Polskie Studia W Norwegii | Norweski Akademik, Studia W Norwegii 131 개의 자세한 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “polskie studia w norwegii – Norweski akademik, studia w Norwegii“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 NorweskiPolakk 이(가) 작성한 기사에는 조회수 2,055회 및 좋아요 109개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

polskie studia w norwegii 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Norweski akademik, studia w Norwegii – polskie studia w norwegii 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Dzisiaj oprowadze was po moim mieszkaniu akademickim.
Pokaze wam jak to wszystko wyglada od srodka i jak wyglada kuchnia ktora dziele z 15 innymi osobami.

polskie studia w norwegii 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Studia w Norwegii • eurostudia • Eurodesk-Polska

Uczelnie. Norwegia zaprasza na studia na 22 uczelniach państwowych – m.in. dziewięciu uniwersytetach (universiteter), siedmiu koledżach oraz …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.eurodesk.pl

Date Published: 4/27/2021

View: 9721

Studia w Norwegii – Pol-Nor

W Norwegii obowiązującym systemem szkolnictwa jest tzw. system boloński, który obejmuje trzyetapowe kształcenie – trzyletnie studia licencjackie, dwuletnie …

+ 여기에 더 보기

Source: pol-nor.com

Date Published: 4/14/2021

View: 4199

Studia w Norwegii – kierunki, opinie, koszty – EduCat

Rocznie kilkuset studentów z Polski wyjeżdża na studia w Norwegii, a liczby te cały czas rosną. Łącznie Norwegia przyjmuje co roku ponad 30 tysięcy …

+ 여기에 표시

Source: educat.study

Date Published: 7/30/2021

View: 3052

Studia w Norwegii (przykład Uniwersytetu w Oslo)

Oznacza to, że mamy do wyboru studia licencjackie, magisterskie lub doktoranckie. Olbrzymią różnicą pomiędzy systemem norweskim i polskim jest …

+ 더 읽기

Source: norweskidlapolakow.no

Date Published: 11/9/2021

View: 2405

Studia w Norwegii dla Polaków – Lagunita Education

Studia w Norwegii są bezpłatne. Studenci opłacają tylko semestralne czesne w wysokości 300-600 NOK. · Aby studiować w Norwegii, nie trzeba zdawać …

+ 여기에 더 보기

Source: lagunita.education

Date Published: 12/26/2022

View: 1048

Studia w Norwegii – Studia.pl – kierunki, uczelnie …

Jeśli norweski nie ma przed Wami tajemnic i uzyskaliście w Polsce stosowny certyfikat, to drzwi do najlepszych uczelni w Norwegii stoją przed Wami otworem! The …

+ 여기에 자세히 보기

Source: studia.pl

Date Published: 10/13/2022

View: 3997

POLSKIE STUDIA ZAOCZNE W OSLO – Moja Norwegia

Odp.:POLSKIE STUDIA ZAOCZNE W OSLO – Forum ogólne – Nauka w Norwegii – Forum Norwegia – Odp.:POLSKIE STUDIA ZAOCZNE W OSLO.

+ 여기를 클릭

Source: www.mojanorwegia.pl

Date Published: 7/11/2021

View: 5366

Studia w Norwegii – jak wygląda nauka na uczelni wyższej w …

W Norwegii aby dostać się na studia potrzebujemy tzw. studiekompetanse, które uzyskuje się po prostu przez zdanie egzaminów po szkole …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: jobbassistanse.com

Date Published: 5/13/2021

View: 731

주제와 관련된 이미지 polskie studia w norwegii

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Norweski akademik, studia w Norwegii. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Norweski akademik, studia w Norwegii
Norweski akademik, studia w Norwegii

주제에 대한 기사 평가 polskie studia w norwegii

  • Author: NorweskiPolakk
  • Views: 조회수 2,055회
  • Likes: 좋아요 109개
  • Date Published: 2021. 4. 4.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=c86j8XjshgQ

Jak dostać się na studia w Norwegii?

W Norwegii aby dostać się na studia potrzebujemy tzw. studiekompetanse, które uzyskuje się po prostu przez zdanie egzaminów po szkole średniej. Niekiedy prawo do studiowania może dać nam jednak realkompetanse, czyli doświadczenie zdobyte w miejscu pracy i ściśle wiążące się z wybranym kierunkiem studiów.

Ile kosztują studia w Norwegii?

Czy studia w Norwegii są płatne?
  • Studia w Norwegii są bezpłatne dla wszystkich studentów z Unii Europejskiej!
  • Darmowe studia to coś co na pewno przyciąga wielu studentów zagranicznych do Norwegii. …
  • Do tego dochodzą koszty życia – ok. …
  • Studenci mogą również ubiegać się o stypendia na studia w Norwegii.

Czy studia w Norwegii są darmowe?

Niby nie ma nic za darmo, ale akurat w Norwegii studiować można bezpłatnie. Obowiązują jedynie niewielkie opłaty semestralne (semester fee), będące czymś w rodzaju składki na stowarzyszenie studentów. Przynależność do niego daje sporo korzyści – m.in. tańsze bilety.

Czy warto studiowac w Norwegii?

Dlaczego warto studiować w Norwegii? Norwegia jako jeden z nielicznych krajów Europy oferuje naukę bezpłatnie. Uczniowie są zobowiązani opłacać jedynie semestralne czesne, które wynoszą około 300 – 600 NOK. Studenci norweskich uczelni mogą nieodpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej na terenie kampusu.

Ile słów jest w języku norweskim?

Nie wszystkie zostały jeszcze skatalogowane, ale można uznać, że jest ich ponad 400. A na pewno jest ich przynajmniej 426, czyli tyle ile komun – gmin w Norwegii. Wracając do podstaw. Norweski to język pochodzący z rodziny języków indoeuropejskich, a ściślej mówiąc, z grupy skandynawskiej języków germańskich.

Czy w Norwegii zdaje się maturę?

Kto może podjąć studia w Norwegii? Co do zasady, rozpocząć studia w Norwegii może każda osoba, która posiada zdaną maturę. Fakt ten dokumentuje nam świadectwo dojrzałości liceum ogólnokształcącego, technikum lub liceum zawodowego. Kolejnym warunkiem będzie spełnienie wymagań językowych.

Ile zarabia student w Norwegii?

Średnie zarobki miesięczne w Norwegii wg. stanowisk
Stanowisko Średnie zarobki miesięczne
Elektryk 41 870 NOK /ok. 19 260 PLN
Nauczyciel przedszkolny 41 160 NOK /ok. 18 940 PLN
Hydraulik 41 041 NOK /ok. 18 800 PLN
Operator maszyn budowlanych 40 950 NOK/ok. 18 840 PLN
2 thg 2, 2022

Kiedy zaczyna się rok akademicki w Norwegii?

W przeciwieństwie do studiów w Polsce, studia w Norwegii rozpoczynają się bardzo wcześnie, bo już w połowie sierpnia. Nowy rok akademicki rozpoczyna się zawsze tygodniem integracyjnym, aby około 20. sierpnia rozpocząć pierwsze zajęcia. Pierwszy semestr trwa do końca roku kalendarzowego.

Jak się dostać na studia za granicą?

Co zrobić, żeby zacząć studiować za granicą?
  1. Wybierz kraj, uniwersytet i kierunek, który chcesz studiować
  2. Zdaj wymagane międzynarodowe egzaminy językowe.
  3. Uzyskaj rekomendacje od nauczycieli.
  4. Dołącz do swojej aplikacji niezbędne dokumenty.
  5. Pamiętaj o terminach wysłania aplikacji na wybraną uczelnie.

Ile trwają studia medyczne w Norwegii?

W Norwegii obowiązuje system boloński. Pierwszy etap to trzyletnie studia licencjackie, drugi – dwuletnie studia magisterskie, trzeci – trzyletnie studia doktoranckie. Niektóre kierunki, jak na przykład medycyna, weterynaria czy psychologia, są prowadzone w trybie jednolitych studiów pięcio- lub sześcioletnich.

Czy trudno dostać się na studia w Danii?

Aby uzyskać wstęp na duńską uczelnię wyższą, Twoje kwalifikacje muszą być równoważne z duńską maturą. Jednak w przypadku niektórych studiów licencjackich wystarczające mogą być odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Niektóre kursy mogą wymagać dodatkowych warunków.

Ile zarabia psycholog w Norwegii?

Zarobki i koszty życia w Norwegii
zawód Norwegia Polska
księgowy 5 466 919
psycholog 5 184 794
kierowca ciężarówki 3 686 806
kucharz 3 305 722
22 thg 10, 2019

Jak zaczac studia w Holandii?

By dostać się na studia I stopnia zwykle wystarczy zdana matura, czyli odpowiednik miejscowego VWO (Voorbereidend wetenschappelijk onderwijs). Polskie dyplomy maturalne uzyskane w szkołach o profilu zawodowym upoważniają tylko do studiów na podobnych kierunkach w Holandii (ścieżka HBO).

Jak studiowac w Irlandii?

By dostać się na studia wystarczy zdać w Polsce maturę, uczelnie biorą jednak pod uwagę oceny. Na niektórych kierunkach, np. artystycznych, szkoły wyższe stawiają dodatkowe wymagania. Rekrutacja na studia I stopnia jest scentralizowana, zajmuje się nią Central Applications Office (CAO).

Jak wyglądają studia licencjackie?

Studia licencjackie trwają sześć semestrów (3 lata). Jest to typ studiów powszechnie przyjęty w zachodnioeuropejskich systemach edukacyjnych. Tytuł licencjata jest odpowiednikiem angielskiego bachelor i francuskiego licence. Pozwala kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia, w celu zdobycia tytułu magistra.

Kiedy zaczyna się rok akademicki w Norwegii?

W przeciwieństwie do studiów w Polsce, studia w Norwegii rozpoczynają się bardzo wcześnie, bo już w połowie sierpnia. Nowy rok akademicki rozpoczyna się zawsze tygodniem integracyjnym, aby około 20. sierpnia rozpocząć pierwsze zajęcia. Pierwszy semestr trwa do końca roku kalendarzowego.

Czy trudno dostać się na studia w Danii?

Aby uzyskać wstęp na duńską uczelnię wyższą, Twoje kwalifikacje muszą być równoważne z duńską maturą. Jednak w przypadku niektórych studiów licencjackich wystarczające mogą być odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Niektóre kursy mogą wymagać dodatkowych warunków.

Jak studiowac w Danii?

By myśleć o studiach w Danii wystarcza zdana matura. Świadectwo dojrzałości wydane przez liceum profilowane, techniczne lub zawodowe umożliwia dostęp do tych samych kierunków, co w Polsce, uczelnie mogą jednak zażądać dodatkowego potwierdzenia wiedzy z matematyki i jęz. angielskiego.

Studia w Norwegii • eurostudia

Studia w Norwegii

Kilkaset kierunków studiów magisterskich w języku angielskim – w dodatku za darmo. Na taką ofertę może sobie pozwolić niewiele krajów na świecie. Norwegia jest jednym z nich. Koszty utrzymania zmuszają do podjęcia pracy, ale gra jest warta świeczki: poziom nauki jest wysoki, infrastruktura doskonała, a w dodatku wszyscy tu mówią po angielsku.

System nauki i szkolnictwa wyższego

Uczelnie. Norwegia zaprasza na studia na 22 uczelniach państwowych – m.in. dziewięciu uniwersytetach (universiteter), siedmiu koledżach oraz kilku uczelniach artystycznych, prawnych, wojskowych i policyjnych. Ich wyszukiwarka dostępna jest na stronie Study in Norway. W Norwegii istnieje również ponad trzydzieści prywatnych szkół wyższych (private høyskoler). W sumie w tym kraju działa ponad 70 wyższych uczelni, na których uczy się ponad 30 tys. zagranicznych studentów (w tym prawie tysiąc z Polski) – internacjonalizacja szkolnictwa wyższego jest jednym z priorytetów władz tego kraju.

Stopnie akademickie. Po 3-letnich studiach I stopnia uzyskuje się dyplom licencjata (bachelor). Studia II stopnia (zwykle dwuletnie) pozwalają uzyskać tytuł magistra (master), a studia doktoranckie (trzyletnie) – tytuł doktora (doktor). Od tego systemu są jednak wyjątki: niektóre uczelnie oferują roczne lub 1,5-roczne studia magisterskie, można też zdecydować się na 5-letnie studia magisterskie (one-tier masters degrees, prosto po szkole średniej), 6-letnie studia zawodowe lub też 4-letnie studia licencjackie w szkołach artystycznych, muzycznych i nauczycielskich.

Rekrutacja – wymagania i formalności

Tryb rekrutacji i warunki formalne. Rekrutację studentów zagranicznych prowadzą samodzielnie uczelnie. Norwegowie oraz osoby z prawem pobytu mogą korzystać z systemu NUCAS (nor. Samordna opptak).

Generalne warunki przyjęcia na studia w Norwegii (generell studiekompetanse) ustala Norweska Agencja Zapewniania Jakości w Edukacji (NOKUT), o szczegółowych wymaganiach decydują uczelnie. Ogólna zasada brzmi: do rozpoczęcia studiów wystarczy zdana matura (świadectwo dojrzałości liceum ogólnokształcącego, liceum zawodowego, technikum lub średniego studium zawodowego) oraz spełnienie wymagań w zakresie znajomości języka. Więcej informacji na tzw. liście GSU.

Pierwszym krokiem jest zwykle rejestracja za pośrednictwem internetu, drugim – złożenie niezbędnej dokumentacji. Uczelnie wymagają m.in. przetłumaczonego świadectwa dojrzałości, kopii dowodu tożsamości, wniosku o przyjęcie na studia i zdjęć.

Terminy. Różnią się w zależności od uczelni. Najczęściej kandydaci do rozpoczęcia studiów od semestru zimowego (w połowie sierpnia) składają dokumenty przez miesiąc w terminie od początku lutego do marca. Szczegóły warto sprawdzić na stronie internetowej wybranej uczelni.

Egzaminy. Są rzadkością. Uczelnie organizują zwykle konkursy świadectw. Liczba miejsc dla zagranicznych studentów jest jednak ograniczona – by się dostać, trzeba mieć dobre oceny z wybranych przedmiotów, istotnych dla kierunku studiów (matematyka, biologia, chemia itp.).

Znajomość języka, certyfikaty

Norweskie uczelnie oferują aktualnie ponad 200 kierunków z wykładowym angielskim – ale głównie na studiach II stopnia. Wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.studyinnorway.no. By studiować na kierunkach z wykładowym jęz. angielskim należy przedstawić certyfikat TOEFL (Test of English as a Foreign Language, 500 punktów w teście papierowym, 60 w internetowym), IELTS (International English Language Testing Service, co najmniej 5 punktów) lub inne.

Studia licencjackie prowadzone są niemal wyłącznie w jęz. norweskim. Od kandydatów spoza Norwegii uczelnie wymagają jednak znajomości również angielskiego (najłatwiej ją potwierdzić certyfikatem IELTS lub TOEFL). W przypadku jęz. norweskiego konieczne jest (do wyboru): zaliczenie roku przygotowawczego z obowiązkowym kursem językowym (preparatory year, np. na Uniwersytecie w Stavanger), ukończenie stosownego kursu (np. w Międzynarodowej Szkole Letniej przy Uniwersytecie w Oslo) i zdanie egzaminu na poziomie III (Level III) lub przedłożenie certyfikatu: Læreplan i norsk som andrespråk lub Test i norsk (zwany również Bergenstesten) na poziomie zaawansowanym (høyere nivå) z wynikiem Bestått lub Godt bestått. Informacji, jak zdobyć ten drugi certyfikat szukaj na stronie Uniwersytetu Ludowego (Folkeuniversitetet).

Pozwolenie na pobyt

Jeśli zamierzasz przebywać w Norwegii dłużej niż 90 dni, musisz wystąpić o potwierdzenie studenckiego prawa do pobytu. W tym celu zgłoś się do Ambasady Norwegii w Polsce lub odwiedź biuro ds. imigracji w mieście, w którym zamierzasz studiować (biura działają w ramach jednostek policji). Urzędnicy poproszą cię o wypełniony wniosek, dowód tożsamości, zdjęcie paszportowe oraz dokumenty poświadczające przyjęcie na studia i posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego. Będziesz również musiał/a udowodnić, że posiadasz odpowiednie środki, by utrzymać się w Norwegii.

Szczegółowe informacje na stronie Norweskiego Urzędu ds. Imigracji. O obowiązkach meldunkowych warto też poczytać na stronie www.nyinorge.no.

Koszty studiów i zakwaterowania

Czesne. Niby nie ma nic za darmo, ale akurat w Norwegii studiować można bezpłatnie. Obowiązują jedynie niewielkie opłaty semestralne (semester fee), będące czymś w rodzaju składki na stowarzyszenie studentów. Przynależność do niego daje sporo korzyści – m.in. tańsze bilety. Płatne są studia na uczelniach prywatnych oraz nieliczne, specjalistyczne kierunki zawodowe.

Utrzymanie i zakwaterowanie. Norwegia to jeden z najdroższych krajów świata – zarobki miejscowych w porównaniu z polskimi są bardzo wysokie, koszty życia również. By przeżyć miesiąc w Oslo, trzeba mieć co najmniej 10 tysięcy koron (4,3 tys. zł). Semestralne wydatki na zakwaterowanie i utrzymanie szacuje się tam na 50 tys. koron, z czego 15 tys. pochłania wynajęcie mieszkania, 15 tys. wyżywienie, 5 tys. książki i pomoce naukowe, 3 tys. wydatki na transport, 12 tys. – inne potrzeby. W innych ośrodkach akademickich życie jest nieco tańsze – oszczędnym wystarczy 6-8 tysięcy koron. Więcej o kosztach życia możesz przeczytać na stronie Uniwersytetu w Bergen. Zanim wynajmiesz mieszkanie na wolnym rynku, przeczytaj informacje na stronie www.nyinorge.no (w języku polskim).

Życie studenckie

Mobilność międzynarodowa jest prawem każdego studenta – uznały norweskie władze. Zagraniczny wyjazd jest integralną częścią studiów, podobnie jak indywidualne plany zajęć. Z innych ciekawostek: w Norwegii używane są aż trzy języki narodowe: Bokmål, Nynorsk i Sami. Każdy samorząd sam decyduje, który język na jego terenie będzie wykorzystywany w szkołach i urzędach. Na każdej uczelni działają studenckie organizacje socjalne. Członkostwo w nich jest obowiązkowe – kosztuje zwykle od 300 do 600 koron za semestr. Organizacje te świadczą pomoc prawną, psychologiczną, pomagają w znalezieniu zakwaterowania i np. opiekunki do dziecka. Skala ocen jest podobna jak w krajach anglosaskich: od A (najlepsza) do F (najgorsza).

Więcej o Norwegii na stronach www.stydyinnorway.no oraz norway.no.

Stypendia

Studenci mogą starać się o zasiłki i kredyty studenckie z państwowego funduszu pożyczkowego NSELF (Lånekasse). Maksymalne podstawowe wsparcie może sięgać ponad 11 tys. koron norweskich miesięcznie (ponad 5000 zł), przy czym 40 proc. tej kwoty może zostać zamienione na bezzwrotny grant (o ile student mieszka z dala od rodziców i zdał wszystkie egzaminy). Wysokość tego grantu może jednak zostać ograniczona, jeśli student przekroczy próg dochodowy lub jego majątek wart jest więcej od ustalonego limitu (szczegóły w broszurze Eurydice).

Szczegółowe informacje o programach stypendialnych umożliwiających odbycie części studiów w Norwegii – na stronie www.studyinnorway.no.

Praca dla studenta

Jako obywatel Unii Europejskiej nie potrzebujesz zezwolenia na pracę – możesz ją wykonywać przez 20 godzin tygodniowo, pamiętaj tylko o zgłoszeniu tego faktu do odpowiedniego organu. Podczas wakacji można pracować na cały etat. Pracy jest dużo i do tego nieźle płatnej – bez problemu można nająć się na ogrodnika lub budowlańca. Stopa bezrobocia w Norwegii w styczniu 2020 r. wynosiła 3,8 proc., a średnia pensja – 47 tys. koron (ok. 18,3 tys. zł).

Przed podjęciem zatrudnienia pamiętaj o dopełnieniu formalności – musisz załatwić sobie m.in. kartę podatkową. Szczegóły tutaj.

Studia w Norwegii

System szkolnictwa

W Norwegii obowiązującym systemem szkolnictwa jest tzw. system boloński, który obejmuje trzyetapowe kształcenie – trzyletnie studia licencjackie, dwuletnie studia magisterskie i trzyletnie studia doktoranckie. Jednolity tryb nauczania (pięcio- lub sześcioletni) obowiązuje w przypadku takich kierunków jak medycyna, psychologia czy prawo. Wyjątki od tych zasad obowiązują również w przypadku szkół artystycznych, muzycznych oraz nauczycielskich, w których tytuł licencjata otrzymuje się po 4 latach studiów. Niektóre prywatne instytucje oraz kolegia uniwersyteckie umożliwiają otrzymanie stopnia „Høgskolekandidat” po dwóch latach studiów. Høgskolekandidat predysponuje do uzyskania tytułu licencjata.

Uczelnie w Norwegii

Norwegia posiada 77 uczelni wyższych, wśród których ok. 200 bezpłatnych kierunków studiów realizowanych jest w języku angielskim, co umożliwia studia również zagranicznym obywatelom.

Edukację wyższą w tym kraju można realizować:

– na uczelni publicznej(universiteter),

– na uniwersytecie zawodowym (vitenskapelige høyskoler),

– w prywatnej szkole wyższej (private høyskoler),

– w publicznym koledżu uniwersyteckim (høyskoler),

– na uczelni nadzorowanej przez norweskie ministerstwo obrony.

Prestiżowe kierunki studiów

Wśród najpopularniejszych i najbardziej cenionych kierunków studiów w Norwegii dominują medycyna, weterynaria, prawo, psychologia, stomatologia, farmacja, ale również pedagogika. Na te kierunki najtrudniej jest uzyskać indeks.

Rekrutacja na studia

Rekrutacja dla studentów posiadających stały pobyt na terenie kraju odbywa się poprzez rejestrację w systemie NUCAS, natomiast zagraniczni studenci rekrutowani są poprzez wewnętrzny system uczelni.

Etapy rekrutacji obejmują rejestrację w systemie internetowym, a następnie złożenie wymaganych dokumentów, przetłumaczonych na język norweski lub angielski przez tłumacza przysięgłego w siedzibie uczelni (świadectwa dojrzałości, kserokopii dowodu tożsamości, zdjęć oraz podania o przyjęcie na studia).

Terminarz rekrutacji

Terminy składania dokumentów na studia i rozpoczęcia rekrutacji ustalane są indywidualnie przez poszczególne uczelnie, jednak na ogół nabór na studia licencjackie odbywa się do 1 lutego, a na studia magisterskie do 15 kwietnia.

Wymogi rekrutacyjne na studia

Podstawą udziału w rekrutacji na studia licencjackie jest ukończenie szkoły średniej i uzyskanie świadectwa maturalnego (Czytaj więcej o szkołach średnich pod tym adresem). Na podstawie tego dokumentu przeprowadzany jest konkurs świadectw. Niektóre uczelnie włączają do rekrutacji dodatkowe wymagania, najczęściej z zakresu przygotowania zawodowego. Każda uczelnia określa wymogi stawiane danemu programowi na określonym kierunku.

• Wymogi rekrutacyjne na studia magisterskie:

Wymagania ustalane są indywidualnie dla każdego uniwersytetu, zależnie od systemu oceniania. Aby podejść do rekrutacji konieczne jest ukończenie pierwszego stopnia edukacji wyższej.

• Wymagania językowe:

Aby podjąć kształcenie na uczelni wyższej konieczne jest udokumentowanie perfekcyjnej znajomości języka angielskiego lub norweskiego (czytaj więcej o testach językowych pod tym adresem). Znajomość ta sprawdzana jest również testem kwalifikacyjnym.

System oceniania

Ocena klasyfikacji do następnego poziomu edukacji lub kolejnego roku studiów odbywa się na podstawie standardu ECTS (European Credit Transfer System – europejski system transferu punktów). W każdym roku student zobowiązany jest zdobyć 60 punktów w systemie ECTS. Egzaminy z przedmiotów oceniane są w skali od A (najwyższa ocena) do F (najniższa ocena – brak zaliczenia). Niektóre z egzaminów zaliczane są oceną pisemną: zaliczono lub nie zaliczono.

Zakwaterowanie

Studenci spoza rejonu lub też studenci zagraniczni mogą ubiegać się o miejsce w akademiku studenckim. W tym celu konieczne jest złożenie w studenckim biurze socjalnym podania o przydzielenie pokoju. Wiąże się to z miesięcznym kosztem wysokości 1500 – 2000 NOK i opłatami za prąd wysokości ok. 250 NOK. Każdy student otrzymuje w ramach tej opłaty samodzielny pokój z łazienką i wspólną z innymi mieszkańcami kuchnią. Dostępne są także miejsca w akademikach o wyższym standardzie, jednak opłaty za ich wynajęcie są dużo większe. Przed przyjazdem student zobowiązany jest do wpłacenia depozytu oraz czynszu za dwa miesiące z góry. (Czytaj więcej o innych możliwościach zakwaterowania pod tym adresem).

Honorowanie kwalifikacji zagranicznych

Za uznawanie zagranicznych kwalifikacji naukowych i przyznawanie punktów ECTS odpowiada Jednostka Uznań Międzynarodowych w agencji NOKUT. Ocenia ona również adekwatność poziomu i czasu trwania kursu do wymagań na równoważnym tytułowi stopniu naukowym w Norwegii. Same instytucje kształcenia wyższego również oceniają indywidualnie, czy zagraniczne kwalifikacje odpowiadają w stopniu akademickim ich wymogom.

Opłaty obowiązujące na studiach

Studia w Norwegii realizowane są w systemie bezpłatnym. Uczniowie zobowiązani są jedynie do realizacji semestralnej opłaty (semestr fee), wysokości 300 – 600 NOK. Upoważniają one między innymi do zniżek studenckich na przejazdy, dostępu do opieki zdrowotnej na terenie kampusu, dostępu do wydarzeń kulturalnych. Brak uiszczenia opłaty oznacza brak możliwości kontynuowania edukacji. Niektóre uczelnie prywatne realizują kształcenie w systemie odpłatnym.

Procedura starania się o pobyt dla studentów spoza Norwegii

W pierwszej kolejności konieczne jest zgłoszenie się na uczelnię, w której ma być realizowana edukacja wyższa, w celu otrzymania listu potwierdzającego możliwość podjęcia studiów (acceptance letter) oraz określenie formy finansowania (samodzielne lub stypendialne). Następnie należy złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt, bezpośrednio w urzędzie lub poprzez konsulat bądź ambasadę.

Warunkami uzyskania pozwolenia na pobyt w charakterze studenta, w celu zdobycia wykształcenia wyższego w Norwegii są:

– uzyskanie przyjęcia na studia na uczelni lub szkole wyższej uznawanej przez państwo norweskie,

– posiadanie środków finansowych niezbędnych do utrzymania się przez okres studiów,

– podjęcie studiów w pełnym wymiarze godzin,

– organizacja zakwaterowania,

– udokumentowanie planu studiów, za pomocą formularza study plan for students.

Dokumenty konieczne do wnioskowania o pobyt w Norwegii w charakterze studenta

Koniecznymi dokumentami są:

– wypełniony blankiet wniosku o pozwolenie na przebywanie w Norwegii w roli studenta x 2,

– dokumentacja potwierdzająca przyjęcie na studia w Norwegii x 2,

– kopia paszportu x 2,

– plan przebiegu studiów x 2,

– dokument o posiadanych środkach na utrzymanie (potwierdzenie skorzystania z pożyczki norweskiej Lĺnekassen lub wyciąg bankowy) x 2,

– ważne ubezpieczenie zdrowotne x 2,

– potwierdzenie zakwaterowania x 2.

jak wygląda nauka na uczelni wyższej w Norwegii?

W Norwegii aby dostać się na studia potrzebujemy tzw. studiekompetanse, które uzyskuje się po prostu przez zdanie egzaminów po szkole średniej. Niekiedy prawo do studiowania może dać nam jednak realkompetanse, czyli doświadczenie zdobyte w miejscu pracy i ściśle wiążące się z wybranym kierunkiem studiów.

Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Naczelna zasada brzmi: do rozpoczęcia studiów wystarczy zdana matura (świadectwo dojrzałości liceum ogólnokształcącego, liceum zawodowego, technikum lub średniego studium zawodowego) oraz spełnienie wymagań w zakresie znajomości języka.

Rodzaje uczelni wyższych

Osoby chętne do zdobycia wykształcenia wyższego w Norwegii mają do dyspozycji aż 77 uczelni, w tym uniwersytety (universiteter), uniwersytety zawodowe (vitenskapelige høyskoler), uczelnie artystyczne, prawne, wojskowe i policyjne oraz szkoły wyższe/publiczne koledże uniwersyteckie (høyskole) – w tym prywatne (private høyskoler). Różnice między uniwersytetami a szkołami wyższymi coraz bardziej się zacierają. Szkoły wyższe, podobnie jak w innych systemach szkolnych, ukierunkowane są bardziej zawodowo, mogą one jednak, tak samo jak uniwersytety, nadawać tytuł doktora i prowadzić badania naukowe. Norweskie ośrodki akademickie znajdują się w Oslo, Trondheim, Bergen, Stavanger, Agder, Tromsø, Ås oraz Bodø.

Możliwe tryby studiów

Podobnie jak w innych krajach europejskich, w zależności od kierunku studiów, możemy uczyć się w trybie albo studiów dwustopniowych – licencjat trwa 3 lata (uzyskuje się stopień bachelor), studia magisterskie 2 (master), a każdy rok odpowiada 60 punktom ECTS. W Polsce jeden przedmiot – jeden kurs – gwarantuje często zdobycie zaledwie 3 czy 4 punktów, w systemie norweskim jest to zwykle 10, a często nawet 15 ECTS. Co to oznacza? Że studenci mają więcej czasu np. na pracę zarobkową.

Od systemu dwustopniowego są jednak wyjątki: niektóre uczelnie oferują roczne lub 1,5-roczne studia magisterskie, można też zdecydować się na 5-letnie jednolite studia magisterskie (one-tier masters degrees, prosto po szkole średniej), 6-letnie studia zawodowe lub też 4-letnie studia licencjackie w szkołach artystycznych, muzycznych i nauczycielskich.

Opłaty w trakcie studiów

Studiowanie w Norwegii nie wiąże się z żadnymi opłatami poza symboliczną opłatą semestralną (semester fee) w wysokości od 300 do 600 NOK. W zamian otrzymuje się kartę magnetyczną, przy użyciu której można otworzyć budynek uczelni nawet o czwartej nad ranem, drukować i kserować bez ograniczeń, a także zyskać dostęp do fantastycznie zaopatrzonych bibliotek.

Studenci mogą starać się o zasiłki i kredyty studenckie z państwowego funduszu pożyczkowego NSELF. Maksymalne podstawowe wsparcie może sięgać 10,63 tys. NOK miesięcznie. Na każdej uczelni działają też studenckie organizacje socjalne, przynależność do których jest obowiązkowa (opłata: 300-600 NOK za semestr). Członkowie organizacji mogą liczyć na pomoc prawną, psychologiczną, pomoc w znalezieniu zakwaterowania czy opiekunki do dziecka.

UWAGA: Płatne są studia na uczelniach prywatnych oraz nieliczne, specjalistyczne kierunki zawodowe.

Wymagane kompetencje językowe studentów spoza Norwegii

Studenci z zagranicy mogą wybierać na obranych przez siebie kierunkach studiów spośród wielu kursów prowadzonych w języku angielskim. Od kandydatów spoza Norwegii uczelnie wymagają znajomości angielskiego potwierdzonej certyfikatem IELTS lub TOEFL.

Jako że studia licencjackie prowadzone są niemal wyłącznie w języku norweskim, studenci z zagranicy mają do wyboru zaliczenie roku przygotowawczego z obowiązkowym kursem językowym (preparatory year), ukończenie stosownego kursu (np. w Międzynarodowej Szkole Letniej przy Uniwersytecie w Oslo) i zdanie egzaminu na poziomie III (Level III) lub przedłożenie certyfikatu: Læreplan i norsk som andrespråk albo Test i norsk (zwany również Bergenstesten) na poziomie zaawansowanym (høyere nivå) z wynikiem Bestått lub Godt bestått.

Swoboda i samostanowienie studentów

Dla Polaków studiowanie w Norwegii może być doświadczeniem zaskakującym. Nikt nie sprawdza obecności na zajęciach – podjąłeś decyzję o kształceniu się, odpowiedzialność za zdobywanie wiedzy bierzesz więc na siebie. Będziesz w stanie podejść do egzaminu bez uczestnictwa w zajęciach? Twoja sprawa. Nie oznacza to jednak, że studiując w Norwegii będziesz mieć lekko, łatwo i przyjemnie. Tak jak w przypadku zdobywania wykształcenia wyższego w innych krajach, także w Norwegii staniesz przed koniecznością czytania i analizowania wielu tekstów źródłowych oraz materiałów naukowych.

Wiele w nich wymaga przedyskutowania w grupie, rozmowy z kimś mądrzejszym i bardziej doświadczonym. Rezygnując z obecności na zajęciach odbierasz sobie szansę nie tylko na pogłębienie wiedzy, ale i na weryfikację błędów czy poznanie zdania innych osób. Słowem: norweski student traktowany jest jak dorosły, świadomy swoich decyzji człowiek. Daje mu się dużo swobody i liczy na to, że wykorzysta swoją szansę.

Wśród najpopularniejszych i najbardziej cenionych kierunków studiów w Norwegii dominują medycyna, weterynaria, prawo, psychologia, stomatologia, farmacja, ale również pedagogika.

Studia w Norwegii • eurostudia

Studia w Norwegii

Kilkaset kierunków studiów magisterskich w języku angielskim – w dodatku za darmo. Na taką ofertę może sobie pozwolić niewiele krajów na świecie. Norwegia jest jednym z nich. Koszty utrzymania zmuszają do podjęcia pracy, ale gra jest warta świeczki: poziom nauki jest wysoki, infrastruktura doskonała, a w dodatku wszyscy tu mówią po angielsku.

System nauki i szkolnictwa wyższego

Uczelnie. Norwegia zaprasza na studia na 22 uczelniach państwowych – m.in. dziewięciu uniwersytetach (universiteter), siedmiu koledżach oraz kilku uczelniach artystycznych, prawnych, wojskowych i policyjnych. Ich wyszukiwarka dostępna jest na stronie Study in Norway. W Norwegii istnieje również ponad trzydzieści prywatnych szkół wyższych (private høyskoler). W sumie w tym kraju działa ponad 70 wyższych uczelni, na których uczy się ponad 30 tys. zagranicznych studentów (w tym prawie tysiąc z Polski) – internacjonalizacja szkolnictwa wyższego jest jednym z priorytetów władz tego kraju.

Stopnie akademickie. Po 3-letnich studiach I stopnia uzyskuje się dyplom licencjata (bachelor). Studia II stopnia (zwykle dwuletnie) pozwalają uzyskać tytuł magistra (master), a studia doktoranckie (trzyletnie) – tytuł doktora (doktor). Od tego systemu są jednak wyjątki: niektóre uczelnie oferują roczne lub 1,5-roczne studia magisterskie, można też zdecydować się na 5-letnie studia magisterskie (one-tier masters degrees, prosto po szkole średniej), 6-letnie studia zawodowe lub też 4-letnie studia licencjackie w szkołach artystycznych, muzycznych i nauczycielskich.

Rekrutacja – wymagania i formalności

Tryb rekrutacji i warunki formalne. Rekrutację studentów zagranicznych prowadzą samodzielnie uczelnie. Norwegowie oraz osoby z prawem pobytu mogą korzystać z systemu NUCAS (nor. Samordna opptak).

Generalne warunki przyjęcia na studia w Norwegii (generell studiekompetanse) ustala Norweska Agencja Zapewniania Jakości w Edukacji (NOKUT), o szczegółowych wymaganiach decydują uczelnie. Ogólna zasada brzmi: do rozpoczęcia studiów wystarczy zdana matura (świadectwo dojrzałości liceum ogólnokształcącego, liceum zawodowego, technikum lub średniego studium zawodowego) oraz spełnienie wymagań w zakresie znajomości języka. Więcej informacji na tzw. liście GSU.

Pierwszym krokiem jest zwykle rejestracja za pośrednictwem internetu, drugim – złożenie niezbędnej dokumentacji. Uczelnie wymagają m.in. przetłumaczonego świadectwa dojrzałości, kopii dowodu tożsamości, wniosku o przyjęcie na studia i zdjęć.

Terminy. Różnią się w zależności od uczelni. Najczęściej kandydaci do rozpoczęcia studiów od semestru zimowego (w połowie sierpnia) składają dokumenty przez miesiąc w terminie od początku lutego do marca. Szczegóły warto sprawdzić na stronie internetowej wybranej uczelni.

Egzaminy. Są rzadkością. Uczelnie organizują zwykle konkursy świadectw. Liczba miejsc dla zagranicznych studentów jest jednak ograniczona – by się dostać, trzeba mieć dobre oceny z wybranych przedmiotów, istotnych dla kierunku studiów (matematyka, biologia, chemia itp.).

Znajomość języka, certyfikaty

Norweskie uczelnie oferują aktualnie ponad 200 kierunków z wykładowym angielskim – ale głównie na studiach II stopnia. Wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.studyinnorway.no. By studiować na kierunkach z wykładowym jęz. angielskim należy przedstawić certyfikat TOEFL (Test of English as a Foreign Language, 500 punktów w teście papierowym, 60 w internetowym), IELTS (International English Language Testing Service, co najmniej 5 punktów) lub inne.

Studia licencjackie prowadzone są niemal wyłącznie w jęz. norweskim. Od kandydatów spoza Norwegii uczelnie wymagają jednak znajomości również angielskiego (najłatwiej ją potwierdzić certyfikatem IELTS lub TOEFL). W przypadku jęz. norweskiego konieczne jest (do wyboru): zaliczenie roku przygotowawczego z obowiązkowym kursem językowym (preparatory year, np. na Uniwersytecie w Stavanger), ukończenie stosownego kursu (np. w Międzynarodowej Szkole Letniej przy Uniwersytecie w Oslo) i zdanie egzaminu na poziomie III (Level III) lub przedłożenie certyfikatu: Læreplan i norsk som andrespråk lub Test i norsk (zwany również Bergenstesten) na poziomie zaawansowanym (høyere nivå) z wynikiem Bestått lub Godt bestått. Informacji, jak zdobyć ten drugi certyfikat szukaj na stronie Uniwersytetu Ludowego (Folkeuniversitetet).

Pozwolenie na pobyt

Jeśli zamierzasz przebywać w Norwegii dłużej niż 90 dni, musisz wystąpić o potwierdzenie studenckiego prawa do pobytu. W tym celu zgłoś się do Ambasady Norwegii w Polsce lub odwiedź biuro ds. imigracji w mieście, w którym zamierzasz studiować (biura działają w ramach jednostek policji). Urzędnicy poproszą cię o wypełniony wniosek, dowód tożsamości, zdjęcie paszportowe oraz dokumenty poświadczające przyjęcie na studia i posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego. Będziesz również musiał/a udowodnić, że posiadasz odpowiednie środki, by utrzymać się w Norwegii.

Szczegółowe informacje na stronie Norweskiego Urzędu ds. Imigracji. O obowiązkach meldunkowych warto też poczytać na stronie www.nyinorge.no.

Koszty studiów i zakwaterowania

Czesne. Niby nie ma nic za darmo, ale akurat w Norwegii studiować można bezpłatnie. Obowiązują jedynie niewielkie opłaty semestralne (semester fee), będące czymś w rodzaju składki na stowarzyszenie studentów. Przynależność do niego daje sporo korzyści – m.in. tańsze bilety. Płatne są studia na uczelniach prywatnych oraz nieliczne, specjalistyczne kierunki zawodowe.

Utrzymanie i zakwaterowanie. Norwegia to jeden z najdroższych krajów świata – zarobki miejscowych w porównaniu z polskimi są bardzo wysokie, koszty życia również. By przeżyć miesiąc w Oslo, trzeba mieć co najmniej 10 tysięcy koron (4,3 tys. zł). Semestralne wydatki na zakwaterowanie i utrzymanie szacuje się tam na 50 tys. koron, z czego 15 tys. pochłania wynajęcie mieszkania, 15 tys. wyżywienie, 5 tys. książki i pomoce naukowe, 3 tys. wydatki na transport, 12 tys. – inne potrzeby. W innych ośrodkach akademickich życie jest nieco tańsze – oszczędnym wystarczy 6-8 tysięcy koron. Więcej o kosztach życia możesz przeczytać na stronie Uniwersytetu w Bergen. Zanim wynajmiesz mieszkanie na wolnym rynku, przeczytaj informacje na stronie www.nyinorge.no (w języku polskim).

Życie studenckie

Mobilność międzynarodowa jest prawem każdego studenta – uznały norweskie władze. Zagraniczny wyjazd jest integralną częścią studiów, podobnie jak indywidualne plany zajęć. Z innych ciekawostek: w Norwegii używane są aż trzy języki narodowe: Bokmål, Nynorsk i Sami. Każdy samorząd sam decyduje, który język na jego terenie będzie wykorzystywany w szkołach i urzędach. Na każdej uczelni działają studenckie organizacje socjalne. Członkostwo w nich jest obowiązkowe – kosztuje zwykle od 300 do 600 koron za semestr. Organizacje te świadczą pomoc prawną, psychologiczną, pomagają w znalezieniu zakwaterowania i np. opiekunki do dziecka. Skala ocen jest podobna jak w krajach anglosaskich: od A (najlepsza) do F (najgorsza).

Więcej o Norwegii na stronach www.stydyinnorway.no oraz norway.no.

Stypendia

Studenci mogą starać się o zasiłki i kredyty studenckie z państwowego funduszu pożyczkowego NSELF (Lånekasse). Maksymalne podstawowe wsparcie może sięgać ponad 11 tys. koron norweskich miesięcznie (ponad 5000 zł), przy czym 40 proc. tej kwoty może zostać zamienione na bezzwrotny grant (o ile student mieszka z dala od rodziców i zdał wszystkie egzaminy). Wysokość tego grantu może jednak zostać ograniczona, jeśli student przekroczy próg dochodowy lub jego majątek wart jest więcej od ustalonego limitu (szczegóły w broszurze Eurydice).

Szczegółowe informacje o programach stypendialnych umożliwiających odbycie części studiów w Norwegii – na stronie www.studyinnorway.no.

Praca dla studenta

Jako obywatel Unii Europejskiej nie potrzebujesz zezwolenia na pracę – możesz ją wykonywać przez 20 godzin tygodniowo, pamiętaj tylko o zgłoszeniu tego faktu do odpowiedniego organu. Podczas wakacji można pracować na cały etat. Pracy jest dużo i do tego nieźle płatnej – bez problemu można nająć się na ogrodnika lub budowlańca. Stopa bezrobocia w Norwegii w styczniu 2020 r. wynosiła 3,8 proc., a średnia pensja – 47 tys. koron (ok. 18,3 tys. zł).

Przed podjęciem zatrudnienia pamiętaj o dopełnieniu formalności – musisz załatwić sobie m.in. kartę podatkową. Szczegóły tutaj.

Studia w Norwegii dla Polaków

Marlena , mentorka Lagunity, zebrała 90 000 zł na studia w dwa tygodnie

Jeszcze kilkanaście lat temu studia w Norwegii nie cieszyły się zainteresowaniem wśród absolwentów szkół wyższych w Europie. W ostatnich latach jednak wiele się zmieniło. Norwegia przeszła internacjonalizację nauczania, przez co coraz więcej obcokrajowców rezygnuje z marzeń o studiach w UK, czy Włoszech i aplikuje na studia do Norwegii. Jak wskazują statystyki, w roku 2000 w Norwegii było nieco ponad 5000 studentów zagranicznych. To zaskakujące, ale przez dwadzieścia lat ich liczba wzrosła niemal 5- krotnie. Obecnie w Norwegii studiuje około 24 tysięcy studentów zagranicznych. A będzie ich jeszcze więcej!

Dlaczego warto studiować w Norwegii?

Niskie koszty studiów

Norwegia jako jeden z nielicznych krajów Europy oferuje naukę bezpłatnie. Uczniowie są zobowiązani opłacać jedynie semestralne czesne, które wynoszą około 300 – 600 NOK.

Udogodnienia

Studenci norweskich uczelni mogą nieodpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej na terenie kampusu. Dysponują także zniżkami na transport, przysługują im również ulgi na bilety na różne wydarzenia kulturalne.

Zakwaterowanie

Większość uczelni w Norwegii proponuje studentom zakwaterowanie w akademikach o podwyższonym standardzie.

Rekrutacja

Aby dostać się na studia w Norwegii, nie trzeba zdawać testów wstępnych. Wymagania rekrutacyjne także nie są skomplikowane i niewiele różnią się od wymagań w innych krajach UE.

Język

Studia w Norwegii odbywają się w języku angielskim, co dodatkowo wpływa na łatwość porozumiewania się pomiędzy obcokrajowcami a norweskimi profesorami.

System szkolnictwa w Norwegii

W Norwegii można studiować na 77 uczelniach wyższych, które dzielą się na uniwersytety państwowe, uczelnie zawodowe, prywatne szkoły wyższe, koledże publiczne oraz szkoły norweskiego ministerstwa obrony.

Norwegia studia — poziomy nauczania

Zgodnie z obowiązującym w Norwegii systemem bolońskim studia składają się z trzech etapów. Pierwszy z nich obejmuje studia licencjackie, które trwają 3 lata. (Wyjątkiem są także studia licencjackie na kierunku nauczycielskim i artystycznym, które w Norwegii studiuje się 4 lata.) Drugi to dwuletnie studia magisterskie, zaś ostatni z poziomów kształcenia to doktorat, który wynosi 3 lata.

W odróżnieniu od pozostałych kierunków studia medyczne, prawnicze i psychologiczne w Norwegii trwają 5 lub 6 lat i odbywają się w trybie jednolitym.

Studia w Norwegii – kierunki

Uczelnie w Norwegii oferują studia na niemal 200 bezpłatnych kierunkach, na których można uczyć się po angielsku.

W ostatnich latach w Norwegii pojawiło się dużo nowoczesnych kierunków studiów takich jak: studia e-sportowe, studia z produkowania filmów, studia MBA, studia z zakresu projektowanie miast, a także studia związane z tworzeniem grafiki 3D.

Mimo innowacji, wielu kandydatów na studia w Norwegii nadal aplikuje na najbardziej prestiżowe kierunki nauki w Norwegii, czyli farmację, pedagogikę, prawo, weterynarię oraz te najbardziej popularne: psychologię oraz medycynę

Studia w Norwegii – Medycyna

Studia medyczne w Norwegii trwają 6 lat i odbywają się w trybie jednolitym. Ze względu na praktyki zawodowe w szpitalach, medycyna w Norwegii realizowana jest w języku norweskim. Po ukończeniu studiów medycznych w Norwegii absolwenci muszą wybrać specjalizację, z którą zamierzają związać swoją karierę zawodową. Pracę na stanowisku lekarza poprzedzają jednak kursy i szkolenia przygotowujące na uczelni.

Studia w Norwegii – Psychologia

Podobnie jak studia medyczne w Norwegii, psychologia także jest realizowana w trybie jednolitym. Jedyną uczelnią, która wykłada psychologię po angielsku, jest Uniwersytet w Oslo.

Jak wyglądają studia w Norwegii?

Studia w Norwegii charakteryzuje wysoki poziom nauczania. Co interesujące, uczniowie mają dużą dowolność w wyborze programu studiów. Studenci norweskich uczelni mogą samodzielnie układać swój grafik, modyfikować go i urozmaicać o interesujące dziedziny nauki.

Zaledwie połowa przedmiotów na studiach w Norwegii jest realizowana w ramach danego kierunku, pozostała połowa natomiast zależy od wyboru studenta. W praktyce oznacza to, że student np. kierunków teologicznych może uczęszczać także na zajęcia z matematyki.

Studia w Norwegii — opinie

Warunkiem koniecznym, aby zaliczyć rok studiów, jest uzyskanie 60 punktów ECTS. Studiując dziedziny, które uczeń uważa za ciekawe, zdobycie maksymalnej ilości ECTS nie jest trudne.

Ponadto, na zajęciach studenci w większości pracują w kilkuosobowych zespołach, co także ułatwia naukę i wpływa na pozytywną atmosferę w grupie.

Jak aplikować na studia w Norwegii? Rekrutacja i wymagania

Po znalezieniu kierunku, który chcemy studiować w Norwegii, należy zarejestrować się przez centralny system aplikacyjny, czyli portal Samordnaopptak i aplikować na studia w Norwegii.

Dokumenty, jakie musimy dostarczyć do uczelni w trakcie rekrutacji na studia licencjackie w Norwegii to: świadectwo maturalne oraz świadectwo ukończenia szkoły licencjackiej. Na podstawie tych dokumentów uczelnia przeprowadza konkurs świadectw i wybiera tylko tych kandydatów, którzy mają najlepsze wyniki w nauce. Niektóre szkoły stawiają kandydatom jeszcze dodatkowe warunki (np. doświadczenie zawodowe).

Studia w Norwegii dla Polaków po angielsku

Prócz świadectw, komisja rekrutacyjna wymaga także certyfikatu językowego. W zależności od języka, w którym zamierzasz studiować, musisz wykazać, że biegle posługujesz się językiem norweskim lub angielskim.

Norweskie uczelnie akceptują testy Norskprøve 1-3, Bergentest oraz egzaminy TOEFL lub IELTS. Co istotne, studenci, którzy zdawali rozszerzoną maturę z języka angielskiego, nie muszą podchodzić do testu — o ile zdali egzamin maturalny na bardzo dobrym poziomie.

Więcej o przygotowaniu do egzaminu TOEFL i IELTS przeczytasz w naszych artykułach w tym miejscu i tutaj

Studia w Norwegii — terminy rekrutacji

Przyjmuje się, że nabór na studia w Norwegii rozpoczyna się na przełomie lutego i trwa do marca — w przypadku studiów licencjackich w Norwegii. Rekrutacja na studia magisterskie trwa do ok. 15 kwietnia.

Każda uczelnia wyznacza daty rekrutacji we własnym zakresie i publikuje je na swojej stronie internetowej, stąd warto obserwować aktualności ukazujące się na witrynach szkół, do których aplikowaliśmy.

Jak wygląda rok akademicki na studiach w Norwegii?

Studia w Norwegii rozpoczynają się w połowie sierpnia, a kończą w czerwcu. Przerwa międzysemestralna trwa od grudnia do połowy stycznia. W ciągu tygodnia nauki w trybie stacjonarnym uczniowie poświęcają około 35-40 godzin na wykłady i zajęcia w ramach kierunku.

Studia w Norwegii dla Polaków a pozwolenie na pobyt

Po pozytywnym rozpatrzeniu naszego wniosku rekrutacyjnego powinniśmy rozpocząć przygotowania do wyjazdu. Najważniejszym elementem przed inauguracją studiów w Norwegii jest uzyskanie pozwolenia na pobyt. Aby zdobyć wizę studencką w Norwegii, należy zgłosić się na uczelnie, do której aplikowaliśmy i poprosić o wydanie listu potwierdzającego możliwość podjęcia studiów tzw. acceptance letter wraz z informacjami o finansowaniu czesnego. Gdy uzyskamy dokumenty, musimy przekazać je do konsulatu, ambasady Norwegii w Polsce lub złożyć w UDI, czyli biurze ds. imigracji w mieście, w którym planujemy studiować.

Dokumenty niezbędne do uzyskania pozwolenia na pobyt w Norwegii to:

wypełniony wniosek o pozwolenie na przebywanie w Norwegii w charakterze studenta,

dokumenty potwierdzające przyjęcie na studia w Norwegii,

kopia dowodu osobistego lub paszportu,

plan studiów uzupełniony na formularzu study plan for students,

dokument o posiadanych środkach na utrzymanie na okres studiów,

ważne ubezpieczenie zdrowotne,

potwierdzenie uzyskania zakwaterowania.

Jeśli nie uzyskamy pozwolenia na pobyt w Norwegii, będziemy mogli spędzić w tym kraju tylko 90 dni.

Ile kosztują studia w Norwegii?

Pozornie, studia w Norwegii są bezpłatne, jednak każda szkoła ustala tzw. semestr fee, czyli opłatę, jaką należy uiszczać na konto uczelni w zamian za naukę na kolejnym semestrze. Bez dokonania opłaty nie można kontynuować studiów w Norwegii.

Semestr fee waha się w przedziale od 300 do 600 NOK, co według bieżącego kursu walutowego wynosi około 136 – 272 złote.

Oprócz kosztów semestralnych studenci muszą zorganizować sobie odpowiednie warunki do życia za granicą.

Zakwaterowanie

Osoby, które zdecydują się na zakwaterowanie w akademiku, muszą być gotowe na miesięczne koszty w wysokości 1500 – 2000 NOK oraz kwartalne opłaty za prąd równe około 250 NOK. W przeliczeniu na złotówki opłata za niewielki pokój z zapleczem sanitarnym i wspólną kuchnią wynosi od 680 do 910 złotych miesięcznie.

Chcąc mieszkać w wyższym standardzie, opłaty za zakwaterowanie wzrastają.

Studenci, którzy zdecydują się na wynajem kawalerki w Norwegii, będą musieli płacić od 6 tysięcy NOK do nawet 10 000 NOK w większych miastach, co wg kursu walutowego daje około 2500 złotych do nawet ponad 3000 złotych na miesiąc. A to nie koniec wydatków.

Wyżywienie

Koszty utrzymania w Norwegii są niemal dwa razy większe niż w Polsce, dlatego studenci wywodzący się z niezamożnych rodzin mogą mieć problemy ze znalezieniem środków potrzebnych do życia w Norwegii.

Wyżywienie w Norwegii może kosztować około 3500 – 4000 NOK, biorąc pod uwagę fakt, że nawet posiłki typu fast food (jak np. McDonald) kosztują około 120 NOK, czyli średnio 56 złotych.

Obiad w średniej klasy restauracjach w Norwegii to wydatek rzędu 300 NOK, a za espresso i kawałek ciasta w kawiarni zapłacimy 100 NOK, a na zamówienie pizzy potrzebujemy około 180 NOK. Wysokie ceny w Norwegii mogą sprawić, że koszty wyżywienia pochłoną największą część naszych oszczędności.

Rozrywka

Chcąc iść do kina w Norwegii, należy wydać około 100-120 NOK na bilet.

Wyjście do galerii handlowej na zakupy wiąże się z wydatkiem w wysokości nawet 850-1000 NOK, bacząc na fakt, że w Norwegii nawet zwykła, bawełniana sukienka w sieciówce kosztuje około 400 NOK, a za dobrej jakości jeansy zapłacimy 700-850 NOK.

Wizyta u fryzjera w Norwegii to koszt około 300 – 500 NOK (za strzyżenie). Wychodząc na spotkanie ze znajomymi do pubu, musimy być przygotowani na zapłatę rachunku w wysokości co najmniej 300 NOK.

Transport

Jako, że studenci korzystają z ulg na przejazdy w wysokości od 25% do nawet 50%, transport komunikacją miejską powinien kosztować ich około 400 NOK miesięcznie. Jeden bilet autobusowy waha się w kwocie od 19 do 31 NOK. Osoby, które wolą dojeżdżać do szkoły na rowerze, muszą opłacić 49 NOK za wypożyczenie roweru na dzień. Korzystanie z auta w Norwegii jest najdroższe, bo kosztuje od 3 tysięcy do nawet 4 tysiące za wynajem samochodu na tydzień.

Ile kosztują szkoły prywatne w Norwegii?

Studia na prywatnych uczelniach w Norwegii są płatne i mogą wynosić nawet powyżej 20 000 NOK za rok. Studenci prywatnych uczelni w Norwegii, podobnie jak inni uczniowie w kraju, mogą starać się o stypendia i pomoc finansową.

Więcej na temat studiów za darmo możesz przeczytać w tym artykule

Studia w Norwegii dla Polaków — stypendia

Ze względu na wysokie koszty utrzymania w Norwegii, wielu obcokrajowców ubiega się o stypendia, chcąc w ten sposób zredukować wydatki na studia i zaoszczędzić trochę pieniędzy.

W Norwegii takie wsparcie oferuje Państwowa Kasa Pożyczkowa, która pomaga studentom — zarówno norweskim, jak i międzynarodowym w pozyskaniu dodatkowych i bezzwrotnych środków w ramach programów stypendialnych.

Norwegia studia — kto może uzyskać stypendium?

Aby móc skorzystać ze wsparcia, należy spełnić określone warunki takie jak:

zezwolenie na pobyt w Norwegii

status studenta

norweski numer personalny

Co istotne, osoby, które przed rozpoczęciem studiów w Norwegii pracowały (lub nadal pracują) w tym kraju i nie pobierały z tego tytułu żadnych świadczeń, mogą ubiegać się o stypendium.

Wysokość wsparcia, jakie zostaje przyznane danemu studentowi w danych programie stypendialnym, jest ustalana indywidualnie w zależności od stopnia zamożności ucznia, miejsca studiów oraz ich rodzaju.

Osoby, które zawnioskowały o stypendium, jednocześnie pobierając świadczenia socjalne, nie mogą liczyć na grant. W takich wypadkach rząd proponuje pożyczkę, którą należy zwracać w ratach do Państwowej Kasy Pożyczkowej.

Uniwersytety Norwegia — programy stypendialne

Poza stypendiami z Państwowego Funduszu Pożyczkowego studenci mogą także wnioskować o dodatkowe wsparcie finansowe z uczelni, na której studiują.

Dobrym przykładem jest tutaj Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii, który oferuje studia bez czesnego dla uczniów studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich. Studenci z krajów UE mają pełny dostęp do tego programu i to bez przedstawiania żadnych dowodów wypłacalności.

Pożyczki dla studentów w Norwegii

Państwowy fundusz pożyczkowy udziela także kredytów studenckich, które wypłaca bezpośrednio na konto bankowe studenta. Co istotne, znaczna część pożyczki może zostać umorzona, jeśli student wykaże się determinacją i zaliczy wszystkie egzaminy w terminie. Wówczas wartość kredytu zostaje pomniejszona o 40%. Bonifikata nie przysługuje jednak uczniom, którzy mieszkają w Norwegii przy rodzinie lub pracują i zarabiają ponadprzeciętne sumy.

Kredyty studenckie mogą wynosić nawet 11 tysięcy NOK miesięcznie. Taka suma pozwala na uregulowanie semestralnych czesnych oraz opłat za życie, które łącznie w Norwegii mogą wynieść ok. 9000 NOK

Praca dla studenta w Norwegii

Każdy uczeń, który podczas studiów w Norwegii zdecyduje się na pracę – może szybko ją znaleźć. Norweskie przedsiębiorstwa z chęcią zatrudniają obcokrajowców i to nawet tych, którzy uczą się na studiach dziennych. Najwięcej ofert pracy pojawia się w branży budowlanej oraz w przemyśle rybnym. Latem studenci mogą starać się o zatrudnienie w sektorze turystycznym oraz gastronomicznym w charakterze pomocników kuchennych, kelnerów, recepcjonistów, pokojówek i hotelowych lokajów.

Pierwsze oferty pracy wakacyjnej w Norwegii można znaleźć już w lutym, dlatego warto przygotować (i przetłumaczyć) swoje CV wcześniej. Najbardziej popularnymi serwisami z ofertami pracy w Norwegii jest strona nav.no, czyli witryna norweskiego urzędu pracy oraz finn.no.

Ile zarabia student w Norwegii?

Niewykwalifikowani pracownicy fizyczni w Norwegii mogą zarobić co najmniej 125 NOK za godzinę. Średnie miesięczne zarobki pełnoetatowego pracownika myjni samochodowej w Norwegii wynoszą około 31 940 NOK, kucharz zarabia 34 200 NOK, a pracownik załadunku i rozładunku 35 920 NOK. Minimalna stawka godzinowa w gastronomii i hotelarstwie wynosi 175 NOK, co w przeliczeniu na złotówki daje ponad 80 zł.

Norwegia uniwersytety — najlepsze uczelnie dla Polaków

Uniwersytet w Oslo

To norweska uczelnia publiczna, która powstała w 1811 roku. Obecnie w szkole uczy się 23 tysiące studentów, a co siódmy z nich to obcokrajowiec. Wg najnowszych rankingów THE uczelnia zajmuje 119 miejsce na liście 1600 najlepszych szkół świata. Wśród wychowanków uczelni znajduje się pięciu laureatów nagrody Nobla takich jak m.in. wybitny chemik Odd Hassel, ekonomista Ragnar Frisch i znany inżynier Ivar Giæver.

Studia w Oslo po angielsku

Uniwersytet w Oslo — kierunki

Kierunki na uniwersytecie w Oslo są rozmaite, a ich liczba sięga 800 kursów, które są realizowane w całości w języku angielskim.

Najpopularniejsze kierunki na Uniwersytecie w Oslo to teologia, prawo, medycyna, matematyka, stomatologia, nauki społeczne, pedagogika i studia humanistyczne.

Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii

Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii to największy z sześciu uniwersytetów w Norwegii. Uczelnia powstała całkiem niedawno, bo w 1996 roku. Obecnie studiuje na niej 42840 tysięcy studentów, z czego 3629 to obcokrajowcy. Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii znany także jako NTNU znajduje się w czwartej setce w rankingu THE na najlepsze szkoły świata.

Uniwersytet w Bergen

Uniwersytet w Bergen to uczelnia założona w 1946 roku, która cieszy się znakomitą opinią zarówno wśród studentów, jak i dydaktyków z całego świata. Uniwersytet w Bergen plasuje się w drugiej setce rankingu THE. W szkole studiuje 14 800 studentów, z których 11% to obcokrajowcy. Uniwersytet jest znany ze świetnej jakości studiów psychologicznych, naukowych, artystycznych, prawniczych i matematycznych.

Uniwersytet w Tromsø

Uniwersytet w Tromsø, inaczej the Arctic University lub skrótowo UiT to uczelnia założona w 1968 w mieście Tromsø w północnej części Norwegii. Szkoła zajmuje 351 miejsce na liście najlepszych uczelni na świecie wg The Higher Education. Obecnie na uczelni kształci się blisko 18 tysięcy studentów, z których około 2000 to cudzoziemcy. Uniwersytet prowadzi zajęcia w 5 kampusach: w Tromsø, Kirkenes, Harstad, Narvik i Alta. Szkoła jest uważana za największą placówkę oświatową i badawczą w północnej Norwegii.

Norwegian University of Life Sciences

NMBU, czyli Norwegian University of Life Sciences

Norweski Uniwersytet Nauk Przyrodniczych to uczelnia założona w 1859 roku. Na początku był to college, który w 2005 roku zyskał miano uniwersytetu i zaskarbił sobie sympatię ogromnej liczby studentów. Obecnie w NMBU uczy się 6400 studentów, którzy mogą kształcić się na 64 interdyscyplinarnych kierunkach badawczych na 7 wydziałach takich jak: nauki biologiczne, chemia, biotechnologia, ekonomia biznesu, nauka o środowisku, technologia i weterynaria.

Studia w Norwegii po angielsku — czy warto?

Obecnie w Norwegii studiuje ponad 15 tysięcy obcokrajowców. Większa część z tej liczby to uczniowie z Polski. Studenci cenią sobie szeroką ofertę studiów w Norwegii. Na duże zainteresowanie studiowaniem w Norwegii wpływa też fakt, że zajęcia odbywają się po angielsku, co znacznie ułatwia komunikację między uczniami wywodzącymi się z różnych narodowości.

Norwegia kusi także niską ceną czesnego, oraz wszelkimi udogodnieniami związanymi z dostępem do uzyskania wsparcia finansowego od państwa lub bezpośrednio od szkoły. Ogromnym plusem jest też możliwość zdobycia pewnej i dobrze płatnej prac, która może zagwarantować nam byt w obcym kraju.

Norwegia jest krajem przyjaznym dla Polaków, w najlepiej świadczy o tym fakt, że obecnie przebywa tam ponad 100 tysięcy polskich imigrantów.

Wymagania na studia w Norwegii są minimalne, więc warto wziąć pod uwagę tę opcję i rozpatrzyć ofertę tamtejszych uczelni.

Zobacz w jaki sposób Marlena zdołała obniżyć koszt swoich studiów o 90 000 zł

Oceń artykuł:

Studia w Norwegii (przykład Uniwersytetu w Oslo)

Studia w Norwegii na przykładzie Uniwersytetu w Oslo

Studia w Norwegii to jeden ze sposobów na znalezienie dobrej pracy i zapuszczenie korzeni w naszym ulubionym kraju wikingów. Dzięki studiom w Norwegii ćwiczymy nie tylko umiejętność zrozumienia naszego obszaru specjalizacji w języku norweskim, ale również nawiązujemy znajomości i tworzymy sieć kontaktów, które w Norwegii są wyjątkowo ważne na rynku pracy.

Poprzez ten artykuł chciałam przybliżyć Wam norweski świat akademicki. Piszę o studiach z perspektywy osoby uczącej się na Uniwersytecie w Oslo, mając na uwadze, że wiele aspektów studiowania może różnić się w zależności od regionu, w którym postanowimy studiować.

Jeśli macie doświadczenia z innych uniwersytetów w Norwegii i chcielibyście uzupełnić o nie ten artykuł, proszę napiszcie do mnie, abyśmy mogli wspólnie poszerzyć ten wpis o Wasze historie 🙂

Jak wyglądają studia w Norwegii?

Pod względem struktury studia w Norwegii przypominają studia w Polsce. Oznacza to, że mamy do wyboru studia licencjackie, magisterskie lub doktoranckie.

Olbrzymią różnicą pomiędzy systemem norweskim i polskim jest niesamowita elastyczność studiów w Norwegii. Elastyczność jest z pewnością związana z typem studiów (być może studenci medycyny czy prawa mają mniejszą możliwość wyboru), jednak na bardzo wielu kierunkach można w dużej mierze samemu “uszyć” sobie kierunek studiów.

Dla przykładu studia licencjackie to 180 ECTS. Załóżmy, że wybieramy Media jako kierunek studiów https://www.uio.no/studier/program/medievitenskap/oppbygging/ :

80 ECTS to punkty z głównej grupy przedmiotów. Ta grupa jest najbardziej sztywna, ale nawet wewnątrz tej grupy mamy możliwość wyboru przedmiotów, które interesują nas najbardziej.

40 ECTS to støttegruppe. Wewnątrz kierunku media możemy wybrać 4 dowolne przedmioty z kategorii historii, kultury, estetyki, sztuki, literatury, muzyki, pedagogiki, socjologii, socjoantropologii, psychologii, wiedzy o społeczeństwie i innych.

40 ETCS to “wolne punkty”. W tej kategorii można wybrać 4 całkowicie dowolne przedmioty. Możesz studiować media, a za pomocą wolnych punktów uczęszczać na przedmioty z astrofizyki.

20 ECTS to examen facultatum i examen philosophicum, które są kolejno wiedzą o wiedzy oraz filozofią i są obowiązkowe dla wszystkich kierunków studiów.

Norweskie wykształcenie w pracy

Jaka jest ciekawa konsekwencja tego, że wybór przedmiotów na studiach jest tak wolny? Na rozmowie o pracę sam dyplom ukończenia studiów nie wystarczy. Pracodawca jest również zainteresowany wszystkimi przedmiotami, które wybrałeś w trakcie studiów i interesują go również oceny jakie z nich otrzymałeś. Należy zatem wybierać dodatkowe przedmioty mądrze, zgodnie z tym co będzie nam potrzebne w przyszłej pracy.

Kiedy zaczynają się studia w Norwegii?

W przeciwieństwie do studiów w Polsce, studia w Norwegii rozpoczynają się bardzo wcześnie, bo już w połowie sierpnia. Nowy rok akademicki rozpoczyna się zawsze tygodniem integracyjnym, aby około 20. sierpnia rozpocząć pierwsze zajęcia.

Pierwszy semestr trwa do końca roku kalendarzowego. Egzaminy odbywają się zwykle w pierwszych dwóch tygodniach grudnia.

Drugi semestr trwa maksymalnie do końca czerwca. Egzaminy odbywają się zwykle pomiędzy 20.maja a 20.czerwca.

Czy studia w norwegii są trudne?

Studia w Norwegii nie są trudne. Oczywistym wyzwaniem jest przejście przez studia w innym języku niż język polski, jednak wbrew pozorom nie jest to aż takim wyzwaniem. Jeśli Twoim wyborem będą studia niezwiązane z filologią, Twoje błędy gramatyczne nie będą miały wpływu na Twoją ocenę końcową na egzaminie. W dodatku, na Uniwersytecie w Oslo, są setki, jeśli nie tysiące międzynarodowych studentów. Osoba prezentująca zaliczenie na forum klasy łamanym norweskim nie robi na nikim wrażenia.

Studia w Norwegii i w Polsce

Mając doświadczenie z zarówno polskiego jak i norweskiego systemu szkolnictwa wyższego odnoszę wrażenie, że studia w Norwegii są dużo bardziej nastawione na pracę własną i aktywne analizowanie opracowywanych tematów. W praktyce oznacza to, że czas spędzony na zajęciach na uczelni w tygodniu jest bardzo krótki w porównaniu ze studiami w Polsce (np. 8 godzin, często nieobowiązkowych, wykładów) jednak w trakcie trwania semestru student musi wykonać wiele prac grupowych i indywidualnych, prezentacji i pisemnych zaliczeń.

W porównaniu ze studiami na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie moją największą pracą pisemną była praca licencjacka, prace zaliczeniowe na Uniwersytecie w Oslo są miniaturą prac licencjackich – student szybko przyzwyczają się do ciągłego przetwarzania danych i pisania długich prac zaliczeniowych.

Punkty ECTS i liczba przedmiotów

Dużą różnicą jest również liczba przedmiotów w semestrze i ich waga w systemie ECTS. Przypomnę, że ECTS to punkty, które otrzymuje się za zaliczenie każdego przedmiotu na studiach. Jest to ujednolicona skala europejska, która pomaga unifikować poziom wykształcenia we wszystkich krajach europejskich. Dla przykładu, aby otrzymać licencjat z danej dziedziny należy zdobyć 180 ECTS. Podczas kiedy w Polsce przedmioty mają po kilka punktów ECTS (a co za tym idzie w przeciągu jednego semestru należy podejść do 6,7,…10 przedmiotów, aby zaliczyć semestr), w Norwegii większość przedmiotów ma … 10 ECTS. To oznacza, że typowy semestr zawiera w sobie jedynie 3 przedmioty.

Relacje z wykładowcami

Innym szalenie odmiennym aspektem studiów w Norwegii są relacje pomiędzy wykładowcami i studentami. Po pierwsze – mówimy sobie na Ty. Tak, trudno to sobie wyobrazić, ale na zajęciach naprawdę można krzyknąć z drugiego końca sali: “Hej, Lars! Możesz powtórzyć, bo nie rozumiem?!”.

Rozpoczynając studia zastanawiałam się jak będzie wyglądała dyscyplina na zajęciach, jeśli student może tak wiele. Okazało się, że norwegowie są bardzo pilnymi uczniami i mimo luźnej atmosfery zajęć nigdy nie spotkałam się z jakimkolwiek wyrazem braku szacunku na zajęciach.

Po drugie – Panie w dziekanacie są miłe i pomocne, wykładowcy chętnie odpisują na Twoje maile, nawet jeśli nie do końca dotyczą danego przedmiotu, koordynatorzy erasmusa dwoją się i troją, aby namówić Cię na opłacony wyjazd za granicę na semestr lub cały rok. Na studiach nie ma presji, nikt na Ciebie nie krzyczy (nie wiem jak to wygląda teraz w Polsce, ale na moich studiach w Polsce gnębienie studentów nie było niczym niespotykanym), ani nie będzie testował Twojej wytrzymałości psychicznej.

Taka atmosfera sprzyja bezstresowej nauce. Z drugiej strony konsekwencją tak luźnego podejścia jest to, że trzeba chcieć się uczyć, aby coś ze studiów wynieść.

Ile trwają studia w Norwegii?

Długość studiów w Norwegii zależy od ich stopnia i w wielu przypadkach pokrywa się z długością odpowiadających im studiów w Polsce:

Studia licencjackie

Przeważnie 3 lata. Jest jednak możliwość odbycia studiów “na pół etatu”. Wtedy studia trwają 6 lat. W trakcie roku akademickiego należy zdobyć minimum 30 ECTS, aby nie zostać wyrzuconym z kierunku. Przy spełnieniu tego warunku można studiować, aż do ukończenia danego kierunku.

Studia magisterskie

Zwykle 1,5 do 2 lat. Ostatni semestr lub nawet cały rok to czas na pisanie pracy magisterskiej.

Studia doktoranckie

Studia doktoranckie w Norwegii to niezły kąsek dla zainteresowanych naukową drogą kariery. Po pierwsze studia doktoranckie często odbywają się w całości w języku angielskim, co pomaga w przeskoczeniu wstępnej bariery związanej z nauką języka norweskiego. Po drugie studenci studiów doktoranckich bardzo dobrze zarabiają. Nie opierając się na żadnych statystykach, lecz na informacjach z pierwszej ręki wiem, że student studiów doktoranckich zarabia tyle co młody inżynier budownictwa lądowego (ok. 30 000 kr netto).

Studia zaoczne

Osobiście nie spotkałam się z państwowymi studiami zaocznymi w Norwegii (mogę się mylić). Zajęcia w placówkach państwowych odbywają się od poniedziałku do piątku. Jednak dzięki elastyczności wyboru przedmiotów oraz małej ilości godzin spędzonych na wykładach, można bez problemu pogodzić karierę studencką wraz z dorywczą pracą, która pozwoli na utrzymanie się w trakcie trwania studiów.

Studia roczne i pojedyncze przedmioty

Inną możliwością na studiowania na uniwersytecie jest również dołączenie do programu rocznego (60 ECTS) lub studiowanie pojedynczych przedmiotów. Samo roczne studium może nie być wystarczające na rynku pracy, ale może być dobrą opcją dla tych, którzy mają już wykształcenie z Polski i potrzebują doświadczenia lub nowych znajomości, aby wkręcić się w świat swojej specjalizacji w Norwegii.

Wymagania językowe na studiach w Norwegii

Studia na uczelniach państwowych w Norwegii najczęściej odbywają się w języku norweskim. Dotyczy to szczególnie studiów licencjackich. Zdarzają się oczywiście wyjątki, jak na przykład studia lingwistyczne. Jestem przekonana, że na mniejszych uczelniach w mniejszych miastach Norwegii można znaleźć również studia licencjackie po angielsku. Oslo jest oczywiście pod wieloma względami bardziej wymagającym miejscem ze względu na dużą ilość przybyszów z innych krajów.

Aby być upoważnionym do studiowania w języku norweskim należy zdać oficjalny egzamin z języka norweskiego minimum na poziomie B2. W obecnej chwili oficjalne egzaminy, których zdanie skutkuje oficjalnym dokumentem potwierdzającym znajomość języka na danym poziomie jest:

Trinn III

Jest to egzamin uniwersytecki poprzedzony kursem o tej samej nazwie. Do kursu można podejść jako część Twoich studiów lub można za niego zapłacić (15 000 nok za semestr).

Norskprøve

Od niedawna również dostępny na poziomie B1-B2. Jest to egzamin państwowy, odbywający się ok.3 razy do roku. Więcej szczegółów o egzaminie norskprøve znajdziecie w wywiadzie z Agatą Łazor.

Bergenstest

Do niedawna jedyny egzamin na poziomie B2 (zawiera w sobie poziomy B2-C1). Nadal jedyny egzamin, dzięki któremu można potwierdzić znajomość języka na poziomie C1. Jest to egzamin prywatny, prowadzony przez Folkeuniversitetet. Znacznie trudniejszy niż norskprøve.

Dodatkowo wiele kierunków posiada dodatkowy wymóg potwierdzenia swojej znajomości języka angielskiego. Poziom języka angielskiego jest zależny od kierunku, na który próbujesz się dostać. Ten wymóg wiąże się z tym, że wiele z materiałów źródłowych używanych na studiach jest opracowywana w ich oryginalnej wersji – w języku angielskim.

Rekrutacja na studia w Norwegii

Rekrutacja na studia w Norwegii wygląda podobnie jak rekrutacja na studia w Polsce. Aby starać się o miejsce na wybranym kierunku należy przygotować dokumentację dotyczącą swojej dotychczasowej nauki przetłumaczoną na język norweski lub angielski.

Złożenie podania o przyjęcie na studia jest bezpłatne i odbywa się całkowicie w formie elektronicznej.

Termin składania podań na studia zależy od Twojej dotychczasowej historii w Norwegii. Jeśli mieszkasz już w Norwegii i masz ważne pozwolenie na pobyt, musisz złożyć dokumenty wymagane na Twój wybrany kierunek do 15.kwietnia.

Jeśli nie mieszkasz jeszcze w Norwegii i nie masz ważnego pozwolenia na pobyt, wszystkie wymagane dokumenty muszą zostać złożone do 1.marca.

Wymagane dokumenty są zależne od kierunku, na który startujesz. Będą to przede wszystkim:

świadectwo maturalne lub dyplom ukończenia studiów licencjackich w wypadku składania podania o studia magisterskie

dyplom potwierdzający znajomość języka norweskiego na poziomie B2

dyplom potwierdzający znajomość języka angielskiego na wymaganym poziomie

Wszystkie wymagane dokumenty należy sprawdzić na stronie kierunku, który Cię interesuje. Dodatkowo możesz śmiało korzystać z e-maili kontaktowych do dziekanatu. Pracownicy administracyjni uniwersytetów szybko odpowiadają na zadawane im pytania!

Wszystkie dokumenty przesyła się do wybranej instytucji online poprzez portal Samordnaopptak.

Osoby mieszkające w Norwegii mogą zalogować się na portal używając swojego BankID, a osoby, które nie mieszkają w Norwegii muszą wybrać opcję “Proceed to log in without a norwegian National Identification Number”.

Ile kosztują studia w Norwegii?

Nie bez powodu poruszam ten temat na koniec. Aspekt ekonomiczny studiowania to wbrew pozorom najmniej problematyczna sprawa w temacie studiowania w Norwegii.

Koszt studiów w Norwegii

Studia w Norwegii są prawie darmowe. Mówiąc prawie darmowe mam na myśli, że placówki publiczne pobierają jedynie drobną opłatę semestralną, w wysokości około 800kr, która zawiera w sobie:

członkostwo w Stowarzyszeniu studentów (w Oslo: Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus ) 600kr

opłatę na poczet wydruku dokumentów 200kr (do wykorzystania w trakcie semestru)

Dodatkowym kosztem są podręczniki i kompendia w dużych ilościach. Podręczniki można dość łatwo wypożyczyć w bibliotece. Kompendia niestety często zmieniają się z roku na rok. Cena jednej pozycji to ok.250 – 600 koron. Można próbować bazować na używanych kompendiach z zeszłych lat, mając nadzieję, że ich zawartość niewiele się zmieniła.

Oprócz powyższych kosztów, nie ma innych stałych wydatków na studiach państwowych.

Oczywiście sprawa ma się inaczej na uczelniach prywatnych, gdzie czesne wynosi zwykle kilkadziesiąt tysięcy koron na semestr.

Mieszkanie

Studenci mają prawo do miejsca w mieszkaniach studenckich. Składając podanie można zaznaczyć czy jest się singlem, parą czy rodziną. Mieszkania to zwykle mikro-kawalerki z dzieloną kuchnia. Ceny akademików są bardzo konkurencyjne – dużo niższe niż ceny kawalerek lub mieszkań prywatnych. Cena wynajmu zależy od lokalizacji i wielkości mieszkania.

Komunikacja publiczna

Studenci do 31 roku życia mają prawo do 25% zniżki na komunikację publiczną. Dotyczy to często również biletów prywatnych linii autobusowych (w różnych procentach), biletów kolejowych, a do 25 roku życia nawet zniżki na bilety lotnicze wewnątrz kraju z państwową linią SAS.

Kredyt studencki i stypendium

Wszyscy obywatele norwescy mają prawo do otrzymania kredytu studenckiego, który po ukończeniu studiów może zostać pomniejszony o 40% o ile nie przekroczyło się maksimum rocznych dochodów w trakcie trwania studiów (obecnie ok.180 000 koron rocznie).

Kredyt studencki i stypendium może zostać również przyznane obywatelom innych krajów. Aby tak się stało należy spełnić jeden z wymaganych warunków. Najczęściej wykorzystywanym warunkiem jest minimum 24 miesiące pracy w Norwegii przed rozpoczęciem studiów i kontynuowanie pracy w wymiarze minimum 10 godzin tygodniowo w trakcie trwania studiów.

W rzeczywistości przyznawanie kredytów studenckich jest w moim doświadczeniu dość elastyczne i polecam starać się o nie pomimo niespełnienia wymaganych warunków. Warto próbować! Instytucja odpowiedzialna za kredyty studenckie to Lånekassen.

Praca dla studentów w Norwegii

Tak jak wspomniałam wcześniej, studia w Norwegii nie są bardzo czasochłonne pod kątem godzin spędzonych na uczelni. Ten aspekt studiów w Norwegii daje Ci dużą elastyczność, aby znaleźć dorywczą pracę bez zarywania nocy.

Mogę z całą pewnością powiedzieć, że można spokojnie pogodzić studia w Norwegii z pracą i nie martwić się o utrzymanie. Znalezienie pracy w barze czy restauracji nie jest trudne, a jest to praca, która zdecydowanie wystarczy na bezstresowe utrzymanie się na studiach w Norwegii.

Uczelnie w Norwegii

W Norwegii wyższe wykształcenie można zdobyć na uniwersytecie (universitet) lub w szkole wyższej (høyskole). Wyższe szkoły są uważane za bardziej praktyczne, przygotowujące do takich zawodów jak pielęgniarz czy fizjoterapeuta, podczas kiedy na uniwersytecie kierunki są często bardziej teoretyczne jak filologia czy nauki społeczne.

Ciekawym rozwiązaniem w Norwegii jest to, że uczelnie i wyższe szkoły specjalizują się w danych kierunkach. Na przykład NTNU (Trondheim) przoduje w studiach technicznych, podczas kiedy UiO (Oslo) specjalizuje się w prawie czy medycynie. Nowo ustanowiony uniwersytet OsloMet (Oslo – wcześniej HiOA) rozpoczyna budowanie swojej renomy w zakresie informatyki i sztucznej inteligencji.

Listę wszystkich szkół wyższych i uniwersytetów w Norwegii znajdziesz na stronie regjeringen.no .

Czy warto studiować w Norwegii?

Na moich kursach bardzo mocno zachęcam moich uczniów, aby mierzyli wysoko. Dzięki wykształceniu w Norwegii (lub uzupełnieniu swojego wykształcenia z Polski o norweskie pozycje w CV) można łatwiej znaleźć pracę w swoim zawodzie.

Dodatkowo studia w Norwegii pozwalają prawdziwie zanurzyć się w norweską kulturę.

Bycie studentem daje wiele przywilejów, zniżek i możliwości płatnych praktyk, które mogą otworzyć drogę do pełnego sukcesów życia w Norwegii.

Teraz pozostaje Ci tylko nauczenie się języka norweskiego do poziomu B2. Jeśli mocno się w to zaangażujesz, nie powinno zająć Ci to więcej niż rok! Możesz to osiągnąć dzięki naszym kursom języka norweskiego w Oslo i online.

Jeśli masz pytania, napisz do mnie, chętnie Ci pomogę 🙂

Studia w Norwegii dla Polaków

Marlena , mentorka Lagunity, zebrała 90 000 zł na studia w dwa tygodnie

Jeszcze kilkanaście lat temu studia w Norwegii nie cieszyły się zainteresowaniem wśród absolwentów szkół wyższych w Europie. W ostatnich latach jednak wiele się zmieniło. Norwegia przeszła internacjonalizację nauczania, przez co coraz więcej obcokrajowców rezygnuje z marzeń o studiach w UK, czy Włoszech i aplikuje na studia do Norwegii. Jak wskazują statystyki, w roku 2000 w Norwegii było nieco ponad 5000 studentów zagranicznych. To zaskakujące, ale przez dwadzieścia lat ich liczba wzrosła niemal 5- krotnie. Obecnie w Norwegii studiuje około 24 tysięcy studentów zagranicznych. A będzie ich jeszcze więcej!

Dlaczego warto studiować w Norwegii?

Niskie koszty studiów

Norwegia jako jeden z nielicznych krajów Europy oferuje naukę bezpłatnie. Uczniowie są zobowiązani opłacać jedynie semestralne czesne, które wynoszą około 300 – 600 NOK.

Udogodnienia

Studenci norweskich uczelni mogą nieodpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej na terenie kampusu. Dysponują także zniżkami na transport, przysługują im również ulgi na bilety na różne wydarzenia kulturalne.

Zakwaterowanie

Większość uczelni w Norwegii proponuje studentom zakwaterowanie w akademikach o podwyższonym standardzie.

Rekrutacja

Aby dostać się na studia w Norwegii, nie trzeba zdawać testów wstępnych. Wymagania rekrutacyjne także nie są skomplikowane i niewiele różnią się od wymagań w innych krajach UE.

Język

Studia w Norwegii odbywają się w języku angielskim, co dodatkowo wpływa na łatwość porozumiewania się pomiędzy obcokrajowcami a norweskimi profesorami.

System szkolnictwa w Norwegii

W Norwegii można studiować na 77 uczelniach wyższych, które dzielą się na uniwersytety państwowe, uczelnie zawodowe, prywatne szkoły wyższe, koledże publiczne oraz szkoły norweskiego ministerstwa obrony.

Norwegia studia — poziomy nauczania

Zgodnie z obowiązującym w Norwegii systemem bolońskim studia składają się z trzech etapów. Pierwszy z nich obejmuje studia licencjackie, które trwają 3 lata. (Wyjątkiem są także studia licencjackie na kierunku nauczycielskim i artystycznym, które w Norwegii studiuje się 4 lata.) Drugi to dwuletnie studia magisterskie, zaś ostatni z poziomów kształcenia to doktorat, który wynosi 3 lata.

W odróżnieniu od pozostałych kierunków studia medyczne, prawnicze i psychologiczne w Norwegii trwają 5 lub 6 lat i odbywają się w trybie jednolitym.

Studia w Norwegii – kierunki

Uczelnie w Norwegii oferują studia na niemal 200 bezpłatnych kierunkach, na których można uczyć się po angielsku.

W ostatnich latach w Norwegii pojawiło się dużo nowoczesnych kierunków studiów takich jak: studia e-sportowe, studia z produkowania filmów, studia MBA, studia z zakresu projektowanie miast, a także studia związane z tworzeniem grafiki 3D.

Mimo innowacji, wielu kandydatów na studia w Norwegii nadal aplikuje na najbardziej prestiżowe kierunki nauki w Norwegii, czyli farmację, pedagogikę, prawo, weterynarię oraz te najbardziej popularne: psychologię oraz medycynę

Studia w Norwegii – Medycyna

Studia medyczne w Norwegii trwają 6 lat i odbywają się w trybie jednolitym. Ze względu na praktyki zawodowe w szpitalach, medycyna w Norwegii realizowana jest w języku norweskim. Po ukończeniu studiów medycznych w Norwegii absolwenci muszą wybrać specjalizację, z którą zamierzają związać swoją karierę zawodową. Pracę na stanowisku lekarza poprzedzają jednak kursy i szkolenia przygotowujące na uczelni.

Studia w Norwegii – Psychologia

Podobnie jak studia medyczne w Norwegii, psychologia także jest realizowana w trybie jednolitym. Jedyną uczelnią, która wykłada psychologię po angielsku, jest Uniwersytet w Oslo.

Jak wyglądają studia w Norwegii?

Studia w Norwegii charakteryzuje wysoki poziom nauczania. Co interesujące, uczniowie mają dużą dowolność w wyborze programu studiów. Studenci norweskich uczelni mogą samodzielnie układać swój grafik, modyfikować go i urozmaicać o interesujące dziedziny nauki.

Zaledwie połowa przedmiotów na studiach w Norwegii jest realizowana w ramach danego kierunku, pozostała połowa natomiast zależy od wyboru studenta. W praktyce oznacza to, że student np. kierunków teologicznych może uczęszczać także na zajęcia z matematyki.

Studia w Norwegii — opinie

Warunkiem koniecznym, aby zaliczyć rok studiów, jest uzyskanie 60 punktów ECTS. Studiując dziedziny, które uczeń uważa za ciekawe, zdobycie maksymalnej ilości ECTS nie jest trudne.

Ponadto, na zajęciach studenci w większości pracują w kilkuosobowych zespołach, co także ułatwia naukę i wpływa na pozytywną atmosferę w grupie.

Jak aplikować na studia w Norwegii? Rekrutacja i wymagania

Po znalezieniu kierunku, który chcemy studiować w Norwegii, należy zarejestrować się przez centralny system aplikacyjny, czyli portal Samordnaopptak i aplikować na studia w Norwegii.

Dokumenty, jakie musimy dostarczyć do uczelni w trakcie rekrutacji na studia licencjackie w Norwegii to: świadectwo maturalne oraz świadectwo ukończenia szkoły licencjackiej. Na podstawie tych dokumentów uczelnia przeprowadza konkurs świadectw i wybiera tylko tych kandydatów, którzy mają najlepsze wyniki w nauce. Niektóre szkoły stawiają kandydatom jeszcze dodatkowe warunki (np. doświadczenie zawodowe).

Studia w Norwegii dla Polaków po angielsku

Prócz świadectw, komisja rekrutacyjna wymaga także certyfikatu językowego. W zależności od języka, w którym zamierzasz studiować, musisz wykazać, że biegle posługujesz się językiem norweskim lub angielskim.

Norweskie uczelnie akceptują testy Norskprøve 1-3, Bergentest oraz egzaminy TOEFL lub IELTS. Co istotne, studenci, którzy zdawali rozszerzoną maturę z języka angielskiego, nie muszą podchodzić do testu — o ile zdali egzamin maturalny na bardzo dobrym poziomie.

Więcej o przygotowaniu do egzaminu TOEFL i IELTS przeczytasz w naszych artykułach w tym miejscu i tutaj

Studia w Norwegii — terminy rekrutacji

Przyjmuje się, że nabór na studia w Norwegii rozpoczyna się na przełomie lutego i trwa do marca — w przypadku studiów licencjackich w Norwegii. Rekrutacja na studia magisterskie trwa do ok. 15 kwietnia.

Każda uczelnia wyznacza daty rekrutacji we własnym zakresie i publikuje je na swojej stronie internetowej, stąd warto obserwować aktualności ukazujące się na witrynach szkół, do których aplikowaliśmy.

Jak wygląda rok akademicki na studiach w Norwegii?

Studia w Norwegii rozpoczynają się w połowie sierpnia, a kończą w czerwcu. Przerwa międzysemestralna trwa od grudnia do połowy stycznia. W ciągu tygodnia nauki w trybie stacjonarnym uczniowie poświęcają około 35-40 godzin na wykłady i zajęcia w ramach kierunku.

Studia w Norwegii dla Polaków a pozwolenie na pobyt

Po pozytywnym rozpatrzeniu naszego wniosku rekrutacyjnego powinniśmy rozpocząć przygotowania do wyjazdu. Najważniejszym elementem przed inauguracją studiów w Norwegii jest uzyskanie pozwolenia na pobyt. Aby zdobyć wizę studencką w Norwegii, należy zgłosić się na uczelnie, do której aplikowaliśmy i poprosić o wydanie listu potwierdzającego możliwość podjęcia studiów tzw. acceptance letter wraz z informacjami o finansowaniu czesnego. Gdy uzyskamy dokumenty, musimy przekazać je do konsulatu, ambasady Norwegii w Polsce lub złożyć w UDI, czyli biurze ds. imigracji w mieście, w którym planujemy studiować.

Dokumenty niezbędne do uzyskania pozwolenia na pobyt w Norwegii to:

wypełniony wniosek o pozwolenie na przebywanie w Norwegii w charakterze studenta,

dokumenty potwierdzające przyjęcie na studia w Norwegii,

kopia dowodu osobistego lub paszportu,

plan studiów uzupełniony na formularzu study plan for students,

dokument o posiadanych środkach na utrzymanie na okres studiów,

ważne ubezpieczenie zdrowotne,

potwierdzenie uzyskania zakwaterowania.

Jeśli nie uzyskamy pozwolenia na pobyt w Norwegii, będziemy mogli spędzić w tym kraju tylko 90 dni.

Ile kosztują studia w Norwegii?

Pozornie, studia w Norwegii są bezpłatne, jednak każda szkoła ustala tzw. semestr fee, czyli opłatę, jaką należy uiszczać na konto uczelni w zamian za naukę na kolejnym semestrze. Bez dokonania opłaty nie można kontynuować studiów w Norwegii.

Semestr fee waha się w przedziale od 300 do 600 NOK, co według bieżącego kursu walutowego wynosi około 136 – 272 złote.

Oprócz kosztów semestralnych studenci muszą zorganizować sobie odpowiednie warunki do życia za granicą.

Zakwaterowanie

Osoby, które zdecydują się na zakwaterowanie w akademiku, muszą być gotowe na miesięczne koszty w wysokości 1500 – 2000 NOK oraz kwartalne opłaty za prąd równe około 250 NOK. W przeliczeniu na złotówki opłata za niewielki pokój z zapleczem sanitarnym i wspólną kuchnią wynosi od 680 do 910 złotych miesięcznie.

Chcąc mieszkać w wyższym standardzie, opłaty za zakwaterowanie wzrastają.

Studenci, którzy zdecydują się na wynajem kawalerki w Norwegii, będą musieli płacić od 6 tysięcy NOK do nawet 10 000 NOK w większych miastach, co wg kursu walutowego daje około 2500 złotych do nawet ponad 3000 złotych na miesiąc. A to nie koniec wydatków.

Wyżywienie

Koszty utrzymania w Norwegii są niemal dwa razy większe niż w Polsce, dlatego studenci wywodzący się z niezamożnych rodzin mogą mieć problemy ze znalezieniem środków potrzebnych do życia w Norwegii.

Wyżywienie w Norwegii może kosztować około 3500 – 4000 NOK, biorąc pod uwagę fakt, że nawet posiłki typu fast food (jak np. McDonald) kosztują około 120 NOK, czyli średnio 56 złotych.

Obiad w średniej klasy restauracjach w Norwegii to wydatek rzędu 300 NOK, a za espresso i kawałek ciasta w kawiarni zapłacimy 100 NOK, a na zamówienie pizzy potrzebujemy około 180 NOK. Wysokie ceny w Norwegii mogą sprawić, że koszty wyżywienia pochłoną największą część naszych oszczędności.

Rozrywka

Chcąc iść do kina w Norwegii, należy wydać około 100-120 NOK na bilet.

Wyjście do galerii handlowej na zakupy wiąże się z wydatkiem w wysokości nawet 850-1000 NOK, bacząc na fakt, że w Norwegii nawet zwykła, bawełniana sukienka w sieciówce kosztuje około 400 NOK, a za dobrej jakości jeansy zapłacimy 700-850 NOK.

Wizyta u fryzjera w Norwegii to koszt około 300 – 500 NOK (za strzyżenie). Wychodząc na spotkanie ze znajomymi do pubu, musimy być przygotowani na zapłatę rachunku w wysokości co najmniej 300 NOK.

Transport

Jako, że studenci korzystają z ulg na przejazdy w wysokości od 25% do nawet 50%, transport komunikacją miejską powinien kosztować ich około 400 NOK miesięcznie. Jeden bilet autobusowy waha się w kwocie od 19 do 31 NOK. Osoby, które wolą dojeżdżać do szkoły na rowerze, muszą opłacić 49 NOK za wypożyczenie roweru na dzień. Korzystanie z auta w Norwegii jest najdroższe, bo kosztuje od 3 tysięcy do nawet 4 tysiące za wynajem samochodu na tydzień.

Ile kosztują szkoły prywatne w Norwegii?

Studia na prywatnych uczelniach w Norwegii są płatne i mogą wynosić nawet powyżej 20 000 NOK za rok. Studenci prywatnych uczelni w Norwegii, podobnie jak inni uczniowie w kraju, mogą starać się o stypendia i pomoc finansową.

Więcej na temat studiów za darmo możesz przeczytać w tym artykule

Studia w Norwegii dla Polaków — stypendia

Ze względu na wysokie koszty utrzymania w Norwegii, wielu obcokrajowców ubiega się o stypendia, chcąc w ten sposób zredukować wydatki na studia i zaoszczędzić trochę pieniędzy.

W Norwegii takie wsparcie oferuje Państwowa Kasa Pożyczkowa, która pomaga studentom — zarówno norweskim, jak i międzynarodowym w pozyskaniu dodatkowych i bezzwrotnych środków w ramach programów stypendialnych.

Norwegia studia — kto może uzyskać stypendium?

Aby móc skorzystać ze wsparcia, należy spełnić określone warunki takie jak:

zezwolenie na pobyt w Norwegii

status studenta

norweski numer personalny

Co istotne, osoby, które przed rozpoczęciem studiów w Norwegii pracowały (lub nadal pracują) w tym kraju i nie pobierały z tego tytułu żadnych świadczeń, mogą ubiegać się o stypendium.

Wysokość wsparcia, jakie zostaje przyznane danemu studentowi w danych programie stypendialnym, jest ustalana indywidualnie w zależności od stopnia zamożności ucznia, miejsca studiów oraz ich rodzaju.

Osoby, które zawnioskowały o stypendium, jednocześnie pobierając świadczenia socjalne, nie mogą liczyć na grant. W takich wypadkach rząd proponuje pożyczkę, którą należy zwracać w ratach do Państwowej Kasy Pożyczkowej.

Uniwersytety Norwegia — programy stypendialne

Poza stypendiami z Państwowego Funduszu Pożyczkowego studenci mogą także wnioskować o dodatkowe wsparcie finansowe z uczelni, na której studiują.

Dobrym przykładem jest tutaj Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii, który oferuje studia bez czesnego dla uczniów studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich. Studenci z krajów UE mają pełny dostęp do tego programu i to bez przedstawiania żadnych dowodów wypłacalności.

Pożyczki dla studentów w Norwegii

Państwowy fundusz pożyczkowy udziela także kredytów studenckich, które wypłaca bezpośrednio na konto bankowe studenta. Co istotne, znaczna część pożyczki może zostać umorzona, jeśli student wykaże się determinacją i zaliczy wszystkie egzaminy w terminie. Wówczas wartość kredytu zostaje pomniejszona o 40%. Bonifikata nie przysługuje jednak uczniom, którzy mieszkają w Norwegii przy rodzinie lub pracują i zarabiają ponadprzeciętne sumy.

Kredyty studenckie mogą wynosić nawet 11 tysięcy NOK miesięcznie. Taka suma pozwala na uregulowanie semestralnych czesnych oraz opłat za życie, które łącznie w Norwegii mogą wynieść ok. 9000 NOK

Praca dla studenta w Norwegii

Każdy uczeń, który podczas studiów w Norwegii zdecyduje się na pracę – może szybko ją znaleźć. Norweskie przedsiębiorstwa z chęcią zatrudniają obcokrajowców i to nawet tych, którzy uczą się na studiach dziennych. Najwięcej ofert pracy pojawia się w branży budowlanej oraz w przemyśle rybnym. Latem studenci mogą starać się o zatrudnienie w sektorze turystycznym oraz gastronomicznym w charakterze pomocników kuchennych, kelnerów, recepcjonistów, pokojówek i hotelowych lokajów.

Pierwsze oferty pracy wakacyjnej w Norwegii można znaleźć już w lutym, dlatego warto przygotować (i przetłumaczyć) swoje CV wcześniej. Najbardziej popularnymi serwisami z ofertami pracy w Norwegii jest strona nav.no, czyli witryna norweskiego urzędu pracy oraz finn.no.

Ile zarabia student w Norwegii?

Niewykwalifikowani pracownicy fizyczni w Norwegii mogą zarobić co najmniej 125 NOK za godzinę. Średnie miesięczne zarobki pełnoetatowego pracownika myjni samochodowej w Norwegii wynoszą około 31 940 NOK, kucharz zarabia 34 200 NOK, a pracownik załadunku i rozładunku 35 920 NOK. Minimalna stawka godzinowa w gastronomii i hotelarstwie wynosi 175 NOK, co w przeliczeniu na złotówki daje ponad 80 zł.

Norwegia uniwersytety — najlepsze uczelnie dla Polaków

Uniwersytet w Oslo

To norweska uczelnia publiczna, która powstała w 1811 roku. Obecnie w szkole uczy się 23 tysiące studentów, a co siódmy z nich to obcokrajowiec. Wg najnowszych rankingów THE uczelnia zajmuje 119 miejsce na liście 1600 najlepszych szkół świata. Wśród wychowanków uczelni znajduje się pięciu laureatów nagrody Nobla takich jak m.in. wybitny chemik Odd Hassel, ekonomista Ragnar Frisch i znany inżynier Ivar Giæver.

Studia w Oslo po angielsku

Uniwersytet w Oslo — kierunki

Kierunki na uniwersytecie w Oslo są rozmaite, a ich liczba sięga 800 kursów, które są realizowane w całości w języku angielskim.

Najpopularniejsze kierunki na Uniwersytecie w Oslo to teologia, prawo, medycyna, matematyka, stomatologia, nauki społeczne, pedagogika i studia humanistyczne.

Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii

Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii to największy z sześciu uniwersytetów w Norwegii. Uczelnia powstała całkiem niedawno, bo w 1996 roku. Obecnie studiuje na niej 42840 tysięcy studentów, z czego 3629 to obcokrajowcy. Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii znany także jako NTNU znajduje się w czwartej setce w rankingu THE na najlepsze szkoły świata.

Uniwersytet w Bergen

Uniwersytet w Bergen to uczelnia założona w 1946 roku, która cieszy się znakomitą opinią zarówno wśród studentów, jak i dydaktyków z całego świata. Uniwersytet w Bergen plasuje się w drugiej setce rankingu THE. W szkole studiuje 14 800 studentów, z których 11% to obcokrajowcy. Uniwersytet jest znany ze świetnej jakości studiów psychologicznych, naukowych, artystycznych, prawniczych i matematycznych.

Uniwersytet w Tromsø

Uniwersytet w Tromsø, inaczej the Arctic University lub skrótowo UiT to uczelnia założona w 1968 w mieście Tromsø w północnej części Norwegii. Szkoła zajmuje 351 miejsce na liście najlepszych uczelni na świecie wg The Higher Education. Obecnie na uczelni kształci się blisko 18 tysięcy studentów, z których około 2000 to cudzoziemcy. Uniwersytet prowadzi zajęcia w 5 kampusach: w Tromsø, Kirkenes, Harstad, Narvik i Alta. Szkoła jest uważana za największą placówkę oświatową i badawczą w północnej Norwegii.

Norwegian University of Life Sciences

NMBU, czyli Norwegian University of Life Sciences

Norweski Uniwersytet Nauk Przyrodniczych to uczelnia założona w 1859 roku. Na początku był to college, który w 2005 roku zyskał miano uniwersytetu i zaskarbił sobie sympatię ogromnej liczby studentów. Obecnie w NMBU uczy się 6400 studentów, którzy mogą kształcić się na 64 interdyscyplinarnych kierunkach badawczych na 7 wydziałach takich jak: nauki biologiczne, chemia, biotechnologia, ekonomia biznesu, nauka o środowisku, technologia i weterynaria.

Studia w Norwegii po angielsku — czy warto?

Obecnie w Norwegii studiuje ponad 15 tysięcy obcokrajowców. Większa część z tej liczby to uczniowie z Polski. Studenci cenią sobie szeroką ofertę studiów w Norwegii. Na duże zainteresowanie studiowaniem w Norwegii wpływa też fakt, że zajęcia odbywają się po angielsku, co znacznie ułatwia komunikację między uczniami wywodzącymi się z różnych narodowości.

Norwegia kusi także niską ceną czesnego, oraz wszelkimi udogodnieniami związanymi z dostępem do uzyskania wsparcia finansowego od państwa lub bezpośrednio od szkoły. Ogromnym plusem jest też możliwość zdobycia pewnej i dobrze płatnej prac, która może zagwarantować nam byt w obcym kraju.

Norwegia jest krajem przyjaznym dla Polaków, w najlepiej świadczy o tym fakt, że obecnie przebywa tam ponad 100 tysięcy polskich imigrantów.

Wymagania na studia w Norwegii są minimalne, więc warto wziąć pod uwagę tę opcję i rozpatrzyć ofertę tamtejszych uczelni.

Zobacz w jaki sposób Marlena zdołała obniżyć koszt swoich studiów o 90 000 zł

Oceń artykuł:

Studia w Norwegii

Norwegia od wielu lat słynie z niezwykle wysokiego poziomu kształcenia. Na kandydatów czeka tutaj ponad dwieście kierunków studiów prowadzonych w języku angielskim i doskonała infrastruktura. Czy warto studiować w Norwegii? Do kiedy należy składać dokumenty aplikacyjne na studia I stopnia? Ile kosztuje życie w Norwegii? Za moment wszystkiego się dowiecie…

Organizacja studiów w Norwegii

Norwegia pod względem liczby mieszkańców nie należy do europejskiej czołówki. Na jej terytorium funkcjonuje jednak: 8 publicznych uniwersytetów, 9 uniwersytetów zawodowych oraz liczne uczelnie prywatne. Osoby, które interesuje ścieżka wojskowa mogą wybierać wśród 5 szkół, które nadzorowane są przez Norweskie Ministerstwo Obrony. Reasumując – w Norwegii działa obecnie 77 uczelni, na których studiuje około 15 tysięcy zagranicznych studentów. Dla rządu norweskiego proces internacjonalizacji szkolnictwa wyższego jest głównym priorytetem od wielu lat. Dzięki dużej liczbie studentów z państw Unii i Europejskiej oraz innych zakątków świata, uczelnie norweskie mogą stale rozwijać i rozbudowywać swoją ofertę edukacyjną. Warto zaznaczyć, iż poziom kształcenia na uczelniach norweskich należy do jednego z najwyższych na świecie.

W związku z tym, iż Norwegia uczestniczy w Procesie Bolońskim system stopni akademickich jest bardzo zbliżony do tego, który znamy z rodzimych uczelni. Nie mniej jednak można natknąć się na uczelnie, które oferują roczne studia magisterskie, sześcioletnie studia zawodowe oraz czteroletnie studia licencjackie. Taka organizacja studiów występuje jednak wyłącznie na uczelniach artystycznych, pedagogicznych i muzycznych.

Rekrutacja na studia

Przepustką na studia w Norwegii jest zdana matura oraz w pewnych przypadkach dobre oceny z wybranych przedmiotów. Ten drugi wymóg dotyczy głównie kierunków technicznych i informatycznych – brane pod uwagę są w tych przypadkach oceny z: matematyki, biologii, fizyki, chemii, etc. Sam proces rekrutacji nie różni się niczym od polskiego. Co za tym idzie – w pierwszej kolejności konieczna jest rejestracja w elektronicznym systemie danej uczelni. Drugi etap to dostarczenie niezbędnych dokumentów. Norweskie uczelnie wymagają złożenia:

Kopii dowodu tożsamości; Przetłumaczonego świadectwa maturalnego; Wniosku o przyjęcie na studia.

Terminy składania dokumentów ustalane są przez władze uczelni. Dla przykładu: Uniwersytet w Oslo czeka na dokumenty od zagranicznych kandydatów do 1 lutego (w przypadku studiów I stopnia) oraz 15 kwietnia (w przypadku studiów magisterskich).

Egzaminy wstępne na studia powoli odchodzą w zapomnienie. Większość norweskich uczelni organizuje wyłącznie konkursy świadectw i na ich podstawie ustala listę osób przyjętych. Co to oznacza dla kandydatów? Żeby dostać się na studia trzeba mieć bardzo dobre oceny – liczba miejsc dla studentów zagranicznych jest ograniczona a chętnych naprawdę wielu!

Znajomość języków obcych

Kierunki z wykładowym językiem angielskim prowadzone są głównie na studiach magisterskich. Jak udowodnić swoją znajomość tego języka obcego? Wystarczy przedstawienie certyfikatu TOEFL, w którym uzyskaliśmy 500 punktów w teście papierowym, 170 w komputerowym i 60 w internetowym. Norweskie uczelnie honorują również inne certyfikaty: IELTS, APIEL, CAE/CPE.

Studia na poziomie licencjackim są jednak większym problemem, gdyż konieczna będzie znajomość języka norweskiego. Uczelnie wymagają w takim przypadku ukończenia odpowiedniego kursu językowego. Ich dostępność jest duża, więc każdy znajdzie ofertą odpowiednią dla siebie. Podpowiadamy – większość uniwersytetów organizuje tzw. letnie szkoły językowe. Dodatkowo musicie również zaliczyć egzamin na poziomie III.

Jeśli norweski nie ma przed Wami tajemnic i uzyskaliście w Polsce stosowny certyfikat, to drzwi do najlepszych uczelni w Norwegii stoją przed Wami otworem!

Koszty studiów w Norwegii

Norweskie uczelnie należą do ścisłej, światowej czołówki. Mimo to studiować można na nich całkowicie bezpłatnie. Jedynym, stałym kosztem, który bezpośrednio wiąże się ze studiowaniem jest opłata semestralna. Ciężko jej funkcjonowanie przełożyć na polskie realia, ale najprościej jest porównać ją do składki na stowarzyszenie studenckie. Wysokość zależna jest od uczelni – od 300 do 600 koron. Jej opłacanie zapewnia nam jednak szereg korzyści, m.in. zniżki na komunikację miejską, tańsze bilety do miejsc rozrywek (np. kino czy teatr), etc.

Do tej pory wszystko wyglądało doskonale: renomowane uczelnie, doskonała infrastruktura i brak czesnego. W tym momencie dochodzimy jednak do kwestii utrzymania się w Norwegii, która należy do jednego z najdroższych państw na świecie. Ile trzeba mieć, żeby przeżyć miesiąc w stolicy tego wyjątkowego kraju? Zróbmy małe zestawienie wydatków:

Miesięczny koszt wynajmu kawalerki w Oslo to wydatek rzędu 4000 do nawet 8000 NOK (430 – 860 EUR). Za pokój jednoosobowy trzeba zapłacić 3000–6000 NOK (320 – 640 EUR) miesięcznie.

Wyżywienie – koszt miesięczny 3000 NOK (w Oslo).

Dodatkowe wydatki związane ze studiami (np. zakup obowiązkowych książek) – około 750/1000 koron.

Komunikacja miejska – koszt miesięczny około 700 koron (w Oslo).

Koszty życia w Norwegii przyprawiają o zawrót głowy nawet dobrze zarabiających Polaków. Co jednak mają powiedzieć maturzyści, którzy dopiero wkraczają w dorosłe życie? Czytajcie dalej, a dowiecie się w jaki sposób zarobić tyle pieniędzy.

Praca w Norwegii

Na terenie Norwegii nie potrzebujecie zezwolenia na podjęcie pracy – możecie ją wykonywać w wymiarze nieprzekraczającym 20 godzin tygodniowo, przez trzy miesiące w roku. W trakcie przerwy wakacyjnej można pracować na cały etat. Każdy kto chce pracować w Norwegii nie będzie miał z tym problemu – pracy jest dużo, a do tego jest bardzo dobrze płatna. Przykładowo – pracując na pół etatu można zarobić nawet 15 tysięcy koron i tym samym pokryć koszty związane z wynajęciem mieszkania.

Podsumowanie: czy warto studiować w Norwegii?

Norwegia to kraj, w którym znajdziemy uczelnie z czołówki światowych rankingów. Interesujące kierunki studiów, doskonała infrastruktura i szerokie możliwości rozwoju osobistego, to tylko niektóre z wielu możliwości, które oferuje nam Norwegia. Czy warto skorzystać z oferty edukacyjnej lokalnych uczelni? Mamy nadzieję, iż lektura tego artykułu pozwoliła Wam na znalezienie odpowiedzi.

Jeśli macie dodatkowe pytania odnośnie studiów w państwach skandynawskich to zapraszamy Was do dyskusji na forum – specjalnie dla Was utworzony został wątek “Skandynawia“, w którym odpowiemy na każde pytanie, które będzie Was nurtować.

Autor: Miłosz Szkudlarski

POLSKIE STUDIA ZAOCZNE W OSLO – Norwegia

A dokładnie o to chodziło:Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji prowadzi nabór na studia niestacjonarne dla Polonii na dwóch kierunkach: Prawo (studia magisterskie) oraz Stosunki międzynarodowe (licencjat) na terenie Oslo oraz Bergen.Uczelnia z główną siedzibą w Warszawie od 2006r prowadzi”studia polonijne”.Oferta jest skierowana do tych migrantów, którzy z różnych powodów nie chcą podjąć studiów na uczelniach zagranicznych, a zależy im na rozpoczęciu lub kontynuowaniu nauki przerwanej Polsce. Obecnie EWSPA prowadzi zajęcia dla Polaków między innymi: w Brukseli, Londynie, Berlinie, Dublinie, Hadze, Atenach, Manchesterze, Edynburgu, i Rzymie.Studia reali-zowane są w trybie trzydniowych zjazdów (piątek, sobota, niedziela)raz w miesiącu.Zajęcia odbywają się w systemie ciągłym, bez przerw wakacyjnych i semestralnych,co pozwala na realizowanie programu studiów w krótszym czasie i ukończenie studiów magisterskich nawet w okresie 3 lat a studiówlicencjackich w okresie 2 lat.Nauka na magisterskich studiach prawniczych trwa dziewięć 4-miesięcznych semestrów, 10-ty semestr jest przeznaczony na pisanie pracy magisterskiej.Uzyskany tytuł magistra prawa lub licencjata z stosunków międzynarodowych jest równoważny z dyp-lomami uzyskanymi po ukończeniu studiów niestac-jonarnych w Polsce. Zajęcia odbywają się w języku polskim.Jak informują przedstawiciele uczelni, studenci mają możliwość zamówienia w uczelni podręczników. W przypadku wcześniejszego powrotu do Polski, możliwe jest kontynuowanie nauki w kraju.Informacje o studiach polonijnych w Norwegii krążą wśród Polonii od kilku miesięcy. Osoby chętne do podjęcia studiów wymieniały się infor-macjami w oczekiwaniu na rozpoczęcie semestru. Pełnomocnik kanclerza EWSPA Małgorzata Wirtek zapewnia, że zajęcia na pewno rozpoczną się w roku 2009, najprawdopodobniej w styczniu.I chciałam się spytać czy to funkcjonuje i czy jest w ogóle coś tego typu

jak wygląda nauka na uczelni wyższej w Norwegii?

W Norwegii aby dostać się na studia potrzebujemy tzw. studiekompetanse, które uzyskuje się po prostu przez zdanie egzaminów po szkole średniej. Niekiedy prawo do studiowania może dać nam jednak realkompetanse, czyli doświadczenie zdobyte w miejscu pracy i ściśle wiążące się z wybranym kierunkiem studiów.

Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Naczelna zasada brzmi: do rozpoczęcia studiów wystarczy zdana matura (świadectwo dojrzałości liceum ogólnokształcącego, liceum zawodowego, technikum lub średniego studium zawodowego) oraz spełnienie wymagań w zakresie znajomości języka.

Rodzaje uczelni wyższych

Osoby chętne do zdobycia wykształcenia wyższego w Norwegii mają do dyspozycji aż 77 uczelni, w tym uniwersytety (universiteter), uniwersytety zawodowe (vitenskapelige høyskoler), uczelnie artystyczne, prawne, wojskowe i policyjne oraz szkoły wyższe/publiczne koledże uniwersyteckie (høyskole) – w tym prywatne (private høyskoler). Różnice między uniwersytetami a szkołami wyższymi coraz bardziej się zacierają. Szkoły wyższe, podobnie jak w innych systemach szkolnych, ukierunkowane są bardziej zawodowo, mogą one jednak, tak samo jak uniwersytety, nadawać tytuł doktora i prowadzić badania naukowe. Norweskie ośrodki akademickie znajdują się w Oslo, Trondheim, Bergen, Stavanger, Agder, Tromsø, Ås oraz Bodø.

Możliwe tryby studiów

Podobnie jak w innych krajach europejskich, w zależności od kierunku studiów, możemy uczyć się w trybie albo studiów dwustopniowych – licencjat trwa 3 lata (uzyskuje się stopień bachelor), studia magisterskie 2 (master), a każdy rok odpowiada 60 punktom ECTS. W Polsce jeden przedmiot – jeden kurs – gwarantuje często zdobycie zaledwie 3 czy 4 punktów, w systemie norweskim jest to zwykle 10, a często nawet 15 ECTS. Co to oznacza? Że studenci mają więcej czasu np. na pracę zarobkową.

Od systemu dwustopniowego są jednak wyjątki: niektóre uczelnie oferują roczne lub 1,5-roczne studia magisterskie, można też zdecydować się na 5-letnie jednolite studia magisterskie (one-tier masters degrees, prosto po szkole średniej), 6-letnie studia zawodowe lub też 4-letnie studia licencjackie w szkołach artystycznych, muzycznych i nauczycielskich.

Opłaty w trakcie studiów

Studiowanie w Norwegii nie wiąże się z żadnymi opłatami poza symboliczną opłatą semestralną (semester fee) w wysokości od 300 do 600 NOK. W zamian otrzymuje się kartę magnetyczną, przy użyciu której można otworzyć budynek uczelni nawet o czwartej nad ranem, drukować i kserować bez ograniczeń, a także zyskać dostęp do fantastycznie zaopatrzonych bibliotek.

Studenci mogą starać się o zasiłki i kredyty studenckie z państwowego funduszu pożyczkowego NSELF. Maksymalne podstawowe wsparcie może sięgać 10,63 tys. NOK miesięcznie. Na każdej uczelni działają też studenckie organizacje socjalne, przynależność do których jest obowiązkowa (opłata: 300-600 NOK za semestr). Członkowie organizacji mogą liczyć na pomoc prawną, psychologiczną, pomoc w znalezieniu zakwaterowania czy opiekunki do dziecka.

UWAGA: Płatne są studia na uczelniach prywatnych oraz nieliczne, specjalistyczne kierunki zawodowe.

Wymagane kompetencje językowe studentów spoza Norwegii

Studenci z zagranicy mogą wybierać na obranych przez siebie kierunkach studiów spośród wielu kursów prowadzonych w języku angielskim. Od kandydatów spoza Norwegii uczelnie wymagają znajomości angielskiego potwierdzonej certyfikatem IELTS lub TOEFL.

Jako że studia licencjackie prowadzone są niemal wyłącznie w języku norweskim, studenci z zagranicy mają do wyboru zaliczenie roku przygotowawczego z obowiązkowym kursem językowym (preparatory year), ukończenie stosownego kursu (np. w Międzynarodowej Szkole Letniej przy Uniwersytecie w Oslo) i zdanie egzaminu na poziomie III (Level III) lub przedłożenie certyfikatu: Læreplan i norsk som andrespråk albo Test i norsk (zwany również Bergenstesten) na poziomie zaawansowanym (høyere nivå) z wynikiem Bestått lub Godt bestått.

Swoboda i samostanowienie studentów

Dla Polaków studiowanie w Norwegii może być doświadczeniem zaskakującym. Nikt nie sprawdza obecności na zajęciach – podjąłeś decyzję o kształceniu się, odpowiedzialność za zdobywanie wiedzy bierzesz więc na siebie. Będziesz w stanie podejść do egzaminu bez uczestnictwa w zajęciach? Twoja sprawa. Nie oznacza to jednak, że studiując w Norwegii będziesz mieć lekko, łatwo i przyjemnie. Tak jak w przypadku zdobywania wykształcenia wyższego w innych krajach, także w Norwegii staniesz przed koniecznością czytania i analizowania wielu tekstów źródłowych oraz materiałów naukowych.

Wiele w nich wymaga przedyskutowania w grupie, rozmowy z kimś mądrzejszym i bardziej doświadczonym. Rezygnując z obecności na zajęciach odbierasz sobie szansę nie tylko na pogłębienie wiedzy, ale i na weryfikację błędów czy poznanie zdania innych osób. Słowem: norweski student traktowany jest jak dorosły, świadomy swoich decyzji człowiek. Daje mu się dużo swobody i liczy na to, że wykorzysta swoją szansę.

Wśród najpopularniejszych i najbardziej cenionych kierunków studiów w Norwegii dominują medycyna, weterynaria, prawo, psychologia, stomatologia, farmacja, ale również pedagogika.

키워드에 대한 정보 polskie studia w norwegii

다음은 Bing에서 polskie studia w norwegii 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  죄란 무엇 인가 | [김진혁 교수의 신학이야기 11강] 죄란 무엇인가? 58 개의 자세한 답변
See also  Okresowe Szkolenie Bhp Wzór | Szkolenie Z Zakresu Bhp - Agencja Prawa Pracy I Bhp Sp. Z O.O. Www.Uslugi-Bhp.Pl 23 개의 정답

See also  내 삶의 이유라 Ppt | 내 삶의 이유라Ppt 악보 답을 믿으세요

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Norweski akademik, studia w Norwegii

  • Norwegia
  • Norweski akademik
  • Jak wyglada akademik
  • Jak wyglada akademik za granica
  • Szkola w Norwegii
  • Jak zyje sie w Norwegii
  • Norweskie studia
  • Studia za granica
  • Norweskie mieszkanie
  • Jak mieszka sie w Norwegii
  • Zycie w Norwegii
  • Studia w Norwegii
  • Jak wyglada norweski akademik

Norweski #akademik, #studia #w #Norwegii


YouTube에서 polskie studia w norwegii 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Norweski akademik, studia w Norwegii | polskie studia w norwegii, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment