Zgoda Dyrektora Na Urlop Dla Poratowania Zdrowia Wzór | [Live Z Klasą] Roman Lorens – Urlop Dla Poratowania Zdrowia 176 개의 베스트 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “zgoda dyrektora na urlop dla poratowania zdrowia wzór – [LIVE Z KLASĄ] Roman Lorens – Urlop dla poratowania zdrowia“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 MAC Kompleksowe rozwiązania dla edukacji 이(가) 작성한 기사에는 조회수 2,339회 및 455012 Like 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

zgoda dyrektora na urlop dla poratowania zdrowia wzór 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 [LIVE Z KLASĄ] Roman Lorens – Urlop dla poratowania zdrowia – zgoda dyrektora na urlop dla poratowania zdrowia wzór 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Jaki jest tryb udzielania urlopu dla poratowania zdrowia?
Czy dyrektor może nie zgodzić się na udzielenie urlopu?
Czy urlop chroni przed rozwiązaniem stosunku pracy?
Zapraszam na live
Roman Lorens

zgoda dyrektora na urlop dla poratowania zdrowia wzór 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Wzór decyzji w sprawie udzielenia urlopu dla poratowania …

Wzór decyzji w sprawie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. … o urlop zdrowotny z dnia na dzień – czy zobowiązuje dyrektora do jego …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.portaloswiatowy.pl

Date Published: 3/26/2021

View: 8842

Procedura udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia.docx

Dyrektor udziela urlopu dla poratowania zdrowia na okres wskazany w skierowaniu. Page 4. Wzór wniosku nauczyciela do dyrektora szkoły o skierowanie na badania …

+ 여기에 보기

Source: www.plociczno.pl

Date Published: 1/8/2021

View: 4452

Urlop dla poratowania zdrowia 2022 — wniosek, jakie choroby

Wymiar urlopu na poratowanie zdrowia wynosi 3 lata — ale za jednym razem (z uprawnienia można skorzystać kilka razy) maksymalnie może on trwać 1 …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.livecareer.pl

Date Published: 9/11/2022

View: 5910

Procedura udzielania urlopu zdrowotnego dla nauczycieli

Po otrzymaniu wniosku o urlop dla poratowania zdrowia na leczenie … formalnej z kroku 1. dyrektor podejmuje decyzję – wzór nr 2:.

+ 더 읽기

Source: ecrkbialystok.com.pl

Date Published: 6/30/2022

View: 451

Wniosek ws. udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia

Dyrektor. II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach. Wniosek ws. udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia.

+ 더 읽기

Source: www.nasza-szkola.pl

Date Published: 10/27/2021

View: 966

Decyzja w sprawie udzielenia nauczycielowi urlopu dla …

Decyzja w sprawie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia.

+ 여기에 표시

Source: dok-oswiata-kadry.pl

Date Published: 6/29/2022

View: 9428

Wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia WZÓR

Krok 3: Po sprawdzeniu, czy nauczyciel spełnia wymagania udzielenia urlopu zdrowotnego, dyrektor odrzuca wniosek lub kieruje nauczyciela do kolejnego etapu …

+ 더 읽기

Source: jakwyjsczdlugow.pl

Date Published: 7/20/2021

View: 1346

Art. 73. – [Urlop dla poratowania zdrowia] – Karta Nauczyciela.

W przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową, dyrektor …

+ 더 읽기

Source: sip.lex.pl

Date Published: 6/13/2021

View: 7293

Wzór wniosku nauczyciela o udzielenie urlopu dla …

Po otrzymaniu wniosku o urlop dla poratowania zdrowia na leczenie. udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia – wzór nr 5.Dyrektor udziela …

+ 여기에 보기

Source: wniosekpdf.pl

Date Published: 12/21/2022

View: 3972

주제와 관련된 이미지 zgoda dyrektora na urlop dla poratowania zdrowia wzór

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 [LIVE Z KLASĄ] Roman Lorens – Urlop dla poratowania zdrowia. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

[LIVE Z KLASĄ] Roman Lorens - Urlop dla poratowania zdrowia
[LIVE Z KLASĄ] Roman Lorens – Urlop dla poratowania zdrowia

주제에 대한 기사 평가 zgoda dyrektora na urlop dla poratowania zdrowia wzór

  • Author: MAC Kompleksowe rozwiązania dla edukacji
  • Views: 조회수 2,339회
  • Likes: 455012 Like
  • Date Published: 실시간 스트리밍 시작일: 2022. 2. 15.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=oEf7cNHTA0c

Czy dyrektor musi wyrazić zgodę na urlop zdrowotny?

Dyrektor nie może odmówić Ci urlopu zdrowotnego

W praktyce jeżeli nauczyciel otrzyma orzeczenie o potrzebie urlopu dyrektor nie ma innego wyjścia jak udzielić urlopu.

Jak napisać wniosek o urlop dla poratowania zdrowia?

Aby wziąć urlop dla poratowania zdrowia, musisz złożyć do dyrektora szkoły, w której pracujesz, wniosek o skierowanie na badania do lekarza medycyny pracy. Pracodawca nie ma prawa odmówić Ci, jeśli spełniasz wyżej wymienione warunki dotyczące stażu pracy.

Kto wystawia zaświadczenie o urlopie dla poratowania zdrowia?

10c. Uprawniony lekarz wydaje orzeczenie lekarskie o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, określające czas potrzebny na przeprowadzenie zalecanego leczenia. 10d. Nauczycielowi i dyrektorowi szkoły przysługuje odwołanie od orzeczenia lekarskiego, o którym mowa w ust.

Czy dyrektor musi przyjąć nauczyciela po urlopie zdrowotnym?

Odpowiedź: Po powrocie z urlopu zdrowotnego dyrektor musi dopuścić nauczyciela do pracy na poprzednio zajmowanym stanowisku i na dotychczasowych warunkach zatrudnienia.

Ile czasu ma dyrektor na udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia?

Dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia na podstawie orzeczenia lekarskiego. W terminie 7 dni roboczych od dnia złożenia pisemnego wniosku przez nauczyciela, dyrektor szkoły kieruje go na badania do lekarza medycyny pracy, który wydaje orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia.

Co traci nauczyciel na urlopie zdrowotnym?

Podczas przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel traci prawo do otrzymania trzynastki, jeśli urlop zdrowotny trwał przez cały rok. Nie może też pracować zarobkowo. Gdyby tak się stało, dyrektor szkoły odwoła go z urlopu i wyznaczy termin, kiedy nauczyciel musi wrócić do pracy.

Ile wcześniej trzeba złożyć wniosek o urlop dla poratowania zdrowia?

Odpowiedź: Przepisy nie określają terminu na złożenie wniosku o urlop dla poratowania zdrowia. Nauczyciel może wniosek taki złożyć w dowolnym czasie po uzyskaniu orzeczenia lekarskiego a przed terminem określającym datę rozpoczęcia tego urlopu.

Kiedy najlepiej złożyć wniosek o urlop dla poratowania zdrowia?

Wniosek o udzielenie urlopu zdrowotnego należy złożyć po nabyciu prawa do urlopu dla poratowania zdrowia. Lekarz bowiem sam decyduje o terminie rozpoczęcia i zakończenia urlopu zdrowotnego, na podstawie stanu zdrowia nauczyciela. Nie musi on sugerować się terminem skorzystania z urlopu wskazanym przez nauczyciela.

Jak załatwić urlop dla poratowania zdrowia dla nauczycieli?

przepracować nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, przedstawić orzeczenie lekarza medycyny pracy o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia lub skierowanie od lekarza rodzinnego na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

Jakie choroby kwalifikują nauczyciela do skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia 2021?

Należą do nich choroby układu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, układu pokarmowego, choroby psychiczne, choroby skóry, cukrzycę i niektóre choroby nowotworowe. Ministerstwo Edukacji podkreśliło, że nie tylko w przypadku chorób zawodowych warunki pracy mogą wpływać na stan zdrowia.

Kto decyduje o długości urlopu dla poratowania zdrowia?

O potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, a także o tym ile czasu trzeba do przeprowadzenia zalecanego leczenia, decyduje lekarz medycyny pracy.

Czy można zwolnić nauczyciela dyplomowanego po urlopie zdrowotnym?

41 kodeksu pracy, nie można zwolnić w czasie urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności, np. na zwolnieniu lekarskim lub urlopie na poratowanie zdrowia.

Kto kieruje nauczyciela na urlop dla poratowania zdrowia?

Lekarz medycyny pracy: Orzeka o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, • Przekazuje odwołanie od orzeczenia, złożone przez uprawnione osoby, podmiotowi właściwemu do rozpatrzenia odwołania. regulowane były w ustawie – Karta Nauczyciela przed wejściem w życie ostatniej nowelizacji .

Kto decyduje o długości urlopu dla poratowania zdrowia?

O potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, a także o tym ile czasu trzeba do przeprowadzenia zalecanego leczenia, decyduje lekarz medycyny pracy.

Czy dyrektor szkoły może iść na urlop zdrowotny?

Orzeczenie lekarskie jest podstawą udzielenia przez dyrektora szkoły urlopu dla poratowania zdrowia. Podstawą udzielenia urlopu jest wystąpienie „choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej” lub „choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę”.

Czy nauczyciel na urlopie dla poratowania zdrowia może dostać nagrodę dyrektora?

Nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia może otrzymywać świadczenia ze stosunku pracy. Zachowuje on prawo do wypłaty nagrody dyrektora. Ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.

Jakie choroby kwalifikują nauczyciela do skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia 2020?

Należą do nich choroby układu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, układu pokarmowego, choroby psychiczne, choroby skóry, cukrzycę i niektóre choroby nowotworowe. Ministerstwo Edukacji podkreśliło, że nie tylko w przypadku chorób zawodowych warunki pracy mogą wpływać na stan zdrowia.

Procedura udzielania urlopu zdrowotnego dla nauczycieli

Procedura udzielania urlopu zdrowotnego dla nauczycieli

Procedura przedstawia kolejne czynności w procedurze udzielania urlopu zdrowotnego, w zależności od tego czy nauczyciel chce wykorzystać urlop na turnus leczniczy lub rehabilitacyjny, czy też nie.

Nauczycielu! Masz dwie możliwości wnioskowania o urlop

W praktyce szkolnej mogą pojawić następujące sytuacje związane z wnioskowaniem o urlop zdrowotny:

wniosek zawiera skierowanie na turnus leczniczy lub rehabilitacyjny – wtedy urlop udzielany jest na ten turnus i na okres wskazany w skierowaniu,

– wtedy urlop udzielany jest na ten turnus i na okres wskazany w skierowaniu, wniosek nie zawiera skierowania na turnus leczniczy lub rehabilitacyjny – wtedy kiedy nauczyciel chce skorzystać z urlop w większym wymiarze, maksymalnie rocznym.

W zależności od tego która sytuacja będzie miała miejsce różne będzie postępowanie dyrektora w tej sprawie.

Procedura postępowania z wnioskami o urlop zdrowotny, które zawierają skierowanie na turnus rehabilitacyjny lub leczniczy

Krok 1. Nauczyciel składa wniosek o udzielenie urlopu zdrowotnego do dyrektora szkoły – wzór nr 1 w załączeniu. Do wniosku musi dołączyć skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

Krok 2. Po otrzymaniu wniosku o urlop dla poratowania zdrowia na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową wraz ze stosownym skierowaniem dyrektor weryfikuje, czy przesłanki z art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela udzielenia urlopu są spełnione oraz czy skierowanie zostało potwierdzone przez oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia właściwy ze względu na miejsce zamieszkania nauczyciela.

Krok 3. Jeżeli nauczyciel wraz z wnioskiem o urlop dla poratowania zdrowia nie przedłożył skierowania na leczenie lub rehabilitację uzdrowiskową, wówczas dyrektor stosuje procedurę postępowania z wnioskami o urlop zdrowotny, które nie zawierają skierowania na turnus rehabilitacyjny lub uzdrowiskowy.

Krok 4. Po weryfikacji formalnej z kroku 1. dyrektor podejmuje decyzję – wzór nr 2:

w sprawie udzielenia urlopu – jeżeli nauczyciel spełnia wszystkie przesłanki z art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela i skierowanie zawiera potwierdzenie NFZ,

– jeżeli nauczyciel spełnia wszystkie przesłanki z art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela i skierowanie zawiera potwierdzenie NFZ, w sprawie odmowy udzielenia urlopu – jeżeli nauczyciel nie spełnia przesłanek z art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela lub skierowanie nie zawiera potwierdzenia NFZ.

Procedura postępowania z wnioskami o urlop zdrowotny, które nie zawierają skierowania na turnus rehabilitacyjny lub uzdrowiskowy

Krok 1. Nauczyciel składa wniosek o udzielenie urlopu zdrowotnego do dyrektora szkoły. Treść wniosku nie jest określona przepisami – propozycja wzór nr 3.

Krok 2. Po otrzymaniu wniosku (pisemnego) o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia dyrektor weryfikuje, czy przesłanki formalne z art. 73 Karty Nauczyciela udzielenia urlopu są spełnione. Bada, czy nauczyciel:

korzystał wcześniej z urlopu zdrowotnego – jeżeli tak, to ustala, czy łączny wymiar wszystkich urlopów zdrowotnych nauczyciela nie przekroczył 3 lat oraz od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia upłynął co najmniej rok,

jest zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony w momencie rozpoczęcia urlopu (ten warunek właściwie będzie badany po wskazaniu daty rozpoczęcie urlopu w orzeczeniu lekarskim),

posiada co najmniej 7-letni okres pracy w szkole (w wymiarze nie niższym niż 1/2, o ile nie ma przerw w pracy powyżej 3 miesięcy) – ten warunek dotyczy tylko pierwszego urlopu,

nie nabył uprawnień emerytalnych.

Jeże nie – przejdź do kroku 3. Jeżeli tak – przejdź do korku 4.

Krok 3. Jeżeli warunki formalnie z art. 73 Karty Nauczyciela do udzielenia urlopu – w zależności czy jest to pierwszy urlop nauczyciela, czy kolejny – nie są spełnione dyrektor odmawia udzielenia urlopu – propozycja pisma – wzór nr 4.

Krok. 4 Jeżeli warunki formalne z art. 73 Karty Nauczyciela do udzielenia urlopu – w zależności czy jest to pierwszy urlop nauczyciela, czy kolejny – są spełnione dyrektor kieruje nauczyciela na badania do lekarza medycyny pracy w terminie 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku przez nauczyciela. Wzór skierowania został prawnie określony w rozporządzeniu w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia – wzór nr 5.

Krok 5. Nauczyciel przedkłada orzeczenie lekarskie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. Wzór orzeczenia został prawnie określony w załączniku do rozporządzenia w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia.

Krok 6. Po otrzymaniu orzeczenia dyrektor podejmuje decyzję:

udziela urlopu – jeżeli nauczyciel spełnia wszystkie przesłanki i dyrektor nie ma zastrzeżeń do zasadności orzeczenia lekarskiego – wzór nr 6,

– jeżeli nauczyciel spełnia wszystkie przesłanki i dyrektor nie ma zastrzeżeń do zasadności orzeczenia lekarskiego – wzór nr 6, składa odwołanie od orzeczenia lekarskiego – jeżeli nauczyciel spełnia wszystkie przesłanki, ale dyrektor ma zastrzeżenia do zasadności orzeczenia – wzór nr 7.

Krok 7. Wojewódzki ośrodek medycyny pracy wydaje orzeczenie w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia otrzymania odwołania. To orzeczenie jest ostateczne zarówno co do prawa do urlopu i co do terminu udzielenia urlopu.

Krok 8. Dyrektor niezwłocznie wydaje decyzję. Nie może odmówić udzielenia urlopu nauczycielowi, który spełnia wszystkie wymogi, w tym posiada ostateczne orzeczenie lekarskie o potrzebie jego udzielenia.

Dariusz Skrzyński

13-05-2019

Urlop dla poratowania zdrowia – najczęstsze wątpliwości

Urlop dla poratowania zdrowia – najczęstsze wątpliwości

W praktyce udzielania i korzystania z urlopu zdrowotnego nauczycieli w dalszym ciągu pojawiają się wątpliwości w zakresie stosowania przepisów Karty Nauczyciela. Największe bowiem trudności sprawia nie tylko zrozumienie regulacji prawnych, a ich odnoszenie do konkretnych sytuacji szkolnych. Sprawdź, jakie pojawią się problemy.

Warunki jakie należy spełnić do skorzystania z urlopu zdrowotnego

Zanim opiszę szczególne przypadki pojawiające się w praktyce warto wskazać, jakie warunki musi spełnić nauczyciel, aby w ogóle myśleć o urlopie dla poratowania zdrowia. W zależności od tego, czy ubiega się o pierwszy, czy kolejny urlop inne przesłanki należy spełnić (art. 73 Karty Nauczyciela).

I tak, aby skorzystać z pierwszego w życiu urlopu dla poratowania zdrowia, nauczyciel powinien łącznie spełnić następujące warunki:

pozostawać w nauczycielskim stosunku pracy nawiązanym na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć,

legitymować się co najmniej 7-letnim nieprzerwanym okresem pracy w zawodzie nauczyciela w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązkowego wymiaru zajęć, przy czym okres ten powinien bezpośrednio poprzedzać rozpoczęcie urlopu

nie posiadać uprawnień emerytalnych,

uzyskać orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia od lekarza medycyny pracy albo przedstawić skierowanie na leczenie lub rehabilitację uzdrowiskową.

Gdy nauczyciel ubiega się o kolejny urlop zdrowotny to:

nie musi spełniać przesłanki przepracowania co najmniej 7 lat w szkole bezpośrednio przed rozpoczęciem urlopu zdrowotnego,

musi dodatkowo spełnić warunek rocznej karencji między kolejnymi urlopami,

nie może korzystać z urlopu, jeżeli łączne wykorzystał już 3 lata urlopu.

Wymóg stażu pracy przy pierwszym urlopie – co najmniej na ½ etatu

Nauczyciel musi przepracować co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć.

Wskazówka!

Należy pamiętać, że w okresie reformy oświaty w związku z likwidacją gimnazjów można było ograniczać zatrudnienie poniżej 1/2 etatu. Takie ograniczenie poniżej 1/2 etatu przerywa bieg siedmioletniego okresu zatrudnienia. W praktyce zatem po takim ograniczeniu na nowo liczymy siedmioletni okres zatrudnienia do pierwszego urlopu zdrowotnego.

Wymóg stażu pracy przy pierwszym urlopie – musi być nieprzerywany

Za nieprzerwany uznaje się także okres pracy podjęty w szkole nie później niż w ciągu 3 miesięcy po ustaniu poprzedniego stosunku pracy w tej samej lub innej szkole.

Wkazówka!

Co prawda przerwy tej nie zalicza się do stażu pracy uprawniającego do urlopu zdrowotnego, ale nie ma ona wpływu na przerwanie biegu siedmioletniego okresu zatrudnienia. Warto szczególnie o tym pamiętać, gdy podejmujemy zatrudnienie po zakończeniu stanu nieczynnego (ostatniego lutego). Nie trzeba od razu od 1 marca znaleźć innej szkoły, ale na spokojnie mamy jeszcze 3 miesiące, czyli do końca maja należy podjąć zatrudnienie, żeby była zachowana ciągłość siedmioletniego okresu zatrudnienia przed pierwszym urlopem zdrowotnym.

Wymóg stażu pracy przy pierwszym urlopie – okresy nieobecności ponad 180 dni powodują przedłużenie siedmioletniego okresu zatrudnienia

Do okresu siedmioletniej pracy w szkole wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres.

Wskazówka!

Wskazane okresy nie muszą być nieprzerwane, zatem należy liczyć je zgodnie z regułą – 1 miesiąc = 30 dni (art. 114 Kodeksu cywilnego). Tylko łącznie okresy ponad 180 dni powodują przedłużenie okresu zatrudnienia wymaganego do skorzystania z pierwszego urlopu zdrowotnego.

W dniu rozpoczęcia urlopu musisz mieć pełny etat

Urlop przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze (ale obowiązkowy 7-letni okres pracy przed pierwszym urlopem może być przepracowany poniżej etatu). W praktyce już od wielu lat pojawia się problem: na jaki dzień ten pełen etat ma być zapewniony – na dzień złożenia wniosku, czy rozpoczęcia urlopu. Przyjmuje się, że warunek zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć musi być spełniony na dzień rozpoczęcia korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia.

Wskazówka!

Należy uważać na korzystanie z ograniczenia zatrudnienia. Jeżeli nauczyciel wyrazi zgodę na ograniczenie zatrudnia w maju, a zamierza skorzystać z urlopu od 1 września to nie będzie uprawiony do urlopu nawet, jeżeli lekarz medycyny pracy wyda orzeczenie. W dniu rozpoczęcia urlopu, czyli 1 września będzie miał już ograniczony etat, a tym samym nie będzie spełniał przesłanki zatrudnienia w pełnym wymiarze. Nauczyciel będzie mógł skorzystać z urlopu o ile w takiej sytuacji rozpocznie korzystanie z niego będąc zatrudnionym w pełnym wymiarze zajęć, czyli przed 1 września. Jeśli zgodzi się na ograniczenie zatrudnienia od 1 września 2019 r. , a rozpocznie urlop zdrowotny przed tym dniem, od 1 września 2019 r ., mimo przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia, będzie otrzymywał proporcjonalnie ograniczone wynagrodzenie. Wyrażenie zgody na ograniczenie w czasie urlopu zdrowotnego nie powoduje jego przerwania, a jedynie zmniejszenie wynagrodzenia.

Jeżeli posiadasz uprawnienia emerytalne nie dostaniesz urlopu

Jeżeli nauczyciel posiada uprawnienia emerytalne zarówno do wcześniejszej emerytury (czy z Karty Nauczyciela lub z innych ustaw), jak i emerytury w wieku powszechnym (wyrok SN z 4 grudnia 2003 r., I PK 72/03; wyrok SN z 26 marca 2007 r., I PK 262/06) nie przysługuje mu urlop zdrowotny. W tym przypadku nie warto składać wniosku o urlop, bo i tak nie zostanie udzielony. Dyrektor nawet nie może skierować na badania, bo warunek formalny nie został spełniony.

Wskazówka!

Należy pamiętać, że przepisy art. 73 Karty Nauczyciela mówią o uprawnieniach emerytalnych, a nie rentowych. Renta nie wyklucza skorzystania z urlopu zdrowotnego. Nauczyciel-rencista może zatem przejść na ten urlop.

Jeszcze jedna ważna sprawa: dyrektor bada czy nauczyciel spełnia przesłanki nabycia prawa do emerytury, a nie czy na nią przeszedł. Jednak nauczyciel, który pracuje w szkole, pobierając jednocześnie emeryturę, również nie będzie mógł skorzystać z prawa do urlopu.

Jeżeli dopiero nabędziesz uprawnienia emerytalne urlop zostanie skrócony

Nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne. Uprawnienia emerytalne, taka jak w poprzednim przypadku, dotyczą zarówno prawa do wcześniejszej emerytury (czy z Karty Nauczyciela lub z innych ustaw), jak i emerytury w wieku powszechnym.

Wskazówka!

Jeżeli nauczyciel złożył wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia, a z badania warunków formalnych wynika, że nie nabył jeszcze uprawnień emerytalnych, należy wydać skierowanie na badania. Po uzyskaniu orzeczenia o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia dyrektor udziela urlopu, mając na względzie, że może go udzielić na okres nie dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne (np. jeżeli uprawnienia nabędzie we wrześniu 2019 roku to do 31 sierpnia 2019 r.).

Nie każda choroba uprawnia Cię do urlopu zdrowotnego

To jest pokłosie zmian jakie zostały wprowadzone do urlopu 1 stycznia 2018 r. Od tego dnia nie każde schorzenie uprawniania do wydania przez lekarza medycyny pracy orzeczenia o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. W praktyce pojawiły się wątpliwości jaka choroba uprawniania do urlopu, szczególnie jeżeli nauczyciel choruje na chorobę nie związaną bezpośrednio z wykonywaną pracą (np. nowotwór trzustki), czy musi być to choroba zawodowa.

W praktyce kompetencje do badania – jaka choroba uprawnia, a jaka nie – zostały scedowane na lekarza medycyny pracy który przeprowadza badania nauczyciela. Ustawodawca nie wskazał na okoliczność wystąpienia choroby zawodowej, ale choroby, która prowadzi do wystąpienia choroby zawodowej. Lekarz może wydać orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia jedynie w przypadku stwierdzenia:

choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub

choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę.

Wskazówka!

We wniosku o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia nie trzeba jednak wykazywać, że zachodzi jedna z ww. okoliczności. O tym zdecyduje lekarz w czasie badania. Należy jednak na badania przynieść posiadaną dokumentację medyczną (np. karty leczenia szpitalnego, wypisy i zaświadczenia). Same, co prawda, nie stanowią podstawy do udzielenia urlopu, ale mogą być pomocne do podejmowani decyzji przez lekarza.

Wniosek możesz złożyć w trakcie swoje nieobecności w szkole…

Nauczyciel może złożyć wniosek o urlop zdrowotny oraz wykonać wymagane badania w dowolnym momencie, także w czasie trwania usprawiedliwionej nieobecności, w tym w czasie urlopu wypoczynkowego.

Wskazówka!

Należy pamiętać, że nauczyciel ma maksymalnie 30 dni od dnia otrzymania (a nie wystawienia) skierowania na zgłoszenie się na badania do lekarza medycyny pracy wskazanego przez szkołę. Sam nie możesz wybierać lekarza, może być to tylko ten przyjmujący w placówce z którą szkoła ma podpisaną umowę.

…także jeżeli korzystasz ze stanu nieczynnego

Nauczycielowi przeniesionemu w stan nieczynny przysługuje urlop dla poratowania zdrowia. W tym przypadku maksymalnie na okres nie dłuższy niż do czasu wygaśnięcia stosunku pracy, czyli do końca lutego danego roku (wyrok SN z 14 lipca 1999 r., I PKN 156/99). Jednakże przeniesienie nauczyciela w stan nieczynny po rozpoczęciu urlopu dla poratowania zdrowia jest sprzeczne z celem tego urlopu i uzasadnia żądanie uznania tego przeniesienia za bezskuteczne (wyrok SN z 20 kwietnia 2001 r., I PKN 377/00).

Dyrektor nie może odmówić Ci urlopu zdrowotnego…

W praktyce jeżeli nauczyciel otrzyma orzeczenie o potrzebie urlopu dyrektor nie ma innego wyjścia jak udzielić urlopu. Prawo do urlopu generuje się w monecie wydania stosowanego orzeczenia przez lekarza lub decyzji przez organ odwoławczy (prawnicy mówią o tym, że jest to skutek konstytutywny). W praktyce dyrektor nie decyduje, tylko niejako potwierdza to co ustalił lekarz. Podważenie potrzeby udzielenia urlopu może nastąpić jedynie w drodze odwołania od orzeczenia lekarskiego do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy (lub jego decyzji w ramach postępowania odwoławczego).

… i nie może go przesunąć

Nie ma możliwości przesunięcia terminu udzielenia urlopu. Dyrektor po otrzymaniu orzeczenia wydaje decyzję (nie jest to decyzja administracyjna) w której wskazuje na daty rozpoczęcia i zakończenia urlopu, a te daty wnikają z orzeczenia. Dyrektor nie ma swobody w ich modyfikowaniu. W konsekwencji przyjąć należy, że dyrektor nie może przesuwać tego urlopu, zmieniać termin w stosunku do terminu ustalonego w orzeczeniu i to nawet, gdy wnosi o to nauczyciel.

Wskazówka!

To samo dotyczy urlopu zdrowotnego na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Tego urlopu dyrektor udziela na podstawie potwierdzonego skierowania na okres ustalony w tym skierowaniu. Może się jadnak zadarzyć, że termin zakończenia urlopu będzie inny niż wskazany w orzeczeniu przez lekarza. Wtedy termin zakończenia będzie przypadał:

na dzień rozwiązania stosunku pracy (później nauczyciel przestaje spełniać wymóg pozostawania w zatrudnieniu),

na dzień wygaśnięcia stosunku pracy na skutek upływu okresu stanu nieczynnego (później nauczyciel przestaje spełniać wymóg pozostawania w zatrudnieniu),

na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa prawo do wcześniejszej lub powszechnej emerytury;

w roku szkolnym 2018/2019 nauczycielowi wygaszanego gimnazjum udziela się urlopu dla poratowania zdrowia na okres nie dłuższy niż do 31 sierpnia 2019 r.

W czasie urlopu możesz otrzymać wypowiedzenie

Urlop dla poratowania zdrowia nie chroni nauczyciela przed zwolnieniem. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego możliwe jest definitywne rozwiązanie z nauczycielem stosunku pracy w czasie trwania urlopu dla poratowania zdrowia, zatem nie ma on gwarancji powrotu na to samo stanowisko w takim samym wymiarze godzin. Sąd Najwyższy wskazuje, iż prawo nauczyciela do urlopu zdrowotnego nie może uniemożliwiać dyrektorowi dostosowania stanu zatrudnienia do aktualnych potrzeb wynikających z zadań szkoły (wyrok SN z 7 stycznia 2014 r., II PK 108/2013) oraz, że korzystanie z urlopu nie stanowi przeszkody do rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy na podstawie art. 20 ust 1 pkt. 2 Karty Nauczyciela, bez względu na to czy jest on zatrudniony na podstawie umowy o pracę, czy na podstawie mianowania (uchwała SN z 26 czerwca 2013 r., I PZP 1/2013).

Nauczycielowi można również proponować ograniczenie zatrudnienia (do ograniczenie niezbędna jest zgoda nauczyciela).

Możesz przebywać w szkole w czasie urlopu

Zasada jest taka: w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. W przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową, dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy. Zakaz działalności zarobkowej nie oznacza jednak, że nauczyciel nie może pojawiać się w szkole.

Wskazówka!

Nauczyciel może odwiedzać współpracowników, czy uczestniczyć w życiu szkoły biorąc udział w imprezach organizowanych przez szkołę, a nawet w wycieczce.

Za urlop zdrowotny dostaniesz urlop uzupełniający

Takie uprawnienie pojawiło się 1 stycznia 2018 r. wraz z nowelizacją treści art. 66 ust. 1 i wprowadzeniem nowego art. 66a Karty Nauczyciela.

Art. 66

W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu dla poratowania zdrowia, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego – nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni.

Przepis ten dotyczy oczywiście nauczycieli zatrudnionych w szkołach feryjnych.

Z kolei jeżeli nauczyciel szkoły nieferyjnej nie może rozpocząć urlopu wypoczynkowego w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności m.in. z powodu urlopu dla poratowania zdrowia, urlop wypoczynkowy ulega przesunięciu na termin późniejszy (art. 66a Karty Nauczyciela). Ta sama zasada dotyczy niemożności wykorzystania części urlopu wypoczynkowego.

Art. 66a. Jeżeli nauczyciel szkoły, o której mowa w art. 64 ust. 3, nie może rozpocząć urlopu wypoczynkowego w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu: 1) czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, 2) odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, 3) powołania na ćwiczenia wojskowe lub na przeszkolenie wojskowe albo stawienia się do pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, na czas do 3 miesięcy, 4) urlopu macierzyńskiego, 5) urlopu dla poratowania zdrowia – urlop wypoczynkowy ulega przesunięciu na termin późniejszy. Część urlopu wypoczynkowego niewykorzystaną z powodu: 1) czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, 2) odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, 3) odbywania ćwiczeń wojskowych lub przeszkolenia wojskowego albo pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, przez czas do 3 miesięcy, 4) urlopu macierzyńskiego, 5) urlopu dla poratowania zdrowia – udziela się w terminie późniejszym. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do dyrektora i wicedyrektora szkoły oraz nauczyciela pełniącego inne stanowisko kierownicze w szkole, a także nauczyciela, który przez okres co najmniej 10 miesięcy pełni obowiązki kierownicze w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze.

Sprawa z urlopem uzupełniającym jest prosta, jeżeli chodzi o urlopy udzielony po 1 stycznia 2018 r., kiedy to zmieniły się przepisy. A co z urlopami uzupełniającymi za urlopy sprzed 2018 roku? W tym przypadku decyzja należy do dyrektora, który na wniosek nauczyciela, korzystającego z urlopu zdrowotnego np. w 2017 roku podejmuje określoną decyzję – udziela lub odmawia urlopu uzupełniającego. Urlop musi być w naturze, nie można wypłacić ekwiwalentu. Ekwiwalent tylko jeżeli nauczyciel kończy zatrudnienie.

Na korzyść nauczycieli, czyli tych którzy korzystali z urlopu przed 2018 rokiem, ale jeszcze ich roszczenie o urlop uzupełniający się nie przedawniło, jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 30 czerwca 2016 r. w sprawie Alicja Sobczyszyn przeciwko Szkole Podstawowej w Rzeplinie, C-178/15. Interpretacja przyjęta przez Trybunał nakazywała udzielenie uzupełniającego urlopu wypoczynkowego po urlopie dla poratowania zdrowia. Interpretację tą należy odnieść do stanów faktycznych sprzed 1 stycznia 2018 r.

Wskazówka!

Jeżeli nauczyciel zwróci się do dyrektora o udzielenie urlopu uzupełniającego w związku z niewykorzystaniem urlopu wypoczynkowego, powołując się na art. 66 Karty Nauczyciela w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 30 czerwca 2016 r. dyrektor powinien udzielić urlopu uzupełniającego, chyba, że roszczenie o urlop uległo przedawnieniu. W praktyce dotyczy to urlopów zdrowotny udzielanych w latach 2015-2017. Roszczenie o urlop uzupełniający za:

2015 rok przedawnia się 30 września 2019 r. (po 3 latach od dnia wymagalności roszczenia),

2016 rok przedawnia się 30 września 2020 r. (po 3 latach od dnia wymagalności roszczenia),

2017 rok przedawnia się 30 września 2021 r. (po 3 latach od dnia wymagalności roszczenia).

Podstawy prawne:

Dariusz Skrzyński

11-05-2019

[Urlop dla poratowania zdrowia]

Art. 73. [Urlop dla poratowania zdrowia]

1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia: 1) w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia: a) choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub b) choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę, lub 2) na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową – w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku.

1a. Okres siedmioletniej pracy w szkole, o którym mowa w ust. 1, uważa się za nieprzerwany, jeżeli nauczyciel podjął zatrudnienie w szkole nie później niż w ciągu 3 miesięcy po ustaniu poprzedniego stosunku pracy w tej samej lub innej szkole.

2. Nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.

3. Do okresu siedmioletniej pracy w szkole, o którym mowa w ust. 1, wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres.

4. Okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia. Wymóg siedmioletniego okresu pracy w szkole dotyczy udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia.

5. W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatku, o którym mowa w art. 54 ust. 5.

6. W przypadku udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia w wymiarze dłuższym niż 30 dni, nauczyciel podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

7. W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. W przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową, dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy.

8. Nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia. Łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela w okresie całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat.

9. (uchylony).

10. 2 i O potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy mogą odgrywać istotną rolę, orzeka lekarz posiadający uprawnienia do wykonywania badań, o których mowa w art. 229 § 1 5 Kodeksu pracy, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 229 § 8 Kodeksu pracy, wykonujący działalność w jednostce służby medycyny pracy, z którą szkoła zawarła umowę, o której mowa w art. 12 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1175), zwany dalej “uprawnionym lekarzem”.

10a. Dyrektor szkoły, na pisemny wniosek nauczyciela o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia, w terminie nie dłuższym niż 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku, wydaje skierowanie na badanie lekarskie przeprowadzane przez uprawnionego lekarza.

10b. Uprawniony lekarz orzeka o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia na podstawie: 1) wyników przeprowadzonego przez siebie badania lekarskiego; 2) wyników badań dodatkowych lub konsultacji specjalistycznych, których przeprowadzenie uzna za niezbędne; 3) dokumentacji medycznej z przebiegu dotychczasowego leczenia.

10c. Uprawniony lekarz wydaje orzeczenie lekarskie o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, określające czas potrzebny na przeprowadzenie zalecanego leczenia.

10d. Nauczycielowi i dyrektorowi szkoły przysługuje odwołanie od orzeczenia lekarskiego, o którym mowa w ust. 10c, do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania nauczyciela lub ze względu na siedzibę szkoły. W przypadku gdy orzeczenie lekarskie zostało wydane przez uprawnionego lekarza zatrudnionego w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy, odwołanie od tego orzeczenia wnosi się do instytutu badawczego w dziedzinie medycyny pracy najbliższego ze względu na miejsce zamieszkania nauczyciela lub ze względu na siedzibę szkoły.

10e. Odwołanie wraz z uzasadnieniem wnosi się na piśmie w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia lekarskiego, o którym mowa w ust. 10c, za pośrednictwem uprawnionego lekarza, który wydał to orzeczenie.

10f. Uprawniony lekarz przekazuje odwołanie wraz z kopią dokumentacji badań, o których mowa w ust. 10b, podmiotowi właściwemu do rozpatrzenia odwołania w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania.

10g. Podmiot właściwy do rozpatrzenia odwołania, w terminie 30 dni od dnia otrzymania odwołania, wydaje orzeczenie lekarskie po przeprowadzeniu badań lekarskich. Orzeczenie to jest ostateczne.

10h. Koszty badań, o których mowa w ust. 10b pkt 1 i 2 oraz ust. 10g, ponosi szkoła.

10i. Dyrektor szkoły udziela nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia na podstawie orzeczenia lekarskiego.

10j. Urlopu dla poratowania zdrowia na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową dyrektor szkoły udziela na podstawie potwierdzonego skierowania, o którym mowa w art. 33 ust. 1 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, 1292 i 1559), na okres ustalony w tym skierowaniu.

Decyzja w sprawie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia

ZAMKNIJ ×

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?

Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.

[Urlop dla poratowania zdrowia]

Art. 73. [Urlop dla poratowania zdrowia]

1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia: 1) w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia: a) choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub b) choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę, lub 2) na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową – w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku.

1a. Okres siedmioletniej pracy w szkole, o którym mowa w ust. 1, uważa się za nieprzerwany, jeżeli nauczyciel podjął zatrudnienie w szkole nie później niż w ciągu 3 miesięcy po ustaniu poprzedniego stosunku pracy w tej samej lub innej szkole.

2. Nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.

3. Do okresu siedmioletniej pracy w szkole, o którym mowa w ust. 1, wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres.

4. Okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia. Wymóg siedmioletniego okresu pracy w szkole dotyczy udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia.

5. W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatku, o którym mowa w art. 54 ust. 5.

6. W przypadku udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia w wymiarze dłuższym niż 30 dni, nauczyciel podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

7. W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. W przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową, dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy.

8. Nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia. Łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela w okresie całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat.

9. (uchylony).

10. 2 i O potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy mogą odgrywać istotną rolę, orzeka lekarz posiadający uprawnienia do wykonywania badań, o których mowa w art. 229 § 1 5 Kodeksu pracy, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 229 § 8 Kodeksu pracy, wykonujący działalność w jednostce służby medycyny pracy, z którą szkoła zawarła umowę, o której mowa w art. 12 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1175), zwany dalej “uprawnionym lekarzem”.

10a. Dyrektor szkoły, na pisemny wniosek nauczyciela o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia, w terminie nie dłuższym niż 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku, wydaje skierowanie na badanie lekarskie przeprowadzane przez uprawnionego lekarza.

10b. Uprawniony lekarz orzeka o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia na podstawie: 1) wyników przeprowadzonego przez siebie badania lekarskiego; 2) wyników badań dodatkowych lub konsultacji specjalistycznych, których przeprowadzenie uzna za niezbędne; 3) dokumentacji medycznej z przebiegu dotychczasowego leczenia.

10c. Uprawniony lekarz wydaje orzeczenie lekarskie o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, określające czas potrzebny na przeprowadzenie zalecanego leczenia.

10d. Nauczycielowi i dyrektorowi szkoły przysługuje odwołanie od orzeczenia lekarskiego, o którym mowa w ust. 10c, do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania nauczyciela lub ze względu na siedzibę szkoły. W przypadku gdy orzeczenie lekarskie zostało wydane przez uprawnionego lekarza zatrudnionego w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy, odwołanie od tego orzeczenia wnosi się do instytutu badawczego w dziedzinie medycyny pracy najbliższego ze względu na miejsce zamieszkania nauczyciela lub ze względu na siedzibę szkoły.

10e. Odwołanie wraz z uzasadnieniem wnosi się na piśmie w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia lekarskiego, o którym mowa w ust. 10c, za pośrednictwem uprawnionego lekarza, który wydał to orzeczenie.

10f. Uprawniony lekarz przekazuje odwołanie wraz z kopią dokumentacji badań, o których mowa w ust. 10b, podmiotowi właściwemu do rozpatrzenia odwołania w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania.

10g. Podmiot właściwy do rozpatrzenia odwołania, w terminie 30 dni od dnia otrzymania odwołania, wydaje orzeczenie lekarskie po przeprowadzeniu badań lekarskich. Orzeczenie to jest ostateczne.

10h. Koszty badań, o których mowa w ust. 10b pkt 1 i 2 oraz ust. 10g, ponosi szkoła.

10i. Dyrektor szkoły udziela nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia na podstawie orzeczenia lekarskiego.

10j. Urlopu dla poratowania zdrowia na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową dyrektor szkoły udziela na podstawie potwierdzonego skierowania, o którym mowa w art. 33 ust. 1 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, 1292 i 1559), na okres ustalony w tym skierowaniu.

Wzór wniosku nauczyciela o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia — wniosekpdf.pl

Plik pobrano już 545 razy! Już teraz możesz pobrać plik wzór_wniosku_nauczyciela_o_udzielenie_urlopu_dla_poratowania_zdrowia w jednym z dostępnych formatów – PDF, DOC, ODT. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz edytować w popularnych programach typu Libre Office, OpenOffice, Microsoft Office, OfficeSuite i innych podobnych! Już teraz możesz pobrać plikw jednym z dostępnych formatów –. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz edytować w popularnych programach typu Libre Office, OpenOffice, Microsoft Office, OfficeSuite i innych podobnych!

Pobieraj sprawdzone i aktualne pliki!

Plik jest aktualny na dzień:

Łatwa edycja oraz drukowanie

Łatwa edycja oraz drukowanie Gwarancja bezpieczeństwa

Gwarancja bezpieczeństwa Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie

Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie Dowolny oraz nielimitowany użytek

Po otrzymaniu wniosku o urlop dla poratowania zdrowia na leczenie. udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia – wzór nr 5.Dyrektor udziela urlopu dla poratowania zdrowia na okres wskazany w skierowaniu. Page 4. Wzór wniosku nauczyciela do dyrektora szkoły o skierowanie na badania. Wniosek dyrektora o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia. Dyrektor szkoły (przedszkola). dla poratowania zdrowia. Pobierz wzór wniosku nauczyciela.Decyzja o odmowie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia · WZORY DOKUMENTÓWUrlopy 30 lipca 2021. Orzeczenie lekarskie wydawane jest w 3 egzemplarzach: jeden doręcza się nauczycielowi, drugi dyrektorowi szkoły, a trzeci dołącza do indywidualnej.

Wniosek o urlop dla poratowania zdrowia 2021 druk

Nauczyciel: • Składa do dyrektora szkoły wniosek o wydanie skierowania na badania lekarskie w celu wydania orzeczenia lekarskiego o potrzebie udzielenia urlopu. Po otrzymaniu wniosku o urlop dla poratowania zdrowia na leczenie. Treść wniosku nie jest określona przepisami – propozycja wzór nr 3.PAKIET: Marzec 2021. Rekrutacja, ruch kadrowy, bieżące funkcjonowanie placówki a COVID-19. Procedury, narzędzia, dokumentacja. Zobacz zawartość pakietu.Wniosek o urlop na poratowanie zdrowia – jest udzielany nauczycielowi lub nauczycielce przez dyrektora szkoły na podstawie orzeczenia lekarza o potrzebie.Pobierz wzór wniosku dyrektora. 5 lutego 2020 r. Urlopy i zwolnienia od pracy pracowników oświaty · Złożenie wniosku o urlop dla.

Wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia 2020 wzór

Wniosek. o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia. Na podstawie art. 73 ust. 10j ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela zwracam się z prośbą o. Składa do dyrektora szkoły wniosek o wydanie skierowania na badania lekarskie w celu wydania orzeczenia lekarskiego o potrzebie udzielenia urlopu dla. Pobierz dokument Wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia z instrukcją uzupełnienia oraz przykładem prawidłowo przygotowanego pisma.dokumentacji medycznej z przebiegu dotychczasowego leczenia. 10c. Uprawniony lekarz wydaje orzeczenie lekarskie o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla. Wniosek dyrektora o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia. Dyrektor szkoły (przedszkola). Pobierz wzór wniosku dyrektora. 5 lutego 2020 r. Urlopy i.

Wniosek o urlop dla poratowania zdrowia 2020 wzór

Nauczyciel: • Składa do dyrektora szkoły wniosek o wydanie skierowania na badania lekarskie w celu wydania orzeczenia lekarskiego o potrzebie udzielenia urlopu. Pobierz dokument Wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia z instrukcją uzupełnienia oraz przykładem prawidłowo przygotowanego pisma.Wniosek. o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia. Na podstawie art. 73 ust. 10j ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela zwracam się z prośbą o. 10a. Dyrektor szkoły, na pisemny wniosek nauczyciela o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia, w terminie nie dłuższym niż 7 dni roboczych od dnia złożenia. Wypełnij online druk WUUPZ Wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia Druk – WUUPZ – 30 dni za darmo – sprawdź!

Orzeczenie lekarskie urlop dla poratowania zdrowia druk 2020

dokumentacji medycznej z przebiegu dotychczasowego leczenia. 10c. Uprawniony lekarz wydaje orzeczenie lekarskie o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla. Krok 5. Nauczyciel przedkłada orzeczenie lekarskie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. Wzór orzeczenia został prawnie. Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący nauczyciela, zwany dalej „lekarzem”, orzeka o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, Aktualny WZÓR skierowania na badania lekarskie – w celu wydania orzeczenia lekarskiego o potrzebie udzielenia urlopu na poratowanie zdrowia.3) wzór orzeczenia lekarskiego o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, zwanego dalej „orzeczeniem lekarskim”.

키워드에 대한 정보 zgoda dyrektora na urlop dla poratowania zdrowia wzór

다음은 Bing에서 zgoda dyrektora na urlop dla poratowania zdrowia wzór 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 [LIVE Z KLASĄ] Roman Lorens – Urlop dla poratowania zdrowia

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기
[LIVE #Z #KLASĄ] #Roman #Lorens #- #Urlop #dla #poratowania #zdrowia


YouTube에서 zgoda dyrektora na urlop dla poratowania zdrowia wzór 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 [LIVE Z KLASĄ] Roman Lorens – Urlop dla poratowania zdrowia | zgoda dyrektora na urlop dla poratowania zdrowia wzór, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

See also  칸쿤 여행 준비물 | [뉴욕 브이로그] 멕시코 칸쿤(Cancun) 여행! 휴양지 여행 짐 싸기 같이해요! 182 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.

Leave a Comment