Ocena Opisowa Dziecka W Przedszkolu Przykłady | Jeden Dzień Z Życia Przedszkolaka 인기 답변 업데이트

당신은 주제를 찾고 있습니까 “ocena opisowa dziecka w przedszkolu przykłady – Jeden dzień z życia przedszkolaka“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 JarzebinkaNS 이(가) 작성한 기사에는 조회수 4,081,008회 및 897062 Like 개의 좋아요가 있습니다.

ocena opisowa dziecka w przedszkolu przykłady 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Jeden dzień z życia przedszkolaka – ocena opisowa dziecka w przedszkolu przykłady 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Ciekawe i pracowite jest życie przedszkolaka. Dzień wypełniony po brzegi. Mnóstwo wrażeń, przeżyć.
Kto nie wierzy – niech obejrzy. Zapraszamy!

ocena opisowa dziecka w przedszkolu przykłady 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

OCENA OPISOWA W PRZEDSZKOLU 1 – Zanotowane.pl

Na pierwszym zebraniu grupowym z rodzicami uświadomiliśmy zebranym na czym polega istota oceny opisowej dziecka i jak należy ją interpretować. Następnie przez …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: zanotowane.pl

Date Published: 8/7/2022

View: 4463

Kompetencje dziecka 3 i 4 letniego – PDF Free Download

Temat Moje przedszkole Przewywane osiągnięcia dziecka WRZESIEŃ – zna zasady … Śródroczna ocena opisowa ucznia klasy I. nazwisko i imię ucznia rok …

+ 여기에 보기

Source: docplayer.pl

Date Published: 12/26/2022

View: 5022

Ocena opisowa dziecka w przedszkolu przykłady

propozycje oceny opisowej ucznia klasy ii szkoŁy podstawowej na koniec roku szkolnego Przedstawiam propozycje ocen opisowych dla uczniów II …

+ 여기에 자세히 보기

Source: szkolnyzeszyt.pl

Date Published: 5/21/2021

View: 4102

Ocena opisowa w przedszkolu – Edukator

wskazać układ pracy, wysiłek i zaangażowanie;; uwzględnić każdą sferę osobowości dziecka;; środki wspomagające i aktywizujące dziecko. Adresatami oceny opisowej …

+ 여기를 클릭

Source: www.edukator.org.pl

Date Published: 4/20/2022

View: 7181

Ocena opisowa pracy z dzieckiem autystycznym

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis! Tagi. plan pracy w przedszkolu · plan pracy wychowawczo-dydaktycznej · dziecko autystyczne · ocena pracy nauczyciela …

+ 여기에 표시

Source: www.przedszkola.edu.pl

Date Published: 7/4/2021

View: 5951

Opinia o uczniu – Edukator – Edux.pl

Opinia o dziecku przedszkolnym, przykład. Kornelia Subocz. … Opinia nauczyciela dotycząca funkcjonowania dziecka w przedszkolu na prośbę rodzica – autyzm.

+ 여기에 자세히 보기

Source: edukator.edux.pl

Date Published: 9/29/2021

View: 7090

KRÓTKA OCENA ROZWOJU DZIECKA 5, 6-letniego

Pieczątka Przedszkola. KRÓTKA OCENA ROZWOJU DZIECKA 5, 6-letniego. Opinia nauczyciela rocznego przygotowania przedszkolnego o dziecku zgłaszanym.

+ 여기에 보기

Source: www.ppp8-poznan.pl

Date Published: 6/9/2021

View: 6309

Wzory semestralnych ocen opisowych w klasach I – III

Ocena opisowa to czasem trudne wyzwanie dla nauczyciela, szczególnie młodego stażem. … NN jest dzieckiem pracowitym, obowiązkowym i zdyscyplinowanym.

+ 여기에 보기

Source: szkolnictwo.pl

Date Published: 8/28/2021

View: 3917

Ocena opisowa w edukacji wczesnoszkolnej – Sciaga.pl

Początkowo oceny wypowiadają rodzice i najbliżsi znajomi, później pani wychowawczyni w przedszkolu, a w szkole nauczyciele. Do niedawna uważano, że dziecko, …

+ 여기에 보기

Source: sciaga.pl

Date Published: 3/7/2021

View: 1157

주제와 관련된 이미지 ocena opisowa dziecka w przedszkolu przykłady

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Jeden dzień z życia przedszkolaka. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Jeden dzień z życia przedszkolaka
Jeden dzień z życia przedszkolaka

주제에 대한 기사 평가 ocena opisowa dziecka w przedszkolu przykłady

  • Author: JarzebinkaNS
  • Views: 조회수 4,081,008회
  • Likes: 897062 Like
  • Date Published: 2013. 5. 17.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=Ny5qWWJPHAI

OCENA OPISOWA W PRZEDSZKOLU 1

Od września 1999 w edukacji zintegrowanej tradycyjna ocena w postaci stopnia została zastąpiona opisem osiągnięć ucznia i jego rozwoju. W. Okoń w „Nowym słowniku pedagogicznym ” określa na czym polega ocena szkolna „to ustosunkowanie się nauczyciela do osiągnięć ucznia, czego wyrazem może być określony stopień szkolny lub opinia wyrażona w formie pisemnej lub ustnej”. Dlatego ustna bądź pisemna informacja nauczyciela na temat wiedzy, rozwoju, umiejętności lub sygnału, że jakaś umiejętność się nie pojawiła jest to ocena opisowa .

Nowy sposób oceniania ucznia wzbudził wiele kontrowersji wśród nauczycieli i rodziców. Wszyscy jednomyślnie zgadzają się, że dotychczasowa ocena w formie stopnia nie w pełni odzwierciedlała posiadanej wiedzy i umiejętności dzieci , że należy j ą zmodyfikować .

Na łamach „ Życia szkoły ” ukazało się wiele artykułów, w których nauczyciele wyrażali swoją opinię na temat oceny opisowej .

M. Selke (2003/1) uważa, że ocena opisowa nie motywuje uczniów do nauki. Na podstawie własnych obserwacji stwierdziła „że ocena opisowa nie daje klarownego obrazu, kto jest rzeczywiście najlepszy”. Wg. autorki dochodzi do niezdrowej rywalizacji, dążenie do wykonania zadania za wszelką cenę. Uważa również, że uczniowie i rodzice nie rozumieją istoty oceny opisowej .

Podobny pogląd w tej sprawie prezentuje w artykule „ Ocena opisowa – moje obserwacje ” (2003/9) M. Lapczyk, która zwróciła uwagę, że dla niektórych rodziców nowe ocenianie jest niejasne.

Kompetencje dziecka 3 i 4 letniego

5 Obszar: edukacja społeczno moralna Podejmuje prace domowe, Kompetencje dziecka 5, 6 letniego Rozumie potrzeby innych ludzi, wyraża i nazywa różne emocje podczas zabaw, określa sytuacje wywołujące różne emocje, Radzi sobie z emocjami poprzez udział w zabawach, rozmowach, Podaje swój adres zamieszkania, Określa własne cechy fizyczne (wzrost, kolor włosów), Rysuje siebie, Samodzielnie wykonuje czynności samoobsługowe (min. wiąże buty), Wie, gdzie pracują jego rodzice, jakie zawody wykonują, czym się zajmują; opisuje ich wygląd; określa czynności domowe wykonywane przez poszczególnych członków rodziny; dzieli się wiadomościami na temat życia w rodzinie (np. sposób spędzania wolnego czasu), zna zawody ludzi z najbliższego otoczenia Przestrzega zasad panujących w grupie, Włącza się w życie grupy, współdziała podczas zabaw, Dostrzega potrzeby innych dzieci, szanuje je, pomaga w sytuacjach powodujących smutek, Właściwie odnosi się do dzieci niepełnosprawnych – pomaga, akceptuje, Uczestniczy we wspólnych zabawach, wspólnie wykonuje prace plastyczne, zadania, Dba o wspólne zabawki, sprzęty, porządkuje po sobie miejsce pracy, dba o porządek w indywidualnej półce, Rozpoznaje godło i barwy narodowe, nazywa największe rzeki w Polsce, morze, góry, Nazywa swoją miejscowość, podaje adres zamieszkania, adres przedszkola, zna tradycje regionu, Nazywa ludzi różnych ras, określa miejsca ich zamieszkania, szanuje odrębności narodowe, etniczne, językowe. Obszar: edukacja zdrowotna Przestrzega zasad bezpieczeństwa, Zna konsekwencje niebezpieczeństw wynikających z nieprzestrzegania zakazów – wie, jakie sytuacje zagrażają bezpieczeństwu (np. nieoddalanie się od opiekunów, bawienie się w miejscach niedozwolonych, wpuszczania obcych do domu, jedzenia nieznanych roślin, zbliżania się do nieznanych zwierząt…), Dba o swoje zdrowie, np. poprzez spożywanie zdrowej żywności, ubieranie się odpowiednio do pory roku,

I agree.

To make this website work, we log user data and share it with processors. To use this website, you must agree to our Privacy Policy , including cookie policy.

Ocena opisowa dziecka w przedszkolu przykłady

2013 poz. 1422).Strona główna » Placówki » Przedszkola » Przedszkole nr 4 w Andrychowie » Przyjaciele Przedszkola » Telewizja w życiu dziecka » Koncentracja uwagi » Standardy osiągnięć dziecka 5,6-letniego » Wyprawka 4-latka na rok szk.. Po przeczytaniu takiej oceny powinniśmy od razu zorientować się, na jakim poziomie jest dziecko, z czym sobie radzi, a na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę.propozycje oceny opisowej ucznia klasy ii szkoŁy podstawowej na koniec roku szkolnego Przedstawiam propozycje ocen opisowych dla uczniów II klasy Szkoły Podstawowej.. W zakresie edukacji plastycznej.. Dostosowania w zakresie oceniania Stosowanie oceny opisowej w codziennej praktyce.. Przedszkole w .. Jest sprawny manualnie i chętnie podejmuje działania w tym kierunku.. Polega ono na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia i ustaleniu oceny opisowej oraz opisowej oceny zachowania.. Przy klasyfikowaniu ucznia obowiązuje ocena opisowa ustalona w oparciu o oceny zanotowane w dzienniku lekcyjnym i spostrzeżenia nauczyciela.. Pcim .. Dziecko z deficytami rozwojowymi – dziecko zdolne w przedszkolu, rozpoznanie i rozwiązanie problemu edukacyjnego dziecka 6-letniego.. Dziecko zdolne w przedszkolu – analiza przypadku.Wiek: 3 lata 01 miesiąc Rok w przedszkolu : 1 Na podstawie przeprowadzonej obserwacji pedagogicznej podsumowującej I półrocze roku szkolnego 2012/2013 dokonano analizy przyrostu umiejętności dziecka wynikających z realizacji założeń Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego ..

Dba o poczucie bezpieczeństwa kazdego dziecka.

Nie potrafi jednak opowiadać o prezentowanych treściach pełnymi zdaniami; posługuje się zdaniem prostym i równoważnikami zdań, pod .Oceny opisowe – semestralna i roczna – różnią się od siebie.. Jolanta Rekowska.. Był też .. Ma niską sprawność manualną i grafomotoryczną: trudność .. związku z czym rzadko bywał w przedszkolu (do przedszkola uczęszczał tylko 1 rok).. Ogólna sprawność ruchowa Słucha, rozumie i reaguje na polecenia nauczycielek w trakcie zabaw ruchowych; Ustawia się w gromadce, rozsypce, kole, rzędzie, parachJuż teraz mogę potwierdzić, że stosowana przeze mnie ocena opisowa moich wychowanków odchodzących z przedszkola do szkoły podstawowej jest znacząca.. Warszawa.. Dla ułatwienia pracy „niewtajemniczonym” przedstawiam wzory ocen, jakie wystawiłam w czasie trwania mojego stażu na nauczyciela mianowanego.. Anna Ziniewicz.. Stosuje obowiązujące w przedszkolu procedury bezpieczeństwa opisane w regulaminach i innych dokumentach; 3. jest oceną opisową, nie jest tak “sztywna” jak poprzedni arkusz oceny, który opisywałem..

W ocenie opisowej akcent …wynikało z trudności dziecka w sferze komunikacyjnej).

Zalecenia te dotyczą zarówno postępów w edukacji, jak i postępów w rozwoju społeczno – emocjonalnym.Oskwarek – Portal dla Nauczycieli.. Ich odmienność polega na tym, że ocena za pierwszy semestr zawiera zalecenia dla ucznia, zaś w ocenie na koniec roku szkolnego już ich nie ma.. W toku współpracy z nauczycielem klasy pierwszej najistotniejsze jest przekazanie wszelkich informacji dotyczących rozwoju każdej sfery dziecka i jego sytuacji rodzinnej.umożliwienie pobytu w spokojnym miejscu, unikanie używania mocnych zapachów, przestrzeń, w której dziecko przebywa winna być raczej stabilna, stałe miejsce pracy, odpoczynku, wyposażenie przestrzeni skromne, przedmioty, którymi posługujemy się w życiu codziennym, jak i w trakcie terapii winny mieć jednoznaczne przeznaczenie,Obserwacja w portalu Edux.pl.. Bielsko – Biała.. Przekonałam, że to właśnie przedszkola służą do tego, aby dziecko przystosowało się do nowego środowiska i przygotowało je do pełnienia obowiązków przedszkolaka.Główną osią nowej strony neuroróżnorodni.com jest niepełnosprawność intelektualna.. Sama Pani mogłaby je zobaczyć i ocenić.. Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam.Obronność dotykowa w autyzmie; Ocena efektywności pomocy pedagogicznej po roku pracy z dzieckiem; Ocena efektywności udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej; Ocena opisowa; Ocena pracy rewalidacyjnej, przykład; Ocena przebiegu rewalidacji; Ocenianie; Od 1 września 2019 wzrosną pensje nauczycieli od 244 – 334 złMatka dziecka początkowo bagatelizowała problem, ale gdy udało mi się ją nakłonić do współpracy postanowiła być konsekwentna w swoim działaniu..

2.Ocena opisowa to czasem trudne wyzwanie dla nauczyciela, szczególnie młodego stażem.

Ma ona postać rozbudowanej informacji pisemnej z komentarzem dotyczącym procesu uczenia się i efektów (wyników) edukacyjnej aktywności dziecka.. Jaraczewo.Pieczątka Przedszkola KRÓTKA OCENA ROZWOJU DZIECKA 5, 6-letniego Opinia nauczyciela rocznego przygotowania przedszkolnego o dziecku zgłaszanym na badania do PPP Nr 8 w PoznaniuOCENA OPISOWA • przedszkole • pliki użytkownika Atos35 przechowywane w serwisie Chomikuj.pl • Informacja o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej.doc, Ocena opisowa.docw przedszkolu procedury w tym zakresie; 2.. Znajomość praw dziecka, w tym Konwencji o Prawach Dziecka z dnia 20 listopada 1989 r. (Dz. U. z 1991 r. poz. 526), ichOcena funkcjonowania ucznia Szkoły Podstawowej na tle grupy rówieśniczej.. 2014/2015 » Standardy osiągnięć dziecka 5-letniego » standardy dziecka 3-letniegoNa podstawie oceny opisowej rodzice modyfikują obraz dziecka oraz wyrabiają sobie opinię o pracy szkoły..

Gostkowo … Wielospecjalistycza ocena ucznia upośledzonego w stopniu umiarkowanym.

Otrzymana informacja powinna zatem dostarczyć im takich danych, by uwierzyli, że z ich dzieckiem, nawet tym najsłabszym, naprawdę można pracować, że w szkole się z nim pracuje oraz żeby chcieli się do tej pracy przyłączyć.. Ta ocena Jasia została zrobiona w kwietniu.Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Dyjur Unlimited Witold Dyjur z siedzibą w Wysokiej, adres: Cztery Podkowy 5/12, 52-200 w celu otrzymywania informacji handlowych w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j.. Małgorzata Majda.. W zakresie edukacji muzycznej.. Analiza wskazuje , że dziewczynka wykazuje .Standardy osiągnięć dziecka 4, 5, 6 letniego Standardy osiągnięć dziecka 4-letniego.. W tej zakładce zbieram i opisuję zajęcia, metody, techniki, ćwiczenia przeznaczone dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i głębszym, dzieci z trudnościami w uczeniu się, dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej, ruchowej, uczniów dyslektycznych .W naszej ocenie opisowej musimy opisać kluczowe kompetencje, potrzebne w dalszej nauce.. Zna barwy i chętnie je stosuje w swych pracach.. STANDARDY ROZWOJU DLA 4-LATKÓW.. Opinia nauczyciela o dziecku z zaburzeniami integracji sensorycznej dla Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej – przykład.. w ., zamieszkały w .. Justyna Hajdas.. Prawidłowo posługuje się przyborami.. Można je wykorzystać przy pisaniu świadectw szkolnych, informacji dla rodziców.Oceny szkolne są częścią praktyki edukacyjnej obowiązującej w szkole, a ocenianie opisowe – jedną z form oceny szkolnych dokonań i postępów uczniów.. Autor: Jolanta Oskwarek 17 Cze 2010, 17:16 Dzięki uprzejmości współpracujących nauczycieli udało nam się zebrać wzory ocen opisowych.2.. Opanował technikę sprawnego liczenia w dostępnym zakresie.. Agnieszka Bukowska.. W klasach I-III szkoły podstawowej przeprowadza się klasyfikowanie roczne.. Rozwój umysłowy: Dziecko o dobrym kontakcie słownym; na ogół rozumie treści krótkich opowiadań, obrazków i prostych zagadek słownych..

Ocena opisowa w przedszkolu

Oceniając opisowo, interesuje mnie indywidualny rozwój poszczególnych przedszkolaków. Tę samą ocenę opisową (np. rozwija się) mogę, dostać dzieci na różnym poziomie opanowania materiału. Ocena odzwierciedla postęp “krok po kroku” poszczególnych dzieci. W wyniku pracy w swojej grupie doszłam do pewnych efektów. Opracowałam zakres umiejętności na poszczególnych poziomach, karty obserwacji dziecka, a także sposoby powiadamiania rodziców o postępach swoich dzieci. Oceniając opisowo oraz słownie, starałam się: uwzględnić postęp na miarę możliwości dziecka;

wskazać układ pracy, wysiłek i zaangażowanie;

uwzględnić każdą sferę osobowości dziecka;

środki wspomagające i aktywizujące dziecko. Adresatami oceny opisowej są przedszkolacy i ich rodzice wg dowolnie wybranego przez nauczyciela wzorca, np. listu, znaczka graficznego, relacji z pracy przedszkola, karty osiągnięć, itp. W swojej pracy stosuję formę listu “List do sześciolatka” Droga Aniu, Przemku itp. List zawiera osiągnięcia przedszkolaka za okres pierwszego półrocza i na koniec roku szkolnego. W trakcie prowadzenia zajęć, zabaw, dzieci są adresatami oceny słownej. Jest ona spontaniczna i nie zaplanowana o charakterze wspierającym, zachęcającym do kontynuowania pracy, wsparta radą, wskazówką i nagrodą Ocena ta pełni bardzo ważną funkcję w procesie kształcenia najmłodszego pokolenia, wkraczającego w progi edukacji szkolnej. Nadaje sens i jest czynnikiem ogromnie mobilizującym, dającym wiarę w siebie i swoje możliwości. Aby usprawnić prowadzenie swojej dokumentacji związanej z ocenianiem swoich przedszkolaków prowadzę ponadto notatki z obserwacji. Szczegółowe prowadzenie informacji (dotyczące różnych treści kształcenia) pozwala mi całościowo spojrzeć na wyniki osiągane przez każdego przedszkolaka, jak również ocenić poziom całej grupy. Wszystkie dokumenty przechowywane są w segregatorach i teczkach indywidualnych prac dziecka. Teczki z pracami jak i indywidualne notatki z postępów dziecka są udostępniane rodzicom na zebraniach wg wyznaczonych terminów spotkań. Grupowe zestawienia są bardzo pomocne przy indywidualnych rozmowach z rodzicami. Przedstawione wyżej informacje stanowią jedynie moje propozycje w poradzeniu sobie z trudnym zadaniem, jakim było i jest ocenianie. Wszyscy bowiem rodzice oczekują, aby udzielać pozytywnych informacji, a współpraca z nimi układa się wtedy pozytywnie. Dobrze skonstruowane narzędzia stanowią podstawę rzetelnej oceny, a jednocześnie usprawniają pracę nauczyciela. Mam świadomość, że to, co wypracowałam zweryfikuje życie, że trzeba będzie wprowadzić pewne zmiany. Ale to już bardzo łatwa praca. Za nim do niej przystąpię będę miała za sobą cały długi rok nauczania w/g nowych zasad, które będą wykorzystane w nowej, zreformowanej (oby lepszej) szkole, do której odejdą moje sześciolatki. Już teraz mogę potwierdzić, że stosowana przeze mnie ocena opisowa moich wychowanków odchodzących z przedszkola do szkoły podstawowej jest znacząca. W toku współpracy z nauczycielem klasy pierwszej najistotniejsze jest przekazanie wszelkich informacji dotyczących rozwoju każdej sfery dziecka i jego sytuacji rodzinnej. Ułatwi to wychowawcy klasy pierwszej właściwe ukierunkowanie i zaprogramowanie działalności wychowawczo – edukacyjnej oraz przyczyni się do niwelacji progu między przedszkolem, a szkołą. Ocena opisowa jest także znacząca we współpracy z logopedą i poradnią psychologiczno – pedagogiczną. Placówka nasza otrzymała za współpracę z ww. instytucjami szereg podziękowań. A zatem właściwe przekazanie informacji wymaga jasno sformułowanych kryteriów, ze względu na które analizowany jest proces działania dziecka i uzyskiwany przeze mnie efekt. W załączeniu (arkusz.doc – 29KB) arkusz obserwacji rozwoju dziecka.

Ocena opisowa pracy z dzieckiem autystycznym

Rok szkolny 2016/2017

I. Wygląd i zdrowie ucznia.

Dba o higienę o stan odzieży, często choruje, jest samodzielny, ma ukształtowane umiejętności samoobsługi.

II. Rozwój emocjonalno – społeczny.

Pogodny, opanowany emocjonalnie, minimalna wrażliwość na uczucia innych.

Uczynny, chętnie podejmuje powierzone zadania, nie unika trudności.

W sytuacjach konfliktowych reaguje: lękiem, niepewnością wobec owej sytuacji (przeciwstawia się). Chłopiec jest podejrzliwy, drażliwy, zależny od innych. Skłonny do refleksji analizuje swoje postępowania. Aleks w kulturalny sposób nawiązuje kontakty z nauczycielem i kolegami. Posiada umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach. Przestrzega zasad bezpieczeństwa w przedszkolu. Posiada ukształtowane nawyki i umiejętności poprawnego zachowania się w miejscach publicznych, stosuje formy grzecznościowe. Potrafi utrzymać ład i porządek w miejscu pracy.

III. Rozwój procesów poznawczych.

1. Prezentuje prawidłowy poziom spostrzegawczości wzrokowej oraz percepcji słuchowej i słuchu fonematycznego. Wykazuje prawidłową zdolność koncentracji uwagi, jest skupiony, wykonuje polecenia nauczyciela. Wykazuje prawidłowy poziom procesów myślenia i pamięci w zakresie klasyfikowania i uogólniania. Podejmuje aktywność intelektualną. Męczliwość procesów poznawczych jest niewielka, wykazuje zainteresowanie pracą podczas zajęć dydaktycznych. Wykazuje odpowiednie tempo pracy umożliwiające realizację postawionych zadań, jest dość samodzielny w pracy.

IV. Osiągnięcia uczniów.

1. Odpowiada na pytanie pełnym zdaniem.

2. Stosuje różne formy wypowiedzi (np. rozmowa kierowana, swobodne wypowiadanie się, opowiadanie, dyskusja, inscenizacja) .

3. Posiada bogaty zasób słów.

4. Wypowiada kilka zdań o obrazku (stosuje dłuższe wypowiedzi) .

5. Potrafi samodzielnie wypowiedzieć się nt. obserwowanych zjawisk.

6. Potrafi rozwiązywać zagadki.

7. Potrafi prawidłowo odtwarzać kształt liter.

B. W zakresie edukacji matematycznej.

1. Jest dobrze zorientowany w otaczającej rzeczywistości.

2. Posiada dobrze wykształconą orientację czasowo – przestrzenną.

3. Zna cechy wielkościowe i stosuje je w praktyce.

4. Zna i samodzielnie różnicuje figury geometryczne.

5. Potrafi tworzyć zbiory i podzbiory, poprawnie przelicza elementy zbiorów i porównuje ich liczebność.

6. Ma ugruntowane pojęcie liczby.

7. Opanował technikę sprawnego liczenia w dostępnym zakresie.

C. W zakresie edukacji plastycznej.

1. Zna barwy i chętnie je stosuje w swych pracach.

2. Prawidłowo posługuje się przyborami.

3. Jest sprawny manualnie i chętnie podejmuje działania w tym kierunku.

D. W zakresie edukacji muzycznej.

1. Lubi uczyć się nowych piosenek.

2. Zawsze śpiewa zgodnie z melodią.

3. Potrafi prawidłowo różnicować dźwięki.

4. Utrzymuje prawidłowe tempo i rytm.

5. Potrafi rzucać i chwytać piłkę, uczestniczy w grach zespołowych.

6. Dba o własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo swych kolegów podczas zajęć.

7. Przestrzega zasad higieny, ćwiczy zawsze w odpowiednim i czystym stroju, ma odpowiednie obuwie.

Opracowała: Karolina Cichowska

Opinia o uczniu

Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «

Wzory semestralnych ocen opisowych w klasach I

Ocena opisowa to czasem trudne wyzwanie dla nauczyciela, szczególnie młodego stażem. Dla ułatwienia pracy „niewtajemniczonym” przedstawiam wzory ocen, jakie wystawiłam w czasie trwania mojego stażu na nauczyciela mianowanego. W podobny sposób konstruuję oceny końcoworoczne.

pieczęć szkoły

SEMESTRALNA OCENA OPISOWAa

INFORMUJĄCA O ROZWOJU I UMIEJĘTNOŚCIACH

UCZNIA KLASY I

w roku szkolnym: 2004/2005

semestr I

imię i nazwisko

data i miejsce urodzenia

Religia: …………………

Język angielski: …………………

Język rosyjski: …………………

Informatyka: ………………..

ZACHOWANIE

NN jest chłopcem żywym, spontanicznym i samodzielnym. Chętnie podejmuje zadania i obowiązki szkolne. Stara się być koleżeński i uczynny. Rozwija własne zainteresowania. Bierze aktywny udział w życiu klasy.

ZAJĘCIA EDUKACYJNE

NN posiada duży zasób słów. Jego wypowiedzi są kilkuzdaniowe i zazwyczaj poprawne. Pięknie recytuje wiersze.

Czyta pełnymi zdaniami, w dobrym tempie. Tekst nowy czyta ze zrozumieniem. Rozróżnia spółgłoski i samogłoski.

Litery i cyfry pisze poprawnie, coraz bardziej kształtnie. Mieści się w liniaturze. Potrafi pisać z pamięci i ze słuchu proste zdania. Tekst drukowany i pisany przepisuje raczej bez błędów. Zeszyty i ćwiczenia prowadzi dość starannie.

Biegle dodaje i odejmuje w zakresie 10. Czyta ze zrozumieniem i analizuje proste zadania tekstowe. Chętnie wykonuje ćwiczenia matematyczne. Umie przeliczać pieniądze. Rozróżnia i nazywa poznane figury geometryczne. Porównuje liczebność zbiorów. Wymienia w kolejności dni tygodnia i nazwy miesięcy. Posługuje się miarką centymetrową.

Posiada ogólną wiedzę o najbliższym otoczeniu. Interesuje się światem roślin i zwierząt, choć czasem zapomina o konieczności ich ochrony. Odczytuje znaczenie podstawowych znaków drogowych. Rozpoznaje i nazywa warzywa i owoce.

Posługuje się różnymi narzędziami, ale nie zawsze przestrzega zasad higieny i bezpieczeństwa w miejscu pracy. Prace plastyczno – techniczne wykonuje coraz bardziej starannie. Chętnie śpiewa poznane piosenki indywidualne i w grupie. Bierze aktywny udział w zabawach muzyczno – ruchowych. Prawidłowo wykonuje podstawowe pozycje gimnastyczne. Chętnie improwizuje ruch.

mgr Daria Bartz – Jaworska

Gniezno, dnia … r.

INNE PROPOZYCJE OCEN:

ZACHOWANIE

Klasa 1

· NN to dziewczynka spokojna, koleżeńska i życzliwie ustosunkowana wobec innych. Odpowiedzialnie wykonuje powierzone zadania. Pracuje systematycznie. Szanuje własność cudzą i osobistą. Niesie pomoc w różnych sytuacjach. Umie ocenić swoje postępowanie.

· NN jest chłopcem miłym, grzecznym i obowiązkowym. Do szkoły przychodzi zawsze przygotowany. Pracuje chętnie i systematycznie. Przestrzega normy społeczne w klasie. Umie ocenić swoje postępowanie. Szanuje własność cudzą i osobistą.

· NN jest chłopcem żywym i bardzo lubianym przez rówieśników. Potrafi być samokrytyczny. Stara się dobrze wywiązywać z obowiązków szkolnych. Pracuje chętnie. Oczekuje pomocy nauczyciela podczas wykonywania zadań. Szanuje własność cudzą i osobistą.

· NN jest chłopcem miłym, otwartym, ale mało zdyscyplinowanym. Chętnie uczestniczy w pracach zespołu klasowego. Stara się dotrzymywać obietnic i zobowiązań. Łatwo nawiązuje kontakty z rówieśnikami. Pracuje niesystematycznie.

· NN to chłopiec miły, zdyscyplinowany i obowiązkowy. Bardzo dobrze wywiązuje się w powierzonych mu zadań. Zawsze jest przygotowany. Pracuje systematycznie. Przestrzega normy społeczne w klasie i poza nią. Potrafi dokonywać samooceny swojego zachowania. Coraz chętniej stara się pomagać innym.

Klasa 2

· NN jest dzieckiem otwartym i szczerym. Nie zawsze wywiązuje się ze swoich obowiązków szkolnych. Pracuje niesystematycznie. Potrafi dokonać oceny własnego postępowania. Angażuje się na rzecz klasy. Stara się pracować nad swoim zachowaniem.

· NN jest dzieckiem pracowitym, obowiązkowym i zdyscyplinowanym. Chętnie podejmuje zadania szkolne i uczestniczy w pracach na rzecz klasy. Potrafi reagować adekwatnie do sytuacji. Przestrzega normy społeczne w klasie. Posiada umiejętność pracy w zespole.

· NN jest chłopcem nieśmiałym, ale coraz częściej nawiązuje pozytywne kontakty z rówieśnikami. Niepowodzenia szybko go zniechęcają. Coraz lepiej wywiązuje się z powierzonych obowiązków. Wykazuje aktywność podczas zajęć. Stara się być koleżeński i uczynny.

· NN jest chłopcem żywym, spontanicznym i bardzo uprzejmym. Stara się przestrzegać norm społecznych i pracować nad swoim zachowaniem. Angażuje się w pracę na rzecz klasy. Dość dobrze wywiązuje się z obowiązków szkolnych.

· NN odpowiedzialnie wykonuje powierzone zadania. Jest zawsze przygotowany. Pracuje systematycznie. Bierze udział w życiu klasy i szkoły. Przestrzega normy społeczne. Potrafi dokonywać samooceny swojego zachowania. Utrzymuje pozytywne kontakty z rówieśnikami. Rozwija własne zainteresowania. Chętnie pomaga innym.

· NN to chłopiec miły, otwarty i szczery. Stara się odpowiedzialnie wykonywać powierzone zadania. Wykazuje życzliwość i uprzejmość w stosunku do innych. Bierze aktywny udział w życiu klasy. Łatwo nawiązuje kontakty rówieśnikami. Jest lubiany i koleżeński. Rozwija własne zainteresowania.

·

Klasa 3

· NN to dziewczynka miła, otwarta i uczynna. Potrafi dokonywać samooceny swojego zachowania. Niesie pomoc w różnych sytuacjach. Chętnie się uczy i podejmuje zadania szkolne. Rozwija własne zainteresowania. Umie odnaleźć się w każdej sytuacji.

· NN jest dziewczynka otwartą i życzliwą. Potrafi dokonywać samooceny swojego postępowania. Cieszy się z sukcesów kolegów i koleżanek. Chętnie pomaga słabszym. Bierze aktywny udział w życiu klasy. Stara się wywiązywać z zadań i obowiązków szkolnych.

· NN jest dziewczynką miłą, grzeczną, spokojną. Nawiązuje pozytywne kontakty z rówieśnikami i nauczycielami. Przestrzega zasad kulturalnego zachowania się w szkole i poza nią. Potrafi dokonywać samooceny swojego zachowania. Stara się dobrze wywiązywać z zadań i obowiązków szkolnych. Rozwija własne zainteresowania.

· NN to chłopiec samodzielny i otwarty. Stara się dotrzymywać obietnic i zobowiązań. Potrafi reagować adekwatnie do sytuacji i dokonywać samooceny. Ma poczucie sprawiedliwości. Chętnie się uczy, ale pracuje niesystematycznie. Ma dni wzorowej aktywności, ale popada też w skrajne zniechęcenie. Nawiązuje pozytywne kontakty z rówieśnikami.

· NN to chłopiec nieśmiały. Nie zawsze wywiązuje się z powierzonych zadań. Do szkoły przychodzi punktualnie. Pracuje niesystematycznie. Ma dni dobrej aktywności, ale często popada w skrajne zniechęcenie. Potrafi być opiekuńczy. Rozwija własne zainteresowania.

· NN to chłopiec życzliwy i uprzejmy. Stara się dotrzymywać obietnic i zobowiązań. Chętnie uczestniczy w pracach na rzecz klasy. Pracuje niesystematycznie. Potrafi dokonywać samooceny swojego zachowania. Utrzymuje pozytywne kontakty z rówieśnikami.

ZAJĘCIA EDUKACYJNE

Klasa 1

NN umie opowiadać o wydarzeniach zawartych w tekstach literackich. Jej wypowiedzi są zwięzłe i komunikatywne. Dobrze recytuje wiersze.

Czyta poprawnie proste zdania, ale zwalnia tempo w trakcie odczytywania dłuższych wyrazów. Zwykle rozumie czytany tekst. Rozróżnia spółgłoski i samogłoski.

Dba o prawidłowy kształt liter, potrafi je łączyć w wyrazie. Poprawnie odwzorowuje teksty drukowane i pisane. Potrafi pisać z pamięci i ze słuchu proste zdania. Zeszyty i ćwiczenia prowadzi bardzo starannie.

Sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie 10. Poprawnie rozwiązuje zadania tekstowe. Rozróżnia i nazywa poznane figury geometryczne. Porównuje liczebność zbiorów. Wymienia w kolejności dni tygodnia i nazwy miesięcy. Posługuje się miarką centymetrową i przelicza pieniądze.

Posiada ogólną wiedzę o najbliższym otoczeniu. Interesuje się światem roślin i zwierząt. Rozumie konieczność ochrony środowiska. Odczytuje znaczenie podstawowych znaków drogowych. Rozpoznaje i nazywa warzywa i owoce.

Prace plastyczno – techniczne wykonuje bardzo starannie, estetycznie i pomysłowo. Rysunki są bogate w szczegóły i dobrze rozplanowane. Ładnie śpiewa poznane piosenki i uczestniczy w zajęciach muzyczno – ruchowych. Szybko przyswaja zasady gier i zabaw. Jest ambitna. Chętnie podejmuje zadania w grupie.

*********************************************************************

NN poprawnie opowiada sytuacje przedstawione w tekstach literackich i na ilustracjach. Jego wypowiedzi są krótkie i zwięzłe.

Czyta sylabami, dość płynnie i wyraziście, w dobrym tempie. Zwykle rozumie przeczytaną treść. Rozróżnia spółgłoski i samogłoski.

Poprawnie odtwarza kształt liter i ich połączenia w wyrazie. Mieści się w liniaturze. Zwykle bezbłędnie odwzorowuje teksty drukowane i pisane. Potrafi pisać z pamięci i ze słuchu proste zdania.

Sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie 10. Układa i rozwiązuje proste zadania tekstowe. Rozróżnia i nazywa poznane figury geometryczne. Porównuje liczebność zbiorów. Wymienia dni tygodnia. Posługuje się miarką centymetrową i pieniędzmi. Bardzo chętnie wykonuje zadania dodatkowe.

Posiada ogólną wiedzę o najbliższym otoczeniu. Interesuje się światem roślin i zwierząt. Rozumie konieczność ochrony środowiska. Odczytuje znaczenie podstawowych znaków drogowych. Rozpoznaje i nazywa warzywa i owoce.

Prace plastyczno – techniczne wykonuje starannie i estetycznie. Rysunki są bogate w szczegóły i dobrze rozplanowane. Chętnie śpiewa poznane piosenki. Zna swoje możliwości fizyczne. Ćwiczenia wykonuje starannie i prawidłowo. Uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych i samodoskonalących.

***********************************************************************

NN chętnie odpowiada na zadawane pytania. Jego wypowiedzi są krótkie, kilkuzdaniowe i dość komunikatywne.

Potrafi przegłoskować proste wyrazy i złożyć je w całość. Podejmuje próby czytania krótkich i prostych wyrazów. Rozróżnia spółgłoski i samogłoski. Identyfikuje obraz poznanej litery z dźwiękiem wymawianej głoski.

Poprawnie odtwarza kształt poznanych liter. Przepisuje teksty drukowane, choć preferuje tekst pisany. Zeszyty i ćwiczenia prowadzi dość starannie.

Przelicza liczby w zakresie 10. Dość dobrze dodaje i odejmuje. Rozwiązuje zadania tekstowe z pomocą nauczyciela. Posługuje się miarką centymetrową. Rozróżnia i nazywa poznane figury geometryczne. Porównuje liczebność zbiorów.

Posiada ogólną wiedzę o najbliższym otoczeniu. Interesuje się światem roślin i zwierząt. Rozumie konieczność ochrony środowiska. Odczytuje znaczenie podstawowych znaków drogowych. Rozpoznaje i nazywa warzywa i owoce.

Chętnie podejmuje działania plastyczno – techniczne. Prace są dość staranne i estetyczne, a rysunki bogate w szczegóły i dobrze rozplanowane. Chętnie śpiewa poznane piosenki. Podczas gier i zabaw ruchowych przestrzega ustalonych norm. Jest ambitny. Bierze udział w zajęciach pozalekcyjnych i samodoskonalących.

*******************************************************************

Potrafi w kilku zdaniach wypowiedzieć się na konkretny temat. Umie opowiadać o wydarzeniach zawartych w tekstach literackich. Jego wypowiedzi są zwięzłe i komunikatywne. Pięknie recytuje.

Czyta już całymi zdaniami, poprawnie, w odpowiednim tempie i z właściwą intonacją. Rozumie przeczytaną treść. Samodzielnie wykonuje polecenia pisemne.

Dba o prawidłowy kształt liter i ich połączenia w wyrazie. Poprawnie przepisuje tekst pisany i drukowany. Zeszyty i ćwiczenia prowadzi bardzo starannie. W dyktandach zdarzają mu się sporadyczne błędy.

Biegle dodaje i odejmuje w zakresie 100. Operuje też liczbami w wyższym zakresie. Rozumie istotę mnożenia i dzielenia. Bardzo chętnie rozwiązuje zadania tekstowe. Traktuje je jako świetną rozrywkę umysłową. Myśli logicznie. Stosuje zdobyte wiadomości matematyczne w praktyce. Przelicza pieniądze. Posługuje się miarką centymetrową. Porównuje liczebność zbiorów. Rozróżnia figury geometryczne.

Jest wspaniałym obserwatorem i przyjacielem przyrody. Zna swoje otoczenie i umie się w nim bezpiecznie poruszać.

Prace plastyczno – techniczne wykonuje starannie, estetycznie i pomysłowo. Dobrze rozmieszcza elementy na kartce. Nie zawsze zachowuje ład i porządek w miejscu pracy. Szybko zapamiętuje treść i melodię piosenek. Zwykle chętnie uczestniczy w zabawach muzyczno – ruchowych. Jest sprawny fizycznie. Ćwiczenia wykonuje z dużym zapałem. Dba o bezpieczeństwo swoje kolegów.

*******************************************************************

Wypowiada się chętnie, najczęściej na swobodne tematy. Jego wypowiedzi są nieuporządkowane. Dość dobrze recytuje.

Czyta wolno głoskując. Nie stosuje znaków przestankowych ani pauz. Lepiej radzi sobie z tekstem wcześniej przygotowanym.

Poprawnie odtwarza kształt liter i ich połączenia w wyrazie. Mieści się w liniaturze, choć często myli linie. Potrafi pisać z pamięci i ze słuchu proste zdania. Zwykle popełnia błędy. Zeszyty i ćwiczenia prowadzi dość starannie.

Dobrze dodaje i odejmuje w zakresie 20. Zadania tekstowe rozwiązuje z pomocą nauczyciela. Przelicza pieniądze. Posługuje się miarką centymetrową. Porównuje liczebność zbiorów. Rozróżnia figury geometryczne.

Posiada ogólną wiedzę o najbliższym otoczeniu. Nie do końca rozumie konieczność ochrony środowiska. Interesuje się motoryzacją i techniką.

Chętnie wykonuje prace plastyczno – techniczne. Rysunki są schematyczne, nie zawsze estetyczne i staranne. Bierze udział w zajęciach muzyczno – ruchowych. Poprawnie odtwarza linie melodyczną i śpiewa poznane piosenki. Jest sprawny fizycznie. Precyzyjnie i celowo wykonuje ruchy i ćwiczenia. Lubi zajęcia sportowe. Nie zawsze dba bezpieczeństwo swoje i kolegów.

Klasa 2

NN wypowiada się chętnie na każdy temat. Potrafi prawidłowo konstruować zdania, ale czasem popełnia błędy gramatyczne. Rozróżnia poznane części mowy.

Czyta poprawnie z odpowiednią intonacją, w bardzo dobrym tempie. Dobrze rozumie sens cicho czytanego tekstu.

Pisze mało czytelnie i nieuważnie. Jednak podczas dyktand przestrzega poznanych zasad ortograficznych. Zeszyty i ćwiczenia prowadzi coraz bardziej starannie.

Sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie 100. Dobrze opanował tabliczkę mnożenia w zakresie 50. Myśli logicznie. Czyta ze zrozumieniem i analizuje proste zadania tekstowe. Poprawnie rozwiązuje równania. Biegle posługuje się pieniędzmi, zegarem, kalendarzem i miarką centymetrową. Zna znaki rzymskie.

Potrafi nazwać wiele gatunków roślin, rozróżnia ich części. Doskonale czyta mapę. Posiada ogromną wiedzę geograficzną. Rozróżnia kierunki geograficzne. Interesuje się motoryzacją i techniką.

Chętnie podejmuje aktywność plastyczno – techniczną. Poszukuje oryginalnych rozwiązań, ale prace nie zawsze są estetyczne i staranne. Zna i lubi śpiewać poznane piosenki.

Najchętniej się wspina i improwizuje ruch do sytuacji. Odpowiednio reaguje na swoje zmęczenie. Interesujące go ćwiczenia wykonuje poprawnie. Często podejmuje zadania ponad jego możliwości. Uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych i samodoskonalących.

********************************************************************** NN wypowiada się chętnie i logicznie na każdy temat. Potrafi prawidłowo konstruować dłuższą wypowiedź i uzasadnić swoją opinię. Posiada bogaty zasób słownictwa. Dobrze opanował wiadomości z gramatyki i stosuje je podczas ćwiczeń.

Czyta poprawnie, z odpowiednią intonacją, w bardzo dobrym tempie. Dobrze rozumie sens cicho czytanego tekstu.

Potrafi samodzielnie ułożyć i napisać kilka zdań na podany temat. Pismo jest kształtne, ale litery w wyrazach zbyt szerokie. Z pamięci i ze słuchu pisze raczej poprawnie. Zna poznane zasady i reguły ortograficzne, choć czasem zapomina o ich stosowaniu. Jednak podczas dyktand błędów nie ma prawie wcale. Zeszyty i ćwiczenia prowadzi dość starannie.

Sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie 100. Dobrze opanował tabliczkę mnożenia w zakresie 50. Czyta ze zrozumieniem i analizuje proste zadania tekstowe. Traktuje je jako świetną rozrywkę umysłową. Myśli logicznie. Poprawnie rozwiązuje równania. Biegle posługuje się pieniędzmi, zegarem, kalendarzem i miarką centymetrową. Zna znaki rzymskie.

Nazywa wiele gatunków roślin i rozróżnia ich części. Doskonale czyta mapę. Zna i wyjaśnia zasady prawidłowego odżywiania się. Rozumie zjawiska zachodzące w przyrodzie. Rozróżnia kierunku geograficzne. Interesuje się motoryzacją i techniką. Wykazuje rozległą wiedzę o otaczającym środowisku.

Chętnie podejmuje aktywność plastyczno – techniczną. Poszukuje oryginalnych rozwiązań, choć prace nie zawsze są estetyczne i staranne. Zna i ładnie śpiewa poznane piosenki.

Starannie i prawidłowo wykonuje ćwiczenia Potrafi stopniować wysiłek i umiejętnie wykorzystywać swoje cechy przywódcze w grupie. Zna zasady higieny i bezpieczeństwa. Improwizuje muzykę ruchem. Uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych i samodoskonalących.

***********************************************************************

NN coraz chętniej bierze udział w swobodnych rozmowach. Zapytany odpowiada pojedynczymi zdaniami. Rozróżnia poznane części mowy.

Zrobił duże postępy w czytaniu. Nadal czyta wolno, ale już całymi wyrazami. Rozumie przeczytany głośno tekst.

Pisze kształtnie, estetycznie, ale dość szeroko. Czasem myli linie. Pisanie z pamięci i ze słuchu sprawia mu coraz mniej trudności. Stara się pamiętać o poznanych zasadach ortograficznych podczas pisania dyktand. Zeszyty i ćwiczenia prowadzi dość starannie. Pracuje w nich już samodzielnie.

Liczy w zakresie 100 w oparciu o konkrety. Rozumie istotę mnożenia i dzielenia. Opanowuje tabliczkę mnożenia w zakresie 30. Rozwiązuje zadania tekstowe z pomocą nauczyciela. Dość dobrze radzi sobie z rozwiązywaniem równań. Zna podstawowe znaki rzymskie.

Nazywa wiele gatunków roślin, rozróżnia ich części. Jest wspaniałym obserwatorem i przyjacielem przyrody. Potrafi zachwycać się jej pięknem. Posiada ogólną wiedzę o najbliższym środowisku.

Chętnie podejmuje aktywność plastyczno – techniczną. Wytrwale dąży do uzyskania starannego i oryginalnego wykonania prac. Z całą klasą potrafi zaśpiewać poznane piosenki. Uczestniczy w zabawach muzyczno – ruchowych.

Podczas zajęć ruchowych chętniej podejmuje zadania indywidualne. Przyjmuje podstawowe pozycje gimnastyczne. Uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych.

***********************************************************************

NN nie zawsze wykazuje inicjatywę w rozmowach na dany temat. Coraz chętniej jednak wyraża swoją opinię. Na pytania odpowiada pojedynczymi zdaniami. Rozróżnia poznane części mowy.

Zrobił duże postępy w czytaniu. Nadal czyta wolno, ale już całymi wyrazami. Rozumie przeczytany głośno tekst.

Nie zawsze poprawnie odtwarza kształt liter i niezbyt starannie łączy je w wyrazach. Przepisywanie sprawia mu trudności z powodu słabej koncentracji uwagi. Preferuje pisanie ze słuchu. Zapomina o poznanych zasadach ortograficznych, ale podczas dyktand stara się unikać popełniania błędów. Zeszyty i ćwiczenia prowadzi mało starannie.

Dość dobrze dodaje i odejmuje w zakresie 100. Opanowuje tabliczkę mnożenia w zakresie 50. Czyta ze zrozumieniem i analizuje proste zadanie tekstowe oczekując pomocy nauczyciela. Dość dobrze radzi sobie z rozwiązywaniem równań. Przelicza pieniądze. Wymienia nazwy miesięcy. Posługuje się miarką centymetrową. Zna podstawowe znaki rzymskie.

Nazywa wiele gatunków roślin i nazywa ich części. Posiada ogólną wiedzę o najbliższym otoczeniu. Interesuje się techniką. Rozumie konieczność ochrony środowiska.

Chętnie podejmuje aktywność plastyczno – techniczną. Poszukuje oryginalnych rozwiązań, ale prace nie zawsze są estetyczne i staranne. Zna i lubi śpiewać poznane piosenki.

Posiada duże możliwości fizyczne. Umie improwizować ruch. Nie zawsze przestrzega zasad higieny i bezpieczeństwa podczas zajęć. Chętniej podejmuje zadania indywidualne. Uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych.

********************************************************************

Wypowiada się poprawnie zbudowanymi zdaniami, które tworzą logiczna całość. Wystąpienia na forum klasy jeszcze wprawiają go w zakłopotanie. Bardzo ładnie recytuje.

Potrafi już płynnie czytać, z odpowiednia intonacją, ale zwalnia tempo w trakcie odczytywania dłuższych wyrazów. Rozumie czytaną treść. Chętnie sięga po lekturę.

Pisze kształtnie, zwykle poprawnie. Czasem w pisaniu ze słuchu popełnia błędy. Samodzielnie redaguje tekst. Zeszyty i ćwiczenia prowadzi starannie.

Matematyka sprawia mu wiele przyjemności. Sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie 100 oraz mnoży i dzieli w zakresie 30. Potrafi samodzielnie rozwiązać proste zadanie tekstowe. Zna znaki rzymskie. Posługuje się pieniędzmi i miarką centymetrową.

Dostrzega związek między warunkami życia roślin, zwierząt i ludzi, a porami roku. Posiada ogólną wiedzę o otaczającym środowisku.

Chętnie podejmuje działania plastyczno – techniczne. Poszukuje oryginalnych rozwiązań. Celowo dobiera i ekonomicznie wykorzystuje materiały. Prace wykonuje starannie i estetycznie. Uczestniczy w zajęciach muzyczno – ruchowych. Poprawnie odtwarza linię melodyczną i śpiewa poznane piosenki. Jest sprawny fizycznie. Zawsze chętnie uczestniczy w grach i zabawach. Ćwiczenia wykonuje precyzyjnie.

*******************************************************************

Wypowiada się spontanicznie na każdy temat. Wzbogaca swój zasób słownictwa. Odróżnia fakty ważne od mniej ważnych. Chętnie opowiada treść przeczytanych tekstów. Dość dobrze recytuje.

Czyta wolno głoskując. Czasem zniekształca sylaby. Tekst nowy czyta z dużym wysiłkiem, czasem nie rozumiejąc treści. Sięga chętnie po proste lektury.

Dość dobrze radzi sobie z pisaniem słów czystych fonetycznie. Identyfikuje prawie wszystkie litery z głoskami. Podczas przepisywania, pisania z pamięci i ze słuchu popełnia liczne błędy. Jego pismo jest kształtne i estetyczne. Mieści się w liniaturze. Zeszyty i ćwiczenia prowadzi starannie.

Dobrze dodaje i odejmuje w zakresie 10. Zapisuje i odczytuje liczby zakresie 100. Obliczeń dokonuje wyłącznie na konkretach. Podejmuje próby dodawania i odejmowania w zakresie 100. Rozwiązuje proste zadania tekstowe.

Dostrzega związek między warunkami życia roślin, zwierząt i ludzi a porami roku. Posiada ogólną wiedzę o otaczającym środowisku.

Chętnie podejmuje działania plastyczno – techniczne. Poszukuje oryginalnych rozwiązań. Prace wykonuje starannie i estetycznie. Dobrze rozmieszcza elementy na kartce. Korzysta z całej gamy kolorów. Ładnie śpiewa, choć często zapomina tekst. Aktywnie uczestniczy w zajęciach muzyczno – ruchowych. Jest sprawny fizycznie. Zawsze chętnie bierze udział w ćwiczeniach. Zwykle dba o bezpieczeństwo swoje i kolegów.

Klasa 3 NN wypowiada się bardzo ciekawie na różne tematy. Jej wypowiedzi zawierają wiele praktycznych informacji. Pięknie recytuje wiersze. Potrafi konstruować dłuższą wypowiedź i uzasadniać opinie.

Czyta biegle, wyraziście, z właściwą intonacją. Dobrze rozumie sens cicho czytanego tekstu. Chętnie i samodzielnie czyta książki i czasopisma. Dość dobrze opanowała wiadomości z gramatyki, choć miewa trudności z ich zastosowaniem.

Pisze płynnie, choć czasem niestarannie. Samodzielnie zapisuje własne wypowiedzi. Tworzy wiersze. Czasem popełnia przy tym błędy gramatyczne i stylistyczne. Dba o czystość zeszytów i stara się pisać kształtnie. Zna i stosuje podczas dyktand poznane zasady i reguły ortograficzne.

Dość sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie 1000. Opanowała tabliczkę mnożenia w zakresie 100. Poprawnie wykonuje obliczenia sposobem pisemnym. Czyta ze zrozumieniem i analizuje proste zadania tekstowe, a złożone z pomocą nauczyciela. Posługuje się miarką centymetrową, pieniędzmi, zegarkiem i kalendarzem. Rozwiązuje zadania z zastosowaniem kolejności wykonywania działań i dzielenia z resztą.

Jest wspaniałym obserwatorem i przyjacielem przyrody. Chętnie wypowiada się na jej temat. Przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny osobistej. Zna zasady zachowania się w środkach komunikacji. Dość dobrze czyta mapę.

Bardzo chętnie podejmuje aktywność artystyczną. Prace plastyczno – techniczne wykonuje z fantazją i z rozmachem. Umie dobierać techniki do podanego tematu. Potrafi opowiedzieć o własnej pracy. Zna i ładnie śpiewa poznane piosenki.

Umie ocenić swoje możliwości fizyczne. Improwizuje ruch odpowiednio do warunków. Przestrzega zasad poznanych gier i zabaw, chętnie rywalizuje. Uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych i samodoskonalących.

********************************************************************** NN potrafi wypowiadać się na podstawie tekstów literackich. Posiada bogaty zasób słownictwa. Konstruuje dłuższą wypowiedź i uzasadnia swoje opinie.

Czyta wyraziście, z odpowiednia intonacją, w dość dobrym tempie. Rozumie czytaną treść. Sięga również po lekturę.

Pisze ładnie, kaligraficznie. Dobrze radzi sobie z pisaniem ze słuchu. Podczas przepisywania pojawiają się błędy. Czasem gubi literki i myli spółgłoski miękkie. Zna zasady ortograficzne. Dyktanda pisze zwykle poprawnie. Zeszyty i ćwiczenia prowadzi starannie. Posiada wiadomości z gramatyki. Wyróżnia i nazywa poznane części mowy.

Dość dobrze dodaje i odejmuje w zakresie 1000. Opanowała tabliczkę mnożenia w zakresie 100. Poprawnie wykonuje obliczenia sposobem pisemnym. Czyta ze zrozumieniem i analizuje proste zadania tekstowe, a złożone z pomocą nauczyciela. Posługuje się pieniędzmi, miarką centymetrową, kalendarzem i zegarem. Rozwiązuje zadania z zastosowaniem kolejności wykonywania działań i dzielenia z resztą.

Interesuje się przyrodą i chętnie wypowiada się na jej temat. Przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny osobistej. Dość dobrze czyta mapę.

Chętnie podejmuje aktywność plastyczno – techniczną. Poszukuje oryginalnych rozwiązań. Prace wykonuje estetycznie i starannie. Zna i ładnie śpiewa poznane piosenki.

Podczas zajęć ruchowych potrafi stopniować wysiłek. Umie improwizować ruch przy muzyce. Zna i stosuje przepisy poznanych gier i zabaw, podejmuje współzawodnictwo.

********************************************************************** NN potrafi wypowiadać się na podstawie tekstów literackich. Posiada umiejętność uważnego słuchania. Samodzielnie redaguje swobodne teksty. Wystąpienia na forum klasy jeszcze wprawiają ją w zakłopotanie.

Czyta poprawnie, płynnie, we właściwym tempie i ze zrozumieniem.

Samodzielnie zapisuje własne wypowiedzi. Pismo nie zawsze jest kształtne i staranne. Stara się dbać o czystość zeszytów i ćwiczeń. Zna zasady i reguły ortograficzne, lecz często zapomina o ich stosowaniu. Czasem popełnia błędy podczas pisania ze słuchu i z pamięci. Rozróżnia i wskazuje poznane części mowy.

Dość sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie 1000. Zna tabliczkę mnożenia w zakresie 100. Poprawnie wykonuje obliczenia sposobem pisemnym. Samodzielnie układa i rozwiązuje proste zadania tekstowe. Posługuje się miarką centymetrową, zegarem, kalendarzem i pieniędzmi. Rozwiązuje równania oraz zadania z zastosowaniem kolejności wykonywania działań.

Interesuje się przyrodą i chętnie wypowiada się na jej temat. Jest prawdziwym przyjacielem zwierząt. Przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny osobistej. Rozróżnia rodzaje transportu. Dość dobrze czyta mapę. Zna warstwową budowę lasu.

Chętnie podejmuje działania plastyczno – techniczne. Prace wykonuje starannie i pomysłowo. Umie korzystać z prostej informacji technicznej. Zna i śpiewa poznane piosenki.

Jest aktywna i sprawna ruchowo. Potrafi stopniować wysiłek. Przestrzega zasad poznanych gier i zabaw. Chętnie improwizuje ruch i podejmuje ćwiczenia przy muzyce. Umie rywalizować. Uczestniczy z zajęciach na basenie.

*****************************************************************

Posiada duży zasób słownictwa. Umie ładnie się wypowiadać i prezentować swoją wiedzę. Uzasadnia własny sąd na dany temat. Ładnie recytuje.

Czyta płynnie i wyraziście, w odpowiednim tempie. Właściwie intonuje tekst. Dobrze rozumie sens cicho czytanej treści. Chętnie sięga po lekturę.

Pisze kształtnie i starannie. Zna zasady i reguły ortograficzne i zwykle stosuje je w praktyce. Samodzielnie redaguje dłuższe wypowiedzi pisemne. Posiada podstawowe wiadomości z gramatyki.

Sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie 1000. Opanował tabliczkę mnożenia w zakresie 100. Dokonuje obliczeń sposobem pisemnym. Zna kolejność wykonywania działań. Samodzielnie układa i rozwiązuje proste zadania tekstowe. Zdobyte wiadomości zwykle stosuje w praktyce. Posiada podstawowe wiadomości z geometrii. Zapisuje i czyta liczby powyżej 1000.

Interesuje się otaczającym światem. Dostrzega związek między warunkami życia roślin, zwierząt i ludzi a porami roku. Zna zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Potrafi dobrze czytać mapę.

Prace plastyczne wykonuje dość schematycznie. Niechętnie podejmuje działania artystyczne. Szybko zapamiętuje treść i melodię piosenek. Uczestniczy w zajęciach muzyczno – ruchowych. Jest sprawny fizycznie. Ćwiczenia gimnastyczne wykonuje poprawnie. Lubi brać udział w grach i zabawach.

******************************************************************* Wypowiada sie pojedynczymi zdaniami. Coraz lepiej precyzuje własne mysli. Nie zawsze wykazuje inicjatywę w rozmowie. Ładnie recytuje.

Czyta wolno głosując. Rzadko stosuje znaki przestankowe. Tekst nieprzygotowany czyta z dużym wysiłkiem. Ma trudności ze zrozumieniem samodzielnie czytanej treści.

Uświadamia sobie potrzebę starannego pisania, choć jest w tym mało wytrwały. Podczas pisania popełnia liczne błędy. Nie mieści się w liniaturze. zeszyty i ćwiczenia prowadzi niestarannie. Posiada ogólne wiadomości z gramatyki i ortografii.

Dość dobrze dodaje i odejmuje w zakresie 1000. Coraz lepiej mnoży i dzieli w zakresie 100. Dokonuje obliczeń sposobem pisemnym. Zadania tekstowe rozwiązuje i układa z pomocą nauczyciela. Stosowanie w praktyce zdobytych wiadomości sprawia mu jeszcze trudność. Zapisuje i czyta liczby do 1000.

Interesuje się przyrodą i chętnie wypowiada się na jej temat. Wykazuje ogólną wiedzę o najbliższym otoczeniu.

Prace plastyczno – techniczne wykonuje starannie i pomysłowo. Korzysta z całej gamy barw. Chętnie podejmuje działania artystyczne. Uczestniczy w zajęciach muzyczno – ruchowych. Ładnie śpiewa poznane piosenki. Wykonuje proste ćwiczenia gimnastyczne. Nie lubi brać udziału w grach zespołowych.

***********************************************************************

Opowiada o wydarzeniach zawartych w tekstach literackich w mało uporządkowanej formie. Nie zawsze wykazuje inicjatywę w rozmowach. Jego wypowiedzi są zwykle poprawne, ale krótkie. Dość dobrze recytuje.

Czyta bardzo wolno, głoskując i nie zmieniając siły głosu. Tekst nowy czyta z dużym wysiłkiem. Ma trudności ze zrozumieniem samodzielnie czytanego tekstu.

Jego pismo nie zawsze jest kształtne i staranne. Dlatego zeszyty i ćwiczenia prowadzi mało estetycznie. Zna zasady ortograficzne, ale zdarza mu się nie stosować ich w praktyce. Posiada podstawowe wiadomości z gramatyki.

Dość dobrze liczy w pamięci. Nie opanował jeszcze tabliczki mnożenia w zakresie 100. Świetnie wykonuje obliczenia sposobem pisemnym. Stosuje kolejność wykonywania działań. Posiada podstawowe wiadomości z geometrii. Zadania tekstowe wykonuje z pomocą nauczyciela. Zapisuje i czyta liczby do 1000.

Posiada ogólną wiedzę o najbliższym otoczeniu. Orientuje się na mapie. Interesuje się nowoczesnymi technologiami i motoryzacją.

Prace plastyczno – techniczne są mało staranne, ale dość oryginalne. Chętnie podejmuje działania artystyczne. Uczestniczy w zajęciach muzyczno – ruchowych. Śpiewa poznane piosenki. Jest sprawny fizycznie. Ćwiczenia wykonuje z dużym zapałem.

Opracowanie:

Daria Bartz – Jaworska

nauczyciel kształcenia zintegrowanego

Opracowanie:Daria Bartz – Jaworskanauczyciel kształcenia zintegrowanego · NN to chłopiec życzliwy i uprzejmy. Stara się dotrzymywać obietnic i zobowiązań. Chętnie uczestniczy w pracach na rzecz klasy. Pracuje niesystematycznie. Potrafi dokonywać samooceny swojego zachowania. Utrzymuje pozytywne kontakty z rówieśnikami. · NN to chłopiec miły, otwarty i szczery. Stara się odpowiedzialnie wykonywać powierzone zadania. Wykazuje życzliwość i uprzejmość w stosunku do innych. Bierze aktywny udział w życiu klasy. Łatwo nawiązuje kontakty rówieśnikami. Jest lubiany i koleżeński. Rozwija własne zainteresowania. data i miejsce urodzenia Załącznik nr

Ocena opisowa w edukacji wczesnoszkolnej

MANKAMENTY TRADYCYJNEGO OCENIANIA

Ocenianie to najbardziej niebezpieczna czynność, jakiej jesteśmy poddawani przez cały czas. Wszystkie działania człowieka sprowadzają się do dokonywania jakiś ocen, bądź to własnego postępowania, bądź postępowania czy wglądu innych ludzi.

Każdy człowiek oceniany jest od pierwszych lat swego życia. Początkowo oceny wypowiadają rodzice i najbliżsi znajomi, później pani wychowawczyni w przedszkolu, a w szkole nauczyciele. Do niedawna uważano, że dziecko, a później człowiek dorosły, przyzwyczaja się do stałego oceniania. Toteż dziecko po przekroczeniu progu klasy szkolnej domaga się oceny swych poczynań. Ale czy na pewno tak jest? Czy my, dorośli, lubimy być oceniani? Czy dziecko, które oceniamy nie zawsze pozytywnie też lubi być oceniane?

Od dawna w nauczaniu początkowym przy stawianiu stopni nauczyciele próbowali brać pod uwagę nie tylko końcowe efekty pracy ucznia, ale także jego zaangażowanie, wysiłek i możliwości. Nie zawsze było to akceptowane przez innych nauczycieli czy rodziców. Te same oceny nie oznaczały tego samego wystawione różnym osobom. Jednak wiadomo było, że nie można wszystkie dzieci traktować jednakowo, bo nie każde posiada takie same możliwości. Stopnie odbierane były przez rodziców i uczniów jako kara.

Należy stwierdzić, że stopnie stawiane do tej pory tylko w niewielkim wymiarze informowały ucznia o jego postępach, tym bardziej, że nie było jasno sformułowanych kryteriów oceniania.

Nauczyciele oceniali podopiecznych za opanowanie materiału przewidzianego programem nauczania, czyli za uzyskane efekty, nie uwzględniając możliwości dziecka. Zdarzało się także, iż nauczyciel nie dostrzegał przyczyn miernych wyników nauczania w stosowanych przez siebie metodach i formach pracy.

Nie były to jedyne mankamenty szkodliwych stopni. Inny ich rezultat to dzielenie uczniów na dobrych i słabych. Znany jest dobrze z psychologii fakt, że każdy z nas, a w jeszcze większym stopniu dziecko, myśli o sobie na podstawie opinii otoczenia, a zwłaszcza osób znaczących, do których w wieku wczesnoszkolnym zalicza się przede wszystkim nauczyciel. Ocenianie w aspekcie edukacyjnym pozwalało dziecku na formułowanie się przekonań dotyczących obrazu samego siebie. Jeżeli była ona dokonywana w środowisku wspierającym i zachęcającym to dziecko rozwijało się, pokonywało trudności, wzrastała jego otwartość na nowość i kreatywność. Jeżeli natomiast dokonywana była w środowisku krytykującym, wyszukującym tylko błędy to zabierało dziecku motywację do nauki, powodowało stres, frustrację. Uczeń słaby psychicznie, który wkładał dużo wysiłku w opanowanie materiału a otrzymywał słabe oceny, w końcu wątpił w swoje możliwości i umiejętności i przestawał się uczyć, bo nie widział w tym dalszego sensu.

Stopnie nie sprzyjały uczniom we współdziałaniu w grupie. Wręcz przeciwnie, były powodem szkodliwej rywalizacji. Nadmiernie uzależniały uczniów od nauczyciela, bo każdy musiał dostosować się do sposobu odpytywania i wymagań nauczyciela, po to, by uzyskać jak najlepszą ocenę. A przecież nie o to chyba chodzi. Uczeń cały swój wysiłek kierował na zdobycie pozytywnych ocen zamiast na zdobywanie wiedzy.

W ocenie odpowiedzi ucznia w przypadku stosowania sprawdzianów lub testów nauczyciele posługiwali się punktami, które następnie sumowano. Otrzymaną liczbę punktów przeliczano na oceny. Zazwyczaj za pozytywną odpowiedź uznawano tą, która obejmowała powyżej 50% odpowiedzi pozytywnych.

Nie wszystkim udawało się uzyskiwać dobre oceny, czyli dochodzić do sukcesu. Większość problemów wychowawczych rozpoczyna się w momencie, gdy dziecko nie ma poczucia sukcesu i szuka możliwości samorealizacji na innym polu, często wychowawczo negatywnym.

Nauczyciele już dawno zdawali sobie sprawę z tego, iż oceniać należy wkład pracy dziecka, efekt jaki ono osiąga oraz jago możliwości. W rzeczywistości najbardziej liczył się tylko efekt, dwa pozostałe składniki schodziły na plan dalszy. Działo się tak dlatego, iż ocena miała być porównywalna; nauczycieli rozliczano z opanowanych przez jego klasę umiejętności poprzez badanie wyników nauczania; nauczyciel miał trudności w określaniu możliwości dziecka; nauczyciel miał trudności w jednoznacznym określeniu wysiłku dziecka włożonego w zdobycie umiejętności.

Celestyn Freinet, twórca systemu pedagogicznego, uznał że stopnie i lokaty zawsze są błędem. Jego niezmienna prawda pedagogiczna brzmi następująco: “Nikt, ani dziecko, ani dorosły nie lubi kontroli i kary, które zawsze odczuwa jako ujmę dla swej godności osobistej, szczególnie wtedy, gdy odbywa się publicznie… Nauczyciel ma tendencję do szukania w pracach uczniów nie tego, co jest dobre, ale tego, co według niego jest karygodne”.

OCENIANIE OPISOWE

Dobre ocenianie uczniów winno spełniać kilka warunków:

– dać dziecku informację o tym, co już umie, nad czym musi popracować oraz jak daleko jest na drodze do osiągnięcia celu,

– uwzględniać możliwości dziecka,

– brać pod uwagę wkład pracy, czyli jego wysiłek włożony w wykonanie zadania,

– nie etykietować dzieci,

– zachęcać do dalszej pracy,

– nie ma pełnić funkcji kary czy nagrody,

– nie ma zawierać krytyki osoby,

– uwzględniać postęp, jaki dokonał się w dziecku,

Oceny, które wyrażało się cyframi nie spełniały tych warunków, a niekiedy były ich zaprzeczeniem. Stopnie nie spełniały funkcji informacyjnej, korekcyjnej i motywacyjnej. Uczeń, nauczyciel i rodzic mogli przecież zupełnie inaczej interpretować te same stopnie.

Uczeń powinien mieć pewność, że w toku uczenia się ma prawo do popełniania błędów, za które nie może być karany złą oceną. Równocześnie posiada prawo do rzetelnej informacji, z której jasno wynika, co zrobił dobrze, co źle a co musi zmienić, żeby było lepiej. Taka informacja motywuje do dalszego wysiłku.

Oceniać można werbalnie, poprzez gest i mimikę oraz można stosować znaczki czy puzzle. Dwa pierwsze sposoby oceniania będą stosowane najczęściej, ponieważ w największym stopniu uwzględniają funkcje oceny. Znaczków można stosować najwyżej dwa rodzaje: np. słonko – ” to jest dobrze”, chmurka – “to jest źle”. Słonko może mieć jednak dodatkowe elementy ( uśmiech, rumieniec) za samodzielne czy bezbłędne rozwiązanie zadania. Należy jednak pamiętać, aby chmurce nie rysować już dodatkowych elementów, bo dziecko odbierze taką informację jako ” gorzej niż źle”.

Uczeń nie potrzebuje stopnia, ale muszą być spełnione odpowiednie warunki:

– W klasie musi panować stabilny klimat emocjonalny, pogodna atmosfera przy jasno sformułowanych normach postępowania, których wszyscy przestrzegają. Dziecko musi mieć oparcie w nauczycielu i czuć się bezpiecznie.

– Uczniowie muszą posiadać poczucie sensu tego, co robią, wtedy chętnie będą podejmować działania.

– Aby uczeń nie stracił chęci do pracy, musi mieć poczucie sukcesu, każdy na swoją miarę.

– Im młodsze dziecko, tym chętniej podejmuje te działania, które je ciekawią, zaintrygują i zaangażują emocjonalnie.

Spełnienie większości warunków gwarantuje aktywne uczestnictwo uczniów w zajęciach i zmienia ich motywację działania z zewnętrznej na wewnętrzną.

W nauczaniu pozbawionym stopni dąży się do tego, aby zajęcia szkolne budziły zainteresowanie uczniów i prowadzone były w atmosferze poczucia bezpieczeństwa i życzliwości. Doniosłą rolę w tej kwestii odegrały założenia pedagogiki freinetowskiej, która dostrzegając konieczność kształtowania motywów uczenia się dąży do przezwyciężania tradycyjnego poglądu na ucznia jako istotę, która uparcie nie chce się uczyć i którą należy do tego zmuszać.

Planując zajęcia należy przewidzieć sytuacje, w których dzieci będą miały okazję do dokonywania samooceny i samokontroli. Przed przystąpieniem do realizacji zadań uczniowie muszą być świadomi kryteriów oceny. Początkowo ustala je sam nauczyciel, następnie włącza w to wychowanków. Umiejętność ustalania kryteriów i odniesienia ich do realizowanych zadań gwarantuje właściwe dokonanie samooceny. Taka samoocena wyrabia krytycyzm wobec siebie, własnych działań, zachowań oraz postaw i staje się stymulatorem osobistego rozwoju.

Nowy sposób oceniania nazwano ocenianiem opisowym, jako że w dokumentach pozostaje semestralna i roczna ocena opisowa. Semestralna ocena opisowa jest wynikiem półrocznego obserwowania rozwoju dziecka, informowania go o postępach i stałej współpracy z domem. Aby ją jednak napisać, nauczyciel musi zgromadzić jak najwięcej informacji o dziecku. Dużym ułatwieniem w rejestrowaniu wyników obserwacji są karty szkolnych osiągnięć ucznia. Ocena ucznia odbywa się na podstawie codziennej obserwacji. Do tego celu służy karta obserwacji dziecka ( zał. nr 1 – różne rodzaje kart), na której możemy zaznaczać efekty edukacyjne ucznia. Możemy je dokonywać codziennie lub zsumować pod koniec tygodnia. Karta obserwacji rozwoju obejmuje cały pierwszy etap edukacji. Pozwala to nauczycielowi na pracę z dzieckiem, zgodną z jego indywidualnym tempem rozwoju i wymusi rezygnację z patrzenia na dziecko przez pryzmat programu danej klasy. Karta ta powinna zawierać jak najwięcej informacji o uczniu, być łatwa w użyciu i czytelna. Budować ją należy w oparciu o podstawy programowe; uwzględniać ma oprócz umiejętności typowo szkolnych, jak czytanie, pisanie, liczenie, również i inne czynniki, jak: współdziałanie w grupie, organizowanie własnej pracy, zainteresowania i uzdolnienia uczniów. Podstawą oceny opisowej jest systematyczna i wnikliwa obserwacja dziecka na wielu płaszczyznach prowadzona przez nauczyciela. Wyniki obserwacji powinny być udokumentowane notatkami z obserwacji oraz wytworami prac uczniów.

Oto przykład, jak może przebiegać taka obserwacja w różnych obszarach aktywności.

ELEMENTY OBSERWACJI DZIECKA UWZGLĘDNIONE W OCENIE OPISOWEJ

OBSZAR AKTYWNOŚCI ELEMENTY OBSERWACJI MÓWIENIE I SŁUCHANIE – potrafi uważnie słuchać innych,- wypowiada się wyrazami, – wypowiada się zdaniami prostymi,- odpowiada na pytania zdaniami,- wypowiada się zdaniami rozwiniętymi,- wypowiada się zdaniami złożonymi,- posiada bogaty zasób słownictwa,- wypowiada się kilkoma spójnymi zdaniami, – wypowiada się swobodnie i płynnie,- układa opowiadanie,- układa opis,- układa sprawozdanie,- wady wymowy, CZYTANIE – rozpoznaje litery i cyfry,- głoskuje,- sylabizuje,- czyta wyrazami z pomyłkami,- czyta wyrazami bezbłędnie,- czyta zdaniami,- czyta płynnie,- czyta biegle,- czyta wyraziście,- czyta cicho ze zrozumieniem,- przeczytał wyznaczone lektury, PISANIE – mieści się w liniaturze,- umie posługiwać się długopisem,- zachowuje prawidłowy kształt liter i cyfr,- poprawnie łączy litery,- poprawnie przepisuje tekst pisany,- poprawnie przepisuje tekst drukowany,- pisze poprawnie z pamięci,- pisze poprawnie ze słuchu w zakresie opracowanego słownictwa,- samodzielnie zapisuje swoje wypowiedzi,- jest leworęczny, UMIEJĘTNOŚCI RACHUNKOWE – zna pojęcie liczby naturalnej i jej zapis,- ma opanowane stosunki przestrzenne,- sprawnie dodaje w zakresie 10,- sprawnie odejmuje w zakresie 10,- sprawnie dodaje w zakresie 20,- sprawnie odejmuje w zakresie 20,- radzi sobie z rachunkiem pamięciowym w zakresie 100,- zna na pamięć tabliczkę mnożenia,- potrafi podzielić liczby w zakresie 100,- umie pisemnie dodawać,- umie pisemnie odejmować,- umie pisemnie mnożyć,- umie pisemnie dzielić,- umie dodawać i odejmować do 10 000,- zna kolejność wykonywania działań, UMIEJĘTNOŚCI PRAKTYCZNE – odczytuje temperaturę,- odczytuje wskazania wagi,- odczytuje z podziałki długości,- dokonuje obliczeń związanych z pieniędzmi,- odczytuje godziny i minuty na zegarze,- dokonuje prostych obliczeń zegarowych,- dokonuje prostych obliczeń kalendarzowych,- zna dni tygodnia,- zna nazwy miesięcy,- rozpoznaje i nazywa figury geometryczne,- rozumie pojęcia równoległości i prostopadłości,- umie obliczyć obwód trójkąta i prostokąta,- potrafi matematyzować konkretne sytuacje,- rozwiązuje proste zadania tekstowe,- układa proste zadania tekstowe, ZACHOWANIE BEZPIECZEŃSTWA I ZDROWIA – przestrzega zasad bezpieczeństwa w szkole,- zna zasady ruchu drogowego,- zna zagrożenia wynikające z zachowania innych ludzi,- wie, gdzie szukać pomocy w sytuacjach zagrożenia i urazu,- bezpiecznie posługuje się narzędziami używanymi w toku zajęć,- potrafi bezpiecznie korzystać z urządzeń technicznych,- dba o higienę osobistą,- zna zagrożenia wynikające z picia alkoholu, palenia papierosów, używania narkotyków,- wie jak prawidłowo się odżywiać,- chętnie uczestniczy w zajęciach ruchowych,- sprawnie wykonuje ćwiczenia,- chętnie uczestniczy w grach sportowych, WSPÓŁDZIAŁANIE W GRUPIE – zgodnie bawi się w grupie,- potrafi współpracować w parze,- chętnie podejmuje współpracę,- wykazuje cechy przywódcze,- potrafi podporządkować się grupie w pracy zespołowej,- wykazuje odpowiedzialność za efekty pracy grupowej,- chętnie udziela pomocy innym, ORGANIZOWANIE WŁASNEJ PRACY – utrzymuje porządek w miejscu pracy,- posiada potrzebne przybory,- wykazuje dbałość o narzędzia pracy,- potrafi działać według podanego planu,- potrafi działać według własnego planu,- podejmuje oferowane zadania,- pracuje w skupieniu,- pracuje samodzielnie,- kończy rozpoczęte zadania,- poszukuje oryginalnych rozwiązań, UMIEJĘTNOŚCI PRZYRODNICZE – orientuje się w najbliższym środowisku,- obserwuje środowisko,- nazywa zjawiska i procesy przyrodnicze,- zna formy ochrony środowiska, UMIEJĘTNOŚCI ARTYSTYCZNE – jest zainteresowany działalnością plastyczną, techniczną i muzyczną,- jest sprawny manualnie,- dobiera barwę, fakturę, proporcję, kształt i wielkość,- ma poczucie rytmu,- gra na instrumentach,- śpiewa piosenki,- samodzielnie tworzy proste rytmy i melodie,

Kiedy nauczyciel jest pewien, że dziecko zdobyło już daną umiejętność, odnotowuje ten fakt na karcie obserwacji w wybrany przez siebie sposób. W przypadku niektórych umiejętności, np. czytania, pisania czy rachowania, zaznacza również wysiłek, jaki dziecko włożyło w ich opanowanie. Z danych odnotowanych na karcie uzyskujemy również informacje o tempie zdobywania umiejętności. Karta ta jest dość obszerna, ale takie uporządkowane, szczegółowe informacje dadzą obraz rozwoju dziecka, jaki dokonał się w ciągu trzech lat edukacji. Na koniec pierwszego etapu kształcenia nauczyciel na podstawie tej karty zredaguje ocenę opisową. Stanie się ona źródłem informacji o dziecku przede wszystkim dla tych nauczycieli, którzy będą kontynuować pracę z uczniami przez następne trzy lata.

Niezwykle ważną częścią codziennej pracy są recenzje umieszczane pod pracami w zeszytach szkolnych, które dotyczą poziomu wykonania zadań przez dziecko i dają informacje ukierunkowujące jego pracę. Należy zwrócić szczególną uwagę na jej informacyjny charakter odnoszący się precyzyjnie do poziomu wykorzystanego zadania. Nauczyciele zamiast recenzji często stosują znaczki, które dzieci szybko identyfikują jako substytuty ocen. Ta pracochłonna forma jest niczym innym jak tradycyjną oceną wyrażoną stopniem, zmienioną jedynie w zewnętrznej formie. Zaobserwować można też tendencję polegającą na nadmiernym chwaleniu i unikaniu negatywnych informacji zwrotnych dotyczących popełniania przez dziecko błędów. Wynika to prawdopodobnie z przekonania o konieczności zewnętrznego, pozytywnego motywowania dziecka. Recenzje powinny mieć charakter czysto informacyjny, odnoszący się precyzyjnie do poziomu wykonanego zadania (np. większość literek jest kształtna, ale trzy wymagają poprawy). Ten sposób umożliwia się uczenie na własnych błędach. W ten sposób błąd przestaje dyskwalifikować dziecko, a nabiera funkcji kształcącej. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe aspekty takiego systemu komentowania wykonywanych zadań, który nie selekcjonuje uczniów na lepszych i gorszych. Każde dziecko może odnosić sukcesy na własną, indywidualną miarę.

Z psychologicznego punktu widzenia niezmierne ważne jest wczesne tworzenie warunków do refleksji dziecka nad własnymi osiągnięciami. Można więc stosować karty samooceny dziecka. Ma ona postać obrazków dotyczących ważnych aspektów funkcjonowania w szkole. Pod każdym obrazkiem jest skala od 1 do 3, na której dziecko oznacza wybraną przez siebie wartość odnoszącą się do natężenia lub częstotliwości danego zachowania.

Sądzę, że niezwykle ważna w obserwacji dziecka jest opinia rodziców, która powinna uwzględniać ogólne informacje o uczniu oraz szczegółowe dane dotyczące nauki własnej, zainteresowań, problemów, sukcesów, itp. Dlatego też na karcie samooceny powinno znajdować się wolne miejsce na komentarz rodziców. Może on zawierać ogólne informacje o dziecku oraz informacje szczegółowe, dotyczące np. nauki własnej, zainteresowań, problemów, sukcesów… Pozwala to na wprowadzenie trójstronnego dialogu (dziecko, nauczyciel, rodzice). W aspekcie takiego działania zagadnienie współpracy domu i szkoły nabiera nowego wymiaru. Nie jest to kierowanie opinii ze szkoły do domu, lecz także z domu do szkoły. Informacje dla rodziców są przekazywane na karcie postępów dziecka, na której nauczyciel dokonuje podsumowania miesięcznej pracy.

Takie spojrzenie na dziecko na pewno pozwoli dokładniej je poznać i wnikliwiej dokonać oceny wiadomości i umiejętności jakie prezentuje oraz wskazać kierunek zmian i sposobów jej dokonania.

Redagując ocenę opisową, należy uwzględnić postępy w edukacji, postępy w rozwoju emocjonalno – społecznym i osobiste osiągnięcia ucznia.

Oceny opisowe – semestralna i roczna – różnią się od siebie. Ich odmienność polega na tym, że ocena za pierwszy semestr zawiera zalecenia dla ucznia, zaś w ocenie na koniec roku

szkolnego już ich nie ma. Zalecenia te dotyczą zarówno postępów w edukacji, jak i postępów w rozwoju społeczno – emocjonalnym.

A oto przykłady ocen po pierwszym semestrze i na koniec roku szkolnego tego samego ucznia.

OCENA OPISOWA PO PIERWSZYM SEMESTRZE – KLASA TRZECIA.

Wałdowo 24 01 2000r.

Paweł Siekierka

Zespół Szkół w Wałdowie

Klasa III

Pawle, kiedy jesteś pytany wypowiadasz się niechętnie, za to niepytany mówisz dużo i to dość ciekawie. Wypowiadasz się logicznie, poprawnie pod względem rzeczowym i gramatycznym.

Potrafisz płynnie czytać pełnymi zdaniami. Stosujesz prawidłowe tempo czytania. Czytając po cichu rozumiesz tekst bardzo dobrze.

Piszesz płynnie, ale Twoje pismo nie zawsze jest kształtne. Przepisujesz z tablicy bezbłędnie, natomiast pisząc ze słuchu lub z pamięci, czasami popełniasz drobne błędy. Potrafisz samodzielnie zapisać wypowiedź, postaraj się jednak, aby zawierała ona więcej szczegółów, czyli była nieco dłuższa.

Matematyka nie sprawia Ci żadnych kłopotów. Potrafisz rozwiązywać samodzielnie nawet skomplikowane zadania. Jesteś niezwykle dociekliwy i wielokrotnie proponujesz dobre sposoby rozwiązywania matematycznych problemów. Gratuluję! Biegle mnożysz i dzielisz w pamięci w zakresie 100. Poprawnie wykonujesz pisemne obliczenia w zakresie dodawania i odejmowania. Samodzielnie rozwiązujesz i układasz złożone zadania tekstowe. Przy obliczeniach stosujesz poznane prawa matematyczne. Potrafisz rozwiązać zadania geometryczne.

Umiesz obserwować zjawiska przyrodnicze, a niektóre z nich wyjaśnić. Dostrzegasz związki przyczynowo – skutkowe w przyrodzie. Znasz warunki wzrostu i pielęgnacji roślin. Dbasz o to, aby rośliny w naszej klasie nie były “zalane”. Rozpoznajesz najczęściej spotykane gatunki roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Twoje rysunki i wytwory techniczne są estetyczne i zawsze dokończone. Nigdy nie zapomniałeś o przyniesieniu potrzebnych materiałów i narzędzi do pracy. Wyróżniasz się w grach zespołowych, ale niechętnie uczestniczysz w zajęciach muzyczno – ruchowych.

Odpowiedzialnie wykonujesz powierzone zadania. Jesteś pracowity i koleżeński, chociaż nie dla wszystkich. Bierzesz aktywny udział w życiu klasy. Nie potrafisz jednak dokonać oceny swojego zachowania. Świetnie radzisz sobie w pracy zespołowej, pełniąc tam funkcje przywódcze, ale często nadużywasz swej władzy. Chętnie się uczysz, ale często jesteś gadatliwy i przeszkadzasz innym w pracy. Niekiedy nie potrafisz opanować złości i gniewu Jest to powodem konfliktów z kolegami. Przemyśl swoje postępowanie i postaraj się zachować tak, aby nie sprawiać przykrości innym.

OCENA OPISOWA PO DRUGIM SEMESTRZE – KLASA TRZECIA

Paweł Siekierka

Zespół szkół w Wałdowie

Klasa III

Pawle, przez cały rok szkolny pracowałeś aktywnie i sumiennie. Chętnie uczestniczyłeś we wszystkich zajęciach.

Czytasz biegle z właściwą intonacją. Czytając tekst po cichu rozumiesz go. Potrafisz nawet ustalić podtekst. Dbasz o swoje zeszyty. Pismo w nich jest staranne. Przy pisaniu ze słuchu przestrzegasz reguł ortograficznych i dlatego w pracach nie ma błędów. Opanowałeś podstawowe wiadomości gramatyczne.

Posiadasz ukształtowane pojęcie dziesiątkowego systemu pozycyjnego. Biegle dodajesz, odejmujesz, mnożysz i dzielisz w zakresie 1000. Umiesz dzielenie z resztą. Doskonale potrafisz obliczyć działania sposobem pisemnym. Potrafisz rozwiązywać proste i skomplikowane zadania z treścią. Radzisz sobie z praktycznymi obliczeniami dotyczącymi mierzenia długości, ważenia, płacenia oraz obliczeń zegara i kalendarza.

Czynnie bierzesz udział w ochronie przyrody. Umiesz czytać mapę Polski, potrafisz wskazać największe rzeki, miasta i szlaki komunikacyjne. Rozpoznajesz rośliny i zwierzęta w najbliższym otoczeniu.

Prace plastyczno – techniczne są pomysłowe i estetycznie wykonane. Jesteś sprawny fizycznie, zwinnie wykonujesz wszystkie ćwiczenia gimnastyczne. Najbardziej lubisz gry zespołowe. Chętnie słuchasz muzyki. Znasz wiele piosenek i lubisz je śpiewać. Jesteś koleżeński i życzliwy. Potrafisz być opiekuńczy w stosunku do zwierząt i roślin. Odpowiedzialnie wykonujesz powierzone zadania.

Do Twoich największych osiągnięć należy udział wraz z klasą IV w międzyszkolnych zawodach sportowych w “dwa ognie usportowione”.

PODSUMOWANIE

Stosowanie oceny opisowej związane jest z posiadaniem przez nauczyciela sporej wiedzy psychologicznej i pedagogicznej, a także ze zmianą strategii postępowania pedagogicznego. Jest pracochłonna i wymaga sporego zaangażowania, szczególnie w początkowej fazie jej wykorzystywania. Wprowadzone zmiany pozwolą dzieciom czuć się w szkole bezpieczniej. Ocena opisowa daje rzetelną informację o aktualnych postępach, stanie umiejętności, wiedzy dziecka oraz jego funkcjonowaniu społecznym w grupie, a także poziomie adaptacji do wymagań szkolnych. Umożliwia równy start dzieciom, także tym, które rozwijają się w sposób nieharmonijny. W tych przypadkach bez presji zewnętrznej dziecko i nauczyciel mogą pracować nad kompensacją zaburzonych funkcji. Brak formalnego stopnia nie powoduje zmniejszania motywacji wewnętrznej kosztem zewnętrznej. Obserwuje się zjawisko wręcz przeciwne. Poziom lęku u dziecka ulega widocznemu zmniejszeniu, co pozwala mu skupić się na rozwiązywaniu problemów, a nie zewnętrznych konsekwencjach popełniania błędu. Dzieci nie “kolekcjonują” stopni, aby się nimi chwalić. W tym kontekście podstawową funkcją stosowania oceny opisowej jest zapewnienie wszystkim dzieciom możliwości osiągnięcia optimum rozwoju w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze.

Ocena opisowa motywuje dzieci do dalszej pracy, ponieważ zawsze dziecko znaleźć w niej może taki element swojej działalności – aktywności, który uzyskał u nauczyciela aprobatę. Każdy za coś jest pochwalony, bo przecież w każdym potrafimy znaleźć pozytywne cechy i każdego możemy za coś pochwalić.

키워드에 대한 정보 ocena opisowa dziecka w przedszkolu przykłady

다음은 Bing에서 ocena opisowa dziecka w przedszkolu przykłady 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  치 훌리 가든 앤 글래스 | 치훌리 가든 \U0026 글래스 - 시애틀, 꼭 가야하는 10대 여행지 [3위] 상위 269개 베스트 답변
See also  보험계리사 시험 후기 현실 | [한국보험계리사회]보험계리사 1차 시험을 낱낱이 파헤치자ㅣ Part1 46 개의 가장 정확한 답변

See also  Pomoc Drogowa Ruda Śląska | Pomoc Drogowa Ruda Śląska 7727 좋은 평가 이 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Jeden dzień z życia przedszkolaka

  • Skalmierzyce
  • Przedszkole
  • Jarzębinka

Jeden #dzień #z #życia #przedszkolaka


YouTube에서 ocena opisowa dziecka w przedszkolu przykłady 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Jeden dzień z życia przedszkolaka | ocena opisowa dziecka w przedszkolu przykłady, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment