Praca Fizyczna Po Operacji Kręgosłupa Lędźwiowego | Co Można, Czego Nie? Rehabilitacja I Rekonwalescencja Po Operacji Kręgosłupa Lędźwiowego. 29752 좋은 평가 이 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “praca fizyczna po operacji kręgosłupa lędźwiowego – Co można, czego nie? Rehabilitacja i rekonwalescencja po operacji kręgosłupa lędźwiowego.“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://ppa.charoenmotorcycles.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://ppa.charoenmotorcycles.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Aga Anszczak 이(가) 작성한 기사에는 조회수 3,959회 및 좋아요 84개 개의 좋아요가 있습니다.

Specjaliści ze strony Skolioza.org wyjaśniają, że pacjenci, u których operacja nie miała na celu usztywnienia kręgosłupa, mogą wrócić do rekreacyjnej aktywności fizycznej już po 6 lub 12 miesiącach od zabiegu.Aktywność fizyczna po operacji stabilizacji kręgosłupa:

Przy prawidłowo prowadzonej rehabilitacji po ok 4-6 miesiącach można wrócić do mało obciążających, rekreacyjnych aktywności fizycznych jak pilates, basen (najbardziej wskazane jest pływanie grzbietem.Przez pierwsze 3 miesiące nie wolno Ci dźwigać więcej niż 5kg. Kolejnym krokiem (2 tygodnie po operacji) powinna być wizyta u fizjoterapeuty, który dokładnie zbada Twoje ciało (m.in. siłę mięśniową, odruchy, sposób poruszania się) i zaleci indywidualnie do Twojego stanu zdrowia zestaw ćwiczeń.

unikać nagłych ruchów tułowia a szczególnie:
  • nie robić skłonów,
  • nie robić rotacji – skrętów tułowia,
  • nie podnosić ciężarów ponad 5 kg (także dzieci),
  • nie pchać i nie ciągnąć wózków, kosiarek itp.

Table of Contents

praca fizyczna po operacji kręgosłupa lędźwiowego 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Co można, czego nie? Rehabilitacja i rekonwalescencja po operacji kręgosłupa lędźwiowego. – praca fizyczna po operacji kręgosłupa lędźwiowego 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Polub i zasubskrybuj mój kanał ♥
Koniecznie zajrzyj na media społecznościowe, gdzie przygotowałam dla Ciebie mnóstwo materiałów
♥ INSTAGRAM https://www.instagram.com/aga_anszczak
♥ FB https://www.facebook.com/AnszczakTerapia
♥ WWW i BLOG http://anszczakterapia.pl/

praca fizyczna po operacji kręgosłupa lędźwiowego 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Stabilizacja kręgosłupa a praca fizyczna

Czy ludzie po stabilizacji dwustronnej ( 8 śrób, odcinek lędźwiowy) mogą wrócić do pracy fizycznej? – Tak, można. Bezpośrednio jednak o powrocie do pracy może …

+ 여기에 자세히 보기

Source: pytania.abczdrowie.pl

Date Published: 4/13/2022

View: 8573

Zalecenia po operacji kręgosłupa lędźwiowego – mojfizjo

Jeżeli jesteś po operacji kręgosłupa to zachęcam przeorganizowanie miejsca pracy na pracę stojącą jeśli to możliwe. Zwykle pacjenci wracają do …

+ 여기를 클릭

Source: www.mojfizjo.pl

Date Published: 7/20/2021

View: 4482

Rehabilitacja po operacji stabilizacji odcinka lędźwiowego

Aktywność fizyczna po operacji stabilizacji kręgosłupa: … Jak już wspomniałam, lekkie ćwiczenia powinny być wykonywane od 6-8 tygodnia po …

+ 여기를 클릭

Source: anszczakterapia.pl

Date Published: 3/22/2021

View: 9343

Po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Moim zdaniem w Pani przypadku tak szybki powrót do pracy fizycznej (6tyg. po operacji) niesie duże ryzyko nawrotu choroby. Co do objawów to tak jak pisałem …

+ 여기에 표시

Source: centrumruchu.com

Date Published: 3/23/2022

View: 1206

6 lat po operacji kręgosłupa – ForumNeurologiczne.pl

Przeszłam operację usunięcia przepuklin z kręgosłupa lędźwiowego. To już 6 lat. … A Medycyna Pracy dała mi zakaz pracy fizycznej.

+ 여기를 클릭

Source: www.forumneurologiczne.pl

Date Published: 1/3/2021

View: 5182

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa

Jak wygląda Pani życie po operacji jesli chodzi o pracę fizyczną? … Witam pani Doroto właśnie jestem po Tk kręgosłupa lędźwiowego niestety mam nowa małą …

+ 여기를 클릭

Source: www.dbamokregoslup.pl

Date Published: 1/2/2022

View: 5135

10 najczęstszych pytań po mikrodiscektomii odcinka …

Czy po operacji kręgosłupa muszę nosić gorset lędźwiowy? … Oczywiście jeśli masz pracę fizyczną to powrót do niej zajmie Ci dużo więcej czasu (4-6 …

+ 여기에 표시

Source: www.fizjologika.pl

Date Published: 5/2/2022

View: 8489

Kręgosłup na śrubkach – życie po operacji kręgosłupa

cierpi na bóle kręgosłupa piersiowego. Czytaj też: Choroba zwyrodnieniowa stawów. Problem z kręgosłupem – operacja wszczepienia implantu. Joanna to uśmiechnięta …

+ 여기에 보기

Source: www.swiat-zdrowia.pl

Date Published: 10/26/2021

View: 1514

주제와 관련된 이미지 praca fizyczna po operacji kręgosłupa lędźwiowego

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Co można, czego nie? Rehabilitacja i rekonwalescencja po operacji kręgosłupa lędźwiowego.. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Co można, czego nie? Rehabilitacja i rekonwalescencja po operacji kręgosłupa lędźwiowego.
Co można, czego nie? Rehabilitacja i rekonwalescencja po operacji kręgosłupa lędźwiowego.

주제에 대한 기사 평가 praca fizyczna po operacji kręgosłupa lędźwiowego

  • Author: Aga Anszczak
  • Views: 조회수 3,959회
  • Likes: 좋아요 84개
  • Date Published: 2021. 11. 22.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=JDdqvs2BR84

Czy po operacji kręgosłupa można pracować fizycznie?

Aktywność fizyczna po operacji stabilizacji kręgosłupa:

Przy prawidłowo prowadzonej rehabilitacji po ok 4-6 miesiącach można wrócić do mało obciążających, rekreacyjnych aktywności fizycznych jak pilates, basen (najbardziej wskazane jest pływanie grzbietem.

Czego nie wolno robić po operacji kręgosłupa lędźwiowego?

unikać nagłych ruchów tułowia a szczególnie:
  • nie robić skłonów,
  • nie robić rotacji – skrętów tułowia,
  • nie podnosić ciężarów ponad 5 kg (także dzieci),
  • nie pchać i nie ciągnąć wózków, kosiarek itp.

Ile można dźwigać po operacji kręgosłupa lędźwiowego?

Przez pierwsze 3 miesiące nie wolno Ci dźwigać więcej niż 5kg. Kolejnym krokiem (2 tygodnie po operacji) powinna być wizyta u fizjoterapeuty, który dokładnie zbada Twoje ciało (m.in. siłę mięśniową, odruchy, sposób poruszania się) i zaleci indywidualnie do Twojego stanu zdrowia zestaw ćwiczeń.

Ile trwa powrót do zdrowia po operacji kręgosłupa?

Podczas trwania rehabilitacji po operacji kręgosłupa należy uwzględnić zabiegi fizykoterapeutyczne. Proces rekonwalescencji po operacji kręgosłupa lędźwiowego trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Jest to zależne od rodzaju przeprowadzonej operacji oraz zaangażowania pacjenta.

Ile na zwolnieniu po operacji kręgosłupa?

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. O okolicznościach świadczenia rehabilitacyjnego orzeka lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak żyć po stabilizacji kręgosłupa?

Rehabilitacja po stabilizacji kręgosłupa jest niezbędna do uzyskania pełnego efektu. W okresie do trzech miesięcy po wykonanym zabiegu Pacjent powinien również prowadzić spokojny tryb życia: unikać skłonów, pochylania się, podnoszenia lub dźwigania ciężarów, a także jazdy samochodem w roli kierowcy.

Jak siedzieć w samochodzie po operacji kręgosłupa?

Przy okazji siedzenie to powinno być pochylone do kąta 45 stopni, a Ty przez 4-6 tygodni musisz być w gorsecie (patrz punkt 1.). Jeśli chodzi o prowadzenie samochodu to możesz siadać za kółkiem po około 8 tygodniach, ale tylko za zgodą fizjoterapeuty lub lekarza prowadzącego.

Kiedy rozpocząć rehabilitację po operacji kręgosłupa lędźwiowego?

Bezpieczny powrót do pracy i aktywności

Przy najczęściej wykonywanych zabiegach jak np. mikrodiscektomia okres powrotu do pełni aktywności wynosi średnio około 6 miesięcy. Z kolei powrót do pracy zawodowej warto zaplanować na 3-4 miesiące po zabiegu.

Jak dlugo boli noga po operacji kręgosłupa?

Często spotykanym przebiegiem jest całkowite ustąpienie dokuczliwych rwących bólów z nogi (tzw. rwy kulszowej) natychmiast po operacji, zaś wspomniane sensacje czuciowe mogą ustępować tygodniami lub dłużej.

Jak siedzieć w samochodzie po operacji kręgosłupa lędźwiowego?

Wcześnie należy jednak pamiętać, że osoba po operacji będzie w stanie skorzystać z fotela jedynie w sytuacji, w której będzie on nachylony pod kątem 45 stopni. Wynika to z tego, że klasyczne siedzenie po operacji jest wprost zabronione!

Dlaczego po operacji kręgosłupa lędźwiowego boli noga?

Mechanizm powstawania bólu jest złożony, obejmuje elementy bólu receptorowego, neuropatycznego obwodowego i ośrodkowego, a także psychogennego. Do czynników patologicznych tego zespołu należą: włóknienie przestrzeni zewnątrzoponowej i podpajęczynówkowej, niedokrwienie nerwów, a także miejscowy stan zapalny.

Jak spać po operacji kręgosłupa lędźwiowego?

Jedną z najbardziej polecanych pozycji jest spanie na plecach, gdyż pozwala na rozluźnienie organów wewnętrznych i relaks ciała. Dodatkowo, zaleca się, aby ułożyć poduszkę pod lekko ugiętymi kolanami. Pozwoli to na zniwelowanie ewentualnej presji na biodra, wywołanej przez tę pozycję.

Czy operacja kręgosłupa lędźwiowego jest niebezpieczna?

Chirurgia kręgosłupa jest jednym z najprężniej rozwijających się obszarów w medycynie. Efektem tego są m.in. małoinwazyjne możliwości leczenia dyskopatii lędźwiowej. Zabiegi są bezpieczne, a prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań – znikome.

Czy można się starać o rentę po operacji kręgosłupa?

W przypadku, gdy ubezpieczony z powodu choroby kręgosłupa jest niezdolny do pracy, może dochodzić w szczególności prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Czy można biegać po operacji kręgosłupa?

Przy większości schorzeń kręgosłupa można biegać, jednak dużą rolę odgrywają treningi wzmacniające, przygotowujące osobę przed bieganiem. Jeśli podczas biegania zmęczymy się, lepszym pomysłem od siadania jest marsz i rozpoczęcie znów biegu, kiedy już poczujemy się do tego na siłach.

Czy operacja kręgosłupa lędźwiowego jest niebezpieczna?

Chirurgia kręgosłupa jest jednym z najprężniej rozwijających się obszarów w medycynie. Efektem tego są m.in. małoinwazyjne możliwości leczenia dyskopatii lędźwiowej. Zabiegi są bezpieczne, a prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań – znikome.

Ile zwolnienia po operacji dysku?

Pacjent powinien jednak skorzystać ze zwolnienia lekarskiego na minimum 3 miesiące, podczas których będzie mógł się w miarę odpowiednio zregenerować. Kiedy powrót do pracy po operacji kręgosłupa w odcinku lędźwiowym? Dopiero po czterech lub sześciu miesiącach rekonwalescencji.

Rehabilitacja po operacji stabilizacji odcinka lędźwiowego – co można, czego nie? – Anszczak Terapia

W niektórych przypadkach operacja stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego to jedyne wyjście przy dużych problemach dyskopatycznych związanych dodatkowo z kręgozmykiem.

Stanom po operacji często towarzyszy duży strach, związany z pamięcią bólu przedoperacyjnego i obawą, „żeby nie zepsuć stanu po operacji”. U moich Pacjentów często zauważam bardzo duże obawy przed ruchem i znaczne usztywnienie tułowia – nawet u Pacjentów, którzy trafiają do mnie po 2 miesiącach po operacji. Więc główne pytanie Pacjentów brzmi zawsze – co mogę a czego nie mogę robić po operacji; czy w ogóle i kiedy mogę zacząć aktywność fizyczną?

Tak na prawdę, okres po operacji powinniśmy podzielić na kilka etapów:

ETAP 1 po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Etap pierwszy to okres od operacji do 8 tygodnia po. Jest to okres kluczowy, kiedy dochodzi do gojenia się i przebudowy tkanki kostnej wokół stabilizacji, mocowania implantów.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę w tym okresie? Jest to, jak już wspomniałam przede wszystkim okres który w znacznym stopniu determinuje gojenie i do okresu 8 tygodnia należy ściśle przestrzegać zakazu zginania tułowia, pochylania się i rotacji, aby tkanka kostna wokół implantów prawidłowo się goiła

Tak naprawdę rehabilitacja powinna rozpocząć się już w pierwszej dobie po operacji. Będą to rzeczy podstawowe jak pionizacja, nauka prawidłowego wstawania z łóżka i siadania i instruktaż postępowania w domu.

Gorset stabilizujący należy nosić do 8 -10 tygodnia, w zależności od zaleceń lekarza i własnych odczuć.

Jeśli w dalszym ciągu masz parestezje lub mrowienie, nie martw się, ale skonsultuj to z fizjoterapeutą. Czasami po operacji jest to normalna sprawa i nerw potrzebuje czasu na regenerację. Może też zdarzyć się tak, że pojawia się odczucia pieczenia w kończynach miejscowe albo wędrujące, których wcześniej nie było – dzieje się tak czasami ze względu na podrażnienie struktur układu nerwowego podczas operacji, albo poprzez napięcia powięziowe związane z aktywacją punktów spustowych w mięśniach lub ciągnięcia struktur powięziowych z okolicy blizny. Dobry terapeuta powinien sprawdzić czy problem pochodzi ze struktur nerwowych czy mięśniowo-powięziowych i w zależności od problemu wykonać odpowiednią terapię.

Jeśli miałeś niedowłady, które w dalszym ciągu się utrzymują, powinieneś codziennie wykonywać ćwiczenia neurorozwojowe nastawione na powrót funkcji kończyny i chodu (najlepiej pod kontrolą fizjoterapeuty, są to specjalistyczne ćwiczenia dobierane zawsze pod kątem twojego problemu). Niestety wymaga to czasu i cierpliwości – układ nerwowy potrzebuje czasu na regenerację, więc powrót siły w kończynach może trwać nawet 4-6 miesięcy.

Zabiegi fizjoterapeutyczne, które powinieneś mieć wykonywane w tym okresie to przede wszystkim rozluźnienie tkanek miękkich, delikatne ćwiczenia rozluźniające biodra i miednicę, mobilizacja blizny (wprowadzana jest w momencie, gdy blizna jest zagojona), wprowadzanie napięć stabilizujących miednicę i kręgosłup.

Procesy gojenia mogą być wspomagane zabiegami fizykoterapeutycznymi (pole magnetyczne, laser, prądy interferencyjne)

Siedzenie po operacji stabilizacji

Pozycję siedzenia należy wprowadzać bardzo powoli. Przez pierwsze 2 tygodnie nie należy siedzieć w ogóle a w przypadkach gdy jest to konieczne – jak transport ze szpitala do domu – ustawić fotel pasażera pod kątem pozycji półleżącej. Następnie stopniowo można wydłużać czas siedzenia – ale tylko na okres posiłków – 5 minut dziennie, stopniowo zwiększając do 20 minut w okresie 8 tygodnia po operacji.

Pozycja podczas snu i wstawanie z pozycji leżenia po operacji

Sen jest kluczową częścią procesu uzdrawiania. Ale musisz przestrzegać odpowiednich pozycji snu, aby chronić kręgosłup. Jeśli śpisz na plecach, włóż poduszkę pod głowę i kolana. Jeżeli wolisz spać na boku, umieść poduszkę między kolanami. Kiedy wstajesz z łóżka, wykonuj to w następujący sposób -Zegnij kolana, przeturlaj się na bok (tułów sztywno razem z miednicą), a następnie odepchnij tułów rękoma do siadu, jednocześnie opuszczając nogi poza leżankę. Codziennie rób drzemki przed obiadem lub kolacją. To pomaga Twojemu organizmowi w leczeniu i regeneracji.

Schylanie i czynności dnia codziennego po operacji kręgosłupa lędźwiowego:

Jak już wspomniałam przez pierwszych 8 tygodni po operacji należy bezwzględnie przestrzegać zakazu schylania. Przy czynnościach takich jak mycie zębów w pierwszych dniach należy korzystać z kubka do mycia zębów. Wypluwając pianę należy wypluć ją do kubka, po tygodniu, dwóch, podczas mycia zębów należy oprzeć drugą rękę o ścianę stabilizując tułów.

Prysznic bierzemy na stojąco, w przypadku kobiet głowę myjemy również w pozycji stania, bez pochylania i zginania szyi.

Zakładanie butów należy wykonywać na siedząco, kładąc stopę na przeciwne kolano.

Chodzenie jest jak najbardziej wskazane a dystans powinien być zwiększany z dnia na dzień, na tyle na ile pozwala na to samopoczucie i komfort.

Unikaj prowadzenia pojazdu przez 8 tygodni po operacji lub dłużej, jeśli występuje znaczna utrata funkcji lub odczucia w jednej lub obu nogach / stopach. Powinieneś być w stanie wygodnie siedzieć w pozycji kierowcy, prowadzić, obracać się, aby spojrzeć w lustro i mieć 100% czas reakcji na zatrzymanie awaryjne. Do 12 tygodnia nie powinieneś siedzieć za kółkiem dłużnej niż 30-45 minut dziennie.

Przez pierwsze 8 tygodni podnosić tylko do 1 kg (½ pełnego czajnika), a następnie powoli zwiększać obciążenia,

Aktywność seksualna, czyli seks po operacji kręgosłupa

Zaleca się, aby nie angażować się w aktywność seksualną przez pierwsze dwa do sześciu tygodni po operacji.

Przyjmij początkowo bardziej pasywną rolę. Dla mężczyzn najlepszą pozycją jest leżenie na plecach, dla kobiet pozycja na plecach (mężczyzna opiera się na rękach, tak aby nie kłaść się ciężarem ciała na partnerce), lub na jeźdźca. Również pozycje boczne są wskazane, bo nie wywierają znacznych obciążeń na kręgosłup.

Staraj się trzymać kręgosłup prosto i unikać gwałtownych ruchów miednicą i skrętów tułowia. I przede wszystkim wolno i ostrożnie. Porozmawiaj o tym ze swoim partnerem, jeśli masz obawy.

Etap II – 8-12 tydzień po zabiegu:

W tym okresie powinieneś zacząć powoli wracać do normalnych aktywności: możesz coraz bardziej wydłużać czas siedzenia (o ile na prawdę musisz, siedzenie nigdy nie jest korzystne dla kręgosłupa), jeździć samochodem. Na zajęciach fizjoterapii powinieneś mieć ćwiczenia stopniowo zwiększające ruchomość kręgosłupa, wzmacniające mięśnie stabilizujące kręgosłup i rozluźniające partie przykurczone i objęte restrykcjami.

Etap 3 – 12-18 tydzień po zabiegu

Cóż, po 3-4 miesiącach najczęściej kończy się błogi okres zwolnienia lekarskiego. Powinieneś coraz swobodniej poruszać się. zaawansowana rehabilitacja umożliwiająca powrót do pracy zawodowej obejmująca dalsze ćwiczenia wzmacniające i uelastyczniające gorset mięśniowy, trening postawy, inicjowanie pozycji zgięciowych, stabilizacja tułowia i prawidłowego ustawienia miednicy.

Aktywność fizyczna po operacji stabilizacji kręgosłupa:

Jak już wspomniałam, lekkie ćwiczenia powinny być wykonywane od 6-8 tygodnia po operacji, po 12 tygodniu rozpoczynamy intensywniejsze zajęcia.

Przy prawidłowo prowadzonej rehabilitacji po ok 4-6 miesiącach można wrócić do mało obciążających, rekreacyjnych aktywności fizycznych jak pilates, basen (najbardziej wskazane jest pływanie grzbietem. Jeśli dobrze pływasz kraulem i żabką, również nie powinieneś rezygnować z tych styli, badania mówią, że obciążenie na kręgosłup nie jest większe niż przy siedzeniu – więcej o pływaniu przy problemach z kręgosłupem – pod tym linkiem), jazda na rowerze (najlepszy jest rower miejski, przy rowerach górskich czy szosowych ustawienie kręgosłupa jest w zgięciu, czyli bardzo niekorzystne i obciążające) czy lekkie bieganie.

Po roku, po odpowiednim przygotowaniu można wrócić do normalnej aktywności – biegania, gier drużynowych czy zajęć fitness.

To na co trzeba uważać to gwałtowne podskoki – skoro została zrobiona stabilizacja to nasz kręgosłup był po prostu niestabilny – wynika to z budowy stawów i napięcia więzadeł, a więc takie zajęcia jak skakanie na trampolinach, zajęcia fitness z intensywnymi podskokami itp, będą szkodzić na segmenty kręgosłupa ponad stabilizacją i są zdecydowanie nie zalecane!

Po powrocie do pracy warto co jakiś czas odwiedzać fizjoterapeutę, aby porozluźniać mięśnie i skontrolować ćwiczenia. Ponieważ masz 2 lub 3 segmenty unieruchomione, segmenty powyżej przejmują stopnie ruchomości z segmentów które zostały unieruchomione, a więc będą bardziej podatne na przeciążenia. U niektórych pacjentów wykonywana jest także odtworzenie lordozy, przez odpowiednie dogięcie prętów stabilizujących, więc cały układ mięśniowy będzie się dostosowywał to nowej „lordozy”, co może trwać nawet do 3 lat.

Warto poddawać swój kręgosłup „regularnym przeglądom i serwisom fizjoterapeutycznym”, aby problemy bólowe więcej się nie pojawiały.

Obejrzyj również mój film na Youtube!

dr n.med. Paweł Radło

Po operacji kręgosłupa obowiązuje zasada:

Nie leż, nie siedź, ruszaj się.

Jest to oczywiście pewna przenośnia, jednak należy pamiętać, że umiarkowany ruch jest konieczny do pełnego powrotu do zdrowia, a pozycja siedząca w życiu codziennym najbardziej obciąża kręgosłup.

Aby umożliwić zagojenie i doleczenie kręgosłupa, ważne aby postępować zgodnie z poniższymi instrukcjami

unikać nagłych ruchów tułowia a szczególnie: nie robić skłonów, nie robić rotacji – skrętów tułowia, nie podnosić ciężarów ponad 5 kg (także dzieci), nie pchać i nie ciągnąć wózków, kosiarek itp.

należy schylać się tylko w wyuczony na konsultacji przedoperacyjnej sposób z zachowaną lordozą lędźwiową,

należy uważa aby się nie potknąć – jest to ryzyko nawrotu dolegliwości sprzed operacji,

zazwyczaj nie ma potrzeby używania laski lub kul łokciowych, ani innego zaopatrzenia ortopedycznego.

powikłania po operacji występują znacznie częściej u pacjentów palących.

zdecydowanie należy przestać palić na tydzień przed operacją i nie palić przynajmniej 6-12 tygodni po operacji.

opatrunek zmieniać co 2-3 dni, nie ma potrzeby codziennej zmiany opatrunku. Jeżeli jest przemoczony należy zmienić go wcześniej.

zmiana opatrunku musi odbywać się wg wyuczonych, jałowych zasad. Jeżeli pacjent ma wątpliwości, należy udać się do lekarza rodzinnego.

na opatrunku może znajdować się niewielka ilość krwi. Jeżeli opatrunek jest obficie przemoczony należy skontaktować się z chirurgiem.

nie należy rany polewać wodą przez 5-7 dni po operacji,

można wziąć prysznic najwcześniej 5 dni po zabiegu,

należy ranę spłukać wodą (nie szorować) i delikatnie osuszyć,

nie należy stosować detergentów (mydło, szampon itp.) na ranę do czasu usunięcia szwów,

nie można kąpać się i pływać oraz w inny sposób długo moczyć rany, chyba że lekarz prowadzący na to zezwoli.

Szwy zostaną usunięte w 10-14 dobie po operacji.

jeżeli założony jest rozpuszczalny szew śródskórny, należy usunąć tylko wystające końcówki szwów.

jeżeli rana zamknięta jest szwami pojedynczymi, wtedy każdy ze szwów należy usunąć w całości.

Z reguły pierwsza kontrola wyznaczana jest tak aby usunąć szwy, to znaczy 10-14 dni po operacji. Wtedy też omówione zostanie dalsze postępowanie.

Jeżeli pacjent ma jakiekolwiek wątpliwości, trzeba wcześniej skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Natychmiast skontaktuj się z chirurgiem jeżeli:

temperatura ciała wynosi 38st lub wyższa,

występują dreszcze, obfite pocenie się podczas snu,

utrzymuje się wyciek z rany,

rana się otwiera,

wystąpi nowy, nieznany ból,

pojawią nagłe problemy z utrzymaniem moczu bądź stolca,

lub inne nietypowe i niepokojące pacjenta objawy.

Po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Co trzeba wiedzieć po operacji kręgosłupa lędźwiowego?

Pierwsze co musisz wiedzieć to jak bezpiecznie poruszać się w łóżku i poza nim. Niezależnie czy miałeś leczenie operacyjne mikrodiscektomii czy dużo większą operację jaką jest np. stabilizacja to pamiętaj aby zawsze obracać się całym ciałem – miednica i barki podążają w tym samym kierunku i w tym samym czasie (dotyczy to leżenia jak i zawracania podczas chodzenia).

Po drugie zawsze wstajemy z łóżka z pozycji bocznej spuszczając stopy na ziemię.

Po trzecie nie bój się wstawania z łóżka oraz siadania. Obie stopy oparte są o podłogę i w tej pozycji pochyl się do przodu aby środek ciężkości mógł przenieść się przed stopy i nie zmieniając ustawienia kręgosłupa wyprostuj kolana.

A teraz siadanie. Kręgosłup cały czas wyprostowany, uginając kolana wypnij daleko w tył pupę aż poczujesz miejsce na którym masz spocząć.

Podczas zwykłych czynności dnia codziennego jak np. mycie zębów nie zapominaj że masz zakaz pochylania się, a przesiadywać (w prawidłowej pozycji) możesz jedynie podczas posiłków przez okres 3-4 tygodni, a do 3 miesięcy nie dłużej niż 30min.

Siedzenie obowiązkowo z wałkiem lędźwiowym.

Pierwsze tygodnie w samochodzie Twoje miejsce będzie po stronie pasażera z ustawionym fotelem pod kątem 45° (pozycja półleżąca w kierunku leżącej).

Siedzenie jest zabronione, stanie w miejscu niewskazane, za to spacery jak najbardziej są zalecane, tylko trzeba pamiętać że chodzenie na zewnątrz oraz podczas korzystania z środków komunikacji zalecany jest gorset (pierwsze 6 tygodni).

Przez pierwsze 3 miesiące nie wolno Ci dźwigać więcej niż 5kg.

Kolejnym krokiem (2 tygodnie po operacji) powinna być wizyta u fizjoterapeuty, który dokładnie zbada Twoje ciało (m.in. siłę mięśniową, odruchy, sposób poruszania się) i zaleci indywidualnie do Twojego stanu zdrowia zestaw ćwiczeń.

Pierwsze ćwiczenia od których zaczniesz od razu po operacji nie spowodują pojawienia się kropli potu na czole, a trening stabilizacji rozpoczniesz między 8 a 12 tygodniem.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń domowych warto nauczyć się schodzenia do parteru.

Zestaw ćwiczeń domowych znajdziesz TUTAJ

W zależności od Twojego stanu przed operacją, mogą nadal utrzymywać się zaburzenia czucia. Jeśli występuje ból korzeniowy po operacji nie martw się na zapas, zgłoś swojemu fizjoterapeucie (częsty objaw spowodowany podrażnieniem nerwu podczas operacji). Po regularnej neuromobilizacji danego nerwu objawy zaczną ustępować.

Zalecam do upłynięcia dwóch miesięcy od zabiegu wizyty minimum raz w tygodniu u fizjoterapeuty, który skontroluje przebieg rehabilitacji, poinstruuje jak wykonywać czynności dnia codziennego oraz poszerzy zestaw ćwiczeń domowych.

Jeżeli wszystko przebiegnie pomyślnie to po 5 miesiącach widzimy się na treningu w siłowni.

Kolejne wpisy:

Rekonwalescencja po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Schorzenia kręgosłupa stanowią ok 15% absencji chorobowych i należą do najczęstszych przyczyń niezdolności do pracy u osób poniżej 45 roku życia. Warto też wiedzieć, że bóle kręgosłupa stanowią drugą w kolejności przyczynę zażywania leków przeciwbólowych. W ostatnich latach obserwuje się istotny wzrost liczby pacjentów poddanych leczeniu operacyjnemu z powodu schorzeń kręgosłupa.

Kiedy operacja kręgosłupa lędźwiowego.

Operacja kręgosłupa lędźwiowego powinna być ostatecznością w leczeniu przepukliny dyskowej. Kiedy powinniśmy wziąć pod uwagę leczenie metodą neurochirurgiczną? Jeśli po wielu miesiącach zażywania leków oraz po wielu terapiach nie widać poprawy. Do zabiegu chirurgicznego kwalifikują się m.in. pacjenci z przepukliną krążka międzykręgowego, u których występują zaburzenia funkcji układu nerwowego:

osłabienie siły mięśni kończyny dolnych,

zaburzenia czucia,

zanik odruchów ścięgnistych,

problem z poruszaniem się,

zaburzenia funkcji układu moczowego.

Na ogół interwencje chirurgiczne wynikające z uszkodzenia kręgów lub krążków międzykręgowych zdarzają się dość rzadko. Zwykle do operacji kręgosłupa lędźwiowego kwalifikują się osoby, które posiadają choroby wrodzone, prowadzą siedzący tryb życia, utrzymują nieprawidłową postawę lub doznają przeciążeń w obrębie kręgosłupa lędźwiowego.

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Etap 1: W pierwszym dobach po operacji kręgosłupa lędźwiowego należy schładzać miejsce pooperacyjne aby móc wykonywać podstawowe ruchy. Lekarz na pewno zaleci zażywanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Głównym celem pierwszego etapu jest zmniejszanie bólu pooperacyjnego, zwiększanie aktywności pacjenta, kontrola prawidłowego gojenia się rany i bliznowacenia tkanek miękkich, wstępna edukacja dotycząca prawidłowego leżenia, zmiany pozycji ciała, prawidłowej postawy.Po operacji kręgosłupa lędźwiowego należy wyrobić w sobie prawidłowe nawyki. Ćwiczenia dobierane są indywidualnie pod kątem pacjenta. Część z nich można wykonywać samodzielnie, ale tylko na wyraźne zalecenie rehabilitanta.

W pierwszym dobach po operacji kręgosłupa lędźwiowego należy schładzać miejsce pooperacyjne aby móc wykonywać podstawowe ruchy. Lekarz na pewno zaleci zażywanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Głównym celem pierwszego etapu jest zmniejszanie bólu pooperacyjnego, zwiększanie aktywności pacjenta, kontrola prawidłowego gojenia się rany i bliznowacenia tkanek miękkich, wstępna edukacja dotycząca prawidłowego leżenia, zmiany pozycji ciała, prawidłowej postawy.Po operacji kręgosłupa lędźwiowego należy wyrobić w sobie prawidłowe nawyki. Ćwiczenia dobierane są indywidualnie pod kątem pacjenta. Część z nich można wykonywać samodzielnie, ale tylko na wyraźne zalecenie rehabilitanta. Etap 2: Obejmuje 8-12 tydzień po operacji kręgosłupa lędźwiowego. W tym etapie wracamy do normalnej aktywności w życiu codziennym. Edukujemy pacjenta jak prawidłowo trzymać postawę w czasie wykonywania codziennym ruchów. Rehabilitacja obejmuję naukę prawidłowego chodzenia oraz normalizację napięć mieśniowo-nerwowych w obrębie kręgosłupa miednicy, jak również kończyn dolnych.

Obejmuje 8-12 tydzień po operacji kręgosłupa lędźwiowego. W tym etapie wracamy do normalnej aktywności w życiu codziennym. Edukujemy pacjenta jak prawidłowo trzymać postawę w czasie wykonywania codziennym ruchów. Rehabilitacja obejmuję naukę prawidłowego chodzenia oraz normalizację napięć mieśniowo-nerwowych w obrębie kręgosłupa miednicy, jak również kończyn dolnych. Etap 3: Obejmuje 12-18 tydzień rekonwalescencji po operacji kręgosłupa lędźwiowego. W tym etapie zajmujemy się zaawansowaną rehabilitacją umożliwiająca powrót do pełnej sprawności. Obejmujące ona dalsze ćwiczenia wzmacniające i uelastyczniające gorset mięśniowy, trening postawy, inicjowanie pozycji zgięciowych, stabilizację tułowia i prawidłowego ustawienia miednicy.

Podczas trwania rehabilitacji po operacji kręgosłupa należy uwzględnić zabiegi fizykoterapeutyczne. Proces rekonwalescencji po operacji kręgosłupa lędźwiowego trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Jest to zależne od rodzaju przeprowadzonej operacji oraz zaangażowania pacjenta.

Przykładowe ćwiczenia po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Stabilizacja kręgosłupa a praca fizyczna – Na pytanie odpowiada lek. Tomasz Stawski

Witam mój tata w wieku 53 lat pół roku temu przeszedł operację stabilizacji kręgosłupa. Mam w związku z tym pytanie: Czy ludzie po stabilizacji dwustronnej ( 8 śrób, odcinek lędźwiowy) mogą wrócić do pracy fizycznej? Jakie są zagrożenia? Na co uważać? Co można robić a co nie? Jakieś zalecenia? Bardzo prosimy o pomoc bo nie otrzymaliśmy szczegółowych odpowiedzi od lekarza prowadzącego. Pozdrawiamy

KOBIETA, 28 LAT

Po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Wstęp

W naszym kraju i na całym świecie rok rocznie rośnie liczba wykonywanych operacji kręgosłupa. Bardzo często pacjenci po ich wykonaniu nie mają wystarczających informacji jak postępować po takiej procedurze, co i kiedy im wolno i co jest dla nich bezpieczne. Niestety zalecenia otrzymywane przy wypisie ze szpitala często są za ogólne, a pacjenci są niedoinformowani i zdezorientowani.

Wielokrotnie spotkałem się z sytuacją, w której pacjentom obiecywano szybki powrót do normalnego funkcjonowania. No cóż… nie do końca jest to prawdą.

W okresie gojenia (jak i po jego ukończeniu) trzeba pilnować przestrzegania prawidłowych zasad biomechaniki kręgosłupa. Należy się wyuczyć często nowych nawyków ruchowych oraz regularnie ćwiczyć mięśnie tułowia. Żeby wiedzieć co wolno, a czego nie, trzeba zrozumieć na czym właściwie polega operacja kręgosłupa i jak zmienia się po niej biomechanika (zasady mechaniki w ludzkim ciele). Ułatwi to przyswojenie bezpiecznych zachowań, aby prawidłowo funkcjonować w celu uniknięcia dalszych problemów.

Postaram się wytłumaczyć Ci to najprościej jak się da. W dużym uproszczeniu rozróżniamy dwa główne rodzaje operacji kręgosłupa lędźwiowego:

Operacja stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego. Mikrodiscektomia w odcinku lędźwiowym.

Na pewnym etapie tuż po operacji postępowanie fizjoterapeutyczne jest bardzo podobne, ale o tym za chwile. W pierwszej kolejności wytłumaczę pokrótce jak działa krążek międzykręgowy w normalnych warunkach. Następnie w kilku słowach wyjaśnię charakterystykę obu zabiegów oraz ich wpływ na zmianę funkcjonowania kręgosłupa.

Biomechanika zdrowego krążka międzykręgowego

Na rysunkach poniżej wytłumaczę jak funkcjonuje w warunkach prawidłowych dysk dzięki czemu łatwiej będzie Ci zrozumieć różnicę w funkcjonowaniu krążka zoperowanego (w kontekście mikrodiscektomii). W modelu z zdjęcia poniżej sąsiadujące ze sobą deseczki są odpowiednikami kręgów, a kulka reprezentuje środek dysku (jądro miażdżyste). Zwróć uwagę, że kulka jest tu niejako łożyskiem ruchowym dającym swobodną i uniwersalną ruchomość deseczce powyżej. Dzięki takiej budowie ruchy tułowia są bardzo płynne (nie przypominają na szczęście przeskakiwania manualnej skrzyni biegów w aucie) i pozwalają nam robić w tańcu (i nie tylko) tak wspaniałe figury.

zdj.1 Biomechanika jądra miażdżystego (środkowej części dysku).

Pozostałą część dysku (otaczającą jądro miażdżyste) tworzą włókna łączące obie powierzchnie kręgów uniemożliwiając im nadmierne przemieszczanie względem siebie (na poniższym zdjęciu przedstawiają je czarne linie na zielonym tle).

Te włókna kolagenowe nazywamy pierścieniem włóknistym. Pomyśl o nich jak o linach cumowniczych w porcie, które napinają się w momencie, gdy statek za bardzo odpłynie od brzegu – pozwalają jedynie na ograniczony stopień ruchu uniemożliwiając nadmierne przemieszczanie względem siebie.

zdj.2 Biomechanika pierścienia włóknistego (zewnętrznej części dysku).

Operacja stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego

Poniżej zamieściłem dla przykładu dwupoziomową operację stabilizacji transpedikularnej z zastosowaniem implantów międzytrzonowych.

zdj.3 Stabilizacja kręgosłupa lędźwiowego na poziomach L4-L5, L5-S1.

Operacja stabilizacji kręgosłupa polega na usztywnieniu (ustabilizowaniu – stąd jej nazwa) operowanych segmentów śrubami umieszczanymi w kręgach, połączonymi pionowymi prętami (na powyższym zdjęciu widać je w kolorze fioletowym).

Tak utworzone rusztowanie uniemożliwia ruch kręgów względem siebie czyli innymi słowy stabilizuje je. Krążki międzykręgowe są usuwane, a w ich miejsce umieszcza się implanty międzytrzonowe (nie jest to regułą – operatorzy czasem pozostawiają dyski bez ingerencji, zleży od danego przypadku, jakości dysku, powodu wykonania operacji oraz decyzji lekarza operującego). Często wykonuję się również wycięcie stawu międzywyrostkowego (jeden z dwóch stawów łączących sąsiadujące ze sobą kręgi) co nazywamy facektomią. Nie ma to większego znaczenia w postępowaniu po operacyjnym w kontekście fizjoterapii, a jest wykonywane dla dodatkowego odbarczenia (zrobienia miejsca) korzenia nerwowego. Operacje mogą być wykonana z różnych dojść – chodzi o płaszczyznę ciała, z której dochodzi się do kręgosłupa którędy (ale o tym dużo bardziej szczegółowo już niebawem w kolejnych postach).

Biomechanika kręgosłupa po operacji stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego

Braku ruchu kręgów poddanych stabilizacji wymusza zwiększoną pracę w segmentach nad i pod stabilizacją (chyba, że stabilizacja jest wykonywana od kości krzyżowej – wtedy sytuacja dotyczy tylko segmentu nad stabilizacją).

*Segmentem kręgosłupa nazywamy dwa sąsiadujące ze sobą kręgi oraz wszystko co się pomiędzy nimi znajduje*.

Pozwól, że wytłumaczę Ci to na przykładzie:

Wyobraź sobie, że kręgosłup to łańcuch połączonych ze sobą drobnych ogniwek. Jeżeli np. wykonasz swobodny skłon w przód chcąc sięgnąć palców u stóp, Twoje plecy się zaokrąglą i wygną w łuk. Spowoduje to wygięcie całej konstrukcji kręgosłupa – miedzy każdym z ogniwek tego łańcucha dojdzie do pewnego przemieszczenia (patrz zdjęcie poniżej).

zdj.4 globalne zgięcie kręgosłupa ukazujące równomierną ruchomość kręgów

Wyobraź sobie teraz ten sam przykład, ale w sytuacji w której pewne ogniwka łańcucha są unieruchomione względem siebie i nie mogą już uczestniczyć w ruchu.

Jeżeli teraz odniesiemy to do stabilizacji kręgosłupa to sytuacja wygląda jak na zdjęciu poniżej (oczywiście należy wziąć poprawkę na to, że mamy tu do czynienia z modelem kręgosłupa).

Chcąc sięgnąć palców stóp kręgi (ogniwka) nieusztywnione stabilizacją muszą się teraz dużo bardziej napracować (musi miedzy nimi zajść więcej ruchu) niż miało to miejsce wcześniej. Największe siły zajdą w ogniwkach tuż nad usztywnieniem (zwróć uwagę na wygięcie kręgosłupa w porównaniu z wcześniejszym zdjęciem).

zdj.5 globalne zgięcie kręgosłupa ukazujące kompensacyjną (zwiększoną) ruchomość kręgów powyżej unieruchomionych dolnych kręgów lędźwiowych.

Każdy z nas posiada pamięć ruchową – jeżeli nauczymy się w życiu jakiegoś ruchu to jesteśmy go w stanie później odtworzyć. Zarówno mózg jak i tkanki zaangażowane w tą aktywność zapamiętują tą złożoną czynność.

Jeżeli zatem pacjent po takiej operacji będzie wykonywał codzienne ruchy i czynności zgodnie z swoimi wcześniejszymi nawykami ruchowymi (które teraz wymagają weryfikacji) może doprowadzić do ponownego uszkodzenia kręgosłupa w miejscu operowanym lub sąsiadującym z operowanym. Teraz już wiesz dlaczego tak ważne jest, aby być pod stałą opieką specjalisty.

Operacja mikrodiscektomii w odcinku lędźwiowym

zdj.6 Mikrodiscektomia lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

Zabieg polega na wycięciu kawałka uszkodzonego krążka międzykręgowego, który przez patologiczne przemieszczenie jest odpowiedzialny za dolegliwości pacjenta (przez ucisk na struktur nerwowe, a czasem ból ma podłoże dyskogenne – boli sam krążek międzykręgowy).

Powyższa grafika ładnie ilustruje tą procedurę.

Biomechanika kręgosłupa po operacji mikrodiscektomii

Jeżeli po powyższych przykładach pamiętasz i rozumiesz jak działa zdrowy dysk, to na pewno podejrzewasz co stanie się po jego zoperowaniu.

Mikrodiscektomia brzmi bardzo subtelnie i można mieć o niej troszkę mylne wyobrażenie. Osobiście miałem okazję uczestniczyć w wielu operacjach kręgosłupa i szczerze mówiąc myślałem, że wygląda to zupełnie inaczej. W mojej naiwności myślałem, że lekarze po obejrzeniu dyskopatii w obrazie rezonansu magnetycznego chwytają jakimś zmyślnym oprzyrządowaniem kawałek patologicznie odstającego dysku, a następnie specjalnym skalpelem albo laserową wiązką wycinają subtelnie przepuklinę dysku. Otóż nie… specjalnym narzędziem przypominającym szczypce chwytają skubiąc (przypomina to bardziej wyszarpywanie) kawałki dysku i w ten sposób go usuwają. Mechanika dysku i jego odporność zmienia się diametralnie.

Jak więc zachowuje się taki segment kręgosłupa po operacji mikrodiscektomii?

Jest oczywiście znacznie mniej stabilny niż zdrowy dysk (z czasem elementy kręgów reagują przerostem kostnym kompensacyjnie dążąc do ustabilizowania segmentu). Przestrzeń między kręgami, w której dysk był zlokalizowany jest mniejsza, krążek z oczywistych powodów staje się niższy, a kręgi bardziej podatne na nadmierne przemieszczenia (pamiętasz cumy utrzymujące statek na miejscu? znaczna ich część jest przecięta, wiec już chyba rozumiesz co może dziać się ze statkiem).

Bez odpowiedniej kontroli mięśniowej pacjenci często wymagają zabiegów manualnych przywracających prawidłowe (w sytuacji po podwichnięciu segmentu kręgosłupa) ustawienie kręgu (ale o tym napisze oddzielny post już wkrótce).

No dobrze czas przejść do meritum i poznać zalecenia po operacji kręgosłupa, dla których czytasz ten post, nie mniej czas poświęcony na przeczytanie wstępu zaowocuje lepszym zrozumieniem poniższych zaleceń.

Co trzeba wiedzieć po operacji kręgosłupa lędźwiowego?

Poniższe zalecenia są ogólnym drogowskazem jak bezpiecznie zachowywać się po operacji kręgosłupa. Pamiętaj, że w tym czasie powinno się być pod opieką fizjoterapeuty, który ma doświadczenie w leczeniu kręgosłupów oraz pozostać w kontakcie z lekarzem, który wykonał operację. Do 3 miesiąca od zabiegu poniższe zalecenia są właściwie jednakowe dla pacjentów po operacji stabilizacji jak i po wykonaniu mikrodiscektomii. Po upłynięciu tego czasu pacjenci po microdiscektomii mogą się ruszać właściwie bez większych ograniczeń, tak jak miało to miejsce przed zabiegiem.

Na co zwrócić uwagę przy poruszaniu się i codziennych czynnościach ?

Pamiętaj aby przy zmianach pozycji ciała ustabilizować tułów. Ten efekt uzyskasz przez napięcie brzucha poniżej pępka. Jak? Lekko wciągnij brzuch – trochę jak przy zakładaniu za ciasnych spodni (możesz to obejrzeć na filmie w poście “Ćwiczenia po operacji kręgosłupa lędźwiowego”). Postaraj się również, aby odcinek lędźwiowy się nie uwypuklał i pozostał w prawidłowej pozycji. Jak to zrobić ? Połóż rękę na plecach tuż nad pupą w pozycji stojącej – to miejsce jest wklęsłe prawda? To właśnie jest lordoza lędźwiowa – utrzymuj ją przy wszystkich zmianach pozycji. W jaki sposób ? Chcąc lekko wypiąć pośladki zaktywizujesz mięśnie prostowniki grzbietu, dzięki którym uzyskasz pożądany efekt. Pilnuj tego!

Naucz się bezpiecznie obracać w łóżku

Zwróć uwagę, aby barki i miednicę przemieszczać w tym samym czasie przy obrotach ciała.

Poniżej obejrzysz dwie propozycje jak bezpiecznie możesz to wykonywać.

Na zdjęciu nr 7 zobaczysz jeden ze sposobów obracania się w łóżku wykorzystując do obrotu wydłużenie boku, na który chcesz się obrócić (tworząc oś obrotu dla tego ruchu przez wyprostowanie kolana i wyciągnięcie ręki nad głowę). W tym sposobie wykorzystasz odepchniecie się z nogi zgiętej w kolanie.

zdj.7 Pierwsza przykładowa technika obracania się w łóżku po operacji kręgosłupa lędźwiowego

W technice z zdjęcia nr 8 do obrotu musisz wykorzystać już pracę mięśni tułowia, aby nie pozwolić na ruch miednicy względem barków – mają poruszać się w tym samym czasie!

zdj.8 Druga przykładowa technika obracania się w łóżku po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Wstawanie z łóżka

Tu również zwróć uwagę, aby Twój tułów przy zmianie pozycji ciała zachowywał się jak “zamrożony”- postaraj się poza unikaniem rotacji tułowia (barki i miednica poruszają się w jednej płaszczyźnie) nie zginać ciała w przód (miednica i klatka piersiowa nie powinny się do siebie zbliżyć), nie wyginać ciała w tył (miednica i klatka piersiowa nie powinny się od siebie oddalać) i nie wyginać na boki (barki nie powinien zbliżać się do bioder).

Wykorzystaj strzałkę po prawej stronie na środku zdjęcia do przewijania obrazów.

zdj.9. Wstawanie z łóżka po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Siadanie i wstawanie

W tej aktywności musisz zwrócić szczególną uwagę, aby lędźwiowy odcinek kręgosłupa się nie zaokrąglił. Staraj się poza napiętym brzuchem lekko wypinać pośladki – mięśnie prostowniki grzbietu zabezpieczą w ten sposób kręgosłup przed utratą lordozy (naturalnej krzywizny tego odcinka, która powinna być wklęsła).

zdj.10 Wstawanie z siedzenia po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Zakładanie butów/skarpetek

Tu również unikaj uwypuklenia odcinka lędźwiowego – pochlanie się w przód z prostymi plecami jest ruchem w biodrach (odwagi). Ważne, aby sięgając podudzie lewej nogi robić to lewą ręką. Adekwatnie zachowuj się sięgając prawej nogi. Unikniesz w ten sposób rotacji tułowia, która jest w tym wypadku przeciwwskazana.

zdj.11 Zakładanie/zdejmowanie buta (lub skarpetki) po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Schylanie się i podnoszenie przedmiotów z podłogi

W życiu jak to w życiu bardzo często coś nam spada na podłogę i trzeba to podnieść. Jak zrobić to bezpiecznie? Nie bój się pochylić ciałem w przód (zwykle po operacji pacjenci się tego bardzo boją kojarząc to z zgięciem kręgosłupa lędźwiowego). Spokojnie, dopóki stabilizujesz tułów mięśniami i pilnujesz wypiętej pupy nic Ci nie grozi. To ruch z bioder i kolan. Przy poprawnej technice te stawy potrafią dźwigać bezpiecznie dziesiątki, a nawet setki kilogramów. Śmiało!

zdj.12 prawidłowe podnoszenie ciężkich przedmiotów z podłogi

zdj.13 alternatywne podnoszenie lekkich przedmiotów z podłogi

Przejście z pozycji stojącej do podłogi i wstawanie z podłogi

Ta umiejętność będzie Ci niezbędna do wykonywania ćwiczeń wzmacniających tułów, ale też da Ci dużą pewność w poruszaniu się i pozwoli uwierzyć w własne siły i sprawność. Już samo wykonanie poniższej sekwencji ruchów jest fajnym treningiem dla całego ciała pod warunkiem wykonywania go na obie nogi (w pierwszym powtórzeniu zacznij wykrok od prawej nogi klękając na lewym kolanie, a następnym razem zacznij wykrok od lewej). Tylko pamiętaj o kontroli tułowia!!! Jeżeli na co dzień zrobienie przez Ciebie pompki jest problematyczne proponuje od razu przejście do oglądania zdj. 15 i stosowania tej wersji.

zdj.14 Zejście do parteru – wersja pierwsza

zdj.15 Zejście do parteru – wersja druga

Pozostałe zalecenia mające wpływ na jakość gojenia tkanek po operacji kręgosłupa

Fizykoterapia tuż po operacji kręgosłupa

Tuż po operacji stosuj z zabiegów fizykalnych pole magnetyczne (przyspieszy to gojenie operowanych tkanek) oraz laser (stosuj go na bliznę pooperacyjną).

Udaj się do najbliższego gabinetu posiadającego tego typu urządzenia i korzystaj z nich przez pierwszy miesiąc od operacji. Jeżeli lekarz operujący nie uwzględnił specjalnych przeciwwskazań do pola magnetycznego możesz śmiało z niego korzystać.

Suplementacja po operacji kręgosłupa

Tu zdania są naprawdę bardzo podzielone i ciężko o jednolite standardy. Wiemy, że wapń ma wpływ na gęstość kości i jest niezbędny podczas ich przebudowy. Jeżeli jesteś po operacji stabilizacji, to wkręcone w kręgi śruby z czasem obrosną nową kością. Przez pierwsze 2 miesiące (mimo, że kości przebudowują się nawet około roku) zażywaj zalecane dzienne dawki wapnia (zapytaj o nie w aptece farmaceutę, na pewno uzyskasz informacje ile jakiego specyfiku zażywać). Dla prawidłowego przyswojenia wapnia zażywaj dodatkowo witaminę D i witaminę K. Po tym czasie najprawdopodobniej czeka Cię badanie RTG kontrolne oceniające wyniki operacji. Dla poprawy gojenia tkanek miękkich (tworzenia się i przebudowy kolagenu) polecam Ci zażywanie przez 3 miesiące od operacji witaminę C (najlepiej w czystej formie w proszku bez zbędnych dodatków).

Regularne nawadnianie ciała

Odpowiednie dzienne nawadnianie jest w normalnych warunkach bardzo istotne dla poprawnego funkcjonowania naszego organizmu, a w czasie po operacji szalenie ważne. Niedobory wody mogą mieć wpływ na usztywnienie naszego układu ruchu (gorszy ślizg tkanek względem siebie) i stwarzać ryzyko kontuzji, oraz wydłużać czas powrotu do normalnej ruchomości tkanek. Niedobory wody w okresie gojenia tkanek miękkich, kiedy podlegają one procesom naprawczym są niedopuszczalne. Średnio 2,5 litra wody dziennie powinno zostać Twoim nawykiem.

Blizna pooperacyjna

Możesz bezpiecznie zacząć ją mobilizować dopiero po zniknięciu strupów, aby nie “otworzyć” rany i nie doprowadzić do jej zainfekowania. Po około 2 tygodniach szwy powinny się wchłonąć co da Ci możliwość do działania. Pacjenci często pytają czym smarować bliznę, aby była miękka i elastyczna. Stosuj preparaty silikonowe. W aptece dostaniesz silikonowe plastry albo maści. Polecam Dermablizn albo Bliznasil. Kiedy zacząć stosować silikonowe specyfiki na bliznę? Dokładnie wtedy kiedy zaczyna się ją mobilizować czyli po odpadnięciu strupków. Przez pierwsze pół roku warto też stosować ochronę przed słońcem smarując bliznę blokerem przeciwsłonecznym z filtrem, aby nie ściemniała.

Często zadawane pytania pacjentów po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Gorset lędźwiowy/ pas stabilizacyjny czy jest potrzebny ?

Jeszcze klika lat temu większość lekarzy bezwzględnie je zalecała przez 4 do 6 tygodni. Oczywiście w niektórych placówkach dalej się to praktykuje. Musisz pamiętać, że taki pas owszem stabilizuje tułów i daje pewne poczucie bezpieczeństwa, ale ten kij ma dwa końce. Przez wywieranie ciśnienia stabilizującego pas wyręcza Twoje mięśnie tułowia odzwyczajając je od pracy, którą będą musiały wykonywać (na dłuższą metę nie jest to korzystna sytuacja). Pewnym kompromisem jest doraźne wspomaganie się pasem w sytuacjach kiedy poczujesz zmęczenie tułowia (oczywiście w odniesieniu do stanu tuż po operacji). Nie jest też złym pomysłem korzystanie z pasa w środkach komunikacji miejskiej i w sytuacjach gdzie na Twoje ciało mogą zadziałać nagłe nieoczekiwane siły takie jak szarpniecie psa na smyczy lub poślizgnięcie się na śliskiej nawierzchni (lód, śnieg, błoto). Możesz się nim wspomagać na długim spacerze jak poczujesz zmęczenie mięśni tułowia. Jak długo go stosować ? Jeżeli już się na niego zdecydujesz to korzystaj z niego 4 do 6 tygodni od operacji (zakładając, że ćwiczysz w tym czasie mięśnie tułowia).

Kiedy należy zacząć fizjoterapie po operacji kręgosłupa ?

Ze szpitala wyjdziesz najprawdopodobniej w trzeciej dobie jeśli nie było żadnych komplikacji (czasami faktycznie przy rozległych operacjach jest to 5-ta doba, a czasem szpital opuszcza się po 2 dniach). W zasadzie już po wybudzeniu z narkozy fizjoterapeuta pracujący na oddziale powinien nauczyć Cie poruszania się w łóżku, pokazać Ci jak poprawnie siedzieć i bezpiecznie wstać. W tym czasie zachowuj się jak by do Twoich pleców przyklejony był kij, którego nie możesz złamać. Musisz również nauczyć się od razu po wstaniu jak bezpiecznie siadać (będziesz przecież chcieć zjeść w normalnej pozycji i pójść bezpiecznie do toalety). Informacje zawarte w tym poście powinny być Ci znane i objaśnione jeszcze przed opuszczeniem szpitala, ale zdaje sobie sprawę z realiów (w klinice chirurgii kręgosłupa i stawów, gdzie miałem przez wiele lat okazję pracować przychodziliśmy do naszych pacjentów od razu po przebudzeniu i wpajaliśmy im niezbędne zalecenia – była to jednak placówka komercyjna). Podstawowe ćwiczenia powinny być Ci przedstawione zanim opuścisz szpital (moją propozycję poznasz na końcu tego wpisu).

Jeżeli zalecenia, które wydano Ci przy opuszczaniu szpitala Cię nie satysfakcjonują w przeciągu dwóch tygodni od operacji zgłoś się do fizjoterapeuty specjalizującego się w leczeniu pacjentów “kręgosłupowych”

Dlaczego siedzenie po operacji kręgosłupa jest przeciwwskazane ?

Takie wytyczne znajdują się często w wypisie pooperacyjnym najprawdopodobniej dlatego, że lekarze operujący boją się o uszkodzenie świeżo zoperowanego odcinka kręgosłupa (bez względu na to, czy chodzi o operacje stabilizacji czy o mikrodiscektomię). W zasadzie się im nie dziwie. Mało kto potrafi siedzieć w poprawny sposób. Zwróć uwagę jak siedzą ludzie w Twoim otoczeniu: restauracji, parku, biurze. Kręgosłup większości z nich jest w kształcie tęczy – wypukły i wygięty w łuk, a tego nie wolno Ci robić po operacji kręgosłupa lędźwiowego (w przypadku mikrodiscektomii rozerwie to tworzącą się na tylnej stronie dysku bliznę, a w przypadku stabilizacji może doprowadzić do wyrwania śrub i uszkodzenia implantów). Nie oznacza, to że nie wolno Ci siedzieć, bynajmniej. Jeżeli zachowasz wklęsły odcinek lędźwiowy kręgosłupa ustawiając poprawnie miednice na guzach kulszowych to siły dla Twoich dysków (i ewentualnych implantów) będą rozkładały się bardzo podobnie jak w pozycji stojącej, a tego nikt Ci po operacji przecież nie zabrania. Oczywiście pozycja siedząca nawet z zachowaniem idealnej techniki nie jest zdrowa (ponieważ nasze tkanki wolą ruch), ale w kontekście rozważań jej zachowania po operacji kręgosłupa jest jak najbardziej możliwa. Poniżej pokazuję jak powinno się siedzieć poprawnie (więcej o samym siedzeniu i jego skutkach na różne obszary naszego ciała już niebawem w kolejnych postach, bo to naprawdę rozległy temat). Polecam Ci obejrzenie mojego filmu o tytule “poprawna pozycja siedząca bez podparcia pleców” klikając poniższy link :

Zwróć uwagę, aby odcinek lędźwiowy kręgosłupa (ta wklęsłość tuż nad pupą) utrzymać w takim samym ustawieniu jak ma to miejsce w staniu.

Ten efekt uzyskasz lekko wypinając pupę. Dzięki temu prostowniki grzbietu w odcinku lędźwiowym (mięśnie tuż nad pupą) ustawią Twoją miednicę w poprawnej pozycji, a to klucz do prawidłowego ustawienia kręgosłupa w siadzie. Siedząc poprawnie musisz czuć, że opierasz się na guzach kulszowych (to te duże wyraźne punkty kostne tuż pod Twoimi pośladkami – dzięki temu uzyskasz przodopochylenie miednicy – pomyśl o skierowaniu pępka do przodu bez wypinania brzucha). Pamiętaj, aby co 20 min wstać i poruszać się przez 2 min (generalnie na 60 min 6 min w ruchu) w celu zmniejszenia sztywności mięśni i poprawy krążenia krwi w tkankach.

zdj.16 Prawidłowa pozycja siedząca bez podparcia pleców

Tu dla kontrastu zamieszczam nieprawidłową pozycję siedzącą, w której plecy przypominają wygięty łuk. Jak widzisz lędźwie są wypukłe (tego nie wolno Ci zrobić po operacji kręgosłupa), a całe ciało zwieszone w przód. Na pewno widzisz też różnice w ustawieniu barków i głowy porównując oba zdjęcia (co jak się domyślasz też ma szkodliwe reperkusje). Lista negatywnych zjawisk takiej pozycji jest długa dlatego napisze o tym jeszcze nie raz na moim blogu.

zdj.17 Nieprawidłowa pozycja siedząca bez podparcia pleców.

Jakiego ciężaru przedmioty można dźwigać tuż po operacji kręgosłupa ?

W okresie do 3 miesięcy od wykonanej operacji kręgosłupa lędźwiowego unikaj podnoszenia cięższych przedmiotów niż 5 kg. Dlaczego? po prostu mi zaufaj (chodzi tu o czas gojenia tkanek i ich osłabionej w tym okresie odporności mechanicznej). Pamiętaj o poprawnej technice podczas podnoszenia (patrz zdj.12 i 13).

Kiedy znikną objawy bólowe z przed operacji ?

Jeżeli wszystko poszło dobrze, a operacja była wykonana po dobrze postawionej diagnozie poprawa powinna być natychmiastowa. Uczucie zmęczenia, obolałych tkanek będzie znikał z tygodnia na tydzień w zależności od wielkości problemu z przed operacji i skuteczności technik fizjoterapeuty prowadzącego. Do 2 miesięcy powinno być już naprawdę dobrze.

Jak długo utrzymywać się może uczucie drętwienia i mrowienia w kończynach dolnych ?

Ten objaw również powinien systematycznie znikać. W prawidłowych warunkach i większości przypadków ustępują w 3 do 6 miesięcy od operacji.

Czy po operacji uczcie osłabionego dotyku i siła nogi wrócą do normy ?

To zależy od wielkości ucisku struktur nerwowych z przed operacji, czasu ucisku tkanki nerwowej (jej niedokrwienia i niedotlenienia) i tego jak przebiegała operacja (czy nie miała komplikacji). W wielu przypadkach do 6 miesięcy od operacji wszystko wraca do normy. Jeżeli do upłynięcia roku od operacji czucie dotyku, siła i odruchy ścięgniste (to te które uzyskuje się za pomocą uderzania młotka neurologicznego) nie wrócą do normy to najprawdopodobniej tak już pozostanie. Według niektórych opinii ten stan może trwać do 2 lat (z mojego doświadczenia rzadko tak bywa).

Czy można jeździć autem po operacji kręgosłupa ?

Tuż po operacji tylko jako pasażer i to z oparciem fotela ustawionym na 45′. Kąt zgięcia w biodrze ma wtedy około 135′ w tej pozycji niwelujesz praktycznie skutki prostopadle działającej grawitacji i pionowego obciążenia kręgosłupa (pozycja przypomina ułożenie ciała na kozetce u psychologa) czyli siłą rzeczy jest to miejsce pasażera z przodu.

Za kierownicą możesz usiąść dopiero kiedy kręgosłup się zagoi, a mięśnie tułowia będą na przyzwoitym poziomie (przy prowadzeniu auta pracujemy mocno zginaczami bioder, a jeden z najsilniejszych ich przedstawicieli przyczepia się na przedniej stronie kręgosłupa lędźwiowego co wywiera dodatkowe siły na lędźwie – w świeży stanie nie jest to wskazane). No niestety nie wcześniej niż 3 do 4 miesięcy od operacji jeśli ma to być bezpieczne. Na krótkich odcinkach (do 30 min) czasami pozwalam pacjentom na prowadzenie auta szybciej (zleży to od operacji oraz stanu pacjenta).

Kiedy po operacji kręgosłupa można wrócić bezpiecznie do pracy ?

To zależy jakiego rodzaju pracę wykonujesz. Jeżeli jest to praca siedząca, a prawidłowa pozycja ciała w tej pozycji jest Ci już dobrze znana to powrót do pracy w niepełnym wymiarze godzinowym jest możliwy stosunkowo szybko (jest to w dużej mierze uwarunkowane samopoczuciem pacjenta). Jeżeli jesteś po operacji kręgosłupa to zachęcam przeorganizowanie miejsca pracy na pracę stojącą jeśli to możliwe. Zwykle pacjenci wracają do pracy na pełen etat po 4 miesiącach w przypadku pracy biurowej, po ówczesnym przeorganizowaniu miejsca siedzącego. Przy zawodach charakteryzujących się pracą fizyczną bezpieczniej jest poczekać do upłynięciu 5 miesięcy (w przypadku sumiennego trenowania mm. tułowia).

Kiedy można wrócić do uprawiania sportu ?

Tak naprawdę zależy to od tego po jakiego typu operacji jesteś. Część sportów zupełnie się nie nadają do bezpiecznego uprawiania po operacji kręgosłupa, a część można wykonywać z szczególnym uwzględnieniem pewnych poprawek i pilnując nienagannej techniki ruchu. Do 3 miesięcy od wykonania operacji pacjenci wykonują ćwiczenia domowe wzmacniające mięśnie tułowia (są to w większości ćwiczenia w niskich pozycjach z zwróceniem uwagi na stabilny tułów, aby uszanować czas gojenia tkanek – kilka propozycji na ten okres znajdziesz w zakładce ” strefa pacjenta”/ “ćwiczenia wzmacniające kręgosłup lędźwiowy”).

Po takim czasie w przypadku pacjentów po operacji bez zastosowania implantów powinno się zadbać o pełną ruchomość zoperowanego odcinka kręgosłupa, po czym można rozpocząć ćwiczenia dedykowane pod daną dyscyplinę sportową co zwykle trwa 2 do 3 miesięcy, aby bezpiecznie wrócić do sportu (reasumując: najszybszy możliwy bezpieczny powrót do sportu po operacji to zwykle 6 miesięcy) – stopień zaawansowania uprawianej dyscypliny też nie jest tu bez znaczenia.

Kiedy po operacji kręgosłupa lędźwiowego można uprawiać sex ?

Przez pierwsze 2 tygodnie goi się rana na skórze pleców (zwykle zasklepia się koło 9 tego dnia). Bywa, że rana nie chce się goić (zauważysz wtedy, że coś się z niej sączy jeszcze przez jakiś czas) wtedy trwa to dłużej. Operowany dysk goi się z kolei zwykle w 6 tygodni (zakładając, że w tym czasie operowany segment przebywał w dozwolonych pozycjach). Uszanuj te czasy gojenia zanim pomyślisz o seksie. Oczywiście seks to bardzo niejednoznaczna aktywność ruchowa, dlatego pewne pozycję nie będą w późniejszym czasie problemem, a inne będą absolutnie przeciwwskazane. Niepoprawni optymiści przytaczają fakt, że przecież Hindusi pokazali światu wiele lat temu na ile sposobów można się kochać dlatego opcji jest naprawdę sporo. No niby tak, ale pamiętaj jednak, że ruchy miednicy wymuszają naprzemienny wyprost i zgięcie kręgosłupa lędźwiowego, a zaokrąglanie lędźwi jest w czasie gojenia tanek przeciwwskazane (w przypadku operacji stabilizacji nawet później). Jeżeli z jakiegoś powodu nie uszanujesz zalecanego czasu celibatu nie dociążaj początkowo swojego ciała dodatkowym ciężarem osoby towarzyszącej i nie bądź w tym czasie stroną dominującą.

Po powrocie zaczynaj ostrożnie i bez szaleństw, a powinno być ok. Jeśli masz wątpliwości co do bezpieczeństwa wybranej przez Ciebie pozycji zgłoś się do swojego fizjoterapeuty, aby omówić aspekty techniczne.

Jak ćwiczyć po operacji kręgosłupa lędźwiowego?

Kliknij poniższy link aby obejrzeć moją propozycję na pierwsze dni po operacji :

Rehabilitacja po operacji stabilizacji odcinka lędźwiowego – co można, czego nie? – Anszczak Terapia

W niektórych przypadkach operacja stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego to jedyne wyjście przy dużych problemach dyskopatycznych związanych dodatkowo z kręgozmykiem.

Stanom po operacji często towarzyszy duży strach, związany z pamięcią bólu przedoperacyjnego i obawą, „żeby nie zepsuć stanu po operacji”. U moich Pacjentów często zauważam bardzo duże obawy przed ruchem i znaczne usztywnienie tułowia – nawet u Pacjentów, którzy trafiają do mnie po 2 miesiącach po operacji. Więc główne pytanie Pacjentów brzmi zawsze – co mogę a czego nie mogę robić po operacji; czy w ogóle i kiedy mogę zacząć aktywność fizyczną?

Tak na prawdę, okres po operacji powinniśmy podzielić na kilka etapów:

ETAP 1 po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Etap pierwszy to okres od operacji do 8 tygodnia po. Jest to okres kluczowy, kiedy dochodzi do gojenia się i przebudowy tkanki kostnej wokół stabilizacji, mocowania implantów.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę w tym okresie? Jest to, jak już wspomniałam przede wszystkim okres który w znacznym stopniu determinuje gojenie i do okresu 8 tygodnia należy ściśle przestrzegać zakazu zginania tułowia, pochylania się i rotacji, aby tkanka kostna wokół implantów prawidłowo się goiła

Tak naprawdę rehabilitacja powinna rozpocząć się już w pierwszej dobie po operacji. Będą to rzeczy podstawowe jak pionizacja, nauka prawidłowego wstawania z łóżka i siadania i instruktaż postępowania w domu.

Gorset stabilizujący należy nosić do 8 -10 tygodnia, w zależności od zaleceń lekarza i własnych odczuć.

Jeśli w dalszym ciągu masz parestezje lub mrowienie, nie martw się, ale skonsultuj to z fizjoterapeutą. Czasami po operacji jest to normalna sprawa i nerw potrzebuje czasu na regenerację. Może też zdarzyć się tak, że pojawia się odczucia pieczenia w kończynach miejscowe albo wędrujące, których wcześniej nie było – dzieje się tak czasami ze względu na podrażnienie struktur układu nerwowego podczas operacji, albo poprzez napięcia powięziowe związane z aktywacją punktów spustowych w mięśniach lub ciągnięcia struktur powięziowych z okolicy blizny. Dobry terapeuta powinien sprawdzić czy problem pochodzi ze struktur nerwowych czy mięśniowo-powięziowych i w zależności od problemu wykonać odpowiednią terapię.

Jeśli miałeś niedowłady, które w dalszym ciągu się utrzymują, powinieneś codziennie wykonywać ćwiczenia neurorozwojowe nastawione na powrót funkcji kończyny i chodu (najlepiej pod kontrolą fizjoterapeuty, są to specjalistyczne ćwiczenia dobierane zawsze pod kątem twojego problemu). Niestety wymaga to czasu i cierpliwości – układ nerwowy potrzebuje czasu na regenerację, więc powrót siły w kończynach może trwać nawet 4-6 miesięcy.

Zabiegi fizjoterapeutyczne, które powinieneś mieć wykonywane w tym okresie to przede wszystkim rozluźnienie tkanek miękkich, delikatne ćwiczenia rozluźniające biodra i miednicę, mobilizacja blizny (wprowadzana jest w momencie, gdy blizna jest zagojona), wprowadzanie napięć stabilizujących miednicę i kręgosłup.

Procesy gojenia mogą być wspomagane zabiegami fizykoterapeutycznymi (pole magnetyczne, laser, prądy interferencyjne)

Siedzenie po operacji stabilizacji

Pozycję siedzenia należy wprowadzać bardzo powoli. Przez pierwsze 2 tygodnie nie należy siedzieć w ogóle a w przypadkach gdy jest to konieczne – jak transport ze szpitala do domu – ustawić fotel pasażera pod kątem pozycji półleżącej. Następnie stopniowo można wydłużać czas siedzenia – ale tylko na okres posiłków – 5 minut dziennie, stopniowo zwiększając do 20 minut w okresie 8 tygodnia po operacji.

Pozycja podczas snu i wstawanie z pozycji leżenia po operacji

Sen jest kluczową częścią procesu uzdrawiania. Ale musisz przestrzegać odpowiednich pozycji snu, aby chronić kręgosłup. Jeśli śpisz na plecach, włóż poduszkę pod głowę i kolana. Jeżeli wolisz spać na boku, umieść poduszkę między kolanami. Kiedy wstajesz z łóżka, wykonuj to w następujący sposób -Zegnij kolana, przeturlaj się na bok (tułów sztywno razem z miednicą), a następnie odepchnij tułów rękoma do siadu, jednocześnie opuszczając nogi poza leżankę. Codziennie rób drzemki przed obiadem lub kolacją. To pomaga Twojemu organizmowi w leczeniu i regeneracji.

Schylanie i czynności dnia codziennego po operacji kręgosłupa lędźwiowego:

Jak już wspomniałam przez pierwszych 8 tygodni po operacji należy bezwzględnie przestrzegać zakazu schylania. Przy czynnościach takich jak mycie zębów w pierwszych dniach należy korzystać z kubka do mycia zębów. Wypluwając pianę należy wypluć ją do kubka, po tygodniu, dwóch, podczas mycia zębów należy oprzeć drugą rękę o ścianę stabilizując tułów.

Prysznic bierzemy na stojąco, w przypadku kobiet głowę myjemy również w pozycji stania, bez pochylania i zginania szyi.

Zakładanie butów należy wykonywać na siedząco, kładąc stopę na przeciwne kolano.

Chodzenie jest jak najbardziej wskazane a dystans powinien być zwiększany z dnia na dzień, na tyle na ile pozwala na to samopoczucie i komfort.

Unikaj prowadzenia pojazdu przez 8 tygodni po operacji lub dłużej, jeśli występuje znaczna utrata funkcji lub odczucia w jednej lub obu nogach / stopach. Powinieneś być w stanie wygodnie siedzieć w pozycji kierowcy, prowadzić, obracać się, aby spojrzeć w lustro i mieć 100% czas reakcji na zatrzymanie awaryjne. Do 12 tygodnia nie powinieneś siedzieć za kółkiem dłużnej niż 30-45 minut dziennie.

Przez pierwsze 8 tygodni podnosić tylko do 1 kg (½ pełnego czajnika), a następnie powoli zwiększać obciążenia,

Aktywność seksualna, czyli seks po operacji kręgosłupa

Zaleca się, aby nie angażować się w aktywność seksualną przez pierwsze dwa do sześciu tygodni po operacji.

Przyjmij początkowo bardziej pasywną rolę. Dla mężczyzn najlepszą pozycją jest leżenie na plecach, dla kobiet pozycja na plecach (mężczyzna opiera się na rękach, tak aby nie kłaść się ciężarem ciała na partnerce), lub na jeźdźca. Również pozycje boczne są wskazane, bo nie wywierają znacznych obciążeń na kręgosłup.

Staraj się trzymać kręgosłup prosto i unikać gwałtownych ruchów miednicą i skrętów tułowia. I przede wszystkim wolno i ostrożnie. Porozmawiaj o tym ze swoim partnerem, jeśli masz obawy.

Etap II – 8-12 tydzień po zabiegu:

W tym okresie powinieneś zacząć powoli wracać do normalnych aktywności: możesz coraz bardziej wydłużać czas siedzenia (o ile na prawdę musisz, siedzenie nigdy nie jest korzystne dla kręgosłupa), jeździć samochodem. Na zajęciach fizjoterapii powinieneś mieć ćwiczenia stopniowo zwiększające ruchomość kręgosłupa, wzmacniające mięśnie stabilizujące kręgosłup i rozluźniające partie przykurczone i objęte restrykcjami.

Etap 3 – 12-18 tydzień po zabiegu

Cóż, po 3-4 miesiącach najczęściej kończy się błogi okres zwolnienia lekarskiego. Powinieneś coraz swobodniej poruszać się. zaawansowana rehabilitacja umożliwiająca powrót do pracy zawodowej obejmująca dalsze ćwiczenia wzmacniające i uelastyczniające gorset mięśniowy, trening postawy, inicjowanie pozycji zgięciowych, stabilizacja tułowia i prawidłowego ustawienia miednicy.

Aktywność fizyczna po operacji stabilizacji kręgosłupa:

Jak już wspomniałam, lekkie ćwiczenia powinny być wykonywane od 6-8 tygodnia po operacji, po 12 tygodniu rozpoczynamy intensywniejsze zajęcia.

Przy prawidłowo prowadzonej rehabilitacji po ok 4-6 miesiącach można wrócić do mało obciążających, rekreacyjnych aktywności fizycznych jak pilates, basen (najbardziej wskazane jest pływanie grzbietem. Jeśli dobrze pływasz kraulem i żabką, również nie powinieneś rezygnować z tych styli, badania mówią, że obciążenie na kręgosłup nie jest większe niż przy siedzeniu – więcej o pływaniu przy problemach z kręgosłupem – pod tym linkiem), jazda na rowerze (najlepszy jest rower miejski, przy rowerach górskich czy szosowych ustawienie kręgosłupa jest w zgięciu, czyli bardzo niekorzystne i obciążające) czy lekkie bieganie.

Po roku, po odpowiednim przygotowaniu można wrócić do normalnej aktywności – biegania, gier drużynowych czy zajęć fitness.

To na co trzeba uważać to gwałtowne podskoki – skoro została zrobiona stabilizacja to nasz kręgosłup był po prostu niestabilny – wynika to z budowy stawów i napięcia więzadeł, a więc takie zajęcia jak skakanie na trampolinach, zajęcia fitness z intensywnymi podskokami itp, będą szkodzić na segmenty kręgosłupa ponad stabilizacją i są zdecydowanie nie zalecane!

Po powrocie do pracy warto co jakiś czas odwiedzać fizjoterapeutę, aby porozluźniać mięśnie i skontrolować ćwiczenia. Ponieważ masz 2 lub 3 segmenty unieruchomione, segmenty powyżej przejmują stopnie ruchomości z segmentów które zostały unieruchomione, a więc będą bardziej podatne na przeciążenia. U niektórych pacjentów wykonywana jest także odtworzenie lordozy, przez odpowiednie dogięcie prętów stabilizujących, więc cały układ mięśniowy będzie się dostosowywał to nowej „lordozy”, co może trwać nawet do 3 lat.

Warto poddawać swój kręgosłup „regularnym przeglądom i serwisom fizjoterapeutycznym”, aby problemy bólowe więcej się nie pojawiały.

Obejrzyj również mój film na Youtube!

Po operacji kręgosłupa lędźwiowego

Co trzeba wiedzieć po operacji kręgosłupa lędźwiowego?

Pierwsze co musisz wiedzieć to jak bezpiecznie poruszać się w łóżku i poza nim. Niezależnie czy miałeś leczenie operacyjne mikrodiscektomii czy dużo większą operację jaką jest np. stabilizacja to pamiętaj aby zawsze obracać się całym ciałem – miednica i barki podążają w tym samym kierunku i w tym samym czasie (dotyczy to leżenia jak i zawracania podczas chodzenia).

Po drugie zawsze wstajemy z łóżka z pozycji bocznej spuszczając stopy na ziemię.

Po trzecie nie bój się wstawania z łóżka oraz siadania. Obie stopy oparte są o podłogę i w tej pozycji pochyl się do przodu aby środek ciężkości mógł przenieść się przed stopy i nie zmieniając ustawienia kręgosłupa wyprostuj kolana.

A teraz siadanie. Kręgosłup cały czas wyprostowany, uginając kolana wypnij daleko w tył pupę aż poczujesz miejsce na którym masz spocząć.

Podczas zwykłych czynności dnia codziennego jak np. mycie zębów nie zapominaj że masz zakaz pochylania się, a przesiadywać (w prawidłowej pozycji) możesz jedynie podczas posiłków przez okres 3-4 tygodni, a do 3 miesięcy nie dłużej niż 30min.

Siedzenie obowiązkowo z wałkiem lędźwiowym.

Pierwsze tygodnie w samochodzie Twoje miejsce będzie po stronie pasażera z ustawionym fotelem pod kątem 45° (pozycja półleżąca w kierunku leżącej).

Siedzenie jest zabronione, stanie w miejscu niewskazane, za to spacery jak najbardziej są zalecane, tylko trzeba pamiętać że chodzenie na zewnątrz oraz podczas korzystania z środków komunikacji zalecany jest gorset (pierwsze 6 tygodni).

Przez pierwsze 3 miesiące nie wolno Ci dźwigać więcej niż 5kg.

Kolejnym krokiem (2 tygodnie po operacji) powinna być wizyta u fizjoterapeuty, który dokładnie zbada Twoje ciało (m.in. siłę mięśniową, odruchy, sposób poruszania się) i zaleci indywidualnie do Twojego stanu zdrowia zestaw ćwiczeń.

Pierwsze ćwiczenia od których zaczniesz od razu po operacji nie spowodują pojawienia się kropli potu na czole, a trening stabilizacji rozpoczniesz między 8 a 12 tygodniem.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń domowych warto nauczyć się schodzenia do parteru.

Zestaw ćwiczeń domowych znajdziesz TUTAJ

W zależności od Twojego stanu przed operacją, mogą nadal utrzymywać się zaburzenia czucia. Jeśli występuje ból korzeniowy po operacji nie martw się na zapas, zgłoś swojemu fizjoterapeucie (częsty objaw spowodowany podrażnieniem nerwu podczas operacji). Po regularnej neuromobilizacji danego nerwu objawy zaczną ustępować.

Zalecam do upłynięcia dwóch miesięcy od zabiegu wizyty minimum raz w tygodniu u fizjoterapeuty, który skontroluje przebieg rehabilitacji, poinstruuje jak wykonywać czynności dnia codziennego oraz poszerzy zestaw ćwiczeń domowych.

Jeżeli wszystko przebiegnie pomyślnie to po 5 miesiącach widzimy się na treningu w siłowni.

Kolejne wpisy:

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa

Ewelina Łazarz, była redaktor “Rehabilitacja w Praktyce” 232198 odwiedzin

U wielu pacjentów zmiany w kręgosłupie posunięte są tak daleko, iż wymagają interwencji chirurgicznej. Ważne jest, żeby pamiętać, że wraz z operacją nie kończy się postępowanie fizjoterapeutyczne – przeciwnie – fizjoterapia pozwoli nam szybciej wrócić do pełni sprawności. Właściwa rehabilitacja po operacji kręgosłupa ma kluczowe znaczenie dla długofalowych rezultatów działań chirurgicznych.

Opisane w artykule wskazówki dotyczące prowadzenia pacjenta po zabiegu mają charakter ogólny, ostateczne decyzje dotyczące postępowania rehabilitacyjnego po operacji podejmują lekarz w porozumieniu z fizjoterapeutą. Nie wykonuj z własnej inicjatywy żadnych ćwiczeń, które nie zostały zalecone przez osoby nadzorujące Twój powrót do zdrowia.

Dobór technik, ćwiczeń i kolejność ich wprowadzania zależą głównie od schorzenia, rodzaju operacji oraz tempa powrotu do zdrowia. Większość zabiegów chirurgicznych kończy się sukcesem, tzn. zmniejszeniem bólu i powrotem do pełni sprawności. Znaczna poprawa odczuwalna jest już po przebudzeniu z narkozy, ale kompleksowa rehabilitacja po operacji kręgosłupa i wysiłek w nią włożony zaprocentuje znakomitymi wynikami. Ważne, by starać się jak najszybciej podjąć rehabilitację i wykonywanie zwykłych czynności, jednocześnie pamiętając o ochronie kręgosłupa i zwiększaniu aktywności powoli, ale systematycznie. W zależności od techniki operacyjnej pacjent spędza w szpitali od 1-2 dób w przypadku zabiegów małoinwazyjnych do nawet kilku tygodni w przypadku poważniejszych zabiegów.

Jeśli lekarz nie ma zastrzeżeń i nie istnieją przeciwwskazania (ból pooperacyjny), to chory może już na drugi dzień po zabiegu próbować siadać. Twój fizjoterapeuta powinien Cię dokładnie poinstruować, jak robić to bezpiecznie i bez bólu. Należy położyć na to nacisk szczególnie w przypadku problemów z żylakami, ponieważ zbyt długi przebywanie w jednej pozycji grozi zakrzepami.

Kiedy zostaniesz wypisany, otrzymasz 2 egzemplarze karty informacyjnej, zwolnienie lekarskie i recepty na niezbędne leki (w tym przeciwbólowe). Nie powinieneś czuć bólu, który uniemożliwia Ci normalne funkcjonowanie. Gdyby jednak ilość przyjmowanych leków była niewystarczająca, skontaktuj się ze lekarzem. W karcie znajdziesz także zalecenia pooperacyjne. Pierwsza kontrola następuje około dziesięciu dni po operacji. Jeśli założono szwy wymagające wyjęcia, właśnie wtedy to następuje.

Powrót do domu

Utrzymuj opatrunek czysty i suchy, nie mocz go w kąpieli. Możesz brać krótki prysznic od 4-5 doby po operacji. Zmieniaj opatrunek co 2-3 dni. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek zmiany w obrębie rany (zaczerwienienie, pogrubienie), skontaktuj się z lekarzem.

Jeszcze przed operacją zadbaj o to, by Twój dom był dla Ciebie przyjazny, kiedy wrócisz po zabiegu. Przemyśl, co może utrudniać swobodne poruszanie się: usuń wszystkie przedmioty, które mogą spowodować potknięcie się, poślizgnięcie i w konsekwencji upadek. Zapewnij sobie łatwy dostęp do potrzebnych rzeczy (ubrania i środki higieny przenieś na półki nie wymagające schylania się i sięgania wysoko), a także wsparcie bliskich osób. Zwróć szczególną uwagę na łazienkę. Usuń niebezpieczne dywaniki łazienkowe, spraw sobie maty antypoślizgowe na podłogę i do wanny czy kabiny prysznicowej. Jeśli Twoja operacja będzie wymagała dłuższej rekonwalescencji, przemyśl, czy nie warto zamontować uchwytów czy relingów (przy wannie, toalecie). Zadbaj wcześniej o to, by mieć myjkę lub gąbkę na długiej rączce – będziesz mógł samodzielnie dbać o higienę. Jeśli czujesz się niepewnie – stosuj w wannie ławeczkę do kąpieli, nie zamykaj drzwi na klucz i zadbaj o to, żeby w domu był ktoś, kto przybiegnie na pomoc w razie upadku albo sytuacji, w której sam nie będziesz mógł sobie poradzić. Jeśli po zabiegu nie możesz się schylać, zapytaj swojego fizjoterapeutę o sprzęt pomocny przy korzystaniu z toalety.

Jak możesz sobie sam pomóc

Zimne okłady – zalecane w pierwszych dniach po zabiegu, ponieważ obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza ewentualne zapalenie i ból pooperacyjny. Ciepłe okłady – powodują rozszerzenie naczyń i zwiększają przepływ krwi, co pomaga w dotlenieniu i odżywieniu naruszonych struktur, a w konsekwencji polepsza gojenie.

Odpoczynek i relaks

Słuchaj zaleceń lekarza dotyczących stosowania pomocy ortopedycznych (kołnierz, gorset itp.), nie forsuj się. Postaraj się o dobry nastrój – opanowanie stresu wpływa na zmniejszenie napięć i bólu, a w konsekwencji szybszego powrotu do zdrowia.

Dbaj o właściwą pozycję

Jeśli nie dbałeś o to przed operacją, pamiętaj o tym teraz – zniwelujesz prawdopodobieństwo nawrotu choroby, a ponadto zmniejszysz ból. W początkowej fazie po operacji w domu będziesz sam wyczuwał w jakiej pozycji jest Ci najwygodniej, ale warto skonsultować ją z fizjoterapeutą, żeby zbyt długie przebywanie w jednej pozycji nie wpłynęło na przykurcze i zaniki mięśni. Podtrzymuj kręgosłup i kończyny – możesz użyć poduszek lub specjalnych wałków, żeby zmniejszyć ucisk w miejscu zabiegu.

Właściwy wzorzec ruchu

Poruszaj się ostrożnie, ale nie unikaj ruchów operowanej okolicy, żeby nie dopuścić do wykształcenia nieprawidłowego wzorca ruchu i nadmiernego obciążenia innych struktur.

Jak leżeć?

Unikając pozycji związanych ze skręceniem czy zgięciem kręgosłupa, na twardym materacu. Dobrym rozwiązaniem jest spanie na materacu ortopedycznym który poprzez dopasowanie się do kształtu ciała zapewnia odpowiednie ułożenie kręgosłupa podczas snu. Podpieraj się poduszkami w razie konieczności, nie dopuszczaj do „zwisania” kończyn. Wstając, przetocz się na bok i usiądź ostrożnie, spuszczając nogi z łóżka, podpierając się ręką i pilnując, by Twoja postawa była symetryczna, a kręgosłup unieruchomiony. Przewracając się, usztywnij całe ciało, nie „zostawiaj” np. bioder w poprzedniej pozycji. Zasady te pozwalają na zmniejszenie obciążenia kręgosłupa. Jeśli chcesz się położyć, postępuj dokładnie odwrotnie: usiądź, połóż się ostrożnie na boku podpierając się ręką i podciągając nogi i przetocz się na plecy.

Jak siedzieć?

Tak jak przed operacją powinieneś był siedzieć – z prostym kręgosłupem, podpartym w okolicy lędźwiowej, na twardym krześle, unikając garbienia się. Sofy i fotele z miękkim obiciem omijaj z daleka. Pamiętaj, żeby nie siedzieć zbyt długo – na początku najwyżej 3-40 minut. Potem wstań, przejdź się i zrób ostrożnie kilka ćwiczeń rozluźniających (zaleci Ci je fizjoterapeuta lub lekarz).

Jak się schylić?

Jeśli już lekarz pozwoli Ci na schylanie się (jest to niewskazane w pierwszym okresie po operacji), utrzymuj proste i usztywnione plecy, zginaj się w stawach biodrowych. Rób to tylko w uzasadnionych przypadkach: jeśli już musisz coś podnieść z podłogi, przykucnij i trzymaj przedmiot blisko ciała (nie w wyciągniętych rękach!).

Ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia po operacji możesz wykonywać sam, ale tylko te, które zaleci Ci lekarz lub fizjoterapeuta i tylko w określonej przez niego częstotliwości i ilości powtórzeń. Z pewnością otrzymasz dokładne instrukcje, jak ćwiczyć samodzielnie w domu. Zaufaj lekarzowi, a nie doprowadzisz do bolesnych przeciążeń i szybko wrócisz do pełnej sprawności.

Rehabilitacja po operacji wymaga Twojego pełnego zaangażowania. Otrzymasz kompletny plan usprawniania do samodzielnej realizacji. Do pracy zawodowej będziesz mógł wrócić już kilka tygodni po zabiegu, ale jeszcze długo będziesz musiał zachowywać równowagę między wysiłkiem, odpoczynkiem i aktywnością.

Zobacz także:

10 najczęstszych pytań po mikrodiscektomii odcinka lędźwiowego.

10 najczęstszych pytań po mikrodiscektomii odcinka lędźwiowego.

Operacja kręgosłupa to wyrok, przed którym pacjenci uciekają jak przestępcy przed więzieniem w Guantanamo. Zabiegi neurochirurgiczne nierzadko kojarzą się z trwałym ograniczeniem sprawności fizycznej i wykluczeniem z nawet najprostszego sportu rekreacyjnego. Mikrodiscektomia, bo o niej dzisiaj mowa, jest najczęściej wykonywanym zabiegiem w przypadkach trwałych uszkodzeń krążka międzykręgowego (dysku), a prawidłowa rehabilitacja po tego rodzaju interwencji to element niezbędny w powrocie do zdrowia.

Ta z pozoru niewielka, mało inwazyjna operacja często okazuje się ciężkim przeżyciem dla pacjentów. Po kilku dniach pobytu w szpitalu i krótkim instruktarzu od oddziałowego fizjoterapeuty wracają oni do domu i zdani są wyłącznie na siebie. Zbyt często brak podstawowych informacji pozabiegowych oraz niezastosowanie prawidłowej profilaktyki kończy się ponownie na stole operacyjnym po kilku latach.

Jak tego uniknąć? Czego wystrzegać się w pierwszych tygodniach po mikrodiscektomii krążka międzykręgowego na poziomie kręgosłupa lędźwiowego? Najważniejsze informacje i najczęściej zadawane pytania poniżej.

1. Czy po operacji kręgosłupa muszę nosić gorset lędźwiowy?

Zdecydowanie tak. Przez okres 4-6 tygodni (tu decyduje lekarz lub fizjoterapeuta prowadzący) gorset lędźwiowy jest niezbędny podczas poruszania się poza domem oraz w środkach komunikacji (samochód, komunikacja miejska). Powinnaś/powinieneś jednak nie przyzwyczajać się do niego i zdejmować go do chodzenia w domu oraz podczas leżenia/spania. Pamiętaj, że gorset lędźwiowy „zabiera” Ci siłę i stabilizację mięśniową, dlatego podczas jego noszenia konieczne jest wdrożenie ćwiczeń zaleconych przez fizjoterapeutę.

2. Jaka pozycja w pierwszych dniach po zabiegu jest dla mnie najbezpieczniejsza?

Kręgosłup kocha ruch. Bardzo wielu pacjentów świeżo po mikrodiscektomii boi się chodzić i spędza większość czasu w pozycji leżącej. Nic bardziej mylnego. Oczywiście ilość chodzenia w ciągu dnia trzeba dostosować do swojego stanu i nie porywać się od razu na 100 km marsz po Kampinowskim Parku Narodowym, ale jeśli nie odczuwasz dużego dyskomfortu chodź jak najwięcej.

Dla odpoczynku oczywiście użyj łóżka i pozycji horyzontalnej (pospolitego leżenia). Ogranicz do minimum pozycję obciążenia Twoich czterech liter i siedź maksymalnie do 30 min jednorazowo, a najlepiej wcale przez pierwsze 4-6 tygodni. W życiu się jeszcze nasiedzisz. 😉

3. Jak mogę bezpiecznie założyć skarpetki lub buty po operacji?

Tu zasady są dwie. Dla osób przynajmniej po części elastycznych jak guma od…dresów spróbuj pozycji półsiedzącej z nogą założoną na kolanie (zdjęcie poniżej). Pamiętaj o utrzymywaniu prostego kręgosłupa lędźwiowego.

Dla „sztywniaków”, którzy nie są w stanie założyć stopy na kolano polecam:

-popracować nad rozciągnięciem rotatorów zewnętrznych biodra,

-wykorzystać pozycję stojącą i niewielkie krzesło.

4. Kiedy powinienem/powinnam rozpocząć rehabilitację po zabiegu?

Tak na prawdę w 99,9% przypadków rehabilitację po mikrodiscektomii powinnaś/powinieneś rozpocząć w pierwszej dobie po operacji. Na początku skupia się ona na instruktarzu prawidłowej profilaktyki kolejnych urazów, prostych ćwiczeniach stabilizacji głębokiej oraz pracy nad blizną (tak, jeszcze przed zdjęciem szwów trzeba zacząć nad nią pracować w prawidłowy sposób, to zostaw fizjoterapeucie).

5. Czy po mikrodiscektomii mogę jeździć samochodem?

Oczywiście, ale przez pierwsze 8 tygodni tylko jako kompan kierowcy na siedzeniu pasażera. Przy okazji siedzenie to powinno być pochylone do kąta 45 stopni, a Ty przez 4-6 tygodni musisz być w gorsecie (patrz punkt 1.).

Jeśli chodzi o prowadzenie samochodu to możesz siadać za kółkiem po około 8 tygodniach, ale tylko za zgodą fizjoterapeuty lub lekarza prowadzącego. W tym czasie pamiętaj żeby robić sobie przerwy co 30 minut i nie przeginać z ilością kilometrów na raz. Do prowadzenia przyda Ci się wałek lędźwiowy.

6. Dlaczego po operacji moja noga nadal jest osłabiona i zdrętwiała?

W większości przypadków konieczność wykonania zabiegu mikrodiscektomii spowodowana jest dużym uciskiem przepukliny dysku na struktury nerwowe, powodując np. mocno nasiloną rwę kulszową lub inny, długotrwały ból promieniujący do kończyn/y. Po operacji struktury te zostają uwolnione (odbarczone), jednak uciśnięte wcześniej struktury muszą mieć trochę czasu na regenerację.

Nie przejmuj się dyskomfortem, pozostałym drętwieniem lub brakiem czucia w poszczególnych partiach kończyny dolnej. Daj organizmowi kilka tygodni na samoleczenie i nie zaniedbuj w tym czasie rehabilitacji. Układ nerwowy regeneruje się relatywnie wolno, więc uzbrój się w cierpliwość i wspomagaj go pracą z fizjoterapeutą.

7. Kiedy mogę wrócić do pracy?

Tu pytanie zasadnicze: to za leży jaką masz pracę. Standardowo polecam swoim pacjentom wykorzystanie zwolnienia na co najmniej 3 miesiące, co według mnie jest czasem minimalnym do prawidłowej regeneracji.

Oczywiście jeśli masz pracę fizyczną to powrót do niej zajmie Ci dużo więcej czasu (4-6 miesięcy). Dla osób spędzających kilka godzin w pozycji siedzącej również ten czas się wydłuży, a dodatkowo muszą one często robić sobie przerwy na papierosa (bleah!) lub kawę. W skrócie co 30 minut robisz sobie przerwę od siedzenia i dajesz odpocząć kręgosłupowi w pozycji stojącej lub chodzącej.

Super rozwiązaniem jest biurko z regulacją wysokości i możliwością pracy na stojąco. Pozwala często zmieniać pozycję, ale tu również nie przesadzałbym z kilkugodzinną pracą przed upływem 3-4 miesięcy.

8. Kiedy i jak mogę zacząć uprawiać seks po operacji kręgosłupa?

Jak pech, to pech. Nie dość, że jesteś po zabiegu mikrodiscektomii to jeszcze musisz się wstrzymać od seksu około 4 tygodnie. Po tym okresie szukaj raczej pozycji, w których jesteś stroną „bierną”, czyli raczej leżysz na plecach bez gwałtowniejszych ruchów. Twój partner/ka będzie będzie musiał/a Ci wybaczyć brak szaleństw, odbijecie sobie później. 🙂

9. Po jakim czasie od mikrodiscektomii mogę wrócić do sportu?

Tu sprawa nie jest taka prosta i zalezy od wielu czynników. Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, nie ma większych powikłań to delikatny sport rekreacyjny (pływanie na plecach, jazda na rowerze stacjonarnym) możesz rozpocząć po upływie około 4 miesięcy. Do sportu bardziej obciążającego kręgosłup lędźwiowy wracaj po zakończeniu treningu funkcjonalnego z fizjoterapeutą nie wcześniej niż 6 miesięcy.

10. Czy mogę spędzać kilka godzin na siedząco w pracy lub w samochodzie?

Jak już wspominałem siedzenie nigdy nie jest dobrym pomysłem, nie tylko po mikrodiscektomii kręgosłupa lędźwiowego. Ostatnie trendy w fizjoterapii mówią, iż to nie jakość (pozycja) siedzenia jest największym problemem, a jego ilość. Ludzki kręgosłup nie jest stworzony do spędzania wielu godzin na czterech literach, dlatego unikaj ciągłego, długotrwałego siedzenia czy to w pracy, czy w samochodzie. Jeśli już nie masz wyboru zadbaj o dobre krzesło lub wałek lędźwiowy i koniecznie przeczytaj kolejny post ze wskazówkami jak to zrobić (kliknij tutaj).

키워드에 대한 정보 praca fizyczna po operacji kręgosłupa lędźwiowego

다음은 Bing에서 praca fizyczna po operacji kręgosłupa lędźwiowego 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  Wzory Do Haftowania Łatwe | Hand Embroidery For Beginners || 14 Basic Embroidery Stitches By Let'S Explore 2424 투표 이 답변
See also  부산 텍사스 스트리트 가격 | 초량 앙헬레스 부산역 텍사스 거리 - 한국 속 필리핀 Texas Street Busan Korea 상위 185개 답변

See also  윤계상 여자 친구 | 윤계상이 7년사귄 이하늬랑 헤어지고 다른 여자와 결혼하는 \"진짜\" 이유 12900 명이 이 답변을 좋아했습니다

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Co można, czego nie? Rehabilitacja i rekonwalescencja po operacji kręgosłupa lędźwiowego.

  • zalecenia po operacji kręgosłupa
  • jazda samochodem po operacji kręgosłupa
  • siedzenie po operacji kręgosłupa
  • stabilizacja kręgosłupa
  • mikrodiscectomia
  • po operacji odcinka lędźwiowego
  • operacja przepukliny odcinka lędźwiowego
  • powrót do pracy po operacji kręgosłupa
  • współżycie po operacji przepukliny kręgosłupa
  • czego nie wolno robić po operacji kręgosłupa

Co #można, #czego #nie? #Rehabilitacja #i #rekonwalescencja #po #operacji #kręgosłupa #lędźwiowego.


YouTube에서 praca fizyczna po operacji kręgosłupa lędźwiowego 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Co można, czego nie? Rehabilitacja i rekonwalescencja po operacji kręgosłupa lędźwiowego. | praca fizyczna po operacji kręgosłupa lędźwiowego, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment