Jak Przygotować Gąbkę Florystyczną | Jak Moczyć Gąbkę Florystyczną (Poprawnie!) – Aktualny Poradnik 2020 인기 답변 업데이트

당신은 주제를 찾고 있습니까 “jak przygotować gąbkę florystyczną – Jak moczyć gąbkę florystyczną (poprawnie!) – Aktualny Poradnik 2020“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Alicja i Kwiaty 이(가) 작성한 기사에는 조회수 41,034회 및 좋아요 522개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

jak przygotować gąbkę florystyczną 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Jak moczyć gąbkę florystyczną (poprawnie!) – Aktualny Poradnik 2020 – jak przygotować gąbkę florystyczną 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Zobacz poradnik o poprawnym moczeniu gąbki florystycznej do kwiatów ciętych.
https://aliflori.pl/ ⬅️ w sklepie zakupisz gąbkę, flowerboxy i inne akcesoria!
https://alicjaikwiaty.pl/blog/jak-moczyc-gabke-florystyczna/ w moim artykule na blogu znajdziesz więcej szczegółów o moczeniu gąbki florystycznej – kilka ciekawostek i detali o których nie wspomniałam w video 🙂
Jeśli masz do mnie jakieś pytania na temat gąbki florystycznej napisz je w komentarzu – na pewno odpowiem.

jak przygotować gąbkę florystyczną 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Jak moczyć gąbkę florystyczną – poradnik – Alicja i Kwiaty – Blog

Poznaj profesjonalną technikę moczenia gąbki florystycznej. Jak poprawnie moczyć gąbkę do kwiatów ciętych, jak ją wybrać i gdzie kupić.

+ 여기를 클릭

Source: alicjaikwiaty.pl

Date Published: 6/2/2021

View: 1885

Jak używać gąbkę florystyczną? – Portal florystyczny

Kostkę florystyczną delikatnie połóż na wodzie i poczekaj aż swobodnie i równomiernie opadnie. Nie należy jej samemu dopychać na dno. Jeśli …

+ 여기를 클릭

Source: abcflorysty.pl

Date Published: 7/27/2022

View: 3036

Jak używać gąbki florystycznej? – Hurtownia Florystyczna

Najlepszym sposobem na zwilżenie bloku pianki jest to, co przychodzi naturalnie. Wystarczy ustawić suchy piankowy blok na powierzchni zbiornika wody na grubość …

+ 더 읽기

Source: florysta24.pl

Date Published: 9/29/2022

View: 5414

Jak używać gąbkę florystyczną? – Blog florystyczny

Jak moczyć gąbkę florystyczną? … Gąbka wykonana jest z materiału, który bardzo łatwo i szybko chłonie wodę. Najpierw należy wypełnić odpowiednio …

+ 더 읽기

Source: florystyczneinspiracje.pl

Date Published: 10/15/2021

View: 7066

Gąbka florystyczna – rodzaje, ceny, zastosowanie, użycie krok …

Gąbka florystyczna, zarówno gąbka sucha, jak i mokra, służy do układania ciekawych i trwałych kompozycji kwiatowych i stroików.

+ 여기를 클릭

Source: fajnyogrod.pl

Date Published: 9/16/2021

View: 9777

Gąbka florystyczna – przydatne informacje – GrandDeco

Przed rozpoczęciem pracy należy ją zamoczyć w wodzie. Zamaczanie powinno polegać na położeniu pianki na powierzchni wody i odczekaniu, aż gąbka zanurzy się w …

+ 더 읽기

Source: www.granddeco.pl

Date Published: 9/9/2022

View: 6307

주제와 관련된 이미지 jak przygotować gąbkę florystyczną

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Jak moczyć gąbkę florystyczną (poprawnie!) – Aktualny Poradnik 2020. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Jak moczyć gąbkę florystyczną (poprawnie!) - Aktualny Poradnik 2020
Jak moczyć gąbkę florystyczną (poprawnie!) – Aktualny Poradnik 2020

주제에 대한 기사 평가 jak przygotować gąbkę florystyczną

  • Author: Alicja i Kwiaty
  • Views: 조회수 41,034회
  • Likes: 좋아요 522개
  • Date Published: 2017. 9. 12.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=9NkdX_GL9d8

Jak prawidłowo należy moczyć gąbkę florystyczną?

Raz użyta mokra gąbka florystyczna nie nadaje się do ponownego użycia, ponieważ jej struktura ulega uszkodzeniu. Rada: Gąbkę florystyczną warto namaczać w mieszance wody z dodatkiem odżywki do kwiatów ciętych.

Jak układać żywe kwiaty w gąbce florystycznej?

Łodyga musi miękko ‘wejść’ w gąbkę i dobrze się w niej trzymać. Wsuń łodygę na głębokość ok 2-3 cm, by była stabilna i miała dobre źródło wody. Jeśli zmienisz zdanie – nie, ten kwiat nie powinien znajdować się w tym miejscu – nie wysuwaj go z gąbki.

Jak przymocować gąbkę florystyczną do podstawki?

Taśma kotwica, mocna wodoodporna, służy do mocowania np. ciężkich elementów , stosowana jest również do zabezpieczania gąbki florystycznej w naczyniu. Odpowiedni przyklejona zabezpiecza nam gąbkę przed wypadnięciem z naczynia, wzmacnia jej strukturę jak również stanowi oparcie dla roślin.

Jak podlewać kwiaty w gąbce florystycznej?

Podlewanie

Kwiaty w koszu są zwykle ułożone na gąbce florystycznej – wystarczy nalewać wodę bezpośrednio na gąbkę bądź do naczynia. Zalecane jest częste zraszanie takich kompozycji – nie tylko zwiększymy w ten sposób ich żywotność, ale również zapewnimy im estetyczny wygląd.

Jak zrobić stroik na gąbce florystycznej?

Utnij kawałek gąbki florystycznej do żywych kwiatów i dopasuj go do wybranego przez siebie naczynia. Przed użyciem, włóż gąbkę do wody i pozostaw, by dobrze nasiąkła. Jeżeli korzystasz ze sztucznych kwiatów, używaj suchej gąbki, przeznaczonej do kwiatów sztucznych. Utnij kilka gałązek świerku lub innego iglaka.

Do czego używa się gąbki florystycznej?

Gąbka florystyczna (pianka florystyczna, gąbka sucha, pianka do kwiatów, cegła florystyczna, kostka florystyczna, cegła z pianki) służy do układania kompozycji z kwiatów w różnego rodzaju i kształtu naczyniach: wazonach, misach, podkładkach, talerzach itp.

Jak dlugo trzyma się Flower box?

Flower box to świetny zamiennik tradycyjnego bukietu, który nie wymaga wazonu, codziennej zmiany wody, przycinania końcówek kwiatów czy dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Odpowiednio przygotowane kwiaty cięte we utrzymują świeżość w pudełku przez około dwa tygodnie.

Czy kwiaty w boxie się podlewa?

Pudełka są wygodne, ponieważ kwiaty w nich podlewa się tylko od czasu do czasu. Nie trzeba ich pielęgnować, przycinać, a gdy zwiędną, elegancki karton można wykorzystać do przechowania w nim innych przedmiotów.

Jak podlewac kwiaty w boksie?

W tym celu trzeba bardzo delikatnie rozchylić kwiaty w kompozycji i cienkim strumieniem dolać wody (mniej więcej 1/3 szklanki do dużego flowerboxa), starając się nie zamoczyć pudełka i kwiatów.

Co to jest Pinholder i do czego służy?

Pinholder służy do mocowania pianki florystycznej do płaskiej powierzchni. Zapobiega przesuwaniu się gąbki florystycznej. Pinholder można przykleić do płaskiej powierzchni gorącym klejem lub plasteliną florystyczną.

Jak użyć plasteliny florystycznej?

Powierzchnia do której przyklejamy plastelinę florystyczną powinna być odtłuszczona i nie zapylona. W przeciwnym wypadku plastelina po jakimś czasie może się samoczynnie odkleić. Dodatkowo przed przyklejeniem plasteliny warto ją podgrzać delikatnie nad płomieniem świecy lub zapalniczki i ciepłą przkleić do powierzchni.

Jak używać siatki florystycznej?

Siatkę układamy tak, by była zarówno w części dolnej jak i górnej naczynia, co zapobiega ślizganiu się roślin po powierzchni naczynia.

Ile kosztuje gąbka florystyczna?

9,99 zł / szt. Cena zawiera VAT 23%, nie zawiera kosztów przesyłki. OBI dostarcza paczki od wartości zamówienia bezpłatna wysyłka na terenie Polski.

Jakie są rodzaje gąbek florystycznych?

Gąbka florystyczna – mokra – zielona – do kompozycji z użyciem żywych kwiatów i roślin. Przed umieszczeniem w niej kwiatów kwiatów należy ją zamoczyć w wodzie. Pianka florystyczna – sucha – brązowa lub szara – do kompozycji z suchych roślin i sztucznych kwiatów. Używana jest bez wody.

Czy podlewac kwiaty w Flower box?

W zależności od tego, z jakich kwiatów skomponowany jest flowerbox, należy inaczej o niego zadbać. Sztuczne kwiaty wystarczy od czasu do czasu delikatnie odkurzyć. Żywe kwiaty w pudełku należy lekko podlewać, tak aby gąbka florystyczna, w której osadzone są kwiaty, była cały czas wilgotna.

Jak używać siatki florystycznej?

Siatkę układamy tak, by była zarówno w części dolnej jak i górnej naczynia, co zapobiega ślizganiu się roślin po powierzchni naczynia.

Jaką gąbką florystyczna do sztucznych kwiatów?

Gąbka florystyczna – mokra – zielona – do kompozycji z użyciem żywych kwiatów i roślin. Przed umieszczeniem w niej kwiatów kwiatów należy ją zamoczyć w wodzie. Pianka florystyczna – sucha – brązowa lub szara – do kompozycji z suchych roślin i sztucznych kwiatów. Używana jest bez wody.

Z czego zrobiona jest gąbka florystyczna?

suche gąbki florystyczne są produkowane na bazie pianki poliuretanowej. Wykorzystuje się je do tworzenia kompozycji z kwiatów sztucznych i zasuszonych; gąbki mokre, wykonane ze spienionej żywicy fenolowo-formaldehydowej, są odpowiednie do robienia dekoracji z kwiatów i roślin żywych.

Jakie kwiaty do gąbki florystycznej?

Jako bazę do wykonania aranżacji w gąbce florystycznej mokrej używaliśmy Dusty miller i kwitnącej pigwy. Będą wypełniały całą dekoracje, idealnie zakrywając powierzchnie gąbki florystycznej. Dodatkowo zielono srebrne liście stonują delikatnie naszą kolorową, wiosenna dekorację.

Jak moczyć gąbkę florystyczną – poradnik

Moczenie gąbki do kwiatów ciętych

Witajcie kochane florystki! Poniższy poradnik powstał w odpowiedzi na liczne prośby i zapytania kierowane w moją stronę. Postanowiłam, że w tym wpisie, podzielę się z Wami moją wiedzą na temat tego jak moczyć gąbkę florystyczną do kwiatów ciętych. Serdecznie zapraszam do lektury.

Zielona gąbka florystyczna – przeznaczona do kwiatów ciętych,

gąbka florystyczna – przeznaczona do kwiatów ciętych, Szara gąbka florystyczna – do kwiatów sztucznych.

Swój dzisiejszy wpis, rozpocznę od tego czym w zasadzie jest gąbka florystyczna, gdzie można się w nią zaopatrzyć oraz tego z jakimi rodzajami gąbek się najczęściej spotkamy. Obecnie na rynku przeważnie dostępne są

Materiał z którego wykonane są gąbki do kwiatów ciętych to najczęściej spienione tworzywa sztuczne o kruchej strukturze, które dobrze absorbują wodę. Dzięki takiej strukturze, łatwo wbijemy w nią łodyżki kwiatów, oraz uformujemy jej kształt za pomocą noża lub nożyc. Jeśli już wiemy z czym mamy do czynienia, pora wyruszyć na poszukiwania do pobliskich kwiaciarni. Większość dobrze zaopatrzonych kwiaciarni będzie miała w swoim asortymencie gąbkę florystyczną – cena powinna być nawet mniejsza niż ta zakupiona w sklepach internetowych, ze względu na koszty wysyłki. Gąbki florystycznej można poszukać również na popularnych portalach aukcyjnych. Jeśli trafimy na uprzejmego i znającego się na rzeczy sprzedawcę, możemy liczyć na gratis w postaci instrukcji obchodzenia się z gąbką. Jeśli jednak chcecie poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności na temat tego jak moczyć gąbkę florystyczną, zapraszam do lektury poniższego akapitu.

Przechodząc do rzeczy, gąbkę florystyczną, należy uprzednio namoczyć. Do tego celu potrzebować będziemy:

Wysokie naczynie napełnione czystą wodą,

Uprzednio zakupioną gąbkę florystyczną,

Nóż do formowania gąbki,

Naczynie w którym chcemy przygotować naszą kompozycję.

Gąbka florystyczna do kwiatów ciętych, to materiał bardzo łatwy w formowaniu. Pierwszym krokiem będzie zatem odpowiednie przycięcie gąbki, tak aby pasowała ona do naszego naczynia. Po pozbyciu się nadmiaru materiału, przystępujemy do moczenia. W tym celu odwracamy gąbkę napisami (logiem) do góry i delikatnie układamy ją na tafli wody w wysokim naczyniu. W tym momencie gąbka powinna zacząć delikatnie i równomiernie tonąć. Jeśli chcemy przedłużyć życie naszych roślin, warto do wody, w której będziemy wykonywać moczenie, dodać odżywkę do kwiatów ciętych. Kiedy nasza gąbka opadnie już na dno (nie należy manualnie przyspieszać procesu zanurzania się gąbki), należy ostrożnie ją wyjąć i pozostawić na chwilę do ocieknięcia. Tak przygotowaną gąbkę, umieszczamy w naczyniu przeznaczonym na kwiaty. Teraz przystępujemy do ułożenia naszej kompozycji kwiatowej. Gąbka florystyczna, pomaga w uzyskaniu zwartej struktury i podtrzymuje kwiaty, pędy i dodatki. Przygotowany w ten sposób bukiet wystarczy podlać raz na dwa – trzy dni niewielką ilością wody. Niestety, raz użyta gąbka nie nadaje się do ponownego użytku, ze względu na fakt iż jej struktura ulega uszkodzeniu.

Jeśli chcemy ułożyć kompozycję z kwiatów suszonych, lub sztucznych, użyjmy gąbki szarej, pomijając całkowicie etap namaczania.

To już wszystko na dzisiaj, mam nadzieję że wyczerpująco opisałam Wam proces moczenia gąbki florystycznej. Zainteresowanych tematem kompozycji kwiatowych, zapraszam do lektury kolejnych wpisów, w których będę je omawiać. Tutaj znajdziecie artykuł ➡️ jak samodzielnie wykonać flowerboxa

Poniżej zamieszczam jeszcze kilka kwiatowych zastosowań gąbki. Która Wam się najbardziej podoba?

Jak używać gąbkę florystyczną?

Gąbka florystyczna to jeden z podstawowych narzędzi każdej kwiaciarni oraz pracowni. Jest kruchym tworzywem, któremu z łatwością można nadać dowolny kształt, a następnie można umieszczać w nim łodygi kwiatów. Służy ona do układania kompozycji kwiatowych w różnego rodzaju naczyniach takich jak np. wazony i misy. Kto choć raz miał z nią kontakt wie, jak bardzo jest przydatna i ułatwia prace przy tworzeniu kwiatowych dekoracji.

Rodzaje gąbki florystycznej

Piankę florystyczną dzielimy na dwa podstawowe rodzaje, którymi są:

Gąbka florystyczna mokra , która przeznaczona jest do tworzenia kompozycji z żywych roślin. Przed umieszczeniem w niej kwiatów należy zamoczyć ją w wodzie. Pamiętaj o tym, że gąbka mokra jest delikatnym materiałem, który z łatwością się kruszy, dlatego trzeba obchodzić się z nią ostrożnie. Mokra pianka florystyczna jest w kolorze zielonym, utrzymuję w sobie wodę przez długi czas i z łatwością można nadać jej pożądany kształt.

, która przeznaczona jest do tworzenia kompozycji z żywych roślin. Przed umieszczeniem w niej kwiatów należy zamoczyć ją w wodzie. Pamiętaj o tym, że gąbka mokra jest delikatnym materiałem, który z łatwością się kruszy, dlatego trzeba obchodzić się z nią ostrożnie. Mokra pianka florystyczna jest w kolorze zielonym, utrzymuję w sobie wodę przez długi czas i z łatwością można nadać jej pożądany kształt. Gąbka florystyczna sucha, to pianka, która z kolei znajdzie swoje zastosowanie podczas pracy z kwiatami sztucznymi i suszonymi. Tego rodzaju gąbki nie można moczyć i jest przeznaczona do pracy na sucho. Najczęściej występuje w kolorze szarym i brązowym. Tak samo, jak gąbka mokra zrobiona jest z kruchego materiału i z łatwością można ją formować, przycinając ją nożem.

Prócz podstawowych gąbek w kształcie kostki na rynku jest już dostępnych wiele innych kształtów. Mogą ułatwić Ci one tworzenie pożądanej kompozycji bez konieczności wycinania gąbki. Najpopularniejszym kształtem jest stożek, kula, serce i wianek.

Jak namoczyć gąbkę florystyczną?

Zanim przystąpisz do moczenia gąbki florystycznej, nadaj jej pożądany kształt, który będzie pasował do naczynia, w którym znajdować się będzie kompozycja. Jeśli usuniesz nadmiar materiału, możesz przystąpić do moczenia pianki. Napełnij odpowiednio duże naczynie wodą. Zadbaj o to, żeby poziom wody był wyższy niż wysokość gąbki florystycznej, aby mogła się ona w niej swobodnie zanurzyć. Kostkę florystyczną delikatnie połóż na wodzie i poczekaj aż swobodnie i równomiernie opadnie. Nie należy jej samemu dopychać na dno. Jeśli gąbka samoczynnie opadnie na dno, należy delikatnie ją wyjąć i pozostawić na chwilę, aby spłynął z niej nadmiar wody. Tak przygotowany materiał jest gotowy do pracy i można umieścić go w naczyniu przeznaczonym do tworzenia kompozycji. Raz użyta mokra gąbka florystyczna nie nadaje się do ponownego użycia, ponieważ jej struktura ulega uszkodzeniu.

Rada: Gąbkę florystyczną warto namaczać w mieszance wody z dodatkiem odżywki do kwiatów ciętych. Dzięki temu kompozycja powinna dłużej zachować świeżość i ładny wygląd.

Układanie kwiatów w gąbce florystycznej

Przed wbijaniem łodyg roślin w gąbkę florystyczną należy przyciąć je pod odpowiednim kątem. Kwiaty należy dobrze wsunąć, wgłąb pianki, aby zapewnić im dostęp do wody i umożliwić przenikanie wody z komórek gąbki do łodyg roślin. Jeśli udało Ci się zamoczyć gąbkę w odpowiedni sposób i łodygi są przycięte pod dobrym kątem, możesz przystąpić do układania swojej kwiatowej kompozycji. Jeśli chcesz układać kwiaty we flowerboxie, wykonanym z tektury musisz uważać i nie dopuścić do bezpośredniego stykania się mokrej gąbki ze ściankami flowerboxa. W tym celu oddziel gąbkę od pudełka folią. Dzięki temu unikniesz ewentualnych zniszczeń i przesiąknięcia pudełka wodą.

Rada: Nie zapomnij o tym, że gąbkę florystyczną również należy ”podlewać”. Rośliny pobierają wodę z gąbki, przez co trzeba co jakiś czas uzupełnić jej ilość.

źródło: thespruce.com

Mocowanie kwiatów w gąbce florystycznej

Sierpień – sezon ogórkowy w każdej branży z wyjątkiem florystycznej. Niekończące się śluby w piątki, soboty i … niedziele! Jak zrobić kompozycje ślubne na czas i nie zwariować – oto kilka rad.

Zanim Vernon Lewis Smithers wynalazł gąbkę florystyczną, kwiaty mocowano w piasku, ziemi, glinie i żadna z tych technik nie była idealna dla kwiatów. Pomysł na nowy produkt pojawił się absolutnie przypadkowo. Smithers wpatrywał się w kompozycję, którą podarował swej żonie, i pomyślał: “Gdyby tylko udało mi się znaleźć sposób na napełnienie gąbki wodą – mogłaby być używana jako podstawa do kompozycji kwiatowych”. Eureka! – pojawił się pomysł na gąbkę florystyczną OASIS®.

Od pierwszych dni istnienia firmy w 1954 V.L. Smithers zrewolucjonizował branżę, tworząc gąbkę pochłaniającą i utrzymującą wodę. Dziś OASIS® jest najlepiej rozpoznawalną i cieszącą się największym zaufaniem firmą w branży florystycznej.

Istnieją 3 rodzaje gąbki OASIS® Maxlife ze względu na swe właściwości fizyczne, tzn. gęstość:

Classic – najbardziej miękka, do kwiatów o miękkich i cienkich łodygach

Ideal – uniwersalna, odpowiednia dla wszystkich kwiatów

Premium – bardzo gęsta i wyjątkowo elastyczna gąbka, nadaje się do kompozycji o grubych i ciężkich łodygach.

Rodzaje Gąbki Florystycznej OASIS® Maxlife cechuje identyczna struktura komórkowa, zaprojektowana tak, by imitować strukturę komórkową kwiatów.

Gąbka Florystyczna OASIS® Maxlife, dzięki lepszemu nawodnieniu, powstrzymuje przedwczesne więdnięcie, opadanie i brązowienie płatków i liści oraz zwieszanie główek i więdnięcie łodyg miękkich kwiatów, np. gerbery.

Jak umocować kwiaty, by były świeże i trwałe?

Oto kilka rad:

Kup taką gąbkę, która najlepiej sprawdzi się w okreslonej porze roku, tj. OASIS® Classic – wiosną, OASIS® Premium – jesienią, a OASIS® Ideal – przez cały rok.

Mocz ją w roztworze wody i odżywki do kwiatów ciętych, najlepiej Floralife® Clear 200, przeznaczonej dla profesjonalistów. Odżywka utrzymuje odpowiednie pH wody, co sprzyja nawodnieniu kwiatów. Uwaga! Nie ma możliwości dodania odżywki do gąbki w trakcie produkcji, więc zrób to przy moczeniu gąbki.

Przygotuj odpowiednio duże, czyste naczynie, wypełnij wodą, dodaj odpowiednio dozowaną odżywkę i połóż gąbkę swobodnie na powierzchni wody. Kostka gąbki OASIS® potrzebuje ok. 60 sek, by cała napełnić się wodą. Po tym czasie opada swobodnie na dno naczynia. Aby mieć pewność, że jest dobrze nawodniona, wybierz odpowiednio duże naczynie.

REKLAMA

Nie mocz kilku kostek jednocześnie – kostki mogą blokować się wzajemnie i nie dojdzie do odpowiedniej absorpcji wody.

Kostka OASIS® pobiera ok. 2 l wody, waży niespełna 2 kg i wycieka z niej max 5% wody. To dobre źródło wody dla każdej kompozycji.

Przed każdym włożeniem łodygi w gąbkę podetnij ją czystym, ostrym nożem tak, by cięcie było krótkie (max. 0,5 cm) pod kątem ok. 45˚. Łodyga musi miękko ‘wejść’ w gąbkę i dobrze się w niej trzymać. Wsuń łodygę na głębokość ok 2-3 cm, by była stabilna i miała dobre źródło wody.

Jeśli zmienisz zdanie – nie, ten kwiat nie powinien znajdować się w tym miejscu – nie wysuwaj go z gąbki. Obetnij łodygę krótko przy powierzchni gąbki i znajdź dla niej inne, lepsze miejsce.

Nigdy nie wsuwaj łodygi w takie puste miejsce – końcówka łodygi musi ściśle przylegać do gąbki, by mieć stałe źródło wody!

Gdy ślub odbywa się latem w namiocie lub bardzo silnie klimatyzowanym lokalu, dobrze jest dolewać wody do kompozycji. Kwiaty pobierają wodę z gąbki. Zachodzi proces szybkiego parowania. Florysta może przeszkolić personel lokalu, ale najpewniej będzie się czuł, gdy sam dopilnuje dolewania wody.

W kompozycjach ustawionych pionowo dochodzi do większego wycieku wody, spowodowanego grawitacją, niż w kompozycjach umieszczonych horyzontalnie. Po ułożeniu kwiatów w gąbce należy zostawić ją na ok. 20 min. do ocieknięcia w pracownik/kwiaciarni, a dopiero potem przewieźć do klienta. W produktach z gąbką OASIS® o dużych powierzchniach znajdują się specjalne linie cięcia, tzw. segmentacji, które zapobiegają nadmiernemu wyciekaniu wody.

Panuje powszechna opinia, że kwiaty w kompozycjach są mniej trwałe niż kwiaty w bukietach. Jeśli jednak zadbasz o higienę w miejscu pracy, nie dopuścisz, by kwiaty znajdowały się dłużej poza wodą i chłodnią, zadbasz o prawidłowe nawodnienie gąbki (paradoksalnie to najtańszy i najważniejszy składnik każdej kompozycji), to odniesiesz sukces.

Floryści budują reputację dzięki najwyższej jakości, niezawodności i interesującym kompozycjom. Oznacza to, że ich sukces zależy od piękna i trwałości kwiatów. W Gąbce Florystycznej OASIS® Maxlife wydłuża się trwałość kwiatów dzięki odpowiedniemu nawodnieniu. Floryści mogą przygotowywać prace z wyprzedzeniem bez uszczerbku na świeżości i pięknie swych kompozycji.

Technika klejenia we florystyce

Jedną z podstawowych technik we florystyce jest technika klejenia, polega ona na łączeniu poszczególnych elementów w jedną całość za pomocą substancji klejących. Technikę tę stosujemy do łączenia roślin, elementów dekoracyjnych i konstrukcyjnych.

Klej na gorąco

Podstawowym i najczęściej używanym klejem we florystyce jest tzw. klej na gorąco. Niezbędnym do niego urządzeniem jest tzw. pistolet często nazywany klejarką. Wybór na rynku tych urządzeń jest ogromny ale należy pamiętać o tym, że pistolety te mają różną temperaturę topienia lasek kleju. Najczęściej stosowany jest ten, który rozgrzewa się do temperatury ok. 160 st. i służy do klejenia elementów suchych i sztucznych. Drugi rodzaj to pistolety o niższej temperaturze rozgrzewania i nimi jest możliwość szybkiego przyklejenia materiału roślinnego ciętego. Producenci proponują nam również pistolety o odłączanym kablu zasilającym co daje szersze zastosowanie w pracy.

Do tych pistoletów niezbędne są laski silikonowe i tu aby się nie pomylić mamy na rynku dostęp do wielu rodzajów tych lasek. Przezroczyste to te, które topią się w wyższej temperaturze a mleczno-białe przeznaczone są do niższych temperatur w pistoletach. Nie są to jedyne laski kleju dostępne na rynku, jest możliwość zakupu lasek kolorowych jak i np. z brokatem. Ważną rzeczą jest to, że trzeba pamiętać że pistolety mają różna średnicę prowadnicy kleju i tym samym laski kleju mają różną średnicę. Przy używaniu tego kleju należy zachować szczególną ostrożność, łatwo można się poparzyć. Praca z urządzeniem elektrycznym wymaga szczególnej ostrożności by nie doszło do zwarcia.

REKLAMA

Zasada pracy z pistoletem jest dość prosta, w tylnim otworze pistoletu umieszczamy laskę kleju, podłączamy do prądu i chwilę czekamy na rozgrzanie urządzenia, za pomocą rączki w pistolecie nanosimy odpowiednią ilość kleju – najczęściej na element – i przyklejany. Po pracy wyłączamy pistolet z prądu i oczyszczamy dyszę (końcówkę), którą wyciekał klej a z kompozycji usuwamy tzw. pajęczynki, które mogą powstać przy klejeniu szczególnie jeśli robimy to nieumiejętnie lub niedelikatnie. Należy pamiętać przy zakupie pistoletu by był dobrej jakości i o ergonomii, bo pracujemy nim w kwiaciarni bardzo dużo.

Klej na zimno

Kolejnym rodzajem kleju, który wykorzystujemy jest tzw. klej na zimno do kwiatów i zieleni ciętej. Kupujemy go w tubkach. Klej ten jest rewelacyjny do doklejania delikatnych elementów roślinnych do np. wiązanek ślubnych, wianuszków komunijnych itp. Należy pamiętać, że jeżeli przyklejamy jakiś element np. biały płatek to może warto jest najpierw zrobić próbę czy roślina nie zareaguje z klejem i nie powstaną plamy. Sposób klejenia jest bardzo prosty na przyklejany element nanosimy niewielką ilość kleju i przykładamy w miejsce docelowe. Klej nanosimy w przypadku kwiatów na końcówkę łodyżki tym samym zabezpieczamy przed ubywaniem z rośliny wody, przedłuży nam to trwałość kwiatów – metoda ta zastąpiła woskowanie łodyżek. Po użyciu kleju końcówkę oczyszczamy i szczelnie zakręcamy. Nie można dopuścić do zaschnięcia kleju na końcówce jak i w tubie.

Klej w sprayu

Trzecim najczęściej stosowanym klejem jest klej w sprayu, służy on do przyklejania drobnych i delikatnych rzeczy np. brokatu . można go stosować do roślin ciętych , suszonych i sztucznych. Przy stosowaniu tego kleju na roślinach ciętych należy wykonać próbę i sprawdzić jak zachowa się roślina, ponieważ nie wszystkie rośliny tolerują ten klej. Używamy go zawsze zgodnie z instrukcją z opakowania i co najważniejsze z dala od źródeł ognia.

Taśmy klejące

Kolejnymi materiałami, którymi możemy sklejać we florystyce są wszelkiego rodzaju taśmy klejące. Producenci oferują szereg taśm, którymi możemy przyklejać, mocować, łączyć różne elementy. Pozwolę sobie na omówienie kilku najważniejszych.

Taśma kotwica, mocna wodoodporna, służy do mocowania np. ciężkich elementów , stosowana jest również do zabezpieczania gąbki florystycznej w naczyniu. Odpowiedni przyklejona zabezpiecza nam gąbkę przed wypadnięciem z naczynia, wzmacnia jej strukturę jak również stanowi oparcie dla roślin. Może być również wykorzystywana do łączenia delikatnych łodyg w bukietach np. z Calli.

Taśma z plasteliny florystycznej, służy do mocowania i stabilizowania elementów takich jak np. Pinholter do płaskiego naczynia, świec, elementów które dokładamy do kompozycji jako elementy dekoracyjne np. metalowe kule ułożone przy kompozycji kwiatowej można podkleić plasteliną tak by nam nie zmieniały położenia. W związku z tym że jest to materiał wodoodporny może nam służyć jako uszczelniacz naczyń. Ważną rzeczą przy używaniu plasteliny jest to by ją dobrze wyrobić w palcach tak by miała lepszą lepkość i plastyczność.

We florystyce bardzo często zapożyczamy sobie wszelkiego rodzaju kleje i taśmy klejące z innych dziedzin przemysłowych. Często stosujemy różne taśmy dwustronne, które pomocne nam są do przyklejania np. liści na płaskiej powierzchni, taśma ta jest również pomocna jak potrzebujemy przykleić jakiś element do powierzchni szklanej, a klej na gorąco często nie zdaje egzaminu więc stosujemy taśmę dwustronną np. do umocowania paska wstążki do szklanego walca tworząc dekoracyjny otok. Kolejnym niezastąpionym klejem jest klej polimerowy. Kleimy nim styropian, styrodur i gąbki florystyczne np. do drewnianych sklejek. Można również sklejać kwiaty sztuczne, świetnie sprawdza się przy klejeniu np. kasztanów, żołędzi. Trzeba pamiętać że nieco wolniej schnie, ale po zaschnięciu jest praktycznie nie do zdarcia.

Trudno jest wymienić wszystkie substancje klejące które wykorzystujemy we florystyce, bo przecież co głowa to i inny pomysł. Można i należy wykorzystywać taśmy i kleje biurowe biurowe, kleje stolarskie takie jak np. wikol, kleje montażowe, budowlane itd… wszystko zależy od naszego pomysłu i potrzeby.

Pielęgnacja kwiatów

Zobacz, jakie działania podjąć, by dłużej cieszyć się wyglądem i zapachem Twojego bukietu. Choć kwiaty u nas zakupione dostarcza najbliższa kwiaciarnia z okolicy, wciąż musiały odbyć podróż, by do Was trafić. Dlatego floryści z naszej kwiaciarni internetowej przygotowali poradnik, jak o nie zadbać, by zachowały swe piękno. Chcemy, by otrzymane kwiaty cieszyły odbiorców tak długo, jak to tylko możliwe. Kwiaty są pięknymi roślinami, towarzyszą życiu emocjonalnemu od kiedy sięga ludzka pamięć. Wywołują silne wrażenia, mogą być posłańcami uczuć, cieszą wyglądem oraz zapachem. Doskonale sprawdzają się jako gustowna ozdoba oraz jako podarunek. Potrafią powiedzieć to, co trudno jest ubrać w słowa. Jednakże, przy wszystkich tych zaletach, są zarazem bardzo delikatne. Każdy rodzaj i gatunek kwiatów ciętych charakteryzuje się swoją trwałością. Istnieją jednak uniwersalne sposoby, dzięki którym zachowamy świeżość kwiatów przez długi czas. Specjaliści z naszej kwiaciarni internetowej przygotowali prosty poradnik, który pomoże w pielęgnacji otrzymanego bukietu.

• Kwiaty mieszane oraz bukiety z róż 1. Oczyszczanie kwiatów Przed włożeniem kwiatów do naczynia z wodą należy oczyścić łodygi z kolców i liści na wysokość naczynia. Liście mogą zacząć gnić w wodzie i sprawić, że nie będzie dla kwiatów zdrowa – z kolei kolce utrudniają jej pobieranie. 2. Podcinanie łodyg W bardzo prosty sposób można zapewnić kwiatom lepszy dostęp do wody poprzez podcięcie pod kątem ich łodyg – zwiększa to powierzchnię wodę pobierającą. Zabieg jest niezbędny w przypadku kwiatów wymagających dużej ilości wody, takich jak róże czy tulipany. 3. Naczynie z wodą Kwiaty wkładamy do dokładnie umytego naczynia – woda musi być czysta, jeśli ma zapewnić kwiatom długą żywotność; czyste naczynie poza tym prezentuje się estetycznie. Przed wstawieniem kwiatów rozpuszczamy w wodzie odżywkę. Temperatura wody powinna być dostosowana do temperatury powietrza. Szczególnie ważne jest, aby – w przypadku wysokiej temperatury otoczenia – woda w naczyniu nie była zimna, ale letnia. Jeśli chcemy ją po prostu dolać do naczynia, pamiętajmy, by jej temperatura również była letnia. 4. Wymiana wody To, jak często wymieniamy wodę, jest już zależne od samego typu kwiatów. Ogólna zasada każe dokonać wymiany wody co kilka dni. Ponownie zwracamy większą uwagę na popularne kwiaty wodolubne – róże oraz tulipany.

• Kompozycje w koszach Większość czynności mających zapewnić tego typu kompozycjom trwałość została już wykonana przez florystę w kwiaciarni. Wystarczy zatroszczyć się o ich podstawowe potrzeby. 1. Wybór miejsca Przy wyborze miejsca, w którym chcemy ustawić otrzymaną kwiatową kompozycję, pamiętajmy, aby postawić ją w miarę możliwości najdalej od urządzeń elektrycznych. Ważnym jest także, aby kwiaty nie były narażone na przeciągi i wahania temperatur. Choć rośliny lubią promienie słoneczne, nie oznacza to, że postawienie kompozycji bezpośrednio na słońcu wpłynie na nie korzystnie. 2. Podlewanie Kwiaty w koszu są zwykle ułożone na gąbce florystycznej – wystarczy nalewać wodę bezpośrednio na gąbkę bądź do naczynia. Zalecane jest częste zraszanie takich kompozycji – nie tylko zwiększymy w ten sposób ich żywotność, ale również zapewnimy im estetyczny wygląd.

Jak używać gąbkę florystyczną?

Gąbka florystyczna to jeden z podstawowych narzędzi każdej kwiaciarni oraz pracowni. Jest kruchym tworzywem, któremu z łatwością można nadać dowolny kształt, a następnie można umieszczać w nim łodygi kwiatów. Służy ona do układania kompozycji kwiatowych w różnego rodzaju naczyniach takich jak np. wazony i misy. Kto choć raz miał z nią kontakt wie, jak bardzo jest przydatna i ułatwia prace przy tworzeniu kwiatowych dekoracji.

Rodzaje gąbki florystycznej

Piankę florystyczną dzielimy na dwa podstawowe rodzaje, którymi są:

Gąbka florystyczna mokra , która przeznaczona jest do tworzenia kompozycji z żywych roślin. Przed umieszczeniem w niej kwiatów należy zamoczyć ją w wodzie. Pamiętaj o tym, że gąbka mokra jest delikatnym materiałem, który z łatwością się kruszy, dlatego trzeba obchodzić się z nią ostrożnie. Mokra pianka florystyczna jest w kolorze zielonym, utrzymuję w sobie wodę przez długi czas i z łatwością można nadać jej pożądany kształt.

, która przeznaczona jest do tworzenia kompozycji z żywych roślin. Przed umieszczeniem w niej kwiatów należy zamoczyć ją w wodzie. Pamiętaj o tym, że gąbka mokra jest delikatnym materiałem, który z łatwością się kruszy, dlatego trzeba obchodzić się z nią ostrożnie. Mokra pianka florystyczna jest w kolorze zielonym, utrzymuję w sobie wodę przez długi czas i z łatwością można nadać jej pożądany kształt. Gąbka florystyczna sucha, to pianka, która z kolei znajdzie swoje zastosowanie podczas pracy z kwiatami sztucznymi i suszonymi. Tego rodzaju gąbki nie można moczyć i jest przeznaczona do pracy na sucho. Najczęściej występuje w kolorze szarym i brązowym. Tak samo, jak gąbka mokra zrobiona jest z kruchego materiału i z łatwością można ją formować, przycinając ją nożem.

Prócz podstawowych gąbek w kształcie kostki na rynku jest już dostępnych wiele innych kształtów. Mogą ułatwić Ci one tworzenie pożądanej kompozycji bez konieczności wycinania gąbki. Najpopularniejszym kształtem jest stożek, kula, serce i wianek.

Jak namoczyć gąbkę florystyczną?

Zanim przystąpisz do moczenia gąbki florystycznej, nadaj jej pożądany kształt, który będzie pasował do naczynia, w którym znajdować się będzie kompozycja. Jeśli usuniesz nadmiar materiału, możesz przystąpić do moczenia pianki. Napełnij odpowiednio duże naczynie wodą. Zadbaj o to, żeby poziom wody był wyższy niż wysokość gąbki florystycznej, aby mogła się ona w niej swobodnie zanurzyć. Kostkę florystyczną delikatnie połóż na wodzie i poczekaj aż swobodnie i równomiernie opadnie. Nie należy jej samemu dopychać na dno. Jeśli gąbka samoczynnie opadnie na dno, należy delikatnie ją wyjąć i pozostawić na chwilę, aby spłynął z niej nadmiar wody. Tak przygotowany materiał jest gotowy do pracy i można umieścić go w naczyniu przeznaczonym do tworzenia kompozycji. Raz użyta mokra gąbka florystyczna nie nadaje się do ponownego użycia, ponieważ jej struktura ulega uszkodzeniu.

Rada: Gąbkę florystyczną warto namaczać w mieszance wody z dodatkiem odżywki do kwiatów ciętych. Dzięki temu kompozycja powinna dłużej zachować świeżość i ładny wygląd.

Układanie kwiatów w gąbce florystycznej

Przed wbijaniem łodyg roślin w gąbkę florystyczną należy przyciąć je pod odpowiednim kątem. Kwiaty należy dobrze wsunąć, wgłąb pianki, aby zapewnić im dostęp do wody i umożliwić przenikanie wody z komórek gąbki do łodyg roślin. Jeśli udało Ci się zamoczyć gąbkę w odpowiedni sposób i łodygi są przycięte pod dobrym kątem, możesz przystąpić do układania swojej kwiatowej kompozycji. Jeśli chcesz układać kwiaty we flowerboxie, wykonanym z tektury musisz uważać i nie dopuścić do bezpośredniego stykania się mokrej gąbki ze ściankami flowerboxa. W tym celu oddziel gąbkę od pudełka folią. Dzięki temu unikniesz ewentualnych zniszczeń i przesiąknięcia pudełka wodą.

Rada: Nie zapomnij o tym, że gąbkę florystyczną również należy ”podlewać”. Rośliny pobierają wodę z gąbki, przez co trzeba co jakiś czas uzupełnić jej ilość.

źródło: thespruce.com

Jak używać gąbki florystycznej?

Jednym z najbardziej wszechstronnych materiałów w zestawie narzędziowym florysty jest gąbka florystyczna. Niestety, rzadko pojawia się z instrukcjami i jest łatwo nadużywana, z rozczarowaniem. Jednak z odpowiednimi instrukcjami i niewielką praktyką, możesz z powodzeniem wykorzystać ją w swojej aranżacji!

Pierwszym z producentów, a także wynalazcą gąbki florystycznej był Vernon Lewis Smithers. Zanim zaczęto stosować tę niezastąpioną piankę, kwiaty mocowano w ziemi, piasku, a także glinie. Niestety żadna z tych technik nie była wystarczająco dobra. Gąbka stworzona została z myślą o kwiatach, a jej celem jest dostarczenie na bieżąco wody. Zapewnia ona stałą wilgoć dzięki otwartym porom powstałym w wyniku spienienia żywicy fenolowo-formaldehydowej z dodatkiem odpowiednich środków umożliwiających tworzenie środowiska hydrofilowego.

Tajemnice stosowania gąbki florystycznej obejmują:

Jak zwilżać piankę

Jak dopasować ją do pojemnika

Jak wyciąć i wstawić łodygi kwiatów

Jak zwilżyć piankę

Przede wszystkim warto wiedzieć, że pianka kwiatowa jest bardzo lekkim i delikatnym materiałem. Należy delikatnie obchodzić się w stanie suchym, aby uniknąć kruszenia tych małych komórek. Komórki (zawierające powietrze, gdy pianka jest sucha) są zaprojektowane do chłonięcia wody do pianki przez działanie kapilarne. Gdy woda jest wciągana, powietrze jest wypychane z drugiej strony.

Najlepszym sposobem na zwilżenie bloku pianki jest to, co przychodzi naturalnie. Wystarczy ustawić suchy piankowy blok na powierzchni zbiornika wody na grubość kostki. Blok piankowy będzie powoli opadać, gdy ciągnie wodę z dołu i wypycha powietrze przez wierzch. To zajmuje minutę lub dwie, więc bądź cierpliwy! Używaj zlewozmywaka lub miski, najpierw oczyszczonej wodą i mydłem w celu usunięcia śladu np. oleju, a następnie napełnionego wodą tak, aby mogła pokryć całą powierzchnię.

Umieszczenie gąbki florystycznej w pojemniku

Kiedy blok pianki florystycznej jest mokry, okaże się, że jest dużo cięższy. Pozwól przez chwile zlecieć nadmiarowi wody, utrzymując gąbkę nad misą z wodą. Następnie połóż zmoczony kawałek na płaskiej przygotowanej wcześniej powierzchni. Teraz można ją przyciąć jeśli nie pasuje kształtem czy wielkością do docelowego pojemnika. Przycinanie gąbki florystycznej nie należy do skomplikowanych czynności. Ogranicza się do przycięcia boków lub nadania kształtu za pomocą ostrego noża florystycznego. Zważając na fakt, iż jest materiałem bardzo delikatnym, mokrą gąbkę tnie się dosłownie jak kostkę masła 😉 W płytkim, otwartym pojemniku pianka jest po prostu ustawiona w środku i utrzymywana na miejscu za pomocą kwiatowej taśmy klejącej. Uwaga: przylega szczelnie do suchej powierzchni pojemnika i pozostaje na swoim miejscu nawet wtedy, gdy pryszczemy ją wodą. Nie zastępuj jej innymi taśmami!

Do wysokiego naczynia, wazonu, pianka powinna być przycinana tak, aby była dobrze dopasowana, ale nie tak mocno, że trudno ją wcisnąć do otworu pojemnika. Jeśli pianka mieści się szczelnie w pojemniku, nie jest potrzebny szkielet taśmy, aby utrzymać go w miejscu.

Wycinanie i wkładanie łodyg w gąbkę florystyczną

Konieczne jest, aby łodygi rośliny były wciśnięte w piankę, tak by zapewnić przenikanie wody z komórek piankowych do tkanek roślinnych. Wytnij wszystkie łodygi pod ostrym kątem, a następnie delikatnie przebij przez piankę. Wykonuj przycinanie łodygi pod wodą. Jeśli łodyga jest twarda, najpierw przytnij ciernie od spodu , aby nie rozdrabniały piany kwiatowej.

Zapamiętaj:

Niech pianka moczy się w basenie wody i sama opadnie na dno pojemnika.

Wtykaj wszystkie łodygi obcięte pod ostrym kątem.

Dokładnie przeanalizuj długość i położenie łodyg. W tradycyjnym wzornictwie pianka jest zazwyczaj “ubrana” w lekką warstwę zieleni – kilka łodyg liści lub innego materiału roślinnego. Zapamiętaj! Wszystkie łodygi wstawione do pianki, nawet zieleń i suszone materiały, powinny być cięte pod ostrym kątem w celu zapewnienia czystego, napiętego dopasowania. Ukryj ją całkowicie wewnątrz pojemnika, jeśli to możliwe. W przeciwnym razie wykończ starannie, usuwając nadmiar.

Co zyskasz stosując mokrą piankę do kwiatów?

wykorzystywanie gąbki florystycznej mokrej zapewnia żywym roślinom lepsze nawodnienie

zapobiega przedwczesnemu opadaniu i więdnięciu płatków i liści oraz zwieszaniu główek kwiatów

gąbkę florystyczną rekomenduję moczyć w połączeniu z odżywką do kwiatów ciętych, która zadba o odpowiednie pH wody i nawodnienie

prawidłowo namoczona gąbka powinna chłonąć wodę w większym pojemniku od swojej objętości i opadać swobodnie na dno bez dociskania jej przez ok. 1 min

unikaj moczenia więcej jak jednej kostki na raz, pozwoli uniknąć ograniczania odpowiedniej absorpcji wody

przycięta ostrym nożem pod kątem 45˚i wciśnięta łodyga jest bardzo stabilna, ( jeśli zmienisz zdanie, nie wyciągaj łodygi tylko ją przytnij, i włóż w inne miejsce. Nigdy nie wsuwaj łodygi w lukę po poprzedniej, musi ona ściśle przylegać do gąbki, aby była stabilna i miała dobry dostęp do wody )

gąbkę można podlewać dopóki nie wyschnie

Pamiętaj – raz nasączona pianka, a następnie wysuszona, nie zamoczy się ponownie. Można jednak przechowywać mokrą, niewykorzystaną piankę w zamykanej na zamek torbie foliowej w lodówce do późniejszego użycia.

Jak używać gąbkę florystyczną?

Co to jest gąbka florystyczna?

Jest kruchym materiałem zwanym pianką, który jest niezwykle pożądany i przydatny w branży florystycznej. To spienione tworzywo sztuczne o kruchej strukturze, umożliwiające umieszczanie w nim łodyg kwiatów i innych elementów kompozycji kwiatowych. Jest jednym z podstawowych materiałów technicznych używanych przez florystów. To niezwykle lekki materiał, któremu bez najmniejszego problemu można nadać dowolny kształt poprzez przycinanie nożem.

Jakie są rodzaje gąbki florystycznej?

Piankę florystyczną dzielimy na dwa rodzaje tj.

gąbkę florystyczną mokrą

gąbkę florystyczna suchą

Gąbka florystyczna sucha przeznaczona do tworzenia kompozycji z kwiatów sztucznych i suszonych. Nie jest przystosowana do moczenia jej a jedynie to używania na sucho. Zazwyczaj występuje w kolorze szarym lub brązowym. Wykonana z niezwykle kruchego materiału. Należy uważać, aby pyłki z gąbki, które dosyć mocno podrażniają oczy, nie dostały się do środka.

Gąbka florystyczna mokra dedykowana do tworzenia kompozycji z żywych roślin (kwiatów, liści, gałęzi etc.). Pianka kwiatowa jest kruchym tworzywem i należy obchodzić się z nią delikatnie zwłaszcza przed zwilżeniem jej, aby uniknąć kruszenia się. Zaprojektowane do chłonięcia i utrzymywania w sobie przez długi czas wody. Woda wciągana jest od spodu a powietrze delikatnie wypychane górą pianki. Mokra gąbka florystyczna występuje w kolorze zielonym. Jej struktura podobnie jak w przypadku suchej gąbki umożliwia łatwe nadawanie jej dowolnego kształtu.

Do czego służy mokra gąbka florystyczna?

Zadaniem zwilżonej gąbki jest przede wszystkim zachowanie kwiatów i roślin pod stałym dostępem do wody. Dodatkowo gąbka utrzymuje kwiaty w pozycji i pozwala tworzyć pewne kompozycje tzn. takie, w których mamy pewność, że żadne kwiaty się nie przemieszczą ani nie przewrócą. Dodatkowo dzięki różnorodności w kształtach gąbki florystycznej tworzenie niekonwencjonalnych kompozycji jest niezwykle proste.

Jak moczyć gąbkę florystyczną?

Gąbka wykonana jest z materiału, który bardzo łatwo i szybko chłonie wodę. Najpierw należy wypełnić odpowiednio duże naczynie zimną wodą, tak aby poziom wody był wyższy od grubości bloku pianki. Kostkę wystarczy położyć na wodzie i poczekać aż sama swobodnie opadnie na dno. Następnie wyciągnąć delikatnie z pojemnika i przytrzymać chwile, aby spłynął nadmiar wody. Raz zamoczona nie nadaje się do ponownego moczenia. Jeśli zmoczymy zbyt duży kawałek pianki, odetnij nadmiar i owinięty w folie umieść w lodówce.

Jak umieszczać gąbkę w pojemniku?

W niezwykle prosty sposób można dopasować piankę florystyczną do kształtu pojemnika. Namoczoną gąbkę umieszczamy na płaskiej powierzchni tak, żeby nie uszkodzić jej struktury. Za pomocą nożyka lub noża do gąbki florystycznej odcinamy zbędne kawałki i nadajemy kształt. Gąbka powinna wchodzić do pojemnika dosyć swobodnie, tak by jej nie zgniatać i bez większego problemu wyjąć, przełożyć. Jeśli nie chcemy, by gąbka była widoczna, unikajmy szklanych pojemników.

Czy gąbka mokra nadaję się do flower-boxa?

Bardzo często spotykam się z tym pytaniem, dlatego postanowiłam umieścić je w poście o gąbce florystycznej. Jak wiemy, pudełka te wykonane są z papierowego materiału, stąd pojawiające się pytanie „czy mokra gąbka nie zniszczy flower-boxa”. Osobiście nie dopuszczałam nigdy do bezpośredniego kontaktu mokrej gąbki z pudełkiem, jednak uważam, że nieznaczne zniszczenia mogłyby pojawić się wewnątrz, a nawet zewnątrz flower-boxa. Dlatego niezawodnym sposobem na uniknięcie ewentualnych zniszczeń jest folia. W dedykowanym wpisie tej tematyce znajdziesz dokładny instruktaż jak postępować z tymi niezwykle modnymi pudełkami. -> Jak używać flowerbox?

UWAGA !!! Łodygi kwiatów, liści i gałęzi najlepiej przycinać pod katem 45 stopi, co zapewni swobodniejsze przyciskanie się przez gąbkę, a dodatkowo zwiększy powierzchnie chłonięcia wody przez roślinę.

Gąbka florystyczna – rodzaje, ceny, zastosowanie, użycie krok po kroku

Gąbka florystyczna jest to techniczne narzędzie bardzo dobrze znane, zwłaszcza w gronie florystycznym. Warto więc dowiedzieć się, gdzie kupić gąbki kwiaciarskie, jakie jest ich zastosowanie, jak moczyć gąbkę florystyczną oraz gdzie znajduje swoje zastosowanie gąbka mokra, a gdzie używana jest gąbka sucha. Powinniśmy też poznać firmę, którą jest Oasis, zajmująca się tego rodzaju produktami.

Gąbka florystyczna – co to jest?

Gąbka florystyczna to narzędzie techniczne, które znane jest pod wieloma różnymi nazwami. Bardzo często możemy spotkać się z określeniami, takimi jak pianka florystyczna, pianka do kwiatów, gąbka do kwiatów, cegła florystyczna, cegła z pianki czy też kostka florystyczna. Wszystkie te nazwy są stosowane wymiennie, lecz najczęściej możemy się spotkać się z określeniem gąbki florystycznej.

Gąbka do kwiatów to nic innego jak spienione tworzywo sztuczne, o kruchej strukturze. Przez to mamy możliwość swobodnego umieszczania w niej łodyg kwiatów i innych elementów dekoracyjnych. Gąbki kwiaciarskie wykonane są tak, że możemy je kroić nożem, dzięki czemu jesteśmy w stanie uzyskać pożądany przez nas kształt. Umożliwia to swobodne dopasowywanie pianek florystycznych do różnego rodzaju naczyń.

Zastanawiając się, do czego używana jest gąbka kwiaciarska, musimy wiedzieć, że gąbka mokra i gąbka sucha mają inne zastosowania. Najważniejszym zastosowaniem gąbek, jest możliwość układania na nich kwiatów. Dzięki nim możemy tworzyć kompozycje kwiatowe w różnego rodzaju naczyniach o różnych kształtach, np. w donicach, wazonach i misach. Warto wiedzieć, że wykorzystanie takich gąbek do kwiatów ciętych, przedłuża trwałość kwiatów ciętych i zapobiega w dużej mierze rozwojowi bakterii w wilgotnych środowiskach. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach wiosennych.

Pamiętajmy, że pianka florystyczna, bez różnicy czy jest to sucha, czy mokra, nie powinna być ona widoczna w naszej kompozycji. Taki właśnie błąd jest błędem podstawowym, popełnianym przez wielu początkujących florystów, dlatego warto zwracać uwagę na ten szczegół.

Gąbka florystyczna – rodzaje

Gąbki kwiaciarskie, które ułatwiają nam układanie kwiatów i tworzenie różnorodnych form, dzielą się na kilka grup. W pierwszej kolejności zajmijmy się kształtami. Bardzo popularny jest zakup kuli, ringów, cylindrów i form graniastosłupów. Na rynku, np. w firmie Oasis możemy zakupić różnego typu gąbki florystyczne, między innymi cylinder, floret, gabbia, garnet, girlanda, kula, ring, stożek, serce, krzyż, ikebana, garden, auto corso, porta i wiele innych. W tym momencie należy również dodać, że kształty bardzo często przeznaczone są na jakieś specjalne okazje, np. girlanda przeznaczona jest z reguły na święta Bożego Narodzenia, a krzyże używane są do położenia na groby. Pianka florystyczna może być również dodatkowo wyposażona w podstawkę albo nawet przyssawkę, dzięki której możemy ją przyczepić nawet na okno.

Kolejny podział jest bardzo znany wśród florystów, lecz nie wszyscy niezwiązani z tym tematem mają o tym pojęcie. Otóż chodzi o to, że gąbki florystyczne dzieli się na gąbki mokre, gąbki suche oraz gąbki Rainbow. Wszystkie te gąbki umożliwiają układanie kwiatów, lecz jest w nich bardzo wielka różnica. A może zainteresuje cię także ten artykuł o eustomie na kwiat ślubny?

Gąbka florystyczna – rodzaje, ceny, zastosowanie, użycie krok po kroku

Gąbka mokra to zielona gąbka do kwiatów żywych. W tym przypadku musimy wiedzieć, jak moczyć gąbkę florystyczną przed umieszczeniem w niej kwiatów. Zielona gąbka do kwiatów żywych, jak sama nazwa wskazuje, służy do tego, aby układać w niej kompozycje z kwiatów ciętych. Przed układaniem kwiatów w tej gąbce ważne jest jej namoczenie. Jak moczymy gąbkę florystyczną? Odpowiedzieć jest bardzo prosta. Zielone gąbki do kwiatów żywych powinny być umieszczone w wodzie, w której znajduje się odżywka do kwiatów ciętych. Wtedy nasze kompozycje będą dłużej świeże i żywe. Woda musi znaleźć się w głębokim naczyniu, a wtedy na jej wierzch kładziemy naszą gąbkę, do całkowitego namoczenia i zanurzenia się w wodzie. Wtedy właśnie wyciągamy mokrą gąbkę i odkładamy delikatnie do odsiąknięcia. Potem możemy już wsadzić ją do wybranego przez nas naczynia.

Kolejnym rodzajem są gąbki suche dostępne w kolorach szarych albo brązowych. Gąbki suche przeznaczone są do wykonywania kompozycji kwiatowych z kwiatów sztucznych lub suszonych. Do tego rodzaju pianek florystycznych nie dodajemy wody. Suche rozwiązania są znacznie twardsze niż zielone gąbki, ale dzięki temu możemy umieścić w nich większe i cięższe elementy kompozycyjne.

Ostatnim rodzajem gąbek florystycznych są gąbki kolorowe, czyli Rainbow. Takie gąbki kwiaciarskie w Polsce dostępne są w kolorze jasnozielonym i kremowym. Gąbka kolorowa może być wykorzystywana do kompozycji z kwiatów ciętych, ale też z suszonych i sztucznych. Wykorzystując ją na mokro, należy zmoczyć ją w taki sam sposób, w jaki moczymy gąbki mokre. Jeśli jednak chcemy stworzyć suche kompozycje, nie musimy jej moczyć. Ciekawe jest to, że gąbka Rainbow nie musi być w 100% zakrywana, dlatego, że może być elementem kompozycyjnym, przez swój wyjątkowy kolor. Sprawdź także ten artykuł o popularnych odmianach gipsówki.

Gąbki kwiaciarskie – ceny Bardzo znaną i polecaną firmą, produkującą gąbki kwiaciarskie, jest firma Oasis. Oasis cieszy się dużym zainteresowaniem, ze względu na wysoką jakość i rozmaitość produktów. Jakie więc są ceny gąbek florystycznych? Ceny wahają się między sobą, a jest to spowodowane różnorodnością producentów, rodzajów i miejsca, w którym je kupujemy. Przykładowo kula dostępna jest od 5 do 50 zł w zależności od firmy i wielkości. Podobnie jak ring, który możemy kupić za około 10-60 zł. Jeśli chodzi o floret, to jego cena może wynosić nawet około 100 zł za gąbkę mokrą. To wszystko zależy jednak od konkretnych rozmiarów i sposobów wykonania. Jak możemy zauważyć, gąbki florystyczne to doskonałe narzędzie do wykonania swojej wymarzonej kompozycji w bardzo prosty sposób. Musimy jedynie pamiętać o tym, że powinniśmy dobrać odpowiednią gąbkę do rodzaju kwiatów, które planujemy użyć w swoim wazonie, misie czy innym naczyniu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie kwiatów dalii?

Najlepsze akcesoria do domowych wyrobów – sprawdź koniecznie

Gąbka florystyczna – przydatne informacje

Gąbka florystyczna – pianka do układania kwiatów – Victoria – Oasis – Toolmet – Mossy

Kilka ważnych informacji o gąbce florystycznej

Gąbka florystyczna to jeden z podstawowych materiałów technicznych używanych przez florystów. Ogólnie ujmując, jest to spienione tworzywo sztuczne o dosyć kruchej strukturze, umożliwiające umieszczanie w nim łodyg kwiatów lub innych elementów kompozycji kwiatowych.

Gąbkę florystyczną dzielimy na kilka rodzajów w zależności od jej zastosowania:

1. Gąbka florystyczna do żywych roślin (tzw. zielona)

Gąbka (tzw. mokra) używana do układania w niej kompozycji z roślin żywych. Przed rozpoczęciem pracy należy ją zamoczyć w wodzie. Zamaczanie powinno polegać na położeniu pianki na powierzchni wody i odczekaniu, aż gąbka zanurzy się w wodzie pod własnym ciężarem (“napije wody”). Tylko taki sposób zamaczania gwarantuje, że cała objętość gąbki zostanie nasączona wodą. Wszelkie próby przyspieszania namaczania spowodują, że w środku gąbki pozostanie przestrzeń do której woda nie dotarła (tzw. bąbel). Łodygi roślin wbite w tak namoczoną “siłowo” gąbkę w rzeczywistości nie będą miały dostępu do wody i ich trwałość będzie znacznie ograniczona. Do wody w której będziemy namaczać gąbkę warto dodać odżywkę do kwiatów ciętych. Przedłuży to trwałość roślin w niej umieszczonych.

2. Gąbka florystyczna do układania dekoracji suchych (koloru brązowego lub szarego)

Gąbka tzw. sucha używana jest do układania kompozycji dekoracyjnych z roślin i elementów dekoracyjnych nie wymagających dostępu do wody. Na bazie tej gąbki tworzy się kompozycje trwałe. W gąbce suchej zazwyczaj układa się kompozycje z suszonych roślin lub sztucznych kwiatów. Jest ona nieco twardsza niż gąbka zielona, dzięki temu można w niej osadzić większe i cięższe elementy.

Należy pamiętać, że zarówno gąbka zielona jak i sucha jest elementem technicznym i nie powinna być widoczna w kompozycji. Widoczna gąbka jest podstawowym błędem popełnianym przez niedoświadczonych florystów i świadczy niskim poziomie umiejętności technicznych.

3. Gąbka kolorowa (tzw. RAINBOW)

Gąbka typu RAINBOW jest połączeniem gąbki “mokrej” i “suchej”. Można jej używać zarówno jako podłoża do roślin żywych (uprzednio namaczając)jaki i podstawy do komponowania dekoracji trwałych (na sucho). Można ją kupić w wielu kolorach (najbardziej popularny w Polsce jest kolor kremowy i jasnozielony). Jej zaletą jest to, że może występować w kompozycjach jako element dekoracyjny – czyli nie ma potrzeby zakrywania jej innym materiałem. Jej kolor może stanowić dodatkowy akcent barwny.

키워드에 대한 정보 jak przygotować gąbkę florystyczną

다음은 Bing에서 jak przygotować gąbkę florystyczną 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  Opis Nauczyciela Po Niemiecku | Kurs Niemieckiego - Odc. 41: Wygląd, Opis, Komplementy [Mówimy Po Niemiecku] 상위 261개 베스트 답변
See also  Zarządzanie Nieruchomościami Zielona Góra | Zarządzanie Nieruchomościami Zielona Góra Ormino 인기 답변 업데이트

See also  탑 배우 의 이중 생활 | 대표 청순 여배우의 막장 도킹 스토리의 진실 (Feat, 톱 여배우의 이중생활) 12900 명이 이 답변을 좋아했습니다

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Jak moczyć gąbkę florystyczną (poprawnie!) – Aktualny Poradnik 2020

  • alicja i kwiaty
  • gąbka florystyczna
  • oasis
  • gąbka florystyczna oasis
  • jak moczyć gąbkę
  • gabka florystyczna
  • jaka gąbka do kwiatów
  • gąbka do kwiatów
  • poradnik o moczeniu gąbki florystycznej
  • jak moczyc gabke florystyczna

Jak #moczyć #gąbkę #florystyczną #(poprawnie!) #- #Aktualny #Poradnik #2020


YouTube에서 jak przygotować gąbkę florystyczną 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Jak moczyć gąbkę florystyczną (poprawnie!) – Aktualny Poradnik 2020 | jak przygotować gąbkę florystyczną, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment