당신은 주제를 찾고 있습니까 “recepta na okulary wzór – Recepta na okulary | co oznaczają te dziwne nazwy?“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Magdalena Moczulska TrendyOkulary 이(가) 작성한 기사에는 조회수 5,865회 및 좋아요 108개 개의 좋아요가 있습니다.
recepta na okulary wzór 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Recepta na okulary | co oznaczają te dziwne nazwy? – recepta na okulary wzór 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
#badaniewzroku #okulary
Z filmu dowiecie się co oznaczają słowa: sfera, cylinder, oś, PD. Tutaj znajdziecie wszystkie informację niezbędne, aby zrozumieć jakie okulary zostały przepisane.
———————————————
Więcej na blogu: http://trendyokulary-blog.pl
Mój sklep stacjonarny znajdziecie w Tychach: https://optykgreen.pl/
Mój sklep internetowy: https://trendyokulary.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/trendyokulary/
Instagram: https://www.instagram.com/trendyokulary/
recepta na okulary wzór 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Recepta na okulary 2022 – ważność – wOkularach.pl
Sprawdź zatem, jakie informacje zawiera recepta na okulary i co oznaczają skróty zawarte na tym dokumencie. Wzór recepty okularowej …
Source: www.wokularach.pl
Date Published: 1/5/2021
View: 2204
Recepta na okulary korekcyjne – jak ją czytać, ile jest ważna?
Wzór – recepta na okulary korekcyjne od optometrysty MUSCAT. Recepta na okulary zazwyczaj przyjmuje formę prostej tabelki z wartościami przypisanymi do …
Source: www.muscat.pl
Date Published: 12/13/2021
View: 265
Recepta na okulary – jak ją czytać? – Sklep 2soczewki.pl
Jak wygląda recepta na okulary? Od zeszłego roku obowiązuje nowy wzór na zaopatrzenie w wyroby medyczne. W recepcie muszą zostać wpisane dane …
Source: 2soczewki.pl
Date Published: 2/21/2022
View: 8914
Recepta na okulary – ile jest ważna i jak czytać recepte od …
Na recepcie od okulisty znajdują się najważniejsze parametry soczewek, które są istotne dla osoby, od której będziemy kupować okulary korekcyjne.
Source: optykhome.pl
Date Published: 10/7/2022
View: 1111
Recepta na okulary, recepta okularowa, Mz/Ok-2 – Impact-Med
Recepta na okulary. Druk dla lekarza okulisty. Druk na papierze do ręcznego wypełnienia, Mz/Ok-2.
Source: impact-med.com.pl
Date Published: 8/15/2022
View: 1686
O. P. O. L. Odl. źrenic mm Szkła Oprawa Recepta na okulary …
Pieczątka zakładu leczniczego. (data i podpis lekarza). Nazwisko i imię chorego. O. P.. O. L.. Odl. źrenic mm. Szkła. Oprawa. Recepta na okulary.
Source: recepty.sonar.pl
Date Published: 4/12/2022
View: 6553
Jak odczytać moce szkieł z recepty na okulary
Większość recept okularowych posiada następujący format jak na grafice poniżej. Jak czytać receptę okularową. Parametry recepty okularowej są szczegółowo …
Source: www.okularywsieci.pl
Date Published: 10/1/2022
View: 156
Recepta na okulary – jak ją poprawie przeczytać?
Każdy użytkownik okularów korekcyjnych miał choć raz w ręku receptę na okulary, … W roku 2022 obowiązuje wzór recepty zawierający takie informacje, jak:.
Source: lynx-optique.pl
Date Published: 6/6/2022
View: 2639
Refundacja okularów NFZ – Look Optyk
Jak uzyskać refundację okularów z NFZ? Przede wszystkim, aby odzyskać część pieniędzy potrzebna nam jest recepta na okulary. Refundacji podlegają jedynie szkła, …
Source: www.lookoptyk.pl
Date Published: 11/19/2022
View: 4929
주제와 관련된 이미지 recepta na okulary wzór
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Recepta na okulary | co oznaczają te dziwne nazwy?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 recepta na okulary wzór
- Author: Magdalena Moczulska TrendyOkulary
- Views: 조회수 5,865회
- Likes: 좋아요 108개
- Date Published: 2019. 3. 1.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=6q6V4uM7bX4
Czy recepta na okulary daje zniżkę?
NFZ dorosłemu ubezpieczeniowcy zwraca 70 proc. z ustalonej przez siebie ceny szkieł, a dla dzieci jest to 100 proc. Ceny te są przyjęte dla najtańszych szkieł. W rzeczywistości w większości przypadków refundacja wyniesie 35 zł dla dorosłych i 50 zł dla dzieci do pary szkieł.
Co zawiera recepta na okulary?
- Sfera w okularach.
- Cylinder w okularach.
- Oś w okularach.
- Rozstaw źrenic (PD)
- Addycja.
- Pryzmat i baza pryzmatu.
- Wysokość montażowa.
- Zalecane soczewki.
Ile jest ważna recepta na okulary NFZ 2022?
Musisz pamiętać o tym, że ważność recepty na okulary wynosi maksymalnie 30 dni, więc powinieneś spieszyć się z jej realizacją. Szczególnie jest to ważne dlatego, że dłuższe oczekiwanie sprawi, iż nie będziesz mógł zakupić szkieł dostosowanych do Twojej obecnej wady wzroku.
Ile NFZ zwraca za okulary?
refundacja wynosi 100zł na dwa szkła. Również w przypadku przepisanych szkieł pryzmatycznych refundacja wynosi 100zł na parę szkieł. W przypadku osób pełnoletnich refundacja jest możliwa co dwa lata i wynosi 35zł na dwa szkła, natomiast jeśli wada przekracza 6,00 dpt.
Komu przysługuje zniżka na okulary z NFZ?
Kto może ubiegać się o dofinansowanie zakupu okularów z NFZ? O dofinansowanie zakupu okularów z NFZ mogą ubiegać się wszystkie osoby posiadające receptę od okulisty oraz realizujące zakup okularów w zakładzie optycznym posiadającym podpisaną umowę z NFZ.
Czy okulista może wystawic receptę na okulary?
Optyk jest osobą odpowiedzialną za wykonanie okularów na podstawie recepty od okulisty lub badań wykonanych przez optometrystę. Do optyka można się udać też w przypadku konieczności konserwacji lub naprawy uszkodzonych okularów. Okulary, jakie wykonuje, tworzone są w oparciu o receptę, jaką wystawił lekarz okulista.
Kto może wypisac receptę na okulary?
Recepta na okulary korekcyjne precyzyjnie określa, jakiego rodzaju parametrów szkieł potrzebujesz aby dobrze widzieć. Receptę na szkła okularowe wypisze Ci optometrysta.
Jak wyrobić sobie okulary?
Idź do okulisty NFZ – pierwszym warunkiem jest skierowanie się do okulisty, pracującego na NFZ. Jeśli uzna on, że Twoja wada wzroku wymaga noszenia szkieł, to otrzymasz receptę na okulary, dzięki której będziesz mógł zdobyć refundację.
Co oznacza cylinder na recepcie?
Cylinder – parametr, który określa stopień korekcji astygmatyzmu. Korekcja astygmatyzmu, może występować zarówno przy dali jak i bliży a jego wartości mogą być ujemne jak i dodatnie. Cylinder określony jest z dokładnością do 0,25 dioptrii cylindrycznych.
Kiedy przysługuje refundacja za okulary?
Najczęściej zwrot ma miejsce wtedy, gdy pracownik otrzyma od lekarza medycyny pracy stosowne zaświadczenie, że praca przy komputerze wymaga używania okularów, a takie badanie w przypadku osób pracujących przy monitorach ekranowych przeprowadza się co cztery lata.
Czy można odliczyć okulary od podatku 2022?
Czy okulary dla przedsiębiorcy można wrzucić w koszty? Wydatek poniesiony na okulary korekcyjne dla przedsiębiorcy nie zalicza się niestety do tych, którymi możesz obciążyć koszty podatkowe uzyskania przychodów w prowadzonej przez siebie działalności.
Ile kosztują szkła do okularów 2022?
Soczewki progresywne – to soczewki korygujące widzenie do bliży, dali i odległości pośredniej dzięki płynnemu przejściu (bez linii podziału). Średni koszt szkieł korekcyjnych progresywnych to: ok. 400-600 zł/sztukę.
Kiedy przysługuje refundacja za okulary?
Najczęściej zwrot ma miejsce wtedy, gdy pracownik otrzyma od lekarza medycyny pracy stosowne zaświadczenie, że praca przy komputerze wymaga używania okularów, a takie badanie w przypadku osób pracujących przy monitorach ekranowych przeprowadza się co cztery lata.
Ile czasu na zrealizowanie recepty na okulary?
Recepty na okulary
Recepty wystawione na szkła (soczewki) korekcyjne do okularów mają termin ważności w postaci 30 dni, ale zaleca się, aby otrzymaną od okulisty receptę realizować natychmiast. Wiąże się to bowiem z możliwością pogorszenia się, pozbawionego korekty, wzroku.
Co oznacza OS na recepcie na okulary?
Gdy na recepcie podana jest moc cylindra, musi być też podana oś. Jest to wartość, która określa pod jakim kątem promienie mają załamywać się w szkłach cylindrycznych w przypadku korekcji astygmatyzmu. Ten parametr podaje się w stopniach i przyjmować on może wartość od 0° do 180°.
Ile kosztują szkła do okularów 2022?
Soczewki progresywne – to soczewki korygujące widzenie do bliży, dali i odległości pośredniej dzięki płynnemu przejściu (bez linii podziału). Średni koszt szkieł korekcyjnych progresywnych to: ok. 400-600 zł/sztukę.
Okulary na receptę – jak otrzymać refundację z NFZ?
Written by Redakcja• 18:24• Poradniki 16 komentarzy
Kiedy zaczynamy widzieć słabiej niż wcześniej i planujemy wybrać się do okulisty, aby przepisał nam okulary, warto pamiętać, że czasem przysługuje nam na nie dofinansowanie z NFZ. Co zrobić, aby je otrzymać?
Narodowy Fundusz Zdrowia niestety nie sprezentuje nam całych okularów, lecz zwróci jedynie część kosztów poniesionych za szkła.
Najpierw do okulisty
Pierwszym krokiem, aby uzyskać okulary z dofinansowaniem NFZ jest wizyta u okulisty. Musi być to specjalista, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na taką wizytę niestety trzeba będzie poczekać. Czas oczekiwania na takie badanie wynosi od jednego do trzech miesięcy. Prywatne badania nie podlegają refundacji NFZ. Ponad to od 2015 r. żeby zarejestrować się do okulisty potrzebne jest nam skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli mamy już skierowanie możemy we własnym zakresie znaleźć przychodnie, w której dokonamy badania naszego wzroku oraz odbierzemy receptę.
Wizyta w NFZ
Niestety to jeszcze nie koniec naszej podróży. Aby otrzymać dofinansowanie należy udać się z ową receptą do delegatury NFZ. O to, gdzie takowa się znajduje można zapytać lekarza, zazwyczaj delegatury są lokowane w większych miastach. Podczas wizyty w dziale refundacji NFZ, pracownik funduszu wypełni brakujące pola i przystawi odpowiednie stemple. Teraz pozostaje już tylko znalezienie zakładu optycznego, który ma podpisaną umowę z NFZ i odliczy wpisaną na recepcie kwotę od należności za wykonane okulary.
Ile wynosi refundacja NFZ na okulary?
NFZ dorosłemu ubezpieczeniowcy zwraca 70 proc. z ustalonej przez siebie ceny szkieł, a dla dzieci jest to 100 proc. Ceny te są przyjęte dla najtańszych szkieł. W rzeczywistości w większości przypadków refundacja wyniesie 35 zł dla dorosłych i 50 zł dla dzieci do pary szkieł.
Ceny soczewek:
Koszt soczewki sferycznej dla dorosłych od 0,00 do +/-6,00 to 17,50 zł za 1 szkło, natomiast soczewki sferycznej pow. +/- 6,00 to aż 35 zł za 1 szkło.
Koszt soczewki sferycznej dla dzieci od 0,00 do +/-6,00 to 25 zł za 1 szkło, a soczewki sferycznej pow. +/- 6,00 to aż 50 zł za 1 szkło.
Pamiętaj, że aby uzyskać refundację musisz wykonać okulary w zakładzie optycznym, który ma podpisaną umowę z NFZ.
Jak długo ważna jest recepta na okulary?
Zakłada się, że jest to recepta na okulary jest ważna trzy miesiące od dnia wystawienia tj. wizyty u okulisty! Jednak zawsze warto zapytać w salonie optycznym czy recepta po terminie może zostać nadal rozliczona. Jako salon optyczny z podpisaną umową z NFZ zdarzyło nam się rozliczać recepty nawet rok po terminie.
Ile kosztuje zrobienie okularów?
Na cenę końcową okularów składają się zazwyczaj: cena szkieł, oprawek oraz niekiedy robocizna. Jeżeli wada jest niewielka i nie mamy specjalnych wymagań, to całkowity koszt może zamknąć się w okolicach 100–300 zł (minus refundacja NFZ). Jednak końcowa cena w dużym stopniu zależy od tego, jakie wybierzemy oprawy oraz czy będziemy chcieli posiadać ulepszenia szkieł np. utwardzanie, indeks, anty-refleks itd.
Visions Optyk Ruda Śląska Michał Raczkowski
(Visited 19 790 times, 19 visits today)
Last modified: 6 września 2019
Recepta na okulary korekcyjne – jak ją czytać, ile jest ważna?
Recepta na okulary korekcyjne – jak ją czytać, ile jest ważna?
Wreszcie się udało! Wizyta u optometrysty zaliczona, rodzaj wady wzroku zdiagnozowany, nic tylko zacząć rozglądać się za nowymi okularami. Zanim jednak zabierzesz się za te przyjemności, poświęć chwilkę, aby lepiej zrozumieć czego tak naprawdę potrzebują Twoje oczy. Czy wiesz, jak poprawnie czytać receptę na okulary i co oznaczają poszczególne wartości? W poniższym wpisie odkrywamy przed Tobą tajemnicze oznaczenia z recepty na okulary i podpowiadamy, jak interpretować poszczególne parametry.
Jak czytać receptę na okulary? Podział recepty.
Receptę na okulary zazwyczaj dzieli się na pół – pierwsza część wskazuje na wartości korekcji do dali i jest wypełniania w przypadku przeznaczenia okularów do codziennego użytkowania. Druga, dolna część definiuje parametry mające na celu zapewnienie ostrości przedmiotów znajdujących się w bliży – jest wypełniania przy zaleceniu zastosowania korekcji do czytania, wypełniania dokumentów i korzystania ze smartfonu.
Recepta na okulary zazwyczaj przyjmuje formę prostej tabelki z wartościami przypisanymi do każdego z oczu. Oznaczenie OP wskazuje na oko prawe , a OL na oko lewe – wszystkie wartości wskazane w rzędach z danym oznaczeniem mówią o korekcji dla danego oka.
Wartości korekcji z recepty na okulary
Sfera w okularach
Sfera (SPH) służy do określenia mocy szkieł do dali lub bliży, czyli zdolności oka do skupiania promieni słonecznych na siatkówce. Jest określana w dioptriach sferycznych co 0,25. Ujemna sfera (-) oznacza krótkowzroczność oraz potrzebę zamontowania soczewki okularowej o zdolnościach rozpraszających. Dodatnie wartości sfery (+) wskazują na dalekowzroczność . Możemy się również spotkać z zapisem “0”, bądź PLAN oznaczającym brak potrzeby sferycznej korekcji okularowej w danym oku.
Cylinder w okularach
Cylinder (CYL) to parametr określający stopień korekcji astygmatyzmu , wady związanej z nieprawidłową krzywizną rogówki bądź soczewki. Zapis ma wartość dodatnią lub ujemną, obliczaną z dokładnością do 0,25 dioptrii . Zmiana znaków cylindra nie oznacza odmiennych mocy szkieł.
Oś w okularach
Oś (AXIS) występuje zawsze w przypadku astygmatyzmu – nieodłącznie obok wartości cylindra. Służy do prawidłowego zamontowania szkieł w oprawie. Jej wartość zamyka się w przedziale od 0 do 180 stopni .
Rozstaw źrenic (PD)
Rozstaw źrenic (PD) to odległość wyrażana w milimetrach od środka jednej źrenicy do środka drugiej źrenicy. Zazwyczaj parametr ten na recepcie podawany jest jako wartość sumaryczna, można jednak spotkać się z osobnymi wartościami mierzonymi dla oka prawego i lewego.
Dodatkowe wartości na recepcie od okulisty
Na recepcie mogą również pojawić się bardziej specjalistyczne oznaczenia, wskazujące na konieczność korygowania rzadziej spotykanych zaburzeń.
Addycja
Addycja (Add) to dodatkowa korekcja mająca na celu poprawienie mechanizmu akomodacji. Zazwyczaj stosowana jest przy okularach progresywnych, wspomagających ostre widzenie przedmiotów zarówno znajdujących się daleko, jak i blisko. Oznacza ona różnicę między wartością korekcji do dali i do bliży.
Pryzmat i baza pryzmatu
Okulary pryzmatyczne wspomagają korekcję wad wzroku związanych z zezem i widzeniem obuocznym . Na recepcie do takich okularów zazwyczaj natkniemy się na dwa terminy – pryzmat i baza . Pierwszy parametr określa wartość w dioptriach pryzmatycznych, zaś drugi wskazuje na kierunek oraz pozwala właściwie osadzić szkła w okularach. Baza może być za zapisana za pomocą stopni (od 0 do 360 stopni) lub opisowo (baza – nos, baza – skroń baza – dół, baza – góra).
Wysokość montażowa
To kolejny pomiar przydatny do prawidłowego wykonania okularów. Wysokość montażowa (H) wskazuje, na jakiej wysokości od krawędzi oprawek znajduje się źrenica. Pozwala to na poprawne umiejscowienie optycznego środka soczewki. W przeciwieństwie do rozstawu źrenic jest parametrem mierzonym indywidualnie dla każdych oprawek okularowych, pomiaru można więc dokonać dopiero po wyborze swojego modelu.
Zalecane soczewki
Podczas badania w MUSCAT nasi optometryści zawsze przeprowadzają szczegółowy wywiad , aby zarekomendować typ soczewek okularowych dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Aby takie cenne informacje nie umknęły, zapisujemy rekomendacje powłok lub typów soczewek tuż obok parametrów recepturowych.
Zastanawiasz się, jakie rodzaje szkieł oferujemy? Sprawdź pełną ofertę soczewek w MUSCAT!
Ile jest ważna recepta na okulary?
Recepta na okulary nie ma określonego terminu ważności. Po jej wystawieniu, nie warto jednak zwlekać z wyrobieniem okularów. Twoja wada wzroku może postępować (np. przy wzmożonej pracy w bliży na home office podczas pandemii ), a nie ma nic gorszego niż okulary nie do końca odpowiadające Twoim potrzebom. Należy założyć, że po około roku od badania, recepta może już nie być ważna.
Do kogo iść po receptę na okulary?
W celu uzyskania recepty, należy udać się do optometrysty lub lekarza okulisty – informacje dotyczące wady na recepcie powinny być zapisane w podobny sposób. W przypadku stwierdzonej wady, zachęcamy do wykonania badania kontrolnego przynajmniej raz w roku, niezależnie od zakupu nowych oprawek. Jeśli natomiast nie masz wady, zajrzyj do specjalisty kontrolnie raz na dwa lata. Dowiedz się więcej o badaniach wzroku w naszym na blogu!
Czy można wykonać okulary korekcyjne bez recepty?
Chociaż nowa recepta nie zawsze jest wymagana do zakupu okularów korekcyjnych, zawsze przed zakupem nowej pary warto udać się na wizytę do optometrysty, aby sprawdzić jakość widzenia. Źle dobrane okulary mogą nie tylko utrudniać codzienne funkcjonowanie, ale również prowadzić do pogorszenia wady wzroku. Jeśli jednak znasz swoje wartości korekcji, Twoje badanie było wykonywane niedawno i masz pewność, że Twój wzrok nie pogorszył się oraz dobrze widzisz w posiadanych okularach – możesz dokonać zakupu bez nowo wystawionej recepty na okulary.
W MUSCAT oferujemy badanie wzroku gratis przy zakupie Muscatów, aby zagwarantować Ci pełen komfort i pewność przy zamówieniu. Szykujesz się do zakupu? Zarezerwuj wizytę już teraz!
No dobrze, recepta gotowa, ale jak wybrać okulary idealne? Mamy na to sposób! Poznaj wskazówki, jak dobrać okulary do kształtu twarzy , jak dobrać oprawki do koloru oczy, włosów i typu urody lub jakie Muscaty będą odpowiednie do pracy biurowej .
Jak otrzymać dofinansowanie do okularów?
Pamiętaj, że szkła korekcyjne nie muszą nadwyrężać domowego budżetu. Jeśli pracujesz przed komputerem oraz posiadasz zaświadczenie o konieczności posiadania korekcji, możesz spróbować ubiegać się o refundację u swojego pracodawcy. Sprawdź, jakie wymogi spełnić, aby otrzymać dofinansowanie do nowych okularów!
Recepta na okulary 2022 – ważność
Potrzebujesz nowe okulary korekcyjne? Zatem koniecznie udaj się na badania kontrolne do okulisty, a dzięki temu dowiesz się, czy pogłębiła lub zmniejszyła się wada Twojego wzroku. Poza tym taka wizyta u lekarza jest konieczna do określenia, jakie szkła będą dla Ciebie odpowiednie. Podczas takiej kontroli specjalista nie tylko sprawdzi Twój wzrok, ale też przekaże Ci receptę na okulary. Pamiętaj o tym, by jak najszybciej ją zrealizować, w przeciwnym wypadku straci swoją ważność.
Jak czytać receptę na okulary?
Jeżeli miałeś już styczność z receptą na okulary, to na pewno doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że wygląda zupełnie inaczej niż recepta na lekarstwa. Dlatego, jeśli nie znasz się na tym, to możesz mieć trudności z odczytaniem poszczególnych informacji. Sprawdź zatem, jakie informacje zawiera recepta na okulary i co oznaczają skróty zawarte na tym dokumencie.
Skróty i oznaczenia na recepcie
OL i OP – oznaczają kolejno oko lewe i oko prawe.
Dal i bliż – w tym przypadku zapisane są informacje o tym, jaka jest Twoja wada wzroku. Decyduje to o tym, czy będziesz nosić okulary tzw. plusy czy minusy. Pamiętaj też, że oznaczenie dal ma związek z krótkowzrocznością, a bliż z dalekowzrocznością.
Sfera – w kolumnie sfera zawarte są informacje o mocy i sile danej soczewki. Takie informacje są wyrażone w dioptriach, a wyniki mogą mieć wartość dodatnią lub ujemną.
Cylinder – patrząc na te liczby, dowiesz się, czy masz problem z astygmatyzmem, ponieważ zapisane wartości wskazują na stopień korekcji tej wady wzroku. Zauważ, że te dane mogą dotyczyć zarówno bliży, jak i dali. Poza tym dokładność cylindra jest określana z dokładnością 0,25 dioptrii cylindrycznych.
Oś cylindra – podawana jest w stopniach i służy do korygowania astygmatyzmu. W przypadku, gdy mowa jest o szkłach cylindrycznych, to wartości są podawane od 1 stopnia do 180 stopni.
Rozstaw źrenic (PD) – dotyczy odległości pomiędzy centralnymi punktami źrenic przy obydwóch oczach. Rozstaw źrenic może być zapisany przy pomocy jednej lub dwóch wartości – w takim przypadku mierzone są odległości od nosa do środka źrenicy każdego oka.
Ile jest ważna recepta na okulary?
Skoro masz już za sobą wizytę u specjalisty i potrafisz bez problemu odczytać informacje zawarte na recepcie, to teraz nadszedł czas na nowe oprawki i szkła. Musisz pamiętać o tym, że ważność recepty na okulary wynosi maksymalnie 30 dni, więc powinieneś spieszyć się z jej realizacją. Szczególnie jest to ważne dlatego, że dłuższe oczekiwanie sprawi, iż nie będziesz mógł zakupić szkieł dostosowanych do Twojej obecnej wady wzroku. Możesz też być pewien, że w każdym salonie optycznym sprawdzą, ile jest ważna recepta na okulary, które mają dla Ciebie wykonać. Dlatego nie licz na szczęście, ponieważ przeterminowaną receptę może wydłużyć jedynie specjalista, który ją wystawił.
Ważność recepty na okulary – dlaczego warto zwracać na nią uwagę?
Większość wystawianych w Polsce recept na leki jest ważna jedynie przez 30 dni – tak samo jest w przypadku recepty na okulary. Jest to ważne ze względu na wymuszenie jak najszybszej reakcji u pacjentów. Pamiętaj, że skoro masz nosić okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe, to oznacza, iż Twój wzrok się pogorszył. W takiej sytuacji czekanie dłużej niż miesiąc może spowodować pogłębienie się Twojej wady wzroku. Wtedy musiałbyś ponownie poddać się badaniu okulistycznemu, ponieważ wcześniejsze wyniki mogą już nie być aktualne. Ważne jest także to, że nieleczona wada wzroku może stanowić zagrożenie dla Ciebie. Szczególnie jest to istotne, jeżeli regularnie kierujesz pojazdem. Dlatego najlepiej, jeżeli nie będziesz zwracać uwagę na ważność recepty na okulary, tylko zrealizujesz ją jak najszybciej.
Czy warto kupować okulary bez recepty?
W większości aptek bądź w marketach możesz bez problemu znaleźć gotowe okulary, które są dostępne bez recepty. Zwróć jednak uwagę na to, że ich szkła nie są dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb – przede wszystkim dotyczy to rozstawu źrenic oraz mocy szkieł. Dlatego długotrwałe noszenie gotowych okularów może doprowadzić do pogłębienia wady wzroku. Poza tym korzystanie z takich modeli jest po prostu niewygodne, a w krótkiej przyszłości możesz zacząć odczuwać różne dolegliwości typu bóle głowy, zmęczenie oczu, a nawet problemy z koncentracją. Dlatego idź do specjalisty, który przekaże Ci receptę na okulary, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się szkłami i oprawkami, które faktycznie poprawiają ostrość widzenia.
Umowa z NFZ
Nasze Centrum posiada podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) umożliwiającą refundację przy zakupie szkieł okularowych, pomocy optycznych oraz soczewek kontaktowych.
Aby otrzymać refundację przy zakupie okularów korekcyjnych, pomocy optycznych lub soczewek kontaktowych w ramach NFZ, należy:
1. uzyskać receptę (zlecenie na wyroby medyczne) wystawioną przez okulistę pracującego w ramach umowy NFZ
2. receptę od okulisty należy potwierdzić w lokalnym oddziale NFZ.
Dzieciom do 18 roku życia przysługuje refundacja na szkła okularowe nie częściej niż co pół roku. Wysokość dofinansowania na dwa szkła wynosi 50zł. Jeśli sfera u dziecka przekracza 6,00 dpt. lub cylinder przekracza 2,00 dpt. refundacja wynosi 100zł na dwa szkła. Również w przypadku przepisanych szkieł pryzmatycznych refundacja wynosi 100zł na parę szkieł.
W przypadku osób pełnoletnich refundacja jest możliwa co dwa lata i wynosi 35zł na dwa szkła, natomiast jeśli wada przekracza 6,00 dpt. sfery lub cylinder przekracza 2,00 dpt. albo jest przepisany pryzmat, dofinansowanie zwiększa się do 70zł w sumie na oba szkła.
Refundację na soczewki kontaktowe można uzyskać raz w roku. W przypadku soczewek miękkich jest to kwota 105zł (70% ze 150zł), natomiast w przypadku soczewek twardych wynosi 350zł (70% z 500zł). Na refundację na soczewki kontaktowe mogą liczyć osoby: z dużą różnicą korekcji między jednym a drugim okiem (więcej niż 4,0 dpt.), czy z dużym astygmatyzmem lub też z wadą stożka rogówki.
Osoby niedowidzące mogą otrzymać refundację na pomoce optyczne raz na pięć lat. Wysokość refundacji dla poszczególnych pomocy optycznych wynosi:
na lupy 80zł
na monookulary 350 zł
na okulary lupowe 350 zł
na okulary lornetkowe do bliży i dali 350 zł
[google_maps id=”682″]
Recepta na okulary 2022 – ważność
Potrzebujesz nowe okulary korekcyjne? Zatem koniecznie udaj się na badania kontrolne do okulisty, a dzięki temu dowiesz się, czy pogłębiła lub zmniejszyła się wada Twojego wzroku. Poza tym taka wizyta u lekarza jest konieczna do określenia, jakie szkła będą dla Ciebie odpowiednie. Podczas takiej kontroli specjalista nie tylko sprawdzi Twój wzrok, ale też przekaże Ci receptę na okulary. Pamiętaj o tym, by jak najszybciej ją zrealizować, w przeciwnym wypadku straci swoją ważność.
Jak czytać receptę na okulary?
Jeżeli miałeś już styczność z receptą na okulary, to na pewno doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że wygląda zupełnie inaczej niż recepta na lekarstwa. Dlatego, jeśli nie znasz się na tym, to możesz mieć trudności z odczytaniem poszczególnych informacji. Sprawdź zatem, jakie informacje zawiera recepta na okulary i co oznaczają skróty zawarte na tym dokumencie.
Skróty i oznaczenia na recepcie
OL i OP – oznaczają kolejno oko lewe i oko prawe.
Dal i bliż – w tym przypadku zapisane są informacje o tym, jaka jest Twoja wada wzroku. Decyduje to o tym, czy będziesz nosić okulary tzw. plusy czy minusy. Pamiętaj też, że oznaczenie dal ma związek z krótkowzrocznością, a bliż z dalekowzrocznością.
Sfera – w kolumnie sfera zawarte są informacje o mocy i sile danej soczewki. Takie informacje są wyrażone w dioptriach, a wyniki mogą mieć wartość dodatnią lub ujemną.
Cylinder – patrząc na te liczby, dowiesz się, czy masz problem z astygmatyzmem, ponieważ zapisane wartości wskazują na stopień korekcji tej wady wzroku. Zauważ, że te dane mogą dotyczyć zarówno bliży, jak i dali. Poza tym dokładność cylindra jest określana z dokładnością 0,25 dioptrii cylindrycznych.
Oś cylindra – podawana jest w stopniach i służy do korygowania astygmatyzmu. W przypadku, gdy mowa jest o szkłach cylindrycznych, to wartości są podawane od 1 stopnia do 180 stopni.
Rozstaw źrenic (PD) – dotyczy odległości pomiędzy centralnymi punktami źrenic przy obydwóch oczach. Rozstaw źrenic może być zapisany przy pomocy jednej lub dwóch wartości – w takim przypadku mierzone są odległości od nosa do środka źrenicy każdego oka.
Ile jest ważna recepta na okulary?
Skoro masz już za sobą wizytę u specjalisty i potrafisz bez problemu odczytać informacje zawarte na recepcie, to teraz nadszedł czas na nowe oprawki i szkła. Musisz pamiętać o tym, że ważność recepty na okulary wynosi maksymalnie 30 dni, więc powinieneś spieszyć się z jej realizacją. Szczególnie jest to ważne dlatego, że dłuższe oczekiwanie sprawi, iż nie będziesz mógł zakupić szkieł dostosowanych do Twojej obecnej wady wzroku. Możesz też być pewien, że w każdym salonie optycznym sprawdzą, ile jest ważna recepta na okulary, które mają dla Ciebie wykonać. Dlatego nie licz na szczęście, ponieważ przeterminowaną receptę może wydłużyć jedynie specjalista, który ją wystawił.
Ważność recepty na okulary – dlaczego warto zwracać na nią uwagę?
Większość wystawianych w Polsce recept na leki jest ważna jedynie przez 30 dni – tak samo jest w przypadku recepty na okulary. Jest to ważne ze względu na wymuszenie jak najszybszej reakcji u pacjentów. Pamiętaj, że skoro masz nosić okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe, to oznacza, iż Twój wzrok się pogorszył. W takiej sytuacji czekanie dłużej niż miesiąc może spowodować pogłębienie się Twojej wady wzroku. Wtedy musiałbyś ponownie poddać się badaniu okulistycznemu, ponieważ wcześniejsze wyniki mogą już nie być aktualne. Ważne jest także to, że nieleczona wada wzroku może stanowić zagrożenie dla Ciebie. Szczególnie jest to istotne, jeżeli regularnie kierujesz pojazdem. Dlatego najlepiej, jeżeli nie będziesz zwracać uwagę na ważność recepty na okulary, tylko zrealizujesz ją jak najszybciej.
Czy warto kupować okulary bez recepty?
W większości aptek bądź w marketach możesz bez problemu znaleźć gotowe okulary, które są dostępne bez recepty. Zwróć jednak uwagę na to, że ich szkła nie są dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb – przede wszystkim dotyczy to rozstawu źrenic oraz mocy szkieł. Dlatego długotrwałe noszenie gotowych okularów może doprowadzić do pogłębienia wady wzroku. Poza tym korzystanie z takich modeli jest po prostu niewygodne, a w krótkiej przyszłości możesz zacząć odczuwać różne dolegliwości typu bóle głowy, zmęczenie oczu, a nawet problemy z koncentracją. Dlatego idź do specjalisty, który przekaże Ci receptę na okulary, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się szkłami i oprawkami, które faktycznie poprawiają ostrość widzenia.
Recepta na okulary korekcyjne – jak ją czytać, ile jest ważna?
Recepta na okulary korekcyjne – jak ją czytać, ile jest ważna?
Wreszcie się udało! Wizyta u optometrysty zaliczona, rodzaj wady wzroku zdiagnozowany, nic tylko zacząć rozglądać się za nowymi okularami. Zanim jednak zabierzesz się za te przyjemności, poświęć chwilkę, aby lepiej zrozumieć czego tak naprawdę potrzebują Twoje oczy. Czy wiesz, jak poprawnie czytać receptę na okulary i co oznaczają poszczególne wartości? W poniższym wpisie odkrywamy przed Tobą tajemnicze oznaczenia z recepty na okulary i podpowiadamy, jak interpretować poszczególne parametry.
Jak czytać receptę na okulary? Podział recepty.
Receptę na okulary zazwyczaj dzieli się na pół – pierwsza część wskazuje na wartości korekcji do dali i jest wypełniania w przypadku przeznaczenia okularów do codziennego użytkowania. Druga, dolna część definiuje parametry mające na celu zapewnienie ostrości przedmiotów znajdujących się w bliży – jest wypełniania przy zaleceniu zastosowania korekcji do czytania, wypełniania dokumentów i korzystania ze smartfonu.
Recepta na okulary zazwyczaj przyjmuje formę prostej tabelki z wartościami przypisanymi do każdego z oczu. Oznaczenie OP wskazuje na oko prawe , a OL na oko lewe – wszystkie wartości wskazane w rzędach z danym oznaczeniem mówią o korekcji dla danego oka.
Wartości korekcji z recepty na okulary
Sfera w okularach
Sfera (SPH) służy do określenia mocy szkieł do dali lub bliży, czyli zdolności oka do skupiania promieni słonecznych na siatkówce. Jest określana w dioptriach sferycznych co 0,25. Ujemna sfera (-) oznacza krótkowzroczność oraz potrzebę zamontowania soczewki okularowej o zdolnościach rozpraszających. Dodatnie wartości sfery (+) wskazują na dalekowzroczność . Możemy się również spotkać z zapisem “0”, bądź PLAN oznaczającym brak potrzeby sferycznej korekcji okularowej w danym oku.
Cylinder w okularach
Cylinder (CYL) to parametr określający stopień korekcji astygmatyzmu , wady związanej z nieprawidłową krzywizną rogówki bądź soczewki. Zapis ma wartość dodatnią lub ujemną, obliczaną z dokładnością do 0,25 dioptrii . Zmiana znaków cylindra nie oznacza odmiennych mocy szkieł.
Oś w okularach
Oś (AXIS) występuje zawsze w przypadku astygmatyzmu – nieodłącznie obok wartości cylindra. Służy do prawidłowego zamontowania szkieł w oprawie. Jej wartość zamyka się w przedziale od 0 do 180 stopni .
Rozstaw źrenic (PD)
Rozstaw źrenic (PD) to odległość wyrażana w milimetrach od środka jednej źrenicy do środka drugiej źrenicy. Zazwyczaj parametr ten na recepcie podawany jest jako wartość sumaryczna, można jednak spotkać się z osobnymi wartościami mierzonymi dla oka prawego i lewego.
Dodatkowe wartości na recepcie od okulisty
Na recepcie mogą również pojawić się bardziej specjalistyczne oznaczenia, wskazujące na konieczność korygowania rzadziej spotykanych zaburzeń.
Addycja
Addycja (Add) to dodatkowa korekcja mająca na celu poprawienie mechanizmu akomodacji. Zazwyczaj stosowana jest przy okularach progresywnych, wspomagających ostre widzenie przedmiotów zarówno znajdujących się daleko, jak i blisko. Oznacza ona różnicę między wartością korekcji do dali i do bliży.
Pryzmat i baza pryzmatu
Okulary pryzmatyczne wspomagają korekcję wad wzroku związanych z zezem i widzeniem obuocznym . Na recepcie do takich okularów zazwyczaj natkniemy się na dwa terminy – pryzmat i baza . Pierwszy parametr określa wartość w dioptriach pryzmatycznych, zaś drugi wskazuje na kierunek oraz pozwala właściwie osadzić szkła w okularach. Baza może być za zapisana za pomocą stopni (od 0 do 360 stopni) lub opisowo (baza – nos, baza – skroń baza – dół, baza – góra).
Wysokość montażowa
To kolejny pomiar przydatny do prawidłowego wykonania okularów. Wysokość montażowa (H) wskazuje, na jakiej wysokości od krawędzi oprawek znajduje się źrenica. Pozwala to na poprawne umiejscowienie optycznego środka soczewki. W przeciwieństwie do rozstawu źrenic jest parametrem mierzonym indywidualnie dla każdych oprawek okularowych, pomiaru można więc dokonać dopiero po wyborze swojego modelu.
Zalecane soczewki
Podczas badania w MUSCAT nasi optometryści zawsze przeprowadzają szczegółowy wywiad , aby zarekomendować typ soczewek okularowych dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Aby takie cenne informacje nie umknęły, zapisujemy rekomendacje powłok lub typów soczewek tuż obok parametrów recepturowych.
Zastanawiasz się, jakie rodzaje szkieł oferujemy? Sprawdź pełną ofertę soczewek w MUSCAT!
Ile jest ważna recepta na okulary?
Recepta na okulary nie ma określonego terminu ważności. Po jej wystawieniu, nie warto jednak zwlekać z wyrobieniem okularów. Twoja wada wzroku może postępować (np. przy wzmożonej pracy w bliży na home office podczas pandemii ), a nie ma nic gorszego niż okulary nie do końca odpowiadające Twoim potrzebom. Należy założyć, że po około roku od badania, recepta może już nie być ważna.
Do kogo iść po receptę na okulary?
W celu uzyskania recepty, należy udać się do optometrysty lub lekarza okulisty – informacje dotyczące wady na recepcie powinny być zapisane w podobny sposób. W przypadku stwierdzonej wady, zachęcamy do wykonania badania kontrolnego przynajmniej raz w roku, niezależnie od zakupu nowych oprawek. Jeśli natomiast nie masz wady, zajrzyj do specjalisty kontrolnie raz na dwa lata. Dowiedz się więcej o badaniach wzroku w naszym na blogu!
Czy można wykonać okulary korekcyjne bez recepty?
Chociaż nowa recepta nie zawsze jest wymagana do zakupu okularów korekcyjnych, zawsze przed zakupem nowej pary warto udać się na wizytę do optometrysty, aby sprawdzić jakość widzenia. Źle dobrane okulary mogą nie tylko utrudniać codzienne funkcjonowanie, ale również prowadzić do pogorszenia wady wzroku. Jeśli jednak znasz swoje wartości korekcji, Twoje badanie było wykonywane niedawno i masz pewność, że Twój wzrok nie pogorszył się oraz dobrze widzisz w posiadanych okularach – możesz dokonać zakupu bez nowo wystawionej recepty na okulary.
W MUSCAT oferujemy badanie wzroku gratis przy zakupie Muscatów, aby zagwarantować Ci pełen komfort i pewność przy zamówieniu. Szykujesz się do zakupu? Zarezerwuj wizytę już teraz!
No dobrze, recepta gotowa, ale jak wybrać okulary idealne? Mamy na to sposób! Poznaj wskazówki, jak dobrać okulary do kształtu twarzy , jak dobrać oprawki do koloru oczy, włosów i typu urody lub jakie Muscaty będą odpowiednie do pracy biurowej .
Jak otrzymać dofinansowanie do okularów?
Pamiętaj, że szkła korekcyjne nie muszą nadwyrężać domowego budżetu. Jeśli pracujesz przed komputerem oraz posiadasz zaświadczenie o konieczności posiadania korekcji, możesz spróbować ubiegać się o refundację u swojego pracodawcy. Sprawdź, jakie wymogi spełnić, aby otrzymać dofinansowanie do nowych okularów!
Recepta na okulary
Po badaniu u okulisty najczęściej kierujemy swoje kroki do optyka. Czy recepta jest niezbędna do zakupu okularów? Jak należy czytać receptę na okulary?
Czym jest recepta na okulary?
Recepta jest pisemnym zleceniem lekarza okulisty lub optometrysty na wyrób medyczny, jakim są okulary. Jeśli optyk ma podpisaną umowę z NFZ, to jest możliwość częściowej refundacji szkieł. Kwota refundacji jest zależna od mocy szkieł. Dla osób dorosłych maksymalna wysokość refundacji wynosi 70% ceny szkieł. Dla dzieci maksymalna wysokość refundacji wynosi 100% ceny szkieł.
Czy recepta jest potrzebna, aby kupić okulary korekcyjne?
Zasadniczo do kupienia okularów korekcyjnych recepta nie jest wymagana. W salonie optycznym dostępne są gotowe okulary o różnych mocach soczewek. Kupowanie okularów korekcyjnych bez recepty bez przeprowadzonego badania nie jest jednak rekomendowane. Duże prawdopodobieństwo, że wybierzesz wówczas okulary korekcyjne, które nie będą dopasowane do twoich indywidualnych potrzeb. Źle dobrane okulary mogą wywoływać nieprzyjemne dolegliwości, a także doprowadzić do pogorszenia wzroku.
Jeśli potrzebne są nowe okulary, to warto zgłosić się na badanie do okulisty lub optometrysty. Po przeprowadzeniu badania zostanie wydana recepta z zaleceniami.
Na badanie wzroku powinno chodzić się co 2-3 lata, a po 40. roku życia nawet co roku. Dzięki regularnemu badaniu wzroku możliwe jest szybkie wykrycie problemu.
Jeśli zgłaszasz się do optyka po nowe okulary, to wzrok jest zawsze sprawdzany jest przez optometrystę. Dzięki temu można dobrać odpowiednie okulary do wady wzroku.
Jeśli zamawiasz okulary w internetowym sklepie optycznym, to musisz mieć receptę, ponieważ podczas zamawiania będziesz musiał wpisać odpowiednie cyfry, które są przyporządkowane symbolom na recepcie.
Jak wygląda recepta na okulary?
Od zeszłego roku obowiązuje nowy wzór na zaopatrzenie w wyroby medyczne. W recepcie muszą zostać wpisane dane pacjenta oraz wszystkie parametry okularów. Poniżej przedstawiona jest tabela, w której lekarza okulista lub optometrysta powinien wpisać wszystkie wartości niezbędne do przygotowania odpowiednich szkieł.
Jak czytać receptę na okulary?
Recepta na okulary nie wygląda jak zwykła recepta, ponieważ okulary są wyrobem medycznym wykonywanym na indywidualne zamówienie.
Skróty i oznaczenia na recepcie na okulary
Do dali – część recepty, która odnosi się do osób mających wadę krótkowzroczności lub nadwzroczności;
– część recepty, która odnosi się do osób mających wadę krótkowzroczności lub nadwzroczności; Do bliży- część recepty, która definiuje okulary do czytania lub do pracy przy komputerze;
część recepty, która definiuje okulary do czytania lub do pracy przy komputerze; Sfera- czyli moc i siła soczewki, wyrażona jest w dioptriach. Może mieć wartość (+) lub (-);
czyli moc i siła soczewki, wyrażona jest w dioptriach. Może mieć wartość (+) lub (-); Cylinder – stopień korekcji astygmatyzmu, może występować w bliży lub dali, może mieć wartość (+) lub (-);
– stopień korekcji astygmatyzmu, może występować w bliży lub dali, może mieć wartość (+) lub (-); Oś cylindra – wartość podawana w stopniach od 0° do 180°. Stosowana tylko w przypadku szkieł cylindrycznych;
– wartość podawana w stopniach od 0° do 180°. Stosowana tylko w przypadku szkieł cylindrycznych; Rozstaw źrenic (PD) – odległość między źrenicami. Podawana jest w mm.
Jak długo jest ważna recepta na okulary?
Recepta na wyrób medyczny, czyli okulary jest ważna tylko 30 dni. Czas ważności recepty jest ważny zwłaszcza dla osób z wadą wzroku, ponieważ dłuższe oczekiwanie może sprawić, że szkła nie będą dostosowane do pogłębiającej się wady. Tym samym w krótkim czasie będzie trzeba zakupić dwie pary okularów.
Recepta na okulary
Przed zakupem konkretnych okularów należy udać się na specjalistyczne badania wzroku do okulisty lub optometrysty. Po wykonaniu szczegółowego badania specjalista poda każdemu klientowi wielkość konkretnych parametrów, jakie powinny spełniać okulary indywidualnie dobrane do naszych potrzeb. Jednak należy pamiętać, że recepta na okulary w niczym nie przypomina standardowej recepty na leki. Jak zatem należy ją odczytywać?
Jak czytać receptę na okulary?
Na recepcie od okulisty znajdują się najważniejsze parametry soczewek do okularów, które są istotne dla osoby, od której będziemy kupować okulary korekcyjne. Poniżej najważniejsze skróty i zagadnienia, które występują na recepcie na okulary:
– OL – oznacza oko lewe,
– OP oznacza oko prawe,
– Dal – to część recepty, która odnosi się do szkieł tzw. plusów lub minusów z przeznaczeniem dla osób z krótkowzrocznością. Okulary do dali to okulary, które używane są do codziennego użytku, czyli do chodzenia.
– Bliż – również odnosi się do plusów i minusów, jednak są to parametry dla okularów przeznaczonych do czytania lub pracy przy komputerze, jednym słowem dla osób, które mają problemy z ostrym widzeniem z bliska. Okulary do bliży służą w głównej mierze do czytania.
– Sfera – jest to parametr wyrażony w dioptriach i określa moc oraz siłę danej soczewki. Sfera może przyjmować zarówno wartości dodatnie, jak i ujemne.
– Cylinder – jest to parametr, którym określa się stopień korekcji astygmatyzmu. Występuje on zarówno w przypadku bliży, jak i dali. Jego wartości mogą być dodatnie lub ujemne. Wartość cylindra jest określana z dokładnością do 0,25 dioptrii cylindrycznych.
– Oś cylindra – koryguje ona astygmatyzm i podawana jest w stopniach, co jeden stopień w skali 0 – 180 stopni w przypadku, kiedy mówimy o szkłach cylindrycznych.
– Rozstaw źrenic (PD) – jest to odległość, jaka jest mierzona pomiędzy centralnymi punktami źrenic obu oczu – wartość ta podawana jest w milimetrach.
Ile jest ważna recepta na okulary?
W przypadku jakichkolwiek wad wzroku receptę na okulary należy zrealizować się praktycznie natychmiast. Często wiąże się to z naszym i innych bezpieczeństwem zwłaszcza w przypadku, kiedy prowadzimy pojazdy mechaniczne, takie jak samochód. Na zrealizowanie recepty na okulary najczęściej mamy miesiąc.
Czy można kupić okulary bez recepty?
Gotowe okulary korekcyjne są ogólnodostępne w większości aptek, jak również na bazarach czy w drogeriach. Nie zaleca się jednak kupowania gotowych okularów korekcyjnych z uwagi na fakt, iż nie są one dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Może się okazać, że noszenie okularów bez uzgodnienia ich mocy z lekarzem przyniesie więcej złego niż dobrego, ponieważ sami na własne życzenie doprowadzamy do osłabienia naszego wzroku. Ponadto, gotowe okulary nie uwzględniają naszych parametrów takich, jak rozstaw źrenic, a więc przed zakupem jakichkolwiek okularów należy koniecznie wykonać specjalistyczne badanie wzroku u lekarza okulisty. Jeśli jednak nie dysponujemy zbyt dużą ilością czasu, takie badanie możemy również wykonać przez internet z pozycji domowego fotela. Następnie z otrzymanymi wynikami udajemy się po okulary.
Recepta na okulary, recepta okularowa, Mz/Ok-2
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Jak odczytać moce szkieł z recepty na okulary
Sprawdź jak prawidłowo odczytać moce szkieł okularowych z recepty na okulary
Większość recept okularowych posiada następujący format jak na grafice poniżej.
Parametry recepty okularowej są szczegółowo wyjaśnione poniżej:
Sfera – korekcja wzroku do bliży lub dali. Może mieć wartości “+” bądź “-” z przykładową wartością mocy 0.25, 0.5, 0.75, itd.
Cylinder – korekcja astygmatyzmu. Może mieć wartości “+” bądź “-” z przykładową wartością mocy 0.25, 0.5, 0.75, itd.
Oś – musi być podana w celu właściwego ustawienia szkieł. Jej wartości zawierają się w przedziale od 0° do 180° i występuje jedynie wraz z wartościami cylindrycznymi.
PD – rozstaw źrenic (mierzony w milimetrach) jest niezmiernie istotne do prawidłowego ustawienia szkieł korekcyjnych.
Jak odczytać receptę okularową wystawioną poza Polską
OD -50 -150 x 80, co oznacza odpowiednio OP: sfera -0,50 cylinder -1,50 oś 80
OS -25 -125 x 75, co oznacza odpowiednio OL: sfera -0,25 cylinder -1,25 oś 75
W przypadku astygmatyzmu obecnie stosuje się najczęściej dwa równoważne zapisy recepty okularowej. Z powyższej przedstawionej recepty możemy odczytać następujące parametry:
OP: -1,00 / -0,25 / 70
OL: -1,50 / -0,50 / 110
Jednocześnie poniższy zapis jest równoważny z tym z recepty:
OP: -1,25 / +0,25 / 160
OL: -2,00 / +0,5 / 20
Zmiana znaków cylindra oraz osi nie oznacza innych mocy szkieł. Zapis każdego rodzaju szkieł cylindrycznych możliwy jest w dodatnim bądź ujemnym cylindrze.
Recepta na okulary – jak ją poprawie przeczytać?
Każdy użytkownik okularów korekcyjnych miał choć raz w ręku receptę na okulary, którą otrzymał od okulisty lub optometrysty po przeprowadzonym badaniu wzroku. Dla jednych jest to dokument czytelny, a dla innych czarna magia, z którą nie potrafią sobie poradzić. Dla wszystkich tych, którzy mają problem z przeczytaniem recepty na okulary, przedstawiamy poniżej krótką ściągawkę.
Co znajduje się na recepcie na okulary?
Na początek warto wytłumaczyć czym jest recepta na okulary. Jest to dokument wystawiony przez okulistę lub optometrystę – pisemne zlecenie na wyrób medyczny, jakim są okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Dokument ten rozpoczyna się od dwóch najważniejszych informacji, czyli danych osobowych pacjenta (imię i nazwisko) oraz daty przeprowadzenia badania. W roku 2022 obowiązuje wzór recepty zawierający takie informacje, jak:
Dal
Bliż
Sfera
Cylinder
Oś
Odległość źrenic
Oznaczenia: OP, OL
Górna część recepty, znajdująca się w ramach rubryki „Dal” uzupełniania jest przez specjalistę, gdy pacjent potrzebuje okularów do codziennego noszenia ze względu na stwierdzoną nadwzroczność, krótkowzroczność lub astygmatyzm. Poniższa część tabeli oznaczona „Bliż” natomiast, wykorzystywana jest na receptach przeznaczonych dla pacjentów potrzebujących okularów do czytania lub pracy przy komputerze. W przypadku osób ze starczowzrocznością oba elementy tej tabeli będą wypełnione, aby określić potrzebną korekcję do chodzenia oraz do czytania. Oznaczenia OP i OL to odpowiednio: oko prawe i oko lewe.
Sfera to oznaczenie mocy soczewki okularowej wyrażona w dioptriach. Może mieć wartość (+) lub (-), w zależności od zdiagnozowanej wady wzroku. W tych rubrykach specjalista umieszcza informację, która jest kluczowa do przygotowania okularów korekcyjnych zapewniających wyraźne i komfortowe widzenie. To właśnie tutaj znajdziemy informację o mocy okularów oraz wartość określającą naszą wadę wzroku. Tak zwane „minusy” świadczą o krótkowzroczności, „plusy” natomiast to dalekowzroczność.
Rubryka „cylinder” wypełniana jest przez specjalistę, gdy podczas badania wzroku u pacjenta zostanie zdiagnozowany astygmatyzm. Jest to jedna z wad wzroku, która objawia się nieostrym, zamazanym widzeniem. Dzieje się tak ze względu na nieco bardziej wydłużony kształt rogówki, podczas gdy rogówka oka bez astygmatyzmu przyjmuje kształt kulisty. Światło wpadające do oka z astygmatyzmem ulega rozproszeniu i nie skupia się prawidłowo na siatkówce. Wartość cylindra określana jest z dokładnością 0,25 dioptrii cylindrycznych. Z cylindrem związana jest również rubryka „oś cylindra”, podawana w stopniach (od 1 do 180). Oś cylindra określa w jakiej pozycji powinna być zamontowana soczewka okularowa korygująca astygmatyzm. Cylinder i oś cylindra w pełni opisują astygmatyzm, który należy skorygować przy pomocy soczewek okularowych sfero-cylindrycznych.
Odległość lub rozstaw źrenic (PD) to parametr określający odległość pomiędzy centralnymi punktami źrenic w obydwu oczach. Do poprawnego przygotowania okularów korekcyjnych konieczna jest informacja mówiąca w jakiej odległości od środka nasady nosa znajdują się źrenice. Odległości te zazwyczaj różnią się dla każdego oka. Może zdarzyć się tak, że pomiar ten nie zostanie uzupełniony przez optometrystę czy okulistę, a pozostawia się tę rubrykę do wypełnienia optykom.
Jakie dane mogą się jeszcze znaleźć na recepcie?
Na niektórych dokumentach od okulisty mogą znaleźć się dodatkowe wartości i informacje, takie jak addycja, pryzmat i baza pryzmatu, wysokość montażowa, czy rodzaj zalecanych soczewek. Addycja to korekcja wykorzystywana dodatkowo, mająca na celu poprawienie mechanizmu akomodacji. Najczęściej stosowana jest w przypadku okularów progresywnych, wspomagających dobre widzenie przedmiotów będących blisko i daleko. Jest to różnica pomiędzy wartością korekcji do bliży i do dali.
Okulary pryzmatyczne przeznaczone są dla osób dotkniętych zezem. W przypadku wystąpienia zaburzenia widzenia obuocznego takiego jak zez, specjalista wyznaczy pryzmat oraz bazę pryzmatu. Pierwszy z tych parametrów (pryzmat) określa wartość i jest ujmowany w dioptriach pryzmatycznych. Drugi zaś (baza pryzmatu) wskazuje na kierunek i pozwala na prawidłowe zamontowanie szkła w okularach. Baza pryzmatu zapisywana jest za pomocą stopni (od 0 do 360) lub opisowo (nos, skroń, góra, dół).
Wysokość montażowa to bardzo przydatny pomiar pomagający w prawidłowym wykonaniu okularów. Parametr ten, opisywany również jako „H”, wskazuje na wysokość na jakiej znajduje się źrenica względem dolnej krawędzi oprawek. Taka wartość pozwala na poprawne umiejscowienie środka optycznego soczewki. Wysokość montażowa jest mierzona indywidualnie dla konkretnych oprawek okularowych. Pomiaru dokonuje się w salonie optycznym po wyborze ulubionych okularów. W niektórych przypadkach optometrysta może zarekomendować zastosowanie konkretnych soczewek, powłok lub filtrów dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Wtedy również zapisuje taką informację na recepcie.
Recepta na okulary – dlaczego warto ją rozumieć?
Warto umieć odczytywać informacje zawarte na recepcie od optometrysty, aby w pełni rozumieć swoją wadę wzroku. Dlatego też, będąc na wizycie, należy zadawać pytania specjaliście, gdy nie wszystko jest dla nas zrozumiałe. Optometrysta z chęcią wyjaśni na czym polega dana wada wzroku, jaka korekcja jest potrzebna oraz jak poradzić sobie z informacjami zawartymi na recepcie.
Trzeba również pamiętać, że recepta na okulary, podobnie jak ta na lekarstwa, ma swój termin ważności. Nie zawsze ta informacja będzie zawarta na dokumencie, dlatego też warto wiedzieć, że recepta na okulary jest ważna przez 30 dni. Po tym czasie, jeśli jej nie zrealizujemy, musimy udać się do specjalisty, który ją wystawił i poprosić o wydłużenie. Ważność recepty na okulary jest zawsze sprawdzana w salonach optycznych, więc nie mamy co się łudzić, że uda nam się zakupić nowe okulary korekcyjne po terminie ważności dokumentu. Aby nie mieć problemu z przeterminowaną receptą na okulary, warto ją zrealizować od razu po przeprowadzeniu badania wzroku.
Salony optyczne Lynx Optique to nie tylko usługi optyczne na najwyższym poziomie i szeroki asortyment okularów przeciwsłonecznych oraz oprawek optycznych, ale również możliwość przeprowadzenia badania wzroku. W każdym salonie w Polsce pacjentów przyjmują doświadczeni optometryści, którzy wykorzystując swoją wiedzę i najnowocześniejszy sprzęt, szybko oraz komfortowo diagnozują wady wzroku. Wystawioną podczas badania receptę na okulary można od razu zrealizować wybierając wymarzone oprawki i soczewki okularowe najlepszej jakości.
Okulary bez recepty – czy warto je kupować?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta – nie, nie warto kupować gotowych okularów bez recepty. Takie okulary nigdy nie będą idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Gotowe okulary dostaniemy obecnie w wielu miejscach, w aptekach, drogeriach, czy na bazarach. Nie warto jednak po nie sięgać. Nie są one dostosowane do rozstawu źrenic, potrzebnej mocy szkieł, czy cylindrów. Co więcej, ich długotrwałe noszenie może nawet doprowadzić do pogłębienia się wady wzroku. Okulary te nie są komfortowe, a także mogą przyczynić się do wystąpienia dolegliwości, takich jak zmęczenie oczu, ból głowy, czy problemy z koncentracją.
Znajdź swój salon:
키워드에 대한 정보 recepta na okulary wzór
다음은 Bing에서 recepta na okulary wzór 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Recepta na okulary | co oznaczają te dziwne nazwy?
- okulary
- oprawki
- trendy
- oczy
- zdrowie
- recepta
- badanie wzrok
Recepta #na #okulary #| #co #oznaczają #te #dziwne #nazwy?
YouTube에서 recepta na okulary wzór 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Recepta na okulary | co oznaczają te dziwne nazwy? | recepta na okulary wzór, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.