Jak Zdać Egzamin Adwokacki | Jak Zdać Egzamin Radcowski Lub Adwokacki? 7727 좋은 평가 이 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “jak zdać egzamin adwokacki – Jak zdać egzamin radcowski lub adwokacki?“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Bytelaw 이(가) 작성한 기사에는 조회수 3,819회 및 좋아요 59개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

jak zdać egzamin adwokacki 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Jak zdać egzamin radcowski lub adwokacki? – jak zdać egzamin adwokacki 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Nazywam się Ewa Lewańska i jestem radcą prawnym.
Doskonale wiem, jak stresujące i męczące jest podejście do egzaminu zawodowego. Przyszli radcowie prawni i adwokaci muszą zmierzyć się ze swoistym maratonem, w trakcie którego ważna będzie nie tylko wiedza, ale również kondycja fizyczna. Na bazie swoich doświadczeń chciałabym podzielić się z Wami wskazówkami, jak przeżyć te 4 dni i zdać 🙂
Filmik nie stanowi porady prawnej, a wyłącznie subiektywną opinię autora co do prezentowanych w nim zagadnień.

jak zdać egzamin adwokacki 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Jak przeżyć egzamin adwokacki? | PrawnikLewandowska.pl

Wśród aplikantów zawsze krążyło wiele legend o egzaminie adwokackim. Jak jest naprawdę? Czy egzamin adwokacki da się przeżyć?

+ 여기에 더 보기

Source: prawniklewandowska.pl

Date Published: 7/9/2021

View: 546

Jak zdać egzamin adwokacki – Home – Facebook

Jak zdać egzamin adwokacki. 253 likes. egzamin adwokacki, plan nauki, pozytywne myślenie, zdrowe odżywianie, techniczne zasady zdawania egzaminu…

+ 여기에 표시

Source: www.facebook.com

Date Published: 4/27/2021

View: 5994

Nauka z admina na egzamin zawodowy – garść przydatnych …

… jak się uczyć (i zdać!) egzamin zawodowy (egzamin radcowski, egzamin adwokacki) z prawa administracyjnego. Na kilku stronach znajdziecie …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: rokickamurszewska.pl

Date Published: 1/18/2021

View: 5165

Do dwóch razy (w roku) sztuka… – In Gremio

Październikowe pomysły zmian w kwestiach związanych z egzaminem zawodowym zarówno adwokackim, jak i radcowskim wywołały emocje w środowisku aplikanckim.

+ 여기에 표시

Source: ingremio.org

Date Published: 2/2/2022

View: 6333

Egzamin radcowski / adwokacki 2022

Zespół Serwisu PAŃSTWOWE EGZAMINY PRAWNICZE sporządza zarówno odwołania w administracyjnym toku instancji, jak i skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego …

+ 더 읽기

Source: egzaminyprawnicze.org

Date Published: 8/20/2022

View: 3504

Zawodowy egzamin adwokacki – pytania testowe … – ArsLege

Największa w Polsce baza testów z zawodowy egzamin adwokacki. … czasu dziennie powinieneś poświęcić, aby przerobić całą bazę Twoich testów i zdać egzamin.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: arslege.pl

Date Published: 10/18/2021

View: 5969

Wskazówki dla przystępujących do egzaminu adwokackiego …

w sprawie przeprowadzania egzaminu adwokackiego (Dz. U. Nr 163, poz. 1301) aplikanci mogą zdawać egzamin adwokacki przy użyciu własnego sprzętu.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.adwokatura.pl

Date Published: 1/6/2021

View: 2797

주제와 관련된 이미지 jak zdać egzamin adwokacki

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Jak zdać egzamin radcowski lub adwokacki?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Jak zdać egzamin radcowski lub adwokacki?
Jak zdać egzamin radcowski lub adwokacki?

주제에 대한 기사 평가 jak zdać egzamin adwokacki

  • Author: Bytelaw
  • Views: 조회수 3,819회
  • Likes: 좋아요 59개
  • Date Published: 2020. 2. 27.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=sbNX_4FqThA

Jak uczyc się na egzamin adwokacki?

Zatem do zaplanowania nauki na egzamin adwokacki, egzamin radcowski należy podejść strategicznie.

Przykłady
  1. 2 tygodnie na przedmiot dla Was najtrudniejszy (1),
  2. 1 tydzień na każdy z pozostałych (2, 3, 4) – czyli razem 3 tygodnie,
  3. 1/2 tygodnia na etykę (5),
  4. 1 i 1/2 tygodnia na powtórki/relaks (6).

Ile razy można podchodzić do egzaminu adwokackiego?

Ile razy można zdawać egzamin adwokacki? Ustawa Prawo o adwokaturze przewiduje, że w przypadku niezdanego egzaminu kandydat na adwokata może przystąpić ponownie do egzaminu w latach kolejnych. Pamiętać jednak należy, że w takiej sytuacji musi on zdać egzamin z wszystkich części egzaminu jeszcze raz.

Co wziąć na egzamin adwokacki?

Warto sprawdzić, czy mamy wszystko, co będzie potrzebne do przystąpienia do egzaminu: dokumenty, komputer, kalkulator do liczenia odsetek, zakreślacze, etc. Jeżeli przyjmujemy jakieś leki, też o nich pamiętajmy.

Ile czasu trwa egzamin adwokacki?

Każdego dnia egzaminy rozpoczynały się o godz. 10.00 i trwały po 6 godzin (od pierwszego do trzeciego dnia egzaminu) lub 8 godzin (w czwartym dniu egzaminu). Egzaminowani rozwiązywali zadania jednakowe dla wszystkich zdających dany egzamin.

Czy trudno dostać się na aplikację adwokacką?

Na aplikację adwokacką zdało 56,9 proc. kandydatów, na radcowską 54,6. To dużo lepiej niż rok temu.

Ile czasu na naukę do aplikacji?

Egzamin adwokacki możesz zdać ucząc się pół roku, trzy miesiące, miesiąc. Dla niektórych nawet dwa tygodnie są wystarczające.

Czy można powtórzyć egzamin adwokacki?

78i ww. ustawy – W przypadku nieuzyskania pozytywnego wyniku z egzaminu adwokackiego, zdający może przystępować do kolejnych egzaminów adwokackich, z tym że egzamin ten zdaje w całości. Tożsame przepisy zawiera ustawa o radcach prawnych.

Na czym polega egzamin adwokacki?

Egzamin adwokacki polega na sprawdzeniu przygotowania prawniczego osoby przystępującej do egzaminu adwokackiego, zwanej dalej “zdającym”, do samodzielnego i należytego wykonywania zawodu adwokata. 2. Egzamin adwokacki składa się z pięciu części pisemnych.

Kto może przystąpić do egzaminu adwokackiego?

Do egzaminu adwokackiego może przystąpić osoba, która odbyła aplikację adwokacką i otrzymała zaświadczenie o jej odbyciu, oraz osoba, o której mowa w art. 66 ust. 2.

Ile trzeba mieć punktów żeby dostać się na aplikację adwokacką?

Zdający egzamin na aplikację adwokacką i radcowską do rozwiązania mieli 150 pytań testowych jednokrotnego wyboru. Aby zdać należało odpowiedzieć prawidłowo na conajmniej 100 z nich.

Co do jedzenia na egzamin?

Zadbaj w diecie o:
  • Węglowodany złożone – pieczywo pełnoziarniste, płatki owsiane, grube kasze czy brązowy ryż.
  • Nabiał w postaci maślanki, jogurtów naturalnych czy mleka.
  • Chudą wędlinę, ryby, jaja.
  • Świeże owoce i warzywa to nie tylko witaminy i składniki mineralne ale i błonnik oraz cukry proste- szybki zastrzyk energii.

Z czego można korzystać na egzaminie radcowskim?

4. Nie są dopuszczalne artykuły, monografie i podręczniki jak również te pozycje, które po części stanowią materiały dopuszczalne (tekst aktu prawnego, komentarz lub orzecznictwo), a w pozostałej części składają się z materiałów niedozwolonych.

Kiedy egzamin adwokacki 2022?

Departament Zawodów Prawniczych informuje, że przeprowadzenie egzaminu adwokackiego i egzaminu radcowskiego w 2022 r., w porozumieniu odpowiednio z Naczelną Radą Adwokacką i Krajową Radą Radców Prawnych, planowane jest w terminie 10-13 maja 2022 r.

Kiedy wyniki z egzaminu adwokackiego 2022?

Znane już są wyniki zawodowych egzaminów prawniczych, które odbyły się w kwietniu i maju 2022 r. Wyniki ogłosiło 67 komisji egzaminacyjnych przeprowadzających egzamin komorniczy, adwokacki i radcowski.

Kiedy odbywa się egzamin adwokacki?

Przeprowadzenie egzaminu adwokackiego i egzaminu radcowskiego w 2022 r. planowane jest w terminie 10-13 maja 2022 r. – poinformował Departament Zawodów Prawniczych. Każdy z pojazdów poruszających się po drogach publicznych musi mieć obowiązkową polisę OC.

Na czym polega egzamin adwokacki?

Egzamin adwokacki polega na sprawdzeniu przygotowania prawniczego osoby przystępującej do egzaminu adwokackiego, zwanej dalej “zdającym”, do samodzielnego i należytego wykonywania zawodu adwokata. 2. Egzamin adwokacki składa się z pięciu części pisemnych.

Z czego uczyć się na egzamin radcowski?

W trakcie przygotowań do egzaminu moim zdaniem największy nacisk należy położyć na rozwiązywanie kazusów i ćwiczenie poszczególnych części egzaminu w praktyce. Oczywiście przeczytanie książek również jest pomocne i daje nam podstawę do pracy z kazusami, ale nie skupiałabym się na nich aż tak mocno.

Jakie kodeksy na egzamin adwokacki?

☑️ Kodeks postępowania administracyjnego, ☑️ Prawo administracyjne materialne, ☑️ Odpowiedzialność dyscyplinarna adwokatów i radców prawnych. Pamiętajcie także o kursach przygotowujących do egzaminu zawodowego.

Kto może przystąpić do egzaminu adwokackiego?

Do egzaminu adwokackiego może przystąpić osoba, która odbyła aplikację adwokacką i otrzymała zaświadczenie o jej odbyciu, oraz osoba, o której mowa w art. 66 ust. 2.

Egzamin adwokacki, egzamin radcowski 2020

Styczeń za pasem, wniosek o przystąpienie do egzaminu złożony. Pozostaje tylko nauka do egzaminu zawodowego. Czy jest to egzamin adwokacki, czy egzamin radcowski, pierwsze zetknięcie z zakresem przyprawia o lekki zawrót głowy.

Materiałów, zagadnień i kazusów jest bardzo dużo. Dlatego już na wstępie warto pamiętać o tym, że bez względu na to, co mówią niektórzy, przerobienie absolutnie wszystkiego może być po prostu niewykonalne. Zatem do zaplanowania nauki na egzamin adwokacki, egzamin radcowski należy podejść strategicznie.

Poniżej opisałem, doświadczenia swoje i współzdających z nauki do egzaminu, jak i samego jego zdawania. Starałem się w sposób całościowy, lecz jednocześnie zwięźle, opowiedzieć o wszystkich istotnych kwestiach przed- i około-egzaminacyjnych.

Artykuł dotyczy przygotowania oraz samej nauki do egzaminu adwokackiego i egzaminu radcowskiego.

1. Praca zawodowa vs. urlop/dni wolne

2. Nauka a rzeczywistość

3. Repetytoria, kursy, wspólna nauka

4. Metodyka, planowanie – czyli jak się uczyć? Co jest ważne, a co nie?

5. Pisanie apelacji, pozwu, umowy, opinii prawnej

a. nauka konstrukcji pism

b. tworzenie mapy danego pisma

c. specyficzne orzecznictwo

Praca zawodowa vs. urlop/dni wolne

Przed rozpoczęciem samej nauki, należy przede wszystkim stworzyć sobie przestrzeń i czas na przygotowanie do egzaminu zawodowego. O tym, że jest to bardzo trudne, zwłaszcza dla osób aktywnych zawodowo, wspominać nie trzeba.

Po pierwsze, 1 tydzień to za mało na przyswojenie takiej ilości wiedzy. Z mojego doświadczenia wynika, że 1 miesiąc, to minimum. Uwzględniając oczywiście czas wolny, sen i inne aktywności dnia codziennego. Co prawda są ludzie bardzo wytrwali, ale jeszcze nie udało mi się spotkać osoby, która może uczyć się dłużej niż 12-14h w ciągu dnia. Jeśli ktoś tak potrafi – czapki z głów. Przyszły adwokat, radca prawny musi przecież też spać, choć czasem zdaje się przeczyć temu sposób myślenia niektórych pracodawców.

Po drugie, jeżeli jesteś na umowie o pracę, ustawowo masz zagwarantowane owe 30 dni wolnego + 4 dni trwania egzaminu. Natomiast jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą albo w inny sposób uregulowana jest twoja działalność zawodowa, musisz samemu zadbać o wspomniane 30 dni wolnego. Jeśli pracujesz z adwokatami, radcami prawnymi, udzielenie urlopu nie powinno stanowić problemu. Wszakże sami przechodzili przez egzamin i powinni rozumieć twoją sytuację. Choć wiemy, że niestety zdarzają się niechlubne wyjątki.

Podsumowując zaplanuj przynajmniej 1 miesiąc na naukę – bez pracy zawodowej. Jakiekolwiek zadania z pracy, rozbiją Ci dzień i spowodują, że będziesz odkładał/a naukę na później, nie wspominając o dodatkowym zmęczeniu. Natomiast, jeśli możesz sobie pozwolić na wydłużenie tego czasu ponad to minimum, jesteś szczęściarą/szczęściarzem, więc korzystaj.

1 – Zatem, 1 miesiąc to minimum. Jeżeli nie ma Cię w pracy, to nie pracuj, przeznacz ten czas na naukę. Im dłużej możesz się przygotowywać tym lepiej. Staraj się nie marnować tego czasu, ponieważ jest bardzo cenny. Przekonasz się o tym już na 2 tygodnie przed egzaminem.

Nauka a rzeczywistość

Jak już mówiłem, siedzenie nad kazusami 12-14h w ciągu dnia jest praktycznie niewykonalne. Przede wszystkim należy zachować ‘higienę nauki’, tj. ruszać się, być aktywnym fizycznie (np. chodzić na siłownię, basen, spacer). Warto również robić sobie regularne przerwy, czy np. nagradzać siebie samego jakimiś przyjemnościami dnia codziennego. Ja przykładowo, po zamknięciu każdej części przygotowań pozwalałem sobie na festiwal pizzy 🙂 (słowo ‘festiwal’ nie jest przypadkowe).

Nie należy lekceważyć snu, który w trakcie nauki pozwala mózgowi się ‘zregenerować’. Również, co potwierdzają liczne badania naukowe, sen wspomaga efektywne zapamiętywanie faktów, tworzenie ścieżek myślowych, czy złożonych koncepcji i ogólnie mówiąc, pomaga strukturyzować wiedzę. Uwierz mi na słowo, tak naprawdę poświęcenie czasu snu na rzecz nauki, odniesienie odwrotny skutek od zamierzonego.

Nie ma się również co oszukiwać, zdarzają się tzw. ‘dni lenia’. Ale i takie dni też są potrzebne. Zatem nie ma się co ‘biczować’ z tego powodu. Krótko mówiąc, zmęczenie materiału jest czymś naturalnym. Warto jednakże, w tym czasie zadbać o spotkanie ze znajomymi, którzy nie zdają egzaminu. W ten sposób realnie odpoczniesz od nauki i całej tej otoczki.

Podsumowując, nie samą nauką człowiek żyje. Należy pamiętać, że wyżej opisana ‘higiena nauki’ i dbanie o zdrowy tryb życia, są niezbędne by osiągnąć sukces w przygotowaniu się na ten egzaminacyjny maraton.

2 – Zadbaj o swoją kondycję psycho-fizyczną, dbając o odpowiednią ilość aktywnych przerw od nauki, jak i o zdrowy sen.

Repetytoria, kursy, wspólna nauka

Zajęcia w Izbie

W mojej ocenie uczestniczenie we wszelkich zajęciach dodatkowych (repetytoriach) na aplikacji, to czas dobrze zainwestowany. Po pierwsze, zajęcia są prowadzone w przeważającej większości przez najlepszych wykładowców jakimi dysponują izby. Po drugie, przerabiany materiał jest relewantny dla poszczególnych części egzaminu. Co więcej, sposób jego prezentacji pozwala na wyrobienie nawyków prawidłowego konstruowania pism “egzaminacyjnych”, których np. nie sporządzamy na co dzień w naszej pracy zawodowej. Po trzecie, gruntownie powtarzana jest ocena faktów wypływających z zebranego materiału dowodowego oraz punktów, w których możemy zakotwiczyć argumentację naszego pisma np. w przypadku konkretnych braków w takim materiale dowodowym. Po czwarte, w trakcie zajęć repetytoryjnych, czy to w formie ćwiczeń, czy pracy domowej, przez wasze ręce przejdą orzeczenia sądów, które posiadają typowe i powtarzalne błędy, które zaczniecie automatycznie wychwytywać. Dzięki temu, obudzeni nawet o 4 rano, będziecie instynktownie konstruować odpowiednie zarzuty i wnioski np. apelacji karnej.

Zatem z czystym sumieniem mogę zarekomendować uczęszczanie na zajęcia powtórzeniowe i realizowanie materiału tam przerabianego. Krótko mówiąc, wysoki poziom, relewantny materiał, wsparcie wykładowców np. poprzez sprawdzanie prac domowych, czy odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Kursy

Jeśli chodzi o kursy przygotowawcze do egzaminu zawodowego, to są to właśnie takie repetytoria, tyle, że są opakowane w marketing i są oczywiście płatne. Dla osób, które nie mają czasu lub mają trudności ze zorganizowaniem się w ramach nauki własnej, kursy są bardzo dobrym rozwiązaniem. Ktoś Ci organizuje zajęcia, ułatwia dostęp do wielu rzeczy, a Ty za to płacisz. Jeśli mam być szczery, od znajomych, czy współzdawaczy, słyszałem dobre lub bardzo dobre recenzje o różnego rodzaju kursach.

Choć sam nie mogę żadnego z nich osobiście polecić, gdyż po prostu z nich nie korzystałem, warto zapoznać się z ich ofertą i rozważyć udział. Zwłaszcza, że są organizowane do samego końca, nawet na kilka dni przed egzaminem.

Nauka wspólna

To z czego ja “korzystałem”, to przede wszystkim nauka własna i nauka wspólna ze znajomymi współzdawaczami. Choć muszę przyznać, że uczenie się tylko z kimś, bez indywidualnego przerabiania materiału, jest w gruncie rzeczy skazane na porażkę. Bowiem żeby móc z kimś wymienić się wiedzą, czy wspólnie rozwiązać kazus, trzeba najpierw przyjść choć trochę przygotowanym na takie “wspólne repetytoria”. Bez wejścia na ten poziom, może się okazać, że postępy w nauce nie są wystarczająco duże i zacznie brakować nam czasu. Oczywistym jest, że spotykanie się z innymi powoduje, że oprócz nauki, naturalnie zaczynamy rozmawiać też o innych rzeczach, które niekoniecznie związane są ze zdawaniem egzaminu.

Doświadczyłem tego, więc uczulam, że czas może trochę przelatywać przez palce, gdy uczymy się razem. Dlatego warto maksymalnie go wykorzystać i omawiać tylko te tematy, które wzbudzają u nas kontrowersje, których nie rozumiemy albo które chcemy zrozumieć lepiej. Nasz kompan, albo nawet cała drużyna, na pewno nas wesprze, a my z kolei wesprzemy ich w innych obszarach, które znamy lepiej, bo np. mamy do czynienia z nimi na co dzień np. w pracy zawodowej.

Bardzo polecam taką formę nauki, ale tylko w połączeniu z wcześniejszym, samodzielnym przerabianiem materiału. Zapewnia możliwość innego spojrzenia, na ten sam problem, a to często jest właśnie tym brakującym elementem, którego potrzebujemy do jego zrozumienia i przyswojenia optymalnych rozwiązań. Nawet gdyby miały to być spotkania tylko raz na tydzień, na 2-3 godziny, to zdecydowanie warto. Rozważnie organizowana wspólna nauka ma wiele plusów, a przy tym pozwala na przełamanie przedegzaminacyjnej rutyny: praca/nauka w domu.

3 – Wykorzystaj maksymalnie możliwość udziału w zajęciach repetytoryjnych w izbie, rozważ, czy płatne kursy to coś dla Ciebie, a także zaplanuj/umów się na wspólne powtórki ze znajomymi współzdającymi.

Metodyka, planowanie – czyli jak się uczyć? Co jest ważne, a co nie?

Przechodzimy teraz do najważniejszej części tego wpisu. Czyli jak się uczyć, co jest arcyistotne, a co możemy sobie z czystym sercem podarować. Nie ulega wątpliwości, że pierwsze cztery części są dużo trudniejsze i wymagają większej ilości nauki niż etyka. Spójrzmy prawdzie w oczy, przeczytanie 2 aktów prawnych i rozwiązanie treningowo kilku kazusów zajmie nam maksymalnie 3 dni. Prawidłowe napisanie opinii prawnej z tego tematu, nie powinno nikomu nastręczać problemów, co potwierdzają wyniki historyczne z egzaminów z poprzednich lat.

Zanim jednak przejdę głębiej do samej metodyki, kilka słów o planowaniu. Rozplanowanie całego czasu, którym nam pozostał do samego egzaminu, jest niemal równie istotny jak sama nauka. Wiem, że część z Was przewróci oczami, ale naprawdę trzeba mieć jakiś punkt odniesienia. Uwierzcie mi – pod koniec nauki ma to ogromne znaczenie.

Egzamin składa się z pięciu (5) części:

karnej, cywilnej, administracyjnej, gospodarczej w zakresie etyki zawodowej.

Może zabrzmi to na pierwszy ‘rzut oka’ kontrowersyjnie, ale warto czas, który nam pozostał na naukę, podzielić na sześć (6) odcinków – tak – sześć. W trakcie ich trwania będziemy przerabiać poszczególne części egzaminu oraz zapewnimy dodatkowy czas tuż przed egzaminem, w którym będzie możliwość zrobienia powtórek. Alternatywą dla tej dodatkowej szóstej części, może być też kilka dni wolnego. Aby mózg i cały organizm zregenerować przed egzaminacyjnym maratonem. Reasumując, dzielimy nasz czas na sześć (6) bloków:

karne, cywilne, administracyjne, gospodarcze, etyka, powtórki/relaks.

– pamiętając o dniach przerwy raz na tydzień, w trakcie lub pomiędzy poszczególnymi blokami.

Przykłady

Zatem jeśli macie osiem (8) tygodni, na naukę, to można przykładowo podzielić ją tak:

2 tygodnie na przedmiot dla Was najtrudniejszy (1), 1 tydzień na każdy z pozostałych (2, 3, 4) – czyli razem 3 tygodnie, 1/2 tygodnia na etykę (5), 1 i 1/2 tygodnia na powtórki/relaks (6).

Jeśli macie zdecydowanie mniej czasu, czyli cztery (4) tygodnie na naukę, to można przykładowo podzielić ją tak:

1 i 1/2 tygodnia na przedmiot najtrudniejszy (1), 1/2 tygodnia na każdy z pozostałych (2, 3, 4) – czyli razem 1 i 1/2 tygodnia, 1/4 tygodnia na etykę (5), 3/4 tygodnia na powtórki (6).

Zalety tego typu planów

Taki podział pracy nad poszczególnymi częściami egzaminu i wliczony tygodniowy bufor, pozwolą Wam ustrukturyzować naukę. Co więcej, taki wstępny plan unaocznia skalę niezbędnego czasu i pozwoli zdecydować o konkretnych materiałach i metodach nauki, z których skorzystacie.

Okazuje się bowiem, że choć na naukę mamy teoretycznie 2 miesiące, to realnie w 1 tydzień należy przygotować się do egzaminu np. z prawa gospodarczego, by zdążyć z pozostałymi częściami. Jeżeli mamy tylko 1 miesiąc, ten 1 tydzień kurczy się do 3-4 dni.

Mając to na uwadze, nikt nie powinien mieć złudzeń, że przeczyta do poduszki “system” lub któryś z komentarzy. W rzeczywistości, na to naprawdę nie ma czasu. Dlatego, konieczne jest skupienie i precyzja w doborze narzędzi i źródeł naszej wiedzy.

Zatem, jak się uczyć?

W skrócie: praktycznie. Co mam na myśli? Analogicznie jak w przypadku nauki do egzaminu na prawo jazdy, gdzie ucząc się do teorii największą wagę przykładamy do rozwiązywania testów, a nie do lektury kodeksu drogowego. Mianowicie, to z testów jesteśmy potem rozliczani. Tak samo na egzaminie zawodowym, rozliczani jesteśmy z umiejętności rozwiązania kazusu i napisania konkretnego rodzaju pisma procesowego, umowy lub opinii prawnej.

Zatem zamiast czytać przepisy i pochłaniać komentarze, należy rozwiązywać kazusy. Kazusy egzaminacyjne z lat ubiegłych oraz kazusy przygotowane do celów treningowych przez wykładowców w izbach oraz te dostępne w publikacjach takich jak “Egzaminy prawnicze” Becka, czy wiele innych, dostępnych na rynku. I dopiero wtedy czytać relewantne przepisy i komentarze potrzebne do rozwiązania już konkretnych problemów.

Pewnie teraz myślisz sobie: “Ile egzaminów jestem w trakcie przerobić w 7 dni nauki, podczas gdy na jeden, teoretycznie potrzebuję 5-6 godzin? Przecież nie zdążę ze wszystkim”. Otóż to nie prawda. Ucząc się do egzaminu i pisząc np. apelację lub inne pismo/umowę należy skupić się jedynie na elementach istotnych, za które jesteśmy realnie oceniani na egzaminie i bez których nasza praca byłaby oceniona negatywnie.

Jak zacząć?

Dlatego ja zawsze zaczynam np. pismo procesowe od rzeczy trywialnych, acz jakże istotnych. Wskazuję w pierwszej kolejności miejscowość, datę, adresata (właściwy sąd/organ) sygnaturę (który potem ew. skoryguję), tytuł pisma, strony, wstępny WPS/WPZ (który potem ew. skoryguję), miejsce na załączniki i podpis pełnomocnika. Notabene, bez tych składników – niezależnie od dalszej treści pisma – egzamin będzie niezdany. Mając te elementy, można skupić na tym co jest pomiędzy tytułem pisma a słowem uzasadnienie. Po znalezieniu rozwiązania i ustaleniu precyzyjnie przepisów i formułujemy odpowiednie zarzuty i wnioski oraz koryguję WPS/WPZ i właściwy sąd/organ. I w tym miejscu możemy skończyć.

W efekcie, mamy rozwiązany kazus w mniej niż 1 godzinę i możemy zająć się kolejnym. I tak przez kolejne dni, aż nawyk tworzenia pisma i formułowania trafnych zarzutów oraz adekwatnych wniosków niejako wejdzie nam w krew. Pisanie uzasadnienia, cytowanie orzecznictwa i piśmiennictwa – zostawmy sobie na prace domowe na repetytoria oraz na sam egzamin. Trenując, trenujmy to co jest najtrudniejsze i jednocześnie najważniejsze na egzaminie – czyli de facto rozwiązanie problemu, odnalezienie uchybień sądu i prawidłowe zredagowanie zarzutów. To samo tyczy się pisania umów oraz opinii prawnych.

4 – Rozplanuj naukę poszczególnych części egzaminu w czasie jaki masz przeznaczony na ten cel. Czyli określ pięć (5) okresów nauki, a następnie czas ten przeznacz skupiając się przede wszystkim na rozwiązywanie kazusów egzaminacyjnych. Ostatni szósty (6) blok przeznacz na powtórki.

Pisanie apelacji, pozwu, umowy, opinii prawnej

Nauka konstrukcji pism jest najważniejsza

Tak jak napisałem powyżej, nauka konstrukcji poszczególnych pism jest najważniejsza. Elementem towarzyszącym jest nauka poszczególnych rodzajów zarzutów i wniosku oraz skorelowanych z nimi relewantnych przepisów. Niekiedy konstrukcja konkretnych zarzutów jest specyficzna i sposób naruszenia przez np. sąd I instancji może być różny.

Ciągłe powtarzanie i formułowanie tych samych zarzutów i wniosków również powoduje, że zaczynamy operować już tylko samymi numerami artykułów z kodeksu/ustawy. Z resztą sami zauważycie w komunikacji ze znajomymi zaraz przed egzaminem. Rozmowa wygląda tak: – “co zarzuciłeś” – “standardowo, ‘siódemki’ i (…)”. Nawet nie trzeba być świadkiem reszty rozmowy, żeby wiedzieć o jaki rodzaj pisma chodzi i jakie to były zarzuty. Podobnie sprawa wygląda z umowami, gdzie warto przetrenować komparycje i istotne elementy umowne.

Tworzenie mapy danego pisma

Co mam na myśli mówiąc mapa danego pisma? Otóż na egzaminie, nie możemy mieć przy sobie żadnych notatek, ani innych pomocy naukowych poza (1) ustawami, (2) orzecznictwem i (3) komentarzami. Kodeksy z odręcznymi notatkami na marginesach mogą przykuć uwagę członków komisji egzaminacyjnej i w najlepszym wypadku zabraniem ów kodeksu.

Ciekawym rozwiązaniem, które mi przekazano i z którego korzystałem na egzaminie, było tworzenie owej ‘mapy danego pisma’. Polega to na przyklejaniu kolorowych półprzezroczystych, cienkich naklejek (typu post-it) w kluczowych miejscach kodeksu. Ów znaczniki stanowią drogowskaz do kolejnych kroków w tworzeniu danego pisma. Czyli zero notatek, tylko kolory i numery artykułów. Bardzo pomocne i przydatne w stresującej atmosferze egzaminu. Nawet jak spadnie na nas “pomroczność jasna’, to nasza mapa dowiezie nas do szczęśliwego finału.

Przykład takiego rozwiązania:

Specyficzne i bardzo pomocne orzecznictwo

‘Specyficzne orzeczenia’ brzmi bardzo enigmatycznie. Otóż chodzi o takie orzeczenia sądów, w których sędzia postanowił w uzasadnieniu rozpisać wszystkie istotne elementy danego pisma. Wnioski, zarzuty, ich prawidłową konstrukcję, często nawet całą ich treść z różnymi wariantami. Wskazując jednocześnie, co jest najważniejsze, a co było błędem stron. Takie specyficzne ‘orzeczenia-wskazówki’, to istne złoto na egzaminie. Wszak można mieć je ze sobą na egzaminie, a że akurat zawierają bardzo pomocną treść, to już chwała sędziemu sprawozdawcy i zasadom zdawania egzaminu. Wyposażeni w taki zestaw kluczowych, specyficznych orzeczeń, na pewno będziecie się czuli pewniej. Plus jest to niesamowicie przydatna lektura w trakcie tworzenia mapy danego pisma.

Jeżeli macie jakieś własne rozwiązania, podzielcie się nimi w komentarzach na facebooku.

Mam nadzieje, że moje wskazówki okażą się pomocne. Jednocześnie z tego miejsca życzę Wam powodzenia, łatwych kazusów i dużo, dużo energii i pozytywnej motywacji do nauki.

Jeżeli chodzi o ostatnie dni przed egzaminem i przygotowanie formalne, fizyczne i techniczne, popełniłem również artykuł:

Egzaminy zawodowe 2019 – praktyczny poradnik →

Jeżeli uważasz, że artykuł był przydatny zostaw gwiazdki

4.7 / 5 ( 45 votes )

LEGALVENUE jest pierwszą w Warszawie profesjonalną wspólnotą prawników.

Sprawdź nasze ceny i ofertę – Siedziba Kancelarii już od 109 zł/mies. →

Zapraszamy również do lektury wpisów z pozostałymi poradami dla pełnomocników →

Dowiedz się więcej o praktycznych aspektach prowadzenia kancelarii

Egzamin radcowski / adwokacki 2022

Kiedy Egzamin Adwokacki 2022?

W 2022 roku Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Naczelną Radą Adwokacką wyznaczał termin egzaminu adwokackiego, który odbędzie się od 10 do 13 maja.

Pierwszy dzień tj. 10 maja 2022 roku obejmował będzie rozwiązanie zadania z zakresu prawa karnego. W dniu 11 maja 2022 roku osoby przystępujące do egzaminu będą rozwiązywały zadanie z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego a 12 maja zadanie z zakresu prawa gospodarczego. Ostatni dzień, czyli 13 maja, obejmował będzie zadanie z zakresu prawa administracyjnego oraz zadanie z zakresu zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki.

Kiedy Egzamin Radcowski 2022?

W 2022 roku Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Krajową Izbą Radców Prawnych wyznaczał termin egzaminu radcowskiego, który odbędzie się od 10 do 13 maja.

Pierwszy dzień tj. 10 maja 2022 roku obejmował będzie rozwiązanie zadania z zakresu prawa karnego. W dniu 11 maja 2022 roku osoby przystępujące do egzaminu będą rozwiązywały zadanie z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego a 12 maja zadanie z zakresu prawa gospodarczego. Ostatni dzień, czyli 13 maja, obejmował będzie zadanie z zakresu prawa administracyjnego oraz zadanie z zakresu zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki.

Ile kosztuje egzamin adwokacki?

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o adwokaturze, opłata za udział w egzaminie adwokackim jest równa 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w roku przeprowadzenia egzaminu. Oznacza to, że opłata za egzamin adwokacki w tym roku wynosi 2.408 zł.

Ile kosztuje egzamin radcowski?

Zgodnie z przepisami ustawy o radcach prawnych, opłata za udział w egzaminie radcowskim jest równa 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w roku przeprowadzenia egzaminu. Oznacza to, że opłata za egzamin radcowski w tym roku wynosi 2.408 zł.

Jak wygląda egzamin adwokacki?

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o adwokaturze – egzamin adwokacki składa się z pięciu części pisemnych. Pierwsza część egzaminu obejmuje rozwiązanie zadania z zakresu prawa karnego, polegającego na przygotowaniu aktu oskarżenia albo apelacji, a w przypadku uznania, że brak jest podstaw do ich wniesienia to na sporządzeniu opinii prawnej. Druga część egzaminu obejmuje natomiast rozwiązanie zadania z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego, polegającego na przygotowaniu pozwu lub wniosku albo apelacji, a w przypadku uznania, że jest brak podstaw do ich wniesienia, na sporządzeniu opinii prawnej. Trzecia część egzaminu obejmuje rozwiązanie zadania z zakresu prawa gospodarczego, polegającego na przygotowaniu umowy albo sporządzeniu pozwu, wniosku lub apelacji, a w przypadku uznania, że jest brak podstaw do ich wniesienia to tak jak w poprzednich przypadkach na sporządzeniu opinii prawnej. Czwarta część egzaminu obejmuje rozwiązanie zadania z zakresu prawa administracyjnego, polegającego na przygotowaniu skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego lub skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a w przypadku uznania, że jest brak podstaw do ich wniesienia, na sporządzeniu opinii prawnej. Piąta część egzaminu adwokackiego obejmuje rozwiązanie zadania z zakresu zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki polegającego na przygotowaniu opinii prawnej w oparciu o akta lub przedstawiony stan faktyczny opracowane na potrzeby egzaminu.

Żeby zdać egzamin adwokacki, osoba przystępującą do egzaminu musi uzyskać ocenę pozytywną ze wszystkich części tego egzaminu. Z każdej części natomiast wystawiana jest ocena przez każdego z dwóch Egzaminatorów, z których wyliczana jest średnia ocen.

Jak wygląda egzamin radcowski?

Zgodnie z przepisami ustawy o radcach prawnych – egzamin radcowski składa się z pięciu części pisemnych. Pierwsza część egzaminu obejmuje rozwiązanie zadania z zakresu prawa karnego, polegającego na przygotowaniu aktu oskarżenia albo apelacji, a w przypadku uznania, że brak jest podstaw do ich wniesienia to na sporządzeniu opinii prawnej. Druga część egzaminu obejmuje natomiast rozwiązanie zadania z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego, polegającego na przygotowaniu pozwu lub wniosku albo apelacji, a w przypadku uznania, że jest brak podstaw do ich wniesienia, na sporządzeniu opinii prawnej. Trzecia część egzaminu obejmuje rozwiązanie zadania z zakresu prawa gospodarczego, polegającego na przygotowaniu umowy albo sporządzeniu pozwu, wniosku lub apelacji, a w przypadku uznania, że jest brak podstaw do ich wniesienia to tak jak w poprzednich przypadkach na sporządzeniu opinii prawnej. Czwarta część egzaminu obejmuje rozwiązanie zadania z zakresu prawa administracyjnego, polegającego na przygotowaniu skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego lub skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a w przypadku uznania, że jest brak podstaw do ich wniesienia, na sporządzeniu opinii prawnej. Piąta część egzaminu adwokackiego obejmuje rozwiązanie zadania z zakresu zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki polegającego na przygotowaniu opinii prawnej w oparciu o akta lub przedstawiony stan faktyczny opracowane na potrzeby egzaminu.

Żeby zdać egzamin radcowski, osoba przystępującą do egzaminu musi uzyskać ocenę pozytywną ze wszystkich części tego egzaminu. Z każdej części natomiast wystawiana jest ocena przez każdego z dwóch Egzaminatorów, z których wyliczana jest średnia ocen.

Ile trwa egzamin adwokacki?

Tegoroczny egzamin adwokacki trwa niezmiennie cztery dni, czyli rozpoczyna się 10 maja we wtorek i kończy 13 maja w piątek. Każdego dnia egzaminy rozpoczynają się jednocześnie w całym kraju o godzinie 10.00, podczas których zdający rozwiązują zadania z zakresu prawa karnego, cywilnego lub rodzinnego, gospodarczego oraz administracyjnego i zasad wykonywania zawodu i zasad etyki. Na rozwiązanie zadania z części pierwszej, drugiej i trzeciej zdający mają 6 godzin, natomiast z części czwartej i piątek, które odbywają się ostatniego dnia – 8 godzin. W trakcie egzaminów zdający mogą korzystać z tekstów aktów prawnych i komentarzy oraz orzecznictwa.

Ile trwa egzamin radcowski?

Tegoroczny egzamin radcowski trwa niezmiennie cztery dni, czyli rozpoczyna się 10 maja we wtorek i kończy 13 maja w piątek. Każdego dnia egzaminy rozpoczynają się jednocześnie w całym kraju o godzinie 10.00, podczas których zdający rozwiązują zadania z zakresu prawa karnego, cywilnego lub rodzinnego, gospodarczego oraz administracyjnego i zasad wykonywania zawodu i zasad etyki. Na rozwiązanie zadania z części pierwszej, drugiej i trzeciej zdający mają 6 godzin, natomiast z części czwartej i piątek, które odbywają się ostatniego dnia – 8 godzin. W trakcie egzaminów zdający mogą korzystać z tekstów aktów prawnych i komentarzy oraz orzecznictwa.

Ile razy można zdawać egzamin adwokacki?

Ustawa Prawo o adwokaturze przewiduje, że w przypadku niezdanego egzaminu kandydat na adwokata może przystąpić ponownie do egzaminu w latach kolejnych. Pamiętać jednak należy, że w takiej sytuacji musi on zdać egzamin z wszystkich części egzaminu jeszcze raz.

Ile razy można zdawać egzamin radcowski?

Ustawa o radcach prawnych przewiduje, że w przypadku niezdanego egzaminu kandydat na radcę prawnego może przystąpić ponownie do egzaminu w latach kolejnych. Pamiętać jednak należy, że w takiej sytuacji musi on zdać egzamin z wszystkich części egzaminu jeszcze raz.

Egzamin adwokacki porady

Ostatni dzień przed Egzaminem Adwokackim powinien być czasem na odpoczynek i relaks. Warto tego dnia poświęcić czas na rzeczy, które przede wszystkim odciążą nasz mózg i pozwolą na chwilę zapomnieć o stresie. Pamiętać także trzeba o tym, aby nie zarywać nocy na przypominanie paragrafów tylko pozwolić organizmowi zregenerować się podczas snu.

Dzień przed warto także sprawdzić czy sprzęt komputerowy prawidłowo działa i przegotować sobie wszystkie materiały, które będą potrzebne na egzaminie. Należy pamiętać także o dokumencie tożsamości ze zdjęciem – dowód osobisty albo paszport.

Egzamin radcowski porady

Ostatni dzień przed Egzaminem Radcowskim powinien być czasem na odpoczynek i relaks. Warto tego dnia poświęcić czas na rzeczy, które przede wszystkim odciążą nasz mózg i pozwolą na chwilę zapomnieć o stresie. Pamiętać także trzeba o tym, aby nie zarywać nocy na przypominanie paragrafów tylko pozwolić organizmowi zregenerować się podczas snu.

Dzień przed warto także sprawdzić czy sprzęt komputerowy prawidłowo działa i przegotować sobie wszystkie materiały, które będą potrzebne na egzaminie. Należy pamiętać także o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem – dowód osobisty albo paszport.

Co wziąć na egzamin adwokacki?

Wybierając się na egzamin adwokacki trzeba pamiętać przede wszystkim o tym aby zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt w postaci komputera. Warto dzień wcześniej sprawdzić czy komputer jest sprawny. Jeżeli jest możliwość to można wziąć ze sobą także komputer zapasowy, który może się przydać w awaryjnych sytuacjach.

Na egzaminie można również posiadać akty prawne, orzecznictwo oraz komentarze. Dokumenty te mogą posiadać podkreślenia i zamarkowania tekstu wykonane samodzielnie. Nie mogą natomiast być umieszczane (dodane samodzielnie) nawiązania, znaki i notatki dotyczące innego przepisu, ustawy, orzeczenia lub komentarza. Ponadto nie mogą być, przy poszczególnych jednostkach redakcyjnych, umieszczane sygnatury orzeczeń, ich fragmenty lub tezy. Nie są dopuszczalne artykuły, monografie i podręczniki jak również te pozycje, które po części stanowią materiały dopuszczalne (tekst aktu prawnego, komentarz lub orzecznictwo), a w pozostałej części składają się z materiałów niedozwolonych.

Na egzaminie warto także zaopatrzyć się w kalkulator, który może być pomocny przy obliczania np. odsetek, czy też wartości przedmiotu sporu oraz przybory piśmiennicze do sporządzania własnych notatek.

Kolejnym niezbędnym elementem przy przystąpieniu do egzaminu jest oczywiście dokumenty, które potwierdzi naszą tożsamość. Może to być dowód osobisty, albo paszport. Warto jednak wcześniej sprawdzić datę ważności dokumentu.

Z uwagi na fakt, że egzamin trwa 6 godzin, warto także zaopatrzyć się w wodę, oraz środki higieniczne takie jak chusteczki. Jeżeli ktoś zażywa leki to również warto je mieć ze sobą.

Co wziąć na egzamin radcowski?

Wybierając się na egzamin radcowski trzeba pamiętać przede wszystkim o tym aby zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt w postaci komputera. Warto dzień wcześniej sprawdzić czy komputer jest sprawny. Jeżeli jest możliwość to można wziąć ze sobą także komputer zapasowy, który może się przydać w awaryjnych sytuacjach.

Na egzaminie można również posiadać akty prawne, orzecznictwo oraz komentarze. Dokumenty te mogą posiadać podkreślenia i zamarkowania tekstu wykonane samodzielnie. Nie mogą natomiast być umieszczane (dodane samodzielnie) nawiązania, znaki i notatki dotyczące innego przepisu, ustawy, orzeczenia lub komentarza. Ponadto nie mogą być, przy poszczególnych jednostkach redakcyjnych, umieszczane sygnatury orzeczeń, ich fragmenty lub tezy. Nie są dopuszczalne artykuły, monografie i podręczniki jak również te pozycje, które po części stanowią materiały dopuszczalne (tekst aktu prawnego, komentarz lub orzecznictwo), a w pozostałej części składają się z materiałów niedozwolonych.

Na egzaminie warto także zaopatrzyć się w kalkulator, który może być pomocny przy obliczania np. odsetek, czy też wartości przedmiotu sporu oraz przybory piśmiennicze do sporządzania własnych notatek.

Kolejnym niezbędnym elementem przy przystąpieniu do egzaminu jest oczywiście dokumenty, które potwierdzi naszą tożsamość. Może to być dowód osobisty, albo paszport. Warto jednak wcześniej sprawdzić datę ważności dokumentu.

Z uwagi na fakt, że egzamin trwa 6 godzin, warto także zaopatrzyć się w wodę, oraz środki higieniczne takie jak chusteczki. Jeżeli ktoś zażywa leki to również warto je mieć ze sobą.

Niezdany egzamin adwokacki – co dalej?

Negatywny wynik z egzaminu adwokackiego nie zamyka jeszcze drogi do uzyskania tytułu adwokata. Od tego bowiem wyniku zdającemu przysługuje odwołanie, które należy wnieść w terminie 14 dni od dnia otrzymania uchwały. Odwołanie składa się do Komisji egzaminacyjnej drugiego stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości.

Jeżeli jednak Komisja ta nie uzna argumentów przedstawionych przez kandydat na adwokata w odwołaniu to w dalszej drodze przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądy Administracyjnego.

Niezdany egzamin radcowski – co dalej?

Negatywny wynik z egzaminu radcowskiego nie zamyka jeszcze drogi do uzyskania tytułu radcy prawnego. Od tego bowiem wyniku zdającemu przysługuje odwołanie, które należy wnieść w terminie 14 dni od dnia otrzymania uchwały. Odwołanie składa się do Komisji Egzaminacyjnej drugiego stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości.

Jeżeli jednak Komisja ta nie uzna argumentów przedstawionych przez kandydat na radcę prawnego w odwołaniu to w dalszej drodze przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądy Administracyjnego.

Egzamin adwokacki, egzamin radcowski 2021 – praktyczny poradnik

W naszej ocenie, ale również innych byłych zdających, prawniczy egzamin zawodowy po drugim dniu, bardziej wydaje się być testem na wytrzymałość nerwową i fizyczną, niż sprawdzianem naszej wiedzy i doświadczenia. Tegoroczny kryzys epidemiologiczno-ustrojowy napewno nie poprawia sytuacji zdających.

Z uwagi na powtarzające się pytania np. jak technicznie zorganizować czas pomiędzy poszczególnymi częściami egzaminu, przygotowaliśmy kilka wskazówek, które nam pomogły „przetrwać” te 4 dni próby. Poniżej 8 wskazówek, które mogą okazać się przydatne.

Dla tych, którzy nie są aplikantami lub członkami ich rodzin, ich bliskimi, czy przystępującymi do egzaminu z innego tytułu, w ramach klaryfikacji, wskazujemy, iż prawnicze egzaminy zawodowe składają się z 5 części, trwają 4 dni z rzędu, do 8 godzin w każdym dniu. W trakcie egzaminu zdający mają za zadanie rozwiązać rozbudowany kazus na podstawie otrzymanych akt postępowania i przygotować całościowe rozwiązanie wraz z uzasadnieniem faktycznym i prawnym.

Ostatni tydzień przed egzaminem

Zaczynając od początku, czyli ostatniego tygodnia przed egzaminem, w sieci i kuluarach, jeżeli jeszcze nie krążą, to zaczną krążyć „pewniaki”, „przecieki” i inne tego typu spekulacje.

Fakt można starać się wydedukować jakie tematy i rodzaje pism pojawią się na egzaminie, „oszczędzając” tak cenny, ostatni czas poświęcić go na skupienie się na innych bardziej prawdopodobnych tematach.

Zobacz tematy wszystkich egzaminów od 2009 roku i naszą analizę →

Niemniej, do wszystkich nawet naszych spekulacji, należy podchodzić z rezerwą i nie zarywać nocy przed egzaminem, żeby tylko doczytać orzeczenia albo komentarz. Lepiej poświęcić ten czas na podwyższenie ogólnej formy i samopoczucia.

Dodatkowo warto zaopatrzyć się z odpowiednim wyprzedzeniem, we wszystkie istotne środki higieniczno-techniczne, które będą nam potrzebne do zdawania egzaminu w tym roku.

1 – Nie wpadamy w wir sprawdzania każdej plotki. Warto też zwrócić uwagę na źródło danej plotki i odsiewać np. te, które trafiają do nas od osoby, która jest totalnym „panikarzem”.

2 – Przygotuj zawczasu: (1) płyn do dezynfekcji, (2) wygodną maseczkę (najlepiej dwie sztuki, na wypadek gdyby się uszkodziła), (3) wygodne rękawiczki jeżeli będziesz ich używać, (4) pozostałe rzeczy, które uznasz za potrzebne. Jeżeli musisz zrobić zakupy, zrób je wcześniej, albo zleć je swoim pomocnikom, jeżeli takich masz.

Ostatni dzień przed egzaminem

Ten dzień powinien być czasem na odpoczynek i relaks (oczywiście na tyle, na ile jesteśmy w stanie, z własnego doświadczenia wiem, że to trudne), ale warto przymusić się do spędzenia czasu z osobami bliskimi, rodziną albo poświęcić czas na rzeczy, które odciążą tą część naszego mózgu, która siedzi w paragrafach.

W rozmowach z innymi, już zawczasu, warto poinstruować innych, żeby nie pytali czy jesteśmy przygotowani, gotowi albo czy słyszeliśmy ostatnie plotki, jeżeli nam to przeszkadza.

Warto sprawdzić, czy mamy wszystko, co będzie potrzebne do przystąpienia do egzaminu: dokumenty, komputer, kalkulator do liczenia odsetek, zakreślacze, etc. Jeżeli przyjmujemy jakieś leki, też o nich pamiętajmy.

3 – Nie ma sensu ostatniego dnia zarywać nocy lub poświęcać absolutnie całego dnia na czytanie, naukę, czy inne aktywności „przygotowawcze”. Raczej zbierzmy siły na pierwszy dzień egzaminu.

4 – Sprawdzamy, czy nasz sprzęt komputerowy działa prawidłowo i czy jest przygotowany do zdawania egzaminu. Jeżeli mamy możliwość zabrania zapasowego komputera, zróbmy to, zawsze warto mieć back-up.

Zakwaterowanie

Część osób mieszka w bardzo dużych odległościach od miejsca, w którym odbywa się egzamin, jeżeli jest to możliwe można zarezerwować hotel, albo jakąś kwaterę na Bookingu/Airbnb i skorzystać z niej. Im mniej czasu potrzebnego na pokonanie drogi w dwie strony, tym lepiej. Choć należy pamiętać, że od ostatecznego terminu i sytuacji epidemiologicznej zależy czy zakwaterowanie blisko miejsca egzaminu będzie w ogóle możliwe. Nie mniej warto monitorować sytuację.

Poranek przed egzaminem

Warto ustawić swój budzik, swojego partnera/współlokatora i dodatkowo poprosić swojego znajomego/bliskiego, żeby ustawił również swój budzik i zadzwonił do nas rano i sprawdził, czy wstaliśmy. Poranny pośpiech nie jest przyjemny, a korki w dużych miastach potrafią zaskoczyć swoim rozmiarem. Rozpoczęcie dnia bez zbędnego stresu to dobry początek.

Zjedzmy porządne śniadanie i przygotujmy sobie jakieś picie i jedzenia na czas trwania egzaminu. Można też wcześniej przygotować sobie posiłki na te kolejne dni lub umówić się z partnerem, żoną, mężem, współlokatorem, że śniadanie/obiad będzie czekał jak tylko wstaniemy/wrócimy do „domu”.

Sprawdźmy przed wyjściem, czy mamy wszystko czego będziemy potrzebować: komputer, dokument tożsamości ze zdjęciem, materiały, kalkulator (m.in. liczenie odsetek), jedzenie, picie, leki, zatyczki, środki higieny etc. Co do materiałów warto zastanowić się, czy aby na pewno wszystko nam się przyda i jest sens ciągnięcia za sobą tej największej walizki na kółkach, którą mamy w domu, może uda się nam zabrać tą mniejszą? No i odwieczne pytanie – czy można mieć ze sobą orzeczenia? Tak, można, zarówno pozycje książkowe, jak i własne wydruki. Warto tylko żeby pamiętać, żeby były bez notatek.

5 – Przynajmniej przemyślmy wcześniej w jaki sposób i o której dotrzemy na miejsce egzaminu, tak by nic nas nie zaskoczyło. Egzaminy z uwagi na ilość osób i kwestie techniczne rzadko rozpoczynają się o zaplanowanej godzinie, więc nawet jeżeli coś się stało po drodze, jest kilka minut zapasu. Przyjmijmy odpowiednią ilość kalorii. Potraktujmy to również jako sprawdzian ciała i przygotujmy się odpowiednio. Pamiętajmy o sprzęcie, dokumencie tożsamości i materiałach.

Pierwsza część egzaminu – Karne

Gdy pojawimy się na miejscu, następuje rejestracja. Należy pamiętać o dokumencie tożsamości ze zdjęciem – dowód osobisty albo paszport – warto wcześniej sprawdzić, też czy jest ważny – paszport można wyrobić bardzo szybko składając odpowiedni wniosek w urzędzie paszportowym (wiem, że powtarzam to już 3 raz, ale zdającym naprawdę zdarza się zapomnieć dowodu/paszportu i wtedy jest niezły klops).

Po rejestracji losujemy miejsce, na którym będziemy zdawać swój egzamin. Znajdujemy je, witamy się z otaczającymi współzdającymi i podłączamy komputer, aby sprawdzić czy działa prąd i komputer ma zasilanie. Jeżeli okaże się, że z naszym komputerem coś jest nie tak, na sali są technicy, którzy pomogą w razie awarii.

Spora część osób ma dodatkowy komputer i nie wykluczam, że podzieli się sprzętem, gdy dojdzie do awarii. Gdy ja zdawałem część cywilną, dwa komputery siadły w trakcie i inni zdający udostępnili swój sprzęt (chwała im za to, a miejsce w niebie mają już zaklepane).

Komisja rozdaje arkusze, dokładnie instruuje, co się będzie dalej działo. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości, ręka w górę i pytamy. W 99,9% przypadków egzaminatorzy starają się tworzyć atmosferę spokoju i zrozumienia dla naszego stresu.

6 – Pamiętamy o dokumencie tożsamości. Sprawdźmy, czy sprzęt działa prawidłowo. Słuchamy dokładnie komisji. Poznajmy się ze współzdającymi, to obniża stres i pozwala na zdawanie w przyjaźniejszej atmosferze.

W trakcie egzaminu

Program do zdawania wykonuje w równych interwałach czasu zapis tego co piszemy, więc jeżeli coś się wydarzy, bez paniki, całość jest zapisana. Jeżeli w trakcie egzaminu wyskoczy tzw. ‘czerwony ekran’, a przy niczym nie majstrowaliśmy, bez stresu, ręka do góry, egzaminator wraz z technikiem załatwią problem techniczny.

Pamiętajmy o uzupełnianiu płynów i kalorii, a także o lekach, które powinniśmy przyjmować.

Jeżeli komuś przeszkadza szum sali, warto mieć ze sobą zatyczki do uszu – można je kupić w każdej aptece za 2-5 zł za parę.

7 – Jeżeli wydarzy się jakaś awaria/problem, komisja i technicy staną na wysokości zadania. Zawsze podchodzą do swojego zadania bardzo profesjonalnie. Pamiętamy o jedzeniu, a przede wszystkim uzupełnianiu płynów. W końcu musi zaistnieć jakiś powód, żeby iść do toalety.

Po zakończeniu części egzaminu

Warto umówić sobie transport do „domu”. Warto też nie wchodzić w dyskusje ze współzdawaczami na temat naszych zarzutów i wniosków, bowiem możemy się przejąć błędem, który nie jest po naszej stronie, a popełnił go współzdawacz, który udowadnia, że jego rozwiązanie jest jedynym prawidłowym.

Po prostu zdrowo jest zostawić kwestię prawidłowości rozwiązania komisji egzaminacyjnej i nie ryzykować obniżeniem motywacji na kolejny dzień egzaminu.

I po raz kolejny, sen, odpoczynek, dobry posiłek i relaks (na tyle ile potrafimy – wiemy, że to ciężkie zadanie). Nie warto zarywać nocy przed kolejnym dniem, żeby tylko doczytać jedno orzeczenie. Dobrym pomysłem na podniesienie formy po 8 godzinach egzaminu będzie masaż (oczywiście, jeżeli będzie to wykonalne w obecnej sytuacji).

8 – Transport do „domu”, skupienie się na sobie i kolejnym dniu.

Czwarty, ostatni dzień egzaminu

W tym dniu może nam się włączyć tryb „boże-niech-to-się-już-skończy” albo „ok-mam-to-gdzieś-dojedźmy-już-tylko-do-końca”. To normalne. Mnie się tak przytrafiło i nawet trochę pomogło. Stres ostatniego dnia był zdecydowanie mniejszy.

Ale nie zapomnijmy o naszej porannej rutynie: śniadanie, sprawdzenie sprzętu, dowód/paszport, materiały, zakreślacze, kalkulator, zatyczki, leki, jedzenie, woda, etc.

9 – Pamiętajmy o sprawdzeniu, czy mamy wszystko co jest potrzebne na ostatni dzień egzaminu. Jeszcze tylko 8 godzin i potem już tylko czekanie na wyniki.

Jeżeli macie jakieś pytania, piszcie w komentarzach na Facebooku, jeżeli nie my, to starsi koledzy będą służyć radą.

Jeżeli uważasz, że artykuł był przydatny zostaw gwiazdki

4.8 / 5 ( 25 votes )

LEGALVENUE jest pierwszą w Warszawie profesjonalną wspólnotą prawników.

Sprawdź nasze ceny i ofertę – spotkania z Twoimi klientami już od 179 zł/mies. →

Zapraszamy również do lektury wpisów z pozostałymi poradami dla pełnomocników →

Dowiedz się więcej o praktycznych aspektach prowadzenia kancelarii

Egzamin adwokacki i radcowski

Egzamin adwokacki odbył się przed 35 komisjami egzaminacyjnymi w 13 miastach – Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu.

Egzamin radcowski przeprowadziło 40 komisji egzaminacyjnych w 19 miastach – Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Wałbrzychu, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze.

Każdego dnia egzaminy rozpoczynały się o godz. 10.00 i trwały po 6 godzin (od pierwszego do trzeciego dnia egzaminu) lub 8 godzin (w czwartym dniu egzaminu).

Egzaminowani rozwiązywali zadania jednakowe dla wszystkich zdających dany egzamin. Były to zadania z zakresu prawa karnego, cywilnego, prawa gospodarczego oraz prawa administracyjnego, a także dotyczące etyki i zasad wykonywania zawodu. Prace egzaminacyjne mogły być sporządzane w formie pisemnej lub przy użyciu własnego sprzętu komputerowego. Z tej drugiej możliwości skorzystali niemal wszyscy zdający.

Na egzaminie adwokackim zadania z prawa karnego i cywilnego polegały na sporządzeniu apelacji w oparciu o opracowane na potrzeby egzaminu akta. W przypadku zadania z prawa gospodarczego – na przygotowaniu odpowiedniej umowy; zadania z prawa administracyjnego – na sporządzeniu skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego; zadania z zasad wykonywania zawodu i zasad etyki – na przedstawieniu opinii prawnej.

Na egzaminie radcowskim zadania z prawa karnego i cywilnego również polegały na sporządzeniu apelacji. W przypadku zadania z prawa gospodarczego – na przygotowaniu pozwu; zadania z prawa administracyjnego – na sporządzeniu skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego; zadania z zasad wykonywania zawodu i zasad etyki – na przedstawieniu opinii prawnej.

Podczas egzaminu zdający mogli korzystać z przyniesionych przez siebie aktów prawnych, komentarzy i orzecznictwa. Komisje egzaminacyjne zapewniły też dostęp do stanowisk komputerowych z systemem informacji prawnych.

Frekwencja na egzaminach była bardzo wysoka. Według danych otrzymanych z poszczególnych komisji, do egzaminu adwokackiego przystąpiło 2181 zdających, co stanowi 98,3 proc. spośród 2219 osób dopuszczonych do egzaminu. Z kolei do egzaminu radcowskiego przystąpiło 2710 zdających, czyli 98,4 proc. spośród 2755 osób, które zostały dopuszczone do egzaminu.

Do egzaminów przystąpiło 25 zdających będących osobami niepełnosprawnymi. Czas każdej części egzaminu wydłużono dla nich o połowę – do 9 i 12 godzin. Natomiast 68 zdających kobiet – matek karmiących dziecko, skorzystało z uprawnienia do dwóch półgodzinnych przerw w czasie każdego dnia egzaminu.

Na podstawie informacji uzyskanych od przewodniczących komisji ustalono, że egzaminy przebiegały zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zadania egzaminacyjne zostały wydrukowane i dostarczone przy zachowaniu zasad poufności. Do każdej komisji dostarczono też nośniki z aplikacją komputerową do zdawania egzaminów.

Wyniki egzaminów mają zostać ogłoszone do pierwszej dekady maja 2018 r.

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji

Ministerstwo Sprawiedliwości

Jak przeżyć egzamin adwokacki?

Jeszcze przed rozpoczęciem aplikacji adwokackiej, gdy pracowałam już w kancelarii prawnej, zaczęły dochodzić do mnie przeróżne historie dotyczące tego, jak bardzo wyczerpujący jest państwowy egzamin zawodowy. Wśród aplikantów zawsze krążyło wiele legend. Jak jest naprawdę? Czy egzamin adwokacki da się przeżyć?

Urlop naukowy

Większość osób podchodzących do egzaminu decyduje się na 1-3 miesięczny urlop naukowy. Dłuższe przerwy w pracy w celu przygotowania do egzaminu należą raczej do rzadkości. Często aplikanci nie mają zbyt wielkiego wyboru. Trzeba nastawić się na to, że w większości przypadków oferowany jest tylko 1 miesięczny płatny urlop. Jeżeli chce się go wydłużyć, trzeba wykorzystać urlop wypoczynkowy.

Są także sytuacje skrajne, gdy aplikantowi oferuje się zaledwie 2 tygodnie urlopu lub co prawda 1 miesiąc, ale rozdzielony na dwie równe części.

Kiedy zacząć naukę?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jaki czas jest odpowiedni na przygotowanie się do egzaminu adwokackiego (i radcowskiego). Z doświadczenia zaryzykuję stwierdzenie (choć niektórym może się to nie spodobać), że 1 miesiąc na naukę to zdecydowanie za mało. Dlaczego?

Weźmy pod uwagę, że egzamin składa się z 5 części: bloku karnego, cywilnego, gospodarczego, administracyjnego oraz etyki zawodowej. Na każdą z tych części trzeba poświęcić trochę czasu – przeczytać teorię, a następnie przerobić kazusy małe, większe, a na koniec egzaminy z zeszłych lat.

Co prawda cały miesiąc nauki bez konieczności chodzenia do pracy brzmi kusząco, ale ostatecznie są to zaledwie 4 tygodnie. 4 tygodnie na 4 duże bloki oraz etykę zawodową (którą i tak trzeba przeczytać, żeby wiedzieć gdzie szukać przepisów).

Organizacja nauki – bonus dla subskrybentów

Jak szczegółowo wyglądała moja organizacja nauki do egzaminu adwokackiego? Ile przeznaczyłam czasu, jak rozdzieliłam poszczególne tygodnie i z czego korzystałam? Odpowiedzi na te pytania dostali dziś w newsletterze moi subskrybenci 🙂 Jeżeli także chcesz dostawać takie bonusy, zapisz się do newslettera wypełniając formularz po prawej stronie bloga.

Co zabrać ze sobą na egzamin?

Wszystko zależy oczywiście od osobistych preferencji. Przede wszystkim nie polecam brać zbyt dużo jedzenia. Stres i mała ilość czasu powodują, że raczej niezbyt często sięga się po coś konkretnego. Przydadzą się na pewno banany, kawa lub herbata w termosie, woda i przekąski typu wafelki, batony, czekolada (koniecznie trzeba mieć coś z cukrem!). Miałam ze sobą jeszcze kanapki, ale niestety nie przeszły mi przez gardło i nie miałam na nie w ogóle apetytu.

Bez względu na to co mówią inni warto mieć ze sobą po jednym komentarzu do każdego kodeksu, a ewentualnie dodatkowo także orzecznictwo. W moim przypadku to co zabrałam ze sobą bardzo mi się przydało i każdego dnia przy komputerze z dostępem do LEXa byłam zaledwie 2 razy (i to tylko po to, by znaleźć sobie coś dodatkowo, a nie szukać odpowiedzi na główne wątpliwości). Większość zarówno informacji, jak i materiału do uzasadnienia apelacji czy skargi do WSA, znalazłam w przyniesionych ze sobą komentarzach.

Polecam także zabrać ze sobą zatyczki do uszu. Ze zmęczenia nawet najmniejszy szelest może wytrącać z równowagi i utrudniać skupienie się.

Stres – czy da się tego uniknąć?

Nie da się ukryć, że egzamin zawodowy, tak adwokacki jak i radcowski, jest bardzo stresujący. Dla mnie najgorszym momentem było drukowanie pracy. Wtedy dopiero człowiek zdaje sobie sprawę, że nie ma odwrotu. Napisało się to, co się napisało i już się tego nie cofnie. To, co wychodzi właśnie z drukarki, zadecyduje o wszystkim (a przynajmniej o kolejnym roku naszego życia i kariery zawodowej). A przynajmniej tak się wtedy do tego podchodzi.

Paradoksalnie dla mnie najgorsze były ostatnie dni egzaminu. Egzamin z prawa karnego poszedł mi świetnie – apelację skończyłam pisać w 2 godziny (z 6). To spowodowało, że wyszłam zadowolona i praktycznie bez oznak zmęczenia.

Z uśmiechem na buzi szłam następnego dnia na egzamin z bloku cywilnego. Niestety, ziściły się najgorsze obawy z kilku ostatnich lat – to właśnie nasz rocznik miał przygotować apelację w postępowaniu nieprocesowym, a do tego jeszcze z zakresu prawa spadkowego! Byłam przerażona, ponieważ w prawie spadkowym miałam najmniejsze doświadczenie zawodowe. Ostatecznie wszystko poszło po mojej myśli, ale stres związany z zakresem egzaminu bardzo mnie wymęczył.

Kolejnego dnia szłam więc jak na skazanie. Mimo, że pracowałam wiele lat w prawie gospodarczym, i tak bałam się tego bloku egzaminu. Okazało się, że słusznie, bo również tutaj zostaliśmy zaskoczeni. Pierwszy raz na egzaminie adwokackim pojawiła się umowa nienazwana do zawarcia umowy nazwanej, która w dodatku nie została wskazana w żaden sposób w treści kazusu z nazwy. Chodziło oczywiście o umowę przedwstępną najmu lokalu. Do tej pory na egzaminach adwokackich (w przeciwieństwie do radcowskich) pojawiały się wyłącznie umowy nazwane z Kodeksu cywilnego, w dodatku wskazane z nazwy. Zmęczenie psychiczne było tak duże, że nie byłam pewna tego, co piszę, mimo że umowy najmu sporządzałam wielokrotnie.

Ostatni dzień to była kompletna rezygnacja z powodu zmęczenia. Wszyscy myśleli już tylko o tym, by to napisać, wyjść i zapomnieć. A czekało nas aż 8 godzin pracy i 2 egzaminy. Na szczęście tutaj nie było niespodzianek i każdy wyszedł z egzaminu z ogromną ulgą.

Podsumowanie i kilka rad

Podsumowując, egzamin adwokacki (i radcowski) jest przede wszystkim wyczerpujący fizycznie. Wiele godzin bez normalnego jedzenia i picia, 4 dni pod rząd, za biurkiem, na krześle, którego nie da się wsunąć pod stolik, bo jest zbyt szerokie, w mocnym skupieniu – to nie może przejść bez żadnego echa dla funkcjonowania organizmu. Zmęczenie fizyczne przekłada się na coraz większe zmęczenie psychiczne. Nawet niewielki na początku stres zaczyna robić się duży w sytuacji skrajnego zmęczenia.

Niemniej, nie lubiłam nigdy wszechobecnego straszenia egzaminem. Czytanie wypowiedzi takich jak „to jest największy koszmar” lub „wymazałam/łem to z pamięci i nigdy więcej nie chcę o tym myśleć” na pewno nie pomaga kandydatom na adwokatów czy radców prawnych.

Pamiętaj więc, że to są tylko 4 dni. Trudne dni, ale jest ich tylko kilka. Ten czas szybko zleci, a zanim się obejrzysz będziesz zdawać ostatnie części egzaminu i wracać do domu z ulgą. Nie będzie łatwo, ale to jest do przeżycia. Dasz sobie radę, bo czemu nie?

Za wszystkich przygotowujących się do przyszłorocznego egzaminu trzymam mocno kciuki! Jeżeli zrodzą się Wam jakieś pytania lub wątpliwości, to jak zawsze służę pomocą i czekam na Wasz kontakt 🙂

Jak zdać egzamin adwokacki

Tính minh bạch của Trang Xem thêm

Facebook sẽ hiển thị thông tin để bạn hiểu rõ hơn về mục đích của Trang. Hãy xem hành động của những người quản lý và đăng nội dung.

Nauka z admina na egzamin zawodowy – garść przydatnych porad – ODWOŁANIE OD DECYZJI – blog Karoliny Rokickiej-Murszewskiej

Ten krótki poradnik przyda Wam się, gdy właśnie zastanawiacie się, jak się uczyć (i zdać!) egzamin zawodowy (egzamin radcowski, egzamin adwokacki) z prawa administracyjnego. Na kilku stronach znajdziecie moje wskazówki oraz kilka fajnych książek, które z ręką na sercu mogę Wam polecić.

Bierzcie i dzielcie się!

Poradnik do pobrania TUTAJ lub po kliknięciu na zdjęcie:

Do dwóch razy (w roku) sztuka…

Październikowe pomysły zmian w kwestiach związanych z egzaminem zawodowym zarówno adwokackim, jak i radcowskim wywołały emocje w środowisku aplikanckim. Dotychczas – zgodnie z art. 78 ust. 8 ustawy – Prawo o adwokaturze – Egzamin adwokacki przeprowadza się raz w roku w terminie wyznaczonym przez Ministra Sprawiedliwości w porozumieniu z Naczelną Radą Adwokacką. Natomiast zgodnie z art. 78i ww. ustawy – W przypadku nieuzyskania pozytywnego wyniku z egzaminu adwokackiego, zdający może przystępować do kolejnych egzaminów adwokackich, z tym że egzamin ten zdaje w całości. Tożsame przepisy zawiera ustawa o radcach prawnych.

Na czym polegać miałaby proponowana zmiana? Otóż wstępny projekt zakłada, że egzamin miałby odbywać się dwa razy do roku. Nie wiadomo jeszcze, czy drugi termin byłby jedynie egzaminem poprawkowym, czy też w jego dacie umożliwione byłoby podejście do wszystkich części egzaminu osobom zdającym po raz pierwszy. Drugi punkt proponowanych w projekcie zamian zakłada, by osoby, które nie uzyskały pozytywnej oceny, podchodziły w kolejnym terminie do jego zdawania jedynie z niezaliczonych przedmiotów. Prima facie wydawać by się mogło, że istnieją same pozytywy proponowanej zmiany. Jednak analiza zmian z różnych perspektyw pozwala zauważyć także negatywne strony.

Jakie są szanse na wprowadzenie zmian w zakresie egzaminu zawodowego?

12 października 2017 r. sejmowa Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji odbyła posiedzenie, podczas którego dyskutowano na temat inicjatywy ustawodawczej obejmującej powyższe zmiany. Jak wskazano w trakcie posiedzenia Komisji, pomysł wprowadzenia zmian w przeprowadzaniu egzaminów zawodowych został zainicjowany przez młodych prawników z Dolnego Śląska. Zmiany te miałyby dotyczyć nie tylko ustawy – Prawo o adwokaturze, ale również ustawy o radcach prawnych oraz Prawa o notariacie. Do debaty zostali zaproszeni przedstawiciele zawodów prawniczych: adw. Rafał Dębowski, sekretarz NRA, notariusz Tamara Żurakowska z Krajowej Rady Notarialnej, r. pr. Leszek Korczak oraz r. pr. Zbigniew Tur, wiceprezesi Prezydium Krajowej Izby Radców Prawnych.

Prawnicy jasno przedstawili stanowiska NRA, KIRP oraz KRN, w których negatywnie odnieśli się do proponowanych zmian. Celem egzaminu adwokackiego, a także radcowskiego i notarialnego nie jest bowiem sprawdzenie wiedzy prawniczej zdającego, ale umiejętności samodzielnego, praktycznego wykonywania zawodu, jak wskazywał adw. Rafał Dębowski. Przedstawiciel NRA podkreślił w swojej wypowiedzi, że egzamin nie ma na celu ochrony partykularnych interesów egzaminowanego, zaś ochronę społeczeństwa, które korzysta z usług profesjonalnych prawników. Wprowadzenie proponowanych zmian stanowiłoby odejście od tradycji przeprowadzania egzaminu adwokackiego o charakterze jednolitym, a w konsekwencji obniżenie jego rangi.

Podczas obrad Komisji głos zabrała Iwona Kujawa, dyrektor Departamentu Zawodów Prawniczych i Dostępu do Pomocy Prawnej w Ministerstwa Sprawiedliwości. Negatywnie wypowiedziała się w kwestii pomysłu organizacji egzaminów zawodowych dwa razy do roku. Zwiększona częstotliwość przeprowadzania egzaminów stanowiłaby problem logistyczny, a także finansowy, z uwagi na podwójną w stosunku rocznym m.in. konieczność przygotowania zadań egzaminacyjnych, rezerwację pomieszczeń, w których odbywają się egzaminy, sprzętu komputerowego z dostępem do programów informacji prawnej. Wstępny projekt ustawy został skierowany na ścieżkę legislacyjną, podczas której ma zostać udoskonalony i dopracowany.

Z punktu widzenia aplikantów, którzy egzamin zawodowy mają dopiero przed sobą, możliwość przystąpienia do egzaminu po raz drugi po pół roku, a nie jak obecnie po roku, stanowiłaby szansę na szybsze wejście na rynek usług prawniczych i założenie własnych kancelarii. Rozwiązany zostałby również problem niemożności występowania przed sądem w okresie od stycznia (po roku od ukończenia aplikacji) do wpisania na listę adwokatów czy radców prawnych, po ponownym, lecz tym razem zdanym egzaminie zawodowym.

Przeciwnicy zmian są zdania, że takie rozwiązanie powodowałoby sytuacje, że zdający przygotowywaliby się jedynie do poszczególnych bloków do pierwszego egzaminu, natomiast celowo odkładaliby pozostałe bloki na drugi egzamin. Mogłoby to jednakże prowadzić do obniżenia jakości świadczonych usług prawniczych, na które adwokaci, radcowie prawni i notariusze, jako osoby wykonujące zawody zaufania publicznego, nie powinni sobie pozwolić.

W naszym przekonaniu, podczas prac nad ewentualnym wprowadzaniem zmian w egzaminach zawodowych, istotnym problemem, nad którym należałoby się pochylić, jest kształt ostatniego dnia egzaminu adwokackiego i radcowskiego. Obecnie egzaminowani piszą egzamin w czwartym dniu z dwóch bloków, przez osiem godzin. Taki przebieg egzaminu jest niekomfortowy dla samej komisji, nie mówiąc już o osobach podchodzących do egzaminu.

Egzamin radcowski / adwokacki 2022

Kiedy Egzamin Adwokacki 2022?

W 2022 roku Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Naczelną Radą Adwokacką wyznaczał termin egzaminu adwokackiego, który odbędzie się od 10 do 13 maja.

Pierwszy dzień tj. 10 maja 2022 roku obejmował będzie rozwiązanie zadania z zakresu prawa karnego. W dniu 11 maja 2022 roku osoby przystępujące do egzaminu będą rozwiązywały zadanie z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego a 12 maja zadanie z zakresu prawa gospodarczego. Ostatni dzień, czyli 13 maja, obejmował będzie zadanie z zakresu prawa administracyjnego oraz zadanie z zakresu zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki.

Kiedy Egzamin Radcowski 2022?

W 2022 roku Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Krajową Izbą Radców Prawnych wyznaczał termin egzaminu radcowskiego, który odbędzie się od 10 do 13 maja.

Pierwszy dzień tj. 10 maja 2022 roku obejmował będzie rozwiązanie zadania z zakresu prawa karnego. W dniu 11 maja 2022 roku osoby przystępujące do egzaminu będą rozwiązywały zadanie z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego a 12 maja zadanie z zakresu prawa gospodarczego. Ostatni dzień, czyli 13 maja, obejmował będzie zadanie z zakresu prawa administracyjnego oraz zadanie z zakresu zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki.

Ile kosztuje egzamin adwokacki?

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o adwokaturze, opłata za udział w egzaminie adwokackim jest równa 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w roku przeprowadzenia egzaminu. Oznacza to, że opłata za egzamin adwokacki w tym roku wynosi 2.408 zł.

Ile kosztuje egzamin radcowski?

Zgodnie z przepisami ustawy o radcach prawnych, opłata za udział w egzaminie radcowskim jest równa 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w roku przeprowadzenia egzaminu. Oznacza to, że opłata za egzamin radcowski w tym roku wynosi 2.408 zł.

Jak wygląda egzamin adwokacki?

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o adwokaturze – egzamin adwokacki składa się z pięciu części pisemnych. Pierwsza część egzaminu obejmuje rozwiązanie zadania z zakresu prawa karnego, polegającego na przygotowaniu aktu oskarżenia albo apelacji, a w przypadku uznania, że brak jest podstaw do ich wniesienia to na sporządzeniu opinii prawnej. Druga część egzaminu obejmuje natomiast rozwiązanie zadania z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego, polegającego na przygotowaniu pozwu lub wniosku albo apelacji, a w przypadku uznania, że jest brak podstaw do ich wniesienia, na sporządzeniu opinii prawnej. Trzecia część egzaminu obejmuje rozwiązanie zadania z zakresu prawa gospodarczego, polegającego na przygotowaniu umowy albo sporządzeniu pozwu, wniosku lub apelacji, a w przypadku uznania, że jest brak podstaw do ich wniesienia to tak jak w poprzednich przypadkach na sporządzeniu opinii prawnej. Czwarta część egzaminu obejmuje rozwiązanie zadania z zakresu prawa administracyjnego, polegającego na przygotowaniu skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego lub skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a w przypadku uznania, że jest brak podstaw do ich wniesienia, na sporządzeniu opinii prawnej. Piąta część egzaminu adwokackiego obejmuje rozwiązanie zadania z zakresu zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki polegającego na przygotowaniu opinii prawnej w oparciu o akta lub przedstawiony stan faktyczny opracowane na potrzeby egzaminu.

Żeby zdać egzamin adwokacki, osoba przystępującą do egzaminu musi uzyskać ocenę pozytywną ze wszystkich części tego egzaminu. Z każdej części natomiast wystawiana jest ocena przez każdego z dwóch Egzaminatorów, z których wyliczana jest średnia ocen.

Jak wygląda egzamin radcowski?

Zgodnie z przepisami ustawy o radcach prawnych – egzamin radcowski składa się z pięciu części pisemnych. Pierwsza część egzaminu obejmuje rozwiązanie zadania z zakresu prawa karnego, polegającego na przygotowaniu aktu oskarżenia albo apelacji, a w przypadku uznania, że brak jest podstaw do ich wniesienia to na sporządzeniu opinii prawnej. Druga część egzaminu obejmuje natomiast rozwiązanie zadania z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego, polegającego na przygotowaniu pozwu lub wniosku albo apelacji, a w przypadku uznania, że jest brak podstaw do ich wniesienia, na sporządzeniu opinii prawnej. Trzecia część egzaminu obejmuje rozwiązanie zadania z zakresu prawa gospodarczego, polegającego na przygotowaniu umowy albo sporządzeniu pozwu, wniosku lub apelacji, a w przypadku uznania, że jest brak podstaw do ich wniesienia to tak jak w poprzednich przypadkach na sporządzeniu opinii prawnej. Czwarta część egzaminu obejmuje rozwiązanie zadania z zakresu prawa administracyjnego, polegającego na przygotowaniu skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego lub skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a w przypadku uznania, że jest brak podstaw do ich wniesienia, na sporządzeniu opinii prawnej. Piąta część egzaminu adwokackiego obejmuje rozwiązanie zadania z zakresu zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki polegającego na przygotowaniu opinii prawnej w oparciu o akta lub przedstawiony stan faktyczny opracowane na potrzeby egzaminu.

Żeby zdać egzamin radcowski, osoba przystępującą do egzaminu musi uzyskać ocenę pozytywną ze wszystkich części tego egzaminu. Z każdej części natomiast wystawiana jest ocena przez każdego z dwóch Egzaminatorów, z których wyliczana jest średnia ocen.

Ile trwa egzamin adwokacki?

Tegoroczny egzamin adwokacki trwa niezmiennie cztery dni, czyli rozpoczyna się 10 maja we wtorek i kończy 13 maja w piątek. Każdego dnia egzaminy rozpoczynają się jednocześnie w całym kraju o godzinie 10.00, podczas których zdający rozwiązują zadania z zakresu prawa karnego, cywilnego lub rodzinnego, gospodarczego oraz administracyjnego i zasad wykonywania zawodu i zasad etyki. Na rozwiązanie zadania z części pierwszej, drugiej i trzeciej zdający mają 6 godzin, natomiast z części czwartej i piątek, które odbywają się ostatniego dnia – 8 godzin. W trakcie egzaminów zdający mogą korzystać z tekstów aktów prawnych i komentarzy oraz orzecznictwa.

Ile trwa egzamin radcowski?

Tegoroczny egzamin radcowski trwa niezmiennie cztery dni, czyli rozpoczyna się 10 maja we wtorek i kończy 13 maja w piątek. Każdego dnia egzaminy rozpoczynają się jednocześnie w całym kraju o godzinie 10.00, podczas których zdający rozwiązują zadania z zakresu prawa karnego, cywilnego lub rodzinnego, gospodarczego oraz administracyjnego i zasad wykonywania zawodu i zasad etyki. Na rozwiązanie zadania z części pierwszej, drugiej i trzeciej zdający mają 6 godzin, natomiast z części czwartej i piątek, które odbywają się ostatniego dnia – 8 godzin. W trakcie egzaminów zdający mogą korzystać z tekstów aktów prawnych i komentarzy oraz orzecznictwa.

Ile razy można zdawać egzamin adwokacki?

Ustawa Prawo o adwokaturze przewiduje, że w przypadku niezdanego egzaminu kandydat na adwokata może przystąpić ponownie do egzaminu w latach kolejnych. Pamiętać jednak należy, że w takiej sytuacji musi on zdać egzamin z wszystkich części egzaminu jeszcze raz.

Ile razy można zdawać egzamin radcowski?

Ustawa o radcach prawnych przewiduje, że w przypadku niezdanego egzaminu kandydat na radcę prawnego może przystąpić ponownie do egzaminu w latach kolejnych. Pamiętać jednak należy, że w takiej sytuacji musi on zdać egzamin z wszystkich części egzaminu jeszcze raz.

Egzamin adwokacki porady

Ostatni dzień przed Egzaminem Adwokackim powinien być czasem na odpoczynek i relaks. Warto tego dnia poświęcić czas na rzeczy, które przede wszystkim odciążą nasz mózg i pozwolą na chwilę zapomnieć o stresie. Pamiętać także trzeba o tym, aby nie zarywać nocy na przypominanie paragrafów tylko pozwolić organizmowi zregenerować się podczas snu.

Dzień przed warto także sprawdzić czy sprzęt komputerowy prawidłowo działa i przegotować sobie wszystkie materiały, które będą potrzebne na egzaminie. Należy pamiętać także o dokumencie tożsamości ze zdjęciem – dowód osobisty albo paszport.

Egzamin radcowski porady

Ostatni dzień przed Egzaminem Radcowskim powinien być czasem na odpoczynek i relaks. Warto tego dnia poświęcić czas na rzeczy, które przede wszystkim odciążą nasz mózg i pozwolą na chwilę zapomnieć o stresie. Pamiętać także trzeba o tym, aby nie zarywać nocy na przypominanie paragrafów tylko pozwolić organizmowi zregenerować się podczas snu.

Dzień przed warto także sprawdzić czy sprzęt komputerowy prawidłowo działa i przegotować sobie wszystkie materiały, które będą potrzebne na egzaminie. Należy pamiętać także o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem – dowód osobisty albo paszport.

Co wziąć na egzamin adwokacki?

Wybierając się na egzamin adwokacki trzeba pamiętać przede wszystkim o tym aby zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt w postaci komputera. Warto dzień wcześniej sprawdzić czy komputer jest sprawny. Jeżeli jest możliwość to można wziąć ze sobą także komputer zapasowy, który może się przydać w awaryjnych sytuacjach.

Na egzaminie można również posiadać akty prawne, orzecznictwo oraz komentarze. Dokumenty te mogą posiadać podkreślenia i zamarkowania tekstu wykonane samodzielnie. Nie mogą natomiast być umieszczane (dodane samodzielnie) nawiązania, znaki i notatki dotyczące innego przepisu, ustawy, orzeczenia lub komentarza. Ponadto nie mogą być, przy poszczególnych jednostkach redakcyjnych, umieszczane sygnatury orzeczeń, ich fragmenty lub tezy. Nie są dopuszczalne artykuły, monografie i podręczniki jak również te pozycje, które po części stanowią materiały dopuszczalne (tekst aktu prawnego, komentarz lub orzecznictwo), a w pozostałej części składają się z materiałów niedozwolonych.

Na egzaminie warto także zaopatrzyć się w kalkulator, który może być pomocny przy obliczania np. odsetek, czy też wartości przedmiotu sporu oraz przybory piśmiennicze do sporządzania własnych notatek.

Kolejnym niezbędnym elementem przy przystąpieniu do egzaminu jest oczywiście dokumenty, które potwierdzi naszą tożsamość. Może to być dowód osobisty, albo paszport. Warto jednak wcześniej sprawdzić datę ważności dokumentu.

Z uwagi na fakt, że egzamin trwa 6 godzin, warto także zaopatrzyć się w wodę, oraz środki higieniczne takie jak chusteczki. Jeżeli ktoś zażywa leki to również warto je mieć ze sobą.

Co wziąć na egzamin radcowski?

Wybierając się na egzamin radcowski trzeba pamiętać przede wszystkim o tym aby zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt w postaci komputera. Warto dzień wcześniej sprawdzić czy komputer jest sprawny. Jeżeli jest możliwość to można wziąć ze sobą także komputer zapasowy, który może się przydać w awaryjnych sytuacjach.

Na egzaminie można również posiadać akty prawne, orzecznictwo oraz komentarze. Dokumenty te mogą posiadać podkreślenia i zamarkowania tekstu wykonane samodzielnie. Nie mogą natomiast być umieszczane (dodane samodzielnie) nawiązania, znaki i notatki dotyczące innego przepisu, ustawy, orzeczenia lub komentarza. Ponadto nie mogą być, przy poszczególnych jednostkach redakcyjnych, umieszczane sygnatury orzeczeń, ich fragmenty lub tezy. Nie są dopuszczalne artykuły, monografie i podręczniki jak również te pozycje, które po części stanowią materiały dopuszczalne (tekst aktu prawnego, komentarz lub orzecznictwo), a w pozostałej części składają się z materiałów niedozwolonych.

Na egzaminie warto także zaopatrzyć się w kalkulator, który może być pomocny przy obliczania np. odsetek, czy też wartości przedmiotu sporu oraz przybory piśmiennicze do sporządzania własnych notatek.

Kolejnym niezbędnym elementem przy przystąpieniu do egzaminu jest oczywiście dokumenty, które potwierdzi naszą tożsamość. Może to być dowód osobisty, albo paszport. Warto jednak wcześniej sprawdzić datę ważności dokumentu.

Z uwagi na fakt, że egzamin trwa 6 godzin, warto także zaopatrzyć się w wodę, oraz środki higieniczne takie jak chusteczki. Jeżeli ktoś zażywa leki to również warto je mieć ze sobą.

Niezdany egzamin adwokacki – co dalej?

Negatywny wynik z egzaminu adwokackiego nie zamyka jeszcze drogi do uzyskania tytułu adwokata. Od tego bowiem wyniku zdającemu przysługuje odwołanie, które należy wnieść w terminie 14 dni od dnia otrzymania uchwały. Odwołanie składa się do Komisji egzaminacyjnej drugiego stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości.

Jeżeli jednak Komisja ta nie uzna argumentów przedstawionych przez kandydat na adwokata w odwołaniu to w dalszej drodze przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądy Administracyjnego.

Niezdany egzamin radcowski – co dalej?

Negatywny wynik z egzaminu radcowskiego nie zamyka jeszcze drogi do uzyskania tytułu radcy prawnego. Od tego bowiem wyniku zdającemu przysługuje odwołanie, które należy wnieść w terminie 14 dni od dnia otrzymania uchwały. Odwołanie składa się do Komisji Egzaminacyjnej drugiego stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości.

Jeżeli jednak Komisja ta nie uzna argumentów przedstawionych przez kandydat na radcę prawnego w odwołaniu to w dalszej drodze przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądy Administracyjnego.

Zawodowy egzamin adwokacki

Testy ArsLege gwarancją sukcesu!

Lider testów w Polsce Już od 5 lat opracowujemy testy przygotowujące do egzaminów zawodowych. Posiadamy największą bazę testów w Polsce, ponad 80 000 aktualnych pytań testowych. Z nami przygotujesz się do 23 egzaminów zawodowych!

Analiza postępów w nauce Po każdym teście pokażemy Ci dokładną analizę Twojego wyniku. Statystyki pomogą Ci ocenić stan przygotowania do egzaminu. Wskażemy Ci akty prawne, nad którymi musisz więcej popracować, aby poprawić swój wynik.

Opracowanie planu nauki Poinformujemy Cię o najbliższym egzaminie i opracujemy dla Ciebie plan nauki. Wskażemy Ci z czego się uczyć i ile czasu dziennie powinieneś poświęcić, aby przerobić całą bazę Twoich testów i zdać egzamin.

Wskazówki dla przystępujących do egzaminu adwokackiego w 2013 r.

Egzamin adwokacki dla aplikantów III roku odbędzie się w dniach 19-22 marca 2013 r., przed komisjami powołanymi w 2012 roku, jak i nowymi komisjami, które zostaną jeszcze powołane przez Ministra Sprawiedliwości po zasięgnięciu opinii NRA (art. 78 ust. 4 POA).

W skład komisji egzaminacyjnej wchodzi 4 adwokatów i 4 przedstawicieli ministra (odpowiednio ich zastępcy). W 2012 r. po raz pierwszy zastępcami przewodniczących komisji zostali, wyznaczeni przez ministerstwo, adwokaci.

W 2012 r. do egzaminu przystąpiło 503 aplikantów i 123 osoby z uprawnieniami (łącznie 626 osób).

Egzamin zdało 418 aplikantów i 53 osoby z uprawnieniami, czyli 83,1 % aplikantów i tylko 43,1 % z uprawnieniami.

Egzamin 2013 nie zmienia się w swej formule i odbywać się powinien na zasadach określonych w Prawie o adwokaturze (egzamin trwa 4 dni). Do egzaminu tego może przystąpić znacznie większa liczba osób, samych aplikantów kończących 3-letnią aplikację z dniem 31.12.2012 r. jest około 2650. Będzie to zatem egzamin stanowiący wielkie wyzwanie logistyczne.

1. część – aplikanci zdawać będą test jednokrotnego wyboru składający się ze 100 pytań, zawierających trzy propozycje odpowiedzi – 60 prawidłowych odpowiedzi daje pozytywny wynik testu. Ocena celująca to skala 95-100. Test trwa 100 minut. Wykaz tytułów aktów prawnych umieszczony jest na stronie http://ms.gov.pl/pl/ogloszenia/news,4415,ogloszenie-w-sprawie-wykazu-tytulow-aktow.html

2. część egzaminu polega na rozwiązaniu zadania z prawa karnego (aplikanci otrzymują przygotowane dla celów egzaminu akta) – trwa 360 minut;

3. część egzaminu polega na rozwiązaniu zadania z prawa cywilnego (aplikanci otrzymują przygotowane dla celów egzaminu akta) – trwa 360 minut;

4. i 5. część egzaminu polega na rozwiązaniu zadania z prawa gospodarczego i administracyjnego (aplikanci otrzymują kazus lub akta) – trwa 480 minut;

Ustawa deregulacyjna zakłada usunięcie części testowej – według niej, egzamin składać się ma z pięciu części: 1/ karnej, 2/ cywilnej połączonej z prawem rodzinnym, 3/ gospodarczej, 4/ administracyjnej oraz 5/ z zasad wykonywania zawodu – jednak nowa formuła egzaminu (ad. 2 i 5) dotyczyć ma aplikantów, którzy rozpoczęli aplikację po wejściu w życie ustawy. Z tym, że w latach 2013-2015 egzaminy nie mają obejmować testu (co wynika z przepisu art. 32 projektu deregulacji), a w pozostałym zakresie odbywać by miały się na zasadach dotychczasowych.

Komputery

Test rozwiązywany jest wyłącznie odręcznie.

Zdający są uprawnieni do dokonania wyboru sposobu rozwiązywania zadań z ww. części egzaminu (w formie odręcznej albo przy użyciu własnego sprzętu komputerowego). Pisemna informacja o wyborze sposobu rozwiązywania zadań winna zostać złożona przewodniczącemu właściwej komisji nie później niż 21 dni przed wyznaczonym terminem egzaminu. Jednak, na wypadek awarii sprzętu lub z innej przyczyny, zdający może zmienić decyzję na zapis ręczny. Nie może jednak uczynić tego odwrotnie, jeśli nie dochował terminu złożenia oświadczenia pozostaje mu już tylko ręczny zapis.

Zdający na własnych komputerach powinni pamiętać, aby zapoznać się z funkcjonalnością aplikacji, aplikacja jest udostępniona w wersji demonstracyjnej i ze względów bezpieczeństwa posiada wyłączone zabezpieczenia oraz funkcję zapisu pracy. Ekran demonstracyjny wyświetla się na niebiesko.

Zabronione jest debugowanie, dekompilowanie i jakakolwiek ingerencja w kod programu.

procesor Pentium 1 GHz lub jego odpowiednik;

512 MB pamięci RAM (zalecane 1024 MB);

system operacyjny: Windows XP SP3/Windows Vista/Windows 7;

zainstalowany program Microsoft NET Framework 3.5 SP1;

100 MB wolnego miejsca na dysku systemowym komputera;

wolny port USB;

konto użytkownika o prawach administratora lokalnego do komputera;

odinstalowany program antywirusowy;

wyłączony wygaszacz ekranu;

opcja (schemat) zasilania ustawiona na funkcję „prezentacja” / „wysoka wydajność”

zegar komputera ustawiony zgodnie z obowiązującą datą i czasem;

wyłączone aktualizacje automatyczne

Przed zamknięciem programu i wyjęciem nośnika, po napisaniu pracy należy pamiętać o funkcji „zapisz” i „koniec”, pomimo że zapisywanie jest automatyczne (co 1 minutę), aby nie utracić pracy przed wydrukowaniem jej przez członka komisji. Użycie funkcji zapisz pozwala na częstsze zapisywanie.

Należy pamiętać, że po wyborze funkcji „koniec” i jej zatwierdzeniu, nie ma już możliwości powrotu do rozwiązywania zadania za pomocą aplikacji komputerowej. Nieuwaga zdającego na tym etapie pozwala już tylko na kontynuację egzaminu odręcznie w czasie pozostałym do jego zakończenia.

Nieuwaga zdającego na tym etapie pozwala już tylko na kontynuację egzaminu odręcznie w czasie pozostałym do jego zakończenia.

Należy pamiętać by nie wnosić na salę komórek i innych urządzeń służących do przekazu lub odbioru informacji.

Można, za zgodą komisji, wnieść kanapki.

Podczas rozwiązywania zadań od 2 do 5 części egzaminu, aplikanci mogą korzystać z tekstów aktów prawnych i komentarzy oraz orzecznictwa (78d ust. 12 POA), nie można natomiast wnosić książek zawierających wzory czynności i umów, monografii, kserokopii pism, podręczników. Na przyniesionych materiałach nie można posiadać własnych notatek (przewodniczący może indywidualnie dopuścić podkreślenia).

Uzupełniająco, zdający będą mogli skorzystać z systemów informacji prawnej (1 stanowisko na ok. 5 osób; w tym roku na egzaminie adwokackim były trzy programy: LEX, Legalis, LexisNexis).

Niewłaściwie przygotowany komputer lub ingerencja z zewnątrz powoduje wyświetlenie ekranu na czerwono , co może stanowić nawet dyskwalifikację zdającego.

, co może stanowić nawet dyskwalifikację zdającego.

Na każdy dzień przeznaczony jest inny nośnik – gdyby nie zadziałał którykolwiek z nich, co widoczne jest w chwili jego włożenia do gniazda komputera, należy o tym powiadomić przewodniczącego komisji lub jego zastępcę.

– gdyby nie zadziałał którykolwiek z nich, co widoczne jest w chwili jego włożenia do gniazda komputera, należy o tym powiadomić przewodniczącego komisji lub jego zastępcę.

Nośnik zapasowy może być wydany zdającemu jeśli przy użyciu pierwotnie wydanego nośnika, pracy nie uda się pisać. Gdyby pomimo tego nie udało się zainstalować nośnika przy wsparciu technicznym na danym komputerze, należy przejść na pisanie ręcznie. Czas egzaminu liczy się po upewnieniu, że wszystkie nośniki zadziałały.

Po uruchomieniu programu powinien pojawić się zielony ekran. Jeśli będzie miał inny kolor w 2013 to zostaniecie Państwo o tym powiadomieni. Na pewno będzie inny kolor w wersji demo i oryginalnej, aby mieli Państwo szansę zorientować się, że piszą we właściwym programie.

Po napisaniu pracy, drukowanie zadania następuje w obecności członka komisji.

Nie podpisujemy pracy swoim nazwiskiem, a nadanym nam kodem.

Zadanie z prawa gospodarczego i administracyjnego – drukujemy razem.

W czasie pisania nie wyciągamy nośnika (UTRACIMY BOWIEM DALSZĄ MOŻLIWOŚĆ ZAPISU), wychodzimy z sali wyjątkowo, tylko za zgodą przewodniczącego lub jego zastępcy, przy czym zdający, przy użyciu komputera, winien pod nadzorem członka komisji, w oknie dialogowym, zaznaczyć opcję „opuszczenie sali”, a po powrocie „powrót na salę”.

(UTRACIMY BOWIEM DALSZĄ MOŻLIWOŚĆ ZAPISU), wychodzimy z sali wyjątkowo, tylko za zgodą przewodniczącego lub jego zastępcy, przy czym zdający, przy użyciu komputera, winien pod nadzorem członka komisji, w oknie dialogowym, zaznaczyć opcję „opuszczenie sali”, a po powrocie „powrót na salę”.

Podczas egzaminu należy posiadać aktualny dowód osobisty lub paszport.

lub paszport.

Zdający po wejściu i wylegitymowaniu się losują numer stolika i numer kodu. Czynność losowania powtarza się każdego dnia, stąd kody są różne na każdy dzień.

Nr kodu z koperty należy wpisać na każdej stronie testu, a po otwarciu aplikacji, na komputerze wpisać go w oknie „kod koperty” – nie można wpisać własnego imienia i nazwiska. Kod wpisujemy na koperty z zadaniami zaraz po ich rozdaniu.

W czasie rozwiązywania testu należy zakreślać tylko jedną z trzech odpowiedzi. Niedozwolona jest zmiana zakreślonej odpowiedzi (taki zapis uznawany jest zawsze jako nieprawidłowy i skutkuje brakiem punktów).

(taki zapis uznawany jest zawsze jako nieprawidłowy i skutkuje brakiem punktów).

Zdający przy pomocy sprzętu komputerowego, może zrezygnować w każdej chwili z tej formy zdawania i przejść na pisanie ręczne. Swoją decyzję musi zgłosić przewodniczącemu komisji i pod nadzorem członka komisji, zaznacza w oknie dialogowym „koniec”. Praca zapisywana jest wówczas w formacie PDF , i po wydrukowaniu można kontynuować pisanie ręczne do końca czasu egzaminu. Nie ma możliwości przedłużenia czasu egzaminu.

, i po wydrukowaniu można kontynuować pisanie ręczne do końca czasu egzaminu. Nie ma możliwości przedłużenia czasu egzaminu.

Aplikant kończy pracę na komputerze pod nadzorem członka komisji. Zaznacza w oknie dialogowym „KONIEC”. Praca zapisywana jest wówczas w formacie PDF i tylko wtedy można wyciągnąć nośnik z osobistego komputera. Następnie aplikant, pod nadzorem członka komisji, drukuje pracę z nośnika na komputerze podłączonym do drukarki, a następnie nośnik umieszcza w bezpiecznej kopercie dostarczonej przez komisję.

Następnie aplikant, pod nadzorem członka komisji, drukuje pracę z nośnika na komputerze podłączonym do drukarki, a następnie nośnik umieszcza w bezpiecznej kopercie dostarczonej przez komisję.

Na wydrukowanej pracy nie można robić już żadnych poprawek, chyba że aplikant wcześniej zrezygnował z tej formy egzaminu i po wydrukowaniu pracy przystąpił do jego kontynuowania odręcznie.

pracy przystąpił do jego kontynuowania odręcznie.

Zdający może zostać wykluczony z egzaminu przez przewodniczącego jeśli korzysta z pomocy innych osób, posługuje się niedozwolonymi materiałami lub urządzeniami. Wykluczenie stanowi podstawę do wydania przez komisję uchwały o negatywnym wyniku egzaminu.

z egzaminu przez przewodniczącego jeśli korzysta z pomocy innych osób, posługuje się niedozwolonymi materiałami lub urządzeniami. Wykluczenie

Wszelkie problemy z aplikacją należy zgłaszać komisji. Można mieć zapasowy komputer. Pamiętajmy, aby baterie w komputerach były sprawne, na wypadek awarii prądu.

Zasady oceny zadań

Test ma 100 pytań, za każde pytanie przysługuje jeden punkt. Uzyskanie 60 pkt pozwala zaliczyć test.

Ocena prac pisemnych dokonywana jest w oparciu o kryteria zawarte w opisie istotnych zagadnień. Opis ten nie ma jednak dla komisji wiążącego charakteru jak wynika z art. 78d-78 g POA.

Komisja w szczególności bierze pod uwagę zachowanie wymogów formalnych, właściwości zastosowanych przepisów i umiejętność ich interpretacji, a także poprawność zaproponowanego przez zdającego sposobu rozstrzygnięcia problemu.

Członkowie komisji oceniają każdą pracę pisemną. Ostateczną ocenę stanowi średnia ocen cząstkowych za poszczególne prace pisemne. Komisja podejmuje uchwalę o wyniku egzaminu adwokackiego większością głosów.

Od uchwały o wyniku egzaminu adwokackiego przysługuje odwołanie do komisji II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości, w terminie 14 dni od doręczenia uchwały. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem komisji I stopnia.

Komisja Egzaminacyjna jako organ I instancji może zastosować przepis art. 132§1 kpa, jeśli odwołanie w całości zasługuje na uwzględnienie.

Na uchwale komisji II stopnia przysługuje skarga do WSA w Warszawie.

Na podstawie § 9a rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 września 2009 r. w sprawie przeprowadzania egzaminu adwokackiego (Dz. U. Nr 163, poz. 1301) aplikanci mogą zdawać egzamin adwokacki przy użyciu własnego sprzętu.Ministerstwo Sprawiedliwości udostępnia w wersji demonstracyjnej– co umieszcza na stronie http://ms.gov.pl/pl/zawodowe-egzaminy-prawnicze-w-2012-r/ przez zdających i użycia aplikacji do zdawania egzaminów prawniczych dotyczy wyłącznie rozwiązywania zadań z części od drugiej do piątej egzaminu adwokackiego.Wersję finalną aplikacji zdający otrzymają przed rozpoczęciem egzaminów na nośnikach pamięci – pendrive (nośniki te zapewni Ministerstwo Sprawiedliwości). Wersja ta wyświetla się na zielono (co zapobiega pracy na wersji demo, która pozbawiona jest funkcji zapisu – w 2010 r. jeden z aplikantów zakończył pisanie egzaminu i nie mógł jej zapisać. Okazało się, że całość pracy zapisał na wersji demonstracyjnej – telefonicznie ustaliliśmy, żeby zrobić zdjęcia, ale kilku prac nie udało się odzyskać).Minimalne wymagania (niestety nie jest ich mało), które powinien spełniać komputer zdającego dla prawidłowego działania aplikacji:Nie może być to komputer Macintosh Apple (model ten nie ma konfiguracji).Należy mieć na uwadze, że zainstalowane na komputerze zdającego i pracujące w tle inne aplikacje mogą spowolnić działanie aplikacji egzaminacyjnej, dlatego wskazane jest odinstalowanie zbędnych aplikacji na czas trwania egzaminu. Nie można mieć też w komputerze programów prawniczych.Wszystkim aplikantom życzę sukcesu,adwokat Małgorzata GruszeckaCzłonek Prezydium NRA

키워드에 대한 정보 jak zdać egzamin adwokacki

다음은 Bing에서 jak zdać egzamin adwokacki 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  Praca We Wiedniu Dla Polakow | Wiedeń– Wydatki W Najlepszym Do Życia Mieście Na Świecie #Życiewwiedniu #Austria 인기 답변 업데이트
See also  취중 진담 가사 | 취중진담(가사) 전람회 인기 답변 업데이트

See also  진명 선 변호사 | [#이상한변호사우영우 | Ep12 | #선공개 #하이라이트] 이번엔 솔직히 영우가 너무 심했다😟 영우의 한마디에 준호와 광호 둘 다 의문의 1패! \"사귀는 사람... 없습니다\" 답을 믿으세요

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Jak zdać egzamin radcowski lub adwokacki?

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Jak #zdać #egzamin #radcowski #lub #adwokacki?


YouTube에서 jak zdać egzamin adwokacki 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Jak zdać egzamin radcowski lub adwokacki? | jak zdać egzamin adwokacki, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment