produkcji, a mniejsza produkcja to mniej ściętych drzew, a co za tym idzie zdrowsze i piękniejsze środowisko naturalne.

Przemyślane zamawianie żywności na wynos

W większości firm istnieje „szuflada wstydu”, w której kłębią się plastikowe i drewniane sztućce, woreczki, serwetki, słomki do napojów, mieszadełka, pałeczki i inne jednorazówki dołączane do posiłków na wynos. Niestety mało kto do niej zagląda w celu innym niż umieszczenie tam kolejnych niepotrzebnych nikomu drobiazgów. Zazwyczaj, gdy szuflada ulega przepełnieniu, cała jej zawartość ląduje na śmietniku, a puste miejsce ponownie stopniowo się zapełnia.

Jak możesz ograniczyć ilość takich odpadów?

Po pierwsze – zaznaczając w aplikacjach opcję „bez sztućców, słomek i serwetek” . W większości nowoczesnych firm za pośrednictwem których da się zamówić posiłki, jest już taka opcja.

. W większości nowoczesnych firm za pośrednictwem których da się zamówić posiłki, jest już taka opcja. Po drugie – rzadziej zamawiając na wynos. Warto zdawać sobie sprawę, że dania z dowozem generują nie tylko dodatkowe sztućce. Na śmietniku lądują też styropianowe i plastikowe opakowania. Dobrze jest widzieć też, że nawet opakowania z papieru nie są ekologiczne. Zatłuszczony karton, w którym dowożone są do klientów burgery czy pizza, nie nadaje się do recyklingu (i nie powinien być wrzucany do kosza na papier). Zamiast zamawiać, lepiej więc po prostu wyjść na przerwę na lunch do pobliskiej knajpki czy stołówki dla pracowników i zjeść posiłek na miejscu;

Warto zdawać sobie sprawę, że dania z dowozem generują nie tylko dodatkowe sztućce. Na śmietniku lądują też styropianowe i plastikowe opakowania. Dobrze jest widzieć też, że nawet opakowania z papieru nie są ekologiczne. Zatłuszczony karton, w którym dowożone są do klientów burgery czy pizza, nie nadaje się do recyklingu (i nie powinien być wrzucany do kosza na papier). Zamiast zamawiać, lepiej więc po prostu wyjść na przerwę na lunch do pobliskiej knajpki czy stołówki dla pracowników i zjeść posiłek na miejscu; Po trzecie – przygotowując posiłki i napoje w domu, zabierając je ze sobą do pracy w pojemnikach i butelkach wielorazowych.

Częstsze spacery do pracy i dojazdy rowerem

Postaraj się wybierać rower zamiast samochodu trochę częściej niż od święta. A jeśli masz tylko 2-3 przystanki do pracy, wyjdź wcześniej z domu i zrób sobie spacer do pracy. Przysłuży się to nie tylko przyrodzie, ale również i twojemu zdrowiu. Ponadto pozwoli oszczędzić ci na paliwie.

Akcesoria zero waste i less waste, które przydadzą się w pracy i w drodze do pracy

W utrzymaniu zasad zero waste w pracy pomogą ci coraz liczniej pojawiające się na rynku akcesoria:

Szklane pojemniki na żywność

Szklane opakowania na jedzenie nie tylko nie rozkładają się 500 lat, jak te plastikowe, ale również są bardziej higieniczne. Można je wyparzyć wrzątkiem bez obaw, że ulegną uszkodzeniu. Lepiej zatrzymują też temperatury, dzięki czemu jedzenie jest dłużej ciepłe;

Saturator do wody gazowanej

Zamiast kupować wodę gazowaną czy ulubione gazowane napoje w butelkach, możesz gazować wodę samodzielnie w domu za pomocą ekspresu SodaStream i zabierać ją ze sobą do pracy. Urządzenie to dodaje wodzie bąbelków dzięki wymiennym cylindrom z CO2. Marka SodaStream zachęca do oddawania naboi w sklepach, gwarantując upusty cenowe na nowe cylindry (przy wymianie zużytego naboju płacisz tylko za gaz).

Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o nabojach CO 2 do ekspresów SodaStream>>>

Co ciekawe, ekspresy do wody gazowanej Soda Stream mogą pomóc ci przygotować nie tylko wodę z bąbelkami, ale również ulubione słodkie, gazowane napoje np. Pepsi, 7-up, Pepsi Max czy Mirindę. Wystarczy, że dodasz do wody specjalne syropy smakowe, które powstały przy współpracy z producentem tych napojów (w stu procentach oddają więc ich smak). W ofercie SodaStream znajdują się także syropy owocowe i opcja dla osób, które lubią smak i działanie napojów energetycznych.

Saturator do wody gazowanej to świetne urządzenie nie tylko do domu. Jeśli jesteś właścicielem firmy, możesz sprezentować go swoim podwładnym. Z pewnością docenią tę wygodną i ekologiczną opcję. Urządzenie jest bezprzewodowe, więc możesz je postawić w dowolnym miejscu.

Poznaj sekrety recyklingu plastiku >>>

Butelka wielorazowa na wodę

Wielorazowa butelka pozwala ograniczyć kupno wody w jednorazowych butelkach. Najlepiej postawić na butelkę szklaną lub zrobioną z tritanu – nowoczesnego plastiku (odpornego na uszkodzenia i matowienie), który nie zawiera kontrowersyjnego BPS (bisfenolu S) i BPA (bisfenolu A), jak inne tworzywa sztuczne. Materiał ten jest na tyle wytrzymały, że spokojnie posłuży przez wiele lat.

W butelkach tritanowych Fuse oraz My Only Bottle SodaStream można od razu gazować wodę za pomocą saturatora SodaStream. Mają szczelne zamknięcia, które gwarantują, że bąbelki nie uciekną. Woda będzie silnie nagazowana nawet cały dzień.

Woskowijki

Woskowijki to nawoskowane bawełniane kawałki materiału, które z powodzeniem zastąpią folię aluminiową i celofanową folię spożywczą. Można je kupić, ale także zrobić samemu w domu z wosku świecy i czystych lnianych lub bawełnianych szmatek. Można w ten sposób zrecyklingować np. ścierki, które przestały nam się podobać czy pasować do wystroju kuchni po remoncie.

Termos i kubek termiczny

Dzięki naczyniom termicznym napoje dłużej są przyjemnie ciepłe. Rzadziej będziesz więc chodzić do kuchni, by gotować wodę i stracisz mniej czasu. Doceni to też nasza planeta – mniej podgrzewania wody to mniejsza utrata prądu lub gazu. W warunkach domowych, w przypadku jednej osoby, zysk energii może być tak mały, że niemal niezauważalny, ale w firmie, w której kawę i herbatę codziennie parzy sobie setki pracowników, to będzie już coś!

Co jeszcze możemy zrobić dla środowiska w miejscu pracy?

Nie oszukujmy się – zero waste to zmiana nawyków, która wymaga pracy. Ale, co ważne, to też zmiana myślenia. Gdy już wdrożysz się w rytm uważnego spoglądania na codzienne czynności i rozpoznawania ich znaczenia dla zmniejszania odpadów i odciążania środowiska naturalnego, samodzielnie zaczniesz wpadać na rozwiązania, które wcześniej nigdy nie przyszłyby ci do głowy. My podamy ci zaraz dwa, ale z pewnością wymyślisz więcej!

Oszczędzanie prądu i wody

Pamiętaj – to, że nie płacisz bezpośrednio za energię czy wodę zużytą w miejscu pracy, nie znaczy, że powinny się one marnować. Gaś światło, wychodząc z pomieszczeń i namydlaj ręce przed włączeniem strumienia wody w kranie. W skali dnia to mało, ale w skali roku, czy kilku lat pracy, to już wiele. Może twój szef ci za to nie podziękuje, ale planeta choć trochę odczuje twoje systematyczne działania związane z oszczędnością surowców. Będziesz dawać też dobry przykład, dzięki czemu jest szansa, że inni pracownicy również zwrócą większą uwagę na swoje nawyki i pójdą w twoje ślady.

Zgłoszenie pracodawcy potrzeby urządzeń i akcesoriów zero waste

Swoje pomysły, jak usprawnić miejsce pracy i uczynić je bardziej eco friendly możesz zgłosić bezpośrednio do przełożonych lub do działu HR. A jakie to mogą być rozwiązania? Przykładowo:

zamiast papierowych flipchartów do zapisywania pomysłów, możecie podczas spotkań korzystać z białej tablicy markerowej – to pozwoli ograniczyć marnowanie kartek;

zamiast wody z bąbelkami w jednorazowych plastikowych butelkach, w kuchni mogą stanąć saturatory do wody gazowanej SodaStream;

można zasugerować też takie rozwiązania, jak montaż samozamykaczy w drzwiach, czyli automatycznych mechanizmów zamykania drzwi. To przyda się szczególnie zimą – pozwoli ograniczyć utratę ciepła z pomieszczeń i zmniejszyć konieczność poboru energii potrzebną do ogrzania miejsca pracy;

zmiana baterii kranowych na takie, które ograniczają zużycie wody, także może być cenną sugestią.

Rozważny pracodawca powinien docenić twoje pomysły i zaangażowanie w usprawnienie miejsca pracy. Szczególnie że wszystkie powyższe zmiany wiążą się także z długofalowymi oszczędnościami dla niego samego.

Źródła:

5 sposobów na bycie zero waste… w pracy

Odważnie stwierdzamy, że miejsce pracy jest naszym drugim domem. W końcu spędzamy tam ponad połowę dnia! Skoro tak, to powinniśmy starać się być bardziej eko i generować mniej odpadów również tutaj. Podpowiadamy kilka sposobów na bycie zero waste w pracy!

Zacznij od śniadania

Jak często zdarza Ci się kupować jedzenie w drodze do pracy? Ile z tych przekąsek zapakowane jest w plastik jednorazowego użytku? Zastanów się, czy nie mógłbyś przygotowywać posiłków w domu, a następnie zabierać je do pracy w wielorazowych pojemnikach. Nie tylko przyczynisz się do generowania mniejszej ilości odpadów, lecz także zaoszczędzisz pieniądze.

Środek transportu ma znaczenie

Codziennie dojazdy do pracy samochodem nie są przyjazne dla środowiska. Produkują spaliny pełne szkodliwych dla zdrowia substancji, a w miastach powodują korki. Jeśli masz możliwość, skorzystaj z alternatyw – komunikacji miejskiej, roweru czy hulajnogi elektrycznej. A może zdecydujesz się na popularny carpooling?

Segreguj mimo wszystko

Nawet jeśli w Twoim miejscu pracy nie ma oznakowanych pojemników, pamiętaj o recyklingu. Jeśli dasz radę zabrać ze sobą niektóre odpady, wrzuć je do odpowiednich koszy po drodze do domu. Możesz także zaproponować kierownictwu wprowadzenie specjalnych pojemników do segregacji.

Miej swoje własne naczynia

Jeśli w twojej pracy znajduje się kuchnia, jednak dostępne tam naczynia są jednorazowego użytku, postaraj się przynieść własne. Ograniczysz generowanie niepotrzebnych odpadów. A talerz czy miskę wystarczy po prostu umyć. Zachęć współpracowników, aby postępowali tak samo.

Używaj mniej papieru

Jeżeli masz możliwość, postaraj się robić notatki na komputerze i korzystaj z poczty elektronicznej. Wykorzystuj papier z dwóch stron, natomiast niepotrzebne dokumenty czy zapisane kartki oddaj na makulaturę.

Sprawdźcie również sposoby na bycie zero waste w kuchni, łazience i podczas sprzątania!

Źródło: goingzerowaste.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.

Polacy chcą rozwiązań zero waste w miejscu pracy [WYNIKI BADAŃ]

Rośnie liczba pracowników m.in. z pokolenia milenialsów, dla której liczy się odpowiedzialność społeczna i proekologiczne podejście pracodawców. Idea zero waste popularyzowana przez coraz więcej osób w życiu prywatnym, zaczyna także być zauważalna w potrzebach sygnalizowanych przez pracowników.

Pracownicy nie tylko opowiadają się za wprowadzaniem proekologicznych rozwiązań do firm, ale także mają świadomość, że niezbędne są działania systemowe, aby wesprzeć planetę. Tak uważa 44% pracujących Polaków uczestniczących w badaniu Dailyfruits, według których kluczem do efektywnych działań wspierających ochronę środowiska są dobrze zaplanowane eko-rozwiązania w firmach.

Zwracanie uwagi na ilość generowanych odpadów, ponowne wykorzystanie produktów, rozsądne zarządzanie zasobami w biurach czy zakładach pracy, to jedne z wielu obszarów, w których możemy realizować w miejscu pracy działania zgodne z ideą zero waste. Budowanie świadomości ekologicznej i dobrych nawyków w miejscu pracy ma szansę odegrać istotną rolę w walce o nasze środowisko. W biurach i zakładach, w których pracownicy spędzają większą część dnia, generowane są duże ilości śmieci, dlatego tak istotna jest ich właściwa segregacja, ograniczenie ilości używanego plastiku oraz korzystanie w miarę możliwości z biodegradowalnych materiałów.

Pracujący Polacy zapytani przez Dailyfruits o konkretne działania, jakie firmy powinny wdrażać z myślą o odpowiedzialności ekologicznej, wskazali wiele różnych propozycji rozwiązań.

Najczęściej wymieniane przez pracowników to: zamawianie owoców i warzyw do biur w wymiennych, wielorazowych skrzynkach – 40% odpowiedzi, segregacja śmieci i oszczędzanie światła – 38% odpowiedzi, współpraca z dostawcami wykorzystującymi ekologiczne rozwiązania – 37% odpowiedzi czy zamawianie do firmy produktów w biodegradowalnych opakowaniach – 29% wskazań.

Wśród rekomendowanych przez pracowników rozwiązań, które pozwalają być pracodawcom bardziej eko, pojawiła się także lokalizacja biura umożliwiająca korzystanie z komunikacji miejskiej lub rowerów, jak również używanie w firmach dystrybutora wody zamiast wody butelkowej.

Wyniki badania pokazują, że eko – tematy zyskuje coraz większe zainteresowanie wśród Polaków. Przykład firmy dostarczającej codziennie owoce i warzywa dla pracowników do różnych organizacji w całej Polsce, obrazuje także jak na wielu polach można minimalizować negatywny wpływ na środowisko.

– Zaczynając chociażby od wykorzystywania w dostawach owoców w ponad 90% wielorazowych, wymiennych skrzynek, biodegradowalnych opakowań na warzywa czy bakalie aż po zastosowanie oprogramowania logistycznego optymalizującego trasy, aby ograniczyć ilość przejechanych kilometrów. W naszym przypadku staramy się również ograniczać generowanie niepotrzebnych stanów magazynowych i nie marnować żywności, współpracując m.in. z ogrodami zoologicznymi. Eko-rozwiązania wpisują się w ideę CSR. Miejsce pracy może być także istotnym elementem budowania świadomości ekologicznej. Pracodawcy, którzy dbają o środowisko wdrażając przyjazne dla niego rozwiązania zyskują w oczach pracowników. – komentuje Maciej Partyka z Dailyfruits.

Jak pokazało badanie „Firma w trendzie zdrowia i zero waste” rośnie świadomość ekologiczna Polaków, także w miejscu pracy. Eko-pracodawcy zyskują na rynku pracy, gdyż coraz więcej pracowników chętniej chce pracować dla firm, które dbają o środowisko i wdrażają działania z myślą o przyszłości naszej planety. Proekologiczne projekty i przyjazne środowisku rozwiązania zwiększają atrakcyjność pracodawcy i pozytywnie wpływają na jego wizerunek w dobie wciąż trwającej walki o utalentowanych pracowników.

* W tekście wykorzystano wyniki badania firmy Dailyfruits „Firma w trendzie zdrowia i zero waste”.

Zasady zero waste w miejscu pracy

Trendy, prawo, rozwiązania. Przykłady z firm realizujących zasadę „Zero Waste Solutions”.

Podziel się:

Agata Szczotka-Sarna

Kiedy w 2018 roku publikowaliśmy case study z wdrożenia rozwiązań zero waste i less waste w warszawskim biurze Interseroh, inicjując tym samym projekt Biuro Zero Waste, idea życia bez marnowania dopiero zyskiwała na popularności. Dziś rozwiązania nastawione na niemarnowanie w wielu przestrzeniach pracy są standardem. Wspierają je również regulacje prawne i świadomość konsumentów, pracowników rosnąca dzięki dziesiątkom publikacji popularnonaukowych i poradnikowych dotyczących plastiku, klimatu, ekologii.

Karafka zamiast butelki – symbol rewolucji zero waste

Wśród zagadnień, które jako pierwsze trafiły na agendę biurowych zmian, były plastikowe, jednorazowe butelki na wodę. Stały się one symbolem rewolucji biurowej spod znaku eko. Warszawska siedziba Interseroh również przeszła tę zmianę. Najpierw – rezygnując z wody w małych butelkach i pozostając przy 19-litrowych baniakach – zdołano wygenerować kwartalne oszczędności na poziomie tysiąca złotych.

Jednocześnie, dzięki temu działaniu zminimalizowano wytwarzanie odpadów opakowaniowych o ponad 900 butelek. Takie oszczędności poczynił 30-osobowy wówczas zespół. Ponieważ większe firmy mogły liczyć na odpowiednio wyższe oszczędności, wiele z nich zdecydowało się na taki właśnie krok.

W przypadku Interseroh zaoszczędzona kwota posłużyła na zakup filtrów i pomogła w rezygnacji z baniaków na rzecz wody z kranu. Kierunki obrane przez inne firmy są jednak różnorodne. Wiele zależy od skali, możliwości budynku, charakteru pracy, ale i presji członków zespołu. Zdarzało się, że pożegnanie z plastikowymi butelkami wiązało się ze zwiększonym zużyciem jednorazowych plastikowych kubków, bowiem obok poidełek lub dzbanków z kranówką zabrakło naczyń wielorazowych.

W ogóle kwestie minimalizowania plastiku w biurze na pewnym etapie wiodły prym w ramach działań Biuro Zero Waste. Podczas audytów i warsztatów szukaliśmy rozwiązań na wprowadzenie systemu wielorazowych lunchboxów, które pracownicy mogliby pożyczać z firmowej kuchni, monitoringu odpadów z opakowań jednorazowych pozostających po zakupach u dostawców jedzenia do biur, czy wreszcie doboru przekąsek i napojów na biznesowe spotkania, właśnie z myślą o minimalizowaniu jednorazowych plastikowych opakowań przy produktów takich jak mieszadełka. Dziś, wiele z tych wątków rozwiązać może transpozycja Dyrektywy Single Use Plastics* do polskiego prawa.

Artykuły jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego, w tym te stosowane przez branżę HoReCa, stanowią połowę odpadów morskich i ponad 80% wszystkich tego rodzaju odpadów znajdowanych na plażach w Unii Europejskiej. Według założeń projektu ustawy** wdrażającej w Polsce regulacje SUP, kubki na napoje z pokrywkami i wieczkami oraz pojemniki na żywność, w tym pojemniki typu fast food, z których bezpośrednio spożywane są posiłki, będą obciążone obowiązkiem pobierania opłaty od nabywającego/konsumenta (same opakowania lub wraz z posiłkiem).

Przedsiębiorcy będą musieli zapewniać nabywcom dostępność produktów i opakowań wielokrotnego użytku lub wytworzonych z materiałów innych niż tworzywa sztuczne, aby uchylić się od poboru ww. opłaty, o ile nabywca zdecyduje się na alternatywę. Co więcej, implementacja ma objąć bezpośrednie zakazy wprowadzania do obrotu określonej grupy produktów jednorazowych z tworzywa sztucznego w sektorze gastronomii: sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki), talerze, słomki i mieszadełka do napojów, pojemniki na posiłki i napoje ze styropianu.

Nim oburzymy się na skalę zmian i nowe wymogi, warto uświadomić sobie, że są kraje, np. Niemcy, idące w kierunku znacznie bardziej restrykcyjnego odczytania Dyrektywy SUP. Tam koszt opakowania wielokrotnego użytku, czyli kluczowej alternatywy dla jednorazowego plastiku ma być nie wyższy niż opakowania jednorazowego. W praktyce oznacza to różnego rodzaju rozwiązania kaucyjne.

Trendy środowiskowe w domu, restauracji, biurze

W świetle nadchodących zmian – opisanych szczegółowo w publikacji „SUP-er gastro. Twój lokal bez jednorazowego plastiku”, którą można pobrać na stronie www.made2go.pl – rozwiązania od lat praktykowane w biurach nastawionych na zero waste, jawią się jako mądre, wyprzedzające działanie i przygotowanie do zmian, choć w chwili wdrożenia mogły mieć znamiona rewolucji. To w ogóle jest natura zmian z zakresu zero waste: wymagają one śledzenia trendów konsumenckich, nawet tych najbardziej zaskakujących, czasami ekstremalnych, bo właśnie one z jednej strony kreślą kierunek zmian, a z drugiej są ich kołem zamachowym.

To, co znalazło odzwierciedlenie w Dyrektywie SUP, jest opisywane przez badaczy jako środowiskowy trend Life After Plastic. Zwraca on uwagę na „nadmierne wy­korzystanie plastiku (zwłaszcza jednorazowego) oraz na szu­kanie równie wytrzymałych i tanich alternatyw np.: żywych organizmów (w tym m.in. grzybów, bakterii czy glonów), od­padków z procesu produkcji żywności jak i zupełnie nowych materiałów”.

Na mapie trendów wydawanej przez Infuture Institute trend ten pojawił się po raz pierwszy w 2019 roku, w tzw. innovation zone, czyli wśród trendów, które potrzebują 5 > 20 lat, żeby wejść do mainstreamu. Tymczasem już rok później przeniesiony został do reactive zone, czyli sfery trendów potrzebujących 1 > 5 lat, żeby wejść do mainstreamu. I właściwie można zobaczyć, że obecnie śmiało kroczy w kierunku new normal – aktualnych, wiodących trendów.

W 2020 roku do grupy trendów środowiskowych na mapie Infuture Institute dołączył zaś trend „Gospodarka obiegu zamkniętego”. Ta świetnie znana branży recyklingu fraza oznacza utrzymanie w obiegu surowców tak długo, jak to możliwe. Im więcej surowców krąży w obiegu, tym mniej odpadów generujemy. Połączenie trendu Life After Plastic i GOZ odzwierciedlają zmiany forsowane na szczeblu unijnym w zakresie odpadów, rozszerzonej odpowiedzialności producenta, czy strategii plastikowej.

Interesującą materializacją obu tych trendów jest rozwój rynku opakowań kompostwalnych. Możliwość przywrócenia jednorazowego produktu lub opakowania do obiegu w postaci nawozu, przy niewielkim nakładzie środków i energii, może być jego wielką zaletą, szczególnie w oczach rosnącej grupy konsumentów nastawionych proekologicznie. Ponieważ jednak opakowanie nie jest typowym kompostowalnym odpadem, jak choćby skórki i ogryzki, bez certyfikatu trudno o pewność, czy dane opakowanie nadaje się do kompostownika, a przejrzystość oznaczenia umożliwiająca przypisanie opakowania do odpalenie frakcji jest jednym z ważniejszych elementów w zapewnieniu zrównoważonej konsumpcji.

W Unii Europejskiej potwierdzenie przydatności opakowań do recyklingu organicznego – kompostowania odbywa się zgodnie z Dyrektywą 94/62/EC norma EN 13432:2000. Popularne oznaczenie to tzw. sadzonka. Rzadziej spotykanym oznaczeniem jest certyfikat OK Compost. W jego przypadku ważne jest rozróżnienie pomiędzy OK Compost INDUSTRIAL (zgodny z normą EN 13432) oraz OK Compost HOME. W pierwszym przypadku kompostowanie jest możliwe w kompostowniach przemysłowych lub w specjalnych warunkach, jakie oferują np.: maszyny kompostujące.

Opakowania kompostowalne w gospodarce o obiegu zamkniętym

Na przykładzie opakowań kompostowalnych, widać jak akceleracja rozwoju trendów środowiskowych przekłada się na popularność pewnych rozwiązań. Choć dostępna na polskim rynku maszyna kompostująca Oklin GG02 już w 2018 roku wygrała ministerialny konkurs „Produkt w obiegu” dla projektu wdrażającego ideę gospodarki o obiegu zamkniętym, dopiero w 2021 zyskała uznanie konsumentów, zdobywając Srebrny Laur Konsumenta.

Na przestrzeni tych trzech lat zmienił się zarówno koszt gospodarowania odpadami, jak i nawyki oraz oczekiwania konsumentów. Ci, którym brak balkonowej przestrzeni na wermikompostowik albo ogródka i cierpliwości, by czekać na efekty kompostowania tradycyjnego, właśnie w Oklinie znajdują sojusznika. Przed nimi, podobnie czynili i wciąż to robią office managerowie, szukających nowoczesnej zachęty do segregowania bioodpadów w biurowej kuchni, bez przykrych zapachów.

W biurach powstają takie bioodpady, jak: fusy kawy i herbaty, resztki owoców i warzyw, obiadów, w tym kawałki mięsa, których nie można wrzucać do tradycyjnego kompostownika, ani pojemnika na bioodpady. Mogą one za to być wrzucane do maszyny kompostującej. Korzystanie z technologii bezodpadowej, sprawia, że nawet w warunkach pracy biurowej można zamknąć obieg bioodpadów, otrzymując prekompost służący do nawożenia roślin.

Poszukiwanie opakowań wielokrotnego użytku i zwrotnych, rozwój rynku opakowań kompostowalnych, planowane wdrożenie systemu kaucyjno-depozytowego z użyciem maszyn typu reverse vending to tylko wybrane zjawiska w namacalny sposób zmieniające naszą rzeczywistość zgodnie z kierunkiem wskazywanym od lat przez badaczy trendów. Śledzenie ruchów konsumenckich, realizowanie badań jakościowych i ilościowych, lektura raportów – te zadania, do niedawna przypisane socjologom, będą powoli wchodzić w zakres działań specjalistów ds. ochrony środowiska, recyklingu, czy… zawodów, których jeszcze dziś nie znamy, a które zmienią naszą rzeczywistość.

Autorka jest Dyrektorką ds. Zrównoważonego Rozwoju, prowadzi Dział CSR i Edukacji Ekologicznej w firmie Interseroh

* dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko

** projekt ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw (nr UC73)

Plastime Magazine

Niniejszy tekst ukazał się w nr 12/2021 „Plastime Magazine”, do przeczytania tutaj: https://plastime.pl/wydanie/12-2021/

Jak być eko poza domem? Zero waste w szkole i pracy

Woda i napoje w jednorazowych, plastikowych butelkach, jedzenie owijane w plastikową folię spożywczą, ręczniki papierowe, płatki i patyczki kosmetyczne po jednym użyciu wyrzucane do kosza czy plastikowe worki na śmieci, detergenty w plastikowych butelkach – to tylko niektóre z przykładów jak bardzo nieekologiczny jest obecny styl życia większości z nas. Wydaje się, że trudno dziś ograniczyć produkcję śmieci czy to w domu, czy też poza nim, będąc w pracy lub szkole. Jednak są sposoby na to, aby wprowadzić kilka prostych zasad, aby śmiecić mniej i być bardziej eko.

Picie poza domem

Chyba najbardziej podstawową kwestią i naprawdę łatwą do wykonania, jest zrezygnowanie z wszelkiego rodzaju jednorazowych butelek i kubków. Zamiast nich, bierzmy ze sobą do pracy lub szkoły butelki, których możemy używać latami. A wybór ich jest naprawdę spory:

butelki i bidony plastikowe, bez BPA – wbrew pozorom bycie zero waste nie wyklucza stuprocentowego użycia plastiku. Plastikowe bidony będą zdecydowanie lepszym wyborem szczególnie w przypadku dzieci w wieku szkolnym. Są one lżejsze i bezpieczniejsze w użytkowaniu niż te wykonane ze szkła. Ważne, aby były wykonane ze sprawdzonych, certyfikowanych materiałów, a także byśmy o nie szczególnie dbali, aby posłużyły nam jak najdłużej. Bidon, nawet ten plastikowy, który możemy napełnić wodą lub ulubionym sokiem, codziennie umyć i korzystać z niego przez kilka lat, zawsze będzie lepszym wyborem niż jednorazowa, plastikowa butelka,

Bidon ze słomką z tworzywa PLA – to doskonałe rozwiązanie w przypadku młodszych dzieci, jeszcze lepsze i bardziej ekologiczne niż tradycyjne plastikowe bidony. Tworzywo PLA to polimer pochodzenia naturalnego, który pozyskiwany jest z kukurydzy i trzciny cukrowej, stanowiący jeden z najbardziej popularnych bioplastików. Bioplastiki stanowi naturalną alternatywę dla tworzyw sztucznych. Można w nich przechowywać także ciepłe napoje do 70°C. Jest wielokrotnego użytku i nadaje się również do recyklingu.

butelki z filtrem – to świetne rozwiązanie, które pozwala nam uzupełnić wodę w dowolnym miejscu – w pracy, w szkole, czy gdziekolwiek na mieście, np. w kinie czy galerii handlowej,

kubki, butelki termiczne i termosy – nie ma sensu kupowania kawy na wynos, w plastikowym kubku. Zdecydowanie lepiej jest przygotować w domu swoją najbardziej ulubioną kawę i zabrać ją ze sobą w eleganckim, pięknie zaprojektowanym kubku termicznym, który utrzymuje ciepło napoju nawet do 18 godzin. Zimą do szkoły także dobrze jest przygotować do szkoły dziecku rozgrzewająca herbatę. Wybierając kubek termiczny lub termos, warto zwrócić uwagę, aby nie zawierał on BPA, toksyn i ftalanów.

Jedzenie poza domem

Nie tylko ekologicznie, ale też ekonomicznie i zdrowo jest przygotowywać w domu swoje ulubione jedzenie, ze sprawdzonych składników, niż wydawać na mieście pieniądze na „gotowce”, czy kupować w szkolnym sklepiku pakowane w plastik batony, chipsy i inne śmieciowe przekąski, naszpikowane chemią. Obecnie do wyboru mamy przepięknie zaprojektowane:

śniadaniówki,

materiałowe torebki śniadaniowe, które z powodzeniem może wyprać,

woskowiijki – nasączone naturalnym woskiem materiały, często z bardzo pięknym nadrukiem, o właściwościach folii aluminiowej, których można używać wielokrotnie i myć pod bieżącą wodą,

owijki na kanapki – do wyboru mamy także wykonane z bawełny lub z recyklingowanego plastiku o nietoksycznej powierzchni wielorazowe owijki na kanapki. Są one łatwe w czyszczeniu i szybko schną, a co najbardziej istotne – są wielorazowe,

bambusowe sztućce – kiedy już zdecydowaliśmy, że posiłki ze względów ekologicznych do pracy będziemy przygotowywać w domu, dobrze jest zapakować do takiego zestawu sztućce. Alternatywą dla plastikowych łyżek i widelczyków są sztućce wykonane z bambusa. Zaletą bambusa jest to, że rośnie on wyjątkowo szybko, jego uprawa nie wymaga stosowania pestycydów, sztucznych i nie ma negatywnego wpływu na ekosystem. Poza tym, wykonane z niego przedmioty są biodegradowalne.

Jak się okazuje bycie zero waste w pracy czy w szkole nie jest takie trudne do zrealizowania, a ekologicznych rozwiązań jest całkiem sporo. Co ważne, rozwiązania te są przyjazne nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także dla naszego portfela i zdrowia.

Zero waste w firmie

Zero waste w firmie – to nie takie trudne! Poznaj 10 porad, dzięki którym Twoja firma będzie bardziej eko

O środowisko można dbać nie tylko w domu. Ekologiczne nawyki warto przenieść także do pracy. Część z nich pozwoli Ci wypracować dodatkowe oszczędności, więc nawet jeżeli zbytnio nie interesujesz się ekologią, możesz na tym zyskać. Oto 10 praktycznych sposobów, dzięki którym Twoja firma wpisze się w aktualne trendy, czyli ruch „less waste”, a może nawet „zero waste”. A kto wie, może przy okazji byciem „eco friendly” zarazisz część swoich pracowników?

Zero waste w firmie – co to właściwie jest?

Segreguj odpady w swojej firmie

Oszczędzaj na prądzie i wodzie

Korzystaj z eko transportu i zachęcaj do niego swoich pracowników

Rezygnuj z druku, jeżeli tylko to możliwe

Naprawiaj, nie wyrzucaj

Stosuj chemię naturalną dla firm

Zamień jednorazowe baterie na akumulatorki

Zamawiaj posiłki zero waste

Postaw na eko marketing

Woda w firmie tylko z dystrybutora

Bądź ambasadorem ideologii zero waste

Zero waste w firmie – co to właściwie jest?

Zero waste w firmie to zyskujący na popularności ruch, którego głównym postulatem jest ograniczenie produkcji odpadów. Wśród najbardziej radykalnych wyznawców tej „ideologii” panuje przekonanie, że odpady należy ograniczyć do zera. W dzisiejszym świecie jest to jednak bardzo trudne czy wręcz niewykonalne, dlatego wypracowano pokrewne pojęcie – less waste. W termin ten wpisują się wszystkie działania dążące do zminimalizowania produkcji odpadów.

Nie zapominaj też o odpadach biodegradowalnych, czyli wszelkiego rodzaju odpadkach warzywnych, owocowych i resztkach jedzenia, które Ty i Twoi pracownicy na pewno „produkujecie”. Jeżeli często słyszysz chrupanie soczystego jabłka lub czujesz intensywny zapach pomarańczy, to znak, że powinieneś zainwestować w pojemnik na bioodpady.

Takie ekologiczne działania można zaszczepić we własnej firmie i wbrew pozorom nie jest to trudne. A korzyści z takiego podejścia mogą być nieocenione – oprócz tak oczywistych, jak oszczędności na rachunkach, jest to także status przedsiębiorstwa przyjaznego środowisku, który jest coraz częściej doceniany przez klientów. Chroniąc środowisko, Twoja firma staje się zatem trendy i jest dostrzegana przez konsumentów ceniących taką postawę.

Segreguj odpady w swojej firmie

Absolutną podstawą w każdej firmie, która chce być przyjazna dla środowiska, jest segregacja odpadów. Zamiast jednego kosza na wszystkie śmieci, zainwestuj w osobne pojemniki na szkło, papier czy plastik. Boisz się, że zaburzy to wygląd Twojego nowoczesnego biura? W ofercie wielu sklepów internetowych możesz znaleźć propozycje, które świetnie współgrają z przestrzenią biurową, a nawet dodadzą jej uroku.

Oszczędzaj na prądzie i wodzie

Jeżeli dobijają Cię rachunki za prąd i wodę, ten punkt na pewno Ci się spodoba. Jednym ze sposobów na bycie eko firmą jest po prostu oszczędzanie energii. Gaś światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa. Możesz też zainwestować w czujniki ruchu, które wyłączą oświetlenie za Ciebie.

Przekonaj siebie i swoich pracowników, by wyłączali komputery po zakończonej pracy. Dobrym nawykiem jest też wyłączanie monitora, gdy udajesz się na przerwę czy nawet stosowanie trybu uśpienia, który znacząco obniża zużycie prądu podczas stanu bezczynności. Jeżeli zależy Ci na szybkim dostępie do efektów swojej pracy i z tego względu nie chcesz wyłączać komputera, stosuj hibernację. To złoty środek pomiędzy oszczędzaniem energii a szybkim dostępem do plików.

Oszczędzać możesz też wodę. Uczul siebie i swoich pracowników, by podczas mydlenia rąk zakręcali kran. Alternatywnie możesz zainwestować w baterię, która włącza wodę tylko wtedy, gdy wykryje ruch rąk.

Korzystaj z eko transportu i zachęcaj do niego swoich pracowników

Codzienna droga z domu do pracy także ma ogromne znaczenie dla środowiska. W końcu pokonujesz ją zazwyczaj dwa razy dziennie przez pięć dni w tygodniu. Jeżeli to możliwe, zrezygnuj z samochodu na rzecz komunikacji miejskiej, a gdy dopisuje pogoda – wskocz na rower, hulajnogę, załóż rolki czy po prostu zrób sobie spacer.

Do eko transportu możesz też zachęcić swoich pracowników, wypłacając im miesięczne dodatki do pensji, jeżeli zrezygnują z przyjazdu własnym samochodem na rzecz bardziej ekologicznego środka transportu.

O zasadach tych nie zapominaj także, gdy jedziesz lub wysyłasz swoich pracowników w delegację. Ze względu na odległości rower niekoniecznie będzie najlepszą opcją, ale transport publiczny już jak najbardziej! Pamiętaj jednak, by unikać samolotów, jeżeli tylko to możliwe. Ze wszystkich środków transportu to właśnie sektor lotniczy produkuje najwięcej dwutlenku węgla. Dość powiedzieć, że gdyby potraktować go jako jedno z państw, znalazłby się wśród dziesiątki największych emitentów gazów cieplarnianych.

Rezygnuj z druku, jeżeli tylko to możliwe

Papier to jeden z najczęściej wykorzystywanych surowców w biurze. Aby wyprodukować jedną tonę papieru, trzeba średnio wyciąć 17 drzew, czyli około 1 ara lasu. Przyjmuje się, że 1 tona to około 200 tys. kartek, a z jednego drzewa otrzymuje się około 11 tys. stron papieru. Wystarczy zatem, że wydrukujesz około 5 tys. faktur rocznie (oryginał + kopia), by przyczynić się do ścięcia jednego drzewa.

A to dopiero początek kosztów związanych z fakturowaniem. Trzeba ją przecież jeszcze zapakować w kopertę i wysłać do kontrahenta. To kolejne wydane złotówki, które można zaoszczędzić, stosując e-faktury, wysyłane za pomocą poczty elektronicznej.

Zużycie papieru można też ograniczyć poprzez zaprzestanie drukowania wszelkiego rodzaju materiałów szkoleniowych dla siebie i swoich pracowników. Robisz dla każdego podsumowania po owocnym spotkaniu? Zamiast je drukować, wyślij je zainteresowanym osobom na maila.

Możesz też ograniczyć zakup tradycyjnych książek, zachęcając siebie i swoich pracowników do korzystania z e-booków. Dziś premierze większości książek towarzyszy wydanie elektroniczne. A jeśli musisz już coś drukować, rób to na papierze ekologicznym, pochodzącym ze źródeł bezpiecznych dla środowiska. Poznasz go po certyfikacie – najczęściej jest to PEFC, FSC lub EU Ecolabel. Dobrym zwyczajem jest też stosowanie druku dwustronnego i czcionek, które ograniczają zużycie tuszu. Przejście z Arial na Century Gothic pozwoli Ci zaoszczędzić nawet do 30% tuszu. Inne “oszczędne” czcionki to m.in. Times New Roman i Courier

Naprawiaj, nie wyrzucaj

Wymiana co roku telefonu czy komputera na nowy naprawdę nie jest konieczna. Korzystaj ze sprzętów elektronicznych tak długo, jak to tylko możliwe. Jeśli ulegną awarii, zweryfikuj, czy można je naprawić. Często jest to zdecydowanie tańsze niż zakup nowego modelu urządzenia.

Możesz też rozważyć zakup urządzeń używanych lub poleasingowych. Bardzo często to udane i wciąż sprawne sprzęty. Mogą co prawda posiadać normalne ślady użytkowania, ale ich cena z nawiązką to rekompensuje.

Stosuj chemię naturalną dla firm

Środki czystości, proszki do prania, płyny do naczyń, mydła – na tym polu także możesz dołączyć do ruchu less waste, stosując chemię naturalną w firmie. Nie zawiera ona szkodliwych związków chemicznych i jest przyjazna dla środowiska.

Ekologiczna chemia gospodarcza jest już obecnie dostępna w ofercie wielu sklepów. Takie środki czystości zazwyczaj nie zawierają sztucznych barwników, konserwantów czy składników pochodzenia zwierzęcego. Są produkowane w zgodzie z naturą.

Przy odrobinie chęci możesz też samemu zrobić naturalną chemię dla swojej firmy. Ekologiczny proszek do czyszczenia uzyskasz, łącząc ze sobą np. sodę oczyszczoną, zmielone suche skórki z owoców cytrusowych i olejki eteryczne. Możesz nawet zrobić bio tabletki do zmywarki. Tu wystarczy soda, sól, kwasek cytrynowy i ulubione olejki. Ogranicza Cię właściwie tylko własna wyobraźnia!

Więcej o naturalnych środkach czystości, które można wykorzystać w firmie w nurcie less i zero waste znajdziecie w artykule: Ekologiczne środki czystości w Twojej firmie .

Zamień jednorazowe baterie na akumulatorki

Jeżeli w firmie korzystasz ze sprzętu działającego na baterie, warto zadbać, by nie były to jednorazowe paluszki, które po wyczerpaniu stają się bezużyteczne i kłopotliwe dla środowiska. Pamiętaj, że jedna bateria z zegarka elektronicznego może zanieczyścić nawet 400 litrów wody.

Postaw na akumulatorki, które możesz regularnie ładować. To rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne. Zakup akumulatorków zwróci się szybciej, niż myślisz.

Zamawiaj posiłki zero waste

Jeżeli często zamawiasz jedzenie do pracy, zwracaj uwagę, w jaki sposób jest ono pakowane i dostarczane. Wybieraj te restauracje, które stosują ekologiczne opakowania. Staraj się korzystać z własnych sztućców, a podczas składania zamówienia zostawiaj informację, że nie potrzebujesz jednorazowych. Poproś swoich pracowników, by również zwracali na to uwagę.

Jeżeli sam przygotowujesz sobie posiłki do pracy, pakuj je w opakowania wielokrotnego użytku. Staraj się też korzystać ze składników pochodzących ze zrównoważonych i ekologicznych upraw, ograniczając jednocześnie spożycie mięsa.

Postaw na eko marketing

Grać w zielone możesz także w marketingu. Przykład? Ogranicz wydruk ulotek. Nie jesteś przekonany do takiego rozwiązania? Być może spacer w miejscu, w którym są one intensywnie rozdawane, uświadomi Ci, ile z nich od razu po wręczeniu ląduje… w koszu. Budżet na ulotki trafiające do śmietnika możesz przeznaczyć na promocję w internecie, która w wielu przypadkach okaże się zresztą bardziej skuteczna. W podobny sposób możesz też pomyśleć o billboardach i plakatach.

A może by tak zrezygnować z tradycyjnych wizytówek? Zamiast tego pobierz jedną z aplikacji, która umożliwia wygenerowanie kodu QR prowadzącego do Twoich danych kontaktowych. Wystarczy, że pokażesz go swoim rozmówcom, by przekazać odpowiednie namiary na siebie. Rozwiązanie tego typu oferuje m.in. popularny serwis społecznościowy LinkedIn.

Woda w firmie tylko z dystrybutora

Zero waste to m.in. ograniczanie produkcji plastiku. Jeżeli zamawiasz wodę do swojej firmy, zainwestuj w specjalne dystrybutory. Stosowane w nich baniaki są zazwyczaj wielokrotnego użytku. Kupując kolejną partię wody, po prostu oddajesz puste pojemniki, które są napełniane przez producenta.

Zachęć też swoich pracowników, by nie korzystali z plastikowych, jednorazowych kubków na wodę. Zamiast tego każdy może przynieść do firmy własny kubek wielokrotnego użytku.

Bądź ambasadorem ideologii zero waste

Wdrożenie przynajmniej części powyższych przykładów zero waste w swojej firmie będzie już sporym sukcesem. Na tym jednak nie poprzestawaj. Jeżeli jesteś przekonany, że rozwiązania te mają sens i sprawdziły się w Twojej firmie, przekazuj je dalej i zachęcaj do nich w kontaktach z klientami i partnerami biznesowymi. Stań się ambasadorem ruchu zero waste i uświadamiaj, że to wcale nie takie trudne.

we are workplace – Less Waste Office

Less Waste Office | Nordea

Pierwsze w Polsce Less Waste Office to biuro, które zostało zaprojektowane w około 80% z materiałów odzyskanych, ekologicznych i recyklingowych. Projekt ten udowadnia, że odpowiedzialność środowiskowa może doskonale łączyć się z funkcjonalnością, estetyką i zaspokajaniem potrzeb pracowników.

Zero waste, zrównoważony rozwój, odpowiedzialność środowiskowa – to tematy, którymi przesiąkły współczesne ekonomia i architektura. My zaczęliśmy poruszać je publicznie w 2018 r. Brak konkretnych przykładów wdrożenia ekologicznych idei w projektach przestrzeni komercyjnych zmotywował nas do zdobywania wiedzy i doświadczenia na tym polu we własnym zakresie. Stworzyliśmy pierwszy w Polsce (a może i w Europie) Less Waste Office – projekt biura, który dowodzi, że obniżenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne jest korzyścią zarówno dla planety, jak i dla biznesu.

W tym artykule pokazujemy:

dlaczego zrównoważone projektowanie jest tak istotne w branży wnętrz komercyjnych,

jakich materiałów i rozwiązań użyliśmy, aby zminimalizować ślad środowiskowy,

jak wygląda proces projektowy zgodny z ideą less waste.

Odpowiedzialność i motywacja

Cykl życia przestrzeni biurowej wynosi średnio 5-10 lat. W skali branży architektonicznej można porównać ją do jednorazowej reklamówki. Po tym okresie większość wyposażenia biura kończy jako wyrzucone śmieci. Taki cykl linearny biura jest niestety bardzo szkodliwy dla przyrody. Według szacunków Environmental Protection Agency, w USA aż do 8,5 miliona ton aktywów biurowych trafia rocznie na składowiska odpadów.

Jako projektanci jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za funkcjonalność i estetykę, ale także za wpływ naszej pracy na środowisko. Projektując, powinniśmy myśleć o modelu cyrkularnym, który minimalizuje koszty środowiskowe realizacji. Uważamy, że biura i inne przestrzenie komercyjne powinny być tworzone zgodnie z ideą 3R – reduce, reuse, recycle (redukuj, użyj ponownie, zutylizuj).

Od ponad 2 lat o odpowiedzialności środowiskowej i ideologii zero waste mówi się coraz głośniej. Zainspirowani ekspozycją Stockholm Furniture Fair podejmującą temat odpadów i rozwiązań redukujących ich ilość, chcieliśmy poszerzyć naszą wiedzę. W związku z tym rozpoczęliśmy poszukiwania sposobów na projektowanie w idei 3R.

Ekologiczny design i zmniejszanie śladu węglowego są dziś popularnymi tematami. Nie było jednak przykładów wdrożenia tych praktyk na większą, komercyjną skalę. Chcieliśmy to zmienić. Postanowiliśmy przetrzeć ścieżki designu wrażliwego na środowisko i zrealizować projekt przestrzeni pracy zgodny z tym podejściem. Tak zaczęła się historia Less Waste Office dla Nordea.

Do realizacji pomysłu potrzebny był nam partner, który w działalność wpisaną ma odpowiedzialność ekologiczną i zaakceptowałby ryzyko nowatorskiego pomysłu zmniejszenia produkcji odpadów w projekcie biurowym. Taką firmą jest właśnie Nordea – klient, dla którego zaprojektowaliśmy ponad 39 tys. mkw powierzchni biurowych w Gdyni, Łodzi i Warszawie. Ich biura mają za zadanie przyciągać talenty. Zaadaptowanie przestrzeni w duchu less waste miało wzmocnić identyfikowanie się pracowników z wartościami organizacji, która świadomie podchodzi do problemów ochrony środowiska.

Czym jest Less Waste Office?

Zaprojektowaliśmy biuro, które udowadnia, że funkcjonalna przestrzeni pracy w idei zrównoważonego rozwoju jest możliwa do zaprojektowania. Znaleźliśmy rozwiązania korzystne dla wszystkich stron – środowiska, człowieka i biznesu. Less Waste Office to 1100 mkw przestrzeni, do aranżacji której w ok. 80% użyto rzeczy odzyskanych, z drugiego obiegu i sprzyjających ekologii.

Gdzie jest 20% elementów aranżacji całkowicie nowych? Głównie w strefach pracy indywidualnej. Są to przede wszystkim biurka i fotele pracownicze – najbardziej eksploatowane meble w biurze. Uwarunkowane jest to troską o zdrowie pracowników. Dlatego w tym wypadku kierowano się przy wyborze przede wszystkim ergonomicznością. Standard klienta zakłada, że meble mają być zarówno funkcjonalne, jak i zapewniać komfort pracy.

Ostateczna koncepcja była wynikiem nietypowego procesu projektowego przypominającego tworzenie patchworku. W jego ramach dobieraliśmy i „zszywaliśmy” materiały tak, by otrzymać unikatowy design. Elementów wyposażenia szukaliśmy w magazynach, komisach, na portalach ogłoszeniowych. Tak tworzoną stylistykę połączyliśmy z niszowymi, ekologicznymi rozwiązaniami.

Zachowaliśmy estetykę znaną klientowi z poprzednich realizacji. Skandynawski styl został ocieplony dzięki różnorodności kolorów, mebli, materiałów i elementów dekoracyjnych. Zaprojektowana przez nas przestrzeń wzbudza emocje związane z przytulnym domowym zaciszem lub ulubioną kawiarnią, gdzie przedmioty mają dla nas osobiste, nie tylko użytkowe, znaczenie. Surowe materiały – cegła i glina – połączone z roślinnością dopełniają tę wizję i tworzą atmosferę bliskości z naturą.

Proces

Projektowanie przestrzeni opartej o zasadę 3R wiązało się z eksperymentalnym dla nas procesem realizacji. By oddać w projekcie ideę less waste i stworzyć tym samym modelowy przykład takiego projektu, musieliśmy udowodnić, że obniżenie kosztu środowiskowego idzie w parze z potrzebami biznesowymi Klienta, takimi jak:

budżet nie większy niż przy wcześniejszych projektach,

6-cio miesięczny okres realizacji,

zapewnienie pracownikom wygody pracy, komfortu akustycznego oraz dobrego oświetlenia.

Jak to zrobiliśmy? Jakie są główne różnice między projektowaniem przestrzeni less waste a standardowego biura?

Research materiałowy. To pierwsza i najważniejsza część procesu. Etap wyszukiwania, głębokiej weryfikacji i testowania ekologicznych rozwiązań, szukania mebli z drugiego obiegu i materiałów budowlanych zajmuje więcej czasu niż w standardowym projekcie. Trzeba też jednak pamiętać, że wraz z rosnącym doświadczeniem ta czasochłonność będzie maleć. Odwrócone podejście. Koncepcja powstaje na bazie dostępnych surowców. Wymaga to umiejętności połączenia odpowiednich wymiarów, kolorów i rozwiązań materiałowych, a także zwiększonego zaangażowania projektantów i dostawców. Współpraca i skupienie na idei. Rolą projektanta jest uświadomienie każdej ze stron, co jest istotą projektu. Właściciel budynku, podwykonawcy, dostawca mebli, wreszcie klient i architekci muszą ściśle współpracować i w każdym przypadku pamiętać o redukcji odpadów, promowaniu rozwiązań generujących najmniejszy ślad środowiskowy i ponownym wykorzystywaniu niezużytych do pierwotnych celów materiałów.

WyzwaNIE

Gdy tworzyliśmy Less Waste Office, zależało nam na dzieleniu się dobrymi praktykami i edukowaniu pracowników oraz przyszłych klientów i całej branży projektowej. Chcemy motywować do kolejnych realizacji, które będą korzystały z jeszcze lepszych ekologicznych rozwiązań i materiałów certyfikowanych. Naszym celem jest zachęcić do działania w idei zrównoważonego projektowania, które jest przyszłością architektury, designu, a tym samym – biznesu jako takiego.

Dla nas, projektantów, to nie wybór lecz konieczność, która ma służyć tworzeniu lepszej, zrównoważonej przyszłości. Każdy z nas powinien pamiętać, że nie ma planety B.

Less Waste Office w liczbach:

Metraż: 1100 m kw.

Liczba pracowników: 90

Liczba pięter: 1

Lokalizacja: Łużycka Office Park, Gdynia

Czas projektu: 5 miesiący

Zarząd Workplace:

Bogusz Parzyszek, Co-CEO & Founder

Dominika Zielińska, Co-CEO & Head Architect

Zespół projektowy Workplace:

Dominika Zielińska, Co-CEO & Head Architect

Małgorzata Romanowicz, Senior Architect & Design Lead

Daniel Dziczek, Project Manager & Architect

Tekst: Mateusz Sikora, Adrianna Kucińska

Grafika: Urszula Kuc, Mateusz Sikora

Zdjęcia: Adam Grzesik

키워드에 대한 정보 zero waste w pracy

다음은 Bing에서 zero waste w pracy 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  심근 경색 진단 검사 | [심혈관을 부탁해] 심근경색증 진단 - 심근경색증 바로 알기 12900 명이 이 답변을 좋아했습니다
See also  동상 영어 로 | 영어로 대화가 되려면 무조건 알아야 하는 3대 Be동사 패턴 ! 이 패턴들은 꼭 듣고 말할 수 있어야 합니다. | 영어 회화 | 필수 영어 패턴 | 답을 믿으세요

See also  근육 주사 종류 | 주사치료의 종류와 효과를 자세히 알려드립니다. [광진구 정형외과ㅣ군자동정형외과] 상위 84개 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 BEING ZERO WASTE AT THE OFFICE

  • zero waste
  • zero waste at the office
  • how to be zero waste
  • pela case
  • pela
  • pela case review
  • zero waste buzzfeed
  • zero waste lifestyle
  • zero waste makeup
  • zero waste skincare
  • zero waste influencer

BEING #ZERO #WASTE #AT #THE #OFFICE


YouTube에서 zero waste w pracy 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 BEING ZERO WASTE AT THE OFFICE | zero waste w pracy, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment