Grafik Pracy Wzór Do Druku | #Grafik #Sheets Półautomatyczny Szablon Grafiku Pracowników // Tutorial 12 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.

당신은 주제를 찾고 있습니까 “grafik pracy wzór do druku – #grafik #sheets Półautomatyczny szablon grafiku pracowników // tutorial“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Tobiasz tłumaczy 이(가) 작성한 기사에는 조회수 4,385회 및 좋아요 47개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

grafik pracy wzór do druku 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 #grafik #sheets Półautomatyczny szablon grafiku pracowników // tutorial – grafik pracy wzór do druku 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Zapraszam do oglądania.
Link do arkuszy:
https://www.google.pl/intl/pl/sheets/about/
Jeżeli interesuje Was jakaś konkretna funkcja, proszę o komentarz 🙂
Proszę o uwagi, co mogę robić lepiej! 🙂
#googlescripts
#googlesheets #sheets #Excel #docs #arkuszegoogle #dane #google

grafik pracy wzór do druku 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Miesięczny harmonogram pracy wzór – folderumowy.pl

PLZnaleziono 19 interesujących stron dla frazy grafik pracy -wzór druk w serwisie Money.pl.. #20: Brak przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

+ 여기에 자세히 보기

Source: folderumowy.pl

Date Published: 12/25/2021

View: 8513

Czas pracy – www.druki.gofin.pl

Bezpłatny dostęp do ponad 800 wzorów. … Ilość druków: 3084 | Druki aktywne: 2634 … Lista obecności z wyszczególnieniem godzin pracy. Ikona aktywny druk.

+ 여기에 자세히 보기

Source: druki.gofin.pl

Date Published: 11/6/2022

View: 9053

Nowy Grafik – Grafiki online

Stwórz Grafik w 2 minuty i zobacz jak łatwo i szybko możesz zarządzać czasem pracy w swojej firmie. Serdecznie Zapraszamy.

+ 여기에 표시

Source: www.grafikionline.pl

Date Published: 10/18/2022

View: 9973

Grafik pracy – Aplikuj.pl

Grafik pracy – jak go stworzyć i co powinien zawierać? Układanie grafiku – planowanie efektywnej pracy zespołu; Wzór grafiku pracy …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.aplikuj.pl

Date Published: 5/24/2021

View: 1903

주제와 관련된 이미지 grafik pracy wzór do druku

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 #grafik #sheets Półautomatyczny szablon grafiku pracowników // tutorial. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

#grafik #sheets Półautomatyczny szablon grafiku pracowników // tutorial
#grafik #sheets Półautomatyczny szablon grafiku pracowników // tutorial

주제에 대한 기사 평가 grafik pracy wzór do druku

  • Author: Tobiasz tłumaczy
  • Views: 조회수 4,385회
  • Likes: 좋아요 47개
  • Date Published: 2020. 10. 11.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=ytYf1a_ltLQ

Jak zrobić grafik do pracy?

130 k.p. ustala się to poprzez:
  1. pomnożenie 40 godzin (norma tygodniowa) przez liczbę pełnych tygodni okresu rozliczeniowego, a następnie.
  2. dodanie do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin (norma dobowa) i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku (tzw.

Jaki program do tworzenia grafiku pracy?

Grafik 2.90 to darmowy program do ustalania miesięcznego rozkładu pracy dla pracowników (tzw. grafik dyżurów). Ze względu na zawarte w nim specyficzne możliwości najlepiej sprawdza się on podczas tworzenia grafików na oddziałach szpitalnych.

Jak zrobić grafik pracy w sklepie?

Pamiętaj zatem o podstawach: zapewnieniu 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w dobie pracowniczej, 35 godzin w każdym tygodniu, wolnej co 4 niedzieli, właściwej liczbie dni i godzin pracujących w okresie rozliczeniowym, udzieleniu dnia wolnego za pracę w niedzielę lub święto. Obserwuj i reaguj!

Jak ułożyć grafik w systemie równoważnym?

Ważne jest, aby średnia w okresie rozliczeniowym nie przekroczyła 8 godzin. W systemie równoważnym dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin na dobę. W praktyce oznacza to, że w grafiku pracy można zaplanować w zależności od potrzeb od 0 do 12 godzin pracy np. 4, 6, 8 10 czy 12 godzin.

Jak zrobić grafik na komputerze?

W celu stworzenia grafiki cyfrowej posłużymy się programem graficznym tj. Photoshop czy CorelDRAW. W zależności od wyboru metody tworzenia grafiki wyróżniamy dwie kategorie programów graficznych – aplikacje do grafiki rastrowej (bitmapa) oraz aplikacje do grafiki wektorowej.

Kto ustala grafik pracy?

Pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi rozkład czasu pracy (harmonogram, grafik) co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład. Ten obowiązek wynika z przepisu znajdującego się w art. 129 § 3 zdanie drugie Kodeksu pracy.

Czy grafik w pracy jest obowiązkowy?

Układanie grafików czasu pracy nie jest sprawą prostą, natomiast co do zasady, zgodnie z przepisem art. 129 §3 kodeksu pracy jest to obowiązek pracodawcy (przypadki, kiedy nie trzeba tworzyć harmonogramów – grafików czasu pracy wskazane zostały w art. 129 §4 kodeksu pracy – omówimy je w dalszej części artykułu).

Co to znaczy w grafiku s?

S – liczba godzin świątecznych do wypracowania lub wypracowanych przez wybranego pracownika wynikająca z już rozdzielonych w wybranym miesiącu dyżurów.

Jak stworzyc grafik online?

GrafikiOnline.pl to pierwszy w Polsce serwis pozwalający Użytkownikom dynamicznie tworzyć oraz zarządzać Grafikami Pracy przez Internet. Dzięki naszemu oprogramowaniu można stworzyć Harmonogram Pracy w zaledwie kilka minut. Cała operacja opiera się na kilku kliknięciach myszki.

Kiedy powinien być grafik pracy?

Zgodnie z Kodeksem pracy, grafik pracownika powinien obejmować co najmniej 1 miesiąc i być przekazywany do wiadomości pracowników nie później niż na tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie objętym harmonogramem. W praktyce jednak zmiana grafiku z dnia na dzień jest możliwa.

Kto tworzy harmonogram pracy?

Każdy pracodawca zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu pracy dotyczących stałego czasu odbywania pracy ma obowiązek prowadzenia grafiku, harmonogramu pracowniczego.

Jak wygląda praca na 3 zmiany?

Najpopularniejsza jest praca na 3 zmiany w godzinach: 6:00-14:00, 14:00-22:00 oraz 22:00-6:00. Pracodawca musi uwzględnić minimalny okres dobowego oraz tygodniowego wypoczynku pracowników, a także zachować wymaganą liczbę dni wolnych od pracy.

Ile dni pracy po 12 godzin?

Należy pamiętać, że norma tygodniowa jest normą przeciętną. Oznacza to, że można w jednym tygodniu zaplanować nawet 60 godziny pracy (5 dni po 12 godzin), a w pozostałych tygodniach okresu rozliczeniowego odpowiednio mniej. Należy jednak mieć na uwadze, by zostało zachowane prawo do odpoczynku pracownika.

Ile trwa przerwa w pracy 12 godzin?

134 mówi jasno: Przerwa 15-minutowa przysługuje każdemu, kto pracuje w ciągu dnia powyżej 6 godzin. Oznacza to, że przerwa w pracy 12-godzinnej, 10-godzinnej czy pracy stojącej również wynosi 15 minut. Warto również wspomnieć, że przerwa należy się pracownikowi w trakcie pracy.

Czy można pracować po 12 godzin dziennie?

Czy to jest legalne? Jeśli wszystko przebiega zgodnie z przepisami KP- jak najbardziej. System równoważonego czasu pracy może zostać wprowadzony w sytuacji, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. A wydłużony dobowy czas pracy może wynieść nawet 12 godzin.

Jak zostać grafikiem bez studiów?

Konferencje branżowe. Kolejnym krokiem na drodze do tego, jak zostać grafikiem, są różnego typu konferencje branżowe. Można na nich spotkać specjalistów z branży, śledzić zmiany zachodzące w świecie projektowania, poznawać aktualne trendy oraz nawiązywać znajomości „branżowe”.

W czym robić grafik?

Aplikacji do tworzenia jest wiele – możemy pracować w programach takich, jak InDesign czy Photoshop lub prostszych, np. Canva. W internetowych programach można korzystać z gotowych elementów np. tła, licznej liczby czcionek, grafik, darmowych zdjęć lub gradientów.

Czy każdy może zostać grafikiem?

Jako zaś, że nie ma żadnych uregulowań prawnych związanych z zawodem, obowiązki grafika może wykonywać każda osoba, która ma ku temu predyspozycje i umiejętności. Te zaś można nabyć – zarówno wybierając się na studia z zakresu grafiki komputerowej, jak i na kursy.

Jak szukać pracy jako grafik?

Oto pomocne strony, na których możesz szukać pracy zdalnej jako grafik:
  1. https://weworkremotely.com/#job-listings.
  2. https://www.linkedin.com/jobs/search/?keywords=remote%20work.
  3. https://www.flexjobs.com/jobs.
  4. https://www.workingnomads.co/jobs.
  5. https://www.glassdoor.com/index.htm.

Wzór do pobrania (Excel + PDF)

Harmonogram czasu pracy.

Pobierz darmowy szablon, wzór.

Darmowy wzór grafiku pracy dla pracowników w formacie xls (Excel) lub pdf.

Uniwersalny i łatwy w edycji szablon gotowy do uzupełnienia i praktycznego wykorzystania w Twoim przedsiębiorstwie. Więcej na ten temat wymagań i optymalizacji harmonogramu czasu pracy przeczytasz na naszym blogu.

Wybierz najlepszy wzór grafiku pracy dla Twojej firmy!

Miesięczny harmonogram pracy wzór

Będziemy je stale rozwijać i udoskonalać.. Grafik pracy wzór Excel na rok 2019 został całkowicie “zmodernizowany” i odświeżony.. 0 strona wyników dla zapytania grafiki pracy -wzór drukPlany i harmonogramy pracy.. System podstawowego czasu pracy jest najbardziej typowym i powszechnym systemem, w jakim wykonywana jest praca w Polsce.. Kadry.infor.pl – profesjonalny serwis dla kadrowych – porady z zakresu prawa pracy – zbiorowe prawo pracy, wynagrodzenia, urlopy, dokumentacja pracownicza, obowiązki pracodawcy, wypowiedzenia, umowa o pracę, – porady ekspertów – forum – INFOR.PLZnaleziono 19 interesujących stron dla frazy grafik pracy -wzór druk w serwisie Money.pl.. #20: Brak przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.Ilość dni pracujących musi się zgadzać.TAGI: grafik pracy, harmonogram pracy, harmonogram czasu pracy 2016, harmonogram pracy zmianowej, harmonogram pracy program, program do układania grafiku pracy, układanie grafiku pracy, harmonogram pracy, przykładowy grafik pracy, grafik pracy pracowników, grafik pracy w excelu, grafik pracy do pobrania, grafik pracy excel, grafik dyżurów, grafik pracy program, grafik pracy miesięczny .• ewentualnie dni harmonogramowo wolne od pracy (np. 1 Harmonogram czasu pracy tworzy się na pełen okres rozliczeniowy.. 0 strona wyników dla zapytania grafik pracy -wzór drukUstalając podział sprzątających zadań dostosuj je do swojego życia.Ja tak jak przy poprzednich wersjach, pokażę jak to u mnie wygląda, niech to będzie inspiracja, ale harmonogram, z którego Ty będziesz korzystać musi pasować do Ciebie..

Przygotowałam kolejny harmonogram sprzątania.

WZÓR 1.. O ile prowadzenie ewidencji czasu pracy jest co do zasady obowiązkowe (z wyłączeniem np.pracowników, zatrudnionych w zadaniowym systemie czasu pracy), tak harmonogramy czy grafiki czasu pracy nie są obowiązkowe.Plan urlopów jest dokumentem opracowywanym przez pracodawcę.. Wypróbuj za darmo przez 30 dni i dołącz do naszych klientów: Samsung, Radisson Blu, North Fish, Flying Tiger Copenhagen.System podstawowego czasu pracy.. przejdź się po swoim domu i spisz na kartce, co wymaga sprzątania i jak często.Grafik pracy zgodny z Kodeksem i preferencjami pracowników.. W niektórych przypadkach, jak np. pranie ubrań, może okazać się też, że nie macie potrzeby robić tego codziennie.Harmonogram czasu pracy (grafik) nie jest ewidencją czasu pracy.. W tym miesiącu dostaliśmy na marzec z zaznaczeniem że jest ważny tylko do 5.03.11 i mieliśmy dostać nowe na ten sam miesiąc .Tak .Hej, mam podobny problem tzn. układanie grafiku pracy na 3 zmiany, od czewrca produkcja przechodzi u nas na system czterobrygadowy i mam układać grafiki dla 43 osób.. Jedynie w przypadkach gdy przepis szczególny stanowi inaczej, możesz tworzyć harmonogramy na okresy krótsze, np. pracodawca wprowadzający 12-miesięczny okres rozliczeniowy na mocy ustawy antykryzysowej może tworzyćSzablony harmonogramów szkolnych i biznesowych..

Poniżej znajdziesz wzory grafiku pracy do pobrania.

Utwórz swój własny kalendarz dla dowolnego miesiąca i dowolnego roku za pomocą tego układu tabeli z możliwością dostosowywania.. Sporządzając plan urlopów, pracodawca bierze pod uwagę wnioski urlopowe pracowników, a jeśli w zakładzie pracy działa zakładowa organizacja związkowa, przygotowanie planu powinno być z nią skonsultowane.Wszystko na temat ‘harmonogramy czasu pracy’.. Działamy zwykle od poniedziałku do piątku.Cześć!. Zapraszamy do korzystania.Title: Wzór rozkładu czasu pracy Author: infor Last modified by: emartyna Created Date: 11/14/2008 12:43:00 PM Other titles: Wzór rozkładu czasu pracyWymiar czasu pracy w grafiku.. Są to maksymalne terminy i nic nie stoi by sprzątać częściej :).. MIESIĘCZNY PLAN PRACY STYCZEŃ 4 latki.doc – styczeń: Plik 5.Znaleziono 23 interesujących stron dla frazy grafiki pracy -wzór druk w serwisie Money.pl.. Każdy dzień zawiera kilka wierszy, aby można było wpisać listę spraw do załatwienia.. Aby pracodawca mógł prawidłowo sporządzić harmonogram czasu pracy, w pierwszej kolejności powinien określić, ile godzin powinni przepracować pracownicy w danym okresie rozliczeniowym.Zgodnie z art. 130 k.p. ustala się to poprzez: pomnożenie 40 godzin (norma tygodniowa) przez liczbę pełnych tygodni okresu rozliczeniowego, a następnieJeżeli praca jest wykonywana w niedzielę, to co 4. pracownik musi mieć wolną..

Ewidencja czasu pracy, plany urlopowe i rejestracja czasu pracy.

Indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny dla ucznia z afazją.. Jest to szablon z ułatwieniami dostępu.Zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji w przedszkolu, każdy nauczyciel na podstawie programu wychowania przedszkolnego opracowuje plany pracy dydaktyczno-wychowawczej na dany miesiąc.Rozkład czasu pracy polega na wskazaniu dni i godzin pracy, w których może być planowana praca pracowników.. Może on pojawiać się w wielu konfiguracjach.Przykładowo pracownicy mogą w tym systemie wykonywać pracę na jedną zmianę (patrz: wzór 1).. Też zależało mi na gotowcu, w tym senie, że najlepiej żeby był schemat który się powiela.. Excella odradzam bo ciężko zapisać w nim wszystkie reguły prawa pracy.Harmonogram pracy to rozplanowanie dni i godzin pracy dla konkretnych pracowników lub zespołów.. Plik z planem automatycznie nalicza ilość dni w poszczególnych tygodniach miesiąca, w zdefiniowanych ramach czasowych..

Obowiązek jego sporządzania nakładają na pracodawcę przepisy prawa pracy.

Nieobecności, brygady, kwalifikacje, karty pracy, listy obecności, powiadomienia SMS/e-mail.. Grafik pracowniczy układa się w taki sposób, by potrzeby przedsiębiorstwa na pracę zostały zaspokojone, a jednocześnie, by spełnione zostały wszystkie zasady związane z czasem pracy pracownika, wynikające z Kodeksu pracy.Grafiki pracy on-line: zgodne z Kodeksem Pracy, bez nadgodzin, przynoszące do 50% oszczędności.. Tym razem związany z częstotliwością sprzątania poszczególnych rzeczy.. Zanim z niego skorzystasz, przeczytaj o tym, jak to zrobić zgodnie z przepisami kodeksu pracy.. Pełna wersja bezpłatnie przez 30 dni.Umożliwia on łatwe i intuicyjne tworzenie rozkładu pracy dla pracowników, obsługę nawet do 4 zmian roboczych, automatyczne wyznaczanie miesięcznego normatywu pracy, wykorzystanego i pozostałego czasu pracy poszczególnych pracowników oraz ilości dostępnego urlopu, a także dni opieki nad dzieckiem.Pusty kalendarz miesięczny.. Aby opracować indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny (IPET), należy przeanalizować dokumentację dziecka, przeprowadzić wywiad z rodzicami, wnikliwie obserwować zachowanie dziecka i wyciągać wnioski.- Pracownicy pracują na podstawie miesięcznych harmonogramów czasu pracy, w systemie podstawowym na dwie zmiany (6.00-14.00 i 14.00-22.00).. W planie trzeba uwzględnić maksymalną dobową normę czasu pracy, odpoczynki .Miesięczny harmonogram pracy.Jestem kierowcą w komunikacji miejskiej i co miesiąc dostajemy miesięczny harmonogram pracy.. Kontynuując przeglądanie tej witryny, zgadzasz się na używanie plików cookie w celu gromadzenia danych analitycznych oraz wyświetlania reklam i zawartości dostosowanych do preferencji użytkownika.Ewidencja czasu pracy powinna być prowadzona dla każdego pracownika zatrudnionego na umowę o pracę.. Osoby tworzące harmonogram pracy rzadko biorą do ręki ten z poprzedniego miesiąca, by sprawdzić to wstecz i w konsekwencji przepis jest bardzo często łamany.. Taki rozkład wprowadzony w układzie zbiorowym pracy, czy też regulaminie pracy, obejmuje co do zasady wszystkich pracowników zakładu pracy, pracowników danych działów lub pracowników zatrudnionych na danym stanowisku (art. 150 Kodeksu pracy)..

www.druki.gofin.pl

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),

realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,

analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,

zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy. Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora. Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

Dobrowolna zgoda.

Aby móc realizować cele:

– zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,

– analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,

– wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.

jak poprawnie go ułożyć?

Ułożenie grafiku dla pracowników to wyzwanie dla każdego pracodawcy. Pracownicy chcą skorzystać z urlopu, są wysłani na szkolenia, w danym miesiącu zdarzają się dni wolne od pracy. Pracodawca musi te wszystkie sytuacje uwzględnić. Jak je poprawnie ująć, sporządzając harmonogram czasu pracy? Odpowiadamy poniżej.

Czym jest harmonogram czasu pracy i co powinien zawierać?

Harmonogram czasu pracy to nic innego jak rozplanowanie dni pracy dla zatrudnionych w danym zakładzie pracy osób. Innymi słowy, jest to określenie indywidualnego rozkładu czasu pracy dla jednego pracownika lub grup pracowników.

Harmonogram czasu pracy musi uwzględniać nie tylko dni robocze, ale również:

godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy,

wymiar czasu pracy,

dobę pracowniczą,

odpoczynki dobowe,

odpoczynki tygodniowe,

5-dniowy tydzień pracy,

zapewnienie wolnej niedzieli przynajmniej raz na 4 tygodnie,

dni wolne od pracy,

urlopy pracowników zamieszczone w planie urlopowym.

Wymiar czasu pracy w grafiku

Aby pracodawca mógł prawidłowo sporządzić harmonogram czasu pracy, w pierwszej kolejności powinien określić, ile godzin powinni przepracować pracownicy w danym okresie rozliczeniowym. Zgodnie z art. 130 k.p. ustala się to poprzez:

pomnożenie 40 godzin (norma tygodniowa) przez liczbę pełnych tygodni okresu rozliczeniowego, a następnie

dodanie do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin (norma dobowa) i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku (tzw. dni wystających), a dalej

pomniejszenie otrzymanego wyniku za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela – 8 godzin.

Przykład 1.

Pan Jacek chce ustalić wymiar czasu pracy dla pracowników zatrudnionych na ½ etatu. Okres rozliczeniowy wynosi 3 miesiące, wymiar ustalany jest za okres od kwietnia do czerwca 2021 roku. Liczbę dni roboczych przypadającą w poszczególnych miesiącach okresu rozliczeniowego przedstawia poniższa tabela.

MIESIĄC CZAS PRACY DLA ZATRUDNIONYCH NA PEŁNY ETAT WYMIAR CZASU PRACY DLA ZATRUDNIONEGO NA ½ ETATU kwiecień 160 godz. 80 godz. maj 168 godz. 84 godz. czerwiec 168 godz. 84 godz. RAZEM W KWARTALE 496 godz. 248 godz.

Pracownik zatrudniony na ½ etatu w drugim kwartale 2022 roku powinien przepracować 248 godziny.

Doba pracownicza a harmonogram czasu pracy

Tworząc harmonogram czasu pracy, należy pamiętać o zapewnieniu tzw. doby pracowniczej. Oznacza to, że pracownik, rozpoczynając pracę danego dnia, w kolejnym dniu nie może podjąć się wykonywania swoich obowiązków wcześniej niż po upływie 24 godzin. Reasumując, zatrudniony powinien następny dzień pracy rozpocząć o takiej samej godzinie jak w dniu poprzednim.

Osoby zatrudnione w ruchomym czasie pracy nie muszą przestrzegać zasady zachowania doby pracowniczej.

Odpoczynki dobowe

Planując pracę w kolejnym okresie, należy wziąć również pod uwagę, że pracownik musi mieć zapewniony nieprzerwany odpoczynek pomiędzy kolejnymi dniami pracy. W myśl art. 132 kodeksu pracy wynosi on co najmniej 11 godzin.

Należy przy tym pamiętać o nienaruszaniu doby pracowniczej. Aby oba te przepisy zostały zachowane, pracownik nie może pracować więcej niż 13 godzin w ciągu dnia.

Istnieją jednak przypadki, gdy zachowanie odpoczynku dobowego nie ma zastosowania. Wśród nich wymienić można:

zarządzanie zakładem pracy w imieniu pracodawcy,

konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.

Polecamy Prowadź kadry i wyliczaj płace online! Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia

Generuj umowy i wyliczaj wynagrodzenia Ewidencjonuj czas pracy

Ewidencjonuj czas pracy Korzystaj z bezpośredniej wysyłki deklaracji do ZUS Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Odpoczynki tygodniowe a harmonogram czasu pracy

Przez odpoczynek tygodniowy należy rozumieć 35 godzin nieprzerwanego wytchnienia od pracy. Tutaj nie ma możliwości odstąpienia od zachowania takiego odpoczynku, ale można go skrócić do 24 godzin. Możliwe jest to w przypadku:

pracowników zarządzających zakładem pracy w imieniu pracodawcy,

konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,

zmiany pory wykonywania pracy w związku z przejściem na inną zmianę zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy.

5-dniowy tydzień pracy

W harmonogramie czasu pracy uwzględnić trzeba również fakt, że przeciętny tydzień pracy trwa 5 dni. Owszem, układając grafik na dany okres rozliczeniowy, można wprowadzić pracownikowi w jednym tygodniu pracy 6 dni, ale już w kolejnym należałoby skompensować mu to i wpisać tylko 4 dni robocze. Najlepiej, żeby przeciętny 5-dniowy tydzień pracy został zachowany.

Jedna wolna niedziela

Zgodnie z art. 151 kodeksu pracy osoby wykonujące pracę w niedzielę powinny mieć zapewnioną przynajmniej jedną niedzielę wolną od wykonywania obowiązków służbowych w ciągu 4 następujących po sobie tygodni. Wynika z tego, że harmonogram czasu pracy sporządzać trzeba z ujęciem wolnej niedzieli, w przeciwnym razie pracodawca popełniłby wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym.

Zapewnienie przez pracodawcę wolnej niedzieli nie dotyczy osób pracujących w systemie świąteczno-weekendowym dla których piątki, soboty, niedziele i święta to jedyne dni świadczenia pracy.

Dni wolne od pracy i urlopy pracowników

Jeżeli grafik sporządzany jest na dłuższy okres, warto również spojrzeć na plan urlopowy. Należy bowiem pamiętać, że osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę raz w roku powinny wykorzystać urlop trwający nieprzerwanie co najmniej 14 dni. Nieobecność pracownika przez tak długi czas ma znaczący wpływ na rozplanowanie pracy w zakładzie.

Choć w ciągu roku jest stosunkowo niewiele dni wolnych od pracy, trzeba orientować się, w których miesiącach wypadają. W tych dniach pracodawca nie rozplanowuje pracy, chyba że jest to praca dozwolona w święta. Za takie dni zatrudnionym na podstawie umowy o pracę oprócz podstawowego wynagrodzenia przysługuje dodatek za nadgodziny w wysokości 100%.

Harmonogram czasu pracy – forma i termin przekazania pracownikom

O tym, w jaki sposób i w jakim terminie należy udostępnić podwładnym harmonogram czasu pracy, mówi art.129 § 3 kodeksu pracy. W myśl tego przepisu pracodawca powinien przekazać go pracownikowi najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem pracy w danym okresie w formie pisemnej lub elektronicznej.

Art.129 § 3 kodeksu pracy

Rozkład czasu pracy danego pracownika może być sporządzony – w formie pisemnej lub elektronicznej – na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej 1 miesiąc. Pracodawca przekazuje pracownikowi rozkład czasu pracy co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład.”

Przykład 2.

W firmie sporządzano harmonogram czasu pracy ma wrzesień.

Harmonogram powinien zostać przekazany pracownikom o najmniej na 1 tydzień przed 1 września.

Kto nie musi sporządzać harmonogramu czasu pracy?

Nie wszyscy pracodawcy zobowiązani są do tworzenia harmonogramu czasu pracy. Dotyczy to głównie zakładów, w których panuje tzw. sztywny czas pracy, czyli wszyscy pracownicy pracują w tym samych stałych godzinach.

Pracodawca nie ma obowiązku sporządzania harmonogramu czasu pracy, gdy:

1) rozkład czasu pracy pracownika wynika z prawa pracy, obwieszczenia albo z umowy o pracę,

2) pracownik zatrudniony jest w zadaniowym systemie czasu pracy,

3) na wniosek zatrudnionego stosuje się wobec niego ruchomy system czasu pracy,

4) na pisemny wniosek pracownika ustali mu indywidualny rozkład czasu pracy.

Przedsiębiorca powinien pamiętać że w niektórych przypadkach powinien sporządzić harmonogram czasu pracy. Dokument ten powinien być przekazany pracowników w odpowiednim czasie oraz zawierać odpowiedzenie informacje.

Grafik dyżurów 3.01

Grafik 2.90 to darmowy program do ustalania miesięcznego rozkładu pracy dla pracowników (tzw. grafik dyżurów). Ze względu na zawarte w nim specyficzne możliwości najlepiej sprawdza się on podczas tworzenia grafików na oddziałach szpitalnych. Grafik dyżurów 3.01 dzięki prostej oraz intuicyjnej obsłudze pozwala na szybkie tworzenie grafików, zachowując cały czas kontrolę nad rozdzielonym oraz pozostającym czasem pracowników.

Grafik dyżurów to przydatny program do ustalania rozkładu godzin pracy pracownikom w firmie

Główne okno programu do ustalania grafików pracy pracownikom

Grafik dyżurów – Zaletą są duże możliwości konfiguracji zmiennych

Program, tak jak i grafik – powinny być elastyczne. Dlatego producenci polskiego programu Grafik postawili na możliwość konfiguracji aż do czterech zmian roboczych. Wiele instytucji i firm obdarzyło go dużym zaufaniem, oddając w jego ręce czas pracy setek zatrudnionych, nie tylko w sektorze medycznym. Gwarantem bezpieczeństwa jest fakt, że w programie wszystkie dane są przechowywane w katalogach, nie zaś w internetowych chmurach. Rozwiązanie nie stanowi więc zagrożenia dla pracodawców, a może znacznie ułatwić ich pracę i skrócić czas wykonywania grafiku ręcznie.

Grafik dyżurów – Proste prowadzenie statystyk pracy

Dzięki szerokiemu wachlarzowi możliwości, program do pisania grafiku Grafik dyżurów do pobrania za darmo może także pomóc pracodawcom wyznaczać zmienne dla zatrudnionych. Dzięki niemu dowiemy się m.in., jaki jest:

miesięczny normatyw czasu pracy;

wykorzystany (na podstawie rozdzielonych dyżurów oraz dni wolnych) oraz pozostały do wykorzystania czas pracy pracownika;

ilość pozostałego do wykorzystania urlopu wypoczynkowego (na podstawie już przydzielonych urlopów);

ilość pozostałych do wykorzystania dni opieki nad dzieckiem (na podstawie już przydzielonych dni).

Grafik dyżurów – Wymagania sprzętowe

Procesor: Intel Pentium/AMD Athlon (lub lepszy);

Pamięć RAM: 256 MB lub więcej;

HDD: 1,85 MB wolnego miejsca na dysku twardym;

System operacyjny: Windows 2000, XP, Vista, 7, 8, 8.1 i 10 (32-/64-bit).

Co nowego w Grafik dyżurów 3.01 – lista zmian (changelog)

Dodano nową zmienną: @_dzien_ile_dyz – ilość rozpisanych dyżurów w danym dniu;

Poprawiono wstawianie dyżuru poprzez przeciągniecie pozycji z listy pracowników.

Na Ring Publishing publikujemy artykuły związane z digital storytelling i wyjaśniamy, co to jest. Opisujemy również czym są technologie w dziennikarstwie (technology in journalism) oraz jak działa Headless CMS. Dodatkowo pojawiają się też treść z efficient publishing platform.

Jak stworzyć grafik pracy w dużym sklepie?

Grafik pracy w dużym sklepie bywa utrapieniem wielu managerów. W tym artykule dowiesz się, jak podejść do zadania tworzenia grafiku pracy w sklepie oraz jakie czynności i w jakich terminach należy wykonać.

Stosowanie równoważnego systemu czasu pracy w sklepie

Grafik wynika z godzin otwarcia sklepu, te duże zazwyczaj czynne są codziennie przez co najmniej 10 godzin, co nie oznacza, że pracownicy wykonują pracę tylko w tych godzinach. W większości dużych sklepów praca zaczyna się kilka godzin przed otwarciem, wykonuje się wówczas prace związane z merchandisingiem, prace porządkowe oraz przygotowuje kasy do otwarcia. Podobnie po zamknięciu, a nawet w nocy – pewne prace trwają nadal. W trakcie godzin otwarcia sklepu ilość klientów nie jest stała – zmienia się w zależności od dnia i godziny, co powinno mieć odzwierciedlenie w ilości pracowników.

W związku z tym w celu dostosowania obsady do ruchu w sklepie najczęściej stosuje się równoważny system czasu pracy – pozwala na wydłużenie zmian do 12 godzin i równoważenie ich zmianami krótszymi oraz dłuższe niż miesięczne okresy rozliczeniowe w celu dostosowania obsady do sezonowości sprzedaży. Pozwala to na dobre dostosowanie obsady do warunków sprzedażowych, ale nie jest takie proste jak przy systemie podstawowym – zmianowym przy miesięcznym okresie rozliczeniowym.

Ograniczona dyspozycyjność pracowników

W handlu duży procent zatrudnionych stanowią studenci o ograniczonej dyspozycyjności w związku z zajęciami na uczelni i często pracujący w niepełnym wymiarze czasu pracy, co komplikuje planowanie.

Założenia budżetowe do utworzenia grafiku pracy w dużym sklepie

Tworząc grafik w dużym sklepie trzeba wziąć też pod uwagę założenia budżetowe w zakresie kosztów pracy, co oznacza stworzenie takiego grafiku, aby kwota wypłaconych po jego wykonaniu wynagrodzeń była na wyznaczonym poziomie. Wszystkie te aspekty planowania powinny być brane pod uwagę przy jednoczesnym zachowaniu przepisów Kodeksu Pracy w zakresie czasu pracy. Nieprzestrzeganie przepisów może mieć fatalne skutki.

Sposób planowania czasu pracy a specyfika sklepu

Sposób planowania czasu pracy w dużym sklepie zależy od specyfiki sklepu. Sklepy wielkopowierzchniowe zazwyczaj podzielone są na działy. Jeśli płatność za towary nie odbywa się na działach, dodatkowy dział stanową kasy. Inny przykład to pracownicy magazynu, którzy niekiedy stanowią osobny dział i zajmują się w dużej mierze przyjęciami dostaw i inną pracą z towarem. Ochrona i sprzątanie najczęściej bywa zlecona firmie zewnętrznej. Najlepszą praktyką jest, aby dla poszczególnych działów były tworzone oddzielne grafiki.

Cykl tworzenia grafiku pracy w sklepie

O grafiku na dany miesiąc powinieneś zacząć myśleć już w połowie poprzedzającego miesiąca. Zacznij od zebrania od pracowników tzw. próśb do grafiku, czyli wskazania, w które dni lub godziny nie mogą pracować w związku z zajęciami na uczelni itp. Nieuwzględnienie preferencji pracowników czyli brak możliwości pogodzenia życia zawodowego z prywatnym oraz edukacją najczęściej prędzej czy później skutkuje ich odejściem z pracy, czyli rotacją personelu. Rotacja odbija się negatywnie na kosztach pracy oraz samym funkcjonowaniu sklepu.

Kolejny etap to urlopy . Jeśli w firmie obowiązują plany urlopowe, wystarczy, że przeniesiesz ustalone wcześniej urlopy do grafiku. Jeśli planów nie ma to zastanów się, na jaką ilość urlopów możesz sobie pozwolić w danym miesiącu, biorąc jako kryterium wysokość planowanych obrotów. Najlepiej udzielaj więcej urlopów w miesiącach o niskiej sprzedaży, a jak najmniej w grudniu i listopadzie (jeśli w tych miesiącach odnotowujesz najwyższą sprzedaż w skali roku, a tak jest najczęściej).

Następnie przejdź do obsadzania zmian. Ilość pracowników powinna wynikać z planowanej wysokości sprzedaży. Ważne, abyś pamiętał, że najwięcej personelu powinno być wtedy, kiedy jest najwięcej klientów w sklepie. Nie dochodzi wtedy do powstawania kolejek do kas i klienci nie czekają na obsługę. I odwrotnie – w godzinach kiedy sklep odwiedza niewielu klientów (zazwyczaj zaraz po otwarciu i przed zamknięciem) wystarczy minimalna ilość personelu. Ta zasada odnosi się do pracowników realizujących zadania sprzedażowe typu obsługa klienta, przyjmowanie płatności. Aby określić godziny najwyższej sprzedaży nie bazuj jedynie na własnym doświadczeniu. Warto wspomóc się raportami pokazującymi sprzedaż w przedziałach godzinowych w poszczególnym dniach. Podczas analizy danych zastanów ilu pracowników potrzebujesz przy określonej wielkości sprzedaży, lub skorzystaj z wzoru na produktywność (produktywność lub wydajność to popularne KPI stosowane przy planowaniu wymaganej obsady).

Planowana sprzedaż powinna być bazą do planowania czasu pracy nie tylko w kontekście danego dnia, ale i poszczególnych dni miesiąca. Poziom sprzedaży zazwyczaj jest inny w niedzielę, a inny w poniedziałek, jeszcze inny kiedy jest to poniedziałek przez Bożym Narodzeniem, a więc obsada w grafiku pracy w dużym sklepie powinna być skorelowana również z kalendarzem.

Pamiętaj o niedzielach niehandlowych. Wiadomo, że nie wolno planować żadnych prac związanych ze sprzedażą i obrotem towaru w niedziele niehadlowe. Pamiętaj jednak, że ludzie kiedyś muszą zrobić te zakupy, więc musisz wzmocnić obsadę w sobotę przed wolną niedzielą, w poniedziałek po oraz w niedziele handlowe.

Po obsadzeniu grafiku pracy pracownikami dedykowanymi do czynności sprzedażowych ostatnim krokiem powinno być zaplanowanie obsady dla pozostałych zadań: administracyjnych, dostawa, visual merchandising itd.

Obsadzając zmiany musisz pamiętać, aby robić to zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy w zakresie czasu pracy. Pamiętaj zatem o podstawach: zapewnieniu 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w dobie pracowniczej, 35 godzin w każdym tygodniu, wolnej co 4 niedzieli, właściwej liczbie dni i godzin pracujących w okresie rozliczeniowym, udzieleniu dnia wolnego za pracę w niedzielę lub święto.

Obserwuj i reaguj! Ponieważ ilość pracowników będących w pracy powinna zaspokajać potrzeby klientów, musisz mieć obserwować jak ma się aktualna sprzedaż w stosunku do sprzedaży planowanej. Jeśli nie realizujesz zakładanego poziomu sprzedaży (co widać już po 3-4 godzinach od otwarcia sklepu) czas na reakcję czyli odpowiednie zmniejszenie bieżącej obsady. Możesz skrócić czas pracy osób na umowę-zlecenie, w przypadku umów o pracę (w systemie równoważnym) może to być dobry czas na udzielenie kompensat od nadgodzin (czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych), które wystąpiły w bieżącym okresie rozliczeniowym – zapytaj wówczas pracowników o zgodę. Jeśli tego nie zrobisz to spadnie wydajność oraz procentowo wzrosną koszty pracy w Twoim sklepie. I odwrotnie – jeśli widzisz, że sprzedaż jest wyższa niż zakładałeś postaraj się wzmocnić obsadę – poproś pracowników, aby zostali dłużej w pracy tudzież przyszły wcześniej osoby rozpoczynające pracę po południu, spróbuj ściągnąć do pracy osoby zatrudnione na umowę-zlecenie, które mają dzień wolny. Jeśli obsady jest za mało w stosunku do aktualnej sprzedaży to co prawda koszty pracy w ujęciu procentowym będą niższe, ale Twój sklep sporo straci na sprzedaży i wizerunku – nikt nie lubi stać w kolejkach czy robić zakupów w sklepie, w którym jest bałagan i brakuje towaru na półkach czy wieszakach!

Prace nad grafikiem pracy dla dużego sklepu powinieneś zakończyć najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem miesiąca, który obejmuje i wówczas podać go do wiadomości pracowników.

Jak będzie wyglądał kolejny grafik w Twojej firmie?

Może tak, jak ten poniżej?

Planowanie i rozliczanie czasu pracy w równoważnym systemie czasu pracy – eplanner.pl

Planowanie i rozliczanie czasu pracy w równoważnym systemie czasu pracy

fot.

Równoważny system czasu pracy polega na tym, że w niektórych dniach czas pracy można wydłużyć, w innych zaś skrócić lub zrekompensować większą ilością dni wolnych od pracy. Ważne jest, aby średnia w okresie rozliczeniowym nie przekroczyła 8 godzin. W systemie równoważnym dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin na dobę. W praktyce oznacza to, że w grafiku pracy można zaplanować w zależności od potrzeb od 0 do 12 godzin pracy np. 4, 6, 8 10 czy 12 godzin.

WAŻNE !!!

Praca w przedłużonym dobowym wymiarze czasu pracy ( zgodnie z planem pracy) nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.

Planując pracę w systemie równoważnym pamiętaj, że:

wymiar czasu pracy określny jest dla całego okresu rozliczeniowego (OR) – ten parametr wylicza i kontroluje za Ciebie ePlanneR;

planując pracę w poszczególnych miesiącach OR możesz zaplanować w jednym miesiącu więcej, a w innym mniej godzin pracy, ważne aby planowane godziny pracy zbilansowały się w OR – tej zasady pilnuje za Ciebie ePlanneR;

musisz zachować zasadę przeciętnie 5-o dniowego tygodnia pracy w OR – tej zasady pilnuje za Ciebie ePlanneR;

musisz zachować 11-godzinny dobowy nieprzerwany odpoczynek w każdej dobie pracowniczej – tej zasady pilnuje za Ciebie ePlanneR;

musisz zachować 35-godzinny tygodniowy odpoczynek w każdym tygodniu pracy – tej zasady pilnuje za Ciebie ePlanneR;

planując pracę w niedzielę lub święto nie możesz zapomnieć o wyznaczeniu innego dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę lub święto.

za pracę w niedzielę 6 dni po lub 6 dni przed, a jeśli to nie jest możliwe do końca okresu rozliczeniowego;

za pracę w święto do końca okresu rozliczeniowego.

planując pracę w niedzielę musisz zapewnić raz na cztery tygodnie niedzielę wolną od pracy – tej zasady pilnuje za Ciebie ePlanneR;

jeśli planując grafik wiesz, że pracownik będzie nieobecny w danym miesiącu ( np. ma zaplanowany urlop) nie musisz na ten czas planować mu pracy, wystarczy że zaewidencjonujesz nieobecność, a system automatycznie obniży wymiar czasu pracy pracownika o iloczyn 8 i wymiaru czasu pracy w każdym dniu nieobecności przepadającym od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem świąt;

zaplanowany i podany do wiadomości pracowników (7 dni przed rozpoczęciem miesiąca) harmonogram pracy jest „święty” i nie wolno go zmieniać w czasie trwania okresu rozliczeniowego;

zaplanowany harmonogram pracy należy zatwierdzić a tym samym uniemożliwić jego edycję;

ewentualne zmiany w harmonogramie są możliwe tylko wtedy, gdy taką ewentualność przewidziano w regulaminie pracy, ale mogą być dokonywane tylko w wyjątkowych przypadkach, których nie dało się przewidzieć w chwili tworzenia harmonogramu za zgoda pracownika na dzień przed planowaną zmianą;

GRAFIK PLANOWANY

Moduł: Grafik planowany umożliwia:

Planowanie zmian.

Zapewnienie pożądanej obsady.

Kontrolę planu pod względem zgodności z przepisami prawa pracy.

Ostrzeganie przed nieprawidłowościami i niezgodnością z przepisami prawa pracy.

Drukowanie planu pracy dla obiektu.

Drukowanie listy obecności dla obiektu.

Zatwierdzenie i zamknięcie planu pracy

Rozliczając pracę w systemie równoważnym pamiętaj, że:

w przypadku wystąpienie usprawiedliwionej absencji wymiar czasu pracy pracownika ulega obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy, obniżeniu ulega również czas przepracowany;

w przypadku wystąpienie nieusprawiedliwionej absencji wymiar czasu pracy pracownika nie ulega obniżeniu, obniżeniu ulega natomiast czas przepracowany;

urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym ilości godzin przypadających do przepracowania w danym dniu;

wprowadzając absencję uważaj, aby nie dublować nieobecności

zlecając pracę w godzinach nadliczbowych musisz zaewidencjonować to zdarzenie w systemie;

rekompensując pracę w nadgodzinach czasem wolnym musisz zaewidencjonować to zdarzenie w systemie;

umożliwiając pracownikowi „wyjście prywatne” musisz zaewidencjonować to zdarzenie w systemie;

odpracowanie przez pracownika „wyjścia prywatnego” musisz zaewidencjonować w systemie;

przed wykonaniem zestawień do listy płac harmonogram pracy ( grafik wykonywany) należy zatwierdzić a tym samym uniemożliwić jego edycję i dokonywanie jakichkolwiek zmian;

GRAFIK WYKONYWANY

Moduł: Grafik wykonywany umożliwia:

Grafik pracownika (tygodniowy, miesięczny, roczny)

Grafik pracownika (tygodniowy, miesięczny, roczny)

Ten szablon grafiku z ułatwieniami dostępu umożliwia śledzenie przepracowanych regularnych godzin pracy i nadgodzin w trybie tygodniowym, miesięcznym, kwartalnym lub rocznym. Sumy są obliczane automatycznie.

Excel

Aplikacja do planowania grafiku pracy w chmurze

Uwzględnij dyspozycyjność pracowników

Kadromierz przygotował również aplikację mobilną dla pracowników – bez dodatkowych kosztów. Dzięki niej mają oni możliwość m.in. zaznaczenia swojej dyspozycyjności w poszczególnych okresach czy zaplanowania urlopu. Komunikacja między managerem a personelem w Twojej firmie stanie się dużo prostsza i umożliwi szybkie tworzenie grafików.

Układając grafik online, masz dostęp do dyspozycyjności personelu bezpośrednio w widoku tworzenia harmonogramu. Oprogramowanie pozwoli Ci na łatwe zarządzanie absencjami i dostępnością pracowników.

Grafik pracy Excel

Grafik pracy Excel, z automatycznym liczeniem godzin

Mam dla Ciebie bezpłatny szablon, który:

policzy łączny czas pracy pracownika, na podstawie wprowadzonych godzin,

wyliczy wynagrodzenie, w przypadku wynagrodzenia godzinowego.

Używanie tego pliku jest bardzo proste. Wystarczy, że:

wpiszesz imię i nazwisko pracownika,

wybierzesz miesiąc z listy rozwijanej,

wprowadzisz godziny pracy od-do każdego roboczego dnia.

Szablon automatycznie koloruje soboty, niedziele i święta oraz dostosowuje się do ilości dni w danym miesiącu.

O tym jak łatwo korzystać z mojego budżetu przekonasz się, oglądając poniższy film (czas trwania 1 min.).

Chcesz otrzymywać podobne szablony w przyszłości? Zapisz się na mój newsletter!

Może zainteresuje Cię również kilka artykułów?

Grafik pracy

Każda osoba, która miała okazję sporządzać grafik pracowniczy wie, jak ciężkie i wymagające może to być zadanie. Dobrze stworzony harmonogram czasu pracy jest fundamentem sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa, a w wielu przypadkach przepisy prawa pracy wręcz nakazują jego przygotowanie. Zadanie stworzenia grafiku jest tak trudne, ponieważ trzeba w nim uwzględnić wiele czynników i sytuacji.

Mogłoby się wydawać, że sporządzenie grafiku nie powinno być takie trudne. Tymczasem pracodawcy muszą przestrzegać licznych przepisów i pamiętać o wielu sprawach w czasie jego układania. Wbrew pozorom nawet w małych zespołach ilość zmiennych jest tak duża, że planowanie czasu pracy może być problematyczne. W takim razie, jak powinien wyglądać harmonogram pracy i co musi zawierać? Przybliżmy temat układania grafiku.

Czym jest grafik czasu pracy?

Zacznijmy od najważniejszej kwestii, czyli tego czym jest grafik czasu pracy? Dokument nazywany także harmonogramem pracy jest w zasadzie rozplanowaniem dni i godzin pracy dla wszystkich pracowników przedsiębiorstwa lub konkretnych zespołów.

Grafik pracy należy ułożyć w taki sposób, aby zaspokoić potrzeby przedsiębiorstwa dotyczące utrzymania ciągłości pracy i sprawnego funkcjonowania. Równocześnie grafik powinien spełniać wszystkie zasady czasu pracy pracownika zawarte w Kodeksie pracy. Dzięki dobrze sporządzonemu harmonogramowi zagwarantuje się zgodne z prawem funkcjonowanie firmy.

Zgodnie z art. 129 § 3 Kodeksu pracy należy przekazać pracownikom harmonogram czasu pracy najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem pracy w danym okresie. Grafik powinien zostać przekazany w formie pisemnej lub elektronicznej. W praktyce często wprowadza się zmiany w grafiku odpowiadające zmieniającej się sytuacji i nagłym potrzebom przedsiębiorstwa. Jednak nie w każdym przypadku jest to dozwolone.

Nie wszyscy pracodawcy muszą sporządzać grafik pracowniczy. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorstw, w których wszyscy pracownicy pracują w takich samych godzinach, czyli występuje tzw. sztywny czas pracy.

Obowiązek nie występuje również, gdy: rozkład czasu pracy pracownika wynika z prawa pracy lub umowy o pracę;

pracownik świadczy pracę w zadaniowym systemie pracy;

pracownika na jego wniosek dotyczy ruchomy system pracy;

pracownika na jego pisemny wniosek dotyczy indywidualny rozkład czasu pracy.

Grafik pracy – jak go stworzyć i co powinien zawierać?

Osoba odpowiedzialna za stworzenie grafiku, czyli harmonogramu pracy w zakładzie musi uwzględnić w nim wiele czynników określonych przepisami prawa. Zanim zacznie się tworzyć grafik pracy należy dobrze zapoznać się ze wszystkimi wymogami prawnymi.

Planując harmonogram pracy należy wziąć pod uwagę: system czasu pracy obowiązujący w firmie;

wymiar czasu pracy, każdego z pracowników;

obowiązującą dobę pracowniczą;

obowiązujące odpoczynki dobowe;

obowiązujące odpoczynki tygodniowe;

5-dniowy tydzień pracy;

obowiązek zagwarantowania wolnej niedzieli przynajmniej raz na 4 tygodnie;

dni wolne od pracy;

urlopy uwzględnione w planie urlopowym.

Planowanie grafiku pracowniczego należy rozpocząć od ustalenia ilości godzin, jakie powinni przepracować poszczególni pracownicy w danym okresie rozliczeniowym. Należy pamiętać, że ze względu na różną ilość dni wolnych w każdym miesiącu liczba godzin będzie się różnić. Jakie czynniki wpływające na grafik musimy wziąć pod uwagę?

Wymiar czasu pracy – pracodawca musi określić, ile godzin pracownicy powinni przepracować w danym okresie rozliczeniowym. W tym celu należy pomnożyć 40 godzin normy tygodniowej przez ilość pełnych tygodni w okresie rozliczeniowym. Następnie do wyniku dodajemy do końca okresu rozliczeniowego pozostałe dni robocze w wymiarze 8 godzin za każdy. Od całości należy odliczyć 8 godzin, za każdy dzień wolny przypadający w innym dniu niż niedziela. Wynik oblicza się proporcjonalnie dla niepełnoetatowców.

Przykład: Maj 2021 – 40 godz. x 4 tyg. + 8 godz. x 1 dni – 8 godz. x 2 święta = 152 godz.

Doba pracownicza – każdy pracownik nie może zacząć pracy wcześniej niż po upływie 24 godzin od rozpoczęcia pracy dnia poprzedniego. W skrócie zatrudniona osoba może zacząć pracę kolejnego dnia najwcześniej o takiej samej godzinie, jak w dniu poprzednim.

Odpoczynki dobowe – zgodnie z art. 132 Kodeksu pracy odpoczynek dobowy musi wynieść co najmniej 11 godzin. Tyle musi trwać nieprzerwany odpoczynek pomiędzy kolejnymi dniami pracy. Ten przepis oraz zachowanie doby pracowniczej oznaczają, że pracownik nie może pracować na dobę więcej niż 13 godzin.

Odpoczynki tygodniowe – pracownikom należy się 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku od pracy pomiędzy tygodniami pracy. W pewnych przypadkach można skrócić ten czas do 24 godzin. Np. w sytuacji zmiany pory wykonywania pracy związanej z przejściem na inną zmianę, zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy.

5-dniowy tydzień pracy oraz jedna wolna niedziela – planując grafik należy uwzględniać 5-dniowy tydzień pracy, a w razie odstępstw w kolejnym tygodniu pracownikowi należy skrócić tydzień. Jeżeli zatrudniony będzie świadczył pracę przez 6 dni w tygodniu, to w kolejnym powinien wykonywać pracę przez 4 dni. Art. 151 Kodeksu pracy gwarantuje pracownikom wykonującym pracę w niedziele przynajmniej jedną wolną niedzielę w przeciągu czterech tygodni.

urlopy i dni wolne od pracy – harmonogram pracy musi uwzględniać urlopy wydawane zgodnie z planem urlopowym lub wnioskami pracowników. Oczywiście konieczne jest także wzięcie pod uwagę dni ustawowo wolnych, których nie ma wiele w roku, ale muszą być respektowane, chyba że chodzi o pracę dozwoloną w święta.

Układanie grafiku – planowanie efektywnej pracy zespołu

Planowanie grafiku to nie tylko dbanie o zgodność ze wszystkimi przepisami oraz rozkładami czasu pracy poszczególnych pracowników. Przede wszystkim celem dobrze skonstruowanego harmonogramu jest zapewnienie sprawnego działania przedsiębiorstwa.

Grafik pracowniczy musi zapewnić zasoby ludzkie do wykonywania pracy koniecznej dla utrzymania ciągłości funkcjonowania zakładu. W efekcie jego przygotowaniem powinna się zajmować osoba bardzo dobrze znająca specyfikę przedsiębiorstwa, rynku na jakim funkcjonuje czy konkretnego działu. Szczególnie ważne jest to w przypadku handlu. Sklepy notują podwyższony ruch w różnych porach dnia, czy tygodnia. W grafiku należy odpowiednio ująć potrzeby zwiększonego ruchu.

Niezwykle ważne jest zwracanie uwagi na sezonowe okresy wymagające pracy na większych obrotach. Osoba odpowiedzialna za przygotowanie grafiku powinna na odpowiednie dni i i godziny pracy kierować większe zasoby ludzkie. Celem harmonogramu jest zapewnienie, jak najbardziej efektywnej pracy zespołu. Nie można sobie pozwolić na sytuację, w której zabraknie rąk do pracy w najbardziej potrzebnym momencie.

Warto przed rozpoczęciem prac nad grafikiem ocenić, w jakich dniach i godzinach konieczne będzie zwiększenie obsady sklepu czy działu. Powinno się również pamiętać o odpowiednim rozłożeniu osób funkcyjnych, które w czasie pracy muszą poprowadzić zespół. Czasem drobne przeoczenia w grafiku mogą mieć poważne konsekwencje.

Wzór grafiku pracy

Samodzielne przygotowanie grafiku jest czasochłonne i może przysparzać problemów. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z gotowego wzoru harmonogramu czasu pracy. W sieci można znaleźć liczne publikacje pozwalające na szybkie i sprawne uzupełnienie wszystkich danych.

Darmowy grafik pracy można pobrać między innymi ze strony pakietu Microsoft Office. Popularną formą przygotowania grafiku pracowniczego jest wykonanie go właśnie za pomocą narzędzi pakietu Office. Szczególnie za pomocą arkuszy kalkulacyjnych Excel, które pozwalają między innymi na automatyczne zliczanie godzin, co pomaga w przejrzysty sposób kontrolować zaplanowany czas pracy.

Grafik tygodniowy wzór:

Na rynku można także znaleźć wyspecjalizowane oprogramowanie przeznaczone właśnie do tworzenia harmonogramów czasu pracy. Takie aplikacje znacząco usprawniają planowanie czasu pracy oraz mają wbudowane narzędzia zabezpieczające przed złamaniem przepisów poprzez niedotrzymanie odpoczynków dobowych lub tygodniowych. W tym wypadku jednak potrzebna będzie pewna inwestycja ze strony pracodawcy.

Grafik pracy zmianowej

Charakter wielu przedsiębiorstw wymusza stworzenie harmonogramu pracy zmianowej. Wynika to z faktu, że pory świadczenia usług przez pracownika zmieniają się po upływie określonego czasu. W takim przypadku ułożony grafik powinien obejmować cały okres rozliczeniowy. Najczęściej stosuje się harmonogramy miesięczne lub trzymiesięczne.

Pracodawca musi dostarczyć harmonogram pracy zmianowej pracownikom na 7 dni przed tym jak zacznie on obowiązywać. Ewentualne zmiany czasu pracy są w tym wypadku bardzo ograniczone i nie wolno ich wprowadzać, aby manipulować ilością nadgodzin. Nie wolno redukować ilości nadgodzin przez zmiany w obowiązującym grafiku.

Przykładowy grafik pracy na 2 zmiany:

Rozkład czasu pracy na miesiąc ……………………………….. rok …………………..

Legenda:

I – zmiana ……………….………….

II – zmiana ………………….……….

III – zmiana ……………………..……

N – zmiana nocna ……………..……

Dw – dzień wolny od pracy wynikający z 5-dniowego tygodnia pracy

Wn – dzień wolny za niedzielę

Wś – dzień wolny za święto

Źródło: https://www.infor.pl/

Rozkład czasu pracy, a harmonogram

Omawiając grafiki pracownicze, nie sposób nie wspomnieć o niezwykle ważnej różnicy między pojęciami rozkładu czasu pracy i harmonogramu czasu pracy. Bardzo często oba pojęcia są stosowane naprzemiennie, ale jest to błąd.

Rozkład czasu pracy jest de facto systemem, w jakim funkcjonuje dany zakład. Przedsiębiorstwa mogą bowiem pracować w innym systemie niż podstawowy obejmujący 5-dniowy tydzień pracy po 8 godzin dziennie.

Harmonogram czasu pracy jest już szczegółową listą dni oraz godzin, w jakich konkretni pracownicy wykonują swoje obowiązki. To harmonogram nazywa się popularnie grafikiem pracy. Należy pamiętać, że stosuje się go zawsze przy pracy zmianowej, czyli w sytuacji, gdy po upływie określonego czasu zmienia się pora świadczenia usług przez pracownika. Każdy pracownik musi otrzymać harmonogram ściśle określający plan pracy na dany okres rozliczeniowy.

Wiedząc te rzeczy, możecie przystąpić do tworzenia grafiku pracowniczego. Pamiętajcie jednak, aby zwracać uwagę na wszystkie przepisy ujęte w Kodeksie pracy i przepisach prawa pracy.

키워드에 대한 정보 grafik pracy wzór do druku

다음은 Bing에서 grafik pracy wzór do druku 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  Przychodnia Nowy Chełm Rejestracja | Komisja Rewizyjna W Dniu 14.06.2022R. 22036 투표 이 답변
See also  인성 영어 로 | [In Seong O'Clock] Ep.3 In Seong Reads Comments And Challenges On Asmr! 12900 명이 이 답변을 좋아했습니다

See also  Koparka Jednonaczyniowa Klasa 1 | Koparka Jednonaczyniowa Egzamin Pytania I Odpowiedzi - Omawiam Cz.I 98 개의 정답

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 #grafik #sheets Półautomatyczny szablon grafiku pracowników // tutorial

  • google
  • google sheets
  • sheets
  • akrusze google
  • funkcje
  • sumif
  • sumifs
  • countif
  • countifs
  • excel
  • docs

#grafik ##sheets #Półautomatyczny #szablon #grafiku #pracowników #// #tutorial


YouTube에서 grafik pracy wzór do druku 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 #grafik #sheets Półautomatyczny szablon grafiku pracowników // tutorial | grafik pracy wzór do druku, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment