Zmiana Wysokości Wynagrodzenia Wzór | Zmiany W Wysokości Wynagrodzenia Pracowników Placówek Medycznych 196 개의 베스트 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “zmiana wysokości wynagrodzenia wzór – Zmiany w wysokości wynagrodzenia pracowników placówek medycznych“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Centrum Doradcze Prawa Medycznego 이(가) 작성한 기사에는 조회수 2,424회 및 좋아요 19개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

zmiana wysokości wynagrodzenia wzór 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Zmiany w wysokości wynagrodzenia pracowników placówek medycznych – zmiana wysokości wynagrodzenia wzór 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

zmiana wysokości wynagrodzenia wzór 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Informacja-o-zmianie-wysokości-wynagrodzenia.doc

W związku ze zmianą wysokości najniższego wynagrodzenia zawiadamiam Pana (Panią), że. przysługujące Panu (Pani) dotychczasowe wynagrodzenie zasadnicze od …

+ 여기에 보기

Source: diecezja.lowicz.pl

Date Published: 2/28/2022

View: 6821

Aneks do umowy o pracę [wzór]: zmiana pensji lub stanowiska

Zobacz, jak powinien wyglądać zapis o zmianie wynagrodzenia, stanowiska, … korekty wysokości pensji; zmiany wymiaru czasu pracy.

+ 여기에 표시

Source: interviewme.pl

Date Published: 1/15/2021

View: 9455

Pismo o zmianie wysokości wynagrodzenia – HR Mobilny

Wzór pisma o zmianie wysokości wynagrodzenia.

+ 더 읽기

Source: hrmobilny.pl

Date Published: 2/4/2022

View: 2770

A N E K S DO UMOWY O PRACĘ

W miejsce dotychczasowych warunków umowy dotyczących wysokości wynagrodzenia za pracę … Pozostałe warunki umowy o pracę nie ulegają zmianie.

+ 여기를 클릭

Source: dora-lodz.pl

Date Published: 5/14/2022

View: 1088

Aneks do umowy o pracę: wzór. Zmiana wynagrodzenia / etatu

Zobacz wzór aneksu, również do zmiany wynagrodzenia i stanowiska w … warunków umowy dotyczących wysokości wynagrodzenia za pracę będą …

+ 여기를 클릭

Source: www.livecareer.pl

Date Published: 3/3/2022

View: 6834

Aneks do umowy o pracę – www.druki.gofin.pl

Składniki minimalnego wynagrodzenia · Minimalne wynagrodzenie pracowników i zleceniobiorców – Pomocnik Kadrowego. DRUK WYSTĘPUJE JAKO ZAŁĄCZNIK DO:.

+ 더 읽기

Source: druki.gofin.pl

Date Published: 7/17/2022

View: 2097

Czy w przypadku gdy wysokość wynagrodzenia uległa …

Zmiana minimalnego wynagrodzenia nie zawsze powoduje konieczność wręczenia pracownikowi aneksu do umowy. Aneks pracodawca ma obowiązek wręczyć wszystkim …

+ 여기에 표시

Source: www.pip.gov.pl

Date Published: 6/17/2022

View: 93

Angaż zmiana wynagrodzenia wzór – wzorydokumenty.pl

Jeżeli wynagrodzenie jest określone kwotowo, wówczas w sytuacji zmiany wysokości płacy minimalnej pracodawca powinien sporządzić aneks do …

+ 여기에 자세히 보기

Source: wzorydokumenty.pl

Date Published: 7/11/2021

View: 5345

Aneks do umowy – wzór aneksu do umowy z omówieniem

Do najczęściej aneksowanych zmian należą: wysokość wynagrodzenia,; stanowisko pracy,; wymiar etatu. Pracodawca może również w aneksie …

+ 여기에 표시

Source: poradnikprzedsiebiorcy.pl

Date Published: 1/24/2021

View: 8931

주제와 관련된 이미지 zmiana wysokości wynagrodzenia wzór

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Zmiany w wysokości wynagrodzenia pracowników placówek medycznych. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Zmiany w wysokości wynagrodzenia pracowników placówek medycznych
Zmiany w wysokości wynagrodzenia pracowników placówek medycznych

주제에 대한 기사 평가 zmiana wysokości wynagrodzenia wzór

  • Author: Centrum Doradcze Prawa Medycznego
  • Views: 조회수 2,424회
  • Likes: 좋아요 19개
  • Date Published: 2022. 7. 11.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=OoH-Tyc-lA0

Jakim dokumentem zmienić wysokość wynagrodzenie pracownika?

W celu zmiany wynagrodzenia na wyższe najczęstszą i najprostszą formą jest aneks do umowy o pracę. Podwyżka bez aneksu jest rzadka. Wprowadza się nim nowe, korzystniejsze dla pracownika warunki pracy lub płacy oraz datę, od której obowiązują, a pracownik musi go tylko podpisać.

Jak poinformować pracownika o zmianie minimalnego wynagrodzenia?

Płaca minimalna a aneks

Jeżeli w umowach pracowników zapis o wynagrodzeniu za pracę podano kwotowo, wówczas pracodawca powinien poinformować swoich podwładnych o zmianie płacy minimalnej poprzez sporządzenie aneksu do umowy.

Czy zmiana wysokości pensji wymaga aneksu do umowy o pracę?

Istotne jest w jaki sposób zostało określone wynagrodzenie w umowie o pracę. Zmiana minimalnego wynagrodzenia nie zawsze powoduje konieczność wręczenia pracownikowi aneksu do umowy. Aneks pracodawca ma obowiązek wręczyć wszystkim pracownikom, których wynagrodzenie zostało określone kwotowo.

Jak napisać aneks do umowy o pracę wzór?

Aneks nr (numer aneksu) do umowy o pracę zawartej w dniu (data podpisania umowy o pracę) r. między (imię i nazwisko pracodawcy) a (imię i nazwisko pracownika oraz jego miejsce zamieszkania). Z dniem (data wejścia aneksu w życie) powierzam panu/pani (imię i nazwisko) pracownika stanowisko (nowe stanowisko).

Jak należy wprowadzać zmianę stawki wynagrodzenia pracownika?

Z poziomu listy pracowników należy zaznaczyć pracowników, których dotyczy zmiana stawki. Następnie pod ikoną ‘Operacje seryjne’ wybrać opcje ‘Seryjna zmiana wartości pola’, zaznaczyć parametr ‘Z aktualizacją’ i podać datę od kiedy ma obowiązywać nowa stawka.

Jak udokumentować podwyżkę?

tytuł: „Podanie o podwyżkę” lub „Wniosek o podwyżkę”, prośba o podwyżkę wraz z rzeczowymi argumentami na rzecz jej przyznania, grzecznościowy zwrot na koniec pisma, jak „Z poważaniem” czy „Z wyrazami szacunku, odręczny podpis pracownika.

Czy trzeba aneksować minimalne wynagrodzenie?

o tym, że pracownik otrzymuje minimalne wynagrodzenie zgodne z obowiązującą w danym roku stawką wynikającą z ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, wówczas pracodawca nie ma obowiązku sporządzania takiego aneksu do umowy.

Czy można zarabiać mniej niż płaca minimalna?

Minimalna krajowa jest to ustawowa minimalna wysokość wynagrodzenia za pracę w pełnym wymiarze godzin na umowie ze stosunkiem pracy. Pracodawca nie może wypłacać pracownikowi mniej, niż wynosi aktualna obowiązująca minimalna pensja.

Czy pracodawca może zmienić wynagrodzenie?

Zgodnie z art. 11 Kodeksu pracy, nawiązanie stosunku pracy oraz ustalenie warunków pracy i płacy, bez względu na podstawę prawną tego stosunku, wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika. Oznacza to, że pracodawca nie może niczego narzucać pracownikowi np. w zakresie ustalania warunków płacy.

Jak skutecznie negocjować podwyżkę pensji?

Jakie argumenty mogą przybliżyć do podwyżki? Pracownik może zwrócić uwagę na to, jak wzrosły jego kompetencje od czasu, gdy ustalano obecną pensję, podając jako przykład tego wzrostu swoje osiągnięcia zawodowe. Jeśli usłyszy odmowę, warto by spytał, co powinien zrobić, by osiągnąć oczekiwaną wysokość wynagrodzenia.

Czego nie można zmienić aneksem?

Aneks nie może zawierać zapisów wprowadzających zmiany niezgodne z obwiązującymi przepisami prawa pracy, a także nie można przedłużyć nim umowy o pracę na czas określony.

Czy każdy pracownik musi dostać podwyżkę?

Czy podwyżka powinna być dla wszystkich? Niekoniecznie – zależy to od stosowanego przez pracodawcę systemu wynagrodzeń, chyba że mowa o podwyżkach ustawowych. Te należą się wszystkim pracownikom, którym przysługuje do nich prawo.

Jak powinien wyglądać aneks?

Jakie elementy powinien zawierać aneks do umowy? Co do zasady, prawidłowo przygotowany aneks do umowy powinien określać jakiej umowy dotyczy, zawierać datę, z którą został sporządzony i informację od kiedy zaczyna obowiązywać. W aneksie do umowy należy zawrzeć strony umowy oraz opis zmienianych postanowień.

Jak zrobić aneks?

Najważniejsze w sporządzaniu aneksu do umowy jest określenie:
  1. jakiej umowy on dotyczy (nr, data, miejsce jej podpisania),
  2. stron umowy, a tym samym i aneksu,
  3. przedmiotu umowy oraz zmian, które poprzez aneks są do niej wprowadzane,
  4. od kiedy aneks wchodzi w życie.

Do której umowy piszemy aneks?

Aneks można sporządzić i zastosować bez względu na rodzaj umowy. Tak jak zostało wspomniane wcześniej, porozumienie zmieniające powinno zostać zawarte na piśmie. Kodeks pracy nie zastrzega jednak tej formy pod rygorem nieważności, więc w ostateczności ustne porozumienie w sprawie zmiany stanowiska pracy będzie ważne.

Czy można zmienić wynagrodzenie w trakcie miesiąca?

Zmiana wysokości wynagrodzenia o charakterze stałym miesięcznym z pierwszym dniem miesiąca nie wymaga żadnych dodatkowych obliczeń. Jeżeli jednak zmiana następuje w trakcie miesiąca, to w celu ustalenia wynagrodzenia za ten miesiąc należy obliczyć dwie jego części – za okres przed i po zmianie, a następnie je zsumować.

Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe po podwyżce?

Podsumowując. Podstawa chorobowego po podwyżce wynagrodzenia liczona jest jako średnia z 12 (albo mniej) miesięcy wstecz, jeśli nie wiąże się ze zmianą umowy czy innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy.

Aneks do umowy o pracę [wzór]: zmiana pensji lub stanowiska

W umowie o pracę znajdują się wszystkie warunki zatrudnienia.

Gdy podpiszesz dokument — klamka zapadła — zgadzasz się na określone wynagrodzenie, czas trwania umowy czy wymiar pracy, które zaproponował pracodawca.

Ale—

Pisemne ustalenia dotyczące stosunku pracy można zmodyfikować, jeśli w trakcie trwania umowy okaże się, że np. zmieniasz stanowisko, albo otrzymujesz podwyżkę.

Służy do tego aneks do umowy o pracę.

Ten artykuł opisuje w szczegółach:

kiedy sporządza się aneks do umowy o pracę

od kiedy obowiązuje aneks do umowy o pracę

jak napisać aneks do umowy o pracę.

Nasz kreator CV pozwala Ci wprowadzać zmiany w dokumencie, kiedy tylko chcesz. Wypróbuj kreator CV teraz.

Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora: Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko! Stwórz CV teraz

1

Aneks do umowy o pracę — co to jest i kiedy się go sporządza?

Aneks do umowy o pracę to nic innego jak zmiana warunków umowy.

Musi być sporządzony na piśmie.

Mówi o tym wyraźnie artykuł 29 Kodeksu pracy.

Jest co najmniej kilka takich przypadków, w których dokument należy poprawić.

Może się to stać w sytuacji:

objęcia przez pracownika nowego stanowiska

korekty wysokości pensji

zmiany wymiaru czasu pracy.

Jak ta operacja się odbywa?

Ponieważ aneks do umowy o pracę to zgodne oświadczenie woli, zarówno Ty, jak i pracodawca musicie złożyć podpisy pod korektą dokumentu.

Nie może być tak, że pracodawca dokonuje zmian, sporządza aneks i po prostu Cię o tym informuje.

Co więcej—

Pracownik ma oczywiście prawo nie zgodzić się na proponowaną przez szefa korektę. Tym samym, bez jego podpisu, umowa pozostaje niezmienna.

Wskazówka: Aneks do umowy o pracę można sporządzić również w czasie, gdy pracownik jest w tak zwanym okresie ochronnym. Ta uwaga dotyczy np. kobiet w ciąży, osób w wieku przedemerytalnym, czy w trakcie zwolnienia lekarskiego.

Aneks do umowy o pracę — co powinien zawierać?

Jeśli pracodawca i pracownik decydują się na aktualizację umowy o pracę, w aneksie powinny się znaleźć następujące elementy:

data i miejsce zawarcia umowy

oznaczenie dokumentu

strony umowy

wskazanie umowy, której dotyczy aneks oraz od kiedy obowiązuje

opis zmienianych elementów i wprowadzanych na ich miejsce

zastrzeżenie, że pozostałe warunki umowy się nie zmieniają

podpisy i pieczątki stron.

Dopiero tak przygotowany dokument zyskuje moc sprawczą.

W tym artykule przeczytasz o innym dokumencie, który podpisuje się w związku z procesem rekrutacji: Kwestionariusz osobowy — jak wypełnić? [RODO, instrukcja, wzór 2020].

2 Aneks do umowy o pracę — wzór

Zamiast się rozpisywać, po prostu pokażemy Ci wzór aneksu do umowy o pracę.

Oto on:

Wzór aneksu do umowy o pracę (druk)

……………………………………………….. (pieczęć nagłówkowa pracodawcy) ………………………………. (miejscowość i data) ……………………………… (numer REGON-EKD)

ANEKS DO UMOWY O PRACĘ

Aneks nr ……….. do umowy o pracę zawartej w dniu …………………… r. między ……………………………………………………………… (imię i nazwisko pracodawcy) a ……………………………………………………………………………….. (imię i nazwisko pracownika oraz jego miejsce zamieszkania). Strony zgodnie postanawiają, że od dnia ……………………………….. r. ulegają zmianie następujące warunki umowy o pracę: ……………………………………………………………………………………………………….. (tutaj będą wpisane nowe warunki umowy o pracę) Pozostałe warunki umowy o pracę obowiązują bez zmian.

……………………………………. (data i podpis pracownika) ……………………………….. (podpis pracodawcy)

Jeśli pracodawca i pracownik, zamiast zmieniać umowę o pracę, chcą do niej dodać nowe postanowienia, w aneksie powinien znaleźć się np. taki zapis:

Strony zgodnie postanawiają dodać do umowy paragraf 9, w brzmieniu: (tu treść zmiany).

Aneks do umowy o pracę — od kiedy obowiązują nowe warunki umowy?

Nowe warunki umowy wprowadzone aneksem do umowy o pracę obowiązują:

natychmiast po podpisaniu umowy

lub

w dniu, który obie strony ustalą i zapiszą w aneksie.

Jeśli chcesz wiedzieć, w jakim trybie umowa o pracę może zostać przez pracownika zerwana, przeczytaj: Wypowiedzenie umowy o pracę — wzór + wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron.

Na wszelki wypadek przygotuj profesjonalne CV. Użyj kreatora CV i stwórz profesjonalny dokument.

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj

3 Aneks do umowy o pracę — zmiana wynagrodzenia

Wszystkie zmiany w umowie o pracę wymagają sporządzenia aneksu.

Również każda informacja o korekcie wynagrodzenia powinna być przedstawiona pracownikowi pisemnie w formie aneksu do umowy.

Podpis osoby, której dotyczy zmiana pensji jest konieczny, żeby nowe warunki umowy o pracę zaczęły obowiązywać.

Oto przykład zapisu, który powinien się znaleźć w aneksie do umowy o pracę, zmieniającym wynagrodzenie pracownika.

W miejsce dotychczasowych warunków umowy dotyczących wysokości wynagrodzenia za pracę będą obowiązywały następujące warunki: – wynagrodzenie brutto będzie wynosić ……………………………. zł

Oto kolejny przykład:

Pracodawca i pracownik zgodnie oświadczają, że z dniem 1 maja 2018 r. we wspomnianej umowie o pracę zmianie ulega punkt mówiący o wysokości wynagrodzenia. Od tego dnia przyjmuje on następujące brzmienie: Pracownicy przysługuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 3.670,00 zł (słownie: trzy tysiące sześćset siedemdziesiąt złotych) miesięcznie oraz dodatek funkcyjny w wysokości 400 zł (słownie: czterysta złotych) miesięcznie. Pozostałe warunki umowy o pracę nie ulegają zmianie.

Aneks do umowy o pracę — zmiana wynagrodzenia minimalnego

Zmiana płacy minimalnej nie zawsze oznacza, że pracodawca musi zaproponować pracownikowi aneks do umowy do pracy. Jest on potrzebny wtedy, gdy w umowie o pracę zapisana jest konkretna kwota wynagrodzenia. Natomiast jeśli zapis w umowie brzmi minimalne wynagrodzenie, nie ma potrzeby podpisywania aneksu do umowy.

Rozmowa o podwyżce dopiero przed Tobą? Przeczytaj porady eksperta, a osiągniesz założony cel: Negocjacja podwyżki — jak rozmawiać z szefem o pieniądzach?

4 Aneks do umowy o pracę — zmiana stanowiska

Teraz sytuacja, w której awansujesz.

Twoje stanowisko się zmienia i tym samym trzeba też wprowadzić zmiany w umowie o pracę.

Zresztą ten przypadek nie dotyczy wyłącznie awansu, bo przecież możesz po prostu obejmować nowe obowiązki, przenosić się do innego działu, czy nawet degradować swoją obecną pozycję (jeśli nie chcesz już np. być na świeczniku).

W umowie o pracę często występuje szczegółowy zapis dotyczący zakresu obowiązków pracownika. Jeśli on się zmienia — pora na korektę dokumentu.

Nie trzeba wtedy zrywać obowiązującej dotychczas umowy. Właśnie w tym celu sporządza się aneks do umowy o pracę.

A może czeka Cię awans na stanowisko wyższego szczebla? Zobacz, jak rozwinąć skróty opisujące popularne stanowiska: CEO, CFO, CTO, COO — co to znaczy po polsku? [+zakres obowiązków].

5 Aneks do umowy o pracę — zmiana etatu

Jeśli zmienia się Twój wymiar etatu, nie jest konieczne sporządzanie nowej umowy o pracę.

Tu również wystarczy dodać aneks do obowiązującej umowy.

I, tak jak we wszystkich powyższych przypadkach, powinno to odbywać się na zasadzie porozumienia stron.

Wskazówka: Propozycja dokonania zmian w umowie o pracę, a zatem sporządzenie aneksu do umowy, może wyjść zarówno z inicjatywy pracodawcy, jak i pracownika.

Porozumienie zmieniające

To pojęcie, które można usłyszeć zamiennie z aneksem do umowy o pracę.

Znaczy dokładnie to samo.

W tym miejscu — już na sam koniec, warto zaznaczyć, że porozumienie zmieniające/aneks do umowy o pracę nie może:

ustalić wynagrodzenia niższego niż najniższa krajowa

przedłużyć umowy zawartej na czas określony na kolejny okres, żeby uniknąć konieczności podpisania umowy na czas nieokreślony.

A jeśli Twój pracodawca proponuje Ci podpisanie niekorzystnych zmian w Twojej umowie i zaczynasz myśleć o nowej pracy—

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

Może Cię także zainteresować:

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz podzielić się swoim doświadczeniem związanym z podpisywaniem aneksu do umowy o pracę, dodaj komentarz na forum poniżej.

Aneks do umowy o pracę: wzór. Zmiana wynagrodzenia / etatu

Gdy długo pracujesz w jednej firmie, warunki i postanowienia kontraktu, który podpisałeś przy zatrudnieniu, mogą się zmienić. W takiej sytuacji musisz podpisać aneks do umowy o pracę, który dostaniesz od swojego pracodawcy.

W tym artykule przeczytasz, jak wygląda aneks do umowy o pracę w przypadku m.in. zmiany wynagrodzenia lub etatu. Znajdziesz również przykładowy wzór takiego dokumentu i dowiesz się, co musi się w nim znaleźć.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Stwórz profesjonalne CV teraz! NIE TAK

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Aneks do umowy o pracę — wzór

……………………………………………….. (pieczęć nagłówkowa pracodawcy) ………………………………. (miejscowość i data) ……………………………… (numer REGON-EKD) ANEKS DO UMOWY O PRACĘ Aneks nr (numer aneksu) do umowy o pracę zawartej w dniu (data podpisania umowy o pracę) r. między (imię i nazwisko pracodawcy) a (imię i nazwisko pracownika oraz jego miejsce zamieszkania). Strony zgodnie postanawiają, że od dnia (data wejścia w życie postanowień aneksu) r. ulegają zmianie następujące warunki umowy o pracę: (nowe warunki umowy o pracę)

Pozostałe warunki umowy o pracę obowiązują bez zmian.

(data i podpis pracownika) (podpis pracodawcy)

1. Co to jest aneks do umowy o pracę i kiedy się go podpisuje?

Podpisanie umowy o pracę jest wiążące zarówno dla Ciebie, jak i pracodawcy. Musicie spełniać jej postanowienia aż do momentu rozwiązania umowy. Nie znaczy to jednak, że taki kontrakt jest na mur-beton — gdy warunki pracy, również przy umowie na zastępstwo, mają ulec zmianie, powinien zostać zaktualizowany.

Niewygodnie byłoby przygotowywać nową umowę wraz z każdą podwyżką, zmianą stanowiska czy wymiaru czasu pracy. Dlatego też w takich sytuacjach najczęściej stosuje się aneks do umowy o pracę.

Z prawnego punktu widzenia kwestia ta uregulowana jest w art. 29 Kodeksu pracy. Co najważniejsze, aneks zwany również postanowieniem zmieniającym (to co innego niż wypowiedzenie zmieniające), musi być przedstawiony pracownikowi na piśmie. Dodatkowo obie strony stosunku pracy muszą zgodzić się na nowe warunki, aby legalnie weszły w życie.

Kodeks pracy nie precyzuje jednak, jak dokładnie ma wyglądać taki dokument — to zależy od ustaleń między pracodawcą i pracownikiem. Na mocy aneksu można zmienić wiele postanowień kontraktu. Warto w tym miejscu przypomnieć, jakie informacje powinna zawierać umowa o pracę:

rodzaj pracy

miejsce wykonywania pracy

wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia

wymiar czasu pracy

termin rozpoczęcia pracy.

Dlatego też w aneksie musi przede wszystkim znaleźć się informacja o tym, które warunki pracy się zmienią. Ponadto należy podać w nim:

datę podpisania umowy o pracę i jej oznaczenie

strony, które ją zawarły

miejscowość i datę podpisania porozumienia zmieniającego

datę wejścia w życie postanowień aneksu

zastrzeżenie, że pozostałe warunki umowy się nie zmieniają

podpisy pracownika i pracodawcy.

Co ważne — jakkolwiek aneksem do umowy można zmienić wiele z jej postanowień — pracodawca nie ma prawa zmodyfikować kontraktu, tak aby nowe warunki łamały prawa pracownicze.

Nie może więc np. obniżyć wynagrodzenia zasadniczego pracownika na mniejsze niż minimalna krajowa, skrócić okresu wypowiedzenia lub przedłużyć umowy zawartej na czas określony na kolejny okres, żeby uniknąć konieczności podpisania umowy na czas nieokreślony.

Z drugiej strony, pracodawca ma prawo sporządzić aneks, również gdy pracownik jest w tak zwanym okresie ochronnym (w ciąży, na zwolnieniu lekarskim lub gdy obowiązuje go okres przedemerytalny).

Kolejny aneks do umowy o pracę

Warunki umowy mogą zmienić się kilkakrotnie w okresie, w którym będziesz zatrudniony. To zupełnie normalne. Nie ma ograniczenia w liczbie aneksów — i pracownik i pracodawca ma prawo wielokrotnie próbować zmodyfikować postanowienia umowy.

Nie istnieje natomiast aneks do aneksu. Postanowienia dokumentu tego typu, stają się wiążącym elementem kontraktu — a więc każda zmiana i kolejny aneks muszą dotyczyć treści umowy o pracę.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

2. Aneks do umowy o pracę — zmiana etatu

Przy zmianie wymiaru czasu pracy, np. z pół etatu na cały, nie musisz podpisywać nowej umowy — aneks wystarczy. Oczywiście i w tym przypadku zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą wyrazić zgodę i podpisać dokument.

Taki aneks do umowy o pracę będzie wyglądał tak, jak we wzorze, który znajdziesz na początku artykułu. Musi się w nim przede wszystkim znaleźć informacja o tym, na jaki wymiar zmieni się czas pracy pracownika.

Jeśli aneks do umowy o pracę będzie dotyczył jedynie zmiany etatu, pod koniec dokumentu należy umieścić formułkę pozostałe warunki umowy o pracę obowiązują bez zmian.

3. Aneks do umowy o pracę — zmiana wynagrodzenia

Również przy podwyżce lub innej zmianie wynagrodzenia, wystarczy przygotować aneks do umowy o pracę. Pamiętaj jednak, że gdy nie zgodzisz się na nowe warunki zaproponowane przez pracodawcę, nie musisz podpisywać dokumentu.

Taki dokument może wyglądać następująco:

Aneks do umowy o pracę: zmiana wynagrodzenia — wzór

……………………………………………….. (pieczęć nagłówkowa pracodawcy) ………………………………. (miejscowość i data) ……………………………… (numer REGON-EKD) ANEKS DO UMOWY O PRACĘ Aneks nr (numer aneksu) do umowy o pracę zawartej w dniu (data podpisania umowy o pracę) r. między (imię i nazwisko pracodawcy) a (imię i nazwisko pracownika oraz jego miejsce zamieszkania). W miejsce dotychczasowych warunków umowy dotyczących wysokości wynagrodzenia za pracę będą obowiązywały następujące warunki: – wynagrodzenie brutto będzie wynosić ……………………………. zł. Pozostałe warunki umowy o pracę obowiązują bez zmian.

(data i podpis pracownika) (podpis pracodawcy)

Aneks do umowy o pracę — zmiana wynagrodzenia minimalnego

Jeśli zarabiasz minimalną krajową, a w danym roku zmienia się ona, nie zawsze trzeba sporządzać aneks do umowy o pracę. Gdy w Twojej umowie widnieje konkretna kwota brutto, nie obędzie się bez tego typu dokumentu.

Natomiast, gdy zapis w umowie brzmi po prostu wynagrodzenie minimalne, nie ma potrzeby przygotowywać aneksu do umowy.

4. Aneks do umowy o pracę — zmiana stanowiska

Przy awansie, przeniesieniu się do innego działu firmy lub zmianie zakresu obowiązków zawodowych, pracodawca również nie musi proponować Ci nowego kontraktu. I tę sytuację można rozwiązać za pomocą aneksu do umowy o pracę.

Oto druk aneksu przy zmianie stanowiska:

Aneks do umowy o pracę: zmiana stanowiska — wzór

……………………………………………….. (pieczęć nagłówkowa pracodawcy) ………………………………. (miejscowość i data) ……………………………… (numer REGON-EKD) ANEKS DO UMOWY O PRACĘ Aneks nr (numer aneksu) do umowy o pracę zawartej w dniu (data podpisania umowy o pracę) r. między (imię i nazwisko pracodawcy) a (imię i nazwisko pracownika oraz jego miejsce zamieszkania). Z dniem (data wejścia aneksu w życie) powierzam panu/pani (imię i nazwisko) pracownika stanowisko (nowe stanowisko). Pozostałe warunki umowy o pracę obowiązują bez zmian.

(data i podpis pracownika) (podpis pracodawcy)

Oczywiście, jeśli wraz ze zmianą stanowiska lub zakresu obowiązków, zmieni się również Twoja pensja lub jakiekolwiek inne postanowienie umowy, ta informacja również musi znaleźć się w aneksie do umowy o pracę.

Przeczytaj też: Promesa zatrudnienia — wzór PDF i Word. Co to jest?, Premia uznaniowa w umowie o pracę. Ile wynosi podatek? i Relokacja pracownika: co to znaczy? Definicja, na czym polega.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące aneksu do umowy o pracę? Zostaw komentarz pod artykułem. Z pewnością Ci odpowiem i pomogę.

Aneks do umowy o pracę

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),

realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,

analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,

zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy. Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora. Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

Dobrowolna zgoda.

Aby móc realizować cele:

– zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,

– analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,

– wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.

Angaż zmiana wynagrodzenia wzór

do roku 2013, przy czym jest to jego druga umowa na czas określony.. Witam,firma jest na etapie reorganizacji i pod tym płaszczykiem firma chce zmienić angaż z MASZYNISTA CHŁODNICZY na ANGAŻ MECHANIK, gdzie do obsługi by doszły jeszcze dwa działy bez zmiany stawki godzinowej.Pytanie brzmi: czy muszę przyjąć nowe warunki , a co w sytuacji gdy odmówie przyjęcia nowych .Przy wynagrodzeniu miesięcznym zmiennym zapominamy o wynagrodzeniu sprzed zmiany etatu, ustalając podstawę wynagrodzenia chorobowego.. Dotyczą one szczególnie sytuacji, gdy w przepisach wewnątrzzakładowych (re­gulaminie wynagradzania lub pracy) minimalne wynagrodzenie zostało określone kwotowo.. Jeżeli jest to zwiększenie pensji (np. podwyżka w związku z decyzją organu prowadzącego, wyrównanie do minimalnej płacy), to wystarczy nowy angaż – wzory takich pism znajdują się w serwisie www .Angaż związany ze zmianą działu.. Aneks do umowy o pracę [wzór]: zmiana pensji lub stanowiska; Aneks do umowy o pracę [wzór]: zmiana pensji lub stanowiska.. Nasz pracownik zachorował 7 marca, a od 3 marca pracuje w .Od kiedy nauczycielce przysługuje wyższe wynagrodzenie zasadnicze?. W związku z przeszeregowaniem płacowym nauczyciele otrzymują tzw. angaż tj. pismo informujące o przysługującej wysokości wynagrodzenia.. Dokument Word – do edycji na własne potrzeby..

Zmiana istotnych warunków angażu .

Witam, chciałabym się dowiedzieć jakie sa prawa pracodawcy jak i pracownika w sytuacji kiedy chodzi o zmiane angażu pracy.. Pracodawca nie może samodzielnie zmieniać wynagrodzeń pracowników.Wprowadzenie zmian musi być poprzedzone zawarciem porozumienia zmieniającego warunki płacowe lub wręczeniem pracownikom wypowiedzeń zmieniających.Jeżeli wynagrodzenie jest określone kwotowo, wówczas w sytuacji zmiany wysokości płacy minimalnej pracodawca powinien sporządzić aneks do umowy o pracę zmieniający wartość wynagrodzenia.. Zobacz, jak powinien wyglądać zapis o zmianie wynagrodzenia, stanowiska lub wymiaru Twojej pracy.Podwyżka wynagrodzenia dla pracownika.. Jeżeli związane jest to z uzyskaniem przez nauczyciela kolejnego stopnia awansu zawodowego, zmiana wynagrodzenia uzależniona jest od daty złożenia przez nauczyciela wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego.Wypowiedzenie pracownikowi warunków pracy lub płacy jest jednym ze sposobów zmiany wynikających z umowy o pracę warunków zatrudnienia.. 0 strona wyników dla zapytania wzór aneksu do umowy o pracę- zmiana .Potwierdzenie zmiany stanowiska – uposażenia: Pozew o sprostowanie świadectwa pracy: Prośba do wszystkich pracowników o zgłoszenie terminów planowanych urlopów: Protokół kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy: Przedwstępna umowa o pracę: Przykładowy wzór Regulamin Wynagradzania- zmiana wynagrodzenia na niekorzyść pracownika..

Zmiana istotnych warunków angażu.

Sytuacja wygląda nastepujaca, ze pracodawca chce zmienić mi stanowisko pracy (inne stanowiska i inny dzial) i .Poniżej przykładowy wzór podania o zmianę stanowiska pracy: (miejscowość) dn. (data) Dane pracownika: Imię i nazwisko.. Następnie należy określić strony (wpisując ich dane) podpisujące aneks, czyli np. w przypadku umowy o dzieło, do której podpisywany jest aneks, stronami będą zamawiający oraz wykonawca.Znaleziono 26 interesujących stron dla frazy wzór aneks w sprawie zmiany wynagrodzenia druk w serwisie MSP.Money.pl.. Pobierz wzór tego pisma.. Pobierz wzór tego pisma.. Jeżeli natomiast w umowie występuje zapis „pracownikowi będzie przysługiwać wynagrodzenie w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę .Zmiana angażu i wynagrodzenia .. Jakich argumentów powinien użyć pracownik w .Zmiana kwoty minimalnego wynagrodzenia pociąga za sobą określone skutki, a na pracodawców na­kłada pewne obowiązki.. W takich wypadkach należy wyliczyć średnioroczną liczbę godzin przedmiotu.Wynagrodzenie minimalne od 1 stycznia 2021 dla pracownika, który jest uczestnikiem PPK – lista płac .. Wydanie aktu nadania stopnia nauczyciela mianowanego we wrześniu nastąpiło bowiem z naruszeniem przepisów..

Wysokość wynagrodzenia nauczyciela może ulegać zmianom w czasie trwania stosunku pracy.

dostał angaż podnoszący stawkę.• zmiana wynagrodzenia lub warunków płacy (np. częstotliwości wypłat), • zmiana warunków pracy (np. porozumienie zmieniające wymiar etatu, stanowisko pracy), • zmiana umowy o pracę (np. terminu rozpoczęcia pracy lub miejsca wykonywania pracy).Zmiana istotnych elementów umowy o pracę może nastąpić albo w drodze porozumienia zmieniającego – za zgodną wolą obu stron stosunku pracy, albo w drodze wypowiedzenia dotychczasowych warunków płacy i pracy (wypowiedzenie zmieniające) – jeżeli zmiana nie wynika z woli obu stron.. Więcej dokumentów w dziale Umowy związane z pracą; Reklama: Sprawozdania finansowe firm – fotokopie bilansu, rachunku wyników i raportu z AKT KRSZmiana minimalnego wynagrodzenia a umowa o pracę.. 1 strona wyników dla zapytania wzór aneks w sprawie zmiany wynagrodzenia drukW związku z przeszeregowaniem płacowym nauczyciele otrzymują tzw. angaż tj. pismo informujące o przysługującej wysokości wynagrodzenia.. Obie formy wymagają zgody pracownika nawet w sytuacji, gdy zmiana warunków polega na zwiększeniu wynagrodzenia za pracę.W pierwszej części aneksu należy zamieścić dane dotyczące umowy, do której jest on sporządzany.. Nowe dodatkowe obowiązki a wynagrodzenie.. Wzór wniosek o podwyżkę pensji przeznaczony jest dla przełożonych wnioskujących o podwyżkę cz.Angaż jako kolejna umowa?.

Najprostszym sposobem jest zawarcie aneksu określającego nową wysokość wynagrodzenia za pracę.

– napisał w Różne tematy: Witam, czy angaż zmieniający stawkę przy umowie o pracę na czas określony jest traktowany jako kolejna umowa?. Tutaj znajdziesz przykładowy wzór takiego porozumienia.Angaż dla nauczyciela – wzór pisma.. Zmiana wynagrodzenia nauczyciela po dostarczeniu dyplomu magistra.Bardzo proszę o wzór pisma w sprawie ZMIANY WYNAGRODZENIA PRACOWNICZEGO W TRAKCIE TRWANIA UMOWY O PRACĘ – PRACOWNICY NIEPEDAGOGICZNI.. 12:27 07.04.2010. w treści umów o pracę.. przykładowo, pracownik ma umowę na czas określony zawartą w 2007r.. Należy wtedy dokonać stosownych zmian w zapisach.Zmiana tygodniowej liczby godzin w czasie roku szkolnego Zdarza się, że tygodniowa liczba godzin zajęć zmienia się w trakcie roku szkolnego, np. w pierwszym pół-roczu oddział ma 1 godzinę historii tygodniowo, a w drugim półroczu – 2 godziny.. Zmiana wysokości wynagrodzenia może nastąpić w drodze porozumienia zmieniającego lub wypowiedzenia warunków pracy.. Aneks powinien zostać podpisany przez obie strony stosunku pracy (złożenie podpisu jest wyrazem akceptacji zmian wprowadzonych do umowy).Dlaczego należy mi się podwyżka wynagrodzenia?. – to pytanie, które musi zadać sobie pracownik zanim napisze do szefa podanie o wyższą pensję.. Ten sposób zmiany warunków stosunku pracy wykorzystywany jest w wypadku, gdy zmiana warunków pracy albo płacy ma prowadzić do ich pogorszenia (np. obniżenie wynagrodzenia pracownika, zmniejszenie wymiaru etatu, zmiana stanowiska pracy na niższe w .Dodano 2019-08-01 18:21 przez dynia1960.. Zwrot grzecznościowy (np. Dane pracodawcy.. Zwracam się z prośbą o zmianę mojego stanowiska pracy z (wymienić aktualne stanowisko pracy) na (wpisać oczekiwane stanowisko pracy).gotowy wzór / szablon dokumentu – Wniosek o podwyżkę wynagrodzenia / podanie o zmianę stanowiska pracy dla pracownika.. Wniosek o podwyżkę wypełnia przełożony pracownika dla którego sporządzany jest wniosek.. Data: 24-04-2014 r. Gdy zmianie ulegają warunki pracy lub płacy z pracownikiem trzeba zawrzeć porozumienie lub wręczyć mu wypowiedzenie .Przeszeregowanie płacowe nauczyciela.. Sprawdź obecnie obowiązujące zasady sporządzania aneksu do umowy o pracę.. Decyzja w tej sprawie powinna być wydana do 31 .Pozostałe warunki umowy o pracę nie ulegają zmianie.. (data i podpis Pracownika) (pieczęć i podpis Pracodawcy) Biuro Podatkowe „DORA” s.c.. Poza istotnymi warunkami umowy o pracę wynikającymi z przepisów prawa do umowy mogą być wprowadzone wolą stron także inne warunki, które .Do zmiany wynagrodzenia pracownika niezbędne jest porozumienie zmieniające lub wypowiedzenie zmieniające..

Czy podwyżka bez aneksu jest dopuszczana przez przepisy?

Podstawowym dokumentem regulującym kwestie wynagrodzenia pracownika jest umowa o pracę. Panuje powszechne przekonanie, że nie można zmienić jej warunków na niekorzyść pracownika, czyli np. zmniejszyć mu wynagrodzenia czy też nie wypłacać dodatku funkcyjnego bez wprowadzenia procedury wypowiedzenia zmieniającego. Nasuwa się pytanie, czy podwyżka bez aneksu do umowy podpisanego przez pracownika jest zgodna z przepisami. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź na to pytanie.

Jak zmienić warunki umowy o pracę?

Zasadniczo istnieją dwie formy zmiany warunków zawartych w umowie o pracę, takich jak wynagrodzenie, dodatki do niego, wymiar etatu czy stanowisko:

porozumienie zmieniające

wypowiedzenie zmieniające.

W praktyce stosuje się także aneks do umowy o pracę, który często występuje w sytuacjach podwyżki wynagrodzenia, jednak Kodeks pracy nigdzie nie wymienia takiego sposobu zmiany warunków. Czy zatem przyznana podwyżka bez aneksu będzie ważna? Jakie procedury jeszcze można zastosować?

Czy podwyżka bez aneksu do umowy jest zgodna z przepisami? Kiedy trzeba stosować wypowiedzenie zmieniające lub porozumienie zmieniające?

W celu zmiany wynagrodzenia na wyższe najczęstszą i najprostszą formą jest aneks do umowy o pracę. Podwyżka bez aneksu jest rzadka. Wprowadza się nim nowe, korzystniejsze dla pracownika warunki pracy lub płacy oraz datę, od której obowiązują, a pracownik musi go tylko podpisać.

Jednak nie wszyscy pracodawcy wiedzą, że zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 21 października 2003 roku powinno się stosować w celu zmiany warunków umowy o pracę jedynie wypowiedzenie zmieniające lub porozumienie zmieniające, gdyż jak stwierdził SN: przepis art. 42 § 1–3 k.p., przewidujące obowiązek pracodawcy wypowiedzenia wynikających z umowy warunków płacy, nie określa czy obowiązek ten istnieje w każdej sytuacji, czy też tylko w razie zamierzonej zmiany wynagrodzenia na niekorzyść pracownika. Oznacza to, że nie ma prawnych podstaw do zaniechania stosowania jednego z dwóch trybów normalnie określających sposób zmiany umowy o pracę – porozumienia zmieniającego lub wypowiedzenia zmieniającego.

Porozumienie zmieniające jest stosowane wtedy, gdy obie strony zgadzają się ze zmianami wprowadzanymi w umowie o pracę. Wchodzi ono w życie wskutek zgodnego oświadczenia obu stron, które potwierdzają oni swoim podpisem. Nie jest ono uregulowane wprost w Kodeksie pracy, lecz podstawą jego stosowania jest w drodze odesłania art. 331 kc.

Co ważne, porozumienie zmieniające można wręczyć w każdym momencie – nie jest wymagana konsultacja ze związkiem zawodowym. Może także dotyczyć każdego aspektu umowy o pracę, np. długości wypowiedzenia czy rodzaju umowy, podczas gdy wypowiedzenie zmieniające musi być konsultowane ze związkami zawodowymi i może dotyczyć tylko warunków płacy i pracy. Porozumienie zmieniające można podpisać z pracownikiem pod ochroną, np. w okresie przedemerytalnym wynoszącym 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, co przy wypowiedzeniu zmieniającym jest niemożliwe.

POLECAMY Rozliczaj pracowników online! Korzystaj z generatora umów!

Korzystaj z generatora umów! Wyliczaj wynagrodzenia pracowników!

Wyliczaj wynagrodzenia pracowników! Prowadź akta osobowe w formie elektronicznej! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Jakie przepisy regulują wypowiedzenie zmieniające? Czy jest ono zawsze konieczne? Czy podwyżka bez aneksu jest zgodna z przepisami?

Do wypowiedzenia zmieniającego stosuje się przepisy takie jak do wypowiadania umów o pracę:

musi być wskazany rzeczywisty powód;

trzeba jego wręczenie poprzedzić konsultacją związkową – co prawda odmowa zgody przez związek nie jest wiążąca, o ile nie dotyczy pracowników szczególnie chronionych, ale zajmuje kilka dni, co może spowodować, że pracownik, któremu pracodawca chciałby zmienić warunki umowy w drodze wypowiedzenia zmieniającego, pójdzie na zwolnienie lekarskie;

brak możliwości wręczenia, jeżeli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, urlopie wypoczynkowym, opiekuńczym itp.;

pracodawca podaje okres wypowiedzenia, taki jaki przysługuje pracownikowi – jeżeli nie wniesie on sprzeciwu do połowy okresu wypowiedzenia, oznacza to, że akceptuje warunki. Jeżeli pracownik złoży sprzeciw, to po upływie okresu wypowiedzenia przestaje pracować.

Zgoda pracownika powinna być wyrażona na piśmie. Podwyżka bez aneksu do umowy może być uznana za nieprzepisową. Dlatego najczęściej stosowaną praktyką jest złożenie podpisu pod porozumieniem czy aneksem, chociaż spotyka się też tzw. zgodę dorozumianą, która może polegać na tym, że np. jeżeli pracownik przyjmie wynagrodzenie z podwyżką i nie wniesie zastrzeżeń, to można uznać, że wyraził na nie zgodę dorozumianą. Wówczas podwyżka bez aneksu może być ważna. Jednak kontrole PIP wskazują, że zgoda pracownika musi być zawsze pisemna i dlatego należy zawsze zadbać, aby taki dokument został jednak przez niego podpisany.

Przykład 1.

Pan Piotr został przywrócony do pracy. W dniu, w którym się w niej stawił, powinien podpisać porozumienie zmieniające do umowy, tak jak wszyscy pracownicy, w którym wyraziłby zgodę na podwyżkę, jaką by otrzymał, gdyby zamiast zwolnienia z pracy pracował. Pracodawca w pierwszym dniu nie miał jeszcze gotowego dokumentu, ale poinformował pracownika, że taką podwyżkę otrzyma, czemu ten się nie sprzeciwił. Porozumienie zmieniające miał otrzymać w dniu następnym. Niestety pracownik poszedł następnego dnia na zwolnienie lekarskie, na którym znajduje się już od kilku miesięcy. Podczas kontroli PIP inspektor w wystąpieniu nakazał, że podwyżka bez aneksu nie jest ważna, gdyż nie można jednostronnie zmieniać umowy o pracę, nawet na korzyść pracownika.

Obowiązek pisemnego potwierdzenia przez pracownika nowych warunków umowy o pracę wynika wprost z art. 29 par. 4 kp. Każda zmiana warunków umowy o pracę wymaga formy pisemnej. Podwyżka bez aneksu do umowy o pracę jest zatem niezgodna z przepisami.

Jeżeli pracownik przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim lub innym, aneks zmieniający wynagrodzenie lub porozumienie zmieniające należy wysłać do niego pocztą. Dopiero kiedy pracodawca otrzyma zwrotnie podpisany aneks lub porozumienie zmieniające może dokonać podwyższenia wynagrodzenia pracownika. Powinno to być dokonane najwcześniej z datą, z jaką pracownik podpisał dokument i jeżeli od podwyżki upłynęło już kilka miesięcy, trzeba wówczas wypłacić wyrównanie. Może przecież się zdarzyć, choć na pewno jest to rzadkością, że pracownik nie wyrazi zgody na podwyżkę. Dotyczy to np. osób pobierających zasiłki z pomocy społecznej, gdzie decyduje dochód pracownika. W tej sytuacji podwyżka wynagrodzenia np. o 100 zł, może spowodować, że straci on prawo do zasiłków wynoszących o wiele więcej i taka osoba może po prostu nie chcieć żadnych zmian w swojej umowie o pracę. Takie sytuacje zdarzają się rzadko, ale można się ich spodziewać, dlatego niedopuszczalne jest zmienianie, nawet na korzyść, warunków umowy o pracę bez wyraźnej zgody pracownika. Podwyżka bez aneksu nie jest zatem dobrym rozwiązaniem.

zmiany wynagrodzeń a aneksy dla pracowników

Zatrudniam kilku pracowników na umowę o pracę z minimalnym wynagrodzeniem. W bieżącym roku płaca minimalna jest wyższa, w związku z tym mam pytanie. Czy zmiana płacy minimalnej zobowiązuje pracodawcę do sporządzenia aneksów dla pracowników?

Jadwiga, Sosnowiec

Wynagrodzenie minimalne jest to odgórnie określone najniższe dopuszczalne wynagrodzenie pieniężne należne za pracę na podstawie umowy o pracę. Płaca minimalna może być ustalona w postaci:

stawki godzinowej lub

stałej stawki miesięcznej.

Płaca minimalna ustalana jest przez państwo. Najniższa krajowa jest niezależna od poziomu kompetencji danej osoby. Każdy pracownik powinien mieć więc zagwarantowane minimalne wynagrodzenie za pełny przepracowany miesiąc, bez względu na staż pracy, wiek czy posiadane umiejętności.

Art. 2 ust. 1 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę

„Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, zwanego dalej »minimalnym wynagrodzeniem«, jest corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego”.

Wynagrodzenie minimalne – co wchodzi w jego skład?

Płaca minimalna nie jest odpowiednikiem płacy zasadniczej. W praktyce oznacza to, że na płacę minimalną składa się suma wypłacanego miesięcznie wynagrodzenia. Na sumę wypłacanego wynagrodzenia przypadają więc:

składniki wynagrodzenia i

inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy.

Składniki wynagrodzenia składające się na płacę minimalną:

wynagrodzenie zasadnicze,

dodatki do wynagrodzenia zasadniczego np. dodatek funkcyjny lub dodatki specjalne np. za pełnione funkcje,

nagrody i premie przyznawane zgodnie z zapisami regulaminu (tylko wypłacane jako składnik wynagrodzenia – nie wyróżnienia),

wypłata za urlop wypoczynkowy,

dodatek wyrównawczy (wypłacany za obniżenie wynagrodzenia z powodu wypadku w pracy lub choroby zawodowej),

wypłata za czas niezdolności do pracy (choroba, czas przestoju niezawinionego przez pracownika, urlop szkoleniowy),

ekwiwalent pieniężny za dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego,

świadczenia odszkodowawcze.,

Przykład 1.

Pani Małgorzata zatrudniona na podstawie umowy o pracę na pełen etat otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 2350 zł. Dodatkowo otrzymała w listopadzie premię w wysokości 200 zł, a co miesiąc pracodawca nalicza jej dodatek funkcyjny w wysokości 250 zł. Zatem jej wynagrodzenie za pracę wyniesie w listopadzie w sumie 2800 zł – co było zgodne z obowiązującymi stawkami dotyczącymi wynagrodzenia minimalnego w 2021 roku. Jednak od stycznia 2022 roku, pracodawca będzie zobowiązany podnieść wynagrodzenie Pani Małgorzaty, tak aby kwota wynagrodzenia zasadniczego wynosiła minimum 3010 zł .

Przykład 2.

Pani Małgorzata, z przykładu 1., w styczniu otrzymała w ramach płacy:

2350 zł wynagrodzenia zasadniczego oraz

250 zł w ramach dodatku funkcyjnego.

Ze względu na brak wypłaconej premii regulaminowej, suma jej wynagrodzenia nie osiągnęła poziomu płacy minimalnej (3010 zł w 2022 roku). W związku z powyższym pracodawca pani Małgorzaty zobowiązany jest wyrównać jej wynagrodzenie do najniższej krajowej.

POLECAMY Rozliczaj wygodnie pracowników online! Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia!

Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia! Rozliczaj podatki i ZUS przez internet!

Rozliczaj podatki i ZUS przez internet! Zapomnij co to Płatnik! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Najniższa krajowa – wysokość płacy minimalnej

Wynagrodzenie pracownicze musi spełniać normy dotyczące płacy minimalnej. Przepisy te zostały zawarte w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Zgodnie z art. 6. ust 1. ustawy o minimalnym wynagrodzeniu „Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia ustalonego w trybie art. 2 i art. 4”.

Płaca minimalna z roku na rok ma tendencję zwyżkową.

Rok Płaca minimalna (brutto) 2022 3010,00 zł 2021 2800,00 zł 2020 2600,00 zł 2019 2250,00 zł 2018 2100,00 zł 2017 2000,00 zł

Od 2022 roku płaca minimalna wyniesie 3010 zł zł brutto. W stosunku do roku 2021 wynagrodzenie minimalne wzrośnie o 210 zł. Jest to jedna z bardziej odczuwalnych podwyżek w obszarze płacy minimalnej na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 września 2021 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. Na podstawie art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207) zarządza się, co następuje: § 1. Od dnia 1 stycznia 2022 r. ustala się minimalne wynagrodzenie za pracę w wysokości 3010 zł. § 2. Od dnia 1 stycznia 2022 r. ustala się minimalną stawkę godzinową w wysokości 19,70 zł. § 3. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r..

Płaca minimalna co do zasady odnosi się do pracowników, czyli osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

W przypadku umowy zlecenia i świadczenia usług w ramach samozatrudnienia – od 2017 r. wprowadzono minimalną stawkę godzinową.

Rok Minimalna stawka godzinowa (brutto) 2022 19,70 zł 2021 18,30 zł 2020 17,00 zł 2019 14,70 zł 2018 13,70 zł 2017 13,00 zł

Minimalna stawka godzinowa w 2022 roku wyniesie 19,70 zł brutto za godzinę.

Płaca minimalna a aneks

Zmiana płacy minimalnej nie zawsze powoduje konieczności sporządzania aneksów dla pracowników, którzy osiągają minimalne wynagrodzenie.

Jeżeli w umowach pracowników zapis o wynagrodzeniu za pracę podano kwotowo, wówczas pracodawca powinien poinformować swoich podwładnych o zmianie płacy minimalnej poprzez sporządzenie aneksu do umowy.

Natomiast w przypadku, gdy wynagrodzenie nie zostało określone poprzez podanie konkretnej kwoty i w umowie widnieje zapis o tym, że pracownik otrzymuje minimalne wynagrodzenie, pracodawca nie musi sporządzać aneksów dla swoich pracowników. Zawieranie takiego zapisu jest prawidłowe i mniej uciążliwe dla pracodawcy, ze względu na możliwość zrezygnowania z aneksowania umów w razie odgórnej zmiany płacy minimalnej.

Minimalne wynagrodzenie w systemie wFirma.pl

Wprowadzając umowę w systemie wFirma.pl, użytkownik ma możliwość ustawić poziom wynagrodzenia na poziomie płacy minimalnej. Dzięki temu system automatycznie wylicza wynagrodzenie pracownika na poziomie ustawowo określonego wynagrodzenia minimalnego.

Tak wprowadzone wynagrodzenie do umowy zostaje również odpowiednio zdefiniowanie bezpośrednio w treści umowy generowanej przez wFirma.pl

Dzięki temu rozwiązaniu, nie ma potrzeby dodawania pracownikom aneksu w razie zmiany wynagrodzenia minimalnego.

Aneks do umowy o pracę: wzór. Zmiana wynagrodzenia / etatu

Gdy długo pracujesz w jednej firmie, warunki i postanowienia kontraktu, który podpisałeś przy zatrudnieniu, mogą się zmienić. W takiej sytuacji musisz podpisać aneks do umowy o pracę, który dostaniesz od swojego pracodawcy.

W tym artykule przeczytasz, jak wygląda aneks do umowy o pracę w przypadku m.in. zmiany wynagrodzenia lub etatu. Znajdziesz również przykładowy wzór takiego dokumentu i dowiesz się, co musi się w nim znaleźć.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Stwórz profesjonalne CV teraz! NIE TAK

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Aneks do umowy o pracę — wzór

……………………………………………….. (pieczęć nagłówkowa pracodawcy) ………………………………. (miejscowość i data) ……………………………… (numer REGON-EKD) ANEKS DO UMOWY O PRACĘ Aneks nr (numer aneksu) do umowy o pracę zawartej w dniu (data podpisania umowy o pracę) r. między (imię i nazwisko pracodawcy) a (imię i nazwisko pracownika oraz jego miejsce zamieszkania). Strony zgodnie postanawiają, że od dnia (data wejścia w życie postanowień aneksu) r. ulegają zmianie następujące warunki umowy o pracę: (nowe warunki umowy o pracę)

Pozostałe warunki umowy o pracę obowiązują bez zmian.

(data i podpis pracownika) (podpis pracodawcy)

1. Co to jest aneks do umowy o pracę i kiedy się go podpisuje?

Podpisanie umowy o pracę jest wiążące zarówno dla Ciebie, jak i pracodawcy. Musicie spełniać jej postanowienia aż do momentu rozwiązania umowy. Nie znaczy to jednak, że taki kontrakt jest na mur-beton — gdy warunki pracy, również przy umowie na zastępstwo, mają ulec zmianie, powinien zostać zaktualizowany.

Niewygodnie byłoby przygotowywać nową umowę wraz z każdą podwyżką, zmianą stanowiska czy wymiaru czasu pracy. Dlatego też w takich sytuacjach najczęściej stosuje się aneks do umowy o pracę.

Z prawnego punktu widzenia kwestia ta uregulowana jest w art. 29 Kodeksu pracy. Co najważniejsze, aneks zwany również postanowieniem zmieniającym (to co innego niż wypowiedzenie zmieniające), musi być przedstawiony pracownikowi na piśmie. Dodatkowo obie strony stosunku pracy muszą zgodzić się na nowe warunki, aby legalnie weszły w życie.

Kodeks pracy nie precyzuje jednak, jak dokładnie ma wyglądać taki dokument — to zależy od ustaleń między pracodawcą i pracownikiem. Na mocy aneksu można zmienić wiele postanowień kontraktu. Warto w tym miejscu przypomnieć, jakie informacje powinna zawierać umowa o pracę:

rodzaj pracy

miejsce wykonywania pracy

wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia

wymiar czasu pracy

termin rozpoczęcia pracy.

Dlatego też w aneksie musi przede wszystkim znaleźć się informacja o tym, które warunki pracy się zmienią. Ponadto należy podać w nim:

datę podpisania umowy o pracę i jej oznaczenie

strony, które ją zawarły

miejscowość i datę podpisania porozumienia zmieniającego

datę wejścia w życie postanowień aneksu

zastrzeżenie, że pozostałe warunki umowy się nie zmieniają

podpisy pracownika i pracodawcy.

Co ważne — jakkolwiek aneksem do umowy można zmienić wiele z jej postanowień — pracodawca nie ma prawa zmodyfikować kontraktu, tak aby nowe warunki łamały prawa pracownicze.

Nie może więc np. obniżyć wynagrodzenia zasadniczego pracownika na mniejsze niż minimalna krajowa, skrócić okresu wypowiedzenia lub przedłużyć umowy zawartej na czas określony na kolejny okres, żeby uniknąć konieczności podpisania umowy na czas nieokreślony.

Z drugiej strony, pracodawca ma prawo sporządzić aneks, również gdy pracownik jest w tak zwanym okresie ochronnym (w ciąży, na zwolnieniu lekarskim lub gdy obowiązuje go okres przedemerytalny).

Kolejny aneks do umowy o pracę

Warunki umowy mogą zmienić się kilkakrotnie w okresie, w którym będziesz zatrudniony. To zupełnie normalne. Nie ma ograniczenia w liczbie aneksów — i pracownik i pracodawca ma prawo wielokrotnie próbować zmodyfikować postanowienia umowy.

Nie istnieje natomiast aneks do aneksu. Postanowienia dokumentu tego typu, stają się wiążącym elementem kontraktu — a więc każda zmiana i kolejny aneks muszą dotyczyć treści umowy o pracę.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

2. Aneks do umowy o pracę — zmiana etatu

Przy zmianie wymiaru czasu pracy, np. z pół etatu na cały, nie musisz podpisywać nowej umowy — aneks wystarczy. Oczywiście i w tym przypadku zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą wyrazić zgodę i podpisać dokument.

Taki aneks do umowy o pracę będzie wyglądał tak, jak we wzorze, który znajdziesz na początku artykułu. Musi się w nim przede wszystkim znaleźć informacja o tym, na jaki wymiar zmieni się czas pracy pracownika.

Jeśli aneks do umowy o pracę będzie dotyczył jedynie zmiany etatu, pod koniec dokumentu należy umieścić formułkę pozostałe warunki umowy o pracę obowiązują bez zmian.

3. Aneks do umowy o pracę — zmiana wynagrodzenia

Również przy podwyżce lub innej zmianie wynagrodzenia, wystarczy przygotować aneks do umowy o pracę. Pamiętaj jednak, że gdy nie zgodzisz się na nowe warunki zaproponowane przez pracodawcę, nie musisz podpisywać dokumentu.

Taki dokument może wyglądać następująco:

Aneks do umowy o pracę: zmiana wynagrodzenia — wzór

……………………………………………….. (pieczęć nagłówkowa pracodawcy) ………………………………. (miejscowość i data) ……………………………… (numer REGON-EKD) ANEKS DO UMOWY O PRACĘ Aneks nr (numer aneksu) do umowy o pracę zawartej w dniu (data podpisania umowy o pracę) r. między (imię i nazwisko pracodawcy) a (imię i nazwisko pracownika oraz jego miejsce zamieszkania). W miejsce dotychczasowych warunków umowy dotyczących wysokości wynagrodzenia za pracę będą obowiązywały następujące warunki: – wynagrodzenie brutto będzie wynosić ……………………………. zł. Pozostałe warunki umowy o pracę obowiązują bez zmian.

(data i podpis pracownika) (podpis pracodawcy)

Aneks do umowy o pracę — zmiana wynagrodzenia minimalnego

Jeśli zarabiasz minimalną krajową, a w danym roku zmienia się ona, nie zawsze trzeba sporządzać aneks do umowy o pracę. Gdy w Twojej umowie widnieje konkretna kwota brutto, nie obędzie się bez tego typu dokumentu.

Natomiast, gdy zapis w umowie brzmi po prostu wynagrodzenie minimalne, nie ma potrzeby przygotowywać aneksu do umowy.

4. Aneks do umowy o pracę — zmiana stanowiska

Przy awansie, przeniesieniu się do innego działu firmy lub zmianie zakresu obowiązków zawodowych, pracodawca również nie musi proponować Ci nowego kontraktu. I tę sytuację można rozwiązać za pomocą aneksu do umowy o pracę.

Oto druk aneksu przy zmianie stanowiska:

Aneks do umowy o pracę: zmiana stanowiska — wzór

……………………………………………….. (pieczęć nagłówkowa pracodawcy) ………………………………. (miejscowość i data) ……………………………… (numer REGON-EKD) ANEKS DO UMOWY O PRACĘ Aneks nr (numer aneksu) do umowy o pracę zawartej w dniu (data podpisania umowy o pracę) r. między (imię i nazwisko pracodawcy) a (imię i nazwisko pracownika oraz jego miejsce zamieszkania). Z dniem (data wejścia aneksu w życie) powierzam panu/pani (imię i nazwisko) pracownika stanowisko (nowe stanowisko). Pozostałe warunki umowy o pracę obowiązują bez zmian.

(data i podpis pracownika) (podpis pracodawcy)

Oczywiście, jeśli wraz ze zmianą stanowiska lub zakresu obowiązków, zmieni się również Twoja pensja lub jakiekolwiek inne postanowienie umowy, ta informacja również musi znaleźć się w aneksie do umowy o pracę.

Przeczytaj też: Promesa zatrudnienia — wzór PDF i Word. Co to jest?, Premia uznaniowa w umowie o pracę. Ile wynosi podatek? i Relokacja pracownika: co to znaczy? Definicja, na czym polega.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące aneksu do umowy o pracę? Zostaw komentarz pod artykułem. Z pewnością Ci odpowiem i pomogę.

wzór aneksu do pobrania

Podpisanie umowy o pracę z pracownikiem nie oznacza, że warunki w niej zawarte nie mogą ulec zmianie. Jeśli strony umowy postanowią zmienić jakiś zapis, powinien zostać sporządzony aneks. Warto podkreślić, że aneks do umowy o pracę jest porozumieniem obu stron umowy i nie może być oświadczeniem woli tylko jednej ze stron. Jak sporządzić taki aneks i które zapisy mogą zostać zmienione? Sprawdź!

Pobierz darmowy wzór aneksu do umowy w dwóch formatach: PDF i DOC!

Poniżej można pobrać wzór aneksu do umowy zlecenie, o pracę i o dzieło. Jest to uniwersalny formularz.

Aneks do umowy – najważniejsze elementy

Najważniejsze elementy przy sporządzaniu aneksu do umowy o pracę:

datę i miejsce zawarcia umowy;

oznaczenie dokumentu, czyli ANEKS DO UMOWY O PRACĘ;

wskazanie stron umowy;

wskazanie umowy, której dotyczy aneks oraz od kiedy obowiązuje;

opis zmienianych elementów i wprowadzanych na ich miejsce;

zastrzeżenie, że pozostałe z warunków umowy nie ulegają zmianie;

podpisy i pieczątki stron.

Najistotniejszą częścią aneksu jest miejsce, gdzie zostają opisane zmiany wprowadzane do umowy. Najprościej jest oprzeć się na elementach zawartych już w umowie i odnosić się do konkretnych paragrafów czy punktów. Należy to zrobić tak, aby jasno wynikało z aneksu, które elementy i w jaki sposób uległy zmianie.

Przykład 1.

Określoną w § …… pkt. …… treść: ………………….. zastępuje się treścią ……………………..

Wprowadzając aneks do umowy nie można zapomnieć o adnotacji, że pozostałe postanowienia umowy nie ulegają zmianie czy pozostają bez zmian. Aneks, tak samo jak umowa, do której został wprowadzony, musi zostać podpisany przez obie strony i dołączony do pierwotnego dokumentu.

W każdej umowie można znaleźć inny zapis dotyczący formy wprowadzania zmian, dlatego bardzo ważne jest, aby aneks był sporządzony dokładnie w taki sposób, jak określono w umowie. Dlatego jeżeli umowa została sporządzona np. w formie aktu notarialnego, tak samo należy przygotować aneks.

Polecamy Rozliczaj wygodnie pracowników online! Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia!

Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia! Rozliczaj podatki i ZUS przez internet!

Rozliczaj podatki i ZUS przez internet! Zapomnij co to Płatnik! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Jakie postanowienia umowy można zmienić aneksem?

Jak już zostało wspomniane, aneks do umowy o pracę jest porozumieniem między stronami umowy. W związku z tym prawie wszystkie zmiany w umowie pierwotnej mogą zostać zmienione za zgoda obu stron. Do najczęściej aneksowanych zmian należą:

wysokość wynagrodzenia,

stanowisko pracy,

wymiar etatu

Pracodawca może również w aneksie zawrzeć inne postanowienia dotyczące pracy pracownika.

Czego aneksem zmienić nie można?

Są jednak postanowienia umowy, których nie powinno się zmieniać za pomocą aneksu. Najczęstszym błędem jest podpisywanie aneksu, który zmienia czas trwania umowy lub zmienia umowę na czas określony w umowę na czas nieokreślony.

Ponadto aneksem nie można wprowadzać żadnych zmian, które są sprzeczne z przepisami prawa, jak np.:

dodatkowy zakres obowiązków niezgodny z przepisami,

zabranie uprawnień zagwarantowanych prawem pracy (np. skrócenie okresu wypowiedzenia).

Do jednej umowy można sporządzić dowolną ilość aneksów. Tym sposobem, jeżeli umowa o pracę została podpisana na czas nieokreślony z wynagrodzeniem minimalnym obowiązującym w danym roku, określonym kwotowo, to umowę należy aneksować za każdym razem, kiedy ustawowo będzie zmienione wynagrodzenie minimalne. Warto jest w takim przypadku określić wynagrodzenie pracownika jako wynagrodzenie minimalne, co zawsze będzie oznaczało aktualną stawkę minimalną, bez konieczności aneksowania umowy przy każdej zmianie.

Dodanie aneksu w systemie wFirma.pl

Aby wygenerować w systemie aneks do umowy o pracę, należy przejść do zakładki KADRY » UMOWY zaznaczyć umowę, której warunki mają ulec zmianie, a następnie wybrać opcję DODAJ » DODAJ ANEKS. Pojawi się wówczas okno, w którym można wprowadzić zmiany.

Po ich zapisaniu użytkownik może wydrukować aneks poprzez jego zaznaczenie i wybranie opcji DRUKUJ.

키워드에 대한 정보 zmiana wysokości wynagrodzenia wzór

다음은 Bing에서 zmiana wysokości wynagrodzenia wzór 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  후추 의 효능 | 후추가 다이어트에 특효약이라고!? 향신료인줄만 알았던 후추의 효능! @세상의모든지식 인기 답변 업데이트
See also  새벽 4시 기상 | [아침형인간 Ep.21] 새벽 4:30부터 시작하는 저의 하루를 공개합니다 | 꿈을 꾸지 말고 일어나서 꿈을 이루자 모든 답변

See also  Uc Davis 한인학생회 | 미국교환학생Vlog|캘리포니아에서의 일상|Davis|알차게 보낸 첫 주|Global Study Program Spring:) 빠른 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Zmiany w wysokości wynagrodzenia pracowników placówek medycznych

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Zmiany #w #wysokości #wynagrodzenia #pracowników #placówek #medycznych


YouTube에서 zmiana wysokości wynagrodzenia wzór 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Zmiany w wysokości wynagrodzenia pracowników placówek medycznych | zmiana wysokości wynagrodzenia wzór, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment