Muzyka Na Pamięć I Koncentrację | Muzyka Poprawiająca Pamięć I Koncentrację | Synchronizacja Półkul Mózgowych | Zwiększ Moc Mózgu 201 개의 가장 정확한 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “muzyka na pamięć i koncentrację – Muzyka poprawiająca pamięć i koncentrację | Synchronizacja półkul mózgowych | Zwiększ moc mózgu“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Suit Your Mood 이(가) 작성한 기사에는 조회수 4,489회 및 좋아요 59개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

muzyka na pamięć i koncentrację 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Muzyka poprawiająca pamięć i koncentrację | Synchronizacja półkul mózgowych | Zwiększ moc mózgu – muzyka na pamięć i koncentrację 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Muzyka poprawiająca pamięć i koncentrację | Synchronizacja półkul mózgowych | Zwiększ moc mózgu
Czy wiesz, że przy odpowiedniej muzyce może nastąpić znaczna poprawa pamięci i koncentracji? Dźwięki binauralne naszego utworu wpływają na odpowiednią modulację fal mózgowych w celu wytworzenia najbardziej optymalnej częstotliwości, dzięki czemu maksymalnie wykorzystasz swoje możliwości. Popraw swoją inteligencję. Nasza muzyka stymulująca mózg synchronizuje półkule mózgu, wprowadzając go w stan równowagi, a to z kolei pobudza korę mózgową do działania. Uzyskasz maksymalne skupienie, uruchomisz kreatywność i wzmocnisz swoją motywacje. Zdolności intelektualne i pamięć wzrosną do najwyższego poziomu. „Superinteligencja” wynika m.in. z holistycznego myślenia oraz wyostrzenia wszystkich zmysłów. Nasza muzyka pobudzająca mózg pozwoli Ci osiągnąć ten stan. Zwiększysz poziom swojej energii i dłużej skupisz się na wykonywanych zadaniach.
Chcesz stworzyć przestrzeń, w której Twoja wydajność osiągnie najwyższy poziom? Załóż słuchawki i oddaj się muzyce, a Twój mózg zyska pełną gotowość do efektywnej pracy.
📜 Kilka słów od twórców kanału:
Każdy dzień przynosi nam coś nowego. Chcemy, abyś niezależnie od sytuacji oraz emocji, które Cię wypełniają miał takie miejsce, w którym zawsze znajdziesz coś dla siebie. Coś, co pozwoli Ci na chwilę przenieść się w inny wymiar. Pragniemy, aby nasza muzyka stałą się swego rodzaju terapią dla duszy i ciała.
Napisz, czy odnalazłeś u nas to, czego szukałeś. Robimy wszystko, żeby tak było…
Pozdrawiamy
‘Suit Your Mood’
#Superinteligencja
#MuzykaPoprawiającaPamięćIKoncentrację
#MuzykaDoNaukiIKoncentracji
#SynchronizacjaPółkulMózgowych
Posłuchaj także:
– Muzyka pobudzająca mózg | Dźwięki binauralne | Synchronizacja półkul mózgowych w 30 minut
https://youtu.be/HwH8YPCiatA
– Muzyka do nauki i koncentracji | Fale alfa do Nauki | Fale alfa Koncentracja | Aktywacja Mózgu
https://youtu.be/sNUYjdpQJGI
– Muzyka do nauki i pracy | Muzyka poprawiająca koncentrację | Fale alfa do nauki | Stymulacja mózgu
https://youtu.be/1xDJg0efgQM
Facebook: https://www.facebook.com/Suit-Your-Mood-101424658736825
Subscribe: https://www.youtube.com/channel/UCLY8_zHsqTzD9-JEDgbT7Pg?sub_confirmation=1

muzyka na pamięć i koncentrację 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Muzyka poprawia pamięć i koncentrację. Najlepszym lekiem …

Muzyka poprawia pamięć i koncentrację. Najlepszym lekiem ABBA, ale nie tylko Fot. Zespół ABBA/Universal Music …

+ 여기를 클릭

Source: www.rmfclassic.pl

Date Published: 5/24/2022

View: 1396

Muzyka do nauki – NaHarvard.pl

Wspomaga pamięć i koncentrację. Muzyka wcale nie musi ci przeszkadzać w nauce – wystarczy tylko odpowiednio ją dobrać. Poniżej przeczytasz, przy jakiej …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.naharvard.pl

Date Published: 12/16/2021

View: 2036

Muzyka do nauki i pracy: TOP 5 playlist dla maksymalnej …

Muzyka do nauki i pracy: TOP 5 playlist dla maksymalnej koncentracji. Nasz mózg lubi muzykę. Nie do końca rozumiemy, dlaczego tak się dzieje …

+ 여기에 자세히 보기

Source: lifegeek.pl

Date Published: 9/28/2021

View: 4460

Muzyka pomaga w nauce? – Akademia Olsztyn

Naukowcy odkryli, że pewien rodzaj muzyki wpływa na umysł i pamięć, uwalnia od stresu, pomaga w koncentracji oraz otwiera podświadomość.

+ 여기에 더 보기

Source: www.efektywna-nauka.pl

Date Published: 11/24/2021

View: 9092

Muzyka wspomagająca koncentrację – SowaProgramuje

muzyka koncentracja. Chyba każdy z nas lubi ten stan kiedy siadasz do pracy nad jakimś projektem i zanurzasz się bez pamięci w twórczości.

+ 여기에 표시

Source: sowaprogramuje.pl

Date Published: 6/19/2022

View: 8099

주제와 관련된 이미지 muzyka na pamięć i koncentrację

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Muzyka poprawiająca pamięć i koncentrację | Synchronizacja półkul mózgowych | Zwiększ moc mózgu. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Muzyka poprawiająca pamięć i koncentrację | Synchronizacja półkul mózgowych | Zwiększ moc mózgu
Muzyka poprawiająca pamięć i koncentrację | Synchronizacja półkul mózgowych | Zwiększ moc mózgu

주제에 대한 기사 평가 muzyka na pamięć i koncentrację

  • Author: Suit Your Mood
  • Views: 조회수 4,489회
  • Likes: 좋아요 59개
  • Date Published: 2021. 11. 3.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=V5aR4stCkXI

Jaka muzyka poprawia koncentracje?

Naukowcy odkryli, że pewien rodzaj muzyki wpływa na umysł i pamięć, uwalnia od stresu, pomaga w koncentracji oraz otwiera podświadomość. Zauważyli, że muzyka barokowa largo czy andante, utrzymana w rytmie 60 uderzeń na minutę, pomaga w procesie przyspieszonego uczenia się.

Czy muzyka poprawią pamięć?

Naukowcy skupili się na wpływie muzyki na funkcje wykonawcze mózgu. Zatem sprawdzono: umiejętność planowania, skupienia uwagi, wielozadaniowość i zapamiętywanie. Badania wykazały, że muzyka groove, w stopniu znaczącym poprawia wydajność mózgu.

Jaka muzyka do uczenia się?

Dr Tomatis stwierdził, że najlepsza muzyka do stymulacji mózgu to utwory Mozarta i chorały gregoriańskie. Dlaczego muzyka klasyczna, a nie heavy metal czy techno? Naukowcy zauważyli, że muzyka barokowa, utrzymana w rytmie 60 uderzeń na minutę, pomaga w procesie szybszego uczenia się.

Ile Hz do nauki?

936 Hz lub 963 Hz – transcendencja.

Czy można uczyć się słuchając muzyki?

Słuchanie muzyki podczas nauki sprzyja wydajności umysłu. Nie oszukujmy się – nie podniesie ono naszego IQ o kilka punktów, ale pomoże stworzyć lepsze warunki do przyswajania wiedzy. Muzyka idealna dla ucznia czy studenta to taka, która odpręża i ułatwia koncentrację.

Co pobudza pracę mózgu?

Do czołówki substancji wspierających pracę mózgu zaliczyć można:
  • · lecytynę
  • · witaminy z grupy B, w tym szczególne znaczenie mają witamina B1 i B12.
  • · magnez.
  • · nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3,6 i 9.
  • · luteolinę
  • · taurynę
  • Warto zatem spożywać pokarmy, które są bogate w tego typu substancje odżywcze.

Jaka muzyka rozwija mózg?

Zarówno muzyka klasyczna, jak i pop z lat 30′ zwiększały aktywność kory mózgowej, części mózgu odpowiedzialnej za emocje, jednak tylko w przypadku Mozarta zauważono również wzmożoną aktywność obszarów odpowiadających za koordynację ruchową, widzenie oraz wyższe procesy myślowe.

Czy muzyka wplywa na mózg?

Słuchanie muzyki nasila aktywność genów działających ochronnie wobec neuronów, dlatego może obniżać ryzyko chorób neurodegeneracyjnych mózgu, jak choroba Parkinsona – informuje pismo „PeerJ”. Jednak te korzystne efekty dotyczą tylko osób osłuchanych muzycznie.

Co daje nam słuchanie muzyki?

Muzyka pomaga w leczeniu ciała

Badacze odkryli, że słuchanie relaksujących kawałków po ćwiczeniach zwiększa uczucie odprężenia — szybciej obniża tętno oraz przywraca prawidłowy poziom kortyzolu (hormonu stresu). Ponadto muzyka może także mieć kojący wpływ na obolałe mięśnie.

Jaka muzyka ułatwia przyswajanie wiedzy?

Dr Tomatis, o którym wspominaliśmy wcześniej, doszedł do wniosku, że najlepszym tłem do przyswajania wiedzy, będzie muzyka Mozarta. Do nauki bowiem, potrzebne są utwory charakteryzujące się wysoką częstotliwością, dużą dynamiką, harmonią oraz czystością. Doskonale pobudza ona mózg pracy oraz ułatwia koncentrację.

W czym pomaga muzykoterapia?

Zapobiega atakom paniki, stosowana jest w leczeniu nerwic i zaburzeń psychosomatycznych. Wywiera także pozytywny wpływ na psychikę, zmniejsza depresję, lęk, poprawia samoocenę, pomaga również osobom cierpiącym na bezsenność. Ćwiczenia z muzykoterapii polegają na wyzwalaniu emocji i aktywizowaniu uczuć.

Co to jest za muzyka?

Muzyka (ze stgr. μουσική mousiké „sztuka Muz”) – sztuka organizacji struktur dźwiękowych w czasie. Jedna z dziedzin sztuk pięknych, która wpływa na psychikę człowieka przez dźwięki.

O co chodzi z 432hz?

Chodzi o strojenie jednego konkretnego dźwięku i jest nim A.

Jednak w 432 Hz nie tylko dźwięk A jest niższy – wszystkie dźwięki w takich utworach są obniżone. Youtube jest pełen porównań różnych utworów zagranych w strojeniu 440 i 432.

Na jakich falach działa mózg?

Rodzaje fal mózgowych to alfa, beta, gamma, theta i delta.

Niezależnie od częstotliwości, wszystkie fale mózgowe pełnią w organizmie ważną rolę i współistnieją ze sobą w określonych obszarach mózgu. Dzięki nim możemy wprowadzać się w stan relaksu, a także skupiać na czymś wzmożoną uwagę.

Dlaczego 432hz?

Muzycy twierdzą, że stare strojenie 432 Hz jest cichsze, przyjemniejsze, lepiej „współpracuje” z człowiekiem i nadaje muzyce ładniejsze oraz spokojniejsze brzmienie, podczas gdy 440 Hz sprawia, że muzyka jest zbyt głośna, przesadnie dynamiczna i po dłuższym czasie źle na nas wpływa.

Muzyka pomaga w nauce?

Muzyka pomaga w nauce?

Muzyka dobra na … myślenie

Podstawą prawidłowego funkcjonowania jest współgranie różnych inteligencji – językowej, przestrzennej, kinestetycznej, interpersonalnej, matematycznej, intrapersonalnej, duchowej. Badania dowodzą, że doskonałym narzędziem stymulującym wszechstronny rozwój jest muzyka. Oprócz pobudzania różnych inteligencji łączy obie półkule i wprowadza stan równowagi.

Naukowcy odkryli, że pewien rodzaj muzyki wpływa na umysł i pamięć, uwalnia od stresu, pomaga w koncentracji oraz otwiera podświadomość. Zauważyli, że muzyka barokowa largo czy andante, utrzymana w rytmie 60 uderzeń na minutę, pomaga w procesie przyspieszonego uczenia się. Spokojne tony largo obniżają ciśnienie krwi, zmniejszają liczbę uderzeń serca, dzięki czemu odzyskuje ono normalny rytm. Obniża się poziom stresu, pobudzany jest system immunologiczny, zmieniają się również fale mózgowe. Muzyka barokowa synchronizuje więc umysł i ciało. Rozluźnione ciało i pobudzony mózg stanowią idealny stan do optymalnego uczenia się.

Twórcy muzyki barokowej wiedzieli, co robią, tworząc kojącą, pogodną muzykę. Wykorzystywali najczęściej instrumenty strunowe takie jak – skrzypce, harfę, gitarę, mandolinę, które mają naturalne wysokie częstotliwości (5 – 8 tyś. herców). Dźwięki o tak wysokiej częstotliwości ładują „baterie mózgowe”, z kolei niektóre dźwięki o niskiej częstotliwości, takie jak hałas ruchu ulicznego, lotnisk, placów budowy wyczerpują mózg. Jak wiadomo powolna muzyka o wysokich częstotliwościach dostarcza mózgowi energii, uaktywnia umysł i pamięć, likwiduje zmęczenie, przyspiesza procesy związane z uczeniem się. Ma również wpływ w nawiązaniu kontaktu między świadomością a podświadomością.

Affred Tomatis, francuski specjalista chorób uszu, zajmujący się wpływem muzyki powiedział: „Ucho nie jest stworzone wyłącznie do słuchania. Ucho stworzone jest do pobudzania mózgu i ciała”. Badając muzykę różnych kompozytorów zauważył, że muzyką najbogatszą w wysokie częstotliwości są kompozycje Mozarta. W wyniku badań powstał termin „Efekt Mozarta” – to ogólny termin oznaczający wpływ i znaczenie muzyki w dziedzinie zdrowia, edukacji i poprawy ogólnego stanu psychicznego.

Na podstawie wielu badań dowiedziono, że zastosowanie muzyki może pomagać w leczeniu zaburzeń słuchania, dysleksji, zespołu zaburzeń uwagi, autyzmu. Muzyka pozwala zredukować stres wywołany chorobą, może również zredukować ból. Coraz częściej w leczeniu takich schorzeń jak migrena, nerwice, depresja, uzależnienia wykorzystywana jest muzykoterapia.

W szpitalach i klinikach położniczych, w których stosuje się terapię muzyką zaobserwowano mniej komplikacji w czasie porodu, mniej zabiegów cesarskiego cięcia, krótszy czas porodu, krótszy czas pobytu pacjentów w szpitalu . Na przykład w szpitalu Hellen Keller w Alabamie eksperyment z 59 noworodkami pokazał, że 94% płaczących dzieci natychmiast zasnęło bez butelki lub smoczka, gdy słuchały muzyki.

W USA przeprowadzono badania, które wykazały, że muzyczna stymulacja w okresie płodowym wpływa na rozwój mózgu. Bodźce muzyczne pobudzają słuch, dzięki czemu dziecko rodzi się z większą ilością komórek nerwowych, a to z kolei decyduje o jego większych możliwościach. Zaobserwowano, ze słuchanie muzyki Mozarta wpływa bardzo korzystnie na liczbę połączeń nerwowych między obiema półkulami mózgowymi. Dzieci, których matki w czasie ciąży słuchały takiej muzyki, rodzą się radosne, spokojne, intensywniej gaworzą, szybciej uczą się siadać, a w szkole odnoszą większe sukcesy – są bardziej kreatywne, bogatsze emocjonalnie.

Z kolei włoscy badacze sprawdzali reakcje płodu na muzykę Czajkowskiego i ostry rock. Muzyka rockowa pobudzała dzieci do nadmiernej aktywności, a Czajkowski uspokajał. Zauważono, że dzieci wolą tony uspakajające (Vivaldi, Mozart) niż wprowadzające niepokój.

W latach 1972 – 1992 przeprowadzano wiele badań, które wykazały, że słuchanie muzyki wspomaga czytanie, naukę języków obcych, matematykę; poprawia samoocenę, kreatywność, rozwija zdolności percepcyjno – motoryczne, psychosomatyczne oraz kompetencje społeczne. Studenci, którzy słuchali muzyki klasycznej byli bardziej ożywieni intelektualnie, zwiększały się ich zdolności twórcze, mieli większe poczucia własnej wartości, lepszą koncentrację, skupienie uwagi, a ich pamięć zwiększyła się o ponad 90% .

Klasyczna muzyka wzmacnia pamięć, wyobraźnię przestrzenną, rozumowanie, logikę. Dzieje się tak między innymi dlatego, że pod wpływem muzyki zwiększa się poziom katecholamin oraz serotoniny, neuroprzekaźników biorących udział w procesie uczenia się. Badania wykazują, że słuchanie muzyki instrumentalnej we wczesnym dzieciństwie wspiera również rozwój zdolności matematycznych. Muzyka ulepsza i utrwala proces zapamiętywania, ponieważ stymuluje układ limbiczny, który jest emocjonalnym centrum mózgu i ma ścisły związek z uczeniem się.

Są osoby, które lubią uczyć się przy muzyce. Twierdzą, że je to inspiruje. Ta opinia może być prawdziwa pod warunkiem, że słuchają muzyki z CD, MP3 czy innego samodzielnie przez siebie wybranego źródła dźwięku.

Gorzej się sprawa ma, kiedy dzieciaki uczą się przy radiu czy TV. Teoretycznie słuchają muzyki. W praktyce nawet najlepiej wyselekcjonowane programy muzyczne są przerywane spotami reklamowymi, których autorzy są mistrzami w zwracaniu (odwracaniu) uwagi. Ścieżki dźwiękowe i filmowe reklam naszpikowane są seksem, przemocą, atmosferą napięcia i niepewności, bo na to reaguje ludzki mózg (atawizmy). A wszystko po to, aby słuchacz porzucił to co robi i zwrócił swoją uwagę na reklamę.

Tak więc uczenie się, rozumiane jako skupiona uwaga na podręczniku czy zeszycie, przy TV czy radiu jest mało efektywne. Przypomina trochę wędrówkę po polu minowym. Co się człowiek skupi na detalu, to wybucha kolejna bomba – spot reklamowy. W takich warunkach trudno szybko i bezpiecznie dotrzeć do celu i dobrze się nauczyć.

Muzyka poprawia pamięć i koncentrację. Najlepszym lekiem ABBA, ale nie tylko

Nie tylko ABBA

Naukowcy skupili się na wpływie muzyki na funkcje wykonawcze mózgu. Zatem sprawdzono: umiejętność planowania, skupienia uwagi, wielozadaniowość i zapamiętywanie. Badania wykazały, że muzyka groove, w stopniu znaczącym poprawia wydajność mózgu. Ten gatunek reprezentują między innymi: ABBA, Macy Grey, Jamiroquai, Modjo, The Jacksons, Bee Gees.

Aktywność muzyczna

Badacze udowodnili, że dynamiczne ćwiczenia, które wykonuje się przy akompaniamencie rytmicznej muzyki, poprawiają pracę mózgu. Już dawno potwierdziła się teza, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na mózg. Teraz postanowiono zbadać, jakie możliwości w tym zakresie daje muzyka.

Dwie grupy badanych

Uczestnicy badania słuchali utworów groove, posiadają one rytm „nakłaniający” odbiorców do ruchu do dźwięków muzyki. Druga grupa słuchała odprężającego szumu. Ochotnicy przed i po wysłuchaniu utworów mieli wykonać test Stroopa. Jego zadaniem było pokazanie czasu reakcji przy wypełnianiu zadania i sprawdzenie, jak wypada sprawność wykonawcza mózgu. Jego aktywność była cały czas monitorowana przez naukowców.

Jest odpowiedź

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Nature”. Na ich podstawie wyciągnięto zaskakujące wnioski. Uczestnicy, którzy słuchali rytmicznej muzyki i „dali się ponieść” melodii, wypadli lepiej niż druga grupa. Słuchający groove poprawili: umiejętność zapamiętywania, koncentrację i wielozadaniowości. Jak twierdzą badacze, wynika to z faktu stymulowania kory przedczołowej konkretnym rodzajem dźwięków.

Autor: Judyta Nowak – RMF Classic

Muzyka do nauki i pracy: TOP 5 playlist dla maksymalnej koncentracji

Nasz mózg lubi muzykę. Nie do końca rozumiemy, dlaczego tak się dzieje, ale wiadomo jedno – dźwięki mogą mieć pozytywny wpływ na koncentrację, szczególnie przy wykonywaniu przez nas pracy umysłowej.

Podczas nauki i pracy muzyka towarzyszy mi zawsze. Nawet w cichym i spokojnym pokoju najłatwiej mi się skupić, kiedy w słuchawkach coś przygrywa. Ale nie każda popularna piosenka będzie działać cuda.

Dlaczego odpowiednie dźwięki ułatwiają skupienie?

Nie jestem naukowcem, więc wybacz uproszczenia i swobodny język. Chodzi o to, że mimo posiadania bardzo zaawansowanego mózgu, w głębi nadal mamy coś z gada. Za najbardziej rozwiniętą, najdoskonalszą korą nową (zewnętrzną częścią mózgu, zwaną neocortex lub isocortex), odpowiedzialną między innymi za pamięć i funkcje językowe, znajdują się dużo starsze ewolucyjnie części mózgu. To między innymi tzw. „gadzi mózg” – odpowiedzialny za podstawowe funkcje życiowe i takie, które mogą zapewnić przetrwanie w wymagającym środowisku.

Pierwotne części mózgu przejmują kontrolę w granicznych sytuacjach, np. zagrożenia. Każda zmiana w otoczeniu – wizualna czy dźwiękowa – powoduje, że mózg natychmiast wybija nas z kreatywnego flow i ocenia, czy to, co słyszymy lub widzimy nie jest przypadkiem niebezpieczne. Gdy piszesz tekst albo myślisz nad rozwiązaniem zadania dźwięk SMS-a powiadomienie na Facebooku, rozmowy w biurze – wszystko może być potencjalnym zagrożeniem. Dlatego tak niezwykle łatwo o rozproszenie.

I tu pojawia się muzyka. Albo szerzej – dźwięki, bo nie tylko o muzyce dziś ci opowiem. Istnieje wiele różnych badań na temat tego, co najlepiej działa, a czego się wystrzegać. Przedstawię dziś to, co polecają naukowcy i to, co sprawdza się u mnie. Wszystko wsparte odpowiednimi playlistami na Spotify i YouTube.

NAJLEPSZA MUZYKA DO NAUKI I PRACY

Częstotliwości solfeżowe

Z lengłydża: solfeggio frequencies. Jeden z moich ulubionych sposobów na skupienie. Zastrzegam, że to co za chwilę napiszę o ich właściwościach, nie jest moją opinią, a pewnym przekonaniem, krążącym szczególnie wśród fanów medycyny alternatywnej.

Elektromagnetyczne częstotliwości solfeżowe odkrył dr Joseph Puleo, a w książce Healing Codes for the Biological Apocalypse opisał dr Leonard G. Horowitz. Miały one korespondować z metodą solfeggio i występować m.in. w chorałach gregoriańskich. Długotrwałe słuchanie określonych dźwięków ma pomagać uzdrawiać ciało i duszę, a także prowadzić do uzyskania jedności z Bogiem.

Niektórzy wierzą, że częstotliwości solfeżowe skrywają w sobie sekrety matematyki pitagorejskiej i są uważane za pierwszą, oryginalną skalę muzyczną, odkrytą 3000 lat temu. Obecnie jest ich 9 (6 oryginalnych i 3 dodane przez Puleo), przy czym każda z nich ma mieć inny wpływ na nasze ciało:

174 Hz – uwalnianie od podświadomych lęków i traum

– uwalnianie od podświadomych lęków i traum 285 Hz – przyspieszenie świadomej ewolucji

– przyspieszenie świadomej ewolucji 396 Hz – uwalnianie od poczucia winy i strachu

– uwalnianie od poczucia winy i strachu 417 Hz – odwracanie biegu wydarzeń, ułatwienie przemiany

– odwracanie biegu wydarzeń, ułatwienie przemiany 528 Hz – transformacja i cuda (naprawa DNA)

– transformacja i cuda (naprawa DNA) 639 Hz – połączenie, relacje międzyludzkie

– połączenie, relacje międzyludzkie 741 Hz – budzenie intuicji, wewnętrznego „ja”

– budzenie intuicji, wewnętrznego „ja” 852 Hz – powrót do duchowości

– powrót do duchowości 936 Hz lub 963 Hz – transcendencja

– transcendencja 1122 Hz – wyciszanie

Zanim pomyślicie, że już zupełnie odjechałam, powiem tylko, że nie korzystam z częstotliwości solfeżowych, by doznać duchowego oświecenia. To zwyczajnie jeden z najlepszych dla mnie sposobów na skupienie – muzyka tworzona na ich podstawie świetnie wycisza gonitwę myśli, uspokaja, a przy tym bardzo przyjemnie wibruje w ciele (jeśli jest słuchana na słuchawkach). Spróbujcie zresztą sami.

Biały szum

Pamiętasz akapit o gadzim mózgu i o tym, jak łatwo nas rozproszyć? O ile nagłe zmiany w otoczeniu powodują natychmiastowe odwrócenie uwagi, o tyle mózg bardzo szybko przyzwyczaja się do dźwięków jednostajnych – odfiltrowuje i zapomina o nich. Czy zauważasz dźwięk klimatyzacji albo tykającego zegara? No właśnie.

Na tym właśnie polega sztuczka z białym szumem. Nazwany jest tak dlatego, że łączy w sobie mieszaninę dźwięków o różnych częstotliwościach, dających jednak bardzo płaskie widmo akustyczne. Tak jak białe światło, które łączy w sobie wszystkie kolory tęczy. To, że jest jednostajny, ułatwia skupienie i wspiera kreatywne procesy myślowe. Jak? Kiedy słyszymy głównie biały szum, mózg się do niego przyzwyczaja i zaczyna ignorować. Dzięki temu nie zwraca również uwagi na pozostałe dźwięki otoczenia, które w innym przypadku natychmiast byłyby odczytywane jako zagrożenie.

Nie dla każdego biały szum będzie przyjemny do słuchania (dla mnie na przykład średnio). Wiele źródeł zaleca słuchanie „kolorowych szumów”, np. różowego (który jest nieco głębszy) albo brązowego (który pozbawiony jest prawie całkowicie nieprzyjemnych dla ucha wysokich tonów).

Dźwięki ASMR

Kojarzone głównie z relaksem, ale w wyjątkowych przypadkach mogą wspierać koncentrację podobnie do białego szumu.

ASMR to skrót od autonomous sensory meridian response, czyli przyjemnego mrowienia w ciele, wywołanego przez różne bodźce zewnętrzne, w naszym przypadku dźwiękowe.

ASMR sounds to głównie szepty, szelesty, szumy (np. wspomnianej już klimatyzacji), dźwięki nożyczek itp. Jeśli są jednostajne i niezbyt intensywne, mogą służyć za przyjemniejsze dla ucha zamienniki białego szumu.

Muzyka z gier

Jedno z zaleceń dotyczących muzyki ułatwiającej skupienie mówi, że najlepiej sprawdzają się utwory instrumentalne. Jeśli się nad tym zastanowić, to muzyka z gier pasuje idealnie – w większości pisana jest jako tło, a więc nie będzie powodować rozproszenia (szach-mat, gadzi mózgu!). Dodatkowo jej podniosły klimat może działać na nas motywująco. To ostatnie, to moja własna obserwacja, nie badania naukowe.

Poniżej playlista instrumentalna, ale jeśli chcesz posłuchać tekstów, to zapraszam do mojej playlisty piosenek z gier wideo.

Muzyka klasyczna

Wiele mówi się o dobroczynnym wpływie muzyki klasycznej nie tylko na koncentrację w pracy. Klasyka dobrze wpisuje się w schemat: zazwyczaj to muzyka instrumentalna, jej nie za szybkie i nie za wolne tempo zbawiennie wpływa na nasze samopoczucie. Według naukowców z Uniwersytetu Maryland szczególnie pozytywnie działa muzyka barokowa, której regularne słuchanie może prowadzić do wzrostu efektywności pracy i poprawy nastroju.

Jakie dźwięki działają najlepiej?

Co najmniej kilka zespołów naukowców przeprowadzało badania dotyczące wpływu muzyki na nasze samopoczucie i efektywność. Jeśli żadna z powyższych playlist nie przypadła ci do gustu, to może te wskazówki pomogą ci dobrać najlepsze dźwięki dla maksymalnej produktywności:

dźwięki natury – według badań Rensselaer Polytechnic Institute z Connecticut, pozytywnie wpływają na skupienie i nastrój, mogą mieć działanie podobne do białego szumu;

– według badań Rensselaer Polytechnic Institute z Connecticut, pozytywnie wpływają na skupienie i nastrój, mogą mieć działanie podobne do białego szumu; muzyka, która sprawia, że czujesz się lepiej – dowolne dźwięki poprawiające ci nastrój. Dobry humor wspiera podejmowanie bardziej przemyślanych decyzji i przyspiesza pracę;

– dowolne dźwięki poprawiające ci nastrój. Dobry humor wspiera podejmowanie bardziej przemyślanych decyzji i przyspiesza pracę; muzyka, która jest ci obojętna – tu zaprzeczenie powyższej teorii – naukowcy z Tajwanu (Fu Jen Catholic University) twierdzą, że muzyka, do której żywimy jakieś uczucia (pozytywne lub negatywne), rozprasza nas w pracy;

tu zaprzeczenie powyższej teorii – naukowcy z Tajwanu (Fu Jen Catholic University) twierdzą, że muzyka, do której żywimy jakieś uczucia (pozytywne lub negatywne), rozprasza nas w pracy; muzyka instrumentalna – słowa przeszkadzają, bo zamiast na pracy skupiamy się na słuchaniu tekstu piosenek. Z własnego doświadczenia wiem, że najgorzej jest z piosenkami w rodzimym języku – wtedy poziom skupienia spada do zera. Oczywiście wpływ piosenek na koncentrację potwierdzają badania;

– słowa przeszkadzają, bo zamiast na pracy skupiamy się na słuchaniu tekstu piosenek. Z własnego doświadczenia wiem, że najgorzej jest z piosenkami w rodzimym języku – wtedy poziom skupienia spada do zera. Oczywiście wpływ piosenek na koncentrację potwierdzają badania; muzyka, którą bardzo dobrze znasz – działa podobnie do białego szumu: mózg zna wszystkie dźwięki, zmiany tempa, słowa i przestaje na nie zwracać uwagę, odfiltrowuje je oraz wszystko inne, co dzieje się dookoła.

// Koniecznie daj znać, czy znalazłeś tu coś dla siebie i jaka muzyka do nauki i pracy pomaga ci się koncentrować!

CHCESZ SIĘ SKUPIĆ? SPRAWDŹ PRODUKTYWNĄ APTECZKĘ

Zrób więcej w godzinę, niż inni przez cały dzień …nawet, jeśli masz więcej zadań, niż czasu, nie wyrabiasz z deadline’ami i nie chcesz przerabiać drogich kursów i “motywacyjnych” szkoleń

Odbierz zestaw materiałów, który szybko nauczy cię skupionej pracy!

Muzyka poprawia pamięć i koncentrację. Najlepszym lekiem ABBA, ale nie tylko

Nie tylko ABBA

Naukowcy skupili się na wpływie muzyki na funkcje wykonawcze mózgu. Zatem sprawdzono: umiejętność planowania, skupienia uwagi, wielozadaniowość i zapamiętywanie. Badania wykazały, że muzyka groove, w stopniu znaczącym poprawia wydajność mózgu. Ten gatunek reprezentują między innymi: ABBA, Macy Grey, Jamiroquai, Modjo, The Jacksons, Bee Gees.

Aktywność muzyczna

Badacze udowodnili, że dynamiczne ćwiczenia, które wykonuje się przy akompaniamencie rytmicznej muzyki, poprawiają pracę mózgu. Już dawno potwierdziła się teza, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na mózg. Teraz postanowiono zbadać, jakie możliwości w tym zakresie daje muzyka.

Dwie grupy badanych

Uczestnicy badania słuchali utworów groove, posiadają one rytm „nakłaniający” odbiorców do ruchu do dźwięków muzyki. Druga grupa słuchała odprężającego szumu. Ochotnicy przed i po wysłuchaniu utworów mieli wykonać test Stroopa. Jego zadaniem było pokazanie czasu reakcji przy wypełnianiu zadania i sprawdzenie, jak wypada sprawność wykonawcza mózgu. Jego aktywność była cały czas monitorowana przez naukowców.

Jest odpowiedź

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Nature”. Na ich podstawie wyciągnięto zaskakujące wnioski. Uczestnicy, którzy słuchali rytmicznej muzyki i „dali się ponieść” melodii, wypadli lepiej niż druga grupa. Słuchający groove poprawili: umiejętność zapamiętywania, koncentrację i wielozadaniowości. Jak twierdzą badacze, wynika to z faktu stymulowania kory przedczołowej konkretnym rodzajem dźwięków.

Autor: Judyta Nowak – RMF Classic

Muzyka do nauki i pracy: TOP 5 playlist dla maksymalnej koncentracji

Nasz mózg lubi muzykę. Nie do końca rozumiemy, dlaczego tak się dzieje, ale wiadomo jedno – dźwięki mogą mieć pozytywny wpływ na koncentrację, szczególnie przy wykonywaniu przez nas pracy umysłowej.

Podczas nauki i pracy muzyka towarzyszy mi zawsze. Nawet w cichym i spokojnym pokoju najłatwiej mi się skupić, kiedy w słuchawkach coś przygrywa. Ale nie każda popularna piosenka będzie działać cuda.

Dlaczego odpowiednie dźwięki ułatwiają skupienie?

Nie jestem naukowcem, więc wybacz uproszczenia i swobodny język. Chodzi o to, że mimo posiadania bardzo zaawansowanego mózgu, w głębi nadal mamy coś z gada. Za najbardziej rozwiniętą, najdoskonalszą korą nową (zewnętrzną częścią mózgu, zwaną neocortex lub isocortex), odpowiedzialną między innymi za pamięć i funkcje językowe, znajdują się dużo starsze ewolucyjnie części mózgu. To między innymi tzw. „gadzi mózg” – odpowiedzialny za podstawowe funkcje życiowe i takie, które mogą zapewnić przetrwanie w wymagającym środowisku.

Pierwotne części mózgu przejmują kontrolę w granicznych sytuacjach, np. zagrożenia. Każda zmiana w otoczeniu – wizualna czy dźwiękowa – powoduje, że mózg natychmiast wybija nas z kreatywnego flow i ocenia, czy to, co słyszymy lub widzimy nie jest przypadkiem niebezpieczne. Gdy piszesz tekst albo myślisz nad rozwiązaniem zadania dźwięk SMS-a powiadomienie na Facebooku, rozmowy w biurze – wszystko może być potencjalnym zagrożeniem. Dlatego tak niezwykle łatwo o rozproszenie.

I tu pojawia się muzyka. Albo szerzej – dźwięki, bo nie tylko o muzyce dziś ci opowiem. Istnieje wiele różnych badań na temat tego, co najlepiej działa, a czego się wystrzegać. Przedstawię dziś to, co polecają naukowcy i to, co sprawdza się u mnie. Wszystko wsparte odpowiednimi playlistami na Spotify i YouTube.

NAJLEPSZA MUZYKA DO NAUKI I PRACY

Częstotliwości solfeżowe

Z lengłydża: solfeggio frequencies. Jeden z moich ulubionych sposobów na skupienie. Zastrzegam, że to co za chwilę napiszę o ich właściwościach, nie jest moją opinią, a pewnym przekonaniem, krążącym szczególnie wśród fanów medycyny alternatywnej.

Elektromagnetyczne częstotliwości solfeżowe odkrył dr Joseph Puleo, a w książce Healing Codes for the Biological Apocalypse opisał dr Leonard G. Horowitz. Miały one korespondować z metodą solfeggio i występować m.in. w chorałach gregoriańskich. Długotrwałe słuchanie określonych dźwięków ma pomagać uzdrawiać ciało i duszę, a także prowadzić do uzyskania jedności z Bogiem.

Niektórzy wierzą, że częstotliwości solfeżowe skrywają w sobie sekrety matematyki pitagorejskiej i są uważane za pierwszą, oryginalną skalę muzyczną, odkrytą 3000 lat temu. Obecnie jest ich 9 (6 oryginalnych i 3 dodane przez Puleo), przy czym każda z nich ma mieć inny wpływ na nasze ciało:

174 Hz – uwalnianie od podświadomych lęków i traum

– uwalnianie od podświadomych lęków i traum 285 Hz – przyspieszenie świadomej ewolucji

– przyspieszenie świadomej ewolucji 396 Hz – uwalnianie od poczucia winy i strachu

– uwalnianie od poczucia winy i strachu 417 Hz – odwracanie biegu wydarzeń, ułatwienie przemiany

– odwracanie biegu wydarzeń, ułatwienie przemiany 528 Hz – transformacja i cuda (naprawa DNA)

– transformacja i cuda (naprawa DNA) 639 Hz – połączenie, relacje międzyludzkie

– połączenie, relacje międzyludzkie 741 Hz – budzenie intuicji, wewnętrznego „ja”

– budzenie intuicji, wewnętrznego „ja” 852 Hz – powrót do duchowości

– powrót do duchowości 936 Hz lub 963 Hz – transcendencja

– transcendencja 1122 Hz – wyciszanie

Zanim pomyślicie, że już zupełnie odjechałam, powiem tylko, że nie korzystam z częstotliwości solfeżowych, by doznać duchowego oświecenia. To zwyczajnie jeden z najlepszych dla mnie sposobów na skupienie – muzyka tworzona na ich podstawie świetnie wycisza gonitwę myśli, uspokaja, a przy tym bardzo przyjemnie wibruje w ciele (jeśli jest słuchana na słuchawkach). Spróbujcie zresztą sami.

Biały szum

Pamiętasz akapit o gadzim mózgu i o tym, jak łatwo nas rozproszyć? O ile nagłe zmiany w otoczeniu powodują natychmiastowe odwrócenie uwagi, o tyle mózg bardzo szybko przyzwyczaja się do dźwięków jednostajnych – odfiltrowuje i zapomina o nich. Czy zauważasz dźwięk klimatyzacji albo tykającego zegara? No właśnie.

Na tym właśnie polega sztuczka z białym szumem. Nazwany jest tak dlatego, że łączy w sobie mieszaninę dźwięków o różnych częstotliwościach, dających jednak bardzo płaskie widmo akustyczne. Tak jak białe światło, które łączy w sobie wszystkie kolory tęczy. To, że jest jednostajny, ułatwia skupienie i wspiera kreatywne procesy myślowe. Jak? Kiedy słyszymy głównie biały szum, mózg się do niego przyzwyczaja i zaczyna ignorować. Dzięki temu nie zwraca również uwagi na pozostałe dźwięki otoczenia, które w innym przypadku natychmiast byłyby odczytywane jako zagrożenie.

Nie dla każdego biały szum będzie przyjemny do słuchania (dla mnie na przykład średnio). Wiele źródeł zaleca słuchanie „kolorowych szumów”, np. różowego (który jest nieco głębszy) albo brązowego (który pozbawiony jest prawie całkowicie nieprzyjemnych dla ucha wysokich tonów).

Dźwięki ASMR

Kojarzone głównie z relaksem, ale w wyjątkowych przypadkach mogą wspierać koncentrację podobnie do białego szumu.

ASMR to skrót od autonomous sensory meridian response, czyli przyjemnego mrowienia w ciele, wywołanego przez różne bodźce zewnętrzne, w naszym przypadku dźwiękowe.

ASMR sounds to głównie szepty, szelesty, szumy (np. wspomnianej już klimatyzacji), dźwięki nożyczek itp. Jeśli są jednostajne i niezbyt intensywne, mogą służyć za przyjemniejsze dla ucha zamienniki białego szumu.

Muzyka z gier

Jedno z zaleceń dotyczących muzyki ułatwiającej skupienie mówi, że najlepiej sprawdzają się utwory instrumentalne. Jeśli się nad tym zastanowić, to muzyka z gier pasuje idealnie – w większości pisana jest jako tło, a więc nie będzie powodować rozproszenia (szach-mat, gadzi mózgu!). Dodatkowo jej podniosły klimat może działać na nas motywująco. To ostatnie, to moja własna obserwacja, nie badania naukowe.

Poniżej playlista instrumentalna, ale jeśli chcesz posłuchać tekstów, to zapraszam do mojej playlisty piosenek z gier wideo.

Muzyka klasyczna

Wiele mówi się o dobroczynnym wpływie muzyki klasycznej nie tylko na koncentrację w pracy. Klasyka dobrze wpisuje się w schemat: zazwyczaj to muzyka instrumentalna, jej nie za szybkie i nie za wolne tempo zbawiennie wpływa na nasze samopoczucie. Według naukowców z Uniwersytetu Maryland szczególnie pozytywnie działa muzyka barokowa, której regularne słuchanie może prowadzić do wzrostu efektywności pracy i poprawy nastroju.

Jakie dźwięki działają najlepiej?

Co najmniej kilka zespołów naukowców przeprowadzało badania dotyczące wpływu muzyki na nasze samopoczucie i efektywność. Jeśli żadna z powyższych playlist nie przypadła ci do gustu, to może te wskazówki pomogą ci dobrać najlepsze dźwięki dla maksymalnej produktywności:

dźwięki natury – według badań Rensselaer Polytechnic Institute z Connecticut, pozytywnie wpływają na skupienie i nastrój, mogą mieć działanie podobne do białego szumu;

– według badań Rensselaer Polytechnic Institute z Connecticut, pozytywnie wpływają na skupienie i nastrój, mogą mieć działanie podobne do białego szumu; muzyka, która sprawia, że czujesz się lepiej – dowolne dźwięki poprawiające ci nastrój. Dobry humor wspiera podejmowanie bardziej przemyślanych decyzji i przyspiesza pracę;

– dowolne dźwięki poprawiające ci nastrój. Dobry humor wspiera podejmowanie bardziej przemyślanych decyzji i przyspiesza pracę; muzyka, która jest ci obojętna – tu zaprzeczenie powyższej teorii – naukowcy z Tajwanu (Fu Jen Catholic University) twierdzą, że muzyka, do której żywimy jakieś uczucia (pozytywne lub negatywne), rozprasza nas w pracy;

tu zaprzeczenie powyższej teorii – naukowcy z Tajwanu (Fu Jen Catholic University) twierdzą, że muzyka, do której żywimy jakieś uczucia (pozytywne lub negatywne), rozprasza nas w pracy; muzyka instrumentalna – słowa przeszkadzają, bo zamiast na pracy skupiamy się na słuchaniu tekstu piosenek. Z własnego doświadczenia wiem, że najgorzej jest z piosenkami w rodzimym języku – wtedy poziom skupienia spada do zera. Oczywiście wpływ piosenek na koncentrację potwierdzają badania;

– słowa przeszkadzają, bo zamiast na pracy skupiamy się na słuchaniu tekstu piosenek. Z własnego doświadczenia wiem, że najgorzej jest z piosenkami w rodzimym języku – wtedy poziom skupienia spada do zera. Oczywiście wpływ piosenek na koncentrację potwierdzają badania; muzyka, którą bardzo dobrze znasz – działa podobnie do białego szumu: mózg zna wszystkie dźwięki, zmiany tempa, słowa i przestaje na nie zwracać uwagę, odfiltrowuje je oraz wszystko inne, co dzieje się dookoła.

// Koniecznie daj znać, czy znalazłeś tu coś dla siebie i jaka muzyka do nauki i pracy pomaga ci się koncentrować!

CHCESZ SIĘ SKUPIĆ? SPRAWDŹ PRODUKTYWNĄ APTECZKĘ

Zrób więcej w godzinę, niż inni przez cały dzień …nawet, jeśli masz więcej zadań, niż czasu, nie wyrabiasz z deadline’ami i nie chcesz przerabiać drogich kursów i “motywacyjnych” szkoleń

Odbierz zestaw materiałów, który szybko nauczy cię skupionej pracy!

Muzyka pomaga w nauce?

Muzyka pomaga w nauce?

Muzyka dobra na … myślenie

Podstawą prawidłowego funkcjonowania jest współgranie różnych inteligencji – językowej, przestrzennej, kinestetycznej, interpersonalnej, matematycznej, intrapersonalnej, duchowej. Badania dowodzą, że doskonałym narzędziem stymulującym wszechstronny rozwój jest muzyka. Oprócz pobudzania różnych inteligencji łączy obie półkule i wprowadza stan równowagi.

Naukowcy odkryli, że pewien rodzaj muzyki wpływa na umysł i pamięć, uwalnia od stresu, pomaga w koncentracji oraz otwiera podświadomość. Zauważyli, że muzyka barokowa largo czy andante, utrzymana w rytmie 60 uderzeń na minutę, pomaga w procesie przyspieszonego uczenia się. Spokojne tony largo obniżają ciśnienie krwi, zmniejszają liczbę uderzeń serca, dzięki czemu odzyskuje ono normalny rytm. Obniża się poziom stresu, pobudzany jest system immunologiczny, zmieniają się również fale mózgowe. Muzyka barokowa synchronizuje więc umysł i ciało. Rozluźnione ciało i pobudzony mózg stanowią idealny stan do optymalnego uczenia się.

Twórcy muzyki barokowej wiedzieli, co robią, tworząc kojącą, pogodną muzykę. Wykorzystywali najczęściej instrumenty strunowe takie jak – skrzypce, harfę, gitarę, mandolinę, które mają naturalne wysokie częstotliwości (5 – 8 tyś. herców). Dźwięki o tak wysokiej częstotliwości ładują „baterie mózgowe”, z kolei niektóre dźwięki o niskiej częstotliwości, takie jak hałas ruchu ulicznego, lotnisk, placów budowy wyczerpują mózg. Jak wiadomo powolna muzyka o wysokich częstotliwościach dostarcza mózgowi energii, uaktywnia umysł i pamięć, likwiduje zmęczenie, przyspiesza procesy związane z uczeniem się. Ma również wpływ w nawiązaniu kontaktu między świadomością a podświadomością.

Affred Tomatis, francuski specjalista chorób uszu, zajmujący się wpływem muzyki powiedział: „Ucho nie jest stworzone wyłącznie do słuchania. Ucho stworzone jest do pobudzania mózgu i ciała”. Badając muzykę różnych kompozytorów zauważył, że muzyką najbogatszą w wysokie częstotliwości są kompozycje Mozarta. W wyniku badań powstał termin „Efekt Mozarta” – to ogólny termin oznaczający wpływ i znaczenie muzyki w dziedzinie zdrowia, edukacji i poprawy ogólnego stanu psychicznego.

Na podstawie wielu badań dowiedziono, że zastosowanie muzyki może pomagać w leczeniu zaburzeń słuchania, dysleksji, zespołu zaburzeń uwagi, autyzmu. Muzyka pozwala zredukować stres wywołany chorobą, może również zredukować ból. Coraz częściej w leczeniu takich schorzeń jak migrena, nerwice, depresja, uzależnienia wykorzystywana jest muzykoterapia.

W szpitalach i klinikach położniczych, w których stosuje się terapię muzyką zaobserwowano mniej komplikacji w czasie porodu, mniej zabiegów cesarskiego cięcia, krótszy czas porodu, krótszy czas pobytu pacjentów w szpitalu . Na przykład w szpitalu Hellen Keller w Alabamie eksperyment z 59 noworodkami pokazał, że 94% płaczących dzieci natychmiast zasnęło bez butelki lub smoczka, gdy słuchały muzyki.

W USA przeprowadzono badania, które wykazały, że muzyczna stymulacja w okresie płodowym wpływa na rozwój mózgu. Bodźce muzyczne pobudzają słuch, dzięki czemu dziecko rodzi się z większą ilością komórek nerwowych, a to z kolei decyduje o jego większych możliwościach. Zaobserwowano, ze słuchanie muzyki Mozarta wpływa bardzo korzystnie na liczbę połączeń nerwowych między obiema półkulami mózgowymi. Dzieci, których matki w czasie ciąży słuchały takiej muzyki, rodzą się radosne, spokojne, intensywniej gaworzą, szybciej uczą się siadać, a w szkole odnoszą większe sukcesy – są bardziej kreatywne, bogatsze emocjonalnie.

Z kolei włoscy badacze sprawdzali reakcje płodu na muzykę Czajkowskiego i ostry rock. Muzyka rockowa pobudzała dzieci do nadmiernej aktywności, a Czajkowski uspokajał. Zauważono, że dzieci wolą tony uspakajające (Vivaldi, Mozart) niż wprowadzające niepokój.

W latach 1972 – 1992 przeprowadzano wiele badań, które wykazały, że słuchanie muzyki wspomaga czytanie, naukę języków obcych, matematykę; poprawia samoocenę, kreatywność, rozwija zdolności percepcyjno – motoryczne, psychosomatyczne oraz kompetencje społeczne. Studenci, którzy słuchali muzyki klasycznej byli bardziej ożywieni intelektualnie, zwiększały się ich zdolności twórcze, mieli większe poczucia własnej wartości, lepszą koncentrację, skupienie uwagi, a ich pamięć zwiększyła się o ponad 90% .

Klasyczna muzyka wzmacnia pamięć, wyobraźnię przestrzenną, rozumowanie, logikę. Dzieje się tak między innymi dlatego, że pod wpływem muzyki zwiększa się poziom katecholamin oraz serotoniny, neuroprzekaźników biorących udział w procesie uczenia się. Badania wykazują, że słuchanie muzyki instrumentalnej we wczesnym dzieciństwie wspiera również rozwój zdolności matematycznych. Muzyka ulepsza i utrwala proces zapamiętywania, ponieważ stymuluje układ limbiczny, który jest emocjonalnym centrum mózgu i ma ścisły związek z uczeniem się.

Są osoby, które lubią uczyć się przy muzyce. Twierdzą, że je to inspiruje. Ta opinia może być prawdziwa pod warunkiem, że słuchają muzyki z CD, MP3 czy innego samodzielnie przez siebie wybranego źródła dźwięku.

Gorzej się sprawa ma, kiedy dzieciaki uczą się przy radiu czy TV. Teoretycznie słuchają muzyki. W praktyce nawet najlepiej wyselekcjonowane programy muzyczne są przerywane spotami reklamowymi, których autorzy są mistrzami w zwracaniu (odwracaniu) uwagi. Ścieżki dźwiękowe i filmowe reklam naszpikowane są seksem, przemocą, atmosferą napięcia i niepewności, bo na to reaguje ludzki mózg (atawizmy). A wszystko po to, aby słuchacz porzucił to co robi i zwrócił swoją uwagę na reklamę.

Tak więc uczenie się, rozumiane jako skupiona uwaga na podręczniku czy zeszycie, przy TV czy radiu jest mało efektywne. Przypomina trochę wędrówkę po polu minowym. Co się człowiek skupi na detalu, to wybucha kolejna bomba – spot reklamowy. W takich warunkach trudno szybko i bezpiecznie dotrzeć do celu i dobrze się nauczyć.

Muzyka wspomagająca koncentrację

Chyba każdy z nas lubi ten stan kiedy siadasz do pracy nad jakimś projektem i zanurzasz się bez pamięci w twórczości. Nawet nie wiesz kiedy minęły godziny pełnego skupieniu. Czasami jednak ciężko jest wejść w ten stan. Osobiście mam swoje sprawdzone albumy, które wspomagają moją koncentrację i pomagają mi osiągnąć tzw. „flow”.

Ludovico Einaudi

Mój ulubiony kompozytor, słuchając jego utworów pracuje mi się niezwykle efektywnie. Kojarzysz film „Nietykalni”? Tam właśnie między innymi możemy posłuchać jego utworów, w tym utworu Fly. Ja osobiście do pracy polecam album Una mattina:

Estas Tone

Piękne brzmienie gitary, ciekawe efekty dźwiękowe, to właśnie jest Internal Flight. Spędziłam wiele godzin w stanie „flow” dzięki temu twórcy. Zdecydowanie polecam:

Hans Zimmer

Ostatnio dwa powyższe albumy zaczęły mi nie wystarczać i niedawno trafiłam na ścieżkę dźwiękową z filmu Planeta Ziemia. Hanz Zimmer, jak zwykle, dostarcza mistrzowsko skomponowanych utworów.

Może Ty też masz sprawdzony album albo play listę, która pomaga Ci w koncentracji? Podziel się koniecznie w komentarzu!

키워드에 대한 정보 muzyka na pamięć i koncentrację

다음은 Bing에서 muzyka na pamięć i koncentrację 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  한국 으로 선물 보내기 | 한국에 1분만에 선물 보내기. 소다기프트(Sodagift). 해외에서 기프티콘 보내기 12182 명이 이 답변을 좋아했습니다
See also  Szymon Pietrzak Ortopeda Okopowa | St3 Interview: Preparation Session – Webinar For Orthopaedic Trainees – Orthohub 154 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.

See also  출사 모델 에나 | 211130 고은 Goeun 레이샤 Laysha '초콜릿크림 Chocolate Cream' 4K 60P 직캠 By Dafttaengk 229 개의 베스트 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Muzyka poprawiająca pamięć i koncentrację | Synchronizacja półkul mózgowych | Zwiększ moc mózgu

  • muzyka poprawiająca pamięć i koncentrację
  • synchronizacja półkul mózgowych
  • zwiększ moc mózgu
  • popraw inteligencję
  • zwiększenie inteligencji
  • jak poprawić inteligencję
  • poprawa pamięci i koncentracji
  • Suit Your Mood
  • dźwięki binauralne
  • muzyka pobudzająca mózg
  • muzyka stymulująca mózg
  • super inteligencja
  • increase brain power
  • super intelligence memory music
  • enhance intelligence
  • improve memory and concentration
  • binaural beats focus music
  • brain hemisphere synchronization

Muzyka #poprawiająca #pamięć #i #koncentrację #| #Synchronizacja #półkul #mózgowych #| #Zwiększ #moc #mózgu


YouTube에서 muzyka na pamięć i koncentrację 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Muzyka poprawiająca pamięć i koncentrację | Synchronizacja półkul mózgowych | Zwiększ moc mózgu | muzyka na pamięć i koncentrację, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment