당신은 주제를 찾고 있습니까 “jak wygląda rozmowa z psychologiem – JAK WYGLĄDA PIERWSZE SPOTKANIE U PSYCHOLOGA?“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Tandem Psycholog 이(가) 작성한 기사에는 조회수 30,570회 및 좋아요 900개 개의 좋아요가 있습니다.
jak wygląda rozmowa z psychologiem 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 JAK WYGLĄDA PIERWSZE SPOTKANIE U PSYCHOLOGA? – jak wygląda rozmowa z psychologiem 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
NEWSLETTER: http://eepurl.com/cb4nUj (zapisując się do newslettera otrzymasz bezpłatny e-book: \”Poznaj przyczynę swojego problemu?\”)
WWW: https://tandem-psycholog.pl/
INSTAGRAM: https://www.instagram.com/tandem_psycholog/
FACEBOOK: https://www.facebook.com/tandemPsycholog
SKLEP: https://tandem-psycholog.pl/index.php/sklep
@Tandem Psycholog
jak wygląda rozmowa z psychologiem 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Pierwsza wizyta u psychologa – o co pyta i jak się przygotować?
Pierwsza wizyta u psychologa to tzw. konsultacje psychologiczne, podczas których zbierany jest wywiad i na jego podstawie zostaje postawiona diagnoza. Dzięki …
Source: centrumharmonii.pl
Date Published: 11/6/2021
View: 2954
Jak wygląda wizyta u psychologa – Poradnia CO tam?
Dziecko przychodzi natomiast na kolejne spotkania. Podczas pierwszego spotkania psycholog, razem z rodzicami, ustali cel i opracuje plan rozmów z dzieckiem.
Source: psychoterapiacotam.pl
Date Published: 11/9/2022
View: 4306
Jak wygląda wizyta u psychologa? Krok po kroku wyjaśniamy …
Pierwsza wizyta u psychologa – krok po kroku; Jak rozmawiać z psychologiem? Jak zacząć rozmowę z psychologiem? O czym …
Source: www.glamour.pl
Date Published: 3/15/2022
View: 3018
Jak wygląda rozmowa z psychologiem online? – Avigon.pl
Jak może wyglądać rozmowa z psychologiem online? Jak się do niej przygotować i czego można oczekiwać? Przeczytaj na blogu na Avigon.pl.
Source: avigon.pl
Date Published: 3/7/2021
View: 3507
Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?
Wizyta polega tylko i wyłącznie na rozmowie. Rozmowa dotyczy problemu, z którym przyszedł pacjent. Psycholog będzie pytać o to, jaki jest to …
Source: poradnia-harmonia.pl
Date Published: 6/9/2021
View: 8790
Pierwsza wizyta u psychologa — jak wygląda i jak się do niej …
Jest to pewna forma rozmowy połączona z obserwacją diagnosty. W jej trakcie diagnosta będzie starał się uzyskać jak najwięcej informacji o Tobie …
Source: centrumterapii.org
Date Published: 2/10/2022
View: 4465
Jak rozmawiać z psychologiem? – Psychiatra – Sochaczew
Zastanawiasz się jak wygląda rozmowa z psychologiem od strony praktycznej? W naszej klinice mogą Państwo skorzystać z usług doświadczonego psychiatry i …
Source: psychiatra-sochaczew.pl
Date Published: 1/4/2021
View: 1753
Jak wygląda wizyta u psychologa? Opisujemy całą wizytę krok …
Rozmowa z psychologiem posłuży dobraniu konkretnej terapii, w celu dopasowania jej pod problem pacjenta. Oczywiście, najczęściej potrzeba będzie …
Source: aniaradzi.pl
Date Published: 5/20/2022
View: 3341
Czym zajmuje się psycholog? Kiedy udać się do gabinetu …
Pierwsza wizyta u psychologa – jak wygląda i jak się do niej przygotować? … wizyta u psychologa to po prostu rozmowa w cztery oczy, …
Source: www.poradnikzdrowie.pl
Date Published: 1/30/2021
View: 8549
Przykładowa rozmowa z psychologiem – Teraz Terapia
Kategoria: Przykładowa rozmowa z psychologiem. Jaki jest cel psychoterapii? … Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty. Porady. Jarosław Harchala …
Source: terazterapia.pl
Date Published: 5/27/2022
View: 3525
주제와 관련된 이미지 jak wygląda rozmowa z psychologiem
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 JAK WYGLĄDA PIERWSZE SPOTKANIE U PSYCHOLOGA?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 jak wygląda rozmowa z psychologiem
- Author: Tandem Psycholog
- Views: 조회수 30,570회
- Likes: 좋아요 900개
- Date Published: 2020. 2. 26.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=qtB3sSZYU4g
Jak powinna wygladac rozmowa z psychologiem?
Rozmowa z psychologiem musi być szczera. Jeśli będziesz zatajać fakty, nawet te, które wydają ci się nieistotne, działasz wyłącznie na swoją niekorzyść. Psycholog musi poznać ciebie i twoją sytuację jak najlepiej, by móc ci udzielić wsparcia.
O czym rozmawia się z psychologiem?
Powiedz psychologowi, jeśli masz problemy ze snem, brakiem apetytu, bólami głowy itp. Powiedz też, jeśli danego dnia przydarzyło Ci się coś dziwnego. Poważnie, możesz mu powiedzieć wszystko! „Niewypowiedziane emocje nigdy nie umrą, zostaną pogrzebane żywcem i wyjdą na światło dzienne w brzydszej postaci”.
Jak wygląda rozmowa z psychiatra?
Psychiatra zapyta Cię o wszystkie okoliczności Twojego zgłoszenia – dolegliwości, problemy czy emocje, z którymi do niego przychodzisz. Mogą paść też pytania dotyczące snu i jego jakości, a także dotyczące problemów z koncentracją, pamięcią czy codzienną aktywnością.
Jak przygotować się do pierwszej wizyty u psychoterapeuty?
Przed spotkaniem nie musimy się specjalnie przygotowywać. Warto jednak podczas sesji psychoterapii indywidualnej być możliwie otwartym i nie krępować się. Sukces zależy bowiem w głównej mierze od współpracy pacjenta z psychologiem.
O czym nie mówić psychologowi?
Tajemnicą objęte są wszelkie informacje, które psycholog uzyska w związku z wykonywaniem zawodu, dane wrażliwe, dokumentacja, a nawet sam fakt tego, że rozmowa miała miejsce. Co ciekawe, spotykając psychologa poza gabinetem w codziennej sytuacji, może on nawet pierwszy nie przywitać się ani nie inicjować rozmowy.
Czy psycholog może mówić o sobie?
Ważne. To, że psychoterapeuta nie ujawnia wiele na temat własnego życia osobistego, nie oznacza, że nie powinien się dzielić informacjami na temat swojego życia zawodowego. Zawsze możesz zapytać swojego terapeutę o jego wykształcenie, doświadczenie, odbyte staże, superwizje, rodzaj prowadzonej psychoterapii.
Czego nie może psycholog?
Psychoterapeuta ma obowiązek powstrzymać się od działań wynikających z wszelkich uprzedzeń rasowych, religijnych, narodowościowych oraz z jego stosunku do płci, wieku i orientacji seksualnych pacjenta, zarówno w toku terapii jak i w swoim życiu zawodowym.
Co mówić u psychoterapeuty?
- Przeszłe doświadczenia i relacje. …
- Aktualne problemy. …
- „Tu i teraz” – czyli wszystko to, co dzieje się pomiędzy Tobą a terapeutą podczas sesji.
Co lepsze psycholog czy psychiatra?
i/lub l4, to najlepiej będzie udać się do lekarza psychiatry. Jeżeli zaś masz poczucie, że potrzebujesz przede wszystkim wsparcia psychologicznego, najlepiej zdecydować się na pierwsze spotkanie z psychologiem/psychoterapeutą.
Jak oszukać psychiatrę?
Czy pacjent potrafi oszukać psychiatrę? – Nie da się tego wyeliminować. Nikt nie wie, co jest w głowie chorego. Jedni pacjenci są lepszymi aktorami, a inni gorszymi.
Od czego zacząć rozmowę z psychiatra?
Możesz zacząć rozmowę od tego, co aktualnie dzieje się w Twoim życiu i co Twoim zdaniem najbardziej wpływa na to, że aktualnie czujesz się źle. Psychiatrę, w przeciwieństwie do lekarzy innych specjalności, „interesuje” Twoje życie prywatne, bo ma ono ogromne i kluczowe przełożenie na zdrowie psychiczne.
Z jakimi objawami do psychiatry?
Jeśli brakuje nam siły do życia, odczuwamy wielki niepokój i lęk (często nieuzasadniony), mamy problemy z koncentracją i ze snem, należy umówić się na wizytę u psychiatry. Taka wizyta jest absolutną koniecznością, jeżeli zauważymy u siebie myśli samobójcze!
O co pytaja na psychoterapii?
Podczas pierwszego spotkania psychoterapeuta może zadać Ci kilka pytań, np. o powód umówienia wizyty, o to, co sprawia Ci trudność, dlaczego chciałbyś podjąć leczenie, czym się zajmujesz, jak wygląda Twoja sytuacja rodzinna. Może również zapytać o cele, jakie chciałbyś osiągnąć.
Co powiedzieć psychoterapeucie?
W czasie spotkania konsultujący cię psychoterapeuta powinien powiedzieć ci jak rozumie twój kłopot, jak cię diagnozuje i czy widzi możliwość psychoterapii. Może uzna, że powinieneś jeszcze spotkać się z lekarzem ogólnym, jeśli twoje dolegliwości mogą mieć podłoże somatyczne.
Jak się otworzyć na terapii?
Nie ma konkretnych wskazówek dla pacjenta, co zrobić żeby otworzyć się na terapii. Aczkolwiek obowiązkiem psychologa jest pomóc pacjentowi na początku spotkania otworzyć się, żeby pacjent mógł opowiedzieć o problemie z którym się zgłasza.
Jak się ubrać na rozmowę z psychologiem?
Czarny garnitur i biała koszula to styl smart. Jeśli jednak zestawimy klasyczne ubranie z kolorowymi skarpetkami np. czerwonymi albo butami ze sznurówkami w intensywnym kolorze jest to już smart casual. Zestaw: granatowy garnitur, szara koszula i rezygnacja z krawatu.
Jak zacząć rozmowę z psychologiem szkolnym?
Na początku psycholog poprosi Cię o wyjaśnienie, z jakiego powodu zdecydowałeś się na konsultację. W trakcie rozmowy specjalista z pewnością będzie zadawać pytania dodatkowe, które pomogą w dokładniejszym zbadaniu problemu, z którym się zwróciłeś.
Z jakimi problemami do psychologa?
- przeżywanie stresu, zaburzeń lękowych, problemów ze snem;
- utrzymujący się zły nastrój;
- problemy z kontrolowaniem emocji;
- problemy adaptacyjne i związane z relacjami interpersonalnymi;
Jak zwracać się do psychoterapeuty?
Forma “pan / pani” nie musi ograniczać bliskości z pacjentem, chociaż zwykle kojarzy się nam z większym dystansem. Możliwość większej bliskość jest argumentem niektórych terapeutów za stosowaniem formy „ty”. Myślę jednak, że to nie tyle forma „pan / pani” stwarza dystans, co forma „ty” stwarza skok bliskości.
o co pyta i jak się przygotować?
Jeżeli zmagasz się z problemem, którego nie jesteś w stanie rozwiązać samodzielnie, przeżywasz trudny okres w życiu i doświadczasz cierpienia to psycholog będzie mógł Ci pomóc. Nawet w sytuacji, kiedy jest Ci trudno określić co Cię gnębi, nie wahaj się umówić na wizytę.
Jeśli chcesz coś, czego nie masz, musisz zrobić coś, czego jeszcze nie robiłeś. Nikodem Marszałek
Najważniejsze są Twoje odczucia – zaburzony spokój i dotychczasowe funkcjonowanie, które spostrzegasz jako niekorzystną zmianę. Dodatkowo Twoi bliscy mogą nie być w stanie udzielić Ci wsparcia, którego potrzebujesz. To zrozumiałe, gdyż nie mają oni profesjonalnego przeszkolenia w zakresie diagnozy i udzielania wsparcia psychologicznego. Dlatego wizyta u specjalisty może okazać się pomocna.
Pierwsza wizyta u psychologa
Pierwsza wizyta u psychologa to tzw. konsultacje psychologiczne, podczas których zbierany jest wywiad i na jego podstawie zostaje postawiona diagnoza. Dzięki temu zostanie wybrana najbardziej odpowiednia metoda pomocy (np. psychoterapia, interwencja kryzysowa, wsparcie psychologiczne, wizyta u psychiatry). Konsultacje może też prowadzić psychoterapeuta. Niestety wiele osób wstydzi się przyjść na wizytę, co często sprawia, że ich stan nie ulega poprawie albo się wręcz pogarsza.
Na czym polega opór przed wizytą?
Blokady przed udaniem się na pierwszą wizytę u psychologa dotyczą zwykle doświadczania silnego lęku przed wyśmianiem, oceną oraz wstydu. Wiąże się to z błędnymi przekonaniami o sobie i podejściu specjalisty. Najczęstsze przekonania, które hamują przed spotkaniem z diagnostą to: “nie jestem normalny; jestem wariatem; psycholog pomyśli, że jestem dziwny; jestem beznadziejnym przypadkiem; na pewno sobie nie poradzę; jeśli ktoś się dowie, że potrzebuję psychologa to koniec”.
Warto podkreślić, że psycholog jest specjalistą w swojej dziedzinie i jego zadaniem jest udzielanie pomocy. Natomiast pomoc psychologiczna jest metodą o naukowo udowodnionej skuteczności. Korzystanie z takiego wsparcia jest podobne do sytuacji kiedy umawiasz się na wizytę do lekarza. Z perspektywy lekarza to zrozumiałe, że przychodząc na konsultacje będziesz opowiadać o swoich objawach i problemach. Takie samo podejście ma psycholog. Umówienie się na konsultację jest wyrazem odwagi oraz dbania o siebie i swoje zdrowie.
Jednym z głównych zadań psychologa jest zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa. Nie musisz obawiać się oceny czy krytyki. Pamiętaj również, że zgodnie z polskim prawem specjalista musi przestrzegać tajemnicy zawodowej, co w praktyce oznacza, że wszystko o czym opowiesz na konsultacji jest poufne. Włącznie z samym faktem przyjścia na wizytę. Istnieją wyjątki od tej zasady. Są to sytuacje kiedy Twoje życie lub zdrowie jest zagrożone. Podobnie jeśli dotyczy to innych osób z Twojego otoczenia.
O co zapyta psycholog?
Zanim udasz się na konsultację z psychologiem warto spróbować ustalić pewne fakty, o które będzie pytał diagnosta. Niektórzy zapisują sobie te informacje, aby było łatwiej opowiedzieć o swoim problemie podczas spotkania. Dzięki temu oszczędza się czas, który można przeznaczyć na dodatkowe pogłębienie wywiadu psychologicznego.
Od kiedy trwa problem i jakich doświadczasz objawów?
Po pierwsze, będziesz pytany o to od kiedy trwa problem i jakich doświadczasz objawów (np. ciągłe przygnębienie, wybuchy złości, lęk przed kontaktami z ludźmi, obsesyjne myśli, bezsenność, niska samoocena, zmniejszony apetyt) oraz jak wygląda ich nasilenie w ciągu dnia. Może być ono stałe albo zmienne podczas doby. Jeśli zauważasz różnice to warto obserwować, jakie czynniki na to wpływają i podzielić się tymi obserwacjami z psychologiem.
Co działo się przed wystąpieniem problemu?
Po drugie, padną pytania o ważne wydarzenia, które wystąpiły przed pojawieniem się Twoich trudności. Warto zastanowić się, czy coś zmieniło się w Twoim życiu – chodzi o wszystko, co było dla Ciebie stresujące (np. przeprowadzka, zmiany w pracy, konflikty w relacjach, śmierć bliskiej osoby).
Czasami możesz doświadczać kumulacji drobnych stresorów, które wydają się być nieistotne, kiedy pojawiają się pojedynczo, jednak jeśli współwystępują będziesz czuć się przeciążony. Taka sytuacja może przekraczać Twoje zdolności adaptacyjne i w efekcie pojawią się objawy, które skłaniają Ciebie do wizyty u specjalisty.
Jakie są skutki wystąpienia problemu?
Następnie psycholog sprawdzi jak obecny problem wpływa na Twoje funkcjonowanie w pracy, w relacjach i innych ważnych dla Ciebie obszarach. Niektórzy przy dużym nasileniu objawów przestają chodzić do pracy i wycofują się z przyjemnych aktywności i relacji. W skrajnych przypadkach nie wychodzą nawet z domu.
Inne osoby są w stanie podejmować działania w wymienionych obszarach, ale mogą robić to z dużą trudnością. W związku z wystąpieniem problemu możesz też mieć trudności z koncentracją i zapamiętywaniem informacji, doświadczać silnych emocji (np. smutku, lęku, złości, poczucia winy), nadużywać alkoholu i innych substancji, okaleczać się albo podejmować inne, ryzykowne działania. Jeśli tak się dzieje poinformuj o tym specjalistę.
Jaka jest Twoja obecna sytuacja?
Standardowe pytania podczas zbierania wywiadu psychologicznego dotyczą również podstawowych informacji biograficznych. Usłyszysz pytania o wiek, obecną sytuację życiową – mieszkaniową, zawodową, stan cywilny, relacje z bliskimi.
Będziesz też proszony o ocenę satysfakcji i poziomu doświadczanego stresu w tych obszarach. Przykładowo, ważne jest, aby wsparcie społeczne było dostosowane do Twoich potrzeb. Jeśli tak nie jest to będzie generować dodatkowy stres, co może nasilać Twój problem.
Jak radzisz sobie z objawami?
Dodatkowe pytania będą dotyczyły Twoich typowych zachowań w momencie występowania objawów. Będziecie badać ze specjalistą, co dokładnie wtedy robisz i jakie to przynosi rezultaty (krótkoterminowo i długoterminowo). Można to zilustrować przykładem. Klasyczną reakcją w momencie doświadczania lęku jest wycofywanie się z sytuacji, która go powoduje. Jeśli cierpisz na lęk społeczny będziesz unikać sytuacji rozmowy z większą grupą osób, wystąpień publicznych i innych sytuacji, w których możesz obawiać się oceny. Niestety taki sposób radzenia sobie może doprowadzić do funkcjonowania poniżej swoich możliwości w pracy, konfliktów z innymi, a nawet zerwania relacji.
Czy ten problem pojawiał się wcześniej?
Psycholog zbada też, czy wcześniej występowały podobne trudności. Jeśli tak, to zastanów się jakie były Twoje sposoby radzenia sobie oraz na ile były skuteczne. W razie trudności możesz zapytać bliskie osoby, co zauważyły. Następnie będziecie mogli ocenić to razem w gabinecie.
Ważne będzie również ustalenie, czy dotychczas korzystałeś(-aś) z leczenia psychiatrycznego. Jeżeli tak, to spróbuj znaleźć wypis od lekarza, a jeśli jest to niemożliwe możesz spróbować przypomnieć sobie diagnozę, czas i rodzaj podjętego leczenia. Być może przyjmowałeś(-aś) też leki. Psycholog zapyta o Twoją ocenę ich skuteczności i ewentualne skutki uboczne. Podobny zestaw pytań będzie dotyczył występowania ewentualnych chorób somatycznych (np. nadczynności tarczycy, raka, cukrzycy, udaru).
Jak przebiegało Twoje dzieciństwo?
Podczas konsultacji psychologicznych mogą paść również pytania dotyczące Twojego dzieciństwa – sposobów okazywania bliskości i rozwiązywania konfliktów przez rodziców, ewentualnych doświadczeń przemocy (fizycznej, emocjonalnej, seksualnej lub zaniedbywania), chorób w rodzinie, hospitalizacji, śmierci ważnych osób.
Warto przypomnieć sobie na czym był oparty system wychowawczy (za co i w jaki sposób było się nagradzanym i karanym), jak wyglądała relacja rodziców, na ile była przez Ciebie oceniania w dzieciństwie jako stabilna. Psycholog zapyta też o status materialny rodziny, ważne wspomnienia z rodzicami, rodzeństwem, rówieśnikami i innymi znaczącymi dla Ciebie osobami. Dodatkowe pytania będą dotyczyły tego, jak przebiegał Twój rozwój, wyniki w szkole i podejście rodziców do tego.
Inne, istotne doświadczenia, o których warto wspomnieć to: obwinianie, krytykowanie lub w inny sposób umniejszanie przez ważne osoby, doświadczanie dyskryminacji (z powodu wyznania, przynależności rasowej lub z innych powodów), poczucie odmienności od rówieśników, faworyzowanie rodzeństwa przez rodziców, niesprawiedliwe porównywanie z innymi, które może kształtować poczucie gorszości, rozłąka z rodzicami i doświadczanie opuszczenia (w wyniku hospitalizacji, wyjazdów, długich godzin pracy itp.).
Czego oczekujesz od psychologa?
Kolejnym, ważnym zagadnieniem będą oczekiwania wobec kontaktu z psychologiem. Czasami Twoje cele mogą być nierealistyczne. Wtedy zadaniem psychologa, zgodne z jego kompetencjami i doświadczeniem, jest nazwanie tego i ewentualne przeformułowanie celów na bardziej osiągalne. Często zadawane pytania w takich sytuacjach to, np.: “po jakich zachowaniach poznałbyś zmianę?”, “gdybyś był bardziej szczęśliwy to co byś robił?”, “po czym zmianę poznałoby Twoje otoczenie?”.
Warto też pamiętać, że Ty również możesz zadawać pytania podczas konsultacji psychologicznych. Masz prawo uzyskać informację o kompetencjach specjalisty, czy innych ważnych dla Ciebie kwestiach, np. diagnozie, rozumieniu Twojego problemu z perspektywy teorii psychologicznych, czasie trwania terapii lub innej dobranej dla Ciebie formy pomocy. Nie obawiaj się stawiać pytań. Wszystko, co jest dla Ciebie ważne jest równocześnie istotne dla osoby, która ma Ci pomóc.
Jak wygląda wizyta u psychologa? Krok po kroku wyjaśniamy, jak przebiega pierwsza wizyta u psychologa i o czym warto wtedy rozmawiać
Wizyta u psychologa to dla wielu osób ostateczność, wiążąca się z poczuciem wstydu i bezradności. Przez to bardzo często zwleka się z szukaniem pomocy, próbując mierzyć się ze swoimi problemami samodzielnie. Przed wizytą u psychologa często hamuje również obawa przed tym, jak będzie ona wyglądać. Nie bój się i nie wstydź – to specjalista, który chce ci pomóc. Podpowiadamy, jak przygotować się do pierwszej wizyty i w jaki sposób prawdopodobnie ona przebiegnie.
Pierwsza wizyta u psychologa to dla wielu ludzi rzucenie się w nieznane. Obawy i wątpliwości co do tego, czy problem jest na tyle poważny, by ktoś się nim zajął, często powodują odwlekanie decyzji o spotkaniu w nieskończoność.
Boimy się bycia niezrozumianymi, ocenionymi, być może nawet wyśmianymi. Te obawy są zupełnie normalne – w końcu, jakby nie patrzeć, psycholog to zupełnie obca osoba, przed którą mamy się otworzyć i opowiedzieć o nieraz bardzo intymnych kwestiach.
Pamiętaj jednak, że psycholog to specjalista z wykształcenia i powołania, który każdego dnia spotyka się z różnymi przypadkami. Dla takiej osoby nie ma tematów tabu ani tematów nieistotnych.
Ważne jest to, z czym przychodzisz. Sprawa, która jest dla ciebie ważna. Dlatego nie bój się oceny – nie jesteś ani pierwszą, ani ostatnią osobą, która ma podobny problem. Poza tym, psycholog nie jest od oceniania, o czym przekonasz się z każdą kolejną wizytą.
Jeśli wybierasz się do psychologa po raz pierwszy, strach i niepewność są zupełnie normalne. Wiele osób obawia się również tego, że źle trafi. Po pierwszym „sparzeniu się” często nie podejmuje się już kolejnej próby udania się do specjalisty, zakładając, że wszyscy są tacy sami.
Żeby uniknąć takiej sytuacji, warto przede wszystkim nastawić się na to, że twoim terapeutą nie zostanie pierwsza spotkana osoba. Czasem musisz pójść na konsultacje do dwóch lub trzech, by wybrać psychologa lub psycholożkę, która najbardziej ci odpowiada swoim podejście, temperamentem, czy nawet sposobem zadawania pytań. Musisz czuć się w jej towarzystwie maksymalnie swobodnie, ale przy tym mieć to poczucie, że to osoba, która zna się na tym co robi, jest merytoryczna i nie przekracza pewnych granic. Wiele ośrodków psychoterapii ma opcję konsultacji, w ramach której dobierany jest dla ciebie odpowiedni psychoterapeuta, niekoniecznie ten, z którym tę konsultację odbywasz. Podczas takiego spotkania opowiadasz o sobie, problemie, z którym przychodzisz oraz o swoich oczekiwaniach i dyspozycyjności. Na tej podstawie wyszukiwana jest dla ciebie najlepiej pasująca osoba.
Nie pytaj jednak znajomych o rekomendację. Jest taka niepisana zasada, że nie wolno chodzić do terapeuty, który może kojarzyć jakiekolwiek osoby, lub fakty z twojego życia. Zamiast pytać o konkretne nazwiska, zrób rozeznanie wśród znajomych co do miejsca – bardzo możliwe, że ktoś z twojego otoczenia korzystał już z takiej formy pomocy i może polecić placówkę, którą uważa za godną zaufania.
Możesz też poszukać opinii w sieci, przeczytać zarówno te dobre, jak i te negatywne. Zwracaj uwagę na to, czy psycholog, który cię interesuje, potrafi słuchać i zachować dystans. Choć wydaje się to oczywiste, to jednak nie każdy potrafi to robić.
Jak rozmawiać z psychologiem? Szczerze i otwarcie. To może być trudne, szczególnie wówczas, gdy z natury jesteś osobą nieśmiałą, małomówną i introwertyczną. Jak rozpocząć rozmowę z psychologiem? Najlepiej od przedstawienia siebie i ogólnego zarysu problemu. Nie próbuj niczego ubarwiać ani przedstawiać w fachowy sposób. Wyrzuć z siebie to, co myślisz – nawet, jeśli zabrzmi to (w twojej ocenie) chaotycznie i bez sensu. Psycholog to specjalista, który „wyłapie” z tego istotę problemu i odpowiednio pokieruje rozmową.
To, co z kolei należy od ciebie, to podjęcie decyzji, jaki rodzaj psychoterapii wybierasz, w jakim nurcie. Więcej o tym przeczytasz zwykle na stronach ośrodków lub konkretnych psychologów lub psycholożek.
Pierwsza wizyta u psychologa jest zdecydowanie najtrudniejsza dla każdego pacjenta. To czas na poznanie się i zebranie wywiadu. Spodziewaj się więc pytań nie tylko o to, z jakim problemem przychodzisz, ale także o szczegóły z twojego obecnego życia. Psycholog będzie chciał dowiedzieć się więcej na temat twojej sytuacji – czy to rodzinnej, czy zawodowej, a także ważnych dla ciebie relacji.
Wizyta u psychologa po raz pierwszy to konieczność otwarcia się i opowiedzenia jak najwięcej o sobie: swoim hobby, trybie życia, sposobie spędzania wolnego czasu, wykonywanym zawodzie, relacjach z przełożonymi, kolegami z pracy czy przyjaciółmi.
To dość intymne pytania, dlatego jeśli boisz się wizyty – powiedz o tym szczerze na samym początku. Rozmowa z psychologiem musi być szczera. Jeśli będziesz zatajać fakty, nawet te, które wydają ci się nieistotne, działasz wyłącznie na swoją niekorzyść. Psycholog musi poznać ciebie i twoją sytuację jak najlepiej, by móc ci udzielić wsparcia.
Wiele osób zastanawia się również nad tym, o czym rozmawiać z psychologiem i jak wygląda rozmowa z psychologiem. Nie układaj scenariuszy – po prostu przyjdź i powiedz o problemie, który cię nurtuje. Psycholog będzie wiedział, jak pokierować rozmową, dlatego musisz mu zaufać.
Na koniec pierwszej wizyty powinniście wspólnie ustalić – jak często wymagane jest, byście się spotykali (raz w tygodniu, dwa razy w tygodniu), oraz na jak długo (godzinę czy więcej), a także czy nastawiacie się na terapię krótkoterminową, czy długoterminową. Wtedy też ustalacie cenę i konkretną datę wraz z godziną. Najczęściej to właśnie co tydzień o tej samej porze, bez przekładania i odwoływania, zobowiązujesz się pojawiać na wizycie.
A i najważniejsze – wizyta u psychologa nie ma wiele wspólnego z tym, co widziałaś w amerykańskich filmach. Nie leżysz na kozetce i nie opowiadasz wyłącznie o swoim dzieciństwie.
Zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób przygotować się do wizyty u psychologa? Nie musisz robić tak naprawdę nic poza tym, by nastawić się mentalnie na to, że trzeba będzie się otworzyć i powiedzieć o rzeczach, o których niekoniecznie chce się mówić.
To bariera najtrudniejsza do złamania, dlatego tak istotne jest, by trafić do odpowiedniej osoby. W towarzystwie psychologa musisz czuć się swobodnie, pewnie i bezpiecznie. Jego rolą jest stworzenie przyjaznej atmosfery, która pozwoli ci się rozluźnić i wyciszyć.
Pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Jeśli odczujesz dystans, niepewność czy nawet niechęć do psychologa, dalsza relacja między wami jest raczej z góry skazana na porażkę. To osoba, której musisz w pełni zaufać, by opowiedzieć jej o intymnych szczegółach swojego życia.
Przychodząc do psychologa, nie staraj się stawiać sobie autodiagnozy. Rolą specjalisty jest to, by na podstawie szczerych rozmów i pogłębionego wywiadu z tobą ustalić genezę problemu i pomóc znaleźć drogę do jego rozwiązania.
Przez próbę samodzielnego zdiagnozowania się, często wpada się w pułapkę, z której trudno potem wyjść.
Pamiętaj, że obowiązkiem psychologa jest dotrzymanie wszystkich zasad etyki lekarskiej, w tym zapewnienie każdemu pacjentowi poczucia anonimowości. Dlatego nie przygotowuj się, nie obawiaj się, na nic się nie nastawiaj. To nie jest żaden test, ani sprawdzian umiejętności. Po prostu przyjdź i się przedstaw. Psycholog będzie wiedział, w jaki sposób zainicjować rozmowę.
Pierwszą wizytę można porównać (nieco na wyrost) do spowiedzi – to ty musisz się uzewnętrznić, a psycholog ci w tym umiejętnie pomoże i poprowadzi przez kolejne etapy. Ważne jednak jest na samym początku zorientowanie się, jaki rodzaj terapii wybierasz. Może być to taka, kiedy to wyłącznie ty musisz rozpocząć rozmowę. W innym wypadku przez godzinę możecie po prostu milczeć.
Trudno przy pierwszym spotkaniu z obcą osobą poczuć się na tyle pewnie, by całkowicie się przed nią uzewnętrznić. Spróbuj jednak postawić wszystko na jedną kartę i podejść do niego jak do osoby, której możesz zaufać i której możesz się wygadać.
Kiedy idziesz do dentysty, mówisz otwarcie i dokładnie: boli tu i tu, w sytuacji takiej i takiej. Psycholog również jest takim lekarzem – z tym, że zamiast ciała, leczy duszę.
Jesteś przygnębiona od dłuższego czasu i czujesz, że nie masz na nic ochoty? To mogą być początki depresji – groźnej choroby, która, jeśli nie jest leczona, prowadzi do całkowitego wyniszczenia psychiki i utraty kontroli nad swoim życiem. W tym przypadku odwlekanie wizyty działa na twoją niekorzyść bardziej niż może się wydawać.
Czujesz się niepewnie podczas wystąpień publicznych i boisz się oceny? Niezależnie od tego, jaki problem cię trapi, powiedz o nim wprost. Tylko w ten sposób możliwe będzie postawienie diagnozy i znalezienie rozwiązania.
Wizyta u psychologa to czas dla ciebie i twojej duszy. Zastanawiasz się, jak zacząć rozmowę z psychologiem? Nie musisz wcale, jeśli czujesz się niepewnie. Pole do działania pozostaw specjaliście. Psycholog to osoba, która każdego dnia obcuje z wieloma problemami i jest znawcą psychiki.
Dlatego bardzo szybko wyłapie, z jakim typem osobowości ma do czynienia w twoim przypadku i w zależności od tego zacznie, a następnie poprowadzi rozmowę.
O wszystkim, co sprawia ci jakikolwiek dyskomfort czy ból. Przed psychologiem nie ma tabu – mów szczerze i otwarcie nawet jeśli wydaje ci się, że to absurd i błahostka.
Jeśli trafisz na dobrego specjalistę, będzie umiał dopasować się do ciebie w taki sposób, abyś czuła się maksymalnie komfortowo, bezpiecznie i spokojnie.
Nie bój się ocen, stygmatyzowania czy wyśmiania. Mów o swoich odczuciach i objawach tak samo, jak przedstawiłabyś swój problem z bólem zęba, ręki czy głowy. W końcu przyszłaś tu przepracować swój problem.
Wizyta u psychologa: przydatne porady, jak ją najlepiej wykorzystać
Wizyta u psychologa: przydatne porady, jak ją najlepiej wykorzystać
6 minut
Ostatnia aktualizacja: 06 stycznia, 2018
Kiedy czujesz, że nie możesz poradzić sobie z problemami i decydujesz się poprosić o pomoc, musisz wiedzieć, jakie masz prawa i co zrobić, aby wizyta u psychologa przyniosła jak najwięcej korzyści. Bez względu na to, czy idziesz do wybranego profesjonalisty raz czy kilka razy.
Właśnie dlatego chcemy Ci przekazać kilka porad, aby Twoja wizyta u psychologa była jak najbardziej owocna. Mamy nadzieję, że pomogą one w pełni wykorzystać Twój czas z psychologiem.
„Największym odkryciem mojego pokolenia jest to, że człowiek może zmienić swoje życie, zmieniając swoje nastawienie”.
-William James-
Wizyta u psychologa – czuj się komfortowo, aby móc zaufać
Wizyta u psychologa wymaga przede wszystkim dobrej atmosfery. Zarówno pacjent, jak i specjalista powinien czuć się dobrze. Jeśli dobrze się czujesz, możesz w pełni wykorzystać czas i rozmawiać o wszystkim, co myślisz.
Otwórz się na specjalistę i pozwól sobie na swobodną rozmowę. Pamiętaj, że psycholog nie będzie Cię osądzał ani oceniał.
Pamiętaj że psychologowie są zobowiązani zachować tajemnicę zawodową, więc nic, co im powiesz, nie zostanie przekazane nikomu innemu.
Nie bój się dyskutować na trudne lub kłopotliwe tematy. Zadaniem psychologa nie jest oskarżanie Cię ani atakowanie Cię, aby Twoje brzemię było jeszcze cięższe.
Naszym najlepiej rozwiniętym zmysłem jako psychologów jest słuch. Jesteśmy tu, aby Cię słuchać.
Mamy narzędzia, które pomogą Ci znaleźć odpowiedzi na Twoje problemy i zmartwienia. Nie jesteśmy tutaj, aby z Tobą walczyć.
Większość psychologów to bardzo otwarci ludzie. Ponadto znamy wiele innych osób, które są bardzo różne, nawet jeśli przechodzą przez takie same sytuacje.
Ale przede wszystkim jesteśmy profesjonalistami. Jesteśmy w stanie odłożyć na bok nasze życie, doświadczenia i pomysły, aby nie włączać ich do dyskusji. Skupiamy się na tym, co nam mówisz.
Wizyta u psychologa to czas, gdy musisz czuć, że psycholog Cię słucha i wiedzieć, że nie jest uprzedzony… Jeśli nie czujesz się komfortowo, masz pełne prawo umówić się do innego specjalisty.
Nawet w przypadku zmiany specjalisty wizyta u psychologa zasługuje na drugą szansę. Nie myśl, że wszyscy jesteśmy tacy sami, ponieważ prawda jest taka, że jak w każdym zawodzie, nie każdy psycholog czuje powołanie.
Jesteś umysłem i ciałem
Wizyta u psychologa to idealny moment, żeby powiedzieć, wyrzucić z siebie nawet najbardziej (pozornie) niezwiązane lub nieistotne rzeczy. Wbrew pozorom one mogą być przydatne.
To prawda, że psychologowie nie są lekarzami. Pamiętaj jednak, że jesteś zarówno umysłem, jak i ciałem, jedną połączoną jednostką. Jeśli nie czujesz się dobrze psychicznie, Twoje ciało także cierpi. I odwrotnie.
Powiedz psychologowi, jeśli masz problemy ze snem, brakiem apetytu, bólami głowy itp. Powiedz też, jeśli danego dnia przydarzyło Ci się coś dziwnego. Poważnie, możesz mu powiedzieć wszystko!
„Niewypowiedziane emocje nigdy nie umrą, zostaną pogrzebane żywcem i wyjdą na światło dzienne w brzydszej postaci”.
–Zygmunt Freud–
Nie ukrywaj ani nie zatrzymuj żadnych informacji. Psycholog nie potrafi czytać Ci w myślach. Wykorzystaj przestrzeń i poufność na swoją korzyść. Temu właśnie służy wizyta u psychologa.
Na początku może być Ci ciężko, szczególnie jeśli to dla Ciebie to coś nowego. Ale pamiętaj, że masz kontrolę nad tym, co mówisz i jak daleko się posuniesz.
Jeśli będziesz mówić półprawdy lub nie opowiesz całej historii, psycholog nie będzie mógł Ci w pełni udzielić pomocy. Będzie mógł Ci pomagać tak samo połowicznie, jak połowicznie opowiadasz mu o swoich problemach.
Wizyta u psychologa może być spowodowana tym, że odczuwasz objawy fizyczne lub trudności. Ale możesz też zdecydować się na nią, ponieważ chcesz lepiej poznać siebie.
Jeśli tak jest, idź ze swoją historią jak najdalej. Aż do najgłębszych, najciemniejszych części Ciebie. Pomoże Ci to poradzić sobie z wszystkim, co życie stawia na Twojej drodze.
Nie musisz mieć poważnego problemu, możesz chcieć wiedzieć, dlaczego zawsze wybierasz osoby, które są dla Ciebie złe, lub dlaczego niektóre rzeczy są dla Ciebie trudne itd. Powszechne przekonanie o tym, że wizyta u psychologa jest dla szalonych osób to tylko mit!
Porozmawiaj z psychologiem o swoich uczuciach i zadaj mu tyle pytań, ile chcesz
Porozmawiaj z psychologiem o swoich uczuciach. Jeśli nie podoba Ci się coś, co Ci odpowiedział, powiedz mu to! Nie ukrywaj, że nie podoba Ci się coś, co mówi Twój psycholog, ponieważ zakłóci to Waszą więź.
Nieporozumienia zdarzają się nawet podczas terapii. Czasami psycholog powie coś, co my zrozumiemy jako coś innego. Ważne jest, aby z nimi rozmawiać i nie trzymać negatywnych emocji w sobie.
Jeśli jest coś, czego nie rozumiesz, zadaj tyle pytań, ile potrzebujesz. Nie denerwuj się, ponieważ ogarnia Cię zakłopotanie lub złość.
Psycholog także może popełniać błędy. Wizyta u psychologa, a zwłaszcza jej najważniejsze etapy, są intensywne nie tylko dla pacjenta, ale także dla nas, psychologów.
Ta intensywność może prowadzić do popełnienia błędu. Niemniej błędy te można naprawić, jeśli komunikacja podczas terapii pozostanie otwarta i szczera.
Psychologowie rzadko używają języka medycznego lub psychologicznego. Na ogół nie wyrażają się też nadmiernie złożoną gramatyką.
Zwykle mówimy w taki sposób, aby osoba siedząca przed nami mogła bez problemu nas zrozumieć, niezależnie od tego, ile wie o ludzkim umyśle.
Mimo to, jeśli nas nie zrozumiesz, będziemy szczęśliwi, gdy powiesz nam to otwarcie. Ponieważ wtedy będziemy mieli możliwość dostosowania naszego języka.
Psycholog jest, by słuchać
Zachowaj cierpliwość. Jesteś tym, który nadaje tempo, zmiany przyjdą w Twoim rytmie. Pamiętaj jednak, że „Nie od razu Rzym zbudowano”.
Żyjemy w społeczeństwie, w którym wszystko dzieje się naprawdę szybko. A kiedy odczuwamy pewien dyskomfort, chcemy natychmiast się go pozbyć. Generalnie współczesnym ludziom brakuje cierpliwości i tolerancji.
Z mojego doświadczenia wynika, że wizyta u psychologa, czyli terapia działa o wiele lepiej niż leki (i bez skutków ubocznych), ale trzeba dać jej czas.
Psycholog jest po to, by Cię wysłuchać. Czasem trudno jest znaleźć członków rodziny i przyjaciół, którzy mają czas i potrafią wszystko zrozumieć. Nawet jeśli wątpisz w prawdziwość tych słów, daj szansę i umów się na wizytę.
Spróbuj mówić przez 5 minut o problemie, a zobaczysz, jak większość ludzi (mimo że nie chcą Cię skrzywdzić), zacznie Ci mówić, jak rozwiązać problem.
Opowiedzą Ci historię o kimś, kto miał podobny problem lub o swoich doświadczeniach. Niektórzy ludzie nawet nie będą w stanie sobie z tym poradzić i utną temat, by skierować rozmowę na swoje własne problemy.
Nie osądzaj ich… jeśli zamienilibyście się rolami, Twoje zachowanie prawdopodobnie byłoby takie samo. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do słuchania.
Psycholog Cię wysłucha. Ale nie udzieli Ci porad ani nie rozwiąże Twoich problemów. Tylko Ty znasz odpowiedzi i rozwiązania swoich problemów.
To, co się dzieje wynika z tego, że Twoja powtarzania w kółko samoanaliza nie jest obiektywna i zazwyczaj nie działa. W wielu przypadkach nie mówimy też o naszych problemach przyjaciołom i rodzinie. Dlatego czasem wizyta u psychologa jest niezbędna.
„Ciekawym paradoksem jest to, że kiedy akceptuję siebie takim, jakim jestem, potrafię się zmienić”.
-Carl Rogers-
Jeśli masz ochotę sprawdzić, czym jest wizyta u psychologa, umów się na jedną. Nie angażuj się w nic. Być może, będzie to dokładnie to, czego szukasz.
To może Cię zainteresować …
Jak wygląda wizyta u psychiatry
Strach przed lekarzem psychiatrą nadal jest w wielu osobach bardzo mocno zakorzeniony. Niegdyś powszechne było przekonanie, że jest to lekarz, do którego „zwyczajni” ludzie nie chodzą. Dlatego wizyta u lekarza psychiatry uważana była za stygmatyzującą, a przez to bardzo wstydliwą. Nie ma się czego bać! Lekarz psychiatra jest lekarzem jak każdym innym. Nie masz oporów, by udać się do lekarza, gdy czujesz ból fizyczny, prawda? Nie powinieneś ich też mieć, gdy odczuwasz ból i problemy psychiczne. Przeczytaj jak wygląda wizyta u psychiatry, dowiedz się jakich pytań możesz się spodziewać i przestań się bać!
Pierwsza wizyta u psychiatry
Pierwsza wizyta u psychiatry jawi się jako bardzo groźna, bo tajemnicza. Człowiek nie wie, czego się spodziewać, więc na wszelki wypadek spodziewa się wszystkiego najgorszego. To bardzo paraliżujące nastawienie, które może sprawiać, że człowiek unika wizyty u lekarza psychiatry tak długo, jak długo jest w stanie. Nie pomaga nastawienie społeczeństwa – ciągle jeszcze zdarza się usłyszeć głosy, że wizyta u lekarza psychiatry jest czymś niewłaściwym, wstydliwym czy zasługującym na napiętnowanie. To jednak zupełnie nieprawda! Wizyta u lekarza psychiatry jest naturalnym następstwem problemów, z którymi należy sobie poradzić. Jak wszystkie kwestie dotyczące zdrowia – problemy te nie znikną, jeśli będą ignorowane, tylko się pogłębią. Jak więc wygląda pierwsza wizyta u psychiatry?
To przede wszystkim rozmowa. Długa i szczegółowa rozmowa, która ma na celu jak najlepsze poznanie pacjenta przez psychiatrę. Nie zdziw się, jeśli lekarz psychiatra nie przyjmie Cię w białym kitlu – psychiatrzy często z tego rezygnują, by dodatkowo nie stresować swoich pacjentów. Sama atmosfera panująca w gabinecie jest bardzo przyjazna i spokojna.
Ile trwa wizyta u psychiatry? Ta pierwsza z reguły jest dłuższa niż kolejne po niej następujące. Dzieje się tak dlatego, że podczas pierwszej wizyty psychiatra chce Cię jak najlepiej poznać i mieć dość czasu, by móc z Tobą porozmawiać o Tobie i Twoich problemach. Później, gdy już zna Twoją historię, wizyty mogą stać się odpowiednio krótsze. Dlatego pierwsza wizyta może trwać do czterdziestu minut w zależności od problematyki, a nawet dłużej, podczas gdy kolejne mogą zamknąć się w dwudziestu minutach.
Co mówić u psychiatry?
Na wizytę u psychiatry można się przygotować – wtedy będzie ona znacznie mniej stresującym przeżyciem. Co mówić u psychiatry? Przede wszystkim prawdę. Pamiętaj, że psychiatra chce Ci pomóc, a okłamywanie lekarza nigdy nie jest dobrym pomysłem. Psychiatra podczas pierwszej wizyty zada Ci szereg pytań, które mają pozwolić mu na najgłębsze, najdokładniejsze zrozumienie Twojego problemu.
Przede wszystkim opowiedz lekarzowi, co Cię do niego sprowadza. Powiedz mu o wszystkich swoich problemach, wątpliwościach czy obawach. Opowiedz, co doprowadziło Cię do sytuacji, w której postanowiłeś poszukać pomocy. Przypomnij sobie i przygotuj historię Twojego leczenia – wszystko o przyjmowanych lekach, jeśli jakieś brałeś lub bierzesz, czy informacje o ewentualnych wizytach u psychologa lub terapii z psychoterapeutą. To wszystko może bardzo pomóc psychiatrze w zrozumieniu Twojego problemu.
Pamiętaj też, że masz prawo do zadawania pytań – korzystaj z niego! Jeśli czegoś się obawiasz, coś Cię niepokoi lub czegoś nie rozumiesz – spytaj swojego psychiatrę o więcej szczegółów. Nie bój się pytać – psychiatra rozwieje Twoje wątpliwości najlepiej, jak będzie w stanie.
Jakie pytania zadaje psychiatra?
U psychiatry nie tylko Ty mówisz i zadajesz pytania – to też zadanie lekarza. Wszystkie pytania, które zada Ci lekarz mają na celu ukierunkowanie Twojej opowieści i pomoc Tobie w otworzeniu się i powiedzeniu o istocie Twojego problemu.
Psychiatra zapyta Cię o wszystkie okoliczności Twojego zgłoszenia – dolegliwości, problemy czy emocje, z którymi do niego przychodzisz. Mogą paść też pytania dotyczące snu i jego jakości, a także dotyczące problemów z koncentracją, pamięcią czy codzienną aktywnością. Zapyta Cię też o Twój nastrój i obawy, a także objawy, z którymi się do niego zgłaszasz – od kiedy trwają i w jakich okolicznościach się pojawiają, a także w jakim natężeniu.
Mogą też paść pytania dotyczące Twojej sytuacji życiowej – zarówno tej prywatnej, uczuciowej, jak i zawodowej. Psychiatra może spytać się gdzie pracujesz, jak wygląda Twoja sytuacja zawodowa i rodzinna. Może pytać Cię o rodziców i rodzeństwo, a także o Twoje związki – zarówno przeszłe, jak i obecny.
Pamiętaj – nie masz obowiązku odpowiadać na wszystkie pytania. Jeśli z jakiegoś powodu na jakiś temat boisz się rozmawiać, wstydzisz się lub czujesz się niekomfortowo – nie musisz się zmuszać do odpowiedzi od razu, możesz wrócić do tego podczas kolejnych wizyt, gdy nabierzesz już zaufania. Im więcej jednak powiesz psychiatrze, tym szybciej i lepiej będzie mógł Ci pomóc.
Mów o wszystkim co czujesz – o swoich obawach, pragnieniach czy problemach. Nie musisz odpowiadać na pytania jak w szkole – to nie jest ani szkoła, ani przesłuchanie. Mów tak, jak Ci podpowiada serce – jeśli coś będzie niejasne dla lekarza, na pewno Cię o to dopyta.
Jesteś całkowicie bezpieczny – miej to zawsze na uwadze. Psychiatrę, jak każdego lekarza, obowiązuje tajemnica lekarska.
Kiedy iść do psychiatry?
Każdy człowiek w swoim życiu doświadcza jakichś problemów natury psychicznej – to całkowicie normalne. Nie każdy z tych problemów wymaga od razu interwencji lekarza. Z drugiej strony jednak nigdy nie bagatelizuj swoich problemów – jeśli czujesz, że powinieneś skorzystać z pomocy lekarza psychiatry to uznaj, że właśnie to będzie dla Ciebie najlepsze.
Może się też zdarzyć tak, że uczęszczasz na psychoterapię lub chodzisz do psychologa i to właśnie ten specjalista – psychoterapeuta lub psycholog, analizując Twój stan, doradzi Ci wizytę u lekarza psychiatry. Powinieneś skorzystać z tej sugestii – psycholog, psychoterapeuta i psychiatra – wszyscy oni mają wspólny cel: pomóc Ci odzyskać równowagę w życiu i pozbyć się dręczących Cię problemów.
Pamiętaj, że nie zawsze jesteś też w stanie ocenić poprawnie Twój stan psychiczny, dlatego warto czasami zdać się na osąd bliskich Ci ludzi, którzy chcą dla Ciebie jak najlepiej.
Przeczytaj również: Psycholog – pierwsza wizyta, jak zacząć psychoterapię.
Do psychiatry zgłoś się wtedy, gdy odczuwasz problemy związane z lękiem, obniżeniem nastroju, życiem społecznym, myśleniem, koncentracją, czy pamięcią. Zgłoś się także wtedy, gdy dostrzegasz u siebie objawy, które świadczą o występowaniu zaburzeń psychotycznych. Wśród wszystkich tych powodów wymienić można szczególnie:
Ciągłe poczucie winy
Myśli samobójcze
Poczucie bezradności
Uczucie ciągłego zmęczenia
Brak motywacji i energii do działania
Natłok myśli lub spowolnienie myślenia
Ciągłe uczucie napięcia
Stały lęk i niepokój
Unikanie kontaktów z innymi ludźmi
Strach przed kontaktami z innymi ludźmi
Objawy katatoniczne,
Zaburzone postrzeganie rzeczywistości,
Zaburzenia form zachowania lub myślenia
Nie bój się psychiatry – to lekarz medycyny, który ma za zadanie pomóc Ci uporać się z problemami zdrowotnymi, które Cię dręczą. Pozwól sobie pomóc.
Oceń wpis
Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?
Dla wielu z nas psychoterapia to prawdziwy temat tabu. Nawet osoby, które regularnie uczęszczają na spotkania z terapeutą, bardzo często wstydzą się o tym mówić. Skąd bierze się u nas opór przed psychoterapią? Dlaczego warto zdecydować się na sesję z psychologiem? Jak wygląda pierwsze spotkanie z psychoterapeutą i czy można się do niego odpowiednio przygotować?
Na czym polega psychoterapia?
Amerykańskie filmy i seriale pełne są scen, w których główni bohaterowie siedzą wygodnie na kozetce u psychoterapeuty, opowiadając o swoim życiu. Dla wielu z nich jest to czas, w którym nie muszą nikogo udawać i mogą otwarcie porozmawiać o swoich emocjach, uczuciach oraz problemach. Chociaż w Polsce psychoterapia indywidualna zwykle kojarzy się z poważnymi zaburzeniami takimi jak silne lęki, brak motywacji, depresja czy anoreksja, to tak naprawdę rozmowa z psychoterapeutą może pomóc każdemu z nas. Początkowy opór przed psychoterapią jest rzeczą naturalną. W końcu rozmowa o problemach z obcą osobą to nic łatwego. Właśnie dlatego przed pierwszą wizytą u terapeuty warto dowiedzieć się, jak wygląda takie spotkanie oraz jakich pytań możemy się spodziewać. Więcej na ten temat: Na czym polega psychoterapia?
Kiedy warto udać się na psychoterapię?
Profesjonalna psychoterapia przeznaczona jest dla wszystkich tych, którzy potrzebują wsparcia psychicznego. Sprawdzi się ona zarówno w przypadku ludzi, którzy zmagają się z poważnymi problemami natury psychicznej, jak również potrzebujących wsparcia. Im wcześniej rozpoczniemy psychoterapię, tym większa szansa na to, że nasz problem się nie rozwinie. Najczęściej z psychoterapii korzystają osoby, które: cierpią na lęki oraz zaburzenia nastroju;
odczuwają brak motywacji i satysfakcji życiowej;
nie mogą poradzić sobie ze stratą bliskiego;
znajdują się w ciężkiej sytuacji lub doświadczyły traumatycznych przeżyć;
czują się samotne i narzekają na brak zrozumienia. Rozmowa z psychoterapeutą to czas, w którym pacjent może się wygadać, zasięgnąć obiektywnej opinii osoby z zewnątrz, a także otrzymać wiele przydatnych porad. Psychoterapia pozwala nie tylko radzić sobie z już istniejącym problemami, ale także dodaje siły i kształtuje zachowanie pacjenta.
Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą
Pierwsza wizyta u terapeuty to szansa, by specjalista zapoznał się z pacjentem oraz problemami, z którymi się boryka. Przed spotkaniem nie musimy się specjalnie przygotowywać. Warto jednak podczas sesji psychoterapii indywidualnej być możliwie otwartym i nie krępować się. Sukces zależy bowiem w głównej mierze od współpracy pacjenta z psychologiem. Wiele osób, które nigdy nie korzystały z tego rodzaju pomocy, przed pierwszą sesją zastanawia się, jak rozmawiać z psychoterapeutą. Rada jest tylko jedna – trzeba być otwartym i niczego nie ukrywać. Terapeuta nie jest naszym wrogiem, a wręcz przeciwnie, chce nam pomóc. Właśnie dlatego powinniśmy dokładnie stosować się do jego poleceń i odpowiadać szczerze na wszystkie pytania, jakie nam zadaje.
Psychoterapia – pytania do pacjenta
Dobry psychoterapeuta już po jednej rozmowie z pacjentem jest w stanie dokonać wstępnej diagnozy problemu. Pierwsza sesja psychoterapii to zwykle czas, w którym psycholog głównie słucha pacjenta i zadaje mu pytania. Najczęściej interesują go takie kwestie wymienione poniżej. Dlaczego pacjent zgłosił się na psychoterapię?
Jakie nadzieje wiąże z terapią?
Dlaczego zdecydował się na wizytę u terapeuty właśnie teraz?
właśnie teraz? Czy pacjent uczestniczył już w psychoterapii grupowej lub indywidualnej? Terapeuta może zadawać również pytania o nasze życie prywatne, a także uczucia i emocje. Przebieg rozmowy jest zawsze dostosowany do potrzeb pacjenta, dlatego nie sposób go przewidzieć. Najważniejsze, by być szczerym i otwarcie mówić o problemach, nie pozostawiając miejsca na domysły i nadinterpretacje.
Psychoterapia bez tajemnic
Pierwsza wizyta nie musi opierać się wyłącznie na pytaniach psychoterapeuty. Pacjent również może być aktywny i pytać, o co tylko zechce. Oczywiście nie oznacza to, że psycholog będzie umieć oraz mógł udzielić odpowiedzi na każdą wątpliwość. To, że podczas sesji opowiadamy o swoim życiu prywatnym oraz światopoglądzie nie oznacza, że terapeuta również będzie dzielić się informacjami o sobie. Pacjent powinien uszanować, gdy psycholog odmawia udzielenia odpowiedzi na jego pytania. Z kolei na pytania dotyczące efektywności leczenia oraz tego, po jakim czasie psychoterapia przynosi efekty, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć – dlatego nie powinniśmy oczekiwać od psychoterapeuty, że jednoznacznie określi, kiedy zauważymy rezultaty spotkań.
Pierwsze spotkanie z terapeutą – i co dalej?
Możesz spodziewać się, że po pierwszej sesji psychoterapii psycholog postawi wstępną diagnozę problemu i zaproponuje Ci przebieg kolejnych spotkań. W zależności od stopnia skomplikowania problemu oraz specjalizacji psychoterapeuty może zasugerować kolejne konsultacje lub wizytę u innego terapeuty. Jeśli problem jest bardzo poważny, jedynym rozwiązaniem może okazać się spotkanie z doświadczonym lekarzem psychiatrą. Niektóre zaburzenia wymagają także terapii grupowej lub innych form pomocy. Jeśli jesteś osobą zapracowaną lub dojazdy na psychoterapię są dla Ciebie kłopotliwe, psycholog może zaproponować psychoterapię online.
Ustalenie zasad terapii
Jak wygląda wizyta u psychologa
Jednak wizyta u psychologa, zwłaszcza ta pierwsza, nierzadko budzi lęk. Obawę budzi sam fakt, że trzeba będzie mówić o swoim życiu obcej osobie. Wątpliwości budzi też brak informacji na temat tego, jak przebiega taka wizyta. Wiele osób dostrzega w tym zbyt wiele niewiadomych, przez co nie czuje się gotowa na wizytę u psychologa. Rozwiej swoje wątpliwości. Przeczytaj artykuł i przestań bać się wizyty u psychologa. To specjalista, który naprawdę chce Ci pomóc. Co Cię czeka podczas wizyty u psychologa?
Jeśli czujesz, że problemy w Twoim życiu zaczynają Cię przerastać i trudno jest Ci samodzielnie uporać się ze wszystkim, co Cię otacza – być może rozważasz już wizytę u psychologa. Być może dopiero zaczniesz ją rozważać. To wyjście, o którym myśli coraz więcej osób.
Pierwsza wizyta u psychologa
Pierwsza wizyta u psychologa jest dla wielu bardzo ciężkim przeżyciem. Samo podjęcie decyzji może być bardzo trudne, a strach często bywa ogromny – choć jest zupełnie nieuzasadniony. Psycholog to specjalista, który zajmuje się pomaganiem ludziom w rozwiązywaniu problemów, które dręczą ich psychikę. Wiele osób nie wie też z jakimi problemami do psychologa warto iść. Niektórzy sądzą nawet, że ich problemy są zbyt trywialne. To jednak niewłaściwy sposób myślenia – psycholog pomaga ludziom, niezależnie od skali ich problemu. Nie ma zbyt małych problemów dla psychologa – każdy człowiek ma przecież zupełnie inną wrażliwość i inaczej przeżywa pewne rzeczy. Czasami może okazać się, że problem jest o wiele bardziej złożony niż się to wydawało na początku, wtedy psycholog może zasugerować wizytę u lekarza psychiatry lub psychoterapię.
Jednak o co pyta psycholog? Wszystko zależy od problemu, z którym się do niego zgłosisz. Nadal jednak podczas pierwszej wizyty psycholog ma zbliżoną pulę pytań – to dość normalne, w końcu podczas pierwszego spotkania musi on zebrać wiedzę na temat problemu, który Cię dotyka. O co zatem może zapytać psycholog?
Od kiedy trwa problem?
Jakich objawów doświadczasz?
Co się działo w Twoim życiu tuż przed wystąpieniem danego problemu?
Jak problem wpływa na Twoje obecne życie?
Jak sobie z tym radzisz?
Czy problem wystąpił po raz pierwszy, czy pojawiał się już wcześniej?
Jakie są Twoje oczekiwania względem psychologa?
Psycholog może też zapytać Cię o Twoją przeszłość – łącznie z pytaniem o to, jak wyglądało Twoje dzieciństwo. Pierwsza wizyta u psychologa ma za zadanie przygotowanie i wybadanie pewnego gruntu – obszaru, na którym będzie odbywała się praca między Tobą a psychologiem.
Wizyta u psychologa z dzieckiem
Do psychologa możesz zgłosić się również wtedy, gdy to nie Ty, lecz Twoje dziecko ma problemy, które wymagają tego typu interwencji. Z jakim problemem warto udać się z dzieckiem do psychologa?
Zachowanie Twojego dziecka uległo zmianie – jest smutne, rozdrażnione, agresywne lub nagle stało się zamknięte w sobie,
Doszło do pogorszenia wyników w nauce,
Dziecko ma niską samoocenę,
Dziecko się boi, doświadcza stanów lękowych,
Dziecko ma problem z nawiązywaniem i podtrzymywaniem kontaktów z rówieśnikami,
Właściwie każda sytuacja, która Cię zaniepokoi – każde odstępstwo od normy, czy nagła zmiana w zachowaniu dziecka może okazać się warta wizyty u psychologa. Podobnie jest w sytuacji, w której dziecko zaczyna sprawiać problemy wychowawcze. Wizytę z dzieckiem u psychologa warto zaplanować też wtedy, gdy planujesz wielkie zmiany w życiu dziecka – na przykład rozwód, czy przeprowadzkę. Jednak do psychologa możesz się też udać wtedy, gdy chcesz sprawdzić rozwój emocjonalny, intelektualny czy psychiczny Twojego dziecka.
Jakie pytania zadaje psycholog dziecku? Wszystko zależy od problemu, z którym się do niego zgłosicie. Nie tylko dziecko będzie odpowiadać na pytania psychologa dziecięcego – musisz być przygotowanym także na to, że Ty będziesz zapytany o kilka kwestii. Jakich? Psycholog będzie zadawał Ci pytania, które mają na celu zrozumienie istoty problemu, z którym się do niego zgłaszasz. Może pytać o niepokojące Cię objawy, o to jak długo trwa problem i w którym momencie się pojawił.
Na taką wizytę warto też przygotować odpowiednią dokumentację – historię ewentualnych chorób dziecka, opinie ze szkoły czy z inne opinie psychologiczne. Bądź gotowy także na to, że możesz zostać zapytany o historię chorób rodziny.
Pierwsze spotkanie z psychologiem dziecięcym odbywa się z reguły bez obecności dziecka. Dziecko przychodzi natomiast na kolejne spotkania. Podczas pierwszego spotkania psycholog, razem z rodzicami, ustali cel i opracuje plan rozmów z dzieckiem.
Wizyta u psychologa z nastolatkiem
W przypadku dziecka to rodzice umawiają je na spotkanie z psychologiem. Z reguły tak samo jest w przypadku nastolatków. Jednak, zdarza się, że starsi nastolatkowie sami kontaktują się z psychologiem, by poszukać u niego pomocy. Nadal jednak dobrze, by na pierwszą wizytę u psychologa, nastolatek przyszedł razem z rodzicami lub z jednym z rodziców. Pozwala to nastolatkowi nabrać zaufania do terapeuty, że nie jest osobą w jakimkolwiek przymierzu z rodzicami a osobą stojącą niezależnie, która chce mu pomóc.
Pierwsze spotkanie poświęcone jest na ustalenie problemu, który dręczy nastolatka. Na tej podstawie dobierana jest metoda, która ma na celu rozwiązać problem. Może się okazać, że już na pierwszym spotkaniu psycholog zaproponuje psychoterapię, czasami może do tego dojść po kilku spotkaniach.
Pierwsza część spotkania najczęściej przebiega w obecności rodziców, którzy także odpowiadają na zadane pytania dotyczące ich dziecka. Podczas wizyt u psychologa z nastolatkiem istnieje też pewien podział – po wspólnym spotkaniu, następuje spotkanie tylko z nastolatkiem i tylko z jego rodzicami. Dzieje się tak dlatego, że nastolatek często nie wie, co mówić u psychologa, równie często też nie ma na to ochoty. Trudno jest się otworzyć przed obcą osobą. A w przypadku nastolatka może to być jeszcze trudniejsze w obecności rodziców, dlatego tak ważne jest spotkanie bez ich obecności.
Sami rodzice też muszą udać się na spotkanie, bez obecności swojego dziecka. Nastolatkowie z reguły nie lubią, gdy rodzice o nich opowiadają – może w nich to budzić złość, zawstydzenie, irytację, czy sprawić, że na złość rodzicom, jeszcze bardziej zatną się w sobie i nie będą chcieli nic mówić. Taka rozmowa jest jednak bardzo ważna, bo pozwala na zebranie jak najszerszego obrazu dziecka, co pomoże psychologowi w pracy.
Kiedy iść do psychologa?
Sporo osób zastanawia się kiedy iść do psychologa. Odpowiedź na to pytanie jest jednak całkiem jasna. Udaj się do niego, gdy czujesz, że tego potrzebujesz – Ty albo Twoja rodzina. Jeśli w Twoim życiu i w życiu Twoich najbliższych dzieje się coś złego, coś, co odbiega od normy i negatywnie rzutuje na wasze życie – psycholog może być bardzo dobrym rozwiązaniem.
Do psychologa możesz udać się nie tylko samodzielnie lub jako opiekun dziecka – możesz też zdecydować się na terapię małżeńską. Może ona pomóc wyjść z kryzysu małżeńskiego lub zrozumieć, że w pewnych sytuacjach lepiej jest się rozstać, by móc iść dalej. Jakie pytania zadaje psycholog parze na terapii małżeńskiej? Przede wszystkim te konieczne do ustalenia istoty problemu, bo to pozwoli na zrozumienie jego istoty i rozpoczęcie pracy nad tym, by go rozwiązać.
Nie wstydź się chęci wizyty u psychologa – na to rozwiązanie decyduje się więcej osób, niż może Ci się wydawać. Psycholog chce Ci pomóc rozwiązać Twoje problemy i poprawić tym samym jakość Twojego życia. Nie ma w tym nic wstydliwego.
Oceń wpis
Czujesz że potrzebujesz konsultacji psychologa ? Jeśli czujesz że codzienne problemy cie przerastają, natłok natrętnych myśli jest coraz większy, tracisz panowanie nad swoim życiem, nie jesteś zadowolony z poziomu komunikacji z swoim dzieckiem lub czujesz że coś w Twoim życiu jest nie tak. Umów wizytę do specjalisty i rozwiej swoje wątpliwości. Jest to osoba która naprawdę chce Ci pomóc. Poradnia CO Tam? to poradnie psychoterapeutyczne oferujące szeroki zakres pomocy i wsparcia w każdym okresie życia. 698 115 005 W gabinecie Online
Jak wygląda wizyta u psychologa? Krok po kroku wyjaśniamy, jak przebiega pierwsza wizyta u psychologa i o czym warto wtedy rozmawiać
Wizyta u psychologa to dla wielu osób ostateczność, wiążąca się z poczuciem wstydu i bezradności. Przez to bardzo często zwleka się z szukaniem pomocy, próbując mierzyć się ze swoimi problemami samodzielnie. Przed wizytą u psychologa często hamuje również obawa przed tym, jak będzie ona wyglądać. Nie bój się i nie wstydź – to specjalista, który chce ci pomóc. Podpowiadamy, jak przygotować się do pierwszej wizyty i w jaki sposób prawdopodobnie ona przebiegnie.
Pierwsza wizyta u psychologa to dla wielu ludzi rzucenie się w nieznane. Obawy i wątpliwości co do tego, czy problem jest na tyle poważny, by ktoś się nim zajął, często powodują odwlekanie decyzji o spotkaniu w nieskończoność.
Boimy się bycia niezrozumianymi, ocenionymi, być może nawet wyśmianymi. Te obawy są zupełnie normalne – w końcu, jakby nie patrzeć, psycholog to zupełnie obca osoba, przed którą mamy się otworzyć i opowiedzieć o nieraz bardzo intymnych kwestiach.
Pamiętaj jednak, że psycholog to specjalista z wykształcenia i powołania, który każdego dnia spotyka się z różnymi przypadkami. Dla takiej osoby nie ma tematów tabu ani tematów nieistotnych.
Ważne jest to, z czym przychodzisz. Sprawa, która jest dla ciebie ważna. Dlatego nie bój się oceny – nie jesteś ani pierwszą, ani ostatnią osobą, która ma podobny problem. Poza tym, psycholog nie jest od oceniania, o czym przekonasz się z każdą kolejną wizytą.
Jeśli wybierasz się do psychologa po raz pierwszy, strach i niepewność są zupełnie normalne. Wiele osób obawia się również tego, że źle trafi. Po pierwszym „sparzeniu się” często nie podejmuje się już kolejnej próby udania się do specjalisty, zakładając, że wszyscy są tacy sami.
Żeby uniknąć takiej sytuacji, warto przede wszystkim nastawić się na to, że twoim terapeutą nie zostanie pierwsza spotkana osoba. Czasem musisz pójść na konsultacje do dwóch lub trzech, by wybrać psychologa lub psycholożkę, która najbardziej ci odpowiada swoim podejście, temperamentem, czy nawet sposobem zadawania pytań. Musisz czuć się w jej towarzystwie maksymalnie swobodnie, ale przy tym mieć to poczucie, że to osoba, która zna się na tym co robi, jest merytoryczna i nie przekracza pewnych granic. Wiele ośrodków psychoterapii ma opcję konsultacji, w ramach której dobierany jest dla ciebie odpowiedni psychoterapeuta, niekoniecznie ten, z którym tę konsultację odbywasz. Podczas takiego spotkania opowiadasz o sobie, problemie, z którym przychodzisz oraz o swoich oczekiwaniach i dyspozycyjności. Na tej podstawie wyszukiwana jest dla ciebie najlepiej pasująca osoba.
Nie pytaj jednak znajomych o rekomendację. Jest taka niepisana zasada, że nie wolno chodzić do terapeuty, który może kojarzyć jakiekolwiek osoby, lub fakty z twojego życia. Zamiast pytać o konkretne nazwiska, zrób rozeznanie wśród znajomych co do miejsca – bardzo możliwe, że ktoś z twojego otoczenia korzystał już z takiej formy pomocy i może polecić placówkę, którą uważa za godną zaufania.
Możesz też poszukać opinii w sieci, przeczytać zarówno te dobre, jak i te negatywne. Zwracaj uwagę na to, czy psycholog, który cię interesuje, potrafi słuchać i zachować dystans. Choć wydaje się to oczywiste, to jednak nie każdy potrafi to robić.
Jak rozmawiać z psychologiem? Szczerze i otwarcie. To może być trudne, szczególnie wówczas, gdy z natury jesteś osobą nieśmiałą, małomówną i introwertyczną. Jak rozpocząć rozmowę z psychologiem? Najlepiej od przedstawienia siebie i ogólnego zarysu problemu. Nie próbuj niczego ubarwiać ani przedstawiać w fachowy sposób. Wyrzuć z siebie to, co myślisz – nawet, jeśli zabrzmi to (w twojej ocenie) chaotycznie i bez sensu. Psycholog to specjalista, który „wyłapie” z tego istotę problemu i odpowiednio pokieruje rozmową.
To, co z kolei należy od ciebie, to podjęcie decyzji, jaki rodzaj psychoterapii wybierasz, w jakim nurcie. Więcej o tym przeczytasz zwykle na stronach ośrodków lub konkretnych psychologów lub psycholożek.
Pierwsza wizyta u psychologa jest zdecydowanie najtrudniejsza dla każdego pacjenta. To czas na poznanie się i zebranie wywiadu. Spodziewaj się więc pytań nie tylko o to, z jakim problemem przychodzisz, ale także o szczegóły z twojego obecnego życia. Psycholog będzie chciał dowiedzieć się więcej na temat twojej sytuacji – czy to rodzinnej, czy zawodowej, a także ważnych dla ciebie relacji.
Wizyta u psychologa po raz pierwszy to konieczność otwarcia się i opowiedzenia jak najwięcej o sobie: swoim hobby, trybie życia, sposobie spędzania wolnego czasu, wykonywanym zawodzie, relacjach z przełożonymi, kolegami z pracy czy przyjaciółmi.
To dość intymne pytania, dlatego jeśli boisz się wizyty – powiedz o tym szczerze na samym początku. Rozmowa z psychologiem musi być szczera. Jeśli będziesz zatajać fakty, nawet te, które wydają ci się nieistotne, działasz wyłącznie na swoją niekorzyść. Psycholog musi poznać ciebie i twoją sytuację jak najlepiej, by móc ci udzielić wsparcia.
Wiele osób zastanawia się również nad tym, o czym rozmawiać z psychologiem i jak wygląda rozmowa z psychologiem. Nie układaj scenariuszy – po prostu przyjdź i powiedz o problemie, który cię nurtuje. Psycholog będzie wiedział, jak pokierować rozmową, dlatego musisz mu zaufać.
Na koniec pierwszej wizyty powinniście wspólnie ustalić – jak często wymagane jest, byście się spotykali (raz w tygodniu, dwa razy w tygodniu), oraz na jak długo (godzinę czy więcej), a także czy nastawiacie się na terapię krótkoterminową, czy długoterminową. Wtedy też ustalacie cenę i konkretną datę wraz z godziną. Najczęściej to właśnie co tydzień o tej samej porze, bez przekładania i odwoływania, zobowiązujesz się pojawiać na wizycie.
A i najważniejsze – wizyta u psychologa nie ma wiele wspólnego z tym, co widziałaś w amerykańskich filmach. Nie leżysz na kozetce i nie opowiadasz wyłącznie o swoim dzieciństwie.
Zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób przygotować się do wizyty u psychologa? Nie musisz robić tak naprawdę nic poza tym, by nastawić się mentalnie na to, że trzeba będzie się otworzyć i powiedzieć o rzeczach, o których niekoniecznie chce się mówić.
To bariera najtrudniejsza do złamania, dlatego tak istotne jest, by trafić do odpowiedniej osoby. W towarzystwie psychologa musisz czuć się swobodnie, pewnie i bezpiecznie. Jego rolą jest stworzenie przyjaznej atmosfery, która pozwoli ci się rozluźnić i wyciszyć.
Pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Jeśli odczujesz dystans, niepewność czy nawet niechęć do psychologa, dalsza relacja między wami jest raczej z góry skazana na porażkę. To osoba, której musisz w pełni zaufać, by opowiedzieć jej o intymnych szczegółach swojego życia.
Przychodząc do psychologa, nie staraj się stawiać sobie autodiagnozy. Rolą specjalisty jest to, by na podstawie szczerych rozmów i pogłębionego wywiadu z tobą ustalić genezę problemu i pomóc znaleźć drogę do jego rozwiązania.
Przez próbę samodzielnego zdiagnozowania się, często wpada się w pułapkę, z której trudno potem wyjść.
Pamiętaj, że obowiązkiem psychologa jest dotrzymanie wszystkich zasad etyki lekarskiej, w tym zapewnienie każdemu pacjentowi poczucia anonimowości. Dlatego nie przygotowuj się, nie obawiaj się, na nic się nie nastawiaj. To nie jest żaden test, ani sprawdzian umiejętności. Po prostu przyjdź i się przedstaw. Psycholog będzie wiedział, w jaki sposób zainicjować rozmowę.
Pierwszą wizytę można porównać (nieco na wyrost) do spowiedzi – to ty musisz się uzewnętrznić, a psycholog ci w tym umiejętnie pomoże i poprowadzi przez kolejne etapy. Ważne jednak jest na samym początku zorientowanie się, jaki rodzaj terapii wybierasz. Może być to taka, kiedy to wyłącznie ty musisz rozpocząć rozmowę. W innym wypadku przez godzinę możecie po prostu milczeć.
Trudno przy pierwszym spotkaniu z obcą osobą poczuć się na tyle pewnie, by całkowicie się przed nią uzewnętrznić. Spróbuj jednak postawić wszystko na jedną kartę i podejść do niego jak do osoby, której możesz zaufać i której możesz się wygadać.
Kiedy idziesz do dentysty, mówisz otwarcie i dokładnie: boli tu i tu, w sytuacji takiej i takiej. Psycholog również jest takim lekarzem – z tym, że zamiast ciała, leczy duszę.
Jesteś przygnębiona od dłuższego czasu i czujesz, że nie masz na nic ochoty? To mogą być początki depresji – groźnej choroby, która, jeśli nie jest leczona, prowadzi do całkowitego wyniszczenia psychiki i utraty kontroli nad swoim życiem. W tym przypadku odwlekanie wizyty działa na twoją niekorzyść bardziej niż może się wydawać.
Czujesz się niepewnie podczas wystąpień publicznych i boisz się oceny? Niezależnie od tego, jaki problem cię trapi, powiedz o nim wprost. Tylko w ten sposób możliwe będzie postawienie diagnozy i znalezienie rozwiązania.
Wizyta u psychologa to czas dla ciebie i twojej duszy. Zastanawiasz się, jak zacząć rozmowę z psychologiem? Nie musisz wcale, jeśli czujesz się niepewnie. Pole do działania pozostaw specjaliście. Psycholog to osoba, która każdego dnia obcuje z wieloma problemami i jest znawcą psychiki.
Dlatego bardzo szybko wyłapie, z jakim typem osobowości ma do czynienia w twoim przypadku i w zależności od tego zacznie, a następnie poprowadzi rozmowę.
O wszystkim, co sprawia ci jakikolwiek dyskomfort czy ból. Przed psychologiem nie ma tabu – mów szczerze i otwarcie nawet jeśli wydaje ci się, że to absurd i błahostka.
Jeśli trafisz na dobrego specjalistę, będzie umiał dopasować się do ciebie w taki sposób, abyś czuła się maksymalnie komfortowo, bezpiecznie i spokojnie.
Nie bój się ocen, stygmatyzowania czy wyśmiania. Mów o swoich odczuciach i objawach tak samo, jak przedstawiłabyś swój problem z bólem zęba, ręki czy głowy. W końcu przyszłaś tu przepracować swój problem.
Jak wygląda rozmowa z psychologiem online?
Kilka chwil temu pojawił się w sieci artykuł przygotowany przez specjalistki współpracujące z Avigon.pl pt. „7 zasad, jak szukać psychologa i psychiatry on-line”. Ja chciałabym pójść krok dalej i przedstawić, jak może wyglądać taka rozmowa z psychologiem online. Jak się do niej przygotować i czego można oczekiwać.
Wzrost zainteresowania konsultacjami psychologicznymi
Na przestrzeni ostatnich kilku tygodni możemy powiedzieć, iż świat bardzo zwolnił, zwłaszcza w wymiarze gospodarczym. Przyspieszył za to mocno w zakresie usług związanych ze wsparciem psychologicznym online. Każdego z nas sytuacja z COVID-19 w jakimś wymiarze dotyka, a to powoduje, iż obserwujemy w społeczeństwie wzrost stresu, lęku czy agresji. Ale przecież przed COVID-19 też toczyło się życie. Już w 2017 roku (jak wynika z badań ARC Rynek i Opinia) z usług psychologa korzystało 15% Polaków. Przewidywany wzrost miał osiągnąć 35%. Polskie społeczeństwo zrobiło się coraz bardziej świadome i otwarte na korzystanie z konsultacji psychologicznych.
Ograniczenia w spotykaniu się i świadczeniu wielu usług w ostatnich tygodniach dotknęły również rynek terapeutów i psychologów. To spowodowało wzrost zainteresowania konsultacjami psychologicznymi online, a taką wirtualną platformą spotkań specjalistów z pacjentami jest właśnie Avigon.pl.
Kto trafia do psychologa online?
Na konsultację do psychologa online mogą trafić dwie grupy klientów – pierwsi to tacy, którzy przed COVID-19 już korzystali ze spotkań u psychologa czy terapeuty – a tylko sytuacja związana z pandemią spowodowała, iż przenieśli się oni z gabinetu rzeczywistego do przestrzeni wirtualnej. Tacy pacjenci wiedzą już, jakiej formy rozmowy mogą się spodziewać, często są już ze swoim psychologiem w jakimś procesie terapeutycznym, a dobrodziejstwo internetu pozwala tylko na kontynuację już rozpoczętej pracy.
Druga grupą są osoby, które pierwszy raz chciałyby skorzystać z takiej konsultacji psychologicznej online. To właśnie do nich chciałabym skierować ten artykuł, jako uzupełnienie publikacji, o której piszę na początku tego materiału (7 zasad..).
Dwie formy rozmowy z psychologiem online
Wideo rozmowa
Generalnie możemy skorzystać z dwóch form kontaktu z psychologiem online. Pierwszy to wideo rozmowa. Platforma Avigon.pl pozwala na bezpieczne połączenie wideo psychologa z klientem. Jeśli umawiamy się na pierwsze spotkanie, warto wybrać godzinne spotkanie – to standardowy czas na pierwszą sesję, który pozwala na wspólne poznanie się i ustalenie zasad współpracy. Kiedy trafiamy do rzeczywistego gabinetu psychologa czy terapeuty, wówczas mamy możliwość nie tylko bezpośrednio poznać osobę terapeuty, ale również doświadczyć atmosfery, jaka panuje w jego gabinecie. Wszystko to wpływa na nasze odczucia z tego pierwszego spotkania. Wirtualna konsultacja psychologiczna nie jest pozbawiona tych wrażeń. Możemy zobaczyć i usłyszeć siebie nawzajem. Barwa głosu, mimika, otoczenie, w jakim rozmawiamy – to wszystko jest dla nas dostępne w rozmowie video.
Czat z psychologiem online
Drugą formą spotkania online z psychologiem jest czat pisany. Wówczas się nie widzimy i nie słyszymy – pozostają nam tylko napisane słowa. Wbrew pozorom obie formy spotkania mają dla Klienta swoje dobre strony, a to, co wybierzemy, zależy tylko od naszych preferencji i możliwości w danej chwili.
Zalety i wady wideo rozmowy oraz czatu z psychologiem online
Zaletą wideo rozmowy jest niewątpliwie jej dynamika – szybciej wypowiadamy słowa, niż je piszemy – możemy przekazać więcej informacji zarówno werbalnie, jak i niewerbalnie. Rozmowa wideo pozwala terapeucie szybciej zareagować na słowa Klienta – łatwiej jest dopytać lub okazać wszelkimi kanałami niewerbalnymi, że z uwagą jesteśmy w tym spotkaniu z Klientem. Czy taka forma kontaktu ma jakieś wady? Z punktu widzenia psychologa nie, ale dla Klienta może być ona momentami niewygodna – kiedy decydujemy się na rozmowę online z psychologiem, nie zawsze mamy warunki, by swobodnie rozmawiać, np. w drugim pokoju jest nasz mąż czy żona i tracimy wtedy pełną swobodę wypowiedzi w obawie przed tym, iż on czy ona nas zobaczy lub usłyszy.
Zdarza się również, iż w danym momencie po prostu chcemy zachować pełną anonimowość i nie mamy potrzeby pokazać swojego wizerunku. Wówczas z pomocą może przyjść ta druga forma spotkania, czyli czat pisany. Klient ma wówczas pełen komfort anonimowości takiego spotkania. Rozmowa pisana jest nieco wolniejsza, ale co do treści przebiega podobnie jak wideo rozmowa. Niektórym osobom jest łatwiej wyrazić swoje emocje, pisząc o nich, niż mówiąc. Wbrew pozorom w takich rozmowach z pomocą przychodzą czasami emotikonki – zwłaszcza u osób młodszych, które nawykowo używają ich w komunikacji pisanej.
Co jest niezbędne w takim spotkaniu online z psychologiem?
Po pierwsze szczerość – psycholog nie będzie w stanie nam pomóc, jeśli nie będziemy w tej rozmowie szczerzy. Oczywiście proces otwarcia się w takiej rozmowie trwa i nie każdy ma w sobie gotowość do pełnych zwierzeń od pierwszego zdania. To całkowicie naturalne – pozwólmy sobie w takiej rozmowie na bycie w zgodzie ze sobą i słuchajmy własnego tempa i potrzeb.
Po drugie chemia – często powtarzam na warsztatach, które prowadzę, iż między psychologiem a Klientem musi być tak zwana chemia. Każdy – zarówno terapeuta, jak i Klient – ma swój styl komunikacji, pracy, rozmowy. Jeśli z jakiegoś powodu nie odpowiada nam styl pracy psychologa czy terapeuty, mamy pełne prawo poszukać innego specjalisty. W takiej rozmowie mamy czuć się komfortowo – to warunek konieczny, by te spotkania były dla nas efektywne.
Po trzecie zaufanie – bez niego nie wyobrażam sobie współpracy. Ważne, by klient miał zaufanie do swojego terapeuty. Tu warto zaznaczyć, iż każdy psycholog objęty jest tajemnicą zawodową – oznacza to, iż to, co dzieje się w procesie terapeutycznym, pozostaje pomiędzy Klientem a psychologiem.
Po czwarte – zaangażowanie – jest ono niezbędne zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie ekranu. Pamiętajmy, iż psycholog nie jest cudotwórcą – bez względu jak bardzo będzie on zaangażowany w tym procesie, to bez zaangażowania Klienta niewiele się zmieni. To Klient decyduje o tym, nad czym chce pracować z psychologiem i to Klient odpowiada za to, jakie decyzje podejmuje. Terapeuta może w tej drodze towarzyszyć – z pełnym zaangażowaniem oczywiście.
Kilka słów o potrzebach
Do psychologa można zgłosić się z różnymi potrzebami i oczekiwaniami. Zdarzyło mi się, iż ktoś poprosił tylko o jedno spotkanie – taka forma rozmowy wspierającej, która służy klientowi, by pewne przemyślenia wypowiedzieć na głos w towarzystwie psychologa i poukładać je sobie. Ale to niewielki procent wszystkich spotkań.
Najczęściej, jeśli wchodzimy w pewien proces z terapeutą, to rozkłada się on na kilka do kilkunastu spotkań. Wszystko zależy od dynamiki danego procesu. Jeśli mamy zaufanie do siebie i do terapeuty, to sami potrafimy ocenić, na ile te spotkania są dla nas efektywne i ile jest nam ich jeszcze potrzebnych.
Jak przygotować się do rozmowy z psychologiem online?
Podsumowując, jeśli decydujemy się na rozmowę z psychologiem online, warto się do niej wstępnie przygotować. Poza zrobieniem wstępnego researchui znalezieniem odpowiedniego specjalisty warto przemyśleć sobie, z czym chcemy się zgłosić – spróbujmy nazwać swój problem – to pozwoli nam lepiej dopasować specjalistę do naszych oczekiwań. Zadbajmy o odpowiedni czas rozmowy – w Avigon.pl specjaliści są dostępni prawie 24 godziny na dobę – to pozwala na szeroki wybór terminu rozmowy w kalendarzu. Zadbajmy również o swój komfort w tej rozmowie – tak, byśmy czuli się bezpiecznie i swobodnie.
Psycholog Alice Miller pisała „Żadna droga w moim życiu nie była tak długa jak ta, która miała mnie zaprowadzić do mnie samej.”
Każda rozmowa z psychologiem może być wspaniałą drogą – dokąd nas zaprowadzi? O tym zadecydujmy sami!
Zapraszamy na profil autora na avigon.pl – wejdź i umów wizytę u mgr Aleksandra Przeniosło
Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?
Miejsce wizyty
Co do zasady wizyta odbywa się w gabinecie psychologa. Gabinety psychologów są tak urządzone, żeby pacjent mógł poczuć się w nim bezpiecznie i komfortowo – dobre warunki z pewnością ułatwiają szczerą rozmowę. Oprócz wizyty w gabinecie możliwe jest także umówienie się na konsultację, która odbywać się będzie nie twarzą w twarz, ale na odległość – poprzez telefon albo jeden z komunikatorów internetowych, np. Skype. To rozwiązanie ma z jednej strony swoją wadę, bo nie daje takiego kontaktu z psychologiem, jaki możliwy jest przy wizycie twarzą w twarz, ale z drugiej strony daje możliwość rozmowy z psychologiem osobom, które mieszkają zagranicą albo z innych powodów preferują taką formę.
Więcej na ten temat: Pomoc On-line
Jak długo trwa wizyta u psychologa?
Wizyta w naszej Poradni trwa 50 minut, co jest standardowym rozwiązaniem jeżeli chodzi o pracę psychologów. Taki czas daje możliwość przedyskutowania ważnych dla pacjenta problemów. Nieco dłużej, bo 70 minut, trwają wizyty w ramach terapii par, kiedy dwoje partnerów razem rozmawia z psychologiem. Chodzi bowiem o to, że przy trzech rozmawiających osobach potrzeba nieco więcej czasu, aby każdy mógł odpowiednio uczestniczyć w rozmowie.
Więcej na ten temat: Terapia Par Warszawa
Jak wygląda wizyta u psychologa?
Wizyta polega tylko i wyłącznie na rozmowie. Rozmowa dotyczy problemu, z którym przyszedł pacjent. Psycholog będzie pytać o to, jaki jest to problem i jakie są odczucia pacjenta z nim związane. Oczywiście podstawowym warunkiem, żeby psycholog mógł pomóc pacjentowi, jest aby ten szczerze opisał swoje problemy. To z kolei jest niemożliwe bez odpowiedniego komfortu spotkania dla pacjenta, od jego poczucia bezpieczeństwa i zaufania, jakim obdarza psychologa. Jeżeli pacjent w którymkolwiek momencie poczuje się niekomfortowo, powinien powiedzieć o tym psychologowi. Od tego, żeby pacjent dobrze czuł się rozmawiając z psychologiem, zależy bowiem, na ile psycholog będzie w stanie mu pomóc.
Podjęcie decyzji o terapii
Wizyta u psychologa może być tylko jednorazową konsultację, na której pacjent uzyska odpowiedź na nurtujące go problemy i wątpliwości. Z reguły jednak pacjenci decydują się na dłuższą pracę, która pomoże im dojść do określonego celu. Podjęcie terapii rozpoczyna ustalenie przez psychologa i pacjenta zasad, na jakich ta terapia ma się odbywać. Przede wszystkim chodzi o częstotliwość spotkań. Ta zależy przede wszystkim od problemu, którego ma dotyczyć terapia oraz od możliwości czasowych pacjenta. Może być ona także na bieżąco zmieniana i dostosowywana do postępów terapii.
Czy warto udać się do psychologa?
Problemy, które leżą w sferze psychiki, tak samo jak urazy ciała, czy urazy organów, często wymagają konsultacji ze specjalistą. Urazów, problemów i dysfunkcji w tej sferze nie warto bagatelizować. Psycholog podczas rozmowy pomoże znaleźć Ci źródło problemów i możliwe sposoby ich przezwyciężenia. Korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, będzie też wspierać Cię w całym procesie, dając też zrozumienie Twoich potrzeb, emocji i obaw.
Więcej na ten temat: Psycholog Warszawa
Pierwsza wizyta u psychologa — jak wygląda i jak się do niej przygotować? — Centrum Terapii i Rozwoju Łódź
Pierwsza wizyta u psychologa może być stresującym wydarzeniem, jest to jednak pierwszy krok na drodze do samorozwoju. Istnieją problemy, z którymi trudno poradzić sobie samemu, a szukanie pomocy u wykwalifikowanego specjalisty jest ważnym krokiem. Zanim jednak zdecydujesz się na spotkanie z psychologiem, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami z zakresu psychologii.
Pierwsza wizyta u psychologa — podstawowe pojęcia
Przede wszystkim zastanów się, czy znasz różnicę między psychologiem, psychoterapeutą a psychiatrą. Jest to istotne, ponieważ każda z tych osób oferuje inny zakres możliwości rozwiązania Twojego problemu. Psycholog to absolwent 5-letnich studiów psychologicznych, który najczęściej dodatkowo doszkala się, wybierając specjalizację, np. jako diagnosta dorosłych. Psychoterapeutą jest osoba, która uzyskała tytuł magisterski na studiach medycznych (pielęgniarskich, lekarskich) bądź humanistycznych (tutaj najczęściej psychologicznych) oraz ukończyła lub jest w trakcie studiów podyplomowych lub szkolenia z zakresu psychoterapii. Główna różnica między tymi dwoma specjalistami jest taka, że psycholog najczęściej przeprowadza konsultacje, diagnostykę, a psychoterapeuta może przeprowadzić terapię, np. w jednym z sześciu nurtów psychoterapeutycznych:
poznawczo-behawioralnym,
psychoanalitycznym,
psychodynamicznym,
systemowym,
humanistyczno-egzystencjalnym,
integracyjnym.
Jak wygląda wizyta u psychologa?
Mimo zasadniczych różnic w podejściach do pracy terapeutycznej, pierwsza wizyta u psychologa, jak i psychoterapeuty opiera się na wywiadzie psychologicznym. Psycholog/psychoterapeuta bardzo często współpracuje z psychiatrą. Jeśli potrzebna będzie diagnoza psychiatryczna, Twój terapeuta Cię o tym poinformuje i skieruje do psychiatry. Psychiatra to specjalista, który ukończył studia medyczne i specjalizuje się w psychiatrii. Psychiatrę od innych specjalistów w obszarze zdrowia psychicznego odróżnia to, że jako lekarz może przeprowadzać leczenie farmakologiczne.
Gdy znasz już różnice między tymi specjalistami, warto zastanowić się nad swoimi osobistymi preferencjami — czy Twój terapeuta ma być kobietą, czy mężczyzną; czy wolisz rozmawiać z osobą młodszą, czy jednak z kimś starszym; jak często możesz pozwolić sobie na spotkania? Psycholog / psychoterapeuta / psychiatra jest dla Ciebie, dlatego musisz czuć się przy nim komfortowo, aby swobodnie mówić o swoich dolegliwościach. Możesz przeczytać opinie o wybranym specjaliście w internecie, jednak pamiętaj, że te oceny nie muszą sprawdzić się w Twoim przypadku. Niestety, znalezienie odpowiedniego psychologa wiąże się niekiedy z metodą prób i błędów, dlatego też nie zrażaj się, jeśli Twój pierwszy wybór okaże się nietrafny.
Jak przygotować się do wizyty u psychologa?
Jeśli wiesz już do kogo chcesz się udać, to na pewno zastanawiasz się, jak wygląda wizyta u psychologa lub psychoterapeuty. Pierwsza wizyta u specjalisty jest wizytą zapoznawczą, dlatego nie otrzymasz na niej żadnej konkretnej diagnozy. Psycholog będzie chciał poznać Ciebie oraz problem, jaki Ci dolega, więc będzie Ci zadawał pytania — przeprowadzał wywiad diagnostyczny. Jest to pewna forma rozmowy połączona z obserwacją diagnosty. W jej trakcie diagnosta będzie starał się uzyskać jak najwięcej informacji o Tobie, a także odpowiednio je zinterpretować, by postawić hipotezy diagnostyczne i nazwać Twój problem.
Jest kilka modeli wywiadu psychologicznego, choć zwykle przyjmuje ona formę swobodnej rozmowy, zaczynającej się od pytania „co Panią / Pana do mnie sprowadza?”. Następnym krokiem w Twoim przygotowaniu może być refleksja nad przyczyną, która zmotywowała Cię do wizyty u psychoterapeuty lub psychologa. Czy jest to jakieś wydarzenie, z którym trudno Ci sobie poradzić? Czy są to pewne zachowania, które sprawiają Ci trudność w codziennym funkcjonowaniu? Może jesteś w trudnej relacji? Jeśli odnajdziesz przyczynę, pomyśl, od kiedy stanowi ona problem w Twoim życiu. Możesz się też zastanowić nad pytaniami do specjalisty, możesz zapytać np. o sposoby i organizację pracy terapeutycznej, o Twoje objawy lub o to jak działa terapia. Pamiętaj, że nie musisz się specjalnie przygotowywać do wizyty, ale uzmysłowienie sobie, nad czym chcesz popracować z psychologiem/psychoterapeutą i jak miałoby się zmienić Twoje życie, ułatwi Ci pierwsze spotkanie z psychoterapeutą i być może pozwoli na szybszą diagnozę i rozpoczęcie owocnej współpracy.
Jak rozmawiać z psychologiem?
Niejednokrotnie zmagałeś się z trudnym okresem w życiu lub problemem, który był ponad Twoje miary. Mogłeś liczyć na wsparcie bliskich lecz nie zawsze było ono wystarczające. Co począć w takiej sytuacji, żeby uwolnić się od cierpień? Z rozwiązaniem przychodzi psycholog. Przeszkolona osoba w zakresie diagnozy i wsparcia psychologicznego może skutecznie pomóc Ci z problemami. Zastanawiasz się jak wygląda rozmowa z psychologiem od strony praktycznej?
W naszej klinice mogą Państwo skorzystać z usług doświadczonego psychiatry i psychologa. Zapraszamy do kontaktu z naszą placówką. Wspólnie opracujemy drogę ku zdrowiu psychicznemu!
키워드에 대한 정보 jak wygląda rozmowa z psychologiem
다음은 Bing에서 jak wygląda rozmowa z psychologiem 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 JAK WYGLĄDA PIERWSZE SPOTKANIE U PSYCHOLOGA?
- psycholog
- psychologia
- agnieszka paprocka
- tandem
- nastolatkowie
- nastolatki
- rodzice nastolatków
- młodzież
- pierwsza wizyta
- terapia
JAK #WYGLĄDA #PIERWSZE #SPOTKANIE #U #PSYCHOLOGA?
YouTube에서 jak wygląda rozmowa z psychologiem 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 JAK WYGLĄDA PIERWSZE SPOTKANIE U PSYCHOLOGA? | jak wygląda rozmowa z psychologiem, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.