Na Wniosek Pracownika Urlop Może Być Podzielony Na Części | Okiem Pracownika – Czy Należy Wykorzystać 14-Dniowy Nieprzerwany Urlop Wypoczynkowy? 176 개의 베스트 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części – Okiem pracownika – czy należy wykorzystać 14-dniowy nieprzerwany urlop wypoczynkowy?“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Donata Kadry w pigułce 이(가) 작성한 기사에는 조회수 812회 및 좋아요 24개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Okiem pracownika – czy należy wykorzystać 14-dniowy nieprzerwany urlop wypoczynkowy? – na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego
Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.
Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Z treści filmu dowiesz się:
– czy pracownik jest zobowiązany do wykorzystania nieprzerwanego 14 dniowego urlopu wypoczynkowego?
– czy pracownik musi wykorzystać 14 dniowy urlop?
– czy pracodawca może zmusić pracownika do wykorzystania 14 dniowego urlopu wypoczynkowego?
– czy pracownik może odmówić wykorzystania 14 dniowego urlopu wypoczynkowego?
– czy pracownik może wykorzystać 10 dni kalendarzowych aby spełnić obowiązek wykorzystania 14 dniowego urlopu wypoczynkowego?
– co grozi pracodawcy, który nie udzieli pracownikowi urlopu wypoczynkowego?
Zapraszam na blog:
https://kadrywpigulce.pl/do-pobrania/zobowiazanie-pracownika-do-wykorzystania-zaleglego-urlopu-wypoczynkowego/
https://kadrywpigulce.pl/urlop-i-choroba-a-stale-miesieczne-wynagrodzenie/
https://kadrywpigulce.pl/ix-1321-zmiana-ustawy-kodeks-pracy-oraz-niektorych-innych-ustaw/
https://kadrywpigulce.pl/wynagrodzenie-za-urlop-wypoczynkowy/
https://kadrywpigulce.pl/urlop-wypoczynkowy-2020-2021-co-sie-zmienilo/
https://kadrywpigulce.pl/30-wrzesnia-2020-r-uplywa-termin/
Masz pytanie z zakresu czasu pracy?
Chętnie na nie odpowiem! Umów się na konsultację pisząc do mnie na adres email: [email protected]

na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

[Podział urlopu na części] – Art. 162. – Kodeks pracy. – Lex

Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 …

+ 더 읽기

Source: sip.lex.pl

Date Published: 5/1/2021

View: 6353

Urlop wypoczynkowy: jak właściwie podzielić na części

„Zgodnie z art. 162 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak …

+ 여기에 더 보기

Source: oficynafk.pl

Date Published: 1/28/2021

View: 6643

Podział urlopu na części krótsze niż 14 dni

„Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: prwt.pl

Date Published: 3/6/2022

View: 1711

Jak prawidłowo podzielić urlop wypoczynkowy? – HRnest

na wniosek pracownika urlop należy podzielić można by było wywodzić automatyczną zgodę pracodawcy. Tak jednak nie jest, a co więcej, przy podziale urlopu …

+ 여기를 클릭

Source: hrnest.pl

Date Published: 9/7/2022

View: 270

Podział urlopu na części – stanowisko GIP – Lawberry

161 Kodeksu pracy). Urlop może być podzielony na części wyłącznie na wniosek pracownika. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna …

+ 더 읽기

Source: lawberry.pl

Date Published: 5/21/2022

View: 3925

Ustawa z dnia 26.06.1974 r. Kodeks pracy 1

Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie …

+ 여기를 클릭

Source: www.przepisy.gofin.pl

Date Published: 6/1/2022

View: 8836

Urlop wypoczynkowy. Jak podzielić na części – Portal FK

„Zgodnie z art. 162 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak …

+ 여기에 표시

Source: www.portalfk.pl

Date Published: 9/5/2022

View: 4511

Wiadomości, Podział urlopu wypoczynkowego na części

152 § 1 kodeksu pracy). Na wniosek pracownika urlop może zostać podzielony na części. Przynajmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie …

+ 더 읽기

Source: www.pckp.pl

Date Published: 9/23/2021

View: 1242

주제와 관련된 이미지 na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Okiem pracownika – czy należy wykorzystać 14-dniowy nieprzerwany urlop wypoczynkowy?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Okiem pracownika - czy należy wykorzystać 14-dniowy nieprzerwany urlop wypoczynkowy?
Okiem pracownika – czy należy wykorzystać 14-dniowy nieprzerwany urlop wypoczynkowy?

주제에 대한 기사 평가 na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części

  • Author: Donata Kadry w pigułce
  • Views: 조회수 812회
  • Likes: 좋아요 24개
  • Date Published: 최초 공개: 2021. 7. 21.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=u57y3aVQCuM

Czy urlop może być podzielony na części?

Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Jak można podzielić urlop?

na wniosek pracownika urlop należy podzielić można by było wywodzić automatyczną zgodę pracodawcy. Tak jednak nie jest, a co więcej, przy podziale urlopu wypoczynkowego ustawodawca wprowadził nakaz, by co najmniej jedna część wypoczynku trwała nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Co najmniej jedną część urlopu powinna obejmować?

Ustalając plan urlopów albo uzgadniając termin wykorzystania urlopu indywidualnie z pracownikiem, pracodawca powinien uwzględnić warunek sformułowany w art. 162 zd. 2 k.p., polegający na tym, że przynajmniej jedna część wypoczynku będzie obejmowała nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Czy można udzielić pracownikowi urlopu na godziny?

Udzielenie urlopu na część dnia pracy jest dopuszczalne tylko w jednym przypadku, gdy liczba godzin urlopu pozostałych do wykorzystania jest mniejsza niż liczba godzin, które pracownik miałby przepracować, zgodnie z jego rozkładem czasu pracy, w dniu, na który udzielany jest urlop.

Czy pracownik musi mieć dwa tygodnie urlopu?

Pracodawca nie jest wówczas zobowiązany do udzielania urlopu wyższego niż wynikający z przysługującego pracownikowi wymiaru. Jeśli jednak wymiar urlopu pracownika będzie na tyle wysoki, aby wybrać 14 dni kalendarzowych, powinien wówczas wykorzystać dwutygodniowy urlop – tak nakazują przepisy Kodeksu pracy.

Czy można brac pół dnia urlopu?

Istnieje pewien wyjątek, kiedy dopuszczalne jest udzielenie urlopu wypoczynkowego na część dnia. Możliwe jest to, jeżeli wymiar urlopu, który pozostał pracownikowi do wykorzystania, jest niższy niż wymiar czasu pracownika w dniu, w którym będzie korzystał z urlopu (art. 154[2] § 4 Kodeksu pracy).

Czy pracodawca może odmówić jednego dnia urlopu?

Odmowa udzielenia urlopu

Jest to możliwe, jeżeli jego nieobecność skutkowałaby poważnymi problemami w utrzymaniu normalnego, płynnego toku pracy. W tym przypadku pracodawca powinien zaproponować możliwość skorzystania z dni wolnych w innym dogodnym terminie.

Jak wypełnić wniosek o urlop na jeden dzień?

Jak wypisać wniosek urlopowy na 1 dzień? Dokładnie tak samo, jak na dwa dni czy dwa tygodnie. Wzór wniosku o urlop nie ulega w tej sytuacji żadnej zmianie.

See also  워싱턴 Dc 여행 후기 | 워싱턴Dc에서 꼭 가야할 10곳! 인기 답변 업데이트

Czy pracownik może dostać więcej urlopu niż mu przysługuje?

Część pracowników będzie miała zatem prawo do 22 dni urlopu, a część do 28 dni. Takie postanowienie jest zgodne z prawem, gdyż jest korzystniejsze dla pracownika niż postanowienia Kodeksu pracy. Pracodawca może z własnej woli udzielić pracownikowi więcej dni wolnych, niż przewiduje Kodeks pracy.

Ile dni urlopu można wziąć pod rząd?

Urlop wypoczynkowy przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Zgodnie z Kodeksem pracy wymiar urlopu to 20 dni (w przypadku pracowników, którzy są zatrudnieni krócej niż 10 lat) lub 26 dni (dotyczy pracowników, których staż pracy wynosi co najmniej 10 lat).

Czy trzeba wziąć 10 dni urlopu?

Ustawa określa, że w ciągu roku pracownik musi odpoczywać przez co najmniej czternaście dni kalendarzowych, a nie dni roboczych. To znaczy, że do ustawowego wymogu wliczają się także weekendy. W praktyce można wykorzystać zaledwie 10 dni urlopu i dzięki 4 dniom weekendu – spełniać kryteria zawarte w Kodeksie pracy.

Co grozi pracodawcy za nieudzielenie 14 dni urlopu?

282 par. 1 pkt 2 k.p., który umożliwia nałożenie grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł za nieudzielenie przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawne obniżenie wymiaru tego urlopu.

Ile godzin ma 1 dzień urlopu?

Zgodnie z art. 154-2 Kodeksu pracy urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przy udzielaniu urlopu jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

Czy można wziac urlop z dnia na dzień?

Te dni wlicza się do wysokości całego należnego wymiaru urlopu. Pracodawca jest obowiązany udzielić urlopu na żądanie w terminie wskazanym przez pracownika. Istnieje możliwość wykorzystania tych dni jeden po drugim, a pracownik powinien zgłosić żądanie urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia.

Czy można wykorzystać cały urlop wypoczynkowy na początku roku?

Nie ma więc przeszkód, aby pracownik wykorzystał urlop wypoczynkowy w całości, także na początku roku, ale w każdym przypadku musi wcześniej uzyskać zgodę od pracodawcy na dłuższy wypoczynek.

Jaki jest minimalny wymiar części urlopu w danym roku jeżeli nie jest on udzielony w całości )?

Plan urlopowy. Zgodnie z art. 152 § 1 Kodeksu pracy pracownik ma prawo do nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Na wniosek pracownika może on zostać podzielony z zastrzeżeniem, że część wypoczynku musi trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych, wliczając w ten okres weekendy i święta.

Co za niewykorzystany urlop?

Jak już zostało wspomniane, urlop zaległy należy wykorzystać maksymalnie do końca września roku następnego, w którym pracownik nabywa prawo do tego urlopu. W związku z powyższym, jeśli nie uda się wykorzystać urlopu zaległego, wówczas pracodawca ma prawo wysłać pracownika na urlop bez jego zgody.

Czy za niewykorzystany urlop należy się ekwiwalent?

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop przysługuje tylko wtedy, gdy wykorzystanie urlopu w naturze nie jest możliwe, czyli np. przy rozwiązaniu umowy o pracę. W związku tym, jeżeli zatrudnienie trwa nadal, pracodawca nie może wypłacić ekwiwalentu za zaległy urlop.

Czy należy mi się ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

Podsumowanie – ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Każdy pracodawca powinien umożliwić swoim pracownikom wykorzystanie przysługujących im dni urlopowych w danym roku kalendarzowym. Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypłaca się wyłącznie wtedy, gdy dochodzi do rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę.

[Podział urlopu na części]

Art. 162. [Podział urlopu na części]

Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

[Podział urlopu na części]

Art. 162. [Podział urlopu na części]

Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Jak prawidłowo podzielić urlop wypoczynkowy?

Jaki jest zasadniczy cel urlopu wypoczynkowego? Odpowiedź wydaje się oczywista: regeneracja sił fizycznych i psychicznych pracownika.

W jakim jednak sposób należy korzystać z urlopu, by skutek ten osiągnąć?

Bez wątpienia wtedy, kiedy pracownik korzysta z urlopu w sposób nieprzerwany, ciągły przez cały przysługujący mu jego wymiar. Czasem jednak pracownik może chcieć podzielić urlop na części. Kodeks pracy przewiduje taką możliwość, przy czym nie daje pracownikowi w tym zakresie pełnej swobody.

W art. 162 k.p. wskazano, że podział urlopu wypoczynkowego następuje na wniosek pracownika. Czy wymaga to podania uzasadnienia przez pracownika?

Z przywołanego przepisu wymóg taki nie wynika. Przy czym niektórzy wskazują, iż konieczność umotywowania istnieje w przypadku podziału urlopu, którego termin wykorzystania, w sposób nieprzerwany, został ustalony w planie urlopów lub w porozumieniu między pracodawcą, a pracownikiem. Uzasadnieniem tego stanowiska jest konieczność zapewnienia właściwej organizacji pracy przez pracodawcę – co wydaje się logiczne i słuszne.

Istotne jest to, że wniosek o częściowy urlop podlega zawsze akceptacji przez pracodawcę.

Wynika to ze sformułowania przepisu: urlop może być podzielony na części. W sytuacji gdyby ustawodawca posłużył się bardziej stanowczym określeniem, np. na wniosek pracownika urlop należy podzielić można by było wywodzić automatyczną zgodę pracodawcy. Tak jednak nie jest, a co więcej, przy podziale urlopu wypoczynkowego ustawodawca wprowadził nakaz, by co najmniej jedna część wypoczynku trwała nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Do okresu 14 dni kalendarzowych uwzględnia się następujące po sobie kolejno dni powszednie, robocze, wolne od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, niedziele i święta. Zasada ta wynika wprost z przepisu, poprzez użycie sformułowania część wypoczynku, a nie jak to było uprzednio część urlopu.

Pamiętać należy, że pracownik nie może poprzez swoje wnioski doprowadzić do tego by żadna z części urlopu nie trwała co najmniej 14 dni kalendarzowych. Takie zachowanie jest niedopuszczalne, nawet jeżeli istnieją ku temu uzasadnione przyczyny. Fragmentacja urlopu jest możliwa w ramach pozostałej części urlopu, czyli tej, która pozostaje po odliczeniu minimalnej długości wypoczynku.

Gdyby jednak zdarzyła się taka sytuacja, że pracodawca udzielił pracownikowi urlopu w taki sposób, że żadna z jego części nie obejmuje kolejnych 14 dni kalendarzowych i pozostała pula jest mniejsza niż 14 dni, wówczas pracownik nie może domagać się zwiększenia wymiaru urlopu należnego w danym roku kalendarzowym. Nadmierne rozdrobnienie urlopu nie stanowi wykroczenia przeciwko prawom pracownika (art. 282 § 1 pkt 2 k.p.), pomimo że takie zachowanie jest sprzeczne z art. 163 k.p.

Z kolei korzystanie z cząstkowych urlopów wypoczynkowych w przypadku pracowników podejmujących pracę po raz pierwszy w roku kalendarzowym, należy uznać za szczególną formę podziału urlopu. Podobnie sytuacja się przedstawia z urlopem ustalonym w wymiarze proporcjonalnym w razie ustania stosunku pracy oraz z 4-oma dniami urlopu na żądanie.

biuro rachunkowe

Podział urlopu na części krótsze niż 14 dni

Istotnym zagadnieniem wiążącym się ze sprawami dotyczącymi urlopu, z jakimi spotykamy się w ramach naszej spółki księgowej PRWT, jest kwestia dopuszczalności podziału urlopu na części krótsze niż 14 dni.

W pierwszej kolejności należy wskazać, że zgodnie z art. 152 § 1 Kodeksu pracy, „pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego”. Art. 161 Kodeksu pracy obliguje pracodawcę do udzielenia pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.

Natomiast, stosownie do art. 162 Kodeksu pracy:

„Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych”.

Z powołanych przepisów wynika zasada jednorazowego udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze. Urlop wypoczynkowy podlega podziałowi na części na wniosek pracownika. W przypadku podziału urlopu na części, zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu, co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Wnioski w zakresie podziału urlopów powinny być składane przez pracowników na etapie planowania urlopów przez pracodawcę. Sporządzenie planu urlopów jest obowiązkiem wynikającym z art. 163 § 1 k.p., wyjątek stanowi sytuacja, gdy organizacja związkowa wyraziła zgodę na brak sporządzenia planów. Ustalając plan urlopów albo uzgadniając termin wykorzystania urlopu indywidualnie z pracownikiem, pracodawca powinien uwzględnić warunek sformułowany w art. 162 zd. 2 k.p., polegający na tym, że przynajmniej jedna część wypoczynku będzie obejmowała nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Jednakże, w przypadku gdy żadna z części urlopu nie obejmuje co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych (łącznie z dniami wolnymi), akceptacja takiego wniosku pracownika o podział urlopu nie stanowi wykroczenia przeciwko prawom pracownika przewidzianego w art. 282 § 1 pkt 2 k.p. , polegającego na nieudzieleniu pracownikowi przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Mimo iż taki podział urlopu wypoczynkowego na części jest sprzeczny z literalnym brzmieniem przepisu, to czyn ten nie wypełnia dyspozycji art. 282 § 1 pkt 2 k.p. Przyjmuje się wobec tego, iż obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi możliwości skorzystania z nieprzerwanego urlopu w wymiarze 14 dni. W przypadku, gdy pracownik wyrazi wolę podziału urlopu na krótsze części, nie można mówić o naruszeniu przepisów Kodeksu pracy przez pracodawcę.

Należy jednak podkreślić, że z uwagi na fakt, iż podział urlopu na części wymaga wniosku pracownika, warto dla celów dowodowych zadbać o pisemne wnioski w tej kwestii.

Reasumując stwierdzić należy, iż pracodawca może dokonać podziału urlopu pracownika na etapie sporządzania planu urlopów w taki sposób, aby każda z części urlopu wynosiła mniej niż 14 dni. Wniosek w zakresie podziału musi jednak zostać złożony przez pracownika. Z tego względu, dla celów dowodowych, mając na względzie zabezpieczenie interesu pracodawcy, należy zadbać o pisemne wnioski pracowników w tej kwestii.

Urlop na połowę dnia pracy

Autor

Maciej Karpiński Artykuły autora

Zgodnie z zasadą zapisaną w art. 14 Kodeksu pracy, pracownik ma prawo do wypoczynku, który zapewniają przepisy o czasie pracy, dniach wolnych od pracy oraz o urlopach wypoczynkowych. W art. 152 Kodeksu stwierdza się, że pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może się tego prawa zrzec. Jak wynika z powyższego, zasadą jest urlop nieprzerwany, chociaż – zgodnie z art. 162 Kodeksu pracy – na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. Jednak w takim przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Prawo do urlopu wypoczynkowego zostało zatem ukształtowane w przepisach w taki sposób, że urlop nie może zostać podzielony wyłącznie na wiele krótkich okresów. Sprzyja to realizacji celu tego urlopu, jakim jest realny wypoczynek pracownika (w szczególności regeneracja sił). Czy pracownik może uzyskać urlop na połowę dnia pracy?

Wymiar urlopu

Zgodnie z art. 154 Kodeksu pracy, wymiar urlopu wypoczynkowego (roczny) wynosi:

20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu określony wyżej, przy czym niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Przykład 1.

Staż pracy pracownika wynosi 14 lat. Jest on zatrudniony na ¼ etatu. W związku z tym jego wymiar urlopu wynosi 7 dni, zgodnie z obliczeniem: 26 dni x ¼ etatu = 6,5 dni ≈ 7 dni.

Jak udzielać urlopu?

Sposób udzielania urlopu wypoczynkowego uregulowano w art.1542 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem, urlopu udziela się:

w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.

Przy udzielaniu urlopu, jeden jego dzień odpowiada 8 godzinom pracy, chyba że obowiązująca pracownika dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa niż 8 godzin (tak jest w przypadku pracowników z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, których dobowa norma czasu pracy wynosi 7 godzin, zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).

Przykład 2.

Roczny wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika X zatrudnionego na pełnym etacie wynosi 20 dni, co odpowiada 160 godzinom (zgodnie z zasadą, że 1 dzień urlopu odpowiada 8 godzinom). Pracodawca otrzymał wniosek pracownika o udzielenie mu urlopu wypoczynkowego w dniach od poniedziałku do piątku, będących dla pracownika dniami pracy. Pracownik świadczy pracę w ramach systemu podstawowego czasu pracy (art. 129 Kodeksu pracy), co oznacza, że w każdy z tych dni pracowałby po 8 godzin. W związku z tym, pracodawca, udzielając pracownikowi urlopu w wymiarze godzinowym, jak tego wymaga art. 1542 § 1 Kodeksu pracy, na każdy z pięciu wspomnianych dni udzieli urlopu w wymiarze po 8 godzin, czyli w wymiarze odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. W sumie urlop obejmie 40 godzin, zgodnie z obliczeniem: 5 dni urlopu x 8 godzin = 40 godzin urlopu. To oznacza, że roczna pula godzin urlopu ulegnie zmniejszeniu do 120 godzin.

Przykład 3.

Kolega pracownika z poprzedniego przykładu, pracownik Y, także zatrudniony na pełnym etacie i dysponujący takim samym 20-dniowym rocznym wymiarem urlop wypoczynkowego, będzie korzystał z urlopu w tych samych dniach. Jednak ten pracownik świadczy pracę w ramach systemu równoważnego czasu pracy, w którym – zgodnie z art. 135 § 1 Kodeksu pracy – jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca, a przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy. W dni, w które pracownik Y będzie korzystał z urlopu, rozkład jego czasu pracy przedstawia się następująco:

poniedziałek – 6 godzin, wtorek – 8 godzin, środa – 4 godziny, czwartek – 6 godzin, piątek – 8 godzin.

W związku z powyższym urlop wypoczynkowy udzielony temu pracownikowi – jak tego wymaga przepis prawa – w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika dniu, wyniesie 32 godziny, zgodnie z obliczeniem: 6 godzin + 8 godzin + 4 godziny + 6 godzin + 8 godzin = 32 godziny. Zatem w tym przypadku roczna pula urlopowa zmniejszy się do 128 godzin.

Z pozoru można odnieść wrażenie, że skoro w obu powyższych przykładach pracownicy korzystają z urlopu dokładnie w tych samych dniach, to pule godzin urlopu obu pracowników powinny zmniejszyć się o taką samą liczbę godzin. Jednak należy pamiętać, że jeżeli urlop pracownika świadczącego pracę w systemie równoważnego czasu pracy przypada na dni, w których, zgodnie z jego rozkładem czasu pracy, miałby pracować krócej niż 8 godzin na dzień, to dla zrównoważenia czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym będzie on musiał w inne dni pracować dłużej niż 8 godzin na dobę, podczas gdy w te same dni jego kolega, zatrudniony w systemie podstawowego czasu pracy, będzie pracował tylko po 8 godzin na dobę. Tak więc zasada udzielania urlopu w wymiarze godzinowym nie prowadzi do preferowania (nierównego traktowania) pracowników, zależnie od systemu czasu pracy, w ramach którego są zatrudnieni.

Czy można wziąć urlop na połowę dnia pracy?

Zgodnie z art. 1542 § 4 Kodeksu pracy, udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop.

Wspomniany przepis koresponduje z przywołaną na wstępie kodeksową zasadą prawa pracownika do wypoczynku. Jest rzeczą oczywistą, że korzystanie z urlopu wypoczynkowego tylko przez część dnia pracy, a w pozostałej części wykonywanie pracy, trudno uznać za sytuację umożliwiającą realny, efektywny wypoczynek. Z tego względu, Kodeks pracy zezwala na wzięcie urlopu na część dnia pracy tylko wyjątkowo.

Przykład 4.

W grudniu pula godzin urlopu wypoczynkowego, do którego ma prawo pracownik X zmalała do 4 wskutek sukcesywnego wykorzystywania urlopu w poprzednich miesiącach. 15 grudnia, czyli w dniu, w którym dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi 8 godzin, pracodawca udziela pracownikowi, na jego wniosek urlopu wypoczynkowego. W tych okolicznościach pracownikowi zostanie udzielony urlop na połowę dnia pracy, tj. na 4 godziny, czyli do wyczerpania puli urlopowej, a w konsekwencji pozostałe 4 godziny pracownik będzie musiał w tym dniu przepracować. Tylko w tego rodzaju przypadkach dopuszczalne jest udzielenie urlopu na część (np. połowę) dnia pracy.

POLECAMY Ogłoszenia o pracę z całej Polski Poznaj wybrane oferty pracodawców

Poznaj wybrane oferty pracodawców Weź udział w rekrutacji

Weź udział w rekrutacji Podziel się opinią Zobacz ogłoszenia Dowiedz się ile możesz zarabiać w innej firmie na takim samym stanowisku

Urlop na połowę dnia pracy a wyjścia prywatne

Często się zdarza, że pracownicy zwracają się do pracodawcy z prośbą o umożliwienie im załatwienia spraw osobistych w ciągu dnia pracy, co czasem wiąże się z kierowaną przez nich prośbą o „urlop na część dnia” czy o “urlop na połowę dnia pracy”. Jak wyżej wskazano, spełnienie takiej prośby pracownika jest możliwe tylko wtedy, gdy zachodzi przesłanka z art. 1542 § 4 Kodeksu pracy, czyli gdy część urlopu pozostała do wykorzystania obejmuje mniej godzin niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop. Są to przypadki rzadkie.

Istnieje jednak inne rozwiązanie, z którego można korzystać. Wspomina o nim art. 151 § 21 Kodeksu pracy: pracownikowi, na jego pisemny wniosek, można udzielić zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych (tzw. wyjście prywatne), z obowiązkiem jego odpracowania. Takie zwolnienie od pracy na część dnia nie jest udzieleniem urlopu wypoczynkowego i w związku z tym nie podlega ograniczeniom wynikającym z art. 1542 § 4 Kodeksu pracy.

Generalną zasadą związaną z udzielaniem urlopu wypoczynkowego jest dążenie do umożliwienia pracownikowi realnego wypoczynku. W związku z tym, przepisy prawa pracy reglamentują przypadki, w których urlop miałby być udzielany tylko na krótkie okresy, a tym bardziej na czas krótszy niż jeden dzień. Udzielenie urlopu na część dnia pracy jest dopuszczalne tylko w jednym przypadku, gdy liczba godzin urlopu pozostałych do wykorzystania jest mniejsza niż liczba godzin, które pracownik miałby przepracować, zgodnie z jego rozkładem czasu pracy, w dniu, na który udzielany jest urlop.

biuro rachunkowe

Podział urlopu na części krótsze niż 14 dni

Istotnym zagadnieniem wiążącym się ze sprawami dotyczącymi urlopu, z jakimi spotykamy się w ramach naszej spółki księgowej PRWT, jest kwestia dopuszczalności podziału urlopu na części krótsze niż 14 dni.

W pierwszej kolejności należy wskazać, że zgodnie z art. 152 § 1 Kodeksu pracy, „pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego”. Art. 161 Kodeksu pracy obliguje pracodawcę do udzielenia pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.

Natomiast, stosownie do art. 162 Kodeksu pracy:

„Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych”.

Z powołanych przepisów wynika zasada jednorazowego udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze. Urlop wypoczynkowy podlega podziałowi na części na wniosek pracownika. W przypadku podziału urlopu na części, zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu, co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Wnioski w zakresie podziału urlopów powinny być składane przez pracowników na etapie planowania urlopów przez pracodawcę. Sporządzenie planu urlopów jest obowiązkiem wynikającym z art. 163 § 1 k.p., wyjątek stanowi sytuacja, gdy organizacja związkowa wyraziła zgodę na brak sporządzenia planów. Ustalając plan urlopów albo uzgadniając termin wykorzystania urlopu indywidualnie z pracownikiem, pracodawca powinien uwzględnić warunek sformułowany w art. 162 zd. 2 k.p., polegający na tym, że przynajmniej jedna część wypoczynku będzie obejmowała nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Jednakże, w przypadku gdy żadna z części urlopu nie obejmuje co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych (łącznie z dniami wolnymi), akceptacja takiego wniosku pracownika o podział urlopu nie stanowi wykroczenia przeciwko prawom pracownika przewidzianego w art. 282 § 1 pkt 2 k.p. , polegającego na nieudzieleniu pracownikowi przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Mimo iż taki podział urlopu wypoczynkowego na części jest sprzeczny z literalnym brzmieniem przepisu, to czyn ten nie wypełnia dyspozycji art. 282 § 1 pkt 2 k.p. Przyjmuje się wobec tego, iż obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi możliwości skorzystania z nieprzerwanego urlopu w wymiarze 14 dni. W przypadku, gdy pracownik wyrazi wolę podziału urlopu na krótsze części, nie można mówić o naruszeniu przepisów Kodeksu pracy przez pracodawcę.

Należy jednak podkreślić, że z uwagi na fakt, iż podział urlopu na części wymaga wniosku pracownika, warto dla celów dowodowych zadbać o pisemne wnioski w tej kwestii.

Reasumując stwierdzić należy, iż pracodawca może dokonać podziału urlopu pracownika na etapie sporządzania planu urlopów w taki sposób, aby każda z części urlopu wynosiła mniej niż 14 dni. Wniosek w zakresie podziału musi jednak zostać złożony przez pracownika. Z tego względu, dla celów dowodowych, mając na względzie zabezpieczenie interesu pracodawcy, należy zadbać o pisemne wnioski pracowników w tej kwestii.

Jak prawidłowo podzielić urlop wypoczynkowy?

Jaki jest zasadniczy cel urlopu wypoczynkowego? Odpowiedź wydaje się oczywista: regeneracja sił fizycznych i psychicznych pracownika.

W jakim jednak sposób należy korzystać z urlopu, by skutek ten osiągnąć?

Bez wątpienia wtedy, kiedy pracownik korzysta z urlopu w sposób nieprzerwany, ciągły przez cały przysługujący mu jego wymiar. Czasem jednak pracownik może chcieć podzielić urlop na części. Kodeks pracy przewiduje taką możliwość, przy czym nie daje pracownikowi w tym zakresie pełnej swobody.

W art. 162 k.p. wskazano, że podział urlopu wypoczynkowego następuje na wniosek pracownika. Czy wymaga to podania uzasadnienia przez pracownika?

Z przywołanego przepisu wymóg taki nie wynika. Przy czym niektórzy wskazują, iż konieczność umotywowania istnieje w przypadku podziału urlopu, którego termin wykorzystania, w sposób nieprzerwany, został ustalony w planie urlopów lub w porozumieniu między pracodawcą, a pracownikiem. Uzasadnieniem tego stanowiska jest konieczność zapewnienia właściwej organizacji pracy przez pracodawcę – co wydaje się logiczne i słuszne.

Istotne jest to, że wniosek o częściowy urlop podlega zawsze akceptacji przez pracodawcę.

Wynika to ze sformułowania przepisu: urlop może być podzielony na części. W sytuacji gdyby ustawodawca posłużył się bardziej stanowczym określeniem, np. na wniosek pracownika urlop należy podzielić można by było wywodzić automatyczną zgodę pracodawcy. Tak jednak nie jest, a co więcej, przy podziale urlopu wypoczynkowego ustawodawca wprowadził nakaz, by co najmniej jedna część wypoczynku trwała nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Do okresu 14 dni kalendarzowych uwzględnia się następujące po sobie kolejno dni powszednie, robocze, wolne od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, niedziele i święta. Zasada ta wynika wprost z przepisu, poprzez użycie sformułowania część wypoczynku, a nie jak to było uprzednio część urlopu.

Pamiętać należy, że pracownik nie może poprzez swoje wnioski doprowadzić do tego by żadna z części urlopu nie trwała co najmniej 14 dni kalendarzowych. Takie zachowanie jest niedopuszczalne, nawet jeżeli istnieją ku temu uzasadnione przyczyny. Fragmentacja urlopu jest możliwa w ramach pozostałej części urlopu, czyli tej, która pozostaje po odliczeniu minimalnej długości wypoczynku.

Gdyby jednak zdarzyła się taka sytuacja, że pracodawca udzielił pracownikowi urlopu w taki sposób, że żadna z jego części nie obejmuje kolejnych 14 dni kalendarzowych i pozostała pula jest mniejsza niż 14 dni, wówczas pracownik nie może domagać się zwiększenia wymiaru urlopu należnego w danym roku kalendarzowym. Nadmierne rozdrobnienie urlopu nie stanowi wykroczenia przeciwko prawom pracownika (art. 282 § 1 pkt 2 k.p.), pomimo że takie zachowanie jest sprzeczne z art. 163 k.p.

Z kolei korzystanie z cząstkowych urlopów wypoczynkowych w przypadku pracowników podejmujących pracę po raz pierwszy w roku kalendarzowym, należy uznać za szczególną formę podziału urlopu. Podobnie sytuacja się przedstawia z urlopem ustalonym w wymiarze proporcjonalnym w razie ustania stosunku pracy oraz z 4-oma dniami urlopu na żądanie.

Podział urlopu na części – stanowisko GIP – Lawberry

W stanowisku z dnia 30 lipca 2021r. Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy wskazał, że „wykroczenie z art. 282 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy stanowi nieudzielenie przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawne obniżenie wymiar tego urlopu. Podkreślenia wymaga fakt, iż zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym w literaturze prawniczej i akceptowanym przez Państwową Inspekcję Pracy nadmierne rozdrobnienie urlopu udzielanego na wniosek pracownika nie stanowi wykroczenia przeciwko jego prawom, jest jednak sprzeczne z treścią art. 162 Kodeksu pracy, który wprost wskazuje, iż „(…) co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Podsumowując, nieudzielenie pracownikowi co najmniej jednej części wypoczynku obejmującej co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych nie stanowi wykroczenia przeciwko prawom pracownika”.

Art. 162. Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.. KODEKS PR

Kliknij ten link, aby przejść do panelu logowania.

Teraz do wszystkich płatnych Serwisów internetowych

Wydawnictwa Podatkowego GOFIN loguj się w jednym

miejscu.

Po zalogowaniu znajdziesz menu z linkiem do swojego

konta abonenta i dodatkowych opcji.

Wiadomości, Podział urlopu wypoczynkowego na części

Podział urlopu wypoczynkowego na części

18 sierpnia 2020

Prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego jest jednym z jego podstawowych uprawnień. Wynika ono z kodeksu pracy, ale także z norm wyższego rzędu. Prawo to przyznają pracownikom również art. 66 ust. 2 Konstytucji RP oraz art. 2 pkt 3 Europejskiej Karty Społecznej. Prawo do urlopu jest także podstawową zasadą prawa pracy (art. 14 kodeksu pracy).

Co do zasady pracownikowi przysługuje prawo do corocznego urlopu nieprzerwanego (art. 152 § 1 kodeksu pracy). Na wniosek pracownika urlop może zostać podzielony na części. Przynajmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych (art. 162 kodeksu pracy).

Przywołany przepis (art. 162 kodeksu pracy) wprowadza wyjątek od zasady wynikającej z art. 152 kodeksu pracy, zgodnie z którą urlop powinien być nieprzerwany. Wniosek o podział urlopu na części powinien być złożony przez pracownika przed sporządzeniem planu urlopów, chyba że pracodawca nie jest obowiązany do jego ustalenia (art. 163 § 1 i 1(1) kodeksu pracy). Należy pamiętać, że podzielenie urlopu na części bez wniosku pracownika jest niedopuszczalne, ale pracodawca nie jest obowiązany uwzględnić wniosku, nawet jeśli został on przez pracownika umotywowany. To do pracodawcy należy ostateczna decyzja, czy wnioskowane przez pracowników urlopy nie spowodują zakłócenia toku pracy.

Istotne jest, że zgodnie z kodeksem pracy jedna część urlopu musi obejmować nieprzerwanie co najmniej 14 dni, łącznie z niedzielami, świętami i innymi dniami wolnymi od pracy. Można przyjąć, że okres ten obejmuje minimalną przerwę w pracy, która w ocenie ustawodawcy pozwala na choćby częściową realizację celów urlopu wypoczynkowego.

„Wniosek pracownika o podział urlopu na części nie może zmieniać zasady wyznaczającej minimalny okres wypoczynku na 14 kolejnych dni kalendarzowych. Jest to niedopuszczalne, nawet gdyby pracownik uzasadniał to istotnymi dla siebie okolicznościami przemawiającymi za skróceniem tego okresu, na przykład nauką w szkole wyższej w systemie zaocznym i w związku z tym potrzebą regularnego korzystania z pojedynczych dni urlopu w terminach zajęć. Tego rodzaju “rozdrobnienie” urlopu możliwe jest ewentualnie w ramach pozostałej części urlopu, czyli tej, która zostaje po odliczeniu liczby dni urlopu przypadających na 14-dniowy nieprzerwany okres wypoczynku. W odniesieniu do “reszty” urlopu nie obowiązują bowiem żadne reguły wyznaczające czas trwania poszczególnych części tego urlopu.” (Baran Krzysztof W. (red.), Kodeks pracy. Komentarz, wyd. III).

Mimo to warto zwrócić uwagę, że nadmierne rozdrobnienie urlopu nie stanowi wykroczenia przeciwko prawom pracownika, gdyż nie wypełnia dyspozycji art. 282 § 1 pkt 2 kodeksu pracy. Co więcej, w sytuacji gdy nie będzie możliwe udzielenie pracownikowi co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych urlopu, nie nastąpi zwiększenie wymiaru urlopu należnego pracownikowi w danym roku kalendarzowym.

키워드에 대한 정보 na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części

다음은 Bing에서 na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Okiem pracownika – czy należy wykorzystać 14-dniowy nieprzerwany urlop wypoczynkowy?

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Okiem #pracownika #- #czy #należy #wykorzystać #14-dniowy #nieprzerwany #urlop #wypoczynkowy?


YouTube에서 na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Okiem pracownika – czy należy wykorzystać 14-dniowy nieprzerwany urlop wypoczynkowy? | na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment