당신은 주제를 찾고 있습니까 “jak malować farbami olejnymi na płótnie – Malowanie farbami olejnymi. Odc.1“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Dom Kultury w Łapach 이(가) 작성한 기사에는 조회수 29,806회 및 좋아요 707개 개의 좋아요가 있습니다.
Podstawowa zasada brzmi: nie zanurzamy całego pędzla w gęstej farbie, aby nie pobrudzić skuwki i trzonka i nie rozetrzeć farby po całej palecie. Wystarczy pociągnąć pędzlem po rzadszej części wyciśniętej farby, Farbę nabieramy płynnymi ruchami, nie trzeba trzeć włosiem pędzla po palecie.Najlepiej przy użyciu wody i mydła. Można również stosować rozpuszczalniki.Olejna wystawi twoją cierpliwość na poważną próbę – sucha na dotyk staje się dopiero po 6-8 godzinach, a gotowa na pokrycie kolejną warstwą – po upływie doby. Dużo szybsza jest pod tym względem farba dyspersyjna – sucha na dotyk po godzinie, gotowa do dalszego malowania po 4 godzinach.
jak malować farbami olejnymi na płótnie 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Malowanie farbami olejnymi. Odc.1 – jak malować farbami olejnymi na płótnie 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Malowanie farbami olejnymi. Odc.1. Dom Kultury w Łapach. Pracownia malarstwa i rysunku Trzy kolory.
jak malować farbami olejnymi na płótnie 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Farby olejne – jak nimi malować? – Blog PaperConcept
Jeśli malowanie farbami olejnymi rozpoczynamy na gotowym, zagruntowanym wcześniej płótnie, możemy od razu przystąpić do malowania.
Source: blog.paperconcept.pl
Date Published: 10/29/2022
View: 58
Jak namalować swój pierwszy obraz farbami olejnymi?
Używając farb olejnych, możemy przemalować fragmenty obrazu lub nawet całe płótno dowolną liczbę razy. Gdy farby będzie zbyt dużo, można ją usunąć i zacząć …
Source: welcome2poland.eu
Date Published: 12/11/2021
View: 8206
Jak rozpocząć malowanie farbami olejnymi – czyli jakich …
Jak rozpocząć malowanie farbami olejnymi – czyli jakich używam narzędzi malarskich. · Farb i mediów do farb; · Pędzli i szpachelek; · Podobrazia; …
Source: kociokwik.pl
Date Published: 10/9/2021
View: 9309
Malowanie farbami olejnymi – czy naprawdę jest takie trudne?
Do namalowania obrazu olejnego potrzebnych mi było kilka rzeczy: farby olejne (well, duh). pędzle. płótno. rozpuszczalnik. olej lniany.
Source: www.polkostka.com
Date Published: 12/11/2021
View: 6733
Pierwsze kroki w malarstwie olejnym
Zaczynamy malować farbami olejnymi … początku można kupić małe podkłady malarskie, lub zagruntować karton, albo użyć płótna rozpiętego pinezkami na desce.
Source: artwielun.blogspot.com
Date Published: 10/8/2022
View: 2372
o czym pamiętać przy malowaniu farbami olejnymi
Tu ważna uwaga – trwałość farby olejnej jest ściśle związana z płótnem. Farba olejna musi razem z nim pracować. Jeśli płótno jest źle zagruntowane to wypije …
Source: obrazmorza.pl
Date Published: 9/17/2022
View: 5233
Malarstwo olejne. Jak zacząć tworzyć obrazy – Allegro.pl
Co wybrać: blejtram gotowy …
Source: allegro.pl
Date Published: 12/8/2021
View: 5028
주제와 관련된 이미지 jak malować farbami olejnymi na płótnie
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Malowanie farbami olejnymi. Odc.1. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 jak malować farbami olejnymi na płótnie
- Author: Dom Kultury w Łapach
- Views: 조회수 29,806회
- Likes: 좋아요 707개
- Date Published: 2020. 4. 9.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=38f3RdqMI8s
Czy do malowania farbami olejnymi potrzebna jest woda?
Najlepiej przy użyciu wody i mydła. Można również stosować rozpuszczalniki.
Jak długo schnie farbą olejną na płótnie?
Olejna wystawi twoją cierpliwość na poważną próbę – sucha na dotyk staje się dopiero po 6-8 godzinach, a gotowa na pokrycie kolejną warstwą – po upływie doby. Dużo szybsza jest pod tym względem farba dyspersyjna – sucha na dotyk po godzinie, gotowa do dalszego malowania po 4 godzinach.
Jak malować farbę olejną?
Ekspert odpowiada: Powierzchnie pomalowane farbą olejną traktujemy tak samo, jak podłoża wymalowane innymi produktami. Jeśli ściana pokryta farbą olejną jest w dobrym stanie (nie łuszczy się i nie odpada) wówczas należy powierzchnię zmatowić, następnie odpylić, odtłuścić i pomalować wybraną farbą nawierzchniową.
Czym rozcieńczać farby olejne do malowania obrazów?
Do rozrzedzenia farb olejnych stosuje się różne media, ale najczęściej używa się oleju lnianego. Niewielka ilość oleju dodaje się do farby, aby nadać jej większa płynność i połysk. Żeby mocno rozrzedzić farbę lub umyć pędzle za każdym razem, gdy zmieniamy kolor, najlepiej posłużyć się terpentyną.
Jak malować farbami olejnymi krok po kroku?
Podstawowa zasada brzmi: nie zanurzamy całego pędzla w gęstej farbie, aby nie pobrudzić skuwki i trzonka i nie rozetrzeć farby po całej palecie. Wystarczy pociągnąć pędzlem po rzadszej części wyciśniętej farby, Farbę nabieramy płynnymi ruchami, nie trzeba trzeć włosiem pędzla po palecie.
Co dodajemy do farby olejnej?
Do malowania olejnymi przydatne są specyfiki które dodawane do farb powodują rózne efekty. Są to m.in. terpentyna, sekatywa, olej żywiczny, olej lniany, werniks. Każde z nich stosuje się w konkretnym celu jednak eksperymentowanie i łączenie ich ze sobą i z farbą może dać naprawdę ciekawe efekty.
Czy farby olejne schną?
Jedną z głównych cech farb olejnych jest to, że wysychają przez długi czas. Chociaż jest to z jednej strony ogromna zaleta, z drugiej strony jest również wadą. Zaletą jest to, że kolory można zmieniać przez bardzo długi czas, a korekty można dokonywać poprzez ich mieszanie lub usuwanie.
Czym malować na farbę olejną?
Na powierzchnie malowane farbami olejnymi (alkidowe) można zastosować farby wodorozcieńczalne, trzeba się tylko upewnić czy na etykiecie podano takie zastosowanie. Ewentualnie można zrobić próbne wymalowanie. Odpowiednią do tego farbą jest np. Optiva marki Tikkurila.
Jak zrobić medium do farb olejnych?
Użyła Pani 200 ml oleju i terpentyny oraz 20 ml sykatywy, więc jej dodatek to około 9% całości. (czerń, czerwienie, kadmy żółte, brąz van Dycka) i pamiętać, że każdy dodatek sykatywy powoduje ciemnienie warstwy malarskiej stąd lepiej nie używać jej w warstwie końcowej.
Ile razy malować farbą olejną?
Wystarczy pamiętać, że minimalna temperatura otoczenia powinna wynosić 10°C, a wilgotność powietrza nie powinna być wyższa niż 80%. Kolejne warstwy malarskie należy nakładać w odstępach 24 h – najczęściej wystarczą dwie powłoki, by osiągnąć oczekiwany efekt dekoracyjny.
Czym zagruntować farbę olejną?
Jeśli ściana jest wyrównana, gładka i nie chcemy mieć chropowatej powierzchni – zamiast podkładu Haftgrund, zastosować można Capagrund Universal. Proszę pamiętać o sprawdzeniu przyczepności starych warstw.
Jaki podkład pod farbę olejną?
farba podkładowa alkidowa – wykorzystywana przede wszystkim pod farby alkidowo-olejne i lateksowe. Ograniczeniem podkładu jest fakt, iż powinno nakładać się go cienką warstwą.
Czy trzeba rozcieńczać farby olejne?
Należy pamiętać, aby pierwszej warstwy farb nie rozcieńczać przesadnie olejami – chyba, że cały obraz zamierzamy wykonać w mistrzowskiej technice laserunku. Jeśli jednak do niej nie dążymy, pamiętajmy, aby nakładane farby były kryjące. Nierozcieńczone farby będą też lepiej wchłaniane przez płótno.
Czy farby olejne są bardzo niebezpieczne?
To pytanie często pojawia się u osób, które zamierzają rozpocząć swoją przygodę z farbą olejną. Farba olejna nie jest szkodliwa dla zdrowia, natomiast niektóre pigmenty używane przy produkcji farb mogą być toksyczne. Wśród nich znajdują się kadm, ołów, kobalt, rtęć.
Jak Blendować farby olejne?
Farby można też rozcieńczać za pomocą oleju lnianego, ale nie miałam okazji jeszcze tego spróbować. Płynna biel sprawiła, że farba ładnie się rozprowadzała po płótnie, a do blendowania wystarczył suchy i czysty pędzel. Mieszanie farb olejnych może być podstępne, jeśli robicie to pędzlem.
Jak używać terpentyny do farb olejnych?
Jeśli używamy terpentyny do rozrzedzania farb, musimy pamiętać o bardzo ważnej zasadzie: zawsze nakładamy tłuste na chude, czyli warstwę farby rozcieńczonej olejem lnianym na warstwę farby rozcieńczonej terpentyną. Nigdy odwrotnie.
Jak Cieniowac farbami olejnymi?
Najpierw zaznaczamy kształt wazy, potem malujemy tło. Następnie malujemy partię cienia kolorem, który nawiązuje do tła, w tym wypadku błękitem. Na początku pociągnięcia w środkowej partii są poziome. Potem pionowymi ruchami łączymy środek z partią cienia, do momentu aż przejście będzie łagodne.
Jaki olej do malowania farbami olejnymi?
Do produkcji farb olejnych stosuje się najczęściej olej lniany, ponieważ ma on odpowiednią konsystencję, przejrzystość i w miarę szybko schnie, rzadziej używa się oleju makowego, orzechowego i szafranowego, ponieważ dłużej schną.
Jak zacząć malować farbami olejnymi?
Farby olejne były znane już w XII wieku, ale powszechnie zaczęto je używać dopiero od XVI stulecia. Okres pełnego rozkwitu techniki olejnej przypada na XVII wiek, kiedy to działali tacy mistrzowie jak Rembrandt, Rubens, Vermeer.
Farbami olejnymi można malować wykorzystując najróżniejsze techniki, eksperymentując z gęstą i rozrzedzoną farbą, mieszając barwy i nakładając farbę ni tylko za pomocą pędzla. Farby olejne wymagają jednak pewnej cierpliwości i znajomości podstawowych prawideł: trzeba wiedzieć, na jakim podłożu malować, czym je rozrzedzać i co robić aby nie zmatowiały. Trzeba też pamiętać,że farby olejne schną bardzo wolno, co morze być korzystne dla początkujących malarzy, ponieważ umożliwia mieszanie barw bez pośpiech daje możliwość poprawiania błędów. Farby olejne charakteryzują się odpornością i trwałością. Obrazy malowane technika farb olejnych zachowują swe cechy przez setki lat.
Co trzeba mieć aby zacząć malować farbami olejnymi?
Gama kolorów, jakie można uzyskać w wyniku mieszania tych barw jest ogromna. Z czasem, w miarę potrzeb można wprowadzić nowe kolory, ale z doświadczenia wiem że im mniej tym lepiej.
Farba olejna
W sklepach z artykułami dla plastyków można kupić farby olejne w tubach – są one łatwe w użyciu oraz proste w transporcie. Na rynku można znaleźć różne rodzaje farb olejnych. Każdy znajdzie dla siebie takie jakie będą mu odpowiadały.
Do rozpoczęcia malowania farbami olejnymi wystarczy paleta kilku kolorów, którymi można namalować dowolny temat. Można zacząć od palety składającej się z następujących barw:
biel tytanowa
żółcień kadmowa
czerwień kadmowa
karmin
ugier żółty (ochra)
sjena palona
zieleń soczysta
zieleń szmaragdowa
ceruleum lub ciemna ultramaryna
Jakie farby olejne na początek?
Do nauki malowania farbami olejnymi powinno się kupić tzw. farby studyjne, są on tańsze i niższej jakości, ale do nauki w zupełności wystarczą. Może zdarzyć się tak, że farby będą tak niskiej jakości, że zniechęcą do dalszych prób. Ja na początek polecam farby Phoenix. Ze średniej półki farby Renesans, a dla wymagających farby uznanych marek np. Talens, czy Winsor & Newton ( przy tych malowanie jest wręcz przyjemnością, malują nimi uznani artyści ). Tubki farb olejnych trzeba otwierać bardzo delikatnie, ponieważ naciskając za mocno, można wycisnąć zbyt dużo farby. Kiedy już wyciśniemy farbę na paletę, musimy natychmiast zamknąć tubę po to, aby nie zapodziać nakrętki i aby farby nie wysychały. Każda nakrętka powinna zamykać tubę tego samego koloru, inaczej zabrudzimy farby.
Farby Talens Rembrandt
Po otwarciu tuby naciskamy ja od tyłu, tak jak pastę do zębów ( nigdy nie naciskamy na środku, aby nie zniekształcić tuby), i nakładamy odpowiednia ilość farby na paletę. Ponieważ farba olejna dość dobrze się rozprowadza, wystarczy wycisnąć niewielki pasek, odcinek długości kilku centymetrów. Pojedyncze kolory powinny zajmować górna część palety, na środku będziemy mieszać farby.
Po wyciśnięciu farby należy dokładnie oczyścić otwór tuby, aby nakrętka się nie przykleiła. Warto użyć do tego starej bawełnianej szmatki. Jeśli zdarzy się, że zapomnimy o wyczyszczeniu tubki i nakrętka mocno przywrze do tuby – należy włożyć ją na krótko do gorącej wody, a następnie ponownie spróbować odkręcić. Farba nadaje się do użycia zaraz po wyciśnięciu z tuby. Podstawowa zasada brzmi: nie zanurzamy całego pędzla w gęstej farbie, aby nie pobrudzić skuwki i trzonka i nie rozetrzeć farby po całej palecie. Wystarczy pociągnąć pędzlem po rzadszej części wyciśniętej farby, Farbę nabieramy płynnymi ruchami, nie trzeba trzeć włosiem pędzla po palecie.
Po nabraniu farby a pędzel trzeba wykonać kilka pierwszych pociągnięć na powierzchni „treningowej”, aby wypróbować różne kreski i zaznajomić się z techniką olejną. Najlepiej użyć do tego małych białych kartoników. Jeśli farba jest zbyt gęsta należy ją rozrzedzić, dodając nieco oleju lnianego.
Pędzle do oleju W&N FILBERT Pędzle do oleju W&N AZANTA BLACK ROUND
Pędzle do malowania farbami olejnymi.
Pędzle to narzędzia niezbędne do nakładania i rozprowadzania farby. W zależności od kształtu, jakości i trwałości pędzla można uzyskać różne efekty. Jest wiele rodzajów pędzli. Różnią się one kształtem skuwki i ułożeniem włosia. Cztery podstawowe to:
płaski
okrągły
w kształcie kociego języka ( płaski zaokrąglony)
wachlarzowy
Najważniejszym elementem pędzla jest włosie. Jego jakość odgrywa decydującą rolę. Pędzle do farb olejnych tradycyjnie produkuje się z naturalnego włosia ( świńskiej szczeciny), choć obecnie na rynku dostępne są także pędzle syntetyczne, które są tańsze, bardzo trwałe i łatwe do czyszczenia.
Kiedy zaczynamy przygodę z malarstwem olejnym, wystarczy nam kilka podstawowych rodzajów pędzli. Choć później wybór określonego rodzaju będzie już kwestia indywidualną, zaczynamy od pędzli absolutnie niezbędnych: trzech pędzli w kształcie kociego języka z włosia świńskiego ( nr 16,12 i 8), dwóch płaskich szczeciniaków (nr 16 i 14) i trzech okrągłych ( nr 6 ze świńskiej szczeciny i nr 4 i 8 z włosia kuny lub syntetycznych).
Szpachelka
Szpachelka malarska to metalowy przyrząd w kształcie płaskiej łyżeczki, pozwalający na grube nakładanie farby w technice impasu, zbierani farby i rozcierani jej. Warto mieć dwie takie szpachelki: małą z zaokrągloną końcówką i średnią z bardziej spiczastym końcem.
Podłoże
Naturalnym podłożem dla farb olejnych jest płótno. Gdy rozepnie się je na jakimś podkładzie można uzyskać jednolitą, płaska powierzchnię do malowania. W tej roli może wystąpić drewno, owinięty płótnem sztywny karton, specjalnie przystosowany papier lub płótno rozciągnięte na krosnach. W każdym przypadku podkład powinien być zagruntowany tzw. gesso. Odpowiednio przygotowane podłoże warto umieścić na sztaludze. Istnieje wiele rodzai sztalug, różniących się jakością i cena : sztalugi stołowe, aluminiowe, studyjne, przenośne. Sztaluga nie jest niezbędna do malowania, ale znacznie podnosi komfort pracy.
Paleta
To podkładka, zwykle drewniana lub plastikowa, na której przygotowuje się i miesza farby. Paleta może być jednak cokolwiek o płaskiej i gładkiej powierzchni.
Media
Farby olejne są dość gęste, maja konsystencje bardzo spoistego kremu – wszystko zależy od użytych w procesie produkcji pigmentów i spoiwa. Do rozrzedzania farb olejnych stosuje się rożne media, ale najczęściej używa się oleju lnianego. Niewielką ilość oleju dodaje się do farby, aby nadać jej większa płynność i połysk. Żeby mocno rozrzedzić farbę lub dobrze wymyć pędzel za każdym razem, gdy zmieniamy kolor, najlepiej posłużyć się terpentyną. Terpentynę można nabyć w wersji bezzapachowej, co jest ważne gdy malujemy w domu. Olej lniany i terpentyna to tradycyjne i najtańsze opcje, ale na rynku istnieje wiele nowych mediów, każdy może wybrać coś dla siebie.
Materiały budowlane, renowacja zabytków
NAKŁADANIE
Farbę na bazie oleju lnianego należy zawsze nakładać cienką warstwą.
Ta farba nie rozprowadza sie sama, ale musi zostać dobrze rozprowadzona za pomocą pędzla.
Powłoki farby muszą być równe.
Jeżeli nakładane powłoki farby będą różnej grubości, spowoduje to nierówny połysk.
Cienką warstwę farby można również nałożyć na równą powierzchnie [np. blacha, metal, gładki tynk] za pomocą wałka.
Na ogół farby na bazie oleju lnianego można nakładać z zastosowaniem różnych metod i narzędzi, pod warunkiem, że nakładane powłoki są równe.
TEMPERATURA ROBOCZA
Farba nie zawiera wody i jest mrozoodporna.
Pierwszą warstwę można nakładać w temperaturach ujemnych, pod warunkiem, że podłoże jest suche, a farba jest przechowywana w temperaturze pokojowej.
Optymalna temperatura do malowania wynosi od 15 do 25ºC.
RYZYKO POŻARU
Szmatki zamoczone w oleju lnianym mogą ulec samozapłonowi. Szmatkę należy zamoczyć w wodzie po użyciu, a następnie wyrzucić do pojemnika z pokrywą.
OSZCZĘDNOŚĆ
Po przeliczeniu ceny za metr kwadratowy zamiast ceny za litr, malowanie farbą na bazie oleju lnianego okazuje się zaskakująco tanie. Litr farby na bazie oleju lnianego pokrywa 2 do 3 razy więcej powierzchni niż litr farby innego typu.
POŁYSK
Po nałożeniu trzech powłok farba uzyskuje wysoki połysk, który będzie stopniowo matowiał, a po około 3–4 miesiąca osiągnie ostateczny półpołysk [skala połysku 30–40].
Zazwyczaj w przypadku malowania powierzchni wewnątrz
pomieszczeń, wysoki połysk będzie widoczny natychmiast po położeniu wierzchniej powłoki i już po tygodniu farba
nieznacznie zmatowieje.
ŻÓŁKNIĘCIE
Olej lniany żółknie w ciemności i blaknie pod wypływem światła. Oznacza to, że farba nie żółknie na zewnątrz, nieznaczne żółknięcie może nastąpić wewnątrz pomieszczeń oświetlonych światłem słonecznych, natomiast intensywne żółknięcie nastąpi w pomieszczeniach bez światła słonecznego.
Proces żółknięcia jest odwracalny, tzn. powierzchnia, która zżółkła w ciemności i która zostanie wystawiona na działanie promieni światła, odzyska swój oryginalny odcień, a zżółknięcie zniknie.
SMUGI
Mogą pojawić się, gdy olej lniany nierównomiernie przeniknie do podłoża i odcień farby stanie się ciemniejszy.
Nierównomierne przenikanie może prowadzić do pojawienia się jasnych/ciemnych powierzchni z jaśniejszymi/matowych plamami.
Szczególnie w przypadku malowania wewnątrz pomieszczeń, gdzie ważniejsze jest równomierne wykończenie, takie plamy mogą okazać się problematyczne podczas nakładania podkładu i warstw pośrednich.
Jest to najwyraźniej widoczne w przypadku odcieni szarości.
Przed nałożeniem powłoki wierzchniej, obszary bardziej chłonne muszą zostać przygotowane w pierwszej kolejności, aby stworzyć podłoże o jednakowym poziomie chłonności.
Należy przestrzegać czasów schnięcia i nakładać farbę równomiernie.
Plamy mogą również pojawić się w wyniku nadmiernego osadzania się rosy.
Unikać malowania w wilgotne wieczory jesienne.
PRZECHOWYWANIE
Farbę na bazie oleju lnianego można przechowywać przez czas nieokreślony pod warunkiem, że farba nie ma kontaktu z tlenem. W przypadku p
rzechowywania farby w pojemniku, który został już otwarty, należy przykryć powierzchnię farby plastikową torbą i dobrze zamknąć wieczko, aby powietrze nie przedostało się do środka pojemnika.
Farbę najlepiej przechowywać w chłodnym miejscu. Jest ona odporna na mróz.
Po długim okresie przechowywania barwniki mogą opaść na dno.
W związku z czym przed ponownym zastosowaniem farby należy ją dokładnie wymieszać.
ROZPUSZCZALNIKI | ROZCIEŃCZANIE
Poza niektórymi wyjątkami [patrz próbki kolorów], farba nie zawiera rozpuszczalników. W sytuacjach, gdy wskazane jest zastosowanie rozpuszczalników, w przypadku farb do stosowania na zewnątrz mowa jest o terpentynie balsamicznej [balsam olejowo-żywiczny]. Składa się ona z terpentyny w 100% roślinnej destylowanej z żywicy drzew iglastych.
Terpentyna przewodzi tlen, który usprawnia proces schnięcia.W przypadku malowania wewnątrz pomieszczeń zalecamy stosowanie rozcieńczalników Skonsam stanowiących alternatywę dla terpentyny.
Rozcieńczalniki
Skonsam to bezwonna benzyna o zawartości benzenu dziesięciokrotnie niższej od dopuszczalnej wartości granicznej.
Rozpuszczalniki są technicznym środkiem ułatwiającym malowanie.
Wielu naszych klientów używa naszych farb z powodzeniem bez rozcieńczania ich rozpuszczalnikami.
Patrz nasze instrukcje stosowania.
NALOT PLEŚNI/GLONÓW
Rzadko spotykany na pomalowanych powierzchniach, jednak jest możliwy w zastosowaniach zewnętrznych. Najczęściej pojawia się w formie małych czarnych kropek [o charakterze ziemistym].
Kropki te znajdują się na powierzchni i nie mają wpływu na funkcjonalność farby — przeszkadzają raczej ze względów estetycznych.
Jeżeli nalot jest intensywny i uciążliwy, należy go zmyć mydłem do usuwania glonów i pleśni.
Płyn do zmywania również sprawdza się w tym przypadku. Przyczyną nalotu może być drewno, które było już zainfekowane.
Nalot pleśni pochodzącej z otaczającego środowiska trudno jest zlokalizować.
Zazwyczaj źródłem jest stara, sucha trawa.
Naloty pojawiają się w różnych miejscach, a ich zakres może zmieniać się z roku na rok.
Żadne środki grzybobójcze nie są dodawane do naszych farb.
Jednak w niektórych naszych farbach na bazie oleju lnianego można znaleźć tlenek cynku, który naszym zdaniem
działa przez znacznie dłuższy okres.
UTLENIANIE | SUSZENIE
Następuje, gdy olej lniany wejdzie w kontakt z tlenem w powietrzu.
Światło i ciepło przyspieszają proces.
Na ogół farba na bazie oleju lnianego schnie przez 1 do 5 dni, w zależności od warunków zewnętrznych. Najszybciej w miesiącach letnich i na wolnym powietrzu.
W przypadku malowania powierzchni wewnątrz pomieszczeń w miesiącach zimowych zalecamy dodatnie 10 ml dodatkowego środka osuszającej na 1 litr farby.
W nieogrzewanych ciemnych pomieszczeniach piwnicznych farba schnie bardzo wolno.
Zimno opóźnia proces utleniania.
BARWNIKI
Tradycyjnie w farbach na bazie oleju lnianego stosuje się barwniki nieorganiczne. Należą do nich na przykład:
wszystkie barwniki mineralne, tlenki żelaza i inne związki metali.
W ciągu ostatnich lat wydano przepisy prawa ochrony środowiska, w których zabroniono stosowania kadmu, chromu i ołowiu w materiałach budowlanych.Wcześniej były one powszechnie stosowane w produkcji intensywnych odcieni.
W wyniku współczesnych badań opracowano stosowane obecnie ekologiczne barwniki nieorganiczne
MYCIE rąk i pędzli
Najlepiej przy użyciu wody i mydła. Można również stosować rozpuszczalniki.
NIE stosować mydła na pomalowanych powierzchniach!
TWORZENIE SIĘ BRUZD
Na powierzchniach po malowaniu oznacza, że nałożono zbyt grubą warstwę farby. Bruzdy pojawiają
się zazwyczaj w profilach, gdzie może zgromadzić się zbyt dużo farby.
Jeżeli farba jest zimna, gęstnieje, zwiększając tym samym ryzyko nałożenia zbyt grubej warstwy.
SZELAK
to wydzielina rozpuszczalna w spirytusie, uzyskana z azjatyckiego czerwca.
W terminologii malarskiej [często określana mianem lakieru do zabezpieczania sęków] służy do izolowania sęków i płatków żywicy na drewnie do zastosowań wewnętrznych przed malowaniem.
Jeżeli szelak nie zostanie zastosowany, żywica może przeniknąć lub wycieknąć przez pomalowaną powierzchnię i spowodować odbarwienia w formie brązowych plam.
Lakier szelakowy jest stosowany głównie na powierzchniach sosnowych. Uważa się, że świerki są mniej podatne na wyciek żywicy.
Szelak jest nakładany w dość obfitej ilości 1 lub 2 razy i można na nim malować po upływie pół godziny.
Jeżeli żywica nadal przenika po malowaniu, można ponownie nałożyć szelak na pomalowaną powierzchnię po zakończeniu malowania.
Szelak może być również stosowany jako wysoce chłonna szpachlówka w celu zmniejszenia chłonności podłoża.
PODŁOŻA
Które mogą składać się z różnych typów drewna, tynku, gipsu lub metalu muszą być suche – zawartość wilgoci poniżej 15% — i muszą mieć neutralne pH.
Nie zaleca się malowania bezpośrednio na papierze czy tkaninach, gdyż w wyniku procesu utleniania oleju lnianego materiał może skruszeć.
Należy najpierw odizolować powierzchnię podłoża poprzez nałożenie substancji klejącej lub farby emulsyjnej.
Nie wolno malować na powierzchnia krzemowych i woskowanych.
PRZYCZEPNOŚĆ
Olej lniany ma fantastyczne właściwości adhezyjne i na ogół przylega do wszystkich typów powierzchni. Z naszego doświadczenia wynika, że farba przylega dobrze nawet w przypadku nałożenia na powierzchnie pomalowane innymi typami farby.
Jak przyspieszyć schnięcie farby?
To, jak długo będziesz musiał trzymać ręce z daleka od farby po jej naniesieniu, zależy przede wszystkim od czterech rzeczy.
Rodzaj farby. Olejna wystawi twoją cierpliwość na poważną próbę – sucha na dotyk staje się dopiero po 6-8 godzinach, a gotowa na pokrycie kolejną warstwą – po upływie doby. Dużo szybsza jest pod tym względem farba dyspersyjna – sucha na dotyk po godzinie, gotowa do dalszego malowania po 4 godzinach. Dokładne czasy schnięcia są zwykle podane na etykiecie. Jeśli więc należysz do niecierpliwych – przede wszystkim wybierz odpowiednią farbę.
Sposób nanoszenia. I nie chodzi tu o pędzel czy wałek, ale o to, jak grubo pomalujesz powierzchnię i czy nie pospieszysz się z nanoszeniem kolejnej warstwy. Jeśli naniesiona przez ciebie warstwa będzie za gruba albo zaczniesz drugi cykl malowania zanim poprzednio naniesiona farba wyschnie, całość będzie schła dłużej, a otrzymana powłoka będzie nierówna i pofałdowana. Generalnie bezpieczniej jest nałożyć dwie cienkie warstwy niż jedną grubą. Czas czasem, ale w niektórych przypadkach naprawdę nie warto się spieszyć.
Wilgotność. Jeśli w powietrzu jest zbyt wiele wilgoci (jak to bywa w łazience lub kuchni), farba będzie schła wolniej. Zależy ci na czasie? Włącz klimatyzację (jeśli ją masz), podkręć kaloryfer lub, jeśli na zewnątrz jest ciepło, to po prostu otwórz okno.
Wentylacja. W pomieszczeniu o słabym przepływie powietrza farba będzie schła dłużej – to oczywiste. Jeśli więc dzień nie jest wyjątkowo upalny albo deszczowy, otwórz szeroko okna i zrób porządny przeciąg.
Pamiętaj też o tym, że nawet jeśli farba jest sucha na dotyk, może nie być jeszcze gotowa do normalnego użytkowania. Zwykle zanim ulegnie ona całkowitemu utwardzeniu – czyli po ulotnieniu się wszystkich rozpuszczalników – mija kilka dni. W zależności od rodzaju farby może to być nawet 30 dni!
Opracowano na podstawie: Lindsay Ballard, How Long Does Paint Take to Dry & Cure?, MyColortopia.com
Ekspert Tikkurila odpowiada: o co najczęściej pytacie na Instagramie?
Malowanie ścian i mebli, wybór odpowiednich farb i kolorów. Pozornie proste zagadnienia, a jednak często budzą nasze wątpliwości, zwłaszcza gdy pracami wykończeniowymi zajmujemy się raczej okazjonalnie. Jakiś czas temu, na naszym Instagramowym profilu, zapytaliśmy Was o dylematy związane z malowaniem wnętrz. Oto pytania, które najczęściej zadawaliście i odpowiedzi naszego niezawodnego eksperta. Korzystajcie 🙂
Pytanie 1: Czy zawsze trzeba gruntować ścianę przed malowaniem?
Ekspert odpowiada:
Podstawą sukcesu wszystkich prac wykończeniowych związanych z malowaniem jest odpowiednio przygotowane podłoże. Kiedy obowiązkowo należy użyć farby gruntującej? Na przykład wtedy, gdy mamy do czynienia z powierzchnią, która wcześniej nie była malowana? Grunt warto również nakładać, gdy chcemy pokryć powierzchnię pomalowaną intensywnym kolorem. Zaoszczędzimy czas i pieniądze związane z ilością potrzebnej farby nawierzchniowej. Jeśli jednak powierzchnia jest w dobrym stanie, wystarczy ścianę odpylić, odtłuścić i ewentualnie delikatnie zmatowić.
Do gruntowania zawsze należy używać produktów wskazanych przez producenta farby nawierzchniowej, ponieważ daje to gwarancję jakości wymalowania. Do farb z rodziny Tikkurila Optiva polecamy farbę gruntującą Tikkurila Optiva Primer.
Szukasz więcej informacji na temat malowania ścian? Przeczytaj nasze artykuły:
Pytanie 2: Czy jest taka farba w waszej ofercie, która pokryje farbę olejną?
Ekspert odpowiada:
Powierzchnie pomalowane farbą olejną traktujemy tak samo, jak podłoża wymalowane innymi produktami. Jeśli ściana pokryta farbą olejną jest w dobrym stanie (nie łuszczy się i nie odpada) wówczas należy powierzchnię zmatowić, następnie odpylić, odtłuścić i pomalować wybraną farbą nawierzchniową. Aby uzyskać jak najlepszy efekt rekomendujemy użycie farby gruntującej (Tikkurila Optiva Primer) przed nałożeniem farby nawierzchniowej.
Pytanie 3: Jaki kolor wybrać do sypialni?
Odpowiedź eksperta:
Sypialnia to miejsce, które rządzi się swoimi wnętrzarskimi zasadami. Zwykle wybieramy kolory spokojne i wyważone, sprzyjające relaksowi. Miłośnikom klasyki do gustu przypadną beże, szarości, czy błękity. Ale przecież możliwości jest dużo więcej. W nowoczesnych wnętrzach możemy pozwolić sobie na kolorystyczne szaleństwa, np. ścianę pomalowaną kolorem H320 Magnolia czy też ożywczym odcieniem zieleni L373 Emerald. Wybór zależy od indywidualnych preferencji użytkownika danego wnętrza, a także specyfiki pomieszczenia i jego stylu. Zanim wybierzesz kolor do swojej sypialni, zwróć uwagę w jakim świetle będziesz go najczęściej oglądał. Rodzaj światła (ciepłe, zimne lub dzienne) będzie miało wpływ na ostateczny efekt wymalowania. A jaki? Sprawdzić możesz to, w dowolnym z punktów Tikkurila Studio Kolorów.
Szukasz pomysłu na aranżacje sypialni? Zobacz nasz inspiracje:
Pytanie 4: Czym pomalować surową płytę mdf na meblach kuchennych? Musiałam zerwać okleinę, bo odchodziła.
Odpowiedź eksperta:
Zerwanie okleiny z płyty mdf może sprawić, że jej powierzchnia będzie nierówna, a jakiekolwiek rysy i niedoskonałości będą widoczne nawet po malowaniu. Dlatego w pierwszej kolejności ubytki w płycie należy wypełnić szpachlą do drewna, najlepiej w odcieniu zbliżonym do koloru wybranej farby nawierzchniowej. Następnie powierzchnię należy wyszlifować i odpylić. Tak przygotowaną płytę traktujemy jak standardowe podłoże budowlane, które należy zagruntować. Jeśli decydujemy się na użycie farby nawierzchniowej z rodziny Tikkurila Optiva, wówczas użyjmy grutu Tikkurila Optiva Primer. Jeżeli nasz wybór padł na wodorozcieńczalną emalię z linii Tikkurila Everal Aqua, to do zagruntowania użyjmy podkładu Tikkurila Everal Aqua Primer.
Podstawowe materiały w malarstwie olejnym
Co jest potrzebne do malowania farbami olejnymi?
Podstawowe materiały w malarstwie olejnym
Farba olejna w tubie.
Wybór kolorów.
biel tytanowa
żółcień kadmowa
czerwień kadmowa
karmin lub karmin alizarynowy
ugier żółty ( ochra)
sjena palona
zieleń soczysta
zieleń szmaragdowa
ceruleum lub ciemna ultramaryna
Pędzle
Pędzle dla początkujących
trzy pędzle płaskie zaokrąglone (koci język) z włosia świńskiego – nr 8,12 i 16
dwa płaskie szczeciniaki – nr 14 i 16
jeden okrągły szczeciniak nr 6
dwa cienkie pędzle syntetyczne – nr 4 i 8
Szpachelka
Szpachelka malarska to metalowy przyrząd w kształcie łyżeczki, pozwalający na grube nakładanie farby w technice impastu, zbierania farby i rozcierania jej. Warto mieć dwie szpachelki: małą z zaokrągloną końcówką i średnią z bardziej spiczastym końcem. Bardzo nam się przydadzą.
Podłoże
Naturalnym podłożem dla farb olejnych jest płótno. Gdy rozepnie się je na krosnach lub innym podłożu, można uzyskać jednolitą płaska powierzchnię. W tej roli może wystąpić też deska, owinięty płótnem karton lub papier specjalnie przystosowany do farb olejnych. Odpowiednio przygotowane podłoże warto postawić na sztalugach. dzięki temu malowanie będzie przebiegało w sposób komfortowy. Istnieje kilka rodzajów sztalug, różniących się jakością i ceną: sztalugi stołowe, studyjne, plenerowe, drewniane lub aluminiowe.
Paleta
To podkładka zwykle drewniana, na której przygotowuje się i miesza farby. Palety mają rożne kształty, najczęściej są owalne lub okrągłe, czasem też prostokątne, ale wszystkie są zaprojektowane tak, by łatwo było trzymać je w jednej ręce.
Media pomocnicze
Farby olejne są dość gęste, mają konsystencję bardzo spoistego kremu. Do rozrzedzenia farb olejnych stosuje się różne media, ale najczęściej używa się oleju lnianego. Niewielka ilość oleju dodaje się do farby, aby nadać jej większa płynność i połysk. Żeby mocno rozrzedzić farbę lub umyć pędzle za każdym razem, gdy zmieniamy kolor, najlepiej posłużyć się terpentyną. Jest też na rynku rozpuszczalnik bardzo podobny do terpentyny, ale nie wydzielający nieprzyjemnego zapachu.
Farbami olejnymi można malować wykorzystując technikę impastów lub nakładając rozrzedzoną farbę, a także malując pędzlem lub szpachelką.W malarstwie olejnym potrzebna jest cierpliwość i znajomość podstawowych zasad. Trzeba wiedzieć na jakim podłożu malować, czym rozrzedzać farby i co robić aby nie matowiały.Trzeba też pamiętać, ze farby lejne schną długo, co może być korzystne dla początkujących malarzy, ponieważ umożliwia ewentualne naprawienie błędów. Farby olejne charakteryzują się trwałością i odpornością na warunki zewnętrzne, a obrazy namalowane ta techniką zachowują swoje cechy przez setki lat.Zanim przystąpimy do malowania farbami olejnymi, powinniśmy poświecić trochę czasu i zapoznać się z podstawowymi materiałami i narzędziami, dzięki czemu będziemy mogli lepiej wykorzystać właściwości farb olejnych oraz opanować najróżniejsze efekty, jakie można uzyskać za ich pośrednictwem.W sklepach z artykułami dla plastyków, można kupić farby olejne w tubie – są one łatwe w użyciu, proste w transporcie. Na rynku można znaleźć różne rodzaje farb olejnych, dzięki czemu, każdy malarz z łatwością znajdzie coś dla siebie.Do rozpoczęcia malowania farbami olejnymi wystarczy paleta kolorów, którymi można namalować dowolny temat. Można zacząć od palety składającej się z następujących barw:Gama kolorów jakie można uzyskać w wyniku mieszania tych barw jest ogromna. Z czasem – w miarę potrzeb można zakupić inne kolory.Pędzle to narzędzia niezbędne do nakładania farb. W zależności od kształtu, jakości i twardości pędzla, można uzyskać różne efekty. Jest wiele rodzajów pędzli. Różnią się one kształtem, skuwką i ułożeniem włosia. Cztery podstawowe to: płaski, okrągły, koci język i wachlarzowy.Najważniejszym elementem pędzla jest włosie. Jego jakość odgrywa decydująca rolę. Pędzle do farb olejnych tradycyjnie produkuje się z naturalnego włosia ( świńskiej szczeciny), choć dostępne sa też pędzle syntetyczne – bardzo trwałe i łatwiejsze do czyszczenia.Jeśli zaczynamy przygodę z malarstwem olejnym, wystarczy nam kilka podstawowych rodzajów pędzli. Chociaż później wybór określonego typu będzie miał w dużej mierze charakter indywidualny, zacznijmy od pędzli absolutnie niezbędnych.
Farby olejne – jak nimi malować? – Blog PaperConcept
Farby olejne – jak nimi malować?
Przewodnik po farbach olejnych, cz. III
W tym wpisie dowiecie się, jak malować farbami olejnymi, czym wykonywać szkic i podmalówkę, jak nakładać farby, mieszać kolory, czym jest laserunek oraz po co werniksuje się obraz. Przed rozpoczęciem czytania zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi częściami Przewodnika po farbach olejnych, w których dowiecie się więcej na temat specyfiki farb olejnych oraz skompletowania przyborów do malowania farbami olejnymi.
Farby olejne – jak nimi malować?
Jeśli malowanie farbami olejnymi rozpoczynamy na gotowym, zagruntowanym wcześniej płótnie, możemy od razu przystąpić do malowania. Jeśli płótno przygotowujemy sami, używamy płótna, które nie zostało wcześniej zagruntowane lub decydujemy się na malowanie na materiale nieprzygotowanym pod malarstwo olejne, taki materiał należy wcześniej zagruntować z użyciem Gesso (najlepiej akrylowego) lub w ostateczności – farby akrylowej.
Większość płócien sprzedawanych w sklepach plastycznych jest jednak od razu gotowych do użytku i gruntowanie ich jest opcjonalne. W takim przypadku przed rozpoczęciem malowania można nałożyć samodzielnie dodatkową warstwę gesso, jeśli zależy nam na uzyskaniu wyjątkowo gładkiej powierzchni płótna.
Szkic i podmalówka
Malowanie farbami olejnymi rozpoczynamy od szkicowania. Nie polecamy używania w tym celu ołówka – może on brudzić kolory nakładanych następnie farb olejnych. Do szkicowania na płótnie zaleca się używanie jasnej farby w naturalnym kolorze oraz niewielkiego pędzla. W ten sposób można od razu zaznaczyć zarówno kontury, jak i światłocień. Jeśli jednak decydujemy się na szkicowanie ołówkiem, przed rozpoczęciem pracy warto zebrać jak największą jego część z pomocą gumki chlebowej.
Do wstępnego oznaczania światłocienia na pracy stosuje się również podmalówkę. Jest to nic innego, jak pokrycie płótna cienką warstwą brązowej farby w celu zaznaczenia świateł i cieni. Dzięki temu kolejne warstwy koloru będą już odpowiednio zróżnicowane, a praca nad światłem i cieniem znacznie łatwiejsza. Musimy tylko pamiętać, aby do podmalówki używać wyłącznie brązowego koloru. Jest on na tyle neutralny, że nie będzie przeszkadzał innym nakładanym kolejno kolorom, “brudził” ani “mętnił” ich odcieni, jak mogłoby się zdarzyć podczas korzystania z czarnego koloru.
Zarówno szkic, jak i podmalówkę można wykonywać tak farbami olejnymi, jak i wodnymi czy akrylowymi. Farby wodne czy akrylowe mogą okazać się bardziej przyjazne w tym celu ze względu na szybki czas schnięcia. Jeśli zdecydujemy się na stosowanie podmalówki i wybierzemy w tym celu farby olejne, to możemy jeszcze kilka do kilkunastu dni czekać, aż pierwsza warstwa wyschnie i pozwoli nam na przystąpienie do właściwego malowania. Jeśli się jednak na to zdecydujemy, można rozcieńczyć farbę olejną do podmalówki odrobiną terpentyny ze względu na królową zasad obowiązujących w malarstwie olejnym – “tłuste na chude”.
Farby olejne – jak rozcieńczać?
Farby olejne rozcieńczamy na palecie, nigdy nie prosto na płótnie. Chociaż kolory można ze sobą mieszać bezpośrednio na płótnie, nie dotyczy to rozcieńczania farb. W przeciwnym razie narazimy farbę na utratę przyczepności do płótna bądź wytrącenie pigmentów na płótnie.
Farby olejne rozcieńczamy głównie w celu zwiększenia ich przezroczystości lub gdy zależy nam na położeniu bardzo cienkiej warstwy farby. Można robić to za pomocą rozpuszczalnika, np. terpentyny, lub olejów. Rozcieńczanie farby olejami stosujemy podczas malowania oraz laserunku, natomiast rozcieńczanie terpentyną przy malowaniu podmalówki. Nigdy na odwrót. O zasadzie “tłuste na chude”, z której to wynika, pisaliśmy TUTAJ.
Malowanie
Na wyschniętą już podmalówkę nakładamy kryjącą warstwę farb olejnych. Należy pamiętać, aby pierwszej warstwy farb nie rozcieńczać przesadnie olejami – chyba, że cały obraz zamierzamy wykonać w mistrzowskiej technice laserunku. Jeśli jednak do niej nie dążymy, pamiętajmy, aby nakładane farby były kryjące. Nierozcieńczone farby będą też lepiej wchłaniane przez płótno.
Mieszać kolory można zarówno na palecie, jak i prosto na płótnie – jak robił to Vincent Van Gogh. Farby olejne schną (utleniają się) stosunkowo powoli, dzięki czemu nie ma obawy, że po pokryciu płótna kolorem nie zdążymy go zblendować z innym. Długi czas schnięcia to wbrew pozorom ogromna zaleta. Pozwala nam na długą pracę z kolorami, odcieniami i detalami, na dokładne blendowanie odcieni, dokładanie farby i wielokrotną pracę nad dopracowywaniem szczegółów.
Cechy farby olejnej pozwalają również na rozpoczęcie malowania od 0 na wybranym fragmencie namalowanego już obrazu. Jeśli gdzieś się pomyliliśmy czy nie podoba nam się osiągnięty efekt, wystarczy bawełnianą szmatką nasączoną terpentyną zetrzeć fragment farby z obrazu. Naprawdę jest to aż tak proste!
Jeśli nie chcemy zagłębiać się w warstwowe malowanie farbami olejnymi, długotrwałe czekanie na wyschnięcie farby i szczegóły zasady “tłuste na chude”, to właśnie ta kryjąca warstwa będzie jedyną, którą wykonamy. Pracę uznajemy za skończoną jeszcze w momencie, kiedy farba jest mokra. Musimy już jedynie poczekać, aż wyschnie, aby ją zawerniksować.
Laserunek
Laserunek stosuje się w celu dodania jednolitej tonacji obrazowi, wzmocnienia perspektywy barwnej czy wydobycia konkretnych kolorów z płótna. Jeśli decydujemy się na pracę tą metodą, to po wykonaniu pierwszej, kryjącej warstwy, przechodzimy do nakładania warstw laserunku. Musimy jednak poczekać, aż obraz dokładnie wyschnie. Wtedy nakładamy laserunek, czyli kolejną warstwę farb olejnych, jednak tym razem półprzezroczystą. Farby przed nakładaniem mieszamy z olejem, znacznie je rozcieńczając. Powstać powinna mikstura przypominająca w zasadzie bardziej olej z dodatkiem koloru, niż farbę. Z jej pomocą nakładamy cienką warstwę.
Jeśli planujemy nakładanie kilku warstw laserunku, każda kolejna powinna zawierać większy dodatek oleju.
Werniksowanie obrazu olejnego
Po całkowitym wyschnięciu ostatniej warstwy farby, można przejść do werniksowania. Werniks stosuje się w celu zabezpieczenia powierzchni obrazu, wydobycia głębi kolorów oraz uzyskania oczekiwanej powierzchni płótna. Należy jednak pamiętać, że obraz olejny przed zawerniksowaniem musi być już całkowicie wyschnięty. W zależności od grubości nakładanych warstw, obraz olejny może schnąć (utleniać się) kilka miesięcy, a w skrajnych przypadkach nawet kilka lat. Dlatego też najbezpieczniej jest odczekać około roku przed ostatecznym werniksowaniem obrazu.
Jeżeli zależy nam na wcześniejszym zabezpieczeniem obrazu, możemy zamiast werniksu damarowego użyć werniksu retuszerskiego. Te stosuje się nawet w trakcie pracy lub aby zabezpieczyć jeszcze wilgotny obraz. Werniks retuszerski i damarowy nie wykluczają się. Można używać retuszerskiego w trakcie pracy nad obrazem, a po roku zastosować werniks damarowy.
Przed przystąpieniem do werniksowania, obraz olejny należy oczyścić z kurzu suchym pędzlem. Następnie wylewamy na środek obrazu niewielką ilość werniksu i dużym pędzlem rozprowadzamy go poziomymi i pionowymi ruchami na całej powierzchni obrazu. W trakcie werniksowania można wylać na płótno dodatkową ilość werniksu, jeśli okaże się to koniecznie. W celu uzyskania prawdziwie głębokich czerni czasami stosuje się dwie warstwy werniksu damarowego. Pomiędzy nałożeniem obu warstw obraz musi całkowicie wyschnąć.
Farby olejne – jak czyścić pędzle?
Po skończonej pracy pędzle czyścimy rozpuszczalnikiem. Można w tym celu użyć klasycznej terpentyny, benzyny lakowej czy sansorodu o neutralnym zapachu. Pędzle można również czyścić od razu po skończonej pracy ciepłą wodą z mydłem lub płynem do naczyń i na koniec jedynie doczyścić w razie potrzeby rozpuszczalnikiem.
Jak namalować swój pierwszy obraz farbami olejnymi?
Sugestie i porady, które znajdziesz w tym artykule, mogą się wydać oczywiste, a nawet trywialne. To nie przypadek: adresatem tego tekstu są osoby, które o malowaniu farbami olejnymi nie wiedzą nic lub prawie nic. To z myślą o absolutnych nowicjuszach piszemy, jakie akcesoria i media będą potrzebne, aby rozpocząć ekscytującą przygodę z malarstwem olejnym.
Na wstępie należy zadać sobie pytanie: po co w ogóle sięgać po farby olejne? Czy warto porywać się na technikę malarską, która cieszy się opinią trudnej, drogiej i wymagającej wieloletniego doskonalenia warsztatu?
Czy malowanie farbami olejnymi jest trudne?
Komuś, kto już maluje farbami olejnym, może wydać się niezrozumiałe stwierdzenie, że to szczególnie trudna technika. Bez wątpienia jest inna. Nie da się porównać z akwarelą. Z malarstwem akrylowym łączą ją zaledwie powierzchowne podobieństwa. Jej najważniejszą cechą wyróżniającą jest to, że obraz olejny można poprawiać dowolnie długo. W malarstwie akwarelowym każdy błąd jest ostateczny. Używając farb olejnych, możemy przemalować fragmenty obrazu lub nawet całe płótno dowolną liczbę razy. Gdy farby będzie zbyt dużo, można ją usunąć i zacząć malowanie od początku.
Malarstwo olejne oferuje żywe, intensywne pełne blasku kolory, które nie są dostępne w innych technikach. Właściwie przygotowane i zabezpieczone obrazy olejne odznaczają się trwałością liczoną w setkach lat. Kluczowe znaczenie ma też fakt, że najwięksi mistrzowie malarstwa światowego tworzyli z użyciem farb olejnych. A przecież każdy chce podążać za najlepszymi.
Czy malowanie farbami olejnymi jest trudne? Nie ulega wątpliwości, że jest pracochłonne i wymaga zdobycia nowych umiejętności warsztatowych. Jednak włożony trud staje się przepustką do wprost nieograniczonych możliwości kreacji.
Na czym malować olejami?
Poza mediami i pędzlami do malowania farbami olejnymi będziemy potrzebowali odpowiedniego podłoża. Oczywiście najlepsze są profesjonalne podobrazia malarskie, czyli zagruntowane płótno, rozpięte na drewnianej ramie. Zważywszy na fakt, że nie od razu osiągniemy warte uwagi efekty, przy pierwszych próbach do malowania farbami olejnymi można wykorzystać zagruntowany papier, przycięte na wymiar kawałki płyty pilśniowej lub MDF. Taki podkład wystarczy zaciągnąć gruntem lub zrobić podmalówkę farbami akrylowymi. Można też skorzystać z bloków papierów do malowania farbami olejnymi.
Akcesorium, którego zakup warto rozważyć, jest sztaluga malarska. Bardzo ułatwia pracę, ale można się bez niej obyć – przynajmniej do czasu, gdy zaczniemy regularnie malować olejami. O ile można obyć się bez sztalugi, to koniecznością jest posiadanie palety i szpachelek do mieszania farb. Można zastosować klasyczną paletę drewnianą, palety z tworzyw sztucznych oraz jednorazowe palety papierowe.
Terpentyna i olej lniany zawsze pod ręką
Mediami, bez których nie obejdziemy się przy technice olejnej, są terpentyna i olej lniany. Dlaczego mają tak duże znaczenie, wyjaśnia znawca tematu reprezentujący internetowy Sklepu Plastycznego 24: – Terpentyna jest podstawowym rozpuszczalnikiem farb olejnych. Będzie nam potrzebna do mycia pędzli i innych akcesoriów malarskich, a także do rozcieńczania farb. Rozrzedzać farby możemy też przez dodanie oleju lnianego. Należy przy tym pamiętać, że zawsze kładziemy warstwę tłustą na chudej: farba rozcieńczona terpentyną powinna znaleźć się pod warstwą farby, do której dodaliśmy olej lniany. Zamiana farb miejscami jest bardzo niekorzystna. Tłusta warstwa schnie dłużej, więc jeżeli pokryjemy ją szybkoschnącą farbą rozcieńczoną terpentyną, może dojść do marszczenia się powierzchni, a w następstwie pękania powłoki po całkowitym wyschnięciu.
Poza rozpuszczalnikami warto zaopatrzyć się w zapas szmatek i ręczników papierowych, które przydadzą się do wycierania rąk, pędzli i gwintów tubek z farbą. Niezwykle ważną kwestią jest też zapewnienie właściwej wentylacji w pomieszczeniu, w którym malujemy. Wielu artystów poleca też ekologiczne, bezzapachowe media malarskie. Dobra wentylacja niweluje ryzyko zatrucia lotnymi rozpuszczalnikami, a ponadto przyspiesza schnięcie farb.
Nie przepłacaj za farby, ale nie oszczędzaj na pędzlach
W każdej technice malarskiej najważniejszym akcesorium jest pędzel. W malowaniu olejami, szczególnie w malarstwie realistycznym, bez dobrych pędzli niewiele da się osiągnąć. Na początek wystarczy kilka okrągłych i płaskich pędzli szczecinowych, syntetycznych lub sobolowych różnej grubości. Ich twardość jest kwestią indywidualną, lecz tylko do pewnego stopnia: pędzel musi sobie poradzić z gęstą i ciężką farbą. Niezależnie od tego, jaki pędzel wybierzemy, ważne jest, żeby nie gubił włosia i nie wycierał się zbyt łatwo. Jeżeli zechcemy oszczędzić na pędzlach, może okazać się, że nie będziemy w stanie malować, bo początkowo ostry i precyzyjny pędzel, zdeformuje się po pierwszym użyciu. Jednak nie oznacza to, że mamy kupować najdroższe dostępne modele – na to przyjdzie czas, gdy zdobędziemy podstawy warsztatu.
Zasada umiaru jest jeszcze ważniejsza przy doborze farb. Nie warto kupować najtańszych, bo może okazać się, że nie tylko źle wyglądają, ale są trudne w nakładaniu i nietrwałe. Wszystko to może działać zniechęcająco i zaprzepaścić początkowy entuzjazm. Z kolei drogie farby dla zaawansowanych malarzy mocno drenują budżet. Przepłacanie nie ma sensu – tym bardziej że na początku sporo obrazów trafi nie na ścianę, lecz do kosza na śmieci. Doskonałym wyborem będą profesjonalnej jakości farby olejne Amsterdam, które można kupić w bardzo przystępnej cenie. Podobnie jak wydajne farby olejne Phoenix.
Do pierwszych prób malarskich wystarczy dosłownie kilka podstawowych kolorów. Konieczne są farby w kolorze czarnym i białym, a także żółtym, czerwonym i błękitnym. Pożądanym uzupełnieniem tego zestawu będzie kolor brązowy. Taka skromna paleta barw pozwala na satysfakcjonujące eksperymentowanie ze światłocieniem i próby dwóch podstawowych technik malarstwa olejnego: laserunku i alla prima.
Jak malować, czyli laserunek i alla prima
Zasada nakładania tłustej farby na chudą obowiązuje nie tylko wtedy, gdy używamy terpentyny i oleju, ale także przy rozcieńczeniu wyłącznie olejem lnianym lub innym medium olejno-żywicznym. Każda kolejna warstwa powinna zawierać więcej medium. Technika malowania coraz bardziej rozrzedzoną farbą to laserunek. Kolejną warstwę farby można nanosić dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej. Czasochłonność takiego nakładania farby jest jednym z powodów, które sprawiły, że malarstwo olejne uznawane jest za ekstremalnie trudną technikę. Ponoć laserunek został wynaleziony ze względu na wysokie ceny pigmentów do farb olejnych. Jednak szybko doceniono jego walory estetyczne – to, że pozwala stworzyć niemal doskonałe odwzorowanie rzeczywistych obiektów. O tym, jak niesamowite efekty można osiągnąć, najlepiej świadczą dzieła wielkich holenderskich mistrzów – Vermeera i Rembrandta.
Przeciwieństwem laserunku jest technika alla prima. Polega ona na nakładaniu jednej, ale za to grubej warstwy farby, którą następnie należy wymodelować twardym pędzlem lub szpachelką. Ekstremalnymi wersjami malowania jednowarstwowego są pointylizm (obraz powstaje z barwnych kropek i małych plam) oraz impast (farba jest nakładana grubo i formowana szpachlą).
Najprostsza odpowiedź na tytułowe pytanie, jak malować farbami olejnymi, może być nieco przewrotna: kup kilka pędzli, podobrazie i kilka tubek farby olejnej i spróbuj, jak się rozprowadza. Zacznij od zabawy kolorami. Potem spróbuj namalować prostą martwą naturę: pojedynczy owoc lub przedmiot. Jeżeli poczujesz, że to nie takie trudne, że masz ochotę malować następny obraz, a potem jeszcze jeden i jeszcze jeden, to znaczy, że połknąłeś bakcyla. Wejście w świat malarstwa olejnego może być początkiem fascynacji na całe życie.
czyli jakich używam narzędzi malarskich. » Kociokwik by Anna Kubczak
Malowanie farbami olejnymi wydawało mi się dość trudną techniką, szczególnie dla początkujących. Malowałam więc farbami akrylowymi, dopóki nie spróbowałam.
Dlaczego tak uważałam?
Bałam się ich, bo niewiele o nich wiedziałam. Nie są to farby wodne i do ich rozrzedzania potrzebna jest terpentyna, która bardzo śmierdzi. Dodatkowo źle wpływa na nasze zdrowie; jej używanie w małym pomieszczeniu może spowodować zatrucie.
Do malowania potrzebne są odpowiednio przygotowane podłoża: specjalne bloki, podobrazia, płyty, które trzeba czasem gruntować. No i malowanie farbami olejnymi należy do bardziej kosztownych od innych dziedzin malarstwa.
Kiedy jednak odważyłam się i zakupiłam farby i terpentynę bezzapachową – zakochałam się w nich. Co prawda nie od pierwszego maźnięcia (nasza miłość bywa czasem trudna), ale nadal trwa 🙂
Moje wrażenia po pierwszych próbach?
W używaniu farb akrylowych i olejnych różnica jest kolosalna. Farby olejne mają taką maślaną konsystencję, łatwo się je miesza; niewielka ilość dodanej farby zmienia diametralnie kolor . Kolory są też żywsze niż w akrylach, a farby ogólnie wydajniejsze. Farby olejne dłużej wysychają na podobraziu, więc łatwiej i dłużej można ingerować w obraz.
Czego potrzebujemy na początek?
Farb i mediów do farb; Pędzli i szpachelek; Podobrazia; Palety; Sztalugi (opcjonalnie); Trochę miejsca; Dużo ściereczek i papierowych ręczników; Pozytywnej energii, chęci i dużo samozaparcia – głównie na początku, kiedy wydaje się, że nic nam nie wychodzi 🙂
A teraz kolejno opiszę czego konkretnie używam.
Od razu dodam, że nie jestem ekspertem w tej sprawie. Opiszę tu tylko to, czego sama używałam lub używam. Dużo czytałam wcześniej na ten temat, każdy ma swoje zdanie na podstawie własnych doświadczeń. Trzeba więc samemu wypróbować, żeby stwierdzić co będzie dla nas dobre.
FARBY
Na początku używałam farb Renesans For Art w tubkach 60 ml. Farby uważam za bardzo dobre, ogromny jest wybór kolorów. Jedyne co mnie w nich denerwuje, to małe otwory w tubce i zakrętki, z których po czasie odpadają denka. Farba wtedy zasycha i zatyka otwór. Nie raz musiałam dziurawić tubkę, żeby wydostać farbę. Najgorsze, że w tubkach 140 ml stosuje się takie same małe otwory jak przy 60 ml. Pomimo tej wady używam je do dziś.
Dodatkowo od pewnego czasu używam farb Talens Van Gogh w tubkach 200 ml, szczególnie kolorów, które najbardziej u mnie schodzą: Biel tytanowa, Ultramarine, Raw Siena, Yellow Ochre, Sap Green. Teraz po dwóch latach eksperymentowania w malowaniu mam już trochę farb. Niektóre kolory, które kupiłam na początku, bo wydawały mi się konieczne, bardzo rzadko używam. Zwłaszcza, że coraz więcej kolorów mieszam sama na palecie. A na początku miałam z tym ogromne problemy. Nie używam czarnej farby. Chyba, że do obrazu malowanego tylko w bieli i czerni.
Kolory, które dziś kupiłabym na początek (oczywiście w tubkach 60 ml):
Biel tytanowa, Ultramaryna, Ultramaryna żółta, Siena palona, Cynober ciemny, Ochra żółta, Zieleń cynobrowa ciemna, Ziemia umbra palona.
Kiedy zaczynamy malować eksperymentujemy z farbami, dopiero po jakimś czasie wiemy, co chcemy malować i czego nam jeszcze brakuje. Wtedy już sukcesywnie możemy kolory nabywać.
MEDIA DO FARB
Do mieszania farb używam terpentyny bezzapachowej oraz oleju lnianego. Robiąc podmalówkę do farb na palecie dodaję trochę rozpuszczalnika i trochę oleju. W dalszym etapie używam farby z olejem lub samej farby.
PĘDZLE I SZPACHLE
Pędzle to temat rzeka. Tutaj ciężko coś doradzić, najlepiej kupić kilka o różnych kształtach i rozmiarach i popróbować. U mnie zebrało się już trochę pędzli i szpachelek. Pędzle to głównie syntetyczne i ze szczeciny. Naturalne z miękkiego włosia się nie nadają, są to pędzle do akwareli. Mam kilka takich z czasów, kiedy byłam zupełnie zielona, a wstydziłam się w sklepie zapytać. Ale może kiedyś popróbuję malować akwarelami, kto wie…
Najczęściej używam pędzli syntetycznych. Mam taki tani komplet (chyba z firmy Renesans) płaskich pędzli, których używam zazwyczaj na początku malowania przy tle, albo do większych powierzchni. Mają kształt prosty lub skośny. Mam też kilka cienkich pędzli Renesans z serii 1008R (okrągłe) oraz 1008F (płaskie) do szczegółów.
Używam też szerokiego pędzla oraz pędzli wachlarzowatych ze szczeciny. Te ostatnie przydają się do malowania roślinności; traw, drzew, itp.
Szpachelki kupiłam w komplecie, chyba ze dwanaście. Używam tylko dwie z nich. Oczywiście nie trzeba ich kupować w ogóle, można malować tylko pędzlami. To już zależy od Was, czy chcecie spróbować. Można na początku używać starego noża 🙂
PODOBRAZIA
Na początku ćwiczyłam malując na kartonie lub na kartkach w specjalnym bloku do farb olejnych. Ale nie byłam zadowolona; farba jakoś tak wpijała się w papier i robiły się grudki z farby. Później trafiłam w Lidlu na płótno w bloku i uważam to za lepsze rozwiązanie niż bloki papierowe do farb olejnych. Przez jakiś czas próbowałam też na płytach MDF, które gruntowałam gesso (uniwersalnym gruntem akrylowym), ale nie miały one tej specyficznej struktury płótna. Gesso używam teraz do zagruntowania podobrazia, kiedy jakiś obraz mi nie wyjdzie. No bo przecież szkoda go nie wykorzystać znowu. Ciekawym rozwiązaniem są też tablice malarskie – płyty MDF pokryte zagruntowanym płótnem. Są trochę tańsze od podobrazi i cieńsze; zajmują mniej miejsca, co jest bardzo istotne, kiedy ma się go naprawdę niewiele!
Teraz maluję na podobraziach bawełnianych gotowych (można je zakupić w każdym plastycznym sklepie, na allegro, czy czasem w Lidlu), na płytach malarskich albo właśnie na płótnie w bloku. Płótno takie przyklejam taśmą malarską do płyty MDF, żeby wygodnie się malowało.
PALETA
Jeśli chodzi o palety to przetestowałam już kilka rodzajów:
paletę drewnianą;
paletę plastikową;
talerzyki plastikowe jednorazowe;
paletę papierową w bloku.
I żadna nie zdała u mnie egzaminu. Zawsze coś było nie tak, a najgorsze było ich czyszczenie. Aż w końcu odkryłam, że jako palety można używać antyramy szklanej. A kiedy farby zaschną na niej, łatwo je usunąć za pomocą skrobaka kuchennego (można go kupić na dziale z garnkami w marketach).
Czasem jeszcze używam talerzyków plastikowych jednorazowych do przygotowywania podmalówki.
INNE PRZYDATNE AKCESORIA
Do czyszczenia pędzli używam terpentyny bezzapachowej oraz zwykłego mydła. Zazwyczaj po malowaniu moczę pędzle w rozpuszczalniku (ale nie długo) i wycieram w papierowe ręczniki. Potem jeszcze myję je dokładnie mydłem pod bieżącą wodą, ale to już nie zawsze.
Do przechowywania pędzli mam stary koszyk na sztućce ze zmywarki. W trakcie malowania brudne pędzle z farby nie dotykają się nawzajem.
Do czyszczenia rąk podczas malowania wykorzystuję mokre chusteczki dla dzieci (do kupienia w każdym markecie). Świetnie zmywają farbę. U mnie są nieodzowne!
Ostatnio zakupiłam jeszcze szafeczkę w Ikei, która ma wygodne szuflady, gdzie mam poukładane farby. Na niej leży paleta podczas malowania, a ja mam stały dostęp do farb.
Mam nadzieję, że pomogłam chociaż trochę.
Edit: 2019-04-13
Jakiś czas temu trafiłam na stronę pana Sebastiana Talara i jego Szkołę Malowania, która jest kopalnią wiedzy dla każdego amatora i nie tylko. Polecam tam zajrzeć 🙂
Malowanie farbami olejnymi – czy naprawdę jest takie trudne? — Półkostka
Jak mieszać i rozcieńczać farby olejne?
Farby olejne nie rozpuszczają się w wodzie. Chyba, że kupicie specjalny rodzaj farb olejnych wodorozcieńczalnych. Ale generalnie te tradycyjne nie lubią się z wodą. Nic w tym dziwnego, w końcu olej nie miesza się z wodą.
Do rozcieńczania farb olejnych potrzebny jest więc specjalny rozpuszczalnik. Ja zaopatrzyłam się w taki bezzapachowy, żebym mogła spokojnie malować w pomieszczeniu (chociaż nadal miałam otwarte okno i drzwi). Rozpuszczalnik jest niezbędny do wyczyszczenia pędzli – jeśli myślicie, że uda Wam się to zrobić pod bieżącą wodą, to ostrzegam, że ten numer nie przejdzie (wcale nie jest tak, że wiem to z doświadczenia. ani trochę).
Farby można też rozcieńczać za pomocą oleju lnianego, ale nie miałam okazji jeszcze tego spróbować. Płynna biel sprawiła, że farba ładnie się rozprowadzała po płótnie, a do blendowania wystarczył suchy i czysty pędzel.
Mieszanie farb olejnych może być podstępne, jeśli robicie to pędzlem. Ja nawet nie próbowałam po przejściach z farbami akrylowymi. Problem przy mieszaniu pędzlem polega na tym, że wszystko zostaje na pędzlu i tak naprawdę zamiast ładnej porcji wymieszanej farby, dostajemy brudny pędzel. Mieszanie farb olejnych jest za to bardzo proste i przyjemne, kiedy robimy to szpachelką. Polecam 🙂
Pierwszy obraz farbami olejnymi
Mój pierwszy obraz farbami olejnymi malowałam z mistrzem malarstwa – Bobem Rossem. I wbrew pozorom wcale nie było mi tak łatwo za nim nadążyć.
Pierwsze kroki w malarstwie olejnym
Zaczynamy malować farbami olejnymi
Jak stosować farby olejne
Farby w tubach
Nakładanie farby na paletę
Czyszczenie otworu tuby
Nabieranie farby pędzlem
Próba koloru
Podłoże i przestrzeń do malowania
Terpentyna
Farby olejne schną dość długo dzięki czemu w trakcie malowania możemy dokonywać wielu poprawek zwiększając tym samym jakość tworzonych dzieł. Dzięki oleistej konsystencji farb olejnych ich kolory są żywe, a warstwa farby może być rożnej grubości, w zależności od efektu, jaki chcemy otrzymać. To właśnie różnorodność malarstwa olejnego sprawia, że posługiwanie się ta techniką jest trudniejsze i bardziej skomplikowana od innych.Dlatego zanim zaczniemy malowanie, trzeba przyswoić sobie kilka informacji związanych z przygotowaniem farb na palecie, rozprowadzaniem ich i odpowiednim łączeniem. Dowiemy się też, jak uzyskać dokładnie taki efekt, jaki jest naszym zamierzeniem. Innymi słowy – trzeba najpierw zapoznać się z konsystencja farb olejnych i nauczyć się jak posługiwać się pędzlem, by móc przystąpić do pracy.Jesli pierwszy raz zabieramy sie do malowania farbami olejnymi, warto zaopatrzyć się w kilka kolorów farb. Do nauki malowania farbami olejnymi nalezy kupowac tzw. farby studyjne dla studentów, sa one tańsze, ale do pierwszych ćwiczeń w zupełności wystarczą.Tubki farb olejnych trzeba otwierać bardzo delikatnie, ponieważ naciskając za mocno, można wycisnąć zbyt dużo farby. Kiedy wyciśniemy farbę na paletę, musimy natychmiast zamknąć tubę, po to aby nie zgubić nakrętki i aby farba nie wysychała. Każda nakrętka powinna zamykać tubę tego samego koloru, inaczej kolory mogą się zmieszać i zabrudzić.Po otwarciu tuby naciskamy ja od tyłu, tak jak pastę do zębów ( nigdy nie naciskamy na środku ) i nakładamy odpowiednia ilość farby na paletę. Ponieważ farba olejna dość dobrze się rozprowadza, wystarczy wycisnąć niewielki pasek, odcinek długości kilku centymetrów. Pojedyncze kolory powinny zajmować górną część palety, a na środku będziemy mieszać farby.Po wyciśnięciu farby należy dokładnie oczyścić otwór tuby, aby nakrętka się nie przykleiła. Warto użyć do tego starej bawełnianej szmatki. Jeśli zdarzy się, ze zapomnimy o wyczyszczeniu tubki i nakrętką mocno przywrze do tuby, trzeba lekko ogrzać nakrętkę – najlepiej włożyć ja na krótko do gorącej wody, a następnie ponownie spróbować otworzyć.Farba olejna nadaje się do użytku od razu po wyciśnięciu z tuby. Podstawowa zasada brzmi: nie zanurzamy całego pędzla w gęstej farbie, aby nie pobrudzić skuwki i trzonka i nie rozetrzeć farby po całej palecie. Wystarczy pociągnąć pędzlem po rzadszej części wyciśniętej farby. Farbę nabieramy płynnymi ruchami, nie trzeba trzeć włosiem pędzla po palecie.Po nabraniu farby na pędzel trzeba wykonać kilka pierwszych pociągnięć na ‘ powierzchni treningowej”, aby wypróbować rożne kreski i zaznajomić się z techniką olejną. Najlepiej użyć do tego małych białych kartoników. Jeśli farba jest zbyt gęsta, należy ją rozrzedzić, dodając nieco oleju lnianego. Bardzo istotne jest, aby za każdym razem po skończeniu pracy dokładnie umyć pędzel.Domalowania farbami olejnymi można użyć dowolnego, odpowiednio przygotowanego podłoża. Na początku można kupić małe podkłady malarskie, lub zagruntować karton, albo użyć płótna rozpiętego pinezkami na desce. Na rynku są gotowe podobrazia rozpięte na krosnach. Ta czy inaczej ponieważ podczas pierwszych prób wiele podkładów będzie zabrudzonych, najważniejsze jest aby na początku posługiwać się materiałami, które ewentualnie łatwo i bez żalu będzie można wyrzucić. Ponieważ farba olejna schnie długo, będziemy potrzebować miejsca, gdzie będzie można zostawić pracę, bez obawy, że zostanie zniszczone. Jeśli nie dysponujemy wolnym pokojem, w którym moglibyśmy malować, należy zaadoptować na ten cel dobrze oświetlony i charakteryzujący się dobra wentylacją zakątek mieszkania. Najlepiej jeśli będzie tam stół, lampa i sztalugi, aby wygodnie nam było pracować.Nigdy nie należy rozpoczynać malowania farbami olejnymi, nie mając pod ręką terpentyny, której będziemy używać do mycia pędzli a w niektórych sytuacjach także do rozcieńczania farb. Jeśli używamy terpentyny do rozrzedzania farb, musimy pamiętać o bardzo ważnej zasadzie: zawsze nakładamy tłuste na chude, czyli warstwę farby rozcieńczonej olejem lnianym na warstwę farby rozcieńczonej terpentyną. Nigdy odwrotnie.
5 wskazówek: o czym pamiętać przy malowaniu farbami olejnymi ?
Jak malować farbami olejnymi?
Malarstwo i farby olejne to kopalnia tematów, rad, wskazówek, przemyśleń i dylematów. Przedstawię pięć prostych, konkretnych wskazówek przydatnych przy malowaniu farbami olejnymi. Nie są to sprawy natury warsztatowej. Temat jest ujęty od strony technicznej. Przydatne, konkretne wskazówki, które chętnie dałabym sama sobie gdybym mogła cofnąć czas i porozmawiać ze sobą na początku przygody z malarstwem.
Farby olejne to niezwykle ciekawe i nośne medium. Mają swoje plusy i minusy. Zacznijmy od pozytywnych aspektów – przede wszystkim trwałość. Farba olejna dobrej jakości to kilkaset, a nawet kilka tysięcy lat trwania obrazu. Tu ważna uwaga – trwałość farby olejnej jest ściśle związana z płótnem. Farba olejna musi razem z nim pracować. Jeśli płótno jest źle zagruntowane to wypije olej z farby i z czasem obraz wyschnie a farba popęka.
W utrzymaniu długowieczności obrazu pomaga tez werniks, czyli zabezpieczenie powierzchni farby przed destrukcyjnym działaniem czynników zewnętrznych. Inny atut farb olejnych to ich intensywne i szlachetne kolory. Farby akrylowe mają nieco plastikowy, sztuczny połysk a akwarele to zupełnie inny charakter. Przy wszystkich, niewątpliwych zaletach farb olejnych należy odnotować fakt, że malowanie nimi nie jest proste. Może być to zarówno ich wada jak i atut. To nie jest banalna zabawa, ale całe misterium. Prezentując moje prace staram się pokazywać nie tylko lico obrazu, ale przybliżyć też samo płótno na którym powstał, a także jego rewers, boki, detale, nieraz nawet za pomocą krótkiego filmu.
Na wstępie chciałabym podkreślić, że w artykule padają nazwy i marki niektórych produktów tylko dlatego, że chcę, żeby moja strona i treści na niej zawarte były maksymalnie konkretne i przydatne. Nie sponsoruje mnie żadna firma, nie mam żadnego celu w reklamowaniu żadnych produktów, po prostu konkretnie pokazać jak pracuję i co mogę polecić komuś kto szuka wskazówek.
1. Jakie medium do farb olejnych?
Medium i medium – nie mylmy pojęć. Farby olejne to medium – czyli nośnik informacji, opowieści – o zachodzie słońca, o morzu, o człowieku. Farby olejne to medium w tym znaczeniu, że jest to środek który pozwala artyście komunikować swój przekaz odbiorcy. Ale to medium ma swoje medium, czyli nośnik samej farby. Tak jak nośnikiem farb akrylowych jest woda to nośnikiem farb olejnych jest olej. I pytanie – jak rozcieńczać farby olejne? Czy do malowania używać oleju? A może terpentyny? W malarstwie oczywiście nigdy nie można mówić nigdy i wszystkie eksperymenty mogą prowadzić do interesujących wyników, ale można tu zauważyć kilka prawidłowości.
Co do zasady używanie oleju do rozcieńczania to trudna sprawa – bardzo długo schnie farba rozcieńczana takim olejem i mogą pojawić się trudności związane z równomiernym połyskiem – może świecić za bardzo. A terpentyna? Tu jest odwrotnie – schnie nawet szybko, ale sprawia, że farba jest bardzo matowa. Terpentyna co do zasady nie służy do rozcieńczania farb tylko do ich zmywania. To czego używać? Po wielu latach prób śmiało mogę polecić preparat o nazwie Liquin firmy Winsor&Newton. Jeszcze raz podkreślam – nie reklamuję produktów, tylko lubię konkrety, to ma być faktyczny poradnik a nie lanie wody.
2. Jaka paleta mistrza?
Kiedy mówimy o malarstwie i farbach olejnych to często mamy w głowie stereotyp. Typowy malarz używa dużej okrągłej drewnianej palety, takiej jaką trzyma Jacek Malczewski na swoim autoportrecie. Artysta lubił portretować się z malarskimi akcesoriami, przykłady autoportretów z pędzlami i paletą można znaleźć na stronie Muzeum Narodowego w Krakowie.
Tymczasem w mojej opinii taka drewniana paleta nie jest wygodna. Po malowaniu należałoby ją zawsze myć, bo zaschnięte kolejne warstwy farb tworzyłyby powłokę brudu. A mycie farb olejnych to nie jest sprawa prosta. Takie farby są dosyć oporne. Poza tym nie jest to bardzo duża powierzchnia, nieraz wygodniej mieć większą płaszczyznę palety do dyspozycji. I tym razem chcę wskazać konkretne rozwiązanie – wydzierane palety jednorazowe. Koniecznie w formacie A3, żeby była odrobina miejsca i koniecznie kilka sztuk. Stosując to rozwiązanie można użyć kilku palet, trzy – cztery kartki A3 to jest już ładny kawałek powierzchni do mieszania farb. Przykład takich palet to Daller-Rowney – ja ich używam, solidny produkt, wygodny do malowania wrzucam zdjęcie.
3. Terpentyna bezzapachowa
Zapach terpentyny to jeden z najbardziej klasycznych elementów pracowni malarskiej. Jednak to wszystko chemia i jeśli pracujemy z farbami olejnymi to używamy jej często – mycie pędzli, korekta farb na obrazie. Tymczasem terpentyna bezzapachowa to rozwiązanie o wiele bardziej przyjazne dla naszego nosa.
4. Rozmaite pędzle
Każdy obraz to inna historia, dlatego warto mieć szeroki wybór rozmaitych pędzli. Przydaje się wszystko – szczeciniaki jak i sztuczne pędzle, twarde i miękkie, duże i małe. Rozmaite efekty wymagają różnego sposobu malowania. Nie powinniśmy być ograniczeni brakiem narzędzi.
5. Sztaluga na kółkach
I na koniec jeszcze jeden drobiazg. Sprawa może nie pierwszej wagi, ale duża wygoda. Sztaluga na kółkach – przydatne z uwagi na światło, które często zmienia się w pracowni. Czasem potrzebujemy odsunąć się od okna lub lampy, czasem chcemy być bliżej. Namalowany obraz chcemy sfotografować, a tu znowu trzeba jakoś inaczej się ustawić. Kółka w sztaludze to sprawa bardzo wygodna. Jeśli nie mamy sztalugi na kółkach, można kupić w supermarketach budowlanych o samemu je zamontować. Efekt jest poprawny.
키워드에 대한 정보 jak malować farbami olejnymi na płótnie
다음은 Bing에서 jak malować farbami olejnymi na płótnie 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Malowanie farbami olejnymi. Odc.1
- 동영상
- 공유
- 카메라폰
- 동영상폰
- 무료
- 올리기
Malowanie #farbami #olejnymi. #Odc.1
YouTube에서 jak malować farbami olejnymi na płótnie 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Malowanie farbami olejnymi. Odc.1 | jak malować farbami olejnymi na płótnie, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.