Klinika Leczenia Boreliozy Warszawa Opinie | Wrocławianie Opracowali Metodę Terapii Boreliozy 12 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.

당신은 주제를 찾고 있습니까 “klinika leczenia boreliozy warszawa opinie – Wrocławianie opracowali metodę terapii boreliozy“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Telewizja Echo24 이(가) 작성한 기사에는 조회수 1,324회 및 좋아요 22개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

klinika leczenia boreliozy warszawa opinie 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Wrocławianie opracowali metodę terapii boreliozy – klinika leczenia boreliozy warszawa opinie 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Wrocławianie Pan Mateusz i Pani Natalia kiedyś chorowali na boreliozę. Teraz opracowali innowacyjną metodę terapii boreliozy.
Panią Magdalenę bolały wszystkie mięśnie, nie miała siły, zaobserwowała u siebie zawroty głowy i szumy w uszach, a także mroczki przed oczami.
– Żadne badanie nic nie wykazało. Lekarz, więc stwierdził Pani Magdo zapraszam do psychiatrii, to jest prawodopodbnie depresja lub napady lękowe, które też się u mnie zaczęły pojawiać – mówi Magdalena Śnieżek, uczestniczka terapii w BoreliaHelp.
Diagnozy okazały się błędne. Wykrywanie boreliozy u Pani Magdaleny zajęło około 20 lat. Metoda terapii za pomocą lamp zadziałała.
– Po pierwszym zabiegu już czułam się lepiej. Zaczęłam stawać na nogi, aż się bałam brać jakiś dodatkowych witamin i leków. Po miesiącu terapii czułam się już znacznie lepiej – dodaje Magdalena Śnieżek, uczestniczka terapii w BoreliaHelp.
Wrocławianie od lat zmagali się z boreliozą chorobą zdradliwą odkleszczową, która jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Pan Mateusz 10 lat nie wiedział na co choruje.
– W momencie, kiedy moja narzeczona zaczęła chorować, to zaczęła szukać przyczyn tej choroby. Okazało się, że wyszedł jej wynik pozytywny na boreliozę, ja także okazałem się pozytywny i zaczęliśmy szukać pomocy – podkreśla Mateusz Wołek, BoreliaHelp.
– Nie mogłam przyjmować antybiotyków i szukałam jakieś alternatywnej formy leczenia, bardziej naturalnych i jedną z nich było leczenie częstotliwościami, co okazało się strzałem w 10 – mówi Natalia Górna, BoreliaHelp.
Terapia działa to w ten sposób, że każda komórka w naszym ciele, czy wirus ma swoją określoną częstotliwość drgań. Lampa ta podaje tą samą częstotliwości.
– I te dwie częstotliwości w momencie kiedy się spotykają powodują, albo rozpad tej bakterii, albo jej dostosowanie się do tej częstotliwości – dodaje Mateusz Wołek, BoreliaHelp
Wrocławianie tak zaprogramowały tak urządzenie, aby jak najefektywniej zabijało bakterie borreli.
Terapia rozpoczyna się od wywiadu i rozróżnienia boreliozy od innych chorób, a następnie odbywa się skan urządzeniem, który pokazuje patogeny, w organizmie, a następnie.
– Pacjent przychodzi siada w fotelu i przez trzy i pół godziny poddaje się promieniowaniu – mówi Mateusz Wołek, BoreliaHelp.
Sama terapia nie trwa długo, ale warto pamiętać, że dochodzenie do zdrowia trwa znaczenie dłużej. Musi być to połączenie z dietą i wzmacnianiem odporności.

Odwiedź Telewizję Echo24:\r
\r
Oficjalny portal informacyjny:\r
http://www.echo24.tv/\r
\r
Facebook:\r
https://www.facebook.com/TelewizjaEcho24\r
\r
Twitter:\r
https://twitter.com/TelewizjaEcho24\r
\r
Instagram:\r
https://www.instagram.com/TelewizjaEcho24\r
\r
YouTube:\r
https://www.youtube.com/TelewizjaEcho24

klinika leczenia boreliozy warszawa opinie 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Borelioza specjaliści w Warszawie – Warszawa – ZnanyLekarz.pl

Lista lekarzy leczących borelioza w Warszawie. Sprawdź opinie pacjentów, adresy i bezpłatnie umów się na wizytę!

+ 여기에 더 보기

Source: www.znanylekarz.pl

Date Published: 7/29/2021

View: 1683

Leczenie Boreliozy Warszawa – Opra-Med

Leczenie Boreliozy Warszawa. Borelioza jest chorobą wielopostaciową i wielosystemową, potrafi zaatakować kilka układów jednocześnie. Stosujemy wielotorowe …

+ 여기에 보기

Source: opramed.pl

Date Published: 6/5/2021

View: 222

Borelioza lekarz, borelioza leczenie

Leczenie boreliozy, kleszcz i choroby odkleszczowe. Dr Piotr Kurkiewicz leczenie boreliozy Warszawa, badania na boreliozę, wizyta w gabinecie.

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.kleszcz-choroby.pl

Date Published: 10/23/2021

View: 2249

Klinika Leczenia Boreliozy BCW – Home – Facebook

Klinika Leczenia Boreliozy (Borreliose Centrum Warsaw) to miejsce stworzone z myślą o osobach cierpiących na boreliozę i towarzyszące jej koinfekcje.

+ 여기에 더 보기

Source: www.facebook.com

Date Published: 3/22/2021

View: 5366

Leczenie boreliozy Warszawa | BCW

Zalecane przez naszego specjalistę plany terapeutyczne są zgodne ze standardami ILADS i od lat z powodzeniem stosowane w największej klinice Europie …

+ 여기를 클릭

Source: klinikaboreliozy.pl

Date Published: 10/23/2022

View: 1575

Borelioza – przeżyłam. Przeczytaj, możesz uratować komuś …

Lekarz zleci Ci badania, a później jeżeli będzie ku temu podstawa – leczenie. Natomiast muszę szczerze i bez owijania przyznać – będziecie mieć …

+ 여기에 더 보기

Source: barbra-belt.pl

Date Published: 6/18/2021

View: 9237

BORELIOZA DOBRY LEKARZ – forum, dyskusje, rozmowy

Czy możecie polecić dobrego lekarza, który podejmie mądrego leczenia boreliozy u dziecka Jak nie Rzeszów to gdzie szukać mam ? N, 28-10-2018 …

+ 여기에 표시

Source: dyskusje24.pl

Date Published: 6/28/2022

View: 6174

Lekarz z Warszawy-cz 2 – Borelioza – Forum dyskusyjne

Sam chorowałem i choruję na boreliozę.Jestem lekarzem internistą Jeśli byłbym w czymś pomocny, proszę pisać [email protected] Serdecznie …

+ 여기에 보기

Source: forum.gazeta.pl

Date Published: 2/20/2022

View: 4637

Leczenie boreliozy – Warszawa Wilanów – Wilmed

Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się leczeniem boreliozy o metody leczenia Twojej dolegliwości. Zapraszamy na konsultacje dermatologiczne do Kliniki …

+ 여기에 보기

Source: wilmed.pl

Date Published: 1/25/2022

View: 7818

Poradnia boreliozy – badania na boreliozę w Warszawie

Diagnostyka i leczenie boreliozy. Czym jest borelioza? Borelioza to wielonarządowa choroba zakaźna, wywołana przez bakterie należące do krętków …

+ 여기에 보기

Source: www.damian.pl

Date Published: 8/8/2021

View: 6683

주제와 관련된 이미지 klinika leczenia boreliozy warszawa opinie

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Wrocławianie opracowali metodę terapii boreliozy. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Wrocławianie opracowali metodę terapii boreliozy
Wrocławianie opracowali metodę terapii boreliozy

주제에 대한 기사 평가 klinika leczenia boreliozy warszawa opinie

  • Author: Telewizja Echo24
  • Views: 조회수 1,324회
  • Likes: 좋아요 22개
  • Date Published: 2020. 11. 3.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=xzCmvjxq_sw

Kto leczy boreliozę w Warszawie?

Borelioza specjaliści w Warszawie
  • lek. Dorota Szcześniak-Słomska. …
  • lek. Wioletta Piasecka. …
  • lek. Mariusz Strzępka. …
  • dr Zuzanna Łagun. Wenerolog, Specjalista medyc… yny estetycznej, Dermatolog Więcej. …
  • dr Julia Wasylewicz. Wenerolog, Specjalista medyc… yny estetycznej, Dermatolog Więcej. …
  • lek. Izabela Bartnik. …
  • lek. Paweł Galus. …
  • lek.

Ile trwa leczenie szpitalne boreliozy?

LECZENIE BORELIOZY
Postać choroby Lek Czas trwania leczenia
Boreliozowe zapalenie serca Doksycyklina Amoksycylina Ceftriakson 28–30 dni 28–30 dni 28–30 dni
Boreliozowe zapalenie stawów Doksycyklina (I rzut) Ceftriakson (II rzut) 28–30 dni 28–30 dni

Czy organizm jest w stanie sam zwalczyć boreliozę?

Rokowanie w boreliozie jest umiarkowanie optymistyczne. Choroba jest przewlekła, u większości kończy się jednak wyleczeniem. W zasadzie zdrowy organizm zwykle jest w stanie zwalczyć krętki Borrelia spp.

Ile można być na l4 na boreliozę?

Przyjmuje się je od 21 do 28 dni. Dolegliwości nie przemijają jednak w tak krótkim czasie. Borelioza wymaga często wielu miesięcy rehabilitacji lub leczenia wspomagającego.

Czy da się żyć z boreliozą?

Choć generalnie borelioza nie jest chorobą śmiertelną, jak np. wścieklizna, to jednak warto inwestować w profilaktykę pierwotną. Z pewnością warto na siebie uważać wybierając się w plener, a także uważnie sprawdzać swoje ciało po powrocie do domu.

Na jakim oddziale leczy się boreliozę?

Lekarze jakiej specjalności powinni leczyć boreliozę? […] Zdecydowana większość (80 proc.) przypadków boreliozy objawia się rumieniem wędrującym, dlatego chorobę tę muszą znać dermatolodzy i lekarze pierwszego kontaktu, czyli pediatrzy, interniści, lekarze rodzinni.

Czy na boreliozę leży się w szpitalu?

Przy wystąpieniu zagrażających życiu objawów boreliozy konieczne jest leczenie szpitalne. W leczeniu boreliozy wykorzystuje się tetracykliny, minocyklinę, penicylinę, cefalosporynę czy też metronidazol.

Czego nie wolno jeść przy boreliozie?

Dieta przy boreliozie nie powinna zawierać:

rafinowane węglowodany, jak białe pieczywo, ryż biały, mąka pszenna oczyszczona, źródła kwasu szczawiowego, np. szczaw, orzeszki ziemne, alkohol, kawa i napoje zawierające kofeinę.

Jak długo trwa leczenie przewlekłej boreliozy?

Najczęściej leczenie boreliozy trwa od 2 do 4 tygodni, jednak zdarzają się przypadki, w których zachodzi konieczność podawania leków przez dłuższy czas. W sytuacji, gdy choroba zaatakuje np. stawy, serce lub skórę może zajść konieczność zastosowania dodatkowych leków i przeprowadzenia zabiegów medycznych.

Czy borelioza lubi słońce?

Jej aktywacji sprzyja opalanie się na słońcu.

Czy borelioza może sama przejsc?

Bez leczenia, może się utrzymywać nawet przez kilka miesięcy a następnie zniknąć. Rumień jest niebolesny, czasem ledwo widoczny, nie można go jednak lekceważyć. Mimo, że nie leczony zanika samoistnie, podanie antybiotyku hamuje dalszy rozsiew bakterii i zapobiega powstawaniu postaci późnych.

Czy borelioza wraca?

Jak zauważa dr hab. n. med. Ernest Kuchar (Klinika Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym, Warszawski Uniwersytet Medyczny) na łamach portalu Medycyna Praktyczna, ponownym zakażeniom ulegają głównie pacjenci, u których borelioza została rozpoznana szybko (na podstawie rumienia wędrującego) i wyleczona antybiotykami.

Czy można dwa razy chorować na boreliozę?

Czy przechorowanie boreliozy daje odporność; innymi słowy – czy można w życiu powtórnie zachorować? Tak, można. Przechorowanie nie daje żadnej odporności, możliwe są kolejne zakażenia. Dlatego po każdym wkłuciu przez kleszcza trzeba obserwować miejsce wkłucia, nawet jeśli w wywiadzie miało się już rumień wędrujący.

Czy lekarz rodzinny może leczyć boreliozę?

Ministerstwo Zdrowia nie zamierza umożliwić lekarzom POZ wystawiania skierowania na badania serologiczne wykrywające zakażenie boreliozą. Pacjenci nadal będą zmuszeni starać się o takie skierowanie u lekarza specjalisty chorób zakaźnych. Do RPO wpłynęła skarga w sprawie dostępu do leczenia boreliozy.

Ile wynosi odszkodowanie za boreliozę?

Warto tu jeszcze raz przypomnieć, że wysokość ewentualnego odszkodowania zależy głównie od zakresu potwierdzonego rozstroju zdrowia i zaburzeń funkcjonowania organizmu, które wykazać należy właśnie zgromadzoną dokumentacją medyczną. Nierzadko jednak chorym na boreliozę udaje się uzyskać nawet 80 000,00 zł.

Czy lekarz rodzinny może leczyć boreliozę?

Ministerstwo Zdrowia nie zamierza umożliwić lekarzom POZ wystawiania skierowania na badania serologiczne wykrywające zakażenie boreliozą. Pacjenci nadal będą zmuszeni starać się o takie skierowanie u lekarza specjalisty chorób zakaźnych. Do RPO wpłynęła skarga w sprawie dostępu do leczenia boreliozy.

Jaki lekarz jest od boreliozy?

To sprawia, że borelioza jest rozpoznawana przez lekarzy różnych specjalności (w tym np. dermatologów, neurologów). Jednym z najczęstszych objawów boreliozy jest zaczerwienienie wokół miejsca wkłucia kleszcza rozszerzające się obwodowo (tzw. rumień wędrujący).

Czy lekarz rodzinny może wystawić skierowanie na badanie boreliozy?

Jeśli po usunięciu kleszcza pojawią się niepokojące objawy, lekarz POZ może wystawić skierowanie do specjalisty, który podejmie diagnostykę np. w kierunku boreliozy (lekarze POZ nie mają uprawnień, aby wystawić skierowanie na takie badania). Najczęściej jest to lekarz chorób zakaźnych.

Ile wynosi odszkodowanie za boreliozę?

Warto tu jeszcze raz przypomnieć, że wysokość ewentualnego odszkodowania zależy głównie od zakresu potwierdzonego rozstroju zdrowia i zaburzeń funkcjonowania organizmu, które wykazać należy właśnie zgromadzoną dokumentacją medyczną. Nierzadko jednak chorym na boreliozę udaje się uzyskać nawet 80 000,00 zł.

Leczenie Boreliozy Warszawa

Jak dobrać metodę leczenia boreliozy?

W naszym zespole spotkacie osoby, które walczyły z boreliozą dlatego definicja i wykładania choroby zakaźnej jest znana nam od podszewki. Scenariusze leczenia były różne, droga do diagnozy wyboista, a sukces terapeutyczny dla każdej osoby inny.

Schematyczne leczenie boreliozy nie przynosi zamierzonego celu, wręcz utrudnia i obciąża organizm wyłączając przy tym układ immunologiczny, a to on jest największym orężem w walce z bakterią. Leczenie boreliozy należy skonfigurować poprzez dobranie kilku metod jednocześnie.

Stawiamy diagnozę posługując się wszelkimi dostępnymi metodami laboratoryjnymi, narzędzia komplementarne to taktyka do działań konwencjonalnych.

Borelioza lekarz, borelioza leczenie

Borelioza lekarz, leczenie, kleszcz choroby

dr Piotr Kurkiewicz lekarz internista, leczę boreliozę metodą ILADS

Jestem lekarzem internistą z I stopniem specjalizacji, kilka lat pracujący w Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku. Jestem jednym z lekarzy leczących choroby odkleszczowe w Polsce wg tow. naukowego ILADS, którego jest członkiem. Sam od 1995r. chorujący na neuroboreliozę, z powodu której byłem wielokrotnie hospitalizowany.

Współpracuję z lekarzami zajmującymi się diagnostyką i leczeniem boreliozy głównie z USA, stowarzyszonymi w ILADS. Prowadzę we współpracy m.in. z prof. Nicolson’em z Instytutu Molekularnego w Kalifornii badania nad bakteriami typu L. Ponadto zajmuję się leczeniem zakażeń grzybiczych, chlamydią, mykoplazmą, które niekiedy bardzo trudno odróżnić od boreliozy.

Kleszcze i choroby odkleszczowe

Zalecam diagnostykę i leczę boreliozę według zaleceń międzynarodowego towarzystwa ILADS. Nie leczę na podstawie dodatniego tyllko testu Elisa. Przyjmuje w Warszawie.

prowadziłem panel ekspercki na forum www.kleszcze.edu.pl

umawianie wizyt tylko telefonicznie, tel. 502 055 627

czynny

w poniedziałki – czwartki w godz. 18.00 – 20.00.

Proszę nie dzwonić po godz. 20.00 w sobotę, niedzielę i święta.

Telefon odbiera asystent dr Kurkiewicza. Telefon służy tylko do umawiania się na wizytę.

Leczenie boreliozy Warszawa

e-mail: [email protected]

Adres gabinetu lekarskiego:

Warszawa, Aleje Jerozolimskie 11/19 lokal nr 023

Ważne informacje o boreliozie:

Objawy boreliozy

Diagnostyka boreliozy

Borelioza seronegatywna

borelioza Warszawa – dr Piotr Kurkiewicz

umawianie wizyt – tel. 502 055 627

Bezpłatny poradnik do pobrania w pdf na temat koronawirusa COVID 19, autor: dr Piotr Kurkiewicz

SZCZEPIONKA NA BORELIOZE – BADANIE KLINICZE:

Szczepionkę mogą otrzymać pacjenci, którzy chorowali wcześniej na boreliozę z wyłączeniem tych, ze świeżo rozpoznaną boreliozą do 3 mcy.

Pacjenci u których występują takie choroby autoimmunologiczne jak RZS, ŁZS, Łuszczyca będą wykluczeni. Ponieważ, mogą one zakłócić diagnozę boreliozy.

ZASADY BADANIA:

3 dawki szczepienia podstawowego i 1 przypominająca

2 lata obserwacji – 8 wizyt

Placebo 50%

Zobowiązanie do niezachodzenia w ciążę w okresie szczepienia i miesiąc

po ostatniej dawce

KRYTERIA WŁĄCZENIA:

Pacjenci od 5 roku życia – obojga płci

Pacjenci z obszarów endemicznych lub prowadzący styl życia narażający

na boreliozę:

» Zawodowo leśnicy, ogrodnicy itp.

» Uprawiający sport w obszarach kleszczy

» Mieszkańcy działek z terenam

KONSULTACJE DOTYCZACE SZCZEPIONKI SĄ BEZPŁATNE

– tel. 508 921 377 Piotr Kurkiewicz

-tel. 604 126 455 Praskie Centrum Medyczne

umawianie się na bezpłatną konsultacje telefonicznie

Poradniki, ebooki o boreliozie, koronawirusie do pobrania:

Ebook 1 – poradnik „ABC koronawirusa” .pdf

Ebook 1 – poradnik „ABC koronawirusa” .docx

bóle reumatyczne, chroniczne zmęczenie, SLA, SM, choroba Alzheimera, autyzm, ADHD Warszawa

Ebook 3 – Borelioza suplementy w .doc

Ebook 4 – „Proste terapie dla każdego profesora medycyny”:

Leczenie boreliozy

BCW oferuje połączenie antybiotykoterapii z programem terapeutycznym opartym na zasadach holistycznych. Zalecane przez naszego specjalistę plany terapeutyczne są zgodne ze standardami ILADS i od lat z powodzeniem stosowane w największej klinice Europie – Borreliose Centrum w Augsburgu, z którą zresztą współpracujemy w ramach partnerstwa.

Aby postawić właściwą diagnozę choroby niezbędne są trzy konsultacje.

Na pierwszej lekarz prowadzący zbiera dokładne informacje na temat historii chorób pacjenta, lekarz wyjaśnia metody przeprowadzania diagnostyki, stworzy panel laboratoryjny w celu przeprowadzenia badań i postawienia diagnozy. Wizyta trwa około 1 godziny.

Druga wizyta ma miejsc już po uzyskaniu wyników badań z laboratorium (do dwóch tygodni po pierwszej wizycie). Lekarz omawia wyniki badań i przedstawia plan terapii. Podczas konsultacji lekarz stworzy kolejny, konieczny do przeprowadzania w celu kontroli przebiegu leczenia – test laboratoryjny. Wizyta trwa około 1 godziny.

Trzecia wizyta odbywa się przynajmniej po 8 tygodniach w stosunku do drugiej wizyty. Ma na celu ocenienie skuteczności podjętej terapii, a zgodnie z wnioskami lekarz zaleca dalsze metody terapeutyczne. Wizyta trwa do 1 godziny.

Szczegółowy opis badań diagnostycznych, konsultacji oraz planów leczenia przedstawione są na podstronach.

Borelioza – przeżyłam. Przeczytaj, możesz uratować komuś życie…

Post archiwalny, aktualizowany.

Ja swoją ,,przygodę” z przenoszoną, niezdiagnozowaną boreliozą przeżyłam. ,,Przeżyłam” nie jest tu potraktowane przypadkowo – nie chodzi o ,,przeżycie” pięknego doświadczenia, tylko pozostanie po stronie ,,życia”, bo ta franca ma to do siebie, że zabija. Podstępnie, ukradkiem, ale cholernie skutecznie. Wygrałam. Dlatego popełniam ten radosny post, żeby każdemu, kto będzie tego potrzebował pomóc chociaż wpaść na pomysł, że może to ta paskuda spowodowała, że nie pamiętasz wczorajszego wieczoru…

To jest bardzo zabawny temat w naszym kraju – dudnią o tej chorobie kilka ,,sezonowych” miesięcy, w maju ostrzegają 17 razy dziennie w każdych wiadomościach, a jak przyjdzie co do czego nikt nie potrafi Ci pomóc, ani nawet tego zdiagnozować. Wiedza wielu polskich lekarzy jest ŻADNA – znają tylko parę książkowych symptomów, ale większosć z nich zapomniała doczytać, że borelioza może mieć ich bardzo wiele, kiedy jednocześnie te sztampowe nigdy nie występują.

Zacznijmy od tego – borelioza obecna w Twoim organiźmie atakuje raz na jakiś czas. Masz ,,atak” 2-3 tygodnie (choć pewnie długość u każdego trochę się różni), a następnie odpuszcza. Myślisz sobie ,,ciekawe co to było, ale dobrze, że przeszło”. Zapominasz o sprawie, a przy następnym podejściu zabija Cię trochę bardziej. Pierwszy atak wyglądał jak nieprawdopodobnie mocne grypsko. Poskładało mnie na milion sposobów, bolał każdy mięsień, każdy staw, gorączki miałam ze 40 stopni, żaden płyn/jedzenie nie dawały rady utrzymać się w żołądku dłużej niż minutę, a głowa bolała tak, że rozważałam jej odcięcie. Sugerowałam lekarzowi, że być może chodzi o małe ugryzienie, które mam na kostce, ale powiedział ,,nie, to nie to”.

Przeszło. Dziewczyna wyglądała jak okaz zdrowia.

I tak przez kolejne 5 lat działy się z moim ciałem zagadkowe rzeczy. To PIEKIELNE migreny trwające po 3 tygodnie, to drętwienie/mrowienie ręki i nogi, to bóle stawów – różnych. Trafiłam też dwa razy do szpitala z dziwnymi symptomami i bólami brzucha, które minęły więc bez diagnozy mnie wypuszczono… Były też silne stany depresyjne kompletnie bez powodu i stan, w którym dosłownie nic mi się nie chciało – brak energii. Pamiętam jak przy jednym ataku bolało mnie kolano. Z dnia na dzień przez 2 tygodnie tylko bardziej, a na ostatnim etapie już mocno kulałam. Badania nic nie pokazały, ból przeszedł Z DNIA NA DZIEŃ. ,,Ciekawe co to było, dobrze że przeszło”

I wtedy po 5 latach przyszedł on – atak ostateczny. Atak, który stanowczo zmienił moje życie, postrzeganie wszystkiego, bo jak wiesz, że stoisz na krawędzi, to jakoś wszystko widzisz z innej perspektywy, a normalne ,,problemy” stają się jakieś takie zabawne. Tak oto czytacie teksty Baśki, która była bliska zobaczenia czarnej plamy ostatecznej, ale że jej uciekła, to teraz żyje pełną piersią.

Do ataku wróć. Na początku totalny BÓL GŁOWY – tableteczki na receptę nie pomagały nawet odrobinę. ZANIKI PAMIĘCI – to było coś strasznego. Perfekcyjna studentka w tamtym semestrze udupiła prawie wszystkie egzaminy, mimo że bardzo solidnie byłam przygotowana – z przyjaciółką, która wyszła z piątkami. Dzień wczorajszy był zawsze jakiś taki rozmyty i bez detali… Następnie doszły objawy GRYPY – dreszcze, gorączka, straszne osłabienie. A potem zaczął się hardcore, który położył mnie do łóżka. Otóż przede wszystkim STAWY to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów boreliozy. Nie byłam w stanie już normalnie chodzić, a także samodzielnie otworzyć butelki. Wykrzywione dłonie, piekielnie bolące stawy biodrowe i kolanowe do tego stopnia, że nie mogłam juz sama chodzić. Raczej przykuta do łóżka, a kiedy wygięło mi jeszcze kręgosłup, to mogłabym zagrać w egzorcyście. PRĄDY przez całe ciało. Jakby ktoś wysyłał na mnie wstrząsy co 10 sekund i szły od czubka głowy do palców u stóp – non stop.

I teraz wniosek z tej całej ,,zabawnej” historii. NIKT NIGDZIE NIE BYŁ W STANIE MI POMÓC. Odsyłano mnie od jednego do drugiego lekarza, miotałam się od szpitali po kliniki prywatne – nikt, nic. Jedna pani nawet obstawiała brak potasu – śmiałam się przez łzy. Tak sobie leżałam w łóżku z niezdiagnozowaną chorobą, która sprawiała wrażenie, jakby miała mnie zabić za godzinkę, a już na bank za tydzień. Następnie uwaga… PRZESZŁO. ,,Ciekawe co to było, dobrze że przeszło”.

Całe szczęście, że mama obdzwoniła połowę świata – dodzwaniając się do cioci-lekarki, która zleciła mi tonę badań. Tonę oznacza, że wydałam na nie wszystkie swoje studenckie oszczędności, bo przecież ,,egzotyka” nie jest refundowana, więc giń dziecko jak nie masz hajsu. Kazała mi zrobić milion badań, każde z innej beczki. Powiedziała: ,,nie możesz odpuścić, to było tak poważne, że musisz znaleźć przyczynę”. Miała rację. W końcu któreś badanie pokazało rezultat pozytywny i była to ona – borelioza.

Przeszukując cały internet okazało się, że na tamten czas mieliśmy w Polsce JEDNEGO serio JEDNEGO specjalistę od tej choroby. Nie wspomnę, że jest (przynajmniej wtedy był) jednym z nielicznych w Europie, co pokazuje skalę problemu. Wybrałam się do niego i powiedział ,,kolejny atak byłby śmiertelny” i uwierzcie mi, że takie słowa potrafią zmienić całe życie.

CO ZROBIĆ KIEDY PODEJRZEWASZ U SIEBIE BORELIOZĘ:

– idź do lekarza – jeżeli nie masz w okolicy nikogo specjalizującego się w tym temacie, to koniecznie ZASUGERUJ zwykłemu lekarzowi, że podejrzewasz u siebie tę chorobę, niech skieruje Cię chociaż do szpitala zakaźnego. Przy tej chorobie ważne jest szybkie działanie a DIAGNOZA jest bezcenna (wiele osób po tym poście tak zrobiło i po latach zmieniło swoje życie na ZDROWE) . Lekarz zleci Ci badania, a później jeżeli będzie ku temu podstawa – leczenie. Natomiast muszę szczerze i bez owijania przyznać – będziecie mieć wielkie szczęście jeżeli państowowo uda Wam się zdiagnozować tę chorobę, trafić do lekarza, który się na tym zna i wyleczyć tę chorobę. Moim zdaniem tylko szpital zakaźny jest nadzieją, bo nasz system absolutnie przegrywa walkę z tą chorobą i wiem to po TYSIĄCACH maili od ludzi, którzy piszą do mnie przez lata.

Prywatnie lekarze stosują kontrowersyjną metodę ILADs – otrzymuje się bardzo obciążające i długie leczenie antybiotykowe, nie będziesz wychodzić na słońce przez kilka miesięcy, a także będziesz czuć się jak jeden wielki chodzący antybiotyk – ciężko, słabo i nieciekawie. Wciąż toczą się batalie czy ta metoda jest dobra dla pacjenta – nie, nie jest dobra bo te antybuotyki wyniszczają organizm, ale mnie wyciągnęła ze strasznego stanu, kiedy w placówce państwowej przepisali mi JEDNO opakowanie leku i twierdzili, że po nim będe zdrowa… WAŻNE polski system leczenia nie refunduje tej metody walki z boreliozą. Dlatego zazwyczaj lekarz przepisze Ci za krótkie, ,,tylko” około 3-tygodniowe leczenie samą doksycykliną, a jak po tym będziesz mieć dalej objawy, to powie, że to zwidy, objawy na podłożu psychicznych – poważnie, poczytaj sobie fora. To strasznie powszechne, że ludziom wmawia się zaburzenia psychiczne po nieskutecznym leczeniu, bo w badaniach nic nie wychodzi, a oni wciąż źle się czują. Bestia się ukrywa. Niestety leczenie usuwające objawy jest długie u mnie trwało ponad 3 miesiące i brałam 3 antybiotyki na raz w bardzo dużych dawkach. Dziś… chodzę, pamiętam, żyję. ALE – po latach choroba wróciła, czyli jak widzimy – nawet takie końckie leczenie nie musi być skuteczne w walce z tą podstępną chorobą…

UWAGA antybiotyk to był mój wybór, innego w tamtym momencie nie miałam, bo nie było jeszcze innych metod walki z chorobą. Nigdy, ale to nigdy nie zdecydowałabym się na roczne / dwuletnie / wieloletnie leczenie antybiotykiem. To tak mocno obciąża układ odpornościowy, że konsekwencje mogą być straszliwe – nawet nowotworowe. Dlatego warto próbować alternatywnych metod. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że jeżeli Twoje objawy jeszcze nie są dramatyczne to warto poczekać z antybiotykiem i najpierw spróbować wszystkiego innego co wzmacnia odporność i wybija borelize. Polecam SPRAWDZONY biorezonans (więcej o tej metodzie po mojej 8-miesięcznej terapii o tutaj), ciekła plazma, ozon, ziołoterapia – kombinuj sprawdź co zadziała na Ciebie!!! Nie są to metody, które wyleczą Cię w 100%, ale trwale stosowane nie dopuszczą do ataków i wyciągną Cię ze złego stanu nie niszcząc układu odpornościowego. PS antybiotyk też nie wyleczy Cię w 100% – nikt jeszcze nie potrafi wyleczyć tej choroby, nie ma badań potwierdzających, że istnieje jakaś skuteczna metoda wybicia tej choroby.

– badania – klasyczne badania w laboratorium są bardzo zawodne. Zwykłe badania na wykrycie boreliozy lub bardziej zaawansowany Wester Blot działają u nielicznych szczęściarzy. Dlatego nawet jeżeli wyjdzie wynik ujemny, a Twoje symptomy są podobne do tych opisanych – nie poddawaj się, borelioza może się ukrywać. Trochę bardziej skuteczne są badania KKI. Jedne z najpewniejszych badań, które w Polsce robi chyba jedna sieć placówek – chodzi o badanie LTT (ok 500 zł), które wykonuje się w laboratoriach Synevo (lista placówek na ich stronie) , stamtąd jest to przesyłane do Niemiec. Niestety… nawet one mogą nic nie pokazać – wiem, że wykonuje się nawet badania płynu stawowego, jeżeli wciąż są podejrzenia, a nie ma dodatnich wyników badania krwi. Najnowszym wynalazkiem są badania LymeSpot Revised ale kosztują około 850 zł. Można zdiagnozować się także biorezonansem, co bardzo polecam, ale na ten podstawie lekarz służby zdrowia nie będzie Cię leczył – to metoda dla własnej wiedzy i późniejszego leczenia także biorezonansem.

– ważne – kup zioła. Czystek to podstawa, są też zaawansowane zestawy ziół tworzone specjalnie pod tę chorobę. Nie mówię o “boreliozowych” suplementach – w nie nie wierzę. Chodzi mi o profesjonalnych zielarzy. W moim pierwszym stanie chorobowym nie zdecydowałam się wyłącznie na leczenie ziołami, ale z pewnością jest to dobre wsparcie.

– oszczędzaj się. Nie dotyczy to tylko boreliozy tylko życia w ogóle. Organizm to zespół naczyń połączonych – jeżeli zachlejesz to siada wszystko. Jeżeli połączysz to z nadludzkim maratonem w pracy/szkole – Twój organizm jest totalnie bezbronny i idziesz bez tarczy na konfrontacje z wszystkimi chorobami świata – nie warto. Tak samo działa przepracowanie i brak snu – maratony Cię zabijają, wtedy odpala się wszystko złe, co w Tobie drzemie – bakterie, wirusy, choroby. Uwierz na słowo, nie daj im dojść do głosu.

Dzieciaki – powtórzcie to swoim znajomym, których notorycznie bolą mięśnie i stawy, lub mają zagadkowe objawy. Nawet tym, którzy myślą, że nigdy nie byli ukąszeni – kleszcz potrafi być wielkości główki od szpilki i nie pozostawić żadnego śladu. RUMIEŃ WĘDRUJĄCY – zazwyczaj tylko po tym klasyczny polski lekarz potrafi rozpoznać boreliozę. Tymczasem nie jest on wcale taki częsty, a czasami nie pojawia się NIC. Powtarzajcie, mówcie, opowiadajcie. Możecie komuś uratować życie, bo nasi lekarze niestety w większości nie potrafią w przypadku tej magicznej choroby… Wykryta może być doprowadzona do stanu, w którym nie zagrozi już życiu – dlatego najważniejsza jest DIAGNOZA. Niewykryta jest zabójcą.

Po tym artykule dostałam tysiące maili o treści ,,uratowałaś mi życie” – nie jest to prawda. Razem uratowaliśmy wiele żyć udostępniając post kilkanaście tysięcy razy i RÓBMY TO DALEJ!

Jeżeli nie wierzycie, że taka ,,przygoda” może zmienić życie, a jesteście tu pierwszy raz, to poczytajcie mojego bloga – zobaczycie, że nigdy nie narzekam, nigdy nie czekam, biorę, wyciskam tu i teraz. Bo już wiem, że tak trzeba. I nie mówi tego rozpieszczona gówniara, której wydaje się, że problemy nie istnieją – mówi to osoba, która już raz zrozumiała, że problemy nie istnieją dopóki masz zdrowie, żeby je rozwiązać. I chociaż tej francy nie da się wyleczyć i zawsze będzie czekała we mnie na kolejne wielkie wyjście (nie pozwolę!), to jestem jej bardzo wdzięczna, że chociaż zepsuła mi organizm, to naprawiła mi życie. Kopnęła mnie w głowę i teraz już wiem 2 rzeczy – DBAJ O SIEBIE oraz ŻYJ..

Zachęcam do lajkowania mojego funpage’a, na którym wielokrotnie wracam do tematu boreliozy, jeżeli tylko mam jakieś nowe informacje, które mogą pomóc. A także jest tam moje nowe, lepsze życie 🙂 Śledź dalsze losy tego mojego nowego życia 🙂

ŻYCZĘ WAM ZDROWIA KOCHANI, BO Z NIM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE!!!!

Borelioza — najnowsze rekomendacje w diagnostyce i leczeniu

Borelioza — najnowsze rekomendacje w diagnostyce i leczeniu

PRACA POGLĄDOWA

Żaneta Smoleńska1, Anna Matyjasek2, Zbigniew Zdrojewski3

Borelioza — najnowsze rekomendacje w diagnostyce i leczeniu

Borreliosis — the latest recommendations on diagnosis and treatment

STRESZCZENIE Borelioza jest chorobą zakaźną przenoszoną przez kleszcze. Dane epidemiologiczne wykazują stały wzrost liczby zachorowań na boreliozę w Polsce. Objawy choroby mogą dotyczyć wielu ukladów, w tym układu mięśniowo-szkieletowego. Często są one bardzo zróżnicowane i niejednoznaczne. Celem pracy jest przedstawienie najnowszych danych z zakresu epidemiologii, symptomatologii, diagnostyki i leczenia na podstawie rekomendacji opracowanych przez Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Zakaźnych opublikowanych w 2015 roku. Forum Reumatol. 2016, tom 2, nr 2: 58–64 Słowa kluczowe: borelioza; diagnostyka; leczenie

WSTĘP

Zmiany klimatyczne związane z ogólnym ociepleniem, krótkie zimy, długie, często wilgotne lata, rozwój turystyki oraz zmiany stylu życia związane z aktywnymi formami wypoczynku na łonie natury są przyczyną gwałtownego wzrostu zachorowań na choroby przenoszone przez kleszcze (TBD, tick-borne diseases). Należą do nich przede wszystkim: borelioza, odkleszczowe zapalenie mózgu, babeszjoza oraz riketsjozy. Szacuje się, że w niektórych regionach północno-wschodniej Polski nawet do 30% populacji kleszczy jest zakażona patogenami wywołującymi jedną ze wspomnianych powyżej chorób [1].

Najczęstszą zoonozą na terenie Polski jest borelioza (choroba z Lyme, krętkowica kleszczowa) wywołana przez krętki z rodzaju Borrelia burgdorferi sensu lato. Spośród 19 wyodrębnionych genogatunków tego rodzaju, dla 9 z nich (B. burgdorferi sensu stricto, B. garinii, B. afzelii, B. bissetii, B. spielmanii, B. valaisiana, B. lusitaniae, B. bavariensis, B. kurtenbachii) udowodniono chorobotwórczość wobec człowieka. W Polsce według Stańczak i wsp. na większości obszarów przeważającym gatunkiem jest B. afzelii [2].

Borelioza charakteryzuje się zajęciem skóry, stawów, układu nerwowego i serca. Poszczególne gatunki krętka wykazują odmienny organotropizm, dlatego też w Europie, gdzie dominuje występowanie B. garinii i B. afzelii, znacząco częściej niż w Ameryce Północnej dochodzi do zajęcia układu nerwowego i skóry [3, 4].

Kleszcze, najczęściej gatunki Ixodes ricinus oraz Ixodes persulcatus, przenoszą bakterię między różnymi żywicielami, którymi są dzikie zwierzęta lub człowiek. Krętki mnożą się w jelicie cienkim kleszcza, przenikają do krwi, a następnie do jego gruczołów ślinowych. Człowiek ulega zakażeniu Borrelia burgdorferi podczas ukąszenia przez zakażonego kleszcza, poprzez wtarcie w zranione miejsce na skórze rozgniecionego owada lub jego treści, kału. Do zakażenia dochodzi w ciągu 24–48 godzin od wymienionych powyżej sytuacji [5].

Niespecyficzne objawy ogólne i zróżnicowany obraz kliniczny oraz problemy diagnostyki laboratoryjnej przysparzają często trudności w rozpoznaniu boreliozy. Do nieswoistych objawów zalicza się: zmęczenie, napadowe bóle karku (tzw. objaw Donty), zaburzenia termoregulacji, nadwrażliwość na alkohol, zaburzenia narządu słuchu, zaburzenia narządu wzroku i zaburzenia poznawcze [6].

Najczęściej chorobę z Lyme dzieli się na trzy stadia (tab. 1). W praktyce klinicznej ważne jest wykrycie wczesnego stadium choroby. Dotyczy to postaci ograniczonej — rumienia wędrującego — a także postaci rozsianej, gdy dochodzi do zajęcia licznych narządów w wyniku rozsiewu krętków głównie drogą krwiopochodną (ostrej neuroboreliozy, zapalenia serca, wczesnego zapalenie stawów). Niezwykle istotne, zwłaszcza w postępowaniu terapeutycznym, jest właściwe rozpoznanie stadium przewlekłego choroby, które charakteryzuje się przewlekłymi bólami stawów, kaletek maziowych, miejscową lub uogólnioną mialgią oraz licznymi niespecyficznymi objawami neurologiczno-psychiatrycznymi.

Tabela 1. Stadia kliniczne boreliozy

Narząd Stadium kliniczne Wczesne zlokalizowane Wczesne rozsiane Późne Skóra Rumień wędrujący ograniczony Rumień wędrujący mnogi Zanikowe zapalenie skóry Objawy ogólne Objawy grypopodobne Limfadenopatia Objawy grypopodobne Przewlekłe zmęczenie Przewlekłe zespoły bólowe Układ nerwowy Zespół Bannwartha Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych Zapalenie korzeni nerwowych i nerwów czaszkowych Przewlekłe zapalenie mózgu Przewlekłe zapalenie rdzenia kręgowego Podostra encefalopatia Zaburzenia pamięci Zaburzenia emocjonalne Polineuropatia Układ mięśniowo-stawowy Ostre nawracające zapalenie stawów (zapalenie stawu kolanowego) Przewlekłe zapalenie stawów i struktur okołostawowych Układ krążenia Zapalenie mięśnia sercowego Zaburzenia rytmu i przewodnictwa Narząd wzroku Zapalenie spojówek Zapalenie tęczówki i naczyniówki Zapalenie siatkówki

CHARAKTERYSTYKA KLINICZNA BORELIOZY

Rumień wędrujący (EM, erythema migrans) — to wczesna zmiana skórna, która pojawia się na ogół po 3–30 dniach w miejscu ukąszenia kleszcza u 30–60% zakażonych [6, 7]. Powstaje jako plamka, grudka, często z centralnym przejaśnieniem (bull‘s eye) i może osiągać różne rozmiary. U dzieci EM występuje zwykle na skórze głowy, szyi, zaś u dorosłych na kończynch dolnych, w okolicy fałdów pachwinowych. Rumieniowi towarzyszą objawy ogólne zapalenia, takie jak: podwyższona temperatura (39%), bóle głowy (42%), bóle stawów (44%), bóle mięśni (44%) i ogólne złe samopoczucie (54%) [8]. U osoby nieleczonej antybiotykami EM ustępuje samoistnie w ciągu 4–12, zwykle 4 tygodni. W niektórych przypadkach dochodzi do rozsiewu krętków drogą krwi lub chłonki do dalej położonych obszarów skóry i powstawania wczesnej rozsianej postaci skórnej boreliozy, zwanej rumieniem wędrującym mnogim (EM multiplex). Zmiany te wyglądem są zbliżone do postaci pierwotnej, różnią się jednak od niej mniejszą średnicą oraz brakiem centralnego przejaśnienia [9]. Brak rumienia wędrującego w wywiadzie nie wyklucza rozpoznania boreliozy.

Chłoniak limfocytowy skóry (BL, borrelial lymphoma) — stanowi wczesną odpowiedź na infekcję miejscową Borrelia burgdorferi. Zaklasyfikowany jest do grupy rozrostów rzekomochłoniakowatych typu B. Najczęściej ma postać niebolesnego, dobrze odgraniczonego od otoczenia guzka barwy czerwonej lub sinoczerwonej, rzadko bywa rozproszony. Występuje okazjonalnie u około 1% chorych. Na ogół ujawnia się u dzieci, głównie na skórze małżowiny, karku, brodawki sutkowej czy w okolicy moszny. Zmiana jest łagodna. Niekiedy stwierdza się powiększenie regionalnych węzłów chłonnych. Naciek składa się głównie z poliklonalnych limfocytów B i komórek plazmatycznych. Niejednokrotnie w próbkach skóry, pobranych z obszaru zmiany, badania bezpośrednie wykazują obecność krętków [10].

Neuroborelioza (NB, neuroborreliosis) — jest postacią boreliozy, której zmiany patologiczne i towarzyszące im objawy dotyczą różnych struktur centralnego i obwodowego układu nerwowego. W zależności od czasu utrzymywania się objawów neuroboreliozę dzieli się na wczesną (early NB), kiedy objawy choroby utrzymują się krócej niż 6 miesięcy, i późną (late NB), gdy objawy występują od 6 miesięcy do kilku lub nawet kilkunastu lat od zakażenia. We wczesnym rozsianym stadium do objawów neuroboreliozy zalicza się: porażenie nerwów czaszkowych (szczególnie jedno- lub obustronne n. VII), limfocytarne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i/lub mózgu oraz zapalenie korzeni nerwowych i nerwów. Współistnienie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, porażenia nerwów czaszkowych i zespołu korzeniowego nazywa się triadą Bannwartha (meningoradiculoneuritis) lub zespołem Garin-Bujadoux-Bannwarth. Zespół ten jest patognomiczny dla neuroboreliozy. Objawy późnej neuroboreliozy obejmują: obwodową, symetryczną polineuropatię, mononeuritis multiplex, objawy udarowe, przewlekłe zapalenie mózgu, rdzenia i opon mózgowych. U niektórych pacjentów występują zaburzenia poznawcze, zaburzenia pamięci i koncentracji.

Kryteria rozpoznania NB nie zostały dotychczas jeszcze opracowane. Przyjmuje się, że do rozpoznania NB powinny być spełnione przynajmniej 2 z 3 poniższych kryteriów [11]:

— objawy neurologiczne neuroboreliozy;

— stwierdzenie pleocytozy płynu mózgowo-rdzeniowego;

— stwierdzenie swoistych przeciwciał przeciwko Borrelia sp. wytwarzanych wewnątrzoponowo.

Zapalenie opon mózgowych częściej występuje u dzieci niż u dorosłych. Manifestuje się ono bólami głowy, sztywnością karku, łagodną encefalopatią. Ostre objawy mogą ustąpić bez leczenia, zaś u chorych nieleczonych łagodne objawy często utrzymują się latami [12].

Postać sercowa (LC, Lyme carditis) występuje u około 5% chorych. Coraz rzadziej dochodzi do zapalenia serca w związku z tym, że borelioza jest szybciej rozpoznawana i skuteczniej leczona. Postać ta manifestuje się: zapaleniem mięśnia sercowego i/lub osierdzia/wsierdzia, zaburzeniami przewodnictwa (blok przedsionkowo-komorowy, blok prawej i lewej odnogi pęczka Hisa), migotaniem przedsionków lub częstoskurczem. Należy ją podejrzewać u osób w młodszym wieku, zwłaszcza płci męskiej, po incydentach omdlenia i w przypadkach wydłużenia odstępu PQ powyżej 300 ms. Następstwem Lyme carditis może być kardiomiopatia [13].

Zmiany dotyczące układu mięśniowo-stawowego (LA, Lyme arthritis) mogą pojawić się we wczesnej rozsianej lub w późnej fazie choroby. Przebieg kliniczny ma charakter nawracający z ostrymi napadami zapalenia i okresami remisji. Choroba ma przebieg jedno- lub kilkustawowy. Obejmuje najczęściej duże stawy: kolanowe, skokowe, biodrowe, łokciowe, nadgarstkowe, rzadziej stawy drobne rąk, stóp czy stawy skroniowo-żuchwowe. Masywny, niesymetryczny obrzęk stawu, czasami ze znacznym jego uciepleniem i zaczerwienieniem może trwać przez kilka tygodni. Objawy zapalenia stawów po zastosowaniu celowanej antybiotykoterapii zwykle ustępują w ciągu 1–2 miesięcy. Według aktualnych rekomendacji leczenie to nie powinno być powtarzane częściej niż 2–3 razy [14]. Stwierdzenie cech arthritis mimo zastosowania antybiotykoterapii sugeruje wystąpienie opornego zapalenia stawów (antibiotic-resistant arthritis) i wówczas dalsza eradykacja bakterii zależy od identyfikacji DNA krętka w błonie maziowej lub płynie stawowym. W przypadku braku aktywnej infekcji zalecane jest stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, glikokortykosteroidów dostawowo lub wykonanie synowektomii [15].

W stadium późnym boreliozy częściej niż we wczesnym występuje zapalenie pochewek ścięgnistych i kaletek maziowych. Rzadko przewlekłe boreliozowe zapalenie stawów przybiera postać przypominającą reumatoidalne zapalenie stawów ze zwężeniem szpar stawowych i obecnością nadżerek [16].

Przewlekłe zanikowe zapalenie skóry (ACA, acrodermatitis chronica atrophicans; choroba Herxheimera) zaliczane jest do późnych objawów boreliozy, które pojawiają się po kilku latach od zakażenia. Charakteryzują się jednostronnymi rozległymi zmianami skóry dystalnych części ciała na ogół poprzedzonymi siniczym zapalnym stadium obrzękowym. Zmiany mogą dotyczyć także skóry twarzy i tułowia.

Można wyróżnić kilka stadiów ACA, między innymi fazę zapalno-obrzękową (,,objaw błękitnego palca”— zasinienie i obrzęk jednego palca ręki lub stopy; ogniska hiperpigmentacji oraz teleangiektazje), zanikową (,,skóra bibułkowata”, barwy białej) i twardzinopodobną (linijne stwardnienia świadczące o nadmiernym włóknieniu, gdy dochodzi do degradacji włókien elastynowych). Często zmianom skórnym towarzyszy ból, świąd, pieczenie, który może być spowodowany neuropatią obwodową [17].

DIAGNOSTYKA ZAKAŻEŃ BORRELIA BURGDORFERI

Rozpoznania boreliozy dokonuje się na podstawie objawów klinicznych, które są następstwem ukłucia przez kleszcza. Jest to jednak często bardzo trudne, zwłaszcza w przypadkach gdy nie stwierdza się rumienia wędrującego lub gdy brak w wywiadzie lekarskim informacji o ukąszeniu przez owada. Jednoczasowe występowanie wszystkich możliwych objawów boreliozy zdarza się rzadko i ten fakt także przyczynia się do opóźnienia ustalenia właściwej diagnozy. W tych sytuacjach pomocna jest diagnostyka laboratoryjna. Chociaż z powodu złożonej budowy i zmienności antygenowej bakterii nie ma jednoznacznego testu diagnostycznego dla boreliozy, to jednak w wielu przypadkach zastosowane dostępne metody pozwalają na potwierdzenie rozpoznania i wdrożenie skutecznej terapii.

Wśród metod diagnostycznych zakażeń Borrelia burgdorferi wymienić należy metody pośrednie, do których należy analiza serologiczna, oraz metody bezpośrednie, opierające się głównie na analizie obecności antygenu lub DNA krętka. Zestawienie dostępnych metod diagnostycznych w zależności od stadium zakażenia Borrelia przedstawiono w tabeli 2.

Tabela 2. Diagnostyka zakażenia krętkiem Borrelia w poszczególnych postaciach

Postać zakażenia Borrelia Diagnostyka laboratoryjna Rumień wędrujący Brak możliwości diagnostyki metodami serologicznymi, jedynie diagnostyka biologii molekularnej, w tym PCR wycinka skóry Chłoniak limfocytowy skóry Detekcja przeciwciał IgG i IgM metodami ELISA/Western blot Neuroborelioza –— postać wczesna Badanie PMR — pleocytoza, techniki biologii molekularnej — PCR, detekcja przeciwciał IgG i IgM metodami ELISA/Western blot Postać sercowa Detekcja przeciwciał IgG i IgM metodami ELISA/Western blot Zapalenie stawów Detekcja przeciwciał IgG i IgM metodami ELISA/Western blot (zauważalny wzrost IgG), badanie płynu stawowego technikami biologii molekularnej — PCR Przewlekłe zanikowe zapalenie skóry Detekcja przeciwciał IgG metodami ELISA/Western blot, histopatologiczne badanie wycinka skóry oraz badanie technikami biologii molekularnej — PCR

PCR (polymerase chain reaction) — reakcja łańcuchowa polimerazy; PMR — płyn mózgowo-rdzeniowy

Badania serologiczne służą do oceny odpowiedzi humoralnej na infekcję Borrelia burgdorferi. Odpowiedź ta jest niezwykle skomplikowana, ponieważ produkcja przeciwciał zależy od postaci morfologicznej bakterii (formy spiralne wywołują silniejszą odpowiedź immunologiczną niż postać przetrwalnikowa — cysty) oraz jej zmienności antygenowej (bogaty polimorfizm antygenów powierzchniowych). Jako pierwsze, bo już w 3.–4. tygodniu (bardzo rzadko w 2. tygodniu) od zakażenia, pojawiają się przeciwciała IgM, głównie skierowane przeciwko białku flagelliny p41oraz przeciwko białku OspC związanemu z błoną zewnętrzną. W miarę upływu czasu odpowiedź immunologiczna rozszerza się na coraz większą liczbę białek antygenowych. W 4.–6. tygodniu pojawiają się przeciwciała w klasie IgG, stąd też u chorych z objawami trwającymi dłużej niż 1 miesiąc od ukąszenia w surowicy powinny być obecne przeciwciała w obydwu klasach. Obecność izolowanych przeciwciał w klasie IgM u tych chorych należy traktować jako wynik fałszywie dodatni. Przeciwciała klasy IgM i IgG identyfikuje się i oznacza ich stężenie w: surowicy krwi, płynie mózgowo-rdzeniowym i płynie stawowym. W związku z tym, że pozytywnych wyników badań serologicznych można oczekiwać najwcześniej w 3.–4. tygodniu od zakażenia, w okresie wystąpienia objawów rumienia wędrującego nie zaleca się wykonywania badania serologicznego. Jeśli występują objawy neurologiczne, bada się dodatkowo obecność przeciwciał wytwarzanych wewnątrzoponowo poprzez analizę płynu mózgowo-rdzeniowego.

Wynik badania serologicznego zależy więc od postaci choroby, czasu występowania objawów i ewentualnej wcześniejszej antybiotykoterapii. Należy również pamiętać o sytuacjach prowadzących do wyników fałszywie dodatnich, co dotyczy zwłaszcza przeciwciał IgM. Reakcje krzyżowe mogą być spowodowane obecnością w badanej surowicy czynnika reumatoidalnego, chorobami autoimmunologicznymi, a także infekcją — na przykład Treponema pallidum, Helicobacter pylori, Rickettsia spp., Ehrlichia spp., ludzkim wirusem niedoboru odporności typu 1, wirusami grupy herpes, zwłaszcza wirusem Epsteina-Barr [1]. Reakcje krzyżowe wpływają przede wszystkim na wynik testów przesiewowych i powinny być zweryfikowane za pomocą testu Western blot. Przeciwciała IgM mogą się utrzymywać przez kilka lat po zakończonym leczeniu, dlatego ich obecność w późnym etapie boreliozy nie jest diagnostycznie przydatna.

Zalecane w pierwszym etapie diagnostyki serologicznej jako metody przesiewowej jest użycie techniki immunoenzymatycznej (ELISA); trzeba przy tym pamiętać o jej niskiej czułości, ponieważ wynik testu ELISA często jest fałszywie negatywny (tab. 3). Zarówno pozytywny, jak i negatywny wynik testu przesiewowego u chorego z podejrzeniem boreliozy zawsze powinien zostać zweryfikowany testem typu Western blot [18].

Tabela 3. Najczęstsze błędy analizy wyniku diagnostycznego

Rodzaj wyniku Interpretacja Fałszywie negatywny wynik serologiczny Zakażenie przed 4–6 tygodniami, brak wywołania odpowiedzi immunologicznej ze względu na wczesny etap zakażenia Fałszywie pozytywny wynik serologiczny Po antybiotykoterapii wciąż produkowane są przeciwciała, wynik nie świadczy o utrzymującym się zakażeniu; reakcje krzyżowe, choroby z autoagresji Fałszywie pozytywny wynik PCR Obecność martwych krętków

PCR (polymerase chain reaction) — reakcja łańcuchowa polimerazy

Przeciwciała w organizmie człowieka utrzymują się po zakażeniu miesiącami lub latami. W związku z tym badania serologiczne nie pozwalają na rozróżnienie zakażeń aktywnych z już przebytymi. Dodatni wynik badań serologicznych bez objawów klinicznych nie ma wartości diagnostycznej.

Poza diagnozą kliniczną, obecnie najbardziej skutecznym sposobem wykrywania infekcji Borrelii jest bezpośrednia hodowla krętka lub techniki biologii molekularnej (PCR, polymerase chain reaction). Te ostatnie polegają na bezpośrednim wykrywaniu kwasów nukleinowych krętka, gdyż opierają się na specyficznym i wybiórczym powieleniu fragmentu DNA bakterii, a następnie uwidocznieniu fragmentu DNA poprzez jego połączenie z przeciwciałem monoklonalnym. Najczęściej poszukuje się genów kodujących białka p41, Osp, a także sekwencji 16S-RNA i 5S-23S-RNA. Analizę obecności DNA krętka wykonuje się w różnych materiałach biologicznych w zależności od stadium zakażenia i objawów, w tym w bioptacie skóry, płynie stawowym i płynie mózgowo-rdzeniowym. Wynik pozytywny jest dowodem świadczącym o obecności bakterii w organizmie. Techniki PCR charakteryzują się wysoką czułością wielokrotnie przewyższającą testy ELISA i Western blot.

Metody te mogą być stosowane w diagnozowaniu przypadków, w których identyfikacja serologiczna jest niemożliwa, jak na przykład u pacjentów z EM (okno serologiczne), z wczesną neuroboreliozą, w przypadku obecności objawów typowych dla późnego stadium boreliozy pomimo ujemnych badań serologicznych, u chorych na immunosupresji. W przypadku badania krwi należy jednak pamiętać o krótkim czasie obecności krętków we krwi oraz o możliwości uzyskania wyniku dodatniego wynikającego z obecności martwych krętków. Jest to szczególnie istotne po leczeniu, gdyż pomimo skutecznej antybiotykoterapii przez pewien czas wynik PCR może być wciąż pozytywny, co jest spowodowane zapewne wykrywaniem DNA martwych krętków. Fragmenty DNA bakteryjnego mogą być wykrywane jeszcze do 4–6 tygodni po zakończeniu antybiotykoterapii, dlatego kontrolne badanie PCR zaleca się po upływie tego czasu [19]. Opublikowane w 2015 roku przez polskich ekspertów rekomendacje dotyczące diagnostyki i leczenia boreliozy stanowczo nie zalecają badań identyfikacji krętka w surowicy metodą PCR. Ograniczenia technik molekularnych nie tylko są związane z faktem, że nie zawsze wykrycie fragmentów krętka świadczy o obecności żywej bakterii, a przez to aktywnej infekcji. Ujemne wyniki tych badań mogą wynikać z braku obecności bakterii w badanym materiale, podczas gdy penetrują one głębokie struktury tkankowe (np. korzenie nerwowe, więzadła).

Hodowla bakterii nie jest rutynowo stosowana w diagnostyce zakażeń Borrelia. Metoda ta jest trudna i bardzo czasochłonna. Hodowla bakterii z pobranych próbek skóry kończy się powodzeniem w 50–70% przypadków ACA, ale tylko w 10–30% przypadków neuroboreliozy [20].

Na rynku dostępnych jest wiele metod diagnostycznych, których Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych w wydanych w 2015 roku rekomendacjach, ze względu brak pewnych potwierdzonych naukowych dowodów, nie zaleca [18]. Należą do nich:

— metoda służąca do oznaczenia stężenia chemokiny CXCL13 odpowiedzialnej za migrację limfocytów B do ognisk lokalizacji bakterii;

— metoda oceniająca antygeny krętka w moczu (LUAT, Lyme Urine Antigen Test);

— izolowanie form przetrwalnikowych Borrelia (cyst, sferocyst);

— oznaczenie subpopulacji limfocytów o fenotypie CD57+/CD3, która według niektórych badaczy jest obniżona w fazie późnej choroby;

— test transformacji limfocytów (LTT, lymphocyte transformation test) oceniający wczesną odpowiedź komórkową na infekcję krętka, zanim rozwiną się mechanizmy odpowiedzi humoralnej.

LECZENIE BORELIOZY

W Polsce leczenie boreliozy w zależności od stadium choroby i postaci klinicznej prowadzi się zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych wydanych w 2015 roku [18]. Zalecenia te przedstawiono w tabeli 4.

Tabela 4. Leczenie poszczególnych postaci boreliozy

Postać choroby Lek Dawka dzienna Droga podania Czas trwania leczenia Rumień wędrujący Amoksycylina Doksycyklina Cefuroksym (aksetyl) 3 × 500 mg lub 2 × 1000 mg 2 × 100 mg 2 × 500 mg p.o. p.o. p.o. 14–28 dni 14–28 dni 14–28 dni Neuroborelioza Doksycyklina (porażenie nn. czaszkowych, radiculopathia) Ceftriakson (meningitis, radiculoneuritis, encephalomyelitis) 2 × 100 mg 1 × 2000 mg p.o. i.v. 14–28 dni 21–28 dni Zanikowe przewlekłe zapalenie skóry (ACA) Amoksycylina Doksycyklina Ceftriakson Cefuroksym (aksetyl) 3–4 × 500 mg 2 × 100 mg 1 × 2000 mg 2 × 500 mg p.o. p.o. i.v. p.o. 14–21 dni 14–21 dni 14–21 dni 14–21 dni Boreliozowe zapalenie serca Doksycyklina Amoksycylina Ceftriakson 2 ×100 mg 1500–2000 mg 12 000 mg p.o. i.v. i.v. 28–30 dni 28–30 dni 28–30 dni Boreliozowe zapalenie stawów Doksycyklina (I rzut) Ceftriakson (II rzut) 2 × 100 mg 1 × 2000 mg p.o. i.v. 28–30 dni 28–30 dni

Przed zastosowaniem odpowiednich leków należy pamiętać o następujących zasadach:

— doksycyklina jest przeciwwskazana do stosowania u kobiet ciężarnych i karmiących oraz dzieci poniżej 8. roku życia;

— stosowanie makrolidów jest zalecane tylko w przypadku niemożności zastosowania innych leków;

— pacjenci wykazujący groźne dla życia objawy choroby, świadczące o zajęciu ośrodkowego układu nerwowego i serca, wymagają leczenia szpitalnego;

— pacjenci z porażeniem nerwu VII, bez wykazanych zmian w płynie mózgowo-rdzeniowym, wymagają leczenia doksycykliną.

Pomimo skutecznie przeprowadzonej terapii boreliozy, potwierdzonej badaniami diagnostycznymi wykazującymi brak aktywnej formy drobnoustroju, pacjenci mogą się uskarżać na występowanie utrzymujących się miesiącami niespecyficznych objawów, takich jak: ból głowy, uczucie zmęczenia, bóle mięśni i stawów, zaburzenia funkcji poznawczych (zespół poboreliozowy). Nie są znane przyczyny występowania tych dolegliwości. Przypuszcza się, że są one wynikiem trwałego uszkodzenia tkanek przez krętki lub wystąpienia reakcji immunologicznej przeciwko Borrelia sp. Nie ma dziś jednoznacznych dowodów pozwalających łączyć te dolegliwości z aktywnym zakażeniem; z tego względu nie zaleca się antybiotykoterapii powtórnej lub przedłużonej, gdyż nie przynosi ona pacjentom żadnych korzyści [20]. Polepszenie stanu zdrowia chorego przy przedłużonej antybiotykoterapii może wynikać z kilku faktów: innej infekcji występującej równolegle, efektu placebo [21] oraz z dodatkowych istotnych farmakologicznych efektów antybiotykoterapii. Z dostępnych danych wynika, że tetracykliny wykazują działanie przeciwzapalne także poprzez zahamowanie metaloproteinaz [20, 22], a modulując funkcję neuronów, wpływają na obniżenie percepcji bólu [23]. Ceftriakson, regulując transport glutaminy, głównego neurotransmitera, wpływa również na zniesienie bólu i innych neurobehawioralnych objawów u chorych na boreliozę [24].

ABSTRACT Borreliosis is an infectious disease transmitted by ticks. Epidemiological data show a steady increase in the number of cases of borreliosis in Poland. Symptoms of the disease may involve multiple organs, including the musculo-skeletal system. They are often diverse and inconclusive. The aim of the study is to present the latest data on epidemiology, symtomatology, diagnosis and treatment based on the recommendations developed by the Polish Society of Epidemiology and Physicians of Infectious Diseases published in 2015. Forum Reumatol. 2016, tom 2, nr 2: 58–64 Key words: borreliosis; diagnostics; treatment

Adres do korespondencji:

dr n. med. Żaneta Smoleńska

Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych,

Chorób Tkanki Łącznej i Geriatrii GUMed,

e-mail: [email protected]

PIŚMIENNICTWO

Boreliozę potrafimy skutecznie leczyć, ale dawki antybiotyków muszą być duże

Boreliozę potrafimy skutecznie leczyć, ale dawki antybiotyków muszą być duże

Źródło: Alicja Kostecka Autor: Alicja Kostecka | Data: 12.07.2018 Autor: Alicja KosteckaData: 12.07.2018

Dr hab. Ernest Kuchar: Borelioza jest chorobą wieloukładową, która zajmuje skórę, układ nerwowy, stawy i mięsień sercowy, ale nie oznacza to, że wszyscy pacjenci, którzy zgłaszają objawy związane z tymi narządami cierpią na boreliozę. Boreliozę potrafimy skutecznie leczyć, ale jeśli już doszło do uszkodzenia jakiś narządów, to niestety nie da ich się ”zregenerować” za pomocą antybiotyku. Pacjenci często tego nie rozumieją i domagają się długoterminowych kuracji antybiotykowych, bo uważają, że skoro zostali zarażeni bakterią Borrelia, to ta bakteria ciągle w nich tkwi.

Co to jest za choroba borelioza?

Borelioza jest chorobą odzwierzęcą, wywołaną przez bakterię Borrelia burgdorferi, którą zakazić się można poprzez ukąszenie kleszcza. Kleszcze, to bezwzględne pasożyty z rodziny pajęczaków, które żywią się krwią. Głównym źródłem tego pożywienia dla kleszczy są drobne gryzonie. Kleszcze są nosicielami wielu chorób, ale w Polsce w aktualnej sytuacji epidemiologicznej istotne są tylko dwie: borelioza Lyme i kleszczowe zapalenie mózgu. W kraju odnotowuje się ok. 20 tys. przypadków rocznie boreliozy i kilkaset przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. Choroba ta została rozpoznana dość późno, bo w 1983 roku, kiedy to amerykański naukowiec Willy Burgdorfer wyizolował z kleszczy krętki Ixodes dammini, które później w uznaniu jego zasług nazwano Borrelia burgdorferi.

Czy oprócz kleszczy borelioza można się zarazić od innych wektorów np. owadów, czy od ludzi?

Borelioza można się zarazić tylko od kleszczy, nic nie wiadomo na temat przenoszenia boreliozy przez inne wektory, w tym owady. Bakteria boreliozy żyje w jelicie kleszcza i stamtąd przez krwiobieg przedostaje się, poprzez ukąszenie kleszcza do krwiobiegu człowieka. Objawy zakażenia boreliozą różnią się w różnych częściach świata, wynika to z różnorodności genetycznej krętków Borrelii, dlatego nie można publikacji amerykańskich bezkrytycznie przenosić na polski grunt. Z drugiej strony objawy zakażenia Borrelia spp. zależą również od czynników immunologicznych danego pacjenta.

Lekarze jakiej specjalności powinni leczyć boreliozę?

Jak już wspominałem, rocznie odnotowujemy około 20 tysięcy zachorowań na boreliozę, z czego zdecydowana większość to rumień wędrujący, dlatego chorobę tę muszą znać dermatolodzy, jak i lekarze pierwszego kontaktu, czyli pediatrzy, interniści, lekarze rodzinni. W związku z tym, że jest to wieloukładowa choroba bakteryjna z trudną diagnostyką serologiczną, z natury rzeczy jest domeną lekarzy zakaźników, ale jej objawy obejmują także skórę, stawy, układ krążenia i układ nerwowy.

W jaki sposób diagnozuje się boreliozę, czy wymagane są badania serologiczne?

Rozpoznanie boreliozy wymaga badań serologicznych za wyjątkiem rumienia wędrującego. Po ukąszeniu kleszcza w 80% przypadków powstaje rumień wędrujący i jego obraz jest tak charakterystyczny, że wystarczy, aby zdiagnozować boreliozę. Poza tym badania serologiczne na wczesnym etapie po ukąszeniu mogą nie wykazać przeciwciał. Pacjenci z rumieniem wędrującym mogą trafić do dermatologa. Objaw ten pojawia się po kilku dniach od ukąszenia (po minimum 3 dniach do 30, rzadko do 3 miesięcy), ale nie chodzi tu o odczyn alergiczny, jak reakcja na ślinę kleszcza, lecz o rzeczywisty, powiększający się rumień infekcyjny, który wynika z zakażenia drobnoustrojem. Taki rumień w odróżnieniu od reakcji alergicznej nie ustępuje po kilku dniach, ale powiększa się i może mieć nawet kilkanaście do kilkudziesięciu centymetrów średnicy. Rumień wędrujący zwykle ani nie boli ani nie swędzi.

Gdzie w Polsce najczęściej występuje borelioza?

W Polsce występują trzy podstawowe gatunki kleszczy: kleszcz pospolity, łąkowy i psi. Największa gęstość populacji kleszczy dotyczy lasów mieszanych i liściastych z zielonym runem i bujnym podszytem, a najmniejsza regularnie koszonych łąk i pastwisk. Jeśli chodzi o region, to najwięcej kleszczy występuje w północno-wschodniej Polsce, czyli w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim. Jeśli więc, ktoś wybiera się na te tereny i po powrocie do domu zauważa charakterystyczną, rumieniową zmianę na skórze, która się powiększa, to powinien natychmiast zgłosić się do lekarza. Największa aktywność kleszczy w kraju przypada na okres od maja do czerwca oraz we wrześniu.

A dlaczego właśnie w tym regionie?

Kleszcze lubią ciepło, ale jednocześnie wilgoć, dlatego prawie nie występują w suchych borach. Kleszcze niewiele się ruszają, ich zasięg działania obejmuje zaledwie kilka metrów, nie skaczą, nie fruwają, poruszają się powoli i czyhają na to, aby przyczepić się do skóry. Z reguły usadawiają się w pobliżu ścieżek, pod źdźbłami trawy, w zaroślach i gdy trafią na żywiciela przyczepiają się do nieosłoniętej skóry, w okolicach pachwin, pach, szyi, tam, gdzie skóra jest najcieńsza, ponieważ ich celem jest dostanie się do krwi.

W jaki sposób leczy się boreliozę?

Boreliozę leczy się antybiotykami przez okres od 3 tygodni, zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Ponadto polecam niedawno wydane rekomendacje brytyjskie NICE (2018). Zgodnie z nimi leczenie powinno trwać zawsze minimum 3 tygodnie, a dawki antybiotyków powinny być wysokie, wyższe niż dotąd rekomendowane (dorośli 3 x 1,0 g amoksycyliny, dzieci amoksycylina w dawce 30 mg / kg na dawkę, trzy razy na dobę) U dorosłych podaje się też doksycylinę w dawce dobowej 200 mg (w 1 lub 2 dawkach). I brak doniesień na temat antybiotykoodporności, choć zdarzają się niepowodzenia terapii związane ze zaburzeniami wchłaniania antybiotyków.

A co w sytuacji, jeśli nie wystąpił rumień wędrujący i przeoczyliśmy ukąszenie kleszcza?

Tak, zdarza się, że po ukąszeniu kleszcza nie ma charakterystycznego rumienia, a pojawia się postać rozsiana w postaci objawów skórnych lub porażenia nerwów zwykle czaszkowych rzadziej obwodowych, wówczas również stosujemy antybiotyki, a w przypadku powikłań neurologicznych pacjent powinien trafić do neurologa lub lekarza chorób zakaźnych. W poważniejszych przypadkach borelioza wymaga leczenia dożylnego, które trwa także 3 tygodnie. Odpowiedź na leczenie może być powolna, a objawy mogą ustąpić niecałkowicie, ale ponowna antybiotykoterapia nie jest zalecana o ile obraz kliniczny i badania laboratoryjne nie wskazują jednoznacznie na nawrót choroby np. związany z kolejnym zakażeniem. W przypadku nawrotu objawów lub w razie reinfekcji zaleca się ponowną antybiotykoterapię, doustna lub dożylną w zależności od postaci klinicznej choroby.

Co się dzieje, jeśli borelioza jest nieleczona?

Rokowanie w boreliozie jest umiarkowanie optymistyczne. Choroba jest przewlekła, u większości kończy się jednak wyleczeniem. W zasadzie zdrowy organizm zwykle jest w stanie zwalczyć krętki Borrelia spp. Często możemy spotkać pacjentów, którzy w przeszłości mieli kontakt z krętkami wywołującymi boreliozę, ale obecnie nie mają żadnych objawów, poza dodatnim odczynem serologicznym, z tego wniosek, że organizm prawdopodobnie sam zwalczył zakażenie. Jest to częste zjawisko, około 10% polskiej populacji i aż 50% mieszkańców Białowieskiego Parku Narodowego ma dodatnie wyniki swoistych przeciwciał w kierunku Borrelia, ale nie ma żadnych objawów i na boreliozę nie choruje.

Czy podejście w leczeniu różni się u dzieci i u dorosłych?

Różni się o tyle, że u dzieci do 8 roku życia nie stosujemy doksycykliny. Antybiotykoterapia trwa tak samo długo – co najmniej 3 tygodnie. Poza tym postępowanie jest podobne. Warto wspomnieć, że u dzieci nie występuje zanikowe zapalenie skóry (acrodermatitis atroficans).

Co powiedziałby Pan potencjalnym pacjentom z boreliozą?

Borelioza zajmuje skórę, układ nerwowy, stawy i mięsień sercowy, ale nie wszyscy pacjenci, którzy odczuwają objawy związane z tymi narządami są automatycznie chorzy na boreliozę. Boreliozę potrafimy skutecznie leczyć, ale jeśli już doszło do uszkodzenia narządów, to niestety nie da ich się prosto ”naprawić” przez długotrwałe stosowanie antybiotyków. Pacjenci często tego nie rozumieją i domagają się długoterminowych kuracji antybiotykowych, bo uważają, że skoro zostali zarażeni bakterią Borrelia, i mają dodatnie testy serologiczne to dowodzi to, że ta chorobotwórcza bakteria ciągle w nich tkwi. Przeciwciała, białka odpornościowe, to nie to samo co drobnoustroje, czasami utrzymują się przez wiele lat po chorobie.

W jaki sposób możemy zapobiegać boreliozie, czy istnieją jakieś szczepienia, które mogą zapobiec chorobom przenoszonym przez kleszcze?

W praktyce drobnoustroje chorobotwórcze przenoszone przez kleszcze mogą powodować dwie ważne choroby: boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Kleszczowemu zapaleniu mózgu możemy skutecznie zapobiec stosując szczepionkę, nie ma natomiast szczepień zapobiegających boreliozie. Na świecie były prowadzone próby w kierunku szczepionek przeciwko boreliozie, ale jak dotąd skończyły się niepowodzeniem. Jedyny sposób jaki nam pozostaje, to ochrona przeciwko ukąszeniom kleszczy, czyli unikanie terenów, gdzie jest ich dużo i osłanianie ciała odzieżą. Ponadto dostępne są skuteczne środki odstraszające kleszcze, z których polecam permetrynę, którą impregnuje się odzież i ikarydrynę, którą stosuje się na skórę. Należy też pamiętać, że bakterie Borrelia żyją w jelicie kleszcza i przekształcają się w postać inwazyjną, co zajmuje im kilka godzin, dopiero, gdy poczują krew wypitą przez kleszcza. Wówczas, po przekształceniu krętki Borrelia są w stanie wraz ze śliną kleszcza wniknąć do krwiobiegu człowieka. Proces ten trwa kilkanaście godzin, więc jeśli uda nam się w tym czasie usunąć kleszcza, to nie dojdzie do zakażenia. Dlatego po powrocie z lasu i terenów podmokłych powinniśmy oglądać całą skórę, czy ciało dziecka, i jeśli zauważymy kleszcza, po prostu go szybko usunąć. Jeśli wykonamy to w czasie do 24 godzin, to ryzyko przeniesienia boreliozy jest nikłe.

Powinniśmy to robić sami, czy udać się do chirurga?

Ukąszenie przez kleszcza nie stanowi zagrożenia życia i wchodzi w zakres pierwszej pomocy, więc każdy powinien zrobić to sam, za wyjątkiem rzadkich przypadków (np. kleszcz w okolicy oka).

Rozmawiała Alicja Kostecka

Borelioza – objawy, badania, leczenie

Kleszcz to niewielki pajęczak. Może zarażać boreliozą – chorobą, której diagnostyka jest kosztowna, a leczenie długotrwałe. Dowiedz się, jak rozpoznać boreliozę i jak wygląda leczenie.

Przekonanie, że kleszcza można „złapać” tylko w lesie, to mit. Znajdują się one również w przydomowych ogrodach i miejskich parkach. Trudno się przed nimi skutecznie chronić. Są tak malutkie, że nie poczujesz ich na swoim ciele, a kiedy już je zauważasz, najczęściej jest za późno. To, że kleszcz wbił Ci się w skórę, nie oznacza jednak, że jesteś już chory na boreliozę. Chorobę tę wywołują bowiem nie same kleszcze, a krętki bakterii Borrelia burgdorferi, które żyją wewnątrz tych niewielkich pajęczaków. Kluczowy jest tutaj czas – od momentu wbicia się kleszcza w skórę do zakażenia może minąć kilka godzin. Dlatego im szybciej usuniesz kleszcza, tym lepiej. Ważne jest, abyś po każdym wyjściu do lasu dokładnie obejrzał całe swoje ciało. Szczególną zwróć uwagę na małe dzieci. Mogą przynieść kleszcza nawet po zabawie w parku lub ogródku!

Gdzie szukać kleszczy na ciele i jak je usuwać?

Kleszcze lubią miejsca, w których skóra jest miękka i cienka – pachy, pachwiny, pośladki, pod kolanami. Z kolei u dzieci są to szyja i głowa, również małżowiny uszne. Jak możesz wyjąć kleszcza?

Nie wykręcaj go, bez względu na to, jakim narzędziem się posługujesz. Zawsze wyciągaj pajęczaka zdecydowanym ruchem, pionowo, trzymając narzędzie (np. pęsetę) jak najbliżej skóry.

Nie ściskaj kleszcza, aby jego płyny ustrojowe nie przedostały się do Twojego organizmu.

Staraj się usunąć go w całości, ale jeśli się to nie uda, nie popadaj w panikę. Twój organizm powinien sam usunąć ciało obce po kilku dniach. Jeśli tak się nie stanie, udaj się do lekarza.

Po usunięciu kleszcza dokładnie zdezynfekuj miejsce ugryzienia, umyj pęsetę i ręce.

Jeśli nie potrafisz zrobić tego sam, pójdź do najbliższej przychodni.

Ubezpiecz się w razie poważnego zachorowania pieniądze na leczenie m.in. w przypadku bakteryjnego zapalenia mózgu oraz innych poważnych chorób (np. zawał, udar)

m.in. w przypadku bakteryjnego zapalenia mózgu oraz innych poważnych chorób (np. zawał, udar) konsultacje ze specjalistami, badania laboratoryjne i rehabilitacja

Dowiedz się więcej

Objawy zakażenia boreliozą

Po usunięciu kleszcza musisz uważnie obserwować swoje ciało – rumień może pojawić się do 28 dni po ugryzieniu. Charakterystyczne zaczerwienienie najczęściej pojawia się wokół miejsca, gdzie wbił się kleszcz. Ale nie bez powodu nazywa się je zaczerwienieniem „wędrującym”. Może bowiem pojawić się zupełnie w innym miejscu. Jego obecność zwykle oznacza, że kleszcz zaraził Cię boreliozą – wówczas konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem w celu podjęcia terapii antybiotykiem.

Taki scenariusz jest jednak najbardziej optymistyczny. Czasem zdarza się, że pacjent nie zauważy rumienia, a zdiagnozowanie boreliozy w późniejszym stadium jest trudne. Pojawiają się bóle stawów, opuchlizna i bardzo złe samopoczucie. Jeśli nie skojarzysz tego z ukąszeniem przez kleszcza, niemożliwe będzie podjęcie właściwego leczenia. Diagnostyka jest trudna i może minąć sporo czasu, zanim okaże się, że przyczyną jest borelioza. W takiej sytuacji dobrym wsparciem będzie odpowiednie ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu. Wypłacimy Ci pieniądze na wypadek Twojego ewentualnego pobytu w szpitalu.

W późniejszym stadium następstwami boreliozy bywają: zapalenie mięśnia sercowego, neuroborelioza, zanikowe zapalenie skóry, zapalenie stawów. Musisz mieć świadomość, że nieleczona borelioza może nawet prowadzić do śmierci.

Badania na boreliozę

W celu wykrycia przeciwciał boreliozy standardowo zaleca się badanie serologiczne IgG/IgM, jednak nie natychmiast po ugryzieniu przez kleszcza. Wyniki takich badań są wiarygodne dopiero po trzech, a nawet czterech tygodniach od zakażenia. Testy PCT i PCT Real Time z wycinka skóry lub płynu mózgowo-rdzeniowego to badania boreliozy, które mają wyższą skuteczność wykrywania, ale zlecane są w wyjątkowych wypadkach. Możesz również zbadać samego kleszcza. Dostępne są badania metodą PCR, których zadaniem jest identyfikacja krętka Borrelia burgdorferi w kleszczu. Jest to badanie, za które musisz zapłacić około 150 złotych.

Jak leczyć boreliozę?

Borelioza to zakażenie bakteryjne, więc konieczna jest terapia antybiotykami. Przyjmuje się je od 21 do 28 dni. Dolegliwości nie przemijają jednak w tak krótkim czasie. Borelioza wymaga często wielu miesięcy rehabilitacji lub leczenia wspomagającego. Powodowane przez nią objawy mogą znacząco utrudniać pracę, a długotrwałe zwolnienie lekarskie to spore obciążenie dla domowego budżetu. Dobrze dobrane ubezpieczenie pomoże Ci pokryć wydatki związane z diagnostyką i długotrwałym leczeniem powikłań związanych z ugryzieniem przez kleszcza.

Zobacz też: Odszkodowanie za pobyt w szpitalu – wysokość świadczeń

forum, dyskusje, rozmowy

Lekarz borelioza Bardzo proszę o namiary na dobrego specjalistę z leczenia boreliozy u dziecka Najlepiej woj mazowieckie i łódzkie Dziękuje

Bardzo dobry lekarz od boreliozy Witam. Czy ktoś z Państwa mógłby polecić specjalistę od boreliozy w Krakowie (takiego lekarza, który poświęci odpowiedni czas na wizycie) Dziękuję.

Poszukuję dobrego lekarza od boreliozy Jak w temacie, poszukuję dobrego lekarza od chorób zakaźnych … skutecznego w leczeniu boreliozy.

Bardzo dobry lekarz od boreliozy Witam. Bardzo proszę o namiary na dobrego specjalistę od boreliozy najlepiej na południu Polski (np. w Krakowie), ale proszę o każdą sugestię. [email protected]. Bardzo dziękuję.

Lekarz od Boreliozy Łódź Z na ktoś dobrego lekarza od boreliozy i może polecić z Łodzi ?

Lekarz dla dziecka_borelioza Witam, Szukam dobrego lekarza dla dziecka ze slaska i nie tylko. Prosze o pomoc bo nie ukrywam ze trudno jest znalezc dobrego specialiste dla dzieci. Z goy bardzo dziekuje

Rzeszów, okolice dobry lekarz Czy możecie polecić dobrego lekarza, który podejmie mądrego leczenia boreliozy u dziecka Jak nie Rzeszów to gdzie szukać mam ?

Borelioza szukam dobrego lekarza w Białymstoku Witam wszytkich. Bardzo prosze o kontakt mailowy jeśli ktoś zna takiego lekarza, zajmującego się leczeniem boreliozy Serdecznie dziękuję Pozdrawiam

Dobrzy lekarze od Boreliozy w Poznaniu Szukam osób z Poznania, które chciałyby sie podzielić doświadczeniami w leczeniu w Poznaniu. Z tego co widziałam jest ciężko jeśli chodzi o dobrych lekarzy w Poznaniu, więc jesli sobie pomożemy bedzie nam łatwiej 🙂

Proszę o namiar na dobrych lekarzy! Witam, proszę o namiar na dobrych lekarzy od boreliozy. Jestem z opolszczyzny, wiec najlepiej z tych rejonów lub dolnosląskie, sląskie lub gdziekolwiek byle dobrzy fachowcy od boreliozy. Pozdrawiam

borelioza-lekarz w Krakowie, pomocy:) Proszę o pomoc w namiarach na dobrego lekarza zajmującego się diagnostyką boreliozy w Krakowie, pomóżcie:) dziękuję

Szukam lekarza leczącego boreliozę tygodnie.Niestety podawane leki nie przyniosły porządanego rezultatu, bo po kilku miesiącach choroba znowu wróciła. Szukałam w mojej okolicy lekarzy, którzy leczyliby boreliozę, ale nikogo nie znalazłam. Mam więc pytanie czy nie znacie jakiegoś dobrego lekarza, który zamuje się leczeniem boreliozy

Borelioza Pilnie potrzebuję znaleź dobrego lekarza specjaliste w czestochowie, który “zna się” na tej chorobie!!

Dobry lekarz od boreliozy – prośba o radę Witam, potrzebuję skonsultować moje objawy z dobrym lekarzem, mającym doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu boreliozy i koinfekcji. Mam ujemne wyniki tradycyjnych testów, więc niezwykle ważne dla mnie jest ewentualne różnicowanie z inną infekcją, bądź w ogóle poszukiwanie jeszcze innej

Lekarz zajmujący się leczeniem boreliozy Może ktoś mógłby mi polecić dobrego lekarza -zakażnika który specjalizuje się w leczeniu boreliozy?W poradni chorób zakażnych wyznaczono mi termin wizyty dopiero na 10 .12.

Borelioza Witam Poszukuje w Poznaniu dobrego lekarza kory zajmuje sie leczeniem boreliozy. Choruje od 2000 roku i mimo paru dawek roznych antybiotykow nadal mam typowe objawy boreliozy tj. bol kolan, miesni, plecow … Dziekuje za odpowiedzi i ewentualne opinie wisnia

borelioza chorowal na to? Prosze o metody leczenia/nie z ksiazek, te juz wszystkie chyba przeczytalam/. Czy w Krakowie jest jakis dobry specjalista zajmujacy sie borelioza? Ktory krakowski szpital ma najlepszych lekarzy na oddziale zakazym?

szukam dobrego specjalisty od boreliozy witam, czy ktos moglby mi polecic dobrego lekarza specjaliste od boreliozy obojetnie jaka czesc Polski.

Szukam lekarza z Białegostoku znawce boreliozy Witam wszystkich szukam namiaru do jakiegoś dobrego lekarza zakaźnika z Białegostoku najlepiej do gabinetu prywatnego, który jest dobry w leczeniu boreliozy.Szłyszałem, że lekarze stamtąd są najlepsi bo mają najwięcej takich przypadków.

Podajcie namiar na dobrego lekarza Witam ! Proszę o pomoc. Podajcie mi namiar na lekarza , który umie leczyć boreliozę w Jeleniej Górze, Wrocławiu, Wałbrzychu lub okolicach. Dziekuję i pozdrawiam

dobry lekarz – polecicie kogoś ? Witajcie, potrzebuje waszej pomocy. Od poł roku leczę się na boreliozę u dr Kurkiewicza w Warszawie. Biorę trzy antybiotyki: rulid, tinidazol i biseptol + neostyna na grzybicę. Na razie nie widzę większej poprawy czasami jest wręcz gorzej. Chciałabym się skonsultować z innym dobrym specjalistą w

Lekarz od boreliozy PILNIE poszukiwany Witam, wiem, że to może niektórych denerwuje, że takie zapytanie pojawiło sie na forum ale naprawdę mam duży problem… Potrzebuję namiar na jakiegoś dobrego lekarza któy by chiał/potrafił podjąć się leczenia boreliozy z okolic. Może znajdą się osoby które mogą coś w tym temacie proadzić to

lekarz od Boreliozy- pilnie poszukiwany Witam, wiem, że to może niektórych denerwuje, że takie zapytanie pojawiło sie na forum ale naprawdę mam duży problem… Potrzebuję namiar na jakiegoś dobrego lekarza któy by chiał/potrafił podjąć się leczenia boreliozy z Wałbrzycha lub okolic. W ogóle może znajdą sięosoby które mogą coś w

borelioza Pragnę poinformować wszystkich dyskutantów,że fałszywe jest stwierdzenie o zakażeniu boreliozą tylko od kleszcza. Jestem w trakcie leczenia boreliozy (skończyłam kurację 4 tygodniową ) antybiotykami po użądleniu przez osę.Tyle dobrego w całej tej sytuacji ,że rozwój choroby jest bardzo szybki

Podejrzewam boreliozę – lekarz mnie spławił? Witam Wynik ELISA na boreliozę IgG – 238,70 <10 wynik ujemny 10-15 wynik wątpliwy >15 wynik dodatki IgM – 21,10 <18 wynik ujemny 18-22 wynik wątpliwy >22 wynik dodatki Lekarz chorób zakaźnych powiedział, że jest to przebyte zakażenie i koniec diagnostyki. Test

Borelioza – Leczenie – lekarze – Proszę o pomoc !! Witam, Odebrałam dzisiaj wyniki badań i bez złudzeń mam boreliozę z 10 krotnym przekroczeniem normy. Objawiającą się rumieniem/plamami na skórze. Proszę o polecenie lekarza/lekarzy z doświadczenie w leczeniu tej choroby, wiem że leczenie odbywa się antybiotykowo, zależy mi na dobrym doborze leków

Borelioza Poznań witam wszystkich serdecznie, moja żona od ok roku uskarża się na bóle podobne do opisanych w boreliozie. Szukamy jakiegos dobrego lekarza w Poznaniu – serdecznie prosze o pomoc i namiary. Pozdrawiam Wszystkich.

specjalista od boreliozy Proszę o pomoc! Czy ktoś może polecić mi dobrego lekarza w trójmieście- Gdańsku leczącego boreliozę.Chodzi mi o dobrego fachowca.Jest to sprawa pilna.

Poszukuję doświadczonego lekarza od boreliozy ,8 ujemny Western Blot : IgM ujemny , IgG dodatni Proszę o pomoc tych, którzy już mieli kontakt z tą chorobą i mogą podać namiary na lekarzy, którzy chcą i wiedzą jak leczyć boreliozę. Wiem, że w każdym mieście wojewódzkim są oddziały zakażne, ale z własnego doświadczenia i z tego co

Lekarz Katowice lub okolice Witam poszukuję dobrego, sptrawdzonego lekarza znającego się na boreliozie w Katowicach lub okolicy, najlepiej prywatnie.

Re: Bardzo dobry lekarz od boreliozy Jest w Wrocławiu gabinet Herbasol, który specjalizuje się w diagnostyce oraz w terapiach na borreliozę i koinfekcje odkleszczowe. Oni tam mają generator plazmowy rifea z Czech. Jest też tam zielarz i dietetyk, więc mają podejście profilaktyczne do ludzi, a także mikrobilog, więc ci wszystko lepiej w

lekarz Wrocław Cześć, Czy możecie mi polecić dobrego lekarza od boreliozy, jestem z Wrocławia? Czy znacie też może neurologa bądź psychiatrę , który jest otwarty w temacie neuroboreliozy? Gdzie mogę wykonać badanie SPECT na dobrym sprzęcie i prywatnie? Z góry dziękuję.

Proszę o namiary na dobrego lekarza w Trójmieście Witam, proszę o namiary na dobrego lekarza znającego boreliozę w Trójmieście (na pocztę gazetową)

Re: Lekarz od boreliozy faktycznie, dr rolla szczepańska to konkretny lekarz. mnie dostaniesz pliku skierowań, ona po prostu podejmuje się tego w czym jest dobra.

szukam lekarza w Łodzi Mam w rodzinie wczesną fazę boreliozy. Informacje na tym forum w stosunku do tego co obowiązuje w polskiej medycynie są tak diametralnie różne, że muszę się skontaktować ze specjalistą w zakresie leczenia boreliozy. Może ktoś mógłby mi polecić dobrego lekarza w Łodzi .

borelioza i hashimoto Szukam namiarów na dobrego lekarza w Bielsku-Białej. Mam chorobę hashimoto i od pewnego czasu po ukąszeniu przez kleszcza (z rumieniem) mam typowe objawy boreliozy.

Lekarz dla dziecka 2 latka borelioza pilne! Szukam dobrego specjalisty dla dziecka 2 letniego z rumieniem wędrującym. Dziecko jest dodatkowo obciążone zespołem genetycznym, dlatego zależy mi na najlepszych lekarzach. Bardzo proszę o rady. Joanna

Re: Lekarz od boreliozy nie znam nazwiska ale wiem że dobry lekarz – facet przyjmuje w Instytucie Medycyny Wsi jest tam tylko jeden lekarz od chorób odzwierzęcych, z kolei moja koleżanka leczyła się u kobiety-zakażnika która przyjmuje w TOP MEDICALU

Re: Borelioza Młody lekarz widocznie nie zna problemu boreliozy 🙂 Pacjentka szuka DOBREGO lekarza. Niestety nie znam, przykro mi.

Szukam dobrego lekarza w Warszawie Bardzo proszę pomóżcie mi. Szukam dobrego lekarza w Warszawie do konsultacji. Ci u których byłam stwierdzili SM albo nic nie umieli powiedzieć konkretnego, bo to SM też było w wielkim domyśle natomiast z tego co wyczytałam na forum, wydaje mi się że to może być BORELIOZA. Miałam robione

Re: Borelioza i lekarz tini-. Czy coś sie dzieje, tzn. czy miałaś herxa, albo czujesz się lepiej? To czasem lepsza wskazówka do postawienia diagnozy, niż nie do końca wiarygodne testy, nawet te najlepsze. Nie wiem, czy już się doczytałaś, że lekarze z ILADS uważają, że ponad połowa chorych na Lyme disease jest

jacy lekarze? Zauważyłem,ze najmniej “uswiadomieni” w leczeniu boreliozy są lekarze spec. chorób zakaźnych… czyli właśnie ci, którzy powinni znać się na tym najlepiej… :-/ Jestem wiec ciekaw, u jakich lekarzy się leczycie? Moją boreliozę leczyła dermatolog-ordynator ze szpitala klinicznego-było to

lekarz lubelskie; wyniki po przebytej boreliozie. luxmedzie wynik w IGG i IGM: graniczne, /w IGG “silne wybarwienie” w p17, natomiast w IGM “słabe wybarwienie” w p25, OSpC (p25) . Lekarz który mnie leczył zginął w wypadku. Proszę o interpretację wyników czy to nadal borelioza i o namiary na lekarza w woj. Lubelskim, tutaj lub na e-mail [email protected]

Re: Borelioza i lekarz Będąc przeciętnym człowiekiem ciężko jest chorować na tą PASKUDĘ, znaleźć zrozumienie u bliskich i znajomych, nie być osamotnionym w walce, a co dopiero będąc lekarzem… Trzymam kciuki za powodzenie leczenia i oby obróciło się to na dobre- tak jak kkkk4 napisała. Pozdrawiam

Re: dobry lekarz. Odstąpię oryginalną Iwermektynę w tabletkach przywiezioną z USA lub tabletki Alinia Nizonide 500 mg (Nitazoxanide). Ww. szybko i skutecznie wyleczą z pasożytów np. świerzb, nużeniec, demodex, trądzik różowaty, lamblie, toxocaroza, borelioza, glista, owsiki, węgorek i inne. Mogę się spotkać na

Re: Poszukuję dobrego lekarza od boreliozy Zgłoś się na oddział zakaźny . Po kuracji antybiotykowej zwykłe badania na boleriozę przez kilka lat wskazują na zakażenie gdy bakterii juz dawno nie ma (to są testy na przeciwciała które mogą sie utrzymywać bardzo długo). Trzeba wykonać testy genetyczne – nie pamiętam jak to sie nazywa – ale “za

oddzial zakazny gdzie najlepszy? Ktory szpital krakowski ma najlepszych lekarzy na oddziale zakaznym? Poszukuje dobrego specjalisty od boreliozy.

Re: Borelioza i lekarz WIem, ze to zbarzmi dziwnie, ale moze to, ze zachorowałaś a jesteś lekarzem obróci sie w konsekwencji na dobre. Wyleczysz się bedziesz potem chciała i umiała pomagać innym jak nasza dr Beata. Głowa do góry- początki sa cieżkie, ale potem przychodzi zwycięstwo. Małymi kroczkami przychodzi

Re: Borelioza i lekarz Witamy w rodzince 🙂 Przed Tobą trudne zadanie, trzeba się zmagać z chorobą, a czasem też z rodziną, czy presją środowiska. Cierpliwość i wytrwałość na pewno się przydadzą, bo to czasem długa droga. Ale warto. Trzymam kciuki za dobre efekty. Tobie będzie łatwiej przyswoić wiedzę – w końcu masz

szukam lekarza czy może ktoś zna jakiegoś dobrego lekarza , który zna sie na leczeniu boreliozy w okolicach Olsztyna ?

Lekarz w Warszawie? Ludzie może znacie dobrego lekarza od boreliozy w Warszawie??? To chore, że tak mało jest lekarzy, którzy mieliby jakies pojęcie na temat tej choroby. Sam wiem więcej niz dwóch internistów u których byłam.

niestety borelioza Właśnie odebrałam pozytywny wynik : mam boreliozę (z całym spektrum objawów). Badania robiłam prywatnie bo te na NFZ to kpina. Co dalej?, czy ktoś zna dobrego lekarza specjalizującego się w tej chorobie? jeżeli tak prosze o namiary. Słyszałam że leczenie jest bardzo kosztowne i żmudne i że na NFZ

borelioza Po pierwsze to nie BOLERIOZA ale BORELIOZA. Po drugie w Poznaniu nie ma dobrego lekarza- lekarze są w Warszawie, krakowie, Bielsku Białej. Po trzecie zacznij prędko leczenie bo szkoda każdego dnia. Leczenie jest długie, kosztowne i ciężkie ale choroba jest jeszcze cieższa a nieleczona ma

VERNICADIS ziołowy lek pomocny przy boreliozie Zachorowalam na boreliozę już przeszło 10 lat temu, kiedy ta choroba była jeszcze mało znana i dla lekarzy i dla mnie skutkiem czego moje życie w pewnym momencie wisiało na włosku. Z tego też powodu postanowiłam leczyć się ziołami na chybił trafił (z bardzo dobrym skutkiem) wcześniej czytając

Re: Dobrzy lekarze od Boreliozy w Poznaniu trinity28 napisała: > Szukam osób z Poznania, które chciałyby sie podzielić doświadczeniami w > leczeniu w Poznaniu. Z tego co widziałam jest ciężko jeśli chodzi o dobrych > lekarzy w Poznaniu, więc jesli sobie pomożemy bedzie nam łatwiej 🙂 Witam wszystkich.Ja również jestem

Re: Leczenie boreliozy – jaki lekarz? Dzień dobry,a lekarza od dzieci z Dolnego Śląska możecie wskazać ? Dr Stobierska z Wrocławia nie przyjmuje dzieci.

Objawy boreliozy? dłużej siedzę np przy kompie. Pozatym mam problemy z koncentracją i czuję się ogólnie rozbity. Poradzcie czy to może być borelioza. Od wczoraj biorę citrosept 3×30 kropel i po weekendzie chce zrobić PCR w Poznaniu. Pójdę do mojego rodzinnego ale wydaje mi się, że potraktuje mnie jak większość lekarzy

Re: Dobrzy lekarze od Boreliozy w Poznaniu Doktor “słynny” F przyjmuje na Przybysza. Mój mąż (bo to on miał mieć boreliozę, a skończyło się na SMie – dużo zmian w mózgu)”przerobił” oddział na Przybysza, potem Doktora F w przychodni na Przybysza( pisał o nim w jakimś wątku) a na końcu Zawady – tam został dobrze potraktowany, ale skończyło

Re: szukam lekarza leczącego boreliozę Mój brat leżał we Wrocławiu w szpitalu przy ul. Koszarowej. MIał podejrzenie o pokleszczowe zapalenie opon mózgowych. Napatrzył się na ludzi z zaawansowaną boreliozą i mówił, że są tam dobrzy lekarze. Może pojedź z mężem do tego szpitala?

BORELIOZA w głowie,później doszły inne niezborne ruchy,bełkotanie.Nigdy w życiu przed leczeniem nie miałam takich objawów.Lekarz zalecił mi w tej chwili amoxicilinę + tinidazol+biseptol.Amój stan się cały czas pogarsza.Czy waszym zdaniem są to dobre leki? Może ktoś miał podobną sytuację i jest bardziej

Borelioza było jasne co to i od czego, nie mniej jednak udalam sie do lekarza a nawet dwóch i potwierdzili, że kleszcze mnie zaraził. Przepisano mi antybiotyk (doksycylinę …chyba dobra nazwa) i brałam go przez 4 tyg. Moje pytania zatem brzmią: Co dalej? Czy rumień = borelioza? Czy jesli jest rumień to

Dobry lekarz z Łodzi ew. Warszawy Witam. Mam stwierdzoną boreliozę byłem ,,przeleczony” min dawką antybiotyku przez 2 tygodnie potem mi powiedziano że jestem zdrowy. Oczywiście nic to nie dało, odczuwam bóle stawów i mięśni chciałbym podjąć leczenie prosze o namiar do lekarza , który przepisze większe dawki antybiotyku. Jestem z

Re: Dobrzy lekarze od Boreliozy w Poznaniu Odraczasz, ale wiesz, ze moze sie kiedys okazac, ze SM jest jakas inna forma boreliozy.

Re: Dobrzy lekarze od Boreliozy w Poznaniu Witam! Mam namiar na reumatologa z Poznania, który podobno kogoś leczy już kilka lat. Niestety osobiście do niego nie dotarłam ze względu na decyzję męża o zawieszeniu na kołku walki z rzekomą boreliozą. Walka odroczona, bo raczej to SM… Doktor (lekarz- nie wiem) F. – specjalista

uświadomiony lekarz 🙂 Czytam Was już jakis czas…. przechodziłem borelioze jako dziecko,obecie objawów boreliozy nie posiadam, badania kontrolne po kilku latach wyszły ujemne 🙂 Chcę napisać o lekarzu.. bo z tego co piszecie to najsmutniejsze jest,że wielu lekarzy nie zdaje sobie sprawy jakie powinno byc

Re: Borelioza Jest jeden gość, bardzo dobry lekarz Mariusz Szczepaniak.leczy boreliozę skutecznie.podaję jego nr tel.502051417.pozdrawiam

O boreliozie w TVN? Witajcie kochani! Może stacja TVN zrobi dobry program o boreliozie pokaże przyczyny skutki oraz da wskazówki.Niech Panowie dziennikarze poszperają za granicami może Panowie z TVN-u nam troszkę pomogą przecież robią tyle dobrych programów wiec niech zrobią i taki. Jest szansa, że zobaczą go

Re: uświadomiony lekarz 🙂 Znak dobry, nawet bardzo. Tylko pewnie ta pani doktor miała osobisty kontakt z boreliozą, bo na studiach o niej za duzo sie na pewno nie dowiedziała. Ja tam wierzę, że nasi lekarze też moga byc dobrymi specjalistami w leczeniu boreliozy.

Proszę o namiar na lekarzy leczących ziołami Witam, proszę o namiary na dobrych lekarzy leczących metodami naturalnymi boreliozę. Np. fitoterapia. Dziękuję i pozdrawiam

Re: Borelioza i lekarz ..ale..byłam zdolna wyjsc!To juz jest to leczenie..Jeżeli kogośc ugryzł kleszcz,a nie było rumienia-powinien przyjmować antybiotyk!W duzej dawce-i nie pzez 3 tygodnie;jak to odwalaja internisci-w najlepszym wypadku!!Jesli był rmień-a teraz nie ma objawów-na konsultację do forumowego lekarza!!nie ufajcie

Re: Dobrzy lekarze od Boreliozy w Poznaniu Zawadach, w Poradnii Boreliozy, ale jeśli to on tam przyjumuje to na pewno nie pójdę

Re: Proszę o namiar na dobrych lekarzy! Napisz do stowarzyszenia to ci podadzą. Ale to nie będą lekarze leczący standardowo. Poczytaj o boreliozie bo musisz zrozumieć na czym polega problem. Polecam www.borelioza.org tam jest mapka punktów info oraz materiały do poczytania

Re: POTRZEBNY DOBRY LEKARZ OD BORELIOZY W RZESZOW Witaj, mam wrażenie, że osoby piszące posty o polecenie dobrego lekarza leczącego Boreliozę i koinfekcję nie mają żadnego pojęcia o sytuacji jaka występuje w Polce i nie tylko, odnośnie podejścia do tematu przez służbę zdrowia. Mam tu na myśli przede wszystkim NFZ i lekarzy zakaźników. Otóż takich

Re: Dobry lekarz witaj powiedz czy Twoje leczenie antybiotykami jest tkaie dlugie jka tu wszyscy pisza? Moj zakaznik dal mi amoxy na 7 tyg i pwoiedzal,ze wysatrczy ,ze zrobimy badnaia i zoabczymy co dlaej bedziemy robi! podobno jest dobrym lekarzem i sma przechodizl boreliozę. W porownaniu do tych okresow

Borelioza. .Wezwałam lekarza,lekarka stwierdziła,że mam zapalenie oskrzeli wypisała antybiotyki.Ja nie zdrowiałam,Rtg klatki piersiowej czyste,badanie pluwociny na gruźlicę,różne badania krwi wszystko w normie.W między czasie lekarz stwierdziła wysokie ciśnienie tętnicze,cholesterol;459.Przez 3 miesiące nie wychodziłam

Wrocław – sprawdzony lekarz prywatnie U mojej dwuletniej córki pojawił się rumień wędrujący. Po zrobieniu badania krwi ( morfologia + rozmaz) pediatra rozpoczęła leczenie antybiotykiem podejrzewając boreliozę. Sądzę że mała powinna być pod opieką specjalisty. Bardzo proszę o namiary jakiegoś dobrego lekarza.

Re: szukam lekarza leczącego boreliozę Kasiu, na pewno bedzie dobrze 🙂 jesli moge cos poradzic, to lepsze beda probiotyki z wieksza iloscia bakterii- fisioflor, prolactiv, lactoseven, beneflora. probacti4 jest za slaby. i pamietajcie, zeby magnezu nie brac razem z witaminami, musi byc odstep czasowy. jesli chodzi o Centrum, to

Re: Lekarz boreliozy na slasku? Mam pytania odnośnie trzech lekarzy. Także jestem ciekawa innych lekarzy na Śląsku, poza Panią dr Bonikwią i Panem drem Wielkoszyńskim, o których słyszałam wiele dobrego, jest jednak jeden problem, mianowicie brak wolnych terminów. Mam pytanie dotyczące trzech lekarzy, o których czytałam. 1. dr

Re: Google jest często lepszy niż lekarze Czytałem kiedyś o boreliozie… długi artykuł: objawy-leczenie itd.. czytam, czytam, czytam…. oczy w słup, bo WSZYSTKIE OBJAWY PASUJĄ ! na końcu lekarz pisze :-“nie dotyczy boreliozy internetowej” :-] ozdrowiałem momentalnie! :-D))) więc jednak wyszło na to, że się przydaje ten Gógiel.

Re: załamany,poszukuję dobrego lekarza- detektywa Wygląda na boreliozę, ale jeśli masz takie hobby, żeby z nią wegetować to good luck!

Re: Dobrzy lekarze od Boreliozy w Poznaniu Jak widać trudno o leczenie w Poznaniu. Może więc znajdzie się dla nas za radą forumowiczów jakiś dobry specjalista poza Wielkopolską, który zechce leczyć dłużej niż miesiąc i rownież pacjentów, których WB jest ujemny po leczeniu niskimi dawkami antybiotyków tak jak w moim przypadku. Na Elisa

Lekarz w Krakowie lub spoza Krakowa? Czy ktoś może polecić dobrego lekarza znającego się na boreliozie lub otwartego na nowoczesne metody terapii tej choroby? Najchętniej z okolic Krakowa ale niekoniecznie.

Więcej zachorowań na boreliozę “Jeżeli sami nie potrafimy wyciągnąć kleszcza – nie ryzykujmy. Zgłośmy się do lekarza” – śmieszne!!! Nawet jakbym nie wiedział jak to zrobić to na pewno nie poszedłbym do lekarza. Przecież oni spierdzielą mi wszystko jeszcze bardziej. A do tego skasują “co łaska” full kasy (w tym to są

Prosba o pomoc -borelioza Prosba do rodzicow ,ktorych dzieci chorowaly lub tez choruja na borelioze. Poszukuje dobrego lekarza w Krakowie .Bede wdzieczna za kazda odpowiedz.Sprawa jest bardzo pilna. Marzena

Re: Borelioza, borelioza… fionka21 ja dobrze znam statystyki 🙂 >Niestety borelioza jest lekceważona przez większość lekarzy, w tym >zakaźników. >Jeżeli chce sie skutecznie leczyć to trzeba robić to prywatnie. >Nieleczona >borelioza jest chorobą groźną. Mi chodzilo tylko o to, ze jesli

Moja borelioza uzmysłowiły mi co to jest ból.Na myśl że może mam boreliozę wpadłam sama szukając w internecie po objawach klinicznych.Potem wizyta w przychodni chorób zakażnych AMG-i stwierdzenie lekarza -to borelioza ale proszę się nie martwić jeszcze pani chodzi i składnie mówi,zapiszemy duomox na 4 tygodnie i będzie

Re: Lekarz chory na boreliozę -ujemnych wywołujących przewlekłe infekcje. Lista na www.borelioza.vegie.pl albo u dobrego lekarza. Dlaczego wszystkich? Bo KAŻDA z nich powoduje takie same objawy. “Objawy boreliozy” to tak naprawdę objawy zatrucia organizmu endotoksyną, która jest identyczna dla wszystkich niemal patologicznych bakterii gram

Re: szukam lekarza leczącego boreliozę Dobra, dobra, nie klocic mi sie tutaj ;))) Wazne, ze mamy tych 3. czy 4. lekarzy i ze chca nas leczyc. ci, ktorzy mieszkaja na miejscu, maja lepiej, nie musza dojezdzac. ale wszyscy powinnismy sie cieszyc, ze mamy jakas alternatywe i mozemy walczyc. — Dopóki walczymy, jesteśmy

Borelioza czy nie? wb pozytywny, a lekarz najlepsze. Moje objawy : zmęczenie, ogólne rozbicie, bóle głowy, ucisk w głowie, lekkie zawroty głowy, uczucie guli w gardle, ściskanie w przełyku, drętwienie i mrowienie nóg, uczucie osłabienia nóg, czasami bóle stawów, strzelanie w stawach. Jakiś czas temu zrobiłam test western-blot –> wyszedł

Wilmed: Specjalistyczna Przychodnia Lekarska

Co to jest borelioza?

Jest to choroba przenoszona głównie przez kleszcze rodzaju Ixodes, które są obecne w polskich lasach.

Objawy boreliozy

W miejscu ukąszenia przez owada pojawia się po kilku dniach (a nawet w okresie do 3 miesięcy) charakterystyczna zmiana skórna tzw. rumień przewlekły pełzający. Jest to okrągłe lub owalne ognisko rumieniowe, które poszerza się i w czasie kilku dni do kilku tygodni może osiągnąć średnicę nawet kilkudziesięciu centymetrów. Wystąpieniu rumienia mogą nie towarzyszyć żadne dolegliwości bólowe lub czasami lekki świąd. U części chorych obserwuje się objawy ogólne takie jak: ból głowy, stany gorączkowe, bóle mięśniowo-stawowe. Inna postacią boreliozy, występującą u 1% ludzi (głównie u dzieci) jest pojedynczy, niebolesny, sinawo-czerwony guzek. W rozpoznaniu choroby pomocne jest oznaczenie w surowicy krwi poziomu przeciwciał przeciw boreliozie.

Leczenie boreliozy

Leczeniem tych wczesnych postaci choroby jest antybiotykoterapia, która prawidłowo prowadzona eliminuje zakażenie. Nieprawidłowe leczenie lub jego zaniechanie może spowodować, że choroba przejdzie w okres tzw. pauzy, gdy po wielu latach może poważnie zaatakować układ nerwowy, sercowo-naczyniowy, węzły chłonne, a także stawy. Nie należy lekceważyć tej choroby i podjąć leczenie w jej wczesnym stadium, w przeciwnym razie konsekwencje mogą być bardzo groźne.

Metodą zapobiegania tej choroby jest osłona ciała, stosowanie preparatów przeciwko kleszczom i szybkie usuwanie kleszczy. Pokrywanie kleszcza tłuszczem, wbrew obiegowym opiniom, nie przyspiesza odpadnięcia kleszcza, a wręcz przeciwnie wywołuje u insekta wymioty, co zwiększa ryzyko zakażenia.

Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się leczeniem boreliozy o metody leczenia Twojej dolegliwości. Zapraszamy na konsultacje dermatologiczne do Kliniki WILMED w Warszawie.

Badania na boreliozę Warszawa

Borelioza jest groźną chorobą zakaźną przenoszoną przez kleszcze. Nieleczona może mieć poważne konsekwencje ze strony różnych narządów. Pierwsze objawy choroby są dość często bagatelizowane lub mylone z grypą i przeziębieniem, dlatego wiele osób zgłasza się do specjalisty już w zaawansowanym stadium boreliozy.

Jakie objawy boreliozy powinny nas zaniepokoić i na czym polega leczenie choroby? Jak wygląda badanie na boreliozę w Warszawie? Przeczytaj artykuł przygotowany przez naszych Ekspertów i kup pakiet kompleksowych badań przeciwko boreliozie w Centrum Medycznym Damiana.

Spis treści:

Czym jest borelioza?

Borelioza to wielonarządowa choroba zakaźna, wywołana przez bakterie należące do krętków – przenoszona przez kleszcze.

U osób zakażonych, już w ciągu tygodnia od ukłucia przez kleszcza, może pojawić się w tej okolicy charakterystyczna zmiana skórna o średnicy ok. 5 cm – tzw. rumień wędrujący. Nawet nieleczony rumień wędrujący zanika samoistnie, co jednak nie oznacza wyleczenia boreliozy.

Niestety, często obecność w skórze kleszcza lub wystąpienie rumienia może pozostać niezauważone. Wówczas pierwszymi objawami boreliozy mogą być gorączka lub stany podgorączkowe, dolegliwości bólowe stawów, powiększenie węzłów chłonnych, objawy rzekomogrypowe lub inne niespecyficzne dolegliwości – bardzo często bagatelizowane przez pacjentów i lekarzy pierwszego kontaktu. Powoduje to, że bardzo wiele osób, zgłasza się do specjalisty, gdy choroba jest już na zaawansowanym etapie.

Objawy boreliozy – na co zwrócić uwagę?

Jeżeli kiedykolwiek zauważyłeś obecność kleszcza na skórze lub często bywasz w lesie, w parkach i na łąkach i zauważysz chociaż jeden z poniższych objawów, koniecznie powinieneś wykonać podstawowe badania w kierunku boreliozy.

Jakie objawy powinny szczególnie nas zaniepokoić?

nietypowa zmiana skórna;

bóle stawów lub mięśni;

bóle głowy;

zaburzenia snu;

zaburzenia widzenia;

poczucie rozbicia;

problemy z koncentracją;

zmiany nastroju.

Objawy których wcześniej nie obserwowałeś nie powinny być bagatelizowane. Niestety, w przypadku boreliozy, wciąż nie dysponujemy szczepieniem, które pozwoliłoby ustrzec się przed tą groźną chorobą. Dlatego podstawą jest profilaktyka.

Konsekwencje nieleczonej boreliozy

Borelioza jest chorobą wieloukładową, która może dawać poważne konsekwencje ze strony różnych narządów i tkanek: skóry, serca i układu krążenia, układu ruchu – stawów i mięśni oraz układu nerwowego. Nieleczona borelioza może prowadzić do kalectwa i znacznego pogorszenia jakości życia.

Diagnostyka i leczenie – badania na boreliozę Warszawa

Kluczowe jest szybkie, właściwe zdiagnozowanie boreliozy i podjęcie odpowiedniego leczenia. Borelioza, która nie została zdiagnozowana w pierwszej fazie, może przejść w formę choroby przewlekłej i skutkować nawet po kilku latach od zakażenia wieloma powikłaniami.

Nie ryzykuj długotrwałej i kosztownej diagnostyki i leczenia u przypadkowych lekarzy. W ostatnimi dziesięcioleciu nauka dostarczyła medycynie ważnych narzędzi diagnostycznych oraz terapeutycznych. Tylko specjalista chorób zakaźnych mający wieloletnie doświadczenie w diagnostyce i leczeniu boreliozy może pomóc w postawieniu właściwego rozpoznania oraz wdrożyć optymalne leczenie.

Pakiet badań na boreliozę Warszawa

Jeżeli obserwujesz u siebie wymienione objawy zachęcamy do wykonania pakietu podstawowych badań, których wykonanie jest podstawą do wykluczenia lub potwierdzenia boreliozy.

W skład pakietu oferowanego przez Centrum Medyczne Damiana wchodzą:

Przeciwciała przeciw borelia IGG;

Przeciwciała przeciw borelia IGM;

Morfologia pełna – rozmaz mikroskopowy.

Wykupując pakiet badań oszczędzasz ponad 20% w stosunku do ceny standardowej. Cena pakietu po zniżce to 109 zł.

Zapoznaj się z regulaminem Pakietu boreliozy.

Dlaczego warto wykonać nasz pakiet badań Borelioza?

키워드에 대한 정보 klinika leczenia boreliozy warszawa opinie

다음은 Bing에서 klinika leczenia boreliozy warszawa opinie 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Wrocławianie opracowali metodę terapii boreliozy

  • echo24
  • wrocław
  • dolny śląsk
  • informacje

Wrocławianie #opracowali #metodę #terapii #boreliozy


YouTube에서 klinika leczenia boreliozy warszawa opinie 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Wrocławianie opracowali metodę terapii boreliozy | klinika leczenia boreliozy warszawa opinie, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

See also  Hyundai Dream Vessel | Hmm - Hyundai Dream 인기 답변 업데이트

Leave a Comment