당신은 주제를 찾고 있습니까 “myślenie out of the box – This Guy Took ‘Thinking Outside The Box’ To Another Level!!“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 ManUP! Community 이(가) 작성한 기사에는 조회수 113회 및 좋아요 14개 개의 좋아요가 있습니다.
myślenie out of the box 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 This Guy Took ‘Thinking Outside The Box’ To Another Level!! – myślenie out of the box 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
myślenie out of the box 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Myślenie out of the box: co to znaczy, jak się go nauczyć?
Think outse the box to metafora oznaczająca twórcze, nieszablonowe myślenie oparte o szeroką perspektywę. Umiejętność myślenia out of the …
Source: www.gowork.pl
Date Published: 10/7/2022
View: 163
Czym jest myślenie out of the box i jak wykorzystywać …
Myślenie out of the box to nic innego niż myślenie lateralne. Jednak z bliżej nieznanych powodów, w biznesie, a szczególnie w marketingu, lepiej …
Source: managerwopalach.pl
Date Published: 6/4/2022
View: 1698
Jak nie myśleć o niebieskim słoniu, czyli ani słowa o pudełku?
Myślenie out‑of‑the‑box – określenie to od czterech dekad króluje w świecie biznesu (i nie tylko), stając się mantrą konsultantów i …
Source: www.ican.pl
Date Published: 7/17/2021
View: 9357
11 sposobów na to, jak myśleć kreatywnie out of the box
Tylko jak myśleć kreatywnie, „poza pudełkiem”, twórczo, czyli out of the box? Tylko nie mów, że nie jesteś kreatywna/kreatywny. Jeśli tak sądzisz, to przypomnij …
Source: realizujswojecele.pl
Date Published: 8/16/2021
View: 5472
ZOSTAŃ W PUDEŁKU! Dlaczego nie należy myśleć out of the …
ZOSTAŃ W PUDEŁKU! Dlaczego nie należy myśleć out of the box … Nazwa EY odnosi się do firm członkowskich Ernst & Young Global Limited, z których każda stanowi …
Source: www.academyofbusiness.pl
Date Published: 8/3/2022
View: 4890
Czy myślenie out of the box się nie sprawdziło? – Digital Festival
Czy myślenie out of the box jest wciąż aktualnym trendem? A może jednak inse the box to właściwy kierunek? O tym opowie trener EY Academy of Business …
Source: digitalfestival.pl
Date Published: 3/3/2021
View: 6359
Myslenie out of the box – Workshop.sk
Čo je to myslenie Out of the box? Prečo sa tak často používa toto slovné spojenie a čo sa chce tým povedať? Každý z nás má svoje vzorce správania sa, …
Source: workshop.sk
Date Published: 9/4/2022
View: 9635
myślenie out of the box z elementami design thinking z …
Kreatywny Menedżer – myślenie out of the box z elementami design thinking z … od każdego lera i menedżera kreatywności oraz nieszablonowego myślenia.
Source: langas.pl
Date Published: 12/3/2021
View: 2455
Vynikni ! Myslenie “OUT OF THE BOX” | Kurzy pre dospelých
Vynikni ! Myslenie “OUT OF THE BOX”, Power Coaching s.r.o., Horná 5 Bratislava 83152, 10.12.2020 – 10.12.2020.
Source: eduworld.sk
Date Published: 5/5/2022
View: 5870
주제와 관련된 이미지 myślenie out of the box
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 This Guy Took ‘Thinking Outside The Box’ To Another Level!!. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 myślenie out of the box
- Author: ManUP! Community
- Views: 조회수 113회
- Likes: 좋아요 14개
- Date Published: 2021. 8. 21.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=i-jl45s4P48
Czym jest myślenie out of the box i jak wykorzystywać myślenie lateralne.
Czym jest myślenie out of the box i jak wykorzystywać myślenie lateralne.
Chociaż wiele razy czytałeś o Troi lub oglądałeś filmy dotyczący jej zdobycia i używasz zwrotu koń trojański, to nie wiem czy połączyłeś kiedykolwiek ten epizod z myśleniem out of the box, czyli myśleniem lateralnym.
Przez ponad dziewięć lat Achajowie oblegali Troję i nie umieli zmusić jej do poddania się, ani nie mogli jej zdobyć żadnymi znanymi wówczas sposobami. Podejmowali próbę za próbą i za każdym razem kończyło się to fiaskiem. Tkwili w pudełku logicznego myślenia i myślenia według rozpoznanych schematów. Dowództwo Troi było w tym samym pudełku, tak samo rozpoznawało zagrożenia i byli w stanie przewidywać zachowania najeźdźców. Impas trwał. Aż Odyseusz, zamiast myśleć jak sforsować mury lub je zniszczyć, popatrzył na problem z zewnątrz pudełka i zaczął szukać odpowiedzi na pytanie, co zrobić, aby brama do Troi sama się otworzyła. Jak dobrze wiesz, znalazł sposób. Troja padła.
Czym jest zatem myślenie out of the box?
Wszystko zaczęło się w 1967 roku kiedy to brytyjski psycholog i doktor nauk medycznych Edward de Bono po raz pierwszy użył słów: myślenie lateralne. Brakowało mu słów aby opisać myślenie inne niż to logiczne, którego uczymy się od najmłodszych lat i które nie wystarcza gdy napotykamy złożone problemy, gdy potrzebujemy innowacji lub gdy wpadamy w impas. Stworzył więc myślenia lateralne, które odzwierciedlało poziome myślenie. Myślenie logiczne określił jako myślenie wertykalne, pionowe. Różnicę pokazał na przykładzie odwiertów ropy naftowej i to jest bardzo dobre porównanie.
Możesz szukać ropy naftowej wyznaczając do tego miejsce, po czym kopać dół, coraz większy, coraz głębszy. Skupiasz się wówczas na kopaniu w dół. Logika i doświadczenia pokazują, że im głębiej tym prawdopodobieństwo dokopania się do złoża jest większe. I tak wygląda myślenie wertykalne. Osoby, które kopią dół bardzo niechętnie porzucą jego kopanie, gdyż jest to łatwiejsze niż rozpoczęcie kopania w nowym miejscu. Szczególnie wówczas, gdy nie widzi się zwrotu z inwestycji tego kopania. Będąc zapatrzonym w dół, nie da się spojrzeć w innym kierunku. Dół nadaje kierunek, w którym idzie wysiłek. Kopiąc dół osiągniesz namacalne rezultaty (dół się pogłębia) i możesz uzasadnić ponoszone koszty (wszystko po to, by dokopać się do złoża, które jest głębiej).
Ale co w przypadku, gdy dół zacząłeś kopać w niewłaściwym miejscu?
Może lepiej jest kopać w kilku miejscach jednocześnie? A może jeszcze lepiej jest poświęcić trochę czasu na analizę tego, gdzie warto zacząć kopać? Myślenie lateralne to właśnie popatrzenie na problem poziomo, a nie pionowo. Jakie mamy opcje? Co możemy zrobić inaczej? Może trzeba zacząć kopać w innym miejscu? Trudno jest podjąć decyzję o porzuceniu już wykopanego dołu. Ale kopanie go głębiej nie koniecznie jest gwarantem sukcesu. Tak samo zresztą jak wykopanie kolejnych dziesięciu dołów.
Jednak świadomość istnienia kilka czy kilkunastu alternatyw powinna być promowana, w stosunku do ślepego podążania za jedynym rozwiązaniem, które dyktuje logika, przyzwyczajenia, wygoda, czy lenistwo.
Mam nadzieję, że już rozumiesz czym jest myślenie lateralne. To myślenie poza schematami. To zdolność patrzenia na rzeczy z różnych stron i tworzenia pozornie nieistniejących połączeń. W myśleniu lateralnym kwestionujesz to co już wiesz, rezygnujesz z gotowych rozwiązań i szukasz alternatyw.
Niby dlaczego telewizory, ekrany komputerów są prostokątami? Przecież nasz wzrok jest elipsą, a nie kwadratem. Dlaczego książki to czarny nadruk na białym papierze, a nie granatowy lub brązowy nadruk? Dlaczego kolor czerwony odbierany jest jako agresywny i jest kolorem ostrzegawczym? Może neonowa zieleń lepiej by działała?
Myślenie out of the box to nic innego niż myślenie lateralne. Jednak z bliżej nieznanych powodów, w biznesie, a szczególnie w marketingu, lepiej przyjęło się określenie myślenia poza pudełkiem. Punktem wyjścia jest założenie, że większość z nas tkwi w określonym pudełku przekonań, zwyczajów, zasad, wzorców. Pudełek jest bardzo wiele. Jednak przejście z jednego do drugiego wymaga pewnego wysiłku intelektualnego i wyjścia ze strefy komfortu jaką daje znane i lubiane pudełko.
Wychylenie głowy z pudełka może być ryzykowne, gdyż poza pudełkiem jest przestrzeń nieznana. Przejście do innego pudełka także nie gwarantuje sukcesu ani nawet minimalnie lepszych rezultatów. Daje jedynie nadzieję na lepsze.
Gdzie zatem wykorzystywać myślenie lateralne?
Wszędzie tam, gdzie to co robisz już nie działa, gdy masz oczywiste rozwiązanie, koszty zaczynają przewyższać korzyści, gdy potrzebujesz nowych pomysłów lub gdy szukasz nowego pomysłu na siebie.
Ważne jest abyś najpierw zdał sobie sprawę z tego, że twój mózg działa tak, aby się nie przegrzać. Tylko mniej więcej do trzeciego roku życia mózg człowieka cały czas zwiększa swoją pojemność, (swoją droga nie wiemy dokładnie jak jest ta pojemność, ale nie mniej niż 7 TB a noże nawet 2,5K TB). Potem mózg wyhamowuje. Gdyby w takim tempie nadal się rozwijał, tak szybko rosła jego pojemność, to nasze ciało nie dałoby rady go wykarmić, czyli dostarczyć potrzebnej energii. Mózg zużywa 20-30% dostarczanej do ciała energii.
Mózg, siła napędowa myślenia lateralnego wytwarza połączenia neuronalne, ale jednocześnie dąży do tego, aby te ścieżki były jak najkrótsze i biegnące po nich informacje zużywały jak najmniej energii. Jak to się przekłada na myślenie? Przez lata dostarczasz do umysłu dane, które są tym co widzimy, słyszymy, czujemy, to twoje doświadczenia, upadki i wzloty. Mózg układa z tego swoje otoczenie w określony sposób i tworzy z tego wzorzec. Następnie wykorzystuje ten wzorzec, ten szczególny sposób patrzenia na środowisko i opiera się na nim dochodzą do pewnych wniosku. I niezależnie jak logicznie myślałeś dochodząc do wniosków, to nie wyeliminujesz błędów, które powstały już na etapie powstawania wzorca. Tak jak przy kopaniu dołu. Ale mózg zapisuje te wnioski i wkłada je do ciągle tworzonych szufladek i pudełek.
Jak zatem uruchomić myślenie out of the box?
Po tym, jak już masz świadomość istnienia wzorców, szablonów myślenia i lenistwa mózgu, znajdź czas na burzę mózgów i postaraj się wyczarować inne, alternatywne sposoby zdefiniowania swoich problemów i rozwiń szersze myślenia. Znajdź inne kierunki. Nie chodzi tutaj o ulepszanie tego, co już zostało zrobione i istnieje. Podejmij próbę znalezienia nowego podejścia lub radykalnej koncepcji. Myślenie lateralne nie musi zająć więcej niż kilkanaście, kilkadziesiąt minut. Nie chodzi tutaj o myślenie całymi dniami i miesiącami. Użyj wyobraźni.
Myślenie lateralne to sztuka przeformułowywania pytań i stawania z boku problemu. To można porównać do wyrzucania założeń do kosza i łamaniem zasad. Apple to sukces wynikający z myślenia out of the box.
Pomysły na to, jak możesz zacząć:
Zacznij myśleć jak inna osoba. Na przykład co w danej sytuacji zrobiłby:
– twój wróg,
– Steve Jobs,
– twój przyjaciel,
– osoba, którą podziwiasz,
– Budda,
– twój klient.
Utwórz mapę myśli swoich problemów
Jest to przydatne narzędzie do szkicowania wielu pomysłów. Działa jak drzewo hierarchiczne, ale tutaj zaczynasz od swojego problemu w centrum. Po narysowaniu głównych tematów przejdź do podtematów.
Poproś pięć innych osób o pomysły.
To mogą być twoi znajomi, klienci, dostawcy, ale także twoje dzieci, twoi dziadkowie, osoby z innych krajów, oraz wujek Google.
Zapytaj zupełnie nieznane Ci osoby, jak podeszłyby do twojego problemu.
Zdefiniuj problem lub wyzwanie i napisz do kilku zupełnie nieznanych ci osób z prośbą o pomoc w znalezieniu rozwiązań. Użyj do tego Linkedin, FB czy innego portalu społecznościowego.
Użyj sześciu kapeluszy Edwarda de Bono – o tym czytaj w oddzielnym artykule.
Pomyśl o tym co wszyscy robią w takim przypadku i zapisz co można zrobić odwrotnie.
Czy można nauczyć się myślenia lateralnego?
Umiejętność myślenia out of the box można rozwijać – podobnie jak ćwiczyć nasz mózg. W zasadzie jedno z drugim ściśle się wiąże. Osoby ciekawe świata, bogate w doznania, nieustannie szukające inspiracji, chętnie uczące się nowych rzeczy, kreatywne, niemalże cały czas rozwijają w sobie nieszablonowe myślenie. Jest ono bowiem w pewnym sensie wypadkową naszych doświadczeń, wspomnień, wiedzy… Jednak, aby wprowadzać je w życie, trzeba zapominać o utartych schematach i dawno wydeptanych ścieżkach, niekiedy też mieć odwagę do podważania tez, które inni uznają za pewnik.
W efekcie działań nieszablonowych mamy szansę na szczęśliwe życie i sukces zawodowy – bardzo często jest to sukces spektakularny. Skąd to się bierze? Otóż osoby, które zwykle znajdują innowacyjne rozwiązania, najpierw muszą wyeliminować to, co oczywiste. Zdarza się, że realizują działania, na pierwszy rzut oka, kwestionujące oczywiste pojęcia. Bez takiego wyjścia poza utarte schematy nie da się osiągnąć najwyższych celów. Gdyby było to proste – zapewne cele te zostałyby już dawno zrealizowane przez większość społeczeństwa.
Myślenie out-of-the-box nie jest trudne, ale wymaga pewnej pracy, wysiłku intelektualnego. Przydaje się nie tylko w życiu zawodowym, ale i prywatnym – zawsze wtedy, gdy pojawiają się nieoczekiwane okoliczności, a schematy zawodzą. W życiu zawodowym myślenie nieszablonowe przynosi jeszcze lepsze efekty – zwykle przekłada się na satysfakcję, również w wymiarze materialnym.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej to zapraszam cię do mini wykładów na Facebooku.
Linki do poszczególnych odcinków znajdziesz poniżej:
Odcinek 2 Odcinek1
Przeczytaj również:
Jak nie myśleć o niebieskim słoniu, czyli ani słowa o pudełku?
Myślenie out‑of‑the‑box – określenie to od czterech dekad króluje w świecie biznesu (i nie tylko), stając się mantrą konsultantów i osławioną receptą na wszystko. Czy oznacza to, że nie wystarczy już zwykłe myślenie? Czy z naszym jest coś nie tak? Czy może padliśmy ofiarą jakiejś zbiorowej manipulacji?
Sprawdźmy. Podaj połowę z trzynastu? Oczywiście bez problemu znajdujesz odpowiedź, więc z myśleniem nie jest źle. A teraz krótka ankieta: ilu odpowiedzi udzieliłeś?
jednej,
dwóch,
więcej niż dwóch,
miałem więcej pytań niż odpowiedzi.
Zaraz, to może być więcej różnych połów z trzynastu? Gdy się dobrze nad tym zastanowić, to tak. Ale mało kto przy tak prostym zadaniu to robi. Przyzwyczajeni jesteśmy do szybkich, gotowych i wyuczonych odpowiedzi.
Problem w szufladzie
Spytani (lub w zetknięciu z problemem) sięgamy do odpowiedniej szufladki w pamięci, w której mamy gotową odpowiedź albo przynajmniej instrukcję, jak ją znaleźć. Tak jak powyżej: podziel 13 przez 2. Natychmiast sięgamy do kolejnej szufladki i mamy rozwiązanie. Problem w tym, że szukamy jednej, jedynej, słusznej odpowiedzi i zadowalamy się momentalnie, gdy ją znajdziemy. Choć z tą słusznością to, prawdę mówiąc, może być różnie. Daniel Kahneman w swojej książce „Pułapki myślenia” przytacza prostą zagadkę: kij bejsbolowy i piłka kosztują razem $1,10; kij jest o dolara droższy od piłki; ile kosztuje piłka? Jeśli pomyślałeś o 10 centach, to jesteś w dobrym towarzystwie – tak odpowiedziało 80% z wielu tysięcy testowanych studentów różnych uniwersytetów – ponad 50% w tak renomowanych uczelniach jak Harvard, Princeton czy Massachusetts Institute of Technology – ale niestety ze złą odpowiedzią („bardzo dobrze… pała”, powtarzając za znaną audycją satyryczną). Wystarczy proste zsumowanie obu cen, by się o tym przekonać.
Zadowalamy się pierwszą odpowiedzią i jesteśmy gotowi jej bronić do końca. Na tym właśnie polega problem z rozwiązywaniem problemów – zwłaszcza tych złożonych i dotyczących wielu osób. Wówczas każdy walczy o swoje własne, jedyne i subiektywnie słuszne rozwiązanie. Gdy zaś jesteśmy sami, zadowalamy się czymś, co nie dość, że może być fałszywe, to jeszcze zamyka nam drogę do szukania innych rozwiązań. Nie, spokojnie, 6,5 to prawidłowy wynik dzielenia, ale o tym później.
Zostań mistrzem zarządzania sobą »
A jeśli bym Cię poprosił, byś w 3 sekundy podał połowę z 957389? Szybko do szufladki, a tam odpowiedź: nie da się. To też odpowiedź i też nas zadowala, bo też uznajemy ją za prawdziwą (stanowczo nazbyt często).
Choć w większości sytuacji możemy faktycznie obyć się z tą jedną odpowiedzią – nawet z tą, że się nie da – to gdy stajemy przed wyzwaniem i szukamy odpowiedzi, której jeszcze nie było albo po prostu jej jeszcze nie znamy, potrzeba wówczas czegoś więcej niż sięganie po wyuczone i pewne rozwiązania. Zamiast reaktywnego grzebania w pamięci potrzebujemy kreatywnego użycia wyobraźni.
Określenie out‑of‑the‑box zostało spopularyzowane w latach 70. przez konsultantów biznesowych. By pokazać potrzebę wychodzenia poza pewne schematy myślenia i konieczność zmiany paradygmatu przy rozwiązywaniu problemów związanych z rozwojem biznesu, posługiwali się oni słynną zagadką z dziewięcioma kropkami, która stała się potem symbolem myślenia poza pudełkiem. Stworzył ją na początku ubiegłego wieku brytyjski matematyk Henry Ernest Dudeney, a polega na połączeniu owych kropek, ułożonych w kwadrat 3×3, czterema prostymi liniami, narysowanymi bez odrywania ołówka. Jeśli nie znasz rozwiązania, to przerwij na moment czytanie i wróć z odpowiedzią (oby nie z gatunku „to się nie da”).
Każdy, kto zna rozwiązanie, wie, że bez wyjścia poza schematy myślowe i ramy własnych założeń faktycznie „to się nie da”. Ale jak już opuścimy domniemane granice zasugerowane przez kształt rzędów kropek, to możemy nagle odkryć więcej rozwiązań. Możemy nawet dojść do wniosku, że cztery linie to za wiele. Nasza kreatywność zacznie nam podsuwać nowe perspektywy, a za nimi nowe rozwiązania.
Po drugiej stronie lustra
Skąd się to bierze? Dlaczego wpadamy w pudełko? Opisywany wyżej sposób myślenia to jedno. Bardziej istotne, moim zdaniem, jest to, jak reagujemy na pytania. Mamy niestety tendencję do skrupulatnego trzymania się tego, co naszym zdaniem jasno wynika z postawionej kwestii. I właśnie tutaj wpadamy w pułapkę. Potrzebujemy jasnej sytuacji, więc tę jednoznaczność sami sobie wymyślamy. Skoro mamy połączyć kropki, to musimy się poruszać między kropkami. Na dodatek łączenie oznacza, że trzeba zacząć na kropce i na kropce skończyć. Niby oczywiste. Z tym że tego w ogóle nie było w zadaniu. Sami to założyliśmy.
Dlatego zamiast słuchać pytań, nauczmy się je zadawać. Jak Alicja, która stojąc przed lustrem zastanawiała się, co może być po jego drugiej stronie. Czy jest odwrotnie niż w świecie, w którym była? Okazało się, że jest tam bogactwo zaskakujących i logicznych, choć zdawałoby się niemożliwych – przynajmniej po tej stronie – rzeczy. Po drugiej stają się one oczywiste.
A gdybyśmy podeszli do problemu z kropkami… po prostu odwrotnie? Na przykład zamiast próbując odpowiadać, zadali pytanie? Najlepiej odwrotne – jak umieścić te dziewięć kropek na narysowanych liniach? Odpowiedź znaleźlibyśmy zapewne bez większego trudu. Wystarczy tylko przeformułować problem, by uwolnić kreatywność, unikając pułapki zaszufladkowania.
Wróćmy do naszej połowy z trzynastu. A co może być kreatywnego w prostym dzieleniu – możesz zapytać? W samym dzieleniu faktycznie nic. Chodzi właśnie o to, że jeśli skupimy się na dzieleniu jako działaniu arytmetycznym, to pozostaniemy tylko z jedną odpowiedzią. A jest ich bardzo wiele. Tak, połów z trzynastu może być bardzo, bardzo dużo. No to podejdźmy w analogiczny sposób i zacznijmy zadawać pytania (wariant d w ankiecie na początku nie był żartem). Co oznacza podzielić? Przeciąć, rozgraniczyć, rozdzielić, rozwarstwić, przepołowić – no proszę, już masz nowe rozwiązania, prawda? Idźmy dalej: co może oznaczać trzynaście? Słowo lub liczbę. No i mamy kolejne warianty połówek. Pójdźmy za ciosem − jak można je zapisać? Po arabsku, po rzymsku, w układzie dwójkowym itd. Można teraz bawić się w różne sposoby dzielenia różnie zapisanych słów i liczb. Fantazja podpowie nam całą masę pomysłów. Wystarczyło, przez zadawanie pytań, kolejno weryfikować założenia. Wyobraźnia, zamiast stawiać domyślne ściany pudełka, zaczyna wędrować w poszukiwaniu wszystkiego, co może być rozwiązaniem.
Nie myśleć o niebieskim słoniu
A jak to wygląda w praktyce biznesowej? Skoro idea myślenia out‑of‑the‑box stamtąd się wywodzi, to powinno być wspaniale. Niestety zbyt często odbiera się to w kategoriach wzorca do równania, warunku do spełnienia czy celu do osiągnięcia. Mottem większości zebrań i narad stał się nakaz: myślcie out‑of‑the‑box! Wówczas w oczywisty sposób dzieje się coś przeciwnego, jak w paradoksie psychologicznym o niemyśleniu o niebieskim słoniu. Mózg po prostu nie jest w stanie wykonać polecenia, by nie myśleć o niebieskim słoniu. Momentalnie i nieuchronnie robi coś wręcz odwrotnego. Żeby nie myśleć o niebieskim słoniu, musi najpierw przywołać na myśl właśnie to, o czym ma nie myśleć.
Czy inaczej będzie, gdy kategorycznie każemy naszemu mózgowi zapomnieć o ograniczeniach? Na takie dictum reakcją jest natychmiastowe stworzenie sobie ograniczających ram i kurczowe trzymanie się strefy komfortu, czyli powielanie bezpiecznych i znanych rozwiązań (łącznie z odkryciem, że już nic innego znaleźć się nie da). A gdyby w opisywanym paradoksie polecenie brzmiało: „pomyśl o czymś niebieskim, a teraz pomyśl o słoniu”, czy komukolwiek przeszedłby przez myśl niebieski słoń? Chcesz myślenia out‑of‑the‑box? Ani słowa o pudełku.
Przytoczone zjawisko w psychologii ma nazwę ironicznych procesów kontroli – to wiele wyjaśnia. Ale pokazuje też, jak można temu przeciwdziałać – poprzez samą ironię. Przykładem może być prowokacja. David Tanner, były dyrektor Centrum Kreatywności i Innowacji w koncernie DuPont, przytacza przykład użycia takiego właśnie sposobu, gdy pracowali z działem IT nad pomysłami na znaczną redukcję kosztów. Cała praca skupiła się na szukaniu sposobów na wydawanie jak najmniejszej ilości pieniędzy. Dopiero gdy ktoś prowokacyjnie zaproponował, by zwiększyć wydatki, uświadomili sobie, że przyjęli za pewnik, iż koszty można zmniejszać, jedynie mniej wydając. Dzięki tej prowokacji znaleźli proste rozwiązanie: wydawać więcej, ale redukując liczbę dostawców; składając większe zamówienia u wybranych dostawców, mogli uzyskać znacznie lepsze ceny. Przyniosło to w efekcie milion dolarów rocznie oszczędności. A było efektem zaledwie jednogodzinnej sesji kreatywnej – dobrej sesji kreatywnej.
Nie chciałbym zamykać kwestii wychodzenia out‑of‑the‑box tylko w kilku przytoczonych radach. Byłoby to tworzenie pudełka − i to dość ciasnego. Sposobów jest naprawdę bez liku, a ja starałem się jedynie wskazać kilka kierunków. Najważniejsze chyba jest to, by odpowiednio formułować problem, a dla już określonej kwestii szukać jak najszerszego kontekstu.
Samo myślenie o problemie jako trudnej sytuacji stawia nas pod ścianą – ścianą pudełka. Dlatego przede wszystkim proponuję, by patrzeć na problem jak na sposobność – początek nowych, nieznanych możliwości, wtedy kontekst sam się poszerzy. Pamiętaj – myśl o czymkolwiek niebieskim, myśl o jakimkolwiek słoniu, a gwarantuję Ci, że niebieski słoń się nie pojawi.
11 sposobów na to, jak myśleć kreatywnie out of the box
Wyobraź sobie pudełko, które leży przed Tobą. Masz jakiś problem, który chcesz rozwiązać. Szukasz kreatywnego pomysłu. Zaglądasz do pudełka, w którym zamknęły się Twoje myśli, tradycyjne rozwiązania, utarte schematy. Czasami rozwiązania wydają się tak oczywiste, że szukając nowych możliwości nie wychodzimy poza pudełko.
Pozwól, że podam Ci przykład „pudełkowego myślenia”. Ten proces obrazuje żart ze skeczu brytyjskiego komika.
Na granicy USA i Meksyku pojawia się mężczyzna na rowerze z pudełkiem przy kierownicy. Facet wydaje się strażnikom podejrzany, więc zaglądają do pudełka. Znajdują tylko piasek.
Mężczyzna przechodzi przez granicę codziennie przez dwa miesiące wzbudzając podejrzenia. Za każdym razem otwiera pudełko z piaskiem.
Pewnego dnia strażnik traci cierpliwość i pyta: „Słuchaj stary, tym pudełkiem doprowadzasz mnie do szału. Przechodzisz codziennie z tym pudłem na rowerze przez granicę. Powiedz szczerze, co ty szmuglujesz?”. „Rowery”-odpowiada facet.
Czasami jest tak, że widzisz piasek, a ważny może być właśnie rower. I on jest już poza pudłem.
Tylko jak myśleć kreatywnie, „poza pudełkiem”, twórczo, czyli out of the box?
Tylko nie mów, że nie jesteś kreatywna/kreatywny. Jeśli tak sądzisz, to przypomnij sobie sytuacje, w których znalazłeś/znalazłaś rozwiązanie. Pamiętasz?
Jakie były to problemy? Gdzie wtedy byłeś/byłaś? Co Cię otaczało? Co Ci wtedy pomogło? To są tacy „pomocnicy” Twojej kreatywności. Możesz ich później wykorzystać, kiedy szukasz kreatywnego rozwiązania.
Co jeszcze możesz zrobić, by pobudzić kreatywność?
Spróbuj uwolnić się od presji „Muszę natychmiast znaleźć kreatywny pomysł, natychmiast”. Często zdarza się, że taka presja blokuje twórcze myślenie. Dlaczego? Nieszablonowe pomysły pojawiają się w wielu przypadkach niespodziewanie, kiedy ludzie są mniej czujni, co potwierdzają badania przeprowadzone na uniwersytecie w Chicago, którym przewodniczył profesor psychologii Sian Beilock.
Spisuj wszystko, co przyjdzie Ci do głowy. Nawet na pierwszy rzut oka głupie lub zwariowane pomysły. Twoje skojarzenia mogą łączyć się w całość lub zainspirować Cię do generowania nowych, twórczych rozwiązań. Spisuj, rysuj, twórz mapy myśli. Taka układanka może przekształcić się w kreatywny pomysł.
Ucz się czegoś nowego. Bierz udział w szkoleniach, czytaj książki, magazyny, oglądaj filmy niekoniecznie związane z Twoją dziedziną. Pewnie znasz nazwisko Steve Jobs. Steve Jobs próbował różnych rzeczy, między innymi zapisał się na kurs kaligrafii, który nie był związany z jego studiami. To właśnie kaligrafia pozwoliła współzałożycielowi firmy Apple spojrzeć na komputery z innej perspektywy, między innymi prostoty użytkowania.
Nawet kurs lepienia z gliny może wnieść coś nowego do naszego życia i pobudzić kreatywność. Próbuj nowych rzeczy, otwórz się na nowe możliwości.
Kusi Cię, żeby poprzestać na pierwszym rozwiązaniu? Nie tak szybko, zaczekaj. Ok, zdarza się, że pierwsza myśl jest najlepsza, ale czasami nasuwają się odpowiedzi A, B, C, a może tym razem najlepsza będzie ta niewidoczna D?
Oto kolejny sposób na to, jak myśleć kreatywnie: Zacznij z wizją końca. Co mogło doprowadzić Cię do znalezienia twórczego rozwiązania?
Pamiętasz jeszcze życie bez smartfona? Pewnie miałaś/miałeś czas na obserwowanie otoczenia. Może warto od czasu do czasu odłożyć telefon i rozejrzeć się wokół siebie i poszukać inspiracji. Często nieświadomie. Nie chodzi o to, by biegać po parku, patrzeć na każde drzewo i myśleć, jak może mnie zainspirować.
Wyjdź na spacer. Zaczerpnij świeżego powietrza, poćwicz trochę. Ćwiczenia poprawiają sprawność umysłową i kreatywność.
Może by tak opuścić na chwilę swoje pudełko i wskoczyć do innego? Co zrobiłby Twój klient? Czego potrzebuje? Co mogłoby pomyśleć dziecko, pracownik, ktokolwiek? Zmień perspektywę, by pobudzić kreatywność.
Szukaj inspiracji w innych branżach. Jeśli na przykład coś działa w rybołówstwie, to może być też inspiracją pomysłu dla Twojego obszaru. Możesz wziąć na tapetę garncarstwo, jazdę figurową na lodzie i wszystko, co wpadnie Ci do głowy.
ZOSTAŃ W PUDEŁKU! Dlaczego nie należy myśleć out of the box – EY Academy of Business
Oprócz plików cookies, które są niezbędne do działania tej strony internetowej, używamy następujących rodzajów plików cookies, aby zapewnić Ci komfort użytkowania i ulepszać nasze usługi: funkcyjne cookies zwiększające komfort użytkowania (np. zapamiętywanie ustawień), pliki cookies dot. efektywności, mierzące wydajność witryny i poprawiające komfort użytkowania, pliki cookie dot. reklamy/targetowania, które są osadzane przez firmy zewnętrzne, z którymi realizujemy kampanie reklamowe i pozwalają nam na dostarczanie odpowiednich dla użytkownika reklam, pliki cookie dot. mediów społecznościowych, które pozwalają na udostępnianie treści z tej strony w mediach społecznościowych, takich jak Facebook i Twitter.
Zgodę na pliki cookies można wycofać w dowolnym momencie po wejściu na stronę internetową poprzez link w polityce prywatności, który można znaleźć na dole każdej strony serwisu.
Zapoznaj się z naszą polityką dotyczącą plików cookies, aby uzyskać więcej informacji.
Czy myślenie out of the box się nie sprawdziło?
Czy myślenie out of the box jest wciąż aktualnym trendem? A może jednak inside the box to właściwy kierunek? O tym opowie trener EY Academy of Business – Bartosz Stawski.
Myslenie out of the box
O kurze
Čo je to myslenie Out of the box? Prečo sa tak často používa toto slovné spojenie a čo sa chce tým povedať? Každý z nás má svoje vzorce správania sa, myslenia, konania. A tieto vzorce nás vedú v rámci našej komfortnej zóny vždy, ak sa máme o niečom rozhodovať. Komfortná zóna nám zabezpečí, že náš život ide ďalej bez zmeny a po vybehaných chodníčkoch. Je to cesta najmenšieho odporu. Out of the box znamená, že sa na veci pozrieme z iného uhla pohľadu, vystúpime z vlastnej komfortnej zóny a prebádame čo tam za ňou vlastne máme. Odchádzame z bezpečia vybehaných koľají a hľadáme nové cesty a nové možnosti. Kurz organizuje firma Power Coaching, zmena lektora je možná. Cena workshopu je 21 € s DPH.
myślenie out of the box z elementami design thinking z Pawłem Fortuną
Dzisiejsze czasy wymagają od każdego lidera i menedżera kreatywności oraz nieszablonowego myślenia. Badania mówią, że 30% najbardziej kreatywnych ludzi generuje dla swoich firm 50% dochodów. Sukcesy wielu firm pokazują, że wdrożenie idei „Design Thinking” nie tylko daje szansę na rozwój w nowym kierunku, generuje wzrost finansowy, ale że zwycięstwo możliwe jest w każdej gałęzi gospodarki.
To właśnie wykorzystanie „Design Thinking” łączy takich potentatów jak: Google, Virgin, Tesla, LinkedIn, Lego. Dzięki kulturze opartej na innowacji:
Richard Branson pokazał, na przykładzie firmy Virgin, jak ogromna i warta ponad 3 miliardy dolarów firma potrafi odnawiać swój potencjał poprzez wydzielanie spółek zależnych, gdzie każda jest unikalna i szczególna.
Firma Lego stworzyła formułę, która zakładała, że użytkownicy mogą tworzyć unikalne projekty z uniwersalnych składników.
AMD (Advanced Micro-Devices) biła rekordy w szybkości produkcji procesorów. Pod względem osiąganych wyników i cen firma stała się jedną z najbardziej szanowanych marek.
W Club Med kładziono nacisk, aby mimo procesów standaryzacji i globalizacji goście przeżywali podróże w niepowtarzalnej atmosferze.
To tylko małe elementy sukcesu największych marek świata, ale wykorzystanie „Design Thinking” pozwala im się utrzymać w czołówce najlepszych na świecie.
Vynikni ! Myslenie “OUT OF THE BOX”
0 hodnotení
The course is accredited by the Ministry of Education, Science, Research and Sport of the Slovak Republic, issued accreditation number: POA:3390/2019/106/1. The internationally..
Power Coaching s.r.o.
키워드에 대한 정보 myślenie out of the box
다음은 Bing에서 myślenie out of the box 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 This Guy Took ‘Thinking Outside The Box’ To Another Level!!
- 동영상
- 공유
- 카메라폰
- 동영상폰
- 무료
- 올리기
This #Guy #Took #‘Thinking #Outside #The #Box’ #To #Another #Level!!
YouTube에서 myślenie out of the box 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 This Guy Took ‘Thinking Outside The Box’ To Another Level!! | myślenie out of the box, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.