Odwołanie Od Decyzji Karty Pobytu Wzór | Karta Pobytu 10 Najczęściej Popełnianych Błędów 모든 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “odwołanie od decyzji karty pobytu wzór – Karta pobytu 10 najczęściej popełnianych błędów“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Kancelaria Prawna Migrant 이(가) 작성한 기사에는 조회수 6,752회 및 좋아요 223개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

odwołanie od decyzji karty pobytu wzór 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Karta pobytu 10 najczęściej popełnianych błędów – odwołanie od decyzji karty pobytu wzór 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

#cudzoziemcy #karta pobytu #legalizacja pobytu #Карта побиту #Дозвіл на тимчасове перебування
W filmie mówimy o 10 najczęściej popełnianych błędach przy staraniu się o kartę pobytu. Wielu cudzoziemców bardzo długo oczekuje na swoje karty pobytu ponieważ przy składaniu wniosków popełnia dużo błędów. Warto obejrzeć, żeby znacznie przyspieszyć proces uzyskania karty pobytu.
Jeśli masz pytania to zapraszam do kontaktu.
Pomagamy w procesie legalizacji zatrudnienia i pobytu cudzoziemców w Polsce.
Zawsze indywidualnie podchodzimy do każdej sprawy i kompleksowo zajmujemy się przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji, weryfikujemy aktualny status wniosków, kontrolujemy terminy oraz kontaktujemy się z urzędami.

www.kancelaria-migrant.pl
[email protected]

tel: 519 772 519

odwołanie od decyzji karty pobytu wzór 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Tryb odwoławczy. Zezwolenia na pobyt. – Mazowiecki Urząd …

Jeśli nie zgadzasz się z otrzymaną decyzją, możesz złożyć odwołanie. Odwołanie składa się do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców za pośrednictwem Wojewody …

+ 여기에 보기

Source: www.gov.pl

Date Published: 7/16/2021

View: 7970

Jak napisać odwołanie od decyzji do Szefa do spraw …

Zgodnie z art. 65 Ustawy o cudzoziemcach zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE udziela się cudzoziemcowi przebywającemu na terytorium …

+ 여기에 보기

Source: karta-pobytu.pl

Date Published: 9/14/2021

View: 499

wzór odwołania od decyzji wojewody – Pozwy.pl

Jagiellońska 42/73. 03-424 Warszawa www.karta-pobytu.pl. Dotyczy: …………………. ODWOŁANIE STRONY. OD DECYZJI WOJEWODY WIELKOPOLSKIEGO. Z DNIA …………., …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: pozwy.pl

Date Published: 11/16/2021

View: 2578

Karta pobytu na terenie Polski. Decyzja negatywna

Polskie prawo umożliwia odwołanie się od negatywnej decyzji o wydaniu cudzoziemcowi karty pobytu. Od momentu otrzymania decyzji odmownej …

+ 여기에 표시

Source: polska360.org

Date Published: 2/27/2022

View: 4968

Procedura odwoławcza – Migrapolis.pl

Odwołanie można składać w ciągu 14 dni od dnia otrzymania decyzji. Na przykład, decyzja odmowna z datą 10 stycznia 2015 roku została wysłana 12 stycznia, …

+ 여기에 보기

Source: www.migrapolis.pl

Date Published: 5/13/2022

View: 9798

Jak odwołać się od decyzji urzędowych w zakresie legalizacji …

zezwolenia na pobyty stały,; zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE,; cofnięcie przedłużenia wizy,; wydania lub wymiany karty pobytu.

+ 여기에 자세히 보기

Source: justay.pl

Date Published: 8/13/2021

View: 4056

Dokumenty do pobrania – Przybysz

(poz. 198) – Wzór wniosku o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę … Wydanie karty pobytu / stałego pobytu członka rodziny obywatela UE.

+ 여기에 더 보기

Source: przybysz.duw.pl

Date Published: 3/25/2022

View: 2579

Odmowa wydania zezwolenia dla cudzoziemca na pobyt w …

Odwołanie wnosi się do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców za pośrednictwem wojewody, który wydał decyzję w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

+ 여기에 표시

Source: www.polzlaw.pl

Date Published: 3/23/2021

View: 6259

주제와 관련된 이미지 odwołanie od decyzji karty pobytu wzór

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Karta pobytu 10 najczęściej popełnianych błędów. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Karta pobytu 10 najczęściej popełnianych błędów
Karta pobytu 10 najczęściej popełnianych błędów

주제에 대한 기사 평가 odwołanie od decyzji karty pobytu wzór

  • Author: Kancelaria Prawna Migrant
  • Views: 조회수 6,752회
  • Likes: 좋아요 223개
  • Date Published: 2020. 6. 1.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=1ok0HFtpp4U

Jak napisać odwołanie od decyzji karty pobytu?

Odwołanie składa się do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców za pośrednictwem Wojewody Mazowieckiego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Jeśli odwołanie nie zostanie wniesione w tym terminie, decyzja staje się ostateczna. Odwołanie należy złożyć w formie pisemnej, w Biurze Podawczym Wydziału przy ul.

Jak napisać odwołanie od decyzji?

  1. Przemyśl dobrze treść odwołania.
  2. Pisz konkretnie, rzeczowo i zrozumiale.
  3. Określ dokładnie przedmiot i cel odwołania.
  4. Wyraź precyzyjnie swoje żądania i oczekiwania.
  5. Zgromadź potrzebne argumenty.
  6. Postaraj się dokładnie przedstawić swoje wątpliwości i niezadowolenie z podjętej w stosunku do ciebie decyzji.

Jak anulować kartę pobytu?

Cudzoziemiec może złożyć pisemną prośbę o cofnięcie zezwolenia na pobyt. Po otrzymaniu decyzji w tej sprawie, zobowiązany jest oddać kartę pobytu organowi, który ją wydał, i na podstawie otrzymanej decyzji powinien opuścić Polskę.

Ile czasu ma wojewoda na rozpatrzenie odwołania?

Odwołanie rozpatruje się co do zasady w terminie 30 dni od dnia otrzymania akt sprawy od organu I instancji.

Jak długo czeka się na kartę pobytu?

Jak długo od wydania decyzji będę czekał na odbiór karty pobytu? Wydruk karty pobytu zostanie zlecony po dostarczeniu potwierdzenia wniesienia opłaty i zameldowania lub oświadczenie o wydruku karty bez adresu zameldowania. Czas oczekiwania na kartę wynosi około 3-4 tygodnie od momentu zlecenia wydruku karty.

Jak dowiedzieć się o decyzji o karcie pobytu?

Jak to zrobić? Oczywiście przez internet, a dokładniej za pośrednictwem serwisu urzędu wojewódzkiego, w którym składałeś wniosek. Najczęściej wymagane jest podanie numeru sprawy, a także kodu. Może się zdarzyć, że będzie konieczne utworzenie konta w serwisie.

Co powinno zawierać odwołanie od decyzji?

Treść W odwołaniu powinno znaleźć się imię i nazwisko wnoszącego, adres oraz żądanie. Istotnym jest, że odwołanie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia. Wystarczy, jeżeli z odwołania wynika, iż strona nie jest zadowolona z wydanej decyzji.

Jak zatytułować odwołanie?

Odwołanie od decyzji administracyjnej nie musi być ono w żaden sposób zatytułowane. Odwołanie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia, choć wskazane wydaje się być umieszczenie argumentów, które przemawiają na naszą korzyść, aby organ odwoławczy miał pełniejszy obraz sytuacji.

Czy odwołanie od decyzji można wysłać mailem?

63 § 1 KPA, który stanowi, że podania (żądania, wyjaśnienia, odwołania, zażalenia) mogą być wnoszone pisemnie, telegraficznie, za pomocą telefaksu lub ustnie do protokołu, a także za pomocą innych środków komunikacji elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą organu administracji publicznej utworzoną na …

Kiedy można cofnąć kartę pobytu?

Jeżeli podstawą udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt stały był fakt pozostawania w związku małżeńskim z obywatelem polskim, zezwolenie można cofnąć, jeżeli cudzoziemiec rozwiódł się w ciągu 2 lat od dnia, w którym udzielono mu zezwolenia na pobyt stały (art.

Jak napisać uzasadnienie wniosku o kartę stałego pobytu?

Uzasadnienie wniosku (pobyt stały)

Można wpisać informację, że cudzoziemiec pozostaje w związku małżeńskim z obywatelem Polski od ponad 3 lat, że pracuje w Polsce itd.

Jak zwrocic pieniądze za kartę pobytu?

Podanie o zwrot opłaty za wydanie Karty Pobytu (50/100 zł) można składać w Biurze Podawczym lub za pośrednictwem poczty. Pobierz formularz o zwrot opłaty za wydanie Karty Pobytu (50/100 zł).

Kto rozpatruje odwołanie?

Właściwy do rozpatrzenia odwołania jest organ administracji publicznej wyższego stopnia (art. 17 k.p.a.), chyba że ustawa przewiduje inny organ odwoławczy.

Kiedy odwołanie jest niedopuszczalne?

Postępowanie odwoławcze może zakończyć się zatem albo wydaniem postanowienia z art. 134 k.p.a., albo wydaniem jednej z decyzji, o których mowa w art. 138 k.p.a. W orzecznictwie podkreśla się, że niedopuszczalność odwołania może wynikać z przesłanek o charakterze przedmiotowym i podmiotowym.

Jak złożyć odwołanie?

Odwołanie składa się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. Odwołanie musi być wniesione w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie. W przypadku, gdy decyzja została ogłoszona ustnie – termin biegnie od dnia jej ogłoszenia stronie.

Do jakiego podmiotu iw jakim terminie można złożyć odwołanie od decyzji wojewody o odmowie wydania zezwolenia na pracę?

Od momentu doręczenia określonej decyzji, cudzoziemiec ma 14 dni na złożenie stosownego odwołania od decyzji właściwego wojewody do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Jak odwołać się od deportacji?

Jak się bronić przed deportacją? Od decyzji o zobowiązaniu do powrotu przysługuje odwołanie – wnosi się je do Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców za pośrednictwem organu, który wydał decyzję, w terminie 14 dni od doręczenia tej decyzji.

Jak odwołać się od decyzji administracyjnej?

Odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję, w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie – od dnia jej ogłoszenia stronie. Przepisy szczególne mogą przewidywać inne terminy do wniesienia odwołania.

Kto udziela zezwolenia na pobyt czasowy?

Wojewoda udziela zezwolenia na pobyt czasowy i pracę cudzoziemcowi, który zamierza przebywać na terytorium Polski i wykonywać pracę powyżej 3 miesięcy.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie

Jeśli nie zgadzasz się z otrzymaną decyzją, możesz złożyć odwołanie. Odwołanie składa się do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców za pośrednictwem Wojewody Mazowieckiego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Jeśli odwołanie nie zostanie wniesione w tym terminie, decyzja staje się ostateczna.

Odwołanie należy złożyć w formie pisemnej, w Biurze Podawczym Wydziału przy ul. Marszałkowskiej 3/5 w Warszawie (obowiązuje zapis przez kalendarz internetowy), przez Punkt Obsługi Klienta Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, pl. Bankowy 3/5, (wejście F od Al. Solidarności) lub przesłać za pośrednictwem poczty. Do pisma z odwołaniem mogą być dołączone dokumenty, uzasadniające wskazane w nim okoliczności.

Jeśli wojewoda nie uwzględni odwołania i nie zmieni decyzji, odwołanie wraz z aktami sprawy przesyłane jest do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców w ciągu 7 dni . Tą informację znajdziesz na swoim koncie w aplikacji do śledzenia statusu sprawy.

Postępowania odwoławcze prowadzone są w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców przy ul. Taborowej 33 w Warszawie i tam należy kierować ewentualne zapytania oraz składać dodatkowe dokumenty. O wydaniu decyzji przez organ II instancji cudzoziemiec również informowany jest listownie.

Uwaga!

Jak napisać odwołanie od decyzji do Szefa do spraw cudzoziemców?

Hello sir/ma’am,I have applied and now I’m waiting for the decision of my temporary residence permit and work permit also. But now if I want to change the company then what is the procedure and how it all will be. And I am having the work permit of the new company. Please guide me.Cześć panie / pani,Złożyłem wniosek i teraz czekam również na decyzję w sprawie mojego zezwolenia na pobyt czasowy i pozwolenia na pracę. Ale teraz, jeśli chcę zmienić firmę, jaka jest procedura i jak to wszystko będzie. I mam pozwolenie na pracę nowej firmy. Proszę, prowadź mnie.

Klaudia napisał(a):

Dzień dobry,Chciałam przedstawić bardzo poważny problem i jednocześnie zadać pytania owego problemu dotyczące.Mój przyjaciel (kraj pochodzenia –Indie), przybył do Polski 18.02.2018r. na podstawie wizy typu D wielokrotnego wjazdu ważnej 362 dni. Była to wiza studencka. Rozpoczął studia na uczelni (poznaliśmy się w mieście w którym studiował). Na portalu Facebook zobaczył „pięknie” reklamującą się agencję pracy oferującą obcokrajowcom ( nie tylko studentom) pomoc w znalezieniu pracy jak również pomoc w złożeniu wszelkiej dokumentacji do Wojewody Mazowieckiego w celu uzyskania POZWOLENIA NA POBYT CZASOWY I POZWOLENIA NA PRACĘ. Agencja otrzymała oczywiście zapłatę (nie potwierdziła tego żadnym dokumentem) i mój przyjaciel dnia 07.08.2017r. udał się z pełnomocniczką do Urzędu w Warszawie celem złożenia odcisków palców i wszelkiej innej dokumentacji potrzebnej do przyjęcia i rozpatrzenia wniosku. I tak też się stało. Otrzymał umowę z przyszłym pracodawcą, gdzie miał pracować jako kierowca- mechanik. Tu pojawił się pierwszy problem- prawo jazdy indyjskie, które należało wymienić na prawo jazdy europejskie. Pracy oczywiście nie podjął wiedząc iż musi najpierw otrzymać na nią pozwolenie. Skupił się więc na wymianie prawa jazdy w czym ja mu pomagałam. Oficjalnie zdał egzaminy na wszystkie kategorie pojazdów co było rzeczą bardzo trudną gdyż zdawał kilka egzaminów w języku angielskim. Nie będę się już w tym miejscu wiele rozpisywała na temat niekompetencji pracowników Wydziału Komunikacji, która doprowadziła do tego iż musiałam skontaktować się z Ambasadą Indii w Warszawie i prosić tamtejszych pracowników o pomoc, a dokładnie rzec biorąc skontaktowanie się z Paniami z Wydziału Komunikacji w celu przeprowadzenie szybkiego kursu co oznaczają skróty literowe na indyjskim dokumencie prawa jazdy. Przepraszam za sarkazm.Prawo jazdy ostatecznie zdał z wynikiem pozytywnym, zgodnym z normami europejskimi. Miał oszczędności na koncie, ale opłaty za mieszkanie, wyżywienie, prawo jazdy, tłumacza przysięgłego i ogólnie życie w Polsce spowodowały iż przerwał studia ponieważ czesne przekraczało jego możliwości finansowe (studia dzienne na uczelni prywatnej), a decyzji z Urzędu nadal nie było. Co więcej agencja przestała zupełnie interesować się Jego sprawą, a ja się zorientowałam iż On nie ma wbitego w paszporcie stempla, poświadczającego że jest w trakcie oczekiwania na decyzję Urzędu. Agencja nie zareagowała na moje liczne telefony, zaczęli kłamać i tutaj zorientowałam się że mamy do czynienia z oszustami, z którymi co więcej musimy nadal współpracować-przyznam szczerze iż to słowo nie odzwierciedla prawdy, gdyż nie jest to współpraca a raczej wolę to nazwać „walka z rosyjską mafią’’. Zarząd agencji się zmienił, pracownicy również (znam wszystkich, tzn. z rozmów telefonicznych). Nikt nie umiał odpowiedzieć na moje najprostsze pytania. Udaliśmy się do Warszawy i stempel wbito do paszportu.Strona WNIOSKI MAZOWIEKIE.PL działa bardzo słabo co by nie rzec w ogóle. Musiałam dzwonić do Warszawy, aby pytać czy decyzja została podjęta ( niejednokrotnie miałam po 800 połączeń wychodzących , tak bardzo obciążona jest linia telefoniczna- 1 dostępny numer zajmujący się tego typu sprawami). Mijały miesiące, decyzji nadal nie podjęto, aż do dnia 26.06.2018r. I była to decyzja ODMOWNA. List do agencji dotarł 23.05.2018r. o czym nie poinformowano nas. Piszę nas gdyż wszystkie sprawy załatwiałam ja o czym pracownicy agencji wiedzieli, gdyż byłam z nimi w kontakcie. Poinformowano nas 05.06.2018r. Czas na odwołanie 14 dni. Zadzwoniłam tam pytając czy napisali odwołanie i nakazałam przesłać mi jego kopie na adres e-mail. Poinformowano mnie iż odwołanie zostało wysłane dnia 5.06.2018r. Treść odwołania otrzymałam na maila. I dosłownie rzecz biorąc ZAŁAMAŁAM SIĘ. Odwołanie napisane bodajże przy użyciu translatora. Cytuję pewną część-„ Proszę o odwołanie decyzji i ponowne rozpatrzenie mojego wniosku i udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ponieważ ,w okresie pobytu w Polsce dostałem zaproszenie na pracę i podpisał umowę o pracę z pracodawcą z planowaną datą rozpoczęcia pracy, miał wielkie pragnienie, aby rozpocząć pracę po otrzymaniu zezwolenia na pobyt czasowy i prace.”Moje pierwsze pytanie brzmi –GDZIE ZNALEŹĆ PRAWNIKA , KTÓRY UMIAŁBY NAPISAĆ ANEKS DO ODWOŁANIA(wiem , że taki aneks można dosłać).Przejdę teraz do treści decyzji. Oczywiście został przytoczony art.114 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach. W momencie składnia podania mój przyjaciel posiadał ubezpieczenie zdrowotne, źródło dochodu ( oszczędności odłożone na koncie pozwalające mu na dalsze życie w Polsce),wynajęte mieszkanie i opłacane co miesiąc bez żadnych opóźnień, umowę o pracę z przyszłym pracodawcą -wynagrodenie:3300 zł ). Zarzucono mu iż samodzielnie zmienił cel dla którego przybył do Polski, tj. postanowił podjąć tu pracę. Z tego co mi wiadomo większość studentów z Indii tak właśnie robi i owe pozwolenie otrzymuje mimo iż do Polski przylatują posiadając wizę studencką. Właściwie znam takich ludzi osobiście. Co więcej w decyzji napisano, że Cudzoziemiec miałby podjąć współpracę z firmą XYZ , a z informacji posiadanych przez Urząd wynika, że ta firma mimo że współpracuje z innymi firmami, nie dostarczyła do nich żadnego pracownika. ALE CZY TO JEST WINA MOJEGO PRZYJACIELA? Sama firma odpowiedziała mi że klienci sami zrezygnowali. DLACZEGO WIĘC URZĄD UZNAŁ IŻ TEN CUDZOZIEMIEĆ PRACY NIE PODEJMIE?Nie zgadzamy się z decyzją wydaną przez Wojewodę Mazowieckiego. Nie wiem co mamy robić ze względu na to, że pierwsze odwołanie zostało napisane w sposób niekompetentny. Chciałabym prosić o pomoc. Jak napisać drugie odwołanie poprawne pod względem merytorycznym i dające szansę na zmianę decyzji Wojewody. Czy w ogóle istnieje szansa na pozytywne rozpatrzenie sprawy przez Wojewodę?Chciałam podkreślić, że mój przyjaciel przez cały okres pobytu w Polsce NIE PODJĄŁ PRACY , nie miał nigdy do czynieni z prawem, nawet nie podróżował komunikacją miejską bez biletu. Jedyny błąd jaki popełnił to zaufał niekompetentnej bandzie oszustów, którzy nadal biorą od ludzi pieniądze okłamując ich, że pomogą w znalezieniu pracy i w zdobyciu owego pozwolenia.Za wszelką pomoc z góry dziękuję.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie

Jeśli nie zgadzasz się z otrzymaną decyzją, możesz złożyć odwołanie. Odwołanie składa się do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców za pośrednictwem Wojewody Mazowieckiego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Jeśli odwołanie nie zostanie wniesione w tym terminie, decyzja staje się ostateczna.

Odwołanie należy złożyć w formie pisemnej, w Biurze Podawczym Wydziału przy ul. Marszałkowskiej 3/5 w Warszawie (obowiązuje zapis przez kalendarz internetowy), przez Punkt Obsługi Klienta Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, pl. Bankowy 3/5, (wejście F od Al. Solidarności) lub przesłać za pośrednictwem poczty. Do pisma z odwołaniem mogą być dołączone dokumenty, uzasadniające wskazane w nim okoliczności.

Jeśli wojewoda nie uwzględni odwołania i nie zmieni decyzji, odwołanie wraz z aktami sprawy przesyłane jest do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców w ciągu 7 dni . Tą informację znajdziesz na swoim koncie w aplikacji do śledzenia statusu sprawy.

Postępowania odwoławcze prowadzone są w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców przy ul. Taborowej 33 w Warszawie i tam należy kierować ewentualne zapytania oraz składać dodatkowe dokumenty. O wydaniu decyzji przez organ II instancji cudzoziemiec również informowany jest listownie.

Uwaga!

Jak napisać odwołanie

Odwołanie jest pismem mającym na celu wyrażenie prośby o ponowne rozpatrzenie naszej sprawy i zmianę niekorzystnych dla nas postanowień. Podczas pisania odwołania pamiętaj, żeby dokładnie wskazać decyzję, od której się odwołujesz. Nie zapomnij przedstawić swoich oczekiwań.

Co to jest odwołanie?

Odwołanie to forma wypowiedzi, której celem jest wyrażenie prośby o ponowne rozpatrzenie określonej sprawy. Nadawcą odwołania jest osoba niezadowolona z podjętych w stosunku do niej decyzji.

Jak napisać odwołanie?

W pisaniu odwołania najważniejsze jest, aby dokładnie wskazać przedmiot naszego niezadowolenia (czyli wydaną decyzję, którą oceniamy jako niekorzystną) oraz wyraźnie określić swoje oczekiwania co do zmiany postanowień.

Wskazówki :

1. Przemyśl dobrze treść odwołania.

2. Pisz konkretnie, rzeczowo i zrozumiale.

3. Określ dokładnie przedmiot i cel odwołania.

4. Wyraź precyzyjnie swoje żądania i oczekiwania.

5. Zgromadź potrzebne argumenty.

6. Postaraj się dokładnie przedstawić swoje wątpliwości i niezadowolenie z podjętej w stosunku do ciebie decyzji.

7. Unikaj emocjonalnego stylu i językowych ozdobników.

8. Dbaj o poprawność i grzeczność językową.

Schemat odwołania

Odwołanie zawiera następujące elementy:

– miejscowość i data

Oznaczenie miejscowości i datę umieść w prawym górnym rogu. Po nazwie miejscowości powinna znaleźć się aktualna data, którą pisze się po przecinku, np. Poznań, 1 kwietnia 2020 r.

– dane nadawcy

Dane nadawcy (czyli dane osoby piszącej odwołanie) umieść po lewej stronie poniżej miejscowości i daty.

– dane odbiorcy

Dane odbiorcy umieść poniżej danych nadawcy.

– nagłówek

Nagłówek, o treści „Odwołanie” lub „Odwołanie od decyzji…”, umieść na środku.

– treść odwołania

W treści odwołania przedstaw decyzję, którą oceniasz jako krzywdzącą.

Wskaż, na czym polegają nieprawidłowości związane z wydaną decyzją.

Przedstaw swoje oczekiwania i żądania co do zmiany postanowień.

Wyraź również nadzieję na pozytywne rozpatrzenie prośby.

– podpis

Pod odwołaniem należy się podpisać imieniem i nazwiskiem.

– informacja o załącznikach

Jeśli wraz z odwołaniem przesyłasz załączniki, zrób ich listę.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie

Co to jest karta pobytu?

Cudzoziemiec przebywa w Polsce na podstawie udzielonego mu zezwolenia na pobyt, a karta pobytu jest dokumentem wydawanym na jego podstawie. Karta pobytu w okresie swojej ważności potwierdza tożsamość posiadacza oraz uprawnia go, wraz z dokumentem podróży, do wielokrotnego przekraczania granicy bez konieczności uzyskania wizy

Czy posiadając kartę pobytu wydaną przez Polskę mogę wyjechać bez wizy do innych krajów w strefie Schengen w celach turystycznych?

Na podstawie karty pobytu wydanej w Polsce cudzoziemiec może co do zasady podróżować po innych państwach strefy Schengen. Szczegółowych informacji odnośnie przekraczania granicy RP udzielić może Straż Graniczna, numer informacyjny Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej: 22 500 33 01.

Jakie dokumenty są potrzebne dla podania na kartę pobytu z powodu ukończenia studiów i poszukiwania pracy? I czy jest możliwość doniesienia dyplomu później?

Dyplom jest dokumentem wymaganym, jednak jego nieuzupełnienie nie stanowi braku formalnego wniosku, uniemożliwiającego wszczęcie postępowania i może być dostarczony w trakcie procedury. W wypadku składania wniosku jeszcze przed otrzymaniem dyplomu, należy w tej sprawie napisać oświadczenie i załączyć zaświadczenie z uczelni. Procedura opisana jest w zakładce ,,Studia i absolwenci”.

Posiadam kartę pobytu czasowego jako obywatel Ukrainy, zmieniłem miejsce zamieszkania. Czy i w jaki sposób mam powiadomić o tym urząd?

O zmianie adresu zamieszkania należy niezwłocznie powiadomić urząd w formie pisemnej, wysyłając list lub składając pismo na Biurze Podawczym. W wypadku zmiany danych na karcie pobytu, należy złożyć wniosek o jej wymianę, zgodnie z procedurą opisaną na stronie http://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/wydaniewymiana-karty-pobytu2 .

W jaki sposób obcokrajowiec może wycofać kartę pobytu. Jakie dokumenty trzeba złożyć i gdzie?

Cudzoziemiec może złożyć pisemną prośbę o cofnięcie zezwolenia na pobyt. Po otrzymaniu decyzji w tej sprawie, zobowiązany jest oddać kartę pobytu organowi, który ją wydał, i na podstawie otrzymanej decyzji powinien opuścić Polskę.

Jak anulować wniosek o wydanie zezwolenia na pracę cudzoziemca na terenie Polski, złożony przez portal praca.gov.pl, który był zatwierdzony podpisem elektronicznym. Do kogo wysłać informację o anulowaniu wniosku?

Prośbę o umorzenie postępowania należy w formie pisemnej złożyć w Biurze Podawczym lub wysłać pocztą.

Dostałam negatywną decyzję w sprawie rezydenta długoterminowego, chciałabym się dowiedzieć w sprawie zwrotu opłaty w kwocie 640 zł. Do kogo mam kierować podanie oraz czy jest specjalny szkic czy trzeba pisać odręcznie?

W przypadku opłaty za wniosek czasowy, stały lub rezydenta długoterminowego, podanie o zwrot opłaty należy wnieść do Centrum Obsługi Podatnika, ul. Obozowa 57 w Warszawie.

Dostałam pozytywną decyzję w sprawie karty stałego pobytu. Czy w związku z tym mam się stawić po odbiór karty czy mam czekać na kolejny list od urzędu?

Informacja o terminie odbioru Karty i decyzji pozytywnej zamieszczana jest na stronie do sprawdzania statusu spraw w ciągu ok. miesiąca od daty wydania decyzji. Cudzoziemiec jest również informowany poprzez SMS.

W jaki sposób umówić wizytę w Wydziale Spraw Cudzoziemców?

Zasady umawiania wizyt dostępne są na stronach dotyczących poszczególnych rodzajów spraw. Wnioski można przesyłać pocztą, wydłuża to jednak w znacznym stopniu czas oczekiwania na wszczęcie procedury.

Czy składając wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE muszę znać język polski?

Informujemy, iż od dnia 12.02.2018 r. cudzoziemcy ubiegający się o pobyt rezydenta długoterminowego UE obowiązani są dostarczyć do akt sprawy dokumenty potwierdzające znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B1.

Zgodnie z art. 211 ust. 3 ustawy o cudzoziemcach, znajomość języka polskiego, potwierdza się jednym z następujących dokumentów:

1) urzędowym poświadczeniem znajomości języka polskiego, o którym mowa w art. 11a ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim (Dz. U. z 2018 r. poz. 931 i 1669), na poziomie biegłości językowej co najmniej B1;

2) świadectwem ukończenia w Rzeczypospolitej Polskiej szkoły w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, 1000, 1290 i 1669) lub uczelni w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z wykładowym językiem polskim;

3) świadectwem ukończenia szkoły lub uczelni z wykładowym językiem polskim za granicą, odpowiadającej szkole lub uczelni w rozumieniu, odpowiednio, art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe lub ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Powyższe nie dotyczy małoletnich poniżej 16 lat.

Karta pobytu na terenie Polski. Decyzja negatywna – jak się skutecznie odwołać?

Dotykając tematu legalizacji, mówimy przede wszystkim o dokumentach potwierdzających prawo do pobytu długoterminowego na terytorium państwa osoby niebędącej jego obywatelem, czyli cudzoziemca. Legalizacja jest bezpośrednio związana z uzyskaniem zezwolenia na pobyt długoterminowy, czyli karty pobytu.

Żeby otrzymać zezwolenie na pobyt stały muszą być spełnione warunki, które zostały określone w ustawie z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach art. 195 – art. 210 ustawy. Najbardziej spotykanym oraz interesującym dla nas jest pkt. 3 art.195 ustawy o cudzoziemcach, który brzmi następująco: zezwolenia na pobyt stały udziela się cudzoziemcowi na czas nieoznaczony, jeżeli jest osobą o polskim pochodzeniu i zamierza osiedlić się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na stałe.

Błędy w złożonych dokumentach

Należy pamiętać, że osoby ubiegające się o zezwolenie na pobyt stały często nie zagłębiają się w istotę tego, czego się od nich wymaga i składają dokumenty, które w ogóle nie są od nich wymagane czy dokumenty, które nie są już ważne lub w takiej ilości, która komplikuje pracę urzędu. To z kolei powoduje błędy/trudności w pracy urzędników.

Najczęściej spotykane błędy w złożonych dokumentach:

nieaktualne dokumenty (np. zaświadczenie z banku);

dokumenty z błędami (literówki, błędna data);

dokumenty, których termin ważności wygasa przed zakończeniem postępowania administracyjnego (zaświadczenie z uczelni, umowa najmu mieszkania, umowa o pracę);

dokumenty, które nie spełniają wymagań prawa (dotyczy to głównie tych, które nie są potwierdzeniem zamiaru osiedlenia się w Polsce na stałe).

W przypadku załączenia tak zwanego „błędnego materiału dowodowego” urzędy muszą kontaktować się z osobą, wzywać do uzupełnienia braków i tak dalej. Ale w praktyce to tak nie działa. Osoba ubiegająca się o zezwolenie na pobyt może traktować takie postępowanie urzędu jako naruszenie art. 8 i art. 9 k.p.a. Mowa w nim jest o prowadzeniu postępowania w sposób niebudzący zaufania do władzy publicznej oraz nienależyte i niewyczerpujące informowanie strony o okolicznościach faktycznych i prawnych, które miało wpływ na ustalenie praw i obowiązków skarżącego będących przedmiotem postępowania administracyjnego. Niewezwanie Wnioskodawcy do uzupełnienia braków wniosku pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania, stosownie do dyspozycji art. 64 § 2 k.p.a. lub wezwanie do uzupełnienia braków bez pouczenia co do skutków prawnych, gdy tą sprawą się nie zajmiemy, może w konsekwencji doprowadzić do wydania decyzji odmownej w przedmiocie udzielenia zezwolenia na pobyt dla cudzoziemca.

Pozostałe czynniki powodujące decyzję negatywną

Do pozostałych czynników powodujących decyzję negatywną w sprawach dotyczących zezwolenia na pobyt stały można zaliczyć:

składanie więcej niż jednego wniosku o zezwolenie na pobyt (osoba nie może mieć dwóch lub więcej spraw w toku);

nieuregulowanie braków formalnych bądź materialnych w terminie wyznaczonym przepisami prawa;

niedołączenie do akt sprawy dokumentów wskazujących nowe okoliczności (zmiana miejsca pracy, zmiana miejsca zamieszkania lub uczelni, zmiana wysokości wynagrodzenia).

Naruszenia przepisów prawa po stronie urzędów

Często przyczyną wydania decyzji negatywnej jest niedołączenie do akt sprawy przez osobę ubiegającą się o zezwolenie na pobyt stały dokumentów wskazujących na nowe okoliczności albo nowych dokumentów zamiast tych, które utraciły ważność.

1.1 Naruszenie przepisów prawa materialnego

Problem leży w tym, że organy administracji państwowej, czyli urzędy, traktują nieprzedstawienie przez stronę w toku postępowania dokumentów niezbędnych do wykazania spełnienia wymogów do uzyskania zezwolenia na pobyt stały jako niespełnienie tych wymogów przez stronę. To śmiało można nazwać naruszeniem przepisów prawa materialnego i określić jako pierwsze najczęściej spotykane naruszenie po stronie urzędów.

1.2 Naruszenie przepisów postępowania mające istotny wpływ na wynik sprawy

Również można się spotkać z tym, że zostają naruszone przepisy postępowania mające istotny wpływ na wynik sprawy, czyli:

naruszenie art. 36 § 1 k.p.a. poprzez niezałatwienie sprawy w terminie, a następnie niezawiadomienie strony o przyczynach zwłoki, brak wskazania nowego terminu załatwienia sprawy oraz brak pouczenia o prawie do wniesienia ponaglenia;

naruszenie art. 7 w zw. z art. 77 w zw. z art. 80 k.p.a. poprzez niepodjęcie wszelkich niezbędnych kroków do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli, oraz niezebranie i nierozpatrzenie w sposób wyczerpujący całego materiału dowodowego, jak również dowolną jego ocenę, przejawiające się w wydaniu rozstrzygnięcia pomimo niezebrania dowodów niezbędnych do merytorycznego rozstrzygnięcia wniosku skarżącego i oparcie decyzji odmawiającej udzielenie zezwolenia na pobyt stały wyłącznie o przesłankę nieprzedstawienia przez stronę dowodów na zasadność wniosku.

Odwołanie – co to jest ?

Podchodząc do tematu skutecznego odwołania, warto oczywiście zrozumieć, czym jest odwołanie, na podstawie czego można je wnieść i jak je poprawnie sporządzić.

Polskie prawo umożliwia odwołanie się od negatywnej decyzji o wydaniu cudzoziemcowi karty pobytu. Od momentu otrzymania decyzji odmownej masz prawo do odwołania się od niej w ciągu 14 dni. W tym celu należy złożyć odwołanie do kierownika lokalnego Wydziału ds. cudzoziemców. Można go wypełnić bezpośrednio w placówce lub przygotować z wyprzedzeniem i przesłać pocztą, bądź przywieźć osobiście.

Przede wszystkim należy dowiedzieć się, dlaczego urząd wydał decyzję negatywną – czy wszystkie dokumenty zostały złożone w terminie, czy w procesie administracyjnym wystąpiły błędy i naruszenia.

Wszystkie te informacje można uzyskać po przeglądzie akt sprawy. Aby to zrobić, trzeba zapisać się do przeglądu akt sprawy. Jest to możliwe dzięki § 1. Dz.U.2020.0.256 t.j. – Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeksu postępowania administracyjnego, który brzmi następująco: Strona ma prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów. Prawo to przysługuje również po zgłoszeniu postępowania.

Trudność polega na tym, że odwołanie musi być złożone w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji, a w większości urzędów spotkanie do przeglądu akt sprawy jest zaplanowane na miesiąc wcześniej ze względu na duży napływ wnioskodawców. W związku z tym najlepiej jest zgłosić się do przeglądu akt sprawy przed przewidywanym terminem wydania decyzji. Wtedy w przypadku otrzymania decyzji negatywnej już będziesz posiadał/a wszystkie niezbędne informacje.

W przypadku braku możliwości zapoznania się z aktami należy powołać się na otrzymaną decyzję, w której wskazano przyczyny i artykuły, na podstawie których odmawia się uzyskania zezwolenia na pobyt.

Dlatego też przygotowując odwołanie należy przede wszystkim szczegółowo zapoznać się z decyzją. Następnie określić konkretne punkty naruszenia lub nieprzestrzegania przepisów, które spowodowały wystawienie negatywnej decyzji. Do najczęściej spotykanych można zaliczyć wygaśnięcie ważności dokumentów lub nieuregulowanie braków formalnych lub materialnych w terminie.

Następnie trzeba dowiedzieć się, czy wskazane w decyzji dokumenty zostały faktycznie przedstawione czy nie. Jeśli nie, warto najpierw je przygotować. Jeżeli te dokumenty były złożone, a otrzymano odmowę z powodu ich braku, należy sporządzić potwierdzenie złożenia tych dokumentów. Jest to konieczne, aby po napisaniu odwołania było możliwe załączenie ich do akt sprawy. Dzięki temu organ odwoławczy będzie już miał wszystkie niezbędne dokumenty do wydania pozytywnej decyzji.

Jak napisać skuteczne odwołanie ? Co musi zawierać ?

Przechodząc do bezpośredniego napisania odwołania, trzeba pamiętać, że w administracji państwowej pracują ludzie. Można znaleźć się w korzystniejszej sytuacji, ułatwiając pracę urzędnikom, wskazując wszystkie możliwe i niezbędne dane do zidentyfikowania odwołania. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej konstrukcji dokumentu.

Strona tytułowa

Strona tytułowa powinna zawierać informację o tym, jakiego rodzaju jest to dokument (czyli nazwę), przez kogo został złożony, do jakiego organu został złożony i kiedy.

Najlepiej podać w lewym górnym rogu dane wnoszącego odwołanie, a mianowicie: imię, nazwisko, rok urodzenia, numer sprawy, adres, dane kontaktowe. W prawym górnym rogu należy wskazać informację o organie, do którego adresowany jest ten dokument. Wszystkie odwołania kierujemy do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, dlatego piszemy: do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, ul. Taborowa 33, 02-699 Warszawa, za pośrednictwem: Wojewody Mazowieckiego, Plac Bankowy 3/5, 00-950 Warszawa (w przypadku gdy dostaliśmy decyzję negatywną od Wojewody Mazowieckiego)

Ważne jest, aby informacje rozmieścić tak, aby wyżej wymienione informacje były łatwe i wygodne do przeczytania.

Przykład:

Dalej trzeba napisać co to jest za dokument. Czyli: odwołanie od decyzji Wojewody Mazowieckiego z dnia __ __________ 2019 r., nr sprawy w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na pobyt stały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatelowi ______________ Panu / Pani ________________________________________

Przykład:

Dalej przechodzimy do następującej treści: Niniejszym na podstawie art. 127 § 1 w zw. z art. 129 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej „k.p.a.”) w zw. z art. 100 ust. 1 w zw. z art. 104 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2013 r. poz.1650, ze zm.), składam odwołanie od decyzji Wojewody …… [np. Mazowieckiego] z dnia __ ___________ 2019 r., Nr sprawy:_________________, w której organ odmówił udzielenia zezwolenia na pobyt stały na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Decyzję powyższą zaskarżam w całości i zarzucam jej:…

Uzasadnienie odwołania

Następnie trzeba wskazać, z jakiego powodu odwołujemy się od decyzji. Na przykład otrzymaliśmy decyzję, w której odmówiono udzielenie zezwolenia na pobyt stały w związku z tym, że nie zostały dołączone dokumenty z uczelni czy zakładu pracy (potwierdzenie kontynuacji studiów, bądź nowa umowa o pracę) albo ważność załączonych dokumentów wygasła po terminie wyznaczonym do załatwienia sprawy administracyjnej, ale przed wydaniem decyzji. Czyli piszemy:

Naruszenie przepisów prawa materialnego;

i/lub

Naruszenie przepisów postępowania mające istotny wpływ na wynik sprawy

Dalej musimy wskazać konkretne artykuły, które zostały naruszone. Artykuły te można znaleźć w decyzji. Na przykład art. 144 w zw. art. 100 ust. 1 pkt 1 i art. 104 ustawy o cudzoziemcach, poprzez ich błędną wykładnię polegającą na przyjęciu, iż nieprzedstawienie przez stronę w toku postępowania dokumentów niezbędnych do wykazania spełnienia wymogów do uzyskania zezwolenia na pobyt stały jest równoznaczne z niespełnieniem przez stronę tych wymogów.

Jeżeli sprawa nie została załatwiona w terminie, też musimy wymienić to naruszenie w sposób następujący: naruszenie art. 36 § 1 k.p.a. poprzez niezałatwienie sprawy w terminie, a za nim niezawiadomienie strony, podając przyczyny zwłoki, wskazując nowy termin załatwienia sprawy oraz pouczając o prawie do wniesienia ponaglenia.

Po wymienieniu wszystkich znalezionych przez nas błędów treść odwołania musi wyglądać mniej więcej jak na poniższym przykładzie.

Często jest tak, że urzędy nie informują osób o tym, że w sprawie nadal są braki w dokumentach, albo takie powiadomienie zostało wysłane, ale nieodebrane, co wg przepisów uznaje się za doręczone. W takim przypadku warto skorzystać z artykułu 7, 77 oraz 80 kodeksu postępowania administracyjnego. Wskazujemy, że również powołujemy się na: naruszenie art. 7 w zw. z art. 77 w zw. z art. 80 k.p.a. poprzez niepodjęcie wszelkich niezbędnych kroków do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli oraz niezebranie i nierozpatrzenie w sposób wyczerpujący całego materiału dowodowego, jak również dowolną jego ocenę, przejawiające się w wydaniu rozstrzygnięcia pomimo niezebrania dowodów niezbędnych do merytorycznego rozstrzygnięcia wniosku skarżącego i oparcie decyzji odmawiającej udzielenie zezwolenia na pobyt stały wyłącznie o przesłankę nieprzedstawienia przez stronę dowodów na zasadność wniosku.

Należy pamiętać o tym, że będziemy załączać do akt sprawy nowe dokumenty, więc trzeba to również wymienić. Na przykład: także wnoszę o dopuszczenie i dołączenie do akt sprawy dowodów w postaci dodatkowych dokumentów.

Dalej konieczne jest wskazanie samego celu, dla którego piszemy odwołanie. Piszemy, że: w związku z powyższym prosimy o zmianę decyzji oraz udzielenie zezwolenia na pobyt stały.

Oczywiste jest to, że każde odwołanie musi być uzasadnione, więc przechodzimy do części uzasadniającej. Najlepiej, dla wygody czytania zaznaczyć odpowiednio tę część odwołania. Można po prostu napisać po środku strony „UZASADNIENIE”.

W części tej znowu wracamy do artykułów oraz przepisów, ale nie ma w tym czegoś skomplikowanego, bo wszystkie dotyczące nas artykuły już zostały wymienione w decyzji negatywnej.

Wstęp

Jak i każdy dokument nasze odwołanie musi zawierać krótki wstęp. Pozwoli ono osobie, która będzie go czytać, zrozumieć o co w nim chodzi. Pamiętajmy, że lepiej ułatwić pracę urzędnikowi, co pozwoli uniknąć możliwych błędów po stronie „czynnika ludzkiego” postępowania.

Dalej treść może być następująca: W decyzji z dnia (data), Nr sprawy: _____, Wojewoda ……… [np. Mazowiecki] odmówił udzielenia zezwolenia na pobyt stały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ wskazał, iż zezwolenia na pobyt stały udziela się cudzoziemcowi, który spełni przesłanki określone w art. 144 ust 1 pkt 2 ustawy o cudzoziemcach (tą treść zmienia się w zależności od tego, jakie przesłanki nie były spełnione, ale są one wymieniane w decyzji, co ułatwia znacznie proces pisania odwołania).

Konieczne jest wskazanie tego, że posiadaliśmy i posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty, jeżeli chodzi nam o przypadek, gdy decyzja została wystawiona po terminie i dokumenty straciły ważność. Warto wtedy wskazać datę złożenia wniosku, datę wydania decyzji oraz okres czasu, gdy termin został przekroczony. Na przykład: W dniu składania wniosku posiadałem niezbędne dokumenty do wydania decyzji pozytywnej z uwagi na to, iż między dniem złożenia wniosku 23.09.2019 r., a dniem wydania decyzji 15.04.2019 r. było prawie 7 miesięcy, co jest o 5 miesięcy dłużej niż wyznaczony czas załatwienia sprawy według k.p.a. Organ uznał jednak, że nie spełniłem wymogów, o których mowa w art. 144 ust 1 pkt 2 ustawy o cudzoziemcach, a zatem powinien był wydać decyzję, w której odmówiono prawa do udzielenia zezwolenia na pobyt stały.

W przypadku, gdy jakieś dokumenty nie zostały przedłożone do urzędu i to zostało potraktowane jako nieposiadanie ich oraz niespełnienie przesłanek do udzielenia zezwolenia na pobyt stały również warto to wymienić. Można napisać, że:

odnosząc się do przyjętego przez Wojewodę stanowiska, że niedołączenie do wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt stały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wymaganych przez przepisy prawa dokumentów, jak również nieprzedłożenie ich w czasie późniejszym, powoduje, iż strona nie spełniła przesłanek do udzielenia jej wnioskowanego zezwolenia, wobec czego wniosek winien być oddalony. Stosownie do dyspozycji art. 100 ust. 1 pkt. 1 ustawy o cudzoziemcach należy podnieść, iż obarczone jest ono istotnym błędem rozumowania. Z faktu, że strona nie przedłożyła dokumentów, których przedłożenia wprost wymagają przepisy prawa wynika wyłącznie to, że organ nie jest w stanie ocenić żądania strony. W żadnej mierze nie wynika natomiast okoliczność, że strona nie spełnia przesłanek. Do oceny, że strona nie spełnia przesłanek i wydania w tym zakresie decyzji negatywnej może doprowadzić wyłącznie ocena przedstawionych dowodów i okoliczności, nie zaś nieprzedstawienie dowodów na poparcie wniosku.

W zakresie uchybień przepisom postępowania, których dopuścił się organ przy załatwieniu niniejszej sprawy, w pierwszym rzędzie należy wskazać na naruszenie art. 8 i art. 9 k.p.a. w zw. z art.64 § 2 k.p.a., jako naruszenie, które stało się źródłem pozostałych uchybień proceduralnych.

Treść uzasadnienia można uznać za prawie skończoną. Pozostało tylko napisać, jakie dokumenty będą załączone do akt sprawy oraz podpisać się.

Jaką drogą złożyć odwołanie ?

Najlepiej jest złożyć odwołanie osobiście albo drogą pocztową (listem poleconym, zachowując potwierdzenie wysłania). W przypadku złożenia odwołania osobiście, lepiej posiadać kopię odwołania, na której organ postawi pieczątkę potwierdzającą datę złożenia dokumentów. Potwierdzenie może się przydać później, a także będzie potwierdzeniem legalnego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku, gdy wiza już nie jest ważna.

Podsumowując, zapamiętaj kilka rzeczy:

Przede wszystkim warto pamiętać, że w urzędach pracują ludzie, a ludzie często popełniają błędy. Nie należy traktować negatywnej decyzji jako niechęci władz do wydania zezwolenia na pobyt. Musisz tylko uzbroić się w cierpliwość.

Biorąc pod uwagę liczbę osób składających dokumenty, urzędy są często bardzo obciążone pracą. Postaraj się maksymalnie uprościć urzędnikom wykonywanie przez nich obowiązków przy rozpatrywaniu Twojej sprawy. Przygotuj poprawnie wszystkie wymagane dokumenty. Uwzględnij w nich tylko te informacje, które są naprawdę ważne i potrzebne do pozytywnego zakończenia sprawy.

Autor : Aleh Alefirovich

Procedura odwoławcza

W przypadku, gdy postępowanie kończy się odmową udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, każdy cudzoziemiec ma prawo odwołać się do drugiej instancji – Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Odwołanie można składać w ciągu 14 dni od dnia otrzymania decyzji.

Na przykład, decyzja odmowna z datą 10 stycznia 2015 roku została wysłana 12 stycznia, a odebrana przez cudzoziemca w dniu 20 stycznia. Oznacza to, że cudzoziemiec ma prawo do złożenia odwołania do 2 lutego 2015 roku.

Trzeba też pamiętać, że jeżeli decyzja nie zostanie odebrana przez cudzoziemca lub jego pełnomocnika, to wróci ona do wojewody, będzie uznana za dostarczoną i za 14 dni stanie się prawomocna. Czyli najpóźniej czternastego dnia można złożyć odwołanie na kancelarii Wydziału Spraw Cudzoziemców bądź wysłać pocztą, listem z potwierdzeniem nadania i odbioru na adres Urzędu Wojewódzkiego.

Odwołanie wnosi się do drugiej instancji na imię Szefa Urzędu do spraw Cudzoziemców (UDSC), jednak za pośrednictwem wojewody, który wydał negatywną decyzję.

Zgodnie z art. 132 KPA, wojewoda może wydać nową decyzję, w której uchyli lub zmieni zaskarżoną decyzję, pod warunkiem, że uzna, iż to odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie. W takim przypadku akta sprawy nie są przesyłane do drugiej instancji.

Jednak jeżeli wojewoda nie uzna, że odwołanie zasługuje na uwzględnienie w całości, to wszystkie akta sprawy są odsyłane do UDSC. Jednocześnie wojewoda informuje cudzoziemca o tym, że nie znalazł podstaw do uwzględnienia odwołania, a więc utrzymuje decyzję w mocy i przekazuje sprawę do drugiej instancji. Takie pismo najczęściej trafia do cudzoziemca w ciągu tygodnia-dwóch po złożeniu odwołania i często jest mylone z odmową w drugiej instancji, ponieważ zawiera informacje o utrzymaniu decyzji w mocy.

W dalszym ciągu postępowania UDSC będzie kontaktować się z cudzoziemcem tylko i wyłącznie w formie pisemnej, wysyłając informacje, wezwania oraz decyzję ostateczną na wskazany przez niego adres.

Jak odwołać się od decyzji urzędowych w zakresie legalizacji pobytu i pracy?

Decyzje urzędowe nie zawsze spełniają oczekiwania obcokrajowców, którzy próbują uporządkować swoje sprawy związane z legalizacją pracy i pobytu w Polsce. Na szczęście można się od nich odwołać. W tym artykule wyjaśniamy, jak wygląda procedura odwoławcza w zakresie cudzoziemców.

Każda osoba, która nie jest zadowolona z decyzji urzędowych w zakresie legalizacji pobytu i pracy, może się od nich odwołać. Sprawy, w przypadku których można złożyć odwołanie to między innymi:

zezwolenia na pobyt czasowy,

zezwolenia na pobyty stały,

zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE,

cofnięcie przedłużenia wizy,

wydania lub wymiany karty pobytu.

Od momentu doręczenia określonej decyzji, cudzoziemiec ma 14 dni na złożenie stosownego odwołania od decyzji właściwego wojewody do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Dokładne instrukcje dotyczące zaskarżania wydanych postanowień znajdują się w pouczeniach, które obcokrajowiec otrzyma wraz z negatywną decyzją wydaną w jego sprawie. Są to dokumenty, z którymi należy się dokładnie zapoznać.

Cudzoziemcy: odwołanie od decyzji urzędowych

Każde odwołanie należy wnieść za pośrednictwem wojewody, który wydał daną decyzję. W przypadku odmowy wszczęcia postępowania, obcokrajowiec może również skorzystać z przysługującego mu prawa do złożenia zażalenia. Można to zrobić w ciągu 7 dni od otrzymania powiadomienia o odmowie Jeśli wniosek cudzoziemca zostanie zgodnie z postanowieniem wojewody pozostawiony bez rozpoznania, strona może złożyć wniosek o przywrócenie terminu a w przypadku decyzji odmownej zażalenie do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Obcokrajowiec musi pamiętać o tym, aby w każdym z wymienionych przypadków zawrzeć w dokumencie własnoręczny podpis.

Odwołanie od decyzji w sprawie cudzoziemców

Jeśli cudzoziemiec nie złożył odwołania w stosownym terminie, wciąż istnieje szansa na pozytywne rozpatrzenie jego sprawy. W ciągu 7 dni można jeszcze wystąpić z prośbą o przywrócenie terminu. Warto wówczas zadbać o to, aby wyjaśnić, że uchybienie terminu nie nastąpiło z winy cudzoziemca. Razem z prośbą o przywrócenie terminu od razu należy wnieść odwołanie lub złożyć zażalenie.

Odmowa wydania zezwolenia dla cudzoziemca na pobyt w Polsce / Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Odmowa wydania zezwolenia dla cudzoziemca na pobyt w Polsce

Uzyskanie zezwolenia na pobyt na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez cudzoziemca wiąże się z koniecznością spełnienia przez niego wszystkich przesłanek wynikających z obowiązujących przepisów oraz dopełnienia szeregu formalności, które nierzadko nastręczają wnioskodawcy wielu trudności. Postępowania w sprawie legalizacji pobytu w Polsce są obecnie również bardzo długotrwałe. Niestety, często zdarza się, że po długim oczekiwaniu na decyzję wojewoda nie udziela cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt, tzn. wydaje decyzję negatywną odmawiającą zezwolenia na pobyt w Polsce. W takim przypadku, gdy cudzoziemiec nie zgadza się z otrzymaną decyzją, ma prawo do wniesienia odwołania.

Odwołanie – podstawowe informacje i status pobytowy

Odwołanie wnosi się do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców za pośrednictwem wojewody, który wydał decyzję w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Wojewoda po zapoznaniu się z odwołaniem może je uwzględnić i wydać nową decyzję, w której zmieni zaskarżoną decyzję. Jednakże, w razie nieuwzględnienia odwołania przez wojewodę, w ciągu 7 dni zostaje ono wysyłane wraz z aktami sprawy do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Wówczas postępowanie jest prowadzone w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców, który mieści się przy ul. Taborowej 33 w Warszawie.

W trakcie postępowania odwoławczego pobyt cudzoziemca w Polsce jest legalny. Podstawę pobytu stanowi wówczas stempel w paszporcie, który cudzoziemiec otrzymał podczas składania kompletnego wniosku o wydanie zezwolenia na pobyt w danym Urzędzie Wojewódzkim.

Po rozpatrzeniu odwołania Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców może utrzymać w mocy zaskarżoną decyzję, uchylić ją w części lub w całości lub przekazać sprawę do ponownego rozpoznania przez wojewodę, który wydał negatywną decyzję. W przypadku, gdy Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców utrzyma w mocy zaskarżoną decyzję, cudzoziemiec jest zobowiązany do opuszczenia terytorium Polski w ciągu 30 dni od dnia doręczenia mu tej decyzji. Od decyzji Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców istnieje możliwość złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia.

Za wniesienie odwołania nie trzeba dokonywać żadnych opłat. Kiedy natomiast cudzoziemiec zdecyduje się na ustanowienie pełnomocnika, musi uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 złotych.

Należy podkreślić, że postępowania odwoławcze trwają obecnie nawet przez kilkanaście miesięcy.

Uchybienie terminu do wniesienia odwołania

W sytuacji, gdy cudzoziemiec nie wniesie odwołania od decyzji negatywnej w terminie ustawowym, może wystąpić z prośbą o przywrócenie terminu. Taką prośbę należy wnieść w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. Cudzoziemiec powinien przy tym uprawdopodobnić, że niedotrzymanie terminu nastąpiło bez jego winy. Wraz z wniesieniem takiej prośby, nie może zapomnieć również o wniesieniu odwołania.

Brak wniesienia odwołania i zrzeczenie się prawa do wniesienia odwołania – konsekwencje

Warto wspomnieć również, że po uzyskaniu negatywnej decyzji, cudzoziemiec nie musi korzystać z prawa do wniesienia odwołania. Wówczas, po upływie terminu na wniesienie odwołania, decyzja staje się ostateczna. W takim przypadku cudzoziemiec jest zobowiązany do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja wojewody o odmowie udzielenia zezwolenia na pobyt stała się ostateczna.

Decyzja może stać się prawomocna i ostateczna również w trakcie biegu 14 – dniowego terminu ustawowego na wniesienie odwołania. Następuje to wtedy, gdy cudzoziemiec postanowi zrzec się prawa do wniesienia odwołania. Decyzja staje się prawomocna i ostateczna w dniu doręczenia wojewodzie oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do jego wniesienia. Należy pamiętać, że w przypadku zrzeczenia się prawa do wniesienia odwołania traci się także prawo wniesienia skargi do sądu administracyjnego.

키워드에 대한 정보 odwołanie od decyzji karty pobytu wzór

다음은 Bing에서 odwołanie od decyzji karty pobytu wzór 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  소 갈비찜 김진옥 | 이번 명절엔 소갈비찜 한상으로 온가족이 맛있게 즐겨보세요 모든 답변
See also  해리포터와 마법사의 돌 다시보기 | ⚡해리포터1, 이 영상 하나면 끝! [ 해리포터와 마법사의 돌 비하인드 ] 총정리 빠른 답변

See also  Gdzie Załatwić Zaświadczenie O Niekaralności W Poznaniu | Polska - Poznań - Как Я Заполняла Wniosek На Stały Pobyt. 상위 257개 베스트 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Karta pobytu 10 najczęściej popełnianych błędów

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Karta #pobytu #10 #najczęściej #popełnianych #błędów


YouTube에서 odwołanie od decyzji karty pobytu wzór 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Karta pobytu 10 najczęściej popełnianych błędów | odwołanie od decyzji karty pobytu wzór, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment