Zmęczenie Oczu Od Komputera | Nowy Sposób Na Oczy Zmęczone Od Smartfona 빠른 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “zmęczenie oczu od komputera – Nowy sposób na oczy zmęczone od smartfona“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 JASNA STRONA 이(가) 작성한 기사에는 조회수 36,341회 및 좋아요 1,879개 개의 좋아요가 있습니다.

Wpływ komputera na wzrok objawia się cyfrowym zmęczeniem wzroku. Taki stan pojawia się po długim, nieprzerwanym patrzeniu na ekran: komputera, telewizora, smartfona czy tabletu. Jest związane z przeciążeniem mięśni rzęskowych, które odpowiadają za akomodację oka.Monitor komputera ustaw bokiem do okna, żeby zapewnić sobie dostęp do światła naturalnego. Oświetlenie nie powinno się w nim odbijać, gdyż pojawiające się refleksy dodatkowo męczą wzrok. Optymalna odległość twarzy od ekranu wynosi 40–75 cm. Jego środek powinien się znajdować 10–22 cm poniżej oczu.Spędzanie przed ekranem komputera wielu godzin źle wpływa na wzrok. Przyczynia się do zwiększania napięcia akomodacyjnego w oku i zmniejszania częstotliwość mrugania. Nasze oczy nie są odpowiednio nawilżone, a w konsekwencji pojawia się suchość, pieczenie, a nawet bóle głowy. Nierzadko też obraz się rozmywa czy dwoi.

Twoje oczyzmęczone? Oto osiem sposobów, by temu zaradzić.
  1. Rób częste przerwy podczas pracy przed komputerem. …
  2. Stosuj nawilżające krople do oczu, które odbudowują film łzowy chroniący rogówkę. …
  3. Spędzaj czas na świeżym powietrzu. …
  4. Zadbaj o właściwe oświetlenie.

Table of Contents

zmęczenie oczu od komputera 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Nowy sposób na oczy zmęczone od smartfona – zmęczenie oczu od komputera 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Co zrobić, żeby oczy nie męczyły się podczas korzystania z telefonu? Wyobraźcie sobie, że siedzicie cały dzień z rękoma wyprostowanymi przed sobą. Pewnie wytrzymacie w tej pozycji pół godziny, może trochę dłużej, ale później będziecie mieli wrażenie, że macie ramiona z kamienia. Tak samo jest w przypadku oczu, bo one też są poruszane przez mięśnie. To dlatego czujemy zmęczenie po długim wpatrywaniu się w ekran smartfona lub komputera.
Oczy męczą się przed monitorem z powodu krótkich fal i dużej intensywności niebieskiego światła. W pogodny dzień niebo wydaje się niebieskie, bo ten kolor najłatwiej się rozprasza. To samo dzieje się, gdy patrzycie na ekran smartfona lub komputera: światło rozprasza się we wszystkich kierunkach, co utrudnia skupienie, a oczy wysilają się, żeby dostrzec wyraźny obraz. Jak w takim razie zapobiec zmęczeniu wzroku w wyniku korzystania z komputera i smartfona?

#jasnastrona

Muzyka: Epidemic Sound https://www.epidemicsound.com/
Użyte materiały (zdjęcia, filmy i inne) pochodzą z:
https://www.depositphotos.com
https://www.shutterstock.com
https://www.eastnews.ru
___________________
Subskrybuj Jasną Stronę
https://bit.ly/2n9VrJj

zmęczenie oczu od komputera 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Jak chronić oczy w pracy przy komputerze? – portal DOZ.pl

Pomogą one rozplanować czas spędzany przed komputerem, przypomną o przerwie, zanim poczujesz się zmęczony i zaproponują proste, ale skuteczne ćwiczenia dla …

+ 여기에 표시

Source: www.doz.pl

Date Published: 4/21/2021

View: 4865

Jak dbać o oczy podczas pracy przy komputerze?

zmęczenie i zaczerwienienie oczu,; świąd,; nieostre wzenie zwłaszcza podczas przenoszenia wzroku z bliskich na dalekie przedmioty,; nadmierne łzawienie.

+ 여기에 보기

Source: www.mojeoczy.pl

Date Published: 10/2/2021

View: 3994

Ból oczu od komputera: sposoby – Blog GoWork.pl

Pracujesz przed monitorem ekranowym i uskarżasz się na zmęczenie oczu? Mamy na to sposoby! Tłumaczymy, jak chronić oczy przed komputerem i jak …

+ 여기를 클릭

Source: www.gowork.pl

Date Published: 12/1/2022

View: 6101

prosta metoda na zmęczone, łzawiące i przesuszone oczy …

Ból, zmęczenie, pieczenie lub swędzenie oczu to główne objawy zmęczenia oczu. Ale nie wszystkie. Może ich być …

+ 여기를 클릭

Source: www.medonet.pl

Date Published: 4/14/2021

View: 3202

Cyfrowe zmęczenie wzroku | CooperVision Poland

Samo zmęczenie oczu nie jest jedynym objawem. Cyfrowemu zmęczeniu wzroku często towarzyszą bóle głowy, niewyraźne wzenie, suchość oczu a także …

+ 여기에 더 보기

Source: coopervision.pl

Date Published: 6/13/2021

View: 9438

Twoje oczy są zmęczone? Oto, jak temu zaradzić! – HYLO

Twoje oczy są zmęczone? Oto osiem sposobów, by temu zaradzić. · Rób częste przerwy podczas pracy przed komputerem. · Stosuj nawilżające krople do oczu, które …

+ 여기에 자세히 보기

Source: hylo.pl

Date Published: 5/5/2022

View: 7866

Jak dbać o oczy pracując przy komputerze?

Pomogą one jednak na zmęczone oczy od komputera i przyniosą natychmiastową ulgę. Krople do oczu pomagają na zmęczenie oczu spowodowane pracą …

+ 여기를 클릭

Source: voigtklinikaoka.pl

Date Published: 4/27/2022

View: 9381

Ochrona oczu przed komputerem – jak dbać o wzrok?

Wytężona, wielogodzinna praca przy komputerze, to codzienność wielu z nas. Dowiedz się jak zadbać o … Skutkować to może zmęczeniem oczu czy bólem głowy.

+ 여기를 클릭

Source: dbamooczy.pl

Date Published: 3/6/2021

View: 7395

Jak chronić oczy przed komputerem? MUSCAT Blog

Nasze oczy mogą tym samym cierpieć na syndrom wzenia komputerowego – zmęczenie wzroku wywołane nadmierną …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.muscat.pl

Date Published: 9/3/2022

View: 998

주제와 관련된 이미지 zmęczenie oczu od komputera

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Nowy sposób na oczy zmęczone od smartfona. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Nowy sposób na oczy zmęczone od smartfona
Nowy sposób na oczy zmęczone od smartfona

주제에 대한 기사 평가 zmęczenie oczu od komputera

  • Author: JASNA STRONA
  • Views: 조회수 36,341회
  • Likes: 좋아요 1,879개
  • Date Published: 2020. 7. 14.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=rHnVolumyYA

Co na zmęczone oczy od komputera?

Monitor komputera ustaw bokiem do okna, żeby zapewnić sobie dostęp do światła naturalnego. Oświetlenie nie powinno się w nim odbijać, gdyż pojawiające się refleksy dodatkowo męczą wzrok. Optymalna odległość twarzy od ekranu wynosi 40–75 cm. Jego środek powinien się znajdować 10–22 cm poniżej oczu.

Czy można stracić wzrok od komputera?

Spędzanie przed ekranem komputera wielu godzin źle wpływa na wzrok. Przyczynia się do zwiększania napięcia akomodacyjnego w oku i zmniejszania częstotliwość mrugania. Nasze oczy nie są odpowiednio nawilżone, a w konsekwencji pojawia się suchość, pieczenie, a nawet bóle głowy. Nierzadko też obraz się rozmywa czy dwoi.

Co zrobić gdy bolą oczy od komputera?

Jeżeli pracujemy wiele godzin przy komputerze w pomieszczeniu z klimatyzacją, prowadzi to do tzw. zespołu suchego oka, który objawia się przez świąd, pieczenie, zaczerwienienie i ból oczu. Pomaga na to nawilżanie powietrza i stosowanie kropli, tzw. sztucznych łez.

Jak odświeżyć zmęczone oczy?

Twoje oczyzmęczone? Oto osiem sposobów, by temu zaradzić.
  1. Rób częste przerwy podczas pracy przed komputerem. …
  2. Stosuj nawilżające krople do oczu, które odbudowują film łzowy chroniący rogówkę. …
  3. Spędzaj czas na świeżym powietrzu. …
  4. Zadbaj o właściwe oświetlenie.

Jak dbać o wzrok pracując przy komputerze?

Jeśli mamy taką możliwość, stanowisko pracy powinno być oświetlone światłem dziennym – komputer najlepiej jest ustawiać bokiem do okna. Wieczorami należy doświetlać stanowisko lampką, która da komfort widzenia. Warto także korzystać z nawilżacza powietrza, który można umieścić w niedalekiej odległości od biurka.

Dlaczego mam cały czas zmęczone oczy?

Zmęczone oczy, towarzyszą najczęściej osobom, które przed komputerem spędzają długie godziny. Przyczyną pojawienia się zmęczonych oczu może być także źle dobrane oświetlenie czy nieodpowiednia wilgotność pomieszczenia. Na kondycję oczu wpływ ma również środowisko.

Co bardziej psuje wzrok komputer czy telewizor?

Czy oglądanie telewizji rzeczywiście ma tak negatywny wpływ na nasz wzrok? Odpowiedź na te pytania nie jest prosta i nie można zawrzeć jej w prostym „tak” lub „nie”. Większość ekspertów jest zgodna, że wpatrywanie się w telewizor (albo monitor komputera) nie spowoduje trwałego uszkodzenia wzroku.

Czym grozi długie siedzenie przy komputerze?

Długie godziny przed komputerem mogą skutkować wadami postawy, np. skrzywieniami kręgosłupa, bólami kręgosłupa, nadwyrężeniem mięśni karku i nadgarstka. Pojawia się ból i zmęczenie oczu, które wpatrują się godzinami w monitor. Ograniczona ilość mrugania powiekami powoduje wysychanie, pieczenie i zaczerwienienie oczu.

Jak nie niszczyć wzroku?

Profilaktyka i ochrona wzroku.

Przede wszystkim należy ograniczyć czas spędzany przed telewizorem, komputerem, tabletem czy smartfonem. Jeśli np. pracujesz przed monitorem, staraj się co godzinę zrobić kilkuminutową przerwę. Oczom służy patrzenie na kolor zielony i na przedmioty, które znajdują się daleko.

Co zrobić żeby odpoczęły oczy?

– Aby zmęczone oczy odpoczęły, możemy wspomagać je również preparatami homeopatycznymi. Polecam Euphrasię – granulki albo krople na bazie świetlika, które bardzo dobrze wpływają na przemęczone oczy oraz likwidują nawracające stany zapalne spojówek. Są też zalecane w profilaktyce jaskry – mówi dr Marek Bardadyn.

Jakie krople na zmęczone oczy?

Chcąc zapewnić zmęczonym oczom intensywne nawilżenie, zaleca się sięgać po tzw. sztuczne łzy zawierające w swoim składzie hialuronian sodu, ektoinę lub trehalozę. Dla wyjątkowo wrażliwych oczu można szukać kropli z pantenolem (prowitamina B5) lub wyciągami z ziół – świetlik, nagietek lekarski czy chaber bławatek.

Jakie krople do oczu przy pracy przy komputerze?

KOMPIN krople do oczu – 10ml
  • Krople mogą być stosowane w przypadku długotrwałej (powyżej 3 h dziennie ) pracy przy komputerze, która powoduje zaczerwienienie i pieczenie oczu. …
  • Wskazania do stosowania kropli z filtrem UV KOMPIN:
  • zaczerwienie oczu, pieczenie, praca przy komputerze, podrażnienie oczu.
  • Właściwości:

Czy oczy się regenerują?

Twoje zmęczone oczy mają zdolność do samoistnej regeneracji, dlatego pocieranie ich brudnymi palcami to bardzo zły pomysł. Zalecane jest natomiast intensywne mruganie (gdy np. czujesz, że coś wpadło ci do oka) albo sięgnięcie po krople, które nawilżą oczy i poprawią jakość widzenia.

Jak wyglądają zmęczone oczy?

Zmęczone oczy są przesuszone i podrażnione. U osób, które większość czasu spędzają przed monitorem komputera, pracujących w pomieszczeniach klimatyzowanych, może rozwinąć się zespół suchego oka. Objawem tej dolegliwości jest zaczerwienienie, suchość i pieczenie oczu.

Co na zmęczony wzrok?

dbać o wzrok podczas czytania – używać odpowiedniego/właściwego oświetlenia i robić przerwy w czytaniu; dbać o nawilżenie oczu – zarówno „od wewnątrz” poprzez picie dużych ilości wody w ciągu dnia a także „od zewnątrz”, poprzez stosowanie kropli nawilżających.

Jakie krople do oczu przy pracy przy komputerze?

KOMPIN krople do oczu – 10ml
  • Krople mogą być stosowane w przypadku długotrwałej (powyżej 3 h dziennie ) pracy przy komputerze, która powoduje zaczerwienienie i pieczenie oczu. …
  • Wskazania do stosowania kropli z filtrem UV KOMPIN:
  • zaczerwienie oczu, pieczenie, praca przy komputerze, podrażnienie oczu.
  • Właściwości:

Jakie krople na zmęczone oczy?

Chcąc zapewnić zmęczonym oczom intensywne nawilżenie, zaleca się sięgać po tzw. sztuczne łzy zawierające w swoim składzie hialuronian sodu, ektoinę lub trehalozę. Dla wyjątkowo wrażliwych oczu można szukać kropli z pantenolem (prowitamina B5) lub wyciągami z ziół – świetlik, nagietek lekarski czy chaber bławatek.

Jak wyglądają zmęczone oczy?

Zmęczone oczy są przesuszone i podrażnione. U osób, które większość czasu spędzają przed monitorem komputera, pracujących w pomieszczeniach klimatyzowanych, może rozwinąć się zespół suchego oka. Objawem tej dolegliwości jest zaczerwienienie, suchość i pieczenie oczu.

Co na zespół suchego oka?

Leczenie zespołu suchego oka polega na łagodzeniu uciążliwych objawów poprzez stosowanie preparatów, które zastępują brakujące łzy. Są to tzw. sztuczne łzy – krople, których zadaniem jest nawilżenie oka oraz zwiększenie lepkości. Zazwyczaj zawierają one karbomer, kwas hialuronowy lub triglicerydy.

Jak chronić oczy w pracy przy monitorze? Wpływ komputera na wzrok

Jak chronić oczy w pracy przy monitorze? Wpływ komputera na wzrok

W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez komputera, tabletu czy smartfona. Korzystamy z nich nie tylko w pracy. Coraz więcej czasu przed ekranami spędzamy także w czasie wolnym. To wszystko powoduje, że nasze oczy stają się przeciążone, a coraz powszechniej zaczyna funkcjonować termin cyfrowego zmęczenia oczu. Jak sobie z nim radzić? Jak chronić oczy podczas pracy przy komputerze? Czy komputer niszczy wzrok? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Długie godziny, jakie każdego dnia spędzamy przed ekranami wpływają negatywnie na nasz wzrok. Zmęczone oczy stają się podrażnione, zaczerwienione. Nierzadko pojawia się także uczucie suchości i pieczenie. To wszystko powoli prowadzi do gorszej ostrości widzenia. Takie zjawisko nazywamy cyfrowym zmęczeniem oczu. Jakie są jego najczęstsze przyczyny?

Cyfrowe zmęczenie wzroku – przyczyny

Wpływ komputera na wzrok objawia się cyfrowym zmęczeniem wzroku. Taki stan pojawia się po długim, nieprzerwanym patrzeniu na ekran: komputera, telewizora, smartfona czy tabletu. Jest związane z przeciążeniem mięśni rzęskowych, które odpowiadają za akomodację oka. Akomodacja to proces, który pozwala ostro i wyraźnie widzieć przedmioty, znajdujące się w różnych odległościach.

Wśród przyczyn zmęczenia oczu od komputera można wymienić:

nieprzerwane i długie korzystanie z urządzeń cyfrowych,

jasność ekranów niedopasowaną do oświetlenia w pomieszczeniu,

przyjmowanie niewłaściwej postawy podczas pracy przed ekranem,

skupienie i koncentracja wzroku na jednym punkcie przez długi czas.

Zmęczenie oczu od komputera – objawy

Do najczęściej występujących objawów cyfrowego zmęczenia oczu zaliczamy:

zmęczenie oczu, powodujące rozmazane widzenie,

zwiększona wrażliwość na światło, prowadząca do bolesności oczu,

pieczenie, swędzenie oczu,

zaczerwienienie gałki ocznej,

kłucie w oku, ból oka.

Cyfrowe zmęczenie oczu – konsekwencje

Komputer mocno wpływa na wzrok. Zmęczenie oczu od komputera może powodować następujące konsekwencje dla zdrowia:

bóle głowy,

problemy z koncentracją,

ból kręgosłupa, który jest wynikiem przybliżania się do monitora i przyjmowania nieprawidłowej postawy,

bezsenność – niebieskie światło, które emitują ekrany hamuje wydzielanie melatoniny, tzw. hormonu ciemności, który pełni istotną funkcję w zasypianiu,

wspomniane wyżej światło niebieskie może być również przyczyną obniżenia ostrości wzroku, uszkodzeń siatkówki lub zwyrodnień plamki żółtej.

Jak chronić oczy dzieci podczas pracy przy komputerze?

Czy komputer niszczy wzrok dzieci? Odpowiedź na to pytanie będzie twierdząca, jeśli czas korzystania z urządzeń cyfrowych będzie nielimitowany. Oczy dzieci są szczególnie narażone na szkodliwe działanie światła niebieskiego, dlatego bardzo ważne jest kontrolowanie czasu, który spędzają przed ekranami. Światowe towarzystwa pediatryczne zalecają, by dzieci powyżej 2 roku życia korzystały z komputerów, tabletów, smartfonów maksymalnie przez 2 godziny dziennie. Młodsze dzieci w ogóle nie powinny mieć styczności z ekranami.

Zobacz też: Okulistyka dziecięca

W jaki sposób chronić oczy przed komputerem?

Wykluczenie korzystania z urządzeń cyfrowych jest niemożliwe. Bardzo istotne jest jednak znalezienie umiaru w ich wykorzystywaniu. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które pozwalają chronić oczy podczas pracy przy komputerze i minimalizować skutki cyfrowego zmęczenia oczu.

Daj oczom odpocząć – ćwicz!

Jednym ze sposobów ochrony oczu przed komputerem jest robienie przerw w pracy zgodnie z zasadą 20-20-20. Co ona oznacza? Regularnie co 20 minut należy oderwać wzrok od komputera, spojrzeć na obiekt, znajdujący się w odległości 20 stóp anglosaskich (około 6 metrów) i patrzeć na niego, licząc powoli, tak aby upłynęło 20 sekund. Najlepiej, aby były to zielone drzewa położone w oddali. Wybrać jedno z nich. Obserwacja przedmiotów położonych na tej odległości powoduje wyłączenie akomodacji, wtedy mięśnie powinny być rozluźnione, a prawidłowo skorgowane za pomocą okularów albo soczewek kontaktowych lub miarowe oko nie akomoduje. Wtedy nasze oczy odpoczywają. Patrzenie na kolor zielony również stymuluje układ wzrokowy do rozluźnienia akomodacji, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest spoglądanie do dali za okno np. na zielone drzewa.

Innym rytuałem, który warto wprowadzić w czasie dnia pracy przy komputerze są krótkie, choćby 5 minutowe przerwy, podczas których należy patrzeć przed siebie jak najdalej. Można dołożyć do tego krótki spacer po biurze lub domu połączony z rozciągnięciem całego ciała. Pamiętaj jednak, by w czasie takich przerw naprawdę dać odpocząć oczom i nie sięgać po smartfon!

Zobacz też: Gimnastyka oczu

Zadbaj o właściwe oświetlenie

Ochronisz swoje oczy przed komputerem, gdy zapewnisz sobie odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu w którym pracujesz i ustawisz ekran na odpowiedniej wysokości. Aby było bezpiecznie i zdrowo ekran powinien znajdować się nieco poniżej linii wzroku. Zadbaj także o właściwe ustawienia jasności ekranu – światło emitowane przez komputer nie może być najjaśniejszym punktem w pokoju. Z drugiej strony – ekran nie powinien być też za ciemny. Pamiętaj, by na wszystkich urządzeniach elektronicznych ustawiać filtr światła niebieskiego.

Używaj okularów do komputera z powłoką antyrefleksyjną

Jeśli korzystasz z okularów i dużo czasu spędzasz przed ekranami urządzeń cyfrowych, zastanawiasz się na pewno jakie okulary do pracy przed komputerem wybrać. Najlepsze będą soczewki okularowe z ochroną przed światłem niebieskim. Świetnie sprawdzą się również podczas przebywania w biurze, gdzie dominuje sztuczne oświetlenie.

Znajdź czas na mruganie

Kiedy skupiasz się na pracy przed komputerem mrugasz za rzadko. To sprawia, że Twoje oczy nie są wystarczająco nawilżone. Suchość powoduje podrażnienie, zaczerwienienie i pogorszenie widzenia. Dlatego postaraj się wprowadzić podczas pracy przerwy na mruganie. Aby dbać o wzrok przed monitorem, w miarę regularnie rób przerwy i staraj się wtedy mrugać świadomie – skup się tylko na tej czynności. Ta z pozoru prosta czynność to świetny sposób na ochronę oczu przed komputerem. Równie istotna jest odpowiednia wilgotność i temperatura w pomieszczeniu. Oczy nie lubią klimatyzacji, dlatego zwłaszcza w klimatyzowanych pomieszczeniach zadbaj o odpowiednie nawilżanie.

Zobacz: Czy krótkowzroczność można wyleczyć?

Wybierz większą czcionkę

Kolejnym sposobem, by dbać o wzrok przed monitorem jest praca na odpowiedniej wielkości czcionce. Zbyt małe litery sprawiają, że bardziej wytężasz wzrok i przemęczasz oczy. Jeśli ją powiększysz – Twoje oczy odczują ulgę i będzie im łatwiej.

Cyfrowe zmęczenie oczu dla wielu z nas jest właściwie codziennością. Długie godziny spędzane przed ekranami powodują, że nasze oczy są zmęczone i podrażnione. A taki dyskomfort przekłada się na samopoczucie i efektywność pracy. Jeśli uczucie cyfrowego zmęczenia oczu często Ci towarzyszy, a zaproponowane przez nas sposoby radzenia sobie z nim okażą się nieskuteczne – udaj się na wizytę do specjalisty. Chroń swoje oczy podczas pracy przy komputerze – one są przecież Twoim oknem na świat.

Bibliografia:

1. C. A. Bradford red. wyd. pol. Justyna Izdebska, Okulistyka. Podręcznik dla studentów, Wrocław 2006.

2. J. J. Kański, A. Bolton, Ilustrowane wykłady z okulistyki, Wrocław 2004.

3. Cyfrowe zmęczenie wzroku plagą współczesności, Puls Medycyny https://pulsmedycyny.pl/cyfrowe-zmeczenie-wzroku-plaga-wspolczesnosci-905402.

Jak chronić oczy w pracy przy komputerze?

W normalnych warunkach nasze oko mruga około 12 razy na minutę. Podczas pracy przy komputerze częstotliwość mrugania znacząco się obniża, co uniemożliwia wystarczające nawilżenie spojówki i rogówki. Ponadto, zwykle koncentrujemy wzrok raz na przedmiotach bliskich, a raz na oddalonych. Przed monitorem oczy użytkownika pozostają przez dłuższy czas skupione na jednym obiekcie. Prowadzi to do osłabienia zdolności akomodacyjnych i osłabienia mięśni oka. Niekorzystny wpływ na wzrok ma również promieniowanie ekranu komputerowego. Wśród objawów charakterystycznych dla CVS wymienia się osłabienie wzroku, ból, drapanie, swędzenie oczu oraz uczucie „piasku pod powiekami”.

Niedostateczna ilość filmu łzowego może prowadzić do schorzenia, zwanego Zespołem Suchego Oka (ang. Dry Eye Syndrome). Czasem towarzyszą temu bóle głowy i trudności w koncentracji. Dodatkowe podrażnienia pojawiają się, gdy pracujemy w klimatyzowanym biurze lub w pomieszczeniu o niskim poziomie nawilżenia powietrza.

Długość czasu pracy przed monitorem komputera często nie zależy od nas samych. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy na CVS skazani. Zapewniając naszym oczom odpowiednią ochronę, możemy uniknąć większości nieprzyjemnych dolegliwości. Jak to zrobić?

PRACA Z MONITOREM A PROBLEMY ZE WZROKIEM – promed

PRACA Z MONITOREM A PROBLEMY ZE WZROKIEM

Długotrwała praca przed komputerem powoduje problemy ze wzrokiem. Krótka, cykliczna gimnastyka oczu może im zapobiec. Wywiadu dla agencji informacyjnej newseria.pl udziela nasz specjalista: optyk optometrysta Paweł Szczerbiński, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Spędzanie przed ekranem komputera wielu godzin źle wpływa na wzrok. Przyczynia się do zwiększania napięcia akomodacyjnego w oku i zmniejszania częstotliwość mrugania. Nasze oczy nie są odpowiednio nawilżone, a w konsekwencji pojawia się suchość, pieczenie, a nawet bóle głowy. Nierzadko też obraz się rozmywa czy dwoi. Są to podstawowe symptomy tzw. syndromu widzenia komputerowego. Optycy, optometryści i okuliści zalecają, by podczas długotrwałej pracy przed monitorem znaleźć czas na krótkie przerwy dla gimnastyki oczu.

– Niemal 90 proc. ludzi, którzy pracują przy komputerze przynajmniej trzy godziny dziennie, ma różnego rodzaju problemy ze wzrokiem. Elektronika jest dzisiaj bardzo powszechna. Telefonów i komputerów używamy na co dzień, co w przyszłości najprawdopodobniej będzie wiązało się z różnego typu konsekwencjami. Dlatego powinniśmy kontrolować swój wzrok i zgłaszać specjalistom symptomy, które mogą być różne, zależnie od tego, czy mamy jakąś wadę wzroku czy nie. Optyk, optometrysta czy okulista doradzą najlepsze rozwiązanie – mówi agencji Newseria Biznes Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Długotrwała praca przy komputerze zwiększa ryzyko występowania dolegliwości narządów wzroku. Oczy przed monitorem pozostają przez długi czas skupione, co może skutkować zwiększonym napięciem akomodacyjnym. Podczas pracy przed komputerem zmniejsza się też częstotliwość mrugania, przez co odpowiednie nawilżanie rogówki jest zaburzone. W normalnych warunkach ludzkie oko mruga około 15–20 razy na minutę.

– Rekordziści podczas długotrwałej pracy z monitorem komputerowym potrafią mrugać tylko raz na minutę. Kolokwialnie mówiąc, zapominamy o mruganiu, bardzo często drastycznie spowalniamy ten proces. Do zapobiegania temu zjawisku pojawiły się już nawet specjalne programy, które podpowiadają, jak sobie z tym radzić i „przypominają” o mruganiu. Musimy dbać o higienę wzroku, o odpowiednie nawilżenie i kontrolować napięcie akomodacyjne. Już proste ćwiczenia mogą spowodować, że zapomnimy o bólu głowy, sprawią, że wieczorem nie odczujemy pogorszenia się jakości widzenia, a wszystko zaowocuje lepszym samopoczuciem – podpowiada Paweł Szczerbiński.

Dobrym sposobem na trening wzroku w trakcie pracy przed monitorem jest metoda 3×30. Oznacza to, że co 30 minut przez 30 sekund powinniśmy skupić wzrok na czymś, co znajduje się w odległości umownych 30 metrów, no i mrugać. Taka krótka, ale cykliczna gimnastyka zminimalizuje zmęczenie oczu.

Specjaliści radzą też, żeby dobrać odpowiedni rozmiar i krój czcionki, który będzie jak najmniej obciążał wzrok. Z badań Vision Ergonomics Research Laboratory przeprowadzonych na zlecenie Microsoftu wynika, że najbardziej przyjazna dla oczu jest Verdana w rozmiarze 10–12.

Równie ważna jest ergonomia stanowiska pracy. Optymalna odległość twarzy od ekranu monitora to według zaleceń Sanepidu 40–75 cm. Powinno się zadbać o odpowiednie nawilżenie pomieszczenia. Suche powietrze, np. klimatyzacja czy też brak dostępu świeżego powietrza mogą powodować suchość i swędzenie oczu. Dlatego warto się zaopatrzyć w nawilżacz i zadbać o częste wietrzenie pomieszczenia, w którym pracujemy.

Eksperci radzą, by co najmniej raz do roku skontrolować wzrok u optometrysty czy okulisty, a w razie jakichkolwiek odstępstw zadbać o odpowiednie skorygowanie oczu za pomocą okularów. Brak właściwej korekcji wady może powodować pogłębianie się problemów ze wzrokiem. Z powodu małej ilości mrugnięć, nie poleca się stosowania soczewek kontaktowych do pracy z komputerem.

– Osoba krótkowzroczna, która dużo czasu spędza przed komputerem, może wypracować sobie tzw. sztuczną krótkowzroczność. To oznacza, że kiedy zbyt długo skupia wzrok, to może wystąpić tzw. przykurcz akomodacyjny. Wiele osób pewnie się z tym problemem spotyka: „rano widzę całkiem dobrze, a wieczorem po pracy już jakby gorzej”. Z kolei u osoby nadwzrocznej, która długo pracuje przed monitorem, często nadmierne napięcie akomodacyjne skutkuje bólami głowy lub innymi dolegliwości – przestrzega Paweł Szczerbiński.

Ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej podkreśla, że objawy zmęczenia oczu mogą być bardzo różne, począwszy od mniej oczywistych: bóle głowy czy ogólne pogorszenie samopoczucia, do bardziej oczywistych takich jak: rozmywanie lub dwojenie obrazu, pieczenie i swędzenie, suchość oczu czy uczucie piasku pod powiekami. Są to symptomy tzw. syndromu widzenia komputerowego, który jest powodowany właśnie długotrwałą pracą przed monitorem.

– Pierwsze, co w takim wypadku należy zrobić, to udać się do specjalisty, który ma odpowiednie kompetencje. Odpowiedni specjalista w salonie optycznym przeprowadzi z nami rozmowę, poszuka najlepszego rozwiązania, które będzie odpowiadało naszym potrzebom. Jeżeli będzie to konieczne i problem okaże się bardziej złożony, to wyśle nas dalej do okulisty lub optometrysty. Jeżeli zapyta tylko o wartości okularów, to powinnyśmy się zastanowić, czy trafiliśmy na pewno we właściwe miejsce. W przypadku odpowiedniego wsparcia oraz dobrze dobranych okularów wielogodzinna praca przed komputerem nie musi być aż tak męcząca – mówi Paweł Szczerbiński.

Zaznacza, że okulary do wielogodzinnej pracy przed komputerem powinny mieć odpowiednią powłokę antyrefleksyjną, koniecznie z warstwą filtrującą światło. Zwykła powłoka antyrefleksyjna nie jest tu wystarczająca.

– Powłoka antyrefleksyjna z dodatkową filtracją światła zadba o zredukowanie światła odbitego, ale przede wszystkim przefiltruje najbardziej drażniące światło niebiesko-fioletowe. Ta długość fali wpływa na zmęczenie oczu i może wpływać na degradację receptorów siatkówki. Powłoki te stają się coraz bardziej powszechne i jeżeli ktoś zatroszczył się o profesjonalne zabezpieczenie swoich oczu, to zauważymy na jego szkłach okularowych niebiesko-fioletowy poblask – mówi Paweł Szczerbiński.

Problemy ze wzrokiem coraz częściej dotykają też dzieci, które obecnie powszechnie korzystają z tabletów, laptopów czy smartfonów. Te ostatnie są najbardziej niebezpieczne, ponieważ są przysuwane bardzo blisko oczu. Dlatego specjaliści zalecają, żeby zadbać o oczy naszych dzieci już na wczesnym etapie, co pozwoli zapobiec ewentualnym konsekwencjom w przyszłości.

Jak organiczyć szkodliwe działanie KOMPUTERA na OCZY

Jak organiczyć szkodliwe działanie KOMPUTERA na OCZY

2:33

Miliony osób na całym świecie spędzają kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie przy komputerze. Często mają kłopoty ze wzrokiem. Oczy łzawią, pieką, swędzą, a nawet bolą, pojawiają się problemy z wyraźnym widzeniem. Czy na pewno komputer jest winowajcą?

Autor: Thinkstockphotos.com

Statystyki wykazują, że aż 95 na 100 osób pracujących przy komputerze ma dolegliwości okulistyczne. Specjaliści zastanawiają się, na ile jest to skutek wpływu samego urządzenia, jakim jest komputer, a na ile lekceważenia zasad jego użytkowania i organizowania pracy. Jakich reguł należy przestrzegać, jeśli się chce na długo zachować dobry wzrok?

Jak komputer działa na oczy?

Komputer emituje stosunkowo dużo ciepła, co nie tylko zwiększa temperaturę powietrza, ale i zmniejsza wilgotność. Jeżeli pracujemy wiele godzin przy komputerze w pomieszczeniu z klimatyzacją, prowadzi to do tzw. zespołu suchego oka, który objawia się przez świąd, pieczenie, zaczerwienienie i ból oczu. Pomaga na to nawilżanie powietrza i stosowanie kropli, tzw. sztucznych łez.Innym zagrożeniem dla naszych oczu jest emitowane przez komputer pole elektrostatyczne. Twarz, podobnie jak ekran, przyciąga naładowane cząsteczki kurzu, pyłki roślinne, bakterie, cząsteczki substancji chemicznych itp. Może to być powodem alergicznego podrażnienia, a nawet zapalenia oczu. Objawia się ono obrzękiem spojówek i powiek, zbieraniem się wydzieliny. Towarzyszy temu światłowstręt, pieczenie, łzawienie. Pole elektrostatyczne jest najintensywniejsze przez pierwsze 15 minut pracy monitora. Dlatego warto włączać komputer kilkanaście minut przed rozpoczęciem pracy.

Ważne Kobiety w ciąży nie powinny pracować przy komputerze dłużej niż 4 godziny dziennie ( Dz.U. z 1996 r., nr 114, poz. 545).

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 3 okulistyka Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam. Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści. Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Częste kłopoty z oczami

swędzenie, łzawienie, pieczenie, także ból oczu,

pogarszająca się ostrość widzenia już nawet po kilku godzinach pracy,

bóle głowy,

zamglone widzenie przy patrzeniu w dal,

zamglone widzenie z bliska (np. obrazu na ekranie monitora, w gazecie),

podwójne widzenie obrazu na ekranie,

mrużenie oczu, aby lepiej widzieć,

opuszczanie lub mylenie wierszy przy czytaniu,

mieszanie kolumn w tabelach, zmiana słów lub liczb.

Dbaj o oczy – zapewnij sobie maksymalne pole widzenia poza ekranem

Komputer ustaw tak, aby móc patrzeć w dal poza ekranem, najlepiej za okno. Jeśli okna nie ma, nie siedź w kącie ani twarzą do ściany. Najkorzystniej jest siedzieć twarzą w kierunku drzwi, aby po ich otwarciu sięgnąć wzrokiem w głąb korytarza lub innych pomieszczeń.

Wyeliminuj odblask

Jeśli na wyłączonym monitorze widzisz jakieś obrazy lub odbicia światła, to znaczy, że jest on źle ustawiony. Odblask zmusza do odwracania głowy, pochylania ciała. Napinasz mięśnie szyi, pleców, rąk. Oczy mają kłopot z wyraźnym odczytaniem informacji na ekranie. To je męczy. Można zmieniać kąt ustawienia ekranu, zasłonić okna, wyłączyć jaskrawe oświetlenie itp. Najlepiej jednak umieścić na monitorze przeciwodblaskowy ekran, który zwiększa kontrast między znakami a tłem. Nowoczesne komputery mają już fabrycznie wmontowane ekrany przeciwodblaskowe.

Zadbaj o właściwe oświetlenie

Najlepsze górne oświetlenie to lampy, które można regulować, tak aby nie rzucały światła bezpośrednio na komputer – stojące, skierowane ku sufitowi. Warto zaopatrzyć je albo w przygaszacz, albo w przełącznik z trzema poziomami intensywności światła, aby móc dostosować jego natężenie do własnych potrzeb. Jeśli światło górne i boczne nie jest odpowiednie do pracy przy komputerze, to postaw na biurku lampę, najlepiej biurową z regulowanym ramieniem i stuwatową żarówką. To pomoże również oświetlić tekst, nad którym pracujesz. Kartkę z tekstem umieść pionowo, równolegle do ekranu, w specjalnym uchwycie. Wodzenie oczami od prawej do lewej strony kartki jest korzystniejsze dla wzroku niż nieustanne przenoszenie go w dół na tekst i w górę – na ekran.

Naucz się patrzeć

Wiele osób ma zły nawyk nadmiernej koncentracji wzroku na monitorze i zbyt rzadkiego mrugania, co prowadzi do napięcia fizycznego i psychicznego oraz szybkiego męczenia oczu. Dlatego trzeba nauczyć się techniki patrzenia w komputer. Brak króciutkich przerw na patrzenie w dal jest jednym z głównych czynników prowadzących do krótkowzroczności osób pracujących przy komputerze. Jak patrzeć w dal?

Unieś wzrok lekko ponad ekran lub obok niego i skoncentruj go na najdalszym obiekcie.

Przenieś wzrok na kolejne dwa przedmioty.

Zamrugaj kilka razy.

Po krótkiej chwili przenieś wzrok z powrotem na ekran.

Zrób to koniecznie Mruganie nawilża i oczyszcza oczy, rozluźnia mięśnie twarzy i czoła, zapobiega marszczeniu brwi. Zbyt rzadkie mruganie powoduje zaczerwienienie, pieczenie oczu. Oczy zamknij delikatnie – górna i dolna powieka niech lekko stykają się ze sobą. Nie zaciskaj ich.

Czoło, brwi, reszta twarzy niech pozostaną nieruchome – poruszaj tylko powiekami.

Otwieraj oczy co 3-5 sekund.

Powtórz 15 razy.Trzepotanie powiekami pomaga w rozluźnieniu mięśni otaczających oczy, które bywają zbyt napięte po dłuższej pracy.

Połóż końce palców delikatnie na skroniach. Zamrugaj 10 razy lekko i tak szybko, jak potrafisz. Pod palcami nie powinno się odczuwać żadnego ruchu. Jeśli go czujesz, to znaczy, że mrugasz za mocno.

Zamknij lekko oczy (nie zaciskaj powiek) i odpocznij. Weź trzy głębokie oddechy. Rozluźnij brwi.

Powtórz to dwa razy.

miesięcznik “Zdrowie”

Porady eksperta

Magdalena Próchnicka | Konsultacja: lek. med. Renata Siwicka, okulista, gabinet Poly-Lens w Warszawie

Twoje oczy są zmęczone? Oto, jak temu zaradzić!

Praca przed komputerem, czytanie lub prowadzenie samochodu – te czynności męczą oczy

Długie godziny spędzone przed monitorem komputera stanowią ogromne obciążenie dla oczu. Szczególnie męczące dla oczu jest długie skupianie wzroku w stałym punkcie oraz wpatrywanie się w monitor ze stałej odległości. Co gorsza, pracując przed komputerem, znacznie rzadziej mrugamy, a to przyspiesza wysychanie filmu łzowego.

Z podobnym zjawiskiem mamy do czynienia podczas wykonywania innych czynności, podczas których musimy zachować koncentrację: kiedy podczas prowadzenia auta długo wpatrujemy się w drogę przed nami, długo czytamy książkę lub w tablicę w szkole. To wówczas nasze oczy szybko się męczą. Zmęczenie oczu jest oczywiście zupełnie naturalnym objawem po długim, męczącym dniu pracy.

Niemniej jednak aż nazbyt często pojawiają się też inne objawy wycieńczonych, suchych oczu: swędzenie i pieczenie, zaczerwienienie i łzawienie. To nie tylko kwestia nieatrakcyjnego wyglądu, ale również uciążliwych dolegliwości. Osoby, które stale borykają się z tymi objawami, powinniśmy częściej sprawiać oczom przyjemność i ulgę.

Twoje oczy są zmęczone? Oto osiem sposobów, by temu zaradzić.

Metody na regenerację oczu:

Rób częste przerwy podczas pracy przed komputerem. Jak najczęściej spoglądaj w dal przez okno. Przymykaj oczy, kiedy rozmawiasz przez telefon. Stosuj nawilżające krople do oczu, które odbudowują film łzowy chroniący rogówkę. HYLO FRESH® uzupełni ubytki wilgoci i odświeży zmęczone oczy. Spędzaj czas na świeżym powietrzu. Długi wieczorny spacer może zdziałać cuda. Kiedy jesteś w pracy, możesz wyjść na zewnątrz i zaczerpnąć świeżego powietrza podczas przerwy na lunch. Zadbaj o właściwe oświetlenie. Jeżeli przebywasz w zbyt ciemnym pomieszczeniu, musisz wytężać wzrok, który szybciej się męczy. Twoje stanowisko pracy musi być jasno i równomiernie oświetlone. Ćwicz wzrok podczas pracy: usiądź prosto i zakreślaj oczami duże kręgi w powietrzu, trzymając głowę nieruchomo. Zapewnij oczom naturalne nawilżanie. Postaraj się świadomie regularnie mrugać oczami. Zbyt niska wilgotność powoduje wysuszanie i zmęczenie oczu. Zadbaj o właściwe nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym pracujesz. Szczególnie ważne jest regularnie wietrzenie pomieszczeń zimą, kiedy powietrze jest suche od ogrzewania. Ustaw monitor w pozycji jak najwygodniejszej dla oczu. Najwyższa linijka tekstu powinna znajdować się mniej więcej na wysokości oczu. Upewnij się, że czcionka jest odpowiednio duża i czytelna.

Jeżeli twoje oczy często się męczą i cierpisz na inne dolegliwości oczu, warto zasięgnąć porady okulisty.

1http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/

Occup Environ Med. 2005 Jan;62(1):4-12.

Dolegliwości oczu w biurze: ciągłość przedrogówkowego filmu łzowego zależy od częstotliwości mrugania.

Wolkoff P1, Nøjgaard JK, Troiano P, Piccoli B.

Jak chronić oczy w pracy przy komputerze?

W normalnych warunkach nasze oko mruga około 12 razy na minutę. Podczas pracy przy komputerze częstotliwość mrugania znacząco się obniża, co uniemożliwia wystarczające nawilżenie spojówki i rogówki. Ponadto, zwykle koncentrujemy wzrok raz na przedmiotach bliskich, a raz na oddalonych. Przed monitorem oczy użytkownika pozostają przez dłuższy czas skupione na jednym obiekcie. Prowadzi to do osłabienia zdolności akomodacyjnych i osłabienia mięśni oka. Niekorzystny wpływ na wzrok ma również promieniowanie ekranu komputerowego. Wśród objawów charakterystycznych dla CVS wymienia się osłabienie wzroku, ból, drapanie, swędzenie oczu oraz uczucie „piasku pod powiekami”.

Niedostateczna ilość filmu łzowego może prowadzić do schorzenia, zwanego Zespołem Suchego Oka (ang. Dry Eye Syndrome). Czasem towarzyszą temu bóle głowy i trudności w koncentracji. Dodatkowe podrażnienia pojawiają się, gdy pracujemy w klimatyzowanym biurze lub w pomieszczeniu o niskim poziomie nawilżenia powietrza.

Długość czasu pracy przed monitorem komputera często nie zależy od nas samych. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy na CVS skazani. Zapewniając naszym oczom odpowiednią ochronę, możemy uniknąć większości nieprzyjemnych dolegliwości. Jak to zrobić?

Dbanie o oczy a praca przed komputerem

Dlatego tak ważna jest chwila przerwy, podczas której rozluźniamy akomodacje poprzez np. patrzenie na odległe przedmioty czy krajobraz za oknem.

Artykuły mają charakter edukacyjny i nie odnoszą się do działania i stosowania produktów. Zawarte w nich treści nie zastępują porady lekarskiej.

Jak dbać o oczy podczas pracy przy komputerze?

Komputery zdominowały nasze życie. Korzystają z nich osoby niemal w każdym wieku – od dzieci po osoby starsze, nie tylko w domu, ale także w szkole czy w pracy. Częsta praca przy komputerze nie jest, niestety, obojętna dla naszych oczu. Najczęstszymi dolegliwościami na jakie skarżą się użytkownicy komputerów są zaczerwienienie lub zmęczenie oczu, a także uczucie piasku pod powiekami.

Co sprawia, że długotrwała praca przed monitorem wpływa negatywnie na nasze oczy?

Po pierwsze promieniowanie emitowane przez ekran komputera. Pomimo coraz nowocześniejszych technik stosowanych przy produkcji monitorów nie da się go wyeliminować.

Należy do niego promieniowanie:

rentgenowskie,

ultrafioletowe,

podczerwone,

niskocząsteczkowe.

Każde z nich przyczynia się do podrażnienia gałki ocznej, zwłaszcza jeśli towarzyszy im dodatkowo złe oświetlenie miejsca pracy czy obecna w pomieszczeniu klimatyzacja.

Ponadto pracując przy komputerze rzadziej mrugamy, co jest kolejną przyczyną nadmiernego wysychania gałki ocznej. Często także zapominamy o robieniu przerw w pracy i ćwiczeniu wzroku, co z kolei może być przyczyną tzw. skurczu akomodacyjnego, kiedy to mięśnie gałki ocznej „przyzwyczajają się” do patrzenia głównie na bliskie przedmioty. Doprowadza to do problemów z akomodacją, a tym samym zaburza prawidłową ostrość wzroku.

Dlatego tak ważna jest chwila przerwy, podczas której rozluźniamy akomodacje poprzez np. patrzenie na odległe przedmioty czy krajobraz za oknem.

Kolejną przyczyną nadmiernego wysychania oka podczas pracy przed monitorem jest jonizacja powietrza, która powoduje elektryzowanie się skóry twarzy i rogówki oraz zwiększa przyciąganie zanieczyszczeń obecnych w powietrzu.

Do najczęstszych dolegliwości podczas pracy przy komputerze należą:

zmęczenie i zaczerwienienie oczu,

świąd,

nieostre widzenie zwłaszcza podczas przenoszenia wzroku z bliskich na dalekie przedmioty,

nadmierne łzawienie.

Symptomy te mogą pojawić się po kilku godzinach lub po kilku miesiącach czy latach pracy przed monitorem, w zależności od osobniczej wrażliwości.

Co zrobić, aby zminimalizować dolegliwości?

Należy pamiętać o robieniu co 1-2 godziny kilkuminutowych przerw podczas pracy, wykorzystując ten moment na ćwiczenie wzroku i popatrzenie w dal. Zadbajmy także o miejsce pracy – odpowiednie oświetlenie, ustawienie monitora czy nawilżenie powietrza, które korzystnie wpłynie na nasze oczy, a tym samym na nasze samopoczucie. Najzdrowszym jest oświetlenie naturalne, jednak zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym jest ono krócej dostępne. Najlepiej wówczas używać oświetlenia sufitowego.

Starajmy się, aby monitor nie był ustawiony naprzeciw okna, gdyż wszelkie ewentualne odblaski mogą być przyczyną nadmiernego mrużenia oczu, a tym samym ich szybszego męczenia. Na zmęczenie narządu wzroku wpływa także duży kontrast między ekranem komputera, a otaczającym je tłem.

Ekran komputera powinien znajdować się w odległości około pół metra od naszych oczu, a górna krawędź monitora powinna znajdować się lekko poniżej poziomu wzroku.

Pamiętajmy także, aby codziennie wypijać minimum 2 litry płynów, co zapewni nam nawilżenie wszystkich tkanek organizmu, w tym oka, „od wewnątrz”.

Dobrze, aby w pomieszczeniu, w którym znajduje się komputer, było dużo zieleni, kolor ten bowiem działa uspokajająco na oczy. Niezbędnym produktem dla każdego, kto codziennie spędza czas przed komputerem mogą być krople nawilżające, które szybko i skutecznie przyniosą ulgę naszym oczom.

Konsultacje medyczne: dr n. med. Maria Lewandowska-Furmanik

20-20-20 – prosta metoda na zmęczone, łzawiące i przesuszone oczy. Mało kto o tym słyszał

Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

Potrzebujesz porady? Umów e-wizytę 459 lekarzy teraz online

SPIS TREŚCI

Zespół widzenia komputerowego to grupa objawów, które nie muszą oznaczać uszkodzenia oczu, ale znacznie obniżają komfort życia i pracy przy komputerze Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, warto zastosować kilka prostych trików. Jedną z nich jest metoda 20-20-20, która zmusza nas do robienia przerw w pracy i zapewniania oczom relaksu Coraz częściej problem zmęczonych oczu dotyka dzieci i młodzież. Przyczyniło się do tego w dużej mierze wiele miesięcy zdalnej nauki Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu

Niezależnie od tego, czy pracujemy w biurze, czy zdalnie, nasze oczy codziennie narażone są na ból, swędzenie, łzawienie i inne objawy, które mają swoją medyczną nazwę: zespół widzenia komputerowego (CVS). Niekoniecznie musi to oznaczać uszkodzenie wzroku, ale same objawy są na tyle nieprzyjemne, że warto z nimi powalczyć. A metody są bardzo proste.

Dalszy ciąg tekstu pod wideo

Zespół widzenia komputerowego — objawy

Ból, zmęczenie, pieczenie lub swędzenie oczu to główne objawy zmęczenia oczu. Ale nie wszystkie. Może ich być znacznie więcej. Łzawiące, suche oczy, rozmazany obraz, podwójne widzenie, wrażliwość na światło i trudności z utrzymaniem otwartych oczu to kolejne oznaki, że pora na przeciwdziałanie. Jeśli do tego dochodzą jeszcze bóle głowy, problemy z koncentracją i bóle promieniujące na ramiona, szyję i plecy — są to już sygnały alarmowe. W przypadku nasilenia tych objawów warto udać się do lekarza okulisty, by wykluczyć poważniejsze schorzenia. Jeśli okaże się, że to tylko CVS, można zastosować prostą metodę pozbycia się dolegliwości.

Chcesz zadbać o swoje oczy? Wypróbuj też suplement LuteinAll Max dostępny na medonetmarket.pl.

Metoda 20-20-20 na zmęczone oczy

Ten sposób na zmęczone oczy pochodzi z krajów anglosaskich, gdzie miarą odległości jest stopa, warto więc liczby 20-20-20 przełożyć sobie na polski system miar. Jak to działa? To metoda polegająca na częstym zmienianiu pola widzenia naszych oczu, umożliwiająca im odpoczynek.

Siedząc przed komputerem, co 20 minut przerywamy pracę, aby przez 20 sekund patrzeć na obiekt, który jest oddalony od naszych oczu o ok. 20 stóp (ok. 6 metrów). Oczywiście nie chodzi o to, by robić to ze stoperem i miarką w ręku, ale warto spróbować mniej więcej trzymać się tego czasu i tej odległości. Jeśli możliwe jest wyjście na zewnątrz i popatrzenie np. na drzewa, to jeszcze lepszy relaks dla zmęczonych oczu.

Aby skutecznie wdrożyć metodę 20-20-20, warto nastawić sobie przypomnienie w telefonie lub ściągnąć odpowiednią aplikację na komputer.

Zmęczone oczy — problem dorosłych i dzieci

Dlaczego to takie ważne? Chociażby dlatego, że pracując przed komputerem, zapominamy o mruganiu, które w naturalny sposób powinno zdarzać się co 15 minut. Tymczasem przy wpatrywaniu się w ekran ta częstotliwość spada o jedną trzecią lub o połowę. Prowadzi to do szybkiego wysuszenia i podrażnienia oczu.

Ten problem dotyka coraz większej liczby ludzi. Nie tylko dorosłych. Zdalna nauka w szkołach i na uczelniach podczas pandemii sprawiła, że coraz częściej jest to również problem dzieci i młodzieży. W badaniu opublikowanym przez “Nepalese Journal of Ophthalmology” naukowcy zbadali korzystanie z komputera i jego wpływ na oczy studentów uniwersytetu w Malezji. Prawie 90 proc. z 795 studentów miało objawy CVS po zaledwie dwóch nieprzerwanych godzinach korzystania z komputera.

Jak zapobiegać objawom CVS na co dzień?

Chcesz uniknąć zmęczenia oczu? Zawsze, gdy siadasz przed ekranem, pamiętaj o przestrzeganiu kilku wskazówek dotyczących oczu:

Usiądź dalej niż zwykle od ekranu komputera. Dobrą zasadą jest utrzymywanie twarzy na odległość wyciągniętej ręki od monitora, który powinien być ustawiony tak, aby patrzeć na niego lekko w dół. Rozważ użycie matowego filtra ekranu, aby zmniejszyć odblaski Postaraj się pamiętać o przestrzeganiu zasady 20-20-20. Ustaw zegar, aby co 20 minut przypominał o odwracaniu wzroku na obiekt oddalony o około 20 stóp (ok. 6 metrów) przez pełne 20 sekund Kup krople typu “sztuczne łzy” w aptece, aby używać ich, gdy twoje oczy są suche. Pomocny może być również nawilżacz powietrza w pomieszczeniu Często mrugaj, aby nawilżyć oczy Przyciemnij ekran, jeśli jest zbyt jasny w stosunku do światła w pomieszczeniu. Możesz także dostosować oświetlenie w pomieszczeniu, aby zmniejszyć kontrast Utrzymuj ekrany w czystości. Zabrudzone ekrany z odciskami palców i innymi zanieczyszczeniami mogą jeszcze bardziej męczyć oczy. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, możesz odczuwać pogorszenie objawów suchości i podrażnienia. Spróbuj od czasu do czasu dać odpocząć swoim oczom, nosząc okulary

Zachęcamy do posłuchania najnowszego odcinka podcastu RESET. Tym razem poświęcamy go problemom krocza – części ciała, jak każdej innej. I chociaż dotyczy każdej z nas, wciąż jest tematem tabu, o którym często wstydzimy się mówić. Co zmieniają zmiany hormonalne i rodzenie siłami natury? Jak nie szkodzić mięśniom dna miednicy i jak o nie zadbać? Jak rozmawiać o problemach dotyczących krocza z naszymi córkami? O tym i o wielu innych aspektach problemu, w nowych odcinku podcastu.

Przeczytaj również:

Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

Cyfrowe zmęczenie wzroku

Urządzenia cyfrowe stały się częścią naszego codziennego życia. Aż 95% osób spędza dwie lub więcej godzin dziennie przed ekranem telefonu czy komputera. Wśród dorosłych statystyki są jeszcze wyższe. Blisko 1/3 badanych korzysta z urządzeń elektronicznych ponad 9 godzin dziennie! Wydłużający się czas, jaki spędzamy przed monitorami coraz częściej prowadzi do cyfrowego zmęczenia wzroku. Jest to dyskomfort oczu odczuwany gdy patrzymy z bliskiej odległości na monitory urządzeń cyfrowych takich jak komputer, tablet, smartfon, e-book czy telewizor przez dwie lub więcej godzin. Co powinniśmy wiedzieć o tej coraz częściej występującej przypadłości i jak się przed nią chronić? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania związane z cyfrowym zmęczeniem wzroku:

Cyfrowe zmęczenie wzroku – jakie są najczęstsze objawy?

Samo zmęczenie oczu nie jest jedynym objawem. Cyfrowemu zmęczeniu wzroku często towarzyszą bóle głowy, niewyraźne widzenie, suchość oczu a także ból szyi, ramion i pleców.

Istnieje wiele czynników, które prowadzą do cyfrowego zmęczenia oczu. Zamiast mrugać średnio 18 razy na minutę, zapatrzeni w monitor mrugamy znacznie rzadziej co doprowadza do przerwania filmu łzowego, wysusza oko a nawet powoduje swędzenie i pieczenie oczu. Kluczowa jest także postawa przyjmowana podczas wielogodzinnej pracy przed monitorem oraz dobre oświetlenie. Badania zwracają także uwagę na „światło niebieskie”, część widma światła pomiędzy promieniami UV a światłem widzialnym, które może doprowadzić do uszkodzenia komórek siatkówki i prowadzić do związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) i zaćmy.

Kto jest najbardziej narażony na cyfrowe zmęczenie wzroku?

Jeśli Twoja praca wiąże się z pracą przed komputerem, należysz do grona osób najbardziej narażonych na cyfrowe zmęczenie oczu. Badania przeprowadzone w 2014 roku wykazały, że film łzowy osób pracujących przy komputerze, cierpiących na cyfrowe zmęczenie oczu wykazuje analogiczne zmiany jak u osób z chorobą suchego oka. Wiek również nie jest bez znaczenia. Cyfrowe zmęczenie oczu najczęściej dotyka osoby młode.

Cyfrowe zmęczenie oczu – co można zrobić, aby temu zapobiec?

Najprostszym sposobem jest robienie sobie przerw od urządzeń cyfrowych gdy tylko to możliwe. Większość z nas wykazuje symptomy uzależnienia od smartfonu czy tabletu. Zabieramy je dosłownie wszędzie. Podejmijmy wysiłek aby choć na chwilę oderwać wzrok od monitora, a kiedy już musimy spędzić przed nim wiele godzin stosujmy poniższe zalecenia:

Postaraj się patrzeć co 20 minut, przez 20 sekund na obiekt znajdujący się minimum 6 metrów dalej.

Stosuj okulary z antyrefleksem oraz filtry na monitor zmniejszyć odblaski oraz ilość szkodliwego światła niebieskiego.

Mrugaj częściej. Może być to trudne gdy koncentrujesz się na pracy, ale jeżeli tylko przypomnisz sobie, to mrugaj, pomoże Ci to uniknąć nie tylko cyfrowego zmęczenia wzroku ale także objawów suchego oka.

Postaraj się o wygodne stanowisko pracy. Zadbaj by monitor był w odpowiedniej odległości od oczu a ekran nieco poniżej poziomu wzroku.

Urządzenia cyfrowe są pod wieloma względami pozytywną częścią naszego życia. Umożliwiają kontakt ze znajomymi, pozwalają chwytać i dzielić się momentami naszego życia, zbliżają gdy dzieli nas duża odległość i pozwalają efektywnie pracować w niemal każdym miejscu na ziemi. Ale niestety wiele godzin spędzonych przed monitorem nie pozostaje obojętnych dla naszego zdrowia w szczególności dla wzroku. Wprowadzenie drobnych korekt, świadoma zmiana przyzwyczajeń i zadbanie o odpowiednią przestrzeń do pracy może zapewnić nam zdrowie i dobry wzrok na lata.

Twoje oczy są zmęczone? Oto, jak temu zaradzić!

Praca przed komputerem, czytanie lub prowadzenie samochodu – te czynności męczą oczy

Długie godziny spędzone przed monitorem komputera stanowią ogromne obciążenie dla oczu. Szczególnie męczące dla oczu jest długie skupianie wzroku w stałym punkcie oraz wpatrywanie się w monitor ze stałej odległości. Co gorsza, pracując przed komputerem, znacznie rzadziej mrugamy, a to przyspiesza wysychanie filmu łzowego.

Z podobnym zjawiskiem mamy do czynienia podczas wykonywania innych czynności, podczas których musimy zachować koncentrację: kiedy podczas prowadzenia auta długo wpatrujemy się w drogę przed nami, długo czytamy książkę lub w tablicę w szkole. To wówczas nasze oczy szybko się męczą. Zmęczenie oczu jest oczywiście zupełnie naturalnym objawem po długim, męczącym dniu pracy.

Niemniej jednak aż nazbyt często pojawiają się też inne objawy wycieńczonych, suchych oczu: swędzenie i pieczenie, zaczerwienienie i łzawienie. To nie tylko kwestia nieatrakcyjnego wyglądu, ale również uciążliwych dolegliwości. Osoby, które stale borykają się z tymi objawami, powinniśmy częściej sprawiać oczom przyjemność i ulgę.

Twoje oczy są zmęczone? Oto osiem sposobów, by temu zaradzić.

Metody na regenerację oczu:

Rób częste przerwy podczas pracy przed komputerem. Jak najczęściej spoglądaj w dal przez okno. Przymykaj oczy, kiedy rozmawiasz przez telefon. Stosuj nawilżające krople do oczu, które odbudowują film łzowy chroniący rogówkę. HYLO FRESH® uzupełni ubytki wilgoci i odświeży zmęczone oczy. Spędzaj czas na świeżym powietrzu. Długi wieczorny spacer może zdziałać cuda. Kiedy jesteś w pracy, możesz wyjść na zewnątrz i zaczerpnąć świeżego powietrza podczas przerwy na lunch. Zadbaj o właściwe oświetlenie. Jeżeli przebywasz w zbyt ciemnym pomieszczeniu, musisz wytężać wzrok, który szybciej się męczy. Twoje stanowisko pracy musi być jasno i równomiernie oświetlone. Ćwicz wzrok podczas pracy: usiądź prosto i zakreślaj oczami duże kręgi w powietrzu, trzymając głowę nieruchomo. Zapewnij oczom naturalne nawilżanie. Postaraj się świadomie regularnie mrugać oczami. Zbyt niska wilgotność powoduje wysuszanie i zmęczenie oczu. Zadbaj o właściwe nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym pracujesz. Szczególnie ważne jest regularnie wietrzenie pomieszczeń zimą, kiedy powietrze jest suche od ogrzewania. Ustaw monitor w pozycji jak najwygodniejszej dla oczu. Najwyższa linijka tekstu powinna znajdować się mniej więcej na wysokości oczu. Upewnij się, że czcionka jest odpowiednio duża i czytelna.

Jeżeli twoje oczy często się męczą i cierpisz na inne dolegliwości oczu, warto zasięgnąć porady okulisty.

1http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/

Occup Environ Med. 2005 Jan;62(1):4-12.

Dolegliwości oczu w biurze: ciągłość przedrogówkowego filmu łzowego zależy od częstotliwości mrugania.

Wolkoff P1, Nøjgaard JK, Troiano P, Piccoli B.

Voigt Klinika Oka Kraków Jak dbać o oczy pracując przy komputerze?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest ochrona oczu podczas pracy przy komputerze. Jej brak może prowadzić do pogorszenia się ostrości widzenia, problemów z akomodacją, zespołu suchego oka czy bólu i pieczenia oczu. W czasie pracy przy komputerze nieustannie koncentrujemy wzrok na monitorze, który znajduje się w niedalekim położeniu. Zmniejsza się również częstotliwość mrugania. Dlatego każda osoba, która pracuje przy komputerze, powinna wiedzieć, jak dbać o oczy.

Ergonomiczne stanowisko pracy

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duże znaczenie dla ochrony oczu ma odpowiednie stanowisko pracy. Monitor powinien być umieszczony pomiędzy 50 a 70 centymetrów od oczu. Musi także umożliwiać wygodne czytanie i być ustawiony w taki sposób, by patrzeć na niego lekko w dół. Dobrze, jeśli środek monitora znajduje się poniżej 10 lub 20 centymetrów od linii oczu.

Jeśli mamy taką możliwość, stanowisko pracy powinno być oświetlone światłem dziennym – komputer najlepiej jest ustawiać bokiem do okna. Wieczorami należy doświetlać stanowisko lampką, która da komfort widzenia.

Warto także korzystać z nawilżacza powietrza, który można umieścić w niedalekiej odległości od biurka.

Właściwie dobrane okulary lub soczewki

Jak chronić oczy przed komputerem? Najlepiej dobierając odpowiednie okulary lub soczewki. Nawet jeśli wada wzroku nie występuje, można zaopatrzyć się w okulary tzw. zerówki, z powłoką antyrefleksyjną oraz filtrem blokującym światło niebieskie.

W przypadku stosowania soczewek kontaktowych warto zwrócić uwagę, by przepuszczały one jak najwięcej tlenu oraz by miały możliwie jak najwyższy poziom zawartości wody. Istnieją także rodzaje soczewek dedykowane użytkownikom komputerów, które – podobnie jak odpowiednie powłoki na okulary – regulują dopływ światła do oka i blokują światło niebieskie emitowane przez monitory. Jeśli istnieje taka możliwość, warto nosić soczewki na zmianę z okularami.

Właściwe nawilżenie oczu

Kiedy pojawi się ból oczu spowodowany długą pracą przy komputerze, suchość lub uczucie piasku pod powiekami, należy zastosować odpowiednio dobrane krople do oczu. Należy jednak pamiętać o tym, że krople do oczu to tylko doraźne maskowanie uciążliwych objawów, a nie pozbywanie się rzeczywistych przyczyn suchych i podrażnionych oczu. Pomogą one jednak na zmęczone oczy od komputera i przyniosą natychmiastową ulgę.

Krople do oczu powinny być jak najwygodniejsze w stosowaniu, więc muszą być zamknięte w wygodnym opakowaniu. Dobrze, jeśli mają dość długą datę przydatności po otwarciu. Ponadto dobry preparat nie powinien zawierać konserwantów i może mieć w składzie więcej niż jedną substancję nawilżającą.

Jeśli nosimy soczewki kontaktowe, konieczna jest kontrola, czy dane krople można stosować równolegle z soczewkami – niektóre krople uszkadzają ich delikatną strukturę. Również jeśli podawane są leki w postaci innych kropli do oczu, należy sprawdzić, czy można stosować je równolegle a najlepiej – skonsultować to ze swoim lekarzem.

Przerwy i gimnastyka oczu

Jak dbać o oczy w trakcie pracy? Przede wszystkim robić częste przerwy, a także regularną gimnastykę oczu. Zaleca się robienie przynajmniej 5-minutowych przerw po każdej godzinie spędzonej na patrzeniu w monitor. Przykładowe czynności, jakie powinniśmy wykonywać dla zdrowia narządu wzroku:

świadome, częste i regularne mruganie,

zakrywanie zamkniętych oczu dłońmi na przemian, mając głowę zwróconą w kierunku świecącego słońca,

co jakiś czas odwracanie wzroku od komputera i spoglądanie na oddalony punkt np. drzewa za oknem,

patrzenie na przemian na coś, co jest położone blisko i daleko lub samodzielne oddalanie przedmiotu ręką,

płynne spoglądanie w górę, w dół, w prawo i w lewo lub zataczanie wzrokiem ósemek,

stworzenie okrągłego rysunku o nieregularnym kształcie i wyraźnym konturze i powieszenie go za biurkiem – kiedy poczujemy zmęczenie, należy kilkakrotnie „objechać” wzrokiem kontur,

tuż po zakropieniu oczu nawilżającymi kroplami, można je zamknąć na około 5 minut.

Dobrym pomysłem będzie także poruszenie tematu ćwiczeń na rutynowej kontroli u swojego okulisty. Specjalista będzie mógł zaproponować idealny zestaw ćwiczeń w ramach skutecznej profilaktyki lub taki, który będzie dostosowany do konkretnego problemu pacjenta.

Odpowiednia dieta

Warto zainteresować się zdrowym żywieniem nie tylko ze względu na wzrok, ale ogólną poprawę samopoczucia i zachowanie zdrowia. Dieta powinna być zbilansowana i zróżnicowana. Dobrze, jeśli bazuje na sezonowych owocach i warzywach.

Żeby zapewnić sobie zdrowy wzrok, warto zwrócić uwagę na odpowiednią podaż niektórych substancji. Wśród witamin wspierających prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku można wymienić w szczególności witaminy A, B, C, E oraz D. Warto także zadbać o dostarczanie odpowiedniej ilości kwasów omega 3 i 6. Więcej pisaliśmy o tym w artykule: Dieta dobra dla oczu, czyli co jeść, aby poprawić wzrok.

Regularne wizyty u okulisty

Jeśli nie zauważamy żadnych nietypowych dolegliwości, do okulisty należy udawać się na kontrolę przynajmniej raz do roku. Praca przy komputerze np. przez 8 godzin dziennie jest jednym z czynników ryzyka niektórych chorób wzroku. Do lekarza należy udać się jak najszybciej, jeśli zauważymy symptomy takie jak:

zmiana zabarwienia oka,

pogorszenie ostrości widzenia,

zmniejszanie się pola widzenia,

widzenie mroczków, plam, mętów i błysków światła,

widoczne obwódki wokół źródeł światła,

podwójne widzenie,

ból oczu lub ból promieniujący,

częste stany zapalne i infekcje oczu.

Powyższe objawy są charakterystyczne nie tylko dla spędzania zbyt długiego czasu przed monitorem, ale także dla wielu innych chorób oczu, które mogą prowadzić do stałego pogorszenia jakości widzenia, a nawet całkowitej utraty wzroku.

키워드에 대한 정보 zmęczenie oczu od komputera

다음은 Bing에서 zmęczenie oczu od komputera 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  Opony Delinte Opinie Forum | Opona Delinte Aw5 ● Opony Całoroczne ● Oponeo™ 상위 257개 베스트 답변
See also  파산 전문 변호사 | 도산 전문 변호사가 말하는 개인파산의 단점 101 개의 가장 정확한 답변

See also  Witamina C Forever Opinie | Witamina C - Wszystko, Co Musisz Wiedzieć! Właściwości, Pochodne, Stosowanie 12 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Nowy sposób na oczy zmęczone od smartfona

  • Bright Side Polish
  • Bright Side Poland
  • BrightSide Polish
  • BrightSide Poland
  • zmęczone oczy co zrobić
  • ulga dla przeciążonych oczu
  • dlaczego mam zmęczone oczy
  • sposoby na zmęczone oczy
  • ulga dla zmęczonych oczu
  • przyczyny i objawy zmęczonych oczu
  • oczy zmęczone od komputera
  • oczy zmęczone od smartfona
  • filtr niebieskiego światła
  • niebieskie światło ze smartfonów
  • efekty w smartfonie
  • czy niebieskie światło jest szkodliwe

Nowy #sposób #na #oczy #zmęczone #od #smartfona


YouTube에서 zmęczenie oczu od komputera 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Nowy sposób na oczy zmęczone od smartfona | zmęczenie oczu od komputera, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment