Oświadczenie Likwidatora O Braku Toczących Się Postępowań Wzór | Xlii Sesja Rady Powiatu Pruszkowskiego 빠른 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “oświadczenie likwidatora o braku toczących się postępowań wzór – XLII Sesja Rady Powiatu Pruszkowskiego“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Powiat Pruszkowski 이(가) 작성한 기사에는 조회수 391회 및 좋아요 1개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

oświadczenie likwidatora o braku toczących się postępowań wzór 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 XLII Sesja Rady Powiatu Pruszkowskiego – oświadczenie likwidatora o braku toczących się postępowań wzór 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

oświadczenie likwidatora o braku toczących się postępowań wzór 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

OŚWIADCZENIE O BRAKU TOCZĄCYCH SIĘ WOBEC …

OŚWIADCZENIE O BRAKU TOCZĄCYCH SIĘ WOBEC KANDYDATA NA STANOWISKO. LIKWIDATORA SPÓŁKI POSTĘPOWAŃ KARNYCH LUB KARNO-SKARBOWYCH O. PRZESTĘPSTWO UMYŚLNE.

+ 여기를 클릭

Source: bip.amu.edu.pl

Date Published: 11/12/2021

View: 1885

Oświadczenie o braku toczących się postępowań sądowych …

Oświadczenie likwatora o braku toczących się postępowań wzór. Likwatorzy mają prawo prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania w trakcie.

+ 더 읽기

Source: aktualnewzory.pl

Date Published: 4/21/2021

View: 3879

Oświadczenie likwidatora o braku wierzycieli – twojeumowy24.pl

Oświadczenie likwatora o zaspokojeniu wierzycieli wzór … Oświadczenie o braku toczących się postępowań sądowych wzór. formularz NIP-8, (zmiana danych …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: twojeumowy24.pl

Date Published: 5/27/2021

View: 1284

Oświadczenie likwidatora o braku toczących się postępowań

uchwałę zgromadzenia wspólników o zatwierdzeniu sprawozdań,- oświadczenie o braku toczących się postępowań sądowych, administracyjnych, …

+ 여기에 더 보기

Source: wzorydoksow.pl

Date Published: 8/17/2021

View: 3421

Rozwiązanie i likwidacja spółek wpisanych do KRS – Biznes.gov

zakończenia postępowania upadłościowego – wniosek o wykreślenie z rejestru … oświadczeniem o braku toczących się postępowań sądowych, …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.biznes.gov.pl

Date Published: 1/14/2021

View: 1364

Likwidacja spółki z o.o. krok po kroku

Likwatorzy w postępowaniu przed sądem rejestrowym mogą udzielić pełnomocnikowi … oświadczenie likwatorów o braku toczących się postępowań sądowych, …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.norekwspolnicy.pl

Date Published: 6/26/2021

View: 2602

Likwidacja spółki z oo – jak zamknąć spókę z oo

Każde postępowanie likwacyjne w przypadku spółki z o.o. musi zostać … oświadczenie likwatorów o braku toczących się postępowań …

+ 여기에 더 보기

Source: jczkancelaria.pl

Date Published: 5/30/2021

View: 2955

Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Likwatorzy składają do rejestru wniosek o wykreślenie wraz z załącznikami: … oświadczenie o braku toczących się postępowań sądowych, administracyjnych …

+ 여기에 표시

Source: mikroporady.pl

Date Published: 11/2/2021

View: 8295

주제와 관련된 이미지 oświadczenie likwidatora o braku toczących się postępowań wzór

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 XLII Sesja Rady Powiatu Pruszkowskiego. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

XLII Sesja Rady Powiatu Pruszkowskiego
XLII Sesja Rady Powiatu Pruszkowskiego

주제에 대한 기사 평가 oświadczenie likwidatora o braku toczących się postępowań wzór

  • Author: Powiat Pruszkowski
  • Views: 조회수 391회
  • Likes: 좋아요 1개
  • Date Published: 실시간 스트리밍 시작일: 2022. 2. 22.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=2I8Bw-32V5g

Oświadczenie o braku toczących się postępowań sądowych wzór — AktualneWzory.pl

Plik pobrano już 178 razy! Już teraz dostępny do pobrania jest plik oświadczenie_o_braku_toczących_się_postępowań_sądowych_wzór w jednym z aż trzech dostępnych formatów – PDF, DOC, ODT. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz rozpocząć edycję w popularnych programach typu Libre Office, OpenOffice, Microsoft Office, OfficeSuite, czy innych podobnych! Już teraz dostępny do pobrania jest plikw jednym z aż trzech dostępnych formatów –. Dzięki temu będziesz mógł go od razu wydrukować, oraz rozpocząć edycję w popularnych programach typu Libre Office, OpenOffice, Microsoft Office, OfficeSuite, czy innych podobnych!

Pobieraj sprawdzone oraz aktualne pliki!

Plik jest aktualny na dzień:

Łatwa edycja oraz drukowanie

Łatwa edycja oraz drukowanie Gwarancja bezpieczeństwa

Gwarancja bezpieczeństwa Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie

Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie Dowolny oraz nielimitowany użytek

OŚWIADCZENIE O BRAKU TOCZĄCYCH SIĘ WOBEC KANDYDATA NA STANOWISKO. LIKWIDATORA SPÓŁKI POSTĘPOWAŃ KARNYCH LUB KARNO-SKARBOWYCH O. PRZESTĘPSTWO UMYŚLNE.nie toczy się postępowanie sądowe lub inne postępowanie zmierzające do zabezpieczenia, ustalenia, zasądzenia lub wyegzekwowania naleŜności pienięŜnych lub. Oświadczenie Uczestnika Projektu, że w stosunku do niego nie toczy się żadne postępowanie egzekucyjne, sądowe lub administracyjne. Ja niżej podpisany/a ….. oświadczeniem o braku toczących się postępowań sądowych, 2018 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i. Wzory oświadczeń. Oświadczenie. Oświadczam, że nie jest prowadzone przeciwko mnie postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub.

Oświadczenie likwidatora o braku toczących się postępowań wzór

Likwidatorzy mają prawo prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania w trakcie. oświadczenie o braku toczących się postępowań sądowych, OŚWIADCZENIE. DOTYCZĄCE POSTĘPOWANIA SĄDOWEGO. LUB INNEGO POSTĘPOWANIA ZMIERZAJĄCEGO DO ZABEZPIECZENIA, USTALENIA, ZASĄDZENIA LUB WYEGZEKWOWANIA.oświadczenie likwidatorów o braku toczących się postępowań sądowych, administracyjnych, komorniczych oraz o zaspokojeniu wszystkich. Na tym etapie (w ramach uchwały) wspólnicy powołują także likwidatorów. d) oświadczenie o braku toczących się postępowań sądowych, administracyjnych,276 § 1 ksh likwidatorami spółki są członkowie zarządu, chyba że umowa spółki. oświadczenie o braku toczących się postępowań sądowych,

Oświadczenie o braku toczących się postępowań sądowych podstawa prawna

Zarządzenie o sygnaturze VIII Ga 172/18 wydane przez Sąd Okręgowy w. Skarżąca nie wiedziała o toczącym się postępowaniu o wykreślenie. oświadczenie o braku toczących się postępowań sądowych, administracyjnych, komorniczych oraz o zaspokojeniu wszystkich wierzytelności,Postanowienie o sygnaturze X Ga 122/14 wydane przez Sąd Okręgowy w. z dnia 06.11.2013 r. dotyczące postępowań toczących się z udziałem. Do sądu rejestrowego należy zgłosić otwarcie likwidacji, oświadczenie likwidatorów o braku toczących się postępowań sądowych, Ponadto likwidator zobowiązany jest do złożenia oświadczenia o zakończeniu czynności likwidacyjnych i braku toczących się postępowań sądowych,

Oświadczenie o braku toczących się przeciwko kandydatowi postępowań karnych i karnoskarbowych

OŚWIADCZENIE. Oświadczam, że nie jest prowadzone przeciwko mnie postępowanie o przestępstwo. ( data, imię i nazwisko kandydata – własnoręczny podpis).(imię i nazwisko). (miejscowość, data). OŚWIADCZENIE. Oświadczam, że wobec mnie nie toczyły i nie toczą się żadne postępowania karne i dyscyplinarne.OŚWIADCZENIE O NIETOCZĄCYM SIĘ POSTĘPOWANIU KARNYM. że nie toczy się przeciwko mnie żadne postępowanie karne z oskarżenia publicznego.Oświadczam, że nie jest prowadzone przeciwko mnie postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe. data i własnoręczny. oświadczenie o braku toczących się przeciwko kandydatowi postepowań karnych i karnoskarbowych oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody.

Oświadczenie kandydata że nie był karany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe

Oświadczam, że nie byłem(am) karany(a) za przestępstwo popełnione umyślnie ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. Niniejsze. czytelny podpisOświadczenie o nieskazaniu prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe jest typem. 233 § 1 Kodeksu karnego za składanie fałszywych zeznań oświadczam, że nie byłem/am karany/a za przestępstwa popełnione umyślnie (w tym przestępstwa skarbowe). …że nie byłem/am karany/a za przestępstwa popełnione umyślnie (w tym przestępstwa skarbowe), – że mam pełną zdolność do czynności prawnych i korzystam z. OŚWIADCZENIE. Ja, niżej podpisany(a) oświadczam, że nie byłem(am) karany(a) za przestępstwo. z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Oświadczenie likwidatora o braku wierzycieli — twojeumowy24.pl

Plik pobrano już 970 razy! Od teraz możesz pobrać plik oświadczenie_likwidatora_o_braku_wierzycieli w jednym z trzech formatów – PDF, DOC, ODT. Plik jest gotowy do druku, oraz edycji w najpopularniejszych programach typu Libre Office, OpenOffice, Microsoft Office, OfficeSuite i innych podobnych! Od teraz możesz pobrać plikw jednym z trzech formatów –. Plik jest gotowy do druku, oraz edycji w najpopularniejszych programach typu Libre Office, OpenOffice, Microsoft Office, OfficeSuite i innych podobnych!

Pobieraj sprawdzone i aktualne pliki!

Plik jest aktualny na dzień:

Łatwa edycja oraz drukowanie

Łatwa edycja oraz drukowanie Gwarancja bezpieczeństwa

Gwarancja bezpieczeństwa Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie

Błyskawiczne oraz natychmiastowe pobieranie Dowolny oraz nielimitowany użytek

Likwidator wzywa też wierzycieli spółki do zgłoszenia się w terminie. oświadczenia likwidatora o braku postępowań administracyjnych, 279 k.s.h., sprawozdanie likwidatora oraz oświadczenie likwidatora o braku majątku i. może być istotne z punktu widzenia ochrony interesów wierzycieli.. oświadczeniem likwidatorów o wyrażeniu zgody na pełnienie funkcji wraz. Brak ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwania wierzycieli. Likwidatorzy mają na to 7 dni od dnia otwarcia likwidacji. oświadczenie likwidatorów o braku toczących się postępowań sądowych, oświadczenie likwidatorów o braku postępowań sadowych, administracyjnych i komorniczych wobec spółki i zaspokojeniu jej wszystkich wierzycieli.

Wniosek o wykreślenie spółki z KRS bez likwidacji wzór

Postępowanie o rozwiązanie podmiotu bez likwidacji zgodnie z założeniem ma zakończyć się wykreśleniem podmiotu z KRS, co może w istotny. W tym celu wspólnicy składają wniosek na formularzu KRS-X2 wraz z: uchwałą wspólników o rozwiązaniu spółki bez przeprowadzenia likwidacji, Wykreślenie spółki z rejestru KRS może nastąpić w wyniku:. spółki osobowej bez przeprowadzenia likwidacji – wniosek o wykreślenie z. Kiedy sąd rejestrowy może wykreślić spółkę bez likwidacji? Słyszałeś o procedurze wykreślenia spółki z rejestru KRS ale nie znasz jej szczegółów?Rozwiązanie spółki bez likwidacji dotyczy przede wszystkim tych. Opłaty to 300 zł od wniosku o wykreślenie podmiotu z KRS oraz 100 zł za.

Oświadczenie likwidatora o zaspokojeniu wierzycieli wzór

Likwidator powinien ogłosić informację o rozwiązaniu spółki i otwarciu. pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli. Co do zasady, likwidatorami są członkowie zarządu spółki, po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli, z tym zastrzeżeniem, i plan zaspokojenia zobowiązań. STOWARZYSZENIA „Studeo- rozwój wsi”. Likwidatorem stowarzyszenia została: Wiesława Stolc, Czas do składania ewentualnych. Likwidator wzywa też wierzycieli spółki do zgłoszenia się w terminie. do zaspokojenia lub zabezpieczenia znanych spółce wierzycieli, Oświadczenie członków zarządu o zaspokojeniu wierzycieli, którzy wnieśli sprzeciw. Inne wzory dokumentów w kategorii „Inne”.

uchwała o likwidacji spółki z o.o. wzór

Likwidacja spółki z o.o. Fakt podjęcia przez wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki oraz dane likwidatora lub likwidatorów (imiona, nazwiska, podjęcie uchwały wspólników w przedmiocie rozwiązania spółki i wskazania likwidatora/likwidatorów. uzupełnienie formularzy KRS i zgłoszenie. Pierwszym krokiem prowadzącym do likwidacji Spółki jest uchwała wspólników o. Do KRS należy ponadto zgłosić notarialnie poświadczone wzory podpisów. Rozwiązanie Spółki następuje po przeprowadzeniu likwidacji. Likwidatorami są członkowie Zarządu, chyba że umowa Spółki lub uchwała wspólników. SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ. WPIS. FORMULARZE: obligatoryjnie: W-3, W-K, W-E, W-M, fakultatywnie: W-L, W-A. DOKUMENTY: (art. 167 K.S.H.).

Oświadczenie o braku toczących się postępowań sądowych wzór

formularz NIP-8, (zmiana danych spółki poprzez dodanie określenia „w likwidacji”. oświadczenie o braku toczących się postępowań sądowych, 279 k.s.h., sprawozdanie likwidatora oraz oświadczenie likwidatora o braku majątku i niedokonywaniu podziału majątku. Referendarz Sądowy Sądu Rejonowego dla. OŚWIADCZENIE O NIETOCZENIU SIĘ PRZECIWKO KANDYDATOWI. POSTĘPOWANIA KARNEGO, KARNOSKARBOWEGO LUB DYSCYPLINARNEGO. ORAZ W PRZEDMIOCIE BRAKU SKAZANIA. Kontrahent, wbrew złożonemu oświadczeniu, może posiadać zobowiązania lub może toczyć się przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne i wskutek tego. Oświadczam, że nie jest prowadzone przeciwko mnie postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

Oświadczenie likwidatora o braku toczących się postępowań

uchwałę zgromadzenia wspólników o zatwierdzeniu sprawozdań,- oświadczenie o braku toczących się postępowań sądowych, administracyjnych, komorniczych oraz o zaspokojeniu wszystkich wierzytelności, – uchwała wspólników lub oświadczenia wspólników wskazującego miejsce przechowywania ksiąg i dokumentów po wykreśleniu podmiotu z rejestruOŚWIADCZENIE Oświadczam, że nie jest prowadzone przeciwko mnie postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.. .Dodatkowe wymogi w postępowaniu gospodarczym.. Nowelizacja wprowadziła dodatkowe wymogi, jeśli chodzi o pisma procesowe w postępowaniu gospodarczym.. “, zgodnie z art. 44 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r.OŚWIADCZENIE WYKONAWCY O BRAKU PRZESŁANEK I OKOLICZNOŚCI DLA WYKLUCZENIA .. Wykonawca nie znajduje się w stanie upadłości ani likwidacji i nie wszczęto wobec Wykonawcy postępowania upadłościowego – likwidacyjnego, bądź z możliwością zawarcia układu; .. Zgodnie z art. 146 Pr.. ………………………………………………… (data, imię i nazwisko kandydata – własnoręczny podpis) Adm.. Załatwiaj wszystkie sprawy przedsiębiorcy na biznes.gov.pluchwała o wyznaczeniu przechowawcy ksiąg i dokumentów rozwiązanej spółki (o ile taki dokument nie został złożony podczas zgłaszania otwarcia likwidacji spółki w KRS), uchwałę zgromadzenia wspólników o wyznaczeniu przechowawcy ksiąg i dokumentów rozwiązanej spółki (o ile dokument taki nie został złożony podczas zgłaszania otwarcia likwidacji spółki w KRS) oświadczenie o braku toczących się postępowań sądowych, administracyjnych, komorniczych oraz o zaspokojeniu wszystkich wierzytelnościWracając do przytoczonego powyżej orzeczenia, w pierwszej kolejności Sąd Najwyższy stwierdził, że nie jest możliwe zawieszenie toczącego się postępowania sądowego o zapłatę do czasu zakończenia postępowania rejestrowego w sprawie wykreślenia likwidowanej sp..

Oświadczenie o braku wymagalnych zobowiązań spełnia funkcję dowodową.

z o.o. z KRS.. oświadczenie o braku toczących się postępowań sądowych, administracyjnych, komorniczych oraz o zaspokojeniu wszystkich wierzytelności.. postępowanie egzekucyjne skierowane do majątku wchodzącego w skład masy upadłości, wszczęte przed dniem ogłoszenia upadłości, ulega zawieszeniu z mocy prawa z dniem ogłoszenia upadłości.Postępowanie to umarza się z mocy prawa po uprawomocnieniu się postanowienia o .Oświadczenie o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu.. Wybrany kandydat złożył takowe i został zatrudniony, ale są wątpliwości co do .oświadczenie likwidatorów o załatwieniu wszelkich zaległych wierzytelności oraz braku jakichkolwiek toczących się postępowań m.in. sądowych z tym związanych, dowód dokonania opłaty sądowej od wniosku o wpis otwarcia likwidacji oraz opłaty za ogłoszenie wpisu w MSiG.legitymujący(a) się dowodem osobistym nr .. wydanym przez .. świadomy(a) odpowiedzialności knej wynikającej z t. 233 § 1 kodeksu knego przewidującego karę pozbawienia wolności do lat 3 za składanie fałszywych zeznań oświadczam, że nie toczy się przeciwko mnie żadne postępowanie kane.Złożenie takiego oświadczenia ma również świadczyć o dobrej woli i rzetelności składającego – skoro nie posiada żadnych wymagalnych zobowiązań ani nie toczy się przeciwko niemu żadne postępowanie egzekucyjne, to znaczy, że spełnia swoje zobowiązania..

oświadczenie o braku toczących się postępowań sądowych, administracyjnych, komorniczych oraz o zaspokojeniu wszystkich wierzytelności.

0181-14/14 OŚWIADCZENIE Oświadczam, że nie byłam/em karana/y za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.7.. 1 pkt 23 ustawy Pzp: Z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się wykonawców, którzy należąc do tej samej grupy kapitałowej,Załącznik nr 2 Oświadczenie o braku powiązań oraz niewpisaniu do rejestru długów i niepostawieniu w stanie likwidacji .. przez powiązania kapitałowe lub osobowe rozumie się wzajemne powiązania między .. nie jesteśmy podmiotem postawionym w stan likwidacji lub upadłości.. Oferty w Postępowaniu, że : .. W przypadku elektronicznego trybu – wypełnia się elektroniczny wzorzec uchwały wraz z oświadczeniami o jej podjęciu, podpisują go wszyscy wspólnicy profilami zaufanymi lub podpisem kwalifikowanym ePUAP.Ja ni żej podpisany _____ kandydat na stanowisko likwidatora spółki Pozna ńskie Innowacje spółka z ograniczon ą odpowiedzialno ści ą z siedzib ą w Poznaniu o świadczam, że nie toczy si ę wobec mnie żadne post ępowanie karne lub karno-skarbowe o przest ępstwo umy ślneuchwałę zgromadzenia wspólników o wyznaczeniu przechowawcy ksiąg i dokumentów rozwiązanej spółki (o ile dokument taki nie został złożony podczas zgłaszania otwarcia likwidacji spółki w KRS), oświadczenie o braku toczących się postępowań sądowych, administracyjnych, komorniczych oraz o zaspokojeniu wszystkich wierzytelności,Ja niżej podpisany _____ kandydat na stanowisko likwidatora spółki Poznańskie Innowacje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Poznaniu oświadczam, że nie toczy się wobec mnie żadne postępowanie karne lub karno-skarbowe o przestępstwo umyślne lub przestępstwo skarbowe popełnione umyślnie.oświadczenie likwidatorów o ogłoszeniu obu sprawozdań w siedzibie spółki uchwałę zgromadzenia wspólników o wyznaczeniu przechowawcy ksiąg i dokumentów rozwiązanej spółki oświadczenie o braku toczących się postępowań sądowych, administracyjnych, komorniczych oraz o zaspokojeniu wszystkich wierzytelności.oświadczenie likwidatorów o braku toczących się postępowań sądowych, administracyjnych, komorniczych oraz o zaspokojeniu wszystkich wierzytelności; dowód uiszczenia opłaty sądowej od wniosku o wpis otwarcia likwidacji oraz opłaty za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w łącznej wysokości 400 zł.oświadczenie likwidatorów o ogłoszeniu obu sprawozdań w siedzibie spółki, oświadczenie o braku toczących się postępowań sądowych, administracyjnych, komorniczych oraz o zaspokojeniu wszystkich wierzytelności..

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-06-16 Kandydat na stanowisko dyrektora był zobowiązany do złożenia oświadczenia o braku toczących się przeciwko niemu postępowań sądowych.

Pisemne oświadczenie osoby ubiegającej się o wydanie licencji detektywa dotyczące: – pełnej zdolności do czynności prawnych – braku toczących się przeciwko niej postępowań o umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe – braku skazania prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,oświadczenie o braku toczących się postępowań sądowych, administracyjnych, komorniczych oraz o zaspokojeniu wszystkich wierzytelności.. Kontrahent, wbrew złożonemu oświadczeniu, może posiadać zobowiązania lub może toczyć się przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne i wskutek .uchwała o wyznaczeniu przechowawcy ksiąg i dokumentów rozwiązanej spółki (o ile taki dokument nie został złożony podczas zgłaszania otwarcia likwidacji spółki w KRS), oświadczenie o braku toczących się postępowań sądowych, administracyjnych, komorniczych oraz o zaspokojeniu wszystkich wierzytelności.Oświadczenie o braku toczących się postępowań sądowych Kandydat na stanowisko dyrektora był zobowiązany do złożenia oświadczenia o braku toczących się przeciwko niemu postępowań sądowych..

Uchwałę wspólników wskazującą przechowawcę ksiąg i dokumentów zlikwidowanej spółki (jeśli brak wskazania go w umowie spółki) Dowód uiszczenia opłaty sądowej.Oświadczenie o braku toczących się postępowań sądowych.

dokumentów)..

Likwidacja spółki z o.o. krok po kroku

Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest naturalną czynnością spotykaną w obrocie gospodarczym. Często jest ona skutkiem działań prowadzących do restrukturyzacji grup kapitałowych, czy zmiany formy prawnej prowadzonej działalności. Ze względu sformalizowany charakter i wieloetapowość procesu likwidacji sp. z o.o. konieczne jest ścisłe przestrzeganie regulujących go zasad, zapewniających jego powodzenie i sprawne przeprowadzenie. Poniższy artykuł będzie kompleksowym opisem procedury likwidacji spółki z o.o. od rozwiązania spółki, przez czynności likwidacyjne, aż do momentu wykreślenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

Przyczyny rozwiązania spółki

Proces likwidacji spółki z o.o. to proces, którego pierwszym etapem jest wystąpienie okoliczności powodujących rozwiązanie spółki (choć nie każde rozwiązanie spółki oznacza jej likwidację). Może to być zarówno wola wspólników, jak i inne obiektywne okoliczności skutkujące tym, że spółka będzie zmierzała do zakończenia swojej działalności. Przyczyny rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są następujące:

a) przyczyny przewidziane w umowie spółki

Już na etapie sporządzania umowy spółki z o.o., czy w trakcie jej funkcjonowania, wspólnicy mogą wskazać w umowie spółki określone scenariusze, w których spółka zostanie rozwiązana bez konieczności podejmowania dodatkowych działań przez wspólników. Takimi przyczynami określonymi w umowie spółki może być np.: upływ terminu na jaki spółka została zawarta, realizacja określonej inwestycji, uzyskanie finansowania zewnętrznego, odmowa rejestracji patentów i innych praw własności intelektualnej potrzebnych w planowanej przez spółkę działalności, czy nieobecność w spółce wskazanych osób.

b) uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki, stwierdzona protokołem sporządzonym przez notariusza

W każdym momencie funkcjonowania spółki wspólnicy mogą podjąć decyzje o jej rozwiązaniu. Z momentem podjęcia takiej uchwały otwiera się likwidacja sp. z o.o. Dla swej ważności uchwała wymaga oddania na nią kwalifikowanej większości dwóch trzecich głosów oraz zaprotokołowania w formie aktu notarialnego. W treści uchwały o rozwiązaniu spółki warto wskazać kto będzie pełnił funkcję likwidatora oraz sposób reprezentacji spółki przez likwidatorów.

c) ogłoszenie upadłości spółki

Spółka ulega rozwiązaniu z momentem ogłoszenia postanowienia o upadłości spółki w rozumieniu przepisów prawa upadłościowego. Należy mieć na uwadze, że samo złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki nie powoduje rozwiązania spółki.

d) inne przyczyny przewidziane prawem

Są to sytuacje szczególne mające miejsce na przykład przy łączeniu się spółek (to także przykład sytuacji, w której nie będzie prowadzona likwidacja), czy będące sankcją za naruszenie przepisów antymonopolowych.

Chcesz zlikwidować spółkę? Napisz lub zadzwoń. Franciszek Horała radca prawny [email protected] 61 646 84 56

Etapy likwidacji spółki

Procedura zakończenia działalności spółki w ramach postepowania likwidacyjnego składa się z kilku następujących po sobie etapów:

zgłoszenie otwarcia likwidacji do rejestru i innych urzędów

ustanowienia likwidatorów

sporządzenie bilansu otwarcia likwidacji

ogłoszenie otwarcia likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

czynności likwidacyjne

zakończenie działalności

sprawozdanie likwidacyjne

złożenie wniosku o wykreślenie spółki z KRS

Otwarcie likwidacji

Krok 1 – Zgłoszenie do sądu rejestrowego i innych urzędów

Pierwszym z obowiązków likwidatorów jest zgłoszenie otwarcia likwidacji do sądu rejestrowego, prowadzącego akta rejestrowe spółki. Likwidatorzy mają na to 7 dni od dnia otwarcia likwidacji. Do sądu rejestrowego należy zgłosić otwarcie likwidacji, którego skutkiem będzie dodanie do nazwy spółki oznaczenia: „w likwidacji”, wykreślenie informacji o osobach wchodzących do zarządu spółki, wykreślenie informacji o prokurentach spółki, a także wpisanie danych likwidatorów oraz sposobu reprezentacji spółki przez likwidatorów.

Do sądu rejestrowego wraz z wnioskiem o wpis otwarcia likwidacji należy złożyć:

dokumenty potwierdzające rozwiązanie spółki (wskazujące na wystąpienie przyczyn przewidzianych w umowie spółki, uchwałę wspólników o rozwiązaniu spółki lub orzeczenie sądu będące podstawą do rozwiązania spółki);

uchwałę o powołaniu likwidatorów wraz z określeniem sposobu reprezentacji spółki przez likwidatorów;

zgody likwidatorów na pełnienie funkcji wraz ze wskazaniem adresu do doręczeń korespondencji kierowanej do nich przez sąd rejestrowy;

dowód uiszczenia opłaty sądowej od wniosku o wpis otwarcia likwidacji oraz opłaty za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w łącznej wysokości 350zł.

Każdy likwidator ma prawo i obowiązek dokonania zgłoszenia do sądu rejestrowego. Likwidatorzy w postępowaniu przed sądem rejestrowym mogą udzielić pełnomocnikowi (radcy prawnemu lub adwokatowi) pełnomocnictwa do reprezentacji spółki w postępowaniu przed KRS, wtedy wniosek podpisze i złoży pełnomocnik.

Krok 2 – Likwidatorzy

Likwidatorów wskazuje się w zgłoszeniu o otwarcie likwidacji składanym w sądzie rejestrowym, o czym pisaliśmy w Kroku 1. Funkcje likwidatorów pełnią dawni członkowie zarządu likwidowanej spółki, których mandaty wygasają z momentem rozwiązania spółki. Na mocy uchwały wspólników na to stanowisko mogą zostać powołane osoby spoza grona dawnych członków zarządu. Pełnienie funkcji likwidatora, poza zakresem kompetencji, nie odbiega zbytnio od pełnienia funkcji w zarządzie spółki. Z tego powodu zasada zgodnie z którą, interesy spółki kończą osoby, które wcześniej je prowadziły ma sens i sprawdza się w przypadkach braku konfliktów wspólników. Likwidatorzy uprawnieni są do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentacji.

Wymogi dla osób chcących zostać likwidatorami są takie same jak dla członków zarządu. Mogą nimi być tylko osoby fizyczne, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, które nie zostały skazane prawomocnym wyrokiem sądu za określone przestępstwa gospodarcze.

Tak samo jak w przypadku członków zarządu, za pełnienie funkcji likwidatora co do zasady należne jest wynagrodzenie, które może być wypłacane przez spółkę na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników, umowy o pracę, czy umowy zlecenia (kontrakt menadżerski).

Likwidator ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki tak samo jak członek zarządu. W przypadku, w którym egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna, za jej zobowiązania odpowiadać będą swoim majątkiem solidarnie wszyscy likwidatorzy. Z odpowiedzialności tej mogą się zwolnić tylko jeżeli wykażą, że we właściwym czasie zgłosili wniosek o ogłoszenie spółki, lub że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło nie z winy likwidatorów, czy też, że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości wierzyciel nie poniósł szkody.

Krok 3 – Ogłoszenie otwarcia likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

Poza samym zgłoszeniem otwarcia likwidacji do rejestru przedsiębiorców KRS, spółka musi dokonać ogłoszenia otwarcia likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Jest to niezwykle istotna czynność, ponieważ w ogłoszeniu tym należy wezwać wszystkich wierzycieli spółki do zgłoszenia ich wierzytelności w terminie trzech miesięcy od dnia publikacji ogłoszenia. Okresu tego nie można skrócić.

Wniosek o ogłoszenie otwarcia likwidacji w MSiG powinien być złożony równolegle z wnioskiem o wpis otwarcia likwidacji do KRS. Monitor Sądowy i Gospodarczy jest czasopismem publikowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości, przez co procedura składania wniosków o publikację ogłoszeń jest sformalizowana.

Wniosek o publikację ogłoszenia w MSiG składa się w punktach przyjmowania ogłoszeń, które najczęściej zlokalizowane są w sądach rejestrowych. Wraz z wnioskiem należy złożyć tekst ogłoszenia podpisany przez likwidatorów, nośnik elektroniczny z ogłoszeniem.

W sprawie publikacji ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym możliwe jest również reprezentowanie spółki przez profesjonalnego pełnomocnika.

Krok 4 – Czynności likwidacyjne

Likwidatorzy po dopełnieniu stricte formalnych obowiązków, będą mogli przejść do czynności likwidacyjnych, czyli zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki. Likwidatorzy mogą rozpocząć nowe sprawy, rozumiane np.: jako zawieranie nowych umów z kontrahentami, tylko jeżeli prowadzić będą do zakończenia spraw będących w toku, czyli przykładowo zlecić wykonanie przeglądów na kończących się inwestycjach. Właśnie przy czynnościach likwidacyjnych najlepiej widać cel samej likwidacji, którym jest możliwie sprawne zakończenie działalności spółki, tym samym zakres kompetencji likwidatorów jest ograniczony tylko do czynności w tym przedmiocie.

Krok 5 – Czas trwania likwidacji

Nie ma określonego czasu trwania likwidacji spółki z o.o., jest on uzależniony od rozmiaru prowadzonej działalności przez spółkę, stopnia skomplikowania zobowiązań zaciągniętych przez spółkę, czy liczby wierzycieli. Likwidacja trwa aż do wykonania wszystkich czynności likwidacyjnych.

Podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli.

Krok 6 – Bilans likwidacyjny

Do obowiązków likwidatorów należy również sporządzenie bilansu likwidacyjnego, który jest szczególną formą bilansu, do którego przyjmuje się wszystkie składniki aktywów według ich wartości zbywczej. Jest to metoda wskazana wprost w przepisach Kodeksu spółek handlowych, dlatego nie ma możliwość przyjęcia innej, bardziej korzystnej dla wspólników metody wyceny. Bilans likwidacyjny sporządza się na dzień otwarcia likwidacji. Jeżeli likwidacja trwa na przełomie roku, należy sporządzić bilanse na dzień 31 grudnia każdego roku trwania likwidacji. Bilanse te należy składać wspólnikom po zakończeniu każdego roku likwidacji.

Likwidatorzy powinni sporządzić bilans likwidacyjny w terminie 15 dni od dnia otwarcia likwidacji.

Ostatni bilans likwidacyjny sporządza się na dzień poprzedzający podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli.

Krok 7 – Zakończenie działalności

Jak wskazywałem wcześniej, celem postępowania likwidacyjnego jest zakończenie bieżących interesów spółki, sprzedaż majątku spółki i rozliczenie się z wspólnikami spółki z pozostałego majątku spółki.. Co ciekawe, wierzyciele spółki, którzy nie zgłosili swoich wierzytelności w terminie trzymiesięcznym lub nie byli spółce znani, mogą żądać zaspokojenia swoich należności z majątku spółki jeszcze niepodzielonego. Oznacza to, że spółka powinna spłacić swoje długi również wobec tych wierzycieli, który zgłoszą się do spółki po upływie czasu wyznaczanego w ogłoszeniu opublikowanym w MSiG. Granicznym momentem dla możliwości zaspokojenia się wierzycieli z majątku spółki jest podział tego majątku przez wspólników. Podziału pozostałego po likwidacji majątku spółki dokonuje w stosunku do posiadanych przez wspólników udziałów, chyba że w umowie spółki wskazano inne zasady podziału majątku, np. prawo nabycia określonych składników majątku trwałego bezpośrednio przez danego wspólnika. Po zakończeniu działalności przez spółkę i podziale majątku pomiędzy wspólników spółki możliwe jest zamknięcie likwidacji

Zamknięcie likwidacji

Krok 8 – Sprawozdanie likwidacyjne

Sprawozdanie likwidacyjne sporządza się na dzień poprzedzający podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli. Sprawozdanie to likwidatorzy następnie przedstawiają wspólnikom, którzy powinni je zatwierdzić uchwałą Zgromadzenia Wspólników tym samym zamykając likwidację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Likwidatorzy ogłaszają zatwierdzone sprawozdanie likwidacyjne w siedzibie spółki. Jeżeli poprawnie zwołane przez likwidatorów Zgromadzenie Wspólników nie będzie mogło podjąć uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania likwidacyjnego z powodu braku kworum, uchwała ta nie będzie wymagana do ogłoszenia sprawozdania likwidacyjnego w siedzibie spółki oraz zgłoszenia zamknięcia likwidacji do sadu rejestrowego i wykreślenia spółki z rejestru przedsiębiorców.

Przy zatwierdzeniu sprawozdania likwidacyjnego wspólnicy powinni wyznaczyć osobę, której zostaną oddane na przechowanie księgi i dokumenty rozwiązanej spółki. W przypadku braku takiego wskazania, przechowawcę wyznaczy sąd rejestrowy.

Krok 9 – Zgłoszenie do sądu rejestrowego i innych urzędów rozwiązania spółki

Ostatnim etapem w procesie likwidacji spółki z o.o. jest złożenie wniosku do sądu rejestrowego o wykreślenie spółki z rejestru przedsiębiorców KRS. Rozwiązanie spółki następuje z chwilą wykreślenia spółki z rejestru przedsiębiorców KRS i od tego momentu możemy mówić o zakończeniu bytu prawnego przez spółkę.

Wraz z wnioskiem o wykreślenie spółki z rejestru przedsiębiorców KRS należy złożyć następujące dokumenty:

sprawozdanie likwidacyjne;

protokół potwierdzający zatwierdzenie sprawozdania likwidacyjnego przez zgromadzenie wspólników;

oświadczenie likwidatorów o ogłoszeniu sprawozdania likwidacyjnego w siedzibie spółki;

uchwałę zgromadzenia wspólników o wyznaczeniu przechowawcy ksiąg i dokumentów rozwiązanej spółki;

oświadczenie likwidatorów o braku toczących się postępowań sądowych, administracyjnych, komorniczych oraz o zaspokojeniu wszystkich wierzytelności;

dowód uiszczenia opłaty sądowej od wniosku o wpis otwarcia likwidacji oraz opłaty za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w łącznej wysokości 400 zł.

Podsumowanie

Z uwagi na daleko idące skutki likwidacji spółki, proces prowadzący do jej wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego jest stosunkowo długi i sformalizowany, co ma zapewniać ochronę wszystkim wierzycielom spółki, a także wypełnienie przez nią wszystkich obowiązków publiczno-prawnych. Jednakże przy braku sytuacji spornych i zobowiązań spółki, proces ten będzie miał charakter czysto formalny, co przy odpowiednim przygotowaniu nie powinno dostarczać likwidatorom czy wspólnikom likwidowanych spółek większych zmartwień. Dla powodzenia procesu likwidacji niezwykle ważna jest ścisła współpraca ze służbami księgowymi, tak żeby uniknąć błędów przy sporządzaniu bilansów likwidacyjnych, a także ustalić odpowiednie wartości zbywcze poszczególnych składników majątku spółki.

Likwidacja spółki z o.o.

Spółki

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie oznacza, że takie przedsiębiorstwo będzie trwało wiecznie. Spółki ulegają bowiem procesowi likwidacji, który jest jedną z form zakończenia działania w tej właśnie postaci. Jak wygląda cała procedura związana z likwidacją spółki z o.o. i jakie kroki należy podjąć w tym zakresie?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należy do kategorii kapitałowych spółek prawa handlowego. Obok spółki komandytowej jest ona jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Zgodnie z treścią art. 151 Kodeksu spółek handlowych, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym, chyba że ustawa stanowi inaczej. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie może być zawiązana wyłącznie przez inną jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspólnicy są zobowiązani jedynie do świadczeń określonych w umowie spółki. Wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki.

Jak słusznie zauważył Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z dnia 10 marca 2017 r. (sygn. akt I SA/Op 505/16), spółka z o.o. jest przedsiębiorcą w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych, a status ten uzyskuje poprzez dokonanie wpisu do rejestru przedsiębiorców w KRS, w którym też ujawniony jest przedmiot prowadzonej działalności. Przy czym właśnie wpis do rejestru przedsiębiorców KRS jest wystarczający do uznania danego podatnika za przedsiębiorcę, o którym mowa w art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy bez względu na to, czy taki podatnik prowadzi działalność gospodarczą w znaczeniu nadanym w art. 1a ust. 1 pkt 4 ustawy.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością dzięki atrybutowi osobowości prawnej wyposażona jest w zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych i może uczestniczyć w obrocie cywilnoprawnym. Wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie odpowiadają za zobowiązania spółki. Członkowie zarządu odpowiadają za zobowiązania spółki dopiero wówczas, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna.

Czym jest likwidacja spółki z o.o.?

Podstawowym celem spółki w obrocie gospodarczym jest prowadzenie działalności tak, aby przynosiła ona zyski. Należy jednak mieć na uwadze, że sąd powinien dokonywać oceny możliwości osiągnięcia tak rozumianego celu spółki z szerokiej perspektywy, ponieważ przejściowe, czy nawet trwalsze trudności ekonomiczne, o ile mają charakter przezwyciężalny, nie mogą uzasadniać rozwiązania spółki. Nie ma przy tym znaczenia, czy przyczyny takiego stanu rzeczy są zawinione, czy nie zawinione przez wspólników bądź organy spółki. Ostatecznie bowiem wyniki finansowe każdego przedsiębiorcy są tylko w części uzależnione od jego osobistych starań, gdyż istotny wpływ na nie – w warunkach gospodarki rynkowej – mają także zewnętrzne uwarunkowania, w części przypadków wręcz determinujące, czy dana działalność gospodarcza prowadzona w określonym miejscu i czasie jest rentowna, czy też przynosi straty

Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z form zakończenia działalności gospodarczej wykonywanej w tej właśnie postaci. Tak naprawdę nie powinniśmy utożsamiać jej z rozwiązaniem spółki z o.o. Likwidacja ma bowiem na celu spieniężenie majątku spółki oraz zakończenie jej bieżących spraw. Skutek rozwiązania i likwidacji spółki jest oczywiście ten sam, jednak obie instytucje są regulowane przez odmienne zasady.

W rzeczywistości postępowanie likwidacyjne powinno poprzedzać rozwiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W czasie likwidacji spółka zachowuje swoją osobowość prawną i funkcjonuje w obrocie prawnym z dodatkiem „w likwidacji”.

Pierwszy etap likwidacji sp. z o.o. – przyczyna rozwiązania spółki

Każde postępowanie likwidacyjne w przypadku spółki z o.o. musi zostać poprzedzone zaistnieniem przyczyn jej rozwiązania. Zgodnie z treścią art. 270 KSH, rozwiązanie spółki powodują:

przyczyny przewidziane w umowie spółki;

uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki albo o przeniesieniu siedziby spółki za granicę, stwierdzona protokołem sporządzonym przez notariusza;

w przypadku spółki, której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, również uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki opatrzona przez wszystkich wspólników kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym;

ogłoszenie upadłości spółki;

inne przyczyny przewidziane prawem, w tym wyrok sądowy wydany na żądanie wspólnika lub członka organu spółki, jeżeli osiągnięcie celu spółki stało się niemożliwe albo jeżeli zaszły inne ważne przyczyny wywołane stosunkami spółki lub na żądanie oznaczonego w odrębnej ustawie organu państwowego, jeżeli działalność spółki naruszająca prawo zagraża interesowi publicznemu.

Jeśli więc dojdzie do powstania choćby jednej z ww. okoliczności, spółka z o.o. będzie mogła zostać rozwiązana, a w ostateczności i zlikwidowana.

Drugi etap likwidacji – otwarcie postępowania likwidacyjnego

Zaistnienie przesłanek pozwalających na rozwiązanie danej spółki z o.o. powoduje, że możliwe staje się wszczęcie postępowania likwidacyjnego. Oczywiście wymaga ono zainicjowania przez likwidatorów takiej spółki (mogą nimi być wyłącznie osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych – w przypadku spółek z o.o. są nimi najczęściej członkowie zarządu). Otwarcie likwidacji musi być zgłoszone do sądu rejestrowego, w którym przechowywane są akta spółki – stosowny wniosek należy złożyć w ciągu 7 dni licząc od dnia otwarcia likwidacji.

Otwarcie likwidacji należy zgłosić we wniosku KRS-Z61 wraz załącznikami KRS-ZR, KRS-ZK, KRS-ZL. W praktyce zgłoszenie likwidacyjne wiąże się z koniecznością przedłożenia do sądu następujących dokumentów:

potwierdzających rozwiązanie spółki (wskazujące na wystąpienie przyczyn przewidzianych w umowie spółki, uchwałę wspólników o rozwiązaniu spółki lub orzeczenie sądu będące podstawą do rozwiązania spółki);

uchwały o powołaniu likwidatorów wraz z określeniem sposobu reprezentacji spółki przez likwidatorów;

zgody likwidatorów na pełnienie funkcji wraz ze wskazaniem adresu do doręczeń korespondencji kierowanej do nich przez sąd rejestrowy;

dowodu uiszczenia opłaty sądowej od wniosku o wpis otwarcia likwidacji oraz opłaty za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w łącznej wysokości 350zł. W przypadku spółek zarejestrowanych elektronicznie zgłoszenie otwarcia likwidacji podlega niższej opłacie sądowej w kwocie 300 zł.

Wniosek do KRS można złożyć:

w biurze podawczym sądu rejonowego, w wydziale gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego;

nadając w placówce pocztowej na adres właściwego sądu rejonowego;

elektronicznie (poprzez Portal S24; Portal Dostępowo-Informacyjny (PDI)).

Trzeci etap likwidacji – bilans likwidacyjny

Kolejnym etapem jest sporządzenie bilansu likwidacyjnego. Zgodnie z treścią art. 281 KSH, likwidatorzy sporządzają bilans otwarcia likwidacji. Bilans ten likwidatorzy składają zgromadzeniu wspólników do zatwierdzenia. Likwidatorzy powinni po upływie każdego roku obrotowego składać zgromadzeniu wspólników sprawozdanie ze swej działalności oraz sprawozdanie finansowe. Do bilansu likwidacyjnego należy przyjąć wszystkie składniki aktywów według ich wartości zbywczej.

W rzeczywistości bilans likwidacyjny jest formą zestawienia kalkulacyjnego danej spółki. Likwidatorzy powinni przyjąć w nim wszystkie składniki aktywów według ich wartości zbywczej. Bilans sporządza się na dzień otwarcia likwidacji. Jeżeli likwidacja trwa jednak na przełomie roku, należy sporządzić bilanse na dzień 31 grudnia każdego roku trwania likwidacji. Bilanse te należy składać wspólnikom po zakończeniu każdego roku likwidacji. Pamiętajmy, że likwidatorzy powinni sporządzić bilans likwidacyjny w terminie 15 dni od dnia otwarcia likwidacji. Ostatni bilans likwidacyjny sporządza się na dzień poprzedzający podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli.

Czwarty etap likwidacji – czynności likwidacyjne w spółce z o.o.

W ramach kolejnego etapu likwidacyjnego należy doprowadzić do zakończenia wszystkich spraw w spółce. Powinniśmy przez to rozumieć zakończenie wszelkich umów, ściągnięcie istniejących wierzytelności, a także zwrot niespłaconych należności. Likwidatorzy, jako osoby uprawnione do prowadzenia spraw i reprezentacji danej spółki mają pełne prawo do podejmowania w tym zakresie wszelkich czynności prawnych, które będą w ich ocenie stosowne i uzasadnione.

W ramach czynności likwidacyjnych należy dokonać również podziału majątku spółki. Celem takich działań jest oczywiście doprowadzenie do zaspokojenia lub zabezpieczenia wierzycieli (np. złożenie określonej kwoty do depozytu sądowego) oraz podziału pozostałej części majątku spółki między wspólników albo akcjonariuszy. Pamiętajmy przy tym, że podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli nie może nastąpić przed upływem 6 miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli. Majątek spółki dzieli się między wspólników w stosunku do ich udziałów – umowa spółki może jednak określać w tym zakresie inne zasady podziału.

Jak zauważył NSA w wyroku z dnia 30 lipca 2020 r. (sygn. akt II FSK 867/18), podział majątku likwidowanej spółki między wspólników jest czynnością o innym charakterze niż regulowanie zobowiązań. Przekazując majątek wspólnikowi, spółka realizuje dyspozycję zawartą w art. 286 §1 i 2 KSH. Podział pozostałego po uregulowaniu zobowiązań majątku spółki pomiędzy jej wspólników następuje niejako automatycznie i wynika wprost z odpowiednich przepisów Kodeksu spółek handlowych. Nie poprzedza go powstanie zobowiązania spółki wobec wspólnika. Tymczasem, art. 14a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych nakazuje rozpoznanie przychodu w przypadku regulowania zobowiązań wynikających z zawarcia odpowiednich umów, np. umowy pożyczki, które spowodowały zaciągnięcie przez spółkę określonych zobowiązań. Likwidacyjne wydanie majątku spółki nie jest stosunkiem umownym pomiędzy wierzycielem i dłużnikiem, a tylko taka relacja mogłaby stanowić o wystąpieniu przychodu. Jest to czynność techniczna, będąca częścią procesu likwidacyjnego. Wydanie majątku jest ostatnią czynnością spółki związaną z jej mieniem. Przypisanie jej przychodotwórczego charakteru wymagałoby tworzenia w spółce rezerw pieniężnych na zapłatę podatku oraz opóźniałoby proces likwidacyjny.

Piąty etap likwidacji – zamknięcie spółki z o.o.

Po zatwierdzeniu przez zgromadzenie wspólników sprawozdania finansowego na dzień poprzedzający podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli (sprawozdanie likwidacyjne) i po zakończeniu likwidacji, likwidatorzy powinni ogłosić w siedzibie spółki to sprawozdanie i złożyć je sądowi rejestrowemu, z jednoczesnym zgłoszeniem wniosku o wykreślenie spółki z rejestru. Jeżeli zgromadzenie wspólników zwołane w celu zatwierdzenia sprawozdania likwidacyjnego nie odbyło się z powodu braku kworum, likwidatorzy powinni wykonać czynności sprawozdawcze bez zatwierdzenia sprawozdania przez zgromadzenie wspólników. Księgi i dokumenty rozwiązanej spółki powinny być oddane na przechowanie osobie wskazanej w umowie spółki lub w uchwale wspólników. W braku takiego wskazania, przechowawcę wyznacza sąd rejestrowy. Z upoważnienia sądu rejestrowego wspólnicy i osoby mające w tym interes prawny mogą przeglądać księgi i dokumenty.

Wraz z wnioskiem o wykreślenie spółki z rejestru przedsiębiorców KRS należy złożyć następujące dokumenty:

Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Użytkownik naszego portalu zwrócił się z pytaniem dotyczącym likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zastanawia się w jaki sposób tego dokonać, aby czynność ta była skuteczna. Użytkownik skłania się ku przeprowadzeniu zamknięcia spółki w systemie teleinformatycznym S24. Jego wątpliwości koncentrują się wokół tego, czy będzie musiał dodatkowo potwierdzać tę czynność u notariusza.

Poniżej odpowiedź:

Zgodnie z art. 151 §1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (dalej również jako: „k.s.h.”), spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym (jeśli ustawa nie stanowi inaczej). W praktyce jest ona najczęściej powoływana do prowadzenia działalności gospodarczej. Obowiązkowo spółka z o. o. podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (por. art. 6 ust. 6 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym). W ten właśnie sposób, w największym skrócie, rozpoczyna się oficjalny byt prawny spółki. Podobnie jego zakończenie nie może polegać na odstąpieniu od wykonywania działalności gospodarczej i porzuceniu spraw spółki.

Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (bo na ten właśnie tryb zdecydował się Użytkownik), zakończona wykreśleniem z KRS odbywa się etapami. W pierwszej kolejności należy podjąć uchwałę o rozwiązaniu spółki, postawieniu jej w stan likwidacji i wskazaniu likwidatorów. W terminie 7 dni od otwarcia likwidacji Użytkownik powinien zgłosić ten fakt do sądu rejestrowego wraz z wnioskiem o ogłoszenie rozwiązania spółki w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (koniecznie z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej) i z oświadczeniem likwidatorów o wyrażeniu zgody na pełnienie tej funkcji (należy wskazać ich adresy do doręczeń). Spółka Użytkownika została założona na portalu elektronicznym S24, zatem wniosek i załączniki do niego, powinny być złożone z jego wykorzystaniem. W dalszej kolejności przygotowuje się bilans otwarcia likwidacji, dokonuje się likwidacji sensu stricto – regulowanie zobowiązań, dochodzenie wierzytelności itd. oraz przeprowadza się podział majątku pozostałego po likwidacji. Wcześniej jednak zatwierdzenia wymaga sprawozdanie likwidacyjne, sporządzone przez likwidatorów.

Rozwiązanie spółki staje się skuteczne z chwilą wykreślenia jej z KRS. Likwidatorzy składają do rejestru wniosek o wykreślenie wraz z załącznikami:

sprawozdanie lub bilans likwidacyjny z dnia zakończenia likwidacji; oświadczenie likwidatorów o ukończeniu likwidacji, wykonaniu czynności likwidacyjnych została ukończona (zakończenie bieżących interesów spółki, ściągnięcie wierzytelności, wypełnienie zobowiązania, upłynnienie majątku itp); oświadczenie o braku toczących się postępowań sądowych, administracyjnych i komorniczych oraz oświadczenie o zaspokojeniu wszystkich wierzytelności spółki; uchwała wspólników o wyznaczeniu przechowującego księgi i dokumenty spółki; uchwała zgromadzenia wspólników zatwierdzająca sprawozdanie likwidacyjne sporządzone na dzień zakończenia likwidacji.

Wniosek o wykreślenie z KRS składa się na dwa sposoby: w systemie S24 jeżeli spółkę założono z wykorzystaniem wzorca elektronicznego, a pozostałych przypadkach na portalu Rejestrów Sądów Powszechnych.

Odnosząc się wprost do zapytania Użytkownika – jeśli założył on spółkę z wykorzystaniem systemu S24 i ewentualne zmiany w rejestrze dokonywał również tą drogą, rozwiązanie spółki może nastąpić bez konieczności wizyty u notariusza. Co istotne skuteczność uchwały o rozwiązaniu spółki jest uzależniona od podpisania jej elektronicznie – kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym ePUAP. Wynika to wprost z art. 271 pkt. 21 k.s.h.:

w przypadku spółki, której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, również uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki opatrzona przez wszystkich wspólników kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym”. Wzorce niektórych uchwał dotyczących spółek prawa handlowego znajdują się także w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 stycznia 2015 r. w sprawie określenia wzorców dotyczących spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udostępnionych w systemie teleinformatycznym.

Zachęcamy również do zapoznania się z opracowaniami na temat rozwiazywania spółki z o graniczoną odpowiedzialnością, dostępnymi na portalu Mikroporady.pl

Stan prawny na dzień: 07.09.2021 r.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1526 ze zm.); Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 112); Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 stycznia 2015 r. w sprawie określenia wzorców dotyczących spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udostępnionych w systemie teleinformatycznym (Dz. U. z 2015 r. poz. 69).

Wpisz nasz KRS 0000318482 w deklaracji podatkowej PIT.

키워드에 대한 정보 oświadczenie likwidatora o braku toczących się postępowań wzór

다음은 Bing에서 oświadczenie likwidatora o braku toczących się postępowań wzór 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  삼성전자 임원면접 후기 | 전 삼성 인사팀 임원이 말하는 면접에서 가장 많이 광탈하는 유형 20848 좋은 평가 이 답변
See also  플러 튼 한인 교회 | [미국 부동산] 미국의 청담동으로 불리는 ~ 풀러턴 ! 동네 한바퀴 (#33) 188 개의 정답

See also  함박 스테이크 소스 | [#집밥백선생] 고기 굽는동안 만드는 백종원의 '함박스테이크' 소스 황금비율 레시피 | Ep32 빠른 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 XLII Sesja Rady Powiatu Pruszkowskiego

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

XLII #Sesja #Rady #Powiatu #Pruszkowskiego


YouTube에서 oświadczenie likwidatora o braku toczących się postępowań wzór 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 XLII Sesja Rady Powiatu Pruszkowskiego | oświadczenie likwidatora o braku toczących się postępowań wzór, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment