당신은 주제를 찾고 있습니까 “wniosek o nagrodę dla pracownika wzór – Wniosek o dodatek węglowy“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Zbigniew Testuje 이(가) 작성한 기사에는 조회수 1,676회 및 좋아요 5개 개의 좋아요가 있습니다.
wniosek o nagrodę dla pracownika wzór 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Wniosek o dodatek węglowy – wniosek o nagrodę dla pracownika wzór 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Link do wniosku w formacie PDF
https://dziennikustaw.gov.pl/D2022000171201.pdf
wniosek o nagrodę dla pracownika wzór 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Wzór wniosku o przyznanie nagrody dla pracownika
Informacja o przyznaniu pracownikowi nagrody. Pracodawca ma prawo nagrodzenia pracownika, Formularz Rp-2a ‘Załącznik do wniosku o rentę rodzinną’.Odpis …
Source: pobierzdokument.pl
Date Published: 11/14/2022
View: 152
Nagroda pieniężna dla pracownika – wzór dokumentu
Skuteczne zawiadomienie przez zakład pracy o przyznaniu nagrody rodzi po stronie pracownika prawo domagania się wypłaty takiego świadczenia …
Source: www.experto24.pl
Date Published: 8/29/2022
View: 7583
Informacja o przyznaniu pracownikowi nagrody – Pisma i druki
Pracodawca ma prawo nagrodzenia pracownika, który przez wzorowe wypełnianie … Druk składany wraz z wnioskiem o ustalenie prawa do emerytury lub renty oraz …
Source: www.infor.pl
Date Published: 2/13/2021
View: 5017
wniosek o przyznanie nagrody indywidualnej – Gov.pl
Na podstawie § Regulaminu wynagradzania pracowników Izby Skarbowej w Zielonej Górze wnoszę o przyznanie nagrody za …….. kwartał ….r. dla: pracownika:.
Source: www.gov.pl
Date Published: 10/5/2022
View: 9022
Zawiadomienie o przyznaniu nagrody pracownikowi – wzór
Pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się …
Source: dokumenty.serwisprawa.pl
Date Published: 9/17/2022
View: 5504
Zawiadomienie o przyznaniu nagrody – wzór do pobrania
ODPIS zawiadomienia o przyznaniu nagrody dołączany jest do akt osobowych pracownika. Wyjaśnione definicje: pracownik, pracodawca, Nagroda, Zawiadomienie o …
Source: lexlege.pl
Date Published: 1/3/2021
View: 1946
Wzór wniosku do nagrody w kategorii indywidualnej.rtf
Wniosek o przyznanie nagrody specjalnej w zakresie pomocy społecznej – kategoria indywualna. 1. Dane o kandydacie. a) imię i nazwisko .
Source: www.gdansk.uw.gov.pl
Date Published: 8/25/2022
View: 4232
주제와 관련된 이미지 wniosek o nagrodę dla pracownika wzór
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Wniosek o dodatek węglowy. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 wniosek o nagrodę dla pracownika wzór
- Author: Zbigniew Testuje
- Views: 조회수 1,676회
- Likes: 좋아요 5개
- Date Published: 2022. 8. 17.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=dVDbkXtCGPg
Jak napisać uzasadnienie wniosku o nagrodę dla pracownika?
Uzasadnienie wniosku o nagrodę dla pracownika przykładowo powinno zawierać omówienie osiągnięć pracownika oraz różnicowanie wysokości nagród w celu zwiększenia waloru motywacyjnego. W przypadku nagród okresowych należy uwzględniać również odniesienie do oceny bieżącej pracownika.
Jak napisać wniosek o premię dla pracowników?
- nazwę miejscowości, w której sporządzono dokument i datę
- imię, nazwisko i stanowisko pracownika.
- imię i nazwisko przełożonego.
- dane firmy.
- tytuł (np. …
- argumenty uzasadniające prośbę o podwyżkę
- zwroty grzecznościowe.
- odręczny podpis.
Jak uzasadnić nagrodę uznaniową?
Nagroda i wyróżnienie są przyznawane uznaniowo przez pracodawcę, z tą tylko różnicą, że muszą wiązać się z konkretnym zdarzeniem występującym po stronie pracownika, które uzasadnia ich przyznanie. Premia nie wymaga takiego powiązania i może być przyznawana bez jakiegokolwiek uzasadnienia po stronie zatrudniającego.
Jak napisac wniosek o przyznanie premii uznaniowej?
Oświadczenie. Przyznanie nagrody wymaga pisemnego oświadczenia złożonego przez pracodawcę i musi zostać przez niego podpisane. W przedmiotowym piśmie o przyznaniu nagrody należy określić imię i nazwisko pracownika oraz wskazać wysokość nagrody i termin jej wypłaty.
Za co pracownik może dostać nagrodę?
Nagrody pracownikom można przyznawać za wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatyw w pracy, podnoszenie jej wydajności oraz jakości (art. 105 Kodeksu pracy).
Za co nagradzać w pracy?
Przykładem nagradzania za wydajność są premie dla najbardziej aktywnych sprzedawców. Ocena nastawienie pracowników jest dużo trudniejszą kwestią. Najprostszym sposobem nagradzania pracowników za ich stosunek do pracy, jest docenianie tego, ile czasu spędzają w pracy.
Ile wynosi premia roczna?
Najbardziej hojni w przyznawaniu rocznych pensjach okazali się pracodawcy z Polski – średnia wysokość premii wynosi u nas 134% miesięcznego wynagrodzenia. Drugie miejsce zajęła Litwa, gdzie premia stanowi 101% pensji. Kolejne pozycje zajęły odpowiednio Serbia (90%), Finlandia (87%), Węgry (86%) i Czechy (83%).
Ile wynosi premia w pracy?
W umowach o pracę pracownicy mają zawarte w stałej wysokości wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za wysługę lat oraz dodatek funkcyjny. Oprócz tych składników wypłacana jest również premia regulaminowa w wysokości od 1% do maksymalnie 40% wynagrodzenia zasadniczego.
Jakie mogą być premie dla pracowników?
Zasadniczo, Kodeks pracy wyróżnia dwa rodzaje premii pracowniczych ? regulaminowe i uznaniowe. Premie regulaminowe są zapisane w regulaminie zakładu pracy i są niezależne od pracodawcy. Premia tego rodzaju wypłacana jest pracownikowi zawsze po spełnieniu wymaganych warunków do jej otrzymania.
Czy nagroda ma charakter roszczeniowy?
“premia uznaniowa” nie ma charakteru roszczeniowego, to nie stanowi składnika wynagrodzenia za pracę i wobec tego nie mieści się w pojęciu wynagrodzenia w rozumieniu art. 172 K.p. oraz w § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r.
Jak nagrodzić pracownika?
Należy zatem pamiętać, by chwalić pracownika. Często. I najlepiej, jeśli poza ustna pochwałą – a czasem i choćby symboliczną nagrodą pieniężną – otrzyma on ją w postaci odręcznie napisanej notatki. Pewien prezes jednej z amerykańskich firm, miał zwyczaj wypisywania pochwał na banknotach o niewielkim nominale.
Czy pracodawca może nie wypłacić premii uznaniowej?
Chociaż pracownikowi nie przysługuje prawo żądania przyznania mu nagrody lub premii uznaniowej, to jednak w przypadku podjęcia przez pracodawcę decyzji o przyznaniu takiego świadczenia pracownik ma już prawo żądać jego wypłaty.
Czy premia uznaniowa musi być zapisana w umowie?
Przede wszystkim w przypadku premii regulaminowej zasady jej przyznawania muszą być jasno określone w regulaminie wynagrodzeń lub regulaminie pracy zakładu. To znaczy, że w tych dokumentach musi znaleźć się zapis, który określi, jakie warunki musisz spełnić, aby dostać premię. Jeśli je spełnisz, musisz dostać premię.
Ile wynosi podatek od premii uznaniowej?
Pracodawca, przyznając pracownikowi premię, ma obowiązek odprowadzenia podatku od przyznanej kwoty. Premię wlicza się też do podstawy składek na ZUS. Wedle określonego progu podatkowego od premii dla pracownika odlicza się zaliczkę na podatek dochodowy 18% lub 32%.
Czy premia uznaniowa jest stałym składnikiem wynagrodzenia?
Premia uznaniowa wypłacana pracownikowi systematycznie przez dłuższy okres za zwykłe wykonywanie obowiązków pracowniczych, w oderwaniu od przesłanek nagrody (art. 105 kp), stanowi składnik wynagrodzenia za pracę.
Jak napisać opinię o pracowniku?
W dokumencie opinii o pracowniku powinny znajdować się takie elementy, jak: informacje o zajmowanym stanowisku, informacje o osiągnięciach pracownika w pracy, opis kwalifikacji zawodowych, ocena pracownika pod kątem tego, czy wywiązywał się z powierzonych mu zadań oraz informacja o tym, jak zakończona została …
Co to jest premia motywacyjna?
Chcąc zwiększyć efektywność pracy, pracodawcy wprowadzają dodatkowe systemy motywacyjne, przybierające często formę premii. Przyznając premię motywacyjną, pracodawca powinien poinformować pracowników o warunkach możliwości jej otrzymania, a zapis taki umieścić w dokumencie wewnątrzzakładowym.
Wzór wniosku o przyznanie nagrody dla pracownika — pobierzdokument.pl
Ilość pobrań pliku: 960 Już teraz możesz pobrać plik wzór_wniosku_o_przyznanie_nagrody_dla_pracownika w jednym z 3 formatów – PDF, DOC, ODT. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz edytować w popularnych programach typu Libre Office, OpenOffice, Microsoft Office, OfficeSuite i innych podobnych! Już teraz możesz pobrać plikw jednym z 3 formatów –. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz edytować w popularnych programach typu Libre Office, OpenOffice, Microsoft Office, OfficeSuite i innych podobnych!
Pobieraj sprawdzone i aktualne pliki!
Plik jest aktualny na dzień:
Łatwa edycja oraz drukowanie
Łatwa edycja oraz drukowanie Gwarancja bezpieczeństwa
Gwarancja bezpieczeństwa Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie
Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie Dowolny oraz nielimitowany użytek
Wniosek o przyznanie nagrody rocznej za rok. stanowiska z przyczyn stanowiących podstawę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.Informacja o przyznaniu pracownikowi nagrody. Pracodawca ma prawo nagrodzenia pracownika, Formularz Rp-2a ‘Załącznik do wniosku o rentę rodzinną’.Odpis zawiadomienia o przyznaniu nagrody powinien być złożony do akt osobowych pracownika i nie powinien być z nich usuwany. pieczątka. WNIOSEK O PRZYZNANIE NAGRODY ROCZNEJ. Wzór formularza nie podlega modyfikacji, zatem druki indywidualnie zmienione będą odsyłane bez.WNIOSEK O PRZYZNANIE. NAGRODY INDYWIDUALNEJ. Na podstawie § …. Regulaminu wynagradzania pracowników Izby Skarbowej w Zielonej Górze.
Wniosek o przyznanie nagrody dla pracownika uzasadnienie
WSA: Uzasadnienie przyznania strażnikowi nagrody nie jest jawne. Źródło: iStock. Komendant straży miejskiej nie musi udostępnić wniosków. Chociaż Kodeks Pacy nie wymienia tego typu świadczenia jak nagroda jubileuszowa, to uzasadnienie dla jej wypłaty można odnaleźć w innych. Uzasadnienie wniosku o przyznanie nagrody: Pan Krzysztof Piontek uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego (w dziedzinie nauk.Znaleziono 0 interesujących stron dla frazy uzasadnienie wniosku o przyznanie nagrody dla pracownika w serwisie Forum Money.pl.Dodatek specjalny może zostać przyznany pracownikom z tytułu okresowego zwiększenia. Wniosek o przyznanie nagrody wraz ze szczegółowym uzasadnieniem w.
Wniosek o przyznanie nagrody pieniężnej dla pracownika wzór
Przesłanką przyznania nagrody lub wyróżnienia w pracy musi być zdarzenie o. jest postać pieniężna dodawana do wynagrodzenia pracownika za. WNIOSEK O PRZYZNANIE. NAGRODY INDYWIDUALNEJ. Na podstawie § …. Regulaminu wynagradzania pracowników Izby Skarbowej w Zielonej Górze.Informacja o przyznaniu nagrody. Uprzejmie zawiadamiam o przyznaniu Panu/Pani nagrody pieniężnej w kwocie …………. zł za .Sprawdź, jeśli chcesz poznać zasady przyznawania i pobrać wzór oświadczenia o. Zawiadomienie o przyznaniu pracownikowi nagrody pieniężnej.WNIOSEK O PRZYZNANIE NAGRODY ROCZNEJ. Wzór formularza nie podlega modyfikacji, zatem druki indywidualnie zmienione będą odsyłane bez.
Wzór wniosku o nagrodę
Wzór wniosku o przyznanie nagrody ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania za osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej, Wzór wniosku o przyznanie Wyróżnienia lub Nagrody dla zawodnika wraz z. Rozpatrzenie wniosków oraz przyznanie Wyróżnień i Nagród nastąpi do dnia 28. Wniosek o przyznanie nagrody specjalnej w zakresie pomocy społecznej – kategoria indywidualna. 1. Dane o kandydacie. a) imię i nazwisko .Wnioski o przyznanie w 2021 roku nagrody ministra właściwego do spraw oświaty i. Wzor wniosku o nagrodę kuratora.docx (20.84KB). Wzór wniosku o nagrodę Podlaskiego Kuratora Oświaty. Wnioski należy składać do Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w następujących terminach: do.
Pismo w sprawie przyznania nagrody
nagroda jubileuszowa dla pracownika samorządowego w szkole.w sprawie ustalenia Regulaminu wynagradzania pracowników samorządowych. przełożonego o przyznanie nagrody oraz pracodawcy o przyznaniu nagrody są. przyznawania nagrody Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, 1) Pismo przewodnie zawierające informację o osobie, w sprawie, której skierowano.. 10 sierpnia 2009 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli. 1078) – nagrody Ministra Edukacji Narodowej oraz.Poniżej wzór takiego oświadczenia.Na podstawie art. 105 Kodeksu pracy pracodawca może przyznać nagrody lub wyróżnienia pracownikom za.
Nagroda jako forma motywacji. Jak nagradzać by pracownicy czuli się docenieni? – exp-pro
To zupełnie normalne, że pracownicy doświadczają spadku motywacji. W końcu każdy ma lepsze i gorsze dni. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na motywację pracowników jest to, jak często docenia się ich ciężką pracę. Według badań, aż 70% pracowników twierdzi, że motywacja i morale uległyby znacznej poprawie wraz ze wzrostem uznania ze strony menedżerów. Jeśli pracownik wkłada wiele wysiłku w projekt, aby osiągnąć dobre rezultaty, ale jego ciężka praca nie jest doceniana, wydajność pracownika spada.
Jednym ze sposobów na docenianie pracowników jest przyznawanie nagród. Jednak obok samej nagrody dla pracownika bardzo istotne jest również jej odpowiednie uzasadnienie. Ważne jest bowiem, aby każdy z Twoich pracowników wiedział za co otrzymał nagrodę i w jaki sposób przykłada się do rozwoju firmy. Pamiętaj więc, aby być bardzo konkretnym w swoich pochwałach.
Posiadanie szczęśliwych pracowników to przewaga konkurencyjna. Badania pokazują, że szczęście zwiększa produktywność firmy o 31%, a sprzedaż o 37%. Nagradzanie pracowników za ich ciężką pracę jest dobrym czynnikiem motywacyjnym. Istnieje kilka sposobów nagradzania, a każdy z nich ma inną siłę motywującą.
Jaką rolę pełni uzasadnienie nagrody dla pracownika?
Umotywowanie wniosku o przyznanie nagrody dla pracownika jest ważnym czynnikiem dla obu stron – zarówno dla Ciebie, jako osoby zarządzającej, jak i dla Twojego pracownika. Uzasadnienie nagrody powinno zawierać konkretny powód, dla którego została ona przyznana. Należy pamiętać o tym, że uzasadnienie nagrody dla pracownika ma duży wpływ na jego motywację. Działa to na zasadzie wykonywania przez pracownika określonych działań z dużo większą chęcią, spowodowaną motywacją w postaci nagrody. Uzasadnienie wniosku o nagrodę dla pracownika przykładowo można przygotować w formie pisemnej. Wzór dostępny jest na wielu stronach internetowych.
Warto pamiętać też o tym, że przyznanie nagrody jest uznaniowe i zależy wyłącznie od woli pracodawcy. Uznaniowość w udzielaniu nagrody jest ograniczona przez ogólne zasady Kodeksu pracy, takie jak obowiązek równego traktowania i zakaz dyskryminacji pracowników.
Uzasadnienie wniosku o nagrodę dla pracownika
Przyznanie nagrody powinno nastąpić w formie pisemnej, nie jest to jednak wymogiem. Wyróżnienie przyznane pracownikowi ustnie będzie również wiążące. Problematyczne jednak może być w tym zakresie udowodnienie przez pracownika, że taką nagrodę otrzymał. Ustalenie w przepisach wewnątrzzakładowych, że przyznanie nagrody następuje w formie pisemnego zawiadomienia, pozwala pracodawcy uniknąć ewentualnych kwestii spornych, czy nagroda została przyznana i tym samym, czy pracownik ma prawo domagać się spełnienia określonego świadczenia przez pracodawcę.
Uzasadnienie wniosku o nagrodę dla pracownika przykładowo powinno zawierać omówienie osiągnięć pracownika oraz różnicowanie wysokości nagród w celu zwiększenia waloru motywacyjnego. W przypadku nagród okresowych należy uwzględniać również odniesienie do oceny bieżącej pracownika.
Nagroda dla pracownika przykłady
Nagroda dla pracownika uzasadnienie znajduje, w zależności od firmy, w wewnętrznym kodeksie firmy, który zostaje ustalony już wewnątrz zakładu pracy. Zapewnianie mniejszych, bardziej regularnych nagród to świetny sposób na konsekwentne zwiększanie motywacji w firmie.
Coraz więcej firm decyduje się na mniej szablonowe nagradzanie pracowników. Dla przykładu, miłą niespodzianką może okazać się zamówienie pizzy dla wszystkich pracowników, aby uczcić sukces w firmie.
Spraw, aby pracownicy poczuli się wyjątkowo w dniu urodzin. Możesz podarować drobny upominek i złożyć życzenia osobiście.
Daj swoim pracownikom możliwość pracy nad specjalnymi projektami wykraczającymi poza ich zwykłe obowiązki. Pozwoli im to rozwijać się, a także pokaże Twoją wiarę w ich umiejętności wykonywania dobrej pracy.
Kiedy zauważysz, że pracownicy dobrze wykonują swoje obowiązki, podaruj im kartę podarunkową w ramach zachęty do dalszego działania. Możesz także wręczyć bilety na wydarzenie sportowe lub artystyczne. Wiele inspirujących pomysłów na prezent w formie vouchera, znajdziesz na stronie Prezentmarzeń .
Należy pamiętać, aby przyznawane przez pracodawcę nagrody miały charakter faktycznie motywacyjny i przydzielane były za rzeczywiste osiągnięcia pracowników.
Dosyć częstym błędem jest mylenie pojęcia nagroda i premia. Premia to składnik wynagrodzenia, który może posiadać stały bądź zmienny charakter, a nagroda jest świadczeniem uznaniowym i zależy od woli pracodawcy.
Roczne premie to powszechny sposób, w jaki wielu pracodawców nagradza pracowników za ich ciężką pracę. Niestety, często nie zapewniają motywacji, do której zostały zaprojektowane. Roczna premia postrzegana jest jako rutyna, co może nawet zaszkodzić motywacji w miejscu pracy.
Pamiętaj: Uznanie sprawia, że ludzie czują się naprawdę dobrze i chętniej wykonują swoje obowiązki. Nie zapomnij także o umotywowaniu wniosku o przyznanie nagrody dla pracownika, aby wiedział za co ją otrzymuje.
Podanie o podwyżkę wynagrodzenia – wzór wniosku, argumenty i 15 rad
Ciekawe i ambitne obowiązki, przyjacielska atmosfera, prestiżowe projekty – to wszystko jest bardzo ważne w codziennej pracy.
Jednak nie oszukujmy się.
Dla wielu (a nawet większości) pracowników kluczowa jest pensja.
Niestety pracodawcy zazwyczaj niechętnie przyznają podwyżki. Szczególnie pracownikom, którzy o nie nie proszą.
Jeśli chcesz zarabiać lepiej, musisz wziąć sprawy w swoje ręce.
Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać podanie o podwyżkę, kiedy o nią poprosić i jakich argumentów użyć, aby pracodawca zaakceptował Twój wniosek.
Do Twojego pracodawcy nie trafiają żadne argumenty i nie masz szans na podwyżkę? Warto pomyśleć o zmianie pracy! W naszym kreatorze stworzysz profesjonalne CV i list motywacyjny, które zainteresują najlepszych pracodawców (stwórz życiorys w 5 minut tutaj).
Stwórz CV teraz
Zobacz inne szablony, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj
Jak przyznawać nagrody i wyróżnienia w pracy?
Nagrody i wyróżnienia w pracy są formą doceniania pracownika, który wykonuje swoje obowiązki z należytą starannością. Pracodawca ma możliwość podziękować w ten sposób zatrudnionemu, który działa ze szczególną korzyścią dla firmy. Czy przyznawanie nagród i wyróżnień zależy jednak wyłącznie od dobrej woli przełożonego? Okazuje się, że przepisy prawa pracy regulują to zagadnienie.
Czym są nagrody i wyróżnienia w pracy?
Zarówno nagroda, jak i wyróżnienie pracownicze stanowią formę dodatkowego wsparcia zatrudnionego. Przybierają najczęściej postać pieniężną, choć niekiedy mogą pojawiać się w formie bonów lub materialnych prezentów od pracodawcy.
Cechą wspólną wszystkich nagród i wyróżnień jest ich wyjątkowość – nie powinny być przyznawane za dobre wykonywanie swoich obowiązków, lecz za pracę o szczególnym znaczeniu dla danego przedsiębiorstwa. Pracownik ma bowiem obowiązek do wykonywania pracy w rzetelny i prawidłowy sposób – za to otrzymuje stosowne wynagrodzenie. Przesłanką przyznania nagrody lub wyróżnienia w pracy musi być zdarzenie o wyjątkowym charakterze, które znacząco wpływa na kondycję finansową bądź renomę danej firmy.
Nagroda a premia pracownicza
Nagroda i wyróżnienie nigdy nie mogą być utożsamiane z premią pracowniczą. Co prawda wszystkie te świadczenia mogą przybierać charakter pieniężny i należą do składników wynagrodzenia, jednak premia posiada charakter uznaniowy – jej przyznanie zależy wyłącznie od decyzji przełożonego, podczas gdy nagroda pojawia się w związku z jakimś konkretnym wydarzeniem, spełnieniem odpowiednich przesłanek przez pracownika.
Wyrok SA w Szczecinie z 13 marca 2019 roku (sygn. akt III APa 6/18) Różnica między nagrodą, a premią polega na tym, że nagroda nie jest uzależniona od dopełnienia przez pracownika konkretnych warunków, a jej przyznanie zależy od uznania zakładu pracy; przy czym przed przyznaniem przez zakład pracy nagrody po stronie pracownika nie powstaje prawo podmiotowe do jej żądania. W odróżnieniu od nagrody prawo podmiotowe pracownika do premii powstaje w razie dopełnienia warunków premiowania przewidzianych w regulaminie (lub innym dokumencie źródłowym), a przyznanie pracownikowi premii nie jest uzależnione od uznania zakładu pracy, lecz od dopełnienia przez pracownika wspomnianych warunków. Nazwanie premii „nagrodą” o charakterze „uznaniowym” nie przesądza o jej charakterze, o ile zostały sprecyzowane kryteria jej przyznania. Jeżeli warunki premiowania są określone w sposób na tyle konkretny, by mogły podlegać kontroli, to świadczenie ma charakter premii. Fakt zaś spełnienia tych warunków jest źródłem praw pracownika do premii. W takim przypadku decyzja w sprawie przyznania premii nie zależy od swobodnego uznania podmiotu zatrudniającego, lecz od wypełnienia podlegających kontroli warunków określonych w regulaminie, a dotyczących zarówno prawa do premii, jak i jej wysokości.
Kiedy można otrzymać nagrodę lub wyróżnienie w pracy?
Zgodnie z treścią art. 105 Kodeksu pracy pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu, mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia. Odpis zawiadomienia o przyznaniu nagrody lub wyróżnienia składa się do akt osobowych pracownika.
Nagroda lub wyróżnienie pracownicze jest więc przyznawane wyjątkowo, gdy dany pracownik zasłużył na pochwałę swoimi dotychczasowymi ponadprzeciętnymi osiągnięciami zawodowymi. W praktyce zdarzeniami uzasadniającymi przyznanie takiego świadczenia może być:
uzyskanie dla firmy dużego dofinansowania;
pozyskanie dla przedsiębiorstwa sporej grupy nowych klientów/ kontrahentów;
przyspieszenie rozwoju firmy – np. poprzez otwieranie większej liczby oddziałów i przedstawicielstw (zarówno w kraju, jak i za granicą);
wdrożenie nowych rozwiązań technologicznych usprawniających pracę w danym zakładzie;
zaproponowanie nowego zakresu świadczonych usług lub sprzedawanych towarów, które poszerzą działalność danej firmy i wygenerują nowe zyski;
wprowadzenie efektywnego modelu oszczędzania w danym zakładzie pracy.
Nagroda i wyróżnienie są przyznawane uznaniowo przez pracodawcę, z tą tylko różnicą, że muszą wiązać się z konkretnym zdarzeniem występującym po stronie pracownika, które uzasadnia ich przyznanie. Premia nie wymaga takiego powiązania i może być przyznawana bez jakiegokolwiek uzasadnienia po stronie zatrudniającego.
Niektóre przedsiębiorstwa stosują szczególnego rodzaju regulaminy, które określają, w jakich sytuacjach może dojść do przyznania nagrody lub wyróżnienia pracowniczego. Nie jest to jednak powszechna praktyka, ponieważ w zdecydowanie większej liczbie przypadków o ich przyznaniu decyduje ostateczna decyzja przełożonego. Bardzo często nagrody i wyróżnienia w pracy przydzielane są wraz ze stosownym pismem gratulacyjnym, w którym powinno znaleźć się uzasadnienie przyznania takiego dodatkowego świadczenia – nie jest to jednak obowiązkowe.
POLECAMY Rozliczaj wygodnie pracowników online! Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia!
Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia! Rozliczaj podatki i składki online!
Rozliczaj podatki i składki online! Zapomnij co to Płatnik! Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!
Rodzaje nagród i wyróżnień w pracy
Co ciekawe, obowiązujące przepisy nie wskazują żadnego katalogu nagród i wyróżnień pracowniczych, choć jeszcze do połowy 1996 roku takie zestawienie istniało w ówczesnym Kodeksie pracy. Zgodnie z poprzednią regulacją do nagród i wyróżnień w pracy zaliczano:
nagrody pieniężne,
pochwały pisemne,
pochwały publiczne (ustne),
dyplomy uznania,
wyróżnienia i nagrody rzeczowe (bony, wycieczki, sprzęty RTV i AGD).
Obecnie pracodawca sam podejmuje decyzję, w jakiej formie zostanie przekazana nagroda lub wyróżnienie konkretnemu pracownikowi. Nie ma przy tym przeszkód, aby przybrały one jedną z postaci, które obowiązywały w przepisach z lat 90. W praktyce najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest postać pieniężna dodawana do wynagrodzenia pracownika za określony miesiąc.
Tryb przyznawania nagród i wyróżnień w pracy
Terminy i sposób przyznawania nagród i wyróżnień pracowniczych nie został określony w żadnym przepisie prawa pracy. W praktyce oznacza to, że kwestia ta podlega wyłącznie pod osąd zatrudniającego. Co ważne, pracodawca może przydzielić nagrodę lub wyróżnienie określonemu pracownikowi nawet wtedy, gdy wewnątrzzakładowe regulacje lub umowy o pracę nie przewidują przyznawania tego rodzaju świadczeń.
Jedynym podstawowym obowiązkiem pojawiającym się w związku z przyznaną nagrodą lub wyróżnieniem w pracy jest konieczność odnotowania tego faktu w aktach osobowych danego pracownika. Pamiętajmy przy tym, że nagrody lub wyróżnienia nie można uzależniać od obowiązku powstrzymywania się pracownika od podejmowania działań konkurencyjnych już po ustaniu jego pierwotnego stosunku pracy. Innymi słowy, jeśli pracownik otrzyma nagrodę lub wyróżnienie, a następnie rozwiąże umowę o pracę, to nie jest zobowiązany do zwrotu otrzymanego wcześniej świadczenia.
Wyrok SN z 18 listopada 2014 roku (sygn. akt II PK 4/14) Zarówno zakładowe przepisy prawa pracy, jak i umowa o pracę mogą uzależniać nabycie prawa do nagrody od przepracowania ustalonego okresu, a nie tylko wiązać ją z wykonywaniem konkretnych zadań pracowniczych. Świadczenie to może mieć zatem również charakter motywacyjny, polegający na stworzeniu zachęty do związania danego pracownika z zakładem pracy w celu zapewnienia jego prawidłowego funkcjonowania, zaś ocena w zakresie korzyści płynących ze stabilizacji zatrudnienia i utrzymania w nim najbardziej utalentowanych lub doświadczonych pracowników należy do pracodawcy. Dotyczyć to może także przypadku dążenia przez pracodawcę do zapewnienia prawidłowego przebiegu procesu jego likwidacji.
Podsumowanie
Nagrody i wyróżnienia w pracy są formą wynagrodzenia pracowniczego, które powstaje wskutek zaistnienia zdarzeń uzasadniających ich wypłatę na rzecz oznaczonej osoby. Zasady i tryb ich przyznawania uzależnione są wyłącznie od woli zatrudniającego, choć w danym zakładzie pracy mogą funkcjonować regulaminy udzielania takich świadczeń. Pracodawca ma możliwość przyznania nagrody lub wyróżnienia za szczególne osiągnięcia pracownicze nawet wtedy, gdy zakładowe regulaminy lub umowy o pracę nie przewidują takich świadczeń. Forma nagrody lub wyróżnienia również uzależniona jest od woli pracodawcy, przy czym w praktyce najczęściej przyjmuje ona postać pieniężną (dodatkowej kwoty wypłacanej przy wynagrodzeniu za dany miesiąc pracy).
Premia uznaniowa – wzór
Przyznanie premii uznaniowej wymaga pisemnego oświadczenia złożonego przez pracodawcę i musi zostać przez niego podpisane. W przedmiotowym piśmie o przyznaniu nagrody należy określić imię i nazwisko pracownika oraz wskazać wysokość nagrody i termin jej wypłaty. Poniżej wzór takiego oświadczenia.
Zgodnie z art. 105 Kodeksu pracy pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu, mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia. Katalog nagród jest otwarty, a rodzaj nagrody zależy przede wszystkim od zaangażowania pracownika w wykonywaną pracę. Można jednakże wyróżnić:
– nagrody pieniężne (np. premie uznaniowe, dodatkowe świadczenia pieniężne),
– nagrody rzeczowe (np. zegarek, udział w uroczystym bankiecie),
– nagrody prestiżowe (np. list gratulacyjny, pochwała w obecności współpracowników/klientów).
Przyznanie nagrody jest zatem uznaniowe i zależy wyłącznie od woli pracodawcy. Uznaniowość w udzielaniu nagrody jest ograniczona przez ogólne zasady Kodeksu pracy, takie jak obowiązek równego traktowania i zakaz dyskryminacji pracowników.
Redakcja poleca: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Zasady przyznawania nagród
Zasady przyznawania nagród mogą być uregulowane w regulaminie pracy, regulaminie wynagradzania bądź też w oddzielnym dokumencie albo też mogą nie przybrać żadnej oficjalnej formy. Jeśli pracodawca zdecyduje się na uregulowanie tej sprawy, winien zachować obowiązujące procedury i stworzone zasady przedstawić pracownikom do zapoznania się. Zaleca się jednakże, by dokument dotyczący udzielania nagród został stworzony, co ułatwi z pewnością komunikację między pracodawcą a pracownikami, wpływając zarazem na wydajność pracy oraz eliminując ewentualne konflikty.
Oświadczenie
Przyznanie nagrody wymaga pisemnego oświadczenia złożonego przez pracodawcę i musi zostać przez niego podpisane. W przedmiotowym piśmie o przyznaniu nagrody należy określić imię i nazwisko pracownika oraz wskazać wysokość nagrody i termin jej wypłaty.
Odpis zawiadomienia o przyznaniu nagrody lub wyróżnienia składa się do akt osobowych pracownika – w części B.
Nagroda a premia
W języku potocznym często nieprawidłowo używa się zamiennie pojęcia nagroda i premia. Tymczasem są to dwa różne terminy. Nagroda jest świadczeniem o charakterze stricte uznaniowym i zależy wyłącznie od woli pracodawcy (nie jest składnikiem wynagrodzenia). Tymczasem premia to składnik wynagrodzenia, który może mieć charakter stały bądź zmienny, jednak zazwyczaj jest wypłacana w zależności od efektów pracy konkretnego pracownika.
W praktyce można wyróżnić dwa rodzaje premii:
– premię regulaminową – prawo do jej wypłaty powstaje w momencie spełnienia określonych w przepisach wewnątrzzakładowych przesłanek (od momentu stworzenia stosownych aktów wewnętrznych, np. regulaminu premiowania, zapisu w regulaminie wynagradzania czy układzie zbiorowym pracy, uzyskują charakter regulaminowy, a nie uznaniowy).
– premię uznaniową – której przyznanie uzależnione jest od swobodnego uznania pracodawcy, a zapis przesłanek do jej uzyskania w stosownych regulacjach wewnątrzzakładowych nie jest konieczny. Premia uznaniowa jest więc de facto nagrodą. Wypłata premii uznaniowej nie podlega kontroli organów rozstrzygających spory ze stosunku pracy, co oznacza, że pracownikowi nie przysługuje prawo jej dochodzenia, jeżeli czuje się pokrzywdzony pominięciem go przy przyznawaniu nagród lub niezadowolony z wysokości przyznanego świadczenia.
Jeżeli warunki premiowania są określone w sposób na tyle konkretny, by mogły podlegać kontroli, to świadczenie ma charakter premii regulaminowej. W takim przypadku decyzja w przedmiocie przyznania premii nie zależy od swobodnego uznania podmiotu zatrudniającego, lecz od wypełnienia podlegających kontroli warunków określonych w regulaminie, a dotyczących zarówno prawa do premii, jak i jej wysokości. Gdy natomiast przyznanie premii pozostawione zostało swobodnemu uznaniu podmiotu zatrudniającego (brak sprawdzalnych i możliwych do kontroli kryteriów), świadczenie ma charakter nagrody, choćby nazwane zostało premią.
Dołącz do nas na Facebooku!
Premia
Premia jest składnikiem wynagrodzenia niesamodzielnym, występującym obok wynagrodzenia zasadniczego, stanowiącym jego uzupełnienie. Premia może mieć charakter:
– stały – gdy wypłacana jest periodycznie, za spełnienie określonych przesłanek, gdy nie jest uzależniona od szczególnych osiągnięć;
– niestały – gdy wypłacana jest tylko za okresy, w jakich wystąpiły okoliczności będące przesłankami do wypłacenia premii.
Nagrody i premie – zakładowe organizacje związkowe
Przy wprowadzaniu regulaminu nagród i premiowania w zakładach pracy, w których funkcjonują zakładowe organizacje związkowe, należy mieć na uwadze, że treść regulaminu nagród i premiowania powinna zostać uzgodniona z tymi organizacjami. Zgodnie z art. 30 ust. 5 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 z późn. zm.), jeżeli w sprawie ustalenia regulaminu wynagradzania, regulaminów nagród i premiowania (…) organizacje związkowe albo organizacje związkowe reprezentatywne w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy nie przedstawią wspólnie uzgodnionego stanowiska w terminie 30 dni, decyzje w tych sprawach podejmuje pracodawca, po rozpatrzeniu odrębnych stanowisk organizacji związkowych.
Wzór oświadczenia o przyznaniu premii
(miejscowość i data)
…………………………………………………………….
(oznaczenie pracodawcy/pieczęć nagłówkowa pracodawcy)
Pan (Pani) ………………………………………………
(oznaczenie pracownika)
Uznając Pana (Pani) szczególne zaangażowanie w pracy i nienaganne wykonywanie obowiązków pracowniczych z okazji ………………………………………………………………….. (rocznicy, święta) przyznaję Panu (Pani) nagrodę uznaniową w formie: …………………………………………………………………….. w kwocie (w postaci) ……………………………….. (pieniężnej, rzeczowej, bonu).
Jednocześnie dziękuję i wyrażam nadzieję, że Pana (Pani) postawa w pracy w dalszym ciągu będzie wzorem dla innych pracowników i pozwoli mi również w przyszłości podziękować Panu (Pani) za wkład, jaki Pan (Pani) wnosi w powodzenie i pozytywny wizerunek Firmy.
Jednocześnie pragnę Panu (Pani) złożyć życzenia spełnienia planów zawodowych i wszystkiego najlepszego w życiu osobistym.
Z wyrazami uznania:
…………………………………………………………….
(pieczęć i podpis pracodawcy
lub osoby reprezentującej pracodawcę
albo osoby upoważnionej do składania
oświadczeń w imieniu pracodawcy)
baza pism i druków
PIT O
PIT/O jest załącznikiem do zeznań: PIT-28, PIT-36 i PIT-37. Jest przeznaczony dla podatników korzystających z odliczeń od dochodu (przychodu) lub od podatku, z wyjątkiem odliczeń wydatków mieszkaniowych. Załącznik PIT/O należy wypełnić i złożyć równocześnie z zeznaniem, czyli do końca kwietnia następnego roku podatkowego. W przypadku łącznego opodatkowania dochodów małżonków, składa się wspólny załącznik PIT/O. Jeżeli małżonkowie rozliczają się indywidualnie i każdy z nich korzysta z odliczeń, załącznik PIT/O wypełnia i dołącza do swojego zeznania każdy z małżonków.
PIT 11
Przygotowuje ją i przesyła podatnikowi (oraz naczelnikowi US) płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. W przypadku, gdy w trakcie roku podatkowego ustał obowiązek poboru zaliczki przez płatników, o których mowa w art. 39 ust.1 ustawy o PIT- wterminie 14 dni od złożenia pisemnego wniosku przez podatnika. Aw przypadku zaprzestania działalności przez płatników, o których mowa w art.41 ust.1 ustawy o PIT -przed końcem lutego roku następującego po roku podatkowym – do dnia zaprzestania tej działalności. Właściwy jest tu naczelnik urzędu skarbowego według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art.3 ust.2a ustawy o PIT, urząd skarbowy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.
PIT 12
Oświadczenie dla celów dokonywania rocznego podatku dochodowego od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym. Składają je podatnicy, którzy chcą aby zeznanie roczne przygotował i złożył za nich płatnik (np. pracodawca).Do złożenia oświadczenia są uprawnieni: – pracownicy, – osoby otrzymujące świadczenie integracyjne i motywacyjną premię integracyjną, – tymczasowo aresztowani lub skazani, – osoby otrzymujące stypendium, – osoby otrzymujące emerytury i renty z zagranicy za pośrednictwem płatnika – członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną.
PIT 2
Pracownik wskazuje tu pracodawcę właściwego do zmniejszania miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej. Jednocześnie pracownik oświadcza, że: 1) nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika, 2) nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, 3) nie otrzymuje świadczeń pieniężnych od organu zatrudnienia lub od biura terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, 4) nie osiąga dochodów, od których jest obowiązany opłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podstawie art. 44 ust.3 ustawy o PIT, tj. dochodów: a) z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 ustawy o PIT, b) z najmu lub dzierżawy. Oświadczenie PIT-2 należy złożyć płatnikowi przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym. Oświadczenia nie składa się, jeżeli stan faktyczny wynikający z oświadczenia złożonego w latach poprzednich nie uległ zmianie. Jeżeli podatnik powiadomi zakład pracy o zmianie stanu faktycznego wynikającego z oświadczenia, zakład pracy nie zmniejsza zaliczki w wyżej określony sposób.
PIT 2A
Oświadczenie dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Druk przeznaczony jest dla: – osoby otrzymującej rentę lub emeryturę z zagranicy, – osoby otrzymującej stypendium, – osoby tymczasowo aresztowanej lub skazanej, otrzymującej należności za pracę, – osoby otrzymującej świadczenie integracyjne. Osoby te mogą tu wskazać płatnika właściwego do zmniejszania miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej. Osoby te oświadczają, iż nie osiągają równocześnie innych dochodów, z wyjątkiem określonych w art.30-30c oraz art.30e ustawy o PIT.Oświadczenie PIT-2A należy złożyć płatnikowi przed pierwszą wypłatą należności w roku podatkowym lub przed upływem miesiąca, w którym podatnik zaczął osiągać takie dochody.
PIT 2C
Oświadczenie osoby otrzymującej stypendium, o którym mowa w art. 21 ust.1 pkt 40b ustawy o PIT. Należy je złożyć płatnikowi przed pierwszą wypłatą świadczenia w roku podatkowym. Podatnik oświadcza tu, iż oprócz stypendium wypłaconego przez płatnika nie uzyskuje równocześnie innych dochodów podlegających opodatkowaniu, z wyjątkiem renty rodzinnej oraz dochodów określonych w art.29-30b i art.30e ustawy o PIT.
PIT 2K
Oświadczenie o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Składają go (razem z zeznaniem rocznym) podatnicy PIT rozliczający ulgę odsetkową.
PIT 3
PIT-3 – Oświadczenie osoby otrzymującej zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego (przez okres pełnego miesiąca kalendarzowego) dla celów obliczenia miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.Podatnik wskazuje tu płatnika (organ rentowy) jako właściwego do zmniejszania miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej. Jednocześnie podatnik oświadcza, że w okresie otrzymywania zasiłku: 1) nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika, 2) nie osiąga innych dochodów poza dochodami uzyskiwanymi we wskazanym zakładzie pracy, w którym ubezpieczenie z tytułu zatrudnienia jest podstawą powstania prawa do zasiłku, 3) wyżej podany zakład pracy oblicza zaliczki na podatek dochodowy, zmniejszając je o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, 4) nie otrzymuje świadczeń pieniężnych od organu zatrudnienia lub od biura terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń. Oświadczenie należy złożyć przed pierwszą wypłatą zasiłku organowi rentowemu łącznie z dokumentacją uzasadniającą wypłatę zasiłków.
PIT 4R
PIT-4R- Deklaracja roczna o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Składają ją płatnicy pobierający zaliczki od przedsiębiorców. PIT-4R składa się do naczelnika urzędu skarbowego wg miejsca zamieszkania lub siedziby płatnika. Albo wg miejsca prowadzenia działalności, jeżeli płatnik nie ma siedziby. PIT-4R składa się do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym. W przypadku zaprzestania działalności przez płatników, o których mowa w art.31, 33–35, art.41 i 42e ustawy o PIT, przed tym terminem- do dnia zaprzestania tej działalności.A w przypadku płatnika, o którym mowa w art. 35a ustawy o PIT, który zaprzestał poboru zaliczek przed tym terminem – do dnia ustania obowiązku poboru tych zaliczek.
PIT-6 / PIT-6L
PIT-6 / PIT-6L – Deklaracja do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej.Składa ją podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych do dnia 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy do urzędu skarbowego wg miejsca zamieszkania podatnika. Natomiast w przypadku rozpoczęcia prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej w ciągu roku podatkowego – w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia działalności.
PIT-8AR
PIT-8AR – Deklaracja roczna o zryczałtowanym podatku dochodowym.Składa ją płatnik zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym. W przypadku zaprzestania działalności przez płatnika przed tym terminem – do dnia zaprzestania tej działalności.Składać ją należy do naczelnika urzędu skarbowego wg miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.
PIT 8C
PIT-8C – Informacja o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych. Wystawiają ją przedsiębiorcy wypłacający należności z tzw. innych źródeł oraz z kapitałów pieniężnych. PIT-8C trzeba przesłać do końca lutego roku następującego po roku podatkowym podatnikowi oraz naczelnikowi urzędu skarbowego wg miejsca zamieszkania podatnika. W przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a ustawy o PIT – naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.
PIT 8S
PIT-8S – Informacja o wysokości wypłaconego stypendium. Przygotowuje ją płatnik stypendiów, o których mowa w art. 21 ust.1 pkt 40b ustawy o PIT i przekazuje do końca lutego roku następującego po roku podatkowym podatnikowi (studentowi) i naczelnikowi urzędu skarbowego wg miejsca zamieszkania podatnika.
PIT 14
PIT-14 – Informacja o:- Wysokości wycofanego ze spółdzielni mieszkaniowej wkładu budowlanego lub mieszkaniowego- Wysokości wycofanych lub przeniesionych na rzecz osób trzecich oszczędności z kasy mieszkaniowejInformację tę przygotowuje spółdzielnia mieszkaniowa albo bank prowadzący kasę mieszkaniową i składa do dnia 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym do urzędu skarbowego właściwego wg miejsca zamieszkania podatnika.
PIT 16
PIT-16 – Wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej. Składa się go do dnia 20 stycznia roku podatkowego, od którego ma być zastosowane opodatkowanie w formie karty podatkowej. W przypadku rozpoczęcia prowadzenia działalności w ciągu roku podatkowego, wniosek należy złożyć przed rozpoczęciem tej działalności.Składający: 1. Podatnik występujący z wnioskiem o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej.2. W przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, wniosek o zastosowanieopodatkowania w formie karty podatkowej składa jeden ze wspólników.Organ, do którego składa się wniosek:1. Wniosek składa się naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca położenia zorganizowanego zakładu, wskazanego w zgłoszeniu do ewidencji działalności gospodarczej.2. Jeżeli podatnik nie dopełnił obowiązku zgłoszenia działalności do ewidencji lub gdy działalność jest wykonywana bez posiadania zorganizowanego zakładu – wniosek składa się naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika lub siedziby spółki, a jeżeli nie można ustalić siedziby spółki – naczelnikowi urzędu skarbowegowłaściwemu według miejsca zamieszkania jednego ze wspólników.3. Jeżeli działalność jest prowadzona w kilku zorganizowanych zakładach na terenie objętym właściwością miejscową kilku naczelników urzędów skarbowych, wniosek składa się naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca wskazanego przez podatnika jako siedziba jego działalności.
PIT 16a
PIT-16A – Deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego.Składa ją osoba fizyczna osiągająca przychody objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym.Deklarację składa się w urzędzie, o którym mowa w art. 29 ust.3 i 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (…), tj: 1) według miejsca położenia zorganizowanego zakładu, wskazanego w zgłoszeniu do ewidencji działalności gospodarczej, 2) jeżeli podatnik nie dopełnił obowiązku zgłoszenia działalności do ewidencji lub gdy działalność jest wykonywana bez posiadania zorganizowanego zakładu, deklarację składa się w urzędzie według miejsca zamieszkania podatnika lub siedziby spółki, a jeżeli nie można ustalić siedziby spółki – w urzędzie według miejsca zamieszkania jednego ze wspólników.3) jeżeli działalność jest prowadzona w kilku zorganizowanych zakładach na terenie objętym właściwością miejscową kilku urzędów, właściwość ustala się według miejsca wskazanego przez podatnika jako siedziba działalności.
PIT 19A
PIT-19A – Deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych w poszczególnych miesiącach roku podatkowego.Deklarację składa osoba duchowna, osiągająca przychody z opłat otrzymywanych w związku z pełnieniem funkcji o charakterze duszpasterskim, objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów osób duchownych. Musi to zrobić do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym do urzędu właściwego wg miejsca wykonywania funkcji o charakterze duszpasterskim.
PIT 23
PIT-23 – Deklaracja o osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych objętych zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Deklaracja PIT 23 służy do rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodu ze sprzedaży nieruchomości kupionych przed 1 stycznia 2007r, niezależnie od daty sprzedaży (chyba, że od nabycia minęło 5 lat – licząc do końca roku podatkowego, w którym upłynął ten termin lub nieruchomość była nabyta w spadku, darowiźnie, lub w drodze zamiany). Składa ją podatnik, który uzyskuje przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w art.10 ust.1 pkt 8 lit.a-c ustawy o PIT. Powinien to zrobić w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych do urzędu skarbowego wg miejsca zamieszkania podatnika. Podatek wynosi 10% od przychodu ze sprzedaży.
PIT 28
PIT-28 – Zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.Zeznanie to składa do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym osoba fizyczna osiągająca przychody objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych do urzędu skarbowego wg miejsca zamieszkania podatnika.
PIT 28/A
PIT-28/A – Informacja o przychodach podatnika z działalności prowadzonej na własne nazwisko oraz z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, lub innych umów o podobnym charakterze. Składana jest tylko jako załącznik do PIT-28
PIT 28/B
PIT-28/B – Informacja o przychodach podatnika z działalności prowadzonej w formie Spółki (Spółek) osób fizycznych. Składana jest tylko jako załącznik do PIT-28
PIT 36
PIT-36 – Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym składane do 30 kwietnia następnego roku (m.in. działalność gospodarcza).Składane jest do 30 kwietnia następnego roku. Formularz PIT-36 jest przeznaczony dla podatników, do których ma zastosowanie art. 45 ust. 1 ustawy o PIT, i którzy niezależnie od liczby źródeł przychodów:1) prowadzili:− pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przyzastosowaniu skali podatkowej,− działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniuskali podatkowej,2) uzyskali przychody:− z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub z innych umów o podobnymcharakterze, opodatkowane na ogólnych zasadach,− od których byli obowiązani samodzielnie opłacać zaliczki na podatek,− ze źródeł przychodów położonych za granicą,− z innych źródeł, opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skalipodatkowej, od których ani płatnik, ani podatnik w ciągu roku podatkowego nie miałobowiązku odprowadzania zaliczek,3) korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy o PIT (tzw. kredyt podatkowy),4) są obowiązani dokonać doliczenia na podstawie art. 44 ust. 7f ustawy o PIT,5) sporządzili remanent likwidacyjny w grudniu roku podatkowego,6) są obowiązani doliczyć do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci,7) obniżają dochód o straty z lat ubiegłych,8) wykazują należny zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29, 30 i 30austawy o PIT, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika,9) wykazują należny podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30e ustawy o PIT.W przypadku podatników wnoszących o wspólne opodatkowanie dochodów małżonków, jeden z powyższych warunków musi spełniać co najmniej jeden z małżonków.Formularz PIT-36 przeznaczony jest zarówno dla podatników opodatkowujących swojedochody indywidualnie, jak i łącznie z dochodami małżonka albo w sposób przewidziany dlaosób samotnie wychowujących dzieci, w tym także dla osób mających miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Rzeczpospolita Polska Państwie członkowskim UniiEuropejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego(tj. w Islandii, Norwegii lub Lichtensteinie) albo w Konfederacji Szwajcarskiej, któreprzychody wymienione art. 29 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowują na zasadach określonych w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT, tj. przy zastosowaniu skali podatkowej.
PIT 36L
PIT-36L – Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym dla podatników, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT, czyli tzw. podatkiem liniowym. Formularz PIT-36L przeznaczony jest wyłącznie dla podatników rozliczających się indywidualnie. Składa się go do 30 kwietnia następnego roku.
PIT 37
PIT-37 – Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym składane do 30 kwietnia następnego roku (m.in. dochody z pracy, zasiłków, stypendiów). PIT-37 jest przeznaczony dla podatników, do których ma zastosowanie art. 45 ust. 1 ustawy o PIT, i którzy w roku podatkowym:1) wyłącznie za pośrednictwem płatnika uzyskali przychody ze źródeł położonychna terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadachprzy zastosowaniu skali podatkowej, tj. w szczególności z tytułu:- wynagrodzeń i innych przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy(w tym spółdzielczego stosunku pracy) oraz pracy nakładczej,- emerytur lub rent krajowych (w tym rent strukturalnych, rent socjalnych),- świadczeń przedemerytalnych, zasiłków przedemerytalnych,- należności z tytułu członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych lub innychspółdzielniach zajmujących się produkcją rolną,- zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego,- stypendiów,- przychodów z działalności wykonywanej osobiście (m.in. z umów zlecenia, kontraktówmenedżerskich, zasiadania w radach nadzorczych, pełnienia obowiązków społecznych,działalności sportowej),- przychodów z praw autorskich i innych praw majątkowych,- świadczeń wypłaconych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych ŚwiadczeńPracowniczych,- należności za pracę przysługujących tymczasowo aresztowanym oraz skazanym,- należności z umowy aktywizacyjnej,2) nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcjirolnej opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej,3) nie są obowiązani doliczać do uzyskanych dochodów dochodów małoletnich dzieci,4) nie obniżają dochodów o straty z lat ubiegłych.W przypadku podatników wnoszących o wspólne opodatkowanie dochodów małżonków,powyższe warunki dotyczą obojga małżonków.Podatnicy, którzy nie spełniają wyżej wymienionych warunków, a ma do nich zastosowanieart. 45 ust. 1 ustawy o PIT, wypełniają zeznanie PIT-36.Formularz PIT-37 przeznaczony jest zarówno dla podatników opodatkowujących swojedochody indywidualnie, jak i łącznie z dochodami małżonka albo w sposób przewidziany dlaosób samotnie wychowujących dzieci, w tym także dla osób mających miejsce zamieszkaniadla celów podatkowych w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim UniiEuropejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego(tj. w Islandii, Norwegii lub Lichtensteinie) albo w Konfederacji Szwajcarskiej,które przychody wymienione art. 29 ust. 1 ustawy, opodatkowują na zasadach określonychw art. 27 ust. 1 ustawy, tj. przy zastosowaniu skali podatkowej.
PIT 38
PIT-38 – Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym składane do 30 kwietnia następnego roku (dochody kapitałowe). PIT-38 jest przeznaczony dla podatników, którzy w roku podatkowym uzyskali przychody z tytułu:1) odpłatnego zbycia:- papierów wartościowych,- pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka),- pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających,- udziałów w spółkach mających osobowość prawną;2) objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładóww spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lubjego zorganizowana część.
PIT 39
PIT-39 – Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym składane do 30 kwietnia następnego roku (dochody ze sprzedaży nieruchomości nabytych lub wybudowanych po 31 grudnia 2008 r.).
PIT 40
PIT-40 – Roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym (rozliczenie przez płatnika). PIT-40 składają płatnicy miesięcznych zaliczek określeni w w art. 31, art. 33 lub art. 35 ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 7 ustawy o PIT, jeżeli otrzymali od podatnika przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym oświadczenie PIT-12.PIT-40 płatnik przekazuje do końca lutego po upływie roku podatkowego podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika – a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.
Zawiadomienie o przyznaniu nagrody pracownikowi
Pobrałem wniosek o zawarcie ugody, który zawierał również opis, w jaki sposób go uzupełnić. Polecam wszystkim. Dobra baza dokumentów i wzorów. Dziękuję Marian, Piechowice
Bardzo dobra baza wzorów dokumentów. Wszystkie znajdują się w jednym miejscu i są łatwe do pobrana. Czy mógłbym prosić o jakiś rabat następnym razem? Leszek, lekarz
Dziękuję za możliwość pobrania starannie przygotowanego wzoru wniosku apelacji. Szybko znalazłam odpowiedni plik i go pobrałam. Państwa serwis polecę na pewno. Joanna, Pyrzyce
Dziękuję bardzo za pomoc w rozwiązaniu ważnego dla mnie problemu. Wzór formularza, który pobrałam z Państwa serwisu był czytelny i posiadał przykład wypełnienia. W przyszłości będę z Was korzystała. Teresa, Warszawa
Witam. Pobrałam od Państwa wzór protokołu z posiedzenia zarządu spółki. Wzór aktualny i elegancko sporządzony. Opinia pozytywna w 100%. Barbara, wiceprezes
Pobrałem od Państwa wzór apelacji. Długo poszukiwałem właściwego dokumentu, będę częściej Państwa odwiedzał. Daję dużego plusa, za to, że do wzoru załączony był przykład wypełnienia. Dziękuję i pozdrawiam Tomasz z Lublina
Nic dodać nic ująć. Państwa serwis jest bardzo pomocny. Szukałem wzoru pozwu, ściągnąłem go i mam wszystko już za sobą. Szybko i sprawnie. Polecam. Wojciech
Fajny serwis, wszystkie wzory dokumentów znajdują się w jednym miejscu. Łatwo je odszukać i pobrać. Wzór aktu notarialnego, który pobrałem miał komentarz. Dbacie o Klienta. Oceniam bardzo dobrze. Anna, Bolesławiec
Dziękuję za udostępnienie wzoru umowy sprzedaży. Wzór był zgodny z aktualnymi wymogami prawnymi, dzięki czemu nie popełniłam tego samego błędu co ostatnio, ponieważ miałam jakiś wzór, ale nie był aktualny. Pozdrawiam cały zespół. Grażyna z Katowic
Uważam, że wzór umowy kupna sprzedaży samochodu, który mogłem pobrać z Państwa strony jest bardzo czytelny i zawiera wszystko to, co jest potrzebne do spisania dobrze umowy. Nie wiem jak inni, ale ja jestem zadowolony. Pozdrawiam Jacek, mechanik.
Dziękuję za udostępnienie wzoru pisma w przykładem wypełnienia. Państwa serwis zasługuje na pochwałę, gdyż wszystkie wzory można w bardzo łatwy sposób znaleźć i pobrać. Polecam! Mirosława, Szczecin
Oświadczenia do firmy pobieram od Państwa od dłuższego czasu. Szybki dostęp, zawsze aktualne wzory i dodatkowe komentarze to Państwa mocna strona. Oby tak dalej ! Dziękuję serdecznie i pozdrawiam Andrzej, przedsiębiorstwo budowlane
Z Państwa serwisu korzystam już od wielu miesięcy. Pismo, które pobrałam z zakładki wzory dokumentów pozwoliło mi na sprawne załatwienie sprawy. Polecam wszystkim, którzy poszukują bazy wzorów dokumentów do pobrania. Naprawdę warto!Anna
Wzór, który pobrałem miał dołączony komentarz prawny ! Dziękuję i pozdrawiam. Ułatwiło mi to pracę. Łukasz, student
Polecam wszystkim, którzy potrzebują aktualnych i czytelnych wzorów dokumentów. Pierwszy raz korzystałam z serwisu, ale jeśli zaistnieje podobna potrzeba w przyszłości, na pewno skorzystam z ponownie. Plus za dodatkowy komentarz do wzoru. Aneta
Dzięki serwisowi znowu udało mi się uniknąć błędnych decyzji, które mogłyby mieć nieprzyjemne konsekwencje finansowe i spowodować wiele stresu. Wzór, który pobrałem. Krzysztof, programista
Zawiadomienie o przyznaniu nagrody
Zawiadomienie o przyznaniu nagrody Kategorie: praca | Typy: oświadczenia , zawiadomienie Opis dokumentu: Zawiadomienie o przyznaniu nagrody – dokument, w którym pracodawca informuje pracownika w formie pisemnej o tym, że przyznał mu nagrodę. Zgodnie z art. 105 kodeksu pracy nagroda może być przyznana pracownikowi, który przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczynia się szczególnie do wykonywania zadań pracodawcy. ODPIS zawiadomienia o przyznaniu nagrody dołączany jest do akt osobowych pracownika. Wyjaśnione definicje: pracownik , pracodawca , Nagroda , Zawiadomienie o przyznaniu nagrody
7.00 zł
키워드에 대한 정보 wniosek o nagrodę dla pracownika wzór
다음은 Bing에서 wniosek o nagrodę dla pracownika wzór 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Wniosek o dodatek węglowy
- dodatek węglowy
- wniosek węglowy
- dotacja węgiel
- węgiel
- 3000 na węgiel
- wniosek
Wniosek #o #dodatek #węglowy
YouTube에서 wniosek o nagrodę dla pracownika wzór 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Wniosek o dodatek węglowy | wniosek o nagrodę dla pracownika wzór, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.