Pismo Do Dyrektora Szkoły W Sprawie Agresywnego Ucznia Wzór | Próbowali Sprowokować Agresywnego Ucznia, Żeby Został Wyrzucony Z Kółka Fizycznego [Szkoła Odc. 552] 최근 답변 250개

당신은 주제를 찾고 있습니까 “pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia wzór – Próbowali sprowokować agresywnego ucznia, żeby został wyrzucony z kółka fizycznego [Szkoła odc. 552]“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: ppa.charoenmotorcycles.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 TVN7 이(가) 작성한 기사에는 조회수 1,074,498회 및 좋아요 14,613개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia wzór 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Próbowali sprowokować agresywnego ucznia, żeby został wyrzucony z kółka fizycznego [Szkoła odc. 552] – pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia wzór 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Oglądaj \”Szkołę\”bez opłat player.pl: https://player.pl/playerplus/seriale-online/szkola-odcinki,2395/odcinek-552,S06E552,103001
Subskrybuj: http://www.youtube.com/user/tvnpl?sub_confirmation=1
Licealistka Ela Nowik marzy o nagraniu solowej płyty. Prosi pomoc Wacka Mrozińskiego, który współpracuje z nią komponując muzykę. Podczas pracy nad płytą do Eli dociera, że jest zakochana w Wacku. Jego była dziewczyna z zazdrości postanawia skompromitować ją przed chłopakiem. Jurek Litwin sprawia nauczycielom wiele kłopotów. Andrzej Lesicki ma nadzieję, że udział chłopaka w olimpiadzie fizycznej poprawi jego zachowanie.

pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia wzór 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia wzór

List Oficjalny do dyrektora szkoły .. Dyrektorze !. Zwracam się do Pana by poruszyć problem agresji w naszej szkole.. Załącznik nr 3 Pismo do …

+ 여기에 표시

Source: dokumentarz.pl

Date Published: 3/16/2022

View: 2459

Agresywny uczeń terroryzuje całą klasę. Co robić?

Według Ośrodka Rozwoju Edukacji, co dziesiąty uczeń jest nękany w szkole przez … Ponadto dyrektor powinien zaproponować rodzicom agresywnego ucznia pomoc …

+ 더 읽기

Source: www.sosrodzice.pl

Date Published: 7/30/2021

View: 65

Jak napisać pismo do dyrektora szkoły z prośbą o interwencję?

Z kolei interwencja w sprawie nauczyciela może dotyczyć zarówno zachowań agresywnych – podobnie jak w przypadku ucznia agresji fizycznej i …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: iszczecinek.pl

Date Published: 1/9/2022

View: 4699

Interwencja w szkole – PomocDziecku.pl

Jeśli z rozmów z dzieckiem wynika, że sytuacja w szkole jest poważna musimy … dziecka jest bardzo trudna możemy skierować do Dyrektora szkoły pismo z …

+ 여기에 보기

Source: pomocdziecku.pl

Date Published: 8/23/2021

View: 7976

Procedura postępowania w przypadku agresywnego …

ZARZĄDZENIE DYREKTORA. SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 36 W BYDGOSZCZY. W sprawie: procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia.

+ 여기에 더 보기

Source: bip.edu.bydgoszcz.pl

Date Published: 11/9/2021

View: 1455

Dokumenty szkolne – Procedury postępowania

Dyrektor szkoły w rozmowie informuje o tym, że jeśli dane zachowanie nadal … wówczas szkoła kieruje sprawę ucznia do Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu III …

+ 더 읽기

Source: sp8tarnobrzeg.edupage.org

Date Published: 3/15/2022

View: 950

주제와 관련된 이미지 pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia wzór

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Próbowali sprowokować agresywnego ucznia, żeby został wyrzucony z kółka fizycznego [Szkoła odc. 552]. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Próbowali sprowokować agresywnego ucznia, żeby został wyrzucony z kółka fizycznego [Szkoła odc. 552]
Próbowali sprowokować agresywnego ucznia, żeby został wyrzucony z kółka fizycznego [Szkoła odc. 552]

주제에 대한 기사 평가 pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia wzór

  • Author: TVN7
  • Views: 조회수 1,074,498회
  • Likes: 좋아요 14,613개
  • Date Published: 2018. 6. 21.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=vE7A_6hxmkk

Jak napisać skargę na agresywnego ucznia?

Dzisiaj są różne możliwości informowania o agresywnych zachowaniach, jedną z nich jest e-dziennik. Każdy rodzic za jego pośrednictwem może wysłać wiadomość do nauczyciela wychowawcy agresywnego ucznia, z prośbą o interwencję.

Co zrobić gdy dziecko jest agresywne w szkole?

Gdzie zgłosić problem? Rodzic w pierwszej kolejności kieruje pismo do pedagoga oraz do dyrektora, który w tej samej formie powinien odpowiedzieć i ustosunkować się do zarzutów (powinien, po sprawdzeniu dowodów i zbadaniu sprawy objąć agresywnego ucznia nauczaniem indywidualnym).

Jak złożyć skargę na ucznia?

Zgodnie z § 5 r.s.w. rodzic może wnieść skargę pisemnie – składając pismo osobiście lub przesyłając je za pomocą faksu czy poczty elektronicznej – bądź ustnie. W tym ostatnim przypadku należy sporządzić protokół, który podpisuje wnoszący skargę oraz osoba przyjmująca zgłoszenie.

W jakim czasie dyrektor szkoły powinien odpowiedzieć na pismo rodzica?

Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.

Jak napisać skargę do dyrektora szkoły na ucznia?

Jak napisać skargę do dyrektora szkoły na ucznia? pismo dotyczące skargi powinno zawierać szereg elementów składających się z 3 sekcji, w pierwszej sekcji należy podać dane wnioskodawcy, dane ucznia na którego składamy skargę, a także dane podmiotu do którego skargę składamy.

Jak usunąć niegrzeczne dziecko ze szkoły?

Dyrektor powinien poinformować sąd rodzinny o zachowaniach ucznia oraz rozważyć potrzebę zwrócenia się do kuratora oświaty o przeniesienie ucznia do innej szkoły – podkreśla Joanna Lesińska w serwisie LEX Prawo Oświatowe.

Czy nauczyciel może odmówić pracy z dzieckiem agresywnym?

Nauczyciel nie może odmówić pracy z uczniem, bo prowadzenie zajęć bezpośrednio z uczniami należy do jego obowiązków (art. 6 i art. 42 ust. 2 Karty Nauczyciela).

Jak usunąć dziecko ze szkoły?

Uczeń szkoły publicznej objęty obowiązkiem szkolnym nie może zostać skreślony z listy uczniów. W uzasadnionych przypadkach dyrektor szkoły może wnioskować, aby został on przeniesiony do innej szkoły. Decyzję o przeniesieniu podejmuje kurator oświaty.

Jak nauczyciel powinien reagować na agresję ze strony ucznia?

Natychmiast reaguje słownie w sposób stanowczy i zdecydowany na zaistniałą sytuację: a) odizolowuje ucznia zachowującego się agresywnie od grupy, b) w razie potrzeby wzywa pomoc (innego nauczyciela, pedagoga, pielęgniarkę), c) udziela pomocy ofierze agresji i zapewnia bezpieczeństwo pozostałym uczniom.

Jak udupić nauczyciela?

Rodzice, którzy chcą złożyć skargę na naganne zachowanie nauczyciela, swoje obiekcje kierują do dyrektora szkoły. Za bezpieczeństwo i porządek w szkole odpowiada dyrektor, on też sprawuje wewnętrzny nadzór pedagogiczny w placówce – dlatego to właśnie do dyrektora powinni się zgłosić rodzice ze skargą na nauczyciela.

Jak napisac skargę do kuratorium na dyrektora?

Pisemną skargę lub wniosek składamy do Kuratorium Oświaty (lub Delegatur Kuratorium Oświaty – w zależności od lokalizacji szkoły) do Kancelarii ogólnej, „za potwierdzeniem odbioru”. Pismo powinno być podpisane przez rodzica. Kuratorium nie rozpatruje anonimowych wniosków.

Gdzie zgłaszać problemy w szkole?

Skargi na nauczyciela najlepiej kierować bezpośrednio do dyrektora szkoły. Ma on 14 dni od daty wpłynięcia skargi na nauczyciela na ustosunkowanie się do niej.

Jak się pisze pismo do dyrektora?

Pismo do dyrektora szkoły powinno być zawsze czytelne i poprawne pod względem językowym, stylistycznym i ortograficznym. Wymaga się, aby zachowywało także określony układ strony – typowy dla podań czy wniosków.

Jak nauczyciel może bronić się przed rodzicem?

W pierwszej kolejności można spróbować rozmowy, podczas której dyrektor uzmysłowi rodzicowi, że jego działania naruszają prawo i mogą skutkować negatywnymi konsekwencjami. Jeśli naruszenia są intensywne i poważne a także, gdy ewentualnie rozmowa z rodzicem nie pomoże, to sugerowałbym wystąpienie z pisemnym wezwaniem.

Gdzie nauczyciel może złożyć skargę na dyrektora szkoły?

Tak więc właściwym organem do rozpatrzenia skargi na dyrektora szkoły (kierownika jednostki organizacyjnej), jest co do zasady rada gminy, oczywiście jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.

Czy nauczyciel może odmówić pracy z dzieckiem agresywnym?

Nauczyciel nie może odmówić pracy z uczniem, bo prowadzenie zajęć bezpośrednio z uczniami należy do jego obowiązków (art. 6 i art. 42 ust. 2 Karty Nauczyciela).

Jak pozbyć się ucznia z klasy?

Wniosek o skreślenie ucznia z listy uczniów może złożyć do dyrektora wychowawca klasy lub inny z nauczycieli.
  1. uczeń,
  2. jego rodzic lub opiekun,
  3. pedagog szkolny,
  4. rada pedagogiczna,
  5. samorząd uczniowski.

Gdzie można złożyć skargę na dyrektora szkoły?

Tak więc właściwym organem do rozpatrzenia skargi na dyrektora szkoły (kierownika jednostki organizacyjnej), jest co do zasady rada gminy, oczywiście jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.

Gdzie się zglasza nauczycieli?

Skarga powinna być skierowana do dyrektora szkoły, w której zatrudniony jest dany nauczyciel. Postępowanie dyrektora powinno zaś zależeć od rodzaju skargi i obowiązującej w szkole procedury postępowania ze skargami.

Agresywny uczeń terroryzuje całą klasę. Co robić?

Nauczyciele nie kryją swoich spostrzeżeń. Skala agresji wśród dzieci, także tych najmłodszych, chodzących do pierwszych klas, dramatycznie wzrasta. Na porządku dziennym jest przeklinanie, agresja słowna, przepychanie się, jak również bicie czy rzucanie przedmiotami, niszczenie ich w chwilach zdenerwowania. W wielu klasach codziennie nauczyciele zmagają się z jednym lub kilkoma szczególnie agresywnymi dziećmi, które dezorganizują naukę w całej klasie. Czy jest na to sposób? Zwłaszcza w sytuacji, gdy rodzice agresywnych kilkulatków nie widzą problemu?

Agresja w szkole – szokujące statystyki

Według Ośrodka Rozwoju Edukacji, co dziesiąty uczeń jest nękany w szkole przez rówieśników. W podstawówce połowa uczniów mierzy się z obrażaniem i wyzwiskami, 25% jest wykluczonych z grupy rówieśniczej, a co 10. uczeń jest regularny nękany. Równie niepokojące są dane Najwyższej Izby Kontroli z agresją słowną spotkało się 74% uczniów podstawówki i 43% dzieci. O przemocy fizycznej mówiło 53% uczniów i 15% nauczycieli. Według Instytutu Badań Edukacyjnych chłopcy znacznie częściej stają się ofiarami agresji niż dziewczynki.

Nauczyciel nie ma łatwego zadania. Ciąży na nim obowiązek nauczania około 25 dzieci każdego dnia. Gdy trafi się w klasie jedno dziecko, które nie umie się dostosować do zasad panujących w szkole, cierpi cała klasa. Nauczyciel w praktyce zamiast poświęcić uwagę „grzecznym” dzieciom, koncentruje większość uwagi na trudnym dziecku.

Dlaczego uczeń jest agresywny?

Agresywne zachowanie ucznia nie bierze się znikąd. Zazwyczaj wynika albo z błędów popełnianych przez rodziców w domu (brak jasnych zasad lub nadmiernie autorytarny styl wychowania, częstym źródłem problemów jest przemoc w rodzinie), albo z niekompetencji nauczyciela, który nie potrafi sprostać szczególnym wymogom danego dziecka. Coraz częstym problemem są również zaburzenia zachowania, które wymagają diagnostyki psychiatrycznej. Niestety w tym ostatnim przypadku szczególnie istotna staje się współpraca z rodzicami zaburzonego dziecka. Gdy jednak mama czy tata dziecka nie dopuszczają informacji, że ich dziecko może mieć problem, rozwiązanie go w praktyce staje się bardzo trudne.

Co może zrobić rodzic?

Na agresywne zachowania trzeba reagować. Dzisiaj są różne możliwości informowania o agresywnych zachowaniach, jedną z nich jest e-dziennik. Każdy rodzic za jego pośrednictwem może wysłać wiadomość do nauczyciela wychowawcy agresywnego ucznia, z prośbą o interwencję.

Następnym krokiem jest zgłoszenie problemu do pedagoga szkoły, kolejnym – zgłoszenie pisemne problemu do dyrektora szkoły (dyrektor musi pisemnie ustosunkować się do pisma rodzica). choć niestety rzadko to robi, ma możliwość poinformowania o sytuacji nieletniego agresywnego ucznia sąd rodzinny. Poza tym dyrektor szkoły ma możliwość zgłoszenia problemu do kuratorium z prośbą o przeniesienia ucznia do innej szkoły – art. 68 ust. 3 p.o.

Jeżeli na tym etapie nic się nie zmieni, kolejną możliwością jest interweniowanie w kuratorium oświaty, gdzie należy wysłać pełną dokumentację sprawy, informując o wcześniejszych poczynionych krokach. Wszystkie pisma należy wysyłać listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Niestety interwencja w kuratorium oświaty rzadko rozwiązuje problem, ponieważ instytucja ta w odpowiedzi sprawdza, czy szkoła podjęła odpowiednie działania i uzyskuje odpowiedź, że tak, szkoła próbuje go rozwiązać. Jeżeli szkoła bagatelizuje problem, można zgłosić się o pomoc do organu prowadzącego (wójta, burmistrza czy prezydenta).

Jeśli dziecko jest agresywne i robi krzywdę innym uczniom, warto każdorazowo po spornych sytuacjach udać się z dzieckiem do lekarza i uzyskać informacje o obrażeniach na skórze. Można także umówić się z psychologiem i uzyskać zaświadczenie, że dziecko na skutek sytuacji w szkole jest zestresowane i obawia się o swoje bezpieczeństwo.

Dodatkowo skuteczną strategią może być informowanie policji o każdym zajściu. Należy s

Naruszanie nietykalności cielesnej, utrata poczucia bezpieczeństwa dziecka i ogromny stres to wystarczająco powody, by w razie braku współpracy z rodzicami agresywnego dziecka, oddać sprawę do instytucji, które mogą pomóc.

Agresywny uczeń w szkole? Sprawa w sądzie

Zgłoszenie sprawy nękania czy pobić na policję często kończy się w sądzie rodzinnym. Dziecko może zyskać w szkole nauczyciela wspomagającego, sąd może zdecydować o nadzorach kuratora i wizytach kontrolujących rodzinę.

Agresywne dzieci w szkole – jak pomóc ofierze i napastnikowi? – Blog Psychologa

Problem z agresywnymi dziećmi w szkole dotyka wielu polskich placówek. Dotyczy zarówno sytuacji, w której chcemy pomóc ofierze, jak również konieczności zdyscyplinowania oprawcy. Jednak napastnik często także sam jest ofiarą wymagającą wsparcia – nierzadko psychologicznego. Jak pomóc dzieciom? Jakie są rodzaje przemocy? I co zrobić, aby skutecznie rozwiązać problem agresji, która nierzadko paraliżuje funkcjonowanie klasy, a nawet większej grupy?

Dziecko agresywne w szkole zagraża innym i sobie

Oczywistym jest, że dziecko agresywne w szkole zagraża innym uczniom. Bez względu na to, czy dopuszcza się przemocy fizycznej czy psychicznej zagraża swobodzie oraz bezpieczeństwu innych. Na tym jednak nie koniec. Często swoim zachowaniem szkodzi również sobie – zostaje wykluczone z grupy, napiętnowane, mogą dotykać go problemy z identyfikacją, tożsamością czy obniżeniem poczucia własnej wartości.

Dlatego, chcąc skutecznie rozwiązać problem, trzeba zacząć od znalezienia jego genezy, ustalenia skali i rodzaju przemocy, jakiej dopuszcza się młody człowiek. Często jest to proces długi, a od tego, czy zakończy się sukcesem zależy m.in. to, czy w sprawę zostanie zaangażowany dobry psycholog. Niestety, obecnie w Polsce nie wszystkie szkoły zapewniają wsparcie psychologa na odpowiednim poziomie, stąd problem się pogłębia.

Agresywne dziecko w szkole – co robić?

Pedagodzy zazwyczaj są bezradni wobec dziecka, które terroryzuje swoje otoczenie. Sposoby dyscyplinowania go, takie jak wystawianie uwag, nagany, upomnienia słowne, rozmowy nie skutkują, a to właściwie jedyne narzędzia, do jakich mają dostęp nauczyciele. Tymczasem nie mogą pozwolić na to, aby inne dzieci czuły się zagrożone, bo zgodnie z przepisami polskiego prawa to szkoła ma obowiązek zapewnienia podopiecznym bezpieczeństwa w czasie lekcji i w przerwach między nimi. Za wypadek taki jak pobicie w szkole odpowiedzialność cywilną może ponieść nauczyciel sprawujący opiekę.

Dlatego wykluczone jest umniejszanie problemu lub ignorowanie agresywnego ucznia w szkole. Co robić? Reagować muszą pedagodzy, jak również rodzice, którzy zauważą u swojej pociechy niepokojące zachowania w domu (wskazujące na to, że dziecko może być ofiarą lub napastnikiem). Wówczas należy zgłosić to w szkole, korzystając z e-dziennika lub innych form komunikacji z nauczycielem czy dyrekcją. Dalsze postępowanie jest regulowane przez ustawę i powinno przebiegać zgodnie z procedurą przyjętą przez placówkę edukacyjną.

Agresywne dziecko w szkole – gdzie zgłosić?

Reakcja po stronie rodziców i pedagogów powinna być jednoznaczna. Nie może być akceptacji dla zachowania agresywnego dziecka w szkole. Gdzie zgłosić problem?

Rodzic w pierwszej kolejności kieruje pismo do pedagoga oraz do dyrektora, który w tej samej formie powinien odpowiedzieć i ustosunkować się do zarzutów (powinien, po sprawdzeniu dowodów i zbadaniu sprawy objąć agresywnego ucznia nauczaniem indywidualnym). Dyrektor, działając na mocy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 09.08.2017 r. § 2 ust. 2 pkt 4, § 3, § 23 powinien zaproponować rodzicom agresywnego ucznia objęcie go opieką psychologiczną. Dalsze kroki również należą do dyrektora – zgłasza on problem w sądzie rodzinnym, a nawet składa wniosek do kuratorium z prośbą o przeniesienie ucznia. Choć takie uprawnienia przysługują mu na mocy ustawy, to jednak rzadko z nich korzysta. Nierzadko, jeżeli w ocenie rodzica szkoła nie podejmuje wystarczających działań, o interwencje można poprosić w kuratorium, u wójta, burmistrza lub prezydenta.

Warto zbierać dowody na winę agresywnego dziecka w szkole. Np. po pobiciu w szkole trzeba udać się z ofiarą do lekarza, aby ten przeprowadził obdukcję oraz przygotował stosowną dokumentację stanu zdrowia dziecka. Często jest do niej załączana także opinia psychologa, gdyż konsekwencje pobicia w szkole są nie tylko fizyczne. Ofiara czuje się zastraszona, boi się, może nawet wpadać w stany depresyjne. Przesadą nie jest zgłoszenie pobicia w szkole na policji – to zajście jest traktowane tak, jak każde inne przestępstwo. Organy ścigania mogą skierować sprawę do rozpatrzenia przez sąd rodzinny.

Dziecko bije inne dzieci w szkole

Zastanawiając się nad tym, co zrobić, gdy dziecko bije inne dzieci w szkole, nie sposób pochylić się nad przyczyną takiego zachowania. Zazwyczaj podłożem agresji u młodego człowieka jest obserwacja i doświadczanie podobnych zachowań w najbliższym otoczeniu. Wcale nierzadko okazuje się, że agresor jest jednocześnie ofiarą przemocy domowej lub innej doświadczanej ze strony rówieśników. Trzeba podejść więc do problemu indywidualnie, w czym nieodzowna może się okazać terapia psychologiczna u psychologa dziecięcego. Bardzo często do poradni kierowani są młodzi ludzie, którzy nie radzą sobie z agresją, a swoją złość wyładowują na słabszych – pobicia w szkole, przekleństwa, znęcanie się psychiczne, nękanie. Przemoc przybiera różne formy.

Nawet najbardziej wrogo nastawionego nastolatka można spróbować „nawrócić”. Im szybciej podjęte zostaną stosowne kroki, tym lepiej. Na pewno w rozwiązanie problemu agresywnych dzieci w szkole musi być zaangażowanych więcej osób – rodzice, pedagodzy, dyrekcja, psycholog, nierzadko urzędnicy z kuratorium oświaty. Wspólnym wysiłkiem można:

dotrzeć do agresywnego dziecka i poznać przyczyny jego złości – podstawą jest rozmowa, bez osądzania, napiętnowania, krytykowania,

i poznać przyczyny jego złości – podstawą jest rozmowa, bez osądzania, napiętnowania, krytykowania, dostarczyć mu narzędzi do radzenia sobie ze złością i przekierowywania jej na inne aktywności,

nauczenie dziecka nowych wzorców postępowania – rozróżniania dobra od zła.

Zdarza się, że przyczyną agresywnego zachowania są problemy zdrowotne, np. neurologiczne. Dlatego nie powinno się wykluczać konsultacji z pediatrą, który może zlecić badania lub konsultacje ze specjalistami.

Psychika dziecka i nastolatka cały czas się kształtuje. Szybka interwencja i pomoc – ofierze i napastnikowi jest kluczowa dla ich późniejszego rozwoju i umiejętności funkcjonowania w środowisku.

Pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia wzór

Je żeli do podania chcemy doł ączy ć jakie ś inne dokumenty, to musimy poni żej podpisu po lewej stronie napisa ć “Zał ączniki” i wypisa ć je w punktach.List Oficjalny do dyrektora szkoły .. Dyrektorze !. Zwracam się do Pana by poruszyć problem agresji w naszej szkole.. Załącznik nr 3 Pismo do Dyrektora z prośbą o podjęcie działań w związku z doświadczaniem przez dziecko przemocy w szkole.Leszno, dnia ……………… Sz.P.. W odpowiedzi na nasze pismo .W przypadku wystąpienia powtarzających się ataków agresji ze strony tego ucznia, pedagog i wychowawca klasy podejmuje współpracę z PP-P i Policją oraz w porozumieniu z dyrektorem szkoły kieruje wniosek do Sądu o zastosowanie środka wychowawczego zapobiegającego demoralizacji ucznia.. Pod tre ści ą, po prawej stronie umieszczamy zwrot grzeczno ściowy: Z powa żaniem Z wyrazami szacunku a pod nim czytelny, własnor ęczny podpis, nawet je śli tre ść jest wydrukiem z komputera.. Środki dyscyplinujące zastosowane przez szkołę.. Wzór pisma do związku zawodowego w sprawie konsultacji wypowiedzenia stosunku pracy .W kuratoriach oświaty sprawami uczniów zajmują się rzecznicy prawa ucznia lub pracownicy nadzoru pedagogicznego.. Wystarczy tydzień aby wszystko się zmieniło.. Już po raz kolejny spotkałam się z agresją w naszej szkole.Najbardziej martwi mnie to,że niektórzy nauczyciele po prostu na to nie reagują a kiedyś może stać się coś naprawdę poważnego.Uczniowie rozpoczynają bójki z byle powodu.Bardzo prosto!.

Pismo do Dyrektora szkoły o przeniesienie Ucznia do innej klasy.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r.PILNE muszę napisać pismo do oświaty o wydalenie ucznia ze szkoły same argumenty nie starcza ani rozmowa po prostu matka ucznia jest znajomą dyrektora i oni nic z tym nie robią a ten chłopak używa przemocy wobec dzieci nauczycieli np.dusi dziewczynki zabiera rzeczy do nich należące niszczy je nawet uderzył wychowawczynię że straciła przytomność już nie wspominając o .Wniosek o wgląd w sytuację rodzinną ucznia.. SĄD REJONOWY.. Dyrektor szkoły musi zadbać o to, aby obowiązujące w jego szkole dokumenty zawierały regulacje dotyczące rozpatrywania skarg wobec nauczycieli.W klasie 1 publicznej szkoły podstawowej uczy się agresywny uczeń, który krzywdzi dzieci, bije nauczycieli.. Co szkoła może zrobić w takiej sytuacji?. Czy jeśli uczeń mieszka poza obwodem szkoły, dyrektor, który przyjął dziecko do szkoły nieobwodowej, może nakazać rodzicom przeniesienie ucznia do szkoły obwodowej?Pobierz wzór decyzji dyrektora szkoły o skreśleniu ucznia z listy uczniów .. decyzja dyrektora dyrektor szkoły skreślenie ucznia skreślenie z listy uczniów.. Związane z tym procedury powinny określać dokumenty szkolne..

Kontakt rodziców ze szkołą i ich postawa wobec trudności ucznia.

Wzór podania w załączniku.. Promienistych 6, za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.Skarga na nauczyciela to ostateczny, lecz dobry i jedyny sposób, aby sprawy nie zaszły za daleko.. Sporządził: wychowawca/pedagog pieczątka i podpis dyrektora .. Przykładowy wniosek w sprawie zainteresowania się rodziną ucznia .Jak napisać podanie do dyrekcji szkoły o przeniesienie córki do innej klasy.. Niektóre skargi są pisane na specjalnie w tym celu przygotowanych formularzach.. Nadawca pisze skargę, gdy chce interweniować w konkretnej sprawie, powiadomić o zdarzeniu uznanym przez niego za krzywdzące i oczekuje interwencji adresata.. Do naszej redakcji trafiło pismo, wysłane też do kuratorium, w którym rodzice, zaniepokojeni zachowaniem pewnego siedmiolatka, proszą o pomoc.Misją firmy Librus jest wspieranie rozwoju edukacji przez dostarczanie najwyższej klasy rozwiązań wspomagających procesy edukacyjne i zarządzanie oświatą.. Na poniższej stronie prezentujemy zbiór dokumentów do wykorzystania w codziennej pracy Dyrektora szkoły.Propozycje wzorów m.in. wniosków, pism i procedur można wykorzystywać w niezmienionej formie lub modyfikować je zgodnie .Dyrektorzy publicznych szkół podstawowych i gimnazjów kontrolują realizację obowiązku szkolnego przez Ucznia zamieszkałego w obwodzie szkoły..

Podanie o przyjęcie do szkoły.

Zwracam się z prośbą o przedłużenia wakacji, ponieważ jesteśmy przemęczeni obowiązkami, które sa w szkole proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego podania z poważaniem ( podpis ) Polecasz?. W przypadku, kiedy uczeń w dalszym ciągu stwarza zagrożenie dla uczniów i pracowników szkoły, pedagog szkolny w porozumieniu z dyrektorem szkoły i wychowawcą ucznia kieruje wniosek do Sądu Rejonowego, Wydział Rodzinny i Nieletnich o zastosowanie środka wychowawczego zapobiegającego demoralizacji ucznia.. 12.Grochowskiej i moim zdaniem Pani Dyrektor cechuje się pełnym profesjonalizmem i zaangażowaniem w sprawy ucznia i nauczyciela i samej szkoły.. Grzegorz Mruk Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Pl. Metziga 14 64-100 Leszno Dotyczy przyj ęcia dziecka do klasyZdawaliśmy sobie sprawę, iż zatrudnia się go na wniosek dyrektora danej placówki, ale w rozmowie z panią dyrektor poinformowałem ją, że mamy świadomość jak samorządy robią oszczędności na oświacie i w związku z tym sami bezpośrednio zwrócimy się do Organu Prowadzącego z naszą sprawą..

– Skrzywdzilibyśmy go, przenosząc do innej klasy – przekonuje dyrektorka szkoły.

Uczniowie nieprzystosowani społecznie, agresywni, utrudniający pracę na lekcjach to częsty problem szkół, także podstawowych.. Umówić się z innymi rodzicami, że do czasu usunięcia agresywnego dziecka z klasy, wasze dzieci nie będą uczęszczać do szkoły.. Od czterech lat proszą i interweniują: – Odseparujcie agresora, który bluzga i wszczyna bójki!. list oficjalny wzór.. To nie takie trudne jak ci się wydaje!. Decyzję o ich przyznaniu wydaje dyrektor szkoły w porozumieniu z radą .Skarga jest to pismo kierowane do jakiejś instytucji.. Układ.. list oficjalny przykład.. Podanie o wypożyczenie .7.. I o decyzji powiadomić na piśmie kuratorium.. poleca85% Język polski .. Podanie – wzór.adafda Ul Odolańska m Warszawa tel Dyrektor Teatru Guliwer Ul Różana Warszawa Podanie Szanowny Panie Dyrektorze W. sciaga.pl menu .. podanie o przyjęcie do szkoły ponadgimnazjalnej jest w załączniku poleca81% Język polski .. Ale rodzice bardziej boją się o krzywdę, która może spotkać ich dzieci.Umowa użyczenia sprzętu do kształcenia na odległość Pismo w sprawie konsultacji związkowej wypowiedzenia stosunku pracy nauczyciela na podstawie art. 20 Karty Nauczyciela Wzór pisma do związku zawodowego w sprawie konsultacji wypowiedzenia stosunku pracy11.. · ustala w porozumieniu z dyrektorem szkoły oraz pedagogiem (psychologiem) dalsze postępowanie wobec ucznia (uczniów) oraz zastosowanie dalszych sankcji na podstawie statutu szkoły, .. pisemnie lub ustnie informacje na temat wyciągniętych w stosunku do ucznia .„O ustalonych dla ucznia formach, okresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz wymiarze godzin, w którym poszczególne formy będą realizowane, dyrektor szkoły niezwłocznie informuje pisemnie rodziców ucznia.”. Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Instytut Kształcenia Eko-Tur z siedzibą w Warszawie, Al.. przykładowy list oficjalny.Rodzice piątoklasistów z nowosolskiej podstawówki nie wysłali w poniedziałek dzieci na lekcje..

Agresywny uczeń terroryzuje całą klasę. Co robić?

Nauczyciele nie kryją swoich spostrzeżeń. Skala agresji wśród dzieci, także tych najmłodszych, chodzących do pierwszych klas, dramatycznie wzrasta. Na porządku dziennym jest przeklinanie, agresja słowna, przepychanie się, jak również bicie czy rzucanie przedmiotami, niszczenie ich w chwilach zdenerwowania. W wielu klasach codziennie nauczyciele zmagają się z jednym lub kilkoma szczególnie agresywnymi dziećmi, które dezorganizują naukę w całej klasie. Czy jest na to sposób? Zwłaszcza w sytuacji, gdy rodzice agresywnych kilkulatków nie widzą problemu?

Agresja w szkole – szokujące statystyki

Według Ośrodka Rozwoju Edukacji, co dziesiąty uczeń jest nękany w szkole przez rówieśników. W podstawówce połowa uczniów mierzy się z obrażaniem i wyzwiskami, 25% jest wykluczonych z grupy rówieśniczej, a co 10. uczeń jest regularny nękany. Równie niepokojące są dane Najwyższej Izby Kontroli z agresją słowną spotkało się 74% uczniów podstawówki i 43% dzieci. O przemocy fizycznej mówiło 53% uczniów i 15% nauczycieli. Według Instytutu Badań Edukacyjnych chłopcy znacznie częściej stają się ofiarami agresji niż dziewczynki.

Nauczyciel nie ma łatwego zadania. Ciąży na nim obowiązek nauczania około 25 dzieci każdego dnia. Gdy trafi się w klasie jedno dziecko, które nie umie się dostosować do zasad panujących w szkole, cierpi cała klasa. Nauczyciel w praktyce zamiast poświęcić uwagę „grzecznym” dzieciom, koncentruje większość uwagi na trudnym dziecku.

Dlaczego uczeń jest agresywny?

Agresywne zachowanie ucznia nie bierze się znikąd. Zazwyczaj wynika albo z błędów popełnianych przez rodziców w domu (brak jasnych zasad lub nadmiernie autorytarny styl wychowania, częstym źródłem problemów jest przemoc w rodzinie), albo z niekompetencji nauczyciela, który nie potrafi sprostać szczególnym wymogom danego dziecka. Coraz częstym problemem są również zaburzenia zachowania, które wymagają diagnostyki psychiatrycznej. Niestety w tym ostatnim przypadku szczególnie istotna staje się współpraca z rodzicami zaburzonego dziecka. Gdy jednak mama czy tata dziecka nie dopuszczają informacji, że ich dziecko może mieć problem, rozwiązanie go w praktyce staje się bardzo trudne.

Co może zrobić rodzic?

Na agresywne zachowania trzeba reagować. Dzisiaj są różne możliwości informowania o agresywnych zachowaniach, jedną z nich jest e-dziennik. Każdy rodzic za jego pośrednictwem może wysłać wiadomość do nauczyciela wychowawcy agresywnego ucznia, z prośbą o interwencję.

Następnym krokiem jest zgłoszenie problemu do pedagoga szkoły, kolejnym – zgłoszenie pisemne problemu do dyrektora szkoły (dyrektor musi pisemnie ustosunkować się do pisma rodzica). choć niestety rzadko to robi, ma możliwość poinformowania o sytuacji nieletniego agresywnego ucznia sąd rodzinny. Poza tym dyrektor szkoły ma możliwość zgłoszenia problemu do kuratorium z prośbą o przeniesienia ucznia do innej szkoły – art. 68 ust. 3 p.o.

Jeżeli na tym etapie nic się nie zmieni, kolejną możliwością jest interweniowanie w kuratorium oświaty, gdzie należy wysłać pełną dokumentację sprawy, informując o wcześniejszych poczynionych krokach. Wszystkie pisma należy wysyłać listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Niestety interwencja w kuratorium oświaty rzadko rozwiązuje problem, ponieważ instytucja ta w odpowiedzi sprawdza, czy szkoła podjęła odpowiednie działania i uzyskuje odpowiedź, że tak, szkoła próbuje go rozwiązać. Jeżeli szkoła bagatelizuje problem, można zgłosić się o pomoc do organu prowadzącego (wójta, burmistrza czy prezydenta).

Jeśli dziecko jest agresywne i robi krzywdę innym uczniom, warto każdorazowo po spornych sytuacjach udać się z dzieckiem do lekarza i uzyskać informacje o obrażeniach na skórze. Można także umówić się z psychologiem i uzyskać zaświadczenie, że dziecko na skutek sytuacji w szkole jest zestresowane i obawia się o swoje bezpieczeństwo.

Dodatkowo skuteczną strategią może być informowanie policji o każdym zajściu. Należy s

Naruszanie nietykalności cielesnej, utrata poczucia bezpieczeństwa dziecka i ogromny stres to wystarczająco powody, by w razie braku współpracy z rodzicami agresywnego dziecka, oddać sprawę do instytucji, które mogą pomóc.

Agresywny uczeń w szkole? Sprawa w sądzie

Zgłoszenie sprawy nękania czy pobić na policję często kończy się w sądzie rodzinnym. Dziecko może zyskać w szkole nauczyciela wspomagającego, sąd może zdecydować o nadzorach kuratora i wizytach kontrolujących rodzinę.

Jak napisać pismo do dyrektora szkoły z prośbą o interwencję?

Jak napisać pismo do dyrektora szkoły z prośbą o interwencję?

00:00, 18.06.2022 | Materiał przy współpracy z Grzegorz Szwaciński

Pismo do dyrektora szkoły z prośbą o interwencję dotyczy zwykle problemów związanych z trudnym uczniem lub nauczycielem, który nienależycie wywiązuje się ze swoich obowiązków.

Warto pamiętać jednak, że niezależnie od źródła problemów, dyrektor placówki ma obowiązek zapewnienia swoim uczniom bezpieczeństwa, dlatego powinien podjąć w danej sprawie konkretne działania.

Pismo do dyrektora szkoły z prośbą o interwencję

Pismo do dyrektora szkoły powinno być zawsze czytelne i poprawne pod względem językowym, stylistycznym i ortograficznym. Wymaga się, aby zachowywało także określony układ strony – typowy dla podań czy wniosków.

Jak więc przygotować pismo z prośbą o interwencję w kilku krokach?

Podajemy datę i miejsce sporządzenia pisma. Umieszczamy w piśmie swoje dane osobowe – dokument nie powinien być anonimowy. Umieszczamy w piśmie dane adresata, czyli dyrektora szkoły ze zwrotem grzecznościowym, na przykład „Szanowny Panie Dyrektorze”. Opisujemy istotę problemu, czyli powód sporządzenia pisma. Określamy swoje „żądania”, czyli prosimy o interwencję i opisujemy, jak według nas powinna wyglądać. Uzasadniamy wniosek, czyli podkreślamy powagę sytuacji i jej znaczenie dla autora pisma. Wyrażamy prośbę o pozytywne rozpatrzenie pisma. Podpisujemy dokument. Składamy pismo do dyrektora (zwykle za pośrednictwem sekretariatu).

Można też skorzystać z gotowego wzoru pisma <-- do pobrania tutaj. Czego może dotyczyć pismo do dyrektora o interwencję? Z reguły pisma z prośbą o interwencję kierowane do dyrektora szkoły dotyczą złego zachowania: innych uczniów, nauczycieli. W pierwszym przypadku rodzice mogą uskarżać się przede wszystkim na agresywne zachowanie, które objawia się nie tylko przemocą fizyczną. Za agresywnego uznawany jest uczeń, który grozi innym, dręczy dzieci psychicznie, daje im zły przykład swoim stosunkiem do nauczycieli. Takie zachowania są wbrew pozorom równie groźne, co agresja fizyczna i mogą w takową przerodzić się wtedy, kiedy dorośli z otoczenia uczniów nie zareagują na pierwsze sygnały problemu. Z kolei interwencja w sprawie nauczyciela może dotyczyć zarówno zachowań agresywnych - podobnie jak w przypadku ucznia agresji fizycznej i psychicznej - jak i nieprawidłowego wypełniania obowiązków pedagoga. O interwencję można poprosić, kiedy nauczyciel: jednych uczniów traktuje pobłażliwie, a innych stale krytykuje i ocenia w sposób bardziej surowy, dopisuje wymyślone oceny, nie sprawuje nad dziećmi nadzoru w trakcie zajęć lub na wycieczkach, nadużywa zwolnień lekarskich i nie realizuje przez to programu nauczania, przychodzi do szkoły pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Również sytuacje, w których nauczyciel obraża uczniów, stosuje wobec nich agresję słowną lub po prostu przejawia niską kulturę osobistą, podlegają zgłoszeniu do dyrektora, odpowiedzialnego za pracę zatrudnionych pedagogów. Alternatywą dla pisma z prośbą o interwencję jest pisemna skarga w sprawie trudnego ucznia lub nauczyciela, która również powinna wpłynąć do dyrektora w formie pisemnej.

Interwencja w szkole

Współpraca w wychowawcą i pedagogiem szkolnym

Jeśli z rozmów z dzieckiem wynika, że sytuacja w szkole jest poważna musimy umówić się na spotkanie z wychowawcą. Warto poprosić wychowawcę, aby wyznaczył nam osobny termin spotkania (nie związany z terminem zebrania dla rodziców) i przeznaczył na naszą rozmowę ok. 45 min. Do pierwszej rozmowy warto się wcześniej przygotować np. spisać sytuacje przemocy, o których dziecko nam opowiedziało (ich przebieg, okoliczności), aby nasz problem przedstawić w sposób uporządkowany oraz ustalić między sobą (jeśli oboje rodziców bierze udział w rozmowie), jaki jest podział ról i kto przedstawia daną kwestię.

Podczas spotkania z wychowawcą warto:

1. Przedstawić problem – opisać, jak wygląda przemoc wobec dziecka, podać przykłady konkretnych zachowań krzywdzących dziecko.

2. Opisać, w jakim stanie jest obecnie nasze dziecko – jak reaguje na przemoc, jak przeżywa daną sytuację, jakie myśli mu towarzyszą.

3. Opisać, w jaki sposób dziecko samodzielnie próbowało przeciwstawić się przemocy i jakie działania dotychczas podjęli rodzice.

4. Poprosić o przeprowadzenie dyskretnej diagnozy sytuacji, w celu sprawdzenia, czy przemoc rzeczywiście ma miejsce, kto jest sprawcą, jakie formy przemocy są stosowane wobec dziecka. Diagnoza może polegać na obserwacji klasy przez wychowawcę, ale również zebraniu przez wychowawcę informacji od innych osób (np. od innych nauczycieli, od „pozytywnych, neutralnych dzieci”, od poszkodowanego, z anonimowych ankiet).

Uwaga – jeśli nasze dziecko bardzo boi się reakcji sprawców lub klasy na fakt ujawnienie przemocy, musimy bardzo jasno powiedzieć o tym wychowawcy i poprosić o dyplomatyczne i dyskretne działania. Dzieci w starszych klasach boją się, że koledzy z klasy nazwą ich „skarżypytą i donosicielem”. Dlatego tak ważne jest, aby wychowawca swoim działaniem nie pogorszył sytuacji poszkodowanego. Możemy poprosić wychowawcę, aby nie rozmawiał o tym na forum klasy, a w rozmowach z poszczególnymi dziećmi wyraźnie zaznaczył, że to on zauważył przemoc lub inni nauczyciele zwrócili mu na to uwagę.

5. Wysłuchać opinii, refleksji wychowawcy.

6. Ustalić wspólnie z wychowawcą dalsze kroki.

Uwaga: Jeśli wychowawca nie zaobserwował dotychczas żadnych aktów przemocy lub potrzebuje zastanowić się, jakie podjąć działania – warto dać mu czas do namysłu i obserwacji. Możemy umówić się na kolejną rozmowę np za 1-2 tygodnie, aby wówczas przedstawił nam już konkretne pomysły rozwiązania naszego problemu.

Podczas drugiego spotkania z wychowawcą warto:

1. Wysłuchać relacji wychowawcy.

2. Zapytać o pomysł rozwiązania problemu, plan działania.

Uwaga – nie możemy nastawiać się wyłącznie na to, że wychowawca ukarze sprawców. Jeśli istnieje problem przemocy w klasie, szkoła powinna podjąć interwencję w celu rozwiązania sytuacji kryzysowej. Pełne działania obejmują zarówno wsparcie dla poszkodowanego dziecka jak i zmianę zachowania sprawców oraz klasy. Zwykle takie działania trwają dłuższy czas, ale przynoszą bardziej trwałe efekty.

3. Zadeklarować autentyczną chęć współpracy, być otwartym na sugestie wychowawcy dotyczące zachowania własnego dziecka.

Często wychowawca posiada cenne obserwacje na temat zachowania naszego dziecka, które mogą pomóc nam zrozumieć sytuację i umiejętnie na nią zareagować. Jeśli okaże się, że usłyszymy o pewnych zachowaniach czy nawykach naszego dziecka, które mogą być drażniące dla innych, weźmy je pod uwagę. Wychowawca może też zaproponować nam, abyśmy poszukali dla dziecka wsparcia w poradni psychologiczno-pedagogicznej lub innej instytucji. Skorzystajmy.

4. Ustalić z wychowawcą zasady wspólnego kontaktowania się i informowania o sytuacji (np. mailowo, telefonicznie lub osobiście; raz na dwa tygodnie)

Jeśli wychowawca zdecydował się na przeprowadzenie interwencji w klasie. Powinniśmy wytłumaczyć wychowawcy, że regularny kontakt będzie z korzyścią dla obu stron. Wychowawca może być na bieżąco informowany o samopoczuciu poszkodowanego dziecka i dowiedzieć się, czy jego działania odnoszą skutek. A rodzic, wiedząc, jakie działania interwencyjne są prowadzone w szkole, będzie spokojniejszy i bardziej świadomy do czego zmierza nauczyciel.

Od pierwszej rozmowy z wychowawcą warto notować wszystkie wspólne ustalenia, podejmowane przez wychowawcę działania oraz ich efekty. Notatki te w przyszłości mogą pomóc nam zobrazować, w jaki sposób próbowano rozwiązywać problem przemocy wobec naszego dziecka.

W trakcie prowadzenia przez wychowawcę interwencji w klasie powinniśmy uważnie obserwować nasze dziecko, wspierać je, rozmawiać na temat jego odczuć, pomóc mu wypracować nowe sposoby rozwiązywania sytuacji problemowych (jeśli jest taka potrzeba).

W sytuacji gdy wychowawca „nie widzi” problemu przemocy w klasie, możemy:

podjąć jeszcze kilka prób rozmowy, podczas których bardziej szczegółowo opiszemy konkretne sytuacje, jakich doświadcza nasze dziecko lub przygotujemy pisemną relację z przebiegu zdarzeń i poprosimy o rozwiązanie naszego problemu

sprawdzić, czy są inni rodzice, którzy mają ten sam problem, spróbować się z nimi porozumieć i wspólnie umówić na rozmowę z wychowawcą.

Niektóre sytuacje przemocy w klasie są bardzo skomplikowane i trudne do rozwiązania w pojedynkę. Jeśli widzimy, że sytuacja nie ulega poprawie warto zaproponować wychowawcy wspólne spotkanie z pedagogiem szkolnym.

Pedagog/psycholog szkolny posiada zwykle bardzo duże doświadczenie w rozwiązywaniu trudnych sytuacji wśród uczniów. Jeżeli pedagog wspólnie z wychowawcą opracują plan zaradczy i będą współpracować, istnieje większa szansa, że problem zostanie rozwiązany.

Współpraca z Dyrektorem szkoły

Jeśli, pomimo wielokrotnych rozmów z wychowawcą, pedagogiem lub prób rozwiązywania przez nich problemu krzywdzenia, nasze dziecko nadal doświadcza przemocy w szkole, możemy zwrócić się o pomoc do najwyższej instancji w szkole – Dyrektora.

Według Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (Dz.U. z 2003 Nr 6, poz. 69 z późn. zm.) to „Dyrektor zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole lub placówce, a także bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę lub placówkę poza obiektami należącymi do tych jednostek”.

Zwracając się o pomoc do Dyrektora, mamy co najmniej trzy drogi działania:

1. Bezpośrednia rozmowa

Możemy umówić się na rozmowę z Dyrektorem i przedstawić sytuację / problem swojego dziecka oraz poprosić o podjęcie odpowiednich kroków w tej sprawie. Jeśli dotychczasowa współpraca z wychowawcą i pedagogiem była konstruktywna (wychowawca i pedagog starali się rozwiązać problem, ale sytuacja jest zbyt trudna), możemy umówić się na rozmowę z Dyrektorem i jednocześnie poprosić o obecność na spotkaniu wychowawcy/pedagoga.

2. Pisemny wniosek o objęcie dziecka pomocą pedagogiczno-psychologiczną.

Jedno z najnowszych Rozporządzeń Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. Ustaw 7.V.2013 poz. 532) zobowiązuje Dyrektora szkoły do otoczenia szczególną opieką dzieci, które mają trudności związane z przynajmniej jednym z 11 obszarów wymienionych w rozporządzeniu.

Wśród tych obszarów są m.in. sytuacje kryzysowe i traumatyczne, a przemoc rówieśnicza wpisuje się w ten obszar.

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna może zostać udzielona dziecku m. in. z inicjatywy rodziców, dlatego jeśli widzimy, że sytuacja naszego dziecka jest bardzo trudna możemy skierować do Dyrektora szkoły pismo z prośbą o objęcie dziecka pomocą pedagogiczno-psychologiczną.

Dyrektor, w odpowiedzi na wniosek rodziców, zwołuje zwykle zespół, który opracowuje program rozwiązania sytuacji kryzysowej.

Dobry plan zaradczy opracowany przez szkołę może obejmować działania w kilku obszarach:

wsparcia dziecka poszkodowanego/rodziców dziecka poszkodowanego

wsparcia wychowawcy/nauczycieli w rozwiązaniu problemu przemocy w klasie

pracy wychowawczej ze sprawcą/sprawcami przemocy i rodzicami

pracy wychowawczej z klasą.

Należy pamiętać, że szkole zależy na długofalowej poprawie sytuacji (zarówno ochronie dziecka poszkodowanego jak i zmianie sposobu zachowania sprawców czy klasy).

W związku z tym program może obejmować różnorodne działania i przynieść efekt dopiero po pewnym czasie. Musimy uzbroić się w cierpliwość. Zwykle łatwiej jest poczekać na efekty działań szkoły, jeśli wiemy, jaki plan zaradczy jest realizowany. Możemy zatem poprosić o informacje na temat opracowanego planu działania. Dyrektor powinien nam takiej informacji udzielić.

Przytoczone powyżej rozporządzenie daje rodzicom następujące prawo:

„O ustalonych dla ucznia formach, okresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz wymiarze godzin, w którym poszczególne formy będą realizowane, dyrektor szkoły niezwłocznie informuje pisemnie rodziców ucznia.”

3. Pismo do Dyrektora z prośbą o podjęcie działań w związku z doświadczaniem przez dziecko przemocy w szkole.

Gdy sytuacja jest bardzo poważna, np. nasze dziecko boi się chodzić do szkoły z powodu przemocy, ma objawy psychosomatyczne (bóle głowy, brzucha, bezsenność), unika szkoły, ma myśli samobójcze czy objawy depresji, a dotychczasowe działania szkoły nie przyniosły efektów – możemy napisać pismo do Dyrektora szkoły z prośbą o podjęcie działań w związku z doświadczaną przez dziecko przemocą.

Formułując takie pismo warto:

pisać konkretnie, rzeczowo, podając daty, przykłady zdarzeń

opisać dotychczasowe działania i uzasadnić, dlaczego nie przyniosły efektu

opisać, w jakim stanie znajduje się nasze dziecko

unikać języka agresji i żądań natychmiastowej eliminacji sprawców ze szkoły

deklarować chęć współpracy.

Pismo trzeba złożyć do sekretariatu szkoły „za potwierdzeniem odbioru”. Dyrektor szkoły zobowiązany jest odpowiedzieć na pismo bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca.

Do odpowiedzi zobowiązuje Dyrektora Artykuł 237 Kodeksu Postępowania Administracyjnego (Dz.U. z 1960r. Nr 30, poz 788 z późn.zm.), pismo rodzica traktowane jest jako skarga.

Rodzic musi zostać poinformowany o sposobie załatwienia skargi.

Współpraca z Kuratorium Oświaty »

Dokumenty szkolne – Procedury postępowania

PROCEDURY_postepowania.docx

PROCEDURY

POSTĘPOWANIA

NAUCZYCIELI

I INNYCH PRACOWNIKÓW

SZKOŁY PODSTAWOWEJNR 8

W TARNOBRZEGU

W SYTUACJACH

ZAGROŻENIA DZIECI I MŁODZIEŻY

ORAZ W TRUDNYCH SYTUACJACH WYCHOWAWCZYCH

WSTĘP

Podstawowym aktem prawnym regulującym zasady postępowania policji z nieletnimi sprawcami czynów karalnych jest Ustawa z dnia 26 października 1982 roku o postępowaniu w sprawach nieletnich.

Policja zgodnie z art. 37 ustawy, w wypadkach nie cierpiących zwłoki zbiera i utrwala dowody czynów karalnych, w razie potrzeby dokonuje ujęcia nieletniego, a także wykonuje czynności zalecone przez sędziego rodzinnego.

Dokumentem wewnętrznym uściślającym te zasady jest Zarządzenie nr 15/97 Komendanta Głównego Policji z dnia 16 czerwca 1997 roku w sprawie form i metod działań policji w zakresie zapobiegania i zwalczania demoralizacji i przestępczości nieletnich.

Do podejmowania działań interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych w szkole zobowiązuje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowych form działalności wychowawczej i zapobiegawczej wśród dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem. W myśl tego dokumentu szkoły i placówki podejmują działania interwencyjne polegające na powiadomieniu rodziców i policji w sytuacjach kryzysowych, w szczególności, gdy dzieci i młodzież używają, posiadają lub rozprowadzają środki odurzające.

W rozporządzeniu § 10 zobowiązuje szkoły i placówki do opracowania, strategii działań wychowawczych i zapobiegawczych oraz interwencyjnych, wobec dzieci i młodzieży zagrożonej uzależnieniem.

Pozostałe akty prawne:

1. Ustawa z dnia 24.04.1997 o przeciwdziałaniu narkomanii

2. Ustawa z dnia 26.10.1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z późn. zm.

3. Ustawa z dnia 06.04.1990 r. o policji

Wykaz procedur:

I. Procedury postępowania w sytuacjach zachowania agresywnego ze strony uczniów.

II. Procedury postępowania w sytuacjach zachowania przemocowego ze strony uczniów.

III. Procedury postępowania w przypadku zakłócania przez ucznia toku lekcji ( np: wulgarne zachowania w stosunku do rówieśników, nauczyciela, głośne rozmowy, chodzenie po sali bez pozwolenia nauczyciela, brak reakcji na polecenia nauczyciela itp.)

IV. Procedury postępowania w sytuacji posiadania przedmiotów niedozwolonych- niebezpiecznych na terenie szkoły (ostre narzędzia np. nóż, żyletka, kastet itp.)

V. Procedury postępowania w przypadku używania przez ucznia telefonu komórkowego oraz włączonych urządzeń elektronicznych (mp3,mp4, dyktafon itp.) w czasie zajęć:

VI. Procedury postępowania w sytuacji naruszenia nietykalności osobistej nauczyciela lub pracownika szkoły (agresja słowna lub fizyczna ze strony ucznia w stosunku do nauczyciela).

VII. Procedury postępowania w sytuacji stwierdzenia dewastacji mienia szkolnego i cudzej własności.

VIII. Procedury postępowania w przypadku uzyskania informacji, że uczeń, który nie ukończył 18 lat, używa alkoholu lub innych środków w celu wprowadzenia się w stan odurzenia, uprawia nierząd, bądź przejawia inne zachowania świadczące o demoralizacji

IX. Procedury postępowania w przypadku, gdy nauczyciel podejrzewa, że na terenie szkoły znajduje się uczeń będący pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

X. Procedury postępowania w przypadku, gdy nauczyciel znajduje na terenie szkoły substancję przypominającą wyglądem narkotyk.

XI. Procedury postępowania w przypadku podejrzenia, że uczeń posiada przy sobie substancje przypominające narkotyk.

XII. Procedury postępowania w przypadku stwierdzenia palenia tytoniu przez ucznia lub podejrzenia o palenie tytoniu.

XIII. Procedury postępowania w sytuacji wagarów ucznia

XIV. Procedury postępowania w sytuacji wypadku, któremu uległ uczeń w szkole lub na terenie szkoły

XV. Procedury postępowania w przypadku kradzieży

XVI. Procedury postępowania w przypadku stwierdzenia zagrożenia życia dziecka, wobec którego jest stosowana przemoc w rodzinie lub mają miejsce zachowania agresywne.

XVII. Procedury postępowania w przypadku fałszowania przez ucznia dokumentów

XVIII. Procedury postępowania w przypadku podejrzenia, że rodzic zgłaszający się po dziecko jest pod wpływem alkoholu

Definicja zachowania agresywnego i przemocowego

W psychologii agresja oznacza „działanie skierowane przeciwko osobom lub przedmiotom, wywołującym u jednostki niezadowolenie lub gniew”.

Agresja może występować w postaci fizycznej lub słownej, może przejawiać się w formie bezpośredniej – skierowanej na osobę lub rzecz wywołującą uczucie wrogości i w formie przemieszczonej – skierowanej na obiekt zastępczy.

Pojęć agresja i przemoc niejednokrotnie używa się zamiennie. Definicje przemocy zawierają trzy podstawowe kryteria: rodzaj zachowania, intencje i skutki.

Przemoc – to zachowania agresywne i jednocześnie destruktywne w stosunku do innej osoby lub grupy osób, /…/ w wyniku, których inne osoby ponoszą uszczerbek na ciele lub w zakresie funkcji psychicznych.

Jest to bezpośrednie oddziaływanie jednego człowieka na drugiego w celu zmuszenia go, wbrew jego woli, do zmiany zachowań, zmiany systemu wartości bądź poglądów w jakiejś sprawie.

Działanie takie stwarza sytuacje zagrażające bezpieczeństwu fizycznemu lub psychicznemu.

Przemoc powstaje zwykle na podłożu emocjonalnym, ale czasem jest działaniem ściśle i dokładnie zaplanowanym zarówno pod kątem doboru ofiar, zastosowanych form przemocy, a także celów, które napastnik zamierza osiągnąć.

Według J. Mellibrudy przemoc jest zawsze intencjonalna, narusza prawa i dobra osobiste jednostki, zawsze powoduje szkody.

Przemoc ma tendencje do powtarzania się, jest często rozpaczliwym zagłuszeniem poczucia niemocy.

Za przemoc odpowiedzialny jest sprawca, bez względu na to, co zrobiła ofiara. Niektóre przejawy grożenia przemocą są w istocie aktami przemocy.

Czynniki ryzyka wystąpienia zachowań agresywnych i przemocowych mogą tkwić w środowisku rodzinnym, szkolnym lub w grupie rówieśniczej. Zachowania tego typu mogą być również generowane przez środki masowego przekazu czy gry komputerowe albo wynikać z cech osobowych jednostki.

W opracowanych procedurach przyjęto następujące sformułowania i definicje:

Przez zachowanie agresywne rozumie się następujące zachowania:

Celowe popychanie, kopanie

Bójki;

Stworzenie zagrożenia dla życia i zdrowia własnego i innych – posiadanie niebezpiecznych przedmiotów (środki pirotechniczne, łańcuchy, noże, scyzoryki, zapalniczki, kije, itp.), używanie ognia na terenie szkoły, posiadanie niebezpiecznych substancji.

Wulgarne zachowanie, lekceważący i arogancki stosunek do uczniów i pracowników szkoły.

Nie respektowanie regulaminów obowiązujących na terenie szkoły.

Dewastowanie mienia szkolnego i cudzej własności.

Przez zachowanie przemocowe rozumie się:

Dręczenie psychiczne i fizyczne

Zastraszanie

Wymuszanie

Pobicia

Wyzwiska

Nękanie telefonami, e-mailami, nagrywanie filmów, robienie zdjęć, umieszczanie obraźliwych i wulgarnych komentarzy na forach internetowych, itp.

Możliwe podejmowane działania :

Rozmowa z osobą będącą świadkiem zdarzenia (dyrektor, nauczyciel, pracownik obsługi, inna osoba dorosła przebywająca na terenie szkoły, zwracająca uwagę na niewłaściwe zachowanie ucznia)– rozmowa bezpośrednio po zaistniałym zachowaniu sprzecznym z przyjętymi zasadami. Rozmowa ma na celu przypomnienie panujących zasad i zwrócenie uwagi no to, że uczeń nie powinien w taki sposób postępować.

Rozmowa z wychowawcą klasy – następuje po zwróceniu uwagi na niewłaściwe zachowanie innego pracownika szkoły lub ucznia, który był świadkiem danego zdarzenia. Rozmowa ma na celu, podobnie jak wyżej, przypomnienie panujących zasad i zwrócenie uwagi no to, że uczeń nie powinien w taki sposób postępować. Wychowawca informuje ucznia, że jeśli dane zachowanie się powtórzy, zostaną wyciągnięte dalsze konsekwencje. Fakt przeprowadzonej rozmowy z uczniem wychowawca odnotowuje w dzienniku lekcyjnym i informuje rodzica (prawnego opiekuna) osobiście, telefonicznie lub pisemnie np. w zeszycie uwag o zdarzeniu i ewentualnych dalszych konsekwencjach, jeśli dotychczasowe działania nie przyniosą skutku.

Rozmowa z pedagogiem szkolnym – następuje po rozmowie z wychowawcą, jeśli podjęte przez niego działania nie przyniosły skutków. Pedagog szkolny informuje telefonicznie rodziców o przeprowadzonej z dzieckiem rozmowie i prosi o zgłoszenie się w celu omówienia sytuacji, udzielenia pomocy, dalszym postępowaniu itp. Pedagog odnotowuje spotkanie w dzienniku pedagoga szkolnego. W przypadku braku kontaktu z rodzicami bądź niezgłoszenia się rodziców ucznia na wyznaczone spotkanie, pedagog wzywa rodziców listem poleconym.

Rozmowa z dyrektorem szkoły – ma miejsce wówczas, gdy po podjętych przez pedagoga działaniach, uczeń nadal postępuje niewłaściwie. Dyrektor szkoły w rozmowie informuje o tym, że jeśli dane zachowanie nadal będzie się powtarzało to zostaną wobec ucznia wyciągnięte dalsze konsekwencje.

Upomnienie – stosuje się przy najlżejszych przewinieniach. Upomnienie jest odnotowane w dzienniku szkolnym. Upomnienia udziela nauczyciel przedmiotu, wychowawca klasy podczas indywidualnej rozmowy z uczniem.

Nagana – stosuje się, gdy uczeń naruszył normy i zasady panujące w szkole, a uczeń został już ukarany karą upomnienia. Jest odnotowana w dzienniku szkolnym. Nagany udziela wychowawca klasy w obecności uczniów klasy, do której uczęszcza uczeń.

Upomnienie lub nagana dyrektora szkoły – stosuje się je wtedy, gdy uczeń poważnie naruszył normy i zasady panujące w szkole, a uczeń został już ukarany karą upomnienia oraz nagany przez wychowawcę klasy. Dyrektor upomnienia, a następnie nagany może udzielić uczniowi w sposób indywidualny lub w obecności uczniów klasy, do której uczęszcza uczeń.

Upomnienie lub nagana dyrektora szkoły jest odnotowana w dzienniku szkolnym.

Upomnienie pisemne – klasy IV – VIII stosuje się, gdy uczeń poważnie naruszył normy i zasady panujące w szkole, a kary wynikające z WSO są nieskuteczne, ponadto uczeń został już ukarany karą upomnienia i nagany zarówno przez wychowawcę jak i dyrektora szkoły. Upomnienie powoduje natychmiastowe obniżenia oceny z zachowania o jeden stopień. Jest odnotowane w dzienniku szkolnym i arkuszu ocen. Upomnienia pisemnego udziela dyrektor szkoły i zostaje ona wręczona uczniowi w obecności rodziców ( prawnych opiekunów).

Nagana pisemna – klasy IV-VIII nagana skutkuje natychmiastowym obniżeniem oceny z zachowania do oceny nagannej i odpowiednim wpisem w dzienniku szkolnym i arkuszu ocen. Stosuje się ją w przypadku znacznego, drastycznego, złamania reguł i zasad panujących na terenie szkoły, bądź czynu o bardzo dużej szkodliwości, w przypadku, jeżeli inne kary wynikające z WSO nie odnoszą właściwych skutków wychowawczych, a uczeń został już ukarany upomnieniem pisemnym. Nagany pisemnej udziela dyrektor szkoły i zostaje ona wręczona uczniowi w obecności rodziców, prawnych opiekunów.

O terminie wręczenia upomnienia lub nagany pisemnej wychowawca klasy powiadamia rodziców na piśmie, a w razie niezgłoszenia się rodziców ( prawnych opiekunów) do szkoły, upomnienie lub nagana zostają wysłane listem poleconym.

Podejmując interwencje wobec uczniów klas I –III należy mieć na uwadze, iż jest to początek procesu uczenia się zachowań zgodnych z obowiązującymi normami społecznymi. Uświadamianie konsekwencji takich zachowań, umożliwienie dokonania przez ucznia rozróżnienia co dobre, a co złe w zaistniałej sytuacji powinno mieć pierwszeństwo przed stosowaniem kar statutowych. Zatem nagana stosowana wobec uczniów klas I-III skutkuje odpowiednim wpisem w arkuszu ocen, gdy upomnienie ustne nie odnosi skutku i nie zauważa się poprawy zachowania ucznia.

Powiadomienie sądu rodzinnego, policji – jeżeli szkoła wykorzysta wszystkie dostępne jej środki oddziaływań wychowawczych (rozmowa z uczniem, jego rodzicami,spotkania z pedagogiem szkolnym, psychologiem z poradni psychologiczno – pedagogicznej, zastosowane kary statutowe), a ich zastosowanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, dyrektor szkoły lub pedagog szkolny powiadamia sąd rodzinny lub policję. Podobnie gdy rodzice ucznia bądź jego prawni opiekunowie odmawiają współpracy tj. nie wstawiają się do szkoły na wezwania, nadzór rodziców nad dzieckiem jest niedostateczny bądź rodzice odmawiają współpracy z poradnią psychologiczno – pedagogiczną wówczas szkoła kieruje sprawę ucznia do Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu III Wydział Rodzinny i Nieletnich.

Przeniesienie do innej szkoły – Stosuje się ją w przypadku znacznego, drastycznego, złamania reguł i zasad panujących na terenie szkoły, bądź czynu o bardzo dużej szkodliwości, w przypadku jeżeli inne kary wynikające z WSO nie odnoszą właściwych skutków wychowawczych, a uczeń został już ukarany upomnieniem i naganą udzieloną pisemnie oraz przeniesieniem do innej klasy, zawiadomiony został sąd rodzinny i toczy się wobec ucznia postępowanie, a uczeń w dalszym ciągu nie poprawia swojego zachowania, a jego obecność w szkole wpływa demoralizująco na innych uczniów. Przeniesienie może nastąpić na wniosek dyrektora szkoły do kuratora oświaty. Wniosek musi zawierać uzasadnienie problemu, który dyrektor szkoły przedstawia na posiedzeniu rady pedagogicznej. Uchwałę rady, wykaz ze statutu, mówiący o możliwym przeniesieniu oraz wszystkie pozostałe dokumenty w tym opis działań, które podejmowała dotychczas szkoła dyrektor szkoły dołącza do składanego wniosku.

I. Procedury postępowania w sytuacjach zachowania agresywnego ze strony uczniów

W każdym przypadku, gdy uczeń jest świadkiem wypadku, pobicia, agresywnego zachowania bądź innego zdarzenia sprzecznego z normami i zasadami obowiązującymi na terenie szkoły natychmiast zgłasza zaistnienie danego faktu najbliżej znajdującej się osobie dorosłej:

 pracownikowi szkoły

 nauczycielowi

 wychowawcy

pedagogowi szkolnemu

 dyrektorowi szkoły

W sytuacjach objętych procedurami uczeń ma obowiązek podporządkować się poleceniom wszystkich pracowników szkoły.

Procedura zachowania się w przypadku czynu o stosunkowo niskiej szkodliwości (np. celowe popchnięcie, kopnięcie, przezwanie, używanie wulgaryzmów):

Pracownik szkoły

Zdecydowanie i stanowczo , nie wdając się w dyskusje, przerywa negatywne zachowanie sprawcy wobec ofiary.

Rozdzielenie stron .

Ustalenie granic : nie dopuszczenie do przejawów agresji wobec siebie jako osoby interweniującej.

Rozmowa z uczniem – zwrócenie uwagi na jego niewłaściwe zachowanie.

Zgłoszenie zaistniałego zdarzenia wychowawcy klasy .

Wychowawca

Rozmowa z uczniem, uczniami- upomnienie wychowawcy i odpowiedni zapis w dzienniku szkolnym.

Gdy dane zdarzenie powtórzy się więcej niż 2 razy – poinformowanie rodziców o zaistniałym fakcie

Gdy uczeń nadal przejawia niewłaściwe zachowanie wychowawca kieruje go do pedagoga szkolnego.

W przypadku braku poprawy zachowania ucznia mimo rozmowy z pedagogiem szkolnym , spotkania z rodzicami, wychowawca klasy udziela nagany uczniowi i informuje o tym fakcie dyrektora szkoły.

Pedagog szkolny

1. Przeprowadza z uczniem indywidualną rozmowę.

2 .Informuje w sposób telefoniczny lub pisemny rodziców, ustalając termin wspólnego spotkania dotyczącego sposobów zapobiegających ponownym, podobnym zachowaniom.

3 .W przypadku braku poprawy zachowania ucznia, pedagog szkolny informuje wychowawcę klasy oraz dyrektora szkoły o konieczności zastosowania kary nagany lub kar wynikających ze Statutu Szkoły.

Dyrektor szkoły

udzielaupomnienia ustnego bądź pisemnego, a następnie nagany ustnej lub pisemnej co skutkuje obniżeniem oceny z zachowania.

Jeżeli pomimo zastosowania kar wynikających ze Statutu Szkoły w tym upomnienie i nagana, uczeń w dalszym ciągu nie poprawia swojego zachowania, dyrektor szkoły lub pedagog szkolny zawiadamiają Sąd Rodzinny lub Policję.

Jeżeli powyższe działania nie skutkują, dyrektor szkoły powiadamia Organ Nadzoru Pedagogicznego i Organ Prowadzący o demoralizującym wpływie zachowania ucznia na innych uczniów, dotychczasowych działaniach profilaktycznych zastosowanych przez szkołę i wszczyna procedurę przeniesienia ucznia do innej szkoły.

Procedura zachowania się w przypadku czynu o dużej szkodliwości (bójki, stworzenie zagrożenia dla życia i zdrowia siebie lub innych, uszkodzenie ciała itp):

1.W przypadku zaobserwowania (zgłoszenia przez innych- ucznia, pracownika szkoły) agresji nauczyciel bądź pracownik obsługi, zdecydowanie i stanowczo przerywa to zachowanie, rozdziela strony.

2.Osoba interweniująca identyfikuje uczniów biorących udział w zdarzeniu (ofiara, agresor, świadek), ustala klasę, imiona i nazwiska uczniów.

3.Informuje wychowawcę( w przypadku jego nieobecności pedagoga szkolnego lub wicedyrektora lub dyrektora szkoły, którzy przejmują czynności wychowawcy niżej opisane) klasy o zaobserwowanym, zgłoszonym incydencie.

4.Wychowawca przeprowadza rozmowę z uczniem/uczniami, świadkami w celu ustalenia okoliczności zdarzenia, udziela stosownych pouczeń.

5.Wychowawca sporządza notatkę o zdarzeniu w dzienniku lekcyjnym(opis zdarzenia, osoby uczestniczące, sprawca, poszkodowany, nazwisko osoby interweniującej )

6.Wychowawca telefonicznie informuje rodziców/opiekunów ucznia/uczniów – uczestników zdarzenia o zaistniałej sytuacji i wzywa do natychmiastowego wstawienia się do szkoły.

7.Wychowawca klasy powiadamia pedagoga szkolnego, który informuje dyrektora szkoły o zdarzeniu i podejmuje odpowiednie kroki tj. rozmowa z uczniem/uczniami, informująca o poważnym naruszeniu obowiązujących zasad, wysłuchanie uczestników zdarzenia, świadków, poinformowanie o dalszym toku postępowania, ustalenie z rodzicami wspólnych działań wychowawczych, przewidujących ewentualne wykonanie badań psychologiczno – pedagogicznych ucznia i terapię rodzinną na terenie poradni psychologiczno- pedagogicznej )

Jeżeli rodzice odmawiają współpracy ze szkołą oraz poradnią psychologiczno – pedagogiczną, pedagog szkolny bądź dyrektor szkoły pisemnie zwraca się do Sądu Rodzinnego z prośbą o wgląd w sytuację rodzinną ucznia i zajęcie odpowiedniego stanowiska w sprawie.

8.Wychowawca klasy bądź Dyrektor szkoły w porozumieniu z pedagogiem szkolnym ustala rodzaj kary (zgodnie ze Statutem Szkoły) i powiadamia rodziców o rodzaju zastosowanych kar oraz o dalszych konsekwencjach w przypadku braku poprawy tj . upomnieniu lub naganie dyrektora szkoły, ustnym lub pisemnym wpisanymi do dziennika lub arkusza ocen, skutkującymi obniżeniem oceny z zachowania, nawet do nagannego, przeniesieniem do innej klasy, powiadomieniu odpowiednich instytucji (sądu, policji), wszczęciem postępowania dotyczącego przeniesienia do innej szkoły.

9. Objęcie ucznia/uczniów działaniami terapeutycznymi tj. indywidualnymi zajęciami z pedagogiem szkolnym, zajęciami socjoterapeutycznymi na terenie poradni, spisaniem kontraktu z uczniem w obecności rodziców.

W przypadku zdarzenia o szczególnie drastycznym przebiegu (stwarzającego zagrożenie dla zdrowia lub życia) wychowawca, nauczyciel, pracownik obsługi zobowiązany jest:

a)niezwłocznie powiadomić o tym fakcie pedagoga szkolnego oraz dyrekcję szkoły, która wzywa rodziców, kuratora jeśli np. sprawuje nadzór w rodzinie oraz odpowiednie służby tj. policję bądź pogotowie,

b)jeśli musi udzielić pierwszej pomocy lub w jego ocenie nie może oddalić się z miejsca zdarzenia wskazuje osobę, która poinformuje dyrekcję o zaistniałym fakcie.

Dalszy tok postępowania prowadzi policja

W przypadku drastycznego złamania reguł i zasad panujących na terenie szkoły przez ucznia bądź dopuszczenia się przez niego czynu o bardzo dużej szkodliwości dyrektor szkoły udziela uczniowi nagany pisemnej. Nagana skutkuje natychmiastowym obniżeniem oceny z zachowania do oceny nagannej i odpowiednim wpisem w dzienniku szkolnym i arkuszu ocen. Nagana zostaje wręczona uczniowi w obecności rodziców/prawnych opiekunów.

Każdorazowo z przebiegu sytuacji sporządza się notatkę służbową.

II. Procedury postępowania w sytuacjach zachowania przemocowego ze strony uczniów

W tym przypadku stosuje się procedury takie jak w przypadku zachowania agresywnego o dużej szkodliwości.

III. Procedury postępowania w przypadku zakłócania przez ucznia toku lekcji ( np: wulgarne zachowania w stosunku do rówieśników, nauczyciela, głośne rozmowy, chodzenie po sali bez pozwolenia nauczyciela, brak reakcji na polecenia nauczyciela itp.)

Nauczyciel

1. Słowne zwrócenie uwagi na niewłaściwe zachowanie ucznia; próba uspokojenia sytuacji

w klasie;

2. W przypadku konfliktu między uczniami – rozdzielenie stron;

3. W przypadku braku reakcji ze strony ucznia – poinformowanie o dalszychkonsekwencjach zgodnych ze Statutem Szkoły, narzucenie uczniowi zmiany miejsca

4. Po lekcji, na której doszło do zakłóceń nauczyciel przeprowadza rozmowę z uczniem/uczniami, zwraca uwagę na niewłaściwe zachowanie i dalsze konsekwencje

5. W przypadku braku poprawy zachowania lub powtórzenia się zachowania ucznia nauczyciel upomina ucznia sporządzając odpowiednią adnotację w dzienniku szkolnym.

Niedopuszczalne jest wypraszanie przeszkadzającego ucznia z sali lekcyjnej oraz wysyłanie go w czasie lekcji do wychowawcy, pedagoga szkolnego lub dyrekcji szkoły

6. W przypadku otrzymania trzeciej uwagi negatywnej od danego nauczyciela na przedmiocie, nauczyciel ten zobowiązany jest do poinformowania wychowawcy klasy oraz kontaktu z rodzicem i omówienia z nim problemu. Spotkanie z rodzicem nauczyciel odnotowuje w dzienniku.

7. W sytuacjach wyjątkowo trudnych nauczyciel prowadzący zajęcia może poprosić o pomoc pedagoga szkolnego.

Nauczycielowi wówczas nie wolno opuszczać klasy. Nauczyciel informuje pedagoga szkolnego o niewłaściwym zachowaniu ucznia/uczniów za pośrednictwem osoby godnej zaufania np. przewodniczącego klasy lub jego zastępcy, a wychowawcę klasy osobiście, po zakończonej lekcji. Nie należy zakłócać toku lekcji innym nauczycielom (np. wychowawcom, których uczniowie przeszkadzali)

Pedagog

1. Pedagog zobowiązany jest udać się do wskazanej klasy i ustalić tożsamość przeszkadzających uczniów, a następnie zabrać ich z sali lekcyjnej do swojego gabinetu lub w uzasadnionych przypadkach do gabinetu dyrektora szkoły.

2. Pedagog szkolny przeprowadza rozmowę dyscyplinującą z uczniem/uczniami, przypomina o konsekwencjach wynikających z WSO lub Statutu Szkoły i informuje, że w przypadku ponownego trafienia ucznia do gabinetu, rozmowa odbędzie się w obecności wezwanych do szkoły rodziców.

3.Jeżeli natomiast uczeń w rażący sposób złamał zasady pracy na lekcji, pedagog bezzwłocznie powiadamia Dyrektora Szkoły i wzywa rodziców do natychmiastowego przybycia do szkoły

4.Pedagog szkolny informuje rodziców o zachowaniu ucznia, ewentualnych karach lub dalszych konsekwencjach. Wraz z rodzicami ustala najlepszy z możliwych sposób pokonania trudności przejawianych przez dziecko, zobowiązuje rodzica do wzmożonej kontroli, częstszego kontaktu z wychowawcą klasy, w razie potrzeby organizuje pomoc psychologiczno – pedagogiczną zarówno uczniowi jak i jego rodzicowi. Jeśli to możliwe w rozmowie bierze także udział wychowawca klasy, do której uczęszcza uczeń/

5. Dalsze rażące zakłócanie toku lekcji przez ucznia wiąże się z zastosowaniem kar przewidzianych w Statucie Szkoły bądź konsekwencjami wyciąganymi przez dyrektora szkoły.

Dyrektor szkoły udzielaupomnienia ustnego bądź pisemnego, a następnie nagany ustnej lub pisemnej co skutkuje obniżeniem oceny z zachowania.

Jeżeli pomimo zastosowania kar wynikających ze Statutu Szkoły w tym upomnienia i nagany, aż do przeniesienia do innej klasy uczeń w dalszym ciągu nie poprawia swojego zachowania, dyrektor szkoły lub pedagog szkolny zawiadamiają Sąd Rodzinny.

Jeżeli powyższe działania nie skutkują, dyrektor szkoły powiadamia Organ Nadzoru Pedagogicznego i Organ Prowadzący o demoralizującym wpływie zachowania ucznia na innych uczniów, dotychczasowych działaniach profilaktycznych zastosowanych przez szkołę i wszczyna procedurę przeniesienia ucznia do innej szkoły.

Każdorazowo z przebiegu sytuacji sporządza się notatkę służbową.

IV. Procedury postępowania w sytuacji posiadania przedmiotów niedozwolonych – niebezpiecznych (ostre narzędzia np. nóż, żyletka, łańcuch,kastet itp.)na terenie szkoły (w tym materiałów wybuchowych)

Wszyscy pracownicy szkoły zobowiązani są do:

Nakłonienia ucznia do oddania niebezpiecznego przedmiotu , (jeżeli uczeń odmawia oddania przedmiotu zabronionego należy go poinformować, ze ma obowiązek oddać niebezpieczny przedmiot do depozytu)

Powiadomienie wychowawcy klasy .

W przypadku dalszej odmowy , uczeń ponosi konsekwencje za złamanie regulaminu szkolnego zgodnie z WSO – w przypadku, gdy użycie zabronionego przedmiotu może stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia należy

Natychmiastowo powiadomić pedagoga szkolnego i dyrektora szkoły i podjąć działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa innym uczniom- odizolowanie ucznia .

Wychowawca klas i pedagog szkolny:

Wezwanie rodziców (prawnych opiekunów) do szkoły, powiadomienie o konsekwencjach czynu.

Powiadomienie kuratora sądowego, gdy uczeń jest pod jego opieką.

Zastosowanie kary wynikającej z WSO.

Dyrektor szkoły:

Wezwanie policji – w przypadku, gdy użycie zabronionego przedmiotu może stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia.

Rewizja przeprowadzona przez policję w obecności rodziców ucznia lub jeżeli rodzice odmówią przybycia w obecności nauczyciela, wychowawcy, pedagoga szkolnego lub dyrektora.

Jeżeli pomimo tego uczeń nie poprawia zachowania zastosowanie kar wynikających ze Statutu Szkoły, aż do przeniesienia do innej klasy i zawiadomienia Sądu Rodzinnego.

Jeżeli uczeń w dalszym ciągu nie poprawia zachowania dyrektor szkoły powiadamia Organ Nadzoru Pedagogicznego i Organ Prowadzący o demoralizującym wpływie zachowania ucznia na innych uczniów i dotychczasowych działaniach profilaktycznych zastosowanych przez szkołę i wszczyna procedury przeniesienia ucznia do innej szkoły.

Każdorazowo z przebiegu sytuacji sporządza się notatkę służbową.

W przypadku znalezienia na terenie szkoły broni, materiałów wybuchowych, innych niebezpiecznych substancji lub przedmiotów, należy zapewnić bezpieczeństwo przebywającym na terenie szkoły osobom, uniemożliwić dostęp osób postronnych do tych przedmiotów i wezwać policję – tel. 997 lub 112.

V. Procedury postępowania w przypadku używania przez ucznia telefonu komórkowego oraz włączonych urządzeń elektronicznych (mp3,mp4, dyktafon itp.) w czasie zajęć:

1.Podczas trwania zajęć szkolnych obowiązuje całkowity zakaz używania telefonów

komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych (aparaty powinny być wyłączone

i schowane). Zakaz ten dotyczy również wszelkich zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych

organizowanych przez szkołę, np. lekcja w muzeum.

2.Uczniowie przynoszą do szkoły telefony komórkowe, odtwarzacze i inny sprzęt

elektroniczny na własną odpowiedzialność.

3.Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za zniszczenie lub zagubienie czy kradzież sprzętu,

poza zdeponowanym u dyrektora szkoły.

4.Telefon komórkowy oraz sprzęt elektroniczny ( np. odtwarzacze MP) nie mogą być włączone na lekcjach. Można z nich korzystać tylko w czasie przerw.

5.Nie wolno filmować i fotografować nauczycieli, innych pracowników szkoły oraz uczniów

bez ich wiedzy i zgody.

6.Nie wolno nagrywać przebiegu lekcji bez zgody nauczyciela prowadzącego. Dotyczy to

nagrań zarówno z telefonu, jak i dyktafonu czy odtwarzacza MP.

7.W czasie trwania lekcji nie można korzystać z odtwarzaczy MP, nie można także korzystać ze słuchawek. Sprzęt powinien być wyłączony i znajdować się w torbie szkolnej.

8. W przypadku gdy uczeń korzysta ze sprzętu elektronicznego podczas lekcji nauczyciel

wydaje polecenie całkowitego wyłączenia urządzenia i odłożenia go na biurko

nauczyciela.

9.W przypadku kiedy zdarzenie miało miejsce po raz pierwszy nauczyciel po zakończonej lekcji poucza ucznia, przypominając mu zapis w Statucie Szkoły i zwraca telefon.

10. W przypadku kiedy uczeń odmawia oddania telefonu lub innego urządzenia bądź uczeń był już pouczony przez nauczyciela wówczas nauczyciel informuje wychowawcę klasy do której uczęszcza uczeń.

11.Wychowawca udziela uczniowi nagany wychowawcy klasy (wpis do dziennika klasowego) i zawiadamia o tym fakcie rodziców/opiekunów prawnych.

12.Rozmowa wychowawcy z uczniem w obecności rodziców, podjęcie wspólnych oddziaływań wychowawczych.

12.Jeżeli uczeń w dalszym ciągu nie poprawia zachowania, wychowawca powiadamia pedagoga szkolnego

13.Pedagog przeprowadza rozmowę z uczniem oraz jego rodzicami, informując , iż jeśli uczeń nie poprawi swojego zachowania to wdrożone zostaną kolejne procedury tj. powiadomienie dyrektora i zastosowanie kar przewidzianych w WSO oraz Statucie Szkoły.

14. W przypadku dalszego lekceważenia przez ucznia zakazu używania telefonu na lekcji , wychowawca lub pedagog szkolny informują dyrektora szkoły.

15. Dyrektor szkoły w porozumieniu z wychowawcą oraz pedagogiem szkolnym decyduje o formie kary przewidzianej dla ucznia, zgodnej z WSO lub Statutem Szkoły

Wychowawca, pedagog szkolny bądź dyrektor ma prawo odebrać uczniowi urządzenie (po uprzednim powiadomieniu go, że należy je wyłączyć). Urządzenie jest przekazywane dyrektorowi szkoły do depozytu. Zatrzymane w depozycie urządzenie może odebrać jedynie rodzic lub prawny opiekun ucznia.

Uczeń, któremu odebrano telefon otrzymuje odpowiedni wpis w dzienniku szkolnym.

Każdorazowo z przebiegu sytuacji sporządza się notatkę służbową.

VI. Procedury postępowania w sytuacji naruszenia nietykalności osobistej nauczyciela lub pracownika szkoły (agresja słowna lub fizyczna ze strony ucznia w stosunku do nauczyciela)

Nauczyciel lub inny pracownik szkoły:

Natychmiastowe powiadomienie wychowawcy, dyrektora, pedagoga szkolnego.

Wychowawca, pedagog szkolny:

Powiadomienie rodziców ( prawnych opiekunów) o zaistniałym zdarzeniu

Dyrektor szkoły:

Przeprowadzenie rozmowy z uczniem/uczniami oraz świadkiem/świadkami zdarzenia w obecności pedagoga szkolnego i rodziców ( prawnych opiekunów)

W przypadku drastycznego naruszenia nietykalności osobistej nauczyciela lub innego pracownika szkoły powiadomienie policji przez dyrektora szkoły.

Uruchomienie procedur wynikających z WSO..

Jeżeli pomimo tego uczeń nie poprawia zachowania zastosowanie kar wynikających ze Statutu Szkoły aż do przeniesienia do innej klasy i zawiadomienia Sądu Rodzinnego.

Jeżeli uczeń w dalszym ciągu nie poprawia zachowania dyrektor szkoły powiadamia Organ Nadzoru Pedagogicznego i Organ Prowadzący o demoralizującym wpływie zachowania ucznia na innych uczniów i dotychczasowych działaniach profilaktycznych zastosowanych przez szkołę i wszczyna procedury przeniesienia ucznia do innej szkoły.

Każdorazowo z przebiegu sytuacji sporządza się notatkę służbową.

VII. Procedury postępowania w sytuacji stwierdzenia dewastacji mienia szkolnego i cudzej własności

Zniszczenie rzeczy to czyn zabroniony przez art. 288 k.k. polegający na niszczeniu cudzej rzeczy, uszkodzeniu jej lub uczynieniu niezdatną do użytku. Cudzą rzeczą jest również rzecz należąca do szkoły, jako jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej. Pod pojęciem uszkodzenia rozumie się każde naruszenie materii rzeczy np.: zniszczenie deski sedesowej, podajników ręczników papierowych, ławki itp.)

W przypadku, gdy uczeń dewastuje mienie szkolne lub cudzą własność należy podjąć następujące działania.

1. Powstrzymać sprawcę, jeśli jest się bezpośrednim świadkiem zdarzenia.

2. W przypadku braku możliwości ustalenia sprawcy lub sprawców należy podjąć działania, mające na celu ustalenie winnych, poprzez rozmowę ze wszystkimi osobami, które mogły znajdować się na miejscu zdarzenia.

3.Po ustaleniu sprawcy szkody Dyrektor szkoły wzywa rodziców/opiekunów prawnych sprawcy zdarzenia, w celu pokrycia kosztów dewastacji.

4. W przypadku braku właściwej reakcji rodziców/ opiekunów Dyrektor może powiadomić o zdarzeniu policję

5. W przypadku szkody, której wartość przekracza 250 zł Dyrektor szkoły obligatoryjnie powiadamia o zdarzeniu policję

6. Zastosowanie kar wynikających ze Statutu, aż do przeniesienia do innej klasy, a w przypadku braku poprawy zachowania powiadomienie Sądu Rodzinnego

7 . Jeżeli uczeń w dalszym ciągu nie poprawia zachowania dyrektor szkoły powiadamia Organ Nadzoru Pedagogicznego i Organ Prowadzący o demoralizującym wpływie zachowania ucznia na innych uczniów, dotychczasowych działaniach profilaktycznych zastosowanych przez szkołę i wszczyna procedury przeniesienia ucznia do innej szkoły.

Każdorazowo z przebiegu sytuacji sporządza się notatkę służbową.

VIII. Procedury postępowania w przypadku uzyskania informacji, że uczeń, który nie ukończył 18 lat, używa alkoholu lub innych środków w celu wprowadzenia się w stan odurzenia, uprawia nierząd, bądź przejawia inne zachowania świadczące o demoralizacji, nauczyciel powinien podjąć następujące kroki:

Przekazać uzyskaną informację wychowawcy klasy .

Wychowawca informuje o fakcie dyrektora szkoły i pedagoga szkolnego .

Wychowawca wzywa do szkoły rodziców (prawnych opiekunów) ucznia i przekazuje im uzyskaną informację. Przeprowadza rozmowę z rodzicami ( prawnymi opiekunami) oraz uczniem w obecności pedagoga szkolnego. W przypadku potwierdzenia informacji, zobowiązuje ucznia do zaniechania negatywnego postępowania, rodziców zaś bezwzględnie do szczególnego nadzoru nad dzieckiem. W toku interwencji profilaktycznej może zaproponować rodzicom skierowanie dziecka do specjalistycznej placówki i udział dziecka w programie terapeutycznym.

Wychowawca stosuje sankcje zgodnie z WSO.

Jeżeli rodzice (prawni opiekunowie) odmawiają współpracy lub nie stawiają się do szkoły , a nadal z wiarygodnych źródeł napływają informacje o przejawach demoralizacji ich dziecka, dyrektor szkoły pisemnie powiadamia o zaistniałej sytuacji sąd rodzinny lub policję (specjalistę ds. nieletnich ).

Podobnie, w sytuacji gdy, szkoła wykorzysta wszystkie dostępne jej środki oddziaływań wychowawczych, (rozmowa z rodzicami przeprowadzona przez dyrektora szkoły, ostrzeżenie ucznia, spotkania z pedagogiem itp.) , a ich zastosowanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, dyrektor szkoły powiadamia sąd rodzinny lub policję. Dalszy tok postępowania leży w kompetencji tych instytucji.

Każdorazowo z przebiegu sytuacji sporządza się notatkę służbową.

IX. Procedury postępowania w przypadku, gdy nauczyciel podejrzewa, że na terenie szkoły znajduje się uczeń będący pod wpływem alkoholu, narkotyków i innych substancji odurzających, powinien podjąć następujące kroki:

1. Powiadamia o swoich przypuszczeniach wychowawcę klasy i pedagoga szkolnego.

2. W razie konieczności odizolowuje ucznia od reszty klasy, ale ze względów bezpieczeństwa nie pozostawia go samego; stwarza warunki, w których nie będzie zagrożone jego życie ani zdrowie.

3. W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia udziela pierwszej pomocy , wzywa pogotowie ratunkowe i zawiadamia o tym fakcie pedagoga szkolnego i dyrektora szkoły

5. Wychowawca lub pedagog wzywa do szkoły rodziców (prawnych opiekunów) ucznia i przekazuje im uzyskaną informację, zobowiązuje ich do niezwłocznego odebrania ucznia ze szkoły.

6. Wychowawca lub pedagog przeprowadza rozmowę z rodzicami oraz z uczniem, w ich obecności, informuje o dalszych procedurach, ustala wspólne oddziaływania wychowawcze, stosuje sankcje wynikające z WSO.

Dyrektor szkoły:

Zawiadamia najbliższą jednostkę policji , gdy rodzice ucznia będącego pod wpływem alkoholu lub środków odurzających , odmawiają przyjścia do szkoły, a jest on agresywny, bądź swoim zachowaniem daje powód do zgorszenia albo zagraża życiu lub zdrowiu innych osób.

W przypadku stwierdzenia stanu nietrzeźwości, policja ma możliwość przewiezienia ucznia do izby wytrzeźwień, na czas niezbędny do wytrzeźwienia (maksymalnie do 24 godzin). O fakcie umieszczenia zawiadamia się rodziców/opiekunów oraz sąd rodzinny jeśli uczeń nie ukończył 18 lat.

Dyrektor stosuje sankcje wynikające z WSO

Jeżeli powtarzają się przypadki , w których uczeń (przed ukończeniem 18 lat) znajduje się pod wpływem alkoholu lub narkotyków na terenie szkoły, to dyrektor szkoły ma obowiązek powiadomienia o tym policji ( specjalisty ds. nieletnich ) lub sądu rodzinnego .

W każdym tego typu przypadku uczeń otrzymuje naganępisemną a w przypadku dalszego występowania podobnych przypadków dyrektor stosuje sankcje wynikające ze Statutu Szkoły aż do procedur przeniesienia ucznia do innej szkoły.

Każdorazowo z przebiegu sytuacji sporządza się notatkę służbową.

X. Procedury postępowania w przypadku, gdy nauczyciel znajduje na terenie szkoły substancję przypominającą wyglądem narkotyk powinien podjąć następujące kroki:

Nauczyciel zachowując środki ostrożności , w obecności drugiej osoby zabezpiecza substancję przed dostępem do niej osób niepowołanych oraz ewentualnym jej zniszczeniem do czasu przyjazdu policji, próbuje (o ile to jest możliwe w zakresie działań pedagogicznych) ustalić, do kogo znaleziona substancja należy.

O zaistniałym fakcie informuje dyrektora szkoły , który ma obowiązek wezwać policję

Po przyjeździe policji niezwłocznie przekazuje zabezpieczoną substancję i przekazuje informacje dotyczące szczegółów zdarzenia.

Dalsze postępowanie prowadzi policja

Każdorazowo z przebiegu sytuacji sporządza się notatkę służbową.

XI . Procedury postępowania w przypadku podejrzenia, że uczeń posiada przy sobie substancję przypominającą narkotyk, dopalacze

Nauczyciel lub inny pracownik szkoły:

Powiadomienie wychowawcy, pedagoga i dyrektora szkoły .

Nauczyciel w obecności innej osoby (wychowawcy, dyrekcji, pedagoga szkolnego ) ma prawo zażądać, aby uczeń przekazał mu podejrzaną substancję, pokazał zawartość torby itp. Nauczycielowi nie wolno (nie ma prawa) samodzielnie przeszukać odzieży ani torby ucznia – jest to czynność zastrzeżona dla policji.

W przypadku oddania nauczycielowi przez uczniapodejrzanej substancji , szkoła przekazuje ją niezwłocznie policji .

Wychowawca, pedagog szkolny:

Powiadomienie o zaistniałym fakcie rodziców/prawnych opiekunów ucznia i wezwanie do natychmiastowego stawiennictwa w szkole lub miejscu przebywania ucznia.

W przypadku, gdy uczeń odmawia oddania substancji , dyrektor szkoły powiadamia policję, policja w obecności rodziców ucznia przeprowadza rewizję.

Wychowawca, pedagog szkolny i dyrektor szkoły przeprowadzają rozmowę z uczniem i jego rodzicami, ustalają dalsze działania wychowawcze i informują o dalszych procedurach postępowania.

W przypadku potwierdzenia, że podejrzana substancja jest narkotykiem lub środkiem odurzającym stosuje się sankcje wynikające z WSO i udziela się uczniowi upomnienia lub nagany pisemnej.

Rodzice muszą być świadomi, że policja przekazuje sprawę Sądowi Rodzinnemu w celu ustalenia stopnia demoralizacji nieletniego.

W przypadku dalszego występowania podobnych przypadków dyrektor stosuje sankcje wynikające ze Statutu Szkoły aż do procedur przeniesienia ucznia do innej szkoły.

Każdorazowo z przebiegu sytuacji sporządza się notatkę służbową.

UWAGA:

Zgodnie z przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – w Polsce karalne jest:

 posiadanie każdej ilości środków odurzających lub substancji psychotropowych;

 wprowadzanie do obrotu środków odurzających;wytwarzanie i przetwarzanie środków odurzających.

 udzielanie innej osobie, ułatwianie lub umożliwianie ich użycia oraz nakłanianie do użycia;

XII. Procedury postępowania w przypadku stwierdzenia palenia tytoniu przez ucznia

Zgłoszenie faktu wychowawcy klasy przez nauczyciela lub innego pracownika szkoły.

Wychowawcapowiadamia o fakcie rodziców /prawnych opiekunów ucznia oraz pedagoga szkolnego.

Rozmowa dyscyplinująca i profilaktyczna z uczniem w obecności rodziców i poinformowanie o konsekwencjach zdrowotnych i prawnych palenia przez osoby niepełnoletnie.

Zastosowanie sankcji wynikających z WSO.

W przypadku dalszego palenia tytoniu przez ucznia, uczeń otrzymuje naganę pisemną dyrektora szkoły, a szkoła powiadamia Sąd Rodzinny.

Jeśli zachowanie ucznia nie ulega poprawie dyrektor szkoły w porozumieniu z wychowawcą klasy oraz pedagogiem szkolnym stosuje kary przewidziane w Statucie Szkoły oraz powiadamia Sąd Rodzinny.

Jeżeli uczeń w dalszym ciągu nie poprawia zachowania dyrektor szkoły powiadamia Organ Nadzoru Pedagogicznego i Organ Prowadzący o demoralizującym wpływie zachowania ucznia na innych uczniów i dotychczasowych działaniach profilaktycznych zastosowanych przez szkołę i wszczyna procedury przeniesienia ucznia do innej szkoły.

XIII. Procedury postępowania w sytuacji wagarów ucznia

W Ustawie o Systemie Oświaty z dnia 07.09.1991r. z późniejszymi zmianami w rozdziale 2 znajdujemy następujące artykuły dotyczące obowiązku szkolnego i nauki:

Art. 15. 1. Nauka jest obowiązkowa do ukończenia ukończenia 18 roku życia

Art. 18.1. 2 Rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi szkolnemu są obowiązani do zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia szkolne

Art. 20. 1. Niespełnianie obowiązku, o którym mowa w art. 14 ust. 3, obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

2. Przez niespełnienie obowiązku, o którym mowa w art. 14 ust. 3, obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki należy rozumieć nieusprawiedliwioną nieobecność w okresie jednego miesiąca na co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych

1.Wychowawca klasy zobowiązany jest zapoznać rodziców(na zebraniach klasowych) i uczniów (na godzinach wychowawczych) z procedurami postępowania w sytuacjach nieusprawiedliwionej absencji.

2.Wychowawca i nauczyciele mają obowiązek do stałej i systematycznej kontroli i analizy frekwencji uczniów oraz do obowiązkowego sprawdzania obecności na każdych zajęciach lekcyjnych.

3.Po stwierdzeniu tygodniowej ciągłej nieobecności ucznia w szkole lub niesystematycznego uczęszczania na lekcje wychowawca klasy zobowiązany jest do skontaktowania się z rodzicami /prawnymi opiekunami ucznia w celu wyjaśnienia absencji.

Powyższy fakt wychowawca odnotowuje w dzienniku lekcyjnym.

4.W przypadku, gdy rodzic (prawny opiekun) zapomniał o usprawiedliwieniu – wychowawca na wniosek rodzica usprawiedliwia nieobecność ucznia. 5.W przypadku, gdy rodzic (prawny opiekun) nie wiedział o nieobecności ucznia – wychowawca wpisuje w dzienniku szkolnym nieobecność nieusprawiedliwioną (wagary)

6.W przypadku zdiagnozowania wagarów ucznia wychowawca przeprowadza rozmowę z uczniem w obecności pedagoga szkolnego i informuje o konsekwencjach, jeśli dana sytuacja się powtórzy.

7.Wychowawca w porozumieniu z pedagogiem szkolnym stosuje sankcje wynikające z WSO .

8.W przypadku braku możliwości bezpośredniego kontaktu z rodzicami /prawnymi opiekunami/ ucznia, wychowawca wysyła zawiadomienie pisemne dotyczące nieobecności ucznia i nierealizowaniu przez niego obowiązku nauki /załącznik nr 1/

9.W przypadku niereagowania rodziców / prawnych opiekunów na przedłużające się wagary, wychowawca wraz z pedagogiem szkolnym udają się do domu rodzinnego ucznia.

10. Pedagog szkolny wraz z rodzicami oraz wychowawcą dokonuje diagnozy problemu

oraz ustala działania zaradcze w celu systematycznego realizowania obowiązku szkolnego przez ucznia. np. podpisanie kontraktu /załącznik nr 2/,założenie dzienniczka obecności, codzienny kontakt rodzica z wychowawcą itp.

11.W przypadku dalszego braku realizacji obowiązku nauki wychowawca klasy bądź pedagog szkolny informują dyrektora szkoły.

12.Dyrektor po stwierdzeniu 50% nieusprawiedliwionej nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych, wszczyna postępowanie w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji /załączniki nr 3 i 4/

13.Jeżeli po wyczerpaniu wszystkich możliwych środków zaradczych uczeń nadal

nie będzie realizował obowiązku nauki bądź realizował go niesystematycznie, dyrektor szkoły lub pedagog występuje do Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu Wydziału III Rodzinnego i Nieletnich z wnioskiem o wydanie odpowiednich zarządzeń opiekuńczych oraz zgłasza policji, iż dany uczeń uchyla się od obowiązku nauki.

Każdorazowo z przebiegu sytuacji sporządza się notatkę służbową.

XIV. Procedury postępowania w sytuacji wypadku w szkole lub na terenie szkoły.

1. Pracownik szkoły, który dowiedział się o wypadku ucznia:

– niezwłocznie zapewnia poszkodowanemu opiekę, w szczególności sprowadzając fachową pomoc medyczną, a w miarę możliwości udzielając poszkodowanemu pierwszej pomocy,– nie dopuszcza do zajęć lub przerywa je, wyprowadzając uczniów z miejsca zagrożenia, jeżeli miejsce, w którym są lub będą prowadzone zajęcia może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa pozostałych uczniów,

– niezwłocznie powiadamia dyrektora szkoły

– wpisuje zdarzenie do Rejestru Wypadków

Jeśli nauczyciel ma w tym czasie zajęcia z klasą, prosi o nadzór nad swoimi uczniami nauczyciela uczącego w najbliższej sali.

2. O każdym wypadku wychowawca powiadamia rodziców poszkodowanego ucznia. Fakt ten dokumentuje wpisem w dzienniku zajęć, podając datę i godzinę powiadomienia rodziców (prawnych opiekunów) ucznia.

3. Przy lekkich przypadkach (brak wyraźnych obrażeń – np. widoczne tylko lekkie zaczerwienienie, zadrapanie, lekkie skaleczenie), po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanemu uczniowi nauczyciel, powiadamiając rodzica o zdarzeniu, ustala

z nim:

– potrzebę wezwania pogotowia,

– potrzebę wcześniejszego przyjścia rodzica,

– godzinę odbioru dziecka ze szkoły w dniu zdarzenia.

Informację o powyższych ustaleniach powiadamiający zamieszcza również w dzienniku lekcyjnym.

4. W każdym trudniejszym przypadku (widoczne obrażenia, urazy, niepokojące objawy) dyrektor szkoły (a w razie jego nieobecności zastępca bądź nauczyciel) niezwłocznie wzywa pogotowie ratunkowe oraz niezwłocznie zawiadamia organ prowadzący i współpracującego ze szkołą pracownika służby bhp.

5. O wypadku śmiertelnym, ciężkim i zbiorowym dyrektor szkoły niezwłocznie zawiadamia prokuratora i kuratora oświaty , a o wypadku, do którego doszło w wyniku zatrucia, zawiadamia państwowego inspektora sanitarnego.

6. Jeżeli wypadek został spowodowany niesprawnością techniczną pomieszczenia lub urządzeń, miejsce wypadku pozostawia się nienaruszone. Dyrektor zabezpiecza je do czasu dokonania oględzin lub wykonania szkicu przez zespół powypadkowy.

7. Jeżeli wypadek zdarzył się w czasie wyjścia, imprezy organizowanej poza terenem szkoły, wszystkie stosowne decyzje podejmuje opiekun grupy lub kierownik wycieczki i odpowiadaza nie.

8. Dyrektor szkoły powołuje członków zespołu powypadkowego.

9. Dyrektor szkoły prowadzi rejestr wypadków wg wzoru określonego w rozporządzeniu MENiS z dnia 31.12.2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.

10. Dyrektor szkoły omawia z pracownikami szkoły okoliczności i przyczyny wypadku oraz ustala środki niezbędne do zapobiegania im.

Każdorazowo z przebiegu sytuacji sporządza się notatkę służbową.

XV. Procedury postępowania w przypadku kradzieży

Kradzież (art. 278 kk) -zabór cudzej rzeczy w celu przywłaszczenia. Pod pojęciem zaboru rozumie się fizyczne wyjęcie rzeczy spod władztwa właściciela. Dotyczy to również przedmiotu pozostawionego przez niego w znanym mu miejscu w zamiarze późniejszego jego zabrania. Wymóg dokonania zaboru oznacza, że nie jest możliwa kradzież rzeczy znalezionej przez sprawcę lub jemu powierzonej. Nie wyklucza to jednak odpowiedzialności za inne przestępstwo, a mianowicie przywłaszczenie.

Wymienione zachowania są czynem karalnym w rozumieniu przepisów ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, jeśli sprawcą jest uczeń, który ukończył 13 lat ,a nie

ukończył 17 lat.

Nauczyciel, inny pracownik szkoły lub ofiara kradzieży:

W przypadku, gdy nauczyciel lub inny pracownik szkoły jest świadkiem kradzieży

lub został poinformowany przez uczniów o dokonaniu kradzieży przez innego ucznia na terenie szkoły, jest zobowiązany do podjęcia następujących działań:

1.Niezwłocznie powiadomić o kradzieży Dyrektora szkoły, pedagoga szkolnego,wychowawcę.

2.Ustalić okoliczności czynu i ewentualnych świadków zdarzenia.

3.Wskazać sprawcę (o ile jest znany i przebywa na terenie szkoły) Dyrektorowi szkoły

lub pedagogowi szkolnemu.

4.W przypadku ustalenia sprawcy nakłonić go do zwrotu skradzionej rzeczy, powiadomić dyrekcję szkoły i rodziców ucznia.

5.Rodzice zobowiązani są do ewentualnego pokrycia kosztów skradzionego przedmiotu. 6. Zastosowanie sankcji wynikających z WSO

7. W przypadku odmowy współpracy przez ucznia i rodziców bądź w sytuacji nieustalenia sprawcy kradzieży powiadomienie policji o zaistniałej sytuacji.

8.Dalszy tok postępowania prowadzi policja.

Każdorazowo z przebiegu sytuacji sporządza się notatkę służbową.

Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za zagubienie, zniszczenie, pozostawienie bez

nadzoru nauczyciela lub innego pracownika szkoły, przedmiotów wartościowych (np.: telefon, tablet, torba, plecak, zegarek, łańcuszek )

Przedmioty wartościowe uczeń przynosi do szkoły na własną odpowiedzialność.

XVI Procedury postępowania nauczyciela w przypadku stwierdzenia zagrożenia życia dziecka, wobec którego jest stosowana przemoc w rodzinie lub mają miejsce zachowania agresywne

Podstawa prawna:

· Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz.U. z 2005 r. Nr 180 poz. 1493 ze zm.),

· Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” (Dz.U. z 2011 r. Nr 209 poz. 1245),

· Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. z 1997 r. Nr 88 poz. 553 ze zm.).

W sytuacjach drastycznych, jak przemoc wobec dziecka, wykorzystanie seksualne, rażące naruszenie prawa, zagrożenie dla życia i zdrowia dziecka, prawo nie pozwala na dowolność i zdanie się na własne odczucia. Stosowne przepisy stanowią o tzw. społecznym bądź prawnym obowiązku powiadomienia. Każdy, komu znane jest zdarzenie zagrażające dobru dziecka lub działanie rodziców na jego szkodę, jest zobowiązany powiadomić o tym sąd.

Obowiązek ten spoczywa w szczególności na urzędach administracji publicznej, takich jak urzędy stanu cywilnego, sąd, policja, placówki oświatowe, szkoły, urzędy państwowe i samorządowe, prokuratura, opiekunowie społeczni, placówki i instytucje zajmujące się pomocą dziecku i rodzinie, które otrzymały taką informację w związku ze swoją działalnością.

Na pracownikach instytucji publicznych i niepublicznych pracujących z dziećmi spoczywa szczególny obowiązek reagowania na wszelkie przypadki zagrożenia dziecka

Symptomy mogące świadczyć o tym, że dziecko jest krzywdzone w rodzinie

1. Krzywdzenie psychiczne: upokarzanie, odrzucanie, izolowanie, ignorowanie, wyszydzanie, krytykowanie, terroryzowanie, zmuszanie do wysiłku przekraczającego jego możliwości, zastraszanie, grożenie dziecku. Dziecko doznające takiej przemocy zachowuje się nieadekwatnie do wieku, wykazuje zaburzenia jedzenia (niedojadanie, nadmierne objadanie się, wymioty), okalecza się, ma problemy ze snem i koszmary, odczuwa strach przed zaśnięciem.

2.Wykorzystywanie seksualne: dziecko wykorzystywane seksualnie jest nadmiernie rozbudzone, dużo mówi o seksie, unika kontaktu z dorosłymi, opisuje zachowanie osoby dorosłej wskazujące na to, że ta próbowała je uwieść. Dziecko takie jest przygnębione, wycofane, ma problemy z koncentracją uwagi, zaczyna zachowywać się agresywnie, ma trudności w relacjach z rówieśnikami, odmawia przebierania się w towarzystwie innych. Ma także problemy ze snem, przejawia dolegliwości bólowe intymnych części ciała, a także głowy i brzucha. Zdradza trudności np. z siedzeniem, chodzeniem, oddawaniem moczu, kału, ma częste infekcje dróg moczowo-płciowych, widoczne siniaki na klatce piersiowej, pośladkach, podbrzuszu, udach oraz otarcia, zaczerwienienia, stany zapalne skóry, a także krwawienia. Sygnałem ostrzegawczym jest również zbytnia erotyzacja dziecka oraz odgrywana przemoc seksualna, np. na lalkach, zabawkach.

3.Zaniedbania bytowe, wychowawcze: zauważalne objawy u dziecka to w szczególności bardzo niska higiena osobista, dziecko takie jest głodne,może mieć niski wzrost, często choruje, jest zmęczone, apatyczne lub nadmiernie pobudzone, impulsywne, agresywne, mogą występować zaburzenia o charakterze nerwicowym lub zaburzenia procesów poznawczych ( deficyty w zakresie uwagi, pamięci, opóźniony rozwój mowy) i trudności w uczeniu się,

Występowanie pojedynczego objawu nie jest dowodem na to, że dziecko jest krzywdzone. Jeśli jednak objawy się powtarzają bądź kilka występuje jednocześnie, możliwe, że mamy do czynienia z przemocą.

Interwencja w przypadku stwierdzenia (podejrzenia) sytuacji przemocy w rodzinie następuje poprzez procedurę „ Niebieskiej Karty ”

1.Wszczęcie procedury „Niebieskie Karty” następuje przez wypełnienie formularza „Niebieska Karta” w przypadku powzięcia, w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych, podejrzenia o stosowaniu przemocy wobec członków rodziny lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez członka rodziny lub przez osobę będącą świadkiem przemocy w rodzinie. Wszczęcie procedury następuje przez wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A” przez przedstawiciela jednego z podmiotów wymienionych w art. 9d ust. 2 Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie , w obecności osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie.

2.Wzór formularza „Niebieska Karta – A” stanowi załącznik nr 1 do Rozporządzenia .

W przypadku braku możliwości wypełnienia formularza „Niebieska Karta – A” z uwagi na nieobecność osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, ze względu na stan jej zdrowia lub zagrożenie jej życia lub zdrowia wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A” następuje niezwłocznie po nawiązaniu bezpośredniego kontaktu z tą osobą lub po ustaniu przyczyny uniemożliwiającej jego wypełnienie. W przypadku gdy nawiązanie bezpośredniego kontaktu z osobą, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, jest niemożliwe, wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A” następuje bez udziału tej osoby.

3.Wszczynając procedurę, podejmuje się działania interwencyjne mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobie, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie.

4.Rozmowę z osobą, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, przeprowadza się w warunkach gwarantujących swobodę wypowiedzi i poszanowanie godności tej osoby oraz zapewniających jej bezpieczeństwo.

5.W przypadku podejrzenia stosowania przemocy w rodzinie wobec dziecka czynności podejmowane i realizowane w ramach procedury, zwane dalej działaniami, przeprowadza się w obecności rodzica, opiekuna prawnego lub faktycznego.

6.Jeżeli osobami, wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie wobec dziecka, są rodzice, opiekunowie prawni lub faktyczni, działania z udziałem dziecka przeprowadza się w obecności pełnoletniej osoby najbliższej w rozumieniu art. 115 § 11 Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny , zwanej dalej osobą najbliższą.

7.Działania z udziałem dziecka, co do którego istnieje podejrzenie, że jest dotknięte przemocą w rodzinie, powinny być prowadzone w miarę możliwości w obecności psychologa.

8.Po wypełnieniu formularza „Niebieska Karta – A” osobie, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, przekazuje się formularz „Niebieska Karta – B”.

9.Wzór formularza „Niebieska Karta – B” stanowi załącznik nr 2 do Rozporządzenia .

10.Jeżeli osobą, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, jest dziecko, formularz „Niebieska Karta – B” przekazuje się rodzicowi, opiekunowi prawnemu lub faktycznemu albo osobie, która zgłosiła podejrzenie stosowania przemocy w rodzinie.

11.Formularza „Niebieska Karta – B” nie przekazuje się osobie, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie.

12.Przekazanie oryginału wypełnionego formularza „Niebieska Karta – A” do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego następuje niezwłocznie, nie później niż w ciągu siedmiu dni od dnia wszczęcia procedury. Jeśli formularz ma zostać przekazany na określony adres pocztą, niezbędne jest potwierdzenie odbioru.

13.Kopię wypełnionego formularza „Niebieska Karta – A” pozostawia się u wszczynającego procedurę.

14.W ramach procedury przedstawiciel oświaty:

a) podejmuje działania, o których mowa w Rozporządzeniu , tj. udziela kompleksowych informacji o możliwościach uzyskania pomocy, w szczególności psychologicznej, prawnej, socjalnej i pedagogicznej, oraz wsparcia, w tym o instytucjach i podmiotach świadczących specjalistyczną pomoc na rzecz osób dotkniętych przemocą w rodzinie, możliwościach podjęcia dalszych działań mających na celu poprawę sytuacji osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie,

b) organizuje niezwłocznie dostęp do pomocy medycznej, jeżeli wymaga tego stan zdrowia osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie,

c) może prowadzić rozmowy z osobami, wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie, na temat konsekwencji stosowania przemocy w rodzinie oraz informuje je o możliwościach podjęcia leczenia lub terapii i wzięcia udziału w programach oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie,

d) diagnozuje sytuację i potrzeby osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, w tym w szczególności dzieci,

e) udziela kompleksowych informacji rodzicowi, opiekunowi prawnemu, faktycznemu lub osobie najbliższej o możliwościach uzyskania pomocy psychologicznej, prawnej, socjalnej i pedagogicznej oraz wsparcia rodziny, w tym o formach pomocy dzieciom świadczonych przez instytucje i podmioty w zakresie specjalistycznej pomocy na rzecz osób dotkniętych przemocą w rodzinie.

Każdorazowo z przebiegu sytuacji sporządza się notatkę służbową.

XVII. Procedury postępowania w przypadku fałszowania przez ucznia dokumentów (fałszowanie podpisów , dokonanie wpisów do dzienników lekcyjnych – wpisywanie, poprawianie ocen, usprawiedliwienie nieobecności, przerobienie legitymacji szkolnej)

W Kodeksie karnym w art. 115 § 14 wyjaśniono pojęcie dokumentu.

Dokumentem jest każdy przedmiot lub inny zapisany nośnik informacji,

z którym jest związane określone prawo albo który ze względu na zawartą w nim treść stanowi dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mającej znaczenie prawne.

Na gruncie Kodeksu karnego pojęcie dokumentu rozumiane jest bardzo szeroko, w szkole dokumentem jest np. bloczek na obiad, legitymacja szkolna, zaświadczenie lekarskie, dziennik lekcyjny czy usprawiedliwienie rodziców.

Fałszerstwa dokumentu można dokonać na dwa sposoby – przez podrobienie albo przez przerobienie. Podrobienie dokumentu polega na sfabrykowaniu go całkowicie od nowa, wytworzeniu nadruku, treści, pieczątki i w końcu podpisu. Podrobiony dokument może naśladować wzór dokumentu autentycznego, albo wzór całkowicie oryginalny.

Przerobienie dokumentu polega na dokonaniu zmian w treści autentycznego dokumentu przez:

zmianę części tekstu poprzez dodanie lub usunięcie jakiegoś fragmentu,

zmianę całości tekstu po usunięciu poprzedniego tekstu pisanego, lecz przy zachowaniu podpisów, pieczątek, druku formularza i polega na nadaniu mu innej treści, niż pierwotnie posiadał.

Można tego dokonać poprzez poprawienie zapisu (np. daty), dopisanie czegoś, skreślenie lub wymazanie.

1. Nauczyciel, który zauważył fakt fałszerstwa powiadamia o tym zdarzeniu wychowawcę klasy.

2. Rozmowa wychowawcy z osobami zainteresowanymi.

3. Wychowawca wzywa rodziców ucznia do szkoły i przeprowadza z nimi rozmowę.

4. W razie powtarzających się incydentów wychowawca powiadamia pedagoga szkolnego.

5. Pedagog szkolny rozmawia z uczniem/ uczniami w obecności rodziców, wezwanych pisemnie do szkoły, oraz wychowawcy klasy, do której uczęszcza uczeń/uczniowie uświadamiając, że fałszowanie dokumentów jest karalne i niesie poważne konsekwencje.

6. Zastosowanie kary wynikającej z WSO bądź Statutu wraz z obniżeniem oceny z zachowania

7. Jeśli sytuacja powtórzy się dyrektor szkoły lub pedagog szkolny powiadamiają policję.

W sytuacji fałszerstwa banknotów , wprowadzania ich w obieg np. w sklepiku szkolnym szkoła niezwłocznie powiadamia policję

Każdorazowo z przebiegu sytuacji sporządza się notatkę służbową.

XVIII PROCEDURY POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU PODEJRZENIA, ŻE RODZIC ZGŁASZAJĄCY SIĘ PO DZIECKO JEST POD WPŁYWEM ALKOHOLU

1. W sytuacji, w której zachodzi podejrzenie, że rodzic (opiekun) zgłaszający się po dziecko jest pod wpływem alkoholu, nauczyciel nie może przekazać wychowanka pod opiekę tegożrodzica (opiekuna).

2. W takiej sytuacji rodzic proszony jest o opuszczenie szkoły. Jeżeli rodzic nie chce opuścić szkoły i zachowuje się w sposób agresywny, należy powiadomić policję.

3. Wychowawca klasy, świetlicy bądź nauczyciel, pod którego opieką jest uczeń powiadamia telefonicznie innego dorosłego opiekuna w celu odebrania dziecka ze szkoły.

Nauczyciel sprawuje opiekę nad dzieckiem do momentu przybycia rodzica bądź innego opiekuna upoważnionego do odbioru dziecka.

4. Gdy nie ma możliwości odebrania dziecka przez innego opiekuna, dziecko zostaje przekazane policji.

5. Jeżeli sytuacje, w których rodzic zgłasza się po dziecko pod wpływem alkoholu powtarzają się, dyrektor wraz z pedagogiem szkolnym podejmują decyzję o powiadomieniuo tym fakcie stosownych instytucji – Sądu Rodzinnego, MOPR, Policji

Każdorazowo z przebiegu sytuacji sporządza się notatkę służbową.

키워드에 대한 정보 pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia wzór

다음은 Bing에서 pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia wzór 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  Niemcy Praca Przy Kwiatach | Praca W Niemczech 2021 - Sadzenie Kwiatów 빠른 답변
See also  계란 찜 냄비 | 냄비계란찜만들기.부드러운계란찜 5분만에 끝! Steamed Eggs 29752 좋은 평가 이 답변

See also  대 양장 시카고 | 미국에서 먹는 한국 자장면 짬뽕! 시카고 맛집 중국집 아서원 | 시카고 중국집 추천 | 미국 맛집 탐방 | 미국 먹방 | 웨츠 Tv 모든 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Próbowali sprowokować agresywnego ucznia, żeby został wyrzucony z kółka fizycznego [Szkoła odc. 552]

  • TVN
  • tvn.pl
  • player
  • player.pl
  • seriale
  • serial tvn
  • szkola
  • uczniowie
  • liceum
  • gimnazjum
  • szkoła serial
  • szkoła tvn
  • gimnazjaliści
  • nauczyciele
  • pierwsza miłość
  • problemy w szkole
  • problemy nastolatków
  • szkolne historie
  • szkoła online
  • seriale dla nastolatków
  • szkoła nowe odcinki
  • szkoła odcinki
  • tvn szkoła
  • tvn series

Próbowali #sprowokować #agresywnego #ucznia, #żeby #został #wyrzucony #z #kółka #fizycznego #[Szkoła #odc. #552]


YouTube에서 pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia wzór 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Próbowali sprowokować agresywnego ucznia, żeby został wyrzucony z kółka fizycznego [Szkoła odc. 552] | pismo do dyrektora szkoły w sprawie agresywnego ucznia wzór, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment