Zgłoszenie Salonu Kosmetycznego Do Sanepidu Wzór | Otwieram Swój Salon Kosmetyczny! Mega Remont!😱 Jak To Wszystko Wyglądało? 최근 답변 5개

당신은 주제를 찾고 있습니까 “zgłoszenie salonu kosmetycznego do sanepidu wzór – OTWIERAM SWÓJ SALON KOSMETYCZNY! MEGA REMONT!😱 Jak to wszystko wyglądało?“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Angie Tworzy 이(가) 작성한 기사에는 조회수 11,086회 및 좋아요 272개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

zgłoszenie salonu kosmetycznego do sanepidu wzór 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 OTWIERAM SWÓJ SALON KOSMETYCZNY! MEGA REMONT!😱 Jak to wszystko wyglądało? – zgłoszenie salonu kosmetycznego do sanepidu wzór 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Hej w dzisiejszym filmie zapraszam Was do swojego salonu. W związku z sytuacją teraz panującą, zabiegi kosmetyczne nie są możliwe. Wszystkie informacje na temat usług, czy daty otwarcia pojawią się na moim fp na FB AngieTworzy link znajdziecie niżej. koniecznie zaglądajcie tam, resztę wątpliwości rozwieję w komentarzach albo w wiadomościach prywatnych. Na pewno z czasem oferty będą się rozszerzać. Chcę chodzić na szkolenia i upiększać profesjonalnie. W związku z tym kiedy otworzę salon będzie można zapisać się na hennę (nie pudrową, to w przyszłości), hybrydę, makijaż, przedłużanie rzęs 1:1 być może będą też fajne zniżki więc zapraszam do obserwacji moich social mediów. Pozdrawiam Was serdecznie i dziękuję za wszystkie gratulacje i słowa wsparcia. 💗

Linki
fotoobrazy zamówiłam tu https://tiny.pl/7mvn9
uchwyty do mebli https://tiny.pl/7mvnf
tapeta róże https://tiny.pl/7mvnp
łóżko https://tiny.pl/7mvnk dopłacałam za automat wspomagający rozkładanie i tkaninę z typu drugiego KRONOS 19
mozaika marmurowa kafle https://tiny.pl/7mvkw
sklep z którego kupowaliśmy kontakty i właczniki czarne https://tiny.pl/7mvkb
link do właczników https://tiny.pl/7mv2h
żarówki do halogenów https://tiny.pl/7mv27
drzwi do łazienki https://tiny.pl/7mv2f
nagłośnienie jest wbudowane w sufity, ale wzmacniacz wymieniliśmy ten się strasznie ciął https://tiny.pl/7mv21
drzwi zewnętrzne https://tiny.pl/7mv2v
umywalki baterie Leroy Merlin
kafle plafon Brico Marche
Zielona farba dekoral salvia leaf
Różowa dekoral sushi gigner
Pinterest https://pin.it/1xAkMPL
toaletka https://www.youtube.com/watch?v=NcTpW0tguvY\u0026t=324s

Jak o czymś nie napisałam pytajcie, dodam do listy 😁
►Facebook: https://pl-pl.facebook.com/angietworzy/
►Instagram: https://www.instagram.com/angietworzy/
►Mail: [email protected]
►Blog: angietworzy.blogspot.com

1. Panasonic LumixG7
2. Andżelika przez dż
3. 21lat
4. Nie noszę soczewek, to mój naturalny kolor tęczówki
Nie zapomnij uderzyć w 🔔 żeby być zawsze na bieżąco! Jeśli masz pytania, uwagi pisz w komentarzu 👇

zgłoszenie salonu kosmetycznego do sanepidu wzór 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Czy trzeba zgłaszać do sanepidu fakt otwarcia salonu? Czy …

Zgłoszenie salonu kosmetycznego do sanepu – trzeba czy nie? … Na stronie GIS czytamy: Przepisy prawa nie przewują obowiązku zgłoszenia …

+ 여기에 표시

Source: gabinetodzaplecza.pl

Date Published: 4/2/2021

View: 866

Wymogi sanepidu względem salonu kosmetycznego

Zgłoszenie salonu kosmetycznego może, bowiem odbyć się przez nas samych jak i przez osoby trzecie (na przykład klienci). Dlatego też należy …

+ 더 읽기

Source: edusalon.pl

Date Published: 12/6/2022

View: 7992

Kontrola sanepidu w salonie kosmetycznym

Salon kosmetyczny Sanep odwiedzić może z kilku powodów: zgłoszenie salonu kosmetycznego do prowadzenia działalności wymaga zgody i pozytywnej …

+ 여기에 자세히 보기

Source: poradnikprzedsiebiorcy.pl

Date Published: 9/18/2022

View: 8366

Wymagania sanitarno-higieniczne jakie powinny być … – Gov.pl

Inspektor Sanitarny, do którego należy zgłosić fakt rozpoczęcia działalności. Zakład świadczący usługi fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu oraz odnowy …

+ 더 읽기

Source: www.gov.pl

Date Published: 6/21/2021

View: 9770

Pierwsza działalność – salon kosmetyczny.

Informacje o przepisach dotyczących uruchomienia działalności kosmetycznej, sanep, projekt salonu kosmetycznego, ZUS i Urząd Skarbowy, odpowiednie miejsce …

+ 여기에 더 보기

Source: ladys-nails.eu

Date Published: 7/3/2022

View: 5135

Przygotowanie salonu na kontrolę sanepidu – Saloner

Właściciel salonu kosmetycznego musi trzymać się zaleceń prawa i spełniać odpowiednie wymagania sanitarne. Salon powinien być bowiem miejscem bezpiecznym.

+ 여기를 클릭

Source: saloner.pl

Date Published: 12/29/2022

View: 2864

Donos do sanepidu – wzór, przykład, anonimowy, mailem

Państwowa Inspekcja Sanitarna określana potocznie mianem sanepu jest instytucją specjalizującą się w realizowaniu zadań z zakresu zdrowia publicznego.

+ 여기에 표시

Source: donosimy.waw.pl

Date Published: 11/28/2022

View: 3283

Jakie są wymogi sanepidu dla salonu kosmetycznego w 2022 …

Salon kosmetyczny to miejsce, w którym konieczne jest przestrzeganie szczególnych zasad higieny. Wykonuje się w nim bowiem zabiegi, …

+ 여기에 표시

Source: www.sztukakosmetologii.pl

Date Published: 3/5/2022

View: 5320

Salon kosmetyczny a sanepid – ePorady24.pl

Mam swój salon kosmetyczny ? manicure i pedicure i drobne zabiegi nieinwazyjne kosmetyczne. … Czy muszę swój lokal zgłosić w sanepzie?

+ 여기에 보기

Source: www.eporady24.pl

Date Published: 7/17/2021

View: 323

주제와 관련된 이미지 zgłoszenie salonu kosmetycznego do sanepidu wzór

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 OTWIERAM SWÓJ SALON KOSMETYCZNY! MEGA REMONT!😱 Jak to wszystko wyglądało?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

OTWIERAM SWÓJ SALON KOSMETYCZNY! MEGA REMONT!😱 Jak to wszystko wyglądało?
OTWIERAM SWÓJ SALON KOSMETYCZNY! MEGA REMONT!😱 Jak to wszystko wyglądało?

주제에 대한 기사 평가 zgłoszenie salonu kosmetycznego do sanepidu wzór

  • Author: Angie Tworzy
  • Views: 조회수 11,086회
  • Likes: 좋아요 272개
  • Date Published: 2020. 5. 2.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=7LPJBCRXME4

Jak zgłosić salon do sanepidu?

Aby uzyskać stosowną zgodę na prowadzenie własnego gabinetu kosmetycznego, w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek zgłoszeniowy w placówce Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w okresie nie krótszym niż przynajmniej dwa tygodnie od rozpoczęcia działalności.

Czy trzeba zgłaszać do sanepidu salon kosmetyczny?

Na stronie GIS czytamy: Przepisy prawa nie przewidują obowiązku zgłoszenia samego rozpoczęcia ww. działalności, jednakże stanowisko organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej może być wymagane przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawa budowlanego (Dz.

Jak napisać zgłoszenie do sanepidu?

Skargę można dostarczyć do stacji sanepidu osobiście bądź wysłać ją pocztą elektroniczną lub tradycyjną. Dane kontaktowe poszczególnych stacji wojewódzkich można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego http://gis.gov.pl/?lang=pl&go=news w zakładce „kontakt”.

Jakie dokumenty sprawdza sanepid w salonie kosmetyczny?

Pomieszczenia i wyposażenie gabinetu kosmetycznego muszą być utrzymane w dobrym stanie sanitarno-technicznym oraz sanitarno-porządkowym. Sanepid w salonie kosmetycznym może sprawdzić, czy narzędzia i urządzenia stanowiące wyposażenie mają atesty, czyli świadectwa dopuszczenia do użytkowania i certyfikaty.

Ile metrów musi mieć salon kosmetyczny?

Już 15m2 powinno sobie poradzić i wystarczyć do stworzenia pierwszego, własnego salonu kosmetycznego. Jeśli w przyszłości planujemy rozszerzenie działalności, zatrudnienie dodatkowych osób, warto zastanowić się, czy istnieje potrzeba szukania lokalizacji, która wkomponuje się w przyszłe oczekiwania.

Czy w gabinecie kosmetycznym musi być umywalka?

W zakładach kosmetycznych, w których stosuje się preparaty powodujące zewnętrzne zanieczyszczenie ciała należy wydzielić łazienkę wyposażoną w natrysk, miskę ustępową oraz umywalkę.

Ile kosztuje odbiór sanepidu?

Wniosek o odbiór lokalu przez Sanepid jest darmowy i najlepiej złożyć jeszcze w trakcie remontu. Wniosek możesz złożyć listownie, przez ePuap lub osobiście.

Ile kosztuje kontrola Sanepidu?

W maju 2021 r. Sanepid przeprowadził u mnie kontrolę. W toku kontroli stwierdzono drobne uchybienia, wezwano mnie do ich usunięcia oraz nałożono opłatę za koszty kontroli w kwocie 137 zł.

Jakie dokumenty są potrzebne przy kontroli sanepidu?

Jakie dokumenty są niezbędne podczas kontroli? Inspekcja Sanitarna z pewnością będzie sprawdzała księgę HACCP oraz orzeczenia lekarskie. Może też poprosić o umowę na wywóz śmieci oraz wynajem lokalu i aktualne badanie wody.

Ile czeka się na zgode sanepidu?

Ile czeka się na rozpatrzenie wniosku? Na rozpatrzenie wniosku czeka się około 14 dni. Otrzymamy wówczas zaświadczenie o dokonaniu wpisu do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Sanepidu.

Ile razy dzwoni sanepid?

Telefony z nakładaniem decyzji o kwarantannie wykonywane są pomiędzy 9:00 a 20:30 codziennie. Podejmowane są 2 próby kontaktu, w dwóch kolejnych dniach. Jeśli jesteś adresatem tego komunikatu wciśnij 1, jeżeli nie wciśnij 2. Jeżeli chcesz odsłuchać ponownie komunikat wybierz 3.

Kiedy wymagany jest sanepid?

Nowelizacja Kodeksu pracy ze stycznia 2013 roku zniosła obowiązek zgłoszenia pracodawcy u Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Do tej pory wszyscy nowi przedsiębiorcy, którzy zatrudniali pracowników na podstawie umowy o pracę, musieli poinformować o tym Sanepid w ciągu 30 dni od zarejestrowania działalności.

Jakie wymogi sanitarne powinien spełniać gabinet kosmetyczny?

W związku z powyższym w zakładach fryzjerskich oraz gabinetach kosmetycznych podczas wykonywania usług należy przestrzegać higieny osobistej, czystości ubrań ochronnych i bielizny, czystości pomieszczeń, prawidłowej dezynfekcji a jeżeli zachodzi taka potrzeba – sterylizacji stosowanych narzędzi i przedmiotów.

Czy jest obowiązek zgłoszenia lokalu do sanepidu?

Brak obowiązku zgłaszania otwarcia gabinetu do Sanepidu nie zwalania z przestrzegania powszechnie obowiązujących przepisów, np. rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych budynków.

Ile osób może być w salonie kosmetycznym?

Ilu klientów może przebywać w salonie kosmetycznym równocześnie? W gabinecie kosmetycznym w tym samym czasie może przebywać tylu klientów, ile jest stanowisk do ich obsługi. Jeżeli mamy 3 stanowiska do manicure i kolejne 3 do pedicure, wówczas w salonie może przebywać maksymalnie 6 klientów w tym samym czasie.

Czy można otworzyć salon fryzjerski bez odbioru sanepidu?

Otwarcie salonu fryzjerskiego wiąże się z koniecznością uzyskania zgody Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego na prowadzenie działalności w danym lokalu. Odbioru lokalu musi dokonać SANEPID.

Co trzeba mieć w salonie fryzjerskim przy kontroli sanepidu?

wszystkie elementy związane z wyposażeniem gabinetu, prawidłowość dezynfekcji i sterylizacji akcesoriów, stan urządzeń sanitarnych, poziom higieny w gabinecie.

Czy można otworzyć salon kosmetyczny w domu?

Otwarcie salonu kosmetycznego nie wymaga kupowania ani wynajmowania nowego lokalu. Działalność może być prowadzona w domu – pod warunkiem, że istnieje możliwość dostosowania budynku do wymagań sanepidu oraz przedsiębiorca dysponuje tytułem prawnym do lokalu.

Jakie są wymogi sanepidu do salonu fryzjerskiego?

Zgodnie z wymogami Sanepidu, salon fryzjerski może znajdować się wyłącznie w lokalu, który ma dostęp do bieżącej wody (zarówno zimnej, jak i ciepłej). Musi być on odrębną powierzchnią na terenie lokalu lub budynku, bądź znajdować się w zupełnie oddzielnym miejscu.

Czy trzeba zgłaszać do sanepidu fakt otwarcia salonu? Czy trzeba konsultować projekt lokalu? Czy sanepid może pobierać opłaty?

Otwieram salon – czy muszę zgłaszać ten fakt do sanepidu? Czy muszę konsultować z sanepidem projekt lokalu? To jedne z najpopularniejszych pytań początkujących właścicieli salonów… Opłaty? Pojawia się coraz więcej głosów, że sanepid komuś wystawił rachunek. O co chodzi? Zobacz oficjalne stanowisko w tej sprawie!

Podczas tradycyjnego przeglądu stron rządowych (robię go raz na jakiś czas, szukając dla Was najświeższych informacji) natknęłam się na COŚ. Dlaczego „coś”? Jest to fragment Q&A opublikowanego na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego (klik), w którym umieszczono wszystkie tematy świata: kąpieliska, pochówki, dopalacze, kamień w czajniku… i salony kosmetyczne.

Nie byłoby może w tym nic dziwnego, wszak GIS „pilnuje” wielu obszarów naszego życia, ALE ich wypowiedź brzmi jak żywcem wyjęta z jakiejś indywidualnej odpowiedzi udzielonej obywatelowi, o czym świadczą sformułowania typu: „Odnosząc się do kwestii uzgadniania projektu lokalu usługowego, wyjaśniam”. Chyba, ktoś ułatwił sobie pracę i zrobił „kopiuj – wklej” 😉

Jednak zgodnie z zasadą, że darowanemu koniowi się w zęby nie zagląda, ale przede wszystkim dlatego, że ta odpowiedź zawiera wiele cennych informacji, postanowiłam Wam ją przytoczyć i omówić.

Zgłoszenie salonu kosmetycznego do sanepidu – trzeba czy nie?

Na stronie GIS czytamy:

Przepisy prawa nie przewidują obowiązku zgłoszenia samego rozpoczęcia ww. działalności, jednakże stanowisko organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej może być wymagane przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawa budowlanego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186, z późn. zm.), na etapie zmiany sposobu użytkowania (art. 71) lub w przypadku konieczności uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego (art. 56). Ponadto, może być konieczne uzyskanie zgód bądź opinii dotyczących odstępstwa od warunków technicznych, czy bezpieczeństwa i higieny pracy, wydawanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej szczebla wojewódzkiego i powiatowego.

Czyli nie mamy obowiązku zgłaszania rozpoczęcia działalności, ale możemy być zobowiązani do zasięgnięcia opinii sanepidu w niektórych, konkretnych sytuacjach, np.:

na etapie zmiany sposobu użytkowania lokalu,

w przypadku konieczności uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego,

w przypadku odstępstwa od warunków technicznych, czy bezpieczeństwa i higieny pracy (np. wysokość lokalu).

Jak to wygląda w praktyce? W związku z tym, że nie mamy obowiązującego rozporządzenia dla salonów kosmetycznych (więcej na ten temat tutaj), o wielu sprawach niestety decydują lokalne sanepidy.

Dlaczego „niestety”? Ano dlatego, że jedne mają bardziej luźne podejście, inne bardziej restrykcyjne. Wychodzi na to, że miejsce naszego zamieszkania i prowadzenia działalności decyduje o tym, czy mamy łatwiej, czy trudniej niż inni. Poza tym przedsiębiorca ma prawo wiedzieć, do jakich przepisów powinien się stosować. Uznaniowość utrudnia prowadzenie firmy i staje się przyczyną wielu trudnych sytuacji…

Wracając do tematu: w praktyce większość lokalnych sanepidów podziela pogląd, że nic nie trzeba zgłaszać, niemniej jednak wiele z nich sugeruje, że „byłoby miło” jakby właściciel firmy jednak dobrowolnie poinformował jednostkę o fakcie otwarcia salonu i jego lokalizacji. Z dyskusji na branżowych forach wynika, że część sanepidów wręcz wymaga zgłoszenia, ale już wiemy, że nie ma takiego ustawowego obowiązku.

Czy warto zgłosić się „dobrowolnie”?

Czy warto zgłosić się „dobrowolnie”? I tak, i nie. Do momentu, w którym się nie zgłosimy, formalnie nas „nie ma”. Oczywiście figurujemy np. w CEIDG, ale zanim ktoś nas tam znajdzie (albo po prostu wypatrzy, przechodząc ulicą), pewnie minie trochę czasu. W tym czasie mamy spokój z kontrolami. „Nie ma nas”, więc nie ma kontroli.

Czyli nie zgłaszać się? Nie do końca… Bo z drugiej strony, wszyscy wiemy, że sanepidy bywają upierdliwe. Jeśli sami się zgłosimy to po pierwsze, jest szansa, że urzędnicy będą na nas patrzeć łaskawszym okiem i po drugie, możemy skonsultować pewne sprawy, jeszcze przed oficjalnym otwarciem salonu/na etapie remontu. Wyżej pisałam, że nie ma rozporządzenia i stanowiska sanepidów w wielu sprawach różnią się lokalnie… Jeśli mamy pół roku po otwarciu robić remont, bo przysłowiowe płytki są centymetr za nisko, to może warto obgadać temat wcześniej? Decyzja należy do Ciebie.

Jakie jest moje zdanie? Polecam zadzwonić i zapytać, czy trzeba zgłaszać. To pozwoli Ci „wybadać grunt”. Jeśli usłyszysz, że nie – nie zgłaszaj lub zgłoś, jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko jest ok. Jeśli usłyszysz, że w sumie nie, ALE… Zgłoś dla świętego spokoju.

Czy z sanepidem należy skonsultować projekt salonu?

W omawianym stanowisku/odpowiedzi znajdziemy również garść informacji dotyczących projektu lokalu:

Odnosząc się do kwestii uzgadniania projektu lokalu usługowego, wyjaśniam, że zgodnie z art. 3 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, z późn. zm.) do zakresu działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w dziedzinie zapobiegawczego nadzoru sanitarnego należy w szczególności uzgadnianie dokumentacji projektowej pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych dotyczących budowy oraz zmiany sposobu użytkowania obiektów budowlanych. W sprawie uzgodnień dokumentacji projektowej pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych właściwym jest państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub działający w imieniu państwowego inspektora sanitarnego uprawniony rzeczoznawca do spraw sanitarnohigienicznych. Uzgadnianie dokumentacji projektowej pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych przez właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego lub rzeczoznawcę do spraw sanitarnohigienicznych polega na sprawdzeniu dokumentacji projektowej i przeanalizowaniu zaplanowanych rozwiązań w aspekcie zgodności z zapisami prawa mającymi wpływ na stan sanitarnohigieniczny obiektu oraz możliwości wystąpienia w zrealizowanym na podstawie przedmiotowego projektu obiekcie zagrożeń dla życia i zdrowia człowieka. Państwowa Inspekcja Sanitarna dokonuje uzgodnień wyłącznie na wniosek zainteresowanych. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej pobierają opłaty za wykonane czynności związane z nadzorem sanitarnym na podstawie art. 36 ww. ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Z powyższej odpowiedzi wynika (?), że przedstawienie projektu jest dobrowolne i (?) może wiązać się z opłatami.

Jako że sama nie jestem tak w 100% pewna, co autor miał na myśli, postanowiłam poszukać jeszcze innego źródła, w którym odpowiedź na nurtujące nas pytanie byłaby udzielona w bardziej bezpośredni, niebudzący wątpliwości sposób.

Znalazłam kolejne Q&A, tym razem zamieszczone na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie (klik).

Tutaj mamy już jasną informację:

Wykonanie projektu adaptacji lokalu z przeznaczeniem dla określonej działalności z punktu widzenia określenia spełniania wymagań higienicznych i zdrowotnych nie jest obowiązkowe, jednakże ułatwia inwestorowi dostosowanie funkcji pomieszczeń do prowadzenia działalności w zaplanowanym zakresie.

I co bardzo ważne:

Zakład odpowiednio przygotowany i wyposażony zgodnie z obowiązującymi przepisami uzyska pozytywną opinię dla prowadzenia działalności, nawet gdy nie posiada uprzednio wykonanego i uzgodnionego pod względem wymogów sanitarno–higienicznych projektu. Sporządzony projekt zaleca się jednakże uzgodnić (nie jest to obowiązkowe) pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych. Uzgodnienia może dokonać Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie lub rzeczoznawca do spraw sanitarno-higienicznych. Sporządzony i poprawnie uzgodniony projekt ułatwia wykonanie prac adaptacyjnych i gwarantuje uzyskanie pozytywnej opinii potwierdzającej spełnienie wymagań sanitarno-higienicznych. Adaptację pomieszczeń należy wykonać zgodnie z takim projektem, który posiada uzgodnienie pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych lub też wykonać adaptację pomieszczeń bez projektu (na własną odpowiedzialność), ale zgodnie z wymogami wynikającymi z obowiązujących przepisów prawnych.

Podsumowując: nie trzeba, ale będzie dla Ciebie lepiej, jak skonsultujesz… To brzmi trochę jak sytuacja bez wyjścia…

Czy sanepid pobiera opłaty od właścicieli salonów? Jeśli tak, to za co?

Ostatnim wątkiem, który chciałam poruszyć, są opłaty za usługi sanepidu, które wspomniano w cytowanym wcześniej stanowisku GIS.

Sprawdźmy we wspomnianej przez nich ustawie, jakie opłaty może od nas pobierać sanepid.

Art. 36. 1. Za badania laboratoryjne oraz inne czynności wykonywane przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w związku ze sprawowaniem bieżącego i zapobiegawczego nadzoru sanitarnego pobiera się opłaty w wysokości kosztów ich wykonania, z zastrzeżeniem ust. 2. Opłaty ponosi osoba lub jednostka organizacyjna obowiązana do przestrzegania wymagań higienicznych i zdrowotnych. 2. Za badania laboratoryjne i inne czynności wykonywane w związku ze sprawowaniem bieżącego nadzoru sanitarnego przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie pobiera się opłat od osób oraz jednostek organizacyjnych obowiązanych do przestrzegania wymagań higienicznych i zdrowotnych, jeżeli w wyniku badań nie stwierdzono naruszenia tych wymagań.

Wynika z tego (co potwierdza również wiele wypowiedzi na forach branżowych), że za kontrolę z pozytywnym wynikiem nie płacimy. Jeśli „mamy coś za uszami” i to wyjdzie na kontroli – wtedy zapłacimy. Podkreślam jednak, że akurat tego nie jestem w 100% pewna. Jeśli masz inne doświadczenia, daj koniecznie znać w komentarzu pod artykułem.

I dalej:

3b. Niezależnie od opłat, o których mowa w ust. 1–3a, stacje sanitarno-epidemiologiczne mogą pozyskiwać środki finansowe z tytułu sprzedaży usług zleconych, w szczególności w zakresie: 1) badań laboratoryjnych, badań i pomiarów środowiskowych i innych czynności dotyczących oceny jakości zdrowotnej i bezpieczeństwa zdrowotnego; 2) prowadzenia szkoleń i egzaminów oraz wykonywania ocen zdrowotnych.

Czyli jeśli zwracamy się do sanepidu z prośbą o coś, możemy się spodziewać opłaty.

I dalej:

4. Minister właściwy do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, sposób ustalania wysokości opłat za badania laboratoryjne i inne czynności, o których mowa w ust. 1–3, z uwzględnieniem kosztów ich wykonania.

Ok, poszukajmy tego rozporządzenia…

Znalazłam, ale nie ma w nim żadnych konkretów. Są jedynie informacje, że podczas wyceniania należy wziąć pod uwagę czas pracy pracowników, zużyte materiały itd…

Wniosek: jeśli chcesz skorzystać z pomocy sanepidu, zawsze zapytaj, czy ta pomoc będzie płatna i jeśli tak – ile będzie Cię to kosztowało.

Jakie wymagania musi spełnić salon kosmetyczny?

W Q&A GIS znajdziemy również spory fragment dotyczący wymagań, które musi spełnić salon kosmetyczny lub fryzjerski. Omawiam je już jednak w kolejnym artykule, bo sprawa jest na tyle złożona, że nie wystarczy suchy cytat z GIS – potrzeba szerszego komentarza.

Artykuł o wymaganiach dla salonu znajdziesz TUTAJ.

Wymogi, zgłoszenie salonu do sanepidu, zgłoszenie autoklawu

W dzisiejszych czasach wielu z nas regularnie dba o swój wygląd i stara się by był on nienaganny. Salony kosmetyczne to miejsca, w których można skorzystać z wielu zabiegów mających na celu poprawienie naszej estetyki i samopoczucia. Dzięki ich niesłabnącej popularności, coraz więcej osób postanawia otworzyć własny biznes i prowadzić salon kosmetyczny. Należy jednak pamiętać, że właściciel takiego lokalu powinien trzymać się jasno określonych zaleceń ustanowionych przez prawo i spełniać wszelkie wymagania sanitarno – techniczne oraz sanitarno – porządkowe. Salony kosmetyczne powinny być, bowiem miejscem bezpiecznym i zdolnym do świadczenia usług higienicznych oraz pielęgnacyjnych. Otwarcie własnego salonu kosmetycznego bez odbioru sanepidu jest niemożliwe do zrealizowania, dlatego tez należy spełnić niezbędne warunki, by móc zacząć zarabiać.

Co zatem należy zrobić by salon kosmetyczny gotowy był na otwarcie? Jakie wymogi sanepidu trzeba spełnić? I jak zgłosić lokal do sanepidu?

Państwowa Inspekcja Sanitarna – jak i gdzie złożyć wniosek?

Nadzór nad obiektami takimi jak salony kosmetyczne prowadzi Państwowa Inspekcja Sanitarna, natomiast nadzór bieżący i interwencyjny należy do obowiązków powiatowych stacji sanitarno – epidemiologicznych. Spełnienie określonych wymagań sanepidu spędza wielu przedsiębiorcom sen z powiek – nie ma się jednak, czego obawiać, gdyż procedury te są przystępne i proste do spełnienia.

Aby uzyskać stosowną zgodę na prowadzenie własnego gabinetu kosmetycznego, w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek zgłoszeniowy w placówce Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w okresie nie krótszym niż przynajmniej dwa tygodnie od rozpoczęcia działalności. Wniosek ten powinien zawierać wszelkie niezbędne informacje dotyczące organizacji i formy pracy prowadzonej w danym lokalu.

Kontrola sanepidu może być zapowiedziana – wówczas dostaje się stosowne pismo informujące o zbliżającej się inspekcji (zazwyczaj umawiana jest na konkretny dzień, jednakże inspektor ma obowiązek odwiedzenia danego salonu kosmetycznego w ciągu 30 dni od wysłania pisma). Można także doświadczyć kontroli sanepidu, która jest zupełnie niezapowiedziana i oznacza nagłą oraz niespodziewaną weryfikację. Zgłoszenie salonu kosmetycznego może, bowiem odbyć się przez nas samych jak i przez osoby trzecie (na przykład klienci). Dlatego też należy zawsze przestrzegać wyznaczonych standardów i trzymać się ściśle ustalonych zasad, gdyż nie wiadomo, co przyniesie dany dzień i czym nas zaskoczy.

Jakie normy powinien spełniać lokal by był gotowy na kontrolę sanepidu?

Jako właściciel salonu kosmetycznego musisz ścisłe przestrzegać pewnych norm i zasad związanych z prowadzeniem tego typu działalności. Przestrzeganie ich jest niezbędne i konieczne by otrzymać stosowną zgodę sanepidu na otwarcie i prowadzenie własnego salonu kosmetycznego. Jakie warunki, zatem należy spełnić i jak się przygotować na inspekcję sanitarną?

Stosowne dokumenty

Aby otworzyć własną działalność musisz być w posiadaniu odpowiedniej dokumentacji mówiącej o prawie do użytkowania danego lokalu i dóbr w nim zawartych. Ponadto powinieneś posiadać wszelkie akty własności, protokoły przeglądów kominiarskich, odbioru technicznego i książeczki sanepidowskie wszystkich pracowników.

Wydzielone strefy

Salon kosmetyczny to miejsce, w którym powinien być wyraźnie zaznaczony podział na strefy – oznacza to, że praktycznie każda czynność prowadzona w danym lokalu wymaga oddzielnego miejsca i lokalizacji. Salon powinien mieć wydzielone miejsce na: recepcję, poczekalnię, miejsce przeznaczone do: przeprowadzania zabiegów, spożywania posiłków (zaplecze kuchenne), przechowywania odzieży oraz narzędzi i sprzętów, powinien być także pokój socjalny i łazienka zarówno dla klientów jak i pracowników.

Wentylacja i klimatyzacja

Każdy salon kosmetyczny powinien być wyposażony w sprawną i czystą wentylację. Należy także przestrzegać obowiązkowych kontroli kominiarskich oraz przeglądów, czyszczenia i konserwacji a także odgrzybiania. Zarówno klimatyzacja jak i wentylacja muszą być sprawne i w nienagannym stanie podczas kontroli sanepidu.

Czystość i przestrzeganie zasad sanitarno – higienicznych

Praca w każdym salonie kosmetycznym powinna opierać się na regularnym czyszczeniu i dezynfekcji sprzętów oraz wszystkich pomieszczeń. Należy dbać o nienaganną czystość w każdym pomieszczeniu oraz przestrzegać zasad higienicznych. Ponadto każdy pracownik powinien być przeszkolony z procedur higieniczno – dezynfekcyjnych i bezwzględnie się do nich stosować.

Atesty i certyfikaty

Oprócz zachowania podstawowych czynności higienicznych, musisz zadbać o odpowiednie wyposażenie swojego gabinetu kosmetycznego. Oznacza to, zatem, iż wszelkie sprzęty i urządzenia w nim zawarte muszą posiadać stosowne atesty i certyfikaty jakości, gwarantujące skuteczność i bezpieczeństwo użytkowania.

Autoklaw w gabinecie kosmetycznym

Dezynfekcja oraz sterylizacja to główne procesy, stanowiące podstawę działania gabinetów kosmetycznych. Zgodnie z wymogami każde urządzenie i sprzęt powinien być nie tylko myty, ale i dezynfekowany po każdym użyciu. Posiadanie własnego autoklawu znacznie ułatwia pracę i zapewnia najwyższy poziom ochrony i bezpieczeństwa higieny pracy.

Nie istnieje prawo mówiące o obowiązku rejestru autoklawu do sanepidu, należy jednak powiadomić dany inspektorat o zakupie takiego urządzenia i wykonać niezbędne testy (zalecone przez sanepid) w celu uniknięcia różnych nieprzyjemności.

Wymogi sanepidu względem salonu kosmetycznego nie są bardzo wymagające, mają jednak na celu dopilnowanie utrzymywania czystości i środków bezpieczeństwa, aby zapewnić ochronę zarówno klientom jak i pracownikom przed zagrożeniami mogącymi odbić się na ich zdrowiu.

Czy trzeba zgłaszać do sanepidu fakt otwarcia salonu? Czy trzeba konsultować projekt lokalu? Czy sanepid może pobierać opłaty?

Otwieram salon – czy muszę zgłaszać ten fakt do sanepidu? Czy muszę konsultować z sanepidem projekt lokalu? To jedne z najpopularniejszych pytań początkujących właścicieli salonów… Opłaty? Pojawia się coraz więcej głosów, że sanepid komuś wystawił rachunek. O co chodzi? Zobacz oficjalne stanowisko w tej sprawie!

Podczas tradycyjnego przeglądu stron rządowych (robię go raz na jakiś czas, szukając dla Was najświeższych informacji) natknęłam się na COŚ. Dlaczego „coś”? Jest to fragment Q&A opublikowanego na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego (klik), w którym umieszczono wszystkie tematy świata: kąpieliska, pochówki, dopalacze, kamień w czajniku… i salony kosmetyczne.

Nie byłoby może w tym nic dziwnego, wszak GIS „pilnuje” wielu obszarów naszego życia, ALE ich wypowiedź brzmi jak żywcem wyjęta z jakiejś indywidualnej odpowiedzi udzielonej obywatelowi, o czym świadczą sformułowania typu: „Odnosząc się do kwestii uzgadniania projektu lokalu usługowego, wyjaśniam”. Chyba, ktoś ułatwił sobie pracę i zrobił „kopiuj – wklej” 😉

Jednak zgodnie z zasadą, że darowanemu koniowi się w zęby nie zagląda, ale przede wszystkim dlatego, że ta odpowiedź zawiera wiele cennych informacji, postanowiłam Wam ją przytoczyć i omówić.

Zgłoszenie salonu kosmetycznego do sanepidu – trzeba czy nie?

Na stronie GIS czytamy:

Przepisy prawa nie przewidują obowiązku zgłoszenia samego rozpoczęcia ww. działalności, jednakże stanowisko organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej może być wymagane przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawa budowlanego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186, z późn. zm.), na etapie zmiany sposobu użytkowania (art. 71) lub w przypadku konieczności uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego (art. 56). Ponadto, może być konieczne uzyskanie zgód bądź opinii dotyczących odstępstwa od warunków technicznych, czy bezpieczeństwa i higieny pracy, wydawanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej szczebla wojewódzkiego i powiatowego.

Czyli nie mamy obowiązku zgłaszania rozpoczęcia działalności, ale możemy być zobowiązani do zasięgnięcia opinii sanepidu w niektórych, konkretnych sytuacjach, np.:

na etapie zmiany sposobu użytkowania lokalu,

w przypadku konieczności uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego,

w przypadku odstępstwa od warunków technicznych, czy bezpieczeństwa i higieny pracy (np. wysokość lokalu).

Jak to wygląda w praktyce? W związku z tym, że nie mamy obowiązującego rozporządzenia dla salonów kosmetycznych (więcej na ten temat tutaj), o wielu sprawach niestety decydują lokalne sanepidy.

Dlaczego „niestety”? Ano dlatego, że jedne mają bardziej luźne podejście, inne bardziej restrykcyjne. Wychodzi na to, że miejsce naszego zamieszkania i prowadzenia działalności decyduje o tym, czy mamy łatwiej, czy trudniej niż inni. Poza tym przedsiębiorca ma prawo wiedzieć, do jakich przepisów powinien się stosować. Uznaniowość utrudnia prowadzenie firmy i staje się przyczyną wielu trudnych sytuacji…

Wracając do tematu: w praktyce większość lokalnych sanepidów podziela pogląd, że nic nie trzeba zgłaszać, niemniej jednak wiele z nich sugeruje, że „byłoby miło” jakby właściciel firmy jednak dobrowolnie poinformował jednostkę o fakcie otwarcia salonu i jego lokalizacji. Z dyskusji na branżowych forach wynika, że część sanepidów wręcz wymaga zgłoszenia, ale już wiemy, że nie ma takiego ustawowego obowiązku.

Czy warto zgłosić się „dobrowolnie”?

Czy warto zgłosić się „dobrowolnie”? I tak, i nie. Do momentu, w którym się nie zgłosimy, formalnie nas „nie ma”. Oczywiście figurujemy np. w CEIDG, ale zanim ktoś nas tam znajdzie (albo po prostu wypatrzy, przechodząc ulicą), pewnie minie trochę czasu. W tym czasie mamy spokój z kontrolami. „Nie ma nas”, więc nie ma kontroli.

Czyli nie zgłaszać się? Nie do końca… Bo z drugiej strony, wszyscy wiemy, że sanepidy bywają upierdliwe. Jeśli sami się zgłosimy to po pierwsze, jest szansa, że urzędnicy będą na nas patrzeć łaskawszym okiem i po drugie, możemy skonsultować pewne sprawy, jeszcze przed oficjalnym otwarciem salonu/na etapie remontu. Wyżej pisałam, że nie ma rozporządzenia i stanowiska sanepidów w wielu sprawach różnią się lokalnie… Jeśli mamy pół roku po otwarciu robić remont, bo przysłowiowe płytki są centymetr za nisko, to może warto obgadać temat wcześniej? Decyzja należy do Ciebie.

Jakie jest moje zdanie? Polecam zadzwonić i zapytać, czy trzeba zgłaszać. To pozwoli Ci „wybadać grunt”. Jeśli usłyszysz, że nie – nie zgłaszaj lub zgłoś, jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko jest ok. Jeśli usłyszysz, że w sumie nie, ALE… Zgłoś dla świętego spokoju.

Czy z sanepidem należy skonsultować projekt salonu?

W omawianym stanowisku/odpowiedzi znajdziemy również garść informacji dotyczących projektu lokalu:

Odnosząc się do kwestii uzgadniania projektu lokalu usługowego, wyjaśniam, że zgodnie z art. 3 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, z późn. zm.) do zakresu działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w dziedzinie zapobiegawczego nadzoru sanitarnego należy w szczególności uzgadnianie dokumentacji projektowej pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych dotyczących budowy oraz zmiany sposobu użytkowania obiektów budowlanych. W sprawie uzgodnień dokumentacji projektowej pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych właściwym jest państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub działający w imieniu państwowego inspektora sanitarnego uprawniony rzeczoznawca do spraw sanitarnohigienicznych. Uzgadnianie dokumentacji projektowej pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych przez właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego lub rzeczoznawcę do spraw sanitarnohigienicznych polega na sprawdzeniu dokumentacji projektowej i przeanalizowaniu zaplanowanych rozwiązań w aspekcie zgodności z zapisami prawa mającymi wpływ na stan sanitarnohigieniczny obiektu oraz możliwości wystąpienia w zrealizowanym na podstawie przedmiotowego projektu obiekcie zagrożeń dla życia i zdrowia człowieka. Państwowa Inspekcja Sanitarna dokonuje uzgodnień wyłącznie na wniosek zainteresowanych. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej pobierają opłaty za wykonane czynności związane z nadzorem sanitarnym na podstawie art. 36 ww. ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Z powyższej odpowiedzi wynika (?), że przedstawienie projektu jest dobrowolne i (?) może wiązać się z opłatami.

Jako że sama nie jestem tak w 100% pewna, co autor miał na myśli, postanowiłam poszukać jeszcze innego źródła, w którym odpowiedź na nurtujące nas pytanie byłaby udzielona w bardziej bezpośredni, niebudzący wątpliwości sposób.

Znalazłam kolejne Q&A, tym razem zamieszczone na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie (klik).

Tutaj mamy już jasną informację:

Wykonanie projektu adaptacji lokalu z przeznaczeniem dla określonej działalności z punktu widzenia określenia spełniania wymagań higienicznych i zdrowotnych nie jest obowiązkowe, jednakże ułatwia inwestorowi dostosowanie funkcji pomieszczeń do prowadzenia działalności w zaplanowanym zakresie.

I co bardzo ważne:

Zakład odpowiednio przygotowany i wyposażony zgodnie z obowiązującymi przepisami uzyska pozytywną opinię dla prowadzenia działalności, nawet gdy nie posiada uprzednio wykonanego i uzgodnionego pod względem wymogów sanitarno–higienicznych projektu. Sporządzony projekt zaleca się jednakże uzgodnić (nie jest to obowiązkowe) pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych. Uzgodnienia może dokonać Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie lub rzeczoznawca do spraw sanitarno-higienicznych. Sporządzony i poprawnie uzgodniony projekt ułatwia wykonanie prac adaptacyjnych i gwarantuje uzyskanie pozytywnej opinii potwierdzającej spełnienie wymagań sanitarno-higienicznych. Adaptację pomieszczeń należy wykonać zgodnie z takim projektem, który posiada uzgodnienie pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych lub też wykonać adaptację pomieszczeń bez projektu (na własną odpowiedzialność), ale zgodnie z wymogami wynikającymi z obowiązujących przepisów prawnych.

Podsumowując: nie trzeba, ale będzie dla Ciebie lepiej, jak skonsultujesz… To brzmi trochę jak sytuacja bez wyjścia…

Czy sanepid pobiera opłaty od właścicieli salonów? Jeśli tak, to za co?

Ostatnim wątkiem, który chciałam poruszyć, są opłaty za usługi sanepidu, które wspomniano w cytowanym wcześniej stanowisku GIS.

Sprawdźmy we wspomnianej przez nich ustawie, jakie opłaty może od nas pobierać sanepid.

Art. 36. 1. Za badania laboratoryjne oraz inne czynności wykonywane przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w związku ze sprawowaniem bieżącego i zapobiegawczego nadzoru sanitarnego pobiera się opłaty w wysokości kosztów ich wykonania, z zastrzeżeniem ust. 2. Opłaty ponosi osoba lub jednostka organizacyjna obowiązana do przestrzegania wymagań higienicznych i zdrowotnych. 2. Za badania laboratoryjne i inne czynności wykonywane w związku ze sprawowaniem bieżącego nadzoru sanitarnego przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie pobiera się opłat od osób oraz jednostek organizacyjnych obowiązanych do przestrzegania wymagań higienicznych i zdrowotnych, jeżeli w wyniku badań nie stwierdzono naruszenia tych wymagań.

Wynika z tego (co potwierdza również wiele wypowiedzi na forach branżowych), że za kontrolę z pozytywnym wynikiem nie płacimy. Jeśli „mamy coś za uszami” i to wyjdzie na kontroli – wtedy zapłacimy. Podkreślam jednak, że akurat tego nie jestem w 100% pewna. Jeśli masz inne doświadczenia, daj koniecznie znać w komentarzu pod artykułem.

I dalej:

3b. Niezależnie od opłat, o których mowa w ust. 1–3a, stacje sanitarno-epidemiologiczne mogą pozyskiwać środki finansowe z tytułu sprzedaży usług zleconych, w szczególności w zakresie: 1) badań laboratoryjnych, badań i pomiarów środowiskowych i innych czynności dotyczących oceny jakości zdrowotnej i bezpieczeństwa zdrowotnego; 2) prowadzenia szkoleń i egzaminów oraz wykonywania ocen zdrowotnych.

Czyli jeśli zwracamy się do sanepidu z prośbą o coś, możemy się spodziewać opłaty.

I dalej:

4. Minister właściwy do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, sposób ustalania wysokości opłat za badania laboratoryjne i inne czynności, o których mowa w ust. 1–3, z uwzględnieniem kosztów ich wykonania.

Ok, poszukajmy tego rozporządzenia…

Znalazłam, ale nie ma w nim żadnych konkretów. Są jedynie informacje, że podczas wyceniania należy wziąć pod uwagę czas pracy pracowników, zużyte materiały itd…

Wniosek: jeśli chcesz skorzystać z pomocy sanepidu, zawsze zapytaj, czy ta pomoc będzie płatna i jeśli tak – ile będzie Cię to kosztowało.

Jakie wymagania musi spełnić salon kosmetyczny?

W Q&A GIS znajdziemy również spory fragment dotyczący wymagań, które musi spełnić salon kosmetyczny lub fryzjerski. Omawiam je już jednak w kolejnym artykule, bo sprawa jest na tyle złożona, że nie wystarczy suchy cytat z GIS – potrzeba szerszego komentarza.

Artykuł o wymaganiach dla salonu znajdziesz TUTAJ.

wzór, przykład, anonimowy, mailem

Państwowa Inspekcja Sanitarna określana potocznie mianem sanepidu jest instytucją specjalizującą się w realizowaniu zadań z zakresu zdrowia publicznego. Odbywa się to poprzez sprawowanie kontroli nad warunkami higienicznymi w rozmaitych miejscach – bardzo często informacje o nieprzestrzeganiu tychże warunków sanepid uzyskuje dzięki skargom trafiającym do stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Jakie sprawy są poruszane w skargach?

Lista spraw poruszanych w skargach jest bardzo długa. Dla przykładu sklepom i lokalom gastronomicznym obrywa się m. in. za to, że sprzedają przeterminowaną żywość, nie dbają o czystość (czego dowodem jest obecność insektów czy gryzoni), nie przywiązują należytej wagi do wyglądu personelu (brudna odzież robocza etc.). Generalnie przedmiot skarg powinny stanowić w szczególności zaniedbania lub nienależyte wykonywanie zadań z zakresu wymagań higienicznych i zdrowotnych przez właściwe organy albo przez ich pracowników. Jeśli kontrola wykaże, że rzeczywiście w danym miejscu dochodzi do nieprawidłowości, wówczas właściciel musi się liczyć z poniesieniem konsekwencji.

O czym pamiętać, pisząc skargę?

Pisząc skargę do sanepidu, trzeba pamiętać o dwóch podstawowych sprawach:

– musi ona zawierać wyłącznie konkrety, najlepiej poparte dowodami, np. w postaci zdjęcia,

– musi być podpisana – sanepid nie zajmuje się anonimowymi pismami; instytucja ta jest zobligowana do zachowania do swej wiadomości danych autora, nie musi się ona zatem obawiać, że zostaną one ujawnione bez jego zgody.

Skargę można dostarczyć do stacji sanepidu osobiście bądź wysłać ją pocztą elektroniczną lub tradycyjną. Dane kontaktowe poszczególnych stacji wojewódzkich można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego http://gis.gov.pl/?lang=pl&go=news w zakładce „kontakt”.

Wzór skargi do sanepidu

Nie ma odgórnie narzuconego wzoru pisma do sanepidu. Warto jednak mieć na względzie to, aby było ono uporządkowane. Należy zatem oznaczyć je adresem stacji, datą oraz danymi i podpisem autora. Poniżej zamieszczony jest przykładowy wzór skargi do sanepidu.

Kontrola sanepidu w salonie beauty

Co sprawdza kontrola sanepidu

Sanepid realizuje zadania z zakresu zdrowia publicznego, w szczególności poprzez sprawowanie nadzoru nad warunkami:

higieny środowiska,

higieny pracy w zakładach pracy,

higieny radiacyjnej,

higieny procesów nauczania i wychowania,

higieny wypoczynku i rekreacji,

zdrowotnymi żywności, żywienia i produktów kosmetycznych ,

, higieniczno-sanitarnymi, jakie powinien spełniać personel medyczny, sprzęt oraz pomieszczenia, w których są udzielane świadczenia zdrowotne.

Celem tych zadań jest ochrona zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem szkodliwości i uciążliwości środowiskowych, zapobiegania powstawaniu chorób, w tym chorób zakaźnych i zawodowych.

Co jeśli kontrola sanepidu napotka nieprawidłowości w salonie?

Co się dzieje, jeżeli sanepid w salonie kosmetycznym stwierdzi brak przestrzegania wszystkich zasad, norm i przepisów? W pierwszej kolejności właściciel firmy zostanie wezwany do usunięcia wszelkich nieprawidłowości w wyznaczonym terminie. Poważniejsze uchybienia najczęściej wiążą się z karami pieniężnymi. Jaka jest wysokość mandatu, który może wystawić sanepid? Salon kosmetyczny, który dopuścił się zaniedbania może być ukarany mandatem w wysokości kilkuset złotych za jedno przewinienie. Co ważne, po siedmiu dniach następuje ponowna kontrola w celu sprawdzenia, czy właściciel zadbał o usunięcie nieprawidłowości. Jeżeli nie, prawdopodobnie wymierzy kolejny mandat, jednak tym razem wyższy.

Jak urządzić gabinet kosmetyczny zgodnie z wymogami sanepidu?

Pomieszczenia i wyposażenie gabinetu kosmetycznego muszą być utrzymane w dobrym stanie sanitarno-technicznym oraz sanitarno-porządkowym. Sanepid w salonie kosmetycznym może sprawdzić, czy narzędzia i urządzenia stanowiące wyposażenie mają atesty, czyli świadectwa dopuszczenia do użytkowania i certyfikaty.

Wymogi, zgłoszenie salonu do sanepidu, zgłoszenie autoklawu

W dzisiejszych czasach wielu z nas regularnie dba o swój wygląd i stara się by był on nienaganny. Salony kosmetyczne to miejsca, w których można skorzystać z wielu zabiegów mających na celu poprawienie naszej estetyki i samopoczucia. Dzięki ich niesłabnącej popularności, coraz więcej osób postanawia otworzyć własny biznes i prowadzić salon kosmetyczny. Należy jednak pamiętać, że właściciel takiego lokalu powinien trzymać się jasno określonych zaleceń ustanowionych przez prawo i spełniać wszelkie wymagania sanitarno – techniczne oraz sanitarno – porządkowe. Salony kosmetyczne powinny być, bowiem miejscem bezpiecznym i zdolnym do świadczenia usług higienicznych oraz pielęgnacyjnych. Otwarcie własnego salonu kosmetycznego bez odbioru sanepidu jest niemożliwe do zrealizowania, dlatego tez należy spełnić niezbędne warunki, by móc zacząć zarabiać.

Co zatem należy zrobić by salon kosmetyczny gotowy był na otwarcie? Jakie wymogi sanepidu trzeba spełnić? I jak zgłosić lokal do sanepidu?

Państwowa Inspekcja Sanitarna – jak i gdzie złożyć wniosek?

Nadzór nad obiektami takimi jak salony kosmetyczne prowadzi Państwowa Inspekcja Sanitarna, natomiast nadzór bieżący i interwencyjny należy do obowiązków powiatowych stacji sanitarno – epidemiologicznych. Spełnienie określonych wymagań sanepidu spędza wielu przedsiębiorcom sen z powiek – nie ma się jednak, czego obawiać, gdyż procedury te są przystępne i proste do spełnienia.

Aby uzyskać stosowną zgodę na prowadzenie własnego gabinetu kosmetycznego, w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek zgłoszeniowy w placówce Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w okresie nie krótszym niż przynajmniej dwa tygodnie od rozpoczęcia działalności. Wniosek ten powinien zawierać wszelkie niezbędne informacje dotyczące organizacji i formy pracy prowadzonej w danym lokalu.

Kontrola sanepidu może być zapowiedziana – wówczas dostaje się stosowne pismo informujące o zbliżającej się inspekcji (zazwyczaj umawiana jest na konkretny dzień, jednakże inspektor ma obowiązek odwiedzenia danego salonu kosmetycznego w ciągu 30 dni od wysłania pisma). Można także doświadczyć kontroli sanepidu, która jest zupełnie niezapowiedziana i oznacza nagłą oraz niespodziewaną weryfikację. Zgłoszenie salonu kosmetycznego może, bowiem odbyć się przez nas samych jak i przez osoby trzecie (na przykład klienci). Dlatego też należy zawsze przestrzegać wyznaczonych standardów i trzymać się ściśle ustalonych zasad, gdyż nie wiadomo, co przyniesie dany dzień i czym nas zaskoczy.

Jakie normy powinien spełniać lokal by był gotowy na kontrolę sanepidu?

Jako właściciel salonu kosmetycznego musisz ścisłe przestrzegać pewnych norm i zasad związanych z prowadzeniem tego typu działalności. Przestrzeganie ich jest niezbędne i konieczne by otrzymać stosowną zgodę sanepidu na otwarcie i prowadzenie własnego salonu kosmetycznego. Jakie warunki, zatem należy spełnić i jak się przygotować na inspekcję sanitarną?

Stosowne dokumenty

Aby otworzyć własną działalność musisz być w posiadaniu odpowiedniej dokumentacji mówiącej o prawie do użytkowania danego lokalu i dóbr w nim zawartych. Ponadto powinieneś posiadać wszelkie akty własności, protokoły przeglądów kominiarskich, odbioru technicznego i książeczki sanepidowskie wszystkich pracowników.

Wydzielone strefy

Salon kosmetyczny to miejsce, w którym powinien być wyraźnie zaznaczony podział na strefy – oznacza to, że praktycznie każda czynność prowadzona w danym lokalu wymaga oddzielnego miejsca i lokalizacji. Salon powinien mieć wydzielone miejsce na: recepcję, poczekalnię, miejsce przeznaczone do: przeprowadzania zabiegów, spożywania posiłków (zaplecze kuchenne), przechowywania odzieży oraz narzędzi i sprzętów, powinien być także pokój socjalny i łazienka zarówno dla klientów jak i pracowników.

Wentylacja i klimatyzacja

Każdy salon kosmetyczny powinien być wyposażony w sprawną i czystą wentylację. Należy także przestrzegać obowiązkowych kontroli kominiarskich oraz przeglądów, czyszczenia i konserwacji a także odgrzybiania. Zarówno klimatyzacja jak i wentylacja muszą być sprawne i w nienagannym stanie podczas kontroli sanepidu.

Czystość i przestrzeganie zasad sanitarno – higienicznych

Praca w każdym salonie kosmetycznym powinna opierać się na regularnym czyszczeniu i dezynfekcji sprzętów oraz wszystkich pomieszczeń. Należy dbać o nienaganną czystość w każdym pomieszczeniu oraz przestrzegać zasad higienicznych. Ponadto każdy pracownik powinien być przeszkolony z procedur higieniczno – dezynfekcyjnych i bezwzględnie się do nich stosować.

Atesty i certyfikaty

Oprócz zachowania podstawowych czynności higienicznych, musisz zadbać o odpowiednie wyposażenie swojego gabinetu kosmetycznego. Oznacza to, zatem, iż wszelkie sprzęty i urządzenia w nim zawarte muszą posiadać stosowne atesty i certyfikaty jakości, gwarantujące skuteczność i bezpieczeństwo użytkowania.

Autoklaw w gabinecie kosmetycznym

Dezynfekcja oraz sterylizacja to główne procesy, stanowiące podstawę działania gabinetów kosmetycznych. Zgodnie z wymogami każde urządzenie i sprzęt powinien być nie tylko myty, ale i dezynfekowany po każdym użyciu. Posiadanie własnego autoklawu znacznie ułatwia pracę i zapewnia najwyższy poziom ochrony i bezpieczeństwa higieny pracy.

Nie istnieje prawo mówiące o obowiązku rejestru autoklawu do sanepidu, należy jednak powiadomić dany inspektorat o zakupie takiego urządzenia i wykonać niezbędne testy (zalecone przez sanepid) w celu uniknięcia różnych nieprzyjemności.

Wymogi sanepidu względem salonu kosmetycznego nie są bardzo wymagające, mają jednak na celu dopilnowanie utrzymywania czystości i środków bezpieczeństwa, aby zapewnić ochronę zarówno klientom jak i pracownikom przed zagrożeniami mogącymi odbić się na ich zdrowiu.

Sanepid w salonie kosmetycznym

Kontrola Sanepidu większości właścicieli przyprawia o szybsze bicie serca zupełnie niepotrzebnie. Jeśli bowiem przestrzegasz wszystkich wymogów higieny, bezpieczeństwa pracy i standardów określonych dla twojego biznesu, nic złego nie może się stać.

Sanepid w salonie kosmetycznym

Sanepid jako Państwowa Inspekcja Sanitarna ma stać na straży zachowania standardów higieny w danym kraju. Realizuje ona zadania z zakresu zdrowia publicznego, w szczególności poprzez sprawowanie nadzoru nad warunkami sanitarnymi, jakie panują w różnego rodzaju obiektach, nie tylko kosmetycznych. Kontrolę Sanepidu regularnie przechodzą szpitale, przychodnie, gabinety lekarskie, punkty gastronomiczne, restauracje, hotele, szkoły oraz wiele innych obiektów.

Salon kosmetyczny Sanepid odwiedzić może z kilku powodów:

zgłoszenie salonu kosmetycznego do prowadzenia działalności wymaga zgody i pozytywnej opinii Sanepidu,

wizyta Państwowej Inspekcji Sanitarnej może być podyktowana rutynową kontrolą, wyznaczoną przez harmonogram kontroli w tego typu obiektach i stanowi element bieżącego nadzoru sanitarnego,

salony kosmetyczne przedstawiciel Sanepidu może odwiedzić także w przypadku skargi złożonej przez obywatela (może to być pracownik obiektu, gość, sąsiad salonu) wskazującej na nieprawidłowości w zakresie higieny pracy, gospodarowania odpadami kosmetycznymi, nieutrzymania standardu czyszczenia narzędzi, którymi posługuje się personel.

W każdym z tych przypadków kontrola Państwowej Inspekcji Sanitarnej musi być zapowiedziana. Przedsiębiorca ma więc możliwość przygotowania się do niej. Warto więc niezależnie od tego, czy dopiero otwierasz salon, przechodzisz rytu nową kontrolę, czy mierzysz się ze skargą, mieć pod ręką wszystkie niezbędne dokumenty, których oczekiwać może przedstawiciel Sanepidu.

Jak przebiega kontrola Sanepidu?

To, w jaki sposób kontrolowany jest gabinet kosmetyczny, w dużej mierze zależy od typu usług, jakie są w nim świadczone. Inne będą wymogi w stosunku do salonu fryzjerskiego, a inne do obiektu, w którym są udzielane świadczenia zdrowotne na przykład z zakresu rehabilitacji czy medycyny estetycznej. W takim przypadku osobną przestrzenią kontroli są wymagania, jakie musi spełniać personel medyczny i przestrzeń, w której świadczone są określonego rodzaju usługi. W przypadku usług z zakresu typowej kosmetologii także sprawdzana jest tak przestrzeń, jak i pracownicy, natomiast wymagania w takim przypadku są po prostu nieco inne.

Przede wszystkim personel musi mieć wykonane wszystkie niezbędne badania i musi się tym wykazać. Druga kwestia to pomieszczenia, które muszą być w dobrym stanie sanitarno-technicznym. Pamiętaj, że Sanepid sprawdza nie tylko, czy po prostu masz czysto, ale i czy narzędzia, urządzenia, którymi się posługujesz w pracy, są odpowiednio serwisowane, poddawane przeglądom, zabiegom konserwacyjnym, czy po prostu sprawnie działają. Oczywiście Sanepid w kontekście zabiegów na twarz, ciało, pielęgnacji rąk, dłoni, włosów zawsze będzie bardzo dużą uwagę przykładał do ryzyka pojawienia się w salonie chorób zakaźnych. W kontekście salonu, który oferuje usługi fryzjerskie, manicure, pedicure, makijaż to ryzyko jest spore. Celem Sanepidu jest zaś ochrona zdrowia ludzkiego przed uciążliwościami środowiskowymi, dążenie do zapobiegania powstawaniu chorób, w tym chorób zakaźnych i zawodowych. Jeśli więc kontrola napotka nieprawidłowo albo w ogóle niewysterylizowane narzędzia np. do manicure, możesz być pewna, że nie przejdzie do niezauważone.

Wymogi Sanepidu a salon kosmetyczny

Przestrzeń, w której wykonywane są zabiegi, musi być naprawdę nienagannie czysta. Brak dopilnowania takich elementarnych kwestii może cię podczas kontroli słono kosztować. Uczul na to nie tylko siebie, ale wszystkich pracowników. Pamiętaj, że każdy z nich ma obowiązek przestrzegania procedur higieniczno-dezynfekcyjnych. Dzisiaj są one rozszerzone o wszystkie wymogi związane z rozporządzeniami wprowadzanymi na czas pandemii. Koniecznie sprawdź, czy wszystko narzędzia kosmetyczne wielorazowego użytku zostały po każdym zabiegu nie tylko dokładnie umyte, ale również wysterylizowane. Sprawdź także, czy w salonie przestrzegane są wszystkie inne przepisy sanitarno-epidemiologiczne, wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów prawa. Sprawdź, jak wygląda kwestia higieny środowiska pracy pracowników, czy respektowane są zasady przechowywania odpadów.

Państwowa Inspekcja Sanitarna — czy jest się czego bać?

W gabinecie kosmetycznym Sanepid będzie się pojawiał regularnie. Do tego musisz się po prostu przyzwyczaić. Nie musisz jednak od razu postrzegać inspektów jako wrogów. Jeśli będziesz przestrzegać wszystkich zasad i obowiązującego prawa, dbać o wysoki poziom higieny, to nic ci nie grozi. Pamiętaj, że higiena dla salonu kosmetycznego to podstawa. Jeśli jej nie będzie, niepotrzebny ci Sanepid, pamiętaj, że klienci na Booksy i innych systemach rezerwacyjnych z opiniami zostawiają często bardzo dosadne komentarze.

Czego możesz oczekiwać po kontroli Sanepidu?

Kontrola Sanepidu zawsze kończy się spisaniem protokołu. Jeśli wszystko jest w porządku, musisz tylko podpisać dokument. Jeśli pojawiają się uwagi, to jest kilka możliwości. Część z nich może powodować jedynie wpisanie do protokołu sugestii zmian i pouczeń dla właściciela. Mogą się jednak pojawić także kary, jak i w ostateczności — decyzja o niedopuszczeniu do dalszego prowadzenia działalności.

Artykuł partnera, tekst zewnętrzny

Pierwsza działalność – salon kosmetyczny.

Oto niezbędne kroki na drodze do własnej działalności kosmetycznej.

Wybór odpowiedniego miejsca dla Twojego salonu

Bądź w centrum uwagi! Pamiętaj żeby Twoi klienci mieli blisko do Twojego salonu. Możliwe, że zaoszczędzą wiele cennego czasu co nie jest bez znaczenia.

Hałaśliwe miejsca nie zawsze sprzyjają koncentracji przy zabiegach.

Staraj się nie wybierać zbyt ciasnych pomieszczeń dla swojego salonu.

Lokal powinien być w miarę dobrze naświetlony światłem dziennym.

Pomyśl również czy będzie dość miejsca na Twoją reklamę na zewnątrz i wewnątrz budynku.

Zadbaj o odpowiednie wyposażenie Twojego salonu kosmetycznego.

Projekt salonu i Sanepid

Projekt przedkładasz do Sanepidu w celu akceptacji. Potem będzie Cię czekał odbiór, na który przychodzi urzędnik Sanepidu.

(Jeżeli przejmujesz pomieszczenie gdzie był już wcześniej salon kosmetyczny lub fryzjerski, to nowy projekt nie jest w Sanepidzie wymagany, wystarczy zgłoszenie do Sanepidu i odbiór.)

(Jeżeli przejmujesz pomieszczenie gdzie był już wcześniej salon kosmetyczny lub fryzjerski, to nowy projekt nie jest w Sanepidzie wymagany, wystarczy zgłoszenie do Sanepidu i odbiór.) Twój salon kosmetyczny powinien mieć wydzielone miejsce na poczekalnię, garderobę dla klienta i osobną szatnię dla personelu, przy czym dla personelu powinny być osobne szafki dla ubrań zewnętrznych i fartuszków roboczych.

W projekcie powinna być wydzielona część socjalna do spożywania posiłków i druga do czyszczenia narzędzi itp. W obu pomieszczeniach przez Sanepid jest wymagany dwukomorowy zlewozmywak. Musisz mieć też małe pomieszczenie (brudownik) na trzymanie środków czystości, wiadra, miotły itp. Również i tam musi być kran z bieżącą wodą i podest na wiadro o wysokości 50 cm od podłogi.

W salonie muszą być przynajmniej dwie ubikacje z umywalkami – dla klienta i dla personelu, każda osobno zamykana. W salonie gdzie wykonuje się zabiegi na całym ciele wymagany jest prysznic dla klienta.

Podłogi i ściany (przy zmywakach) powinny być wykonane z materiałów, które łatwo można dezynfekować. Do takich materiałów zalicza się np płytki ceramiczne, które są najczęściej stosowane do tych celów.

Wentylacja odgrywa tu bardzo ważną rolę. Pomieszczenia, w których używa się rozpuszczalników, lakierów itp. muszą być dobrze wentylowane. Do tego celu najczęściej używa się cichych wentylatorów wywiewnych. Wymagane jest również aby wysokość pomieszczeń nie była niższa od 2,6 m.

Rozporządzenie 273 Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych możesz pobierać tutaj.

Droga do Urzędów

W Urzędzie Miasta załatwisz zaświadczenie o prowadzeniu działalności. Trwa to z reguły do trzech dni roboczych.

Z tym zaświadczeniem udaj się do Urzędu Statystycznego w celu wydania zaświadczenia Regon. Można to załatwić w ciągu tego samego dnia.

Z tymi dokumentami udajesz się do ZUS i Urzędu Skarbowego. W wnioskach podajesz z reguły proste informacje a w razie potrzeby można zapytać w informacji danego urzędu.

W urzędzie skarbowym musisz wybrać sposób opodatkowania Twojej działalności. Jeżeli masz mniej pięciu pracowników i nie spodziewasz się od razu dużych dochodów warto skorzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej. Polega to na comiesięcznym odprowadzaniu stałej kwoty podatku. Nie musisz mieć kasy fiskalnej i prowadzisz prostą księgowość. Jeżeli natomiast myślisz o dużym rozmachu od początku uruchomienia swojego salonu warto zastanowić się nad książką przychodów i rozchodów, gdzie sporo wydatków można korzystnie odpisać od podatku. Najlepiej zatrudnić do tego celu księgowa albo skorzystać z usług biur księgowo-podatkowych.

Pozostałe

Żeby ostatecznie uruchomić Twoją wymarzoną działalność musisz jeszcze mieć w posiadaniu zaświadczenie o badaniach próbek wody, o pomiarach wydajności i głośności wentylacji mechanicznej, umowę na wywóz śmieci i odpadów i…….

…najfajniejsze

Do pięknie odmalowanych wnętrz salonu wprowadź wybrane wcześniej meble, urządzenia i niezbędny sprzęt.

Zawieś swój certyfikat, napij się przepysznej kawy i otwórz szampana.

Masz się z czego cieszyć bo najgorsze już za Tobą.

Potem zaproś pierwszych klientów i po prostu sprawdź się!!!

Nie zapomnij zgłosić się po rabaty dla salonów kosmetycznch i hurtowników (lub napisz do nas i zapytaj o ofertę hurtową) .

LNC życzy Ci wiele radości i dużo sukcesów!

Kliknij tutaj i dowiedzieć się Jak zdobyć zaufanie klientek?

albo Na co należy zwrócić uwagę przy utrzymaniu higieny w salonie stylizacji paznokci?

polecamy również artykuł: Ubezpieczenie w kosmetyce

Przygotowanie salonu na kontrolę sanepidu

Właściciel salonu kosmetycznego musi trzymać się zaleceń prawa i spełniać odpowiednie wymagania sanitarne. Salon powinien być bowiem miejscem bezpiecznym. Aby to zweryfikować, nadzór nad obiektami takimi jak: salony kosmetyczne, fryzjerskie, odnowy biologicznej, solaria i salony tatuażu prowadzi Państwowa Inspekcja Sanitarna, a nadzór bieżący i interwencyjny – powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne. Kontrola z Sanepidu w salonie jest nieunikniona, jednak nie ma się czego bać. Podpowiadamy jak się do niej przygotować i na co zwrócić uwagę.

Kontrola z Sanepidu – nie taka straszna

Nikt nie lubi być sprawdzany, a strach przed różnego rodzaju inspekcjami jest naturalny. Trzeba jednak pamiętać, że kontrola ma przede wszystkim sprawić, by salon był utrzymany w dobrym stanie sanitarno-technicznym i porządkowym, co przekłada się na bezpieczeństwo oraz zadowolenie klientów i pracowników. Zatem jak przygotować salon do kontroli sanepidu?

Pracownicy Sanepidu to ludzie wykonujący swoje obowiązki, nie ma więc sensu podchodzić do nich negatywnie. Zadbaj o to, by kontrola przebiegła w dobrej atmosferze i z uśmiechem, a zobaczysz, że wszystko pójdzie jak z płatka. I to jest pierwszy etap przygotowania do kontroli. A jakie są kolejne?

Jakie normy powinien spełniać lokal?

W zależności od tego jaką działalność prowadzisz, różne będą wymagania dla salonów. Skupimy się na podstawach, o których właściciele salonów często zapominają:

Salon musi być wyposażony w sprawną i czystą wentylację. Przed kontrolą z sanepidu upewnij się, że wentylacja i klimatyzacja działają, i czy został dopełniony obowiązek okresowego czyszczenia, konserwacji i odgrzybiania.

W salonie powinny być wydzielone pomieszczenia spełniające konkretne (i tylko takie) funkcje: recepcja, poczekalnia, miejsce do prowadzenia zabiegów, pokój socjalny, miejsce na przechowywanie odzieży itd. Przed kontrolą upewnij się, że w tych pomieszczeniach panuje należyty porządek i, że zaplecze kuchenne nie znajduje się w gabinecie.

Łazienkę dla pracowników i klientów należy utrzymywać w czystości, warto też prowadzić grafik sprzątania.

Przestrzeń, w której prowadzone są zabiegi (gabinet, salon) musi być nienagannie czysta.

Wszyscy pracownicy mają obowiązek przestrzegania procedur higieniczno-dezynfekcyjnych

Narzędzia kosmetyczne wielorazowego użytku muszą być nie tylko myte, ale również sterylizowane.

Upewnij się, że przestrzegane są wszystkie inne przepisy sanitarno-epidemiologiczne, wynikające z przepisów prawa.

Co może sprawdzić kontroler Sanepidu?

Kontrola z Sanepidu musi być zapowiedziana (zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli). Standardowo wykonywana jest raz w roku, a niezapowiedziana kontrola może być przeprowadzona tylko wtedy, gdy zachodzi potencjalne zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne.

Podczas wizyty kontroler może sprawdzić:

w jaki sposób segregowane i utylizowane są odpady,

wszystkie elementy związane z wyposażeniem gabinetu,

prawidłowość dezynfekcji i sterylizacji akcesoriów,

stan urządzeń sanitarnych,

poziom higieny w gabinecie.

Jeżeli zostaną stwierdzone błędy i uchybienia właściciel salonu zobowiązany jest do szybkiego usunięcia niedociągnięć. Gdyby jednak nie zastosował się do wytycznych kontrolerów, wtedy takiemu przedsiębiorcy grożą surowe kary. Jednak pamiętając o odpowiednim przygotowaniu salonu przed kontrolą i nie ignorując przepisów san-epid, nie ma się czego bać.

wzór, przykład, anonimowy, mailem

Państwowa Inspekcja Sanitarna określana potocznie mianem sanepidu jest instytucją specjalizującą się w realizowaniu zadań z zakresu zdrowia publicznego. Odbywa się to poprzez sprawowanie kontroli nad warunkami higienicznymi w rozmaitych miejscach – bardzo często informacje o nieprzestrzeganiu tychże warunków sanepid uzyskuje dzięki skargom trafiającym do stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Jakie sprawy są poruszane w skargach?

Lista spraw poruszanych w skargach jest bardzo długa. Dla przykładu sklepom i lokalom gastronomicznym obrywa się m. in. za to, że sprzedają przeterminowaną żywość, nie dbają o czystość (czego dowodem jest obecność insektów czy gryzoni), nie przywiązują należytej wagi do wyglądu personelu (brudna odzież robocza etc.). Generalnie przedmiot skarg powinny stanowić w szczególności zaniedbania lub nienależyte wykonywanie zadań z zakresu wymagań higienicznych i zdrowotnych przez właściwe organy albo przez ich pracowników. Jeśli kontrola wykaże, że rzeczywiście w danym miejscu dochodzi do nieprawidłowości, wówczas właściciel musi się liczyć z poniesieniem konsekwencji.

O czym pamiętać, pisząc skargę?

Pisząc skargę do sanepidu, trzeba pamiętać o dwóch podstawowych sprawach:

– musi ona zawierać wyłącznie konkrety, najlepiej poparte dowodami, np. w postaci zdjęcia,

– musi być podpisana – sanepid nie zajmuje się anonimowymi pismami; instytucja ta jest zobligowana do zachowania do swej wiadomości danych autora, nie musi się ona zatem obawiać, że zostaną one ujawnione bez jego zgody.

Skargę można dostarczyć do stacji sanepidu osobiście bądź wysłać ją pocztą elektroniczną lub tradycyjną. Dane kontaktowe poszczególnych stacji wojewódzkich można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego http://gis.gov.pl/?lang=pl&go=news w zakładce „kontakt”.

Wzór skargi do sanepidu

Nie ma odgórnie narzuconego wzoru pisma do sanepidu. Warto jednak mieć na względzie to, aby było ono uporządkowane. Należy zatem oznaczyć je adresem stacji, datą oraz danymi i podpisem autora. Poniżej zamieszczony jest przykładowy wzór skargi do sanepidu.

Jakie są wymogi sanepidu dla salonu kosmetycznego w 2022 roku?

Salon kosmetyczny to miejsce, w którym konieczne jest przestrzeganie szczególnych zasad higieny. Wykonuje się w nim bowiem zabiegi, które wiążą się z kontaktem ze skórą i błonami śluzowymi, a w niektórych przypadkach także z możliwością naruszenia tkanek. To z kolei oznacza ryzyko kontaktu z groźnymi dla zdrowia drobnoustrojami, takimi jak bakterie czy wirusy. Aby je wyeliminować, konieczne jest ścisłe dostosowanie lokalu oraz sposobu jego funkcjonowania do obowiązujących w 2022 roku wymogów Sanepidu dla salonu kosmetycznego. Co to oznacza w praktyce? Czy spełnienie określonych w przepisach norm jest rzeczywiście bardzo trudne?

Salon kosmetyczny – wymogi dotyczące lokalu

Wymagania sanitarne dla salonu kosmetycznego, podobnie jak w przypadku salonu fryzjerskiego, tatuażu czy odnowy biologicznej, określa między innymi Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r.; dotyczy ono przede wszystkim warunków, jakie musi spełnić lokal, w którym prowadzona jest działalność tego typu.

Zgodnie z tymi wymogami, gabinet kosmetyczny musi znajdować się w niezależnym budynku lub jego odrębnej części. Miejsce to bezwzględnie musi być przyłączone do instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej – doprowadzona musi być zarówno zimna, ale i ciepła bieżąca woda. Można także w tym celu wykorzystywać własne ujęcie wody. Z kolei ścieki muszą być odprowadzane do sieci kanalizacyjnej lub szamba.

Konieczne jest także wyodrębnienie niektórych przestrzeni:

– poczekalni i szatni dla klientów,

– pomieszczeń sanitarno-higienicznych dla klientów oraz personelu,

– pomieszczenia socjalnego dla pracowników z szafkami na odzież własną i roboczą oraz aneksem kuchennym,

– pomieszczenia lub szafy na preparaty kosmetyczne, a także czyste oraz brudne ręczniki,

– miejsca do przechowywania sprzętów służących do utrzymania czystości oraz preparatów do mycia i dezynfekcji powierzchni.

Wymogi Sanepidu do salonu kosmetycznego

Wybór odpowiedniego lokalu to nie wszystko. Aby spełnić niezbędne wymogi sanitarne, salon kosmetyczny musi być odpowiednio zabezpieczony oraz wyposażony.

Konieczne jest zadbanie o to, by ściany przy umywalkach oraz zlewach zostały pokryte nienasiąkalnym i łatwo zmywalnym materiałem do wysokości aż 160 cm. Oprócz tego, zgodnie z wymogami Sanepidu, w salonie kosmetycznym musi znajdować się wentylacja mechaniczna – podciśnieniowa lub grawitacyjna.

Ponadto w miejscu, w którym przechowywane są sprzęty przeznaczone do utrzymywania czystości w salonie kosmetycznym, według wymogów Sanepidu musi znajdować się osobny zlew. Należy go zamontować na wysokości minimum 50 cm, licząc od podłogi.

Przepisy określają także sposób gromadzenia odpadów. Należy je umieszczać w pojemnikach, które są zamykane oraz wyposażone w foliowe worki.

Wyposażenie salonu kosmetycznego

Do najważniejszych wymogów Sanepidu w gabinecie kosmetycznym należy zaliczyć też konieczność stosowania wyłącznie takich narzędzi oraz urządzeń, które posiadają odpowiednie certyfikaty oraz świadectwa dopuszczenia do użytkowania. Dotyczy to nie tylko sprzętów służących do wykonywania zabiegów, ale także tych przeznaczonych do dezynfekcji oraz sterylizacji narzędzi.

Jeśli w lokalu wykonuje się zabiegi z zakresu regeneracji, pielęgnacji lub upiększania ciała, konieczne jest wydzielenie łazienki dla klientów i pracowników. Oprócz miski ustępowej i umywalki musi się w niej znajdować dozownik z mydłem (można także umieścić dodatkowy, ze środkiem do dezynfekcji rąk) oraz jednorazowe ręczniki. Jeżeli w salonie wykonuje się zabiegi powodujące zewnętrzne zanieczyszczenie ciała, w łazience należy umieścić także natrysk.

Istotne jest także, czy lokal świadczy usługi z zakresu pedicure i stylizacji paznokci; wymogi Sanepidu w 2022 wskazują na konieczność przygotowania odizolowanego stanowiska do wykonywania pedicure. Musi ono mieć powierzchnię minimum 6 m2 oraz zawierać odpowiednie wyposażenie, takie jak np. brodzik przeznaczony do moczenia nóg.

Kontrola Sanepidu w gabinecie kosmetycznym

W celu sprawdzenia, czy w danym salonie kosmetycznym wymogi Sanepidu są dokładnie przestrzegane, przeprowadzane są kontrole. Mogą być one zapowiedziane (w takiej sytuacji wysyłane jest pismo informujące o planowanej inspekcji) lub niezapowiedziane. O ile te pierwsze odbywają się zazwyczaj na wniosek właściciela lokalu, tak te, które nie zostały wcześniej zapowiedziane, mają miejsce najczęściej po zgłoszeniu lokalu przez osobę trzecią, na przykład klientów.

Jeśli kontrola wykaże, że wymogi Sanepidu w gabinecie kosmetycznym nie są spełnione w odpowiednim stopniu, przedsiębiorca może być ukarany mandatem; w skrajnych przypadkach może dojść nawet do zamknięcia lokalu. Dlatego tak ważna jest codzienna dbałość o przestrzeganie niezbędnych przepisów. Nie jest to trudne – obowiązujące w 2022 r. wymogi Sanepidu dla gabinetu kosmetycznego nie są bardzo trudne do spełnienia. Oznaczają jednak konieczność stałego pilnowania czystości oraz stosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa. Dzięki nim zarówno klienci, jak i pracownicy mają pewność, że są odpowiednio chronieni przed potencjalnie szkodliwymi czynnikami.

Materiał partnera

키워드에 대한 정보 zgłoszenie salonu kosmetycznego do sanepidu wzór

다음은 Bing에서 zgłoszenie salonu kosmetycznego do sanepidu wzór 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  파칭코 다시 보기 | ≪파친코≫ 1~5화 한 번에 몰아보기! | 전 세계가 열광한 한국인 이야기, 애플의 1000억짜리 대작! (+타임라인 완벽정리) 답을 믿으세요
See also  Prof Jacek Wysocki Gabinet | Prof. Jacek Wysocki: Zakażeń Koronawirusem Wśród Dzieci Jest Dziś Trzy Razy Więcej Niż Jesienią 29731 명이 이 답변을 좋아했습니다

See also  무쇠팬 시즈닝 들기름 | ♡5분으로보는 롯지무쇠팬 들기름 시즈닝♡ 182 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 OTWIERAM SWÓJ SALON KOSMETYCZNY! MEGA REMONT!😱 Jak to wszystko wyglądało?

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

OTWIERAM #SWÓJ #SALON #KOSMETYCZNY! #MEGA #REMONT!😱 #Jak #to #wszystko #wyglądało?


YouTube에서 zgłoszenie salonu kosmetycznego do sanepidu wzór 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 OTWIERAM SWÓJ SALON KOSMETYCZNY! MEGA REMONT!😱 Jak to wszystko wyglądało? | zgłoszenie salonu kosmetycznego do sanepidu wzór, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment