List Referencyjny Dla Firmy | Realizacja Projektu Bipromasz Dla Firmy Beltruboprovodstroy W Bułgarii Już Za Nami! 14978 명이 이 답변을 좋아했습니다

당신은 주제를 찾고 있습니까 “list referencyjny dla firmy – Realizacja projektu Bipromasz dla firmy Beltruboprovodstroy w Bułgarii już za nami!“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Instytut INTL 이(가) 작성한 기사에는 조회수 68회 및 좋아요 없음 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

list referencyjny dla firmy 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Realizacja projektu Bipromasz dla firmy Beltruboprovodstroy w Bułgarii już za nami! – list referencyjny dla firmy 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Nasz start-up NeuroSpace otrzymał podziękowania i list referencyjny od firmy Beltruboprovodstroy z Mińska za wsparcie udzielone przy filmowej dokumentacji budowy gazociągu w północno-zachodniej Bułgarii. Beltruboprovodstroy to największa na Białorusi i jedna z największych w Europie firm, specjalizująca się w budowie gazociagów, rurociagów i wodociągów. Instytut INTL jako koordynator projektu firmy Bipromasz z Bydgoszczy, w dniach 10-24 czerwca oraz 10-13 lipca 2020 wziął udział przy instalacji dwóch wiertnic na budowie gazociągu w Dondukovie w Bułgarii.Projekt dotyczył udokumentowania koordynacji całej logistyki oraz kompleksowego wsparcia dla białoruskiej ekipy budowlanej przy wdrożeniu do rozruchu dwóch wiertnic: HPW-140 oraz największej do tej pory stosowanej w Europie HPW – 200, która może dokonywać przewiertów dla rur o średnicy, nawet powyżej 2 m! Przy pomocy naszego drona mogliśmy monitorować z lotu ptaka na bieżąco powstające problemy na najtrudniejszych odcinkach budowy gazociągu i tym samym pomagać ekipie budowalnej je sprawnie lokalizować a następnie eliminować. Natomiast tam, gdzie był ograniczony dostęp, filmować z góry na bieżąco postępy prac przy transporcie i ułożeniu rur a także koordynacji pracy dźwigów. Dziękujemy bardzo za powierzone zaufanie i polecamy się na przyszłość!

list referencyjny dla firmy 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Referencje dla firm – napisz list referencyjny dla firmy …

Twórz profesjonalne referencje za darmo z generatorem referencji Firmy.net. Łatwe i szybkie pisanie listów referencyjnych dla firm.

+ 여기에 더 보기

Source: referencje.firmy.net

Date Published: 1/29/2022

View: 720

Referencje od naszych Klientów – Pro-vent

Referencje od Klientów otrzymane przez firmę PRO-VENT i partnerów PRO-VENT. referencje. Szybki kontakt. tel. 77 44 044 98 tel. kom. 782 176 321

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.pro-vent.pl

Date Published: 10/6/2021

View: 6026

LIST REFERENCYJNY

Współpraca ta pozwala mi zarekomendować firmę “ART-DAN” jako bardzo rzetelnego i profesjonalnego wykonawcę, znającego i stosującego nowoczesne technologie …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: adeg.pl

Date Published: 7/1/2021

View: 706

Referencje wystawiane przez współpracujące firmy

Firmy korzystające z usług firmy Euro-Ted są zadowolone ze współpracy z nami, w zwiazku z czym często wystawiają nam referencje.

+ 더 읽기

Source: www.euroted.com.pl

Date Published: 3/8/2022

View: 6353

List referencyjny – wzór do pobrania – Droga Do

List referencyjny to dobrze znana i często praktykowana forma rekomendacji pracownika lub firmy. Można powiedzieć, że to pewnego rodzaju …

+ 여기에 표시

Source: droga-do.pl

Date Published: 7/4/2021

View: 640

List referencyjny – Bezpłatne dokumenty do pobrania

List referencyjny jest dokumentem wystawianym przez podmiot chcący wyrazić swoje zadowolenie ze współpracy z innym. Dokument zawiera dokładne dane firmy …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: szablony-dokumentow.pl

Date Published: 5/11/2022

View: 7490

List referencyjny / polecający / rekomendacyjny – wzór

List polecający pracownika — wzór. Warszawa, 04.02.2021. Marta Nowak. Kierownik działu sprzedaży. Firma XYZ. List rekomendacyjny. Pan Jan …

+ 여기를 클릭

Source: interviewme.pl

Date Published: 12/8/2021

View: 9220

List referencyjny – referencje pracownika

List referencyjny jest dokumentem, który wystawia pracodawca w chwili, gdy pracownik przestaje być częścią …

+ 여기를 클릭

Source: magazynprzedsiebiorcy.pl

Date Published: 10/24/2022

View: 490

Referencje- Firma – Mal-Sped Sp. z o.o.

Referencje. Terminowość dostawy, wysoka jakość oferowanych produktów i pełne nastawienie na potrzeby klienta, pozwoliły nam uzyskać stałą i ugruntowaną …

+ 여기에 더 보기

Source: mal-sped.pl

Date Published: 1/5/2022

View: 2761

주제와 관련된 이미지 list referencyjny dla firmy

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Realizacja projektu Bipromasz dla firmy Beltruboprovodstroy w Bułgarii już za nami!. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Realizacja projektu Bipromasz dla firmy Beltruboprovodstroy w Bułgarii już za nami!
Realizacja projektu Bipromasz dla firmy Beltruboprovodstroy w Bułgarii już za nami!

주제에 대한 기사 평가 list referencyjny dla firmy

  • Author: Instytut INTL
  • Views: 조회수 68회
  • Likes: 좋아요 없음
  • Date Published: 2020. 11. 22.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=cB2XJGwqJrA

Jak napisać list referencyjny dla firmy?

List referencyjny dla firmy. W liście referencyjnym powinny znaleźć się wszystkie niezbędne informacje zarówno o firmie, która udziela polecenia, jak i firmie polecanej. Dobrą praktyką jest umieszczenie referencji na papierze firmowym, z logiem, danymi kontaktowymi, pieczątką i podpisem.

Co zawiera list referencyjny?

List referencyjny jest dokumentem, który wystawia pracodawca w chwili, gdy pracownik przestaje być częścią jego firmy. Taki list zawiera opinię na jego temat. Przez niektórych jest też nazywany listem polecającym, bo właściwie to jest właśnie jego główna rola.

Jak poprosić o list referencyjny?

w formie pisemnej, przybierają wtedy postać listu polecającego; w formie rozmowy (najczęściej telefonicznej), kiedy Twój potencjalny pracodawca lub konsultant pracujący w firmie rekrutacyjnej zwraca się do podanych przez Ciebie na liście referencyjnej osób, o wyrażenie opinii na Twój temat.

Jak napisać list referencyjny?

Opinia i referencje dla pracownika to dokumenty formalne, więc powinieneś zawrzeć w nich konkretne elementy, takie jak:
  1. miejscowość i data wystawienia.
  2. imię i nazwisko, nazwa firmy oraz stanowisko osoby, która wystawia list referencyjny.
  3. nagłówek (np. …
  4. imię i nazwisko pracownika, dla którego wystawiane są rekomendacje.

Kto pisze list referencyjny?

List rekomendacyjny pisze najczęściej pracodawca lub klienci czy współpracownicy kandydata. W liście polecającym powinny być zawarte pozytywne informacje o pracowniku i jego pracy. Ten dokument ma na celu pokazać rekruterowi lub przyszłemu pracodawcy, że kandydat dobrze spełniał swoje obowiązki i warto go zatrudnić.

Skąd wziąć referencje?

Skąd można wziąć referencje dla firmy? Od dobrych kontrahentów i stałych klientów – przede wszystkim. Jeśli dotychczasowy kontakt był dobry, a współpraca rzetelna, przedsiębiorca może spokojnie zwrócić się z prośbą o wystawienie referencji. Czasem warto poprosić także pracowników – obecnych albo byłych.

Jak powinny wyglądać referencje od pracodawcy?

Jak powinny wyglądać referencje? Nie ma jednego wzoru referencji, do którego powinni się dopasować wszyscy je wystawiający. Jednak z całą pewnością warto zadbać o stronę formalną takiego dokumentu i zawrzeć w nim istotne informacje. Taki dokument może przyjąć formę podania, jak na przykład list motywacyjny.

Czy pracodawca ma obowiązek wystawić referencje?

Trzeba pamiętać, że referencje od pracodawcy nie są obowiązkowe, dlatego właśnie wielu z nich takowych nie wystawia. Warto więc, aby kandydat sam poprosił odpowiednią osobę, a następnie dopilnował i dokument taki otrzymał.

Kiedy wystawia się referencje?

Otóż, referencje wystawiane są zazwyczaj na prośbę pracownika lub z dobrej woli pracodawcy, który jest na tyle zadowolony z pracy odchodzącego pracownika, że chce, aby wiedzieli o tym przyszli przedsiębiorcy go zatrudniający.

Kto może napisać referencje?

Warto wiedzieć, że referencji nie wystawia nam jedynie pracodawca. O opinię na temat tego, jak pracujemy, możemy poprosić naszych klientów czy zleceniodawców. Jeśli mamy stronę WWW, która stanowi nasze portfolio czy też CV, możemy właśnie tam je umieścić.

Jak napisać prośbe o referencje dla firmy?

Podkreślenie jak duże znaczenie ma dla Ciebie otrzymanie referencji; Ewentualnie określenie na ocenie jakich aspektów pracy Ci zależy; Prośba o odpowiedź i zaznaczenie uczucia wdzięczności; Zwrot grzecznościowy („Z poważaniem”), podpis i pieczątka (jeśli jest).

Kiedy pracodawca prosi o referencje?

Referencje obok listu motywacyjnego stanowią uzupełnienie wiedzy o kandydacie do pracy. Pochodzą jednak od osoby z zewnątrz, a więc w założeniu będą bardziej obiektywne niż dane zawarte w liście motywacyjnym. Warto więc po rozwiązaniu umowy o pracę wystąpić z wnioskiem o ich uzyskanie.

Co wpisac w referencje?

Zatem referencje to pochwała czyjejś pracy i rodzaj polecenia. Referencje zamieszcza się w CV, podając numer telefonu lub adres e-mail osoby, która może dobrze wypowiedzieć się na temat Twoich kompetencji i umiejętności.

Jak napisac referencje wzór?

Dobre referencje dla pracownika powinny zatem zawierać następujące elementy:
  1. miejscowość i datę,
  2. imię i nazwisko pracownika i nazwę zajmowanego stanowiska,
  3. okres zatrudnienia w firmie,
  4. zakres obowiązków i codziennych zadań pracownika,
  5. opis cech charakteru pracownika,
  6. obiektywną i rzetelną opinię na temat pracownika,

Jak powinien wyglądać list polecający?

W liście polecającym powinien znaleźć się opis obowiązków, kompetencji twardych i miękkich oraz osiągnięć pracownika. Chodzi o to, aby treść dokumentu potwierdzała informacje zawarte w CV oraz liście motywacyjnym. Nie ma sensu pisać ogólnikowo — np. „pracownik spełniał nasze wymagania”.

Jak napisać list polecający?

W liście polecającym powinien znaleźć się opis obowiązków, kompetencji twardych i miękkich oraz osiągnięć pracownika. Chodzi o to, aby treść dokumentu potwierdzała informacje zawarte w CV oraz liście motywacyjnym. Nie ma sensu pisać ogólnikowo — np. „pracownik spełniał nasze wymagania”.

Jak napisać rekomendacje pielęgniarskie?

Układ
  1. Informacja skąd wiedziałeś (wiedziałaś) o produkcie/usłudze, kto ją polecił Tobie;
  2. Opis przedmiotu rekomendacji;
  3. Sformułowanie własnej opinii o nim;
  4. W jaki sposób z niego skorzystałeś (skorzystałaś) i kiedy;
  5. Komu polecasz, dlaczego, jak i gdzie inni mogą kupić/dostać ten przedmiot;

Co to są referencje?

Referencje to opinie pracodawców lub współpracowników na temat danej osoby. Najczęściej są wyrażone w formie pisemnej i sporządza się je po zakończeniu zawodowej współpracy. Coraz częściej referencje wyrażane są na portalach społecznościowych np. LinkedIn.

Jak zarekomendować pracownika?

Pracownika można zarekomendować także na podstawie obserwacji i oceny jego kompetencji społecznych, czyli tych umiejętności, które pozwalają budować relacje z innymi ludźmi: „Pan Jan Kowalski z łatwością nawiązywał kontakt zarówno ze współpracownikami, jak i klientami.

napisz list referencyjny dla firmy! Generator referencji Firmy.net.

Używamy plików cookies i podobnych technologii w celu realizacji usług oraz statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na zapisanie i dostęp do tych plików. Więcej szczegółów, w Polityce prywatności.

x zamknij

Referencje od naszych Klientów – Pro-Vent Systemy Wentylacyjne

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie.Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.Poszczególne ustawienia plików cookies możesz zmieniać po kliknięciu przyciskuAby wyrazić zgodę na instalowanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies wszystkich wskazanych wyżej kategorii, kliknij przyciskDodatkowe informacje przedstawione są także w naszej Polityce Prywatności

List referencyjny – wzór do pobrania

List referencyjny to dobrze znana i często praktykowana forma rekomendacji pracownika lub firmy. Można powiedzieć, że to pewnego rodzaju świadectwo jakości współpracy i wzajemnych relacji. W dzisiejszym wpisie postaram się podkreślić dlaczego jest to istotny element budowania własnej marki (niezależnie czy mówimy o przedsiębiorcy czy pracowniku, specjaliście). Poza tym mam dla Was kilka subiektywnych spostrzeżeń i wzory listów referencyjnych do pobrania za darmo.

List referencyjny – jaką ma moc i dlaczego warto?

List referencyjny jest opinią na temat naszej pracy. To co jest szczególnie ważne w tym przypadku – pozytywną opinią. Nikt raczej nie wystawia negatywnych referencji, a przynajmniej nie słyszałem jeszcze o takim przypadku. W zasadzie to dwa wykluczające się słowa. Co oczywiście nie zmienia faktu, że nawet dobra opinia może nam zaszkodzić, ale o tym za chwilę. W jaki sposób list referencyjny może nam pomóc? Dlaczego warto się o niego postarać?

Pracownikowi, który odchodzi z danej firmy, list referencyjny może pomóc znaleźć lepszą pracę, w krótszym czasie. Raczej nie będzie to główny argument przy zatrudnieniu, ale z pewnością ważny. Sam zwracam na to uwagę jako pracodawca. Oczywiście nawet jeśli kandydat do pracy świetnie sprawdził się w poprzedniej firmie, nie oznacza to od razu, że równie dobrze będzie sobie radził w nowej. Natomiast dobre słowo od poprzedniego pracodawcy zawsze działa na korzyść pracownika. Jest pozytywnym sygnałem, którego trudno zignorować i nie warto tego robić.

Rekomendacje stają się dla pracownika poniekąd wizytówką, laurką. Potwierdzeniem, że pracownik był zaangażowany, że realizował powierzone zadania i cele, w trakcie swojej pracy zdążył wyrobić sobie dobrą markę jako specjalista itd. Zawodowy, pozytywny wizerunek jest ważny tak samo dla pracownika, jak dla przedsiębiorcy. W obu przypadkach pozytywne opinie są istotnym elementem budowania własnej marki i tak samo jak są dostrzegane przez pracodawców, tak samo wśród potencjalnych klientów i kontrahentów.

W przypadku firm, może mieć to jeszcze większy wymiar i znaczenie. Może dlatego, że trudniej jest nawiązać trwałą współpracę partnerską z inną marką niż znaleźć pracownika. Często idą za tym dużo większe środki finansowe i większa odpowiedzialność. Zwłaszcza w outsourcingu usług. Jeśli firma, dla której świadczymy usługi, albo która korzysta z naszych produktów, jest zadowolona z ich jakości, z przebiegu współpracy to zawsze będzie to pozytywny bodziec dla innych, potencjalnie zainteresowanych naszą działalnością marek.

Referencje od firm i kontrahentów mają dużą siłę. Przede wszystkim dlatego, że umacniają naszą wiarygodność i same są przy tym są wiarygodne. Na pewno bardziej niż anonimowe opinie w sieci. W końcu pod listem referencyjnym podpisuje się zazwyczaj konkretna osoba, często właściciel bądź kierownik. Wspomniałem we wstępie, że dobre słowo też może mieć negatywny charakter. To zjawisko da się zaobserwować głównie w internecie. Na portalach społecznościowych, mapach Google itd. Nagle, z dnia na dzień, w tajemniczych okolicznościach, danej firmie przybywa rekomendacji i dobrych opinii… Nie trzeba sokolego oka, ani umiejętności dedukcji na poziomie Sherlocka Holmsa, żeby dostrzec, że niektóre referencje są po prostu fałszywe i sztuczne. A skoro widać to gołym okiem, to znaczy się że potencjalny klient i kontrahent też może to zauważyć. Gdy to nastąpi trudno będzie nam odzyskać twarz i zaufanie. Dlatego też, list referencyjny wydaje się jednak bardziej wiarygodnym i merytorycznym rozwiązaniem. Poza tym istnieje jakaś możliwość weryfikacji jego autentyczności.

A co powinien zawierać list referencyjny dla firmy, a co dla pracownika? Poniżej znajdziecie przykładowe wzory do pobrania, które potraktujcie jako inspirację. Mniej jako gotowiec, który trzeba kopiować „jeden do jednego”.

List referencyjny dla firmy

W liście referencyjnym powinny znaleźć się wszystkie niezbędne informacje zarówno o firmie, która udziela polecenia, jak i firmie polecanej. Dobrą praktyką jest umieszczenie referencji na papierze firmowym, z logiem, danymi kontaktowymi, pieczątką i podpisem. W treści natomiast warto wskazać charakter współpracy między markami, jej zakres, jak również pozytywne doświadczenia z niej płynące. Można podkreślić co szczególnie doceniamy, jakie cechy i zalety niosą wspólne działania itd. Trzeba tylko pilnować, aby nie przesłodzić. Lepiej skupić się na kluczowych informacjach, konkretach, które mogą być praktyczną podpowiedzią dla innych firm potencjalnie zainteresowanych współpracą.

O taki list referencyjny można „upomnieć się” w dowolnym momencie. Dobrze tylko, aby firma wystawiająca taką laurkę zdążyła zgromadzić już jakieś doświadczenia, mogła przekonać się o pozytywnym aspekcie współpracy z naszą marką. Największą moc będą miały autentyczne referencje, niewymuszone i wiarygodne. Niestety częstym zjawiskiem jest pewnego rodzaju spychanie napisania listu referencyjnego na szeregowych pracowników, albo na nas samych. Nie raz w odpowiedzi na prośbę o referencję słyszałem: „Proszę napisać, a my się podpiszemy”. Rozumiem, że może to wypływać z braku czasu, może nawet z zaufania, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie. Między innymi dlatego też udostępniam poniżej wzór firmowych referencji do pobrania i wykorzystania jako inspirację:

List referencyjny dla pracownika

O referencje od pracodawcy warto jest poprosić przy kończeniu współpracy. Tak jak w przypadku referencji dla firmy – najlepiej na papierze firmowym, z pieczątką, podpisem. W dobrym tonie będzie zapytanie pracodawcy czy nie będzie miał problemu z tym, że w przyszłości ktoś może zadzwonić chcąc potwierdzić wystawione referencje. Oczywiście zakładając, że pracownik rozstaje się z pracodawcą w dobrych stosunkach 😉

Referencje powinny zawierać nazwę naszego byłego stanowiska pracy, okres zatrudnienia, zakres najważniejszych obowiązków i pozytywną ocenę ich wykonania. Można podać szczegóły, wspomnieć w nich o kilku wybranych sukcesach, osiągnięciach. Ważne aby nie przesadzać, bo szybko taka opinia może stracić na wiarygodności. Z tego samego powodu warto zadbać, aby list referencyjny zawierał imię i nazwisko, stanowisko i nazwę firmy, w której pracuje osoba podpisująca dokument. Poniżej możecie pobrać darmowy wzór listu referencyjnego dla pracownika:

List referencyjny nie ma czarodziejskiej mocy, która zapewni nam przypływ klientów, czy zalew nowych ofert pracy. Może natomiast w tym realnie pomóc. Poza tym list referencyjny nie ma daty przydatności. Tak długo jak uznamy to za właściwe, możemy wykorzystywać go do budowania własnej marki i pozytywnego wizerunku. Do czego zachęcam!

Jeśli szukacie firm i przedsiębiorców, z którymi będziecie mogli wymienić się rekomendacjami i referencjami, zapraszam serdecznie na „Spotkania z o.o.”. To cykl swobodnych spotkań bez zobowiązań ale z biznesem w tle. Przy piwku, kawie, herbacie, whiskey – co kto lubi 😉 To idealna okazja, aby zdobyć nowe kontakty, dowiedzieć się czegoś ciekawego o innej branży, wymienić się doświadczeniami i nie tylko. Kolejna edycja spotkań z ograniczoną odpowiedzialnością już wkrótce! Obserwujcie mojego Facebooka, na którym pojawi się informacja o terminie i miejscu spotkania.

Bądźmy w kontakcie!

List referencyjny – referencje pracownika

Ocena

List referencyjny może być czymś, co wyróżni cię spośród innych kandydatów. Dobre CV to nie wszystko. Czemu warto się ubiegać o list? A jeśli jesteś pracodawcą to, jak napisać list polecający, aby pomóc osobie, która opuszcza twoją firmę? Przeczytaj!

Gdy poszukujesz pracy, potencjalny pracodawca nigdy nie może mieć pewności, że na pewno jesteś tym, za kogo się podajesz. Listy referencyjne mogą więc zwiększyć twoją wiarygodność. Dzięki nim twoje zgłoszenie będzie częściej brane pod uwagę, a ty będziesz częściej trafiał na rozmowy o pracę. Dowiedz się, jak zwiększyć swoje szanse na lepiej płatne stanowisko. Jeśli zaś jesteś pracodawcą, warto wiedzieć, dlaczego takie dokumenty są istotne dla twojego pracownika. Dowiedz się więcej i sprawdź, jak napisać list referencyjny!

Co to jest list referencyjny?

List referencyjny jest dokumentem, który wystawia pracodawca w chwili, gdy pracownik przestaje być częścią jego firmy. Taki list zawiera opinię na jego temat. Przez niektórych jest też nazywany listem polecającym, bo właściwie to jest właśnie jego główna rola. Dzięki niemu pracownik może stać się bardziej wiarygodny na rynku pracy. Może dołączać dokument do swoich zgłoszeń na różne stanowiska, aby mieć większe szanse w trakcie rekrutacji. Jeśli rozstajesz się ze swoją firmą w dobrych relacjach, warto poprosić swojego przełożonego o list, gdy planujesz szukać pracy dopiero po zakończeniu zatrudnienia.

List referencyjny to twoja wizytówka

Rynek pracy, szczególnie w niektórych branżach, jest wymagający. Setki kandydatów ubiegają się o to samo stanowisko, co sprawia, że niełatwo się wybić. Świetne CV i dobry list motywacyjny czasem po prostu nie wystarczy, aby zagwarantować sobie zatrudnienie w wymarzonym przedsiębiorstwie. Dlatego warto starać się o listy referencyjne. Nawet jeśli dotychczas pracowałeś jako student, np. w restauracji czy sklepie taki list może być cenny dla przyszłego pracodawcy. Dotychczasowy szef będzie mógł np. potwierdzić twoją:

sumienność;

dokładność;

punktualność.

List referencyjny dla firmy też może być ważny!

Prowadząc przedsiębiorstwo, zapewne często musisz współpracować z innymi firmami, które uzupełniają twoją działalność lub wręcz cię zatrudniają. W takiej sytuacji twoja organizacja również może mieć w swoim portfolio listy referencyjne. Te są znacznie bardziej wiarygodne niż anonimowe opinie, jakie można znaleźć w sieci. Po wspólnych działań z innymi kontrahentami możesz poprosić o wystawienie listu, dzięki któremu będziesz mógł potwierdzić dobry przebieg współpracy.

Lista referencyjna. Nie bój się nią chwalić!

Jako przedsiębiorca tworzący zlecenia dla wielu różnych firm, możesz stworzyć listę referencyjną na swojej stronie internetowej, która będzie stanowiła swoiste portfolio oraz potwierdzenie poprawnie wykonanych zleceń. Dzięki temu osoby, które będą chciały zatrudnić twoje przedsiębiorstwo, będą mogły szybko i sprawnie potwierdzić, czym się zajmujesz i czy aby na pewno posiadasz odpowiednie kompetencje, czy też odpowiedni styl. Podobną listę możesz stworzyć także jako np. nauczyciel, architekt czy ktokolwiek, kto samodzielnie wykonuje swoją pracę. Możesz umieszczać na niej pozytywne opinie swoich innych klientów prywatnych. Nie zawsze muszą to być przecież wielkie firmy!

Jak napisać list polecający? To nie jest trudne!

Aby napisać list referencyjny, zacznij od umieszczenia na samej górze informacji, kto wystawia opinię. Może być to firma lub osoba prywatna. Następnie niżej napisz opinię o swoim pracowniku, oznaczając ją odpowiednim nagłówkiem, np. „opinia o pracowniku” albo „opinia o współpracy z firmą”. Tekst nie powinien być zbyt długi. Zwięzła, ale poprawnie napisana opinia będzie wystarczająca. Zawrzyj w niej najważniejsze informacje, takie jak płynność współpracy albo zalety danej osoby lub firmy. Zawsze staraj się pisać tego typu dokumenty z dobrymi intencjami.

O czym pisać w liście referencyjnym pracownika?

List referencyjny powinien zawierać przede wszystkim informacje na temat stanowiska, jakie zajmował pracownik. Napisz w nim:

jakie miał obowiązki;

co robił na co dzień, a czym zajmował się nieco rzadziej;

jak długo był zatrudniony w firmie.

Dopiero w następnej kolejności warto przejść do samej opinii, która powinna zawierać podstawowe informacje o przebiegu współpracy. Oczywiście, jeśli pracownik nie sprawował się najlepiej i nie wypełniał swoich obowiązków, najlepiej będzie, gdy pracodawca odmówi wystawienia tego typu opinii. Długość listu referencyjnego nie powinna przekraczać jednej strony A4. W końcu potencjalna osoba rekrutująca pracownika prawdopodobnie i tak nie będzie miała czasu na zapoznanie się z dłuższymi opiniami.

Zwróć uwagę na detale, by zapewnić wiarygodność referencji

List referencyjny będzie miał największą wartość, jeśli na pierwszy rzut oka będzie wyglądał profesjonalne. Co to oznacza? To, że pieczątka firmowa, w przypadku wystawiania opinii dla pracownika albo tworzenia listu dla innego przedsiębiorstwa, to absolutne minimum, jakie powinno się na niej znaleźć. Pamiętaj jednak, że przyszły rekruter nie ma prawa skontaktować się z przedsiębiorstwem wystawiającym list i np. prosić o dodatkowe informacje związane z obowiązkami pracownika i powodami odejścia z firmy. Jest to niezgodne z zasadami RODO.

List referencyjny. Firma ma tu najwięcej do powiedzenia

To, czy jako pracownik dostaniesz list referencyjny, nie do końca zależy od ciebie. Tak samo, jak to nie ty zadecydujesz, co będzie jego treścią. Dlatego nie da się ukryć, że największy wpływ na jego wygląd oraz formę ma twój były pracodawca. Z tego powodu szczególnie na początku swojej kariery zwróć uwagę na to, by budować pozytywne relacje z osobą, która cię zatrudnia. Zobaczysz, że właśnie dzięki temu w przyszłości o wiele łatwiej będzie ci znaleźć dobre zatrudnienie. Jednocześnie nie wahaj się po prostu o taki list prosić, jeśli właśnie planujesz zwolnienie się z firmy.

List referencyjny to dokument krótki i zwięzły, ale jednocześnie bardzo przydatny podczas rekrutacji. Warto o taki list polecający prosić, jeśli szukasz nowej pracy, bo pozytywna opinia może ci pomóc, by ją dostać. Jeżeli zaś jesteś pracodawcą, poświęć chwilę na pisanie, szczególnie gdy miałeś dobre relacje z osobą, która opuściła szeregi twojej firmy.

Poradnik #6: Referencje. Czym są i jak o nie prosić?

Niewiele osób może się pochwalić samymi sukcesami na swojej drodze zawodowej. Tym większego znaczenia nabiera pozytywna opinia na nasz temat w ustach poprzednich pracodawców, partnerów biznesowych, czy współpracowników. Potencjalny pracodawca zawsze ma prawo zażyczyć sobie naszych referencji.

Dla osób decydujących o zatrudnieniu kandydata są one w dużej mierze podstawą do wyrabiania sobie opinii na jego temat. Służą do weryfikacji przebiegu kariery zawodowej, dają pojęcie o umiejętnościach oraz nawykach zawodowych kandydata, o jego uzdolnieniach w zakresie komunikowania się oraz o zaangażowaniu w pracę.

Warto zatem zadać sobie pytania: czym są referencje, jak je zbierać i w jakiej formie udostępniać potencjalnym pracodawcom. Referencje udzielane być mogą w dwóch formach:

w formie pisemnej, przybierają wtedy postać listu polecającego;

w formie rozmowy (najczęściej telefonicznej), kiedy Twój potencjalny pracodawca lub konsultant pracujący w firmie rekrutacyjnej zwraca się do podanych przez Ciebie na liście referencyjnej osób, o wyrażenie opinii na Twój temat.

Zarówno referencje pisemne, jak i referencje telefoniczne mają swoje wady i zalety. Stosowane łącznie, znakomicie się jednak uzupełniają.

Listy polecające

Pomocne mogą być dwa lub trzy listy polecające, które możesz zaprezentować w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. W przeciwieństwie do referencji udzielanych przez telefon, raz przygotowany list polecający może wielokrotnie wesprzeć Twoje starania o pracę.

Kogo prosić o referencje?

Najważniejsze są opinie pochodzące od poprzednich pracodawców. W zależności od struktury organizacyjnej firmy, może Ci ich udzielić bezpośredni przełożony, dyrektor personalny, szef firmy, jej właściciel lub partner. Ważne jednak by była to osoba stojąca wyżej w hierarchii organizacyjnej bądź też bezpośrednio z Tobą współpracująca.

Firmy doradztwa personalnego największą wagę przywiązują do referencji udzielonych przez bezpośredniego przełożonego. Zdecydowanie mniejsze znaczenie mają dla nich referencje od osób pracujących na równorzędnych stanowiskach. Wprawdzie współpracownicy częściej mogą ocenić w szczegółach Twoją pracę, ale zachodzi prawdopodobieństwo, że referencje takie będą zbyt subiektywne.

Jeśli jesteś na początku swojej drogi zawodowej, możesz posłużyć się pisemnymi opiniami z uczelni. Referencji może Ci udzielić któryś z wykładowców, promotor albo opiekun roku ze studiów. W każdym razie liczy się jakość, a nie ilość, należy więc prosić o listy polecające ludzi, których opinie będą dla Ciebie najkorzystniejsze.

O tym należy pamiętać

Poproś o napisanie listów polecających osoby, które potrafią sprawnie przelewać swoje myśli na papier. Bezwartościowe są referencje z błędami lub napisanie nieprofesjonalnie – takie mogą Ci tylko zaszkodzić. Jeśli to możliwe, postaraj się o list polecający w języku angielskim. Na polskim rynku z każdym rokiem działa coraz więcej firm międzynarodowych. Należą one często do grupy najatrakcyjniejszych pracodawców. O napisanie referencji poproś osoby, które dobrze Cię znają. W liście referencyjnym nie chodzi o wymienienie po przecinku wszystkich pozytywnych cech charakteru. Jego autor powinien się odwoływać do rzeczywistości, podawać przykłady projektów, badań, prac, w których realizacji uczestniczyłeś. Pamiętaj, że referencje pisemne są zwykle weryfikowane telefonicznie przez firmy doradztwa personalnego i potencjalnych pracodawców, dlatego pod żadnym pozorem nie przedstawiaj fałszywych dokumentów.

Referencje przez telefon

Referencje telefoniczne są uważane przez doradców personalnych za bardziej wiarygodne niż listy polecające i często służą do ich weryfikacji. Wynika to z faktu, że listy polecające są często pisane przez samych kandydatów, a tylko podpisywane przez właściwe osoby. Problemem w przypadku referencji telefonicznych mogą być dla odmiany trudności w nawiązaniu kontaktu z osobą, która zgodziła się ich udzielić. Po jakimś czasie i ona może zmienić pracę, a w tej sytuacji uzyskanie jej rekomendacji może być kłopotliwe.

Jeśli osoba prowadząca proces rekrutacyjny poprosi Cię o kontakty do osób, które mogą udzielić Ci referencji, przygotuj listę referencyjną z odnotowanymi imionami i nazwiskami osób. Na liście zapisz także stanowiska, nazwy firm i telefony służbowe tych osób. Lista referencyjna powinna się składać z kilku pozycji. Dobrze jeśli przynajmniej dwie z nich są referencjami zawodowymi.

Zanim wpiszesz jakąś osobę na listę referencyjną, musisz zapytać ją o pozwolenie. Jeśli takiej zgody nie uzyskasz – zrezygnuj z podawania jej danych. W trakcie rozmowy z konsultantem lub potencjalnym pracodawcą mogłaby Ci bardziej zaszkodzić niż pomóc. W większości wypadków możesz się jednak spodziewać zgody na udzielenie referencji przez telefon tym bardziej, że ich udzielenie, w przeciwieństwie do napisania listu polecającego, nie wiąże się z dodatkowym nakładem pracy.

Na liście referencyjnej warto umieścić nazwiska osób, które chętnie wygłoszą na Twój temat pozytywny komentarz. Wśród wymienionych na liście osób nie powinno zabraknąć ostatniego pracodawcy. Nie zamieszczenie adnotacji o referencjach z ostatniego miejsca pracy może wzbudzić podejrzenia u Twojego rozmówcy podczas rozmowy rekrutacyjnej. Wbrew pozorom warto jest podawać referencje nawet w sytuacji, kiedy rozstaliśmy się z poprzednim pracodawcą w nienajlepszych stosunkach, zwłaszcza jeśli od tego faktu upłynął jakiś czas. Często, zwłaszcza jeśli konflikt dotyczył drobnej sprawy, po pewnym czasie przełożony potrafi bardzo obiektywnie i rzetelnie ocenić swojego pracownika, podkreślając jego mocne strony.

Referencje dla pracownika – wzór jak napisać pozytywną opinię

Twój były lub obecny pracownik, który odchodzi z firmy, właśnie poprosił Cię o napisanie referencji lub opinii.

Z jednej strony chcesz mu pomóc, z drugiej nie masz czasu na przygotowywanie tego typu dokumentów.

Chcesz napisać list referencyjny jak najszybciej, ale masz pustkę w głowie.

Na szczęście napisanie rekomendacji lub opinii jest proste i zajmie Ci dosłownie moment. Wystarczy, że zastosujesz porady z tego artykułu i wykorzystasz nasz wzór referencji dla pracownika.

W tym artykule:

dowiesz się, czym różnią się referencje od opinii o pracowniku

zobaczysz jak napisać profesjonalne referencje dla pracownika

znajdziesz wzór listu referencyjnego i przykład takiej rekomendacji

sprawdzisz jak napisać opinię o praktykancie lub stażyście

dowiesz się, o czym pamiętać pisząc referencje po angielsku

Chcesz zbudować zespół złożony z najlepszych specjalistów? Stwórz profil pracodawcy (tutaj), który pomoże im łatwiej znaleźć Cię w sieci i aplikować bezpośrednio na stanowisko, które chcesz obsadzić.

Stwórz profil pracodawcy i pokaż się najlepszym kandydatom (tutaj)

Jesteś pracownikiem, otrzymałeś referencje i szukasz informacji o tym, jak wykorzystać je w CV? Dowiesz się tego z naszego artykułu: “Referencje w CV – co to? Jak wpisać referencje od pracodawcy w CV” (czytaj)

1 Referencje i opinia o pracowniku – czym się różnią?

Obecnie funkcjonuje kilka określeń dla dokumentu, w którym przełożony wystawia ocenę byłemu pracownikowi i poleca go kolejnemu pracodawcy.

Najczęściej mówi się o referencjach, rzadziej liście referencyjnym, rekomendacjach, liście rekomendacyjnym lub polecającym. Jest to ten sam dokument, w którym pracodawca wystawia pozytywną opinię byłem pracownikowi i poleca go innym firmom.

Opinia o pracowniku różni się od zawsze pozytywnych referencji tym, że może być również negatywna lub neutralna. Jednak w sytuacji, kiedy pracodawca nie może wypowiedzieć się o byłym pracowniku w superlatywach, zazwyczaj opinii po prostu się nie wystawia.

Opinia o pracowniku może być również poufna. Były podwładny nie zna jej treści i nie ma na nią żadnego wpływu.

Oprócz tych różnic, format i ogólne zasady pisania obu dokumentów są takie same.

Pamiętaj, że przygotowanie listu referencyjnego lub opinii o pracowniku nie jest wymogiem wynikającym z kodeksu pracy, więc pracodawca nie musi jej wystawiać.

Darmowy ebook: Potrzebujesz referencji na potrzeby nowej posady? Chcesz upewnić się, że Twój życiorys pomaga Ci zdobywać najlepsze oferty pracy? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów: “24 błędy CV, przez które nie dostajesz pracy” (pobierz)

2 Jak napisać referencje lub opinię o pracowniku?

Opinia i referencje dla pracownika to dokumenty formalne, więc powinieneś zawrzeć w nich konkretne elementy, takie jak:

miejscowość i data wystawienia

imię i nazwisko, nazwa firmy oraz stanowisko osoby, która wystawia list referencyjny

nagłówek (np. “Referencje” lub “Opinia”)

imię i nazwisko pracownika, dla którego wystawiane są rekomendacje

podstawowe informacje o pracowniku: nazwa firmy, w której pracował, jego stanowisko i okres współpracy

informacje o przebiegu współpracy (zakres obowiązków, główne zadania, zdobyte umiejętności)

opis największych osiągnięć i sukcesów (te informacje opisuje się w referencjach, nie są one niezbędne w opinii)

charakterystyka pracownika, ocena jego predyspozycji i opinia podsumowująca

powód odejścia z firmy (zwyczajowo wpisuje się go w przypadku, jeśli przedstawia pracownika w pozytywnym świetle, np. Chęć rozwoju w innej branży)

zachęta do zatrudnienia pracownika (ten element wpisuje się tylko w liście referencyjnym)

zwrot grzecznościowy, pieczątka firmowa i podpis osoby wystawiającej dokument

dane kontaktowe, dzięki którym nowy pracodawca będzie mógł zweryfikować informacje (adres firmowy, telefon oraz e-mail)

Jeśli miałeś bardzo dobre relacje z pracownikiem i zależy Ci na tym, aby Twoje referencje mu pomogły, postaraj się je spersonalizować w jak największym stopniu.

Oczywiście możesz skorzystać z uniwersalnego wzoru listu referencyjnego, jednak warto opisać w nim umiejętności i cechy pracownika, które rzeczywiście bardzo ceniłeś, podać przykłady i sytuacje, w których Ci zaimponował.

Staraj się precyzyjnie opisać zakres obowiązków i powierzone pracownikowi zadania. Unikaj ogólnikowych określeń takich jak “dobrze wykonywał swoje obowiązki”. Pamiętaj też, aby nie kopiować informacji z CV – taki list polecający będzie miał bardzo małą wartość.

Pisząc referencje dla pracownika nie powinieneś przesadzać z superlatywami i zachować umiar w pochwałach. Rekomendacje powinny być obiektywne i wyważone. Przesadne wychwalanie pracownika sprawi, że list polecający nie będzie wiarygodny i może wzbudzić podejrzenia. Szczególnie istotne jest to w przypadku pisania opinii o pracowniku, która ma umożliwiać rzetelną ocenę kandydata.

List referencyjny lub opinia o pracowniku powinna zmieścić się na jednej kartce A4. Dokument najlepiej przygotować na papierze firmowym w kilku egzemplarzach.

Wskazówka: Jeśli zupełnie nie masz czasu na przygotowanie rekomendacji lub opinii, zapytaj pracownika jakie doświadczenia, umiejętności i osiągnięcia są dla niego najważniejsze i chce je wyróżnić. Oczywiście powinieneś zweryfikować te informacje, aby nie podpisywać się pod przekłamanym listem polecającym. Pamiętaj, że jakość referencji wpływa także na wizerunek i wiarygodność pracodawcy.

3 Referencje dla pracownika – wzór oraz przykład jak napisać opinię

Już wiesz, jakie elementy powinien zawierać list rekomendacyjny oraz opinia o pracowniku i jak napisać profesjonalną, wiarygodną rekomendację.

Aby jeszcze bardziej ułatwić Ci szybkie stworzenie dokumentu, przygotowaliśmy dla Ciebie wzór do wypełnienia oraz przykład opinii o pracowniku. Znajdziesz je poniżej.

Opinia o pracowniku / Referencje dla pracownika – wzór:

Wzór referencji / opinii o pracowniku możesz pobrać w DOC lub PDF tutaj

Przykładowa treść referencji dla pracownika biurowego (wzór):

Pan Tomasz Kowalski był zatrudniony w firmie FastMarketing od 1 marca 2015 r. do 10 października 2017 r. na stanowisku Specjalisty ds. marketingu internetowego na podstawie umowy o pracę. Do jego głównych obowiązków należało planowanie i wdrażanie kampanii e-mail marketingowych, obsługa kanałów social media oraz zarządzanie treściami reklamowymi na naszym blogu. Podczas pracy Pan Tomasz Kowalski opanował w stopniu zaawansowanym m.in. obsługę takich narzędzi jak Vero oraz MailChimp. Bardzo rozwinął również znajomość Photoshopa, w którym przygotowywał grafiki reklamowe m.in. na Facebooka oraz Instagrama. Pan Tomasz Kowalski wyróżniał się przede wszystkim zaangażowaniem, umiejętnością szybkiego rozwiązywania problemów oraz nawiązywania przyjacielskich relacji z klientami i współpracownikami. Za jego największe sukcesy uważam nawiązanie współpracy z takimi firmami jak T-Mobile oraz Allianz, a także poprawę konwersji naszego newslettera o 25%. Jestem pewien, że Pan Tomasz Kowalski będzie cennym pracownikiem i doskonale sprawdzi się na stanowiskach związanych z marketingiem, tak jak sprawdził się podczas pracy w naszej firmie.

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

4 Opinia o praktykancie lub stażyście – jak napisać?

Referencje i opinie wystawia się nie tylko byłym pracownikom, ale również praktykantom, stażystom i wolontariuszom.

Niekiedy przygotowują je swoim byłym studentom także promotorzy czy też opiekunowie kół naukowych.

Pisząc opinię o praktykancie, stażyście lub studencie możesz skorzystać z przygotowanego przez nas wzoru. Wystarczy że dopasujesz go do swojej funkcji i zadań, które realizował Twój podopieczny.

Opinia o praktykancie / stażyście – jak ją napisać?

Przede wszystkim skup się na umiejętnościach, które opanował praktykant lub stażysta. Dla osoby bez doświadczenia zawodowego potwierdzenie zdobytych kompetencji będzie bardzo cenne.

Opisz tzw. umiejętności miękkie, którymi wykazał się praktykant. Czy dobrze odnajdywał się w pracy w zespole? Jak radził sobie z konstruktywną krytyką? Tego typu informacje są bardzo istotne dla przyszłego pracodawcy.

Napisz, czy praktykant jest otwarty na naukę, doskonalenie kompetencji i stosowanie nowych rozwiązań. Elastyczność i chęć rozwoju to bardzo ważne pozytywne cechy charakteru i osobowości z punktu widzenia pracodawcy.

Wymień najważniejsze osiągnięcia stażysty. Pokaż w jaki sposób praktykant się wyróżnił i jakie zadania wykraczające poza podstawowe obowiązki zrealizował.

Wyraź swoją opinię i wystaw ogólną ocenę praktykantowi. Podsumuj najsilniejsze atuty stażysty i wyjaśnij, dlaczego uważasz, że sprawdzi się w pracy.

Zobacz też: Nagroda jubileuszowa w budżetówce — co mówi Kodeks pracy?

5 Referencje dla pracownika po angielsku – o czym pamiętać?

Poniżej znajdziesz porady, jak napisać referencje dla pracownika po angielsku. Jeżeli chcesz spełnić wszystkie wymogi, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem po angielsku: “How to Write a Reference Letter”.

Przygotowujesz list referencyjny dla pracownika po angielsku? Musisz pamiętać, że różni się on nieco od polskiej wersji referencji.

Poniżej znajdziesz wskazówki, jak przygotować rekomendacje po angielsku.

W lewym górnym rogu listu polegającego powinieneś wpisać swoje dane kontaktowe oraz dane kontaktowe firmy, do której piszesz.

Jeśli piszesz referencje do konkretnej osoby, rozpocznij od imiennego powitania – np. Dear Dr. Smith lub Dear Mr. Jones. Jeśli tworzysz uniwersalny dokument i nie wiesz, kto będzie go czytał, napisz po prostu: To Whom It May Concern.

W pierwszym akapicie referencji po angielsku wyjaśnij skąd i jak długo znasz polecaną osobę oraz dlaczego to właśnie Ty możesz wystawić rekomendację.

Następnie, tak jak w polskiej wersji listu referencyjnego, powinieneś opisać umiejętności i kwalifikacje kandydata. Wyjaśnij dlaczego według Ciebie sprawdzi się on w nowym miejscu pracy. Pamiętaj o podaniu konkretnych przykładów.

W przedostatnim akapicie referencji powinno znaleźć się podsumowanie, w którym krótko wyjaśniasz dlaczego rekomendujesz właśnie tę osobę. Użyj takich sformułowań jak highly recommend czy też recommend without reservation.

W zakończeniu listu referencyjnego wyraź gotowość do bezpośredniego przekazania dodatkowych informacji. Tutaj wpisz swój numer telefonu oraz adres e-mail.

Jak podpisać referencje dla pracownika po angielsku? Zastosuj ten wzór:

Sincerely,

Twoje imię i nazwisko

Stanowisko, nazwa firmy

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

Wciąż zastanawiasz się, jak napisać referencje dla pracownika? Dodaj swoje pytania w komentarzu poniżej. Chętnie Ci pomożemy!

List referencyjny – wzór do pobrania

List referencyjny to dobrze znana i często praktykowana forma rekomendacji pracownika lub firmy. Można powiedzieć, że to pewnego rodzaju świadectwo jakości współpracy i wzajemnych relacji. W dzisiejszym wpisie postaram się podkreślić dlaczego jest to istotny element budowania własnej marki (niezależnie czy mówimy o przedsiębiorcy czy pracowniku, specjaliście). Poza tym mam dla Was kilka subiektywnych spostrzeżeń i wzory listów referencyjnych do pobrania za darmo.

List referencyjny – jaką ma moc i dlaczego warto?

List referencyjny jest opinią na temat naszej pracy. To co jest szczególnie ważne w tym przypadku – pozytywną opinią. Nikt raczej nie wystawia negatywnych referencji, a przynajmniej nie słyszałem jeszcze o takim przypadku. W zasadzie to dwa wykluczające się słowa. Co oczywiście nie zmienia faktu, że nawet dobra opinia może nam zaszkodzić, ale o tym za chwilę. W jaki sposób list referencyjny może nam pomóc? Dlaczego warto się o niego postarać?

Pracownikowi, który odchodzi z danej firmy, list referencyjny może pomóc znaleźć lepszą pracę, w krótszym czasie. Raczej nie będzie to główny argument przy zatrudnieniu, ale z pewnością ważny. Sam zwracam na to uwagę jako pracodawca. Oczywiście nawet jeśli kandydat do pracy świetnie sprawdził się w poprzedniej firmie, nie oznacza to od razu, że równie dobrze będzie sobie radził w nowej. Natomiast dobre słowo od poprzedniego pracodawcy zawsze działa na korzyść pracownika. Jest pozytywnym sygnałem, którego trudno zignorować i nie warto tego robić.

Rekomendacje stają się dla pracownika poniekąd wizytówką, laurką. Potwierdzeniem, że pracownik był zaangażowany, że realizował powierzone zadania i cele, w trakcie swojej pracy zdążył wyrobić sobie dobrą markę jako specjalista itd. Zawodowy, pozytywny wizerunek jest ważny tak samo dla pracownika, jak dla przedsiębiorcy. W obu przypadkach pozytywne opinie są istotnym elementem budowania własnej marki i tak samo jak są dostrzegane przez pracodawców, tak samo wśród potencjalnych klientów i kontrahentów.

W przypadku firm, może mieć to jeszcze większy wymiar i znaczenie. Może dlatego, że trudniej jest nawiązać trwałą współpracę partnerską z inną marką niż znaleźć pracownika. Często idą za tym dużo większe środki finansowe i większa odpowiedzialność. Zwłaszcza w outsourcingu usług. Jeśli firma, dla której świadczymy usługi, albo która korzysta z naszych produktów, jest zadowolona z ich jakości, z przebiegu współpracy to zawsze będzie to pozytywny bodziec dla innych, potencjalnie zainteresowanych naszą działalnością marek.

Referencje od firm i kontrahentów mają dużą siłę. Przede wszystkim dlatego, że umacniają naszą wiarygodność i same są przy tym są wiarygodne. Na pewno bardziej niż anonimowe opinie w sieci. W końcu pod listem referencyjnym podpisuje się zazwyczaj konkretna osoba, często właściciel bądź kierownik. Wspomniałem we wstępie, że dobre słowo też może mieć negatywny charakter. To zjawisko da się zaobserwować głównie w internecie. Na portalach społecznościowych, mapach Google itd. Nagle, z dnia na dzień, w tajemniczych okolicznościach, danej firmie przybywa rekomendacji i dobrych opinii… Nie trzeba sokolego oka, ani umiejętności dedukcji na poziomie Sherlocka Holmsa, żeby dostrzec, że niektóre referencje są po prostu fałszywe i sztuczne. A skoro widać to gołym okiem, to znaczy się że potencjalny klient i kontrahent też może to zauważyć. Gdy to nastąpi trudno będzie nam odzyskać twarz i zaufanie. Dlatego też, list referencyjny wydaje się jednak bardziej wiarygodnym i merytorycznym rozwiązaniem. Poza tym istnieje jakaś możliwość weryfikacji jego autentyczności.

A co powinien zawierać list referencyjny dla firmy, a co dla pracownika? Poniżej znajdziecie przykładowe wzory do pobrania, które potraktujcie jako inspirację. Mniej jako gotowiec, który trzeba kopiować „jeden do jednego”.

List referencyjny dla firmy

W liście referencyjnym powinny znaleźć się wszystkie niezbędne informacje zarówno o firmie, która udziela polecenia, jak i firmie polecanej. Dobrą praktyką jest umieszczenie referencji na papierze firmowym, z logiem, danymi kontaktowymi, pieczątką i podpisem. W treści natomiast warto wskazać charakter współpracy między markami, jej zakres, jak również pozytywne doświadczenia z niej płynące. Można podkreślić co szczególnie doceniamy, jakie cechy i zalety niosą wspólne działania itd. Trzeba tylko pilnować, aby nie przesłodzić. Lepiej skupić się na kluczowych informacjach, konkretach, które mogą być praktyczną podpowiedzią dla innych firm potencjalnie zainteresowanych współpracą.

O taki list referencyjny można „upomnieć się” w dowolnym momencie. Dobrze tylko, aby firma wystawiająca taką laurkę zdążyła zgromadzić już jakieś doświadczenia, mogła przekonać się o pozytywnym aspekcie współpracy z naszą marką. Największą moc będą miały autentyczne referencje, niewymuszone i wiarygodne. Niestety częstym zjawiskiem jest pewnego rodzaju spychanie napisania listu referencyjnego na szeregowych pracowników, albo na nas samych. Nie raz w odpowiedzi na prośbę o referencję słyszałem: „Proszę napisać, a my się podpiszemy”. Rozumiem, że może to wypływać z braku czasu, może nawet z zaufania, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie. Między innymi dlatego też udostępniam poniżej wzór firmowych referencji do pobrania i wykorzystania jako inspirację:

List referencyjny dla pracownika

O referencje od pracodawcy warto jest poprosić przy kończeniu współpracy. Tak jak w przypadku referencji dla firmy – najlepiej na papierze firmowym, z pieczątką, podpisem. W dobrym tonie będzie zapytanie pracodawcy czy nie będzie miał problemu z tym, że w przyszłości ktoś może zadzwonić chcąc potwierdzić wystawione referencje. Oczywiście zakładając, że pracownik rozstaje się z pracodawcą w dobrych stosunkach 😉

Referencje powinny zawierać nazwę naszego byłego stanowiska pracy, okres zatrudnienia, zakres najważniejszych obowiązków i pozytywną ocenę ich wykonania. Można podać szczegóły, wspomnieć w nich o kilku wybranych sukcesach, osiągnięciach. Ważne aby nie przesadzać, bo szybko taka opinia może stracić na wiarygodności. Z tego samego powodu warto zadbać, aby list referencyjny zawierał imię i nazwisko, stanowisko i nazwę firmy, w której pracuje osoba podpisująca dokument. Poniżej możecie pobrać darmowy wzór listu referencyjnego dla pracownika:

List referencyjny nie ma czarodziejskiej mocy, która zapewni nam przypływ klientów, czy zalew nowych ofert pracy. Może natomiast w tym realnie pomóc. Poza tym list referencyjny nie ma daty przydatności. Tak długo jak uznamy to za właściwe, możemy wykorzystywać go do budowania własnej marki i pozytywnego wizerunku. Do czego zachęcam!

Jeśli szukacie firm i przedsiębiorców, z którymi będziecie mogli wymienić się rekomendacjami i referencjami, zapraszam serdecznie na „Spotkania z o.o.”. To cykl swobodnych spotkań bez zobowiązań ale z biznesem w tle. Przy piwku, kawie, herbacie, whiskey – co kto lubi 😉 To idealna okazja, aby zdobyć nowe kontakty, dowiedzieć się czegoś ciekawego o innej branży, wymienić się doświadczeniami i nie tylko. Kolejna edycja spotkań z ograniczoną odpowiedzialnością już wkrótce! Obserwujcie mojego Facebooka, na którym pojawi się informacja o terminie i miejscu spotkania.

Bądźmy w kontakcie!

Bezpłatne dokumenty do pobrania

List referencyjny jest dokumentem wystawianym przez podmiot chcący wyrazić swoje zadowolenie ze współpracy z innym. Dokument zawiera dokładne dane firmy polecającej. Główną treść dokumentu stanowią argumenty przemawiające za podjęciem współpracy ze wspomnianym podmiotem. List referencyjny przedstawia kompetencje podmiotu oraz jego zaangażowanie w wykonanie powierzonych usług. Wzory dokumentów, jakimi są referencje wykorzystywane są celem rekomendacji tegoż podmiotu – innym jego potencjalnym współpracownikom.

List referencyjny / polecający / rekomendacyjny – wzór

W Stanach Zjednoczonych listy referencyjne (inaczej polecające lub rekomendacyjne) od wcześniejszych pracodawców to bardzo ważny element rekrutacji. W Polsce ten zwyczaj dopiero raczkuje, jednak dobre referencje mogą być dla kandydata przepustką do wymarzonego stanowiska.

Dlatego, jeśli rozstajesz się z obecnym pracodawcą w dobrych stosunkach, koniecznie poproś go o przygotowanie listu polecającego.

Z tego artykułu dowiesz się:

czym jest list referencyjny (polecający, rekomendacyjny) i po co się go przygotowuje

jak wygląda wzór listu rekomendacyjnego dla pracownika

jak napisać dobry list referencyjny.

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora: Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko! Stwórz CV teraz

1. List polecający / rekomendacyjny — co to jest?

List referencyjny, nazywany również polecającym lub rekomendacyjnym, to dokument, który przełożony (lub współpracownik) przygotowuje dla osoby odchodzącej z pracy. Zawiera on same pozytywne informacje o pracowniku — o jego kompetencjach, sposobie wykonywania obowiązków, osiągnięciach czy też współpracy z zespołem.

List polecający ma za zadanie przekonać rekruterów i przyszłych pracodawców, że kandydat jest godny zaufania, rzeczywiście posiada kompetencje opisane w CV oraz liście motywacyjnym i że warto go zatrudnić.

W liście rekomendacyjnym nie umieszcza się negatywnych informacji. Dlatego w sytuacji, gdy zakończenie współpracy przebiegło w złej atmosferze lub pracodawca nie był zadowolony z postawy zatrudnionego, takiego dokumentu się nie przygotowuje (dla pracownika mijałoby się to z celem).

Należy jednak wiedzieć, że na współczesnym rynku pracy referencje (czyli właśnie list polecający), są pożądane przez rekruterów i pracodawców. Dlatego, jeśli rozstajemy się z firmą w dobrych stosunkach, zdecydowanie warto poprosić o przygotowanie takiego dokumentu.

Jak powinien on wyglądać? W następnym rozdziale znajdziesz wzór listu polecającego.

Zajrzyj również do poradnika: Referencje i opinia o pracowniku — jak napisać? Czym się różnią?

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

2. List referencyjny — wzór

O jakich elementach musisz pamiętać, przygotowując list polecający (referencyjny)?

miejscowość i data przygotowania pisma

imię i nazwisko, nazwa firmy oraz stanowisko osoby, która wystawia list rekomendacyjny

nagłówek („List polecający” lub „List rekomendacyjny”)

imię i nazwisko pracownika

podstawowe informacje o pracowniku (np. jego stanowisko i okres współpracy)

przebieg współpracy, zakres obowiązków, opis kompetencji i osiągnięć pracownika oraz jego charakterystyka

zachęta do zatrudnienia pracownika

zwrot grzecznościowy, pieczątka firmowa i podpis osoby wystawiającej dokument

dane kontaktowe, dzięki którym nowy pracodawca będzie mógł zweryfikować informacje (telefon oraz e-mail, ewentualnie adres firmy)

Oczywiście kluczowa jest sekcja z opisem współpracy oraz kompetencjami i osiągnięciami pracownika. Poniżej znajdziesz przykład listu polecającego (referencyjnego).

List polecający pracownika — wzór

Warszawa, 04.02.2021 Marta Nowak Kierownik działu sprzedaży Firma XYZ List rekomendacyjny Pan Jan Tomczyk był zatrudniony w firmie XYZ od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2020 r. na stanowisku sprzedawcy. Do jego głównych obowiązków należało przygotowywanie prezentacji sprzedażowych, spotkania z klientami, negocjowanie warunków umów oraz posprzedażowa obsługa klienta. Pan Jan Tomczyk wyróżniał się m.in. zaawansowaną znajomością narzędzi pakietu MS Office (przede wszystkim Excel oraz PowerPoint), a także biegłą znajomością języka angielskiego (z tego względu obsługiwał kluczowych klientów zagranicznych). Pan Jan Tomczyk jest osobą zaangażowaną, kreatywną i posiada wysoko rozwinięte zdolności negocjacyjne. Świetnie współpracuje z innymi sprzedawcami w zespole, a także ze swoimi przełożonymi. Jednym z jego największych sukcesów było nawiązanie współpracy z niemieckim klientem z branży finansowej. Dzięki temu firma podniosła zyski o ponad 10%. Jestem pewna, że pan Jan Tomczyk doskonale sprawdzi się na stanowisku sprzedażowym w Państwa firmie, a także z łatwością odnajdzie się w nowym zespole. Z poważaniem Marta Nowak Podpis i pieczątka Dane kontaktowe: Numer telefonu Adres e-mail Adres firmy XYZ

Zajrzyj także do poradnika: Jak napisać list motywacyjny?

3. Jak napisać list referencyjny / polecający, który przekona pracodawcę?

Pracodawcy podchodzą do listów referencyjnych (polecających) z pewnym dystansem. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nie ma pracowników idealnych, a dokument ten ma jedynie podkreślić największe atuty kandydata.

Dlatego list rekomendacyjny (czyli referencyjny lub polecający) powinien być wyważony i rzetelny. Zanim go napiszesz (lub poprosisz o napisanie przełożonego), zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Nie przesadzaj z superlatywami.

Oczywiście w liście rekomendacyjnym chodzi o to, aby przedstawić pracownika w jak najlepszym świetle, jednak przesadne wychwalanie wzbudzi podejrzenia rekrutera. Dokument ten powinien być szczery. Chodzi po prostu o to, aby skupić się na najmocniejszych stronach pracownika i rzetelnie je opisać.

Zadbaj o personalizację.

Wiele osób przygotowując list rekomendacyjny po prostu przepisuje wzory z internetu, podmieniając jedynie dane osobowe i niektóre informacje. Taki dokument może zadziałać na szkodę kandydata — rekruter łatwo wyłapie, że nie są to rzetelne informacje o pracowniku. Zgodnie ze wskazówkami ekspertów z Edinboro University, warto podpowiedzieć osobie, która będzie przygotowywała Twój list polecający, jakie informacje wyróżnić. W ten sposób dopasujesz dokument do stanowiska, które Cię interesuje.

Staraj się być jak najbardziej precyzyjny i konkretny.

W liście polecającym powinien znaleźć się opis obowiązków, kompetencji twardych i miękkich oraz osiągnięć pracownika. Chodzi o to, aby treść dokumentu potwierdzała informacje zawarte w CV oraz liście motywacyjnym. Nie ma sensu pisać ogólnikowo — np. „pracownik spełniał nasze wymagania”.

Zbytnio się nie rozpisuj.

Doradcy Pace University przekonują, że list rekomendacyjny powinien zmieścić się na 1 stronie A4. Nie ma sensu tworzyć wielostronicowych dokumentów, których pracodawcy i tak nie przeczytają w całości.

Zadbaj o wygląd dokumentu.

List polecający to formalny dokument, który powinien mieć określoną formę. Najlepiej zastosować wzór, który zaprezentowaliśmy we wcześniejszym rozdziale.

Często zdarza się, że wstępną wersję listu polecającego przygotowuje sam pracownik — aby przyspieszyć proces i ułatwić zadanie pracodawcy. Nie ma w tym nic złego, jednak przełożony czy współpracownik powinien dokładnie zapoznać się z informacjami i sprawdzić, czy są one zgodne z prawdą. W końcu to właśnie on podpisuje się pod treścią tego dokumentu.

Może Cię także zainteresować: Jak wpisać referencje do CV?

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

Chcesz przygotować list referencyjny i masz dodatkowe pytania? Możesz je zadać w komentarzu pod artykułem. Chętnie Ci pomożemy!

List referencyjny – referencje pracownika

Ocena

List referencyjny może być czymś, co wyróżni cię spośród innych kandydatów. Dobre CV to nie wszystko. Czemu warto się ubiegać o list? A jeśli jesteś pracodawcą to, jak napisać list polecający, aby pomóc osobie, która opuszcza twoją firmę? Przeczytaj!

Gdy poszukujesz pracy, potencjalny pracodawca nigdy nie może mieć pewności, że na pewno jesteś tym, za kogo się podajesz. Listy referencyjne mogą więc zwiększyć twoją wiarygodność. Dzięki nim twoje zgłoszenie będzie częściej brane pod uwagę, a ty będziesz częściej trafiał na rozmowy o pracę. Dowiedz się, jak zwiększyć swoje szanse na lepiej płatne stanowisko. Jeśli zaś jesteś pracodawcą, warto wiedzieć, dlaczego takie dokumenty są istotne dla twojego pracownika. Dowiedz się więcej i sprawdź, jak napisać list referencyjny!

Co to jest list referencyjny?

List referencyjny jest dokumentem, który wystawia pracodawca w chwili, gdy pracownik przestaje być częścią jego firmy. Taki list zawiera opinię na jego temat. Przez niektórych jest też nazywany listem polecającym, bo właściwie to jest właśnie jego główna rola. Dzięki niemu pracownik może stać się bardziej wiarygodny na rynku pracy. Może dołączać dokument do swoich zgłoszeń na różne stanowiska, aby mieć większe szanse w trakcie rekrutacji. Jeśli rozstajesz się ze swoją firmą w dobrych relacjach, warto poprosić swojego przełożonego o list, gdy planujesz szukać pracy dopiero po zakończeniu zatrudnienia.

List referencyjny to twoja wizytówka

Rynek pracy, szczególnie w niektórych branżach, jest wymagający. Setki kandydatów ubiegają się o to samo stanowisko, co sprawia, że niełatwo się wybić. Świetne CV i dobry list motywacyjny czasem po prostu nie wystarczy, aby zagwarantować sobie zatrudnienie w wymarzonym przedsiębiorstwie. Dlatego warto starać się o listy referencyjne. Nawet jeśli dotychczas pracowałeś jako student, np. w restauracji czy sklepie taki list może być cenny dla przyszłego pracodawcy. Dotychczasowy szef będzie mógł np. potwierdzić twoją:

sumienność;

dokładność;

punktualność.

List referencyjny dla firmy też może być ważny!

Prowadząc przedsiębiorstwo, zapewne często musisz współpracować z innymi firmami, które uzupełniają twoją działalność lub wręcz cię zatrudniają. W takiej sytuacji twoja organizacja również może mieć w swoim portfolio listy referencyjne. Te są znacznie bardziej wiarygodne niż anonimowe opinie, jakie można znaleźć w sieci. Po wspólnych działań z innymi kontrahentami możesz poprosić o wystawienie listu, dzięki któremu będziesz mógł potwierdzić dobry przebieg współpracy.

Lista referencyjna. Nie bój się nią chwalić!

Jako przedsiębiorca tworzący zlecenia dla wielu różnych firm, możesz stworzyć listę referencyjną na swojej stronie internetowej, która będzie stanowiła swoiste portfolio oraz potwierdzenie poprawnie wykonanych zleceń. Dzięki temu osoby, które będą chciały zatrudnić twoje przedsiębiorstwo, będą mogły szybko i sprawnie potwierdzić, czym się zajmujesz i czy aby na pewno posiadasz odpowiednie kompetencje, czy też odpowiedni styl. Podobną listę możesz stworzyć także jako np. nauczyciel, architekt czy ktokolwiek, kto samodzielnie wykonuje swoją pracę. Możesz umieszczać na niej pozytywne opinie swoich innych klientów prywatnych. Nie zawsze muszą to być przecież wielkie firmy!

Jak napisać list polecający? To nie jest trudne!

Aby napisać list referencyjny, zacznij od umieszczenia na samej górze informacji, kto wystawia opinię. Może być to firma lub osoba prywatna. Następnie niżej napisz opinię o swoim pracowniku, oznaczając ją odpowiednim nagłówkiem, np. „opinia o pracowniku” albo „opinia o współpracy z firmą”. Tekst nie powinien być zbyt długi. Zwięzła, ale poprawnie napisana opinia będzie wystarczająca. Zawrzyj w niej najważniejsze informacje, takie jak płynność współpracy albo zalety danej osoby lub firmy. Zawsze staraj się pisać tego typu dokumenty z dobrymi intencjami.

O czym pisać w liście referencyjnym pracownika?

List referencyjny powinien zawierać przede wszystkim informacje na temat stanowiska, jakie zajmował pracownik. Napisz w nim:

jakie miał obowiązki;

co robił na co dzień, a czym zajmował się nieco rzadziej;

jak długo był zatrudniony w firmie.

Dopiero w następnej kolejności warto przejść do samej opinii, która powinna zawierać podstawowe informacje o przebiegu współpracy. Oczywiście, jeśli pracownik nie sprawował się najlepiej i nie wypełniał swoich obowiązków, najlepiej będzie, gdy pracodawca odmówi wystawienia tego typu opinii. Długość listu referencyjnego nie powinna przekraczać jednej strony A4. W końcu potencjalna osoba rekrutująca pracownika prawdopodobnie i tak nie będzie miała czasu na zapoznanie się z dłuższymi opiniami.

Zwróć uwagę na detale, by zapewnić wiarygodność referencji

List referencyjny będzie miał największą wartość, jeśli na pierwszy rzut oka będzie wyglądał profesjonalne. Co to oznacza? To, że pieczątka firmowa, w przypadku wystawiania opinii dla pracownika albo tworzenia listu dla innego przedsiębiorstwa, to absolutne minimum, jakie powinno się na niej znaleźć. Pamiętaj jednak, że przyszły rekruter nie ma prawa skontaktować się z przedsiębiorstwem wystawiającym list i np. prosić o dodatkowe informacje związane z obowiązkami pracownika i powodami odejścia z firmy. Jest to niezgodne z zasadami RODO.

List referencyjny. Firma ma tu najwięcej do powiedzenia

To, czy jako pracownik dostaniesz list referencyjny, nie do końca zależy od ciebie. Tak samo, jak to nie ty zadecydujesz, co będzie jego treścią. Dlatego nie da się ukryć, że największy wpływ na jego wygląd oraz formę ma twój były pracodawca. Z tego powodu szczególnie na początku swojej kariery zwróć uwagę na to, by budować pozytywne relacje z osobą, która cię zatrudnia. Zobaczysz, że właśnie dzięki temu w przyszłości o wiele łatwiej będzie ci znaleźć dobre zatrudnienie. Jednocześnie nie wahaj się po prostu o taki list prosić, jeśli właśnie planujesz zwolnienie się z firmy.

List referencyjny to dokument krótki i zwięzły, ale jednocześnie bardzo przydatny podczas rekrutacji. Warto o taki list polecający prosić, jeśli szukasz nowej pracy, bo pozytywna opinia może ci pomóc, by ją dostać. Jeżeli zaś jesteś pracodawcą, poświęć chwilę na pisanie, szczególnie gdy miałeś dobre relacje z osobą, która opuściła szeregi twojej firmy.

Mal-Sped Sp. z o.o.

Referencje

Terminowość dostawy, wysoka jakość oferowanych produktów i pełne nastawienie na potrzeby klienta, pozwoliły nam uzyskać stałą i ugruntowaną pozycję na rynku w zakresie sprzedaży różnego rodzaju nośników energetycznych. Zaowocowało to nawiązaniem współpracy z wieloma liczącymi się firmami na rynku europejskim, o czym świadczą wystawione przez naszych partnerów listy referencyjne których treść przedstawiamy poniżej.

키워드에 대한 정보 list referencyjny dla firmy

다음은 Bing에서 list referencyjny dla firmy 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  미국 자동차 보험 커버리지 | 미국자동차 보험 용어, 미국 자동차보험 추천 커버리지 198 개의 정답
See also  Instal Olsztyn Daniel Ogrodnik | Przykładowa Trasa Egzaminacyjna Olsztyn ( Wersja Druga ). Driver Nauka Jazdy Olsztyn 98 개의 정답

See also  Sąd Rodzinny Częstochowa Adres | Sąd Rodzinny Sezon 1 Odc 190 빠른 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Realizacja projektu Bipromasz dla firmy Beltruboprovodstroy w Bułgarii już za nami!

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Realizacja #projektu #Bipromasz #dla #firmy #Beltruboprovodstroy #w #Bułgarii #już #za #nami!


YouTube에서 list referencyjny dla firmy 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Realizacja projektu Bipromasz dla firmy Beltruboprovodstroy w Bułgarii już za nami! | list referencyjny dla firmy, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment