Żona Alkoholika Forum Dyskusyjne | Pani Marta – Odeszłam Od Męża Alkoholika – Historia, Żony Alkoholika Cz. 1 154 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.

당신은 주제를 찾고 있습니까 “żona alkoholika forum dyskusyjne – Pani Marta – odeszłam od męża alkoholika – historia, żony alkoholika cz. 1“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Łamiemy tabu! 이(가) 작성한 기사에는 조회수 1,114회 및 좋아요 26개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

żona alkoholika forum dyskusyjne 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Pani Marta – odeszłam od męża alkoholika – historia, żony alkoholika cz. 1 – żona alkoholika forum dyskusyjne 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

żona alkoholika forum dyskusyjne 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

żona alkoholika – Uzależnienia – Forum dyskusyjne | Gazeta.pl

żona alkoholika. zuzia36 06.09.08, 21:49. jesteśmy razem od 14 lat, od 6 lat małżeństwem, mamy półtorarocznego synka. Mąż pije, pije od ok 3 lat, …

+ 더 읽기

Source: forum.gazeta.pl

Date Published: 11/15/2021

View: 762

Żony alkoholików! – dylematy zostawić czy życ z nim?

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!! Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA » Żony alkoholików! – dylematy …

+ 여기를 클릭

Source: www.netkobiety.pl

Date Published: 5/7/2022

View: 9526

ŻONY ALKOHOLIKÓW – forum, dyskusje, rozmowy

życiu z alkoholikiem zawsze wychodzi się źle. Alkohol powoduje zmiany psychotyczne, na przykład zespół Otella kiedy alkoholik wierzy chorobliwie …

+ 여기에 표시

Source: dyskusje24.pl

Date Published: 8/8/2021

View: 5471

ŻONA ALKOHOLIKA – Psychiatria.pl

Wiem, bo jestem żoną alkoholika ( niepijącego od 4 lat ) Gdybym posiadała … wiec znalazlam te forum i prosze was o rade :/ ja mozecie to …

+ 여기에 더 보기

Source: www.psychiatria.pl

Date Published: 7/1/2022

View: 3345

Żona Alkoholika – nie radzę już sobie… – Wizaz.pl

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady …

+ 여기에 자세히 보기

Source: wizaz.pl

Date Published: 10/14/2022

View: 5911

Co czuje żona alkoholika? Jak można jej pomóc? – Medjol.pl

Co czuje żona alkoholika? Czy alkoholik manipuluje swoją żoną? Jak można pomóc żonie osoby chorej na alkoholizm?

+ 여기를 클릭

Source: medjol.pl

Date Published: 5/23/2021

View: 6214

Współuzależnienie: Żony alkoholików trwają prz mężach …

9 na 10 żon alkoholików trwa przy swoich mężach. 9 na 10 mężów alkoholiczek zostawia uzależnione żony. wywiad. Wojciech Maziarski.

+ 여기에 더 보기

Source: www.wysokieobcasy.pl

Date Published: 9/19/2021

View: 8591

Alkoholizm to też choroba. Forum dyskusyjne.

Ostatni post [rosn.] Zona alkoholika (Stron: 1 … 41 ). Gonia. 815 …

+ 더 읽기

Source: alkoholizm-dyskusje.pl

Date Published: 10/24/2021

View: 5875

주제와 관련된 이미지 żona alkoholika forum dyskusyjne

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Pani Marta – odeszłam od męża alkoholika – historia, żony alkoholika cz. 1. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Pani Marta - odeszłam od męża alkoholika - historia, żony alkoholika  cz. 1
Pani Marta – odeszłam od męża alkoholika – historia, żony alkoholika cz. 1

주제에 대한 기사 평가 żona alkoholika forum dyskusyjne

  • Author: Łamiemy tabu!
  • Views: 조회수 1,114회
  • Likes: 좋아요 26개
  • Date Published: 2022. 2. 3.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=2Db7iP6ayFE

Dlaczego alkoholik obwinia o wszystko żonę?

Chory cierpiący z powodu uzależnienia w sposób naturalny przerzuca swoją winę na inne osoby. Nic dziwnego, że są to jego najbliżsi. Przekłada odpowiedzialność za własny nałóg na innych, obwiniając ich za swoje zachowanie. Skutki takiego działania zwykle najdotkliwsze są dla współmałżonka i dzieci chorego.

Jak powinna postępować żona alkoholika forum?

Powinna pogodzić się z chorobą partnera i postępować tak, aby on również uświadomił sobie swój problem; Nie powinna usprawiedliwiać go, tłumaczyć, chronić i mu pobłażać; Nie powinna się obwiniać, gdyż alkoholizm męża to nie jest jej wina; Żona alkoholika powinna przede wszystkim skorzystać z pomocy specjalisty.

Jak zostawić alkoholika?

Nie można także alkoholika w żadnym wypadku zostawiać samego sobie. Jest udowodnione, że alkoholik, który nie ma wokół siebie nikogo, ma trudniejszą drogę do przebycia. Nie ma na kim się oprzeć, z kim porozmawiać oraz komu wyżalić. Osoba, która cierpi na alkoholową chorobę, nie powinna sama mieszkać.

Jak pomóc alkoholikowi który nie chce się leczyć forum?

Zdecydowanie najskuteczniejszą formą pomocy alkoholikowi jest psychoterapia. Niezbędne jest również duchowe wsparcie najbliższych. W skrajnych przypadkach można rozważyć wszywkę alkoholową (esperal) oraz zastosować wspomagającą farmakoterapię.

Co czuję alkoholik jak nie pije?

Co czuje alkoholik, kiedy nie pije? W momencie odstawienia alkoholu osoba uzależniona zaczyna odczuwać zmiany w swoim samopoczuciu oraz zachowaniu. Osoby na co dzień borykające się z chorobą alkoholową skarżą się na sutek, poczucie winy, wstyd i bezradność wobec zaistniałej sytuacji.

Co traci alkoholik?

Alkoholik zaniedbuje rodzinę, pracę, traci zainteresowania, przestaje dbać o swój wygląd i otoczenie. Spada jego popęd seksualny. Jednocześnie wciąż nie umie przyznać przed sobą, że ma problem alkoholowy – cały czas wynajduje nowe usprawiedliwienia, a na krytykę reaguje agresywnie.

Czego nie powinna robić żona alkoholika?

– Przede wszystkim nie należy chronić przed konsekwencjami picia, nawet jeśli wydaje się, że stanie mu się „coś złego”. Niech obudzi się w swoich wymiocinach, niech dostanie naganę w pracy. Czasami alkoholik musi sięgnąć dna, żeby się od niego odbić. Tyle, że to dno jest na różnych poziomach.

Czy alkoholicy mają uczucia?

Uczucia i odczuwanie emocji alkoholika

Cechą charakterystyczną uczuć osoby z chorobą alkoholową jest ich labilność – stają się one bardzo chwiejne, trudno je zrozumieć. Jedną z przyczyn nadużywania alkoholu jest chęć zrelaksowania się, odpoczynku, odreagowania napięć dnia codziennego.

Czy można życie z alkoholikiem ma sens?

Zawsze warto podjąć się trudu walki o osobę uzależnioną. Niemniej jednak związek z mężem-alkoholikiem warto ratować tylko wtedy, gdy wykazuje on chęć zmiany swojego postępowania i chce wyjść z nałogu. Częstym błędem jest zmuszanie osoby uzależnionej do leczenia za wszelką cenę.

Jakie są Córki alkoholików?

Córki alkoholików bardzo często wykazują postawy introwertyczne, nie czują stabilizacji emocjonalnej, mają skłonności do bardzo niskiej samooceny oraz do działań impulsywnych pokierowanych aktualnie występującymi emocjami.

Dlaczego alkoholik robi pod siebie?

Manipulacja to działania podejmowane przez człowieka w celu osiągnięcia konkretnego celu, którego osoba manipulowana nie jest świadoma. Alkoholicy manipulują osobami w swoim otoczeniu, przede wszystkim najbliższymi. Jak można się domyślić, w tym przypadku celem będzie możliwość picia alkoholu.

Czy alkoholik powinien zostać sam?

Nikt nie może zrobić za alkoholika tego, co on powinien zrobić sam. Nie można przyjmować lekarstw za chorego i oczekiwać, że pacjent wyzdrowieje. Decyzja i działanie muszą być powzięte przez samego alkoholika, z jego własnej woli, jeżeli leczenie ma mieć trwały skutek.

Czego nie mówić alkoholikowi?

Jeśli alkoholik nie zdaje sobie sprawy z tego, co robi, dopóki będzie zaprzeczał faktom, taka rozmowa może odbywać się tylko w odpowiednich warunkach:
  • alkoholik nie może być pod wpływem alkoholu;
  • najlepiej mówić o tym, co nas dotyczy i nas boli;
  • nie krytykować oraz nie pouczać;
  • zwracać się do alkoholika życzliwie.

Co dać alkoholikowi żeby nie pił?

Co podać alkoholikowi żeby przestał pić? Alkoholizm – leczenie naturalne nie zawsze ma właściwy efekt, dlatego też często wybieraną metodą jest wszywka alkoholowa (implantacja leku Esperal).

Co dać alkoholikowi?

Podczas detoksykacji Pacjentowi podaje się dożylnie elektrolity, sole mineralne i witaminy (przede wszystkim B1). Takie działania pozwalają powoli przywrócić równowagę metaboliczną w organizmie.

Jak się czuje żona alkoholika?

Żony alkoholików latami wierzą, że są w stanie pomóc swoim uzależnionym partnerom. Psychologowie są zdania, że czasami najlepiej nie pilnować, nie niańczyć, ale zostawić samemu sobie, bo inaczej nie weźmie odpowiedzialności za swoje życie.

Dlaczego alkoholik robi pod siebie?

Manipulacja to działania podejmowane przez człowieka w celu osiągnięcia konkretnego celu, którego osoba manipulowana nie jest świadoma. Alkoholicy manipulują osobami w swoim otoczeniu, przede wszystkim najbliższymi. Jak można się domyślić, w tym przypadku celem będzie możliwość picia alkoholu.

Czy powinno się kochać alkoholika?

Wniosek jest taki, iż alkoholizm zaburza odczuwanie uczuć wyższych. Warto wyjaśnić to na przykładzie miłości – wielokrotnie wśród rodzin dotkniętych chorobą alkoholową osoba uzależniona deklaruje swoim bliskim miłość, jednak bardzo często jest to próba uniknięcia konsekwencji picia.

Jakie słowa trafiają do alkoholika?

Jakie argumenty trafiają do alkoholika – przykłady
  • ”skoro wybierasz picie to nam nie po drodze ze sobą”
  • ”ciężko mi będzie z Tobą żyć, jeżeli wybierasz picie”
  • ”lubię/kocham Cię, ale nie będę uczestniczyć w takim życiu, które rujnuje Ciebie i mnie – to nie jest w zgodzie z moimi wartościami”

dylematy zostawić czy życ z nim?

Mam 41 lat, pracuje, mam znajomych i wielka chęć cieszenia się z życia. Tylko jak myślę o nim od razu ogarnia nie przerażenie, właściwie to, życie z nim jest przygnebiające. Nigdzie razem nie wychodzimy, teraz to juz nawet na zakupy nie jeździmy razem. O pożyciu małzeńskim to nawet juz nie wspomnę, wygasło jakieś parę miesięcy temu. Kiedyś jeszcze gdy był trzeźwy jakoś go znosiłam, teraz to nawet gdy jest trzeźwy nie mogę na niego patrzeć. W czasie ciągów alkoholowych zachowuje się agresywnie i ma omamy. Podejmował leczenie już wiele razy. Polegało ono na wizycie u lekarza, który przepisywał mu leki typu anticol, oraz na wątrobe i chyba na depresję. Jak poczuł sie lepiej, to leki odstawiał i znowu zaczynała się jazda alkoholowa. Wiem, ze zaszycie to nie leczenie. O mitingach nie chce słyszec, proponowałam mu terapie wspólną, to mnie wyśmiał. No i tak powoli oddalilismy się od siebie. Łączą nas sprawy majatkowe i dzieci. Złożyłam pozew rozwodowy, bo juz nie miałam siły tego znosić, wysiadałam powoli psychicznie. I nie zrobiłam tego żeby go straszyć, choć on tak myslał, do czasu. Rozmawiałam z nim już wiele razy na temat rozwodu, uprzedzałam go, że jeżeli to sie nie zmieni to musimy się rozstać. Wiem, że powinna zrobic to wczesniej, ale zawsze była nadzieje, że się poprawi sytuacja.

“Tenniedobry2” – ja bardzo dziekuje ci za te opinie. Wiesz, ja nigdy nie miałam do niego pretensji o to ze mam wszystko na głowie, ja zawsze się cieszylam z tego co mam. Doceniałam jego pracę. Zaakceptowałam taki układ. Lubie zajmowac sie domem, tylko chciałabym miec w tym domu faceta, który zrozumie i tak samo jak ja bedzie się cieszył z życia. Wyczekiwałam jego przyjazdu, a jego picie doprowadziło do tego, że nie moglam doczekac się kiedy znowu wyjedzie. najbardziej bolało mnie to, że nie chciał rozmawiać. Jemu było dobrze, tak jak było. Masz rację rewolucji wielkiej nie bedzie, bo i tak praktycznie zyłam sama. Zdałam sobie sprawe, że on się nie zmieni, nie wykazuje checi porzucenia nałogu, nie pomagały prosby, grozby, płacz. Wiem, że nie chce z nim zyć, bo wielokrotnie mnie zawodził. A jak usłyszałam od niego, że każdy kto pije alkohol jest alkoholikiem, to już nawet nie było sensu prowadzic rozmowy. Pozdrawiam serdecznie.

forum, dyskusje, rozmowy

Żona alkoholika Poradzcie, co powinna zrobić żona alkoholika, który pije od dawna ale teraz nie trzeźwieje od trzech tygodni. Staje się coraz bardziej agresywny. Nic nie mozna mu powiedzieć, a tym bardziej coś wspomnieć o jego piciu, zrobić jakiś wyrzut? On stacza się na dno, a ja jestem bezradna i nie wiem

żona alkoholika… jestem 3 tygodnie po ślubie…wczoraj dowiedziałam się że zabrali mojemu mężowi prawo jazdy za kierowanie po pijaku… pewnie ktoś powie że jestem sama sobie winna bo wiedziałam że jest on alkoholikiem – tylko tyle że do tej pory był trzeźwym alkoholikiem – ponad 20 miesięcy w trzeźwości. może

Żona alkoholika Witam wszystkich. Mam ogromną prośbę. Moja przyjaciółka opowiada swoje życie z alkoholikiem na blogu: zpza.blog.onet.pl Proszę wchodźcie, czytajcie, komentujcie. Wspomóżcie jej w cieżkich chwilach, bo ja widzę, ze ona tego naprawde potrzebuje.

żona alkoholika jesteśmy razem od 14 lat, od 6 lat małżeństwem, mamy półtorarocznego synka. Mąż pije, pije od ok 3 lat, od ok roku miewa ciągi, przyznał sie ze ma z tym problem w styczniu (prędzej nawet ja nie wiedziałam co sie z nim dzieje bo on nie zalewał sie w trupa). Od stycznia nasze zycie to walka o jego

Godność żony alkoholika alkoholika, który zaprzecza, że nim jest, choc upija sie codziennie. Alkoholika, który odmówił dobrowolnego leczenia, a każda próbe pomocy traktuje jak zamach na jego wolnośc osobistą! Jak musi/ powinna/ postępować kobieta zyjąca w takim związku, by mogła powiedzieć o sobie, że przechodzi

Spowiedź żony alkoholika polskalokalna.pl/wiadomosci/podkarpackie/news/zyc-z-alkoholikiem,966462,3328 — Marzenia miej takie, jakbyś miała żyć wiecznie. Żyj tak, jakbyś miała umrzeć jeszcze dziś

naiwna żona alkoholika napiszę krótko jak byłam naiwna. wierzyłam, wierzyłam i jeszcze raz wierzyłam alkoholikowi , że sie poprawi, że będzie lepiej, że nie będzie pił. ta wiara zakończyła się jego marskością wątroby. znów pojawiła się wiara – będzie lepiej, dostał w kość – ocknie się. w końcu jest młody mamy 5 letniego

Re: żona alkoholika do żony alkoholika . Przyznam jednak,że żona mnie na niego nie namówiła,zmusiła mnie siostra i okoliczności(realna groźba utraty pracy) To chyba prawda,że alkoholik musi dotknąć dna,a każdy ma to swoje własne,indywidualne dno.

Ja – żona alkoholika… Ja, mój mąż alkoholik i jeszcze w dodatku ONA… tak w skrócie wygląda moja/nasza historia… Witam wszystkich, poczytuję Was od jakiegoś czasu, jesteśmy małżeństwem d ponad 10 lat, mam męża alkoholika – kiedy zaczęły się u niego ciągi na początku była wielka złość, moje ucieczki z dziećmi do

żono alkoholika alkoholika ani tyle. Kobieto ! Żono alkoholika – pozbadz sie tego wstydliwego upokazajacego przydomka, rozwod i osobne mieszkanie, nowe zycie jak macie dzieci zrob to dla nich. Znałem kiedys pewna zone alkoholika, juz nia nie jest …mamo jestem z Ciebie dumny Twoj mikołaj.

dylematy żony alkoholika Mój mąż po raz kolejny wybawił mnie od dylematu : wracać, nie wracać i wracam ale tylko na to forum. Od roku już nie mieszkamy razem, stosuję tzw “twardą miłość” i odeszłam rok temu, z bojowniczymi zapowiedziami ale i z nadzieją, że to pomoże mu podjąć decyzję, właśnie miałam wrócić na te świę

Re: żona alkoholika do żony alkoholika dlatego postanowiłam żyć swoim życiem, chcę z nim jedynie porozmawiać i ustalić pewne granice co do DNA mojego męza to cały czas go szukam, groźba utraty pracy w tym przypadku nie pomogła pewnie będę tu jeszcze nie raz pisała 🙂 —

Re: żona alkoholika do żony alkoholika Witaj! Ja też jakiś czas temu czerpałam siły i pocieszenie z tego forum. Uwierz- udało nam się. Mój mąż jest po terapii zamknietej i mija 10ty miesiąc nowego życia. Nowa jakość. Jednak zanim wreszcie tam dotarł półtora roku nie mieszkałam z dziećmi w domu, byłam bliska rozwodu. Kilkakrotnie u

mąż alkoholik – porażka żony? czy uważacie, że mąż alkoholik jest porażką żony? W sensie, że nie dopilnowała, nie zareagowała w porę kiedy zaczynał więcej pić, że dała ciche przyzwolenie, nie wystawiła na czas walizek lub nie odesłała na terapię? Czy taka żona, która godzi się aby mąż się staczał, żeby pił przy niej, kupował

alkoholik i żona cukrzyczka Jak pomóc tej rodzinie ? On alkoholik, może nie rodzi sobie z kłopotami, nie może pomóc żonie i ucieka w alkohol- nie wiem dlaczego pije. Ona cukrzyczka, ciągle podwyższone ciśnienie, chore nerki – konieczne dializy . Rodzice jej godzą się z myślą , że ją stracą. Są jeszcze dzieci w wieku

Syndrom żony alkoholika – praca nasz dział od innych :”nie gadajcie z nimi bo oni was przesłuchują, wiedzą wszystko a wy o nich nic”. Najgorsze te jego fochy, zły humor, wystarczy że coś jest nie po jego myśli. I kłamie, nikt mu nie wierzy, zmienia zdania. Wczoraj posłuchałam jednego z kierowników i oni mają syndrom żony alkoholika

jak pomóc żonie alkoholika? mąż mojej koleżanki jest alkoholikiem, nie chce słyszeć o leczeniu – bo przecież nie jest alkoholikiem – jak twierdzi, koleżanka nie wie jak z nim postępować, jak sobie radzić, jak żyć – mąż po długiej nieobecności wrócił na łono rodziny, a raczej pod wspólny dach – ze względów mieszkaniowych

czy jestem żoną alkoholika ? Jeżeli czuję ,że problem z alkoholem istnieje, ale On temu zaprzecza ( tak ,już wiem o mistrzostwie w zaprzeczaniu, manipulowaniu , oszukiwaniu i obwinianiu innych), to czy sama mogę stwierdzić ,że On jest alkoholikiem? Czy tylko sam pijący może nazwać tę granicę? Najtrudniej mi z tym ,że

kolejna żona alkoholika, bezradna Witam, mam męża alkoholika, który z przerwami pije Jak jest trzezwy, jest najlepszym mężem na świecie ale…… Tych momentów z ciągów alkoholowych nie mogę zapomnieć, były kłótnie, awantury, pobicie z jego strony, policja itp. Teraz nie pił 3 miesiące i zapił.jest spokojny ale pijany

Re: żona alkoholika >Pamiętaj każda > kobieta która przeżyła choć rok z alkoholikiem jes WIELKA . Dlaczego? > Każdej żonie alkoholika serdecznie polecam takie grupy z terapeutką > to jest niesamowite ile można sie dowiedzieć o sobie i swoim współuzależnieniu > , > a przede

Młoda żona alkoholika (długie) Dziś zastanawiam się jakim cudem udało mi się wkopać w ten kanał. Niby młoda, niebrzydka, niegłupia i niebiedna dziewczyna a związała się alkoholikiem… Ale to o mnie i chyba nie na temat. Tutaj ma być o NIM. Może ktoś, kto zna temat z autopsji będzie w stanie mi sensownie doradzić, jak

Re: żona alkoholika > > Każdej żonie alkoholika serdecznie polecam takie grupy z > terapeutką > > to jest niesamowite ile można sie dowiedzieć o sobie i swoim > współuzależnieniu > > , > > a przede wszystkim jak z tym walczyć uczę się jak normalnie żyć. > > to

Re: żona alkoholika ponieważ jestem alkoholikiem i zachowywałem się kiedyś dokładnie jak twój mąż, to przypuszczam iż istotnie, jest. Poszukaj ratunku dla siebie w Al-anon – w uproszczeniu to organizacja rodzin (żon, mężów, rodziców, dzieci, itd.) alkoholików. al-anon.org.pl/spis.html

dla żon i eks żon alkoholików dzisiaj mojemu eks mężowi odwiesili wykonanie kary więzienia, za to że pił. mam nadzieję że szybko go zamkną, że nie zdąży się zapić, może przeżyje ten czas tam (bo przecież i tam może mu się zemrzeć- ale przynajmniej będę wiedziała że zrobiłam wszystko co można było), i na trzeźwo już zaczn

Re: żona alkoholika potrzebuje pomocy i nie chce zgodzi się na terapie. Ja dojrzałam już do tego, by skorzysta z pomocy. Przezywam to samo,co wszystkie żony alkoholików, od nadzieji, po czarną rozpacz. Brakuje mi tylko wsparcia i pomocy kogoś, kto rozumie mój problem. Wie, bo sam przeżywa lub przeżył to samo. Proszę

Re: żona alkoholika tydzień w każdy wtorek chodzimy na terapie.Ja dla osób współuzależnionych on na grupę dla alkoholików. Jestem inna osobą !!!!!!! Każdej żonie alkoholika serdecznie polecam takie grupy z terapeutką to jest niesamowite ile można sie dowiedzieć o sobie i swoim współuzależnieniu , a przede wszystkim jak

Re: żona alkoholika zastanawia mnie postawa tesciowej. udaje, ze nie wie o co chodzi. nie dopuszcza do mysli, ze syn jest alkoholikiem. nie jestem zona alkoholika, ale wiem jak to jest zyc z alkoholikiem. mojemu bratu juz raczej nic nie pomoze, ale Ty sie trzymaj. pozdrawiam serdecznie.

Re: żono alkoholika Kossak : Nigdy ale to nigdy nie bedzie > mi zal zadnego alkoholika. Narkomana moze troche ale alkoholika ani > tyle. A w czym Ty młody – jeteś lepszy ode mnie ? Narkoman lepszy od alkoholika ? Hej… konkretnie. ************************************************ To jest

Re: żona alkoholika Dziewczyno masz kąt u rodziców wywal kotwicę która Cię ciągnie w przepaść, jeżeli alkoholik sam dobrowolnie nie przestanie pić to żadne twoje namowy go nie przekonają jemu potrzebna jest opiekunka w twojej osobie która załatwi za niego wszystkie sprawy rodzinne i materialne całe dalsze twoje życie

Re: żona alkoholika To dobrze że pyta o AA, tzn. że może coś kiełkować. A z drugiej strony to przecież się mówi że alkoholik trzeźwieje dla siebie, nie dla innych. Więc może i z takim nastawieniem żony , a może i dzięki temu szybciej, znajdzie powód do abstynencji. Ludzie często pod wpływem bardzo różnych i

Re: żona alkoholika wybaczcie moje Panie, ze sie z Wami nie zgadzam ale uwazam jako alkoholik—-ze przytulanie alkoholika po terapii w sytuacji gdy zapil——–to strata czasu-i zadnego doswiadczenia to nie dowodzi-tylko tego ze zapil, ba tak zdecydowal sam. /wszak mozg mu nie

Re: żona alkoholika Dziewczyno masz kąt u rodziców wywal kotwicę która Cię ciągnie w przepaść, jeżeli alkoholik sam dobrowolnie nie przestanie pić to żadne twoje namowy go nie przekonają jemu potrzebna jest opiekunka w twojej osobie która załatwi za niego wszystkie sprawy rodzinne i materialne całe dalsze twoje

Re: żona alkoholika 1962wolf napisał: > mialem swiadomosc nalogu, ale nauczylem sie z nim zyc… > alkoholik nie przeczuwa ,ze jest alkoholikiem-co najwyzej, > klamie innym ludziom , w tym i rodzinie, ze jest z nim > wszystko w porzadku /-i tylko sam moglem podjac jakikolwiek > wysilek

Re: żona alkoholika Witaj Zuzia, jestem od kilku tygodni, powolutku czytając, na tym forum… pomogło mi ono zrozumieć, iż szukając pomocy jako żona alkoholika znalazłam również prawdę o sobie, ciężką, nie tylko jestem współuzależniona ale również alkoholiczką, co z tym zrobię jeszcze nie wiem, ale chciałabym

Re: żona alkoholika Mogę dołączyć?,pytam nieśmiało .Tez mąż alkoholik,dziecko i brak perspektyw na jutro.

Re: żona alkoholika współuzależnienia jest na tyle rozerwana, że można swobodnie się poruszać. Myślisz, że inne kobiety nie chcą normalnego męża?? Tylko jaki to jest normalny? Nie pije? Wierz mi, znam dziewczyny związane z niepijącymi (nie uzależnionymi) facetami, a mające dokładnie takie same rozterki jak żony alkoholików

Re: żono alkoholika szacki napisał: > …Mowiac alkoholik nie mysle np o Aagustawie ktorego > napewno bym pozałował bo jest pozalowania godny ;- ) – – – – – – – – – – – – – – – Wiem Szacki, ze zawsze moge liczyc na Ciebie…! Jestes lepszym ode mnie jezeli chodzi o pozalowania

Re: żona alkoholika maxara napisała: > Mogę dołączyć?,pytam nieśmiało .Tez mąż alkoholik,dziecko i brak perspektyw na jutro. __________________________________________. Jestes mile widziana… – Zapraszamy do rozmowy…! 😉 A…

Re: żona alkoholika > uwierz, można nauczyć się żyć “obok” alkoholika szczerze – nie wyobrażam sobie takiego życia, ale spróbuję — Prezes Prezes rośnie

Re: żona alkoholika stasia40 napisała: (…) Bardzo smutny ten Twój post, pełen żalu i goryczy. Rozumiem, jak się czujesz i jakim ciężarem jest dla Ciebie mąż. Niemniej twierdzę, że w sytuacji męża-alkoholika nie ma jednej reguły – zostawić lub nie zostawić. Każdy przypadek jest inny, jednym się udaje

Re: żono alkoholika yyy ariel to nie tak , napisalem to wysłalem poszlo i zaczalem sie nad tym zastanawiac , chcialem od razu prostowac ale postanowilem poczekac az sie ktos przyczepi no i prosze. ;- ) Ja jak mowie alkoolik mowie o konkretnej osobie a jak mowie narkoman to o calej rzeszy osob. Mowiac alkoholik

Re: żona alkoholika Po wieloletnim korzystaniu, jako trzezwy dzis alkoholik z Mityngow AA w realu i rownoleglym braniu udzialu w jednym, “zamknietym” wirtualnym Mityngu AA (plus sluzby AA na zewnatrz), postanowilem poszerzyc swoja wiedze praktyczna o AA – poza AA…! Od ok. dwoch lat biore udzial w tymze forum

Re: żona alkoholika a jak zmusic mężą alkoholika,który twierdzi ,że to ja powinnam się leczyc bo on nie jest alkoholikiem-ja w ogóle nie pije alkoholu- mieszka z nami 35-letni syn,którego dosyc czesto z tego tytułu ponoszą nerwy i ojcu nabluzga ,ale to mąż pije dzien w dzień ,jeszcze pracuje ,i dlatego nie

Re: żona alkoholika jako były czynny alkoholik – moge powiedzieć , że konsekwencja to jest kwintesencja tego tematu. tylko , że: owa konsekwencja , nie zawsze prowadzi tam, gdzie się na początku zamierza…niezbadane są wyroki “boskie’ -jak to mowią powodzenia dziewczyny w Waszej konsekwencji

Re: żona alkoholika myślę, że alkoholika nie da się od tego wyręczyć… sam sobie to zapewni doskonle… mozna mu tylko w tym przeszkadzać, co właśnie czynią osoby współuzaleznione… — ***Szczęście to produkt uboczny właściwego postępowania***

Re: żona alkoholika no tak………zapomnialem dodac, ze na mityngi i na terapie- poszedlem osobiscie……coi wymagalo nieco sily i ciut wysilku ale tylko ciut………o reszte zadbali trzexwiejacy alkoholicy z AA……….uniesli sie duchem .

Re: żona alkoholika 1962wolf napisał: > sila osobista zdolna pokonac chorobe?……….gdzies Ty to > wyczytal Auguscie?….. – – – – – – – – – – – – – Ano, tu wyczytalem, w tych oto twoich slowach, (cyt.): “dla alkoholika /przynajmniej pisze o sobie/ jedynym ratunkiem bylem ja sam.” C.b.d.o. A… ;-))

Re: Żona alkoholika … lub jeśli tak wolisz – uzaleznienie od życia z alkoholikiem . Adresy poradni w Bydgoszczy ( ze strony www.odwyk.pl) Przykliniczna Poradnia Odwykowa Kurpińskiego 19 85-096 Bydgoszcz tel. 0-52/ 341 48 30, 341 25 68 Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia Dworcowa

Re: żona alkoholika sie liczylo. wpierw wypilem malo——przetestowalem jak to przyjela zona. a potem wiecej, wiecej——-az wrocilem do zwyklej normy— tak to dziala. alkoholikowi nie wystarczy:ani mityngowanie sie, ani zamykanie w osrodku na dwa lata, ani to, ani tamto

Re: żona alkoholika Zuza witaj 🙂 Wiesz wyobraziłam sobie stan jego umyslu… na terapi dostaje się niezle po tylku i to nie od terapeutów w sumie, oni raczej naprowadzają, łagodzą konflikty wewnetrzne jak i zewnetrzne (choc im wolimy przypisać całą tą “masakrę”) lecz od innych alkoholików. Myslę, że chciał

Re: żona alkoholika jestem zona alkoholika. jestesmy razem od 4 lat. mamy dwojke dzieci, 2,5 roku i 5 miesiecy. wyrzucilam go z domu. przychodzi do dzieci, chce wrocic, placze. jestem twarda. chce sie leczyc, mowi ze potrzebuje oparcia. niewiem co robic…

Re: żona alkoholika Nie łudz się.Nigdy nie będziesz miała normalnego życia.Zawsze od wpadki do wpadki i stale na nasłuchu:idzie i jaki bedzie.Droga Zuzo,walka o trzeżwosc alkoholika to czysta donkiszoteria.Z tak poważnej choroby psychicznej się nie wychodzi bez szwanku.

Re: żona alkoholika Jestem corka alkoholika. Kocham swojego tate. Ale z perspektywy swoich 33 lat dam ci rade – odejdz od niego dla dobra swojego synka. Moi rodzice sie nie rozeszli a ja to przyplacilam ciezka nerwica. Owszem, zdobylam wyzsze wyksztalcenie, ale jest mi niezmiernie ciezko w zyciu.

Re: żona alkoholika odejśc od niego, wted > y > dopiero mogłabym powiedzieć ze żyję własnym życiem tu się nie zgodzę z Tobą uwierz, można nauczyć się żyć “obok” alkoholika usunięcie z pola widzenia “problemu” nie spowoduje jego rozwiązania – ten problem jest w Twojej głowie (mam nadzieję, że rozumiesz

Re: żona alkoholika tez jestem zona alkoholika. jestem z nim od 4 lat, dwojka dzieci 2,5 roku i 5 miesiecy. wyrzucilam go z domu pare dni temu. przychodzi do dzieci, chce wrocic, placze. jestem twarda. powiedzial ze chce sie leczyc i zebym mu w tym pomogla, ze potrzebuje oparcia. jutro ma dzwonic. niewiem co

Re: żona alkoholika… pierzchnia napisał: 20 miesięcy,w trzeźwości świadczy o tym,że jest reformowalny. tylko 20 miesiecy w trzezwosci i zapicie swiadczy,ze jest niereformowalny,drogi pierzchnio!:) Trudno stwierdzić jakie były okoliczności tego ekscesu Okolicznosci jakie towarzyszyly alkoholikowi przy

Re: żona alkoholika calkowita swiadomosc -i wlasciwie nie wierze, ze alkoholik nie przeczuwa ,ze jest alkoholikiem-co najwyzej, klamie innym ludziom , w tym i rodzinie, ze jest z nim wszystko w porzadku /-i tylko sam moglem podjac jakikolwiek wysilek , by cos z tym zrobic. nie

Re: żona alkoholika współuzależnieniu twoje życie przypomina kalejdoskop. Piszesz, że życie jest związane z tą drugą osobą. Ale w tym wypadku jest to alkoholik, a te więzy to właśnie współuzależnienie. Nie znam alkoholika, który sam dobrowolnie poddał się terapii. Ja swojego zapędziłam w tzw. kozi róg (u ciebie to była ta

Re: żona alkoholika hej nie ty pierwsza ani ostatnia, z tym można zyć, męza nie jestes w stanie zmienic ani za niego przestać pić, ale możesz się nauczyć zyc swoim zyciem.poczytaj ten rozbudowany wątek , wyciągnij wnioski. i ucz się zyc obok alkoholika, może i on dostrzeże zmiany w twoim postępowaniu i

Re: żona alkoholika … Jezeli jedno z Was nie zechce, nie ma wiecej sprawy… Reszty dowiesz sie na spotkaniu Al-Anon, bo mnie alkoholikowi nie chce sie juz wiecej pisac do wspoluzaleznionej, ktora sama powinna juz dawno to wiedziec, jak postepowac z alkoholikiem…! Dobranoc: A…

Re: żona alkoholika tak sobie pomyslalem w nawiazaniu do pytania “jasiulka” i instynkt mi podpowiada czego bym sie obawial po takiej wizycie moich rodzicow jako alkoholik obawialbym sie—determinacji, konkretow i realizacji tego co mi przykladowo zaproponuja. czyli: taka wycieczka 600

Re: żona alkoholika > zajmij sie swoim życiem. za niego pic nie > przestaniesz Szczera prawda. Niezależnie od tego, czy on przestanie pić czy nie, pracuj nad sobą, dbaj o siebie i o dziecko… Jemu możesz pomóc tylko wtedy, gdy on będzie chciał przyjąć tę pomoc. Nie da się na siłę pomóc alkoholikowi

Re: żona alkoholika Co wcale nie oznacza, że NAGLE przestanie czynić próby charakterystycznego dla alkoholika manipulowania innymi… to nie odchodzi ot tak sobie, to trzeba zrozumieć samemu… A do Ciebie nalezy zaledwie nie dawanie mu prawa do tegoz… a co On zrobi? jak zawsze niewiadoma, szkoda nawet czasu na

Re: żono alkoholika chłopina wykazuje szczere chęci poprawy i odbywa pokute … Samemu to cienko .. do kina sama do teatru sama na wczasy sama .. do łóżka sama chyba , że znajdzie sie drugiego ale to z reguły jeszcze większy alkoholik niż ten pierwszy pzdr deo

Re: żona alkoholika berno napisał: > Nie łudz się.Nigdy nie będziesz miała normalnego życia.Zawsze od > wpadki do wpadki i stale na nasłuchu:idzie i jaki bedzie.Droga > Zuzo,walka o trzeżwosc alkoholika to czysta donkiszoteria.Z tak > poważnej choroby psychicznej się nie wychodzi bez szwanku

Re: żona alkoholika jak zapił nie głąskałam. Jak kiedyś pił głaskałam do czasu… Synowa sama musi przełknąc to ze jej mąz jest alkoholikiem. Mnie zajęło to kilka miesięcy. Przez ten czas jak on przychodził wypity i kładł sie spac tłumaczyłam go ze jest zmęczony, ze ma strsy w pracy, ze ma wredną rodzinkę itd

Re: żona alkoholika …! Ja bylem wczoraj juz zmeczony, dlatego tak napisalem, aby spowodowac to, zebys poszla do Al-Anonu, ktory pomaga. Ale nie zawsze warunki domowe na to pozwalaja… – Pisz prosze tutaj dalej i nie pozwalaj na to, aby jakis alkoholik (jak ja) zbaczal Cie z drogi…! Pozdrawiam: A… ;-))

Re: żona alkoholika dabcia7 napisała: > a jak zmusic mężą alkoholika,który twierdzi ,że to ja powinnam się > leczyc… __________________________________________________________. Masz madrego meza… – On ma racje. To Ty powinnas sie leczyc…! Gdybys byla zdrowa psychicznie kobieta, nie siedzialabys

Re: żona alkoholika .Ja nie mam na to wpływu.Ale jest taki moment ,że oczekuje się zrozumienia innych osób a Ty Wolfie pomeby dodać otuchy matce alkoholika.

Re: żona alkoholika z alkoholikiem, jak reagować, co robić ale do tej pory moje terapie polegały na tym ze po prostu gadałam co mi lezy na sercu i tyle. Nie wiem może to ma tak wyglądać… więcej wynosze z tego forum niż z terapii — Prezes

Re: żona alkoholika Jsiulek-byc moze dlatego ,ze jestem facetem-a przy okazji alkoholikiem-zupelnie inaczej rozumiem otuche. otucha w Twoim wykonaniu/ nie obrax sie/………to bezsilne patrzenie i czekanie na jakis cud. otucha w moim pojeciu.to nadzieja na sukces ,poparta konkretnymi

Re: żona alkoholika Witajcie, pierwszy raz piszę na tym forum. Od 14 lat jestem / byłam z alkoholikiem. Piszę byłam, gdyż jesteśmy w trakcie rozwodu. Nie ma już we mnie woli walki, bo nie ma już we mnie miłości do mojego męża. Do osoby, którą kochałam miłością młodzieńczą, wielką, wymarzoną. Mój mąż zawiódł

Re: żona alkoholika zuzia36 napisała: > coś nie tak dzisiaj ze mną, zdenerwowana strasznie jestem > rodzinka męża nadal wariuje, aż szkoda słów > dobrze ze mam dzisiaj terapię _____________________________________________. Nie przejmuj sie tym Zuzia… – Nam (alkoholikom) Bill podpowiada, ze nasze

Re: żona alkoholika… nuwe napisała: > jestem 3 tygodnie po ślubie…wczoraj dowiedziałam się że zabrali mojemu mężowi prawo jazdy za kierowanie po pijaku… > pewnie ktoś powie że jestem sama sobie winna bo wiedziałam że jest on alkoholikiem – tylko tyle że do tej pory był trzeźwym alkoholikiem – ponad

Re: żona alkoholika naprawdę nie wiem co doradzić. Spróbowac rozmowy możesz. Możesz też zgłościć go do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Możesz dać adresy ośrodków dla uzaleznionych, miejsca spotkań grup aa w jego mieście. Trzymaj sie matce alkoholika jest chyba jeszcze trudniej niż zonie. Sama mam

Re: żona alkoholika ivonne77 napisała: > Jestem corka alkoholika. Kocham swojego tate. Ale z perspektywy swoich 33 lat dam ci rade – odejdz od niego dla dobra swojego synka. Moi rodzice sie nie rozeszli a ja to przyplacilam ciezka nerwica. Owszem, zdobylam wyzsze wyksztalcenie, ale jest mi niezmiernie

Re: żona alkoholika faceta baz nałogu- jest sytuacją zwyczajną , której nawet nie zauważa w codziennym zyciu- dla alkoholika który dopiero co przestał pić- —wszystko , nawet drobiazgi- uratsają do rangi niemal “trzeciej wojny światowej” żona mi mówiłą ,że miała podobnie– lecz potem

Re: żona alkoholika … – Tu jest on w “potrzasku”…! Dla dojrzalego czlowieka (takze dla niedojrzalego alkoholika), rodzice sa bardzo wazni, ale najwazniejsza dla niego jestes Ty Zuzia…! On toczy walke sam ze soba… – A co (i kto) wygra…(!?) nie wie nikt… – Dalszej konsekwencji i duzo cierpliwosci zycze: A

Re: żona alkoholika …! Ale z tym pojsciem do pracy jest u alkoholikow roznie… Zalezy jaki typ alkoholika reprezentuje Twoj (jeszcze) maz. Ja nalezalem do tych “periodycznych”. Jak zaczalem pic to w bardzo duzych ilosciach – do zerwania filmu a na drugi dzien nie bylem w stanie pojsc do pracy. Ci z kolei, ktorzy pija

Re: żona alkoholika mężu alkoholiku teraz ucze się myśleć o sobie. Jest to po 18 latach bardzo trudne ,ale ja dam rade nie jestem sama Pozdrawiam Kasia

Re: żona alkoholika czuje sie strasznie nie potrafię w to wierzyć ale jestem pewna że mój mąż jest alkoholikiem,czuję się przegrana i serce pęka mi na pół walczyłam o niego a on ma te cholerne ciągi i te ciągi stały się mu bliższe niż ja czy wspaniała córka z ktorej jesteśmy dumni, nie wraca do domu, nie liczy

Re: żona alkoholika wychować. Czuję sie potrzebna tylko do obsługi małego np. w nocy albo jak mama chce odpocząć. Cały czas myślałam, że lepiej dla dziecka jak jest u babci, ale chyba tak nie jest. Coś tu jest nie tak. Męża alkoholika nie ma a jest nadal źle. Musze to sobie wszystko poukładac… — https

Re: żona alkoholika jak Ci to powiedzieć, by Cię nie zasmucić? pewnie lepiej wprost. z mojego doświadczenia i z tego co sam widziałem na terapii- zamknietej w taki , czy inny sposób. to wiekszość z nas/ czyli alkoholików/ wcale się nie spieszyła do wyjścia. terapia stanowiła pewien

Re: żona alkoholika Witam Wszystkich 😉 no cóż mój wątek będzie kolejnym podobnym i niepodobnym do innych…. Podobnym – jestem żoną alkoholika. Jesteśmy małżeństwem od 11 lat a razem jesteśmy od 17 lat. Dokładnie połowę swego życia spedziłam razem z nim ( czyli mam 34 ;-))Dzisiaj, jak sięgam pamięcią tego, że

Re: żona alkoholika mieszkac samodzilenie jakby co—ale to nie o to chodzilo strach—–przed utrata najblizszych-byl dla mnie dosc dlugo- podstawowa motywacja. glody alkoholowe, wszelkie inne pijane pomysly-nie mijaja same z siebie. zadne tam cudowne sily nie zadzialaja, jesli alkoholik sam

Re: żona alkoholika do klubu AA ale tylko przez 2 tygodnie. on nie ukryw że jest alkoholikiem powiedział to moim rodzicom a oni się zdziwili bo ja nigdy nic na ten temat nie mówiłam.niby chce coś zrobić ale mu to nie wychodzi. powiedziałam mu dziś że to nie ma już sensu że i tak dalej będzie pił i że chcę się

Re: żona alkoholika .jesli sa. potomstwo to najistotniejsza sprawa.reszta moze poczekac bezpieczenstwo dzieci, ich wyksztalcenie, horyzonty itp-to lezy w gestii madrej zony—–jesli jest pozostawiona sama sobie. a zeby alkoholikowi nie szkodzic……..wystarczy mu nie pomagac. niemal we

Re: Żona alkoholika cały mechanizm zadziała nasz alkoholik jeszcze bardziej się stoczy a nie pijącemu partnerowi „napsuje krwi”, co niemiara. Moja jedyna sugestia to natychmiast izolować się od pijącego. Najdalej idąca izolacja jak tylko jest możliwa, z wyprowadzeniem się z domu włącznie. Maksymalne

Re: żona alkoholika alkoholikami-i jak rozne sa drogi , ktorymi pojda potem , gdy pic przestana. a Ty masz swoja droge—–Twoj maz ma swoja i fajnie, jesli pojdziecie nia razem. i tyle . powodzenia . trudno mi bylo w domu na poczatku , po terapii, nawet jakies pierwsze pol roku

Re: żona alkoholika koniec mojej terapii???? nie mam z kim dziecka zostawić. Dam go do cioci ona będzie jeszcze bardziej zła. Chwilami czuje sie jakby to ona mną manipulowała nie mąż alkoholik. Mam chęc zerwać z nią wszelkie kontakty ale nie mam z kim dziecka zostawić. Zobaczę moze żłobek mi sie uda załatwić, albo

Re: żona alkoholika spowodowała. Zobaczył, że już nie może mną manipulować. Czy w waszym przypadku będzie tak samo tego nikt nie wie. Wiele kobiet, które chodz ze mną na terapię, a są tam o wiele dłużej niż ja, żyje z czynnymi alkoholikami. Przygotuj się tylko na to, że Twój mąz bedzie ostro protestował na Twoją terapię

Re: żona alkoholika moja mama niewytrzymała, tata to samo. Podczas ostatniego ciągu męża wymienili zamki w drzwiach. Próbowali mi wmówić ze on ma inną kobiete. A najbardziej w tym wszystkim ucierpi dziecko i żona, bo bedzie między meżem a rodzicami. Nie wiem czy czytałaś cały mój wątek. Wezwałam na własnego meza

Re: żona alkoholika choroba, a chorego nie zostawia się bez pomocy. Nigdy nie wiadomo czy za jakiś czas on nie będzie musiał mi pomóc. Na terapii spotkałam tez kobiety, które żyja z z czynnymi alkoholikami. Myślałam, że nie da się tak żyć – z tego co widze myliłam sie. Trzymaj się i pisz na forum to tez pomaga!!! Troche

Re: żona alkoholika pretensje” pod tym akurat mogłaby się podpisac moja żona. może jej mama nie wybuchała z pretensjami—-ale obnosiła się po cichu z wielkim bólem i cierpieniem w “oczach”……..i moja zona też była w tym względzie bardzo podobna do swojej mamy teraz jest o niebo

nie radzę już sobie…

skazana_na_bluesa .

Zarejestrowany: 2010-07 Lokalizacja: koniec świata Wiadomości: 28 096

Dot.: Żona Alkoholika – nie radzę już sobie… Cytat: ZonaAlkoholika Napisane przez Witam Dziewczyny, wiem ze tu moge liczyc na pomoc (konto tutaj już mam, bardzo dlugi czas, nie chce być kojarzona z tym wątkiem i problemem dlatego założylam nowe aby pozostać anonimowa)

Historia bedzie nieco zmieniona z wyzej wymienionego względu.

Znamy się z mężem około 5 lat, pił od zawsze piwko ze znajomymi, dwa, w przypadku imprezy wiecej ale z umiarem jeszcze.

Po ślubie jestesmy dwa lata, mamy dwuletnie dziecko.

Problemy z alkoholem zaczely sie juz przed ślubem ale przymykałam oko (nie byl agresywny, raczej marudny i u✂✂✂✂✂✂✂iwy chociaz czasem sie zdarzalo, wiem wiem miałam go zostawić już wtedy )

Przejrzałam na oczy już w dniu ślubu… Upil się pod koniec, noc poślubna nalezy do najgorszych w moim życiu chyba… Można się domyśleć co zrobił… Tlumaczyl pozniej, że był pijany i tego nie pamieta (piękna wymówka).

Potem był spokoj względny, zdarzyło się że mnie poszarpał jak odciagałam go od picia, kazałam wracać do domu (byłam w ciąży), ciągle kłotnie, potem pare dni spokoju, obietnice ze nie bedzie pił. Wierzylam w to ale juz nie wierzę.

Do picia dochodzi zazdrość, wymówki.

Na samym poczatku zwiazku się rozstaliśmy, ja poszlam na impreze z kolegą, nic dziwnego ot taki kolega, w miedzyczasie sie czasem spotykalismy, On sobie robil co chciał wtedy, pił, bawił się, gral na maszynach, ciagle wypominanie o tą wlasnie impreze i że “chciałam Go (kolegę)”. Nie dawno okazało się ze on sobie w tym czasie panienke “przeleciał”. Znowu awantura.

Rozstalismy sie z powodu wyjazdu, wrócilismy po pol roku do siebie, byl za granicą , pracowal dosc dlugo. Wrocil, istna sielanka, kochany, czuły zreszta jak zwykle po trzezwemu…

Bylismy ze sobą , ja konczylam szkole, planowalismy wyjazd. Wpadka i nici z wyjazdu, wzielismy ślub. Oboje go chcielismy, kochalismy się.

Teraz jest w domu, śpi, nie mam juz po prostu sił do niego. Bylismy na zakupach wszystko ladnie, uciekł ze sklepu i poleciał na piwo, (wczesniej bylismy w knajpce tez wypil za moja zgodą) Takie “tajne” piwka chyba z trzy byly pozniej, domyslilam się że inaczej wyglada, nie chcial sie przyznać, przyznał sie wkoncu, znow awantura że pije.

Przyjechalismy do domu, ladnie pieknie, ale wcięty, zapytal czy może iść na piwo, mowię ze nie.

Wkurzyl sie poszedł spać, wstał wściekly, wymowki, że ja go trzymam na smyczy, że nie pozwalam nigdzie wyjsc, że mam isc z nim (jaasne jak mnie wyzwie to oczywiscie z ochotą ide z nim gdzies). Klotnia z 2 godziny, wkoncu wyszedł mial isc do sklepu i wrócic… Byla 22, wrócil o 8 rano….

Przepil, przegral na maszynie 800 zł.

Czekam aż wstanie.

Ja chora, opiekuje sie dzieckiem cały dzien, żadnej pomocy, fatalnie sie czuje a ten spi w najlepsze

Podczas innych rozmów przyznał że ma z tym problem, żebym mu pomogła, nie krzyczała, nie groziła, nie szantażowała. Ale jak pomóc ??!!

Chce mu pomoc, wstepuje w niego szatan jak wypije po prostu, jak na kacu jest to juz calkiem. Potem chce isc na piwo żeby sie “wyleczyc” ja sie jak zwykle nie zgadzam i awantura.

Wiem ze sa osrodki AA, w poblizu nic nie ma, teraz czytalam o Esperalu, juz niewiem co robić.

Czy takie osrodki są płatne ? Spotkania z terapeutą itd ?

Mlody chlopak 22 lata… a idzie na dno.

Przepraszam za tak długiego posta, jesli bedziecie chcialy coś wiecej wiedzieć pytajcie, wszystkiego nie da się opisać w jednym poscie, wiem ze jest bez ładu. Mam milion myśli na minute…

(I wiem ze dostane “baty” za to że jeszcze nie odeszłam – owszem wywalilam go z domu, trzy dni pił gdzies Bog wie)

Pozdrawiam X. Znamy się z mężem około 5 lat, pił od zawsze piwko ze znajomymi, dwa, w przypadku imprezy wiecej ale z umiarem jeszcze.Po ślubie jestesmy dwa lata, mamy dwuletnie dziecko.Problemy z alkoholem zaczely sie juz przed ślubem ale przymykałam oko (nie byl agresywny, raczej marudny i u✂✂✂✂✂✂✂iwy chociaz czasem sie zdarzalo, wiem wiem miałam go zostawić już wtedyPrzejrzałam na oczy już w dniu ślubu… Upil się pod koniec, noc poślubna nalezy do najgorszych w moim życiu chyba… Można się domyśleć co zrobił… Tlumaczyl pozniej, że był pijany i tego nie pamieta (piękna wymówka).Potem był spokoj względny, zdarzyło się że mnie poszarpał jak odciagałam go od picia, kazałam wracać do domu (byłam w ciąży), ciągle kłotnie, potem pare dni spokoju, obietnice ze nie bedzie pił. Wierzylam w to ale juz nie wierzę.Do picia dochodzi zazdrość, wymówki.Na samym poczatku zwiazku się rozstaliśmy, ja poszlam na impreze z kolegą, nic dziwnego ot taki kolega, w miedzyczasie sie czasem spotykalismy, On sobie robil co chciał wtedy, pił, bawił się, gral na maszynach, ciagle wypominanie o tą wlasnie impreze i że “chciałam Go (kolegę)”. Nie dawno okazało się ze on sobie w tym czasie panienke “przeleciał”. Znowu awantura.Rozstalismy sie z powodu wyjazdu, wrócilismy po pol roku do siebie, byl za granicą , pracowal dosc dlugo. Wrocil, istna sielanka, kochany, czuły zreszta jak zwykle po trzezwemu…Bylismy ze sobą , ja konczylam szkole, planowalismy wyjazd. Wpadka i nici z wyjazdu, wzielismy ślub. Oboje go chcielismy, kochalismy się.Teraz jest w domu, śpi, nie mam juz po prostu sił do niego. Bylismy na zakupach wszystko ladnie, uciekł ze sklepu i poleciał na piwo, (wczesniej bylismy w knajpce tez wypil za moja zgodą) Takie “tajne” piwka chyba z trzy byly pozniej, domyslilam się że inaczej wyglada, nie chcial sie przyznać, przyznał sie wkoncu, znow awantura że pije.Przyjechalismy do domu, ladnie pieknie, ale wcięty, zapytal czy może iść na piwo, mowię ze nie.Wkurzyl sie poszedł spać, wstał wściekly, wymowki, że ja go trzymam na smyczy, że nie pozwalam nigdzie wyjsc, że mam isc z nim (jaasne jak mnie wyzwie to oczywiscie z ochotą ide z nim gdzies). Klotnia z 2 godziny, wkoncu wyszedł mial isc do sklepu i wrócic… Byla 22, wrócil o 8 rano….Przepil, przegral na maszynie 800 zł.Czekam aż wstanie.Ja chora, opiekuje sie dzieckiem cały dzien, żadnej pomocy, fatalnie sie czuje a ten spi w najlepszePodczas innych rozmów przyznał że ma z tym problem, żebym mu pomogła, nie krzyczała, nie groziła, nie szantażowała. Ale jak pomóc ??!!Chce mu pomoc, wstepuje w niego szatan jak wypije po prostu, jak na kacu jest to juz calkiem. Potem chce isc na piwo żeby sie “wyleczyc” ja sie jak zwykle nie zgadzam i awantura.Wiem ze sa osrodki AA, w poblizu nic nie ma, teraz czytalam o Esperalu, juz niewiem co robić.Czy takie osrodki są płatne ? Spotkania z terapeutą itd ?Mlody chlopak 22 lata… a idzie na dno.Przepraszam za tak długiego posta, jesli bedziecie chcialy coś wiecej wiedzieć pytajcie, wszystkiego nie da się opisać w jednym poscie, wiem ze jest bez ładu. Mam milion myśli na minute…(I wiem ze dostane “baty” za to że jeszcze nie odeszłam – owszem wywalilam go z domu, trzy dni pił gdzies Bog wie)Pozdrawiam X.

po tym, co napisalas moge powiedziec jedno – ja bym z takim facetem nie mogla byc. i pewnie znowu pojawia sie glosy, ze padaja jedynie rady, zeby skonczyc zwiazek, ale… co go dyskwalifikuje (jak dla mnie):

-problem z alkoholem

-gwalt

-szarpanie po alko

-hazard

-przegrywanie grubej kasy

-zdradzil cie

-oklamuje cie (chociazby z tym alkoholem)

-macie dziecko po tym, co napisalas moge powiedziec jedno – ja bym z takim facetem nie mogla byc. i pewnie znowu pojawia sie glosy, ze padaja jedynie rady, zeby skonczyc zwiazek, ale… co go dyskwalifikuje (jak dla mnie):-problem z alkoholem-gwalt-szarpanie po alko-hazard-przegrywanie grubej kasy-zdradzil cie-oklamuje cie (chociazby z tym alkoholem)-macie dziecko

-27,9 kg

__________________

Manipulacje alkoholika – jak alkoholik manipuluje bliskimi?

Choroba alkoholowa jest skomplikowanym i zdradliwym schorzeniem. Nałogowiec posuwa się bowiem w jej wyniku do wielu kłamstw i prób wymuszania określonych zachowań. Manipulacje alkoholika przyjmują różną postać. Próbuje on wszelkim kosztem uzyskać swój cel. Zawsze jest nim bowiem kolejna dawka substancji odurzającej. Zachowanie to jest charakterystyczne nie tylko dla alkoholików, ale osób borykających się z wszelkiego rodzaju uzależnieniami.

Manipulacje alkoholika dosięgają wszystkich osób obecnych w jego otoczeniu. Zwykle nie waha się on okłamać nawet szczególnie bliskich mu osób – rodziców, współmałżonka, partnera czy dzieci. Przez to czują się oni wykorzystywani i oszukiwani. W odbudowaniu relacji nie pomaga agresja alkoholika, jego szantaż i bierność.

Manipulacje alkoholika – jak je rozpoznać?

Alkoholik w codziennym życiu wykorzystuje różne rodzaje manipulacji. Najczęściej zaczyna tłumaczyć swoje zachowanie, wykorzystując mechanizm zaprzeczania. Związana z nim jest bezpośrednio manipulacja rzeczywistością. Często najbliżsi z ust uzależnionego słyszą formułowania: „Nic nie piłem”, „Jestem trzeźwy”, które stanowią jedynie iluzję rzeczywistości.

Alkoholik ma również tendencję do zaniżania ilości wypijanego alkoholu oraz nazywania substancji odurzającej za pomocą pieszczotliwych zdrobnień. Zazwyczaj robi to nieświadomie, ale nie usprawiedliwia to w żaden sposób jego zachowania. Dla tego rodzaju manipulacji nałogowiec wykorzystuje również mechanizm racjonalizowania. Poszukuje bowiem racjonalnych powodów swojego picia. Najczęściej wymienia tu zatem chęć relaksu, odpoczynku, odprężenia czy świętowania sukcesu.

Manipulacje bliskimi

Innym rodzajem negatywnego oddziaływania alkoholika na otoczenie jest manipulacja bliskimi, a wśród niej zwłaszcza manipulacja żoną. Chory cierpiący z powodu uzależnienia w sposób naturalny przerzuca swoją winę na inne osoby. Nic dziwnego, że są to jego najbliżsi. Przekłada odpowiedzialność za własny nałóg na innych, obwiniając ich za swoje zachowanie. Skutki takiego działania zwykle najdotkliwsze są dla współmałżonka i dzieci chorego. Manipulacje alkoholika wywołują określone zmiany w psychice osób mu najbliższych, które co prawda są odwracalne, ale jedynie w wyniku długotrwałej psychoterapii. Alkoholizm w rodzinie jest zatem złożonym problemem o długotrwałych i skomplikowanych konsekwencjach.

Alkoholik żyje niejako we własnym świecie. Snuje nierealne marzenia i plany. W ich centrum niemal zawsze znajduje się upragniona substancja odurzająca. Koloryzuje wspomnienia, przywołuje szczęśliwe chwile związane z alkoholem, nawet jeśli nigdy nie miały one miejsca.

Wpływ manipulacji na rodzinę

Jedną z bardziej znanych konsekwencji, jakie niosą ze sobą manipulacje osoby uzależnionej od alkoholu, są psychiczne zmiany zachodzące w umyśle dzieci osoby uzależnionej. To tzw. syndrom DDA, oznaczający dosłownie Dorosłe Dzieci Alkoholików. Jako w pełni dojrzali ludzie mierzą się oni ze skutkami zachowań i nawyków, jakie przyszło im oglądać w dzieciństwie. Borykają się najczęściej z takimi trudnościami jak: brak pewności siebie, niski stopień samooceny, podatność na uzależnienia, niemożność nawiązania relacji opartych na zaufaniu i szczerości. Depresja alkoholowa, w którą często popadają nałogowcy, również nie pomaga w budowaniu właściwych wzorców.

Bezpośredni wpływ na najbliższych mają nie tylko manipulacje alkoholika. Na członków rodziny źle wpływa również przemoc, agresja fizyczna i słowna, szantaż emocjonalny. Jednak, dlaczego alkoholik jest agresywny? Substancja odurzająca utrudnia prawidłowe funkcjonowanie mózgu człowieka. Gdy alkohol obecny jest w krwiobiegu, zwłaszcza w nadmiernych ilościach, wpływa na zdolności poznawcze, umiejętność oceny sytuacji i dostosowania zachowania do określonego kontekstu sytuacyjnego. W konsekwencji osoby uzależnione stają się bardziej impulsywne, wybuchowe, nie panują nad wykorzystywaną siłą fizyczną. Dlatego też choroba alkoholowa uznawana jest za jedno z najgroźniejszych schorzeń nie tylko dla samego chorego, ale wszystkich członków jego rodziny oraz środowiska.

Pomoc terapeutyczna dla alkoholika

Destrukcyjny wpływ alkoholu na organizm człowieka jest oczywisty. Dostarczając do swojego krwiobiegu nadmierną ilość alkoholu podczas długotrwałych ciągów alkoholowych, skazuje on siebie samego na cierpienie i ryzyko występowania licznych chorób. Manipulacje, jego zły stan psychiczny i fizyczny, demoralizujący wpływ na otoczenie – wszystkie te czynniki mogą stać się przesłanką do konieczności rozpoczęcia kompleksowej terapii alkoholizmu.

W rozmowie z alkoholikiem należy zawsze kierować się wyłącznie faktami, stawiać na swoim, jednocześnie pokazując, że rozumie się trudności chorego. Sytuacją idealną jest ta, w której nałogowiec sam dostrzega swoje trudności, rozumie istotę własnego problemu i chce z nim walczyć. Jednak silna motywacja wewnętrzna u alkoholika wzbudzana jest niezwykle rzadko. W niektórych przypadkach konieczne staje się nawet ubezwłasnowolnienie alkoholika. Możliwe jest ono tylko dzięki pozytywnej decyzji sądu. Dla niektórych chorych taka możliwość stanowi jedyną drogę do wyjścia z nałogu.

Jak powinna postępować żona alkoholika?

Alkoholizm to nie jest problem wyłącznie osoby uzależnionej. Konsekwencje i przykre skutki ponosi cała rodzina alkoholika. Ponieważ mężczyźni uzależniają się znacznie częściej niż kobiety, zwykle to panie żyją w toksycznym związku z alkoholem w tle. Życie pod jednym dachem z alkoholikiem to pasmo nieszczęść, krzywd, żalu i cierpienia, a piętno przykrych doświadczeń odsuwane jest do końca życia. Jak powinna postępować i co ma zrobić żona alkoholika?

Mąż alkoholik – Co ma zrobić żona alkoholika? Jak pomóc i jak zrozumieć uzależnionego?

Życie z alkoholikiem nie jest łatwe. W takiej relacji żona czuje się zazwyczaj samotna, bezsilna i bardzo nieszczęśliwa. Brakuje jej oparcia i zrozumienia ze strony partnera. Często czuje się przytłoczona, zmęczona, a sytuacja w domu zaczyna ją przerastać. Małżonkowie coraz bardziej oddalają się od siebie i prędzej czy później, oboje wpadają w pułapkę samotności. Alkoholik zaczyna oddalać się od rodziny, znajomych i reszty społeczeństwa. Zaczyna stąpać po równi pochyłej i krok po kroku niszczy swoje życie. Traci zdrowie, traci zdolność do pracy i rozbija rodzinę… Co ma zrobić żona alkoholika?

Przeczytaj również: Co mogę zrobić, jeśli mój mąż pije i kłamie?

Jak powinna postępować żona alkoholika?

Powinna zrozumieć, czym jest problem alkoholowy;

Powinna poznać motywy postępowania alkoholika i zrozumieć sposób jego myślenia;

Powinna pogodzić się z chorobą partnera i postępować tak, aby on również uświadomił sobie swój problem;

Nie powinna usprawiedliwiać go, tłumaczyć, chronić i mu pobłażać;

Nie powinna się obwiniać, gdyż alkoholizm męża to nie jest jej wina;

Żona alkoholika powinna przede wszystkim skorzystać z pomocy specjalisty.

W pierwszej kolejności żona alkoholika musi zrozumieć, że alkoholizm nie jest fanaberią i wymysłem uzależnionego. Alkoholizm to poważna choroba, która doszczętnie wyniszcza organizm i prowadzi do wielu poważnych schorzeń, a nawet do śmierci. Aby pomóc alkoholikowi, współmałżonka musi poznać motywy jego postępowania i zrozumieć sposób jego myślenia. Żona, która nie jest uzależniona od alkoholu, nie potrafi zwykle zrozumieć chorego partnera. Choć żyje z nim pod jednym dachem i codziennie obserwuje jego zmagania, nie rozumie go, bo nie czuje i nie zna wewnętrznego przymusu, który obezwładnia umysł i zmusza do picia. Tak jak człowiek niepalący, nigdy nie zrozumie palacza, ponieważ nie zaznał uczucia nikotynowego głodu…

Partnerce alkoholika wydaje się, że mąż jej nie kocha, gdyż mimo obietnic wciąż pije i nie stara się nawet walczyć o ich związek. Tymczasem problem wygląda zupełnie inaczej… Otóż osoba uzależniona ma tylko jeden cel w życiu – napić się alkoholu. Wszystko inne schodzi na dalszy plan i zarówno życie rodzinne, jak i zawodowe, nie są dla niej tak samo ważne, jak zaspokojenie najsilniejszej ze wszystkich potrzeb – Potrzeby picia.

Przeczytaj również: Przyczyny alkoholizmu – przyczyny picia alkoholu

Jak powinna postępować żona alkoholika? – Terapia wstrząsowa dla alkoholika?

Mimo ogólnej wiedzy na temat alkoholizmu sami bliscy alkoholika nie wiedzą, jak powinni z nim postępować. Trwać przy chorym mimo wszystko, czy odejść i zostawić go samemu sobie? Trzeba oczywiście wspierać najbliższych i pomagać im w powrocie do zdrowia… ale dopiero wtedy, gdy oni sami zdecydują się zerwać z nałogiem i zapragną w swoim życiu zmian. W sytuacji, gdy uzależnienie tylko postępuje, a alkoholik wciąż odmawia leczenia, najlepiej zostawić go i nie nabierać się na obietnice bez pokrycia. Taka terapia wstrząsowa dla alkoholika jest często najlepszym rozwiązaniem, gdyż dzięki niej, alkoholik może przemyśleć swoje postępowanie i zrozumieć powagę sytuacji. Jednak nie każda partnerka ma na tyle silną wolę, aby tak po prostu odejść. W końcu przysięgała “Na dobre i na złe, w zdrowiu i w chorobie”, a poza tym serce nie sługa… Co zrobić, jeśli postanowimy zostać?

Przeczytaj również: Jak wspierać alkoholika podczas terapii

Trwając w związku z alkoholikiem, należy przede wszystkim przestać go usprawiedliwiać i traktować pobłażliwie! Żony bardzo często starają się chronić swoich mężów – Usprawiedliwiają ich w pracy, tłumaczą przed rodziną i znajomymi, chowają alkohol i starają się utrzymać problem w tajemnicy. Niestety te zachowania do niczego dobrego nie prowadzą, a tylko pogłębiają problem. Partnerka ze wstydu i poczucia odpowiedzialności dostosowuje się do chorego, wyręcza go we wszystkim i przejmuje jego obowiązki, dając mu w ten sposób ciche przyzwolenie na trwanie w uzależnieniu. Alkoholikowi w to właśnie graj! – Nic, tylko żyć i pić! Dlatego nie tędy droga…

Najlepiej postawić alkoholikowi jakieś ultimatum: albo idzie na terapię albo np. niech się wyprowadzi z domu. Taka terapia wstrząsowa dla alkoholika często prowadzi to tego, że alkoholik wyraża zgodę na podjęcie terapii.

Przeczytaj również: Jak postępować z alkoholikiem w domu

Alkoholizm

Alkoholizm jest bardzo poważnym uzależnieniem. Niestety coraz więcej osób wzmaga się z tym nałogiem. Na pewno jest to poważna choroba, której nie możemy się pozbyć z dnia na dzień. Bardzo ważne jest także to, że alkoholikiem jest się do końca życia. Niestety nie można sobie pozwolić nawet na łyczka wina, ponieważ może to doprowadzić do powrotu do picia. Jak można pomóc alkoholikowi?

Wsparcie bliskich

Alkoholizm jako problem oraz jako nałóg dotyka różnych grup społecznych. Wśród alkoholików znajdziemy osoby ubogie, bogate, stare, młode, ze wsi, czy też z miasta. Nie ma tutaj żadnej reguły. Alkoholizm może dotyczyć każdego z nas. Musimy wiedzieć, że należy być przede wszystkim czujnym. Mamy na myśli to, że czasami niewinne picie na imprezach ze znajomymi doprowadzi nas do poważnego problemu.

A co w sytuacji, gdy bliska nam osoba wzmaga się z alkoholizmem? Musimy na pewno osobę tą wspierać. Wytykanie jej błędów oraz pewnych popełnianych błędów jest czymś najgorszym, co możemy zrobić. Wsparcie, a nie krytyka. Tego się trzymajmy. Nie można także alkoholika w żadnym wypadku zostawiać samego sobie. Jest udowodnione, że alkoholik, który nie ma wokół siebie nikogo, ma trudniejszą drogę do przebycia. Nie ma na kim się oprzeć, z kim porozmawiać oraz komu wyżalić.

Osoba, która cierpi na alkoholową chorobę, nie powinna sama mieszkać. Może brzydko zabrzmi to, że alkoholik powinien być kontrolowany przez swoich bliskich, ale jest to prawda. Szczególnie na początku drogi zdarza się alkoholikom zbłądzić. Pamiętajmy, że po odstawieniu alkoholu trzeba się zmierzyć z takimi skutkami jak bóle głowy, zawroty, drżenie rąk, mdłości oraz bardzo mocne osłabienie organizmu. W takiej sytuacji jest właśnie konieczne wsparcie drugiej osoby.

Bez specjalistów ani rusz

Musimy także pamiętać, że wsparcie bliskich to jedno, ale z drugiej strony ważna jest pomóc specjalistów. Kogo mamy na myśli? Mamy na myśli oczywiście lekarzy, terapeutów oraz psychologów. Również zadaniem osób bliskich alkoholika jest pomoc w rozpoczęciu leczenia. Wiadomo, że już połową sukcesu jest zrozumienie własnego problemu. Jednak leczenie również jest konieczne.

Do kogo zgłosić się po pomoc? Pomocy, można szukać na wiele sposobów. Polecamy jednak w pierwszej kolejności udanie się do lekarza. Nasz lekarz pokieruje nas dalej. Najczęściej leczenie alkoholizmu zaczyna się od wykonania wszystkich najważniejszych badań. Lekarz, zlecając badania i zapoznając się z ich wynikami, może ocenić jaki jest stan zdrowia osoby leczonej. Będzie wiedział dzięki temu, jakie leczenie zalecić. Po drodze alkoholika czeka także rozmowa z psychologiem. Nie należy się tej rozmowy obawiać. Psycholog chce dla nas dobrze, nie będzie wyśmiewał nas, ani też krytykował. Z naszej strony najważniejsze jest to, aby wszystko opowiedzieć z najmniejszymi szczegółami i niczego nie zatajać. Wszystko, o czym celowo nie powiemy, będzie działało na naszą niekorzyść.

Po takim wstępie i wstępnych informacjach trafimy do odpowiedniego ośrodka. W ośrodku terapeuci zadecydują o najlepszej dla nas terapii. Głównie wybór pada na terapię indywidualną, czy też na terapię grupową. Jedni lepiej czują się podczas tej pierwszej, a inni wolą porozmawiać także z innymi uzależnionymi. Daje im to do zrozumienia, że nie tylko oni borykają się z tego typu problemem. Każdy alkoholik jest inny i każdy w związku z tym wymaga specjalnego podejścia.

Trudny czas

Wiemy doskonale, że alkoholizmu nie da się fizycznie wyleczyć w kilka dni. W związku z tym zarówno przed nami, jak i także przed osobą uzależnioną od alkoholu prawdziwe wyzwanie. Każda terapia ma określony czas trwania. Jednak dalsza walka ma także miejsce po zakończeniu terapii. My jako osoby wspierające osobę uzależnioną powinniśmy jej nie przeszkadzać. Co może przeszkadzać? Na pewno niedopuszczalne jest picie alkoholu przy osobie uzależnionej. Byłoby to naprawdę nieodpowiedzialne. W ogóle w naszym domu (jeśli mieszkamy razem) nie powinien się znajdować żaden alkohol. Lepiej nie kusić losu. Podczas leczenia każdej uzależnionej osoby będą miały miejsce słabsze momenty, w którym czasami osoby uzależnione są o krok od sięgnięcia po alkohol. Jeśli alkohol znajduje się w zasięgu ręki, to sytuacja jest naprawdę kryzysowa.

Możemy także zadbać, aby osoba uzależniona znalazła dla siebie jakieś zajęcie. Jedni będą próbować swoich sił w amatorskim sporcie, a inni będą marzyć o wyciszeniu przy robótkach ręcznych, układaniu puzzli, czy też czytaniu książek. Nie krytykujmy wybranych zajęć. Najważniejsze jest to, aby osoba leczona nie siedziała bezczynnie na kanapie i gapiła się w telewizor. Po pierwsze jest to strata czasu, a po drugie osoba uzależniona może nawet z nudów sięgnąć po alkohol.

Jak widać, alkoholikowi można pomóc na różne sposoby. Pomimo tego, że walka jest trudna, wyczerpująca oraz nierówna, to nie możemy zostawić osoby uzależnionej samej w sobie. Byłoby to naprawdę nieodpowiedzialne. Nie dopuśćmy do takiej sytuacji. Zadbajmy o powrót osoby uzależnionej do sprawności i życia sprzed uzależnienia.

Jak pomóc alkoholikowi? Najskuteczniejsze metody walki z alkoholizmem – psychoterapia, klub AA, farmakoterapia i esperal

Alkoholizm jest poważną i nieuleczalną chorobą, która negatywnie wpływa na życie jednostki i jej najbliższego otoczenia.

Alkoholizm jest dużym problemem społecznym, polegającym na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Osoba uzależniona od napojów wysokoprocentowych zaniedbuje obowiązki rodzinne i zawodowe, a także wszelkie relacje interpersonalne. Bagatelizowanie problemu alkoholowego może przerodzić się w chorobę zagrażającą zdrowiu, a nawet życiu osoby uzależnionej. Według statystyk zaniechanie leczenia alkoholizmu skraca życie średnio o 10-15 lat. Zdecydowanie najskuteczniejszą formą pomocy alkoholikowi jest psychoterapia. Niezbędne jest również duchowe wsparcie najbliższych. W skrajnych przypadkach można rozważyć wszywkę alkoholową (esperal) oraz zastosować wspomagającą farmakoterapię. Jak pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu? Jak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć? Odpowiedzi na te pytania, znajdziesz w naszym artykule.

Alkoholizm – jak rozpoznać tę chorobę?

Alkoholizm jest chorobą, a zarazem problemem społecznym utrudniającym funkcjonowanie i utrzymywanie relacji interpersonalnych. Zdecydowanie najtrudniejszym wyzwaniem terapeutycznym jest rozpoznanie problemu i skłonienie osoby uzależnionej do przyznania się do niego. W Polsce zjawiskiem alkoholizmu zajmuje się m.in. Antoni Kępiński, który wyróżnił cztery różne style nałogowego picia alkoholu: Neurasteniczny , który charakteryzuje się spożywaniem jednorazowo niezbyt dużej ilości alkoholu. Wśród przyczyn sięgania po alkohol można wymienić: zmęczenie, zły nastrój, zdenerwowanie, rozdrażnienie, niepokój i nadmierną ekspozycję na sytuacje stresogenne.

, który charakteryzuje się spożywaniem jednorazowo niezbyt dużej ilości alkoholu. Wśród przyczyn sięgania po alkohol można wymienić: zmęczenie, zły nastrój, zdenerwowanie, rozdrażnienie, niepokój i nadmierną ekspozycję na sytuacje stresogenne. Kontaktywny , który charakteryzuje się spożywaniem nadmiernej ilości alkoholu wyłącznie w grupie – w towarzystwie osób trzecich. Celem picia napojów wysokoprocentowych jest dodanie sobie odwagi, a także pielęgnowanie, podtrzymywanie i nawiązywanie relacji interpersonalnych.

, który charakteryzuje się spożywaniem nadmiernej ilości alkoholu wyłącznie w grupie – w towarzystwie osób trzecich. Celem picia napojów wysokoprocentowych jest dodanie sobie odwagi, a także pielęgnowanie, podtrzymywanie i nawiązywanie relacji interpersonalnych. Dionizyjski , który charakteryzuje się spożywaniem alkoholu w bardzo dużych ilościach. Celem osoby uzależnionej jest zapomnienie o otaczającej rzeczywistości.

, który charakteryzuje się spożywaniem alkoholu w bardzo dużych ilościach. Celem osoby uzależnionej jest zapomnienie o otaczającej rzeczywistości. Heroiczny , który charakteryzuje się spożywaniem dużej ilości alkoholu w celu poczucia się lepszym człowiekiem. Osoby, które wpasowują się w ten styl, po spożyciu zbyt dużej dawki napojów wysokoprocentowych, stają się agresywne.

, który charakteryzuje się spożywaniem dużej ilości alkoholu w celu poczucia się lepszym człowiekiem. Osoby, które wpasowują się w ten styl, po spożyciu zbyt dużej dawki napojów wysokoprocentowych, stają się agresywne. Samobójczy, który charakteryzuje się spożywaniem nadmiernej ilości alkoholu w celu zapomnienia o traumatycznej sytuacji.

Leczenie alkoholizmu – psychoterapia

Zdecydowanie najtrudniejszym zadaniem jest uświadomienie sobie problemu. Osoby, które zbyt często sięgają po napoje wysokoprocentowe zazwyczaj, mają trudność, by przyznać się do tego, że są uzależnieni. Na samym początku można zaobserwować wyparcie problemu i nieudolne próby udowodnienia swoim bliskim, że jest się zdrowym. Przed podjęciem terapii warto uświadomić sobie, że alkoholizm jest chorobą nieuleczalną, co w praktyce oznacza, że osoba uzależniona przez całe życie powinna utrzymywać abstynencję i unikać spożywania alkoholu (nawet w niewielkich ilościach).

Proces leczenia alkoholizmu jest skomplikowany i problematyczny zarówno dla osoby uzależnionej, jak i jej najbliższych. Efekty terapii uwarunkowane są przede wszystkim motywacją i zaangażowaniem danej jednostki. Osoba uzależniona powinna szukać pomocy w ośrodkach terapii uzależnień i grupach anonimowych alkoholików. Psychoterapia leczenia alkoholizmu ukierunkowana jest przede wszystkim na pokonanie siebie samego, a także naukę życia bez alkoholu. Ważnym elementem terapii jest uświadomienie osobie uzależnionej przyczyn, które popchnęły ją do nałogu. Przykładowo: jeśli alkohol stanowił ucieczkę przed problemami rodzinnymi, zadaniem terapeuty jest pomoc pacjentowi z pokonaniem ich. Uzupełnieniem terapii indywidualnej jest terapia grupowa w klubie Anonimowych Alkoholików. Tego typu stowarzyszenia organizują cykliczne spotkania, na których poszczególni uczestnicy dzielą się swoimi – złymi i dobrymi – doświadczeniami.

Popularna w klubach AA lista zaleceń dla osób uzależnionych od alkoholu. Przyznajemy, że jesteśmy bezsilny wobec alkoholu i straciliśmy kontrolę nad swoim życiem. Wierzymy, że możemy wrócić do zdrowia. Wykonamy rachunek moralny – przeprosimy osoby, które skrzywdziliśmy przez swój nałóg. Mamy prawo do tego, by wieść godne życie. Mamy w sobie tyle siły, by odmówić alkoholu. Mamy prawo do błędów. Mamy prawo do wyboru osób, z którymi chcemy spędzać czas. Mamy prawo ufać swoim uczuciom i intuicji. Potrafimy miło spędzać czas bez używek (tytoniu, alkoholu, dopalaczy i narkotyków).

Wysłuchaj podcastu stronyZDROWIA

Dr Magdalena Flaga-Łuczkiewicz, lekarz specjalista psychiatra, Centrum Terapii Dialog mówi o chorobach psychicznych w naszym społeczeństwie oraz radzi, kiedy i gdzie szukać pomocy w przypadku problemów psychicznych i uzależnień u siebie lub kogoś bliskiego.

Farmakoterapia przy alkoholizmie

Jeszcze pół wieku temu nikt nie spodziewał się, że na rynku farmaceutycznym pojawią się leki, które będą skuteczne w walce z chorobą alkoholową. Tymczasem kilka lat temu zaobserwowano wzrost badań nad biologicznymi predyspozycjami do nadużywania napojów wysokoprocentowych. Dzięki tym badaniom udało się poznać mechanizm uzależnienia i opracować farmaceutyki, które po licznych próbach klinicznych, zaczynają pojawiać się na aptecznych półkach. Jednym z popularniejszych leków na alkoholizm jest campral, który jest stosunkowo bezpieczny, gdyż bardzo rzadko wywołuje działania niepożądane (jest on zarejestrowany w Polsce). Oprócz tego w farmakoterapii leczenia choroby alkoholowej stosuje się także leki przeciwdepresyjne, które poprawiają nastrój na tyle, że osoba uzależniona nie musi już sięgać po alkohol. Niekiedy stosuje się także: leki przeciwlękowe.

Wojciech Maziarski o walce z alkoholizmem:

Esperal – wszywka alkoholowa

Jedną z bardziej kontrowersyjnych metod walki z chorobą alkoholową jest esperal (disulfiram) – wszystka alkoholowa, która sama w sobie nie jest środkiem leczniczym. Powodzenie terapii uzależnione jest przede wszystkim od woli osoby uzależnionej. Co istotne, działanie esperalu nie polega na zmniejszaniu pragnienia na alkohol, a na oddziaływaniu na jego metabolizm. Wszywka alkoholowa blokuje enzym, który jest odpowiedzialny za wchłanianie alkoholu do krwi. Prowadzi to do nagromadzenia w organizmie aldehydu octowego, czego następstwem są liczne objawy niepożądane, które pojawiają się już 15 minut po wypiciu alkoholu. Mowa tu głównie o: nudnościach i wymiotach, metalicznym posmaku w ustach, wzmożonej potliwości, przyśpieszonym rytmie serca i nasilonym lęku przed śmiercią. Kontrowersje dotyczące wszywki alkoholowej wynikają przede wszystkim z tego powodu, że picie alkoholu z esperalem, może skończyć się: zatrzymaniem rytmu serca, zawałem serca, udarem mózgu i dławicą piersiową. Rekomendowanym rozwiązaniem jest połączenie wszywki alkoholowej z terapią leczenia uzależnień.

Esperal przestał być produkowany w 2008 r., jednakże już w 2011 powrócił na rynek pod zmienioną nazwą -Disulfiram.

Jak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć?

Pomoc alkoholikowi wyjść z nałogu jest trudna i obciążająca dla najbliższych osoby uzależnionej, zwłaszcza gdy nie chce się ona leczyć. Na samym początku warto spróbować takiej osobie uświadomić rangę jej problemu i możliwe konsekwencje. Należy przy tym wystrzegać się oceniania takiej osoby – można podkreślać, że każdy ma prawo do popełniania błędów. Bardziej radykalnym sposobem skłonienia alkoholika do leczenia jest skierowanie do sądu nakazu przymusowego leczenia. Przy czym, by sąd pozytywnie przychylił się do takiego wniosku, muszą zachodzić dwie przesłanki: osoba uzależniona musi długo trwać w nałogu i stwarzać zagrożenia dla życia i zdrowia otoczenia. Źródła: Ryszkowski A., Wojciechowska A., Kopański Z., et.al., Walka z uzależnieniem alkoholowym. Journal of Clinical Healthcare. 2015: 1; 14-17. Zajączkowski A., Uzależnienie od substancji psychoaktywnych. Warszawa 2003.

FACEBOOK Dołącz do nas na Facebooku! Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy! Polub nas na Facebooku! KONTAKT Kontakt z redakcją Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo? Napisz do nas!

Co czuje żona alkoholika? Jak można jej pomóc?

Alkoholizm medycznie diagnozowany jest jako przewlekła i chroniczna choroba, która prowadzi do degradacji życia uzależnionego we wszystkich aspektach – w sferze psychicznej, zawodowej, rodzinnej i zdrowotnej. Przyczyny alkoholizmu zazwyczaj związane są z nieporadnością i nieśmiałością osoby. Alkohol staje się sposobem rozwiązywania problemów i przełamywaniu barier w kontaktach. Niemniej jednak wraz z rozwojem kolejnych faz uzależnienia dochodzi do utraty kontroli nad ilościami spożywanego alkoholu, coraz częściej pojawiają się ciągi alkoholowe i palimpsesty (luki w pamięci). Alkoholizm funkcjonuje w społeczeństwie jako problem ubogich rodzin ze środowisk patologicznych, w których poza permanentnym upijaniem się dochodzi również do aktów agresji i przemocy nad rodziną i znęcaniem się psychicznym. Należy zatem wskazać, że jest to błędny wzorzec myślenia o rodzinie z problemem alkoholowym. Oczywiście istnieją przypadki, w których choroba dotyka zarówno męża, jak i żonę, i staje się przyczyną dysfunkcji rodziny. Niemniej jednak w zdecydowanej większości są sytuacje, w których to głowa rodziny – ojciec, mąż – permanentnie się alkoholizuje. Błędne jest zatem również myślenie, że tylko alkoholik potrzebuje pomocy. W rodzinach z problemem alkoholowym bowiem bardzo często pojawia się zjawisko współuzależnienia, które odciska piętno na prawidłowym funkcjonowaniu i zaspokajaniu podstawowych potrzeb rodziny. W szczególnie ciężkiej sytuacji jest żona alkoholika, która próbuje scalić rodzinę i zapewnić odpowiedni poziom życia swoim dzieciom. Co zatem czują żony alkoholików? Co powinny robić w sytuacji, kiedy mąż jest alkoholikiem? Jak powinna się zachowywać żona alkoholika? Jak wygląda związek z alkoholikiem? Czy związek z osobą uzależnioną od alkoholu ma sens? Jak rozmawiać z żoną alkoholika i jak jej pomóc? Co zrobić, gdy w rodzinie jest alkoholik?

JAK SIĘ ZACHOWUJE I CO CZUJE ŻONA ALKOHOLIKA?

Żony alkoholików to osoby, które zazwyczaj najbardziej dotkliwie pokrzywdzone są przez chorobę ich męża. Czują się zagubione i niezrozumiane przez najbliższe otoczenie. Z tego powodu bardzo często ukrywają problem alkoholowy w rodzinie i wśród znajomych, usprawiedliwiają jego zachowanie i przenoszą odpowiedzialność na siebie. Nadużywanie alkoholu przez męża destabilizuje funkcjonowanie całej rodziny i jest przyczyną cierpienia pozostałych członków rodziny. Narastanie problemu alkoholowego, mobilizuje żony do szukania sposobów, które pozwolą im przetrwać w sytuacji permanentnego stresu oraz braku poczucia stabilizacji i niemożności zapewnienie podstawowych potrzeb psychologicznych. Warto również wskazać, że wraz z pogłębianiem się choroby dochodzi do koncentracji wyłącznie na alkoholu, natomiast wycofanie się z pełnionych dotychczas ról życiowych. Konsekwencją tego jest zazwyczaj zjawisko współuzależnienia żon. Objawia się ono szukaniem usprawiedliwień alkoholizowania się męża, a nawet zaprzeczeniami istnienia problemu. Nierzadko żony alkoholików próbują mieć realny wpływ na ilość wypijanego przez ich mężów trunków, dlatego ograniczają sytuacje, w których dochodzi do picia napojów wysokoprocentowych czy wylewają alkohol. Odmienną sytuacją jest fakt, że niektóre żony same kupują alkohol, by nikt nie zobaczył męża kupującego trunki. Ponadto, kobiety nierzadko przejmują odpowiedzialność za swoich partnerów – płacą ich długi, usprawiedliwiają nieobecności w pracy i dbają o ich higienę. Należy wskazać, że robią to bardzo często ze względu na dzieci, by zapewnić im możliwie dobre i spokojne warunki dorastania. Bardzo trudno określić jednoznacznie uczucia żon alkoholików, czują one gniew, rozżalenie, lęk, samotność, przygnębienie, ale również poczucie winy za istnienie problemu alkoholowego w rodzinie. Zazwyczaj przejmują one całą odpowiedzialność za utrzymanie domu i wychowanie dzieci, nierzadko doprowadzając do własnej choroby i wyczerpania psychicznego. Z tego powodu uzależnienie nazywane jest chorobą całej rodziny. Dlatego konieczna jest pomoc nie tylko uzależnionemu od alkoholu, ale również jego najbliższym.

JAK ALKOHOLIK MANIPULUJE ŻONĄ?

Nałóg alkoholowy to choroba, która destrukcyjnie wpływa na zachowanie i odczuwanie uzależnionego. Alkoholik w obawie przed konsekwencjami swoich zachowań i nierzadko na groźby porzucenia go przez rodzinę, obiecuje poprawę i zerwanie z nałogiem. Żony zazwyczaj chcą wierzyć w ich zapewnienia, niemniej jednak należy podkreślić, że nie mają one żadnego pokrycia w realnym życiu. Alkoholizm powoduje bowiem utratę kontroli nad zachowaniem, a wszelkie próby jego odstawienia lub ograniczenia wiążą się z wystąpieniem przykrych objawów zespołu abstynencyjnego. Dlatego obietnice nie mogą być dotrzymane. Ponadto, nałóg alkoholowy powoduje reorganizację systemu norm i wartości. Z tego powodu, zapewnienia i deklaracje miłości, którą rzekomo darzy żonę i dzieci są bezpodstawne. W zaawansowanej fazie uzależnienia są one jedynie elementem manipulacji i mechanizmem obronnym, który ma na celu usprawiedliwienie i uniknięcie konsekwencji alkoholizowania się. Chroniczne picie bowiem prowadzi do redukcji emocji i wyzbycia się uczuć wyższych, w tym również miłości. Nadrzędną wartością staję się alkohol i zdobycie kolejnych jego dawek.

JAK POWINNA POSTĘPOWAĆ ŻONA ALKOHOLIKA?

Jak ma się zachowywać żona alkoholika? Co można zrobić, kiedy mąż jest alkoholikiem? Jak postępować z alkoholikiem? To częste pytania osób związanych z alkoholikami, które czują się bezradne i nie wiedzą co robić, by zmienić sytuację. Kobiety będące w związkach z alkoholikami zazwyczaj ukrywają problem, zaprzeczają istnieniu alkoholizmu w domu, co jednoznacznie wskazuje na współuzależnienie. Nie jest to właściwy wzorzec postępowania. Chcąc pomóc alkoholikowi, konieczne jest przekierowanie na niego odpowiedzialności za jego czyny. Nie należy zatem ukrywać faktu alkoholizowania się męża, nie powinno usprawiedliwiać się jego zachowań i nie brać odpowiedzialności za jego czyny. Takie postępowanie utrwala jedynie przekonanie męża alkoholika o jego niekaralności i nasila uzależnienie. Jak zatem postępować z partnerem uzależnionym od alkoholu? Przede wszystkim należy się kierować konsekwencją w decyzjach. Oznacza to, że kobiety, które ostrzegają swoich partnerów przed odejściem od niego, powinny rzeczywiście mieć taki zamiar i możliwość. Dlatego, jeżeli nie widzą poprawy u uzależnionego – odchodzą. Groźby odejścia nie wywołają bowiem chęci zmiany u chorego, a jedynie utwierdzą go w przekonaniu, że ich żony od nich nie odejdą. Ponadto, kobiety nie powinny próbować kontrolować picia, nie należy zatem chować alkoholu lub go wylewać, gdyż przyniesie to odwrotny skutek.

CZY WARTO RATOWAĆ ZWIĄZEK Z ALKOHOLIKIEM?

Życie i związek z alkoholikiem nie jest łatwe, wymaga wielu wyrzeczeń i poświęceń. Niemniej jednak trud i wysiłek jest niezbędny do wyjścia z nałogu uzależnionego i powrót do jego normalnego funkcjonowania w społeczeństwie oraz w życiu rodzinnym. Jak zatem uratować związek i małżeństwo z alkoholikiem? Konieczna jest pełna akceptacja choroby i okazywanie wsparcia w walce z nałogiem. Konsekwencja i upór mogą doprowadzić do sytuacji, w której chory podejmie trud leczenia alkoholizmu. Scenariusz ten nie zawsze jest jednak pozytywny. W niektórych sytuacjach, pomimo licznych prób pomocy i rozmów, uzależniony pogłębia się w nałogu i nie chce podjąć terapii, nierzadko wówczas dochodzi również do agresji i kłótni. W takiej sytuacji toksycznego związku z alkoholikiem, ze względu nie tylko na dobro dzieci, ale również żony, konieczna jest decyzja o rozstaniu, a nawet rozwodzie. Pojawia się zatem pytanie, jak odejść od alkoholika? Rozstanie nigdy nie jest łatwe, kobietom decydującym się opuścić mężów z problemem alkoholowym nierzadko towarzyszą wyrzuty sumienia, niemniej jednak należy mieć na uwadze, że odejście stanowi rodzaj wstrząsu dla uzależnionego i może zainicjować w nim chęć zmian. Z tego powodu, żony deklarujące chęć odejścia powinny wytrwać w postanowieniach i zerwać kontakt z mężem. Należy zatem podkreślić, że związek z alkoholikiem warto ratować jedynie wówczas, gdy wykazuje on chęć zmiany swojego postępowania i wyjście z nałogu. Co ważne, odejście może spowodować, że chory zrozumie istnienie problemu i zacznie szukać pomocy, wówczas należy takiej pomocy udzielić.

ZWIĄZEK Z NIEPIJĄCYM ALKOHOLIKIEM

Związek z trzeźwym lub trzeźwiejącym alkoholikiem nie jest łatwy. Niemniej jednak chorego należy wspierać w abstynencji i uczestniczyć z nim w terapii podtrzymującej. Warto również rozważyć udział w sesjach rodzinnych, podczas których – w obecności doświadczonego psychoterapeuty – małżeństwo może przepracować bieżące problemy. Ponadto, życie z trzeźwym alkoholikiem wiąże się z wyrzeczeniami. Należy wskazać, że alkoholikiem jest się przez całe życie, alkoholizm jest chorobą nieuleczalną, dlatego szczególnie w początkowym okresie po terapii, żony niepijących alkoholików powinny unikać miejsc i osób, które piją alkohol, aby zminimalizować ryzyko powrotu do nałogu partnerów.

GDZIE SZUKAĆ POMOCY DLA MĘŻA ALKOHOLIKA?

Alkoholizm jest przewlekłą i chroniczną chorobą, dlatego samodzielne poradzenie sobie z problemem jest bardzo trudne, a nawet niemożliwe. W wyjściu z nałogu konieczne jest wsparcie i pomoc. Przyczyny alkoholizmu mogą mieć różne podłoże, dlatego niezbędne jest poddanie się psychoterapii i przepracowanie problemów. Dużą skutecznością charakteryzują się prywatne ośrodki leczenia uzależnień, które oferują nie tylko detoks organizmu z substancji psychoaktywnych, ale również zajęcia psychoterapeutyczne z doświadczoną kadrą psychologów i psychoterapeutów. Istnieje również forma pomocy ambulatoryjnej, jednak ze względu na formę prowadzonych zajęć, charakteryzuje się mniejszą skutecznością, aniżeli pomoc oferowana przez ośrodki, w których pomoc udzielana jest stacjonarnie. Temat pomocy dla mężów z problemem alkoholowym szczegółowo rozwija temat: „alkoholik w domu gdzie szukać pomocy”.

JAK POMÓC ŻONIE ALKOHOLIKA?

Jak rozmawiać z żoną alkoholika? To częste pytanie osób z najbliższego otoczenia rodzin z problemem alkoholowym. Żona alkoholika nierzadko czuje się odpowiedzialna za chorobę męża, dlatego konieczne jest uświadamianie jej, że alkoholizm jest chorobą, której pojawienie się nie jest winą męża ani jej. Zazwyczaj konieczne jest skierowanie żony na terapię, podczas której psychoterapeuta wyjaśni mechanizmy uzależnienia i sposoby postępowania z mężem alkoholikiem. Ponadto, nie należy pozostawiać rodziny bez pomocy, nieocenione bowiem są rozmowy i wsparcie w podjęciu realnych działań, mających na celu zmianę sytuacji.

키워드에 대한 정보 żona alkoholika forum dyskusyjne

다음은 Bing에서 żona alkoholika forum dyskusyjne 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  Umberto Boccioni Pronunciation | How To Pronounce Umberto Boccioni (Italian/Italy) - Pronouncenames.Com 빠른 답변
See also  Tomasz Urbaniak Ginekolog Poznań | Gabinet Ginekologiczny Ginekolog-Położnik Anna Jędrzejczyk Poznań 124 개의 자세한 답변

See also  Rosaria Vivone Age | Genshin Impact || Top 10 Sự Thật Thú Vị Về Rosaria - Tướng Cướp Nơi Giáo Đường...! || Thư Viện Game 15641 투표 이 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Pani Marta – odeszłam od męża alkoholika – historia, żony alkoholika cz. 1

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Pani #Marta #- #odeszłam #od #męża #alkoholika #- #historia, #żony #alkoholika # #cz. #1


YouTube에서 żona alkoholika forum dyskusyjne 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Pani Marta – odeszłam od męża alkoholika – historia, żony alkoholika cz. 1 | żona alkoholika forum dyskusyjne, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment