Negatywna Opinia O Pracowniku Wzór | Klient Wystawił Negatywną Opinie? Co Zrobić? Jak Żyć :) 답을 믿으세요

당신은 주제를 찾고 있습니까 “negatywna opinia o pracowniku wzór – Klient wystawił negatywną opinie? Co zrobić? Jak żyć 🙂“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Michal Czerlikowski 이(가) 작성한 기사에는 조회수 227회 및 좋아요 28개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

negatywna opinia o pracowniku wzór 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Klient wystawił negatywną opinie? Co zrobić? Jak żyć 🙂 – negatywna opinia o pracowniku wzór 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Zapraszam na kolejny odcinek z serii #fajnybiznes​ w ramach której, dzielę się wiedzą zdobytą podczas ponad 10 lat prowadzenia mojego fajnego biznesu w UK.
Dziś o negatywnych opiniach, jak na nie reagować i jak z nimi żyć 🙂
Wiedz, że wszystko co publikuje na tym kanale zostało przeze mnie przetestowane czy to w moich firmach czy w biznesach moich klientów, dlatego masz 100% pewności, że to co mówię na 100% działa.
Mam nadzieję, że z tych materiałów wyciągniesz sobie coś dla siebie, coś co pomoże również Tobie prowadzić fajny biznes i ustrzeże Cię przed błędami, które sam popełniłem.
Chcesz więcej tego typu materiałów?
Zostaw swój adres email tutaj: https://www.lovemyweb.net/join

negatywna opinia o pracowniku wzór 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Wzór pisma-Negatywna ocena byłego pracownika – Notatek.pl

(imię i nazwisko kandydata). Osobiście mam doń wiele sympatii, jednak, chcąc być uczciwym, nie mogę go polecić jako pracownika. ……….

+ 더 읽기

Source: notatek.pl

Date Published: 9/22/2021

View: 1126

Opinia o pracowniku – co powinna zawierać? | Pracuj dla Firm

Opinia o pracowniku – wzór do wykorzystania. … Negatywna opinia o pracowniku – kiedy ją napisać? Opinia o pracowniku do sądu.

+ 여기를 클릭

Source: poradydlafirm.pracuj.pl

Date Published: 11/28/2021

View: 2104

Negatywna opinia o pracowniku wzór pdf – wzorydokumenty.pl

Referencje a opinia o pracowniku. Zyskaj DARMOWY dostęp do pełnej treści tego artykułuCzy ktoś ma opinię-wzór negatywnej opinii na temat …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: wzorydokumenty.pl

Date Published: 1/17/2022

View: 3987

Wzór pisma: Opinia o pracowniku do sądu + instrukcja

Negatywna opinia o pracowniku do sądu. 22 Jeśli z wnioskiem o wydanie opinii do sądu występuje sam pracownik, a …

+ 여기에 표시

Source: jakwyjsczdlugow.pl

Date Published: 3/10/2022

View: 9581

Opinia o pracowniku – co powinna zawierać? – Aplikuj.pl

Opinia pracodawcy o pracowniku to dokument, o który powinien zawnioskować pracownik. Pracodawca może wyrazić zarówno pozytywną, jak i negatywną opinię o …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.aplikuj.pl

Date Published: 11/3/2022

View: 2303

Opinia o pracowniku: Jak napisać opinię o pracowniku?

Przyjmuje się, że jeśli w takiej sytuacji miałaby być opinią negatywną, nie należy jej wystawiać. … Opinia o pracowniku – Wzór opinii o pracowniku.

+ 여기를 클릭

Source: www.jaknapisac.com

Date Published: 3/2/2021

View: 112

Referencje dla pracownika – wzór jak napisać pozytywną opinię

Opinia o pracowniku różni się od zawsze pozytywnych referencji tym, że może być również negatywna lub neutralna.

+ 여기에 자세히 보기

Source: interviewme.pl

Date Published: 2/13/2021

View: 4945

Opinia o pracowniku, referencje – omówienie + wzór

Koniecznie sprawdź: Opinia o pracowniku, referencje + wzór. … zatem nie zawsze będzie pozytywna – może być także neutralna lub negatywna.

+ 여기에 표시

Source: poradniki.net

Date Published: 1/30/2021

View: 1520

Opinia o pracowniku – zobacz wzór – Praca.pl

Opinia o pracowniku jest dokumentem, który sporządza pracodawca na prośbę … nie jest wydawana, jeżeli miałaby mieć wydźwięk negatywny.

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.praca.pl

Date Published: 9/27/2021

View: 1767

주제와 관련된 이미지 negatywna opinia o pracowniku wzór

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Klient wystawił negatywną opinie? Co zrobić? Jak żyć 🙂. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Klient wystawił negatywną opinie? Co zrobić? Jak żyć :)
Klient wystawił negatywną opinie? Co zrobić? Jak żyć 🙂

주제에 대한 기사 평가 negatywna opinia o pracowniku wzór

  • Author: Michal Czerlikowski
  • Views: 조회수 227회
  • Likes: 좋아요 28개
  • Date Published: 2021. 3. 8.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=2thRnSnDO5Y

Opinia o pracowniku – co powinna zawierać?

Doświadczeni specjaliści czasem mówią, że poszukiwanie pracownika jest jak konkurs piękności. Kandydaci podkreślają swoje mocne strony i jednocześnie próbują nieco ukryć niedoskonałości. Znalezienie nieoszlifowanego diamentu to nie lada wyzwanie. Zadanie staje się jeszcze trudniejsze, gdy stanowisko opiera się na miękkich kompetencjach. Często trzeba polegać na instynkcie i nierzadko też dawać kredyt zaufania. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, by zmniejszyć poziom niepewności przy zatrudnieniu nowej osoby. Jednym z takich narzędzi jest opinia pracodawcy o pracowniku.

10.03.2022

Spis treści:

Czym jest opinia o pracowniku? Referencje a opinia o pracowniku – czym się różnią? Negatywna opinia o pracowniku – kiedy ją napisać? Opinia o pracowniku do sądu Opinia o pracowniku – wzór najważniejszych elementów Pozytywna opinia o pracowniku – przykład dokumentu Dlaczego warto poświęcić czas na napisanie opinii o pracowniku?

Streszczenie:

Opinia o pracowniku to świetny sposób na podsumowanie współpracy. Gotowy dokument może mieć pozytywny albo negatywny wydźwięk. Tekst musi spełniać szereg wymogów technicznych. W treści warto zwrócić uwagę na umiejętności, obowiązki i osiągnięcia. Pisanie opinii o pracowniku podkreśla profesjonalny wizerunek Twojej firmy.

Czym jest opinia o pracowniku?

Opinia pracodawcy o pracowniku pozwala na rzetelne podsumowanie działań i możliwości podwładnego, który zmienia miejsce zatrudnienia. W treści warto wspomnieć o obowiązkach, osiągnięciach oraz kompetencjach. Na końcu wypowiedzi powinna znaleźć się krótka ocena.

W czasach, gdy w Internecie prężnie działają serwisy służące budowaniu sieci kontaktów biznesowych, może pojawiać się swobodniejsze podejście do kwestii opinii o pracowniku. Zdarza się, że pracodawca w kilku zdaniach przedstawia swoje wnioski na temat współpracy z daną osobą. W wypowiedzi nie stroni od potocznego języka, a nawet emotikon. Taka formuła jest jednak czymś zupełnie innym niż opinia o pracowniku w oficjalnej formie. Niniejszy artykuł dotyczy tego bardziej formalnego podejścia.

Referencje a opinia o pracowniku – czy się różnią?

Z pozoru mogłoby się wydawać, że oba terminy mają to samo znaczenie. W praktyce okazuje się jednak, że występują ewidentne różnice. Przede wszystkim referencje dla pracownika stanowią pojęcie o węższym znaczeniu. Taka formuła ma pozytywny wydźwięk. Poza tym zazwyczaj jest wystawiana na prośbę osoby rozstającej się z firmą.

Z kolei opinia może przedstawiać pracownika w dobrym świetle, ale wcale nie musi. Czasem podsumowanie wyraża niezadowolenie z pracy podwładnego. Poza tym, w niektórych sytuacjach, to pracodawca inicjuje napisanie opinii, pracownik może wcale tego nie oczekiwać.

Negatywna opinia o pracowniku – w jakich okolicznościach ją napisać?

Pozytywna opinia o pracowniku jest odbierana jako domyślny wariant. Trudno dziwić się takiemu podejściu. W końcu na ogół wystawia się oficjalną ocenę, kiedy chcemy pomóc zasłużonemu pracownikowi. Czasem jednak współpraca z jakimś członkiem zespołu nie układa się tak jak powinna. Zazwyczaj można znaleźć wspólny język, choć oczekiwania nie zostały do końca spełnione.

W niektórych sytuacjach trafiają się jednak spory, których nie da się rozwiązać na partnerskich warunkach. Przykładem są osoby, które kłamią albo świadomie działają na niekorzyść firmy. Wówczas warto sporządzić negatywną opinię o pracowniku, aby przestrzec innych pracodawców.

Opinia o pracowniku do sądu

Opinia pracodawcy o pracowniku przydaje się nie tylko podczas rekrutacji. Czasem bywa również jednym z dowodów podczas sprawy sądowej. To jeszcze bardziej podkreśla znaczenie przedstawionego dokumentu. Takie okoliczności mogą wystąpić, gdy pracownik jest stroną w postępowaniu, np. w przypadku konfliktów rodzinnych. Wówczas opinia pracodawcy może przechylić szalę na korzyść pracownika. Podczas pisania należy jednak ostrożnie dobierać słowa. Nadmierna przychylność wobec podwładnego może podważyć obiektywność.

Szukasz pracownika? Zapoznaj się z ofertą i opublikuj ogłoszenie w Pracuj.pl, gdzie co 2 minuty kolejny pracodawca znajduje nowego pracownika.

Opinia o pracowniku – wzór najważniejszych elementów

Opinia o pracowniku zawiera wiele osobistych wniosków. Możesz dobierać je wedle własnego uznania i umieścić w rozwinięciu. Poza tym należy spełnić szereg wymogów technicznych.

Opinia o pracowniku powinna zawierać:

Miejscowość i datę ustawione w prawym górnym rogu.

Imię, nazwisko oraz Twoje stanowisko – napisane niżej z lewej strony.

Nagłówek znajduje się poniżej na środku. Możesz napisać „opinia o pracowniku” albo skrócić formę do „opinia”.

Wstęp – to miejsce na przedstawienie kwestii formalnych. Przedstaw pracownika i zajmowane przez niego stanowisko. Zwróć uwagę na czas trwania współpracy i wspomnij o rodzaju umowy.

Rozwinięcie – może zostać podzielone na 2-3 akapity, aby treść była przystępniejsza w odbiorze. Wymień wykonywane obowiązki, zanotowane sukcesy, a także kwalifikacje pracownika. Nie ograniczaj się wyłącznie do twardych umiejętności. Miękkie kompetencje również są godne uwagi. W tym miejscu warto też zaakcentować, jak pracownik rozwinął się w Twoim zespole. Dzięki temu zbudujesz ciągłość narracji i tym samym tekst stanie się ciekawszy.

W zakończeniu podziel się ogólną oceną.

Na końcu należy umieścić zwrot grzecznościowy i podpisać się.

Pozytywna opinia o pracowniku – przykład dokumentu

Pracodawco, poniżej znajdziesz przykład opinii o pracowniku. Możesz opierać się na niej podczas pisania własnej wersji.

Warszawa, 23.02.2022 r.

Jan Kowalski

Prezes Zarządu

Przykłady opinii o pracowniku sp. z o.o.

Opinia o pracowniku

Pani Anna Nowak pełniła funkcję liderki działu marketingu. Była zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Współpraca rozpoczęła się 1 marca 2019 roku, a zakończyła 30 kwietnia 2021 roku.

Na początku Pani Anna Nowak wspierała dział marketingu. Wykazała się znajomością różnych narzędzi oraz umiejętnością pisania barwnych opisów. Na jej korzyść działał też zmysł estetyczny. W ten sposób była w stanie tworzyć atrakcyjne grafiki.

Po kilku miesiącach zdolności Pani Anny Nowak wyraźnie wykroczyły ponad poziom operacyjny, w związku z tym zajęła się strategią. W nowej roli Pani Anna Nowak osiągnęła wiele sukcesów. Nasze profile zdobyły ponad 10 tysięcy nowych fanów. Kampania reklamowa przyczyniła się też do zatrudnienia dziesięciorga pracowników.

Pani Anna Nowak jest godna zaufania. Stara się ciągle poszerzać wiedzę. Wyróżnia ją wysoki poziom empatii. Świetnie rozpoznaje potrzeby różnych ludzi i szybko na nie odpowiada. To czyni z niej doskonałą liderkę zespołu.

Pani Anna Nowak bez wątpienia przyczyniła się do rozwoju naszej firmy. Współpracę z nią oceniam wzorowo. Jestem przekonany, że będzie stanowiła solidne wzmocnienie zespołu w nowym miejscu pracy.

Z wyrazami szacunku,

Jan Kowalski

Dlaczego warto poświęcić czas na napisanie opinii o pracowniku?

Opinia o pracowniku bywa wykorzystywana w różnych okolicznościach, między innymi jako dowód w postępowaniu sądowym. Zazwyczaj stanowi ona jednak podsumowanie jakiegoś etapu na ścieżce zawodowej pracownika, np. stażu czy też zatrudnienia w danej firmie. Jeśli współpraca przebiegała pozytywnie, możesz w ten sposób podziękować za poświęcony czas i zaangażowanie. Poza tym sporządzanie opinii o pracowniku świadczy o Twoim profesjonalizmie. Możesz utrwalić swój wizerunek, a jednocześnie dać przykład innym firmom z branży. W efekcie również do Ciebie będzie napływać więcej zgłoszeń od kandydatów, którzy posiadają opinię swojego byłego pracodawcy.

Wydanie pracownikowi opinii negatywnej jest ryzykowne

W lipcu spadła liczba ofert pracy

W lipcu spadła liczba ofert pracy – wynika z przekazanego PAP Barometru Ofert Pracy. Według analizy wysoka inflacja i restrykcyjna polityka monetarna ograniczą aktywność inwestycyjną, co spowoduje wyhamowanie tempa powstawania nowych etatów.

PIP: w ramach kontroli robót budowlanych 715 osób ukaranych mandatami karnymi

W ramach kontroli robót budowlanych Państwowa Inspekcja Pracy wydała 728 decyzji wstrzymania prac, 663 decyzje wstrzymania eksploatacji maszyn, 3321 decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności decyzji, 715 osób ukaranych mandatami karnymi na łączną kwotę 894 450 zł – poinformowano w czwartek.

Emilia Legierska nowym dyrektorem w Walter Herz

Emilia Legierska objęła stanowisko Transaction Director w Walter Herz. Pokieruje pracami oddziału firmy w Krakowie i rozwojem usług doradczych na południu Polski.

Lista benefitów dla pracowników Girteki rośnie wraz z dodatkowym ubezpieczeniem zdrowotnym

Dziś pracownika przyciąga nie tylko wynagrodzenie. Dla młodego pokolenia coraz większego znaczenia nabierają dodatkowe korzyści, kultura organizacyjna czy wartości reprezentowane przez firmę.

Jakie zmiany w zatrudnieniu cudzoziemców?

Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nawet 1,2 mln cudzoziemców jest rocznie zatrudnianych w Polsce przez około 120-140 tys. podmiotów. Wynika to z danych dotyczących wydanych oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy. Od końca lutego 2022 r. sytuacja na rynku pracy w Polsce się zmieniła, ponieważ coraz więcej cudzoziemców, w tym osób z Ukrainy zaczęło ubiegać się o pracę. Zaszła konieczność zmiany przepisów i usprawnienia procesu wydawania zaświadczeń i oświadczeń.

Czy doszło do naruszeń praw pracowniczych w koncernie Coca-Cola w Niemczech?

Koncern Coca-Cola w Niemczech wypłacał pracownikom dodatki za pracę w porze nocnej w różnej wysokości. Czy naruszył tym prawa pracownicze? Okazało się, że przepis układu zbiorowego obowiązujący w koncernie a przewidujący w przypadku nieregularnej pracy w porze nocnej dodatek do wynagrodzenia wyższy niż dodatek ustalony w odniesieniu do sytuacji regularnej pracy w porze nocnej – nie jest sprzeczny z prawem UE.

Kontrola trzeźwości w pracy – zmiany w Kodeksie pracy

Nowelizacja Kodeksu pracy. Gdy kontrola trzeźwości pracownika wykryje niski poziom alkoholu, trzeba będzie go jeszcze raz sprawdzić i ustalić, czy wartość ta spada. Nowe przepisy w tym względzie mogą budzić wątpliwości.

Praca dla niepełnosprawnych – jakie projekty?

Jednym z głównych funduszy UE jest Europejski Fundusz Społeczny (EFS). W ramach niego kraje członkowskie UE otrzymują wsparcie finansowe na rozwój społeczno-gospodarczy. Właśnie m.in. z EFS przeznaczono 170 mln zł na Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój. Program ma na celu na aktywizację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami i osób biernych zawodowo z powodu choroby. Kto może skorzystać z projektu i co może zyskać?

Czy wystawienie faktury podczas L4 prowadzi do zwrotu zasiłku?

Wystawienie faktury przez przedsiębiorcę podczas zwolnienia lekarskiego, nie stanowi pracy zarobkowej i nie powoduje konieczności zwrotu do ZUS-u pobranego już zasiłku chorobowego.

Czy to koniec epoki “Great Resignation” w Polsce?

Z badania firmy doradczej Kincentric wynika, że mamy do czynienia z sygnałami odwrócenia trendu na rynku pracy. W porównaniu do ubiegłego roku Polacy rzadziej chcą odchodzić z pracy, a poziom lojalności względem swoich pracodawców wzrósł do poziomu obserwowanego ostatnio w trakcie pandemii Covid-19 w 2020 r. Tymczasem, w Europie lojalność pracowników wciąż spada.

Wniosek o świadczenie postojowe do 16 sierpnia 2022 r.

16 sierpnia 2022 r. to ostatni dzień na składanie wniosków o świadczenie postojowe. Jak można ubiegać się o wsparcie?

Jak rozmawiać o podwyżce? Poznaj tajniki negocjacji wysokości płacy

Jaka rozmawiać o podwyżce, by ją otrzymać? Jaki moment wybrać? Jakich argumentów użyć? Poznaj tajniki negocjacji płacy w pigułce.

Pracodawcy będą wiedzieć od kiedy nie powinni naliczać już wpłat do PPK

Po rozpoczęciu przez uczestnika PPK wypłaty oszczędności PPK po osiągnięciu przez niego 60. roku życia, wpłaty do PPK za tego uczestnika nie mogą być już dokonywane. Od 21 listopada br. PFR – za pośrednictwem instytucji finansowych – będzie informował pracodawców o rozpoczęciu takich wypłat.

Przedsiębiorcy z obawą patrzą w przyszłość

86% pracodawców spodziewa się kilkuletniego, poważnego kryzysu gospodarczego w Polsce. To przekonanie podzielają przedstawiciele wszystkich firm, niezależnie od wielkości.

Polski pracownik – jest w złej kondycji psychicznej?

Polscy pracownicy mają poważne problemy ze zdrowiem psychicznym – wynika z raportu przygotowanego przez Konfederację Lewiatan. Problem jest na tyle poważny, że nie uda się go rozwiązać bez zmian systemowych.

Rekordowa inflacja, a tempo wzrostu cen spada

W lipcu wskaźnik inflacji wyniósł 15,6 proc. rok do roku — podał Główny Urząd Statystyczny. Mamy kolejny rekordowo wysoki odczyt wskaźnika inflacji, jednak tempo wzrostu cen wyraźnie spadło (0,1 p.p. m/m) – komentuje ekspert.

Zawarcie umowy dla pozoru a ciąża

Czy zawarcie umowy o pracę w ciąży jest zgodne z prawem? Czy krótko po zawarciu umowy można przejść na zwolnienie lekarskie? Czy ZUS może uznać taką umowę zawartą dla pozoru i żądać zwrotu pobranego zasiłku macierzyńskiego? Podobną sprawą zajął się ostatnio Sąd Okręgowy w Kaliszu.

Jakie jest w Polsce bezrobocie?

Kim jest bezrobotny? Jakie są rodzaje bezrobocia? Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce w porównaniu z innymi krajami UE? Co robi Polska, aby dążyć do pełnego produktywnego zatrudnienia? Poniżej najważniejsze dane i informacje.

Co Państwowa Inspekcja Pracy zrobiła w 2021?

W czerwcu 2022 r. odbyło się posiedzenie Rady Ochrony Pracy, która jest organem sprawującym nadzór nad Państwową Inspekcją Pracy (PIP) jak i warunkami pracy, działającym przy Sejmie RP. Co roku, Główny Inspektor PIP składa Radzie Ochrony Pracy sprawozdanie ze swojej działalności.

Stabilizacja na rynku pracy – aktualne trendy i wyniki badań w zakresie kompetencji i rynku pracy

Badania przeprowadzone wśród pracodawców i pracowników pokazują stabilizację na rynku pracy. W czerwcu 2022 r. stopa bezrobocia była niższa niż w maju, a w urzędach pracy było zarejestrowanych mniej bezrobotnych w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Zatrudnianie cudzoziemców – jakie nieprawidłowości?

W Polsce legalnie pracuje ponad milion cudzoziemców. Czy kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazują nieprawidłowości?

2/3 pracowników ma symptomy wypalenia zawodowego

W ciągu ostatniego roku objawy wypalenia zawodowego zauważyło u siebie dwie trzecie pracowników – wynika z badania Nationale-Nederlanden. Zjawisko to dotyczy coraz częściej także młodszych pracowników – wskazano.

Brak kompetencji blokuje innowacyjność firm

Przełomowe pomysły to tylko jeden z czynników innowacyjności w firmach. Drugim, równie istotnym, jest odpowiednie zarządzanie tymi pomysłami i ich wdrażanie. Do tego jednak potrzebny jest szereg kompetencji, których dziś w firmach brakuje i same to przyznają. Dwie na trzy twierdzą, że przeszkodą w podejmowaniu przez nie innowacji jest problem z pozyskaniem odpowiednich pracowników. Akademia Menadżera Innowacji – prowadzona przez PARP – ma tę lukę kompetencyjną zasypywać. Uczestniczący w niej menadżerowie przechodzą szereg szkoleń podnoszących ich umiejętności zarządzania w tym obszarze, ale także pracują z doradcami, którzy od lat zajmują się wdrażaniem innowacji.

Prawie połowa Polaków jest skłonna usprawiedliwić pracę na czarno

Od czterech lat obserwowany jest wysoki poziom akceptacji nieetycznych zachowań i nadużyć finansowych – pokazują badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Dziś takie praktyki jest skłonna usprawiedliwić prawie połowa Polaków. Najczęściej przymykają oko na pracę na czarno w celu unikania ściągania długów z pensji. Zrozumienie dla takich praktyk deklaruje ponad 61 proc. społeczeństwa. Z kolei najbardziej rygorystycznie Polacy odnoszą się do wyłudzania pieniędzy z wykorzystaniem cudzych lub fałszywych dokumentów.

Profil zaufany – jak go założyć?

Profil zaufany powstał po to, aby umożliwić załatwienie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, które często kontaktują się z instytucjami publicznymi, profil zaufany to idealne narzędzie. W jaki sposób się go zakłada? Jak długo jest ważny? Podpowiadamy.

Opinia o pracowniku – co powinna zawierać?

W obecnych czasach znalezienie dobrego pracownika nie zawsze jest łatwe. Nie jest oczywistym, jakim pracownikiem dany kandydat będzie, dopóki się go bliżej nie pozna. Dokumentem, który może pomóc pracodawcy w podjęciu decyzji o zatrudnieniu danej osoby, jest opinia o pracowniku, wystawiona przez jego byłego szefa.

Opinia pracodawcy o pracowniku

Pracownik może poprosić o napisanie takiej opinii w momencie, gdy kończy jedną pracę i chce znaleźć inną, a zależy mu na dobrej rekomendacji. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym właściwie jest opinia o pracowniku, jak powinna być napisana, czy pracodawca może odmówić wystawienia takiej opinii lub czy może być ona negatywna. Zostanie również wyjaśnione, jak pracownik może tę opinię wykorzystać.

Opinia o pracowniku – czym jest i czy może być negatywna?

Opinia o pracowniku to dokument, który jest wystawiany przez pracodawcę dobrowolnie i najczęściej na prośbę pracownika. Kodeks pracy nie zobowiązuje pracodawcy do wystawienia takiego pisma. Zazwyczaj opinia taka jest sporządzana po zakończeniu stażu, okresu próbnego praktyk itp., kiedy zatrudniony kończy pracę w danej firmie – z własnych bądź też nie – powodów. Prosząc o opinię szefa, pracownik musi pamiętać, że może być ona pozytywna, jak i negatywna. Jeżeli pracownik wie, że nie będzie ona zawierała samych superlatywów na jego temat, lepiej porzucić temat.

O wystawienie opinii na swój temat najczęściej proszą praktykant, stażysta czy wolontariusz. Taki dokument jest przydatny w dalszych losach zawodowych, gdyż każda pozytywna opinia może znacząco ułatwić znalezienie pracy. Pracodawca piszący opinię dla praktykanta powinien głównie skupić się na tym, czy wywiązał się on z powierzonych mu zadań i czy dobrze się odnajdywał w otoczeniu. Warto wspomnieć też o tym, czy taka osoba jest otwarta na naukę oraz jakie sukcesy osiągnęła w trakcie swojej praktyki.

Co powinna zawierać opinia o pracowniku?

Napisanie opinii o pracowniku wcale nie jest trudne. Pamiętajmy, że opinia o pracowniku jest dokumentem formalnym. Ważne jest zatem zachowanie odpowiedniej formy, w jakiej powinna być sporządzona, wraz z elementami w niej występującymi. Najczęściej całość zmieści się w formacie A4.

W dokumencie opinii o pracowniku powinny znajdować się takie elementy, jak: informacje o zajmowanym stanowisku, informacje o osiągnięciach pracownika w pracy, opis kwalifikacji zawodowych, ocena pracownika pod kątem tego, czy wywiązywał się z powierzonych mu zadań oraz informacja o tym, jak zakończona została współpraca.

Sam dokument powinien posiadać stały, standardowy układ, do którego należy się stosować.

Opinia o pracowniku – jak sporządzić dokument? Data i miejsce sporządzenia – umieść je w prawym górnym rogu.

– umieść je w prawym górnym rogu. Dane osoby i firmy, która wystawia opinię – imię i nazwisko wystawiającego opinię, stanowisko i nazwa firmy – umieszczane nieco poniżej w lewym górnym rogu.

– imię i nazwisko wystawiającego opinię, stanowisko i nazwa firmy – umieszczane nieco poniżej w lewym górnym rogu. Nagłówek, czyli słowo „OPINIA” – postawione w centralnym miejscu, na środku.

– postawione w centralnym miejscu, na środku. Akapit pierwszy – ma zawierać przedstawienie pracownika – jego imię i nazwisko, okres współpracy, zajmowane stanowisko oraz na podstawie jakiej umowy był zatrudniony.

– ma zawierać przedstawienie pracownika – jego imię i nazwisko, okres współpracy, zajmowane stanowisko oraz na podstawie jakiej umowy był zatrudniony. Akapit drugi – ma zawierać opis obowiązków pracownika, zdobyte przez niego umiejętności i osiągnięcia.

– ma zawierać opis obowiązków pracownika, zdobyte przez niego umiejętności i osiągnięcia. Akapit trzeci – ma zawierać szczegółową opinię o pracowniku – należy tu się skupić głównie na kompetencjach miękkich, tj. zarządzanie czasem, umiejętność pracy w zespole, zdolność adaptacji, ambicje i zaangażowanie w powierzone zadania, itp. Można tu również napisać, czym dana osoba się wyróżniała, jakie były efekty jej pracy, co wnosiła do firmy.

– ma zawierać szczegółową opinię o pracowniku – należy tu się skupić głównie na kompetencjach miękkich, tj. zarządzanie czasem, umiejętność pracy w zespole, zdolność adaptacji, ambicje i zaangażowanie w powierzone zadania, itp. Można tu również napisać, czym dana osoba się wyróżniała, jakie były efekty jej pracy, co wnosiła do firmy. Końcowy akapit – podsumowanie i ostateczna opinia, czyli rekomendacja (bądź też nie) pracownika.

– podsumowanie i ostateczna opinia, czyli rekomendacja (bądź też nie) pracownika. Zwrot grzecznościowy i podpis osoby opiniującej – umieszczony w prawym dolnym rogu.

Przykładowa opinia o pracowniku

Warto pamiętać, że jeżeli pracodawca ma bardzo dobre relacje z pracownikiem i jest zadowolony z jego pracy, to pisząc opinię o nim, powinien ją jak najbardziej spersonalizować. Rzetelna opinia to taka, która pisana jest szczerze oraz swoimi słowami. Opinia napisana w samych superlatywach bądź wyglądająca jak skopiowana z innego źródła, nie będzie wyglądała wiarygodnie i prawdopodobnie nie będzie brana pod uwagę przez przyszłego pracodawcę, a przecież nie o to chodzi.

Nie należy więc sięgać do schematycznych opinii, z utartymi stwierdzeniami. Pisząc taką opinię, nie trzeba koniecznie sięgać do wyszukanego słownictwa i tworzyć pięknych zdań. Wystarczy przedstawić pracownika i jego stanowisko, rzetelnie omówić zakres obowiązków i to, jak się z nich wywiązywał, nawiązać do jego indywidualnych predyspozycji, kwalifikacji i umiejętności, a następnie wystawić odpowiednią rekomendację. Dzięki temu pracownik będzie miał zwiększone szanse podczas poszukiwań nowej pracy, a wystawiona opinia nie pójdzie na marne.

Opinia pracodawcy dla pracownika

Opinia, którą pracodawca wystawia pracownikowi po zakończonej współpracy ma zazwyczaj dla niego bardzo duże znaczenie. Jednak trzeba wiedzieć, że opinia o pracowniku jest też ważna z punktu widzenia samego przedsiębiorcy. Chociażby z tego względu, że to, jak będzie stworzona, ma bardzo duży wpływ na postrzeganie firmy przez …konkurencję (i nie tylko).

Opinia pracodawcy o pracowniku powinna mieć formę pisemną. Przygotowując ją, można skorzystać z wielu wzorów dostępnych w sieci. Pokazują one nie tylko, jaki układ tekstu należy zachować oraz jakie dane podać, ale również przykładowe informacje, które można w niej umieścić. Mogą one stanowić bardzo przydatne źródło inspiracji, ale oczywiście zawsze powinny być zgodnie z prawdą i dotyczyć naszego pracownika.

Czy pracodawca może wystawić negatywną opinię? Oczywiście, pracodawca ma prawo do wyrażenia opinii negatywnej, jednak w praktyce, o ile pracownik nie doprowadził do poważnych problemów i jawnej szkody dla firmy, nie zdarza się to zbyt często. Wydanie takiego dokumentu, jeśli informacje w nim nie są uzasadnione stosowną dokumentacją, może się bowiem wiązać z ryzykiem pozwu do sądu pod zarzutem wydania wadliwej i nieprawdziwej opinii.

Warto mieć na uwadze, że nawet gdy ogólny wydźwięk opinii jest pozytywny, może jednak przy tym wskazywać na Twoje drobne braki kompetencyjne. Aby nie być zaskoczonym surowymi elementami oceny, warto w trakcie okresu pracy oraz przed odejściem z firmy porozmawiać z przełożonym o ewentualnych kłopotach z obowiązkami czy efektywnością. Dzięki temu być może znajdziecie rozwiązanie, będziesz miał szansę zreflektować się w oczach pracodawcy, a w ostateczności wystawiona przez niego opinia będzie jeszcze lepsza.

Pozytywna opinia o pracowniku to dokument na wagę złota dla osoby poszukującej nowego zatrudnienia. Rzetelne referencje są dobrze odbierane przez przedsiębiorców i nie tylko sprawiają, że zaczynają oni mieć więcej zaufania do kandydatów, ale przede wszystkim już na wstępie mogą się o aplikantach czegoś więcej dowiedzieć. A jak wiadomo, podczas rozmowy rekrutacyjnej niezwykle ważne jest to, aby kandydat wyróżnił się z tłumu i został pozytywnie zapamiętany przez rekruterów, a nawet samego właściciela firmy.

Pamiętajmy, że opinia i referencje od pracodawcy realnie wpływają na nasze szanse w przyszłych rekrutacjach. Na poniższej prezentacji omówiono z punktu widzenia rekruterów, jakie znaczenie mają dla nich tego rodzaju dokumenty:

Opinie o pracownikach powinny zawierać podstawowe dane dotyczące pracownika i pracodawcy. Warto w takim dokumencie zawrzeć okres, w którym ta osoba u nas pracowała. Istotne jest podanie zakresu jej obowiązków oraz naszej ogólnej opinii. Warto poruszyć takie tematy jak punktualność, umiejętność pracy w grupie, chęć podejmowania się nowych zleceń, przejmowanie inicjatywy itp.

Choć dokument to jedno, opinię i referencje można wyrazić także w formie ustnej. Obecnie dość popularne jest, że osoby rekrutujące decydują się zatelefonować do byłych pracodawców kandydata i zapytać ich o wrażenia ze współpracy. Najczęściej ma to miejsce już na pierwszym etapie prowadzonej rekrutacji.

Wykorzystanie opinii o pracowniku w sądzie

Zdarzają się przypadki, że pracownik może poprosić pracodawcę o wystawienie opinii na swój temat w celu wykorzystania jej w sądzie. Taka sytuacja ma miejsce np. w sądzie rodzinnym, w sprawie o osądzeniu opieki nad dzieckiem albo w związku z prowadzoną sprawą o podział majątku. Taki dokument może mu pomóc i pokazać, jakim jest on człowiekiem.

Innym przykładem wykorzystania opinii wystawionej przez pracodawcę w sądzie może być zwolnienie pracownika z firmy, np. dyscyplinarnie. Pracownik, który nie zgadza się ze zwolnieniem i przedstawianym mu zarzutom, kieruje sprawę do sądu. Tam może on przedstawić opinię o sobie wystawioną przez byłych pracodawców. Na jej podstawie sąd może podważyć oskarżenia w kierunku pracownika, o czym wspomnieliśmy w części artykułu poświęconej negatywnym opiniom.

Opisane przypadki obrazują, jak istotne jest wystawianie opinii zgodnej z prawdą. W żadnym wypadku nie należy wpisywać w opinię o pracowniku niezgodnych z prawdą informacji, gdyż może to mieć poważne konsekwencje.

Dokument zawierający opinię o pracowniku to subiektywna ocena pracodawcy na temat zainteresowanego. Można z niej dowiedzieć się wiele, jednak wyłącznie wówczas, kiedy jest napisana rzetelnie. Pracodawca, który taki dokument sporządza, powinien zawrzeć w nim kluczowe informacje o swoim podopiecznym, a całość powinna być napisana w sposób formalny. Dokument taki ma pomóc pracodawcy przy zatrudnianiu nowej osoby oraz pracownikowi, który tej pracy szuka.

Referencje dla pracownika – wzór jak napisać pozytywną opinię

Twój były lub obecny pracownik, który odchodzi z firmy, właśnie poprosił Cię o napisanie referencji lub opinii.

Z jednej strony chcesz mu pomóc, z drugiej nie masz czasu na przygotowywanie tego typu dokumentów.

Chcesz napisać list referencyjny jak najszybciej, ale masz pustkę w głowie.

Na szczęście napisanie rekomendacji lub opinii jest proste i zajmie Ci dosłownie moment. Wystarczy, że zastosujesz porady z tego artykułu i wykorzystasz nasz wzór referencji dla pracownika.

W tym artykule:

dowiesz się, czym różnią się referencje od opinii o pracowniku

zobaczysz jak napisać profesjonalne referencje dla pracownika

znajdziesz wzór listu referencyjnego i przykład takiej rekomendacji

sprawdzisz jak napisać opinię o praktykancie lub stażyście

dowiesz się, o czym pamiętać pisząc referencje po angielsku

Chcesz zbudować zespół złożony z najlepszych specjalistów? Stwórz profil pracodawcy (tutaj), który pomoże im łatwiej znaleźć Cię w sieci i aplikować bezpośrednio na stanowisko, które chcesz obsadzić.

Stwórz profil pracodawcy i pokaż się najlepszym kandydatom (tutaj)

Jesteś pracownikiem, otrzymałeś referencje i szukasz informacji o tym, jak wykorzystać je w CV? Dowiesz się tego z naszego artykułu: “Referencje w CV – co to? Jak wpisać referencje od pracodawcy w CV” (czytaj)

1 Referencje i opinia o pracowniku – czym się różnią?

Obecnie funkcjonuje kilka określeń dla dokumentu, w którym przełożony wystawia ocenę byłemu pracownikowi i poleca go kolejnemu pracodawcy.

Najczęściej mówi się o referencjach, rzadziej liście referencyjnym, rekomendacjach, liście rekomendacyjnym lub polecającym. Jest to ten sam dokument, w którym pracodawca wystawia pozytywną opinię byłem pracownikowi i poleca go innym firmom.

Opinia o pracowniku różni się od zawsze pozytywnych referencji tym, że może być również negatywna lub neutralna. Jednak w sytuacji, kiedy pracodawca nie może wypowiedzieć się o byłym pracowniku w superlatywach, zazwyczaj opinii po prostu się nie wystawia.

Opinia o pracowniku może być również poufna. Były podwładny nie zna jej treści i nie ma na nią żadnego wpływu.

Oprócz tych różnic, format i ogólne zasady pisania obu dokumentów są takie same.

Pamiętaj, że przygotowanie listu referencyjnego lub opinii o pracowniku nie jest wymogiem wynikającym z kodeksu pracy, więc pracodawca nie musi jej wystawiać.

Darmowy ebook: Potrzebujesz referencji na potrzeby nowej posady? Chcesz upewnić się, że Twój życiorys pomaga Ci zdobywać najlepsze oferty pracy? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów: “24 błędy CV, przez które nie dostajesz pracy” (pobierz)

2 Jak napisać referencje lub opinię o pracowniku?

Opinia i referencje dla pracownika to dokumenty formalne, więc powinieneś zawrzeć w nich konkretne elementy, takie jak:

miejscowość i data wystawienia

imię i nazwisko, nazwa firmy oraz stanowisko osoby, która wystawia list referencyjny

nagłówek (np. “Referencje” lub “Opinia”)

imię i nazwisko pracownika, dla którego wystawiane są rekomendacje

podstawowe informacje o pracowniku: nazwa firmy, w której pracował, jego stanowisko i okres współpracy

informacje o przebiegu współpracy (zakres obowiązków, główne zadania, zdobyte umiejętności)

opis największych osiągnięć i sukcesów (te informacje opisuje się w referencjach, nie są one niezbędne w opinii)

charakterystyka pracownika, ocena jego predyspozycji i opinia podsumowująca

powód odejścia z firmy (zwyczajowo wpisuje się go w przypadku, jeśli przedstawia pracownika w pozytywnym świetle, np. Chęć rozwoju w innej branży)

zachęta do zatrudnienia pracownika (ten element wpisuje się tylko w liście referencyjnym)

zwrot grzecznościowy, pieczątka firmowa i podpis osoby wystawiającej dokument

dane kontaktowe, dzięki którym nowy pracodawca będzie mógł zweryfikować informacje (adres firmowy, telefon oraz e-mail)

Jeśli miałeś bardzo dobre relacje z pracownikiem i zależy Ci na tym, aby Twoje referencje mu pomogły, postaraj się je spersonalizować w jak największym stopniu.

Oczywiście możesz skorzystać z uniwersalnego wzoru listu referencyjnego, jednak warto opisać w nim umiejętności i cechy pracownika, które rzeczywiście bardzo ceniłeś, podać przykłady i sytuacje, w których Ci zaimponował.

Staraj się precyzyjnie opisać zakres obowiązków i powierzone pracownikowi zadania. Unikaj ogólnikowych określeń takich jak “dobrze wykonywał swoje obowiązki”. Pamiętaj też, aby nie kopiować informacji z CV – taki list polecający będzie miał bardzo małą wartość.

Pisząc referencje dla pracownika nie powinieneś przesadzać z superlatywami i zachować umiar w pochwałach. Rekomendacje powinny być obiektywne i wyważone. Przesadne wychwalanie pracownika sprawi, że list polecający nie będzie wiarygodny i może wzbudzić podejrzenia. Szczególnie istotne jest to w przypadku pisania opinii o pracowniku, która ma umożliwiać rzetelną ocenę kandydata.

List referencyjny lub opinia o pracowniku powinna zmieścić się na jednej kartce A4. Dokument najlepiej przygotować na papierze firmowym w kilku egzemplarzach.

Wskazówka: Jeśli zupełnie nie masz czasu na przygotowanie rekomendacji lub opinii, zapytaj pracownika jakie doświadczenia, umiejętności i osiągnięcia są dla niego najważniejsze i chce je wyróżnić. Oczywiście powinieneś zweryfikować te informacje, aby nie podpisywać się pod przekłamanym listem polecającym. Pamiętaj, że jakość referencji wpływa także na wizerunek i wiarygodność pracodawcy.

3 Referencje dla pracownika – wzór oraz przykład jak napisać opinię

Już wiesz, jakie elementy powinien zawierać list rekomendacyjny oraz opinia o pracowniku i jak napisać profesjonalną, wiarygodną rekomendację.

Aby jeszcze bardziej ułatwić Ci szybkie stworzenie dokumentu, przygotowaliśmy dla Ciebie wzór do wypełnienia oraz przykład opinii o pracowniku. Znajdziesz je poniżej.

Opinia o pracowniku / Referencje dla pracownika – wzór:

Wzór referencji / opinii o pracowniku możesz pobrać w DOC lub PDF tutaj

Przykładowa treść referencji dla pracownika biurowego (wzór):

Pan Tomasz Kowalski był zatrudniony w firmie FastMarketing od 1 marca 2015 r. do 10 października 2017 r. na stanowisku Specjalisty ds. marketingu internetowego na podstawie umowy o pracę. Do jego głównych obowiązków należało planowanie i wdrażanie kampanii e-mail marketingowych, obsługa kanałów social media oraz zarządzanie treściami reklamowymi na naszym blogu. Podczas pracy Pan Tomasz Kowalski opanował w stopniu zaawansowanym m.in. obsługę takich narzędzi jak Vero oraz MailChimp. Bardzo rozwinął również znajomość Photoshopa, w którym przygotowywał grafiki reklamowe m.in. na Facebooka oraz Instagrama. Pan Tomasz Kowalski wyróżniał się przede wszystkim zaangażowaniem, umiejętnością szybkiego rozwiązywania problemów oraz nawiązywania przyjacielskich relacji z klientami i współpracownikami. Za jego największe sukcesy uważam nawiązanie współpracy z takimi firmami jak T-Mobile oraz Allianz, a także poprawę konwersji naszego newslettera o 25%. Jestem pewien, że Pan Tomasz Kowalski będzie cennym pracownikiem i doskonale sprawdzi się na stanowiskach związanych z marketingiem, tak jak sprawdził się podczas pracy w naszej firmie.

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

4 Opinia o praktykancie lub stażyście – jak napisać?

Referencje i opinie wystawia się nie tylko byłym pracownikom, ale również praktykantom, stażystom i wolontariuszom.

Niekiedy przygotowują je swoim byłym studentom także promotorzy czy też opiekunowie kół naukowych.

Pisząc opinię o praktykancie, stażyście lub studencie możesz skorzystać z przygotowanego przez nas wzoru. Wystarczy że dopasujesz go do swojej funkcji i zadań, które realizował Twój podopieczny.

Opinia o praktykancie / stażyście – jak ją napisać?

Przede wszystkim skup się na umiejętnościach, które opanował praktykant lub stażysta. Dla osoby bez doświadczenia zawodowego potwierdzenie zdobytych kompetencji będzie bardzo cenne.

Opisz tzw. umiejętności miękkie, którymi wykazał się praktykant. Czy dobrze odnajdywał się w pracy w zespole? Jak radził sobie z konstruktywną krytyką? Tego typu informacje są bardzo istotne dla przyszłego pracodawcy.

Napisz, czy praktykant jest otwarty na naukę, doskonalenie kompetencji i stosowanie nowych rozwiązań. Elastyczność i chęć rozwoju to bardzo ważne pozytywne cechy charakteru i osobowości z punktu widzenia pracodawcy.

Wymień najważniejsze osiągnięcia stażysty. Pokaż w jaki sposób praktykant się wyróżnił i jakie zadania wykraczające poza podstawowe obowiązki zrealizował.

Wyraź swoją opinię i wystaw ogólną ocenę praktykantowi. Podsumuj najsilniejsze atuty stażysty i wyjaśnij, dlaczego uważasz, że sprawdzi się w pracy.

Zobacz też: Nagroda jubileuszowa w budżetówce — co mówi Kodeks pracy?

5 Referencje dla pracownika po angielsku – o czym pamiętać?

Poniżej znajdziesz porady, jak napisać referencje dla pracownika po angielsku. Jeżeli chcesz spełnić wszystkie wymogi, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem po angielsku: “How to Write a Reference Letter”.

Przygotowujesz list referencyjny dla pracownika po angielsku? Musisz pamiętać, że różni się on nieco od polskiej wersji referencji.

Poniżej znajdziesz wskazówki, jak przygotować rekomendacje po angielsku.

W lewym górnym rogu listu polegającego powinieneś wpisać swoje dane kontaktowe oraz dane kontaktowe firmy, do której piszesz.

Jeśli piszesz referencje do konkretnej osoby, rozpocznij od imiennego powitania – np. Dear Dr. Smith lub Dear Mr. Jones. Jeśli tworzysz uniwersalny dokument i nie wiesz, kto będzie go czytał, napisz po prostu: To Whom It May Concern.

W pierwszym akapicie referencji po angielsku wyjaśnij skąd i jak długo znasz polecaną osobę oraz dlaczego to właśnie Ty możesz wystawić rekomendację.

Następnie, tak jak w polskiej wersji listu referencyjnego, powinieneś opisać umiejętności i kwalifikacje kandydata. Wyjaśnij dlaczego według Ciebie sprawdzi się on w nowym miejscu pracy. Pamiętaj o podaniu konkretnych przykładów.

W przedostatnim akapicie referencji powinno znaleźć się podsumowanie, w którym krótko wyjaśniasz dlaczego rekomendujesz właśnie tę osobę. Użyj takich sformułowań jak highly recommend czy też recommend without reservation.

W zakończeniu listu referencyjnego wyraź gotowość do bezpośredniego przekazania dodatkowych informacji. Tutaj wpisz swój numer telefonu oraz adres e-mail.

Jak podpisać referencje dla pracownika po angielsku? Zastosuj ten wzór:

Sincerely,

Twoje imię i nazwisko

Stanowisko, nazwa firmy

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

Wciąż zastanawiasz się, jak napisać referencje dla pracownika? Dodaj swoje pytania w komentarzu poniżej. Chętnie Ci pomożemy!

Czy pracodawca ma obowiązek wystawić referencje na prośbę pracownika?

Czy pracodawca ma obowiązek wystawić referencje na prośbę pracownika?

Pracownicy często proszą swoich byłych pracodawców o wydanie listu referencyjnego czy też pisemnej opinii. Taki dokument ma im ułatwić poszukiwania nowej pracy. Przepisy prawa pracy nie regulują wprost obowiązków pracodawcy w tym zakresie, zatem interpretacja jest dość oczywista.

List referencyjny i pisemna opinia

To dokumenty, które opisują dotychczasową pracę pracownika. Zawierają najczęściej informacje dotyczące danych pracodawcy, okresu zatrudnienia pracownika, zajmowanego przez pracownika stanowiska i wykonywanych przez niego czynności. Mogą mieć charakter polecający, jednak należy pamiętać, że opinia, którą wyda pracodawca nie zawsze musi być pozytywna. Czasami bowiem pracodawca może opisać także słabe strony pracownika, które wpływały na jego pracę.

Indywidualna decyzja pracodawcy

Aktualnie, ani list referencyjny ani opinia nie należą do dokumentów, których wydanie jest dla pracodawców obowiązkowe. To, czy pracodawca wystawi byłemu pracownikowi rekomendacje, zależy wyłącznie od jego dobrej woli. Stąd też pracownikowi nie przysługuje w tym zakresie roszczenie o jej wydanie.

Swoboda pracodawcy w uwzględnieniu prośby pracownika o wydanie rekomendacji wiąże się z przyszłymi rekrutacjami. Z założenia bowiem, kolejny pracodawca nie powinien uzależniać decyzji o przyjęciu pracownika do pracy od przedstawienia przez niego rekomendacji z poprzedniego miejsca pracy. Nie ma jednak przepisów zakazujących takiej praktyki.

Poprzednio obowiązujące przepisy

Ciekawostką jest, że wydanie opinii o pracowniku na jego wniosek nie zawsze było dla pracodawcy dobrowolne.

Do 1996 r. Kodeks pracy regulował obowiązek wydania na życzenie pracownika opinii na jego temat. Artykuł 98 k. p., w ówczesnym brzmieniu, nakładał na zakład pracy obowiązek wydania pracownikowi, na jego wniosek, opinii o pracy w związku z wypowiedzeniem, rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Opinia opierała się na dokumentach znajdujących się w aktach osobowych pracownika oraz na dokonanych w zakładzie ocenach jego pracy. Zawierała m. in. informacje o przebiegu pracy zawodowej pracownika i jego szczególnych osiągnięciach, nałożonych karach porządkowych oraz przyczynach wypowiedzenia lub rozwiązania stosunku pracy. Co szczególnie istotne, przed wydaniem opinii pracownik mógł się zapoznać z jej projektem i zgłosić do niego uwagi. Stanowisko w przedmiocie projektu opinii zajmowała również zakładowa organizacja związkowa. Jeżeli treść wydanej opinii nie odpowiadała faktom, pracownik miał prawo wystąpić do sądu pracy z roszczeniem o jej sprostowanie.

2 czerwca 1996 r. art. 98 Kodeksu pracy został uchylony, co spowodowało, że instytucja opinii o pracy przestała istnieć w prawie pracy.

Podsumowanie

Niemniej jednak, zniesienie ustawowego obowiązku pracodawcy wydania pracownikowi opinii o pracy nie pozbawia pracownika możliwości zwrócenia się do pracodawcy z prośbą o wydanie rekomendacji. Choć obecnie brak jest regulacji co do jej treści, pracodawcy mogą posiłkować się brzmieniem nieobowiązującego już przepisu. Sporządzenie opinii z uwzględnieniem wymienionych w nim elementów stanowi gwarancję, iż opinia będzie pełna i jednoznaczna, a tym samym prawdziwa i rzetelna.

aplikant radcowski Paula Bajraszewska

Negatywna opinia o pracowniku wzór pdf

Jest wskazane, aby w opinii pojawiły się wyrażenia umożliwiające sformułowanie oceny.. Dodano: 1 stycznia 2014.. Nie musi być zatem wyłącznie pozytywne.Wzór referencji / opinii o pracowniku możesz pobrać w DOC lub PDF tutaj Przykładowa treść referencji dla pracownika biurowego (wzór): Pan Tomasz Kowalski był zatrudniony w firmie FastMarketing od 1 marca 2015 r. do 10 października 2017 r. na stanowisku Specjalisty ds. marketingu internetowego na podstawie umowy o pracę.Opis dokumentu: Opinia o pracowniku jest dokumentem sporządzanym przez pracodawcę na wniosek pracownika.. Załóż miniblog; Zapomniałem hasła; Zaloguj się .. Często .Negatywna opinia o byłym pracowniku Przykładowa negatywna opinia o byłym pracowniku adresowana do innej firmy na prośbę o referencje pracownika.. Jan Kowalski jest moim pomocnikiem do spraw programowania, zawsze 2. ciężko pracującym.. 0 strona wyników dla zapytania pozytywna opinia pracodawcy o pracowniku wzórZnaleziono 19 interesujących stron dla frazy wzory opinii pracodawcy o pracowniku w serwisie Money.pl.. Wręczana jest na koniec lub po zakończeniu współpracy.. Senat wydał w piątek negatywną opinię na temat zmian w unijnej dyrektywie dotyczącej pracowników delegowanych do krajów UE w ramach świadczenia .Opinia o pracowniku – co to jest Opinia o pracowniku jest dokumentem, który sporządza pracodawca na prośbę byłego pracownika..

…Referencje a opinia o pracowniku.

Zyskaj DARMOWY dostęp do pełnej treści tego artykułuCzy ktoś ma opinię-wzór negatywnej opinii na temat kandydata na rodzinę zastępczą-proszę o pomoc!. Na rynku pracy ceniona jest również pewność siebie.. Poniżej znajdują się uniwersalne wytyczne, które sprawią, że ocena pracownicza będzie lepiej przeprowadzona: .Prowadząc własną firmę zatrudniającą pracowników możemy spotkać się z prośbą o wystawienie referencji dla osoby która dla nas pracowała.. Najczęściej jednak przełożeni podają następujące informacje: stanowisko zajmowane przez pracownika, historia zatrudnienia w firmie,OPINIA O PRACOWNIKU.. Ostatnie ze wspomnianych opierają się głównie na tym, by przekazać potencjalnym pracodawcom, jak dobrym pracownikiem jest dana osoba.Z pracownikiem wkrótce zostanie rozwiązana umowa o pracę na zasadzie porozumienia stron.. (przykładowe sformułowania, które mogą się znaleźć w tej części opinii na temat stażysty) np. w sposób rzetelny i profesjonalny wykazywał/a duże zaangażowanie w pracę i własną inicjatywę; dbał/a o pozytywny wizerunek firmy i godnie ją reprezentował/a; jest osobą o wysokiej kulturze osobistej bardzo dbającą oOpinia o pracowniku, w przeciwieństwie do referencji, może być zarówno pozytywna, jak i negatywna.. Przekazuj informacje zwrotne; Kiedy opracowałeś już plan, pamiętaj, aby regularnie śledzić wyniki swoich pracowników i sprawdzać czy są na dobrej drodze.Opinia O Pracowniku Wzor Pdf ..

Może być zarówno pozytywna, jak i negatywna.

18 lutego 2017.. Pewność siebie.. Dział zawiera wzory referencji i opinii z praktyk.. Nigdy nie zdarzyło się, żeby Jan K. 4. odmówił, gdy ktoś potrzebuje jego pomocy.. W opinii nie należy przesadzać z używaniem superlatywów, ponieważ może to się wydawać podejrzane i stronnicze.. Chcielibyśmy uniknąć wydania opinii, ponieważ pracownik był konfliktowy i często korzystał ze zwolnień lekarskich.. Dokument Word – do edycji na własne potrzeby.. Opinia o pracowniku jest to dokument przedstawiający cechy danego pracownika.Opinia o pracowniku powinna zawierać: datę i miejsce sporządzenia opinii, tytuł dokumentu, oznaczenie opiniodawcy, oznaczenie pracodawcy, okres zatrudnienia, zakres wykonywanych prac, krótka charakterystyka .Opinia o pracowniku jest dokumentem sporządzanym przez pracodawcę n. Wręczana jest na koniec lub .. Kaczyński obiecał sutą podwyżkę, dziś rząd zderza się ze ścianąA gromadzenie negatywnych opinii i przekazanie ich w jednym momencie znacząco demotywuje i redukuje konstruktywność krytyki.. Formularze powinny być dostosowane do informacji, jakie firma chce poznać oraz uwzględniać charakter firmy.. Ważne, aby pracownik znał swoją wartość, nie obawiał się mówić o swoich zaletach i osiągnięciach, nie umniejszał sukcesów.Opinia o pracowniku – wzór..

Przykładowa negatywna opinia o byłym pracowniku adresowana do innej firmy na prośbę o.

A A A; Opinia poprzedniego pracodawcy na temat byłego pracownika wystawia się z reguły na prośbę pracownika w celu jego rekomendacji pracodawcom, u których stara się o zatrudnienie.. W opinii nie należy przesadzać z używaniem superlatywów, ponieważ może to się wydawać podejrzane i stronnicze.Strona główna Pracownik Referencje dla pracownika – wzór listu referencyjnego.. Wzór prośby o przesłanie referencji dotyczących danego kandydata.. / 5 lat temu (19 października)Ocena pracownika: przykład.. W innych miejscach pracy podstawą ewaluacji jest ocena pracownika w formie ogólnego opisu.. Powodzenia w nauce!. Niektóre firmy posiadają wzór, który służy przełożonym do oceny pracownika.. Czy powinniśmy wydać pracownikowi opinię negatywną, czy .W opinii o pracowniku chodzi o to, by przedstawić cechy danej osoby liczące się na zajmowanym przez niego stanowisku.Jeżeli w danej firmie pracownik przeszedł kursy, to można o tym wspomnieć w taki sposób, że pracownik chętnie podnosi swoje kwalifikacje, łatwo przyswaja nowe informacje i sprawnie wykorzystuje je w praktyce – i tu można ewentualnie wspomnieć o odbytych szkoleniach .Pracownik wyraźnie wyróżnia się spośród innych, przewyższa oczekiwania: 54-71 Dobra: Pracownik osiąga dobre rezultaty pracy, całkowicie spełnia oczekiwania: 36-53 Zadowalająca: Pracownik spełnia oczekiwania w sposób zadowalający: 18-35 Poniżej oczekiwań: Pracownik spełnia tylko niektóre oczekiwania, wymaga pewnej poprawy: 0-17Sprawdź notatkę Wzór pisma-Negatywna ocena byłego pracownika i pobierz ją za darmo z naszego serwisu..

Oto przykładowe wzory referencji.Opinia o pracowniku wzor pdf nowe.co.pl/opinia-o-pracowniku-wzor-pdf opinia o pracowniku – wzór.

Nie szukaj dłużej informacji na temat opinia o pracowniku do sądu wzór , zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu.. Referencje dla pracownika – wzór listu referencyjnego.. Jeżeli obie strony dobrze wywiązywały się ze współpracy nic nie stoi na przeszkodzie aby taki dokument wystawić.. Występują także opinie poufne, czyli takie o których nie wie osoba opiniowana.OPINIE O PRACOWNIKU WZÓR: najświeższe informacje, zdjęcia, video o OPINIE O PRACOWNIKU WZÓR; Płaca minimalna 2021.. Poza tym zawsze 5. kończył pracę w określonym terminie.. Nie ma jednego sprawdzonego wzoru ankiety oceny pracownika.. Referencje są dokumentem wypełnianym przez pracodawcę na rzecz pracownika.. Na górę .. poprostu opisujesz stan faktyczny dop5sując ,że opiniujesz negatywnie kandydaturę tej rodziny na rodzinę zastępczą negatywnie .. Na górę.. Jest samodzielnym pracownikiem nigdy nie 3. narzekającym na warunki pracy.. wzory pism, formularzy, pozwów, pozwy,pisma,wzór.. Takie pismo jest zbiorem subiektywnych opinii.. Dorota czy ty aby na pewno jesteś .Druga, negatywna ocena okresowa pracownika samorządowego skutkuje rozwiązaniem z nim umowy o pracę, z zachowaniem okresu wypowiedzenia.. Gotowy list referencyjny dla pracownika z pozytywną opinią: 16 lutego 2016 r. Zbigniew Nowak WarszawaOcena pracownika – wzór.. Urzędnik może jednak odwołać się od wypowiedzenia do .Jeżeli pracownik uzna, że opinia narusza jego dobra osobiste, będzie mógł wystąpić przeciwko pracodawcy do sądu z roszczeniem o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę lub zobowiązaniem do uiszczenia przez pracodawcę odpowiedniej sumy pieniężnej na cel społeczny (art. 24 § 1 Kodeksu cywilnego).Dlatego w opinii należy ze szczególną ostrożnością podchodzić do negatywnych .Znaleziono 57 interesujących stron dla frazy pozytywna opinia pracodawcy o pracowniku wzór w serwisie Money.pl.. Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej .Odpowiedzialny pracownik rozpoczyna również pracę nieco wcześniej i zdaje sobie sprawę, ile od niego zależy..

Opinia o pracowniku – co powinna zawierać?

W obecnych czasach znalezienie dobrego pracownika nie zawsze jest łatwe. Nie jest oczywistym, jakim pracownikiem dany kandydat będzie, dopóki się go bliżej nie pozna. Dokumentem, który może pomóc pracodawcy w podjęciu decyzji o zatrudnieniu danej osoby, jest opinia o pracowniku, wystawiona przez jego byłego szefa.

Opinia pracodawcy o pracowniku

Pracownik może poprosić o napisanie takiej opinii w momencie, gdy kończy jedną pracę i chce znaleźć inną, a zależy mu na dobrej rekomendacji. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym właściwie jest opinia o pracowniku, jak powinna być napisana, czy pracodawca może odmówić wystawienia takiej opinii lub czy może być ona negatywna. Zostanie również wyjaśnione, jak pracownik może tę opinię wykorzystać.

Opinia o pracowniku – czym jest i czy może być negatywna?

Opinia o pracowniku to dokument, który jest wystawiany przez pracodawcę dobrowolnie i najczęściej na prośbę pracownika. Kodeks pracy nie zobowiązuje pracodawcy do wystawienia takiego pisma. Zazwyczaj opinia taka jest sporządzana po zakończeniu stażu, okresu próbnego praktyk itp., kiedy zatrudniony kończy pracę w danej firmie – z własnych bądź też nie – powodów. Prosząc o opinię szefa, pracownik musi pamiętać, że może być ona pozytywna, jak i negatywna. Jeżeli pracownik wie, że nie będzie ona zawierała samych superlatywów na jego temat, lepiej porzucić temat.

O wystawienie opinii na swój temat najczęściej proszą praktykant, stażysta czy wolontariusz. Taki dokument jest przydatny w dalszych losach zawodowych, gdyż każda pozytywna opinia może znacząco ułatwić znalezienie pracy. Pracodawca piszący opinię dla praktykanta powinien głównie skupić się na tym, czy wywiązał się on z powierzonych mu zadań i czy dobrze się odnajdywał w otoczeniu. Warto wspomnieć też o tym, czy taka osoba jest otwarta na naukę oraz jakie sukcesy osiągnęła w trakcie swojej praktyki.

Co powinna zawierać opinia o pracowniku?

Napisanie opinii o pracowniku wcale nie jest trudne. Pamiętajmy, że opinia o pracowniku jest dokumentem formalnym. Ważne jest zatem zachowanie odpowiedniej formy, w jakiej powinna być sporządzona, wraz z elementami w niej występującymi. Najczęściej całość zmieści się w formacie A4.

W dokumencie opinii o pracowniku powinny znajdować się takie elementy, jak: informacje o zajmowanym stanowisku, informacje o osiągnięciach pracownika w pracy, opis kwalifikacji zawodowych, ocena pracownika pod kątem tego, czy wywiązywał się z powierzonych mu zadań oraz informacja o tym, jak zakończona została współpraca.

Sam dokument powinien posiadać stały, standardowy układ, do którego należy się stosować.

Opinia o pracowniku – jak sporządzić dokument? Data i miejsce sporządzenia – umieść je w prawym górnym rogu.

– umieść je w prawym górnym rogu. Dane osoby i firmy, która wystawia opinię – imię i nazwisko wystawiającego opinię, stanowisko i nazwa firmy – umieszczane nieco poniżej w lewym górnym rogu.

– imię i nazwisko wystawiającego opinię, stanowisko i nazwa firmy – umieszczane nieco poniżej w lewym górnym rogu. Nagłówek, czyli słowo „OPINIA” – postawione w centralnym miejscu, na środku.

– postawione w centralnym miejscu, na środku. Akapit pierwszy – ma zawierać przedstawienie pracownika – jego imię i nazwisko, okres współpracy, zajmowane stanowisko oraz na podstawie jakiej umowy był zatrudniony.

– ma zawierać przedstawienie pracownika – jego imię i nazwisko, okres współpracy, zajmowane stanowisko oraz na podstawie jakiej umowy był zatrudniony. Akapit drugi – ma zawierać opis obowiązków pracownika, zdobyte przez niego umiejętności i osiągnięcia.

– ma zawierać opis obowiązków pracownika, zdobyte przez niego umiejętności i osiągnięcia. Akapit trzeci – ma zawierać szczegółową opinię o pracowniku – należy tu się skupić głównie na kompetencjach miękkich, tj. zarządzanie czasem, umiejętność pracy w zespole, zdolność adaptacji, ambicje i zaangażowanie w powierzone zadania, itp. Można tu również napisać, czym dana osoba się wyróżniała, jakie były efekty jej pracy, co wnosiła do firmy.

– ma zawierać szczegółową opinię o pracowniku – należy tu się skupić głównie na kompetencjach miękkich, tj. zarządzanie czasem, umiejętność pracy w zespole, zdolność adaptacji, ambicje i zaangażowanie w powierzone zadania, itp. Można tu również napisać, czym dana osoba się wyróżniała, jakie były efekty jej pracy, co wnosiła do firmy. Końcowy akapit – podsumowanie i ostateczna opinia, czyli rekomendacja (bądź też nie) pracownika.

– podsumowanie i ostateczna opinia, czyli rekomendacja (bądź też nie) pracownika. Zwrot grzecznościowy i podpis osoby opiniującej – umieszczony w prawym dolnym rogu.

Przykładowa opinia o pracowniku

Warto pamiętać, że jeżeli pracodawca ma bardzo dobre relacje z pracownikiem i jest zadowolony z jego pracy, to pisząc opinię o nim, powinien ją jak najbardziej spersonalizować. Rzetelna opinia to taka, która pisana jest szczerze oraz swoimi słowami. Opinia napisana w samych superlatywach bądź wyglądająca jak skopiowana z innego źródła, nie będzie wyglądała wiarygodnie i prawdopodobnie nie będzie brana pod uwagę przez przyszłego pracodawcę, a przecież nie o to chodzi.

Nie należy więc sięgać do schematycznych opinii, z utartymi stwierdzeniami. Pisząc taką opinię, nie trzeba koniecznie sięgać do wyszukanego słownictwa i tworzyć pięknych zdań. Wystarczy przedstawić pracownika i jego stanowisko, rzetelnie omówić zakres obowiązków i to, jak się z nich wywiązywał, nawiązać do jego indywidualnych predyspozycji, kwalifikacji i umiejętności, a następnie wystawić odpowiednią rekomendację. Dzięki temu pracownik będzie miał zwiększone szanse podczas poszukiwań nowej pracy, a wystawiona opinia nie pójdzie na marne.

Opinia pracodawcy dla pracownika

Opinia, którą pracodawca wystawia pracownikowi po zakończonej współpracy ma zazwyczaj dla niego bardzo duże znaczenie. Jednak trzeba wiedzieć, że opinia o pracowniku jest też ważna z punktu widzenia samego przedsiębiorcy. Chociażby z tego względu, że to, jak będzie stworzona, ma bardzo duży wpływ na postrzeganie firmy przez …konkurencję (i nie tylko).

Opinia pracodawcy o pracowniku powinna mieć formę pisemną. Przygotowując ją, można skorzystać z wielu wzorów dostępnych w sieci. Pokazują one nie tylko, jaki układ tekstu należy zachować oraz jakie dane podać, ale również przykładowe informacje, które można w niej umieścić. Mogą one stanowić bardzo przydatne źródło inspiracji, ale oczywiście zawsze powinny być zgodnie z prawdą i dotyczyć naszego pracownika.

Czy pracodawca może wystawić negatywną opinię? Oczywiście, pracodawca ma prawo do wyrażenia opinii negatywnej, jednak w praktyce, o ile pracownik nie doprowadził do poważnych problemów i jawnej szkody dla firmy, nie zdarza się to zbyt często. Wydanie takiego dokumentu, jeśli informacje w nim nie są uzasadnione stosowną dokumentacją, może się bowiem wiązać z ryzykiem pozwu do sądu pod zarzutem wydania wadliwej i nieprawdziwej opinii.

Warto mieć na uwadze, że nawet gdy ogólny wydźwięk opinii jest pozytywny, może jednak przy tym wskazywać na Twoje drobne braki kompetencyjne. Aby nie być zaskoczonym surowymi elementami oceny, warto w trakcie okresu pracy oraz przed odejściem z firmy porozmawiać z przełożonym o ewentualnych kłopotach z obowiązkami czy efektywnością. Dzięki temu być może znajdziecie rozwiązanie, będziesz miał szansę zreflektować się w oczach pracodawcy, a w ostateczności wystawiona przez niego opinia będzie jeszcze lepsza.

Pozytywna opinia o pracowniku to dokument na wagę złota dla osoby poszukującej nowego zatrudnienia. Rzetelne referencje są dobrze odbierane przez przedsiębiorców i nie tylko sprawiają, że zaczynają oni mieć więcej zaufania do kandydatów, ale przede wszystkim już na wstępie mogą się o aplikantach czegoś więcej dowiedzieć. A jak wiadomo, podczas rozmowy rekrutacyjnej niezwykle ważne jest to, aby kandydat wyróżnił się z tłumu i został pozytywnie zapamiętany przez rekruterów, a nawet samego właściciela firmy.

Pamiętajmy, że opinia i referencje od pracodawcy realnie wpływają na nasze szanse w przyszłych rekrutacjach. Na poniższej prezentacji omówiono z punktu widzenia rekruterów, jakie znaczenie mają dla nich tego rodzaju dokumenty:

Opinie o pracownikach powinny zawierać podstawowe dane dotyczące pracownika i pracodawcy. Warto w takim dokumencie zawrzeć okres, w którym ta osoba u nas pracowała. Istotne jest podanie zakresu jej obowiązków oraz naszej ogólnej opinii. Warto poruszyć takie tematy jak punktualność, umiejętność pracy w grupie, chęć podejmowania się nowych zleceń, przejmowanie inicjatywy itp.

Choć dokument to jedno, opinię i referencje można wyrazić także w formie ustnej. Obecnie dość popularne jest, że osoby rekrutujące decydują się zatelefonować do byłych pracodawców kandydata i zapytać ich o wrażenia ze współpracy. Najczęściej ma to miejsce już na pierwszym etapie prowadzonej rekrutacji.

Wykorzystanie opinii o pracowniku w sądzie

Zdarzają się przypadki, że pracownik może poprosić pracodawcę o wystawienie opinii na swój temat w celu wykorzystania jej w sądzie. Taka sytuacja ma miejsce np. w sądzie rodzinnym, w sprawie o osądzeniu opieki nad dzieckiem albo w związku z prowadzoną sprawą o podział majątku. Taki dokument może mu pomóc i pokazać, jakim jest on człowiekiem.

Innym przykładem wykorzystania opinii wystawionej przez pracodawcę w sądzie może być zwolnienie pracownika z firmy, np. dyscyplinarnie. Pracownik, który nie zgadza się ze zwolnieniem i przedstawianym mu zarzutom, kieruje sprawę do sądu. Tam może on przedstawić opinię o sobie wystawioną przez byłych pracodawców. Na jej podstawie sąd może podważyć oskarżenia w kierunku pracownika, o czym wspomnieliśmy w części artykułu poświęconej negatywnym opiniom.

Opisane przypadki obrazują, jak istotne jest wystawianie opinii zgodnej z prawdą. W żadnym wypadku nie należy wpisywać w opinię o pracowniku niezgodnych z prawdą informacji, gdyż może to mieć poważne konsekwencje.

Dokument zawierający opinię o pracowniku to subiektywna ocena pracodawcy na temat zainteresowanego. Można z niej dowiedzieć się wiele, jednak wyłącznie wówczas, kiedy jest napisana rzetelnie. Pracodawca, który taki dokument sporządza, powinien zawrzeć w nim kluczowe informacje o swoim podopiecznym, a całość powinna być napisana w sposób formalny. Dokument taki ma pomóc pracodawcy przy zatrudnianiu nowej osoby oraz pracownikowi, który tej pracy szuka.

Opinia o pracowniku: Jak napisać opinię o pracowniku?

Opinia o pracowniku: Jak napisać opinię o pracowniku?

Zobacz jak napisać opinię o pracowniku, z jakich elementów się składa, zapoznaj się ze wzorem i przykładem opinii o pracowniku.

Opinia o pracowniku

Opinia to ocena pracownika przygotowana przez jego pracodawcę. Zgodnie z obowiązującym obecnie Kodeksem pracy pracodawca nie jest zobowiązany do wystawienia takiej opinii. Nie ma jednak żadnych przeszkód prawnych, aby ją wydać.

Opinia o pracowniku, w przeciwieństwie do referencji, może być zarówno pozytywna, jak i negatywna. Jest wskazane, aby w opinii pojawiły się wyrażenia umożliwiające sformułowanie oceny.

W opinii nie należy przesadzać z używaniem superlatywów, ponieważ może to się wydawać podejrzane i stronnicze. Powinna być ona obiektywna i sprawiedliwa, w jasny, konkretny sposób przedstawiać fakty.

Opinia wydawana na życzenie zainteresowanego jest zwykle opinią pozytywną. Przyjmuje się, że jeśli w takiej sytuacji miałaby być opinią negatywną, nie należy jej wystawiać. Występują również opinie poufne, czyli takie których nie zna osoba opiniowana.

W opinii o pracowniku jej zasadniczymi elementami są (por. Kienzler 2013: 471):

informacja o zajmowanym stanowisku;

opis kwalifikacji zawodowych;

ocena wywiązania się pracownika z powierzonych mu zadań;

informacje na temat osiągnięć w pracy;

informacje o ewentualnym naruszeniu obowiązków;

informacje o sposobie rozwiązania pracy;

wskazanie okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy;

informacja o toczącym się przeciwko pracownikowi postępowaniu karnym związanym z wykonywaną pracą.

Układ

Miejscowość, data;

Dane osoby i firmy opiniującej;

Nagłówek („Opinia”);

Przedstawienie pracownika i relacji formalnej w jakiej pozostawała z opiniującym: jakie zajmował stanowisko, gdzie był zatrudniony i w jakim czasie;

Wskazanie jakie pracownik wykonywał obowiązki, przedstawienie jego aktywności zawodowej, zdobytych kompetencji (szczególnie w przypadku praktykantów);

Charakterystyka osoby zawierająca ocenę, jej predyspozycje;

Krótkie zaprezentowanie ostatecznej oceny;

Ewentualnie cel napisania opinii;

Zwrot grzecznościowy („Z poważaniem”), pieczątka i podpis osoby opiniującej.

Wzór

Opinia o pracowniku – wzór …………………………

(miejscowość, data) …………………………

(imię i nazwisko osoby

wystawiającej opinię o pracowniku)

…………………………

…………………………

(nazwa i adres firmy) OPINIA Pan ………………………… był zatrudniony w firmie ………………………… od dnia ……… do dnia ……… na stanowisku ………………………… w dziale ………………………… na podstawie umowy ………………………… Przydzielono mu następujące obowiązki:

1. …………………………

2. …………………………

3. ………………………… Pan ………………………………………….. dał się poznać jako osoba o wysokiej kulturze osobistej, …………………………, która zawsze ………………………… Bez wahania możemy polecić Pana ………………………… na każde stanowisko wymagające ………………………… Niniejsza opinia została sporządzona w celu przedłożenia jej w ………………………… Z poważaniem

………………….

(podpis i pieczątka

osoby opiniującej)

Przykład

Opinia o pracowniku – przykład Ząbki, 5.01.2009 r. Adam Domator

BIZNES-DORADCY

ul. Jesienna 9

05-330 Ząbki

tel. 22 765 XX 56 OPINIA Pani Małgorzata Nowak była zatrudniona w firmie BIZNES-DORADCY od dnia 01 czerwca 2008 r. do dnia 31 grudnia 2009 r. na stanowisku koordynatora ds. badań na podstawie umowy o pracę na czas określony. Przydzielono jej następujące obowiązki: koordynacja merytoryczna badań o charakterze interdyscyplinarnym,

przygotowanie metodologii i narzędzi badawczych,

przygotowanie zespołów badawczych i planów realizacji badań,

zarządzanie ryzykiem w projekcie,

nadzorowanie badań w terenie,

analiza uzyskanego materiału,

opracowanie raportów z badań. W czasie swojego zatrudnienia Pani Małgorzata Nowak dała się poznać jako osoba kompetentna, łatwo dostosowująca się do nowych okoliczności, która zawsze potrafi przezwyciężyć nieoczekiwane trudności. Wykazała się ogromną wiedzą profesjonalną niezbędną na jej stanowisku. Pani Małgorzata Nowak rozwiązywała problemy, znajdując odpowiedni sposób, nawet w skomplikowanych sytuacjach, skutecznie oceniając ryzyko i przewidując z nim związane korzyści i straty. W trakcie wykonywania zadań zawsze starała się osiągnąć najlepsze wyniki i nie zadowalała się prostymi i dostępnymi rozwiązaniami. Pani Małgorzata Nowak jest osobą odpowiedzialną, skrupulatną, punktualną i staranną, a także dobrze pracuje w zespole. Niejednokrotnie wykazała się wysokimi kompetencjami komunikacyjnymi. Możemy polecić ją na każde stanowisko, które wymaga odpowiedzialności, inicjatywy, komunikatywności i doświadczenia w branży. Z poważaniem

Adam Domator

[pieczątka]

Komentarze

Referencje dla pracownika – wzór jak napisać pozytywną opinię

Twój były lub obecny pracownik, który odchodzi z firmy, właśnie poprosił Cię o napisanie referencji lub opinii.

Z jednej strony chcesz mu pomóc, z drugiej nie masz czasu na przygotowywanie tego typu dokumentów.

Chcesz napisać list referencyjny jak najszybciej, ale masz pustkę w głowie.

Na szczęście napisanie rekomendacji lub opinii jest proste i zajmie Ci dosłownie moment. Wystarczy, że zastosujesz porady z tego artykułu i wykorzystasz nasz wzór referencji dla pracownika.

W tym artykule:

dowiesz się, czym różnią się referencje od opinii o pracowniku

zobaczysz jak napisać profesjonalne referencje dla pracownika

znajdziesz wzór listu referencyjnego i przykład takiej rekomendacji

sprawdzisz jak napisać opinię o praktykancie lub stażyście

dowiesz się, o czym pamiętać pisząc referencje po angielsku

Chcesz zbudować zespół złożony z najlepszych specjalistów? Stwórz profil pracodawcy (tutaj), który pomoże im łatwiej znaleźć Cię w sieci i aplikować bezpośrednio na stanowisko, które chcesz obsadzić.

Stwórz profil pracodawcy i pokaż się najlepszym kandydatom (tutaj)

Jesteś pracownikiem, otrzymałeś referencje i szukasz informacji o tym, jak wykorzystać je w CV? Dowiesz się tego z naszego artykułu: “Referencje w CV – co to? Jak wpisać referencje od pracodawcy w CV” (czytaj)

1 Referencje i opinia o pracowniku – czym się różnią?

Obecnie funkcjonuje kilka określeń dla dokumentu, w którym przełożony wystawia ocenę byłemu pracownikowi i poleca go kolejnemu pracodawcy.

Najczęściej mówi się o referencjach, rzadziej liście referencyjnym, rekomendacjach, liście rekomendacyjnym lub polecającym. Jest to ten sam dokument, w którym pracodawca wystawia pozytywną opinię byłem pracownikowi i poleca go innym firmom.

Opinia o pracowniku różni się od zawsze pozytywnych referencji tym, że może być również negatywna lub neutralna. Jednak w sytuacji, kiedy pracodawca nie może wypowiedzieć się o byłym pracowniku w superlatywach, zazwyczaj opinii po prostu się nie wystawia.

Opinia o pracowniku może być również poufna. Były podwładny nie zna jej treści i nie ma na nią żadnego wpływu.

Oprócz tych różnic, format i ogólne zasady pisania obu dokumentów są takie same.

Pamiętaj, że przygotowanie listu referencyjnego lub opinii o pracowniku nie jest wymogiem wynikającym z kodeksu pracy, więc pracodawca nie musi jej wystawiać.

Darmowy ebook: Potrzebujesz referencji na potrzeby nowej posady? Chcesz upewnić się, że Twój życiorys pomaga Ci zdobywać najlepsze oferty pracy? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów: “24 błędy CV, przez które nie dostajesz pracy” (pobierz)

2 Jak napisać referencje lub opinię o pracowniku?

Opinia i referencje dla pracownika to dokumenty formalne, więc powinieneś zawrzeć w nich konkretne elementy, takie jak:

miejscowość i data wystawienia

imię i nazwisko, nazwa firmy oraz stanowisko osoby, która wystawia list referencyjny

nagłówek (np. “Referencje” lub “Opinia”)

imię i nazwisko pracownika, dla którego wystawiane są rekomendacje

podstawowe informacje o pracowniku: nazwa firmy, w której pracował, jego stanowisko i okres współpracy

informacje o przebiegu współpracy (zakres obowiązków, główne zadania, zdobyte umiejętności)

opis największych osiągnięć i sukcesów (te informacje opisuje się w referencjach, nie są one niezbędne w opinii)

charakterystyka pracownika, ocena jego predyspozycji i opinia podsumowująca

powód odejścia z firmy (zwyczajowo wpisuje się go w przypadku, jeśli przedstawia pracownika w pozytywnym świetle, np. Chęć rozwoju w innej branży)

zachęta do zatrudnienia pracownika (ten element wpisuje się tylko w liście referencyjnym)

zwrot grzecznościowy, pieczątka firmowa i podpis osoby wystawiającej dokument

dane kontaktowe, dzięki którym nowy pracodawca będzie mógł zweryfikować informacje (adres firmowy, telefon oraz e-mail)

Jeśli miałeś bardzo dobre relacje z pracownikiem i zależy Ci na tym, aby Twoje referencje mu pomogły, postaraj się je spersonalizować w jak największym stopniu.

Oczywiście możesz skorzystać z uniwersalnego wzoru listu referencyjnego, jednak warto opisać w nim umiejętności i cechy pracownika, które rzeczywiście bardzo ceniłeś, podać przykłady i sytuacje, w których Ci zaimponował.

Staraj się precyzyjnie opisać zakres obowiązków i powierzone pracownikowi zadania. Unikaj ogólnikowych określeń takich jak “dobrze wykonywał swoje obowiązki”. Pamiętaj też, aby nie kopiować informacji z CV – taki list polecający będzie miał bardzo małą wartość.

Pisząc referencje dla pracownika nie powinieneś przesadzać z superlatywami i zachować umiar w pochwałach. Rekomendacje powinny być obiektywne i wyważone. Przesadne wychwalanie pracownika sprawi, że list polecający nie będzie wiarygodny i może wzbudzić podejrzenia. Szczególnie istotne jest to w przypadku pisania opinii o pracowniku, która ma umożliwiać rzetelną ocenę kandydata.

List referencyjny lub opinia o pracowniku powinna zmieścić się na jednej kartce A4. Dokument najlepiej przygotować na papierze firmowym w kilku egzemplarzach.

Wskazówka: Jeśli zupełnie nie masz czasu na przygotowanie rekomendacji lub opinii, zapytaj pracownika jakie doświadczenia, umiejętności i osiągnięcia są dla niego najważniejsze i chce je wyróżnić. Oczywiście powinieneś zweryfikować te informacje, aby nie podpisywać się pod przekłamanym listem polecającym. Pamiętaj, że jakość referencji wpływa także na wizerunek i wiarygodność pracodawcy.

3 Referencje dla pracownika – wzór oraz przykład jak napisać opinię

Już wiesz, jakie elementy powinien zawierać list rekomendacyjny oraz opinia o pracowniku i jak napisać profesjonalną, wiarygodną rekomendację.

Aby jeszcze bardziej ułatwić Ci szybkie stworzenie dokumentu, przygotowaliśmy dla Ciebie wzór do wypełnienia oraz przykład opinii o pracowniku. Znajdziesz je poniżej.

Opinia o pracowniku / Referencje dla pracownika – wzór:

Wzór referencji / opinii o pracowniku możesz pobrać w DOC lub PDF tutaj

Przykładowa treść referencji dla pracownika biurowego (wzór):

Pan Tomasz Kowalski był zatrudniony w firmie FastMarketing od 1 marca 2015 r. do 10 października 2017 r. na stanowisku Specjalisty ds. marketingu internetowego na podstawie umowy o pracę. Do jego głównych obowiązków należało planowanie i wdrażanie kampanii e-mail marketingowych, obsługa kanałów social media oraz zarządzanie treściami reklamowymi na naszym blogu. Podczas pracy Pan Tomasz Kowalski opanował w stopniu zaawansowanym m.in. obsługę takich narzędzi jak Vero oraz MailChimp. Bardzo rozwinął również znajomość Photoshopa, w którym przygotowywał grafiki reklamowe m.in. na Facebooka oraz Instagrama. Pan Tomasz Kowalski wyróżniał się przede wszystkim zaangażowaniem, umiejętnością szybkiego rozwiązywania problemów oraz nawiązywania przyjacielskich relacji z klientami i współpracownikami. Za jego największe sukcesy uważam nawiązanie współpracy z takimi firmami jak T-Mobile oraz Allianz, a także poprawę konwersji naszego newslettera o 25%. Jestem pewien, że Pan Tomasz Kowalski będzie cennym pracownikiem i doskonale sprawdzi się na stanowiskach związanych z marketingiem, tak jak sprawdził się podczas pracy w naszej firmie.

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

4 Opinia o praktykancie lub stażyście – jak napisać?

Referencje i opinie wystawia się nie tylko byłym pracownikom, ale również praktykantom, stażystom i wolontariuszom.

Niekiedy przygotowują je swoim byłym studentom także promotorzy czy też opiekunowie kół naukowych.

Pisząc opinię o praktykancie, stażyście lub studencie możesz skorzystać z przygotowanego przez nas wzoru. Wystarczy że dopasujesz go do swojej funkcji i zadań, które realizował Twój podopieczny.

Opinia o praktykancie / stażyście – jak ją napisać?

Przede wszystkim skup się na umiejętnościach, które opanował praktykant lub stażysta. Dla osoby bez doświadczenia zawodowego potwierdzenie zdobytych kompetencji będzie bardzo cenne.

Opisz tzw. umiejętności miękkie, którymi wykazał się praktykant. Czy dobrze odnajdywał się w pracy w zespole? Jak radził sobie z konstruktywną krytyką? Tego typu informacje są bardzo istotne dla przyszłego pracodawcy.

Napisz, czy praktykant jest otwarty na naukę, doskonalenie kompetencji i stosowanie nowych rozwiązań. Elastyczność i chęć rozwoju to bardzo ważne pozytywne cechy charakteru i osobowości z punktu widzenia pracodawcy.

Wymień najważniejsze osiągnięcia stażysty. Pokaż w jaki sposób praktykant się wyróżnił i jakie zadania wykraczające poza podstawowe obowiązki zrealizował.

Wyraź swoją opinię i wystaw ogólną ocenę praktykantowi. Podsumuj najsilniejsze atuty stażysty i wyjaśnij, dlaczego uważasz, że sprawdzi się w pracy.

Zobacz też: Nagroda jubileuszowa w budżetówce — co mówi Kodeks pracy?

5 Referencje dla pracownika po angielsku – o czym pamiętać?

Poniżej znajdziesz porady, jak napisać referencje dla pracownika po angielsku. Jeżeli chcesz spełnić wszystkie wymogi, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem po angielsku: “How to Write a Reference Letter”.

Przygotowujesz list referencyjny dla pracownika po angielsku? Musisz pamiętać, że różni się on nieco od polskiej wersji referencji.

Poniżej znajdziesz wskazówki, jak przygotować rekomendacje po angielsku.

W lewym górnym rogu listu polegającego powinieneś wpisać swoje dane kontaktowe oraz dane kontaktowe firmy, do której piszesz.

Jeśli piszesz referencje do konkretnej osoby, rozpocznij od imiennego powitania – np. Dear Dr. Smith lub Dear Mr. Jones. Jeśli tworzysz uniwersalny dokument i nie wiesz, kto będzie go czytał, napisz po prostu: To Whom It May Concern.

W pierwszym akapicie referencji po angielsku wyjaśnij skąd i jak długo znasz polecaną osobę oraz dlaczego to właśnie Ty możesz wystawić rekomendację.

Następnie, tak jak w polskiej wersji listu referencyjnego, powinieneś opisać umiejętności i kwalifikacje kandydata. Wyjaśnij dlaczego według Ciebie sprawdzi się on w nowym miejscu pracy. Pamiętaj o podaniu konkretnych przykładów.

W przedostatnim akapicie referencji powinno znaleźć się podsumowanie, w którym krótko wyjaśniasz dlaczego rekomendujesz właśnie tę osobę. Użyj takich sformułowań jak highly recommend czy też recommend without reservation.

W zakończeniu listu referencyjnego wyraź gotowość do bezpośredniego przekazania dodatkowych informacji. Tutaj wpisz swój numer telefonu oraz adres e-mail.

Jak podpisać referencje dla pracownika po angielsku? Zastosuj ten wzór:

Sincerely,

Twoje imię i nazwisko

Stanowisko, nazwa firmy

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

Wciąż zastanawiasz się, jak napisać referencje dla pracownika? Dodaj swoje pytania w komentarzu poniżej. Chętnie Ci pomożemy!

Opinia o pracowniku, referencje – omówienie + wzór

Bardzo częstą praktyką nowych pracodawców jest wymaganie dokumentów takich jak list referencyjny lub opinia o pracowniku od byłego pracodawcy. Nic dziwnego, bo przecież jest to najbardziej odpowiednie źródło informacji na temat danej osoby, a składane CV ma poparcie w kolejnym dokumencie. Jeśli zostaniesz poproszony o wystawienie takiego dokumentu, to warto zapoznać się ze wszelkimi informacjami zanim przystąpisz do pisania. Czy jesteś zobowiązany do wystawienia dokumentu? Czym się różni opinia od rekomendacji? Jak je napisać? Odpowiadamy na wszelkie pytania!

Podstawa prawna opinii, referencji

Powyższe dokumenty sporządza pracodawca na życzenie, a raczej prośbę byłego lub aktualnego pracownika. Wynika z tego, iż można je wręczyć przed, na koniec lub po zakończeniu stosunku pracy albo w ogóle.

Kodeks Pracy w przeciwieństwie do wydania świadectwa pracy, nie określa ani nie zobowiązuje pracodawcy do wystawienia opinii na temat danej osoby. Przyjęło się w praktyce, iż jeśli stosunek pracy przebiegał pomyślnie, to pracodawca nie powinien mieć przeciwwskazań co do tego, czy napisać takie pismo.

Opinia o pracowniku, a Referencje

Funkcjonuje wiele określeń dla dokumentu przedstawionego przyszłemu pracodawcy w celu zwiększenia wiarygodności w procesie rekrutacji, będącym oceną od byłego pracodawcy. Mówi się o referencjach, liście referencyjnym, rekomendacjach, liście rekomendacyjnym lub polecającym, ale także o opinii.

Wszystkie wymienione dokumenty poza tym ostatnim, mają zawsze charakter pozytywny i będą polecać daną osobę przyszłym pracodawcom. Mowa tutaj o zapewnieniu jak dobrym pracownikiem jest opisywana osoba, a także o jej dobrych stronach, sukcesach i umiejętnościach. Ponadto, w praktyce tworzone są jedynie na życzenie osoby kończącej pracę.

Natomiast z opinią jest zupełnie inaczej – często wystawiana jest bez wiedzy pracownika, co stwarza wiele możliwości i bardziej odzwierciedla stan faktyczny. Oprócz powyższej różnic, format oraz wszelkie inne zasady pozostają bez zmian.

Czy opinia o pracowniku jest zawsze pozytywna?

Zgodnie z definicją, opinia o pracowniku będzie miała wydźwięk subiektywny, zatem nie zawsze będzie pozytywna – może być także neutralna lub negatywna.

Zanim coś napiszemy, warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie jak może to wpłynąć na dalszy proces rekrutacji danej osoby. Pamiętajmy jednak, że nie powinniśmy zatajać ważnych informacji jeśli pracownik dopuścił się karygodnych zachowań, np. kradł i otrzymał za to naganę dyscyplinarną. Oprócz odpowiedzialności karnej za świadome wprowadzanie w błąd, może to narazić także Waszą reputację w przypadku kiedy sytuacja się powtórzy u przyszłego pracodawcy.

Jak napisać oficjalną opinię, referencje o pracowniku?

Choć żadna z ustaw ani kodeksów nie określa formy takiego dokumentu, to zalecamy zachowanie stylu formalnego, w formacie A4. Szczególnie istotne jest zachowanie poprawności językowej, zwięzłości z wyszczególnieniem konkretów. Opinia o pracowniku, a także referencje nie powinny zajmować więcej niż jedna strona.

Pismo powinno zawierać poniższe elementy:

Data,

Miejscowość,

Dane firmowe,

Imię i Nazwisko osoby wystawiającej dokument,

Stanowisko osoby wystawiającej dokument,

Dane kontaktowe do osoby wystawiającej dokument,

Nagłówek,

Dane personalne pracownika,

Informacje dot. współpracy: stanowisko pracownika, okres współpracy, zakres obowiązków, wykonywane zadania,

Charakterystyka pracownika,

Predyspozycje pracownika,

Opinia podsumowująca pracownika,

Zwrot grzecznościowy,

Pieczątka firmowa/Podpis osoby wystawiającej dokument,

Mile widziane:

Największe osiągnięcia/sukcesy,

Powód odejścia z firmy,

O czym warto pamiętać?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby dokument był spersonalizowany. Częstą praktyką jest korzystanie z gotowych szablonów posiadających bardzo ogólnikowe stwierdzenia, które w praktyce nic nie wnoszą. Rzetelna, indywidualna opinia bezpośredniego przełożonego o pracowniku nawet w najgorszej formie stylistycznej będzie bardziej wartościowa niż najładniejsze pismo z kreatora. Oczywiście, możesz skorzystać z gotowych rozwiązań, ale pamiętaj o tym, aby opisać cechy pracownika, które w nim ceniłeś, a także umiejętności lub sytuacje, które pokazały, że jest specjalistą w danej dziedzinie.

Wejdź w szczegóły, unikaj ogólnikowych stwierdzeń! Precyzyjnie opisz zakres obowiązków oraz głównie wykonywane zadania – rzucanie hasłami typu “odpowiedzialny za marketing firmy” w żaden sposób nie odzwierciedla umiejętności pracownika.

Przesadne wychwalanie pracownika może sprawić, iż opinia byłego pracodawcy straci na wiarygodności. Pismo powinno sprawiać wrażenie obiektywnego i wyważonego, więc wskazane jest zachowanie umiaru w stosowaniu superlatyw. W innym przypadku Twoja opinia może przynieść odwrotne skutki.

Opinia o pracowniku / List referencyjny – pobierz wzór

Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy edytowalne wzory omawianych pism. Wystarczy, że klikniesz na jeden z poniżej wyświetlonych wzorów, a zostaniesz przeniesiony do strony pobierania.

W tym przypadku znajdziesz:

Opinia o pracowniku / List referencyjny – wersja dla “Pani”

Opinia o pracowniku / List referencyjny – wersja dla “Pana”

Uwaga! Wzory w plikach .PDF możesz edytować nawet w przeglądarce, co znacznie przyśpieszy cały proces i nie wymaga używania dedykowanego oprogramowania. Jeśli po wydrukowaniu widoczne są suwaki wyboru, skorzystaj z programu Adobe Reader.

Opinia o pracowniku – zobacz wzór

Opinia o pracowniku – co to jest

Opinia o pracowniku jest dokumentem, który sporządza pracodawca na prośbę byłego pracownika. Wręczana jest na koniec lub po zakończeniu współpracy.

Takie pismo jest zbiorem subiektywnych opinii. Nie musi być zatem wyłącznie pozytywne. Jego sporządzanie nie jest wymogiem wynikającym z Kodeksu Pracy, dlatego pracodawca nie musi go wystawiać. Przyjęło się jednak, że opinia o pracowniku nie jest wydawana, jeżeli miałaby mieć wydźwięk negatywny. Warto mieć na uwadze, że nie może być ona wyłącznie zbiorem superlatyw i powinna umożliwić sformułowanie oceny przez odbiorcę. Zbytnie przesłodzenie może sprawić, że nie będzie ona brzmiała wiarygodnie.

Wnosząc o sporządzanie opinii, warto poprosić o indywidualne podejście. Często zdarza się bowiem, że osoby je piszące korzystają z gotowych szablonów pobranych z internetowych kreatorów. Nie ma w tym nic złego, jednak rzetelna, spersonalizowana opinia przełożonego o pracowniku jest bardziej wartościowa z punktu widzenia kolejnego pracodawcy. Pismo z oceną zatrudnionego nie powinno też stanowić kopii informacji pochodzących z CV pracownika.

Opinia o pracowniku – przykład

Jak każdy dokument formalny, tak i opinia pracodawcy o pracowniku ma pewne stałe elementy, które powinny charakteryzować jej treść. Najlepiej przygotować ją na papierze firmowym i nie przekraczać objętości arkusza A4.

Warszawa, 10.01.2019 r.

(miejscowość i data)

Jan Nowak (imię i nazwisko osoby wydającej opinię)

Dyrektor sprzedaży (stanowisko osoby wydającej opinię)

Firma XYZ (oznaczenie firmy)

Opinia

Pani Anna Kowalska pracowała w naszej firmie od stycznia 2015 roku do grudnia 2018 roku, początkowo na stanowisku asystentki w dziale sprzedaży, a następnie specjalisty ds. sprzedaży.

Pani Anna Kowalska jest osobą doskonale zorganizowaną. Łatwo nawiązuje kontakty i posiada przyjazne usposobienie, co korzystnie wpływa na postrzeganie jej przez klientów, jak i współpracowników. Jest osobą otwartą i uśmiechniętą, czym szybko zjednuje sobie ludzi.

Dzięki tym cechom potrafiła w krótkim czasie osiągnąć wyniki na takim poziomie, co pracownicy o dłuższym stażu. Pozwoliło jej to awansować na stanowisko specjalisty już po 9 miesiącach od zatrudnienia. Jest skuteczna w działaniu, konkretna i rzeczowa, a jednocześnie bardzo przekonująca. Potrafi szybko i precyzyjnie ocenić potrzeby klienta, co często podkreślali nasi stali kontrahenci. Jest dyspozycyjna, życzliwa i bardzo oddana obowiązkom. Jej praca zawsze była wysoko oceniana przez przełożonych.

Posiadanie takiego handlowca jest cenne dla każdego zespołu zajmującego się sprzedażą. Pani Anna działa skutecznie, jednocześnie budząc sympatię klientów. Potrafi zachować cierpliwość i zimną krew w sytuacjach stresowych. Z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że kwalifikacje oraz cechy osobowościowe Pani Anny Kowalskiej predestynują ją do pracy w działach, których celem jest pozyskiwanie klientów i budowanie długotrwałych relacji.

Jan Nowak

(odręczny podpis osoby wydającej opinię)

Ocena pracownika – opis dokumentu

Podobnie jak większość dokumentów, opinia o pracowniku powinna w prawym górnym rogu zawierać miejscowość i datę. Nieco niżej i po lewej stronie umieścić należy dane autora – imię i nazwisko, stanowisko i nazwę firmy. Kolejnym elementem jest centralnie umiejscowiony nagłówek „OPINIA”. Pierwszy akapit tekstu to miejsce na przedstawienie pracownika – informacji o zajmowanym stanowisku, obowiązkach, czasie i formalnym charakterze jego relacji z autorem. Kolejny akapit to właściwa część opinii, która jest najważniejsza i z reguły najdłuższa. Pole to służy głównie określeniu kompetencji miękkich, opisaniu umiejętności związanych z organizacją pracy, kreatywnością, zachowaniem, odpornością na stres, łatwością nawiązywania kontaktów z innymi pracownikami. Ostatni akapit jest zaś miejscem na końcową ocenę i podsumowanie. Całość wieńczyć powinien czytelny podpis osoby sporządzającej dokument.

키워드에 대한 정보 negatywna opinia o pracowniku wzór

다음은 Bing에서 negatywna opinia o pracowniku wzór 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  소고기 갈비찜 김진옥 | 명절엔 푸짐한 '소갈비찜' 양념이 쏙쏙 베인 최고의 맛 1156 투표 이 답변
See also  Radiometr Do Czego Służy | How A Crookes Radiometer Works 131 개의 자세한 답변

See also  테디 스 버거 | [Eng Sub] 🍔하와이 3대 햄버거 맛집 뿌시기🍔 | 웤톸 수학여행 / 하와이 맛집 탐방 1탄 | 랭보랭 황보라 | 하정우 8237 좋은 평가 이 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Klient wystawił negatywną opinie? Co zrobić? Jak żyć 🙂

  • jak usunąć negatywaną opinie
  • zła opinia od klienta
  • negatywna opinia

Klient #wystawił #negatywną #opinie? #Co #zrobić? #Jak #żyć #:)


YouTube에서 negatywna opinia o pracowniku wzór 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Klient wystawił negatywną opinie? Co zrobić? Jak żyć 🙂 | negatywna opinia o pracowniku wzór, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment