당신은 주제를 찾고 있습니까 “pozew o alimenty wzór do pobrania – POZEW O ALIMENTY omówienie i wzór“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 BENITA o prawie 이(가) 작성한 기사에는 조회수 8,193회 및 좋아요 142개 개의 좋아요가 있습니다.
pozew o alimenty wzór do pobrania 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 POZEW O ALIMENTY omówienie i wzór – pozew o alimenty wzór do pobrania 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Koniecznie znajdź mnie na FB https://www.facebook.com/benitaoprawie/
Dzięki temu materiałowi napiszesz pozew o alimenty! Wzór wraz z obszernym omówieniem znajdziecie tu: http://pelnomocnik.org/wp-content/uploads/2016/08/wz%C3%B3r-pozwu-o-alimenty.pdf
pozew o alimenty wzór do pobrania 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Pozew o alimenty – wzór do wypełnienia i pobrania online
Pozew o alimenty · Start · Wzory pism. Poniższy formularz umożliwia bezpłatne wygenerowanie i pobranie dokumentu w formacie PDF. Wypełnij poniższy formularz …
Source: www.fakturowo.pl
Date Published: 6/10/2022
View: 1312
Poniżej przedstawiam przykładowy wzór pozwu o alimenty
Wartość przedmiotu sporu:…………. POZEW O ALIMENTY. W imieniu powoda wnoszę: 1. O zasądzenie od pozwanego(imię i nazwisko) ……………
Source: www.pcprbrzesko.pl
Date Published: 2/19/2022
View: 8029
WZÓR – Sąd Rejonowy w Białymstoku
WZÓR. Sąd Rejonowy w Białymstoku. Wydział Rodzinny i Nieletnich. Powód małoletni: . … POZEW O ALIMENTY. Imieniem małoletniego powoda wnoszę o:.
Source: bialystok.sr.gov.pl
Date Published: 5/8/2021
View: 7409
https://www.lubliniec.sr.gov.pl/bip_pdf/rejestr-16…
Không có thông tin nào cho trang này.
Source: www.lubliniec.sr.gov.pl
Date Published: 10/3/2021
View: 8870
WZORY I FORMULARZE
Wzór nr 3 – odpowiedź na pozew OP · Wzór nr 4 – wnioski dowodowe WD · Wzór nr 5 – pozew wzajemny PW … Wzór nr 28 – pozew o podwyższenie alimentów.
Source: tychy.sr.gov.pl
Date Published: 7/20/2021
View: 9681
Pozew o alimenty – wzór do pobrania – LexLege
Pobierz dokument Pozew o alimenty z instrukcją uzupełnienia oraz przykładem prawłowo przygotowanego pisma. Pozew o alimenty to pismo procesowe, …
Source: lexlege.pl
Date Published: 7/4/2022
View: 1187
Pisma w sprawach o alimenty – Wzory dokumentów
Prezentujemy wzór pozwu o alimenty oraz przykładowy pozew o alimenty, wzory.
Source: www.wzory.positor.pl
Date Published: 10/16/2022
View: 9981
Pozew o alimenty – bezpłatny wzór od adwokata
Jak napisać pozew o alimenty na dziecko? Wzór. Starasz się o alimenty na Wasze wspólne … Mam nadzieję, że udało Ci się pobrać wzór i z nim zapoznać.
Source: rozwod-i-podzial-majatku.pl
Date Published: 7/18/2021
View: 4162
POZEW O ALIMENTY
POZWU O ALIMENTY. U Z A S A D N I E N I E. Małoletnia powódka jest dzieckiem pozwanego, pochodzącym ze związku pozamałżeńskiego,.
Source: adwokatrzeszow.eu
Date Published: 11/2/2021
View: 8073
주제와 관련된 이미지 pozew o alimenty wzór do pobrania
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 POZEW O ALIMENTY omówienie i wzór. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.
주제에 대한 기사 평가 pozew o alimenty wzór do pobrania
- Author: BENITA o prawie
- Views: 조회수 8,193회
- Likes: 좋아요 142개
- Date Published: 2018. 1. 17.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=qv1wWB-zyhA
Gdzie pobrac wniosek o alimenty?
wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do świadczenia alimentacyjnego. Wniosek składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej.
Ile kosztuje napisanie pozwu o alimenty?
Za napisanie pozwu o alimenty zapłacimy prawnikowi ok. 400-600 zł. Jeśli nie będziemy zadowoleni decyzji sądu, możemy zapłacić dodatkowo za apelację, która wyniesie nas najprawdopodobniej tyle samo.
Czy pozew o alimenty można napisać ręcznie?
Czy pozew o rozwód można napisać własnoręcznie ? Zgodnie z polskim prawem o alimenty mogą starać sięFormularz można otrzymać w sądzie i wypełnić go ręcznie..
Jak napisac wniosek do sądu o przyznanie alimentów?
W pozwie należy podać: Imię i nazwisko dziecka oraz twoje dane, jako jego przedstawiciela ustawowego; Dane pozwanego, czyli ojca/matki dziecka; Wartość przedmiotu sporu, to znaczy kwotę alimentów , o jakie się ubiegasz (masz prawo domagać się pieniędzy za okres nie dłuższy niż trzy lata wstecz).
Czy do pozwu o alimenty trzeba dołączyć rachunki?
na wykazanie faktu ponoszenia kosztów na utrzymanie dziecka należy dołączyć do pozwu o alimenty faktury, rachunki imienne, z których będzie wynikać kwota ponoszonych wydatków.
Kiedy sklada się wniosek o alimenty 2022?
Wnioski na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 października 2022 r. będzie można składać od: 1 lipca – w formie elektronicznej. 1 sierpnia – w formie papierowej.
Co mówić w sądzie o alimenty?
Jest kilka kluczowych słów, które należy zapamiętać. Przede wszystkim możliwości zarobkowe osób. Mówimy tutaj o pozwanym, jak i powódce. Kolejna istotna okoliczność to ustalenie, jakie są koszty utrzymania.
Kto pokrywa koszty sądowe w sprawie o alimenty?
Co do zasady koszty postępowania w sprawach o alimenty ponosi strona wezwana do zapłaty tychże alimentów. Wysokość kosztów uzależniona jest od wysokości ostatecznie zasądzonej kwoty alimentów. Do innych kosztów procesu w sprawach o alimenty oprócz opłaty od pozwu zalicza się koszty zastępstwa procesowego.
Czy warto brać adwokata w sprawie o alimenty?
Jeśli pytacie Państwo czy do sprawy o alimenty potrzebny jest adwokat – odpowiadamy, że jak najbardziej tak! Sprawa o alimenty należy do spektrum prawa rodzinnego i pociąga za sobą szereg emocji. Do tego dochodzi stres związany z rozprawami w sądzie.
Co zwalnia z płacenia alimentów?
Rodzic może być zwolniony z obowiązku alimentacyjnego dopiero wtedy, gdy dziecko ma własny majątek. Musi on dawać pewność pokrywania kosztów utrzymania. Jeśli dziecko się uczy i jest pełnoletnie, to rodzice nie mogą domagać się, żeby dziecko podjęło pracę zamiast studiów. Nie mogą też zaprzestać płacenia alimentów.
Kto pomoże napisać pozew o alimenty?
Gdy dziecko jest małoletnie (tzn. nie ukończyło 18. roku życia) w jego imieniu pozew składa opiekun prawny (najczęściej jest nim rodzic, który działo jako przedstawiciel ustawowy).
Ile wynosi wysokość alimentów?
Nie istnieje przepis, który określałby minimalne alimenty na dziecko. Niektóre sądy przyjmują jednak zasadę, zgodnie z którą nie przyznają alimentów niższych niż 500 zł miesięcznie na dziecko.
Jakie paragony do sprawy o alimenty?
Jeśli więc chcemy udowodnić konkretne wydatki, warto posłużyć się paragonami na zindywidualizowane produkty, np. wózek dla dziecka, komputer czy leki. W przypadku pozostałych wydatków wystarczające dla sądu jest ustalenie ich na podstawie zasad doświadczenia życiowego.
Jaka może być wysokość alimentów na dziecko?
Nie istnieje ściśle określony taryfikator alimentacyjny. Można żądać w zasadzie dowolnej kwoty alimentów, trudno jednak przewidzieć czy sąd przychyli się do tego żądania. Wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz majątkowych i zarobkowych możliwości zobowiązanego.
Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o alimenty?
Jakie dokumenty należy dołączyć do pozwu o alimenty? odpis pozwu (kopia), odpis skrócony aktu urodzenia dziecka – jeżeli dziecko jest ze związku małżeńskiego, odpis zupełny aktu urodzenia dziecka – jeżeli dziecko jest pozamałżeńskie.
Co trzeba dolaczyc do pozwu o alimenty?
Jakie dokumenty należy dołączyć do pozwu o alimenty? odpis pozwu (kopia), odpis skrócony aktu urodzenia dziecka – jeżeli dziecko jest ze związku małżeńskiego, odpis zupełny aktu urodzenia dziecka – jeżeli dziecko jest pozamałżeńskie.
Jak złożyć wniosek o alimenty przez internet?
Planujesz złożyć wniosek o zasiłek rodzinny lub świadczenia z funduszu alimentacyjnego? Możesz zrobić to on-line, za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia. Wystarczy, że posiadasz podpis elektroniczny, bezpłatny profil zaufany lub eDowód.
Co to jest odpis pozwu o alimenty?
Jeżeli alimentów żąda dziecko od rodziców, należy dołączyć do pozwu odpis skrócony aktu urodzenia w przypadku gdy dziecko nie pochodzi z małżeństwa odpis zupełny aktu urodzenia, a jeżeli małżonek lub były małżonek – odpowiednio odpis aktu małżeństwa lub orzeczenia rozwodu. Pozew należy złożyć w dwóch egzmeplarzach!
Co zwalnia z płacenia alimentów?
Rodzic może być zwolniony z obowiązku alimentacyjnego dopiero wtedy, gdy dziecko ma własny majątek. Musi on dawać pewność pokrywania kosztów utrzymania. Jeśli dziecko się uczy i jest pełnoletnie, to rodzice nie mogą domagać się, żeby dziecko podjęło pracę zamiast studiów. Nie mogą też zaprzestać płacenia alimentów.
wzór do wypełnienia i pobrania online
Poniższy formularz umożliwia bezpłatne wygenerowanie i pobranie dokumentu w formacie PDF. Wypełnij poniższy formularz, następnie pobierz plik PDF i wydrukuj go. Szybko, łatwo, bezbłędnie i za darmo! Warto zarejestrować konto w naszym serwisie, ponieważ zarejestrowanie konta jest bezpłatne i do niczego nie zobowiązuje, a zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do wielu dodatkowych funkcji. Kliknij tutaj aby zapoznać się z listę funkcji dostęnych dla zarejestrowanych użytkowników, kliknij tutaj aby zarejestrować konto.
Wniosek o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego
Ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz ich wypłata następują odpowiednio na wniosek osoby uprawnionej lub jej przedstawiciela ustawowego.
Postępowanie w sprawie świadczeń z funduszu alimentacyjnego prowadzi organ właściwy wierzyciela tj. wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do świadczenia alimentacyjnego.
Wniosek składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej. Realizacja świadczeń z funduszu alimentacyjnego może być także przekazana do jednostki organizacyjnej gminy np. do ośrodka pomocy społecznej.
Formularze wniosków, zaświadczeń i oświadczeń niezbędnych do przyznania świadczeń udostępnia organ wypłacający świadczenia z funduszu
Formularz wniosku można pobrac klikając w link poniżej tego artykułu
Ile kosztuje prawnik?
Ile kosztuje prawnik?
Są sytuacje, w których może być konieczna pomoc prawnika. W takiej sytuacji zazwyczaj stajemy przed pytaniem: ile to kosztuje? Jaka jest cena porady prawnej i od czego ostatecznie uzależniona jest wymagana kwota płatności? Wszystkie te kwestie są bardzo złożone, ponieważ nie ma jednego, stałego cennika dla wszystkich prawników.
Ile kosztuje porada prawna u adwokata?
Koszt usług adwokata czy prawnika cechuje się dużym zróżnicowaniem. Cennik usług adwokackich jest uzależniony między innymi od lokalizacji kancelarii czy doświadczenia prawnika. Jednak z reguły, koszt porady prawnej u adwokata oscyluje w granicach 100 – 500 złotych w zależności od naszego miejsca zamieszkania.
Prawnik – ile kosztuje porada? Średni koszt porady: 150 zł; Średni koszt porady w stolicy: 350 zł.
Z całą pewnością, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości lub problemy, taka porada jest jak najbardziej wskazana. Jak widać, cena konsultacji prawnej zamyka się w bardzo dużym przedziale finansowym, dlatego można poszukać kancelarii, której oferta będzie nam odpowiadała.
Etap Przedsądowy
Zanim rozpocznie się rozprawa w sądzie, warto zasięgnąć porady prawnika, który pomoże nam w przygotowaniu się do rozprawy. Ceny porad są różne i mogą różnić się w zależności od tego, gdzie wybierzemy się po pomoc.
Początkujący radca prawny w małej kancelarii: ok. 80 zł/godzina; Sporządzenie pisma: od 100 do 200 zł; Porada radcy prawnego z kilkuletnim doświadczeniem we Wrocławiu: 100 zł/godzina; Porada prawna mecenasa krakowskiego z 30 letnim doświadczeniem: 150-200 zł/godzina; Porada prawna w Warszawie: od 150 do 300 zł; Sporządzenie pisma w Warszawie: 200-300 zł; Porada prawnika z międzynarodowej kancelarii: od 100 euro/godzina.
Najmniej zapłacimy za poradę niedoświadczonego, młodego radcy prawnego. Prawnicy z kilkuletnim doświadczeniem już będą kosztować nas ok. 100 zł za godzinę. W Warszawie będzie to usługa droższa, ponieważ ceny prawników zaczynają się od 150 zł.
Więcej zapłacimy również za poradę doświadczonego mecenasa. Taki prawnik będzie kosztował nad nawet 200 zł za godzinę. Najwięcej jednak będzie kosztowała porada w międzynarodowej, sieciowej kancelarii. Tam zapłacimy od 100 euro za godzinę, w czasie której prawnik zajmie się naszym problemem.
Prawnik w sądzie
Tu na cenę składa się mnóstwo czynników: od miasta, przez poziom skomplikowania sprawy, dziedzinę prawa, liczbę rozpraw, po prestiż samego prawnika i wartość przedmiotu sprawy. Zwykle stawki określane są z góry.
Przed rozpoczęciem prowadzenia sprawy prawnik i klient podpisują umowę, a w niej wszystkie ewentualne zmiany kwoty ryczałtowej. Jeśli klient z Poznania zatrudni prawnika z Warszawy, w koszty będzie musiał wliczyć jego podróże i ewentualne noclegi.
Koszt poprowadzenia rozprawy w sądzie: od 1000 zł; Rozwód bez orzekania o winie: od 1500 zł; Rozwód z orzekaniem o winie: 3500-5000 zł; Podział majątku, odszkodowanie, sprawy pracownicze: 2000-5000 zł; Pozew przeciwko bankowi: 8000-10000 zł.
Za poprowadzenie sprawy w sądzie zapłacimy najmniej od 1000 zł. Jeśli decydujemy się na wzięcie prawnika w sprawie rozwodowej bez orzekania o winie, zapłacimy średnio ok. 1500 zł, natomiast jeśli chcemy, żeby sąd o winie orzekł – prawnik będzie kosztował już nawet 3500 do 5000 zł.
Podobną kwotę zapłacimy prawnikowi podczas spraw o podział majątku, spraw o odszkodowanie, kiedy uszkodzenie zdrowia wynika z błędu w sztuce lekarskiej oraz w sprawach pracowniczych. Najwięcej będzie nas kosztowała sprawa przeciwko bankowi. Może się okazać, że koszta wzrosną nawet do 10000 zł.
Co się na to składa? Godzina pracy prawnika w kancelarii kosztuje ok. 250 zł. Na napisanie pozwu potrzeba od czterech do ośmiu godzin, czyli 1-2 tys. zł. Jedna rozprawa to koszt ok. 1 tys. zł.
Ile kosztuje sprawa rozwodowa u adwokata?
Rozwód – sytuacja stresująca, którą jeszcze dodatkowo mogą pogarszać kłótnie pomiędzy małżonkami. Planując zrobienie podobnego kroku, zazwyczaj zastanawiamy się, ile kosztuje rozwód? Co ma wpływ na ewentualne zobowiązania finansowe? Ile kosztuje porada prawna w sprawie rozwodu?
Bardzo trudno określić ostateczny przedział cenowy, ponieważ na cenę rozwodu u adwokata wpływa ma przede wszystkim od tego, jak bardzo sprawa jest skomplikowana. Każda kancelaria ma również swoje stawki, które mogą się znacząco od siebie różnić
Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź najlepsze oferty: Kredyt bez BIK – najlepsza pożyczka dla zadłużonych; Kredyt na dowód – bez zaświadczeń o dochodach.
W prostych sprawach wynagrodzenie dla adwokata może zaczynać się od pułapu ok. 1500 złotych. W przypadku trudniejszych, kłopotliwych spraw, wynagrodzenie adwokata może być wydatkiem kilku – kilkunastu tysięcy złotych.
Minimalne stawki w sprawach z zakresu rodzinnego i opiekuńczego: rozwód i unieważnienie małżeństwa: 360 zł; stwierdzenie istnienia lub nieistnienia małżeństwa: 240 zł; przysposobienie: 180 zł; pozbawienie, ograniczenie, zawieszenie lub przywrócenie władzy rodzicielskiej oraz odebranie dziecka: 120 zł; ustalenie ojcostwa, zaprzeczenie ojcostwa, oraz rozwiązanie przysposobienia: 240 zł; ubezwłasnowolnienie: 240 zł; uznanie za zmarłego lub stwierdzenie zgonu oraz rozstrzygnięcie co do aktów stanu cywilnego: 180 zł; rozstrzygnięcie w istotnych sprawach rodziny lub co do zarządu majątkiem wspólnym: 240 zł; zniesienie wspólności majątkowej między małżonkami: 360 zł.
Za poprowadzenie sprawy rozwodowej lub unieważnienia małżeństwa minimalna stawka to 360 zł. Za stwierdzenie istnienia lub nieistnienia małżeństwa prawnik otrzyma 240 zł. Przysposobienie dziecka to 180 zł, natomiast pozbawienie praw – 120 zł.
Za ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa oraz za ubezwłasnowolnienie prawnik otrzyma tyle samo – najmniej 240 zł. Za uznanie za zmarłego natomiast 180 zł. W sprawach o zarządzenie majątkiem wspólnym prawnik otrzyma 240 zł, a za zniesienie wspólności majątkowej 360 zł.
Koszt adwokata w sprawie o alimenty
Na rynku znajdziemy oferty już w cenie od 1000 złotych. Adwokat w sprawach alimentacyjnych jest bardzo dużym wsparciem merytorycznym. Ceny jednak są różne w zależności od miejscowości oraz prestiżu danej kancelarii.
koszt napisania pisma procesowego: ok. 400 – 600 zł koszt napisania apelacji: ok. 400 – 600 zł
Za napisanie pozwu o alimenty zapłacimy prawnikowi ok. 400-600 zł. Jeśli nie będziemy zadowoleni decyzji sądu, możemy zapłacić dodatkowo za apelację, która wyniesie nas najprawdopodobniej tyle samo.
Ile kosztuje sprawa o podział majątku?
Podczas spraw rozwodowych często dochodzi do sprawy podziału majątku. W takiej sytuacji zdarza się, że sprawa trafia do sądu, szczególnie jeśli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia. Jakie będą koszty wynajęcia adwokata? Od czego są one uzależnione?
Sprawa o podział majątku – cennik Koszt adwokata: ok. 1500 zł; Minimalna stawka: 240 zł;
Podobnie jak w przypadku rozwodu, jedną z priorytetowych kwestii jest trudność sprawy oraz kwota, o jaką małżonkowie się spierają. Koszty adwokata w sprawach o podział majątku mogą zaczynać się już od ok. 1500 złotych. Górny pułap może jednak osiągnąć nawet kilkanaście tysięcy złotych, szczególnie w bardzo skomplikowanych sprawach.
Koszt adwokata w sprawie karnej
Poszukując adwokata, który będzie nas reprezentował, zazwyczaj stawiamy sobie pytanie – ile zapłacimy za sprawę karną? Wszystko zależy, chociażby, od rodzaju sprawy. Cena adwokata w sprawie karnej jest jednak wyższa niż w przypadku spraw rozwodowych i zapłacimy nawet ponad 2000 złotych, w zależności od sprawy oraz poziomu jej skomplikowania.
Podsumowanie
Korzystanie z pomocy prawnika nie jest sprawą tanią, jednak zdecydowanie może nam w wielu przypadkach pomóc. W szczególności, jeśli sprawa dotyczy spraw rodzinnych, opiekuńczych lub karnych. Bardzo często prawnik ułatwi nam wygranie sprawy, dzięki wiedzy, której my możemy nie posiadać.
Czy pozew o alimenty można napisać ręcznie
Pierwsza z nich jest wtedy, kiedy za ten okres istnieją jakieś niezaspokojone potrzeby .Przede wszystkim, należy sformułować pozew o alimenty przeciwko dziadkom – najlepiej skorzystać w tym względzie z usług prawniczych.. Pozew należy drukować DWUSTRONNIE w formacie A4.. Do pozwu należy dołączyć szereg dokumentów – odpisów i zaświadczeń.. W tym miejscu można również wskazać świadków do przesłuchania w tej sprawie.Strona 2 z 3 – Jak napisać pozew o alimenty – napisał w Komentarze artykułów: Mam 23 lata, studiuję dziennie.. Proszę o pomoc jaki pozew mam złożyć do sądu najpierw: czy pozew o alimenty aby zabezpieczyć finansowo dziecko, czy pozew o rozwód i czy jak toczy się postępowanie o alimenty mogę wnieść pozew o rozwód oraz czy mam w nim wnieść o alimenty skoro wniosłam już pozew o alimenty.Pozew o alimenty należy złożyć w sądzie rejonowym, właściwym dla miejsca zamieszkania pozwanego lub osoby uprawnionej.. Wybór sądu należy powoda, czyli osoby, która występuje o świadczenia.. Tak, ale nie zawsze.. Pozew o rozwód możesz cofnąć w każdym momencie, aż do uprawomocnienia się wyroku.. Jako nadpłaty zaliczyć nie można, chyba że się tak ustaliło pisemnie z matką dziecka.Można także złożyć pozew o zwrot nienależnego świadczenia do sądu cywilnego, ale to już inna sprawa sądowa i dopiero po jej pomyślnym zakończeniu można egzekwować nadpłatę.Kiedy można złożyć pozew o alimenty?.
Czy pozew o rozwód można napisać własnoręcznie ?
Zgodnie z polskim prawem o alimenty mogą starać sięFormularz można otrzymać w sądzie i wypełnić go ręcznie.. W serwisie można znaleźć niezbędne informacje dotyczące: alimenty na dziecko, ustalenie ojcostwa, alimenty między małżonkami, pozew o alimenty.Prezentujemy wzór pozwu o alimenty oraz przykładowy pozew o alimenty, wzory.. Gospodarstwo jest przepisane na męża i w zwiazku z tym otrzymuje drobne dotacje.Chcę złożyć pozew o alimenty żeby go zmobilizować do pracy.Alimenty na żądanie, a nie z urzędu.. Podpowiadamy, jak dopełnić wszystkich formalnościAlimenty to serwis prawno poradniczy, w którym się dowiesz wszystko o obowiązku alimentacyjnym i samych alimentach.. Dziecko ma 5 lat i chodzi do przedszkola .Przedawnienie roszczeń o zaległe alimenty .. Ma troje dzieci, jedno pełnoletnie (które może podjąć prace) i dwoje w wieku 3 i 6 lat.. Czy należą mi się alimenty od niego?Wniosek o umorzenie alimentów Wniosek o umorzenie alimentów.. Pozew jest bezpłatny.. ).W pozwie można też z góry określić, kto ma być obciążony kosztami procesu.. Wraz z pozwem warto złożyć wniosek o zabezpieczenie powództwa.Podpowiadamy, jak napisać pozew o alimenty i co powinien zawierać.. Jak napisać pozew?, Rodzina i dziecko bez ogłoszeń – Forum Gdańsk, Gdynia, Sopot..
0 ocen …RE: czy można “nadpłacić” alimenty?
Na prośbę ojca w akcie urodzenia dziecka wskazano, iż ojciec jest nieznany.. Wszystkie koszty utrzymania ponoszę sama.. Pozew o alimenty – strona 1 z 3:Alimenty wstecz, czy to w ogóle możliwe?. to przecież dobra informacja.. Pozew o rozwód jako pismo procesowe.. Pozew, jak każde pismo procesowe, powinien: 1.Pozew o alimenty składany jest najczęściej w chwili, gdy doszło do rozpadu związku małżeńskiego i jedna ze stron domaga się uregulowania kwestii dotyczących płacenia na potrzeby dziecka, bądź całej rodziny.. Witaj Darku, musisz być świadomy, że masz zasądzone miesięczne alimenty w określonej z góry kwocie, niepłacenie alimentów terminowo lub nawet płacenie ich w mniejszych niepełnych kwotach, spowodowało zaległość alimentacyjną, którą matka Twoich dzieci (wierzyciel) ma prawo od Ciebie wyegzekwować, podpierając się .Witam.. Został wniesiony pozew, emocje opadły i małżonkowie zdecydowali się ratować małżeństwo.. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, to możesz wystąpić do sądu z pozwem o zmianę wysokości alimentów.Pozew o alimenty składa się, jeśli rodzic sprawujący opiekę nad dziećmi chce uzyskać pomoc finansową od drugiego rodzica, niełożącego na dzieci dobrowolnie..
Dlatego można to zrobić.
Można również formularz wypełnić na komputerze, pobierając formularz m.in. ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.. Należy przekreślić rubryki, w których nic nie wpisujemy.. Dla jasności mówiąc o alimentach wstecz, mam na myśli alimenty za okres przed dniem wniesienia pozwu, w którym domagasz się zasądzenia alimentów.. Możesz domagać się alimentów za okres wstecz w dwóch różnych sytuacjach:.. Dotyczy ono w końcu wyjątkowo powszechnego problemu – braku wypełniania przez rodziców obowiązku utrzymywania .Alimenty na dziecko musi płacić rodzic, który choć nie mieszka już ze swym synem czy córką, powinien ponosić część kosztów ich utrzymania.. Obecnie dziecko ma 4 lata i chcę pozwać ojca dziecka o ustalenie ojcostwa, alimenty i jednocześnie chcę go pozbawić praw rodzicielskich.Czy można cofnąć pozew o rozwód?. Wzory dokumentów, pism – CV, umowy, pozwy, odwołania, formularze.. Pozew o alimenty jest pismem procesowym, który należy złożyć w sądzie, aby w ogóle mogło dojść do sprawy o świadczenie alimentacyjne.Czy pozew można wnieść osobiście czy pocztą?. Ja razem z córka mieszkam w wynajętym mieszkaniu ( umowa jest na niego ).. Mieszkam z córką sama a mąż mieszka ze swoimi rodzicami.Oni go utrzymują,a jemu nigdy się nie chciało pracować..
Czy sąd przyzna mi alimenty na dziecko jeśli mąż nie pracuje.
A my teraz postaramy się wyjaśnić: Jak napisać pozew o alimenty – instrukcja wypełnienia interaktywnego wzoru dokumentu krok po kroku.. Na początek trochę teorii – pozew o rozwód jest przede wszystkim pismem procesowym, co oznacza, że poza odwołaniem się do specyficznych cech (o których napiszę w dalszej kolejności), musi zawierać elementy obligatoryjne (niezbędne).. Porozmawiaj o aktualnych problemach i radościach mieszkańców Trójmiasta.Witam serdecznie.. Powiem coś .Mam pytanie.. Krok 3.Opiekun składa pozew w imieniu dziecka, które jest niepełnoletnie.. j.w długopisem na kartce Ostatnia data uzupełnienia pytania: 2012-08-21 23:07:32 .. Zwleka z rozwodem ponieważ boi się iż jego “żona” może zażądać wysokich alimentów (które uniemożliwią mu życie w drugim związku) oraz że zrezygnuje z pracy aby opiekować się dziećmi.Alimenty, koszty wyprawki, prawa rodzicielskie.. • uzasadnienie wniosku (dowód na poparcie tezy o winie – określenie przyczyny rozpadu małżeństwa i udowodnienie ich poprzez załączenie do pozwu dokumentów).. Jeśli chodzi o kwotę alimentów, której można się domagać, to jej wysokość uzależniona jest od .O tym, co i gdzie wpisać, dowiesz się, najeżdżając kursorem nad konkretne pole.. Należy napisać czy alimenty były płacone w niektórych miesiącach czy też nie.. Zaległych alimentów można żądać co do zasady za okres nie dłuższy niż 3 lata.. Zarabia 2800 zł, zdarza się, że dostaje mniej.. Chociaż w internecie z łatwością można odnaleźć wzór pozwu warto pamiętać, że każda sytuacja jest inna, a od sformułowania tego dokumentu może wiele zależeć.Niekiedy pozew o alimenty bywa błędnie określany mianem „wniosku o alimenty” czy też „pisma o alimenty”, ale dla powoda (wnoszącego o zasądzenie alimentów na jego rzecz) nie ma to większego znaczenia, choć należy zaznaczyć, że z prawnego punktu widzenia, poprawna nazwa to „pozew”.Ojciec dziecka zostawił mnie w trakcie ciąży.. O alimenty mogą starać się osoby w trudnej sytuacji materialnej oraz członkowie rodziny, na których utrzymanie powinna łożyć bliska osoba, np. dziecko (lub w jego imieniu przedstawiciel prawny) może złożyć pozew o alimenty od swojego rodzica.. Często się tak zdarza.. Wynika to z faktu, że roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem trzech lat (art. 137 §1 KRiOp).. Z upływem trzech lat przedawnia się także roszczenie regresowe (art. 140 §2 KRiOp.. W przypadku wniesienia pozwu w placówce pocztowej pozew o rozwód najlepiej wysłać listem poleconym z potwierdzeniem nadania, aby mieć dowód iż ten pozew został przez nas nadany.Robótki Ręczne i Rękodzielnictwo (17528) Rysunek i Malarstwo (42859) Sztuki Cyrkowe (527) Taniec (39834) Wędkarstwo (10276) .. W przeciwieństwie do alimentów przyznawanych podczas sprawy rozwodowej na dzieci stron, sąd nie ma zawsze obowiązku .Witam, Mój partner ma 44 lata.. Tak, oczywiście że tak.. Uwaga!. Na przykład rozchoruje się czy straci pracę.. Uwaga!. Moja mama nie żyje, a ociec od 3 lat mnie nie utrzymuje, jest alkoholikiem, posiada rentę.. Alimenty to jedno z najpopularniejszych świadczeń, o których regularnie usłyszeć można w mediach, przy okazji poruszania tematyki problemów społecznych..
Pozew o alimenty: co powinien zawierać i jak go napisać? [WZÓR]
Pozew o alimenty należy złożyć, jeśli rodzic sprawujący opiekę nad dziećmi chce uzyskać pomoc finansową od drugiego rodzica, który nie łoży na dzieci dobrowolnie. Do pozwu należy dołączyć szereg dokumentów – odpisów i zaświadczeń. Podpowiadamy, jak dopełnić wszystkich formalności, napisać pozew na podstawie wzoru, uzasadnienie oraz przykładowy kosztorys utrzymania dziecka.
Pozew o alimenty możesz złożyć do sądu, jeśli po rozwodzie (lub po rozstaniu z partnerem) dzieci pozostały pod twoją opieką, a drugi rodzic nie płaci na nie z własnej woli. Pierwszym krokiem do uzyskania pieniędzy na dziecko jest złożenie pozwu do sądu celem ustalenia alimentów.
Podpowiadamy, jak krok po kroku napisać pozew, jak uzasadnić koszty utrzymania dziecka oraz dlaczego warto złożyć także wniosek o zabezpieczenie alimentów. Aby ułatwić ci napisanie pozwu o alimenty, przygotowaliśmy gotowy wzór do druku.
Spis treści:
Pozew o alimenty to dokument, w którym uzasadnisz, jaką kwotę i dlaczego powinien płacić drugi rodzic na utrzymanie waszego wspólnego dziecka bądź dzieci. Pozew musisz złożyć do sądu, który rozpatrzy zasadność twojego żądania.
Alimenty zwykle przyznawane są w trakcie sprawy rozwodowej. Ale można się o nie ubiegać również trakcie trwania małżeństwa, a także gdy rodzice dziecka nie są w związku małżeńskim, a jedno z nich odmawia łożenia pieniędzy na dziecko.
W pozwie o alimenty na dziecko musisz podać wiele szczegółowych danych: swoich, dziecka lub dzieci, na które domagasz się alimentów, oraz pozwanego. Koniecznie przygotuj więc takie informacje jak:
miejscowość i data;
i data; adres sądu, do którego kierowany jest wniosek;
dane dziecka (nazwisko i adres) oraz twoje dane (jako jego przedstawiciela ustawowego);
dane rodzica niepłacącego na utrzymanie dziecka (nazwisko i adres);
miesięczną kwotę alimentów, o jaką jeśli to miał być myślnik, to należy napisać “wnioskujesz — masz”.—#—miejscowość i datę;
adres sądu, do którego kierowany jest wniosek;
dane dziecka (nazwisko i adres) oraz twoje dane, jako jego przedstawiciela ustawowego;
dane rodzica niepłacącego na utrzymanie dziecka (nazwisko i adres);
miesięczną kwotę alimentów, o jaką wnioskujesz – masz prawo domagać się pieniędzy za okres nie dłuższy niż 3 lata wstecz;
datę, kiedy pieniądze mają być wpłacane, np. do 10 dnia każdego miesiąca oraz sposób ich płatności;
uzasadnienie – opis okoliczności wyjaśniających dlaczego występujesz o alimenty (możliwości zarobkowe własne i ojca dziecka, informacje o wydatkach na utrzymanie dziecka);
informacje o załącznikach i dowodach;
własnoręczny podpis.—#—wnioskujesz-masz#wnioskujesz — masz—#—wnioskujesz – masz”>wnioskujesz ;
; datę, do której pieniądze mają być wpłacane, np. do 10. dnia każdego miesiąca, oraz sposób płatności;
jeśli to miał być myślnik, to należy napisać “uzasadnienie — opis”.—#—miejscowość i datę;
adres sądu, do którego kierowany jest wniosek;
dane dziecka (nazwisko i adres) oraz twoje dane, jako jego przedstawiciela ustawowego;
dane rodzica niepłacącego na utrzymanie dziecka (nazwisko i adres);
miesięczną kwotę alimentów, o jaką wnioskujesz – masz prawo domagać się pieniędzy za okres nie dłuższy niż 3 lata wstecz;
datę, kiedy pieniądze mają być wpłacane, np. do 10 dnia każdego miesiąca oraz sposób ich płatności;
uzasadnienie – opis okoliczności wyjaśniających dlaczego występujesz o alimenty (możliwości zarobkowe własne i ojca dziecka, informacje o wydatkach na utrzymanie dziecka);
informacje o załącznikach i dowodach;
własnoręczny podpis.—#—uzasadnienie-opis#uzasadnienie — opis—#—uzasadnienie – opis”>uzasadnienie – jeśli to miał być myślnik, to należy napisać “uzasadnienie — opis”.—#—miejscowość i datę;
adres sądu, do którego kierowany jest wniosek;
dane dziecka (nazwisko i adres) oraz twoje dane, jako jego przedstawiciela ustawowego;
dane rodzica niepłacącego na utrzymanie dziecka (nazwisko i adres);
miesięczną kwotę alimentów, o jaką wnioskujesz – masz prawo domagać się pieniędzy za okres nie dłuższy niż 3 lata wstecz;
datę, kiedy pieniądze mają być wpłacane, np. do 10 dnia każdego miesiąca oraz sposób ich płatności;
uzasadnienie – opis okoliczności wyjaśniających dlaczego występujesz o alimenty (możliwości zarobkowe własne i ojca dziecka, informacje o wydatkach na utrzymanie dziecka);
informacje o załącznikach i dowodach;
własnoręczny podpis.—#—uzasadnienie-opis#uzasadnienie — opis—#—uzasadnienie – opis”> opis okoliczności adres sądu, do którego kierowany jest wniosek;
dane dziecka (nazwisko i adres) oraz twoje dane, jako jego przedstawiciela ustawowego;
dane rodzica niepłacącego na utrzymanie dziecka (nazwisko i adres);
miesięczną kwotę alimentów, o jaką wnioskujesz – masz prawo domagać się pieniędzy za okres nie dłuższy niż 3 lata wstecz;
datę, kiedy pieniądze mają być wpłacane, np. do 10 dnia każdego miesiąca oraz sposób ich płatności;
uzasadnienie – opis okoliczności wyjaśniających dlaczego występujesz o alimenty (możliwości zarobkowe własne i ojca dziecka, informacje o wydatkach na utrzymanie dziecka);
informacje o załącznikach i dowodach;
własnoręczny podpis.—#—wyjaśniających, dlaczego—#—wyjaśniających dlaczego”>wyjaśniających, dlaczego występujesz o alimenty;
– okoliczności występujesz o alimenty; informacje o załącznikach i dowodach;
własnoręczny podpis.
Ważne! Roszczenie alimentacyjne przedawnia się z upływem 3 lat. Oznacza to, że można dochodzić alimentów zasądzonych przez sąd i niepłaconych przez rodzica za okres ostatnich 3 lat.
Do pozwu o alimenty koniecznie dołącz dokumenty, które potwierdzają informacje umieszczone w pozwie. Potrzebne będą:
odpis skrócony aktu urodzenia dziecka;
oświadczenie o uznaniu dziecka lub wyrok ustalający ojcostwo (gdy dziecko jest z wolnego związku);
zaświadczenie z zakładu pracy o zarobkach lub zaświadczenie z urzędu pracy o zasiłku dla bezrobotnych;
rachunki za wydatki na dziecko;
kopia umowy o pracę lub PIT za poprzedni rok rodzica, od którego domagasz się alimentów. Gdy ich nie posiadasz, trzeba do Sądu zawnioskować w pozwie o to, aby zobowiązał pozwanego do przedłożenia dokumentów ujawniających jego zarobki (zaświadczenie od pracodawcy lub np. PIT za ostatnie dwa lata);
odpis pozwu i załączników;
odpis skrócony aktu małżeństwa (jeżeli ubiegasz się o alimenty od męża lub żony);
odpis wyroku rozwodowego (jeżeli już nie jesteście małżeństwem) lub orzeczenia o separacji.
Pamiętaj! Do pozwu dołącz też dokumenty, które mogą udowodnić twoją trudną sytuację finansową, a także dokumenty potwierdzające twoje rodzinne powiązania z pozwaną osobą. Mogą to być np. zaświadczenia z Ośrodka Pomocy Społecznej, decyzja ZUS itd.
Pozew o alimenty składa się w sądzie rejonowym w wydziale rodzinnym i nieletnich, odpowiednim dla miejsca zamieszkania rodzica niepłacącego alimentów lub osoby uprawnionej, czyli twojego dziecka (jest to o wiele wygodniejsze w sytuacji, gdy drugi rodzic mieszka daleko lub za granicą). Jeżeli nie wiesz, gdzie przebywa drugi rodzic, np. ojciec dziecka, wystąp do sądu z wnioskiem o ustanowienie dla niego kuratora.
Pozew o alimenty wraz z jeśli to miał być myślnik, to należy napisać “załącznikami — zawsze”.—#—Pismo wraz z załącznikami – zawsze w dwóch egzemplarzach – jeden dla sądu, drugi dla pozwanego – możesz złożyć osobiście (w biurze podawczym) lub wysłać pocztą (listem poleconym!).—#—załącznikami-zawsze#załącznikami — zawsze—#—załącznikami – zawsze”>załącznikami – jeśli to miał być myślnik, to należy napisać “załącznikami — zawsze”.—#—Pismo wraz z załącznikami – zawsze w dwóch egzemplarzach – jeden dla sądu, drugi dla pozwanego – możesz złożyć osobiście (w biurze podawczym) lub wysłać pocztą (listem poleconym!).—#—załącznikami-zawsze#załącznikami — zawsze—#—załącznikami – zawsze”> zawsze w dwóch egzemplarzach (jeden dla sądu, drugi dla jeśli to miał być myślnik, to należy napisać “pozwanego — możesz”.—#—Pismo wraz z załącznikami – zawsze w dwóch egzemplarzach – jeden dla sądu, drugi dla pozwanego – możesz złożyć osobiście (w biurze podawczym) lub wysłać pocztą (listem poleconym!).—#—pozwanego-możesz#pozwanego — możesz—#—pozwanego – możesz”>pozwanego) – jeśli to miał być myślnik, to należy napisać “pozwanego — możesz”.—#—Pismo wraz z załącznikami – zawsze w dwóch egzemplarzach – jeden dla sądu, drugi dla pozwanego – możesz złożyć osobiście (w biurze podawczym) lub wysłać pocztą (listem poleconym!).—#—pozwanego-możesz#pozwanego — możesz—#—pozwanego – możesz”> możesz złożyć osobiście (w biurze podawczym) lub wysłać pocztą (listem poleconym!). Jeżeli zanosisz je sama, zrób trzecią kopię i poproś o potwierdzenie, kiedy złożyłaś pozew.
Niezwykle ważne jest, jak uzasadnisz wysokość miesięcznych alimentów (w pozwie do sądu są one określone jako wartość przedmiotu sporu), o które występujesz do sądu. W Polsce nie ma żadnych opracowań ani tablic alimentacyjnych, które pomogłyby sędziom ustalić wysokość świadczenia.
W uzasadnieniu opisz sytuację rodzinną, majątkową i zawodową rodzica uchylającego się od płacenia alimentów (zaznacz, od kiedy nie płaci, czy posiada własne mieszkanie, jakie ma wykształcenie itp.). To bardzo ważne, bo aby wyliczyć możliwości finansowe rodzica, bierze się pod uwagę dochody, które mógłby osiągnąć, gdyby się postarał, a nie te, które faktycznie wykazuje. Zdarza się bowiem, że ojciec dziecka (lub drugi rodzic) specjalnie podejmuje gorzej płatną pracę, aby mniej płacić.
Uzasadnienie pozwu o alimenty ma na celu przedstawienie sądowi informacji o:
potrzebach dziecka;
dziecka; możliwościach materialnych pozwanego rodzica.
W tym celu powinnaś obliczyć miesięczny koszt utrzymania dziecka.
W uzasadnieniu umieść miesięczne opłaty za:
żłobek, przedszkole lub szkołę,
ubranie,
obuwie,
jedzenie,
lekarstwa,
zabawki,
zajęcia dodatkowe,
wakacje.
Ważne! W uzasadnieniu pozwu o alimenty wypisz wszystkie wydatki na dziecko, nawet te, które teraz wydają ci się nieistotne, albo uważasz, że były tylko jednorazowe. Bądź pewna, że przy dziecku czeka cię wiele niespodziewanych wydatków, a wraz z wiekiem dziecka nakłady finansowe zwykle rosną. Nie warto potem żałować, że nie pomyślało się o wszystkim.
Następnie podziel uzyskaną sumę na pół i pomnóż przez 12 miesięcy. W ten sposób obliczysz roczną kwotę alimentów.
Wnosząc pozew o alimenty, jesteś zwolniona z kosztów jeśli to miał być myślnik, to należy napisać “sądowych — chyba”.—#—Wnosząc pozew o alimenty, jesteś zwolniona z kosztów sądowych – chyba że prosisz o pomoc adwokata – wtedy musisz uwzględnić opłatę za konsultację czy prowadzenie sprawy.—#—sądowych-chyba#sądowych — chyba—#—sądowych – chyba”>sądowych. Wyjątek stanowi sytuacja, w której prosisz o pomoc jeśli to miał być myślnik, to należy napisać “adwokata — wtedy”.—#—Wnosząc pozew o alimenty, jesteś zwolniona z kosztów sądowych – chyba że prosisz o pomoc adwokata – wtedy musisz uwzględnić opłatę za konsultację czy prowadzenie sprawy.—#—adwokata-wtedy#adwokata — wtedy—#—adwokata – wtedy”>adwokata – wtedy musisz uwzględnić opłatę za konsultację lub prowadzenie sprawy.
Jeżeli masz problem z napisaniem pozwu, możesz skorzystać z gotowego przykładu. K jeśli to miał być myślnik, to należy napisać “wzoru — kliknij”.—#—Jeżeli masz problem z napisaniem pozwu, możesz skorzystać z gotowego wzoru – kliknij we wzór pozwu o alimenty na dziecko, aby go wydrukować:—#—wzoru-kliknij#wzoru — kliknij—#—wzoru – kliknij”>liknij we wzór pozwu o alimenty, aby go wydrukować i na jego podstawie stworzyć własny dokument do sądu:
mamotoja
Wraz z pozwem o alimenty warto złożyć wniosek o zabezpieczenie powództwa. Chodzi o to, żeby zabezpieczyć swoją sytuację materialną na wypadek, gdyby drugi rodzic nie płacił alimentów (np. sprzedając część majątku) do momentu wydania wyroku. Wówczas sąd przyzna ci jednorazowo lub okresowo pewną kwotę do czasu wydania ostatecznego orzeczenia. Opłata za wniosek wynosi 100 zł, chyba że złożysz go od razu wraz z pozwem rozpoczynającym postępowanie.
Ważne! Od każdego orzeczenia przysługuje apelacja do sądu okręgowego. Możesz ją złożyć w terminie 14 dni od otrzymania wyroku z uzasadnieniem. Prawo nie przewiduje wniesienia skargi kasacyjnej.
Zobacz także:
Pozew o alimenty
Pozew o alimenty Kategorie: finanse , pisma procesowe , małżeństwo , rodzicielstwo , postępowanie sądowe , alimenty | Typy: pozwy Opis dokumentu: Pozew o alimenty to pismo procesowe, na podstawie którego powód domaga się zasądzenia od pozwanego świadczeń alimentacyjnych. Możliwość dochodzenia świadczeń alimentacyjnych została określona w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Pozew o alimenty z mocy prawa jest zwolniony od opłaty. Wyjaśnione definicje: Pozew o alimenty , Alimenty
7.00 zł
Wzór pozwu o alimenty wzory pozwów Wzory pism
Poniżej prezentujemy wzór pozwu o alimenty oraz przykładowy pozew w fikcyjnej sprawie.
– WZÓR POZWU O ALIMENTY –
…………………………., dnia …………………. r.
(miejscowość)
Sąd Rejonowy w ……………………..
Powód: małoletni(-a) ……………………………………….. PESEL: ………………………….
(imię i nazwisko dziecka)
zastąpiony przez matkę/ojca …………………………… PESEL: ………………………….
oboje zam. ……………………………………………………………………………………………..
(adres zamieszkania)
Pozwany(-a): …………………………………, zam. …………………………………………….
(imię i nazwisko) (adres zamieszkania)
Wartość przedmiotu sporu: ……………… zł. (należy podać roczną wartość alimentów mnożąc ich miesięczną wartość przez 12 miesięcy)
POZEW O ALIMENTY
W imieniu małoletniego(-j) powoda(-ki) wnoszę o:
1) zasądzenie od pozwanego(-j) …………………….. na rzecz małoletniego(-j) ………………………….. tytułem alimentów kwoty ………….. zł miesięcznie, płatnej do rąk matki/ojca małoletniego(-j) ……………….. poczynając od dnia …………; płatnej do ….-go dnia każdego miesiąca wraz z ustawowymi odsetkami w przypadku opóźnienia w płatności którejkolwiek z rat;
2) wydanie wyroku zaocznego w przypadku nie stawienia się pozwanego(-j) na rozprawę;
3) nadanie wyrokowi klauzuli natychmiastowej wykonalności;
4) zasądzenie od pozwanego(-ej) kosztów procesu.
Uzasadnienie
W uzasadnieniu należy napisać kiedy się dziecko urodziło, wskazując jako dowód jego akt urodzenia. Należy również podać od kiedy pozwany rodzic był zobowiązany płacić alimenty (ponosić koszty utrzymania i wychowania dziecka) – czy to od rozwodu rodziców, czy – w przypadku gdy rodzice nie brali ślubu – od czasu wyprowadzenia się z domu, czy też od innego momentu. Należy napisać czy alimenty były płacone w niektórych miesiącach czy też nie.
Jeśli chodzi o kwotę alimentów, której można się domagać, to jej wysokość uzależniona jest od usprawiedliwionych potrzeb małoletniego (należy uwzględnić wydatki wynikające z wieku dziecka, np. opłaty za żłobek, opiekunkę, przedszkole, wydatki szkolne, na odzież, wyżywienie, aktywność dziecka np. karnety na basen jeśli dziecko systematycznie pływa, leczenie wynikające ze stanu zdrowia dziecka itp.) oraz od możliwości zarobkowych i majątkowych pozwanego/-ej (osiąganych dochodów, poziomu życia, wykształcenia, wieku).
Trzeba wymienić składniki kosztów utrzymania dziecka i podsumowując określić koszt jego miesięcznego utrzymania (kwotowo). Należy opisać sytuację rodzinną każdego z rodziców (osoby będące na ich utrzymaniu) i zarobkową (czy pracują, gdzie, jaki zawód wykonują, miejsce pracy, wysokość wynagrodzenia miesięcznego, inne dochody i informacje, które mogą mieć wpływ na wysokość alimentów).
………………………………………
(czytelny podpis)
Załączniki:
1) pozew i załączniki w 2 egzemplarzach,
2) odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, jeżeli dziecko jest ze związku małżeńskiego,
3) odpis zupełny aktu urodzenia dziecka – jeżeli dziecko nie pochodzi ze związku małżeńskiego,
4) zaświadczenie o wysokości dochodów rodzica, który składa wniosek.
pobierz bezpłatny wzór od adwokata
Jak napisać pozew o alimenty na dziecko? Wzór
Starasz się o alimenty na Wasze wspólne dziecko? Aby je otrzymać, musisz w odpowiedni sposób zredagować pozew i złożyć go do sądu. W piśmie tego rodzaju musisz zawrzeć uzasadnienie, które wykaże wszystkie koszty utrzymania, które ponosisz na dziecko. Choć pozornie brzmi to prosto, w praktyce często okazuje się, że może być skomplikowane. W tym artykule chciałbym Ci odpowiedzieć na kilka najważniejszych pytań. Jak wygląda wzór pozwu o alimenty? Jakie są jego niezbędne alimenty? I wreszcie, jak udowodnić, że kwota, której żądasz, jest zasadna? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i inne związane z tematem pytania, zapraszam Cię do lektury.
Pozew o alimenty – niezbędne elementy
Jako rodzic powinieneś rozpocząć pozew o alimenty od zamieszczenia w nim najważniejszych, stałych elementów. Zaliczają się do nich:
miejscowość i data – zamieść je w prawym górnym rogu,
wskazanie powoda – będzie nim Wasze małoletnie dziecko. Ty z kolei będziesz jego przedstawicielem ustawowym,
wskazanie pozwanego, czyli osoby, od której chcesz otrzymywać alimenty na dziecko,
tytuł pisma – w tym przypadku będzie to „pozew o alimenty”,
informację dotyczącą tego, o co wnosisz,
uzasadnienie, w którym opiszesz dlaczego żądasz takiego, a nie innego uregulowania powyższych kwestii,
przedstawienie dowodów na przytoczone okoliczności,
wymienienie wszystkich niezbędnych załączników.
Wzór pozwu o alimenty
Skoro wiesz już, co powinien zawierać pozew regulujący obowiązek alimentacyjny, przejdźmy do przykładowego wzoru. Oczywiście, aby sąd zasądził świadczenie odpowiednie do Waszej sytuacji, musisz go do niej odpowiednio dostosować. Najważniejszym z elementów będzie właściwe uzasadnienie pozwu. Jeśli nie masz pewności jak to zrobić, chętnie pomogę Ci jako doświadczony w takich sprawach adwokat. Najpierw przejdźmy jednak do wzoru. Możesz pobrać go za darmo TUTAJ.
Pozew o alimenty – co musisz w nim zawrzeć?
Mam nadzieję, że udało Ci się pobrać wzór i z nim zapoznać. Postaram się teraz prosto wyjaśnić Ci wszystkie jego najważniejsze elementy.
Miejscowość, data, wskazanie sądu (np. Sąd Rejonowy we Wrocławiu, ul…) oraz podanie danych powódki lub powoda oraz przedstawiciela ustawowego i pozwanego to kwestie, których wyjaśniać nie trzeba. Po nich powinieneś podać tak zwany WPS, czyli wartość przedmiotu sporu. Zazwyczaj jest to roczna kwota alimentów, o które wnioskujesz. Jeśli zatem będzie to 1.000 zł miesięcznie, wartość przedmiotu sporu wyniesie 12.000 zł.
Kolejnym elementem jest tytuł pisma, czyli po prostu „Pozew o alimenty”. Jeśli wnosisz o ich zabezpieczenie na czas postępowania, musisz dodać tą informację pod tytułem. Następnie musisz przejść do kluczowych elementów, czyli napisać o co konkretnie wnosisz. Omówmy sobie przykładowe kwestie, których możesz zażądać w pozwie o alimenty w imieniu swojego małoletniego dziecka.
O co złożyć wniosek w pozwie o alimenty?
Załóżmy, że wnosisz o zasądzenie alimentów od pozwanego, czyli ojca, na rzecz małoletniej córki. Musisz więc podać kwotę alimentów, jaką chcesz otrzymywać na dziecko. Dodaj także, do którego dnia miesiąca ma być ona płacona i w jakiej formie. Możesz zdecydować się na gotówkę „do ręki” lub przelew na rachunek bankowy. Jeśli zdecydujesz się na drugą opcję, nie zapomnij podać numeru konta. Nie może także zabraknąć informacji o tym, że jeśli pozwany nie zapłaci którejś z rat, powinny mu zostać naliczone odsetki.
Możesz także zażądać zabezpieczenia powództwa na czas trwania postępowania o alimenty. Jeśli sąd się na nie zgodzi, będziesz otrzymywać ustaloną kwotę w każdym miesiącu w wybranej przez siebie formie. Cała „formułka” wygląda podobnie jak powyższa. Musisz zaznaczyć jedynie, iż chodzi o zabezpieczenie świadczenia od drugiego rodzica.
Kolejno dwie kwestie formalne – prośba o nadanie wyrokowi klauzuli natychmiastowej wykonalności i zasądzenie od pozwanego na rzecz małoletniej powódki kosztów procesu.
Masz prawo wnieść także o przesłuchanie stron, które wykaże faktyczne potrzeby małoletniej powódki. Udowodni również możliwości majątkowe i zarobkowe rodziców oraz wydatków ponoszonych na utrzymanie dziecka, na okoliczność wydatków ponoszonych w związku ze stanem zdrowia i rozwojem dziecka oraz osobistych nakładów w wychowaniu Waszej córki.
Jeśli masz jakichś świadków, którzy potwierdzą, że to Ty zajmujesz się dzieckiem i utrzymujesz je samodzielnie, koniecznie ich powołaj. Może to być na przykład babcia, która zajmuje się dzieckiem, kiedy pracujesz, siostra czy nawet przyjaciółka. Dobrze, jeśli powołani świadkowie potwierdzą, że pozwany nie daje żadnych pieniędzy na dziecko i opiszą, jak często się z nim kontaktuje (jeśli w ogóle).
Pora na wniesienie o przeprowadzenie dowodu z dokumentów. Tutaj musisz wymienić zaświadczenia o zarobkach, kopie karty leczenia dziecka czy zaświadczenia z wizyt lekarskich, oczywiście, jeśli takie posiadasz. Bardzo ważne będzie także zgromadzenie wszelkich rachunków. Powinny zobrazować koszty poniesione na czynsz, media, prąd, gaz, zakupy spożywcze, tekstylne czy kosmetyczne.
Możesz również poprosić o zobowiązanie pozwanego przez sąd do przedłożenia zaświadczenia z właściwego Urzędu Skarbowego, które wykażą jego dochody w ubiegłym roku.
Następnie musisz poinformować sąd o tym, czy próbowałaś kontaktować się z pozwanym, aby porozumieć się z nim co do kwestii utrzymywania dziecka. Możesz na przykład nadmienić, że wielokrotnie dzwoniłaś, czy zostawiałaś wiadomości tekstowe SMS, które pozostawały bez odpowiedzi. Wychodzi zatem z tego, iż osiągnięcie pomiędzy Wami porozumienia nie było możliwe.
Pora na najważniejszą część, czyli uzasadnienie.
Uzasadnienie – najważniejsza część pozwu o alimenty
Posługując się naszym przykładem, tą część pozwu zaczniemy informacją o tym, że powódka jest córką przedstawicielki ustawowej (Ciebie) oraz pozwanego. Dodaj także gdzie i kiedy się urodziła. W dalszej części musisz przedstawić sytuację materialną dziecka. Wyjaśnij więc, że pozwany od momentu urodzenia Waszej córki nie daje na nią żadnych pieniędzy. Całkowita opieka nad dzieckiem spoczywa na Tobie. Dodaj, że pracujesz w nie/pełnym wymiarze godzin, ponieważ potrzeby córki stale się zwiększają. Wyjaśnij także, jak wyglądają kontakty dziecka z ojcem i kto zajmuje się małą, kiedy jesteś w pracy. Dowodami w tej części będą akt urodzenia Waszej córeczki, Wasze zeznania oraz zeznania świadków.
W kolejnym akapicie wyjaśnij swoją sytuację finansową. Gdzie jesteś zatrudniona? W jakim wymiarze godzin? Na jakim stanowisku? Ile wynosi Twoje miesięczne wynagrodzenie? Jeśli otrzymujesz jakieś świadczenia, wymień je i określ ich kwoty. Jako dowody wskaż zaświadczenia o wysokości otrzymywanego wynagrodzenia oraz świadczeń i przesłuchanie stron.
A teraz zrób to samo, tylko odwrotnie. Opisz, gdzie pracuje ojciec małej, na jakim stanowisku, ile zarabia miesięcznie etc. Jeśli ma swoje mieszkanie – nie zapomnij o tym wspomnieć. W końcu oznacza to, że nie musi płacić czynszu, więc jest w lepszej sytuacji materialnej.
Kolejną ważną kwestią jest wymienienie wszystkich potrzeb dziecka. Zastanów się, na co co miesiąc wydajesz pieniądze i dokładnie podsumuj te kwoty. Pamiętaj jednak, że musisz je udowodnić paragonami czy fakturami – będą tu wymienione jako dowody. Zazwyczaj w tej części wymieniamy koszt wyżywienia, zakup leków, środków czystości, ubrań, wizyt lekarskich, czynszu, mediów i wszystkich innych rachunków, wliczając opłaty za Internet czy telefon.
Jeśli wymieniłaś już wszystkie rzeczy, podaj łączną kwotę. Będzie ona miesięcznym kosztem utrzymania dziecka. Powiedzmy, że wynosi on 2000 zł, a Ty chcesz otrzymywać alimenty w kwocie 1200 zł. Wyjaśnij zatem, że Twoje starania wychowawcze spełniają w znacznej części obowiązki alimentacyjne. Z tego właśnie powodu pozwany powinien płacić alimenty w większej kwocie, niż połowa tej sumy.
Następnym niezbędnym elementem jest wyjaśnienie tego, dlaczego żądasz zabezpieczenia alimentów na czas postępowania. Możesz nadmienić, że pozwany w żadnym stopniu nie przyczynia się do zapewnienia utrzymania dziecka. Oprócz tego, nie sprawuje nad nią opieki. W obecnej sytuacji pokrycie wszystkich wydatków związanych z jej utrzymaniem spoczywa na Tobie. Jeśli więc sąd przyzna Ci zabezpieczenie, będziesz mogła już w trakcie postępowania pokryć wszystkie niezbędne dla Waszej córki wydatki. Co więcej, nie będziesz wtedy musiała martwić się, skąd wziąć pieniądze, jeśli sprawa się przedłuży.
Dodaj również, że kwota, o którą się starasz uwzględnia możliwości zarobkowe i majątkowe pozwanego i obojga rodziców, a także usprawiedliwione potrzeby Waszego dziecka
Pora na naniesienie Twojego własnoręcznego podpisu i wymienienie załączników. Będą nimi odpis pozwu w odpowiedniej ilości kopii i wszelkie dowody, które wcześniej wskażesz w piśmie.
Sprawa sądowa o alimenty na dziecko – jak napisać pozew?
Jeśli chcesz, aby sąd przychylił się do Twojej prośby, musisz dołożyć wszelkich starań, aby potrzeby dziecka zostały opisane w sposób bardzo szczegółowy. Tylko to może je uprawnić do otrzymywania należnych świadczeń od drugiego rodzica. Wysokość alimentów będzie zależna od tego, jakie dowody na poparcie swojego wniosku przedstawisz. Jeśli Twój były partner powinien płacić alimenty w określonej wysokości, musisz uargumentować to dlaczego żądasz takiej, a nie innej kwoty. Właściwe uzasadnienie pozwu o alimenty jest chyba najważniejszą kwestią.
Przeczytaj także: Wniosek o zabezpieczenie alimentów.
Gdzie złożyć pozew o alimenty? Zawsze do sądu rodzinnego właściwego Waszemu miejscu zamieszkania. Kwestię alimentów można także rozstrzygnąć w trakcie rozwodu. Jeśli więc chcesz zakończyć formalny związek z drugim rodzicem małoletniego, jest to element obowiązkowy.
Pamiętaj także, że pozew, który należy złożyć w sądzie musi zawierać elementy formalne. Załączniki, odpowiednia ilość kopii pisma oraz odręczny podpis, miejscowość, data, oznaczenie sądu oraz podanie danych pozwanego i powódki (imię, nazwisko, miejsce zamieszkania) to absolutna konieczność. Jeśli nie jesteś pewna, czy kwota alimentów jest odpowiednia, a pozew o przyznanie świadczeń alimentacyjnych jest odpowiednio zredagowany, moja kancelaria chętnie Ci pomoże.
키워드에 대한 정보 pozew o alimenty wzór do pobrania
다음은 Bing에서 pozew o alimenty wzór do pobrania 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 POZEW O ALIMENTY omówienie i wzór
- pozew o alimenty
- alimenty
- pozew
- sąd
- dziecko
- mama
- Benita Prusinowska
- długi alimentacyjne
- postępowanie sądowe
- długi
- porady prawne
POZEW #O #ALIMENTY #omówienie #i #wzór
YouTube에서 pozew o alimenty wzór do pobrania 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 POZEW O ALIMENTY omówienie i wzór | pozew o alimenty wzór do pobrania, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.