Jak Wyszywać Krzyżykami Na Kanwie | Jak Haftować Krzyżykami 98 개의 정답

당신은 주제를 찾고 있습니까 “jak wyszywać krzyżykami na kanwie – Jak haftować krzyżykami“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 mini-kanwy 이(가) 작성한 기사에는 조회수 15,127회 및 좋아요 135개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

jak wyszywać krzyżykami na kanwie 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Jak haftować krzyżykami – jak wyszywać krzyżykami na kanwie 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Krótka instrukcja do haftu krzyżykowego.

jak wyszywać krzyżykami na kanwie 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Haft krzyżykowy dla początkujących

Haftować krzyżykiem można na kanwie, Azie bądź płótnie o prostym … Kanwy są zazwyczaj sztywniejsze i mają gęstość 44 krzyżyki na 10 cm.

+ 여기를 클릭

Source: www.coricamo.pl

Date Published: 10/23/2022

View: 6104

Jak wyszywać haftem krzyżykowym? – Szycioteka

Najważniejszą zasadą jest to, aby krzyżyki skierowane były w tą samą stronę. Jak wzicie dolna przekątna zwrócona jest w prawą stronę, a górna …

+ 여기에 자세히 보기

Source: szycioteka.pl

Date Published: 12/26/2022

View: 4317

Podstawy krzyżykowania – blog Kreatywny

Aby zaznaczyć linie możemy kanwę przefastrygować co 10 kratek/krzyżyków. Taki zabieg ułatwi nam wyszywanie. Zaczynamy: W specyfikacji wzoru zazwyczaj mamy …

+ 여기를 클릭

Source: blogkreatywny.pl

Date Published: 1/28/2021

View: 690

Mój sposób na… równe krzyżyki – Rękodzieło Hanulka

Wiele zależy od tego, czy wyszywamy każdy krzyżyk osobno czy stosujemy … RR na cudzej kanwie i wziałam, że właściciel wyszywa na kanwie.

+ 여기에 자세히 보기

Source: hanulek.blogspot.com

Date Published: 6/21/2022

View: 984

Haft krzyżykowy – schematy, wykonanie krok po kroku

Aby rozpocząć wyszywanie krzyżykami, na początek wystarczy kupić gotowy zestaw do haftu krzyżykowego, np. z plastikową kanwą i schematem lub …

+ 더 읽기

Source: dziendobry.tvn.pl

Date Published: 3/21/2021

View: 7032

Haft krzyżykowy bez tajemnic. Od czego zacząć? – Tasiemka.pl

Kanwy mają różne rozmiary, a wielkość krzyżyków zależy od gęstości kanwy … Na takiej kanwie możemy wyszywać różne wzory, robić metryczki, …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: tasiemka.pl

Date Published: 6/27/2021

View: 2734

Kurs haftu krzyżykowego – Haft, włóczka, wełna, filc, latch …

Możemy wyszywać zarówno na rzadkiej kanwie siatkowej jak i na gęstym płótnie. … Pojedyncze krzyżyki wykonujemy w sposób pokazany na schemacie.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.kokardka.pl

Date Published: 3/29/2021

View: 8442

Haft krzyżykowy – dobór liczby nitek do gęstości kanwy – HaftiX

Gęstość kanwy – parametr określający ilość splotów nici lub pasemek … Na każdej z nich należało wyszyć 6 kwadratów 10×10 krzyżyków różną liczbą nitek.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.haftix.pl

Date Published: 11/24/2021

View: 1382

주제와 관련된 이미지 jak wyszywać krzyżykami na kanwie

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Jak haftować krzyżykami. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Jak haftować krzyżykami
Jak haftować krzyżykami

주제에 대한 기사 평가 jak wyszywać krzyżykami na kanwie

  • Author: mini-kanwy
  • Views: 조회수 15,127회
  • Likes: 좋아요 135개
  • Date Published: 2020. 6. 16.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=Hz99SnPa_Z4

Jak wyszywać na kanwie?

Rozmiar igły z tępym ostrzem dobieramy do gęstości tkaniny oraz rodzaju nici. Na kanwie o 54 oczkach na 10 cm wyszywamy przy pomocy igły o długości ok. 3,5 cm. Wyszywamy odliczając ilość ściegów zgodnie z projektem.

Jaką kanwa do haftu krzyżykowego?

zamawiając 1 metr otrzymasz 1 metr o szerokości 140 cm zamawiając 0,5 m otrzymasz 0,5 metra o szerokości 140 cm zamawiając arkusz otrzymasz kanwę 34×45 cm Kanwa bawełniana biała o gęstości 40 oczek znakomicie nadaje się do haftowania obrazków ze wzorów graficznych. Tkanina jest idealna do haftu krzyżykowego.

Od czego zaczac wyszywanie?

Zaczynamy haft od wbicia igły od spodu, jadąc po wzorze, wbijamy igłę i przeciągamy w dość bliskiej odległości od pierwszej dziurki. Następne przebicie jest od spodu i również od dołu; przeciągamy igłę i wbijamy ją w poprzedzającą ostatnią dziurkę, którą zrobiliśmy.

Jak wyszywać na kanwie plastikowej?

2) Wyszywamy więc zawsze przewlekając nitkę przez jedną dziurkę. Dobrze jest zaopatrzyć się w naparstek. Gdy przeciskamy 4 niteczkę przez dziurkę, robi się ciasno i naparstek chroni delikatną opuszkę palca i jednocześnie pomaga bezpiecznie przepchnąć igłę na drugą stronę.

Czy wyszywanie jest trudne?

Jednak haftowanie to dość wdzięczne hobby, w przypadku którego zaangażowanie szybko daje efekty. W przeciwieństwie do szydełkowania czy robótek na drutach, które wymagają sporej dokładności i dyscypliny, haftowanie wybacza więcej błędów i nie wymaga aż takiej precyzji.

Na czym można wyszywać?

Do haftu należy wybrać tkaninę o gęstym splocie. Filc jest to materiał włókienniczy, może być naturalny i sztuczny, techniczny i dekoracyjny. Szerokie zastosowanie znajduje filc dekoracyjny wykonany z włókniny wiskozowej, który wykorzystywany jest do szycia i wyszywania.

Czym się różni Aida od kanwy?

TKANINA AIDA (potocznie nazywana też kanwą, choć nią nie jest) (Zweigart mój faworyt lub DMC) – bardzo dobra jakość, lekko usztywniana, równy, gęsty splot z wyraźnymi krzyżykami ułatwiającymi haftowanie. Ma wszechstronne zastosowanie – od małych wzorków po duże obrazy.

Jak zabezpieczyć brzeg kanwy?

ja uzywan tasmy malarskiej. Obklejam ramke i mam z głowy podszywanie. Też oklejam taśmą taką brązową to zaklejania paczek,super schodzi podczas namocznia.

Co jest potrzebne do haftu krzyżykowego?

Wybór tkaniny uzależniony jest od projektu jaki zamierzasz wykonać – do haftu krzyżykowego zalecana jest kanwa, gdyż łatwo stawiać na niej krzyżyki.

Podstawowy must have według mnie to:
  • Nici do haftowania (mulina lub kordonek)
  • Tkanina.
  • Igły.
  • Nożyczki i nożyce do tkanin.
  • Tamborek.
  • Spieralny marker.

Jak nauczyć się haftować?

Kolejną możliwością, aby nauczyć się haftowania krok po kroku, są warsztaty online. Trwają one przez kilka tygodni i polegają na regularnych spotkaniach z prowadzącym oraz grupą. Zajęcia internetowe będą doskonałe dla osób, które z różnych względów nie mogą pozwolić sobie na dojazdy.

Jakim ściegiem wyszyć napis?

do haftowania napisów stosuję tylko i wyłącznie ściegu rozłupanego – pozwala on ładnie modelować litery, łatwo nim zrobić np. pogrubienia. zazwyczaj korzystam z gotowych czcionek, które drukuję, a później przenoszę na materiał (moje ulubione to Allura i Vivaldi).

Co się haftuje?

Haft znany jest od bardzo dawna i jest metodą ozdabiania, która polega na wyszywaniu wzorów na tkaninie za pomocą igły. Dzięki niemu możesz np. stworzyć: biżuterię, dekoracje naszych ubrań, pościeli, obrusów, akcesoriów (np. torebek, czapek) czy ścian w domach i mieszkaniach (w formie obrazów).

Co to znaczy na kanwie?

1. «wydarzenia, na podstawie których powstało jakieś dzieło literackie, filmowe itp.»

Jak przenieść wzór haftu na kanwę?

Jeżeli chcemy wyhaftować aplikację np. na bluzce, potrzebna nam będzie kanwa, którą najpierw przykłada się do miejsca, w którym ma być haft. Następnie przymocuje się ją szpilkami i wyszywa wzór. Na końcu kanwę wystarczy wypruć.

Jak przenieść wzór na materiał?

Na drukarce laserowej należy wydrukować wzór, a następnie położyć kartkę wzorem do dołu na zdobionym materiale. Teraz wystarczy tylko przeprasować kartkę gorącym żelazkiem. Dzięki temu na tkaninie odbije się wzór, który łatwo można sprać.

Jak prać kanwę?

Pranie na mokro:

prać delikatnie, nie wyżymać, nie szorować, – po praniu, bardzo dokładnie wypłukać, wycisnąć robótkę w ręcznik (zwinąć w rulon razem z ręcznikiem lub włożyć pomiędzy ręcznik), – suszyć w stanie rozłożonym na ręczniku (należy nadać pożądany kształt).

Co to znaczy na kanwie?

1. «wydarzenia, na podstawie których powstało jakieś dzieło literackie, filmowe itp.»

Jak wyszywać haftem krzyżykowym?

Dzisiaj napiszę o mojej drugiej pasji –. Jak widzicie nie odbiegłam daleko od szycia. Nitka i igła wciąż mi są potrzebne (choć są to inne nici i igły niż te w maszynach). Pierwszy raz zetknęłam się z haftem podczas zajęć technicznych. Nie wiem na jakiej zasadzie odbywają się teraz zajęcia techniki w szkole podstawowej. Za moich czasów (i na mnie przyszła pora, że zaczynam mówić te słynne słowa 😉 na technice mieliśmy prace w drewnie, uczyliśmy się robienia na drutach, przyrządzaliśmy sałatki. I było oczywiście haftowanie. Mój pierwszy haft, to był żółty kurczak i kokardka, wyszywane ściegiem płaskim (musiało to być w okresie Wielkanocnym :). Od tego momentu haft pojawiał się w moim życiu co jakiś czas. Początkowo był to haft krzyżykowy, przy użyciu którego wyszyłam wiele obrazków. Jedne były bardziej, drugie mniej skomplikowane. Dzisiaj pokażę Wam jeden z nich.

Do haftu krzyżykowego potrzeba jest odpowiednia tkanina, zwana kanwą. Początkowo wyszywałam na kanwie z mniejszą gęstością oczek – kwadraty są na niej większe. Potem odkryłam kanwy, w których gęstość oczek była większa – kwadraty są mniejsze. Haft, który widzicie powyżej wyszywany jest właśnie na drobnej kanwie. Jeśli jeszcze nie miałyście okazji wyszywać i szukacie nowego hobby, zobaczcie poniższą instrukcję. Może spróbujecie haftu krzyżykowego :).

Jak wyszywać haftem krzyżykowym?

Poniżej zobaczycie poszczególne kroki w powstawaniu krzyżyka.

Tak, jak pisałam wcześniej, do tego haftu potrzeba jest specjalna tkanina, zwaną kanwą. Występują na niej kwadraty, na których tworzymy krzyżyki. Na zdjęciach zobaczycie kanwę z mniejszą gęstością (czyli większymi krzyżykami), aby haft był lepiej widoczny. Do haftu krzyżykowego najczęściej używana jest mulina. Najbardziej popularnymi obecnie mulinami w występującymi w wielu pasmanteriach jest mulina Ariadna i DMC. Muliny te składają się z 6 nitek. Jeśli trzeba, można je podzielić na pasma i wyszywać 1,2,3,4,5 nitkami. Na poniższych zdjęciach mulina nie jest rozdzielona.

1. Na początku wbij igłę od spodu w lewym dolnym rogu krzyżyka.

2. Przyciągnij nitkę.

3. Wbij igłę w prawy górnym rogu kwadratu (po przekątnej).

4. Przeciągnij nitkę (powstaje przekątna kwadratu).

5. Wbij igłę w prawym dolnym rogu i przeciągnij nitkę.

6. Wbij igłę w lewym górnym rogu i przeciągnij nitkę. Tak powstanie krzyżyk.

Co zrobić aby haft krzyżykowy ładnie wyglądał?

Najważniejszą zasadą jest to, aby krzyżyki skierowane były w tą samą stronę . Jak widzicie dolna przekątna zwrócona jest w prawą stronę, a górna w lewą. I tak musi zostać w całym hafcie. Na pewno nie będzie wyglądało estetycznie to, gdy jednym miejscu górna nitka będzie zwrócona w prawą stronę, a w innym w lewą. Co jakiś czas dobrze zwrócić uwagę na to, aby nitka nie była poskręcana. Szczególnie może być to widoczne, gdy wyszywamy całą muliną (6-cioma nitkami). Kolejna wskazówka jest bardzo subiektywna. Tak jak już pisałam wcześniej podobają mi się hafty wyszywane na gęstszych kanwach. Kwadraciki są mniejsze i nitka też nie ma takiej możliwości skręcania się, bo wyszywamy mniejszą ilością nitek np. 2 nitki.

Jak szybciej i łatwiej wyszywać haftem krzyżykowym?

Zgodnie ze zdjęciami na górze, aby stworzyć krzyżyk, trzeba prowadzić igłę od góry tkaniny, do dołu. Jest przy tym dużo ruszania ręką. Pracę oczywiście można sobie ułatwić.

1. Tworząc krzyżyk możesz od razu przeciągnąć igłę od prawego górnego rogu kwadratu, do dolnego. Wtedy pracujesz tylko na górze tkaniny i nie sięgasz ręką od spodu. Nie zawsze jest to możliwe, ale jeżeli jest, to warto skorzystać z tego ułatwienia.

2. Jeśli masz kilka krzyżyków tego samego koloru w jednym rzędzie możesz wyszyć kilka pół krzyżyków, a potem wrócić i uzupełnić je.

Kurs haftu krzyżykowego

Haft na kanwie aida

Technika haftu krzyżykowego jest znana od wieków i ma dziesiątki odmian w zależności od lokalnej tradycji, zastosowanej tkaniny i rodzaju nici. Możemy wyszywać zarówno na rzadkiej kanwie siatkowej jak i na gęstym płótnie. Podstawowy ścieg krzyżykowy polega na wykonaniu rzędu półkrzyżyków, a następnie pokryciu ich drugim rzędem skierowanym w przeciwną stronę. Podstawową zasadą jest to aby wszystkie półkrzyżyki kryjące były skierowane w tę samą stronę (aby faktura haftu była jednolita). Haft możemy wzbogacić używając kolorowej kanwy lub różnych kolorów nici w ściegach kryjących.

Najlepszą tkaniną przeznaczoną specjalnie do haftu krzyżykowego jest kanwa aida. Regularny splot tej tkaniny umożliwia łatwe odliczanie wzoru. Używając usztywnionej aidy o dobrej jakości możemy wyszywać bez tamborka. Ponieważ splot tkaniny jest bardzo efektowny nie wyszywamy tła obrazka. Dodatkowe ciekawe efekty osiągniemy stosując koraliki do naszywania. W pokazanym przykładzie użyliśmy śnieżnobiałej aidy o gęstości 54 oczka na 10 cm.

Do haftu krzyżykowego możemy użyć dowolnych nici. Najlepszy efekt uzyskamy używając dobrej jakości tzn. gładkiej i błyszczącej muliny. Na kanwie aida o gęstości 54 oczka na 10 cm wyszywamy używając 2 nitek z rozdzielonej muliny sześcionitkowej. Po rozdzieleniu, pozostałe nitki użyjemy później do haftowania.

Rozmiar igły z tępym ostrzem dobieramy do gęstości tkaniny oraz rodzaju nici. Na kanwie o 54 oczkach na 10 cm wyszywamy przy pomocy igły o długości ok. 3,5 cm. Wyszywamy odliczając ilość ściegów zgodnie z projektem. Wykonany na tkaninie kolorowy nadruk znacznie ułatwi wyszywanie. Ze względów technicznych nadruk na tkaninie nie pokrywa się idealnie ze splotem tkaniny. Dlatego wyszywanie wzoru rozpoczynamy od jego środka, posuwając się ku brzegom. Nieznaczne przesunięcie nadrukowanego wzoru nie będzie widoczne po pokryciu całego wzoru haftem.

Pojedyncze krzyżyki wykonujemy w sposób pokazany na schemacie. Zaczynamy od przebicia kanwy od spodu na wierzch. Krótki kawałek nitki na lewej stronie przytrzymujemy palcem, a nastepnie wrabiamy go w haft na lewej stronie wykonując dalsze ściegi. Nie robimy supła, gdyż byłby on widoczny po oprawieniu robótki.

Większe przestrzenie w tym samym kolorze wyszywamy wykonując rząd półkrzyżyków od lewej ku prawej (lub od dołu ku górze).

Wykonany rządek pokrywamy półkrzyżykami wykonanymi w ten sam sposób, ale skierowanymi w przeciwną stronę. Wyszywanie motywu w tym samym kolorze zakańczamy przez przeciągnięcie nitki pod kilkoma ściegami na lewej stronie kanwy i jej obcięcie (bez supła!).

Wszystkie półkrzyżyki pokrywające w całej robótce powinny być skierowane w tę samą stronę. Na prawej stronie nie mogą być widoczne miejsca rozpoczęcia i zakończenia haftowania w postaci prześwitujących przez kanwę nitek lub supłów. Gotową robótkę prasujemy na lewej stronie na miękkim podłożu, nadając jej prawidłowy format.

Tkaniny z metra i kanwa do wyszywania haft krzyżykowy Aida, Panama

Tkaniny do haftu Jest 47 produktów.

Kanwa do wyszywania i do haftu na metry

Haftowanie to bardzo misterne zajęcie, które jeszcze do niedawna kojarzyło się z nieco przestarzałą techniką wyszywania czy zdobienia tkanin. Obecnie jednak z powrotem wraca do łask i coraz bardziej zyskuje na popularności.

Najważniejszą czynnością przed rozpoczęciem wyszywania jest wybór materiału, który posłuży jako podkład hafciarski. W zależności od wybranej techniki wyszywania bądź realizowanego projektu, może to być tkanina zarówno twardsza i sztywna, jak i całkiem miękka. Cechą charakterystyczną wszystkich materiałów hafciarskich jest ich tekstura, składająca się z maleńkich oczek, zwanych fachowo splotami. Gęstość splotów wyraża się za pomocą przelicznika „ct”, który oznacza liczbę oczek, jaka przypada na 1 cal materiału. Im większa liczba, tym bardziej zwarte rozmieszczenie splotów na tkaninie. Warto tutaj zaznaczyć, że zawsze najpierw wybieramy materiał, na którym chcemy wyszywać. Igły i nici należy dobrać do materiału, w następnej kolejności.

W naszej ofercie można znaleźć szeroki wybór materiałów o różnych kolorach i gęstościach splotu, które doskonale sprawdzą się jako podkład do wyszywania szczególnie w technice krzyżykowej oraz gobelinowej. Jesteśmy czołowym polskim producentem materiałów hafciarskich, dlatego oferowane przez nas produkty charakteryzują się najwyższą jakością: są wyjątkowo trwałe i odporne na czynniki mechaniczne. Dzięki temu praca z nimi jest łatwa i przyjemna, a wyszywane wzory na tkaninie zachwycają estetyką wykonania i pięknie się prezentują.

W naszej ofercie można znaleźć różnego rodzaju kanwy do wyszywania. Oferujemy kanwy najbardziej typowe, jak Aida czy Panama. Kanwa do haftu to najczęściej wybierany rodzaj podkładu, dlatego w naszym asortymencie dostępna jest również sztywna kanwa do wyszywania, a także kanwa plastikowa oraz poduszkowa. Oferujemy także płótno do haftu: tkaninę obrusową oraz len, które również doskonale sprawdzają się jako podkłady do wyszywania.

Tkaniny do wyszywania można kupić na metry bądź w formie arkuszy. Dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych: białym, naturalnym, ecru, żółtym, czerwonym, zielonym, niebieskim, granatowym oraz czarnym. Oferujemy materiały hafciarskie o najróżniejszej gęstości: 5ct, 7ct, 9ct, 10ct, 12ct, 13ct, 14ct, 15ct, 18ct.

Sortuj wg — Cena: od najniższej Cena: od najwyższej Nazwa produktu: od A do Z Nazwa produktu: od Z do A W magazynie Indeks: od najniższego Indeks: od najwyższego Pokaż 28 56 na stronę Pokaż wszystkie Poprzedni

1

2

Następny Pokazuje 1 – 28 z 47 elementów

Jak zacząć haftować? Przygotowałyśmy poradnik, dzięki któremu pożegnacie nudę

Siedzenie w domu nie musi być smutnym obowiązkiem, a wolny czas poświęcić można nie tylko na mycie okien lub ćwiczenie jogi, bo przyznajmy szczerze – nie wszystkie z nas są tym zainteresowane. Jednym z pomysłów na to, jak możemy spędzać wolne popołudnia, jest haftowanie. Od czego zacząć i jak wyszywać? Krok po kroku tłumaczy to nasza ekspertka – Ouppe.

O to, jak zabrać się do haftowania, co jest do niego niezbędne i dlaczego warto sięgnąć po tamborek i mulinę, zapytałyśmy naszą specjalistkę od wyszywania – niezastąpioną Patrycję, znaną jako Ouppe. Przygotowała dla nas instruktaż, który udowadnia, że wyszywanie ani nie jest trudne, ani zarezerwowane dla naszych babć. Ciałopozytywny przekaz, mocne hasło, a może zwyczajnie coś, co cię interesuje? Na materiale lub koszulce możesz umieścić wszystko – nie bój się wyrażać siebie!

“Uważam, że warto spróbować haftować, ponieważ zawsze fajnie jest próbować nowych rzeczy! Poznajemy przez to siebie, a to jest super. Haftowanie bardzo wycisza i uczy cierpliwości. W tle zawsze może lecieć piękna muzyczka lub film, a z nami może siedzieć także współdomownik lub domowniczka opowiadający historię życia!” – zachęca Patrycja, a my nie ukrywamy, że nas nie trzeba dłużej przekonywać.

Jak wyszywać? Poradnik według Ouppe:

Jak haftować? Krok 1 / Zdjęcia: Ouppe Foto: materiały własne

Aby stworzyć jakikolwiek haft potrzebne są: materiał (bluzka, zasłona lub jak na zdjęciach – obrus), nożyczki, długopis lub ołówek, mulina lub nici, igła (najlepiej do kordonka, ponieważ ma duże oczko i mulina bez problemu się tam mieści) oraz tamborek lub (różowe kółko, które nie jest potrzebne do haftowania, choć ułatwia sprawę).

Jak haftować? Krok 2 / Zdjęcia: Ouppe Foto: materiały własne

Wycinamy odpowiednio duży kawałek materiału tak, aby był nieco większy niż średnica tamborka, a następnie rysujemy (lub i nie) wzór jakim chcemy ozdobić bluzkę lub sweter.

Jak haftować? Krok 3 / Zdjęcia: Ouppe Foto: materiały własne

Pod materiał kładziemy część tamborka bez śrubki, a na wierzch, drugą. Odpowiednio naciągamy materiał tak, aby nie przesadzić, aby w jedną stronę, ani w drugą. Materiał nie powinien wisieć luzem, ani być za bardzo rozciągnięty, ponieważ gdy zdejmiemy go i zobaczymy haft, to jest bardzo prawdopodobne, że będzie on zdeformowany, a gdy uda nam się już to zrobić, to dokręcamy śrubkę do końca.

Jak haftować? Krok 4 / Zdjęcia: Ouppe Foto: materiały własne

Bierzemy się za igłę, którą nawlekamy (na zdjęciach haft jest wykonywany pojedynczym pasmem mulin, nie podwójnym) i zostawiamy nie za długi kawałek, aby wisiał luzem. Przy haftowaniu warto podtrzymywać go palcem, aby nie uciekł! Przy wymierzaniu długości muliny, najlepiej dać krótszą niż nasza własna ręka, ponieważ przy dłuższych robią się supły, a nie ma co marnować materiałów lub się denerwować! Na końcu robimy supełek.

Jak haftować? Krok 5 / Zdjęcia: Ouppe Foto: materiały własne

Zaczynamy haft od wbicia igły od spodu, jadąc po wzorze, wbijamy igłę i przeciągamy w dość bliskiej odległości od pierwszej dziurki. Następne przebicie jest od spodu i również od dołu; przeciągamy igłę i wbijamy ją w poprzedzającą ostatnią dziurkę, którą zrobiliśmy. Powtarzamy tę czynność do momentu aż skończy nam się nawleczona mulina lub skończymy haft.

Jak haftować? Krok 6 / Zdjęcie: Ouppe Foto: materiały własne

Supełek końcowy najlepiej zrobić poprzez przeciągnięcie igły między muliną, a materiałem, blisko punktu, z którego igła wyszła po raz ostatni i przeciągać ostrożnie, aż zrobi się mała pętelka, przez którą również przeciągamy igłę. Najlepiej zrobić dwa takie supełki lub i trzy. Na końcu w dość bliskiej odległości odcinamy resztkę nici.

Więcej twórczości Patrycji znajdziecie na jej Instagramie: @ouppe2.

Zobacz także:

Może zainteresuje cię też:

Wielkanocna pisanka na plastikowej kanwie

Witajcie kochani!!! Mam nadzieję, że odpoczywacie w te święta, łapiecie oddech od codzienności i nabieracie sił na nadchodzące dni … Ja dzisiejszy dzień spędziłam cudownie – robiłam 4 rzeczy, które lubię najbardziej: szydełkowałam, haftowałam, robiłam na drutach i … oczywiście przytulałam się do pana męża, który wczoraj zjechał na święta do domu. Jutro za to czeka mnie długa podróż z Łukaszem do Krakowa. Zabieram małego czterołapka, wielką torbę z głównymi projektami do dziergania, drugą wielką torbę z książkami do czytania i recenzowania i dużo mniejszy plecak z ciuchami i kosmetykami 😉

Przed Świętami wzięłam się za wyszywanie kolorowej pisanki na plastikowej kanwie. Wzór do niej i 3 innych dekoracji świątecznych wraz z całym zestawem mulin można nabyć w sklepie Kokardka.pl

Skończyłam dopiero dzisiaj, ale może to i dobrze, bo jeszcze bardziej wczułam się w ducha świąt. I teraz pozwolicie, że podzielę się z Wami kilkoma spostrzeżeniami dotyczącymi haftowania na plastikowej kanwie, bo było to moje pierwsze spotkanie z tego typu kanwą.

1)Haftując na plastikowej kanwie nie można stosować metody „podwójnej dziurki” czyli wbijam igłę np po prawej na górze i wyciągam od razu po prawej na dole — materiał zawsze lekko się naddaje, natomiast plastik pozostaje twardy – próbując przewlec nitkę od razu przez dwie dziurki albo pogniemy kanwę, albo ją złamiemy, albo poranimy sobie palce przy siłowaniu się z przeciąganiem igły.

2) Wyszywamy więc zawsze przewlekając nitkę przez jedną dziurkę. Dobrze jest zaopatrzyć się w naparstek. Gdy przeciskamy 4 niteczkę przez dziurkę, robi się ciasno i naparstek chroni delikatną opuszkę palca i jednocześnie pomaga bezpiecznie przepchnąć igłę na drugą stronę.

3) Ścieg na kanwie plastikowej wychodzi bardzo równiutki, nie można za bardzo ściągnąć krzyżyka, wszystko wygląda jak przy linijce. Pamiętamy oczywiście o tym, by ścieg kryjący, czyli górne niteczki krzyżyków, wszystkie przechylały się w jedną stronę.

4) Przy wycinaniu gotowej dekoracji z plastikowej kanwy, zostawiamy jedną kratkę marginesu – przydadzą się ostre nożyczki z czubkami. Warto też zwrócić uwagę na lewą stronę i kontury wyszytego obrazka. Niteczka backstitchu biegnąc po ukosie z jednego rządku do drugiego, może niebezpiecznie zbliżać się do linii naszego cięcia, zanim więc odważnie ciachniemy kanwę, zerknijmy, jak wygląda lewa strona.

5) Pamiętajmy, by plastikowej kanwy nie zginać i nie wyszywać zbyt dużą ilością nitek, bo wszystko ma swoją wytrzymałość, plastik też. Gdy kanwa się złamie, lub dziurka rozerwie … no cóż, haft już nie będzie wyglądał tak imponująco, jak byśmy chcieli …

6) Zabezpieczanie lewej strony – i tu tylko teoria, którą zebrałam podglądając innych. Ponieważ lewa strona haftu – przynajmniej u mnie – nie wygląda najpiękniej, do jej przykrycia możemy wykorzystać:

kawałek filcu – odcinamy wtedy większy kawałek filcu, przyklejamy go do lewej strony haftu, pozostawiamy do wyschnięcia, a następnie równo przycinamy wystające brzegi filcu. Możemy też filc przyszyć jedną niteczką do samego brzeżka kanwy i przyciąć. Najlepszy jest ścieg stebnowy, tylko znów – przez jedną dziurkę. Do filcu można przykleić niewielki magnesik i w ten sposób stworzyć haftowany magnes na lodówkę.

– odcinamy wtedy większy kawałek filcu, przyklejamy go do lewej strony haftu, pozostawiamy do wyschnięcia, a następnie równo przycinamy wystające brzegi filcu. Możemy też filc przyszyć jedną niteczką do samego brzeżka kanwy i przyciąć. Najlepszy jest ścieg stebnowy, tylko znów – przez jedną dziurkę. Do filcu można przykleić niewielki magnesik i w ten sposób stworzyć haftowany magnes na lodówkę. flizelinę – jest lekko przezroczysta, dlatego można dać jej dwie warstwy. Całość można potem obrębić, by brzegi się nie strzępiły.

– jest lekko przezroczysta, dlatego można dać jej dwie warstwy. Całość można potem obrębić, by brzegi się nie strzępiły. kolorowy papier – przykleić i przyciąć (choć obawiam się, że w tym wypadku papier może się pomarszczyć)

– przykleić i przyciąć (choć obawiam się, że w tym wypadku papier może się pomarszczyć) wykonać identyczny haft (ewentualnie jego lustrzane odbicie, jeśli haft nie jest symetryczny) i zszyć obie kanwy razem po złożeniu ich do siebie lewymi stronami. To jednak czasochłonna, podwójna praca.

I to chyba tyle moich spostrzeżeń na temat plastikowej kanwy.

Tył jeszcze, jak wspomniałam, nie jest zabezpieczony, ale ja przychylam się do pomysłu z filcem (ewentualnie flizeliną). Generalnie uważam, że plastikowa kanwa to fajna sprawa, coś innego, a wygląda na prawdę dekoracyjnie. W internecie trafiłam na projekty pudełek, których ścianki, denko i wieczko są z plastikowej kanwy, którą można pokryć haftem – to dopiero super sprawa!!!

Ściskam Was bardzo mocno!

Podstawy krzyżykowania

Co potrzebne na początek?

Kanwa – są one dostępne na rynku w różnych barwach i gęstościach. Prócz kanwy można używać płótna lub lnu.

Igła – są różne grubości igieł. Możemy używać zwykłej igły lub specjalnych hafciarskich (zakrzywione, z tępym czubkiem, z ostrym czubkiem, z dużym oczkiem – raczek do gobelinów, podwójne – do haftu na krośnie).

Wybrany wzór – może być liczony, gotowy diagram lub kanwa drukowana.

Mulina – nić, której użyjemy do wyszycia naszego wzoru. Zazwyczaj wzory mają tzw. klucz kolorów (spis potrzebnych mulin). Na rynku mamy dość duży wybór firm produkujących mulinę, oraz kilka jej rodzajów (lniana i bawełniana).

Tamborek lub krosno – zaczepiamy na nim kanwę, aby była ona napięta. Wówczas nasze XXX wychodzą proste i zgrabne.

Nożyczki – do przycinania nitek.

Przydatne:

Przy wzorach liczonych dobrze jest rozrysował sobie linie co 10 kratek/krzyżyków, a do tego celu może być przydatny spieralny lub znikający pisak. Aby zaznaczyć linie możemy kanwę przefastrygować co 10 kratek/krzyżyków. Taki zabieg ułatwi nam wyszywanie.

Zaczynamy:

W specyfikacji wzoru zazwyczaj mamy podane iloma pasmami nici powinniśmy wyszywać (mulina składa się z 6 pasm). Musimy sobie wypracować dobry dla nas sposób wyszywania. Można zacząć od środka wzoru, można podzielić wzór na cztery części i zacząć od jednej z ćwiartek, a można też wyszywać kolorami. Ważne jest, aby mulina nie była za bardzo naciągnięta, gdyż wtedy materiał może się marszczyć.

Rozpoczęcie robótki:

Jeśli wyszywamy dwiema nitkami, to możemy wziąść nawlec jedno długie pasmo złożone na pół. Po jednej stronie zostanie nam połączona nitka, wykorzystujemy ją do rozpoczęcia pracy przewlekając przez nić igłę w ten oto sposób:

tak to będzie wyglądało z lewej strony robótki:

jeśli do pracy używamy większej lub mniejszej ilości nitek niż dwie to możemy naszą pracę zacząć od wciągnięcia nitki w splot kanwy po jej lewej stronie:

Krzyżyki:

Możemy je wyszywać każdy po kolei lub ciągiem, to znaczy w jedną stronę pół krzyżyki i z powrotem zakończenie krzyżyka. Taki sposób haftowania pozwala zaoszczędzić nieco muliny i czasu w porównaniu do wyszywania po jednym krzyżyku. Można wyszywać poziomo i pionowo, jak komu wygodnie.

Pół krzyżyki:

Pół krzyżyk to jedna ukośna linia przez kratkę, czyli pół krzyżyka.

Tak wygląda 3/4 krzyżyka:

Back stitch [ścieg za igłą]:

Kontur [back stitch] można wykonać przy użyciu dwóch metod

1. tradycyjny ścieg za igłą

2. coś na wzór fastrygi w tą i z powrotem

Zakończenie robótki:

Kiedy kończy nam się nitka lub skończyliśmy wyszywanie danym kolorem, to po lewej stronie naszej robótki zaciągamy nitkę pod pętelki powstałe przy krzyżykowaniu, tak jak pokazują to zdjęcia.

Crafterka z głową pełną kreatywnych pomysłów. Uwielbiająca rękodzieło wszelkiego rodzaju oraz pasjonatka oganizacji. Zawsze chętnie służy innym swoją wiedzą i pomocą. Spełniona żona i matka jedynaka oraz posiadaczka 4 kotów i 3 psów. Właścicielka sklepu Świat Pasji. Znajdziesz ją również na blogu Kufer Pełen Skarbów.

Haft krzyżykowy – nauka dla początkujących. Jak zacząć haftować krzyżykami?

Aby rozpocząć wyszywanie krzyżykami, na początek wystarczy kupić gotowy zestaw do haftu krzyżykowego, np. z plastikową kanwą i schematem lub z kanwą z gotowym nadrukiem do wyszywania. Można też kupić specjalne płótno, igłę, mulinę i samodzielnie dopasować je do wybranego wzoru graficznego.

Jak zacząć wyszywanie krzyżykami? Jak wybrać odpowiednią kanwę i wzór? Haft krzyżykowy krok po kroku.

Haft krzyżykowy – wzory graficzne

Haft krzyżykowy – co ozdabiać?

Zestaw do haftu krzyżykowego

Haft krzyżykowy – kanwa

Haft krzyżykowy – nauka krok po kroku

Haft krzyżykowy – wzory graficzne

Jeśli chcemy wypróbować haft krzyżykowy – schematy znajdziemy w specjalnych czasopismach. W Internecie są również dostępne darmowe wzory haftu krzyżykowego online – do pobrania np. w formacie PDF. Warto szukać legalnych źródeł, które uwzględniają autorstwo poszczególnych schematów.

Najpopularniejsze wzory haftu krzyżykowego: kwiaty, wzory religijne, zwierzęta, pejzaże, a także obrazy dawnych mistrzów.

Haft krzyżykowy – co ozdabiać?

Hafty krzyżykowe mogą ozdabiać np. poduszkę, zakładkę do książki, kartkę z życzeniami na różne okazje (popularne są życzenia pamiątkowe z okazji chrztu czy komunii) czy zawieszkę. W pasmanteriach i sklepach specjalistycznych poświęconych haftowi dostępny jest gotowy zestaw do haftu krzyżykowego – np. z kanwą i muliną lub z tamborkiem, który może pełnić funkcję ozdobnej ramki do powieszenia.

Haft krzyżykowy jest również popularną techniką tworzenia obrazów.

Zobacz też: Bluza z haftem

Zestaw do haftu krzyżykowego

Do haftu krzyżykowego potrzebujemy jedynie trzech rzeczy. Są to:

· kanwa do haftu krzyżykowego,

· mulina,

· igła do wyszywania.

Aby ułatwić sobie wyszywanie krzyżykami, szczególnie na początku, możemy użyć tamborka. Na obręcz tamborka nakłada się część tkaniny i unieruchamia drugą obręczą. Dzięki temu mamy naciągnięty, nieruchomy fragment gotowy do wyszywania.

Do pracy niezbędne są też nożyczki. Hafciarki używają nożyczek z ostrymi, krótkimi końcówkami.

Haft krzyżykowy dla dzieci wymaga natomiast zakupu specjalnego zestawu kreatywnego – większego niż „dorosły”.

Haft krzyżykowy – kanwa

Kanwa do haftu krzyżykowego jest dostępna w każdej pasmanterii i w każdym kolorze. Dla początkujących i mniej kreatywnych są nawet gotowe kanwy z kolorowymi nadrukami. Do haftu krzyżykowego teoretycznie można również wykorzystać płótno – ale bardzo ważne jest, by miało wyraźny, równy splot. Może się okazać, że aby wzór haftu krzyżykowego ładnie się prezentował na tkaninie, niezbędne będzie np. powyciąganie poszczególnych nitek.

Kanwy mają różne gęstości splotów. Im wyższy numer, tym mniejsze „okienka” tkaniny. Są np. oznaczenia podające ilość krzyżyków na cal tkaniny lub na 10 cm.

Istnieją także specjalne plastikowe kanwy do haftu krzyżykowego. Przydają się, jeśli chcemy wyszyć krzyżykami coś sztywniejszego, np. zakładkę do książki. Haft krzyżykowy – igła

Wbrew pozorom, do haftu krzyżykowego nie używa się igieł hafciarskich – te mają ostre zakończenia i długie ucha. Igły do haftu krzyżykowego nie są ostre, mają okrągłe zakończenia i duże ucha. Nazywają się igłami gobelinowymi.

W zależności od splotu i od wzoru graficznego haftu krzyżykowego wybiera się rozmiary między 22 a 26 (im wyższy numer, tym igła jest cieńsza). Haft krzyżykowy – mulina

Mulina ma różne grubości w zależności od rodzaju:

· mulina zwykła: bawełniana, jedwabna, lniana, wiskozowa;

· mulina wełniana;

· mulina metalizowana.

Od rodzaju wybranej muliny i ilości nitek zależy wybór igły do wyszywania.

W każdym wzorze haftu krzyżykowego podany jest rodzaj i numer (kolor) muliny, której należy użyć. Na samym wzorze narysowany jest zwykle symbol, a obok znajduje się legenda z dokładnym oznaczeniem muliny.

Haft krzyżykowy – nauka krok po kroku

Aby nauczyć się haftowania krzyżykami, trzeba po prostu zacząć. Pierwsze wzory haftu krzyżykowego najlepiej zakupić od razu na kanwie – możemy wtedy pominąć pierwszy krok.

Krok 1. Jeśli mamy czystą kanwę, musimy nanieść wzór haftu krzyżykowego. Zaczynamy od narysowania specjalnym ołówkiem krawieckim siatki 10 na 10 okienek. Możemy też wyszyć siatkę ściegiem fastrygowym, aby po zakończeniu pracy ją wypruć. Dzięki siatce łatwiej odwzorujemy schemat haftu krzyżykowego na kanwie. Krok 2. Jeśli mamy kanwę z gotowym nadrukiem, powinniśmy zacząć wyszywanie od środka, gdyż nadruk może nie do końca pokrywać się z okienkami kanwy.

Krok 3. Rozdzielamy mulinę na pojedyncze nitki. Nawlekamy nitkę.

Krok 4. Wbijamy igłę od dołu. Nie robimy supełka, tylko zostawiamy odpowiednio dużo zapasu nitki od spodu. Będziemy wyszywać krzyżyki poziomo z lewej strony do prawej.

Krok 5. Przewlekamy igłę przez okienko na skos w górę i w prawo od miejsca, w które wbiliśmy igłę, z góry do dołu. Powstanie pierwsza ukośna linia krzyżyka.

Krok 6. Jeśli w tej samej linii mamy więcej krzyżyków tego samego koloru – powtarzamy poprzedni punkt tyle razy, ile mamy krzyżyków we wzorze.

Krok 7. Wracamy: znów przewlekamy igłę z góry do dołu, ale tym razem na skos w górę i w lewo od miejsca, w które wbiliśmy igłę.

Krok 8. Po zakończeniu koloru wbijamy igłę pod robótkę i obcinamy, zostawiając nieco nitki. Wszystkie kolory robimy tak, aby krzyżyki skierowane były w jedną stronę.

Krok 9. Na koniec prasujemy robótkę na lewej stronie.

Zobacz też: Jak wygląda projektowanie koszulek?

Haft krzyżykowy bez tajemnic. Od czego zacząć? – Tasiemka – blog o rękodziele i nie tylko

Haft krzyżykowy bez tajemnic. Od czego zacząć?

Haft krzyżykowy – bez tajemnic, poszerz wiedzę na temat produktów handlowych.

Jak zacząć? Co potrzebujesz? Prowadzisz sklep z artykułami do rękodzieła, pasmanterię, dowiedz się więcej o produktach, którymi handlujesz.

Mulina do haftu krzyżykowego i nie tylko.

Co potrzebne na początku przygody z haftem?

„Tańcowała igła z nitką” – Jan Brzechwa

Co to takiego Haft Krzyżykowy ?

Jest to technika haftu znana od wieków i ma mnóstwo odmian w zależności od lokalnych tradycji.

Podstawowy ścieg krzyżykowy polega na wykonaniu rzędu pół krzyżyków, a następnie pokryciu ich drugim rzędem skierowanym w przeciwnym kierunku.

Podstawowa zasada to trzymanie się tego, aby wszystkie pół krzyżyki kryjące były skierowane w tę samą stronę. Uzyskamy w ten sposób jednolitą i gładką fakturę haftu.

Co potrzebujemy?

Tkanina, na której będziemy wyszywać

KANWA GŁADKA Biała lub kolorowa

Jest to materiał, na którym widać równo rzędy oczek większych, w których robimy krzyżyki (przez nie przekładamy igłę według wzoru).

Kanwy mają różne rozmiary, a wielkość krzyżyków zależy od gęstości kanwy np. na 10cm materiału przypada 40 oczek (większe X) lub 54 oczka (mniejsze x)

Na takiej kanwie możemy wyszywać różne wzory, robić metryczki, zakładki, poduszki, obrusy, serwetki, biżuterie …

Szukasz inspiracji zajrzyj na nasze Tablice Pinterest <<< KLIK lub skorzystaj z KANWA z nadrukiem. Takie kanwy mają już nadrukowany kolorowy wzór i dodatkowo opis kolorów muliny oraz ilość, jaka jest potrzebna do wyszywania. Może na początek łatwy wzór, z nie za dużą ilością kolorów? To nasza baza, na której powstanie obraz igłą malowany Jaka igła do haftu krzyżykowego? IGŁA TĘPA. Kanwa, na której wyszywamy ma takie oczka że nie musimy się przez nie przebijać, rozmiar igły uzależniony będzie od kanwy i wielkości oczek. Czym będziemy malować haft? Muliną lub kordonkiem, to będą nasze nici do wyszywania. Jeśli, wybierasz kanwę z nadrukiem nie ma problemu z nićmi, masz wszystko podane na jak na tacy. Dokupujesz nici według załączonego klucza, jeśli wyszywasz na kanwie gładkiej, wybierasz samodzielnie barwy i rodzaj nici. Najpopularniejszym wyborem jest MULINA. MULINA składa się z 6 pojedynczych nitek (włókien), które można rozdzielać, w zależności od potrzeby i projektu. Występuje w motkach o długości 8 m. Rodzaje muliny: MULINA ZWYKŁA – zaleta: szeroka gama kolorów KORDONKI Kordonek jak najbardziej może służyć do haftowania, jednak ma ograniczone możliwości. Dlaczego? Nić kordonka jest skręcona i można jej używać tylko w takiej grubości, jaka jest zakupiona. Nie ma możliwości rozdzielania jak w przypadku wcześniej omawianej muliny. Należy zastanowić się nad projektem i przemyśleć, czy w nim będziemy używać nici tylko w jednej grubości. Kordonek świetnie sprawdza się do haftowania napisów i jednolitych schematów. Rodzaje kordonka: KAJA 15 zwykła KAJA 15 cieniowana KARAT 8 ATŁASEK Przydadzą się małe nożyczki do ucinania nitek ( ostre małe) oraz większe do cięcia tkaniny. (ostre) Zakończenie haftu Warto tutaj wspomnieć, że w przypadku haftu krzyżykowego, duże znaczenie ma sposób rozpoczynania i zakańczania nitki. Nie robimy supełków po lewej stronie haftu ani na początku, ani na zakończenie, byłyby one widoczne i wypukłe, Haft zaczynamy od zostawienia zapasu nitki, który potem ukryjemy w elemencie haftu. A na zakończenie nitkę także chowamy w hafcie z lewej strony i ucinamy. Tamborek Do czego służy nam tamborek? Jego funkcja to zapobieganie marszczenia się tkaniny, na której wyszywasz, a także zapobiega zniekształceniu ściegu. Ułatwia pracę, pomoże równomiernym naciągnięciu nici podczas pracy. Dodatkowo pomaga w utrzymaniu czystości twojej pracy. Są różne rozmiary i rodzaje tamborków. Wybieraj dobrą jakość – nie uszkodzi tkaniny i będzie solidny. Rozmiar ma znaczenie, najlepiej pracuje się na tamborku od 15-20 cm, tak jest wygodnie dla twojej ręki i jej pracy z igłą. Nanoszenie schematu haftu. Dla zaawansowanych, adeptów haftu gotowe wzory będą nudne, dlatego przyda się in zmywalny marker do zaznaczenia schematu, przenoszenia wzorów (pobierz gotowy) i wyznaczania obszaru haftu. Na koniec kilka DOBRYCH RAD Pamiętaj przed rozpoczęciem haftowania umyj ręce, nie siadaj do robótki ze świeżo nakremowanymi dłońmi, unikniesz zbędnych zanieczyszczeń robótki. Przemyśl robótkę i przygotuj odpowiedni kawałek materiału, zostaw sobie zapas, jeśli haftujesz własny projekt, pamiętaj o marginesach, żeby uniknąć problemu z oprawą. Zawsze przed rozpoczęciem projektu upewnij się, że masz wszystkie nici w odpowiedniej ilości. Czasem występują różnice pomiędzy partiami danego koloru i może być problem z dopasowaniem. Podczas pracy z projektem na tamborku, pamiętaj zawsze zdejmuj haft z tamborka i przechowuj go zwiniętego. Zbyt długie napinanie materiału na tamborku może spowodować odkształcenia trudne później do usunięcia. Nie zostawiaj nigdy igły w robótce, jeśli nie wiesz, kiedy znowu do niej wrócisz. Może ona pozostawić trwałe rdzawe ślady, niemożliwe do usunięcia. Błędy się zdarzają i to najlepszym, przy wypruwaniu bądź spokojny i nie spiesz się. Ponieważ możesz wtedy uszkodzić swój haft. Pamiętaj nie wykorzystuj drugi raz wyprutej nici, weź nową. Ponieważ wypruta nic może być już uszkodzona, zmechacona i ma tendencje do przecierania i zrywania. Jeśli przydały Ci się nasze wskazówki, bardzo nas to cieszy. Zaczynasz przygodę z krzyżykami, pochwal się swoją pracą w komentarzu. Dodamy tylko, że wszystkie robótki ręczne mają dodatkowo właściwości prozdrowotne. Relaksuję, wpływają na pracę mózgu i odprężają, a przede wszystkim dają dużo radości z tworzenia. Powodzenia!

Kurs haftu krzyżykowego

Haft na kanwie aida

Technika haftu krzyżykowego jest znana od wieków i ma dziesiątki odmian w zależności od lokalnej tradycji, zastosowanej tkaniny i rodzaju nici. Możemy wyszywać zarówno na rzadkiej kanwie siatkowej jak i na gęstym płótnie. Podstawowy ścieg krzyżykowy polega na wykonaniu rzędu półkrzyżyków, a następnie pokryciu ich drugim rzędem skierowanym w przeciwną stronę. Podstawową zasadą jest to aby wszystkie półkrzyżyki kryjące były skierowane w tę samą stronę (aby faktura haftu była jednolita). Haft możemy wzbogacić używając kolorowej kanwy lub różnych kolorów nici w ściegach kryjących.

Najlepszą tkaniną przeznaczoną specjalnie do haftu krzyżykowego jest kanwa aida. Regularny splot tej tkaniny umożliwia łatwe odliczanie wzoru. Używając usztywnionej aidy o dobrej jakości możemy wyszywać bez tamborka. Ponieważ splot tkaniny jest bardzo efektowny nie wyszywamy tła obrazka. Dodatkowe ciekawe efekty osiągniemy stosując koraliki do naszywania. W pokazanym przykładzie użyliśmy śnieżnobiałej aidy o gęstości 54 oczka na 10 cm.

Do haftu krzyżykowego możemy użyć dowolnych nici. Najlepszy efekt uzyskamy używając dobrej jakości tzn. gładkiej i błyszczącej muliny. Na kanwie aida o gęstości 54 oczka na 10 cm wyszywamy używając 2 nitek z rozdzielonej muliny sześcionitkowej. Po rozdzieleniu, pozostałe nitki użyjemy później do haftowania.

Rozmiar igły z tępym ostrzem dobieramy do gęstości tkaniny oraz rodzaju nici. Na kanwie o 54 oczkach na 10 cm wyszywamy przy pomocy igły o długości ok. 3,5 cm. Wyszywamy odliczając ilość ściegów zgodnie z projektem. Wykonany na tkaninie kolorowy nadruk znacznie ułatwi wyszywanie. Ze względów technicznych nadruk na tkaninie nie pokrywa się idealnie ze splotem tkaniny. Dlatego wyszywanie wzoru rozpoczynamy od jego środka, posuwając się ku brzegom. Nieznaczne przesunięcie nadrukowanego wzoru nie będzie widoczne po pokryciu całego wzoru haftem.

Pojedyncze krzyżyki wykonujemy w sposób pokazany na schemacie. Zaczynamy od przebicia kanwy od spodu na wierzch. Krótki kawałek nitki na lewej stronie przytrzymujemy palcem, a nastepnie wrabiamy go w haft na lewej stronie wykonując dalsze ściegi. Nie robimy supła, gdyż byłby on widoczny po oprawieniu robótki.

Większe przestrzenie w tym samym kolorze wyszywamy wykonując rząd półkrzyżyków od lewej ku prawej (lub od dołu ku górze).

Wykonany rządek pokrywamy półkrzyżykami wykonanymi w ten sam sposób, ale skierowanymi w przeciwną stronę. Wyszywanie motywu w tym samym kolorze zakańczamy przez przeciągnięcie nitki pod kilkoma ściegami na lewej stronie kanwy i jej obcięcie (bez supła!).

Wszystkie półkrzyżyki pokrywające w całej robótce powinny być skierowane w tę samą stronę. Na prawej stronie nie mogą być widoczne miejsca rozpoczęcia i zakończenia haftowania w postaci prześwitujących przez kanwę nitek lub supłów. Gotową robótkę prasujemy na lewej stronie na miękkim podłożu, nadając jej prawidłowy format.

키워드에 대한 정보 jak wyszywać krzyżykami na kanwie

다음은 Bing에서 jak wyszywać krzyżykami na kanwie 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  엘에이 이민법 변호사 | 김재영 엘에이 이민법 변호사 | 취업비자(H1B) 최근 답변 66개
See also  마그네슘 효능 여자 | 이런 분들은 마그네슘 영양제 드시지 마세요. People Who Should Not Take Magnesium Supplements. 29752 좋은 평가 이 답변

See also  Napis 18 Do Druku | Przygotowanie Do Druku - Poradnik 최근 답변 250개

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Jak haftować krzyżykami

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Jak #haftować #krzyżykami


YouTube에서 jak wyszywać krzyżykami na kanwie 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Jak haftować krzyżykami | jak wyszywać krzyżykami na kanwie, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment