Fotel Do Pracy Przy Komputerze Bhp | Jak Dobrać Fotel Biurowy – Wybór Krzesła Do Pracy – Zdrowe Życie Z Cps 15641 투표 이 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “fotel do pracy przy komputerze bhp – Jak dobrać fotel biurowy – wybór krzesła do pracy – Zdrowe życie z CPS“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 CPS – Centrum Przygotowania Sportowego 이(가) 작성한 기사에는 조회수 20,815회 및 좋아요 279개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

fotel do pracy przy komputerze bhp 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Jak dobrać fotel biurowy – wybór krzesła do pracy – Zdrowe życie z CPS – fotel do pracy przy komputerze bhp 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Jeżeli w pracy musisz siedzieć i musi to być raczej fotel, ale chcesz, aby ten fotel był możliwie jak najlepszy, to zapraszam do tego materiału w którym opowiem jak dobrać fotel do pracy przy biurku.
W poprzednim materiale mówiłem o prawidłowym dopasowaniu stanowiska pracy, a w kolejnych powiem o rozciąganiu podczas pracy 🙂
#ergonomicznyfotel #fotelbiurowy #zdrowapraca

Muzyka:
Fragments – AEROHEAD https://soundcloud.com/aerohead
Creative Commons — Attribution-ShareAlike 3.0 Unported — CC BY-SA 3.0
Free Download / Stream: https://bit.ly/al-fragments
Music promoted by Audio Library https://youtu.be/O7PzeUTESAA
Music: Morning Walk – Jingle Punks https://youtu.be/yPEVG7YFBeQ

fotel do pracy przy komputerze bhp 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Wymogi dot. krzesła biurowego – BHP Partner

Pracujesz przy komputerze? Masz pracę biurową? Siedzisz w pracy? Popatrz jakie masz krzesło biurowe? Czy ma regulację wysokości siedziska i oparcia?

+ 여기에 표시

Source: www.bhp-partner.com.pl

Date Published: 12/2/2021

View: 3474

Wyposażenie stanowiska pracy przy komputerze w …

Czy pracodawca ma obowiązek wymienić pracownikowi obecnie użytkowany fotel, który zresztą spełnia wymogi z zakresu bhp, czy może odrzucić jego …

+ 여기에 표시

Source: www.vademecumbhp.pl

Date Published: 9/6/2022

View: 4041

Jaki fotel do pracy przy komputerze wybrać? – Morele.net

Na co zwrócić uwagę kupując fotel do komputera? Podczas wielogodzinnej pracy przy biurku czy komputerze bardzo ważna jest postawa ciała, która …

+ 여기에 보기

Source: www.morele.net

Date Published: 9/13/2021

View: 6826

Wymagania BHP dla mebli biurowych – Szkolenia BHP

Czy meble biurowe, jakie pracodawca nabywa w celu wyposażenia stanowisk pracy (biurka, szafy regały itp.) powinny posiadać certyfikat na znak bezpieczeństwa …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: bhp-szkolenia.info

Date Published: 7/17/2022

View: 4075

주제와 관련된 이미지 fotel do pracy przy komputerze bhp

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Jak dobrać fotel biurowy – wybór krzesła do pracy – Zdrowe życie z CPS. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Jak dobrać fotel biurowy - wybór krzesła do pracy - Zdrowe życie z CPS
Jak dobrać fotel biurowy – wybór krzesła do pracy – Zdrowe życie z CPS

주제에 대한 기사 평가 fotel do pracy przy komputerze bhp

  • Author: CPS – Centrum Przygotowania Sportowego
  • Views: 조회수 20,815회
  • Likes: 좋아요 279개
  • Date Published: 2021. 2. 23.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=1NLZx2Q2OYM

Jaki fotel do pracy przy komputerze?

Dobry fotel ergonomiczny do pracy przy komputerze powinien posiadać: Wyprofilowane, dopasowane do anatomicznej budowy ciała siedzisko oraz oparcie. Siedzisko nie może być zbyt miękkie, zbyt płytkie ani za głębokie. Lepiej sprawdza się takie, które podpiera 2/3 długości ud.

Jakie warunki powinno spełniać krzesło na stanowisku pracy przy komputerze?

Krzesło biurowe spełniające wymogi BHP

Krzesło do pracy przy komputerze BHP musi umożliwiać swobodę ruchów, posiadać oparcie pod całe plecy z możliwością regulacji pochylenia (minimum od 5 do 30 stopni). Ponadto, podstawa krzesła musi być wsparta na pięciu punktach (nóżkach lub kółkach) – chodzi o stabilność.

Czy krzesło służące do pracy przy komputerze powinno posiadać możliwość obrotu o 360 stopni?

Oparcie powinno dawać również możliwość dopasowania kąta nachylenia do bieżących potrzeb pracownika. To oczywiście nie koniec wymogów odnośnie do tego, co krzesło biurowe powinno. BHP określa też, że mebel ten ma posiadać podłokietniki, a także co najmniej pięć kółek, obracanych w zakresie 360 stopni.

Czy krzesło stanowiące wyposażenie stanowiska pracy powinno posiadać?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe – krzesło biurowe, podobnie jak biurko (stół), uchwyt na dokumenty i podnóżek, jest zaliczane do wyposażenia dodatkowego stanowiska pracy.

Jakie krzesło do pracy w biurze?

Najlepsze są te krzesła i fotele biurowe, które posiadają regulowane oparcie oraz są wyposażone w podłokietniki. Oparcie powinno być wyprofilowane w taki sposób, aby odciążało odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

Jaki tani fotel do komputera?

Jaki fotel gamingowy? Ranking 2021:
  • Huzaro Force 3.0 – dobry i tani fotel gamingowy.
  • Huzaro Force 6.0 – dobry fotel gamingowy do 600 zł
  • SPC Gear SR300F V2 – niedrogi gamingowy fotel materiałowy.
  • Diablo Chairs X-One 2.0 – dobry fotel do komputera.
  • Diablo Chairs X-Horn 2.0 – dobry fotel gamingowy do 1000 zł

Czy krzesło biurowe musi mieć podłokietniki?

Jeśli chodzi o przepisy Prawa Pracy, również one narzucają konieczność wyboru odpowiedniego typu krzesła dla pracownika. Zgodnie z literą prawa, krzesło biurowe musi być wyposażone w podłokietniki.

Jakie normy spełniają meble biurowe?

Wśród norm jakie meble biurowe z atestem muszą spełnić normy:
  • PN-EN 527-1:2011 Meble biurowe. …
  • PN-EN 527-2: A1:2019-08 Meble biurowe. …
  • PN-EN 1023-1:2001 Meble biurowe. …
  • PN-EN 1023-2:2002 Meble biurowe. …
  • PN-EN 1335-1:2020-09 Meble biurowe. …
  • PN-EN 1335-2:2019-03 Meble biurowe. …
  • PN-EN 14073-2:2006 Meble biurowe.

Jakie normy powinny spełniać krzesła dla pracowników?

Krzesła do pracy siedzącej, albo do odpoczynku, np. w magazynie, powinny spełniać wymagania Polskiej Normy:- PN-EN 16139:2013-07 Meble – Wytrzymałość, trwałość i bezpieczeństwo – Wymagania dla siedzisk użytkowanych poza mieszkaniem.

Jak ustawić fotel przy biurku?

Należy usiąść wygodnie, jak najbliżej biurka. Ramiona powinny znajdować się w pozycji równoległej do kręgosłupa a dłonie na klawiaturze. Jeśli łokcie nie tworzą kąta 90°, należy wyregulować wysokość krzesła.

Jak prawidłowo siedzieć przy komputerze?

Dbaj o swoje plecy

Najważniejsze, by podparta była dolna część kręgosłupa. Ustaw wysokość siedzenia. Twoje kolana powinny znajdować się nieco niżej niż biodra, tak aby nie powodować ucisku i pozwalać na swobodną cyrkulację krwi.

Ile czasu powinna trwać przerwa po każdej godzinie pracy z komputerem?

5-minutowa przerwa w pracy po każdej godzinie przepracowanej przy obsłudze monitora ekranowego. Oczywiście przerwy te są wliczane do czasu pracy. Przerwa ta przysługuje bez względu na to, przy jakim rodzaju monitora pracuje pracownik.

Ile miejsca na fotel biurowy?

80 cm szerokości to odpowiednia przestrzeń dla jednej osoby siedzącej przy stole konferencyjnym. Można przyjąć trochę mniej, od ok. 60 cm do właśnie 80 cm, ale im bliżej tej mniejszej wartości wtedy osoby będą siedzieć dość blisko siebie.

Jak ustawic monitor zgodnie z BHP?

regulacja ustawienia monitora powinna umożliwiać pochylenie ekranu co najmniej 20° do tyłu i 5° do przodu oraz obrót co najmniej o 120° (po 60° w obu kierunkach) ekran monitora powinien być pokryty warstwą antyodbiciową lub wyposażony w odpowiedni filtr.

Kiedy wymienić fotel biurowy?

Lekarze zalecają, aby fotele biurowe były wymieniane co pięć lat. Pomaga to utrzymać siedzisko i oparcie w na tyle dobrym stanie, że siedząc w krześle nie zagłębiamy się w nim zbyt mocno. Sygnałem, że fotel się zużywa jest również to, że coraz trudniej się z niego wstaje.

Jaki fotel do komputera 2022?

Jaki fotel gamingowy kupić? Ranking 2022 [TOP 10]
  • 5.1 Miejsce honorowe – xRocker Legend.
  • 5.2 MSI MAG CH130.
  • 5.3 Huzaro Force 7.7.
  • 5.4 Silver Monkey SMG-550.
  • 5.5 AEROCOOL AC-280 Duke.
  • 5.6 Huzaro Combat 4.2.
  • 5.7 HP Omen Citadel.
  • 5.8 SPC Gear SR300 V2.

Jaki fotel do Home Office?

Idealnym wyborem okaże się taki fotel, który będzie wyposażony w podłokietniki oraz poduszkę lędźwiową. Dodatkowo warto zdecydować się na model, który posiada zagłówek.

Jaki fotel na bolacy kregoslup?

Najlepszy fotel dla kręgosłupa do 2000 zł

W przedziale cenowym do 2000 zł najlepszym fotelem dla kręgosłupa będą dwa modele. Bliźniacze krzesła Kulik System Elegance oraz Galaxy. Są to duże fotele biurowe wyposażone w obszerne oparcie oraz zagłówek dla zdrowia górnego odcinka kręgosłupa (szyjnego oraz piersiowego).

Jak wybrać krzesło do komputera?

Podsumowując, odpowiednie krzesło do pracy przy komputerze powinno być ergonomiczne, czyli dopasowane do nas pod względem głębokości, twardości siedziska i wysokości, obrotowe i na kółkach, odpowiednio wyprofilowane do kręgosłupa, z regulowanym oparciem, wyposażone w podłokietniki i zagłówek oraz z materiałów …

Wymogi dot. krzesła biurowego

Pracujesz przy komputerze? Masz pracę biurową? Siedzisz w pracy?

Popatrz jakie masz krzesło biurowe? Czy ma regulację wysokości siedziska i oparcia? Czy jest sprawne? Czy nie jest uszkodzone?

Kiedy można domagać się wymiany naszego elementu stanowiska pracy pt. krzesło biurowe? Jakie wymogi ma spełniać moje krzesło biurowe czyli krzesło do pracy z komputerem?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

(…)

5.1.Krzesło stanowiące wyposażenie stanowiska pracy powinno posiadać:

dostateczną stabilność, przez wyposażenie go w podstawę co najmniej pięciopodporową z kółkami jezdnymi,

wymiary oparcia i siedziska, zapewniające wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów,

regulację wysokości siedziska w zakresie 400÷500 mm, licząc od podłogi,

regulację wysokości oparcia oraz regulację pochylenia oparcia w zakresie: 5° do przodu i 30° do tyłu,

wyprofilowanie płyty siedziska i oparcia odpowiednie do naturalnego wygięcia kręgosłupa i odcinka udowego kończyn dolnych,

możliwość obrotu wokół osi pionowej o 360°,

podłokietniki.

2.Mechanizmy regulacji wysokości siedziska i pochylenia oparcia powinny być łatwo dostępne i proste w obsłudze oraz tak usytuowane, aby regulację można było wykonywać w pozycji siedzącej.

Tylko jeśli krzesło biurowe nie spełnia wymagań zawartych w rozporządzeniu lub jest uszkodzone podlega wymianie i nie może być dopuszczone do użytkowania u pracodawcy.

Krzesła biurowe – przepisy bhp. Co na temat ergonomii foteli do pracy mówi prawo?

8 warunków ergonomicznego krzesła biurowego według Ministra Pracy

Co decyduje, że krzesło do pracy przy biurku jest funkcjonalne i ergonomiczne? Czy wygodę, która – zdawałoby się – jest odczuciem subiektywnym, można regulować przepisami prawa? Okazuje się, że tak. Przyjrzyjmy się, jakie regulacje prawne dotyczące krzeseł biurowych obowiązują w Polsce.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe – krzesło biurowe, podobnie jak biurko (stół), uchwyt na dokumenty i podnóżek, jest zaliczane do wyposażenia dodatkowego stanowiska pracy. § 4. tego rozporządzenia zobowiązuje pracodawcę do zorganizowania stanowiska pracy z monitorem ekranowym w taki sposób, aby spełniało minimalne wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii. Wymagania te, zostały określone w załączniku do dokumentu.

W punkcie 1. ministerialnego załącznika czytamy, że wyposażenie stanowiska pracy oraz sposób rozmieszczenia jego elementów nie może powodować podczas pracy nadmiernego obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego i (lub) wzroku oraz być źródłem zagrożeń dla pracownika. Sprawdźmy, jakie są minimalne wymagania w zakresie krzeseł biurowych.

Krzesła biurowe do pracy przy komputerze – minimalne wymagania określone przez Ministra Pracy

W załączniku, który nosi tytuł Minimalne wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, jakie powinny spełniać stanowiska pracy wyposażone w monitory ekranowe, urzędnicy poświęcili aż osiem podpunktów na stosunkowo szczegółowe opisanie budowy i parametrów krzesła biurowego, które powinno zapewniać bezpieczeństwo i komfort pracy pracownika.

Według przepisów krzesło biurowe powinno posiadać:

stabilność, dzięki co najmniej pięciopodporowej podstawie wyposażonej w kółka jezdne;

oparcie i siedzisko o wymiarach zapewniających wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów;

regulację wysokości siedziska w zakresie 400 – 500 mm, licząc od podłogi;

regulację wysokości oparcia;

regulację pochylenia oparcia w zakresie 5⁰ do przodu i 30⁰ do tyłu;

wyprofilowane oparcie oraz siedzisko zgodnie z naturalnym wygięciem kręgosłupa i odcinkiem udowym kończyn dolnych;

możliwość obrotu wokół osi pionowej w zakresie 360⁰;

podłokietniki, umieszczone na wysokości od 190 do 250 mm od płyty siedziska.

Dodatkowo minister zauważa, że wszystkie mechanizmy regulacji wysokości siedziska i pochylenia oparcia powinny być łatwo dostępne, proste w obsłudze oraz usytuowane w sposób umożliwiający ich obsługę w pozycji siedzącej.

Pracowniku, masz prawo do podnóżka!

W załączniku do rozporządzenia zwraca się uwagę na konieczność płaskiego, spoczynkowego ustawienia stóp na podłodze w trakcie wykonywania pracy na stanowisku wyposażonym w monitor ekranowy. Jeśli wysokość krzesła uniemożliwia takie ułożenie, pracodawca koniecznie powinien wyposażyć miejsce pracy w podnóżek. Ale prawo do podpórki na stopy przysługuje pracownikowi nawet wówczas, gdy warunek spoczynkowego ustawienia stóp jest spełniony – wystarczy, że zgłosi takie życzenie.

Kąt pochylenia podnóżka nie powinien przekraczać 15⁰ (może też być zupełnie płaski), a jego wysokość powinna być dostosowana do cech antropometrycznych pracownika. Jego powierzchnia nie może być śliska, a sam podnóżek nie może się przesuwać w trakcie użytkowania.

Ergonomiczne = zdrowotne?

Pracodawca wyposażając stanowisko pracy przy komputerze, jest zobowiązany do zastosowania się do określonych przepisami wymogów w zakresie budowy i parametrów krzeseł biurowych. Fotel biurowy dobrany zgodnie z warunkami rozporządzenia Ministra Pracy oraz prawidłowo wyregulowany do potrzeb pracownika spełnia warunki ergonomii, a zatem nie powoduje nadmiernego obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego i w tym sensie może być traktowany jako zdrowotny. Praktyka pokazuje jednak, że te minimalne kryteria stosunkowo często są niewystarczające do zapewnienia komfortowej, a przez to bardziej efektywnej pracy przy komputerze. Ale to już temat na oddzielny wpis.

Pozdrawiamy

Zespół Consido

Jaki fotel do pracy przy komputerze wybrać? Dobry fotel ergonomiczny

Kupienie fotela do pracy przy komputerze nie jest łatwym zadaniem. W sklepach jest do wyboru mnóstwo różnego rodzaju foteli różniących się między sobą na pierwszy rzut oka tylko ceną. Najtańsze fotele znajdziemy już nawet za 150 – 200 złotych. To fotele, które niekoniecznie sprawdzą się dla osób, które pracują przy komputerze przez wiele godzin. Osoby te powinny bez wątpienia zainteresować się ergonomicznymi fotelami umożliwiającymi nawet długotrwałą pracę siedzącą. Są to fotele stosunkowo drogie, ale mają one szereg dodatkowych funkcji. Zobaczmy, jaki fotel do pracy przy komputerze będzie najlepszy. Dla tych z Państwa którzy są wzrokowcami na samym dole znajduje się infografika: Fotel ergonomiczny, co powinien posiadać?

Na co zwrócić uwagę, kupując fotel do komputera?

Praca przy komputerze bardzo często kończy się bólem kręgosłupa. Jest to efekt przede wszystkim źle dobranego fotela. Jeśli właśnie zamierzasz kupić fotel do pracy biurowej dla siebie lub dla swoich pracowników i nie wiesz jaki wybrać, w tym artykule postaramy Ci się podpowiedzieć. Jeśli natomiast poszujujesz wygodnego krzesła do pracy w domu, przeczytaj koniecznie wpis: Fotel do pracy zdalnej. Wracając do głównego wątku wiele osób, które kupują krzesło do pracy przy komputerze kieruje się przede wszystkim jego designem i ceną. Okazuje się jednak, że są to elementy, które powinno się uwzględniać, lecz nie są one kluczowe. Wybierając krzesło biurowe należy kierować się głównie innymi czynnikami. Podczas zakupu należy zwrócić przede wszystkim uwagę na:

Możliwość regulacji siedziska. Każdy fotel biurowy, musi mieć możliwość ustawienia siedziska tak, aby nogi osoby siedzącej były zgięte w kolanach ok. pod kątem prostym (90º). Powinny zatem posiadać podstawową funkcję czyli regulację wysokości siedzenia przy pomocy siłownika, tak aby pokrywały pewien zakres wzrostu zarówno osób niższych jak i wyższych. O ile w większości foteli biurowych rozwiązanie to od lat jest już standardem o tyle rozmiar siłownika jest zazwyczaj uniwersalny. To znaczy że często fotele z danego rozmiary, są w jednym rozmiarze. Wyjątkiem od tego są fotele marki Kulik System. W fotelach tych zamontowane zostały regulowane podnośniki siedziska, które występują w kilku rozmiarach. Sprawdzają się więc dla osób o różnym wzroście, jest możliwość ich personalizacji i precyzyjniejszego doboru w momencie zakupu.

Wyprofilowane oparcie oparcie powinno odzwierciedlać naturalną, anatomiczną krzywiznę kręgosłupa (kręgosłup zdrowy jest “krzywy” – z profilu tworzy delikatną literę “S” – kręgosłup to nie kij od miotły!). Dlatego oparcie fotela powinno dościgać naturę i również nie być płaskie jak blat od stołu. Niestety większość oparć foteli taka jest – są albo totalnie płaskie, albo niewystarczająco wyprofilowane. Idealne jest takie wyprofilowane do kształtu kręgosłupa , aby wspierać go i odciążać na jak najdłuższym odcinku.

Odpowiednia głębokość siedzenia. Siedzisko nie może też być zbyt głębokie. W czasie pracy użytkownik nie może pochylać się do przodu, gdyż jest zbyt cofnięty względem ekranu komputera, blatu biurka czy klawiatury – takie rozwiązanie sprawia, że kręgosłup jest bardzo mocno obciążony. Nie może też być zbyt płytkie, gdyż użytkownik będzie bardziej spięty i zużywał będzie więcej swojej energii na upilnowanie postawy lub będzie siedział niedbale ; za płytkie siedzisko może okazać się równie mało przyjazne dla kręgosłupa, jak zbyt głębokie. Wyjątkiem są fotele biodynamiczne, które mają za zadanie zmobilizować mięśnie do pracy.

Podłokietniki – są bardzo przydatne. W przypadku fotela do komputera powinny one być stosunkowo szerokie. Dobrze sprawdzają się także modele z podłokietnikami regulowanymi, w których użytkownik może zmieniać ich pozycję. Istnieją modele w których taka regulacja jest możliwa w zakresie góra dół, oraz podłokietniki 3D z regulacją góra-dół oraz przód-tył. Dzięki temu można precyzyjnie dopasować podłokietniki do swoich potrzeb. Takie regulowane podłokietniki można znaleźć również wśród modeli krzeseł Kulik System.

Czy warto kupić ergonomiczne krzesło do pracy przy komputerze?

Nowoczesny kształt i wygląd są oczywiście ważne, jednak o wiele ważniejsza jest ergonomia. Dobrej klasy ergonomiczne krzesła mają szereg różnorodnych funkcji, które sprawiają, że nawet po wielogodzinnej pracy przy komputerze nie pojawiają się dolegliwości bólowe. Ergonomiczne fotele biurowe zostały zaprojektowane tak, aby w miarę możliwości dopasowywały się swoimi kształtami do anatomicznej budowy ciała użytkownika. Dobrze zaprojektowany i wykonany ergonomiczny fotel biurowy współgra z ruchami ciała, które wykonuje użytkownik podczas prac w pozycji siedzącej. Jeśli szukacie takich właśnie foteli, zwróćcie uwagę na krzesła marki Kulik System sprzedawane w naszym sklepie internetowym. W ofercie tego producenta jest m.in. modeli model Classic. Łączy on w sobie klasyczny kształt obrotowego krzesła i specjalnie wyprofilowane siedzisko oraz oparcie. Warto dodać, że fotele Kulik System mają jako nieliczne spośród dostępnych na rynku kanały wentylacyjne; komfort pracy na takim krześle jest zdecydowanie większy. Model Classic jest rozwiązaniem najbardziej budżetowym spośród specjalistycznych modeli krzeseł tego producenta, daje jednak już znakomitą ochronę kręgosłupa w porównaniu do średniej klasy marketowych krzeseł w tym przedziale cenowym.

Funkcje jakie powinno mieć krzesło ergonomiczne do komputera:

regulacja kąta oparcia. Jest to jedna z podstawowych funkcji każdego fotela biurowego. W tańszych modelach kąt pochylenia można zablokować jedynie na sztywno – w droższych można też przejść w tak zwaną funkcję bujania. W tańszych modelach może nie być tej funkcji lub można spotkać blokadę kąta odchylenia w kilku pozycjach. W fotelach Kulik System mamy do czynienia z płynnym ustawieniem tej płaszczyzny oparcia. każdy więc może znaleźć najdogodniejszą dla siebie.

mechanizm regulacji wysokości panelu w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Na miano ergonomicznego fotela zasługuje ten, który jest wyprofilowany pod lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Idealny fotel ma wyprofilowanie, które można regulować w pionie. Dzięki temu każdy użytkownik może dopasować fotel do swojego ciała. Jest to wartościowe rozwiązania i może być różnorodnie skonstruowane. Czasami ma postać panelu lędźwiowego przesuwanego oddzielnie, jak ma to miejsce w większości foteli gamingowych lub też regulacja ta może odbywać się łącznie z regulacją wysokości oparcia.

lub też regulacja ta może odbywać się łącznie z regulacją wysokości oparcia. dostosowanie głębokości siedziska. Taką funkcję można znaleźć tylko w fotelach z górnej półki cenowej. W modelach tych regulacja głębokości siedziska jest bardzo płynna, bez problemów idealną odległość siedziska od oparcia mogą dostosować zarówno osoby szczupłe, jak i te o bardziej masywnej budowie ciała;

regulacja oparcia w pionie. Jest to funkcja, która umożliwia zarówno ustawienie wysokości podparcia w odcinku lędźwiowym, jak i całych pleców. Krzesło do pracy przy komputerze z taką funkcją szczególnie wszyscy użytkownicy niezależnie od wzrostu. Obecnie we współczesnych fotelach jest to już raczej standardem. Fotele które nie mają tejże regulacji powinny być od razu zdyskwalifikowane i nie brane pod uwagę w momencie zakupu.

i nie brane pod uwagę w momencie zakupu. dodatkowe pochylenie siedziska i oparcia do przodu. To również funkcja, która jest stosowana w niektórych zaawansowanych modelach ergonomicznych foteli. Umożliwia ona ułożenie się fotela w pozycji pochylonej do przodu. Mimo przyjęcia przez użytkownika postawy obciążającej szyjny i lędźwiowy odcinek kręgosłupa, plecy mające kontakt z takim fotelem, a posiadające odpowiednie wyprofilowanie będą lepiej chronione, a pozycja siedząca jest stabilna. Takie ustawienie fotela w przód może być wymuszone pewnymi specyficznymi rodzajami pracy lub też w przypadku siedziska wymaganiami anatomicznymi (np budowa miednicy czy wcześniejsze urazy tej struktury kostnej).

Gdzie znajdę takie krzesła do komputera?

Większość tych funkcji użytkownicy znajdą we wszystkich modelach krzeseł marki Kulik System. Na szczególną uwagę zasługują modele z Business oraz Galaxy. Fotele Business charakteryzują się podwyższonym standardem, a wygląd jest szczególnie lubiany przez Panie. Galaxy to z kolei fotele dla najbardziej wymagających pod względem ochrony, regulacji i wyglądu. To bardzo profesjonalny fotel, które idealnie pasuje do dyrektorskiego gabinetu. Stworzone przez Kulik System rozwiązania chronione patentami sprawiają, że fotele te zasługują na miano niemal idealnych ergonomicznych foteli do pracy przy komputerze.

Jaki fotel do pracy przy komputerze wybrać, aby uniknąć problemów z kręgosłupem?

Wielogodzinna praca przy komputerze nie musi w dzisiejszych czasach kończyć się bólem kręgosłupa. Na rynku dostępne są fotele idealne dla osób, które cierpią z powodu dolegliwości kręgosłupa. Anatomia oraz nauka o tworzeniu przedmiotów zgodnych z naturą człowieka – czyli ergonomia w połączeniu z inżynierią umożliwia stworzenie krzeseł na których siedzenie staje się bardziej komfortowe, bezpieczne i zdrowe. Proponowane przez nas krzesła do komputera na chory kręgosłup sprawdzą się nie tylko w przypadku osób, które cierpią z powodu bólu podczas siedzenia. Śmiało mogą go wybrać również osoby, które w przyszłości nie chcą borykać się z takimi problemami. Problemów z kręgosłupem można uniknąć wybierając fotele ortopedyczne do komputera dostępne w naszej ofercie. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby maksymalnie odciążały kręgosłup oraz podtrzymujące go mięśnie. Niezależnie czy wybiorą Państwo oferowane przez nas krzesła radzimy: podczas zakupów warto pamiętać o kilku szczegółach – nie każdy fotel z etykietą „fotel ergonomiczny do komputera” na takie miano zasługuje.

Dobry fotel ergonomiczny do pracy przy komputerze powinien posiadać:

Wyprofilowane, dopasowane do anatomicznej budowy ciała siedzisko oraz oparcie.

Siedzisko nie może być zbyt miękkie, zbyt płytkie ani za głębokie. Lepiej sprawdza się takie, które podpiera 2/3 długości ud.

Oparcie natomiast powinno posiadać co najmniej wyprofilowany odcinek lędźwiowy, dobrze jeśli będzie również miał pionowy fałd stabilizujący wyższe odcinki kręgosłupa. Możliwość regulacji wysokości siedziska i oparcia oraz opcjonalnie regulowane podłokietniki.

Dopasowanie ergonomicznego fotela ortopedycznego do wagi i wzrostu osoby, która będzie z niego korzystała

Solidna budowa, wykonanie z dobrej jakości materiałów oraz posiadać mechanizmy regulacji.

Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem krzesła do komputera?

Szczególne odmiany foteli ergonomicznych o właściwościach prozdrowotnych, czyli fotele ortopedyczne zaprojektowano tak, aby wspierały plecy na dużej powierzchni. Dzięki temu podpierają one bardzo dobrze kręgosłup, ryzyko bólu pleców oraz urazów jest wtedy zdecydowanie mniejsze. Materiały, których użyto do wyprodukowania krzeseł profilaktyczno-rehabilitacyjnych muszą być najwyższej jakości. Fotel Business czy Elegance marki Kulik System to przykład takich ergonomicznych foteli, które sprawdzą się w roli foteli ortopedycznych i rehabilitacyjnych.

Inwestycja w zakup ergonomicznego fotela do pracy przy komputerze na pewno się opłaci. Odpowiednio dobrany fotel do Twoich potrzeb zapobiegnie dolegliwościom bólowym, zmniejszy też te już istniejące. Wygodnego, ergonomicznego fotela do pracy przy komputerze na 99% nie uda się kupić w supermarkecie. Na pewno też nie będzie to koszt rzędu 200-300 zł, zaowocuje to jednak bardziej efektywną pracą, lepszym samopoczuciem oraz zdrowiem bez towarzyszącego pracy bólu.

Infografika: Co powinien posiadać fotel ergonomiczny?

Krzesło biurowe – wygodna praca przy komputerze

Krzesło biurowe – wygodna praca przy komputerze

Wygoda to oczywiście pojęcie względne. Dlatego w przypadku krzeseł biurowych tak istotne są możliwości ich indywidualnego dopasowania do potrzeb. Tylko dzięki nim możemy mieć pewność, że każde krzesło da się dostosować do swoich preferencji – to wyłącznie kwestia ustawień.

W doborze krzesła najważniejsza jest ergonomia, a wszystkiego o niej dowiesz się z tekstu Jak dobrać dobre krzesło biurowe?.

Dziś rozpracujemy temat tego, jak urządzić sobie stanowisko pracy, żeby zapewnić sobie niekwestionowany komfort, a dzięki niemu, zwiększyć wydajność pracy i sprawić, że każdy dzień spędzony na obowiązkach zawodowych będzie upływał znacznie przyjemniej.

Wygodny fotel biurowy – co to oznacza?

Wygodny fotel to taki, który sprawi, że zapomnisz, że siedzisz. Nie czujesz krzesła, nie myślisz o nim i nie zastanawiasz się nad zmianą pozycji. Komfortowe krzesło powoduje, że siedząc nie odczuwasz żadnych dolegliwości bólowych, plecy otrzymują solidne podparcie, a pozycja ciała jest zdrowa i rozluźniona.

Jak wybrać ergonomiczny fotel biurowy? – tu znajdziesz wszystkie potrzebne informacje na temat profesjonalnego doboru krzesła.

Wygodny fotel jest oczywiście ergonomiczny – dostosowany do potrzeb sylwetki, z możliwością wielopoziomowej regulacji. Regulacja jest niezwykle ważna. Które elementy krzesła powinny być regulowane? Z całą pewnością wysokość krzesła – dzięki niej dopasujemy krzesło do wzrostu. Regulowane oparcie umożliwi dostosowanie zarówno kąta jego nachylenia, jak i wysokości podparcia dla odcinka lędźwiowego. Regulacja podłokietników zapewni komfortowe podparcie dla rąk. Poziom wysunięcia siedziska sprawi natomiast, że będziemy siedzieć wyprostowani, w wygodnej pozycji, która nie zakończy się bólem pleców nawet po wielu godzinach.

Wyregulowany do sylwetki, wzrostu i potrzeb fotel biurowy to jedno z najważniejszych narzędzi pracy! Zaniedbanie tego aspektu wywołuje więcej konsekwencji, niż można byłoby się spodziewać – począwszy od dolegliwości fizycznych, przez zmęczenie psychiczne, a wszystko to przekłada się na to, jak pracujemy. Co więcej, w dłuższej perspektywie czasu wpływa również na to, jak myślimy o swojej pracy.

Krzesło biurowe spełniające wymogi BHP

Wytyczne w zakresie odpowiednich kryteriów, jakie musi spełniać krzesło określają dość precyzyjnie także zasady Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. To istotna wiadomość dla pracodawców, których obowiązkiem jest stworzenie stanowisk pracy zgodnych z zasadami i gwarantujących pracownikom bezpieczeństwo i komfort. To zresztą jest również w ich własnym interesie – bowiem pracownik, który siedzi wygodnie, pracuje znacznie wydajniej. Krzesło do pracy przy komputerze BHP musi umożliwiać swobodę ruchów, posiadać oparcie pod całe plecy z możliwością regulacji pochylenia (minimum od 5 do 30 stopni). Ponadto, podstawa krzesła musi być wsparta na pięciu punktach (nóżkach lub kółkach) – chodzi o stabilność. Krzesła BHP mają także posiadać podłokietniki, choć niekoniecznie z opcją regulacji.

Wygodne krzesło do biurka – detale mają znaczenie

Obok wielopłaszczyznowej regulacji, istotnych jest jeszcze wiele innych drobiazgów. Drobiazgów, dzięki którym krzesło biurowe jest wygodne w każdych okolicznościach.

Na pewno nie raz siedziałeś na krześle latem. Wiesz, że już po kilku chwilach na plecach czuć nieznośne fale gorąca, skóra zaczyna się pocić i o wygodzie nie ma mowy. Przestajesz się koncentrować, nie jesteś w stanie skupić się na zadaniach, myślisz wyłącznie o tym, że ci gorąco… Dobre krzesło zapewnia cyrkulację powietrza. To ze względu na nią oparcia są często wykonane ze specjalnej siateczki, która umożliwia skórze oddychanie i odprowadzanie wilgoci. Ponadto, siedzisko również powinno być wykonane z materiału, który nie wywoła nadmiernego pocenia.

Wygodne stanowisko pracy – co oprócz krzesła?

Bez względu na wiek i gabaryty użytkownika, wygodne stanowisko pracy oznacza zwykle to samo. Wybrane według powyższych kryteriów krzesło – to podstawa. Również dla młodzieży i dzieci.

Jeśli potrzebny ci fotel dla dziecka, zajrzyj do tekstu Jak wybrać krzesło dla dziecka?.

Ale siedzisko do pracy przy komputerze to nie wszystko! Potrzebne jest jeszcze ergonomiczne biurko, które bezwzględnie musi posiadać wystarczająco obszerny blat, aby wesprzeć na nim ręce i ułożyć niezbędne do pracy akcesoria – lampkę, laptop, monitor czy klawiaturę. Po ich ustawieniu pozostałe miejsce powinno być wystarczające na postawienie kubka z kawą czy kartkę, na której potrzebujemy zrobić notatki.

Bardzo ważne jest również odpowiednie oświetlenie. W ciągu dnia blat biurka powinien być oświetlany naturalnym światłem dziennym (jeśli pomieszczenie to umożliwia), oczywiście bez promieni słonecznych padających prosto w oczy. Po zmroku natomiast, mimo oświetlenia z monitora, blat biurka powinien być doświetlony na tyle jasno, żeby bez trudu widzieć wszystko bez wysilania wzroku.

Krzesło biurowe a wymagania BHP

Przestrzeganie zasad BHP przy organizacji komputerowego stanowiska pracy jest bardzo ważne. Stawką jest tu zdrowie pracowników i pozytywny wynik ewentualnej kontroli. Jak zatem zadbać o tę kwestię? Jakie cechy powinno posiadać przepisowe krzesło biurowe?

Ergonomia i BHP pracy przy komputerze

Zacznijmy jednak od innego mebla biurowego, czyli od biurka, ewentualnie stołu konferencyjnego. On również ma duże znaczenie dla zdrowia i komfortu naszych pracowników. Blat powinien mieć on kolor jasny – tak, aby nie kontrastował z treściami wyświetlanymi na ekranie. Dzięki temu oczy osoby siedzącej przed monitorem mniej się męczą, a w konsekwencji poprawiona zostaje ergonomia pracy przy komputerze. BHP określa również wysokość, jaką powinien mieć stół. Ważne, aby pracownik nie dotykał kolanami dolnej części blatu, a jego nogi miały do dyspozycji swobodną przestrzeń.

Sprawdźmy zatem, czy biurko, które chcemy kupić, nie jest za niskie lub zbyt mocno zabudowane. Wysokość blatu jest ważna również z innego powodu. Powinna ona umożliwiać takie ustawienie monitorów, by zachowany został kąt prosty między linią wzroku pracownika i powierzchnią ekranu. Ergonomia i BHP komputerowego stanowiska pracy wymagają też, by klawiatura znajdowała się na wysokości, która umożliwia jej obsługę przy łokciach zgiętych pod kątem prostym. Jak widać, bardzo wiele zależy tu od warunków fizycznych pracownika, a konkretnie jego wzrostu. Możliwość regulacji biurka pod kątem wysokości blatu będzie zatem bardzo pożądana.

Krzesło biurowe powinno… BHP w biurze

Inny ważny mebel, bez którego nie sposób wyobrazić sobie zdrowej i wygodnej pracy przy komputerze to krzesło biurowe. BHP określa kilka ważnych cech, jakie powinien spełniać tego rodzaju sprzęt. Niezbędna jest tu możliwość regulacji wysokości siedziska, a także oparcia. Oparcie powinno dawać również możliwość dopasowania kąta nachylenia do bieżących potrzeb pracownika. To oczywiście nie koniec wymogów odnośnie do tego, co krzesło biurowe powinno. BHP określa też, że mebel ten ma posiadać podłokietniki, a także co najmniej pięć kółek, obracanych w zakresie 360 stopni. Zapewnia to dużą mobilność fotela biurowego przy jednoczesnej stabilności konstrukcji.

Ważne też, by oparcie było odpowiednio wyprofilowane. Dotyczy to zwłaszcza części lędźwiowej, pożądanym elementem wyposażenia jest również zagłówek. Postawa ciała na fotelu obrotowym powinna być bowiem najbardziej zbliżona do naturalnej po to, by pracownik nie męczył się, a jego kręgosłup nie uległ zwyrodnieniom. Jeśli chodzi o krzesło biurowe, wymagania BHP mówią też, że podczas siedzenia pracownik powinien móc postawić stopy płasko na podłożu. Nie zawsze jest to jednak możliwe, a zatem w niektórych sytuacjach zasadne staje się wyposażenie stanowiska w podnóżek.

Ergonomia pracy przy komputerze BHP

Widzimy zatem, jak ważne jest odpowiednio skonstruowane krzesło biurowe. Wymagania BHP dotyczą jednak również innych zagadnień związanych z przygotowaniem stanowiska komputerowego. Ważna jest dostatecznie duża ilość miejsca w biurze. Wszystkie niezbędne do pracy w danym miejscu przedmioty i sprzęty, jak chociażby mysz czy dokumentacja, powinny być w zasięgu ręki pracownika. Ważne też, by jego ciało znajdowało się w odległości przynajmniej 40 centymetrów od ekranu (górna granica to w tym wypadku 75 cm). Dwa monitory powinien dzielić dystans przynajmniej 60 centymetrów.

Weźmy też pod uwagę, że w niektórych biurach pracuje wiele osób. Dotyczy to zwłaszcza pomieszczeń typu open space, choć nie tylko. W takich wypadkach ważne jest, by odległość między tyłem monitora a innym pracownikiem nie była mniejsza niż 80 centymetrów. Co jeszcze ma znaczenie, gdy chcemy stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze? BHP mówi, że w biurze powinien być dostęp do światła słonecznego, z możliwością dostosowania jego intensywności (np. poprzez zasłony). Monitory najlepiej jest też umieszczać bokiem do okien, czyni to bowiem pracę nie tylko zdrowszą, ale też łatwiejszą i bardziej produktywną.

Ergonomia i BHP komputerowego stanowiska pracy

Ważne jest zatem odpowiednio zaprojektowany układ pomieszczenia i wykorzystanie sprzętów, które pozwalają pracownikowi na przyjęcie zdrowej postawy ciała. BHP i ergonomia pracy przy komputerze to jednak również zasady dotyczące innych zagadnień funkcjonowanie firmy. Najlepiej byłoby, gdybyśmy mogli po godzinie siedzenia przy komputerze skierować pracownika do innych zadań. Zwykle jest to jednak niemożliwe, zatem niezbędne staje się, by na każde 60 minut pracy przed ekranem przypadało 5 minut przerwy. Pracownik powinien mieć wówczas możliwość rozruszania się i dania wytchnienia oczom.

Ergonomia i BHP pracy przy komputerze zależy również od jakości sprzętu elektronicznego, z jakiego korzystamy. Najlepiej, aby monitory posiadały wysoką częstotliwość odświeżania ekranu, a klawiatury były wyposażone w czytelne i kontrastowe oznaczenie klawiszy. Myszki natomiast powinny uwzględniać potrzeby osób zarówno prawo- jak i leworęcznych, a ich uzupełnieniem są porządnie skonstruowane podkładki. Nie wszystkie wymienione tu aspekty są precyzyjnie regulowane przepisami prawa. Każdy z nich sprawi jednak, że pracownikom będzie się pracować wygodniej, co na pewno korzystnie wpłynie na ich efektywność.

Krzesła biurowe – przepisy bhp. Co na temat ergonomii foteli do pracy mówi prawo?

8 warunków ergonomicznego krzesła biurowego według Ministra Pracy

Co decyduje, że krzesło do pracy przy biurku jest funkcjonalne i ergonomiczne? Czy wygodę, która – zdawałoby się – jest odczuciem subiektywnym, można regulować przepisami prawa? Okazuje się, że tak. Przyjrzyjmy się, jakie regulacje prawne dotyczące krzeseł biurowych obowiązują w Polsce.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe – krzesło biurowe, podobnie jak biurko (stół), uchwyt na dokumenty i podnóżek, jest zaliczane do wyposażenia dodatkowego stanowiska pracy. § 4. tego rozporządzenia zobowiązuje pracodawcę do zorganizowania stanowiska pracy z monitorem ekranowym w taki sposób, aby spełniało minimalne wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii. Wymagania te, zostały określone w załączniku do dokumentu.

W punkcie 1. ministerialnego załącznika czytamy, że wyposażenie stanowiska pracy oraz sposób rozmieszczenia jego elementów nie może powodować podczas pracy nadmiernego obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego i (lub) wzroku oraz być źródłem zagrożeń dla pracownika. Sprawdźmy, jakie są minimalne wymagania w zakresie krzeseł biurowych.

Krzesła biurowe do pracy przy komputerze – minimalne wymagania określone przez Ministra Pracy

W załączniku, który nosi tytuł Minimalne wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, jakie powinny spełniać stanowiska pracy wyposażone w monitory ekranowe, urzędnicy poświęcili aż osiem podpunktów na stosunkowo szczegółowe opisanie budowy i parametrów krzesła biurowego, które powinno zapewniać bezpieczeństwo i komfort pracy pracownika.

Według przepisów krzesło biurowe powinno posiadać:

stabilność, dzięki co najmniej pięciopodporowej podstawie wyposażonej w kółka jezdne;

oparcie i siedzisko o wymiarach zapewniających wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów;

regulację wysokości siedziska w zakresie 400 – 500 mm, licząc od podłogi;

regulację wysokości oparcia;

regulację pochylenia oparcia w zakresie 5⁰ do przodu i 30⁰ do tyłu;

wyprofilowane oparcie oraz siedzisko zgodnie z naturalnym wygięciem kręgosłupa i odcinkiem udowym kończyn dolnych;

możliwość obrotu wokół osi pionowej w zakresie 360⁰;

podłokietniki, umieszczone na wysokości od 190 do 250 mm od płyty siedziska.

Dodatkowo minister zauważa, że wszystkie mechanizmy regulacji wysokości siedziska i pochylenia oparcia powinny być łatwo dostępne, proste w obsłudze oraz usytuowane w sposób umożliwiający ich obsługę w pozycji siedzącej.

Pracowniku, masz prawo do podnóżka!

W załączniku do rozporządzenia zwraca się uwagę na konieczność płaskiego, spoczynkowego ustawienia stóp na podłodze w trakcie wykonywania pracy na stanowisku wyposażonym w monitor ekranowy. Jeśli wysokość krzesła uniemożliwia takie ułożenie, pracodawca koniecznie powinien wyposażyć miejsce pracy w podnóżek. Ale prawo do podpórki na stopy przysługuje pracownikowi nawet wówczas, gdy warunek spoczynkowego ustawienia stóp jest spełniony – wystarczy, że zgłosi takie życzenie.

Kąt pochylenia podnóżka nie powinien przekraczać 15⁰ (może też być zupełnie płaski), a jego wysokość powinna być dostosowana do cech antropometrycznych pracownika. Jego powierzchnia nie może być śliska, a sam podnóżek nie może się przesuwać w trakcie użytkowania.

Ergonomiczne = zdrowotne?

Pracodawca wyposażając stanowisko pracy przy komputerze, jest zobowiązany do zastosowania się do określonych przepisami wymogów w zakresie budowy i parametrów krzeseł biurowych. Fotel biurowy dobrany zgodnie z warunkami rozporządzenia Ministra Pracy oraz prawidłowo wyregulowany do potrzeb pracownika spełnia warunki ergonomii, a zatem nie powoduje nadmiernego obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego i w tym sensie może być traktowany jako zdrowotny. Praktyka pokazuje jednak, że te minimalne kryteria stosunkowo często są niewystarczające do zapewnienia komfortowej, a przez to bardziej efektywnej pracy przy komputerze. Ale to już temat na oddzielny wpis.

Pozdrawiamy

Zespół Consido

Krzesło biurowe – wygodna praca przy komputerze

Krzesło biurowe – wygodna praca przy komputerze

Wygoda to oczywiście pojęcie względne. Dlatego w przypadku krzeseł biurowych tak istotne są możliwości ich indywidualnego dopasowania do potrzeb. Tylko dzięki nim możemy mieć pewność, że każde krzesło da się dostosować do swoich preferencji – to wyłącznie kwestia ustawień.

W doborze krzesła najważniejsza jest ergonomia, a wszystkiego o niej dowiesz się z tekstu Jak dobrać dobre krzesło biurowe?.

Dziś rozpracujemy temat tego, jak urządzić sobie stanowisko pracy, żeby zapewnić sobie niekwestionowany komfort, a dzięki niemu, zwiększyć wydajność pracy i sprawić, że każdy dzień spędzony na obowiązkach zawodowych będzie upływał znacznie przyjemniej.

Wygodny fotel biurowy – co to oznacza?

Wygodny fotel to taki, który sprawi, że zapomnisz, że siedzisz. Nie czujesz krzesła, nie myślisz o nim i nie zastanawiasz się nad zmianą pozycji. Komfortowe krzesło powoduje, że siedząc nie odczuwasz żadnych dolegliwości bólowych, plecy otrzymują solidne podparcie, a pozycja ciała jest zdrowa i rozluźniona.

Jak wybrać ergonomiczny fotel biurowy? – tu znajdziesz wszystkie potrzebne informacje na temat profesjonalnego doboru krzesła.

Wygodny fotel jest oczywiście ergonomiczny – dostosowany do potrzeb sylwetki, z możliwością wielopoziomowej regulacji. Regulacja jest niezwykle ważna. Które elementy krzesła powinny być regulowane? Z całą pewnością wysokość krzesła – dzięki niej dopasujemy krzesło do wzrostu. Regulowane oparcie umożliwi dostosowanie zarówno kąta jego nachylenia, jak i wysokości podparcia dla odcinka lędźwiowego. Regulacja podłokietników zapewni komfortowe podparcie dla rąk. Poziom wysunięcia siedziska sprawi natomiast, że będziemy siedzieć wyprostowani, w wygodnej pozycji, która nie zakończy się bólem pleców nawet po wielu godzinach.

Wyregulowany do sylwetki, wzrostu i potrzeb fotel biurowy to jedno z najważniejszych narzędzi pracy! Zaniedbanie tego aspektu wywołuje więcej konsekwencji, niż można byłoby się spodziewać – począwszy od dolegliwości fizycznych, przez zmęczenie psychiczne, a wszystko to przekłada się na to, jak pracujemy. Co więcej, w dłuższej perspektywie czasu wpływa również na to, jak myślimy o swojej pracy.

Krzesło biurowe spełniające wymogi BHP

Wytyczne w zakresie odpowiednich kryteriów, jakie musi spełniać krzesło określają dość precyzyjnie także zasady Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. To istotna wiadomość dla pracodawców, których obowiązkiem jest stworzenie stanowisk pracy zgodnych z zasadami i gwarantujących pracownikom bezpieczeństwo i komfort. To zresztą jest również w ich własnym interesie – bowiem pracownik, który siedzi wygodnie, pracuje znacznie wydajniej. Krzesło do pracy przy komputerze BHP musi umożliwiać swobodę ruchów, posiadać oparcie pod całe plecy z możliwością regulacji pochylenia (minimum od 5 do 30 stopni). Ponadto, podstawa krzesła musi być wsparta na pięciu punktach (nóżkach lub kółkach) – chodzi o stabilność. Krzesła BHP mają także posiadać podłokietniki, choć niekoniecznie z opcją regulacji.

Wygodne krzesło do biurka – detale mają znaczenie

Obok wielopłaszczyznowej regulacji, istotnych jest jeszcze wiele innych drobiazgów. Drobiazgów, dzięki którym krzesło biurowe jest wygodne w każdych okolicznościach.

Na pewno nie raz siedziałeś na krześle latem. Wiesz, że już po kilku chwilach na plecach czuć nieznośne fale gorąca, skóra zaczyna się pocić i o wygodzie nie ma mowy. Przestajesz się koncentrować, nie jesteś w stanie skupić się na zadaniach, myślisz wyłącznie o tym, że ci gorąco… Dobre krzesło zapewnia cyrkulację powietrza. To ze względu na nią oparcia są często wykonane ze specjalnej siateczki, która umożliwia skórze oddychanie i odprowadzanie wilgoci. Ponadto, siedzisko również powinno być wykonane z materiału, który nie wywoła nadmiernego pocenia.

Wygodne stanowisko pracy – co oprócz krzesła?

Bez względu na wiek i gabaryty użytkownika, wygodne stanowisko pracy oznacza zwykle to samo. Wybrane według powyższych kryteriów krzesło – to podstawa. Również dla młodzieży i dzieci.

Jeśli potrzebny ci fotel dla dziecka, zajrzyj do tekstu Jak wybrać krzesło dla dziecka?.

Ale siedzisko do pracy przy komputerze to nie wszystko! Potrzebne jest jeszcze ergonomiczne biurko, które bezwzględnie musi posiadać wystarczająco obszerny blat, aby wesprzeć na nim ręce i ułożyć niezbędne do pracy akcesoria – lampkę, laptop, monitor czy klawiaturę. Po ich ustawieniu pozostałe miejsce powinno być wystarczające na postawienie kubka z kawą czy kartkę, na której potrzebujemy zrobić notatki.

Bardzo ważne jest również odpowiednie oświetlenie. W ciągu dnia blat biurka powinien być oświetlany naturalnym światłem dziennym (jeśli pomieszczenie to umożliwia), oczywiście bez promieni słonecznych padających prosto w oczy. Po zmroku natomiast, mimo oświetlenia z monitora, blat biurka powinien być doświetlony na tyle jasno, żeby bez trudu widzieć wszystko bez wysilania wzroku.

Krzesło biurowe a wymagania BHP

Przestrzeganie zasad BHP przy organizacji komputerowego stanowiska pracy jest bardzo ważne. Stawką jest tu zdrowie pracowników i pozytywny wynik ewentualnej kontroli. Jak zatem zadbać o tę kwestię? Jakie cechy powinno posiadać przepisowe krzesło biurowe?

Ergonomia i BHP pracy przy komputerze

Zacznijmy jednak od innego mebla biurowego, czyli od biurka, ewentualnie stołu konferencyjnego. On również ma duże znaczenie dla zdrowia i komfortu naszych pracowników. Blat powinien mieć on kolor jasny – tak, aby nie kontrastował z treściami wyświetlanymi na ekranie. Dzięki temu oczy osoby siedzącej przed monitorem mniej się męczą, a w konsekwencji poprawiona zostaje ergonomia pracy przy komputerze. BHP określa również wysokość, jaką powinien mieć stół. Ważne, aby pracownik nie dotykał kolanami dolnej części blatu, a jego nogi miały do dyspozycji swobodną przestrzeń.

Sprawdźmy zatem, czy biurko, które chcemy kupić, nie jest za niskie lub zbyt mocno zabudowane. Wysokość blatu jest ważna również z innego powodu. Powinna ona umożliwiać takie ustawienie monitorów, by zachowany został kąt prosty między linią wzroku pracownika i powierzchnią ekranu. Ergonomia i BHP komputerowego stanowiska pracy wymagają też, by klawiatura znajdowała się na wysokości, która umożliwia jej obsługę przy łokciach zgiętych pod kątem prostym. Jak widać, bardzo wiele zależy tu od warunków fizycznych pracownika, a konkretnie jego wzrostu. Możliwość regulacji biurka pod kątem wysokości blatu będzie zatem bardzo pożądana.

Krzesło biurowe powinno… BHP w biurze

Inny ważny mebel, bez którego nie sposób wyobrazić sobie zdrowej i wygodnej pracy przy komputerze to krzesło biurowe. BHP określa kilka ważnych cech, jakie powinien spełniać tego rodzaju sprzęt. Niezbędna jest tu możliwość regulacji wysokości siedziska, a także oparcia. Oparcie powinno dawać również możliwość dopasowania kąta nachylenia do bieżących potrzeb pracownika. To oczywiście nie koniec wymogów odnośnie do tego, co krzesło biurowe powinno. BHP określa też, że mebel ten ma posiadać podłokietniki, a także co najmniej pięć kółek, obracanych w zakresie 360 stopni. Zapewnia to dużą mobilność fotela biurowego przy jednoczesnej stabilności konstrukcji.

Ważne też, by oparcie było odpowiednio wyprofilowane. Dotyczy to zwłaszcza części lędźwiowej, pożądanym elementem wyposażenia jest również zagłówek. Postawa ciała na fotelu obrotowym powinna być bowiem najbardziej zbliżona do naturalnej po to, by pracownik nie męczył się, a jego kręgosłup nie uległ zwyrodnieniom. Jeśli chodzi o krzesło biurowe, wymagania BHP mówią też, że podczas siedzenia pracownik powinien móc postawić stopy płasko na podłożu. Nie zawsze jest to jednak możliwe, a zatem w niektórych sytuacjach zasadne staje się wyposażenie stanowiska w podnóżek.

Ergonomia pracy przy komputerze BHP

Widzimy zatem, jak ważne jest odpowiednio skonstruowane krzesło biurowe. Wymagania BHP dotyczą jednak również innych zagadnień związanych z przygotowaniem stanowiska komputerowego. Ważna jest dostatecznie duża ilość miejsca w biurze. Wszystkie niezbędne do pracy w danym miejscu przedmioty i sprzęty, jak chociażby mysz czy dokumentacja, powinny być w zasięgu ręki pracownika. Ważne też, by jego ciało znajdowało się w odległości przynajmniej 40 centymetrów od ekranu (górna granica to w tym wypadku 75 cm). Dwa monitory powinien dzielić dystans przynajmniej 60 centymetrów.

Weźmy też pod uwagę, że w niektórych biurach pracuje wiele osób. Dotyczy to zwłaszcza pomieszczeń typu open space, choć nie tylko. W takich wypadkach ważne jest, by odległość między tyłem monitora a innym pracownikiem nie była mniejsza niż 80 centymetrów. Co jeszcze ma znaczenie, gdy chcemy stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze? BHP mówi, że w biurze powinien być dostęp do światła słonecznego, z możliwością dostosowania jego intensywności (np. poprzez zasłony). Monitory najlepiej jest też umieszczać bokiem do okien, czyni to bowiem pracę nie tylko zdrowszą, ale też łatwiejszą i bardziej produktywną.

Ergonomia i BHP komputerowego stanowiska pracy

Ważne jest zatem odpowiednio zaprojektowany układ pomieszczenia i wykorzystanie sprzętów, które pozwalają pracownikowi na przyjęcie zdrowej postawy ciała. BHP i ergonomia pracy przy komputerze to jednak również zasady dotyczące innych zagadnień funkcjonowanie firmy. Najlepiej byłoby, gdybyśmy mogli po godzinie siedzenia przy komputerze skierować pracownika do innych zadań. Zwykle jest to jednak niemożliwe, zatem niezbędne staje się, by na każde 60 minut pracy przed ekranem przypadało 5 minut przerwy. Pracownik powinien mieć wówczas możliwość rozruszania się i dania wytchnienia oczom.

Ergonomia i BHP pracy przy komputerze zależy również od jakości sprzętu elektronicznego, z jakiego korzystamy. Najlepiej, aby monitory posiadały wysoką częstotliwość odświeżania ekranu, a klawiatury były wyposażone w czytelne i kontrastowe oznaczenie klawiszy. Myszki natomiast powinny uwzględniać potrzeby osób zarówno prawo- jak i leworęcznych, a ich uzupełnieniem są porządnie skonstruowane podkładki. Nie wszystkie wymienione tu aspekty są precyzyjnie regulowane przepisami prawa. Każdy z nich sprawi jednak, że pracownikom będzie się pracować wygodniej, co na pewno korzystnie wpłynie na ich efektywność.

Wyposażenie stanowiska pracy przy komputerze w specjalistyczny fotel – www.VademecumBHP.pl

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (446) z dnia 10.10.2017

Pracownik zatrudniony na stanowisku biurowym zwrócił się do pracodawcy z wnioskiem o zapewnienie mu specjalistycznego fotela do pracy przy komputerze. Wniosek umotywował dołączonym zaleceniem lekarskim wystawionym przez ortopedę. Czy pracodawca ma obowiązek wymienić pracownikowi obecnie użytkowany fotel, który zresztą spełnia wymogi z zakresu bhp, czy może odrzucić jego wniosek?

Pracodawca nie ma obowiązku zapewnienia pracownikowi specjalistycznego wyposażenia stanowiska pracy – w tym przypadku krzesła rehabilitacyjnego – o ile nie wynika to z zalecenia lekarza medycyny pracy, uzyskanego w wyniku przeprowadzonych badań profilaktycznych lub orzeczenia lekarskiego o niepełnosprawności pracownika.

W myśl K.p., do podstawowych obowiązków pracodawcy należy ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. W szczególności pracodawca jest obowiązany organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne jej warunki, a także reagować na potrzeby związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dostosowywać środki podejmowane w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy.

Organizując stanowisko pracy wyposażone w komputer, pracodawca powinien uwzględnić wymagania określone w przepisach rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. nr 148, poz. 973).

Ważne: Pracodawca jest obowiązany organizować stanowiska pracy przy komputerze w taki sposób, aby spełniały one minimalne wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, określone w do rozporządzenia w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

W punkcie 5 ww. załącznika określone zostały wymagania, jakie powinno spełniać krzesło stanowiące wyposażenie stanowiska pracy, a mianowicie powinno posiadać:

dostateczną stabilność, przez wyposażenie go w podstawę co najmniej pięciopodporową z kółkami jezdnymi,

wymiary oparcia i siedziska, zapewniające wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów,

regulację wysokości siedziska w zakresie 400÷500 mm, licząc od podłogi,

regulację wysokości oparcia oraz regulację pochylenia oparcia w zakresie 5° do przodu i 30° do tyłu,

wyprofilowanie płyty siedziska i oparcia odpowiednie do naturalnego wygięcia kręgosłupa i odcinka udowego kończyn dolnych,

możliwość obrotu wokół osi pionowej o 360°,

podłokietniki.

Ponadto mechanizmy regulacji wysokości siedziska i pochylenia oparcia powinny być łatwo dostępne i proste w obsłudze oraz tak usytuowane, aby regulację można było wykonywać w pozycji siedzącej.

Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 12 grudnia 1974 r. (sygn. akt II PR 262/74, PiZS 1976/3/67), obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i nieszkodliwych dla ich zdrowia warunków pracy obejmuje przestrzeganie nie tylko ogólnie obowiązujących norm w tym zakresie, lecz także indywidualnych przeciwwskazań związanych ze stanem zdrowia lub osobniczymi skłonnościami pracownika. Nie oznacza to, że pracodawca jest obowiązany do spełniania wszystkich żądań pracowników, nieznajdujących uzasadnienia we wskazaniach medycznych. Wiążącym dla pracodawcy może być jedynie zalecenie lekarza medycyny pracy w zaświadczeniu wydanym po przeprowadzonych badaniach profilaktycznych (wstępnych, okresowych lub kontrolnych), o których mowa w K.p. Ponadto pracodawca powinien wystąpić do lekarza medycyny pracy o jednoznaczne wskazanie, jakie krzesło powinien zapewnić pracownikowi, bowiem jego rodzaj powinien być uzależniony od konkretnego schorzenia.

Zwracamy uwagę! Zgodnie z ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1184 ze zm.), służba medycyny pracy jest właściwa do udzielania pracodawcom i pracującym porad w zakresie organizacji pracy, ergonomii, fizjologii i psychologii pracy.

Odrębnym przypadkiem będzie zatrudnienie osoby zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. W takim przypadku, zgodnie z ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2046 z późn. zm.), pracodawca jest obowiązany “z urzędu” przystosować stanowisko pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej. I także w tym przypadku warto zasięgnąć porady u lekarza medycyny pracy, gdyż umożliwi to dobranie optymalnego, ze względu na stan zdrowia pracownika wyposażenia jego stanowiska pracy.

Mając na uwadze powyższe, w przypadku opisanym w pytaniu, pracodawca nie ma obowiązku zapewniania pracownikowi specjalistycznego fotela. Gdyby jednak pracownik podnosił, że nie jest wstanie dalej świadczyć pracy w dotychczasowych warunkach pracy (korzystając z dotychczasowego fotela), to pracodawca powinien skierować go na badania profilaktyczne, o których mowa w rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników… (Dz. U. z 2016 r. poz. 2067), zwracając się do lekarza medycyny pracy o opinię na temat zasadności zmiany warunków pracy.

Jaki fotel do pracy przy komputerze wybrać?

Na co zwrócić uwagę kupując fotel do komputera?

Podczas wielogodzinnej pracy przy biurku czy komputerze bardzo ważna jest postawa ciała, która może długofalowo wpływać na Twoje samopoczucie, a także stan zdrowia. Aby zadbać nie tylko o swoją wygodę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo, należy wybrać fotel do pracy przy komputerze jak najlepiej dopasowany do indywidualnych potrzeb. Dowiedz się, na jakie aspekty zwrócić uwagę, czego unikać i jakie elementy wyposażenia krzesła są najistotniejsze.

Często po całym dniu siedzącej pracy przy komputerze odczuwa się ból pleców, spięcie mięśni karku czy ucisk w okolicach lędźwi. Warto wiedzieć, że wybierając odpowiednie gabinetowe krzesło ergonomiczne, można łatwo pozbyć się nieprzyjemnych odczuć. Dobrze dopasowany fotel zapewni Ci całkowity komfort przez wiele godzin. Poszukując dla siebie odpowiedniego fotela do pracy, zwróć uwagę przede wszystkim na jego oparcie, gdyż to ten element jest najważniejszy. Równie istotne będzie także samo siedzisko – dla Twojego dobrego samopoczucia powinno być dość miękkie.

Należy także zdecydować, czy wolisz fotel biurowy bez podłokietników, czy z nimi. Choć niektórzy preferują to drugie rozwiązanie, to obecność podpórek jest dość istotna nie tylko ze względu na wygodę, ale przede wszystkim dlatego, że pozwalają Ci one odciążyć kręgosłup oraz utrzymywać ręce w naturalnej pozycji. Nowoczesne krzesła konferencyjne zapewniają również możliwość regulowania kąta nachylenia oparcia oraz ustawienia pożądanej wysokości dostosowanej do poziomu biurka.

Dobry fotel do pracy przy komputerze – czyli jaki?

Dobry fotel do pracy przy komputerze powinien być ergonomiczny, czyli podpierać Twój kręgosłup w naturalnej pozycji i chronić Cię przed odruchowym garbieniem. Codzienne siedzenie przy biurku z pochylonymi plecami może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne. Warto zatem wybrać najlepsze krzesło do biurka z regulowanym oparciem, które zapewni Ci poczucie komfortu. Zwróć także uwagę na to, z jakiego materiału zostało wykonane. Co będzie lepsze – cienkie, ażurowe wykończenie czy miękkie i wyprofilowane siedzisko?

Najpopularniejszy fotel obrotowy do biurka to taki wykonany z dość miękkiego materiału, zapewniającego niepowtarzalną wygodę podczas pracy czy nauki. Najlepiej wybrać model, którego górną część oparcia zrobiono ze specjalnej, przewiewnej tkaniny. Sprawdzi się ono przede wszystkim w upalne dni – wówczas nie będziesz musiał obawiać się o to, że z powodu gorąca Twoje ciało nie przykleja się do krzesła.

Dobry fotel do komputera powinien być odpowiednio wyprofilowany – musi on podpierać Twoje plecy, ręce, a także głowę. Jednym z ważniejszych aspektów jest sposób wykończenia krzesła przy łączeniu oparcia z siedziskiem, czyli tam, gdzie opiera się lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Jeżeli kupujesz stacjonarnie fotel biurowy ergonomiczny, polecamy skorzystać z możliwości wypróbowania go i przekonania się, czy jego budowa odpowiada Twoim oczekiwaniom i czy po prostu czujesz się w nim wygodnie.

Polecane fotele biurowe

Jakie funkcje powinno posiadać krzesło do pracy przy komputerze?

Zamiast korzystać ze zwykłego, drewnianego lub plastikowego krzesła, najlepiej postawić na obrotowy ergonomiczny fotel do komputera, który jest dostosowany do kształtu Twojej sylwetki. Dzięki temu nawet kilkanaście godzin pracy przy biurku nie będzie dla Ciebie fizycznym obciążeniem. Pamiętaj także o tym, że długotrwałe siedzenie jest wysiłkiem dla mięśni karku. Z tego względu wybierz fotel biurowy ergonomiczny z zagłówkiem, który pozwoli Ci nawet na chwilowy odpoczynek.

Biurowe krzesło do pracy przy komputerze powinno mieć możliwość regulowania wysokości siedziska. Choć aspekt ten wydaje się mało istotny, to pamiętaj o tym, jak bardzo kluczowa jest postawa ciała podczas siedzenia. Fotel ustawiony zbyt nisko względem biurka wywoła u Ciebie nienaturalną pozycję – wysoko ułożone ręce z czasem spowodują ból, podobnie jak nieustannie odchylona do góry głowa. Tak samo będzie w przypadku zbyt wysokiego ustawienia krzesła. Dobry fotel do pracy przy komputerze musi umożliwić Ci prostą i szybką regulację.

Równie ważną funkcją są także wbudowane kółka. Choć najczęściej posiadają je krzesła do biurka młodzieżowe, to warto rozważyć taką opcję także do pracy. Sprzęt zapewni Ci większą swobodę oraz mobilność w pobliżu stanowiska. Jeśli zdecydujesz się na tego typu fotel obrotowy do biurka, zwróć uwagę na materiał wykonania kółek. Powinny być kauczukowe, by nie rysować parkietu bądź paneli. Drewniane krzesła do biurka bez kółek również mają swoich zwolenników, choć znacznie częściej powodują one uszkodzenia nawierzchni podłogi podczas przesuwania.

Jaki fotel wybrać, by uniknąć problemów z kręgosłupem?

Jeżeli zmagasz się z problemami z kręgosłupem lub obawiasz się ich jako konsekwencji pracy siedzącej, wybierz najlepsze komputerowe krzesło do biurka – nowoczesne, ergonomiczne i z dodatkowymi funkcjami. Jeśli spędzasz codziennie wiele godzin na siedząco, świetnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie wygodny fotel biurowy z masażem. Wiele modeli ma wbudowane masażery na poziomie lędźwi, ramion oraz karku, czyli w miejscach, które po długotrwałej pracy są najbardziej spięte. Fotel do pracy przy komputerze z taką funkcją może stanowić wspaniałe źródło odpoczynku.

Wiele nowoczesnych modeli ma różnego rodzaju dodatki mające na celu poprawę komfortu pracy siedzącej. Dużą popularnością cieszą się krzesła biurowe z podnóżkiem. Taki fotel do pracy przy komputerze pozwoli Ci się zrelaksować i przyjąć przyjemną pozycję nawet w czasie wypełniania obowiązków. Podnóżek łatwo wsuniesz pod siedzisko, gdy w danej chwili nie chcesz z niego skorzystać. Niektóre fotele mają dodatkową, niezłączoną z krzesłem pufę przeznaczoną do podpierania nóg. Taki element może sprawdzić się jako osobne miejsce siedzące.

Ergonomiczne krzesło do pracy – czy warto kupić?

Wygodne i nowoczesne krzesło ergonomiczne to najczęściej wybierany model na rynku. Dzięki niemu unikniesz przykrych konsekwencji zdrowotnych, bólu czy nadmiernego spięcia mięśni po całym dniu pracy. Odpowiednie wyprofilowanie oparcia, siedziska i podłokietników to kluczowe elementy, którymi należy kierować się przy wyborze produktu. Na rynku można znaleźć wiele foteli biurowych do 300 złotych, jednak w wielu przypadkach najlepiej odłożyć większą kwotę na ten cel, by wybrać produkt naprawdę dobrej jakości.

Kupując krzesło do pracy przy komputerze, nie warto nadmiernie oszczędzać, ponieważ dobrze dopasowany produkt zapewnia nie tylko dobre samopoczucie, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i zdrowie. Jeśli poszukujesz konkretnych modeli w określonej cenie, sięgnij do rankingu krzeseł biurowych, który jest dostępny w internecie. Rynek obfituje w sprzęty o różnych kolorach oraz wykończeniach. Krzesła konferencyjne mają także wiele bardzo przydatnych funkcji wpływających na Twój komfort pracy. Dzięki masażerowi przerwa w pracy będzie prawdziwą przyjemnością.

Wymagania BHP dla mebli biurowych

Czy meble biurowe, jakie pracodawca nabywa w celu wyposażenia stanowisk pracy (biurka, szafy regały itp.) powinny posiadać certyfikat na znak bezpieczeństwa lub atest higieniczny

Uwaga! Przepisami prawa pracy nie nakłada się na pracodawców obowiązku wyposażania stanowisk pracy w meble biurowe posiadające:

certyfikaty bezpieczeństwa czy

atesty higieniczne.

Wymagania BHP dla blatu roboczego (stołu, biurka)

Biurko jako jeden z elementów wyposażenia komputerowego stanowiska pracy powinno spełniać wymagania określone w pkt 4 załącznika do rozporządzenia MPiPS z 1.12.1998 r. w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148, poz. 973), a mianowicie:

4.1. Konstrukcja stołu powinna umożliwiać dogodne ustawienie elementów wyposażenia stanowiska pracy, w tym zróżnicowaną wysokość ustawienia monitora ekranowego i klawiatury.

4.2. Szerokość i głębokość stołu powinna zapewniać:

a) wystarczającą powierzchnię do łatwego posługiwania się elementami wyposażenia stanowiska i wykonywania czynności związanych z rodzajem pracy, b) ustawienie klawiatury z zachowaniem odległości nie mniejszej niż 100 mm między klawiaturą a przednią krawędzią stołu, c) ustawienie elementów wyposażenia w odpowiedniej odległości od pracownika, to jest w zasięgu jego kończyn górnych, bez konieczności przyjmowania wymuszonych pozycji.

4.3. Wysokość stołu oraz siedziska krzesła powinna być taka, aby zapewniała:

a) naturalne położenie kończyn górnych przy obsłudze klawiatury, z zachowaniem co najmniej kąta prostego między ramieniem i przedramieniem, b) odpowiedni kąt obserwacji ekranu monitora w zakresie 20°–50° w dół (licząc od linii poziomej na wysokości oczu pracownika do linii poprowadzonej od jego oczu do środka ekranu), przy czym górna krawędź ekranu monitora nie powinna znajdować się powyżej oczu pracownika, c) odpowiednią przestrzeń do umieszczenia nóg pod blatem stołu.

4.4. Powierzchnia blatu stołu powinna być matowa, najlepiej barwy jasnej.

Wymagania BHP dla krzeseł

W załączniku tym (w pkt 5) określono również wymagania BHP dla krzesła, a mianowicie:

5.1. Krzesło stanowiące wyposażenie stanowiska pracy powinno posiadać:

a) dostateczną stabilność, przez wyposażenie go w podstawę co najmniej pięciopodporową z kółkami jezdnymi, b) wymiary oparcia i siedziska, zapewniające wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów, c) regulację wysokości siedziska w zakresie 400÷500 mm, licząc od podłogi, d) regulację wysokości oparcia oraz regulację pochylenia oparcia w zakresie: 5° do przodu i 30° do tyłu, e) wyprofilowanie płyty siedziska i oparcia odpowiednie do naturalnego wygięcia kręgosłupa i odcinka udowego kończyn dolnych, f) możliwość obrotu wokół osi pionowej o 360°, g) podłokietniki.

5.2. Mechanizmy regulacji wysokości siedziska i pochylenia oparcia powinny być łatwo dostępne i proste w obsłudze oraz tak usytuowane, aby regulację można było wykonywać w pozycji siedzącej.

6.1. Jeśli przy pracy istnieje konieczność korzystania z dokumentów, stanowisko pracy należy wyposażyć w uchwyt na dokument, posiadający regulację ustawienia wysokości, pochylenia oraz odległości od pracownika.

Polskie Normy

Do mebli biurowych ustanowiono normy techniczne (nieobowiązkowe), np.:

PN-EN 527-1:2011 Meble biurowe. Stoły robocze i biurka. Część 1. Wymiary,

PN-EN 527-2:2004 Meble biurowe. Stoły robocze i biurka. Część 2. Mechaniczne wymagania bezpieczeństwa,

PN-EN 14073-2:2006 Meble biurowe. Meble do przechowywania. Część 2. Wymagania bezpieczeństwa.

Źródło: Legalis Aut. M.Abramowski

키워드에 대한 정보 fotel do pracy przy komputerze bhp

다음은 Bing에서 fotel do pracy przy komputerze bhp 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  Ul Starołęcka 18 Poznań | Tramwaje Poznań - Cabview. Linia 17 Ogrody - Starołęka. 131 개의 자세한 답변
See also  유튜브 시청시간 늘리기 | [유튜브팁] 시청시간을 늘리는 가장 현실적인 방법 /4000시간 해결 방법 127 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.

See also  국산 여자 친구 | Gfriend (여자친구) – Rough (시간을 달려서) (Color Coded Han|Rom|Eng Lyrics) | By Yankat 201 개의 가장 정확한 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Jak dobrać fotel biurowy – wybór krzesła do pracy – Zdrowe życie z CPS

  • zdrowe życie z cps
  • cps
  • centrum przygotowania sportowego
  • optymalna pozycja pracy
  • optymalna pozycja przy biurku
  • ergonomiczne stanowisko pracy
  • praca przy komputerze
  • prawidłowa pozycja przy komputerze
  • ergonomia pracy
  • ergonomiczny fotel
  • wybór fotela biurowego
  • fotel biurowy
  • dobór krzesła biurowego

Jak #dobrać #fotel #biurowy #- #wybór #krzesła #do #pracy #- #Zdrowe #życie #z #CPS


YouTube에서 fotel do pracy przy komputerze bhp 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Jak dobrać fotel biurowy – wybór krzesła do pracy – Zdrowe życie z CPS | fotel do pracy przy komputerze bhp, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment